|
|
:
Mord i Mesopotamien. Från engelskan av Einar Thermænius. [ref 28904] |
600:- |
| |
Bonniers 1939. 257 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, ryggfoten naggad, bakre falsen lätt solkad, lagad falsreva. Omslagen lätt naggade i nedre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet. (Bonniers Detektivromaner) Se bild på boken |
 |
|
:
Mord klockan fem? [ref 69018] |
80:- |
| |
Bonniers 1988. 235, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår. Boken utgavs första gången på svenska 1956 under titeln "Hickory Dickory Dock". |
 |
|
:
Mord per korrespondens. Översättning av Einar Thermænius. [ref 77964] |
75:- |
| |
Bonniers 1951. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Hårt snedläst, ryggen lätt nött. (Trumfserien) |
 |
|
:
Mord per korrespondens. Översättning av Einar Thermænius. [ref 77228] |
85:- |
| |
Bonniers/Lettura 1988. 221, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck samt litet märke efter prislapp. |
 |
|
:
Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 62643] |
110:- |
| |
Bonniers 1952. 260, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Häftad. Något sned och lite nött rygg. Tillskrift på främre omslagets insida. |
 |
|
:
Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 67111] |
125:- |
| |
Bonniers 1952. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med läsveck, omslagen lätt kantstötta nedtill, det bakre även lite solkigt och med smärre veck. |
 |
|
:
Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 76593] |
80:- |
| |
Bonniers 1989. 275, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 70086] |
75:- |
| |
Bonniers 2000. 297, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Mordet på Orientexpressen. Översättning av Märta Isberg. [ref 66399] |
80:- |
| |
Bonniers 1985. 173, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Mysteriet på Blå tåget. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 60514] |
120:- |
| |
Bonniers 1980. 213, (4) s. 13:e-24:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss vi främre falsen, i övrigt lätta, närmast obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Mördande seans. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 65684] |
80:- |
| |
Bonniers 1987. 242, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
:
N eller M? Översättning av Einar Thermænius. [ref 59773] |
100:- |
| |
Bonniers 1942. 247, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst och nött ex. Ryggen med läsveck, omslagen naggade samt med småskador och veck, främre omslag med ett vertikalt veck tvärsöver. (Bonniers Detektivromaner) Ett läsexemplar. |
 |
|
:
Nemesis. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 56490] |
150:- |
| |
Bonniers 1973. 219, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, annars fin. |
 |
|
:
Oändlig natt. Översättning av Sven Bergström. [ref 55077] |
95:- |
| |
Bonniers 1988. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Poirots små grå celler. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 73141] |
110:- |
| |
Bonniers 1985. 173, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin. |
 |
|
:
Ridå. Hercule Poirots sista fall. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 70768] |
75:- |
| |
Bonniers 1977. Liten 8:o. 213, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt prislapp på baksidan. |
 |
|
:
Samvetskval. Översättning av Einar Thermænius. [ref 61786] |
80:- |
| |
Bonniers 1989. 232, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag med lagad reva. |
 |
|
:
Spegeln sprack från kant till kant. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 39044] |
90:- |
| |
Bonniers 1963. 227, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med svaga läsveck, lagad falsreva. Omslagen lätt kantstötta och med smärre veck, det bakre med repor. Omslag av Per Beckman. |
 |
|
:
Tredje flickan. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 45735] |
175:- |
| |
Bonniers 1967. 210, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med obetydliga läsveck, omslagen med smärre lättare veck. |
 |
:
Tretton vid bordet. Översättning av Eva Sandberg. [ref 80946] |
95:- |
| |
Bonniers 1950. 283, (2) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Delvis överstruken namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, pärmhörnen obetydligt stukade. (Trumfserien) |
 |
|
:
Tretton vid bordet. Översättning av Eva Sandberg. [ref 61758] |
80:- |
| |
Bonniers 1985. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Nött skyddsomslag med ett par mindre, lagade revor. |
 |
|
:
Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 45788] |
110:- |
| |
Bonniers 1954. 210, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned, lätt nött och mörktonad rygg med läsveck; omslagen med smärre lättare bruksspår. |
 |
|
:
Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 71021] |
80:- |
| |
Bonniers 1984. 220, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten ytskada på övre kanten på framsidan. |
 |
|
:
Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 61789] |
80:- |
| |
Bonniers 1990. 220, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat, i övrigt fint ex. |
 |
|
Clancy, Tom:
Hedersskuld. Översättning: Peder Carlsson. [ref 74886] |
95:- |
| |
Bra Böcker 1995. 832 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, inlagan något gulnad, eftersättsbladet något fuktskadat (ej fläckat). Namnteckning på fria försättsbladet. |
 |
|
:
Hedersskuld. Översättning: Peder Carlsson. [ref 74413] |
85:- |
| |
Bra Böcker 1997. 832 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
:
Patrioter. Översättning av Jan Järnebrand. [ref 18819] |
100:- |
| |
Wiken 1988. Stor 8:o. 539 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Påtaglig fara. Översättning: Karin och Lennart Forsman. [ref 76053] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1995. 736 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Filmatiserad 1994 med Harrison Ford i huvudrollen. |
 |
|
:
Summan av skräck. Översatt av Hans Granqvist. [ref 74119] |
90:- |
| |
Wiken 1992. 776 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Clark, Mary Higgins:
Anastasiasyndromet. [Noveller]. Översättning: Sture Lundquist. [ref 18826] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1992. 273 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Mysterious Press) |
 |
|
:
Låtsas att du inte ser henne. Översättning: Sture Lundquist. [ref 71562] |
85:- |
| |
Bra Böcker 2004. 280 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Medan min sköna sover. Översättning: Sture Lundquist. [ref 61822] |
85:- |
| |
Bra Böcker 1990. 285 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Mysterious Press) |
 |
|
Cleary, Jon:
Peterspenningen. Översättning av Sture Biurström. [ref 52118] |
80:- |
| |
Lindqvists 1975. 348, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. (Hedman-thriller 4) |
 |
|
Clifford, Francis:
Dubbelexponering samt novellen Tjugo minuter i frihet. Översättning av Lars Ekegren. [ref 54265] |
90:- |
| |
Spektra 1980. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår. (Spektras KriminalEss 5) |
 |
|
Clive, John:
Barossa. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 60321] |
80:- |
| |
Bonniers 1982. 247, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med bruksspår. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Collins, Larry - Lapierre, Dominique:
Den femte ryttaren. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. [ref 60212] |
100:- |
| |
Askild & Kärnekull 1981. 506, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagets rygg och kanter lätt gulnade. Signerad av bägge författarna på titelbladet. |
 |
|
Collins, Max Allan:
Kidnappad. En roman om kidnappningen av Charles Lindberghs son. Översättning: Ann Margret Forsström. [ref 68986] |
80:- |
| |
Bra Böcker / Wiken 1991. 555 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och något skadat på baksidan samt med lagade revor. Av författaren till den kanske mer kända romanen "Rädda menige Ryan". |
 |
|
Connolly, John:
De som dödar. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 79851] |
90:- |
| |
Forum 2002. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Cook, Robin:
Experimentet. Översättning av Aina Larsson. [ref 68039] |
80:- |
| |
Wahlströms 1991. 285 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst. |
 |
|
:
Feber. Översättning av Ingela Bergdahl. [ref 61825] |
70:- |
| |
Bra Böcker 1985. 377 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Bra spänning) |
 |
|
Coppel, Alfred:
Brännpunkt Sinai. Översättning: Gull och Clas Brunius. [ref 61826] |
75:- |
| |
Forum 1975. 341, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag, ryggfoten lätt stukad. |
 |
|
:
Flight 17 från San Francisco. Översättning: Gull Brunius. [ref 66688] |
85:- |
| |
Forum 1977. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars relativt bra. |
 |
|
Coxe, George Harmon:
Objuden gäst. Översättning av Eric Zedig. [ref 68980] |
75:- |
| |
Wahlströms 1956. Liten 8:o. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött, naggat och lätt skadat. Tillskrift (kort omdöme om boken) på titelbladet. (Månadsdeckaren) Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
Crichton, Michael:
Blodröd sol. Översättning: Börje Crona. [ref 4165] |
80:- |
| |
Wiken, Höganäs, 1993. 413 s. 1:a svenska upplagan. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bra spänning) |
 |
|
:
Det stora tågrånet. Översättning av Erik Löfroth. [ref 71484] |
85:- |
| |
Norstedts 1976. 281, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med litet veck och två små lagade revor. |
 |
|
Crofts, F. Wills:
12.30 från Croydon. Översättning av Hildegard Wieselgren. [ref 68101] |
75:- |
| |
Skoglunds 1950. Liten 8:o. 254, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggens nedre del med tejplagning på utsidan, annars ett mycket bra ex. (Toppböckerna) Omslag av Gunnar Lindvall. |
 |
|
:
Mördare begår misstag. Till svenska av M. Hultenberg. [ref 29758] |
120:- |
| |
Skoglunds 1949. Liten 8:o. 302 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tämligen hårt snedläst, ryggen med smärre läsränder, ryggfoten naggad samt främre omslag med smärre veck och riss runt kanterna. Omslagsteckning av Gunnar Lindvall. |
 |
|
:
Smuggelbolaget. Översättning av Hildegard Wieselgren. [ref 63364] |
75:- |
| |
Skoglunds 1950. Liten 8:o. 254, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Bakre omslag med smärre bruksspår. (Toppböckerna) Omslag av Gunnar Lindvall. |
 |
|
Cullingford, Guy:
Döden skriver dagbok. Översättning av Einar Zacke. [ref 31443] |
80:- |
| |
Christofers Bokförlag, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 269 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst och aningen gulnad rygg, ryggfoten och omslagen lätt kantstötta nedtill. Omslag av Martin Lamm. |
 |
|
Curtiss, Ursula:
Osynlig, blodig hand ... Till svenska av Lars Widding. [ref 32435] |
100:- |
| |
Gebers 1951. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet och något lagerfläckat i övre kanten på framsidan, lätt solkat på ryggen och bakre falsen samt med en liten lagad reva på baksidan. (Gebers kriminalserie) |
 |
|
Dahl, Arne [pseudonym för Jan Arnald]:
Dödsmässa. Kriminalroman. [ref 78368] |
90:- |
| |
Bonniers 2004. 381, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Efterskalv. Kriminalroman. [ref 77353] |
100:- |
| |
Bonniers 2006. 395, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Davidsen, Leif:
Den lejde mördaren. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79378] |
80:- |
| |
Prisma 2001. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Paparazzons heder. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79379] |
80:- |
| |
Prisma 2002. 329 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Davidson, Lionel:
Rosen från Tibet. Översättning av Saga och Claës Gripenberg. [ref 35169] |
110:- |
| |
Bonniers 1964. 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lite solkig nedtill. Svagt vertikalt veck på främre omslag och liten ytskada på det bakre. |
 |
|
Deighton, Len:
Krigsspel. En ny spionthriller. Översättning av Ingegerd Leczinsky. [ref 24190] |
100:- |
| |
Spektra 1976. 248, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Två lagade revor på omslagets baksida. Författarens tryckta namnteckning på blankt blad i början. |
 |
|
Dexter, Colin:
Med döden som granne. Översättning av Sune Karlsson. [ref 63910] |
85:- |
| |
Norstedts 1997. 362, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött. |
 |
|
:
Sista bussen till Woodstock. Översättning av Lars Ekegren. [ref 37144] |
90:- |
| |
Norstedts 1977. 244, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudet och lite mörktonat i kanterna. (Månadens Bok) |
 |
|
Dickson, Carter [pseud. f. John Dickson Carr]:
Listig som en orm samt novellen Wilsons yrke. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 25871] |
80:- |
| |
Spektra 1974. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras deckar-ess 4) |
 |
|
:
Nio och döden blir tio! Översättning från engelskan av K. Stubbendorff. [ref 30354] |
225:- |
| |
Tiden 1941. 320 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med en liten fläck. Främre omslagets nedre hörn med ett skarpt veck (förstärkt på insidan med dokumenttejp) samt en liten hörnskada upptill. Även de första bladen med veck i nedre hörnet. |
 |
|
Didelot, Francis:
Den sjunde jurymannen. Översättning av Lena och Cai Törne. [ref 76205] |
80:- |
| |
Bonniers 1964. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med ett litet brytveck, annars ett fint ouppskuret ex. |
 |
|
:
Ångestens timmar. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 76204] |
80:- |
| |
Bonniers 1960. 179, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, annars ett fint ouppskuret ex. |
 |
|
Diment, Adam:
En hip, hip agent. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 54437] |
75:- |
| |
Bonniers 1969. Liten 8:o. 236, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt snedläst. (Bonniers Folkbibliotek) Originalets titel: The Dolly Dolly Spy. |
 |
|
Doyle, Adrian Conan - Carr, John Dickson:
Sherlock Holmes bedrifter. Översättning: Lars Gustav Hellström. [ref 36888] |
90:- |
| |
Bra Deckare 1981. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnlapp på försättsbladet annars ett fint ex. |
 |
|
Doyle, Arthur Conan:
Den odödlige Sherlock Holmes. Översättning av Nils Holmberg. Med inledning av Curt Berg. [ref 77337] |
125:- |
| |
Bonniers 1954. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Ryggen en aning blekt, pärmarna något missfärgade i kanterna. [Samlade Sherlock Holmes-berättelser 1]. |
 |
|
:
Sherlock Holmes äventyr. I urval och med företal av Torsten Ehrenmark. [ref 51151] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1976. 278, (1) s. Med de ursprungliga illustrationerna av Sidney Paget, Gilbert Holiday, Arthur Twidle och Howard K. Elcock. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på rygg och framsida samt med ett par små lagade revor i nedre kanten. |
 |
|
:
Sherlock Holmes. Översättningar av Curt Berg och Nils Holmberg. [ref 36885] |
75:- |
| |
Bonniers 1964. Liten 8:o. 454, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och lite fläckat på ryggen (märks inte utvändigt). Namnstämpel på titelbladet. (Bonniers Folkbibliotek) Innehåller romanen "En studie i rött" + 15 noveller. - Omslag av Gösta Kriland. |
 |
|
Driscoll, Peter:
Affären Wilby. Översättning av Erik Sandin. [ref 54235] |
80:- |
| |
Rabén & Sjögren 1973. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Övre hörnen lätt stötta. Författarens första bok på svenska. |
 |
|
Drummond, Ivor:
Mannen med det lilla huvudet. Översättning av Lena och Cai Melin. [ref 64542] |
75:- |
| |
Bonniers 1970. Liten 8:o. 193, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Gott skick; aningen snedläst. |
 |
|
Durbridge, Francis:
Dags för Paul Temple. Översättning av Mons Mossner. [ref 37917] |
70:- |
| |
Bonniers 1957. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något sned, lätt nött rygg med smärre läsveck, bakre omslag med lätt brytveck. (Zebra-böckerna 55) |
 |
|
Durling, Ulf:
Gammal ost. Detektivromantiserad berättelse som sönderfaller i tre tragiska delar. [ref 16334] |
100:- |
| |
Forum 1971. 181, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck. Debutboken. |
 |
|
:
Säg pip! Detektiv roman i Ess-dur. [ref 80624] |
85:- |
| |
Forum 1975. 293, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst. Ryggen med läsränder, omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Duse, S.A.:
Cobra-mysteriet. [ref 67252] |
95:- |
| |
Åhlén & Åkerlund 1919. Liten 8:o. 319 s. Originalupplaga. Privatbundet klotband. Något blekt rygg annars bra skick. Omslag ej medbundet. (Privatdetektiven Leo Carrings märkvärdiga upplevelser VI) |
 |
|
Dyson, John:
Premiärministerns båt saknas. Översättning: Britta Hagwall. [ref 72095] |
85:- |
| |
Forum 1976. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsstämpel på eftersättsbladet. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
|
Edlund, Mårten (red.):
Kriminalhistorier från hela världen. [ref 7071] |
120:- |
| |
Folket i Bild 1961. 316 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt och med ett par svaga fuktfläckar, i övrigt lättare bruksspår. Bandet en aning skavt i övre kanten vid rygghuvudet. Ett bra ex trots allt. (Omnibusböckerna) |
 |
|
Edwardson, Åke:
Dans med en ängel. [ref 56508] |
100:- |
| |
Norstedts 1997. 380, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett inklistrad på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Himlen är en plats på jorden. [ref 72911] |
100:- |
| |
Norstedts 2001. 446, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Låt det aldrig ta slut. [ref 64319] |
90:- |
| |
Norstedts 2000. 341, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Rop från långt avstånd. [ref 75716] |
90:- |
| |
Norstedts 1998. 460, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Rum nummer 10. [ref 66303] |
85:- |
| |
Norstedts 2005. 443, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Segel av sten. [ref 67432] |
90:- |
| |
Norstedts 2002. 463, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött vid rygghuvudet, annars gott skick. |
 |
|
Ehrengren, Veronika:
Mord på hög nivå. [ref 72096] |
75:- |
| |
Bokförlaget Plus 1980. 216, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Spårhunden) |
 |
|
Ekholm, Jan Olof:
Bita i gräset. [ref 72101] |
80:- |
| |
Bokád 1977. 215, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Lite snedläst, annars fin. |
 |
|
:
Död i skönhet. [ref 68718] |
95:- |
| |
Bonniers 1970. 199, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ouppskuret ex. |
 |
|
:
Dött lopp. [ref 67544] |
85:- |
| |
Bonniers 1973. 197, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med ett litet hål (med minimal tryckskada på de första bladen), i övrigt lätta bruksspår. Omslagsteckning av Bo Berling. På bakre omslaget ett fotografi av författaren i Vasaloppet 1972, bedrivande miljöstudier för "Dött lopp". |
 |
|
:
Pang, du är dö'! [ref 68717] |
80:- |
| |
Bonniers 1969. 191, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med ett par små veck. |
 |
|
Ekman, Kerstin:
De tre små mästarna. [ref 54754] |
100:- |
| |
Bonniers 1961. 174, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, centimeterlång reva i främre falsen, omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
:
Den brinnande ugnen. [ref 7569] |
110:- |
| |
Bonniers 1962. 198, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med några smärre veck. |
 |
|
:
Den brinnande ugnen. [ref 67348] |
80:- |
| |
Bonniers 2002. 204, (1) s. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Bonniers kriminalklassiker) |
 |
|
:
Dödsklockan. [ref 10811] |
100:- |
| |
Bonniers 1963. 205, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, omslagen aningen kantstötta, det bakre med smärre veck. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Dödsklockan. [ref 74481] |
85:- |
| |
Bonniers 1963. 205, (1) s. 21:a-25:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt gulnat och med lagad reva på baksidan. |
 |
|
Ekström, Jan:
Daggormen. [ref 74148] |
85:- |
| |
Bonniers 1965. 218, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst. |
 |
|
:
Elddansen. [ref 11095] |
90:- |
| |
Bonniers 1970. 246, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
:
Morianerna. [ref 61898] |
90:- |
| |
Bonniers 1964. 226, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, ryggen aningen gulnad och med några obetydliga fuktfläckar. Förlagsetikett på smutstitelbladet och liten rest av etikett på främre omslag. Ouppskuren. |
 |
|
:
Träfracken. [ref 19160] |
75:- |
| |
Bonniers 1963. 203, (1) s. 7:e-8:e tusendet. Häftad. Sned och mörktonad rygg med läsveck, båda omslagen med smärre veck i hörnen, det bakre även lätt gulnat på kanterna. |
 |
|
:
Ålkistan. [ref 71475] |
100:- |
| |
Bonniers 1967. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små lagade revor. |
 |
|
Ellin, Stanley:
Belägringen. Översättning: K. Arne Blom. [ref 72110] |
80:- |
| |
Bokförlaget Plus 1978. 263 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva (4 cm) vid bakre falsen. (Spårhunden) |
 |
|
Erben, Václav:
Brottsplats Prag. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 79248] |
75:- |
| |
Bra Böcker 1976. 329 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget ojämnt gulnat samt med några små bruksspår. |
 |
|
:
Eftermiddag med ensam flicka. Från tjeckiskan av Johan Malm. [ref 79302] |
80:- |
| |
Bra Deckare 1985. 306 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Vägg i vägg. Från tjeckiskan av Johan Malm. [ref 79304] |
80:- |
| |
Bra Deckare 1986. 360 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Erdman, Paul E.:
Spekulation till döds. En thriller i internationell valutamiljö. Översättning av Svante Löfgren. [ref 65745] |
80:- |
| |
Forum 1973. 206, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. (Månadens Bok) |
 |
|
Fair, A.A. [pseud. f. Erle Stanley Gardner]:
Kurvor är farliga. Till svenska av Tor Bränn. [ref 71476] |
85:- |
| |
Tomas Förlag, Strängnäs, 1959. 182 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rygghuvud och -fot lätt stötta, annars ett mycket bra ex. Omslag av Gösta Geerd. |
 |
|
Findley, Timothy:
Lögnspel. Översättning: Ingela Bergdahl. [ref 79374] |
80:- |
| |
Wiken 1990. 340 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press) |
 |
|
Fish, Robert L.:
Dödens ambassadör. Översättning av Jörgen Peterzén. Med efterord av K. Arne Blom. [ref 54236] |
75:- |
| |
Bokförlaget Plus 1978. 191 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Spårhunden) |
 |
|
:
Miniatyrerna. Översättning: Gunnar Gällmo. [ref 72112] |
75:- |
| |
Bra Spänning [1980]. 214, (1) s. 1:a svenska upplagan. [Bokklubbsutgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva (1 cm) i övre kanten på omslagets framsida. |
 |
|
Fitzgerald, Kevin:
Hett under solen. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 19213] |
80:- |
| |
Bonniers 1955. 198, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med små bruksspår; inlagan genomgående med missfärgade marginaler. Omslag av Gösta Kriland. |
 |
|
Fois, Marcello:
Den försvunne fåraherden. Ett fall för advokat Bustianu: Översättning av Helena Monti. [ref 79308] |
90:- |
| |
Norstedts 2001. Liten 8:o. 148, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Follett, Ken:
Den tredje tvillingen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 64344] |
90:- |
| |
Bonniers 1998. 503, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva på baksidan, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
I minnets labyrint. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 69275] |
90:- |
| |
Bonniers 2003. 383, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Kod Rebecca. Översättning av Staffan Torsson. [ref 55732] |
90:- |
| |
Bonniers 1981. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Nattväktarna. Översättning av Ylva Mörk. [ref 78371] |
95:- |
| |
Bonniers 2003. 412, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Över mörka vatten. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 63496] |
80:- |
| |
Bonniers 1992. 421, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst; omslaget med lätta nruksspår. |
 |
|
Forbes, Colin:
Vreden. Översättning: Gull Brunius. [ref 75907] |
80:- |
| |
Bonnierförlagen 1998. 399, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Forbes, Leslie:
Bombay ice. Översättning: Nille Lindgren. [ref 77735] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1998. 444, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Forsyth, Frederick:
Ikon. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 75538] |
100:- |
| |
Bonniers 1997. 445, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva på omslagets framsida. |
 |
|
:
Inga ormar på Irland. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 74374] |
80:- |
| |
Bonniers 1984. Liten 8:o. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på försättsbladet. Omslaget något nött. (Bokklubben Svalan) |
 |
|
:
Krigshundarna. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 77550] |
100:- |
| |
Bonniers 1974. 353, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och randig rygg. |
 |
|
:
Schakalen. Översättning av Louis Chrysander. [ref 63338] |
95:- |
| |
Bonniers 1972. 310, (1) s. 13:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst, omslaget något naggat, veck på främre omslagsfliken. |
 |
|
:
Schakalen. Översättning av Louis Chrysander. [ref 68730] |
90:- |
| |
Bonniers 1974. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck. En liten etikett och ett cirkulationskort för bokhandeln inklistrade på den sista blanka sidan. |
 |
|
Fossum, Karin:
Den som fruktar vargen. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 62303] |
90:- |
| |
Forum 1999. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre veck i nedre kanten. |
 |
|
:
Mordet på Harriet Krohn. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 77309] |
80:- |
| |
Forum 2005. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt kantstött. |
 |
|
:
Svarta sekunder. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 77075] |
90:- |
| |
Forum 2002. 218, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Älskade Poona. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 73934] |
80:- |
| |
Forum 2001. 250, (1) s. 2:a tryckningen, 11:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Francis, Dick:
Heta pengar. Översättning: Astrid Lundgren. [ref 63355] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1989. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, rygghuvud och -fot lätt stukade. Skyddsomslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
:
Risk. Översättning av Astrid Lindgren. [ref 77291] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1980. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst och liten lagad reva på omslaget. Namnlapp på titelbladet. |
 |
|
:
Vildmark. Översättning av John-Henri Holmberg. [ref 74432] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1992. 338 s. 1:a svenska upplagan. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss vid främre falsen, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Franzén, Nils-Olof:
Brunkebergsmorden. [En kriminalroman från Stockholm 1831]. [ref 41025] |
80:- |
| |
Bonniers 1971. 218, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslag och rygg ojämnt gulnade, liten stukning vid rygghuvudet. |
 |
|
:
De oförmodade utställningsliken. Svea Söders äfventyr. [ref 62836] |
75:- |
| |
Bonniers 1973. 203, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Rygg och omslagskanter mörktonade, smutstitelbladet klippt nedtill, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Dödens ängel. Kriminalroman från Stockholm kolera-året 1834. [ref 60079] |
90:- |
| |
Bonniers 1972. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg med läsveck; bokstaven "A" skriven med bläck på smutstitelbladet, annars gott skick. |
 |
|
Freeborn, Peter:
Brottsligt begär. Översättning: Nils Larsson. [ref 72113] |
90:- |
| |
Prisma 1990. 330, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, recensionsstämpel på undre snittet. |
 |
|
Freemantle, Brian:
Farväl till en gammal vän. Översättning: Lars Ekegren. [ref 13312] |
75:- |
| |
Forum 1974. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med tejplagning utvändigt vid rygghuvudet. (Månadens Bok) |
 |
|
French, Tana:
Till skogs. Översättning av Peter Samuelsson. [ref 79242] |
90:- |
| |
Bonniers 2008. 484, (3) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Frich, Övre Richter:
Det yttersta havet. Bemyndigad översättning av E. A. (Elisabeth Aronsen). [ref 67397] |
80:- |
| |
Ardor 1935. 191, (1) s. Ny utgåva. Häftad med transparent skyddsomslag (lätt skadat). |
 |
|
:
Det yttersta havet. Bemyndigad översättning av E. A. (Elisabeth Aronsen). [ref 78603] |
110:- |
| |
Dahlbergs Förlagsaktiebolag, Stockholm, 1921. Liten 8:o. 182, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen något solkade, samt med ett par små riss och veck. Liten nagg vid ryggfoten, liten stämpel på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Norrskenets dotter. En spännande äventyrsroman. [ref 78618] |
75:- |
| |
Lindqvists 1949. Liten 8:o. 95 s. Ny utgåva. Klammerhäftad. Omslagen med små bruksspår. Tillskrift på titelbladet. |
 |
|
Frimansson, Inger:
Skuggan i vattnet. [ref 76872] |
100:- |
| |
Norstedts 2006. 325, (9) s. Originalupplaga. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Omslaget med några små bruksspår. Utsedd till bästa svenska kriminalroman 2005 av Svenska Deckarakademien. |
 |
|
Frost, Martin [pseud. f. Olov Svedelid]:
Farväl, mr president! [ref 54244] |
85:- |
| |
Forum 1975. 237, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött. |
 |
|
Gahrton, Per:
Maktens fångar. En thriller i riksdagsmiljö. [ref 72229] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1997. 374 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Gardell, Jonas:
Så går en dag ifrån vårt liv och kommer aldrig åter. [ref 65879] |
100:- |
| |
Norstedts 1998. 169, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nära nyskick. |
 |
|
Gardner, Curtis T.:
Blind hämnare. [ref 22340] |
70:- |
| |
Romanförlaget, Göteborg, 1948. Liten 8:o. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Fint ex. (Detektivmagasinet nr 7/1948) |
 |
|
Gardner, Erle Stanley:
Den kidnappade guldfisken. Översättning av Olle Moberg. [ref 62328] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1966. 231, (5) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, pärmarna svagt gulnade. (Tema-serien) |
 |
|
:
Fallet Brunold. (Mysteriet med det konstgjorda ögat). Översättning av Edvin Björk. [ref 66099] |
110:- |
| |
Åhlén & Söner 1937. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, främre omslag något naggat och brutet i ytterkanten. Tillskrift på förtitelbladet. |
 |
|
:
Fallet med den berusade bilisten. Översättning av Sven Bergström. [ref 68740] |
70:- |
| |
Bonniers 1958. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, ett par blad i början med marginalskador (ingen textförlust). |
 |
|
:
Fallet med den pryda patienten. Översättning av Sven Bergström. [ref 68745] |
90:- |
| |
Bonniers 1957. 176, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen lätt nött och med läsränder. Omslagen med några smärre veck. |
 |
|
:
Fallet med det tudelade huset. Översättning: Ingmar Forsström. [ref 66100] |
75:- |
| |
Bra Böcker 1974. 225, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med liten lagad reva. (Bra deckare) |
 |
|
:
Perry Mason och fallet med den sjungande cigarettflickan. Översättning av Sven Bergström. [ref 68741] |
70:- |
| |
Bonniers 1962. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött, något sned rygg med läsveck. Märke efter etikett på omslagets framsida, rester av etikett på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Perry Mason och fallet med den välskapta skuggan. Översättning av Sven Bergström. [ref 57996] |
80:- |
| |
Bonniers 1961. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst och lite kantstött. |
 |
|
Garfield, Brian:
Med samma mynt. Översättning: Leif Janzon. [ref 27563] |
85:- |
| |
Forum 1979. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget är något nött och med lagad reva. |
 |
|
:
Vän av ordning. Översättning: Leif Janzon. [ref 76050] |
80:- |
| |
Forum 1974. Liten 8:o. 181, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött samt lätt fläckat i övre kanten på framsidan. (Forums Farliga) Originaltitel: Death Wish. Blev en populär film med samma titel och med Charles Bronson i huvudrollen. |
 |
|
Genberg, Kjell E.:
Allting går att sälja ... [ref 72114] |
80:- |
| |
Bokförlaget Plus 1981. 213 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med liten reva vid rygghuvudet och liten fläck på främre falsen. |
 |
|
:
Fantomen. [ref 72115] |
80:- |
| |
Läsförlaget 1992. 251 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. |
 |
|
George Elizabeth:
Det innersta rummet. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 77950] |
90:- |
| |
Prisma 2003. 599, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
George, Elizabeth:
Den verkliga brottslingen. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 72116] |
90:- |
| |
Prisma 2000. 572, (3) s. 1:a svenska upplagan. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Ett hörn på omslaget lite stött, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Med svek i sinnet. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 60987] |
85:- |
| |
Rabén Prisma 1997. 549 s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Diskret namnstämpel på försättsbladet. |
 |
|
:
Minnets labyrint. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 70188] |
100:- |
| |
Prisma 2001. 719, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
När ingen ser. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 74178] |
90:- |
| |
Prisma 2005. 616, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Pappas lilla flicka. Översättning: Madeleine Reinholdson. [ref 66416] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1989. 298, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Saknaden efter Josef. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 62386] |
90:- |
| |
Rabén Prisma 1994. 462 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår. |
 |
|
Gilbert, Michael:
Blod och dom. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 4156] |
90:- |
| |
Skoglunds 1961. 213, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med svagt veck, annars mycket bra ex. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Natten den tolfte. Översättning: Sven-Ingvar Pettersson. [ref 29953] |
85:- |
| |
Berghs 1977. 247 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen med ett veck, missfärgning på förtitelbladet. Ouppskuren. (En Bergh-thriller) |
 |
|
Gilek, Elisabeth:
Jessika Jungs saknad. [ref 80330] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2006. 366, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gill, B.M.:
Dödlig demaskering. Översättning: Elisabeth och Bo Isaksson. [ref 52945] |
80:- |
| |
Rabén & Sjögren 1989. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
En man i juryn. Översättning: Bo Isaksson. [ref 72117] |
80:- |
| |
Rabén & Sjögren 1986. 204, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget aningen nött vid rygghuvudet. |
 |
|
:
Fri som fågel i bur. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 72119] |
85:- |
| |
Stenströms 1990. 203, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Mord i Giljotinklubben. Översättning: Bo Isaksson. [ref 72118] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1987. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och veck på ryggen. |
 |
|
Gilman, J.D. - Clive, John:
KG 200. Spökeskadern. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 70346] |
90:- |
| |
Bonniers 1978. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Giron, Tage:
Gift in i döden. [ref 80570] |
85:- |
| |
Norstedts 1966. 235, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
:
Ond cirkel. En roman om ett brott. [ref 72120] |
80:- |
| |
Forum 1981. 210, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor. |
 |
|
:
Utpressaren. [ref 80569] |
75:- |
| |
Norstedts 1968. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Goddard, Kenneth:
Olympisk eld. Översättning av Thomas Preis. [ref 64504] |
80:- |
| |
Bonniers 1984. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gordon, Mildred:
Den lille mannen som inte fanns kvar. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 53330] |
100:- |
| |
Gebers 1947. 291 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex. (Gebers kriminalserie) |
 |
|
Gores, Joe:
Hammett. Översättning: Mårten. [ref 62343] |
75:- |
| |
Bra Böcker 1977. 284, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
:
Hammett. Översättning: Mårten Edlund. [ref 26488] |
70:- |
| |
Norstedts 1978. 221, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt ett par riss vid rygghuvudet. |
 |
|
Grafton, Sue:
Lornas sista flirt. [Kriminalroman]. Översättning: Börje Crona. [ref 78480] |
80:- |
| |
Bra Böcker 2002. 303 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gran, Öyulv:
De gröna ögonen. Översättning av Göran Elfwing. [ref 65376] |
75:- |
| |
Allas Bokförlag 1945. 107, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen nött, något skadad och missfärgad, främre omslag med liten reva i övre kanten och ett litet nagg i ytterkanten, det bakre gulnat och inte helt fräscht. (Allas bokserie 36) |
 |
|
Green, Edith Piñero:
De svarta fåren. Översättning: Astrid Borger. [ref 9150] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1979. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår. (Bra Deckare) |
 |
|
Grimes, Martha:
Glada Ankan. Översättning: Pelle Fritz-Crone. [ref 79329] |
80:- |
| |
Bra Deckare 1986. 304 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Grisham, John:
Agenten. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 76019] |
90:- |
| |
Bonniers 2005. 353, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Brödraskapet. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 73932] |
100:- |
| |
Bonniers 2000. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
De utvalda. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 66902] |
100:- |
| |
Bonniers 1996. 430, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött och skavt vid rygghuvudet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Domarens brev. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 68657] |
95:- |
| |
Bonniers 2002. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Dödscellen. Översättning: Jimmy Hofsö. [ref 68017] |
85:- |
| |
Bra Böcker 1996. 499, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Firman. Översättning: Kati Remmelgas. [ref 67846] |
250:- |
| |
Wiken 1992. 437, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Insidan av omslaget med lätt gulnade kanter, inlagan med gulnade marginaler, annars ett fint ex. Grishams första bok på svenska. |
 |
|
:
Försvararen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 78823] |
85:- |
| |
Bonniers 1998. 366, (1) s. 85-93:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Juryn. Översättning: Kati Remmelgas. [ref 62334] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1994. Stor 8:o. 473 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår och en liten lagad reva. Ovanlig Grisham. |
 |
|
:
Pelikanfallet. Översättning: Jimmy Hofsö. [ref 59804] |
125:- |
| |
Wiken 1993. 382 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Några blad i början lätt tummade i nedre marginalen, annars ett fint ex. Grishams 2:a bok på svenska. |
 |
|
Grow, John W.:
Kontraktet. Mordet på en statsminister. Översättning: Paul Englar. [ref 71797] |
85:- |
| |
Sellin & Partner, Stockholm, 1997. Stor 8:o. 306 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lätta bruksspår. Originalets titel: The Ultimate Contract. |
 |
|
Guillou, Jan:
Den enda segern. Coq Rouge VIII. [ref 59526] |
90:- |
| |
Norstedts 1993. 573, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck. |
 |
|
:
Den hedervärde mördaren. [ref 70104] |
80:- |
| |
Norstedts 1990. 401, (2) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
:
En medborgare höjd över varje misstanke. Coq Rouge X. [ref 60437] |
95:- |
| |
Norstedts 1995. 590, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck. |
 |
|
:
Fiendens fiende. [ref 54065] |
90:- |
| |
Norstedts 1989. 483, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. Coq Rouge 4. |
 |
|
:
I Hennes Majestäts tjänst. Coq Rouge IX. [ref 57560] |
85:- |
| |
Norstedts 1994. 569, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, innerfliken med liten pappersförlust. |
 |
|
:
I nationens intresse. Coq Rouge. [ref 72121] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1988. 436 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Ingen mans land. Coq Rouge VII. [ref 58505] |
90:- |
| |
Norstedts 1992. 440, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars gott skick. |
 |
|
:
Madame Terror. [ref 77070] |
90:- |
| |
Piratförlaget 2006. 417, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst. |
 |
|
:
Vendetta. Coq Rouge VI. [ref 63626] |
90:- |
| |
Norstedts 1991. 477, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
Gulik, Robert van:
Kejsarens pärla. Översättning av Elsa Mossner. [ref 23259] |
95:- |
| |
Bonniers 1964. 180, (1) s. Illustrerad av författaren. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med smärre läsveck, snitten jämnskurna runtom. Omslag av Rolf Lagerson. |
 |
|
Gustafsson, Per-Arne:
Spindeln och flugan. [ref 72123] |
75:- |
| |
Bonniers 1972. 173, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen snedläst, annars mycket bra. |
 |
|
Haggard, William:
Vendetta i Venedig. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 80147] |
95:- |
| |
Bonniers 1960. 217, (1) s. Häftad. Omslagen med smärre veck, ryggfoten fransig. Omslag av Per Beckman. |
 |
|
Hailey, Arthur:
Spanaren. Översättning av Sam J Lundwall. [ref 78382] |
85:- |
| |
Bonniers 1999. 526, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Haining, Peter (red.):
Dukat för mord. 22 matmord ur världslitteraturen. [ref 63237] |
110:- |
| |
Trevi 1993. 414, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade, skyddsomslaget med ett par små riss och veck. |
 |
|
Hamilton, Bruce:
Som man bäddar. Översättning av Lars Ekegren. [ref 54269] |
85:- |
| |
Spektra 1980. 196, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre revor och veck i övre kanten. (Spektras KriminalEss 10) |
 |
|
Hamilton, Patrick:
Baksmällans torg. Översättning av Ragnar Ahlstedt. [ref 67424] |
100:- |
| |
Askild & Kärnekull [1971]. 300 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, främre omslaget endast lätt solkat. (Hr Ehrenmarks Deckare No. 2) |
 |
|
Hammarström, Inga:
Hur blev hon stum? [ref 55175] |
75:- |
| |
Bonniers 1966. Liten 8:o. 180, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, främre omslag med brytveck på övre delen. |
 |
|