logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Stockholms skärgård  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahlström, Stellan - Algård, Göran:  Strindbergs Stockholm och Stockholms skärgård. [ref 40376]    150:-
    Gebers 1965. 4:o. 92, (3) s. Rikt illustrerad delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött på ryggen och med små skador upp- och nertill.
Andersson, Karl H.:  Arholma. [ref 1960]    125:-
    LT:s förlag 1955. 156, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Debutboken. Omslagsteckning av Harald Lindberg.
Barthel, Sven:  Gillöga. En utskärgård. [ref 16705]    300:-
    Bonniers 1945. Liten 4:o. 225, (2) s. + 3 s. med sjökort. Rikt illustrerad av Roland Svensson. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Liten skada på bakre omslaget annars fint ex.
  –  :  Gillöga. En utskärgård. [ref 79197]    400:-
    Bonniers 1945. Liten 4:o. 225, (2) s. + 3 sid med sjökort. Rikt illustrerad av Roland Svensson. Originalupplaga. Häftad Förlagets trevliga linneband med kompassros på främre pärmen. Bägge omslagen medbundna. Namnteckning på försättsbladet annars ett fin ex.
  –  :  Gillöga. En utskärgård. [ref 16710]    350:-
    Bonniers 1957. Liten 4:o. 225, (1) s. + 3 s. sjökort + 1 planschblad. Rikt illustrerad av Roland Svensson. 6:e-7:e tusendet. Förlagets dekorerade linneband med något naggat och lite ojämnt gulnat skyddsomslag med lagade revor. Båda omslagen medbundna.
  –  :  Skärgård. En rapsodi. [ref 38107]    225:-
    Bonniers 1955. Liten 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. 7:e-8:e tusendet. Förlagets dekorerade linneband med bägge omslagen medbundna. Fint ex.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Slagruta. Ur en upptäcktsresandes anteckningar. [ref 38215]    125:-
    Bonniers 1937. 235 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt nött och med läsveck, främre omslag lätt naggat i ytterkanten.
Barthel, Sven - Svensson, Roland:  Svenska Lillö. Med några utflykter i omgivningarna och tiden. [ref 74817]    950:-
    Bonniers 1973. Liten 4:o. 221, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Teckningar av Roland Svensson samt andra illustrationer. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Liten teckning av R Svensson samt signerad av konstnären och författaren.
Bergengren, Kurt:  Skärgårdsbåt till sommarnöjet. Med skeppskatalog av Berndt Friberg. [ref 38122]    400:-
    Bonniers 1965. Tvär 4:o. 159, (1) s. + 40 planschblad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med ett mindre antal lagade revor, annars ett fint ex.
Bergquist, Anders - Terstad, Jan (red.):  Öar i havsbandet. Bullerö och Långviksskär. [ref 68527]    100:-
    Naturvårdsverket och Länsstyrelsen i Stockholms län 1988. Liten 4:o. 75 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Colbing, Sören:  Skärgårdsliv. [ref 75649]    125:-
    Wahlström & Widstrand 2004. 4:o. 186, (6) s. Rikligt illustrerad med fotografier av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Något skeva pärmar.
  –  :  Södertörns skärgård. En personlig bild. [ref 77976]    150:-
    Natur och Kultur 1989. 4:o. 126, (2) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Dryselius, Mats:  Lidingö skärgård. [ref 72616]    250:-
    [E. Granlund], [Lidingö], [2000]. 4:o. 157, (3) s. Slösande rikt illustrerad med underbart vackra fotografier av Eddie Granlund. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
   Följ med på en bildresa ut i ytterskärgården, till den fantastiska övärlden utanför Sörmlands och Upplands kust ... - Text på svenska, engelska, tyska och franska.
Eriksson, Maj-Britt:  Dagboksblad från Ekholmen. [ref 6504]    90:-
    Askild & Kärnekull 1977. 122 s. Illustrerad med ett fotografi (porträtt) samt en teckning (+ omslag) av Harald Lindberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lätt gulnat.
  –  :  Dyning. [ref 10647]    75:-
    LT:s förlag 1962. 127, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Reva i främre falsen, titelbladen lite fransiga (slarvig sprättning) i övre kanten.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Från Nämdöfjärden. [ref 15171]    120:-
    Askild & Kärnekull 1974. 122, (2) s. Illustrerad av Harald Lindberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Nu och då i skärgården. [ref 30815]    100:-
    LT:s förlag 1971. 133 s. Originalupplaga. Häftad. Större delen ouppskuren.
Gehlin, Åke:  Kring ortnamn i Stockholms skärgård. Från Arholma till Landsort. [ref 24234]    110:-
    Prisma 1982. 190 s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggen aningen nött.
Hansson, Sven A. - Johansson, Göte:  Skärgårdshamnar. Örskär - Landsort. [ref 78208]    275:-
    Svenska Kryssarklubben / Läsförlaget AB 1986. 4:o. 327, (1) s. Genomgående illustrerad med kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med ett par obetydliga skrapmärken och obetydligt stötta hörn.
Hedenstierna, Bertil:  Skärgårdsöar och fiskekobbar. Natur, bygd och näringsliv i Stockholms skärgård. Del 2: Södra skärgården genom tiderna. [ref 73184]    150:-
    Rabén & Sjögren 1990. Stor 8:o. 262, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier i färg. Rikligt med svartvita fotografier och kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars fin.
   Endast del 2.
  –  :  Stockholms skärgård. Kulturgeografiska undersökningar i Värmdö gamla skeppslag. [ref 39904]    350:-
    Esselte, Stockholm, 1949. Stor 8:o. 444 s. + 8 utvikbara kartor i ficka. Häftad. Lite skavd och korta falsrevor. Namnteckning på titelbladet.
   Särtryck ur "Geografiska annaler" 1948: 1-2.
Hedin, Anders:  Lysande skärgård. [ref 75648]    275:-
    Bokförlaget Max Ström 2005. Liten 4:o. 383, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade blå linneband med monterad bild på främre pärm. Bakre pärm med lätta bruksspår, annars fin. (Skärgårdsstiftelsens vänbok 2005)
   En bok om fyrplatser i Stockholms skärgård, Landsort, Måsknuv, Huvudskär, Korsö, Grönskär, Svenska Högarna, Söderarm och Tjärven.
Hjorth, Harriet:  Utö. Ön som ännu är ett paradis. [ref 47239]    125:-
    Proprius, Stockholm, 1990. Liten 4:o. 349, (2) s. Rikt illustrerad. Andra, av Agnete Hjorth omredigerade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Janhem, Åke:  Arholma – Landsort. Leder och hamnar i Stockholms skärgård. [ref 1963]    110:-
    Bonniers 1961. 276, (1) s. Rikt illustrerad. 4:e bearbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen med lagning upptill.
Jansson, E. Alfred:  Dalarö. [ref 6609]    175:-
    Bonniers 1966. 216, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utökad upplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Lite naggat omslag och namnteckning på insidan av främre pärmen.
   Utökad med en efterskrift och ett kapitel om Ornö.
  –  :  Skärgårdsliv i forna tider. [2]: Sandhamn, Harö, Rysshärjningarna, Möja och Vindö. [ref 38139]    300:-
    Bonniers 1965. 281, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Färgat övre snitt. Tillskrift på försättsbladet samt några små lagade revor på omslaget annars ett fint ex.
Jarneberg, Eric (red.):  Vaxholm och fästningen. Några historiska bilder från en liten stad. Sammanställd av Föreningen Vaxholms fästnings musei vänner. [ref 5313]    135:-
    Atlantis 1991. 253, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor.
Jonson, Erik:  Leva i skärgård. [ref 25596]    120:-
    Rabén & Sjögren 1992. 214, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst, skyddsomslaget med liten lagad reva samt märke efter prislapp.
Kulves, Håkan - Harberg, Göran:  Skärgård – sammanbrott eller utveckling. [ref 38113]    95:-
    Bonniers 1971. 180, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad. Liten fläck på främre omslag, märke efter prislapp på det bakre.
Landin, Maria - Sjögren, Folke - Öberg, Björn:  På grund - förlist. [ref 80663]    300:-
    Bokförlaget Axplock, Strängnäs, 2009. Liten tvär 4:o. 471 s. Illustrerad med fotografier, teckningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn med lätta stötmärken, i övrigt gott skick. (Forum navales skriftserie 30)
Lindahl, Johan:  En fiskarpojkes Utö. [ref 11599]    70:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1976. 88 s. + 8 planschblad. Originalupplaga. Pocket.
Malm, Einar:  Lågtryck över kustbandet. Rapporter och minnesbilder från Kalle Schevens skärgård. [ref 59692]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 156, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lätt kantstött men ouppskuren. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Skärgårdsfresk. [ref 75502]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1963. Stor 8:o. 227, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite slitet, lappat och lagat.
Malm, Einar (red.):  Skärgård genom tusen år. Antologi. [ref 38100]    150:-
    Lindblads 1969. 290, (1) s. Illustrerad av Ewert Skymne. Förlagets pappband med klotrygg. Bakre pärmen med liten fläck samt rester av prislapp, annars ett fint ex.
  –  :  Vår vackra skärgård. En antologi. [ref 48615]    125:-
    Natur och Kultur 1965. 173, (2) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband. Något snedläst, pärmhörnen med lättare skrapmärken.
Matz, Edvard & Erling:  Sällsamheter i Stockholms skärgård. Södertörn. En bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. [ref 76286]    135:-
    Läsförlaget 1996. Liten 8:o. 302 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Faksimil av första upplagan från 1979. Förlagets dekorerade pappband.
   Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen.
Matz, Erling (red.):  Röster om en levande skärgård. [ref 35552]    100:-
    LiberFörlag 1982. 158 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt böjda pärmar, annars ett fint ex.
[Nissen, Carl]:  Beskrifning öfver den projekterade hafsbad- och kuranstalten Örn å Torö i Stockholms län. [ref 80664]    125:-
    Torö Hembygdsförening, 1989. Liten 8:o. (12) s. Illustrerad med två kartor. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med litet stötmärke, i övrigt ett fint ex.
Nordström, Alf:  Roslag. [ref 75464]    150:-
    Carlssons 1990. 171 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Rehnberg, Mats (red.):  I skärgården. En antologi. [ref 20726]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1961. 224, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
Reiher, Carl Henric:  Boken om Bullerö. En vägledning och minnesbok för besökaren. [ref 80600]    140:-
    Skärgårdsstiftelsen / Naturvårdsverket, Stockholm, 1994. 96, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med litet stötmärke, inlagan med några små hundöron.
Reiher, Carl Henric (red.):  Dalaröleden. [ref 69445]    100:-
    Skärgårdsstiftelsen 1998. 256 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydlig stötskada på rygghuvudet, i övrigt ett fint ex. (Skärgårdsstiftelsens årsbok 1998. Årgång 26)
  –  :  Mellanskärgård. [ref 67456]    100:-
    Skärgårdsstiftelsen 1991. 140 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 14.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Skärgårdsstiftelsens årsbok årg. 19)
  –  :  Norrskärgård. [ref 67455]    100:-
    Skärgårdsstiftelsen 1994. 203, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 15.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. (Skärgårdsstiftelsens årsbok 1994. Årgång 22)
  –  :  Nämdö skärgård. [ref 69444]    80:-
    Skärgårdsstiftelsen 1996. 207 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Skärgårdsstiftelsens årsbok 1996. Årgång 24)
  –  :  Sandhamnsledens öar. [ref 69443]    85:-
    Skärgårdsstiftelsen 1995. 200 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Skärgårdsstiftelsens årsbok 1995. Årgång 23)
  –  :  Södertörns skärgård. [ref 67452]    100:-
    Skärgårdsstiftelsen 1993. 199, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Skärgårdsstiftelsens årsbok årg. 21)
Reiher, Carl Henrik (red.):  Roslagsskärgård. [ref 78366]    100:-
    Skärgårdsstiftelsen, Stockholm, 1992. 170, (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Skärgårdstiftelsens årsbok 1992. Årgång 20)
Rinaldo, Sten:  Skärgård i förvandling. [ref 38101]    250:-
    Rabén & Sjögren 1968. 214 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotband med pärmöverdrag av sprängfärgat papper. Omslaget har lagade revor samt en fläck på bakre sidan.
Rüster, Reijo - Westman, Lars:  Utskär. [ref 47212]    175:-
    Rabén & Sjögren 1981. 4:o. 148, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat samt med ett fåtal smärre veck.
Sjöberg, Axel:  Bland kobbar och skär. Skärgårdsteckningar. [ref 4043]    800:-
    Lars Hökerbergs förlag, Stockholm, 1900. Tvär 4:o. 78, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade klotband. Dedikation från "tecknaren". Rygghuvud och -fot obetydligt stukade, främre pärmen med ett fåtal smärre fläckar. Ett fint ex, anmärkningarna till trots. 2 st exlibris.
Se bild på boken
Sjöberg, Staffan:  Utskärsfolk. Bullerö, Långviksskär, Biskopsö. [ref 54581]    150:-
    Bokförlaget Max Ström 1999. 4:o. 175, (1) s. Med 200 bilder som skildrar naturen och havet ut mot Bullerö, Långviksskär och Biskopsö. Fotografier av Malcolm Hanes. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Sjöblom, Karl Axel:  Min barndoms skärgård. [ref 28075]    140:-
    Askild & Kärnekull 1979. 143 s. + 16 planschsidor med teckningar i färg samt illustrationer i texten av Gunnar Brusewitz. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en liten fläck på framsidan samt en reva vid ryggens övre del.
Skärgårdsboken:  Landsort - Stockholm - Örskär. [ref 77115]    150:-
    Förlags AB Baltic 1970. Stor 8:o. 240 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt mörktonad rygg, bakre pärmen lätt solkad och med gammal prislapp.
Svensson, Roland:  I Roland Svenssons övärld. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. [ref 62392]    225:-
    Bonnier Alba 1995. Liten 4:o. 206, (2) s. Rikt illustrerad med författarens teckningar. Originalupplaga. Förlagets trevliga linneband med monterad pärmbild i färg och skyddsomslag. Skyddsomslaget med märke efter prislapp på baksidan samt med ett par obetydliga riss.
  –  :  Min skärgård och din. [ref 28156]    200:-
    Bonniers 1964. 120, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt snedläst annars ett fint ex.
  –  :  Skärgårdsliv i gången tid. En skildring av arbete och lek i Stockholms skärgård. [ref 76305]    300:-
    Bonniers 1961. 4:o. 253, (4) s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets linneband med främre omslaget medbundet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Skärgårdsliv i gången tid. En skildring av arbete och lek i Stockholms skärgård. [ref 38146]    250:-
    Bonniers 1962. Liten 4:o. 253, (4) s. Rikt illustrerad av författaren. 7:e-12:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget delvis något gulnat, lagade revor i nedre kanten på baksidan.
Thunqvist, Per Anders:  Mötesplatser i skärgården. [ref 76543]    150:-
    Verbum 1988. Stor 8:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier och sjökort. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Triberg, Annica:  Stockholms skärgård. En lustfylld resa från Arholma till Öja. [ref 76679]    100:-
    Forum 2004. Liten 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Albert Håkansson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, bandet med en obetydlig skada på främre falsen.
Wahlstedt, Jens:  Skärgård. Strandhugg och upptäcktsfärder i Stockholm havsskärgård. [ref 62510]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1999. Stor 8:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av författaren. Fotografi och sjökort på insidan av främre och bakre pärmen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Dedikation från författaren.
Wallert, Evert:  Roslag. [ref 56793]    85:-
    Smålänningens förlag, Stockholm, 1974. 252, (4) s. Illustrerad med teckningar (även omslag) av Bibbe Lindström. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Wikström, Jeppe:  Havsskärgård. [ref 77883]    200:-
    DN-Förlaget 1994. 4:o. 256 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wästberg, Per:  Sommaröarna. En bok om stockholmarnas skärgård. [ref 38865]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1973. Liten 4:o. 284, (1) s. Illustrerad med fotografier av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin samt en del äldre fotografier i en särskild bilddel samt även illustrationer i textdelen. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med ett veck och lagad reva på framsidan. Själva boken är i fint skick.
   Sida 133-276 består enbart av fotografier.
  –  :  Sommaröarna. En bok om stockholmarnas skärgård. [ref 57812]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1982. Liten 4:o. 284, (1) s. Illustrerad med fotografier av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin samt en del äldre fotografier i en särskild bilddel samt även illustrationer i textdelen. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Sida 133-276 består enbart av fotografier.
Åkerman, Anders:  Stockholms skärgård från A till Ö. [ref 80604]    125:-
    Natur och Kultur 1983. 277 s. Med en del illustrationer och kartor i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på titelbladet, främre snittet med litet skrapmärke.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS