logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Kulturhistoria  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Bergholm, Göran - Kjellin, Ulf:  Dass. En undersökning av det hemliga rummet. [ref 72144]    175:-
    Fischer & Co, Rimbo, 2003. 4:o. 202, (6) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladets baksida.
Bergström, Ulf (red.):  Så åt man förr. Recept sammanställda av Ulf Bergström och Gunilla Englund. [ref 74778]    125:-
    Alfbeta Bokförlag, 1992. Tvär 8:o. 125, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet veck samt ett par lagade revor.
Björklöf, Sune:  Älgen i vår historia och vardag. [ref 54804]    200:-
    Tiden 1994. 4:o. 307, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med en något längre lagad reva annars fin (50 mm). Spår efter utsuddad tillskrift på försättsbladet.
Broomé, Tommy:  En vykortsvandring genom Stockholm 1900-1925. [ref 12148]    150:-
    Svenska Dagbladet, 1991. Stor tvär 8:o. 132 s. Rikt illustrerad med fotoreproduktioner av gamla vykort. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brusendorff, Ove - Henningsen, Poul:  Erotikens historia. 1-3. Översättning från danskan av Fanja Milner. [ref 12497]    225:-
    Pigalle Bokförlag, Stockholm, 1963-1965. 266 + 266, (3) + 252, (2) s. Rikt illustrerade. [Ny, omarbetad utgåva]. Dekorerade förlagsband i skinnimitation. Skyddsomslagen saknas. Pärmhörnen lätt stötta, annars mycket bra skick. 3 volymer.
Burgess, Anthony:  Att gå till sängs. Översättning: Caj Lundgren. [ref 70058]    120:-
    Brombergs © 1982. Stor 8:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Chledowski, Kasimir:  Barocktidsmänniskorna i Rom. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 2885]    150:-
    Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1916. Stor 8:o. VIII, 531, (1) s. + 43 helsidesplanscher. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvudet lätt stukat, bakre pärmen med ett par obetydliga fläckar. Exlibris på klistrade försättsbladet, dedikation från "förläggaren" på fria försättsbladet; i övrigt gott skick.
  –  :  Rokokomänniskorna i Rom och Italien. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 34997]    150:-
    Gebers 1922. Stor 8:o. VIII, 499 s. + ett större antal planschsidor med reproduktioner. 2:a upplagan. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Undre snittet obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex.
Cochran, Hamilton:  Pirater i Karibiska havet. Översättning av Karin och Gunnar Gårdhammar. [ref 33163]    110:-
    Bra Böcker 1970. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad. Förlagets linneband med något nött och naggat skyddsomslag, blekt på ryggen.
Cockrill, Pauline:  Teddybjörnen. Allt om Nalle. [ref 78646]    150:-
    Forum 1992. 4:o. 127, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg svagt gulnad, litet märke efter prislapp.
Colling, Terje (red.):  Tack vare våra Vänner! [Summaries translated into English by Skans Victoria Airy]. [ref 1512]    90:-
    Nordiska museets förlag 1993. 260 s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Fataburen 1994)
Conradson, Birgitta:  Sillburkar & tvålkartonger. Om våra förpackningar och deras historia. [ref 83740]    150:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1977. Liten 8:o. 89, (1) s. + 8 planschsidor i färg samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Conradson, Birgitta - Nessle, Olle:  Svenska skyltar. [ref 41691]    200:-
    LT:s förlag 1980. Stor 8:o. 83, (2) s. Rikt illustrerad delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
Corbett, Ruth:  Daddy Danced the Charleston. [A Nostalgic Remembrance of Our Yesterdays]. [ref 75843]    150:-
    Barnes and Co, South Brunswick and New York, © 1970. Large 4to. 324 pp. Illustrated throughout in black & white. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Small damage to spine tail. Jacket slightly chipped and with traces of use, small tears internally repaired with invisible tape.
Croutier, Alev Lytle:  Harem. Världen bakom slöjan. Översättning: Bo Isaksson. [ref 18584]    225:-
    Prisma 1991. 223, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets blindpressade linneband med skyddsomslag. Fint ex.
Darnton, Robert:  Stora kattmassakern och andra kulturhistoriska bilder från fransk upplysningstid. I översättning av Paul Frisch. [ref 40102]    100:-
    Ordfront 1987. 338 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet.
Drameus, Lena - Martinsson, Gerth:  Skånska arbetsbilder. Från tiden före andra världskriget. [ref 52309]    100:-
    LT:s förlag 1984. Stor 8:o. 157, (1) s. Huvudsakligen gamla fotografier med förklarande texter. Förlagets dekorerade pappband med något skeva pärmar.
Duncan, David Ewing:  Kalendern. Människans 5000-åriga kamp att rätta klockan efter himlen - och vart de tio försvunna dagarna tog vägen. Översättning: Gunnar Rydström. [ref 68482]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 315 s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Eden, Mary - Carrington, Richard:  Sängen. [ref 62843]    120:-
    Skoglunds 1962. Stor tvär 8:o. 117, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets linneband med skyddsomslaget. Omslaget med några lagade revor annars fin.
Egerbladh, Berndt:  Jag minns mitt 40-tal. [ref 21762]    100:-
    Bra Böcker 1991. Stor 8:o. 304 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ekrem, Carola:  Lev lycklig, glöm ej mig! Minnesböckernas historia. [ref 72671]    175:-
    Svenska litteratursällskapet i Finland/Atlantis 2002. Tvär 8:o. 177 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Elias, Norbert:  Sedernas historia. Del 1 av Norbert Elias civilisationsteori i översättning av Berit Skogsberg. [ref 51807]    150:-
    Atlantis 1989. Stor 8:o. 388 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning skavt i bakre ytterkanten, annars ett fint ex.
Englisch, Paul:  Erotikens historia i Europa. Till svenska av Harry Molin. [ref 12498]    225:-
    Internationella Förlaget Frans Aldor, Stockholm, 1932. Stor 8:o. 514, (2) s. + ett flertal planschblad, huvudsakligen i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets gula, dekorerade klotband. Pärmarna något solkade, rygghuvud och -fot med några smärre riss.
Ferm, Olle:  Abboten, bonden och hölasset. Skratt och humor under medeltiden. [ref 50833]    160:-
    Atlantis 2002. 307 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Runica et Mediævalia. Scripta minora 7)
Folin, Nina - Tegnér, Göran (red.):  Medeltidens ABC. [ref 1582]    100:-
    Gidlunds / Statens historiska museum [1985]. Liten 8:o. 482 s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Rygg och bakre fals hårt blekta, ryggen med läsränder, i övrigt gott skick. (Historia i fickformat)
Fontana, David:  Symbolernas hemliga språk. [ref 81024]    175:-
    Forum 1994. 192 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Forsstrand, Carl:  Spåkvinnor och trollkarlar. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Med illustrationer. [ref 39202]    110:-
    Gebers 1913. 202 s. Originalupplaga. Privatbundet klotband. Lätt snedläst, pärmarna med några små bruksspår.
  –  :  Spåkvinnor och trollkarlar. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Med illustrationer. [ref 85138]    225:-
    Gebers 1913. 202 s. Originalupplaga. Elegant, samtida halvfranskt band (C.E. Fritzes K. Hofbokhandel) med främre omslaget medbundet samt rikt guldornerad rygg med fem markerade bind. Pärmarna svagt blekta, ryggen något flammig.
Grate, Pontus (red.):  Solen och nordstjärnan. Frankrike och Sverige på 1700-talet. Nationalmuseum, Stockholm, 1 oktober 1993 – 9 januari 1994, Grand Palais, Paris, 15 mars – 13 juni 1994. [ref 38668]    400:-
    Bra Böcker 1993. 4:o. 480 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Nationalmusei utställningskatalog 568)
   En vacker bok.
Greenaway, Kate:  Language of Flowers. [ref 25191]    100:-
    New York, Gramercy, [1978]. Small 4to. 64 pp. Colour illustrations throughout. Reprint of the 1884 edition. Publisher's pictorial boards. Dustwrapper.
   This edition does not include the poems in the final section of the original edition.
Hagman, Sven:  Tidernas godis. [ref 84992]    275:-
    Prisma 1986. Tvär 8:o. 93 s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
Hallbäck, Sven Axel:  Bryggerinäringen i Vänersborg 1642-1962. Minnesskrift utgiven av Vänersborgs Bryggeri. [ref 77439]    140:-
    [Pripp-Bryggerierna AB], Göteborg, 1964. Stor 8:o. 102, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Främre omslag samt smutstitelblad med veck, i övrigt gott skick.
Hallerdt, Björn (red.):  Yppighet och armod i 1700-talets Stockholm. [ref 63308]    100:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1994. Stor 8:o. 201, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1994)
Hamilton, Mathilda:  Kvinnan i Brahmas, Buddhas och Muhameds länder. Iakttagelser och studier i Orienten. [ref 65023]    400:-
    Fröléen & Comp:s Förlag, Stockholm, 1902. Liten 4:o. 234 s. Rikt illustrerad. Förlagets överdådigt dekorerade och blindpressade klotband med sprängda snitt. Något snedläst. Pärmhörnen med lätta skrapmärken; annars fint ex.
Se bild på boken
Hammarström, Tommy:  Älgen. [ref 72615]    200:-
    Bokförlaget Max Ström, Stockholm, 2004. 4:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
   WWF 2005.
Hampson, Norman:  Upplysningen. [En analys av dess attityder och värden]. Översättning: Bosse Holmqvist. [ref 56471]    100:-
    Symposion, Stockholm/Stehag, 1993. 298 s. Limhäftad med flikomslag. Lätt kantnött. (Kulturhistoriskt Bibliotek)
Harrison, Michael:  In the Footsteps of Sherlock Holmes. [ref 21055]    165:-
    David & Charles, Newton Abbot, 1971. (16), 292 pp. Photo illustrated. Revised edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny tears and creases, else fine. Condition Near Fine.
Heer, Friedrich:  Medeltiden 1100-1350. Översättning av Bengt G. Söderberg. [ref 27679]    130:-
    Bonniers 1966. 296 s. + 20 planscblad med 36 bilder i svartvitt och 4 i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt lite naggat i övre kanten. (Kulturens historia)
Heidenstam, Verner von:  Klassicitet och germanism. Några ord om världsstriden. [ref 84437]    140:-
    Bonniers 1898. Liten 8:o. 65, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och omslag endast svagt gulnade, omslagen med ett fåtal smärre veck, främre omslaget med liten förlagsstämpel.
Se bild på boken
Hentzel, Roland - Sahlberg, Gardar:  Vår underliga historia från Gustaf III till Gustaf V. Under medverkan av Edvard Thermænius. [ref 48611]    250:-
    Natur och Kultur 1938. 4:o. 543 s. + 16 planschblad i färg. Rikt illustrerad med teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar, Gustaf III:s och Gustaf V:s sigill präglade i guld på framsidan samt övre guldsnitt. Ryggen aningen blekt, främre falsen lätt nött och obetydlig hörnskada på främre pärmen.
   Boken består till stora delar huvudsakligen av teckningar av ett stort antal konstnärer. I slutet finns ett konstnärsregister samt ett personregister.
Herrmanns, Ralph:  Ett år i Jenny Nyströms Sverige. [ref 12818]    100:-
    Lindfors 1983. 4:o. 64 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck samt en lagad reva i yttre falsningen.
Hjorth, Harriet:  Parfym. [ref 32637]    150:-
    Rabén & Sjögren 1969. 178, (1) s. + 4 planschsidor (varav 2 i färg). Illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en lagad reva i nedre kanten.
Hochheimer, Albert:  Guld, mänsklighetens gissel. Översättning: Kjell Ekström. [ref 17601]    90:-
    Hörsta Förlag, Stockholm, 1961. 307 s. + 16 planschblad. Illustrerad i texten. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, det bakre även med ett litet riss och hörnveck.
Horn, Vivi:  Herrgårdsliv och uppsalaromantik i början av 1800-talet. [ref 50051]    125:-
    Hökerbergs 1935. 270, (2) s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband med ryggförgyllning. Främre omslag (hårt skuret nedtill) medbundet. Något snedläst, i övrigt gott skick.
Huizinga, J.:  Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens levnadsstil och tankeformer i Frankrike och nederländerna. [ref 84448]    125:-
    C.E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1927. 432 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband. Något snedläst, ryggen blekt.
Huizinga, Johan:  Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens levnadsstil och tankeformer i Frankrike och Nederländerna. Översättning: Hans Reutercrona. Förord: Dick Harrison. [ref 79722]    140:-
    Lind & Co, Stockholm, 2007. 421, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med viss pappersförlust.
Jarrick, Arne:  Hamlets fråga. En självmordshistoria. [ref 69425]    120:-
    Norstedts 2000. 238, (1) s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget med svaga bruksspår (ej skador eller revor).
  –  :  Kärlekens makt och tårar. En evig historia. [ref 62842]    90:-
    Norstedts 1997. Stor 8:o. 336 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med smärre veck och liten reva i nedre kanten på framsidan. En del understrykningar, markeringar och smärre noteringar med blyerts i texten.
Jonsson, Marita:  På Bellmans tid. [ref 69789]    140:-
    Bonniers 2002. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av författaren samt andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Karlsson, Ingemar - Ruth, Arne:  Samhället som teater. Estetik och politik i Tredje riket. [ref 56699]    100:-
    Liber 1984. 373 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet. Ryggen något blekt, inlagan med några understrykningar i blyerts och bläck, ett uppslag med omfattande "kludd" i bläck.
Klintberg, Bengt af:  Kuttrasju. [ref 79278]    120:-
    Norstedts 1998. 237, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Krantz, Claes:  I krinolinens tidevarv. En kulturkrönika i Göteborgs-perspektiv. [ref 20596]    175:-
    Gumperts bokhandel, Göteborg, 1937. Stor 8:o. 319 s. Rikt illustrerad. Bibliofilupplaga på tjockare papper tryckt i 100 numrerade ex varav detta är nr 13. Häftad. Något mörktonad och vattenfläckad rygg, omslagen lätt naggade.
  –  :  I krinolinens tidevarv. En kulturkrönika i Göteborgs-perspektiv. [ref 20597]    100:-
    Gumperts bokhandel, Göteborg, 1937. Stor 8:o. 319 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, det bakre även med veck. Bläcktillskrift på smutstitelbladet (genomslag i pappret).
Lagerlöf, Karl Erik:  Kärlek. Från Bibeln till Beauvoir. Essäer. [ref 77928]    100:-
    Bonniers 2000. 263, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Langer, Herbert:  Trettioåriga kriget. En kulturhistoria. Översättning av Paul Frisch. [ref 45761]    200:-
    Natur och Kultur 1981. 4:o. 276 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Levander, Lars:  Brottsling och bödel. [ref 5168]    225:-
    Åhlén & Söners Förlag, Stockholm, 1933. 279 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen blekt, namnteckning på fria försättsbladet. (Ur samhällsdjupen i forna tider)
Lindqvist, Cecilia:  Tecknens rike. En berättelse om kineserna och deras skrivtecken. [ref 76997]    175:-
    Bonniers 1989. 424 s. Rikt illustrerad, bl.a. med 30 sidor med färgbilder. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår och små lagade revor samt tillskrift på försättsbladet.
   Ej rea-upplagan.
Linnér, Sture:  Grekisk gryning. Om det hellenska kulturflödet genom tiderna. [ref 79813]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 283, (1) s. Illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lucinda, Lambton:  Temples of Convenience and Chambers of Delight. [ref 68969]    175:-
    St. Martin's Press, New York, 1995. Large 8vo. 160 pp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
   Lucinda Lambton explores the development of the lavatory from the latrine and the garderobe to the most sophisticated and decorated piece of sanitary engineering that turned a foul necessity into an aesthetic delight.

Se bild på boken
Lundmark, Lennart:  Tiden är bara ett ord. Om klockornas makt och hur man bryter den. [ref 56846]    100:-
    Rabén Prisma 1994. 173 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen blekt på ryggen och med ett litet hål vid främre falsen samt en liten notering i bläck i kolofonen, annars ett fint ex.
Medelius, Hans - Nyström, Bengt - Stavenow-Hidemark, Elisabet (red.):  Nordiska museet under 125 år. [ref 83849]    175:-
    Nordiska Museet, Stockholm, 1998. Liten 4:o. 503 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Neumüller, Anders:  God jul. Svenska jultraditioner på helgkort från förr. [ref 16833]    130:-
    Bonniers [1980]. Tvär 8:o. 93 s. Genomgående illustrerad med bilder av vykort i färg av kända konstnärer. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är lätt naggat.
Nordberg, Michael:  "Renässansmänniskan". 1400-talets Italien - myter och verklighet. [ref 34480]    140:-
    Tiden 1993. 352 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Nørgaard, Erik:  Med kærlig hilsen. Det erotiske postkort. [ref 62029]    100:-
    Rhodos, [København], 1968. 120 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med några små bruksspår.
  –  :  När damerna fick ben. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 31220]    130:-
    Rabén & Sjögren 1966. 143, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med lite nött och naggat omslag.
Ohlmarks, Åke:  Vårt nordiska arv. Från 10.000 f.Kr. till medeltidens början. [ref 75322]    600:-
    Stureförlaget, Stockholm, 1979. 4:o. 262, (2) s. Rikt illustrerad. Exklusivupplaga om 100 numrerade ex. Detta ex dock onumrerat. Förlagets rikt gulddekorerade helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Fint ex.
Ohlmarks, Åke - Bæhrendtz, Nils Erik:  Svenska krönikan. Vår kulturhistoria. [ref 41495]    150:-
    Forum © 1981. Stor 8:o. 662, (2) s. Illustrerad med 8 planschblad i färg samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Ny, reviderad upplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade små revor. Liten anteckning i bläck på titelbladet. (När?Var?Hur?-serien)
Olaus Magnus:  Historia om de nordiska folken. I urval av Knut Hagberg. [ref 19321]    150:-
    Gebers 1963. Stor 8:o. 201 s. Illustrerad med träsnitt. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat samt med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
Olsheden, Jan - Olsson, Stellan:  Om sommaren. [ref 52342]    150:-
    Bra Böcker 1994. Liten tvär 4:o. 218 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Bokförlaget Bra Böcker)
  –  :  Vår ungdoms hjältar. [ref 48613]    120:-
    Bra Böcker 1978. 4:o. 263, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad.
Olson, Björn:  Hur qvinnan skall eröfras. [ref 52903]    90:-
    Fabel 1989. Stor 8:o. 111 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Rest av gammal prislapp på omslagets baksida, liten lagad reva i övre kanten på framsidan.
Ozment, Steven:  Magdalena och Balthasar. Livet i 1500-talets Europa speglat genom brevväxlingen mellan en köpman i Nürnberg och hans hustru. Översättning från engelska och tyska av Eva Liljegren. [ref 75012]    100:-
    Legenda 1988. 166, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Palm, Göran:  Kritik av kulturen. [ref 13195]    110:-
    Författarförlaget 1978. Liten 8:o. 180, (2) s. 1:a upplagan. Limhäftad. Något snedläst.
Palme, Sven Ulric:  Den gamla goda tiden. [ref 7730]    100:-
    Ehlins 1956. 127, (1) s. + 8 planschblad. Teckningar i texten samt layout av Rikard Lüsch. 1:a upplagan. Förlagets klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Små svaga fläckar på yttersnittet. Namnteckning på försättsbladet.
Platen, Magnus von:  Skandalen på Operakällaren och andra essayer. [ref 65965]    100:-
    Fischer & Co 1996. 167, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Rundquist, Angela:  Blått blod och liljevita händer. En etnologisk studie av aristokratiska kvinnor 1850-1900. [ref 62209]    150:-
    Carlssons, Stockholm, 1989. 385 s. Tämligen rikt illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Schimanski, Folke:  Historien om Weimar. En kultur i Europas mitt. [ref 64970]    125:-
    Rabén Prisma, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 282, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Snellgrove, David - Richardson, High:  A Cultural History of Tibet. [ref 82231]    150:-
    Weidenfeld & Nicolson London, 1968. Small 4:o. 291 pp. Photo illustrated. 1st UK edition. Publisher's cloth. Spine and boards slightly rubbed, the bibliography at the end of the book with a couple of underlinigs in pencil. Top corner throughout slightly bumped. Condition Good.
Svensson, Birgitta:  Tatuering. Ett sinnligt äventyr. [ref 84500]    125:-
    Nordiska museets förlag 1998. Stor tvär 8:o. 191, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg av Peter Segemark. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygghuvud något naggat med liten lagad reva och en repa på baksidan, annars ett fint ex.
Se bild på boken
Sylwan, Otto:  Från stångpiskans dagar. Kulturhistoriska skisser. [ref 15279]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1901. Liten 8:o. 188, (1) s. Häftad med hemgjorda styva pappersomslag. Lätt nött rygg med handskriven titel. Delar av originalomslaget uppklistrade på fram- och baksida. Jämnskuren inlaga i bra skick.
Söderberg, Björn (bild) - Söderberg, Inger (text):  När Oscar var kung. Åren 1872–1907. [ref 29207]    90:-
    Förlag: Inger och Björn Söderberg 1976. 4:o. 40 s. Genomgående illustrationer (vissa i färg) med beskrivande text. Häftad.
Tilander, Gunnar:  Stång i vägg och hemlighus. Kulturhistoriska glimtar från mänsklighetens bakgårdar. [ref 57999]    85:-
    Fabel 1980. Liten 8:o. 143, (1) s. Illustrerad. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Topelius, Ann-Sofi and Christer (utg.):  Skägg & mustascher. Läsning för mogna och blivande män. [ref 55390]    100:-
    Gebers 1969. 170 pp. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite rivet och lagat omslag. (Mustasch-serien)
Tornius, Valerian:  Kavaljerer. Karaktärer och bilder från den galanta världen. Bemyndigad översättning av Ernst Lundquist. [ref 6359]    125:-
    Gebers 1918. (6), 269 s. + 21 planscher efter samtida original. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt samt lätt nött vid huvud och fot, pärmarna obetydligt fläckade.
  –  :  Sköna själar. Studier över män och kvinnor från Werther-tiden. Bemyndigad översättning av Ernst Lundquist. [ref 5720]    85:-
    Gebers 1921. (8), 151 s. + 13 planscher. Häftad. Lätt nött.
Triberg, Annica - Kallhed, Eva:  Nostalgiboken. Minnen, beskrivningar, lekar och recept från 1950-, 1960- och 1970-talen. [ref 67084]    200:-
    Bokförlaget DN, Stockholm, 2000. Liten tvär 4:o. 160 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Troels-Lund, [Troels Frederik]:  Dagligt liv i Norden på 1500-talet. Utgiven av Knud Fabricius. VI. Vardag och fest. [ref 20196]    90:-
    Bonniers 1934. Liten 4:o. 214 s. Rikt illustrerad. Häftad. Sned och något nött rygg. Omslag och inlaga genomgående med lätt stukning i övre hörnet.
  –  :  Dagligt liv i Norden på 1500-talet. Utgiven av Knud Fabricius. XIII. Livsbelysning. [ref 56007]    110:-
    Bonniers 1941. Liten 4:o. 216 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren.
Waage, Peter Normann:  Ryssland är annorlunda. En kulturhistorisk bruksanvisning. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 52260]    125:-
    Forum 1992. Stor 8:o. 319, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Werkmäster, Barbro - Bengtsson, Eva-Lena - Peterson, Per:  Nallebjörnen. [En bok om björnar och nallar i våra lekar och i våra hjärtan]. [ref 76392]    125:-
    Författarförlaget 1987. Bred 8:o. 157, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. De första bladen lätt fuktskadade (ej fläckade).
Wettre, Åsa:  Änglaboken. [ref 82127]    250:-
    Rabén Prisma, Stockholm, 1996. Liten 4:o. 233 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och reproduktioner. Fotografier av Anders Qvarnström. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Wright, Lawrence:  Clean and Decent. The Fascinating History of the Bathroom & the Water Closet and of Sundry Habits, Fashions & Accessoires of the Toilet Principally in Great Britain, France & America. [ref 81007]    175:-
    Routledge & Kegan Paul, London, 1963. 281, (1) pp. Illustrated. 4th impression (with a few corrections). Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket just slightly yellowed and with two tiny, mended tears. Condition Near Fine.
Yalom, Marilyn:  Bröstens historia. Översättning: Ingrid Ingemark. [ref 82263]    150:-
    Ordfront 1999. 331, (1) s. Illustrerad med reproduktioner och fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor.
Ödman, Per-Johan:  Kontrasternas spel. En svensk mentalitets- och pedagogikhistoria. 1-2. [ref 12812]    220:-
    Norstedts 1995. Stor 8:o. XV, (1), 298, 33 s. + XI, (1), s. 299-634, 33 s. + VIII planschsidor samt illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 med en obetydlig lagad reva, i övrigt fint skick. 2 volymer.
Österberg, Eva:  Vänskap - en lång historia. [ref 78471]    135:-
    Atlantis 2007. 327, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Ett blad med vikt hörn, i övrigt ett fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS