logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Arkeologi  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adkins, Leslie & Roy:  Egyptens nycklar. Jakten på hieroglyfernas gåta. Översättning av Thomas Andersson. [ref 74821]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 383, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Agorelius, Stefan:  De gåtfulla stenarna i Saxhyttan - linjer till det förgångna. [ref 80526]    180:-
    Karlstedts Bokhandel, Skövde, [1985]. 4:o. 188 s. + 1 löst bifogad utvikbar karta. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Mycket bra ex. Med dedikation från författaren på titelbladet.
Ahlström, Christian:  Spår av hav, yxa och penna. Historiska sjöolyckor i Östersjön avspeglade i marinarkeologiskt källmaterial. [ref 78295]    175:-
    Finska vetenskaps-societeten, Helsingfors, 1995. Stor 8:o. 214 s. Illustrerad med kartor, tabeller och skisser. Häftad. Snitten svagt gulnade, namnteckning på titelbladet. (Bidrag till kännedom av Finlands natur och folk utgivna Finska Vetenskaps-Societeten148)
Ahnlund, Nils - Bromé, Janrik - Wichman, Holger, m.fl.:  Jämtlands och Härjedalens historia. 1-4 + Arkeologisk inledning och Person- och ortregister i 2 volymer. [ref 27836]    3000:-
    Stockholm & Östersund 1945-1966. Stor 8:o. XII, 607, (1) + XII, 382 + 535, (1) + 679 + 171, (1) + 223, (1) s. + 4 utvikbara kartor (i del 2 och 3)+ 2 planschblad. Illustrationer i texten. Tryckt i 800 ex vara detta nr 136. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt. Del 1 med något blekt rygg annars en fin svit. 6 volymer. Del 5 saknas.
   1: Intill 1537. 2: 1537-1645. 3: 1645-1720. 4: 1720-1880. OBS Del 5: 1880-1980 saknas tryckt 1990.
Almgren, Oscar:  Svenska folkets äldsta öden. Ett par inledningskapitel till vår historia. [ref 65142]    75:-
    Uppsala, Akademiska bokhandeln, 1920. Liten 4:o. 38, 4 s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren. (Fordomtima. Skriftserie utg. av Oskar Lundberg, III)
Andersson, Aron - Jansson, Ingmar:  Klenoder ur äldre svensk historia. - The Treasures of Early Sweden. [ref 64464]    100:-
    Gidlunds; Statens historiska museum, Stockholm, 1984. Stor 8:o. 148, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Med svensk och engelsk parallelltext.
Andrén, Arvid:  Capri. From the Stone Age to the Tourist Age. [ref 5699]    110:-
    Göteborg, Paul Åströms förlag, 1980. 250 pp. Illustrated. Printed wrappers in dust-jacket. (Studies in Mediterranean Archaeology, Pocket-book 13)
Arbman, Holger:  Svear i Österviking. [ref 40816]    130:-
    Natur och Kultur 1955. 167, (1) s. + 24 planschblad och 1 utvikbar karta. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet, inlagan med understrykningar i blyerts. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Bacon, Edward:  Den nya arkeologin. En översikt över arkelologiska fynd från hela världen under åren 1945-1959. Översättning av Karin Hellman. Förord av Wilhelm Holmqvist. [ref 8051]    150:-
    Tiden 1964. Liten 4:o. 336 s. + 36 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat. Namnteckning på försättsbladet.
   Sverige behandlas på sid. 44-47.
[Barnett, Lincoln]:  Människans saga. Svensk bearbetning av Jan-Öjvind Swahn. [ref 55735]    100:-
    Bra Böcker 1974. 4:o. 174 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och naggat i övre kanten.
   Originalets titel: The Epic of Man.
Bergman, Johan:  Pompeji och Herculaneum. Deras undergång år 79 e. Kr. enligt ett ögonvittne och andra antika sagesmän samt deras pågående utgrävningar 1738-1938. [ref 33385]    150:-
    Natur och Kultur 1938. 318, (2) s. + 32 planschblad. Plankartor i texten. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Ryggen något mörktonad. Skyddsomslaget saknas.
Björklund, Anders (huvudred.):  Maritim arkeologi. [ref 67120]    100:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1994. Stor 8:o. 203 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. (Sjöhistorisk årsbok 1994-95)
Boëthius, Axel - Fries, Carl - Gjerstad, Einar - Gren, Erik - Poulsen, Vagn - Welin, Erik - Wetter, Erik:  San Giovenale. Etruskerna, landet och folket. Svensk forskning i Etrurien. Under medverkan av H. M. Konung Gustaf VI Adolf. [ref 73272]    250:-
    Allhem, Malmö, 1960. 4:o. 469, (2) s. + 1 originalträgravyr av Karin Persson (osignerad) + 50 planschblad i färg (delvis utvikbara) + 5 kartblad (varav 2 utvikbara i färg). Tryckt i 3.770 ex. Förlagets dekorerade klotband med övre guldsnitt och lätt naggat skyddsomslag. I dekorerad klotkassett, något nött och lite ojämnt blekt.
Bugge, Sophus:  Der Runenstein von Rök in Östergötland, Schweden. Nach dem Tode des Verfassers herausgegeben von Magnus Olsen. Unter Mitwirkung und mit Beiträgen von Alei Olrik und Erik Brate. [ref 192]    175:-
    Stockholm 1910. VIII, 313, (1) pp. + 4 plates. Publisher's softcover. Uncut copy in very good condition.
Burenhult, Göran:  Arkeologi i Sverige. 3: Samhällsbyggare och handelsmän. [ref 65963]    150:-
    Wiken 1984. Stor 8:o. 238 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag.
  –  :  Stenåldersbilder. Hällristningar och stenåldersekonomi. Hällbilder som samhällsdokument från sten- och bronsålder i Europa och Nordafrika 5000 - 500 f.Kr. [ref 39505]    300:-
    Stureförlaget 1981. 4:o. 416 s. Förlagets vackra rikt dekorerade imiterade skinnband med helt guldsnitt.
Ceram, C.W.:  A Picture History of Archaeology. Translated from the German by Richard and Clara Winston. [ref 23001]    140:-
    Thames and Hudson, London, 1960. 360 pp. + 16 plates in full colour. 310 illustrations in photogravure in the text. Second edition, revised and corrected. Publisher's decorated cloth. Front board slightly spotted, small damage to lower edge of back board. Previous owner's name and dating on front free endpaper. No jacket.
  –  :  Efter 4000 år. Hettiternas gåta löses. Översättning av Margit Fredriksson. [ref 10936]    110:-
    Forum 1956. 238 s. Illustrerad med 64 teckningar och utvikbar karta. Förlagets dekorerade klotryggsband med lite trasigt skyddsomslag.
   Även en lekman, som inte har något speciellt förhandsintresse för hettiternas folk och kultur, blir oemotståndligt fängslad av denna bok om upptäckten av det hettitiska riket i Mindre Asien.
Chiera, Edward - Cameron, George G.:  De skrevo i lera. Vad de babylonska tavlorna berätta. I svensk bearbetning av Dr Hanna Rydh. [ref 7202]    120:-
    Natur och Kultur 1939. 240 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Ryggen något blekt. Skyddsomslag saknas.
Coe, Michael D.:  The Maya. [ref 20190]    100:-
    Thames and Hudson, London, 1980. Large 8vo. 180 pp. With 141 illustrations. Revised and enlarged edition. Publisher's decorated boards in dust-jacket. Jacket slightly rubbed, else fine. (Ancient Peoples and Places)
Cotterell, Arthur:  Kejsaren av Kina. Vår tids största arkeologiska upptäckt. [ref 23243]    125:-
    Forum [1981]. Stor 8:o. 206, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Cullberg, Carl:  Megalitgraven i Rössberga. Utgrävningsrapport. [ref 27738]    140:-
    [Riksantikvarieämbetet], Stockholm, 1963. Bred 8:o. 122, (2) s. Illustrerad. Originallinneband med infälld titel på främre pärmen, ryggtitel saknas.
Dahlbäck, Göran (red.):  Miljö och livskvalitet under vikingatid och medeltid. Fem föreläsningar från ett symposium i Stockholm hösten 1990. [ref 80591]    100:-
    Sällskapet Runica et Mediævalia, Stockholm, 1995. 123, (1) s. Illustrerad med kartor, tabeller och diagram. Limhäftad. Fint ex. (Runica et Mediaevalia, Opuscula 3)
Desroches-Noblecourt, Christiane:  Tutanchamon. En faraos liv, död och återuppståndelse. Granskning: Hjalmar Larsen och Torgny Säve-Söderbergh. Översättning: Kerstin Johansson. [ref 46127]    175:-
    Bonniers © 1963. Liten 4:o. 312 s. Med 75 fotografier i färg av F.L. Kenett samt rikligt med andra illustrationer. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Skyddsomslag saknas. Fint ex. Med guldpräglad gåvotext till namngiven person signerad av representant för Bonniers Förlag på friblad.
Däniken, Erich von:  Olösta gåtor ur mänsklighetens förflutna. Från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 80803]    100:-
    Berghs 1969. 213, (3) s. 2:a upplagan. Häftad med flikomslag. Något snedläst, omslagen lätt solkade.
   Författarens första bok på svenska.
  –  :  Tillbaka till stjärnorna. Argument för det omöjliga. Översättning från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 45249]    120:-
    Berghs 1970. 175, (1) s. + 20 planschblad. Illustrationer i texten. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Rygg och omslag obetydligt solkade.
Edwards, I.E.S.:  Tutankhamon. Graven och dess skatter. [ref 46129]    180:-
    Prisma 1979. 4:o. 256 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
Engström, T.:  Från stenålderns boplatskultur vid Bråviken. [ref 15267]    100:-
    Akademiens förlag, Stockholm, 1935. Stor 8:o. 59 s. Med 26 figurer. Häftad. Lätt naggade omslag. Ouppskuren. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar, del 37: 6)
   Mit deutscher Zusammenfassung.
Erikson, Olof (foto) - Strid, Jan Paul (texter):  Runstenar. [ref 76971]    200:-
    Edition Erikson, Malmö, 1991. Tvär 8:o. 119 s. Illustrerad i färg. Förlagets linneband med infälld pärmbild och blindpressning på bakre pärmen. Främre pärmen något blekt i övre kanten.
Furuhagen, Hans:  Vad Pompeji berättar. [ref 37874]    75:-
    Sveriges Radio 1963. Liten 8:o. 64 s. Rikt illustrerad. Häftad. Stämpel på bakre omslagets insida. (Radioskolan - Program 2)
Furumark, Arne:  Det äldsta Italien. [ref 9318]    100:-
    J.A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1947. 176 s. Med 70 Illustrationer. Häftad. Något mörktonad rygg. (Konst och kultur)
Glob, P.V.:  Mossarnas folk. Järnålderns människor bevarade i 2000 år. Efterskrift om det svenska materialet av docent Berta Stjernquist. [ref 29030]    110:-
    Natur och Kultur 1966. Stor 8:o. 173, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och skadat, lagningar med tejp på insidan och pappersförlust vid ryggfoten. Själva boken är i fint skick.
Goneim, M. Zakaria:  Den begravda pyramiden. Översättning av Margit Fredriksson. [ref 53041]    100:-
    Forum 1957. 154 s. Illustrerad med 49 fotografier, 3 teckningar och 2 kartor. Häftad. Nött rygg, omslagen med bruksspår.
Gräslund, Bo - Swartling, Ingrid (red.):  Fornvännen. Tidskrift för svensk antikvarisk forskning 1970/1. [ref 18045]    70:-
    Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien; Almqvist & Wiksell (i distribution), 1970. 79, (1) s. Illustrerad. Häftad. Liten ryggskada.
   Innehåller bl.a. "En arkeologisk undersökning i Garda kyrka på Gotland".
Gustawsson, K.A.:  Fornminnesvård. Vården av våra fornminnen i landskapet. [ref 31869]    80:-
    Almqvist & Wiksell 1965. 66, (1) s. + 16 planschsidor med färgfotografier samt rikligt med svartvita fotografier i texten. 1:a upplagan. Häftad.
Hagberg, Ulf Erik - Lundborg, Lennart:  Skattgömmor och fornfynd i Sverige. [ref 37552]    80:-
    Nybloms, Uppsala, 1962. 170 s. Rikt illustrerad. Limhäftad. De två sista bladen och bakre omslag med ett litet hörnveck nedtill.
Hagerman, Maja (text) - Gabrielsson, Claes (foto):  Tusenårsresan. [ref 75587]    140:-
    Prisma 1999. Stor 8:o. 236, (2) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Hallerdt, Björn (red.):  Upptaget. Arkeologi i Stockholm inför 2000-talet. [ref 75595]    100:-
    Samfundet S:t Erik 2002. Bred 8:o. 303, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 2002)
   Boken är utgiven i samarbete med Stockholms stadsmuseum och Stockholms medeltidsmuseum.
Henricson, Lars G.:  Glas i svensk forntid. Redaktör: Kristina Ambrosiani. [ref 80119]    110:-
    ARKEO-Förlaget, Gamleby, 1990. 128, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex. (Archeographica 4)
Henrikson, Alf:  Hos etruskerna. [ref 19782]    90:-
    Bonniers 1979. 188, (2) s. Med teckningar av Björn Berg. 9:e-11:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på främre pärmens insida, obetydlig fläck på omslagets baksida, i övrigt ett fint ex.
Hjulhammar, Marcus:  Stockholm från sjösidan. Marinarkeologiska fynd och miljöer. [ref 80599]    175:-
    Stockholmia förlag, Stockholm, 2010. Stor 8:o. 359, (1) s. Rikt illustrerad med kartor och fotoreproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex. (Monografier utgivna av Kommittén för stockholmsforskning 211 / Forum Navales skriftserie nr 38)
Hjärre, Leif H.:  Faraos guld. På jakt efter det gamla Egyptens skatter. [ref 78538]    150:-
    Carlssons Stockholm, 2000. 287, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Huggert, Anders (utg.) - Lundberg, Åsa - Rydström, Gunhild - Spång, Lars Göran (red.):  Studier i norrländsk forntid II. [ref 28017]    120:-
    Västerbottens läns hembygdsförbund / Västerbottens museum, Umeå, 1986. 4:o. 171, (1) s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Bakre omslag med hörnveck. (Acta Bothniensia occidentalis. Skrifter i västerbottnisk kulturhistoria 8)
Hyenstrand, Åke (red.):  Bronsåldersforskning. Kring aktuella projekt. [ref 77408]    120:-
    Arkeologiska institutionen, Stockholms universitet, 1984. Stor 8:o. 102 s. Limhäftad. Lite blekt rygg annars fin. (Arkeologiska rapporter och meddelanden från instutionen för arkeologi vid Stockholms universitet 16)
Ingstad, Helge:  Västervägen till Vinland. Hur man fann vikingarnas boplatser i Nordamerika. Översättning: Aslög Davidson. [ref 64369]    120:-
    Forum 1965. Stor 8:o. 238 s. + 20 planschblad (de flesta i färg). Illustrationer och kartor i texten. Häftad. Lätt nött. Textat namn på smutstitelbladet.
James, T.G.H. (ed.):  Excavating in Egypt. The Egypt Exploration Society 1882-1982. [ref 66243]    125:-
    London, British Museum Publications, 1983. Large 8vo. 192 pp. Illustrated with photographs. Reprint. Publisher's boards. Dustwrapper.
Janse, Olov:  Ljusmannens gåta. Arkeologiska upplevelser i Sydöstasien. [ref 26117]    110:-
    Rabén & Sjögren 1959. 253, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier samt teckningar i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt med några lagade små revor på baksidan.
Janson, Sverker - Janson, Bengt:  Hällristningar vid Nämforsen. [ref 54495]    90:-
    CeWe-förlaget, [Bjästa], 1980. Tvär 8:o. 48 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Janson, Sverker - Lundberg, Erik B. (huvudred.):  Med arkeologen Sverige runt. En uppslagsbok. [ref 60463]    130:-
    Forum 1980. 366 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer och kartor i texten. 2:a, omarbetade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Boken är något böjd, men i övrigt felfri. (När?Var?Hur?-serien)
Jansson, Ingmar (red.):  Irland. Den gåtfulla ön. [ref 80217]    100:-
    Statens historiska museum, Stockholm, 1988. 189 + 7 s. Boken limhäftad, föremålskatalogen klammerhäftad. Omslagen med lättare bruksspår, märke efter avlägsnat exlibris på främre omslagets insida, blindpressat exlibris på smutstitelbladet. (Statens historiska museums katalog 113)
   Föremålskatalogen löst bifogad.
Jeannerat, Pierre:  Med flyg till forntiden. Arkeologiska resor i Främre Orienten. Till svenska av Brita Linde. Förord av Hilding Thylander. [ref 27483]    120:-
    Natur och Kultur 1958. 246, (2) s. + 9 planschblad. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag. Framsidan med veck och lagade revor och en liten ytskada på baksidan.
Keating, Rex:  Nubien – landet som försvinner. Förord: Torgny Säve-Söderbergh. Översättare: Nils Jacobsson. [ref 30825]    100:-
    Hökerbergs 1963. Stor 8:o. 104 s. + 64 planschsidor med fotografier av författaren. 3 kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagad reva i övre kanten samt lite repigt på baksidan.
Kjellberg, Ernst - Säflund, Gösta:  Grekisk och romersk konst. [ref 53075]    90:-
    Aldus/Bonniers 1964. 351, (1) s. Illustrerad med 96 planschsidor samt rikligt med illustrationer i texten. 2:a, reviderade upplagan. Pocket. Något mörktonad rygg med lätta läsveck. (Aldus A 6)
Knarrström, Bo:  Slagfältet. Om bataljen vid Landskrona 1677 och fynden från den första arkeologiska undersökningen av ett svenskt slagfält. [ref 17694]    135:-
    Bokförlaget Efron & Dotter AB 2006. 147 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   "När segrarna skriver historien är det inte lätt att vaska fram sanningen. Arkeologiska fynd på slagfältet ljuger däremot inte"
Käll, Ivar - Jansson, Sven B.F.:  Husby-Ärlinghundra under forntiden. [ref 19732]    70:-
    Husby-Ärlinghundra Fornminnesförening 1955. 39, (1) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Något tummat ex.
Laet, Sigfried J. de:  Arkeologins metoder och problem. Förord av Berta Stjernquist. Till svenska av Assar Asker. [ref 1987]    80:-
    Natur och Kultur 1958. 198 s. + 7 planschblad. Häftad. Lätt nött. Exlibris.
Larsson, Lars:  Ett fångstsamhälle för 7000 år sedan. Boplatser och gravar i Skateholm. [ref 12688]    140:-
    Signum, 1988. 191 s. Illustrerad med fotografier och skisser, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Laurell, Henrik:  Ett medeltida skelettfynd. En kulturhistorisk och antropologisk studie. [ref 12744]    75:-
    Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien, Stockholm, 1954. Stor 8:o. 34 s. Illustrerad. Häftad. (Antikvariskt arkiv 2)
Laurent-Täckholm, Vivi:  Faraos blomster. En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de sista årens grävningar. [ref 13240]    450:-
    Natur och Kultur 1951. Liten 4:o. 297, (1) s. + 8 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvfranska band Förlagets trevliga dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Ryggen en aning mörktonad.
Lawrence, D.H.:  Resa i etruskernas land. Med förord av Gösta Säflund. Översättning av Gerd Mellvig-Ahlström. [ref 34544]    100:-
    Tidens Bokklubb 1954. 132, (2) s. + 16 planschblad. Karta på för- och eftersättsblad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget skadat och med några lagade revor i övre kanten. Kort tillskrift på blankt blad i början.
Lhote, Henri:  Klippmålningarna i Sahara. Upptäckten av en svunnen ökenkultur. Förord av professor Holger Arbman. Överatt efter författarens originalmanuskript av Bo Strandberg. [ref 23495]    110:-
    Tiden 1959. 189, (3) s. + 43 planschblad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med små revor i kanterna, en bit saknas på framsidan (smärre textförlust).
Ljungberg, Leif (red.):  Malmö Fornminnesförening. Årsskrift 1951. Nittonde årgången. [ref 42178]    80:-
    Malmö 1951. 166, XVI, (2) s. Illustrerad. Häftad. Ett hörn genomgående lätt stukat.
  –  :  Malmö Fornminnesförening. Årsskrift 1952. Tjugonde årgången. [ref 42179]    80:-
    Malmö 1952. 145, XV, (3) s. Illustrerad. Häftad. Ett hörn genomgående lätt stukat.
   Register (4 s.) för årgångarna 1948–1952 löst bifogat.
Magnusson, Börje (red.):  Humanist vid Medelhavet. Reflektioner och studier samlade med anledning av Svenska Institutet i Roms 75-årsjubileum. [ref 70550]    150:-
    Rubicon 2002. Stor 8:o. 409, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Skriftserie utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Athen och Rom, VII)
Montet, Pierre:  Dagligt liv i det gamla Egypten. Översättning: Anne-Marie Edéus. [ref 76017]    80:-
    Prisma 1987. 338, (1) s. + 8 planschblad. Ny utgåva. Pocket. Omslagen med lätta bruksspår och en liten reva nedtill i främre falsen. (Prisma Magnum)
Nylander, Carl:  Den djupa brunnen. [ref 7582]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1964. 222 s. + 8 planschblad med 26 fotografier. 38 illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag med färgat övre snitt. Omslagets baksida med missfärgade kanter, namnteckning och datering på försättsbladet. 6 blad ungefär i miten av boken med veck och smärre skada.
Orrling, Carin (red.):  Sten- och bronsålderns ABC. [ref 80948]    100:-
    Statens historiska museum,0 1991. Liten 8:o. 258 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalpocket. Fint ex.
Palmer, Leonard R.:  Knossos och Mykene. Vad lertavlorna berättar. Översättning av Margareta Lindgren. [ref 76248]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 262, (1) s. + 4 planschblad. Illustrationer och kartor i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lite ojämnt missfärgat och med ett par riss i övre kanten på framsidan.
Payne, Robert:  Guldet från Troja. Hur Heinrich Schliemann upptäckte grekernas fornskatter. Till svenska av Kertsin Karling. [ref 17616]    90:-
    Natur och Kultur 1960. 227, (1) s. Illustrerad med 2 kartor och 2 figurer. Förlagets dekorerade klotryggsband. Inlagan med ett fåtal diskreta markeringar.
Poulsen, Vagn:  Från grottorna till Rom. [ref 15055]    200:-
    Natur och Kultur 1965. Stor 8:o. 365, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvfranska band. (Levande konst genom tiderna [1])
  –  :  Från grottorna till Rom. [ref 15056]    150:-
    Natur och Kultur 1965. Stor 8:o. 365, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Smärre revor i omslaget. Märke efter prislapp på baksidan. (Levande konst genom tiderna [1])
Rydh, Hanna:  Kring Medelhavets stränder. Forntid och nutid. [ref 75083]    135:-
    Natur och Kultur 1928. 237, (1) s. Rikt illustrerad. Privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. lätt nött band, ryggen något blekt och lite flammig, bakre pärmen ojämnt blekt.
Sandklef, Albert:  Bockstensmannen och hans olycksbröder. Den döde i mossen i tro och fynd i heden och kristen tid. [ref 4305]    100:-
    Saxon & Lindström 1943. 190, (1) s. + 7 planschblad. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, omslagen naggade och med skador (små bitar saknas; ingen bild- eller textförlust).
Schreiber, Hermann & George:  Sjunkna städer. En bok om glans och undergång. Översättning av Alf Ahlberg. [ref 37275]    95:-
    KF:s bokförlag 1956. Stor 8:o. 298, (1) s. + 8 planschblad. Kartor i texten. Häftad. Lite nött ex. Missfärgning på första sidorna.
Schück, Henrik:  Bidrag till tolkning af Rök-inskriften. Inbjudningsskrift till åhörande af den offentliga föreläsning med hvilken professorn i zoologi, Axel Wirén, tillträder sitt embete. [ref 3687]    85:-
    Uppsala 1908. 34 s. Med 1 illustration. Häftad. Mycket bra ex.
Sherratt, Andrew (red.):  Arkeologi. Det internationella standardverket om utgrävningar, fynd och metoder. [ref 1982]    250:-
    BonnierFakta 1981. Liten 4:o. 484, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Smith, G. Elliot:  Tutankhamon och upptäckten av hans grav. Bemyndigad översättning från engelskan av Sven Hallström. [ref 13107]    90:-
    Lindblads, Uppsala, 1923. Liten 8:o. 124 s. Med 22 illustrationer. Häftad. Ryggen nött och med lagad spricka.
Soustelle, Jacques:  Dagligt liv hos aztekerna i det gamla Mexico. Till svenska av Lennart Rheyneuclaudes. [ref 6535]    130:-
    Prisma 1968. 305, (1) s. + 8 planschblad. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Stagner, J. H:son:  Visingsö-fornminnen. [ref 48346]    110:-
    Gleerups, Lund, 1919. XII, (4), 64 s. + 2 planscher. 28 Illustrationer i texten. Häftad. Svagt veck på främre omslag. Ouppskuren.
Stenberger, Mårten:  Det forntida Sverige. Efterskrift av Bo Gräslund. [ref 8846]    175:-
    AWE/Gebers 1979. Liten 4:o. 913 s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat, lagade revor och en stor bit på baksidan saknas.
  –  :  Öland under äldre järnåldern. En bebyggelsehistorisk undersökning. Mit deutscher Zusammenfassung. [ref 50671]    400:-
    Akademiens förlag 1933. 4:o. VIII, 306 s. Med illustrationer i texten samt utvikbar karta. Häftad. Med dedikation från "förf". Ett ganska så fint ex förutom lite fläckig rygg och bakre omslag. (Arkeologiska monografier 19)
   Akademisk avhandling.
Ström, Krister (red.):  Om forntid och medeltid i Västmanland. [ref 40190]    100:-
    Västmanlands Läns Museum (distribution), Västerås, 1994. Stor 8:o. 179 s. Rikt illustrerad. Dekorerat originalband. Fint ex. (Västmanlands Fornminnesförening och Västmanlands Läns Museum. Årsskrift 71)
Säflund, Gösta:  Fynden i Tiberiusgrottan. [ref 15472]    80:-
    Bonniers 1966. Stor 8:o. 112 s. Med 69 illustrationer. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och naggat, lagad reva (ca 45 mm) både i skyddsomslag och inre blanka omslag i nedre kanten på framsidan.
Säve-Söderbergh, Torgny:  Faraoner och människor. [ref 13230]    125:-
    Norstedts 1958. Stor 8:o. 202, (2) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotband med ett trasigt skyddsomslag. Bitar saknas.
  –  :  Uppdrag Nubien. Hur världen räddade ett lands kulturminnen. [ref 73983]    125:-
    Atlantis 1996. Stor 8:o. 223, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Thordeman, Bengt:  Dolda skatters hemligheter. [ref 10198]    125:-
    Bonniers 1941. 149, (2) s. + 16 planschblad. Häftad. Något sned rygg med läsveck, annars bra.
   Författaren var föreståndare för Kungliga Myntkabinettet och ledde bl.a. tillvaratagandet och bearbetningen av Loheskatten som hittades i Stockholm 1937. Om detta och flera andra skattfynd i Norden handlar denna bok.
Trolle Larsen, Mogens:  Sjunkna palats. Historien om upptäckten av Orienten. Översättning: Lars Eberhard Nyman. [ref 52267]    140:-
    Symposion, Stockholm/Stehag, 1997. 456 s. + 8 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag med lagade revor på baksidan. 4 sidor i början med lätta blyertsunderstrykningar, annars fin inlaga. (Kulturhistoriskt bibliotek)
   Från omslagets baksidestext: Om de europeiska upptäckterna och utforskningarna av Assyriens palats och Bayloniens städer under 1800-talet handlar denna bok. I centrum står den unge britten Austen Henry Layard (enligt bokens författare den verkliga förebilden till Indiana Jones) och fransmannen Paolo Emilio Botta, som först kom på tanken att gräva i de stora högar under vilka Assyriens väldiga städer låg dolda.
Weiner, J.S.:  Felande länkens mysterium. Översättning av Nils Kjellström. [ref 13376]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 179, (1) s. Häftad. Omslaget lätt nött.
   Originaltitel: The Piltdown Forgery.
Westerdahl, Christer:  Förhistoria Nolaskogs. Fornlämningar och fornfynd i Örnsköldsviks kommun. En populär bakgrund för 7000 år. [ref 15967]    150:-
    Örnsköldsviks kommun / CeWe-förlaget, Bjästa, 1985. Bred 8:o. 231 s. Rikt illustrerad med teckningar, kartor och fotografier (delvis i färg). Originallinneband med skyddsomslag. Omslaget lite nött och skamfilat. (Örnsköldsviks kommuns skriftserie nr 6)
Wheeler, Mortimer:  Rom utanför imperiet. Handelsvägar och kulturförbindelser. Till svenska av Assar Asker. [ref 19604]    125:-
    Natur och Kultur 1956. 224 s. + 16 planschblad + 1 utvikbar karta samt 19 illustrationer i texten. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat samt med smärre lagade revor. Rikligt med lätta understrykningar och markeringar i blyerts. Tillskrifter på försätts- och smutstitelblad, också det i blyerts.
Woolley, Leonard:  Forntiden i dagen. Arton fyndberättelser från hela världen. Översättning av Jan Ivarsson. [ref 14323]    100:-
    Rabén & Sjögren 1963. 179 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med tejpförstärkningar på insidan.
  –  :  Fynd i jorden. En arkeolog berättar. Till svenska av Anders Byttner. [ref 15468]    100:-
    1954. 117 s. + 8 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Ett veck mitt på ryggen, omslagen med lätta bruksspår.
Yadin, Yigael:  Bar-Kokhba. The Rediscovery of the Legendary Hero of the Second Jewish Revolt Against Rome. [ref 64041]    200:-
    Weidenfeld and Nicolson, London, [1971]. Large 8vo. 271 pp. Illustrated throughout in black & white and colour. 1st UK edition. Publisher's decorated boards. Dustwrapper, slightly worn.
Zilliacus, Emil:  Pilgrimsfärder i Hellas. [ref 76167]    75:-
    Gebers 1951. 206 s. Illustrerad med teckningar av Yngve Berg. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen och bakre omslagets kanter bruntonade. Understrykningar och streckningar i marginalen med rödpenna och blyerts på sid. 145-182.
Åberg, Nils:  Den historiska relationen mellan folkvandringstid och vendeltid. [ref 80849]    175:-
    Wahlström & Widstrand, 1953. 195 s. Tämligen rikt illustrerad med fotoreproduktioner och skisser. Häftad. Ouppskuren. Rygg och omslag något blekta samt med ett fåtal smärre veck. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar, del 82)
  –  :  Den historiska relationen mellan senromersk tid och nordisk folkvandringstid. [ref 7871]    165:-
    Almqvist & Wiksell 1956. 254 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och skisser. Häftad. Rygg och omslag lätt blekta, omslagen med ett par mindre veck. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Antikvariska serien, 5)
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS