|
|
Jonsson, Sune:
Bilder av nådens barn. [ref 3735] |
650:- |
| |
LT:s förlag 1963. Stor 8:o. 115 s. Genomgående illustrerad med författarens fotografier i utsökt djuptryck. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga skrapmärken, i övrigt mycket gott skick. Sune Jonssons tredje fotobok med motiv från södra Västerbotten; denna gång en dokumentation av pietistiska miljöer, företrädesvis i äldre människors hem. Se bild på boken |
 |
|
Jörälv, Lennart:
Vägen till Nidaros. Längs medeltida pilgrimsleder genom Sverige och Norge. [ref 70044] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2000. 237 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Minimal namnstämpel på försättsbladet. Behandlar även Olav II Haraldsson, kung av Norge, 995-1030. |
 |
|
Karlsson, Ingmar:
Tro, terror och tolerans. Essäer om religion och politik. [ref 78741] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2004. 381, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. |
 |
|
Kerényi, Karl:
Grekernas och romarnas religion. Till svenska av Sven Söderberg. Förord av Carl-Martin Edsman. [ref 76189] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 1962. 196 s. + 56 planschblad. Förlagets klotband. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
:
Grekiska hjältesagor. Till Svenska av Alf Ahlberg. Förord av Gösta Säflund. [ref 76187] |
175:- |
| |
Natur och Kultur 1960. 387, (1) s. + 40 planschblad + 1 utvikbar karta. Förlagets klotryggsband. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Kharitidi, Olga:
Schamanens cirkel. En rysk psykiaters upplevelser av Sibiriens visdom. Översättning av Eva Trägårdh. [ref 64675] |
110:- |
| |
Strömbergs Bokförlag, Vällingby, 1996. 231 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt stött vid rygghuvudet, annars ett fint ex. |
 |
|
Kierkegaard, Sören:
Dagbok. I urval och med inledning av Torsten Bohlin. Till svenska av Anna Bohlin. [ref 6470] |
110:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag 1928. 463, (1) s. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck. Lagning upptill och lite fransig nedtill. Omslagen något solkiga samt stötta i nedre kanten. Delvis ouppskuret ex. (Religiösa klassiker) |
 |
|
:
Sjukdomen till döds. En kristlig psykologisk utveckling till uppbyggelse och uppväckelse. Översättning: Stefan Borg. [ref 79966] |
150:- |
| |
Nimrod, Reboda, 1996. 141, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kleen, Emil A.G.:
Swedenborg. En lefnadsskildring. 1-2. [ref 79238] |
300:- |
| |
AB Sandbergs Bokhandel, Stockholm, 1917-1920. XL, 416 + XI, 417-940 s. Senare, grönt halvklotband med marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. |
 |
|
Koch, Martin:
Fromma människor. Skisser och studier från den kristna föreställningsvärlden i Sverige. [ref 14840] |
150:- |
| |
Bonniers 1918. Liten 8:o. 437, (2) s. Originalupplaga. Gediget privatbundet grönt halvklotband med svart ryggtitel i skinn och marmorerade pärmpapper. Aningen kantnött. |
 |
|
Koestler, Arthur:
Lotusen och roboten. Översättning av Nils Holmberg. [ref 26251] |
90:- |
| |
Tiden 1960. 289, (1) s. Häftad. Ryggen med läsveck och lite skavd nedtill, omslagen något naggade och nötta i nedre kanten. Smutstitelbladet missfärgat. Smärre understrykningar och streckningar med blyerts i texten. Behandlar Koestlers resa till Indien och Japan 1958 och 1959. Delvis om yoga. |
 |
|
Koranen:
I översättning och sammandrag med historisk inledning av Åke Ohlmarks. [ref 64157] |
95:- |
| |
Forum 1961. Liten 8:o. 345, (2) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagning, ett par ytliga streck på framsidan. (Forumbiblioteket 122) |
 |
|
Lagerbielke, Lucie (Vitus):
Barnen och religionen. En bok tillägnad svenska barn och Sveriges kvinnor. [ref 64084] |
75:- |
| |
Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1915. Liten 8:o. 115, XIV s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Framtidens folk. F.F.F:s skriftserie. [Årg. 4]. 1922. Häfte 1-4. [ref 64094] |
175:- |
| |
Vitus-huset, Lidingö, 1922. 127 + 117, (2) + 120 + 120 s. Häftade. 4 ouppskurna volymer. Del 4 har som huvudtitel: I tankar ... Av Vitus. |
 |
|
:
Gott och ont. [ref 64091] |
75:- |
| |
Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1919. Liten 8:o. 190, (1) s. Häftad. Bakre omslag lätt lagarfläckat. Ouppskuren. |
 |
|
:
"Skandal"! [ref 64088] |
70:- |
| |
Svenska Andelsförlaget (i distribution), Stockholm, 1918. 79, (1) s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Strid och frid. [ref 64046] |
80:- |
| |
Gimbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1904. Stor 8:o. 293 s. Häftad. Rygg och omslag lite ojämnt mörktonade. Ouppskuren. |
 |
|
:
Vem har rätt? [ref 64090] |
75:- |
| |
Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1918. 159, (1) s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Vem vågar ...? [ref 64086] |
80:- |
| |
[Svenska Andelsförlaget], Stockholm, 1917. 185, (2) s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Lamm, Martin:
Swedenborg. En studie öfver hans utveckling till mystiker och andeskådare. [ref 42391] |
275:- |
| |
Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1915. XV, 334 s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band (Hedberg) med rikt guldornerad rygg och övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt och lätt nött, pärmarna med vissa skrapmärken, bakre pärmen med ett par tämligen diskreta fläckar. Titelbladet med biblioteksstämpel, eftersättsbladen med spår efter lånekort. |
 |
|
Landquist, John:
Livet i Katarina. [ref 55834] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1965. 222, (1) s. + 6 planschblad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. Inlagan med ett ark löst. |
 |
|
Langston, E.L.:
Forntida profetior och nutida verkligheter. Översatt från engelskan av Olof Löfqwist. [ref 14322] |
75:- |
| |
Berlingska boktryckeriet, Lund, 1933. Liten 8:o. 95 s. Förlagets dekorerade klotband. |
 |
|
Larsson, Bengt:
Lars Levi Laestadius. Hans liv och verksamhet och den Laestadianska väckelsen. [ref 80051] |
120:- |
| |
Artos Bokförlag, Skellefteå, 1999. 238 s. 1:a upplagan. Limhäftad. Främre omslag med ett par små fläckar, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
Larsson, Edith:
Dalafolk i heligt land. Förord av H.S. Nyberg. [ref 6566] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1957. 204, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagets klotryggsband Mörkblått biblioteksband med kortficka etc. Främre omslag medbundet. Ocirkulerat ex utan stämplar. |
 |
|
Laurentius Petri:
Laurentius Petris handskrivna kyrkoordning av år 1561. Utgiven med inledning av Emil Färnström. [ref 25377] |
90:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1956. 201 s. Häftad. Omslagen något kantstötta, det bakre även lätt naggat. Ouppskuren. (Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia, 34) |
 |
|
Lehmann, Edv.:
Mystik i hedendom och kristendom. [ref 76231] |
150:- |
| |
Gebers 1915. Liten 8:o. (8), 219, (1) s. Svensk upplaga. Ändrad och utvidgad. Gediget grönt klotband med bägge omslagen medbundna (G. Hedberg). Lite anteckningar i blyerts. |
 |
|
Lejon, Kjell O.:
Diocesis Lincopensis - historik över Linköpings stift. [ref 79844] |
250:- |
| |
Norma Bokförlag, Skellefteå, 2005. 552 s. + 16 planschsidor med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lessing, Erich:
Berättelsen om Noa skildrad i bild. Svensk text: 1917 års bibelöversättning. Text- och bildredaktör: Barbara Brakely Miller. Sakuppgifter: Jacques Le Goff och Jean Danielou. Översättning: Barbro Lundquister. [ref 3240] |
100:- |
| |
Norstedts 1968. Liten 4:o. 117, (3) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Texten på omslagets framsida delvis bortnött, liten lagad reva i övre kanten på baksidan. |
 |
|
Liljeroth, Erik (foto) - Dahmén, Gunnar (text):
Kyrkans värld i helg och söcken. Introduktion av ärkebiskop Gunnar Hultgren. [ref 24836] |
140:- |
| |
Allhem, Malmö, 1960. 4:o. (222) s. Illustrerad med 271 fotografier. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, försättsbladet missfärgat. |
 |
|
Linderholm, Olof:
Söndags-andagts-öfningar för barn. + Samme: Försök til kyrko-sånger öfwer alla högtids- och söndags evangelierne. [ref 3719] |
150:- |
| |
Stockholm, tryckte hos Henr. A. Nordström, på eget förlag / Stockholm, tryckt hos Anders J. Nordström, 1805, 1800. 12:o. (2), 201, (1) + (2), 118 s. Samtida halvfranskt band med ryggförgyllning. Slitet band. Inlagan till första arbetet genomgående bruntonad p.g.a. ålder, inlagan till det andra arbetet i bra skick, endast obetydligt fläckad. Samtida namnteckning på främre pärmens insida. Frakturstil. |
 |
|
Lindholm, Stig:
Den svenska högmässan. Utlagd för Lekfolket. [ref 30770] |
80:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1956. Liten 8:o. 119, (1) s. Omslag och teckningar av Curt Norberg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagning vid rygghuvudet. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Lindqvist, Märta (Quelqu'une):
Händelser och gestalter. Ur Quelqu'unes kristna journalistik. Redigerad av E.W. Olson och Martin Rogberg. [ref 62952] |
80:- |
| |
Skoglunds 1939. Stor 8:o. 341 s. + 16 planschblad. Häftad. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
Lindroth, Ludvig:
Gammalt och nytt från Roms kristna katakomber. [ref 32945] |
80:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1924. Liten 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Något nött. Stämpel på främre omslag. |
 |
|
Loberg, Bengt:
Syndafloden och verkligheten. Några bibliska berättelser i geologisk och arkeologisk belysning. [ref 77062] |
135:- |
| |
Norstedts 1980. Liten 8:o. 129, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Lodge, Oliver:
Människan och världsalltet. En studie öfver det inflytande som "den moderna vetenskapen" utöfvat på vår uppfattning af kristendomen. Auktoriserad öfversättning af Maria von Bergen. [ref 2598] |
125:- |
| |
Normans förlag, Stockholm, 1910. 371 s. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött. Rygg och ytterfalsar med några obetydliga fläckar. Innerfalsen en aning fösvagad. Exlibris. |
 |
|
Lurker, Manfred:
The Gods and Symbols of Ancient Egypt. An Illustrated Dictionary. [ref 74020] |
100:- |
| |
Thames and Hudson 1984. Large 8vo. 142 pp. With 114 illustrations. Publisher's softcover. Covers slightly worn to edges. |
 |
|
Luther, Martin:
Kyrko-Postilla I-II i en volym. I: Winter-Delen II: Sommar-delen. Förklaringar öfwer de årliga Sön- och Högtidsdagarnas Evangelier. Öfwersatt af Mag. And. Borg. [ref 76790] |
300:- |
| |
C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1873-1874. 402 + 119 s. Med ett porträtt av. Tolfte öfwersedda Upplagan. Ett ganska enkelt samtida skinnryggsband med ryggtitel: LUTHERI POSTILLA. Slitet och fläckigt band med svaga inre falsar. Inlagan ganska så ren men med mycket hundöron samt en del anteckningar på insidan av pärmarna. Stämpel på del I:s titelblad: "Gust. Ad. Syréns Bokhandel. Norrtälje". Första svenska upplagan utkom 1753. |
 |
|
Macdonald, Fiona - Bergin, Mark:
En 1500-talsmoské. [ref 60271] |
80:- |
| |
Valentin, Stockholm, © 1995. 4:o. 48 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Fakta vetande) |
 |
|
Magnuson, Torgil:
Alexander VI. Påven Borgia. [ref 934] |
125:- |
| |
Norstedts 1970. 341, (2) s. + 12 planschsidor + 2 utvikbara tabeller samt kartor på försättsbladet. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre veck i övre kanten samt ett par riss och märke efter gammal prislapp, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Meyer, Eduard:
Mormonerna. Deras ursprung och historia. Bemyndigad översättning av August Carr. [ref 77807] |
150:- |
| |
Gebers 1914. VIII, 226, (2) s. Häftad. Omslagen med ett antal smärre riss och veck, rygghuvud och fot något nötta, liten reva vid ryggfoten. Ouppskuren. |
 |
|
Morton, H.V.:
På vandring i det Heliga landet. Historisk introduktion av Raymond Flower. [ref 34046] |
110:- |
| |
Coeckelberghs [1979]. Stor 8:o. 158, (1) s. Genomillustrerad med fotografier i färg av René Burri. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. Boken bygger på författarens "I mästarens spår". |
 |
|
Munk, Kaj:
Himmel och jord. Från danskan av Lennart Göthberg. [ref 19251] |
90:- |
| |
Rabén & Sjögren 1944. 197, (2) s. 1:a upplagan tryckt i 3.000 ex. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med veck. Omslagen lite ojämnt blekta och en aning naggade, det bakre med hörnveck (förstärkning med dokumenttejp på insidan). |
 |
|
:
Hoppet förbliver. Danska predikningar 1941. Översättning av Sven Stolpe. [ref 19741] |
80:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. 186 s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband. |
 |
|
:
Jesu liknelser berättade för barn. Översättning från danskan av Hagb. Isberg. [ref 66659] |
100:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1944. Liten 4:o. 69, (2) s. Illustrerad med teckningar av Rune Lindström. Häftad. Lätt naggade omslag, det främre med en liten fläck. |
 |
|
:
Med ordets svärd. Danska predikningar 1941-1942. [ref 27550] |
80:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. 220 s. Förlagets halvklotband. Något nött ryggtitel. |
 |
|
Murray, Robert:
Stockholms kyrkostyrelse intill 1630-talets mitt. [ref 28278] |
100:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1949. XXIV, 276 s. Häftad. Ryggfoten lätt stött, omslagen med obetydliga bruksspår. Ouppskuren. (Samlingar och studier till Svenska Kyrkans historia, 20) Mit einer Zusammenfassung in deutscher Sprache. |
 |
|
Naipaul, V.S.:
Bland de rättrogna. En islamisk resa. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 53045] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1982. 531, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, namnetiketter på för- och eftersättsblad, omslagets baksida med ett par lagade revor och en mindre fläck. Resor i Iran, Pakistan, Malaysia och Indonesien. Författaren fick Nobelpriset i litteratur 2001. |
 |
|
Nilsson, John - Stenberg, Ragnar - Svenungsson, David (red.) - Lindenbaum, Arne (bildred.):
Stockholms stift i ord och bild. Minnesverk 1945. [ref 39949] |
200:- |
| |
Idun, Stockholm, 1946. 4:o. 971, (1) s. + 8 planschblad + 1 kartblad. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med pärmdekor, ryggförgyllning och övre guldsnitt. Mycket bra skick. |
 |
|
Nilsson, Martin P:n:
Grekisk religiositet. [ref 17201] |
95:- |
| |
Gebers 1946. 227 s. Häftad. Ryggen missfärgad. Inlagan med några understrykningar i blyerts. |
 |
|
:
Primitiv religion. [ref 33566] |
100:- |
| |
Gebers 1934. 219 s. 3:e, reviderade upplagan. Häftad. Ryggen missfärgad, omslagskanterna lätt mörktonade. Kort tillskrift på smutstitelbladets baksida. |
 |
|
Nilsson, Sven:
Här vid älvarna i Dalom. [ref 69093] |
80:- |
| |
Fa-Press Förlag, Stockholm, 1993. 232 s. Illustrerad. Limhäftad. Signerad tillskrift av författaren. Behandlar Frälsningsarmén i Vansbro. |
 |
|
Norbäck, Alf (red.):
Vårdkasen på Blasieholmen. Blasieholmskyrkan 75 år. 1868–1943. [ref 60497] |
70:- |
| |
Stockholm, Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen, 1942. 162, (2) s. Illustrerad. Häftad med något tummade omslag. Namnteckning. |
 |
|
Nordberg, Michael:
Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33671] |
125:- |
| |
Tiden 1988. 418 s. + 16 planschblad med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat men med två små lagade revor i övre kanten. |
 |
|
:
Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33670] |
200:- |
| |
Tiden 1989. 418 s. + 16 planschsidor med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning nött vid rygghuvudet och lätt skrapat på baksidan. Signerad av författaren + en dikt av Omar Khayyam på arabiska på titelbladet, handskriven av författaren. |
 |
|
Oftedal, Ma:
Solitude. [ref 64508] |
95:- |
| |
Norstedts 1992. 197 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite småfläckigt och en aning naggat. |
 |
|
Ohlmarks, Åke:
Vårt nordiska arv. Från 10.000 f.Kr. till medeltidens början. [ref 75322] |
600:- |
| |
Stureförlaget, Stockholm, 1979. 4:o. 262, (2) s. Rikt illustrerad. Exklusivupplaga om 100 numrerade ex. Detta ex dock onumrerat. Förlagets rikt gulddekorerade helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Fint ex. |
 |
|
Olaus Petri:
Skrifter i urval. Urval, inledning och kommentarer av Gunnar T. Westin. [ref 52389] |
80:- |
| |
Natur och Kultur 1968. Liten 8:o. 334, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lite fransigt vid rygghuvudet. (Levande litteratur) |
 |
|
Olofsson, Rune Pär:
Gud bevare oss för fältprosten! [ref 41956] |
75:- |
| |
Aldus/Bonniers 1967. 137, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Text på främre omslag: En debattbok om framtidens kyrka - kyrkans framtid? Om prästens roll i dagens samhälle. Om Gud som talar gammalsvenska. Om människans frågor och teologins sätt att svara. |
 |
|
Olsson, Albert:
Vishet, öde och äventyr - på Faraos tid. [ref 75169] |
125:- |
| |
Spektra 1976. 319, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite lappat och lagat omslag, bit från baksidan saknas med textförlust. |
 |
|
Olsson, Bror:
Kalmar stifts herdaminne. Det gamla kalmarstiftets klerus från äldsta tider till våra dagar. Del 2: Norra Möre, Stranda och Handbörd. [ref 22723] |
150:- |
| |
Dillbergska Bokhandeln, Kalmar (i distribution), 1947. 386, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med läsveck, rygghuvud och -fot lätt stötta, omslagens kanter med smärre veck, inlagan är i fint skick. Verket består av 5 delar inkl. supplement. Här endast del 2. |
 |
|
[Palén, Samuel]:
Wästerviks nya kyrka. Minnesskrift vid kyrkoinvigningen den 3 december 1905. [ref 36536] |
90:- |
| |
C.O. Ekblad & Comp., Wästervik, 1905. Stor 8:o. 32 s. Illustrerad. Häftad med dekorerat främre omslag samt knytband i ryggen. Lätt solkade omslag. |
 |
|
Peale, Norman Vincent:
Var positiv, lev lycklig. [ref 51119] |
110:- |
| |
Harriers, Vällingby, 1980. 268 s. 4:e upplagan. Ny bearbetad upplaga. Tidigare såld i miljoner i olika delar av världen. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Peringskiöld, Johan:
En Book af Menniskiones Slächt och Jesu Christi Börd eller Biblisk Slächt-Register Från Adam, til Jesu Christi heliga Moder Jungfru Maria, och hennes trolåfwade Man Ioseph; Med the förnämsta, Hufwud-Slächters Grenar: Efter then Heliga Skrift och lärda Mäns Böcker Sammansatt af Kongl. Secreteraren och Antiquarien Johan Peringskiöld. [ref 67878] |
2800:- |
| |
Tryckt i Stockholm af Kongl. Antiquitets Archivi Boktryckaren Olof Enaæus, och af Jul. G. Matth: på thet 1713 Åhret efter Christi Födelse, fullbordat. Folio. (6) + 210 s. Graverat titelblad med vacker, graverad bild. Med tre stora graverade planscher och två inklistrade graverade (s 134 & 147) Tämligen rikt illustrerad i texten, genealogiska tabeller, anfanger och vinjetter i träsnitt både helsides och halvsides. Slitet samtida skinnryggsband med bitar som saknas på ryggen. Inlagan med många revor både i text och planscher men ingen textförlust. Sid 9-10 överhoppade i pagineringen och sid 210 felpaginerad. Eventuellt ska det vara en helsides graverat blad till men inte enligt Kungliga Biblioteket. |
 |
|
Petrus Benedicti, [biskop i Linköping]:
Linköpingsbiskopen Petrus Benedicti's visitationsbok. Utgiven av K.H. Johansson. [ref 25825] |
150:- |
| |
Utgivaren, Kalmar, 1954. XXVIII, 138 s. + 2 planscher. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Philip, Neil:
All världens myter i text och bild. [ref 77809] |
120:- |
| |
Bonnier Carlsen 1996. 4:o. 192 s. Illustrerad av Nilesh Mistry. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. |
 |
|
Pieper, Josef:
Thomas av Aquino. Tolv föreläsningar. Till svenska av Alf Ahlberg. Efterskrift av Lechard Johannesson. [ref 44977] |
85:- |
| |
Natur och Kultur 1960. 169, (1) s. Med ett porträtt av Aquino. Häftad. Ouppskuren men lite skavd i alla fall. (Andliga ledare) |
 |
|
Pinsent, John:
Grekisk mytologi. Till svenska av Bengt G. Söderberg. [ref 17194] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1971. 4:o. 140 s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Pontoppidan, Eric:
Doct. Eric Pontoppidans Afhandling om werldenes nyhet, eller Naturligt och historiskt bewis therpå, at werlden icke är af ewighet, utan måste, för några tusende år sedan, hafwa tagit sin begynnelse, tjenlig til styrka för the christnas tro om Bibliska Historiens Sanning, och för Kongl. Wettenskaps Sällskapet föreläsen, år 1755. Ifrån danskan öfwersatt. Sammanbunden med Sanningens Kraft Til at öfwerwinna Den Atheistiska och Naturalistiska Otron Föreställd I Åtskilliga Historiska Exempel På sådana Religion-Bespottare, Som Antingen hafwa låtit sig omwändas och gifwit GUDi äran, Eller ock Tagit en ända med förskräckelse. [ref 76198] |
1250:- |
| |
Tryckt hos Johan Laur. Horrn, på desz bekostnad, Wästerås och Lars Salvius, Stockholm 1768, 1759. Liten 8:o. (4), 254, (38) + (4), 236 s. Något senare bundet halvfranskt band med 4 upphöjda bind. Lite skavt och stött samt namnteckningar på försättsbladet och insidan av främre pärmen. En sida i det första arbetet avrivet med en minimal textförlust. Maskhål i de sista bladen i arbete nr 2 utan textförlust men annars en hyfsat ren inlaga. 2 arbeten i en volym. |
 |
|
Powell, Lyman P.:
Mary Baker Eddy. En levnadsteckning. [ref 56264] |
150:- |
| |
Fahlcrantz & Co., Stockholm, 1931. Stor 8:o. 406 s. + 27 planscher. Tryckt i 600 numrerade exemplar varav detta är nr 427. Förlagets skinnryggsband med fem upphöjda bind och marmorerade snitt samt guldprägling på främre pärmen. Ryggen med några små skavmärken. |
 |
|
Pritius, Johann Georg:
Io. Georgii Pritii Introductio in lectionem Novi Testamenti, in qua quæ ad rem criticam, historiam, chronologiam et geographiam pertinent, breviter et perspicue exponuntur. [ref 77886] |
5000:- |
| |
Sumtibus Gleditschii senioris, Lipsiae, 1704. 12:o. (40), 726, LVII, (86) s. + graverad frontespis och titelblad samt 8 utvikbara, graverade kartor och planritningar. 1:a upplagan. Samtida pergamentband med handtextad ryggtitel och sprängda snitt. Pärmar och rygg något solkade och fläckade, bakre pärmen med reva samt viss förlust i övre hörnet. Sidorna 669-676 samt 689-697 med fuktfläck i marginalen. Inlagan i övrigt fin undantaget någon enstaka liten pappersförlust och reva samt ett fåtal obetydliga lagerfläckar. 1st edition. Contemporary vellum with sprinkled edges, spine with hand lettered title. Spine and boards somewhat soiled and stained, part of upper corner of rear board missing, 2 inch tear in the vellum next to the corner. Pages 669-676 and 689-697 with damp stained margins, some occasional minor foxing and a few minor chips and tears. With engraved frontispiece, title leaf and 8 fold-out maps and plans. |
 |
|
[Psalmbok]:
Den swenska psalm boken, med de stycken, som därtil höra, och på följande sida finnas uptecknade; uppå Kongl. Maj:ts nådigsta befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad. + De årlige ewangelier och epistlar, jämte böne-boken, med flera arbeten, som på följande sida äro uptecknade. [ref 65107] |
450:- |
| |
Uplagd i kgl. ordens-tryckeriet med; stående styl, hos capitain o. r. Carl Schiöström, Stockholm, 1803. 12:o. 432, (10) s. + 4 planscher + 360 s. Samtida skinnband med rygg- och pärmdekor. Bandet nött, hörnen stötta, de bägge nedre med materialförlust. Rygghuvudet med riss, ryggfoten skadad och med lagning. För- och eftersättsblad åldersfläckade, titelplanschen naggad i ytterkanten och lätt fläckad. Titelbladet till "Ewangelier ..." med reva. Inlagan med lätta bruksspår och några smärre fläckar, annars bra. Innerfalsarna något skadade (ej loss). Äldre namnteckning på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Den swenska psalm-boken, med de stycken som därtil höra, och på följande sida finnas uptecknade; uppå Kongl. Maj:ts nådigsta befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad. [ref 11393] |
500:- |
| |
Tryckt hos Johan Pehr Lindh, Örebro, 1790. 12:o. 432 s. + 5 planscher. Äldre helskinnband med guldornerad rygg och helt guldsnitt. Bandet lätt nött och aningen fransigt vid rygghuvudet. För- och eftersättsblad saknas samt även ett förtitelblad eller blankt blad i början. Samtida tillskrifter på baksidan av två planscher och på den sista blanka sidan. Några blad i inlagan lite snedskurna, ett antal blad med små veck i övre hörnet samt några obetydliga fläckar, annars fin. |
 |
|
:
Den swenska psalmboken af år 1819 med dess och och messans melodier i förenklad sifferskrift, samt en systematisk tabell öfwer meterklasserna, anwisning till för psalmerna lämpliga bibelspråk, korta underrättelser om psalmernas och melodiernas ursprung och författare m. m. [ref 8461] |
500:- |
| |
N.M. Lindhs Boktryckeri, Örebro, 1856. 12:o. IV, 721, (1) s. Samtida halvfranskt band med färgade snitt. Något nött band, främre innerfalsen skadad (ej loss). Liten bokhandelsetikett på främre pärmens insida. Inlagan är i bra skick. |
 |
|
:
Den svenska psalmboken. Af konungen gillad och stadfästad år 1819. [ref 8430] |
500:- |
| |
A. Gadelius, Stockholm, 1819. 12:o. 412, (4, [anvisníngar]) s. + frontespis och titelblad i litografi. Ny edition. Samtida skinnband med ryggdekor, helt guldsnitt och smal pärmbordyr. Flera samtida tillskrifter på för- och eftersättsblad, samt på pärmarnas insidor (som också är något solkiga och åldersfläckade). Nött band, slitna snitt, dåliga innerfalsar. Inlagan är i bra skick. Den Wallinska psalmboken; upplaga tryckt samma år som ou 1819, men i mindre format och med antikvastil. |
 |
|
Ratiq, Emmanuel Luther:
Jesus. Contact & Conflict between Christians and Muslims. [ref 72762] |
110:- |
| |
IKBS International, Hägersten, Sweden, © 1999. 144 pp. With a few illustrations. Publisher's softcover. Fine. |
 |
|
Reuterswärd, Patrik:
Jesu liv i konsten. [ref 22105] |
150:- |
| |
Nationalmuseum / Sveriges Radios förlag 1973. 4:o. 128 s. + 16 planscher i färg. Rikligt med illustrationer i texten. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Rogers, Michael:
The Spread of Islam. [ref 60272] |
145:- |
| |
Elsevier-Phaidon, Oxford, © 1976. 4to. 152 pp. Illustrated throughout. Publisher's cloth. Dust-jacket. Very good. (The Making of the Past) |
 |
|
Rosenberg, Sven-Åke:
Ersta 1851-1951. Bildrapsodi. [ref 60974] |
80:- |
| |
Diakonistyrelsen, Stockholm, 1951. 282, (5) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet. |
 |
|