|
|
Edwards, Kenneth:
Myteriet vid Invergordon. Översättning av Thure Nyman. [ref 57588] |
100:- |
| |
Skoglunds 1938. Stor 8:o. 343 s. Häftad med handgjort skyddsomslag efter originalet. Skyddsomslaget med smärre veck, riss och ett par lagade revor. Ouppskuren. Se bild på boken |
 |
|
Ehrström, Eric Gustaf:
Kanonerna vid Oravais. Eric Gustaf Ehrströms dagbok från 1808 och 1811 utgiven av Christman Ehrström. [ref 22839] |
125:- |
| |
Legenda 1986. 153, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag. |
 |
|
Ekendahl, Staffan:
Abraham Lincoln. Hans liv och tid. [ref 83498] |
140:- |
| |
Norstedts 2011. 414 s. + 16 planschsidor med illustrationer samt några kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Elgklou, Lars:
Kungliga eskapader och kuriositeter från alla länder och tider. [ref 24632] |
150:- |
| |
Askild & Kärnekull 1982. 4:o. 202 s. Mycket rikt illustrerad. Kungliga exlibris och namnteckningar återges på pärmarnas insidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. Ett urval av historiska fakta. Officiellt och inofficiellt, känt och okänt, lyckligt och tragiskt, mänskligt och omänskligt. |
 |
|
:
Tsarernas Ryssland. [ref 46016] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1992. 4:o. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Elliot, John:
Örnarnas fall. De stora europeiska dynastiernas slut. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 50773] |
125:- |
| |
Bonniers 1977. 248 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
Engelmann, Bernt:
Mina vänner vapenhandlarna. Små krig – stora affärer. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 69033] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1966. 229, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt en mindre skada i övre främre ytterhörnet. |
 |
|
Englund, Peter:
Brev från nollpunkten. Historiska essäer. [ref 68620] |
100:- |
| |
Atlantis 2003. 292, (1) s. + 32 planschsidor (vissa i färg). 4:e tryckningen, 66:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Förflutenhetens landskap. Historiska essäer. [ref 15954] |
90:- |
| |
Atlantis 1991. 278, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen, 33:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Stridens skönhet och sorg. Första världskriget i 212 korta kapitel. [ref 79859] |
150:- |
| |
Atlantis 2008. Liten 8:o. 631, (1) s. Fotoillustrerad. 2:a tryckningen, 40:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Tystnadens historia och andra essäer. [ref 67431] |
100:- |
| |
Atlantis 2003. Liten 8:o. 271, (1) s. + 16 fotoplanschsidor (delvis i färg). Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Engman, Max:
Lejonet och dubbelörnen. Finlands imperiella decennier 1830-1890. [ref 69630] |
125:- |
| |
Atlantis 2000. 402, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår samt smärre veck och riss på baksidan, i övrigt ett fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie nr 113) |
 |
|
Engman, Max (red.):
När imperier faller. Studier kring riksupplösningar och nya stater. [ref 59924] |
120:- |
| |
Atlantis 1994. 374, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Ericson Wolke, Lars - Larsson, Göran - Villstrand, Nils Erik:
Trettioåriga kriget. Europa i brand 1618-1648. [ref 80343] |
190:- |
| |
Historiska Media 2006. 416 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade linneryggsband. Fint ex. |
 |
|
Ericson, Lars:
Svenska frivilliga. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen. [ref 54721] |
150:- |
| |
Historiska Media 1996. Stor 8:o. 292 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett litet "nagg" i övre kanten. |
 |
|
Esmark, Kim - McGuire, Brian Patrick - Arvidsson, Håkan - Kruse, Tove Elisabeth - Harison, Dick- Rodén, Marie-Louise:
Tusen år i Europa. 1-3. Översättning från danskan: Öjevind Lång och Christian Thurban. [ref 67564] |
450:- |
| |
Historiska Media, Lund, 2000-2001. 362, (1) + 317, (1) + 303, (1) s. Illustrerade. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick. 3 volymer. Band 4 omfattande tiden 1800-2000 saknas här. |
 |
|
Essén, Rütger:
Bakom Asiens portar. [ref 2655] |
140:- |
| |
Bonniers 1931. Stor 8:o. 290 s. + 28 planschblad. Kartor i texten. Häftad. Omslagen med lätta veck, annars ett bra ex. |
 |
|
:
Från Asiens oroshärdar. [ref 14921] |
120:- |
| |
Bonniers 1931. Stor 8:o. 215, (2) s. + 24 planschblad. Häftad. Främre omslag med litet hörnveck, annars ett bra ouppskuret ex. |
 |
|
Everett, Susanne - Young, Brigadier Peter:
The Two World Wars. [ref 80751] |
225:- |
| |
Bison Books, Greenwich, 1984. Large 4to. 512 pp. Profusely illustrated (partly in colour) with photographs, maps and reproductions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine; condition Near Fine. Dust jacket just faintly yellowed; condition Near Fine to Fine. |
 |
|
Everitt, Anthony:
Augustus. Roms förste kejsare. Översättning: Mia Mårtensson. [ref 82801] |
150:- |
| |
Prisma 2007. 390 s. + 8 planschsidor med fotografier samt kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Farago, Ladislas:
Det tysta kriget. Underrättelseväsen, spionage, sabotage, kontraspionage, propaganda. Översättning och inledning av Arvid Eriksson. [ref 9264] |
125:- |
| |
Ljus Förlag 1956. 300, (1) s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Fenby, Jonathan:
Generalissimo. Chiang Kai-chek and the China He Lost. [ref 72281] |
175:- |
| |
Free Press, London, 2003. Large 8vo. XXIX, 562 pp. + 12 plates with 47 b/w photos. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine. |
 |
|
Fernández-Armesto, Felipe:
Millennium. De senaste tusen årens historia. Översättning: Jan Wahlén. [ref 53700] |
180:- |
| |
Forum 1997. Stor 8:o. 787 s. Rikt illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Ferrero, Guglielmo:
Romerska kejsarinnor. Bemyndigad öfversättning af Ernst Lundquist. [ref 35109] |
125:- |
| |
Gebers 1913. XVI, 168 s. + 26 planscher med afbildningar efter antika skulpturer. Förlagets klotband med marmorerade snitt och monterad pärmbild. En plansch fäst med tejp i inre marginalen, annars gott skick. |
 |
|
Finlands utrikesministerium (utg.):
Finlands blå-vita bok. [1]. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939. I belysning av officiella dokument. [ref 76079] |
90:- |
| |
Kooperativa förbundets bokförlag 1940. 121 s. + 2 utvikbara kartor. 2:a upplagan. 12:e-22:a tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget är rätt nött och naggat samt saknar en bit vid ryggfoten. (Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet) |
 |
|
Fischer, John:
Vad tänker männen i Kreml? Översättning av Tore Zetterholm. [ref 724] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1947. 199 s. Häftad. Vattenskadad rygg (fläck på bakre falsen), annars ett bra ex. |
 |
|
Fishman, Jack - Hutton, J. Bernard:
Sanningen om Josef Stalins privatliv. Förord av Sir Robert Bruce Lockhart. Översättning av Maj Britt Paul-Pont. [ref 72753] |
120:- |
| |
Berghs 1964. 223 s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad med flikomslag. Ryggfoten något fransig och omslagen lätt kantstötta nedtill, i övrigt gott skick. |
 |
|
Fleming, Peter:
Bayonets to Lhasa. The First Full Account of the British Invasion of Tibet in 1904. [ref 84416] |
175:- |
| |
Rupert Hart-Davis, London, 1961. 319 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, dust jacket with minor shelfwear. Condition VG+ to Near Fine. |
 |
|
Floyd, David:
1905 års ryska revolution. Översättning av Gull Brunius. [ref 74680] |
90:- |
| |
Rabén & Sjögren 1971. 126, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar (vissa i färg). Häftad. Ryggen med smärre veck, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
Fogd Pedersen, Christian:
Flaggor i färg. Svensk översättning och bearbetning: Stig Wilton. [ref 22550] |
90:- |
| |
AWE/Gebers 1981. Liten 8:o. 295 s. [Ny, aktuell och utvidgad upplaga]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Färgserien) |
 |
|
Forbes, Rosita:
Raisuli. Bergens sultan. Förord av Sven Hedin. Till svenska av Bertil Åkerman. [ref 34191] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1925. 237, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. Båda omslagen medbundna. Om Marocko. Översättning av Otfrid von Hansteins tyska bearbetning "Raisuli, Sultan der Berge". Behandlar Mulei Ahmed el-Rais-uli. |
 |
|
Forssell, Nils:
Fouché. Revolutionsmannen och polisministern. Napoleonväldet sett inifrån. [ref 65036] |
110:- |
| |
Gebers 1925. 214 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt. Marmorerade snitt. |
 |
|
:
Från Robespierre till Clemenceau. Historiska strövtåg. [ref 15207] |
120:- |
| |
Bonniers 1944. 293, (2) s. + 23 planschblad. Häftad. Något snedläst, ryggen mörktonad och med läsveck. Rygghuvud och -fot samt omslagens nedre kanter lätt stötta. |
 |
|
Foster, R.F.:
Modern Ireland 1600-1972. [ref 81294] |
175:- |
| |
Allen Lane The Penguin Press, London, 1988. Large 8vo. XIII, (1), 688 pp. Illustrated with maps. 8th printing. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Fine, no remarks to be made. |
 |
|
Fraser, Antonia:
Marie-Antoinette. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 65697] |
150:- |
| |
Forum 2002. 487, (1) s. + 48 planschsidor (de flesta i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. "En underbar, gripande och engagerande biografi ... Fraser är som allra bäst här, överskådlig, auktoritativ och inkännande" |
 |
|
Fredborg, Arvid:
Serber & kroater i historien. Från 800-talet till våra dagar. [ref 8755] |
110:- |
| |
Atlantis 1994. 393, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Freud, Jonathan:
Judarnas konung. Berättelsen om Herodes. [ref 82454] |
125:- |
| |
Askelin & Hägglund, 1988. 201 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Frieda, Leonie:
Katarina av Medici. En biografi. Översättning av Birgitta Gahrton. [ref 77344] |
150:- |
| |
Prisma 2005. 455 s. + 24 planschsidor (huvudsakligen i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Frisch, Hartvig:
Europas kulturhistoria. 1-4. [ref 73657] |
200:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1979. 552 + 557 + 502 + 602 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 4 volymer. |
 |
|
Funnell, Charles E.:
By the Beautiful Sea. The Rise and High Times of That Great American Resort, Atlantic City. [ref 71429] |
125:- |
| |
Alfred Knopf , New York, 1975. Large 8vo. (11), 199, (10) pp. Drawings and 32 pages of photographs. Publisher's hardcover. Dustwrapper. Condition fine. Describes the hotels, restaurants, pavilions, boarding houses, and the Boardwalk. All the amusements such as rolling chairs, merry-go-rounds, ferris wheels & brothels. |
 |
|
Furuhagen, Hans:
Antikens undergång. En essä om historieskrivningen som i själva verket speglar sin egen samtid. [ref 1765] |
90:- |
| |
Bonniers 1985. (47) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1985) |
 |
|
:
Pompeji bakom ruinerna. [ref 74824] |
150:- |
| |
Natur och Kultur 2004. Stor 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i texten. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat annars fin. Med författaren som ciceron får vi i den här boken en lättillgänglig och rikt illustrerad skildring av vad vi i dag vet om staden och dess öde. |
 |
|
:
Rom. Marmor och människor. En krönika om den Eviga Staden under 2000 år. [ref 72177] |
175:- |
| |
Natur och Kultur 2000. Stor 8:o. 351, (1) s. Illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. |
 |
|
Furumark, Arne:
Hellener och barbarer. [ref 70983] |
110:- |
| |
Bonniers 1962. 137, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget tämligen hårt blekt på ryggen, men annars ett fint ex. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie) |
 |
|
:
Redan de gamla grekerna. [ref 34316] |
90:- |
| |
Bonniers 1961. 118, (1) s. + 8 planschblad med illustrationer. Häftad med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex. (Bonniers lilla kulturhistoriska serie) |
 |
|
Gadolin, Carl Axel Johan:
Finland av i går och i dag. En politisk-ekonomisk översikt. [ref 27527] |
90:- |
| |
Kooperativa förbundets bokförlag 1938. Liten 8:o. (2), 304 s. Illustrerad med fotografier. Tabeller och diagram. Förlagets dekorerade linneband med blekt rygg. Den utvikbara kartan saknas. |
 |
|
Galbraith, John Kenneth:
Ambassador's Journal. A Personal Account of the Kennedy Years. [ref 81593] |
150:- |
| |
Houghton Miflin Company, Boston, 1969. Large 8vo. XX, (2), 656 pp. + numerous photographic plates. First printing. Publisher's decorated cloth. Spine just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine. |
 |
|
Gandhi, Mahatma:
Satyagraha i Sydafrika. Av M.K.Gandhi. Bemyndigad översättning från engelskan av Ada Rosengren. [ref 80579] |
300:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag, Stockholm, 1933. 406 s. Elegant samtida halvfranskt band (Håkan Wahlströms bokbinderi) med marmorerade snitt, guldornerad rygg och fyra upphöjda bind. Samtliga omslag medbundna. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick. |
 |
|
Gascoigne, Bamber:
Kina. Kejsare, dynastier och konstskatter. Översättning: Margareta Eklöf. Fackgranskning av översättningen: Bo Gyllensvärd. [ref 23329] |
120:- |
| |
Bonniers 1974. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg) av Christina Gascoigne och Derrick Witty och andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Genberg, Kjell E.:
Vilda Västern. Historien om det stora, löftesrika landet som en gång befolkats av indianer. [ref 48069] |
125:- |
| |
Williams Förlags AB 1975. 4:o. 128 s. Genomgående illustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. Rygg och främre omslag en aning nötta. |
 |
|
Gerner, Kristian:
Centraleuropas historia. [ref 81380] |
150:- |
| |
Natur och Kultur 1997. 472, (1) s. Sparsamt illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Gerner, Kristian - Karlsson, Klas-Göran:
Nordens Medelhav. Östersjöområdet som historia, myt och projekt. [ref 82743] |
150:- |
| |
Natur och Kultur 2002. 335, (1) s. Illustrerad med kartor och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
Geyl, Pieter:
Napoleon - hjälte eller tyrann? I översättning från holländska av Brita Dahlman. [ref 21784] |
90:- |
| |
Rabén & Sjögren 1967. 355, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Rygg och omslag med smärre omslag, i övrigt ett fint ex. (TEMA-serien) Originalets titel: Napoleon voor en tegen. - Med författarens medgivande har vissa förkortningar gjorts av fil. lic. Jan Wennerblad. |
 |
|
Gibbon, Edward:
Romerska rikets nedgång och fall. 1-3. Från engelskan av Birgit och Nils-Olof Franzén. [ref 35115] |
300:- |
| |
Ljus Förlag 1946-1950. 675 + 591, (1) + 633, (1) s. + planscher + 1 utvikbar karta i del 1. Förlagets halvklotband med samtliga omslag medbundna. Ryggen till del 1 med veck och lätt blekt, del 2 och 3 med något hårdare blekta ryggar. Försättsbladet till del 3 missfärgat av bifogat tidningsurklipp. I övrigt gott skick. 3 volymer. |
 |
|
:
Romerska rikets nedgång och fall. 1-4. Översättning: Claës Gripenberg. [ref 84684] |
250:- |
| |
Forum 1977. 425, (1) + 422, (1) + 378, (1) + 418, (1) s. Illustrationer och band: Olof Landström. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. D.M. Lows förkortade version. 4 volymer. |
 |
|
Gilmour, Margaret:
Hovliv i Karl II:s England. Översättning av Helge Åkerhielm. [ref 19799] |
100:- |
| |
Hökerbergs 1944. 297 s. + 8 planschblad. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Ryggen med ett lätt veck upptill, ryggfoten aningen stött. |
 |
|
Goldsworthy, Adrian:
Puniska krigen. Kampen mellan Rom och Karthago. Översättning: Hans Magnusson. [ref 83962] |
125:- |
| |
Historiska Media, Lund, 2003. 476 s. Illustrerad med kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg lätt blekt, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Gordon, W.J.:
Flags of the World. Past and Present. Their Story and Associations. [ref 84685] |
300:- |
| |
Frederick Warne and Co., London and New York, 1926. XVI, 263, (1) pp. + XXXV plates in colour. With over 500 illustrations by W.J. Stokoe. Reprinted with supplement. Publisher's decorated red cloth. Owner's book plate on paste-down endpaper. Spine somewhat slanted, spine ends slightly bumped and frayed, rear hinge partially cracked. Condition VG-. |
 |
|
Graham-Campbell, James:
Vikingarnas värld. Förord av David M Wilson. Översättning av Ingegerd Sköldin och Hans Berggren. Fackgranskning av Jan Peder Lamm och Sibylla Haasum. [ref 48026] |
250:- |
| |
Askild & Kärnekull [1981]. 4:o. 220 s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Graham-Campbell, James - Kidd, Dafydd:
The Vikings. [ref 70261] |
175:- |
| |
Distributed by William Morrow and Company, New York, 1980. 4to. 200 pp. Profusely illustrated, mostly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper. Spine head slightly bumped. Catalog of an exhibition held at the British Museum, London, and The Metropolitan Museum of Art, New York. |
 |
|
Grant, Michael (huvudred.):
Grekland och Rom. Den västerländska kulturens födelse. Förord och svensk bearbetning: Gösta Säflund. Översättning: Gunilla Berglund. [ref 17233] |
275:- |
| |
Bonniers 1965. Liten folio. 361, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade halvfranska band med skyddsomslag, som är något slltet och naggat. Övre guldsnitt. (Bonniers illustrerade kulturhistoria). |
 |
|
Grayzel, Solomon:
A History of the Jews. From the Babylonian Exile to the Present. [ref 65410] |
120:- |
| |
The Jewish Publication Society of America, Philadelphia, 1970. XXV, (2), 881 pp. Illustrated. Second Edition, Third Impression. Publisher's cloth in dustwrapper, torned, with small pieces missing (small loss of text to the front). |
 |
|
Gren, Erik:
Grekland. [ref 78315] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1957. 263, (1) s. + 4 planschblad. Kartor i texten. 1:a upplagan. Häftad. Något snedläst. Omslagen gulnade, inklistrat tidningsurklipp på smutstitelbladets baksida, missfärgning på titelbladet. (Kulturländernas historia) |
 |
|
:
Greklands historia. [ref 66757] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1968. Liten 8:o. 267, (3) s. + 8 planschsidor. Kartor i texten. [4:e upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lättare bruksspår. (Kulturländernas historia) |
 |
|
Grieg, Nordahl:
Frihet och liv är ett. Rapport från två krig. Översättning och efterskrift av Ylva Holm och Jan Stolpe. [ref 72476] |
90:- |
| |
Norstedts 1983. 214, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget ojämnt blekt och lätt skavt. (Norstedts klassiker) |
 |
|
Grinder-Hansen, Poul (red.):
Unionsdrottningen. Margareta I och Kalmarunionen. [ref 66848] |
200:- |
| |
Danmarks Nationalmuseum, Köpenhamn, 1996. 4:o. 468, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Föreningen Nordens årsbok 1997) Text på svenska och danska. - Boken är en bearbetad utgåva av katalogen till Danmarks Nationalmuseums utställning "Margrete I. Nordens Frue og Husbond". |
 |
|
Grusjko, Viktor - Rogde, Isak:
Mitt liv i KGB. [ref 78648] |
140:- |
| |
Gyldendal, Oslo, 1995. 271, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Text på norska. |
 |
|
[Gråberg af Hemsö, Jacob] - Ramel - Mallet du Pan, Jacques - [Järta, Hans J.]:
Dag-bok öfver blockaden af Genua år 1800. Författad af en på stället varande svensk. + Dagbok öfver Franske medborgarne Pichegrus, Barthelemys, m.fl. Den 18 Fructidor (4 Sept.) 1797, skedda Deportation til Guyana, deras vistande derstädes och flykt derifrån. Författad af general-adjutanten Ramel, chef för franska lagstiftande corpsens lifvakt samt en af de vid samma tillfälle deporterade. Öfversättning. + Om faran för den politiska jämvigten uti Europa. Ifrån fransyskan öfversatt af Carl Leonard Stålhammar. + Några tankar om sättet at uprätta och befästa den urgamla franska monarchien. [ref 70118] |
2000:- |
| |
Deleen och Forsgren, Stockholm + Anders Zetterberg, Stockholm + Anders Zetterberg, Stockholm + Kumblinska Tryckeriet, Stockholm, 1801, 1799, 1790, 1799. Liten 8:o. Graverat titelblad + 99 s. + 1 utvikbar graverad karta. + (2), + IV, + 122 s + (2), 149, (1) + 62 s. Något senare halvfranskt band med lätt ryggdekor och färgat snitt. Skadat rygghuvud. Namnstämpel på främre pärmens insida och försättsbladets baksida. 4 arbeten i en volym. Gråberg, 1776-1847, diplomat, skriftställare, var svensk konsul i bl.a. Italien, Marocko och Tripolis och slutade som romersk adelsman och bibliotekarie hos storhertigen av Toscana. |
 |
|
Gudmundson, Ulf:
Tjeckoslovakien 1968. En socialistisk tragedi. [ref 78450] |
90:- |
| |
PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 176 s. Illustrerad med en karta. Originalupplaga. Originalpocket. Bakre omslag med smärre stötskador, titelbladen med missfärgning av tidningsurklipp. (En PAN-bok) |
 |
|
Gunnarson, Gunnar:
Ryssland 1917. En revolutionskrönika månad för månad. [ref 35363] |
125:- |
| |
Tiden 1967. 295 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten pappersförlust (8x8 mm) på baksidan, namnteckning på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Gunther, John:
Ryssland av i dag. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 36495] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1958. Stor 8:o. 489, (1) s. + 1 utvikbar karta. Häftad. Omslagen lätt skamfilade. Till största delen ouppskuren. |
 |
|
Gustafsson, Harald:
Mellan kung och allmoge. Ämbetsmän, beslutsprocess och inflytande på 1700-talets Island. [ref 27768] |
140:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1985. Stor 8:o. 319, (1) s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. (Stockholm Studies in History 33) Akademisk avhandling. |
 |
|
Göndör, Ferenc:
A-6171. Ett judiskt levnadsöde. [ref 66550] |
120:- |
| |
Warne Förlag, Partille, 2000. 191, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt, nedre hörnen något stötta, i övrigt ett fint ex. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. |
 |
|
Haglund, Gunnar:
Gerillapilot i Biafra. [ref 11062] |
150:- |
| |
Förlag Allt om Hobby, Stockholm, © 1988. 152 s. Illustrerad med fotografier (vissa i färg). Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. Sammanfattning på engelska med titeln: Biafran Babies - a unique "air force" av Lennart Berns. |
 |
|
Hahn, [Stefan] - Brody, [Abraham] - Fürstenberg, [Wulf]:
Judarnas historia. [ref 51595] |
100:- |
| |
Ljus 1950. Liten 8:o. 324 s. Illustrerad med 8 planschblad. Häftad. Ryggen med svaga läsveck och lätt stött nedtill, bakre omslag en aning fläckat. Exlibris på främre omslagets insida. |
 |
|
Hallendorff, Carl:
De franska Bourbonernas fall. En studie. [ref 16486] |
90:- |
| |
Norstedts 1905. 41 s. Häftad med tryckt originalomslag. Ryggen förstärkt med papperstejp, veck på bakre omslag uppfodrat på insidan med samma material. Sista bladet och bakre omslag med hundöron. (Svenska Humanistiska Förbundets skrifter 10) |
 |
|
Halliday, E.M. - Black, Cyril E.:
Ryssland i revolution. Till svenska av Allhems bokredaktion. [ref 35366] |
150:- |
| |
Allhems, Malmö, 1968. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt blekt. (Caravel-serien) |
 |
|
Han, Suyin [pseud. f. Elisabeth Comber]:
Kina år 2001. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 535] |
90:- |
| |
PAN/Norstedts 1968. 231, (2) s. Originalpocket. En liten förlagsstämpel på bakre omslag, annars ett fint ex. (En PAN-bok / Panorama) |
 |
|
Hannula, J.O.:
Hakkapeliter och karoliner. Bilder ur det svensk-finska rikets och Finlands krigshistoria. [ref 18161] |
175:- |
| |
Bonniers 1941. 264 s. Rikt illustrerad med kartor, fotografier och reproduktioner. Häftad. Lätt snedläst. Omslag och rygg något solkade och fläckade samt med ett fåtal smärre riss och veck. |
 |
|
Harrie, Ivar:
Athenare. Essayer. [ref 2210] |
100:- |
| |
Gebers 1927. Stor 8:o. 211 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck. |
 |
|
Harrison, Dick:
Gud vill det! Nordiska korsfarare under medeltiden. [ref 69650] |
150:- |
| |
Ordfront 2005. 573, (1) s. + 16 planschsidor i färg samt rikligt med illustrationer och kartor i texten. 1:a upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Harrisons historia. [ref 77173] |
90:- |
| |
Historiska Media 2003. Liten 8:o. 123 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Krigarnas och helgonens tid. Västeuropas historia 400-800 e.Kr. [ref 82293] |
140:- |
| |
Prisma 2001. 592 s. Illustrerad, huvudsakligen i färg. Kartor på för- och eftersättsblad. [3:e upplagan]. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Slaveri. En världshistoria om ofrihet. Forntiden till renässansen. [ref 84710] |
150:- |
| |
Historiska Media, Lund, 2006. Stor 8:o. 575 s. + 16 planschsidor med fotografier och reproduktioner. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Stora döden. Den värsta katastrof som drabbat Europa. [ref 68159] |
140:- |
| |
Ordfront 2000. 480 s. Illustrerad. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Tankar om historia. [ref 78548] |
140:- |
| |
Prisma 2003. Liten 8:o. 318, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Haslip, Joan:
Marie Antoinette. Till svenska av Hans Granqvist. [ref 27120] |
110:- |
| |
Norstedts 1991. 339, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantnött omslag, lätt repat på baksidan. annars ett fint ex. |
 |
|
Hastings, Max (text) - Stevens, George (foto):
Seger i Europa. Från invasionen till kapitulationen. Unikt nytt fotomaterial. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 36673] |
140:- |
| |
Legenda, Stockholm, 1985. 4:o. 192 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet felinsatt, med veck och skador samt liten pappersförlust. I övrigt gott skick. |
 |
|
Hatt, Gudmund:
Makter och maktsfärer. [ref 26862] |
120:- |
| |
Dagens Böcker, Malmö, 1942. 154 s. + kartor (19 s.). Förlagets linneband med titeln präglad i brunt. Pärmarna buktar något utåt. (Vår svenska värld 14) |
 |
|
Hauser, Ernest O.:
Japan på marsch. Översättning av Gösta Olzon. Efterskrift av Bo Enander. [ref 78691] |
95:- |
| |
Bonniers 1942. Liten 8:o. 225, (2) s. Häftad. Något snedläst, liten reva i ryggfoten, omslagen med ett par smärre veck. (Aktuella serien) |
 |
|
Hawkes, Jacquetta:
Egyptens faraoner. Under medverkan av Bernard V. Bothmer och redaktionen för Horizon Magazine. Till svenska av Kerstin Nielzén. [ref 11014] |
125:- |
| |
Allhem, Malmö, 1967. Liten 4:o. 152, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Caravel-serien) |
 |
|
Hazelton, George C., Jr.:
The National Capitol. Its Architecture Art and History. [ref 9538] |
125:- |
| |
New York, J.F. Taylor & Company, 1911. Large 8vo. (10), 301 pp. Richly illustrated. "The Capitol Edition". Publisher's decorated cloth. Spine slightly faded, head and tail a little worn. Book-plate. |
 |
|
Heckscher, Gunnar:
Asiatiskt maktspel. [ref 71248] |
100:- |
| |
Akademilitteratur 1986. 434 s. [2:a upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Hedin, Sven:
Chiang Kai-shek. Marskalk av Kina. [ref 82718] |
250:- |
| |
Bonniers 1939. Stor 8:o. (2), 302 s. + 41 planschblad samt 1 utvikbar karta i färg. Tredje tusendet. Förlagets röda klotband med förgyllda rygg- och pärmtitlar. Ryggen lätt blekt, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Från fronten i väster. September-november 1914. [ref 15034] |
125:- |
| |
Bonniers 1915. (8), 801, (2) s. + 4 kartor. Med 300 illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött med smärre skrapmärken på ryggen. Gåvotillskrift på försättsbladet. "Den tyska upplagan av denna bok har jag tillägnat den tyska hären. Den svenska upplagan tillägnar jag dem av mina landsmän, som äro i behov av att lära känna ett folk, som vet sin plikt." (Sven Hedin). |
 |
|
:
Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. [ref 24164] |
200:- |
| |
Bonniers 1915. (8), 964, (4) s. Illustrerad med över 400 bilder samt 11 kartor. Originalupplaga. Förlagets blå, dekorerade klotband. Gott skick. |
 |
|