logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Medicin  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Acrel, Olof af:  Chirurgiska händelser, inlemnade af fältskärerne i riket til Chirurgiska societeten. [ref 80581]    300:-
    [Fritzes Kungliga Hovbokhandel], Stockholm, 1958. Liten 8:o. (12), 256, (4) s. Faksimilupplaga av 1769 års utgåva. Upplaga om 500 numrerade ex, varav detta är nr 49. Förlagets bruna helskinnband med helt guldsnitt och rikt guldornerad rygg. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
Anderberg, Bengt:  Anti-Eye Laser Weapons. Military, Medical, and International Law Aspects. [ref 77178]    120:-
    Department of Surgery, University of Göteborg, 1993. Large 8vo. 127 s. Publisher's printed wrappers. Dedication from "Bengt".
Andersson, Bo:  Sockersjuka och dess behandling hos vuxna. [ref 12480]    80:-
    Natur och Kultur 1970. 242, (1) s. Illustrerad av Sture Hagergår. 4:e omarbetade upplagan. Förlagets tryckta pappband.
Andersson, Ulla - Hedberg, Eyvor - Nordmark, Ulla:  Mössebergsparken. Minnen från en kurort. [ref 7432]    125:-
    [U. Andersson], [Falköping], 1979. 4:o. 108, (4) s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Dekorerat originalpappband. Längre tillskrift i blyerts på försättsbladets baksida.
   Fotomaterialet i denna bok har huvudsakligen hämtats ur Falbygdens museums fotoarkiv.
Asplund, Mauritz:  Hår och håravfall. Synpunkter och råd. [ref 17783]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1937. Liten 8:o. 38 s. Häftad. (W & W:s handböcker 127)
Bergmark, Matts:  Bad och bot. Badet, vattenläkekonsten och kurorterna genom tiderna. [ref 2627]    200:-
    Natur och Kultur 1959. 313, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen med ett par små nötningsskador, två blad med obetydligt skadade i marginalen. Exlibris.
  –  :  Farligt att förtära inandas och beröra. En bok om gifter och förgiftningar. [ref 13273]    80:-
    Prisma / Biblioteksförlaget 1961. 255, (1) s. Illustrerad med teckningar av Paul Söderström. 1:a upplagan. Originalpocket. Ryggen med veck, bakre omslag obetydligt brutet, annars ett fint ex.
  –  :  Från pest till polio. Hur farsoterna ingripit i människor öden. [ref 15181]    150:-
    Natur och Kultur 1957. 227 s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Ett lite nött ex.
  –  :  Från pest till polio. Hur farsoterna ingripit i människornas öden. [ref 59774]    175:-
    Natur och Kultur 1965. 346 s. Illustrerad. Andra, aktualiserade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Lätt snedläst, ryggfoten något stukad. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par mindre riss och veck.
  –  :  Lust och lidande. Droger på gott och ont. [ref 26377]    200:-
    Natur och Kultur 1968. 376 s. 5:e utökade och aktualiserade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet annars ett ganska så snyggt ex.
  –  :  Lust och lidande. Läkeörter, giftdroger och kärleksdrycker. [ref 26372]    200:-
    Natur och Kultur 1957. 231, (1) s. Illustrerad. 2:a översedda upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med liten, lagad reva.
  –  :  Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. [ref 70502]    175:-
    Natur och Kultur 1961. 267, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med mörktonad rygg. Inklistrad artikel om Bergmark på försättsbladet. Exlibris.
Bergstrand, Carl-Martin:  Sjukdomsbot i Västergötland. [ref 37259]    125:-
    Gumperts Förlag, Göteborg, 1950. 224, (11) s. Häftad. Omslagen gulnade samt med ett fåtal smärre veck.
Biedermann, Hans:  Medicina magica. Metafysiska läkemetoder i senantika och medeltida handskrifter. Svensk text: Margaretha Holmqvist. [ref 27701]    200:-
    IPC International, Örebro, 1979. Tvär 4:o. 107 s. Illustrerad med 30 faksimiltavlor. Tryckt i 999 ex varav detta är nr 48. Förlagets dekorerade konstläderband med helt guldsnitt och skyddsomslag. Omslaget med små riss och lite skamfilat.
Biörck, Gunnar:  Själ och hjärta. Om hälsa och sjukdom – Om hjärtsjukdomar – Om gränsen mellan liv och död. [ref 62124]    75:-
    Aldus/Bonniers 1967. 187 s. Sparsamt illustrerad. Originalupplaga. Pocket. Fläck i innermarginalen vid sida 4-5. Tre sidor med bläckstreckningar i yttermarginalen i första kapitlet. Ett blad med vikt hörn. (Aldusböckerna 187)
Blackwood, John - Fulder, Stephen:  Vitlök. En naturlig väg till hälsa. Översättning av Björn Linné. [ref 68987]    70:-
    Prisma 1988. 167, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
Blomkvist, Ingrid - Eriksson, Kierstin:  Om kirurgiska sjukdomar. [ref 57025]    150:-
    Almqvist & Wiksell Läromedel 1991. Stor 8:o. 263 s. Rikt illustrerad. 3:e, [omarbetade], upplagan. Limhäftad.
Bohman, Gösta:  Sagan om Gunnel. I Alzheimers skugga. [ref 60047]    95:-
    Bonniers 1991. 101, (1) s. 15:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Boman, Gunilla (red.):  Stora hälsoguiden. En idébok för ett rikare liv. [ref 60694]    140:-
    ICA bokförlag 1983. 4:o. 383 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Borelius, Maria:  Sedan du fött. En bok om den nyblivna mammans kropp och själ. [ref 77094]    100:-
    Fischer 1993. 272 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. 3:e tryckningen, 20:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Boulanger, Guillaume:  Anwisning att bibehålla Ögonen Friska och sielf, så wida möjligt är, bota deras Sjukdomar. För dem som befara blindhet, Närsynta, och hwar och en, som är mån af sina Ögon. Öfwersättning af S. N. Wahrman. [ref 75082]    950:-
    Örebro, Tryckt hos Nils Magn. Linde, 1806. Liten 8:o. (4), 95 s. Häftad med samtida åldersfläckat gråpappersomslag. Ryggen skadad och med en liten lagning, främre omslag saknar övre hörnet. Gammal namnteckning på titelbladet. Några blad med lätta åldersfläckar. Oskuren inlaga.
Bra Böcker Läkar Lexikon:  1-6. [ref 77113]    450:-
    Bra Böcker 1981-1982. 4:o. Totalt ca 1075 s. Mycket rikt illustrerade. Röda skinnimiterade förlagsband med skyddsomslag. Ett par omslag naggade annars en fin svit. 6 volymer.
Brodie, B.:  Urinwägarnes sjukdomar. Öfversättning af Ernst Swartz. [ref 70171]    500:-
    Zacharias Hæggström, Stockholm, 1839. (4), 216 s. Senare (sent 1800 ca) pappband med marmorerat snitt. Något nött.
Bukovskij, Vladimir (red.):  Rapport från Röda huset. Anteckningar om politisk mentalvård i Sovjet. Översättning [från ryska originalmanuskriptet] av Axel H. Nilsson. [ref 77034]    80:-
    Askild & Kärnekull 1972. 201, (1) s. Limhäftad. Ryggtiteln blekt (oläsbar), annars ett mycket bra ex.
Burak, Dr Carl - Remington, Michele G.:  Jag dödade mitt barn. Översatt av Birgitta Willén. [ref 72881]    100:-
    Richters 1994. 251, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Cartwright, Rosalind - Lamberg, Lynne:  Drömmens läkande kraft. Översättning av Per Rundgren. [ref 57439]    100:-
    Natur och Kultur 1996. 306, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Casey, Joan Frances - Wilson, Lynn:  Flocken. En multipel personlighets berättelse om sina många jag. Förord av Leif Wahlguist. Översättning av Philippa Wiking. [ref 63015]    125:-
    Prisma 1992. 341, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat.
   Ur förlagstexten på omslaget: "Flocken" är en fängslande resa i en människas inre och ett upprörande vittnesbörd om hur grymhet och likgiltighet mot ett barn kan förstöra en personlighet. /.../ spännande som en thriller där läsaren får vara med om den slutliga integreringen av de 24 personligheterna till ett enda jag.
Chang, Jolan:  Kvinnan och kärlekens Tao. Äkta frigörelse genom Tao. Översättning: Ingrid Söderberg-Reeves. [ref 78978]    125:-
    Bonnier Fakta 1984. 153 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stöta, i övrigt fint ex.
Cooper, Teresa:  Inspärrad. Översättare: Sabina Söderlund. [ref 78482]    110:-
    Bra Böcker 2008. 305, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (En sann historia)
Crafoord, Clarence:  Den möjliga och omöjliga psykiatrin. Utveckling och erfarenheter av sektoriserad psykiatri. [ref 78504]    85:-
    Natur och Kultur 1987. 197, (1) s. Sparsamt illustrerad med teckningar av Åke Stödberg. 1:a upplagan. Limhäftad. Något blekt rygg; ett blad med märke efter gem i övre marginalen.
Cullberg, Johan:  Kris och utveckling. [ref 24253]    85:-
    Natur och Kultur 1980. 166, (1) s. 1:a upplagans 12:e tryckning. Häftad. Ett par små fuktfläckar på övre snittet, annars gott skick.
[Dahl, Gusfaf]:  Örtagubbens 25 underbara läkeörter. [ref 44824]    75:-
    Litteraturförlaget, Stockholm, 1976. Liten 8:o. 95 s. 10:e upplagan, 70:e tusendet. Limhäftad. Fint ex.
[Dahlberg, M.]:  Husläkaren. Råd och anvisning för botande af magkatarr, dyspepsi, magsyra, blodbrist, bleksot, nervsvaghet, huvudvärk, gikt, reumatism, ondt i bröster, hals- och bröstkatarr, förkylning, influensa, tandvärk, ros- och bensår, hemorröjder, brännsår, åderbråck, kylknölar och kylsår, ägghvitesjukan, Engelska sjukan samt torsken hos små barn m.m. jämte anvisning för begagnandet af Neptuni-gördel för magsjukdomar samt recepter för beredning af enklare läkemedel och husbehofsartiklar. [ref 66631]    80:-
    Helios Bokförlag, Sundbyberg, 1906. Liten 8:o. 72 s. Ny upplaga. Klammerhäftad. Inlagan lite snedskuren i förhållande till omslagstexten. Lätta bruksspår.
[Darelius, Joh. Andr.]:  Socken Apothek och någre hus-curer, utgifne under Kongl: Collegii Medici öfwerseende och besörjande. Andra Uplagan något förbättrad. [ref 77843]    1250:-
    Tryckt hos Carl Stolpe, Stockholm, 1771. Liten 8:o. (4), 257, (12) s. Andra Uplagan något förbättrad. Tämligen hårt nött samtida pappband. Pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken, rygghuvudet med viss förlust. Tillskrift på titel- och eftersättsblad, eftersättsbladen något fläckade. Sidorna 1-40 med fuktfläck i nedre marginalen, inlagan i övrigt med några smärre riss och veck samt ett par lagade revor; sidan 7 med obetydlig textförlust.
   Komplett.
Dekker, Hermann:  Lifsgåtor. Människans lifsyttringar i populär framställning. Förkortad öfversättning. Med förord af T. Thunberg. [ref 65193]    100:-
    Norstedts 1910. (2), II, 325, (1) s. Illustrerad. Häftad. Bladen i slutet av inlagan och bakre omslag är lite "buckliga", troligen p.g.a. fukt (ej fläckade). Ouppskuren.
Djurberg, Vilhelm:  Läkaren Johan von Hoorn. Förlossningskonstens grundläggare i Sverige. Efterlämnat manuskript utgivet genom Lärdomshistoriska samfundet. Med ett förord av O.T. Hult. [ref 26538]    150:-
    Uppsala 1942. Stor 8:o. (2), 317, (2) s. + 1 porträtt. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Obetydligt nött. Båda omslag medbundna. (Lychnos-bibliotek 4)
Dumrath, O.H.:  Äktenskapet. Dess betydelse för den enskilde och samhället. Ny omarbetning af Debays Äktenskapets hygien, 166:te upplagan. [ref 70876]    300:-
    Nils Ander, Stockholm, 1906. VII, 688, XV s. + flertalet planscher. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött vid rygghuvud och -fot, pärmarna en aning solkiga. Några sidor (inkl. ett planschblad) i början fläckade.
Se bild på boken
Ehdin, Sanna:  12 veckor till ett självläkande liv. [ref 80563]    100:-
    Forum 2005. 317 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Titelbladet saknas samt omslaget lagad på rygghuvudet. Annars fin.
   Av författaren till Den självläkande människan.
Einhorn, Jerzy:  Det är människor det handlar om. [ref 68490]    125:-
    Bonniers 1998. 473, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Eklundh, Margit:  Spara ryggen. [ref 68356]    85:-
    LT:s förlag 1978. Bred 8:o. 93 s. Rikt illustrerad med foton och teckningar. [3:e, omarbetade, upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lite skev.
Eriksson, K.-G.:  Karlslund. En länk i social utveckling. [ref 15648]    75:-
    Västerås 1982. 77 s. Illustrerad. Originalpappband med fotografiskt omslag (Karlslund på 1890-talet). Blekt rygg utan text. Tillskrift på försättsbladet. (Västerås kulturnämnds skriftserie nr 11)
Evang, Karl:  Narkotika. Svensk bearbetning: Gunnar Inghe. Översättning: Stina Hergin. [ref 65363]    80:-
    Tiden / Folksam 1967. 142, (1) s. Limhäftad. Ryggen lätt nött och med läsveck. Några små streckningar i marginalen, delvis med bläck.
Fabricant, Noah D.:  Huvudvärk – dess orsaker och behandling. Till svenska av Bertil Falconer. [ref 71040]    80:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1952. 135, (2) s. Häftad. Bakre omslag med något missfärgade kanter.
Falk, Eva - Lindh, Carin - Rostock, Gun-Britt (red.):  Mormors husapotek. Råd från förr, aktuella än idag. [ref 55031]    80:-
    Semic, Sundbyberg, 1998. 79, (1) s. Illustrerad med teckningar. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Fejerstam, K.E.A.:  Naturlig barnreglering. Sensationella upptäckter av de tvenne vetenskapsmännen prof. Knaus och dr. Ogino. [ref 74926]    80:-
    Litteraturförlaget, Stockholm, 1947. 111 s. Med tabeller. 3:e upplagan. Häftad. Omslagen lite gulnade i kanterna, rygg och främre omslag med några obetydliga åldersfläckar. Ouppskuren.
Florman, A.H.:  Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 70180]    250:-
    C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1838. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Andra rättade och tillökta upplagan. Senare halvklotband. Mycket lätt åldersfläckad inlaga samt dubbla namnteckningar på titelbladet.
  –  :  Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstill-ståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swinskola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 46559]    250:-
    C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1861. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. Fjerde öfwersedda och tillökta upplagan. Samtida slitet halvfranskt band utan ryggtitel. Inlagan genomgående åldersfläckad. Stämpel på titelbladet. Tillskrift på främre pärmens insida.
  –  :  Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel under hälso- och sjukdomstillståndet, eller Anwisning huru hästar, oxar, kor, får och swin skola uppfödas, samt deras sjukdomar botas, till allmogens tjenst. [ref 71872]    250:-
    C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1880. Liten 8:o. (2), IX, 316 s. 6:e upplagan. Samtida, lätt nött skinnryggsband med handskriven ryggtitel. Två blad med hörnveck. Bläcknamn på försättsbladet.
Ford, Michael Thomas:  100 frågor och svar om HIV/AIDS. Förord och bearbetning av Jan-Olof Morfeldt. Översättning av David Finer. [ref 74973]    95:-
    Bonniers 1993. 165, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
Forsberg, Signe:  Hönssjukdomar och deras bekämpande. [ref 68107]    70:-
    Magnus Bergvalls förlag 1952. 62 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Del av inlagan och bakre omslag med veck.
Freud, Sigmund:  Råttmannen. Ett fall av tvångsneuros. Översättning av Ingrid Wikén Bonde. Fackgranskning av Bo Larsson. [ref 73459]    125:-
    Natur och Kultur 1992. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Galdston, Iago:  Medicinens framsteg under de sista hundra åren. Översättning av Arne Tallberg. [ref 57562]    125:-
    Bonniers 1942. 285 s. Privatbundet halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Ett litet skarpmärke på bakre pärmen, annars ett fint ex.
Gerle, Bo (red.):  Psykofarmaka. Teoretisk bakgrund och praktisk användning. [ref 8115]    125:-
    AB Leo, Hälsingborg, 1968. 230 s. + 4 planschsidor (delvis i färg) + bilaga i ficka innanför bakre pärmen. Förlagets dekorerade klotband med slitet och naggat skyddsomslag.
Glaser, Hugo:  Den segerrika kampen. Läkekonstens utveckling under hundra år. Översättning: Kjell Ekström. [ref 8367]    125:-
    Rabén & Sjögren 1961. 235, (8) s. + 12 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och lätt naggat.
Harpole, James:  En läkare ger oss mod. Till svenska av Beatrice Cronstedt. [ref 24981]    90:-
    Medéns 1939. 274, (2) s. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna. Tillskrift på försättsbladet.
Hartman, Carl Johan:  Husläkaren, eller Allmänna och Enskilda Föreskrifter i Sundhetsläran samt Sjukdomslära, eller kort Anwisning att känna och rigtigt behandla de flesta i Swerige förekommande inre och yttre Sjukdomar; ... [ref 56700]    350:-
    Zacharias Haeggström, Stockholm, 1835. Liten 8:o. X, 453, (1) s. 3:e förbättrade upplagan. Samtida halvfranskt band. Ryggen lätt nött, pärmkanterna slitna. Samtida tillskrift på främre pärmens insida samt biblioteksetikett med makuleringsstämpel i nedre hörnet. Bakre innerfalsen något öppen (ej loss).
Hellgren, Siv:  Alla tiders huskurer. Goda råd från gamla tider, mormors dagar och i dag. [ref 37370]    80:-
    Semic 1991. Liten 8:o. 79, (1) s. Med teckningar av Marianne Lilliér. Förlagets dekorerade pappband.
Howe, E. Graham:  Vårt dolda själsliv. En studie i nerver, hysteri och sexualitet. Med förord av Gösta Harding. Översättning av Greta Lindström-Sargeant. [ref 59700]    90:-
    Natur och Kultur 1947. 362, (2) s. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Blekt rygg. Två blad med vikta hörn.
Hunt, Roland:  The Seven Keys to Colour Healing. A Complete Outline of the Practice. [Diagnosis and Treatment Using Colour]. [ref 78765]    120:-
    The Daniel Co, London, 1978. 124 pp. Sixteenth imp. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Hæger, Knut:  Kapare, kockar och kirurger. Om läkekonst förr och nu och andra kåserier. [ref 22865]    95:-
    Natur och Kultur 1963. Liten 8:o. 154, (1) s. + 4 planschsidor. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslag med lätt brytveck, i övrigt obetydliga bruksspår.
Inglis, Brian:  Läkekonsten genom tiderna. Förord av Folke Henschen. Översättning: Gull Brunius. Granskning: Docent Wolfram Kock. [ref 26543]    130:-
    Bonniers 1966. Liten 4:o. 197, (1) s. + 56 planschblad (vissa i färg). Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag. Pärmarna är något skeva, den bakre blekt i övre kanten.
Janov, Arthur:  Primalskriket. Om primalterapi en ny metod att bota neuroser. Översättning av Philippa Wiking. Fackgranskning [och förord] av Björn Wrangsjö. [ref 33558]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 459 s. Limhäftad. Pärmar och rygg något gulnade, ryggen med läsränder. (W&W-serien 354)
Jekander, Anita:  Det gick en propp. En bok om att få strole. [ref 69027]    125:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 150, (1) s. Illustrerad av Sophia Lundqvist. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johansson, Erik - Neppenström, Anna - Neppenström, Christian (red.):  Huskurer & botemedel. Förebygg och lindra på naturlig väg. Översättning och medicinsk faktagranskning: Dr Nils-Åke Björkegren. [ref 77817]    250:-
    Det Bästa 2001. Liten tvär 4:o. 384 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jonsson, J.:  Homeopatisk receptbok. [ref 73572]    75:-
    Östersund 1930. 58 s. Klammerhäftad. Fint ex.
Josefson, Arnold:  Gifter och förgiftningar. Över- och underskott. Orienterande översikt. [ref 16679]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 222, (2) s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och skadat samt med tejplagningar både in- och utvändigt. Bokens omslag lite ojämnt gulnade annars i stort sett bra.
Kitzinger, Sheila:  Att vänta och föda barn. Översättning av Ingrid Ingemark. [ref 80483]    150:-
    Bonniers 2006. Stor 8:o. 439, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Ny utgåva. 4:e upplagan. Omarbetad och utökad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kitzinger, Sheila - Bailey, Vicky:  De nio månaderna. Kalender för dig som väntar barn i översättning av Ingrid Maria Ingemark. [ref 66293]    100:-
    Bonnier Alba © 1992. Stor 8:o. 128 s. Med fotografier av Nancy Durrell McKenna och Lennart Nilsson samt teckningar (huvudsakligen i färg). Förlagsband med skyddsomslag.
Klein, Georg:  Ateisten och den heliga staden. Möten och tankar. [ref 2202]    90:-
    Bonniers 1987. 248, (1) s. 9:e-12:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och med lagad reva.
  –  :  Den sjunde djävulen. [ref 69143]    80:-
    Bonniers 1995. 315, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Ganska hårt snedläst, omslaget lätt skamfilat.
Kock, Wolfram:  Olof af Acrel. [ref 31650]    95:-
    Natur och Kultur 1967. 149, (1) s. + 12 planschsidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst med naggat och slitet omslag samt lagade revor. Längre gåvotillskrift på försättsbladet.
Krafft-Ebing, R. von:  Om friska och sjuka nerver. Öfversättning af O.H. Dumrath. [ref 75250]    100:-
    Seligmann, Stockholm, 1885. Liten 8:o. (4), 127, (5) s. Häftad med tryckta originalomslag. Båda omslagen delvis lätt naggade och med små skador (en liten bit saknas från vardera omslaget), det bakre dessutom med veck (uppfodrat på insidan). Ryggen skadad upptill (25 mm saknas) samt lite naggad och med falsreva nedtill. Ouppskuren.
Kretschmer, Ernst:  Om hysteri. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 55838]    75:-
    Bonniers 1936. Liten 8:o. 150, (1) s. Häftad. (Orientering i aktuella ämnen)
Kunz-Bircher, Ruth:  Bircher-Benners hälsoguide. [ref 71167]    120:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1980. 168 s. Förlagets dekorerade pappband.
Kveim, Morten H. Rynning:  Skönhetsoperationer. Estetisk platikkirurgi. Översättning av Gertrud Gidlund. [ref 38187]    110:-
    Natur och Kultur 1989. 93 s. + 8 planschsidor med färgfotografier samt 23 illustrationer i texten av Harald Aadnevik. Förlagets dekorerade pappband.
Laing, R.D.:  Fakta om livet. Översättning av Torkel Rasmusson. [ref 76149]    120:-
    Aldus 1976. 154, (4) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Ryggen läsrandig och lätt mörktonad, omslagskanterna något gulnade.
  –  :  Upplevelsens röst. Upplevelse, vetenskap och psykiatri. Översättning av Lars-Krister Hydén. [ref 76148]    80:-
    Norstedts 1982. 175 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Lätt nött, ryggen med veck.
Larsson, Dagny (red.):  Sätra Brunns historia. [ref 40515]    80:-
    [D. Larsson], [Sala], [1988]. 4:o. 96, (1) s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Ryggen med lagning.
Lidell, Lucinda, m.fl.:  Massageboken. Massage, shiatzu, zonterapi. [ref 76993]    125:-
    ICA bokförlag 1989. 192 s. Illustrerad med foton och teckningar. Limhäftad.
Lind, Dr Per Ove:  Bota dig själv. En handbok i egenvård med råd både om läkemedel och naturmedel. [ref 80557]    120:-
    Norstedts 1986. Stor 8:o. 271 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt blekt rygg.
Lind, Per Ove:  Doktor Linds alternativa medicin. [ref 71854]    85:-
    Carlssons 1999. Liten 8:o. 190 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Denna bok är unik på flera sätt. Den utgår helt från svenska förhållanden. I ord och bild får vi möta praktiserande akupunktörer, massörer, kiropraktorer med flera.
  –  :  Hälsohem och kurorter i Sverige. [ref 20200]    120:-
    Natur och Kultur 1989. 143, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något nötta.
Lindehag, Anna-Greta:  Om medicinska sjukdomar. [ref 21078]    125:-
    Almqvist & Wiksell Läromedel 1990. Stor 8:o. 279, (1) s. Illustrerad. 4:e, [omarbetade], upplagan. Häftad. Övre hörnet delvis stukat.
Lindgren, N.O. (red.):  Bot för boskaps sot. Svensk veterinärmedicin 200 år. [ref 4806]    175:-
    Jubileumskommittén för svensk veterinärmedicin 200 år, Skara, 1975. 302 s. Illustrerad med teckningar av Barbro Lundberg samt fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Linné, Carl von:  Linnés dietetik på grundvalen af dels hans eget originalutkast till föreläsningar: Lachesis naturalis quæ tradit diætam naturalem och dels lärjungeanteckningar efter dessa hans föreläsningar: Collegium diaeteticum på uppdrag af medicinska fakulteten i Uppsala ordnad och utgifven af A. O. Lindfors. [ref 25856]    450:-
    Uppsala 1907. Stor 8:o. (4), VIII, 168, 250, 16 s. + 1 dubbelsidig plansch. Privatbundet trevligt halvfranskt band med ryggdekor med bägge omslagen medbundna.
   Inbjudning till medicine doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907.

Se bild på boken
  –  :  Om sättet att tillhopa gå. Sexualföreläsningar. (Collegium medicum). [ref 80887]    125:-
    Zindermans, 1996. Liten 8:o. 52, (4) s. 6:e faksimilupplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Den här han skriften skrevs på 1700-talet och återger Carl von Linnés föreläsningar i sexualkunskap vid Uppsala akademi. Anteckningarna troligen gjorda av den berömda Göteborgs-läkaren Pehr Dubb.
Ljungqvist, G.J.:  Om sjukdomsbot och mediciner. Huskurer, hästkurer, örtdekokter och vanliga mediciner från äldsta tider till våra dagar. [ref 80518]    125:-
    Forum 1965. 237 s. + 8 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Omslag och rygg något gulnade, inlagan med någon enstaka sida lite slarvigt skuren.
Loder, D. Just. Christ.:  Första grunder til Medicinska Anthropologien. På svenska utgifne af Jac. Sönnerberg. [ref 76567]    1200:-
    Tryckt hos Direct. C.F. Berling på utgifvarens förlag, Lund, 1799. Liten 8:o. (8) + 687 + (21) s. Trevligt samtida halvfranskt band med ryggdekor. Något skavda pärmkanter samt namnteckning på titelbladet, anteckning på insidan av främre pärmen samt hörna bortklippt på försättsbladet (förmodligen p g a namn). De första bladen något åldersfläckade.
Lundberg, Fr.:  Beskrifning öfwer Husdjurens Sjukdomar. [ref 71035]    400:-
    C. M. Thimgren, Stockholm, 1868. XV (1) 638 s. Något senare privatinbundet halvfranskt band. Lätt skavt. Namnteckning på försättsbladet (se bild).
Se bild på boken
Lundquist, Gunnar A.R.:  Den olyckliga människan. En bok om normala och sjukliga depressioner. [ref 65052]    90:-
    Prisma 1968. 300, (1) s. Illustrerad av Roy Bäckbom. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Nedre hörnen aningen stukade. Ett par förstrykningar med bläck i innehållsregistret.
Lööf-Johanson, Margareta:  Kvinnornas läkarbok. Om kvinnors kropp och kvinnors hälsa. [ref 77716]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 416 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Michanek, Bengt - Rössner, Stephan:  Bruksanvisning för bantare. Med alla fakta, alla bra metoder. [ref 80218]    75:-
    Brombergs 1996. 246, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Miller, Jonathan:  Vår sinnrika kropp och hur den utforskats. Översättning: Lennart Edberg. Fackgranskning: Bo Martin. [ref 48581]    120:-
    Rabén & Sjögren 1982. Stor 8:o. 352 s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, märken efter prislappar på fram- och baksida.
Mitander, Emil:  Praktisk läkarebok för svenska hem. [ref 61358]    125:-
    Stockholm, Nils Ander, 1906. VIII, 615, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Något nött. Ryggen med tvärgående veck och små skador upp- och nedtill. Titelbladets övre kant och bakre innerfalsen inklusive sista textbladet med vattenskada.
Montignac, Michel:  Jag äter, alltså blir jag smal. [Montignac-metoden. Det rätta sättet att äta som hjälpt miljontals människor]. Översättning: Louise Thulin. [ref 76700]    100:-
    Forum 1999. 285, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmens övre hörn något stukat, i övrigt gott skick.
Nilsson, Christer:  Fursten och folket. Liv och död i slott och koja. [ref 80698]    135:-
    Carlssons 2006. 298 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Tidigare utgiven med titeln "Folkets farsoter och kungarnas krämpor"; detta är en omarbetad och utökad upplaga av nämnda verk.
Nilsson, Lennart:  Kroppens försvar. En bilderbok om hoten mot kroppen och hur kroppens immunförsvar fungerar. Text: Kjell Lindqvist och Stig Nordfeldt. I samarbete med Jan Lindberg. [ref 24368]    175:-
    Bonniers 1985. 4:o. 196 s. Mycket rikt illustrerad med färgfoton. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Dedikation från Lennart Nilsson.
Norvell, [Anthony]:  7-dagars snabb viktminskning från Orienten. Omarbetad av John Heinerman. [ref 79661]    100:-
    Prentice Hall, [Englewood Cliffs, N.J.], © 1996. 243 s. Limhäftad. Fint ex.
   Den fantastiska strategin för viktminskning utan hunger.
Nyström, Gunnar:  Där stridens sår läkas. Skildringar fån Tyskland och västra krigsskådeplatsen. [ref 78061]    120:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstavik, 2008. Liten 8:o. 167 s. Illustrerad med fotografier. Faksimilupplaga tryckt i 9.999 ex varav detta är nr 6338. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Första upplagan utgiven 1915 av P.A. Norstedt & Söners Förlag.
Ottosson,Åsa - Ottosson, Mats:  Naturkraft. Om naturens lugnande, stärkande och läkande effekter. [ref 80656]    130:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 243, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Peterson, Lars - Renström, Per:  Skador inom idrotten. Handbok om förebyggande, behandlande och rehabiliterande åtgärder för aktiva, ledare, instruktörer m.fl. [ref 69622]    150:-
    Folksam / Riksidrottsförbundet / Tidens förlag 1983. Stor 8:o. 471 s. Rikt illustrerad. Ny, [reviderad och utökad] upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Eftersättsbladet på bakre pärmens insida lätt skadat.
Petersson, Mats - Sörbrand, Janke:  Orka vara ledig. [ref 79328]    125:-
    ICA bokförlag 2003. Stor 8:o. 182 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Pharmacopoea Suecica:   [ref 75103]    700:-
    Holmæ, Ex Typographia Regia, 1817. Liten 4:o. (8), XVIII, (4), 166 + 28 s. (register) + 1 sida errata. 5:e upplagan, omarbetad och utvidgad. Pappband med klotrygg. Främre falsen sprucken, pärmarna naggade och skadade i ytterkanterna (bitar saknas). De första och sista bladen med fuktränder. Liten anteckning på det graverade titelbladet, namnteckningar och datering på insidan av främre pärmen. Oskuren inlaga. Ett fullgott arbetsex.
   1:a upplagan kom 1775.
Phoebus, P.:  Kort anvisning till de första räddningsåtgärderna vid akuta förgiftningar. Öfversatt af E. Swartz. [ref 70170]    300:-
    Tryckt hos L. J. Hjerta, Stockholm, 1839. 12:o. (5), 6-46, (2), (I)-V, 3, (sista sidan blank) s. Nött svart samtida halvfranskt utan ryggtitel. Samtida namnteckning och datering på försättsbladet. Inlagan något bucklig.
Pontin, Magnus af:  Anvisning til valet af läkemedel för allmänna sjukvården, till inrättande af socken-apothek. [ref 1817]    450:-
    Tryckt hos Direct. Henrik A. Nordström, Stockholm, 1825. Liten 8:o. (6), 307 s. 2:a upplagan. Samtida nött halvfranskt band med pappersförstärkt rygg och mönstrade pärmpapper sam metallförstärkta hörn. Främre nedre pärmhörnet brutet. Försättsbladet med lite kludd och samtida tillskrift, eftersättsblad saknas, kort tillskrift på bakre pärmen insida. Inlagan genomgående fläckig och delvis solkig, vissa blad med smärre lätta veck. Ett blad (s. 179-180) rivet med större textförlust. Bägge innerfalsarna skadade (ej loss).
Puranen, Bi:  Att vara kvinna är ingen sjukdom. [ref 78794]    150:-
    Norstedts 1994. 405 s. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från författarinnan. Fint ex.
Rohlwes, Joh. Nicol.:  Allgemeines Vieharzneibuch, oder Unterricht wie der Landmann seine Pferde, sein Rindvieh, seine Schafe, Schweine, Ziegen und Hunde aufziehen, warten und süttern, und inre Krankheiten erkennen und heilen soll; nebst einem Anhange. [ref 70333]    500:-
    Berlin 1828. Kl. 8°. 363 pp. Nebst einer Kupfertafel. Zwölfte Auflage. Pappband der Zeit mit Grosse Gebrauchsspuren.
Se bild på boken
Rosenius-Högman, Ruth:  Helgeandshus, hospital och lasarett i Västmanland 1345-1900. [ref 18795]    200:-
    Västerås 1953. Stor 8:o. 500 s. + 1 utvikbar karta. Illustrationer i texten. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
  –  :  Sätra brunn genom tiderna. [ref 42824]    150:-
    Sätra Brunns förlag 1962. Stor 8:o. 263, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något nött. Kort tillskrift på försättsbladet.
Runcis, Maija:  Steriliseringar i folkhemmet. [ref 37599]    140:-
    Ordfront, Stockholm, 1998. 370, (1) s. Illustrerad med fotografier, tabeller och diagram. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Dedikation från författaren på fria försättsbladet.
Rössner, Stephan:  Hälsa till alla! [ref 68668]    110:-
    Brombergs 2001. 276 s. Rikt illustrerad med teckningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband.
   Lust - Mat - Vikt - Motion - Godis.
  –  :  Kroppen har rätt. Myter, mat och hälsa. [ref 75971]    90:-
    Brombergs 1998. 278 s. Teckningar av Lars Agelii. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mat som medicin. [ref 80285]    90:-
    Brombergs 1994. 178 s. Teckningar av Lars Agelii. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Shaw, Non:  Örtmedicin. En illustrerad guide. Översättning från engelska: Margareta Marklén. [ref 75657]    125:-
    Könemann, Köln, © 2000. 4:o. 144 s. Genomillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Sobotta, Johannes:  Atlas of Human Anatomy. 1: Head, Neck, Upper Extremities. 2: Thorax, Abdomen, Pelvis, Lower Extremities, Skin. Edited by H. Ferner and J. Staubesand. [ref 79282]    600:-
    Urban & Schwarzenberg, Munich - Vienna - Baltimore, 1982. 4to. (8), 385, (2) + (8), 371, (1) pp. 614 + 545 illustrations, most in color. 10th English edition with nomenclature in Latin. Publisher's hardcover. Spine ends just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   2 volumes.
Stafski, Heinz:  Aus alten Apotheken. [ref 70365]    120:-
    Prestel Verlag, München, 1956. 47, (1) pp. of text. Illustrated with 4 tipped in colour plates, 48 pp. of black and white illustrations, and other illustrations in the text. Publisher's pictorial boards.
   Text in German.
  –  :  Från gamla apotek. [ref 15041]    100:-
    Bonniers 1958. 38, (2) text s. + 48 planscher med fotografier. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Starý, F. - Jirásek, V.:  Läkeväxter. Svensk översättning och bearbetning: Bertil Wahlin. [ref 61818]    95:-
    Stockholm, Norstedts, [1975]. Liten 8:o. 171, (1) s. Illustrerad med teckningar i färg av F. Severa. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag.
Stieve, H. (Hrsg.):  Nomina Anatomica. Zusammengestellt von der im Jahre 1923 gewählten Nomenklatur-Kommission, unter Berücksichtigung der Vorschläge der Mitglieder der Anatomischen Gesellschaft, der Anatomical Society of Great Britain and Ireland sowie der Anatomical Association of Anatomists, überprüft und durch Beschluss der Anatomischen Gesellschaft auf der Tagung in Jena 1935 endgültig angekommen. Mit besonderen Erläuterungen versehen von H. Stieve. [ref 75175]    120:-
    Gustav Fischer, Jena, 1949. IV, 162 s. Mit 6 Abbildungen im Text. Vierte, durchgesehene Auflage. Verlegereinband.
Stolpe, Birger:  Anlag till örsprång. Besvär och anfäktelse i folkmun. [ref 75207]    80:-
    LiberFörlag 1982. 224 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Hörnen en aning stötta, annars fin.
Sullivan, Karen:  Vitaminer och mineraler. En illustrerad guide. Översättning från engelska: Margareta Ericsson. [ref 77806]    125:-
    Könemann, Köln, © 2000. 4:o. 144 s. Genomillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Svedberg, J.F. (utg.):  Farmakopé, innehållande de allmännast brukliga läkemedlen och deras användningssätt med särskild hänsyn till prisbillighet, jämte sammandrag af apotekstaxorna, m.m. [ref 75254]    175:-
    Henrik Sandberg (i kommission), Stockholm, 1889. Liten 8:o. (4), 320 s. Nära samtida privatbundet mörkblått klotband (Johan Hellqvists bokbinderi, Stockholm). Mycket bra ex.
Söderlund, Ingemar - Åfeldt, Per-Eric:  Familjeläkarboken. [ref 13187]    175:-
    Forum 1982. Stor 8:o. 810, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband. Bakre pärmen lätt fläckad, annars ett mycket bra ex.
Tallerud, Berndt:  Skräckens tid. Farsoternas kulturhistoria. [ref 68891]    150:-
    Prisma 1988. 254 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Thomson, William A.R. (huvudred.):  Läkeväxter från hela världen. En modern örtabok. Översättning och bearbetning: Bertil Wahlin. [ref 26548]    200:-
    Norstedts 1980. Liten 4:o. 203, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Thurzová, Ludmila - Kresánek, L. - Marecek, L. - Mika, K.:  Hälsoväxter. Kännetecken, odling, användning. Översatt från tyska versionen och bearbetad av Sune Pettersson. [ref 20201]    150:-
    Bernces © 1977. 266 s. Med 112 teckningar i färg av J. Krejca. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Tikkanen, Märta:  Sofias egen bok. En bok om MBD-barn. Med kommentarer kring MBD av Katarina Michelsson. [ref 57817]    85:-
    Trevi 1989. 166, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis blekt. (Månadens Bok)
Tissot, Simon André:  Underrättelse, huru Landtmän böra i brist på Förfarne Läkare, Förhålla sig uti de mäst gängse Sjukdommar. Första - Andra Delen. Efter Nådigste Befallning, Sweiges Landsbor til nödig hjelpreda, utaf Fransöskan öfwersatt af Herman Schützer, M.D. Andra Uplagan efter tredje Original Editionen med Tilökningar. [ref 70251]    1300:-
    Peter Hesselberg, Stockholm, 1768. Liten 8:o. (16), 582 s. Samtida trevligt skinnband med ryggdekor och färgat snitt. Lite nött med delvis trasiga yttre falsar.
Trachtenberg, Peter:  Casanovakomplexet. Tvångsmässiga förförare och deras kvinnor. Översättning av Jan Järnebrand. [ref 5915]    150:-
    Hammarberg & Åberg 1988. 313 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat.
Troels-Lund, [Troels Frederik]:  Hälsobegrepp i Norden under sextonde århundradet. Bemyndigad öfversättning af Gustaf Geete. [ref 68289]    150:-
    Gebers 1901. Liten 8:o. (4), 287 s. + 1 porträtt. Något senare privatbundet halvfranskt band med 5 upphöjda bind och marmorerade pärmar samt båda omslagen medbundna. Mycket bra skick, ren och fin inlaga.
Trubo, Richard:  Sova gott. Om sömn och sömnstörningar. Svenskt förord av David H Ingvar. [ref 38970]    95:-
    Forum 1980. 190, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Märke efter prislapp på främre pärmen.
Tydén, Mattias:  Från politik till praktik. De svenska steriliseringslagarna 1935-1975. [ref 80324]    225:-
    Almqvist & Wiksell International (distribution) 2002. Stor 8:o. 618 s. 2:a utvidgade upplagan. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Stockholm Studies in History - 63)
   Akademisk avhandling.
Waerland, Are:  Hälsans utvalda folk. [ref 67334]    120:-
    Ny Nords förlag, Lidingö, [1941]. Stor 8:o. 207, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Liten fläck på främre omslaget, bakre omslaget med lagad reva om ca 5 cm. (Det stora hälsoproblemet 1)
[Vallance, J.H.]:  Brännvin och salt, ett läkemedel emot gikt, rheumatism, asthma, lungsot och andra åkommor, uppfunnet af William Lee. Öfversättning från engelskan. [ref 5252]    90:-
    Rediviva 1976. Liten 8:o. 60 s. Faksimil efter 1843 års utgåva. Häftad. Märken efter prislappar på båda omslagen.
Wallin, Ulla-Britta:  Vila vid denna källa. Om kurorter, vård- och semesteralternativ. [ref 52889]    100:-
    Rabén & Sjögren 1979. 207, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Veslen, Börje:  Vadhelst i haven gjort. [ref 68634]    90:-
    Actum Förlag, Stockholm, 1951. Liten 8:o. 46 s. Omslag och illustrationer av författaren. Häftad. Omslagen delvis något bruntonade.
Wicklund, Miriam:  Kärringråd och huskurer mot små och stora krämpor. Översättning [från norska] av Ingrid Maria Ingemark. [ref 25007]    95:-
    Tiden 1992. 187 s. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, annars fin.
Wilöf, Marianne - Söderberg, Leni:  Hela dig. Din personliga väg till hälsa. [ref 77702]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 272 s. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på främre snittet, i övrigt gott skick.
Wooldridge, Dean E.:  Hjärnans maskineri. Förord och vetenskaplig granskning av David H. Ingvar. Översättning av Birger Stolpe. [ref 49622]    80:-
    Aldus/Bonniers 1967. 287 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt blekt rygg med svaga veck, främre omslag med lätta bruksspår, det bakre med ett par små tejpremsor, dock ingen lagad skada.
Wrete, Martin:  Kortfattad medicinsk ordbok. [ref 27711]    100:-
    Svenska Bokförlaget / Norstedts 1962. Liten 8:o. (6), 247, (1) s. Enkelt privatbundet klotryggsband med marmorerade pärmpapper. Inlagan jämnskuren med pärmarna, lätt stötta hörn. (Scandinavian University Books)
Zacke, Brita:  Koleraepidemien i Stockholm 1834. En socialhistorisk studie. [ref 54809]    125:-
    Stockholm 1971. Stor 8:o. 244 s. + 1 utvikbar karta i ficka. Sparsamt illustrerad. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett par veck, obetydligt nött. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Monografier utgivna av Stockholms Kommunförvaltning 32)
   Akademisk avhandling.
Åberg, Alf:  Ramlösa. En hälsobrunns historia under 250 år. Utgiven av Ramlösa hälsobrunn. [ref 34212]    120:-
    [Killbergs bokhandel (distribution)], Hälsingborg, 1957. Liten 4:o. 195 s. + 13 planschblad (vissa i färg) + 1 utvikbar karta i färg över hälsobrunnen. Illustrerad i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat.
Öberg, Lars:  Känsö karantänsinrättning 1804-1933. [ref 80730]    200:-
    Rundqvists Bokförlag, Göteborg, 1968. Stor 8:o. 176 s. Illustrerad med fotografier, skisser och tabeller. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck, i övrigt ett fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS