logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Botanik och Trädgård  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adelswärd, Gösta:  Den älskvärda galenskapen. Trädgårdar och deras skapare. [ref 69220]    90:-
    Carlssons 1997. 134 s. Illustrerad med teckningar av Caroline Blixt. Förlagsband med skyddsomslag. Litet riss i nedre kanten på omslagets baksida, annars ett fint ex.
Ahlvin, Kerstin:  Gröna, sköna i kruka och korg. [ref 75743]    100:-
    Bra Böcker 1995. 4:o. 128 s. Rikligt illustrerad med fotografier av Jan Tennek. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Dina vackraste växter 2)
Andersson, Lena Sofia m.fl.:  Svenska trädgårdar. [ref 77121]    125:-
    Bonniers 2004. 4:o. 159 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Allt om Trädgård)
Andersson, Per-Arne:  Flora över Dal. Kärlväxternas utbredning i Dalsland. [ref 13974]    175:-
    Naturvetenskapliga forskningsrådet, Växtbiologiska institutionen, Uppsala, 1981. Stor 8:o. 358 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband.
Andersson, Yngve - Malmberg, Torsten:  Möte med växter. Läsebok med ögonvittnesskildringar från naturen. [ref 68887]    70:-
    Gleerups, Lund, 1966. 221 s. Omslag och teckningar av Kristian Holmqvist. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. (Ögonvittnesskildringar från Gleerups)
Areschough, F.W.C.:  Skånes flora, innefattande de fanerogama och ormbunkartade växterna. [ref 55699]    350:-
    Gleerups, Lund, 1881. XXII, 585 s. 2:a upplagan. Förlagets skinnryggsband med tryckta pärmar. Slitet band med blekt rygg, små revor upptill i båda falsarna, den främre även med ett litet hål mittpå, pärmarna (näverimitation) repiga. Inlagan i bra skick. Nya för- och eftersättsblad har lagts in.
Bergenström, Anna:  Annas örtagård. Om glädjen att odla och använda kryddor. [ref 61198]    140:-
    Bonnier Alba 1996. Stor 8:o. 207, (1) s. Färgfotografier: Nisse Peterson. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Bergfeldt, Inga:  Torka och pressa växter. [ref 45513]    100:-
    ICA bokförlag 1990. 191, (1) s. Genomgående fotoillustrerad i färg av Lisa Kallos. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Berglund, Karin:  Lust och fägring. Trädgårdsmänniskors drömmar och verklighet. [ref 26371]    175:-
    Rabén & Sjögren 1992. Liten 4:o. 259, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 2:a upplagan. 2:a tryckningen, 12:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre veck i nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
Bergmark, Matts:  Lust och lidande. Läkeörter, giftdroger och kärleksdrycker. [ref 26372]    200:-
    Natur och Kultur 1957. 231, (1) s. Illustrerad. 2:a översedda upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med liten, lagad reva.
  –  :  Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. [ref 70502]    175:-
    Natur och Kultur 1961. 267, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med mörktonad rygg. Inklistrad artikel om Bergmark på försättsbladet. Exlibris.
Bergvall, Clas:  Liv, lust och mening. Om krukväxters kulturella betydelser. [ref 80674]    140:-
    Carlssons 2007. 187, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Beyron, Ulla:  Blommor i soliga länder. [ref 4188]    90:-
    LT:s förlag 1979. 203 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Mormors blommor. [ref 76401]    125:-
    Natur och Kultur 1994. 128 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Gun Sanz och Sven Samelius. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Billbäck, Bertil:  Frukt och bär. Vägledning i fruktodling. [ref 14873]    200:-
    Kooperativa förbundet 1955. Stor 8:o. 269, (1) s. + 80 sidor med färgplanscher. Illustrationer och kartor i texten. 2:a, omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Fint ex.
Björk, Monika:  Vandra i Europas trädgårdar. [ref 76336]    150:-
    Prisma 2003. Stor 8:o. 191, (1) s. Illustrerad med färgfotografier och andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Dedikation från "Monika". Fint ex.
Black, Penny:  Blomsterpotpurrier. Konsten att göra väldoftande blandningar av torkade blommor och blad. Översättning: Dagmar Leijer. [ref 77209]    125:-
    Forum 1991. 4:o. 128 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier av Geoff Dann. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Bolin, Lorentz - Post, Lennart O.A. von:  Floran i färg. [ref 59386]    90:-
    Almqvist & Wiksell 1964. Liten 8:o. 211, (1) s. Med 128 färgplanscher av Edgar Hahnewald. 7:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och något mörktonad rygg. (Färgserien)
Bourdo Jr, Eric A:  Träd från hela världen. En handbok. Översättning av Ulf Schenkmanis samt fackgranskning av Lars-Eric Samuelsson. [ref 65289]    135:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 191 s. Fina och informativa teckningar på träd med deras blad och frön. Häftad. Namnteckning på insidan av främre pärmen annars fin.
Bradley, Clare:  Roliga trädgårdsidéer för hela familjen. [ref 78971]    110:-
    Valentin förlag, Stockholm, 1997. Liten 4:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Femtio roliga idéer för nybörjare, lär ut trädgårdsskötselns alla grundläggande färdigheter. En perfekt trädgårdsbok för små och stora nybörjare.
Bretaudeau, J.:  Fakta om träd. Översättning och bearbetning av Adelaide Stork. [ref 71052]    100:-
    Tiden 1976. Liten 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg av A. Le Faou. [Realisationsupplaga]. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Burman, Eva:  Besök i svenska trädgårdar. [ref 57624]    150:-
    Rabén Prisma 1995. Stor 8:o. 184, (3) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Henry Eriksson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Bühler, Karl-Dietrich:  Vandringar i skandinaviska trädgårdar. [ref 73788]    140:-
    Bonniers 2000. Liten tvär 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med stora fina fotografier i färg samt ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Candell, Lars G.:  Kryddgrönt mitt i Sverige. [ref 27475]    80:-
    Cewe-Förlaget, Bjästa, 1983. 89 s. Illustrerad med teckningar av Lars-Ola Norén. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. Tillskrift på försättsbladet.
   Odlingstips, recept, kryddnyckel.
Capek, Karel:  Ett år med min trädgård. [ref 77335]    80:-
    Gebers 1955. Liten 8:o. 119, (1) s. Med teckningar av Josef Capek. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Namnteckning på smutstitelbladet. Bakre omslaget med liten lagad reva, skyddsomslaget med ett par små naggar och riss. (Fanfarböckerna)
Cassy, Rob - Scriven, Valerie:  Allt du behöver veta om trädgårdsodling men inte törs fråga. Översättning: Kerstin Törngren. Fackgranskning: Malin Löfstrand. [ref 76526]    110:-
    Prisma 2002. Liten 8:o. 192 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Chan, Peter:  A Guide to Bonsai. [ref 80123]    150:-
    Bracken Books, London, 1989. 4:o. 63, (1) pp. Photoillustrated throughout, partly in colour. Publisher's pictorial boards. Boards with trifle shelfwear, else fine. Condition Near Fine.
Cortin, Bengt:  Svampar i färg. [ref 57915]    100:-
    AWE/Gebers 1980. Liten 8:o. 213 s. Rikt illustrerad med teckningar i färg av Edgar Hahnewald. 6:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. (Färgserien)
  –  :  Svampplockarens handbok. Fullständig handledning beskrivande 285 svampar, varav 133 i naturliga färger. [ref 77184]    100:-
    Saxon & Lindström 1951. Liten 8:o. 351 s. Tredje, betydligt utökade upplagan. 26-35:e tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något stötta hörnor annars fin.
Coulianos, Carl-Cedric - Holmåsen, Ingmar:  Galler. En fälthandbok om gallbildningar på vilda och odlade växter. [ref 16186]    150:-
    Interpublishing 1991. 317 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg annars fin.
Cumberbatch, Jane:  Stilrent utomhus. [ref 23330]    125:-
    Prisma 1999. Stor 8:o. 159 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier av Pia Tryde. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Dahl, Carl G.:  Pomologi. Beskrivningar över de viktigaste i Sverige odlade fruktsorterna. 1. Äpplen och päron. [ref 33380]    1500:-
    Bonniers 1929. Liten 4:o. 424 s. + 26 dubbelsidiga planscher med fruktavbildningar i färg (kromlitografier) samt illustrationer i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerat snitt. Lätt nött med något skeva pärmar.
Darfeldt, Eric:  Trädgårdens hägnader. Staket, häckar, murar, spaljéer. [ref 45950]    90:-
    ICA-förlaget 1962. 116, (2) s. + 4 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt nött.
Edland, H. - Gréen, Sven:  Rosor i färg. [ref 35212]    100:-
    Almqvist & Wiksell 1965. Liten 8:o. 169, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med något nött och naggat skyddsomslag.
   Sida 9-104 består av 419 färgbilder på rosor.
Efraimsson, Ralf:  Växter i offentlig miljö. [ref 57375]    85:-
    LT:s förlag i samarbete med Svenska Blomsterfrämjandet, 1976. Tvär 4:o. 107 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Bengt Erwald och teckningar av Yvonne Westerberg. Förlagets dekorerade pappband.
Eiworth, Kaijsa:  Gröna balkonger. [ref 69134]    90:-
    Natur och Kultur / LT:s förlag 2003. 95 s. Rikt illustrerad med författarens färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Gröna serien)
Elliot, Brent:  Flora. Trädgårdsväxternas kulturhistoria. [ref 78251]    100:-
    AlfabetaAnamma 2005. 335, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Boken behandlar bl.a. om de olika arternas färd från vilda arter på avlägsna platser till vanliga växter i våra trädgårdar.
Fell, Derek:  Renoirs trädgård. Förord av Jacques Renoir. [ref 62264]    200:-
    Bonnier Alba 1992. Liten 4:o. 120 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Feltwell, John:  Clematis for all Seasons. [ref 73998]    175:-
    Collins & Brown, London, 1999. 4to. 128 pp. Richly illustrated with colour photos. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket a little faded on the back side.
Fitter, Alastair:  Blommor i Nordeuropa. Under medverkan av David Attenborough. Växtbiologi, artbestämmning m.m. [ref 4187]    125:-
    Bonniers 1987. 320 s. Rikt illustrerad med färgteckningar. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Forsberg, Ingrid:  Snittblommor. [Skötsel, vård, arrangemang]. [ref 68784]    80:-
    ICA-förlaget 1970. 93 s. + 4 planschblad med fotografier i färg. Rikt illustrerad med teckningar av Ingemar Pettersson i texten. Förlagets dekorerade pappband. Ett blad med lång reva (8½ cm) lagad med dokumenttejp.
Fries, Harald:  Göteborgs och Bohus läns fanerogamer och ormbunkar. Förteckning med fyndorter. På uppdrag av Göteborgs Botaniska Föreningen utgiven. [ref 18092]    200:-
    Elanders boktryckeri i distribution, Göteborg, 1945. 480, (2) s. + 1 översiktskarta. Illustrationer och kartor i texten, bl.a. 48 sidor utbredningskartor. 1:a upplagan tryckt i 500 ex. Förlagets klotband med tryckt pärm- och ryggtitel. Ryggen något mörktonad. De första 85 sidorna (inledningstexten) genomgående streckad med blyertspenna och delvis med rödpenna samt med smärre marginalanteckningar. Inlagan i övrigt endast streckad och med små markeringar här och där. Eftersättsbladet med tillskrift i blyerts.
Gréen, Sven:  Blomsterfönstret. [ref 4211]    90:-
    Natur och Kultur 1962. 126, (1) s. + 4 planschblad i färg. Rikt illustrerad med teckningar av Lilian Uppenberg. Förlagets dekorerade klotband med naggat och skadat skyddsomslag (små bitar saknas, dock ingen text- eller bildförlust).
  –  :  Kryddor. Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. [ref 24385]    100:-
    LT:s förlag 1976. 197, (1) s. Teckningar av Lena Jurdahl-Norberg. Tilltryck 7.000 ex. Förlagets dekorerade pappband.
   Första upplagan kom 2 år tidigare i 7.000 ex.
  –  :  Sven Gréens bok om rosor. [ref 40844]    120:-
    AWE/Gebers 1979. Liten 4:o. 132 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet.
Gréen, Sven - Kiær, Eigil:  Lövfällande buskar och träd i färg. Trädgårdens lövfällande buskar och träd. Rosor och slingerväxter. [ref 59462]    100:-
    AWE/Gebers 1975. Liten 8:o. 226 s. Färgillustrationer av Verner Hancke. Förlagets dekorerade pappband. (Färgserien)
Grönvik, Ann-Mari:  Blommor och blader. [ref 4192]    70:-
    Medéns 1941. 110, (1) s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.
Gustafsson, Lars-Åke:  Vandringar i ett växtrike. I östgötamarker från vår till höst. [ref 47475]    125:-
    Norstedts 1982. Stor 8:o. 185, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Göttfert, Peter - Wigh, Anders:  Bedårande orkidéer från jordens alla hörn. [Vanliga och ovanliga arter och hybrider]. [ref 72593]    90:-
    ICA bokförlag, Västerås, 2002. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Fredrik Persson. 1:a utgåvan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Harvey, Jack:  Kryddor och medicinalväxter. En praktisk vägledning för den vetgirige. Översättning: Karl Erik Lorentz. Fackgranskning: Hans-Erik Wanntorp. Receptgranskning: Märit Huldt. [ref 53631]    95:-
    Libers 1976. 96 s. Illustrerad i färg och svartvitt. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Namnteckning på titelbladet. (Allemansböcker)
Hasselrot, Karl:  Västergötlands flora. Förteckning över kärlväxter. [ref 73109]    350:-
    Distributör: Statens naturvetenskapliga forskningsråd, Stockholm, 1967. 175 s. + 1 utvikbar karta. Blått originalklotband med rygg- och pärmtitel i guld. Främre pärmen med några ljusa svaga fläckar.
Hellbom, P.J.:  Nerikes lafflora. [ref 30197]    180:-
    Örebro, Tryckt hos Abr. Bohlin, Författarens förlag, 1871. XXVIII, 149, (2) s. Häftad med tryckt originalomslag, något naggat och fransigt. Fläck på bakre omslag. Ouppskuren.
Herbel, Dieter:  Kaktusar. Översatt och bearbetad för svenska förhållanden av Sven Larsson. [ref 22658]    300:-
    Bonniers 1980. Stor 8:o. 311 s. Rikt illustrerad mestadels i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Försättsbladet saknas annars ett fint ex.
   "Kaktusar" är både handbok, uppslagsbok och inspirationsbok för alla blomstervänner.
Hillier, Malcolm - Hilton, Colin:  Evighetsblommor. Eterneller och andra torkade växter. [ref 12958]    140:-
    Forum [1987]. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna är en aning skeva, annars mycket bra ex.
Hjorth, Harriet:  Blomstervandringar. [ref 75671]    120:-
    Rabén & Sjögren 1980. 333, (1) s. + 8 färgplanscher samt tuschteckningar i texten av Kaj Beckman. 1:a upplagan, 2:a tryckningen, 31:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat vid rygghuvudet och lätt solkat. Stämpel på övre snittet.
   Boken är en sammanställning av Harriet Hjorths tre volymer om vårens, högsommarens och höstens örter i en presentutgåva, som konstnärinnan Kaj Beckman har kompletterat med åtta helsidesillustrationer i färgtryck.
Hlava, Bohumír - Lánská, Dagmar:  Ett lexikon i färg om köksörter och kryddor. Översättning: Lars Adelskogh. Fackgranskad och bearbetad av: Trädgårdslektor Ingvar Nordin. [ref 78154]    125:-
    Nybloms Förlag, Stockholm, 1983. 256 s. Rikt illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ett lexikon i färg om köksörter och kryddor. Översättning: Lars Adelskogh. Fackgranskad och bearbetad av: Trädgårdslektor Ingvar Nordin. [ref 78036]    110:-
    Nybloms Förlag, Stockholm, 1985. 256 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Holzhausen, Axel:  Tusen olika träd och buskar till prydnad för park och trädgård. [ref 78574]    250:-
    Bonniers 1932. 333, (2) s. Rikt fotoillustrerad i texten. Grönt, halvfranskt band med övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick.
Holzhausen, Axel (utg.):  Svenskt trädgårdslexikon. 1-3. Under medverkan av fackmän på trädgårdsodlingens skilda områden. 1-3. [ref 41951]    350:-
    Bonniers 1943-1944. Liten 4:o. (8), 502 + (6), 493 + (6), 482, (1) s. + flertalet helsidesplanscher i färg. Slösande rikt illustrerad i texten. Ny upplaga. Förlagets halvfranska band med ryggdekor i guld. Ryggändar och hörn något skavda, samtliga för- och eftersättsblad något åldersfläckade, annars gott skick. Komplett i 3 volymer.
Hylander, Tore:  Blommor och träd vid Medelhavet. [ref 77132]    150:-
    Bonniers 1988. 159, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg samt teckningar och kartor. 3:e, omarbetade och utvidgade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Høst, Ole:  Sydfrukter och exotiska grönsaker. Översättning: Ingalill Andreasson. Sakgranskning: Ingvar Nordin. [ref 73249]    100:-
    Bokförlaget Plus 1979. Liten 8:o. 124, (1) s. Rikt illustrerad i färg av Harry Berggreen. Förlagets dekorerade pappband.
Irvine, Simon - Ericson, Nina:  Om trädgårdar. [ref 76619]    200:-
    Prisma 1998. Stor 4:o. 263, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johanson, Bertil K.:  Linnés trädgårdar. [ref 76408]    150:-
    LT:s förlag 1995. Stor 8:o. 191 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Johansson, Ludvig:  Odla exotiskt i din trädgård. [ref 76348]    175:-
    Prisma 2007. 192, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Johns, Leslie - Stevenson, Violet:  IPC blomsterbok. Om krukväxter och blomsterarrangemang. Svensk text: Gun Uddenberg. Fackgranskning: Nore Gårlin och Arne Eriksson. [ref 21419]    100:-
    IPC, Örebro, © 1976. 4:o. 195 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något gulnad, pärmarna lite skeva.
Jonsson, Sune:  Blombok. Bilder av markens örter, ris och träd. Medarbetare vid fältarbeten, bildurval och excerptinsamling: Stina Jonsson. Fackgranskning: Olof Rune. [ref 60844]    200:-
    LT:s förlag 1983. Stor 8:o. 333, (1) s. Med 230 fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Jonsson, Sune & Stina:  Örtabok. Blombilder. [ref 64380]    150:-
    LT:s förlag 1979. Stor 8:o. 256 s. Illustrerad med 182 fotografier i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ett fint ex.
Jändel, Ragnar:  Blommor. [ref 4189]    120:-
    Tiden 1937. 156, (3) s. Illustrerad med teckningar av Josef Öberg. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med främre omslag medbundet. Ryggen lätt skadad upptill, hörnen aningen stötta.
  –  :  Blommor. [ref 66378]    75:-
    Tiden 1948. 156, (3) s. Illustrerad med teckningar av Josef Öberg. 5:e upplagan, 6:e-8:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Kort tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Blommor. [ref 4191]    95:-
    Tiden 1958. 150, (2) s. Illustrerad av Ulla Sundin-Wickman. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget delvis något missfärgat.
Kent, Cassandra - Greenwood, Pippa - France, Christine:  Forums Stora praktiska handbok. 3 böcker i en: Hem - Trädgård - Matlagning. Mer än 6000 tips. [ref 5287]    175:-
    Forum 1999. Stor 8:o. 185 +181 + 152 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Kindblom, Johan & Maria:  Utflykter i det gröna. Guide till svenska trädgårdar och parker. [ref 70458]    200:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 4:o. 165, (3) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Åke E:son Lindman. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Klum, Mattias och Monika:  I svenska marker. En resa bland fridlysta växter. Med texter av Anders och Maria Backlund. [ref 64713]    200:-
    Norstedts 1995. 4:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets linneband med skyddsomslag.
Knuthenborg, F.M. Knuth:  Den stora kaktusboken för amatörer och specialister. [ref 8292]    150:-
    Natur och Kultur 1931. 4:o. 139 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Skyddsoslaget lite naggat i kanterna.
   Med synonym- och namnregister.

Se bild på boken
Krok, Th.O.B.N. - Almquist, S.:  Svensk flora 1: Fanerogamer och ormbunkväxter. [ref 40958]    100:-
    Svenska bokförlaget, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 403 s. text + 96 sidor med färgplanscher samt teckningar i texten. 25:e upplagan utgiven av Erik Almquist. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lagade revor på omslaget samt liten bit som saknas.
Kvant, Christel:  Krukboken. [ref 76349]    150:-
    Prisma 2007. 153, (4) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Lagerberg, Torsten:  Svenska fjällblommor. [ref 41316]    130:-
    Svenska Turistföreningen; Wahlström & Widstrand i distribution, 1931. Liten 8:o. 154, (2) s. text + 187 s. illustrationer. 1:a upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad lätt skadad upptill och med ett par veck. (STF:s handböcker om det svenska fjället, 1)
  –  :  Svenska fjällblommor. [ref 80580]    500:-
    Svenska Turistföreningen, Stockholm, 1931. Liten 8:o. 154, (2) s. + 184 fotografiska planschsidor. Originalupplaga. Elegant, överdådigt dekorerat blått helskinnband med helt guldsnitt, inre denteller, handmarmorerade för- och eftersättsblad samt sex upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Ryggen blekt, i övrigt ett välhållet ex. (Svenska turistföreningens publikationer 481)
Se bild på boken
  –  :  Svenska fjällblommor. [ref 41317]    200:-
    Svenska Turistföreningen 1940. Liten 8:o. 185 s. + 200 planscher. Kartor samt planscher även i texten. Andra, tillökade upplagan. Förlagets trevliga linneband med färgat snitt. Fint ex. Skyddsomslag saknas. (STF:s handböcker om det svenska fjället, 1)
Landell, Nils-Erik:  Trädgårdsmästaren Linné. [ref 76639]    125:-
    Carlssons 1997. 300, (4) s. Mycket rikligt illustrerad, delvis i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Tillskrift (dedikation?) på smutstitelbladet. Fint ex.
Lewenhaupt, Tony & Claës:  Paradisus Lundensis. En bok om Lunds Botaniska trädgård. [ref 78580]    150:-
    Wiken 1989. Tvär 4:o. 114 s. Rikt fotoillustrerad i färg, många helsidesillustrationer. Förlagets linneband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Lilja, N.:  Handbok i de odlade vexternas flora och deras kultur. Till ledning för åkerbrukare, trädgårdsodlare och blomstervänner, efter Endlichers naturliga familjer. 1-2. [ref 57555]    400:-
    Örebro, P.M. Lindhs Förlag, 1842. (6), 276, (4) s. Privatbundet senare klotband. Inlagan delvis något åldersfläckad. Diskret namnteckning i bläck på försättsbladet (övriga tillskrifter i blyerts). 2 delar i 1 volym.
Lind, Gustaf:  Stockholms trädgårdar under gångna tider. [ref 40030]    150:-
    Saxon & Lindström 1941. 222 s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med ett par små riss.
  –  :  Svensk frukt. Färglagda avbildningar jämte beskrivningar över i Sverige odlade frukt- och bärsorter. [ref 40975]    6500:-
    Magn. Bergvalls förlag 1920. 4:o. 54 text s. + 48 vackra färglitografier på frukt och bär. Originalupplaga. Förlagets lätt dekorerade skinnband med marmorerat snitt. Mycket lätt flammig och mörktonad rygg annars ett fint ex.
Se bild på boken
Lindberg, Per Sigurd:  Stockholmsfloran. Exakta växtställen för samtliga arter. [ref 39843]    125:-
    Norstedts 1983. 280 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lindblad, M.A.:  Planscher till Lindblads Svampbok. [ref 80312]    150:-
    uo, uå. 4 utvikbara, litografiska planscher i färg. Förlagets pappkassett. Pappkassetten med genomgående spricka längs ena kortsidan, ca 5 cm lång spricka i ryggen samt drygt decimeterlång reva i ena pärmen. De utvikbara planscherna i fint skick.
   Endast de 4 utvikbara planscherna. Lindblads svampbok utgavs i tre upplagor åren 1901-1920; oklart till vilken av dessa upplagor dessa planscher medföljde.
Lindgren, Erik - Bergstrand, C.E. (red.):  Tidning för trädgårdsodlare 1880-1881 (Årgång 19-20). [ref 65251]    250:-
    Erik Lindgrens förlag. 4:o. 96 + 96 s. + illustrationer i träsnitt i texten. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lätt nött. 2 årgångar i en volym.
  –  :  Tidning för trädgårdsodlare 1882 - 1883 (Årgång 21-22). [ref 65250]    250:-
    Erik Lindgrens förlag. 4:o. 96 + 96 s. + illustrationer i träsnitt i texten. Samtida halvklotband med ryggdekor. Lätt nött. 2 årgångar i en volym.
Lindgren, Erik (red.):  Tidning för trädgårdsodlare 1884-1887 (Årgång 23-26). [ref 65252]    500:-
    Erik Lindgrens förlag. 4:o. 96 + 96 + 96 + 96 s. + illustrationer i träsnitt i texten. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lätt nött. 4 årgångar i en volym.
  –  :  Tidning för trädgårdsodlare 1888 -1891 (Årgång 27-30). [ref 65195]    500:-
    Erik Lindgrens förlag. 4:o. 96 + 96 + 96 + 100 s. + illustrationer i träsnitt i texten. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lätt nött. 4 årgångar i en volym.
Lindman, C.A.M.:  Svensk fanerogamflora. [ref 40943]    200:-
    P.A. Norstedts & Söners Förlag, Stockholm, 1926. X, 644 s. Illustrerad med 329 figurer i texten. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn lätt stukade. Dedikation från Lindman till professor Gustaf Bergmark på fria försättsbladet. Ett välhållet ex, anmärkningarna till trots.
Lindvall, Anna - Lindvall, Gunvor:  Örter. Mat - sinnlighet - hälsa - skönhet - dryck - inspiration - väldoft. [ref 75734]    140:-
    Bra Böcker 1997. 4:o. 143 s. Rikt illustrerad med fotografier av Helene Toresdotter. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindvall, Gunvor - Törnblom, Marie:  Bär, vilda och odlade. [ref 51015]    75:-
    LT:s förlag 1984. Liten 8:o. 117 s. Illustrerad med fotografier i färg av Leif Törnblom. Förlagets dekorerade pappband.
   Med olika bärrecept.
Linné, Carl von:  Caroli Linnæi opera hactenus inedita. Flora Dalekarlica. Ad verba Linnæi, propria manus scripta, accuratissime expressam curavit et commentationibus adjectis edidit Ewaldus Ährling. [ref 13944]    400:-
    Abr. Bohlin, Örebro, 1873. (12), VIII, 130 s. Första tryckta svenska upplagan. Trevligt ryggdekorerat halvfranskt band (tidigt 1900 tal?). Främre omslaget litograferat facsimile av manuskriptets titelblad.
   Utgiven av Ewald Ährling.
  –  :  Caroli Linnæi opera hactenus inedita. Flora Dalekarlica. Ad verba Linnæi, propria manus scripta, accuratissime expressam curavit et commentationibus adjectis edidit Ewaldus Ährling. [ref 78186]    250:-
    Abr. Bohlin, Örebro, 1873. (12), VIII, 130 s. Första tryckta svenska upplagan. Samtida halvfranskt band med rikt guldornerad rygg, marmorerade snitt och 4 upphöjda bind. Bakre innerfalsen med genomgående spricka.
   Främre omslaget litograferat facsimile av manuskriptets titelblad. Utgiven av Ewald Ährling.
  –  :  Carolus N. Linnæus örtabok 1725. Utgiven av Svenska Läkaresällskapet till Linnéjubileet 1957 genom Telemak Fredbärj. [ref 50789]    300:-
    Almqvist & Wiksell 1957. 319, (1) s. + 6 planschsidor. Illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med guldornerad rygg, 5 markerade bind och övre guldsnitt. Ryggen något blekt, klistrade försättsbladet med fläck efter avlägsnat exlibris.
   Upplagan tryckt i 500 numrerade ex, varav detta är nummer 263.
  –  :  Flora Oeconomica eller Hushållsnyttan af de i Swerige Wildt Wäxande Örter. [ref 13959]    110:-
    Rediviva, Stockholm, 1979. 83, (1) s. Faksimil av första svenska upplagan från 1749. Limhäftad. Bakre omslaget samt främre snittet något fläckat.
  –  :  Flora Svecica Exhibens Plantas Per Regnum Sveciæ Crescentes. Systematice Cum Differentiis Specierum, Synonymis Autorum, Nominibus Incolarum, Solo Locorum, Usu Oeconomorum, Officinalibus Pharmacopæorum. Editio Secunda Aucta et Emendata. [ref 13963]    3500:-
    Lars Salvius, Stockholm, 1755. (4), XXXII, 464, (30) s. + en utvikbar graverad plansch (Linnea). 2:a upplagan. Senare halvfranskt band (1900?) med lätt ryggdekor. Inlagan lite ålderfläckad. En sida med lagad reva. Ett par av de första sidorna med lätt fuktrand samt en sida med bläckfläck. I stort sett alla blommor förbockade med blyerts och samt några med dito bläck samt en del små anteckningar också i bläck (1800 tal). Komplett.
   Denna andra upplaga innehåller 1296 växter (56 fler än i första upplagan).
  –  :  Fyra skrifter. Redigerad av Arvid Hj. Uggla. [ref 69341]    2200:-
    Nordiska Bibliofilsällskapet, Bundet på Norstedts bokbinderi 1942. 4:o. 163 s. Illustrerad med 10 stycken signerade originalträsnitt av Harald Sallberg, 4 överstycken och 20 andra träsnitt av samma konstnär. Dekorerat förlagsband med färgat övre snitt samt ett nytt omslag tecknat av Harald Sallberg. Samma inlaga som bibliofilupplagan, alla helsidesgravyrerna är signerade men har inte numrerats. Omslaget lite nött och naggat.
   Bibliofilupplagan trycktes 3 år tidigare. En vacker bok.
  –  :  Fyra skrifter. Utvalda och kommenterade av Arvid Hj. Uggla. [ref 15499]    110:-
    Lindfors, Stockholm, 1964. 4:o. 160 s. Illustrerad av Harald Sallberg. Ny utgåva. Offsettryck efter bibliofilupplagan 1939. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Fyra skrifter. Utvalda och kommenterade av Arvid Hj. Uggla. [ref 15500]    190:-
    Lindfors, Stockholm, 1964. 4:o. 160 s. Illustrerad av Harald Sallberg. Ny utgåva. Offsettryck efter bibliofilupplagan 1939. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Indelning i Ört-Riket efter Systema Naturae. På svenska öfversatt af Johan P. Haartman och nu andra gången upplagd, ändrad och tillökt efter 13:e upplagan af Systemet. [ref 21075]    110:-
    Rediviva 1976. (6), 158, (16) s. + 3 planschsidor. Faksimilutgåva av 1777 års upplaga. Förlagets dekorerade pappband. (Suecica Rediviva 67)
  –  :  Svensk flora. Flora Svecica. Utgiven i samarbete med Svenska Linné-Sällskapet. [ref 40956]    200:-
    Forum 1986. XLVI, 482 s. + 1 utvikbar plansch. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Denna första upplaga på svenska är översatt från andra utökade och rättade upplagan av Flora Svecica, utgiven av Lars Salvius i Stockholm 1755.
Lofterud, Curt:  Vårens blommor. [ref 68882]    75:-
    Natur och Kultur 1991. Stor 8:o. 46, (2) s. Rikt och vackert illustrerad i färg av Ingvar Björk. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Lundberg, Eleonore:  Ört och krydda. [ref 50786]    150:-
    Rabén & Sjögren 1960. 213, (1) s. Illustrerad med teckningar av Kerstin Hellgren. Förlagets dekorerade pappband. Diskret tillskrift i blyerts på försättsbladet.
Lundkvist, Artur - Blomberg, Rolf:  Träd. [ref 45937]    95:-
    Bra Böcker 1973. Stor 8:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets linneband med skyddsomslag. Lite skavt omslag med några lagade revor annars fin.
Löwenmo, Runo:  Krukväxter. Miljö, skötsel och plantering. [ref 70958]    100:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1987. Stor 8:o. 288 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
MacCormick, Alex:  Dekorera med torkade blommor. [Enkla beskrivningar på över 60 praktfulla arrangemang]. Översättning och svensk bearbetning: Katrin Selander. [ref 7449]    125:-
    Rabén & Sjögren 1983. 4:o. 144 s. Rikt och vackert illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
MacDougall, Elisabeth Blair:  Gardens of Naples. [ref 77215]    175:-
    M.T.Train/Scala Books, New York, 1995. 4to. 208 pp. Profusely illustrated with colour photographs by Nicolas Sapieha. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
MacFadyen, David - Westrup, Jadwiga P.:  Blommor ur örtagården. [ref 58365]    85:-
    Trevi 1982. 110, (2) s. Illustrerad med helsidesteckningar i färg av Peter Morter. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet något ojämnt blekt, omslaget aningen naggat vid rygghuvudet.
Mathew Brian - Swindells Philip:  The Gardener's Guide to Bulbs. [ref 7240]    125:-
    Mitchell Beazley, London, 1994. 240 pp. Richly illustrated with color fotographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Mohl, Hugo von:  Grunddragen af den vegetabiliska cellens anatomi och physiologi. Öfversättning [af N.J. Andersson]. [ref 73632]    450:-
    Zacharias Hæggström, Stockholm, 1854. VIII, 141, (3) s. + 1 utvikbar plansch. 52 träsnitt i texten. Senare trevligt privatbundet halvklotband med marmorerade snitt och pärmpapper. Blekt rygg. Eftersättsbladet lagerfläckat, inlagans textyta genomgående bruntonad och något ojämn, marginalerna vita. En del av inlagan med svag fuktrand i nedre hörnet. Några lätta blyertsstreckningar och smärre noteringar här och var i marginalen. Namnteckning på försättsbladet.
   Hugo von Mohl (1805-1872), tysk botaniker och professor vid högskolan i Tübingen.
Moscoso, John:  Sofieros rhododendron. [ref 69250]    200:-
    Bokförlaget Sigum, Lund, 2004. Stor 8:o. 178 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Mossberg, Bo - Rydberg, Hans:  Alla Sveriges fridlysta växter. [ref 69194]    120:-
    Wahlström & Widstrand / Naturskyddsföreningen 1995. 124, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Mossberg, Bo (bild) - Nilsson, Sven - Persson, Olle (text):  Svampar i naturen 1-2. [ref 72611]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1978. 127, (1) + 131, (1) s. Rikt illustrerad med färgplanscher. 2:a reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. 2 volymer. (W&W:s Naturserie)
Nannfeldt, John Axel - Du Rietz, G. Einar:  Vilda växter i Norden. Mossor, lavar, svampar, alger. Företal av professor Torsten Lagerberg. [ref 48080]    300:-
    Natur och Kultur 1945. Stor 8:o. 443 s. + 212 färgplanschsidor. Förlagets dekorerade halvfranska band.
Nenander, Yvonne:  Tulpaner. [ref 76406]    100:-
    Prisma 2001. Stor 8:o. 72, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Neuman, L.M. - Ahlfvengren, Fr.:  Sveriges flora. (Fanerogamerna). [ref 42075]    150:-
    Lund, Gleerups, 1901. Liten 8:o. XXXVI, 832 s. Förlagets dekorerade klotband med färgade snitt. Något nött band, små falsrevor upptill på ryggen. Eftersättsbladet med smal fuktrand i övre kanten. Ljusa fläckar på yttersnittet. Bläcknamn på främre pärmens insida.
Nichols, Beverley:  Liljornas lustgård. Översättning av Maj Lorents. [ref 77970]    125:-
    Natur och Kultur 1952. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Staden grönskar. Berättelsen om en trädgård -ett konstverk i blommor och tegel. Översättning av Greta Tiselius. [ref 77971]    200:-
    Natur och Kultur 1940. 266 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite stött och läsrandig rygg.
Nielsen, Harald:  Läkeväxter förr och nu. [ref 26549]    120:-
    Forum 1978. Liten 8:o. 271 s. Rikt illustrerad. delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Nilson, Siv & Key L.:  Rosor, rosor, rosor. Om glädjen att odla rosor. [ref 80883]    120:-
    ICA bokförlag 1994. Stor 8:o. 94, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nilsson, Fredrik:  Odling av frukt och bär. Anvisningar för odling under svenska förhållanden. [ref 31484]    110:-
    Saxon & Lindström 1958. 296 s. + 32 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. Häftad med skyddsomslag.
  –  :  Odling av frukt och bär. Anvisningar för odling under svenska förhållanden. [ref 77371]    125:-
    Saxon & Lindström 1958. 296 s. + 32 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. Annars i fint skick.
Nordenstam, Bertil:  Linneanska blomster. Porträtt av växter och personer kring Linné. [ref 5298]    150:-
    Carlssons förlag 2007. 91, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något skavd samt lätt vattenrand på det samma. Boken snygg.
Novak, F.A.:  Den stora blomboken. Sakligt granskad och bearbetad för svenska förhållanden samt med förord och inledning av Adelaïde Stork. [ref 8265]    125:-
    Folket i Bild 1972. 596, (3) s. + flera planschblad i färg. I övrigt huvudsakligen svartvita illustrationer med text. Förlagets dekorerade klotband med skadat skyddsomslag. Namnteckning m.m. på försättsbladet.
Nyblom-Holmberg, Gunnel:  Våra vackra rosor. [ref 67288]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1960. Liten 8:o. 111, (1) s. Illustrerad (delvis i färg). Limhäftad.
Nyblom-Holmberg, Gunnel (huvudred.):  Bonniers stora bok om trädgård. [ref 77464]    100:-
    Bonnier Fakta 1984. Liten 4:o. 421 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband Förlagsband i bra skick.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Bonniers stora bok om trädgård. [ref 4692]    150:-
    Bonniers 1996. Liten 4:o. 424 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Nytryck av 2:a reviderade upplagan från 1990. Förlagets dekorerade pappband.
Nylén, Bo:  Orkidéer i Norden. [ref 72313]    150:-
    Natur och Kultur 1984. 126, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Svampar i skog och mark. [ref 72619]    125:-
    Norstedts 1990. 342 s. Rikt illustrerad med fotografier. 4:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Våra matsvampar. Med matlagningsrecept. [ref 80720]    125:-
    Natur och Kultur 1985. 204, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ohlsson, Arvid:  Svenska orkidéer. [ref 41624]    220:-
    Gebers 1967. Liten 8:o. 154 s. + 16 planschsidor med färgfotografier samt svartvita fotografier i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Ohrbach, Barbara Milo:  Simply Flowers. Practical Advice and Beautiful Ideas for Creating Flower-Filled Rooms. [ref 76395]    150:-
    Ebury Press, London, 1993. Small 4to. 134 pp. Photographs by John Hall. Publisher's cloth. Dust-jacket.
Olsson, Sven:  De vilda trädens blommor. [ref 68888]    70:-
    LT:s förlag 1979. 46, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. (En Land-bok)
Peel, Lucy:  Solrosboken. [ref 14920]    150:-
    Forum 1997. Liten 4:o. 110, (2) s. Rikt illustrerad med solrosor i alla dess former. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Phillips, Roger - Jacobsson, Stig:  Norstedts stora svampbok. Översättning av Karin Malmsjö. Fackgranskning och komplettering av Stig Jacobson. [ref 74367]    200:-
    Norstedts © 1982. 4:o. 288 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Pihl, Axel - Eriksson, Jakob (red.):  Svenska fruktsorter i färglagda avbildningar. 50 äpplen, 25 päron, 10 körsbär, 15 plommon utgivna av Svenska Trädgårdsföreningen. [ref 41410]    8000:-
    Norstedts 1924. 4:o. (12), (200), (6) s. Illustrerad med 100 färglitograferade planscher. 2:a upplagan. Förlagets trevliga halvfranska band med ryggdekor och färgat övre snitt. Något flammig rygg med några fläckar. Lätt skavda pärmkanter samt tillskrift på försättsbladet.
Polunin, Oleg:  Europas träd och buskar. Handbok för artbestämning. Översättning och bearbetning av Lars Imby. [ref 55528]    225:-
    Forum 1980. 210, (1) s. Rikt illustrerad med färgfoton och med teckningar av Barbara Everard. Förlagets dekorerade pappband. (När? Var? Hur?-serien)
Proctor, John och Susan:  Växternas färgvärld. Översättning: Roland Adlerberth. Fackgranskning: Carl-Fredrik Lundevall. [ref 49441]    125:-
    IPC, Örebro, 1978. 4:o. 115 s. Illustrerad med över 100 färgfotografier, teckningar och informativa diagram. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Qvist, Leif:  Handbok för trädgården. Mer än 50 praktiska och förskönande projekt. [ref 76618]    125:-
    Prisma 2003. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Reuterswärd, Gösta:  Din trädgård. [ref 9916]    140:-
    Norstedts 1946. 4:o. 163 s. Genomgående fotoillustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna. Ryggen flammig och mörktonad, främre pärmen med liten fläck och lätt solkad i övrigt.
Reuterswärd, Maud:  Svenska landskapsblommor. [ref 65175]    80:-
    Fabel 1985. Liten 8:o. 167, (1) s. Med färgillustrationer av Göte Göransson. 6:e omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Rittershausen, Wilma & Brian:  Orkidé. Drömmen om evig skönhet. [ref 59965]    175:-
    Bonniers 2002. 4:o. 224 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rodway, Avril:  Örter och kryddor. Odla, skörda, nyttja. [ref 78320]    100:-
    Forum 1980. 4:o. 160 s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband.
[Roselli, Carl]:  En gammal svensk örtabok. En avhandling om mer än Trehundra svenska växters nytta och användbarhet såväl i medicinskt avseende som i hushållningen och näringarna. [ref 72047]    110:-
    Fabel, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 132, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ett blad med hörnveck. Lätt skeva pärmar. (Fabels handbibliotek)
Rosén, Bo - Rune, Olof:  Fridlysta växter. [ref 14704]    90:-
    Liber 1962. Stor 8:o. 58, (1) s. Illustrerad med 96 färgbilder av André Sollier. Förlagets dekorerade klotryggsband. (Vår skolas bibliotek)
Rosén, Susanna:  Krukväxter från jordens alla hörn. [ref 77214]    160:-
    Bonniers 2000. Tvär 4:o. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Anna Skoog. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex.
Rosén, Susanna - Skoog, Anna - Göttfert, Peter:  Orkidéer. Sinnligt vackra, enkla att sköta. [ref 71180]    200:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1999. Stor 8:o. 142 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Rosvall, Staffan:  Fagningros och jordsyren och andra gotländska växter. [ref 13098]    200:-
    Stockholm, Forum, 1976. Stor 4:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med reva i övre kanten på framsidan, aningen naggat i nedre kanten på baksidan.
Rousseau, Jean-Jacques:  Brev om blommorna till ma chere cousine. [ref 4977]    175:-
    Natur och Kultur 1979. Liten 4:o. 151, (1) s. Utsökta färgillustrationer av P.J. Redouté. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss, i övrigt gott skick.
Russell, Vivian:  Monets trädgård. De fyra årstiderna i Giverny. Översättning: Margareta Rklöf. [ref 53861]    225:-
    Forum 1998. Liten 4:o. 167, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
Samuelsson, Lars Eric - Schenkmanis, Ulf:  Rabén Prismas stora krukväxtbok. [Allt om blommande och gröna rumsväxter]. [ref 67702]    200:-
    Rabén Prisma 1995. Liten 4:o. 215 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt teckningar av Iann Eklund-Tinnbäck. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Sanfridsson, Arne:  Orkidéer. [ref 77359]    125:-
    Specialpublikationer/ICA-förlaget 1995. Stor 8:o. 125 s. + 1 dubbelsidig karta samt även kartor på för- och eftersättsblad. Genomgående illustrerad med fotografier i färg samt svartvita teckningar. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Prislapp på försättsbladet och märke efter prislapp på eftersättsbladet, annars ett mycket bra ex.
Schauer, Thomas:  Växter i Nordeuropa. Fanerogamer. Över 1400 blommor, gräs, buskar och träd, därav ca 1200 arter avbildade i färg. Svensk bearbetning: Ingvar Nordin. [ref 62249]    150:-
    Bonnier Fakta 1982. Liten 8:o. 464 s. Rikt illustrerad i färg av Claus Caspari. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Scheutz, N.J.:  Smålands Flora, innefattande Kronobergs och Jönköpings Läns Fanerogamer och Ormbunkar. [ref 38436]    130:-
    Rediviva 1977. Liten 8:o. (3), XXIV, 362 s. Faksimil av 1:a upplagan från 1864. Förlagets dekorerade pappband. (Suecica rediviva 62)
Schinz, Marina - van Zuylen, Gabrielle:  The Gardens of Russell Page. [ref 80124]    225:-
    Stewart, Tabori and Chang, New York, 1991. 4:o. 255, (1) s. Profusely photoillustrated in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases at upper edge, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Seabrook, Peter:  Odla grönsaker och kryddväxter. Översättning och bearbetning av Meta Strandberg. Fackgranskning av Bror Tunblad som även bearbetat avsnitten om klimat, skadedjur, sjukdomar och ogräs. [ref 65253]    125:-
    AWE/Gebers 1977. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lite blekt.
Seddon, George - Radecka, Helena:  Bonniers stora bok om grönsaker, frukt & bär. [ref 71460]    100:-
    Bonniers 1985. 4:o. 240 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
   Odlingsråd, tillredning, över 200 recept, kryddväxter, konservering, djupfrysning, vinframställning, sylt & svamp.
Segall, Barbara - Pickford, Louise - Hammick, Rose:  En handfull örter. De ljuvligaste örterna för köket, hemmet och trädgården. [ref 78429]    150:-
    Forum 2002. Stor 8:o. 125, (3) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Här ges odlingsråd, tips för användning i trädgården, i hemmet och i matlagningen. 35 läckra recept ingår"
Sjöbeck, Einar:  Hemmets krukväxter. [ref 75581]    85:-
    ICA bokförlag 1966. 152 s. Rikligt illustrerad med fotografier och 15 planschsidor i färg samt tabeller. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Skytte Christiansen, M.:  Svenska växter i färg. Översättning av Gull Brunius. Bearbetning av Pelle Holmberg. [ref 52591]    125:-
    Stockholm, Rabén & Sjögren, 1989. Stor 8:o. 184 s. Illustrerad med fotografier i färg av Jens H. Petersen och Bo Nylén. Teckningar: Poul Juul. Förlagets dekorerade pappband.
Skårman, J.A.O.:  Anteckningar om kärlväxtfloran i nordligaste Värmland. [ref 35653]    75:-
    Stockholm 1912. Klammerhäftad. Skadat omslag, reva i ryggen.
   Separattryck ur Svensk Botanisk Tidskrift 1912. Bd 6, h. 1).
Sonesson, Nils (utg.):  Handbok för trädgårdsodlare. Under medverkan av fackmän på trädgårdsodlingens olika områden. [ref 18342]    300:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. VIII, 1112 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets gröna klotband med pärm- och ryggtitel i guld samt grönfärgade snitt. Något snedläst och lätt nött band. De första bladen med smal fuktrand i nedre marginalen, ett blad med veck och liten reva i yttermarginalen, annars är inlagan i fint skick.
Squire, David - Newdick, Jane:  Bonniers bok om rosor. Översättning och bearbetning: Eva Dickson. [ref 76947]    150:-
    Bonnier Alba 1993. Stor 4:o. 160 s. Vackert illustrerad med fotografier och teckningar i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Starý, F. - Jirásek, V.:  Läkeväxter. Svensk översättning och bearbetning: Bertil Wahlin. [ref 61818]    95:-
    Stockholm, Norstedts, [1975]. Liten 8:o. 171, (1) s. Illustrerad med teckningar i färg av F. Severa. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag.
Stewart, Martha:  Gardening. Month by Month. [ref 76621]    150:-
    Ebury Press, London, 1991. Small 4to. 360, (1) pp. Profusely illustrated with colour photographs by Elizabeth Zeschin. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nice copy.
Stråge, Anna-Lisa:  Eterneller. Odla, torka och arrangera. [ref 62239]    100:-
    LT:s förlag 1980. Stor 8:o. 129 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vilda torkade växter. Sommarglädje året om. [ref 48063]    90:-
    LT:s förlag 1979. 96, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
Sundstedt, Fredrik:  Den svenska växtvärlden. En botanisk läsebok. [ref 8449]    90:-
    Nordisk Rotogravyr 1934. 378 s. + 17 planschblad. Förlagets klotband. Ryggen med en fläck samt en reva (1 cm) i rygghuvudet. Exlibris på pärmens insida.
Sundström, Anders (red.):  Den kultiverade naturen. [ref 80951]    100:-
    Nordiska Museet, 1988. 260 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, planritningar och skisser. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Fataburen 1987)
Swahn, Jan-Öjvind:  Boken om kryddor. Historien om kryddornas ursprung, bruk & egenskaper. [ref 75202]    225:-
    Rabén & Sjögren 1991. 4:o. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite ojämnt gulnat.
Thedenius, K. Fr.:  Svensk skolbotanik innefattande tvåhundrafemtio planscher och utförliga beskrifningar af svenska växter. [ref 78234]    1200:-
    Zacharias Hæggström, Stockholm, 1854. 30, (2), VIII s. + 104 handkolorerade planscher efter Palmstruch med tillhörande textblad. Senare (ca 1890?) halvfranskt band med guldornerad rygg. Ryggen något blekt, pärmarna med några smärre skrapmärken. Exlibris på klistrade försättsbladet. Sidorna 25 - VIII samt 20 av de till planscherna tillhörande textbladen med större fuktfläck i övre hörnet; de tillhörande planscherna dock i huvudsak oskadda. Inlagan i övrigt ren, undantaget någon enstaka lagerfläck.
   Arbetet omfattar egentligen tre kurser med tillhörande 250 handkolorerade planscher; denna uppsättning dock endast kurserna 1-2 samt 104 av de 250 planscherna.

Se bild på boken
Thomson, William A.R. (huvudred.):  Läkeväxter från hela världen. En modern örtabok. Översättning och bearbetning: Bertil Wahlin. [ref 26548]    200:-
    Norstedts 1980. Liten 4:o. 203, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Thurzová, Ludmila - Kresánek, L. - Marecek, L. - Mika, K.:  Hälsoväxter. Kännetecken, odling, användning. Översatt från tyska versionen och bearbetad av Sune Pettersson. [ref 20201]    150:-
    Bernces © 1977. 266 s. Med 112 teckningar i färg av J. Krejca. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Tingdal, Britta:  Rosor. [ref 29188]    80:-
    Semic 1997. Liten 4:o. 76 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Torgny, Ove:  I Linnés spår genom Sverige. [ref 78635]    150:-
    Bilda förlag 2001. 264 s. Rikt illustrerad fotografier och ritningar. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget annars fin.
Trädgårdsliv:  Hitta rätt stil till din trädgård. Översatt av Peter Carlsson. [ref 76622]    175:-
    Fogtdal, Malmö, 2001. 4:o. 175, (1) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Täckholm, Vivi:  Öknen blommar. [ref 50652]    125:-
    Generalstabens Litografiska Anstalt 1969. Liten 8:o. (7), 151, (1) s. text + 44 planschblad med 124 bilder i färg samt svartvita illustrationer i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Uggla, Arvid Hj.:  Hos Linné i Uppsala. Trädgården och hemmet. [ref 72360]    80:-
    Appelbergs Boktryckeri, Uppsala, 1961. 46, (3) s. Illustrerad. Häftad.
Ursing, Björn:  Fältflora. Fanerogamer. [ref 51329]    100:-
    Norstedts 1975. 235, (1) s. Rikt illustrerad. 13:e upplagan (276:e tusendet). Förlagets dekorerade pappband. Bläcknamn på titelbladet.
  –  :  Svenska växter i text och bild. [1]. Fanerogamer. [ref 41776]    125:-
    Nordisk Rotogravyr 1947. 398 s. Illustrerad i färg. Ny upplaga. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Obetydligt nött. Namnteckning på försättsbladet.
Ursing, Björn - Wanntorp, Hans-Erik:  Fältflora. Kärlväxter. [ref 15706]    100:-
    Norstedts 1988. Liten 8:o. 270, (1) s. Illustrerad av Björn Ursing och Björn Gidstam. 16:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Färgserien)
Walfridson, Margauerite:  Örter och kryddor. För doftens, hälsans och smakens skull. [ref 69242]    100:-
    Natur och Kultur 1995. 80 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Natur och Kulturs gröna serie)
Walfridson, Marguerite:  Salvia och bondpion. I trädgårdar och täppor på Skansen. [ref 78896]    125:-
    Svenska Dagbladet 1991. 160 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Vegelius, Jan:  Sveriges landskapsblommor och deras historia. [ref 42189]    120:-
    Rabén & Sjögren 1990. Stor 8:o. 279, (1) s. Illustrerad. 2:a omarbetade och utökade upplagan, 8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
Weimarck, Henning:  Skånes flora. [ref 42185]    200:-
    Corona, Lund, 1963. XXIV, 720 s. Kartor på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget hårt nött och naggat samt med revor lagade med dokumenttejp på insidan. Dock ingen text- eller bildförlust.
Vetvicka, Václav:  En handbok i färg om vilda blommor på åker, äng och i skog. Översättning av Lars Adelskogh. Sakgranskning och bearbetning av Ingvar Nordin. [ref 74904]    100:-
    Nybloms 1983. 224 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen. Namnteckning och årtal på försättsbladet.
Whiteside, Katherine:  Antique Flowers. Classic Plants for the Contemporary Garden. Foreword by Penelope Hobhouse. [ref 76449]    150:-
    Conran Octopus, London, 1988. Small 4to. 159 pp. Richly illustrated with photos in colour by Mick Hales. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy.
Zennström, Per-Olov:  Linné. Sveriges upptäckare. Naturens namngivare. [ref 72366]    110:-
    Arbetarkultur, Stockholm, 1957. 149, (2) s. Häftad. Tillskrift. (Ur vårt svenska kulturarv)
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS