|
|
Dahlbergh, Erik:
Suecia antiqua et hodierna. Sverige i forntid och nutid. Med kort beskrifvande text af D:r Aron Rydfors. [ref 40828] |
300:- |
| |
Fröléen & Co, Stockholm, 1910. 4:o. (4), 303, (7) s. Rikt illustrerad. De två panoramabladen över Stockholm utvikbara. Nationalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Rygg aningen solkad, främre falsen något fläckad. Främre innerfalsen något försvagad samt namnteckning på försättsbladet. I övrigt ett fint ex. Se bild på boken |
 |
|
Dandanell, Birgitta (red.):
Tusen år på Kyrkudden. Leksands kyrka, arkeologi och byggnadshistoria. [ref 28571] |
225:- |
| |
Leksands församling 1982. 4:o. 178 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och ett par lagade revor; inlagan genomgående med liten stukning i övre hörnet. (Dalarnas fornminnes och hembygdsförbunds skrifter 25) |
 |
|
Ekhoff, Emil:
Svenska stavkyrkor jämte iakttagelser över de norska samt redogörelse för i Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner. [ref 41721] |
1300:- |
| |
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien/Cederquists Grafiska Aktiebolag 1914-1916. Stor 4:o. (4), 377 s. Tämligen rikt illustrerad. Privatbundet grönt klotband utan ryggtitel. Främre omslaget medbundet. Lätt skavd. |
 |
|
Eklund, Hans - Stribolt, Barbro:
Bollhuset och Dramaten. Kungliga teaterbyggen. Från Adelcrantz till Liljekvist 1753-1908. [ref 4602] |
70:- |
| |
Stockholms Stadsmuseum / Drottningholms Teatermuseum 1978. 68, (8) s. Rikt illustrerad. Häftad. |
 |
|
Ellehag, Claes:
Jean de la Vallée, kunglig arkitekt. [ref 6098] |
300:- |
| |
Bokförlaget Signum, Lund, 2003. 4:o. 251, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. Arkitekt Jean de la Vallée, född ca 1624, död 1696, fransk-svensk arkitekt, kunglig arkitekt från 1651 , lämnade efter sig närmare 140 byggnadsritningar i våra centrala arkiv och bibliotek. Ett fyrtiotal hus uppfördes helt eller delvis efter hans ritningar av dom står ungefär hälften kvar. |
 |
|
Engström, Rune - Lindberg, Gunilla (red.):
Stadsborna. Tankar kring stadsstudier. [ref 59384] |
75:- |
| |
Riksförbundet för Hembygdsvård 1981. 103 s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre falsen lite skavd. (Bygd och natur. Årsbok 1980) |
 |
|
Eriksson, Eva:
Den moderna staden tar form. Arkitektur och debatt 1910–1935. [ref 72980] |
350:- |
| |
Ordfronts förlag 2001. Stor 8:o. 522 s. Mycket rikt illustrerad med teckningar, skisser och fotografier, många i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Den moderna stadens födelse. Svensk arkitektur 1890-1920. [ref 7999] |
200:- |
| |
Ordfronts förlag 1990. Stor 8:o. 464 s. Mycket rikt illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Fergusson, James:
History of Indian and Eastern Architecture. Forming the third volume of the new edition of the History of Architecture. [ref 74888] |
800:- |
| |
John Murray, London, 1899. Large 8vo. XVIII, 756 pp. Numerous illustrations, folding maps. New Impression. Original maroon quarter morocco and patterned cloth and gilt lettered. Top edge gilt. Spine head a little worn otherwise a nice copy. |
 |
|
Forsberg, Arne:
Sju seklers storkyrka. En krönika. [ref 37230] |
75:- |
| |
Proprius 1992. 141, (1) s. Med teckningar av Ingela Bååth samt fotografier. Ny utgåva. Limhäftad. Främre omslag en aning skamfilat och lätt brutet i nedre hörnet. |
 |
|
Forsgren, Nils:
Råcksta gård. Från Lilliecrantz till Vattenfall. [ref 53126] |
90:- |
| |
Vattenfall, Vällingby, 1984. 143 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. |
 |
|
Frank, Josef:
Arkitektur som symbol. Element i tyskt Neues Bauen. Översättning och efterskrift av Karin Lindegren. [ref 71664] |
125:- |
| |
Ellerströms, Lund, 2000. 142, (2) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår. Nedre hörnen lätt stukade. |
 |
|
Furberg, Kjell:
Svenska biografer. [ref 76917] |
250:- |
| |
Prisma 2000. Liten tvär 4:o. 311 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Furberg, Kjell (red.):
Biografen. - The Picture Palace in Sweden. [ref 78399] |
175:- |
| |
Arkitekturmuseet / Swedish Museum of Architecture, Stockholm, 1989. Tvär 4:o. 123, (5) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det främre med brytveck i båda nedre hörnen. Katalog till utställningen Biografen på Arkitekturmuseet i Stockholm 8 april - 21 maj 1989. - Med svensk och engelsk parallelltext. |
 |
|
Gejvall, Birgit:
1800-talets stockholmsbostad. En studie över den borgerliga bostadens planlösning i hyreshusen. [ref 136] |
225:- |
| |
Kommittén för stockholmsforskning 1988. Stor 8:o. 315 s. Rikt illustrerad. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Monografier utgivna av Stockholms stad 16) |
 |
|
Granberg, Gunnar (red.):
Gamla kyrkorum i en ny tid. Arkitekter och teologer om kyrkorummets nutida användning. [ref 78673] |
175:- |
| |
Libris, Örebro, 2004. Tvär 4:o. 134 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och planritningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Grandien, Bo:
Drömmen om medeltiden. Carl Georg Brunius som byggmästare och idéförmedlare. [ref 57345] |
200:- |
| |
Nordiska museet 1974. 613 s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Illustrerad. Häftad. Lite lös i bindningen, rygg och bakre omslag lätt skavda samt rest av prislapp. (Nordiska museets Handlingar 82) Akademisk avhandling. |
 |
|
:
Drömmen om renässansen. Fredrik Wilhelm Scholander som arkitekt och mångfrestare. [ref 59263] |
225:- |
| |
Nordiska Museet, Stockholm, 1979. 513, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite blekt och slitet, med viss pappersförlust samt ett par mindre lagade revor. (Nordiska museets Handlingar 93) |
 |
|
Græbe, Eiler:
Lunds domkyrkas restaurering 1954–1963. [ref 36558] |
80:- |
| |
Lund 1963. Stor 8:o. 23, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier av Bertil Centerwall. Teckningar i texten av Nan-Marie Græbe. Häftad. |
 |
|
Gustafsson, Gotthard - Björnstrand, Arne:
Skansens handbok i vården av gamla byggnader. [ref 78939] |
150:- |
| |
Forum 1983. 126, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. [3:e reviderade upplagan]. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Liten namnetikett på främre pärmen, annars ett fint ex. |
 |
|
Hahr, August:
Domkyrkan i Västerås. Kort beskrivning. I: Text. – II: Planscher. [ref 36585] |
100:- |
| |
Västerås 1925. 29 + 65 s. Fotoillustrerad. Två delar sammanbundna i ett mönstrat pappband med titeln präglad i guld på främre pärmen. Båda främre omslagen medbundna. Ryggen lätt nött upp- och nedtill. |
 |
|
:
Nordiska borgar från medeltid och renässans. [ref 76607] |
125:- |
| |
Lindblads förlag, Uppsala, 1930. 192 s. Med 131 illustrationer. Häftad. Något mörktonad rygg. (Föreningen Urds skrifter 5) |
 |
|
:
Skånska borgar i uppmätningsritningar, fotografiska avbildningar samt beskrivande text. 5:e -14:e häftet. [ref 74833] |
900:- |
| |
Norstedts 1917-1922. Stor 4:o. 57, 17, 49, 23, 49, 16, 42, 20, 47, 23 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Grönt privatbundet klotband utan ryggtitel. Omslaget till häfte 12 medbundet. Innehåller följande borgar: Glimmingehus, Bollerup, Svaneholm, Torup Skarhult, Svenstorp, Sandby kungsgård, Hofdala, Gyllebohus' ruin samt Widtsköfle. |
 |
|
:
Västerås domkyrka. Beskrivning och byggnadshistoria. [ref 49322] |
250:- |
| |
Ivar Wennbergs Bokhandel, Västerås, 1923. Liten 4:o. (10), 136 s. Med 81 illustrationer. Tryckt i en numrerade upplaga om 500 exemplar varav detta är nr 178. Häftad. Omslagskanterna lätt naggade. |
 |
|
Hall, Thomas - Hidemark, Ove - Wikström, Lars - Adling, Stig:
Murmestarne. Murmestare embetet i Stockholm 1487-1987. [ref 18916] |
400:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm, 1987. 4:o. 256 s. Illustrerad med kolorerade planscher och andra illustrationer. Förlagets linneband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Hall, Thomas (red.):
Nationalmuseum. Byggnaden och dess historia. [ref 61003] |
90:- |
| |
Rabén & Sjögren 1976. 187 s. + 3 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 23) |
 |
|
Hallerdt, Björn (red.):
Det nya stockholm. [ref 195] |
120:- |
| |
Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1992. Stor 8:o. 207 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1991/92) |
 |
|
Hellman, Bo - Schnell, Jan-Bertil - Åström, Birger (red.):
Byggnader och kulturmiljöer i Västernorrland. [ref 5436] |
200:- |
| |
Länskommittén för Byggnadsvårdsåret i Västernorrlands län 1977. Liten 4:o. 407 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck samt en liten lagad reva, namnteckning på fria försättsbladet. |
 |
|
Henrikson, Alf:
Storkyrkan. En svensk krönika. [ref 40195] |
90:- |
| |
Bonniers 1979. Stor 8:o. 142, (2) s. Med teckningar av Hasse Erikson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat och med ett par riss. |
 |
|
Hermansson, Eva-Maria - Lundgren, Maria:
Palmhuset i Göteborgs Trädgårdsförening. [ref 69701] |
140:- |
| |
[Fritidsförvaltningen, Göteborgs kommun], 1986. 4:o. 86 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade klotband med något naggat och skamfilat skyddsomslag (reva på baksidan). With a summary in English. |
 |
|
Herrmanns, Ralph:
Slott och herremanshus i Södermanland, Uppland och Västmanland. [ref 38250] |
190:- |
| |
Prisma 1985. 4:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Herrmanns, Ralph (text) - Hammarskiöld, Hans (bild):
Det levande slottet. [ref 9011] |
120:- |
| |
Bonniers 1978. Liten 4:o. 136 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade linneband med något skadat skyddsomslag. |
 |
|
Hesselman, Georg:
Från skråhantverk till byggnadsindustri. Om husbyggen i Stockholm 1840-1940. [ref 52285] |
350:- |
| |
Tidskriften Byggmästaren, Stockholm, 1945. 4:o. 252 s. + 8 planscher i ljustryck. Illustrerad med fotografier, skisser och ritningar. Förlagets klotryggsband. Ryggfoten med obetydlig skråma, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Historik över byggnadsyrket i Stockholm 1250–1950. [ref 19389] |
225:- |
| |
Eget förlag 1952. Stor 8:o. 277, (1) s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Boken tillägnad Murmästareämbetet i Stockholm. |
 |
|
Hidemark, Ove - Edström, Per - Schyberg, Birgitta, m.fl.:
Drottningholms slottsteater. Dess tillkomst, öden och bevarande. [ref 68895] |
150:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm, 1993. Stor 8:o. 143, (1) s. Fotografier av Max Plunger samt andra illustrationer, huvudsakligen i färg. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Horn, Paridon von:
Portar. Från den enkla torpdörren till den mäktiga bankporten. Över 200 svenska portar/dörrar och deras historia. [ref 66822] |
250:- |
| |
Byggförlaget 1982. 4:o. 159 s. Rikligt illustrerat med fotografier av Torsten Bergentz. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. |
 |
|
Håkansson, Sven-Gunnar:
Från stock till stuga. [ref 13410] |
200:- |
| |
ICA bokförlag 1993. Stor 8:o. 247, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier och teckningar av författaren. 4:e, omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Jacobs, David:
Medeltida katedralbyggare. Under medverkan av Robert Branner och redaktionen för Horizon Magazine. [ref 27670] |
130:- |
| |
Allhem, Malmö, 1970. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Caravel-serien) |
 |
|
Jensfelt, Hans & Simon:
Bygga om. Stadsförnyelse genom ombyggnad. [ref 5432] |
200:- |
| |
Bok och bild 1968. Stor 8:o. 256 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med något naggat skyddsomslag, smärre revor. |
 |
|
Josephson, Ragnar:
Barocken. [ref 2882] |
150:- |
| |
Bonniers 1967. 249 s. Mycket rikt illustrerad. 2:a översedda upplagan. Förlagets dekorerade klotband med något nött skyddsomslag. (Bonniers konsthistoria) |
 |
|
:
Tessin i Danmark. [ref 59269] |
175:- |
| |
Bonniers 1924. 4:o. 244, (1) s. + 82 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Omslag och rygg något gulnade, ryggen med läsränder. |
 |
|
Juvander, Kristina:
Drottning Kristinas lusthus. Redaktör: Sture Balgård. [ref 73213] |
150:- |
| |
Raster förlag/Vasakronan 2001. 4:o. 78, (1) s. Rikt illustrerad med foton av Per B Adolphson samt ritningar, kartor och reproduktioner. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten lagad reva i nedre kanten. |
 |
|
Krasner, Deborah:
Celtic. Living in Scotland, Ireland and Wales. Foreword by Jan Morris. [ref 65793] |
300:- |
| |
London, Thames and Hudson, 1990. Small 4to. XVIII, 254 pp. Illustrated throughout with photographs by Ken Kirkwood. 1st edition. Publisher's decorated cloth in dustwrapper. Spine lightly slanted, jacket with minor traces of use. |
 |
|
Kriesis, Anthony:
Greek Town Building. [ref 78976] |
300:- |
| |
The National Technical University of Athens, Athens, 1965. VIII, 226 pp. Illustrated throughout with plans and photographs. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Owner's signature on first free end paper. Spine somewhat faded, spine ends just slightly bumped. Condition VG+. Dust jacket with some shelf wear, and some minor tears and creases at spine ends and edges. Condition Very Good to VG+. Texts mainly in English; some texts in French and German. |
 |
|
Kumlien, Bertil (utformning och illustrering):
Uddeholms herrgård. [ref 32507] |
75:- |
| |
[Uddeholms AB], [Uddeholm], 1967. Liten 8:o. 15, (1) s. Illustrerad med teckningar. 2:a upplagan. Häftad med flikomslag. |
 |
|
Kundzins, Pauls:
Zwei bezeichnende Schmuckformen in der frühen Holzarchitektur Nordeuropas. [ref 77505] |
250:- |
| |
Institutet för folklivsforskning, Stockholm, 1952. Small 4to. 88 pp. Illustrated with numerous sketches of different ornaments. Publisher's printed wrappers. Covers somewhat faded, with some chips, tears and creases along the edges; piece missing from lower corner of rear cover. |
 |
|
Langaard, Johan H.:
Edvin Öhrströms grep på glasset. [ref 74190] |
100:- |
| |
Stockholm 1965. 4:o. 20 s. Illustrerad (1 sida i färg). Klammerhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. Særtrykk av Kunsten Idag nr. 3 - 1962. – Texter på norska, svenska och engelska. – Den stora glasmonoliten på Sergels Torg i Stockholm är ett av Öhrströms verk. |
 |
|
[Langemark, Erik]:
Erik Langemark och Carlscrona. [ref 69281] |
100:- |
| |
Sparbanken i Karlskrona / Föreningen Gamla Carlscrona 1977. Stor tvär 4:o. (8) text s. + 64 helsidesplanscher (delvis i färg) av Erik Langemark. Förlagets dekorerade linneband. En skildring av det gamla Karlskrona utgiven till Sparbankens 150-årsjubileum. |
 |
|
Larson, Bror A.:
Anteckningar om Karlstads domkyrka. [ref 23064] |
100:- |
| |
Karlstad 1916. Stor 8:o. 98 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen ojämnt blekta samt lätt naggade i nedre kanten, ryggen med små lagningar. |
 |
|
Larsson, Mårten J. (red.):
Ny arkitektur i Sverige. 1950-talets svenska byggnadskonst / New Architecture in Sweden. A Decade of Swedish Building. [ref 30876] |
400:- |
| |
Svenska Arkitekters Riksförbund 1961. 4:o. 341, (5) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och planritningar. / Richly illustrated with b/w photos and drawings. Förlagets trevliga linneband. Text på svenska och engelska. / Swedish and English text. |
 |
|
Liedgren, Rut:
Så bodde vi. Arbetarbostaden som typ- och tidsföreteelse. [ref 42536] |
135:- |
| |
Nordiska museet 1981. Stor 8:o. 167, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och planritningar. 2:a upplagan. Häftad. |
 |
|
Lindahl, Göran:
Grav och rum. Svenskt gravskick från medeltiden till 1800-talets slut. [ref 80553] |
175:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1969. Stor 8:o. 223 s. Rikt illustrerad med fotografier och planritningar. Häftad. Omslagen med en del mindre veck längs kanterna, i övrigt gott skick. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar: Antikvariska serien 21) With a summary in English. |
 |
|
Lindahl, Sture:
Rosersberg. En sammanställning av tillgängliga uppgifter om slottet, trädgården och parken. [ref 35196] |
95:- |
| |
Stockholm, Civilförsvarsstyrelsen, 1975. Stor 8:o. 142 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Exlibris och maskinskriven etikett på främre pärmens insida. |
 |
|
Lindberg, Birgit:
Malmgårdarna i Stockholm. [ref 63911] |
120:- |
| |
Liber 1985. 175, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Upplaga 1:1. Förlagets dekorerade pappband. Blindpressat exlibris på försättsbladet annars fin. |
 |
|
Lindeberg, Kjell - Trovik, Olov:
Läroverket som arkitektuppgift under 1800-talet. [ref 78974] |
175:- |
| |
Konsthögskolans arkitekturskola, Stockholm, 1987. 4:o. 76, XI s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och planritningar. Häftad. Lätta brytveck i nedre hörnet på främre omslag, annars ett fint ex. |
 |
|
Linn, Björn:
Osvald Almqvist - en arkitekt och hans arbete. [ref 78940] |
400:- |
| |
Byggmästarens Förlag / Sveriges Arkitekturmuseum 1960. 137 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Fint ex. With an English summary. |
 |
|
Lorenzen, Vilh.:
Gammel dansk Bygningskultur. I Række. III-IV. [ref 75189] |
200:- |
| |
Vilhelm Priors kgl. Hofboghandels Forlag, København, 1910-1912. (4), 124 + (4), 52 s. Rikt illustrerade med fotografier och planritningar. Dekorerat halvklotband. Två delar i en volym. (Meddelelser fra Foreningen til gamle Bygningers Bevaring) |
 |
|
:
Gammel dansk Bygningskultur. II Række. I-IV. I: Christianshavns borgerlige Bygningskunst. II-III: Landgaarde og lyststeder i barok, rococco og empire. IV: Københavnske Palæer I. [ref 75187] |
400:- |
| |
Vilhelm Priors kgl. Hofboghandels Forlag, København, 1914-1922. (8), 88 + (6), 115 + (6), 95 + (6), 125 s. Rikt illustrerade med fotografier och planritningar. Dekorerat halvklotband. Fyra delar i en volym. (Meddelelser fra Foreningen til gamle Bygningers Bevaring) |
 |
|
Ludin, Folke:
Visby ringmur. [ref 48322] |
90:- |
| |
Karlstad, Press' förlag, 1980. 92 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Lundahl, Gunilla (red.):
Nordisk funktionalism. [ref 78972] |
200:- |
| |
Arkitektur Förlag 1980. 4:o. 143 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Limhäftad. Obetydligt nött men blekt rygg, svagt brytveck på bakre omslag. Namnteckning på titelbladet. Texter på svenska och danska. Sammandrag på engelska. |
 |
|
Lundberg, Erik:
Arkitekturens formspråk. I-X. [ref 75018] |
2250:- |
| |
Nordisk Rotogravyr 1945-1961. Totalt ca 6270 s. Rikt illustrerade. Förlagets pergamentband med övre guldsnitt. Del 1 och 3 med något fläckade yttersnitt och nedre snitt dessutom med smärre fuktskador i övre hörnet samt fläckade för- och eftersättsblad. Del 9 och 10 med var sin begynnande falsreva. Några pärmar kan ha obetydliga bruksspår. Komplett svit. Enda upplagan som utkommit. |
 |
|
:
Svensk bostad. Dess utveckling och traditionsbildning. Dess förhållande till utländskt samt dess egenart och framtida möjligheter. [ref 40908] |
300:- |
| |
Norstedts 1978. 325 s. + 96 planschsidor. 2:a omarbetade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lundin, Claes - Nilsson, Staffan:
Huru man bygger och bor i Stockholm. [ref 19991] |
80:- |
| |
Murmestare Embetet i Stockholm 1989. 77 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. Denna bok är en nyutgåva av ett kapitel ur Claes Lundins bok "Nya Stockholm". Utgiven till minnet av Stockholms Byggmästareförenings grundande 1889. |
 |
|
Magnusson, Börje:
Rom. En konst- och kulturhistorisk vägledning. [ref 76357] |
175:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2001. Liten 8:o. 587, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Skriftserie utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Athen och Rom, VI) |
 |
|
[Melander, Tord]:
Gunnebo slott & trädgårdar. [ref 76409] |
110:- |
| |
[Kulturförvaltningen], Mölndal, 2000. Stor 8:o. 94, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Menzing, Hans:
Marieholm och dess hövdingar. Historien kring ett residens. [ref 66509] |
125:- |
| |
Carlssons 1998. Stor 8:o. 131 s. Rikt illustrerad med teckningar (huvudsakligen i färg) av Christina Jonsson. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Millhagen, Rebecka (text) - Staffansson, Holger (bild):
Riksdagens hus. Två kvarter i Gamla stan. [ref 64953] |
130:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm, 1996. Liten 4:o. 93, (2) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband. Boken beskriver kvarteren Neptunus större och Mercurius. |
 |
|
Mjöberg, Jöran:
Medeltidskatedralernas hemligheter. [ref 77328] |
175:- |
| |
Carlssons 1995. Stor 8:o. 338 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Moneo, Rafael:
Moderna Museet och Arkitekturmuseet i Stockholm. - Modern Museum and Swedish Museum of Architecture in Stockholm. [ref 68613] |
200:- |
| |
Arkitektur förlag/Raster förlag 1998. 4:o. 113, (4) s. Rikt illustrerad med ritningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med tryckt transparent skyddsomslag. Text in Swedish and English. |
 |
|
Mårtenson, Jan:
Slottet i staden. En krönika om Stockholms slott. [ref 51483] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1989. 196, (1) s. Rikt illustrerad, till större delen i färg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen gulnad, annars mycket bra skick. Omslagsteckning av Hasse Erikson. |
 |
|
Mårtenson, Jan - Turander, Ralf (foto):
Sofia Albertina. En prinsessas palats. [ref 78859] |
175:- |
| |
Wahlström & Widstrand i samarbete med Utrikesdepartementet, Stockholm, 1997. 4:o. 140 s. Rikt fotoillustrerad i färg av Ralf Turander. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
[Nacka kommun (utg.)]:
Nyckelviken. Representationsgård, föreningsgård, friluftsområde. [ref 63994] |
70:- |
| |
Nacka kommun, kulturnämndens arkiv (distr.), Nacka, 1980. 111 s. Rikt illustrerad. 3:e kompletterade upplagan. Limhäftad. Bakre omslag lite smårepigt. |
 |
|
Nilsson, Staffan:
Bryggerier i Sverige. En kulturhistorisk inventering. [ref 5224] |
350:- |
| |
Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer 1983. 4:o. 375 s. Rikt illustrerad mestadels med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot med obetydliga stötmärken. Sammanfattning på engelska och tyska. |
 |
|
:
Lallerstedt redivivus. Kungl Tekniska Högskolan. [ref 63279] |
180:- |
| |
Stockholm, Byggförlaget, 1997. 4:o. 72 s. Fotografier (vissa i färg) av Åke E:son Lindman och Pia Ulin samt andra illustrationer. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nyskick. CD-ROM i ficka. |
 |
|
Norberg, Erik - Holmquist, Bengt M. - Kjellander, Bo (red.):
Karlberg. Slott och skola. 1: Utbildning till officer 1792-1992. - 2: Byggnader och konst. - 3: Människor och miljö. [ref 23029] |
600:- |
| |
Krigsskolan Karlbergs historiekommitté 1992. Liten 4:o. 471 + 347 + 493 s. Rikt illustrerade med äldre bilder, ritningar och fotografier. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 3 volymer i mycket bra skick. |
 |
|
Nordberg, Tord O:son:
Gamla stan i Stockholm. Kulturhistorisk beskrivning hus för hus. 1: Kvarteren Achilles-Glaucus. (Allt som utkom). [ref 16272] |
225:- |
| |
Stockholms Kommunalförvaltning 1975. Stor 8:o. 311 s. + 1 utvikbar karta i ficka. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen, obetydliga bruksspår. (Stockholmsmonografier 35) |
 |
|
:
Karlbergs slott. En byggnadshistorisk skildring. [ref 23030] |
325:- |
| |
Svensk Litteratur, Stockholm, 1945. 4:o. VIII, 225, (2) s. + 40 planschblad (vissa i färg) + 1 utvikbar planritning. Illustrerad i texten. Förlagets dekorerade halvklotband. Pärmarna blekta i övre kanten, bakre pärmen med obetydlig stötskada. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Nordström, Alf:
Från domarring till landstingshus. [ref 71869] |
90:- |
| |
Stockholms läns landsting 1979. 84 s. Rikt illustrerad med fotografier. Limhäftad. |
 |
|
Norwich, John Julius (red.):
Byggnadskonst. Världens arkitektur genom tiderna. [ref 5443] |
225:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1976. 4:o. 287. (1) s. Rikt illustrerad mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt kantnött, ett par små revor på baksidan. En liten bokklubbsetikett på försättsbladet och på omslagets baksida. |
 |
|
Nyblom, Holger - Tengbom, Ivar:
Stockholms konserthus. Minnesskrift vid invigningen den 7 april 1926. [ref 39872] |
150:- |
| |
Norstedts 1926. 4:o. 62 s. + 32 planschsidor med fotografier och planritningar. Häftad. Fint ex. |
 |
|
Nyreröd, Anna-Lisa:
Lusthus till bruks och till syns. [ref 26383] |
175:- |
| |
Nordiska museet 1979. 154 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Olausson, Magnus - Millhagen, Rebecka (red.):
Carl Hårleman. Människan och verket. [ref 65548] |
250:- |
| |
Byggförlaget 2000. Liten 4:o. 335, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. Med bidrag av Göran Alm, Ingemar Carlsson, Birgitta von Haslingen, Johan Mårtelius, Magnus Olausson, Roger de Robelin, Lars Sjöberg, John Sjöström, Mårten Snickare och Bo Vahlne. |
 |
|
Olsson, Håkan - Björnson, Sven:
Våra gårdar från Arboga till Sandviken. En kulturhistorisk färd genom 100 års utveckling av nykterhetsrörelsens allmänna samlingslokaler. [ref 78431] |
100:- |
| |
Sober Förlag, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av Sven Björnson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något gulnad; skyddsomslaget lätt fläckat och med ett fåtal smärre riss. Om nykterhetsrörelsens samlingslokaler. |
 |
|
Palladio, Andrea:
Fyra böcker om arkitekturen. [ref 15477] |
1800:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1928. Stor 4:o. (8), 325, (3) s. Rikt illustrerad med detalj- och planskisser. Blindpressat pergamentband med fem markerade bind, förgylld ryggtitel, övre guldsnitt, övriga snitt putsade. Isaac Marcus bokbinderi. Översättning från italienska originalets första upplaga av Ebba Atterbom med biträde i tekniska frågor av Anna Mohr Branzell, inledande förord av Martin Olsson. |
 |
|
Persson, Einar:
Mulseryds kyrka. En historik från medeltid till nutid. Klockare–kyrkovärdar 1629–1954. [ref 29178] |
175:- |
| |
Mulseryds församlings kyrkoråd, Mulseryd, 1955. Stor 8:o. 113, (2) s. Tryckt i 500 numrerade ex, varav detta är nr 30. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och lätt skadat samt med lagade revor. |
 |
|
Persson, Helena - Stjernberg, Anders:
Sundsvalls stadshus. Från rådstuga till stadshus genom fyra sekler. [ref 78960] |
100:- |
| |
Sundsvalls museum 1994. 96 s. Rikligt med illustrationer (några i färg). Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Petersen, Björn:
Arkitektur i Halland. [ref 79312] |
175:- |
| |
Landsantikvarien i Halland / Warne Förlag, 2005. 4:o. 207 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Pettersson, Johan:
Vor Frue Kircke. Studier i Tjörns medeltid. [ref 73779] |
110:- |
| |
Författarens förlag, Klövedal, 1966. Stor 8:o. 87 s. Illustrerad. Häftad. (Bohusläns Hembygdsförenings Skrifter Nr 2) |
 |
|
Pevsner, Nikolaus:
Den europeiska arkitekturen. En översikt. [ref 7622] |
200:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1978. 499 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag som är lätt naggat. |
 |
|
:
Pioneers of Modern Design. From William Morris to Walter Gropius. [ref 77932] |
90:- |
| |
Penguin Books 1987. Small 8vo. 264 pp. Richly illustrated in black & white. Reprint. Publisher's softcover. Covers with minor traces of use, price-label on back cover. (A Peregrine Book) |
 |
|
Pihl Atmer, Ann Katrin:
Sommarnöjet i skärgården. Sommarbebyggelse i Stockholms inre skärgård 1860-1915. [ref 80671] |
800:- |
| |
Kommittén för Stockholmsforskning, 1987. Stor 8:o. 741 s. Rikt illustrerad med fotografier, tabeller, kartor och skisser. Originalupplaga. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget saknas. Ryggfoten med ett par obetydliga stötmärken, i övrigt mycket gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad 55) Akademisk avhandling för filosofie doktorsexamen vid Stockholms universitet. |
 |
|
Ranelid, Björn - Mens, Pierre (foto):
Turning Torso. [ref 78731] |
160:- |
| |
HSB, Malmö, 2005. 4:o. 144 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt riss, i övrigt mycket gott skick. |
 |
|
Rangström, Lena - Skeri, Karin - Westin, Elisabeth:
Skokloster. Slott och samlingar. [ref 56597] |
90:- |
| |
Skoklosters slott, Bålsta, 1980. 79, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Häftad. Lätt stukning vid rygghuvudet. |
 |
|
Rappe, Axel:
Domus ecclesiae. Studier i nutida kyrkoarkitektur. Avhandling vid 1962 års prästmöte med Strängnäs stifts prästerskap. [ref 78942] |
150:- |
| |
Diakonistyrelsens bokförlag, Stockholm, 1963. Stor 8:o. 221, (5) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med färgat övre snitt. Fint ex. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Rentzhog, Sten:
Stad i trä. Panelarkitekturen. Ett skede i den svenska småstadens byggnadshistoria. [ref 59258] |
125:- |
| |
Nordiska museet 1986. 329, (3) s. + 2 utvikbara planschblad. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst. (Nordiska museets Handlingar 67) Behandlar huvudsakligen Hudiksvall. - Med sammanfattning på engelska. |
 |
|
Riksantikvarieämbetet (utg.):
Byggnadsminnen 1961-1978. Förteckning över byggnadsminnen enligt lagen den 9 december 1960 (nr 690). [ref 65702] |
175:- |
| |
LiberFörlag 1981. 420 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad. Något läsrandig rygg, en del av inlagan med lätt stukning i övre hörnet. |
 |
|
Rom, Per (red.):
Utsmykkingen av Oslo rådhus. Utgitt av Oslo kommune. [ref 14145] |
80:- |
| |
Oslo 1952. Stor 8:o. 12, (1) s. + 42 planschblad, delvis i färg. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt nött och lite solkigt omslag. Text på norska. |
 |
|
Romdahl, Axel L.:
Gamla städer. Sommarbrev. [ref 16290] |
75:- |
| |
Medéns bokhandel, Göteborg, 1923. 102, (1) s. + 22 planscher. 2:a tillökade upplagan. Häftad. Lätta bruksspår. Potsdam, Wien, Salzburg, Würzburg m.fl. städer. |
 |
|
Romdahl, Axel L. m.fl.:
En bok om rödfärg. [ref 11419] |
150:- |
| |
Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag, Stockholm, 1932. 4:o. 51, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Häftad. Ryggfoten skadad och lagad, främre omslag naggat och med liten pappersförlust. Namnteckning m.m. på smutstitelbladet. |
 |
|
Roosval, Albin (red.):
Svenska slott och herresäten. Ny samling. 1-3 i 4 volymer. [ref 41699] |
2300:- |
| |
Natur och Kultur 1932-1934. Stor 4:o. Totalt ca 1280 s. Rikt illustrerade med fotografier. Vackra mycket lätt nötta bruna skinnband, främre pärmarna med vapen i guldtryck, guldpressad pärmbordure, inre denteller, hela guldsnitt. (Nordiska bokhandeln). Spår efter fuktskador, huvudsakligen i övre marginalen, några blad skadade i övre marginalen efter att ha varit hopklistrade. |
 |
|
Rudberg, Eva (red.):
Tage William-Olsson. Stridbar planerare och visionär arkitekt. [ref 80185] |
225:- |
| |
Stockholmia Förlag, Stockholm, 2004. Stor tvär 8:o. 323 s. Rikt illustrerad med skisser, fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad 168) |
 |
|
Runmark, Bo:
Det okända palatset på Blasieholmen. Historia, ägare, hyresmän. [ref 9110] |
175:- |
| |
Berghs 1989. 257 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets linneband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på undre snittet annars fin. |
 |
|
Rydbeck, Otto:
Bidrag till Lunds domkyrkas byggnadshistoria. [ref 57990] |
450:- |
| |
Gleerups, Lund; Otto Harrassowitz, Leipzig, 1915. Stor 8:o. (6), 307, (1) s. + 4 planscher. Rikt illustrerad i texten. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Stämpel på främre pärmens insida, tillskrift i blyerts på bakre pärmens insida. Ett litet korrespondenskort med dedikation från författaren inklistrat på försättsbladet samt diskret namnteckning i övre hörnet. (Lunds Universitets Årsskrift. N. F. Afd. 1. Bd 10. Nr 3.) |
 |
|
Rydeman, Stig:
Den skeppsformiga timmerkyrkan i Näshult. Studier kring ett småländskt 1700-talstempel. [ref 12561] |
75:- |
| |
Stig Rydeman, Linköping, 1994. 63 s. Illustrerad. Klammerhäftad. |
 |
|
Rydström, Ada:
Stegeholms slottsruin i ord och bild. [ref 4497] |
70:- |
| |
Västervik 1933. 23 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Klammerhäftad. |
 |
|
Råberg, Marianne - Bengtsson, Lars - Fogde, Gärd, m.fl.:
Husen på malmarna. En bok om Stockholm. [ref 20014] |
300:- |
| |
Prisma i samarbete med Stockholms stadsmuseum 1985. Liten 4:o. 279 s. Illustrerad med fotografier av Göran Fredriksson och Ingvar Lundkvist. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning kantnött. |
 |
|
Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg:
Årstryck 1928. [ref 69706] |
90:- |
| |
Göteborg 1928. 4:o. 109 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen övre del skadad (lagad). 1:a årgången. |
 |
|
Sanderberg, Martin:
Stationshuset Lund C. [ref 42155] |
90:- |
| |
Föreningen Gamla Lund, Lund, 1968. Stor 8:o. 59, (1) s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren. (Föreningen Gamla Lund. Årsskrift 49) |
 |
|
Sandström, Gösta E.:
Byggarna. Teknik och kultur från vasshus och pyramid till järnväg och högdamm. [ref 54376] |
225:- |
| |
Forum 1968. 4:o. 280 s. Med flera färgplanscher och illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag som har några lagade revor och är lite naggat. |
 |
|
Schildt, Göran:
Alvar Aaltos möte med funktionalismen. [ref 1223] |
400:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1985. 4:o. 282 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets klotband med skyddsomslag. Alvar Aalto-biografins andra del. |
 |
|
Schwerin, H.H. von:
Skånska herrgårdar under svensk tid. [ref 75506] |
150:- |
| |
Ardor, Malmö, 1934. Liten 4:o. 424 s. Illustrerad med fotografier och planer. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Den utvikbara kartan saknas. Lite stött samt liten bit av ryggfoten saknas samt det sista blanka bladet utrivet. |
 |
|
:
Skånska herrgårdar under svensk tid. [ref 76508] |
200:- |
| |
Ardor, Malmö, 1934. Liten 4:o. VIII, 424 s. Illustrerad med fotografier och planer samt en utvikbar karta. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Lite stött och nött samt liten bit av ryggfoten saknas. |
 |
|
Selling, Gösta:
Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten av kulturhistoriskt värde inom Stockholms stads icke planlagda område och bland stadens lantegendomar. [ref 75184] |
350:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1928. Liten 4:o. 200 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Något lite skavt ex men i stort snygg. (Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar, 1) |
 |
|
Setterwall, Åke - Fogelmarck, Stig - Gyllensvärd, Bo:
Kina slott på Drottningholm. [ref 23338] |
400:- |
| |
Allhem, Malmö, 1972. 4:o. 324, (4) s. Mycket rikt illustrerad. Tryckt i 3.500 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag som är något rivet och naggat. Exlibris. |
 |
|
:
Kina slott på Drottningholm. [ref 66742] |
275:- |
| |
Allhem, Malmö, 1972. 4:o. 324, (4) s. Mycket rikt illustrerad. Tryckt i 3.500 ex. Förlagets dekorerade klotband med slitet skyddsomslag, bitar saknas. Biblioteksstämplar och lånekortsficka. Utgallrad biblioteksbok. |
 |
|
Silfverstolpe, Göran M., m.fl.:
Sundbyholm. En bok om Carl Carlsson Gyllenhielms slott. [ref 31597] |
70:- |
| |
Eskilstuna museistyrelse, Eskilstuna, 1953. 91 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. (Skrifter utgivna av Eskilstuna museistyrelse, 2) |
 |
|
Skinner, Peter:
World Trade Center. Giganterna som utmanade himlen. Svensk översättning: Eva Forsberg. [ref 78542] |
225:- |
| |
IPC, Örebro, © 2002. Liten högsmal folio. 165, (3) s. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Slott och herresäten i Sverige:
Halland - Bohuslän - Blekinge. [ref 18181] |
700:- |
| |
Allhem, Malmö, 1968. 386, (3) s. + 33 planschblad i färg + 2 kartblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Tryckt i 8.450 ex. Förlagets konstläderband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslaget lite nött och naggat samt liten stötskada på ryggfoten. |
 |
|
:
Halland - Bohuslän - Blekinge. [ref 18182] |
500:- |
| |
Allhem, Malmö, 1968. 383, (3) s. + 33 planschblad i färg + 3 kartblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Tryckt i 8.450 ex. Förlagets konstläderband med rödfärgat övre snitt. Tidigare ägares namnteckning och datering på insidan av främre pärmen, i övrigt ett fint ex. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
:
Närke - Västmanland. [ref 31313] |
700:- |
| |
Allhem, Malmö, 1969. 436 s. + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad med fotografier och planskisser. Tryckt i 8.400 ex. Förlagets konstläderband med rödfärgat övre snitt samt med skyddsomslag och i kassett. Fint ex. |
 |
|
:
Skåne. 1-3. [ref 37990] |
1200:- |
| |
Allhem, Malmö, 1966. 375 + 413 + 421 s. Rikt illustrerad. Tryckt i 14.900 ex. Förlagets konstläderband, färgat övre snitt och skyddsomslag. Del 3:s omslag lite naggat. 3 volymer. |
 |
|
:
Skåne. 1-3. [ref 71517] |
1000:- |
| |
Allhem, Malmö, 1966. (2), 375, + 413, + 421, (1) s. + totalt 84 planschblad i färg + 1 kartblad i del 1. Rikt illustrerade i texten. Tryckt i 14.900 ex. Förlagets konstläderband med rödfärgat övre snitt. Del 2 med obetydlig stötskada på rygghuvudet, i övrigt fint skick. 3 volymer. Skyddsomslagen saknas. |
 |
|
:
Södermanland. 1-2. [ref 66150] |
1300:- |
| |
Allhem, Malmö, 1968. 385, (1) + 372, (1) s. + totalt 65 planschblad i färg + 1 utvikbar karta i del 1. Rikt illustrerade i texten. Tryckt i 8.125 ex. Förlagets konstläderband med rödfärgat övre snitt. Främre falsen på del 1 med lätt stukning nedtill, i övrigt fint skick. 2 volymer. Skyddsomslagen saknas. |
 |
|
:
Uppland. 1-2. [ref 46739] |
450:- |
| |
Allhem, Malmö, 1967. 388 + 366 s. Rikt illustrerad med fotografier och planskisser, några utvikbara. Tryckt i 14.250 ex. Förlagets konstläderband med skyddsomslag och kassett. 2 volymer. |
 |
|
:
Västergötland - Dalsland - Värmland. 1-2. [ref 49266] |
800:- |
| |
Allhem, Malmö, 1968. 435, (1) + 383 s. + totalt 65 planschblad i färg + 1 kartblad i del 2. Rikt illustrerade i texten. Tryckt i 8.300 ex. Förlagets konstläderband med rödfärgat övre snitt. 2 volymer i fint skick. Skyddsomslagen saknas. |
 |
|
Sofia kyrka:
Restaurering 1983.09.03. Slutrapport sammanställd av BLP Arkitektkontor AB, Stockholm. [ref 52381] |
75:- |
| |
Stockholm [1984]. 4:o. 27 blad. Illustrerad. Häftad. |
 |
|
Soros, Susan Weber - Arbuthnott, Catherine:
Thomas Jeckyll. Architect and Designer, 1827-1881. [ref 79610] |
350:- |
| |
Bard Graduate Center and Yale University Press 2003. 4to. 300 pp. Richly illustrated with photos. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nice copy. |
 |
|
Storm, Ingvar:
Lusthus i Stockholm. [ref 26382] |
170:- |
| |
Askild & Kärnekull 1981. 126, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Strömberg, Sven:
Harpsund. Hus och händelser. [ref 78860] |
175:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm, 2003. 4:o. 204, (4) s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Sundberg, Kurt:
Torpet Åsen på Brännsjöskogen. Text av Sune Jonsson. [ref 45534] |
125:- |
| |
Nordisk Rotogravyr 1965. 4:o. (80) s. + 38 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt fläckat men med stora skador, främst på baksidan (tejplagningar på insidan). |
 |
|
Swahn, Waldemar:
Haga. Från tjusarkonungens tid till våra dagar. [ref 18148] |
95:- |
| |
Norstedts 1922. 4:o. 88 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. Något skeva pärmar. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Svensson, S. Artur - Söderberg, Bengt G. (red.):
Herresäten och kungaslott i Sverige. Tvåhundrafemtio färgbilder ur verket Slott och herresäten i Sverige. Inledning och bildtexter av Bengt G. Söderberg. [ref 19176] |
300:- |
| |
Allhem, Malmö, 1975. 309, (1) s. Illustrerad med fotografier av Erik Liljeroth och andra. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Söderström, Göran - Jordell, Björn - Andersson, Max (red.):
Borgarhus och kåkar. AB Stadsholmen - "sanering" och byggnadsvård i Stockholm 1936-1986. [ref 4742] |
200:- |
| |
Stockholms stad 1989. Stor 8:o. 400 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 71) |
 |
|
Söderström, Göran (red.):
Stockholm utanför tullarna. Nittiosju stadsdelar i ytterstaden. [ref 77292] |
250:- |
| |
Stockholmia Förlag 2003. Stor 8:o. 494 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från Vantörs stadsdelsnämnd. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 166) |
 |
|
Sörenson, Ulf:
Rosenbad. Huset som spegel. [ref 23506] |
250:- |
| |
Stockholmia Förlag 2001. 4:o. 263 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets mörkblå klotband med skyddsomslag. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 156) |
 |
|
Tivenius, Göran:
Örebro slott – en resa i tiden. [ref 68780] |
100:- |
| |
Bo Liljedal Reklambyrå/Byggnadsstyrelsen 1993. 4:o. 71, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Christer Pöhner + äldre fotografier av andra fotografer. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna obetydligt utbuktande, i övrigt gott skick. |
 |
|
Tuulse, Armin:
Borgar i västerlandet. Ursprung och typutveckling under medeltiden. [ref 72656] |
325:- |
| |
Nordisk Rotogravyr 1952. Liten 4:o. 266 s. + 80 planscher. Häftad. Främre omslag med lagad reva. Ouppskuren. |
 |
|
:
Kronobergs slottsruin. [ref 24354] |
70:- |
| |
Almqvist & Wiksell (i kommission) 1955. Liten 8:o. 36 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Klammerhäftad. (Svenska fornminnesplatser 38) |
 |
|
Upmark, Gustaf:
Svensk byggnadskonst 1530-1760. [ref 66235] |
350:- |
| |
Norstedts 1904. Stor 4:o. (2), X, 220 s. + 100 planscher samt 122 illustrationer i texten. Förlagets halvklotband med pärm- och ryggtitel i guld. Fint ex. |
 |
|
Walton, Ann Thorson:
Ferdinand Boberg - Architect. The Complete Work. [ref 77824] |
600:- |
| |
The MIT Press, Cambridge, Massachusetts, 1994. 4to. (2), 345, (1) pp. Profusely illustrated in colour and black & white. 1st edition. Publisher's linen cloth in dust-jacket. Jacket with light traces of use and small creases to back panel. Covers slightly warped. Small spot on outer edge. |
 |
|