logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Humor och Kåserier  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Alfredson, Hans:  Ernst Semmelmans minnen. [ref 12477]    90:-
    Bonniers 1962. Liten 8:o. 78, (2) s. + 2 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött, omslagen med smärre veck, de bakre även med en liten fläck.
  –  :  Svea Hunds limerickar. [ref 54390]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1976. Liten 8:o. 160, (1) s. Med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Alfredson, Hans - Sjöblom, Carl-Uno (red.):  Gentlemannens årsbok. Kalender från Mosebacke Monarki. [ref 85380]    90:-
    Aldus/Bonniers 1967. 127 s. Fotoillustrerad. Ny utgåva. Pocket. Lätt snedläst. (Delfinserien)
Alving, Barbro:  Bang bit för bit. [ref 9070]    90:-
    Bonniers 1971. 119, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Snedläst, omslagen obetydligt gulnade.
   Omslag av Björn Berg.
  –  :  Bang. Kåserier 1946-52. [ref 2735]    125:-
    Gidlunds, 1985. 345, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Käringen mot strömmen. Allvarligt talat och roligt sagt 1946-1958. Kåserier i urval av Birgit Petri. [ref 24935]    100:-
    Gidlunds 1991. 264 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Käringen mot strömmen. Allvarligt talat och roligt sagt 1959-1973. Kåserier i urval av Birgit Petri. [ref 67537]    100:-
    Gidlunds 1992. 267 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med veck samt ett par lagade revor.
  –  :  Tankar på en lantkyrkogård. Texter om himmel och jord. Sammanställda av Ruffa Alving-Olin och Birgit Petri. [ref 43112]    150:-
    Gidlunds 1994. 223 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Exemplaret är signerat "Varma hälsningar Ruffa Alving".
  –  :  Trivselvänligt. Av Käringen mot strömmen. [ref 76748]    450:-
    Bonniers 1962. 137, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex men lite stött i alla fall. Lång dedikation från "Barbro" Se bilden.
   Omslag av Ruffa Alving-Neander.

Se bild på boken
Andhé, Stefan:  Av fröjd vill hjärtat gråta. [ref 81281]    90:-
    Norstedts 1991. Liten 8:o. 274, (3) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Oj vilka loja lejon. [ref 75071]    100:-
    Norstedts 1999. Liten 8:o. 249, (5) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Dedikation från författaren på titelbladet.
  –  :  Älska mig fort. [ref 81790]    95:-
    Hagaberg, Stockholm, 1989. Liten 8:o. 266 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband Med skyddsomslag. Fint ex.
Aschberg, Robert:  Nyklippt. Sanna berättelser ur livet. [ref 67130]    100:-
    Norstedts 1991. 335, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid ryggfoten samt med lagad reva i nedre kanten på framsidan.
Bedford, John Robert Russell:  Snobbarnas bok. Av John, hertig av Bedford i samarbete med George Mikes. [ref 38524]    125:-
    Gebers 1966. 159, (1) s. Illustrerad av Nicolas Bentley. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. (Gebers Mustasch-serie)
[Blandaren]:  Gåsblandaren 1930. [ref 1466]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (64) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslag och rygg med smärre skavanker, sista bladet med veck i nedre hörnet.
  –  :  Gåsblandaren 1945. [ref 48207]    120:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1945. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1947. [ref 51737]    120:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1947. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1948. [ref 37817]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1948. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag med ett par lätta veck, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1949. [ref 12683]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår, tillskrift i blyerts på bakre omslag.
  –  :  Gåsblandaren 1950. [ref 12684]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1950. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag med vertikalt veck, ryggen med ett par små bruksspår, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1951. [ref 33953]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1951. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1952. [ref 63302]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1952. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1956. [ref 83287]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1956. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1957. [Variant 1]. [ref 83289]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (54) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1957. [Variant 2]. [ref 83290]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (46) s. + 1 inklistrad bilaga. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1959. [ref 83426]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1959. Folio. (56) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre falsen en aning skavd.
  –  :  Gåsblandaren 1961. [ref 83430]    125:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1961. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
   Främre omslag med luckor à la julkalender.
  –  :  Gåsblandaren 1962. [ref 83432]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1962. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1963. [ref 83434]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1963. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1964. [ref 83435]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1964. Folio. (40) s. + 1 dubbelsidig plansch. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre omslag fläckat, i övrigt smärre bruksspår.
  –  :  Gåsblandaren 1966. [ref 83438]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1966. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Gåsblandaren 1967. [ref 83440]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1967. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Omslagen lätt solkade, ryggen med små bruksspår, annars fin.
  –  :  Vårblandaren 1920. [ref 23854]    175:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1920. Folio. (64) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår.
  –  :  Vårblandaren 1922. [ref 39034]    125:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1922. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår och något ojämnt blekta.
  –  :  Vårblandaren 1930. [ref 28627]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Ryggen med små tvärgående revor, omslagen lätt tummade och med smärre brytveck.
  –  :  Vårblandaren 1944. [ref 45271]    120:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1944. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Gott skick.
  –  :  Vårblandaren 1945. [ref 61788]    120:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1945. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Bakre omslag lätt fläckat i nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1946. [ref 50234]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1946. Folio. (48) s. Gemomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår.
  –  :  Vårblandaren 1947. [ref 11467]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1947. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Bakre omslag med smärre veck, i övrigt gott skick.
  –  :  Vårblandaren 1948. [ref 47671]    110:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1948. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med några lätta veck, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1949. [ref 13205]    110:-
    KTH: studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (48) s. Gemomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1949. [ref 67692]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Mycket bra ex.
  –  :  Vårblandaren 1950. [ref 67490]    90:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1950. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Ryggen med ett antal tvärgående revor, annars gott skick.
  –  :  Vårblandaren 1951. [ref 48403]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1951. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1952. [ref 66759]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1952. Folio. (48) s. Helt igenom illustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1956. [ref 83288]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1956. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1957. [ref 83424]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (48) s. + 1 plansch. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1958. [ref 83425]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1958. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1959. [ref 83427]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1959. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1961. [ref 83431]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1961. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1962. [ref 83433]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1962. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1963. [ref 83441]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1963. Folio. (44) s. + 1 utvikbar plansch. Genomillustrerad. Limhäftad med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Vårblandaren 1964. [ref 83436]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1964. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre omslag med en liten reva, annars ett fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1965. [ref 83437]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1965. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Vårblandaren 1966. [ref 83439]    100:-
    KTH:s studentkår, Stockholm, 1966. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Blomkvist, Inga A. (ed.):  Nice and Icy. A Humorous Look at the Swedish Way of Life. Translated by W.G. Simpson. [ref 69534]    90:-
    Bonniers 1969. 62, (2) pp. Illustrated throughout. Publisher's pictorial boards. Covers slightly warped.
Bohrn, Harald:  Praeterea censeo. Några tankar och tycken. [ref 69347]    100:-
    [Harald Bohrn], Stockholm, 1970. Liten 8:o. (5), 44, (1) s. + 1 planschblad. Originalpappband med påklistrad pärmtitel.
Breinholst, Willy:  "Herrn i huset". [ref 77656]    90:-
    Williams Förlags AB 1970. 128 s. Med illustrationer av Léon. Limhäftad. Ryggfoten obetydligt skavd.
   Willy Breinholst - Europas roligaste dansk.
Cederholm, Stig:  Bröllop hos Åsa-Nisse. [ref 56641]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 163, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt solkad, ryggfoten med centimeterlång reva.
Cello [pseud. f. Olle Carle]:  Familjens Flintis. [ref 67555]    90:-
    Gebers 1962. Liten 8:o. 182, (1) s. Omslag och teckningar av Poul Ströyer. Originalupplaga. Häftad. Delvis ouppskuren. Den uppskurna delen slarvigt sprättad.
  –  :  Flottare utan färg. Cellos vita bok. Kåserier. [ref 67556]    90:-
    Gebers 1952. Liten 8:o. 159, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned och något nött rygg med veck, bakre omslag med brytveck i nedre hörnet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Stora jubelboken. [50 stycken omtyckta omtryckta]. [ref 75001]    135:-
    Gebers 1966. Liten 8:o. 284 s. Omslag och teckningar av Poul Ströyer. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat på ryggen, litet riss på baksidan samt ett par små bruksspår.
Se bild på boken
Cosby, Bill:  Mitt i livet. [Kåserier]. Efterord av Alvin F. Poussaint. Översättning av Elisabeth Werner Starck. [ref 78460]    90:-
    Bokförlaget Viva 1988. 179, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Danielsson, Tage:  Mannen som slutade röka. En psykisk thriller. [ref 27008]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 4:o. 66, (6) blad. Illustrerad av Per Åhlin. Originalupplaga. Limhäftad. Främre omslag med veck i nedre hörnet, det bakre lätt fläckat, i övrigt smärre bruksspår.
  –  :  Samlade tankar från roten. [ref 83316]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1986. 364, (1) s. Illustrerad med teckningar av Per Åhlin. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen delvis ljust rödfärgad.
  –  :  Tage Danielssons Bok. [ref 4378]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1963. Liten 8:o. 133, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst och något lite solkig. Namnteckning på främre omslagets insida.
   Debutboken.
  –  :  Tage Danielssons Bok. [ref 72411]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1965. Liten 8:o. 119, (1) s. Ny utgåva. 2:a upplagan. Limhäftad. Fint ex. (W&W-serien 99)
   Omslag av Per Åhlin.
  –  :  Tage Danielssons paket. [ref 79091]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1995. Stor 8:o. 596, (1) s. Illustrerad med teckningar av Per Åhlin. 190:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Tidigare utg. i separata volymer. - Innehåll: "Bok", 1963, "Sagor för barn över 18 år", 1964, "Postilla", 1965, "Grallimatik", 1966, "Samlade dikter 1967-1967", 1967, "Typer", 1970.
  –  :  Tage Danielssons Postilla. 52 profana predikningar och betraktelser. [ref 33483]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 126 s. Illustrerad av Per Åhlin. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Tage Danielssons Typer. Ett och ett halvt hekto osminkade självbekännelser. [ref 42997]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1970. Liten 8:o. 102 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Blekt rygg.
Ehrenmark, Torsten:  En av de aderton. [ref 72412]    90:-
    Askild & Kärnekull 1983. Liten 8:o. 192 s. Omslag och illustrationer av Poul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Mannen i sjömanskostymen. [ref 74426]    90:-
    Askild & Kärnekull 1970. Liten 8:o. 181 s. Omslag och illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Diskret namnetikett på insidan av främre omslaget samt litet skrapmärke på det bakre omslaget, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Roligare än så här. [ref 72413]    90:-
    Askild & Kärnekull 1973. Liten 8:o. 179, (1) s. Omslag och illustrationer av Poul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Årets Ehrenmark reser västerut. [ref 74427]    90:-
    Askild & Kärnekull 1978. Liten 8:o. 189, (1) s. Illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
Falstaff Fakir [pseud. f. Axel Wallengren]:  Falstaff Fakirs vitterlek. Utgiven av Hans Küntzel. [ref 13164]    225:-
    AWE/Gebers 1956. Stor 8:o. 416, (1) s. Illustrerad av Poul Strøyer. 2:a upplagan. Förlagets eleganta, halvfranska band med marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och två upphöjda bind samt skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par mindre, lagade revor samt ett par små naggar intill ryggfoten, skyddsomslagets rygg med ett par mindre fläckar.
  –  :  Falstaff Fakirs vitterlek. Utgiven av Hans Küntzel. [ref 52582]    150:-
    Gebers 1957. Stor 8:o. 416, (1) s. Illustrerad av Poul Strøyer. 3:e upplagan. Förlagets halvklotband med marmorerade pärmpapper och dekorerad rygg samt skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex.
Hagen, Cecilia:  De bästa kåserierna. [ref 77183]    90:-
    Bokförlaget Eva Bonnier 1990. 139, (3) s. Illustrerad med bilder av Cicilia Torudd. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Ellen Svenssons dagbok. [ref 61439]    90:-
    Bonniers 1999. 244, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget fläckat, naggat vid rygghuvudet och smärre bruksspår i övrigt. Klisteretikett på fria försättsbladet.
  –  :  Kulla-Gulla i övergångsåldern - eller Nu fyller alla duktiga flickor 50. [ref 24414]    95:-
    Bonniers 1995. 206 s. Illustrerad av Gunilla Kvarnström. 31:e-50:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Liten namnetikett på fria försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
Hamrin, Agne:  En liten stad. Kåserier på vers och prosa om den svenska landsortsstaden i helg och söcken. [Jönköping]. [ref 11830]    90:-
    Bonniers 1931. 75, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Heimerson, Staffan:  Rösten från Östern. [ref 64336]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 234, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Vilsen i världen. [ref 64533]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 260, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på förtitelbladet.
Höök, Marianne:  Vän av ordning. [ref 80346]    90:-
    Rabén & Sjögren 1968. Liten 8:o. 130 s. Häftad. Ryggen blekt samt med läsränder.
Kar de Mumma [pseud. för Erik Zetterström]:  Charmören. Fortsättningen på Humoristens pojke, En förtjusande pappa och Jag minns min gröna ungdom. [ref 80458]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1963. Liten 8:o. 147, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st hattar). Fint ex.
  –  :  Det glada 70-talet. Med förord av Lars Forsell. [ref 77092]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1974. Liten 8:o. 132 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada ansikten och glas). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Det glada 80-talet. Månadernas bok. [ref 77517]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1980. Liten 8:o. 123 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (masker, sol, hjärta, glas och pipa). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Det glada 80-talet. Månadernas bok. [ref 78195]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1980. Liten 8:o. 123 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med teckning och tillskrift av "K. de M." samt löst bifogat brevkort av densamme. Fint ex.
  –  :  En dag med Kar de Mumma. [ref 77511]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1981. Liten 8:o. 107, (4) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Bläckhorn med gåspenna). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
   Kar de Mummas eget ex.

Se bild på boken
  –  :  En förtjusande pappa. [ref 80451]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1961. Liten 8:o. 154 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (pipor). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Hör du oss, Svea? Fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom, Charmören och Mitt arma liv. [ref 80467]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1967. Liten 8:o. 146 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Frågetecken). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Ingen brud för Karlsson och andra berättelser. [ref 80456]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1959. Liten 8:o. 154, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st läppar). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Ingen snäll bok alls. Novelletter och andra rätter. [ref 80455]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1966. Liten 8:o. 138, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st djävlar med horn). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
  –  :  Jag minns min gröna ungdom. Fortsättning på Humoristens pojke och En förtjusande pappa. [ref 77515]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1962. Liten 8:o. 148, (3) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranskt band med dekorerad rygg (Guldäpplen). Fint ex.
  –  :  Kar de Mummas Magasin. En utvald samling från 20- och 30-talet. Med förord av Carl Z. [ref 80464]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1973. Liten 8:o. 196, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (utspridda bokstäver som bildar ordet Magasin). Fint ex.
  –  :  Kärlek utan sex. Novelletter eller vad man nu skall kalla dessa stycken. [ref 80447]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1965. Liten 8:o. 141 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (siffrorna 1 till 9). Fint ex.
  –  :  Lika glad ändå. Novelletter, kåserier och andra förströelser. [ref 77089]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1976. Liten 8:o. 126 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada masker). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Lilla stjärna där. Något av en roman. [ref 77521]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (stjärnor) Främre omslaget medbundet. På försättsbladet "Till Marianne!" Lätt skavd rygg.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Lilla stjärna där. Något av en roman. [ref 77876]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet skinnband (Ivar Hanssons Bokbinderi) med helt guldsnitt, blindpressade pärmar och ryggtitlar samt 4 upphöjda bind. Svag fläck som går över främre pärmen över till ryggen samt lite mörktonad rygg.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Mitt arma liv. Fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom och Charmören. [ref 80445]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1964. Liten 8:o. 142 (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada och ledsna masker). Fint ex.
  –  :  Mord på apotek. Ingen deckare alls. [ref 77512]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 130, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (eskulapstav). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
   Eskulapstav = stav omslingrad av en orm vilken symboliserar läkekonsten (Wikipedia).
  –  :  Människor som mött mig. [ref 80457]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1972. Liten 8:o. 130, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (3 st streckflickor och 2 streckpojkar). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Pappa i trotsåldern och andra familjebekymmer. [ref 77872]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1950. Liten 8:o. 163, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst. Ryggen med skrapmärken och läsränder, inlagan lite slarvigt uppskuren på sina ställen. Dedikation från Kar de Mumma på smutstitelbladet: "Till Svärmor med många hälsningar från oss alla. Tillg. Kar de Mumma".
  –  :  Prinsessornas hopkok. Berättelser, novelletter och historier, stryk det som icke önskas. [ref 80453]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 149, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (kronor). Främre omslaget medbundet. Uppochnedvänd namnteckning på eftersättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  På skriftställarns tid. En ny memoardel. [ref 77090]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1971. Liten 8:o. 127 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (gåspenna och bläckhorn). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Tant Signe åker rullbräda. [ref 77091]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1978. Liten 8:o. 127 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st strecktecknade flickor på rullbäda)). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Se bild på boken
Karlbom, Torvald (red.):  Humor från arbetsplatser och föreningsliv. [ref 65177]    95:-
    Litteraturfrämjandet 1970. 207, (1) s. Illustrerad med teckningar av Eje Lönn. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt mörktonat på ryggen samt med smärre veck och riss i övre kanten.
Levengood, Mark:  Sucka mitt hjärta men brist dock ej. [ref 83820]    90:-
    Piratförlaget 2006. Liten 8:o. 156 s. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindqvist, Herman:  Gallfeber. [Herman Lindqvist i Paris]. [ref 43273]    90:-
    Norstedts 1988. 230, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Pärmar buktar något utåt. Kort tillskrift på försättsbladet samt 4 sidor med bläckmarkeringar.
  –  :  På landet i Paris. Eller: Tillbaka till Plöjorna, utkast till memoarer så länge jag har några. Minnen alltså. Allt samlat under devisen: Man skall inte kasta ägg när man sitter i hönshus. (Citat ur Int. Hönseriföreningen m.p.a:s tidskrift "Små korn och lite visa ord från redet".). [ref 72424]    90:-
    Norstedts 1992. 232, (3) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ljunggren, Ragnar (utg.):  Barnahjärtan. Trehundra små historier om barn. Från en pristävlan i Stockholms-Tidningen. [ref 14031]    90:-
    Gleerups, Lund, 1945. 142 s. Illustrerad med teckningar av Britta Engström. Häftad. Omslagen lätt naggade och med smärre veck. Namnteckning och datering på smutstitelbladet.
[Lund, Harald H.]:  Skepparhistorier. Berättade av Kapten Lygens. Med förord av Evert Taube. [ref 37576]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1946. 78 s. Illustrerad av Ernst Åkerbladh. Häftad. Bakre omslag något fläckat.
Lundegård, Erik:  Ingen rök utan Eld. Kåserier. [ref 76073]    90:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 141, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Småvarmt à la Eld. [ref 69625]    90:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 131, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Återbäring på skratten. [Kåserier av Eld]. [ref 76075]    90:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 132, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag med en liten lagning, annars ett bra ex.
[Lundegård, Erik]:  Fru Lundgren och killarna. Kåserier av Eld. [ref 76069]    90:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 134, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår i nedre kanten.
  –  :  Skäggiga barn. Kåserier av Eld. [ref 71112]    90:-
    Bonniers 1954. Liten 8:o. 138, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Stig Södersten.
Martinez, Ana:  Ana i Sverige. [ref 66906]    120:-
    Brombergs 1993. 236 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
   Lång dedikation från författaren på försättsbladet.
Mattsson, Hugo:  Glada lundahistorier. [ref 22254]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 136, (1) s. Illustrerad med teckningar av Anders Sten. Originalupplaga. Häftad. Ryggfoten samt omslagens nedre kanter lätt stötta, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
Mead, Shepherd:  Hur man vinner framgång hos kvinnor utan egentligen anstränga sig. Översättning och tillrättaläggning för svenska kvinnodyrkare av Nils P. Sundgren. [ref 63609]    90:-
    Bonniers 1964. 140, (2) s. Med illustrationer av Claude. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med ett par läsränder, tillskrift på fria försättsbladet.
  –  :  Hur man vinner framgång i affärslivet utan att egentligen anstränga sig. [ref 61422]    95:-
    Bonniers 1962. 141, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsrand, bakre omslaget delvis något blekt.
Moberg, Rune:  Lilla Fridolf och jag. [ref 77606]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 138, (1) s. Illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med små falsrevor, omslagen lätt kanstötta, det bakre solkat. Tyvärr har förra ägaren av boken försökt sig på att vara konstnär och delvis akvarelliserat illustrationerna plus främre omslaget.
Nilsson, Tage (red.):  Humor på svenska. En rolig antologi. [ref 19867]    95:-
    Forum 1980. Stor 8:o. 288 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen blekt.
Nordström, Ludvig:  I sitt eget sällskap. [ref 64250]    90:-
    Bonniers 1953. Liten 8:o. 128, (3) s. Illustrerad med vinjetter och omslag av Yngve Berg. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
   Innehåller kåserier som Ludvig Nordström skrev för Stockholms Dagblad 1910-13, här för första gången utgivna i bokform.
Olsson, Jan Olof (Jolo):  Ur välunderrättad källa. [ref 47015]    180:-
    Bonniers 1971. 194, (2) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, blekt på ryggen samt aningen naggat upp- och nedtill på ryggen. Band och inlaga i fint skick.
Palmenfelt, Ulf:  Osedliga historier. Återberättade. [ref 69621]    95:-
    Carlssons 1987. 230 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Parkinson, C. Northcote:  Lagen och profiterna. För finansministrar, oppositionsledare, byråkrater och vanliga skattskyldiga. Översättning av Nils Holmberg. [ref 63241]    95:-
    Bonniers 1960. 201 s. Illustrerad av Robert C. Osborn. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen blekt och aningen nött. Främre omslag med ett par smärre veck och ett obetydligt riss, bakre omslag blekt längs kanterna.
  –  :  Parkinsons tredje lag och annat mer eller mindre lagligt. Översättning av Nils Holmberg. [ref 68437]    100:-
    Bonniers 1963. 174, (3) s. Illustrerad av Robert C. Osborn. 1:a svenska upplagan. Häftad. Gott skick.
[Peterson, P.-G.] (red.):  Levande anekdoter. [ref 60718]    90:-
    Forum 1962. 155 s. + 8 planschblad. Illustrerad med teckningar av Anders Andersö. Förlagets dekorerade pappband.
   Det svenska anekdotmaterialet tillkommet genom en pristävling i Aftonbladet våren 1962.
Potter, Stephen:  Anti-kärlek. Hur man slingrar sig undan amorösa närmanden som ser ut att bli varaktiga. Översatt och för svenska sektionen något tillrättalagd av Åke Runnquist. [ref 78159]    100:-
    Bonniers 1965. Liten 8:o. 111, (1) s. Illustrerad med teckningar av Frank Wilson. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd.
  –  :  Övermannaskap. [Konsten att sätta sig på experter och andra högfärdsblåsor] Översatt och för svenska sektionen något bearbetad av Åke Runnquist. [ref 85379]    100:-
    Bonniers 1961. 97, (1) s. Teckningar av Frank Wilson. Häftad. Främre omslaget med litet veck, bakre omslaget svagt gulnat.
[Quarnevalen (utg.)]:  Brux-anvisningen. 1977. [ref 78354]    125:-
    Quarnevalen, Stockholm, 1977. 4:o. 80 s. Klammerhäftad. Omslagen med en del smärre veck. Sidorna 79-80 med urklippt annons.
   Utgavs från 1950-talet fram till 1967, då den tillfälligt lades ned. Återuppstod 1977 i samband med KTH:s 150-årsjubileum (Källa: Seriefrämjandet).

Se bild på boken
Ramel, Povel:  Min galna hage. [ref 77977]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 225 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget med en del naggar, riss och veck samt ett flertal lagade revor.
  –  :  Min galna hage. [ref 56550]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1986. 225 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Min ordkynniga penna. Allsköns alster från nu och fjärran. [ref 69053]    90:-
    Bra Böcker 1987. 223, (5) s. Omslagsteckning och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Ramel, Povel - Alfredson, Hans:  Vanliga palsternackan för gottegrisar året 1987. Utgiven under av Gastronomiska Akademien och skriven av dess tallrikar n:ris 4 och 6, nämligen Povel Ramel och Hans Alfredson. [ref 70064]    90:-
    LT:s förlag 1986. Stor 8:o. 63 s. + 16 planschsidor i färg. Illustrerad i texten. Originalupplaga. Klammerhäftad. Fint ex.
Rasmusson, Ludvig:  Mannen som tyckte för mycket. Krönikor. [ref 74629]    90:-
    Norstedts 2004. Liten 8:o. 238, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Män som pratar och andra kåserier. [ref 68302]    90:-
    Norstedts 2001. Liten 8:o. 220, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
Red Top [pseud. f. Lennart Nyblom]:  Den glada nattparisaren. [ref 76965]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1950. Liten 8:o. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och främre omslag med lätta bruksspår.
  –  :  Red Tops skolfilm. Vad en ung man bör veta. [ref 80152]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 135, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, liten reva i ryggfoten.
  –  :  Top-socker. [ref 63613]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1964. 138, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Något snedläst, främre omslaget med litet veck.
Rit-Ola [pseud. f. Jan-Erik Garland]:  Applåder och visslingar. Rit-Olas julpudding 1949. Med text av Tore Nilsson. [ref 77779]    120:-
    Åhlén & Åkerlund (Bonniers) 1949. Stor 8:o. (64) s. Illustrerad. Häftad. Främre pärmen lätt solkad, liten pappersförlust i övre hörnet.
   Nionde årgången.
Rune, Bertil:  Friden och striden i tiden. Allt hårdare blir ronderna om makten och om fonderna. [ref 65149]    110:-
    By och bygd, Falkenberg, 1979. Tvär 8:o. 72 s. Teckningar av Gustaf Bertland. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
[Severin, Kid]:  Godnatt älskling. Av Kid Bruncrona. [ref 73573]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1946. Liten 8:o. 136, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något nött rygg med veck mittpå, lätt kantstött. Delvis ouppskuren.
Skogsmark, Gunnar:  Glada smålänningar. [ref 16741]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 130, (1) s. Med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Några marginalskador (ingen textförlust). Liten fläck på bakre omslag. Delvis ouppskuren.
Skämtboken N:r 73:  Innehåller flera hundra lustiga anekdoter, gåtor, berättelser m. m. [ref 45529]    100:-
    J. Kronwalls Förlag, Stockholm, 1918. Liten 8:o. 42, (6) s. Illustrerad. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag. Lite blekt i kanterna, bakre omslag nedskuret ca 1 cm i ytterkanten.
Stolpe, Birger:  Alternativ till Örfilar. Kåserier om ord. [ref 84499]    90:-
    LiberFörlag 1979. 233 s. Illustrerad med teckningar av Cinna Gross. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg med litet stötmärke upptil, annars fin.
Storm Petersen, Robert:  Tretton öre. [ref 55473]    90:-
    Rabén & Sjögren 1958. Liten 8:o. 97, (1) s. Illustrationer av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätta stötmärken.
Swanberg, Kjell:  Swanberg swamlar om golf. [ref 70134]    100:-
    Svenska Dagbladet, Stockholm, 1986. 153 s. Med illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Söderqvist, Åke:  Skäggets andra fräckisar. [Del 2.]. [ref 55895]    100:-
    Skoglunds 1966. Liten 8:o. 111 s. Illustrerad av Ardy Strüwer. Originalupplaga. Häftad. Fint ouppskuret ex.
   Omslag av Lasse Åberg.
Thurber, James:  Fabler för vår tid. Översatta av Birgitta Hammar. [ref 13058]    100:-
    Bonniers 1957. 168, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre bruksspår, annars ett fint ex.
Tillhagen, Carl-Herman - Bødker, L. - Solheim, Svale:  Skämtsamma historier från Sverige, Danmark och Norge. [ref 71610]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 169, (1) s. Omslag och teckningar av Eric Palmquist. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill, det bakre med veck, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
   De danska och norska sagorna är översatta av Johan Severin.
Topelius, Christer (red.):  Glädjens blomster. [ref 80280]    90:-
    Bokbranschens Marknadsinstitut AB, Stockholm, 1973. 127, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
   Omslag av Poul Strøyer.
  –  :  Åt skrattet och löjet. Femtio av våra kvickaste parodier i urval. [ref 50272]    125:-
    Hökerbergs 1962. 268, (1) s. Omslag och teckningar av Martin Lamm. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med läsveck, bakre omslag med veck i övre hörnet samt rester av prisetikett.
Wictorin, Staffan:  Staffan -94. [ref 74286]    90:-
    Skrivareförlaget i Skåne, Malmö, [1994]. 174 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något sned rygg, inlagan något vågig.
   Omslag av Hans Lindström.
Zetterström, Hans (Hasse):  Porträtt. – Ulf. [ref 72561]    120:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 188, (4) + 132 (3) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. Lätt snedläst. (Hasse Z:s samlade 9 & 10)
  –  :  Samlade historier av Hasse Zetterström. 1-12 i 3 volymer. [ref 73182]    350:-
    Bonniers 1918-1922. Liten 8:o. Totalt ca 2000 s. Illustrerade av Eigil Schwab. Förlagets ryggdekorerade röda halvfranska band med marmorerat snitt. Titelfälten flammiga.
  –  :  Sjökon. – Stor sand. Historier från en ö och annat. [ref 72559]    120:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 187, (2) + 172, (3) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg och en liten ljus fläck på främre pärmen. Lätt snedläst. (Hasse Z:s samlade 7 & 8)
  –  :  Skrattets tidsålder. Kåserier 1932–1938. – Mörk tid. Kåserier 1939–1943. [ref 72562]    120:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 251, (3) + 216, (4) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. (Hasse Z:s samlade 11 & 12)
  –  :  Sängknoppen. – Svenska supens vänner. [ref 72560]    120:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 174, (3) + 179, (2) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. Lätt snedläst. (Hasse Z:s samlade 5 & 6)
Zetterström, Marianne, (pseud. Viola):  Dagblad. [ref 82811]    90:-
    Bonniers 1971. Liten 8:o. 117, (3) s. Illustrationer av Carl Zetterström. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
  –  :  Morgon i Sverige. [ref 82813]    90:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 114, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Utmed vägen. [ref 74040]    90:-
    Bonniers 1973. Liten 8:o. 144, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, omslagen med lättare bruksspår.
   Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Omslag av Carl Zetterström.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS