logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Militaria  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adcock, F.E.:  Antikens krigskonst. 1. Greker och makedonier. 2. Rom under republiken. Till svenska av Bengt G. Söderberg. [ref 1761]    95:-
    Prisma 1966. Liten 8:o. 95, (1) + 86, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något blekta ryggar annars fina. 2 volymer.
Adlerfelt, Gustaf:  Karl XII:s krigsföretag 1700-1706. Efter författarens originalmanuskript av Samuel E. Bring. [ref 23006]    400:-
    Norstedts 1919. XXXVII, 414 s. Gediget samtida blått halvfranskt band (Nils Hellmans bokbinderi) med 5 upphöjda bind. Ryggen obetydligt blekt.
Agrell, Wilhelm:  Maskerad front. Kalla krigets underrättelsehistoria. [ref 80329]    150:-
    Historiska Media 2008. 336 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Liten recensionsstämpel på övre snittet, i övrigt ett fint ex.
Ahlin, Rolf (red.):  Karlskrona örlogsskolor. 1960-1997. [ref 80603]    250:-
    Karlskrona örlogsskolor, Karlskrona, 2000. Stor 8:o. 191 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Främre pärmen med litet stötmärke, skyddsomslaget något blekt samt med smärre bruksspår.
Anderberg, Bengt:  Anti-Eye Laser Weapons. Military, Medical, and International Law Aspects. [ref 77178]    120:-
    Department of Surgery, University of Göteborg, 1993. Large 8vo. 127 s. Publisher's printed wrappers. Dedication from "Bengt".
Anderson, William R.:  Med Nautilus under Nordpolen. I samarbete med Clay Blair jr. [ref 27549]    100:-
    Forum 1959. Stor 8:o. 192, (1) s. + 12 planschblad med fotografier samt en dubbelsidig karta över Nautilus färd. 4:e - 5:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Rygghuvudet något stukat, i övrigt gott skick.
Anglim, Simon - Jestice, Phyllis G. - Rice, Rob S. - Rusch, Scott M. - Serrati, John:  Slagfältet under antiken. Översättning: Bengt Ellenberger. Militärhistorisk granskning: Leif Törnquist. [ref 78556]    180:-
    Historiska Media, Lund, © 2005. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Appel, Erik:  Med döden i hälarna. Högkvarterets fjärrpatruller 1939-1945. [ref 76109]    190:-
    Schildts 2005. Bred 8:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Kort tillskrift på insidan av främre pärmen, i övrigt ett fint ex.
Artéus, Gunnar (red.):  Svenska officersprofiler under 1900-talet. Med introduktion av general Bengt Gustafsson. [ref 68544]    225:-
    Militärhögskolan & Axel Abrahamssons Förlag 1996. Stor 8:o. 515 s. Illustrerad. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck i övre kanten samt blekt vid vikningen i ytterkanten.
Atkinson, Rick:  Drillade för krig. Utbildade för seger och ära offer för skam och nederlag. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 63906]    175:-
    Bonniers 1990. Stor 8:o. 603 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Backlund, Janne:  Rusthållarna i Fellingsbro 1684-1748. Indelningsverket och den sociala differentieringen av det svenska agrarsamhället. [ref 80588]    125:-
    Historiska Institutionen vid Uppsala Universitet, Uppsala, 1993. 223, (5) s. Illustrerad med tabeller och diagram. Häftad. Främre omslaget med litet veck, inlagan med en del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. (Studia historica Upsaliensia 173)
Bandholtz, Curt - Löfgren, Bo:  Hemvärnet. Kristianstads försvarsområde 1940–1994. [ref 31311]    75:-
    [Norra skånska regementet], Kristianstad, 1994. Stor 8:o. 70 s. Illustrerad. Klammerhäftad.
Bar-On, Mordechai (ed.):  Israel Defence Forces. The Six Day War. [ref 78293]    200:-
    Israel Defence Forces / Publications Division of the Ministry of Defence, Israel, 1968. 4:o. 239, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and transparent maps, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, front board just slightly warped. Condition VG+. Dust jacket with some minor chips, tears and creases at spine ends and edges. Condition Very Good.
Beckman, Margareta:  Under fransk fana! Royal Suédois - svenskt regemente i fransk tjänst 1690-1791. [ref 59356]    200:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 1995. Stor 8:o. 141, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex med dedikation från författarinnan.
Belfrage, Bengt:  Vanvettet på västfronten. Ur kapten Carl Belfrages dagbok 1915-1918. [ref 79372]    160:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstavik, 2008. 255 s. Rikt fotoillustrerad. 2:a reviderade upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Bennett, Matthew - Bradbury, Jim - DeVries, Kelly - Dickie, Iain - Jestice, Phyllis:  Slagfältet under medeltiden. Översättning: Lars Bergquist. Militärhistorisk granskning: Leif Törnquist. [ref 78557]    180:-
    Historiska Media, Lund, © 2005/2006. Liten 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Berg, Ejnar - Konow, Jan von:  Vyer från hedar, moar och slätter. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse. [ref 73277]    150:-
    PROBUS Förlag, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 221, (1) s. Rikt illustrerad med gamla fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Blake, George:  Inget annat val. [ref 74539]    100:-
    Prisma 1991. 336 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget har lätta bruksspår och är lite repigt på baksidan.
   En självbiografi av spionen George Blake som dömdes till 42 års fängelse men rymde till Sovjetunionen efter 5 år.
Boëthius, Axel (utg.):  Svenska brigaden. En skildring från Finlands frihetsstrid. På Föreningen Finlands Vänners uppdrag utgiven. Med bidrag av B. Appelberg, H. Bakke, A. Douglas, G. Palme och N. Wickström. [ref 79477]    350:-
    Söderström & Co, Helsingfors, 1920. Liten 4:o. (8), IX, 259, (1) s. + 3 utvikbara kartor. Rikt illustrerad i texten. Gediget, samtida blått halvfranskt band (Nils Hellmans Bokbinderi) med marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och 5 upphöjda bind. Pärmarna svagt buktande, i övrigt gott skick.
Boguslawski, A. v:  Nutidens taktik. Efter Die Entwickelung der Taktik von 1793 bis zur Gegenwart. Övfersättning af J. Mankell. [ref 30866]    250:-
    P.B. Eklunds förlag, Stockholm, 1871. Liten 8:o. XIV, 303 s. + utvikbar karta. Förlagets halvfranska band med ryggdekor. Lätt nött band med skadat rygghuvud med materialförlust. Märke efter gammalt stort exlibris(?) på insidan av främre pärmen.
Bonds, Ray:  Moderna pansarfordon. [Detaljerade beskrivningar av stridsvagnar och bandkanoner som ingår i världens armeer i dag]. [ref 77451]    90:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1981. 160 s. 120 foton av ett 50-tal fordonstyper i terrängen, de flesta i färg, eleganta ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
Borgenstam, Curt:  Minnesanteckningar från tjänstgöring vid dåv. Igr-avd ubåtsdetalj vid KMF 1942-45. [ref 78595]    250:-
    [Författarens förlag] 1977. 4:o. (41) s. Illustrerad med skisser och ritningar. Maskinskrivna, stencilerade blad i mapp med handtextad titel. Välhållet exemplar.
   Minnesanteckningar från Borgenstams tjänstgöring under andra världskriget. Kompendiet har förmodligen distribuerats och cirkulerat i en snävare krets av intresserade kolleger.
Borgenstam, Curt - Insulander, Per - Kaudern, Gösta:  Jagare. Med Svenska flottans jagare under 80 år. [ref 21826]    300:-
    C B Marinlitteratur, Karlskrona, 1989. Stor 8:o. 224 s. Rikt illustrerad. Förlagets konstläderband med skyddsomslag.
Se bild på boken
Calder, Nigel (red.):  Fred eller förintelse. Översättning: Hans Plogvall. [ref 67935]    75:-
    PAN/Norstedts 1968. 206, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen lätt nött upptill och med några fläckar.
Carlsson, Erik, m.fl. (red.):  Kungl. Hallands regemente 1902–1974. Biografiska uppgifter. [ref 24552]    300:-
    Historiekommittén I 16, Halmstad, 1974. 511 s. Rikt illustrerad, övervägande med porträtt. Dekorerat originalhalvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg något blekt, lätta bruksspår, annars mycket bra skick.
Cederlöf, Olle:  Vapnens historia. I sammandrag från antiken till 1800-talets slut. [ref 73714]    125:-
    Prisma 2002. 210, (1) s. + 6 planschblad. Illustrerad med teckningar av Roy Bäckbom. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
   Vapnens utveckling från antiken till senare delen av 1800-talet.
Chant, Christopher:  History of the World's Warships. [ref 77373]    200:-
    S. Webb & Son, Menai Bridge, 2001. Oblong 8vo. 433, (13) pp. Profusely illustrated in black and white and colour. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket with creases on spine and both panels, otherwise fine.
  –  :  The New Encyclopedia of Handguns. [ref 52061]    195:-
    Admiral Books, London, 1986. Large 4to. 200 pp. Richly illustrated, mostly in colour. 1st English edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
Chapel, Charles Edward:  U.S. Martial and Semi-Martial Single-Shot Pistols. [ref 74931]    250:-
    Coward-McCann, New York, [1962]. 386 pp. Richly illustrated. 1st edition. Publisher's pictorial cloth in dust-jacket. Jacket slightly chipped, back side with creases at lower edge and repaired tear at top edge.
   The definitive guide to single-shot flintlock, percussion, and cartridge pistols by the author of "The Gun Collector's Handbook of Value".
Churchill, Randolph S. - Churchill, Winston S.:  Sexdagarskriget. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 36841]    100:-
    Bonniers 1967. 232, (1) s. Illustrerad med 12 kartor över de viktigaste striderna. Häftad. Främre omslag med brytveck i nedre hörnet. Namnteckning på insidan av främre omslag.
   Författarna är son och sonson till sir Winston.
Clemensson, Gustaf:  Flottans förläggning till Karlskrona. En studie i flottstationsfrågan före år 1683. [ref 13992]    350:-
    Gebers 1938. Stor 8:o. (8), 209 s. + 5 utvikbara kartplanscher. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck.
Cohen, Stan:  The Forgotten War: Volume Two. A Pictorial History of World War II in Alaska and Northwestern Canada. [ref 77415]    160:-
    Pictorial Histories Publishing Company, Missoula, Montana, 1996. 4:o. X, 254 pp. Profusely illustrated with maps and photographs in black & white. Sixth printing. Publisher's pictorial softcover. Signed by author on title-page. Condition Fine.
Costello, John:  Förräderiets mask. Anthony Blunt och spionkretsen i Cambridge. Översättning av Karl G och Lilian Fredriksson och Claes Collenberg. [ref 16007]    140:-
    Legenda 1988. 771 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår och lagad reva.
   Verklighetsthrillern för första gången berättad med tillgång till de hemliga dokumenten.
Craig, Captain Chris:  Eldunderstöd. Sjöstriderna under Falklands- och Gulfkriget. [ref 71502]    200:-
    Marinlitteraturföreningen, Stockholm, 2000. Stor 8:o. 270 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Namnteckning och datering på försättsbladet. (Marinlitteraturföreningen nr 86)
Crawford, Steve:  SAS. Historien om världens mest berömda elitförband. Översättning: Jan Malmsjö. [ref 75224]    175:-
    Forum 2004. Stor 8:o. 287, (1) s. Genomgående illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck vid rygghuvudet, i övrigt ett fint ex.
Cronenberg, Arvid (red.):  Umeås blå dragoner. [ref 57912]    325:-
    Utgiven av Norrlands dragonregemente 1994. Stor 4:o. 646, (1) s. Slösande rikt illustrerad, en del utvikbara. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Rygghuvudet en aning stött.
   3,7 kg historia.

Se bild på boken
Cronholm, Sven (red.):  "Död på fjället ...". Till 250-årsminnet av jämtlandsarmén och fälttåget över gränsfjällen 1718-19. [ref 78089]    160:-
    Fältjägarföreningen, Östersund, [1988]. Stor 8:o. (7), 183 s. Illustrerad med kartor, tabeller, teckningar och fotografier. 2:a upplagan. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Främre omslag medbundet. Pärmarna svagt gulnade, i övrigt gott skick. (Fältjägaren Nr 39)
   Faksimilutgåva tryckt i 5000 ex.
Djerw, Ulrika (huvudred.):  Örlogsliv. Röster ur svenska flottans historia 1532-2002. [ref 73787]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum, Stockholm, 2002. Stor 8:o. 267, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, mestadels i färg. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 2002-2003)
Donovan, Robert J.:  Sex dagar i juni. Kriget i Mellersta östern 5-10 juni 1967. Kriget i mellersta Östern. [ref 74407]    75:-
    Wennerbergs [1967]. 160 s. + 16 planschsidor med fotografier. Pocket. (Militärlitteraturföreningen nr 245 / Marinlitteraturföreningen nr 56)
Dunér, Kapten Arthur:  Sveriges landstorm. De frivilliga organisationerna. Bunden tillsammans med: Sveriges landstorm. Kortfattad historik. [ref 42190]    250:-
    Sveriges landstormsföreningars centralförbund 1927, 1926. Stor 8:o. 478 + 317, (1, rättelser) s. Illustrerad. Gediget brunt privatbundet halvfranskt band. Bägge främre omslagen medbundna. Något kantstött. 2 arbeten i en volym.
"E. 7" (pseud.):  Jag är spion. [ref 36540]    100:-
    Allhem, Malmö, 1939. Liten 8:o. 327, (1) s. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och färgat övre snitt. Pärmarna med mycket lätta bruksspår, några små fläckar på yttersnittet.
Efron, Vera:  Kriget i Tjetjenien. [ref 75720]    125:-
    Bokförlaget Efron & Dotter, Saltsjö-Duvnäs, 2006. 310 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre veck.
Eis, Egon:  Drömmen om trygghet. Från kinesiska muren till rymdsatellit - de stora försvarsverkens öde. Översättning: Arvid Eriksson. [ref 10522]    120:-
    Hörsta Förlag, Stockholm, 1960. 367, (1) s. + 24 planschblad med fotografier samt rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband med färgat övre snitt och skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt nött. Namnteckning på främre pärmens insida.
Ekberg, Henrik (red.):  Ett land i kamp. Veteranernas insats i krigen 1939-1945. [ref 77325]    100:-
    Svenska folkskolans vänner, [Helsingfors], 2000. 71 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Limhäftad. (Skrifter utgivna av Svenska folkskolans vänner, 154)
Ekstrand, Sigvard:  Karlberg. Kungl. Krigsakademiens och Kungl. Krigsskolans historia 1792–1936. [ref 23028]    175:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1937. Liten 4:o. 278 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade linneband.
Ellsén, Jarl - Westermark, Hans:  Främmande ubåt sänks på svenskt vatten. Dramatisk händelseutveckling i andra världskrigets slutskede. [ref 58659]    150:-
    Ehrenblad Editions AB, Lidingö, 1998. Stor 8:o. 192 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ericson, Lars:  Svenska frivilliga. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen. [ref 54721]    150:-
    Historiska Media 1996. Stor 8:o. 292 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett litet "nagg" i övre kanten.
  –  :  Svenska knektar. Indelta soldater, ryttare och båtsmän i krig och fred. [ref 78048]    120:-
    Historiska Media, Lund, 1995. 276 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fuktfläckat, inlagan svagt vågformad. Ett hyggligt ex, anmärkningarna till trots.
Ericson, Lars - Hårdstedt, Martin - Iko, Per - Sjöblom, Ingvar - Åselius, Gunnar:  Svenska slagfält. [ref 77385]    250:-
    Wahlström & Widstrand 2003. Stor 8:o. 456 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex.
Eriksson, Rolf:  Modernt krig. [Vapnen - vad de förmå och vad de kosta]. [ref 69464]    150:-
    Bonniers 1940. Tvär 8:o. 64 s. Rikligt med illustrationer och detaljteckningar av Sason. 6:e-10:e tusendet. Häftad. Namnteckning m.m. på titelbladet.
Fischerström, Iwan W.:  Vapen. Från morgonstjärna och rappir till pallasch och stormkarbin. [ref 47500]    180:-
    Bok och bild, Stockholm, 1969. Stor 8:o. 141, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Fransson, Stig A.:  Bofors 350 år. [ref 70561]    300:-
    Probus, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 382 s. + rättelselapp (vid s. 74). Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en tvärgående repa (5 cm), annars ett fint ex.
Fuller, J.F.C.:  De avgörande slagen. I: Från antiken till Hastings 1066. - II: Från högmedeltiden till Leuthen 1757. - III: Från 1789 till 1870. - IV: Från cirka 1870 till 1920. Med sammanfattningar av redaktören John Terraine. Översättning: Lennart Forsman (del 1), Gabriel Setterborg (del 2), Kjell Waltman (del 3), Ulf Gyllenhak (del 4). [ref 50361]    500:-
    Historiska Media 2003. 310 + 343 + 295 + 244 s. Illustrerade med kartor och skisser. Förlagsband med skyddsomslag. 4 volymer i fint skick.
  –  :  Pansarkrig. Operationer mellan mekaniserade stridskrafter. Femton föreläsningar, samlade i bokform med förklarande noter. [ref 78842]    175:-
    Militärlitteraturföreningens förlag, Stockholm, 1945. 168 s. Illustrerad med skisser i texten. Häftad. Omslag och rygg något gulnade, samt med ett par små riss och veck. Övre hörnet genomgående med lätt stukning. (Militärlitteraturföreningens förlag nr 193)
Giron, Aug. - Hafström, Georg - Stefenson, Jens (red.):  Kungl. Sjökrigsskolan 1867-1967. 1-3. [ref 24580]    600:-
    Del 1-2 AB J.O. Öberg & Son, Eskilstuna, del 3 Norstedts, Stockholm, 1942-1967. Liten 4:o resp. 8:o. 274 + 667 + 650 s. Rikt fotoillustrerade. Del 1-2 i dekorerade originallinneband, del 3 i dekorerat originalklotband. Del 3 med lätta skrapmärken på främre pärmen. Premieetikett av skinn klistrad på främre pärmen till del 1, innerfalsen sprucken; bindningen likväl fast.
   Del 1-2 omfattar perioden 1867-1942, del 3 perioden 1943-1967. 3 volymer; komplett.
Granholm, Fredrik:  Från Hajen till Södermanland. Svenska ubåtar under 100 år. [ref 67307]    150:-
    Stockholm, Marinlitteraturföreningen / Försvarshögskolan 2003. Tvär 4:o. 95 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Marinlitteraturföreningen nr 89; Forum Navales skriftserie nr 7)
   Summary in English.
Grennell, Dean R. - Williams, Mason:  Law Enforcement Handgun Digest. A Guide to the Selection and Use of All Police Weapons. [ref 52976]    125:-
    Digest Books, Northfield, Illinois, © 1972. 4to. 320 pp. Illustrated throughout. Publisher's softcover. Lower corner lightly bumped, else fine.
Grove, Eric - Thompson, Graham:  Battle for the Fiørds. NATO's Forward Maritime Strategy in Action. [ref 76081]    150:-
    Ian Allan, London, 1991. Large 8vo. 128 pp. Richly illustrated with photographs and maps. Publisher's hardcover. Dust-jacket. A fine copy.
Grönhammar, Ann:  Hantverk till kunglig ära. [Ur Livrustkammaren]. [ref 71074]    135:-
    Livrustkammaren, Stockholm, 1989. Stor 4:o. 71 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor.
Gunston, Bill:  Framtidens stridsflyg. Beskrivning av de mest slagfärdiga och avancerade stridsflygplan som nu utvecklas för nästa årtionde. [ref 77452]    90:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1985. 159 s. Färgbilder, text och skisser förklarar nya motorer och aerodynamiska principer för över 50 projekt. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Moderna jaktplan. Foto- och faktafyllda beskrivningar av 57 jakt- och attackplan från hela världen. [ref 77453]    90:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1981. 160 s. 120 härliga foton av planen i luften, de flesta i färg, treplansritningar, färgprofiler. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning.
Gyllenkrok, Axel:  Partisankrig i snö, skog och berg. [ref 78847]    125:-
    C.A. Andersson & Co Boktryckeri, Malmö, 1945. Liten 8:o. 128 s. + 3 utvikbara planscher. Limhäftad. Omslagen något blekta, främre omslag med liten nagg.
Hackett, Sir John:  Det totala kriget. En framtidshistoria. Översättning från engelska av Paul Frisch. Fackgranskning: Lennart Eriksson. [ref 66246]    135:-
    Ordfront 1982. 472 s. Illustrerad med kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hallén, Lars - Hellspong, Mats:  Svenska officersmässar. Mässar och mässliv. [ref 71107]    225:-
    Probus 1998. 213 s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hammarhjelm, Bengt:  Gotländsk krigshistoria. Från Gutasagan till 1814. [ref 37234]    250:-
    Ödins förlag, Visby, 1998. Stor 8:o. 446 s. Illustrerad. Förlagsband. Ett hörn lätt stött. Exlibris.
Handbok för artilleri-befälet på Hans Kongl. Höghet kron-prinsens, general-fälttygsmästarens och chefen för artilleriet nådiga befalning utgifven från dess General-Fält-Tygmästare-Expedition:   [ref 72811]    1000:-
    Norstedt & söner 1856. Liten 8:o. xx, 347, (1) s. + 31 helsides kopparstick samt 4 utvikbara tabeller och andra illustrationer i texten (bl.a. helsidesplansch på knutar). Samtida klotband. Stora spår efter borttaget exlibris annars endast lätt nött.
Hastings, Max - Jenkins, Simon:  Slaget om Falklandsöarna. Översättning: Kjell Waltman. [ref 74862]    160:-
    Bokförlaget Replik, Viken, 2005. 471 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med liten klisterlapp, i övrigt gott skick.
   Utgiven för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek.
Heinämies, Vilho:  Sju minuter på havet. En skildring av pansarbåten Ilmarinens undergång. [ref 78663]    130:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Stockholm, 2005. 167 s. Fotoillustrerad. Ny, reviderad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Utgiven första gången på svenska 1946.
Henricson, Bo (red.):  Södermanlands regemente 1973-2005. [ref 78078]    250:-
    Kungl Södermanlands regementes officerares kamratförening 2006. 365 + (12) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris på fria försättsbladet, försättsbladen med liten reva i ytskiktet.
   Ett kapitel bifogas som opaginerat särtryck.
Higgins, Marguerite:  Krig i Korea. Översättning från amerikanskan: Börge Hoffsten. [ref 24130]    120:-
    Militärlitteraturföreningen, Stockholm, 1952. 189, (2) s. + 8 planschsidor + 1 kartblad. Häftad. Lätt snedläst, rygg och omslag svagt gulnade, bakre omslaget med ett par lättare skrapmärken (smärre textförlust). (Militärlitteraturföreningen Nr 204)
Hofsten, Gustaf von - Waernberg, Jan:  Örlogsfartyg. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. [ref 64193]    325:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003. Stor tvär 8:o. 331, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier samt fartygsskisser av Curt S. Ohlsson. Numrerad specialupplaga tryckt i 9.990 ex för medlemmarna i SMB. Detta ex har nr 1337. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Boken är en guldgruva för alla kalenderbitare, men också en rik källa till glädje för alla som har ett marint intresse och för alla de som tjänstgjort i marinen eller på annat sätt bidragit till utvecklingen av våra svenska sjöstridskrafter.

Se bild på boken
Hogg, Ian V. - Batchelor, John:  The Machine-gun. [ref 50819]    90:-
    Phoebus, London, 1976. 4to. 63, (1) pp. Illustrated throughout, partly in colour. Publisher's pictorial softcover. With minor traces of use. (Purnell's History of the World Wars / Special)
Holm, Torsten - Steckzén, Birger - Nilsson, Sven A. - Söderberg, Carl (red.):  Kungl. Upplands regementes historia. [ref 24604]    300:-
    Uppsala 1958. Liten 4:o. 490, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor varav 2 utvikbara. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift på smutstitelbladet annars fin.
Holmquist, Åke:  Flottans beredskap 1938-1940. [ref 13990]    150:-
    Allmänna Förlaget 1972. 347, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Läsveck i ryggen, främre omslag med ett par obetydliga veck. (Sverige under andra världskriget)
Horn, G. von:  Svenska sjötåg under 1500-talet. [ref 78403]    200:-
    Norstedts 1908. Stor 8:o. (2), 76, (1) s. + 7 planschblad med illustrationer av Amiral J. Hägg. Privatbundet klotband med marmorerade pärmpapper samt sprängda snitt. Främre omslag medbundet. Blekt rygg samt med lätt nött rygghuvud och titelfält. Exlibris.
Huchthausen, Peter - Kurdin, Igor - White, Alan:  Fientligt hav. [En sann historia som aldrig berättats förut ...]. Översättning: Jan Malmsjö. [ref 64352]    110:-
    Forum 2000. 294 s. + 8 planscher med foton samt översiktsskiss av ubåten på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst, ett hörn på omslaget med litet riss, i övrigt ett fint ex.
   En rysk ubåtskapten som vägrar lyda order ... En ung sjöman som offrar sitt liv för att förhindra en av vår tids största katastrofer ...
Huss, Pierre J. - Carpozi, George, jr:  Röda spioner i FN. Översättning: Harry Burevall. [ref 65421]    120:-
    Spektra 1968. 319, (1) s. + 8 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt lite naggat vid rygghuvudet.
   Den första autentiska skildringen av det omfattande spionage som bedrivs mot Förenta Staterna under täckmantel av diplomatisk immunitet inom FN.
Hårdstedt, Martin - Backman, Göran (red.):  Krig kring Kvarken. Finska kriget 1808-09 och slaget vid Oravais i ny belysning. [ref 78047]    200:-
    Oravais historiska förening, Oravais, Finland, 1999. Liten 4:o. 375, (1) s. Illustrerad med kartor, tabeller och reproduktioner; delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Häggman, Jean:  Studier i frihetstidens försvarspolitik. Ett bidrag till Sveriges inre historia 1721-1727. [ref 26295]    125:-
    Stockholm 1922. Stor 8:o. 318 s. Illustrerad med ett par kartor. Häftad. Ryggen med lätta bruksspår. Texten med några smärre noteringar, streckningar och understrykningar i blyerts.
   Akademisk avhandling.
Jansson, Nils-Ove - Johansson, Christer:  Marinkommando väst. Kronologi över marin verksamhet på västkusten. [ref 77374]    150:-
    Warne Förlag, Partille, 2001. Stor 8:o. 192 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jarneberg, Eric (red.):  Vaxholm och fästningen. Några historiska bilder från en liten stad. Sammanställd av Föreningen Vaxholms fästnings musei vänner. [ref 5313]    135:-
    Atlantis 1991. 253, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor.
Johansson, Alf W.:  Europas krig. Militärt tänkande, strategi och politik från Napoleontiden till andra världskrigets slut. [ref 12873]    150:-
    Tiden 1989. 416 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Johansson, Curt - Lundström, Per-Anders:  Bodens Ingenjörregementes historia. [ref 64460]    300:-
    Bodens Ingenjörregemente, Boden, 1993. 4:o. 402 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Johnson, Chalmers:  Imperiedrömmar. USA:s utrikespolitik efter det kalla kriget. Översättning av Tor Wennerberg. [ref 69618]    150:-
    Leopard förlag, Stockholm, 2005. 415, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, ett blad lite fuktskadat (ej fläckat).
Jörgensen, Christer - Pavkovic, Michael F. - Tice, Rob S. - Schneid, Frederick C. - Scott, Chris L.:  Slagfältet under stormaktstiden. Översättning: Per Lennart Månsson. [ref 78558]    160:-
    Historiska Media, Lund, © 2005/2006. Liten 4:o. 254, (2) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt stukning och liten reva i övre ytterhörnet, annars ett fint ex.
Kandell, Olle (red.):  Frivilliga Radioorganisationen 50 år. Teknik, samhällsnytta och kamratskap i samband. [ref 71924]    180:-
    Frivilliga Radioorganisationens förlag, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 243 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Kannik, Preben:  Uniformer i färg. Översättning och bearbetning: Erik Bellander och Gun Adler. [ref 46646]    160:-
    Almqvist & Wiksell 1969. Liten 8:o. 333, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ett hörn lätt stukat, i övrigt gott skick. (Färgserien)
Kartaschew, Kenneth v.:  Frihetstidens fästningskommissioner. [ref 68426]    250:-
    Fortifikationsförvaltningen / Statens fastighetsverk [1994]. Tvär 4:o. 332 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Kaufmann, William W.:  McNamara-strategin. Amerikansk militärfilosofi under 1960-talet. Utgiven i samarbete med Utrikespolitiska institutet. Översättare: Erik Holm. [ref 64410]    125:-
    Rabén & Sjögren 1965. 299, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med smärre revor. (Militärlitteraturföreningen nr 239)
Keegan, John - Holmes, Richard:  Soldiers. A History of Men in Battle. Introduction by Frederick Forsyth. [ref 75857]    150:-
    Hamish Hamilton, London, 1985. Small 4to. 288 pp. Profusely illustrated, partly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use, else fine.
Knutsson-Hall, K. - Åstrand, J.O.H.:  Handbok för intendenturtjänsten i fält. [ref 73150]    200:-
    J.O.H. Åstrand, Stockholm, 1931. Liten 8:o. (2), 240 s. Privatbundet skinnryggsband. Blekt och fläckad rygg. Namnteckning på försättsbladet.
Knötel, Herbert - Lezius, Martin:  Deutsche Uniformen. Album III: Das Zeitalter der deutschen Einigung. Band I: Die Kriege von 1864 und 1866. [ref 66918]    600:-
    Sturm-Zigaretten G.m.b.H., Dresden, 1933. Oblong 4to. (12) pp. of text + 40 pp. containing 240 cigarette cards in full colour by Herbert Knötel. Publisher's decorated boards. Covers somewhat soiled and slightly worn. Lower margin of first leaf a little discoloured and with minor tears. The pictures are in fine condition.
Se bild på boken
Konow, Jan von:  Helge Jung. Opinionsbildare, försvarets nydanare, överbefälhavare. [ref 70587]    150:-
    Eget förlag 1999. Stor 8:o. 303 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ocirkulerat ex.
Se bild på boken
Kunowski, Johannes von:  Wir Soldaten. Eine Gemeinschaftsarbeit von jungen und alten Soldaten. [ref 68794]    350:-
    Verlag für Volkstum, Wehr und Wirtschaft Hans Kurzeja, Berlin, 1938. Large 8vo. 240 s. Mit über 300 Abbildungen. Publisher's cloth. A little worn. Boards unevenly faded. Book-plate.
   Alle Gattungen der Wehrmacht in Wort und Bild.
Kuylenstierna, Oswald:  Den ryska hären. Öfversikt af dess historia; dess organisation samt dess stridsätt. [ref 78533]    400:-
    Wald. Zachrissons Boktryckeri, Götborg, 1898. (3), 192 s. +16 fotografiska helsidesplanscher. Samtida halvfranskt band (Hedberg?) med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Pärmar och rygg med vissa skrapmärken, pärmhörnen något stukade, liten fläck på främre snittet.
Lemchen, C.:  Om skjutvapen och skjutkonsten. [ref 62402]    75:-
    Rediviva 1979. 128 s. Illustrerad. Faksimilupplaga av originalet som utkom 1889. Limhäftad.
Lidin-Janson, Gunilla - Cederblom, Staffan (red.):  Kärnvapnen i psykologiskt perspektiv. Artiklar och föredrag. [ref 65460]    80:-
    Göteborg, Svenska läkare mot kärnvapen, [1982]. 202, (5) s. Illustrerad. Limhäftad.
Lindkvist, Börje (red.):  Sex debattinlägg om säkerhet och försvar. Av Per-Hjalmar Bauer, Erik G. Bengtsson, Gösta Bringmark, Jan Prawitz, Kurt Samuelsson och Nils Österlund. [ref 67936]    75:-
    Rabén & Sjögren 1970 (tr. 1971). 185, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Gammal prislapp på bakre omslag. (Tema-serien)
Lindskog, Björn:  Fallskärmar och fallskärmstrupper. Fallskärmens historia och användning i krig och fred. [ref 13147]    125:-
    Allhem, Malmö 1947. Stor 8:o. 56 s. + 40 planschblad + (3) s. Genomillustrerad med fotografier, teckningar o.a. illustrationer. Häftad. Något nött ex, ryggen med lagning nertill, främre omslag med en liten ytskada (ingen textförlust). (Allhems flygböcker 5)
Lundbergh, Hans (red.):  Armborstet 1975. Försvarsviljan förr och nu. Dalregementet 350 år. [ref 73693]    200:-
    Falun 1975. 204 s. Rikt illustrerad med fotografier samt teckningar av Folke Norlinder, Gustaf Lodin och Axel Raab. Dekorerat originalband. Rygghuvudet lätt stött. (Årsskrift för Kungl. Dalregementets Kamratförening 1975)
   Tryckt växelvis på grönt, vitt och gult papper.
Lundström, Per-Anders (red.):  Göta ingenjörkår. 1-2. [ref 70628]    500:-
    Luleå grafiska 1998-1999. Stor tvär 8:o. 311, (1) + 374, (1) s. Rikt illustrerade. Två laminerade förlagsband med omslagsbilder och övre guldsnitt. Fint ex.
   Tryckt i en numrerad upplaga om 6.499 ex och av chefen för Göta ingenjörkår Lennart Bengtsson signerad upplaga, varav detta är nummer 5442.
Marshall, S.L.A.:  Soldater i strid. Översättning från amerikanskan: Ulf Tengbom. [ref 78827]    120:-
    Militärlitteraturföreningen, Stockholm, 1952. Liten 8:o. 218 s. Häftad. Lätt snedläst, omslagen svagt gulnade och med något enstaka litet veck. (Militärlitteraturföreningen N:r 203)
McGuirk, Dal:  Rommel's Army in Africa. [ref 77417]    180:-
    Guild Publishing, London, 1994. Small 4to. 192 pp. Richly illustrated with photographs, mostly in black & white. 1st UK edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Tiny spots on upper and outer edges, title-page with crease to upper corner, else fine.
McManners, Hugh:  Commando. Winning the Green Beret. [ref 70955]    110:-
    Network Books, London, 1994. Large 8vo. 192 pp. Illustrated with photos and maps. Publisher's boards. Dustwrapper.
   Accompanies the TV series.
McNab, Andy:  Bravo två noll. Den sanna berättelsen om en kommandostyrka bakom fiendelinjerna i Irak. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 70384]    120:-
    Forum 1995. 362 s. + 16 planschsidor i färg + 4 kartsidor. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars fin.
Meurling, Per:  Spionage och sabotage i Sverige. [ref 39116]    400:-
    Lindfors Förlag, Stockholm, 1952. 4:o. (10), 443 s. Illustrerad med fotografier. Numrerad upplaga tryckt i 150 ex varav detta är nr 62 tryckt för namngiven mottagare. Förlagets helskinnband med helt guldsnitt, rygg- och pärmförgyllning samt inre denteller. Friblad i början samt de sista två bladen med lätt missfärgning i marginalen, annars ett fint ex.
  –  :  Spionage och sabotage i Sverige. [ref 39117]    250:-
    Kristianstad 1954. Liten 4:o. (8), 443 s. Illustrerad med fotografier. Folkupplagan. Förlagets halvfranska band med färgat övre snitt. Fint ex.
Meyerson, Åke:  Läderkanonen från Tidö i Livrustkammaren. [ref 26526]    135:-
    Thule, Stockholm, 1938. Liten 4:o. 80, (1) s. + 11 planscher. Häftad. Omslagen något ojämnt gulnade, det bakre med en liten fläck samt ryggen med en tvärgående sluten reva, i övrigt mycket små bruksspår. (Kungl. Livrustkammaren. Akter och utredningar 2)
Micheletti, Eric - Debay, Yves:  Victory in the Gulf. [ref 59821]    120:-
    Windrow & Greene, London, 1991. 4to. 130 pp. Illustrated throughout in colour. Pictorial wrappers.
Moyzisch, L.C.:  Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 67459]    85:-
    Prisma 1976. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lite gulnat och med bruksspår. (Berömda krigsskildringar)
  –  :  Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 32123]    80:-
    Prisma 1984. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Berömda krigsskildringar)
Myatt, Frederick:  An Illustrated Guide to Pistols and Revolvers. An international selection of 74 revolvers and 54 self-loading pistols. [ref 52051]    110:-
    Salamander Books, London, © 1981. 159 pp. Richly illustrated with color photographs. Publisher's illustrated boards.
Mårtenson, Jan:  Beridna Högvakten. [ref 74871]    175:-
    Föreningen för Den Beridna Högvakten, Artillerigården, Stockholm, 2005. Liten bred 4:o. 148 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Ralf Turander. Mörkblått originalklotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i nedre kanten på framsidan och ett litet riss på baksidan, annars obetydliga bruksspår. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet.
   Solen blänker i ryttarnas hjälmar, marschmusik ekar mellan husfasaderna. Tradition och historia, levande nutid. Högvakten på Stockholms slott har funnits sedan Gustav Vasas tid och vaktparaden har präglat Stockholmslivet genom sekler.
Norberg, Erik - Holmquist, Bengt M. - Kjellander, Bo (red.):  Karlberg. Slott och skola. 1: Utbildning till officer 1792-1992. - 2: Byggnader och konst. - 3: Människor och miljö. [ref 23029]    600:-
    Krigsskolan Karlbergs historiekommitté 1992. Liten 4:o. 471 + 347 + 493 s. Rikt illustrerade med äldre bilder, ritningar och fotografier. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 3 volymer i mycket bra skick.
Norberg, Erik (red.):  Fäderneslandets försvar. Kungl. Krigsvetenskapsakademien. [ref 67063]    200:-
    Atlantis 1996. 405, (2) s. Illustrerad. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nordén, Gösta:  Livgrenadjären i krig, fångenskap och fred. Om Lars Rudbergs öden och liv på 1800-talet. [ref 70331]    150:-
    C O Ekblad & Co, Västervik, 2001. Bred 8:o. 189 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg annars fin.
Nyström, Bror Oscar - Skeppstedt, Sven (huvudred.):  Boden. Fästningen, garnisonen, samhället. [ref 4308]    200:-
    [Kungl. Bodens artilleriregementes historiekommitté], [Boden], 1990. Liten 4:o. 678 s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg), diagram, faksimil, kartor (vissa i färg), tabeller. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Aningen snedläst, omslaget lätt nött vid rygghuvudet samt med smärre veck och 2 små lagade revor.
Odencrants, Arvid:  Fotografi och fotogrammetri. Bildtagning, bildläsning och bildmätning. [ref 70663]    150:-
    Militärlitteraturföreningens förlag 1929. 208 s. + 8 planschblad. Med 80 figurer i texten. Häftad. Liten mörk fläck på främre omslag. (Militärlitteraturföreningen 154)
Olsson, Kenth:  Catalinaaffären. Nytt ljus över svenskarnas försvinnande. [ref 51206]    100:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1987. 144 s. Illustrerad med fotografier, kartor och andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Övre pärmhörnen något stötta och skavda, annars ett bra ex.
Orrheim, Olof, m.fl. (red.):  Kungl. Jämtlands fältjägarregemente 1646-1946. Minnesskrift utgiven i anledning av regementets 300-årsjubileum. [ref 76383]    125:-
    Almqvist & Wiksell 1946. 98, (5) s. + 32 sidor reklam. Rikt illustrerad. Limhäftad.
Osten-Sacken und von Rhein, Julius Ottomar Hermann von der:  Deutschlands Armee in feldgrauer Kriegs- und Friedens-Uniform. Mit 32 farbigen Tafeln und Text-Abbildungen gezeichnet von Militärmaler Paul Casberg. Mit den amtlichen Bestimmungen und einem erläuternden Text. [ref 70229]    800:-
    P.M. Weber Verlag, Berlin, (1916). Oblong 4:o. 36 + (4) + (4) pp. + 32 colour plates in publisher's original portfolio. 1st edition. Publisher's decorated cloth portfolio. Portfolio with 4 inch piece missing from spine, spine ends bumped, boards slightly rubbed. Text booklet with 1 1/2 inch tear in front cover, pages slightly yellowed. One of the plates with a few minor creases along the edges, plates else in excellent condition.
   Copy complete with all colour plates, booklet and appendices.
Pfeil, Richard Graf von:  En tysk officers minnen från rysk-turkiska kriget 1877-1878. Öfversättning af A.M.T.E. Wester. [ref 74705]    110:-
    Norstedts 1893. Liten 8:o. 241, (1) s. Illustrerad med karta. Privatbundet mjukt klotband.
Piekalkiewicz, Janusz:  Spione, Agenten, Soldaten. Geheime Kommandos im Zweiten Weltkrieg. [ref 79652]    200:-
    Herbig, München, 1991. Large 8vo. 528 pp. Illustrated throughout. 3rd edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
Rehnberg, Mats:  Vad skall vi göra med de blanka gevär. Femton kapitel ur soldaternas liv. [ref 47282]    170:-
    Nordiska museet 1967. 315, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Vackert exlibris.
Rhodes, Richard:  Det sista vapnet. Hur atombomben kom till. Översättning av Lennart Edberg. [ref 9162]    200:-
    Hammarström & Åberg 1990. 714 s. + 42 planschsidor med 128 fotografier. Diagram i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagade revor.
Rosander, Lars:  Sveriges fältmarskalkar. Svenska fältherrar från Vasa till Bernadotte. [ref 80812]    225:-
    Historiska Media, Lund, 2003. 455 s. Illustrerad med porträtt och kartor. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Runnberg, Bertil (huvudred.):  Fortifikationen 350 år. 1635-1985. Vetenskaplig rådgivare: Sten Carlsson. [ref 14355]    300:-
    Fortifikationskåren, Stockholm, 1986. Stor 8:o. 460 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med slitet skyddsomslag.
Ryan, Chris:  Den ende som kom undan. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 63473]    135:-
    Forum 1997. 259, (2) s. + 8 planschsidor i färg. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med rester av prislapp samt ett riss i nedre kanten.
   Behandlar Kuwaitkriget. Här berättar en av kommandosoldaterna i styrka Bravo Två Noll om sin kamp för livet - ensam bakom fiendelinjerna i Irak.
Samling af författningar, kongl. bref, generalorder m.m. rörande landtförsvaret, utgifna under år 1881 & 1882:  Bihang till Kongl. Krigsvetenskapsakademiens tidskrift. [ref 71521]    125:-
    Norstedts 1881-1882. XXXII, 253 + XXXII, 228 s. + 2 utvikbara tabeller. Halvklotband med marmorerade pärmar. Något nött band, ryggen blekt, lätt fläckad och något fransig upptill. Inlagorna i mycket bra skick. 2 samlingar i 1 volym.
Samling af författningar, kongl. bref, generalorder m.m. rörande landtförsvaret, utgifna under år 1883 & 1884:  Bihang till Kongl. Krigsvetenskapsakademiens tidskrift. [ref 71523]    150:-
    Norstedts 1883-1884. XXXII, 243 + XXIX, 199 s. + 4 utvikbara tabeller. Halvklotband med marmorerade pärmar. Band och inlagor i mycket bra skick. 2 samlingar i 1 volym.
Samling af författningar, kongl. bref, generalorder m.m. rörande landtförsvaret, utgifna under år 1887 & 1888:  Bihang till Kongl. Krigsvetenskapsakademiens tidskrift. [ref 71524]    150:-
    Norstedts 1887-1888. LXXVII, 240 + LXIII, 308 s. + 6 utvikbara tabeller. Halvklotband med marmorerade pärmar. Ryggen blekt, inlagorna i mycket bra skick. 2 samlingar i 1 volym.
Samling af författningar, kongl. bref, generalorder m.m. rörande landtförsvaret, utgifna under år 1889-1890:  Bihang till Kongl. Krigsvetenskapsakademiens tidskrift. [ref 71526]    140:-
    Norstedts 1889-1891. XLI, 252 + XLIII, 245, (1) s. + 4 utvikbara tabeller. Halvklotband med marmorerade pärmar. Ryggen lätt nött, inlagorna i mycket bra skick. Ett pärmhörn stukat. 2 samlingar i 1 volym.
Sarvanto, Jorma:  Stridsflygare under Karelens himmel. Översättning från finskan av Mary Numelin. [ref 76277]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstahammar, 2005. 213 s. Rikt illustrerad. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnstämpel och kort tillskrift på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
Schell, Jonathan:  Jordens öde. En bok om människans framtid. Översättning av Ingela Sjölander. [ref 25362]    75:-
    Bonniers 1982. 252, (1) s. Limhäftad. Etikett på blank sida längst bak.
Schulman, Hugo:  Minnen från fälttåget i Turkiet åren 1877-1878. [ref 74707]    175:-
    Svenska Litteratursällskapets i Finland förlag, Helsingfors / Ejnar Munksgaard förlag, København, 1955. 177 s. + 8 planscher (varav 2 kartor). Häftad. Lite naggat och nött ex. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finland, 352)
Schwarzkopf, General H. Norman:  It Doesn't Take a Hero. The Autobiography. Written with Peter Petre. [ref 76980]    140:-
    Linda Grey / Bantam Books, New York, 1992. Large 8vo. XII, (2), 530 pp. + 32 pages of photographs. Maps in the text. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. A few pages (including plates) with light moisture to outer edges, else fine.
Schwerin, Philip von:  I fält med turkarne. Minnen från Balkankriget. [ref 75791]    300:-
    Gebers 1913. Stor 8:o. (2), 210, (2) s. Illustrerad med en öfversiktskarta, flera bataljskisser samt 118 illustrationer, däribland 14 helsidor, efter orginalfotografier af kapten V. Unander, friherre Binder von Kriegelstein, fotograf C. Berggren och författaren. Privatbundet halvklotband. Ryggen lätt blekt, aningen skavda kanter. Exlibris.
Seth, Ronald:  Den osynlige fienden. Hur spioner arbeta – hur de avslöjas. Översättare: Gustaf Rudebeck. [ref 66054]    150:-
    Hökerbergs 1958. 285, (3) s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Aningen blekt rygg med fläck upptill samt ett litet stickhål på bakre pärmen.
Skeppsgossekåren 1685-1939:  Ett minnesverk. [ref 78404]    450:-
    Bokförlags-A.-B. Union, Stockholm, 1940. 4:o. 486 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Pärmarna obetydligt blekta, litet riss i rygghuvudet. A.G. Mörners exlibris på klistrade försättsbladet.
   Numrerad upplaga. Detta ex uppbär nr 33 och är "tryckt för Kommendören Greve A.G. Mörner".
Skillius, Enar:  Mo härads kompani. Ett västsmåländskt indelt kompani genom 200 år. [ref 80472]    250:-
    Jönköpings läns museum, 1994. 299 s. Illustrerad med kartor, fotografier och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Småländska kulturbilder / Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund och Stiftelsen Jönköpings läns museum)
Slaget vid Jankow 1645 24/2 1945:  Minnesskrift utarbetad och utgiven av Försvarsstabens krigshistoriska avdelning. [ref 38209]    150:-
    Stockholm 1945. 4:o. 156, (3) s. + 2 utvikbara kartor. Illustrationer i texten. Häftad. Snedläst. Omslagen något ojämnt gulnade samt med smärre riss och veck. Namnteckning på smutstitelbladet. (Militärlitteraturföreningen nr 192)
Smedberg, Marco:  Krigföring från Austerlitz till Bagdad. [ref 80915]    165:-
    Historiska Media 2005. 447 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Om stridens grunder. Från Waterloo till kryssningsrobotar. [ref 70576]    200:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1994. Liten 4:o. 253, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor i svartvitt och färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Stenhammar, Waldemar:  Andra Livgrenadjärregementet 1816-1927. [ref 1458]    250:-
    Linköping 1933. Liten 4:o. 330 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Tillskrift på titelbladet.
  –  :  Livgrenadjärregementets rusthållsdivision 1791-1816. [ref 26056]    800:-
    Östgöta Correspondentens Boktryckeri, Linköping, 1932. Stor 8:o. 287 s. + 19 planschblad. Tryckt i 100 numrerade ex varav detta är nr 53. Privatbundet halvfranskt band med ryggdekor. Tillskrift på försättsbladet samt en del understrykningar med blyerts i texten. Mycket lätt skavd rygg. Exlibris: Gösta Klemming och Christopher von Warnstedt.
Stjernswärd, Hodder:  Balaklavasyndromet. [ref 64824]    175:-
    Probus 2001. Tvär 8:o. 166 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Två kavallerister från Sveriges stormaktstid. [ref 78086]    100:-
    Probus, Stockholm, 1996. 88 s. Tämligen rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, annars fint ex.
Ström, Carl Petter:  Utkast till Helsinglands och Helsinge kongl. regementes krigs-historia. [ref 75121]    1800:-
    Jon Ad. Walldén, Stockholm, 1828. Liten 8:o. (6), 268, (3) s. Originalupplaga. Något senare halvfranskt band med ryggdekor (sent 1800-tal?). Lite skavt band med blekt rygg. Inlagan mycket lätt åldersfläckad.
   En av de äldsta regementshistorierna.
Suchtelen, Paul van:  Kriget emellan Sverige och Ryssland, åren 1808 och 1809. [ref 77433]    1200:-
    P.A. Norstedt & Söner 1836. 244, 88 s. Andra öfwersedda upplagan. Samtida halvfranskt band med guldornerad och blindpressad rygg samt sprängda snitt. Ryggen tämligen hårt nött, rygghuvud och fot med några smärre riss, ett par längre sprickor i främre och bakre falsen. Pärmhörnen något stukade. Pappersförlust i nedre hörnet sidan 97-98. Med 6 tabeller varav 5 utvikbara; decimeterlång reva i tabell 3. 1 utvikbar graverad karta, delvis missfärgad och svagt lagerfläckad, reva om ca 5 cm.
   Komplett.
Sundberg, Ulf:  Svenska krig 1521-1814. [ref 70647]    225:-
    Hjalmarson & Högberg, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 457, (1) s. Illustrerad med kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på skyddsomslagets baksida, i övrigt ett fint ex.
Sundelin, Anders:  Fallet Wennerström. [ref 70433]    150:-
    Norstedts 1999. 400 s. Sparsamt illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med litet riss.
Svensk Militär Tidskrift:  Andra årgången. 1913. [ref 68802]    150:-
    Norstedts 1913. X, 528 s. Illustrerad. Privatbundet klotband. Exlibris.
  –  :  Första årgången. 1911–1912. [ref 68801]    150:-
    Norstedts 1912. XII, 498 s. Illustrerad. Privatbundet klotband. Exlibris.
  –  :  Tredje årgången. 1914. [ref 68803]    150:-
    Norstedts 1914. XI, 544 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Mycket lätt fläckade pärmar. Biblioteks- och utgallringsstämplar.
Svenska Krigsmanna Sällskapets handlingar:  År 1800. Förra och sednare häftet. + År 1801. Förra och [sednare häftet]. [ref 75839]    850:-
    Carl Deleen och J.G. Forsgren resp. Carl Delén, Stockholm, 1800, 1802. Liten 8:o. 96, (1), (1 blank) + (6), 99-196, (6) + 1 utvikbar tabell + 1 utvikbar plansch; + (91), (1 blank) + 93-203, (1) s. Samtida halvfranskt band. Något nött band. Inlagan något vågig (bucklig). För- och eftersättsblad åldersfläckade i hörnen. Två årgångar sammanbundna i en volym.
  –  :  År 1802. + År 1803. + År 1804. [ref 75840]    1000:-
    Carl Delén, Stockholm, 1812, 1805. Liten 8:o. 192 s. + 1 tabell; + 174, (2) + 2 utvikbara planscher; + (2), 149, (1) + 7, (1) + 3-15, (1 blank) s. + 2 utvikbara planscher. År 1802 och 1803 i 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band. Lätt nött. Ryggen något blekt och lite fläckig. För- och eftersättsblad med åldersfläckar i hörnen. Gammal namnteckning på försättsbladet. Inlagan i mycket bra skick.
   3 årgångar i en volym.
Tarras-Wahlberg, B.A.:  Fästningar och fästningskrig. En orienterande framställning för officerare af alla truppslag. [ref 76777]    250:-
    Militärlitteraturföreningens förlag, Stockholm, 1907. 181 s. Med 5 figurer i texten. Privatbundet skinnryggsband med text på främre pärmen "Premium till Kustartellerikadetten vid Flottans Kadettkår N:r 202....". Bandet med några små fläckar. (Militärlitteraturföreningen 99)
Thayer, George:  Kriget som affär. Den internationella vapenhandeln. Översättning av Sven Bergström. [ref 51273]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 365, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött, naggat och med smärre revor.
Thorson, Ivan (red.):  Svenska artilleriet förr och nu. En överblick sammanställd och utgiven genom Artilleri-tidskrift. [ref 41241]    140:-
    Artilleri-Tidskrift, Stockholm, 1944. Stor 8:o. 288, (1) s. + 2 kartor (varav 1 utvikbar). Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i texten. Förlagets dekorerade pappband. Lätt blekt och obetydligt nött rygg.
Tillberg, Peter - Svartheden, Joakim - Engstedt, Danuta Janina (utg.):  Uppdrag utland. Militära exempel från internationella uppdrag. [ref 5258]    150:-
    Institutionen för ledarskap och management, Försvarshögskolan, 2007. 132 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Tingsten, Lars:  Huvuddragen av Sveriges politik och krigföring i Tyskland efter Gustav II Adolfs död till och med sommaren 1635. [ref 20083]    150:-
    Militärlitteraturföreningens Förlag, Stockholm, 1930. 215 s. Illustrerad med kartor. Häftad. Hörnen lätt stukade, främre omslag lätt naggat i övre hörnet, annars gott skick.
Ulfving, Lars:  Den stora maskeraden. Sovjetrysk militär vilseledning sett i ett historiskt perspektiv. [ref 61989]    80:-
    Stockholm, Försvarshögskolan, Operativa institutionen, 2000. 110 s. Illustrerad. [Ny, utökad upplaga]. Limhäftad. (Försvarshögskolans Acta C8)
  –  :  Överraskning och vilseledning. Sovjetiska och ryska vilseledningsprinciper i krig och fred. [ref 78783]    90:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstavik, 2006. 159 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Vachée, [Jean Baptiste M.E.]:  Napoleon i fält. [ref 79247]    150:-
    Gebers 1915. XI, 228 s. Trevligt, samtida halvfranskt band med marmorerade pärmpapper, sparsamt guldornerad rygg och 3 upphöjda bind. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen med några mindre fläckar, inlagans första sidor med några små fläckar i marginalen.
Waernberg, Jan:  Flygoperation Balchen. Amerikanska flygningar i Sverige 1944-1945. [ref 80184]    100:-
    Svensk Flyghistorisk Förening och Norrbottens Flygflottilj, Stockholm, 1995. 80 s. Fotoillustrerad. Häftad. Gott skick.
Wallerfelt, Bengt:  Si vis pacem - para bellum. Svensk säkerhetspolitik och krigsplanering 1945-1975. [ref 66914]    160:-
    Probus, Stockholm, 1999. 214 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med smärre stötskada i nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
Warberg, Carl (utg.):  Tjenstgöringsreglementet för armén. 1898 års upplaga. [ref 71141]    125:-
    Norstedts 1898. XVII, 490 s. Halvfranskt band. Något nött och ojämn rygg, bakre innerfalsen skadad.
Waxberg, Henry:  Hästen i det karolinska rytteriet. Studier i det indelta rytteriets hästhållning. [ref 20272]    150:-
    LT:s förlag 1973. 204, (1) s. + 8 fotografiska planschblad. Illustrerad med tabeller. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet, eftersättsbladet med inklistrat tidningsurklipp. Skyddsomslaget med lätta skrapmärken samt en lagad reva.
Wegener, Edward:  Moskaus Offensive zur See. Eine Untersuchung der seestragegischen Rolle der sowjetischen Marinestreitkräfte im Ost-West-Konflikt. [ref 65532]    80:-
    MOV-Verlag, Bonn-Bad Godesberg, 1972. 127, (1) pp. Mit 7 Zeichnungen un 12 Abbildungen. Publisher's illustrated stiff boards. Spine slightly worn.
Weir, William:  50 Battles that Changed the World. [ref 77450]    120:-
    Bounty Books, London, 2006. Small 4to. 320 pp. Illustrated. Publisher's decorated boards dust-jacket. Nice copy.
Wennberg, Kåa:  Anders Wåhlberg, arvprinsarnas pistolsmed. [ref 52406]    85:-
    Eget förlag, [Saltsjö-Boo], 1993. 56 s. Rikt illustrerad. Häftad. Bakre omslag lätt skamfilat, annars ett bra ex.
  –  :  European Firearms in Swedish Castles. [ref 13897]    195:-
    [K. Wennberg], [Saltsjö-Boo, Sweden] 1986. Small 4to. 156 pp. Illustrated throughout with photograps (some in colour) by Jan-Ivar Andersson. Publisher's pictorial boards. Inscribed by the author.
Wennerström, Thorsten:  Stockholms Stads Borgargarde genom tiderna. En kulturskildring. [ref 39931]    200:-
    Victor Pettersons bokbinderi, Stockholm, 1937. Liten 4:o. 260, (3) s. + 10 planschblad i färg. Rikligt med Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Lätt skavd.
Widén, Albin:  Underbefälets historia. Minnesskrift. [ref 72858]    100:-
    [Underbefälsförbundet], Stockholm, 1938. 415 s. Illustrerad. Dekorerat originalklotband. Pärmarna lätt fläckade, den främre även något skev. Lätt stukning vid rygghuvudet. Inlagans nedre hörn med en genomgående liten fuktskada.
Villstrand, Nils Erik:  Anpassning eller protest. Lokalsamhället inför utskrivningarna av fotfolk till den svenska krigsmakten 1620-1679. [ref 33277]    150:-
    Åbo Akademis förlag, Åbo, 1992. XII, 363 s. Sparsamt illustrerad med kartor. Häftad. Något snedläst, rygghuvudet lätt stött, i övrigt ett fint ex.
   Akademisk avhandling.
[Wrangel, Fredrik]:  Kriget emellan Ryssland och Turkiet. Försök till krigshistorisk skildring af en svensk officer. Senare afdelningen: Österländska kriget. [ref 78535]    750:-
    Adolf Bonniers Förlag, Stockholm, 1854, 1857. 228, (2),242, LX, (2) s. Med 3 utvikbara kartor samt några kartor i texten. Nära samtida halvfranskt band med sparsamt blindpressad och guldornerad rygg. Pärmarna med vissa skrapmärken, pärmhörnen något stukade. Främre falsen med ett par centimeterlånga sprickor, bakre falsen med spricka om ca 3 cm vid rygghuvudet. En av kartorna med reva om ca 6 cm.
   Arbetets 2 delar sammanbundna i 1 volym.
Wrangel, Herman:  Kriget i Östersjön 1719-1721. Med förord av Jan Glete. [ref 75588]    250:-
    Marinlitteraturföreningen, Karlskrona, 2007. XXII, (4), 466, (1 blank), (7) s. Illusterad med kartor samt tabeller. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Forum Navales skriftserie nr 21)
Wright, Peter - Greengrass, Paul:  Spycatcher – "Spionfångaren". Den nakna sanningen om brittiskt kontraspionage. Översättning: Karin Malmsjö. [ref 78858]    125:-
    Norstedts 1988. 431, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. 2:a upplagan. Limhäftad. Omslagen med ett fåtal obetydliga skrapmärken.
   En självbiografi av Peter Wright, f.d. biträdande chef på MI5.
Zetterberg, Kent - Åselius, Gunnar (red.):  Historia, krig och statskonst. En vänbok till Klaus-Richard Böhme. [ref 65888]    200:-
    Probus, Stockholm, 2000. Stor 8:o. 412 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Zetterberg, Kent (red.):  Hotet från öster. Tre studier om svensk säkerhetspolitik, krigsplanering och strategi i det kalla krigets första fas 1945-1958. [ref 78330]    125:-
    Försvarshögskolan, Strategiska Institutionen, Stockholm, 1997. 206 s. Illustrerad med kartor och fotografier. Limhäftad. Inlagan med något enstaka veck, annars fint ex. (Försvarshögskolans Acta B5)
Zetterling, Niklas:  Blixtkrig! 1939-1941. [ref 80758]    150:-
    Prisma 2008. 339, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ågren, Sven:  Karl XI:s indelningsverk för armén. Bidrag till dess historia åren 1679-1697. [ref 80542]    150:-
    Wretmans Boktryckeri, Uppsala, 1922. XVI, 205 s. Häftad. Tämligen kraftigt snedläst, ryggfoten med ett par mindre revor. Dedikation från författaren på främre omslaget.
   Akademisk avhandling.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS