logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Barn- och Ungdomsböcker  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahlrud, Sivar:  Bilmysteriet. [ref 78095]    100:-
    Wahlströms 1959. Liten 8:o. 132, (7) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, pärmhörnen något stukade. Namnteckning samt överstruken namnteckning på smutstitelblad respektive försättsblad och titelblad. (Tvillingdetektiverna)
  –  :  Fotbollsmysteriet. [ref 78096]    100:-
    Wahlströms 1958. Liten 8:o. 134, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen något stukade, bakre pärmen något fläckad. (Tvillingdetektiverna)
  –  :  Långtradarmysteriet. [ref 78113]    75:-
    Wahlströms 1972. Liten 8:o. 159, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydlig snedläst.
  –  :  Maffiamysteriet. [ref 78109]    75:-
    Wahlströms 1973. Liten 8:o. 155, (1), 4 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst. Rygghuvud och -fot med lätta stötmärken, namnteckning på klistrade försättsbladet. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
  –  :  Miljonmysteriet. [ref 78112]    80:-
    Wahlströms 1964. Liten 8:o. 139, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst, pärmhörnen något stukade. Namnteckning och överstruken namnteckning på försättsbladen.
  –  :  Rånarmysteriet. [ref 78111]    75:-
    Wahlströms 1969. Liten 8:o. 141, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, i övrigt välhållet ex.
  –  :  Segelflygmysteriet. [ref 78110]    75:-
    Wahlströms 1974. Liten 8:o. 156, (7) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på klistrade försättsbladet, i övrigt gott skick.
  –  :  Zick Zack-mysteriet. [ref 78094]    95:-
    Wahlströms 1960. Liten 8:o. 138, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, pärmhörnen något stukade. Namnteckning samt överstruken namnteckning på smutstitelblad respektive försättsblad. (Tvillingdetektiverna)
Anders, Ludvig:  Prärifuxen. [ref 67506]    75:-
    Svithiods, Stockholm, 1904. 93 s. Illustrerad med teckningar av Emil Åberg. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt nött. Med exlibris.
Andersson, Ebba - Westerlund, Greta:  Läsebok för de små. Andra skolåret. [ref 75890]    120:-
    Thulin & Ohlson, Göteborg, 1936. 323, (5) s. Illustrerad med teckningar av Helge Artelius och Aina Stenberg-Masolle. 7:e oförändrade upplagan. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Något nött, främre pärmen skev. Tillskrift på titelbladet.
[Anonym]:  Legenden om Sanct Per och Broder Lustig. [ref 70424]    70:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 16, (4) s. Klammerhäftad med tryckt originalomslag. Ouppskuren. (Skrifter för folket 11)
  –  :  Med prärieskonare mot väster. Översättning och bearbetning från engelskan av Ebbe Lieberath. [ref 21098]    80:-
    Åhlén & Åkerlund / (Bonniers) 1935. 127, (1) s. Omslag och illustrationer av Nils Melander. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Blekt rygg, hörn och kanter något skavda, bakre pärmen lätt skamfilad, inlagan lite sladdrig. (Indianboken)
  –  :  Pojkstreck och andra roliga ungdomsäventyr. [ref 161]    120:-
    J.O. Löwing, Sundbyberg, 1911-1912. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med pärmbild. Ryggen något blekt och lite ojämn, fransig upptill och lätt nött nedtill. Bakre pärmen fläckad och hörnen lätt stötta. Liten namnstämpel på försättsbladet och första textsidan. Bakre innerfalsen svag (ej loss). Lite sladdrig i bindningen, de första bladen med lätta bruksspår, annars en mycket bra inlaga.
   Innehåller 18 häften varav de två första är på 64 sidor och de övriga på 32 sidor var. Består vanligen av två berättelser i varje häfte.
  –  :  Repslagaren i Bagdad eller Den stora diamanten. Österländsk berättelse. [ref 70943]    80:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 44 (4) s. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag (samma bild på titelbladet). Ouppskuren. (Skrifter för folket 5)
  –  :  Sagan om Askungen eller Cendrillon. [ref 70425]    70:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 8, (4) s. Klammerhäftad med tryckt originalomslag. Ouppskuren. (Skrifter för folket 21)
  –  :  Sagan om prins Ahmed och fédrottningen. [ref 70427]    90:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 60 s. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag. (Skrifter för folket 29)
  –  :  Sagan om prinsen och andekonungen. [ref 70426]    80:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 23, (1) s. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag. Ouppskuren. (Skrifter för folket 33)
  –  :  Sagan om trollhästen. Berättelse från Persien. [ref 70946]    70:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 21, (3) s. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag. Med smärre bruksspår och en reva i ryggen. Ouppskuren. (Skrifter för folket [3])
  –  :  Sagan om Tummeliten. [ref 70944]    70:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 12 s. Klammerhäftad med tryckt originalomslag. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren. (Skrifter för folket 19)
  –  :  Vi från Minimalien. Till svenska av Hampe Faustman och Eva Håkanson. [ref 77172]    100:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 127, (1) s. Illustrerad med teckningar av Palmer Cox. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Arnesen, Odd - Stabell, W.W.:  Res och sök upp Livingstone! Bemyndigad översättning av Irma Schildt. [ref 79487]    80:-
    Lindqvists 1942. Liten 8:o. 140, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen lätt blekt, rygghuvud och -fot något stukade och med ljus fläck. Tillskrift på försättsbladet. (Lindqvists ungdomsböcker [213])
Aurelius, Hedvig:  Vinter- och sommarlif. [ref 77774]    250:-
    P. A. Norstedt & Söners Förlag 1895. Liten 8:o. 80 s. Med sex illustrationer af Jenny Nyström-Stoopendal. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn obetydligt stukade. Inlagan med ett fåtal smärre fläckar samt med ett par mindre revor på sidorna 7-8. Samtida tillskrift på fria försättsbladets baksida. På det hela taget att betrakta som ett fint ex. (P. A. Norstedt & Söners Ungdomsböcker N:r 25)
Austweg, Inger:  Trasselsudden reser ut. Översättning av Marianne Orup. [ref 79065]    95:-
    Diakonistyrelsens bokförlag, Stockholm, 1961. 164, (1) s. Omslag och illustrationer av Eva Laurell. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lång dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Bablojan, R. - Sjumskaja, M. (red.):  Folksagor från Centralasien och Kazachstan. Svensk text: Ingalill Safonova. [ref 65622]    90:-
    Fram, Stockholm / Raduga, Moskva, [1989]. 189, (2) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ett hörn något skavt, inlagans senare del aningen fuktskadad (ej fläckad). (Folksagor från SSSR)
Barnens egen jultidning:  25:e årgången. [ref 79530]    75:-
    J.A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1925. 4:o. 16 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Klammerhäftad. Fint ex.
   Omslag av Jenny Nyström.

Se bild på boken
[Barry, Dan]:  Blixt Gordon. Nr 1-3 1974. [ref 77614]    100:-
    Red Clown AB, Stockholm, 1974. 4:o. (33) + (31) +(33) s. Klammerhäftad. Ryggarna med lätta skrapmärken, omslagen med ett par smärre fläckar.
   3 nummer. Komplett årgång.

Se bild på boken
Bauer, John:  John Bauers sagovärld. En vandring bland tomtar och troll, riddare och prinsessor tillsammans med några av våra främsta sagodiktare. Sagourval av Elsa Olenius. [ref 68739]    110:-
    Bonniers Juniorförlag, 1991. Stor 8:o. 207, (1) s. Rikt illustrerad av John Bauer. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bennett, Thomas:  Mysterierna på Källvik. [ref 79488]    80:-
    Wahlströms 1947. Liten 8:o. 138 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, annars ett fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 501)
Berg, Fridtjuv:  Trojanska kriget. Forngrekiska guda- och hjältesagor. Efter de homeriska dikterna berättade. [ref 79338]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1924. Liten 8:o. 331, (5) s. Illustrerad av Louis Moe. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst. Pärmhörnen lätt stukade, pärmarna något solkade. Namnteckning på fria försättsbladet. (Barnbiblioteket Saga 9)
Berges, Grete:  Britta ordnar gänget. Översättning och bearbetning av Hillewi Paulin. [ref 76416]    80:-
    Gebers 1939. 112 s. Illustrerad med teckningar av Gerd I:son Nyqvist. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Nedre bakre hörnet stött. (Våra böcker - 7-12 åringarnas bibliotek)
Bergström, Gustav:  Afrikaresan. [ref 71096]    100:-
    Folket i Bild 1951. (28) s. Illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. Namnteckningar på insidan av båda pärmarna. Något tummad inlaga. (FIB:s gyllene bok 21)
[Bernardin de Saint-Pierre, Henri]:  Paul och Virginie. Berättelse för ungdom. [ref 2651]    75:-
    Stockholm, J.W. Löfwing, 1873. 12:o. 24 s. Med 6 kolorerade planscher. Ny upplaga. Häftad med styva pärmar och svartvit illustration på framsidan. Lätt nött.
Beskow, Elsa:  Barnteatern. Femte samlingen. Sagospel. [ref 1108]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1951. Liten 8:o. 213, (3) s. Illustrerad av författaren. 3:e upplagan (16:e-20:e tusendet). Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, pärmhörnen lätt stötta. (Barnbiblioteket Saga 109)
  –  :  Sagan om den lilla hinden. [ref 34816]    1200:-
    Almqvist & Wiksell 1924. Tvär 4:o. [31] s. Med författarens illustrationer i utsökta färgreproduktioner. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Namnteckning på fria försättsbladet. Pärmarna lätt solkade, pärmhörnen något stukade. Inlagan fin.
   Boken är större än bilden visar.

Se bild på boken
  –  :  Tomten i leksaksfönstret och andra sagor. [ref 2769]    90:-
    Bonniers 1950. Liten 8:o. 124, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst, något nötta pärmar. (BFB:s Juniorserie)
Blixt Gordon:  Nr 1-6 1973. [ref 77613]    200:-
    Red Clown AB, Stockholm, 1973. 4:o. ca 200 s. Klammerhäftad. Ryggarna med lätta skrapmärken, Nr 4 med återförsäljares stämpel på bakre pärmen; i övrigt gott skick.
   6 nummer. Komplett årgång.

Se bild på boken
Blyton, Enid:  Fem följer ett spår. Översättning: Ingegerd Lindström. [ref 64984]    80:-
    Rabén & Sjögren 1957. 134, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn, i övrigt gott skick.
  –  :  Fem i fara. Översättning: Stina Hergin. [ref 64986]    90:-
    Rabén & Sjögren 1960. 126 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Mycket bra ex.
  –  :  Fem i knipa. Översättning: Ingegerd Lindström. [ref 78993]    75:-
    Rabén & Sjögren 1956. 139, (1) s. 6:e upplagan, 76:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något lös i bindningen, pärmkanterna lätt skavda.
  –  :  Fem på fotvandring. Översättning: Ingegerd Lindström. [ref 49859]    80:-
    Rabén & Sjögren 1957. 140, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen lätt solkad, namnetikett på främre pärmens insida, i övrigt gott skick.
  –  :  Fem på mystiska heden. Översättning: Ingegerd Lindström. [ref 64987]    80:-
    Rabén & Sjögren 1960. 138, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst, hörnen något stötta, i övrigt gott skick.
  –  :  Fem räddar en hemlighet. Översättning: Ingegerd Lindström. [ref 45476]    90:-
    Rabén & Sjögren 1956. 138, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Mycket bra ex.
  –  :  Mysteriet med den osynlige tjuven. De Fem Deckarnas och Spårhundens åttonde äventyr. Översättning av Gun Kihlberg. [ref 80092]    125:-
    Lindfors 1952. Liten 8:o. 192 s. Illustrerad av Treyer Evans. 1:a svenska upplagan. Förlagets mjuka dekorerade pappband. Något sned och mörktonad rygg, pärmarna med ett par obetydliga veck, yttre snittet ojämnt. (Mysterieböckerna)
  –  :  Mysteriet med det hemliga rummet. De Fem Deckarnas och Spårhundens tredje äventyr. Översättning av Kerstin Pettersson. [ref 80089]    90:-
    Lindfors 1952. Liten 8:o. 183 s. Illustrerad av J. Abbey. 2:a upplagan. Förlagets mjuka dekorerade pappband. Något sned och lätt mörktonad rygg, bakre pärmen med svagt brytveck (ej genombrutet). (Mysterieböckerna)
  –  :  Mysteriet med det stulna halsbandet. De Fem Deckarnas och Spårhundens femte äventyr. Översättning av Gun Kihlberg. [ref 80090]    90:-
    Lindfors 1952. Liten 8:o. 157, (3) s. Illustrerad av J. Abbey. 3:e upplagan. Förlagets mjuka dekorerade pappband. Något sned och lätt mörktonad rygg, pärmarna med obetydliga bruksspår. (Mysterieböckerna)
  –  :  Äventyrens berg. Översättning av Ingegerd Lindström. [ref 71817]    85:-
    Rabén & Sjögren 1957. Liten 8:o. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen svagt fläckad, hörnen obetydligt stötta.
   Omslag av H. Baldorf Berg.
  –  :  Äventyrens slott. Översättning av Ingegerd Lindström. [ref 80102]    70:-
    Rabén & Sjögren 1957. Liten 8:o. 120, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna svagt böjda, i övrigt ett mycket bra ex.
   Omslag av H. Baldorf Berg. - Första svenska upplagan utgiven 1949 under titeln "Spionslottet".
  –  :  Äventyrens ö. Översättning av Ingegerd Lindström. [ref 54159]    70:-
    Rabén & Sjögren 1956. Liten 8:o. 175, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Hörnen obetydligt stötta, namnteckning på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av H. Baldorf Berg.
  –  :  Äventyret i Rubadubs fiskeläge. Översättning av G. Kihlberg. [ref 39191]    100:-
    Guns Barnböcker 1955. Liten 8:o. 199, (1) s. Illustrerad av Gilbert Dunlop. 1:a svenska upplagan. Förlagets mjuka dekorerade pappband. Något sned, lätt nött och mörktonad rygg. Pärmarna med smärre veck, namnetikett på främre pärmens insida. (Äventyrsböckerna)
  –  :  Äventyret på Rockingdown. Översättning av G. Kihlberg. [ref 38124]    100:-
    Guns Barnböcker 1953. Liten 8:o. 200 s. Illustrerad av Gilbert Dunlop. 1:a svenska upplagan. Förlagets mjuka dekorerade pappband. Något sned, lätt nött och mörktonad rygg med liten falsreva. Pärmarna med lättare bruksspår. (Äventyrsböckerna)
   Omslag av Eva Lindstedt-Nordenson.
Bohman, Birgitta:  Ta-Fatt och Ticka-Timma. Ur-skoj. [ref 59335]    90:-
    Tiden 1959. Stor 8:o. 73 s. Illustrerad av Holger Roos. Förlagets dekorerade klotryggsband. Bakre pärmen svagt gulnad, i övrigt fint ex. (Tidens barnkammarbibliotek 15)
   Med löst bifogad bilaga (urtavla).
Boije af Gennäs, Fredrik:  Prinsessans ABC-bok. [ref 33616]    150:-
    Rediviva 1977. Stor 8:o. 82, (3) s. Rikt illustrerad i färg. Faksimil av 1835 års originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Bojer, Johan:  Den siste vikingen. Auktoriserad ungdomsupplaga översatt av Hilda Holmberg. [ref 5140]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1940. 205, (3) s. Illustrerad med teckningar av E.O. Strandman. 1:a tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. (Stjärnböckerna 13)
Bolinder, Gustaf:  Bland indianrövare och krokodiler. Kalles äventyr i Sydamerika. [ref 79489]    80:-
    Lindqvists 1944. 154, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedäst, rygghuvud och -fot något stukade, hörn och ytterkanterna något skavda. Namnteckning och samtida datering på försättsbladet samt numret "41" på pärmens insida. (Lindqvists Ungdomsböcker 323)
   Omslag av Bovil (Bo Vilson).
  –  :  Den försvunna sjön. [ref 5144]    125:-
    Wahlströms 1937. 148 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 247)
   Omslag av David Ljungdahl.
  –  :  En man och hans mula. [ref 79490]    80:-
    Lindqvists 1941. 157 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst, ett hörn med liten stötskada. De 4 sista bladen med en liten fläck. Tillskrift på försättsbladet.
   Omslag av Bovil (Bo Vilson).
  –  :  I guldbaggens spår. Berättelse för pojkar. [ref 79351]    120:-
    Wahlströms 1935. Liten 8:o. 156, (4) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna svagt buktande samt med några smärre skrapmärken. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 218)
Se bild på boken
  –  :  På äventyrliga stigar. [ref 34075]    150:-
    Wahlströms 1925. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst, pärmarna svagt buktande. (B. Wahlströms ungdomsböcker 80)
Se bild på boken
Borg, Erik:  Bunker nr 7. [ref 66136]    70:-
    Wahlströms 1943. 139 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild i färg. Prislapp på bakre pärmen. Namnteckning på försättsbladet. Mycket bra ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 373)
Bradley, Clare:  Roliga trädgårdsidéer för hela familjen. [ref 78971]    110:-
    Valentin förlag, Stockholm, 1997. Liten 4:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Femtio roliga idéer för nybörjare, lär ut trädgårdsskötselns alla grundläggande färdigheter. En perfekt trädgårdsbok för små och stora nybörjare.
Braw, Lars:  Smugglarnas vita fara. Ungdom – äventyr – segelflyg. [ref 45404]    75:-
    Hallvigs Förlag, Stockholm, 1946. 196 s. Illustrerad av Holger Norrhage. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något naggade i kanterna, det främre lite brutet och med riss i nedre kanten. Ryggen med veck. Ouppskuren.
Brown, Margaret Wise:  Vår vänliga bok. Svensk text: Gösta Knutsson. [ref 73152]    110:-
    Folket i Bild [1955]. (28) s. Illustrerad av Gart Williams. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt kantstött. (FIB:s gyllene bok 70)
Brunhoff, Jean de:  The Travels of Babar. Translated from the French by Merle Haas. [ref 61159]    300:-
    New York, Random House, © 1934. 8vo. 47, (1) pp. Illustrations in colour. Later edition (1930's). Publisher's pictorial boards. Somewhat worn, slightly soiled. Loss of original spine, replaced with adhesive tape. Inscription on title-page dated April 5th 1939.
Brüchig, Otto:  Öknens barbarer. Öfversättning af E.G. [ref 67508]    70:-
    Stockholm, Svithiod, 1900. 85 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt solkiga pärmar, ytterkanterna något skavda. Stämpel på försätts- och smutstitelblad. Med exlibris.
Campe, J.H. - Cooper, J.F.:  Upptäcktsresor i främmande länder, för ungdomen bearbetade. [ref 46817]    200:-
    Stockholm, Looström, 1890. 142 s. + 5 litograferade färgplanscher. Förlagets klotryggsband med pärmbild i färg. Något nött exemplar, lite sladdrigt i bindningen. Bakre ytterfalsen med lång reva, främre innerfalsen något skadad (ej loss). Främre pärmens insida med spår efter borttaget exlibris samt numrering i bläck och samtida tillskrift i bläck på försättsbladet. Planscher och inlaga är i bra skick.
   Pärmtitel: Från fjerran Vestern. Berättelser efter Campe och Cooper. Innehåll: "Hernando Cortez, Mejikos eröfrare" och "Francisco Pizarro, Perus eröfrare" av J.H. Campe samt "Markskäret, den amerikanske Robinson" och "Den röde fribytaren" av J.F. Cooper.
Cantillon, Eli A.:  Positivhalaren. [ref 71791]    110:-
    Go'boken, Helsingborg, [1996]. 14 hårda s. av papp. Rikt illustrerad av Cyd Moore. Förlagets dekorerade pappband. Med en fungerande speldosa i ena hörnet.
Se bild på boken
Carroll, Lewis:  Alices äventyr i sagolandet och bakom spegeln. Översättning av Gösta Knutsson. [ref 981]    300:-
    Jan förlag, Stockholm, 1945. 218, (1) s. + 10 planschblad i färg. Dessutom med illustrationer i texten. Samtliga utförda av Robert Högfeldt. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt blekt rygghuvud. Skyddsomslaget saknas.
[Cody, William F.]:  Buffalo Bill, gränskonungen. - Buffalo Bills segertåg. - Drottningen i guldschaktet. [ref 67510]    75:-
    Chelius 1930. 287 s. Med illustrationer av E. Åberg, C.O. Bartels och F. Lindvall. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Utan ryggtitel. Bakre pärmen lätt kantnött. (Buffalo Bills äventyr i Vilda Västern upptecknade enligt hans egna berättelser, del IX)
  –  :  Buffalo Bills präriepoliskår. - Buffalo Bills andepil. [ref 67509]    70:-
    Chelius 1930. 176 s. Med illustrationer av C.O. Bartels och Emil Åberg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Hårt blekt rygg utan titel. (Buffalo Bills äventyr i Vilda Västern upptecknade enligt hans egna berättelser, del VI)
Cooper, James Fenimore:  Den siste mohikanen. [ref 79367]    125:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1928. 144 s. Illustrerad med 6 helsidesplanscher. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Bakre pärmen lätt solkad, främre pärmens hörn något stukade. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
  –  :  Den siste mohikanen. Översättning av Gustav Sandgren. [ref 8212]    80:-
    Tiden 1960. 356, (1) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Tidens Bokklubb)
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Den siste mohikanen. Översättning av Harry Iseborg. [ref 51466]    90:-
    Svensk Läraretidnings Förlag 1964. 308, (1) s. Omslag och illustrationer av Erik Prytz. Ny, [bearbetad] utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt stött vid rygghuvud och -fot, lamineringen på bakre pärmen lite skrovlig, annars ett fint ex. (Sagas berömda böcker - Saga 37)
  –  :  Hjortdödaren. Översättning för Saga av Harald Johnsson. [ref 79340]    85:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1929. Liten 8:o. 211, (5) s. Illustrerad av Brita Ellström. 1:a upplagan i Barnbiblioteket Saga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen delvis stukade, pärmarna något solkade. Namnteckning på fria försättsbladet. (Barnbiblioteket Saga 138)
  –  :  Prärien. Översättning och bearbetning av Josef G. Jonsson. [ref 79491]    75:-
    Lindqvists 1946. Liten 8:o. 192 s. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, annars ett fint ex. (Lindqvists Ungdomsböcker 224)
Coryell, Hubert V.:  Tan-ta-ka. [ref 21103]    90:-
    Åhlén & Åkerlund (Albert Bonnier) 1946. 127, (1) s. Omslag och illustrationer av Bo Vilson. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Rygghuvud och -fot obetydligt skavda, tillskrift på försättsbladet, i övrigt ett fint ex. (Indianboken)
Dahl, Roald:  Häxorna. Översättning av Meta Ottosson. [ref 78633]    80:-
    Tiden 1999. 211, (1) s. 3:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, rygghuvud och -fot aningen stötta, tillskrift på försättsbladet.
  –  :  James och jättepersikan. Översättning av Meta Ottosson. [ref 79237]    85:-
    Tiden 1996. 165 s. Illustrerad av Quentin Blake. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet obetydligt stukat, i övrigt fint ex.
  –  :  Kalle och chokladfabriken. Översättning av Viveka Tunek. [ref 23417]    85:-
    Tiden 1993. 161, (1) s. Omslag och illustrationer av Michael Foreman. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Kalle och chokladfabriken. Översättning av Viveka Tunek. [ref 78643]    120:-
    Tiden 2000. 4:o. 127, (1) s. Illustrerad av Quentin Blake. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Matilda. [ref 79236]    90:-
    Tiden 2004. 241, (1) s. Illustrerad av Quentin Blake. 3:e upplagan, 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Dahlberg, Erik:  Olle Degersvärds hemkomst. [ref 79492]    75:-
    Hasselgrens, Stockholm, 1946. Liten 8:o. 166 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Främre pärmens insida och försättsblad lätt fläckade. Tillskrift på försättsbladet.
Dale, Donald:  Hårda tag i Raputa. [ref 79493]    75:-
    Wahlströms 1949. Liten 8:o. 134 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, annars ett fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 568)
   Flyglöjtnant Jowitt (Jojo) på nya äventyr.
Dalström, Kata:  Nordiska hjeltesagor för ungdom. Med nytt förord av Alf Henrikson. [ref 30533]    90:-
    Rediviva 1986. (8), 224 s. Faksimilutgåva av originalupplagan som utgavs 1888. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Suecica rediviva 103)
Daly, Kathleen N.:  Den nya hundvalpen. Svensk text: Erna och Gösta Knutsson. [ref 70741]    90:-
    Folket i Bild [1960]. (24) s. Illustrerad av Lilian Obligado. Förlagets dekorerade pappband. (FIB:s gyllene bok 162)
  –  :  Kalle Kul och hans vänner. Svensk text: Erna och Gösta Knutsson. [ref 70739]    80:-
    Folket i Bild [1957]. (24) s. Illustrerad av Art Seiden. Förlagets dekorerade pappband. (FIB:s gyllene bok 102)
Danielsson, Bengt:  Villervalle i Söderhavet. [ref 48150]    200:-
    Saxon & Lindström 1957. 239 s. Illustrerad av Pierre Heyman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Den första boken om den kände Villervalle.

Se bild på boken
  –  :  Villervalles ökenäventyr. [ref 80014]    110:-
    Saxon & Lindström 1958. 223 s. Illustrerad av Pierre Heyman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Defoe, Daniel:  Robinson Crusoe. Översättning av Ragnhild Hallén. [ref 80307]    75:-
    Bokförlaget Ardor 1945. 181 s. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite skavt ex, något lös i bindningen.
   Pärmbilden av Gunnar Widholm.
Disney:  Kogänget. Översättning av Cecilia Lidbeck. [ref 78963]    90:-
    Richters, Malmö, 2004. 4:o. 96 s. Genomgående illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Disney, Walt:  Pinocchio. [ref 33129]    150:-
    Folket i Bild 1968. Stor 4:o. (26) s. Illustrationer från Walt Disney's studio bearbetade av Al Dempster. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot stötta. (FIB:s stora gyllene bok)
   Historien är bearbetad av Steffi Fletcher från filmen "Pinocchio" som i sin tur är baserad på en berättelse av Collodi.
  –  :  Stampe. Text av Torben Gregersen. Svensk tolkning av L. Gottfrid Sjöholm. [ref 71103]    200:-
    Svenska Bokförlaget / Bonniers 1948. 35, (1) s. Illustrationer i färg och svartvitt ur Walt Disneys tecknade film "Bambi". 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något nött band, främre innerfalsen öppen. De svartvita illustrationerna skickligt färglagda med färgpenna. Bakre pärmen tyvärr fullklottrad med blyerts.
Dunge, John:  Sagan om Batte Buck och Jungfru Rinda. [ref 59390]    75:-
    Litteraturförlaget 1941. 32 s. Illustrerad med originalträsnitt av författaren. Klammerhäftad.
Ebeling, Elisabeth:  Kristofer Columbus. Amerikas upptäckt. Ett 400-årigt minne. [ref 78682]    350:-
    Förlagsort saknas (ca 1895). 4:o. (12) s. Genomgående illustrerad i färg. Färglitografiskt tryck av Axel Eliasson. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna något fläckade, ryggen med några sprickor i klotremsan, bindningen likväl fast. Inlagan med några smärre fläckar i marginalerna, klistrade eftersättsbladet med en del fuktfläckar.
   Ovanlig. Elisabeth Ebeling (1828-1905) tysk författare av sagor, romaner , noveller och pjäser; ofta för barn. "Dörnröschen. Ein dramatisiertes Märchen" tonsattes av Engelbert Humperdink. Hennes arbeten står idag knappast att finna varken i europeiska eller amerikanska bibliotek, hennes stora produktion till trots. Källa: Shawn C. Jarvis, Jeannine Blackwell " The queen's mirror: fairy tales by German women, 1780-1900", University of Nebraska Press, 2001.

Se bild på boken
Ekermann, A. (utg.):  Från Nordens forntid. Fornnordiska sagor bearbetade på svenska. [ref 15161]    400:-
    Norstedts 1895. (8), 348 s. Illustrerad med originalteckningar av Jenny Nyström-Stoopendaal. Förlagets vackra mörkblå klotband med ryggförgyllning samt pärmdekor i rött och silver. Nedre pärmhörnen obetydligt stötta, svaga bruksspår på bakre pärmen samt namnteckning på försättsbladets baksida, annars ett fint ex.
Se bild på boken
Ellis, Edward S.:  Hjortfot i Klippiga Bergen. [ref 79348]    95:-
    Wahlströms 1932. Liten 8:o. 158, (2) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst, främre pärmen med brytskada, pärmhörnen stukade. (B. Wahlströms ungdomsböcker 34)
  –  :  Hjortfot i vildmarken. Översättning från engelskan av Ragnar Stigen. [ref 79345]    125:-
    Wahlströms 1928. Liten 8:o. 158 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst, främre innerfalsen öppen (ej loss), bakre innerfalsen med liten spricka. Lite sladdrig i bindningen och lätt böjda pärmar. (B. Wahlströms ungdomsböcker 112)
   Omslag av David Ljungdahl.
  –  :  Hjortfot och nybyggarna. [ref 19567]    100:-
    Wahlströms 1933. Liten 8:o. 156, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst, pärmhörnen delvis något stukade. Namnteckning på fria försättsbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 192)
  –  :  Hjortfot på prärien. Översättning från engelskan av E. Grafström. [ref 79346]    95:-
    Wahlströms 1927. Liten 8:o. 160 s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Pärmarna svagt buktande, främre innerfals med genomgående spricka, något lös i bindningen. (B. Wahlströms ungdomsböcker 31)
  –  :  Hjortfot. Berättelse för pojkar. Översättning från engelskan av E. Grafström. [ref 79341]    95:-
    Wahlströms 1927. Liten 8:o. 158, (2) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst och något nött ex med ett par ljusa fläckar på främre pärmen. Namnstämpel på försättsbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 25)
  –  :  I rödskinnens våld. Översättning från engelskan av Ragnar Stigen. [ref 80104]    250:-
    Wahlströms 1927. Liten 8:o. 157, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen lätt nött, pärmarna något böjda, i övrigt mycket gott skick. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 104)
   Omslag av David Ljungdahl.

Se bild på boken
  –  :  Vargöra. Berättelse för pojkar. Översättning från engelska av Oscar Nachman. [ref 79344]    90:-
    Wahlströms 1935. 156, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst och lite lös i bindningen, pärmhörnen delvis stukade. (B. Wahlströms ungdomsböcker 223)
Se bild på boken
Elofson, Gun (red.):  Grodkungen och andra sagor. Illustrerade av Hans Arnold. [ref 78614]    125:-
    Hemmets Journals Förlag, Malmö, 1973. Stor 4:o. 43, (1) s. Rikt illustrerad i färg av Hans Arnold. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen med några mindre skrapmärken, i övrigt gott skick.
Ende, Michael:  Momo eller Kampen om tiden. En sagoroman. Från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 80736]    90:-
    Berghs 2007. 310 s. Omslag och illustrationer av författaren. 8:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Engström, Albert:  Lukas Mosak (1891). Förord av Ernst Malmberg. [ref 26327]    200:-
    Ditt lands förlag, Stockholm, 1944. Förord 4 s. + 6 blad i färg samt 2 porträtt i svartvitt. Faksimilupplaga. Klotryggsband med marmorerade pärmar + häfte. I kassett med påklistrad etikett. Fint ex.
   Albert Engströms första handritade bok.
Forss-Nordström, Lilli:  Barnteater i Alberga. Fem pjäser för ungdom. [ref 76417]    80:-
    Gebers 1939. 173 s. Illustrerad med teckningar av Gerd I:son Nyqvist. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. (Våra böcker- 7-12 åringarnas bibliotek)
Foster, Harold R.:  Prins Valiant i Afrika. [ref 77626]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1976. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen obetydligt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant i Nya Världen. [ref 77631]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1977. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Angor Wrack, sjökonungen. [ref 77625]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1976. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen obetydligt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Demonernas kloster. [ref 77642]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1985. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Den vilda flickan. [ref 77641]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1985. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Duell på Irland. [ref 77638]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1980. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Bakre omslaget svagt gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Floden som försvann. [ref 77637]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1980. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Bakre omslaget obetydligt gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Geoffrey Arf. [ref 77634]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1979. 4:o. 47 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. I krig och kärlek. [ref 77635]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1979. 4:o. 46 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Jakten på Graal. [ref 77640]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1984. Stor 4:o. (50) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Rävspel och ränker. [ref 77639]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1984. Stor 4:o. (48) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Solgudinnan. [ref 77632]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1978. 4:o. 46 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
  –  :  Prins Valiant. Striden om Saramand. [ref 77630]    75:-
    Semic, Sundbyberg, 1977. 4:o. 48 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Mycket gott skick.
Franzén, Nils-Olof:  Agaton Sax och Bröderna Max. [ref 80178]    125:-
    Bonniers 1965. 121, (4) s. Omslag och illustrationer av Åke Lewerth. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. För- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel, i övrigt mycket gott skick. (Bonniers Önskedeckare)
  –  :  Agaton Sax och Byköpings gästabud. [ref 805]    120:-
    Bonniers 1963. 120, (6) s. Omslag och illustrationer av Åke Lewerth. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet obetydligt stukat, för- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel. Ett fint ex, anmärkningarna till trots. (Önskeböckerna)
Funck, Thomas:  Kalle Stropp och Grodan Boll på äventyr med flotten. [ref 22710]    175:-
    Tiden 1956. 86, (2) s. Illustrerad av Einar Norelius. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Liten lagad falsreva (ca 35 mm) vid bakre pärmen annars fin. (Tidens barnkammarbibliotek 4)
Se bild på boken
Gestrin, Mathilda:  Frestelsen. Berättelse. Med förord af – rn. [ref 74058]    200:-
    Viktor Böhlmarks Förlag, Stockholm, 1877. Liten 8:o. 35 s. + 2 färgplanscher. Samtida klotryggsband med monterad pärmbild. Försättsblad saknas. Planscherna något åldersfläckade i marginalen, annars inlagan i bra skick. Pärmarnas ytterkanter lätt stötta.
Se bild på boken
Ghobé, Gerda:  Anne Vildkatt som gift. [ref 12324]    90:-
    Wahlströms 1947. 137, (1) s. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms flickböcker 490)
  –  :  Lilla miss Mary. [ref 12323]    80:-
    Wahlströms 1937. Liten 8:o. 156 s. Med 6 illustrationer. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något stötta hörn och ryggändar. Namnteckning på främre pärmens insida och på försättsbladet. (B. Wahlströms flickböcker 240)
Grahn-Möller , Fred.:  Pyttan och jag. [ref 76422]    120:-
    Centrum, Stockholm, 1945. 86, (1) s. Med teckningar av Louise Peyron-Carlberg. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stött.
Granér, Cyrus (red.):  Bland tomtar och troll. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. 1935. Tjugoåttonde årgången. [ref 77757]    500:-
    Åhlén & Åkerlund 1935. 118, (1) s. + 15 inklistrade planschblad i färg samt ett flertal illustrationer i texten utförda av John Bauer och Einar Norelius. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn stukade. Pärmar, inlaga och skyddsomslag något gulnade. Skyddsomslaget något fläckat, samt med några revor och vissa pappersförluster.
   Den så kallade lyxupplagan med inklistrade färgplanscher.
  –  :  Bland tomtar och troll. Trettionde årgången 1937. [ref 79001]    300:-
    Åhlén & Åkerlund / Albert Bonnier 1937. 129 s. Monterade färgplanscher med illustrationer av John Bauer och Einar Norelius. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med monterad färgplansch på främre pärmen. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn något stukade, spricka om ca 3 cm i bakre falsen, främre innerfals med 3 kortare sprickor.
   Lyxupplagan.
  –  :  Guldslottet. Barnens julbok. Nr 39 - 1937. [ref 78999]    125:-
    Åhlén & Åkerlund / Albert Bonnier 1937. 84, (1) s. Illustrationer av Einar Nerman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med monterad färgplansch på främre pärmen. Rygghuvud och -fot tämligen kraftigt stukade, innerfalsen delvis sprucken.
  –  :  Guldslottet. Barnens julbok. Nr 40 - 1938. [ref 79000]    150:-
    Åhlén & Åkerlund / Albert Bonnier 1938. 85, (1) s. Illustrationer av Einar Nerman. Helsidesplanscher i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med monterad färgplansch på främre pärmen. Rygghuvud och -fot något stukade, främre innerfals med 3 mindre sprickor.
Granér, Cyrys (red.):  Bland tomtar och troll. Årgång 2. En samling sagor och berättelser utgivna av "Julbockens" redaktion. [ref 78617]    1300:-
    "Julstämnings" Förlag, Göteborg, 1908. 104 s. + 20 helsidesplanscher, huvudsakligen i färg. Illustrerad av John Bauer. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Försättsbladet saknas samt en av färgplanscherna med ca 5 cm reva i nedre marginalen. Exlibris.
Se bild på boken
Green, Fitzhugh:  Martin Johnson, lejonjägaren. [ref 77852]    125:-
    Holger Schildts Förlag, Stockholm, 1930. 217 s. Fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med centimeterlång reva, pärmhörnen något stukade. Fria försättsbladets övre marginal bortskuren.
Greig, Elna (text):  Räkna med krokodiler! Magnetisk räknebok. Efter en idé av Roger Burrows. [ref 70723]    125:-
    Goboken, Helsingborg, 2002. Rikt illustrerad av Lorna Kent samt med 56 lösa magneter med siffror och bilder. Förlagets dekorerade pappband.
   1 magnet för mycket.

Se bild på boken
Gripe, Maria:  Agnes Cecilia - en sällsam historia. [ref 80891]    125:-
    Bonniers Juniorförlag, Stockholm, 1990. 219, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggfot och pärmhörn obetydligt stukade.
  –  :  Boken om Hugo och Josefin. [ref 74357]    100:-
    Bonniers Juniorförlag 1987. 443, (1) s. Illustrerad med teckningar av Harald Gripe. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
   Samlingsvolym innehållande: Josefin. – Hugo och Josefin. – Hugo. Tidigare utgivna i separata volymer.
  –  :  Eget rum. [ref 80829]    85:-
    Bonniers Juniorförlag, Stockholm, 1992. 262, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
  –  :  Tre trappor upp med hiss. [ref 68334]    90:-
    Bonniers Juniorförlag, Stockholm, 1991. 245, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Harald Gripe.
Gudfred (utg.):  Ödets sällsamma skickelser. Valda berättelser om intressanta tilldragelser ur det menskliga lifvet, visande Försynens styrande hand till räddning ur lifsfaror och farliga äfventyr samt oskuldens skydd och brottets upptäckt af v. Houwald, Gutzkow, Schmid, Müller, Meissner, Seubert, de Bazanville, Dielitz, v. Schubert och Vanauld. Samlade och utgifne till läsning för alla åldrar. [ref 75260]    450:-
    L:s Gust. Rylander, Bazarn å Norrbro, Stockholm 1848. Liten 8:o. (4), 139 s. + 6 handkolorerade planscher. Äldre enkelt halvklotband utan ryggtitel. Lätt nött, ytterkanterna lite skavda. Planscher och inlaga är i bra skick.
   Felpaginerad. Ark 10, s. 119 och följande skall vara 109 etc.

Se bild på boken
Hammond, Ralph:  Främlingarnas ö. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 80107]    90:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 175, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, pärmarna med vertikala veck, bakre pärmen lätt repad. (Önskeböckerna 174)
   Författaren är kanske mer känd som Hammond Innes och för sina thrillers och äventyrsberättelser för vuxna läsare.
Hellström, Lilly (red.):  Guldslottet. Barnens julbok. Nr 29 - 1927. [ref 35062]    80:-
    Folkskolans Barntidning A.-B., (Stina Quint), Stockholm, 1927. 126, (1) s. Illustrerad av A.T. Nyberg och Edw. Berggren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn samt en liten fläck på främre pärmen. Tillskrift på försättsbladet.
Henrikson, Alf:  Skansenresan. [ref 60059]    110:-
    Trevi 1990. Liten 4:o. 56, (2) s. Genomillustrerad i färg av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Herlin, Sonja:  En sten, en sten ... [ref 73066]    100:-
    Författaren, Stockholm, 1998. 71 s. Rikt illustrerad i färg av Martin Etherton Friberg. Förlagets dekorerade pappband. Exemplaret är signerat med blyerts.
Holesch, Ditha:  Tschief. Berättelsen om en stenget. Till svenska av Tore Morgan. [ref 70930]    85:-
    Natur och Kultur 1953. 165, (1) s. + 8 blad med 16 planscher efter fotografier av E. Meerkämper, Davos. Förlagets marmorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med några små revor i övre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Tschief. Berättelsen om en stenget. Till svenska av Tore Morgan. [ref 70931]    75:-
    Natur och Kultur 1953. 165, (1) s. + 8 blad med 16 planscher efter fotografier av E. Meerkämper, Davos. Häftad. Främre omslag obetydligt naggat i övre kanten. Ouppskuren.
Holm, Henry:  Det mörka valvet. [ref 80620]    85:-
    Natur och Kultur 1959. 137, (1) s. Illustrerad med kartskisser. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med ett antal mindre veck.
Holmberg, Åke:  Ett äventyr i Stockholm. [ref 70976]    80:-
    Rabén & Sjögren / Folket i Bild 1955. Liten 8:o. 135, (1) s. Omslag och illustrationer av Sven Hemmel. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med ett par små skador på övre delen, i övrigt ett fint ex. (FIB:s ungdomsböcker 16)
  –  :  Ture Sventon i öknen. [ref 80494]    100:-
    Rabén & Sjögren 1966. 139, (1) s. Omslag och illustrationer av Sven Hemmel. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Små märken efter tejp samt litet namn på insidan av främre pärmen annars fin. (Pop böckerna 14)
Högelin, Gösta:  Alaska-Fred i knipa. Berättelse för pojkar. [ref 79356]    80:-
    Wahlströms 1938. 155, (5) s. Med 6 illustrationer av Gustaf Lannmark. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 263)
  –  :  Gänget i ring 1. Berättelse för pojkar. [ref 79494]    80:-
    Wahlströms 1938. Liten 8:o. 155, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Rygghuvud och -fot lätt stötta, tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 286)
   Omslag av David Ljungdahl.
  –  :  Rolf i Persien. Berättelse för pojkar. [ref 79496]    70:-
    Wahlströms 1948. Liten 8:o. 138 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 537)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Rolf kommer igen. Berättelse för pojkar. [ref 79495]    70:-
    Wahlströms 1947. Liten 8:o. 138 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ett blad med vikt hörn, tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 509)
   Omslag av G. Lannmark.
Ingvar, Sven:  Bill Brandon. [ref 54029]    100:-
    Rabén & Sjögren 1952. 137 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Med dedikation från författaren på försättsbladet.
   Första boken i den långa serien om Bill Brandon – en cowboy från Texas.
Jansson, Tove:  Mumintrollet 1. [ref 79557]    300:-
    Gebers 1957. Tvär 8:o. 123 s. Genomgående illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst. Pärmar och rygg tämligen kraftigt solkade, inlagan något gulnad samt med några kraftigare fläckar, första sidan handkolorerad av föregående ägare. Främre innerfals med genomgående spricka, fria försättsbladet avlägsnat.
   Mumintrollet i serieform som innehåller episoderna: Mumintrollet, Muminfamiljen, Den ensliga ön.

Se bild på boken
  –  :  Mumintrollet 2. [ref 79556]    300:-
    Gebers 1957. Tvär 8:o. 135 s. Genomgående illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst, något lös i bindningen. Pärmar och rygg tämligen kraftigt solkade, pärmhörnen delvis stukade. Inlagan med några smärre fläckar, första sidan handkolorerad av föregående ägare.
   Mumintrollet i serieform som innehåller episoderna: Familjen lever högt, Den farliga vintern, Låtsaslek.

Se bild på boken
  –  :  Mumintrollet 3. [ref 59784]    400:-
    Gebers 1958. Tvär 8:o. 103 s. Genomgående illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Pärmar och rygg samt undre snittet något solkade, inlagan med enstaka smärre fläckar. Främre pärmens hörn lätt stukade.
Se bild på boken
  –  :  Mumintrollet. 6. [ref 59787]    375:-
    Gebers 1962. Tvär 8:o. 92, (1) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst, ryggen blekt, bakre pärmen lätt solkad.
Se bild på boken
Janzon, Anna:  Sagan om grodan och den lilla prinsessan. Ritad och rimmad. [ref 80363]    600:-
    Norstedts [1911]. 4:o. (2), [16] s. Genomgående med författarens illustrationer i utsökta färgreproduktioner. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna endast lätt solkade, samt med några smärre stöt- och skrapmärken. Inlagan med ett obetydligt riss samt ett fåtal smärre veck i nedre marginalen.
   Författarinnans debut? Endast två kända verk finns hos Kungliga Biblioteket; detta verk samt bilderboken "En saga om fem föräldralösa barn", vilken utgavs 1914. Boken är större än bilden visar.

Se bild på boken
Jerome, Jerome K.:  Tre män i en båt. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 59028]    90:-
    Bonniers 1962. 187, (5) s. Illustrationer och omslag av Gunnar Brusewitz. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stukade. (De odödliga ungdomsböckerna 70)
Johns, W.E.:  Biggles & Co. [ref 74725]    75:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1949. Liten 8:o. 109, (2) s. Omslag och illustrationer av Björn Karlström. Ny utgåva. Häftad. Omslagen med ett par mindre veck samt ett litet riss vid rygghuvudet; i övrigt fint ex. (Pojkarnas flygbok)
  –  :  Biggles & Co. [ref 69452]    125:-
    Bonniers 1952. 191, (1) s. 19:e-23:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarnas ytterkanter lätt nötta. Namnteckning och datering med rött bläck på främre pärmens insida. Annars ett mycket bra ex. (Önskeböckerna 17-18)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles flyger norrut. [ref 79528]    80:-
    Åhlén & Åkerlund 1952. 112 s. Illustrerad av Göte Göransson. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, bakre pärmen något gulnad; i övrigt gott skick. (Pojkarnas flygbok)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles flyger vidare. Berättelser om Biggles, King och Worrals. [ref 66790]    100:-
    Wahlströms 1948. 136 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, bakre pärmen med ett par små fläckar. (B. Wahlströms ungdomsböcker 519)
   Omslag av Bertil Hegland. Innehåll: Åska över Tyskland. En Biggles-berättelse. - Ett uppdrag i Orienten. En King-berättelse. - På hemmafronten. En Worrals-berättelse.
  –  :  Biggles flyger västerut. [ref 67620]    80:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1953. 112 s. Omslag och illustrationer av B.O. Wennerberg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmen lätt solkad, i övrigt fint ex. (Pojkarnas flygbok)
  –  :  Biggles flyger österut. Från engelskan av Gösta Olzon. [ref 79365]    400:-
    Bonniers 1940. 216, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Främre pärmen svagt buktande, i övrigt mycket gott skick. (Önskeböckerna)
   Omslag av Gunnar Lindvall.

Se bild på boken
  –  :  Biggles i Antarktis. [ref 74102]    80:-
    Wahlströms 1951. Liten 8:o. 216 s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 587-588)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Biggles i djungeln. [ref 72308]    100:-
    Bonniers 1948. 200, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något sned rygg och lite stött. (Önskeböckerna 81)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles i oasen. [ref 3700]    120:-
    Bonniers 1949. 224, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna med svaga bruksspår, den bakre lätt fläckad. Tillskrift på försättsbladet. (Önskeböckerna 88)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles i Orienten. [ref 66789]    80:-
    Wahlströms 1948. Liten 8:o. 223 s. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, bakre pärmen lätt solkad, namnstämpel på försättsbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 414-415)
  –  :  Biggles i Spanien. [ref 69453]    125:-
    Bonniers 1942. 226, (1) s. 11:e-15:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, bakre pärmen med några smärre fläckar. (Önskeböckerna 29-30)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles i strid. Översättning av Eric Zedig. [ref 67466]    90:-
    Wahlströms 1958. Liten 8:o. 214, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst. Hörnen lätt stötta, främre pärmen aningen fläckad. Namnteckning på smutstitelbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 904-905)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Biggles i Söderhavet. [ref 67617]    70:-
    Bonniers 1950. 226, (3) s. 21:a-25:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen sned, bakre pärmen lätt nött i ytterkanten och något småfläckad, inlagan lätt gulnad i marginalerna. Tillskrift på försättsbladet. (Önskeböckerna 94)
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Biggles i tropikerna. [ref 66786]    80:-
    Wahlströms 1949. Liten 8:o. 217, (1) s. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt skavd, namnstämpel på försättsbladet, i övrigt ett bra ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 382-383)
   Omslag av G. Lannmark.
  –  :  Biggles i öknen. [ref 67272]    80:-
    Wahlströms 1943. Liten 8:o. 217, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt nött och något flammig rygg, annars ett bra ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 366-367)
   Omslag av G. Lannmark.
  –  :  Biggles i öknen. [ref 79524]    110:-
    Wahlströms 1943. Liten 8:o. 217, (6) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Snedläst. Rygghuvud, -fot och pärmhörn något stukade, bakre pärmen svagt solkad. Namnteckning på fria försättsbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 366-367)
   Omslag av G. Lannmark.
  –  :  Biggles möter leopardmännen. [ref 65562]    80:-
    Wahlströms 1963. Liten 8:o. 187, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Svagt veck på ryggen, annars fin. (B. Wahlströms ungdomsböcker 1147-48)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Biggles och den mystiska ön. [ref 67468]    80:-
    Wahlströms 1959. Liten 8:o. 187, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite flammig rygg, lätt stötta hörn, fuktrand i övre hörnet på bakre pärmen. Namninitialer stämplade på smutstitelbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 991-992)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Biggles och den svarte rövaren. [ref 65561]    100:-
    Bonniers 1953. 159, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna med obetydliga bruksspår. (Önskeböckerna 111)
   Omslag av Martin Guhl.
  –  :  Biggles och inka-skatten. Ny, modern översättning av Bo Hedekrans. [ref 78953]    100:-
    Wahlströms 1971. Liten 8:o. 195, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Omslag av Ola Ericson. (B. Wahlströms ungdomsböcker 1613-1614)
   Denna Biggles-bok utkom första gången 1952 i Lejonserien i annan översättning. Denna nyutgåva är den första inbundna upplagan.
  –  :  Biggles och inka-skatten. Översättning av Josef Almqvist. [ref 23637]    125:-
    Wahlströms 1952. Liten 8:o. 125, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med veck och små lagningar, bakre omslag med lagad (ej tejpad) reva, i övrigt obetydliga bruksspår. (Lejon-serien 5)
  –  :  Biggles och luftpiraterna. [ref 66796]    95:-
    Wahlströms 1952. Liten 8:o. 214, (6) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmen med litet stötmärke, i övrigt mycket gott skick. (B. Wahlströms ungdomsböcker 684-685)
   Omslag av Björn Karlström.
  –  :  Biggles ordnar saken. [ref 57661]    125:-
    Bonniers 1954. 184, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, aningen blekt rygg med otydlig titel. (Önskeböckerna 120)
   Omslag av Martin Guhl.
  –  :  Biggles på u-båtsjakt. [ref 79522]    75:-
    Wahlströms 1949. Liten 8:o. 216, (7) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Biggles som flygdetektiv. [ref 67279]    110:-
    Wahlströms 1951. Liten 8:o. 137, (6) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen delviss lätt stukade, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 622)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  Biggles spelar högt. [ref 67465]    90:-
    Wahlströms 1957. Liten 8:o. 214, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen med skrapmärke, annars fin. (B. Wahlströms ungdomsböcker 894-895)
   Omslag av Björn Karlström.
  –  :  Biggles söker en skatt. [ref 36083]    80:-
    Wahlströms 1956. Liten 8:o. 134, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stött vid rygghuvud och -fot samt på främre hörnen, för- och eftersättsblad med tvärgående veck. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 815)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  King & Co. [ref 69449]    95:-
    Wahlströms 1946. Liten 8:o. 219, (5) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst. Rygghuvud och -fot lätt stukade, i övrigt mycket gott skick. (B. Wahlströms ungdomsböcker 468-469)
   Omslag av G. Lannmark.
  –  :  King griper in. [ref 79518]    85:-
    Wahlströms 1950. Liten 8:o. 217, (7) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
  –  :  King gör rent hus. [ref 79517]    95:-
    Wahlströms 1948. Liten 8:o. 218, (6) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Litet stötmärke på bakre pärmen, i övrigt mycket gott skick. (B. Wahlströms ungdomsböcker 546-457)
  –  :  King gör rent hus. [ref 52886]    80:-
    Wahlströms 1949. Liten 8:o. 218 s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt skavd men något snedläst. (B. Wahlströms ungdomsböcker 546-457)
  –  :  King i okänt land. [ref 79521]    85:-
    Wahlströms 1952. Liten 8:o. 212, (7) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmen med litet stötmärke, i övrigt mycket gott skick. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 682-683)
  –  :  King i Orienten. [ref 66799]    80:-
    Wahlströms 1949. Liten 8:o. 217, (1) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Aningen snedläst, i övrigt obetydliga bruksspår. (B. Wahlströms ungdomsböcker 576-577)
   Omslag av Bertil Hegland.
  –  :  King vid commandotrupperna. [ref 79519]    75:-
    Wahlströms 1951. Liten 8:o. 217, (6) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 412-413)
   Omslag av G. Lannmark.
  –  :  Med Biggles över kanalen. [ref 65977]    95:-
    Åhlén & Åkerlund 1947. 126, (1) s. Illustrerad av Harry Nørstrand. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet, i övrigt fint ex. (Pojkarnas flygbok)
   Utgavs första gången i svensk översättning 1943, då med titeln Biggles i fält.
  –  :  Nära ögat för Biggles. [ref 67341]    85:-
    Bonniers 1954. 150, (3) s. 13:e-16:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ett blad med lagad marginalskada och reva, några blad med hundöron. (Önskeböckerna 126)
  –  :  Nära ögat för Biggles. [ref 77831]    125:-
    Bonniers 1954. 150, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (Önskeböckerna 126)
  –  :  Spionflygarna. [ref 78949]    80:-
    Wahlströms 1948. Liten 8:o. 138 s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stött vid rygghuvud och -fot, fläck på bakre pärmen, annars fin. (B. Wahlströms ungdomsböcker 345)
   Omslag av G. Lannmark.
Johnsson, Harald:  Sagan om Sven och prinsessan Snuske-Lisa. [ref 76480]    125:-
    Wahlströms 1920. Tvär 4:o. (22) s. Med originalträsnitt av John Dunge. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna lätt fläckade och ojämnt mörktonade, kanterna skavda. Loss i främre innerfalsen, inlagans häftklamrar rostiga.
Kajander, Wilhelm - Engström, Julius (utg.):  Barnavännen. Illustrerad tidning för barnen. Årgång 5-9. [ref 2824]    175:-
    Svenska Lutherska Evangeliföreningen i Finland, Helsingfors, 1895-1890. (4), 96 + (4), 96 + (4), 96 + (4), 96 + (4), 96 s. Rikt illustrerad. Hårt nött rygg, främre falsen svag, pärmarna med bruksspår och skavda kanter. För- och eftersättsblad lätt fläckade, försättsbladet med påklistrad övervikt papperslapp i övre hörnet för att dölja tillskrift. Inlagan är i mycket bra skick.
   Fem årgångar sammanbundna i en volym.
Kerfve, Axel:  Flykten från Främlingslegionen. [ref 79353]    85:-
    B. Wahlströms Bokförlag, Stockholm, 1942. Liten 8:o. 138, (6) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Pärmhörnen delvis lätt stukade, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 347)
Kingston, W.H.G.:  Äfventyr och skildringar från Indien. Berättelse för ungdom. Öfversättning och bearbetning af C.F. Bagge. [ref 78201]    225:-
    Förlagsföreningen, Stockholm, 1877. Liten 8:o. (2), 163 s. + 8 helsidesplanscher i träsnitt. Förlagets dekorerade klotband. Något snedläst. Pärmhörnen något stukade, pärmarna med några smärre skrapmärken. Diskreta exlibris-stämplar på för och eftersättsblad.
Kipling, Rudyard:  Djungelboken. - Andra djungelboken. Översättning från engelskan av Tom Wilson. [ref 64075]    125:-
    Björck & Börjesson 1924. Liten 8:o. 146 s. + 8 planscher; +185, (2) s. + 8 planscher av David Ljungdahl. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Rygghuvud och -fot aningen skavda, pärmhörnen något stötta. Inlagans övre hörn genomgående med lätt stukning. (Berömda Ungdomsböcker)
   Båda "Djungelböckerna" sammanbundna i 1 volym.

Se bild på boken
  –  :  Just så-historier. Översättning: Britt G. Hallqvist. [ref 79761]    110:-
    Brombergs 2008. 149, (2) s. Illustrerad av författaren. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Förordet med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex. (Nobelklassiker)
Kjellgren, Josef:  Nya äventyr i skärgården. [ref 31009]    80:-
    Natur och Kultur 1943. 188 s. Illustrerad med karta. 2:a upplagan. Gediget biblioteksband med pärmbild. Ocirkulerat ex utan stämplar med utlåningskort i ficka innaför bakre pärmen.
   Handlar om en tam utter.
Klingberg, Göte (red.):  Läsning för ungt folk. Äldre europeisk barn- och ungdomslitteratur. I urval samt med inledning och kommentar av Göte Klingberg. [ref 70145]    100:-
    Natur och Kultur 1966. 254 s. + 8 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och något skadat samt blekt på ryggen.
Klintberg, Bengt af:  Oknytt. Gamla folksägner återberättade av författaren. [ref 72627]    150:-
    Gidlunds 1983. Stor 8:o. 63, (1) s. Teckningar av Ewa Östergren. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. Dedikation från illustratören "Ewa".
  –  :  Skogsmusen och husmusen och andra gamla djursagor återberättade av Bengt af Klintberg. [ref 72628]    150:-
    Gidlunds 1983. Stor 8:o. 62, (1) s. Illustrationer av Ewa Östergren. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från illustratören "Ewa".
Knutsson, Gösta:  Heja, Pelle Svanslös! [ref 32823]    70:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 121, (2) s. 66:e-80:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite slapp i bindningen, skavda hörn samt blyertsludd på pärmens insida och försättsblad. (Bonniers Barnbibliotek 98)
  –  :  Hur ska det gå för Pelle Svanslös? [ref 52689]    75:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 140, (1) s. Omslag och illustrationer av Lucie Lundberg. Tusende. 76:e-85:e tusendet. Förlagets klotryggsband med halvhårda pärmar och pärmbild. Främre pärmen med lätta brytveck, yttersnittet lätt fläckat, i övrigt ett fint ex. (Bonniers barnbibliotek 74)
  –  :  Här bor jag! [ref 72180]    90:-
    Folket i Bild [1951]. (28) s. Illustrerad av Lilian Obligado. Förlagets dekorerade pappband. Namn inskrivet av barn på främre pärmens insida (namnetiketten). Något nött ex med tummade sidor och några med fläckar. (FIB:s gyllene bok 17)
  –  :  Nalle Lufs och Skrutten. [ref 29853]    100:-
    Bonniers 1952. Liten 8:o. 116, (4) s. Omslag och illustrationer av Eva Alexandrowa-Lefferts. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med halvhårda pärmar och pärmbild. Mycket bra ex. (Bonniers barnbibliotek 105)
  –  :  Nicke med luggen. [ref 4739]    85:-
    Bonniers 1971. 97, (1) s. Illustrerad med teckningar av Lisbeth Holmberg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Bonniers Illustrerade Barnböcker)
  –  :  Pelle Svanslös i skolan. [ref 80745]    75:-
    Bonniers 1965. 103, (2) s. Med omslag och illustrationer av Iben Clante. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn något stukade.
  –  :  Pelle Svanslös och Maja Gräddnos. [ref 32821]    95:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 125, (1) s. Illustrerad av Lucie Lindberg. 21:a - 50:e tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något lös i bindningen, pärmhörnen med ett par smärre stötmärken. Namnstämpel på för-, smutstitel- och titelblad.
Kruse, Anna - Löwenhielm, Laura:  Vår första läsebok. [ref 74237]    90:-
    Billes 1909. (4), 79, (1) s. Med teckningar av Anna Lindberg. Förlagets dekorerade halvklotband. Pärmarna något nötta och lite fläckade. Främre innerfalsen skadad (ej loss). Namnteckning och årtalet 1913 skrivet med bläck på försättsbladet. Några sidor i början fläckade och några illustrationer färglagda av tidigare ägare.
Kullman, Harry:  Leve konungen. [ref 76421]    80:-
    Rabén & Sjögren 1956. 211, (1) s. Omslag och vinjetter av Gösta Kriland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn.
  –  :  Möte med äventyret. En samlingsvolym. [ref 11881]    80:-
    Rabén & Sjögren 1965. 242, (1) s. Omslag och illustrationer av Claes Bäckström. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn, pärmarna något skamfilade.
   Denna volym innehåller "Hemlig resa", först utkommen 1953 och belönad med Nils Holgerssonplaketten 1955 samt "Rymlingen", först utkommen 1957.
Kylberg, Carl:  ABCD i landtbruk. [ref 298]    850:-
    N.J. Gumperts bokhandel i Göteborg, Wezäta Lito, [1911]. Tvär 4:o. Med 20 litograferade helsides färgplanscher + främre pärmpapper och ett enkelt titelblad. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Lite slitet och stött band. Mycket svaga spår efter kladd på de första sidorna. De inre falsarna lite svaga.
Se bild på boken
Lagerlöf, Selma:  Den heliga natten. [ref 78996]    120:-
    Brombergs 2003. Liten 4:o. (48) s. Illustrerad av Ilon Wikland. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. [ref 61618]    90:-
    Bonniers Juniorförlag 1988. 595, (5) s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagad reva.
  –  :  Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Förkortad version av Tage och Kathrine Aurell 1962, bearbetad och redigerad av Rebecca Alsberg 1989. [ref 78068]    110:-
    Bonniers Carlsen 1998. 4:o. (5), 88, (9) s. Illustrerad i färg av Lars Klinting. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Se bild på boken
Lagerström, Bertil:  Vingar över Pampas. [ref 3038]    80:-
    Åhlén & Åkerlund (Albert Bonnier) 1946. 127 s. Originalupplaga. Illustrerad av Bo Vilson. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Aningen blekt rygg, tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (Pojkarnas flygbok)
   Omslag av Allan Löthman.
Lange, Kurt:  Skärgårdspojkarna.Tre skolpojkars äventyr i havsbandet. Berättelse för pojkar. [ref 79358]    95:-
    Wahlströms 1932. 155, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Snedläst, pärmhörnen något stukade. (B. Wahlströms ungdomsböcker 177)
Laurent, Vivi:  Sagan om Snipp Snapp Snorum. [ref 72601]    500:-
    Åhlén & Åkerlund 1926. Stor 8:o. 73 s. Med 17 monterade färgplanscher och 17 teckningar av Eva Andersson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med pärmbild och trasigt skyddsomslag (stora bitar saknas). Rygghuvud och fot lätt stötta, för- och eftersättsblad mörktonad, annars ett fint ex.
   Bilden visar pärmen, ej omslaget.

Se bild på boken
Lengstrand, Rolf:  Det var en gång en liten häst [på äventyr i en stor stad]. [ref 17941]    150:-
    Wahlströms [1961]. (48) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier av Arthur Svenonius. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lieberath, Ebbe:  Pojkhistorier. [ref 33306]    70:-
    Wahlström & Widstrand / (Albert Bonnier) 1934. 126 s. Illustrerad av Gustav Lannmark. Förlagets klotryggsband med pärmbild (utan ryggtitel). Aningen nötta hörn, liten repa på bakre pärmen, de sista bladen lätt tummade i övre hörnet. (Pojkarnas julbok 1934)
Linck, Olaf:  En skeppspojke bland kinesiska sjörövare. Bemyndigad översättning från danskan av Jenny Jusélius. [ref 41016]    70:-
    Lindqvists 1937. Liten 8:o. 131, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite ojämnt blekt rygg, nedre pärmhörnen lätt stötta, i övrigt fint ex. (Lindqvists Ungdomsböcker)
Lindberg, Margareta:  Julmysteriet. [ref 79659]    70:-
    AWE/Gebers 1989. Liten 8:o. 44, (3) s. Illustrerad av Åke Eriksson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Stora Biblioteket)
Linder, John Lennart:  Den okände ryttaren. [ref 21105]    125:-
    Åhlén & Åkerlund (Albert Bonnier) 1948. 110, (1) s. Omslag och illustrationer av Bo Vilson. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna med obetydliga bruksspår. Tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (Indianboken)
Se bild på boken
Lindgren, Astrid:  Alla mina barn. [ref 80474]    125:-
    Rabén & Sjögren 2003. Tvär 8:o. 190, (1) s. Illustrationer av Ilon Wikland, Björn Berg m fl. 1:a upplagan, 6:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett fåtal smärre veck.
  –  :  Alla vi barn i Bullerbyn. [ref 79046]    175:-
    Rabén & Sjögren 1948. 108 s. Illustrerad av Ingrid Nyman. Originalupplaga. 3:e upplagan, 41:a tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något snedläst. Innerfalsen sprucken, följaktligen något lös i bindningen. Bakre pärmen obetydligt solkad, pärmhörnen något stukade.
  –  :  Barnen på Bråkmakargatan. [ref 66060]    90:-
    Rabén & Sjögren 1959. 107, (1) s. Omslag och illustrationer: Ilon Wikland. 2:a upplagan. 57:e tusendet. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Lätt nött. Bläckkludd på yttersnittet och även lite grann på främre pärmen.
  –  :  Britt-Mari lättar sitt hjärta. [ref 5087]    950:-
    Rabén & Sjögren 1944. 126 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Snedläst samt något lös i bindningen. Bakre pärmen med decimeterlånga sprickor längs alla sidor, främre pärmen med likartade sprickor längs kortsidorna. Fria försättsbladet bortskuret.
   Astrid Lindgrens debut. Mycket ovanlig!

Se bild på boken
  –  :  Emil i Lönneberga. [ref 11239]    75:-
    Rabén & Sjögren 1993. 123, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. 10:e upplagan, 9:e tryckningen. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmen med märke efter prislapp, i övrigt gott skick.
  –  :  Inget knussel, sa Emil i Lönneberga. [ref 80475]    95:-
    Rabén & Sjögren 1986. 59, (1) s. Med färgillustrationer av Björn Berg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med litet stötmärke, för- och eftersättsblad med liten namnstämpel.
   Berättelsen gavs först ut i Tredje Läseboken, 1985.
  –  :  Julberättelser. En samlingsvolym. [ref 68085]    110:-
    Rabén & Sjögren 2003. 107, (1) s. Med illustrationer av Björn Berg, Ingrid Vang Nyman, Harald Wiberg och Ilon Wikland. Första upplagan. Andra tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Kajsa Kavat hjälper mormor. [ref 74474]    75:-
    Rabén & Sjögren 1975. (24) s. Illustrerad av Ilon Wikland. 7:e upplagan, 3:e tryckningen, 181:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Karlsson på taket flyger igen. [ref 23058]    175:-
    Rabén & Sjögren 1962. 159, (1) s. Omslag och teckningar av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, hörnen stötta och kanterna lätt nötta. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Karlsson på taket flyger igen. [ref 76691]    80:-
    Rabén & Sjögren 1970. 159, (1) s. Omslag och teckningar av Ilon Wikland. 4:e upplagan, 96:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Mycket lätt stött men i stort ett fint ex. Minimal namnteckning på insidan av främre pärmen.
  –  :  Karlsson på taket smyger igen. [ref 23059]    150:-
    Rabén & Sjögren 1968. 167, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Övre pärmhörnen aningen nötta. Illustrationerna t.o.m. sida 42 snyggt färglagda av tidigare ägare. Annars ett mycket bra ex.
  –  :  Karlsson på taket smyger igen. [ref 76690]    100:-
    Rabén & Sjögren 1968. 167, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn samt en liten namnteckning på försättsbladet annars ett fint ex.
   2:a upplagan kom samma år som den 1:a.
  –  :  Kati i Amerika. [ref 62635]    120:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 159, (1) s. Illustrerad av Gobi. Ny utgåva. Förlagets pappband med klotrygg. Något skeva pärmar, lätt snedläst. (BFB:s juniorserie)
  –  :  Känner du Pippi Långstrump? [ref 24917]    950:-
    Rabén & Sjögren 1947. 4:o. 24 s. Genomgående illustrerad i färg av Ingrid Nyman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Pärmhörnen något stukade, pärmarna med några enstaka smärre fläckar, inlagan likaså. Ett tämligen välhållet ex, på det hela taget.
Se bild på boken
  –  :  Lillebror och Karlsson på taket. [ref 25782]    300:-
    Rabén & Sjögren 1955. 159, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt snedläst, pärmarna med ett fåtal smärre skrapmärken.
Se bild på boken
  –  :  Lillebror och Karlsson på taket. [ref 67303]    100:-
    Rabén & Sjögren 1974. 159, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. 7:e tryckningen. 151:a tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Mycket lätt kantstött men i stort ett fint ex. Mycket liten namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Madicken. [ref 26749]    275:-
    Rabén & Sjögren 1960. 195, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, ett par av pärmhörnen lätt stukade, bakre pärmen lätt solkad. Främre pärmen med några små prickar av tusch, Ilon Wiklands illustration på smutstitelbladet varsamt handkolorerad av föregående ägare. Ett ganska fint ex, anmärkningarna till trots.
  –  :  Pippi Långstrump. [ref 79146]    500:-
    Rabén & Sjögren 1947. Liten 8:o. 176 s. Illustrerad av Ingrid Nyman. 3:e upplagan, 41:a tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband. Ett par av pärmhörnen med diskreta stötmärken, främre pärmen svagt buktande. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
   Första boken om Pippi Långstrump. 1:a upplagan kom två år tidigare.

Se bild på boken
  –  :  Pippi Långstrump går ombord. [ref 33147]    750:-
    Rabén & Sjögren 1946. Liten 8:o. 192 s. Originalupplaga. 2:e tryckningen. Förlagets dekorerade klotryggsband. Svag och lagad främre inre fals annars mycket lätt skavd.
   Text på bakre pärmen "De båda böckerna om Pippi Långstrump hittills tryckta i 80.000 ex." (3:e trycket).

Se bild på boken
  –  :  Pippi Långstrump går ombord. [ref 77592]    1500:-
    Rabén & Sjögren 1946. Liten 8:o. 192 s. Illustrerad av Ingrid Nyman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något snedläst. Bakre pärmen något solkad och skavd, främre inre falsen lite lös. Namnteckning på fria försättsbladet.
   Förlaget glömde att nämna illustratören på titelbladet i denna första upplaga. Andra boken om hela Sveriges Pippi i 1:a upplaga, lite sliten men mycket ovanlig.

Se bild på boken
  –  :  Pippi vill inte bli stor. [ref 78203]    75:-
    Rabén & Sjögren 1992. (24) s. Illustrerad av Ingrid Vang Nyman. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Tecknad serie ursprungligen publicerad i barntidningen Klumpe Dumpe 1957-1959. 1:a utgåvan i bokform utkom 1971.
  –  :  Rasmus, Pontus och Toker. [ref 34265]    125:-
    Rabén & Sjögren 1957. 191, (1) s. Illustrerad av Eric Palmqvist. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst. Pärmhörnen delvis något stukade, främre snittet med ett par mindre fläckar.
  –  :  Rasmus, Pontus och Toker. [ref 74435]    75:-
    Rabén & Sjögren 1990. 191, (1) s. Illustrerad av Eric Palmqvist. 4:e upplagan, 2:a tryckningen, 131:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Rester av prislapp på bakre pärmen. (Rabén & Sjögrens Bästa Ungdomsböcker)
   Tidigare upplagor ej utgivna i serien.
  –  :  Ronja rövardotter. [ref 35143]    250:-
    Rabén & Sjögren 1981. 235, (1) s. Illustrerad av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket lätt snedläst samt namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Sunnanäng. [ref 40684]    250:-
    Rabén & Sjögren 1959. 105, (1) s. Illustrerad av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmens nedre hörn något stukat, sidorna 104-105 något gulnade efter tidningsklipp; i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Sunnanäng. [ref 80682]    95:-
    Rabén & Sjögren 2003. 4:o. (41) s. Rikt illustrerad med färgteckningar av Marit Törnqvist. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
   Sagan är en av de vackraste Astrid Lindgren skrivit. Den kom till 1959 och ges nu ut som bilderbok med illustrationer av Marit Törnqvist. Kölden har aldrig varit bistrare och våren aldrig så skir som i hennes oförglömliga bilder.
  –  :  Titta, Madicken, det snöar! [ref 13909]    150:-
    Rabén & Sjögren 1983. 4:o. 30, (2) s. Illustrerad av Ilon Wikland. Originalupplaga?. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Vi på Saltkråkan. [ref 56404]    200:-
    Rabén & Sjögren 1964. 244, (1) s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, snitten delvis svagt fläckade.
  –  :  Vi på Saltkråkan. [ref 75288]    1500:-
    Rabén & Sjögren 1964. 244 s. Illustrerad av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lite nött och lagat små bitar saknas på ryggens övre del. Boken fin. Dedikation från författarinnan (se bild).
Se bild på boken
  –  :  Vi på Saltkråkan. [ref 47876]    90:-
    Rabén & Sjögren 1965. 244, (1) s. Illustrerad av Ilon Wikland. 5:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot stukade, pärmarna något solkade samt med smärre bruksspår. De klistrade för- och eftersättsbladen med vissa skrapmärken, fria försättsbladet med ett par små riss.
  –  :  Vi på Saltkråkan. [ref 78204]    95:-
    Rabén & Sjögren 1986. 244, (1) s. 5:e upplagan, 6:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst. Litet riss i främre falsen, eftersättsbladet med ytlig pappersförlust.
  –  :  Visst kan Lotta cykla. [ref 80680]    85:-
    Rabén & Sjögren 2004. 4:o. (32) s. Mycket rikt illustrerad av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
  –  :  Än lever Emil i Lönneberga. [ref 50415]    250:-
    Rabén & Sjögren 1970. 175, (1) s. Teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något snedläst, namnteckning på försättsbladet, annars fin.
Lindwall, Gustaf:  Den försvunna señor Bañezas. [ref 59640]    70:-
    Bonniers 1939. 180 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Pojkarna i Gamla stan. [ref 79497]    70:-
    Wahlströms 1944. Liten 8:o. 139 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. 3 sidor i början med liten fläck i marginalen, bakre pärmen lätt fläckad samt tillskrift på försättsbladet, i övrigt gott skick. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 407)
  –  :  Tom. En fattig pojkes äventyr. [ref 79363]    80:-
    Wahlströms 1933. Liten 8:o. 156, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, främre pärmen svagt buktande, pärmarna med ett par smärre skrapmärken. (B. Wahlströms ungdomsböcker 180)
Lütgen, Kurt:  Styrman Jarvis bragd. Översättning: Birgit Elenius-Hanes. [ref 36598]    70:-
    Svensk Läraretidnings Förlag 1958. 227, (1) s. Illustrerad av K.J. Blisch. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och med några lagade revor. (Pelarböckerna – Saga 330)
   Omslag av Allan Löthman.
Lööf, Jan:  Sifferboken. [ref 76482]    100:-
    Bonnier Carlsen 2001. 4:o. (32) s. Illustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Mace, K. och H.:  När jag blir stor. Svensk text: Gösta Knutsson. [ref 72186]    90:-
    Folket i Bild [1953]. (28) s. Illustrerad av Corinne Malvern. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött rygg med liten skada. Lite tummad inlaga. (FIB:s gyllene bok 39)
Magorian, Michelle:  Godnatt Mister Tom. [ref 76350]    100:-
    Tiden 1983. 293 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Marryat, Frederick:  Barnen i Nya skogen eller Edvard Beverley och hans syskon. Berättelse för ungdom af Kapten Marryat. [ref 2851]    150:-
    F. C. Askerbergs Förlag, Stockholm, 1880. Liten 8:o. 280 s. Illustrerad med några helsidesplanscher. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild och rikt guldornerad rygg. Snedläst. Pärmarna något fläckade, pärmhörnen stukade, kanterna skavda, rygg och falsar med skrapmärken. Namnteckning och datering på fria försättsbladet. Inlagan ren.
   Första svenska upplagan utkom 1872 på samma förlag.
Marsh, D.E.:  Det hemliga aeroplanet. [ref 79354]    80:-
    Wahlströms 1938. Liten 8:o. 156, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Främre pärmen obetydligt utbuktande, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 266)
Meyn, Niels:  Atlantis skattkammare. Berättelse för ungdom. Bemyndigad översättning från danska av Oscar Nachman. [ref 79352]    100:-
    Wahlströms 1930. Liten 8:o. 158, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Obetydligt snedläst, främre pärmen svagt buktande. Ett bra ex, anmärkningarna till trots. (B. Wahlströms ungdomsböcker 144)
  –  :  Rollo. En schäferhunds äventyr bland Afrikas vilda djur. Bemyndigad översättning från danska av Gustaf Bolinder. [ref 69564]    80:-
    Wahlströms 1934. 160 s. Illustrerad med fotografiska helsidesplanscher. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Liten ytskada på främre pärmen samt lätt solkat eftersättsblad. Namnteckning på försättsbladet.
Milne, A.A.:  Boken om Nalle Puh. Översättning av Brita af Geijerstam. [ref 78309]    120:-
    Bonniers 1992. 162, (4) s. Illustrationer av E.H. Shepard. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Samlingsvolym innehållande titlarna Nalle Puh samt Nalle Puhs hörna.
  –  :  Nalle Puh. Översatt av Brita af Geijerstam. [ref 67093]    75:-
    Bonniers 1950. Liten 8:o. 163, (1) s. Illustrerad. 9:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Stötta hörn. Textat namn i bläck på insidan av främre pärmen, bakre pärmen fläckig. Några sidor med fläck i nedre hörnet. (Bonniers Barnbibliotek 4)
   1:a svenska upplagan kom 1930 och 1933 kom Nalle Puhs hörna. Det engelska originalet kom 1926.
  –  :  Nalle Puh. Översättning av Brita af Geijerstam. [ref 74044]    100:-
    Bonniers 1961. 142, (3) s. Teckningar av E.H. Shepard. 21:a-28:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen något stukade, bakre pärmen med liten fläck. (Regnbågsböckerna)
   1:a sv.upplagan kom 1930. Det engelska originalet kom 1926.
  –  :  Nalle Puhs Hörna. [ref 72772]    75:-
    Bonniers Juniorförlag 1990. 162, (3) s. Med teckningar av E.H. Shepard. Ny upplaga. 48:e-60:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätta bruksspår.
  –  :  Now We Are Six. [ref 74504]    3500:-
    Methuen, London, 1927. 8:vo. X, 99, (1) pp. Decorations by E.H. Shepard. 1st edition. Original publisher's red cloth with gilt title on spine and gilt block showing characters from Shepard's drawings on front and back cover, pictorial endpapers, top edge gilt. Spine a little faded otherwise a nice copy.
   The third of the four Pooh books.

Se bild på boken
  –  :  When We Were Very Young. [ref 74503]    350:-
    Methuen, London, 1925. Small 8vo. X, 99, (1) pp. Decorations by E.H. Shepard. Twelfth Edition. Original publisher's blue cloth with gilt title on spine and gilt block showing characters from Shepard's drawings on front and back cover, pictorial endpapers, top edge gilt.
Se bild på boken
  –  :  Winnie-the-Pooh. [ref 74533]    80:-
    Methuen, London, 1956. Small 8vo. XII, 158, (1) s. Illustrated by E.H. Shepard. Reprint (663rd thousand). Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket heavy sunned on spine and slightly chipped to head and tail. Previous owner's annotations with ball-point pen on some pages.
Moberg, Gösta:  På äventyrliga stigar i Afrika. [ref 54444]    90:-
    Bonniers 1935. 233 s. + 1 utvikbar karta. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Främre pärmen lätt skavd på ytterkanten, namnteckning på försättsbladet, annars ett fint ex.
Modin, Uno:  Atomspionerna. [ref 79499]    70:-
    Wahlströms 1947. Liten 8:o. 138 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst, tillskrift på försättsbladet, annars fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 502)
   Peter Trench, den flygande detektiven, II.
Moffett, Cleveland:  Vågsamma yrken. Öfversättning från engelskan av Karin Hirn. [ref 48539]    150:-
    Schildts, Helsingfors, 1917. Liten 8:o. VIII, 455 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Inlagan något missfärgad i marginalen, annars mycket bra skick.
   Innehåll: Tornarbetaren, Djuphafsdykaren, Ballongfararen, Lotsen, Brobyggaren, Brandsoldaten, Luftakrobaten, Djurtämjaren, Dynamitarbetaren, Lokomotivföraren.
Montgomery, L.M.:  Anne på egen hand. [ref 80473]    100:-
    Gleerups, Lund, 1954. 210, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, pärmarna svagt buktande. (Gleerups ungdomsböcker 116)
Morgan, Michaela - Carroll, Sara:  Nickes drömmar. Pop-up-boken som väcker dig på morgonen. Översättning av Ulf Hyltén-Cavallius. [ref 72544]    175:-
    Go'boken, Helsingborg, [1998]. Format 25 x 26 x 5 cm. (10) s. + 4 häften à 6 s. (6,5 x 5,5 cm). Illustrerad av Leanne Louise Wilbur. Illustrerad kartong. Häften i fickor. Med batteridriven klocka (batteri medföljer ej). En liten ljus fläck på urtavlan och en obetydligt stötskada i ena kanten på kartongen.
Nerman, Einar:  Bröllopet i Valpköping och andra djursagor. [ref 80489]    125:-
    Wahlströms 1969. 60, (1) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (Wahlströms Teddyböcker)
Neuberger, Richard L.:  Vildmarkens ridande polis. [ref 74442]    75:-
    Wahlströms 1964. 156, (3) s. Förlagets pappband med klotrygg. Pärmen lätt nött med stötta hörn annars fin. (Wahlströms Juryböcker nr 19)
Nordlander, Hilbert:  Skeppskatten Svensson går i land. [ref 70632]    80:-
    Bonniers 1945. Liten 8:o. 160 s. Illustrerad. 11:e-15:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, pärmhörnen med stötmärken. (Bonniers barnbibliotek 59)
Norska folksagor:  Översättning från norskan av Alvar Janson och Lars-Erik Wannberg. [ref 66908]    120:-
    Lindqvists 1955. 221, (3) s. + 8 planschblad i färg samt illustrationer i texten och omslag av Gunilla Edelstam. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par lagade revor i övre kanten. (Sagoskatten)
Nylund, Bengt:  Bland vikingar och vilddjur. Ansgars äventyr under första resan till Birka. [ref 79320]    80:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1930. 128 s. Omslag och illustrationer av Gunnar Widholm. 11:e-14:e tusendet. Häftad. Lätt bruten rygg och små falsrevor. Omslagen med smärre veck i nedre kanten, det bakre lätt fläckat. Namnteckning på smutstitelbladet. (Ungdomsläsning)
Nylund, Martin:  I djäknekappa och vapenrock. [ref 54491]    75:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1932. 114, (1) s. Illustrationer och omslag av Gunnar Widholm. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med smärre veck i kanterna, det bakre med små skrapmärken. Namnteckning på titelbladet. (Ur äventyrens värld / Pojkboken 1932)
Obrutjev, Vladimir:  Sannikovs land. [Översättning från ryska av Eddy Gjötterberg]. [ref 21002]    175:-
    Förlaget för litteratur på främmande språk, Moskva / [Arbetarkultur, Stockholm], [1960]. 359, (1) s. Illustrerad av J. Krasnyj. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Rygghuvud och -fot en aning stötta. (Litteratur för barn och ungdom)
   På titelbladets versosida: Översättning från ryska av Arthur Magnusson.
Orczy, Baronessan:  Röda Nejlikan slår takten. Översättning av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 63102]    80:-
    Gleerups 1957. 220, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, pärmarna lätt fläckade och kantstötta. (Gleerups ungdomsböcker 134)
   Omslag av Einar Ström.
  –  :  Röda Nejlikan. En skildring från franska revolutionen. Översättning av Sigfrid Lindström. [ref 59641]    80:-
    Gleerups, Lund, 1968. 316, (4) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Endast lätt snedläst, pärmhörnen med obetydliga stötmärken. (Gleerups ungdomsböcker 17)
Oterdahl, Jeanna:  Blommornas bok. [ref 70316]    300:-
    Wilhelm Billes Bokförlag, Stockholm, [1905]. 4:o. 16 s. text. Vackert titelblad + 13 helsidesillustrationer i färg av Elsa Beskow. Originalupplaga. Förlaget dekorerade pappband med klotrygg. Nött band med något solkade pärmar, den främre lätt utbuktande och med smärre veck. Inlagan något tummad och nedre hörnen aningen solkade efter bläddring. Bakre innerfalsen lite sladdrig. Namnteckning på försättsbladet.
Parling, Nils:  Kiddy Rådjursbarn. En silhuettsaga. [ref 80122]    75:-
    Höglunds 1989. Stor 8:o. 12 s. Illustrerad med silhuetter av Ingegerd Bergdahl-Parling. Originalupplaga. Klammerhäftad. Omslagen med lätta veck intill ryggen, svag fläck på främre omslag.
Paterson, Arthur:  Präriens son. Berättelse från den amerikanska västern. [ref 33740]    150:-
    Billes, Stockholm, 1902. (8), 224 s. Med 11 illustrationer. Nybundet halvklotband med nya för- och eftersättsblad samt med de ursprungliga pärmpappren och ryggen bevarade. Pärmarna något repiga, den bakre även något solkig. Smutstitelbladet något fläckigt, titelbladet med namnteckning och lagning nedtill. Exlibris på pärmens insida. (Wilhelm Billes ungdomsbibliotek XXII)
Paulin-Montelin, Hillewi:  Jag, Margaretha, aderton år. [ref 76420]    80:-
    Gebers 1942. 140 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex.
Pinchot, Gifford Bryce:  Giff och Stiff på Söderhavskryss. Översättning av Georg Dahl. Förord av Ebbe Lieberath. [ref 79362]    80:-
    Natur och Kultur 1934. 165, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna med obetydliga bruksspår, etikett på främre pärmens insida.
Post, Tora von:  Tronn. [ref 45884]    400:-
    Åhlén & Åkerlund 1931. Tvär 4:o. [22] s. + inklistrat rättelseblad. Sånger med noterade pianoackompanjemang av författaren. Illustrationer av Louis Moe. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild och skyddsomslag. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Pärmarna med ett fåtal obetydliga skrapmärken längs kanterna, i övrigt mycket gott skick. Det medföljande skyddsomslaget gulnat och sargat med ett flertal naggar, revor och veck. (Barnens stora julkalender)
   Boken är större än bilden visar.

Se bild på boken
Prøysen, Alf:  Byn som glömde att det var jul. [ref 49882]    90:-
    Rabén & Sjögren 1989. (24) s. Illustrerad med teckningar i färg av Nils Stödberg. 4:e upplagan. 3:e tryckningen. 74:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Mera om Gumman som blev liten som en tesked. Översättning av Inga och Ulf Peder Olrog. [ref 78181]    70:-
    Rabén & Sjögren 1969. 132, (1) s. Omslag och illustrationer av Björn Berg. 5:e upplagan, 60:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
  –  :  Teskedsgumman i sagoskogen. Översättning av Inga och Ulf Peder Olrog. [ref 43359]    75:-
    Rabén & Sjögren 1968. 124, (2) s. Omslag och illustrationer av Björn Berg. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen något stukade, kanterna med lätta skrapmärken.
  –  :  Teskedsgummans födelsedag. Översättning av Inga och Ulf Peder Olrog. [ref 78180]    70:-
    Rabén & Sjögren 1973. 132, (1) s. Omslag och illustrationer av Björn Berg. 8:e upplagan, 87:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
Raymond, Alex:  Blixt Gordon 1937. [ref 77617]    75:-
    Hemmets Journal AB 1977. 4:o. 50 s. Limhäftad. Ryggen något blekt, inlagan svagt gulnad; i övrigt gott skick. (Seriebiblioteket)
   Serien ursprungligen publicerad 1937.
Reid, Mayne:  Marian. Mestisflickan. Bearbetning för ungdomen. [ref 79963]    200:-
    F.C. Askerbergs Bokförlag, Stockholm, 1902. 207, (1) s. Med 4 litograferade färgplanscher. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på fria försättsbladet. Pärmhörnen stukade, främre pärmen svagt buktande. Rygghuvud och -fot med några smärre riss.
  –  :  Nybyggarliv i vilda västern. Översättning av E. G[rafström]. [ref 79451]    100:-
    Holmquists Boktryckeris Förlag, Stockholm, 1931. 155, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på försättsbladet, annars ett fint ex.
   Omslag av Walter Hagqvist.
Repchuk, Caroline m. fl.:  Stora spökboken. Översättning: Ann Margret Forsström. [ref 80748]    100:-
    Citadell, Stockholm, 2000. 4:o. Opaginerad [ca 260] s. Rikt illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med stötmärke, i övrigt gott skick.
Robinson, Joan G.:  Teddy Björnson. [ref 29476]    75:-
    Go'boken, Helsingborg, 1997. 219 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lätt snedläst annars ett fint ex.
Roos, Anna Maria:  Hem och Hembygd. I Önnemo. Andra skolåret. [ref 76974]    90:-
    Bonniers Juniorförlag 1981. 306, (5) s. Illustrerad av Brita Ellström, Stina Beck-Friis och Ingeborg Uddén. Faksimil av I Önnemos första upplaga 1913. Förlagsband med skyddsomslag. (Läseböcker för Sveriges barndomsskolor utgivna av Alfr. Dalin och Fridtjuv Berg)
   "Skyddsomslaget återgår på första upplagans kartongband, medan bandet ansluter till första "skolupplagan" som utkom 1913"
  –  :  Hem och hembygd. Sörgården. Första skolåret. [ref 72403]    90:-
    Bonniers 1967. 195, (1) s. Illustrerad i färg och svartvitt av Brita Ellström, Ingeborg Uddén och Stina Beck-Friis. Faksimiltryck av den första upplagan från 1913. Förlagets dekorerade klotband med lite naggat och solkigt skyddsomslag. (Läseböcker för Sveriges barndomsskolor utgivna av Alfr. Dalin och Fridtjuv Berg)
   "Skyddsomslaget återgår på första upplagans kartongband, medan bandet ansluter till första "skolupplagan" som utkom 1913"
[Ryde, Karl]:  Skolpojkens egen verkstad. Några idéer och anvisningar till utförandet av praktiska och trevliga arbeten såsom sysselsättning för händiga ungdomar. Efter främmande förebilder utarbetade. [ref 75350]    175:-
    Beijers, Stockholm, 1915. Liten 8:o. 145 s. + 6 oskrivna sidor för anteckningar. Med 210 avbildningar. [1:a upplagan]. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, lite skavt band.
Se bild på boken
Sabin, Edwin L.:  Vildmarksliv. Berättelse från prärien. Översättning av A. Berg. [ref 79452]    100:-
    Holmquists 1931. 156 s. Sparsamt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Rygghuvudet lätt stukat, ett pärmhörn skavt och stött samt namnteckning på försättsbladet, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Walter Hagqvist.
Saint-Exupéry, Antoine de:  Lille prinsen. [ref 80928]    120:-
    Rabén & Sjögren 1982. 93, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren, delvis i färg. 5:e upplagan, 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par små veck.
Sandberg, Algot:  Bland guldgrävare och indianer. [ref 79541]    80:-
    AB Lindqvists Förlag, Stockholm, 1943. 180, (4) s. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Ett par små hål i främre falsen, bakre pärmen lätt solkad.
Sandberg, Alvida:  Amerikas hjälte. Georg Washington. Efter W. Irvings "Georg Washingtons levnad" och andra amerikanska källor. [ref 79322]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1921. Liten 8:o. 222, (2), XVI s. Med originalillustrationer av Ernst Hällgren. [3:e upplagan]. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något stötta hörn. Tillskrift på försättsbladet. (Barnbiblioteket Saga 52)
Sandwall-Bergström, Martha:  Kulla-Gulla. [ref 77596]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1948. Liten 8:o. 126, (1) s. Illustrerad av Elisabeth Christoffersen. Ny utgåva. Häftad. Ryggen lite nött och sned. Namnteckning och tillskrift på titelbladet. (Flickornas julbok)
   Första upplagan kom 1945.
  –  :  Kulla-Gulla på herrgården. [ref 80343]    80:-
    Bonniers 1950. 217, (1) s. 33:e-42:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite snedläst annars fin. (Önskeböckerna 79)
Scheutz, Torsten:  Flygplan i solen, Kid! [ref 64316]    80:-
    Rabén & Sjögren 1947. 166 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (De stora äventyrsböckerna)
  –  :  Starta mot vinden, Kid! [ref 65843]    75:-
    Rabén & Sjögren 1948. 139 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet. (De stora äventyrsböckerna)
Schieker-Ebe, Sofie:  Sibylle gör bekantskap med livet. Berättelse för unga flickor. Översättning av Ingrid Berg. [ref 76418]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1932. 165, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
Schmid, Christ. v.:  Diamantkorset, med flere valda berättelser. Öfversättning. [ref 75253]    80:-
    Sigfrid Flodins Förlag, Stockholm, 1858. Liten 8:o. 48 s. + 4 litograferade och tontryckta planscher. Förlagets dekorerade pappband. Lätt kanstött, ryggen lite skadad. Runda märken på pärmarnas insidor.
Schön, Ebbe:  Roddarpojken. [ref 73784]    90:-
    Rabén & Sjögren 1990. 148, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Simonsen, Kjeld:  Mats, Mogens och Mickel går på cirkus. [ref 71110]    200:-
    Lindqvists 1944. Tvär 4:o. (32) s. Med illustrationer i färg av författaren. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Ryggen lätt skadad. Liten fläck och ett barns "namnteckning" på titelbladet. Pärmar och inlaga annars i gott skick.
Se bild på boken
Simonsson, Bengt:  Det händer i skogen. [ref 68378]    70:-
    Viking bokförlag, Stockholm, 1957. 32 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband. Aningen nött. (Natur och samhälle)
Stevenson, Robert Louis:  Skattkammarön. Berättelse för pojkar. [ref 79364]    80:-
    Wahlströms 1933. Liten 8:o. 157, (2) s. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, pärmhörnen något stukade, främre pärmen något utbuktande. (B. Wahlströms ungdomsböcker 179)
Stierngranat, Gunila (Berättad och illustrerad av):  Sagan om Törnrosa. [ref 32204]    400:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonnier) [1954]. Liten 4:o. 8 blad med utfällbara figurer. Förlagets illustrerade mjuka kartongband med spiralrygg. Lätt stötta hörn samt ett namn på insidan av främre pärmen annars fin. (Serie: Guldslottet)
Se bild på boken
Stokke , Bernhard:  Äventyr i fjället. Bemyndigad översättning från norska av Gustaf Lindwall. [ref 79500]    80:-
    Wahlströms 1946. Liten 8:o. 138 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, annars fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 478)
Stolpe, Marika:  Skärgårdsmysteriet. [ref 80523]    85:-
    Bokförlaget Max Ström 2007. 77, (3) s. Illustrerad med fotografier av Jeppe Wikström. Förlagets dekorerade pappband. Lätt stötta hörn annars ett fint ex.
   Sofia och Max bor på en ö långt ute i havsbandet. De badar, fiskar, fångar paddor och spigg. En dag får de höra om ett mysterium - om ett skeppsbrott och om en skatt som försvann. Då börjar äventyret...
Strömgren, Elly (red.):  Bland tomtar och troll. 1954. Fyrtiosjunde årgången. [ref 73912]    80:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1954. 127 s. Illustrerad med färgplanscher och svartvita vinjetter av Einar Norelius. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lätta brytveck, det bakre även lite solkigt.
  –  :  Bland tomtar och troll. 1955. [Fyrtioåttonde årgången]. [ref 73913]    85:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1955. 127 s. Illustrerad med färgplanscher och svartvita vinjetter av Einar Norelius. Originalupplaga. Häftad. Båda omslagen och titelbladet med svaga veck.
  –  :  Bland tomtar och troll. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. 1947. Fyrtionde årgången. [ref 74952]    250:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1947. 125 s. Illustrerad med monterade färgplanscher samt vinjetter i svartvitt. Lyxupplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna aningen ojämnt gulnade, annars ett fint ex.
  –  :  Bland tomtar och troll. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. 1948. Fyrtioförsta årgången. [ref 74953]    200:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1948. 124, (2) s. Illustrerad med monterade färgplanscher samt vinjetter i svartvitt. Lyxupplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild och bevarat skyddsomslag. Främre innerfalsen skadad (ej loss). Skyddsomslaget något naggat och ojämnt blekt.
  –  :  Bland tomtar och troll. Trettioförsta årgången 1938. [ref 79002]    450:-
    Åhlén & Åkerlund / Albert Bonnier 1938. 121, (1) s. Monterade färgplanscher med illustrationer av John Bauer och Einar Norelius. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med monterad färgplansch på främre pärmen. Rygghuvud och -fot något stukade, bakre pärmen obetydligt solkad.
   Lyxupplagan.
Sven Göranssons underbara resa till Tyskland:  I ord av A. L. och i bild av G. C. [ref 70372]    90:-
    Jordreklam, Göteborg, 1923. 32 s. Rikt illustrerad i färg. Klammerhäftad.
Se bild på boken
Svensson, Inez (text) - Aina Johansson (bild):  Glada sommarbarn. [ref 78913]    150:-
    Kärnan, Helsingborg, (1951). Stor 4:o. (19) s. Genomgående rikt illustrerad i färg. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmar och rygg med några enstaka smärre stöt- och skrapmärken, pärmarna med ett par obetydliga fläckar.
Se bild på boken
Tengbom, Ulf:  Lille doktorn. Sveriges störste tiggare. En bok för Sveriges ungdom om Artur Hazelius. [ref 38114]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1946. 171, (1) s. Omslag och teckningar av Gesa Sedlmayr. Häftad. Främre omslag lätt naggat i ytterkant och nedtill. Ouppskuren.
Thomas, Olov:  Bland rödskinn och rödrockar. [ref 79357]    100:-
    Wahlströms 1932. Liten 8:o. 155, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst, bakre pärmen svagt buktande. (B. Wahlströms ungdomsböcker 176)
  –  :  Stjärnöga. Mohawkernas hövding. [ref 79359]    100:-
    Wahlströms 1933. Liten 8:o. 155, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Främre pärmen svagt buktande, bakre pärmen lätt solkad. (B. Wahlströms ungdomsböcker 193)
Thorburn, Uno:  Med Fidra på världsomsegling. Med förord av Sune Tamm. [ref 55328]    85:-
    Bonniers 1924. 280, (1) s. + 2 utvikbara skisser + 2 utvikbara kartor. Rikt illustrerad i texten. 4:e upplagan, något förkortad. Förlagets klotryggsband med pärmbild.
Thorvall, Kerstin:  Gunnar gör mål. [ref 80610]    100:-
    Rabén & Sjögren 1966. 63, (1) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Exlibris på klistrade försättsbladet, i övrigt mycket gott skick. (Börjabok 33)
Se bild på boken
Toss, Margareta (red.):  Bland tomtar och troll. [1960]. Femtiotredje årgången. [ref 73915]    85:-
    Åhlén & Åkerlund 1960. 125, (2) s. Illustrerad av Einar Norelius, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ett par hörn lätt stötta, annars ett bra ex.
  –  :  Bland tomtar och troll. [1965]. Femtioåttonde årgången. [ref 73918]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1965. 119, (1) s. Illustrerad av Einar Norelius, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt stötta hörn, annars ett bra ex.
Toss-Baird, Margareta (red.):  Bland tomtar och troll. [1958]. Femtioförsta årgången. [ref 73914]    85:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1958. 126, (1) s. Illustrerad med färgplanscher och svartvita vinjetter av Einar Norelius. Originalupplaga. Häftad. Båda omslagen och titelbladet med svaga veck.
Travers, P.L.:  Räven vid krubban. Till svenska av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 72723]    125:-
    Natur och Kultur 1963. Smal 8:o. 53, (1) s. Illustrerad av Thomas Bewick. Förlagets dekorerade pappband. Etikett från förlaget inklistrad på försättsbladet och en diskret stämpel på bakre pärmen.
Treller, Franz:  Kungarovet. Översatt och bearbetad av Birger Hultstrand. [ref 21108]    70:-
    Åhlén & Åkerlund / (Bonniers) 1952. 111, (1) s. Illustrerad av B.O. Wennerberg. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Bakre pärmkanten lätt skadad. Tillskrift. Namnstämpel. (Indianboken)
Trenter, Laura:  Julian och Jim. [ref 77937]    80:-
    Tiden 2002. 155, (1) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Trenter, Laura - Jakobsen, Katrin:  Dagboken. [ref 77352]    80:-
    Tiden 2005. 249, (1) s. Fotoillustrerad. 1:a upplagan. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
   En annorlunda och spännande deckare. Dagboken är en fristående fortsättning på "Fotoalbumet". Stor text.
Twain Mark [pseud. f. Samuel Clemens]:  Tom Sawyer. Berättare: Hugo Gyllander. [ref 12539]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1953. Liten 8:o. 221, (3) s. Illustrerad av Brita Ellström. 4:e upplagan. 15:e-19:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst och aningen nött, bakre pärmen lätt solkad samt med exlibris. (Barnbiblioteket Saga 146)
Twain, Mark [pseud. f. Samuel Clemens]:  Huckleberry Finn. Översättning: Jan Ristarp. [ref 80504]    85:-
    Trevi 1979. 283, (1) s. Ny utgåva. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten fläck samt liten lagad reva.
  –  :  Tom Sawyer som detektiv. Berättad för Saga av Nils Widstrand. [ref 21605]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1950. Liten 8:o. 195, (5) s. Illustrerad med teckningar av Brita Ellström. 2:a upplagan. 6:e-9:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst med lätt stötta hörn, liten fläck på främre falsen, bakre pärmen obetydligt solkad. (Barnbiblioteket Saga 190)
Twain, Mark [pseud. f. Samul Clemens]:  Tom Sawyer på resa. Berättad för Saga av Nils Widstrand. [ref 21374]    80:-
    Svensk Läraretidnings Förlag, Stockholm, 1948. Liten 8:o. 166, (2) s. Illustrerad med teckningar av Brita Ellström. 2:a upplagan. 5:e-8:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst och något stötta hörn, bakre pärmen obetydligt solkad. (Barnbiblioteket Saga 194)
Töllborg, Eva:  Dadlar och datorer. Vardag och fest på Arabiska halvön. [ref 78654]    90:-
    Natur och Kultur 2000. Stor 8:o. 62, (1) s. Färgillustrationer av Martin Ehrling. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Eva Töllborg har bott i Saudiarabien och vann 1999 med Dadlar och datorer en tävling om bästa faktabok för barn och ungdom.
Unnerstad, Edith:  Ankhästen. [ref 80801]    80:-
    Rabén & Sjögren 1950. 102, (1) s. Omslag och illustrationer av Stella Falkner. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen något stukade, kanterna med lättare skrapmärken.
  –  :  Bollarulla. Sju sagor från Söderåsen. [ref 10339]    150:-
    Rabén & Sjögren 1958. Liten 8:o. 132, (1) s. Omslag och illustrationer: Iben Clante. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, hörnen lätt stötta.
  –  :  Lasseman spelar. [ref 79839]    100:-
    Rabén & Sjögren 1958. 58, (1) s. Illustrationer av Ylva Källström. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmhörnen lätt stukade.
Wahlenberg, Anna:  Kung Puttilutt och andra sagor. [ref 79457]    125:-
    Bonniers 1927. 166, (1) s. Med teckningar av Aina Stenberg-Masolle. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, pärmarna obetydligt fläckade men med stötta hörn. Innerfalsarna med små slutna sprickor, ej loss. Tillskrift på försättsbladet.
Wahlström, Sture:  Äventyr i storskogen. [ref 79502]    75:-
    Wahlströms 1947. Liten 8:o. 137, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 504)
   Omslag av G. Lannmark.
Vallentin, Hugo:  Sniggel Snuggel och andra sagor. [ref 38519]    100:-
    Bonniers 1928. 4:o. 79 s. Med teckningar av M. (Maud) Adlercreutz. Andra upplagan med Adlercreutz illustrationer. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Något skavd runt om.Namnstämpel på försättsbladet.
   Sniggel Snuggel kom första gången 1894 med då med Jenny Nyströms illustrationer.
Wallin, Åke:  Division Harpunen. [ref 76493]    120:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1944. Liten 8:o. 126, (1) s. Omslag och illustrationer av Allan Löthman. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ryggen en aning skavd upp- och nedtill, annars ett fint ex. (Pojkarnas flygbok)
Verne, Jules:  Blokadbrytaren. Öfversättning från franskan af N. Nisbeth. [ref 78202]    175:-
    Adolf Johnsons Förlag, Stockholm, 1903. (4), 100 s. Illustrerad av T.Ödberg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmar och rygg tämligen fläckade, bakre pärmen lite missfärgad, stötta hörn. Tillskrift på fria försättsbladet. Inlagan delvis lite solkig, stearinfläck på sidan 2. (Ungdomens Bibliotek No. 76)
   Första svenska upplagan utkom 1873.
Werner, Jane:  Den duniga ankungen. Svensk text: Magister Gösta Knutsson. [ref 72184]    90:-
    Folket i Bild [1955]. (28) s. Illustrerad av Alice och Martin Provensen. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något böjda pärmar. (FIB:s gyllene bok 2)
Wernström, Gunnar:  Gängets signal. En pojkhistoria från Stockholm. [ref 79503]    80:-
    Wahlströms 1948. Liten 8:o. 135, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på försättsbladet, i övrigt fint ex. (B. Wahlströms Ungdomsböcker 533)
Westergaard, A. Chr.:  Spionen. Översättning från danskan av Erik Jonsson. [ref 79323]    75:-
    Bonniers 1937. 205 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lätt snedläst. Namnteckning på försättsbladet. (Önskeböckerna)
Vestergaard, Kr.:  Jeppes och Jörgens Grönlandsfärd. Översättning av Ann-Mari Brising. [ref 76419]    80:-
    Bonniers 1932. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något stötta hörnor. (Önskeböckerna. Bibliotek för ungdom)
Victorin, Harald:  Islandsflygarna. [ref 68654]    80:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1943. Liten 8:o. 126, (1) s. Illustrerad av Björn Karlström. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Mycket bra ex. (Pojkarnas flygbok)
   Omslag av Allan Löthman.
Widmark, Martin:  Diamantmysteriet. [ref 58494]    75:-
    Bonnier Carlsen 2004. 74, (1) s. Illustrerad med teckningar av Helena Willis. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wied, Marie Elisabeth af:  Lilltrollet hos människorna. [ref 70282]    75:-
    Harriers 1951. Liten 8:o. 95, (1) s. Illustrerad av Gunlög Kiort af Ornäs. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild.
Wieslander, Jujja och Tomas:  Mamma Mu och Kråkan. [ref 40397]    85:-
    Natur och Kultur 2000. 128 s. Rikt illustrerad av Sven Nordqvist. 2:a upplagan, 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wiesler, Rolf:  De flög för Norge. [ref 68653]    100:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1942. 126, (1) s. Illustrerad av Stig Södersten. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Nedre hörnen lätt stötta. Tillskrift på smutstitelbladet. Bra ex. (Pojkarnas flygbok)
   Omslag av Allan Löthman.
Vik, Merri [pseud. f. Ester Ringnér-Lundström]:  Full fart, Lotta! [ref 80742]    75:-
    Wahlströms 1970. Liten 8:o. 138, (4) s. 5:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1249)
  –  :  Full rulle, Lotta! [ref 80738]    75:-
    Wahlströms 1975. Liten 8:o. 157, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Ett par sidor med ett fåtal mindre riss och veck, i övrigt ett fint ex. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1795)
  –  :  Fyndigt, Lotta! [ref 80737]    75:-
    Wahlströms 1974. Liten 8:o. 158, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1750)
  –  :  Håll masken, Lotta! [ref 80740]    75:-
    Wahlströms 1967. Liten 8:o. 138, (5) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1340)
  –  :  Lotta går till sjöss. [ref 80743]    75:-
    Wahlströms 1972. Liten 8:o. 159, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Gott skick. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1623)
  –  :  Lotta i topp. [ref 80739]    75:-
    Wahlströms 1970. Liten 8:o. 138, (5) s. 5:e upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1795)
  –  :  Rakt i plurret, Lotta! [ref 80741]    75:-
    Wahlströms 1976. Liten 8:o. 160, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, pärmhörnen lätt stukade. (B. Wahlströms flickböcker. - B. Wahlströms ungdomsböcker 1864)
Wilkes, Angela:  Stora aktivitetsboken. [Roliga idéer för hela familjen]. Svensk text: Susan Juhlin. [ref 45478]    150:-
    Bonnier Carlsen 1997. Stor 4:o. 64 s. Genomgående illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wodehouse, P.G.:  Lagets kapten. Berättelse för pojkar. Översättning från engelskan av Emil Langlet. [ref 25107]    200:-
    Wahlströms 1937. Liten 8:o. 157, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Snedläst, pärmhörnen något stukade. Pärmarna lätt solkade samt med några smärre skrapmärken, litet hål i främre falsen. (B. Wahlströms ungdomsböcker 254)
Zacke, Alvar:  Den slutna helikoptern. [ref 74726]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1948. 109, (2) s. Illustrerad av Harry Nørstrand. Häftad. Lite sliten och lagad rygg. (Pojkarnas flygbok)
Zweigbergk, Eva von - Palmen, Aili - Rud, Annie - Tenfjord, Jo (red.):  Barndomslandet tripp trapp trull. 2: Trapp. [ref 35717]    120:-
    Bonniers 1977. Stor 8:o. 208 s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
   Omslag av Ilon Wikland.
  –  :  Barndomslandet tripp trapp trull. 3: Trull. [ref 35718]    120:-
    Bonniers 1943. Stor 8:o. 207 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
   Omslag av Ilon Wikland.
Öberg, Ludvig Teodor:  Hennes Kongl: Höghet Prinsessan Lovisas ABC Bok med Bilder. [ref 77688]    3000:-
    Hörbergska Boktr [1854]. (1), 52, 84 s. + 24 handkolorerade litograferade planscher samt titelblad tryckta av A.J. Salmson. Samtida klotband med rikt blindpressade pärmar, främre pärmen med guldornerat emblem samt titel. Ryggen förstärkt vid senare tillfälle. Snedläst. Pärmhörnen delvis lätt stukade, pärmarna något solkade samt med en del skrapmärken; tillskrift på fria försättsbladet. Inlagan delvis svagt lagerfläckad samt med ett mindre antal smärre fläckar och ett större antal revor, varav de flesta är reparerade. Sidan 3-4 med liten textförlust. Planscherna delvis svagt fläckade med ett antal smärre veck samt en del revor, de flesta reparerade.
Örnulf, Gunnar:  Brobypojkarna. [ref 66139]    70:-
    Wahlströms 1942. 140 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild i färg. Prislapp på bakre pärmen. Namnteckning i blyerts på försättsbladet och en numrering i bläck på eftersättsbladet. Bra ex. (B. Wahlströms ungdomsböcker 351)
  –  :  "Upp med händerna!". Äventyrsberättelse för ungdom. [ref 79366]    75:-
    Bokförlaget Ardor, Stockholm, 1932. Liten 8:o. 158 s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Lätt snedläst, bakre pärmen svagt solkad.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS