logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Övrigt  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Addams, Chas:  Black Maria. [A New Cartoon Collection]. [ref 77615]    160:-
    Hamish Hamilton, London, 1960. 4to. 96 pp. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Rear panel of dust jacket slightly soiled, a couple of minor tears at spine ends and edges. Spine ends slightly bumped, else fine. Condition Very Good? to Near Fine.
Agrelius (Agrelio), Nicolaus P.:  Institutiones arithmeticæ: Eller En kort Underwisning om The förnämste och högnödigste Regler / Exempel / italianiske practiqver och compendier, som i daglig räkning mäst brukelige äro: them konstälskandom til nytta och gagn sammanskrefwen. Och nu å nyo, efter mångas Åstundan, öfwesedd och förbättrad. [ref 76195]    2000:-
    Tryckt hos Israel Falck, Jönkiöping, 1729. Liten 8:o. (4), 475, (1) s. Samtida skavt pappband utan ryggtitel. Mycket anteckningar på de första och sista bladen samt insidan av pärmarna. Baksidan på titelbladet också med bläckanteckningar som brutit igenom till titelbladet. Inlagan med några bläckfläckar.
Albert, Michael:  Parecon. Livet efter kapitalismen: Översättning: Henrik Gundenäs. [ref 77997]    140:-
    Ordfront 2004. 373, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Alfredsson, Karin - Henning, Barbro:  Livets fester. Bröllop, dop, studentmottagning och andra kalas. [ref 66202]    120:-
    Prisma 1993. 216 s. Illustrerad, delvis med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Algarotti, [Francesco]:  Il congresso di Citera. Nuova edizione, corretta, e accresciuta, e di apportune note illustrata. [ref 75698]    500:-
    Parigi Preffo G. C. Molini, Librajo, 1787. 12:o. (2), 4-122, (1) pp. Engraved title with vignette. Somewhat worn contemporary mottled calf, gilt borders, gilt edges of covers, somewhat faded gilt spine, small damage at spine head, red edges. Old annotation and catalogue cutting on fly-leaf.
Allén, Sture - Wåhlin, Staffan:  Förnamnsboken. [ref 77717]    175:-
    Norstedts 1995. 323 s. 3:e, utökade och reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Allers Familj-Journal (utg.):  Vad heter jag? [ref 50155]    75:-
    Hälsingborg 1925. Liten 8:o. 47, (1) s. inkl. omslag. Illustrerad. Klammerhäftad. (Allers Familj-Journals små handböcker)
Almqvist & Wiksells almanack:  Årgång 2. 1916. [ref 77884]    80:-
    Almqvist & Wiksell 1916. Stor 8:o. (35) s. Den dekorativa utstyrseln är gjord efter teckningar af Greta Sellberg, Stockholm. Tryckt i 950 ex. Häftad med tryckt transparent skyddsomslag (något naggat och skadat). Ett blad i början saknar övre hörnet.
Alving, Barbro:  Tankar på en lantkyrkogård. Texter om himmel och jord. Sammanställda av Ruffa Alving-Olin och Birgit Petri. [ref 43112]    150:-
    Gidlunds 1994. 223 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Med dedikation från Ruffa Alving-Olin.
Andersson, Roloff:  Genwäg till borgerliga räkne-konsten, hwarigenom ett barn, med biträde af lärare, och en äldre, med god eftertanka begåfwad, utan underwisning, på ganska kort tid kan wägledas till det nödwändigaste af denna alltid nyttiga wetenskap. [ref 71433]    125:-
    N.M. Lindhs Boktryckeri, Örebro, 1843. Liten 8:o. 78, (2) s. Åttonde upplagan. Samtida halvfranskt band. Slitet band med genomgående sprickor i främre falsen. Ryggtitel saknas. Pärmarnas insidor något brunfläckade, inlagan lätt åldersfläckad.
Andreæ, Daniel - Edfelt, Johannes - Fröberg, Paul (red.):  Citatboken. Sjuttontusen citat från trettio språkområden och fem årtusenden. [ref 6159]    170:-
    Natur och Kultur 1967. Liten 4:o. VIII, 815, (2) s. Förlagets klotband. Skyddsomslag saknas. Ryggen samt främre pärmens övre del lätt blekt.
  –  :  Citatboken. Sjuttontusen citat från trettio språkområden och fem årtusenden. [ref 60115]    200:-
    Natur och Kultur 1986. Liten 4:o. 815, (2) s. 2:a oförändrade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Anrep, Gabriel (utg.):  Svenska adelns ättar-taflor. 1-4. [ref 41201]    1400:-
    Norstedts 1858-1964. Stor 8:o. (4), 951 + 964 + (2), 798 + 758 s. Lite skavda och stötta halvfranska band med ryggdekor. Del 1 med genomgående fuktrand samt de första bladen med fläck. Främre falsen svag men lite klumpigt förstärkt. Del 2-3 OK samt del 4 med genomgående fuktrand på de första 100 sidorna. Exlibris i alla banden. 4 volymer.
[Appelqvist, Örjan]:  Drängen blir arbetare. Brevbärare i Södertälje 1860-1930. [ref 10475]    100:-
    Östra Södermanlands Kulturhistoriska Förening [1985]. Stor 8:o. 96 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Täljebygden 1984-85)
Aspenström, Werner:  Reflexer. Artiklar & essäer. Urval och förord av Nina Burton. [ref 69765]    110:-
    Bonniers 2000. 231, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Augustin, Andreas:  The Peninsula. Hong Kong. [ref 71870]    200:-
    Treasury Publishing 1996. 135, (1) pp. Richly illustrated. Fifth and revised edition. Publisher's cloth. Dustwrapper. Signed by the author. Nice copy. (The Most Famous Hotels in the World)
   The Peninsula is the second book in the Most Famous Hotels series, starting in 1986 with Raffles.
Bang, Herman:  De fire djævle. [ref 6944]    150:-
    Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1957. 106, (3) s. Illustrerad av Börje Sandelin. Tryckt i 800 ex detta nr 344. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva samt namnteckning på försättsbladet annars fin.
   På danska.
Beckman, Nat.:  Vår skolas historia. I: Tiden till omkring 1800. - II: Tiden från c. 1800 till c. 1906. [ref 48583]    400:-
    Elanders / Wettergren & Kerber, Göteborg, 1926-1931. Stor 8:o. 360, (1) + X, 429, (2) s. Illustrerade. Gedigna halvfranska band med fem upphöjda bind och övre guldsnitt samt marmorerade för- och eftersättsblad och pärmar. Främre omslagen medbundna. 2 volymer. (Skaradjäknarnas förening)
Bergh, Gunnar:  Kejsare, huliganer och pappenheimare. En utflykt bland ord och uttryck bildade på personnamn. [ref 80918]    85:-
    Carlssons 1999. 344 s. Illustrerad med teckningar av Carl Magnus Bergh. Andra reviderade upplagan. Limhäftad. Omslagen med ett par små veck, inlagan med ett par små hundöron.
Berghman, Arvid:  Nordiska riddareordnar och dekorationer. [ref 55470]    300:-
    John Kroon, Malmö, 1949. 249, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagets pappband Förlagets pappband med monterad titeletikett. Rygg och pärmar något blekta, bakre falsen lätt stukad. (Riksheraldikerämbetets skriftserie II)
Bergman, Gösta:  Ord med historia. [ref 72613]    150:-
    Prisma 1974. Stor 8:o. 526, (1) s. 4:e, avsevärt utökade upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Ord med historia. [ref 80898]    175:-
    Prisma 2001. Stor 8:o. 677 s. 5:e utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning och årtal på insidan av främre pärmen annars mycket fin.
  –  :  Provinsialismer och skråspråk. [ref 53147]    100:-
    Natur och Kultur 1943. 136 s. Häftad. Mörktonad rygg med veck, omslagen lite ojämnt mörktonade.
Bergmark, Matts - Pehrsson, Anna-Lena:  Att behaga. Kroppsvård och skönhetsmedel förr och nu. [ref 2267]    160:-
    Natur och Kultur 1972. Tvär 8:o. 275, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, pärmarna svagt gulnade.
Bergsman, E. Börje:  Fahlu Bergsskola 1819-1868. Sveriges första civila tekniska högskola. [ref 77877]    200:-
    Dalarnas Museum 1985. 297, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, pärmhörnen obetydligt stukade. (Dalarnas fornminnes och hembygdsförbunds skrifter. 29)
Bergö, C.J. - Jacobsson, Axel - Schultzberg, Henrik - Lagrelius, Axel:  S:t Johannislogen S:t Erik 1756 30/11 1906. [ref 67139]    600:-
    Stockholm 1906. 4:o. 309 s. + 11 planschblad. Tryckt i 350 numrerade ex, detta nr. 34. Förlagets dekorerade klotband med helt guldsnitt. Främre omslaget medbundet. Något snedläst. Tillskrift från en broder till en annan. Exlibris.
Berlitz, Charles:  Dödens triangel. I samarbete med J. Manson Valentine. Översättning av Mikael Mörling. Efterskrift av Eugen Semitjov. [ref 21980]    85:-
    Askild & Kärnekull 1978. 188, (1) s. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i övre kanten, försättsbladet saknas, annars fin.
   USA:s mest sålda bok 1975-76. Över 10.000.000 sålda exemplar!
Biedermann, Hans:  Symbollexikonet. Översättning: Paul Frisch och Joachim Retzlaff. [ref 63369]    200:-
    Forum 1993. Stor 8:o. 576 s. Rikt illustrerad. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Billgren, Jan (red. / ed.):  Svenska frimärket 150 år. – The Swedish Stamp 150 Years. [ref 71915]    175:-
    Postmuseum, Stockholm, 2005. Stor 8:o. 255 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Fint ex. (Postryttaren. Årsbok för Postmuseum. Årgång 55)
   Parallelltext på svenska och engelska.
Billman, Hans, m.fl. (red.kommitté):  Urminnesblandaren. MCMIXIII - MDCCCIXIII = C. Slutlig bearbetning samt utformning: Björn Ericson och Harald Thafvelin. Förord: Lennart Falk. [ref 47034]    300:-
    [Tekniska högskolans studentkår], [Stockholm], 1963. Folio. (251) s. Illustrerad. Tryckt i 10.000 ex varav detta är nr 1 (??). Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Några små riss på omslaget.
Bjarre, Torsten:  Flygsoldat 113 Bom. [ref 75057]    125:-
    Åhlen & Åkerlund 1956. Tvär 8:o. (32) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Klammerhäftad. Lite skavd och med veck på både bakre och främre omslag. Initialer på insidan av främre omslaget.
Se bild på boken
Björklund, Olle (red.):  Allt om TV. Stjärnor och program i svensk television 1961–62. TV-tittarnas glada årsbok. I redaktionen: Gits Olsson, Olle Leino. [ref 73439]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1961. 127, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Limhäftad. Ett litet veck i övre kanten på bakre omslag, annars ett fint ex.
Björkman, Erik:  Smålandslagens ljudlära. [ref 38447]    70:-
    Norstedts 1896. 64, (1) s. Häftad utan omslag. Delvis loss i häftningen.
Bjørnson, Bjørnstjerne:  Fortællinger. 1-2. [ref 62412]    200:-
    Gyldendalske, København, 1911. (4), 312 + (4), 298 s. + 1 porträtt. Senare utgåva. Förlagets vackert gulddekorerade klotband med olika dekorationer på ryggarna samt brudpar i guld på pärmarna. 2 volymer i fint skick.
[Blandaren]:  Gåsblandaren 1930. [ref 1466]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (64) s. Genomillustrerad. Häftad. Omslag och rygg med smärre skavanker, sista bladet med veck i nedre hörnet.
  –  :  Gåsblandaren 1945. [ref 2587]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1945]. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Gåsblandaren 1947. [ref 2758]    85:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1947]. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Omslagen med smärre lättare veck, annars gott skick.
  –  :  Gåsblandaren 1948. [ref 2759]    80:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1948]. (40) s. Genomillustrerad. Häftad. Omslagen med smärre skavanker och veck.
  –  :  Vårblandaren 1930. [ref 28627]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Ryggen med små tvärgående revor, omslagen lätt tummade och med smärre brytveck.
  –  :  Vårblandaren 1945. [ref 61788]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1945. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Ryggen med ett par tvärgående revor, omslagen något tummade, det främre med en liten reva.
  –  :  Vårblandaren 1949. [ref 67692]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Vårblandaren 1950. [ref 67490]    85:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1950. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Häftad. Ryggen med ett antal tvärgående revor, annars gott skick.
  –  :  Vårblandaren 1953. Årgång 90 nr 215. [ref 79057]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1953. Elefantfolio. (24) s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med ett par smärre veck, i övrigt fint ex.
   Fantasifull formgivning som utöver vildvuxen typografi och layout även inbegriper ett flertal stansade hål i olika former. Omslag av Hans Nordenström (Brul).
  –  :  Vårblandaren 1967. [ref 69490]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1967. (160) s. Rikt illustrerad. Limhäftad med inplastade fjädrar. Rygghuvudet obetydligt skavt. Namnteckning på försättsbladet.
   Detta år var Vårblandaren utgiven i vanligt bokformat.
Blomkvist, Inga A. (ed.):  Nice and Icy. A Humorous Look at the Swedish Way of Life. Translated by W.G. Simpson. [ref 69534]    80:-
    Bonniers 1969. 62, (2) pp. Illustrated throughout. Publisher's pictorial boards.
Boheman, Carl:  Underdånigt utlåtande af direktionen öfver Nya Trollhätte Kanalbolag med anledning af riksdagens revisorers år 1895 mot kanalbolaget framställda anmärkningar. [ref 8856]    75:-
    Stockholm 1896. Liten 8:o. 20 s. Klammerhäftad.
Bolang, Olle:  Japan. Så fungerar världens största blandekonomi. [ref 68990]    100:-
    Tiden 1985. 260, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Plogen från Formosa. Om värdeskalor, välstånd och vapenmakt. [ref 71211]    85:-
    Bonniers 1989. 227 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med små veck och lagade revor i övre kanten.
Borgström, Georg:  Överflödets kris. [ref 71212]    70:-
    Stockholms FN-förening 1966. 23 s. Klammerhäftad. Omslaget delvis något missfärgat.
   Föredrag hållet vid ett av Stockholms FN-förening anordnat möte den 11 mars 1966.
Borthwick, Alastair:  Life among the Scots. [ref 6809]    100:-
    Scotland's Magazine, Edinburgh, 1958. 4to. XLVIII, 80 pp. Illustrated throughout, partly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper with tears and a little worn, boards slightly warped. (Scotlans's Magazine Annual, 1958)
Bra Böckers Lexikon:  1-25. [ref 4850]    700:-
    Bra Böcker 1979-1990. 4:o. ca 8800 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar, skisser och kartor i färg. Del 1-20, 23 i 3:e omarbetade, aktualiserade och utökade upplagan, del 21-22, 24-25 i 1:a upplagan. Förlagets gröna dekorerade konstläderband. Fin svit.
   Detta uppslagsverk finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela dagen innan, tack.
Brate, Erik - Wessén, Elias:  Södermanlands runinskrifter granskade och tolkade. Häfte 1-4. [ref 42872]    600:-
    Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1924-1936. 4:o. XCII, 427 s. + 217 planschblad. Häftad. Inlagorna osprättade. Del 2 med ett par längre, lagade revor; omslagen i övrigt med några smärre riss och veck längs kanterna. 4 volymer.
Bæhrendtz, Nils Erik (red.):  Boken om Skansen. [ref 4474]    90:-
    Bra Böcker 1980. 4:o. 256 s. Genomgående fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
Cameron, Rondo:  Världens ekonomiska historia från urtid till nutid. Epilog: Lennart Schön. Översättning: Gunnar Sandin. [ref 72497]    175:-
    Studentlitteratur, Lund, 2001. 600 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Några sidhänvisningar i bläck på försättsbladet annars fin.
Cannelin, Knut & Aulis - Hirvensalo, Lauri - Hedlund, Nils:  Suomalais-ruotsalainen suursanakirja. Finsk-svensk storordbok. [ref 66717]    300:-
    Werner Söderström, Porvoo, 1971. 934, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets skinnryggsband.
Carli, Nils (red.):  Tärna 75 år. 1876–1951. En jubileumsskrift om Västmanlands Läns Folkhögskola. [ref 1992]    80:-
    Sala 1951. 135, (1) s. + 1 färgplansch (skolan). Illustrationer i texten. Häftad.
Carlsson, Lars O.:  Feskekörka - Göteborgs fiskhall. [ref 55107]    150:-
    Tre Böcker Förlag, Göteborg, 1994. Stor 8:o. 141 s. Rikt illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband.
Carlzon, Jan - Lagerström, Tomas:  Riv pyramiderna! En bok om den nya människan, chefen och ledaren. [ref 79460]    90:-
    Bonniers 1986. 219, (1) s. Illustrerad med teckningar. 41-50:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Ett par små lagade revor.
Carnegie, Dale:  Hur man blir en bra talare. Översättning: Osmo Vatanen. [ref 69378]    95:-
    Natur och Kultur 2003. 214, (1) s. 2:a upplagan, 10:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
   "Nu såld i över 6 miljoner exemplar"
Cavallin, Chr.:  Latinskt skol-lexikon (Latinsk-svenskt) 1-2 i 1 volym. [ref 66978]    150:-
    Beijer, Stockholm, 1885. (8) s. + 786 spalter + 712 spalter + (1) s. Stereotyperad upplaga. Privatbundet halvklotband med originalbandets skinnrygg (något skadad) klistrad på klotryggen. Något repiga och skadade pärmpapper. Inlagan i mycket bra skick.
Chatham, [Gösta]:  Magra och tjocka släkten. Teckningar av Chatham. [ref 34867]    100:-
    Bonniers 1930. 4:o. (32) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Rostiga klamrar, omslagen med bruksspår, annars ett bra ex.
Chatwin, Bruce:  Vad gör jag här. Översättning: Jan Wahlén. [ref 69314]    150:-
    Brombergs 1991. 311, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning och datum på smutstitelbladet invid inre falsen, annars fint ex.
Collinder, Björn:  Språket. Inledning till det vetenskapliga språkstudiet. [ref 53174]    100:-
    Natur och kultur 1959. Liten 8:o. 274, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lite mörktonad rygg, ett par små lagade revor i övre kanten, för- och eftersättsblad delvis missfärgade.
Collins, Sarah:  Boken om make-up. [ref 68171]    100:-
    Richters 1990. 4:o. 95, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg av Peter Barry. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på främre pärmens insida.
Cooper, J.C.:  Symboler. En uppslagsbok. Översättning: Margareta Eklöf och Ingvar Lindblom. [ref 58297]    120:-
    Forum 1986. Stor 8:o. 240 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Längre tillskrift på försättsbladet.
Corinna [pseud. för Greta Bolin]:  Dagbok från våran klass. [ref 80639]    80:-
    Rabén & Sjögren 1966. 152 s. Illustrerad med teckningar av Fibben Hald. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick.
Cronholm, Bernhard (red.):  Portföljen. Nytt illustreradt Skillings-Magasin för Nytta och Nöje. Nr 1-51, 1850. Första årgången. [ref 33432]    300:-
    B. Cronholm, Malmö, 1849-1850. 4:o. (4), 416 s. Illustrerad med träsnitt. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Ryggen något nött med i det närmaste oläslig text. Hörnen kraftigt slitna. Inlagan något fläckad här och var.
   Inga handkolorerade modeplanscher i detta exemplar. Dessa kostade extra när man köpte tidskriften på den tiden det begav sig. Nr 1 är daterat lördagen den 15 december 1849.
Curth, I. (utg.):  Svenskt biografiskt handelslexikon. Uppslagsbok med artiklar om handels-, hantverks- och industrifirmor i Sverige. [ref 23835]    150:-
    Skandinaviska Handels- och Industriförlaget, Stockholm, 1923. Liten 4:o. (2) s. + 720 spalter (3-spaltigt). Rikt illustrerad med porträtt. Förlagets klotryggsband med pärm- och ryggtitel präglad i guld. Pärmarna med lätta bruksspår, den främre blekt i övre kanten, hörnen lätt stötta.
Dagrin, Bengt:  Fula ordboken. [ref 67860]    80:-
    Lindblads 1986. 215 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot med lätta bruksspår, annars fin.
Dahl, Birgitta (red.):  [Misantropen - mecenaten] Alfred Nobel. [Genier, guld och gala]. [ref 61660]    150:-
    Stockholm, MånadsJournalen / Bonniers Specialtidningsförlag, © 1998. 4:o. 213, (3) s. Rikligt med illustrationer (delvis i färg). Foto: Håkan Elofsson m.fl. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
   Sida 208-213: Nobelpristagare. Ej till försäljning i bokhandeln.
Dahlberg, Marie - Koller, Lena - Ravegård, Maria:  Havsbad. Femtioen svenska badpärlor. [ref 78578]    200:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 4:o. 196 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt lägeskartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Dalén, Uno - Mineur, Britta - Schönning, Sigrid:  Bonniers lilla uppslagsbok. [ref 67728]    90:-
    Bonniers 1973. 399, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Dalén, Uno - Mineur, Britta - Schönning, Sigrid - Dahlberg, Anita:  Bonniers lilla uppslagsbok. [ref 73846]    100:-
    Bonniers 1998. Stor 8:o. 504 s. Illustrerad. 7:e aktualiserade upplaga (revideringen utförd av Lennart Tham). Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår.
Dalin, A.F.:  Ordbok öfver svenska språket. 1-2. [ref 52234]    800:-
    Tryckt hos Joh. Beckman på författarens förlag, Stockholm, 1850-1853. 896, (2) + 772, (2), VI s. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med ryggdekor. Nötta, stötta och skavda men hela falsar. Del 1:s rygghuvud lite fransig. Namnteckning på bägge försättsbladen men annars fräscha inlagor. 2 volymer.
Dalin, Gustaf:  Främmande ord i svenska språket. Förklaringar, jemte uttal och härledning. [ref 32195]    300:-
    J. Beckmans förlag, Stockholm, 1871. VIII, 727 s. Förlagets ljusbruna halvfranska band med rik och vacker ryggdekor tyvärr några större mörka fläckar på ryggen. Lite stött och nött.
Delong, Thomas A.:  Mighty Music Box: The Golden Age of Musical Radio (The Century Changing Story of). [ref 75319]    150:-
    Amber Crest Books, Los Angeles, 1980. 335 pp. Illustrated with 20 pages of photographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket (unclipped). Nice copy.
Derrida, Jacques:  Den andres enspråkighet eller Den ursprungliga protesen. Översättning: Lars Fyhr. [ref 79891]    150:-
    Daidalos, Göteborg, 1999. 106 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Deschodt, Eric - Morane, Philippe:  Cigarren. Förord: Philippe Morane. Foto: Jacques Boulay, Patricia Canino och Karine Veyrunes. Illustrationer: Françoise Pace. [ref 63112]    150:-
    Könemann, Köln, 1998. Stor 4:o. 227, (1) s. Rikt illustrerad, till större delen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
[Deutscher Verlag (publisher)]:  Bildtidningen Signal. Nr. 8, 1942. [ref 78285]    150:-
    Deutscher Verlag, Berlin, 1942. Folio. (43) pp. Profusely illustrated, partly in colour. Staple bound. Spine somewhat rubbed, 1 inch tear at tail of spine, covers with a few minor tears and creases along the edges.
   Swedish edition of Signal; text thus in Swedish.
Disney, Walt:  365 dagar med Kalle Anka. Utvalda serier 1936-1945. [ref 73481]    500:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1981. Stor 4:o. 191, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lite stötta hörn annars fin.
   OBS boken är större än vad bilden visar.

Se bild på boken
  –  :  Jag, Musse Pigg. [ref 73487]    450:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1976. Stor 4:o. 191 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Innehåller tecknade serier. OBS! Boken är större än vad bilden visar.

Se bild på boken
  –  :  Mimmi & Musse. [ref 73485]    400:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1981. Stor 4:o. 190, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lite stötta hörn annars fin.
   OBS boken är större än vad bilden visar.

Se bild på boken
  –  :  Vi två. Kajsa & Kalle. [ref 75738]    250:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1983. Stor 4:o. 158 s. Genomgående illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten aningen stött, annars ett fint ex.
   Innehåller tecknade serier.
Donner, Wolf:  The Five Faces of Thailand. An Economic Geography. [ref 70249]    180:-
    C. Hurst & Co., London, © 1978. XXII, 930 pp. With many maps and diagrams. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper, a little worn, slightly chipped and with small tears (internally repaired with adhesive tape).
Drangel, Emanuel:  Anmärkningar til Sweriges Rikes lag, hwilka innehålla korta utdrag utur Kongl. Förordningar, Resolutioner, Bref och Kundgörelser ..., Författade, tillika med Orda-Register. [ref 1550]    350:-
    Peter Hesselberg, Stockholm, 1766. (8), 492, (52) s. Nyare halvfranskt band med fem upphöjda bind. Ryggtitel saknas. Titelbladet samt de två första textbladen reparerade med smärre textförlust. Genomgående diskreta samtida siffernoteringar i övre marginalen.
  –  :  Anmärkningar til Sweriges Rikes lag, hwilka innehålla korta utdrag utur Kongl. Förordningar, Resolutioner, Bref och Kundgörelser ..., Författade, tillika med Orda-Register. [ref 63320]    600:-
    Peter Hesselberg, Stockholm, 1766. (8), 492, (52) s. Samtida skinnband med ryggdekor, fem upphöjda bind och rött snitt. Något nött, rygghuvudet skadat, främre falsen med slutet spricka nedtill. Bägge pärmarna med vattenskada på nedre delnes innersida. För- och eftersättsblad samt de närmast intilliggande bladen missfärgade i marginalen. Inlagans textyta genomgående mörktonad.
Drömboken:  Dina drömmar A-Ö. Översättning: Birgitta Ekstrand. [ref 77131]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 147 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (En Bernce-bok)
Dubois, Marguerite-Marie, a.o.:  Modern French-English Dictionary / Modern English-French Dictionary. [ref 28698]    250:-
    Librairie Larousse, Paris, 1965. XVI, 768 + XVI, 751, (1) pp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped and with small tears. Previous owner's name front free endpaper.
Däniken, Erich von:  Olösta gåtor ur mänsklighetens förflutna. Från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 80803]    100:-
    Berghs 1969. 213, (3) s. 2:a upplagan. Häftad med flikomslag. Något snedläst, omslagen lätt solkade.
   Författarens första bok på svenska.
Ehnmark, Elof (utg.):  Ur den gamla Stockholmsposten. En samling artiklar. [ref 46859]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1931. 253 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen mörktonad, något nött och med lagningar.
Ehrenkrona, Marika:  Stil, vett och etikett för den moderna människan. [ref 66766]    90:-
    Bonnier Alba 1997. 230, (1) s. Teckningar: Annika Huett. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Ekbom, Torsten:  Experimentfälten. Visionärer, nyskapare och sökare från tre sekler. [ref 76247]    120:-
    Bonniers 2000. Liten 8:o. 431, (1) s. Illustrerad. 2:a-3:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en mindre repa, annars ett bra ex.
Ekman, Kerstin:  Mine Herrar ... Om inträdestalen i Svenska Akademien. [Svenska Akademien 200 år]. [ref 73888]    130:-
    Norstedts 1986. Stor 8:o. 284 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Svenska akademiens handlingar från år 1986, femte delen 1986)
Ekman, P.N.:  Elementerna af plana trigonometrien. Sammanbunden med: Cronstrand, L.J.: Elementar-kurs i läran om Käggellinierna. [ref 70074]    450:-
    Bonniers; Norstedts, Stockholm, 1841, 1834. Liten 8:o. (4), 52 + (4), 50 s. + 2 utvikbara tabeller. Samtida nött halvfranskt band. Ryggtitel saknas. Namnteckning på främre pärmens insida och på titelbladet till det senare arbetet. Några sidor i det första arbetet med fläckar i övre marginalen, inlagan till det andra arbetet delvis något åldersfläckad. Två arbeten i en volym.
Elkington, John - Hailes, Julia:  Gröna konsumentguiden. Handla för en bättre framtid. Svensk bearbetning av Peter Carlsson & Joakim Frieberg. Förord av Björn O. Gillberg. [ref 67260]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 296 s. Limhäftad. Omslaget med bruksspår.
Engelmann, Bernt:  Mina vänner vapenhandlarna. Små krig – stora affärer. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 69033]    110:-
    Natur och Kultur 1966. 229, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt en mindre skada i övre främre ytterhörnet.
Erasmus av Rotterdam:  Des. Erasmi Roterodami Gyldenne Book. Om unga Personers Seders Höfligheet. [ref 12370]    80:-
    Sällskapet Bokvännerna [1960]. Liten 8:o. 84, (2) s. Tryckt i 700 ex. Häftad. Osprättad. Fint ex. (Bokvännens miniatyrserie nr 12)
Ericsson, Niklas:  Rätt eller fel? Moraluppfattningar i Stockholm under medeltid och vasatid. [ref 80409]    160:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 2003. Stor 8:o. 287, (4) s. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladets baksida. Fint ex. (Stockholm Studies in History 68)
   Akademisk avhandling.
Evald, Johan Ludvig:  Konsten att blifva en god flicka, en god maka, mor och matmor. En handbok för vuxna döttrar, makar och mödrar. 1-3 i en volym. [ref 68631]    450:-
    Nils Magnus Lindh, Örebro, 1811. Liten 8:o. (2), 206, 252, 180 s. Med 3 vackra graverade frontespiser. Privatbundet klotband (ca 1900). Lätt skavda ytterfalsar. Del 2 med kraftig bläckskada i nedre marginalen, liten textförlust på 24 sidor.
Fahlcrantz, Chr. Er.:  Samlade skrifter. 1-7 i 3 volymer. [ref 36093]    900:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1863-1866. (4), 219 + (6), XVIII, (2), 249, (1) + VII, 311 + (4), 251 + (8), 277 + (4), 221, (2) + VI, 217 s. Trevliga svarta halvfranska band med ryggförgyllning och marmorerade snitt samt med Hjalmar Lundgrens monogram i guld på främre pärmen. Lätt skavda i underkanten, annars obetydligt nötta. Övre delen av främre falsen till band 3 med professionell lagning. 3 volymer.
   Innehåll: Ansgarius, Noachs ark i två våningar, Strödda dikter, Reseminnen, Tal och föredrag, Afhandlingar i vetenskapliga, kyrkliga och vittra ämnen, Vitterlek.
Falk, Eva - Lindh, Carin (red.):  Ordspråk och kloka tankar. [ref 77836]    75:-
    Bokförlaget Semic 1996. Liten 8:o. 111 s. Förlagets dekorerade pappband.
Falk, Göran - Johansson, Erik - Järnebrand, Jan, m. fl. (red.):  Det Bästas stora faktabok. [ref 63113]    225:-
    Stockholm, Det Bästa (Reader's Digest), © 1994. Smal 4:o. 405 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Dekorerat förlagsband. Nyskick.
Falkenstam, Margit - Wirsäll, Nils-Erik:  Något till livs. Ett tidsdokument med anledning av Hakonbolagets 50-årsjubileum. Husmor och affären under ett halvt sekel berättat av Margit Falkenstam. Blad ur Hakonbolagets historia sammanställda av Nils-Erik Wirsäll. [ref 31135]    120:-
    ICA-förlaget 1968. Stor 8:o. 302 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med reva vid främre falsen samt något vattenskadat.
Felixon, Hanna - Mander, Sanna de:  Udda bon. Annorlunda hotell i Sverige. [ref 78818]    140:-
    Klister Förlag, 2006. Stor 8:o. 199 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Limhäftad med flikar. Fint ex.
Flato, Pawel (foto) - Lindblad, Niklas (text):  Nobelfesten. [ref 73045]    150:-
    Prisma 2000. Liten tvär 4:o. 142 s. Mycket rikt illustrerad med härliga stora färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Florén, Uno (red.):  Svenska citat från biskop Thomas till Tage Danielson. [ref 55311]    100:-
    Natur och Kultur 1983. Stor 8:o. 182 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt spår efter prislapp på framsodan.
Flower, Raymond:  Year of the Tiger. The Raffles Centenary. [ref 71900]    150:-
    Produced & Published for Raffles Hotel by Time Books International, Singapore, [1985]. Small 4to. (8), 63, (1) pp. Richly illustrated in black & white. 1st edition. Publisher's boards with gilt title. Dustwrapper in very good condition. Rear endpaper browned on upper part. Title-page with inscription and signature by the author.
Flügel, C.A. [pseud. f. Julius Andreas Henning]:  Den uppriktige engelsmannen, eller Konsten att utan lärare på kort tid lära riktigt läsa, skrifva och tala engelska språket. Med bifogade regler för uttalet utgifwen af D:r C. A. Flügel. Öfwersättning från femte betydligt tillökade upplagan. [ref 58603]    75:-
    Fabel, Stockholm, 1981. Liten 8:o. 111, (1) s. Faksimil av 10:e svenska upplagan från 1912. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött.
Ford, Henry:  I dag och i morgon. [Skriven i samråd med Samuel Chrowther]. [ref 80395]    110:-
    Natur och Kultur 1927. 256 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Båda omslagen medbundna.
Forsell, Carl af:  Statistik öfver Sverige, grundad på offentliga handlingar. [ref 39423]    100:-
    Rediviva 1978. (8), XVI, 336 s. Illustrerad med tabeller. Faksimilutgåva av Andra upplagan, tillökt och förbättrad (1833). Förlagets dekorerade pappband. (Suecica rediviva 73)
Forssell, Lars:  Nedslag. Essäer och journalistik 1949-68 i urval och med inledande not av Björn Nilsson. [ref 30156]    95:-
    Bonniers 1969. 229, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg, annars mycket bra ex.
   Om Rhodesia, USA, Sverige, Tati, Taube, teater, T.S. Eliot, toner, narrar, divor, Oscar Wilde, 50-tal och ett otal andra ämnen.
Foster, Harold R.:  Prins Valiant i Afrika. [ref 77626]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1976. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen obetydligt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant i Nya Världen. [ref 77631]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1977. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Angor Wrack, sjökonungen. [ref 77625]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1976. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen obetydligt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Demonernas kloster. [ref 77642]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1985. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Den vilda flickan. [ref 77641]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1985. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Duell på Irland. [ref 77638]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1980. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Bakre omslaget svagt gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Floden som försvann. [ref 77637]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1980. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Bakre omslaget obetydligt gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Geoffrey Arf. [ref 77634]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1979. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. I krig och kärlek. [ref 77635]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1979. 4:o. 46 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Jakten på Graal. [ref 77640]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1984. Stor 4:o. (50) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Rävspel och ränker. [ref 77639]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1984. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Solgudinnan. [ref 77632]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1978. 4:o. 46 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Striden om Saramand. [ref 77630]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1977. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
Fredriksen, Lise:  Astrologiboken. [Konsten att ställa och tolka horoskop]. Översättning: Margareta Järnebrand. [ref 60985]    100:-
    Forum 1992. Stor 8:o. 212 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Fredriksson, Karl - Hovberg, Karl (red.):  Frihet. Organ för Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Stockholm. 1931: 1-24. [ref 14731]    150:-
    Stockholm 1931. Liten folio. Rikt illustrerad samt med mängder av annonser. Halvklotband.
Frykenstedt, Holger:  Den tyske estetikern J.J. Eschenburgs insats i striden med den tidiga romantiken. [ref 77598]    150:-
    [H. Frykenstedt], [Stockholm], [1996]. 123 s. Häftad. Minimal fläck på främre omslag. Med dedikation från författaren.
Furtenbach, Börje:  Släktforskning för alla. [ref 38363]    90:-
    ICA bokförlag 1971. 134 s. + 8 planschblad. Illustrerad i texten. Originalupplaga. Limhäftad. Smutstitelbladet med litet blindpressat exlibris, i övrigt fint ex.
Furuhagen, Birgitta (huvudred.):  Äventyret Sverige. En ekonomisk och social historia. [ref 57505]    120:-
    Utbildningsradion och Bokförlaget Bra Böcker 1993. Liten 4:o. 333 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stukat. Smärre stycken fram t.o.m. sida 38 förstrukna med gul märkpenna.
(Färöarna):  Vejledning for postførerne paa Færøerne. (April 1892.). [ref 15409]    100:-
    J.H. Schultz, [Kjøbenhavn], 1976. 12 s. Häftad.
   Bilagor: Bekjendtgjørelse angaande Befordring af Postforsendelser mellem Danmark, Island og Færøerne i Aaret 1870. 2 s. + Bekjendtgjørelse (portotabell) 1870. 3 s. + 1 karta (samtliga bilagor tryckta 1976).
Förteckning öfver de studerande vid Wexiö högre elementar-läroverk:  Höstterminen 1860. – Vårterminen 1867. – Vårterminen 1868. – Vårterminen 1870. – Höstterminen 1870. – Vårterminen 1871. – Vårterminen 1872. – Vårterminen 1873. – Höstterminen 1873. [ref 36530]    400:-
    Wexiö, Edv. Ljungström / Edv. Ljungströms arfvingar, 1860-1873. (10) + (16) + (16) + (16) + (12) + (12) + (12) + (12) + (12) s. 9 häften i mycket bra skick (frånsett det förstnämnda häftet som är något åldersfläckat). Tre av häftena är i normalt 8:o-format, de övriga i litet 4:o-format.
Förteckning öfver studerande ungdomen vid Jönköpings högre elementar-läroverk:  Vårterminen år 1861. – Vårterminen år 1863. – Vårterminen år 1864. – Vårterminen år 1865. – Vårterminen år 1866. – Vårterminen år 1867. – Vårterminen år 1869. [ref 30219]    300:-
    Jönköping 1861-1869. (8) + (9) + (10) + (11) + (12) + (13) + (15) s. 7 häften (varav 2 utan omslag).
Galbraith, John Kenneth:  Den nya industristaten. Översättning av Vera Ölmedal. [ref 77659]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 369 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, lagad reva på baksidan och med något solkiga ytterkanter. Stämpel på försättsbladet.
Gehlin, Åke:  Kring ortnamn i Stockholms skärgård. Från Arholma till Landsort. [ref 24234]    110:-
    Prisma 1982. 190 s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggen aningen nött.
Gellerfelt, Mats:  Restaurangliv. Ekonomifakta: Gunilla Haglundh. [ref 71387]    120:-
    Sellin & Partner 1997. Stor 8:o. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gibson, Haldo:  Svensk slangordbok. [ref 80911]    85:-
    Esselte studium 1982. Liten 8:o. 243 s. 2:a upplagan. Häftad. Blekt rygg och lätt snedläst. Namnteckning på titelbladet.
Ginsburg, Manne - Hahr, Henrik:  Vår radio och andras. [ref 48580]    150:-
    Ljus 1948. 4:o. 274 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets linneband med skyddsomslag och bägge omslagen medbundna. Omslaget lite nött och lappat annars ett fint ex.
Gjerdman, Olof:  Studier över de sörmländska stadsmålens kvalitativa ljudlära. Del II. [ref 26180]    125:-
    Uppsala 1927. X, (2), 156, (1) s. Häftad. Dedikation från författaren på främre omslag. Ouppskuren.
   Observera att detta endast är andra delen, del 1 saknas här.
Gomer, Eva - Morris-Nygren, Mona:  Modern svensk-engelsk ordbok. [ref 28724]    125:-
    Prisma 1982. Stor 8:o. 542 s. 3:e omarbetade upplagan, 9:e tryckningen. Dekorerat förlagsband.
Goodman, Linda:  Love Signs. Kärlekens astrologi. Vem passar du bäst ihop med? Översättning: Carl G Liungman. [ref 78339]    135:-
    Bernces, Stockholm, 1989. 814 s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Av författaren till Soltecken.
Gregow, Torkel (utg.):  Sveriges rikes lag 2005. [ref 75247]    450:-
    Norstedts Juridik 2005. Ca 3500 s. med varierad paginering. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex, men lite sladdrig i bindningen p.g.a. formatet.
   Bilaga: Sveriges rikes lag. Tillägg 2005 med innehållsförteckning. Utgivet av Torkel Gregow. Klammerhäftad. 82 s.
  –  :  Sveriges rikes lag 2006. [ref 76963]    650:-
    Norstedts Juridik 2006. Ca 3500 s. med varierad paginering. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen med något svag text annars fin.
   Bilaga: Sveriges rikes lag. Tillägg 2006 med innehållsförteckning. Utgivet av Torkel Gregow. Klammerhäftad. 91 s.
Grove, Andrew S.:  Det produktiva ledarskapet. Översättning: Erik Dahlberg. [ref 69629]    120:-
    Svenska Dagbladet 1984. 240 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt.
Grönkvist, Uno:  Sponsoring. En lönsam marknadsinvestering? [ref 67261]    120:-
    Svenska Dagbladet 1985. 286 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skamfilat och med veck på ryggen.
Guilbaud, G. Th.:  Cybernetik. Översättning av Jan Wahlén. [ref 2795]    100:-
    Aldus/Bonniers 1962. 103, (1) s. Illustrerad med 26 figurer. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydlig stukning i övre hörnet och lätt skavd vid ryggfoten. (Aldus-böckerna 57)
Guild, Tricia:  Stadsliv. Text: Elspeth Thompson. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 66265]    200:-
    Bokförlaget Max Ström 1996. Stor 4:o. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier av Gilles de Chabaneix. Förlagsband med skyddsomslag.
Guild, Tricia - Wilhide, Elizabeth:  Tricia Guilds heminredning. Översättning: Monica Lövström. [ref 66489]    140:-
    Rabén Prisma 1996. Liten 4:o. 128 s. Fotografier: David Montgomery. Illustrationer: Paul Bryant. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning m.m. på försättsbladet.
Gullberg, Ingvar E.:  Svensk-engelsk fackordbok. För näringsliv, förvaltning, undervisning och forskning. [ref 64414]    350:-
    Norstedts 1964. Stor 8:o. XVI, 1246 s. 1:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, lite sladdrigt och med några småskador med lagningar. Biblioteksstämpel på främre pärmens insida.
Gunnarskog, Stig:  Flygengelska. Lärobok i engelska för flygpersonal. Under medverkan av Lennart Djupmark och Svante Palm. [ref 75553]    100:-
    AWE/Gebers 1951. 293, (1) s. Illustrerad av George Beverloo. 1:a upplagan. Häftad. Lätt nött. Främre omslag har lätta brytveck i nedre hörnet och det bakre är lite fläckigt.
Hadenius, Stig:  Kampen om monopolet. Sveriges radio och TV under 1900-talet. [ref 72542]    120:-
    Prisma 1998. Stor 8:o. 343 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt, annars ett fint ex.
Hagberg, Knut:  Järnhertigen. Essayer. [ref 22579]    80:-
    Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1944. 186, (1) s. + 10 planschblad. Häftad. Något nött och solkigt omslag.
   "Järnhertigen" är synonym med Hertigen av Wellington.
Hagrup, Knut:  Flyg utan återvändo. [ref 73202]    80:-
    Askild & Kärnekull 1975. 192 s. Illustrerad med diagram. Limhäftad. Obetydligt nött. (Företagsledare berättar)
Hallendorff, Carl (red.):  Sveriges riddarhus. Ridderskapet och adeln och dess riddarhus. [ref 42252]    800:-
    Historiska förlaget, Stockholm, 1926. 4:o. 596, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade ex för namngiven ägare. Detta ex nr 143. Rikt dekorerat vackert grönt skinnband med inre denteller och helt guldsnitt.
Hallgren, Bengt - Löfgren, Lars:  Kungliga Värmland. Brevväxling 1985–1988. [ref 24644]    85:-
    NWT:S Förlags AB, Karlstad, [1989]. Liten 8:o. 128 s. Förlagets dekorerade pappband.
Hallingberg, Gunnar:  Stockholm - Motala. Radion i Sverige från 20-tal till 50-tal. [ref 69811]    150:-
    Atlantis 1999. 489, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Hamberg, Erik (red.):  Postryttaren. Årsbok för Postmuseum 2000. [ref 80719]    125:-
    Postmuseum, Stockholm, 2000. Stor 8:o. 187 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris. Fint ex.
   Innehåller bl.a. en artikel av Claes-Göran Wetterholm: "Titanicpost". 24 sidor med mycket bilder.
Hamilton, Carl:  Absolut. Historien om flaskan. [ref 626]    120:-
    Norstedts 1994. 315 s. + 12 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hammarlund, Olle:  Rökringar. En liten bok om tobak. [ref 35516]    90:-
    Forum 1961. 118, (1) s. Illustrerad av Ingrid Rosell-Lindahl. Originalupplaga. Häftad. Rygghuvud och -fot lite trasiga.
Hammarlöw, Ant.:  Rimlexikon. 1-2 i 1 volym. [ref 34891]    200:-
    Prisma 1990. Stor 8:o. XII, 304 + V, (1 blank), 282 s. Faksimilutgåva. 2:a tryckningen av denna upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, annars fin.
   Del 1: Enkelrim. Del 2: Dubbelrim A-O. - Första upplagan utkom 1920-1924.
Hansén, Stig -Thor, Clas:  Förklädd. [ref 66577]    90:-
    Ordfront 1995. 293 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Veck på omslaget.
Harlock, Walter E.:  Svensk-engelsk ordbok. Skolupplaga. Under medverkan av Arvid Gabrielsson, John Holmberg, Margareta Ångström m. fl. [ref 50187]    100:-
    Svenska Bokförlaget / Norstedts 1947. VIII, 1048 s. 2:a, översedda upplagan. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt mörktonat på ryggen, tillskrift på försättsbladet, annars gott skick.
Harning, Anderz:  Bara en far? [ref 65859]    80:-
    Zindermans 1965. 124, (1) s. Häftad. Bakre omslag med små veck och riss runt kanterna. (Zinderella)
Heinrichs, Maria:  Dockor. [ref 66546]    70:-
    ICA-förlaget 1968. Liten 8:o. 31, (1) s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. (ICA pysselböcker)
Se bild på boken
Hellquist, Elof:  Svensk etymologisk ordbok. 1-2. [ref 40936]    1100:-
    C.W.K. Gleerups, Lund, 1948. (XII), 721 + (3), 722-1484 s. 3:e upplagan. Förlagets halvfranska band med rödfärgade snitt. Pärmarnas kanter samt ryggarna med vissa skrapmärken.
   2 volymer.
  –  :  Svensk etymologisk ordbok. 1-2. [ref 40938]    1100:-
    Liber Läromedel Lund 1980. XII, 721 + (5), 722-1484 s. Faksimiltryck av 3:e upplagan från 1939. I denna fjärde tryckning har ett antal smärre tryckfel rättats. Förlagets klotband med lite ojämnt blekta omslag. 2 volymer.
Hellsing, Birgitta - Hellquist, Magdalena - Hallengren, Anders:  Bevingat. Från Adam & Eva till Oväntat besök. [ref 68246]    125:-
    Bonniers 2000. Stor 8:o. 413 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Bevingade ord. Ord med historia. Bildliga uttryck. Ordspråk och talesätt.
Hemingway, Ernest:  Death in the Afternoon. [ref 76375]    150:-
    Charles Scribner's Sons, New York, 1947. 515, (2) pp. Illustrated with eighty-one photographs. Late impression. Publisher's black cloth with gilt decorative spine and gilt spine titles.
   No jacket.
  –  :  Farlig sommar. Inledning av James A. Michener. Översättning av Mårten Edlund. [ref 13261]    125:-
    Bonniers 1987. 211, (1) s. Illustrerad med fotografier och karta. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget samt tillskrift på försättsbladet.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Farlig sommar. Inledning av James A. Michener. Översättning av Mårten Edlund. [ref 13262]    90:-
    Bonniers 1988. 211, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
Henning, Ann - Skogkvist, Roland:  Modern astrologi [för alla som vill ställa och tolka horoskop]. [ref 79592]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 278, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött, liten nagg på baksidan samt smärre veck och ett par lagade revor.
  –  :  Modern astrologi. [Ny förenklad tolkningsmetod]. [ref 58652]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 278 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Henrikson, Alf:  En uppslagsbok. A till Ö. 1-3. [ref 72271]    600:-
    Bra Böcker / Nationalencyklopedin 2005. Liten 4:o. Totalt ca 1790 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 3 volymer.
  –  :  Verskonstens ABC. En poetisk uppslagsbok. [ref 47804]    75:-
    Bra Böcker 1982. 182 s. Med teckningar av Björn Berg. Förlagets dekorerade pappband. Nedre hörnen något stukade, inte helt fräscha pärmar. Exlibris och namntetikett på främre pärmens insida.
Henriksson, Gunnar - Askaner, Sune:  Vision och verklighet. Sigtunastiftelsens Humanistiska Läroverk 1926–1980. Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket 1980–2000. Historik. [ref 66252]    150:-
    Sigtuna 2001. Stor 8:o. 425, (1) s. + inklistrat rättelseblad. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Liten stukning i nedre hörnet på främre pärmen.
   Med sammanfattning på engelska.
Hermansson, Nils:  Husboken. 2: Bostaden. [ref 16174]    120:-
    Vi bilägare / OK-förlaget 1982. Liten 4:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Vi bilägare – faktaböcker)
Hildebrand, Bengt:  Handbok i släkt- och personforskning. Del 1. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. (allt som utkom). [ref 18407]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1961. 399 s. Häftad. Lätt nött, främre omslag naggat, lite fläckat och med några brytveck samt lagad falsreva. Tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Handbok i släkt- och personforskning. Del 1: Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. (allt som utkom). [ref 18408]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 399 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
Hirschfeldt, Lennart:  Hundra artiklar i Upsala Nya Tidning 1960–1982. [ref 4336]    100:-
    Upsala Nya Tidning 1983. 198 s. Limhäftad. Lätt nött. Genomgående stukning i nedre hörnet, omslagen med smärre veck och bruksspår. Dedikation: "Till Gustaf von Platen med hjärtlig hälsning från förf.".
Hoffmann, F. (utg.):  Smått och gott om sängar och sömn. [ref 63297]    100:-
    Roche-Produkter AB, Stockholm, [1958]. Smal tvär 4:o. (36) s. Rikt illustrerad. Originalklotryggsband med infälld pärmbild.
   Utgiven av F. Hoffmann - La Roche & Co. A.G. Basel / Schweiz.
Holm, Pelle:  Bevingade ord och andra stående uttryck och benämningar. [ref 78898]    100:-
    Bonniers 1942. 292 s. 2:a upplagan. Förlagets klotband med marmorerat snitt. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Bevingade ord och andra talesätt. [ref 52742]    130:-
    Bonniers 1961. Liten 4:o. 388 s. 9:e upplagan, bearbetad och utvidgad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt samt med en del naggar, riss och veck.
  –  :  Bevingade ord och andra talesätt. [ref 72942]    120:-
    Bonniers 1973. 378 s. 14:e omarbetade upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva, i övrigt obetydliga bruksspår. Tillskrift samt inklistrat gåvokort på försättsbladet.
Holmbäck, Åke - Wessén, Elias:  Svenska landskapslagar tolkade och förklarade för nutidens svenskar. Andra serien: Dalalagen och Västmannalagen. [ref 41517]    200:-
    AWE/Gebers 1979. Stor 8:o. L, 113 + 181 s. 2:a oförändrade upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Holmkvist, Albert ("Purre"):  Stilblommor och grodor. Fynd på språkets gröna ängar. [ref 64236]    85:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1962. 231, (1) s. Ny upplaga. Häftad. Omslagen svagt solkade, ryggen med läsränder.
(Holmström, Ragnar):  Vännernas bok. Detta arbete innehåller ett hundratal reproduktioner av de personliga och mycket olikartade bidrag, som en rad konstnärer av olika riktningar glatt författaren Ragnar Holmström med på hans 50-årsdag. [ref 48984]    500:-
    Förlagshuset Norden, Malmö, 1945. 4:o. 323 s. Rikt illustrerad i svartvitt och färg med bilder och text av bl. a. Oskar Bergman, Roland Svensson, Sven X-et Erixon, Sven Barthel, Bertil Bull Hedlund, Hans Norsbo, Vilhelm Moberg, Elmer Diktonius, Eyvind Johnson, Erik Asklund, Evert Taube, Otto G. Carlsund, Gunnar Ekelöf och Nils Ferlin. Tryckt i 1.000 numrerade ex. Detta nr 379. Imiterat skinnband (i papper) med helt guldsnitt. Lätt nött.
Hoppe, Gunnar - Nylander, Gert - Olsson, Ulf:  Till landets gagn. Knut och Alice Wallenbergs stiftelse 1917-1992. [ref 77052]    110:-
    KAW Stiftelsen, Stockholm, 1993. Stor 8:o. 293 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Horatius Flaccus, Quintus:  Q. Horatius Flaccus ex recensione D. Heinsii & T. Fabri ac variant lection Bentleii & Sanadonis. [ref 78693]    600:-
    Apud Jac. Wetstenium, Amsteladami, 1743. 12:o. 7-234, (1) s. + graverad frontespis. Samtida gråpappersomslag. Omslagen något fläckade samt med liten pappersförlust vid ryggfoten. Främre omslaget, frontespisen samt inlagans första sidor med ett par små maskhål; inlagan i övrigt obetydligt lagerfläckad, dock något vågig samt med en del hundöron.
  –  :  Quinti Horatii Flacci Poemata, cum commentariis Johannis Min-Ellii. [Johannes Minelli]. Praemisso Aldi Manutii de metris Horatianis tractatu, et adjuncto indice rerum ac verborum locupletissimo. [ref 72759]    500:-
    Karl Ludwig Jacobius, Leipzig, 1759. Small 8vo. 564, (59) pp. Title portrait and title in red/b.w. Half leather, contemporary binding, worn, and with small damages to spine head and tail. Older inscription and signature on front paste-down, previous owner's name dated 1966 on front free endpaper. Book-plate covering part of the inscription on front paste-down.
Huff, Darrell:  How to Lie with Statistics. [ref 80201]    90:-
    Gollancz, London, 1955. 142 pp. With illustrations by Irving Geis. 4th impression. Publisher's boards. Dust-jacket. Owner's signature on first free end paper. Spine slightly slanted, rear board faintly warped; condition Very Good. Dust jacket with some minor chips, tears and creases at spine ends and edges. Condition Very Good.
Huntley, Janis:  Praktisk astrologi. Hur du ställer och tolkar ditt horoskop. [ref 33514]    120:-
    Rabén & Sjögren 1993. 203 s. Illustrerad med teckningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband.
   Med hustabeller för hela Sverige.
Hägg, Göran:  Praktisk retorik. Med klassiska och moderna exempel. [ref 57584]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 253 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Retorik är läran om talekonsten, en vetenskap med rötter i antiken. Framförallt är retorik en praktisk kunskap som bygger på teknik och tillämpning. Man kan lära sig att bli en god talare.
Hässelberg, Alfred - Allén, Sture:  Svensk ordlista. [ref 41106]    75:-
    Esselte Studium 1979. Stor 8:o. VIII, 264 s. 43:e [omarbetade och utökade] upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets tryckta pappband. Något böjda pärmar, namnteckning på försättsbladet.
Högnäs, Per-Ove - Sivers, Eva von:  Kulturmiljöinventering Lumparland. [Åland]. Rapport. [ref 49152]    75:-
    Museibyrån Planeringsrådet, Mariehamn, 1982. Tvär 4:o. 54 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår.
Höjer, Torgny (utg.):  Handlingar ur Indebetouska arkivet. Utgivna av Kungl. samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinavien historia genom Torgny Höjer. [ref 39933]    140:-
    Stockholm 1958. Stor 8:o. 413 s. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår. Till större delen ouppskuren. (Historiska handlingar del 36:3)
Illustrerad kalender för skottåret 1856:   [ref 74708]    275:-
    Bonniers 1855. Liten 8:o. VIII, 88 s. Med 9 större och 19 mindre illustrationer. Privatbundet halvklotband. Lite nött rygghuvud och -fot. Några sidor i början med fuktfläck i inre marginalen, Något skeva pärmar.
   Bl. a. om Industripalatset i Paris, taflor från Sebastopols belägring och eröfring samt Folkpalatset i Sydenham (Kristall-Palatset från världsutställningen 1851 i London).
Ingers, Gertrud:  Gästgivardöttrarna i Everlöv. Slöjd och bohag i en bondesläkt under 200 år. [ref 57217]    175:-
    LT:s förlag 1974. 230 s. Rikt illustrerad. Tilltryck i 3.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Tidigare tryckt i 5.000 ex år1974. Exlibris.
Ingvar, David - Hallberg, Åke:  Hjärnan, bokstaven, ordet. [ref 77397]    120:-
    Bokförlaget Spektra, Halmstad, 1989. 179, (5) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Övre hörnen lätt stötta, svag tobaksdoft. (Spektras handboksserie)
Isaacsson, August:  Ur Vittinge sockens skolkrönika intill 1850. [ref 47010]    90:-
    Vittinge Hembygdsförening [1970]. Stor 8:o. 175 s. Illustrerad. Häftad. 1 blad med avriven bit i övre hörnet (ingen textförlust). Tillskrift på titelbladet. Inklistrad lapp med ett tillägg till s. 112 innanför bakre omslag.
Isberg, A.U.:  Skolväsendet i Malmö. 1: Medeltiden (allt som utkom). [ref 37736]    250:-
    Författarens förlag, Malmö, 1933. Liten 4:o. 543, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslag och titelblad lätt solkade, annars ett fint ouppskuret ex. Tryfferad med några småskrifter och brevkort.
   Verket omfattar: A. Klostren och klosterskolorna. B. Kyrkan och stads- eller trivialskolan från äldsta tid till reformationsåret 1930.
Janson, Tore:  Latin. Kulturen, historien, språket. [ref 76365]    130:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 263, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris på fria försättsbladet.
Jay, Antony:  Företagsledning och Machiavelli. Översättning: Jan Wahlén. [ref 48260]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 132, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt och ojämnt blekt men själva boken fin.
Johannesson, Kurt:  Retorik eller konsten att övertyga. [ref 63298]    120:-
    Norstedts 1998. 253 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med veck på ryggen samt två små hål på framsidan, i övrigt ett fint ex.
Johannesson, Kurt - Johannesson, Eric - Meidal, Björn - Stenkvist, Jan:  Heroer på offentlighetens scen. Politiker och publicister i Sverige 1809-1914. [ref 54724]    140:-
    Tiden 1987. 382 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johannesson, Kurt - Josephson, Olle - Åsard, Erik (red.):  Svenska tal. Från Torgny lagman till Ingmar Bergman. En antologi. [ref 80512]    130:-
    Norstedts 1992. 402 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johannesson, Lena:  Xylografi och pressbild. Bidrag till trägravyrens och till den svenska bildjournalistikens historia. [ref 49799]    120:-
    Stockholm, Nordiska museet, 1982. 396, (3) s. Illustrerad. Dekorerat originalband. Ytterfalsarna mycket lätt skavda. (Nordiska museets Handlingar 97)
   With a summary in English.
Johannisson, Ture - Ljunggren, K.G. (red.):  Svensk handordbok. Konstruktioner och fraseologi. [ref 40989]    200:-
    Svenska språknämnden / Norstedts 1999. XII, 891 s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Liten namnstämpel på klistrade försättsbladet, i övrigt mycket gott skick.
Johansson, Joh. (utg.):  Noraskogs arkiv. Kulturhistoriska samlingar och anteckningar om Örebro läns bergslager. 5:e bandet, 1:a häftet: Bidrag till Noraskogs krönika af Johannes Noraskogius. [ref 30434]    150:-
    Stockholm [1904]. Stor 8:o. 224 s. Häftad. Ryggen mörktonad och veckig, omslagen med smärre veck och riss runt kanterna, det bakre med lagad reva. Ouppskuren.
   Omslaget är tryckt år 1927.
Johansson, Tryggve:  Färg. Den allmänna färglärans grunder. [ref 15762]    200:-
    Natur och Kultur 1952. 4:o. 94 s. + 8 planschblad i färg. 116 figurer i texten. [Ny, helt omarbetad upplaga]. Förlagets klotband.
Johansson, Ulf - Neppenström, Mona (svensk redaktion):  Det visste du inte! [ref 9295]    150:-
    Det Bästa 1991. 4:o. 448 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Jones, Marc Edmund:  Astrologins gränser. [ref 19506]    95:-
    Bokförlaget Robert Larson AB, Täby, 1981. 196 s. 2:a upplagan. Limhäftad.
Josephson, Håkan (red.):  Norstedts uppslagsbok. [ref 79373]    175:-
    Norstedts 2007. X, 1475 s. Rikt illustrerad. 14:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Över 65.000 uppslagsord.
Journal des dames et des demoiselles:  Guide complet de tous les travaux de dames. Seul journal anquel est désomais acquise d'une manière exclusive la collaborationde M. Sajou. [ref 76695]    900:-
    Bruxelles 1855-1856. 4:o. 380 s. Illustrerad med 10 handkolorerade stålstick samt andra helsidesillustrationer och i texten. Samtida blått ryggdekorerat halvklotband. Lätt nött.
Se bild på boken
Jurjev, Lev - Lvov, Vladimir - Kuznetosova, Ljubov - Jevgenjev, Igor - Uspenskij, Lev - Schneider, Ksenija - Klumov Sergej - Rjumin, Aleksandr - Bersjadskij, Rudolf:  I upptäckternas spår. Översättning från ryska av Sven Wallenius. [ref 15512]    90:-
    Bokförlaget Progress, Moskva, u.å. 160, (2) s. + 12 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat med tejplagningar på insidan.
   Innehåller 7 bidrag som behandlar "Rymdens gåtor", "Forskare löser pussel" och "Den gåtfulla jorden". Ett bidrag har titeln "Mysteriet på Ösel" och ett annat handlar om Atlantis.
Järv, Harry (red.):  Den seriöse konstnären. Essäer och andra texter från 800-talet till 1960-talet översatta och introducerade av Harry Järv. [ref 8195]    100:-
    Cavefors 1969. Liten 8:o. 345, (1) s. Illustrerad med foton och tryck. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite blekt på ryggen, i övrigt lätta bruksspår.
  –  :  Fenix. Tidskrift för humanism. Årgång 2. Nr 2. 1984. [ref 9503]    75:-
    Atlantis 1984. 159, (1) s. Illustrerad. Häftad. Något nött rygg med läsveck, svagt hörnveck på främre omslag.
  –  :  Fenix. Tidskrift för humanism. Årgång 9. Nr 1 & 2. 1991/92. [ref 13453]    90:-
    Atlantis 1991. 319, (1) s. Illustrerad. Häftad. Lätt nött, ryggen med läsveck, främre omslag med brytveck. 1 volym.
(Järv, Harry):  Humanismen som salt & styrka. Bilder & betraktelser tillägnade Harry Järv. [ref 19849]    165:-
    Atlantis 1987. Stor 8:o. (8), I-XVI, (4), 13-587, (3) s. Illustrerad. Subskribentupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Kopia av tackbrev samt kort från Harry Järv medföljer.
Jöever, Malle:  I svenska hjärtans djup. En bok om brevbäringen och dess historia. [ref 51406]    125:-
    Posten Brev, Stockholm, 1992. Stor 8:o. 262, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Pärmillustration: Gravyr av Lars Sjööblom.
Kaijser, C. - Fogelberg, S.:  Sveriges småglasindustri. [ref 42294]    250:-
    Norstedts 1922. (18), 156 s. + 6 planschblad + 1 utvikbar skiss samt illustrationer i texten. Häftad. Ouppskuren.
   Boken avslutas med 19 s. annonser för bl.a. glasfabrikanter, leverantörer av ugnar, kemikalier, råmaterial m.m.
Karlén, Bertil - Swartström, Carin (red.):  Stora husboken. [ref 54561]    130:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1979. 4:o. 288 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 2:a upplagan, delvis omarbetad. Förlagets dekorerade pappband. (Stora idéböckerna)
Karlsson, Ingemar (red.):  Res Publica Nr 53. I döda kulturers sällskap. [ref 79647]    75:-
    Symposion, 2001. 142, (2) s. Häftad. Fint ex.
   Temanummer om arkeologi.
  –  :  Res Publica Nr 66. Rimbauds nej. [ref 79648]    75:-
    Symposion, 2005. 142, (2) s. Häftad. Ryggen obetydligt solkad, liten prislapp på bakre omslaget.
   Med bidrag av bland andra Paul Verlaine, Alexander Kluge och Stig Saeterbakken.
Kellgren, Johan Henric:  Afhandling om näringstvånget i gemen och skrån i synnerhet. Med en efterskrift av E.N. Tigerstedt. [ref 69351]    80:-
    Natur och Kultur 1954. Liten 8:o. 59, (1) s. Med ett monterat porträtt. Tryckt i 1.800 ex. Häftad med flikomslag.
Kihlberg, Leif:  I annonsernas spegel. En revy över samhällets förvandling under hundra år. [ref 20388]    100:-
    Bonniers 1964. Stor 8:o. 254, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Obetydligt nött. Ouppskuren.
Kindblom, Maria och Johan:  Klassiska hotell & äkta pensionat. En resehandbok. [ref 75758]    120:-
    Bonniers/Svenska Turistföreningen 1994. Stor bred 8:o. 142, (2) s. Vackert fotoillustrerad i färg av Jonas Karlsson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
Kippel, Inger (red.):  Stjärnteckenboken. [Sådan är du – allt om ditt stjärntecken! Kompisar, skola, kärlek, intressen, familj]. [ref 61427]    70:-
    Wahlströms 1996. 154, (1) s. Illustrerad av Li Söderberg. Förlagets dekorerade pappband.
Kisch, Egon Erwin:  Der rasende Reporter. [ref 78073]    300:-
    Erich Reiss Verlag, Berlin, 1925. VIII, 317, (3) pp. 1st edition. Privately bound half cloth binding with marbled boards, original printed wrappers bound with the book. Spine with a few minor stains, else fine. Condition VG+ to Near Fine.
Kjellvard, Henry:  Det bevingade hjulets folk. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Volym I: 1899-1924. Volym II: 1925-1949. [ref 8779]    250:-
    Stockholm 1949. Liten 4:o. 521, (1) + 507, (1) s. Rikt illustrerade. Förlagets dekorerade halvklotband. Ryggarna något blekta, obetydligt fläckade. 2 volymer.
Klein, Naomi:  No Logo: No Space, No Choice, No Jobs, No Logo. Märkena, marknaden, motståndet. Översättning: Lillemor Ganuza Jonsson & Tor Wennerberg. [ref 77999]    120:-
    Ordfront 2001. 565, (1) s. Sparsamt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Gott skick.
Klintberg, Bengt af:  Namnen i almanackan. Fakta och kulturhistoria om svenska förnamn. [ref 79235]    125:-
    Norstedts Akademiska Förlag, Stockholm, 2005. 452, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Kokko, Yrjö:  Sudenhampainen kaulanauha. Kuvitettu tekijän valokuvin ja piirroksin. [ref 66232]    250:-
    Werner Söderström, Porvoo (Borgå), 1951. 428, (1) s. + 18 planschblad med fotografier. Teckningar i texten. 1.-28. tuhat (1:a-28:e tusendet). Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggen obetydligt nött upp- och nedtill. Diskret tillskrift på försättsbladet.
   Utgiven på svenska med titeln "Vargtänderna".
[Kongl. Maj:t och Swea hof-rätt (utg.)]:  Kongl. Maj:ts och rikets Swea hof-rätts protocoller uti undersökningsmålet, rörande det, å högstsalig hans Maj:t Konung Gustaf den III:dje, glorwyrdigst i åminnelse, föröfwade mord, samt hwad dermed gemenskap äger; hållne i Stockholm år 1792. + Kongl. Maj:ts och rikets Swea hof-rätts utslag öfwer capitainen Jacob Johan Ankarström. Gifwet i Stockholm d. 16 april 1792. + Kongl. Maj:ts och rikets Swea hof-rätts ytterligare utslag, uti det derstädes, til ransakning och omedelbart afdömande förekomne högmål, angående det, å högstsalig hans Kongl. Maj:t, Konung Gustaf den III:dje, glorwyrdigst i åminnelse, föröfwade grufweliga mord, och hwad dermed gemenskap haft. Gifwit och afsagdt i Stockholm den 24 maji 1792. + Protocoller, hållne uti Kongl. Maj:ts Högste Domstol eller justitiæ-revision, med dertil hörande handlingar, rörande det, å högstsalig hans Maj:t, Konung Gustaf den III:dje, glorwyrdigst i åminnelse, föröfwade mord. [ref 78091]    4000:-
    Tryckt hos Anders Zetterberg, Stockholm, 1792. 579, 16, 48, 108 s. Senare halvfranskt band (ca 1900) med sparsamt guldornerad rygg. Rygg, falsar och pärmhörn med några smärre skrapmärken. Första arbetets titelblad med svag understrykning i blyerts; inlagan i övrigt delvis svagt lagerfläckad samt med någon enstaka liten bläckfläck. Sidorna 99-100 med bortskuret hörn, dock utan textförlust; ett fåtal sidor med några små tejplagade naggar och riss i övre marginalen, sidorna 225-228 med ett par större, lagade revor. Någon enstaka marginal lite hårt skuren.
   Rättegångshandlingar rörande mordet på Gustaf III. 4 arbeten sammanbundna i 1 volym.
(Kongl. Maj:t):  Kongl. Maj:ts nådiga reglemente för aflönings beräknande under sjökommenderingar m. m. gifvet Stockholms Slott den 18 April 1854. [ref 65601]    125:-
    Stockholm, P. A. Norstedts & Söner, 1854. 35 s. Häftad med gråpappersrygg. Ett blad med dubbla veck, den blanka baksidan något solkig.
  –  :  Kongl. Maj:ts och Rikets Kammarkollegii underdåniga betänkande rörande den till städerna och Arvika köping af kronan donerade jord. [ref 23756]    125:-
    Stockholm 1898. (2), 121 s. Häftad med tryckt omslag. Främre omslag lätt fläckat och med en liten skada i nedre hörnet, inlagan i fint skick.
[Kongl. Slotts-Rätten] (utg.):  Protocoller, hållne wid kongl. slotts-rätten i Götheborg, angående ett d. 17 och 18 novemb. 1799, i samma stad timadt uplopp. Sammanbunden med: Kongl. slotts-rättens utslag uti målet, angående et den 17 och 18 november 1799 uti Götheborg timadt uplopp. [ref 77827]    1700:-
    Tryckte hos Samuel Norberg, Götheborg, 1799-1800. 290, 35 s. Senare halvfranskt band (ca 1900) med sparsamt guldornerad rygg och 2 upphöjda bind. Ryggen något blekt och fläckad, pärmarna med en del skrapmärken.Titelbladet till första arbetet saknas, senare ersatt med handskrivet titelblad. Inlagan delvis något lagerfläckad, några sidor med smärre bläckfläckar; sidorna 131-137 med stor bläckfläck, dock utan textförlust. Tre sidor med pappersförlust i övre hörnet, inlagan i övrigt med några lagningar; någon enstaka marginal lite hårt skuren. Ett par sidor felbundna, inlagan likväl komplett.
   Två arbeten sammanbundna i en volym.
Kongl. Vetenskaps Academiens handlingar för år 1762:  Vol XXIII. [ref 76241]    2700:-
    Lars Salvius, Stockholm, 1762. Liten 8:o. 330, (8) s. Illustrerad med 7 utvikbara graverade planscher. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lite stötta hörn men i stort fin. Komplett.
   Innehåller bl.a. artiklar av Carl von Linné, "Åkerbärs plantering", "Beskrifning på lim-svampen" av Otto Fredric Müller, översatt av Carl Clerk, "Flygsands svampen" av Pehr Osbeck, "Ett Lycoperdon af sällsam storlek" av Bengt Bergius och "Rön om beskaffenheten och nyttan af den röda färg, som finnes i Hypercium eller Johannis örten" av Pehr Adrian Gadd.
Kongl. Vetenskaps Academiens handlingar för år 1764:  Vol XXV. [ref 76240]    2700:-
    Lars Salvius, Stockholm, 1764. Liten 8:o. 330, (8) s. Illustrerad med 9 utvikbara graverade planscher. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lite stötta hörn men i stort fin. Komplett.
   Innehåller bl.a. artiklar av Ekeberg "Om kinesiska sojan" och "Om chinesiska olje-fröet", Bergman "Om Nordskenets högd", Kalm "Om maskar, som fördärfva skogarna i America" och Haartman "Om finska boskaps-sjukans smittsamhet".
Kornitzky, Dr. H. (utg.):  Stora tyska ordboken. Del 1: Svensk-tysk. Del 2: Tysk-svensk. Omarbetning 1984: Eleanor Engbrant-Heider. [ref 77311]    125:-
    InfoBooks 1989. 1006 s. Förlagets dekorerade pappband.
   70.000 svensk-tyska, tysk-svenska uppslagsord. Idealisk i affärer och studier, vid översättningar och på resan. Allt i ett band.
Kotsinas, Ulla-Britt:  Norstedts svenska slangordbok. [ref 80916]    150:-
    Norstedts 1998. 367, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Krantz, Claes:  Den svenska pipboken. [ref 8425]    250:-
    Walles Bokhandel, Uddevalla, i distribution, 1946. Stor 8:o. 167 s. Illustrerad. Tryckt i 4.500 ex. Blått, dekorerat helskinnband med markerade bind och båda omslagen medbundna. Tillskrift på smutstitelbladet samt obetydligt skrapmärken på bakre pärmen, i övrigt gott skick.
   With a summary in English.
Kreuger, Torsten (utg.):  Ville Bonniers sälja till Tyskland 1940. De viktigaste handlingarna. [ref 48149]    150:-
    [Högbroforsens stiftelse], [Stockholm], Natur och Kultur i distribution, 1959. Stor 8:o. 267, (6) s. Häftad. Främre omslagets nedre hörn lätt naggat. Ouppskuren.
(Kreuger, Torsten):  Högbroforsen i belysning av Dalamålet. En orientering utgiven av Aktiebolaget Svenska Handelsbanken. [ref 69548]    90:-
    Stockholm 1939. Stor 8:o. (4), 140 s. + 1 utvikbar plansch. Häftad.
  –  :  Högbroforsen. Värdet och "värdeförstörelsen". Ett genmäle från Svenska Handelsbanken. [ref 69549]    100:-
    Stockholm 1955. Stor 8:o. 414 s. + 1 löst blad (P.S. från Handelsbanken, tr. 1956). Häftad. Lätt blekt rygg.
Kruse, Jürgen Elert:  Allgemeiner und besonders Hamburgischer Contorist welcher von den Währungen, Münzen, Gewigten, Maassen, Wechsel-Arten und Usanzen der vornehmsten in und ausser Europa gelegen Städte und Länder, nicht nur eine umständliche Nachricht ertheilet; sondern auch solche beschriebene Münz-Sorten, Gewigte und Maassen, zuvörderst gegen die, so zu Hamburg, hiernächst aber, in angegebenen Tabellen, auch gegen die so an andern Orten gebräuchlich sind, genau vergleichet. [ref 76849]    2500:-
    Hamburg 1782-1783. (20), 520 + 376 pp. With engraved frontispiece. Der vierten, oder zum drittenmal verbesserten und ansehnlich vermehrten neuen Auflage. Contemporay half leather bindings with gilt spines and sprinkled edges. Boards slightly soiled, corners slightly bumped. 4 pages in volume 1 quite heavily foxed. 2 volumes.
   A third part was printed 1784 but is not included in this set.
Kärre, Karl - Lindkvist, Harald - Nöjd, Ruben - Redin, Mats:  Engelsk-svensk ordbok. Skolupplaga. Under medverkan av Grenville Grove. [ref 72757]    80:-
    Läromedelsförlagen / Språkförlaget 1970. XVI, 973 s. 3:e, omarbetade upplagan. Förlagets blå klotband med rödfärgade snitt. Något lite sladdrig i bindningen.
Lager, Gunnar - Rudbeck, Johannes - Grape, Ernst (red.):  Svenskt postväsen. Uppsatser i postala ämnen utgivna av Kungl. Generalpoststyrelsen med anledning av Världspostföreningens femtio-års jubileum och världspostkongressen i Stockholm 1924. [ref 41927]    250:-
    Norstedts 1924. 4:o. (8), 348 s. + 1 frontespis (porträtt av Gustaf V) + 52 planscher. Med 42 illustrationer samt vinjetter i texten. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets dekorerade halvklotband. Pärmarna med små skav- och skrapmärken, lite slapp i innerfalsarna. Ett par blad lätt naggade i ytterkanten.
(Lagerborg, Rolf):  Eros och Eris. Kulturessäer tillägnade Rolf Lagerborg. [ref 12487]    150:-
    Natur och Kultur 1944. Liten 4:o. 347 s. + 4 planschblad. Häftad. Något nött, ryggen med kraftiga veck.
   Med bidrag av bl.a. Gunnar Aspelin, Axel Boëthius, Yrjö Hirn, Konrad Marc-Wogau, Ragnar Numelin och Georg Henrik von Wright.
Lagerlöf, Selma:  Prolog av Selma Lagerlöf vid Frödingsfesten vid Kungl. Teatern den åttonde februari 1921. [ref 33692]    700:-
    Stockholm 1921. 4:o. 13 s. Frontespis föreställande Fröding. Originalupplaga. Häftad sammanhållen av knytband. Ett ganska så fint ex, bara lite fransig i kanterna samt med några mycket små fläckar på främre omslaget.
   Ovanlig.

Se bild på boken
Lagerqvist, Lars O - Nathorst-Böös, Ernst:  Vad kostade det? Priser och löner från medeltid till våra dagar. [ref 80446]    140:-
    LT:s förlag 1985. 115, (2) s. Illustrationer ur Kungl Myntkabinettets samlingar. Foto: Nils Lagergren och Gunnel Jansson. Förlagets dekorerade pappband. Pärmhörnen med obetydliga skrapmärken, i övrigt mycket gott skick.
Lagerqvist, Lars O. - Nathorst-Böös, Ernst:  Sedlar. [ref 53066]    125:-
    Norstedts 1971. 223, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva vid främre falsen.
Lagerström, Bertil:  Superrekordboken. Märkvärdigheter från A till Ö. [ref 68285]    90:-
    Viking Förlag 1991. 309 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Lambert, Mary:  Harmoni i hemmet med feng chui. Översättning: Sissela Uisk. [ref 70127]    125:-
    Wahlströms 2004. Stor 8:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
[Landquist, Daniel - Höjer, Torgny]:  Neptuniorden 150 år. [1812-1962]. Utgiven år 1961 enligt beslut av Ordens styrande kapitel. [ref 61164]    100:-
    [Neptuniorden], [Stockholm], 1961. Stor 8:o. 215 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Spricka i främre falsen lagad.
Larsson, Ulf (red.):  Människor, miljöer och kreativitet. Nobelpriset 100 år. [ref 68425]    175:-
    Atlantis/Nobelmuseet 2001. 4:o. 228 s. Rikt illustrerad med fotografier. Limhäftad.
Lassinantti, Ragnar:  Synpunkter och skildringar. [ref 42512]    125:-
    Norrbottens ABF distrikt (distr.), Luleå, 1965. 250, (2) s. 1:a upplagan. Häftad. Veckig och lite småfläckad rygg, de 8 sista bladen med svagt veck på nedre delen. Med dedikation från författaren.
Leeuwen, Simon van (ed.):  Corpus Juris Civilis. Editio nova, prioribus correctior. [ref 78175]    4000:-
    Apud Ioannem Blaeu, Ludov. et Dan. Elzevirios, et Lugduni Batavorum, Apud Fransiscum Hackium. Amstelaedami, 1663-1664. (22), 1037, (1), 820, (1) pp. Frontispiece engraved by Cornelius van Dalen. Contemporary full leather binding with profusely decorated spine, 4 raised bands and sprinkled edges. Spine and boards slightly rubbed, corners somewhat bumped and some chipping at head and tail of spine. Paste-down end paper with book-plate and bookseller's stamp, end papers somewhat foxed and damp stained. Engraved frontispiece with minor damp stain, engraving not affected. Corpus of the book fine apart from two small ink blots and some very occasional and rather insignificant foxing in the upper margin.
   Second edition of the Elzevier edition of Corpus Juris Civilis; first edition was published 1663. Complete.
Leigh, Andrew - Maynard, Michael:  Att leda team. Hur man entusiasmerar och inspirerar arbetslag. Svensk översättning: Marika Hagelthorn. [ref 79537]    100:-
    Brain Books, Jönköping, 1997. 217 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade.
Leksell, L.J.Z.:  Svenskt rimlexikon. Med förord av Professor Ad. Noreen. [ref 39597]    200:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1907. (6), 297, (2) s. Förlagets klotband med infälld pärmtitel. Rygghuvud och fot samt ett hörn med lätta bruksspår, för- och eftersättsblad samt sista blanka sidan mörktonade, annars ett fint ex.
   Titelbladet tryckt i Stockholm 1925, boken tryckt i Västerås 1907.
Lektyr [Tidningen]:  Nr 1-52/1967. [ref 56433]    250:-
    Saxon & Lindström, Stockholm, 1966-1967. 4:o. ca 2500 s. Komplett årgång bunden i 2 rejäla klotryggsband med lätt skavda kanter. Innehållet i fint skick.
Lidblom, Ernst G.A.:  Mästerskaps-systemet. Praktisk lärobok i ryska affärs- och umgängesspråket. För elementär undervisning i skolor och för självstudium. [ref 2629]    150:-
    C.E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1912. Liten 8:o. (4), 345, (3) s. Förlagets klotryggsband med klistrade titeletiketter på främre pärm och rygg (lätt skadad). Ryggen med lätta skavmärken. Innerfalsarna skadade (ej loss), namnteckning m.m. på försättsblad och smutstitelblad. Sid. 157-174 med veck i yttermarginalen.
   Med bilaga: Nyckel till rysk språklära enligt mästerskapssystemet av samme författare. 31, (1) s. Klammerhäftad med tryckt omslag och i samma format som boken.
Lidman, Hans:  Sommar i torpet. [ref 38793]    180:-
    LT:s förlag 1956. 4:o. 113, (4) s. Rikt fotoillustrerad av författaren. Originalupplaga. Tryckt i 10.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat på baksidan.
Lidman, Sven (idé och regi) - Lund, Ann-Marie (huvudred.):  Combi visuell. [1–5]. [ref 52450]    400:-
    Förlagshuset Norden, Malmö, 1968-1973. Opaginerad. Totalt ca 2.370 s. Helt igenom illustrerad i färg och svartvitt. Olika tryckningar. Förlagets dekorerade konstläderband med rödfärgat övre snitt. Ett band med lagad skada på bakre falsen, i övrigt endast lätta bruksspår. 5 volymer.
Lindbeck, Assar:  Fondfrågan. [ref 67263]    70:-
    Alba 1979. Liten 8:o. 106, (1) s. Limhäftad. (Albaidé)
Linde, Ebbe:  Inre memoarer. Retrospektivt. [ref 74502]    80:-
    Zindermans 1976. 206, (1) s. Illustrerad av Helga Henschen. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår och märke efter prislapp på baksidan.
Lindgren, Torgny:  Riksbankens sedelhistoria 1668-1968. [ref 34858]    200:-
    Sveriges Riksbank / Rabén & Sjögren 1968. Liten 4:o. 239, (1) s. + 114 planschsidor (delvis i färg) med avbildade sedlar. Förlagets dekorerade klotryggsband. Pärmkanterna med ett par obetydliga bruksspår.
Lindholm, Inga - Fogde, Alfhild - Janson, G. Filip - Marklund, Gunnar (red.kommitté):  Svenska fruntimmersskolan. Svenska flicklyceet i Helsingfors. [1844–1944]. Festskrift utgiven till hundraårsjubileet november 1945. [ref 48592]    125:-
    Helsingfors 1945. Stor 8:o. 400 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen lite ojämnt blekta, det främre även med några revor i över- och ytterkant, det bakre med svagt veck.
Lindqvist, Cecilia:  Tecknens rike. En berättelse om kineserna och deras skrivtecken. [ref 76997]    225:-
    Bonniers 1989. 424 s. Rikt illustrerad, bl.a. med 30 sidor med färgbilder. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår och små lagade revor samt tillskrift på försättsbladet.
   Ej rea-upplagan.
Lindqvist, Gunnar - Thor, Lars - Carlsson, Trygve (red.):  Museiboken. Sveriges länsmuseer. - The Regional Museums of Sweden. Översättning: Angela Adegren. [ref 55028]    110:-
    Carlssons 1984. Stor 8:o. 245, (3) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna är en aning skeva, annars mycket bra skick.
Lindskog, Sven:  En hvar sin egen lagkarl! Praktisk juridisk handbok för menige man med en mängd råd och upplysningar i juridiska frågor, talrika prejudikat och formulär till inlagor, skrifvelser, rättsliga dokument m.m. Med ett tillägg upptagande lagändringar intill 1 oktober 1887. [ref 59392]    250:-
    C.E. Fritzes Kungliga Hofbokhandel, Stockholm, 1887. Liten 8:o. XVI, 594 s. Originalupplaga. Förlagets rikt dekorerade och blindpressade skinnryggsband med klotöverdragna pärmar och marmorerade snitt. Namnteckning på fria försättsbladet. Ryggen samt främre pärmen med ett par små fläckar, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
Liu, Gretchen:  Raffles Hotel. [ref 79186]    250:-
    Landmark Books, Singapore, 1996. Large 4to. 219, (5) pp. Profusely illustrated with photographs, plans, advertisements and other paraphernalia from the history of the hotel. 3rd impression. Publisher's blind stamped black cloth with dust jacket. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with a couple of minor creases at tail of spine, condition Fine.
Ljungberg, Leif:  Gatunamnen i Malmö. [ref 16408]    180:-
    [Drätselkontoret], Malmö, 1960. 359 s. + 1 stor utvikbar karta i ficka. Originalklotryggsband med trasigt skyddsomslag. Boken och kartan är i fint skick.
Lockhart, Robert Bruce:  Scotch. Saga och sanning om Skottlands berömda whisky. [ref 36480]    115:-
    Gebers 1965. 208, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag som är naggat och något missfärgat.
Loewe, Walter:  Petum optimum. [ref 32973]    200:-
    Norma 1990. 4:o. 231, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Denna bok om tobakens historia inom odling, handel och industri i Sverige från början av 1600-talet till modern tid utges med anledning av Svenska Tobak AB:s 75-årsjubileum 1990.
Loos, Viggo:  En avisa genom två sekler. Norrköpings Tidningar 1758–1958. [ref 11278]    200:-
    Norrköping 1958. 4:o. 412, (1) s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband med ryggtitel och pärmdekor i guld. Främre omslag medbundet. Mycket bra ex.
   Utgiven av Norrköpings Tidningar med anledning av dess tvåhundraårsjubileum den 14 oktober 1958.
Lundgren, Rafael (red.):  Minnesskrift vid invigningen af nya posthuset i Stockholm den 27 oktober 1903. 1-3 i 2 volymer. [ref 62517]    250:-
    Stockholm, Hæggström, 1903-04. Stor 4:o. (2), VI, (2), 68 + 69-306 s. + 10 diagramblad i färg + 1 plankarta. Rikt illustrerad. Två häftade volymer. Ryggarna med små skador upp- och nedtill, bakre omslag till volym 1 ojämnt blekt, främre omslag och de första bladen till volym 2 naggade i nedre hörnet intill ryggen.
[Lundin, Carl Johan (huvudred.)]:  Från Arosdjäknarnas stad. Bilder från skola och hembygd. [ref 36525]    90:-
    Sällskapet Arosbröderna, Västerås, 1944. 297 s. Illustrerad. Klotband med främre omslag medbundet. Aningen blekt rygg. Namnteckning och datering på titelbladet. (Arosiana - del VI)
Lyberg, Bengt - Ulfsparre, Sixten - Gyllensvärd, Bo (red.kommitté):  Festskrift tillägnad Carl Kempe 80 år. 1884-1964. [ref 13491]    190:-
    [Stockholm, Almqvist & Wiksell], 1964. 985 s. + 11 planschblad i färg. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade halvklotband. Namnteckning på försättsbladet.
Lüneburg, Lennart:  Måla och tapetsera. Redigering: Oscar Fischerström. [ref 23809]    75:-
    Rabén & Sjögren 1962. Liten 8:o. 73, (2) s. Illustrerad med teckningar av Erich Kohler. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Löfroth, Carl (red.):  Byggnadsindustrien. Praktisk uppslagsbok för byggnadsverksamhetens olika grenar av fackbildade på hithörande områden. [ref 59242]    700:-
    Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1920-1923. Stor 8:o. Totalt ca 1.650 s. Rikt Illustrerade. Förlagets vackert dekorerade skinnryggsband. Bläcknamnteckningar på bägge titelbladen. 2 volymer.
   Innehåll: 1. Byggnadspraktiken. 2. Byggnadskonstens historia. 3. Byggnadsteorien. 4. Byggnadsjuridiken.
Magnusson, Börje (red.):  Humanist vid Medelhavet. Reflektioner och studier samlade med anledning av Svenska Institutet i Roms 75-årsjubileum. [ref 70550]    150:-
    Rubicon 2002. Stor 8:o. 409, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Skriftserie utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Athen och Rom, VII)
Malmgren, Sven-Göran (huvudred.):  Norstedts svenska ordbok. 72.000 ord och fraser. Utarbetad vid Språkdata, Göteborgs universitet. [ref 76931]    250:-
    Norstedts Akademiska Förlag 2007. 1473 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt böjda pärmar, annars ett fint ex.
Mann, Thomas:  Joseph und seine Brüder. 1-2. [ref 78148]    250:-
    S. Fischer Verlag, Stockholm, 1952. 2039, (10) pp. 1st -5th thousand of this edition. Publisher's decorated cloth. Spines just slightly slanted, volume 2 with faded spine. Condition VG+. 2 volumes. (Stockholmer Gesamtausgabe der werke Thomas Mann)
   This edition collects all four parts of Mann's Joseph suite.
Marco, Jindrich:  Mynttecken från hela världen. [ref 29329]    100:-
    Nybloms 1983. Liten 8:o. 49 s. text + 204 s. med 1725 reproduktioner av mynttecken. Förlagets linneband med skyddsomslag. Fint ex.
[Marcus, Moritz]:  Automobilhantering och automobiltrafik i Sverige. [ref 62839]    100:-
    [Seelig], Stockholm, 1935. 125 s. Illustrerad. Häftad. Små falsrevor och en liten lagning upptill på ryggen.
Marklund, Göran (text) - Marklund, Hans (bild och layout):  Skola i glesbygd. En krönika i text och bild om folkundervisningen i Jörns socken. [ref 37724]    125:-
    Natur och Kultur 1982. Tvär 8:o. 264 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Marquand, Ed:  Beyond Soad, Water, and Comb. A Man's Guide to Good Grooming and Fitness. [ref 73271]    125:-
    Abbeyville Press Publishers, New York, 1998. Small oblong 8vo. 160 pp. Photography by Marsha Burns. Publisher's pictorial boards in dust-jacket.
Martinsson, Yvonne (huvudred.):  Norstedts ordspråksbok. [ref 59326]    300:-
    Norstedts 1996. 890, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   1800 ordspråk på svenska, engelska, franska och spanska. Med sökordsregister på respektive språk. - Pärmtitel: Ordspråksboken.
Matthew, Christopher:  A Different World. Stories of Great Hotels. [ref 72135]    200:-
    Paddington Press, [New York], [1976]. 4to. 350, (2) pp. Illustrated throughout with b/w photos by Ben Martin. 1st American edition. Publisher's boards. Dust-jacket with minor traces of use.
Mattsson, Charlotte:  Vett & etikett. [Skrivna och oskrivna regler som gör det lätt av umgås]. Formgivning: Janet Watz. [ref 60854]    75:-
    SEMIC, Sundbyberg, [1995]. 98 s. Illustrationer: Christina Nauckhoff. Förlagets dekorerade pappband.
Mattsson, Gottfrid, m.fl. (red.kommitté):  Sällskapet Par Bricole. Historik och porträttgalleri med biografier. [ref 42788]    500:-
    A B Biografiskt galleri, Stockholm, 1946. 4:o. 723, (1) s. Rikt illustrerad. Numrerad bibliofilupplaga, detta ex nr 54. Förlagets vackert dekorerade helskinnband med inre denteller och helt guldsnitt.
Meinander, Nils:  En krönika om vattensågen. Festskrift utgiven i anledning av Finska Sågverksägareföreningens femtioårs jubileum den 16 december 1945. [ref 11805]    225:-
    Helsingfors 1945. 4:o. 316 s. Illustrerad. Tryckt i 1.500 exemplar varav 800 är numrerade. Detta ex är nr 705. Häftad med styva omslag. Båda omslagens övre del aningen åldersfläckade med små bruna prickar, det främre även med ett litet obetydligt hörnveck. Ren och fin inlaga.
Moberg, Lena - Westman, Margareta (red.):  Svenskan i tusen år. Glimtar ur svenska språkets utveckling. [ref 77015]    125:-
    Norstedts 1996. 194 s. Lätt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Moberg, Rune:  Min veckopress. [ref 35867]    100:-
    Wiken, Höganäs, 1990. Bred 8:o. 196 s. + 16 planschblad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och skadat.
Montgomery-Massingberd, Hugh - Watkin, David:  The London Ritz. A Social and Architectural History. [ref 72136]    250:-
    Aurum Press, London, [1980]. 4to. 189, (3) pp. Richly illustrated with photos (some in colour) by Keith Collie, and other illustrations. First printing. Publisher's boards. Dustwrapper. Near fine.
Morne, Ruben:  Neon & ljusskyltar. En handbok. [ref 73700]    200:-
    Svensk Byggtjänst 1998. 4:o. 104 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lång tillskrift från författaren.
Myrdal, Gunnar:  Ekonomisk teori och underutvecklade regioner. Översättning: James Rössel. [ref 11078]    90:-
    Tiden 1969. 179, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Stött hörn och läsrandig rygg.
   Första upplagan av denna bok utkom 1957 med titeln "Rika och fattiga länder".
  –  :  Världsekonomin. Översatt från författarens engelska manuskript av Leif Björk. [ref 49071]    140:-
    Tiden 1956. Stor 8:o. 486, (1) s. Häftad. Omslagen något naggade och med smärre veck.
Mystakidis, Antonis:  Nygrekisk svensk ordbok. [ref 75407]    90:-
    Esselte Studium 1980. Liten 8:o. XXII, 234 s. Häftad. Ryggen aningen nött.
Nationalencyklopedin:  Ett uppslagsverk på vetenskaplig grund utarbetad på initiativ av Statens kulturråd. 1-20 + 3 supplementband. [ref 43]    5500:-
    Bra Böcker 1989-2000. 4:o. Förlagets trevliga dekorerade mörkblå halvfranska band med övre guldsnitt. En fin svit. 23 volymer.
   14.500 sidor 180.000 artiklar 20.000 kartreferenser.

Se bild på boken
  –  :  Ett uppslagsverk på vetenskaplig grund utarbetad på initiativ av Statens kulturråd. 1-20 + 3 supplementband. [ref 61917]    4000:-
    Bra Böcker 1989-2000. 4:o. Rikt illustrerad. Förlagets lätt dekorerade konstläderband. En fin svit. 14.500 sidor 180.000 artiklar 20.000 kartreferenser. Komplett i 23 volymer.
   Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.

Se bild på boken
Needham, Jack:  Bygga flaskskepp. En bok om en gammal sjömanshobby med många nya idéer och praktiska råd. [ref 67798]    150:-
    ICA bokförlag 1974. Tvär 8:o. 106 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
Nehrman, David:  Föreläsningar öfwer giftermåls balken, hålne wid Kongl. Academien i Lund af David Nehrman. [ref 76201]    300:-
    Gottfried Kiesewetter, Stockholm, 1747. (20), 220 s. Samtida halvfranskt band. Lätt skavd och stött. Liten stämpel och ett par siffror på insidan av främre pärmen/försättsblad. Inlagan snygg.
Nevéus, Torgny (red.):  1840-talets verkliga uppsalastudent. Kring brevväxlingen inom en kamratkrets. [ref 70700]    150:-
    Atlantis 2004. 275, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Skrift nr 3 utgiven av Universitets- och Studenthistoriska Sällskapet i Uppsala)
Nilsson, Alfons:  Om undervisning och undervisare genom tiderna vid Klockarebolet och stadens folkskola. Ett försök till skolhistoria. [ref 53128]    175:-
    Alingsås 1942. 223 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband med mönstrade pärmpapper. Något skeva pärmar.
Nilsson, Staffan:  Bryggerier i Sverige. En kulturhistorisk inventering. [ref 5224]    350:-
    Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer 1983. 4:o. 375 s. Rikt illustrerad mestadels med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot med obetydliga stötmärken.
   Sammanfattning på engelska och tyska.
Nordell, Bengt (red.):  En krönika om DN. 1: Tingstens tid. 1946–1963. – 2: Stormarnas hus. 1964–1989. [ref 11797]    200:-
    DN-förlaget 1989. Stor 8:o. 291, (1) + 504 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 volymer i pappkassett.
Nordmark, Dag:  Finrummet och lekstugan. Kultur- och underhållningsprogram i svensk radio och TV. [ref 78992]    150:-
    Prisma 1999. Stor 8:o. 400 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.Tillskrift på försättsbladet.
   CD-skiva medföljer.
Norlandica:  Norrlands nations skriftserie V: [Festskrift till Gunnar Blix]. [ref 70879]    120:-
    Uppsala 1961. Stor 8:o. 283, (3) s. + 1 porträtt (titelplansch) i färg. Illustrerad. Häftad. Omslagen med små veck i nedre kant och hörn. Sida 43-44 felsprättad med smärre textförlust. Delvis ouppskuren. Dedikation på främre omslag.
  –  :  Norrlands nations skriftserie VI: [Festskrift till nationshusets återinvigning den 18 november 1972]. [ref 70880]    100:-
    Uppsala 1972. Stor 8:o. 255 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med små hörnveck, det främre även med en liten reva (1 cm). Till större delen ouppskuren.
Nyberg, Mikael:  kapitalet.se. Myten om det postindustriella paradiset. [ref 69785]    125:-
    Ordfront 2001. 463, (1) s. Illustrerad med teckningar av Robert Nyberg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i kanterna och lagad reva, övre snittet något fläckat.
   "Industrisamhället har gått i graven. Det löpande bandet är avskaffat och slitet i fabriken ett minne blott"
Nycander, Fredrik (utg.):  Minne och munterhet. Stockholmiana med porträtt och teckningar samlade av Fredrik Nycander, sekreterare i sällskapet Stallmästaregårdens vänner, vars femårspeiod 1928-1933 här hugfästes. [ref 61840]    140:-
    Stallmästaregårdens vänner, Stockholm, 1934. 192, (2) s. + 7 planschblad. Tryckt i 500 ex. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen samt pärmarna delvis blekta.
Nygren, Hans (red.):  Ordspråk från hela världen. [ref 50801]    110:-
    Prisma 1969. 246, (1) s. Illustrerad av Anders Pihlström. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Säg en kvinna att hon är vacker, och djävulen skall upprepa det för henne tio gånger"
Nyman, Magnus:  Upplysningens spegel. Götheborgs Allehanda om Frankrike och världen 1774-1789. [ref 80252]    125:-
    Atlantis 1994. Stor 8:o. 268, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss i övre kanten, i övrigt gott skick.
O'Donnell, Peter:  Modesty Blaise. The Warlords of Phoenix. [ref 77618]    200:-
    Titan Books, London, 1987. 4to. 96 pp. Publisher's printed wrappers. Rear cover faintly yellowed, else fine. Condition Near Fine.
   First book publication of the comic strips originally published 1969-1970.

Se bild på boken
Odd Fellow logen N:o 26 Blekinge I.O.O.F. i Karlskrona:  Minnesskrift den 6 september 1912. [ref 68836]    80:-
    Karlskrona 1912. Stor 8:o. 23 s. Illustrerad. Privatbundet klotryggsband med båda omslagen medbundna.
Odhner, Einar:  Svenskt rimlexikon. Bearbetat och utökat av Sven Hallén. [ref 41929]    125:-
    Forum 1979. 319, (2) s. Tredje, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Ohlmarks, Åke:  Stjärnornas budskap. [Vad händer fram till år 2000?]. De allra nyaste rönen och förutsägelserna inom astrologien. [ref 39665]    95:-
    Sjöstrands förlag, Stockholm, 1981. 201, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Jesus och sekelrytmiken - Nostradamus och hans profetior och uttolkare - Lyckotal och olyckstal - Italiensk-indisk astrologi - Den bayerska dags- och hälsokalendern för 1982 - Det nya kinesiska årstidshoroskopet.
  –  :  Stjärnornas horoskop. En handbok i modern astrologi. [ref 55436]    90:-
    Sjöstrands 1979. 190, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. (Sjöstrands ockulta bibliotek)
Ohlmarks, Åke (huvudred.):  Frimärkena berättar. Europas historia i frimärksbilder. Under medverkan av Einar Lundström och Sven Åkerstedt. [ref 62932]    185:-
    Medéns 1957. Liten 4:o. 416 s. Illustrerad. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt.
   Bandet är komponerat av Ylva Kjellström.
Ohlson, Nils G.:  Det pedagogiska problemet i Sverige under frihetstiden och gustavianska tiden (till omkring år 1805). [ref 9129]    120:-
    Stockholm 1939. Stor 8:o. 302 s. Häftad. Omslagen något nötta och ojämnt blekta, det bakre även lätt naggat i ytterkanten. Dedikation på smutstitelbladet: "Herr Doktor Herbert Blanche i gammal vänskap pingstafton 1940 från förf.".
Ohlsson, Bertil:  Om by- och gårdnamn i Asarums kommun. [ref 76977]    100:-
    Karlshamn 1963. 61 s. Tryckt originallinneklotband.
Olson, Emil:  In memorian. Minnesteckningar över lundensiska språkforskare. Jämte en minnesteckning över Emil Olson av Axel Lindqvist. [ref 42173]    100:-
    Gleerups, Lund, 1937. 132 s. + plansch (porträtt av Emil Olson). Häftad. Ouppskuren.
Omberg, Ture:  Bergsmän i hyttelag. Bergsmansnäringens utveckling i Linde och Ramsberg under en 100-årsperiod från mitten av 1700-talet. [ref 80539]    125:-
    Jernkontoret, Stockholm, 1992. 183 s. Illustrerad med kartor, tabeller och diagram. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade samt med ett par små veck. (Jernkontorets bergshistoriska skriftserie 28)
   Akademisk avhandling.
Ortmark, Åke:  Skuld och makt - en kapitalistisk historia. Medici, Rothschild, Rockefeller, Wallenberg. [ref 37930]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 409 s. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets framsida med lätta bruksspår, i övrigt gott skick.
Ortnamnen i Värmlands län:  Del 10: Nyeds härad. [ref 32338]    80:-
    Uppsala 1925. Liten 4:o. 20 s. Häftad. Nött rygg med falsreva. Namnteckning på främre omslag.
  –  :  Del 13: Väse härad. [ref 32341]    80:-
    Uppsala 1924. Liten 4:o. 42 s. Häftad. Skadad rygg.
Ottosson, Meta:  Rävarumpa, Ängel och Törnrosa. En bok om Enskilda Småbarnsskolan i Karlskrona. [ref 47768]    125:-
    Valentin förlag 1994. 148 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Owen, John:  Ioannis Owen Angli Epigrammatum. [ref 63088]    1500:-
    Amstelodami, Apud Joanne Janssonium, 1644. Editio Postrema. 24:mo. Engraved title + 215 pp. Contemporary leather. Gold ornamented back with 4 elevated bindings. A little worn. Joints weak, spine with minor damage and bumped corners. Some underlinings and notes. Exlibris.
   John Owen (1563?-1622), the Welsh epigrammatist, was known as the 'British Martial' for his mastery of the Latin language. The first three books of his 'Epigrammata' were published in 1606, and others followed in 1607 and 1612. The Roman Catholic Church objected to his wit and his works were placed on the Index of forbidden books in 1654.
Pallin, Lena (urval):  Lysande sagt. [Tvåtusen citat från Aisopos till Klas Östergren]. [ref 76602]    150:-
    Brombergs 2002. 310 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Palmborg, Stina:  Syndabockar. [ref 36248]    90:-
    Natur och Kultur 1942. Liten 8:o. 242 s. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Fint ex.
Palmér, Johan - Friedländer, Herbert (red.):  Ord för ord. Svenska synonymer och uttryck. [ref 78132]    200:-
    Norstedts 1992. XII, 1028 s. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lite blekt, obetydlig fläck på främre snittet.
Paltrineri, Mario - Rader, Elena:  Astrologi i praktiken. Översättning: Carl-Gustaf Johnsson. Fackgranskning: Bert "Yoga" Jonson. [ref 68205]    200:-
    Liber 1982. Liten 4:o. 199, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Partridge, Eric:  A Dictionary of Slang and Unconventional English. Colloquialisms and catch-phrases, solecisms and catachreses, nicknames, vulgarisms and such Americanisms as have been naturalized. 1-2. [ref 77880]    400:-
    Routledge & Kegan Paul Ltd, London, 1961-1970. Small 4to. XVI, 1528 pp. Volume 1 from the 5th edition, volume 2 from the 7th edition. Publisher's cloth. Rear board of volume 1 slightly soiled, tail of spine faintly bumped, front edges somewhat stained on both volumes. Condition VG+.
Persson, Lena (red.):  Radio. En bok för radioter. [ref 80641]    100:-
    Bonniers 1994. 297, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Smutstitelbladet med blindpressat exlibris, i övrigt ett fint ex.
Peters, Tom:  Skapande kaos. Företagets revolutionshandbok. Översättning: Lars Göran Larsson. [ref 76822]    135:-
    Svenska Dagbladet 1988. 671, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag annars fin.
   Av medförfattaren till På jakt efter mästerskapet.
Petersen, Bengt:  Det var på Lorensberg. Landeriets, värdshusets och restaurangens historia. [ref 69705]    100:-
    Wezäta Förlag 1978. Stor 8:o. 94, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Aningen kantstött nedtill.
Peterson, Bo:  Mannaminne. Människor, medier, miljöer. En svensk mediehistoria. [ref 26957]    125:-
    Norstedts 1988. (10), 364, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, liten lagad reva i omslaget.
Petersson, A.G.:  Kexsunds-släkten. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och biografiska anteckningar. [ref 55282]    120:-
    Kristinehamn 1913. Stor 8:o. V, (1), 194 s. + 2 utvikbara planschblad (anträd). Rikt illustrerad i texten. Häftad. Rygghuvud och -fot stukade och med smärre lagningar. Omslag och inlaga genomgående med lätta veck. (Tvänne släkter från Karlskoga bergslag. II)
Petersson, Oskar:  Goodtemplarordens i Sverige historia. [ref 55612]    125:-
    Svenska Nykterhetsförlaget, Stockholm, 1903. (4), 351, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets tryckta klotband. Mycket bra skick.
Petersson, Rudolf:  Julen 1940 med 91 Karlsson. Ny samling av utvalda serier. [ref 60933]    950:-
    Åhlén & Åkerlund 1940. Tvär 4:o. 32 s. Serier i färg. Klammerhäftad. Smärre veck på omslagen, det bakre med liten reva. Ryggen skadad, reva upptill, lite rostmärken efter häftklamrarna. Inlagan ren och fräsch.
Petrie, Ann:  Sådan är du. Stjärntecknen berättar. + Sådan är du i kärlek. Stjärntecknen berättar. Översättning: Carla Wiberg. [ref 15312]    90:-
    Wahlströms 1991. 189, (1) + 191 s. Illustrationer av Gustav Salonius och Curt Petersson (del 1) samt Conny Åsberg (del 2). 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Två arbeten i en volym; tidigare utgivna i två separata utgåvor.
Petti, Vincent, m.fl.:  Norstedts stora engelsk-svenska ordbok. [120.000 ord och fraser]. [ref 75751]    200:-
    Norstedts © 1993. XXVII, 1070, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Denna upplaga tryckt för Böckernas Klubb.
  –  :  Norstedts stora svensk-engelska ordbok. [127.000 ord och fraser]. [ref 75752]    200:-
    Norstedts © 1993. XXVIII + 1108, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Denna upplaga är tryckt för Böckernas Klubb.
Platbarzdis, Aleksandrs:  Sveriges första banksedlar. Stockholms bancos sedelutgivning 1661-1668. With a Summary in English. [ref 42085]    225:-
    Sveriges Riksbank 1960. Liten 4:o. 234 s. + 43 planschblad. En inklistrad färgplansch på blankt blad efter titelbladet. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Pontoppidan, Eric:  Doct. Eric Pontoppidans Afhandling om werldenes nyhet, eller Naturligt och historiskt bewis therpå, at werlden icke är af ewighet, utan måste, för några tusende år sedan, hafwa tagit sin begynnelse, tjenlig til styrka för the christnas tro om Bibliska Historiens Sanning, och för Kongl. Wettenskaps Sällskapet föreläsen, år 1755. Ifrån danskan öfwersatt. Sammanbunden med Sanningens Kraft Til at öfwerwinna Den Atheistiska och Naturalistiska Otron Föreställd I Åtskilliga Historiska Exempel På sådana Religion-Bespottare, Som Antingen hafwa låtit sig omwändas och gifwit GUDi äran, Eller ock Tagit en ända med förskräckelse. [ref 76198]    1250:-
    Tryckt hos Johan Laur. Horrn, på desz bekostnad, Wästerås och Lars Salvius, Stockholm 1768, 1759. Liten 8:o. (4), 254, (38) + (4), 236 s. Något senare bundet halvfranskt band med 4 upphöjda bind. Lite skavt och stött samt namnteckningar på försättsbladet och insidan av främre pärmen. En sida i det första arbetet avrivet med en minimal textförlust. Maskhål i de sista bladen i arbete nr 2 utan textförlust men annars en hyfsat ren inlaga. 2 arbeten i en volym.
Potter, James E.:  A Room with a View. 50 Years of Inter-Continental Hotels and Its People. 1946–1996. [ref 72141]    200:-
    Weidenfeld & Nicolson, London, 1996. Large 4to. 240 pp. Richly illustrated with photos, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dustwrapper. Near fine.
Protz, Roger:  Öl på flaska. Klassiska ölsorter från hela världen. Översättning: Eva Trägårdh och Monica Ivarsson. [ref 71403]    100:-
    Forum 1998. Liten 8:o. 224 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Påhlman, Axel:  Marknader och marknadsliv. Ett bidrag till den svenska handelns historia. [ref 27194]    120:-
    KF:s bokförlag 1957. Liten 8:o. 198, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt skavt omslag samt exlibris.
Påhlsson, Leif (red.):  Kalender över Ointroducerad Adels Förening 1970. 14:e årgången. [ref 24413]    175:-
    Almqvist & Wiksell 1970. Liten 8:o. 586 s. + 4 planschblad (porträtt). Illustrerad med vapensköldar i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och lätt naggat vid rygghuvudet.
Quant, Mary - Green, Felicity:  Mary Quants skönhetsbok. Sätt färg på ditt ansikte, ditt hår, dina kläder. Översättning: Riina Larsson. [ref 68172]    125:-
    Forum 1985. Stor 8:o. 143 s. Genomgående illustrerad med teckningar och fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. Främre innerfalsen skadad.
[Quarnevalen (utg.)]:  Brux-anvisningen. 1977. [ref 78354]    125:-
    Quarnevalen, Stockholm, 1977. 4:o. 80 s. Klammerhäftad. Omslagen med en del smärre veck. Sidorna 79-80 med urklippt annons.
   Utgavs från 1950-talet fram till 1967, då den tillfälligt lades ned. Återuppstod 1977 i samband med KTH:s 150-årsjubileum (Källa: Seriefrämjandet).

Se bild på boken
Qvist, Leif:  Stenprojekt för trädgården. [ref 76394]    85:-
    Prisma 2003. 77 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Ragghianti, Carlo Ludovico (huvudred.):  British Museum, London. Textförfattare: Antonio Caleca, Desio Gioseffi, Gian Lorenzo Mellini, Licia Ragghianti Collobi. [ref 5080]    200:-
    Allhem, Malmö, [1969]. 4:o. (4), 9-171, (1) s. Slösande rikt illustrerad i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag. (Världens stora museer)
Ramel, Stig:  Tyckt & tryckt. Om Campanella, Keynes cyklar och annat. [ref 72796]    125:-
    Atlantis 1987. 147, (3) s. Originalupplaga. Förlagets tryckta pappband med blekt rygg. Ytterfalsarna delvis en aning nötta. Signerad dedikation från författaren på försättsbladet.
Rehnberg, Mats:  Blå Porten. Ett värdshus på Djurgården. [ref 4259]    100:-
    Institutet för folklivsforskning, Stockholm, 1977. 91, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Stora krogboken. Bilder ur restauranglivets kulturhistoria. [ref 40118]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1987. Liten 4:o. 214, (1) s. Rikt illustrerad. Faksimil av 1:a upplagan från 1955. Förlagsband med skyddsomslag.
Rehnberg, Mats (red.):  Snickarminnen. [ref 38512]    90:-
    Nordiska Museet 1961. 240 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med några små riss. (Svenskt liv och arbete 27)
Reinhold, Klaës:  Smålands Gille i Göteborg 1923–1933. Historik. [ref 38438]    75:-
    Göteborg 1933. 32 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen och främre omslag med en liten skada upptill, bakre omslag med hörnveck. Dedikation från författaren på blankt blad.
Resnick, Jane:  Internationella cigarrguiden. Konsten att välja och att röka. [ref 65546]    150:-
    Könemann, Köln, © 1998. Stor högsmal 8:o. 171 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lång tillskrift på försättsbladets baksida.
   Över 200 cigarrmärken, 100 färgillustrationer, världsomfattande guide till cigarrköp, över 450 adresser till "cigarrvänliga" barer och restauranger, och allt man behöver veta för att bli finsmakare.
Ribbing, Magdalena:  Nya etikettboken. Spelregler för väluppfostrade. [Aktuell med rätt sätt och etikett för 2000-talet]. [ref 77129]    150:-
    Bokförlaget DN 1999. Stor 8:o. 143 s. Illustrerad av Sif Öberg. Ny, omarbetad upplaga, 7:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Stora etikettboken. Hyfs, umgängeskonst och ytlig bildning. [ref 67882]    150:-
    Bokförlaget DN 2000. 296 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat och ojämnt blekt samt med smärre veck.
Ribbing, Magdalena - Herrgård, Sighsten:  Etikettboken. Allt man behöver veta för att kunna strunta i. [ref 12594]    125:-
    Askelin & Hägglund 1985. Stor 8:o. 125 s. Illustrerad med fotografier av Stig-Göran Nilsson och teckningar av André Prah. Förlagets dekorerade pappband. Blindpressat exlibris på försättsbladet annars fin.
Riddarhusdirektionen (utg.):  Sveriges ridderskap och adels kalender 1998. Hundrade och första årgången. [ref 80319]    200:-
    Norstedts Tryckeri AB 1997. Stor 8:o. 832 s. Förlagets dekorerade klotband.
Righter, Carroll:  ... det har stjärnorna sagt! [ref 8951]    90:-
    Regal 1969. 196 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag som är obetydligt skadat på ryggen.
Rinell, Carin:  Etikettens ABC. Liten uppslagsbok för modernt umgängesliv. [ref 73579]    70:-
    Natur & Kultur 1965. 115, (1) s. Med teckningar av Iris Högland. Originalupplaga. Pocket. Rygg och bakre omslag ojämnt blekta, lätt fläckat yttersnitt, annars fin. (Natur och Kulturs pocketserie)
Rit-Ola [pseud. f. Jan-Erik Garland]:  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1944. Med kommentarer av Carl-Adam Nycop. [ref 77777]    175:-
    Stockholm, Åhlén & Åkerlund (Bonniers), 1944. Stor 8:o. (48) s. Illustrerad. Häftad. Omslaget något solkigt, veck i bakre pärmens övre hörn.
   Fjärde årgången.

Se bild på boken
  –  :  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1947. Med text av Tore Nilsson. [ref 1861]    150:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1947. Stor 8:o. (62) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen obetydligt solkad, i övrigt gott skick.
   Sjunde årgången.
  –  :  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1948. Med text av Tore Nilsson. [ref 77778]    150:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1948. Stor 8:o. (64) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen lätt solkad, i övrigt gott skick.
   Åttonde årgången.
  –  :  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1949. Med text av Tore Nilsson. [ref 77779]    120:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1949. Stor 8:o. (64) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen lätt solkad, liten pappersförlust i övre hörnet.
   Nionde årgången.
  –  :  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1958. Kommentarer av Tore Nilsson. [ref 1865]    100:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1958. Stor 8:o. (64) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen lätt solkad, nagg vid rygghuvudet, liten reva vid ryggfoten.
  –  :  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1960. Kommentarer av Tore Nilsson. [ref 77781]    100:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1960. Stor 8:o. (64) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen lätt solkad, ett par mindre lagade revor vid rygghuvud och fot.
  –  :  Biffen och bananen. Förlaga. Se bild. Vi har två stycken ramade förlagor med samma pris. [ref 68186]    2000:-
    Bildstorlek 290x285 mm. Ramad.
   Tecknad skämtserie av signaturen Rit-Ola i veckotidningen Folket i Bild, sedermera Fib-Aktuellt, 1936-78. Den urstarke Biffen, den snabbtänkte Bananen och deras vimsige kompis Galento agerade med stor framgång i diverse miljöer, ofta i sportsammanhang, hela tiden talande en snabb och precis stockholmsjargong. På 1950-talet gjordes tre filmer, där Biffen spelades av Åke Grönberg och Bananen av Åke Söderblom. Utkom också som album.

Se bild på boken
Romdahl, Axel L. m.fl.:  En bok om rödfärg. [ref 11419]    150:-
    Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag, Stockholm, 1932. 4:o. 51, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Häftad. Ryggfoten skadad och lagad, främre omslag naggat och med liten pappersförlust. Namnteckning m.m. på smutstitelbladet.
Rosenberg, Göran:  Utan facit. Kolumner och kommentarer under tiden. [ref 79061]    120:-
    Bonniers 2006. 351, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Rothlieb, Carl Fredric:  Matrikel öfwer dem af Swea-Rikes Ridderskap och Adel, som ifrån år 1807 till närwarande tid blifwit introducerade och adopterade. [ref 57903]    600:-
    Tryckt hos A. Gadelius, Stockholm, 1818. (16), 415, (8) s. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lätt nött band med stukade hörn, bakre pärmens ytterkant skavd. Titelfältet skadat (ingen textförlust). Anteckningar av äldre slag på för- och eftersättsblad. Namnstämpel på förtitelbladet samt exlibris på främre pärmens insida. Inlagan något vågig men i huvudsak i mycket bra skick, några svaga fläckar i marginalen förekommer.
Rydberg, Viktor:  Om nakenhet och klädselsätt. (Med anledning af striden om Oscar Björcks frismålningar i Operakällaren.). [ref 62746]    175:-
    Bonniers 1895. Liten 8:o. 45 s. Originalupplaga. Bundet i ett handmarmorerat pappband med titelfält i skinn.
Rydén, Jan:  Superbrands. Ett urval av Sveriges starkaste varumärken. [ref 79131]    150:-
    Superbrands, London, 2004. Stor 4:o. 144, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rydenfelt, Sven (red.):  Lund för hundra år sedan. Nya Sparbanken i Lund. Minnesskrift till hundraårsminnet 1961. [ref 36548]    85:-
    [Nya Sparbanken], Lund, 1961. Stor 8:o. 123, (2) s. + 5 planschblad i färg + 1 faksimil. Rikt illustrerad i texten. Häftad med flikomslag.
Santesson, Rudolph - Svensén, Bo (red.) - Petti, Vincent (engelsk medarbetare):  Stora engelsk-svenska ordboken. A Comprehensive English-Swedish Dictionary. [ref 40081]    150:-
    Esselte Studium 1981. Stor 8:o. XXVII, 1071 s. Förlagets klotband. Mycket bra ex.
   Med ca 120.000 ord och fraser.
Santesson, Rudolph (red.chef) - Petti, Vincent (engelsk medarbetare):  Svensk-engelsk ordbok. [ref 72487]    100:-
    Esselte Studium [1968]. XVI, 979 s. 2:a tryckningen. Förlagets klotband med skyddsomslag och färgat snitt. Lite sladdrigt omslag.
Scheffer, C.G.U.:  Heraldisk spegel. [ref 68736]    150:-
    Bonniers 1964. 173, (1) s. Illustrerad (delvis i färg). Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite slitet och fläckigt. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Stora Amaranterordens historia. [ref 62484]    200:-
    Bröderna Lagerström, Stockholm, 1942. 4:o. 203 s. Illustrerad. Häftad. Lätt skavd, omslagen med smärre veck samt märken efter tejp på insidan av främre och bakre omslagen.
Schinkel, Agneta von:  Skvaller för miljoner. I samarbete med Lars Magnus Jansson. [ref 61732]    90:-
    Fischer & Co 1996. 205 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Festernas drottnings spännande väg från festreporter till miljonär - kantad med berättelser om kändisar och pikanta avslöjanden!
Schlyter, J.W. (utg.):  Sweriges rikes lag, till efterlefnad stadfästad år 1736, tillika med straff-lagen, utfärdad år 1864, samt bihang, hvari blifvit särskildt införde vidlyftigare föfattningar jemte tillägg af hithörande stadganden, som utkommit till den 24 december 1874; äfvensom sakregister och kronologiskt register. [ref 30196]    350:-
    Stockholm, Iwar Hæggströms Boktryckeri, 1875. XVI, 403, 476 s. Samtida skinnryggsband med förgyllning och blindpressning på ryggen samt båda häftesomslagen medbundna. Slitet band, innerfalsarna svaga och något skadade (ej loss). Dubbla namnteckningar och namnstämpel av tidigare ägare på försättbladet. Eftersättsbladet fläckat, bakre pärmen med vattenskada(?).
Schöldström, Birger:  Vid pulpeten n:r 14. Minnen och anteckningar. [ref 79214]    160:-
    Bonniers 1908. (6), 231 s. + 27 illustrationer. Originalupplaga. Trevligt samtida halvfranskt band (Hedberg) med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen svagt blekt och fläckad, i övrigt gott skick.
Segerstedt, Torgny:  Händelser och människor. [ref 75112]    120:-
    Gebers 1926. VIII, 375 s. Häftad. Något blekt och lätt fläckad rygg, omslagen lite ojämnt blekta, en liten fläck på det främre.
  –  :  Segerstedt i GHT. Idé och bearbetning: Bertil Heddelin, Bertil Ekstrand, Lennart Frantzén. [ref 74859]    75:-
    Beta Grafiska Förlag, Lund, 1984. Bred 8:o. 84 s. Illustrerad med foton och faksimil. Förlagets dekorerade pappband. Två små fläckar på bakre pärmen, annars fin.
  –  :  Ur spalterna. [ref 46991]    130:-
    Bonniers 1933. 296 s. Häftad. Ryggen lätt nött, mörktonad och med en liten stukning nedtill. Namnteckning och årtal på smutstitelbladet.
Segerstedt, Torgny T.:  Ordens makt. En studie i språkets psykologi. [ref 77411]    90:-
    Natur och Kultur 1944. 179, (7) s. Häftad. Ryggen missfärgad och med läsveck och lite skavd främre fals, omslagen naggade och ojämnt gulnade, det främre även med fläck i nedre kanten och det bakre med litet hörnveck.
Semitjov, Eugen:  Den hundraåriga spådomen. [ref 61023]    75:-
    Askild & Kärnekull 1982. 255 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Fantastiska världar. [ref 61020]    95:-
    Askild & Kärnekull 1980. 257 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
(Sheraton):  The Luxury Collection. [ref 72132]    150:-
    ITT Sheraton Corporation, Boston, MA, 1995. 4to. 111, (1) s. Lavishly illustrated throughout with colour photos. Publisher's decorated cloth in dustwrapper. A fine copy.
Simonsson, Bengt:  Det händer i skogen. [ref 68378]    70:-
    Viking bokförlag, Stockholm, 1957. 32 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband. Aningen nött. (Natur och samhälle)
Sjöström, Henning:  Bankvälde och domstolsprestige. Högbroforsdomen i ljuset av nya vittnesmål. Med företal av Fr. Vinding Kruse. [ref 69597]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 239, (3) s. + 1 planschblad. Häftad. Ryggen något fransig nedtill och lite småfläckig. Omslagen lätt kantstötta med smärre brytveck runt kanterna. Till hälften ouppskuren.
Skjervold, Harald:  Ärftlighet på nytt sätt. Genteknikens möjligheter. Översättning: Christina Dernevik. [ref 70185]    140:-
    Bonniers 1987. Liten 4:o. 193 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg samt blekrand i övre kanten på främre pärmen. Övre hörnen en aning stukade.
Slätis, Anders (huvudred.):  Familjens reparationshandbok. Lättfattliga beskrivningar steg för steg. [ref 75872]    200:-
    Det Bästa 1979. Liten 4:o. 503 s. Mycket rikt illustrerad med teckningar. 2:a, reviderade upplagan. Blått förlagsband.
Stabile, Enrica:  Under bar himmel. Kreativa idéer för utomhuslivet. Text av Alice Berkeley. Översättning: Doe Mena-Berlin. [ref 77218]    150:-
    Richters 2002. Stor 8:o. 143, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg av Christopher Drake. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stavenow, Åke:  Konstfackskolan 1959. [ref 78662]    150:-
    Stockholm 1959. Liten 8:o. [96] s. Illustrerad med fotografier av Karl-Erik Granath och med teckningar av elever vid konstfackskolans reklamfack. Limhäftad. Ryggen något skavd samt namnteckning annars fin.
   Text på svenska och engelska.
Steltzer, Ulli:  Bygga en igloo. Översättning: Linnéa Wigg. [ref 74497]    80:-
    Manus Förlag, Stockholm, 1983. 33, (1) s. Illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
   Ej såld genom bokhandeln.
Stenberg, Sigurd [pseud. för Göte Nellvén]:  Konsten att hålla tal. Tal vid familjefester, diskussionsinlägg m.m. [ref 33968]    85:-
    Asplunds bokförlag, Stockholm, (1970). 182, (1) s. Illustrerad med teckningar. 9:e upplagan. Limhäftad. Fint ex.
Stockholms Figaro:  Ett artistiskt och belletristiskt veckoblad för 1845. Med bidrag af Onkel Adam, Albano, Blanche, Carlén, Kullberg, Orvar Odd m.fl. [ref 72300]    400:-
    Bonniers, Hökbergska Boktryckeriet, Stockholm, 1845. Liten 4:o. 424 s. Illustrerad med noter och helsidesplanscher. Någon handkolorerad, någon riven i bitar men komplett. Samtida ryggdekorerat halvfranskt band. Något nött och stött band med liten bit som saknas på rygghuvudet.
Stockholms Posten:  1810-1823. Spridda nummer från åren. Totalt 89 nr à 4 sidor förutom ett nr som bara har 2 sidor. [ref 74986]    950:-
    Samtida privatbundet halvklotband. Lite nött band, främre pärmen bruten. Fuktrand på de första 27 bladen samt lite åldersfläckar genom hela inlagan. Några förstrykningar finns också.
  –  :  Stockholms Posten 1822. [ref 80292]    2000:-
    Fr. B. Nestius, Stockholm, 1822. [1216] s. Samtida pappband med handtextad ryggtiteletikett och sprängda snitt. Pärmar och rygg med vissa skrapmärken. Ytlig reva om ca 5 cm i bakre falsen, liten pappersförlust vid ryggfoten, främre pärmens hörn med mindre veck. Inlagan med enstaka smärre bläck- och lagerfläckar, ett fåtal sidor något maskstungna samt med några mindre revor, två sidor med hål om ca 1 x 2 cm med liten textförlust som följd. Ett par sidor med liten, samtida tillskrift i marginalen, de sista sexton sidorna med fuktfläck i övre marginalen.
   Bandet omfattar samtliga nummer (Nr 1-304) som utkom av Stockholms Posten detta år. Tidningen grundades 1778 av bland andra Johan Henric Kellgren och Carl Peter Lenngren, och utgavs till och med år 1833.
  –  :  Stockholms Posten 1827. [ref 80293]    2000:-
    Elméns och Granbergs Tryckeri, Stockholm, 1827. [1220] s. Samtida pappband med handtextad ryggtiteletikett. Något lös i bindningen, pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken och vissa, ytliga pappersförluster samt liten pappersförlust vid ryggfoten. Inlagan delvis något lagerfläckad samt med några mindre fuktfläckar, ett fåtal sidor något maskstungna samt med pappersförlust i nedre marginalen. Några sidor med samtida tillskrift i bläck i marginalen, samtliga nummer med liten, samtida stämpel på förstasidan.
   Bandet omfattar samtliga nummer (Nr 1-305) som utkom av Stockholms Posten detta år. Tidningen grundades 1778 av bland andra Johan Henric Kellgren och Carl Peter Lenngren, och utgavs till och med år 1833.
Stockholms Weckoblad 1757 N:o 2, 3, 5-52. 4 sidor/nr. Bunden tillsammans med: Stockholms Post-Tidningar 1757 N:o 1-101. 4 sidor/nr förutom 11 nummer som har 6 sidor:   [ref 74866]    1600:-
    Samtida halvfranskt band. Hårt nött, bit saknas från rygghuvudet. Försättsblad saknas. Lite anteckningar samt åldersfläckad inlaga.
   Första numret av "Stockholms Post-Tidningar" utkom 1720, det sista 1820.
[Stockholms-Tidningen 1889–1939] (red.):  Fem minuters rast. 55 journalister ta fem minuters rast och skriva om sin tidning – Stockholms-Tidningen – och om sitt yrke – kanske det mest fängslande av alla ... [ref 53858]    100:-
    Stockholm 1939. Stor 8:o. 128 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Dekorerat originallinneband. Båda omslagen medbundna. Pärmarna ojämnt blekta, lätt repa på den bakre. Smärre anteckning i bläck på försättsbladet.
Strindberg, August:  Kinesiska språkets härkomst. [1]-2. [ref 23386]    2000:-
    Björk & Börjesson 1912. 4:o. 18, (2) + 14, (1) s. Faksimiltryck av författarens handskrivna manuskript. Tryckt i 200 numrerade ex., varav 100 för bokhandeln, dessa med nr 82 & 24. Lösa ark i lite nötta originalpappersmappar. Tryckta hos Silfversparre med aluminumplattor på handgjort Lessebopapper. 2 mappar.
   [Bilaga till "Kina och Japan" som kom ut året innan i 350 ex] Zetterlund I: 128 & 129.

Se bild på boken
Strömberg, Alva:  Stora synonymordboken. [ref 71516]    250:-
    Strömbergs, Stockholm, 1982. 725 s. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Synonymordboken. [ref 25455]    120:-
    Strömbergs, Stockholm, 1964. 522 s. 4:e, bearbetade och väsentligt utökade upplagan. 5:e tryckningen. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och slitet samt med några lagade revor, själva boken är i fint skick.
Strømnes, Åsmund Lønning:  Kunskapssyn och pedagogik. En historisk analys och jämförelse. Översättning: Lillemor Jonsson och Anders Jonsson. [ref 39549]    150:-
    Liber utbildning, Stockholm, 1995. 250 s. Häftad. Lätta bruksspår.
Ståhle, Carl Ivar:  Vers och språk i vasatidens och stormaktstidens svenska diktning. [ref 47796]    120:-
    Norstedts 1975. 470, (1) s. Förlagets klotband utan skyddsomslag.
Stålhammar, Otto Fred.:  Swenska Jusitiae- och Politiae-Wärket, Af Riksens Almänna Lag, Regerings-Form, Äldre brukelige och Nyare Kongl. Stadgar, Förodningar, Privilegier, Resolutioner och Bref, Sammandragit Och Uti de mäst förekommande och angelägnaste Mål Under Alphabetisk Ordning ... [ref 3341]    500:-
    L.L. Grefing, Stockholm, 1749. 4:o. (6), 570 s. Samtida halvfranskt band med guldornerad, något nött rygg och lätt stötta hörnor. Några små anteckningar på försättsbladet. Inlagan snygg.
Stålhane, A.R.:  Samling af författningar rörande Sveriges tull- och sjöfartsförhållanden. [ref 60996]    500:-
    Göteborg 1872. Stor 8:o. 534 s. Samtida halvfranskt band. Lätt nött. Signatur på försättsbladet.
Sundling, Janne:  Snus. [ref 18503]    125:-
    Atlas 2003. Liten 8:o. 216 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sundvik, Ivar:  100 år i ordets tjänst. Publicister i samhällsomdaningen 1974–1974. [ref 62690]    85:-
    Stockholm, Rabén & Sjögren, 1974. 235, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning naggat i övre kanten på baksidan samt med märken efter prislappar.
Svedelid, Olov:  Reseliv. [ref 63171]    120:-
    Sellin & Partner, Stockholm, 2008. Stor 8:o. 309 s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag med ett par lagade revor i nedre kanten.
Svenska Akademiens ordlista över svenska språket:  Redaktörer: Martin Gellerstam och Sture Berg. [ref 73136]    120:-
    Norstedts 1998. XXXVIII, 1066 s. 12:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga fläckar.
   SAOL.
Svenska Amerikanarens Almanack:  [The Swedish American Almanac]. 1924–1931. [ref 12527]    250:-
    Svenska Amerikanaren, Chicago, [1923-1930]. Illustrerade. Klammerhäftade. Två häften med skadade ryggar och fläckade främre omslag, de övriga i bra skick. En del hörn avklippta (som man brukade göra i almanackor). 7 häften.
Svenska Järnvägsmannaförbundet (utg.):  Från de svenska järnvägsmännens organisatoriska samlings- och genombrottsperiod. Av Svenska Järnvägsmannaförbundets Styrelse utarbetad redogörelse. [1899-1924]. [ref 17929]    120:-
    Svenska Järnvägsmannaförbundets Förlag, Stockholm, 1924. 312 s. Illustrerad. Häftad. Något snedläst, lätt nött och mörktonad rygg, omslagen stötta i nedre kanten. Ett blad med vikt hörn.
Sveriges ridderskap och adels kalender:  1948. 71:e årgången. [ref 68974]    125:-
    Riddarhusdirektionen 1947. 1496 s. Illustrerad med helsidesporträtt och vyer av slott. Rikt illustrerad med adelsvapen i texten. Förlagets dekorerade klotband. Lätt solblekt rygg.
  –  :  1965. Utgiven av Riddarhusdirektionen. Åttioåttonde årgången. [Redigerad av Pontus Möller]. [ref 75087]    125:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. IX, 1407, (1) s. + 12 planscher (porträtt). Illustrerad med adelsvapen i texten. Förlagets röda blindpressade och gulddekorerade klotband. Fint ex.
  –  :  1986. Utgiven av Riddarhusdirektionen. Nittiosjunde årgången. [ref 42254]    150:-
    Almqvist & Wiksell International 1986. Stor 8:o. 754 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Något fläckiga pärmar, den främre även med en liten stukning i övre hörnet. Inlagan fin.
Sveriges Rikes Lag:  Gillad och antagen på riksdagen åhr 1734. [ref 75976]    1000:-
    Kongl. tryckeriet hos Henr. Fougt R.K.V.O. Stockholm, 1780. Liten 8:o. (20), 398, (1) s. Halvfranskt band från mitten av 1800 talet. Lite stött och nött. Stor gammal namnteckning på titelbladet + en av senare datum på försättsbladet + stämpel på insidan av främre pärmen i övrigt ganska fin inlaga förutom lätt åldersfläckad.
Sveriges rikes lag:  Gillad och antagen på riksdagen åhr 1734. Faksimiledition efter 1736 års originalupplaga. Utgivare: John Kroon. [ref 40147]    250:-
    Malmö 1941. (30), 416, (91) s. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmkanterna lätt skavda, bakre falsen skadad, men bandet är inplastat.
Sweriges rikes lag:  Gillad och antagen på Riksdagen Åhr 1734. Med de förändringar, hwilka intill den 1 November 1858 blifwit widtagne. Utgifwen af A. Philipsson. [ref 42439]    300:-
    D.F. Bonnier, Götheborg, 1858. Liten 8:o. (16), 586 s. + 2 sidor med tillägg. Tredje upplagan. Samtida slitet halvfranskt band med lätt skadat rygghuvud. Ryggtiteln delvis bortnött.
Swerling, Anthony:  Från adamsäpple till zenit. Orientaliska ord i svenskan. Förord av Sigrid Kahle. [ref 79880]    75:-
    Lind & Co, Stockholm, 2004. 112 s. Illustrerad av Lena Sjöberg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Svärd, Stig:  Med sladdar och satelliter. Fakta och debatt om nya medier. [ref 22968]    90:-
    Timbro 1985. 166 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Sydow, Johan von - Påhlsson, Leif (red.):  Kalender över Ointroducerad Adels Förening 1967. 13:e årgången. [ref 23349]    140:-
    Gebers 1966. Liten 8:o. 384 s. + 4 planschblad (porträtt). Illustrerad med vapensköldar i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen och något stött vid rygghuvudet samt en liten fläck på framsidan och en lagad reva på baksidan.
Sydow, Waldemar von:  Annonsens historia i Sverige intill år 1700. Till Ernst Grafström på hans 50-årsdag den 19 juni 1929. [ref 1590]    150:-
    Stockholm, S. Gumælius Annonsbyrå, 1929. 4:o. 233, (2) s. + 1 porträtt (fotogravyr av Henry B. Goodwin). Illustrerad i texten. Häftad. Omslagen med skadade hörn, det övre bakre trasigt och inlagan genomgående stukad, ryggen något sned och med veck.
Sönderköge, Hansjörgen, m.fl.:  Pysslingen i hemmet. Råd för hus och husgeråd. [ref 80273]    120:-
    C.E. Fritzes Bokförlag, Stockholm, 1954. Liten 8:o. 320 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Fria försättsbladet med litet blindpressat exlibris, i övrigt mycket gott skick. (Fritzes Handböcker 6)
Se bild på boken
Sönnerberg, Sven (red.):  Kampen mot elden. 1: Släckande brandförsvar. 2: Förebyggande brandförsvar. [ref 74785]    600:-
    Bernces förlag, Malmö, 1951-1952. Liten 4:o. 464 + 532 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets halvfranska band med ryggdekor samt färgat övre snitt. Något stötta hörn annars ett ganska så fint ex.
   Innehåller bl.a.; Brandförsvaret genom tiderna. Det moderna brandförsvarets organisation, män och maskiner. Med och metoder för eldens bekämpande. Eldens natur. m.m.
Sörlin, Per:  Trolldoms- och vidskepelseprocesserna i Göta hovrätt 1635-1754. [ref 80477]    150:-
    Almqvist & Wiksell 1993. Stor 8:o. 229, (5) s. Illustrerad med tabeller och diagram. Häftad. Fint ex. (Umeå studies in the humanities 114)
   Akademisk avhandling. With a summary in English.
Talocci, Mauro:  Flaggor från hela världen. Översättning: Britta M. Svensson. [ref 79670]    110:-
    Natur och Kultur 1994. 254 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmkanterna med ett par obetydliga stötskador, i övrigt fin.
Taussi Sjöberg, Marja:  Rätten och kvinnorna. Från släktmakt till statsmakt i Sverige på 1500- och 1600-talet. [ref 80242]    120:-
    Atlantis 1996. 223, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
The Arrow:  Presented by Garfield High School, Nineteen Hundred and Forty-seven. [ref 71943]    300:-
    Seattle, Washington, [1947]. 4to. 139, (1) s. Illustrated throughout with photos and drawings. Decorated original green cloth. With numerous inscriptions and signatures (mostly in the the first half of the book) and signed portraits of executive directors Howard M. Brier and E.E. Hanselman.
The Battle of Steel:  A Record of the British Iron and Steel Industry at War. Published by The British Iron and Steel Federation. [ref 64841]    100:-
    London n.d. Large 8vo. (2), 52, (2) pp. + 1 folding map. With numerous illustrations. Pictorial wrappers.
The Beatles:  Softcover Pocket Biographies edition. [ref 72001]    75:-
    Academic Industries, West Haven, Connecticut, 1984. Small 8vo. 51, (1) pp. Graphic novel, black and white illustrations similar to comic books. Publisher's softcover.
   Biographical sketch of the Beatles using cartoons and a quiz at the back.
Thompson, Peter:  Övertygande argumentation. Översatt av Lisbet Holst. [ref 66442]    125:-
    Richters 2001. 223 s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Thunander, Rudolf:  Förbjuden kärlek. Sexualbrott, kärleksmagi och kärleksbrev i 1600-talets Sverige. [ref 80552]    125:-
    Atlantis 1992. 152, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Thunholm, Lars-Erik:  Oscar Rydbeck och hans tid. [ref 61918]    100:-
    Fischer 1991. 324 s. + 16 planschsidor med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
Tilstam, Rune:  Livet i Klarahallarna. Partihandel med färskvaror under fem decennier. [ref 72798]    200:-
    Stockholmia förlag 1996. Stor 8:o. 149, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida en aning fläckat samt med veck i övre kanten. Exlibris på främre pärmens insida samt stämpel på eftersättsbladet, annars ett fint ex. (Stockholmsmonografier 62: VI)
Tingsten, Karl:  Stockholms renhållningsväsen från äldsta tider till våra dagar. [ref 62229]    200:-
    Norstedts 1911. 4:o. VIII, 168 s. Med 113 illustrationer. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Häftad. Ryggen missfärgad, omslagen något ojämnt blekta.
   Omslagstitel: Stockholms renhållningsväsende.
Torbacke, Jarl:  Dagens Nyheter och demokratins kris. [Del 1]: 1922–1936. Friheten är vår lösen. [Del 2]: 1937–1946. Genom stormar till seger. [ref 6529]    180:-
    Bonniers 1972. 329, (1) + 426 s. + 16 planschsidor med fotografier. Illustrerade i texten. Häftade. Främre omslag och smutstitelblad till del 1 med ett litet hörnveck.
Torekull, Bertil:  Tusen och en dag i Linköping eller "Då tiden stod stilla i Östra Skrukeby". Hundra och en krönika ur Östgöta Correspondenten. [ref 28308]    80:-
    Östgöta Correspodenten, Linköping, 1985. 214 s. Sparsamt illustrerad. Häftad. Båda omslagen lätt skavda intill falsen. Tillskrift på blankt blad i början.
Tullberg, Sigurd:  Handbok för filatelister. [ref 18307]    125:-
    Bok och Bild 1972. (16) s. + 574 spalter. Rikt illustrerad. 4:e, genomsedda upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och ojämnt blekt.
Uddenberg, Agneta:  Rätt sätt. En bok i tiden om etikett och umgängesskick till vardags och fest. [ref 68118]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1985. 282 s. Illustrerad med teckningar av Gunnel Ginsburg. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vett och etikett på 90-talet. [ref 58770]    80:-
    ICA bokförlag 1992. 182 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Uggla, Erik T:son (red.):  Kalender över Ointroducerad Adels Förening 1964. 12:e årgången. [ref 22678]    140:-
    Gebers 1963. Liten 8:o. 270, (1) s. + planschblad (porträtt). Illustrerad med vapensköldar i texten. Förlagets dekorerade klotband med något ojämnt blekt skyddsomslag.
Ulfsparre, Göran (red.):  Ortnamn värda att vårda. Föredrag från Riksantikvarieämbetets symposium Ortnamnskultur Stockholm 5-7 maj 1973. [ref 42973]    100:-
    Riksantikvarieämbetet, Stockholm, 1994. Stor 8:o. 171, (2) s. Sparsamt illustrerad. Förlagets tryckta pappband. Dedikation från redaktören på försättsbladet. Fint ex.
Ulrich, Arvid:  Svensk matrosslang. Gastslang från flottans station i Karlskrona. [ref 2799]    125:-
    [Stockholm] [1913]. Privatbundet klotryggsband.
   Särtryck ur Språk och stil (1913), sida 213-222.
Ulvenstam, Lars:  Modern amerikansk press. [ref 28682]    75:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 62, (2) s. Häftad. Tillskrift på titelbladet. Ouppskuren. (Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 494)
Undset, Sigrid:  Elleve aar. [ref 62356]    200:-
    Oslo, H. Aschehoug & Co., 1934. 358 s. Originalupplaga. Förlagets gröna dekorerade klotband. Snygg.
Unger, Pelle - Hägglund, Kalle:  Café Opera. [ref 70804]    120:-
    Askelin & Hägglund 1985. 4:o. (96) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Wahlstedt, Jens:  Skolplanschernas Sverige. Bondeåret och naturen. [ref 80556]    200:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 4:o. 144 s. Genomgående illustrerad i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wall, Gunnar:  Tidernas största bedrägerier. [Genialiska svindlerier som lurade en hel värld]. [ref 77332]    100:-
    Semic 2005. 240 s. Sparsamt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Wallenberg, Olga:  Grand Hôtel, Stockholm. [ref 17098]    125:-
    Atlantis 1988. Liten 4:o. 138, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med små veck och lagad reva i övre kanten.
Wallensteen, Ivar:  Våra namn. [ref 73581]    80:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1989. 144 s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
   Tusen namn från A till Ö. Namnens betydelse. Traditioner kring efternamn. Kring dop och födelsedagar. Faddrars betydelse, Att byta namn.
[Wallmark, Per Adam], m.fl.:  Samling af tidnings-artiklar i anledning af Dagens händelser. [ref 35389]    100:-
    Stockholm, Ecksteinska boktryckeriet, 1838. (2), 41 s. Häftad i samtida gråpappersomslag. Reva upptill i ryggen. Bläcknotering på främre omslag.
Walter, Göran:  Bonniers synonymordbok. [ref 77684]    175:-
    Bonniers 2000. Stor 8:o. 600 s. Ny utgåva. 3:e, fullständigt reviderade utgåvan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt blekt, namnteckning på fria försättsbladet; i övrigt fint ex.
   Vidgar och varierar ditt ordförråd. Lämplig för korsordslösare.
Warshow, Robert Irving:  Rika och ruinerade vid Wall Street. Översättning av Ragnhild Haglund. [ref 20393]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1932. 197, (2) s. Häftad. Obetydligt snedläst, rygg och bakre omslag med smärre bruksspår.
Se bild på boken
Waters, David:  Grooming Essentials for Men. Looking Good and Feeling Good. [ref 74033]    100:-
    Carlton, London, 1999. 144 pp. Profusely illustrated, mostly in colour. Publisher's decorated boards. Near fine.
Wedberg, Birger:  Konungens högsta domstol 1789-1809. [ref 25685]    125:-
    Norstedts 1922. Stor 8:o. XIV, (2), 499 s. + 1 rättelseblad + 31 planscher. Häftad. Ryggen mörktonad, lätt fläckad och med läsveck samt små defekter vid rygghuvud, ryggfot och främre fals. Omslagen ojämnt gulnade och något fläckade.
Vedin, John-Bertil:  Norrlandsförbundet och Norrländsk Tidskrift under femton år. [1952–1966]. Historik i ord och bild. [ref 29215]    80:-
    Sundsvall 1969. 124 s. Illustrerad. Limhäftad. (Norrlandsförbundets skriftserie 8)
Weigl, Kerstin (red.):  Längtansbarnen. Adoptivföräldrar berättar. [ref 74751]    125:-
    Norstedts 1997. 229, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wenström, Kerstin:  Husmoderns rådgivare. [ref 58949]    125:-
    Wahlströms 1923. 398, (1) s. + 7 helsidesplanscher i färg. Ca 200 illustrationer i texten. 3:e upplagan. Förlagets gröna, dekorerade klotband med monterad pärmbild och karmosinröda snitt. Del av smutstitelbladet bortskuret, i övrigt välhållet ex. (Handböcker för hemmet. II)
Verhaeren, Émile:  Les Villes a Pignons. [ref 78937]    7500:-
    L'Édition d'Art H. Piazza, Paris, 1922. Large 8vo. 160, (5) pp. With 21 plates by H. Cassiers, mainly in colour. Exquisite, burgundy red full leather binding with gilt edges, gilt-lettered spine and hand marbled endpapers, stiff half leather dust jacket with marbled boards and gilt spine, and marbled slipcase with felt lining. Original printed wrappers bound in. Corners of the slip case slightly rubbed, spine of dust jacket just slightly faded, else fine.
   Number VII of an edition of 40 hand numbered copies with plates in colour and b/w printed on Japanese vellum. Another 140 copies were printed on Japanese paper, but with plates only in b/w, and yet another 720 copies were printed on paper from Blanchet Frères et Kléber.
Wermlands Tidning:  1838. [ref 49563]    100:-
    Nya Wermlands-Tidningen, Karlstad, 1986. Stor 4:o. (230) s. Faksimil av tidningens 3:e årgång. Limhäftad. Svagt veck på främre omslag och de första bladen.
Vesaas, Tarjei:  Signalet. [ref 60557]    275:-
    Oslo, Gyldendal, 1950. 274 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt missfärgat på ryggen samt med ett par mycket små revor i nedre kanten. Innerflikarna har även förorsakat missfärgning i kanterna på för- och eftersättsblad. Annars ett fint exemplar.
Westerlund, Lars:  Provincialschäfrarna i Sverige åren 1739-66. [ref 80256]    125:-
    Åbo Akademi, Åbo, 1988. VI, 172 s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
   Meddelanden från Ekonomisk-statsvetenskapliga fakulteten vid Åbo Akademi. Ser. A:287.
Westman, Margareta:  Språkets lustgård och djungel. [ref 39188]    90:-
    Norstedts 1995. 236, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött och lappat omslag.
Wickenberg, Gabriel:  Beskrifningar med situations och planbeteckningar öfver gästgifvaregårdarne och nogodt annat märckvärdigt däromkring uti Blekingen upprättade ... [ref 4122]    350:-
    [Blekinge Läns Hushållningssällskap], [Karlskrona], 1974. Tvär 4:o. 65 s. + 16 kartblad i färg (delvis utvikbara). Faksimilupplaga. Häftad med lätt naggat skyddsomslag. Fläck efter borttagen prislapp på skyddsomslagets baksida.
Vilborg, Ebbe:  Norstedts svensk-latinska ordbok. [ref 76364]    300:-
    Norstedts 2002. 628 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   27.000 ord och fraser. Avslutas med ca 400 latinska sentenser och bevingade ord med översättning, kommentar och förklaring.
Wilhelm, Peter:  The Nobel Prize. [ref 72209]    150:-
    Teknowledge, Stockholm, 1983. Small 4to. 111, (1) pp. Illustrated with b/w and colour photographs by Peter Gullers. Publisher's decorated cloth.
Wilkes, Angela:  Stora aktivitetsboken. [Roliga idéer för hela familjen]. Svensk text: Susan Juhlin. [ref 45478]    150:-
    Bonnier Carlsen 1997. Stor 4:o. 64 s. Genomgående illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Winans, Walter:  Die Kunst des Pistolen- und Revolverschiessens. Herausgegeben von Dr. Maxim Golberg. [ref 72176]    950:-
    Paul Parey, Berlin, 1914. 4:o. XII, 310 s. Frontispiz, zahlreich mit Fotografien. Dritte revidierte und erweiterte Auflage. Original-Leinenband.
   Ein Klassiker der Waffenliteratur.
Wingårdh, Marius:  Så går det till i umgänge och sällskapsliv. [ref 79395]    150:-
    Natur och Kultur 1958. 511 s. Illustrerad i svartvitt. 6:e bearbetade upplagan. Förlagets klotryggsband med marmorerade pärmpapper. Lite lös i bindningen, inlagan med några understrykningar i bläck.
Winther, Kris:  Amerikanskt slanglexikon. Tredje upplagan bearbetad och utökad av Hans Lindquist och Ric Fisher. [ref 52832]    95:-
    Prisma 1979. 296 s. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg annars fin.
  –  :  Amerikanskt slanglexikon. Tredje upplagan bearbetad och utökad av Hans Lindquist och Ric Fisher. [ref 60141]    75:-
    Prisma 1985. 295 s. 2:a tryckningen. Limhäftad.
Wolgers, Beppe:  Crazy, man, crazy! Kulturjournalistik 1957–1963. Urval och redigering: Gunnar Ståhl. [ref 32522]    125:-
    Legus Förlag, Stockholm, 1994. 175, (1) s. Med omslagsakvarell och teckningar av Lasse Lindqvist. Limhäftad. Namnteckning på smutstitelbladet, annars fint ex.
Wrangel, F.U.:  Die souveränen Fürstenhäuser Europas. Porträtsammlung nebst genealogischen Notizen von F. U. Graf von Wrangel. Zeichnungen von Agi Lindgren. 1-2. [ref 9574]    1700:-
    Hasse W. Tullberg, Stockholm, 1898-1999. 4:o. (9), 331, (11), + 333-845 s. Rikt illustrerad. Förlagets gröna rikt dekorerade klotband. Mycket lätt skavda band med fläck på del 1:s bakre pärm. Text på ryggarna: F.U. Wrangel Europas suveräna furstehus. 2 volymer.
   Europas suveräna furstehus år 1907. Svensk förklarande och kompletterande text av Paul Meijer Granqvist till Wrangel-Tullbergska porträttsamlingen. 35 sidor inleder del 1.
Wrangel, F.U. - Bergström, Otto:  Svenska adelns ättartaflor ifrån 1857. 1-2 med supplement och register. [ref 69340]    700:-
    Norstedts 1897-1900. Stor 8:o. 8, 911 + (4), 748, 176, 93, (5) s. Förlagets rödbruna blindpressade klotband. Namnteckning på insidan av bägge bandens främre pärmar. 2 volymer.
Yeoman, R.S.:  A Catalog of Modern World Coins [1850-1964]. [ref 61502]    100:-
    Western Publishing, Racine, Wisconsin, 1970. Small 8vo. 512 pp. Profusely illustrated. Ninth Revised Edition. Publisher's decorated boards in dust-jacket. Jacket slightly chipped and sunned to spine.
Zweig, Stefan:  Amok. Novellen einer Leidenschaft. [ref 71345]    200:-
    Insel-Verlag, Leipzig, 1922. 295, (5) pp. 1. bis 10. Tausend. Publisher's quarter linen binding with decorated spine, green top edge and marbled covers. Inscription dated 1923 on half-title.
Åhlén, Bengt:  Ord mot ordningen. Farliga skrifter, bokbål och kättarprocesser i svensk censurhistoria. [ref 32168]    100:-
    Ordfront 1987. Stor 8:o. 270 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Åkerstedt, Sven (huvudred.):  Frimärkets bok. Från postens ursprung till vår tids filateli. Företal av Erik Swartling. [ref 14771]    185:-
    Medéns 1957. Liten 4:o. 440 s. Rikt illustrerad. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt.
   Bandet är komponerat av Ylva Kjellström.
Öberg, Henning:  Pionjärår och pionjäranda. Försöksskoleepoken i Stockholm 1945-1965. [ref 33139]    150:-
    Kommittén för stockholmsforskning, 1992. Stor 8:o. 347 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 108)
Ödman, Per-Johan:  Kontrasternas spel. En svensk mentalitets- och pedagogikhistoria. 1-2. [ref 12812]    220:-
    Norstedts 1995. Stor 8:o. XV, (1), 298, 33 s. + XI, (1), s. 299-634, 33 s. + VIII planschsidor samt illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 med en obetydlig lagad reva, i övrigt fint skick. 2 volymer.
Öhman, Ivar:  Folket i bild - tidningen som var en folkrörelse. Del 1: 1934-1949. Urval och inledning Ivar Öhman. Del 2: 1950-1962. Urval: Ivar Öhman. Inledning: Lars Furuland och Erik Johansson. [ref 76566]    1200:-
    Tiden 1984. 252+252 s. Rikt illustrerade. Tryckt i 2.200 ex + (som denna) 300 ex i bibliofilupplaga detta nr 300 med två signerade grafiska blad av Sven Ljungberg och Reinhold Ljunggren löst isatta. Förlagets knallröda band i skinnimitation. 2 volymer.
Öman, Ivar (huvudred.):  Sällskapet Par Bricole 200 år. En jubileumsskrift. [ref 67306]    175:-
    Stockholm 1978. Liten 4:o. 306, (1) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 2.000 ex varav 400 numrerade bibliofilexemplar. Detta ex tillhör normalupplagan. Dekorerat originalklotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid rygghuvudet, baksidan med lätta bruksspår.
Örebro Dagblad:  Julen 1926. [ref 38480]    70:-
    Örebro Dagblads Tryckeri 1926. Stor 8:o. 56 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag och de två första bladen med små hörnveck. (Örebro Dagblad N:o 293 ½ fredagen den 17 dec. 1926)
Örnberg, Anna & Maria:  Femtio fina fönster. [ref 71315]    95:-
    Semic 1995. Liten 4:o. 48 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Örnberg, Sune - Bökstedt, Harry - Gellerman, Olle - Magnussson, Thomas:  Vad varje svensk bör veta. [ref 47290]    110:-
    Bonniers 1995. Stor 8:o. 504 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. [Ny upplaga]. Förlagsband med skyddsomslag. Bläcknamn på försättsbladet.
   En helt ny typ av lexikon för dig som vill vara allmänbildad.
Östergren, Olof:  Våra vanligaste främmande ord. Med uttal och förklaring. [ref 30849]    75:-
    Bonniers 1946. 125 s. 24:e upplagan. Grundligt genomsedd och förnyad. Förlagets klotband.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS