|
|
Alderson, Lawrence:
The Chance to Survive. Rare Breeds in a Changing World. [ref 64934] |
135:- |
| |
London, Cameron & Tayleur in association with David & Charles, 1978. Small 4to. 192 pp. Richly illustrated with photos, partly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper. |
 |
|
Arrhenius, J.:
Landtbrukskalender för år 1877. Minnes- och anteckningsbok för landtbrukare. [ref 71139] |
125:- |
| |
Norstedts 1876. Liten 8:o. 219, (1) s. + 15 sidor "Anteckningsbok öfver inkomster och utgifter.". Förlagets klotband med pärmtitel i guld. Rygg och pärmkanter blekta. Rygghuvudet med riss samt falsreva. Exlibris. |
 |
|
[Arrhenius, J. (red.)]:
Kongl. Landtbruks-akademiens tidskrift för år 1865. Fjerde årgången. + Samma för år 1866. Femte årgången. [ref 783] |
350:- |
| |
Norstedt & Söner, Stockholm, 1865-1866. Stor 8:o. 400 s. + 5 planscher (varav 2 dubbelsidiga) + 1 dubbelsidig karta; + 384 s. + 10 planscher (varav 3 utvikbara, 1 dubbelsidig samt 4 i färg). Träsnitt i texten. Samtida halvfranskt band. Bandet slitet, mest på ryggen, men inlagan fräsch och fin. Namnetikett samt tillskrift i blyerts på för- och eftersättsblad. En av de utvikningsbara planscherna är på tunt papper och med revor i vikningen. Två årgångar sammanbundna i en volym. |
 |
|
Bengtsson, Sven:
Svinet, dess utfodring och skötsel. [ref 58372] |
80:- |
| |
Nordisk Rotogravyr 1936. Liten 8:o. 172 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Främre omslag medbundet. (Nordisk Rotogravyrs handböcker för jordbrukare) |
 |
|
Bergelin, J. Theod. (utg.):
Landtbrukskalender för år 1858. [ref 75270] |
125:- |
| |
Expeditionen af Tidskrift för Svenska Landtbruket, Stockholm, 1858. Liten 8:o. Opaginerad. Originalklotband med påklistrad pärmetikett. Pärmarna ojämnt blekta och lite fransiga i kanterna. |
 |
|
:
Landtbrukskalender för år 1859. [ref 75271] |
125:- |
| |
Expeditionen af Tidskrift för Svenska Landtbruket 1858. Liten 8:o. Opaginerad. Originalklotband med påklistrad pärmetikett. Blekta pärmar, obetydligt kantnött. |
 |
|
:
Tidskrift för svenska landtbruket och dess binäringar. Åttonde och nionde årgången. [ref 45116] |
600:- |
| |
Stockholm 1862-1863. Liten 4:o. (6), 378 + (6), 378 s. + 2 porträtt + 12 planscher. 68 träsnitt i texten (årg. 8); + 12 planscher. 13 träsnitt i texten (årg. 9). Samtida halvfranska band med marmorerade pärmar. Något nötta och med lätt flammiga ryggar. Namnteckning på försättsbladen. 2 volymer. 10 årgångar utkom totalt. |
 |
|
Bergkvist, Sven O. - Olls, Bert:
Guld eller gröna skogar. Den tekniska revolutionen inom skogsbruket. [ref 66607] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1972. Liten tvär 4:o. (68) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg missfärgat. Dedikation från bägge författarna. |
 |
|
Björkman, Thure (utg.):
Örebro läns Kungl. hushållningssällskap 1903–1928. Under medverkan av särskilda fackmän. [ref 50728] |
175:- |
| |
Örebro 1928. Liten 4:o. 509 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen något mörktonad och veckig, bakre omslag med hörnveck nedtill och missfärgad övre del. |
 |
|
(Bondepraktikan):
Den gamla svenska bondepraktikan med förord av professor Sigfrid Svensson. [ref 70526] |
80:- |
| |
Fabel 1978. Liten 8:o. 142, (1) s. Omslag och illustrationer av Svenolov Ehrén. 100:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget skadat på framsidan (en liten bit saknas samt ett par lagade revor). Denna upplaga av den gamla folkboken bygger på 1600- och 1700-talets upplagor, texten har bibehållits men stavningen har moderniserats. |
 |
|
Bäckström, Lennart - Einarsson, Stig - Eriksson, Bertil - Hultman, Håkan - Hökås, Gunnar - Lindhé, Bengt - Lundström, Herbert - Mårtensson, Olof - Nilsson, Olle - Trafvelin, Bernt:
Svin. Under huvudredaktörskap av Håkan Hultman. [ref 42324] |
150:- |
| |
LT:s förlag; LTK 1973. Stor 8:o. 398 s. Illustrerad. Första upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Cajander, Zakarias:
Engelska och skotska jordbrukets historia från äldsta till närvarande tid jemte små bref och tillägg. + Skildringar af naturen och folklifvet i England och Skotland, jemte andra iakttagelser framstälda i rapsodisk brefform. [ref 12246] |
200:- |
| |
Stockholm 1877-1880. Liten 8:o. 344 s. Samtida halvfranskt band. Något nött. 2 arbeten i en volym (fortlöpande paginering). |
 |
|
Cederborgh, Fr.:
Den tillförlitlige kogubben. Handbok i nötboskapsskötseln eller alfabetiskt ordnadt sammandrag af läran om nötkreaturs uppfödande, utfodring, wård, afkastning och sjukdomar, fodermedlens beredning, mjölkhushållning m.m. [ref 62364] |
250:- |
| |
Örebro 1863. Liten 8:o. IV, 186 s. Med sexton träsnitt i texten. Häftad. Hyfsat ex med namnteckning på främre omslaget. |
 |
|
Florman, A.H.:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 70180] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1838. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Andra rättade och tillökta upplagan. Senare halvklotband. Mycket lätt åldersfläckad inlaga samt dubbla namnteckningar på titelbladet. |
 |
|
:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swinskola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 46559] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1861. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Fjerde öfwersedda och tillökta upplagan. Samtida slitet halvfranskt band utan ryggtitel. Inlagan genomgående åldersfläckad. Stämpel på titelbladet. Tillskrift på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstillståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 71872] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1880. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. 6:e upplagan. Samtida, lätt nött skinnryggsband med handskriven ryggtitel. Två blad med hörnveck. Bläcknamn på försättsbladet. |
 |
|
Forsberg, Signe:
Hönssjukdomar och deras bekämpande. [ref 68107] |
70:- |
| |
Magnus Bergvalls förlag 1952. 62 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Del av inlagan och bakre omslag med veck. |
 |
|
Frederiksen, J.D.:
Mejerivæsenet i Nord-Amerika. Med særligt hensyn til fabrikationen af amerikansk ost. [ref 36538] |
150:- |
| |
Kjøbenhavn, P.G. Philipsens Forlag, 1888. (8), 142, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslagen lätt nötta och en aning solkiga, ryggen och bakre omslag något skadade (ingen textförlust). Namnteckning på främre omslag. På danska. |
 |
|
Genrup, Kurt:
Gåsskötsel. Etnologisk studie med särskild hänsyn till skånska förhållanden. [ref 68108] |
260:- |
| |
Liber; Gleerups, Lund, 1975. Stor 8:o. 235, (2) s. Illustrerad. Limhäftad. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. Mycket bra skick. (Skrifter från Folklivsarkivet i Lund, nr 16) Akademisk avhandling. |
 |
|
Jonsson, Sune:
Bilder från bondens år. [ref 5638] |
150:- |
| |
LT:s förlag 1967. Liten 4:o. 300, (4) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med titel i rött och mörkblått på främre pärmen och i guld på ryggen. Lätt fläckat band. Namnteckning(?) bortklippt från försättsbladet. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
:
Jordabok. Odlingsbilder 1971-75. [ref 22257] |
200:- |
| |
LT:s förlag 1976. Liten tvär 4:o. 222, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor, baksidan lite solkig, övre kanten lätt naggad. |
 |
|
:
Minnesbok över den svenske bonden. Huvudsakligast i formen av en bildberättelse om odlingsår, bysammankomster och familjehögtider i den småländska byn Attsjö i Furuby församling i Kronobergs län 1969-1971. [ref 28466] |
275:- |
| |
LT:s förlag 1971. Liten 4:o. 310, (1) s. Synnerligen rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst och främre falsen något sladdrig. Omslaget lätt kantstött, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Klancher, Lee:
International Harvester. Photographic History. [Includes Farmalls, Internationals, McCormick-Deerings, TracTracTors, and more from 1905 to 1985]. [ref 67820] |
125:- |
| |
Motorbooks International, Osceola WI, 1996. 4to. 224 pp. Illustrated throughout in b/w. 1st edition. Publisher's pictorial wrappers. Mint condition. |
 |
|
Lagerqvist, Lars O. - Lindqvist, Herman:
Den svenska skogens historia. [ref 72899] |
135:- |
| |
Norstedts 1999. 157 s. Illustrerad med teckningar och fotografier, en del i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. I samarbete med AssiDomän. |
 |
|
Lange, Ulrich:
Experimentalfältet. Kungl. Lantbruksakademiens experiment- och försöksverksamhet på Norra Djurgården i Stockholm 1816-1907. [ref 48296] |
125:- |
| |
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien, Stockholm, 2000. Stor 8:o. 408 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stötskadat, i övrigt ett fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden nr 23. Supplement till Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens Tidskrift) Akademisk avhandling. |
 |
|
[Lantbruksakademien] (utg.):
Kongl. Svenska landtbruks-akademiens handlingar 1829. [ref 71146] |
135:- |
| |
Tryckt hos Direct. Henrik A. Nordström, Stockholm, 1830. Liten 8:o. 176 s. Häftad med marmorerat pappersomslag. Många hundöron. |
 |
Larsson, Bengt M P - Morell, Mats - Myrdal, Janken (red.):
Agrarhistoria. [ref 80949] |
175:- |
| |
LT:s förlag 1998. 322 s. Illustrerad med fotografier, kartor, tabeller och diagram. Häftad. Omslagen med ett par små veck. |
 |
|
Lindgren, N.O. (red.):
Bot för boskaps sot. Svensk veterinärmedicin 200 år. [ref 4806] |
175:- |
| |
Jubileumskommittén för svensk veterinärmedicin 200 år, Skara, 1975. 302 s. Illustrerad med teckningar av Barbro Lundberg samt fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslag av Svenolov Ehrén. |
 |
|