|
|
:
Trivselvänligt. Av Käringen mot strömmen. [ref 76748] |
450:- |
| |
Bonniers 1962. 137, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex men lite stött i alla fall. Lång dedikation från "Barbro" Se bilden. Omslag av Ruffa Alving-Neander. Se bild på boken |
 |
|
Andhé, Stefan:
Av fröjd vill hjärtat gråta. [ref 81281] |
90:- |
| |
Norstedts 1991. Liten 8:o. 274, (3) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Oj vilka loja lejon. [ref 75071] |
100:- |
| |
Norstedts 1999. Liten 8:o. 249, (5) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från författaren på titelbladet. |
 |
|
:
Älska mig fort. [ref 81790] |
95:- |
| |
Hagaberg, Stockholm, 1989. Liten 8:o. 266 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband Med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Aschberg, Robert:
Nyklippt. Sanna berättelser ur livet. [ref 67130] |
100:- |
| |
Norstedts 1991. 335, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid ryggfoten samt med lagad reva i nedre kanten på framsidan. |
 |
|
Bedford, John Robert Russell:
Snobbarnas bok. Av John, hertig av Bedford i samarbete med George Mikes. [ref 38524] |
125:- |
| |
Gebers 1966. 159, (1) s. Illustrerad av Nicolas Bentley. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. (Gebers Mustasch-serie) |
 |
|
[Blandaren]:
Gåsblandaren 1930. [ref 1466] |
90:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (64) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslag och rygg med smärre skavanker, sista bladet med veck i nedre hörnet. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1945. [ref 48207] |
120:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1945. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1947. [ref 51737] |
120:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1947. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1948. [ref 37817] |
110:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1948. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag med ett par lätta veck, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1949. [ref 12683] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår, tillskrift i blyerts på bakre omslag. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1950. [ref 12684] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1950. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag med vertikalt veck, ryggen med ett par små bruksspår, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1951. [ref 33953] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1951. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1952. [ref 63302] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1952. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1956. [ref 83287] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1956. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1957. [Variant 1]. [ref 83289] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (54) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1957. [Variant 2]. [ref 83290] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (46) s. + 1 inklistrad bilaga. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1959. [ref 83426] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1959. Folio. (56) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre falsen en aning skavd. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1961. [ref 83430] |
125:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1961. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. Främre omslag med luckor à la julkalender. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1962. [ref 83432] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1962. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1963. [ref 83434] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1963. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1964. [ref 83435] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1964. Folio. (40) s. + 1 dubbelsidig plansch. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre omslag fläckat, i övrigt smärre bruksspår. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1966. [ref 83438] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1966. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Gåsblandaren 1967. [ref 83440] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1967. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Omslagen lätt solkade, ryggen med små bruksspår, annars fin. |
 |
|
:
Vårblandaren 1920. [ref 23854] |
175:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1920. Folio. (64) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår. |
 |
|
:
Vårblandaren 1922. [ref 39034] |
125:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1922. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår och något ojämnt blekta. |
 |
|
:
Vårblandaren 1930. [ref 28627] |
110:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, [1930]. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Ryggen med små tvärgående revor, omslagen lätt tummade och med smärre brytveck. |
 |
|
:
Vårblandaren 1944. [ref 45271] |
120:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1944. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Gott skick. |
 |
|
:
Vårblandaren 1945. [ref 61788] |
120:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1945. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Bakre omslag lätt fläckat i nedre kanten, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1946. [ref 50234] |
110:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1946. Folio. (48) s. Gemomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår. |
 |
|
:
Vårblandaren 1947. [ref 11467] |
110:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1947. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Bakre omslag med smärre veck, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Vårblandaren 1948. [ref 47671] |
110:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1948. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med några lätta veck, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1949. [ref 13205] |
110:- |
| |
KTH: studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (48) s. Gemomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1949. [ref 67692] |
90:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1949. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1950. [ref 67490] |
90:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1950. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Ryggen med ett antal tvärgående revor, annars gott skick. |
 |
|
:
Vårblandaren 1951. [ref 48403] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1951. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1952. [ref 66759] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1952. Folio. (48) s. Helt igenom illustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1956. [ref 83288] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1956. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1957. [ref 83424] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1957. Folio. (48) s. + 1 plansch. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1958. [ref 83425] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1958. Folio. (46) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1959. [ref 83427] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1959. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1961. [ref 83431] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1961. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1962. [ref 83433] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1962. Folio. (40) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1963. [ref 83441] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1963. Folio. (44) s. + 1 utvikbar plansch. Genomillustrerad. Limhäftad med skyddsomslag. Gott skick. |
 |
|
:
Vårblandaren 1964. [ref 83436] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1964. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Främre omslag med en liten reva, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1965. [ref 83437] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1965. Folio. (44) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
:
Vårblandaren 1966. [ref 83439] |
100:- |
| |
KTH:s studentkår, Stockholm, 1966. Folio. (48) s. Genomillustrerad. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
Blomkvist, Inga A. (ed.):
Nice and Icy. A Humorous Look at the Swedish Way of Life. Translated by W.G. Simpson. [ref 69534] |
90:- |
| |
Bonniers 1969. 62, (2) pp. Illustrated throughout. Publisher's pictorial boards. Covers slightly warped. |
 |
|
Bohrn, Harald:
Praeterea censeo. Några tankar och tycken. [ref 69347] |
100:- |
| |
[Harald Bohrn], Stockholm, 1970. Liten 8:o. (5), 44, (1) s. + 1 planschblad. Originalpappband med påklistrad pärmtitel. |
 |
|
Breinholst, Willy:
"Herrn i huset". [ref 77656] |
90:- |
| |
Williams Förlags AB 1970. 128 s. Med illustrationer av Léon. Limhäftad. Ryggfoten obetydligt skavd. Willy Breinholst - Europas roligaste dansk. |
 |
|
Cederholm, Stig:
Bröllop hos Åsa-Nisse. [ref 56641] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1955. 163, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt solkad, ryggfoten med centimeterlång reva. |
 |
|
Cello [pseud. f. Olle Carle]:
Familjens Flintis. [ref 67555] |
90:- |
| |
Gebers 1962. Liten 8:o. 182, (1) s. Omslag och teckningar av Poul Ströyer. Originalupplaga. Häftad. Delvis ouppskuren. Den uppskurna delen slarvigt sprättad. |
 |
|
:
Flottare utan färg. Cellos vita bok. Kåserier. [ref 67556] |
90:- |
| |
Gebers 1952. Liten 8:o. 159, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned och något nött rygg med veck, bakre omslag med brytveck i nedre hörnet. Omslag av Gunnar Brusewitz. |
 |
|