|
|
:
De tre ingenjörerna. [ref 52329] |
120:- |
| |
Rabén & Sjögren 1956. 202, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med några smärre riss och veck, för- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel. Omslag av Åke Runnström. Se bild på boken |
 |
|
:
Ryttare i blått. [ref 54769] |
110:- |
| |
Tidens Bokklubb, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 172, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre fläckar, riss och veck. För- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel. |
 |
|
Meyer, Lawrence:
Skuggspel. Översättning: Lars Ekegren. [ref 64125] |
75:- |
| |
Spektra 1980. 259, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Millar, Kenneth:
De tre vägarna. Översättning av Mårten Edlund. [ref 7321] |
100:- |
| |
Bonniers 1950. 228, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med ett veck mitt på och lite stött och nött nedtill, omslagen lätt naggade i nedre kanten. Kenneth Millar är författarens egentliga namn men han är mera känd under pseudonymerna John Ross Macdonald eller Ross Macdonald. |
 |
|
Millar, Margaret:
Sommarens sista ros. Översättning av Esse Törnell. [ref 57914] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1953. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med att par ränder på övre delen, annars ett fint ouppskuret ex. Omslag av Ulla Johanson-Thor. |
 |
|
:
Villebråd i sikte. Översättning av Elsa Mossner. [ref 76238] |
75:- |
| |
Bonniers 1963. 181, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslagen med smärre veck i nedre kanten, det bakre med spår efter borttagen prislapp. |
 |
|
Mina, Denise:
Vargtimmen. Översättning: Boel Unnerstad. [ref 78376] |
90:- |
| |
Minotaur, Stockholm, 2007. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, ett blad med vikt hörn. |
 |
|
Moore, Brian:
Blodets färg. Översättning: Örjan Björkhem. [ref 63212] |
75:- |
| |
Bra Spänning 1990. 159 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Morrell, David:
Det femte yrket. Översättning: Sture Lundquist. [ref 76058] |
90:- |
| |
Bra Spänning, Höganäs, 1991. 481 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Nattens och dimmans förbund. Översättning: Gabriel Setterborg. [ref 49258] |
80:- |
| |
Bra Spänning, Höganäs, 1989. 385 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. |
 |
|
:
Rosens broderskap. Översättning: Anders Jonason. [ref 68831] |
85:- |
| |
Bra Spänning 1986. 391, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. En ny succéthriller av författaren till Rambo! |
 |
|
Mosley, Walter:
Djävul i en blå klänning. Översättning Mats Gellerfelt. [ref 74203] |
100:- |
| |
LeanderMalmsten, Lund, 1995. 255 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Filmatiserad 1995 med titeln "Devil in a Blue Dress", med Denzel Washington, Tom Sizemore och Jennifer Beals i de ledande rollerna samt i regi av Carl Franklin. |
 |
|
Munro, James:
Mannen som sålde död. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 79045] |
80:- |
| |
Bonniers 1966. 208, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen något kantstötta nedtill. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
Mårtenson, Jan:
Caesars örn. En Homan-deckare. [ref 75013] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1996. 333, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
:
Den kinesiska trädgården. En Homandeckare. [ref 75226] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2006. 377, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Det svarta guldet. [ref 76846] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1998. 415 s. 2:a tryckningen, 27:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och små lagade revor vid rygghuvudet. En Homan-deckare. |
 |
|
:
Döden går på auktion. [En Homandeckare]. [ref 71747] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2005. 351, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. En Homan-deckare. |
 |
|
:
Döden går på cirkus. [ref 10739] |
120:- |
| |
Askild & Kärnekull 1978. 219 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget lätt nött och skamfilat, i övrigt fint ex. |
 |
|
:
Dödssynden. En Homandeckare. [ref 79134] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2008. 368, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på omslagets framsida och namnteckning på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Häxan. [En Homandeckare]. [ref 69397] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1999. 367, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
:
Häxan. [En Homandeckare]. [ref 76847] |
80:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2001. 367, (2) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. |
 |
|
:
Ikaros flykt. [En Homandeckare]. [ref 62668] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2001. 362, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. |
 |
|
:
Karons färja. En Homan-deckare. [ref 63217] |
80:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1995. 298, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Mord på Mauritius. [En Homandeckare]. [ref 63307] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2000. 331, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
:
Neros bägare. En Homandeckare. [ref 77985] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1988. 234 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Ramses hämnd. En Homandeckare. [ref 34213] |
80:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1991. 321, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat, lite tejpat på insidan. |
 |
|
:
Spionen. En Homandeckare. [ref 76254] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2007. 388 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, ryggfoten lätt stukad. |
 |
|
:
Vinprovarna. [ref 48243] |
75:- |
| |
Bra Böcker 1979. 184, (1) s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Ej i bokhandeln. |
 |
|
Nesser, Håkan:
Ewa Morenos fall. [ref 68312] |
100:- |
| |
Bonniers 2000. 344, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Kvinna med födelsemärke. [ref 77076] |
80:- |
| |
Bonniers 1996. 310, (1) s. 12:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår på ryggen. |
 |
|
:
Svalan, katten, rosen, döden. [ref 68313] |
90:- |
| |
Bonniers 2001. 527, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt tejpförstärkning på insidan vid rygghuvudet. |
 |
|
Nilsonne, Åsa:
Bakom ljuset. [ref 75292] |
90:- |
| |
Forum 2003. 299, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Den fjärde boken om Monika Pedersen. |
 |
|
:
I det tysta. [ref 76897] |
125:- |
| |
Forum 1992. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lätta bruksspår, annars fin. |
 |
|
:
Tunnare än blod. En medicinsk kriminalroman. [ref 66085] |
140:- |
| |
Trevi 1991. 252 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Debutboken. |
 |
|
Nilsson, Bernt - Nordmark, Carlösten:
Utväxlingen. En spionroman. [ref 54985] |
90:- |
| |
Nybloms 1982. 303 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid rygghuvudet och på kanterna. Lång dedikation från Carlösten Nordmark på försättsbladet. |
 |
|
Nygren, Lars-Erik - Frennhoff, Folke (red.):
Skånska sillamord. Noveller av Skånska Deckarsällskapet. Recept av Skånska Sillaacademien. [ref 69363] |
120:- |
| |
Boströms, Lund, 1995. Stor 8:o. 128 s. Illustrerad av Kaj Stenman samt författarkarikatyrer av Fredrik Tersmeden. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Svenska Deckarsällskapet och Skånska Gastronomiska Akademien medverkar. |
 |
|
Nyman, Bo:
Operation Birka. [ref 72854] |
90:- |
| |
Marinlitteratur, Falkenberg, 2001. 276 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. Agentroman i marin miljö. |
 |
|
Nyman, Thure (red.):
Mord i folio. Fyra bibliofila mysterier. [ref 28898] |
125:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1960. 163, 3 s. Illustrerad av Bodil Hagbrink. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med flikomslag. (Bokvännens bibliotek 52) Innehåll: "Mord för Poliphilus" av Lawrence G. Blochman, "Det försvunna Shakespearemanuskriptet" av Lilian de la Torre, "Virginiolasvindeln" av Ernest Bramah, "Den försvunne Hamlet" av Vincent Starrett. |
 |
|
:
Mord i folio. Fyra bibliofila mysterier. [ref 68642] |
130:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1960. 163, (3) s. Illustrerad av Bodil Hagbrink. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Ojämn rygg. (Bokvännens bibliotek 52) Innehåll: "Mord för Poliphilus" av Lawrence G. Blochman, "Det försvunna Shakespearemanuskriptet" av Lilian de la Torre, "Virginiolasvindeln" av Ernest Bramah, "Den försvunne Hamlet" av Vincent Starrett. |
 |
|
O'Connell, Jack:
Box nio. Översättning: Johan Frick. [ref 79334] |
80:- |
| |
Bra Spänning 1993. 328 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Mysterious Press) |
 |
|
O'Donnell, Peter:
Kvinna i silver. [Mot säker död]. Från engelskan av Gabriel Setterborg. [ref 62470] |
90:- |
| |
Berghs 1988. 239, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Modesty Blaise) Tidigare utgiven med titeln "Mot säker död". |
 |
|
Ohrlander, Gunnar:
Den brinnande staden. [ref 79207] |
80:- |
| |
Bra Spänning 1992. 295 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Exit Prag. [ref 79335] |
80:- |
| |
Bra Spänning 1991. 228 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Osborne, Richard:
Basic Instinct. Iskallt begär. En roman baserad på filmmanus av Joe Eszterhas. Översättning: Gull Brunius. [ref 63346] |
75:- |
| |
Forum 1992. 168, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Parrish, P.J.:
Utan skuld. Översättning: Kjell Waltman. [ref 78488] |
80:- |
| |
Richters 2005. 348 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Parsons, Anthony:
Spökena på Red Towers. [ref 25490] |
70:- |
| |
Romanförlaget, Göteborg, 1949. Liten 8:o. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Något snedläst, omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt fläckat. (Detektivmagasinet nr 48/1949) |
 |
|
Parsons, Julie:
Mary, Mary. Kriminalroman. Översättning av Nille Lindgren. [ref 75961] |
85:- |
| |
Bonniers 1999. 362, (1) s. 14:e-15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor. |
 |
|
:
När tiden är inne. Kriminalroman. Översättning av Nille Lindgren. [ref 76598] |
85:- |
| |
Bonniers 2001. 362, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lagad reva. |
 |
|
Patrick, Quentin:
Ladys lusthus. Av Q. Patrick. Översättning av Erik Wilhelm Olson. [ref 70577] |
80:- |
| |
Skoglunds 1944. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Nött och snedläst ex. Omslag av Gunnar Lindvall. |
 |
|
Patterson, James:
Midnattsklubben. Översättning: Karl G Fredriksson. [ref 79382] |
80:- |
| |
Bra Spänning 1990. 299 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Och spindeln kom. Översättning: Börje Crona. [ref 79383] |
100:- |
| |
Wiken 1993. 369 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Svarta änkan i Bedford. I svensk översättning av: K G Johansson och Gunilla Dahlblom. [ref 76178] |
85:- |
| |
Bra Böcker 1997. 354 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Pearson, Ridley:
Sannolika skäl. Översättning: Gunilla Dahlblom och K G Johansson. [ref 79208] |
80:- |
| |
Bra Spänning 1993. 321 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press) |
 |
|
Pentecost, Hugh:
Överstämplad med rött. Från engelskan av Sverker Lönnberg. [ref 66122] |
75:- |
| |
Ljus förlag, Stockholm, 1944. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, litet hörnveck och fuktfläck på främre omslag. |
 |
|
Persson, Leif G.W.:
Faller fritt som i en dröm. En roman om ett brott. [ref 76839] |
100:- |
| |
Bonniers 2007. 551, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En roman om ett brott. [ref 72550] |
120:- |
| |
Piratförlaget 2002. 574, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Peters, Ellis (pseud. för Edith Pargeter):
Ett helgon till varje pris. Översättning av Jan Gehlin. [ref 63500] |
85:- |
| |
Bonniers 1989. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Pettersson, Sven-Ingmar - Russell, Martin:
Labyrinten. [ref 77430] |
95:- |
| |
Berghs 1978. 174, (2) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Obetydligt kantnött. Ouppskuren. |
 |
|
Pickard, Nancy:
Bekännelse. Översättning: Hans Nygren. [ref 66086] |
80:- |
| |
Trevi 1995. 311, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick. |
 |
|
Player, Robert:
Blodiga Marias örhängen. En thriller vid drottning Victorias hov. Översättning av Bo G.A. Ericsson. [ref 80220] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1977. 242, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Poe, Edgar Allan:
Den gyllene skalbaggen. Berättelser sammanställda av Staffan Andræ och översatta av Nils Holmberg. [ref 68962] |
90:- |
| |
Bonniers 1972. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Bonniers Bokklubb) |
 |
|
:
Den gyllene skalbaggen. Urval och inledning av Staffan Andræ. [ref 7805] |
90:- |
| |
Bonniers 1954. 311, (4) s. Illustrationer av Gösta Kriland. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite fuktfläckat på ryggen. (Bonniers Folkbibliotek - Bestsellers genom tiderna) |
 |
|
:
Guldbaggen och andra noveller. Översatta av Anna Berg-Mortensen. [ref 75622] |
150:- |
| |
Bonniers 1922. Liten 8:o. 206, (1) s. Ny utgåva. Privatbundet klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen samt bakre pärmens övre kant något blekt. Innehåller följande noveller: Guldbaggen, Den svarta katten, En berättelse från Klippiga bergen, Morden på Morguegatan, Huset Ushers undergång, Skuggan. |
 |
|
:
Guldbaggen. Inledning och översättning av Jane Lundblad. [ref 73695] |
75:- |
| |
Tidens Bokklubb 1951. Liten 8:o. 61, (1) s. Illustrerad av Mark Sylwan. Häftad med flikomslag. |
 |
|
:
Underliga historier. [ref 46551] |
200:- |
| |
Beijers, Stockholm, 1906. (4), 362 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Gediget band, ren och fin inlaga. Omslag tyvärr ej medbundet. |
 |
|
Poloni, Helena:
Mord i barm. [ref 67354] |
85:- |
| |
Bonniers 2001. 201, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis svagt gulnat, i övrigt gott skick. (Bonniers kriminalklassiker) |
 |
|
Poyer, Joe:
Kontraktet. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 72492] |
85:- |
| |
AWE/Gebers 1978. 350 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite nött. Internationell storkupp mot Riksbanken i Stockholm! |
 |
|
:
Räkenskapens dag. [Äventyrsthriller]. [ref 63350] |
75:- |
| |
AWE/Gebers 1977. 310 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat i övre kanten. liten reva på baksidan. |
 |
|
Queen, Ellery:
Dubbelspel. Översättning av Hans Ullberg. [ref 10579] |
120:- |
| |
Bonniers 1952. 290, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, lätt fläckad och lite klumpigt klistrad falsreva nedtill. Främre omslag med ljus fläck i övre hörnet och det bakre med veck i nedre hörnet och lätt solkat intill falsen. |
 |
|
:
En studie i skräck. Ellery Queen kontra Jack uppskäraren. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 12069] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1973. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt skavda kanter, annars fin. (Bra Deckare) |
 |
|
:
Katt med många svansar. Översättning av Hans Ullberg. [ref 23191] |
120:- |
| |
Bonniers 1951. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned och aningen solkad rygg med läsveck. främre omslag naggat och med smärre veck (mest i hörn och nedre kant). |
 |
|
:
Kommissarie Queens eget fall. Översättning av Mario Grut. [ref 23712] |
90:- |
| |
Bonniers 1958. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsveck, främre omslag lätt kantnött. |
 |
|
:
Och på åttonde dagen ... Översättning av Susanne och Nils P. Sundgren. [ref 31436] |
125:- |
| |
Bonniers 1966. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex. |
 |
|
:
Roten till det onda. Översättning av Carl Sundell. [ref 35222] |
135:- |
| |
Bonniers 1952. 281, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rak men lite mörktonad rygg men med lätta läsveck, bakre omslag med en liten lagad reva i ytterkanten, annars ett fint ex. |
 |
|