logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Historia  / Utländsk  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abbott, John S.C.:  History of Maria Antoinette. [ref 80992]    175:-
    Henry Altemus Company, Philadelphia, 1900. Small 8:o. 253, 16 pp. Publisher's pictorial cloth. Spine ends and corners slightly bumped and rubbed, spine just slightly soiled. Owner's book-plate on paste-down endpaper, gift inscription on the reverse of the frontispiece, which is also partly loose. Condition Very Good. (Altemus' Young People's Library)
Se bild på boken
Adkins, Roy:  Trafalgar. Biografi över ett sjöslag. Översättning: Öjevind Lång. [ref 78710]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 409 s. + 16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
Agrell, Wilhelm:  Från början för sent. Väst och de jugoslaviska nationalitetskrigen. [ref 76843]    125:-
    Natur och Kultur 1994. 239, (1) s. Illustrerad med kartor. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Aldridge, David Denis:  Admiral Sir John Norris and the British Naval Expeditions to the Baltic Sea 1715-1727. [ref 80660]    150:-
    Nordic Academic Press, Lund, 2009. 381 pp. Illustrated with maps and tables. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Fine. (Forum navales skriftserie 37)
Ali, Tariq:  Bush i Babylon. Översättning: Gunnar Sandin. [ref 83561]    120:-
    Ordfront 2005. 258 s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. En sida med hundöra, i övrigt ett fint ex.
Allard, Sven:  Stalin och Hitler. En studie i sovjetrysk utrikespolitik 193041. [ref 39350]    100:-
    Norstedts 1970. 288, (2) s. Häftad med flikomslag. Obetydligt nött.
Alleg, Henri - Sartre, Jean-Paul:  Tortyren. (La Question) + Sartre, Jean-Paul: En seger. [ref 58832]    90:-
    Arena, Stockholm, 1958. Liten 8:o. 128 s. Häftad med skyddsomslag. Omslagen och titelbladet ojämnt gulnade, ryggen lätt nött och gulnad, innerfalsarna förstärkta med tejp. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med en del understrykningar.
Almgren, Bertil (huvudmedarbetare):  Vikingen. [ref 48037]    150:-
    Bra Böcker 1973. Stor 4:o. 288 s. Rikt illustrerad med teckningar, fotografier och kartor. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med lite nött och lagat skyddsomslag.
   Omslaget med förlagsbeteckningen Tre Tryckare.
Almqvist, Carl Jonas Love:  Menniskoslägtets saga, eller Allmänna werldshistorien förenad med geografi. Första delen. Det stora Asien, eller det inre och egentliga Österlandet, i äldre och nyare tider (allt utkommet). [ref 27906]    900:-
    S.J. Laserons förlag, Stockholm, 1839. Liten 8:o. (2), 610, (2) s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band. Något nött med ett litet riss upptill i främre falsen och reva (ca 5 cm) nedtill i bägge ytterfalsarna. Åldersfläckar i hörnen på för- och eftersättsblad samt de första och sista bladen i inlagan. En äldre namnteckning samt en senare daterad Aug 06 på försättsbladet.
Alnæs, Karsten:  Historien om Europa. Uppvaknande 1300-1600. Översättning: Urban Andersson. [ref 77299]    125:-
    Bonniers 2004. 641, (1) s. Illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Andrew, Christopher - Gordievskij, Oleg:  KGB inifrån. 1. Från tjekan till Potsdam. Översättning: Karin Malmsjö. [ref 72930]    125:-
    Bonniers 1991. Stor 8:o. 391, (1) s. + 16 planschsidor samt med kartor på pärmens insidor (Europa 1942 samt efterkrigstidens Europa). Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite nött och med fuktrand.
   Del 2 av detta arbete med undertiteln "Spionskandalernas tid" utkom samma år. Här endast del 1.
Andström, Bobby, m.fl.:  Europas kungliga familjer. [ref 12878]    175:-
    Svenska Aller, Helsingborg, 1993. 4:o. 256 s. Genomgående fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med pärm- och ryggtitel präglade i guld samt skyddsomslag. Fint ex.
Anglim, Simon - Jestice, Phyllis G. - Rice, Rob S. - Rusch, Scott M. - Serrati, John:  Slagfältet under antiken. Översättning: Bengt Ellenberger. Militärhistorisk granskning: Leif Törnquist. [ref 78556]    150:-
    Historiska Media, Lund, © 2005. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Archenholz, J. W. von:  Flibustierernes historia. Öfversättning af J. M. Stjernstolpe. Förra delen. Sednare delen. 1-2. [ref 77821]    800:-
    Tryckt hos Peter Sohm, Stockholm, 1806. Liten 8:o. 180, 255, (1) s. Samtida halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och prydligt guldornerad rygg. Liten förlust i rygghuvudet. Pärmhörnen stukade, pärmarna i övrigt med vissa skrapmärken. Namnteckning på fria försättsbladet, liten stämpel i titelbladets nedre marginal. Inlagan något bucklig samt delvis svagt lagerfläckad.
   Johan Wilhelm von Archenholz (1741-1812) var friherre och officer i den preussiska armén, senare verksam som skriftställare; berömda arbeten omfattar bland annat en historik över sjuåriga kriget. Del 1-2 sammanbundna i en volym. Komplett.
Archenholz, J.W. von:  Beskrifning om Engelska Nationen. Öfwersätning från tyskan. [ref 76008]    250:-
    Tryckt hos Julius Nordström, Stockholm, 1788. Liten 8:o. 176 s. 2:a upplagan. Samtida nött pappband.
Armstrong, Karen:  Historien om Jerusalem. En stad - tre religioner. Översättning: Inger Johansson. [ref 75708]    140:-
    Forum 1997. Stor 8:o. 480, (1) s. + 8 planschsidor i färg. Illustrerad i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt ett par små lagade revor.
Ascherson, Neil:  Svarta havet. Översättning: Lars G. Larsson. Förord: Sture Linnér. [ref 83024]    150:-
    Ordfront 1997. 298, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en längre, lagad reva. Kartan på försättsbladet är upp och ner; samma karta återfinns på eftersättsbladet.
Ash, Timothy Garton:  Samtidens historia. Rapporter från Europa vid 1900-talets slut. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 79141]    100:-
    Norstedts 2000. 485, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Bakre pärmens övre hörn något skavt, omslaget skadat (liten bit saknas).
Aunesluoma, Juhana - Fellman, Susanna (red.):  Från olika till jämlika. Finlands och Sveriges ekonomier på 1900-talet. [ref 74195]    175:-
    Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 2006. Stor 8:o. 404 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Svenskt i Finland – finskt i Sverige III. – Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland 682:3)
Axell, Albert - Kase, Hideaki:  Kamikaze. Japans självmordspiloter. Översättning: Hans Magnusson. [ref 80727]    120:-
    Historiska Media, Lund, 2004. Stor 8:o. 315, (1) s. + 8 fotografiska planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Axelrod, Alan:  Elisabet I, chef. Lärdomar från strategen som byggde ett imperium. Översättnining: Margareta Eklöf. [ref 63432]    125:-
    Svenska Förlaget 2001. 256 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Bainville, Jacques:  Napoleon. Översatt av Valdemar Langlet. [ref 84433]    120:-
    Natur och Kultur 1933. 512 s. Förlagets klotband med bägge omslagen medbundna. Fint ex.
   Inget skyddsomslag.
Baldwin, James:  Ingen känner mitt namn. Nya anteckningar av en son av sitt land. Översättning av Martin Rogberg. [ref 74592]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött läsrandig, omslagen med lättare bruksspår.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Batty, Peter - Parish, Peter:  The Divided Union. The Story of the Great American Civil War, 1861-65. [ref 76082]    150:-
    Viking/Rainbird in association with Channel Four Television Limited, 1987. Small 4to. 224 pp. Profusely illustrated with paintings, drawings, maps and photographs, partly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Very good.
Bauer, Johan Christian August:  Nöjsamma anecdoter från det adertonde århundradet. 1-4 i två volymer. Öfversättning af Carl Eric Rademine. [ref 74730]    800:-
    Henrik A. Nordström, Stockholm, 1814-1815. Liten 8:o. (8), 296 + (8), 309 + (12), 200 + (4), 243, (1) s. 2:a upplagan. Samtida trevliga halvfranska band med ryggdekor och sprängt snitt. Lite nötta och stötta samt mycket lätt åldersfläckad inlaga. Exlibris i bägge volymerna. Ytterligare 4 volymer utkom 1816-1818.
   1: Peter den Förste. Kejsare af Ryssland eller En samling af de intressantaste drag ur denne store Mannens Lefnad. 2: Carl den Tolfte. Konung i Sverige eller En samling af de intressantaste drag ur denne store Mannens Lefnad. 3: Ludvig den Fjortonde. Konung i Frankrike eller En samling af de intressantaste drag ur denne Regents Lefnad.4: Marlborough och Eugen, eller En Samling af de intressantaste drag ur dessa Märkvärdiga Mäns Lefnad.
Beard, Mary:  Pompeji. Livet i en romersk stad. Översättning: Allan Kkynne. [ref 82691]    150:-
    Norstedts 2010. 403 s. + 16 planschsidor i färg samt illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Beckman, Leif:  Pirater och kapare. [ref 33164]    140:-
    Gebers 1945. Stor 8:o. 345, (1) s. Illustrerad med 32 planscher och 3 kartblad, varav 2 utvikbara. Häftad. Ryggen något gulnad och med läsveck, främre omslag med litet brytveck (förstärkning på insidan), i övrigt obetydliga bruksspår.
Beckman, Margareta:  Jean-Baptiste Bernadotte. Från revolutionssoldat till svensk kronprins. [ref 28242]    120:-
    Prisma 2003. Stor 8:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Några små ljusa fläckar på pärmarna, annars fint skick.
Beevor, Antony:  Berlin. Slutstriden 1945. Översättning Ulf Gyllenhak. Svensk faktagranskning: Richard Areschough och Ulf Gyllenhak. [ref 74309]    140:-
    Historiska Media 2002. Stor 8:o. 480 s. + 16 planschsidor med fotografier samt 16 kartor i början av boken. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Spanska inbördeskriget. Översättning: Kjell Waltman. [ref 79948]    150:-
    Historiska Media, Lund, 2006. Stor 8:o. 560 s. + 32 fotografiska planschsidor. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stalingrad. Översättning: Ulf Irheden. Fackgranskning: Per Iko. [ref 65876]    135:-
    Historiska Media 2000. Stor 8:o. 480 s. + 16 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bell, Philip:  Världen efter 1945. Översättning av Karl G Fredriksson. [ref 73490]    135:-
    Prisma 2003. 669 s. Illustrerad med kartor och tabeller. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Bellow, Saul:  Jerusalem tur och retur. Översättning av Caj Lundgren. [ref 22099]    90:-
    Bonniers 1977. 212, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat samt med ett par små riss och veck. Eftersättsbladet med recensionsstämpel.
Ben-Gurion, David:  Israel. Mitt liv - mitt land. Översättning: Alf Ahlberg. Förord av Bernhard Tarschys. [ref 21513]    100:-
    EFS-förlaget, 1964. 198, (1) s. + 4 planschsidor. 6:e-8:e tusendet. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Lätt snedläst, ryggen med läsränder, omslagen med ett par veck.
Bennett, Matthew - Bradbury, Jim - DeVries, Kelly - Dickie, Iain - Jestice, Phyllis:  Slagfältet under medeltiden. Översättning: Lars Bergquist. Militärhistorisk granskning: Leif Törnquist. [ref 78557]    150:-
    Historiska Media, Lund, © 2005/2006. Liten 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bergman, Johan:  Pompeji och Herculaneum. Deras undergång år 79 e. Kr. enligt ett ögonvittne och andra antika sagesmän samt deras pågående utgrävningar 1738-1938. [ref 33385]    150:-
    Natur och Kultur 1938. 318, (2) s. + 32 planschblad. Plankartor i texten. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Ryggen lätt gulnad, annars gott skick. Skyddsomslaget saknas.
Bering-Liisberg, H.C. - Clausen, C.C. - Söderman, Sven:  Det nittonde århundradet. Århundradets stora förspel 1776–1815. Våra farföräldrars tid, tiden till 1848. Våra fäders och vår egen tid. [ref 39676]    150:-
    Expeditionen af Ljus, Stockholm, 1900. 4:o. (2) s. + 274, (2) spalter. Rikt illustrerad. Nära samtida privatbundet halvklotband med mönstrade för- och eftersättsblad. Gott skick.
Bernadotte, Folke:  Till Jerusalem. Med en epilog av generalmajor Åge Lundström. [ref 80586]    110:-
    Norstedts 1950. Liten 8:o. 296, (1) s. + 19 fotografiska planschblad. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna. Fint ex.
Berrigan, Philip:  Fängelsedagbok av en revolutionär präst. Förord av Daniel Berrigan. [ref 24591]    90:-
    Aldus/Bonniers 1972. 221, (1) s. Originalpocket. Del av inlagan med en lätt stukning i övre hörnet. (Aldusserien 370)
   Protester mot Vietnamkriget.
Bhutto, Benazir:  Försoning. Islam, demokrati och västvärlden. Översättning av Emeli André. [ref 77301]    150:-
    Natur och Kultur 2008. 345, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Bildt, Carl:  Hallänning, svensk, europé. [ref 75523]    110:-
    Bonniers 1991. Liten 8:o. 319 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Uppdrag fred. [ref 63280]    100:-
    Norstedts 1997. 549, (3) s. + 16 planschsidor med färgfotografier. Kartor. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Behandlar Bosnien-Hercegovina.
Birkebæk, Frank - Barren, Charles:  Drakskeppens folk. [ref 10309]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1975. 127 s. Illustrerad med teckningar, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små naggar och riss, samt blekt på ryggen och lite felvikt på framsidan.
Blacker, Irwin R.:  Cortés och aztecernas underkuvande. Under medverkan av Gordon Eckholm och redaktionen för Horizon Magazine. Till svenska av Alf Sagnér. [ref 71509]    120:-
    Allhem, Malmö, 1966. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen med en ljusröd fläck i nedre hörnet, liten etikett på titelbladet. (Caravel-serien)
Blix, Hans:  Avväpna Irak. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 69126]    120:-
    Bonnier Fakta, Stockholm, 2004. Stor 8:o. 267, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Signerad av "Hans Blix".
Blomqvist, Lars Erik - Ljunggren, Magnus:  Sovjetprotest! Den nya ryska oppositionen i dokument. [ref 77106]    90:-
    PAN/Norstedts 1969. 241, (1) s. 1:a upplagan. Originalpocket. HåLätt läsrandig rygg, annars ett fint ex. (En PAN-bok)
Boeclerus, Johannes Henricus:  Historia universalis, à mundo condito usque ad Christi nativitatem. Præmittitur ejusdem Historia principum schola, itemque Dissertatio de utilitate ex historia universali capienda. + Historia belli sveco-danici. Opus posthumu ex authoris autographo. [ref 81460]    4000:-
    Argentorati [Strassburg], 1679-1680. Liten 8:o. (8), 372, (24), 392 s. + 2 graverade titelblad. Samtida helpergamentband med handtextade ryggtitlar. Pärmar och rygg något gulnade och solkade, främre och undre snittet något fläckade. Exlibris (Alf Henrikson) på klistrade försättsbladet, namnteckning (Klinckowström) på titelbladet. Sidan 193-194 med centimeterlång reva i nedre marginalen, nedre hörnet med liten, diskret restaurerad pappersförlust; inlagan i övrigt fin. Sidorna 316-392 delvis fel- och opaginerade, inlagan likväl komplett.
   "Historia Universalis" i första och enda upplagan, "Historia belli sveco-danici" här i andra upplagan; första upplagan utgavs i Stockholm 1676. Två arbeten sammanbundna i en volym.

Se bild på boken
Boëthius, S.J.:  Historisk läsning för skolan och hemmet. 1. Forntiden . 2. Medeltiden. [ref 19404]    175:-
    Norstedts 1895-1898. Stor 8:o. IV, (2), 434 + XII, 491 s. Rik illustrerade. Förlagets dekorerade klotband. Del 1 med lätt fläckad bakre pärm och försedd med nya för- och eftersättsblad, del 2 med ett par obetydliga skrapmärken på främre pärmen samt tillskrift på försättsbladets baksida. Lätt skavda hörn. Smärre lätta understrykningar och anmärkningar med blyerts i marginalen förekommer i del 1.
   2 volymer.
Bohman, Agneta:  På månens obelysta sida. Bilder och röster från intifadans Gaza. [ref 68036]    90:-
    Norstedts 1991. 260 s. + 16 planschsidor med fotografier + 4 kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår.
Bolin, Johan:  Beskrifning öfwer Nord-Amerikas Förenta Stater. Med naturhistoriska och andra underrättelser, jemte särkskilda upplysningar och råd för dem, sim wilja dit inflytta. Förord av Vilhelm Moberg. [ref 3471]    150:-
    Rediviva, Stockholm, 1970. 364 s. Facsimile av originalupplagan som utgavs i Växiö år 1853. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva. (Suecia Rediviva 15)
Bolin, Sture:  Romare och germaner. En orientering. [ref 37458]    150:-
    Gebers 1927. 228 s. Privatbundet klotband med ryggtitel i skinn och främre omslag medbundet. Blekt rygg, främre pärmen blekt i övre kanten.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Bolitho, Hector:  Edward VIII, hans liv och regering. Från engelskan av Gösta Olzon. [ref 10925]    90:-
    Bonniers 1937. Stor 8:o. 247 s. + 21 planschblad. Förlagets klotband. Främre omslag medbundet, skyddsomslag saknas. Lätt blekt rygg.
[Bonaparte, Lucien]:  Hemliga anteckningar om Prinsens af Canino, Lucien Bonaparte's privata, politiska och litterära lefnad. Samlade ur hans brefvexling och ur andra autentika, hittills outgifna handlingar. Öfversättning. [ref 77823]    800:-
    N. M. Lindh, Örebro, 1827. Liten 8:o. (12), 262, (1) s. Senare, enklare klotband (ca 1870). Ryggen något blekt, pärmarna svagt fläckade. Namnstämpel på klistrade försätts-, smutstitel- och titelbladet, smutstitelbladet med pappersförlust i nedre hörnet. Sidorna 229-230 med ett antal smärre veck i nedre hörnet, sidorna 249-254 med litet riss i marginalen. Rättelsebladet lite hårt och slarvigt skuret i nedre marginalen.
   Pagineringen felaktig; sidorna 110-111 ej medtagna, inlagan likväl komplett.
Bonsdorff, Carl v.:  Opinioner och stämningar i Finland 1808–1814. [ref 32312]    100:-
    Helsingfors 1918. VI, (2), 240, (1) s. Häftad. Sprucken och skadad rygg, omslagen lätt naggade och ojämnt blekta. Genomgående med smärre streckningar och anteckningar med blyerts i marginalen. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, CXLI)
Bonsdorff, Lars G. von:  Stämningar och förhållanden i Finland före skilsmässan från Sverige. [ref 75677]    90:-
    Gebers 1949. 139, (1) s. + 2 planschblad. Häftad. Bägge innerfalsarna bär spår efter borttagen tejp. Namnteckning på främre omslagets insida. (Det levande förflutna - Svenska Historiska Föreningens folkskrifter 13)
Borodkin, M.:  Kriget vid Finlands kuster 1854-1855. [ref 78534]    200:-
    Fr. Skoglunds Förlag, Stockholm, 1905. Stor 8:o. 233, (6) s. Illustrerad med fotografier och träsnitt. Häftad. Tämligen slitet ex. Omslagen med en del naggar, riss och veck, rygghuvud och -fot med smärre pappersförlust, ryggen med läsränder, lagad reva i främre falsen.
Brandes, Georg:  Cajus Julius Cæsar. 1-2. Översättning av Axel Berggren. [ref 62544]    250:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1918-1819. 516, (1) + 611 s. + 4 planscher + 2 utvikbara kartor. Halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Mycket lätt skavda men i stort snygga. 2 volymer.
Braudel, Fernand:  Medelhavet och medelhavsvärlden på Filip II:s tid. I översättning från franska av Ingvar Rydberg. [ref 84636]    450:-
    Alhambra Förlag AB, Furulund, 1997. Stor 8:o. 1168, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
Braw, Monica - Lompolo, Juhani:  Samurajerna. Deras historia och ideal. [ref 82434]    150:-
    Atlantis 2006. 207 s. 8 planschsidor i färg samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Brendon, Piers:  Den mörka dalen. Panorama över 1930-talet. Översättning av Stefan Lindgren. [ref 32167]    150:-
    Norstedts 2002. Stor 8:o. 751, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Brinton, Selwyn:  Mediceernas guldålder. (Cosimo, Piero, Lorenzo de Medici). 1434-1494. Bemyndigad översättning av Martin Martelius. [ref 27700]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1926. 212 s. + 31 planschblad. Förlagets dekorerade pergamentband. Pärmarna något gulnade, i övrigt gott skick.
Se bild på boken
Brook-Shepherd, Gordon:  The Last Empress. The Life and Times of Zita of Austria-Hungary, 1892-1989. [ref 79110]    175:-
    Harper Collins, London, 1991. Large 8vo. XIX, 364 pp. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends and upper corners slightly bumped, lower edge with small stain. Condition VG+. Dust jacket with a few tiny creases along the edges. Condition Near Fine.
Brundtland, Gro Harlem:  Mitt liv som kvinna och politiker 1939-1986. [ref 29791]    100:-
    Norstedts 1998. 455, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bryant, Arthur:  The Age of Elegance. 1812-1822. [ref 84734]    140:-
    Collins, London, 1950. X, 450, (1) pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine ends and corners faintly bumped, else fine. Condition VG+ to Near Fine. Dust jacket somewhat chipped, torn and creased; condition Good-.
Brylla, Charlotta - Almgren, Birgitta - Kirsch, Frank-Michael:  Bilder i kontrast. Interkulturella processer Sverige/Tyskland i skuggan av nazismen 1933-1945. [ref 85460]    175:-
    Institut für Sprache und internationale Kulturstudien, Universität Aalborg, 2005. 345, (1) s. Sparsamt illustrerad. Häftad. Fint ex. (Schriften des Centers für deutsch-dänischen Kulturtransfer an der Universität Aalborg 9)
   Dedikation från Charlotta [Brylla] på titelbladet.
Brøgger, A.W. - Shetelig, Haakon:  The Viking Ships. Their Ancestry and Evolution. [ref 44816]    350:-
    Dreyers Forlag, Oslo, 1951. Large 8vo. 248 pp. + colour plates. Black and white illustrations in the text. Special private edition. Green leather binding with bright gilt spine lettering and ship decorations. Top edge gilt. Spine lightly worn at head and tail. Nice copy.
Bulloch, John - Morris, Harvey:  No Friends but the Mountains. The Tragic History of the Kurds. [ref 84553]    125:-
    Viking, London, 1992. 242 pp. Sparsely illustrated with maps and photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. The text with some discrete pencil marks in the margins, else fine.
Burckhardt, Jacob:  Renässanskulturen i Italien. [Översättning av Lizzie Tynell]. [ref 84447]    120:-
    Natur och Kultur 1930. 384 s. + 32 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Gott skick.
Burke, Peter:  En kung blir till. Myter och propaganda kring Ludvig XIV. Svenskt förord och fackgranskning: Anders Björnsson. Översättning: Lillemor Jonsson. [ref 28827]    125:-
    Tiden/Athena 1996. Stor 8:o. 253 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Buruma, Ian:  Skuldbördan. Hur Tyskland och Japan gjort upp med andra världskriget. Översättning av Emeli André. [ref 82004]    140:-
    Natur och Kultur 2010. Stor 8:o. 357, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Butler, Rupert:  Stalins hemliga polis. Tjekan - OGPU - NKVD - KGB från 1917 - 1991. Översättning av Staffan Olsson. [ref 80388]    165:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstavik, 2008. Stor 8:o. 192 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Buzzi, Giancarlo:  The Life and Times of Caesar. [ref 74393]    100:-
    Paul Hamlyn, Feltham, © 1969. 4to. 75 pp. Illustrated throughout in colour. 1st English edition. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Very lightly bumped to spine head, distributor's label on front paste-down, else fine. (Portraits of Greatness)
Byström, Dan (red.):  Dåd och bragd. Berättelser ur historien och livet av kända författare på olika områden. [ref 48338]    140:-
    Gebers 1930. Stor 8:o. (8), 480 s. Med illustrerade efter autentiska bilder och teckningar av sakkunniga konstnärer samt kartor. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper. Obetydligt nött, främre pärmen med ett par små skrapmärken och en liten fläck på yttersnittet.
Bæhrendtz, Nils Erik (red.):  Vi såg det hända. En bok om den ungerska folkresningen. [ref 83055]    100:-
    Radiotjänst i samarbete med Rabén & Sjögren / Tidningen Vi, 1957. Liten 8:o. 158, (1) s. + 16 planschblad med fotografier av Rune Hassner. Häftad. Osprättad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
Caputo, Philip:  Ett rykte om krig. Översättning av Gunnar Ruud. [ref 12769]    150:-
    Rabén & Sjögren 1978. 349, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor annars fin.
   "Ett rykte om ett krig" är en bok om amerikanska soldaters upplevelser och reaktioner i Vietnamkriget.
Carnot, H.:  Franska revolutionen (1789-1804). Svensk bearbetning af O.W. Ålund. [ref 14538]    175:-
    Bonniers 1889. X, (2), 433, (1) s. Illustrerad med 25 porträtt och 31 teckningar. Förlagets mycket vackrert dekorerade klotband. Något blekt rygg, rygghuvud, -fot och hörn lätt skavda. Frontespisen missfärgad på baksidan, inlagan i övrigt lätt mörktonad. Namnstämpel på försättsbladet.
Se bild på boken
Carrère d'Encausse, Hélène:  Katarina den stora. En guldålder för Ryssland. Översatt av Ervin Rosenberg. [ref 82429]    150:-
    Prisma 2006. Stor 8:o. 527, (1) s. + 4 planschsidor (huvudsakligen i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Castelot, André:  Kungen av Rom. Napoleon II. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 77657]    90:-
    Bonniers 1960. 415, (2) s. + 4 planschblad. Häftad. Omslaget lätt kantstötta och med smärre veck.
Castleden, Rodney:  År för år. När hände vad i världshistorien. [ref 85211]    100:-
    Trevi 1996. Stor 8:o. 371, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Chang, Jung - Halliday, Jon:  Mao. Den sanna historien. Översättning: Ulf Gyllenhaak. [ref 76528]    150:-
    Prisma 2006. Stor 8:o. 881, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Chledowski, Kasimir:  Furstar och folk i Neapel. XIV-XVIII seklen. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 15445]    200:-
    Gebers 1919. Stor 8:o. 499 s. + ett större antal planschsidor med reproduktioner. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Falsar och pärmhörn något blekta, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Siena. Madonnans stad. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 36989]    200:-
    Gebers 1920. Stor 8:o. VIII, 464 s. + 44 helsidesplanscher med reproduktioner. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Pärmhörnen med lättare skrapmärken, pärmarna ojämnt blekta, i övrigt gott skick.
Choiseul-Gouffier, Sophie:  Historiska memoirer om kejsar Alexander och ryska hofvet. [ref 77432]    600:-
    N.M. Lindh, Örebro, 1830. 239 s. Senare halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och två upphöjda bind. Pärmarna med några skrapmärken, inlagan delvis något ojämnt skuren, mindre reva i övre marginalen på sidan 141-142, i övrigt hel och ren.
   Komplett.

Se bild på boken
Chomsky, Noam:  Fred i Mellersta Östern? Reflexioner över rätt och nationell självständighet. Översättning: Boo Cassel. [ref 78447]    90:-
    PAN/Norstedts 1975. Liten 8:o. 131, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst, ryggen med läsränder. (En PAN-bok)
  –  :  Man kan inte mörda historien. Översättning: Johnny Lindholm. [ref 66299]    175:-
    Epsilon Press, Göteborg, 1995. Stor 8:o. 785 s. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet, skyddsomslaget med liten lagad reva.
   Denna volym består av två böcker: "Deterring Democracy" och "Year 501: The Conquest Continues" av Chomsky.
[Chrusjtjov, Nikita]:  Chrusjtjov minns. Med inledning och kommentarer av Edward Crankshaw. Texten är översatt av Claës Gripenberg, inledning, kommentarer och bilagor av Åke Thulstrup. [ref 56796]    110:-
    Bonniers 1971. Stor 8:o. 573, (1) s. + 16 planschblad med fotografier. Häftad med flikomslag. Ryggen med läsränder, till hälften ouppskuren.
Churchill, Randolph S. - Churchill, Winston S.:  Sexdagarskriget. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 36841]    100:-
    Bonniers 1967. 232, (1) s. Illustrerad med 12 kartor över de viktigaste striderna. Häftad. Främre omslag med brytveck i nedre hörnet. Namnteckning på insidan av främre omslag.
   Författarna är son och sonson till sir Winston.
Churchill, Winston S.:  Förenade Europa. Tal hållna 1947 och 1948. Utgivna av Randolph S. Churchill. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 15920]    120:-
    Skoglunds 1950. Stor 8:o. 366, (1) s. Förlagets klotband. Båda omslagen medbundna. Blekt rygg.
  –  :  Marlborough och hans tid. 1-4. Till svenska av Hugo Hultenberg. [ref 62268]    1100:-
    Skoglunds 1934-1940. Stor 8:o. 603 + 625 + 594 + 654 s. Illustrerad med utvikbara kartor, kolorerade porträtt och andra illustrationer. Gedigna och eleganta, röda halvfranska band (Bonniers bokbinderi) med sparsamt dekorerade och guldornerade ryggar med fyra upphöjda bind samt övre guldsnitt och främre somslagen medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladen. Ryggarna endast svagt blekta, i övrigt en mycket fin uppsättning.
   Fyra volymer.
  –  :  När England sov. Utrikespolitik och försvar. Tal hållna av Winston S. Churchill. Samlade av Randolph S. Churchill. Översättning från engelskan av Hugo Hultenberg. [ref 84581]    200:-
    Skoglunds 1938. Stor 8:o. 470 s. 1:a svenska upplagan. Gediget och elegant, rött halvfranskt band (Bonniers bokbinderi) med sparsamt dekorerad och guldornerad rygg med fyra upphöjda bind samt övre guldsnitt och båda häftesomslagen medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Seger. Tal hållna under krigsåret 1945. Samlade av Charles Eade. Till svenska av Birgitta Hammar och Vanja Lantz. [ref 84584]    200:-
    Skoglunds 1946. Stor 8:o. 316, (16) s. 1:a svenska upplagan. Gediget och elegant, rött halvfranskt band (Bonniers bokbinderi) med sparsamt dekorerad och guldornerad rygg med fyra upphöjda bind samt övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen lätt blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Steg för steg. 1936-1939. Översättning från engelskan av Sven Åhman. [ref 84590]    200:-
    Skoglunds 1939. Stor 8:o. 370 s. + 1 utvikbar karta. 1:a svenska upplagan. Gediget och elegant, rött halvfranskt band (Bonniers bokbinderi) med sparsamt dekorerad och guldornerad rygg med fyra upphöjda bind samt övre guldsnitt och båda häftesomslagen medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
Clarke, Richard A.:  Fiender överallt. Amerikas krig mot terrorism – en skildring inifrån Vita huset. [ref 73040]    150:-
    Natur och Kultur 2004. Stor 8:o. 359, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Clay, Catrine:  Kungen, kejsaren, tsaren. Tre kungliga kusiner som störtade världen i krig. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 82772]    140:-
    Prisma 2008. 440, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Clay, Lucius D.:  Europas ödestimma. Decision in Germany. Auktoriserad översättning: Generalmajor Henry Kellgren. [ref 12889]    125:-
    Saxon & Lindström 1950. Stor 8:o. 496 s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Gott skick.
Coakley, Deirdre - Greenspun, Hank - Gerard, Gary C.:  The Day the MGM Grand Hotel Burned. [ref 71426]    135:-
    Lyle Stuart, Secaucus, New Jersey, 1982. Large 8vo. 208 pp. + 16 pp. of photographs. Drawings in the text. 1st edition. Orange boards with cream cloth at spine, and dust-jacket. Condition fine.
Cohn-Bendit, Daniel m. fl.:  Majupproret."Anstiftarna" talar. Översättning av Per-Olov Zennström. [ref 78514]    90:-
    Rabén & Sjögren 1968. 130, (5) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen samt bakre omslaget svagt gulnade. (TEMA-serien)
   Intervjuer med ledarna för studentrevolten i Frankrike 1968.
Collis, John Stewart:  Christofer Columbus. Amiral över världshavet. Översättning: Birgitta Dalgren. [ref 61094]    110:-
    Natur och Kultur 1992. 224 s. Illustrerad med kartor. Förlagets dekorerade pappband.
Cook, Robert:  Grekerna före Alexander. Från järnålder till högklassisk tid. Översättning av Bengt G. Söderberg. [ref 17174]    110:-
    Bonniers 1963. 253 s. Illustrerad med 48 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Ojämnt missfärgat omslag, annars gott skick. (Forntida länder och folk)
(Cornwallis-West, Daisy):  Daisy, prinsessa av Pless. Av henne själv. [ref 68578]    150:-
    Bonniers 1932. Stor 8:o. 270 s. Sparsamt illustrerad i svartvitt. Förlagets vackra halvfranska band, övre guldsnitt samt främre omslaget medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet.
Cotterell, Arthur:  Kejsaren av Kina. Vår tids största arkeologiska upptäckt. Översättning: Ingvar Lindblom. [ref 23243]    125:-
    Forum [1981]. Stor 8:o. 206, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre veck i övre kanten.
Cowles, Virginia:  Kaisern. En biografi. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 59671]    100:-
    Bonniers 1964. 328, (2) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Smutstitelbladet med liten namnstämpel, ryggen med svaga läsränder.
   Om Wilhelm II.
[Coyet, Peter Julius]:  Expositio causarum, quibus s. r. m. Sveciæ bellum à rege regnoque Daniæ sibi illatum, etiam post pacem Roschildiæ initam, continuare coacta fuit. [ref 81310]    1100:-
    Holmiæ, Typis Cæsarianis Regij Typographi, 1658. (2), 141, (1), 172 s. Senare, enklet halvklotband (1860-tal?) med förgylld ryggtitel. Exlibris Alf Henrikson och John D. Thulin. Pärmhörnen något stukade, pärmarna svagt buktande samt med vissa skrapmärken. Inlagan med några smärre fuktfläckar i nedre marginalen, en sida med liten pappersförlust nedre hörnet. Sidorna 39-48 delvis felpaginerade och felbundna, inlagan likväl komplett.
Crampton, William:  The Complete Guide to Flags. [Identifying and Understanding the Flags of the World]. [ref 70546]    150:-
    Kingfisher Books, London, 1989. Large oblong 8vo. 136 pp. Richly illustrated. 1st edition. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket with tape-mended tear.
   The histories of the flags of the world.
Creston, Dormer:  Kungaspegel. Om Napoleon och hans son. Från engelskan av Nils Holmberg. [ref 52619]    110:-
    Ljus, Stockholm, 1947. 345, (1) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med båda omslagen medbundna. Ryggen samt pärmarnas övre marginaler svagt blekta.
Cunliffe, Barry:  Det romerska riket. I samarbete med fotograferna Brian Brake och Leonard von Matt. Svensk översättning: Sune Karlsson. [ref 74296]    400:-
    Coeckelberghs/Stureförlaget, Stockholm, 1980. 4:o. 316 s. Slösande rikt illustrerad. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt.
   Fint ex.
Dahlberg, Erik:  Sjörövare. Verkligheten bakom 3000 års legender. [ref 37425]    200:-
    LiberFörlag 1980. Stor 8:o. 189, (2) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Danielsson, Bengt:  Med Bounty till Söderhavet. Under medverkan av Rolf Du Rietz. [ref 65608]    110:-
    Saxon & Lindström 1962. 256 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med vinjetter av Pierre Heyman. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill och med ett par smärre veck. Delvis ouppskuren.
Darnton, Robert:  Stora kattmassakern och andra kulturhistoriska bilder från fransk upplysningstid. I översättning av Paul Frisch. [ref 40102]    100:-
    Ordfront 1987. 338 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet.
Dash, Mike:  Tulpanmani. Terminshandel, finanskris och den åtråvärda tulpanlöken. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 78699]    200:-
    Svenska Förlaget, Stockholm, 2001. Liten 8:o. 325 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Davis, N.E.:  A History of Southern Africa. This edition prepared with the advice and assistance of Atieno Odhiambo. [ref 69953]    120:-
    Longman, Harlow, 1981. Large 8vo. 200 pp. Illustrated. New edition. Reprint. Pictorial wrappers. Condition very good.
Davis, Natalie Zemon:  Martin Guerres återkomst. Översättning av Ingemar E Nilsson. Med efterord av Carlo Ginzburg. [ref 80298]    100:-
    Ordfront 1987. 213, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Derjabin, Peter - Gibney, Frank:  Kremls hemliga värld. Översättning av Ture Nerman. [ref 52759]    110:-
    Tiden 1960. 314, (1) s. Häftad. Något sned rygg med läsveck, främre omslag och en del av inlagan stukad i nedre hörnet.
Deutscher, Isaac:  Stalin. En politisk biografi. Av I. Deutscher. Svensk översättning: Aida Törnell och Håkan Arvidsson. [ref 39349]    125:-
    René Coeckelberghs Bokförlag, Stockholm, 1973. 522 s. 2:a upplagan. [Ny, reviderad utgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre pärmuppslaget har missfärgning efter tidningsurklipp, i övrigt ett mycket bra ex. (Partsian 4)
   I denna andra upplaga av Deutschers berömda Stalin-biografi har framställningen förts fram till Stalins död. Skildringen av Stalin och hans tid ger ett panorama över Ryssland från sekelskiftet genom revolutioner, förhoppningar och kriser.
  –  :  Stalin. En politisk biografi. Översättning av Aida Törnell. [ref 71334]    120:-
    Norstedts 1951. 631 s. + 16 planschblad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Till större delen ouppskuren.
  –  :  Trotskij. Del 1: Den väpnade profeten 1879-1921. Del 2: Den avväpnade profeten 1921-1929. Del 3: Den förvisade profeten 1929-1940. Svensk översättning: Martin Peterson, Otto Mannheimer, Mario Grut. [ref 52597]    220:-
    René Coeckelberghs Partisanförlag, Mölndal, 1972-1973. 402 + 352 + 393 s. Del 1 och 3 i 1:a upplagan, del 2 i 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Del 1 med liten stötskada på band och omslag annars fina. 3 volymer.
   Biografi över Lev Trotskij.
Dickie, John:  Cosa Nostra. Historien om den sicilianska maffian. [ref 82509]    140:-
    Fahrenheit, Stockholm, 2006. 454 s. + 16 planschsidor med fotografier. 4:e-7:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Ditfurth, Jutta:  Ulrike Meinhof. En biografi. Översättning av Ann-Sofi Ljung-Svensson och Per Svensson. [ref 84365]    175:-
    Bonniers 2008. Stor 8:o. 479, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagans sista sidor med liten diskret fuktrand i nedre marginalen, i övrigt gott skick.
Dixelius, Malcolm - Konstantinov, Andrej:  Maffians Ryssland. [ref 79472]    110:-
    Kommentus Förlag, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 294 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor och smärre bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Dorian, Edith:  Djuren gjorde historia. De vilda djurens roll i Nordamerikas utveckling. Översättning av Einar Malm. [ref 68230]    110:-
    Diakonistyrelsens bokförlag 1965. Stor 8:o. 102, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av W.N. Wilson. Häftad med skyddsomslag.
Doyle, Arthur Conan:  Det stora boerkriget. Öfversättning från engelskan af G. Stridsberg. [ref 8626]    175:-
    Gebers 1901. (2), 360 s. + 2 utvikbara kartor. Privatbundet halvklotband. Rygghuvudet en aning skavt, hörnen obetydligt nötta. Det medbundna omslaget samt smutstitelbladet något naggade i hörn och övre kant.
Dukes, Sir Paul:  Röd skymning och morgonrodnad. Översatt av Rosa Heckscher. [ref 51173]    150:-
    Bonniers 1923. Stor 8:o. 285, (2) s. + 5 planschblad. Privatbundet klotband. Båda omslagen (något solkiga, det bakre lite skadat) medbundna.
   Författaren var chef för Englands hemliga informationsväsen i Sovjetryssland.
Dumrath, O.H.:  Rysslands historia. Ryssland och dess tsarer från rikets uppkomst till rådsrepublikens grundläggning. 1-3. [ref 35372]    375:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1921. Stor 8:o. 543, (1) + 590, (1) + 575, (1) s. + flertalet planschblad, delvis med monterade färgplanscher samt rikligt med illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med dubbla titelfält i olika färger, ryggdekor och övre guldsnitt. Lätt nötta band med blekta ryggar. 3 volymer.
   Dessa böcker finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss dagen innan, tack.
Durrell, Lawrence:  Bitter Lemons. [ref 78146]    125:-
    Faber and Faber, London, 1958. 256 pp. 1st edition, 6th impression. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with a few mended tears. Condition VG+.
Durschmied, Erik:  Vädrets makt. Hur naturkatastroferna har förändrat historiens lopp. Översättning av Thomas Roth. [ref 79385]    150:-
    Prisma 2002. 287, (1) s. Illustrerad med kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Dwyer, Jim - Flynn, Kevin:  102 minuter. Den sanna berättelsen om kampen för överlevnad inne i World Trade Center. Översättning: Hans Dalén. [ref 79195]    120:-
    Bra Böcker 2006. 387, (1) s. +16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, främre snittet med ett par obetydliga fläckar, i övrigt fint ex.
Dünser, Margret:  Europas kungahus. Översättning av Christina De la Gardie och Görel Sällström. [ref 12877]    125:-
    Wiken 1981. 4:o. 215 s. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Eban, Abba:  En självbiografi. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 583]    125:-
    Rabén & Sjögren 1978. 524, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Mitt folk. Judarnas historia. Översättning av Marion Wajngot. [ref 80906]    120:-
    Hillelförlaget, Stockholm, 1992. Stor 8:o. 319 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Ebbesen, Niels [pseud. f. Aage Heinberg]:  En konung. Christian X av Danmark. [ref 45701]    125:-
    Natur och Kultur 1942. Liten 4:o. 134, (2) s. + 16 planschblad. Förlagets dekorerade halvlinneband med färgat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen lätt blekt, pärmarna obetydligt stötta. De medbundna omslagen med lätt missfärgning. Skyddsomslag saknas.
(Edward, Prince of Wales):  The Prince of Wales' Book. A Pictorial Record of the Voyages of H.M.S. "Renown" 1919–1920. [ref 42836]    125:-
    Published for St. Dunstan's by Hodder & Stoughton, London, 1920?. Large 8vo. (146) pp. + 1 frontispiece portrait + 1 facsimile. Mainly illustrated with black & white photos. Publisher's decorated red cloth with title in black. Previous owner's signature and date (1921) on front paste-down. Very good.
Edwards, Kenneth:  Myteriet vid Invergordon. Översättning av Thure Nyman. [ref 57588]    100:-
    Skoglunds 1938. Stor 8:o. 343 s. Häftad med handgjort skyddsomslag efter originalet. Skyddsomslaget med smärre veck, riss och ett par lagade revor. Ouppskuren.
Se bild på boken
Ehrström, Eric Gustaf:  Kanonerna vid Oravais. Eric Gustaf Ehrströms dagbok från 1808 och 1811 utgiven av Christman Ehrström. [ref 22839]    125:-
    Legenda 1986. 153, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
Ekendahl, Staffan:  Abraham Lincoln. Hans liv och tid. [ref 83498]    140:-
    Norstedts 2011. 414 s. + 16 planschsidor med illustrationer samt några kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Elgklou, Lars:  Kungliga eskapader och kuriositeter från alla länder och tider. [ref 24632]    150:-
    Askild & Kärnekull 1982. 4:o. 202 s. Mycket rikt illustrerad. Kungliga exlibris och namnteckningar återges på pärmarnas insidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
   Ett urval av historiska fakta. Officiellt och inofficiellt, känt och okänt, lyckligt och tragiskt, mänskligt och omänskligt.
  –  :  Tsarernas Ryssland. [ref 46016]    150:-
    Bra Böcker 1992. 4:o. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Elliot, John:  Örnarnas fall. De stora europeiska dynastiernas slut. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 50773]    125:-
    Bonniers 1977. 248 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Engelmann, Bernt:  Mina vänner vapenhandlarna. Små krig – stora affärer. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 69033]    110:-
    Natur och Kultur 1966. 229, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt en mindre skada i övre främre ytterhörnet.
Englund, Peter:  Brev från nollpunkten. Historiska essäer. [ref 68620]    100:-
    Atlantis 2003. 292, (1) s. + 32 planschsidor (vissa i färg). 4:e tryckningen, 66:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Förflutenhetens landskap. Historiska essäer. [ref 15954]    90:-
    Atlantis 1991. 278, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen, 33:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Stridens skönhet och sorg. Första världskriget i 212 korta kapitel. [ref 79859]    150:-
    Atlantis 2008. Liten 8:o. 631, (1) s. Fotoillustrerad. 2:a tryckningen, 40:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Tystnadens historia och andra essäer. [ref 67431]    100:-
    Atlantis 2003. Liten 8:o. 271, (1) s. + 16 fotoplanschsidor (delvis i färg). Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Engman, Max:  Lejonet och dubbelörnen. Finlands imperiella decennier 1830-1890. [ref 69630]    125:-
    Atlantis 2000. 402, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår samt smärre veck och riss på baksidan, i övrigt ett fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie nr 113)
Engman, Max (red.):  När imperier faller. Studier kring riksupplösningar och nya stater. [ref 59924]    120:-
    Atlantis 1994. 374, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ericson Wolke, Lars - Larsson, Göran - Villstrand, Nils Erik:  Trettioåriga kriget. Europa i brand 1618-1648. [ref 80343]    190:-
    Historiska Media 2006. 416 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade linneryggsband. Fint ex.
Ericson, Lars:  Svenska frivilliga. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen. [ref 54721]    150:-
    Historiska Media 1996. Stor 8:o. 292 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett litet "nagg" i övre kanten.
Esmark, Kim - McGuire, Brian Patrick - Arvidsson, Håkan - Kruse, Tove Elisabeth - Harison, Dick- Rodén, Marie-Louise:  Tusen år i Europa. 1-3. Översättning från danskan: Öjevind Lång och Christian Thurban. [ref 67564]    450:-
    Historiska Media, Lund, 2000-2001. 362, (1) + 317, (1) + 303, (1) s. Illustrerade. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick.
   3 volymer. Band 4 omfattande tiden 1800-2000 saknas här.
Essén, Rütger:  Bakom Asiens portar. [ref 2655]    140:-
    Bonniers 1931. Stor 8:o. 290 s. + 28 planschblad. Kartor i texten. Häftad. Omslagen med lätta veck, annars ett bra ex.
  –  :  Från Asiens oroshärdar. [ref 14921]    120:-
    Bonniers 1931. Stor 8:o. 215, (2) s. + 24 planschblad. Häftad. Främre omslag med litet hörnveck, annars ett bra ouppskuret ex.
Everett, Susanne - Young, Brigadier Peter:  The Two World Wars. [ref 80751]    225:-
    Bison Books, Greenwich, 1984. Large 4to. 512 pp. Profusely illustrated (partly in colour) with photographs, maps and reproductions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine; condition Near Fine. Dust jacket just faintly yellowed; condition Near Fine to Fine.
Everitt, Anthony:  Augustus. Roms förste kejsare. Översättning: Mia Mårtensson. [ref 82801]    150:-
    Prisma 2007. 390 s. + 8 planschsidor med fotografier samt kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Farago, Ladislas:  Det tysta kriget. Underrättelseväsen, spionage, sabotage, kontraspionage, propaganda. Översättning och inledning av Arvid Eriksson. [ref 9264]    125:-
    Ljus Förlag 1956. 300, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
Fenby, Jonathan:  Generalissimo. Chiang Kai-chek and the China He Lost. [ref 72281]    175:-
    Free Press, London, 2003. Large 8vo. XXIX, 562 pp. + 12 plates with 47 b/w photos. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
Fernández-Armesto, Felipe:  Millennium. De senaste tusen årens historia. Översättning: Jan Wahlén. [ref 53700]    180:-
    Forum 1997. Stor 8:o. 787 s. Rikt illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ferrero, Guglielmo:  Romerska kejsarinnor. Bemyndigad öfversättning af Ernst Lundquist. [ref 35109]    125:-
    Gebers 1913. XVI, 168 s. + 26 planscher med afbildningar efter antika skulpturer. Förlagets klotband med marmorerade snitt och monterad pärmbild. En plansch fäst med tejp i inre marginalen, annars gott skick.
Finlands utrikesministerium (utg.):  Finlands blå-vita bok. [1]. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939. I belysning av officiella dokument. [ref 76079]    90:-
    Kooperativa förbundets bokförlag 1940. 121 s. + 2 utvikbara kartor. 2:a upplagan. 12:e-22:a tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget är rätt nött och naggat samt saknar en bit vid ryggfoten. (Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet)
Fischer, John:  Vad tänker männen i Kreml? Översättning av Tore Zetterholm. [ref 724]    100:-
    Natur och Kultur 1947. 199 s. Häftad. Vattenskadad rygg (fläck på bakre falsen), annars ett bra ex.
Fishman, Jack - Hutton, J. Bernard:  Sanningen om Josef Stalins privatliv. Förord av Sir Robert Bruce Lockhart. Översättning av Maj Britt Paul-Pont. [ref 72753]    120:-
    Berghs 1964. 223 s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad med flikomslag. Ryggfoten något fransig och omslagen lätt kantstötta nedtill, i övrigt gott skick.
Fleming, Peter:  Bayonets to Lhasa. The First Full Account of the British Invasion of Tibet in 1904. [ref 84416]    175:-
    Rupert Hart-Davis, London, 1961. 319 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, dust jacket with minor shelfwear. Condition VG+ to Near Fine.
Floyd, David:  1905 års ryska revolution. Översättning av Gull Brunius. [ref 74680]    90:-
    Rabén & Sjögren 1971. 126, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar (vissa i färg). Häftad. Ryggen med smärre veck, i övrigt obetydliga bruksspår.
Fogd Pedersen, Christian:  Flaggor i färg. Svensk översättning och bearbetning: Stig Wilton. [ref 22550]    90:-
    AWE/Gebers 1981. Liten 8:o. 295 s. [Ny, aktuell och utvidgad upplaga]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Färgserien)
Forbes, Rosita:  Raisuli. Bergens sultan. Förord av Sven Hedin. Till svenska av Bertil Åkerman. [ref 34191]    120:-
    Natur och Kultur 1925. 237, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. Båda omslagen medbundna.
   Om Marocko. Översättning av Otfrid von Hansteins tyska bearbetning "Raisuli, Sultan der Berge". Behandlar Mulei Ahmed el-Rais-uli.
Forssell, Nils:  Fouché. Revolutionsmannen och polisministern. Napoleonväldet sett inifrån. [ref 65036]    110:-
    Gebers 1925. 214 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt. Marmorerade snitt.
  –  :  Från Robespierre till Clemenceau. Historiska strövtåg. [ref 15207]    120:-
    Bonniers 1944. 293, (2) s. + 23 planschblad. Häftad. Något snedläst, ryggen mörktonad och med läsveck. Rygghuvud och -fot samt omslagens nedre kanter lätt stötta.
Foster, R.F.:  Modern Ireland 1600-1972. [ref 81294]    175:-
    Allen Lane The Penguin Press, London, 1988. Large 8vo. XIII, (1), 688 pp. Illustrated with maps. 8th printing. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Fine, no remarks to be made.
Fraser, Antonia:  Marie-Antoinette. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 65697]    150:-
    Forum 2002. 487, (1) s. + 48 planschsidor (de flesta i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "En underbar, gripande och engagerande biografi ... Fraser är som allra bäst här, överskådlig, auktoritativ och inkännande"
Fredborg, Arvid:  Serber & kroater i historien. Från 800-talet till våra dagar. [ref 8755]    110:-
    Atlantis 1994. 393, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Freud, Jonathan:  Judarnas konung. Berättelsen om Herodes. [ref 82454]    125:-
    Askelin & Hägglund, 1988. 201 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Frieda, Leonie:  Katarina av Medici. En biografi. Översättning av Birgitta Gahrton. [ref 77344]    150:-
    Prisma 2005. 455 s. + 24 planschsidor (huvudsakligen i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Frisch, Hartvig:  Europas kulturhistoria. 1-4. [ref 73657]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 552 + 557 + 502 + 602 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 4 volymer.
Funnell, Charles E.:  By the Beautiful Sea. The Rise and High Times of That Great American Resort, Atlantic City. [ref 71429]    125:-
    Alfred Knopf , New York, 1975. Large 8vo. (11), 199, (10) pp. Drawings and 32 pages of photographs. Publisher's hardcover. Dustwrapper. Condition fine.
   Describes the hotels, restaurants, pavilions, boarding houses, and the Boardwalk. All the amusements such as rolling chairs, merry-go-rounds, ferris wheels & brothels.
Furuhagen, Hans:  Antikens undergång. En essä om historieskrivningen som i själva verket speglar sin egen samtid. [ref 1765]    90:-
    Bonniers 1985. (47) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1985)
  –  :  Pompeji bakom ruinerna. [ref 74824]    150:-
    Natur och Kultur 2004. Stor 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i texten. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat annars fin.
   Med författaren som ciceron får vi i den här boken en lättillgänglig och rikt illustrerad skildring av vad vi i dag vet om staden och dess öde.
  –  :  Rom. Marmor och människor. En krönika om den Eviga Staden under 2000 år. [ref 72177]    175:-
    Natur och Kultur 2000. Stor 8:o. 351, (1) s. Illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Furumark, Arne:  Hellener och barbarer. [ref 70983]    110:-
    Bonniers 1962. 137, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget tämligen hårt blekt på ryggen, men annars ett fint ex. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie)
  –  :  Redan de gamla grekerna. [ref 34316]    90:-
    Bonniers 1961. 118, (1) s. + 8 planschblad med illustrationer. Häftad med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie)
Gadolin, Carl Axel Johan:  Finland av i går och i dag. En politisk-ekonomisk översikt. [ref 27527]    90:-
    Kooperativa förbundets bokförlag 1938. Liten 8:o. (2), 304 s. Illustrerad med fotografier. Tabeller och diagram. Förlagets dekorerade linneband med blekt rygg. Den utvikbara kartan saknas.
Galbraith, John Kenneth:  Ambassador's Journal. A Personal Account of the Kennedy Years. [ref 81593]    150:-
    Houghton Miflin Company, Boston, 1969. Large 8vo. XX, (2), 656 pp. + numerous photographic plates. First printing. Publisher's decorated cloth. Spine just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine.
Gandhi, Mahatma:  Satyagraha i Sydafrika. Av M.K.Gandhi. Bemyndigad översättning från engelskan av Ada Rosengren. [ref 80579]    300:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag, Stockholm, 1933. 406 s. Elegant samtida halvfranskt band (Håkan Wahlströms bokbinderi) med marmorerade snitt, guldornerad rygg och fyra upphöjda bind. Samtliga omslag medbundna. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Gascoigne, Bamber:  Kina. Kejsare, dynastier och konstskatter. Översättning: Margareta Eklöf. Fackgranskning av översättningen: Bo Gyllensvärd. [ref 23329]    120:-
    Bonniers 1974. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg) av Christina Gascoigne och Derrick Witty och andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Genberg, Kjell E.:  Vilda Västern. Historien om det stora, löftesrika landet som en gång befolkats av indianer. [ref 48069]    125:-
    Williams Förlags AB 1975. 4:o. 128 s. Genomgående illustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. Rygg och främre omslag en aning nötta.
Gerner, Kristian:  Centraleuropas historia. [ref 81380]    150:-
    Natur och Kultur 1997. 472, (1) s. Sparsamt illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Gerner, Kristian - Karlsson, Klas-Göran:  Nordens Medelhav. Östersjöområdet som historia, myt och projekt. [ref 82743]    150:-
    Natur och Kultur 2002. 335, (1) s. Illustrerad med kartor och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Geyl, Pieter:  Napoleon - hjälte eller tyrann? I översättning från holländska av Brita Dahlman. [ref 21784]    90:-
    Rabén & Sjögren 1967. 355, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Rygg och omslag med smärre omslag, i övrigt ett fint ex. (TEMA-serien)
   Originalets titel: Napoleon voor en tegen. - Med författarens medgivande har vissa förkortningar gjorts av fil. lic. Jan Wennerblad.
Gibbon, Edward:  Romerska rikets nedgång och fall. 1-3. Från engelskan av Birgit och Nils-Olof Franzén. [ref 35115]    300:-
    Ljus Förlag 1946-1950. 675 + 591, (1) + 633, (1) s. + planscher + 1 utvikbar karta i del 1. Förlagets halvklotband med samtliga omslag medbundna. Ryggen till del 1 med veck och lätt blekt, del 2 och 3 med något hårdare blekta ryggar. Försättsbladet till del 3 missfärgat av bifogat tidningsurklipp. I övrigt gott skick.
   3 volymer.
  –  :  Romerska rikets nedgång och fall. 1-4. Översättning: Claës Gripenberg. [ref 84684]    250:-
    Forum 1977. 425, (1) + 422, (1) + 378, (1) + 418, (1) s. Illustrationer och band: Olof Landström. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
   D.M. Lows förkortade version. 4 volymer.
Gilmour, Margaret:  Hovliv i Karl II:s England. Översättning av Helge Åkerhielm. [ref 19799]    100:-
    Hökerbergs 1944. 297 s. + 8 planschblad. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Ryggen med ett lätt veck upptill, ryggfoten aningen stött.
Goldsworthy, Adrian:  Puniska krigen. Kampen mellan Rom och Karthago. Översättning: Hans Magnusson. [ref 83962]    125:-
    Historiska Media, Lund, 2003. 476 s. Illustrerad med kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg lätt blekt, i övrigt ett fint ex.
Gordon, W.J.:  Flags of the World. Past and Present. Their Story and Associations. [ref 84685]    300:-
    Frederick Warne and Co., London and New York, 1926. XVI, 263, (1) pp. + XXXV plates in colour. With over 500 illustrations by W.J. Stokoe. Reprinted with supplement. Publisher's decorated red cloth. Owner's book plate on paste-down endpaper. Spine somewhat slanted, spine ends slightly bumped and frayed, rear hinge partially cracked. Condition VG-.
Graham-Campbell, James:  Vikingarnas värld. Förord av David M Wilson. Översättning av Ingegerd Sköldin och Hans Berggren. Fackgranskning av Jan Peder Lamm och Sibylla Haasum. [ref 48026]    250:-
    Askild & Kärnekull [1981]. 4:o. 220 s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Graham-Campbell, James - Kidd, Dafydd:  The Vikings. [ref 70261]    175:-
    Distributed by William Morrow and Company, New York, 1980. 4to. 200 pp. Profusely illustrated, mostly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper. Spine head slightly bumped.
   Catalog of an exhibition held at the British Museum, London, and The Metropolitan Museum of Art, New York.
Grant, Michael (huvudred.):  Grekland och Rom. Den västerländska kulturens födelse. Förord och svensk bearbetning: Gösta Säflund. Översättning: Gunilla Berglund. [ref 17233]    275:-
    Bonniers 1965. Liten folio. 361, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade halvfranska band med skyddsomslag, som är något slltet och naggat. Övre guldsnitt. (Bonniers illustrerade kulturhistoria).
Grayzel, Solomon:  A History of the Jews. From the Babylonian Exile to the Present. [ref 65410]    120:-
    The Jewish Publication Society of America, Philadelphia, 1970. XXV, (2), 881 pp. Illustrated. Second Edition, Third Impression. Publisher's cloth in dustwrapper, torned, with small pieces missing (small loss of text to the front).
Gren, Erik:  Grekland. [ref 78315]    95:-
    Natur och Kultur 1957. 263, (1) s. + 4 planschblad. Kartor i texten. 1:a upplagan. Häftad. Något snedläst. Omslagen gulnade, inklistrat tidningsurklipp på smutstitelbladets baksida, missfärgning på titelbladet. (Kulturländernas historia)
  –  :  Greklands historia. [ref 66757]    90:-
    Natur och Kultur 1968. Liten 8:o. 267, (3) s. + 8 planschsidor. Kartor i texten. [4:e upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lättare bruksspår. (Kulturländernas historia)
Grieg, Nordahl:  Frihet och liv är ett. Rapport från två krig. Översättning och efterskrift av Ylva Holm och Jan Stolpe. [ref 72476]    90:-
    Norstedts 1983. 214, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget ojämnt blekt och lätt skavt. (Norstedts klassiker)
Grinder-Hansen, Poul (red.):  Unionsdrottningen. Margareta I och Kalmarunionen. [ref 66848]    200:-
    Danmarks Nationalmuseum, Köpenhamn, 1996. 4:o. 468, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Föreningen Nordens årsbok 1997)
   Text på svenska och danska. - Boken är en bearbetad utgåva av katalogen till Danmarks Nationalmuseums utställning "Margrete I. Nordens Frue og Husbond".
Grusjko, Viktor - Rogde, Isak:  Mitt liv i KGB. [ref 78648]    140:-
    Gyldendal, Oslo, 1995. 271, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Text på norska.
[Gråberg af Hemsö, Jacob] - Ramel - Mallet du Pan, Jacques - [Järta, Hans J.]:  Dag-bok öfver blockaden af Genua år 1800. Författad af en på stället varande svensk. + Dagbok öfver Franske medborgarne Pichegrus, Barthelemys, m.fl. Den 18 Fructidor (4 Sept.) 1797, skedda Deportation til Guyana, deras vistande derstädes och flykt derifrån. Författad af general-adjutanten Ramel, chef för franska lagstiftande corpsens lifvakt samt en af de vid samma tillfälle deporterade. Öfversättning. + Om faran för den politiska jämvigten uti Europa. Ifrån fransyskan öfversatt af Carl Leonard Stålhammar. + Några tankar om sättet at uprätta och befästa den urgamla franska monarchien. [ref 70118]    2000:-
    Deleen och Forsgren, Stockholm + Anders Zetterberg, Stockholm + Anders Zetterberg, Stockholm + Kumblinska Tryckeriet, Stockholm, 1801, 1799, 1790, 1799. Liten 8:o. Graverat titelblad + 99 s. + 1 utvikbar graverad karta. + (2), + IV, + 122 s + (2), 149, (1) + 62 s. Något senare halvfranskt band med lätt ryggdekor och färgat snitt. Skadat rygghuvud. Namnstämpel på främre pärmens insida och försättsbladets baksida. 4 arbeten i en volym.
   Gråberg, 1776-1847, diplomat, skriftställare, var svensk konsul i bl.a. Italien, Marocko och Tripolis och slutade som romersk adelsman och bibliotekarie hos storhertigen av Toscana.
Gudmundson, Ulf:  Tjeckoslovakien 1968. En socialistisk tragedi. [ref 78450]    90:-
    PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 176 s. Illustrerad med en karta. Originalupplaga. Originalpocket. Bakre omslag med smärre stötskador, titelbladen med missfärgning av tidningsurklipp. (En PAN-bok)
Gunnarson, Gunnar:  Ryssland 1917. En revolutionskrönika månad för månad. [ref 35363]    125:-
    Tiden 1967. 295 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten pappersförlust (8x8 mm) på baksidan, namnteckning på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
Gunther, John:  Ryssland av i dag. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 36495]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1958. Stor 8:o. 489, (1) s. + 1 utvikbar karta. Häftad. Omslagen lätt skamfilade. Till största delen ouppskuren.
Gustafsson, Harald:  Mellan kung och allmoge. Ämbetsmän, beslutsprocess och inflytande på 1700-talets Island. [ref 27768]    140:-
    Almqvist & Wiksell 1985. Stor 8:o. 319, (1) s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. (Stockholm Studies in History 33)
   Akademisk avhandling.
Göndör, Ferenc:  A-6171. Ett judiskt levnadsöde. [ref 66550]    120:-
    Warne Förlag, Partille, 2000. 191, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt, nedre hörnen något stötta, i övrigt ett fint ex. Dedikation från författaren på fria försättsbladet.
Haglund, Gunnar:  Gerillapilot i Biafra. [ref 11062]    150:-
    Förlag Allt om Hobby, Stockholm, © 1988. 152 s. Illustrerad med fotografier (vissa i färg). Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Sammanfattning på engelska med titeln: Biafran Babies - a unique "air force" av Lennart Berns.
Hahn, [Stefan] - Brody, [Abraham] - Fürstenberg, [Wulf]:  Judarnas historia. [ref 51595]    100:-
    Ljus 1950. Liten 8:o. 324 s. Illustrerad med 8 planschblad. Häftad. Ryggen med svaga läsveck och lätt stött nedtill, bakre omslag en aning fläckat. Exlibris på främre omslagets insida.
Hallendorff, Carl:  De franska Bourbonernas fall. En studie. [ref 16486]    90:-
    Norstedts 1905. 41 s. Häftad med tryckt originalomslag. Ryggen förstärkt med papperstejp, veck på bakre omslag uppfodrat på insidan med samma material. Sista bladet och bakre omslag med hundöron. (Svenska Humanistiska Förbundets skrifter 10)
Halliday, E.M. - Black, Cyril E.:  Ryssland i revolution. Till svenska av Allhems bokredaktion. [ref 35366]    150:-
    Allhems, Malmö, 1968. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt blekt. (Caravel-serien)
Han, Suyin [pseud. f. Elisabeth Comber]:  Kina år 2001. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 535]    90:-
    PAN/Norstedts 1968. 231, (2) s. Originalpocket. En liten förlagsstämpel på bakre omslag, annars ett fint ex. (En PAN-bok / Panorama)
Hannula, J.O.:  Hakkapeliter och karoliner. Bilder ur det svensk-finska rikets och Finlands krigshistoria. [ref 18161]    175:-
    Bonniers 1941. 264 s. Rikt illustrerad med kartor, fotografier och reproduktioner. Häftad. Lätt snedläst. Omslag och rygg något solkade och fläckade samt med ett fåtal smärre riss och veck.
Harrie, Ivar:  Athenare. Essayer. [ref 2210]    100:-
    Gebers 1927. Stor 8:o. 211 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck.
Harrison, Dick:  Gud vill det! Nordiska korsfarare under medeltiden. [ref 69650]    150:-
    Ordfront 2005. 573, (1) s. + 16 planschsidor i färg samt rikligt med illustrationer och kartor i texten. 1:a upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Harrisons historia. [ref 77173]    90:-
    Historiska Media 2003. Liten 8:o. 123 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Krigarnas och helgonens tid. Västeuropas historia 400-800 e.Kr. [ref 82293]    140:-
    Prisma 2001. 592 s. Illustrerad, huvudsakligen i färg. Kartor på för- och eftersättsblad. [3:e upplagan]. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Slaveri. En världshistoria om ofrihet. Forntiden till renässansen. [ref 84710]    150:-
    Historiska Media, Lund, 2006. Stor 8:o. 575 s. + 16 planschsidor med fotografier och reproduktioner. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stora döden. Den värsta katastrof som drabbat Europa. [ref 68159]    140:-
    Ordfront 2000. 480 s. Illustrerad. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Tankar om historia. [ref 78548]    140:-
    Prisma 2003. Liten 8:o. 318, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Haslip, Joan:  Marie Antoinette. Till svenska av Hans Granqvist. [ref 27120]    110:-
    Norstedts 1991. 339, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantnött omslag, lätt repat på baksidan. annars ett fint ex.
Hastings, Max (text) - Stevens, George (foto):  Seger i Europa. Från invasionen till kapitulationen. Unikt nytt fotomaterial. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 36673]    140:-
    Legenda, Stockholm, 1985. 4:o. 192 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet felinsatt, med veck och skador samt liten pappersförlust. I övrigt gott skick.
Hatt, Gudmund:  Makter och maktsfärer. [ref 26862]    120:-
    Dagens Böcker, Malmö, 1942. 154 s. + kartor (19 s.). Förlagets linneband med titeln präglad i brunt. Pärmarna buktar något utåt. (Vår svenska värld 14)
Hauser, Ernest O.:  Japan på marsch. Översättning av Gösta Olzon. Efterskrift av Bo Enander. [ref 78691]    95:-
    Bonniers 1942. Liten 8:o. 225, (2) s. Häftad. Något snedläst, liten reva i ryggfoten, omslagen med ett par smärre veck. (Aktuella serien)
Hawkes, Jacquetta:  Egyptens faraoner. Under medverkan av Bernard V. Bothmer och redaktionen för Horizon Magazine. Till svenska av Kerstin Nielzén. [ref 11014]    125:-
    Allhem, Malmö, 1967. Liten 4:o. 152, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Caravel-serien)
Hazelton, George C., Jr.:  The National Capitol. Its Architecture Art and History. [ref 9538]    125:-
    New York, J.F. Taylor & Company, 1911. Large 8vo. (10), 301 pp. Richly illustrated. "The Capitol Edition". Publisher's decorated cloth. Spine slightly faded, head and tail a little worn. Book-plate.
Heckscher, Gunnar:  Asiatiskt maktspel. [ref 71248]    100:-
    Akademilitteratur 1986. 434 s. [2:a upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hedin, Sven:  Chiang Kai-shek. Marskalk av Kina. [ref 82718]    250:-
    Bonniers 1939. Stor 8:o. (2), 302 s. + 41 planschblad samt 1 utvikbar karta i färg. Tredje tusendet. Förlagets röda klotband med förgyllda rygg- och pärmtitlar. Ryggen lätt blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Från fronten i väster. September-november 1914. [ref 15034]    125:-
    Bonniers 1915. (8), 801, (2) s. + 4 kartor. Med 300 illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött med smärre skrapmärken på ryggen. Gåvotillskrift på försättsbladet.
   "Den tyska upplagan av denna bok har jag tillägnat den tyska hären. Den svenska upplagan tillägnar jag dem av mina landsmän, som äro i behov av att lära känna ett folk, som vet sin plikt." (Sven Hedin).
  –  :  Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. [ref 24164]    200:-
    Bonniers 1915. (8), 964, (4) s. Illustrerad med över 400 bilder samt 11 kartor. Originalupplaga. Förlagets blå, dekorerade klotband. Gott skick.
  –  :  Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. [ref 81908]    350:-
    Bonniers 1915. (8), 964, (4) s. Illustrerad med över 400 bilder samt 11 kartor. Originalupplaga. Elegant och gediget samtida halvfranskt band (Bernhard Andersson) med marmorerade pärmpapper och snitt samt för- och eftersättsblad samt rikt dekorerad rygg med fem upphöjda bind. Pärmarnas kanter med några lättare skrapmärken. Försättsbladet med liten tillskrift, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Utan uppdrag i Berlin. [ref 52247]    150:-
    Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1949. 291 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade, inlagans första sidor med vertikalt veck.
Heiden, Konrad:  Tyskland i fara. Novemberpogromen 1938. Auktoriserad översättning. [ref 82282]    200:-
    Tiden 1939. Liten 8:o. 133, (1) s. Häftad. Ouppskuren. Omslagen endast obetydligt solkade, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
Heikel, Ivar A.:  Antik livssyn och antika kulturbilder. [ref 84426]    125:-
    Natur och Kultur 1930. Liten 8:o. VII, (1), 506, (1) s. Häftad. Omslag och rygg gulnade, ryggen med läsränder, inlagans sista sidor med svag fuktrand i övre marginalen.
   Antologi med utdrag från arbeten av bland andra Hippokrates, Herodotos, Thukydides, Xenofon, Demostenes, Aristoteles, Teofrastos och många andra.
Held, [Friedrich Wilhelm Alexander] - Corvin, [Otto von]:  Illustrerad verldshistoria. I-IV:1-2. Af Held och Corvin. [ref 72537]    1500:-
    Stockholm, L.J. Hjertas förlag, 1846-1853. Liten 4:o. XVI, 714 + VIII, 832 + VII, 1251 + VI, 1026 + (2), 554 s. Rikt illustrerad med trägravyrer. Samtida halvfranska band med marmorerade snitt och pärmpapper. Färglitograferade titelblad och deltitelblad medbundna i del 1. Något nötta band. Pärmpappren med olika färgnyans. Några sidor i början till del 1 med små lagerfläckar, annars rena och fina inlagor. Samtida namnteckningar och dateringar på pärmarnas insidor och försättsblad. 4 volymer.
Helle, Knut - Simensen, Jarle - Tägil, Sven - Tønnesson, Kåre (red.):  Bra Böckers Världshistoria 1-15. [ref 4853]    1000:-
    Bra Böcker 1982-1987. 4:o. Totalt ca 4145 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 15 volymer i gott skick.
   Del 16 utkom åtta år senare (1995) "En förändrad värld 1985-1994" och avslutas med gemensamma sak-, person- och ortnamnsregister för hela verket. Saknas här. - Detta bokverk finns på ett lager, om böckerna skall hämtas, meddela oss dagen innan, tack.

Se bild på boken
Heller, Frank:  Gladiatorernas uttågsmarsch. Anteckningar från Italien 1938-1943. [ref 16745]    100:-
    Bonniers 1943. 242, (1) s. 4:e tusendet. Häftad. Aningen sned rygg med läsveck och lagad falsreva, i övrigt bra skick.
Henrikson, Alf:  Alla tider. Kronologisk översikt av världshistorien. [ref 1063]    150:-
    Bra Böcker 1978. 4:o. (358) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Teckningar av Björn Berg. 1:a upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår.
  –  :  Antikens historier. 1-2. [ref 82220]    250:-
    Bonniers 1958. 319, (1) + 430, (2) s. + 16 planschblad. Illustrerad i texten av Håkan Bonds. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med klotskodda pärmkanter samt skyddsomslag och pappkassett. Skyddsomslagen med en del naggar, riss och veck. 2 volymer.
  –  :  Antikens historier. 1-2. [ref 84231]    200:-
    Bonniers 1975. 319, (1) + 430, (2) s. + 16 planschblad. Teckningar av Håkan Bonds i texten. 27:e-41:a tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslagen med ett par obetydliga riss, i övrigt en fin uppsättning.
   Med register och kommentarer. Två volymer.
  –  :  Byzantinsk historia. [ref 68513]    120:-
    Bonniers 1971. 458, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid rygghuvudet och förstärkt med dokumenttejp på insidan, annars ett fint ex.
  –  :  Dansk historia. 1-2. [ref 79269]    250:-
    Bonniers 1989. 368, (3) + (5) 377-826 s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedlästa; skyddsomslagen med några mindre, lagade revor.
   2 volymer.
  –  :  Det västliga Hellas. [ref 9306]    125:-
    Bonniers 1980. 276 s. Med teckningar av Björn Berg. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En skandinavisk historia. Norge & Sverige under 1000 år. [ref 60109]    100:-
    Atlantis 1992. 186, (2) s. Med teckningar av Ulf Aas. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget en aning solkat.
  –  :  En uppslagsbok. A till Ö. 1-3. [ref 72271]    600:-
    Bra Böcker / Nationalencyklopedin 2005. Liten 4:o. Totalt ca 1790 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 3 volymer.
  –  :  Historiebok. Om etrusker, kulor i Venezia, Sundstull, Ladulås, Dorothea och annat. [ref 19333]    100:-
    1994. 250, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Förlagets bilddekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Hos etruskerna. [ref 19783]    100:-
    Bonniers 1977. 188, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Isländsk historia. [ref 21496]    150:-
    Bonniers 1981. 221, (1) s. Teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. En liten fläck på främre delen av omslaget annars fin.
  –  :  Isländsk historia. [ref 59496]    100:-
    Bonniers 1992. 221, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Pytheas resa till Thule. [ref 33826]    90:-
    Bra Böcker 1985. 196 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Resa i antiken. [ref 65001]    175:-
    Gebers 1956. Stor 8:o. 153, (2) s. Illustrerad av Stig Henrikson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Hörnen något stötta, annars fin.
  –  :  Ända från Vendelkråka. En nordisk kronologi. [ref 50422]    175:-
    Bra Böcker 1985. 4:o. 359, (1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag.
Henrikson, Alf - Hwang Tsu-yü:  Kinesisk historia. [ref 23365]    225:-
    Bonniers 1967. 470, (2) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg samt 8 planschblad med fotografier av gamla målningar. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag och kassett.
  –  :  Kinesisk historia. [ref 54405]    150:-
    Bonniers 1978. 470, (2) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg samt 8 planschblad med fotografier av gamla målningar och skulpturer. 11:-20:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Hermansson, Robert:  Havens stråtrövare. [Om pirater, kapare och buckanjärer]. [ref 75293]    140:-
    Prisma 1999. 200 s. + 32 planschsidor, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Herodotos:  Herodotos' historia. Översatt av Claes Lindskog. 1-2. [ref 84473]    175:-
    Norstedts 1920. X, 332 + IV, (2), 335-646 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen delvis något gulnade samt med några smärre veck och ett par små lagade revor.
   Två volymer.
Herrmann, Richard:  Maria Stuart. Drottning utan krona. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 63546]    90:-
    Forum 1993. 223, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, annars fin.
Hersh, Seymour M.:  På given order. Från 11 september till Abu Ghraib Översättning: Stefan Lindgren. [ref 77897]    140:-
    Ordfront 2005. 437 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hessler, Carl Arvid:  De sanna riddersmännens stat. Politiska tankar i det gamla Kina. [ref 7163]    90:-
    Norstedts 1979. 238 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt, baksidan något vattenskadad.
Hibbert, Christopher:  Mussolini. En biografi. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 29287]    140:-
    Norstedts 1962. 381, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något läsrandig, omslagen med ett fåtal smärre veck.
Higgins, Marguerite:  Krig i Korea. Översättning från amerikanskan: Börge Hoffsten. [ref 24130]    120:-
    Militärlitteraturföreningen, Stockholm, 1952. 189, (2) s. + 8 planschsidor + 1 kartblad. Häftad. Lätt snedläst, rygg och omslag svagt gulnade, bakre omslaget med ett par lättare skrapmärken (smärre textförlust). (Militärlitteraturföreningen Nr 204)
Higginson, Thomas W.:  Livet vid ett svart regemente under det nordamerikanska inbördeskriget 1861-1865. Översättning och efterskrift: Cilla Ingvar Edström. Förord: Alf Åberg. [ref 72653]    125:-
    Prisma 1999. Stor 8:o. 248 s. Karta på för- och eftersättsblad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Hildebrand, Hans Olof Hildebrand:  Lifvet på Island under sagotiden. [ref 76864]    450:-
    Joseph Seligmanns bokhandel, Stockholm, 1867. 159 s. Originalupplaga. Trevligt marmorerat pappband med två titelfält i skinn (Gust. Hedberg). Något mörktonad rygg. Exlibris.
   Denna bok bygger på fem föreläsningar som Hildebrand höll i Stockholm 1867.
Hildebrand, Karl:  Donaumonarkien i krig. Studier och intryck i Österrike-Ungern juni-juli 1915. [ref 85140]    200:-
    Gebers 1915. (8), 184 s. Med illustrationer. Originalupplaga. Gediget, halvfranskt band (C.E. Fritzes K. Hofbokhandel) med marmorerade snitt och främre omslaget medbundet, samt rikt guldornerad rygg med fem markerade bind. Rygg och pärmar delvis något blekta.
Hill, Christopher:  Uppochnervända världen. Radikala idéer under engelska revolutionen. Översättning: Hans O. Sjöström. Efterord och fackgranskning: Anders Björnsson & Lars Magnusson. [ref 47603]    100:-
    Ordfront 1990. 410 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hindley, Geoffrey:  The Royal Families of Europe. [ref 76975]    125:-
    Lyric Books, London, 1979. 4to. 160 pp. With more than 225 colour and black and white photographs. 1st edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Near fine.
Hitler, Adolf:  Mein Kampf. Zwei Bände in einem Band. Ungekürtze Ausgabe. Erster Band: Eine Abrechnung. Zweiter Band: Die nationalsozialistische Bewegung. [ref 72055]    850:-
    Zentralverlag der N.S.D.A.P., München, 1939. XXVI, (6), 781, (1) pp. + 10 pages of advertisements and 1 portrait (frontispiece). 400 - 404 Auflage. Publisher's decorated blue cloth. Inscription on first free end paper. Corners just faintly bumped and rubbed, else fine. Condition Near Fine.
   Postcard of Hitler dated "Hamburg, 1938" loosely inserted and included with the book.

Se bild på boken
  –  :  Mein Kampf. Zwei Bände in einem Band. Ungekürtze Ausgabe. Erster Band: Eine Abrechnung. Zweiter Band: Die nationalsozialistische Bewegung. [ref 83600]    1100:-
    Verlag Franz Eher Nachfolger, München, 1939. XXVI, (6), 781, (1) pp. + 10 pages of advertisements and 1 portrait (frontispiece). 85 - 94 Auflage. Publisher's decorated blue cloth. Dust jacket. Slightly shelf worn dust jacket with some minor chips, tears and creases at spine ends and edges and large, vertical creases at front and rear panel; condition Very Good. The book itself very well kept; condition Near Fine to Fine.
Se bild på boken
  –  :  Min kamp. Del 1: En uppgörelse. Översättning av Anders Qviding. Del 2: Den nationalsocialistiska rörelsen. Översättning av Sigvard Lind. [ref 28121]    1200:-
    Holger Schildts Förlag, Stockholm, 1934. 385 + 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt. Pärmarnas kanter med vissa skrapmärken, del 1 med något stukade pärmhörn samt tillskrift på fria försättsbladet.
   Inte samma uppsättning som på bilden; innevarande uppsättning i något sämre skick, se skickbeskrivningen!

Se bild på boken
Hjärne, Harald:  Svenskt och främmande. [ref 84777]    125:-
    Gebers 1908. Liten 8:o. (6), 238 s. Trevligt, samtida halvklotband med marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Pärmarnas kanter med ett par obetydliga skrapmärken, i övrigt ett fint ex.
Hochschild, Adam:  Spräng bojorna. Kampen mot slavhandeln. Översättning: Stefan Lindgren. [ref 73629]    125:-
    Ordfront 2006. 435, (2) s. + 16 planschsidor med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Holland, Tom:  Marathon. Det persiska imperiet och kampen om västerlandet. Översättning av Margareta Eklöf. [ref 81828]    125:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2006. 407, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med vertikalt veck, i övrigt välhållen.
Holmberg, Axel Emanuel:  Nordbon under hednatiden. [ref 30451]    225:-
    Askerbergs förlag, Stockholm, 1871. 388 s. + 2 litografier samt 180 träsnitt i texten. 2:a upplagan. Förlagets mörkblå blindpressade klotband. Lätt nött. Rygg och pärmar ojämnt mörktonade, innerfalsarna något skadade (ej loss). Ägarstämpel på främre pärmens insida och det fria försättsbladet. Inlagan något åldersfläckad, mest i början och slutet.
Hopkirk, Peter:  The Great Game. On Secret Service in High Asia. [ref 84721]    175:-
    John Murray, London, 1990. Large 8vo. XIV, 562 s. + 24 plates with photographs and reproductions. Third printing. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of trifle creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Hornborg, Eirik:  Från forntid till nutid. Världshistorien i populär översikt. [ref 15032]    120:-
    Lindqvists förlag 1938. Stor 8:o. 855 s. Illustrerad. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och marmorerat övre snitt. Ryggen blekt och med några små fläckar.
  –  :  Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tidevarv. [ref 22778]    300:-
    Wahlström & Widstrand 1945. Stor 8:o. XI, 443, (1) s. + 50 planschblad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneklotband med marmorerade snitt. Namnteckning samt litet blindpressat exlibris på fria försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Sverige och Ryssland genom tiderna. Politiska relationer och krigiska konflikter. [ref 80444]    120:-
    Natur och Kultur 1941. 144, (1) s. Illustrerad med en karta. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något solkade samt med några smärre skrapmärken, riss och veck. Inlagan med ett fåtal understrykningar och marginalanteckningar i blyerts; ett uppslag lite missfärgat av tidningsurklipp.
Horne, Alistair:  The Terrible Year. The Paris Commune, 1871. [ref 66242]    150:-
    Macmillan, London, © 1971. 4to. 172 pp. Illustrated throughout. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dustwrapper.
Hosking, Geoffrey:  Ryssland. Folk och imperium 1552-1917. Översättning: Per Nilson. [ref 69896]    175:-
    Historiska Media, Lund, 2003. 647 s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hue, Frans:  Ludvig XVI:s senare lefnads och regerings år. [ref 77435]    550:-
    Tryckt hos Carl Eric Ekmarck, Strängnäs, 1815. Liten 8:o. (4), 498, (6) s. Nära samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, stänkmarmorerade pärmar och sprängda snitt. Något snedläst. Pärmhörnen stukade, litet riss i rygghuvudet. Tillskrift och diskret utgallringsstämpel (Riksarkivet) på klistrade försättsbladet. Sidorna 163-164 med liten pappersförlust i nedre marginalen. Inlagan i övrigt hel och ren.
   Inlagan delvis felbunden, men likväl komplett.
Huizinga, Johan:  Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens levnadsstil och tankeformer i Frankrike och Nederländerna. Översättning: Hans Reutercrona. Förord: Dick Harrison. [ref 79722]    140:-
    Lind & Co, Stockholm, 2007. 421, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med viss pappersförlust.
Huldén, Lena:  Med blod och svärd. 1000-1520. [ref 5257]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek/Schildts förlag 2008. Stor 8:o. 250, (1) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 9999 numrerade ex, detta nr 7662. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris. (Krigen kring Östersjön)
Huldén, Lena - Kujanen, Hannu - Landgrén, Lars-Folke - Gullberg, Tom - Huhtamies, Mikko - Mickwitz, Joacim - Paaskoski, Jyrki:  På vakt i öster. 1-4. Översättning: Camilla Syring (del 2-4). [ref 76937]    600:-
    Schildts 2004. Stor 8:o. 335, (1) + 253 + 216 + 349, (1) s. Rikt illustrerade, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick.
   Komplett i 4 volymer.
Huss, Pierre J. - Carpozi, George, jr:  Röda spioner i FN. Översättning: Harry Burevall. [ref 65421]    120:-
    Spektra 1968. 319, (1) s. + 8 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt lite naggat vid rygghuvudet.
   Den första autentiska skildringen av det omfattande spionage som bedrivs mot Förenta Staterna under täckmantel av diplomatisk immunitet inom FN.
Hussein I, [kung av Jordanien]:  Osäker krona. En självbiografi. Översättning: Rolf Ahlgren. [ref 63157]    100:-
    Gothia, Stockholm, 1963. 237, (1) s. + 2 planschblad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och skamfilat; ett par lagade revor samt skrapmärken på omslagets baksida.
Hårdstedt, Martin:  Omvälvningarnas tid. Norden och Europa under revolutions- och Napoleonkrigen. [ref 82792]    165:-
    Norstedts 2010. 446, (1) s. + 16 planschsidor i färg samt illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Håstad, Disa:  Ryssland i förvandling. [ref 51237]    110:-
    Norstedts 1995. 288 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hæger, Knut:  Dansk krönika. Från Sven Tveskägg till drottning Margarethe II. [ref 54579]    140:-
    AWE/Gebers 1984. Stor 8:o. 219, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med några mindre naggar, riss och veck i övre marginalen.
Högselius, Per:  Östersjövägar. [ref 85221]    165:-
    Atlantis 2007. Stor 8:o. 428, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Höhne, Heinz:  Hitlers SS och Gestapo. Från tyskan av Carola Lakocinski och Karl Otto Zamore. [ref 19507]    175:-
    Berghs 1968. 404, (4) s. + 6 planschblad med fotografier. 2:a upplagan, 10:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Ibn Khaldun:  Prolegomena. En introduktion till världshistorien. (Al-Muqaddima). Översatt från arabiska av Ingvar Rydberg. [ref 33681]    200:-
    Alhambra, Lund, 1989. X, 654, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. (Tredje världens klassiker)
   1332-1406, arabisk historiker och statsman. Ibn Khaldun författade denna "världshistoria", dvs. de arabiska staternas och de nordafrikanska folkens historia.
Iliffe, John:  Afrika. Historien om en kontinent. Översättning: Gunnar Sandin. Fackgranskning: Ann Schlyter. [ref 62987]    125:-
    Historiska Media, Lund, 1997. 428, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Ingelman-Sundberg, Catharina:  Boken om vikingarna. [ref 71055]    150:-
    Prisma 2002. Stor 8:o. 245 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Innes, Hammond:  Conquistadorerna. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 75528]    225:-
    Bonniers 1970. Liten 4:o. 332, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg obetydligt blekt, i övrigt fint ex.
Institut zum Studium der Judenfrage (Hersg.):  Die Juden in Deutschland. [ref 81877]    600:-
    Verlag Franz Eher Nachfolger, München, 1939. Small 4to. 413, (3) pp. 8. Auflage, 37.-41. Tausend. Publisher's blue cloth with gilt lettering. Front board just slightly soiled, spine ends and corners slightly bumped. Owner's signature on first free end paper. Condition VG+.
Isakson, Börje:  1905. De glömda revolutionernas år. [ref 78737]    150:-
    Ordfront 2005. 346, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Isaksson, Folke:  72 dagar i Paris. Pariskommunen 1871. [ref 73325]    90:-
    PAN/Norstedts 1971. Liten 8:o. 126, (2) s. + 24 planschsidor. 1:a upplagan. Originalpocket. Blekt rygg, omslagen blekta längs falsarna, annars fin. (En PAN-bok)
  –  :  72 dagar i Paris. Pariskommunen 1871. [ref 85463]    100:-
    Ordfront 1984. 135, (1) s. + 8 planschblad med illustrationer. Ny utgåva. Häftad. Bakre omslaget med obetydligt veck, i övrigt ett fint ex. (Demokratiskt bibliotek)
   Dedikation från Folke [Isaksson] på smutstitelbladet.
Jakir, Pjotr:  Vägen genom Stalins läger. Översättning av Axel H. Nilsson. [ref 85506]    90:-
    PAN/Norstedts 1974. Liten 8:o. 122, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Gott skick. (En PAN-bok)
Jaklin, Asbjørn:  Isfront. Kalla kriget i norr. Översättning: Ulf Gyllenhaak. [ref 84263]    165:-
    Forum 2010. Stor 8:o. 429, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Jakobson, Linda:  Miljoner sanningar. Tio år i Kina. Översättning: Staffan Skott. [ref 70026]    175:-
    Bonniers 2001. 384 s. Illustrerad med fotografier. Karta på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Janson, Tore:  Romarinnor och romare. Livet i antiken. [ref 73833]    135:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 239, (1) s. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johansen, Jahn Otto:  Tjeckoslovakiens ödestimma. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 78449]    90:-
    Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något gulnad. (Aldus Aktuellt AK 36)
Johansson, Alf W.:  Europas krig. Militärt tänkande, strategi och politik från Napoleontiden till andra världskrigets slut. [ref 12873]    150:-
    Tiden 1989. 416 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Johnson, Chalmers:  Imperiedrömmar. USA:s utrikespolitik efter det kalla kriget. Översättning av Tor Wennerberg. [ref 69618]    150:-
    Leopard förlag, Stockholm, 2005. Stor 8:o. 415, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, ett blad lite fuktskadat (ej fläckat).
Johnson, Paul:  Moderna tider. Tjugotal till åttiotal. [ref 71554]    150:-
    Ratio förlag 1987. Stor 8:o. 942 s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag. Lätt fläckat yttersnitt.
Jonasson, Stig:  Doktor Goebbels ministerium. Dokument om nazitysk propaganda sammanställda, översatta och kommenterade. [ref 10276]    110:-
    Prisma 1971. 231, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket dåligt skyddsomslag, dock ingen bild- eller textförlust. Själva boken är i fint skick.
Jonasson, Stig (red.):  Nazismen i dokument. [ref 38368]    90:-
    Prisma 1971. 204, (1) s. + 8 planschsidor. 3:e upplagan. Pocket. Mycket bra ex.
Jonsson, Leif - Norberg, Eriq (red.):  Från fälttåg till folkfest. Nordiska flaggor, fanor och symboler. [ref 82336]    125:-
    Föreningen Norden/Stiftelsen Läcköinstitutet, 1993. 177 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jonsson, Stefan:  Tre revolutioner. En kort historia om folket. 1789 - 1889 - 1989. [ref 78811]    125:-
    Norstedts 2005. 237, (2) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt fint ex.
Josephus, Flavius:  Judarnas krig mot romarna. [ref 22385]    300:-
    Rediviva 1987. Liten 8:o. 9, (1 blank), 724 s. Faksimilutgåva av en upplaga som utgavs i Köping 1884. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva annars fin.
Judd, Denis:  The Boer War. [ref 81291]    175:-
    Hart-Davis, MacGibbon, London, 1977. Large 8vo. 190 s. Illustrated with maps and photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tail of spine just faintly bumped, dust jacket with a couple of tiny creases, else fine.
Jörgensen, Christer - Pavkovic, Michael F. - Tice, Rob S. - Schneid, Frederick C. - Scott, Chris L.:  Slagfältet under stormaktstiden. Översättning: Per Lennart Månsson. [ref 78558]    150:-
    Historiska Media, Lund, © 2005/2006. Liten 4:o. 254, (2) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Kaplan, Karel:  I centralkommitténs arkiv. Sanningen om Slánskyprocessen. Översättning: Britt Arenander. [ref 51189]    100:-
    Ordfront 1982. 311 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med små veck och ett litet riss.
Karlgren, Anton:  Henlein, Hitler och tjeckerna. Den sudettyska frågan. [ref 82287]    110:-
    Natur och Kultur 1938. 142, (2) s. 1:a upplagan. Häftad. Ryggen något läsrandig, omslagen med ett par små riss. Inlagan med en hel del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts.
Karlsson, Ingmar:  Landet i mitten. Tyskland och det nya Europa. [ref 81714]    90:-
    Timbro, Stockholm, 1992. 209, (2) s. + 16 planschblad med fotografier. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Europabiblioteket)
Kaufmann, William W.:  McNamara-strategin. Amerikansk militärfilosofi under 1960-talet. Utgiven i samarbete med Utrikespolitiska institutet. Översättare: Erik Holm. [ref 64410]    125:-
    Rabén & Sjögren 1965. 299, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med smärre revor. (Militärlitteraturföreningen nr 239)
Kavka, Frantisek:  Tjeckoslovakiens förflutna och nutid. Översättning från tjeckiskan: H. Weber och L. Zacovalová. [ref 53731]    90:-
    Orbis, Prag, 1960. 173, (6) s. + 16 planschblad + 1 utvikbar panoramabild (Prag 1606). 7 kartor i texten. Häftad. Ryggen en aning nött.
Kay, F. George:  The Shameful Trade. [ref 52887]    125:-
    Frederick Muller, London, 1967. (6), 218 pp. + 8 pp. of illustrations. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly worn and a little faded to spine. Small narrow piece missing from front top edge.
Keegan, John:  Det första världskriget. Översättning Lennart Forsman. [ref 65857]    200:-
    Natur och Kultur 2002. 492, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Kartor i texten samt på för- och eftersättsblad. Ny reviderad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Keegan, John - Holmes, Richard:  Soldiers. A History of Men in Battle. Introduction by Frederick Forsyth. [ref 75857]    150:-
    Hamish Hamilton, London, 1985. Small 4to. 288 pp. Profusely illustrated, partly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use, else fine.
Kerkkonen, Gunvor:  Bondesegel på Finska viken. Kustbors handel och sjöfart under medeltid och äldsta wasatid. [ref 54725]    150:-
    Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 1959. 218 s. Illustrerad med några fotografier och utvikbara kartor. Häftad. Lite nött rygg samt lite ojämnt främre omslag. (Svenska Litteratursällskapet i Finland 369)
Kessler, Ronald:  The Season. Inside Palm Beach and America's Richest Society. [ref 79879]    125:-
    Harper CollinsNew York, 1999. Large 8vo. X, 326 pp. + 14 photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tail of spine slightly bumped, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with a couple of trifle creases; condition Near Fine to Fine.
Kinck, Hans E.:  Renässansmänniskor. Historien om Nicolò Machiavelli. Bemyndigad översättning av Karin Jensen. [ref 55300]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1928. 332 s. + 16 planscher. Förlagets dekorerade pergamentband. Pärmarna något skeva och gulnade.
Se bild på boken
Kirby, David:  Östersjöländernas historia. 1772-1993. [ref 79882]    150:-
    Atlantis 1996. 518, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Ytterligare en del utkom, vilken behandlar tiden 1492-1772.
  –  :  Östersjöländernas historia. Del 1: 1492-1772. Översättning av Jan Wahlén. Del 2: 1772-1993. Översättning av Margareta Eklöf. [ref 65922]    275:-
    Atlantis 1994-1996. 499, (1) + 518, (1) s. Illustrerade med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Del 1 i fint skick, omslaget till del 2 med veck och lagade revor på baksidan samt lite ojämnt blekt, i övrigt gott skick även där.
   2 volymer.
Klinge, Matti:  Napoleons skugga. Baler, bataljer och Finlands tillkomst. Översättning: Geo Stenius. [ref 81723]    150:-
    Söderströms/Atlantis, 2009. 362, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Klynne, Allan:  Kleopatra. Liv och legend. [ref 70630]    150:-
    Prisma 2009. Stor 8:o. 416 s. + 4 planschsidor i färg samt kartor och illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på omslagets baksida annars ett fint ex.
Knopp, Guido:  Befrielsen. Krigsslutet i Europa 1945. [ref 37290]    150:-
    Historiska Media, Lund, 2005. Stor 8:o. 272 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  SS - ondskans mäktiga redskap. I samarbete med Jens Afflerbach, Stefan Brauburger, Christian Deick, Jörg Müllner, Sönke Neitzel, Ricarda Schlosshahn. Översättning: Andrea Resch. [ref 74858]    125:-
    Historiska Media 2004. Stor 8:o. 381 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
Koestler, Arthur:  Löfte och uppfyllelse. Palestina 1917-1949. Från engelskan av Nils Holmberg. [ref 26681]    100:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 434, (3) s. Förlagets klotryggsband. Obetydligt snedläst, namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Spanskt testamente. Del 1. Med förord av Hertiginnan av Atholl. Till svenskan av Lill Yunkers. + Dialog med döden. (Spanskt testamente. Del II). [ref 39008]    275:-
    Federativs Förlag, Stockholm, 1939. Liten 8:o. 191, (1) + 193-368 s. Häftade. Något snedlästa, ryggen till del 1 med ett par fuktfläckar, del 2 något blekt. Omslagen med smärre veck runt kanterna. Del 2 har ett tidningsurklipp angående Koestlers bortgång inklistrat på främre omslagets insida. 2 volymer.
   Översättare till del 2 ej angiven.
Kravtjenko, V.:  Öfver tre oceaner. En läkares minnen från sjötåget till rysk-japanska kriget 1904-1905. Auktoriserad öfversättning från ryska originalets andra upplaga af H. Rosén. [ref 77751]    300:-
    C. E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1912. (6), 287 s. Illustrerad med 15 fotografier i texten. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med marmorerat pärmpapper, marmorerade snitt, guldornerad rygg och 5 upphöjda bind. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, pärmhörnen med några obetydliga skrapmärken. Lätt snedläst, men på det hela taget ett fint ex.
Krockow, Chistian von:  Ett tyskt århundrade 1890–1990. Översättning: Eva Liljegren. Faktagranskning: Klaus Misgeld. [ref 52193]    110:-
    Tiden 1991. Stor 8:o. 374 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Namnteckning och numrering på försättsbladet.
Kruger, Rayne:  Good-bye Dolly Gray. The Story of the Boer War. [ref 84737]    200:-
    Cassell, London, 1960. XII, 539, (1) pp. Illustrated with maps and photographs. Third edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, spine ends and corners slightly bumped. Condition Very Good to VG+. Somewhat creased dust jacket with a couple of small, mended tears. Condition Very Good to VG+.
Se bild på boken
Kumm, Björn:  Che. [ref 81905]    135:-
    Historiska Media, Lund, 2007. 304 s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Kwei-Li:  Brev från lotusblommans land. Ett kvinnoliv i sekelskiftets Kina. Översättning: Karin Arthursdotter. Bearbetning och förord: Eileen Goudge. [ref 77665]    90:-
    Svenska Dagbladet 1992. 172, (2) s. Illustrerad. Limhäftad. Ojämna snitt (några blad har varit loss och monterats på nytt).
Kylävaara, Keijo:  Finland 1917 – ett reportage. Översättning: N.-B. Stormbom. [ref 72274]    150:-
    Helsingin Sanomat, Helsingfors, 1967. 236 s. + 10 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, i övrigt gott skick.
Küng, Andres:  Estland - en studie i imperialism. [ref 12574]    90:-
    Aldus/Bonniers 1971. 243, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. Obetydligt snedläst, bakre omslaget endast lätt solkat. (Aldus Aktuellt 75)
  –  :  Vad händer i Baltikum? [ref 84161]    90:-
    Aldus/Bonniers 1973. Liten 8:o. 274, (6) s. Originalupplaga. Originalpocket. Bakre omslaget med litet spår efter prislapp, i övrigt ett fint ex. (Aldusserien 389)
Lagerroth, Fredrik:  Tyskt och nordiskt i Danmarks författningsutveckling 1660-1849. Till 100-årsminnet av junigrundlovens tillkomst. [ref 80538]    140:-
    C.W.K. Gleerup, Lund, 1949. Stor 8:o. VIII, 188 s. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med ett fåtal smärre veck, i övrigt ett fint ex. (Skrifter utgivna av Fahlbeckska stiftelsen XXXIV)
Lagerstedt, Lars:  100 år med Svenska Dagbladet 1884-1984. Ett sekel speglat i tidningssidor. [ref 51068]    95:-
    Svenska Dagbladets Förlag, Stockholm, 1984. 4:o. Opaginerad, ca 300 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 4:o. Omslaget blekt på ryggen, ett mindre antal blad obetydligt naggade i ytterkanten, i övrigt ett fint ex.
Landes, David S.:  Nationers välstånd och fattigdom. Varför vissa länder är rika och andra fattiga. Översättning av Karl G. Fredriksson. [ref 84686]    125:-
    Prisma 2000. Stor 8:o. 716, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, några blad med veck i nedre hörnet.
Landström, Björn:  Columbus. Historien om Amiralen över Oceanen Don Cristóbal Colón och hans resor den västliga vägen till Indien efter samtida källor återberättad och illustrerad av författaren. [ref 6239]    150:-
    Forum 1966. 4:o. 207, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Aningen snedläst. Omslaget med veck och några lagade revor.
Lappalainen, Tomas:  Italien. [ref 59769]    120:-
    Bonniers 1999. 255, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, registret med några diskreta markeringar i bläck.
Larsson, Mats G.:  Vikingar i österled. En samlingsutgåva av: Ett ödesdigert vikingatåg. Ingvar den vittfarnes resa 1036-1041 - Väringar. Nordbor hos kejsaren i Miklagård - Rusernas rike. Nordborna och Rysslands födelse. [ref 66532]    175:-
    Atlantis 1997. 162, (1) + 160 + 186, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
   Detta är en specialutgåva som omfattar tre böcker av Mats G. Larsson, författare och fil. dr i arkeologi med vikingatiden som specialitet.
Laski, Harold J.:  Vår tids revolution. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 28776]    150:-
    Tiden 1945. 404, (3) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt gulnat, blekt på ryggen samt med smärre riss lagade med tejp.
Lawrence, Lincoln:  Dirigerat mord? [Ett skrämmande dokument i spekulationerna kring mordet på John F. Kennedy]. Översättning av Harry Burevall. [ref 84463]    100:-
    Bokförlaget Spektra, Halmstad, 1968. 140, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt en liten ytskada på baksidan.
Lawrence, T.E.:  Seven Pillars of Wisdom. A Triumph. [ref 76227]    650:-
    Jonathan Cape, London, 1935. Small 4to. 672 pp. + many plates with drawings by the author + 4 maps. Several drawings in the text. Fourth impression. Publisher's decorated cloth. Spine a little sunned.
   This famous book was first published privately in 1926. This is the first published (4th impr.) for general circulation.
  –  :  Uppror i öknen. Översatt och försedd med en inledning av Sten Selander. [ref 46770]    225:-
    Bonniers 1927. 445, (2) s. + 11 planschblad med illustrationer. 1:a svenska upplagan. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Pärmarnas kanter med ett par obetydliga skrapmärken, främre snittet med liten fläck.
Le Roy Ladurie, Emmanuel:  Familjen Platters sekel. 1499–1628. Del 1: Tiggaren och professorn. Översättning av Jan Stolpe. [ref 72543]    100:-
    Atlantis 1997. 455, (2) s. + 5 kartsidor. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Lederer, William J.:  A Nation of Sheep. [ref 73229]    100:-
    Cassell, London 1961. 194 pp. 1st English edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped, small tape-mended tears.
Leiser, Erwin:  Samtal i Berlin. [ref 65124]    90:-
    PAN/Norstedts 1969. Liten 8:o. 138, (2) s. Originalupplaga. Originalpocket. Främre omslaget med ett par små veck i övre hörnet. (En PAN-bok)
Lenotre, G. [pseud. för Louis Léon Théodore Gosselin]:  Bilder från revolutionen. Gamla byggnader, gamla papper. 1:a-4:e samlingen. Bemyndigad öfversättning af A. Börtzell. [ref 56447]    250:-
    Norstedts 1909-1912. Liten 8:o. 319, (1) + 328 + 252, (2) + 208, (3) s. + 47 planscher. Privatbundna halvfranska band med färgade övre snitt och marmorerade pärmpapper. Lätt nötta band. 2 volymer.
   Dessa böcker finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss före innan, tack.
  –  :  Bilder från revolutionen. Bemyndigad öfversättning af A. Börtzell. [ref 3770]    120:-
    Norstedts 1908. Liten 8:o. XII, 403 s. + 1 porträtt. med fem upphöjda bind och marmorerade pärmpapper (Nils Hellmans bokbinderi). Lätt nött band med blekt rygg, främre pärmen med blekrand i övre kanten.
Lesher, Stephan:  George Wallace. American Populist. [ref 82258]    150:-
    Addison Wesley, Reading, 1993. Large 8vo. XX, 587 pp. + 16 photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with trifle shelf wear and one small, mended tear. Condition Near Fine.
Lethbridge, Lucy:  Sanna historier om pirater. Översättning: Margareta Brandin Berndtsson. [ref 76921]    90:-
    Historiska Media 2006. 143 s. Illustrerad av Ian McNee. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Liddell Hart, B.H.:  Västerns försvar. Några gåtor rörande krig och fred. Till svenska av Jodef G. Jonsson. [ref 49310]    150:-
    Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1950. 364, (1) s. Privatbundet halvklotband med främre omslaget medbundet. Smärre blyertsstreckningar i marginalen förekommer. Exlibris.
Lilius, Albert:  Gestalter ur bildningsarbetets historia. Antiken. [ref 6140]    95:-
    Natur och Kultur 1938. 165, (1) s. Häftad. Ryggfoten något fransig, omslagen med små riss i ytterkanten samt smärre veck i nedre kanten, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
Lillja, Alexis A.:  Arsenjij Andrejevitj Zakrevskij. Finlands generalguvernör 11/IX 1823-1/XII 1831. [ref 80593]    150:-
    Mercators tryckeri, Helsingfors, 1948. Stor 8:o. XVI, 417 s. + 1 porträttplansch. Häftad. Rygg och omslag med ett fåtal lättare skrapmärken och veck.
   Akademisk avhandling.
Lindberg, Gunilla (red.):  Det började vid Delaware. Om svenska hembygder i Amerika. [ref 82789]    90:-
    Riksförbundet för Hembygdsvård, 1986. 168 s. Fotoillustrerad. Häftad. Fint ex. (Bygd och natur, årsbok 1986)
Linder, Jan:  Finland, du gamla du fria. [ref 83532]    120:-
    Infomager, Stockholm, 2010. 288 s. Illustrerad. Limhäftad. Fint ex.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
  –  :  Finlands fyra krig. [ref 78079]    120:-
    Infomanager Förlag, Stockholm, 2004. 196 s. Illustrerad med kartor och fotografier. Limhäftad. Fint ex.
Linder, Jan - Lundberg, Lennart:  Ofredens hav. Östersjön 1939-1992. [ref 66618]    90:-
    Infomanager Förlag Jan Linder 2002. 234 s. Illustrerad. Limhäftad. Genomgående lätt stukad i övre hörnet, främre omslag med vertikalt veck intill ryggen.
Lindfors, And. Otto:  Handbok i romerska antiqviteterna. [ref 71480]    350:-
    Berlingska Boktryckeriet på utgifwarens förlag, Lund, 1814. Liten 8:o. 1 graverad frontespis (Dea Roma), (16), 477, (43) s. + 7 planscher (varav 3 utvikbara). 1:a upplagan. Samtida halvfranskt band med lätt ryggdekor, något kantstött. Märken efter exlibris på insidan av främre pärmen samt anteckningar på försättsbladet. Inlagan något åldersfläckad.
Lindgren, Stefan:  I vargens gap. [Resa till Herat]. [ref 69594]    100:-
    Ordfront 1986. 204 s. + 1 dubbelsidigt kartblad. Rikt illustrerad i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva i övre kanten och aningen solkigt. Märke efter prislapp på baksidan.
Lindqvist, Eric:  I ofredens Berlin. [ref 20658]    200:-
    Tiden 1942. 192 s. Originalupplaga. Häftad. I huvudsak ouppskuren. Omslagen med ett fåtal smärre veck, främre falsen med centimeterlång reva.
Se bild på boken
Lindqvist, Herman:  Historien om Spanien. Bildredaktör: Gil Dahlström. [ref 65084]    140:-
    Bra Böcker 1991. Stor 8:o. 302 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst, skyddsomslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Ludvig XIV. Solkungen. [ref 83956]    125:-
    Bonniers 2011. 303 s. Rikt illustrerad med reproduktioner i texten, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Napoleon. [ref 71228]    150:-
    Norstedts 2004. Stor 8:o. 607, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor på för- och eftersättsblad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex med dedikation från "Herman Lindqvist".
Linnér, Sture:  Från Alexander till Augustus. En glanstid i antikens kultur. [ref 82402]    175:-
    Norstedts 2007. Stor 8:o. 309, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små veck i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Hellenskt och romerskt. Essäer. [ref 63259]    135:-
    Rubicon 1998. 314, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår, obetydlig stukning i övre hörnet. (Skrifter utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Athen och Rom, V)
  –  :  Mulåsnan på Akropolis. Mitt Hellas genom tiderna. [ref 59533]    125:-
    Norstedts 1996. 361 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lobedanz, Arnold:  Hjältarne från Napoleons tid. Efter äldre och nyare källor. Bemyndigad öfversättning från danskan. [ref 79227]    150:-
    Bonniers 1897. (6), 220 s. + 12 planschblad. Elegant samtida halvfranskt band med marmorerade pärmpapper, guldornerad rygg och 5 upphöjda bind. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen något blekt, främre pärmen med skrapmärke. Ett planschblad löst bifogat, inlagan i övrigt något "vågig".
Lomax, Louis E.:  Storm över Afrika. Översättning av Sven Hallén. [ref 30806]    90:-
    Aldus/Bonniers 1961. 126 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Blekt rygg, annars ett fint ex. (Aldus aktuellt 2)
Loomis, Stanley:  Den farliga vänskapen. Marie Antoinette, Axel von Fersen och flykten till Varennes. Översättning av Eva Liljegren. [ref 7636]    95:-
    Bonniers 1973. 318, (1) s. + 6 planschblad. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, främre pärmen något fläckad. Skyddsomslaget med vissa bruksspår samt ett par mindre, lagade revor.
Lovell, Julia:  Den stora muren. Kinas historia under 3000 år. Översättning: Tomas Håkanson. [ref 73886]    150:-
    Norstedts 2006. Stor 8:o. 345, (1) s. + 12 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ludwig, Emil:  Wilhelm den andre. Översättning från tyskan. [ref 49647]    150:-
    Bonniers 1927. 488 s. + 21 planschblad. Skinnryggsband med ryggförgyllning, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt (övriga snitt råskurna). Båda omslagen medbundna. Ryggen blekt och en aning skavd, pärmkanterna lätt nötta. (Dagens ansikte)
Lugovskaja, Nina:  Jag vill leva! En skolflickas dagbok under Stalintiden. [ref 85595]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 324, (1) s. + 8 planschsidor med illustrationer. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. eftersättsbladet med liten tillskrift, i övrigt ett fint ex.
Lukacs, John:  Slutet på det tjugonde århundradet och den moderna tidens slut. Översättning: Lillemor Jonsson. [ref 81995]    110:-
    Rabén Prisma, Stockholm, 1998. 278, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt gott skick.
Luksa, Juozas:  Skogsbröder. Den väpnade kampen i Litauen mot Sovjetockupationen. Översättning: Jonas Öhman. [ref 77327]    125:-
    Bäckströms förlag, Stockholm, 2005. Stor 8:o. 339, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lundberg, Lennart:  Svenskarna i spanska inbördeskriget 1936-1939. [ref 81057]    125:-
    Tre Böcker Förlag AB, Göteborg, 2001. 177 s. Sparsamt illustrerad med kartor och fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Lybeck, Otto:  Öresund i Nordens historia. En marinpolitisk studie. [ref 50749]    225:-
    Allhem, Malmö, 1943. 4:o. 348 s. Med 32 plansch- och faksimilbilagor och 100 textbilder. Tryckt i 3.900 ex. Häftad. Omslaget delvis lite missfärgat och naggat men fin inlaga.
  –  :  Öresund i Nordens historia. En marinpolitisk studie. [ref 57076]    400:-
    Allhem, Malmö, 1943. 4:o. 348, (1) s. + 32 planschblad (delvis utvikbara och delvis i färg) + 1 medbunden rättelselapp. 100 illustrationer i texten. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets halvfranska band Förlagets blå halvfranska band med övre guldsnitt. Exlibris på främre pärmens insida. Fint ex.
Lönborg, Sven:  Dike och Eros. Människor och makter i forntidens Aten. 1-3. [ref 63920]    300:-
    Almqvist & Wiksell 1927-1937. 284, 277, (2) + 559 s. + 12 planscher + 2 kartor. Del 1-2 i 2:a tillökade upplagan. Gediget privatbundna klotband med ryggtitelfält i svart skinn. Samtliga främre och två bakre omslag medbundna. Fint skick.
   Tre delar sammanbundna i två volymer.
Lönnroth, Erik:  En annan uppfattning. Essayer. [ref 11264]    120:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 206, (1) s. Häftad. Något snedläst, omslagen gulnade samt med ett fåtal obetydliga veck.
  –  :  Historia och dikt. Essayer. [ref 7951]    90:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 194, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt ett fint ex.
Maalouf, Amin:  Korstågen enligt araberna. Översättning av Line Ahrland. [ref 70081]    125:-
    Alhambra 1992. 315, (1) s. Några illustrationer, bl.a. en dubbelsidig karta. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Macaulay, Thomas B.:  Indiens erövrare. Med bidrag av Knut Hagberg och Hans Forssell. Översättning av Daniel Andræ. [ref 84722]    100:-
    Natur och Kultur 1943. 265 s. + 4 planscher. Häftad. Omslag och rygg kraftigt gulnade, omslagen med några smärre riss och veck, främre falsen med ett par små lagade revor.
Macintyre, Donald (red.):  Under segel. De stora segeläventyren 1520-1914. Översättning och svensk bearbetning av Leif Janzon. [ref 46512]    200:-
    Forum 1977. Tvär 4:o. 254 s. Illustrerad med ca 300 svartvita bilder och 44 färgplanscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på försätts- och titelblad. Omslaget med tejplagningar på insidan.
Magnusson, Magnus:  Vikingarna i öst och väst. [ref 48024]    150:-
    Rabén & Sjögren 1981. Liten 4:o. 319, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, kartor och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med några smärre riss och veck samt en liten lagad reva. Alf Henriksons exlibris på klistrade försättsbladet.
Maier, Ruth:  Ruth Maiers dagbok. Ett judiskt kvinnoöde. Sammanställd av Jan Erik Vold. Översättning: Staffan Söderblom. [ref 82528]    140:-
    Norstedts 2009. 460, (1) s. Sparsamt illustrerad med fotografier, teckningar och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Mailer, Norman:  Miami och Chicagos belägring. En informell berättelse om de politiska konventen i Förenta staterna 1968. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 54621]    90:-
    Aldus/Bonniers 1970. 240, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Gott skick. (Aldus aktuellt 59)
  –  :  Råd till en president. En starkt personlig bok om Kennedys Amerika. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 35395]    120:-
    Bonniers 1965. 224, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med små veck och riss längs kanterna, smutstitelbladet lätt solkat, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
Majd, Hooman:  Irans dubbla ansikte. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 84598]    125:-
    Ordfront 2010. 247 s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet, i övrigt ett fint ex.
Manchester, William:  En presidents död. 20-25 november 1963 [John F. Kennedy]. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 11935]    110:-
    Bonniers 1967. 756, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagets klotband. Ryggen något blekt, lätt stött upp- och nedtill samt med veck på övre delen.
Mann, Thomas:  Achtung Europa. Aufsätze zur Zeit. [ref 78072]    300:-
    Bermann-Fischer Verlag, Stockholm, 1938. Small 8vo. 191, (1) pp. 1st european edition. Publisher's cloth. Spine slightly slanted, spine ends and corners faintly bumped. A few underlinings in pencil. Condition Very Good.
   The very first edition was published earlier the same year in New York by Longmans & Green.
Mansfield, Peter:  A History of the Middle East. [ref 84474]    125:-
    Viking Press, New York, 1991. (10), 373 pp. Illustrated with maps. 1st American edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Spine somewhat slanted, else fine. Condition VG+.
Marder, Arthur J.:  From the Dardanelles to Oran. Studies of the Royal Navy in War and Peace 1915-1940. [ref 81531]    300:-
    Oxford University Press, London, 1974. XVIII, 301 pp. + 4 plates with photographs and 5 fold-out maps. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine ends just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with the faintest shelfwear; condition Near Fine.
Martens, Johan:  St. Johs. logen "Oscar til de syv bjerge" gjennem 50 aar. 1875-1925. Med beretning om frimureriet i Bergen 1786-1875. [ref 83680]    450:-
    Ed. B. Giertsen A/S Boktrykkeri, 1925. Liten 4:o. 151 s. Sparsamt illustrerad med fotografier, tabeller och reproduktioner. Privatbundet halvklotband med stänkmarmorerade snitt. Gott skick.
Massie, Robert K.:  Nikolaus och Alexandra. En intim skildring av de sista Romanovs och det tsaristiska Rysslands fall. Till svenska av Nils Jacobsson. [ref 30285]    125:-
    Gebers 1969. 523, (2) s. + 24 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Peter den store. Hans liv och värld. Översättning: Thomas Preis. [ref 32939]    150:-
    Bonnier Alba, 1993. 889, (1) s. + 24 planschsidor (vissa i färg) samt kartor i texten. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt samt med några smärre riss och veck.
Maurois, André:  Förenta staternas historia. Från 1492 till våra dagar. Översättning av Elsa Thulin. [ref 15925]    120:-
    Bonniers 1948. 585, (1) s. + 23 planschblad + 3 utvikbara kartblad. Förlagets dekorerade halvklotband med färgat övre snitt. Ryggen något blekt och lite småfläckig.
  –  :  The Edwardian Era. Translated by Hamish Miles. [ref 71079]    110:-
    D. Appleton-Century Company, New York, [1933]. VIII, 390, (1) pp. + 8 plates including prontispiece (portrait of Edward VII). 1st US edition. Publisher's cloth with backstrip and front cover lettered in gold. Front hinge a little weak and free endpaper missing. Bookshop label on rear endpaper paste-down.
Medvedev, Roy A.:  Stalin och stalinismen. Översättning: Hans Björkegren. [ref 82372]    100:-
    Prisma 1981. 234 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt samt med liten lagad reva.
Mellin, G.H. (utg.):  Krigen och statshvälfningarna i våra dagar. Texten bearbetad. [ref 24144]    1000:-
    Norstedts 1848. 212 s. + graverat extra titelblad + 27 stålstick + 10 utvikbara graverade kartor (varav en dubbelsidig). Äldre gediget halvfranskt band med rik ryggförgyllning. Ytterfalsar och hörn lätt nötta, innerfalsarna försvagade. För- och eftersättsblad åldersfläckade. Fin inlaga.
Se bild på boken
Michaud, Joseph-François:  Korstågen. Översättning och bearbetning av J. Gunnarsson. [ref 24042]    120:-
    Niloe 1973. Stor 8:o. 478 s. Med 100 helsidesillustrationer av Gustave Doré. Förlagets konstläderband med ryggdekor i guld och skyddsomslag. Diskret namnteckning på försättsbladet annars fin. (Niloe-biblioteket. Specialserien)
Se bild på boken
Micheletti, Eric - Debay, Yves:  Victory in the Gulf. [ref 59821]    120:-
    Windrow & Greene, London, 1991. 4to. 130 pp. Illustrated throughout in colour. Pictorial wrappers.
Mignet, M.:  Maria Stuarts historia. 1-2 i 1 volym. [ref 77436]    150:-
    P.A. Norstedt & Söner 1864-1865. VIII, 272, VI, 228 s. Samtida halvfranskt band med rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Något nött band, pärmhörnen något stukade. Rest av klisteretikett på fria försättsbladet. Inlagan fin.
Milton, Giles:  Muskotkriget. Kampen om de ostindiska kryddöarna. Översättning: Annika Persson. [Förord och faktagranskning: Dick Harrison]. [ref 77268]    125:-
    Historiska Media 2001. 302 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Gammal prislapp på bakre pärmens insida. Mycket bra ex.
Mitford, Nancy:  Solkonungen. Ludvig XIV och Versailles. Granskning och förord: Jerker Rosén. Översättning: Bengt G. Söderberg. [ref 38700]    150:-
    Bonniers [1966]. Liten 4:o. 251, (2) s. + 28 planschblad i färg samt svartvita illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband med transparent skyddsomslag. Nedre pärmkanterna en aning skavda, annars ett fint ex.
Moltke, Helmuth von:  Tysk-franska kriget 1870-71. Öfversättning från andra upplagan af H. W. Westin. [ref 46283]    250:-
    Wilhelm Bille, Stockholm, 1892. 440 s. + 3 kartor (varav 2 utvikbara) + 1 stor översiktskarta i gördel intill bakre pärmen. Förlagets blå, dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn med lättare stöt- och skrapmärken. Kartgördeln loss i nedre marginalen, i övrigt gott skick. Namnteckning daterad 1892 på försättsbladet samt densammes exlibris på insidan av främre pärmen.
Se bild på boken
Montefiore, Simon Sebag:  Den unge Stalin. Översättning: Per Nyqvist. [ref 8766]    150:-
    Prisma 2007. Stor 8:o. 481 s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Montet, Pierre:  Dagligt liv i det gamla Egypten. Översättning: Anne-Marie Edéus. [ref 76017]    90:-
    Prisma 1987. 338, (1) s. + 8 planschblad. Ny utgåva. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår och en liten reva nedtill i främre falsen. (Prisma Magnum)
Montgomery of Alamein, [Bernard Law Montgomery], Viscount:  An Approach to Sanity. A Study of East-West Relations. [ref 64447]    100:-
    Collins, London, 1959. 93, (1) pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dustwrapper. Spine slightly sunned, back panel a little rubbed.
Moore, Michael:  Brev från en krigszon. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 73083]    120:-
    Ordfront 2005. 281, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   "Will they ever trust us again?" Soldater och anhöriga skriver till Michael Moore.
Moorehead, Alan:  Den Vita Nilen. [Kampen om Afrikas pulsåder]. - Den Blå Nilen. Översättning av Hans Granqvist. [ref 78028]    125:-
    Forum 1961-1963. 362, (1) + 255, (1) s. + 12 planschblad + 1 utvikbar karta samt teckningar och kartor i texten (Vita Nilen); 8 planschblad samt kartor och vinjetter i texten (Blå Nilen). Häftade med flikomslag. Ryggarna med smärre veck, omslagen med lätta bruksspår. 2 volymer i enkel, illustrerad, något nött pappkassett.
  –  :  The Blue Nile. [ref 84870]    150:-
    Hamish Hamilton, London, 1962. 308 pp. Illustrated with photographs, drawings and maps. 5th impression. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with trifle shelf wear; condition Near Fine.
Se bild på boken
  –  :  The White Nile. [ref 84869]    175:-
    Hamish Hamilton, London, 1960. 385 pp. Illustrated with photographs, drawings and maps. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Boards just slightly warped, else fine; Near Fine. Dust jacket with a 1/5 inch long mended tear, inner flap with minor crease. Condition Near Fine.
Se bild på boken
  –  :  The White Nile. - The Blue Nile. [ref 77896]    400:-
    Hamish Hamilton, London, 1971-1972. Small 4to. 368 + 336 pp. With 12 maps and 75 coloured plates and numerous illustrations in the text. Revised edition. Publisher's decorated cloth with dust-jackets. Jacket of The White Nile a little worn.
   Two volumes.
Moynahan, Brian:  Rasputin. The Saint Who Sinned. [ref 68781]    125:-
    Random House, New York, 1997. Large 8vo. XII, 400, (3) pp. + 16 pp. with illustrations. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Munthe, Arnold:  Karl XII och den ryska sjömakten. 1-3. [ref 22990]    450:-
    Ivar Hæggströms Boktryckeri & Bokförlag, Stockholm, 1924-1927. Stor 8:o. XXVI, 291, (1) + VIII, 293-506, (1) + XIV, 507-792 + 119 s. + totalt 7 utvikbara kartor, varav 3 i faksimil. Häftade. Ryggarna lätt solkade, med veck och något skavda och stötta upp- och nedtill. Del 1 med riss och smärre veck längs kanterna, ryggen med lagning, omslagen till del 2 och 3 endast med ett par små revor och obetydliga veck längs lanterna, inlagorna delvis ouppskurna. Faksimilkartan i del 1 har brustit i vikningen.
   Komplett i 3 volymer.
Muralt, Albrecht von - Legler, Thomas:  Beresina. En stor armés undergång i Ryssland. Översättning av Thérèse Ericsson. [ref 3064]    120:-
    Natur och Kultur 1942. 216 s. + 16 planscher efter teckningar av Christian Wilhelm von Faber du Faur. Häftad. Något snedläst; ryggen med läsränder.
   Napoleons ryska fälttåg.
Muus, Flemming B.:  Mörklagt land. Översättning från danskan Pelle Löfström. [ref 59040]    130:-
    Lindqvists Förlag, Stockholm, 1951. 236, (1) s. + 2 kartor. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuret ex med liten ytskada på främre omslaget, bakre omslaget med smärre riss och veck, ett litet hörn saknas.
   "Den danska motståndsrörelsen i närbild"
Mylius, Otfrid:  Bastiljens hemligheter. Historiskt-biografiska bilder från det förflutna. 1-2. Öfversättning af M. Wester. [ref 77825]    350:-
    Hjalmar Ewerlöf, Gefle, 1865. Liten 8:o. (4), 431 + 374, (1) s. + 1 plansch ("Plan af Bastiljen"). Tämligen nött samtida halvfranskt band. Pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken, pärmhörnen stukade, ryggtiteln hårt skavd. Inlagan delvis svagt lagerfläckad, sidorna 1-45 med svag fuktfläck i övre marginalen.
Müllern, Gunnar:  Förste svensken i Japan. Han som miste Formosa. [ref 16039]    125:-
    Saxon & Lindström 1963. 200 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, tejpförstärkning på insidan vid rygghuvudet samt smärre pappersförlust i vikningen vid bakre ytterkanten.
   Behandlar stockholmaren Fredrik Coyet (1620-1689) som vann sina sporrar inom det mäktiga holländska Ostindiska kompaniet, blev chef för dess handelsfaktori Deshima i Japan och nådde krönet på sin bana som guvernör på Formosa.
Myrdal, Jan:  5 år av frihet, 1830-1835. Daumier & Grandville mot bankirernas Kung Päron. Till minnet av Eduard Fuchs och John Grand-Carteret. Översättningar av Jan Stolpe. [ref 63053]    600:-
    Wiken 1991. Folio. 383 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lagad reva på bakre delen av omslaget annars ett fint ex.
   En vacker bok.
  –  :  Indien väntar. [ref 21167]    120:-
    Norstedts 1980. 403, (5) s. + 32 planschblad med fotografer av Gun Kessle (delvis i färg). Kartor av Björn Bergström. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt välhållet ex.
Mäkelä, Jukka L.:  Strider i Fjärrkarelen. OsKus Fjärrpatruller. - Rök över Aunus. Översättningar av Finn Sommerschield och Kai Brunila. [ref 66907]    125:-
    Schildts 2003. 360, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Illustrationer och kartor i texten. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
   Innehåller två av författarens tidigare utgivna böcker.
Möller, Yngve:  Sverige och Vietnamkriget. Ett unikt kapitel i svensk utrikespolitik. [ref 84557]    100:-
    Tiden 1992. 380, (4) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med litet riss. Inlagan med några smärre markeringar i blyerts.
Mörne, Håkan:  Ärans vinter. [ref 50480]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1940. 284, (1) s. + 1 utvikbar karta. 1:a upplagan. Förlagets linneband. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på fria försättsbladet.
Napoléon à Montereau 1814:  Vackert graverat blad från 1860. Efter Eugène Lami. Plåten graverad av Paul-Leon Jazet. [ref 77528]    3000:-
    Bildstorlek 530 mm x 640 mm. Fint glasad och ramad med syrafritt bakstycke. Totala storleken 690 x 790 mm. Se bilden.
   Kan ej sändas med post måste hämtas här på firman.

Se bild på boken
Neiberg, Michael S. - Wiest, Andrew:  Västfronten 1914-1918. 1-2. Översatta av Patrik Nilsson 1: Från Schlieffenplanen till Verdun och Somme. 2: Pansar, gas och flyg bryter dödläget. [ref 82916]    200:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2008. Liten 4:o. 224 + 224 s. Mycket rikt illustrerade med fotografier, teckningar och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 2 volymer.
   Övriga delar i denna serie om (totalt 6) Första världskriget är 3: Östfronten 1914-1920 4: Österrikes krig 1914-1918 5: Gallipoli och Mellanöstern 1914-1918 6: Sjökriget 1914-1918.
Nelsson, Bertil:  Rogers Rangers. Kampen om Nordamerika 1755-1783. [ref 65794]    125:-
    Historiska Media 2003. 385, (1) s. + kartor på för- och eftersättsblad. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Nessén, Runo:  Vinden från väst. Européernas möte med Ostindien. [ref 81867]    150:-
    Atlantis 2007. 488, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Nilsson, Torbjörn:  Guide till Sveriges historia i Europa. [ref 71296]    140:-
    Wahlström & Widstrand 2002. Stor 8:o. 431, (1) s. Mycket rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre veck i övre och nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
Nordberg, Michael:  Den dynamiska medeltiden. [ref 77019]    125:-
    Tiden 1993. 400 s. Illustrerad. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med blekt rygg samt några mindre, lagade revor.
  –  :  Eldsjälen från Mallorca och andra medeltida skribenter. [ref 65995]    95:-
    Rabén Prisma 1998. Stor 8:o. 264 s. + 32 planschsidor i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat och ojämnt blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Maktkamp och mord. Politik i medeltidens Frankrike 1380-1408. [ref 26864]    110:-
    Tiden 1990. 228, (1) s. + 8 planschblad i färg. Ett par illustrationer och en karta i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, annars ett fint ex.
  –  :  Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33671]    125:-
    Tiden 1988. 418 s. + 16 planschblad med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33670]    200:-
    Tiden 1989. 418 s. + 16 planschsidor med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning nött vid rygghuvudet och lätt skrapat på baksidan. Signerad av författaren + en dikt av Omar Khayyam på periska på titelbladet, handskriven av författaren.
Se bild på boken
  –  :  "Renässansmänniskan". 1400-talets Italien - myter och verklighet. [ref 34480]    140:-
    Tiden 1993. 352 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Nordenskjöld, Otto:  Kolonisationen och naturfolken. Drag ur nutidens kolonialpolitik och kolonialstyrelse. [ref 81414]    150:-
    Bonniers 1914. Liten 8:o. VIII, (2), 175 s. Häftad. Ouppskuren; fint ex. Alf Henriksons exlibris på främre omslagets insida, litet samtida reklamblad för Bonniers månadshäften löst bifogat. (Populärvetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs högskola. Ny följd XII)
Nordensvan, C.O.:  August den starke. En tidsbild från Karl XII:s tid. [ref 2415]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1923. 253, (3) s. Illustrerad. Häftad. Omslag och rygg något gulnade, omslagen med ett par smärre veck.
  –  :  Fransk-tyska kriget 1870-1871. I sina hufvuddrag skildradt. [ref 14520]    275:-
    Bonniers 1895. 4:o. XVI, 399, XVI s. Rikt illustrerad med talrika porträtt, bilder i texten, dubbelplanscher, färgtrycksplanscher, kartor och planer. Förlagets gröna, rikt dekorerade helklotband. Obetydligt snedläst, rygghuvud och -fot med ett par små riss, främre pärmen med några lättare skrapmärken.
   Verket utgavs ursprungligen i häften.

Se bild på boken
Norling, Bernard:  Timeless Problems in History. [ref 71551]    120:-
    University of Notre Dame Press, Notre Dame / London, 1970. 301 pp. Publisher's decorated boards. Lower corners lightly bumped, else fine. Book-plate Alf Henrikson.
Norrman, David:  Sigismund Vasa och hans regering i Polen (1587-1632). [ref 37000]    120:-
    Norstedts 1978. 272 s. + 8 planschsidor. Karta på försättsbladet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning gulnat på ryggen och en liten ytskada på baksidan, annars ett fint ex.
Numers, Lorenz von:  Lansarna vid Jordan. En resa i korsfararnas spår. [ref 25197]    95:-
    Natur och Kultur 1964. Liten 8:o. 154, (4) s. + 16 planschsidor med fotografier samt kartor och skisser i texten. Häftad med flikomslag. Bakre omslag lätt fläckat.
   Berättelsen om en vallfart till det förgångna, till ett skede fyllt av äventyr, dårskap och grymhet med också av renhjärtad idealitet.
Nyström, Anton:  Polen förr och nu. Skildringar ur Polens historia från statens grundläggning till 1925. [ref 3736]    120:-
    Hökerbergs 1925. Stor 8:o. 325 s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen lätt fläckad, mörktonad och med veck; omslagen ojämnt mörktonade samt med veck och smärre riss i nedre kanten. Liten otydlig tillskrift (dedikation ?) av författaren på främre omslag.
Nyström, Per:  Historieskrivningens dilemma och andra studier. I redaktion av Tomas Forser. [ref 85472]    90:-
    PAN/Norstedts 1974. Liten 8:o. 306, (1) s. 1:a upplagan. Limhäftad. Bakre omslag med ett veck i nedre hörnet, annars ett fint ex. (En PAN-bok. - Serien Kontrakurs)
Nyström, Stig:  Hangö 1940-1941. [ref 78951]    110:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2005. Tvär 4:o. 79, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Originalets titel: "krasnij gangur" kort om och kring Hangöudd 1940-1941.
Nösselt, Friedrich:  Berättelser ur allmänna historien för fruntimmer. 1-7. Öfversättning från fjerde original-upplagan. [ref 75303]    500:-
    Zacharias Haeggström, Stockholm, 1836-1837. Liten 8:o. Totalt ca 1825 s. Samtida halvfranska band med dekorerade ryggar, marmorerade pärmpapper och snitt. Ryggarna lätt nötta längs falsarna, huvud och fot samt stötta hörn. Inlagorna lätt åldersfläckade samt band 6 med fuktrand på de första 35 sidorna. Namnteckning på samtliga försättsblad. 7 volymer.
O'Brien, Conor Cruise:  Uppdrag i Katanga. Översättning av Nils Holmberg. [ref 64450]    100:-
    Bonniers 1962. 332, (2) s. Förlagets klotband. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget saknas.
Ohlmarks, Åke:  Alla Kinas härskare. [ref 1049]    110:-
    Sjöstrands Förlag 1979. 239, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Vikingatågen och runstenarna. [ref 65004]    100:-
    Sjöstrands 1981. 236 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva.
Olausson, Magnus:  Katarina den Stora och Gustav III. En månad i S:t Petersburg. [ref 68927]    120:-
    Forum 1998. 191, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Oldenbourg, Zoe:  Katarina den stora. Översättning av Victor Holm. [ref 23163]    100:-
    Bonniers 1967. Stor 8:o. 264, (5) s. + 5 planschblad (varav 1 i färg). Förlagets röda klotband med rygg- och pärmtitel i guld. Skyddsomslaget saknas.
Oldenburg, Lennart:  Under stöveln. Norge 1940-1945. [ref 83473]    175:-
    Atlantis 2008. Stor 8:o. 468, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Olin, K-G.:  Grafton-affären. [ref 17079]    125:-
    Olimex 1993. 296 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Olofsson, Sven Ingemar:  Kulturländernas historia i sammandrag. [ref 24455]    90:-
    Natur och Kultur 1964. Liten 8:o. 335, (1) s. Illustrerad med 23 kartor. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår samt några understrykningar med blyerts i texten och en markering med bläck.
Olsson, Jan Olof (Jolo):  20e århundradet. Världshistoria i vårt sekel. 1-6. [ref 231]    350:-
    Bengt Forsbergs Förlag, Malmö, 1975. 179, (3) + 177, (6) + 179, (4) + 177, (6) + 177, (6) + 179, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband i kassett. Böckerna är i fint skick, kassetten med smärre bruksspår.
   6 volymer.
  –  :  Alla tiders Jolo. Urval och inledning av Carl Olov Sommar. [ref 29637]    120:-
    Bonniers 1995. 235, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Innehåller närmare 40 artiklar och kåserier med historisk inriktning, de allra flesta hämtade ur Dagens Nyheters lägg men i några fall också från Stockholms-Tidningen...
  –  :  Den okände soldaten. 1914–1918. [ref 8098]    175:-
    Bonniers 1965. 397, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lagad reva i övre kanten på omslagets framsida, annars ett fint ex.
  –  :  Rivna fanor. Människor och händelser kring 1919. [ref 61075]    165:-
    Bonniers 1975. 279, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck, i övrigt ett fint ex.
Ording, Jörgen Fredrik - Östvedt, Einar - Hölaas, Odd:  Norges historia från äldsta tid till våra dagar. Översättning av Kjell Ekström. [ref 30597]    180:-
    Allhem, Malmö, 1949. Stor 8:o. 450, (2) s. + 90 planschblad, delvis utvikbara och delvis i färg. Illustrationer i texten. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets tryckta pappband utan skyddsomslag. En liten fläck på främre pärmen. (De nordiska folken genom tiderna)
Oredsson, Sverker (red.):  Tsar Peter och kung Karl. Två härskare och deras folk. [ref 66671]    125:-
    Atlantis 1998. 309 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ossietzky, Carl von:  Osaliga äro de fridsamma. Artiklar 1918-33. I svensk översättning av Hans O. Sjöström. I urval och med en inledning av Ingegerd Lundgren. Efterskrift av Rosalinda von Ossietzky-Palm. [ref 85486]    90:-
    Ordfront 1988. 208 s. + 8 planschsidor med fotografier. Häftad. Gott skick. (Demokratiskt bibliotek)
Osvalds,Erik (red.):  Sekelskifte. [ref 72228]    90:-
    Historiska Media 1996. Liten 8:o. 146, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Hur såg världen ut för hundra år sedan? Tio skribenter berättar här ur vitt skilda perspektiv om den kontrastfyllda perioden kring år 1900.
Ousby, Ian:  Vägen till Verdun. Frankrike och första världskriget. Översättning av Johan Erséus. [ref 75788]    125:-
    Norstedts 2003. 415 s. + 16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnstämpel på främre pärmens insida. Skyddsomslaget med veck samt en liten, lagad reva.
Oxenstierna, Eric:  Så levde vikingarna. [ref 42557]    175:-
    Forum 1959. Liten 4:o. 256 s. Illustrerad med 88 svart-vitplanscher, 8 färgplanscher, 12 kartor och 123 teckningar. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Pärmhörnen lätt stukade. Skyddsomslaget med tämligen omfattande pappersförluster samt ett flertal lagade revor.
Oz, Amos:  Hur man botar en fanatiker och om att skriva. Översättning Rose-Marie Nielsen. [ref 45294]    90:-
    Wahlström & Widstrand / VI 2006. Liten 8:o. 88, (3) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex.
   Texterna till denna bok är ursprungligen föredrag av Amos Oz.
Paasikivi, J.K.:  J.K. Paasikivis linje under ofärdsåren 1898-1914. Till svenska av Ragnar Numelin. [ref 21646]    120:-
    Bonniers 1960. 212, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
   Den svenska upplagan av Paasikivis minnen från åren fram till första världskriget är en förkortning av den finska, som utgavs i två delar efter författarens död. Kronologiskt är denna volym utgiven efter "minnen 1-2" (se dessa).
  –  :  President J.K. Paasikivis minnen. 2. Mellankrigstiden, som sändebud i Moskva. Till svenska av Ragnar Numelin. [ref 77608]    125:-
    Bonniers 1959. 256, (1) s. + 4 planschblad med fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt lagning (veck och revor) vid ryggfoten.
   Paasikivis minnen omfattar två delar, här finns endast andra delen.
Pakenham, Thomas:  The Scramble for Africa. 1876-1912. [ref 84738]    175:-
    Random House, New York, 1991. Large 8vo. XXV, 738 pp. + 32 plates with photographs and reproductions. 1st American edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, spine faintly slanted, rear panel of dust jacket somewhat yellowed. Condition Near Fine.
Palmblad, Vilhelm Fredrik:  Grekisk fornkunskap. 1-2. [ref 81377]    550:-
    Wahlström & Låstbom, Upsala, 1843-1845. XIII, CXXXIX, 586 + 591 s. + 2 utvikbara tabeller och 10 litograferade planscher. Samtida halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar och sprängda snitt. Pärmhörnen något stukade, rygg och pärmar med vissa skrapmärken, inlagorna med någon enstaka liten fuktfläck. Alf Henrikson exlibris på de klistrade försättsbladen.
   2 volymer.
Palme, Sven Ulric - Meyerson, Åke:  Historia genom kameraögat. 1: Över alla gränser. 2: Mot en ny värld. [ref 1461]    175:-
    Tidens Bokklubb, 1958-1959. 4:o. 101, (3) + (7), 105-204 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagen med en del naggar, riss och veck samt ett par större pappersförluster.
Paloczi-Horvath, George:  Chrustjev. Vägen till makten. Översättning av Olle Moberg och Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 6124]    100:-
    Natur och Kultur 1960. 306 s. + 8 planschsidor med fotografier. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst. Ryggen med läsveck samt en falsreva nedtill. Titelsidan och motstående sida missfärgade av tidningsurklipp.
Pankin, Boris:  De sista hundra dagarna. Sovjetunionens dramatiska upplösning. Översättning: Hans Björkegren. [ref 56966]    110:-
    Wiken, Höganäs, 1992. 380 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Parmet, Herbert S.:  Eisenhower and the American Crusades. [ref 71282]    150:-
    Macmillan, New York, 1972. Large 8vo. XII, 660 pp. + 16 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's cloth. Dustwrapper, price-clipped with some creases and tape-mended tears.
Pauli, Ulf:  "Hetsigt gnägga svenskarnas hästar". Sveriges baltiska provinser 1561-1710. [ref 77583]    120:-
    Ordfronts Förlag / Svenska Humanistiska Förbundet 1995. 142, (2) s. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skrifserie nr 107)
Pellnäs, Bo:  De hundra dagarna. På gränsvakt i Serbien. [ref 77542]    125:-
    Bonniers 1996. 233, (1) s. Illustrerad med kartskisser. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Pennan & Svärdet:  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-11/2001. [ref 68329]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2001. Stor 8:o. 416 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Stämplad adress på sista sidan. 11 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2002. [ref 68330]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2002. Stor 8:o. 480 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Stämplad adress på sista sidan. 12 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2003. [ref 68331]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2003. Stor 8:o. 424 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Stämplad adress på sista sidan. 12 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2004 + 1 specialnummer. [ref 82389]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2004. Stor 8:o. 512 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Stämplad adress på sista sidan. 13 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2005 + 1 specialnummer. [ref 82390]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2005. Stor 8:o. 512 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Nr 1-10 med stämplad adress på sista sidan. 13 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2006 + 1 specialnummer. [ref 82391]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2006. Stor 8:o. 424 s. Illustrerade. Klammerhäftade. 13 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2007 + 2 specialnummer. [ref 82392]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2007. Stor 8:o. 464 s. Illustrerade. Klammerhäftade. 14 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2008 + 3 specialnummer. [ref 82393]    200:-
    SMB, Hallstavik, 2008. Stor 8:o. 504 s. Illustrerade. Klammerhäftade. 15 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2009 + 2 specialnummer. [ref 82394]    200:-
    SMB, Hallstavik / Skurup, 2009. Stor 8:o. 464 s. Illustrerade. Klammerhäftade. 14 häften. Komplett årgång.
  –  :  Tidskrift för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. No. 1-12/2010 + 2 specialnummer. [ref 82395]    200:-
    SMB, Skurup, 2010. Stor 8:o. 496 s. Illustrerade. Klammerhäftade. 14 häften. Komplett årgång.
Peringskiöld, Johan:  En Book af Menniskiones Slächt och Jesu Christi Börd eller Biblisk Slächt-Register Från Adam, til Jesu Christi heliga Moder Jungfru Maria, och hennes trolåfwade Man Ioseph; Med the förnämsta, Hufwud-Slächters Grenar: Efter then Heliga Skrift och lärda Mäns Böcker Sammansatt af Kongl. Secreteraren och Antiquarien Johan Peringskiöld. [ref 67878]    2800:-
    Tryckt i Stockholm af Kongl. Antiquitets Archivi Boktryckaren Olof Enaæus, och af Jul. G. Matth: på thet 1713 Åhret efter Christi Födelse, fullbordat. Folio. (6) + 210 s. Graverat titelblad med vacker, graverad bild. Med tre stora graverade planscher och två inklistrade graverade (s 134 & 147) Tämligen rikt illustrerad i texten, genealogiska tabeller, anfanger och vinjetter i träsnitt både helsides och halvsides. Slitet samtida skinnryggsband med bitar som saknas på ryggen. Inlagan med många revor både i text och planscher men ingen textförlust.
   Sid 9-10 överhoppade i pagineringen och sid 210 felpaginerad. Eventuellt ska det vara en helsides graverat blad till men inte enligt Kungliga Biblioteket.
Persson, Anders:  1808. Gerillakriget i Finland. [ref 138]    120:-
    Ordfront 1986. 271 s. Illustrerad av Åke Eriksson, för- och eftersättsbladen med kartor i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, bakre pärmen svagt buktande.
  –  :  Kuppen i Prag. [ref 67875]    150:-
    Ordfront 1990. 347, (3) s. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Persson, Axel W.:  Ur antikens liv och kultur. + Samme: Hantverk och industri under antiken. [ref 53088]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1927-1929. 180, (1) + 169, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pergamentband med rödfärgat övre snitt. Pärmarna som vanligt skeva. Namnteckning på försättsbladet. Två arbeten sammanförda i en volym under titeln "Antikt liv".
Se bild på boken
Persson, Lars:  De dödsdömda indianerna. De sydamerikanska indianernas situation idag. [ref 67296]    90:-
    Aldus/Bonniers 1971. 120, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. Fint ex. (Aldus Aktuellt 76)
Petersen, Kai:  När hände vad? Världshistorisk uppslagsbok 1500-2002. [ref 84420]    120:-
    Forum 2003. 502 s. Rikt illustrerad. Sjunde, aktualiserade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Peterson, Bengt - George, Beate:  Två faraoner. Arkeologi och historia kring Sesostris I och Tutanchamun. [ref 84921]    90:-
    Askild & Kärnekull i samarbete med Medelhavsmuseet och Statens historiska museum, Stockholm, 1973. 111, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Häftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt ett fint ex.
Petersson, Olof - Forsne, Chris:  Den franska modellen. Mitterands första år. [ref 7658]    90:-
    Tiden 1982. 227 s. + 16 planschsidor med fotografier. Limhäftad. Ett längsgående veck mitt på ryggen.
Petre, F. Loraine:  Napoleon's Last Campaign in Germany 1813. [ref 53044]    250:-
    Greenhill Books, London, [1992]. XII, (18), 403 pp. With 9 maps and plans + 1 folding map in 2 sheets at end of the volume. Facsimile Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine slightly slanted, jacket faded on spine, else fine. (Napoleonic Library)
Peyrefitte, Alain:  När Kina vaknar ... kommer världen att darra. Förord av T.G. Wickbom. Översättning: Nils A. Bengtsson, Barbro Nessén, Calman de Pandy. [ref 80345]    120:-
    Scientia Brombergs Förlag, Uppsala, 1975. Stor 8:o. 448 s. + 16 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet, skyddsomslaget med en del naggar, riss och veck.
   Översättning av nybearbetad upplaga med kommentarer till händelser i Kina t o m maj 1975.
Pfeil, Richard Graf von:  En tysk officers minnen från rysk-turkiska kriget 1877-1878. Öfversättning af A.M.T.E. Wester. [ref 74705]    110:-
    Norstedts 1893. Liten 8:o. 241, (1) s. Illustrerad med karta. Privatbundet mjukt klotband.
Pierre, Erik:  25 hemligheter. Vad låg bakom krigen i Irak. Iraks roll i amerikansk och fransk politik 1970-2005. [ref 80356]    140:-
    Sekel Bokförlag, Malmö, 2005. Stor 8:o. 428 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pilger, John:  Den dolda dagordningen. Reportage från bedrägeriernas tidsålder. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 83144]    140:-
    Ordfront 1999. 633, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pilkington, Jain:  Marie Antoinette. Drottning av Trianon. Översättning från engelska av Brynhild Wilén. [ref 62231]    125:-
    Gothia, Stockholm, 1956. 283 s. + 8 planschblad med 21 illustrationer samt 4 kartskisser i texten. 2:a upplagan. 4:e-8:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i övre kanten, naggat vid rygghuvudet och med lagad reva vid falsen, i övrigt endast några små bruksspår.
   Skyddsomslaget komponerat av Eric Palmquist.
Pipes, Richard:  Den ryska revolutionen. Översättning: Staffan Skott. [ref 66528]    125:-
    Natur och Kultur 1998. Stor 8:o. 495 s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt fuktskadad (ej fläckad), i övrigt några små bruksspår.
Platen, Gustaf von:  Nittonhundra. Vällust och armod - vemod och framtidstro. [ref 60761]    100:-
    Fischer & Co 1999. Stor 8:o. 395, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, omslaget med små bruksspår.
Plutarkhos:  Levnadsteckningar över berömda greker och romare. Urval och översättning av Carl Theander, Ivar Harrie och Hugo Bergstedt. [ref 25651]    275:-
    Natur och Kultur 1947. Stor 8:o. 831, (1) s. + 16 planschblad. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt, marmorerade pärmpapper och dubbla titelfält på ryggen. Främre fria försättsblad och insidan av pärmen med missfärgning, annars ett fint ex.
Politkovskaja, Anna:  Putins Ryssland. Översättning: Hans Björkegren. [ref 83607]    110:-
    Ordfront 2005. 291, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår annars fin.
Ponting, Clive:  Tretton dagar. Den dramatiska nedräkningen till första världskriget. Översättning av Hans O Sjöström. [ref 72943]    150:-
    Prisma 2003. 416 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Prashad, Vijay:  När bojorna brast. Historien om Tredje världens segrar och nederlag. Översättning från engelska av Hans O. Sjöström. [ref 82481]    140:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2010. 418 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Prebble, John:  Culloden. De skotska klanernas stora nederlag. Förord av Peter Englund. Översättning: Karl G. Fredriksson. [ref 6351]    150:-
    Atlantis 1990. 379, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Prescott, W.H:  Perus erövring. Inkarikets fall. Översättning av Louise Hamilton. [ref 84041]    120:-
    Niloe 1979. Stor 8:o. 480 s. Med 88 illustrationer efter Poma de Ayala, Th. de Bry m.fl. Förlagets konstläderband med ryggdekor i guld och skyddsomslag. Diskret namnteckning på försättsbladet annars ett fint ex. (Niloe-biblioteket. Specialserien)
Pringle, Heather:  Härskarplanen. Himmlers jakt på det ariska ursprunget. Översättning av Peter Handberg. [Faktagranskning: Lars Gyllenhaal]. [ref 82676]    125:-
    Historiska Media, Lund, 2008. Stor 8:o. 479 s. + 24 planschsidor med illustrationer. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Psellos, Michael:  Bysantinska porträtt. Översättning, inledning och kommentar av Sture Linnér. [ref 5466]    110:-
    Forum 1984. 299, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen samt med en liten fläck och ett par små riss på framsidan. Ett par tillskrifter i blyerts förekommer.
Pu, Yi:  Jag var kejsare av Kina. Från himlens son till medborgare. Översättning: Lars Hansson. [ref 79252]    110:-
    Pegas, Lund, 1988. 433 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med skrapmärken, i övrigt endast ett fåtal bruksspår.
Pufendorf, Samuel:  Inledning til historien, angående the förnähmste rijker och stater, som för tijden uthi Europa stå oprätte. Förswenskad aff Petro Brask, Lincopia-Gotho. [ref 83297]    2800:-
    Tryckt aff Henrich Keyser, kongl. booktr. uppå egen bekostnad, och fins hoos honom til kiöps, Stockholm, 1680. (8), 458, (2) s. Trevligt, senare (ca 1780-tal) halvfranskt band med rikt blindpressad och guldornerad rygg samt marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Pärmhörnen något stukade, bakre ytterfals med smärre färgfläck. Namnteckning på titelbladet, inlagan i övrigt med ett fåtal spridda fukt- och lagerfläckar. Sidan 101 med liten diskret marginalanteckning, sidan 249-250 med vissa pappersförluster i nedre marginalen. Sidan 417-418 samt 433-434 med små, professionellt restaurerade pappersförluster.
   Ett trevligt, välhållet ex, de små anmärkningarna till trots.

Se bild på boken
Radzinskij, Eduard:  "Herre, fräls och försona Ryssland". Nikolaj II - hans liv och död. Översättning från ryska av Staffan Skott. [ref 19166]    140:-
    Norstedts 1992. Stor 8:o. 475 s. + 24 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
Radziwill, Catherine (Catherine Kolb-Denvin):  Den furstliga äktenskapsmarknaden i Europa. Bemyndigad översättning från engelskan. [ref 80532]    135:-
    Wahlström & Widstrand 1916. Liten 8:o. 221 s. Förlagets halvklotband. Mycket bra ex.
Ragnar, Per:  Hitler. Hans folk. [ref 77153]    120:-
    D+ Förlag 2006. 382 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rappe, Axel:  Sverige inför afgörandet. [ref 84410]    150:-
    Bröderna Lagerström i distribution, Stockholm, 1916. 14 s. Klammerhäftad. Främre omslaget med obetydlig fläck i marginalen, i övrigt mycket gott skick.
Raskrisen i USA:  [Den officiella amerikanska rapporten]. Översättning av Sven Hallén. [ref 51992]    90:-
    Aldus/Bonniers 1968. 292 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Gott skick. (Aldus Aktuellt AK 34)
[Rastgeldi, Selahaddin - Tandberg, Olof G.]:  Det glömda kriget. Rapport från Irakiska Kurdistan. [ref 63250]    100:-
    Natur och Kultur / Svenska kurdkommitén 1967. 154 s. Illustrerad med fotografier och karta. Häftad. Omslagen med ett par veck, ryggfoten med centimeterlång reva.
Read, Piers Paul:  Tempelriddarna och korstågen till det Heliga landet. Förord av Dick Harrison. Översättning av Per Nyqvist. [ref 75222]    120:-
    Prisma 2003. 389, (1) s. + 16 planschsidor (delvis i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rediker, Marcus:  Pirater. Sjöröveriets guldålder i Atlanten och Karibiska havet. Översättning: Lars Ohlsson. [ref 81019]    125:-
    Karneval Förlag, Stockholm, 2006. 251 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rees, Laurence:  Nazismen. Ledare och bödlar, åskådare och offer. Översättning: Per Nyqvist. [ref 80501]    150:-
    Prisma 2009. Stor 8:o. 382 s. + 12 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Prisetikett på omslagets baksida. Fint ex.
Renvall, Pentti (red.):  Det förgyllda stamträdet. Finska historiska uppsatser. Introduktion av Professor Sten Carlsson. Översättning av Ann-Mari Grönvik och Henrik von Bonsdorff. [ref 80524]    110:-
    Natur och Kultur 1964. 226, (1) s. Häftad. Missfärgning efter tidningsurklipp på smutstitelbladet, annars ett fint, delvis ouppskuret ex.
   Innehåller bl.a. "Österbottens borgerskap under 1600-talet" av Armas Luukko och "Levnadsregler för trehundra år sedan" av Eino E. Suolahti.
Rinne, Harry A.:  Trävaruproduktion och trävaruhandel i Björneborgs distrikt 1856-1900. [ref 84625]    275:-
    Åbo Akademi, 1952. Stor 8:o. 323, (1) s. Med diagram och kartor. Häftad. Omslagen något gulnade samt med några smärre riss och veck.
   Akademisk avhandling.
Rodocanachi, Emmanuel:  Tre furstehov i Vatikanen under renässansen. Med förord av Olof Rabenius. Översättning från franskan av S. Neander Nilsson. [ref 45665]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1929. 447 s. + 16 planschblad samt 4 utvikbara tabeller. Förlagets dekorerade pergamentband. Ryggen med ett par små fläckar, pärmarna något skeva och gulnade.
Se bild på boken
Rosenberg, Göran:  Friare kan ingen vara. Den amerikanska idén från revolution till Reagan. [ref 75427]    100:-
    Norstedts 1991. Stor 8:o. 350 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rosignoli, Guido:  Army Badges and Insignia of World War 2. Book [1] and 2. [ref 74921]    250:-
    Blandford Press, London, 1972 + 1975. Small 8vo. 228 + 198 pp. Illustrated with 88 + 80 full pages plates in colour and b/w. Publisher's hardcover. Dust-jacket. 2 volymes. (Blandford Colour Series)
   Great Britain, Poland, Belgium, Italy, USSR and Germany + Canada, South Africa, India, British Overseas Territories, Finland, France, Japan, Netherlands, Yugoslavia, China, Denmark and Czechoslovakia.
Rowse, A.L.:  Englands historia i sammandrag. Från engelskan av Maj Lorents. [ref 31233]    90:-
    Ljus, Stockholm, 1945. Liten 8:o. 210 s. Häftad. Främre omslag lätt kantstött nedtill, annars ett fint ouppskuret ex.
Rudbeck, Olaus:  Atlantica. Svenska originaltexten på uppdrag av Lärdomshistoriska samfundet utgiven av Axel Nelson. 1-4 + atlas. [ref 2230]    3000:-
    Almqvist & Wiksell, Uppsala och Stockholm, 1937-1950. Stor 8:o. Atlasen i folio. Totalt ca 2375 s. + planschdelen med 9 textsidor. Förlagets gedigna ljusblå klotband med alla omslagen medbundna. Något ojämnt blekta. 5 volymer. (Lychnos-biblioteket 2:1-5)
Ruin, Olof:  Spänningar. Finland speglat i en familj. [ref 73268]    110:-
    Alba 1987. 211, (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Rydelius, Ellen:  Livet kring tsaren. [ref 26011]    150:-
    Hökerbergs 1938. 352 s. + 12 planschblad. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna. Liten genombruten fläck i övre kanten på smutstitelbladet, märken efter borttaget exlibris (?) på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
Rühs, Friedr.:  Finland och dess invånare. 1-2. Öfversättning. [ref 40804]    1500:-
    Tryckt hos Johan Hörberg på Zach. Hæggströms Förlag, Stockholm, 1827. Liten 8:o. XII, 180 + (2), 216, (2) s. + 1 litograferat musiknotblad. Andra upplagan, tillökt och omarbetad af Adolf Iwar Arwidsson. Samtida halvfranskt band med ryggförgyllning och marmorerade pärmpapper. Något nött band med stukade hörn, insidan av främre pärmen fläckad (svärtad). Försättsbladet saknas. Inlagan något vågig och med smärre åldersfläckar här och var, i övrigt fin.
   Två delar sammanbundna i en volym.

Se bild på boken
Rystad, Göran (red.):  Historia kring trettioåriga kriget. Med bidrag av Sverker Arnoldsson, Michael Roberts, Göran Rystad, Gûnther Franz och Fritz Dickmann. [ref 60863]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 161, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Kampen om Skåne. Översättning av Marianne Kristoffersson. [ref 77232]    150:-
    Historiska Media, Lund, 2005. 368 s. Illustrerad. [Ny, reviderad utgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sacharov, Andrej D.:  Mitt land och världen. Översättning och med efterskrift av Sven Vallmark. [ref 43340]    90:-
    PAN/Norstedts 1975. 138, (3) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något blekt rygg.
Sadat, Anwar al-:  Mitt liv, mitt land. En självbiografi. Översättning av Gunnar Ruud. [ref 28606]    90:-
    Stockholm, Rabén & Sjögren, 1978. 340, (1) s. + 4 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små skador, nedre hörnet på frampärmen lätt stukat.
Sahlins, Marshall:  Kapten Cooks död. Översättning av John Sundkvist och Jan Stolpe. [ref 65005]    125:-
    Författarförlaget 1988. 247, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Människan i historien)
Said, Edward W.:  Orientalism. Översättning: Hans O. Sjöström. Förord: Sigrid Kahle. [ref 67420]    140:-
    Ordfront 1993. XLI, 362 s. Förlagets dekorerade pappband. Pärmhörnen något stukade.
   I Västerlandet finns det två schablonuppfattningar om Orienten: Den befolkas av tröga och opålitliga människor som bara vill dåsa, röka och dricka, eller den är fylld av prinsar och prinsessor, slavar och slöjor, haremsliv och vilda schejker...
Saint-Simon, Louis de Rouvroy:  Minnen från Ludvig XIV:s hov 1691-1723. Urval, översättning och inledning: Stig Strömholm. [ref 47241]    200:-
    Atlantis 2005. 497, (5) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets bakre nedre kant med smärre veck, riss och liten lagning, i övrigt ett fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Salibi, Kamal S.:  Cross Roads to Civil War. Lebanon 1958-1976. [ref 64459]    225:-
    Delmar, Caravan Books, 1976. VIII, (2), 178 pp. Illustrated. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. Very good.
Sampson, Anthony:  Mandela. En biografi. Översättning: Margareta Eklöf. [Förord av Per Wästberg]. [ref 79745]    175:-
    Wahlström & Widstrand 2000. Stor 8:o. 670 s. + 24 planschsidor med fotografier samt karta i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Samuelson, Lennart:  Röd koloss på larvfötter. Rysslands ekonomi i skuggan av 1900-talskrigen. [ref 69880]    165:-
    SNS Förlag, Stockholm, 1999. 333, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och tabeller. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sandström, Allan:  Den falska freden. Finlands kamp för oberoende 1944-1948. [ref 78088]    125:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1997. 195, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sasson, Jean:  Mayada, dotter av Irak. Den sanna berättelsen om livet som fånge i Saddam Husseins fängelse. Översättning av Joakim Sundström. [ref 77815]    110:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 300, (1) s. + 8 helsidesplanscher. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår.
Saunders, Frances Stonor:  Den djävulske engelsmannen. Hawkwood - blod, guld och ära i 1300-talets Italien. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 70792]    140:-
    Norstedts 2006. 373, (5) s. + 16 planschsidor (vissa i färg) samt 3 kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schama, Simon:  Mellan Gud och Mammon. Nederländerna under guldåren 1570-1670. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 27761]    200:-
    Bonniers 1989. Stor 8:o. 727, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Skog. Landskap och minne. En civilisationshistoria. Översättning av Gunilla Lundborg. [ref 69420]    125:-
    Wahlström & Widstrand Gedins 1998. Stor 8:o. 370, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Schiller, Friedrich von:  Lykurgos lagar. Ur en föreläsning av Friedrich v. Schiller. [ref 3636]    90:-
    Bonniers 1939. 28 s. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
[Schirach, G.B. v.]:  Den konglige martyrens i Frankrike, konung Ludvic XIV:s hjeltemodige och christelige död, som timade i Paris den 21 jan. 1793 medelst offentelig halshugning; hwilket öde likaledes wederfors hans gemål, drotningen Marie Antoinette, den 16 oct. 1793; och förste prinsen av kongl. fransyska blodet Ludvic Philip Joseph, hertig af Orleans, som halshögs den 6 nov. 1793: eller Berättelse om dessa höga personers afrättning; med tilhöriga fem kopparstick. [Utg. av C.C. Gjörwell. Övers. ur G.B. v. Schiracs Politisches Journal, 1793-94. + Den konglige fransyske martyren. Fortsättning: Innehållande en spegel för konunga-mördare, uti efterdömet af de ledamöter af Fransyska National-Conventet, det blodiga, hwilka dömde kon. Ludvic XVI af Frankrike til döden, och hwilken konung, til följe af denna dom, miste sit hufwud i Paris den 21 jan. 1793. Öfwersättning ifrån tyskan [af Carl C. Gjörwell]. + Den konglige fransyske martyren. Slutet. [utg. af C.C. Gjörwell]. Öfwersättning ifrån tyskan [af J. Adolf Stechau]. [ref 56791]    2500:-
    Stockholm, Anders Zetterberg; Henrik Andersson Nordström, 1794, 1796. Liten 8:o. 39, (1) + 152 + 160 s. + 5 kopparstick (varav 1 utvikbart). Samtida halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Lätt nött. Inlagan delvis något vattenskadad, titelbladet till tredje delen lätt fläckat. 3 delar i 1 volym. Komplett.
Se bild på boken
Schlesinger, Arthur M., Jr:  De 1000 dagarna. Boken om John F. Kennedy. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 6879]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 896, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och färgat övre snitt.
Schreiber, Marion:  Rebeller i det tysta. Överfallet på ett deportationståg till Auschwitz. Översättning: Annika Gegenheimer. [ref 77151]    125:-
    Historiska Media 2004. Stor 8:o. 316 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schwarz, Urs:  John Fitzgerald Kennedy 1917-1963. [ref 22207]    140:-
    Natur och Kultur [1965]. Stor 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget med ett par lagade revor om ca 4 cm, i övrigt välhållen.
Schweitzer, Albert:  Mellan urskog och vatten. En läkares upplevelser och iakttagelser i Ekvatorialafrikas urskogar. Bemyndigad öfversättning från tyskan av Greta Lagerfelt. [ref 67741]    175:-
    J.A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1921. 168 s. Sparsamt fotoillustrerad. 1:a upplagan. Privatbundet halvfranskt band med rikt gulddekorerad rygg samt marmorerade snitt och pärmpapper. Lätt nött band. Samtida gåvotillskrift på titelbladet och exlibris på försättsbladet.
Scott, John:  Seger är inte nog. Översättning av Gunnel Beckman och Ingrid Nordgaard. [ref 26034]    100:-
    Natur och Kultur 1945. 394 s. Häftad. Ryggen något fläckad och mörktonad, bakre omslag samt de första och sista bladen lite ojämnt gulnade. Båda omslagen med små hörnveck, det främre även lätt naggat nedtill. Övre och yttre snitten jämnskurna.
   Författaren arbetade fjorton månader i Stockholm och boken är skriven med Grand Hôtel som observationspost.
Seale, Patrick - McConville, Maureen:  Revolution! Frankrike 1968. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 78515]    90:-
    Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 224 s. + 6 fotografiska helsidesplanscher. Originalpocket. Ryggen missfärgad, omslag och titelblad ojämnt gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. (Aldus Aktuellt 38)
Selby, John:  The Thin Red Line of Balaclava. [ref 84475]    140:-
    Hamish Hamilton, London, 1970. Large 8vo. (14), 257 pp. Illustrated with maps, photographs and reproductions. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with some minor tears and creases along the edges and one 1/2 inch long, mended tear. Condition VG+.
Sereny, Gitta:  Tyskt trauma. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 67217]    125:-
    Ordfront 2002. 413, (3) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Seward, Desmond:  Eleanor of Aquitaine. The Mother Queen. [ref 9848]    125:-
    Dorset Press, New York, © 1978. 264 pp. Illustrated. New edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Top corners lightly bumped, jacked faded on spine and with small creases to spine head, otherwise fine.
Shachar, Nathan:  Den gåtfulla passionen. Essäer om den spanska världen. [ref 81835]    125:-
    Atlantis 1998. 407, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sichrovsky, Peter:  Född skyldig. Nazisternas barn. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 15799]    100:-
    Norstedts 1988. 167, (1) s. Limhäftad. Gott skick.
Sjöquist, Eric:  Dramat Raoul Wallenberg. [ref 64299]    125:-
    Norstedts 2001. 255, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par mycket små, lagade revor.
Skinner, Peter:  World Trade Center. Giganterna som utmanade himlen. Svensk översättning: Eva Forsberg. [ref 78542]    225:-
    IPC, Örebro, © 2002. Liten högsmal folio. 165, (3) s. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Skott, Staffan:  Aldrig mer! En bok om kommunismens folkmord och brott mot mänskligheten. [ref 66777]    110:-
    Hjalmarson & Högberg, Stockholm, 1999. 244, (2) s. Fotoillustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Sovjetunionen och det nya Ryssland 1900-2000. [ref 21225]    120:-
    Hjalmarson & Högberg, Stockholm, 2001. 370, (1) s. 2:a [utökade] upplagan, 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet och lätt snedläst.
Smith, Jo Durden:  Maffian. Den kompletta guiden till organiserad brottslighet. Översättning av Monica Rydén. [ref 80470]    150:-
    Arctic, London, [2008]. Liten 4:o. 208 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Soloveytchik, George:  Potemkin. Från engelskan av Gösta Olzon. [ref 61565]    125:-
    Bonniers 1939. Stor 8:o. 333 s. + 13 planschblad. Förlagets dekorerade klotband med tryckt skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget ojämnt blekt och lätt naggat och lite skadat upptill (tejpförstärkning på insidan).
Stankus, Zigmas:  Sovjet invaderar Afghanistan. En fallskärmsjägare berättar. [ref 85623]    150:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstavik, 2010. Stor 8:o. 238, (2) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt välhållen.
Starck, Magnus:  Allmän sjökrigshistoria 1930-1965. 1-2 + [3]. [ref 1133]    400:-
    Bonniers 1971-1975. 387, (1) + 540 + 255, (1) s. + 32 planschblad. Kartor och tabeller i texten. Förlagets klotband. Del 1-2 utan skyddsomslag del 3 med. Del 2 något snedläst. (Marinlitteraturföreningen 58, 59 och 61)
   Komplett i tre delar.
  –  :  Allmän sjökrigshistoria 1945-1965. [3]. [ref 70476]    250:-
    Bonniers 1975. 255, (1) s. + 12 planschblad med fotografier samt kartor och tabeller i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små lagade revor och smärre veck i övre kanten. (Marinlitteraturföreningen 61)
   Dedikation från författaren på försättsbladet.
Starhemberg, Ernst Rüdiger:  Mellan Hitler och Mussolini. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 59051]    125:-
    Bonniers 1942. 292, (4) s. + 1 plansch. Häftad. Omslagen något gulnade, rygghuvud och fot med ett par mindre revor.
   Memoarer av Ernst Rüdiger, Furst Starhemberg, förutvarande vicekansler i Österrike.
Starkey, David:  Elisabet. Vägen till tronen. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 38422]    120:-
    Forum 2003. 339, (1) s. Illustrerad med 16 planschsidor på regenter och personligheter samt med ett stamträd. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Hon var ett utsatt barn och ensam kvinna i männens värld. Hon blev Englands genom tiderna främsta regent. Elisabet föddes 1533 ... Boken avslutas med omfattande källförteckning, noter samt ett stort personregister.
Stechert, Kurt:  Tre gånger mot England. [ref 57906]    100:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1942. Liten 8:o. 374 s. 2:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något nött, ryggen lite missfärgad. Tillskrift på smutstitelbladet.
Steckzén, Birger:  Svenskt och brittiskt. Sex essayer. [ref 52492]    150:-
    Gebers 1959. 322, (1) s. + 20 planscher (varav 1 i färg). Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och naggat, förstärkning på insidan vid rygghuvud och -fot.
Steinsland, Gro - Meulengracht Sörensen, Preben:  Människor och makter i vikingarnas värld. Vägar till idéhistorien. [ref 63220]    175:-
    Ordfront 1998. 4:o. 224 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stenroth, Ingmar:  Myten om goterna. Från antiken till romantiken. [ref 81842]    125:-
    Atlantis 2002. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stiegung, Helle:  Ludvig XV:s hemliga diplomati och Sverige 1752-1774. [ref 26296]    150:-
    CWK Gleerup, Lund, 1961. Stor 8:o. XI, 368 s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre naggar, riss och veck. Inlagan med en hel del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. (Bibliotheca historica Lundensis VIII)
   Akademisk avhandling.
Stjernfelt, Bertil:  Ålands hav och öar – brygga eller barriär? Svensk-finsk försvarsfråga 1915-1945. [ref 70956]    125:-
    Marinlitteraturföreningen 1991. 199 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Något kantstött. (Marinlitteraturföreningen nr 72)
Stobart, J.C.:  Hellas' härlighet. En skildring av Greklands kultur under forntiden. Bemyndigad översättning av P.G. Norberg. [ref 18850]    220:-
    Norstedts 1915. Stor 8:o. Frontespis, X, 296 s. + 59 helsidesplanscher. 40 illustrationer i texten samt en dubbelsidig karta. Förlagets dekorerade klotband. Ett par små fläckar på den något blekta ryggen. Namnteckning på försättsbladet.
Strachey, Lytton:  Drottning Viktoria. En levnadsteckning. Till svenska av Beth Hennings. [ref 10417]    90:-
    Hökerbergs 1921. 270 s. + 15 planscher. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Lätt nött. Liten fläck på främre pärmen. Tillskrift på smutstitelbladet.
Ström, Fredrik:  Ryska revolutionens historia i sammandrag. 1-5. [ref 52493]    180:-
    Ryska revolutionens historias förlag, Stockholm, 1924. 112 + 120 + 92 + 76 + 88 s. + ett par planschsidor i färg. Illustrerad med svartvita fotografier. 2:a upplagan. Förlagets halvfranska band med 4 av 5 främre omslag medbundna. Något nött band.
   5 delar i 1 volym.
Stuart Andrea:  Josephine. Fransmännens kejsarinna. Översättning av Berit Skogsberg. [ref 73002]    125:-
    Prisma 2006. 518, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sturlasson, Snorre:  Snorres kongesagaer. Oversatt av Anne Holtsmark og Didrik Arup Seip. [ref 83954]    350:-
    Gyldendal, Oslo, 1942. (2), 617, (4) s. Med illustrationer av Halfdan Egedius, Christian Krohg, Gerhard Munthe, Eilif Peterssen, Erik Werenskiold och Wilhelm Wetlesen. Förlagets röda, rikt dekorerade skinnband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
   OBS på norska.
Ståhlberg, Knut:  De Gaulle. Generalen som var Frankrike. [ref 69617]    140:-
    Norstedts 2005. Stor 8:o. 575, (1) s. + 16 planschsidor med svartvita fotografier. 5:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Frankrike har förlorat en batalj! Men Frankrike har inte förlorat kriget!"
Suetonius:  Kejsarbiografier. Tiberius och Nero. Originalets text med svensk tolkning jämte inledning och kommentarer av Sture Axelson. [ref 23238]    90:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 270, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Naggat och något skadat omslag med lagade revor. (Levande litteratur)
  –  :  Kejsarbiografier. Översättning från latinet, med inledning och kommentarer av Ingemar Lagerström. [ref 65954]    140:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 503, (9) s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött vid rygghuvudet, i övrigt ett fint ex. (Wahlström & Widstrands Klassikerserie)
Sumption, Jonathan:  The Hundred Years War. Volume I: Trial by Battle. [ref 31206]    200:-
    Faber and Faber, London, 1990. Large 8vo. XII, 659 pp. Illustrated with maps and plans. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Back panel of jacket with shelf-wear and tiny scratches, otherwise fine.
Sundén, J.M.:  De romerska antikviteterna. Till de studerandes tjänst. [ref 7158]    120:-
    W. Schultz, Uppsla, 1903. VIII, 495 s. 1:a upplagan. Privatbundet klotband. Ryggen obetydligt blekt, smärre noteringar och understryningar i blyerts, i övrigt gott skick.
Svanström, Ragnar:  Kejsaren. En bok om Wilhelm II. [ref 23245]    125:-
    Norstedts 1978. 339, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, pärmarna lätt solkade. Skyddsomslaget med smärre bruksspår. (Månadens Bok)
Swartz, Richard:  Room service. Berättelser från det östra Europa. [ref 59767]    90:-
    Norsteds 1997. 293, (3) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt.
[Svenska Kommittén mot Antisemitism (utg.)]:  Det börjar med judarna ... Inledning av Knut Ahnlund. [ref 78004]    90:-
    Stockholm 1986. 80, (2) s. Illustrerad med teckningar av Marianne Enquist. Limhäftad. Fint ex.
   Innehåller artiklar av bland andra Knut Ahnlund, Per Ahlmark och Jackie Jakubowski.
Säflund, Gösta:  Det odödliga Grekland. [ref 84471]    100:-
    Rabén & Sjögren 1964. Stor 8:o. 113, (2) s. Illustrerad av Hilding Linnqvist. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Heraklidernas återkomst. [ref 19063]    90:-
    Bonniers 1963. 133, (3) s. + 8 planschblad med fotografier samt kartor och illustrationer i texten. Häftad med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie)
  –  :  Romerskt. [ref 35125]    90:-
    Bonniers 1958. 112 s. + 12 planschblad med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Säve-Söderbergh, Torgny:  Faraoner och människor. Kulturbilder från det gamla Egypten. [ref 13230]    125:-
    Norstedts 1958. Stor 8:o. 202, (2) s. + 24 planschblad samt tecknade vinjetter. Originalupplaga. Förlagets klotband med ett trasigt skyddsomslag. Bitar saknas.
  –  :  Faraoner och människor. Kulturbilder från det gamla Egypten. [ref 13231]    120:-
    Norstedts 1958. Stor 8:o. 203, (2) s. + 24 planschblad samt tecknade vinjetter. 1:a upplagan. Häftad. Ryggen med ett veck och bakre omslag med veck i hörnen, i övrigt endast små bruksspår.
Sørensen, Søren:  Öarna i Östersjön förr och nu. Översättning av Sulo Huovinen. [ref 83531]    175:-
    Produktion Gotlands Fornsal 1992. Stor 8:o. 226, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Tandefelt, Henrika:  Borgå 1809. Ceremoni och fest. [ref 82228]    175:-
    Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 2009. Tvär 8:o. 187 s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland Nr 718)
Taylor, A.J.P.:  Förspelet till andra världskriget. Översättning av Olle Moberg. [ref 16021]    120:-
    Rabén & Sjögren 1968. 293 s. + 12 planschsidor. Kartor över Europas gränser och Tyskland 1919-1939 på första pärmuppslaget. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt något naggat vid rygghuvudet och med två lagade revor på baksidan. Övre pärmhörnen och del av inlagan lätt stukade.
Therman, Tor:  Finlands väg genom tiderna. [ref 13673]    275:-
    Söderström & Co, Helsingfors, 1952. 324 s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Bibliofilupplaga om 125 numrerade ex, varav detta är nummer 50. Förlagets röda helskinnband med helt guldsnitt samt fyra upphöjda bind. Fint ex.
Theutenberg, Bo J.:  Folkungar och korsriddare. [ref 9878]    150:-
    Skara 2007. Stor 8:o Tämligen rikt illustrerad. 281 s. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Skara stiftshistoriska sällskaps skriftserie nr 26)
Se bild på boken
Thomas, Hugh:  Spanska inbördeskriget. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 39004]    175:-
    Rabén & Sjögren 1978. Stor 8:o. 805, (1) s. + 8 planschblad. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och lite gulnat på ryggen. (Skrifter utgivna i samarbete med Utrikespolitiska institutet)
   Det största och bästa verket om det spanska inbördeskriget som tryckts på svenska.
  –  :  The Spanish Civil War. [ref 44666]    200:-
    Eyre & Spottiswood, London, 1961. Large 8vo. XXIX, 720 pp. Illustrated with maps and photographs. Third printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. Tail of spine slightly bumped; condition Near Fine. Dust jacket somewhat yellowed and with a couple of tiny creases along the edges. Condition VG+.
Thomas, Lowell:  Med Lawrence i Arabien. Bemyndigad översättning av Karin Jensen. [ref 27529]    225:-
    J. Beckmans Bokförlag, Stockholm, 1926. 256 s. + 44 planschblad med fotografier. Samtida, privatbundet halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Fint ex.
[Thomée, Gustaf, (red.)]:  Taflor och skildringar från kriget mot Ryssland under åren 1854-1855. Med illustrationer bestående af porträtter, vyer, krigsscener, kartor och planritningar. [ref 27456]    1500:-
    Albert Bonniers Förlag / Hörbergska boktryckeriet, Stockholm, 1856. 4:o. (4), 225, (1) s. Illustrerad med 34 helsidesplanscher varav 10 utvikbara, samt 6 kartor varav 5 utvikbara. Rikt illustrerad i texten. Tämligen hårt nött samtida klotband med guldornerad rygg och marmorerade snitt. Snedläst; pärmarna något fläckade, pärmhörnen stukade, ett par centimeterlånga riss vid rygghuvud och -fot. Del av inlagan tidigare lös, därefter något ojämnt limmad. Inlagan i övrigt med enstaka smärre fläckar, planscherna med ett fåtal mindre riss och veck.
   Ambitiöst och rikt illustrerat arbete om Krimkriget. Förskeppet kom inte med på bilden då "Duke of Wellington" var för lång för scannern. Komplett.

Se bild på boken
Thomson, David:  Världshistoria 1914-1961. Översättning av Hans Dahlberg. [ref 48032]    90:-
    Aldus/Bonniers 1964. 191 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen aningen gulnad och spår efter prislapp på bakre osmlag, annars fin. (Aldusböckerna 114)
Thoursie, Ragnar - Kötting, Egon:  Kulissbygget. Tyskland mellan Molotov och Marshall. [ref 24410]    150:-
    Ljus Förlag, Stockholm, 1948. 293 s. + 8 planschblad med fotografier. Med tabeller i texten. Häftad. Delvis osprättad. Omslagen något gulnade samt med vissa bruksspår.
Thylander, Hilding:  Den grekiska världen. [ref 7765]    120:-
    Svenska Humanistiska Förbundet / Almqvist & Wiksell International [distributör] 1986. 546 s. Illustrerad med planscher och kartor (vissa i färg) i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Kartbilaga med 7 kartor saknas.
Tillyard, Stella:  Aristokrater. [Caroline, Emily, Louisa & Sarah Lennox 1740-1832]. Översättning av Margareta Eklöf. [ref 53370]    90:-
    Tiden 1995. 176 + 240 s. + 44 planschsidor (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag.
Tretjakov, Sergej Michajlovic (ed.):  Tscheljuskin. Ein Land rettet seine Söhne. [ref 81632]    350:-
    Verlagsgenossenschaft ausländischer Arbeiter in der UdSSR, Leningrad / Moskau, 1934. Small 4:o. 222, (2) s. Illustrated with photographs and 3 fold-out maps. Publisher's decorated cloth. Spine and boards somewhat soiled and faded, upper corners slightly bumped. Condition Very Good.
Troyat, Henri:  Alexander II. Tsaren - befriaren. Översatt av Inger Johansson. [ref 931]    125:-
    Norstedts 1992. 233 s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre veck och ett par lagade revor.
  –  :  Katarina den stora 1729-1796. Översättning: Harald Bohrn. [ref 23164]    125:-
    Norstedts 1979. 448 s. + 16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
(Truman, Harry S.):  The Words of Harry S Truman. Selected by Robert J. Donovan. [ref 57490]    100:-
    Newmarket Press, New York, [1984]. 112 pp. Photo illustrated. 1st edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Small spot on back endpaper.
Truman, Margaret:  Harry S Truman. [ref 76006]    150:-
    Hamish Hamilton, London, 1973. Large 8vo. (6), 602 pp. + 24 pages of photographs. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket spine slightly faded and a little chipped to head. Back panel of jacket lightly rubbed and with a small scratch. Library stamp on front free endpaper and on back paste-down.
Tuchman, Barbara W.:  Bibeln & svärdet. England och Palestina från bronsåldern till Balfour. Översättning: Jan Wahlén. [ref 52447]    135:-
    Atlantis 1992. 407, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag Förlagets blindpressade pappband med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Den första saluten. Översättning: Jan Wahlén. [ref 7704]    100:-
    Atlantis 1989. Stor 8:o. 348, (1) s. + 8 planschblad (vissa i färg). Kartor i texten samt på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Om det amerikanska frihetskriget och dess europeiska bakgrund.
  –  :  En fjärran spegel. Det stormiga 1300-talet. Översättning: Britt Lundbom. [ref 56905]    135:-
    Atlantis 1994. Stor 8:o. 668, (1) s. Med karta på för- och eftersättsblad. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Tunberg, Sven (utg.):  Hellas och de hellenistiska rikena. [ref 74167]    125:-
    Norstedts 1928. 562, (2) s. Illustrerad med bilder och kartor. Privatbundet gediget linneband med bägge omslagen medbundna (L. Gustafssons bokbinderi). Namnteckning på smutstitelbladet. För- och understrykningar i texten. (Norstedts världshistoria del 2)
Tuulse, Armin:  Borgar i västerlandet. Ursprung och typutveckling under medeltiden. [ref 72656]    325:-
    Nordisk Rotogravyr 1952. Liten 4:o. 266 s. + 80 planscher. Häftad. Främre omslag med lagad reva. Ouppskuren.
Tziovaridou Claeson, Christina:  Greker och andra. [ref 84278]    140:-
    Carlssons 2012. 146, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Täckholm, Vivi:  Sagans minareter. En bok om Islam. [ref 35678]    125:-
    Generalstabens Litografiska Anstalt [1971]. 319, (1) s. + 12 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. 1:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med svaga veck i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
Törngren, Adolf:  Ryssland i revolution. 15 mars–31 juli 1917. [ref 35367]    150:-
    Bonniers 1917. Liten 8:o. 207, (1) s. Trevligt rött halvklotband med ryggdekor och titelfält i svart skinn (N.B. A-son). Det marmorerade pärmpappret aningen skavt samt lätt skadat på bakre pärmen. Omslag ej medbundet.
Ulfsäter-Troell, Agneta:  Drottningar är också människor. [Sex kvinnoöden på Stockholms slott]. [ref 79125]    150:-
    Förlaget Ulfsäter, [Smygehamn], 1997. Stor 8:o. 479, (1) s. Illustrerad med bilder ur Bernadottebibliotekets bildarkiv. 2:a upplagan. 1:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, i övrigt fin.
Ullman, Magnus:  Rysshärjningarna på Ostkusten sommaren 1719. [ref 80236]    175:-
    Bokförlaget Magnus Ullman, Stockholm, 2006. Liten tvär 4:o. 183 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Sjöfästningen Sveaborgs fall 1808. Förräderi eller krigslist. [ref 83017]    150:-
    Bokförlaget Magnus Ullman, Stockholm, 2008. Liten tvär 4:o. 160 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Uppström, Rolf:  Mysteriet Karl XII:s död. [ref 80468]    140:-
    Historiska institutionen, Göteborg, [1994]. Stor 8:o. (4), 195 s. Illustrerad. Häftad. Ryggfoten med litet stötmärke, i övrigt ett fint ex. (Uppsatser från Historiska institutionen i Göteborg)
Utterström, Gustaf:  Jordbrukets arbetare. Levnadsvillkor och arbetsliv på landsbygden från frihetstiden till mitten av 1800-talet. 1-2. [ref 22261]    550:-
    Tiden 1957. Stor 8:o. (8), 898 + (4), 527 s. Förlagets dekorerade halvlinneband med skyddsomslag. Omslagen ojämnt gulnade och med några lagade revor, i övrigt med små naggar. Exlibris i båda volymerna. (Den svenska arbetarklassens historia [11-12])
   Akademisk avhandling.
Waage, Peter Normann:  Ryssland är annorlunda. En kulturhistorisk bruksanvisning. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 52260]    125:-
    Forum 1992. Stor 8:o. 319, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wahl, Mats - Ambrosiani, Björn:  Folket i Birka på vikingarnas tid. [ref 65136]    125:-
    Bonnier Carlsen, Stockholm, 2001. Liten tvär 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med teckningar av Sven Nordqvist. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Faktafavoriten)
Wahlbäck, Krister:  Regeringen och kriget. Ur statsrådens dagböcker 1939–41. [ref 34349]    100:-
    Prisma 1972. 190, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något missfärgat på rygg och kanter, lagad reva i övre kanten.
Wahlqvist, Bertil:  Vikingarnas öar. [ref 68767]    125:-
    Atlantis 1996. 249, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Wahlström, Sten - Weibull, Jörgen:  Historia på plats. Bildredaktör: Gil Dahlström. [ref 19323]    100:-
    Bra Böcker 1990. Stor 8:o. 174 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med en lagad reva i övre kanten, annars ett mycket bra ex.
Vaksberg, Arkadij:  Lubjanka. Sanningen om Stalins skräckvälde: dess torterare, bödlar och miljontals offer. Översättning från ryskan av Hans Björkegren. [ref 66726]    150:-
    Norstedts 1993. Stor 8:o. 254 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
  –  :  Skjut de galna hundarna! Berättelsen om Stalins åklagare Vysjinskij och hans tid. Översatt från ryskan av Hans Björkegren. [ref 37660]    150:-
    Norstedts 1990. Stor 8:o. 356 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Valentin, Hugo:  Den fjättrade Clio. Sju essäer till belysning av historikerns tidsbundenhet. [ref 7651]    90:-
    Natur och Kultur 1957. 187, (1) s. + 5 planschblad. Häftad. Något sned rygg med läsveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Frihetstidens riddarhus. Några bidrag till dess karakteristik. [ref 14754]    110:-
    Gebers 1915. XXIII, (1 blank), 292 s. Häftad. Mörktonad rygg med veck och sluten spricka samt skadad ryggfot. Omslagen ojämnt mörktonade, naggade och med smärre riss. Lätt fläckad rygg och bakre omslag. Någon enstaka understrykning och markering med blyerts i början av boken. Dedikation från författaren på främre omslag.
   Akademisk avhandling.
Wall, Gunnar:  Tidernas största bedrägerier. [Genialiska svindlerier som lurade en hel värld]. [ref 77332]    100:-
    Semic 2005. 240 s. Sparsamt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Världens största fiaskon. [Storslagna drömmar som gick i kras]. [ref 81063]    100:-
    Semic, Sundbyberg, 2007. 255 s. Sparsamt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wallensteen, Ivar:  Nordens historia i årtal. Från 793 till vår tid. [ref 60036]    100:-
    Atlantis 1995. Stor 8:o. 175, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet, skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Wallström, Tord - Forselles, Charles af:  Guldgrävarna. Svenska äventyrare i Alaska. [ref 69380]    140:-
    Wiken, 1986. 244 s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Valmin, Natan:  Alexander den store. Världsfredens förste förkämpe. [ref 53099]    100:-
    Natur och Kultur 1942. Stor 8:o. 178, (1) s. + 6 planschblad. Förlagets dekorerade halvklotband. Obetydligt snedläst, pärmarna delvis något blekta.
  –  :  Hannibal. En stormakts fall. [ref 18525]    100:-
    Natur och Kultur 1943. 150, (1) s. + 4 planschblad. Förlagets halvklotband. Ryggen obetydligt blekt, tillskrift på fria försättsbladet.
Ward, Christopher:  Svenskarna vid Delaware. Översättning från engelskan av Ingvar Andersson. [ref 41820]    100:-
    Norstedts 1938. Liten 8:o. 276 s. + 2 planschsidor med kartor. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med svaga veck, ett par små fläckar och stött ryggfot.
Warshow, Robert Irving:  Rika och ruinerade vid Wall Street. Översättning av Ragnhild Haglund. [ref 20393]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1932. 197, (2) s. Häftad. Obetydligt snedläst, rygg och bakre omslag med smärre bruksspår.
Se bild på boken
Wassberg, Carl Anton:  Afhandling om nordens Befolkning af götherna, deras hemseder, kunskapswett och religionsbruk, med ett bihang om de nordiska göthernas märkwärdigaste krigståg. [ref 13582]    300:-
    Tryckt hos Schmidt & Comp., Christianstad, 1843. Liten 8:o. 115, (1) s. Häftad i enkelt, senare pappomslag med handtextad ryggtitel och stänkmarmorerade snitt. Främre omslaget med viss pappersförlust i hörnen samt med 11 cm lång reva i främre falsen, bakre omslaget med ett par smärre riss och veck. Inlagan fin.
   Alf Henriksons exlibris på titelbladets baksida.
Watson, Bruce W. (ed.):  Military Lessons of the Gulf War. [ref 81366]    150:-
    Greenhill Books, London, 1991. 272 pp. Illustrated with maps and tables. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket faintly rubbed and creased, else fine.
Watts, Sheldon J.:  Västeuropas sociala historia 1450-1720. Översättning: Suzanne Almqvist. [ref 37669]    110:-
    Författarförlaget 1987. 378 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, lätt skavd. (Människan i historien)
Webster, Maud:  Maffians värld. Historien om Cosa Nostra. [ref 70991]    110:-
    Historiska Media 2004. 215 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wedgwood, C.V.:  Vilhelm den tyste. Greve av Nassau, prins av Oranien 1533-1584. Till svenska av Hugo Hultenberg. [ref 68788]    125:-
    Ljus Förlag, Stockholm, 1946. 395 s. Illustrerad med porträtt och karta. Förlagets halvklotband med hårt blekt rygg. Bägge omslagen medbundna. Exlibris.
Vegesack, Thomas von:  Utan hem i tiden. Berättelsen om Arved. [ref 57426]    115:-
    Norstedts 2008. 175, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier samt kartor på för- och eftersättsblad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Behandlar Arved von Vegesack.
Weibull, Carl Gustaf:  Freden i Roskilde den 26 februari 1658. [ref 14573]    100:-
    Gothia, Stockholm, 1958. 206 s. + 8 planschblad. Häftad med flikomslag. Ryggen något nött och med läsveck. Tillskrift i bläck på titelplanschens baksida samt i blyerts på sista blanka sidan.
Weibull, Curt:  Drottning Christina. Studier och forskningar. [ref 10383]    120:-
    Natur och Kultur 1961. 259, (1) s. + 1 porträtt. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och ett blad mot slutet med reva i marginalen, annars ett fint ex.
   Kristina.
Weibull, Lauritz:  Stockholms blodbad och andra kritiska undersökningar. [ref 39823]    110:-
    Natur och Kultur 1965. 267 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslagets rygg lätt solkad.
Weider, Ben - Hapgood, David:  Mordet på Napoleon. Översättning: Lennart Forshufvud. [ref 28958]    100:-
    Förlags AB Wiken 1984. 268 s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag.
Weidhagen-Hallerdt, Margareta (red.):  Från medeltidens Stockholm. [ref 53014]    100:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1993. 260 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1993)
Weiss, Peter - Limqueco, Peter (red.):  Russelltribunalen. Från sessionerna i Stockholm och Roskilde. [ref 78451]    90:-
    PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något gulnad och med läsveck. (En PAN-bok. - Panorama)
Weitz, Eric D.:  Weimartyskland. Löfte och tragedi. Översättning: Claes-Göran Jönsson. [ref 82644]    150:-
    Dialogos, Stockholm, 2009. Stor 8:o. 370 s. + 8 planschsidor med reproduktioner i färg samt tämligen rikt illustrerad i texten. 1:a upplagan, 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Welinder, Stig:  Sveriges historia 13000 f.Kr.-600 e.Kr. (del 1). [ref 81912]    225:-
    Norstedts 2009. Stor 8:o. 502 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Totalt 8 volymer utkommer. Sveriges historia - ett samarbete mellan Historiska museet, Norstedts förlag och TV4-gruppen.
Wells, Peter S.:  Från barbarer till änglar. De mörka århundradena i nytt ljus. Översättning: Claes-Göran Jansson. [ref 58867]    150:-
    Dialogos Förlag 2008. 203, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Venturini, Carl:  Rysslands och Tysklands befrielsekrig från Franska Herraväldet under Napoleon Buonaparte, åren 1812-1815. Kriget i Ryssland 1812. Del 1 (allt som utkom). Öfversättning [C. H. von Sivers]. [ref 76212]    500:-
    Tryckt hos Sam. Norberg, Göteborg, 1822. Liten 8:o. (54), 558 s. + utvikbar karta. Nära samtida halvfranskt band. Bandet lätt stött och inlagan mycket lätt åldersfläckad annars fin.
Wertheimer, Eduard von:  Napoleons son. En lifsbild efter nya källor. [ref 79272]    150:-
    Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1915. 348 s. Förlagets dekorerade klotband med marmorerade snitt. Exlibris på klistrade försättsbladet. Rygg och pärmar delvis något blekta, pärmhörnen delvis lätt stukade.
   Om Napoleon II.
Wesseling, Henk:  Söndra och härska. Uppdelningen av Afrika 1880-1914. Översättning av Joakim Sundström. [ref 77288]    150:-
    Historisk Media 2006. 446 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små veck i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
West, Rebecca:  A Train of Powder. [ref 82246]    110:-
    Macmillan, London, 1955. 331, (1) pp. 1st UK edition. Publisher's cloth. Spine slightly slanted, spine ends and corners slightly bumped, rear board faintly faded. Endpapers slightly foxed, owner's signature on first free end paper. Condition Very Good to VG-.
Westerlund, Lars:  Byar, skrån och statlig modernisering. Parokialism, mikromakt och förfelade reformförsök inom hantverket och landskulturen under frihetstiden. [ref 80250]    100:-
    Folkkontraktet i Finland, Åbo, 1992. XI, 340, (1) s. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder, bakre omslaget med ett par obetydliga fläckar.
Westwood, J.N.:  Sovjets historia 1917-1970. Översättning: Styrbjörn Järnegard. Fackgranskning: Hans Björkegren. [ref 75022]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något blekt, annars ett fint ex. (W&W-serien 285)
   Det sista kapitlet som behandlar perioden fram till 1970 har nyskrivits för denna utgåva.
Westwood, Jennifer (red.):  Historiens gåtfulla platser. Heliga tempel, symboliska landskap, forntida städer och förlorade länder runtom i världen. [ref 72843]    200:-
    Natur och Kultur 1988. 4:o. 239 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lång tillskrift på försättsbladet.
Wetterberg, Gunnar:  Från tolv till ett. Arvid Horn 1664-1742. [ref 75227]    125:-
    Atlantis 2006. 710, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Arvid Horn utnämndes till kaptenlöjtnant vid drabanterna 1696 och kom därigenom i kontakt med den unge Karl XII. Horn var den ledande svenske politikern under frihetstidens första skede och fungerade länge som landets verklige regent.
  –  :  Kanslern Axel Oxenstierna i sin tid. 1-2. [ref 69638]    400:-
    Atlantis 2002. 578 + 579-1067, (1) s. Illustrerade. Del 1 i 3:e tryckningen, 17:e tusendet, del 2 i originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Del 1 med en del lättare understrykningar i blyerts, i övrigt en fin uppsättning. 2 volymer.
   Axel Oxenstierna föddes 1583. Han blev Sveriges rikes kansler 1612 och stannade på posten till sin död 1654.
  –  :  Levande 1600-tal. Essäer. [ref 66823]    125:-
    Atlantis 2004. 345 s. 2:a tryckningen, 10:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Wettstein, Margrit:  Liv genom tingen. Människor, föremål och extrema situationer. [ref 81774]    90:-
    Symposion, Stockholm, 2009. 154, (1) s. Häftad med flikomslag. Inlagan med ett par understrykningar och marginalanteckningar i bläck, eftersättsbladen med en hel del noteringar i bläck.
Widding, Lars:  Eva Brauns förlorade liv. En dokumentär berättelse. [ref 12912]    140:-
    Norstedts 1983. 228, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan med några markeringar i bläck, företrädesvis i marginalerna.
  –  :  På jakt efter Pistolekors tid. Bilderna och dokumenten. Bildredaktör: Carl-Erik Ohlén. [ref 33909]    125:-
    Gebers 1972. 247, (1) s. Genomgående illustrerad. Teckningarna i förordet av Hasse Erikson och Gunnar Brusewitz. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget endast med lättare bruksspår.
Widengren, Geo:  Ryttarfolken från öster och andra artiklar. [ref 35384]    100:-
    Bonniers 1960. 141, (1) s. + 8 planschblad med illustrationer. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget något gulnat samt med ett par små lagade revor. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie)
Wieselgren, Per (utg.):  DelaGardiska archivet eller handlingar ur grefl. DelaGardiska biblioteket på Löberöd. 1-20 + bihang i 8 volymer. [ref 58811]    4200:-
    Stockholm & Lund 1831-1844. (10), 248, (2) + XVI, 240 + VIII, 256 + (2), 254, (2) + XVI, 240 + (4), 252 + IV, 252 + (4), 252 + (2), IV, 252 + XIV, 242 + VI, 248 + XXX, 216 + VIII, 248 + VIII, 268 + IV, 252 + XVIII, 240 + XVI, 160, 80 + (2), XIV, 244, (2) + VI, (2), 256 + LXX, 328, 72 s. + 19 faksimilplanscher + 1 plansch + 1 porträtt. Samtida trevliga halvfranska band med ryggdekor och färgat snitt. Lite skavda ryggar och lite stötta hörn. Inlagorna med endast lätt åldersfläckade förutom del 7 så har ett antal missfärgade blad. Komplett.
   Samlades av generalen och diplomaten Jakob Gustaf De la Gardie. Del 19-20 utgavs efter hans död och innehåller handlingar om honom själv. Arkivet finns nu i Lunds universitetsbibliotek.
Wijk, Johnny:  Svarta börsen - samhällslojalitet i kris. Livsmedelsransoneringarna och den illegala handeln i Sverige 1940-1949. [ref 51412]    150:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1992. Stor 8:o. (2), VI, 326 s. Illustrerad. Limhäftad. Dedikation från författaren på titelbladet. Fint ex. (Stockholm Studies in History 46)
   Akademisk avhandling.
Wikman, Sture:  Häxor, schamaner och en yverboren. Nio historiska stycken. [ref 56762]    95:-
    Tiden 1992. 278, (1) s. Illustrerad med teckningar av Göran Ekström. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wilde, Jacob:  Det så kallade oinskränkta enwäldet som kon. Carl efter wedertagit namnetal den ellofte glorwördigst i åminnelse anno 1680 wordit opdragit emot ogrundade rychten förswaradt och i sitt retta lius framstäldt af Jacob Wilde H. R. och utaf latinska språket på swenska öfwersatt af Matthias Benzel. [ref 9244]    1200:-
    Tryckt uti Historiographi Regni Tryckeri, Stockholm, 1742. (4), 278, (1) s. Samtida halvfranskt band med rödtintade snitt samt rikt guldornerad rygg med blå ryggtiteletikett och fem upphöjda bind. Exlibris samt liten tillskrift i blyerts på klistrade försättsbladet. Pärmhörnen något stukade, pärmar och rygg med vissa skrapmärken. Sidan 155-156 med liten pappersförlust i nedre hörnet, inlagan i övrigt fin.
   Alf Henriksons exlibris på klistrade försättsbladet.

Se bild på boken
Wilén, Broge:  Postfärderna över Ålands hav. [ref 82489]    125:-
    Föreningen Ålands Vänner, Mariehamn, 1975. 91 s. Illustrerad med kartor, teckningar och fotografier. Originalupplaga. 1:a upplagan. Häftad. Fint ex.
Wilhelm II, kejsare av Tyskland:  Gestalter och händelser från åren 1878-1918. Översättning av major E. Brusewitz. [ref 16645]    150:-
    Bonniers 1922. 309, (2) s. + 1 porträtt. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex.
Wilkinson, Norman:  The Dardanelles. Colour Sketches from Gallipoli. [ref 76516]    450:-
    Longmans Green & Co, London, 1915. Large 8vo. 118 pp. + colour frontispiece, 35 colour plates, black and white illustrations throughout. 1st edition. Original dark blue cloth with title and gilt illustration to front board, gilt title on spine, side edges of pages uncut, gilt to head of page edges. 2 signatures on front free endpaper otherwise a nice copy.
Se bild på boken
Villius, Hans:  Kassettbrevens gåta. Maria Stuart och mordet på Darnley. [ref 23143]    85:-
    Natur och Kultur 1956. 92, (1) s. Häftad. Omslagen obetydligt skavda, namnteckning på det bakre.
Willmott, H.P.:  Första världskriget. [ref 84646]    165:-
    Bonniers 2006. 4:o. 319 s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och tabeller. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Villstrand, Nils Erik (red.):  Kustbygd och centralmakt 1560-1721. [ref 60232]    225:-
    Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 1987. 430 s. Illustrerad med kartor och tabeller. Häftad. Fint ex. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland. Nr 546)
   Innehåller uppsatser som framlades vid ett symposium under Svenska litteratursällskapets jubileumsår 1985.

Se bild på boken
Wilson, David M. (red.):  Vikingarna och folken i norr. Historia och kulturell utveckling 400–1100. Under medverkan av Christine E. Fell, H. Ament, Catherine Hills, James Graham-Campbell, Else Roesdahl, David M. Wilson, Joachim Herrmann och Jöran Mjöberg. Översättning av Gunnar Ruud. Vetenskaplig granskare: Peder Lamm. [ref 48025]    175:-
    Prisma 1980. 4:o. 247 s. Med 340 illustrationer, varav 82 i färg, 258 fotografier, teckningar och kartor. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslagets innerflik med lagad leva, annars ett mycket bra ex.
Wimarson, Nils (red.):  I:1. Göteborgs historia. Förra delen. I:2. Göteborgs historia. Senare delen. II. Göteborgstraktens natur. III. Götaälvsområdets fornminnen. IV. Gamla Lödöse. V. Forskningar på platsen för det forna Nya Lödöse. VI. Nya Lödöse tänkeböcker. VII. Stadsbildningar och stadsplaner i Götaälvs mynningsområde från äldsta tider till omkring adertonhundra. VIII. Göteborgs befästningar och garnison. IX. Göteborgs äldre industri. X. Göteborgs handel och sjöfart 1637-1920. XI. Göteborgsporträtt. XII. Göteborgs donationer. XIII. Göteborgs landerier. XIV. Västsvenskt silver och västsvenska guldsmeder. XV. Västsvensk forntro och folksed. XVI. Folksägen och folkdiktning i västra Sverige. XVII. Västsvensk kyrklig konst. XVIII. Läckö slott och de de la Gardieska monumentalbyggnaderna i Västergötland. XIX. Bohusfisket. XX. Göteborg. [ref 81636]    4500:-
    Göteborgs stad/Jubileumsutställningens publikationskommitté, Göteborg, 1923-1935. Liten 4:o. (6), 837, (5)+(2), 701+518, (1)+370, (1)+667, (1)+(4), 300+XXVII, 715, (2)+(6), 312, (1)+(2), 728+(6), 389, (1)+260+(2), 223, (1)+301, (1)+233, (2)+135, (2)+239, (1)+215, (1)+144, (1)+201, (2)+318, (1)+978, (1) s. Illustrerade med fotografier, kartor och tabeller, varav flera utvikbara. Numrerad upplaga där respektive del tryckts i 200 exemplar, varav dessa uppbär numret 75. Förlagets halvfranska band med sprängda snitt samt sparsamt guldornerade ryggar med fyra upphöjda bind. Ryggarna något blekta; några volymer dessutom med lätt fläckade ryggar och med namnteckningar eller smärre tillskrifter på försättsbladen. (Skrifter utgivna till Göteborgs stads trehundraårsjubileum genom jubileumsutställningens publikationskommitté I-XX)
   I-XX, 21 volymer. Allt som utkom. Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.

Se bild på boken
Vinde, Victor:  Mitt i Europa. [ref 28560]    100:-
    Norstedts 1952. 247, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och reproduktioner. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. Pärmarnas kanter med lättare skrapmärken.
Virubova, Anna:  Minnen från ryska hovet och revolutionen. [ref 28405]    175:-
    Bonniers 1923. Stor 8:o. 291 s. Fotoillustrerad. Häftad. Lätt snedläst. Rygg och omslag ojämnt mörktonade, samt med ett par riss vid ryggfoten.
Wittrock, Georg:  Österrike-Ungern i bosniska krisen 1908-1909. [ref 42146]    200:-
    Almqvist & Wiksell 1939. Stor 8:o. XV, (1 blank), 592 s. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med smärre, lätta veck. Ryggfoten något stukad, i övrigt obetydligt kantstött nedtill. (Skrifter utgivna av K. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala. 33)
Voipio, Anni:  Finlands fältmarskalk. Översättning: Brita Hiort af Ornäs. [ref 13650]    90:-
    Gebers [1942]. 193, (1) s. + 32 planschblad med fotografier. Häftad. Ryggen något nött och mörktonad med stötskada och falsreva nedtill samt läsveck, omslagen med lätta bruksspår, det bakre även naggat i ytterkanten, Sid. 8-9 med en liten fläck.
Voltaire, François de:  Karl den tolftes historia. Översättning av Ernst Lundquist. [ref 1647]    125:-
    Bonniers 1918. 308, (2) s. Rikt illustrerad. Samtida privatbundet skinnryggsband med blindpressad pärmdekor och främre omslag medbundet. Ryggen blekt och med små skrapmärken, i övrigt gott skick.
  –  :  The History of Charles the Twelfth, King of Sweden. A new translation, from the last Paris edition. [ref 62319]    500:-
    Silas Andrus, Hartford, 1829. Small 8vo. 276 pp. Contemporary full leather with decorated spine. A little worn and foxing. Endpapers creased, inscription on front free endpaper.
Se bild på boken
Woodham-Smith, Cecil:  Lätta brigaden. Översättning av Maj Lorents. [ref 26669]    175:-
    Norstedts 1955. 341, (1) s. Illustrerad med fotografier samt 1 utvikbar karta. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med smärre bruksspår, i övrigt ett fint ex.
   Behandlar Krimkriget.
Woodward, Bob:  CIA:s hemliga krig 1981-87. Översättning: Bo Isaksson, Reinhard Krause, Elisabeth Rinman. [ref 6129]    140:-
    Rabén & Sjögren 1988. 562, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt en liten, lagad reva.
Vovelle, Michel:  Revolutionens mentalitet. Samhälle och tänkande under franska revolutionen. Översättning av Jan Stolpe. [ref 64043]    120:-
    Arbetarkultur, Stockholm, 1988. 299, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Voznesenskaja, Julia - Mamonova, Tatjana - Goritjeva, Tatjana - Malachovskaja, Natalja (huvudred.):  Kvinnan & Ryssland. Redigering och översättning: Carola Hansson och Karin Lidén. [ref 77107]    100:-
    AWE/Gebers 1981. 211, (2) s. Illustrerad med fotografier av Carloa Hansson och vinjetter av Tatjana Mamonova. Limhäftad. Blekt rygg samt obetydlig ytskada på bakre omslag.
[Wrangel, Fredrik]:  Kriget emellan Ryssland och Turkiet. Försök till krigshistorisk skildring af en svensk officer. Senare afdelningen: Österländska kriget. [ref 78535]    750:-
    Adolf Bonniers Förlag, Stockholm, 1854, 1857. 228, (2),242, LX, (2) s. Med 3 utvikbara kartor samt några kartor i texten. Nära samtida halvfranskt band med sparsamt blindpressad och guldornerad rygg. Pärmarna med vissa skrapmärken, pärmhörnen något stukade. Främre falsen med ett par centimeterlånga sprickor, bakre falsen med spricka om ca 3 cm vid rygghuvudet. En av kartorna med reva om ca 6 cm.
   Arbetets 2 delar sammanbundna i 1 volym.
Wretö, Tore:  Vägen till Edo. Japan och västerlandet i upptäckternas tidsålder. [ref 11131]    110:-
    Fischer & Co 1994. Liten 8:o. 184, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Fint ex.
Wright, Lawrence:  al-Qaida och vägen till 11 september. Översättning: Örjan Sjögren. [ref 79022]    125:-
    Bonniers 2007. Stor 8:o. 468 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Belönad med Pulitzerpriset 2007.
Wägner, Wilhelm:  Rom. Dess tillkomst, utveckling, verldsvälde och förfall. 1-3. [ref 35020]    400:-
    L.J. Hiertas Förlag, Stockholm, 1869-1872. X, 325, (1) + XII, 435, (1) + VIII, 440 s. Med 407 illustrationer i texten samt 2 utvikbara, litograferade kartor. Samtida halvfranska band med sprängda snitt samt fyra upphöjda bind. Alf Henriksons exlibris på de klistrade försättsbladen, ryggar och pärmar med ett fåtal lätta skrapmärken. Del 1 med lite större fläckar på sidorna 159-169, inlagorna i övrigt rena.
   3 volymer.
Wägner, Wilhelm (utg.):  Hellas. De gamla grekernas land och folk. För den klassiska ålderdomens vänner, isynnerhet för den mognare ungdomen. 1-2 i 1 volym. Öfversättning. [ref 182]    250:-
    Frans Svanström, Stockholm, [1864]. (2), 309, (7) + (2), 262, (8) s. + 2 utvikbara planscher + 10 planscher i tontryck samt 160 illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Lätt nött band med något stötta hörn, främre pärmen med lagad skada i ytterkanten. Ren och fin inlaga.
Ylikangas, Heikki:  Klubbekriget. Det blodiga bondekriget i Finland 1596-97. Översättning: Mats Huldén. [ref 62667]    140:-
    Atlantis 1999. 420 s. + 32 planschsidor. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vägen till Tammerfors. Striden mellan röda och vita i finska inbördeskriget 1918. Översättning av Nils Torvalds och Sara Torvalds. [ref 66068]    200:-
    Atlantis 1998. 503, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. 3:e tryckningen, 13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet veck och lagad reva (6 mm) i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
Zhao, Ziyang:  Statens fånge. En kinesisk premiärministers hemliga tankar. Översättning av Perry Johansson. [ref 84633]    140:-
    Norstedts 2010. Stor 8:o. 362 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss, i övrigt ett fint ex.
Zschietzschmann, W.:  Hellas och Rom. Antikens kulturhistoria i bilder. Med ett företal av Bror Olsson. Till svenska av Ann-Marie Holmquist och Bengt M. Holmquist. [ref 18854]    120:-
    Allhem, Malmö, 1960. Stor 8:o. XCII, (4), 304, (10) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt. Lätt skada på främre pärmen intill falsen, innerfalsarna med lätt missfärgning, eftersättsbladet och bakre pärmens insida med små märken efter tejp. Skyddsomslag saknas.
Zweig, Stefan:  Maria Stuart. Till svenska av Hugo Hultenberg. [ref 84785]    200:-
    Skoglunds 1962. 381, (1) s. Ny upplaga. Gediget svart klotband med ryggtitelfält i grönt skinn, sprängda snitt samt båda omslagen medbundna (Leonard Gustafssons Bokbinderi). Obetydligt fläck på främre pärmen, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Marie Antoinette. En olycklig drottnings historia. Översättning från tyskan av Erland Rådberg. [ref 75812]    175:-
    Bonniers 1933. Stor 8:o. 510 s. + 8 planscher. 2:e upplagan. Förlagets vackra ryggdekorerade halvfranska band med främre omslaget medbundet och övre guldsnitt.
  –  :  Marie Antoinette. En olycklig drottnings historia. Översättning från tyskan av Erland Rådberg. [ref 80983]    500:-
    Bonniers 1933. 510 s. + 8 planscher. 1:a svenska upplagan. Elegant, rött helskinnband (Bonniers bokbinderi) med helt guldsnitt, inre och yttre pärmbordurer, marmorerade för- och eftersättsblad samt sparsamt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind; båda omslagen medbundna. Marmorerad skyddskassett med skinnskodda hörn. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Se bild på boken
  –  :  Marie Antoinette. En olycklig drottnings historia. Översättning från tyskan av Erland Rådberg. [ref 27123]    125:-
    Bonniers 1934. Stor 8:o. 510 s. + 8 planscher. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Fint ex.
Åberg, Alf:  Drömmen om Vinland. Svenskarna och Amerika 1637-1800. [ref 67037]    150:-
    Natur och Kultur 1996. Stor 8:o. 231 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Irlands historia. [ref 21442]    120:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 187, (4) s. + 4 planschblad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckningar på försättsbladen, skyddsomslaget med några lagade revor. (Kulturländernas historia)
  –  :  Svenskarna under stjärnbaneret. Insatser under nordamerikanska inbördeskriget 1861-1865. [ref 57032]    150:-
    Natur och Kultur 1994. Stor 8:o. 251 s. + 10 planscher i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Främre pärmen obetydligt buktande, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Utflykter i historien. [ref 47106]    100:-
    Natur och Kultur 1976. 203, (1) s. Illustrerad av Fibben Hald. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet annars ett mycket bra ex.
   Citat från omslagets baksida: ... "och på Cornwalls klippiga kust söker han [Åberg] finna sanningen bakom kung Arthur och hans riddare.".
Öste, Sven:  Skuggor över USA. [ref 38009]    90:-
    Bonnier 1964. 263 s. + 32 planschsidor (även omslag) med fotografier av författaren. Häftad med flikomslag. Omslagen med smärre veck i hörnen, en aning kantnött.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS