|
|
Esteban, Claude - Muhlstein, Anka:
Reader's Digests Världen i krig. Andra världskriget i ord, bild och kartor. 1-3. Utgiven av Det Bästa. [ref 34287] |
350:- |
| |
Reader's Digest, Stockholm, [1967]. 4:o. 486, (2) + 486, (2) + 478, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Komplett i 3 volymer. Fint skick. Se bild på boken |
 |
|
Ethell, Jeffrey (ed.) Text by Charles E. Yeager & Clarence E. Anderson:
There Once Was a War. The Collected Color Photography of World War II. [ref 67574] |
175:- |
| |
Viking Studio Book, N.Y., 1995. 4:o. 224 pp. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nice copy. |
 |
|
Everett, Susanne - Young, Brigadier Peter:
The Two World Wars. [ref 80751] |
225:- |
| |
Bison Books, Greenwich, 1984. Large 4to. 512 pp. Profusely illustrated (partly in colour) with photographs, maps and reproductions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine; condition Near Fine. Dust jacket just faintly yellowed; condition Near Fine to Fine. |
 |
|
Finlands utrikesministerium (utg.):
Finlands blå-vita bok. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939. I belysning av officiella dokument. [ref 76079] |
85:- |
| |
Kooperativa förbundets bokförlag 1940. 121 s. + 2 utvikbara kartor. 2:a upplagan. 12:e-22:a tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget är rätt nött och naggat samt saknar en bit vid ryggfoten. (Internationell politik 11) Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. |
 |
|
Flaherty, Thomas H. (huvudred.):
Den nya ordningen. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Anders Emilson. Svensk fackgranskning: Yvonne Maria Werner. [ref 75913] |
130:- |
| |
Bokorama, Höganäs, 1992. 4:o. 190, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket) |
 |
|
:
Mot makten. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Karin Järner. Svensk fackgranskning: Carl-Axel Gemzell. [ref 75912] |
130:- |
| |
Bokorama, Höganäs, 1991. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket) |
 |
|
:
SS. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Edward Brehmer. Svensk fackgranskning: Carl-Axel Gemzell. [ref 63116] |
130:- |
| |
Bokorama, Höganäs, 1991. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket) |
 |
|
Forbes-Robertson, Diana - Straus, Roger W., Jr. (utg.):
Under bombregnet. Krigsbrev från England. Till svenska av Aslög Davidson. [ref 73219] |
85:- |
| |
Gebers 1941. Liten 8:o. 148, (1) s. Häftad. Små falsrevor, ryggen lite fransig nedtill. Utgör översättningar ur "War Letters from Britain". |
 |
|
Fowler, Will:
Eastern Front. The Unpublished Photographs 1941-1945. [Barbarossa - Stalingrad - Kursk - Leningrad - Berlin]. [ref 77317] |
200:- |
| |
Brassey's, London, 2001. 4to. 224 pp. With more than 450 photographs in b/w. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket and back cover slightly rubbed to lower edge. All but a handful of the images featured in Eastern Front: The Unpublished Photographs have never been seen before in the West. |
 |
|
Frank, Anne:
Anne Franks dagbok. Från holländskan av Ella Wilcke. [ref 61068] |
85:- |
| |
Hökerbergs 1953. 324 s. 31:a-35:e tusendet. Häftad. Läsrandig rygg, något kantstött. Tillskrift på smutstitelbladet. |
 |
|
Frank, Benis M.:
Okinawa, slutsteg mot segern. Översättning av Harry Bökstedt. [ref 71238] |
100:- |
| |
Aldus/Bonniers 1973. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex. |
 |
|
Frankson, Anders - Zetterling, Niklas:
Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag. [ref 65834] |
125:- |
| |
Norstedts 2002. 301 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Friberg, Göte:
Stormcentrum Öresund. Krigsåren 1940-45. [ref 40213] |
140:- |
| |
Natur och Kultur 1977. 254, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget obetydligt solkat samt med några smärre riss och veck. |
 |
|
Für Tapferkeit und Verdienst:
Ein Almanach der von Deutschland und seinen Verbündeten im ersten und zweiten Weltkrieg verliehenen Orden und Ehrenzeichen. [ref 66845] |
175:- |
| |
Schild-Verlag, München, [1955]. 59, (8) pp. Illustrated, partly in colour. Printed wrappers. |
 |
|
Galante, Pierre - Silianoff, Eugéne:
Sista ögonvittnet i bunkern. Hitlers sekreterare berättar. Översättning: Asra Lindberg. [ref 37176] |
140:- |
| |
Forum 1989. 215, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Gallagher, Thomas:
Attacken mot Tirpitz. Engelsmännen oskadliggör tyska flottans stolthet i en norsk fjord. Översättning Yngve Rydholm. [ref 65856] |
100:- |
| |
Forum 1989. 159, (1) s. Illustrerad med några få teckningar. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, annars bra ex. |
 |
|
[Geijer, Bengt Gustaf]:
Tysk landkrigföring. Sammanställning av i huvudsak tyska källor. [ref 69287] |
95:- |
| |
Kungl. Krigsvetenskapsakademien 1940. 143, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslaget lätt nött och med små skador. Tejpremsa över främre innerfaslen och i övre kanten på bakre omslagets insida. Namnteckning på titelbladet. (Handlingar och Tidskrift, Bihäfte 3) |
 |
|
Gelfand, Vladimir:
Tysk dagbok 1945-46. En sovjetisk officers anteckningar. Urval och kommentarer Elke Zjerstjanoj. Översättning av Lars Wiklund. [ref 77152] |
150:- |
| |
Ersatz, Stockholm, 2006. 399, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gerhardsen, Einar:
Kamrater i krig och fred. Minnen 1940-1945. Översättning: Christina Anjou. [ref 22791] |
100:- |
| |
Tiden 1971. 242, (1) s. Illustrerad med fotografier och brev. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, för- och eftersättsblad svagt gulnade; i övrigt gott skick. |
 |
|
Gies, Miep - Gold, Alison Leslie:
Anne Frank - så minns jag henne. [ref 1584] |
120:- |
| |
Forum 1987. 229, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med blekt rygg samt lätt naggat i övre kanten. |
 |
|
Graham, Dominick:
Slaget om Montecassino. Översättning av Claes Gripenberg. [ref 67801] |
90:- |
| |
Aldus/Bonniers 1974. 158, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Mycket bra ex. |
 |
|
Green, William:
Famous Bombers of the Second World War. [ref 76253] |
125:- |
| |
MacDonald, London, 1962. Small 4to. 134 pp. Numerous photographs & drawings. Fourth impression. Publisher's hardcover. Blind embossed on front board. No jacket. |
 |
|
Grieg, Nordahl:
Frihet och liv är ett. Rapport från två krig. Översättning och efterskrift av Ylva Holm och Jan Stolpe. [ref 72476] |
85:- |
| |
Norstedts 1983. 214, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget ojämnt blekt. (Norstedts klassiker) |
 |
|
Grossman, Vasilij:
Reporter i krig. Dagboksanteckningar från andra världskriget. Presenterad av Antony Beevor & Luba Vinogradova, till svenska av Hans Magnusson. [ref 30424] |
125:- |
| |
Historiska Media 2007. 427 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin. |
 |
|
Gullers, K.W. - Nycop, C.-A.:
Då. Våra beredskapsår 1939-1945. [ref 10664] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1975. (112) s. Rikt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två små fläckar på bakre pärmen och två smutsstänk på ryggen. Förlagsstämpel på titelbladet. |
 |
|
Hagen, Louis:
Arnhem Lift. With a Foreword by Sir Frederick A.M. Browning. [ref 2045] |
100:- |
| |
Hammond, Hammond & Co., London, 1953. 119, (1) pp. Illustrated with drawings by Joseph Deliss. Publisher's cloth. No jacket. |
 |
|
Hapgood, David - Richardson, David:
Monte Cassino. Översättning: Björn Lindgren. [ref 65869] |
150:- |
| |
Wiken 1985. 286 s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, annars ett fint ex. Omslagstext: En av de mest omtvistade händelserna under andra världskriget. Dagen då amerikanskt bombflyg förintade det fantastiska klostret. |
 |
|
Hardy, A.C.:
Kampen på haven. Sjökrigshändelserna under andra världskriget i populär framställning. 1-2 i 1 volym. Översättning av O. Lilljequist. [ref 22780] |
180:- |
| |
Allhem, Malmö, 1950. Stor 8:o. 227 s. + 27 planschblad; 213, (3) s. + 29 planschblad. Tryckt i 3.400 ex. Förlagets dekorerade halvklotband utan skyddsomslag. Pärmarna lätt skavda. Kort tillskrift på blankt blad i början. |
 |
|
Harel, Isser:
Huset vid Garibaldigatan. Sanningen om jakten på Adolf Eichmann berättad av mannen som ledde den, förre chefen för säkerhetstjänsten i Israel. Översättning av Sven Åhman. [ref 73073] |
80:- |
| |
Norstedts 1976. 293, (1) s. Illustrerad med en karta. 3:e upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nött och slitet omslag samt snedläst. Rester av exlibris på försättsbladet. (Månadens bok) |
 |
|
Harsch, J.C.:
Recept för världserövrare. Översättning av Barbro Alving och Else Ström. [ref 34300] |
90:- |
| |
Tiden 1943. 268, (4) s. Häftad. Lätt nött och mörktonad rygg. Omslagen saknar var sitt litet hörn, det bakre även lätt fläckat. |
 |
|
Hastings, Max (text) - Stevens, George (foto):
Seger i Europa. Från invasionen till kapitulationen. Unikt nytt fotomaterial. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 36673] |
140:- |
| |
Legenda, Stockholm, 1985. 4:o. 192 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet felinsatt, med veck och skador samt liten pappersförlust. I övrigt gott skick. |
 |
|
Hauser, Ernest O.:
Japan på marsch. Översättning av Gösta Olzon. Efterskrift av Bo Enander. [ref 78691] |
95:- |
| |
Bonniers 1942. Liten 8:o. 225, (2) s. Häftad. Något snedläst, liten reva i ryggfoten, omslagen med ett par smärre veck. (Aktuella serien) |
 |
|
Heller, Frank:
Gladiatorernas uttågsmarsch. Anteckningar från Italien 1938-1943. [ref 16745] |
100:- |
| |
Bonniers 1943. 242, (1) s. 4:e tusendet. Häftad. Aningen sned rygg med läsveck och lagad falsreva, i övrigt bra skick. |
 |
|
Hertay, Léon:
Femte gången gick det. Översättning från författarens manuskript av Ragnar Stigen. [ref 78879] |
150:- |
| |
Blocks Förlag, Stockholm, 1944. 205, (2) s. 5:e tusendet. Häftad. Obetydligt snedläst, smutstitelbladet skrynkligt. Bakre omslaget något blekt och med en liten fläck. |
 |
|
Holmquist, Åke:
Flottans beredskap 1938-1940. [ref 13990] |
150:- |
| |
Allmänna Förlaget 1972. 347, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Läsveck i ryggen, främre omslag med ett par obetydliga veck. (Sverige under andra världskriget) |
 |
|
Howarth, David:
Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Översättning av Carl Henrik Falkman. [ref 6519] |
150:- |
| |
Forum 1959. 303, (1) s. + 16 planschsidor med 26 fotografier samt 3 kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt med några små lagade revor och en liten skada nedtill på ryggen. |
 |
|
:
Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Översättning av Carl Henrik Falkman. [ref 71373] |
125:- |
| |
Forum 1959. 303, (1) s. Illustrerad med 26 fotografier samt 3 kartor. Häftad. Ouppskuren med lätt missfärgad rygg. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
|
Hugemark, Bo (red.):
I orkanens öga. 1941 - osäker neutralitet. [ref 78057] |
120:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 328 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst och ett hörn lätt stötskadat. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Nya fronter? 1943 - spänd väntan. [ref 78059] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 420 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Stormvarning. Sverige inför andra världskriget. [ref 40232] |
100:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 184 s. Illustrerad med fotografier och några kartor. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Urladdning. 1940 – blixtkrigens år. [ref 75003] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 392 s. Illustrerad med fotografier. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Några små fläckar på yttersnittet, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Vindkantring. 1942 - politisk kursändring. [ref 78058] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 355 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. |
 |
|
Hägglöf, Gunnar:
Vägen ut. [ref 48892] |
110:- |
| |
Norstedts 1984. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Infield, Glenn:
Adolf och Eva. [Den sanna historien om Hitler och hans älskarinna Eva Braun, nu avslöjad genom hennes dagbok och hittills hemligstämplade dokument]. [ref 686] |
150:- |
| |
Hemmets Journal - Bokförlaget 1976. 312, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Veck i ryggen som även syns på omslaget. Slitet omslag med smärre materialförlust på baksidan. |
 |
|
Ingersoll, Ralph:
Top Secret. [ref 70552] |
100:- |
| |
Harcourt, Brace and Company, New York, [1946]. VIII, (2), 373 pp. Maps on front free endpaper and in the text. 1st edition. Publisher's cloth. Spine head & tail, and corners slightly bumped. Small labels pasted on front cover and previous owner's name on half-title. |
 |
|
Irving, David:
Konvoj PQ17:s undergång. Översättning: Einar Zacke. [ref 24001] |
140:- |
| |
Liber 1981. 333 s. + 24 planschsidor med fotografier. Kartor m.m. i texten. Förlagets dekorerade pappband. Några siffror skrivna med bläck på nedre delen av ryggen, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Johansson, Alf W.:
Den nazistiska utmaningen. Aspekter på andra världskriget. [ref 8034] |
90:- |
| |
Tiden 1995. 217 s. 3:e reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Några understrykningar i blyerts. |
 |
|
Johnson, Eyvind - Almstedt, Gunnar:
Warszawa! [ref 49505] |
250:- |
| |
Bonniers 1944. Liten 8:o. 43, (1) s. + 1 utvikbar karta. Häftad. Bakre omslag lite mörktonat i övre kanten. Dedikation på smutstitelbladet: "Till Fröken Vera Silverstolpe med ett varmt tack för Eder vackra tavla till Polenhjälpens lotteri. Sigma Blanck". Tackkort på franska från Polska legationen bifogas. Bilaga: Kända svenskar om Polen, Bonniers 1944. 13, (1) s. Klammerhäftad. Med bidrag av Sigma Blanck, Rolf Edberg, Harry Martinson, Alva Myrdal, Ture Nerman, Torgny Segerstedt, Marika Stiernstedt, Naima Wifstrand m.fl. |
 |
|
Jonasson, Stig (red.):
Nazismen i dokument. [ref 38368] |
75:- |
| |
Prisma 1971. 204, (1) s. + 8 planschsidor. 3:e upplagan. Pocket. Mycket bra ex. |
 |
|
Jones, Ira "Taffy":
Tigrarna. Historien om 74:e divisionen, R.A.F. under två världskrig. [ref 45142] |
100:- |
| |
Hörsta förlag 1955. 318 s. Häftad. Lite nött ex med en bit av ryggfoten som saknas samt fläckigt bakre omslag. Ett läsex. |
 |
|
Jordbruen, Rolf Ivar:
Helvetet på jorden. En SS-frivilligs historia. Förord av Bosse Schön. [ref 78050] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 2007. 179, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris på smutstitelbladet. |
 |
|
Jukes, Geoffrey:
Stalingrad - vändpunkten. [ref 77987] |
80:- |
| |
Aldus/Bonniers 1974. 159 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Ny utgåva. Pocket. Svenskt original kom på Aldus 2 år tidigare. |
 |
|
Junge, Traudl:
I Hitlers tjänst. Traudl Junge berättar om sitt liv. Under medverkan med Melissa Müller. Översättning: Annika Gegenheimer. [ref 74157] |
110:- |
| |
Historiska media 2005. 247, (1) s. + 8 planschsidor. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt gott skick. Traudl Junge (1920-2002) var Adolf Hitlers privatsekreterare 1942-45. |
 |
|
Kaplan, Chaim A.:
Dödens dokument. Dagbok från Warszawa. Redigerad av Abraham I. Katsh. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 65507] |
70:- |
| |
Rabén & Sjögren 1969. 333, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Namnteckning. (Tema) |
 |
|
Keegan, John:
Waffen-SS. Asfaltsoldaterna. [ref 49462] |
95:- |
| |
Aldus/Bonniers 1972. 159, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Rygghuvud och -fot med lättare skrapmärken. |
 |
|
Keneally, Thomas:
Schindler's List. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 65422] |
80:- |
| |
Norstedts 1994. 394, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tidigare utgiven med titeln "Schindlers ark". |
 |
|
Killen, John:
The Luftwaffe. A History. [ref 80198] |
150:- |
| |
Frederick Muller, London, 1967. X, 310 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, boards just slightly warped, tiny sticker on the half-title leaf. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some, mainly small, mended tears. Condition Very Good. |
 |
|
Kjær, Anders (red.):
Ja, vi elsker ... Norges kamp för frihet och rätt. Översättning av Gurli Hertzman-Ericson. [ref 59281] |
100:- |
| |
Bokverk, Stockholm, 1945. 4:o. 196, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något sned och lätt nött rygg, pärmarna något solkade. |
 |
|
Knopp, Guido:
SS – ondskans mäktiga redskap. I samarbete med Jens Afflerbach, Stefan Brauburger, Christian Deick, Jörg Müllner, Sönke Neitzel, Ricarda Schlosshahn. Översättning: Andrea Resch. [ref 74858] |
125:- |
| |
Historiska Media 2004. 381 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget) |
 |
|
Kogon, Eugen:
SS-staten. De tyska koncentrationslägrens system. [ref 54481] |
150:- |
| |
Berghs 1977. 336 s. Förlagsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex. |
 |
|
Kuby, Erich:
Mitt krig. Anteckningar från 2129 dagar. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 28567] |
110:- |
| |
Rabén & Sjögren 1977. 442, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Kumlien, Gunnar:
Axelbrott. En diktators fall. [ref 2580] |
95:- |
| |
Norstedts 1944. 297, (2) s. Häftad. Något nött och snedläst samt hörnveck på bakre omslag. Namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
Kunowski, Johannes von:
Wir Soldaten. Eine Gemeinschaftsarbeit von jungen und alten Soldaten. [ref 68794] |
350:- |
| |
Verlag für Volkstum, Wehr und Wirtschaft Hans Kurzeja, Berlin, 1938. Large 8vo. 240 s. Mit über 300 Abbildungen. Publisher's cloth. A little worn. Boards unevenly faded. Book-plate. Alle Gattungen der Wehrmacht in Wort und Bild. |
 |
|
Lang, Jochen von (utg.):
Förhören med Eichmann. Utskrifter från den israeliska polisens bandupptagningar. [ref 15972] |
200:- |
| |
Tiden 1983. 300 s. Illustrerad med två organisationsplaner. Limhäftad med omslagsbild. Fint ex. |
 |
|
Lapierre, Dominique - Collins, Larry:
Brinner Paris? - Adolf Hitler 25 augusti 1944. Översättning av Carola Lacocinski. [ref 72736] |
120:- |
| |
Tiden 1966. 294 s. + 8 planschblad. Karta på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag. (Tidens bokklubb) |
 |
|
Lee, Carol Ann:
Vem var Anne Frank? [ref 7620] |
95:- |
| |
Wahlströms 2000. 142, (1) s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Lee, Clark:
Storm i Stilla havet. Ett ögonvittnes berättelse om kriget mot Japan från Bataan till Salomonöarna. Översättning från engelskan av K.G. Bolander. [ref 69274] |
135:- |
| |
Norstedts 1943. 388 s. + 2 utvikbara kartor. Häftad. Något nött rygg med läsveck. Namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
Liddell Hart, B.H.:
Andra världskrigets historia. 1-2. [ref 67679] |
175:- |
| |
Natur och Kultur 1988. 350 + 394, (1) s. Illustrerad med kartor. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. 2 volymer. |
 |
|
:
Västerns försvar. Några gåtor rörande krig och fred. [ref 49310] |
150:- |
| |
Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1950. 364, (1) s. Privatbundet halvklotband med främre omslaget medbundet. Exlibris. |
 |
|
Liljegren, Bengt:
Adolf Hitler. [ref 78573] |
160:- |
| |
Historiska Media, Lund, 2008. 444, (1) s. + 32 fotografiska planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. |
 |
|
Linder, Jan - Lundberg, Lennart:
Hitlers vasaller och Sverige. Göring, Himmler och Ribbentrop. [ref 75841] |
130:- |
| |
CKM, Stockholm, 2001. 211 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Ofredens hav. Östersjön 1939-1992. [ref 66618] |
100:- |
| |
Infomanager Förlag Jan Linder 2002. 234 s. Illustrerad. Limhäftad. Ett stött hörn. |
 |
|
Liska, Hans:
[Frontskisser]. [ref 52933] |
250:- |
| |
Europa-Edition, Stockholm, 1943. Tvär 4:o. (2), 35, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Omslagen med några smärre skrapmärken och veck, rygghuvudet med centimeterlång reva vid främre falsen. "Denna lilla bok är sammansatt av blad ur mina frontskissböcker. Jag hoppas, att även några av flygets vänner i Sverige skola ha glädje av den." - Bilderna, som beskriver flygrelaterade vyer (de flesta) från 2:a världskriget, har tysk text som är översatt i en bildförteckning. |
 |
|
Lord, Walter:
Pearl Harbor. Förödelsens dag. Översättning av Einar Zacke. [ref 71372] |
150:- |
| |
Forum 1958. 252 s. + 16 planschblad med 50 fotografier. 2 kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Lätt skeva pärmar. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
|
Lukacs, John:
Duellen. 10 maj – 31 juli 1940. Den åttio dagar långa kampen mellan Churchill och Hitler. [ref 60536] |
135:- |
| |
Tiden 1994. 332 s. Förlagsband med skyddsomslag som är något nött och naggat. |
 |
|
:
Hitler i historien. Översättning: Karin Andersson. [ref 63516] |
135:- |
| |
Prisma 1999. 303 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och en liten lagad reva i nedre ytterhörnet. |
 |
|
Mackness, Robin:
Massacre at Oradour. Introduction by John Fowles. [ref 75856] |
125:- |
| |
Random House, New York, 1989. Large 8vo. 165, (1) pp. + 8 pp. of photographs. 1st American edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Fine. |
 |
|
Manvell, Roger - Fraenkel, Heinrich:
Hermann Göring. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 74966] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1963. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Nött och snedläst. |
 |
|
:
SS och Gestapo: härska genom terror. Översättning av Claes Gripenberg. [ref 68362] |
80:- |
| |
Aldus/Bonniers 1971. 160 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Aldusserien) |
 |
|
Manz, Bruno:
Fångad av hakkorset. Nazist och soldat i tredje riket. [ref 74447] |
125:- |
| |
Historiska Media 2008. 287 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt snedläst annars fin. |
 |
|
Marshall, S.L.A.:
Soldater i strid. Översättning från amerikanskan: Ulf Tengbom. [ref 78827] |
120:- |
| |
Militärlitteraturföreningen, Stockholm, 1952. Liten 8:o. 218 s. Häftad. Lätt snedläst, omslagen svagt gulnade och med något enstaka litet veck. (Militärlitteraturföreningen N:r 203) |
 |
|
Martelli, George:
Mannen som räddade London. Berättelsen om Michel Hollard. [ref 27005] |
125:- |
| |
Berghs 1960. 275, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst med läsrandig rygg. "Av alla historier om otrolig tapperhet är detta den mest anmärkningsvärda" General Horrocks. |
 |
|
Mason, David:
Attack mot Saint-Nazaire. [ref 67800] |
75:- |
| |
Aldus/Bonniers 1974. 157, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Limhäftad. Läsrandig rygg. Gamla prislappar på bakre omslag. |
 |
|
Maule, Henry:
The Great Battles of World War II. [ref 80724] |
175:- |
| |
Hamlyn, London, 1972. 4:o. 448 pp. Illustrated with maps and photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with tiny tear at head of spine, else fine. |
 |
|
McGuirk, Dal:
Rommel's Army in Africa. [ref 77417] |
180:- |
| |
Guild Publishing, London, 1994. Small 4to. 192 pp. Richly illustrated with photographs, mostly in black & white. 1st UK edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Tiny spots on upper and outer edges, title-page with crease to upper corner, else fine. |
 |
|
Meinecke, Friedrich:
Den tyska katastrofen. Med förord av Nils Ahnlund. Översättning av Tore Zetterholm. [ref 34268] |
80:- |
| |
Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1947. 163, (1) s. Häftad. |
 |
|
Moberg, Vilhelm:
Sanningen kryper fram. Fyra inlägg för dagen. [ref 31030] |
100:- |
| |
Bonniers 1943. Liten 8:o. 53, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Osprättad. Fint ex. |
 |
|
Moen, Petter:
Petter Moens dagbok. Översättning av Eva Marstrander. [ref 68755] |
100:- |
| |
Forum 1950. 184, (1) s. + 2 planschblad. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Delar av skyddsomslaget är bevarade och ligger lösa i boken. Pärmarna något skeva, klistringen på insidan av pärmarna något bucklig. Exlibris. |
 |
|
Montgomery of Alamein, [Bernard Law Montgomery], Viscount:
Memoarer. [ref 27807] |
120:- |
| |
Bonniers 1958. 399, (1) s. +32 planschblad. Häftad. Osprättad. Omslagen med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Mosley, Leonard - Time-Life Books redaktion:
Slaget om Storbritannien. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 74757] |
125:- |
| |
Bonniers 1980. 4:o. 208 s. Flödigt illustrerad med fotografier samt ett antal återgivna affischer i färg. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt nött. |
 |
|
Moyzisch, L.C.:
Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 67459] |
85:- |
| |
Prisma 1976. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lite gulnat och med bruksspår. (Berömda krigsskildringar) |
 |
|
:
Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 32123] |
80:- |
| |
Prisma 1984. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Berömda krigsskildringar) |
 |
|
Müllenheim-Rechberg, Burkard von:
Slagskeppet Bismarck. Översättning och bearbetning: Karl-Erik Westerlund. [ref 38218] |
125:- |
| |
Wiken 1987. 257 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Müller, Melissa:
Flickan Anne Frank. En biografi. Efterord av Miep Gies. Översättning av Katrin Ahlström Koch. [ref 68086] |
150:- |
| |
Bonniers 1999. 351, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna har lätta bruksspår, omslaget med smärre veck i nedre hörnet. |
 |
|
Mörne, Håkan:
Ärans vinter. [ref 50480] |
140:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1940. 284, (1) s. + 1 utvikbar karta. 1:a upplagan. Förlagets linneband. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på fria försättsbladet. |
 |
|
Neave, Airey:
Dömda i Nürnberg. En personlig redogörelse om rättegången mot de största krigsförbrytarna från andra världskriget. [ref 62091] |
140:- |
| |
Bernces, Malmö, 1980. 325 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, försättsbladet lätt missfärgat av bifogat tidningsurklipp, i övrigt gott skick. |
 |
|
Nilsson, Jan-Olof:
I Falkenberg under andra världskriget. [ref 66834] |
125:- |
| |
Bokförlaget Settern 1999. Stor 8:o. 287, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, annars fin. |
 |
|
Norén, Karl-Gunnar:
El Alamein 1942. Vändpunkten i Nordafrika under andra världskriget. [ref 76732] |
90:- |
| |
Nielsen & Norén 2005. 335 s. Illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Nycop, C.-A. (red.):
Krigets ansikte. Fakta, bilder, kartor. [ref 65619] |
90:- |
| |
Tidningen Se [& Åhlén & Åkerlund] 1941. Liten 4:o. 65, (3) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med ett par små skador, annars ett fint ex. |
 |
|
Nyström, Stig:
Hangö 1940-1941. [ref 78951] |
120:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2005. Tvär 4:o. 79, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Originalets titel "krasnij gangur" kort om och kring Hangöudd 1940-1941. |
 |
|
Olsson, Kjell:
Till bröders hjälp. Gotländska frivilliga i Finland 1939-1944 berättar. [ref 37831] |
225:- |
| |
Ödins förlag, Visby, 1977. 304 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag och lagad reva samt något snedläst. Namnteckning på insidan av främre pärmen samt exlibris. Ovanlig. |
 |
|
Parker, Matthew:
Slaget vid Monte Cassino. [ref 7410] |
135:- |
| |
Bonniers 2005. 146, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Parkin, Ray:
Ut ur röken. Berättelsen om en seglats. Med inledning av Laurens van der Post. Översättning av Magnus K:son Lindberg. Marin rådgivare: Kommendör G.E. Måhlén. [ref 63082] |
85:- |
| |
Norstedts 1963. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och aningen kantnött. |
 |
|
Persson, Sune:
"Vi åker till Sverige". De vita bussarna 1945. [ref 66626] |
140:- |
| |
Fischer & Co 2003. Stor 8:o. 552 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Piekalkiewicz, Janusz:
Spione, Agenten, Soldaten. Geheime Kommandos im Zweiten Weltkrieg. [ref 79652] |
200:- |
| |
Herbig, München, 1991. Large 8vo. 528 pp. Illustrated throughout. 3rd edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine. |
 |
|
Priestley, J.B. (introduction):
Home from Dunkirk. In aid of the British Red Cross and St. John. [ref 75218] |
125:- |
| |
John Murray, London, 1940. (32) pp. With 46 memorable photographs. Fourth Printing. Publisher's printed wrappers with photo illustrated dust-jacket. Jacket lightly worn and with small tears to spine. Book-plate inside front cover. |
 |
|
Pritchard, R. John:
Riksdagshusbranden. [ref 34864] |
80:- |
| |
Aldus/Bonniers 1974. 159 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Originalpocket. Fint ex. |
 |
|
Radó, Sándor:
Moskva anropas. Den första dokumentära skildringen av ryskt spionage mot Tredje riket. [ref 29026] |
100:- |
| |
Forum 1972. 329, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. |
 |
|
Ragnar, Per:
Hitler. Hans folk. [ref 77153] |
120:- |
| |
D+ Förlag 2006. 382 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Rashke, Richard:
Flykten från Sobibor. Översättning av Elsa Svenson. [ref 62454] |
90:- |
| |
Bonniers 1989. 395 s. Illustrerad med 12 s. fotografier och teckningar. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Rauschning, Hermann:
Samtal med Hitler. Till svenska och med förord av Alf Ahlberg. [ref 77978] |
175:- |
| |
Natur och Kultur 1940. 272 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite stött ex med bit av ryggen (19X10 mm) som saknas. |
 |
|
Rawicz, Slavomir:
Flykten från Stalins läger. I bearbetad översättning av Margareta Nylander. Förord av Kjell Albin Abrahamson. [ref 73088] |
125:- |
| |
Historiska Media 2005. 272 s. [Ny utgåva]. 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Liten ytskada på omslagets framsida, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex. Första svenska upplagan utkom på Ljus Förlag 1956 under titeln "Lång väg till frihet". |
 |
|
Rees, Laurence:
Nazismen. Ledare och bödlar, åskådare och offer. [ref 80501] |
150:- |
| |
Prisma 2009. 382 s. + 12 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Prisetikett på omslagets baksida. Fint ex. |
 |
|
Richey, Paul:
Stridspilot. En personlig redogörelse för striderna i Frankrike 1939-1940. [ref 75785] |
150:- |
| |
Atlantis 1981. 239, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Jaktflygare i andra världskriget) |
 |
|
Rings, Werner:
Leva med fienden. Anpassning och motstånd i Hitlers Europa 1939-45. [ref 54484] |
125:- |
| |
Ordfront 1983. 368 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst annars fin. |
 |
|
Roscoe, Theodore:
United States Destroyer Operations in World War II. [ref 77416] |
450:- |
| |
United States Naval Institute, Annapolis, Maryland, 1953. 4to. XVIII, 581 pp. Richly illustrated with maps and photographs in black & white. 1st edition. Publisher's decorated cloth. Spine ends and corners slightly bumped. Boards are somewhat yellowed. Condition Very Good. |
 |
|
Rumenius, John:
"Klart skepp för minfällning". En reservfänrik berättar från beredskapsåren i flottan 1939-1940. [ref 23450] |
100:- |
| |
Lindfors, Stockholm, 1976. 212 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag, liten bit saknas på bakre delen. |
 |
|
Russell of Liverpool, [Edward F.L. Russell], Lord:
Riddarna av bushido. Kort historik över de japanska krigsförbrytelserna. [ref 34824] |
140:- |
| |
Arbetarkultur, Stockholm, 1958. 361, (1) s. + 12 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget fransigt (mest vid ryggen) och med lagning i övre kanten. |
 |
|
Russell of Liverpool, Lord:
Hakkorsets gissel. Kort historik över nazisternas krigsförbrytelser. [ref 18163] |
125:- |
| |
Arbetarkultur, 1955. 276 s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några naggar, riss och veck samt några mindre, lagade revor. |
 |
|
Ryan, Cornelius:
Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 57739] |
140:- |
| |
Bonniers 1966. Stor 8:o. 333, (1) s. 1:a svenska upplagan. + 24 planschblad med fotografier. Kartor i färg på för- och eftersättsblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några lagade revor i övre kanten. Försättsbladet (med karta) delvis missfärgat och lätt fläckat, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 38290] |
90:- |
| |
Bonniers 1968. 288 s. + 24 planschblad. Kartor på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt kantnött upptill och nedtill på ryggen. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
:
Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 72323] |
85:- |
| |
Bonniers 1998. 333, (1) s. Illustrerad med 24 planschblad med fotografier. Kartor i färg på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
The Last Battle. [ref 44176] |
190:- |
| |
Collins, London, 1966. 463 pp. + 40 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped to edges and corners. Book-plate on half-title. |
 |
|
Salisbury, Harrison E.:
De 900 dagarna. [Leningrads belägring]. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 60048] |
120:- |
| |
Bonniers 1974. 381, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. 7:e-10:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Trasigt och tejpat omslag. |
 |
|
:
De 900 dagarna. [Leningrads belägring]. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 70015] |
95:- |
| |
Bonniers 1997. 381, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Sarvanto, Jorma:
Stridsflygare under Karelens himmel. Översättning från finskan av Mary Numelin. [ref 76277] |
125:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstahammar, 2005. 213 s. Rikt illustrerad. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnstämpel och kort tillskrift på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Savolainen, Aatu:
En svensk i partisankriget. Memoarer över andra världskriget. Översättning: Alexander Salenfors. [ref 75604] |
80:- |
| |
Terttu Pihlajamaa Förlag, Stockholm, 2000. 171 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Med rättelseblad inklistrat på baksidan av smutstitelbladet. |
 |
|
Schimmel, Betty - Gabriel, Joyce:
Att åter se dig. Betty Schimmels historia. Översättning Birgitta Gahrton. [ref 65936] |
125:- |
| |
Forum 1999. 245, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Schlabrendorff, Fabian von:
Upprorsförsöket i Nazi-Tyskland. Bearbetning utgiven av Gero v. S. Gaevernittz. [ref 46773] |
125:- |
| |
KF:s bokförlag 1946. 167 s. Häftad. Ryggen något gulnad. |
 |
|
Schoenberner, Gerhard:
Davidsstjärnan. Judeförföljelserna i Europa 1933-1945. Översättning: Olof Hoffsten. [ref 77319] |
140:- |
| |
Bernces, Malmö, © 1979. Stor 8:o. 222, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Limhäftad. Världslitteraturens kanske mest skakande bilddrama om nazisternas judeförföljelse med 200 fotografier och dokument i faksimil. |
 |
|
Schreiber, Marion:
Rebeller i det tysta. Överfallet på ett deportationståg till Auschwitz. [ref 77151] |
100:- |
| |
Historiska Media 2004. 316 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Schroeder, Christa:
Hitler var min chef. Hitlers sekreterare 1933-1945. Översättning: Per Holmer. [ref 80709] |
140:- |
| |
Fischer & Co 2009. 388, (1) s. + 8 fotografiska planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|