|
|
:
En bok om handförgyllning. [ref 11373] |
450:- |
| |
Bonniers 1951. 141 s. + 76 fotografiska planschblad. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslagen endast svagt gulnade samt med ett par obetydliga små riss och veck. Se bild på boken |
 |
|
:
Om bokband. [ref 31713] |
275:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1959. Liten 8:o. 189, (2) s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband med guldtryck på rygg och främre pärm. (Bokvännens bibliotek 46) |
 |
|
:
Om bokvård. [ref 31715] |
150:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1952. Liten 8:o. 53, (3) s. Illustrerad med teckningar. Tryckt i 600 ex. Häftad. Ouppskuren. Exlibris. (Bokvännens småskrifter 8) |
 |
|
Bengtsson, Bengt (red.):
Kulturen 1961. [Bok och skrift]. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. [ref 68688] |
80:- |
| |
Kulturen, Lund, 1962. 199, (1) s. + 8 planschblad i färg + 16 sidor annonser. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Bergh, Bengt (red.):
Hedengrens - 100 år på Stureplan. [ref 76909] |
70:- |
| |
Hedengrens bokhandel, Stockholm, 1997. 37, (3) s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bergqvist, Herman:
I böckernas värld. Minnen och anteckningar från en femtioårig verksamhet i Albert Bonniers bokförlag. [ref 20416] |
100:- |
| |
Bonniers 1950. 172, (4) s. + 16 planschblad. Häftad. Bra ex. Dedikation: "Till Sture Naeslundh med vänlig hälsning. Herman Bergqvist". |
 |
|
:
Mitt liv bland böckerna. Några konturer från en trettiofemårig verksamhet i bokförlagsfirman Albert Bonnier. [ref 28590] |
75:- |
| |
[Författaren], Stockholm, 1925. Liten 8:o. 67 s. + 9 planscher. Häftad. Omslagen lätt solkade och något tummade. Dedikation: "Herr G. Wiberg Förbindligen Herman Bergqvist". |
 |
|
Berndtsson, G.E. - Knudtzon, Erik J.:
Min katalog. Två gamla bokvänner ger nybörjaren råd om katalogisering av en privat boksamling. Med förord av Thure Nyman. [ref 68586] |
80:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 62, (1) s. Tryckt i 600 ex. Häftad. Rygg och omslag lite ojämnt blekta. Exlibris på främre omslagets insida. (Bokvännens miniatyrserie 15) |
 |
|
Bland, David:
Illustrering av böcker. [ref 20996] |
100:- |
| |
Gebers 1958. 198 s. + 1 frontespis i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets pappband med något nötta pärmar. Inlagan i fint skick. (Grafiska Institutets skriftserie 16) |
 |
|
Blomqvist, Hans:
Mat och dryck i Sverige. Litteraturöversikt. [ref 27313] |
150:- |
| |
LT:s förlag 1980. 436, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt stukad upptill. |
 |
|
Bonnier, Tor:
Framför bokhandelsfönstret. Tal hållet vid inledningslunch för Bokens Vecka i Stockholm 1963. [ref 68265] |
55:- |
| |
Bonniers 1963. Liten 8:o. 11, (4) s. Klammerhäftad. Fint ex. Detta anförande har av Albert Bonniers Förlag utgivits som en hälsning till förlagets vänner och förbindelser julen 1963. |
 |
|
Bonnier, Åke (red.):
Albert Bonniers Förlag 100 år. 1837-1937. En krönika i bild. [ref 883] |
200:- |
| |
Bonniers 1937. Stor 4:o. (569) s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar, helsidesplanscher i färg samt brev i faksimil. Förlagets dekorerade linneband med marmorerade snitt och båda omslagen medbundna. Något blekt rygg. |
 |
|
Bonniers Nyheter:
Årg. 7: Nr 1-22. [ref 64183] |
100:- |
| |
Bonniers 1940. Stor 8:o. IV, 200 s. Rikt illustrerad. 22 häften bundna i ett gediget klotband. Innehåller mängder av fotografier, teckningar, bok- och författarpresentationer, reklam, notiser och bilder på bokomslag m.m. Ett register inbundet i början av volymen. |
 |
|
Bring, Samuel E.:
Bibliografisk handbok till Sveriges historia. [ref 3592] |
300:- |
| |
Norstedts 1934. XX, 780 s. Förlagets dekorerade klotband. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen med veck, rygghuvudet lätt stött, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Brunet, Jacques Charles:
Om sällsynta böcker och deras pris. Från franska av Thure Nyman. [ref 31975] |
80:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1966. Liten 8:o. 57, (2) s. Tryckt i 600 ex. Häftad. (Bokvännens miniatyrserie 21) |
 |
|
Burius, Anders - Bäärnhielm, Göran - Ehrensvärd, Ulla - Nilsson, Staffan - Olsson, Lars:
Kungl. biblioteket. Byggnaden & samlingarna. [ref 75145] |
150:- |
| |
Byggförlaget Kultur 1998. 4:o. 165, (3) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Carlsson, Trygve (red.):
Oförtrutet. Bildande yttringar från tjugo års bokutgivning. [ref 75853] |
135:- |
| |
Carlssons 2003. 614, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Compton, Susan P.:
Domarsumpen. Målare & poeter i rysk bokkonst 1910-30. Översättning av Bo Rudin och Agneta Wirberg. [ref 10210] |
300:- |
| |
Bokomotiv, Stockholm, 1983. 248 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Curman, Johan:
Boktryckarn själv. J.P. Lundström i Jönköping 1783-1868. [ref 68363] |
175:- |
| |
Carlssons 2000. Stor 8:o. 184 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Dahl, Svend:
Försök till en ordbok för boksamlare. Tredje tillökade upplagan under medverkan av Esli Dansten och Volmer Rosenkilde. Svensk bearbetning av Bengt Åhlén. [ref 16096] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1946. Liten 8:o. 176, (14) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex. |
 |
|
Dahlman, P.R. (red.):
Samfundet Örebro Stads- och Länsbiblioteks Vänner. Meddelande N:o II. [ref 71093] |
75:- |
| |
Littorin Rydén Boktryckeri, Örebro, 1930. 48, (3) s. + 1 porträtt (Birger Mörner). Illustrerad i texten. Tryckt i 1.300 ex. Häftad med något naggade omslag. Ouppskuren. Innehåller bl.a. "Birger Mörner, historik och bibliografi", "Ur Örebro Gevärsfaktoris historia" samt "Några brev från och till Albano (C.A. Adlersparre)". |
 |
|
Damms Antikvariat (publ.):
Geography. Travel and Exploration - Rare Maps and Atlases. [ref 79104] |
100:- |
| |
Damms Antikvariat, Oslo, 1981. 118 pp. Illustrated. Publisher's printed wrappers. Spine just slightly slanted, rear cover faintly soiled. (Catalogue 613) |
 |
|
Darnton, Robert:
Boken i rännstenen. Bland författare, kolportörer och boktryckare i Upplysningstidens undre värld. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 7671] |
95:- |
| |
Ordfront 1984. 231, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Davidsson, Åke:
Om illustreringen av Gustaf III:s skrifter. Tre okända laveringar av Niclas Lafrensen d.y. till scener i dramer av Gustaf III. [ref 60589] |
100:- |
| |
Allhem, Malmö, 1962. 4:o. 26, (2) s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. |
 |
|
:
Uppsala universitetsbibliotek 1620-1970. En bildkrönika. [ref 68116] |
130:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1971. (130) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt något skavt i nedre hörnet på framsidan. |
 |
|
Ehrnborg, Karin (red.):
Andreas Lindbloms tryckta skrifter under femtio år. 1906-1955. Förteckning upprättad vid hans avgång från styresmannaskapet vid Nordiska museet. [ref 69349] |
75:- |
| |
[Nordiska museet], Stockholm, 1957. Liten 8:o. 61, (1) s. + 1 plansch. Dekorerat originalpappband med klotrygg. |
 |
|
Ekner, Reidar:
Gunnar Ekelöf. En bibliografi. [ref 17695] |
200:- |
| |
Bonniers 1970. Stor 8:o. 230, (1) s. + 1 plansch. Häftad. Lätt nött omslag. Ouppskuren. (Acta Bibliothecæ regiæ Stockholmiensis VIII) |
 |
|
Elvers-Hulth, Märtha (red.):
P.A. Norstedt & Söners Förlag. Femårskatalog 1951-55. Nr 12. [ref 68662] |
90:- |
| |
Norstedts 1956. 205, (1) s. Häftad. |
 |
|
Erichsson, Iwan (red.):
Register över DAST Magazine. Vol. I–XV sept 1968–dec 1982. [ref 34357] |
80:- |
| |
DAST Magazine, Strängnäs, 1984. (6), 146 s. Tryckt i 500 ex. Limhäftad. Lätt nött. (DAST dossier 7) |
 |
|
Estienne, Henri:
Den stora bokmarknaden i Frankfurt. Inledning och kommentarer av Tage Hermann. [ref 8270] |
100:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1956. 52, (3) s. Illustrerad. Tryckt i 600 ex varav 310 numrerade. Detta har nummer 41. Häftad. Ouppskuren. (Bokvännens småskrifter 12) |
 |
|
Fischer, Ernst:
Bokbandets historia. [ref 59600] |
200:- |
| |
Norstedts 1922. (4), 80 s. text + 43 planschsidor med 121 avbildningar. Förlagets gulddekorerade pergamentband med helt guldsnitt och främre omslag medbundet. Pärmarna kraftigt skeva. |
 |
|
Forsberg, Geith & Karl-Erik:
Skrift. Handledning i kalligrafi. [ref 67592] |
175:- |
| |
Norstedts 1986. Liten tvär 8:o. 191 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt mörktonad. |
 |
|
Forsberg, Karl-Erik:
Exlibris, monogram och andra märken. Under medverkan av Geith Forsberg. Inledning av Sten G. Lindberg. [ref 67591] |
200:- |
| |
Norstedts 1981. Liten 8:o. 155, (4) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Mina bokstäver. Under medverkan av Geith Forsberg. [ref 28217] |
150:- |
| |
Wiken, Höganäs, 1983. 4:o. 110, (2) s. Rikt illustrerad mestadels i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. I fyrtioåtta fristående initialer låter han (Karl-Erik Forsberg) fantasin kretsa kring namn och händelser, färger och symboler. |
 |
|
:
Vandring bland bokstavsformer. Under medverkan av Geith Forsberg. [ref 67980] |
125:- |
| |
Norstedts 1992. 215, (23) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat i övre kanten. |
 |
|
Forsberg, Lars - Ryö, Sigbjörn - Wilkens, James (red.):
Sällskapet Bokvännerna 1946-97. En minnesbok. [ref 2294] |
125:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1998. Stor 8:o. 176, XVI s. Häftad. Ouppskuret och ocirkulerat ex. (Bokvännens bibliotek 108) Elefanten på främre omslaget kan vifta på snabeln och blinka med ögonen om man drar honom i svansen. |
 |
|
Friesen, Otto von - Grape, Anders:
Om Codex argentus. Dess tid, hem och öden. Med ett appendix av Hugo Andersson. [ref 31729] |
175:- |
| |
Svenska Litteratursällskapet, Uppsala, 1928. Liten 4:o. VII, (1), 204 s. + 8 planschblad + 1 utvikbar tabell. Häftad. Omslagens innerkanter uppfodrade. Mycket bra ex. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet, 27) |
 |
|
Gedin, Per I.:
Litteraturens örtagårdsmästare. Karl Otto Bonnier och hans tid. [ref 68015] |
150:- |
| |
Bonniers 2003. 593, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Hallerdt, Björn (red.):
Gösta Sellings tryckta skrifter 1920-1991. [ref 18034] |
65:- |
| |
Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1991. Liten 8:o. 72 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. |
 |
|
Hallvik, Bengt:
Tryckt i Calmar hos Lars Lindeblad. En boktryckare från 1700-talet och hans produktion. [ref 31272] |
150:- |
| |
Sancte Christophers Gille, Kalmar, 1957. 136, (1) s. Illustrerad. Häftad. Stämpel på smutstitelbladet. Ingår i Sancte Christophers Chroenica XXVI-XXVII. |
 |
|
Hammarsten, Ulla (red.):
Bertil Boëthius. Tryckta skrifter 1908-1965. Bibliografi. [ref 3169] |
75:- |
| |
Förlagskonsult Jacob Boëthius AB, Stockholm / Proprius (produktion och distribution), 1965. 42, (1) s. + rättelselapp löst bifogad. Häftad. (Samlingar och skrifter utgivna av Svenskt Arkivsamfund, 2) |
 |
|
Hancock, Bill:
Abbe och Bonniers. Ett porträtt av Bonnierföretagen. [ref 584] |
100:- |
| |
Bonniers 1977. 238, (1) s. Illustrerad. 8:e-11:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. |
 |
|
Hanotaux, Gabriel:
Franska bibliofiler. Översättning och anmärkningar av Carl Olof Nyman. [ref 14523] |
70:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1958. Liten 8:o. 69, (2) s. Tryckt i 600 ex. Häftad. Ouppskuren. (Bokvännens Miniatyrserie nr 9) |
 |
|
Hansson, Lennart - Kristiansson, Mattias - Palmquist, Erika:
Grafisk design. En introduktion. [ref 79313] |
120:- |
| |
Bokförlaget Arena, 2004. 159 s. Rikt illustrerad med typografiska exempel. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet. Obetydligt snedläst, ryggfoten med lite stötmärke. |
 |
|
Harvig, Hans:
Farbror Eberhards tryckeri. Om böcker, boksamlare och boktryckare i Värmland. [ref 68464] |
100:- |
| |
Harvigs Antikvariat, Karlstad, 2000. 81 s. Rikt illustrerad. Häftad. Dedikation från författaren. |
 |
|
Hasselberg, Carl J.E.:
Bibliografiska anteckningar rörande Jämtland och Härjedalen. [ref 3596] |
180:- |
| |
Föreningen Jämtslöjd, Östersund, 1920. 259, (2) s. Med 15 faksimiler. Privatbundet halvklotband. Främre omslag medbundet. Exlibris. |
 |
|
Hedar, Sam:
Enskilda arkiv under karolinska enväldet. Studier i svensk arkivhistoria och. [ref 12327] |
120:- |
| |
Stockholm 1935. Stor 8:o. XXXIII, (1), 372, (1) s. Häftad. Ryggen missfärgad och något fläckad samt med veck, omslagen ojämnt gulnade och med smärre veck. Ouppskuren. Akademisk avhandling. |
 |
|
Hedberg, Arvid:
Stockholms bokbindare 1460-1880. Anteckningar. Band 1: Tiden från 1460 till omkring 1700. (mer utkommet). [ref 39827] |
275:- |
| |
Stockholm 1949. 4:o. 420 s. Rikt illustrerad. Originalklotband med båda omslagen medbundna. Något blekt rygg med ett par små fläckar. (Nordiska museets Handlingar 36) With an English summary. - Del 2 utkom 1960. |
 |
|
Hedberg, Britt:
Stadens minne. Stockholms stadsarkiv till år 2000. [ref 73627] |
225:- |
| |
Stockholmia förlag 2002. Stor 8:o. 430 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholms stads monografiserie 160) |
 |
|
Hedman-Morelius, Iwan (red.):
Kriminallitteratur på svenska 1986-1990. [Supplement nr 1 till Deckare och thrillers på svenska]. [ref 24208] |
125:- |
| |
Dast-Magazine 1992. 4:o. (10), 475-580 s. Rikt illustrerad med fotografier. Tryckt i 1.000 ex, varav 100 numrerade. Detta ex. är onumrerat. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med något obetydligt skrapmärke, i övrigt ett fint oanvänt ex. (DAST dossier 9) |
 |
|
Hedvall, Anders (red.):
Svensk bokkonst 1958. [Tjugofem utvalda böcker - svenska förlagsband]. Förord av Sten G. Lindberg. [ref 68686] |
75:- |
| |
Kungl. biblioteket, Stockholm, 1959. 71, (1) s. Illustrerad. Häftad. Främre omslag med svaga bruksspår. (Kungl. bibliotekets utställningskatalog nr 18) |
 |
|
Heintze, Ingeborg - Johanson, Margit:
Litteratur om Malmö. Bibliografi. [ref 25919] |
120:- |
| |
Allhem, Malmö, 1977. Stor 8:o. 428 s. Förlagets dekorerade klotband. |
 |
|
Helms, Adam:
En förläggare fattar pennan. [ref 11642] |
120:- |
| |
Forum 1969. Liten 8:o. 118, (2) s. Illustrerad. Tryckt i 1.500 numrerade ex varav detta är nr 122. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något gulnad, övriga fläckar på omslaget hör dock till. Utgiven till Bokförlaget Forums 25-årsjubileum. |
 |
|
Hesse, Hermann:
Ett världsbibliotek. Översättning av Thure Nyman. [ref 12811] |
100:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 43, (4) s. 1:a svenska upplagan. Upplaga om 900 ex. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något utbuktande. (Bokvännens småskrifter nr 16) |
 |
|
Hirdman, Arne:
Alla tiders folkböcker. Ett bidrag till den billiga bokens historia. [ref 1068] |
75:- |
| |
Folket i Bild 1950. 143 s. Med vinjetter och omslag av Sven Lundqvist. Häftad. Främre omslag med några små stänk, båda omslagen med veck i nedre kanten. |
 |
|
Hjord, Bengt:
Alf Åberg. Tryckta skrifter 1944-1990. Bibliografi utgiven till 75-årsdagen den 14 juni 1991. [ref 66855] |
110:- |
| |
Bengt Hjord i samarbete med Krigsarkivet, Svenska Dagbladet och Stiftelsen Bokförlaget Natur och Kultur 1991. Stor 8:o. 291 s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, små stötskador. |
 |
|
Hjorth, Daniel (red.):
Excelsior! Albert Bonniers Förlag 150 år. En jubileumskavalkad i brev valda och kommenterade av Daniel Hjorth under medverkan av Håkan Attius. [ref 12974] |
150:- |
| |
Bonniers 1987. Stor 8:o. 760, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag vilket är lätt naggat vid rygghuvudet. |
 |
|
Jackson, Donald:
Skrivkonstens historia. Översättning: Paul Frisch. [ref 37879] |
160:- |
| |
Ordfront, Stockholm, 1993. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Jacobson, Christer (urval och förord):
Säg det med böcker. Bevarat men fördolt i BMF:s arkiv. [ref 69002] |
80:- |
| |
Gebers 1959. Liten 8:o. 49, (2) s. Tryckt i 3.300 ex. Häftad med marmorerade omslag. Med bidrag av Arvid Brenner, Walter Ljungquist, Gunnar Ekelöf, Vilhelm Moberg, Harry Martinson, Ivan Oljelund, Agnes von Krusenstjerna, Selma Lagerlöf, Thorvald Gahlin, Eyvind Johnson och Lennart Hellsing. Utgiven som jul- och nyårshälsning från Almqvist & Wiksell / Gebers Förlag AB. |
 |
|
Jacobsson, Malte:
Bok och kultur. [ref 68649] |
85:- |
| |
Tiden 1958. Liten 8:o. 79, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. |
 |
|
Jern, Henrik - Mörkfors, Gunnel - Ringborg, Eva - Wachenfeldt, Mathias von (red.):
Märkliga ting. Kuriosakabinettet i Linköpings bibliotek. [ref 70060] |
225:- |
| |
Östergötlands länsmuseums förlag [2000]. 4:o. 164 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets röda klotband med titel i guld och infälld bild på främre pärmen. |
 |
|
Johansson, J. Viktor:
En gammal antikvariatkund ser tillbaka. [ref 11649] |
95:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 60, (3) s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med flikomslag och extra transparent skyddsomslag (lätt skadat). Fint ex. (Bokvännens miniatyrserie 14) |
 |
|
:
En gammal antikvariatkund ser tillbaka. [ref 68543] |
150:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 60, (3) s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets pappband med rödstänkte snitt och infälld pärmtitel. Båda omslagen medbundna. Med lång dedikation från författaren. Fint ex. (Bokvännens miniatyrserie 14) |
 |
|
Jonsson, Gunilla (red.):
Biblis 1993-94. Årsbok utgiven av Föreningen för Bokhantverk. [ref 197] |
100:- |
| |
Stockholm 1996. 158, (2) s. Illustrerad. Häftad. Innehåller följande: C. Volmer Nordlunde - "vår typografiske onkel" av Magdalena Gram och Tilanderska jaktsamlingen i Kungliga biblioteket av Björn Dal. |
 |
|
Joubert, Joseph:
Tankar om böcker och författare. Med inledning av professor Paul V. Rubow. Översättning av Eva Alexandersson. [ref 80415] |
75:- |
| |
Lundequistska, Uppsala, 1969. Liten 8:o. 57, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Fint ex. |
 |
|
Kjellvard, Henry:
100 år med Stockholms bokbindare. En krönika om fackligt arbete 1872-1972. [ref 19915] |
130:- |
| |
[Svenska bokbinderiarbetareförbundet], Stockholm, 1972. 280, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagade revor vid rygghuvudet. |
 |
|
Kleberg, Tönnes:
Bokvänner i den romerska forntiden. [ref 4596] |
90:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1962. Liten 8:o. 59, (2) s. + 1 titelplansch. Tryckt i 700 ex. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Bokvännens miniatyrserie nr 17) |
 |
|
:
Romerska antikvariat. [ref 35099] |
75:- |
| |
Libris Antikvariatet, Stockholm, 1966. Liten 8:o. 27, (5) s. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. Klammerhäftad med skyddsomslag. Denna skrift utgör ett utökat och rättat omtryck av "Om romersk antikvariatbokhandel" ur "Med boken som bakgrunn". Festskrift till Harald L. Tveterås, Oslo 1964. Typografi och utformning av illustratören, Gunnar Brusewitz. |
 |
|
Koch, Th. W. - Larbaud, Valéry:
Last eller dygd. Två essayer. [ref 25332] |
70:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1956. 76, (3) s. Vinjetter av Torsten Århem. Tryckt 4.500 ex. Häftad. (Bokvännens bokgåva) |
 |
|
Kungliga svenska autografer:
Utgivna under Hans Majestät Konungens beskydd. [De i denna samling återgivna dokumenten ha utvalts och kommenterats av riksbibliotekarien fil. dr Oskar Wieselgren]. [ref 73644] |
350:- |
| |
Kungafonden, Stockholm, 1944. Liten folio. 14 blad. Illustrerad med 11 monterade faksimiler av kungliga brev. Vackert dekorerat originalpappband i pergamentimitation med knytband i ryggen. Pärmarna med lätta bruksspår, annars ett fint ex med fräsch inlaga. |
 |
|
Lagerström, Hugo:
Titelblad och titelark. Några anteckningar om titlars och titelarks anordning. [ref 68699] |
125:- |
| |
[Skolan för bokhantverk], Stockholm, 1927. Stor 8:o. 35, (6) s. Illustrerad. Tryckt som elevarbete i 250 ex. Häftad. Ryggen skadad, omslagen naggade samt med små riss och veck i kanterna. (Yrkesskolans småskrifter rörande bokhantverk, nr 13) |
 |
|
Lagström, K.V.:
Ett urval medelpadslitteratur. [ref 70469] |
75:- |
| |
Arne Jonzons bokhandel, Ljusdal, 1954. Liten 8:o. (8) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Nedre hörnet lätt stukat. |
 |
|
Lengren, Carl:
Kort berättelse om boktryckeriets begynnelse och fortgång i gemen och äfwen uti Swerige då åhr efter Christi börd, MDCCXL, des tredje jubilæum uti Europa firades. [ref 24050] |
100:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1952. 12:o. 60, (3) s. Med 1 plansch. Ny utgåva. Tryckt i 450 ex. Häftad. (Bokvännens miniatyrserie 2) |
 |
|
Lindberg, Sten G.:
Boktryckare och banbrytare. Essayer. [ref 46166] |
100:- |
| |
Sällskapet bokvännerna 1994. 170, (1) s. Häftad. Ocirkulerat ex. (Bokvännernas bibliotek 107) |
 |
|
:
Mästarband. Bokbindarmästareföreningen i Stockholm 350 år. [ref 29684] |
200:- |
| |
Stockholm 1980. Stor 8:o. 269, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 2.000 ex. Limhäftad. |
 |
|
Lindberg, Sten G. (red.):
Biblis 1963-64. Årsbok utgiven av Föreningen för Bokhantverk. [ref 181] |
85:- |
| |
Stockholm 1964. 265, (2) s. Illustrerad, delvis i färg (även monterade färgplanscher). Tryckt i 1.800 ex. Häftad. Ryggen lätt fläckad, mindre skada nedtill i främre falsen. Ouppskuren. Ur innehållet: "Jugend" av Torsten Palmér, "Arthur Sjögren och August Strindberg" av Georg Svensson. |
 |
|
Lindorm, Erik:
Hur jag blev bokförläggare. [ref 19944] |
75:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1957. Liten 8:o. 37, (2) s. Illustrerad av Ivar Starkenberg. Tryckt i 600 ex. Häftad. (Bokvännens Miniatyrserie 7) |
 |
|
Lindström, Hans:
Att samla Strindberg. [ref 2327] |
150:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1949. Liten 8:o. 57, (2) s. Tryckt i 550 ex. Häftad. (Bokvännens småskrifter 1) |
 |
|
Lukianos:
Den narraktige boksamlaren. Översättning av Emil Zilliacus. Inledning av Ejnar Munksgaard. [ref 59398] |
95:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1948. Liten 8:o. 50, (1) s. Illustrerad med teckningar av Jan Thomæus. Häftad med skyddsomslag. |
 |
|
Lundqvist, Maja (red.):
Bibliographia Roosvaliana. Fullständig förteckning över Professor Johnny Roosvals tryckta skrifter 1897-1954. [ref 68684] |
80:- |
| |
Stockholm 1954. 79, (1) s. Originalklotband. |
 |
|
Marklund, Erik:
Övre Norrland i litteraturen. En bibliografi över Norrbottens och Västerbottens län. Utgiven av Gösta Engström. [ref 50943] |
120:- |
| |
Umeå 1963. Stor 8:o. XV, 698 s. Häftad. Nedre hörnet av halva inlagan stukat. (Skrifter utgivna av Vetenskapliga biblioteket i Umeå. 6.) Akademisk avhandling. Ej i bokhandeln. Ett register utkom 1966, saknas här. |
 |
|
Martin, Judy:
The Complete Guide to Calligraphy. Techniques and Materials. [ref 37305] |
275:- |
| |
Guild Publishing, London, 1988. Small 4to. 159, (1) pp. Illustrated throughout, partly in colour. Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with insignificant traces of use; inscription on front paste-down. |
 |
|
Mennander, Carl Fridric:
Tal om bok-handelen i Sverige, hållit för Kongl. Vetenskaps academien vid præsidii afläggande, den 8 Majii, 1756. [ref 43030] |
90:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1952. 12:o. 53, (3) s. Tryckt i 450 ex. Häftad. (Bokvännens miniatyrserie 3) |
 |
|