|
|
Dahlberg, Erik:
Karl X Gustafs begrafning i Stockholm 1660. 11 blad litografier efter samtida kopparstick, tecknade af Erik Dahlberg med beskrifvande text af Harald Yngve Larson. [ref 68244] |
125:- |
| |
J.N. Nyréns förlag, Stockholm, 1917. Tvär folio. IV s. Häftad. Omslagen något gulnade samt med smärre pappersförluster i marginalerna. (2 blad utvikbara). Se bild på boken |
 |
|
Dahlberg, Hans:
Hundra år i Sverige. Krönika över ett dramatiskt sekel. [ref 75747] |
125:- |
| |
Bonniers 1999. Stor 8:o. 384, (7) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
I Sverige under 2:a världskriget. [ref 74089] |
120:- |
| |
BonnierFakta 1986. Stor 8:o. 331 s. Genomgående illustrerad. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. |
 |
|
Dahlbergh, Erik:
Erik Dahlberghs dagbok. I urval och med inledning av Alf Åberg. [ref 12393] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1962. Liten 8:o. 198, (1) s. + 1 porträtt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva vid främre falsen samt små skrapmärken på bakre falsen. (Levande litteratur) |
 |
|
Dahlgren, Stellan - Florén, Anders - Karlsson, Åsa (red.):
Makt & vardag. Hur man styrde, levde och tänkte under svensk stormaktstid. Femton uppsatser. [ref 66208] |
125:- |
| |
Atlantis 1993. 335, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Dahllöf, Tell G.:
I utvandrarnas spår. En bok om Sverige i Amerika. [ref 20801] |
85:- |
| |
Verbum 1975. 110, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
Dannert, Leif:
Svensk försvarspolitik 1743-1757 i dess utrikespolitiska och inrikespolitiska sammanhang. [ref 40978] |
125:- |
| |
Uppsala Universitet, 1943. Stor 8:o. XXIII, (1), 380, (1) s. Häftad. Omslagen något gulnade och fläckade samt med några riss och veck längs kanterna. Inlagan med några markeringar i blyerts. |
 |
|
Dünser, Margret:
Europas kungahus. Översättning av Christina De la Gardie och Görel Sällström. [ref 12877] |
200:- |
| |
Wiken 1981. 4:o. 215 s. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. |
 |
|
Eban, Abba:
Mitt folk. Judarnas historia. [ref 80906] |
120:- |
| |
Hillel-Förlaget, Stockholm, 1992. 319 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Edgren, Lars:
Lärling - gesäll - mästare. Hantverk och hantverkare i Malmö 1750-1847. [ref 26584] |
125:- |
| |
Dialogos, Lund, 1987. 403 s. Illustrerad med tabeller och diagram. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med lättare bruksspår, inlagan med någon enstaka liten understrykning. |
 |
|
Egerbladh, Berndt:
Jag minns mitt 40-tal. [ref 21762] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1991. Stor 8:o. 304 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
:
Jag minns mitt 50-tal. [ref 21763] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1992. Stor 8:o. 224 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Ehrenstahl, David Klöcker:
Certamen Equestre 1-2. Karl XI:s karusell inför samtid och eftervärld. Kommentarer: Karl XI:s trontillträde, den stora karusellen & historien om ett bokverk. Commentary: Karl XI's Accession, the Grand Carousel & the History of a Bookwork. Utgiven av Jonas Nordin. [ref 23444] |
300:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm, 2005. 29,5x17,5 cm + 29,5x39 cm. 253, (3) s. + Planschband, (4), 13, (5), 13 s + 63 planscher i faksimil, delvis utvikbara. Förlagets två gula pappband med titeltext i rött. Förvarade i en stadig gul kassett av kraftig kartong. Fint ex. Svensk och engelsk text. |
 |
|
Einhorn, Lena:
Handelsresande i liv. Om vilja och vankelmod i krigets skugga. [ref 68491] |
120:- |
| |
Prisma 1999. 521, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett obetydligt riss vid rygghuvudet, annars ett fint ex. |
 |
|
Elgklou, Lars:
Bernadotte. Historien - och historier - om en familj. [ref 3141] |
200:- |
| |
Askild & Kärnekull 1978. Liten 4:o. 244 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Namnteckningar från samtliga kungar finns återgivna på pärmuppslaget. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Kungliga eskapader och kuriositeter från alla länder och tider. [ref 24632] |
150:- |
| |
Askild & Kärnekull 1982. 4:o. 202 s. Mycket rikt illustrerad. Kungliga exlibris och namnteckningar återges på pärmarnas insidor. Förlagsband med skyddsomslag. Ett urval av historiska fakta. Officiellt och inofficiellt, känt och okänt, lyckligt och tragiskt, mänskligt och omänskligt. |
 |
|
Englund, Peter:
Den oövervinnerlige. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt [Karl X Gustav]. [ref 68691] |
125:- |
| |
Atlantis 2000. 797 (2) s. + 2 utvikbara planscher. Illustrationer: Erik Dahlberg. 3:e tryckningen, 101:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Förflutenhetens landskap. Historiska essäer. [ref 15954] |
90:- |
| |
Atlantis 1991. 278, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen, 33:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag som har en liten reva på baksidan. |
 |
|
:
Ofredsår. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. [ref 58777] |
100:- |
| |
Atlantis 1993. 631, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen, 91:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Ofredsår berättar om det kaotiska 1600-talet och om hur det gick till när Sverige steg upp från att vara en obetydlig stat i Europas utkant till att bli en av de stormakter som styrde kontinentens öden. |
 |
|
:
Poltava. Berättelsen om en armés undergång. [ref 65668] |
100:- |
| |
Atlantis 1988. 275, (1) s. Illustrerad med kartor. 5:e tryckningen, 86:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med veck och lagad reva. |
 |
|
Ericson Wolke, Lars:
1658. Tåget över Bält. [ref 78756] |
125:- |
| |
Historiska Media, 2008. 224 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, namnstämpel på fria försättsbladet. Smärre understrykningar och streckningar med bläck. |
 |
|
:
Lasse i Gatan. Kaparkriget och det svenska stormaktsväldets fall. [ref 3346] |
120:- |
| |
Historiska Media 2006. 318 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Ericson, Lars:
Stockholms historia under 750 år. [ref 66305] |
175:- |
| |
Historiska Media 2001. 415 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Exlibris på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. |
 |
|
:
Svenska knektar. Indelta soldater, ryttare och båtsmän i krig och fred. [ref 78048] |
120:- |
| |
Historiska Media, Lund, 1995. 276 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fuktfläckat, inlagan svagt vågformad. Ett hyggligt ex, anmärkningarna till trots. |
 |
|
Ericson, Lars - Hårdstedt, Martin - Iko, Per - Sjöblom, Ingvar - Åselius, Gunnar:
Svenska slagfält. [ref 77385] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2003. Stor 8:o. 456 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex. |
 |
|
Ericsson, Christer:
"Vi är alla delar av samma familj". Patronen, makten och folket vid Nyby bruk 1880-1940. [ref 58749] |
140:- |
| |
Carlssons 1997. 267 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Ericsson, Georg:
Gustav II Adolf och Sigismund 1621-1623. [ref 36554] |
175:- |
| |
Uppsala 1928. Stor 8:o. XX, 271 s. Illustrerad med ett diagram och en karta. Häftad. Lite skavd runt om men delvis ouppskuren samt mörktonad rygg. Bortskrapad tillskrift på främre omslaget. Akademisk avhandling. |
 |
|
Eriksson, Ingvar:
Karolinen Magnus Stenbock. [ref 78083] |
150:- |
| |
Atlantis 2007. 357, (1) s. Sparsamt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, exlibris på smutstitelbladet. |
 |
|
Eriksson, Sven:
Carl XV. [ref 5883] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1954. Stor 8:o. 458, (1) s. + 13 planschblad. Häftad. Ryggen missfärgad, lätt nött och med läsveck, omslagen gulnade i kanterna och lätt naggade. Tillskrift på smutstitelbladet. |
 |
|
Fahlborg, Birger:
Sveriges yttre politik 1668-1672. 1-2. [ref 80158] |
250:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1961. Stor 8:o. XX, 522 + XII, 549 s. Häftad. Osprättade. Fin uppsättning. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Historiska serien, 7) |
 |
|
Ferm, Olle:
De högadliga godsen i Sverige vid 1500-talets mitt - geografisk uppbyggnad, räntestruktur, godsdrift och hushållning. [ref 80247] |
275:- |
| |
Riksantikvarieämbetet, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 526 s. Illustrerad med tabeller och kartor. Förlagets klotband. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Fint ex. (Studier till Det medeltida Sverige 4) |
 |
|
:
Olaus Petri och Heliga Birgitta. Synpunkter på ett nytt sätt att skriva historia i 1500-talets Sverige. [ref 79609] |
150:- |
| |
Sällskapet Runica et Mediævalia - Olaus Petri-stiftelsen 2007. 215 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Scripta minora 15) |
 |
|
Ferm, Olle - Johansson, Mats - Rahmqvist, Sigurd:
Det medeltida Sverige. Band 1 Uppland: 7 Attundaland : Bro, Färingö, Adelsö , Sollentuna. [ref 80234] |
175:- |
| |
Riksantikvarieämbetet, Stockholm, 1992. 387 s. Illustrerad. Häftad. Dedikation från författarna på smutstitelbladet. Fint ex. |
 |
|
Fernández-Armesto, Felipe:
Millennium. De senaste tusen årens historia. Översättning: Jan Wahlén. [ref 53700] |
180:- |
| |
Forum 1997. Stor 8:o. 787 s. Rikt illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Feuk, Johan:
Sverige på kongressen i Wien 1814-1815. Ett bidrag till kännedomen om Karl Johans yttre politik. [ref 80260] |
200:- |
| |
Gleerupska Universitetsbokhandeln, Lund, 1915. XXIII, (1), 351 s. Häftad. Ouppskuren. Ryggen något blekt, omslagen med ett fåtal smärre veck, främre omslagets insida med inklistrat tidningsurklipp. Dedikation från författaren på titelbladet. |
 |
|
Fjellman, Margit:
Drottning Louise. En biografi. [ref 10409] |
120:- |
| |
Bonniers 1965. 231, (1) s. + 24 planschblad. 11:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. |
 |
|
:
Gustaf VI Adolf. Närbilder av kungen. [ref 17802] |
85:- |
| |
Bonniers 1973. 191, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och lätt skadat. |
 |
|
:
Victoria. Sveriges drottning. [ref 47916] |
90:- |
| |
Bonniers 1980. 225, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lagade revor på omslaget. |
 |
|
Forssell, Nils:
Karl XIV Johan. [ref 23024] |
75:- |
| |
Gebers 1924. Liten 8:o. 92, (1) s. Häftad. Omslagen naggade, det främre även med tejplagning på insidan och det bakre med ett par revor och skadat vid falsen. Ouppskuren. (De största märkesmännen. XVIII) |
 |
|
Franzén, Gösta:
Svenskstad i Västindien. Gustavia på Saint Barthélemy i språk- och kulturhistorisk belysning. [ref 77850] |
150:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1974. Stor 8:o. 103 s. Häftad. Omslagen med ett fåtal obetydliga veck. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 16) |
 |
|
Friberg, Göte:
Stormcentrum Öresund. Krigsåren 1940-45. [ref 40213] |
140:- |
| |
Natur och Kultur 1977. 254, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget obetydligt solkat samt med några smärre riss och veck. |
 |
|
Friberg, Nils:
Stockholm i bottniska farvatten. Stockholms bottniska handelsfält under senmedeltiden och Gustav Vasa. En historisk-geografisk studie i samarbete med Inga Friberg. [ref 39723] |
300:- |
| |
LiberFörlag 1983. Stor 8:o. 500, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag samt bägge omslagen medbundna. Skyddsomslaget något naggat. Dedikation. (Stockholmsmonografier 53) |
 |
|
Frohnert, Pär:
Kronans skatter och bondens bröd. Den lokala förvaltningen och bönderna i Sverige 1719-1775. [ref 80592] |
200:- |
| |
Institutet för rättshistorisk forskning, Lund, 1993. XIV, (2), 373, (3) s. Illustrerad med tabeller och diagram i texten samt 1 löst bifogad, utvikbar tabell. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet, inlagan med några understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. (Rättshistoriskt bibliotek 48) |
 |
|
Fryxell, Anders:
Berättelser ur svenska historien. 1-46. [ref 80654] |
1500:- |
| |
L.J Hiertas Förlagsexpedition, Stockholm, 1842-1879. Liten 8:o. ca 11800 s. Illustrerad med utvikbara tabeller, antavlor och kartor. Huvudparten av verkets delar i 1:a upplagan, några delar i 2:a, 3:e, 5:e, 6:e respektive 8:e upplagan. Nära samtida, bruna halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar och sprängda snitt. Några volymer med något blekta ryggar samt lätta skrapmärken. Inlagorna med enstaka lagerfläckar och hundöron, ett fåtal volymer med namnteckning på fria försättsbladet. En fin uppsättning, anmärkningarna till trots. Del 1-46 sammanbundna i 23 volymer. |
 |
|
Furuhagen, Hans:
Mercurius och Vulcanus. En krönika om järnet i Sverige. [ref 76550] |
175:- |
| |
Jernkontoret 1997. Stor 8:o. 247 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie nr 32) |
 |
|
Goldsmith, Margaret:
Drottning Kristina. En psykologisk biografi. Översatt av Eric Swenne. [ref 10402] |
125:- |
| |
Tiden 1933. 263, (1) s. Illustrerad. Grönt lite skavt halvfranskt band med främre omslaget medbundet. |
 |
|
Graham-Campbell, James - Kidd, Dafydd:
The Vikings. [ref 70261] |
175:- |
| |
Distributed by William Morrow and Company, New York, 1980. 4to. 200 pp. Profusely illustrated, mostly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper. Spine head slightly bumped. Catalog of an exhibition held at the British Museum, London, and The Metropolitan Museum of Art, New York. |
 |
|
[Granberg, Per Adolf]:
Historisk tafla af f.d. Konung Gustaf IV Adolfs sednaste regerings-år med bilagor. 1-3 i 1 volym. [ref 19414] |
1200:- |
| |
Carl Delén, Elmén & Granberg, 1810-1811. Liten 8:o. 100, 169, (6), 98, (2), 194, (6), 80, 188, (4) s. Lätt skavt grönt halvklotband från tidigt 1900-tal. Inlagan med endast några sidor med ålderfläckar. Ett 10-tal av de sista sidorna med hundöron. |
 |
|
Gribble, Francis:
Drottning Kristinas hof och senare äfventyr efter tronafsägelsen. [ref 79211] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1914. Liten 8:o. 284 s. Samtida halvfranskt band (Herzogs bokbinderi) med guldornerad rygg, marmorerade snitt och 3 upphöjda bind. Främre omslag medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen något blekt och med ett par små skrapmärken. |
 |
|
Grimberg, Carl:
Svenska folkets underbara öden. 1-9. [ref 63343] |
500:- |
| |
Norstedts 1926-1927. Liten 8:o. Totalt ca 6000 s. Rikt illustrerade. Förlagets mörkblå halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt. Lätt nötta, blekta ryggar (en av ryggarna lite flammig). 9 volymer. |
 |
|
:
Svenska folkets underbara öden. 1-9 + 2 supplementband. [ref 41369] |
850:- |
| |
Norstedts 1937-1938. Totalt ca 7400 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. 11 volymer. |
 |
|
Grundberg, Malin:
Ceremoniernas makt. Maktöverföring och genus i Vasatidens kungliga ceremonier. [ref 80248] |
175:- |
| |
Nordic Academic Press, Lund, 2005. 334 s. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Fint ex. |
 |
|
Gullers, K.W. - Nycop, C.-A.:
Då. Våra beredskapsår 1939-1945. [ref 10664] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1975. (112) s. Rikt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två små fläckar på bakre pärmen och två smutsstänk på ryggen. Förlagsstämpel på titelbladet. |
 |
|
Gustaf III:
Konung Gustaf III:s skrifter i politiska och vittra ämnen tillika med dess brefvexling. 1-6. [ref 23975] |
2500:- |
| |
Carl Delén, Stockholm, 1806-1812. (20), 270 + (8), 341, (1) + (8), 375, (1) + (8), 286 + (6), 354 + (4), 383, (5) s. Graverat porträtt, graverat titelblad i del 1 samt 11 graverade helsidesplanscher. Samtida rikt ryggdekorerade halvfranska band. Alla banden lite skavda, stötta och lite fläckiga samt 4 av dom med nötta rygghuvud och -fot med bitar som saknas. Namnteckningar på alla försättsblad och titelblad annars rena inlagor. 6 volymer. |
 |
|
Gustav Vasa:
Brev. I urval och med inledning av Alf Åberg. [ref 4974] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1960. 212, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Levande litteratur. |
 |
|
Göransson, Göte:
Gustav Vasa och hans folk. [ref 17842] |
175:- |
| |
Bra Böcker 1984. 4:o. 267 s. Slösande rikt illustrerad med teckningar i färg och svartvitt av författaren. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Göransson, Johan:
Is Atlinga; Det är: De forna Göters, här uti Swea Rike, bokstäfver ok salighets-lära, tvåtusend tvåhundrad år före Christum, utspridde i all land; igenfunden af Johan Göransson. Tryckt hos Lars Salvius, Stockholm, 1747 (6), 130 sid + Johan Göransson: De yfverborna atlingars eller sviogöthars ok nordmänners patriarkaliska lära, eller sådan hon var före Odhin II:s tid; af Sämund hin frode på Island, efter gamla runoböcker år Chr. 1090. afskrefven; men nu efter trenne kongl. antiqvitets : archivet tilhöriga göthiska handskrifter med svensk öfversättning utgifven, af Johan Göransson. Tryckt hos directeuren ok kongl. samt Åbo academiae boktryckaren, Jacob Merckell, Stockholm, 1750. 28 sid (s. 25-28 opaginerade). [ref 58454] |
2300:- |
| |
Stockholm, Lars Salvius; Stockholm, Jacob Merckell, 1747, 1750. 8:o. (6), 130; 24, (4) s. Lite slitet halvpergamentband av senare snitt (sent 1800-tal). Litet hål på ryggen. Två arbeten i ett band. Den Patriarkaliska läran lite hårt skuren med något liten textförlust. Johan Göransson (1712-1769) var prost och kyrkoherde i Karlstads stift och menade att samtliga europeiska språk har sitt ursprung i runorna. Warmholtz 1439. |
 |
|
Hadenius, Stig - Nilsson, Torbjörn - Åselius, Gunnar:
Guide till Sveriges historia. [ref 76612] |
125:- |
| |
Kunskapsförlaget/Norstedts 1999. 527, (1) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Hagen, Ellen:
Livet på Gefleborg under furstar, hövdingar, fruar i 350 år. [ref 26016] |
200:- |
| |
Steinsviks Bokförlag AB, Stockholm, 1955. 4:o. 229, (3) s. Rikt illustrerad med porträtt. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Något nött band, pärmarna lite skeva. Exlibris. |
 |
|
:
Margareta. Nordens drottning 1353-1412. En återblick vid 600-årsminnet. [ref 27091] |
85:- |
| |
Saxon & Lindström 1953. 140 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Lätt nött. |
 |
|
Hagerman, Maja:
Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid. [ref 39217] |
120:- |
| |
Rabén Prisma 1996. 435, (1) s. Illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Ganska hårt snedläst, annars gott skick. |
 |
|
Hagerman, Maja (text) - Gabrielsson, Claes (foto):
Tusenårsresan. [ref 75587] |
140:- |
| |
Prisma 1999. Stor 8:o. 236, (2) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Hahr, August:
Nordiska borgar från medeltid och renässans. [ref 76607] |
125:- |
| |
Lindblads förlag, Uppsala, 1930. 192 s. Med 131 illustrationer. Häftad. Något mörktonad rygg. (Föreningen Urds skrifter 5) |
 |
|
Hallenberg, Jonas:
Öfver första delen af Sven Lagerbrings Svea rikes historia. Anmärkningar af Jonas Hallenberg. 1-2 i en volym. [ref 74731] |
1800:- |
| |
A. Gadelius, Stockholm, 1819-1822. Liten 8:o. (2), 349, (1) + 404, (2) s. Nära samtida halvfranskt band med ryggdekor och sprängt snitt. Lätt nött och stött samt något åldersfläckad. Rygghuvudet med några små revor. Vackert exlibris. Jonas Hallenberg (1748-1834 Docent i historia vid Uppsala universitet 1776) kritiserar här hårt Sven Lagerbrings historiska verk. |
 |
|
Hallendorff, Carl:
Från Karl XV:s dagar. Personer och händelser. [ref 71728] |
120:- |
| |
Norstedts 1924. 288 s. Illustrerad av Fritz von Dardel m. fl. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet. Ett par små skrapmärken på pärmarna. |
 |
|
Hallerdt, Björn (red.):
Emigration från Dalarna. [ref 61096] |
85:- |
| |
Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbund, Falun, 1968. 159 s. Illustrerad. Häftad. Särtryck ur Dalarnas hembygdsbok 1966. |
 |
|
Hallström, Gunnar:
Mälaröarnas historia - en bok om forntid och medeltid. [ref 50238] |
150:- |
| |
Bokförlaget Mälaröarnas Historia, 1969. Liten 4:o. 150 s. + 16 kartblad. Rikt illustrerad med fotografier i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Samhällshistoria från Mälaröarna - en bok om forntid och medeltid. [ref 35892] |
125:- |
| |
Bokförlaget Mälaröarnas Historia 1972. Liten 4:o. 158 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något skeva pärmar. Dedikation från "Ekerö pastorat". |
 |
|
Hammarström, Ingrid:
Stockholm i svensk ekonomi 1850-1914. [ref 55485] |
150:- |
| |
[Stadsarkivet], [Stockholm], 1970. Stor 8:o. XII, 396 s. + 8 planschblad. Originalklotband med något nött skyddsomslag. (Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. [2]). (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22:II) |
 |
|
Hannula, J.O.:
Hakkapeliter och karoliner. Bilder ur det svensk-finska rikets och Finlands krigshistoria. [ref 18161] |
175:- |
| |
Bonniers 1941. 264 s. Rikt illustrerad med kartor, fotografier och reproduktioner. Häftad. Lätt snedläst. Omslag och rygg något solkade samt med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Hansson, Anders:
Armfeldts karoliner. [ref 71109] |
250:- |
| |
Prisma/ Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003. 276, (XIII) s. Illustrerad. Numrerad upplaga med exklusivitet för medlemmar i Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, tryckt i 8.500 ex. Försedd med speciell faktabilaga om 8 s. Detta ex nr 2786. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Harrison, Dick:
Jarlens sekel. En berättelse om 1200-talets Sverige. [ref 70429] |
95:- |
| |
Ordfront 2002. 623, (1) s. + 8 planschsidor i färg. Illustrerad i texten. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladet bortskuret, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Stora döden. Den värsta katastrof som drabbat Europa. [ref 68159] |
140:- |
| |
Ordfront 2000. 480 s. Illustrerad. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Tankar om historia. [ref 78548] |
140:- |
| |
Prisma 2003. Liten 8:o. 318, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Uppror och allianser. Politiskt våld i 1400-talets svenska bondesamhälle. [ref 77171] |
75:- |
| |
Historiska Media 2004. Liten 8:o. 141 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Hartman, K.J.:
Tsar Peters underhandlingar 1716 om landgång i Skåne. [ref 80582] |
250:- |
| |
J.C. Frenckell & Son, Helsingfors, 1887. Stor 8:o. XXVI, 180, (3) s. Något valhänt utfört, grönt privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper. Titelbladet med längre reva i marginalen, inlagan i övrigt med en del markeringar och marginalanteckningar i blyerts. |
 |
|
Heckscher, Eli F.:
Svenskt arbete och liv från medeltiden till nutiden. Med kompliterande tillägg av Professor Arthur Montgomery och Fil.Lic. Bengt Svensson. [ref 79164] |
150:- |
| |
Bonniers 1985. 388 s. Illustrerad. 10:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, namnteckning på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget med liten lagad reva. |
 |
|
Hederberg, Hans:
Lögnen i Sverige. Från Ivar Kreuger till Ultima Thule. [ref 77053] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1994. 255, (1) s. Fotoillustrerad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt. |
 |
|
Hedin, Svante:
Kunglig bildskatt 1850-1950. [ref 24621] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1991. 4:o. 253 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex. Behandlar bilder ur Bernadottebibliotekets fotografiska samling. |
 |
|
Held, [Friedrich Wilhelm Alexander] - Corvin, [Otto von]:
Illustrerad verldshistoria. I-IV:1-2. Af Held och Corvin. [ref 72537] |
1500:- |
| |
Stockholm, L.J. Hjertas förlag, 1846-1853. Liten 4:o. XVI, 714 + VIII, 832 + VII, 1251 + VI, 1026 + (2), 554 s. Rikt illustrerad med trägravyrer. Samtida halvfranska band med marmorerade snitt och pärmpapper. Färglitograferade titelblad och deltitelblad medbundna i del 1. Något nötta band. Pärmpappren med olika färgnyans. Några sidor i början till del 1 med små lagerfläckar, annars rena och fina inlagor. Samtida namnteckningar och dateringar på pärmarnas insidor och försättsblad. 4 volymer. |
 |
|
Hennings, Beth:
Fyra gustavianska studier. [ref 73597] |
80:- |
| |
Norstedts 1967. Liten 8:o. 165, (2) s. + 5 planschblad. Förlagets pappband med något skamfilat och lätt naggat skyddsomslag. |
 |
|
Henrikson, Alf:
Adalbert Anderssons anor. En historiebok för barn. [ref 651] |
150:- |
| |
Brombergs 1985. Liten 4:o. 173 s. Rikt illustrerad av Åke Eriksson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Gammal prisetikett på främre pärmen. |
 |
|
:
Alla tider. En världshistoria. [ref 60460] |
120:- |
| |
Trevi 1996. Stor 8:o. Ca 380 s. Med teckningar av Björn Berg. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Bygger på författarens "Alla tider. Kronologisk översikt av världshistorien". |
 |
|
:
Alla tider. Kronologisk översikt av världshistorien. [ref 1063] |
160:- |
| |
Trevi 1978. 4:o. (358) s. Rikt illustrerad. Teckningar av Björn Berg. 1:a upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet lätt fläckat, omslaget med en liten lagad reva, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Ekot av ett skott. Öden kring 1792. [ref 11080] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1986. 273 s. + 8 planschsidor med porträtt. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. |
 |
|
:
Eriksgata 1950 och 1985. [ref 12444] |
185:- |
| |
Bonniers 1986. Liten 4:o. 265, (3) s. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist och färgfotografier av Ove Wallin samt andra illustrationer. Ny, bearbetad utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Svensk historia. 1-2. [ref 41001] |
150:- |
| |
Bonniers 1963-1964. 515, (3) + 545, (3) s. Rikt illustrerad med teckningar av Björn Berg samt fotografier. Del 1 i 1:a upplaga, del 2 i "tusende". Förlagets pappband med klotförstärkta kanter och skyddsomslag. Omslagen naggade, delvis blekta och lätt solkade samt med smärre skador (del lite sämre och med liten textförlust). Böckerna dock snygga frånsett att för- och eftersättsblad är något vågiga i kanterna (lätt fuktskada men ej fläckade). 2 volymer. |
 |
|
:
Svensk historia. 1-2. [ref 67828] |
500:- |
| |
Bonniers 1966. 515, (3) + 545, (3) s. Rikt illustrerad med teckningar av Björn Berg samt fotografier. 16:e-21:a resp. 11:e-15:e tusendet. Nordiska bokhandelns vackra blå halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Alla fyra omslagen medbundna. Främre pärmen till del 1 något skavd i övre kanten, annars ett fint ex. 2 volymer. |
 |
|
:
Svensk historia. 1-2 i 1 volym. [ref 40997] |
110:- |
| |
Bonniers 1992. 1060, (2) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg samt 16 planschblad med fotografier av gamla målningar. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Heyman, Viveka:
Christina. [ref 76534] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1959. Stor 8:o. 290, (1) s. + 12 planschblad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Lite lappat och lagat omslag. Kristina. |
 |
|
:
Christina. [ref 63515] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1959. Stor 8:o. 290, (1) s. + 12 planschblad. Häftad. Ouppskuren. Kristina. |
 |
|
Heymowski, Adam - Landergren, Ulla (red.):
Från Vasa till Bernadotte. Utgiven av Skattkammaren i samarbete med Husgerådskammaren-Bernadottebiblioteket och Livrustkammaren. [ref 71642] |
75:- |
| |
Stockholms slott 1981. 32 s. Illustrerad (delvis i färg) med vapensköldar och kungaporträtt. Klammerhäftad. |
 |
|
Hirschfeldt, Lennart:
Hundra artiklar i Upsala Nya Tidning 1960–1982. [ref 4336] |
100:- |
| |
Upsala Nya Tidning 1983. 198 s. Limhäftad. Lätt nött. Genomgående stukning i nedre hörnet, omslagen med smärre veck och bruksspår. Dedikation: "Till Gustaf von Platen med hjärtlig hälsning från förf.". |
 |
|
Hjortsjö, Carl Herman:
Stoftet och människan. Vad gravarna berättar. [ref 40036] |
120:- |
| |
Bonniers 1958. 115, (1) s. + 16 fotografiska planschblad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små lagade revor. |
 |
|
Hjortsjö, Carl-Herman:
Drottning Christina. Gravöppningen i Rom 1965. [ref 76537] |
175:- |
| |
Bokförlaget Corona, Lund, 1967. Liten 4:o. 118 s. + 4 planschblad i färg. Tämligen rikt illustrerad i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat och solkat samt med ett par små riss. |
 |
|
Holm, Nils F. (red.):
Det svenska svärdet. Tolv avgörande händelser i Sveriges historia. [ref 9238] |
225:- |
| |
Fahlcrantz & Gumælius 1948. 300 s. Illustrerad med kartor. Förlagets dekorerade klotband med ryggtitel i skinn och bägge omslagen medbundna. Bidrag av olika författare. Innehåll: Brunkeberg 1471, Viborg 1495, Breitenfeld 1631, Lützen 1632, Wittstock 1636, Femern 1644, Bälten 1658, Lund 1676, Narva 1700, Poltava 1709, Svensksund 1790, Sveaborg 1808 samt Den långa freden. |
 |
|
Holm, Thomas Campanius:
Kort Beskrifning Om Provincien Nya Swerige uti America, Som nu förtiden af the Engelske kallas Pensylvania. [ref 78087] |
175:- |
| |
Bokförlaget Rediviva 1988. (22), 190, (1), 142, (1) s. Illustrerad med kartor och illustrationer. Faksimilutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Holm, Torsten - Steckzén, Birger - Nilsson, Sven A. - Söderberg, Carl (red.):
Kungl. Upplands regementes historia. [ref 24604] |
300:- |
| |
Uppsala 1958. Liten 4:o. 490, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor varav 2 utvikbara. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift på smutstitelbladet annars fin. |
 |
|
Holmberg, Axel Emanuel:
Nordbon under hednatiden. [ref 30451] |
225:- |
| |
Askerbergs förlag, Stockholm, 1871. 388 s. + 2 litografier samt 180 träsnitt i texten. 2:a upplagan. Förlagets mörkblå blindpressade klotband. Lätt nött. Rygg och pärmar ojämnt mörktonade, innerfalsarna något skadade (ej loss). Ägarstämpel på främre pärmens insida och det fria försättsbladet. Inlagan något åldersfläckad, mest i början och slutet. |
 |
|
Holmqvist, Wilhelm:
Swedish Vikings on Helgö and Birka. [ref 42412] |
110:- |
| |
The Swedish Booksellers' Ass., 1979. 140 pp. With photos by Karl-Erik Granath. Publisher's pictorial boards. Boards slightly warped. |
 |
|
Horgby, Björn:
Surbullestan. [ref 80389] |
120:- |
| |
Carlssons 1989. 423, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. |
 |
|
Hornborg, Eirik:
Från forntid till nutid. Världshistorien i populär översikt. [ref 15032] |
120:- |
| |
Lindqvists förlag 1938. Stor 8:o. 855 s. Illustrerad. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och marmorerat övre snitt. Ryggen blekt och med några små fläckar. |
 |
|
:
Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tidevarv. [ref 22778] |
300:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1945. Stor 8:o. XI, 443, (1) s. + 50 planschblad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneklotband med marmorerade snitt. Namnteckning samt litet blindpressat exlibris på fria försättsbladet, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Karolinen Armfelt och kampen om Finland under Stora nordiska kriget. [ref 23082] |
150:- |
| |
Holger Schildts Förlag, Helsingfors, 1952. Stor 8:o. 335 s. + 4 planschblad. Kartor och kartskisser i texten. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst. Omslagen något gulnade samt med några smärre veck, sista blanka sidan fläckad. Inlagan med ett fåtal smärre markeringar i blyerts. |
 |
|
:
När riket sprängdes. Fälttågen i Finland och Västerbotten 1808-1809. [ref 31266] |
150:- |
| |
Norstedts 1955. Stor 8:o. 286 s. Illustrerad med kartor. Häftad. Rygg och omslag något blekta och fläckade samt med ett par smärre riss och veck. |
 |
|
:
Sverige och Ryssland genom tiderna. Politiska relationer och krigiska konflikter. [ref 80444] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1941. 144, (1) s. Originalupplaga. Illustrerad med en karta. Häftad. Omslagen något solkade samt med några smärre skrapmärken, riss och veck. Inlagan med ett fåtal understrykningar och marginalanteckningar i blyerts; ett uppslag lite missfärgat av tidningsurklipp. |
 |
|
:
Världshistorien från forntid till nutid. 1-4. [ref 49081] |
200:- |
| |
Lindqvists 1952. 300, (1) + 301 + 380 + 384 s. Rikt illustrerad. Ny, omarbetad och utökad upplaga. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmar. 4 volymer. Ur förordet: Föreliggande arbete utgör en i någon mån omarbetad och i avsevärd mån kompletterad upplaga av verket "Från forntid till nutid", som utkom 1938. |
 |
|
Hugemark, Bo (red.):
I orkanens öga. 1941 - osäker neutralitet. [ref 78057] |
120:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 328 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst och ett hörn lätt stötskadat. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Nya fronter? 1943 - spänd väntan. [ref 78059] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 420 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Stormvarning. Sverige inför andra världskriget. [ref 40232] |
100:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 184 s. Illustrerad med fotografier och några kartor. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Urladdning. 1940 – blixtkrigens år. [ref 75003] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 392 s. Illustrerad med fotografier. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Några små fläckar på yttersnittet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Vindkantring. 1942 - politisk kursändring. [ref 78058] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 355 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
Huldén, Lena:
Med blod och svärd. 1000-1520. [ref 5257] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek/Schildts förlag 2008. 250, (1) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 9999 numrerade ex, detta nr 7662. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris. (Krigen kring Östersjön) |
 |
|
:
På vakt öster. 1. Medeltiden. [ref 76937] |
150:- |
| |
Schildts 2004. Stor 8:o. 335, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Huldt, Kristoffer - Sundholm, Herman - Grabe, Alf - Ambrosiani, Sune (red.):
En bergsbok. Några studier över svensk bergshantering tillägnade Carl Sahlin 19 15/12 21. [ref 52430] |
750:- |
| |
Stockholm 1921. 4:o. (16), 289, (2) s. +1 porträtt och 22 planschblad samt figurer i texten. Bibliofilupplaga tryckt i 500 numrerade exemplar på handgjort papper. Detta är nr 256. Halvfranskt band med 5 upphöjda bind och övre guldsnitt; övriga snitt oskurna. Främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
Hultin, Måns:
Resa till Amerika 1864 med emigrantskeppet Ernst Merck. Med inledning om författaren och den tidiga 1800-talsemigrationen till Amerika utgiven av Erik Gamby. [ref 34605] |
85:- |
| |
Bokgillets förlag, Uppsala, 1958. 179, (3) s. Illustrerad. Häftad. Främre omslag med ful ojämn reva (lagad) i nedre kanten, bakre omslag ojämnt blekt. |
 |
|
Hultman, Harald:
Prinsen av Vasa. Den siste gustavianen. [ref 33600] |
100:- |
| |
Bonniers 1974. 287, (1) s. + 32 planschsidor samt illustrationer i texten. 5:e-8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skadat (små bitar saknas i kanterna). |
 |
|
Hårdstedt, Martin - Backman, Göran (red.):
Krig kring Kvarken. Finska kriget 1808-09 och slaget vid Oravais i ny belysning. [ref 78047] |
200:- |
| |
Oravais historiska förening, Oravais, Finland, 1999. Liten 4:o. 375, (1) s. Illustrerad med kartor, tabeller och reproduktioner; delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Häger, Olle - Villius, Hans:
Svart på vitt. [ref 52888] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 1991. Stor 8:o. 128, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hägg, Göran:
Svenskhetens historia. [ref 69873] |
130:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2003. Stor 8:o. 750, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva. Exlibris. |
 |
|
:
Välfärdsåren. Svensk historia 1945-1986. [ref 80894] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2005. Stor 8:o. 475, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Hägglöf, Gunnar:
Vägen ut. [ref 48892] |
110:- |
| |
Norstedts 1984. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Häggman, Jean:
Studier i frihetstidens försvarspolitik. Ett bidrag till Sveriges inre historia 1721-1727. [ref 26295] |
125:- |
| |
Stockholm 1922. Stor 8:o. 318 s. Illustrerad med ett par kartor. Häftad. Ryggen med lätta bruksspår. Texten med några smärre noteringar, streckningar och understrykningar i blyerts. Akademisk avhandling. |
 |
|
Höjer, Torgny (utg.):
Handlingar ur Indebetouska arkivet. Utgivna av Kungl. samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinavien historia genom Torgny Höjer. [ref 39933] |
140:- |
| |
Stockholm 1958. Stor 8:o. 413 s. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår. Till större delen ouppskuren. (Historiska handlingar del 36:3) |
 |
|
Höjer, Torvald T:son:
Carl XIV Johan. Den franska tiden. [ref 5880] |
150:- |
| |
Norstedts 1939. 496 s. Illustrerad med planscher och utvikbara kartor. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Biblioteksstämplar och lånekortsficka. Utgallrad biblioteksbok. |
 |
|
Isacson, Maths - Ternhag, Gunnar (red.):
Fem tusen man från dalorten sprang. Lokalhistoriska perspektiv på 1743 års daluppror. [ref 80246] |
120:- |
| |
Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1993. 259 s. Med illustrationer i texten samt en utvikbar karta. Häftad. Sista bladet med liten skada i marginalen. Tillskrift på titelbladet. (Dalarnas Hembygdsbok 1993) |
 |
|
Isakson, Börje:
1905. De glömda revolutionernas år. [ref 78737] |
150:- |
| |
Ordfront 2005. 346, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. |
 |
|
Iverus, Gustaf:
Hertig Karl av Södermanland. Gustav III:s broder. 1: Till tyska kriget. [ref 2218] |
150:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1925. XV, 227, (1) s. Häftad. Omslagen svagt gulnade, samt med ett fåtal smärre riss och veck längs kanterna. Inlagan med några diskreta markeringar i blyerts. Akademisk avhandling. Allt som utkom. |
 |
|
Jangfeldt, Bengt:
Svenska vägar till S:t Petersburg. Kapitel ur historien om svenskarna vid Nevans stränder. [ref 62158] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1998. Stor 8:o. 358 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Faksimil. Kartor (vissa i färg). 3:e tryckningen 19:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Jansson, Allan:
Försvarsfrågan i svensk politik från 1809 till Krimkriget. [ref 41945] |
250:- |
| |
Lundequistska Bokhandeln ( i distribution), Uppsala, 1935. Stor 8:o. XXXIV, (2), 724 s. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck samt med stött ryggfot, omslagen med riss och smärre veck i nedre kanten. Dedikation från "förf" på främre omslag. Akademisk avhandling. |
 |
|
Jansson, Arne:
Bördor och bärkraft. Borgare och kronotjänare i Stockholm 1644-1672. [ref 5597] |
150:- |
| |
Stockholm, Kommittén för stockholmsforskning; Atlantis, 1991. (10), 352, s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 103) |
 |
|
Jarrick, Arne:
Mot det moderna förnuftet. Johan Hjerpe och andra småborgare i Upplysningstidens Stockholm. [ref 60120] |
120:- |
| |
Tiden 1992. 238 s. + 24 bildplanscher samt tabeller och diagram i texten. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Namnteckning samt recensionsstämpel på fria försättsbladet, i övrigt mycket gott skick. (Historia i perspektiv) |
 |
|
:
Psykologisk socialhistoria. [ref 30157] |
140:- |
| |
Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1985. Stor 8:o. (8), 248 s. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Acta Universitatis Stockholmiensis. Stockholm Studies in Economic History) Akademisk avhandling. |
 |
|
Jarrick, Arne - Söderberg, Johan (red.):
Människovärdet och makten. Om civiliseringsprocessen i Stockholm 1600-1850. Under medverkan av Hans Andersson, Börje Bergfelt, Eva Eggleby, Arne Jansson, Arne Jarrick, Johan Söderberg. [ref 75365] |
140:- |
| |
Stockholmia Förlag 1994. Stor 8:o. 159 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Några sidor i början med diskreta understrykningar i blyerts, annars ett fint ex. (Stockholmsmonografier 118) |
 |
|
Johannesson, Kurt - Johannesson, Eric - Meidal, Björn - Stenkvist, Jan:
Heroer på offentlighetens scen. Politiker och publicister i Sverige 1809-1914. [ref 54724] |
140:- |
| |
Tiden 1987. 382 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Jonson, Erik:
Skärgårdskriget. Rysshärjningarna 1719. [ref 38134] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1990. 165, (2) s. + 12 planschsidor. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Jonson, Klas:
Glömda segrare. Öden och äventyr i västra Sverige. [ref 80830] |
150:- |
| |
Natur och Kultur 1943. 245, (3) s. + 8 planschblad samt 2 kartor. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Skyddsomslaget gulnat och solkat samt med ett par större, tvärgående veck och två mindre lagade revor. |
 |
|
Jägerskiöld, Olof:
Hovet och författningsfrågan 1760-1766. [ref 80535] |
150:- |
| |
Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1943. Stor 8:o. 345 s. Häftad. Omslaget med litet lagat riss, annars fin. Tillskrift från "förf". |
 |
|
Jägerskiöld, Stig - Ahnlund, Nils - Hultkvist, Gustaf - Göthberg-Edlund, Barbro:
Sanning och sägen om Karl XII:s död. [ref 36311] |
200:- |
| |
Saxon & Lindström 1941. 269 s. + 8 planschblad. Förlagets linneband. (Karolinska förbundet) |
 |
|
Kaiserfeld, Thomas:
Krigets salt. Salpetersjudning som politik och vetenskap i den svenska skattemilitära staten under frihetstid och gustaviansk tid. [ref 80516] |
160:- |
| |
Sekel Bokförlag, Lund, 2009. 299 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Stockholm Papers in History and Philosophy of Technology) |
 |
|
Karlsson, Per-Arne:
Järnbruken och ståndssamhället. Institutionell och attitydmässig konflikt under Sveriges tidiga industrialisering 1700-1770. [ref 80241] |
150:- |
| |
Jernkontoret, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 293 s. Illustrerad. Häftad. Lätt snedläst, liten fläck på främre omslaget samt namnteckning på titelbladet. (Jernkontorets bergshistoriska skriftserie Nr 25) Akademisk avhandling. |
 |
|
Karlsson, Åsa:
Den jämlike undersåten. Karl XII:s förmögenhetsbeskattning 1713. [ref 57082] |
140:- |
| |
Uppsala Universitet, 1994. 283, (5) s. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Acta Universitatis Upsaliensis 175) |
 |
|
Karlsson, Åsa - Söderberg, Ulf (red.):
Att illustrera stormakten. Den svenska Fortifikationens bilder 1654-1719. [ref 66508] |
200:- |
| |
Historiska Media 2001. Liten tvär 4:o. 144 s. Rikt och vackert illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Karolinska förbundets årsbok 1999. - Meddelanden från Krigsarkivet XX) |
 |
|
Kartaschew, Kenneth v.:
Frihetstidens fästningskommissioner. [ref 68426] |
250:- |
| |
Fortifikationsförvaltningen / Statens fastighetsverk [1994]. Tvär 4:o. 332 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Kellgren, Gunnar:
Gotland 1690-1720. Studier rörande några centrala demografiska och ekonomiska problem under nödår och krigstid. [ref 16924] |
175:- |
| |
Södertälje 1942. Stor 8:o. XIX, 240 s. Illustrerad med diagram. Häftad. Lite naggad runt om samt ojämnt blekt. Med tillskrift på främre omslaget av "förf". Akademisk avhandling. |
 |
|
Kentrschynskyj, Bohdan:
Mazepa. [ref 61546] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1962. 538, (2) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband. Inlagan med ett fåtal diskreta markeringar i blyerts, i övrigt mycket gott skick. En elegant volym om Mazepa, Ukraina och de politiska mellanhavandena med Karl XII. |
 |
|
Key, Mac:
Myten om Ubsola. [ref 29379] |
125:- |
| |
Karlstedts bokhandel, Skövde, 1977. 168 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Kihlberg, Leif:
Den svenska ministären under ståndsriksdag och tvåkammarsystem. Intill 1905 års totala ministerskifte. [ref 80520] |
175:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1922. Stor 8:o. VII, 670, LI, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Omslagen med några smärre riss och veck. Akademisk avhandling. |
 |
|
Kirby, David:
Östersjöländernas historia 1772-1993. [ref 79882] |
150:- |
| |
Atlantis 1996. 518, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget baksida med ett par lagade revor och veck. Ytterligare en del utkom, vilken behandlar tiden 1492-1772. |
 |
|
:
Östersjöländernas historia. Del 1: 1492-1772. Översättning av Jan Wahlén. Del 2: 1772-1993. Översättning av Margareta Eklöf. [ref 65922] |
300:- |
| |
Atlantis 1994-1996. 499, (1) + 518, (1) s. Illustrerade med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Del 2 med inklistrat tidningsurklipp på eftersättsbladet, i övrigt en fin uppsättning. 2 volymer. |
 |
|