logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Dramatik  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Aischylos:  Fyra sorgespel. De skyddssökande - Perserna - De sju mot Thebe - Den fjättrade Prometheus. Tolkade av Emil Zilliacus. [ref 15503]    175:-
    Gebers 1948. 306, (1) s. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt samt främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Fyra sorgespel: De skyddssökande. – Perserna. – De sju mot Thebe. – Den fjättrade Prometheus. Tolkade av Emil Zilliacus. [ref 74007]    100:-
    Gebers 1948. 306, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen hårt missfärgad och lite stukad nedtill, omslagen ojämnt blekta. Svag röklukt. Anteckningar på smutstitelbladets baksida.
  –  :  Orestien. (Agamemnon - Gravoffret - Eumeniderna). [Trilogi]. Tolkning av Emil Zilliacus. [ref 32241]    80:-
    Gebers 1970. Liten 8:o. 261 s. Pocket. Ryggen med läsränder, inlagan med ett fåtal marginalanteckningar.
Alfredson, Hans - Danielsson, Tage:  Å vilken härlig fred! AB Svenska Ords beredskapsrevy 1966. [ref 69952]    90:-
    Bonniers / Wahlström & Widstrand 1967. 125, (2) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Något sned rygg.
Anderberg, Bengt:  Dantes inferno. [ref 6762]    80:-
    Zindermans, Göteborg, 1961. 55, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag något skadat i nedre kanten. (Svensk samtidsdramatik 3)
Anderberg, Bengt - Arnér, Sivar - Falkås, Gunnar - Höijer, Björn-Erik - Josephson, Erland - Mattson, Olle:  Svenska radiopjäser 1952. Författarpresentationer av Claes Hoogland. [ref 20978]    90:-
    Radiotjänst, Stockholm 1952. 227 s. Häftad. Ouppskuren.
Anouilh, Jean:  Eurydike. Tragedi. Översättning: Gustav Bjurström och Tuve-Ambjörn Nyström. [ref 52102]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1948. Liten 8:o. 148, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen samt omslagens innersidor något missfärgade. Främre omslag med ett litet jack i övre kanten, ryggen lätt stött nedtill. (Kokardserien)
  –  :  Ornifle eller Luftgästen. Komedi i fem akter. Svensk översättning av Erik Lindegren. [ref 32315]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 170, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något missfärgad, främre omslag med lagning i övre kanten. (Kokardserien)
Aristofanes:  Två komedier. Fåglarna. Lysistrate. Tolkade av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. [ref 46182]    125:-
    Gebers 1954. 293, (1) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med främre omslaget medbundet. Främre pärmen lätt blekt, bakre pärmen svagt buktande.
Aspenström, Werner:  Teater. I. [ref 43205]    100:-
    Bonniers 1959. 131, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag lätt stukat i ytterkant och lite naggat i nederkant, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Teater. II. [ref 53422]    100:-
    Bonniers 1963. 162, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, inklistrad etikett på smutstitelbladet, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
Asteropherus, Magnus Olai:  En lustig comedia vid namn Tisbe. Efter den enda kända handskriften utgifven af Ernst Meyer. Med ordförklaringar af Ad. Noreen. [ref 11090]    200:-
    Föreningen för Bokhandtverk, Stockholm, 1909. XXIII, 151, (2) s. Föragets dekorerade halvpergamentband (G Hedberg). Det handgjorda papperet från Lessebo, marmorerat pärmpapper samt rött övre snitt. Ett fint ex i ett lite nött pappkassett.
Beckett, Samuel:  Alla dem som falla. – Krapps sista band. – Askglöd. Tre pjäser. Översättningar av Lill-Inger och Göran O. Eriksson. [ref 45691]    150:-
    Bonniers 1962. 100, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Delvis osprättad. Främre omslaget med ett par veck. (Panache-serien)
  –  :  Hörru Joe. TV-pjäs. [ref 74141]    200:-
    U.å. (1966). 12 s. inklusive omslagen. Klammerhäftad. Lite mörktonad runt snitten annars fin.
   I översättning av Lennart Lagerwall. Regi av Kurt-Olof Sundström och med Björn Berglund och Marianne Stjernqvist i rollerna. Ovanlig.
  –  :  I väntan på Godot. Pjäs i två akter. Översättning av Lill-Inger och Göran O. Eriksson. [ref 78198]    150:-
    Bonniers 1964. 114, (4) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade och solkade. (Panache-serien)
  –  :  Lyckans dar. - Ord och musik. Två pjäser. [ref 26403]    140:-
    Bonniers 1963. 68, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår. (Panache-serien)
  –  :  Slutspel. - Akt utan ord. [ref 38282]    175:-
    Bonniers 1958. 72, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex. (Panache-serien)
  –  :  Spel. Tre dialoger, fem pjäser, film. Översättningar av Jan Stolpe, Göran O. Eriksson och Magnus Hedlund. [ref 51718]    150:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 91, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen obetydligt solkade, i övrigt fint ex. (Panache-serien)
Behan, Brendan:  Den dödsdömde. En tragikomedi. Översättning Mario Grut. [ref 7597]    125:-
    Cavefors 1959. Liten 8:o. 94, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex.
  –  :  Gisslan. Översättning av Mario Grut. [ref 16723]    75:-
    Cavefors 1959. Liten 8:o. 95, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med lagad skada i nedre hörnet, det bakre med litet hörnveck upptill.
Benedictsson, Victoria (Ernst Ahlgren):  Skådespel och dagböcker. [ref 80207]    80:-
    Bonniers 1950. 199, (2) s. Häftad. Blindpressat exlibris på smutstitelbladet. (Skrifter i urval av Fredrik Böök nr 4)
Bergman, Hjalmar:  Dollar. Komedi i tre akter. [ref 10199]    110:-
    Bonniers 1926. 177 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Dollar. Komedi i tre akter. [ref 76899]    200:-
    Bonniers 1926. 177 s. Originalupplaga. Grönt gediget inbundet halvfranskt band med 3 upphöjda bind samt ryggdekor. Övre guldsnitt. (Hansfr. Frostells bokbinderi). Bägge omslagen medbundna. Något blekt rygg.
  –  :  Ett experiment. Komedi i tre akter. [ref 12670]    125:-
    Bonniers 1918. 162 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något blekt och lite småfläckig samt lätt stukad nedtill. Bakre omslag lite naggat invid falsen, annars ett bra ouppskuret ex.
  –  :  Hans nåds maîtresse. Komedi i tre akter. Med en inledning av Sverker R. Ek. [ref 18548]    75:-
    Bonniers 1964. 77, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Litet märke efter prislapp på omslagets baksida.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Maria, Jesu moder. Drama. [ref 27104]    200:-
    Bonniers 1905. Liten 8:o. 151 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren.
   Debutboken.
  –  :  Marionettspel: Dödens arlekin. – En skugga. – Herr Sleeman kommer. [ref 52105]    80:-
    Bonniers 1931. 229 s. Häftad. Ryggen mörktonad, omslagen lätt gulnade i kanterna, det bakre även med en brun rand nedtill. (Skrifter. Serie IV)
  –  :  Parisina. Skådespel i tre akter. [ref 32668]    125:-
    Bonniers 1915. 107 s. Originalupplaga. Häftad. Obetydlig fläck på främre omslag, annars ett fint ex.
  –  :  "Patrasket". Komedi i tre akter. [ref 32739]    75:-
    Bonniers 1928. 134 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något nött, bakre omslag med ett litet riss i övre kanten och veck i nedre hörnet med tejpremsa på insidan.
  –  :  Swedenhielms. Komedi i fyra akter. Med inledning, förklaringar och arbetsuppgifter av Helge Gullberg. [ref 12669]    75:-
    Svenska Bokförlaget / Bonniers 1951. (2), 163, (1) s. + 1 plansch. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen lite ojämnt blekta, liten fläck på det främre. Namnteckning på titelbladet övermålad med tippex, dock med genomslag på baksidan.
  –  :  Ungdomsdramatik. Förord och kommentarer av Johannes Edfelt. [ref 8049]    75:-
    Bonniers 1949. 394, (3) s. Häftad. Ryggen mörktonad, omslagen delvis lätt naggade. Till större delen ouppskuren. (Samlade skrifter 2)
Bergman, Ingmar:  Höstsonaten. [ref 20376]    175:-
    PAN/Norstedts 1978. Liten 8:o. 97, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. Ryggen lätt nött, inlagan något gulnad i marginalen. (En PAN-bok)
Brecht, Bertolt:  Exil & Sezuan & Cigarrer. Urval och översättning: Ulf Peter Hallberg. [ref 79709]    150:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2002. 320 s. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst, ryggfoten något stukad.
   Innehåller utöver självbiografiska anteckningar också Den goda människan från Sezuan, samt essäer om Brecht av bland andra Heiner Müller.
  –  :  Fem dramer: Tolvskillingsoperan. - Galileis liv.- Mor Courage och hennes barn. - Herr Puntila och hans dräng Matti. - Den goda människan i Sezuan. Översättningar av Curt Berg, Erwin Leiser, Herbert Grevenius, Brita och Johannes Edfelt, Alf Henrikson och Ebbe Linde. [ref 13396]    200:-
    Bonniers 1968. 367, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med några små skrapmärken och veck, i övrigt gott skick.
   Boken har redigerats av Herbert Grevenius och till varje pjäs har han även skrivit en inledning.
  –  :  Flyktingsamtal. [ref 14099]    75:-
    Aldus 1974. 149, (3) s. + förlagsreklam. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Recensionsstämpel. (Delfinserien 490)
  –  :  Mor Courage och hennes barn. - Den kaukasiska kritcirkeln. [ref 28868]    110:-
    Natur och Kultur 1991. 263, (1) s. Ny omarbetad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Sex dramer. Baal, Staden Mahagonnys uppgång och fall, Heliga Johanna från slakthusen, Fru Carrars gevär, Svejk i andra världskriget, Den kaukasiska kritcirkeln. Översättning: Per Erik Wahlund. [ref 79708]    200:-
    Bonniers 1970. 329, (1) s. Häftad. Omslagen med några smärre skrapmärken och veck.
  –  :  Två skådespel: Mor Courage och hennes barn. En krönika från trettioåriga kriget. – Den kaukasiska kritcirkeln. Översättning av Brita och Johannes Edfelt. [ref 46199]    120:-
    LT:s förlag 1955. 207, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. En liten obetydlig fläck på främre omslag, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
Breitholtz, Lennart (urval och översättning):  Litteraturens klassiker. 5: Medeltidens litteratur. [Lyrik, dramatik m.m.] Redigerad av Karl-Ivar Hildeman. [ref 53880]    80:-
    Almqvist & Wiksell 1966. 295, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen med ett veck, i övrigt gott skick.
Brodsky, Joseph:  Marmor. Skådespel i tre akter. Översättning från ryskan och engelskan: Bengt Jangfeldt. [ref 27212]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1987. Liten 8:o. 148 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Brunius, Palle (red.):  Romantiska dramer. 1-2. Pjäsbok till Radioteaterns huvudserie 1962–1963. [ref 26707]    100:-
    Sveriges Radio, Stockholm 1962. Liten 8:o. 145, (1) + 170, (1) s. Häftade. Tillskrift på titelbladen och exlibris på främre omslagets insida. 2 volymer (volym 1 med svaga vattenfläckar på ryggen).
   Innehåll i del 1: "Aladdin eller Den underbara lampan" av Adam Oehlenschläger, "Penthesilea" av Heinrich von Kleist och "Kain" av Lord Byron. – Innehåll i del 2: "Fantasio" av Alfred de Musset, "Dantons död" av Georg Büchner, "Lycksalighetens ö. Fjärde äventyret: Hemkomsten" av Per Daniel Amadeus Atterbom och "Amorina" av Carl Jonas Love Almqvist.
Böök, Fredrik - Hallström, Per - Lamm, Martin (red.):  Det indiska dramat: Den lilla lervagnen. - Urvasî och hennes hjälte. - Sakuntalâ. [ref 62367]    100:-
    Bonniers 1927. Liten 8:o. 367, (1) s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Ryggen något blekt. (Världslitteraturen)
Claudel, Paul:  När dagen vänder. Skådespel i tre akter. Svensk tolkning av Erik Lindegren. [ref 31218]    100:-
    Bonniers 1955. Liten 8:o. 126, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad, bakre omslag aningen solkat och med svagt veck. (Panache-serien)
Creutz, Gustaf Philip - Gyllenborg, Gustaf Fredrik:  Vitterhetsarbeten af Creutz och Gyllenborg. Sednare vitterhetsarbeten af Gyllenborg. Oder. Inträdestal. Fabler. Theater-stycken af Gyllenborg. Utgörande tredje delen af des til trycket befordrade Arbeten. [ref 14938]    1200:-
    Johan A. Carlbohm, Stockholm, 1795, 1797. (8), 252, (8), 232 + (6), 333, (1) s. 1:a upplagan. Samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar, röda ryggtiteletiketter, sprängda snitt, och fem upphöjda bind. Pärmar och ryggar med en del skrapmärken, pärmhörnen delvis något stukade. För och eftersättsblad något fläckade, samtida namnteckning samt diskret tillskrift på försättsbladen. Del 1 med liten fläck i marginalen på sidorna 1-62, samt ett par naggar vid rygghuvudet.
   3 arbeten sammanbundna i 2 volymer. Komplett.
Dagerman, Stig:  Den yttersta dagen. [ref 8619]    75:-
    Zindermans 1962. 98, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Häftad. Fint ex. (Svensk samtidsdramatik)
  –  :  Den yttersta dagen. Radiopjäs. Inledning av Claes Hoogland. [ref 76176]    80:-
    Bonniers 1952. Liten 8:o. 93, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lite ojämnt blekta. Inklistrat tidningsurklipp och tillskrift på främre omslagets insida samt mindre missfärgning och namnteckning med datering på titelbladet. Veck på ett antal blad i början. (Radiotjänsts teaterbibliotek 112)
  –  :  Dramer om dömda: Den dödsdömde. Skuggan av Mart. [ref 10350]    250:-
    Norstedts 1948. 255 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslagen obetydligt blekta och med ett par smärre veck.
  –  :  Judasdramer: Streber. - Ingen går fri. [ref 65028]    275:-
    Norstedts 1949. 331, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Ett kort lodrätt sträck på främre omslaget.
[Dahlgren, F.A.]:  Wermländingarne. Sorglustigt tal- sång- och dansspel i två afdelningar och sex indelningar. Uppfördt på Kongl. Theatern första gången den 27 Mars 1846. [ref 24427]    150:-
    Bonniers 1863. Liten 8:o. 96 s. 2:a upplagan. Häftad. Sned och småskadad rygg, omslagen lätt naggade, det främre saknar övre hörnet. Ett par små bruna fläckar på på titelbladet har färgat av mot främre omslag och de första textbladen, annars ren och fin inlaga. (Svenska Theatern N:o 137)
Ehnmark, Anders - Enquist, Per Olov:  Protagoras sats. På spaning efter det politiska förnuftet. [ref 76262]    110:-
    Norstedts 1987. 408, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par små riss.
   Innehåller politisk satir i formerna av prosa och dramatik.
Eliot, T.S.:  Cocktailpartyt. I svensk tolkning av Erik Lindegren. + Sweeney Agonistes. I svensk tolkning av Erik Lindegren och Erik Mesterton. [ref 6211]    80:-
    Bonniers 1950. 215, (1) s. Häftad. Rygg och bakre omslag ojämnt gulnade, bakre omslag samt de sista bladen med veck.
  –  :  Mordet i katedralen. Översättning av Erik Lindegren och Karl Vennberg. [ref 28950]    100:-
    Bonniers 1948. 97 s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt fint ex.
  –  :  Offentlig person. (The Elder Statesman). Översättning av Birgitta Hammar. [ref 31528]    100:-
    Bonniers 1960. 123, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Förlagsstämpel på bakre omslaget, namnteckning och årtal på smutstitelbladet. (Panache-serien)
  –  :  Privatsekreteraren. [ref 33646]    120:-
    Bonniers 1954. 175, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget endast svagt gulnat samt med ett par små veck. (Panache-serien)
  –  :  Släktmötet. Till svenska av Caleb J. Anderson och Karl Vennberg. [ref 72188]    85:-
    Bonniers 1948. 133, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Mycket lätt skavd med skavd recensionstämpel på främre omslaget. (Panache-serien)
Enckell, Rabbe:  Iokasta. [ref 21417]    100:-
    Söderströms, Helsingfors, 1939. 61 s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad rygg, bakre falsen lätt nött och bakre omslagets kanter lite gulnade.
Euripides:  Alkestis. Tolkad av Hjalmar Gullberg. [ref 64053]    80:-
    Gebers 1933. 113 s. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck, omslagen lätt kantstötta, det främre med fläck i ytterkanten och det bakre något naggat.
  –  :  De fenikiska kvinnorna. De skyddssökande. Översättning av Tord Baeckström. [ref 78748]    75:-
    Forum 1970. Liten 8:o. 138, (1) s. Pocket. Fint ex.
  –  :  Kyklopen. Översatt i originalets versmått av Björn Collinder. [ref 24823]    80:-
    Natur och Kultur 1955. 73, (1) s. Illustrerad av Per Engström. Häftad med flikomslag. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Orestes. - Backanterna. Översättning från grekiska originalen av Tord Bæckström. [ref 76147]    100:-
    Forum 1958. Liten 8:o. 169 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen mörktonad. Försättsbladet och intilliggande blanka blad något missfärgade och lätt ytskadade. Även eftersättsbladet med lätt missfärgning. (Forumbiblioteket 99)
Fo, Dario:  Dario Fo x 4. Översättning av Anna och Carlo Barsotti. [ref 75230]    110:-
    Bonniers 1997. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Maggördel "Nobelpriset". Fint ex.
   Innehåller: Målarna känner ingen längtan - Inte alla tjuvar kommer för att stjäla - Lik till salu - Den nakne mannen och mannen i frack.
  –  :  Tjuvar, lik och fala quinnor. Fem enaktare. I översättning av Bertil Bodén. [ref 50247]    150:-
    Bonniers 1963. 201, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslaget med liten klisterlapp i nedre marginalen, i övrigt gott skick.
García Lorca, Federico:  Kvinnodramerna: Blodsbröllop. - Yerma. - Bernardas hus. Översättning: Jens Nordenhök. [ref 79815]    150:-
    Bokförlaget Tranan, Stockholm, 2009. 303 s. [Ny utgåva i ny översättning]. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Goethe, Johann Wolfgang von:  Den unge Werthers lidanden. - Götz von Berlichingen. - Ifigenia på Tauris. [ref 7454]    150:-
    Bonniers 1926. 306, (1) s. Förlagets halvfranska band. Ryggfoten med ett par obetydliga skrapmärken, i övrigt ett fint ex. (Världslitteraturen)
  –  :  Dikter. - Faust. - Hermann och Dorothea. [ref 7452]    125:-
    Bonniers 1926. (4), 326 s. Illustrerad med 1 porträtt. Förlagets halvfranska band. Namnteckning på fria försättsbladet, ryggen med ett par små fläckar. (Världslitteraturen)
  –  :  Faust. 1-2. Översättning av Britt G. Hallqvist. [ref 75914]    120:-
    Forum 1960-1961. Liten 8:o. 197, (1) + 313, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med färgade snitt. Något mörktonade ryggar, skyddsomslagen saknas. 2 volymer. (Forumbiblioteket)
   Med kommentarer.
  –  :  Faust. Sorgespelets första del. [ref 78194]    85:-
    Forum 1956. 227 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något snedläst. Namnteckning på fria försättsbladet, för- och eftersättsblad något gulnade. (Forumbiblioteket 80)
  –  :  Götz von Berlichingen. - Egmont. - Ifigenia på Tauris. - Torquato Tasso. Översättning: Carl Björkman, Allan Bergstrand, Tor Hedberg. [ref 75687]    150:-
    Bonniers 1932. Liten 8:o. XXVII + 379, (1) s. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och marmorerat snitt. Ryggen lätt skavd. Exlibris. (Ingår i Goethes skrifter i urval under redaktion av Allan Bergstrand)
  –  :  Torquato Tasso. Ett skådespel i fem akter. Öfversatt af Oscar Fredrik. [ref 65971]    200:-
    Fritzes förlag, Stockholm, 1861. 134 s. Med 1 stålstick. Förlagets vackert dekorerade lila klotband. Mycket lätt nött med något blekt rygg. Svag bakre inre fals.
Gombrowicz, Witold:  Yvonne, prinsessa av Burgund - Vigseln - Operett. Tre pjäser. Översättning av Mira Teeman, Göran O. Eriksson, Jan Kunicki. [ref 49868]    200:-
    Bonniers 1968. 270, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Osprättad. Omslagen med ett fåtal obetydliga veck. (Panache-serien)
Grass, Günter:  Plebejerna repeterar upproret. Ett tyskt sorgespel. I tolkning av Per Erik Wahlund. [ref 33212]    100:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 111, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ouppskuren. (Panache-serien)
Gullberg, Hjalmar - Holmberg, Olle:  En anständig och ömklig comoedia. Skådespel i tre akter. Uppfört i Falsterbo en gång sommaren 1930. Prolog av Anders Österling. Musik av fru Anna Frank är för längesedan förflyktigad i tonhavet. [ref 11268]    90:-
    Sällskapet Bokvännerna 1984. 44, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex. (Bokvännens bibliotek 103 [i.e. 102])
Hagberg, Karl August:  Lope. Lope Félix de Vega Carpios lif och diktning. + Järnvattnet i Madrid. Skådespel i tre akter. [ref 26204]    100:-
    Stockholm, Norstedts, 1907. 231 s. + 1 porträtt. Halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Ryggen något blekt och lätt fläckad. Namnteckning på försättsbladet.
Hagberg, Knut:  Från Stenbrohult till Svensksund. Bilder från svenskt 1700-tal. [ref 15264]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1942. 206, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt nött och mörktonad, omslagen med bruksspår. Signerad dedikation från författaren på smutstitelbladet.
   Fyra krönikespel för radio sammanförda i en volym.
Ibsen, Henrik:  Brand. Översättning av Sigrid Elmblad. [ref 50184]    80:-
    Norstedts 1928. 283 s. 2:a upplagan. Häftad. Något nött.
  –  :  Bygmester Solness. Skuespil i tre akter. [ref 79216]    500:-
    Gyldendalske Boghandels Forlag, København 1892. Liten 8:o. (6), 220 s. Originalupplaga. Trevligt samtida halvklotband (Hedberg) med marmorerade pärmpapper och sparsamt guldornerad rygg. Exlibris på klistrade försättsbladet. Fint ex.
  –  :  Gengangere. Et familjedrama i tre akter. [ref 16474]    750:-
    Gyldendalske Boghandels Forlag, København, 1881. Liten 8:o. 164 s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band med förgylld ryggtitel, marmorerade snitt och 4 upphöjda bind. Omslagen ej medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ett par av pärmhörnen lätt stukade, pärmarna med ett par obetydliga skrapmärken. Sidan 143 med ett par små naggar i marginalen, inlagan i övrigt fin.
  –  :  Kejser og Galilæer. Et verdenhistorisk skuespil. 1-2 i en volym. [ref 76515]    200:-
    Gyldendalske Boghandel, Køpenhavn, 1892. Liten 8:o. 235 + 278 s. Fjerde oplag. Förlagets gröna vackert dekorerade klotband med marmorerat snitt. Rygghuvudet något skavt, i övrigt mycket lätt nött samt namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Kongs-emnerne. Historisk skuespil i fem akter. [ref 75387]    200:-
    Gyldendalske Boghandel, Køpenhavn, 1894. Liten 8:o. 239 s. Ottende udgave. Förlagets vackert dekorerade klotband med helt guldsnitt. Mycket lätt stött samt namnteckning på försättsbladet.
Se bild på boken
  –  :  Kongs-emnerne. Historisk skuespil i fem akter. Et Dukkehjem. Skuespil i tre akter. [ref 79270]    200:-
    Gyldendalske Boghandels Forlag, Køpenhavn, 1879, 1880. Liten 8:o. 238, 180 s. 5:e respektive 2:a upplagan. Lite nött samtida halvfranskt band med rödtintade snitt, sparsamt guldornerad rygg och 4 upphöjda bind. Exlibris på klistrade försättsbladet, namnteckning på fria försättsbladet. Något snedläst, pärmhörnen stukade, pärmar och rygg med en del skrapmärken.
   2 arbeten sammanbundna i 1 volym.
  –  :  Kærlighedens komedie. Komedie i tre akter. [ref 75386]    200:-
    Gyldendalske Boghandel, Køpenhavn, 1895. Liten 8:o. 160 s. Syvende oplag. Förlagets vackert dekorerade klotband med helt guldsnitt. Mycket lätt stött samt namnteckning på försättsbladet.
Se bild på boken
  –  :  Lille Eyolf. Skuespel i tre akter. [ref 79210]    600:-
    Gyldendalske Boghandels Forlag, København, 1894. Liten 8:o. (4), 184 s. Originalupplaga. Trevligt samtida, grönt halvklotband (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, sparsamt guldornerad rygg och marmorerade pärmpapper. Exlibris på klistrade försättsbladet. Pärmarna med ett par obetydliga skrapmärken, i övrigt gott skick.
  –  :  Når vi döde vågner. [ref 31203]    300:-
    Gyldendalske boghandels forlag, København, 1899. Liten 8:o. (4), 202 s. Originalupplaga. Samtida, grått klotband med sparsamt guldornerad rygg och rödtintade snitt. Obetydligt snedläst, rygghuvud och -fot med ett par små skrapmärken. Exlibris på klistrade försättsbladet, tillskrift på fria försättsbladet, liten överstrykning med tip-ex på smutstitelbladet.
  –  :  Peer Gynt. Et dramatisk digt. [ref 76961]    150:-
    Gyldendal, Oslo, 1928. Liten 8:o. 242 s. 21:a upplagan. Förlagets trevliga vita dekorerade klotband. Lite blekt rygg annars fin.
Se bild på boken
  –  :  Peer Gynt. Et dramatiskt digt. [ref 73732]    150:-
    Gyldendalske Boghandel / Nordisk Forlag, Kjøbenhavn og Kristiania, 1915. 240 s. Sekstende oplag. Förlagets dekorerade klotband med färgade snitt. Blekt rygg. Namnteckning på titelbladet.
  –  :  Pjäser. I-II. Översättning: Klas Östergren. [ref 79816]    350:-
    Norstedts 2008. 608 + 524 s. Förlagsband med skyddsomslag. 2 volymer i fint skick.
  –  :  Samlede vaerker. Mindeudgave. [ref 77690]    950:-
    Gyldendalske Boghandel, Köbenhavn, 1906, 1907. ca 2190 s. Gröna halvfranska band (Hedberg) med guldornerade ryggar, röda ryggtiteletiketter och marmorerade snitt. Ryggarna blekta, rygghuvud och -fot med några smärre skrapmärken, namnteckning på smutstitelbladen. På det hela taget en fin uppsättning.
  –  :  Tio dramer. 1-4. [ref 45295]    425:-
    Norstedts 1935. totalt ca 1450 s. Förlagets halvklotband med främre omslagen medbundna. En fin svit. 4 volymer.
  –  :  To skuespil. Kongs-emnerne. – Gildet på Solhaug. [ref 74408]    150:-
    Gyldendalske Boghandel / Nordisk Forlag, Kjøbenhavn og Kristiania, 1908. Liten 8:o. 334 s. Sekstende oplag. Förlagets dekorerade klotband med marmorerade snitt.
Se bild på boken
Ionesco, Eugène:  Tre pjäser: Den skalliga förtrollerskan - Stolarna - Amédée. I översättning av Ebbe Linde. [ref 45692]    225:-
    Bonniers 1961. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen med liten fläck, namnteckning på smutstitelbladet. (Panache-serien)
Josephson, Erland:  Sällskapslek. Teaterstycke. [ref 42795]    75:-
    Bonniers 1956. 105, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning med kort tillskrift på smutstitelbladet och exlibris på insidan av främre omslaget.
Joyce, James:  Landsflykt. Skådespel i tre akter med författarens egna anteckningar. Förord av Padraic Colum. Efterskrift av Jonas Ellerström. Översättning: Olov Jonason. [ref 72661]    80:-
    Ellerströms 1995. 206, (2) s. Med frontespis av Christer Jarenskog (1984). 1:a svenska upplagan i bokform. Limhäftad. Den infällda omslagsbilden av Gwen John saknas på detta exemplar.
Kellgren, Johan Henric:  Samlade skrifter. 1-3. [ref 2856]    950:-
    Tryckt hos Johan Pehr Lindh, Stockholm, 1796. Liten 8:o. (34), 287 + (6), 321 + (4), 305, (2) s. + 1 graverad frontespis (Kellgrens porträtt graverat av J.F. Martin efter Sergel). 1:a upplagan. Samtida halvfranska band med sparsmakat guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper samt röda och gröna titel- respektive deltiteletiketter. Exlibris på de klistrade försättsbladen. Pärmarna något skrapade och fläckade, del 1 med viss förlust vid rygghuvudet. Inlagorna genomgående lagerfläckade samt med spridda småfläckar och ett par mindre pappersförluster i marginalerna. Del 1 med en decimeterlång reva i inre marginalen på sidan 271-272, Del 2 med ett par revor om ca 2 cm.
   Första upplagan av Kellgrens samlade skrifter. Förord av Nils von Rosenstein.
Key-Åberg, Sandro:  Härliga tid som randas. [ref 20253]    70:-
    Aldus/Bonniers 1968. 172, (4) s. Originalupplaga. Pocket. (Delfinserien 296)
Koestler, Arthur:  Skymningsbaren. En eskapad i fyra akter. Översättning av Sven Barthel. Verserna tolkade av Alf Henrikson. [ref 68554]    90:-
    Tiden 1946. 170, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något missfärgad rygg, lätt naggad nedtill och med nötningsskada upptill. Omslagen i övrigt lite ojämnt blekta. Ouppskuren.
Kyrklund, Willy:  Från Bröllopet till Medea. Tre pjäser. [ref 14945]    150:-
    Bonniers 1967. 156, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Tillskrift på smutstitelbladet. Ryggen med ett par obetydliga fläckar, omslagen med ett par små riss och veck.
   Innehåll: Bröllopet. - Platanhårsdialog på en ö i Aigaion. - Medea från Mbongo.
Lagerkvist, Pär:  Barabbas. Skådespel i två akter. [ref 80848]    100:-
    Bonniers 1953. 148, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  De vises sten. Skådespel i fyra akter. [ref 7360]    125:-
    Bonniers 1947. 219, (1) s. Originalupplaga. Häftad med transparent skyddsomslag. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Han som fick leva om sitt liv. Skådespel i tre akter. [ref 18278]    150:-
    Bonniers 1928. 127 s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med hörnveck nedtill, det bakre nedre hörnet obetydligt stukat.
  –  :  Konungen. Skådespel i tre akter. [ref 23996]    125:-
    Bonniers 1932. 127 s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med ett litet riss, det bakre med små skador i ytterkanten, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Mannen utan själ. Skådespel i fem akter. [ref 27024]    125:-
    Bonnier 1936. 131 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget naggat och med smärre revor samt lite solkigt. Namnteckning på främre pärmens insida. I övrigt ett mycket bra ex.
  –  :  Mannen utan själ. Skådespel i fem akter. [ref 54879]    100:-
    Bonniers 1936. 131 s. Originalupplaga. Häftad. Liten lagning vid rygghuvudet, bakre omslag lätt fläckat.
  –  :  Seger i mörker. Skådespel i fyra akter. [ref 36675]    125:-
    Bonniers 1939. 196 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen fläckad, omslagen lätt naggade i nedre kanten, litet jack i övre kanten på det bakre.
  –  :  Sista mänskan. Ett drama. [ref 37157]    550:-
    Bonniers 1917. Liten 8:o. 97 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med 4 upphöjda bind, dubbla titelfält på ryggen och färgat övre snitt samt marmorerade pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Exlibris.
Lidman, Sven:  Imperia. Dramatiska situationer. [ref 21017]    150:-
    Bonniers 1907. 137, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade, det bakre med svagt veck, annars ett mycket bra ex.
   Innehåll: Prologen. – Den frankiske läkaren. – Imperia. – Ättlingar.
Linde, Ebbe:  Gilgamesj. Skådespel för musik. [ref 16694]    75:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 91, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Osprättad. Ett fåtal smärre riss och veck längs omslagens kanter. (Svenska Teatern 462)
Lindegren, Erik:  Herr von Hancken. Opera i tre akter efter Hjalmar Bergmans roman. Libretto: Erik Lindegren. Musik: Karl-Birger Blomdahl. Dekor och kostym: Carl Fredrik Reuterswärd. [ref 65069]    100:-
    Bonniers 1965. 91, (2) s. Illustrerad av Carl-Fredrik Reuterswärd. Originalupplaga. Limhäftad.
  –  :  Maskeradbalen (Gustaf III). Opera i tre akter. Italiensk text av Antonio Somma. Fritt efter Gustave III ou Le bal masqué av Eugène Scribe. Svensk bearbetning av Erik Lindegren. Musik av Giuseppe Verdi. [ref 27284]    85:-
    Bonniers 1958. 70, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten, baksidan lätt fläckad.
Lindström, Rune:  Ett spel om en väg som till himla bär. Sex dalmålningar. [ref 12776]    90:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1941. 97, (2) s. + 6 planscher i färg. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag lätt naggat i nedre hörnet, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Ett spel om en väg som till himla bär. Sex dalmålningar. [ref 72046]    100:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. 97, (2) s. Illustrerad av författaren. 6:e upplagan. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.
Majakovskij, Vladimir:  Bastubadet. Översättning av Ola Palmær. [ref 55526]    175:-
    Kerberos, Stockholm, 1969. Liten 8:o. 74 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Omslag och inlaga med litet veck i övre hörnet, i övrigt gott skick.
Martinson, Harry:  Dramatik. Efterord av Ingegerd Bodner Granberg. [ref 61306]    110:-
    Bonniers i samarbete med Harry Martinson-sällskapet, 1999. 250, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick.
   Innehåll: Gringo. - Salvation. - Lotsen från Moluckas. - Tre knivar från Wei.
  –  :  Lotsen från Moluckas. Ett radiospel om den portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522. [ref 26241]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb 1954. Liten 8:o. 86, (2) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 1:a separatutgåvan. Tryckt i 3.625 ex till Harry Martinsons femtioårsdag den 6 maj 1954. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Lotsen från Moluckas. Ett radiospel om den portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522. [ref 68257]    110:-
    FIB:s Lyrikklubb 1954. Liten 8:o. 86, (2) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 1:a separatutgåvan. Tryckt i 3.625 ex till Harry Martinsons femtioårsdag den 6 maj 1954. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget med några mycket små riss samt något mörktonat på ryggen, annars ett fint ex.
  –  :  Tre knivar från Wei. [ref 45674]    110:-
    Bonniers 1964. 127, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget blekt på ryggen och vid falsarna, i övrigt ett fint ex.
Miller, Arthur:  Efter syndafallet. Översättning av Sven Barthel. [ref 10961]    75:-
    Aldus/Bonniers 1964. 107, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Exlibrisstämpel på smutstitelbladet. (Delfinböckerna 149)
Moberg, Vilhelm:  Bönder emellan. Folkkomedi. [ref 5575]    200:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag, Stockholm, 1933. Liten 8:o. 54 s. Originalupplaga. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Gudens hustru. En hednisk kultkomedi i sju scener. [ref 17540]    95:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Hundra gånger gifta. Komedi. [ref 19900]    100:-
    Bonniers 1965. 101, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Märke efter prislapp på bakre omslag sam en liten klisterlapp som täcker ursprungspriset.
  –  :  Kvinnas man. Skådespel i fyra akter. [ref 24774]    85:-
    Bonniers 1965. 193, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, märken efter prislappar på det bakre.
  –  :  Våld. Drama. Bearbetning för radio av författaren. [ref 48540]    70:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 76, (1) s. Häftad. (Radiotjänsts teaterbibliotek 79)
Myrdal, Jan:  B. Olsen löper livet ut. Ett svenskt tvärgrepp i 13 bilder. [ref 48254]    80:-
    Norstedts 1972. 156, (1) s. Med illustrationer av Gun Kessle. Originalupplaga. Häftad. Inte helt perfekt uppsprättad, dock inga större marginalskador. Bakre omslag fläckat.
Neruda, Pablo:  Banditen Murietas bravader och död. I svensk tolkning av Artur Lundkvist och Marina Torres. [ref 2731]    75:-
    Fib:s Lyrikklubb 1971. 95, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. (FIBs Lyrikklubbs bibliotek 149)
Norén, Lars:  Endagsvarelser. [ref 42957]    120:-
    Bonniers 1990. Liten 8:o. 161, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Och ge oss skuggorna. [ref 75902]    120:-
    Bonniers 1991. 228, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och med lagad reva.
  –  :  Stilla vatten. Text och regi + Stilla vatten. Manus. [ref 1312]    550:-
    Riksteatern/Judiska teatern 2002. Liten 4:o. (68) + (102) s. Fotoillustrerade. Originalupplaga. 2 limhäftade volymer i bra skick.
Se bild på boken
  –  :  Tre skådespel. Modet att döda. Akt utan nåd. Orestes. [ref 45707]    160:-
    Bonniers 1980. 257, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med ett fåtal små skrapmärken längs kanterna, i övrigt fint ex.
O'Neill, Eugene:  En måne för de olycksfödda. Skådespel i fyra akter. [ref 11873]    80:-
    Bonniers 1953. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Rygg och bakre omslag något missfärgade. Några småfläckar på det bakre omslaget. (Panache-serien)
  –  :  Ett stycke poet. [Drama]. Översättning av Sven Barthel. [ref 12781]    110:-
    Rabén & Sjögren / Vi 1957. 161, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ett ganska så fint ex.
  –  :  Klaga månde Elektra. En trilogi. Svensk översättning och scenbearbetning av Olov Molander. [ref 23432]    140:-
    Bonniers 1936. 270, (1) s. Illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med ett par läsränder. Centimeterlång reva i ryggfoten.
   Inte samma ex som på bilden.

Se bild på boken
  –  :  Ljuva ungdomstid ... Svensk översättning av Elsa af Trolle. [ref 26129]    150:-
    Bonniers 1936. 223 s. + 3 planscher. 1:a svenska upplagan. Häftad med fotoillustrerat omslag. Mycket bra ex.
   Omslag och planscher är från Dramatens uppsättning 1935 i regi av Rune Carlsten.
  –  :  Si, iskarlen kommer! Skådespel i fyra akter. [ref 36940]    95:-
    Bonniers 1947. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något missfärgad och läsrandig, tillskrift på smutstitelbladet. (Panache-serien)
  –  :  Sorgen kläder Elektra. En trilogi: I. Hemkomsten. II. De jagade. III. De fördömda. Översättning av Sven Barthel. [ref 78453]    100:-
    Sveriges Radio, Stockholm, 1957. Liten 8:o. 177, (2) s. Häftad. Gott skick. (Eugene O'Neills dramatik. Teaterbiblioteket 155)
Oehlenschläger, Adam:  Tragiske Dramaer. 1-10 i 5 volymer. [ref 57448]    300:-
    Kjøbenhavn 1858-1859. Liten 8:o. Totalt ca 3620 s. Förlagets halvfranska band med ryggdekor. Ryggarna blekta. 5 volymer.
Olsson, Hagar:  Kärlekens död. [Skådespel]. [ref 24972]    90:-
    Natur och Kultur 1952. Liten 8:o. 79, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
Pasolini, Pier Paolo:  Drömmer jag? Översättning av Ingvar Björkeson. [ref 79931]    110:-
    Ellerströms, Lund, 1988. 102, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Prislapp på främre omslaget, i övrigt fint ex.
Pinter, Harold:  Nio gånger Pinter. Förord av Lars Norén. [ref 79887]    150:-
    Ersatz Förlag, 2005. 261, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
   Innehåller pjäserna Det värker lite - Fastighetsskötaren -Dvärgarna - Hemkomsten- Landskap - Monolog - Ett slags Alaska - Bergens språk- Aska.
  –  :  Tolv gånger Pinter. Översättning: Åke Englund, Östen Rudal, Anna Kölén Theorell. Förord av Leif Zern. [ref 79799]    150:-
    Ersatz Förlag, 2005. 358, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Innehåller pjäserna Födelsedagsfesten, I väntan på Wilson, Kollektionen, Älskaren, Natt, Ingenmansland , Svek, Vägs ände, Den nya världsordningen, Party time, Det ska vi fira, Presskonferens.
Plautus, Titus Maccius:  Tre komedier: Lögnhalsen. - Trinummus. - Fångarna. [ref 70018]    75:-
    Forum 1956. 184 s. Häftad. Mycket lätt blekt rygg. (Forumbiblioteket)
Rice, Elmer:  Försvarsadvokaten. Pjäs. Översättning för radio av Herbert Grevenius. [ref 26708]    80:-
    Stockholm 1936. Liten 8:o. 84 s. Klammerhäftad. (Radiotjänsts teaterbibliotek 21)
   Originalets titel: Counsellor-at-Law.
Rostand, Edmond:  Cyrano de Bergerac. Heroisk komedi i fem akter, på vers. Fri översättning af Harald Molander. [ref 77775]    125:-
    Bonniers 1914. Liten 8:o. 187, (1) s. 6:e upplagan. Privatbundet klotband med främre omslag medbundet. Pärmarna något fläckade, prydligt exlibris (Svenska Teaterförbundets bibliotek) på främre pärmens insida.
Runeberg, Johan Ludvig:  Friaren från landet. Lustspel. Med en efterskrift av Helmer Winter. [ref 14684]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna [1960]. Liten 8:o. (4), 74, (1) s. Faksimilutgåva tryckt i 700 ex efter 1834 års originalupplaga. Häftad. Bokvännens bibliotek 51.
Sartre, Jean-Paul:  Fångarna i Altona. Översättning: Sven Stolpe. [ref 15638]    140:-
    Bonniers 1961. 257, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad, i övrigt gott skick. (Panache-serien)
Schiller, Friedrich von:  Wilhelm Tell. Ein Schauspiel. Till den studerande ungdomens tjenst utgifwen med en historisk inledning samt ordförklaringar och upplysningar. [ref 49850]    100:-
    Upsala, Palmblad & C., 1854. (4), 147, (1) s. Häftad med samtida gråpappersomslag. Ryggen trasig, något lös i häftningen. Samtida namnteckning och tillskrifter på båda omslagens insida. Den oskurna inlagan lätt åldersfläckad och med smärre anteckningar med blyerts i texten. De sista bladen lätt fuktskadade.
   Text på tyska.
Selander, Sten:  Branden på Tuna. Skådespel i 3 akter. [ref 29892]    75:-
    Dahlbergs 1918. 104 s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med en liten skada, det bakre lätt naggat i ytterkanten och med falsreva. Ouppskuren.
Setterlind, Bo:  Usantropen. – Flickan och konungen. Två kortpjäser. [ref 47581]    80:-
    Zindermans, Göteborg, 1962. Liten 8:o. 57, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. (Svensk samtidsdramatik 4)
Shakespeare, William:  Dramatiska arbeten. Översatta av Per Hallström. Krönikespel – Band I: Henrik den sjette. Första, andra och tredje delarna. Med inledning av Henrik Schück. [ref 50133]    75:-
    Bonniers 1922. XLIII, 301 s. Häftad. Något nött ex. Bakre omslag med veck, Ouppskuren.
  –  :  Dramatiska arbeten. Översatta av Per Hallström. Krönikespel – Band II: Richard den tredje. – Kung Johan. – Richard den andre. Med inledning av Henrik Schück. [ref 50151]    100:-
    Bonniers 1923. 308 s. Förlagets halvpergamentband med pärm- och ryggdekor samt färgade snitt. Fint ex.
  –  :  Dramatiska arbeten. Översatta av Per Hallström. Krönikespel – Band III: Kung Henrik den fjärde. – Kung Henrik den femte. – Kung Henrik de åttonde. Med inledning av Henrik Schück. [ref 50164]    85:-
    Bonniers 1927. 426 s. Häftad. Främre omslag med en liten reva och lätt stött i kanten. Ouppskuren.
  –  :  En midsommarnattsdröm. – Köpmannen i Venedig. – Trettondagsaftonen. – Stormen. Översättning av Per Hallström. [ref 11855]    125:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 320 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg samt marmorerade snitt och pärmar. Ryggen något blekt. (Världslitteraturen)
  –  :  Hamlet. I svensk översättning av Britt G Hallqvist. [ref 67218]    125:-
    Ordfront 1996. 156 s. 1:a upplagan i Britt G. Hallqvists nyöversättning. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget endast svagt gulnat, i övrigt ett fint ex. Dedikation från översättaren på smutstitelbladets baksida.
   Britt G Hallqvists översättning följer den engelska texten i Harold Jenkins utgåva i The Arden Shakespeare (uppl i University Paperbacks/Methuen & Co, London 1982).
  –  :  Historiska skådespel. I svensk tolkning av Åke Ohlmarks. Vetenskaplig granskning av Gunnar Boklund. [ref 64070]    200:-
    Bonniers 1964. Stor 8:o. 829, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag.
  –  :  Julius Cæsar i C.A. Hagbergs översättning lätt överarbetad. Med inledning, analytisk överblick och förklaringar av Josua Mjöberg. [ref 50179]    75:-
    Gleerups, Lund, 1961. 122 s. 2:a upplagan. Häftad. Bakre omslag lätt brutet, liten ryggskada. (Skrifter utgivna av Modersmålslärarnas förening, 1)
  –  :  Muntra fruarna i Windsor. - Som ni behagar. Översättning: Allan Bergstrand. Inledning: Ulf Gran. [ref 57978]    120:-
    Atlantis, Stockholm, 1984. 244, (3) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Shakespeares dramatiska arbeten. 1-18 i 9 volymer. Översättning: Karl August Hagberg. Reviderad av Nils Molin. [ref 76740]    800:-
    Gleerups, Lund, 1925-1928. Totalt ca 3.800 s. Förlagets halvfranska band med lätt ryggdekor och färgat övre snitt. Fin svit.
  –  :  Shakespeares dramatiska arbeten. 1-18 i 9 volymer. Översättning: Karl August Hagberg. Reviderad av Nils Molin. [ref 77179]    950:-
    Gleerups, Lund, 1925-1928. Totalt ca 3.800 s. Mycket gedigna blå halvfranska band med lätt ryggdekor, 5 upphöjda bind och övre guldsnitt (Norstedts bokbinderi). Något blekta ryggar annars en mycket fin svit.
  –  :  Stormen. Översättning av Carl August Hagberg och inledning av Olof Rabenius. [ref 40216]    400:-
    Hasse W. Tullbergs Förlag, Stockholm, 1921. 4:o. 263 s. Illustrerad med 40 inklistrade bilder i färgtryck efter original av Edmund Dulac. Förlagets röda dekorerade skinnband med snitten samt för- och eftersättsblad vackert marmorerade i rödbrunt. Lätt skavt band, annars fin.
  –  :  Tragedier. I svensk tolkning av Åke Ohlmarks. Vetenskaplig granskning av Gunnar Boklund. [ref 77947]    250:-
    Bonniers 1969. Stor 8:o. 1103, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag, smärre revor.
  –  :  Troilus och Cressida. - Hamlet. Översättning av Allan Bergstrand. [ref 45834]    100:-
    Atlantis 1985. 330, (3) s. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmen obetydligt solkad, rygghuvud och -fot med lättare stötmärken.
Shakspere (Shakespeare), William:  Dramatiska arbeten. 1-12 i 6 volymer, Öfversatta af Carl August Hagberg. [ref 36869]    450:-
    Gleerups 1892-1905. Liten 8:o. Totalt ca 3150 s. Förlagets blå dekorerade klotband. Några blad lite fransiga i del 1 och banden mycket lätt skavda men i stort fina.
  –  :  Dramatiska arbeten. 1-12 i 6 volymer, Öfversatta af Carl August Hagberg. [ref 76590]    500:-
    Gleerups 1905-1908. Liten 8:o. Totalt ca 3150 s. Förlagets blå dekorerade klotband. Namnteckning på alla försättsblad annars fina.
  –  :  Dramatiska arbeten. Öfversatta af Carl August Hagberg. Tredje bandet: Konung Richard den andre. Konung Henrik den fjärde. Förra delen. Konung Henrik den fjärde. Senare delen. + Fjärde bandet: Konung Henrik den femte. Konung Henrik den sjette. Första delen. Konung Henrik den sjette. Andra delen. [ref 52847]    100:-
    Gleerups, Lund, 1920. Liten 8:o. (2), 284 + (2), 280 s. Ny upplaga. Förlagets blå dekorerade klotband. Namnteckning på försättsbladet. 4 blad mitt i boken med reva i yttermarginalen. 2 delar i 1 volym.
Shaw, G. Bernard:  Behagliga stycken och obehagliga. [Del 1]. Bemyndigad öfversättning från engelskan af Hugo Vallentin. [ref 8021]    100:-
    Bonniers 1907. Liten 8:o. 372 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband. Smutstitelblad ej medbundet. Namnteckningar på titelbladet.
   Innehåll: Hjältar. – Candida. – Ödets man. – Man kan aldrig veta.
  –  :  Behagliga stycken och obehagliga. [Del 2.] Bemyndigad öfversättning från engelskan af Hugo Vallentin. [ref 21521]    150:-
    Bonniers 1908. Liten 8:o. 265, (2) s. 1:a svenska upplagan. Grönt halvfranskt band med rikt guldornerad rygg (Hedberg). Obetydligt nött. Omslag ej medbundet.
   Innehåll: Änklingars hus. – Kurtisören. – Mrs Warrens yrke.
  –  :  John Bulls andra ö. Översättning av Bengt Anderberg. Radioarrangemang av Sigvard Mårtensson. [ref 27161]    50:-
    Sveriges Radio 1959. Liten 8:o. 75, (1) s. Klammerhäftad. (Bernard Shaws dramatik. Radioteaterns bibliotek 170)
  –  :  Major Barbara. Översättning av Ebba Low och Gustaf Linden. Radioarrangemang av Herbert Grevenius. Reviderad av Göran O. Eriksson. [ref 27160]    50:-
    Sveriges Radio 1959. Liten 8:o. 76, (2) s. Klammerhäftad. Liten fläck på främre omslag. (Bernard Shaws dramatik. Radioteaterns bibliotek 169)
Siwertz, Sigfrid:  Brutus. [ref 36587]    50:-
    Bonniers 1944. Liten 8:o. 57, (1) s. Häftad. (Radiotjänsts teaterbibliotek)
  –  :  Jag har varit en tjuv! Komedi i fyra akter. [ref 21732]    90:-
    Bonniers 1931. 108 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Renässanssängen. Radiokomedi. [ref 27163]    70:-
    Bonniers 1944. Liten 8:o. 51, (1) s. Originalupplaga. Häftad. (Radiotjänsts teaterbibliotek 60)
  –  :  Trions bröllop. Komedi i tre akter. [ref 45801]    80:-
    Bonniers 1930. 109 s. Originalupplaga. Häftad. Fuktfläckad rygg, bra i övrigt.
Sofokles:  Aias. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 74015]    125:-
    Gebers 1951. Liten 8:o. 113 s. Häftad. Lite gulnad rygg.
  –  :  Antigone. Filoktetes. Översättning från grekiskan i originalens versmått och försedda med inledning och kommentar av Björn Collinder. [ref 1740]    120:-
    Forum 1965. 146, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten reva samt märke efter prislapp.
  –  :  Elektra. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 11136]    125:-
    AWE/Gebers 1955. 135, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med marmorerade snitt och främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Kvinnorna från Trachis. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 74014]    100:-
    Gebers 1957. Liten 8:o. 116 s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och marmorerat snitt. Omslaget lite naggat samt gulnad rygg.
  –  :  Oidipus i Kolonos. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 31568]    125:-
    Gebers 1945. Liten 8:o. 165 s. Häftad. Anteckning på smutstitelbladet. Lite gulnad rygg.
  –  :  Philoktetes. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 32997]    90:-
    Gebers 1947. Liten 8:o. 136 s. Häftad. Mörktonad rygg med lätta läsveck. Några för- och understrykningar i texten.
Sofokles - Pound, Ezra:  Kvinnorna från Trachis. Svensk tolkning av Claes von Rettig. [ref 79994]    80:-
    Bo Cavefors Bokförlag, Lund, 1961. 47, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget med lite märke efter prislapp, i övrigt fint ex.
Stiernhielm, Georg - Columbus, Samuel:  Spel om Herculis wägewal. Utgivet av Agne Beijer och Elias Wessén. [ref 57314]    85:-
    Bonniers 1955. Stor 8:o. 125, (2) s. Häftad. Ouppskuren. (Skrifter utgivna av Föreningen Drottningholms Vänner, XI)
Stolpe, Sven:  Klara. Komedi i fem akter. [ref 23446]    100:-
    Zindermans 1962. 104, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite sned och lätt fuktfläckad rygg. Dedikation på smutstitelbladet: "Med en hälsning från Sven Stolpe". (Svensk samtidsdramatik 5)
Strindberg, August:  Advent. Ett mysterium. [ref 700]    75:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 107 s. 1:a separatupplagan. Privatbundet halvklotband utan ryggtitel. Inga omslag medbundna. ([Svenska Teatern 399])
  –  :  Bjälbo-Jarlen. Skådespel i fem akter. [ref 9703]    100:-
    Björck & Börjesson 1909. 145 s. Originalupplaga. Nära samtida privatbundet mjukt klotband. Pärmarna med lätta bruksspår, den bakre bruten i nedre hörnet. Inlaga i mycket bra skick. Exlibris i tvärformat på främre pärmens insida. Omslag ej medbundet.
  –  :  Det sjunkande Hellas. Sorgespel i 3 akter. Utgivet av Erik Gamby. [ref 9165]    80:-
    Bokgillets förlag, Uppsala, 1960. Smal 8:o. 81 s. Tryckt i 1.700 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget naggat i övre kanten samt lite mörktonat på ryggen.
   Pärmillustration och omslag av Sven Erixson. I omarbetat skick tryckt 1871 under titeln "Hermione".
  –  :  Dödsdansen. [ref 10803]    200:-
    Gernandts förlags-aktiebolag 1901. 298 s. Originalupplaga. Häftad med en enkel kassett. Mycket nött men håller ihop men både främre och bakre omslag är limmade vid falsen. Stämpel på bakre omslaget.
   Ett inbindningsex.
  –  :  Engelbrekt. - Carl XII. Kommentarer av John Landquist. [ref 67585]    85:-
    Bonniers 1916. 236 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 35)
  –  :  Erik XIV. Vasa-sagan III. Skådespel i fyra akter. [ref 12423]    120:-
    C. & E. Gernandts förlag, Stockholm, 1899. 178 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Något blekt rygg, bakre pärmen ojämnt blekt. Lätt nött band med försvagade falsar.
  –  :  Gustaf Vasa. Skådespel i fem akter. [ref 17796]    200:-
    C. & E. Gernandts förlag, Stockholm, 1899. 212 s. Originalupplaga. Häftad. Lite kantstött med sned, något blekt och lite nött rygg.
  –  :  Gustav Adolf. Skådespel i fem akter. Kommentarer av John Landquist. [ref 70567]    95:-
    Bonniers 1915. 315 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 32)
  –  :  Hermione. Sorgspel. Af författaren till "I Rom" och "Den fredlöse". [ref 73971]    2500:-
    Adolf Bonnier. Tryckt hos Isaac Marcus, 1871. Liten 8:o. 95, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ful tejpning på omslaget 17 mm x 31 mm samt lite nött rygg med små bitar som saknas på huvud och fot. Endast de 36 första bladen uppskurna.
   Författades 1869 och hade först titeln: "Det sjunkande Hellas" På vers. Erhöll pris av Sv. akademien 1870. I dess handlingar 20 December 1870 [tr. Sthlm 1871 s.17] heter det »ett studium ur antikens verld i rimfria femfota jamber, företeende goda enskilda taflor samt en lefvande uppfattning af tidsförhållandena». Till första upplagan finns två omslag, varav det ena är anonymt men detta ex med Strindbergs namn tryckt (Zetterlund I:3).
  –  :  Herr Bengts hustru. Skådespel i fem akter. [ref 19126]    300:-
    Looström & Komp:s förlag, Stockholm, 1882. Liten 8:o. (4), 116 s. Originalupplaga. Trevligt privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper, omslag ej medbundet. Pärmarna en aning skavda i nedre kanten. Namnteckning (Ellen von Platen) på titelbladet samt densammas exlibris innanför främre pärmen.
  –  :  Kammarspel. Opus 1-4 i 1 volym. [ref 22751]    400:-
    Ljus förlag, Stockholm, 1907. 12:o. 78 + 81 + 74 + 74 s. Originalupplagor. Privatinbundet klotband med de främre omslagen medbundna. Bandet något nött.
   Opus 5 ("Svarta handsken") saknas.
  –  :  Midsommar. Ett allvarsamt lustspel i sex tablåer. [ref 28014]    900:-
    C & E. Gernandts förlag, Stockholm, 1901. 229 s. Originalupplaga. Häftad. Ett ouppskuret ex men lite stötta hörn, randig rygg och lätt mörktonad rygg men ett hyfsat ex. Omslag av Arthur Sjögren.
   I manuskriptet är lustspelets titel "I löfmarknaden" Zetterlund I:76.

Se bild på boken
  –  :  Mäster Olof. Skådespel i fem akter. [ref 29705]    2000:-
    Gebers 1909. Stor 8:o. 6), 105, (1) s. "Denna upplaga af "Mäster Olof" är med tillstånd af författaren och af förläggaren Hugo Geber tryckt i ett hundra numrerade exemplar (detta ex onumrerat) för allm. Svenska utställningen af konsthandtverk och konstindustri i Stockholm år 1909 att ingå såsom vinster i dess utlottning. Tryckningen är verkställd af Centraltryckeriet, Stockholm. Utstyrseln är ordnad och tecknad af Emmy Biberg. Papperet är tillverkadt af Lessebo bruk. Bandet är utfördt af Gustaf Hedberg.". Handmålat pergamentband med pärmsnoddar i linneväv. Ett ganska så snyggt ex endast som vanligt skeva pärmar. Exlibris.
  –  :  Mäster Olof. Skådespel i fem akter. Kommentarer av John Landquist. [ref 66501]    95:-
    Bonniers 1912. 358 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 2)
  –  :  Näktergalen i Wittenberg. – Kristina. – Gustav III. Kommentarer av John Landquist. [ref 70612]    120:-
    Bonniers 1916. 437 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 39)
  –  :  Riksföreståndaren. Skådespel i fem akter. [ref 56658]    150:-
    Björck & Börjesson 1909. 123 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Främre pärm med några små röda fläckar. Liten genomgående fläck på det medbundna omslaget och de två första bladen.
  –  :  Riksföreståndaren. Skådespel i fem akter. [ref 73970]    200:-
    Björck & Börjesson 1909. 123 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Namnteckning på omslaget samt exlibris annars ett fint ex.
  –  :  Sista riddaren. Skådespel i fem akter. [ref 60531]    250:-
    Björck & Börjesson 1908. 160 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Något ojämnt blekt band.
  –  :  Sista riddaren. Skådespel i fem akter. - Bjälbo-Jarlen. Skådespel i fem akter. [ref 37163]    400:-
    Björck & Börjesson 1908-1909. 160 + 144 s. Originalupplagor. Privatbundet grönt halvklotband med stänkmarmorerade pärmpapper och ryggtitel i svart skinn (Edith Welinder). Båda främre omslagen (med namnteckning) medbundna. Ryggtitelfältet obetydligt skadat. 2 arbeten i 1 volym.
  –  :  Siste riddaren. – Riksföreståndaren. – Bjälbo-jarlen. Kommentarer av John Landquist. [ref 70613]    100:-
    Bonniers 1918. 356 s. Illustrerade. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 49)
  –  :  Taklagsöl. - Syndabocken. Två berättelser. Kommentarer av John Landquist. [ref 70509]    90:-
    Bonniers 1917. 215 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 44)
  –  :  Tidiga 80-talsdramer. Kommentarer av John Landquist. [ref 67578]    85:-
    Bonniers 1913. 414 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. Rygghuvudet något fransigt. (Samlade skrifter 9)
   Innehåll: Gillets hemlighet. – Herr Bengts hustru. – Lycko-Pers resa.
  –  :  Vid högre rätt. Två dramer. Kommentarer av John Landquist. [ref 67602]    90:-
    Bonniers 1915. 249 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 30)
  –  :  Vid högre rätt. Två dramer. Kommentarer av John Landquist. [ref 70688]    150:-
    Bonniers 1921. 249 s. Förlagets helskinnband med blindpressad rygg- och pärmdekor, författarens namn i guld på främre samt marmorerade för- och eftersättsblad. Lätt nött band. (Samlade skrifter 30)
Strindberg, Axel:  Molonne. [ref 36546]    90:-
    Tiden 1958. 120, (1) s. + inklistrad rättelselapp. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Tidens teater)
Söderberg, Hjalmar:  Dramatik. [ref 78189]    120:-
    Bonniers 1943. 305, (2) s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Tillskrift på fria försättsbladet, annars fint ex. (Samlade verk 6)
Tagore, Rabindranath:  Konungen av det mörka rummet. Bemyndigad översättning från engelskan av Kr. I. Anderberg. [ref 26532]    85:-
    Norstedts 1917. 157 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband. Blekt rygg, främre pärmen lite skev. De sista bladen och bakre pärmen med en liten brun fläck i ytterkanten.
  –  :  Vårspelet. Översättning från den engelska omdiktningen av Harald Heyman. [ref 29695]    75:-
    Norstedts 1922. 114 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lite ojämnt gulnade, det främre även lätt kantstött och det bakre med en liten skada (bit saknas) i övre hörnet intill falsen. Smutstitelbladet och motstående innersida av omslaget kraftigt missfärgade.
   Originalets titel: The Cycle of Spring.
Thomas, Dylan:  Intill Mjölkhagen. Ett spel för röster. Översättning av Thomas Warburton. [ref 51886]    150:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 75, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med en del förstrykningar i blyerts; i övrigt välhållet ex. (Panache-serien)
Tirso de Molina:  Djävulen frestar den blyge. + Ruiz de Alarcón, Juan: Den misstänkta sanningen. Två gammalspanska lustspel i översättning från spanskan av Uno Engkvist. [ref 65008]    90:-
    Rabén & Sjögren 1979. 274, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Wagner, Richard:  Nibelungens ring. Musikdrama. 1-4. Öfversättning af Sigrid Elmblad. [ref 75409]    3500:-
    Norstedts 1910-1911. Liten 4:o. (7), 78 + (7), 89 + (7), 108 + (7), 92 s. Med 64 monterade färgplanscher av Arthur Rackham. Tryckt i 500 numrerade ex. Förlagets vita gulddekorerade klotband med marmorerade snitt. Ryggarna något mörktonade, främre pärmen till del 1 med några små fläckar, bakre pärmen till del 4 med några lätta stötmärken samt ett par obetydliga mycket små fläckar. Inlagorna lätt gulnade i marginalen samt namnteckning på försättsbladen. 4 volymer.
   I. Rhenguldet. II. Valkyrjan. III. Sigfrid. IV. Ragnarök.

Se bild på boken
Wahlund, Per Erik (utg.):  Melontjuven. Tolv komiska mellanspel transplanterade från japansk scen till svensk. [ref 57731]    80:-
    Bonniers 1985. 124, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och aningen naggat.
   Omslagstitel: "Tolv japanska farser".
Walcott, Derek:  Sista karnevalen. Översatt av Magnus Hedlund. [ref 76443]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1992. 127 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Nobelpristagare i literatur 1992.
Vega, Lope de:  Peribáñez och kommendanten i Ocaña. Svensk scenversion av Ebbe Linde. [ref 53002]    75:-
    Forum 1956. Liten 8:o. 162, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Rest av gammal prislapp på skyddsomslagets baksida. (Forumbiblioteket 151)
  –  :  Peribáñez och kommendanten i Ocaña. Svensk scenversion av Ebbe Linde. [ref 73094]    85:-
    Forum 1956. Liten 8:o. 162, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget en aning gulnat, annars ett fint ex. (Forumbiblioteket 151)
Weiss, Peter:  Hölderlin. [ref 20341]    75:-
    Norstedts 1972. Liten 8:o. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Tillskrift på främre omslagets insida, inlagan med ett fåtal understrykningar i blyerts.
  –  :  Jean Paul Marat förföljd och mördad så som det framställs av patienterna på hospitalet Charenton under ledning av Herr de Sade. Översättning av Britt G. Hallqvist. [ref 78759]    75:-
    Cavefors 1970. Liten 8:o. 111 s. Ny utgåva. Limhäftad. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med några markeringar i bläck. (Boc-serien)
  –  :  Natt med gäster. Översättning av Peter Weiss och Staffan Lamm. [ref 78760]    80:-
    Bo Cavefors Bokförlag, 1967. Liten 8:o. 32 s. 1:a svenska upplagan. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Trotskij i exil. Översättning av Karin Johanisson. [ref 28047]    75:-
    Bo Cavefors Bokförlag, 1970. Liten 8:o. 168 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Smutstitelbladet samt bakre omslagets insida med biblioteksstämplar samt enstaka mindre tillskrift. (Boc-serien)
Wilde, Oscar:  En kvinna utan betydenhet. Drama i fyra akter. Översättning av M. Drangel. [ref 73172]    85:-
    Bonniers 1923. Liten 8:o. 158 s. Häftad. Ouppskuren. (Skrifter)
  –  :  Komedier. Översättning: Per Erik Wahlund. Inledning: Staffan Bergsten. [ref 79941]    95:-
    Studentlitteratur 1992. 372 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmhörnen med mindre stötskada, i övrigt ett fint ex. (Helikonbiblioteket 9)
   Ur förlagstexten på bakre pärmen: Komedierna presenteras här i ledig nyöversättning av den erfarne teatermannen Per Erik Wahlund.
  –  :  Salome. Sorgspel i en akt. Öfversatt af Edv. Alkman. [ref 72865]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1906. 112 s. 2:a upplagan. Samtida trevligt och gediget halvfranskt band. Lätt nött och med blekt rygg. Exlibris. Inget omslag medbundet.
   1:a svenska upplagan kom 1895, engelska originalet 1893.
Österling, Anders:  Bäckahästen. Skånskt sagospel i fyra upptåg. [ref 5515]    80:-
    Bonniers 1918. Stor 8:o. 86 s. Omslagsvinjett och illustrationer av Einar Forseth. Ny utgåva. Häftad. Omslaget lätt naggad och med hörnveck samt ojämnt blekta. Inlagan i fint skick. Ouppskuren.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS