logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Deckare och Thrillers  / M-Ö  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
MacDonald, John D.:  Den enda flickan i spelet. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 70890]    75:-
    Bonniers 1969. Liten 8:o. 202, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen en aning kantstötta nedtill.
  –  :  Ett stilla silverregn. Översättning: Bo Isaksson. [ref 63154]    75:-
    Bra Spänning 1987. 212, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Macdonald, John Ross:  Finn ett offer. Översättning av Ruth och Mårten Edlund. [ref 71654]    125:-
    Bonniers 1955. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tyvärr med ett klipp i övre hörnet på smutstitelbladet (bortklippt namnetikett), annars ett mycket bra ouppskuret ex.
   Omslag av Gösta Kriland.
MacDonald, Philip:  Farliga frågor. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 13263]    80:-
    Berghs 1960. 277, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med veck, främre omslag med smärre veck i nedre hörnet.
  –  :  Ugglor i mossen samt novellen Dröm inte mer. [Ny] översättning av Britt-Marie Bergström. [ref 54272]    75:-
    Spektra 1981. 328, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget lätt nött samt med ganska fula skrapmärken på baksidan och liten fuktskada vid rygghuvudet. (Spektras KriminalEss 13)
   Tidigare utgiven under titeln "Brott i görningen" (1939).
Macdonald, Ross:  Bytet. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 5474]    100:-
    Norstedts 1963. 299 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst. Jämnskurna snitt.
  –  :  Den randiga begravningsbilen. Översättning av Olov Jonason. [ref 8148]    100:-
    Norstedts 1964. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, ryggen med läsränder. Bakre omslaget något solkat samt med liten fuktrand i övre marginalen.
  –  :  Finn ett offer. Översättning: Ruth och Mårten Edlund. [ref 67352]    100:-
    Bonniers 2002. 239, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis svagt gulnat, i övrigt gott skick. (Bonniers kriminalklassiker)
Machray, Robert:  Middle Temple-mysteriet. [ref 55099]    70:-
    Wahlströms 1911. Liten 8:o. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Nyare privatband med båda omslagen medbundna. Fint exemplar. (B. Wahlströms 25 öres-böcker nr 7)
MacInnes, Helen:  Uppdrag i Grekland. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 55482]    125:-
    Norstedts 1967. 321, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Kort tillskrift på främre pärmens insida.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Uppdrag i Malaga. Översättning av Tore Bouveng. [ref 64279]    90:-
    Norstedts 1972. 314, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva, i övrigt ett mycket bra ex.
  –  :  Uppdrag i Wien. [ref 64280]    80:-
    Norstedts 1975. 269, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
MacLean, Alistair:  Attentat vid Athabasca. Översättning av Lars Ekegren. [ref 2378]    90:-
    Forum 1980. 311, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår samt kryssat med bläck i titelförteckningen på bakre fliken.
  –  :  Björnön. Översättning av Gull Brunius. [ref 73335]    100:-
    Forum 1971. 276, (1) s. Illustrerad med två kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med veck och lagad reva på baksidan.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Bäva, Californien! Översättning av Lars Ekegren. [ref 51475]    80:-
    Forum 1978. 338, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, bakre fliken bortskuren.
  –  :  Cirkus. Översättning av Sven Bergström. [ref 6152]    95:-
    Forum 1975. 251, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen samt obetydligt naggat vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Det gyllene mötet. Översättning av Sven Hallén. [ref 62874]    90:-
    Forum 1962. 286, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite fransigt vid ryggfoten.
  –  :  Dödens flod. Översättning: Gunnar Ruud. [ref 59604]    90:-
    Forum 1982. 206, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
  –  :  Festen vid grottorna. Översättning av Sven Hallén. [ref 63155]    75:-
    Forum 1970. 210, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat i övre kanten, ett par små revor.
  –  :  Festen vid grottorna. Översättning av Sven Hallén. [ref 70324]    80:-
    Forum 1970. 210, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Full fart mot döden. Översättning av Gull Brunius. [ref 72511]    90:-
    Forum 1973. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med smärre veck i nedre kanten, det främre även intill falsen, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Golden Gate. Översättning av Lars Gustav Hellström. [ref 16885]    90:-
    Forum 1976. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  H.M.S. Ulysses. Översättning av Sten Söderberg. [ref 65160]    90:-
    Forum 1959. Liten 8:o. 287, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med veck och naggat i nedre kanten. Namnteckning och datering på friblad.
  –  :  Marionett i kedjor. Översättning av Sven Hallén. [ref 67482]    95:-
    Forum 1969. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydlig fuktrand vid rygghuvudet och en liten lagad reva.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Mot Fort Humboldt. Översättning av Gull Brunius. [ref 56676]    80:-
    Forum 1974. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tämligen hårt snedläst, omslaget något naggat och med smärre bruksspår.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Nattvakten. Färdigställd av Alastair MacNeill. [ref 62681]    75:-
    Bonniers 1991. 282, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Partisaner. Översättning: Jan Wahlén. [ref 63156]    95:-
    Forum 1983. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt naggat omslag med två små lagade revor.
  –  :  San Andreas. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 56677]    100:-
    Forum 1985. 265 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen kantnött, lagad reva på framsidan. Ägarstämpel på försättsbladet.
  –  :  Santorin. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 51477]    80:-
    Forum 1987. 203 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött.
  –  :  Örnnästet. Översättning av Sven Hallén. [ref 65610]    100:-
    Forum 1967. 232, (1) s. 21:a-23:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Ryggen lätt blekt, namnteckning och datering på främre omslagets insida samt förlagsstämpel på sista blanka sidan. Ett mycket bra ex anmärkningar till trots.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Örnnästet. Översättning av Sven Hallén. [ref 80212]    135:-
    Forum 1967. 232, (1) s. 1:a svenska upplagan. 21:a-23:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag med liten reva vid främre falsen, annars ett fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist. - Eftersökt.

Se bild på boken
Mankell, Henning:  Brandvägg. [ref 56149]    90:-
    Ordfront 1998. 453, (22) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något snedläst.
  –  :  Danslärarens återkomst. [ref 63016]    85:-
    Ordfront 2000. 454, (2) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, annars fin.
  –  :  Den femte kvinnan. [ref 68309]    90:-
    Ordfront 1996. 473, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kennedys hjärna. [ref 77889]    90:-
    Leopard Förlag 2005. 386 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet, i övrigt fint ex.
  –  :  Mannen som log. [ref 70678]    85:-
    Ordfront 1994. 371, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med närmast obetydliga bruksspår.
  –  :  Pyramiden. [ref 66500]    85:-
    Ordfront 1999. 439, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Märke efter prislapp på omslagets framsida, annars ett fint ex.
  –  :  Villospår. [ref 77695]    80:-
    Bonniers 1995. 427, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite skavt.
Marinina, Alexandra:  Den stulna drömmen. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid Moskvapolisen. Översättning av Magnus Dahlberg. [ref 77706]    95:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 411, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår, i övrigt gott skick.
  –  :  Död och lite kärlek. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid Moskvapolisen. Översättning av Magnus Dahlberg. [ref 77723]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 332, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Marklund, Liza:  Den röda vargen. [ref 70173]    75:-
    Piratförlaget 2004. 416, (1) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Nobels testamente. [ref 79641]    85:-
    Piratförlaget 2006. 454, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tämligen hårt snedläst annars fin.
  –  :  Paradiset. [ref 62883]    85:-
    Piratförlaget 2000. 426 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Prime time. [ref 63394]    85:-
    Piratförlaget 2002. 401, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagets baksida med litet riss, i övrigt gott skick.
  –  :  Sprängaren. [ref 78955]    80:-
    Ordupplaget 1998. 370 s. 3:e upplagan, 15:e-30:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Marklunds debut men i en lite senare upplaga.
  –  :  Studio sex. [ref 59724]    85:-
    Ordupplaget 1999. 447 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss.
Markstein, George:  Frysen. Översättning av Lars Ekegren. [ref 63207]    80:-
    Forum 1974. 250, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss i övre kanten, liten pappersförlust på framsidan.
  –  :  Görings testamente. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 80633]    95:-
    Tiden 1980. 328 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Marlowe, Derek:  Dubbelagenten. Översättning av Suzanne Palme. [ref 72231]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 192, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets framsida naggat vid rygghuvudet samt med smärre veck och riss i nedre kanten.
   Filmatiserad 1968 med titeln "A Dandy in Aspic" med Laurence Harvey, Tom Courtenay och Mia Farrow i de ledande rollerna och i regi av Anthony Mann.
Marsh, Ngaio:  En divas död. Översättning av Disa Törngren. [ref 64729]    90:-
    AWE/Gebers 1981. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
  –  :  En divas död. Översättning av Disa Törngren. [ref 66121]    80:-
    Bra Deckare 1981. 254, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Utgiven samma år på AWE/Gebers i något större format och med annat omslag.
  –  :  Gåtan med den gröna damen. Till svenska av Lisa Rothstein. [ref 17934]    120:-
    Gebers 1964. 243 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, ryggen med smärre läsveck, omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Hand i handske. Till svenska av Bo och Elisabeth Isaksson. [ref 18292]    80:-
    Gebers 1963. 234, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, bakre omslaget något gulnat.
  –  :  Svart motiv. Till svenska av Lisbeth Renner. [ref 40738]    80:-
    AWE/Gebers 1975. 260 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött, omslagen med smärre veck, titelbladet lite buckligt.
  –  :  Svart motiv. Översättning: Lisbeth Renner. [ref 68829]    80:-
    Bra Böcker 1975. 276, (2) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget obetydligt blekt, ett fåtal smärre bruksspår. (Bra deckare)
   Utgiven samma år på AWE/Gebers i något större format och med annat omslag.
  –  :  Svärdsdansen. Översättning av Lena Törne. [ref 42361]    110:-
    Gebers 1958. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget lätt solkat, omslagen i övrigt med några smärre riss och veck längs kanterna. (Gebers kriminalromaner)
Masur, Harold Q.:  Änglar på Broadway. Till svenska av Nils Jacobsson. [ref 50439]    120:-
    Gebers 1952. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, lite skavt i ytterkanten på framsidan och lätt lagerfläckat på nedre delen. (Gebers kriminalserie)
Mather, Berkely:  Intrig i Kashmir. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 67406]    100:-
    Berghs 1961. 325 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, omslagens nedre kant och ryggfot med smärre veck, bakre falsen något skavd.
  –  :  Malabarguldet. Översättning av Nils Pontén-Möller. [ref 67407]    80:-
    Tiden 1970. 251 s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något gulnat på ryggen, i övrigt ett fint ex. (Tidens bokklubb)
  –  :  Sprängningen. Översättning av Sven Bergström. [ref 39192]    100:-
    Tiden 1971. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Varg i veum. Översättning av Åsa Nyhlén. [ref 67408]    100:-
    Bokförlaget Plus 1976. 406, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
Matiason, K.G.:  Mördaren. Roman om en brottsling. [ref 52963]    75:-
    Zindermans 1976. Liten 8:o. 185, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Märke efter borttagen prislapp på omslagets framsida.
Maxwell, Thomas:  Saberdenes variationer. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 63208]    80:-
    Bra Böcker 1990. 267 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Mysterious Press; Bra Spänning)
McBain, Ed:  Blodsband. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 4166]    90:-
    Bra Böcker 1976. 174, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Signatur på försättsbladet, annars ett mycket bra ex. (Bra deckare)
  –  :  Calypso. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 5659]    85:-
    Norstedts 1979. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med liten skada baktill i övre kanten. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Den döve. En Steve Carella-deckare. Översättning av Gert A. Landin. [ref 7599]    95:-
    Hökerbergs 1962. 235 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst. Reva i ryggfoten, omslagen med några veck längs kanterna. Exlibrisstämplar på smutstitelbladet samt sista sidan.
  –  :  Den elake dvärgen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 64976]    90:-
    Norstedts 1981. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med lätta bruksspår. En liten stämpel på eftersättsbladet.
  –  :  Flaskan. En Steve Carella-deckare. Översättning av Gert A. Landin. [ref 13877]    95:-
    Hökerbergs 1962. 238 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned och lätt fläckad, omslagen med smärre veck och riss i nedre kanten.
  –  :  Hörluren. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 64873]    75:-
    PAN/Norstedts 1976. 182 s. + 4 sidor med bokreklam. 1:a svenska upplagan. Originalpocket.
  –  :  Jack och bönstjälken. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 59311]    80:-
    Norstedts 1986. 257 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt lagad reva på framsidan.
  –  :  Kulor. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 24418]    80:-
    Bra Böcker 1975. 253, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med lätta bruksspår samt lite gulnat på ryggen. (Bra Deckare)
  –  :  Pusslet. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 72435]    80:-
    PAN/Norstedts 1977. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Lite "randig" men rak rygg, annars ett fint ex. (En PAN-bok)
  –  :  Simulanten. Till svenska av Elisabet Frisk. [ref 71609]    70:-
    Wennerbergs 1976. 196 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst, omslagen med lätta bruksspår. (Jaguarböckerna 394)
  –  :  Spöken. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 71926]    100:-
    Norstedts 1980. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat i övre kanten.
  –  :  Stilla natt ... En julberättelse från Åttiosjunde. Översättning av Tove Bouveng. [ref 39631]    125:-
    Norstedts 1984. 29, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med ett par obetydliga små veck. (Norstedts Julbok 1984)
  –  :  Trio. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 72437]    75:-
    PAN/Norstedts 1977. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Gammal prislapp på bakre omslag, annars fin. (En PAN-bok)
McCarry, Charles:  Höstens tårar. Översättning av Lars Ekegren. [ref 54239]    85:-
    Forum 1976. 301 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudena, ett par små revor.
   Boken handlar om mordet på president Kennedy.
McCloy, Helen:  Det ofullbordade brottet. Översättning av Ven Nyberg. [ref 9107]    100:-
    Skoglunds 1955. Liten 8:o. 267, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite snedläst, omslagens nedre kanter lätt naggade.
McClure, James:  Förd bakom ljuset. Översättning av Eva Lannebo. [ref 72158]    80:-
    Forum 1976. Liten 8:o. 234, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Forums farliga)
Mcdonald, Gregory:  Dubbelt guld. Översättning av Thomas Preis. [ref 64430]    80:-
    Norstedts 1980. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
McGivern, William P.:  Rovet. Översättning av Alf Risö. Med efterord av K. Arne Blom. [ref 54241]    75:-
    Bokförlaget Plus [1980]. 252 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Spårhunden)
  –  :  Skuggsidan. Översättning av Jenny Berthelius. Med efterord av K. Arne Blom. [ref 54240]    75:-
    Bokförlaget Plus 1979. 216 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex. (Spårhunden)
Melchior, Ib:  Vilande agent. Översättning av Thomas Preis. [ref 63209]    80:-
    Norstedts 1979. 282, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck vid rygghuvud och -fot, liten reva lagad med tejp på insidan.
   Ib Melchior, själv av dansk härkomst, var underrättelseagent i amerikanska armén under andra världskriget och boken bygger bl. a. på författarens egna erfarenheter.
Mellvig, Folke:  13. En kriminalroman. [ref 52964]    120:-
    Bonniers 1966. 193, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med ett par små veck, för- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel.
   Omslag av Bernt Johansson.
  –  :  De tre ingenjörerna. [ref 52329]    120:-
    Rabén & Sjögren 1956. 202, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med några smärre riss och veck, för- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel.
   Omslag av Åke Runnström.

Se bild på boken
  –  :  Ryttare i blått. [ref 54769]    110:-
    Tidens Bokklubb, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 172, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre fläckar, riss och veck. För- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel.
Meyer, Lawrence:  Skuggspel. Översättning: Lars Ekegren. [ref 64125]    75:-
    Spektra 1980. 259, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Millar, Kenneth:  De tre vägarna. Översättning av Mårten Edlund. [ref 7321]    100:-
    Bonniers 1950. 228, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med ett veck mitt på och lite stött och nött nedtill, omslagen lätt naggade i nedre kanten.
   Kenneth Millar är författarens egentliga namn men han är mera känd under pseudonymerna John Ross Macdonald eller Ross Macdonald.
Millar, Margaret:  Sommarens sista ros. Översättning av Esse Törnell. [ref 57914]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1953. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med att par ränder på övre delen, annars ett fint ouppskuret ex.
   Omslag av Ulla Johanson-Thor.
  –  :  Villebråd i sikte. Översättning av Elsa Mossner. [ref 76238]    75:-
    Bonniers 1963. 181, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen med smärre veck i nedre kanten, det bakre med spår efter borttagen prislapp.
Mina, Denise:  Vargtimmen. Översättning: Boel Unnerstad. [ref 78376]    90:-
    Minotaur, Stockholm, 2007. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, ett blad med vikt hörn.
Moore, Brian:  Blodets färg. Översättning: Örjan Björkhem. [ref 63212]    75:-
    Bra Spänning 1990. 159 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Morrell, David:  Det femte yrket. Översättning: Sture Lundquist. [ref 76058]    90:-
    Bra Spänning, Höganäs, 1991. 481 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Nattens och dimmans förbund. Översättning: Gabriel Setterborg. [ref 49258]    80:-
    Bra Spänning, Höganäs, 1989. 385 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst.
  –  :  Rosens broderskap. Översättning: Anders Jonason. [ref 68831]    85:-
    Bra Spänning 1986. 391, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   En ny succéthriller av författaren till Rambo!
Mosley, Walter:  Djävul i en blå klänning. Översättning Mats Gellerfelt. [ref 74203]    100:-
    LeanderMalmsten, Lund, 1995. 255 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Filmatiserad 1995 med titeln "Devil in a Blue Dress", med Denzel Washington, Tom Sizemore och Jennifer Beals i de ledande rollerna samt i regi av Carl Franklin.
Munro, James:  Mannen som sålde död. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 79045]    80:-
    Bonniers 1966. 208, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen något kantstötta nedtill.
   Omslag av Hans Arnold.
Mårtenson, Jan:  Caesars örn. En Homan-deckare. [ref 75013]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1996. 333, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
  –  :  Den kinesiska trädgården. En Homandeckare. [ref 75226]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 377, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Det svarta guldet. [ref 76846]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 415 s. 2:a tryckningen, 27:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och små lagade revor vid rygghuvudet.
   En Homan-deckare.
  –  :  Döden går på auktion. [En Homandeckare]. [ref 71747]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 351, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   En Homan-deckare.
  –  :  Döden går på cirkus. [ref 10739]    120:-
    Askild & Kärnekull 1978. 219 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget lätt nött och skamfilat, i övrigt fint ex.
  –  :  Dödssynden. En Homandeckare. [ref 79134]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2008. 368, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på omslagets framsida och namnteckning på försättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Häxan. [En Homandeckare]. [ref 69397]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 367, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Häxan. [En Homandeckare]. [ref 76847]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 367, (2) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Ikaros flykt. [En Homandeckare]. [ref 62668]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 362, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
  –  :  Karons färja. En Homan-deckare. [ref 63217]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1995. 298, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mord på Mauritius. [En Homandeckare]. [ref 63307]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 331, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Neros bägare. En Homandeckare. [ref 77985]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1988. 234 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ramses hämnd. En Homandeckare. [ref 34213]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 321, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat, lite tejpat på insidan.
  –  :  Spionen. En Homandeckare. [ref 76254]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2007. 388 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, ryggfoten lätt stukad.
  –  :  Vinprovarna. [ref 48243]    75:-
    Bra Böcker 1979. 184, (1) s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Ej i bokhandeln.
Nesser, Håkan:  Ewa Morenos fall. [ref 68312]    100:-
    Bonniers 2000. 344, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Kvinna med födelsemärke. [ref 77076]    80:-
    Bonniers 1996. 310, (1) s. 12:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår på ryggen.
  –  :  Svalan, katten, rosen, döden. [ref 68313]    90:-
    Bonniers 2001. 527, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt tejpförstärkning på insidan vid rygghuvudet.
Nilsonne, Åsa:  Bakom ljuset. [ref 75292]    90:-
    Forum 2003. 299, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst.
   Den fjärde boken om Monika Pedersen.
  –  :  I det tysta. [ref 76897]    125:-
    Forum 1992. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lätta bruksspår, annars fin.
  –  :  Tunnare än blod. En medicinsk kriminalroman. [ref 66085]    140:-
    Trevi 1991. 252 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Debutboken.
Nilsson, Bernt - Nordmark, Carlösten:  Utväxlingen. En spionroman. [ref 54985]    90:-
    Nybloms 1982. 303 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid rygghuvudet och på kanterna. Lång dedikation från Carlösten Nordmark på försättsbladet.
Nygren, Lars-Erik - Frennhoff, Folke (red.):  Skånska sillamord. Noveller av Skånska Deckarsällskapet. Recept av Skånska Sillaacademien. [ref 69363]    120:-
    Boströms, Lund, 1995. Stor 8:o. 128 s. Illustrerad av Kaj Stenman samt författarkarikatyrer av Fredrik Tersmeden. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Svenska Deckarsällskapet och Skånska Gastronomiska Akademien medverkar.
Nyman, Bo:  Operation Birka. [ref 72854]    90:-
    Marinlitteratur, Falkenberg, 2001. 276 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
   Agentroman i marin miljö.
Nyman, Thure (red.):  Mord i folio. Fyra bibliofila mysterier. [ref 28898]    125:-
    Sällskapet Bokvännerna 1960. 163, 3 s. Illustrerad av Bodil Hagbrink. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med flikomslag. (Bokvännens bibliotek 52)
   Innehåll: "Mord för Poliphilus" av Lawrence G. Blochman, "Det försvunna Shakespearemanuskriptet" av Lilian de la Torre, "Virginiolasvindeln" av Ernest Bramah, "Den försvunne Hamlet" av Vincent Starrett.
  –  :  Mord i folio. Fyra bibliofila mysterier. [ref 68642]    130:-
    Sällskapet Bokvännerna 1960. 163, (3) s. Illustrerad av Bodil Hagbrink. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Ojämn rygg. (Bokvännens bibliotek 52)
   Innehåll: "Mord för Poliphilus" av Lawrence G. Blochman, "Det försvunna Shakespearemanuskriptet" av Lilian de la Torre, "Virginiolasvindeln" av Ernest Bramah, "Den försvunne Hamlet" av Vincent Starrett.
O'Connell, Jack:  Box nio. Översättning: Johan Frick. [ref 79334]    80:-
    Bra Spänning 1993. 328 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Mysterious Press)
O'Donnell, Peter:  Kvinna i silver. [Mot säker död]. Från engelskan av Gabriel Setterborg. [ref 62470]    90:-
    Berghs 1988. 239, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Modesty Blaise)
   Tidigare utgiven med titeln "Mot säker död".
Ohrlander, Gunnar:  Den brinnande staden. [ref 79207]    80:-
    Bra Spänning 1992. 295 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Exit Prag. [ref 79335]    80:-
    Bra Spänning 1991. 228 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Osborne, Richard:  Basic Instinct. Iskallt begär. En roman baserad på filmmanus av Joe Eszterhas. Översättning: Gull Brunius. [ref 63346]    75:-
    Forum 1992. 168, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Parrish, P.J.:  Utan skuld. Översättning: Kjell Waltman. [ref 78488]    80:-
    Richters 2005. 348 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Parsons, Anthony:  Spökena på Red Towers. [ref 25490]    70:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1949. Liten 8:o. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Något snedläst, omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt fläckat. (Detektivmagasinet nr 48/1949)
Parsons, Julie:  Mary, Mary. Kriminalroman. Översättning av Nille Lindgren. [ref 75961]    85:-
    Bonniers 1999. 362, (1) s. 14:e-15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor.
  –  :  När tiden är inne. Kriminalroman. Översättning av Nille Lindgren. [ref 76598]    85:-
    Bonniers 2001. 362, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lagad reva.
Patrick, Quentin:  Ladys lusthus. Av Q. Patrick. Översättning av Erik Wilhelm Olson. [ref 70577]    80:-
    Skoglunds 1944. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Nött och snedläst ex.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Patterson, James:  Midnattsklubben. Översättning: Karl G Fredriksson. [ref 79382]    80:-
    Bra Spänning 1990. 299 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Och spindeln kom. Översättning: Börje Crona. [ref 79383]    100:-
    Wiken 1993. 369 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Svarta änkan i Bedford. I svensk översättning av: K G Johansson och Gunilla Dahlblom. [ref 76178]    85:-
    Bra Böcker 1997. 354 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pearson, Ridley:  Sannolika skäl. Översättning: Gunilla Dahlblom och K G Johansson. [ref 79208]    80:-
    Bra Spänning 1993. 321 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
Pentecost, Hugh:  Överstämplad med rött. Från engelskan av Sverker Lönnberg. [ref 66122]    75:-
    Ljus förlag, Stockholm, 1944. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, litet hörnveck och fuktfläck på främre omslag.
Persson, Leif G.W.:  Faller fritt som i en dröm. En roman om ett brott. [ref 76839]    100:-
    Bonniers 2007. 551, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En roman om ett brott. [ref 72550]    120:-
    Piratförlaget 2002. 574, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Peters, Ellis (pseud. för Edith Pargeter):  Ett helgon till varje pris. Översättning av Jan Gehlin. [ref 63500]    85:-
    Bonniers 1989. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pettersson, Sven-Ingmar - Russell, Martin:  Labyrinten. [ref 77430]    95:-
    Berghs 1978. 174, (2) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Obetydligt kantnött. Ouppskuren.
Pickard, Nancy:  Bekännelse. Översättning: Hans Nygren. [ref 66086]    80:-
    Trevi 1995. 311, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick.
Player, Robert:  Blodiga Marias örhängen. En thriller vid drottning Victorias hov. Översättning av Bo G.A. Ericsson. [ref 80220]    100:-
    Rabén & Sjögren 1977. 242, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Poe, Edgar Allan:  Den gyllene skalbaggen. Berättelser sammanställda av Staffan Andræ och översatta av Nils Holmberg. [ref 68962]    90:-
    Bonniers 1972. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Bonniers Bokklubb)
  –  :  Den gyllene skalbaggen. Urval och inledning av Staffan Andræ. [ref 7805]    90:-
    Bonniers 1954. 311, (4) s. Illustrationer av Gösta Kriland. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite fuktfläckat på ryggen. (Bonniers Folkbibliotek - Bestsellers genom tiderna)
  –  :  Guldbaggen och andra noveller. Översatta av Anna Berg-Mortensen. [ref 75622]    150:-
    Bonniers 1922. Liten 8:o. 206, (1) s. Ny utgåva. Privatbundet klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen samt bakre pärmens övre kant något blekt.
   Innehåller följande noveller: Guldbaggen, Den svarta katten, En berättelse från Klippiga bergen, Morden på Morguegatan, Huset Ushers undergång, Skuggan.
  –  :  Guldbaggen. Inledning och översättning av Jane Lundblad. [ref 73695]    75:-
    Tidens Bokklubb 1951. Liten 8:o. 61, (1) s. Illustrerad av Mark Sylwan. Häftad med flikomslag.
  –  :  Underliga historier. [ref 46551]    200:-
    Beijers, Stockholm, 1906. (4), 362 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Gediget band, ren och fin inlaga. Omslag tyvärr ej medbundet.
Poloni, Helena:  Mord i barm. [ref 67354]    85:-
    Bonniers 2001. 201, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis svagt gulnat, i övrigt gott skick. (Bonniers kriminalklassiker)
Poyer, Joe:  Kontraktet. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 72492]    85:-
    AWE/Gebers 1978. 350 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite nött.
   Internationell storkupp mot Riksbanken i Stockholm!
  –  :  Räkenskapens dag. [Äventyrsthriller]. [ref 63350]    75:-
    AWE/Gebers 1977. 310 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat i övre kanten. liten reva på baksidan.
Queen, Ellery:  Dubbelspel. Översättning av Hans Ullberg. [ref 10579]    120:-
    Bonniers 1952. 290, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, lätt fläckad och lite klumpigt klistrad falsreva nedtill. Främre omslag med ljus fläck i övre hörnet och det bakre med veck i nedre hörnet och lätt solkat intill falsen.
  –  :  En studie i skräck. Ellery Queen kontra Jack uppskäraren. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 12069]    100:-
    Bra Böcker 1973. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt skavda kanter, annars fin. (Bra Deckare)
  –  :  Katt med många svansar. Översättning av Hans Ullberg. [ref 23191]    120:-
    Bonniers 1951. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned och aningen solkad rygg med läsveck. främre omslag naggat och med smärre veck (mest i hörn och nedre kant).
  –  :  Kommissarie Queens eget fall. Översättning av Mario Grut. [ref 23712]    90:-
    Bonniers 1958. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsveck, främre omslag lätt kantnött.
  –  :  Och på åttonde dagen ... Översättning av Susanne och Nils P. Sundgren. [ref 31436]    125:-
    Bonniers 1966. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Roten till det onda. Översättning av Carl Sundell. [ref 35222]    135:-
    Bonniers 1952. 281, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rak men lite mörktonad rygg men med lätta läsveck, bakre omslag med en liten lagad reva i ytterkanten, annars ett fint ex.
  –  :  Spel mot en okänd. Översättning av Mons Mossner. [ref 39059]    150:-
    Bonniers 1965. 223, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
Se bild på boken
  –  :  Tio dagars underverk. Översättning av Hans Ullberg. [ref 45293]    125:-
    Bonniers 1949. 311, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, ganska hårt nött rygg, omslagen naggade samt med veck och smärre revor i nedre kanten.
  –  :  Triangelns fjärde sida. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 45781]    110:-
    Bonniers 1967. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex.
Queen, Ellery (red.):  Högspänning. Antologi. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 20325]    100:-
    Bra Böcker 1977. 419, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött och med ett par riss, annars bra.
Quentin, Patrick:  Fångad i nätet. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 15632]    100:-
    Skoglunds 1957. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Misstänkt fall. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 28535]    75:-
    Skoglunds 1958. 290, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, främre omslag med smärre veck och lite stött i nedre kanten.
   Omslaget utfört efter den amerikanska originalupplagan.
  –  :  Mrs Snows eldprov. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 77051]    100:-
    Skoglunds 1962. 282, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex.
  –  :  Peter Duluth glömmer allt. Till svenska av Erik Wilhelm Olson. [ref 32941]    125:-
    Skoglunds 1947. 349, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med ett par läsveck, omslagen med svaga bruksspår, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Peter Duluth har döden i hälarna. Översättning av E.W. Olson. [ref 32942]    75:-
    Skoglunds 1948. 317, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med små fuktfläckar, omslagen naggade i nedre kanten, det främre med större brytveck.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Skuggor av tvivel. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 37912]    85:-
    Skoglunds 1960. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Bill Belaieff.
  –  :  Spindeln. En Peter Duluth-roman. Till svenska av E.W. Olson. [ref 39100]    90:-
    Skoglunds 1953. 300, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt mörktonad och med ett veck mitt på, små falsrevor nedtill, annars ett mycket bra ex.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
Quinn, E. Baker:  Han får leken tåla. Översättning av Torsten Ehrenmark. [ref 63405]    100:-
    Askild & Kärnekull [1970]. 249, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill, det främre med en svag fläck nedtill vid falsen. Gammal prislapp på bakre omslag. (Hr Ehrenmarks deckare 1)
Reeve, Arthur B.:  Craig Kennedy rycker in. [ref 78620]    75:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1935. 64 s. Klammerhäftad. De sista bladen något fläckade och med små hundöron, bakre omslag vattenskadat. (Detektivmagasinet nr 47/1935)
Regis, Jul.:  Blå spåret. [ref 69198]    90:-
    Åhlén & Åkerlund 1926. Liten 8:o. 350 s. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade klotband. Lite sned rygg annars fin.
   Rygg- och pärmtitel: Det blå spåret. - Julius Regis' debutbok.
Rendell, Ruth:  Bortbytingen. Översättning av Staffan Andrae. [ref 59538]    90:-
    Legenda 1985. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Hedarnas herre. Översättning av Nils Larsson. [ref 18724]    90:-
    Askild & Kärnekull 1983. 226 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och veck runt kanterna.
  –  :  Hjärtstenarna. Översättning av Staffan Andræ. [ref 77485]    80:-
    Legenda 1987. 83, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss och veck.
Rice, Craig:  Alla goda ting är tre. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 1046]    125:-
    Bonniers 1949. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med några små fuktfläckar, omslagen ojämnt gulnade och med smärre veck längs kanterna.
  –  :  Brottsligt livat. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 5166]    175:-
    Bonniers 1952. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned, några läsveck samt lätt stött ryggfot. Främre omslag med ett par smärre veck i nedre hörnet. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Lennart Forsberg.

Se bild på boken
  –  :  Död man hälsar på. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 10704]    95:-
    Bonniers 1950. 246, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Något sned rygg med läsveck. Omslagen smärre veck i nedre kanten. De första bladen med små nagg i övre marginalen. annars ett bra ex.
  –  :  Död man hälsar på. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 76218]    125:-
    Bonniers 1950. 246, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ett ganska så snyggt ex.
  –  :  Fel mord. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 13375]    85:-
    Bonniers 1955. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre och bakre omslagen naggade och med veck. Läsrandig rygg.
  –  :  Fjärde man. Översättning av Ann-Sofi och Stein Rein. [ref 13846]    100:-
    Bonniers 1953. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött och snedläst ex. Ryggen lätt mörktonad och med läsveck, främre omslag med smärre veck.
  –  :  Lik förbannat. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 25730]    150:-
    Bonniers 1954. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, en aning mörktonad, endast lätt nött rygg med läsveck, bakre omslag med tvärgående svagt veck. Som helhet ett mycket bra ex.
Se bild på boken
  –  :  Mord i miniatyr. Översättning av Mons Mossner. [ref 28905]    125:-
    Bonniers 1960. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med svagt veck, ryggfoten obetydligt skadad, annars ett fint, till största delen ouppskuret ex.
  –  :  Mord med nöje. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 66127]    80:-
    Bonniers 1962. 176, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött och stött, sned rygg.
  –  :  Mord och kalkoner. Översättning av Mons Mossner. [ref 24019]    125:-
    Bonniers 1959. 256, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med ett litet jack i ytterkanten, annars ett fint delvis ouppskuret ex.
  –  :  Mord och kalkoner. Översättning av Mons Mossner. [ref 28925]    75:-
    Tiden 1968. 254, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med smärre riss. (Tidens Bokklubb)
  –  :  Rätt i rövarhänder. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 35434]    125:-
    Bonniers 1951. 295, (1) s. Häftad. Något nött rygg med läsveck, omslagen lite ojämnt gulnade: det främre med små hörnveck, det bakre med ett par små fläckar och ett svagt (ej genombrutet) diagonalt veck; inlagan något gulnad.
   Omslag av Olle Eksell.
  –  :  Rätt mord. Översättning av Ann-Sofi och Sten Rein. [ref 35436]    110:-
    Bonniers 1956. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött och fläckad rygg med läsveck samt lätt snedläst; inlagan gulnad.
  –  :  Söndagsduvan försvinner. Översättning av Mons Mossner. [ref 42916]    95:-
    Bonniers 1958. 235, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och gulnad rygg, annars ett mycket bra ex.
Rice, Craig - McBain, Ed:  Hus så hemskt. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 20004]    85:-
    Bonniers 1962. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt gulnad rygg med läsveck, främre omslag lätt naggat och med smärre veck längs kanterna. Smutstitelblad saknas.
Rinehart, Mary Roberts:  Den röda lampan. Sammanbunden med: Hogner, Hildemar G:son: Vid kärlekens eldar. [ref 62626]    150:-
    Bonniers / Åhlén & Åkerlund 1928. Liten 8:o. 306, (1) + 246 s. Förlagets halvfranska band med dubbla titelfält och blindpressning på ryggen samt marmorerade snitt. Fint ex.
   Rineharts arbete är i 1:a svenska upplaga, Hogner svensk originalupplaga, men bindningen troligen gjord något senare och omslagen har ej tagits med.
Riverton, Stein [pseud. f. Sven Elvestad]:  Den röda änkan. Bemyndigad öfversättning af E. G. A. [ref 72353]    80:-
    Åhlén & Åkerlund, Stockholm / Göteborg, 1914. Liten 8:o. 216 s. [3:e upplagan]. Privatband med halvhårda pärmar och främre originalomslaget klistrat på främre pärmen. Snedläst. Ryggtitel saknas, inlagan är i fint skick.
  –  :  Dolda spår. Öfversättning af Ebba Atterbom. [ref 72352]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1913. Liten 8:o. 173 s. 1:a svenska upplagan. Senare privatbundet ljusrött kartongband med marmorerade för- och eftersättsblad. Häftesomslaget klistrat på främre pärmen. Något sned rygg med läsveck och utan titel. De sista bladen något naggade i ytterkanten.
Se bild på boken
  –  :  Ingeniör Barras strid. Översättning av Ebba Atterbom. [ref 78257]    100:-
    Nordiska Förlaget 1918. 224 s. Ny utgåva. Häftad med monterad omslagsbild. Lätt snedläst och med små falsrevor. Främre omslag med smärre veck och skrapmärken, det bakre med skada och reva (ca 3 cm) upptill invid bakre falsen.
   Omslagsteckning av P. Lindroth. - Bilden är tagen till tidigare exemplar och överensstämmer ej helt med detta ex vilket ju har några veck och skrapmärken på framsidan.

Se bild på boken
  –  :  Järnvagnen. Översättning av Ebba Atterbom. [ref 75897]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1918. 191 s. Ny utgåva. Häftad med monterad omslagsbild. Lätt snedläst och med mindre falsreva. Främre omslag med brytveck i övre hörnet, lätt kantstött och med skrapmärken. Ett antal blad i början med svaga veck.
   Omslagsteckning av P. Lindroth.
  –  :  Mördaren från mörkret. Bemyndigad översättning från norskan av A. F. (Anna Fallström). [ref 56571]    90:-
    Dahlbergs 1916. Liten 8:o. 176 s. 4:e upplagan. Häftad. Lätt snedläst. Ryggen nött, med veck och limmad främre fals, omslagen lätt naggade och med smärre veck, bakre omslag lätt fläckat. Sista bladen delvis mörktonade och med svag fuktrand i nedre marginalen. (Dahlbergs 25-öresböcker)
  –  :  Wilson. Bemyndigad översättning av Harald Johnsson. [ref 49669]    80:-
    Dahlbergs 1918. 231 s. Ny utgåva. Häftad. Hårt snedläst, ryggfoten med liten lagning, omslagen med smärre veck och lätta bruksspår. Del av inlagan med lätt fuktrand i övre marginalen. (Dahlbergs 2-kronorsböcker nr 1)
  –  :  Wilson. Översättning av Harald Johnsson. [ref 78268]    90:-
    Lindfors 1938. 150 s. Ny utgåva. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen med obetydliga bruksspår. (Lindfors Detektivromaner)
   Omslag av Eric Rohman.

Se bild på boken
  –  :  Asbjörn Krags jakt. [ref 25087]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1916. 158 s. 2:a upplagan enligt boken (egentligen 3:e). Häftad. Sned och lätt nött rygg, förstärkt utvändigt med beständig bokplast, innerfalsarna förstärkta med vit tejp. Främre omslag med svagt veck och naggat övre hörn, det bakre en aning solkat och smed smärre lätta veck.
Se bild på boken
  –  :  Asbjörn Krags jakt. [ref 79901]    95:-
    Bokförlaget Ardor, Stockholm, 1936. 127 s. Ny upplaga. Häftad. Lite läsrandig och nött rygg samt kanterna runt om med smärre riss.
   Omslag av Eigil Schwab.
  –  :  De excentriska herrarnas klubb. Bemyndigad översättning. [ref 8787]    140:-
    Dahlbergs 1918. 192 s. 3:e upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen lätt naggade i ytterkanten, det bakre svagt fläckat. (Dahlbergs 1.45-kronorsböcker nr 1)
   Omslaget med felstavad titel: De exentriska herrarnas klubb.
  –  :  De hemlösas boning. Öfversättning af Ebba Atterbom. [ref 8747]    100:-
    Nordiska Förlaget 1917. Liten 8:o. 175 s. Ny utgåva. [3:e upplagan]. Häftad. Något snedläst, liten falsreva upptill, ryggfoten stött. Omslagen med smärre veck och riss, övre hörnet med genomgående stukning. Namnteckning på blankt blad i början. (Nordiska Förlagets 85-öresböcker nr 31)
   Omslag av Eigil Schwab.
  –  :  Den dödes rum. Bemyndigad översättning. [ref 19081]    90:-
    Dahlbergs 1916. Liten 8:o. 79, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen med smärre bruksspår och små falsrevor, i övrigt ett mycket bra ex. (Riverton-serien nr 6)
  –  :  Den gåtfulle fienden. Detektiven Asbjörn Krags upplevelser. [Översättning av Ebba Atterbom]. [ref 42871]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1917. Liten 8:o. 189 s. Ny utgåva. Häftad. Sned rygg med lagad falsreva nedtill, omslagen något naggade och med smärre veck. Boken något "rullad" i höjdled. (Nordiska Förlagets 95-öresböcker nr 41)
   Omslag av Eigil Schwab.
  –  :  Den röda änkan. Bemyndigad översättning av E. G. A. [ref 3955]    90:-
    Nordiska Förlaget 1917. Liten 8:o. 216 s. Ny utgåva. Häftad. Bakre omslag lätt skadat (liten pappersförlust i övre hörnet, i övrigt endast lätta bruksspår. (Nordiska Förlagets 95-öresböcker nr 33)
   Omslag av Eigil Schwab.
  –  :  Dolda spår. Översättning av Ebba Atterbom. [ref 60443]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1915. Liten 8:o. 159 s. Ny utgåva. Häftad. Sned, nött, skadad och sprucken rygg överklistrad med dokumenttejp. Främre omslag med ett par svaga veck, i övrigt gott skick.
Se bild på boken
  –  :  Dolda spår. [Översättning av Ebba Atterbom]. [ref 65570]    100:-
    Allas Bokförlag 1943. 95, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Något sned, lätt nött och aningen solkad rygg, främre omslag med svagt brytveck, det bakre lätt fläckat. (Allas Bokserie nr 19)
  –  :  Döden tar in på hotellet. [ref 45238]    90:-
    Dahlbergs 1921. Liten 8:o. 276, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck och fuktrand samt lagning nedtill och lagade falsrevor. Omslagen lätt solkade och med smärre veck. Bakre omslag sitter fast vid sista blanka sidan, troligen p.g.a. fukt.
  –  :  Dödens finger. Bemynd. övers. från norskan av O. D. (Olof Dahlberg). [ref 13908]    70:-
    Dahlbergs 1917. Liten 8:o. 96 s. Ny utgåva. Häftad. Något sned och mörktonad rygg, falsreva nedtill. Omslagen tämligen kraftigt naggade (små bitar saknas, främre omslag med mindre textförlust) samt med smärre veck och riss. (Riverton-serien nr 23)
  –  :  Fru Percivalines gäster. 1-2 i 1 volym. Bemyndigad översättning av Isidor Torell. [ref 26936]    90:-
    Dahlbergs 1915. Liten 8:o. 208 s. Ny utgåva. Häftad. Sned och något nött rygg med läsveck; främre omslag har varit loss och klistrats på igen. Båda omslagen med smärre bruksspår, det främre med svaga veck. ([Romanbiblioteket nr 102-103] Dubbelvolym)
   Första svenska upplagan kom 1913 under titeln "Damen i rullstolen".
  –  :  Ivan den förskräcklige. Spioneriroman. [ref 77054]    80:-
    Sörlins förlag, Norrköping, 1944. 253 s. Ny utgåva. Häftad. Nött rygg med läsveck och fransig ryggfot, främre omslag lätt naggat. (Sörlins Detektivserie)
   Omslag av Gunnar Widholm.

Se bild på boken
  –  :  Lord Gowins misstag. [ref 25101]    80:-
    Åhlén & Åkerlund 1920. Liten 8:o. 270 s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen med läsveck samt små falsrevor nedtill. Främre omslag naggat med smärre pappersförlust i nedre kanten, bakre omslag fläckat. (Åhlén & Åkerlunds 3-kronorsböcker)
   Omslagsteckning av P. Lindroth.
  –  :  Montrose. Bemyndigad översättning. [ref 28187]    125:-
    Dahlbergs 1920. Liten 8:o. 192 s. Ny utgåva. Häftad. Något sned rygg med läsveck och små lagningar. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre med liten ytskada med smärre textförlust. (Dahlbergs 3-kronorsböcker nr [1.])
  –  :  Mörkrets röster. [ref 40813]    110:-
    Åhlén & Åkerlund 1919. Liten 8:o. 318 s. Ny utgåva. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen lätt nött och med läsveck. Främre omslag och de första bladen med svagt diagonalt veck, bakre omslag fläckat. (Åhlén & Åkerlunds 1:85-öresböcker nr 4)
   Omslag av Gunnar Widholm.
  –  :  Negern med de vita händerna. [ref 47710]    90:-
    Dahlbergs 1916. Liten 8:o. 192 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck och liten falsreva nedtill. Främre omslag hårt naggat i högerkanten och brunfläckat längsmed kanten. Några blad i början med fuktrand i yttre marginalen, inlagan med lätt genomgående fuktskada, dock ej fläckad i övrigt. Bakre omslag med liten lagad reva i ytterkanten. (Romanbiblioteket nr 153-154. Dubbelvolym)
Roberts, Nora:  Skuggor från det förflutna. Översättning av Margareta Järnebrand. [ref 77683]    90:-
    Bonniers 2004. 492, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår.
Rodin, Gösta:  Mord i närbild. [ref 76259]    125:-
    Bonniers 1949. 202, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen sned rygg med svaga läsveck, omslagen med lätt bruksspår. Ett mycket bra ex.
   Författarens debutdeckare från filmens värld.
Ronns, Edward:  Delning på tre. [ref 61416]    70:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1948. Liten 8:o. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Fint ex. (Detektivmagasinet nr 6/1948)
Russell, Martin:  Dödsäsong. Översättning av Sture Biurström. [ref 63566]    75:-
    Lindqvists 1977. 205, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss i övre kanten. (Bulldog-serien 15)
Sale, Richard:  Lazarus måste dö. Översättning av Henric Ståhl. [ref 68752]    90:-
    Lindqvists 1952. Liten 8:o. 187 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat och med lätta bruksspår. Namnteckning på försättsbladet. (Deckarklubben)
Sandberg, Torsten:  Gåtan på Granliden. [ref 66408]    100:-
    Bonniers 2002. 177, (2) s. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Bonniers kriminalklassiker)
Sanders, Lawrence:  Den andra dödssynden. Översättning av Nille Lindgren. [ref 65571]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 357, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Fördel Timothy. Översättning: Nille Lindgren. [ref 62541]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 347, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslagets framsida med lagad reva.
Saul, John:  Närvaron. Översättning av Carla Wiberg. [ref 77710]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 300, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Sayers, Dorothy L.:  De nio målarna. Från engelskan av Sonja Bergvall. [ref 60261]    100:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 297, (5) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något sned och lätt nött rygg samt med en liten lagning på främre pärmen. (Trumf-serien)
  –  :  De nio målarna. Växelringning på ett gammalt tema i två korta anslag och två hela långringningar. Från engelskan av Sonja Bergvall. [ref 7118]    200:-
    Bonniers 1939. 346 s. 4:e tusendet. Häftad. Sned rygg med ganska kraftiga läsveck och lätt nötta falsar, i övrigt ganska snygga omslag, obetydligt kantstötta.
  –  :  De nio målarna. Växelringning. På ett gammalt tema i två korta anslag och två hela långringningar. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 7119]    110:-
    Bonniers 1983. 268, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars fin.
  –  :  Kamratfesten. Från engelskan av Sonja Bergvall. [ref 12011]    250:-
    Bonniers 1940. 439 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned, nött och lätt solkad rygg med läsveck och limmade sprickor. Omslagen med skador, naggade och med smärre revor; ett hörn saknas på främre omslag, det bakre lätt fläckat. De första och sista textsidorna tummade, naggade, lätt solkade och med smärre veck.
   En mycket svårfångad titel av Sayers.
  –  :  Kamratfesten. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 66158]    100:-
    Bonniers 1989. 351, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Oskuld och arsenik. Översättning av Dagny Henschen och Ivar Harrie. [ref 64761]    100:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 279, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband. Snedläst, namnteckning på fria försättsbladet. (Trumf-serien)
Se bild på boken
  –  :  Oskuld och arsenik. Översättning av Dagny Henschen och Ivar Harrie. [ref 70399]    110:-
    Bonniers 1989. 203, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sela, Owen:  Vi ses i Vaduz! Översättning av Leif Janzon. [ref 54060]    75:-
    Forum 1974. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och litet riss.
   Omslag av Torbjörn Lenskog.
Serafín, David:  Mord i metro. Översättning: Gertrud Hemmel. [ref 79255]    75:-
    Bra Deckare 1985. 259 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Seymour, Gerald:  Rödräven. Översättning av Anders Jonason. [ref 66684]    80:-
    Norstedts 1982. 304, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Uppdrag Afganistan. Översättning av Karl G. och Lilian Fredriksson. [ref 63572]    90:-
    Norstedts 1985. 324, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Dedikation från översättaren på titelbladet.
Shah, Diane K.:  Ett brott är blott ett brott. Översättning: Kati Remmelgas. [ref 63573]    75:-
    Bra Böcker 1994. 389 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Shelby, Philip:  Senatorns dotter. Översättning av Björn Linné. [ref 63574]    80:-
    Bonnier Alba 1997. 354, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Sheridan, Juanita:  Döden och danserskan. Översättning av Gemma Snellman. [ref 10758]    80:-
    Ljus 1957. 247 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen snedläst, bakre omslag med lätt brytveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
Silbersky, Leif - Svedelid, Olov:  Anbud från döden. [ref 60446]    100:-
    AWE/Gebers 1975. 230 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen samt med smärre bruksspår.
  –  :  Dina dagar är räknade. [ref 54695]    85:-
    Bra Deckare, Höganäs, 1982. 233, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan något gulnad, i övrigt gott skick.
   Utgiven samtidigt på AWE/Gebers.
  –  :  Dina dagar är räknade. [ref 78332]    110:-
    AWE/Gebers 1982. 233, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt skavt på bakre falsen och i nedre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Döden skriver brev. [ref 26828]    80:-
    AWE/Gebers 1976. 235 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt småskadat och med veck och lagade revor på baksidan.
  –  :  Dödens barn. [ref 10779]    125:-
    AWE/Gebers 1981. 234, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida något skamfilad och med ytlig repa, annars fin.
  –  :  Gå i döden. [ref 79453]    125:-
    Norstedts 1996. 322, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mord bäste broder! [ref 71384]    85:-
    AWE/Gebers 1974. 213 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt naggat vid rygghuvudet och med smärre veck i övre kanten.
  –  :  Ont blod. [ref 54696]    75:-
    Bra Böcker 1983. 258, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och skadat i övre hörnen. (Bra Deckare)
  –  :  Ont blod. [ref 71601]    100:-
    AWE/Gebers 1983. 258, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagning intill främre falsen samt lagad reva på baksidan och små veck vid ryggfoten. Inlagan genomgående gulnad i marginalen, annars gott skick.
  –  :  Skrivet i blod. En Rosenbaumdeckare. [ref 71597]    90:-
    Norstedts 1994. 273, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Svart är dödens färg. [ref 68138]    95:-
    Norstedts 1993. 340, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett litet lagat riss, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Villebrådet. [ref 71605]    125:-
    AWE/Gebers [1985]. 256, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött.
Silva, Daniel:  Livvakt av lögner. Översättning av Sune Karlsson. [ref 76922]    80:-
    Bonnierförlagen 1998. 493, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett litet riss i övre kanten.
Simenon, Georges:  2 Simenon: Maigret på fel spår. - Hasselbusken. Översättningar av Katja Birmann och Kerstin Hallén. [ref 202]    120:-
    Bonniers 1971. 289, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lagade revor på framsidan och vid bakre falsen, annars ett fint ex. 2 arbeten i 1 volym.
  –  :  3 x Maigret. Maigret gillrar en fälla. – Maigret och lördagsklienten. – Maigret och clocharden. [ref 236]    135:-
    Bonniers 1994. 169, (1) + 143, (1) + 153, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud- och fot obetydligt stukade.
  –  :  4 Maigret. Maigrets memoarer. - Maigret och lördagsklienten. - Maigret och tvärviggen. - Maigret och hans pipa. Översättning av Britte-Marie Bergström. Med förord av Herbert Tingsten. [ref 54490]    175:-
    Bonniers 1965. 369, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Snedläst. Undre snittet något fläckat.
   Fyra titlar samlade i en volym.
  –  :  Den hängde i Liége. [En Maigret-bok.] Översättning av Harald Jeurling. [ref 7880]    80:-
    Fabel 1960. Liten 8:o. 164, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med fläck nedtill. Omslagen ojämnt gulnade och med smärre bruksspår, det bakre delvis fläckat. (Fabels deckarserie)
   Omslag av Martin Lamm.
  –  :  Liberty Bar. Översättning av Katja Birmann. [ref 25672]    120:-
    Bonniers 1971. Liten 8:o. 155, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. (Bokklubben Svalan)
  –  :  Maigret anförtror sig. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26782]    120:-
    Bonniers 1961. 152, (3) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med några smärre veck.
  –  :  Maigret bland hyggligt folk. Översättning av Katja Birmann. [ref 26783]    80:-
    Aldus 1976. 124, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget svagt gulnat. (Delfinserien 555)
  –  :  Maigret blir arg. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26816]    75:-
    Aldus/Bonniers 1965. 116, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst, omslagen endast lätt solkade, ryggen med liten lagad reva. (Delfinböckerna 196)
  –  :  Maigret blir misstänkt. Översättning av Katja Birmann. [ref 52096]    75:-
    Bonniers 1973. 128, (3) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Namnteckning på smutstitelbladet. Lätt snedläst, omslagen med ett par smärre veck. (Delfinserien 484)
  –  :  Maigret blir sannspådd. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 58073]    75:-
    Bonniers 1984. 154, (4) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Omslagen med ett fåtal obetydliga bruksspår. (BonnierPocket)
  –  :  Maigret blir upprörd. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26785]    150:-
    Bonniers 1962. 143, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavd rygg och kanter samt namnlapp på smutstitelbladet.
  –  :  Maigret flyttar hemifrån. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26786]    135:-
    Bonniers 1963. 167, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Obetydligt snedläst, omslagen med några mindre riss och veck.
  –  :  Maigret försvarar sig. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 26788]    70:-
    Aldus/Bonniers 1966. 117, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst, omslagen med smärre veck. (Delfinböckerna 222)
  –  :  Maigret hos ministern. Översättning av Ingrid Krook. [ref 38549]    75:-
    Aldus 1975. 148, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget med ett par obetydliga fläckar. (Delfinserien 518)
  –  :  Maigret i New York. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 80819]    75:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 171, (4) s. Ny utgåva. Pocket. Lite nött exemplar; falsar och rygg med en del skrapmärken, omslagen med ett par större veck. (En Zebra-bok)
  –  :  Maigret och clocharden. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 26798]    135:-
    Bonniers 1964. 153, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med ett fåtal smärre riss och veck.
  –  :  Maigret och den ensamme mannen. Översättning av Katja Birmann. [ref 26803]    80:-
    Aldus/Bonniers 1971. 139, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (Delfinserien 427)
  –  :  Maigret och den försynte tjuven. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26804]    125:-
    Bonniers 1964. 149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på främre omslagets insida. Något snedläst, rygg och omslag delvis gulnade, omslagen med ett par större veck.
  –  :  Maigret och den långa flickan. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 26806]    125:-
    Bonniers 1958. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött rygg med lagad falsreva, omslagen med bruksspår, det bakre med skarpt veck. Jämnskurna snitt.
   Bilden är efter ett tidigare exemplar och överensstämmer ej helt med detta ex.

Se bild på boken
  –  :  Maigret och hans mord. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 26808]    135:-
    Bonniers 1953. 203, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med läsveck, främre omslag med lätt brytveck, det bakre ojämnt mörktonat. Inlagan är genomgående gulnad i marginalen, namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Maigret och hans tjuv. Översättning av Katja Waldén. [ref 26810]    75:-
    Aldus/Bonniers 1968. 140, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt snedläst, främre omslaget med veck intill falsen. (Delfinserien 284)
  –  :  Maigret och kroppen utan huvud. Översättning av Katja Waldén. [ref 61525]    70:-
    Aldus/Bonniers 1967. 139, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något nött, sned och lite skadad rygg med läsveck. (Delfinserien 270)
  –  :  Maigret och mannen på bänken. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 26811]    120:-
    Bonniers 1957. 181, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med lätta läsveck, nött fals med lagad reva. Omslagen med några små veck och lätta bruksspår, det främre saknar nedre hörnet. Titelbladen ojämnt gulnade, i övrigt är inlagan i gott skick.
  –  :  Maigret och mannen som måste döda. Översättning av Katja Birmann. [ref 54682]    75:-
    Aldus/Bonniers 1970. 149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, omslagen med ett par små veck. (Delfinserien 355)
  –  :  Maigret och Miss Europa. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 64097]    70:-
    Aldus/Bonniers 1967. 128, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst med lagning vid ryggfoten, främre omslag med smärre bruksspår. (Delfinserien 257)
  –  :  Maigret och oskulden. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 26812]    90:-
    Bonniers 1989. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skadat i nedre hörnet på baksidan (veck och reva).
  –  :  Maigret och pråmdragaren. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 54686]    75:-
    Bonniers 1979. 129, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex. (Delfinserien 631)
  –  :  Maigret och sheriffen. Översättning av Håkan Wallqvist. [ref 26814]    80:-
    Bonniers 1977. 140, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (Delfinserien 567)
  –  :  Maigret och spöket. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 26815]    75:-
    Aldus/Bonniers 1965. 115, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt snedläst, främre omslag med smärre bruksspår, titelbladen något gulnade. (Delfinböckerna 168)
  –  :  Maigret och tjallaren. Översättning av Katja Birmann. [ref 26817]    75:-
    Aldus/Bonniers 1972. 133, (11) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, ryggen svagt gulnad. (Delfinserien 445)
  –  :  Maigret på Hotell Majestic. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 52095]    75:-
    Bonniers 1978. 145, (4) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Mycket bra ex.
  –  :  Maigret på nattklubb. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 26818]    120:-
    Bonniers 1954. 188 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ganska hårt snedläst och nött exemplar, ryggen randig. Främre omslag med några mindre ytskador, dock utan textförlust, det bakre med ett par smärre veck, inlagan ojämnt gulnad.
  –  :  Maigret reser hem. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 54687]    75:-
    Bonniers 1981. 148, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något sned rygg med svaga läsveck. (Delfinserien 688)
  –  :  Maigret tvekar. Översättning av Katja Birmann. [ref 26821]    75:-
    Aldus/Bonniers 1969. 149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Snedläst, annars gott skick. (Delfinserien 325)
  –  :  Maigret är rädd. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26822]    125:-
    Bonniers 1963. 163, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg med smärre läsveck och lagning nedtill. Främre omslag med smärre veck och riss i ytterkanten, det bakre något fläckat.
  –  :  Maigret. Översättning av Katja Birmann. [ref 58074]    80:-
    Aldus/Bonniers 1972. 117, (11) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. (Delfinserien 455)
  –  :  Maigrets barndomsvän. Översättning av Katja Waldén. [ref 66414]    80:-
    Aldus/Bonniers 1969. 149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, annars fin. (Delfinserien 342)
  –  :  Maigrets jul. Översättning av Katja Birmann. [ref 52098]    75:-
    Aldus 1975. 99, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex. (Delfinserien 535)
  –  :  Maigrets onda aningar. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26824]    125:-
    Bonniers 1959. 156, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med smärre läsveck, främre omslag med veck i nedre hörnet, bakre omslag ojämnt gulnat och lätt kantstött nedtill.
  –  :  Maigrets tålamod. Översättning av Lena och Cai Törne Melin. [ref 65296]    75:-
    Aldus/Bonniers 1966. 121, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Namnteckning på smutstitelbladet. Något snedläst, bakre omslaget med litet veck, främre omslaget med lite bläckkludd. (Delfinböckerna 241)
  –  :  Min vän kommissarie Maigret. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 65525]    100:-
    Bonniers 1952. 173, (2) s. 5:e-7:e tusendet. Häftad. Något snedläst, ryggen lätt skavd samt med läsränder, omslagen med ett fåtal smärre veck.
   Omslag av Olle Eksell.
Sjöwall, Maj - Wahlöö, Per:  Mannen på balkongen. Roman om ett brott. [ref 33338]    135:-
    Norstedts 1967. 199, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned och lätt mörktonad rygg med läsveck, omslagen lätt kantstötta nedtill och med smärre veck.
  –  :  Polismördaren. Roman om ett brott. [ref 70669]    110:-
    Norstedts 1974. 285, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned och något mörktonad rygg med smärre läsveck. Omslagen med lätt solkade ytterkanter samt kantstötta nedtill, i övrigt ett mycket bra ex.
  –  :  Terroristerna. Roman om ett brott. [ref 45101]    120:-
    Norstedts 1975. 419, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite ojämnt blekt samt lätt skadat i nedre hörnet på framsidan. Tillskrift på försättsbladet. (Månadens Bok)
  –  :  Terroristerna. Roman om ett brott. [ref 43353]    95:-
    Norstedts 1975. 419, (1) s. 3:e upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med små skador vid ryggens övre del. (Månadens Bok)
Smith, Charles Merrill:  Pastor Randollph och Den oheliga skrift. Översättning: Boo Cassel. [ref 79261]    80:-
    Bra Deckare 1985. 299 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen en aning mörktonad, annars ett fint ex.
  –  :  Pastor Randollph och fallet ur Nåden. Översättning: Boo Cassel. [ref 79260]    80:-
    Bra Deckare 1981. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Pastor Randollph och hämndens ängel. Översättning: Birgit Edlund och Vanja Lantz. [ref 79257]    80:-
    Bra Böcker 1980. 234, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Bra Deckare)
   Samtidigt utgiven på Trevi.
  –  :  Pastor Randollph och syndens lön. Översättning: Boo Cassel. [ref 79259]    75:-
    Bra Böcker 1980. 181, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid ryggfoten, namnteckning på försättsbladet. (Bra Deckare)
   Samtidigt utgiven på Trevi.
Smith, H. Maynard:  Inspektör Frosts puzzle. Auktoriserad översättning av Teddy Rose. [ref 72788]    75:-
    Lindqvists 1948. 152 s. 1:a svenska upplaga i bokform. Häftad. Något snedläst och lätt nött.
Smith, Kay Nolte:  Sorgesång över död sopran. Översättning: Eva Mazetti-Nissen. [ref 79243]    95:-
    Wiken 1990. 325 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
  –  :  Vittnet. Översättning: Tora Palm. [ref 79244]    95:-
    Wiken 1991. 295, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
Smith, Martin Cruz:  Gorkijparken. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 63576]    85:-
    Norstedts 1981. 393, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet.
Smith, Peter Moore:  Fällan. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 79384]    80:-
    Bonniers 2002. 444, (3) s. 11:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Smith, Wilbur:  Katastrofen. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. [ref 73100]    120:-
    Bonniers 1980. 282, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
   Första svenska upplagan av en mindre vanlig Wilbur Smith-roman.
Sonnergaard, Jørgen - Svanström, Barbro:  Det sjätte fingret. [ref 79376]    80:-
    Bra Spänning 1992. 221 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
Spillane, Mickey:  Liv för liv. Översättning av Karl-Rune Östlund. [ref 25430]    80:-
    Wahlströms 1991. 191, (1) s. Ny utgåva. 1:a kartonnerade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Staalesen, Gunnar:  Skriften på väggen. Översättning: Hans Nygren. [ref 24203]    90:-
    Bra Böcker 2002. 320 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stangerup, Helle:  Gravskrift över Rödluvan. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 71585]    75:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 160, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Gula handskar. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 76261]    80:-
    Bonniers 1969. Liten 8:o. 149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med lätta veck annars fin.
Stanton, Paul [pseud. f. David Arthur Beaty]:  Stjärnor utan nåd. Översättning av Aida Törnell. [ref 65372]    95:-
    Berghs 1961. 227, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Något snedläst.
   "En roman om flygandets spänning och faror såsom Saint-Exupéry, Shute och Gann har skildrat det."
Stern, Richard Martin:  Arvet efter Kessler. Översättning av Gösta Dahl. [ref 63580]    75:-
    Bra Böcker 1970. 267, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss.
  –  :  Mord i huset. Översättning: Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 63581]    75:-
    Forum 1975. Liten 8:o. 231, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. (Forums Farliga)
Stewart, Mary:  Adonisträdgården. Översättning av Sven Bergström. [ref 691]    95:-
    Bonniers 1968. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
   Omslag av Per Beckman.
Stevenson, Robert Louis:  Paviljongen på strandheden. [ref 79651]    110:-
    Sörlins Förlag, Norrköping, 1945. 160 s. Ny utgåva. Häftad. Omslag och rygg endast lätt solkade, omslagen med ett fåtal smärre veck. (Sörlins Detektivromaner)
Se bild på boken
  –  :  Självmördarklubben. [ref 79650]    110:-
    Sörlins Förlag, Norrköping, 1945. 178 s. Ny utgåva. Häftad. Något snedläst. Omslagen med några smärre veck längs kanterna. (Sörlins Detektivromaner)
Se bild på boken
Stigson, Arne [pseud. f. Arne Malmberg]:  Den resandes ensak. [ref 60104]    85:-
    Bonniers 1957. 214, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött.
Stout, David:  Färgade hemligheter. En roman byggd på avrättningen av USA:s yngste mördare. Översättning: Molle Kanmert. [ref 79245]    110:-
    Wiken 1990. 310 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
   Edgar-vinnare 1989.
Stout, Rex:  Kvintetten som sprängdes. Översättning: Pelle Fritz-Crone. [ref 79052]    80:-
    Bokhuset 1981. 176 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mord bland mästerkockar. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 28889]    250:-
    Bonniers 1939. 256 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, ryggfoten lite fransig, lagad falsreva. Omslagen lätt stötta och med riss i nedre kanten, svaga veck på bakre omslag. Som helhet ett relativt bra ex.
  –  :  Mord bland mästerkockar. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 77338]    250:-
    Norstedts 1939. 256 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets rosafärgade linneband med svart ryggtitelfält. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, annars ett fint ex.
  –  :  PM för en VD. Översättning: Gunnar Unger. [ref 33233]    80:-
    Bra Böcker 1975. 210, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt (mörktonad upptill), smärre veck och bruksspår i nedre kanten. (Bra Deckare)
Straub, Peter:  Koko. Översättning: Staffan Andrae. [ref 23630]    80:-
    Norstedts 1990. 560, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget med lätta bruksspår, namnteckning på främre pärmens insida.
Strieber, Whitley:  Billy. Översättning: Gabriel Setterborg. [ref 63584]    80:-
    Wiken 1993. 327 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Strömsnäs, Peter:  Fredens hav. [ref 55883]    90:-
    Bonniers 1978. 250, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med liten reva, kort tillskrift på blankt blad i början.
Stuart, Ian [pseud. f. Alistair MacLean]:  Fångarna på ön Vardu. Till svenska av Axel Ljungberg. [ref 15640]    90:-
    Gebers 1961. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Förlagsstämpel samt namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Hotet. Till svenska av Nils Jacobsson. [ref 73334]    125:-
    Gebers 1962. 242, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst med svaga veck i ryggen. Ett mycket bra ex.
Stålmarck, Torbjörn:  I förening med mord. [ref 63585]    70:-
    Wahlströms 1962. 255, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg.
Suneson, Vic:  Brottforsen. [ref 5162]    95:-
    Gebers 1966. 281, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst.
  –  :  Fredagen den 14:e. [ref 14572]    80:-
    Gebers 1960. 260, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Lätt nött ex med sned och lite blekt rygg.
  –  :  Förtroeliga band. [ref 16129]    95:-
    Gebers 1962. 255, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Lätt skavd och snedläst.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Mord på menyn. [ref 28931]    80:-
    Gebers 1970. 214, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med lite nött skyddsomslag. Stött rygghuvud samt tillskrift på försättsbladet.
   Matglad medarbetare Ragnvi Lindbladh-Lundquist.
  –  :  Mord är mitt mål. [ref 31423]    90:-
    Bonniers 1971. 219, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Mord är mitt mål. [ref 80278]    110:-
    Bonniers 1971. 219, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ordet är mord. [ref 60106]    100:-
    Gebers 1958. 263, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med svaga läsveck, liten falsreva; främre omslag med smärre veck runt kanterna.
  –  :  Skärvor betyder lycka. [ref 38171]    85:-
    Gebers 1961. 242, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Obetydligt snedläst, omslaget lätt kantnött. Textat namn på smutstitelbladet.
Svanström, Barbro - Sonnergaard, Jørgen:  Den åttonde dödssynden. [ref 67411]    80:-
    Bra Spänning 1984. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Svedelid, Olov:  Anmäld försvunnen. En polisroman. [ref 1543]    90:-
    Forum 1972. 177, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, lätt nött och randig rygg, omslagen med smärre bruksspår.
   Första boken om Roland Hassel.
  –  :  Anmäld försvunnen. En polisroman. [ref 78348]    150:-
    Forum 1972. 177, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Tämligen kraftigt snedläst, ryggen med läsränder. Utförlig dedikation från författaren på smutstitelbladet. Namnteckning.
   Första boken om Roland Hassel.
  –  :  Anmäld försvunnen. En polisroman. [ref 66022]    75:-
    Stiftelsen Litteraturfrämjandet/Forum 1973. 177, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Barnarov. [En polisroman med Roland Hassel]. [ref 72916]    85:-
    Forum 1987. 271, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Beskyddarna. En polisroman. [ref 3518]    80:-
    Forum 1974. 228, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned och lätt nött rygg med tämligen kraftiga läsränder. Omslagen med smärre veck i nedre kanten, de fyra första bladen naggade i övre marginalen, ett par uppslag lite slarvigt sprättade, dock ingen textförlust.
  –  :  De giriga. En Roland Hassel-thriller. [ref 62882]    80:-
    Bonniers 1990. 331, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Domens dag. En Roland Hassel-thriller. [ref 79454]    100:-
    Forum 1998. 328, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Döden tystar mun. [ref 10775]    100:-
    Kristall-Förlaget, Malmö, 1968. 255 s. Ny utgåva. Limhäftad. Obetydligt nött.
  –  :  Dödens medicin. En Roland Hassel-thriller. [ref 27881]    100:-
    Forum 1996. 294, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En säljare är död. [ref 12084]    125:-
    Kristall-Förlaget, Malmö, 1967. 284 s. Originalupplaga. Limhäftad. Rygg och omslag ojämnt gulnade, ryggfoten med en liten lagning, omslagen med smärre bruksspår.
   Svedelids andra deckare.
  –  :  Förfalskarna. En Roland Hassel-thriller. [ref 65220]    80:-
    Forum 1994. 386, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Förgörarna. En Roland Hassel-thriller. [ref 75726]    75:-
    Bonnierförlagen 1995. 373, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Glitter. En polisroman. [ref 16799]    85:-
    Forum 1981. 250, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag.
   Förhandsexemplar för bokhandeln.
  –  :  Hassel & jakten på lilla Mona. Polisnoveller. [ref 78494]    75:-
    Mälaröbörsen Förlag, Bromma, 2001. 219, (1) s. Originalpocket. Fint ex.
   Innehåller 5 noveller ej tidigare utgivna i bokform.
  –  :  Hassel och utpressarna. [Noveller]. [ref 78495]    75:-
    Mälaröbörsen Förlag, Bromma, 2002. 253, (1) s. Originalpocket. Fint ex.
   Innehåller 1 långnovell samt 11 kortare noveller ej tidigare utgivna i bokform.
  –  :  Jag kommer och hämtar dig. En psykologisk thriller. [ref 21746]    80:-
    Forum 1977. 188, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en liten reva på framsidan. Förlagsstämpel på sista blanka sidan.
  –  :  Mannen med två ansikten. Thriller. [ref 78653]    90:-
    MB förlag, Bromma, 2004. 350, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Piraterna. En Roland Hassel-thriller. [ref 59601]    85:-
    Forum 1995. 330 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Plundrarna. En Roland Hassel-thriller. [ref 33223]    90:-
    Forum 1992. 382, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Samtal från en död. Thriller. [ref 36197]    120:-
    Kristall-Förlaget, Malmö, 1970. 256 s. Originalupplaga. Limhäftad. Gulnad rygg, omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Schysta killar. [ref 78497]    70:-
    LL-förlaget 1998. 12:o. 61, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex. (En lätt pocket)
  –  :  Skål för döden! [ref 37980]    110:-
    Bonniers 1971. 209, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Sned rygg med relativt skarpa läsveck, sista blanka bladet med veck i övre kanten samt en blank etikett klistrad på sista sidan.
  –  :  Slavhandlarna. En polisroman. [ref 38230]    175:-
    Forum 1979. 256, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött omslag, annars fin.
  –  :  Svarta banken. En polisroman. [ref 40757]    100:-
    Forum 1973. 188, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. (Månadens Bok)
  –  :  Svarta banken. En polisroman. [ref 70393]    85:-
    Forum 1973. 188, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsränder.
  –  :  Säkra papper. En polisroman. [ref 70533]    85:-
    Forum 1980. 283, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
   Förhandsexemplar för bokhandeln.
  –  :  Terrorns finger. En polisroman. [ref 53716]    125:-
    Forum 1982. 261 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen kantnött, tillskrift på titelbladet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Utpressarna. En Roland Hassel-thriller. [ref 47184]    80:-
    Forum 1991. 372, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslagets framsida med smärre veck i övre kanten.
Svenska Deckarakademin (utg.):  13 i juryn. Svenska Deckarakademin väljer favoritnoveller. [Antologi]. [ref 101]    80:-
    Bra Böcker 1975. 301, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen aningen gulnad. (Bra Deckare)
  –  :  Brottslig blandning. [ref 63649]    80:-
    Bokförlaget Plus 1978. 311 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med några små lagade revor.
  –  :  Mordet är fritt. Svenska Deckarakademin väljer favoritnoveller. [Antologi]. [ref 28962]    80:-
    Bra Böcker 1979. 334, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt med smärre veck och riss runt kanterna. (Bra Deckare)
  –  :  Mordiskt allehanda. En antologi. [ref 28967]    120:-
    Lindqvist 1976. 227 s. Originalupplaga. Limhäftad med flikomslag. Något snedläst, obetydligt nött. Bokägaretikett innanför främre omslag.
  –  :  Priset för ett mord och andra noveller om brott. Vinnarna i Tredje internationella deckarkongressens stora berättartävling. Med inledande text av Kjell Stensson, Olov Svedelid och Jan Broberg. Översättning: Jan Järnebrand. [ref 55134]    80:-
    Bra Deckare 1982. 319, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår, kort tillskrift på försättsbladet.
Symons, Julian:  Affären Detling. Till svenska av Pelle Fritz-Crone. [ref 67570]    80:-
    Bra Deckare 1984. 239 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår.
  –  :  Ett trepiporsproblem. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 12800]    85:-
    Berghs 1976. 224 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex.
   "En av de spirituellaste och tjusigaste av Julian Symons böcker - i synnerhet för alla som är Sherlock-frälsta"
  –  :  Ett trepiporsproblem. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 69207]    75:-
    Bra Böcker 1976. 277, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "En av de spirituellaste och tjusigaste av Julian Symons böcker - i synnerhet för alla som är Sherlock-frälsta"
  –  :  Mordet på Francis Lake. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 63642]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Liten reva nedtill i främre falsen, bakre omslag med veck och riss i ytterkanten.
  –  :  Slutet på visan. Översättning av Caj Lundgren. [ref 60471]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 194, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (Svarta serien 14)
  –  :  Så dog Annabel Lee. Översättning av Gabriel Setterborg. [ref 80012]    80:-
    Berghs 1985. 219, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst med läsrandig och lite blekt rygg.
Tabucchi, Antonio:  Damasceno Monteiros förlorade huvud. Översättning: Helena Monti. [ref 77743]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lite blekt, boken lätt snedläst, annars fin.
Tey, Josephine:  En gammal skandal. Översättning från engelskan av Jadwiga P. Westrup. [ref 11675]    125:-
    Berghs 1959. 240 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, omslagen med obetydliga bruksspår.
   En deckarklassiker. Handlar om en av historiens mest ökända mördare Rikard III av England.
Thomas, Craig:  Rovfågeln. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 60210]    80:-
    Forum 1988. 522 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars fin.
  –  :  Snöfalken. Översättning: Jan Leek. [ref 72513]    75:-
    Forum 1987. 393, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Uppdrag Firefox. Översättning: Gunnar Ruud. [ref 52197]    85:-
    Forum 1979. 355, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Författarens första bok på svenska.
  –  :  Vargdödaren. Översättning: Gunnar Ruud. [ref 70000]    80:-
    Forum 1980. 359, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst. Ett par små fläckar på yttre snittet.
Tine, Robert:  Bodyguard. Efter ett filmmanus av Lawrence Kasdan. Översatt av Marie Rhodin. [ref 73542]    85:-
    Richters 1993. 247 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Släpp henne aldrig ur sikte. Var alltid på din vakt. Bli aldrig någonsin förälskad...
Traver, Robert:  Mordets anatomi. Översättning av Sven Bergström. [ref 73711]    100:-
    Forum 1959. 346, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med smärre veck och riss samt lätt nött.
Traxler, Patricia:  Blod. Översättning av Ingela Bergdahl. [ref 77934]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 414 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Trenter, Stieg:  Dockan till Samarkand. [ref 78866]    100:-
    Bonniers 1959. 254, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med läsränder, omslagen tämligen kraftigt gulnade samt med en del naggar, riss och veck.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Dockan till Samarkand. [ref 61037]    100:-
    Bonniers 1959. 254, (2) s. 31:a-37:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lite nött omslag med bitar som saknas.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Dockan till Samarkand. [ref 78423]    80:-
    Bonniers 1959. 254, (2) s. 31:a-37:e tusendet. Häftad. Lite skavt ex med läsrandig rygg.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Dvärgarna. [ref 10618]    175:-
    Bonniers 1963. 194, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ovanligt fint ex.
  –  :  Dvärgarna. [ref 52201]    125:-
    Bonniers 1963. 194, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med några små veck.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Eld i håg. [ref 79010]    100:-
    Bonniers 1988. 289, (6) s. Ny utgåva. 11:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Farlig fåfänga. [ref 70157]    80:-
    Bonniers 1989. 293, (3) s. Ny utgåva. 69:e-73:e tusendet. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Guldgåsen. [ref 79009]    80:-
    Bonniers 1988. 217, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Ingen kan hejda döden. [ref 77468]    75:-
    Wahlströms 1984. 218, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Stig Trenters debutbok!
  –  :  Kalla handen. [ref 22697]    125:-
    Bonniers 1957. 221, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslaget lätt solkat, ryggen med några smärre fläckar; omslagen i övrigt med några mindre veck.
  –  :  Kalla handen. [ref 75309]    80:-
    Bonniers 1988. 221, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår och ett par små lagade revor, namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Lek, lilla Louise! [ref 25492]    175:-
    Bonniers 1950. 330, (4) s. Originalupplaga. Tryckt i 10.000 ex. Häftad. Kraftigt snedläst, ryggen med läsränder. Rygg och omslag gulnade samt med en del veck längs kanterna; främre falsen med revor om ca 1,5 cm vid rygghuvud och -fot.
   Hälsning från författaren på smutstitelbladet: "God Jul! Stieg Trenter". Omslag av Per Beckman.
  –  :  Lek, lilla Louise! [ref 78869]    200:-
    Bonniers 1950. 330, (3) s. 16:e-24:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst, ryggfoten med liten reva om ca 1 cm.
   Omslag av Per Beckman.

Se bild på boken
  –  :  Lysande landning. [ref 71033]    85:-
    Bonniers 1982. Liten 8:o. 297, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
   Trenters tredje bok men i en nyutgåva.
  –  :  Narr på nocken. [ref 29898]    135:-
    Bonniers 1956. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Namnteckning på fria försättsbladet. Tämligen kraftigt snedläst, ryggen något blekt. Slitet skyddsomslag med några lagade revor, varav en större.
  –  :  Roparen. [ref 35152]    175:-
    Bonniers 1954. 325, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt sned rygg med läsveck, omslagen med några lättare bruksspår, liten rest av klister på främre omslagets insida. Som helhet ett mycket bra ex.
   Omslag av Per Beckman. Inte samma ex som på bilden.

Se bild på boken
  –  :  Roparen. [ref 66423]    75:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 244, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst samt namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Sjöjungfrun. [ref 70350]    125:-
    Bonniers 1966. 212, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite snedläst.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Sjöjungfrun. [ref 79008]    80:-
    Bonniers 1987. 212, (2) s. Ny utgåva. 11:e-15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Tiga är silver. [ref 45135]    110:-
    Bonniers 1955. 288, (3) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med främre omslag medbundet. Blekt rygg.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Tiga är silver. [ref 56453]    90:-
    Bonniers 1955. 288, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsränder, främre falsen skavd (omslaget har lossnat och klistrats igen). Främre omslaget med flertalet veck, det bakre med ett hörnveck. Ett s. k. läsexemplar.
  –  :  Tiga är silver. [ref 66424]    85:-
    Bonniers 1988. 288, (5) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, namnstämpel på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
  –  :  Tolfte knappen. [ref 45429]    125:-
    Bonniers 1965. 219, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med lagning nedtill, främre omslag med ett par små veck. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Tragiskt telegram. [ref 45583]    125:-
    Bonniers 1947. 316, (3) s. 7:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst, ryggen något nött, naggad ryggfot och flertalet läsränder. Främre omslag tämligen hårt naggat i ytterkanten och med en ca 5 cm lång reva i övre kanten, lagad med dokumenttejp på insidan. Bakre omslag lätt solkat och med smärre veck samt limmad fals. Ett läsexemplar av en tidig Trenter.
  –  :  Tragiskt telegram. [ref 66425]    80:-
    Bonniers 1985. Liten 8:o. 256, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lagad reva.
  –  :  Tragiskt telegram. [ref 80877]    85:-
    Bonniers 1998. 316, (4) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några små lagade revor.
Trenter, Ulla:  Döda rummet. [ref 52326]    80:-
    Bonniers 1982. 226, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget gulnat på rygg och kanter, övre kanten med smärre veck och liten lagning på baksidan.
  –  :  Grodmuggen. [ref 79483]    90:-
    Bonniers 1984. 205, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt gulnad, annars fin.
   Omslag av Hasse Erikson.
  –  :  Gästen. [ref 52584]    90:-
    Bonniers 1971. 201, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter lätt gulnade, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Gästen. [ref 58077]    80:-
    Bonniers 1971. 201, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst och läsrandig.
  –  :  Kartan. [ref 68148]    100:-
    Bonniers 1979. 215, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter lätt gulnade, annars ett fint ex.
  –  :  Kungens lilla piga. [ref 24524]    100:-
    Bonniers 1968. 196, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt nött, bakre omslag lite ojämnt gulnat, annars ett fint ex.
   Debutboken.
  –  :  Odjuret. [ref 31476]    80:-
    Bonniers 1970. 197, (1) s. 23:e - 30:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst.
  –  :  Odjuret. [ref 68146]    90:-
    Bonniers 1970. 197, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter något gulnade, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Påfågeln. [ref 22484]    85:-
    Bonniers 1969. 193, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg missfärgad och fläckad, kanterna lätt gulnade.
   Ulla Trenters andra deckare.
  –  :  Påfågeln. [ref 67378]    80:-
    Bonniers 1969. 193, (1) s. Illustrerad med karta över Skansen. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med veck, annars ett bra ex.
  –  :  Roten till det onda. [ref 52328]    110:-
    Bonniers 1981. 223, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt gulnad, annars fin.
   Omslag av Hasse Erikson.
  –  :  Skatten. [ref 79482]    85:-
    Bonniers 1973. 202, (1) s. 24:e-26:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg mörktonad och med obetydlig fläck, kanterna lätt gulnade, annars gott skick.
  –  :  Skyddsänglarna. [ref 37952]    90:-
    Bonniers 1980. 217, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg mörktonad och lätt fläckad, annars ett fint ex.
   Omslag av Hasse Erikson.
  –  :  Som man bäddar. [ref 38769]    90:-
    Bonniers 1985. 220, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt gulnad, svagt märke efter prislapp på baksidan, annars fin.
   Omslag av Hasse Erikson.
  –  :  Sov i ro. [ref 78503]    90:-
    Bonniers 1974. 196, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter något gulnade, annars ett fint ex.
   Handlingen är förlagd till Hjorthagen i Stockholm. Karta på omslagets baksida.
  –  :  Tigerhajen. [ref 58948]    80:-
    Bonniers 1975. 233, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter något gulnade, annars ett fint ex.
  –  :  Värsta möjliga tystnad. [ref 79484]    90:-
    Bonniers 1986. 228, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslagets baksida lätt skamfilad, annars fin.
   Omslag av Hasse Erikson.
Trew, Antony:  En supertankers död. Översättning: Lars Ekegren. [ref 55888]    80:-
    Forum 1980. 283, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget ojämnt gulnat.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Klebers konvoj. Översättning: Lars Ekegren. [ref 68355]    80:-
    Forum 1975. 255 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namninitialer (?) på försättsbladet. Omslaget lätt naggat.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Myteristerna. Översättning: Lars Ekegren. [ref 69914]    80:-
    Forum 1974. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och liten lagad reva.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Rök under horisonten. Översättning av Sven Granath. [ref 55887]    90:-
    Norstedts 1967. 288, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med smärre veck.
   Omslag av Karl-Erik Forsberg.
  –  :  Zjukov siktad. Översättning: Lars Ekegren. [ref 49933]    80:-
    Forum 1977. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget med smärre bruksspår.
   Omslag av Eric Palmquist.
Trevor, Elleston:  Fenix flykt. Översättning av Saga och Claës Gripenberg. [ref 66469]    80:-
    Bonniers 1965. 240, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, namnteckning på titelbladet.
   Omslag av Per Åhlin.
Trosell, Aino:  Om hjärtat ännu slår. [ref 79336]    90:-
    Prisma 2000. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ytspänning. [ref 66912]    80:-
    Prisma 1999. 245, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Truman, Margaret:  Mord i Georgetown. Översättning av Maj Sjöwall och Åke Sjöwall. [ref 69131]    80:-
    Bra Spänning 1988. 293 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på främre pärmens insida.
   Författarinnan är dotter till förre presidenten Harry Truman.
Turèll, Dan:  Mord i mörker. Översättning av Anders Hammarqvist. [ref 13707]    90:-
    Bonniers 1985. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantstött och med smärre veck i övre kanten samt liten lagad reva i nedre kanten på framsidan.
Turow, Scott:  Bindande bevis. Översättning av Gull Brunius. [ref 79509]    85:-
    Bonniers 1991. 522, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med veck och små lagade revor på baksidan, i övrigt smärre bruksspår.
  –  :  Fädernas lagar. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 79511]    100:-
    Bonniers 1998. 607, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Misstänkt. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 79508]    100:-
    Bonniers 1987. 454, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår, i övrigt fin.
  –  :  Skyldig. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 79510]    90:-
    Bonniers 1994. 377, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vållande. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 63018]    100:-
    Legenda 2000. 437, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Tyrer, Walter:  Inget ont om mördaren. Till svenska av Margareta Ullberg. [ref 76267]    90:-
    Gebers 1959. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, främre omslag lätt brutet i nedre hörnet, det bakre med smärre fuktskada (ej fläck) i nedre kanten, annars ett bra ex.
Uhnak, Dorothy:  Lag och ordning. Översättning av Anders Jonasson. [ref 64006]    80:-
    Norstedts 1974. 342, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Något sned rygg med veck. Märken efter borttagen tejp på smutstitelbladet och på sista bladet.
Wahlberg, Karin:  Ett fruset liv. [ref 77654]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 384, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Sista jouren. [ref 80880]    95:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 363, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Waldor, Frank [pseud. f. Kurt Hördahl]:  Kaj Henning går på nattklubb. [ref 68112]    90:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1949. Liten 8:o. 64 s. Originalupplaga. Klammerhäftad. Fint ex. (Detektivmagasinet nr 6/1949)
  –  :  Kaj Henning möter Spindeln. [ref 29200]    120:-
    Lektyrförlaget, Borås, 1946. 207, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, annars ett mycket välhållet ex.
Se bild på boken
Valentine, Douglas:  Den hemliga handen. [ref 62407]    80:-
    Svenska Pressbyrån 1950. 235, (3) s. Ny utgåva. Häftad. Lätt nött, smärre veck i hörnen på omslagen. (Nya stjärnserien)
Wallace, Edgar:  Ambrose Saults gåta. Bemyndigad översättning från engelskan. [ref 35871]    70:-
    Hasselgrens, Stockholm, 1943. 192 s. Ny utgåva. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen lätt kantstötta och med smärre bruksspår, det bakre med två små fläckar.
  –  :  De nio banklpundrarna. Bemyndigad översättning från engelskan. [ref 64009]    80:-
    Ardor 1935. 224 s. 3:e fullständigade upplagan. Häftad. Sned rygg med svaga läsveck och liten reva nedtill i främre falsen, omslagen lätt kantstötta, det främre med riss i ytterkanten.
  –  :  Mannen från Marocko. Bemyndigad översättning från engelska originalet av Erik Karlholm. [ref 48085]    75:-
    Hasselgrens, Stockholm, 1943. 192 s. Ny utgåva. Häftad. Något sned rygg med läsveck, bakre falsen obetydligt skavd men lite fläckig. Främre omslag med svagt veck, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Mannen på Carlton. Översättning från engelskan av Gösta Dahl. [ref 48086]    75:-
    Hasselgrens, Stockholm, 1943. 190 s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, omslagen något kantstötta, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Sedelbrevet. Bemyndigad översättning av O. Rolf Wahlgren. [ref 34279]    90:-
    Schildts, Stockholm, 1932. 222 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck samt lagningar nedtill. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre lätt fläckat intill falsen. (Holger Schildts Detektivromaner. Nyckelserien)
  –  :  Storfoten. [ref 64013]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1942. 192 s. Ny utgåva. Första upplagan i bokform. Häftad.
   Romanen utkom första gången på svenska i serien Alibi-Magasinet, 1936.
Walters, Minette:  Blomsterkronan. Översättning av Elisabeth Helms och Manni Kössler. [ref 60107]    90:-
    Bonniers 1996. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Bränningen. Översättning av Cecilia Franklin och Elisabeth Helms. [ref 75605]    90:-
    Bonniers 1999. 349, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Djävulens fjäder. Översättning av Ann-Sofie och Ulf Gyllenhak. [ref 78493]    90:-
    Bonniers 2003. 443, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Dödlig list. Översättning av Ann-Sofie och Ulf Gyllenhak. [ref 75731]    90:-
    Bonniers 2003. 443, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på främre pärmens insida, annars ett fint ex.
  –  :  Eko. Kriminalroman. Översättning av Cecilia Franklin och Elisabeth Helms. [ref 75730]    90:-
    Bonniers 1998. 356, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Eldstungor. Översättning av Cecilia Franklin och Elisabeth Helms. [ref 75727]    75:-
    Bonniers 2000. 146, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ett förvridet sinne. Översättning av Helena Sjöstrand och Gösta Svenn. [ref 79504]    90:-
    Bonniers 2004. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Iskällaren. Översättning av Elisabeth Helms. [ref 79505]    80:-
    Bonniers 1994. 308, (1) s. 4:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Misstanken. Översättning av Gunilla Holm. [ref 75728]    90:-
    Bonniers 2002. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mordet i Sussex. Översättning av Ann-Sofie Gyllenhak. [ref 75978]    75:-
    Bonniers 2007. 119 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Boken bygger på en sann historia, en händelse som kallades "Chicken Farm Murder" och som ägde rum på Blackness Road i Sussex i december 1924. Här berättar författarinnan hur hon tror det gått till.
  –  :  Mörkt rum. Översättning av Elisabeth Helm och Manni Kössler. [ref 75729]    100:-
    Bonniers 1997. 424, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ormars skepnad. Översättning av Cecilia Franklin. [ref 79506]    90:-
    Bonniers 2001. 383, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Skulptrisen. Översättning av Elisabeth Helms och Manni Kössler. [ref 76060]    80:-
    Bonniers 1995. 326, (1) s. 5:e-7:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Van Rjndt, Philippe:  Sista anrop till Berlin. Översättning: Nils Larsson. [ref 61456]    85:-
    Forum 1989. 506, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
   "Sista anrop till Berlin" bygger på en verklig men föga känd spionaffär under andra världskrigets första skede.
Waugh, Carol-Lynn Rössel - Greenberg, Martin Harry - Asimov, Isaac (red.):  Jul, jul, spännande jul. En novellsamling. Översättning av Majken Cullborg. [ref 63647]    100:-
    Bra Spänning 1982. 298, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Med bidrag av Isaac Asimov, John Dickson Carr, August Derleth, Stanley Ellin, Edward D. Hoch, Nick O'Donohoe, Ellery Queen, S.S. Rafferty, Alice Scanlan, Dorothy L. Sayers, Robert Somerlott och Rex Stout.
Waugh, Hillary:  Döden i grottan. Översättning av Caj Lundgren. [ref 72266]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 187, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen med smärre läsveck, små skrapmärken vid främre falsen. (Svarta serien 22)
  –  :  Farlig vänskap. Översättning av Rudolf Karlsson och förlagsredaktionen. [ref 64117]    80:-
    Lindqvist 1977. 232 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite skamfilat. (Bulldog-serien 17)
Vazquez Montalbán, Manuel:  Döden i Barcelona. [Ett fall för Carvalho]. Översättning: Bo Götberg. [ref 63211]    120:-
    Forum 1992. 224, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Weiss, Lars:  Järnmannen och pansarbilen. [ref 79846]    85:-
    Norstedts 2001. 327, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Wentworth, Patricia:  Anna, var är du? Miss Silver löser en gåta. Översättning av Margareta Ullberg. [ref 59728]    80:-
    Forum 1956. 226, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med svaga brytveck, ryggen aningen nött.
Wernström, Sven:  Fall för madonnan. [ref 64118]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1959. 224, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Vertikalt veck på främre omslag intill ryggen.
Wetering, Janwillem van de:  Gatfågeln. Till svenska av Cai Melin. [ref 79263]    85:-
    Bra Deckare 1985. 315 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Katten och andra berättelser. Från holländskan av Brita Dahlman. [ref 79264]    85:-
    Bra Deckare 1986. 275 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Massakern i Maine. Översättning av Cai Melin. [ref 64120]    70:-
    Bra Deckare 1980. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Skuggan vid floden. Översättning: Einar Heckscher. [ref 79262]    90:-
    Bra Deckare 1985. 227 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wetjen, A.R.:  Bland svarta fasor. Äventyrsberättelse. [ref 64115]    75:-
    Suecia 1940. 60, (4) s. Privatbundet halvfranskt band med övre guldsnitt. Båda omslagen medbundna. (Blixt-Magasinet nr 29/1940)
Wheatley, Dennis:  Bakom skräckridån. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 2661]    85:-
    Skoglunds 1954. 292, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst.
  –  :  Den irländska häxan. Översättning av Eric Northman. [ref 7894]    90:-
    AWE/Gebers 1975. 384 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med lagade revor.
  –  :  Den svarta baronessan. Översättning från engelskan av Greta Åkerhielm. [ref 8355]    175:-
    Skoglunds 1943. 431, (1) s. + 1 utvikbar karta. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med lätta läsveck, lagat riss vid rygghuvudet och naggad ryggfot. Främre omslag med smärre veck och små riss i ytterkanten.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.

Se bild på boken
  –  :  En dotter åt djävulen. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 11532]    90:-
    Skoglunds 1965. 345, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, omslagen med små bruksspår.
  –  :  Fienden i mörkret. Översättning av Nils Holmberg. [ref 13510]    110:-
    Skoglunds 1958. 320 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  Fången med masken. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 44496]    90:-
    Skoglunds 1958. 367, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt gulnad. Främre omslaget med liten reva.
  –  :  Fällan i Venedig. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 15704]    75:-
    Skoglunds 1960. 423, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband. Ryggen något blekt och med ett litet hål på övre delen. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Hedniskt korståg. Översättning av Eric Thulin. [ref 18740]    80:-
    Skoglunds 1969. 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Nött rygg med läsveck, naggade omslag.
  –  :  I galgens skugga. Översättning från engelskan av Lisbeth och Louis Renner. [ref 52927]    100:-
    Skoglunds 1949. 470, (1) s. + 1 dubbelsidig karta i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt samt främre omslag medbundet. Blekt rygg, namnteckning och datering på främre pärmens insida.
   Skyddsomslaget saknas. - Omslagsillustrationen är reproducerad efter den engelska originalupplagan.
  –  :  Josephines mörka hemlighet. [En Roger Brook-roman]. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 22339]    95:-
    Skoglunds 1956. 439, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna. Namnteckning på försättsbladet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Josephines mörka hemlighet. [En Roger Brook-roman]. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 79993]    95:-
    Skoglunds 1956. 439, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavd och läsrandig rygg.
  –  :  Liv eller död. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 25966]    80:-
    Skoglunds 1957. 346, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Lätt skavda pärmkanter.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  Ondskans makter. Till svenska av Eric Thulin. [ref 32077]    90:-
    Skoglunds 1967. 487 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med smärre bruksspår.
  –  :  s/s "Göteborgs" skeppsbrott. Översättning från engelskan av Greta Åkerhielm. [ref 35604]    125:-
    Skoglunds 1939. 432 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband med främre omslaget medbundet. Något snedläst. Lite hårt skuren samt några blad fläckiga. Tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Sabotage i Grekland. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 35613]    80:-
    Skoglunds 1963. 398, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband. Något blekt rygg med liten stötskada på mitten samt lätt stött vid rygghuvud och -fot. Främre pärmen med smal blekrand i övre kanten samt diskret namnteckning på försättsbladet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Satans utsände. Till svenska av Lisbeth Renner. [ref 31977]    85:-
    Skoglunds 1961. 418, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad, ryggfoten med smärre veck och riss, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Marie-Louise Ahlberg.
  –  :  Stormen kommer. Översättning från engelskan av Lisbeth och Louis Renner. [ref 40217]    75:-
    Skoglunds 1954. 497, (1) s. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband. Något blekt rygg. Namnteckning både på för- och eftersättsblad.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Sådan makt är farlig. Översättning från engelskan av Greta Åkerhielm. [ref 42615]    150:-
    Skoglunds 1944. 361 s. 1:a (och enda) svenska upplagan. Häftad. Ryggen med veck, skadat rygghuvud (liten bit saknas) samt naggad ryggfot. Omslagen med obetydliga bruksspår. Smutstitelblad och sista textblad gulnade.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.

Se bild på boken
  –  :  Vendetta i Spanien. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 55019]    75:-
    Skoglunds [1962]. 305, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött, något snedläst ex.
   Omslag av Rickard Lüsch.
  –  :  Ödesdigert arv. Översättning av Eric Thulin. [ref 59307]    80:-
    Skoglunds 1966. 349, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med läsveck, främre omslag med brytveck i ytterkant och nedre hörn, det bakre lätt kantstött nedtill och med en liten fläck.
   Omslag av Rickard Lüsch.
  –  :  Öns hemlighet. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 79391]    95:-
    Skoglunds 1955. 365, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna. Tillskrift på tre ställen i början av boken annars fin.
   Skyddsomslaget saknas.
Whittington, Harry:  Natt utan nåd. Översättning av Harry Carlberg. [ref 78679]    75:-
    X-böckernas Förlag, Göteborg, 1962. 144 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Lätt snedläst, annars i stort sett fin. (X-böckerna 137)
  –  :  Venus går vilse. Översättning av Harry Carlberg. [ref 78680]    75:-
    X-böckernas Förlag, Göteborg, 1961. 144 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Lätt snedläst, annars i stort sett fin. (X-böckerna 128)
Vine, Barbara [pseud. f. Ruth Rendell]:  Gräshoppan. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77794]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 440, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några obetydliga bruksspår.
  –  :  Henrys bok. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77693]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 431, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sotarens pojke. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77284]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 376, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantnött och naggat omslag med några repor på framsidan.
Wingate, John:  Katastrof i djupet. Översättning av Einar Zacke. [ref 66728]    75:-
    Bokförlaget Plus 1976. 251 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis missfärgat och med smärre riss. Kort tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Lavinen. Översättning av Bertil Larsson. [ref 66729]    75:-
    Bokförlaget Plus 1978. 213 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och ytterkanter något gulnade. Kort tillskrift på försättsbladet.
Wingate, William:  Elddopet. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 55972]    75:-
    Bonniers 1977. 221, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, smärre revor lagade med dokumenttejp på insidan.
Wohl, Burton:  Kinasyndromet. Översättning: Göran Cederström. [ref 65753]    80:-
    Rabén & Sjögren 1979. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
   Filmatiserad 1979 med Jane Fonda, Jack Lemmon och Michael Douglas i huvudrollerna och regisserad av James Bridges. Originaltitel: The China Syndrome.
Wood, Bari:  Gåvan som dödar. Översättning av Lil Yunkers. [ref 54245]    100:-
    Hemmets Journal 1976. 273 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite skamfilat, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Syner. Översättning av Niclas Bengtsson. [ref 53781]    75:-
    Bra Böcker 1994. 320 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Woolrich, Cornell:  Brud i svart. Till svenska av Nils Jacobsson. [ref 53347]    200:-
    Gebers 1948. 262, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Vattenskadat omslag (syns en del på baksidan som är lite "krusig", samt på ryggen), framsidan har ett veck längs falsen och är lite småvågigt i kanterna samt med ett litet nagg i nedre kant och hörn. Själva boken har klarat sig från vatten. (Gebers kriminalserie)
  –  :  Hämndens ögonblick samt novellen Fönstret åt gården. Översättning av Lars Ekegren. [ref 20203]    80:-
    Spektra, Halmstad, 1975. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, liten namnstämpel på främre pärmens insida. (Spektras deckar-ess 15)
   Prisbelönad 1975 av Svenska Deckarakademin. Utvald till årets bästa thriller.
Wynne, Anthony:  Den gula kristallen. Översättning från engelskan av Jarl Blomquist. [ref 69247]    90:-
    Chelius 1931. 262 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med vertikalt brytveck (förstärkt med dokumenttejp på insidan). Namnteckning på titelbladet samt även på främre omslag. (Chelius' 3-kronors-böcker)
Yorke, Margaret:  Farlig att känna. Översättning av Britt-Marie Bergström. [ref 13043]    80:-
    Tiden 1994. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat och lagat omslag. Namnetikett på försättsbladet.
  –  :  Mord på ett äktenskap. Översättning av Astrid Borger. [ref 71606]    95:-
    Hemmets Journal – Bokförlaget 1976. 183 s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Ont uppsåt. Översatt av Britte-Marie Bergström. [ref 80882]    80:-
    Rabén Prisma 1996. 287, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Öberg, Hans-Olov:  Svart stajl. En jazzthriller. [ref 26479]    110:-
    Kalla kulor förlag 2002. 239 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS