logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Andra Världskriget  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
African Victory:  With the British Forces from El Alamein to Cape Bon. [ref 75268]    100:-
    N.p., n.d., Ca 1943. 64 pp. (including covers). Profusely illustrated with black & white photographs and maps. Publisher's pictorial wrappers. Lightly worn, small tear to spine.
Appel, Erik:  Med döden i hälarna. Högkvarterets fjärrpatruller 1939-1945. [ref 76109]    190:-
    Schildts 2005. Bred 8:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Kort tillskrift på insidan av främre pärmen, i övrigt ett fint ex.
Arendt, Hannah:  Den banala ondskan. Eichmann i Jerusalem. Översättning: Barbro Lundberg och Ingemar Lundberg. [ref 79777]    150:-
    Daidalos, Göteborg, 1996. 284 s. Ny utgåva. Häftad. Fint ex.
Arnold-Forster, Mark:  En värld i krig. 1939-1945. Översättning: Sven Bergström. [ref 12165]    125:-
    Forum 1974. 371 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. Namnteckning på försättsbladet.
Axell, Albert - Kase, Hideaki:  Kamikaze. Japans självmordspiloter. Översättning: Hans Magnusson. [ref 80727]    120:-
    Historiska Media, Lund, 2004. 315, (1) s. + 8 fotografiska planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bahnsen, Uwe - O'Donnell, James P.:  Bunkern. Ett historiskt reportage om Tredje rikets sista dagar. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 5371]    120:-
    Norstedts 1975. 326, (1) s. Illustrerad med karta och skisser. Förlagsband. Något snedläst, pärmarna svagt gulnade.
Barker, A.J.:  Självmordsvapen. [ref 80306]    100:-
    Aldus/Bonniers [1974]. 160 s. Limhäftad. Omslagen med obetydliga bruksspår, inlagan med ett ark löst.
Barnett, Correlli (huvudred.):  Hitlers generaler. Översättning av Göran Andolf. [ref 71126]    150:-
    Prisma 2004. 554 s. Illustrerad med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bauer, Eddy:  Japans nederlag. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Redigering: Stig Dahlström och Sten Möllerström. [ref 70072]    100:-
    Bokorama/Wiken 1981. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par små revor. (Andra världskriget)
  –  :  Kriget i luften. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Översättning: Boreje Bohlin. Svensk bearbetning: Lars Rosander. Förlagsredaktör: Tommie Andersson. [ref 75781]    150:-
    Bokorama/Wiken 1981. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. (Andra världskriget)
  –  :  Mannen i ledet. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Översättning: Lars och Magnus Rosander. Svensk bearbetning: Lars Rosander. Förlagsredaktör: Tommie Andersson. [ref 70080]    110:-
    Bokorama/Wiken 1985. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. (Andra världskriget)
  –  :  Mussolinis fall och kriget om Sydeuropa. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Svensk redigering: Torgny Hallberg. [ref 70070]    100:-
    Bokorama/Wiken 1980. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Repor på omslagets baksida. (Andra världskriget)
  –  :  Operation Barbarossa. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Svensk redigering: Torgny Hallberg. [ref 70068]    110:-
    Bokorama/Wiken 1980. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Andra världskriget)
  –  :  Operationsområde Stilla havet. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Redigering: Stig Dahlström. [ref 80693]    120:-
    Bokorama/Wiken, 1981. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
  –  :  Pearl Harbor. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Svensk redigering: Torgny Hallberg. [ref 75782]    100:-
    Bokorama/Wiken 1980. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt ett par små lagade revor. (Andra världskriget)
  –  :  Slaget om Atlanten. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Översättning: Karl- Erik Westerlund. Svensk Redigering: Torgny Hallberg, Sven Möllerström, Lars Orup. [ref 72396]    150:-
    Bokorama, Höganäs, 1980. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite veckat. (Andra världskriget)
  –  :  Spelet vid konferensbordet. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Svensk översättning: Lars Orup. Svensk redigering: Tommie Andersson. [ref 70071]    110:-
    Bokorama/Wiken 1981. 4:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Andra världskriget)
  –  :  Stalingrad - Röda armén slår tillbaka. Militär rådgivare: James L. Collins jr. Översättning: Ann-Catherine Hansson. Förlagsredaktör: Tommie Andersson. [ref 70073]    90:-
    Bokorama/Wiken 1985. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Andra världskriget)
Bauer, Yehuda:  Förintelsen i perspektiv. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 76064]    125:-
    Natur och Kultur 2001. 345, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bedürftig, Friedemann:  Tredje riket från uppgång till fall. En uppslagsbok. Översättning: Ola Wallin. [ref 78041]    175:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek © 2007. 448 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och kartor. Tryckt i 5.000 numrerade ex varav detta är nr 2.642. Förlagsband med skyddsomslag. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet. Fint ex i övrigt.
Beevor, Antony:  D-dagen. Slaget om Normandie. Översättning: Kjell Waltman. [ref 79787]    160:-
    Historiska Media, Lund, 2009. 623 s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kreta. Erövring och motstånd. Översättning: Ulf Gyllenhak. Svensk faktagranskning: Richard Areschoug. [ref 76062]    150:-
    Historiska Media/ Svenskt Millitärhistoriskt Bibliotek 2004. 450 s. + 12 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
  –  :  Stalingrad. Översättning: Ulf Irheden. Fackgranskning: Per Iko. [ref 65876]    135:-
    Historiska Media 2000. 480 s. + 16 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stalingrad. Översättning: Ulf Irheden. Fackgranskning: Per Iko. [ref 70273]    100:-
    Historiska Media 2003. 480 s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bekker, Cajus:  The German Navy 1939-1945. [ref 79231]    175:-
    Hamlyn, London, © 1974. Small 4to. 192 pp. Photo illustrated throughout. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor creases and small tear to top front, repaired from inside. Previous owner's name label on blank page next to title-page.
Bernadotte, Folke:  I stället för vapen. [ref 20766]    75:-
    Norstedts 1948. Liten 8:o. 281, (2) s. + 17 planschblad. 6:e upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Ett litet tidningsurklipp klistrat på främre pärmens insida och tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Människor jag mött. [ref 29618]    90:-
    Bonniers 1947. 115, (2) s. Illustrerad av Mark Sylwan. 11:e-20:e tusendet. Förlagets marmorerade halvlinneband med påklistrad pärmetikett.
   Bernadottes minnen från Röda Kors-åren och 2:a världskriget i Norge och Tyskland.
Berthold, Willi:  Bismarck, ett slagskepps seger och undergång. [ref 75182]    100:-
    Forum 1958. 210, (1) s. Illustrerad med 20 fotografier, 2 teckningar och 1 karta. Dekorerat förlagsband. Lätta bruksspår med tillskrift på försättsbladet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Bismarck, ett slagskepps seger och undergång. Översättning av Alvar Zacke. [ref 75647]    120:-
    Forum 1958. 210, (1) s. Illustrerad med 20 fotografier, 2 teckningar och 1 karta. 4:e-6:e tusendet. Häftad. Lätt kantnött, ryggen med svaga veck, bakre omslag något naggat och med smärre veck i nedre hörnet.
Beschloss, Michael:  The Conquerors. Roosevelt, Truman and the Destruction of Hitler's Germany, 1941-1945. [ref 70421]    150:-
    Simon & Schuster 2002. XIV, (4), 377, (4) s. + 16 pp. with 31 b/w photos. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. A fine copy.
Birnbaum, Karl:  The Casablanca Conference of Januari 14-24, 1943. [ref 21745]    75:-
    Lund 1953. (2), + 9-60 pp. Printed wrappers. (Ur Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar Del 80. Historiska Studier I)
Björkman, Leif:  Sverige inför Operation Barbarossa. Svensk neutralitetspolitik 1940-1941. [ref 41990]    140:-
    Allmänna Förlaget 1971. 519, (1) s. + 6 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Limhäftad. Ryggen med läsränder, i övrigt gott skick. (Sverige under andra världskriget)
   Akademisk avhandling. Med en sammanfattning på tyska.
Bjørnsen, Bjørn:  Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme. Översatt av Marianne Pihlgren. [ref 65800]    110:-
    Atlantis 1978. 320 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Blair, Clay:  Hitlers ubåtskrig 1-5. Del 1-3: Vargar på jakt: 1939-1943. Del: 4-5 Vargar på flykt: 1943-1945. Redaktör och faktagranskning: Richard Areschoug. [ref 75437]    700:-
    Hjalmarson och Högberg, Stockholm, 2004. 350 + 324, (1) + 493 + 509, (1) + 584, (1) s. Illustrerad med kartor, fotografier och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. 5 volymer. Den svenska utgåvan har utökats med åtskilligt nytt och delvis unikt material. Fin svit.
Bojano, Filippo:  Utan masker. Från det italienska manuskriptet av Karin Alin. [ref 70551]    80:-
    Gebers 1944. 300, (1) s. Häftad. Omslagen med smärre veck, det främre med naggat hörn och det bakre med lagad reva.
Borkin, Joseph:  Hitler och IG Farben. En skildring av alliansen mellan tyska krigsmakten och den multinationella kemijätten. Översättning: Mikael Mörling. Svenskt förord: Harry Schein. [ref 19481]    125:-
    Tiden © 1978. 302 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
Boyle, David:  Andra världskriget i bilder. [Översättning: Mårten Engelberg; fackkonsulent: Ulf Zander]. [ref 80323]    200:-
    Globe Förlaget, Stockholm, © 2005. 4:o. 600 s. Genomgående illustrerad med fotografier i svartvitt. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss i nedre bakre hörnet, i övrigt ett fint ex.
Bratteli, Trygve:  Våren som aldrig kom. 9 april - 25 september 1940. Översättning: Brita Skottsberg Åhman. [ref 48730]    85:-
    Tiden 1982. 158 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Brendon, Piers:  Den mörka dalen. Panorama över 1930-talet. Översättning av Stefan Lindgren. [ref 32167]    125:-
    Norstedts 2000. 751, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Främre innerfalsen lite lös, tillskrift på försättsbladet, annars fin.
Broberg, Jan:  Flygande tigrar och ökenråttor. 21 kapitel ur 2:a världskrigets historia. [ref 14054]    125:-
    Cavefors 1970. 194, (1) s. Med 115 illustrationer, mestadels fotografier. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med två små lagade revor.
Bruce, George:  The Warsaw Uprising, 1 August - 2 October 1944. [ref 65890]    175:-
    Rupert Hart-Davis Ltd, London, 1972. 224 pp. Illustrated with photos. Publisher's boards. Dustwrapper.
Brunila, Kai:  Finlands krig. Redigering: Sven Möllerström. [ref 61224]    150:-
    Bokorama, Höganäs, 1980. 4:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. (Andra världskriget)
Bullock, Alan:  Hitler, en studie i tyranni. Till svenska av Ture Nerman och Christina Strandberg (förordet till 1978 års upplaga av Hans Nygren). [ref 56424]    120:-
    Rabén Prisma 1995. 694 s. + 48 planschsidor med fotografier. [Ny utgåva.] 7:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Denna utgåva kom första gången i ett band och med nytt förord 1978.
Butcher, Harry C.:  My Three Years with Eisenhower. The Personal Diary of Captain Harry C. Butcher, USNR, Naval Aide to General Eisenhower, 1942 to 1945. [ref 29319]    175:-
    New York, Simon and Schuster, 1946. XVI, 911, (1) pp. + 17 pp. of photographs. Maps on endpapers. 1st edition. Publisher's cloth. Lower corners slightly rubbed, previous owner's label on title-page.
Böhme, Klaus-Richard - Schön, Bosse:  Signal. Nazitysklands propaganda i Sverige 1941-45. [ref 75889]    150:-
    Bokförlaget DN 2005. 4:o. 176 s. Mycket rikt illustrerad med artiklar, fotografier, kartor och skisser ur bildtidningen Signal. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från den ene författaren: "Bäste läsare. Sanningen är krigets första offer. Bastugatan våren 2008. Bosse". Fint ex.
   Tidningen Signal utkom med två nummer i månaden i Sverige och många andra länder på respektive språk. Tidskriften var en av de viktigaste propagandakanaler som Nazityskland förfogade över.

Se bild på boken
Capa, Robert:  Krigsfotografen. Från Nordafrika till Berlin. Text och fotografier av Robert Capa. Inledning av Richar Whelan. Förord av Cornell Capa. Översättning av Margareta Eklöf. [ref 78044]    175:-
    Bonniers 2007. 303, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Enkelt exlibris klistrat på smutstitelbladet, annars ett fint ex.
Cesarani, David:  Adolf Eichmann. Byråkrat och massmördare. Översättning av Bengt Ellenberger och Thomas Andersson. [ref 78571]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 530, (1) s. + 8 fotografiska helsidesplanscher. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Chapman, F. Spencer:  Djungeln är neutral. Med förord av fältmarskalken Earl Wavell. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 72200]    100:-
    Forum 1950. 424, (1) s. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Lätt blekt rygg.
Churchill, Winston:  Min bundsförvant. [ref 75211]    100:-
    Berlin [1944]. 110 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen något ojämnt gulnade, det främre med en liten skada.
Churchill, Winston S.:  Befrielsens gryning. Tal hållna under krigsåret 1944. Samlade av Charles Eade. [ref 2969]    110:-
    Skoglunds 1945. Stor 8:o. 403, (1) s. Häftad. Främre omslag skadat. Delvis ouppskuren.
  –  :  Befrielsens gryning. Tal hållna under krigsåret 1944. Samlade av Charles Eade. [ref 24186]    120:-
    Skoglunds 1945. Stor 8:o. 403, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget skadat, i övrigt mycket bra skick. Ouppskuren.
  –  :  Befrielsens gryning. Tal hållna under krigsåret 1944. Samlade av Charles Eade. [ref 66003]    115:-
    Skoglunds 1945. Stor 8:o. 403, (1) s. Förlagets klotband med främre omslag medbundet. Ryggen något blekt och aningen fläckad.
  –  :  Slutet av början. Tal hållna under krigsåret 1942. Samlade av Charles Eade. [ref 62904]    120:-
    Skoglunds 1943. 344, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och skadat. Fuktrand längst ned på ryggen. I övrigt ett bra ouppskuret exemplar. Några tidningsurklipp finns bilagda.
  –  :  Slutet av början. Tal hållna under krigsåret 1942. Samlade av Charles Eade. [ref 66006]    140:-
    Skoglunds 1943. Stor 8:o. 344, (1) s. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt, för- och eftersättsblad med missfärgning.
Cohen, Stan:  The Forgotten War: Volume Two. A Pictorial History of World War II in Alaska and Northwestern Canada. [ref 77415]    160:-
    Pictorial Histories Publishing Company, Missoula, Montana, 1996. 4:o. X, 254 pp. Profusely illustrated with maps and photographs in black & white. Sixth printing. Publisher's pictorial softcover. Signed by author on title-page. Condition Fine.
Dahl, Hans Fredrik:  Vidkun Quisling. En norsk tragedi. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 52163]    120:-
    Norstedts 1993. 472, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets pappband med lätta bruksspår. Skyddsomslag saknas. Märke efter borttagen etikett på bakre pärmens insida.
Dear, Ian:  Escape and Evasion - Prisoner of War Breakouts and the Routes to Safety in World War Two. [ref 65892]    175:-
    Arms & Armour Press, London, 1977. 192 pp. Illustrated. Publisher's boards. Dustwrapper.
Deschner, Günther:  Warszawa reser sig. [ref 80437]    100:-
    Aldus/Bonniers 1974. 157, (3) s. Rikt fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Gott skick.
[Deutscher Verlag (publisher)]:  Bildtidningen Signal. Nr. 8, 1942. [ref 78285]    150:-
    Deutscher Verlag, Berlin, 1942. Folio. (43) pp. Profusely illustrated, partly in colour. Staple bound. Spine somewhat rubbed, 1 inch tear at tail of spine, covers with a few minor tears and creases along the edges.
   Swedish edition of Signal; text thus in Swedish.
Dollinger, Hans:  The Decline and Fall of Nazi Germany and Imperial Japan. A Pictorial History of the Final Days of World War II. [ref 58633]    150:-
    New York, Bonanza Books, 1982. 431, (1) pp. With 800 illustrations and maps. New edition. Publisher's quarter cloth. Dustwrapper.
Douglas-Home, Charles:  Rommel. En biografi över fältmarskalk Erwin Rommel. Förord av Lord Chalfont. Översättning: Claës Gripenberg. [ref 35128]    125:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1975. Liten 4:o. 229 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och med en liten lagad reva i övre kanten, annars ett mycket bra ex.
Drakenlordh, Rikard:  Andra världskrigets aktörer. [ref 65854]    120:-
    Historiska Media 2002. 189 s. Illustrerad med fotografier. 2:a, reviderade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars fin.
Ebbesen, Niels [pseud. f. Aage Heinberg]:  Danmark under jorden. Översättning av Gunnel Beckman. [ref 79284]    130:-
    Natur och Kultur 1944. 160 s. Häftad. Omslagen något solkade samt med några smärre riss och veck, ryggfoten med liten pappersförlust.
Eberle, Henrik - Uhl, Matthias:  Hitler. Stalins hemliga dossier. NKVD:s hemliga dossier sammanställd för Josef V. Stalin av protokoll från förhör med Hitlers personlige adjutant Otto Günsche och hans kammartjänare Heinz Linge, Moskva 1948-49. Översatt av Karin Mossdal. [ref 80914]    200:-
    Prisma 2006. 558, (2) s. Illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Originaltitel: Das Buch Hitler.
Einhorn, Lena:  Handelsresande i liv. Om vilja och vankelmod i krigets skugga. [ref 68491]    120:-
    Prisma 1999. 521, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett obetydligt riss vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
  –  :  Ninas resa. En överlevnadsberättelse. [ref 77186]    100:-
    Prisma 2006. 221 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Eisenhower, Dwight D.:  Crusade in Europe. [ref 79727]    160:-
    Heinemann, London, 1948. XIV, 582 pp. + 36 plates (photographs). Maps in the text and maps over Europe on the endpapers. 1st UK edition. Publisher's cloth. Spine somewhat slanted, spine ends and corners bumped. Condition Very Good to VG-.
  –  :  Korståg i Europa. Auktoriserad översättning: Sten Söderberg. Militär granskning av översättningen: Generalmajor Henry Kellgren. Bearbetning av kartor och register: Harry Maiander. [ref 24041]    125:-
    Saxon & Lindström 1948. 583, (1) s. + 1 plansch + 6 dubbelsidiga kartor. Fotografier och kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med färgat övre snitt. Fint ex men skyddsomslaget saknas.
Ekberg, Henrik (red.):  Ett land i kamp. Veteranernas insats i krigen 1939-1945. [ref 77325]    100:-
    Svenska folkskolans vänner, [Helsingfors], 2000. 71 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Limhäftad. (Skrifter utgivna av Svenska folkskolans vänner, 154)
Ellinger, Tage:  Det underliga kriget. Till svenska av Cart Folcker. [ref 9270]    130:-
    Bibliotektsförlaget, Stockholm, 1961. 175, (1) s. + 6 planschblad med fotografier samt kartor i texten. Häftad. Ryggen med läsveck, namnteckning på smutstitelbladet.
Ellsén, Jarl - Westermark, Hans:  Främmande ubåt sänks på svenskt vatten. Dramatisk händelseutveckling i andra världskrigets slutskede. [ref 58659]    150:-
    Ehrenblad Editions AB, Lidingö, 1998. Stor 8:o. 192 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Enright, Joseph F. - Ryan, James W.:  Shinano! Historien om sänkningen av Japans mäktigaste hangarfartyg under hennes jungfruresa i november 1944. Skriven av hennes banemän. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 73595]    125:-
    Bonnierförlagen 1997. 254, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och skisser. Karta i texten. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Esteban, Claude - Muhlstein, Anka:  Reader's Digests Världen i krig. Andra världskriget i ord, bild och kartor. 1-3. Utgiven av Det Bästa. [ref 34287]    350:-
    Reader's Digest, Stockholm, [1967]. 4:o. 486, (2) + 486, (2) + 478, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Komplett i 3 volymer. Fint skick.
Se bild på boken
Ethell, Jeffrey (ed.) Text by Charles E. Yeager & Clarence E. Anderson:  There Once Was a War. The Collected Color Photography of World War II. [ref 67574]    175:-
    Viking Studio Book, N.Y., 1995. 4:o. 224 pp. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nice copy.
Everett, Susanne - Young, Brigadier Peter:  The Two World Wars. [ref 80751]    225:-
    Bison Books, Greenwich, 1984. Large 4to. 512 pp. Profusely illustrated (partly in colour) with photographs, maps and reproductions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine; condition Near Fine. Dust jacket just faintly yellowed; condition Near Fine to Fine.
Finlands utrikesministerium (utg.):  Finlands blå-vita bok. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939. I belysning av officiella dokument. [ref 76079]    85:-
    Kooperativa förbundets bokförlag 1940. 121 s. + 2 utvikbara kartor. 2:a upplagan. 12:e-22:a tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget är rätt nött och naggat samt saknar en bit vid ryggfoten. (Internationell politik 11)
   Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet.
Flaherty, Thomas H. (huvudred.):  Den nya ordningen. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Anders Emilson. Svensk fackgranskning: Yvonne Maria Werner. [ref 75913]    130:-
    Bokorama, Höganäs, 1992. 4:o. 190, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket)
  –  :  Mot makten. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Karin Järner. Svensk fackgranskning: Carl-Axel Gemzell. [ref 75912]    130:-
    Bokorama, Höganäs, 1991. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket)
  –  :  SS. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Edward Brehmer. Svensk fackgranskning: Carl-Axel Gemzell. [ref 63116]    130:-
    Bokorama, Höganäs, 1991. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Tredje riket)
Forbes-Robertson, Diana - Straus, Roger W., Jr. (utg.):  Under bombregnet. Krigsbrev från England. Till svenska av Aslög Davidson. [ref 73219]    85:-
    Gebers 1941. Liten 8:o. 148, (1) s. Häftad. Små falsrevor, ryggen lite fransig nedtill.
   Utgör översättningar ur "War Letters from Britain".
Fowler, Will:  Eastern Front. The Unpublished Photographs 1941-1945. [Barbarossa - Stalingrad - Kursk - Leningrad - Berlin]. [ref 77317]    200:-
    Brassey's, London, 2001. 4to. 224 pp. With more than 450 photographs in b/w. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket and back cover slightly rubbed to lower edge.
   All but a handful of the images featured in Eastern Front: The Unpublished Photographs have never been seen before in the West.
Frank, Anne:  Anne Franks dagbok. Från holländskan av Ella Wilcke. [ref 61068]    85:-
    Hökerbergs 1953. 324 s. 31:a-35:e tusendet. Häftad. Läsrandig rygg, något kantstött. Tillskrift på smutstitelbladet.
Frank, Benis M.:  Okinawa, slutsteg mot segern. Översättning av Harry Bökstedt. [ref 71238]    100:-
    Aldus/Bonniers 1973. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex.
Frankson, Anders - Zetterling, Niklas:  Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag. [ref 65834]    125:-
    Norstedts 2002. 301 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Friberg, Göte:  Stormcentrum Öresund. Krigsåren 1940-45. [ref 40213]    140:-
    Natur och Kultur 1977. 254, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget obetydligt solkat samt med några smärre riss och veck.
Für Tapferkeit und Verdienst:  Ein Almanach der von Deutschland und seinen Verbündeten im ersten und zweiten Weltkrieg verliehenen Orden und Ehrenzeichen. [ref 66845]    175:-
    Schild-Verlag, München, [1955]. 59, (8) pp. Illustrated, partly in colour. Printed wrappers.
Galante, Pierre - Silianoff, Eugéne:  Sista ögonvittnet i bunkern. Hitlers sekreterare berättar. Översättning: Asra Lindberg. [ref 37176]    140:-
    Forum 1989. 215, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Gallagher, Thomas:  Attacken mot Tirpitz. Engelsmännen oskadliggör tyska flottans stolthet i en norsk fjord. Översättning Yngve Rydholm. [ref 65856]    100:-
    Forum 1989. 159, (1) s. Illustrerad med några få teckningar. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, annars bra ex.
[Geijer, Bengt Gustaf]:  Tysk landkrigföring. Sammanställning av i huvudsak tyska källor. [ref 69287]    95:-
    Kungl. Krigsvetenskapsakademien 1940. 143, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslaget lätt nött och med små skador. Tejpremsa över främre innerfaslen och i övre kanten på bakre omslagets insida. Namnteckning på titelbladet. (Handlingar och Tidskrift, Bihäfte 3)
Gelfand, Vladimir:  Tysk dagbok 1945-46. En sovjetisk officers anteckningar. Urval och kommentarer Elke Zjerstjanoj. Översättning av Lars Wiklund. [ref 77152]    150:-
    Ersatz, Stockholm, 2006. 399, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gerhardsen, Einar:  Kamrater i krig och fred. Minnen 1940-1945. Översättning: Christina Anjou. [ref 22791]    100:-
    Tiden 1971. 242, (1) s. Illustrerad med fotografier och brev. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, för- och eftersättsblad svagt gulnade; i övrigt gott skick.
Gies, Miep - Gold, Alison Leslie:  Anne Frank - så minns jag henne. [ref 1584]    120:-
    Forum 1987. 229, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med blekt rygg samt lätt naggat i övre kanten.
Graham, Dominick:  Slaget om Montecassino. Översättning av Claes Gripenberg. [ref 67801]    90:-
    Aldus/Bonniers 1974. 158, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Mycket bra ex.
Green, William:  Famous Bombers of the Second World War. [ref 76253]    125:-
    MacDonald, London, 1962. Small 4to. 134 pp. Numerous photographs & drawings. Fourth impression. Publisher's hardcover. Blind embossed on front board.
   No jacket.
Grieg, Nordahl:  Frihet och liv är ett. Rapport från två krig. Översättning och efterskrift av Ylva Holm och Jan Stolpe. [ref 72476]    85:-
    Norstedts 1983. 214, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget ojämnt blekt. (Norstedts klassiker)
Grossman, Vasilij:  Reporter i krig. Dagboksanteckningar från andra världskriget. Presenterad av Antony Beevor & Luba Vinogradova, till svenska av Hans Magnusson. [ref 30424]    125:-
    Historiska Media 2007. 427 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
Gullers, K.W. - Nycop, C.-A.:  Då. Våra beredskapsår 1939-1945. [ref 10664]    90:-
    Bra Böcker 1975. (112) s. Rikt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två små fläckar på bakre pärmen och två smutsstänk på ryggen. Förlagsstämpel på titelbladet.
Hagen, Louis:  Arnhem Lift. With a Foreword by Sir Frederick A.M. Browning. [ref 2045]    100:-
    Hammond, Hammond & Co., London, 1953. 119, (1) pp. Illustrated with drawings by Joseph Deliss. Publisher's cloth. No jacket.
Hapgood, David - Richardson, David:  Monte Cassino. Översättning: Björn Lindgren. [ref 65869]    150:-
    Wiken 1985. 286 s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, annars ett fint ex.
   Omslagstext: En av de mest omtvistade händelserna under andra världskriget. Dagen då amerikanskt bombflyg förintade det fantastiska klostret.
Hardy, A.C.:  Kampen på haven. Sjökrigshändelserna under andra världskriget i populär framställning. 1-2 i 1 volym. Översättning av O. Lilljequist. [ref 22780]    180:-
    Allhem, Malmö, 1950. Stor 8:o. 227 s. + 27 planschblad; 213, (3) s. + 29 planschblad. Tryckt i 3.400 ex. Förlagets dekorerade halvklotband utan skyddsomslag. Pärmarna lätt skavda. Kort tillskrift på blankt blad i början.
Harel, Isser:  Huset vid Garibaldigatan. Sanningen om jakten på Adolf Eichmann berättad av mannen som ledde den, förre chefen för säkerhetstjänsten i Israel. Översättning av Sven Åhman. [ref 73073]    80:-
    Norstedts 1976. 293, (1) s. Illustrerad med en karta. 3:e upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nött och slitet omslag samt snedläst. Rester av exlibris på försättsbladet. (Månadens bok)
Harsch, J.C.:  Recept för världserövrare. Översättning av Barbro Alving och Else Ström. [ref 34300]    90:-
    Tiden 1943. 268, (4) s. Häftad. Lätt nött och mörktonad rygg. Omslagen saknar var sitt litet hörn, det bakre även lätt fläckat.
Hastings, Max (text) - Stevens, George (foto):  Seger i Europa. Från invasionen till kapitulationen. Unikt nytt fotomaterial. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 36673]    140:-
    Legenda, Stockholm, 1985. 4:o. 192 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet felinsatt, med veck och skador samt liten pappersförlust. I övrigt gott skick.
Hauser, Ernest O.:  Japan på marsch. Översättning av Gösta Olzon. Efterskrift av Bo Enander. [ref 78691]    95:-
    Bonniers 1942. Liten 8:o. 225, (2) s. Häftad. Något snedläst, liten reva i ryggfoten, omslagen med ett par smärre veck. (Aktuella serien)
Heller, Frank:  Gladiatorernas uttågsmarsch. Anteckningar från Italien 1938-1943. [ref 16745]    100:-
    Bonniers 1943. 242, (1) s. 4:e tusendet. Häftad. Aningen sned rygg med läsveck och lagad falsreva, i övrigt bra skick.
Hertay, Léon:  Femte gången gick det. Översättning från författarens manuskript av Ragnar Stigen. [ref 78879]    150:-
    Blocks Förlag, Stockholm, 1944. 205, (2) s. 5:e tusendet. Häftad. Obetydligt snedläst, smutstitelbladet skrynkligt. Bakre omslaget något blekt och med en liten fläck.
Holmquist, Åke:  Flottans beredskap 1938-1940. [ref 13990]    150:-
    Allmänna Förlaget 1972. 347, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Läsveck i ryggen, främre omslag med ett par obetydliga veck. (Sverige under andra världskriget)
Howarth, David:  Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Översättning av Carl Henrik Falkman. [ref 6519]    150:-
    Forum 1959. 303, (1) s. + 16 planschsidor med 26 fotografier samt 3 kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt med några små lagade revor och en liten skada nedtill på ryggen.
  –  :  Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Översättning av Carl Henrik Falkman. [ref 71373]    125:-
    Forum 1959. 303, (1) s. Illustrerad med 26 fotografier samt 3 kartor. Häftad. Ouppskuren med lätt missfärgad rygg.
   Omslag av Eric Palmquist.
Hugemark, Bo (red.):  I orkanens öga. 1941 - osäker neutralitet. [ref 78057]    120:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 328 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst och ett hörn lätt stötskadat. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Nya fronter? 1943 - spänd väntan. [ref 78059]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 420 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Stormvarning. Sverige inför andra världskriget. [ref 40232]    100:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 184 s. Illustrerad med fotografier och några kartor. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Urladdning. 1940 – blixtkrigens år. [ref 75003]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 392 s. Illustrerad med fotografier. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Några små fläckar på yttersnittet, annars ett fint ex.
  –  :  Vindkantring. 1942 - politisk kursändring. [ref 78058]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2002. 355 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex.
Hägglöf, Gunnar:  Vägen ut. [ref 48892]    110:-
    Norstedts 1984. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Infield, Glenn:  Adolf och Eva. [Den sanna historien om Hitler och hans älskarinna Eva Braun, nu avslöjad genom hennes dagbok och hittills hemligstämplade dokument]. [ref 686]    150:-
    Hemmets Journal - Bokförlaget 1976. 312, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Veck i ryggen som även syns på omslaget. Slitet omslag med smärre materialförlust på baksidan.
Ingersoll, Ralph:  Top Secret. [ref 70552]    100:-
    Harcourt, Brace and Company, New York, [1946]. VIII, (2), 373 pp. Maps on front free endpaper and in the text. 1st edition. Publisher's cloth. Spine head & tail, and corners slightly bumped. Small labels pasted on front cover and previous owner's name on half-title.
Irving, David:  Konvoj PQ17:s undergång. Översättning: Einar Zacke. [ref 24001]    140:-
    Liber 1981. 333 s. + 24 planschsidor med fotografier. Kartor m.m. i texten. Förlagets dekorerade pappband. Några siffror skrivna med bläck på nedre delen av ryggen, annars ett mycket bra ex.
Johansson, Alf W.:  Den nazistiska utmaningen. Aspekter på andra världskriget. [ref 8034]    90:-
    Tiden 1995. 217 s. 3:e reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Några understrykningar i blyerts.
Johnson, Eyvind - Almstedt, Gunnar:  Warszawa! [ref 49505]    250:-
    Bonniers 1944. Liten 8:o. 43, (1) s. + 1 utvikbar karta. Häftad. Bakre omslag lite mörktonat i övre kanten. Dedikation på smutstitelbladet: "Till Fröken Vera Silverstolpe med ett varmt tack för Eder vackra tavla till Polenhjälpens lotteri. Sigma Blanck". Tackkort på franska från Polska legationen bifogas.
   Bilaga: Kända svenskar om Polen, Bonniers 1944. 13, (1) s. Klammerhäftad. Med bidrag av Sigma Blanck, Rolf Edberg, Harry Martinson, Alva Myrdal, Ture Nerman, Torgny Segerstedt, Marika Stiernstedt, Naima Wifstrand m.fl.
Jonasson, Stig (red.):  Nazismen i dokument. [ref 38368]    75:-
    Prisma 1971. 204, (1) s. + 8 planschsidor. 3:e upplagan. Pocket. Mycket bra ex.
Jones, Ira "Taffy":  Tigrarna. Historien om 74:e divisionen, R.A.F. under två världskrig. [ref 45142]    100:-
    Hörsta förlag 1955. 318 s. Häftad. Lite nött ex med en bit av ryggfoten som saknas samt fläckigt bakre omslag.
   Ett läsex.
Jordbruen, Rolf Ivar:  Helvetet på jorden. En SS-frivilligs historia. Förord av Bosse Schön. [ref 78050]    125:-
    Natur och Kultur 2007. 179, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris på smutstitelbladet.
Jukes, Geoffrey:  Stalingrad - vändpunkten. [ref 77987]    80:-
    Aldus/Bonniers 1974. 159 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Ny utgåva. Pocket. Svenskt original kom på Aldus 2 år tidigare.
Junge, Traudl:  I Hitlers tjänst. Traudl Junge berättar om sitt liv. Under medverkan med Melissa Müller. Översättning: Annika Gegenheimer. [ref 74157]    110:-
    Historiska media 2005. 247, (1) s. + 8 planschsidor. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt gott skick.
   Traudl Junge (1920-2002) var Adolf Hitlers privatsekreterare 1942-45.
Kaplan, Chaim A.:  Dödens dokument. Dagbok från Warszawa. Redigerad av Abraham I. Katsh. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 65507]    70:-
    Rabén & Sjögren 1969. 333, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Namnteckning. (Tema)
Keegan, John:  Waffen-SS. Asfaltsoldaterna. [ref 49462]    95:-
    Aldus/Bonniers 1972. 159, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Rygghuvud och -fot med lättare skrapmärken.
Keneally, Thomas:  Schindler's List. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 65422]    80:-
    Norstedts 1994. 394, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Tidigare utgiven med titeln "Schindlers ark".
Killen, John:  The Luftwaffe. A History. [ref 80198]    150:-
    Frederick Muller, London, 1967. X, 310 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, boards just slightly warped, tiny sticker on the half-title leaf. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some, mainly small, mended tears. Condition Very Good.
Kjær, Anders (red.):  Ja, vi elsker ... Norges kamp för frihet och rätt. Översättning av Gurli Hertzman-Ericson. [ref 59281]    100:-
    Bokverk, Stockholm, 1945. 4:o. 196, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något sned och lätt nött rygg, pärmarna något solkade.
Knopp, Guido:  SS – ondskans mäktiga redskap. I samarbete med Jens Afflerbach, Stefan Brauburger, Christian Deick, Jörg Müllner, Sönke Neitzel, Ricarda Schlosshahn. Översättning: Andrea Resch. [ref 74858]    125:-
    Historiska Media 2004. 381 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
Kogon, Eugen:  SS-staten. De tyska koncentrationslägrens system. [ref 54481]    150:-
    Berghs 1977. 336 s. Förlagsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex.
Kuby, Erich:  Mitt krig. Anteckningar från 2129 dagar. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 28567]    110:-
    Rabén & Sjögren 1977. 442, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Kumlien, Gunnar:  Axelbrott. En diktators fall. [ref 2580]    95:-
    Norstedts 1944. 297, (2) s. Häftad. Något nött och snedläst samt hörnveck på bakre omslag. Namnteckning på smutstitelbladet.
Kunowski, Johannes von:  Wir Soldaten. Eine Gemeinschaftsarbeit von jungen und alten Soldaten. [ref 68794]    350:-
    Verlag für Volkstum, Wehr und Wirtschaft Hans Kurzeja, Berlin, 1938. Large 8vo. 240 s. Mit über 300 Abbildungen. Publisher's cloth. A little worn. Boards unevenly faded. Book-plate.
   Alle Gattungen der Wehrmacht in Wort und Bild.
Lang, Jochen von (utg.):  Förhören med Eichmann. Utskrifter från den israeliska polisens bandupptagningar. [ref 15972]    200:-
    Tiden 1983. 300 s. Illustrerad med två organisationsplaner. Limhäftad med omslagsbild. Fint ex.
Lapierre, Dominique - Collins, Larry:  Brinner Paris? - Adolf Hitler 25 augusti 1944. Översättning av Carola Lacocinski. [ref 72736]    120:-
    Tiden 1966. 294 s. + 8 planschblad. Karta på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag. (Tidens bokklubb)
Lee, Carol Ann:  Vem var Anne Frank? [ref 7620]    95:-
    Wahlströms 2000. 142, (1) s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
Lee, Clark:  Storm i Stilla havet. Ett ögonvittnes berättelse om kriget mot Japan från Bataan till Salomonöarna. Översättning från engelskan av K.G. Bolander. [ref 69274]    135:-
    Norstedts 1943. 388 s. + 2 utvikbara kartor. Häftad. Något nött rygg med läsveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
Liddell Hart, B.H.:  Andra världskrigets historia. 1-2. [ref 67679]    175:-
    Natur och Kultur 1988. 350 + 394, (1) s. Illustrerad med kartor. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. 2 volymer.
  –  :  Västerns försvar. Några gåtor rörande krig och fred. [ref 49310]    150:-
    Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1950. 364, (1) s. Privatbundet halvklotband med främre omslaget medbundet. Exlibris.
Liljegren, Bengt:  Adolf Hitler. [ref 78573]    160:-
    Historiska Media, Lund, 2008. 444, (1) s. + 32 fotografiska planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Linder, Jan - Lundberg, Lennart:  Hitlers vasaller och Sverige. Göring, Himmler och Ribbentrop. [ref 75841]    130:-
    CKM, Stockholm, 2001. 211 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Ofredens hav. Östersjön 1939-1992. [ref 66618]    100:-
    Infomanager Förlag Jan Linder 2002. 234 s. Illustrerad. Limhäftad. Ett stött hörn.
Liska, Hans:  [Frontskisser]. [ref 52933]    250:-
    Europa-Edition, Stockholm, 1943. Tvär 4:o. (2), 35, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Omslagen med några smärre skrapmärken och veck, rygghuvudet med centimeterlång reva vid främre falsen.
   "Denna lilla bok är sammansatt av blad ur mina frontskissböcker. Jag hoppas, att även några av flygets vänner i Sverige skola ha glädje av den." - Bilderna, som beskriver flygrelaterade vyer (de flesta) från 2:a världskriget, har tysk text som är översatt i en bildförteckning.
Lord, Walter:  Pearl Harbor. Förödelsens dag. Översättning av Einar Zacke. [ref 71372]    150:-
    Forum 1958. 252 s. + 16 planschblad med 50 fotografier. 2 kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Lätt skeva pärmar.
   Omslag av Eric Palmquist.
Lukacs, John:  Duellen. 10 maj – 31 juli 1940. Den åttio dagar långa kampen mellan Churchill och Hitler. [ref 60536]    135:-
    Tiden 1994. 332 s. Förlagsband med skyddsomslag som är något nött och naggat.
  –  :  Hitler i historien. Översättning: Karin Andersson. [ref 63516]    135:-
    Prisma 1999. 303 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och en liten lagad reva i nedre ytterhörnet.
Mackness, Robin:  Massacre at Oradour. Introduction by John Fowles. [ref 75856]    125:-
    Random House, New York, 1989. Large 8vo. 165, (1) pp. + 8 pp. of photographs. 1st American edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Fine.
Manvell, Roger - Fraenkel, Heinrich:  Hermann Göring. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 74966]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Nött och snedläst.
  –  :  SS och Gestapo: härska genom terror. Översättning av Claes Gripenberg. [ref 68362]    80:-
    Aldus/Bonniers 1971. 160 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Aldusserien)
Manz, Bruno:  Fångad av hakkorset. Nazist och soldat i tredje riket. [ref 74447]    125:-
    Historiska Media 2008. 287 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt snedläst annars fin.
Marshall, S.L.A.:  Soldater i strid. Översättning från amerikanskan: Ulf Tengbom. [ref 78827]    120:-
    Militärlitteraturföreningen, Stockholm, 1952. Liten 8:o. 218 s. Häftad. Lätt snedläst, omslagen svagt gulnade och med något enstaka litet veck. (Militärlitteraturföreningen N:r 203)
Martelli, George:  Mannen som räddade London. Berättelsen om Michel Hollard. [ref 27005]    125:-
    Berghs 1960. 275, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst med läsrandig rygg.
   "Av alla historier om otrolig tapperhet är detta den mest anmärkningsvärda" General Horrocks.
Mason, David:  Attack mot Saint-Nazaire. [ref 67800]    75:-
    Aldus/Bonniers 1974. 157, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Limhäftad. Läsrandig rygg. Gamla prislappar på bakre omslag.
Maule, Henry:  The Great Battles of World War II. [ref 80724]    175:-
    Hamlyn, London, 1972. 4:o. 448 pp. Illustrated with maps and photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with tiny tear at head of spine, else fine.
McGuirk, Dal:  Rommel's Army in Africa. [ref 77417]    180:-
    Guild Publishing, London, 1994. Small 4to. 192 pp. Richly illustrated with photographs, mostly in black & white. 1st UK edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Tiny spots on upper and outer edges, title-page with crease to upper corner, else fine.
Meinecke, Friedrich:  Den tyska katastrofen. Med förord av Nils Ahnlund. Översättning av Tore Zetterholm. [ref 34268]    80:-
    Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1947. 163, (1) s. Häftad.
Moberg, Vilhelm:  Sanningen kryper fram. Fyra inlägg för dagen. [ref 31030]    100:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 53, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Osprättad. Fint ex.
Moen, Petter:  Petter Moens dagbok. Översättning av Eva Marstrander. [ref 68755]    100:-
    Forum 1950. 184, (1) s. + 2 planschblad. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Delar av skyddsomslaget är bevarade och ligger lösa i boken. Pärmarna något skeva, klistringen på insidan av pärmarna något bucklig. Exlibris.
Montgomery of Alamein, [Bernard Law Montgomery], Viscount:  Memoarer. [ref 27807]    120:-
    Bonniers 1958. 399, (1) s. +32 planschblad. Häftad. Osprättad. Omslagen med ett fåtal smärre veck.
Mosley, Leonard - Time-Life Books redaktion:  Slaget om Storbritannien. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 74757]    125:-
    Bonniers 1980. 4:o. 208 s. Flödigt illustrerad med fotografier samt ett antal återgivna affischer i färg. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt nött.
Moyzisch, L.C.:  Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 67459]    85:-
    Prisma 1976. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lite gulnat och med bruksspår. (Berömda krigsskildringar)
  –  :  Operation Cicero. [En otrolig men sann spionhistoria. Ankara 1943-44]. [ref 32123]    80:-
    Prisma 1984. 158, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Berömda krigsskildringar)
Müllenheim-Rechberg, Burkard von:  Slagskeppet Bismarck. Översättning och bearbetning: Karl-Erik Westerlund. [ref 38218]    125:-
    Wiken 1987. 257 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Müller, Melissa:  Flickan Anne Frank. En biografi. Efterord av Miep Gies. Översättning av Katrin Ahlström Koch. [ref 68086]    150:-
    Bonniers 1999. 351, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna har lätta bruksspår, omslaget med smärre veck i nedre hörnet.
Mörne, Håkan:  Ärans vinter. [ref 50480]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1940. 284, (1) s. + 1 utvikbar karta. 1:a upplagan. Förlagets linneband. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på fria försättsbladet.
Neave, Airey:  Dömda i Nürnberg. En personlig redogörelse om rättegången mot de största krigsförbrytarna från andra världskriget. [ref 62091]    140:-
    Bernces, Malmö, 1980. 325 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, försättsbladet lätt missfärgat av bifogat tidningsurklipp, i övrigt gott skick.
Nilsson, Jan-Olof:  I Falkenberg under andra världskriget. [ref 66834]    125:-
    Bokförlaget Settern 1999. Stor 8:o. 287, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, annars fin.
Norén, Karl-Gunnar:  El Alamein 1942. Vändpunkten i Nordafrika under andra världskriget. [ref 76732]    90:-
    Nielsen & Norén 2005. 335 s. Illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nycop, C.-A. (red.):  Krigets ansikte. Fakta, bilder, kartor. [ref 65619]    90:-
    Tidningen Se [& Åhlén & Åkerlund] 1941. Liten 4:o. 65, (3) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Omslagen med ett par små skador, annars ett fint ex.
Nyström, Stig:  Hangö 1940-1941. [ref 78951]    120:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2005. Tvär 4:o. 79, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Originalets titel "krasnij gangur" kort om och kring Hangöudd 1940-1941.
Olsson, Kjell:  Till bröders hjälp. Gotländska frivilliga i Finland 1939-1944 berättar. [ref 37831]    225:-
    Ödins förlag, Visby, 1977. 304 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag och lagad reva samt något snedläst. Namnteckning på insidan av främre pärmen samt exlibris.
   Ovanlig.
Parker, Matthew:  Slaget vid Monte Cassino. [ref 7410]    135:-
    Bonniers 2005. 146, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Parkin, Ray:  Ut ur röken. Berättelsen om en seglats. Med inledning av Laurens van der Post. Översättning av Magnus K:son Lindberg. Marin rådgivare: Kommendör G.E. Måhlén. [ref 63082]    85:-
    Norstedts 1963. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och aningen kantnött.
Persson, Sune:  "Vi åker till Sverige". De vita bussarna 1945. [ref 66626]    140:-
    Fischer & Co 2003. Stor 8:o. 552 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Piekalkiewicz, Janusz:  Spione, Agenten, Soldaten. Geheime Kommandos im Zweiten Weltkrieg. [ref 79652]    200:-
    Herbig, München, 1991. Large 8vo. 528 pp. Illustrated throughout. 3rd edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
Priestley, J.B. (introduction):  Home from Dunkirk. In aid of the British Red Cross and St. John. [ref 75218]    125:-
    John Murray, London, 1940. (32) pp. With 46 memorable photographs. Fourth Printing. Publisher's printed wrappers with photo illustrated dust-jacket. Jacket lightly worn and with small tears to spine. Book-plate inside front cover.
Pritchard, R. John:  Riksdagshusbranden. [ref 34864]    80:-
    Aldus/Bonniers 1974. 159 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Originalpocket. Fint ex.
Radó, Sándor:  Moskva anropas. Den första dokumentära skildringen av ryskt spionage mot Tredje riket. [ref 29026]    100:-
    Forum 1972. 329, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Ragnar, Per:  Hitler. Hans folk. [ref 77153]    120:-
    D+ Förlag 2006. 382 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rashke, Richard:  Flykten från Sobibor. Översättning av Elsa Svenson. [ref 62454]    90:-
    Bonniers 1989. 395 s. Illustrerad med 12 s. fotografier och teckningar. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rauschning, Hermann:  Samtal med Hitler. Till svenska och med förord av Alf Ahlberg. [ref 77978]    175:-
    Natur och Kultur 1940. 272 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite stött ex med bit av ryggen (19X10 mm) som saknas.
Rawicz, Slavomir:  Flykten från Stalins läger. I bearbetad översättning av Margareta Nylander. Förord av Kjell Albin Abrahamson. [ref 73088]    125:-
    Historiska Media 2005. 272 s. [Ny utgåva]. 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Liten ytskada på omslagets framsida, enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex.
   Första svenska upplagan utkom på Ljus Förlag 1956 under titeln "Lång väg till frihet".
Rees, Laurence:  Nazismen. Ledare och bödlar, åskådare och offer. [ref 80501]    150:-
    Prisma 2009. 382 s. + 12 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Prisetikett på omslagets baksida. Fint ex.
Richey, Paul:  Stridspilot. En personlig redogörelse för striderna i Frankrike 1939-1940. [ref 75785]    150:-
    Atlantis 1981. 239, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Jaktflygare i andra världskriget)
Rings, Werner:  Leva med fienden. Anpassning och motstånd i Hitlers Europa 1939-45. [ref 54484]    125:-
    Ordfront 1983. 368 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst annars fin.
Roscoe, Theodore:  United States Destroyer Operations in World War II. [ref 77416]    450:-
    United States Naval Institute, Annapolis, Maryland, 1953. 4to. XVIII, 581 pp. Richly illustrated with maps and photographs in black & white. 1st edition. Publisher's decorated cloth. Spine ends and corners slightly bumped. Boards are somewhat yellowed. Condition Very Good.
Rumenius, John:  "Klart skepp för minfällning". En reservfänrik berättar från beredskapsåren i flottan 1939-1940. [ref 23450]    100:-
    Lindfors, Stockholm, 1976. 212 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag, liten bit saknas på bakre delen.
Russell of Liverpool, [Edward F.L. Russell], Lord:  Riddarna av bushido. Kort historik över de japanska krigsförbrytelserna. [ref 34824]    140:-
    Arbetarkultur, Stockholm, 1958. 361, (1) s. + 12 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget fransigt (mest vid ryggen) och med lagning i övre kanten.
Russell of Liverpool, Lord:  Hakkorsets gissel. Kort historik över nazisternas krigsförbrytelser. [ref 18163]    125:-
    Arbetarkultur, 1955. 276 s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några naggar, riss och veck samt några mindre, lagade revor.
Ryan, Cornelius:  Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 57739]    140:-
    Bonniers 1966. Stor 8:o. 333, (1) s. 1:a svenska upplagan. + 24 planschblad med fotografier. Kartor i färg på för- och eftersättsblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några lagade revor i övre kanten. Försättsbladet (med karta) delvis missfärgat och lätt fläckat, i övrigt gott skick.
  –  :  Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 38290]    90:-
    Bonniers 1968. 288 s. + 24 planschblad. Kartor på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt kantnött upptill och nedtill på ryggen. (Bonniers Folkbibliotek)
  –  :  Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 72323]    85:-
    Bonniers 1998. 333, (1) s. Illustrerad med 24 planschblad med fotografier. Kartor i färg på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  The Last Battle. [ref 44176]    190:-
    Collins, London, 1966. 463 pp. + 40 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped to edges and corners. Book-plate on half-title.
Salisbury, Harrison E.:  De 900 dagarna. [Leningrads belägring]. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 60048]    120:-
    Bonniers 1974. 381, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. 7:e-10:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Trasigt och tejpat omslag.
  –  :  De 900 dagarna. [Leningrads belägring]. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 70015]    95:-
    Bonniers 1997. 381, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sarvanto, Jorma:  Stridsflygare under Karelens himmel. Översättning från finskan av Mary Numelin. [ref 76277]    125:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Hallstahammar, 2005. 213 s. Rikt illustrerad. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnstämpel och kort tillskrift på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
Savolainen, Aatu:  En svensk i partisankriget. Memoarer över andra världskriget. Översättning: Alexander Salenfors. [ref 75604]    80:-
    Terttu Pihlajamaa Förlag, Stockholm, 2000. 171 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband.
   Med rättelseblad inklistrat på baksidan av smutstitelbladet.
Schimmel, Betty - Gabriel, Joyce:  Att åter se dig. Betty Schimmels historia. Översättning Birgitta Gahrton. [ref 65936]    125:-
    Forum 1999. 245, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schlabrendorff, Fabian von:  Upprorsförsöket i Nazi-Tyskland. Bearbetning utgiven av Gero v. S. Gaevernittz. [ref 46773]    125:-
    KF:s bokförlag 1946. 167 s. Häftad. Ryggen något gulnad.
Schoenberner, Gerhard:  Davidsstjärnan. Judeförföljelserna i Europa 1933-1945. Översättning: Olof Hoffsten. [ref 77319]    140:-
    Bernces, Malmö, © 1979. Stor 8:o. 222, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Limhäftad.
   Världslitteraturens kanske mest skakande bilddrama om nazisternas judeförföljelse med 200 fotografier och dokument i faksimil.
Schreiber, Marion:  Rebeller i det tysta. Överfallet på ett deportationståg till Auschwitz. [ref 77151]    100:-
    Historiska Media 2004. 316 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schroeder, Christa:  Hitler var min chef. Hitlers sekreterare 1933-1945. Översättning: Per Holmer. [ref 80709]    140:-
    Fischer & Co 2009. 388, (1) s. + 8 fotografiska planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schultze, Hans Georg:  Zum Endkampf gestellt! Luftmacht Deutschland gegen Seemacht England. [ref 49960]    300:-
    Verlag "Die Wehrmacht", Berlin - Charlottenburg (1940). 80, (8) s. Propagandapublikation mit vielen Fotos und Illustrationen von Kriegsberichterstattern. 1. bis 100. Tausend. Original Broschur.
Se bild på boken
Schön, Bosse:  Svenskarna som stred för Hitler. Ett historiskt reportage. [ref 66720]    150:-
    Bokförlaget DN, Stockholm, 2000. 396, (1) s. + 20 planschsidor med fotografier och reproduktioner. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten obetydligt stukad, i övrigt ett fint ex.
Senger, Valentin:  Hemligheten på Kaiserhofstrasse. Översättning: Hans Jonsson. [ref 65140]    75:-
    Forum 1980. 264, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, mest vid ryggens övre del.
   "Detta är den autentiska berättelsen om familjen Senger - ryska judar i 30-talets Tyskland"
Sennerteg, Niclas:  Nionde armens undergång. Kampen om Berlin 1945. [ref 80718]    150:-
    Historiska Media 2007. 432 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stalins hämnd. Röda armén i Tyskland 1944-45. [ref 63521]    125:-
    Historiska Media, Lund, 2001. 413 s. Illustrerad med fotografier. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på titelbladet, i övrigt ett fint ex.
Sereny, Gitta:  Albert Speer och sanningen. Översättning av Nille Lindgren. [ref 76795]    150:-
    Bonnier Alba 2001. 811, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. 8:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten skada i nedre hörnet på baksidan, små bruksspår i övrigt. Främre pärmens insida och de första bladen med lätt stötskada mitt på sidan.
  –  :  Vid avgrunden. Från barmhärtighetsmord till förintelse. Översättning: Nille Lindgren. [ref 66537]    140:-
    Ordfront 2000. 412, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets övre kant aningen kantstött, i övrigt ett fint ex.
Seth, Ronald:  Operation Barbarossa. Hitlers ryska fälttåg. [ref 32122]    75:-
    Prisma 1968. 218, (1) s. Illustrerad med kartor. 1:a svenska upplagan. Pocket. Något mörktonad rygg.
Sibley, Roger - Fry Michael:  Rommel. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 66115]    95:-
    Aldus/Bonniers 1975. 160 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Gott skick.
Siilasvuo, Hj.:  Striderna i Suomussalmi. [ref 57741]    120:-
    Medéns 1940. 203, (2) s. 1 + porträttplansch + 5 utvikbara kartbilagor. 11 planschblad med fotografier (ingår i pagineringen). 3:e upplagan. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna. Ryggen hårt blekt.
  –  :  Striderna i Suomussalmi. [ref 75845]    110:-
    Medéns Förlags AB, Stockholm, 1940. 203, (2) s. Illustrerad med fotografier och kartor (varav en utvikbar). 1:a svenska upplagan. Häftad. Läsrandig rygg samt lite stött i kanter. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Striderna i Suomussalmi. - Kampen i Kuhmo. [ref 61355]    150:-
    Schildts, Esbo (Finland), 1999. 345, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Reviderad utgåva av 1940 och 1944 års upplagor. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
   2 arbeten i 1 volym. Böckerna har tidigare utgivits separat.
Silver, Eric:  Hjältar i det tysta. En bok om medmänsklighet under Hitlertiden. Översättning: Hans Nygren. [ref 80676]    100:-
    Rabén & Sjögren 1993. 184 s. + 8 fotografiska planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvudet med litet stötmärke, skyddsomslaget med ett par små skrapmärken och riss.
Smith, Gene:  Den svarta sommaren. [Upptakten till andra världskriget]. Översättning av Claes Collenberg. [ref 65550]    120:-
    Legenda 1989. 351, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag.
Smith, Howard K.:  Sista tåget från Berlin. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 37173]    100:-
    Tiden 1942. 300 s. Häftad. Rygg och främre omslag med ytskador (avtryck av något spetsigt föremål, märken även på båda titelbladen). Bläcknamn på smutstitelbladet.
Smith, Peter C.:  Action Imminent. Three Studies of the Naval War in the Mediterranean Theatre during 1940. [ref 67853]    200:-
    William Kimber, London, 1980. Large 8vo. 352 s. + 24 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Snyder, Louis L.:  Det andra världskriget. Översättning av Ture Nerman. [ref 71271]    125:-
    Tiden 1962. 531, (1) s. + 24 planschblad med fotografier. Kartor i texten. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med ett par lagade revor samt något missfärgat och med små fläckar på ryggen.
Sommerfeldt, Martin H.:  Das Oberkommando der Wehrmacht gibt bekannt. Ein Augenzeugenbericht des Auslandssprechers des OKW. [ref 76522]    125:-
    Westdeutsche Verlags- und Druckerei-Gesellschaft, Frankfurt a. M., 1952. 240 s. + 63 Fotografien. Leineneinband.
Speer, Albert:  Dagbok från Spandau. Översättning av Hans Dahlberg. [ref 65889]    150:-
    Bonniers 1976. 383, (4) s. + 16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget har ett längsgående veck på ryggen intill främre falsen, i övrigt ett fint ex. (Månadens Bok)
  –  :  Memoarer. Tredje riket inifrån. Översättning av Hans Dahlberg. [ref 27844]    200:-
    Bonniers 1970. 429, (1) s. + 12 planschblad med fotografier. 5:e-6:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med veck och lagad reva i nedre kanten på baksidan, i övrigt obetydligt naggat.
Stafford, David:  Tio dagar till Dagen D. Nedräkningen till Europas befrielse. [ref 73474]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2004. 399, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Starck, Magnus:  Sjömakten i andra världskriget. [ref 37390]    80:-
    Natur och Kultur 1947. 126, (1) s. + 4 planschblad. Illustrerad med kartor i texten. Häftad. Omslagen skadade. Understrykningar med blyerts i texten samt kommentarer i marginalen.
Steinbeck, John:  Det var en gång ett krig. Till svenska av Hadar Högberg och Alvar Zacke. [ref 58006]    95:-
    Prisma 1976. 188, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget naggat och lite ojämnt gulnat. (Berömda krigsskildringar)
   Första svenska upplagan kom endast som pocket.
Steiner, Jean-François:  Treblinka. Revolt i ett utrotningsläger. Med förord av Simone de Beauvoir. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 45733]    110:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt lite solkigt på baksidan och något naggat i nedre kanten. (Bonniers folkbibliotek)
Steinhoff, Johannes:  Kampen om Messinasundet. En kommendörs dagbok. Översättning: Edward Brehmer. [ref 75784]    130:-
    Berghs 1973. 223, (1) s. Illustrerad med en karta. Häftad. Lite snedläst och läsrandig rygg.
Stern, Ladislaus:  Gangsterdiplomati. En bok om Franz von Papen. [ref 69471]    150:-
    Bonniers 1944. 259, (3) s. Häftad. Liten fläck högst upp på ryggen och ett svagt hörnveck på främre omslag, annars ett mycket bra ex. Namnteckning på smutstitelbladet.
Stjernfelt, Bertil:  Alarm i Atlantvallen. Företal av Helge Jung. [ref 76080]    100:-
    Hörsta Förlag 1953. 463, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och skisser. 1:a upplagan. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med läsveck. Ryggens övre del samt yttre och inre främre fals förstärkta med dokumenttejp. Bakre ytterfalsen lätt solkad och lite skavd. Namnteckning på främre omslagets insida och smutstitelblad. Jämnskurna snitt.
  –  :  Alarm i Atlantvallen. Företal av Helge Jung. [ref 874]    150:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. 232 s. Rikt illustrerad med fotografier, bilder, kartor och skisser. 4.e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Ålands hav och öar – brygga eller barriär? Svensk-finsk försvarsfråga 1915-1945. [ref 70956]    125:-
    Marinlitteraturföreningen 1991. 199 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Något kantstött. (Marinlitteraturföreningen nr 72)
Stjernfelt, Bertil - Böhme, Klaus-Richard:  Hitler anfaller Polen. Westerplatte 1 september 1939. [ref 73544]    120:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2007. 157, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Tryckt i 9.999 ex varav detta är nr 4.731. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stock, James W.:  Slaget om Tobruk. Översättning av Claes Gripenberg. [ref 71239]    100:-
    Aldus/Bonniers 1974. 159, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex.
Stolpe, Herman:  Lejonet som ville bli en igelkott. En saga för stora och små barn. [ref 77250]    125:-
    KF:s bokförlag 1948. Liten 8:o. 28, (1) s. Illustrerad med teckningar av Charles Gl. Behrens. Ny upplaga. 1:a upplagan. Häftad. Fint ex.
   Tryckt i en upplaga av 200 exemplar såsom nyårsgåva till författarens och KF:s bokförlags vänner.
Stoltzfus, Nathan:  Rosenstrasse. Civilt motstånd och blandäktenskap i Nazityskland. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 72981]    135:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2004. 425, s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Stowe, Leland:  No Other Road to Freedom. [ref 30374]    100:-
    Alfred A. Knopf, New York, 1941. (12), 432 pp. + 1 folding map. Third printing. Publisher's hardcover with blind stamp on both boards. Lightly worn and with minor traces of use. No jacket.
Svanberg, Ingvar - Tydén, Mattias:  Sverige och förintelsen. Debatt och dokument om Europas judar 1933-1945. [ref 80374]    175:-
    Bokförlaget Arena, Stockholm, 1997. Stor 8:o. 451, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan, 1:a tryckningen. Häftad med flikomslag. Dedikation från båda författarna på smutstitelbladet. Mycket bra ex.
Svenson, Åke:  De vita bussarna. [ref 7363]    175:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek/Quarnberget förlag 2007. 224 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Tryckt i 8999 numrerade ex, detta nr 3303. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Szpilman, Wladyslaw:  Pianisten. Med utdrag ur den tyske officeren Wilm Hosenfelds dagbok. Förord av Andrzej Szpilman. Efterord av Wolf Biermann. Översättning av Ingela Bergdahl. [ref 76799]    100:-
    Bra Böcker 1999. 237 s. + 4 planschblad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med veck och lagad reva.
   Wladyslaw Szpilman berättar med egna ord om hur han som genom ett mirakel överlevde nazisternas styre i Warszawa 1939-1945. Roman Polanskis film "The Pianist" vinnare av Guldpalmen 2002 och belönad med tre Oscar 2003.
Tamelander, Michael:  Malta. Kriget i Medelhavet 1940-1942. [ref 76834]    150:-
    Historiska Media 2003. 480 s. Illustrerad med fotografier + kartor och skisser i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Slaget om Västeuropa. Flygkrig, strategi och politik sommaren 1940. [ref 69481]    120:-
    Historiska Media 2002. 480 s. + 8 planschblad. Kartor och skisser i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, annars ett mycket bra ex.
Tamelander, Michael - Hård af Segerstad, Jonas:  Havets vargar. Dramatiska ubåtsepisoder från andra världskriget. [ref 76880]    75:-
    Historiska Media 2006. 352 s. Ny utgåva. Storpocket. Fint ex.
Tamelander, Michael - Zetterling, Niklas:  Bismarck. Kampen om Atlanten. [ref 67006]    150:-
    Norstedts / Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. 310, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
  –  :  Den nionde april. Nazitysklands invasion av Norge 1940. [ref 62423]    125:-
    Historiska Media 2000. 319 s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag.
Taylor, A.J.P.:  Förspelet till andra världskriget. [ref 16021]    150:-
    Rabén & Sjögren 1968. 293 s. + 12 planschsidor. Kartor över Europas gränser och Tyskland 1919-1939 på första pärmuppslaget. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget slitet i överkanten samt med två tejplagade revor på baksidan.
The Battle of Steel:  A Record of the British Iron and Steel Industry at War. Published by The British Iron and Steel Federation. [ref 64841]    100:-
    London n.d. Large 8vo. (2), 52, (2) pp. + 1 folding map. With numerous illustrations. Pictorial wrappers.
The Royal Marines:  The Admiralty Account of Their Achievement 1939-1943. [ref 71196]    110:-
    His Majesty"s Stationery Office, London 1944. 80 pp. Richly illustrated with photos. Original pictorial wrappers. General wear.
   Ministry of Information.

Se bild på boken
The Trial of German Major War Criminals:  Proceedings of the International Military Tribunal Sitting at Nuremberg Germany. Volume 1-21. Published under the Authority of H.M. Attorney-General by His Majesty's Stationary Office (HMSO). [ref 72817]    3000:-
    London 1946-1949. Large 8vo. About 8250 pp. + charts & plans. Publisher's softcover. Spines darkened and partly with damages, covers with traces of use. Seven volumes with torned covers unprofessionally repaired.
   Volume 22 and 23 (index) are missing from this set.
There's Freedom in the Air:  The Official Story of the Allied Air Forces from the Occupied Countries. [ref 71190]    125:-
    London 1944. 36 pp. With illustrated title and numerous illustrations throughout. Original pictorial wrappers.
Se bild på boken
Tolstoy, Nikolai:  Hitler rensar ut. De långa knivarnas natt. [ref 77986]    80:-
    Aldus/Bonniers 1973. 159 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Originalpocket. Minimal reva på främre omslaget annars ett fint ex.
Torgé, Bo (red.):  Åländska sjömän under andra världskriget [1939-1945]. [ref 68050]    180:-
    Ålands Nautical Club, Mariehamn, 1999. Liten 4:o. 260 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan, 1:a tryckningen. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Omslaget en aning skamfilat, i övrigt ett fint ex.
Troelsen-Terp, Arne:  Från fronten i Danmark. Översättning från författarens manuskript av Otto Clemens. [ref 65529]    150:-
    Blocks Förlag, Stockholm, 1944. 183, (1) s. 2:a upplagan. 4:e-8:e tusendet. Häftad. Lätt nött, hörnveck på bakre omslag.
Tusa, Ann & John:  Nürnbergprocessen. Översättning av Hans Björkegren. [ref 30843]    150:-
    Legenda, Stockholm, 1987. 575, (4) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Twenty-Five Years Young:  With Illustrations of the RAF from 1918 until 1943. [ref 71192]    150:-
    RAF [1943]. 39 pp. Original pictorial wrappers.
Se bild på boken
Ulfving, Lars:  Den stora maskeraden. Sovjetrysk militär vilseledning sett i ett historiskt perspektiv. [ref 61989]    80:-
    Stockholm, Försvarshögskolan, Operativa institutionen, 2000. 110 s. Illustrerad. [Ny, utökad upplaga]. Limhäftad. (Försvarshögskolans Acta C8)
Wahlbäck, Krister:  Regeringen och kriget. Ur statsrådens dagböcker 1939–41. [ref 34349]    100:-
    Prisma 1972. 190, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något missfärgat på rygg och kanter, lagad reva i övre kanten.
Wahlbäck, Krister - Boberg, Göran (red.):  Sveriges sak är vår. Svensk utrikespolitik 1939-45 i dokument. [ref 78661]    75:-
    Prisma 1966. Liten 8:o. 237, (3) s. Originalupplaga. Originalpocket. Obetydligt snedläst. Ryggen något gulnad och med ett par tvärgående veck på övre delen. Namnteckning på främre omslagets insida. (Prismaserien)
Veale, Sydney E.:  Warfare in the Air. The RAF at War since the Battle of Britain. [ref 71199]    150:-
    The Pilot Press 1942. 4:o. 48 pp. Richly illustrated with photos and diagrams of the Halifax and Stirling and Chronological list of important aeronautical dates for 1941-42. Second Impression. Publisher's cloth in poor dustwrapper.
Se bild på boken
Werner, Max:  Den stora offensiven. Koalitionskrigets strategi. Översättning av Nils Holmberg. [ref 8306]    85:-
    Bonniers 1943. 293 (2) s. Häftad. Ryggen sned, lätt skadad upp- och nedtill, främre omslag naggat, ett smalt hörn nedtill saknas.
Wernick, Robert:  Blixtkrig. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 69830]    100:-
    Bonniers © 1980. 4:o. 208 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. (Andra världskriget)
Whiting, Charles:  Hitlers fallskärmsjägare - elitförband i strid 1940-45. Översättning: Kjell Waltman och Inge R.L. Larsson. Förord: Torbjörn Elming och Rolf Käck. [ref 78063]    125:-
    Fischer & Co 2008. 249, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Hitlers krigare - SS sista strid. Översättning: Kjell Waltman och Inge R.L. Larsson. Förord: Ulf Zander. [ref 78064]    125:-
    Fischer & Co 2008. 249, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet, annars gott skick.
  –  :  Patton. [ref 80510]    100:-
    Aldus/Bonniers 1975. 160 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Inlagan som vanligt något gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Tredje rikets sista dagar. Översättning: Kjell Waltman och Inge R.L. Larsson. [ref 80498]    125:-
    Fischer & Co 2009. 214, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wiener, Peter F.:  Hur ett herrefolk uppfostras. Till svenska av Alf Ahlberg. [ref 19941]    95:-
    Natur och Kultur 1944. 127 s. + 4 planschblad. Häftad. Lätt nött, veck i ryggen. Namnstämpel på smutstiteln.
Wiesenthal, Simon:  Mördarna mitt ibland oss. Redigerad och med inledning av Joseph Wechsberg. [ref 73716]    150:-
    Bonniers 1967. 317, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets klotband. Lite solkigt och snedläst band med trasigt skyddsomslag.
Wijk, Johnny:  Svarta börsen - samhällslojalitet i kris. Livsmedelsransoneringarna och den illegala handeln i Sverige 1940-1949. [ref 51412]    150:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1992. (2), VI, 326 s. Illustrerad. Limhäftad. Dedikation från författaren på titelbladet. Fint ex. (Stockholm Studies in History 46)
   Akademisk avhandling.
Wikman, Leo:  Liten kugge i stort spel – en stabsofficer berättar. [ref 62743]    85:-
    Schildts, Esbo, 1992. 91 s. + 8 planschsidor. Limhäftad. Mycket bra ex.
Wilkinson, Peter:  Granater över Arnhem. Översättning: Stig H. Moberg. [ref 75834]    110:-
    C. O. Ekblad & Co , Västervik, 2003. 227 s. Rikligt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Willkie, Wendell L.:  En värld. Översättning av Nils Holmberg. [ref 69488]    100:-
    Bonniers 1943. 186, (1) s. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, annars ett mycket bra ex. Namnteckning m.m. på smutstitelbladet.
Von Der Porten, Edward P.:  Pictorial History of the German Navy in World War II. Foreword by Grand Admiral Karl Dönitz. [ref 48357]    200:-
    Crowell, New York, 1976. 4:o. XIV, 367, (1) pp. With more than 300 photographs. Revised Edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with a few tears.
Voss, Johann:  Soldat i Waffen-SS. Ett ögonvittne berättar. Översättning: Hans Dalén. Svensk faktagranskning: Richard Areschoug och Lars Gyllenhaal. [ref 75789]    130:-
    Historiska Media 2004. 288 s. + 8 planschsidor med fotografier samt kartor i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
Wykes, Alan:  Himmler. [ref 80509]    100:-
    Aldus/Bonniers 1975. 160 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Inlagan som vanligt något gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Hitlers livvakt. [ref 19502]    100:-
    Aldus/Bonniers 1975. 160 s. Mycket rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Young, Desmond:  Rommel. Med förord av fältmarskalk Claude Auchinleck och med utdrag ur generalfältmarskalk Erwin Rommels egna papper. Till svenska av Lennart Rheyneuclaudes. [ref 35126]    150:-
    Hökerbergs 1950. 314, (2) s. + 16 planschblad. Kartor i texten. 6:e-10:e tusendet. Förlagets halvlinneband. Båda omslag medbundna. Mycket bra ex.
Zank, Horst:  Stalingrad. Del II. Fångenskapen. [Översatt av Håkan M. Wahlbom]. [ref 69472]    125:-
    Håkan M. Wahlboms Förlag 2005. 202 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Ocirkulerat ex.

Se bild på boken
  –  :  Stalingrad. Inringningen (Kessel). Översatt av Håkan M. Wahlbom. [ref 69008]    125:-
    Håkan M. Wahlboms Förlag 2004. 124 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt buktande.
   Ocirkulerat ex.

Se bild på boken
Zeiger, Henry A. (red.):  Historiens största brott. Förord av Professor Herbert Tingsten. [ref 7328]    85:-
    Bonniers 1960. 215 s. Illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ett ganska så fint ex. (Aldus Aktuellt 1)
   Adolf Eichmann och mordet på 6 miljoner judar.
Zetterling, Niklas:  Blixtkrig! 1939-1941. [ref 80758]    150:-
    Prisma 2008. 339, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Zetterling, Niklas - Frankson, Anders:  Tjerkassy 44. Inringningen på Östfronten. [ref 80708]    85:-
    Norstedts 2007. 356, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Ny utgåva. Limhäftad. Fint ex.
Zetterling, Niklas - Tamelander, Michael:  Avgörandets ögonblick. Invasionen i Normandie 1944. [ref 65887]    150:-
    Atlantis 1995. 516, (1) s. Illustrerad med kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ziemke, Earl F.:  Slaget om Berlin. Tredje rikets fall. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 67433]    100:-
    Bonniers 2002. 159, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet med smärre stötskada, i övrigt ett fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS