|
|
Adams, Randall - Hoffer, William - Hoffer, Marilyn:
Dödscell i Dallas. Oskyldig till polismord. 13 år i fängelse. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 67954] |
140:- |
| |
Bonniers 1991. 366 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat upptill på ryggen. Kort tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Arnau, Frank:
Konstförfalskning. Tavlor, smycken, mynt, skulpturer, glas, keramik, möbler, vävnader. Hur förfalskarna arbetat genom tiderna och hur man avslöjar dem. Översättning av Karin och Gunnar Hellman. [ref 23882] |
200:- |
| |
Forum, Stockholm, 1961. 356 s. + 32 planschblad, delvis i färg. Illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med några smärre riss och veck, fria försättsbladet med blindpressat exlibris. |
 |
|
Badh, Walle:
I statspolisens nät. Statspolisens 25-åriga verksamhet. I detta verk ... presenteras bl.a. ett 50-tal aldrig tidigare i bokform publicerade kriminalfall hämtade från flertalet av landets många statspolisavdelningar. De är rikt illustrerade med unika bilder och skildras utförligt och sakligt av kriminalreportern Walle Badh. [ref 51334] |
150:- |
| |
AB Interdeal, Stockholm, 1960. Liten 4:o. 585 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex. |
 |
|
Bergstrand, Carl-Martin:
Fångar på Nya Elfsborg under 1700-talet. [ref 15636] |
100:- |
| |
Gumperts Förlag, Göteborg, 1959. 107 s. Häftad. Omslagen med ett par små veck. |
 |
|
Bernhardsson, Carl Olof:
Brottets krönika. [Del 1]. Ur kriminalpolisens annaler. (m.u.). [ref 5150] |
100:- |
| |
Medéns, Stockholm, 1955. Liten 4:o. 628 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt. Endast del 1. 4 delar utkom. |
 |
|
Branting, Georg:
Sacco–Vancettidramat. Justititemorden i Massachusetts. [ref 51338] |
100:- |
| |
Bokförlaget Brand, Stockholm, 1927. 160 s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen naggade och med smärre revor. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
Brust, Harold:
Som kunglig skyddsvakt. En politisk detektivs minnen. Bemyndigad översättning från engelskan av Gösta Carlberg. [ref 37292] |
110:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1937. 255 s. + 9 planschblad. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Exlibris. |
 |
|
Carrère, Emmanuel:
Doktor Romand. En sann berättelse. [ref 78696] |
125:- |
| |
Bonniers 2003. 177, (1) s. 8:e - 11:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. |
 |
|
Chessman, Caryl:
Genom skärselden. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 61648] |
80:- |
| |
Bonniers 1955. 329, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med ett par lagade revor. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
:
Rättvisans ansikte. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 69703] |
90:- |
| |
Bonniers 1957. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par riss, eftersättsbladet och de två sista textbladen med veck i övre hörnet, annars ett fint ex. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
Considine, Bob:
Miljonkuppen. Den världsberyktade rånkuppen hos Brinks skildrad av den som ledde rånarligan för Bob Considine som också utförligt redovisar polismaterial från FBI och ger autentiska rapporter från den sensationella rättegången. [ref 51341] |
100:- |
| |
Lindqvists 1963. 284, (1) s. Förlagets klotryggsband med skadat och skamfilat skyddsomslag. |
 |
|
Enzensberger, Hans Magnus:
Politiska brottstycken. Översättning av Karin Nauman. [ref 56428] |
75:- |
| |
PAN/Norstedts 1968. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen med läsveck. Boken innehåller ett speciellt för den svenska publiken nyskrivet förord av författaren. |
 |
|
Eriksson, Sven Arne - Rispling, Olle:
Identifieringslärans grunder. [ref 52466] |
150:- |
| |
S.A. Eriksson, [Johanneshov], 1975. 237, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med främre pärmen mönstrad som ett fingeravtryck. Fint ex. |
 |
|
Faye-Wevle, Eva - Åström, Johan:
Människor och brott. En resa i tid och rum. Förord av Thomas Bodström. [ref 78464] |
160:- |
| |
Lind & Co, Stockholm, 2004. 4:o. 110 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva och lätt naggat i övre kanten. |
 |
|
Furuhagen, Björn:
Berusade bönder och bråkiga båtsmän. Social kontroll vid sockenstämmor och ting under 1700-talet. [ref 64076] |
125:- |
| |
Symposion, Stockholm/Stehag, 1996. 288 s. Illustrerad med kartor, tabeller och diagram. Häftad med flikomslag. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Inlagan med någon enstaka liten marginalanteckning, i övrigt ett fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek) |
 |
|
:
Ordning på stan. Polisen i Stockholm 1848-1917. [ref 80370] |
150:- |
| |
Symposion, Stockholm/Stehag, 2004. 271 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydlig fläck på omslagets baksida, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Förbrytarnas övermän:
Kriminalfall från Amerika. [ref 66213] |
175:- |
| |
Bernces, Malmö, 1957. Stor 8:o. 318 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets klotryggsband med ryggdekor. |
 |
|
Garrison, Jim:
JFK. Jakten på Kennedys mördare. Översättning: Per Rudgren. [ref 22114] |
125:- |
| |
Forum 1992. 356 s. + 8 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. President Kennedy skjuten till döds i Dallas. |
 |
|
Giancana, Sam - Giancana, Chuck:
Maffians hämnd. Ett dokument inifrån. ["Double cross". Sanningen om Mooney Giancana. Mannen bakom morden på: John F. Kennedy, Robert Kennedy, Marilyn Monroe]. Översättning: Gunilla Holm. [ref 26754] |
140:- |
| |
Bonniers 1992. 374 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår. |
 |
|
Gribble, Leonard:
Fakta om Scotland Yard. Översatt av Dick Söderlund. [ref 67199] |
75:- |
| |
Christofers bokförlag 1961. Liten 8:o. 140, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. (Christofers dokumentär-serie) |
 |
|
Harding, Gunnar:
Luffaren Svarta Hästen och det hemska rånmordet i Leksand. [ref 63286] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1977. 197 s. + 1 dubbelsidig karta samt illustrerad med fotografier i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med blekt rygg och en liten hörnskada. |
 |
|
Horton, Mileson - Pembroke, Thomas:
Photocrimes. [Detective Stories in Photographic Form]. [ref 55867] |
150:- |
| |
Arthur Barker, London, [1936]. Large 8vo. 64 pp. Photoillustrated throughout. 1st edition. Original quarter red cloth, lettering on front cover in red, white boards. No dust-jacket. Photographic portrayals of 26 crimes which the reader is invited to solve. |
 |
|
Jungstedt, Torsten (red.):
Mord, mördare med mera. En antologi. [ref 51265] |
180:- |
| |
Rabén & Sjögren 1960. 448 s. Omslag och illustrationer av Hans Arnold. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget mycket lätt kantnött, lagad reva vid bakre falsen, annars ett fint ex. |
 |
|
Kisch, Egon Erwin:
Kriminalistisches Reisebuch. [ref 77990] |
250:- |
| |
Verlag die Schmiede 1927. Small 8vo. 111, (2) pp. 1st edition. Publisher's boards. Spine faintly slanted, rear joint with 1 inch tear at tail of spine. Inscription in pencil on the endpaper. Condition Very Good. (Berichte aus der Wirklichkeit Band 1. Herausgegeben von Eduard Trautner) Graphic design by Georg Salter. |
 |
|
Kjellegård, Sven:
Fångar jag vaktat. Några glimtar från fängelsernas värld. [ref 65362] |
120:- |
| |
Cirkelförlaget, Göteborg, 1950. 155, (2) s. Häftad. Obetydligt nött, bakre omslag svagt fläckat. |
 |
|
Krantz, Claes:
Storförbrytare och statsfångar. Interiörer från Sveriges fordom mest fruktade straffängelse. [ref 35541] |
150:- |
| |
Förlags-A.-B. Västra Sverige, Göteborg, 1930. 142 s. Illustrerad. Häftad. Något mörktonad rygg samt namnteckning på främre omslaget. Carlstens fästning i Marstrand. |
 |
|
:
Under järnkronan. Ett kapitel ur svensk kriminalhistoria. [ref 46485] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1963. 227, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Rygghuvudet med litet stötmärke, skyddsomslaget med ett par obetydliga veck. |
 |
|
Lappalainen, Tomas:
Camorra. En bok om maffian i Italien. [ref 79704] |
125:- |
| |
Fischer & Co, Stockholm, 2007. 324 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Larsson, G.W.:
Mordets verkliga ansikte. En kriminalkommissaries minnen sammanställda av Jackie Lindeberg. [ref 28964] |
135:- |
| |
Bonniers 1971. 227, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad med flikomslag. Obetydligt nött. |
 |
|
Lefkowitz, Bernard - Gross, Kenneth G.:
Offren. En mordprocess som samhällsspegel. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 31548] |
120:- |
| |
Rabén & Sjögren 1970. 413, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag i mycket bra skick. Stämpel på baksidan av omslaget. |
 |
|
Linnell, Stig:
Svenska skurkar. 13 brottsliga berättelser. [ref 78585] |
75:- |
| |
Pan 2004. 280, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. 2:a tryckningen. Pocket. Lätt snedläst, annars fin. (En Panbok från Prisma) |
 |
|
Lourie, Richard:
Massmördaren. Översättning av Nille Lindgren. [ref 57071] |
90:- |
| |
Bonnierförlagen 1993. 296 s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Den sanna historien om den ryske massmördaren Andrej Tjikatilo som dömdes till döden i oktober 1992 för 52 mord. |
 |
|
Lustgarten, Edgar:
A Century of Murderers. [ref 356] |
175:- |
| |
Eyre Methuen, London, 1975. [128] pp. Illustrated throughout with photographs and drawings. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, else fine. Condition VG+ to Near Fine. Price-clipped dust jacket with a couple of tiny creases at spine ends and edges; condition Near Fine. |
 |
|
Magistratens, stads-fiscalens och stads-betjenternes i Sköfde underdåniga bönfallan om neskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman:
Med efterskrift av Jörgen Elgström. [ref 69164] |
75:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1979. (16) s. Faksimil av 1:a utgåvan, Stockholm 1768, tryckt i 3.000 ex. Klammerhäftad. (Bokvännens bokgåva 1979) |
 |
|
Neave, Airey:
Dömda i Nürnberg. En personlig redogörelse om rättegången mot de största krigsförbrytarna från andra världskriget. [ref 62091] |
140:- |
| |
Bernces, Malmö, 1980. 325 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, försättsbladet lätt missfärgat av bifogat tidningsurklipp, i övrigt gott skick. |
 |
|
Nyberg, Andreas (red.):
Historiens största mordgåtor. [Ouppklarade mord som fortfarande förbryllar]. [ref 76692] |
100:- |
| |
Bonnierförlagen 2004. 214 s. Sparsamt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Om Marilyn Monroe, Jimmy Hoffa, Hammarbymordet, Ivar Kreuger m.fl. |
 |
|
Olsson, Bengt-Erik:
Petter Stenberg 1821-1906. Halländsk falskmyntare, fånge på Malmö fästning. [ref 78959] |
120:- |
| |
Bokförlaget Settern 1999. Stor 8:o. 174, (2) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Olsson, Jan Olof (Jolo):
... och deras fall blev stort! [ref 31421] |
125:- |
| |
Bonniers 1961. Liten 8:o. 250, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lappat och lagat omslag men boken fin. (Bonniers Folkbibliotek) Innehåller 9 fascinerande rättsfall. |
 |
|
:
... och deras fall blev stort! [ref 72856] |
80:- |
| |
Bonniers 1961. Liten 8:o. 250, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets pappband utan skyddsomslag. Några lätta små stötskador. (Bonniers folkbibliotek) Innehåller 9 fascinerande rättsfall. |
 |
|
:
Mord och sol och vår. [ref 28926] |
125:- |
| |
Bonniers 1970. 234, (14) s. Delvis originalupplaga. Originalpocket. Sned rygg med svaga läsränder. (Aldusserien 310) Innehållet i denna bok har delvis ingått i "Och deras fall blev stort". |
 |
|
Persson, Leif G.W.:
Brottstycken. [ref 5170] |
125:- |
| |
Norstedts 1993. 355, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Reik, Theodor:
Den okände mördaren. En kriminalpsykologisk studie. Förord av överdirektör Harry Söderman. [ref 36531] |
80:- |
| |
Natur och Kultur 1946. 195, (1) s. Förlagsband utan skyddsomslag. |
 |
|