|
|
Andersson, P. Gunnar:
Mest om mat. Födan fordom och nu. [ref 61482] |
120:- |
| |
LT:s förlag 1980. 379, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. Eftersättbladet med hörnveck nedtill. |
 |
|
Ankarloo, Bengt:
Att stilla herrevrede. Trolldomsdåden på Vegeholm 1653-54. [ref 80340] |
120:- |
| |
Författarförlaget, 1988. 164, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Människan i historien) |
 |
|
Aspegren, Jesper - Unge, Ingemar (red.):
Våra högtider. Traditionerna, maten och festerna vi minns. [ref 80597] |
100:- |
| |
Prisma 2001. Liten tvär 4:o. 150 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Recept av Björn Halling. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss och veck, i övrigt ett fint ex. Med texter av bland andra Ernst Brunner, Cecilia Hagen och Herman Lindqvist. |
 |
|
Aurén, Sven:
Gubben i lådan. [ref 63519] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1953. Stor 8:o. 124, (1) s. Illustrerad av Lillemor Tell. 3:e upplagan (enl. titelblad). (På omslagets baksida anges denna till "Andra omarbetade och utvidgade upplagan"). Häftad. Mycket bra ex. "Den älskvärt förarglige, ofta kvicke och alltid underhållande Paris-bouquiniste som Sven Aurén presenterar i Gubben i lådan, har sin egen kätterska uppfattning om vad som menas med en människovärdig tillvaro" |
 |
|
Axel-Nilsson, Christian - Bæhrendtz, Nils Erik - Hvarfner, Harald - Nilsson, Skans Torsten (red.):
Folket i Norden berättar. [ref 4622] |
80:- |
| |
Nordiska museet 1973. 168 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Sid. 7-168 i denna bok ingår även i Fataburen, Nordiska museets och Skansens årsbok 1973. |
 |
|
Backman, E. Louis:
Den religiösa dansen inom kristen kyrka och folkmedicin. [ref 8152] |
225:- |
| |
Norstedts 1945. 450 s. Illustrerad. Häftad. Till 2/3 ouppskuren men ändå ett lite skavt ex. |
 |
|
Bengtsson, Bengt (red.):
Kulturen 1961. [Bok och skrift]. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. [ref 68688] |
80:- |
| |
Kulturen, Lund, 1962. 199, (1) s. + 8 planschblad i färg + 16 sidor annonser. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Bengtsson, Hans:
I lust och nöd. Om äktenskapets alla faser och fasor. [ref 65716] |
80:- |
| |
Wahlströms 1999. 175, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Berg, Gösta:
Sledges and Wheeled Vehicles. Ethnological studies from the view-point of Sweden. [ref 77503] |
300:- |
| |
C. E. Fritzes Bokförlag, Stockholm, 1935. 4to. 189, (1) pp. With 30 black & white plates and numerous illustrations. Publisher's printed wrappers. Covers somewhat faded, with some chips, tears and creases along spine ends and edges. Pages uncut. Condition Very Good to VG-. (Nordiska Museets Handlingar: 4) |
 |
|
Bergstrand, Carl-Martin:
Frimurarna och hundturken. Vad folk trott om frimurarna. [ref 80244] |
200:- |
| |
Gumperts Förlag, Göteborg, 1956. 106, (2) s. Med illustrationer av författaren. Häftad. Omslagen något gulnade, samt med något enstaka litet veck. |
 |
|
:
Sjukdomsbot i Västergötland. [ref 37259] |
125:- |
| |
Gumperts Förlag, Göteborg, 1950. 224, (11) s. Häftad. Omslagen gulnade samt med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Bergstrand-Poulsen, Elisabeth:
Värendsfolk. Värendskvinnor, värendsmän. Livets och årets festdagar. [ref 48997] |
80:- |
| |
Norstedts 1948. 111, (1) s. + 10 färgplanscher av författaren. Folkupplaga. Häftad. Omslagen med bruksspår. |
 |
|
:
Värendskvinnor från Långasjö socken i bilder och ord. [ref 57237] |
95:- |
| |
Norstedts 1928. Stor 8:o. 21 s. + 10 färgplanscher av författaren. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med skador och revor (lagade med dokumenttejp på insidan). Namnetikett på försättsbladet. |
 |
|
Bergvall, Clas:
Liv, lust och mening. Om krukväxters kulturella betydelser. [ref 80674] |
140:- |
| |
Carlssons 2007. 187, (1) s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Beskow, Hans:
Bruksherrgårdar i Gästrikland. [ref 5202] |
300:- |
| |
Stockholm 1954. 4:o. 330 s. Med 239 bilder i texten. Häftad med skyddsomslag. Bakre omslag med ett par revor i övre kanten, skyddsomslagets baksida lätt naggad. Delvis ouppskuret ex. (Nordiska museets Handlingar 47) |
 |
|
Boas, Franz:
The Central Eskimo. Introduction by Henry B. Collins. [ref 75739] |
100:- |
| |
University of Nebraska Press, Lincoln, 1972. XII, (10), 261 pp. Illustrated. Fourth printing. Publisher's softcover. Spine and covers unevenly faded. (Bison Book 196) |
 |
|
(Bondepraktikan):
Den gamla svenska bondepraktikan med förord av professor Sigfrid Svensson. [ref 70526] |
80:- |
| |
Fabel 1978. Liten 8:o. 142, (1) s. Omslag och illustrationer av Svenolov Ehrén. 100:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget skadat på framsidan (en liten bit saknas samt ett par lagade revor). Denna upplaga av den gamla folkboken bygger på 1600- och 1700-talets upplagor, texten har bibehållits men stavningen har moderniserats. |
 |
|
Boström, Jan - Lundgren, Jan (red.):
Så roade vi oss. Folknöjen i bild från 30-talet och cirka 50 år framåt. [ref 42573] |
150:- |
| |
Dagens Nyheters Förlag 1993. 4:o. 144 s. Rikt fotoillustrerad. Samtliga foton hämtade ur Pressens Bilds arkiv. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
[Bremer, Fredrika]:
Julen i Sverige. Av F.B. [ref 22435] |
50:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1975. 29 s. Illustrerad. Tryckt i 2.000 ex. Klammerhäftad. Fint ex. (Bokvännens bokgåva) |
 |
|
Bringéus, Nils-Arvid:
Gunnar Olof Hyltén-Cavallius som etnolog. En studie kring Wärend och Wirdarne. [ref 17715] |
250:- |
| |
Nordiska museet 1966. 4:o. 400 s. Rikt illustrerad. Häftad. Bakre omslag med några små riss och ett par små etiketter, lätt stött i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex. (Nordiska museets Handlingar 63) |
 |
|
Capps, Benjamin:
Indianer. Förord, översättning, bearbetning: Nils Erik Baehrendtz. [ref 67095] |
140:- |
| |
Bra Böcker 1977. 4:o. 237 s. Rikt illustrerad. Häftad. Något blekt rygg, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Carlsson, Gustaf (utg.):
Gamla svenska allmogehem. 1-2. Under medverkan av Ivar Tengbom och John Åkerlund. [ref 69979] |
600:- |
| |
Fritzes (distribution) 1912. Liten 4:o. 182, (1) + 182, (1) s. Genomgående illustrerade med fotografier och planskisser. Något nött klotband. 2 delar i en volym. Ca 700 fotografier på gårdar och hus i Sverige. |
 |
|
Collinder, Björn:
Lapparna. En bok om samefolkets forntid och nutid. [ref 25224] |
250:- |
| |
Forum 1953. 252 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat och skadat omslag med lagade revor, rygghuvudet blekt (liten bit av omslaget saknas). |
 |
|
Colling, Teje (red.):
Mat. [ref 27311] |
100:- |
| |
Nordiska museet förlag, Stockholm, 1989. 215 s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Nordiska museets och Skansens årsbok. Fataburen 1989) |
 |
|
Crottet, Robert:
Lapplands andra ansikte. Översättning från franska av Gun Hägglund. [ref 25251] |
110:- |
| |
LT:s förlag 1966. 165, (1) s. + 36 planschsidor med fotografier (delvis i färg) samt omslag av Enrique Méndez. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagets framsida en aning skamfilat, baksidan med två små lagade revor, ryggen med lätta läsveck. Stämpel på första blanka sidan. Författaren skildrar skoltlapparnas liv i Sevettijärvi i nordligaste Finland. |
 |
|
Dahlström, Jan Håkan:
Samebyn. Bilder från Sörkaitum. [ref 35862] |
125:- |
| |
Fyra Förläggare AB, Helsingborg, 1979. Stor 8:o. 151 s. Rikt illustrerad med fotografier. [Ny utgåva]. Förlagets dekorerade pappband. (Naturfotoserien) |
 |
|
[Darelius, Joh. Andr.]:
Socken Apothek och någre hus-curer, utgifne under Kongl: Collegii Medici öfwerseende och besörjande. Andra Uplagan något förbättrad. [ref 77843] |
1250:- |
| |
Tryckt hos Carl Stolpe, Stockholm, 1771. Liten 8:o. (4), 257, (12) s. Andra Uplagan något förbättrad. Tämligen hårt nött samtida pappband. Pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken, rygghuvudet med viss förlust. Tillskrift på titel- och eftersättsblad, eftersättsbladen något fläckade. Sidorna 1-40 med fuktfläck i nedre marginalen, inlagan i övrigt med några smärre riss och veck samt ett par lagade revor; sidan 7 med obetydlig textförlust. Komplett. |
 |
|
Drakenberg, Sven:
Västmanländskt folk och folkliv i gångna tider. En liten kulturhistorisk bilderbok. [ref 9668] |
80:- |
| |
Örebro 1947. 48 s. (varav 32 s. illustrationer). Häftad. Lätt nött, främre omslag med svagt veck, ryggen skadad upptill och främre falsen med reva nedtill. (Västmanlands Fornminnesförenings årsskrift 35) |
 |
|
Egardt, Brita:
Hästslakt och rackarskam. En etnologisk undersökning av folkliga fördomar. Mit einer deutschen Zusammenfassung. [ref 20280] |
350:- |
| |
Nordiska museet, Stockholm, 1962. 4:o. VII, 314, (1) s. Illustrerad. Häftad. Lätt kantnött och delvis ouppskuren. (Nordiska museets Handlingar 57) Akademisk avhandling. |
 |
|
Ejdestam, Julius:
Svenskt folklivslexikon. [ref 41869] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1975. Liten 8:o. 178 s. Rikt illustrerad med teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med stötskada. |
 |
|
:
Svenskt folklivslexikon. [ref 80243] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1992. Stor 8:o. 203, (4) s. Rikt illustrerad med teckningar i texten. Andra omarbetade och utökade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Englund, Erik "Uncas" - Svenström, Yvonne:
Indianernas När Var Hur. [ref 67065] |
150:- |
| |
Forum 1981. 351 s. Illustrerad. 2:a, utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien) |
 |
|
Eriksson, Gunilla (red.):
Kulturen runt. [ref 24434] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1977. 4:o. 247 s. Genomgående illustrerad, övervägande i färg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. |
 |
|
Erixon, Sigurd:
Byar, gårdar och hus under Bjärka-Säby. Redigerad och kommenterad av Göran Rosander. [ref 5408] |
90:- |
| |
Nordiska museet 1984. Stor 8:o. 170 s. Med 93 illustrationer (fotografier och skisser). Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. |
 |
|
:
Offerkast och bjudhammare. Uppsatser om folklig tro och sed i urval av Åke Hultkrantz och Bengt af Klintberg. [ref 73837] |
100:- |
| |
Nordiska museet 1988. Stor 8:o. 155 s. Illustrerad. Häftad. Fint ex. |
 |
|
:
Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. [ref 39859] |
100:- |
| |
Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1949. Liten 4:o. 156 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt solkat, skamfilat och repat. |
 |
|
:
Strövtåg i svenska bygder. [ref 40455] |
300:- |
| |
John Kroon, Malmö, 1941. 4:o. 321, (2) s. Med 277 fotografier. Förlagets dekorerade linneband. En sida i början med en svag fläck i nedre marginalen, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Erixon, Sigurd - Ljung, Sven (utg.):
Sveriges byordningar. Volym II:1. Byordningar från Skåne: V. Göinge härad. [ref 25248] |
150:- |
| |
Samfundet för svensk folklivsforskning 1955. Stor 8:o. 392 s. Häftad. Ouppskuren. (Etnologiska källskrifter. Ny serie 1) |
 |
|
Erixon, Sigurd (red.):
Folk-liv. 1937:4. [ref 77519] |
150:- |
| |
Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1937. 4:o. 241-319 s. Illustrerad med fotografier och tabeller i svartvitt. Häftad. Gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande allmogemåleri från Knäred och kamouflagebestyrens kulturhistoria i svenskt jaktliv. Text på tyska och engelska. |
 |
|
:
Folk-liv. 1938. [ref 77526] |
350:- |
| |
Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1938-1939. 4:o. 416 s. Tämligen rikt illustrerad med foton och kartskisser i svartvitt. Privatbundet halvklotband. Liten spricka i främre falsen, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande bland annat allmogearkitektur i Norge, Irland och Slovakien samt renuppfödning i Lappland. Artiklar på tyska, engelska och franska. |
 |
|
:
Folk-liv. Tom. III.1939. [ref 77527] |
350:- |
| |
Bokförlags Aktiebolaget Thule, Stockholm, 1938-1939. 4:o. 328 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, ritningar och skisser i svartvitt. Privatbundet halvklotband. Ryggen obetydligt solkad, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande bland annat brunnar i Bulgarien, krukmakeri på Jutland och svensk allmogekonst. Artiklar på tyska, engelska, franska och italienska. |
 |
|
:
Folk-liv. Tom. XIV-XV. 1950-1951. [ref 77524] |
200:- |
| |
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1951. 4:o. 216 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, tabeller, kartskisser och illustrationer i svartvitt. Häftad. Gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande framförandet av folkliga finska runor, smörfat och fällor av trä. Artiklar på svenska tyska och engelska. |
 |
|
:
Folk-liv. Tom. XVI. 1952. [ref 77513] |
150:- |
| |
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1953. 4:o. 96, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, tabeller och skisser i svartvitt. Häftad. Litet riss i bakre pärmen, i övrigt gott skick. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande marknadsok, linberedningsredskap, bystämmoplatser, bastubad och annat. |
 |
|
:
Folk-liv. Tom. XXI-XXII. 1957-1958. [ref 77525] |
200:- |
| |
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1951. 4:o. 216 s. Tämligen rikt illustrerad med foton, tabeller och kartskisser i svartvitt. Häftad. Bakre pärmen med ett större veck. (Acta Ethnologica Et Folkloristica Europaea) Innehållet omfattar artiklar rörande båtkonstruktion, skördemetoder på Färöarna, osttillverkning och annat. Artiklar på svenska, engelska, tyska och franska. |
 |
|
Eskeröd, Albert:
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 24840] |
150:- |
| |
LT:s förlag 1973. 191 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 68837] |
140:- |
| |
LT:s förlag 1973. 189, (2) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Längre tillskrift (gåvotext) på försättsbladet. |
 |
|
:
Årets fester. [ref 50104] |
90:- |
| |
LT:s förlag 1953. 254, (2) s. Illustrerad med teckningar av Viggo Djurberg. Häftad. Främre omslag naggat och med liten falsreva nedtill. |
 |
|
:
Årets fester. [ref 53372] |
70:- |
| |
LT:s förlag 1965. 223, (1) s. Illustrerad med teckningar av Viggo Djurberg. Ny utgåva. Pocket. Smärre understrykningar med bläck. Namnteckning (endast förnamn) på smutstitelbladet. (Tema-serien) |
 |
|
:
Årets äring. Etnologiska studier i skördens och julens tro och sed. With an English Summary. [ref 50116] |
300:- |
| |
Stockholm, Nordiska museet, 1947. 4:o. 381 s. + 4 planschblad (kartor). Häftad med skyddsomslag. Bokens omslag lätt naggade i nedre kanten, skyddsomslaget lätt skadat och med en liten reva. (Nordiska museets Handlingar 26) Akademisk avhandling. |
 |
|
Fjellström, Phebe:
Samernas samhälle i tradition och nutid. [ref 35874] |
225:- |
| |
Norstedts 1986. 640 s. 2:a upplagan. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lite stött vid ryggfoten och främre pärmen med små rester av gammal prislapp, annars ett fint ex. |
 |
|
Fredlund, Jane:
Stora boken om livet förr. Bilder och minnen från svenska folkets liv i vardag och fest. [ref 62683] |
150:- |
| |
ICA bokförlag 1985. Liten 4:o. 223 s. Rikt illustrerad med fotografier. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
[Friedenthal, Albert]:
Jordens kvinnor. Populärupplaga redigerad av Arthur Johnson. [ref 22293] |
180:- |
| |
Stockholm 1939. 4:o. 485 s. Rikt illustrerad. Ny, förkortad och bearbetad utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband med marmorerat övre snitt. Yttre snittet obetydligt fläckat, inlagans nedre hörn genomgående med liten vattenskada, titelbladen med fläck i nedre hörnet. Tidigare utgiven i 2 volymer. |
 |
|
Genrup, Kurt:
Gåsskötsel. Etnologisk studie med särskild hänsyn till skånska förhållanden. [ref 68108] |
260:- |
| |
Liber; Gleerups, Lund, 1975. Stor 8:o. 235, (2) s. Illustrerad. Limhäftad. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. Mycket bra skick. (Skrifter från Folklivsarkivet i Lund, nr 16) Akademisk avhandling. |
 |
|
Grambo, Ronald:
Djävulens liv och leverne. Från saga och sägen, legender och visioner. Översättning: Asra Lindberg. Fackgranskning: Ebbe Schön. [ref 73686] |
200:- |
| |
Forum 1992. 227, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|