|
|
Dumrath, O.H.:
Äktenskapet. Dess betydelse för den enskilde och samhället. Ny omarbetning af Debays Äktenskapets hygien, 166:te upplagan. [ref 70876] |
300:- |
| |
Nils Ander, Stockholm, 1906. VII, 688, XV s. + flertalet planscher. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött vid rygghuvud och -fot, pärmarna en aning solkiga. Några sidor (inkl. ett planschblad) i början fläckade. Se bild på boken |
 |
|
Ehdin, Sanna:
12 veckor till ett självläkande liv. [ref 80563] |
100:- |
| |
Forum 2005. 317 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Titelbladet saknas samt omslaget lagad på rygghuvudet. Annars fin. Av författaren till Den självläkande människan. |
 |
|
Einhorn, Jerzy:
Det är människor det handlar om. [ref 68490] |
125:- |
| |
Bonniers 1998. 473, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Eklundh, Margit:
Spara ryggen. [ref 68356] |
85:- |
| |
LT:s förlag 1978. Bred 8:o. 93 s. Rikt illustrerad med foton och teckningar. [3:e, omarbetade, upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lite skev. |
 |
|
Eriksson, K.-G.:
Karlslund. En länk i social utveckling. [ref 15648] |
75:- |
| |
Västerås 1982. 77 s. Illustrerad. Originalpappband med fotografiskt omslag (Karlslund på 1890-talet). Blekt rygg utan text. Tillskrift på försättsbladet. (Västerås kulturnämnds skriftserie nr 11) |
 |
|
Evang, Karl:
Narkotika. Svensk bearbetning: Gunnar Inghe. Översättning: Stina Hergin. [ref 65363] |
80:- |
| |
Tiden / Folksam 1967. 142, (1) s. Limhäftad. Ryggen lätt nött och med läsveck. Några små streckningar i marginalen, delvis med bläck. |
 |
|
Fabricant, Noah D.:
Huvudvärk – dess orsaker och behandling. Till svenska av Bertil Falconer. [ref 71040] |
80:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1952. 135, (2) s. Häftad. Bakre omslag med något missfärgade kanter. |
 |
|
Falk, Eva - Lindh, Carin - Rostock, Gun-Britt (red.):
Mormors husapotek. Råd från förr, aktuella än idag. [ref 55031] |
80:- |
| |
Semic, Sundbyberg, 1998. 79, (1) s. Illustrerad med teckningar. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Fejerstam, K.E.A.:
Naturlig barnreglering. Sensationella upptäckter av de tvenne vetenskapsmännen prof. Knaus och dr. Ogino. [ref 74926] |
80:- |
| |
Litteraturförlaget, Stockholm, 1947. 111 s. Med tabeller. 3:e upplagan. Häftad. Omslagen lite gulnade i kanterna, rygg och främre omslag med några obetydliga åldersfläckar. Ouppskuren. |
 |
|
Florman, A.H.:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 70180] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1838. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Andra rättade och tillökta upplagan. Senare halvklotband. Mycket lätt åldersfläckad inlaga samt dubbla namnteckningar på titelbladet. |
 |
|
:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swinskola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 46559] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1861. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Fjerde öfwersedda och tillökta upplagan. Samtida slitet halvfranskt band utan ryggtitel. Inlagan genomgående åldersfläckad. Stämpel på titelbladet. Tillskrift på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstillståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 71872] |
250:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1880. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. 6:e upplagan. Samtida, lätt nött skinnryggsband med handskriven ryggtitel. Två blad med hörnveck. Bläcknamn på försättsbladet. |
 |
|
Ford, Michael Thomas:
100 frågor och svar om HIV/AIDS. Förord och bearbetning av Jan-Olof Morfeldt. Översättning av David Finer. [ref 74973] |
95:- |
| |
Bonniers 1993. 165, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Forsberg, Signe:
Hönssjukdomar och deras bekämpande. [ref 68107] |
70:- |
| |
Magnus Bergvalls förlag 1952. 62 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Del av inlagan och bakre omslag med veck. |
 |
|
Freud, Sigmund:
Råttmannen. Ett fall av tvångsneuros. Översättning av Ingrid Wikén Bonde. Fackgranskning av Bo Larsson. [ref 73459] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 1992. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Galdston, Iago:
Medicinens framsteg under de sista hundra åren. Översättning av Arne Tallberg. [ref 57562] |
125:- |
| |
Bonniers 1942. 285 s. Privatbundet halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Ett litet skarpmärke på bakre pärmen, annars ett fint ex. |
 |
|
Gerle, Bo (red.):
Psykofarmaka. Teoretisk bakgrund och praktisk användning. [ref 8115] |
125:- |
| |
AB Leo, Hälsingborg, 1968. 230 s. + 4 planschsidor (delvis i färg) + bilaga i ficka innanför bakre pärmen. Förlagets dekorerade klotband med slitet och naggat skyddsomslag. |
 |
|
Glaser, Hugo:
Den segerrika kampen. Läkekonstens utveckling under hundra år. Översättning: Kjell Ekström. [ref 8367] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1961. 235, (8) s. + 12 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och lätt naggat. |
 |
|
Harpole, James:
En läkare ger oss mod. Till svenska av Beatrice Cronstedt. [ref 24981] |
90:- |
| |
Medéns 1939. 274, (2) s. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Hartman, Carl Johan:
Husläkaren, eller Allmänna och Enskilda Föreskrifter i Sundhetsläran samt Sjukdomslära, eller kort Anwisning att känna och rigtigt behandla de flesta i Swerige förekommande inre och yttre Sjukdomar; ... [ref 56700] |
350:- |
| |
Zacharias Haeggström, Stockholm, 1835. Liten 8:o. X, 453, (1) s. 3:e förbättrade upplagan. Samtida halvfranskt band. Ryggen lätt nött, pärmkanterna slitna. Samtida tillskrift på främre pärmens insida samt biblioteksetikett med makuleringsstämpel i nedre hörnet. Bakre innerfalsen något öppen (ej loss). |
 |
|
Hellgren, Siv:
Alla tiders huskurer. Goda råd från gamla tider, mormors dagar och i dag. [ref 37370] |
80:- |
| |
Semic 1991. Liten 8:o. 79, (1) s. Med teckningar av Marianne Lilliér. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Howe, E. Graham:
Vårt dolda själsliv. En studie i nerver, hysteri och sexualitet. Med förord av Gösta Harding. Översättning av Greta Lindström-Sargeant. [ref 59700] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1947. 362, (2) s. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Blekt rygg. Två blad med vikta hörn. |
 |
|
Hunt, Roland:
The Seven Keys to Colour Healing. A Complete Outline of the Practice. [Diagnosis and Treatment Using Colour]. [ref 78765] |
120:- |
| |
The Daniel Co, London, 1978. 124 pp. Sixteenth imp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. |
 |
|
Hæger, Knut:
Kapare, kockar och kirurger. Om läkekonst förr och nu och andra kåserier. [ref 22865] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1963. Liten 8:o. 154, (1) s. + 4 planschsidor. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslag med lätt brytveck, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
Inglis, Brian:
Läkekonsten genom tiderna. Förord av Folke Henschen. Översättning: Gull Brunius. Granskning: Docent Wolfram Kock. [ref 26543] |
130:- |
| |
Bonniers 1966. Liten 4:o. 197, (1) s. + 56 planschblad (vissa i färg). Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag. Pärmarna är något skeva, den bakre blekt i övre kanten. |
 |
|
Janov, Arthur:
Primalskriket. Om primalterapi en ny metod att bota neuroser. Översättning av Philippa Wiking. Fackgranskning [och förord] av Björn Wrangsjö. [ref 33558] |
75:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 459 s. Limhäftad. Pärmar och rygg något gulnade, ryggen med läsränder. (W&W-serien 354) |
 |
|
Jekander, Anita:
Det gick en propp. En bok om att få strole. [ref 69027] |
125:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2003. 150, (1) s. Illustrerad av Sophia Lundqvist. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Johansson, Erik - Neppenström, Anna - Neppenström, Christian (red.):
Huskurer & botemedel. Förebygg och lindra på naturlig väg. Översättning och medicinsk faktagranskning: Dr Nils-Åke Björkegren. [ref 77817] |
250:- |
| |
Det Bästa 2001. Liten tvär 4:o. 384 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Jonsson, J.:
Homeopatisk receptbok. [ref 73572] |
75:- |
| |
Östersund 1930. 58 s. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
Josefson, Arnold:
Gifter och förgiftningar. Över- och underskott. Orienterande översikt. [ref 16679] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1945. 222, (2) s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och skadat samt med tejplagningar både in- och utvändigt. Bokens omslag lite ojämnt gulnade annars i stort sett bra. |
 |
|
Kitzinger, Sheila:
Att vänta och föda barn. Översättning av Ingrid Ingemark. [ref 80483] |
150:- |
| |
Bonniers 2006. Stor 8:o. 439, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Ny utgåva. 4:e upplagan. Omarbetad och utökad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kitzinger, Sheila - Bailey, Vicky:
De nio månaderna. Kalender för dig som väntar barn i översättning av Ingrid Maria Ingemark. [ref 66293] |
100:- |
| |
Bonnier Alba © 1992. Stor 8:o. 128 s. Med fotografier av Nancy Durrell McKenna och Lennart Nilsson samt teckningar (huvudsakligen i färg). Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Klein, Georg:
Ateisten och den heliga staden. Möten och tankar. [ref 2202] |
90:- |
| |
Bonniers 1987. 248, (1) s. 9:e-12:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och med lagad reva. |
 |
|
:
Den sjunde djävulen. [ref 69143] |
80:- |
| |
Bonniers 1995. 315, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Ganska hårt snedläst, omslaget lätt skamfilat. |
 |
|
Kock, Wolfram:
Olof af Acrel. [ref 31650] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1967. 149, (1) s. + 12 planschsidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst med naggat och slitet omslag samt lagade revor. Längre gåvotillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Krafft-Ebing, R. von:
Om friska och sjuka nerver. Öfversättning af O.H. Dumrath. [ref 75250] |
100:- |
| |
Seligmann, Stockholm, 1885. Liten 8:o. (4), 127, (5) s. Häftad med tryckta originalomslag. Båda omslagen delvis lätt naggade och med små skador (en liten bit saknas från vardera omslaget), det bakre dessutom med veck (uppfodrat på insidan). Ryggen skadad upptill (25 mm saknas) samt lite naggad och med falsreva nedtill. Ouppskuren. |
 |
|
Kretschmer, Ernst:
Om hysteri. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 55838] |
75:- |
| |
Bonniers 1936. Liten 8:o. 150, (1) s. Häftad. (Orientering i aktuella ämnen) |
 |
|
Kunz-Bircher, Ruth:
Bircher-Benners hälsoguide. [ref 71167] |
120:- |
| |
ICA bokförlag, Västerås, 1980. 168 s. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Kveim, Morten H. Rynning:
Skönhetsoperationer. Estetisk platikkirurgi. Översättning av Gertrud Gidlund. [ref 38187] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1989. 93 s. + 8 planschsidor med färgfotografier samt 23 illustrationer i texten av Harald Aadnevik. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Laing, R.D.:
Fakta om livet. Översättning av Torkel Rasmusson. [ref 76149] |
120:- |
| |
Aldus 1976. 154, (4) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Ryggen läsrandig och lätt mörktonad, omslagskanterna något gulnade. |
 |
|
:
Upplevelsens röst. Upplevelse, vetenskap och psykiatri. Översättning av Lars-Krister Hydén. [ref 76148] |
80:- |
| |
Norstedts 1982. 175 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Lätt nött, ryggen med veck. |
 |
|
Larsson, Dagny (red.):
Sätra Brunns historia. [ref 40515] |
80:- |
| |
[D. Larsson], [Sala], [1988]. 4:o. 96, (1) s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Ryggen med lagning. |
 |
|
Lidell, Lucinda, m.fl.:
Massageboken. Massage, shiatzu, zonterapi. [ref 76993] |
125:- |
| |
ICA bokförlag 1989. 192 s. Illustrerad med foton och teckningar. Limhäftad. |
 |
|
Lind, Dr Per Ove:
Bota dig själv. En handbok i egenvård med råd både om läkemedel och naturmedel. [ref 80557] |
120:- |
| |
Norstedts 1986. Stor 8:o. 271 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt blekt rygg. |
 |
|
Lind, Per Ove:
Doktor Linds alternativa medicin. [ref 71854] |
85:- |
| |
Carlssons 1999. Liten 8:o. 190 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Denna bok är unik på flera sätt. Den utgår helt från svenska förhållanden. I ord och bild får vi möta praktiserande akupunktörer, massörer, kiropraktorer med flera. |
 |
|
:
Hälsohem och kurorter i Sverige. [ref 20200] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1989. 143, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något nötta. |
 |
|
Lindehag, Anna-Greta:
Om medicinska sjukdomar. [ref 21078] |
125:- |
| |
Almqvist & Wiksell Läromedel 1990. Stor 8:o. 279, (1) s. Illustrerad. 4:e, [omarbetade], upplagan. Häftad. Övre hörnet delvis stukat. |
 |
|
Lindgren, N.O. (red.):
Bot för boskaps sot. Svensk veterinärmedicin 200 år. [ref 4806] |
175:- |
| |
Jubileumskommittén för svensk veterinärmedicin 200 år, Skara, 1975. 302 s. Illustrerad med teckningar av Barbro Lundberg samt fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslag av Svenolov Ehrén. |
 |
|