logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Etnografi och Folklivsforskning  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Andersson, P. Gunnar:  Mest om mat. Födan fordom och nu. [ref 61482]    120:-
    LT:s förlag 1980. 379, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. Eftersättbladet med hörnveck nedtill.
Ankarloo, Bengt:  Att stilla herrevrede. Trolldomsdåden på Vegeholm 1653-54. [ref 80340]    120:-
    Författarförlaget, 1988. 164, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Människan i historien)
Aspegren, Jesper - Unge, Ingemar (red.):  Våra högtider. Traditionerna, maten och festerna vi minns. [ref 80597]    100:-
    Prisma 2001. Liten tvär 4:o. 150 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Recept av Björn Halling. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss och veck, i övrigt ett fint ex.
   Med texter av bland andra Ernst Brunner, Cecilia Hagen och Herman Lindqvist.
Aurén, Sven:  Gubben i lådan. [ref 63519]    90:-
    Natur och Kultur 1953. Stor 8:o. 124, (1) s. Illustrerad av Lillemor Tell. 3:e upplagan (enl. titelblad). (På omslagets baksida anges denna till "Andra omarbetade och utvidgade upplagan"). Häftad. Mycket bra ex.
   "Den älskvärt förarglige, ofta kvicke och alltid underhållande Paris-bouquiniste som Sven Aurén presenterar i Gubben i lådan, har sin egen kätterska uppfattning om vad som menas med en människovärdig tillvaro"
Axel-Nilsson, Christian - Bæhrendtz, Nils Erik - Hvarfner, Harald - Nilsson, Skans Torsten (red.):  Folket i Norden berättar. [ref 4622]    80:-
    Nordiska museet 1973. 168 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår.
   Sid. 7-168 i denna bok ingår även i Fataburen, Nordiska museets och Skansens årsbok 1973.
Backman, E. Louis:  Den religiösa dansen inom kristen kyrka och folkmedicin. [ref 8152]    225:-
    Norstedts 1945. 450 s. Illustrerad. Häftad. Till 2/3 ouppskuren men ändå ett lite skavt ex.
Bengtsson, Bengt (red.):  Kulturen 1961. [Bok och skrift]. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. [ref 68688]    80:-
    Kulturen, Lund, 1962. 199, (1) s. + 8 planschblad i färg + 16 sidor annonser. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband.
Bengtsson, Hans:  I lust och nöd. Om äktenskapets alla faser och fasor. [ref 65716]    80:-
    Wahlströms 1999. 175, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Berg, Gösta:  Sledges and Wheeled Vehicles. Ethnological studies from the view-point of Sweden. [ref 77503]    300:-
    C. E. Fritzes Bokförlag, Stockholm, 1935. 4to. 189, (1) pp. With 30 black & white plates and numerous illustrations. Publisher's printed wrappers. Covers somewhat faded, with some chips, tears and creases along spine ends and edges. Pages uncut. Condition Very Good to VG-. (Nordiska Museets Handlingar: 4)
Bergstrand, Carl-Martin:  Frimurarna och hundturken. Vad folk trott om frimurarna. [ref 80244]    200:-
    Gumperts Förlag, Göteborg, 1956. 106, (2) s. Med illustrationer av författaren. Häftad. Omslagen något gulnade, samt med något enstaka litet veck.
  –  :  Sjukdomsbot i Västergötland. [ref 37259]    125:-
    Gumperts Förlag, Göteborg, 1950. 224, (11) s. Häftad. Omslagen gulnade samt med ett fåtal smärre veck.
Bergstrand-Poulsen, Elisabeth:  Värendsfolk. Värendskvinnor, värendsmän. Livets och årets festdagar. [ref 48997]    80:-
    Norstedts 1948. 111, (1) s. + 10 färgplanscher av författaren. Folkupplaga. Häftad. Omslagen med bruksspår.
  –  :  Värendskvinnor från Långasjö socken i bilder och ord. [ref 57237]    95:-
    Norstedts 1928. Stor 8:o. 21 s. + 10 färgplanscher av författaren. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med skador och revor (lagade med dokumenttejp på insidan). Namnetikett på försättsbladet.
Bergvall, Clas:  Liv, lust och mening. Om krukväxters kulturella betydelser. [ref 80674]    140:-
    Carlssons 2007. 187, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Beskow, Hans:  Bruksherrgårdar i Gästrikland. [ref 5202]    300:-
    Stockholm 1954. 4:o. 330 s. Med 239 bilder i texten. Häftad med skyddsomslag. Bakre omslag med ett par revor i övre kanten, skyddsomslagets baksida lätt naggad. Delvis ouppskuret ex. (Nordiska museets Handlingar 47)
Boas, Franz:  The Central Eskimo. Introduction by Henry B. Collins. [ref 75739]    100:-
    University of Nebraska Press, Lincoln, 1972. XII, (10), 261 pp. Illustrated. Fourth printing. Publisher's softcover. Spine and covers unevenly faded. (Bison Book 196)
(Bondepraktikan):  Den gamla svenska bondepraktikan med förord av professor Sigfrid Svensson. [ref 70526]    80:-
    Fabel 1978. Liten 8:o. 142, (1) s. Omslag och illustrationer av Svenolov Ehrén. 100:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget skadat på framsidan (en liten bit saknas samt ett par lagade revor).
   Denna upplaga av den gamla folkboken bygger på 1600- och 1700-talets upplagor, texten har bibehållits men stavningen har moderniserats.
Boström, Jan - Lundgren, Jan (red.):  Så roade vi oss. Folknöjen i bild från 30-talet och cirka 50 år framåt. [ref 42573]    150:-
    Dagens Nyheters Förlag 1993. 4:o. 144 s. Rikt fotoillustrerad. Samtliga foton hämtade ur Pressens Bilds arkiv. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
[Bremer, Fredrika]:  Julen i Sverige. Av F.B. [ref 22435]    50:-
    Sällskapet Bokvännerna 1975. 29 s. Illustrerad. Tryckt i 2.000 ex. Klammerhäftad. Fint ex. (Bokvännens bokgåva)
Bringéus, Nils-Arvid:  Gunnar Olof Hyltén-Cavallius som etnolog. En studie kring Wärend och Wirdarne. [ref 17715]    250:-
    Nordiska museet 1966. 4:o. 400 s. Rikt illustrerad. Häftad. Bakre omslag med några små riss och ett par små etiketter, lätt stött i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex. (Nordiska museets Handlingar 63)
Capps, Benjamin:  Indianer. Förord, översättning, bearbetning: Nils Erik Baehrendtz. [ref 67095]    140:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 237 s. Rikt illustrerad. Häftad. Något blekt rygg, annars ett mycket bra ex.
Carlsson, Gustaf (utg.):  Gamla svenska allmogehem. 1-2. Under medverkan av Ivar Tengbom och John Åkerlund. [ref 69979]    600:-
    Fritzes (distribution) 1912. Liten 4:o. 182, (1) + 182, (1) s. Genomgående illustrerade med fotografier och planskisser. Något nött klotband. 2 delar i en volym.
   Ca 700 fotografier på gårdar och hus i Sverige.
Collinder, Björn:  Lapparna. En bok om samefolkets forntid och nutid. [ref 25224]    250:-
    Forum 1953. 252 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat och skadat omslag med lagade revor, rygghuvudet blekt (liten bit av omslaget saknas).
Colling, Teje (red.):  Mat. [ref 27311]    100:-
    Nordiska museet förlag, Stockholm, 1989. 215 s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Nordiska museets och Skansens årsbok. Fataburen 1989)
Crottet, Robert:  Lapplands andra ansikte. Översättning från franska av Gun Hägglund. [ref 25251]    110:-
    LT:s förlag 1966. 165, (1) s. + 36 planschsidor med fotografier (delvis i färg) samt omslag av Enrique Méndez. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagets framsida en aning skamfilat, baksidan med två små lagade revor, ryggen med lätta läsveck. Stämpel på första blanka sidan.
   Författaren skildrar skoltlapparnas liv i Sevettijärvi i nordligaste Finland.
Dahlström, Jan Håkan:  Samebyn. Bilder från Sörkaitum. [ref 35862]    125:-
    Fyra Förläggare AB, Helsingborg, 1979. Stor 8:o. 151 s. Rikt illustrerad med fotografier. [Ny utgåva]. Förlagets dekorerade pappband. (Naturfotoserien)
[Darelius, Joh. Andr.]:  Socken Apothek och någre hus-curer, utgifne under Kongl: Collegii Medici öfwerseende och besörjande. Andra Uplagan något förbättrad. [ref 77843]    1250:-
    Tryckt hos Carl Stolpe, Stockholm, 1771. Liten 8:o. (4), 257, (12) s. Andra Uplagan något förbättrad. Tämligen hårt nött samtida pappband. Pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken, rygghuvudet med viss förlust. Tillskrift på titel- och eftersättsblad, eftersättsbladen något fläckade. Sidorna 1-40 med fuktfläck i nedre marginalen, inlagan i övrigt med några smärre riss och veck samt ett par lagade revor; sidan 7 med obetydlig textförlust.
   Komplett.
Drakenberg, Sven:  Västmanländskt folk och folkliv i gångna tider. En liten kulturhistorisk bilderbok. [ref 9668]    80:-
    Örebro 1947. 48 s. (varav 32 s. illustrationer). Häftad. Lätt nött, främre omslag med svagt veck, ryggen skadad upptill och främre falsen med reva nedtill. (Västmanlands Fornminnesförenings årsskrift 35)
Egardt, Brita:  Hästslakt och rackarskam. En etnologisk undersökning av folkliga fördomar. Mit einer deutschen Zusammenfassung. [ref 20280]    350:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1962. 4:o. VII, 314, (1) s. Illustrerad. Häftad. Lätt kantnött och delvis ouppskuren. (Nordiska museets Handlingar 57)
   Akademisk avhandling.
Ejdestam, Julius:  Svenskt folklivslexikon. [ref 41869]    100:-
    Rabén & Sjögren 1975. Liten 8:o. 178 s. Rikt illustrerad med teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med stötskada.
  –  :  Svenskt folklivslexikon. [ref 80243]    150:-
    Rabén & Sjögren 1992. Stor 8:o. 203, (4) s. Rikt illustrerad med teckningar i texten. Andra omarbetade och utökade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Englund, Erik "Uncas" - Svenström, Yvonne:  Indianernas När Var Hur. [ref 67065]    150:-
    Forum 1981. 351 s. Illustrerad. 2:a, utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Eriksson, Gunilla (red.):  Kulturen runt. [ref 24434]    100:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 247 s. Genomgående illustrerad, övervägande i färg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Erixon, Sigurd:  Byar, gårdar och hus under Bjärka-Säby. Redigerad och kommenterad av Göran Rosander. [ref 5408]    90:-
    Nordiska museet 1984. Stor 8:o. 170 s. Med 93 illustrationer (fotografier och skisser). Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Offerkast och bjudhammare. Uppsatser om folklig tro och sed i urval av Åke Hultkrantz och Bengt af Klintberg. [ref 73837]    100:-
    Nordiska museet 1988. Stor 8:o. 155 s. Illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. [ref 39859]    100:-
    Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1949. Liten 4:o. 156 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt solkat, skamfilat och repat.
  –  :  Strövtåg i svenska bygder. [ref 40455]    300:-
    John Kroon, Malmö, 1941. 4:o. 321, (2) s. Med 277 fotografier. Förlagets dekorerade linneband. En sida i början med en svag fläck i nedre marginalen, annars ett mycket bra ex.
Erixon, Sigurd - Ljung, Sven (utg.):  Sveriges byordningar. Volym II:1. Byordningar från Skåne: V. Göinge härad. [ref 25248]    150:-
    Samfundet för svensk folklivsforskning 1955. Stor 8:o. 392 s. Häftad. Ouppskuren. (Etnologiska källskrifter. Ny serie 1)
Erixon, Sigurd (red.):  Folk-liv. 1937:4. [ref 77519]    150:-
    Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1937. 4:o. 241-319 s. Illustrerad med fotografier och tabeller i svartvitt. Häftad. Gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande allmogemåleri från Knäred och kamouflagebestyrens kulturhistoria i svenskt jaktliv. Text på tyska och engelska.
  –  :  Folk-liv. 1938. [ref 77526]    350:-
    Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1938-1939. 4:o. 416 s. Tämligen rikt illustrerad med foton och kartskisser i svartvitt. Privatbundet halvklotband. Liten spricka i främre falsen, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande bland annat allmogearkitektur i Norge, Irland och Slovakien samt renuppfödning i Lappland. Artiklar på tyska, engelska och franska.
  –  :  Folk-liv. Tom. III.1939. [ref 77527]    350:-
    Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1938-1939. 4:o. 328 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, ritningar och skisser i svartvitt. Privatbundet halvklotband. Ryggen obetydligt solkad, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande bland annat brunnar i Bulgarien, krukmakeri på Jutland och svensk allmogekonst. Artiklar på tyska, engelska, franska och italienska.
  –  :  Folk-liv. Tom. XIV-XV. 1950-1951. [ref 77524]    200:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1951. 4:o. 216 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, tabeller, kartskisser och illustrationer i svartvitt. Häftad. Gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande framförandet av folkliga finska runor, smörfat och fällor av trä. Artiklar på svenska tyska och engelska.
  –  :  Folk-liv. Tom. XVI. 1952. [ref 77513]    150:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1953. 4:o. 96, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, tabeller och skisser i svartvitt. Häftad. Litet riss i bakre pärmen, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande marknadsok, linberedningsredskap, bystämmoplatser, bastubad och annat.
  –  :  Folk-liv. Tom. XXI-XXII. 1957-1958. [ref 77525]    200:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1951. 4:o. 216 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, tabeller och kartskisser i svartvitt. Häftad. Bakre pärmen med ett större veck. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea)
   Innehållet omfattar artiklar rörande båtkonstruktion, skördemetoder på Färöarna, osttillverkning och annat. Artiklar på svenska, engelska, tyska och franska.
Eskeröd, Albert:  Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 24840]    150:-
    LT:s förlag 1973. 191 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
  –  :  Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 68837]    140:-
    LT:s förlag 1973. 189, (2) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Längre tillskrift (gåvotext) på försättsbladet.
  –  :  Årets fester. [ref 50104]    90:-
    LT:s förlag 1953. 254, (2) s. Illustrerad med teckningar av Viggo Djurberg. Häftad. Främre omslag naggat och med liten falsreva nedtill.
  –  :  Årets fester. [ref 53372]    70:-
    LT:s förlag 1965. 223, (1) s. Illustrerad med teckningar av Viggo Djurberg. Ny utgåva. Pocket. Smärre understrykningar med bläck. Namnteckning (endast förnamn) på smutstitelbladet. (Tema-serien)
  –  :  Årets äring. Etnologiska studier i skördens och julens tro och sed. With an English Summary. [ref 50116]    300:-
    Stockholm, Nordiska museet, 1947. 4:o. 381 s. + 4 planschblad (kartor). Häftad med skyddsomslag. Bokens omslag lätt naggade i nedre kanten, skyddsomslaget lätt skadat och med en liten reva. (Nordiska museets Handlingar 26)
   Akademisk avhandling.
Fjellström, Phebe:  Samernas samhälle i tradition och nutid. [ref 35874]    225:-
    Norstedts 1986. 640 s. 2:a upplagan. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lite stött vid ryggfoten och främre pärmen med små rester av gammal prislapp, annars ett fint ex.
Fredlund, Jane:  Stora boken om livet förr. Bilder och minnen från svenska folkets liv i vardag och fest. [ref 62683]    150:-
    ICA bokförlag 1985. Liten 4:o. 223 s. Rikt illustrerad med fotografier. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet.
[Friedenthal, Albert]:  Jordens kvinnor. Populärupplaga redigerad av Arthur Johnson. [ref 22293]    180:-
    Stockholm 1939. 4:o. 485 s. Rikt illustrerad. Ny, förkortad och bearbetad utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband med marmorerat övre snitt. Yttre snittet obetydligt fläckat, inlagans nedre hörn genomgående med liten vattenskada, titelbladen med fläck i nedre hörnet.
   Tidigare utgiven i 2 volymer.
Genrup, Kurt:  Gåsskötsel. Etnologisk studie med särskild hänsyn till skånska förhållanden. [ref 68108]    260:-
    Liber; Gleerups, Lund, 1975. Stor 8:o. 235, (2) s. Illustrerad. Limhäftad. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. Mycket bra skick. (Skrifter från Folklivsarkivet i Lund, nr 16)
   Akademisk avhandling.
Grambo, Ronald:  Djävulens liv och leverne. Från saga och sägen, legender och visioner. Översättning: Asra Lindberg. Fackgranskning: Ebbe Schön. [ref 73686]    200:-
    Forum 1992. 227, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Greenwood, Marianne:  Varför gråter puman? Eller historien om kockens gula kanariefågel. [ref 47558]    200:-
    Bra Böcker 1984. 4:o. 230, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat vid rygghuvudet (tejpförstärkning på insidan), i övrigt obetydliga bruksspår.
Se bild på boken
Guillou, Jan:  Häxornas försvarare. Ett historiskt reportage. [ref 69590]    100:-
    Piratförlaget 2002. 351, (1) s. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gullers, Ingvor & K.W.:  Jul. [ref 22412]    150:-
    Norstedts 1957. 4:o. (43) s. Rikt fotoillustrerad av K.W. Gullers. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat samt med ett par små lagade revor.
Hamilton, Mathilda:  Kvinnan i Brahmas, Buddhas och Muhameds länder. Iakttagelser och studier i Orienten. [ref 65023]    400:-
    Fröléen & Comp:s Förlag, Stockholm, 1902. Liten 4:o. 234 s. Rikt illustrerad. Förlagets överdådigt dekorerade och blindpressade klotband med sprängda snitt. Något snedläst. Pärmhörnen med lätta skrapmärken; annars fint ex.
Se bild på boken
Hazelius, Fritjof (red.):  Tidskrift för hembygdsvård. Årgång 1 (1920) – årgång 12 (1929). [ref 65235]    1200:-
    Samfundet för hembygdsvård, Lund, 1920-1931. Stor 8:o. Illustrerade. Gedigna halvfranska band. Tolv årgångar bundna i fyra volymer. Exlibris och namnstämplar.
Henningsen, Gustav:  Häxornas advokat. Historiens största häxprocess. Översättning: Anna Pyk. Faktagranskning: Bengt af Klintberg. [ref 20296]    125:-
    Tiden 1987. 380 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Hillgren, Bror:  En bok om Delsbo. 1-3. [ref 11351]    300:-
    Del 1: Författarens förlag; Del 2: Seelig & C:o; Del 3: B. Hillgrens förlag, samtliga Stockholm, 1925-1926. 118, (1) + 126, (1) + 132 s. Illustrerade av författaren. Häftade. Volym 1 har tillskriften "från förf." i anslutning till förlagsnamnet på främre omslag. 3 volymer i bra skick.
Hobroh, Gunnar:  Med folket i arbete och fest. En studie över allmogens arbetsfester med särskild hänsyn till sydsvenska förhållanden. [ref 80442]    120:-
    Gleerupska Universitetsbokhandeln, Lund, 1939. 188, (2) s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade, samt med ett fåtal smärre veck och en liten lagad reva.
Howard, James H.:  The Ponca Tribe. In collaboration with Peter Le Clair, tribal historian and other members of the tribe. [ref 75443]    175:-
    U.S. Government Printing Office, Washington, 1965. XXI, 191 pp. + frontispiece + 24 black & white plates + 1 fold out figure. 1 map and 4 figures in the text. Publisher's cloth with gilt title and decoration on spine. No jacket. (Smithsonian Institution Bureau of American Ethnology. Bulletin 195)
   The first comprehensive ethnography of the Ponca tribe.
Huygen, Wil (text) - Poortvliet, Rien (bild):  Gnomes. [ref 64854]    250:-
    New York, Harry N. Abrams, 1977. 4to. (212) pp. Illustrated throughout in colour; maps and diagrams. 1st American edition. Publisher's decorated boards. Dustwrapper. Very small damage to rear paste-down, top edge.
  –  :  Tomtar. Översättning av Birgitte Dalgren. [ref 52916]    300:-
    Rabén & Sjögren [1979]. 4:o. 208, (4) s. + 1 lös utvikbar plansch. Slösande rikt illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en blekrand upptill på framsidan. Namnteckning på försättsbladet.
Hvarfner, Harald:  Kräftfångst i Sjuhäradsbygden. En etnologisk undersökning. [ref 41420]    150:-
    Samfundet för Svensk folklivsforskning 1952. Stor 8:o. 64, (2) s. Illustrerad med fotografier, kartor och teckningar. Häftad. Några små revor. (Liv och folkkultur 6)
Jacobsson, Bengt (red.):  Materialen i gamla föremål. Maria Cinthio, Britta Hammar, Bengt Jacobsson, Eva Kjerström-Sjölin, Christina Lindvall-Nordin och Claes Wahlöö berättar om materialens historia, egenskaper och vård. [ref 27331]    300:-
    Bokförlaget Signum, Lund, 1983. 343 s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten aningen stött, annars ett fint ex.
Jannes, Elly:  Renarna visar vägen. Med sirkaslappar genom Sarekfjällen. [ref 34457]    110:-
    Kooperativa förbundets bokförlag 1942. 156, (1) s. + 16 planschblad med fotografier av Anna Riwkin-Brick + 1 utvikbar karta. Förlagets klotryggsband med lite nött och skadat skyddsomslag.
Johansson, Levi:  Bebyggelse och folkliv i det gamla Frostviken. [ref 2941]    275:-
    Frostvikens Hembygdsförening, Strömsund, 1980. VII, 360 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad i texten. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade klotband med lätt skamfilat skyddsomslag.
   Omslag av Gunnar Swanström, Gäddede.
Kjellström, Rolf:  Eskimo Marriage. An account of traditional Eskimo courtship and marriage. [ref 74268]    150:-
    Nordiska museet 1973. 267, (4) pp. Publisher's pictorial wrappers. Dedication from the author: "Till Sven-Eric -90 med tack för turen -54 från tillgivna förf.". (Nordiska muséets Handlingar 80)
Klintberg, Bengt af:  Den stulna njuren. Sägner och rykten i vår tid. [ref 63260]    130:-
    Norstedts 1994. 291 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Kuttrasju. [ref 79278]    120:-
    Norstedts 1998. 237, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Oknytt. Gamla folksägner återberättade av författaren. [ref 72627]    150:-
    Gidlunds 1983. Stor 8:o. 63, (1) s. Teckningar av Ewa Östergren. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. Dedikation från illustratören "Ewa".
Klintberg, Bengt af (red.):  Jättar och vättar. En antologi dikter om folktrons väsen med bilder av John Bauer och andra konstnärer. [ref 22604]    100:-
    Brombergs 1986. Liten 4:o. 136 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Klintberg, Bengt af (utg.):  Folkloristisk brevlåda. Lyssnarbrev. Valda och kommenterade. Förord av Ingrid Hiort af Ornäs. [ref 63098]    100:-
    Norstedts 1991. 203 s. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Kluckhohn, Clyde:  Människans spegel. Översättning av Sam Owen Jansson. [ref 29595]    80:-
    Tiden 1951. 312 s. Förlagsband utan skyddsomslag. Något blekt rygg.
Kundzins, Pauls:  Zwei bezeichnende Schmuckformen in der frühen Holzarchitektur Nordeuropas. [ref 77505]    250:-
    Institutet för folklivsforskning, Stockholm, 1952. Small 4to. 88 pp. Illustrated with numerous sketches of different ornaments. Publisher's printed wrappers. Covers somewhat faded, with some chips, tears and creases along the edges; piece missing from lower corner of rear cover.
Kärfve, Eva:  Den stora ondskan i Valais. Den första häxförföljelsen i Europa. [ref 80485]    120:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 1992. 256 s. Sparsamt illustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek)
Kärrberg, Kate:  Sápmi Sameland. [ref 78802]    125:-
    SIH-läromedel 1996. 4:o. 62, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Laid, Eerik:  Säden torkar. Sädesuppsättningar i Sverige 1850-1900. En etnologisk undersökning. [ref 42695]    200:-
    LT:s förlag 1952. Liten 4:o. XII, 344 s. + 5 utvikbara kartor samt illustrationer i texten. Häftad. Ouppskuren, dock något kantstött samt med ett inklistrat vitt blad på insidan av främre omslaget. (Etnologiska källstudier 5)
Leander, Sigfrid (red.):  Folkbildningsminnen. Minnesanteckningar till folkrörelsernas och folkbildningsarbetets historia. [ref 5312]    85:-
    Nordiska Museet 1968. 161 s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lätt stött samt blindstämpel på smutstitelbladet. (Svenskt liv och arbete nr 30)
Lewis, David:  Havets stigfinnare. Hemligheten bakom Söderhavsfolkens navigeringskonst. [ref 78602]    100:-
    Hallonquists Bokförlag, Stockholm, 1990. 216 s. Illustrerad med skisser och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
Lidman, Hans (red.):  Fäbodar. Utgiven i samarbete med Nordiska museet och Fäbodkommittén inom Samfundet för Hembygdsvård. [ref 15681]    200:-
    LT:s förlag 1963. 319 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något fransigt i övre kanten, förstärkningar med dokumenttejp på insidan. Nästsista textbladet med veck. Kort tillskrift på försättsbladet.
Liedberg, Nils:  Den svenske Bacchus. En kavalkad. [ref 8450]    70:-
    Lindfors 1960. 180 s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.
Liestøl, Knut - Sydow, C. W. von:  Nordisk Kultur IX. A: Folkvisor. B: Folksägner och folksagor. [ref 77508]    200:-
    Albert Bonniers Förlag 1931. Liten 4:o. 295, (1), XXVIII, (4) s. Med 8 planscher. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt, inlagan med ymniga understrykningar i bläck och blyerts.
Lindström, Rune:  Fäbodliv. [ref 15684]    250:-
    Bok och Bild Förlag 1969. Stor 8:o. 91, (3) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex av denna ovanliga bok om fäbodar.
Se bild på boken
Lindström, Ulla:  Småbarns tillsyn och träning. En etnologisk studie av äldre redskap och metoder i Europa med särskild hänsyn till Sverige. [ref 36905]    125:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1979. 215 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Ryggfoten stukad, främre omslag med små veck. (Nordiska museets Handlingar 94)
Ljung, Agneta:  Köksliv. Tankar och bilder från människans viktigaste rum. [ref 48339]    150:-
    Carlssons 1992. Stor 8:o. 154, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Lennart Wängestam samt teckningar av Lillan Kullgren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ljungberg, Helge:  Våra högtider. [ref 48658]    100:-
    Hökerbergs 1958. Stor 8:o. 125, (3) s. Illustrerad med originallitografier av Björn Jonson. Ny utgåva. Förlagets imiterade pergamentband med ryggförgyllning och skyddsomslag. Nedre hörnen något stötta, innerfalsarna med små skador. Omslagsryggen lätt mörktonad.
Lo-Johansson, Ivar - Riwkin-Brick, Anna:  Zigenarväg. [ref 49927]    200:-
    Rabén & Sjögren / VI 1955. Liten 4:o. 86, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier av Anna Riwkin-Brick. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex. Skyddsomslaget saknas.
Lundberg, Erik - Svensson, Sigfrid - Sporr, Karl - Karlson, Gustaf - Holm, Rurik:  Folket i fest. [ref 14167]    175:-
    Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag 1946. 211, (1) s. Rikt illustrerad. Musiknoter. Förlagets trevligt dekorerade klotryggsband.
Manker, Ernst:  De svenska fjällapparna. [ref 66487]    300:-
    Svenska Turistföreningens förlag 1947. Liten 8:o. 548 s. + 1 kartblad. Illustrerad med fotografier (s. 173-432) och teckningar. Förlagets halvfranska band. Ryggen lätt nött och med en liten fläck, pärmarna något skeva. Gåvotext skriven i bläck på försättsbladet. (STF:s handböcker om det svenska fjället, 4)
  –  :  De åtta årstidernas folk. [ref 7386]    225:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 4:o. 214, (18) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par små riss och veck.
  –  :  Det nya fjällvattnet. Forskningar och upplevelser bland lapparna kring Akkajaure. [ref 9068]    200:-
    Medéns, Stockholm, 1941. Liten 4:o. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Häftad. Ryggen lite skavd upp- och nedtill, främre omslag naggat och kantstött, det bakre något stött i nedre kanten.
  –  :  Det nya fjällvattnet. Forskningar och upplevelser bland lapparna kring Akkajaure. [ref 72168]    250:-
    Medéns, Stockholm, 1941. Liten 4:o. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade linneband. Bägge omslagen medbundna. Försättsbladet saknas.
  –  :  Kvarnarna på Tjörn. En fältinventering 1960–63 i samarbete med Leif Olsson. [ref 24727]    500:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1965. 4:o. 291, (1) s. + utvikbar karta. Illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Häftad. Några gulnade sidor efter tidningsurklipp samt tejpat rygghuvud. Gammal prislapp på bakre omslag. (Nordiska museets Handlingar 64)
  –  :  Lappmark. Ett urval skildringar. [ref 25269]    150:-
    LT:s förlag 1953. Stor 8:o. 230 s. Illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade klotband med nött och skadat skyddsomslag, ryggen mörktonad, en bit av övre kanten på framsidan saknas (smärre bild- och textförlust).
  –  :  Lappmarksgravar. Dödsföreställningar och gravskick i lappmarkerna. [ref 25274]    1200:-
    Almqvist & Wiksell 1961. 325, (1) s. Illustrerad med 76 figurer i texten, 3 tabeller, 100 fotografier och 1 utvikbar karta. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband. Exlibris på klistrade försättsbladet. Mycket gott skick. (Nordiska Museet: Acta Lapponica XVII)
   With a summary in english.
  –  :  Markens gudar. Lappmarksepisoder. [ref 27184]    175:-
    Medéns, Stockholm, 1948. Stor 8:o. 224, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt mörktonad, en liten fläck vid bakre falsen.
  –  :  Markens gudar. Lappmarksepisoder. [ref 27186]    200:-
    Medéns, Stockholm, 1948. Stor 8:o. 224, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna. Fint ex.
  –  :  Markens människor. Folk och upplevelser mellan Idre och Könkämä. [ref 27188]    200:-
    Medéns Förlag, Stockholm, 1944. 218 s. Tämligen rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna. Ryggen något gulnad, pärmarna med några obetydliga skrapmärken, annars fint ex.
  –  :  Nåidkonst. Trolltrummans bildvärld. [ref 31197]    350:-
    LT:s förlag 1965. 135, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Litet naggat omslag med ytskada och gulnad rygg. Främre pärmen med en liten svart fläck i övre kanten.
  –  :  Rajd och karavan. [ref 34195]    175:-
    LT:s förlag 1958. 264 s. Rikt illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. 4:e-6:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite nött och slitet omslag, rikligt med tejpförstärkningar på insidan.
  –  :  Sameår. [ref 35876]    175:-
    Tre Tryckare, Göteborg, 1964. Liten smal folio. [63] s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag som är något naggat och med smärre veck.
  –  :  Under samma himmel. Strövtåg och studier bland samer söderut. [ref 46506]    225:-
    Hökerbergs 1939. Stor 8:o. 221, (2) s. Med 125 illustrationer efter författarens fotografier och 2 kartor. Originalupplaga. Förlagets halvklotband. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Viddernas vandrare. Valda skildringar från landet i norr. [ref 76824]    95:-
    Folket i Bild 1959. 189 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Häftad. Lätt stött och lite läsrandig rygg, bakre omslag med ett litet hål intill falsen.
   Skildringarna i denna bok är ett urval ur "En stallo i Jokkmokk" (1928), "Rajden går" (1934), "Vägen går krokigt" (1936), "Under samma himmel" (1939) och "Markens människor" (1944).
  –  :  Åter mot norr. Minnesbilder och studier. [ref 50277]    140:-
    LT:s förlag 1970. 155, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt lite nött och skamfilat.
  –  :  Över vidderna. Skisser och studier från landet i norr. [ref 50908]    200:-
    LT:s förlag 1952. 303, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med något nött och skadat skyddsomslag. Nedre hörnet på inlagan och pärmarna lätt stukade. Fläck på yttersnittet, baksidan av omslaget lätt fläckad.
Martinsson, Erik:  Viddernas människor. [ref 65039]    110:-
    Harriers 1965. 159 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite gulnat på ryggen och med en liten fuktfläck. Eftersättsbladet skadat (med ett litet hål).
Mercier, Paul:  Antropolgins historia. Översättning av Wilhelm Rehnsfeldt. Fackgranskning av Göran Aijmer. [ref 41457]    75:-
    Aldus/Bonniers 1971. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Några anteckningar i bläck samt någon enstaka understrykning i texten. Ryggen med läsveck. (Aldusserien 344)
Nicolaisen, Johannes:  Primitiva kulturer. Några huvuddrag i etnologins historia. Översättning av Gunnar Bergman. [ref 23833]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 251, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. De 4 sista bladen med små riss i kanten, annars bra skick. (W&W-serien 96)
Nilsson, Martin P:n:  Årets folkliga fester. [ref 50108]    200:-
    Gebers 1915. XV, 328 s. + 10 planscher (delvis utvikbara). Rikt illustrerad i texten. 1:a upplagan. Privatbundet linneband. Namnteckningar på smutstitelbladet.
Norlind, Tobias:  Svenska allmogens lif i folksed, folktro och folkdiktning. [ref 41219]    300:-
    Bohlin & Co, Stockholm, 1912. Stor 8:o. VII, 695 s. + 5 färgplanscher samt 255 illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets vackert dekorerade gröna klotband. Rygghuvudet mycket nött, bit saknas.
Se bild på boken
  –  :  Svenska allmogens liv i folksed, folktro och folkdiktning. [ref 41220]    300:-
    Bohlin & Co., Stockholm, 1925. Stor 8:o. (4), 636 s. + 5 färgplanscher. 290 illustrationer i texten. 2:a upplagan. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt samt marmorerade pärmar. Ryggen något skadat upptill och lätt nött nedtill, hörnen något stötta.
Norman, Hans (red.):  Den utsatta familjen. Liv, arbete och samlevnad i olika nordiska miljöer under de senaste tvåhundra åren. En antologi från Familjehistoriska projektet vid Historiska institutionen, Uppsala universitet. [ref 80471]    120:-
    LT:s förlag 1983. 255, (1) s. Illustrerad med fotografier, kartor och tabeller. Häftad. Ryggen med liten läsrand, ryggfoten med litet riss.
Olls, Bert:  Rallaren. [ref 71669]    90:-
    Bokförlaget Settern 1982. Stor tvär 8:o. 95, (1) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lite ojämnt blekt, annars ett fint ex.
  –  :  Så firades julen förr. [ref 65609]    150:-
    Bokförlaget Settern 1984. Bred 8:o. 94 s. Omslag och illustrationer av författaren, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren på smutstitelbladets baksida. Fint ex.
  –  :  Året i byn. [ref 50088]    80:-
    Rabén & Sjögren 1978. Liten 8:o. 183, (1) s. Illustrerad av författaren. Förlagsband med skyddsomslag.
Olsson, Marianne:  Julen för 100 år sedan. Små stycken om julbak och julpynt, lusse och julspöke, utklädsel och kalas. Bilder och berättelser ur Nordiska museets samlingar om det svenska julfirandet vid 1800-talets mitt. [ref 22432]    130:-
    Tre Tryckare, Göteborg, 1964. 142 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med kantskoning i klot och lätt nött skyddsomslag. Tillskrift på främre pärmens insida.
Peterzén, Jörgen:  Magi. [ref 77138]    90:-
    Askild & Kärnekull 1971. 165 s. Med 4 planschblad + andra illustrationer i texten. 1:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Gåvostämpel på titelbladet samt lite stött bakre hörna.
Pirak, Anta:  En nomad och hans liv. Upptecknat och översatt av H. Grundström. Med förord av K.B. Wiklund. [ref 11901]    750:-
    Almqvist & Wiksell 1933. 231 s. Häftad. Reva (2,5 cm) upptill i främre falsen. Diskret bläcknamn i nedre hörnet på främre omslag. Sällsynt. (Skrifter utgivna av K. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala. 28:3)
Rácz, István (foto):  Samernas konstskatter. Text: Asbjörn Nesheim och Phebe Fjellström. [ref 35872]    800:-
    Rabén & Sjögren 1973. 4:o. 229, (1) s. Huvudsakligen illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat samt med lagad reva på framsidan, själva boken är i utmärkt skick.
Regnard, Jean-François:  Resa i Lappland. Översatt och kommenterad av Paul-Erik Öhman. [ref 34554]    175:-
    Söderström & Co, Helsingfors, 1946. 222 s. Med illustrationer i texten samt 1 utvikbar karta. Häftad. Omslag och rygg gulnade, bakre omslag med veck i övre hörnet.
Rehnberg, Mats:  Blå välling - sur sill. Vällingklockor och vällingklocksramsor. [ref 52859]    140:-
    Nordiska museet 1967. 255 s. + 8 planschblad med fotografier samt teckningar av Ferdinand Boberg. Kartor i texten. Häftad. Aningen nött, båda omslagen med lätt brutna hörn, ett par understrykningar i bläck på sida 97. Med dedikation från författaren på främre omslaget insida.
   Omslag av Roland Svensson.
  –  :  Ljusen på gravarna och andra ljusseder. Nya traditioner under 1900-talet. [ref 26110]    200:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1965. 4:o. 343, (1) s. Illustrerad. Häftad. Rikligt med understrykningar, streck i marginalen samt anteckningar med blyerts. annars ett välbevarat ex. Dedikation: "Till Gerd från tillgivne vännen författaren". (Nordiska museets Handlingar 61)
   Mit einer deutschen Zusammenfassung.
Rehnberg, Mats (red.):  Bokbindarminnen. [ref 4392]    95:-
    Nordiska museet 1954. 166, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Blindstämpel på smutstitelbladet. (Svenskt liv och arbete 18)
   Omslag av Pelle Åberg.
  –  :  Godtemplarminnen. [ref 66637]    75:-
    Nordiska museet 1979. 179, (1) s. Illustrerad med fotografier. 2:a oförändrade upplagan. Häftad. (Svenskt liv och arbete 11)
   Omslag av Gunnar Pers.
  –  :  Järnvägsminnen. [ref 22595]    100:-
    Nordiska museet 1952. 205, (1) s. Häftad. Blindstämpel på försättsbladet. (Svenskt liv och arbete 13)
  –  :  Snickarminnen. [ref 38512]    90:-
    Nordiska Museet 1961. 240 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med några små riss. (Svenskt liv och arbete 27)
  –  :  Svenska gästabud från alla tider. En antologi om svenska mat- och dryckesseder. [ref 41434]    95:-
    Bokklubben Svalan 1963. 206, (1) s. Illustrerad med träsnitt av Svenolov Ehrén. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt gulnad. Namnteckning på främre pärmens insida.
  –  :  Verkstadsminnen. [ref 47774]    85:-
    Nordiska museet 1953. 243, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Blindstämpel på smutstitelbladet. (Svenskt liv och arbete 19)
   Omslag av Lars Norrman.
Ruong, Israel:  Om en helhetssyn på samernas verklighet. [ref 70291]    50:-
    Nordiska museet 1981. 28 s. Illustrerad. Klammerhäftad. (Sameutställningens småskrifter 1)
  –  :  Samerna i historien och nutiden. [ref 35869]    125:-
    BonnierFakta 1982. 279, (1) s. Illustrerad. 4:e helt omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rikligt med understrykningar och anteckningar med blyerts.
Schön, Ebbe:  Folktro i Bohuslän. [ref 79276]    110:-
    Warne Förlag, Partille, 1992. 238 s. Illustrerad med teckningar av Sven Björnson. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med ett par små lagade revor, innerfliken med större veck.
  –  :  Julen förr i tiden. [ref 22434]    125:-
    Natur och Kultur 1980. Stor 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet stött, främre pärmen med ett par ytliga skrapmärken.
  –  :  Skepnader i skymningen. Möten med folktrons väsen. [ref 80403]    135:-
    Natur och Kultur 2001. Stor 8:o. 201, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Älskogens magi. Folktro om kärlek och lusta. [ref 71270]    175:-
    Rabén Prisma, 1996. Stor 8:o. 199, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Staugård, Frants:  Den folkliga medicinen - svart magi eller sunt förnuft? [ref 77096]    85:-
    LiberFörlag 1979. 239 s. Limhäftad. Förlagsstämpel på titelbladet.
Steffensson, Jakob:  Livet på Runö. En berättelse om hur 300 människor levde på den lilla svenskön Runö i Rigaviken från 1920-talet fram till andra världskriget. [ref 26022]    150:-
    LT:s förlag 1976. 174, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen samt lite naggat och sargat i övre kanten (tejpförstärkningar på insidan).
Steltzer, Ulli:  Bygga en igloo. Översättning: Linnéa Wigg. [ref 74497]    80:-
    Manus Förlag, Stockholm, 1983. 33, (1) s. Illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
   Ej såld genom bokhandeln.
Stigsdotter, Margareta (sammanställare):  Seder & bruk om våren. [ref 37636]    100:-
    LiberLäromedel, Malmö, 1977. Tvär 8:o. 144 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet.
Stjernswärd, Brita:  Skånskt herrgårdsfolk. [ref 38076]    120:-
    Nordiska museet 1983. 270, (2) s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Svanberg, Ingvar:  Havsråttor, kuttluckor och rabboxar. Folklig kunskap om fiskar i Norden. [ref 77133]    175:-
    Bokförlaget Arena 2000. Stor 8:o. 351, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Studia Ethnobiologica 6)
Svanström, Ivan:  Byborna. [ref 5411]    95:-
    LT:s förlag 1980. 206, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Författaren utgår i sin skildring från egna upplevelser och erfarenheter från hembyn Trostad i Lofta socken i Småland.
  –  :  Torparna. [ref 45530]    95:-
    LT:s förlag 1975. 171, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   En skildring från Lofta socken i Kalmar län.
Svedelius, Julia:  Raunala. [ref 34278]    200:-
    Norstedts 1914. Stor 8:o. (4), 153, (2) s. Illustrerad av Ossian Elgström. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Pärmarna med några små fläckar samt ett par veck på främre pärmen.
Särman, Marianne:  Charlotta Taube och den sista häxprocessen. Ett 1700-tals drama i flera akter. [ref 80807]    120:-
    Carlssons 1996. 350 s. Illustrerad med reproduktioner och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Söderlind, Ulrica:  Skrovmål. Kosthållning och matlagning i den svenska flottan från 1500-tal till 1700-tal. [ref 80606]    150:-
    Carlssons 2006. 277 s. Illustrerad med tabeller och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Forum Navales skriftserie 17)
   Akademisk avhandling.
Söderpalm, Kristina (red.):  Dödens riter. [ref 74114]    100:-
    Carlssons/Göteborgs stadsmuseum 1994. 199 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Stämpel på smutstitelbladet, annars ett fint ex.
Thalbitzer, William:  Grönlandske sagn om eskimoernes fortid. Et bidrag til arktisk sagnforskning. [ref 17466]    200:-
    Norstedts, Stockholm, 1913. 96 s. + 1 färgplansch. Illustrerad med 40 bilder i texten. Häftad. Ryggens övre del något skadad och med lagning, omslagen i övrigt med lätta bruksspår. Ouppskuren. (Populära etnologiska skrifter 11)
Tham, Ulla:  Glad i ost. Historia och ostkunskap med läckra recept. [ref 79430]    110:-
    Bäckström Förlag 1995. 4:o. 143, (1) s. Illustrerad med fotografier i färg av Bengt Weilert samt andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Tillhagen, Carl-Herman:  Arbetsliv och julglädje. [ref 1921]    75:-
    Mimer Förlag, Stockholm, 1985. 123 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Slutet av inlagan med lätta veck i nedre marginalen, överdragspappret på bakre pärmens insida skadat och klistrat i nedre kanten.
  –  :  Barnet i folktron. Tillblivelse, födelse och fostran. [ref 2865]    175:-
    LT:s förlag 1983. Stor 8:o. 412, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Folklig läkekonst. [ref 14190]    300:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1958. Liten 4:o. XII, 378 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets klotryggsband. Fint ex.
  –  :  Folklig spådomskonst. [ref 67064]    100:-
    Fabel 1980. Liten 8:o. 206 s. Omslag och illustrationer: Martin Lamm. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Skogarna och träden. Natursyn i gångna tider. [ref 45798]    110:-
    Carlssons 1995. 257 s. Limhäftad.
  –  :  Vardagsskrock. [ref 65470]    80:-
    Prisma 1984. 251, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Ryggen aningen mörktonad, inlagan något gulnad i marginalen, annars fin. (Prisma Magnum)
  –  :  Våra folkminnen. En "dagbok" över ett folks liv. [ref 61454]    100:-
    Carlssons 1999. 159, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Tillhagen, Carl-Herman (ed.):  Papers on Folk-Medicine. Given at an Inter-Nordic Symposium at Nordiska Museet, Stockholm 8-10 May 1961. [ref 32587]    150:-
    The Nordic Museum, Stockholm, 1962-1963. 362 s. Reprint. Publisher's softcover. Front cover with crease to upper corner.
   Reprinted from ARV. Journal of Scandinavian Folklore. Vol. 18-19, 1962-63, pp 161-362.
Topelius, Ann-Sofi and Christer:  Giants and Trolls in Sweden. Translated by Lorna Downman. [ref 55390]    125:-
    Fabel 1961. Large oblong 8vo. (31) pp. Illustrated by Svenolov Ehrén. Publisher's printed wrappers.
Topelius, Christer (red.):  Marknadsliv. Kommers och gyckel i alla landsändar. Inledning av Gösta Berg. [ref 27199]    130:-
    LT:s förlag 1970. Stor 8:o. 237, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat i övre kanten, omslagsryggen lätt solkad.
Trägårdh, Ivar:  Människan och djurvärlden. Populära skisser. [ref 71188]    100:-
    Norstedts 1923. 157, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt missfärgad rygg.
Turner, E.S.:  Mannens väg till kvinnan. Kärlek och kurtis genom tiderna. Översättning och bearbetning: Helge Åkerhielm. [ref 65167]    120:-
    Hökerbergs 1955. 309, (4) s. Illustrerad med gravyrplanscher. Häftad. Lite läsrandig rygg.
Tönsberg, Chr. (utg.):  Udvalgte Norske Folkelivsbilleder efter Malerier og Tegninger af Adolf Tidemand. Med oplysende Text af forskjellige Forfattere. [ref 75917]    3500:-
    Paa Udgiverens Forlag, Trykt af Winckelmann & Sönner, Christiania, 1864. Stor tvär 4:o. 7, 3, 4, 2, 2, 3, 4, (1), (1), (1) s. + vackert färglitograferat titelblad samt ytterligare 11 färglitograferade helsidesplanscher. Förlagets rödbruna dekorerade och blindpressade klotband. Pärmarna delvis något blekta och fläckade. Inlagan nyligen ombunden i förlagets originalklotband samt försedd med nya för- och eftersättsblad, ryggen förstärkt med ny klotremsa på vilken det ursprungliga klotet monterats. Ett par av planschbladen med ett fåtal smärre fläckar i marginalerna, inlagan i övrigt fin.
   Texter av bland andra Asbjörnsen, Moe, Björnson och Ibsen. Parallelltext på norska, tyska och engelska. Utöver de 11 färglitograferade planscherna har tidigare ägare låta binda in ytterligare 1 färglitograferad plansch samt 3 nära samtida fotografier, föreställande bland annat Akershus fästning i Kristiania.

Se bild på boken
Wahlöö, Claes (red.):  Kulturen 1990. Lund 1000 års krönika. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. [ref 69060]    70:-
    Kulturen, Lund, 1990. 214 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Verdier, Yvonne:  Tvätterskan, sömmerskan, kokerskan. Livet i en fransk by genom tre kvinnoyrken. Översättning: Jan Stolpe. [ref 46228]    95:-
    Atlantis 1981. 398, (1) s. Illustrerad, diagram, tabeller. Förlagets dekorerade pappband.
Westerdahl, Christer:  "Et sätt som liknar them uti theras öfriga lefnadsart". Om äldre samiskt båtbygge och samisk båthantering. [ref 78296]    150:-
    Johan Nordlander-sällskapet, Umeå, 1987. Stor 8:o. 117 s. Tämligen rikt illustrerad. Häftad. Snitten svagt gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. (Skrifter utgivna av Johan Nordlander-sällskapet Nr 11)
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS