logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Deckare och Thrillers  / A-L  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahl, Kennet [pseud. f. Christer Dahl]:  Slutstationen. [ref 60620]    125:-
    Prisma 1980. 331, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår (baksidan lätt skrapad).
Ahlbeck, Elvy:  Fallen från skyarna. [ref 80637]    80:-
    Bonniers 1966. 170, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal obetydliga veck.
   Omslag av Lars Melander.
  –  :  På den säkra sidan. [ref 9397]    90:-
    Bonniers 1965. 161, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
Alfredson, Hans:  Lagens långa näsa. 21 kriminalberättelser. [ref 25105]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 165, (1) s. Omslag och teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med diverse veck.
Alvtegen, Karin:  Skam. [ref 78364]    85:-
    Natur och Kultur 2005. 335, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Ambler, Eric:  Ett slags vrede. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 12024]    90:-
    Bonniers 1965. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst och obetydligt nött.
  –  :  Till minnet av en spion. Översättning av Carl Sundell. [ref 45214]    95:-
    Bonniers 1955. 266, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med små bruksspår, det bakre en aning solkat. Namnteckning på smutstitelbladet.
Amis, Martin:  Andra människor. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 77474]    95:-
    Alfabeta 1988. 259 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss och veck, i övrigt gott skick.
Andersson, Sune:  Anfall mot Sverige. [ref 80810]    125:-
    Atlantis 1987. 268, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck, i övrigt gott skick.
Anthony, Evelyn:  Avhopparen. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 61532]    75:-
    Bonniers 1983. 283, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lagat på framsidan samt med veck och liten lagad reva på baksida. (Bokklubben Svalan)
  –  :  Dockorna. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 51628]    80:-
    Bonniers 1992. 258, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva på framsidan och veck i nedre kanten på baksidan.
  –  :  Dödens aveny. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 70279]    85:-
    Bonniers 1983. 258, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett par reparerade revor på baksidan.
   Fristående fortsättning på "Avhopparen".
  –  :  En främling vid porten. Översättning av Ella Fallenius. [ref 57647]    95:-
    Bonniers 1974. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Len Thurston.
  –  :  Farligt möte i Florens. Översättning av Ella Fallenius. [ref 77539]    85:-
    Bonniers 1975. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med en liten lagning på framsidan.
  –  :  Gömstället. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 71880]    80:-
    Bonniers 1987. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små lagade revor i övre kanten.
  –  :  Viskningar i Berlin. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 70278]    80:-
    Bonniers 1982. 239, (1) s. 32:a-36:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
Armstrong, Campbell:  Vitt ljus. Översättning: Örjan Björkhem. [ref 61533]    80:-
    Bra Spänning 1990. 424 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Arvastson, Jan Eric:  Drottningens barn. [ref 71881]    85:-
    Bonniers 1979. 213, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Skorstenen. [ref 52934]    75:-
    Bonniers 1976. 204, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med läsveck.
  –  :  Sprickan i berget. En thriller. [ref 71882]    80:-
    Carlssons 1985. 191, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Märke efter prislapp på bakre bärmen, annars ett fint ex.
  –  :  Trubadur i moll. [ref 52935]    75:-
    Bonniers 1976. 181, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt kantnött.
Arvidsson, Tomas:  Trippelstöten. [ref 61535]    85:-
    Bra Böcker 1991. 187, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex. (Mysterious Press)
  –  :  Utanförskapet. En thriller i livets utkant. [ref 68046]    80:-
    Bra Böcker 1982. 215, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Bra Deckare)
Axner, Hans:  Fasanspelet. [ref 52936]    80:-
    Bonniers 1977. 201, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med smärre läsveck, omslagen lätt stötta i nedre kanten, annars fin.
   Författarens enda deckare.
Bagley, Desmond:  Bahamakrisen. Översättning: Ulla Berg. [ref 51631]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 269, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med litet riss och stötskada vid ryggfoten, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Bottennapp. Översättning: Gustaf Hannar. [ref 72642]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1984. 326 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Göte Göransson.
  –  :  Jordskredet. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 54915]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Ryggen lätt mörktonad, kort tillskrift på baksidan av främre omslaget. Till större delen ouppskuren.
   Omslag av Olof Johansson.
  –  :  Lindansarna. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 51630]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1973. 257, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par obetydliga lagade riss, annars fin.
  –  :  Marodörerna. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 27220]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 249, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget några små lagade riss, annars ett fint ex.
  –  :  Marodörerna. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 27221]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 249, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med smärre veck och naggar i övre kanten, i övrigt endast lättare bruksspår.
Baldacci, David:  Absolut makt. I svensk översättning av Erik Andersson. [ref 64362]    85:-
    Bra Böcker 1996. 446 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Flykten. I svensk översättning av Lennart Olofsson. [ref 63379]    80:-
    Bra Böcker 2000. 377 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet lätt fläckat, omslaget i fint skick.
  –  :  Sanningen. I svensk översättning av Sture Lundquist. [ref 68338]    90:-
    Bra Böcker 1999. 422 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Till siste man. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 68321]    95:-
    Bra Böcker 2002. 529, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Total kontroll. I svensk översättning av KG Johansson & Gunilla Dahlbom. [ref 66302]    90:-
    Bra Böcker 1997. 493 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Balderson, Bo:  "Harpsundsmordet". [ref 58261]    100:-
    Bonniers 1969. 210, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med svaga läsränder. Några smärre veck längs omslagens kanter.
  –  :  Partiledarn avgår med döden. [ref 51706]    90:-
    Bonniers 1982. 303, (1) s. 71:a-80:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Statsrådet i tiden. [ref 74644]    90:-
    Bonniers 1980. 266, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt skavt vid rygghuvudet.
  –  :  Statsrådet och den utsträckta handen. [ref 54750]    125:-
    Bonniers 1983. 278, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Statsrådet och döden. [ref 58260]    175:-
    Bonniers 1968. 204, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen sned rygg med läsveck, omslagen obetydligt kantstötta. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Debutboken.
  –  :  Statsrådet och döden. [ref 59831]    100:-
    Bonniers 1968. 204, (1) s. 8:e-10:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst och läsrandig rygg.
   Debutboken.
  –  :  Statsrådet sitter kvar. [ref 69039]    90:-
    Bonniers 1978. 255, (1) s. 126:e-145:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
Ball, John:  Naket mord. Till svenska av Bo G.A. Ericsson. [ref 29845]    80:-
    Skoglunds 1968. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med små bruksspår och en liten reva vid främre falsen. Ett blad med vikt hörn; till större delen ouppskuren.
   En ny thriller med Virgil Tibbs. Av John Ball som skrev succén "I nattens hetta" vilken filmatiserades med Sidney Poitier och Rod Steiger i huvudrollerna. Filmen erövrade 5 Oscar, bl.a. som "årets bästa film".
Bar-Zohar, Michael:  Spionen som dog två gånger. Översättning från engelskan av Roland Adlerberth. [ref 61538]    75:-
    Malmö, Bernces, 1977. 208 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget endast lätt kantnött.
Bark, Julius [pseud. f. Evert Lundström & Jan Moen]:  Skarabén. [ref 61536]    70:-
    Lindqvist 1978. 203 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Förlagsstämpel på titelbladet. (Bulldog-serien 19)
Beeding, Francis:  De sällsamma sex. [ref 72349]    80:-
    Schildts, Stockholm, 1929. 240 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Hårt snedläst med nött rygg och lagad falsreva, omslagen i övrigt med normala bruksspår. (Holger Schildts detektivromaner)
Bell, Josephine:  En svindlares död. Från engelskan av Sven Bergström. [ref 54231]    75:-
    Berghs 1971. 223 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, rest av gammal prislapp på bakre omslag. (En Bergh-deckare)
Benson, Ben:  Den svarta spegeln. Översättning från engelska av A. Lindberg. [ref 8364]    75:-
    Lindqvists 1958. 219 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött, omslagen med smärre riss och veck i nedre kanten, bakre omslag med lagad reva i nedre kanten.
Bergman, Joakim (pseud. för Bengt Söderbergh):  Nobelpris till mördaren? [ref 80612]    85:-
    Norstedts 1968. 174, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen svagt solkade samt med några mindre veck.
Berthelius, Jenny:  Den heta sommaren. [ref 74722]    85:-
    Rabén & Sjögren 1969. 151, (1) s. 2:a upplagan. 6:e tusendet. Häftad.
  –  :  Hajarna. [ref 71885]    75:-
    Rabén & Sjögren 1981. 191, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Järnblommorna. [ref 71884]    80:-
    Rabén & Sjögren 1979. 189, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite blekt på rygg och framkant. Stämpel på försättsbladet.
  –  :  Mord, lilla mamma. [ref 54601]    85:-
    Rabén & Sjögren 1977. 193, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Blake, Nicholas:  Dödsmasken. Översättning av Göran Salander. [ref 10818]    90:-
    Norstedts 1962. 282, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, främre omslag med hörnveck och ryggfoten en aning skavd.
  –  :  Mörkt spel. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 61586]    80:-
    Norstedts 1964. 260, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst. Namnteckning på smutstititelbladet.
Blom, K. Arne:  Ingenmansland. Kriminalroman. [ref 71951]    80:-
    AWE/Gebers 1982. 262, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Omslagets rygg och kanter lite gulnade, lagad reva på framsidan.
  –  :  Krigsbarn. [ref 71969]    95:-
    AWE/Gebers 1987. 229, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Nödhamn. En roman om skuld. [ref 71886]    85:-
    Lindqvist 1976. 214 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt gulnad.
  –  :  Nödvärn. En roman om skuld. [ref 71887]    75:-
    Zindermans 1977. Liten 8:o. 118 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt.
  –  :  Ändamålet. Kriminalroman. [ref 71964]    85:-
    AWE/Gebers 1984. 303, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget obetydligt nött men med fläck i nedre hörnet på baksidan.
   "Ändamålet" utsågs 1984 av Skånska Deckarsällskapet till årets bästa detektivroman.
Blom, K. Arne (red.):  Skånska brottstycken. En antologi av Skånska Deckarsällskapet. [ref 70961]    70:-
    Bra Böcker 1976. 153 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
Bodelsen, Anders:  Bruns sista fall? Kriminalnoveller. Översättning av Nenne Runsten. [ref 71889]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 191 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (W&W-serien 355)
   Omslag av Per Åhlin.
  –  :  Strauss. Översättning från danska av Nenne Runsten. [ref 71888]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Boileau, [Pierre] - Narcejac, [Thomas]:  Den levande och den döda. Översättning: Lennart Lagerwall. [ref 71474]    90:-
    Strömbergs 1957. 180 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött och något snedläst.
   Filmatiserad av Alfred Hitchcock 1958 under titeln "Vertigo" (sv. titel: "En studie i brott") med James Stewart och Kim Novak i de ledande rollerna. Anses av många ledande filmkritiker vara Hitchcocks bästa film.
  –  :  Döden säger: Kanske. Översättning av Katja Birmann. [ref 75021]    70:-
    Bonniers 1969. 181, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött ex. Bakre omslag med brytveck i nedre hörnet.
Bolinder, Jean:  I rättan tid ... [ref 72080]    80:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1975. 205, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, märken efter prislappar på det bakre.
  –  :  Trollsländan. Roman om brott. [ref 69127]    75:-
    Bra Böcker 1982. 219, (1) s. Originalupplaga. [Bokklubbsutgåvan]. Förlagsband med skyddsomslag. (Bra Deckare)
Bonnier, Albert, jr - Svedelid, Olov:  24 timmar. [ref 63641]    85:-
    Bonniers 1990. 241, (1) s. 5:e-8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, förlagsstämpel på eftersättsbladet, annars ett fint ex.
Bordhe, Mats (pseud.):  Mördaren säger att svaret är fel. [ref 76150]    80:-
    Bonniers 1967. 198, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, annars ett mycket bra ex.
Borniche, Roger:  Tjallaren. Översättning: Nils Kjellström. [Polisiär fackgranskning: Gunnar Larson]. [ref 45342]    85:-
    Forum 1978. 345, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
  –  :  Ärkeängeln. Översättning: Leif Janzon. [ref 50483]    95:-
    Forum 1979. 318, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Brenman, Claes [pseud. för Lars Thoris]:  Skuggan av Henry. Spionroman. [ref 72088]    85:-
    Rabén & Sjögren 1979. 244, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida och rygg något mörktonade. Stämpel på insidan av bakre pärm.
Broberg, Jan (red.):  13 kring mordet. [ref 102]    100:-
    Bo Cavefors Förlag, 1966. Liten 8:o. 235, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, övre snittet med ett par obetydliga fläckar.
  –  :  Upp i rök. En deckarantologi. Översättningar av Gunnar Unger. [ref 46692]    140:-
    Bonniers 1973. 246, (1) s. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lamineringen på främre falsen lätt skadad, i övrigt ett fint ex, aningen snedläst.
Brown, Dan:  Da Vinci-koden. Översättning av Ola Klingberg. [ref 41625]    90:-
    Bonniers 2004. 501, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  I cirkelns mitt. Översättning av Ola Klingberg. [ref 80011]    90:-
    Bonniers 2005. 514, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Änglar och demoner. Översättning av Ola Klingberg. [ref 72643]    90:-
    Bonniers 2005. 557, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Brunner, Ernst:  Yngling på glid. Roman om ett brott. [ref 78892]    125:-
    Bonniers 2007. Liten 8:o. 349, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Bryson, John:  Ett skrik i mörkret. Översättning: Per Rundgren. [ref 68380]    100:-
    Forum 1988. 519, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
   Boken om det uppmärksammade rättsfallet som nu blivit film. Händelserna vid Ayers Rock i Augusti 1980 var bara början på en lång mardröm för familjen Chamberlain ...
Bulls, Ingela:  Lik förbannat, Palme. Ett brott för regeringen. [ref 78054]    80:-
    Askelin & Hägglund, Stockholm, 1983. 213 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst.
Burman, Fale:  Håll dig på mattan! [ref 9748]    85:-
    Rabén & Sjögren, Stockholm, 1968. 208, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med svaga läsränder.
Caldwell, Ian - Thomason, Dustin:  Den sista hemligheten. Översättning: David Nessle. [ref 77559]    110:-
    Bra Böcker 2005. 431, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
Callison, Brian:  Sista resan. [ref 70492]    90:-
    Forum 1983. 315, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Carr, John Dickson:  Den blinde barberaren. Översättning av Christina Strandberg. [ref 61743]    75:-
    Tiden 1965. Liten 8:o. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband utan skyddsomslag. Fint ex i övrigt.
  –  :  Den försvunna galgen. Översättning av Nils Pontén-Möller. [ref 7708]    90:-
    Tidens bokklubb 1967. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Boken något snedläst, omslaget lätt nött och ej helt fräscht. Överstruken namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Den ihålige mannen. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 72836]    225:-
    Bonniers 1964. 206, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rygg och omslag lätt kantstötta nedtill samt lite ojämnt mörktonade (mest märkbart på bakre omslag), annars ett mycket bra ex.
   Innehåller "Föreläsningen om det låsta rummet".

Se bild på boken
  –  :  Den ihålige mannen. Översättning: Claës Gripenberg. [ref 67345]    100:-
    Bonniers 2001. 298, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis något gulnat, i övrigt gott skick. (Bonniers kriminalklassiker)
  –  :  Det krökta gångjärnet. Översättning av Erik Lindegren. [ref 66028]    125:-
    Bonniers 2002. 271, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Bonniers kriminalklassiker)
   Första svenska upplagan utkom 1940 och tillhör de verkliga dyrgriparna.
  –  :  Döden driver gäck. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 10736]    80:-
    Prisma 1965. 248, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Endast lätt snedläst och med ett svagt hörnveck på bakre omslag, annars fin.
  –  :  Dörren låst inifrån. Översättning av Gösta Dahlman. [ref 64693]    150:-
    Bonniers 1950. 220, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst, svaga läsveck, rygghuvud och -fot något naggade. Omslagen aningen stötta i nedre kanten, det främre med svagt veck i nedre hörnet (ej genombrutet).
  –  :  Handsken är kastad. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 18510]    140:-
    Bonniers 1957. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med veck i nedre hörnet.
  –  :  Huset på Djävulshornet. Översättning av Astrid Borger. [ref 20033]    120:-
    Bonniers 1967. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Hårt snedläst, främre omslag med ett par små veck, i övrigt obetydliga bruksspår.
   Omslag av Per Beckman. - Bilden tagen till ett annat exemplar av boken.

Se bild på boken
  –  :  Morden på kasperteatern. Översättning av Jan Samuelson. [ref 61744]    90:-
    Tiden 1978. 251, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Morden på kasperteatern. Översättning av Jan Samuelson. [ref 28944]    100:-
    Tiden [1966]. Liten 8:o. 251, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre lätta bruksspår, annars fin.
  –  :  Någon går därute. Översättning av Maj Frisch. [ref 68068]    75:-
    Rabén & Sjögren 1966. 234 s. Ny utgåva. Pocket. Lätt mörktonad rygg, obetydligt snedläst. (Tema-serien)
   Första svenska upplagan utkom 1946 under titeln "Steg i natten".
  –  :  Rösten. Översättning: Gösta Dahl. [ref 35539]    150:-
    Tiden 1971. 272 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt solkade samt med några smärre veck och skrapmärken.
  –  :  Skandal på High Chimneys. Översättning av Sven Bergström. [ref 37487]    150:-
    Bonniers 1961. 147, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavt ex med något solkig och missfärgad rygg.
Se bild på boken
  –  :  Som av en osynlig hand. Översättning: Gunilla Berglund. [ref 38736]    80:-
    Bra Deckare 1982. 246, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. (Pusselmästarna)
  –  :  Strängt hemligt. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 40424]    150:-
    Bonniers 1966. 236, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen sned rygg med svaga läsveck, främre omslag med mycket lätta bruksspår, i övrigt ett fint ex.
[Carr, John Dickson] (red.):  Mitt första mord. En samling detektivhistorier. Översättning av Nils Fredricson. [ref 28548]    300:-
    Wahlström & Widstrand 1953. 354, (4) s. Häftad. Något kantstötta omslag, rygghuvudet lätt skavt, annars ett bra ouppskuret ex.
Carr, Robyn:  Skuggan från det förflutna. Översättning: Lillemor Binett. [ref 79300]    85:-
    Forum 1993. Liten 8:o. 381, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Castle, John - Hailey, Arthur:  Dödens piloter. Översättning av Gunnar Isaksson. [ref 70283]    80:-
    Tiden 1962. Liten 8:o. 189, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift och God Helg-märke på försättsbladet. Bra ex.
Cederberg, Åke:  Sista planet till Norge. [ref 72090]    75:-
    Bra Spänning 1981. 267, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Chandler, Raymond:  Fönstret. Översättning av Mårten Edlund. [ref 15818]    250:-
    Bonniers 1948. 241, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, främre falsen med liten skada upptill och reva (ca 2 cm) nedtill. Främre omslag fint, det bakre lätt fläckat.
Chandler, Raymond - Parker, Robert B.:  Poodle Springs. Översättning av Anders Jonason. [ref 33391]    90:-
    Hammarström & Åberg 1990. 249 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några små riss och veck, i övrigt gott skick.
   Endast de fyra första kapitlen skrevs av Raymond Chandler, romanen fullbordades av Robert B. Parker.
Charteris, Leslie:  Helgonet i Hollywood. [ref 18817]    125:-
    Skoglunds 1946. 302 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med lätta läsveck och stukning nedtill, omslagen med smärre bruksspår, de första bladen med svagt veck i nedre hörnet.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Helgonet på hemligt uppdrag. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 18829]    110:-
    Skoglunds 1947. 281, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lite ojämn rygg med lagning nedtill och lagad falsreva upptill. Omslagen med små riss i nedre kanten.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Helgonet på jakt. Översättning: Line Ahrland. [ref 18831]    80:-
    Bra Spänning 1980. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår, annars ett fint ex.
   Boken är baserad på ett serietidningsäventyr från 1959-60.
  –  :  Kalla hit Helgonet! Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 22698]    95:-
    Skoglunds 1949. 371, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Hårt snedläst, mörktonad rygg med läsveck, omslagen lätt naggade i nedre kanten och med några små riss. Främre omslag aningen fläckat och det bakre med missfärgning intill ryggen.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Cheyney, Peter:  Försöka duger. Översättning av Karl-Rune Östlund. [ref 75005]    90:-
    Wahlströms 1956. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, omslagen med smärre bruksspår.
Christie, Agatha:  2 x Christie: Fem små grisar. Översättning av Britte-Marie Bergström. - Korten på bordet. Översättning av E. Sandberg. [ref 61754]    100:-
    Bonniers 1983. 363, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt stukning vid rygghuvud och -fot, annars ett fint ex. (Bokklubben Svalan)
  –  :  4.50 från Paddington. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 264]    90:-
    Bonniers 1958. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst och nött.
  –  :  4.50 från Paddington. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70207]    80:-
    Bonniers 1985. 208, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  ABC-morden. Översättning av Einar Thermænius. [ref 76180]    90:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 253, (3) s. Ny utgåva. Häftad. Något sned, aningen nött rygg med läsveck. (Trumf-serien)
  –  :  ABC-morden. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 78703]    85:-
    Bonniers 1998. Liten 8:o. 222, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Begravningar är farliga. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 77466]    75:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 246, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. (BFB:s deckarserie)
  –  :  Cyankalium och champagne. [ref 20137]    95:-
    Bonniers 1951. 266, (3) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fria försättsbladet med överstruken namnteckning. Något snedläst, pärmarna med några lättare skrapmärken. (Trumf-serien)
  –  :  Den gula hästen. Översättning av Sven Bergström. [ref 67645]    85:-
    Bonniers 1985. 187, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett litet lagat riss, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Den hemlighetsfulla motståndaren. Översättning av Karin Jensen. [ref 61751]    95:-
    Bonniers 1989. 159 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Liten namnlapp på försättsbladet annars ett fint ex.
  –  :  Destination okänd. Översättning av Carl Sundell. [ref 60630]    90:-
    Bonniers 1956. 199, (1) s. 7:e-8:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst och nött ex med lagade falsrevor; främre omslag med smärre veck och små riss.
  –  :  Det stumma vittnet. Översättning av Elsa och Mons mossner. [ref 56487]    90:-
    Bonniers 1961. 250, (4) s. 9:e-11:e tusendet. Häftad. Nött rygg med läsveck, omslagen kantnötta och med smärre veck. Slarvigt sprättad med marginalskador, ett blad saknar övre hörnet med smärre textförlust.
  –  :  Det stumma vittnet. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 67641]    80:-
    Bonniers 1987. 244, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Dolken från Tunis. Översättning: Gudrun Ullman. [ref 66030]    100:-
    Wahlströms 2002. 233, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Omslag av Bertil Hegland. Första svenska upplagan av "Dolken från Tunis" utkom 1927 på Hökerbergs förlag under titeln "Hur gåtan löstes".
  –  :  Döden på Nilen. Översättning av Birgit Bækström. [ref 63487]    85:-
    Bonniers 1985. 281, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslag av Leslie Quagraine.
  –  :  Döden till mötes. Översättning av Einar Thermænius. [ref 70089]    70:-
    Bonniers 2000. 239, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. En liten skada i ytterkanten på smutstitelbladet, ryggen en aning mörktonad, annars fin.
  –  :  En bra kväll för mord. Fem fall för Hercule Poirot. [ref 11490]    140:-
    Bonniers 1989. 219, (2) s. 13:e-20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  En ficka full med råg. Översättning av Carl Sundell. [ref 11596]    100:-
    Bonniers 1954. 244, (1) s. 6:e-8:e tusendet. Häftad. Något sned rygg med läsveck, bakre falsen lätt solkad. Främre omslag naggat i ytterkant, det bakre med obetydligt (mycket lätt) veck.
  –  :  En ficka full med råg. Översättning av Carl Sundell. [ref 79912]    75:-
    Bonniers 1971. Liten 8:o. 237, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, namnstämpel på fria försättsbladet. Skyddsomslaget tämligen gulnat och solkat, samt med ett flertal smärre riss och veck. (Svalans bokklubb)
  –  :  En flicka kom till Bagdad. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 11602]    125:-
    Bonniers 1953. 248, (1) s. 7:e-9:e tusendet. Häftad. Aningen sned rygg, lätt gulnad och med läsveck, Omslagen som vanligt lätt stötta nedtill, men annars ett fint ex.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Ett karibiskt mysterium. [ref 76885]    80:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 210, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och liten ytskada på bakre delen.
  –  :  Ett karibiskt mysterium. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 12714]    120:-
    Bonniers 1965. 195, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Mörktonad, snedläst och omklistrad rygg med läsveck. Omslagen med smärre veck och bruksspår, liten falsreva.
  –  :  Ett mord annonseras. Översättning av Britte-Marie och Sven Bergström. [ref 12749]    110:-
    Bonniers 1951. 278, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck; ryggfoten skadad och med fuktfläck. Omslagen delvis lätt naggade.
   Agatha Christies 50:e detektivroman.
  –  :  Ett mord annonseras. Översättning av Britte-Marie och Sven Bergström. [ref 61753]    75:-
    Bonniers 1983. 251, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Ett sting i tummen ... Översättning av Astrid Borger. [ref 12780]    350:-
    Bonniers 1969. 210, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggen gulnad och med lätta läsveck, omslagen något skavda på längd- och undre kanten samt lite stötta hörn. Namnteckning på försättsbladet. Ett ganska bra ex av en svår Christie.
Se bild på boken
  –  :  Fem små grisar. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 63489]    75:-
    Bonniers 1987. 208, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget något nött.
  –  :  Fem små grisar. Översättning av Britte-Marie Wendbladh. [ref 13411]    100:-
    Bonniers 1943. 267, (1) s. 6:e tusendet. Häftad. Sned och något solkig rygg med läsränder, en liten bit saknas vid ryggfoten. Främre omslag ganska kraftigt naggat samt med smärre veck och riss i ytterkanten, ett litet hörn samt en liten bit i nedre kanten saknas, bakre omslag lätt solkat och med smärre veck. (Bonniers Detektivromaner)
  –  :  Fem små grisar. Översättning av Britte-Marie Wendbladh. [ref 78219]    100:-
    Bonniers 1951. 271, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst. Ryggen med vissa skrapmärken. (Trumf-serien)
  –  :  Hercule Poirots jul. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 61756]    90:-
    Bonniers 1991. 234, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på titelbladet samt veck på bladen i början av boken (avtagande).
  –  :  Högt vatten. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 79913]    75:-
    Bonniers 1987. Liten 8:o. 236, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst, namnstämpel på fria försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat och nött.
  –  :  Katt bland duvor. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 23187]    100:-
    Bonniers 1960. 216, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite nött och läsrandig rygg, bakre omslag med brytveck. Fult uppsprättad med fingrarna.
  –  :  Katt bland duvor. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 61757]    80:-
    Bonniers 1986. 257, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Skyddsomslaget med vissa skrapmärken samt ett par små naggar och riss.
  –  :  Klockan K. Översättning av Einar Thermænius. [ref 23504]    175:-
    Bonniers 1945. 249, (2) s. 6:e tusendet. Häftad. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre veck, ryggen med läsränder. (Bonniers Detektivromaner)
  –  :  Klockan K. Översättning av Einar Thermænius. [ref 68011]    75:-
    Bonniers 1985. Liten 8:o. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Konstiga huset. [ref 63488]    85:-
    Bonniers 1985. 220, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Liket i biblioteket. Översättning av Einar Thermænius. [ref 62860]    80:-
    Bonniers 1987. 156, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot lätt stukade, de två sista sidorna fläckade i övre hörnet, i övrigt gott skick.
  –  :  Miss Marples sista fall. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 28527]    125:-
    Bonniers 1977. 216, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitel- och försättsblad något gulnade efter tidningsurklipp, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Mord i Mesopotamien. Från engelskan av Einar Thermænius. [ref 28904]    600:-
    Bonniers 1939. 257 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, ryggfoten naggad, bakre falsen lätt solkad, lagad falsreva. Omslagen lätt naggade i nedre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet. (Bonniers Detektivromaner)
Se bild på boken
  –  :  Mord klockan fem? [ref 69018]    80:-
    Bonniers 1988. 235, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår.
   Boken utgavs första gången på svenska 1956 under titeln "Hickory Dickory Dock".
  –  :  Mord per korrespondens. Översättning av Einar Thermænius. [ref 77964]    75:-
    Bonniers 1951. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Hårt snedläst, ryggen lätt nött. (Trumfserien)
  –  :  Mord per korrespondens. Översättning av Einar Thermænius. [ref 77228]    85:-
    Bonniers/Lettura 1988. 221, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck samt litet märke efter prislapp.
  –  :  Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 62643]    110:-
    Bonniers 1952. 260, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Häftad. Något sned och lite nött rygg. Tillskrift på främre omslagets insida.
  –  :  Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 67111]    125:-
    Bonniers 1952. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med läsveck, omslagen lätt kantstötta nedtill, det bakre även lite solkigt och med smärre veck.
  –  :  Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 76593]    80:-
    Bonniers 1989. 275, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mordet i prästgården. Översättning av Vanja Lantz. [ref 70086]    75:-
    Bonniers 2000. 297, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Mordet på Orientexpressen. Översättning av Märta Isberg. [ref 66399]    80:-
    Bonniers 1985. 173, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Mysteriet på Blå tåget. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 60514]    120:-
    Bonniers 1980. 213, (4) s. 13:e-24:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss vi främre falsen, i övrigt lätta, närmast obetydliga bruksspår.
  –  :  Mördande seans. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 65684]    80:-
    Bonniers 1987. 242, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
  –  :  N eller M? Översättning av Einar Thermænius. [ref 59773]    100:-
    Bonniers 1942. 247, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst och nött ex. Ryggen med läsveck, omslagen naggade samt med småskador och veck, främre omslag med ett vertikalt veck tvärsöver. (Bonniers Detektivromaner)
   Ett läsexemplar.
  –  :  Nemesis. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 56490]    150:-
    Bonniers 1973. 219, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, annars fin.
  –  :  Oändlig natt. Översättning av Sven Bergström. [ref 55077]    95:-
    Bonniers 1988. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Poirots små grå celler. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 73141]    110:-
    Bonniers 1985. 173, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
  –  :  Ridå. Hercule Poirots sista fall. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 70768]    75:-
    Bonniers 1977. Liten 8:o. 213, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt prislapp på baksidan.
  –  :  Samvetskval. Översättning av Einar Thermænius. [ref 61786]    80:-
    Bonniers 1989. 232, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag med lagad reva.
  –  :  Spegeln sprack från kant till kant. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 39044]    90:-
    Bonniers 1963. 227, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med svaga läsveck, lagad falsreva. Omslagen lätt kantstötta och med smärre veck, det bakre med repor.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Tredje flickan. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 45735]    175:-
    Bonniers 1967. 210, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med obetydliga läsveck, omslagen med smärre lättare veck.
  –  :  Tretton vid bordet. Översättning av Eva Sandberg. [ref 80946]    95:-
    Bonniers 1950. 283, (2) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Delvis överstruken namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, pärmhörnen obetydligt stukade. (Trumfserien)
  –  :  Tretton vid bordet. Översättning av Eva Sandberg. [ref 61758]    80:-
    Bonniers 1985. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Nött skyddsomslag med ett par mindre, lagade revor.
  –  :  Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 45788]    110:-
    Bonniers 1954. 210, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned, lätt nött och mörktonad rygg med läsveck; omslagen med smärre lättare bruksspår.
  –  :  Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 71021]    80:-
    Bonniers 1984. 220, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten ytskada på övre kanten på framsidan.
  –  :  Trick med speglar. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 61789]    80:-
    Bonniers 1990. 220, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat, i övrigt fint ex.
Clancy, Tom:  Hedersskuld. Översättning: Peder Carlsson. [ref 74886]    95:-
    Bra Böcker 1995. 832 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, inlagan något gulnad, eftersättsbladet något fuktskadat (ej fläckat). Namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Hedersskuld. Översättning: Peder Carlsson. [ref 74413]    85:-
    Bra Böcker 1997. 832 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Patrioter. Översättning av Jan Järnebrand. [ref 18819]    100:-
    Wiken 1988. Stor 8:o. 539 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Påtaglig fara. Översättning: Karin och Lennart Forsman. [ref 76053]    80:-
    Bra Böcker 1995. 736 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Filmatiserad 1994 med Harrison Ford i huvudrollen.
  –  :  Summan av skräck. Översatt av Hans Granqvist. [ref 74119]    90:-
    Wiken 1992. 776 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
Clark, Mary Higgins:  Anastasiasyndromet. [Noveller]. Översättning: Sture Lundquist. [ref 18826]    80:-
    Bra Böcker 1992. 273 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Mysterious Press)
  –  :  Låtsas att du inte ser henne. Översättning: Sture Lundquist. [ref 71562]    85:-
    Bra Böcker 2004. 280 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Medan min sköna sover. Översättning: Sture Lundquist. [ref 61822]    85:-
    Bra Böcker 1990. 285 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Mysterious Press)
Cleary, Jon:  Peterspenningen. Översättning av Sture Biurström. [ref 52118]    80:-
    Lindqvists 1975. 348, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. (Hedman-thriller 4)
Clifford, Francis:  Dubbelexponering samt novellen Tjugo minuter i frihet. Översättning av Lars Ekegren. [ref 54265]    90:-
    Spektra 1980. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår. (Spektras KriminalEss 5)
Clive, John:  Barossa. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 60321]    80:-
    Bonniers 1982. 247, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med bruksspår. Namnteckning på försättsbladet.
Collins, Larry - Lapierre, Dominique:  Den femte ryttaren. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. [ref 60212]    100:-
    Askild & Kärnekull 1981. 506, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagets rygg och kanter lätt gulnade. Signerad av bägge författarna på titelbladet.
Collins, Max Allan:  Kidnappad. En roman om kidnappningen av Charles Lindberghs son. Översättning: Ann Margret Forsström. [ref 68986]    80:-
    Bra Böcker / Wiken 1991. 555 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och något skadat på baksidan samt med lagade revor.
   Av författaren till den kanske mer kända romanen "Rädda menige Ryan".
Connolly, John:  De som dödar. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 79851]    90:-
    Forum 2002. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Cook, Robin:  Experimentet. Översättning av Aina Larsson. [ref 68039]    80:-
    Wahlströms 1991. 285 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst.
  –  :  Feber. Översättning av Ingela Bergdahl. [ref 61825]    70:-
    Bra Böcker 1985. 377 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Bra spänning)
Coppel, Alfred:  Brännpunkt Sinai. Översättning: Gull och Clas Brunius. [ref 61826]    75:-
    Forum 1975. 341, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag, ryggfoten lätt stukad.
  –  :  Flight 17 från San Francisco. Översättning: Gull Brunius. [ref 66688]    85:-
    Forum 1977. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars relativt bra.
Coxe, George Harmon:  Objuden gäst. Översättning av Eric Zedig. [ref 68980]    75:-
    Wahlströms 1956. Liten 8:o. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött, naggat och lätt skadat. Tillskrift (kort omdöme om boken) på titelbladet. (Månadsdeckaren)
   Omslag av Hans Arnold.
Crichton, Michael:  Blodröd sol. Översättning: Börje Crona. [ref 4165]    80:-
    Wiken, Höganäs, 1993. 413 s. 1:a svenska upplagan. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bra spänning)
  –  :  Det stora tågrånet. Översättning av Erik Löfroth. [ref 71484]    85:-
    Norstedts 1976. 281, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med litet veck och två små lagade revor.
Crofts, F. Wills:  12.30 från Croydon. Översättning av Hildegard Wieselgren. [ref 68101]    75:-
    Skoglunds 1950. Liten 8:o. 254, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggens nedre del med tejplagning på utsidan, annars ett mycket bra ex. (Toppböckerna)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Mördare begår misstag. Till svenska av M. Hultenberg. [ref 29758]    120:-
    Skoglunds 1949. Liten 8:o. 302 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tämligen hårt snedläst, ryggen med smärre läsränder, ryggfoten naggad samt främre omslag med smärre veck och riss runt kanterna.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  Smuggelbolaget. Översättning av Hildegard Wieselgren. [ref 63364]    75:-
    Skoglunds 1950. Liten 8:o. 254, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Bakre omslag med smärre bruksspår. (Toppböckerna)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Cullingford, Guy:  Döden skriver dagbok. Översättning av Einar Zacke. [ref 31443]    80:-
    Christofers Bokförlag, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 269 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst och aningen gulnad rygg, ryggfoten och omslagen lätt kantstötta nedtill.
   Omslag av Martin Lamm.
Curtiss, Ursula:  Osynlig, blodig hand ... Till svenska av Lars Widding. [ref 32435]    100:-
    Gebers 1951. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet och något lagerfläckat i övre kanten på framsidan, lätt solkat på ryggen och bakre falsen samt med en liten lagad reva på baksidan. (Gebers kriminalserie)
Dahl, Arne [pseudonym för Jan Arnald]:  Dödsmässa. Kriminalroman. [ref 78368]    90:-
    Bonniers 2004. 381, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Efterskalv. Kriminalroman. [ref 77353]    100:-
    Bonniers 2006. 395, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Davidsen, Leif:  Den lejde mördaren. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79378]    80:-
    Prisma 2001. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Paparazzons heder. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79379]    80:-
    Prisma 2002. 329 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Davidson, Lionel:  Rosen från Tibet. Översättning av Saga och Claës Gripenberg. [ref 35169]    110:-
    Bonniers 1964. 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lite solkig nedtill. Svagt vertikalt veck på främre omslag och liten ytskada på det bakre.
Deighton, Len:  Krigsspel. En ny spionthriller. Översättning av Ingegerd Leczinsky. [ref 24190]    100:-
    Spektra 1976. 248, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Två lagade revor på omslagets baksida. Författarens tryckta namnteckning på blankt blad i början.
Dexter, Colin:  Med döden som granne. Översättning av Sune Karlsson. [ref 63910]    85:-
    Norstedts 1997. 362, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött.
  –  :  Sista bussen till Woodstock. Översättning av Lars Ekegren. [ref 37144]    90:-
    Norstedts 1977. 244, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudet och lite mörktonat i kanterna. (Månadens Bok)
Dickson, Carter [pseud. f. John Dickson Carr]:  Listig som en orm samt novellen Wilsons yrke. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 25871]    80:-
    Spektra 1974. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras deckar-ess 4)
  –  :  Nio och döden blir tio! Översättning från engelskan av K. Stubbendorff. [ref 30354]    225:-
    Tiden 1941. 320 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med en liten fläck. Främre omslagets nedre hörn med ett skarpt veck (förstärkt på insidan med dokumenttejp) samt en liten hörnskada upptill. Även de första bladen med veck i nedre hörnet.
Didelot, Francis:  Den sjunde jurymannen. Översättning av Lena och Cai Törne. [ref 76205]    80:-
    Bonniers 1964. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med ett litet brytveck, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Ångestens timmar. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 76204]    80:-
    Bonniers 1960. 179, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, annars ett fint ouppskuret ex.
Diment, Adam:  En hip, hip agent. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 54437]    75:-
    Bonniers 1969. Liten 8:o. 236, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt snedläst. (Bonniers Folkbibliotek)
   Originalets titel: The Dolly Dolly Spy.
Doyle, Adrian Conan - Carr, John Dickson:  Sherlock Holmes bedrifter. Översättning: Lars Gustav Hellström. [ref 36888]    90:-
    Bra Deckare 1981. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnlapp på försättsbladet annars ett fint ex.
Doyle, Arthur Conan:  Den odödlige Sherlock Holmes. Översättning av Nils Holmberg. Med inledning av Curt Berg. [ref 77337]    125:-
    Bonniers 1954. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Ryggen en aning blekt, pärmarna något missfärgade i kanterna.
   [Samlade Sherlock Holmes-berättelser 1].
  –  :  Sherlock Holmes äventyr. I urval och med företal av Torsten Ehrenmark. [ref 51151]    80:-
    Bra Böcker 1976. 278, (1) s. Med de ursprungliga illustrationerna av Sidney Paget, Gilbert Holiday, Arthur Twidle och Howard K. Elcock. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på rygg och framsida samt med ett par små lagade revor i nedre kanten.
  –  :  Sherlock Holmes. Översättningar av Curt Berg och Nils Holmberg. [ref 36885]    75:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 454, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och lite fläckat på ryggen (märks inte utvändigt). Namnstämpel på titelbladet. (Bonniers Folkbibliotek)
   Innehåller romanen "En studie i rött" + 15 noveller. - Omslag av Gösta Kriland.
Driscoll, Peter:  Affären Wilby. Översättning av Erik Sandin. [ref 54235]    80:-
    Rabén & Sjögren 1973. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Övre hörnen lätt stötta.
   Författarens första bok på svenska.
Drummond, Ivor:  Mannen med det lilla huvudet. Översättning av Lena och Cai Melin. [ref 64542]    75:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 193, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Gott skick; aningen snedläst.
Durbridge, Francis:  Dags för Paul Temple. Översättning av Mons Mossner. [ref 37917]    70:-
    Bonniers 1957. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något sned, lätt nött rygg med smärre läsveck, bakre omslag med lätt brytveck. (Zebra-böckerna 55)
Durling, Ulf:  Gammal ost. Detektivromantiserad berättelse som sönderfaller i tre tragiska delar. [ref 16334]    100:-
    Forum 1971. 181, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
   Debutboken.
  –  :  Säg pip! Detektiv roman i Ess-dur. [ref 80624]    85:-
    Forum 1975. 293, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst. Ryggen med läsränder, omslagen med ett fåtal smärre veck.
Duse, S.A.:  Cobra-mysteriet. [ref 67252]    95:-
    Åhlén & Åkerlund 1919. Liten 8:o. 319 s. Originalupplaga. Privatbundet klotband. Något blekt rygg annars bra skick. Omslag ej medbundet. (Privatdetektiven Leo Carrings märkvärdiga upplevelser VI)
Dyson, John:  Premiärministerns båt saknas. Översättning: Britta Hagwall. [ref 72095]    85:-
    Forum 1976. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsstämpel på eftersättsbladet.
   Omslag av Eric Palmquist.
Edlund, Mårten (red.):  Kriminalhistorier från hela världen. [ref 7071]    120:-
    Folket i Bild 1961. 316 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt och med ett par svaga fuktfläckar, i övrigt lättare bruksspår. Bandet en aning skavt i övre kanten vid rygghuvudet. Ett bra ex trots allt. (Omnibusböckerna)
Edwardson, Åke:  Dans med en ängel. [ref 56508]    100:-
    Norstedts 1997. 380, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett inklistrad på främre pärmens insida.
  –  :  Himlen är en plats på jorden. [ref 72911]    100:-
    Norstedts 2001. 446, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Låt det aldrig ta slut. [ref 64319]    90:-
    Norstedts 2000. 341, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Rop från långt avstånd. [ref 75716]    90:-
    Norstedts 1998. 460, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Rum nummer 10. [ref 66303]    85:-
    Norstedts 2005. 443, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Segel av sten. [ref 67432]    90:-
    Norstedts 2002. 463, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött vid rygghuvudet, annars gott skick.
Ehrengren, Veronika:  Mord på hög nivå. [ref 72096]    75:-
    Bokförlaget Plus 1980. 216, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Spårhunden)
Ekholm, Jan Olof:  Bita i gräset. [ref 72101]    80:-
    Bokád 1977. 215, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Lite snedläst, annars fin.
  –  :  Död i skönhet. [ref 68718]    95:-
    Bonniers 1970. 199, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Dött lopp. [ref 67544]    85:-
    Bonniers 1973. 197, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med ett litet hål (med minimal tryckskada på de första bladen), i övrigt lätta bruksspår.
   Omslagsteckning av Bo Berling. På bakre omslaget ett fotografi av författaren i Vasaloppet 1972, bedrivande miljöstudier för "Dött lopp".
  –  :  Pang, du är dö'! [ref 68717]    80:-
    Bonniers 1969. 191, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med ett par små veck.
Ekman, Kerstin:  De tre små mästarna. [ref 54754]    100:-
    Bonniers 1961. 174, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, centimeterlång reva i främre falsen, omslagen med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Den brinnande ugnen. [ref 7569]    110:-
    Bonniers 1962. 198, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med några smärre veck.
  –  :  Den brinnande ugnen. [ref 67348]    80:-
    Bonniers 2002. 204, (1) s. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Bonniers kriminalklassiker)
  –  :  Dödsklockan. [ref 10811]    100:-
    Bonniers 1963. 205, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, omslagen aningen kantstötta, det bakre med smärre veck. Namnteckning och datering på smutstitelbladet.
  –  :  Dödsklockan. [ref 74481]    85:-
    Bonniers 1963. 205, (1) s. 21:a-25:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt gulnat och med lagad reva på baksidan.
Ekström, Jan:  Daggormen. [ref 74148]    85:-
    Bonniers 1965. 218, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst.
  –  :  Elddansen. [ref 11095]    90:-
    Bonniers 1970. 246, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Morianerna. [ref 61898]    90:-
    Bonniers 1964. 226, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, ryggen aningen gulnad och med några obetydliga fuktfläckar. Förlagsetikett på smutstitelbladet och liten rest av etikett på främre omslag. Ouppskuren.
  –  :  Träfracken. [ref 19160]    75:-
    Bonniers 1963. 203, (1) s. 7:e-8:e tusendet. Häftad. Sned och mörktonad rygg med läsveck, båda omslagen med smärre veck i hörnen, det bakre även lätt gulnat på kanterna.
  –  :  Ålkistan. [ref 71475]    100:-
    Bonniers 1967. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små lagade revor.
Ellin, Stanley:  Belägringen. Översättning: K. Arne Blom. [ref 72110]    80:-
    Bokförlaget Plus 1978. 263 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva (4 cm) vid bakre falsen. (Spårhunden)
Erben, Václav:  Brottsplats Prag. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 79248]    75:-
    Bra Böcker 1976. 329 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget ojämnt gulnat samt med några små bruksspår.
  –  :  Eftermiddag med ensam flicka. Från tjeckiskan av Johan Malm. [ref 79302]    80:-
    Bra Deckare 1985. 306 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vägg i vägg. Från tjeckiskan av Johan Malm. [ref 79304]    80:-
    Bra Deckare 1986. 360 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Erdman, Paul E.:  Spekulation till döds. En thriller i internationell valutamiljö. Översättning av Svante Löfgren. [ref 65745]    80:-
    Forum 1973. 206, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. (Månadens Bok)
Fair, A.A. [pseud. f. Erle Stanley Gardner]:  Kurvor är farliga. Till svenska av Tor Bränn. [ref 71476]    85:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1959. 182 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rygghuvud och -fot lätt stötta, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Gösta Geerd.
Findley, Timothy:  Lögnspel. Översättning: Ingela Bergdahl. [ref 79374]    80:-
    Wiken 1990. 340 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
Fish, Robert L.:  Dödens ambassadör. Översättning av Jörgen Peterzén. Med efterord av K. Arne Blom. [ref 54236]    75:-
    Bokförlaget Plus 1978. 191 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Spårhunden)
  –  :  Miniatyrerna. Översättning: Gunnar Gällmo. [ref 72112]    75:-
    Bra Spänning [1980]. 214, (1) s. 1:a svenska upplagan. [Bokklubbsutgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva (1 cm) i övre kanten på omslagets framsida.
Fitzgerald, Kevin:  Hett under solen. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 19213]    80:-
    Bonniers 1955. 198, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med små bruksspår; inlagan genomgående med missfärgade marginaler.
   Omslag av Gösta Kriland.
Fois, Marcello:  Den försvunne fåraherden. Ett fall för advokat Bustianu: Översättning av Helena Monti. [ref 79308]    90:-
    Norstedts 2001. Liten 8:o. 148, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Follett, Ken:  Den tredje tvillingen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 64344]    90:-
    Bonniers 1998. 503, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva på baksidan, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  I minnets labyrint. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 69275]    90:-
    Bonniers 2003. 383, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag.
  –  :  Kod Rebecca. Översättning av Staffan Torsson. [ref 55732]    90:-
    Bonniers 1981. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Nattväktarna. Översättning av Ylva Mörk. [ref 78371]    95:-
    Bonniers 2003. 412, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Över mörka vatten. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 63496]    80:-
    Bonniers 1992. 421, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst; omslaget med lätta nruksspår.
Forbes, Colin:  Vreden. Översättning: Gull Brunius. [ref 75907]    80:-
    Bonnierförlagen 1998. 399, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Forbes, Leslie:  Bombay ice. Översättning: Nille Lindgren. [ref 77735]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 444, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Forsyth, Frederick:  Ikon. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 75538]    100:-
    Bonniers 1997. 445, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva på omslagets framsida.
  –  :  Inga ormar på Irland. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 74374]    80:-
    Bonniers 1984. Liten 8:o. 255, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på försättsbladet. Omslaget något nött. (Bokklubben Svalan)
  –  :  Krigshundarna. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 77550]    100:-
    Bonniers 1974. 353, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och randig rygg.
  –  :  Schakalen. Översättning av Louis Chrysander. [ref 63338]    95:-
    Bonniers 1972. 310, (1) s. 13:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst, omslaget något naggat, veck på främre omslagsfliken.
  –  :  Schakalen. Översättning av Louis Chrysander. [ref 68730]    90:-
    Bonniers 1974. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck. En liten etikett och ett cirkulationskort för bokhandeln inklistrade på den sista blanka sidan.
Fossum, Karin:  Den som fruktar vargen. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 62303]    90:-
    Forum 1999. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre veck i nedre kanten.
  –  :  Mordet på Harriet Krohn. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 77309]    80:-
    Forum 2005. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt kantstött.
  –  :  Svarta sekunder. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 77075]    90:-
    Forum 2002. 218, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Älskade Poona. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 73934]    80:-
    Forum 2001. 250, (1) s. 2:a tryckningen, 11:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Francis, Dick:  Heta pengar. Översättning: Astrid Lundgren. [ref 63355]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, rygghuvud och -fot lätt stukade. Skyddsomslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Risk. Översättning av Astrid Lindgren. [ref 77291]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1980. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst och liten lagad reva på omslaget. Namnlapp på titelbladet.
  –  :  Vildmark. Översättning av John-Henri Holmberg. [ref 74432]    100:-
    Bra Böcker 1992. 338 s. 1:a svenska upplagan. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss vid främre falsen, i övrigt ett fint ex.
Franzén, Nils-Olof:  Brunkebergsmorden. [En kriminalroman från Stockholm 1831]. [ref 41025]    80:-
    Bonniers 1971. 218, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, omslag och rygg ojämnt gulnade, liten stukning vid rygghuvudet.
  –  :  De oförmodade utställningsliken. Svea Söders äfventyr. [ref 62836]    75:-
    Bonniers 1973. 203, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Rygg och omslagskanter mörktonade, smutstitelbladet klippt nedtill, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Dödens ängel. Kriminalroman från Stockholm kolera-året 1834. [ref 60079]    90:-
    Bonniers 1972. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg med läsveck; bokstaven "A" skriven med bläck på smutstitelbladet, annars gott skick.
Freeborn, Peter:  Brottsligt begär. Översättning: Nils Larsson. [ref 72113]    90:-
    Prisma 1990. 330, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, recensionsstämpel på undre snittet.
Freemantle, Brian:  Farväl till en gammal vän. Översättning: Lars Ekegren. [ref 13312]    75:-
    Forum 1974. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med tejplagning utvändigt vid rygghuvudet. (Månadens Bok)
French, Tana:  Till skogs. Översättning av Peter Samuelsson. [ref 79242]    90:-
    Bonniers 2008. 484, (3) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Frich, Övre Richter:  Det yttersta havet. Bemyndigad översättning av E. A. (Elisabeth Aronsen). [ref 67397]    80:-
    Ardor 1935. 191, (1) s. Ny utgåva. Häftad med transparent skyddsomslag (lätt skadat).
  –  :  Det yttersta havet. Bemyndigad översättning av E. A. (Elisabeth Aronsen). [ref 78603]    110:-
    Dahlbergs Förlagsaktiebolag, Stockholm, 1921. Liten 8:o. 182, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen något solkade, samt med ett par små riss och veck. Liten nagg vid ryggfoten, liten stämpel på smutstitelbladet.
  –  :  Norrskenets dotter. En spännande äventyrsroman. [ref 78618]    75:-
    Lindqvists 1949. Liten 8:o. 95 s. Ny utgåva. Klammerhäftad. Omslagen med små bruksspår. Tillskrift på titelbladet.
Frimansson, Inger:  Skuggan i vattnet. [ref 76872]    100:-
    Norstedts 2006. 325, (9) s. Originalupplaga. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Omslaget med några små bruksspår.
   Utsedd till bästa svenska kriminalroman 2005 av Svenska Deckarakademien.
Frost, Martin [pseud. f. Olov Svedelid]:  Farväl, mr president! [ref 54244]    85:-
    Forum 1975. 237, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött.
Gahrton, Per:  Maktens fångar. En thriller i riksdagsmiljö. [ref 72229]    90:-
    Bra Böcker 1997. 374 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Gardell, Jonas:  Så går en dag ifrån vårt liv och kommer aldrig åter. [ref 65879]    100:-
    Norstedts 1998. 169, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nära nyskick.
Gardner, Curtis T.:  Blind hämnare. [ref 22340]    70:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1948. Liten 8:o. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Fint ex. (Detektivmagasinet nr 7/1948)
Gardner, Erle Stanley:  Den kidnappade guldfisken. Översättning av Olle Moberg. [ref 62328]    75:-
    Rabén & Sjögren 1966. 231, (5) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Obetydligt snedläst, pärmarna svagt gulnade. (Tema-serien)
  –  :  Fallet Brunold. (Mysteriet med det konstgjorda ögat). Översättning av Edvin Björk. [ref 66099]    110:-
    Åhlén & Söner 1937. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst, främre omslag något naggat och brutet i ytterkanten. Tillskrift på förtitelbladet.
  –  :  Fallet med den berusade bilisten. Översättning av Sven Bergström. [ref 68740]    70:-
    Bonniers 1958. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, ett par blad i början med marginalskador (ingen textförlust).
  –  :  Fallet med den pryda patienten. Översättning av Sven Bergström. [ref 68745]    90:-
    Bonniers 1957. 176, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen lätt nött och med läsränder. Omslagen med några smärre veck.
  –  :  Fallet med det tudelade huset. Översättning: Ingmar Forsström. [ref 66100]    75:-
    Bra Böcker 1974. 225, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med liten lagad reva. (Bra deckare)
  –  :  Perry Mason och fallet med den sjungande cigarettflickan. Översättning av Sven Bergström. [ref 68741]    70:-
    Bonniers 1962. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött, något sned rygg med läsveck. Märke efter etikett på omslagets framsida, rester av etikett på smutstitelbladet.
  –  :  Perry Mason och fallet med den välskapta skuggan. Översättning av Sven Bergström. [ref 57996]    80:-
    Bonniers 1961. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst och lite kantstött.
Garfield, Brian:  Med samma mynt. Översättning: Leif Janzon. [ref 27563]    85:-
    Forum 1979. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget är något nött och med lagad reva.
  –  :  Vän av ordning. Översättning: Leif Janzon. [ref 76050]    80:-
    Forum 1974. Liten 8:o. 181, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött samt lätt fläckat i övre kanten på framsidan. (Forums Farliga)
   Originaltitel: Death Wish. Blev en populär film med samma titel och med Charles Bronson i huvudrollen.
Genberg, Kjell E.:  Allting går att sälja ... [ref 72114]    80:-
    Bokförlaget Plus 1981. 213 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med liten reva vid rygghuvudet och liten fläck på främre falsen.
  –  :  Fantomen. [ref 72115]    80:-
    Läsförlaget 1992. 251 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst.
George Elizabeth:  Det innersta rummet. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 77950]    90:-
    Prisma 2003. 599, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
George, Elizabeth:  Den verkliga brottslingen. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 72116]    90:-
    Prisma 2000. 572, (3) s. 1:a svenska upplagan. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Ett hörn på omslaget lite stött, annars ett fint ex.
  –  :  Med svek i sinnet. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 60987]    85:-
    Rabén Prisma 1997. 549 s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Diskret namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Minnets labyrint. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 70188]    100:-
    Prisma 2001. 719, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  När ingen ser. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 74178]    90:-
    Prisma 2005. 616, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Pappas lilla flicka. Översättning: Madeleine Reinholdson. [ref 66416]    100:-
    Rabén & Sjögren 1989. 298, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Saknaden efter Josef. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 62386]    90:-
    Rabén Prisma 1994. 462 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår.
Gilbert, Michael:  Blod och dom. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 4156]    90:-
    Skoglunds 1961. 213, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med svagt veck, annars mycket bra ex.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Natten den tolfte. Översättning: Sven-Ingvar Pettersson. [ref 29953]    85:-
    Berghs 1977. 247 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen med ett veck, missfärgning på förtitelbladet. Ouppskuren. (En Bergh-thriller)
Gilek, Elisabeth:  Jessika Jungs saknad. [ref 80330]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 366, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gill, B.M.:  Dödlig demaskering. Översättning: Elisabeth och Bo Isaksson. [ref 52945]    80:-
    Rabén & Sjögren 1989. 191, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  En man i juryn. Översättning: Bo Isaksson. [ref 72117]    80:-
    Rabén & Sjögren 1986. 204, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget aningen nött vid rygghuvudet.
  –  :  Fri som fågel i bur. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 72119]    85:-
    Stenströms 1990. 203, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mord i Giljotinklubben. Översättning: Bo Isaksson. [ref 72118]    75:-
    Rabén & Sjögren 1987. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och veck på ryggen.
Gilman, J.D. - Clive, John:  KG 200. Spökeskadern. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 70346]    90:-
    Bonniers 1978. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Giron, Tage:  Gift in i döden. [ref 80570]    85:-
    Norstedts 1966. 235, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Ond cirkel. En roman om ett brott. [ref 72120]    80:-
    Forum 1981. 210, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor.
  –  :  Utpressaren. [ref 80569]    75:-
    Norstedts 1968. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
Goddard, Kenneth:  Olympisk eld. Översättning av Thomas Preis. [ref 64504]    80:-
    Bonniers 1984. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gordon, Mildred:  Den lille mannen som inte fanns kvar. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 53330]    100:-
    Gebers 1947. 291 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex. (Gebers kriminalserie)
Gores, Joe:  Hammett. Översättning: Mårten. [ref 62343]    75:-
    Bra Böcker 1977. 284, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Hammett. Översättning: Mårten Edlund. [ref 26488]    70:-
    Norstedts 1978. 221, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt ett par riss vid rygghuvudet.
Grafton, Sue:  Lornas sista flirt. [Kriminalroman]. Översättning: Börje Crona. [ref 78480]    80:-
    Bra Böcker 2002. 303 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gran, Öyulv:  De gröna ögonen. Översättning av Göran Elfwing. [ref 65376]    75:-
    Allas Bokförlag 1945. 107, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen nött, något skadad och missfärgad, främre omslag med liten reva i övre kanten och ett litet nagg i ytterkanten, det bakre gulnat och inte helt fräscht. (Allas bokserie 36)
Green, Edith Piñero:  De svarta fåren. Översättning: Astrid Borger. [ref 9150]    80:-
    Bra Böcker 1979. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår. (Bra Deckare)
Grimes, Martha:  Glada Ankan. Översättning: Pelle Fritz-Crone. [ref 79329]    80:-
    Bra Deckare 1986. 304 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Grisham, John:  Agenten. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 76019]    90:-
    Bonniers 2005. 353, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Brödraskapet. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 73932]    100:-
    Bonniers 2000. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  De utvalda. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 66902]    100:-
    Bonniers 1996. 430, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött och skavt vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
  –  :  Domarens brev. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 68657]    95:-
    Bonniers 2002. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Dödscellen. Översättning: Jimmy Hofsö. [ref 68017]    85:-
    Bra Böcker 1996. 499, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Firman. Översättning: Kati Remmelgas. [ref 67846]    250:-
    Wiken 1992. 437, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Insidan av omslaget med lätt gulnade kanter, inlagan med gulnade marginaler, annars ett fint ex.
   Grishams första bok på svenska.
  –  :  Försvararen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 78823]    85:-
    Bonniers 1998. 366, (1) s. 85-93:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Juryn. Översättning: Kati Remmelgas. [ref 62334]    150:-
    Bra Böcker 1994. Stor 8:o. 473 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår och en liten lagad reva.
   Ovanlig Grisham.
  –  :  Pelikanfallet. Översättning: Jimmy Hofsö. [ref 59804]    125:-
    Wiken 1993. 382 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Några blad i början lätt tummade i nedre marginalen, annars ett fint ex.
   Grishams 2:a bok på svenska.
Grow, John W.:  Kontraktet. Mordet på en statsminister. Översättning: Paul Englar. [ref 71797]    85:-
    Sellin & Partner, Stockholm, 1997. Stor 8:o. 306 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lätta bruksspår.
   Originalets titel: The Ultimate Contract.
Guillou, Jan:  Den enda segern. Coq Rouge VIII. [ref 59526]    90:-
    Norstedts 1993. 573, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
  –  :  Den hedervärde mördaren. [ref 70104]    80:-
    Norstedts 1990. 401, (2) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  En medborgare höjd över varje misstanke. Coq Rouge X. [ref 60437]    95:-
    Norstedts 1995. 590, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Fiendens fiende. [ref 54065]    90:-
    Norstedts 1989. 483, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
   Coq Rouge 4.
  –  :  I Hennes Majestäts tjänst. Coq Rouge IX. [ref 57560]    85:-
    Norstedts 1994. 569, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, innerfliken med liten pappersförlust.
  –  :  I nationens intresse. Coq Rouge. [ref 72121]    90:-
    Bra Böcker 1988. 436 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ingen mans land. Coq Rouge VII. [ref 58505]    90:-
    Norstedts 1992. 440, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars gott skick.
  –  :  Madame Terror. [ref 77070]    90:-
    Piratförlaget 2006. 417, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst.
  –  :  Vendetta. Coq Rouge VI. [ref 63626]    90:-
    Norstedts 1991. 477, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Gulik, Robert van:  Kejsarens pärla. Översättning av Elsa Mossner. [ref 23259]    95:-
    Bonniers 1964. 180, (1) s. Illustrerad av författaren. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med smärre läsveck, snitten jämnskurna runtom.
   Omslag av Rolf Lagerson.
Gustafsson, Per-Arne:  Spindeln och flugan. [ref 72123]    75:-
    Bonniers 1972. 173, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen snedläst, annars mycket bra.
Haggard, William:  Vendetta i Venedig. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 80147]    95:-
    Bonniers 1960. 217, (1) s. Häftad. Omslagen med smärre veck, ryggfoten fransig.
   Omslag av Per Beckman.
Hailey, Arthur:  Spanaren. Översättning av Sam J Lundwall. [ref 78382]    85:-
    Bonniers 1999. 526, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Haining, Peter (red.):  Dukat för mord. 22 matmord ur världslitteraturen. [ref 63237]    110:-
    Trevi 1993. 414, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
Hamilton, Bruce:  Som man bäddar. Översättning av Lars Ekegren. [ref 54269]    85:-
    Spektra 1980. 196, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre revor och veck i övre kanten. (Spektras KriminalEss 10)
Hamilton, Patrick:  Baksmällans torg. Översättning av Ragnar Ahlstedt. [ref 67424]    100:-
    Askild & Kärnekull [1971]. 300 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, främre omslaget endast lätt solkat. (Hr Ehrenmarks Deckare No. 2)
Hammarström, Inga:  Hur blev hon stum? [ref 55175]    75:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 180, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, främre omslag med brytveck på övre delen.
Hammett, Dashiell:  Affärer på Balkan. [ref 79486]    175:-
    Romanförlaget, Göteborg, 1949. 64 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Ryggen något sned och lätt "rullad", omslagen med smärre bruksspår, inlagan lätt tummad. (Detektivmagasinet nr 43/1949)
Se bild på boken
  –  :  Continentala Detektivbyrån. [Noveller]. Översättning av Anders Jonason. [ref 6284]    125:-
    Norstedts 1977. 235, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Den gäckande skuggan. Ny översättning av Anders Jonason. [ref 7823]    125:-
    Norstedts 1964. 234, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Något snedläst, främre omslag lite buckligt och småfläckigt samt med liten skada i nedre kanten.
Hansen, Jörgen:  Snedtändning. [ref 79330]    80:-
    Bra Spänning 1991. 221 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Mysterious Press)
   Jörgen Hansen debuterade 1990 med "Baksmälla" som fick mycket positiv kritik. "Språket för närmast tankarna till Raymond Chandler ... Miljöskildringen är utmärkt" skriver bl.a. Bibliotekstjänst.
Harper, David:  Kapade. Översättning av Sven Hallén. [ref 67575]    80:-
    Rabén & Sjögren 1971. 216, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med några små bruksspår.
Harrington, Joseph:  Den blinda fläcken. Översättning av Birgit och Mårten Edlund. [ref 64429]    80:-
    Rabén & Sjögren 1973. 196, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Till hälften ouppskuren. Bilagt tidningsurklipp har lätt missfärgat försättsbladet.
  –  :  Den sista dörren. Översättning av Gösta Dahl. [ref 68804]    80:-
    Rabén & Sjögren 1971. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
Harris, Robert:  Faderland. [ref 80826]    120:-
    Bonnierförlagen, 1994. 341, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot med lätta stötmärken, skyddsomslaget med lätta bruksspår.
Harris, Thomas:  När lammen tystnar. Översättning: Sture Lundquist. [ref 78484]    80:-
    Forum 1999. 326, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hellberg, Björn:  Club Karaoke. Polisroman. [ref 79380]    80:-
    Ordupplaget 2004. 329 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, spår efter radering på försättsbladet.
  –  :  Dominans. Polisroman. [ref 71495]    100:-
    Ordupplaget 2005. 340, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Paria. Polisroman. [ref 76825]    80:-
    Ordupplaget [2004]. 372 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Heller, Frank:  Den mystiske Mr Chayder och andra kriminalhistorier. Redaktör: Dag Hedman, som också skrivit förord och kommentarer. [ref 8011]    120:-
    Bokförlaget Fabel 1990. 211 s. Illustrerad. Delvis originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med lagade revor.
   Två av novellerna i denna volym har aldrig tidigare varit tryckta i bokform, de övriga sju trycktes i novellsamlingar i början av 1930-talet.
Herrmanns, Ralph:  Lögnens triumf. [En spionthriller]. [ref 72126]    80:-
    Prisma 1985. 252 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan gulnad i marginalen, i övrigt ett fint ex.
Higgins, Jack:  Farornas hamn. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. [ref 77694]    85:-
    Bonniers 1991. 310 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår, i övrigt gott skick.
  –  :  Hämndens väg. Översättning av Nils Larsson. [ref 61272]    85:-
    Bonniers 1990. 329, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med litet blindpressat exlibris, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
  –  :  Stormens öga. Översättning av Nils Larsson. [ref 64411]    80:-
    Bonniers 1993. 296, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Stormvarning. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 61271]    75:-
    Bonniers 1976. 276, (1) s. 20:e-24:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skadat och lagat med dokumenttejp på insidan. Svag rund fläck på framsidan (efter dricksglas).
  –  :  Öknens hemlighet. Översättning av Nils Larsson. [ref 68352]    80:-
    Bonniers 1996. 221, (1) s. Karta på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Örnen har landat. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 70348]    95:-
    Bonniers 1975. 303, (1) s. 16:e-20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Highsmith, Patricia:  Glascellen. Översättning av Ann-Mari Edéus. [ref 16765]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 228 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen samt omslagen ojämnt mörktonade, bakre omslag med en obetydlig fläck, annars ett fint ex.
  –  :  Piskan. Översättning av Ingvar Skogsberg. [ref 67024]    85:-
    Askild & Kärnekull 1973. 236, (1) s. 2:a upplagan. 14:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små lagade revor. (Hr Ehrenmarks deckare No. 4)
  –  :  Skuggan av ett ansikte. En psykologisk thriller. [ref 37903]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, omslagen med smärre bruksspår.
  –  :  Skuggan av ett ansikte. En psykologisk thriller. [ref 71582]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en lång vertikal reva från övre kanten till mitten, lagad med dokumenttejp på insidan, omslagets rygg lätt solkad och mörktonad, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Ugglans rop. Översättning av Gunvor Håkansson. [ref 46417]    80:-
    Askild & Kärnekull 1975. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Något snedläst, omslagen med smärre bruksspår samt mindre fuktskada vid rygghuvudet. Liten ägarstämpel på främre omslagets insida.
Hill, Reginald:  Dalziels död. [En Dalziel och Pascoe-roman]. Översättning: Boel Unnerstad. [ref 79595]    90:-
    Bokförlaget Minotaur, Stockholm, 2007. 458 s. 2:a tryckningen, 5:e till 7:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, några sidor med hundöron.
   I mitten på 1970-talet översattes ett par deckare av Reginald Hill, sedan blev det tyst i mer än 20 år ända tills 1999. På 2000-talet har ett flertal av författarens böcker översatts till svenska och fått mycket fina recensioner.
  –  :  Under jorden. En Dalziel och Pascoe-roman. Översättning: Nille Lindgren. [ref 78485]    80:-
    Bokförlaget Minotaur, Stockholm, 2004. 329, (4) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydliga bruksspår.
   I mitten på 1970-talet översattes ett par deckare av Reginald Hill, sedan blev det tyst i mer än 20 år ända tills 1999. På 2000-talet har ett flertal av författarens böcker översatts till svenska och fått mycket fina recensioner.
Hirschfeld, Burt:  Bonnie och Clyde. En roman efter filmmanuskriptet av David Newman och Robert Benton. Översättning: Susanne och Nils P. Sundgren. [ref 56257]    85:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 145, (1) s. + 16 fotoplanscher från filmen. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skavd. (Bonniers Folkbibliotek)
Hitchcock, Alfred (red.):  Tretton kring mordet. [ref 42147]    70:-
    Wahlströms 1980. Liten 8:o. 251, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagning samt rester av prislapp på baksidan.
   13 härliga nervpirrare av skräckhistoriernas mästarförfattare, bl.a. H.G. Wells och Samuel Hopkins Adams. – Tidigare utgiven i Nya Månadsdeckaren 1968.
Holm, Gretelise:  Paranoia. Översättning av Maj Sjöwall. [ref 78384]    85:-
    Piratförlaget, 2004. 359, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Holm, Gunilla:  Svindel, madame! [Kriminalromans]. [ref 72145]    80:-
    Trevi 1991. 213 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, obetydlig ytskada på försättsbladet samt förlagsstämpel på eftersättsbladet.
Holmberg, Bo R.:  Liemannen. Historisk kriminalroman. [ref 66539]    100:-
    Alfabeta/Anamma 2002. 238 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Holmér, Hans:  Birka. Polisroman. [ref 74201]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 267, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Blindträff. Polisroman. [ref 75869]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1995. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Dedikation (?) på förtitelbladet.
  –  :  Blodshämnd. Polisroman. [ref 63623]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 235, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med två lagade revor, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Loppan. Polisroman. [ref 63625]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 249 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslagsryggen något blekt, lagad reva i övre kanten.
  –  :  Monika. Polisroman. [ref 71487]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 303 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en liten reva på baksidan. Ett förnamn skrivet med bläck på ena omslagsfliken och en svag förlagsstämpel på försättsbladet.
  –  :  Tie-break. Polisroman. [ref 54615]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 248, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt skavt vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
Holt, Anne:  Bortom sanningen. En Hanne Wilhelmsen-roman. Översatt av Maj Sjöwall. [ref 76022]    85:-
    Piratförlaget 2003. 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars fin.
  –  :  Det som tillhör mig. En kriminalroman. Översatt av Maj Sjöwall. [ref 75725]    100:-
    Piratförlaget 2002. 381, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Död joker. En kriminalroman. Översatt av Maj Sjöwall. [ref 70090]    90:-
    Piratförlaget 2000. 430 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Household, Geoffrey:  Dvärgarnas dans. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 79069]    80:-
    Bra Spänning 1981. 234, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Hume, David [pseud. f. John Victor Turner]:  Cardby och giftsmugglarna. Översättning av Gustaf Witting. [ref 8239]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1940. 236 s. 6:e tusendet. Häftad. Rygg och omslag med lätta bruksspår, namnteckning på titelbladet. (Cardby-serien XVII)
Hyde, Anthony:  Red Fox. Översättning av Sune Karlsson. [ref 62396]    80:-
    Norstedts 1985. 404, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hyde, Christopher:  Maxwells tåg. Översättning: Jan Järnebrand. [ref 54057]    90:-
    Forum 1987. 304, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
Hyman, Tom:  Sju dagar till Petrograd. Översättning av Roland Carlsson. [ref 76454]    80:-
    Bra Spänning 1989. 405 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Håkansson, Jan:  Dödens ängel. [ref 80615]    95:-
    Gebers 1968. 182 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med ett par svaga läsränder.
Högstrand, Olle:  Från säker källa. [ref 52954]    75:-
    Forum 1975. 223 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med veck mittpå, i övrigt ett mycket bra ex.
  –  :  Skulden. [ref 52952]    75:-
    Forum 1973. 197, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med svaga läsveck, omslagen med smärre veck i nedre kanten.
Hövenmark, Nils:  Döden på Rotaryklubben. [ref 52956]    80:-
    Norstedts 1973. 179, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med svagt veck invid ryggen.
Iles, Francis:  Brottslig avsikt. Översättning av Ragnar Ahlstedt. [ref 63373]    80:-
    Askild & Kärnekull 1974. 266, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med lätta läsveck. Namnteckning på blankt blad i början. (Hr Ehrenmarks deckare No. 5)
  –  :  Ont uppsåt samt novellen Den vita fjärilen. [ref 54263]    75:-
    Spektra 1979. 275, (1) s. Ny utgåva i ny översättning. Förlagsband med skyddsomslag. (Spektras KriminalEss 3)
   Tidigare utgiven under titeln "Före dådet" (1944).
Indridason, Arnaldur:  Kvinna i grönt. Översättning av Ylva Hellerud. [ref 79149]    95:-
    Prisma 2005. 263, (1) s. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ytlig skråma vid ryggfoten.
  –  :  Änglarösten. Översättning av Ylva Hellerud. [ref 77859]    95:-
    Prisma 2005. 300, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget lätt solkat.
Innes, Hammond:  Blå isen. Översättning av Sven Bergström. [ref 73585]    100:-
    Bonniers 1961. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Aningen sned rygg med lätta bruksspår, i övrigt fin. (Zebra-böckerna 137)
  –  :  De stora spåren. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 7235]    80:-
    Bonniers 1977. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, bandet med en liten reva nedtill i främre ytterfalsen. Skyddsomslaget med smärre lagningar.
  –  :  Dramat kring North Star. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 10320]    100:-
    Bonniers 1975. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Roman om oljan från havets botten.
  –  :  Död och levande. Översättning av Sven Bergström. [ref 14064]    90:-
    Bonniers 1960. 171, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Aningen snedläst, lätt nött rygg, främre omslag med några svaga veck. (Zebra-böckerna 117)
  –  :  Eld i berget. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 73588]    100:-
    Bonniers 1952. 253, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned och med svaga veck, bakre omslag obetydligt fläckat. Ett ganska bra ex.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Mannen från Leukas. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 26966]    100:-
    Bonniers 1971. 293, (1) s. + 2 kartsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten och vid ryggfoten.
Innes, Michael:  Den levande döda. Till svenska av Nils Fredricson. [ref 7934]    80:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1967. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Numrering i bläck samt blindstämpel på smutstitelbladet, annars fin.
  –  :  Döden tappar huvudet. Till svenska av Gunnar Hagwall. [ref 10770]    85:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1972. 243 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Märken efter två prislappar på bakre omslaget. Något sned och lätt läsrandig rygg.
  –  :  Klagosång över en skald. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 23434]    90:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1965. 301, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, märke efter prislapp på främre omslag och två kvarvarande prislappar på bakre omslag, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Norra tornets hemlighet. Översättning: Pelle Fritz-Crone. [ref 67562]    75:-
    Bra Böcker 1980. 153, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Bra deckare)
  –  :  Porträtt av okänd gentleman. Översättning: Ingrid och Tryggve Emond. [ref 62583]    75:-
    Bra Böcker 1976. 208, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Bra deckare)
Irish, William [pseud. f. Cornell Woolrich]:  Till det bittra slutet samt novellen En droppe blod. Översättning av Lars Ekegren. [ref 45163]    100:-
    Spektra 1982. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med veck och lagad reva på baksidan, i övrigt mycket lätta bruksspår. (Spektras KriminalEss 16)
Irving, Clifford:  I rättvisans namn. Översättning av Tony Andersson. [ref 62584]    90:-
    Tiden 1992. 371 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Isakson, Börje:  Den siste agenten. [ref 72152]    85:-
    Rabén & Sjögren 1971. 161, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Jacobsen, Roy:  Ismael. Översättning av Staffan Söderblom. [ref 79331]    80:-
    Norstedts 1999. 232, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva i övre kanten, annars ett fint ex.
James, P.D.:  Böjelser och begär. Översättning: Elsa Svenson. [ref 58790]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 427 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med lagad reva i övre kanten. Textat namn på försättsbladet.
  –  :  Ett slags rättvisa. Översättning av Gunilla Lundborg. [ref 67200]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 422, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
   En Dalgliesh-deckare.
  –  :  Fyren. Översättning: Ulla Danielsson. [ref 76643]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 397, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   En Dalgliesh-deckare.
  –  :  Yttersta domen. Översättning av Gunilla Lundborg. [ref 67201]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 433, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck, riss och lagade revor.
   En Dalgliesh-deckare.
Japrisot, Sebastien:  Flickan i bilen med glasögon och gevär. Till svenska av Sonja Pleijel. [ref 13895]    110:-
    Gebers 1969. 247, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med svaga läsränder.
   Omslag av Bengt Göthberg.
Jeffers, H. Paul:  Männen på klippan. Till svenska av Bo Lundin. [ref 79249]    75:-
    Bra Deckare 1986. 230 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jeffmar, Marianne:  I skuggan av en lögn. [ref 72821]    90:-
    Symposion 1999. 243 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mördarens ankomst. [ref 75014]    90:-
    Symposion 1999. 309, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Jenkins, Geoffrey:  Hajnätet. Översättning av Margareta Odelberg. [ref 79388]    100:-
    Norstedts 1961. 291, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Något snedläst, ryggen med ett par läsränder.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.

Se bild på boken
Jensen, Jens Henrik:  Hovnarren i Murmansk. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79283]    90:-
    Prisma 2002. 378, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Käringen i Kraków. Översättning av Mona Eriksson. [ref 79206]    90:-
    Prisma 2001. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Jonason, Anders:  Fallet Grete. [ref 62377]    80:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 163, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Jones, Craig:  Mardröm. Översättning: Kerstin Eksell Harning. [ref 47094]    90:-
    Rabén & Sjögren 1979. 229 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Josefsson, Willy:  De obarmhärtiga. [Kriminalroman]. [ref 77909]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 329, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på yttersnittet, annars gott skick.
Kanger, Thomas:  Sjung som en fågel. [ref 77892]    80:-
    Norstedts 2002. 301, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet.
Kanon, Joseph:  Los Alamos. Översättning: Jimmy Hofsö. [ref 78987]    100:-
    Norstedts 1997. 381, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Författarens debutroman.
Karjel, Robert:  Gå över gränsen. [ref 79332]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1997. 363, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår och minimala riss.
   Författarens debutbok.
  –  :  Skuggan av floden. [ref 79333]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 298, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Kaye, M.M.:  Döden på Cypern. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 62267]    85:-
    Norstedts 1963. 269, (1) s. Häftad. Bakre omslaget aningen solkat och med veck i nedre kanten, i övrigt är omslagen obetydligt kantstötta. Namnteckning och datering på främre omslagets baksida.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Natt över ön. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 80860]    90:-
    Norstedts 1960. 242 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget samt ryggen lätt mörktonad.
Kelly, Mary:  Kallt stål. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 65671]    80:-
    Norstedts 1969. 224, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst.
Kennedy, Adam:  Dödens marionett. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 62601]    85:-
    Bonniers 1976. 224, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis något gulnat. Namnteckning på försättsbladet.
King, Stephen:  Drakens ögon. Översättning: Karl G och Lilian Fredriksson. [ref 62256]    95:-
    Bra Böcker 1988. 352, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre skrapmärken vid rygghuvudet samt kort tillskrift på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
   Boken kom samtidigt ut på Legenda.
  –  :  Drömfångare. Översättning: John-Henri Holmberg. [ref 76744]    100:-
    Bra Böcker 2003. 618 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Eldfödd. Översättning av Jimmy Hofsö. [ref 11109]    85:-
    Bonniers 1990. 439, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst.
  –  :  Flickan som älskade Tom Gordon. Översättning av Tove Janson Borglund. [ref 78326]    80:-
    Bonnierförlagen 2000. 217, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten skada vid främre falsen, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Köplust. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 59582]    100:-
    Bra Böcker 1992. 728 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss vid rygghuvudet (tejpförstärkning på insidan).
  –  :  Lida. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 74212]    80:-
    Legenda 1989. 352 s. Ny utgåva. 2:a kartonnerade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt skamfilade.
  –  :  Mardrömmar. 1-2. Översättning av Ulf Gyllenhak. [ref 76741]    180:-
    Bra Böcker [1991]-1992. 443, (1) + (6), 445-836 s. Bokklubbsupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagen med obetydliga bruksspår. 2 volymer.
   Utgiven 1991 på Legenda i en volym.
  –  :  Mardrömmar. Första boken. Översättning av Ulf Gyllenhak. [ref 72686]    100:-
    Bra Böcker [1991]. 443, (1) s. Bokklubbsupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Andra boken utkom på Bra Böcker 1992. Innehåller avslutade kortromaner. Här endast Första boken.
  –  :  Pestens tid. Översättning: Lennart Olofsson. [ref 56478]    85:-
    Bra Böcker 1988. 737 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt textat namn på titelbladet.
   Boken kom samtidigt ut på Legenda.
  –  :  Stark. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 39372]    80:-
    Bra Böcker 1990. 460 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss i övre kanten.
   Boken kom samtidigt på Legenda.
  –  :  Sömnlös. Översättning: John-Henri Holmberg. [ref 70216]    100:-
    Bra Böcker 1995. 612 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck på framsidan.
King, Stephen - Straub, Peter:  Talismanen. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 54174]    100:-
    Bra Böcker 1986. 798 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Knebel, Fletcher:  Försvunnen. Översättning: Sven Bergström. [ref 9161]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 345, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och riss i övre kanten.
  –  :  Vägen till Zinzin. Översättning av Nils Pontén-Möller. [ref 63287]    100:-
    Tiden 1967. 377, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars fin.
Konstantinov, Andrej:  Dödlig trojka. Översättning och bearbetning av Malcolm Dixelius. [ref 79658]    100:-
    Prisma 1999. 376, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Koontz, Dean - Anderson, Kevin J.:  Frankenstein. Den förlorade sonen. Översättning: Mikael Widell. [ref 79381]    85:-
    Kriminalförlaget 2006. 335, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex.
Koontz, Dean R.:  Gömstället. Översättning av Anders Bellis. [ref 57497]    100:-
    Wiken 1992. 426 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Isfällan. Översättning: John-Henri Holmberg. [ref 61280]    80:-
    Bra Böcker 1996. 262 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mr. Murder. Översättning av Anders Bellis. [ref 60268]    125:-
    Bra Böcker 1994. 404 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Viskningar. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 48356]    90:-
    Bra Spänning 1982. 495, (1) s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Utkom samtidigt som bokhandelsupplagan.
  –  :  Viskningar. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 62608]    85:-
    Bra Spänning 1990. 495, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par riss vid rygghuvudet, i övrigt ett fint ex.
Kruse, John:  Röd Omega. Översättning: Gull Brunius. [ref 62604]    90:-
    Forum 1983. 392, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Enkelt exlibris på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
Kågerman, Elisabet:  Cirkeln slutes. [ref 67257]    75:-
    Bonniers 1959. 166, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något nött, bakre omslag med hörnveck samt reva i övre kanten.
Lagevi, Bo [pseud.]:  En död i skönhet. [ref 40616]    75:-
    Wahlströms 1977. 158, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Fint ex. (Brottsplats: Sverige 7)
Lang, Maria:  Arvet efter Alberta. [ref 59528]    110:-
    Norstedts 1977. Liten 8:o. 241, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  De röda kattorna. [ref 56411]    85:-
    Norstedts 1965. 223, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen lätt blekt och med ett veck på mitten, omslagen aningen skamfilade.
   Omslaget har Söderströms förlagsbeteckning.
  –  :  Det är ugglor i mossen. [ref 56994]    90:-
    Norstedts 1974. 229, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets främre del samt främre pärmen med liten fuktrand, ett par lagade revor samt en liten blank etikett klistrad på baksidan.
  –  :  Dubbelsäng i Danmark. Ei blot til lyst. [ref 55671]    85:-
    Norstedts 1975. 227, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Något sned rygg med svaga läsränder, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Inga pengar till Vendela. [ref 61421]    125:-
    Norstedts 1980. Liten 8:o. 220, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck längs kanterna.
  –  :  Ingen returbiljett. [ref 54832]    100:-
    Norstedts 1968. Liten 8:o. 249, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med riss och veck runt kanterna samt gulnat på ryggen.
  –  :  Körsbär i november. [ref 67957]    80:-
    Norstedts 1976. Liten 8:o. 221, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nött och naggat omslag med lagade revor samt ett par små fläckar på yttersnittet.
  –  :  Se Skoga och sedan ... [ref 65292]    225:-
    Norstedts 1990. 140 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt i övre kanten och med en liten lagad reva intill rygghuvudet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Siden, sammet. [ref 54829]    75:-
    Norstedts 1964. 217, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Namnteckning på smutstitelbladet. Lätt snedläst, ryggen med läsränder, bakre omslaget med några fuktfläckar.
  –  :  Staden sover. [ref 78162]    90:-
    Norstedts 1970. Liten 8:o. 238, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
  –  :  Tre små gummor. [ref 55717]    85:-
    Norstedts 1963. 187, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Obetydligt nött, blekt rygg.
Lanoux, Armand:  Det avhuggna huvudet eller Vad leker bödelns barn? Översättning och efterskrift av Lars Erik Sundberg. [ref 62875]    80:-
    Norstedts 1977. 196, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Paris vintern 1868-69, en galen lustmördare härjar i gränderna. Boken bygger på ett verkligt fall.
Lapidus, Jens:  Aldrig fucka upp. [ref 78588]    110:-
    Wahlström & Widstrand 2008. 498, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Rygghuvud och -fot lätt stukade.
Larsson, Stieg:  Flickan som lekte med elden. [ref 77887]    110:-
    Norstedts 2006. 631, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, liten klisteretikett på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med lätta bruksspår samt ett par små lagade revor.
   Andra delen i Millenniumtrilogin.
  –  :  Luftslottet som sprängdes. [ref 79092]    120:-
    Norstedts 2007. 703, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett par små veck, i övrigt fint ex. (Millennium)
Larsson, Åsa:  Solstorm. [ref 80193]    90:-
    Bonniers 2003. 351, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Svart stig. [ref 75710]    95:-
    Bonniers 2006. 423, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lashner, William:  Fientligt vittne. Översättning: Eva Larsson. [ref 79068]    100:-
    Norstedts 1996. 474, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår, annars ett fint ex.
Lathen, Emma:  Brottslig beräkning. Översättning av Karl Otto Zamore. [ref 4679]    80:-
    Bokförlaget Plus, Stockholm, 1979. 235 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. (Spårhunden)
Latimer, Jonathan:  Dömd till döden. Översättning av Ingela Björck. [ref 71583]    80:-
    Berghs 1959. 206, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Rygg och främre omslag med lätta bruksspår.
Le Carré, John:  Den gode tolken. Översättning av Ola Klingberg. [ref 74625]    90:-
    Bonniers 2006. 327, (2) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Den lilla trumslagarflickan. Till svenska av Sam J. Lundwall. [ref 55420]    85:-
    Bra Böcker 1983. 520, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget något skamfilat och med smärre veck.
  –  :  Den trägne odlaren. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 73933]    110:-
    Bonniers 2001. 550, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En perfekt spion. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 62675]    90:-
    Bonniers 1986. 507, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med riss och veck vid rygghuvudet samt namnetikett på försättsbladet.
  –  :  I sanningens tjänst. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 55421]    80:-
    Bonniers 1991. 336, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med lätta bruksspår samt namnetikett på försättsbladet.
  –  :  Käpp i hjulet. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 24923]    90:-
    AWE/Gebers 1978. 501, (1) s. Med kartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med smärre riss och veck, inlagan gulnad i marginalen.
  –  :  Lekar och spel. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 55419]    90:-
    Bonniers 1997. 330, (1) s. + karta på för- och eftersättsblad. 11:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ryska huset. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 35343]    80:-
    Bonniers 1989. 333, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss i övre kanten på framsidan.
  –  :  Vinnare och förlorare. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 48242]    90:-
    AWE/Gebers [1980]. 386, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Leasor, James:  Med dolda vapen. Översättning av Bo Isaksson. [ref 13991]    90:-
    Forum 1966. 207, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Något sned rygg med smärre läsveck, i övrigt gott skick.
   Omslag av Rolf Lagerson.
  –  :  Noll-noll. Översättning av Monika Walker Bratell. [ref 62876]    75:-
    Lindqvists 1977. 254, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget aningen skamfilat samt blekt på ryggen. (Hedman-thriller 14)
  –  :  Pass för en pilgrim. Översatt av Sven-Ingmar Pettersson. [ref 73107]    80:-
    Lindqvists 1976. 248, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Rester av prislapp på omslagets framsida. (Hedman-Thriller 10)
   Urval och presentation av Iwan Hedman.
  –  :  Såna görs inte längre. Översättning av Sven Hallén. [ref 18913]    120:-
    Forum 1970. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Omslaget lätt kantstött nedtill och med små veck på innerflikarna samt smärre läsveck på ryggen, i övrigt ett mycket bra ex.
   Omslag av Lennart Frantzén. - Text på omslagets baksida: Tycker ni om gamla bilar får ni en thriller på köpet, tycker ni om spänning får ni veteranbilarna också.
  –  :  Visum till evigheten. Översättning av Sven Hallén. [ref 48404]    100:-
    Forum 1965. 203, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat och med liten reva (8 mm) övre kanten på baksidan.
Leonard, Elmore:  Banditer. Översättning av Einar Heckscher. [ref 62878]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 282, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små riss annars fin.
  –  :  Stålar. Översättning av Einar Heckscher. [ref 69064]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 239 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med en liten lagning vid främre falsen.
Levin, Ira:  Bädda för död. Översättning från engelskan av Göran Heden. [ref 67289]    120:-
    Berghs 1954. 275, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen med smärre veck.
   Räknas av många som 1900-talets bästa detektivroman. Filmatiserad 1956 under titeln "En kyss före döden", i regi av Gerd Oswald samt med Robert Wagner och Virginia Leith i ett par av de ledande rollerna.
  –  :  Rosemarys son. Fortsättningen på Rosemarys baby. Översättning: Hans Berggren. [ref 77954]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1997. 201, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt skavd i nedre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Sliver. Till svenska av Jimmy Hofsjö. [ref 62881]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 192, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Filmatiserad 1993 i regi av Phillip Noyce samt med Sharon Stone, William Baldwin och Tom Berenger i de ledande rollerna.
Lincoln, Natalie S.:  Det Trevor'ska mysteriet. Översättning av Ernst Malm. [ref 72350]    125:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1913. Liten 8:o. 163, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med lagning nedtill, omslagen lätt nötta och med smärre veck. De första 8 bladen naggade i marginalen, 1 blad med reva. Mycket ovanlig.
Lindell, Unni:  Drömfångaren. Översättning: Margareta Järnebrand. [ref 36768]    85:-
    Forum 2001. 385, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, obetydligt snedläst.
   Ett fall för Cato Isaksen.
  –  :  Nattsystern. Översättning: Margareta Järnebrand. [ref 78383]    85:-
    Piratförlaget 2004. 403, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindgren, Torgny - Åkerlund, Eric:  Döden ett bekymmer. En from detektivhistoria. [ref 68511]    90:-
    Bonniers & Norstedts 2003. 246, (5) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst, omslaget med svagt veck på ryggen, i övrigt fin.
Ludlum, Robert:  Brännpunkt Saloniki. Översättning av Alf Agdler. [ref 5250]    95:-
    Wahlströms 1978. 336 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med små bruksspår.
  –  :  Kodnamn Schakalen. Översättning av Gösta Zetterlund. [ref 62648]    85:-
    Bonniers 1991. 691, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lyall, Gavin:  Fel sida av himlen. Översättning av Sven Bergström. [ref 53028]    80:-
    Bonniers 1962. 240, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslaget svagt gulnat, rygghuvudet med liten lagning.
   Omslag av Per Åhlin.
Läckberg, Camilla:  Olycksfågeln. [ref 79624]    90:-
    Forum 2006. 320, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnstämpel på försättsbladet annars fin.
  –  :  Stenhuggaren. [ref 79626]    85:-
    Forum 2005. 320, (2) s. 6:e tryckningen. 32:a-38:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Namnstämpel på försättsbladet och lätt snedläst.
  –  :  Tyskungen. [ref 80756]    80:-
    Forum 2007. 409, (1) s. 3:e tryckningen, 171:a-190:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS