logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Mystik  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Anderton, Bill:  Nostradamus. Hans liv och profetior. [ref 81197]    175:-
    Wahlströms 1999. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Archer, Fred:  Spirituella spöken. Översättning: Allan Fredriksson. [ref 71053]    120:-
    Larson 1971. 183, (1) s. Limhäftad. (Marginalserien)
Bernstein, Morey:  Sökande i det fördolda. Det märkliga fallet Bridey Murphy. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 57778]    120:-
    Saxon & Lindström 1956. 310, (1) s. Häftad med något skadat skyddsomslag.
   Detta är berättelsen om ett experiment med hypnos. En ung amerikanska byter namn, nationalitet och – århundrade.
Björkhem, Örjan - Johnson, Martin:  Parapsykologi och övertro. [ref 70358]    120:-
    Forum 1987. 450 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, ryggen med lätta brytveck samt namnteckning på försättsbladet. (När?Var?Hur?-serien)
Björkman, Rosie:  Tarot - häxans tolkning. Av Jolanda den tredje. [ref 73367]    150:-
    Norstedts 1997. 285 s. Illustrerad av Hans Arnold. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med smärre bruksspår samt ett par små lagade revor, eftersättsbladet lätt solkat.
   I Jolanda den tredjes bok om tarot förklarar och lär Rosie Björkman ut den urgamla, magiska konsten att spå i tarotkort. En kunskap som är tätt sammankopplad med de gamla kvinnliga mysterierna och ger utövaren möjlighet att förstå uråldriga arketypiska symboler och ta ett steg närmare en fördjupad andlighet.
Clarke, Arthur C. - Fairley, John - Welfare, Simon:  Illustrerad Vetenskaps stora bok om mystik. [ref 54190]    150:-
    Illustrerad Vetenskap 1996. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt skrapmärke vid ryggfoten. (Illustrerad Vetenskaps bibliotek)
Doyle, Arthur Conan:  Det stora budskapet. Översättning av Carl A. Carleson. [ref 9189]    90:-
    Chelius 1929. 160 s. Häftad. Ouppskuren.
   Den kände engelske författaren och nutidens kraftigaste och mest målmedvetne förkämpe för spridandet av spiritualismens åsikter framlägger i denna bok det stora budskap, som säkert mången efter sanningen törstande individ skall mottaga såsom något han länge väntat på.

Se bild på boken
Eysenck, Hans J. - Sargent, Carl:  Övernaturligt. Om spekulationer och forskning kring paranormala mänskliga problem. Översättning: Lennart & Maud Dahl. [ref 50917]    125:-
    Bonnier Fakta © 1982. Liten 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Fairley, John - Welfare, Simon:  Arthur C. Clarke's Chronicles of the Strange and Mysterious. [ref 67685]    135:-
    Collins, London, 1987. Small 4to. 191 pp. Fully illustrated, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
   Did two girls really photograph fairies? Did chinese explorers reach the coast of California centuries before Columbus discovered America? Are we being watched by aliens from outer space?
Fersling, Poul:  Naturligt - övernaturligt. En uppslagsbok om parapsykologi, hypnos, akupunktur, zonterapi, spiritism, exorcism, ockultism, magi, grafologi, UFO-fenomen, meditation, yoga, astrologi. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 57779]    125:-
    Forum 1988. Stor 8:o. 396, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (När?Var?Hur?-serien)
Fry, Daniel W.:  Resa med flygande tefat och Budskapet från rymden. [ref 67603]    90:-
    Parthenon 1968. Liten 8:o. 64 + 64 s. Illustrerad med 1 porträtt. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Omslaget lätt nött)
   Två av författarens böcker - tidigare utgivna separat - här sammanförda i en volym.
Hahn, Marie-Louise och Robert:  Klara svar från andevärlden. Ett dokument över andliga upplysningar. [ref 24762]    125:-
    Energica förlag, Orsa, 2002. 245 s. 5:e reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Herlin, Hans:  Naturligt och övernaturligt. Översättning från tyska originalet av Carl-G. Swanström. [ref 30087]    110:-
    Nybloms 1968. 157 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat samt med smärre lagade revor och en gammal prislapp på baksidan.
Holmsen, Sverre:  Morialand. [ref 28991]    110:-
    LT:s förlag 1953. 196, (3) s. Vinjetter tecknade av Agda Holmsen. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Se bild på boken
Hunter, Jennifer:  En Wiccas handbok. En ung häxas guide till ett magiskt liv. Översatt av Anna Johnson. [ref 69547]    135:-
    Richters 1998. 270 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jacobson, Nils-Olof:  Liv efter döden? Om parapsykologin, mystiken och döden. [ref 25963]    125:-
    Zindermans, 1973. 351, (1) s. Tredje reviderade upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Keyhoe, Donald E.:  Flygande tefat - observatörer från världsrymden. USA:s försvarsdepartement friger hemligt material rörande de s. k. flygande tefaten. Översättning av K. Gösta Rehn. [ref 64285]    90:-
    Forum 1955. 272 s. Häftad. Något nötta och naggade omslag, mindre reva intill ryggen på det bakre. Missfärgning av bifogat tidningsurklipp på främre omslagets insida och smutstitelblad.
Kleman, Ylva (red.):  Hemliga sällskap. Till svenska av Peter Carlsson. [ref 46513]    100:-
    Lademann, Malmö, 1991. 4:o. 176 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. En tackhälsning med 17 namnteckningar på försättsbladet.
Krohn, Helmi:  Den förlorade sonen. Efter Homos diktamen nedskriven. Översättning från finskan. [ref 1996]    90:-
    Spiritualistiska Föreningen i Finland, (tryckt i Hyvinkää [Hyvinge]), 1951. 71 s. Häftad. Bra ex.
La Cour, Tage:  Myter och mysterier. Gåtor och legender genom årtusenden. [ref 29383]    130:-
    Bra Böcker ©1973. Liten 4:o. 266, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat. Kort tillskrift på smutstitelbladet.
Lagerbielke, Lucie (Vitus):  Barnen och religionen. En bok tillägnad svenska barn och Sveriges kvinnor. [ref 64084]    90:-
    Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1915. Liten 8:o. 115, XIV s. Häftad. Gott skick. Ouppskuren.
  –  :  Daniel. Ett lifsöde. [ref 64083]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1913. Liten 8:o. 191 s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag lätt solkat. Ouppskuren.
  –  :  En sällsam upplefvelse. [ref 63147]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1913. Liten 8:o. 235 s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex. Ouppskuren. (W&W:s kronböcker 70)
   Lucie Lagerbielke räknas som Sveriges första parapsykolog. Ovannämnda bok lär vara mottagen i trans av författarinnan från Edgar Allan Poe.

Se bild på boken
  –  :  Framtidens folk. F.F.F:s skriftserie. [Årg. 4]. 1922. Häfte 1-4. [ref 64094]    180:-
    Vitus-huset, Lidingö, 1922. 127 + 117, (2) + 120 + 120 s. Häftade. 4 ouppskurna volymer i fint skick.
   Del 4 har som huvudtitel: I tankar ... Av Vitus.

Se bild på boken
  –  :  Gott och ont. [ref 64091]    90:-
    Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1919. Liten 8:o. 190, (1) s. Häftad. Bakre omslag lätt fläckat. Ouppskuren.
Se bild på boken
  –  :  Livets hemlighet. 1. (allt som utkom). [ref 64085]    100:-
    Sandbergs bokhandel, Stockholm, 1916. 319, (1) s. + 6 planscher. 3:e upplagan. Häftad med styva kartongpärmar. Bakre pärmen med längsgående veck i ytterkanten och lätt solkad, i övrigt obetydliga bruksspår. Ouppskuren.
Se bild på boken
  –  :  Själens lif ännu en gång. Del 1. (mer utkommet). [ref 64049]    90:-
    Åhlén & Åkerlund, Göteborg, 1912. Liten 8:o. 134, (1) s. + 1 porträtt. Häftad. Fint ex. Ouppskuren.
   Del 2 utkom 1913.
  –  :  Själens liv. En bok tillägnad de ensamma. [ref 64093]    100:-
    Vitus-husets förlag, Lidingö, 1921. 216 s. 4:e upplagan. Häftad. Ryggfoten lätt stukad, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
  –  :  "Skandal"! [ref 64088]    90:-
    Svenska Andelsförlaget (i distribution), Stockholm, 1918. 79, (1) s. Häftad. Gott skick. Ouppskuren.
  –  :  Strid och frid. [ref 64046]    125:-
    Gimbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1904. Stor 8:o. 293 s. Häftad. Främre omslag lätt kantstött, det bakre något solkigt. Ouppskuren.
  –  :  Vem har rätt? [ref 64090]    90:-
    Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1918. 159, (1) s. Häftad. Fint ex. Ouppskuren.
  –  :  Vem vågar ...? [ref 64086]    90:-
    [Svenska Andelsförlaget], Stockholm, 1917. 185, (2) s. Häftad. Ryggfoten något stukad, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
Linnell, Stig:  Stockholms spökhus och andra ruskiga ställen. [ref 78351]    150:-
    Rabén Prisma 1995. 252, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Ljungström, Georg:  Nostradamus och Anton Johanssons profetior om nu stundande världshändelser. Analyserade av Georg Ljungström. [ref 63399]    100:-
    Litteraturförlaget 1940. 79 s. Illustrerad med 1 porträtt. 5:e upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ocirkulerat ex.
Se bild på boken
Medici, Marina:  Kärlekens magi. [Visdom för älskande.] Översättning: Agneta Aglert. [ref 83553]    150:-
    Wahlströms 1995. Stor 8:o. 248, (8) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Nostradamus:  Nostradamus profetior. Quatrainer i urval om världens öden 1555-2797. Efter den traditionella Nostradamusforskningen tolkad samt med inledning och komentarer av Åke Ohlmarks. [ref 30737]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 240, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Purucker, G. de:  Andens vind. Livsproblem i teosofisk belysning. Korta anföranden och föredrag. [ref 1403]    125:-
    Teosofiska Bokförlaget, Stockholm, 1947. 444 s. Förlagets klotryggsband.
   Originalets titel: Wind of the Spirit.
Qvarnström, Birger:  Parapsykologi. Resultat och perspektiv. [ref 32631]    110:-
    Natur och Kultur 1960. 367, (1) s. 2:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat och skadat i övre kanten samt lätt fläckat på ryggen. Lätt missfärgning på första blanka sidan.
Ram, N[ikanta] Sri:  En teosof ser på världen. [ref 13232]    90:-
    Svenska Teosofiska Bokförlaget, Stockholm, 1954. 182 s. Förlagets röda klotband med pärmtiteln präglad i guld. Rygghuvudet skadat, ryggfoten lätt nött. Främre innerfalsen lite försvagad (ej loss). Bakre pärmen lätt skrapad. Innehållsförteckningen har ersatts med ett nytt blad som klistrats över det gamla.
Stead, William T.:  Varför jag vet att de döda leva. Bemyndigad översättning av Oscar Busch. [ref 18017]    90:-
    Litteraturförlaget, Stockholm, 1918. 46, (2) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen ojämnt mörktonade. Ouppskuren.
Stigsjöö, Staffan:  Tefatsfolket ser oss. [ref 43258]    85:-
    Larson 1973. 207, (1) s. 1:a upplagan. Häftad. Något sned rygg.
Strieber, Whitley:  Närkontakt. [En sann berättelse]. Översättning: Karin Coyet. [ref 65620]    90:-
    Forum 1988. 267 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget med smärre bruksspår.
Sundström, Erland:  Siare och sibyllor. Framtidsförutsägelser i folktron. [ref 36947]    95:-
    Svenska Missionsförbundets Förlag, Stockholm, 1944. 273, (1) s. Häftad. Ryggen gulnad, övre kanten lätt naggad. Ouppskuren.
Svahn, Clas:  Berättelser om det okända. [Från dödsstrålar till mumiens förbannelse]. [ref 82054]    100:-
    Bokförlaget Semic, Sundbyberg, 2008. 240 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Möten med det okända. [Från spöken till utomjordingar]. [ref 83959]    110:-
    Bokförlaget Semic, Sundbyberg, 2010. 287 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Kartonnageupplaga, 1:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Svanqvist, Alfred:  Det eviga nuet. [ref 39552]    90:-
    Exelcior, Stockholm, 1960. 160 s. Häftad. Något snedläst, omslagen med bruksspår.
   En bok om parapsykologiska fenomen.
Swedenborg, Emanuel:  Apocalypsis Revelata ... Uppenbarelseboken afslöjad. I hvilken de hemligheter aftäckas, som där äro förutsagda och hittills legat förborgade. 1-2 + Sakregister. [ref 46715]    200:-
    Nykyrkliga Förlaget, Stockholm, 1916-1919. (4), 529 + (4), 514 + (2), 111 s. Häftade. Ouppskurna. 3 volymer.
  –  :  Om gudsdyrkan och kärleken till Gud. (De cultu et amore Dei). Till svenska av Ritva Jonsson. Inledning av Inge Jonsson. [ref 77945]    110:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 260, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt skavt omslag annars fin. (Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie)
  –  :  Änglavisheten om den gudomliga kärleken och den gudomliga visheten. [ref 59895]    120:-
    Nykyrkliga Bokförlaget, Stockholm, 1926. 331, (3) s. 2:a reviderade upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Översättning från det latinska originalet som utkom i Amsterdam år 1763.
The tolff sibyllers spådommar, som månge undersamme händelser ifrå werldennes begynnelse in til enden tilkenna gifwa:  Sampt Nicaulae drottningennes i Saba prophetier, som hon k. Salomon uppenbarat hade. Såsom ock merkelige tilkommande ting, som aff s. Birgitta, Cyrillo, Methodio, Joachimo, Broder Rehnhart, Johannes Lichtenberger, och Broder Jacob aff Spanien äre beskreffne. Anno MDLXV. Nw aff itt tydskt exemplar förswenskat aff Magno Andreæ. [ref 70240]    100:-
    Björck & Börjesson 1916. Liten 8:o. 96 s. Ny upplaga. Häftad. Främre omslag med hörnveck.
   Boken utgör ett ordagrant avtryck (även i fråga om stavfel och inkonsekvenser i uppsättningen) av den hos Ignatium Meurer år 1620 tryckta upplagan. Frakturstilen i detta omtryck är dock av långt senare datum.
Thörn, N. - Andersson, U.:  Spådomens värld. [En guide till stjärnor och orakel]. [ref 69609]    130:-
    Richters 2002. 228 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Welfare, Simon - Fairley, John:  Arthur C Clarkes gåtfulla värld. [ref 2076]    120:-
    BonnierFakta © 1981. Liten 4:o. 216 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten reva i yttre falsen, namnetikett på främre pärmens insida.
Vennberg, Hanna:  Spådomsboken. [ref 61709]    100:-
    Bokförlaget Semic, Sundbyberg, 1998. 156 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Widéen, L.M.:  Ur dunkla djup. Om sanndrömmar, dödsvarsel och andesyner i det moderna Sverige. [ref 82165]    110:-
    Press Förlag, Karlstad, 1981. 109 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätta fläckar på insidan av pärmarna annars fin.
Williams, John Tyerman:  Puh och de gamla mysterierna. Översättning av Nille Lindgren. [ref 68759]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. Liten 8:o. 250, (1) s. Illustrerad av Ernest H Shepard. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Wood, Frederic H.:  Efter tre tusen år. Faraos drottning talar. Bemyndigad översättning från engelskan av Thérèse Ericsson. [ref 10962]    90:-
    Nybloms, Uppsala, 1939. Liten 8:o. 135 s. Häftad. Fint ouppskuret ex.
   Detta är berättelsen om Lady Nona, en av Farao Amenhotep III:s (1406-1370 f.Kr.) samtida. Omslagstitel: Efter 3.000 år.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS