logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Idrott och Sport  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adwick, Ken - Connelly, Ian - Jacobs, John - Saunders, Vivien:  Förbättra din golf. Översättning Claes Lind. Förord av Sven Tumba. [ref 73767]    110:-
    Natur och Kultur 1987. 4:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Andreasson, Kenth - Palmström, Uno:  Blåvitt. Historien om ett mästarlag. [IFK Göteborg]. [ref 71876]    250:-
    Prisma 1988. 293 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Obetydligt nött omslag, annars ett fint ex.
[Bennet, Carl Fredrik (red.)]:  Ryttar-VM [Stockholm], World Equestrian Games 1990. [ref 72768]    350:-
    [Svenska ridsportens centralförbund (SRC)], Stockholm, 1991. Stor 4:o. 147, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier, affischer och tabeller. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat.
   Parallelltext på svenska och engelska. På skyddsomslaget: Boken om ryttar-VM.
Bergvall, Erik:  De olympiska spelen i Antwerpen 1920 skildrade i ord och bild. I: De svenska deltagarna. Segling. Vinterspel. II: Spelens invigning. Skytte. Cykelåkning. Allmän idrott. III: Allmän idrott. Lawntennis. Modern femkamp. Rodd. IV: Simidrott. Brottning. Boxning. Tyngdlyftning. V: Fotboll. Gymnastik. Fäktning. Hästsport. Hästpolo. Landhockey. [ref 78200]    3000:-
    Åhlén & Åkerlunds Förlags A.-B., Stockholm, 1920. Tvärfolio. 160 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Pärmarna något fläckade, pärmarnas nedre hörn lätt stukade. Inlagan med några hundöron samt ett antal mindre revor i nedre marginalen och en lite längre, lite fult reparerad med tejp.
   Ett tämligen välhållet ex, anmärkningarna till trots.
Björk, Morgan - Hansen, Kenneth:  Från amatör till proffs. [ref 65657]    180:-
    Årets Bilsport 1996. 223, (1) s. Rikt fotoillustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva, i övrigt obetydliga bruksspår.
Blomquist, Rolf (prod.):  OS 1972. En bokfilm om de XX olympiska sommarspelen i München, Tyskland, den 26 aug - 11 sept 1972 och de XI olympiska vinterspelen i Sapporo, Japan, den 3 - 13 febr 1972. [ref 74225]    100:-
    Semic i samarbete med tidningen Se [1972]. 4:o. 48 + (48) s. Genomgående fotoillustrerad av Gösta Blomquist, Anders Engman m.fl. Limhäftad. Omslagen med ett par svaga veck, i övrigt ett fint ex.
Blomquist, Rolf (red.):  VM i fotboll 1974. [ref 74226]    75:-
    Åhlén & Åkerlund / Semic [1974]. 4:o. (48) s. Genomgående fotoillustrerad av Anders Engman, Göst Blomquist m.fl. Limhäftad. Smalt veck i ytterkanten på främre omslag, annars ett fint ex.
Borg, Björn:  Mitt liv som tennisspelare berättat för Gene Scott. Översättning av Jan Larsson. [ref 28607]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1980. 211 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Omslaget med lagade revor.
Breumby, Jan:  Boule för alla! Översättning och bearbetning för svenska förhållanden: Eriq Norberg. [ref 70887]    70:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1994. 63 s. Illustrerad med teckningar av Jeanette Krogen. Limhäftad. Fläck efter prislapp i nedre hörnet på främre omslag.
Brockhaus, Peter - Stanciu, Ulrich:  Windsurfing. Grundteknik och taktik för nöjesseglare och tävlare. [ref 51246]    100:-
    Spektra 1977. 203, (1) s. Rikligt med illustrationer, några i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras Handbokserie).
Brunnhage, Lennart (utg.):  Idrottsboken 1948. [ref 73284]    300:-
    Svenska sportförlaget, Stockholm, 1948. 4:o. 455 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. 4:e årgången. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Blekta pärmkanter.
Chamberlain, Peter:  Peter Chamberlains golfbok. [ref 79436]    150:-
    Forum 1986. 4:o. 159, (1) s. Illustrerad med färgfoton av Nils Hermanson och teckningar av Reg Hager. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Dandanell, Birgitta (red.):  Dalaidrottens historia. [ref 38140]    110:-
    Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund; Dalarnas museum, Falun, 1983. 203 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen något skamfilade. (Dalarnas hembygdsbok 1983)
Eidmark, Henry:  Vägen till VM. Ingo i Götet och USA. [ref 48882]    200:-
    Henry Eidmarks Sportförlag, Stockholm, 1959. Liten 8:o. 158, (2) s. Sparsamt illustrerad med fotografier samt annonser. Häftad. Ouppskuren.
Ekegren, Lars (red.):  Idrottskamrater minns. En bukett idrottsminnen sammanställda och utgivna av Föreningen RV (Riksidrottsförbundets Vänner) i samarbete med Sveriges Riksidrottsförbund. [ref 20908]    110:-
    Norstedts 1977. 242, (2) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag.
Eklöw, Rudolf (redaktör och huvudförfattare):  Pucken. En bok om svensk ishockey. [ref 75944]    300:-
    Svenska Ishockeyförbundet/Strömbergs idrottsböcker, Stockholm, 1972. 4:o. 323, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier (vissa i färg). Förlagets blå gulddekorerade konstläderband med färgat övre snitt. Fint ex.
   Utgiven i samband med Svenska Ishockeyförbundets 50-årsjubileum.
Ekström, Sven:  Alla dessa olympiader. Aten 1896 till Moskva 1980. [ref 76881]    100:-
    Zindermans 1981. 239, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Ericsson, Sigge:  Vinnande skär. [ref 55416]    95:-
    Bonniers 1956. 263 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med lätt nött skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet. (Bonniers Folkbibliotek)
Feldt, Kjell-Olof - Otter Birgitta von:  Vår bästa tid är i fjällen. [ref 76547]    165:-
    Norstedts 1993. Stor 8:o. 190, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva i omslaget, annars ett fint ex med lång dedikation från "Birgitta von Otter".
Fröman, Nils (red.):  Folkbad. Förhandlingarna vid andra badkongressen i Stockholm år 1930. [ref 14139]    150:-
    Svenska föreningen för folkbad; Norstedts (i distribution), 1931. Stor 8:o. 274 s. + 5 utvikbara tabeller + 1 utvikbart diagram samt 162 illustrationer i texten. Häftad. Omslagen ojämnt blekta och lätt naggade, det bakre även med lätta veck. Inlagan är i bra skick.
Gernandt, Anders:  Hästminne. [ref 59685]    110:-
    Fischer & Co 1995. 184, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Glans, Sigurd:  Tungviktaren. Biografi. [Boken om Ingemar Johansson]. [ref 46044]    100:-
    Askelin & Hägglund 1982. 221, (2) s. + 16 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gren, Gunnar:  Från Gröna vallen till Wembley. [ref 15057]    200:-
    Cirkelförlaget, Göteborg, 1949. 157, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Något nött, omslagen med smärre veck, det bakre även lite skamfilat samt en liten reva i främre falsen.
  –  :  Professor i fotboll. [ref 33665]    125:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 159, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lappat och lagat. (Bonniers Folkbibliotek)
   Skyddsomslaget lite mer lappat och lagat än det på bilden.

Se bild på boken
Gustafson, Tomas:  Mål, vilja och seger. [ref 65412]    150:-
    Sportförlaget 1994. 212 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med några små revor.
Göranson, Johannes:  Svensk utmaningen. Americas cup 1980. [ref 79440]    150:-
    Sails Promotion 1980. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt kantstött i hörnorna.
Hellspong, Mats:  Boxningssporten i Sverige. En studie i idrottens kulturmiljö. [ref 4840]    80:-
    Nordiska museet 1982. 250 s. Illustrerad. Häftad. Fint ocirkulerat ex. (Nordiska museets Handlingar 99)
Hellsten, Nils E.:  Vägledning vid undervisning i florettfäktning med avdelning. [ref 48909]    125:-
    Björck & Börjesson 1922. Liten 8:o. 146 s. Med 18 illustrationer. Förlagets klotband.
  –  :  Vägledning vid undervisning i sabelfäktning med avdelning. [ref 31551]    175:-
    Björck & Börjesson 1923. Liten 8:o. 112 s. Med 30 illustrationer. Förlagets klotband. Liten fläck på ryggen.
Hermelin, S. - Peterson, Erik (red.):  Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm 1912 i bild och ord. [ref 74795]    1100:-
    Åhlén & Åkerlund 1912. Tvär 4:o. 384 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets lejongula dekorerade klotband. Lite stötta hörn annars ett ganska så snyggt ex.
Holm, Stefan - Augustsson, Christian:  Stefan Holm, höjdhoppare. [ref 70027]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 270, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Hyland, Lennart:  Hylands sportspegel 65. [ref 67985]    100:-
    Bonniers 1965. Bred 8:o. 190, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Med dedikation. (Bonniers folkbibliotek)
  –  :  Hylands sportspegel 66. [ref 67986]    100:-
    Bonniers 1966. Bred 8:o. 190 s. Genomgående illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Med dedikation. (Bonniers folkbibliotek)
  –  :  Hylands sportspegel 67. [ref 67987]    100:-
    Bonniers 1967. Bred 8:o. 190 s. Genomgående illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Med dedikation. (Bonniers folkbibliotek)
  –  :  Hylands sportspegel 68. [ref 67988]    90:-
    Bonniers 1967. Bred 8:o. 190, (2) s. Genomgående illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något blekt. Med dedikation. (Bonniers folkbibliotek)
Håkansson, Per-Arne:  24 år, 11 dagar. Vägen tillbaka. [Helsingborgs IF]. [ref 71390]    175:-
    Sportförlaget/Idrottsbolaget 1993. 267, (1) s. + 8 planschsidor med färgfotografier samt svartvita fotografier i texten. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med veck och lagning på övre delen vid ytterfalsen.
Häggroth, Lennart "Klimpen":  Himmel & helvete. Min väg till framgång och kampen mot spriten. I samarbete med Bengt-Åke Cras. [ref 70854]    175:-
    Sportförlaget 1994. 239 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Signerad av Lennart Häggroth.
Höjer, Magnus:  Gunnar Nordahl - Legenden. [ref 78434]    140:-
    Sportförlaget, 1996. 252, (1) s. Fotoillustrerad. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Jansson, Andreas (huvudred.):  Golfens årsbok med årets golf 1997. Officiell årsbok för Svenska Golfförbundet och PGA Sverige. [ref 66686]    125:-
    Svenska golfförbundet affärsutveckling AB 1997. 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och tabeller. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johannesen, Hjalmar (editor):  Olympic Winter Sports in Norway. The Land of Summer- and Winter Glory. [ref 74995]    400:-
    Norwegian Ski Association/Norges Skiförbund (1950). Large 4to. 223, (1) pp. Richly illustrated with photographs. Publisher´s full, brown leather-binding with gilt olympic symbols on front board and gilt decorated spine. Giver and receiver in gilt on front cover. Signed "Julen 1950" on free endpaper. Exlibris.
   With text in Norwegian, English, French and Spanish.
Johansson, Bo - Nilsson, Bo Sigvard (red.):  Gamla Ullevi. En kavalkad i ord och bild. [ref 71393]    175:-
    Tre Böcker Förlag AB, Göteborg, 1992. Stor 8:o. 160 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Johansson, Ingemar:  Sekonderna lämnar ringen. Redaktionell och teknisk medhjälpare: Åke Hall. [ref 80162]    100:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 205, (1) s. + 16 planschblad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett par små veck. Liten biblioteksstämpel på för- och eftersättsbladen. (Bonniers folkbibliotek)
Johansson, Lennart:  Många mål, många planer. [ref 66254]    175:-
    Sportförlaget © 1998. 201, (3) s. Fotoillustrerad. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet och med en liten lagad reva på framsidan. Med författarens signatur på smutstitelbladet.
Johansson, Stig H.:  Mitt spår. I samarbete med Bo Yngvesson. [ref 57499]    100:-
    Bonnier Alba 1995. 197, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat i kanterna.
Jones, C.M.:  Avancerad tennis. Förord, kommentarer och fackgranskning: Sven Davidson. [ref 66200]    110:-
    Spektra 1972. 188, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. (Spektras handboksserie)
Järnsida, Björn [pseud. för Oscar Rydberg]:  Kraftkarlar och kraftprov. En bok om världens styrkans män. [ref 78667]    110:-
    Cirkelförlaget [1955]. 160 s. Illustrerad med fotografier. Limhäftad.
Se bild på boken
Kinch, Lasse (red.):  Världsstjärnorna 1975–76. Ett urval bland våra främsta inom olika sportgrenar. [ref 74227]    150:-
    Semic 1975. 4:o. 80 s. Genomgående fotoillustrerad av Gösta Blomquist, Anders Engman, Björn Larsson m.fl. Limhäftad. Mycket bra ex.
Lacoste, Jean-René:  Tennis. [ref 79420]    130:-
    Norstedts Stockholm, 1928. 184, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Häftad. Omslagen svagt solkade samt med några veck längs kanterna och liten reva om ca 2 cm vid ryggfoten.
Larsson, Henrik - Sylvester, Mark:  Henrik Larsson. Henrik "Henke" Larssons officiella berättelse om rekordsäsongen med Celtic. Översättning: Bo Samuelsson. [ref 70221]    150:-
    Wahlströms 2002. 191, (1) s. + 16 planschsidor med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Lindhagen, Sven:  Mina största idrottsupplevelser. [ref 70381]    125:-
    Tiden 1959. 235, (2) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband och lite nött och naggat skyddsomslag med lagningar på insidan.
Lindhagen, Sven - Engdahl, Wille - Johansson, Gustav (Lulle) - Edvardson, Ragnar (red.):  Svensk vintersport. Skidor, bandy, ishockey, skridskor med konståkning. En översikt över vintersportsäsongen 1950-1951. [ref 74875]    200:-
    Niloé 1951. 502 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt och illustrerade pärmar. Ett par små skrapmärken på främre pärmen annars snygg. (Årsbok för svensk vintersport 1951)
Lindroth, Elis:  Stockholms idrottsliv under 25 år. 1898-1923. [ref 77470]    200:-
    Stockholm 1923. 335 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
   Utgivet på uppdrag av Stockholms Idrottsförbund vid dess 25-årsjubileum 1923.
Lovejoy, Joe:  Sven-Göran Eriksson. En biografi. [ref 79011]    120:-
    Wahlströms 2003. 356, (1) s. + 16 fotografiska planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Lundström, Beata (red.):  Idrottsklubben HEPHATA. De första hundra åren. [ref 39251]    200:-
    Stockholm 1992. 4:o. 223 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och diagram. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Hephata i Stockholm är världens äldsta dövidrottsklubb.
Maegerlein, Heinz:  XVI. Olympiade 1956. Erlebnis und Erinnerung. Band II: IX. Olympische Reiterspiele Stockholm. [ref 73320]    200:-
    Wilhelm Limpert-Verlag, Frankfurt am Main, 1956. Small 4to. 120 pp. Richly illustrated with photos. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly soiled, worn and with damages (pieces missing). Frontispiece spotted to edges.
Mr Jones (D. Jonason):  Vinter-Olympia 1936. De fjärde olympiska vinterspelen i Garmisch-Partenkirchen. [ref 71798]    250:-
    Åhlén & Åkerlund 1936. 4:o. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Främre pärmen en aning nött i ytterkant, bakre pärmen obetydligt fläckad, annars ett mycket bra ex.
Se bild på boken
  –  :  Vinter-Olympia 1936. De fjärde olympiska vinterspelen i Garmisch-Partenkirchen. [ref 79467]    300:-
    Åhlén & Åkerlund 1936. 4:o. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Pärmhörnen delvis lätt stukade, bakre pärmen svagt solkad. Sidan 59-60 med liten reva i nedre marginalen.
Mundle, Rob:  Sydney-Hobart dödlig storm. [ref 5344]    150:-
    Nautiska förlaget 2000. 234 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Newell, Steve:  Golf. Grunderna, specialslagen, lösningarna. Översättning: Leif Hägglund. [ref 73982]    200:-
    Bonniers 2003. Stor 8:o. 256 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nilsson, G.:  Lär dig gutarnas mer än 1000-åriga förnämliga idrott varpkastning. [ref 26575]    75:-
    Eget förlag 1933. 40 s. + 4 planschsidor med 9 figurer. Klammerhäftad. Något tummat ex med stämpel och en liten fläck på bakre omslag.
   Många annonser i texten.
Nilsson, Jonny:  Sikta mot stjärnorna ... [ref 6669]    165:-
    Filipstads tryckeri AB:s förlag 1963. 159 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något kantskavd. Dedikation från författaren.
Nilsson, Nisse:  Mina tolv VM - och lite till. [ref 56406]    95:-
    Bok och Bild, Stockholm, 1967. Liten 8:o. 144 s. + 32 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslaget svagt solkat samt med ett par veck.
Nilsson, Tore:  Fotbollslexikon. "Riddarna av runda bollen" Med artiklar av kända svenska sportjournalister och biografier över 600 storspelare från skilda epoker. [ref 14379]    100:-
    Semic 1981. 255 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Något kantskavd.
Nilsson, Tore (red.):  Den magiska bollen. En läsebok om fotboll. [ref 73122]    140:-
    Forum 1977. 255 s. Illustrerad med svartvita fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   45 berömda författare skildrar kampen och skådespelet. Stjärnspelarna berättar om hur man tänker och agerar på planen.
  –  :  Fotbollens kval och lycka. En läsebok om fotboll. [ref 70494]    95:-
    Semic 1979. 270 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skavd.
Nilsson, Tore (utg.):  Den stora matchen om VM-titeln i tungviktsboxning Floyd Patterson – Ingemar Johansson i New York 1959. En bokfilm. [ref 72450]    300:-
    Åhlén & Åkerlund 1959. 4:o. 48 s. Genomgående fotoillustrerad samt med teckningar av Rit-Ola. Klammerhäftad. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Kampen om tungviktskronan. [En kavalkad om världsmästarna genom tiderna fram till dagens stora VM-fråga: Floyd Patterson – Ingemar Johansson]. [ref 72451]    200:-
    Åhlén & Åkerlund 1959. 4:o. 48 s. Genomgående fotoillustrerad. Klammerhäftad. En hörna lite stött annars fin.
   Byggd på boken "The Heavyweight Championship" av Nat Fleischer. Specialartiklar av Paul Brewitz (Idrottsbladet) och Sven Ekström (Ny Tid).

Se bild på boken
  –  :  Olympia 1956. De sjunde olympiska vinterspelen i Cortina d'Ampezzo och De sextonde olympiska sommarspelen i Melbourne. [ref 72426]    200:-
    Åhlén & Åkerlund 1956. 4:o. 74 + 82 s. Rikt fotoillustrerad samt med teckningar av Rit-Ola. Klammerhäftad. Två album i en volym. Fint ex.
  –  :  Olympia 1964. En bokfilm om XVIII olympiska sommarspelen i Tokyo och IX olympiska vinterspelen i Innsbruck. [ref 68966]    125:-
    Åhlén & Åkerlund [1964]. 4:o. (116) s. Genomgående fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Sommar-Olympia 1968. En bokfilm om nittonde olympiska sommarspelen i Mexiko och tionde olympiska vinterspelen i Grenoble. [ref 74221]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1968. 4:o. (116) s. Genomgående fotoillustrerad av Jan Ehnemark, Anders Engman, Ronny Karlsson och Björn Larsson. Limhäftad. Fint ex.
   Titelbladet anger felaktigt "vinterspelen i Innsbruck".
  –  :  Sporten i dag 1955-1956. [ref 69501]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1955. 131, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Lätt nött.
   Första årgången. På främre pärmen "Världmästaren Sigge Ericsson".
  –  :  Sporten i dag 1957-1958. [ref 69499]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1957. 132 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Lätt blekt rygg.
   På främre pärmen "Lasse Björn, världsmästare i Tre Kronor".
  –  :  Sportens pärlor. Klassiska anekdoter, repliker och situationer berättade av landets främsta sportjournalister, tecknare, kåsörer och fotografer. [ref 79434]    95:-
    Semic 1984. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Lätt kantskavd.
  –  :  Vinter-Olympia 1956. De sjunde olympiska vinterspelen i Cortina d'Ampezzo. [ref 48249]    125:-
    Åhlén & Åkerlund/Se 1956. 4:o. 74 s. Genomgående fotoillustrerad av Bo Dahlin, Anders Engman m.fl. Teckningar av Rit-Ola. Limhäftad. Främre omslag med svagt veck i övre hörnet.
   Sigge Ericsson på omslaget.
  –  :  Vinter-Olympia 1964. En bokfilm om de IX Olympiska vinterspelen i Innsbruck, Österrike, den 29 jan. – 9 febr. 1964. [ref 74220]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1964. 4:o. (48) s. Genomgående fotoillustrerad av Jan Ehnemark, Anders Engman m.fl. Häftad.
   På omslaget Jonny Nilsson.
Nilsson, Tore (utg.) - Blomquist, Rolf (red.):  Världsmästarna 1962. En bokfilm. [En kavalkad i text och bild om Sveriges gyllene idrottsår]. [ref 74219]    200:-
    Åhlén & Åkerlund 1962. 4:o. (2), 35, (108) s. Genomgående fotoillustrerad. Limhäftad. Ryggen aningen mörktonad, bakre omslag med lätt hörnveck, annars ett fint ex.
   Även utgiven i 3 separata delar med titeln: VM-året 1962. 1-3.
Ohlsson, Sten "Lången":  Bengt Nilsson. En berättelse i ord och bild. [ref 78608]    100:-
    Folket i Bild 1955. (32) s. Rikt fotoillustrerad i svartvitt samt med 3 stycken tredimensionella bilder. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen med en del skrapmärken samt med vissa smärre pappersförluster. (FIBs Idrottsböcker - med träningsråd. 1)
   3D-glasögon medföljer! Komplett.
Olofsson, Ken:  Victoria och 20 år med stipendiaterna. [ref 70322]    150:-
    Sportförlaget © 1998. 203 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Olofsson, Ken - Svenning, Olle:  Borta bra – himma bäst. En bok om Malmö FF. [ref 71402]    150:-
    Askild & Kärnekull 1976. 250 s. Rikt fotoillustrerad. 2:a upplagan. 12:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst och en aning nött.
Olsson, Magnus, m.fl.:  Viljan att vinna. Historiens snabbaste och hårdaste Whitbread Round the World Race. [ref 48135]    175:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1994. 4:o. 239, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Olympic Games London 1948:  Official Souvenir. [ref 78395]    250:-
    Adprint, London, 1948. 4to. 176 pp. Profusely illustrated with photos and advertisements (some in colour). Publisher's softcover. Spine lightly worn, tear to spine tail. Charts for results partly filled in with pencil.
Se bild på boken
Opel, Heinz von:  Fälttävlan. Dressyr, terrängritt, hoppning. Inledande förord av Dr. Reiner Klimke. [ref 74748]    125:-
    Spektra, Halmstad, 1993. 197, (1) s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
Persson, Lennart K. - Pettersson, Thomas:  Svensk friidrott 100 år. [ref 51975]    125:-
    Sellin & Partner 1995. Stor 8:o. 512 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva i omslaget vid bakre falsen och aningen naggat i övre kanten.
   Behandlar Svenska Friidrottsförbundet.
Persson, Åke - Gahrton, Måns (red.):  Svenska fotbollsbragder genom tiderna. [ref 78438]    90:-
    Semic, Sundbyberg, 2000. 157 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Tidernas elva. Sveriges största fotbollshjältar. [ref 70012]    80:-
    Semic 1999. 160 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Pettersson, Sven-Ulf (red.):  Sportens mästare vi minns. [Jubileumsbok 1934-1984. 50 år med Sportjournalisternas Klubb i Stockholm]. [ref 69858]    120:-
    CEWE-Förlaget, Bjästa, 1984. 179 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.
Ravelli, Thomas - Thylin, Stefan:  Thomas Ravelli. Nr 1. [ref 69106]    125:-
    Sportförlaget 1996. 199 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Rousmaniere, John:  Fastnetstormen. Havskappseglingen Fastnet Race 1979. [ref 13330]    120:-
    Forum 1981. 295, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Sned rygg, omslaget något naggat och med smärre revor.
Rudolfsson, Marie Louise (huvudred.):  Hästen som hobby. Den fullständiga handboken om hästar, ridning och körning. [ref 63046]    140:-
    Forum 1978. Stor 8:o. 335 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med teckningar och svartvita fotografier i texten. Femte, omarbetade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lätt skamfilad, namnteckning på försättsbladet. (När?Var?Hur?-serien)
Rönne, Barbro:  Golfarens bildkalender. En vacker bok för årets alla dagar. [ref 75828]    110:-
    Barbara Books, Bromma, 1993. Liten 8:o. 124 s. Rikligt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sjöberg, Birgitta:  Patrik Sjöberg. Att leva på hoppet. [ref 65466]    100:-
    Sportförlaget 1994. 219 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten lagning i övre kanten. Signatur på titelbladet.
Svan, Gunde:  Var går gränsen? [ref 80022]    600:-
    Sportförlaget/Idrottsbolaget 1993. Stor 8:o. 214, (1) s. Illustrerad med fotografier (vissa i färg). Signerad bibliofilupplaga om 500 ex; detta är nummer 26. Förlagets silverfärgade, dekorerade konstläderband med helt guldsnitt och kassett i uniformt utförande. Mycket gott skick.
   Signerad av Gunde Svan på fria försättsbladet.

Se bild på boken
Svenning, Olle:  Straffarna i solen. Berättelser från fotbolls-VM. [ref 79465]    110:-
    Fischer & Co 1994. 168, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Om fotbolls-VM 1994.
Svensk Idrott 1917:  Årsbok för svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund. Redigerad av Erik Bergvall. [ref 77482]    125:-
    Stockholm 1917. 268, (2) s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Svensk Idrott 1919:  Årsbok för svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund. Ansvarig utgivare G.C.A. Lindencrona. [ref 77481]    125:-
    Stockholm 1919. 231, (1) s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Svensk Idrott 1923:  Årsbok för svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund. Ansvarig utgivare Löjtnant Gunnar Grubb. [ref 77479]    125:-
    Stockholm 1923. 345, (7) s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Svensk Idrott 1927:  Årsbok för svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund. Ansvarig utgivare Helge Wærland. [ref 77477]    100:-
    Stockholm 1927. 464 s. Illustrerad med fotografier + en utvikbar tabell över förbundets organisation. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet. Övre delen av inlagans sidor lite vattenbuckliga.
Svensk Idrott 1928:  Årsbok för svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund. Ansvarig utgivare Helge Wærland. [ref 77476]    100:-
    Stockholm 1928. 468 s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet. Övre delen av inlagans sidor lite vattenbuckliga.
Sveriges centralförening för idrottens främjande årsbok 1914:  med styrelseberättelse öfver verksamheten under år 1913 och revisionsberättelse för samma år ävensom för stadionförvaltningen 1912-1913. [ref 77487]    150:-
    Stockholm 1914. 161 s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Sveriges centralförening för idrottens främjande årsbok 1923:  med styrelseberättelse öfver verksamheten under år 1922 och revisionsberättelser. [ref 77489]    120:-
    Stockholm 1923. 185 s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Sveriges centralförening för idrottens främjande årsbok 1935:  med styrelseberättelse öfver verksamheten under år 1934 och revisionsberättelser. [ref 77490]    120:-
    Stockholm 1935. 213, (1) s. Illustrerad med fotografier. Fint privatbundet blått halvklotband med marmorerat pärmpapper. Främre omslaget medbundet.
Säfve, Torbjörn:  En gentleman äntrar ringen. Tio berättelser om boxning. [ref 11687]    150:-
    Prisma 1990. 438 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor och ett fåtal smärre veck.
Tecknar-Anders [pseud. f. Anders Andersö]:  Den tveklösa kampen. Spridda blad från 20 olympiska spel med Tecknar Anders. [ref 73656]    125:-
    Svenska Dagbladet 1992. Stor 8:o. 139 s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Thylin, Stefan:  IFK Göteborg. Alla tiders blåvitt. [En bok om hjältar i Göteborg]. [ref 66443]    180:-
    Sportförlaget © 1997. 229, (4, annonser) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Torres, José:  Boxare med sting. Boken om världsmästaren Mohammad Ali - Cassius Clay skriven av en annan världsmästare. Förord av Norman Mailer. Epilog av Budd Schulberg. [ref 79021]    125:-
    Berghs 1972. 196, (1) s. Illustrerad med teckningar av Le Roy Neiman. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Tumba, Sven:  Mitt rika liv eller Den nakna sanningen. [ref 59678]    100:-
    Sellin & Partner 1995. Stor 8:o. 231 s. + 48 planschsidor. Förlagsband med lätt skadat skyddsomslag.
[Tumba, Sven]:  Tumba säger allt! Av Sven Johansson. [ref 46035]    90:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 175, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Teckningar av P.G. Larsson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor. (Bonniers folkbibliotek)
Uggla, Gustaf G:son:  Olympiska spelen i Stockholm 1912. En fullständig beskrifning i ord och bild af den femte olympiaden, de antika olympiska spelen och deras efterbildningar. Inledning af öfverste V.G. Balck. [ref 31690]    2200:-
    Svenska Bokförlaget, Stockholm, 1912. (10), 725, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och tabeller. Förlagets vinröda, dekorerade och blindpressade klotband med sprängda snitt. Ryggen något blekt, rygghuvud- och fot samt pärmhörn tämligen obetydligt stukade. Fria försättsbladet avskuret, sista sidan samt eftersättsbladet med svag fuktrand i övre marginalen. Ett välhållet ex, anmärkningarna till trots.
Weman, Mats:  Blått ett lag. Den bästa elvan någonsin i Malmö FF. [ref 78791]    165:-
    Sportförlaget 2005. 413 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Werner, Heidrun:  Ridlära i bild. [ref 80943]    85:-
    ICA bokförlag 1991. 127, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Innehållsförteckningen med överstrykningar i rosa tusch, främre pärmen med litet stötmärke.
Wiberg, Pernilla:  Mitt i karriären. Berättat för Mats Dahlberg. [ref 28561]    125:-
    Strömbergs 1994. Liten 4:o. 173, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre riss och veck i övre kanten samt några obetydliga skrapmärken på nedre delen.
Wiseman, John:  Överlevnadshandboken. [ref 17046]    150:-
    Forum 1990. 23,5 x 24,5 cm. 286, (2) s. Rikt illustrerad. Andra tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
VM-festen 1994:  Vi är trea - i hela världen. [ref 71865]    200:-
    Expressen 1994. Folio. 127, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Limhäftad. Fint ex.
   Fotbolls-VM i USA.

Se bild på boken
Östberg, Adolf:  Den moderna velocipeden och dess ryttare. Illustr. handbok för hjulsportens utöfvare. [ref 68296]    100:-
    Fabel, Stockholm, 1965. 12:o. 62 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Fabels rariteter)
   "Velocipeden har en oerhörd framtid och snart blir den en ren nödvändighetsartikel" (Émile Zola).
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS