logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Religion  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahlberg, Adolf:  Den kristna livs- och världsåskådningen. I dess huvuddrag framställd. [ref 13218]    120:-
    Norstedts 1918. IX, 171 s. Häftad. Något snedläst, omslagen lätt naggade. Dedikation på främre omslagets insida: "Elis Corneliuson med tacksam och tillgiven vänskap från Författaren.".
Ahlberg, Alf:  Augustinus – den första moderna människan. [ref 2460]    100:-
    Lindblads 1952. 227 s. Förlagets klotryggsband. Ryggen lätt solkad nedtill, pärmarna en aning ojämnt blekta, ett par små fläckar vid bakre innerfalsen.
Akselsson, Harald:  En ung kristen. Föredrag och predikningar för ungdom. Efter författarens död samlade och utgivna av Olle Nystedt. [ref 18330]    150:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1918. Liten 8:o. 247 s. 3:e upplagan. Förlagets mockaband med guldpräglad pärm- och ryggtitel samt helt guldsnitt. Tillskrift på försättsbladets baksida.
Allen, John:  Rättvisans rebell. Desmond Tutu - en biografi. Översättning: Maria Store. [ref 77064]    150:-
    Libris förlag, Örebro, 2007. 490 s. + 16 planschsidor med fotografier samt kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Desmond Tutu tilldelades Nobels fredspris 1984.
Almhult, Artur:  Levande bibelord i svenskan. [ref 20609]    75:-
    Almqvist & Wiksell 1963. Liten 8:o. 208 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Bokhandelspriset på bakre pärmen övertäckt med en liten blank etikett. Fint ex.
Anderberg, Algot:  Herdabrev till Visby stift. [ref 13212]    75:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag [1951]. Liten 8:o. 130, (2) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Namnteckning och årtal på försättsbladet.
Andersson, Aron (red.):  Boken om Birgitta. Helgon och profet. Sammanställd av hennes egna texter. [ref 68939]    150:-
    Birgittasystrarna i Rom, Finspångs bokhandel (distribution), tryckt i Vadstena 1977. 192 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet en aning stött i nedre kanten.
Andræ, Tor:  Det osynligas värld. [ref 9125]    90:-
    Lindblads, Uppsala, 1934. 280 s. 3:e upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad med läsveck och lite naggad nedtill, omslagen lätt kantstötta och lite ojämnt gulnade, små fläckar på det främre. Namnteckning på titelbladet.
  –  :  Fader vår. Förklarande text av biskop Tor Andræ. [ref 13085]    125:-
    Hökerbergs 1946. 124, (4) s. Illustrerad med originallitografier av Björn Jonson. Ny upplaga. Förlagets imiterade pergamentband med ryggförgyllning och skyddsomslag. Omslagets rygg och baksida lite ojämnt mörktonade.
  –  :  Mystikens psykologi. Besatthet och inspiration. [ref 73858]    150:-
    Verbum / Studiebokförlaget 1968. 658, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen ojämnt blekta, de första och sista sidorna något gulnade i marginalen. Lite snedläst med läsrandig rygg.
   Fotomekaniskt omtryck av den år 1926 på Sveriges Kristliga Studentrörelses Bokförlag utgivna originalupplagan.
Backman, E. Louis:  Den religiösa dansen inom kristen kyrka och folkmedicin. [ref 8152]    225:-
    Norstedts 1945. 450 s. Illustrerad. Häftad. Till 2/3 ouppskuren men ändå ett lite skavt ex.
Baigent, Michael - Leigh, Richard:  Dödahavsrullarnas hemlighet. Översättning: Ingemar Karlsson. [ref 10729]    125:-
    Brombergs 1993. 290 s. + 24 planschsidor. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
Barrett, Clive:  The Viking Gods. Pagan Myths of Nordic Peoples. [ref 70258]    175:-
    Aquarian Press, Wellingborough, 1989. Large 8vo. 175, (1) pp. Illustrated throughout with drawings and figures in b/w and full-page colour plates. 1st edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Fine copy.
Beijer, Erik:  Falska profeter. Ett ord om "Jehovas vittnen". [ref 10184]    75:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1955. Liten 8:o. 95 s. 3:e, bearbetade upplagan. Häftad.
  –  :  Nya Testamentet. Hur det kommit till och vad det innehåller. En studiebok med studieplan. [ref 33983]    75:-
    Studiebokförlaget, Stockholm, 1958. 306, (1) s. Häftad. En sida med understrykningar och noteringar i bläck och med röd färgpenna, i övrigt endast någon enstaka streckning i marginalen. Titelblad och motstående sida kraftigt missfärgade. Rygghuvudet lätt stött.
Bentzer, Tage:  Efesierbrevet. [En kort utläggning] för studium och uppbyggelse. [ref 40825]    75:-
    Diakonistyrelsens Bokförlag, Stockholm, 1967. Liten 8:o. 165, (1) s. Häftad. (Bibeltjänsts korta bibelkommentarer IX)
Berggrav, Eivind:  Biskop ovan polcirkeln. Översättning från norskan av Märta Lindqvist. [ref 3936]    90:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1937. 148, (1) s. + 20 planscher. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med normala bruksspår.
  –  :  Biskop ovan polcirkeln. Översättning från norskan av Märta Lindqvist. [ref 34626]    85:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1937. 148, (1) s. + 20 planscher. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Obetydligt nött.
  –  :  Mannen Jesus - själsläkaren. En skiss. Bemyndigad översättning av Oscar Mannström och Anne-Marie Lidman. [ref 37196]    75:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. Liten 8:o. 119, (1) s. Häftad. Omslagen med små bruksspår.
Bergqvist, Olof:  Bland svenskar, finnar och lappar. [ref 4083]    100:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1939. 319, (1) s. + 1 porträtt. Fotoillustrerad i texten. Förlagets dekorerade linneband med främre omslaget medbundet. Ryggen blekt.
Berrigan, Philip:  Fängelsedagbok av en revolutionär präst. Förord av Daniel Berrigan. [ref 24591]    75:-
    Aldus/Bonniers 1972. 221, (1) s. Originalpocket. Del av inlagan med en lätt stukning i övre hörnet. (Aldusserien 370)
   Protester mot Vietnamkriget.
Berton, Pierre:  Den bekväma kyrkan. Översättning från engelskan av Bo Stenvinkel. [ref 23474]    80:-
    Gummessons, Stockholm, 1966. 152, (1) s. Limhäftad. Smärre understrykningar samt streckningar med bläck i marginalen. Aningen nött rygg, bakre omslag med svagt hörnveck.
Beurling, C.H.:  Cateches för den nya christna församlingen kallad: Nya Jerusalems församling. [ref 42820]    100:-
    Stockholm, Tryckt hos Joh. Beckman, 1870. Liten 8:o. 59, (1) s. 2:a upplagan. Häftad med tryckta originalomslag. Ryggen lätt skadad nedtill, omslagen med lätta veck, det bakre saknar ett litet hörn. Inlagan genomgående med små hundöron i nedre hörnet. Gammal namnteckning på främre omslag och senare namnstämpel på bakre omslag.
Bhutto, Benazir:  Försoning. Islam, demokrati och västvärlden. Översättning av Emeli André. [ref 77301]    150:-
    Natur och Kultur 2008. 345, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Bibelkommissionen (utg.):  Tre bibelböcker: Första Moseboken, Ordspråksboken, Jeremia. I översättning av Bibelkommissionen. [ref 73862]    100:-
    Atlantis, Stockholm, 1991. 363 s. + 3 kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   De tre bibelböckerna presenteras här i ny översättning av Bibelkommissionen.
Bibeln:  Bibelkommissionens översättning (Bibel 2000). [ref 77445]    200:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1999. Liten 8:o (19,5 x 14 cm). (14), 975, (1) + (1), 416 + 32 s. bibelguide med illustrationer i färg. Förlagets gulddekorerade konstläderband med skyddsomslag. Fint ex.
Bibeln eller den Heliga Skrift:  Innehållande Gamla och Nya Testamentets Kanoniska Böcker. Med stående stil. Tryckt på Brittiska och Utländska Bibel-Sällskapets bekostnad. [ref 75289]    800:-
    Samuel Rumstedt, Stockholm, 1837. 8:o. (4), 950 + 320 s. Samtida skinnband. Lite skavt band. Lätt åldersfläckad inlaga samt lite gamla hundöron och veck. Blindstämpel på främre pärmen. En trevlig volym med lite ålderspatina.
[Bibeln]:  Illustrerad familjebibel. [ref 20958]    250:-
    Fröléen & C:o, Stockholm, 1925. Stor 4:o. (4), XVI, (12), 1248 + (4), 472, XVI s. + 1 karta i färg. Rikt illustrerad, delvis med helsidesplanscher av Doré. Förlagets helskinnband med blindpressade pärmar och titel i guld på främre pärmen samt helt guldsnitt. Lätt nött band, ryggen något blekt och lätt fläckad. Bakre pärmspegeln med skrapmärken. Tidigare ägares tillskrift på titelbladet och det första anteckningsbladet. I övrigt ren och fin invändigt.
  –  :  Illustrerad familjebibel. [ref 76814]    500:-
    Norstedts 1926. Folio ca 380x270 mm. (24), 932 + (4), 311 s. "För att stödja Stiftelsen Anskars Minne har Svea Rikes Ärkebiskop, Nathan Söderblom, egenhändigt signerat 800 exemplar av denna bibel". Förlagets helskinnband med blindpressade pärmar och rygg samt titel i guld på främre pärmen och rygg, inre denteller. Helt guldsnitt och 4 metallnitar på bägge pärmarna. Svag fuktrand på bakre pärmen. Namngiven mottagare.
Biblia Parva Hebraeo-Latina:   [ref 63090]    900:-
    Leipzig, Johann Caspar Meyer, 1689. 12mo. Engraved title-page, (22), 624 pp. Contemporary vellum. A little worn and spotted. Remarks inside covers. Spine without title label.
   Printed in Hebrew and Latin.
Biblia, det är: All den Heliga Skrift:  Illustrerad Folk-Bibel det är All den Den Heliga Skrift. Gamla och Nya Testamentet. Stereotyperad Praktupplaga. Med 532 i texten intryckta afbildningar och stålstick. [ref 72789]    700:-
    Bonniers 1860, 1854. Stor 8:o. 1063, (1), 341, (2) s. Illustrerad av olika konstnärer. Nytt mörkbrunt halvfranskt band med det gamla bandets rygg påfört det nya. Inlagan lite åldersfläckad och med lite "källarlukt" Anteckningar på insidan av främre pärmen.
   2 kg tung samt 70 mm tjock.
Björkhem, John:  Livet och människan. En bok om själavård. [ref 26014]    75:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1960. 230 s. 8:e upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Björkquist, Manfred:  En bok om dödens mening. [ref 79199]    100:-
    Sveriges kristliga studentrörelses förlag, Stockholm, 1919. Liten 8:o. 85, (3) s. 3:e upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade, samt med några smärre riss och veck. Liten pappersförlust vid ryggfoten.
  –  :  Sigtunastiftelsen. En konturteckning. [ref 37022]    70:-
    Sveriges Kristliga Studentrörelses Förlag, Stockholm, 1933. Liten 8:o. 82, (1) s. 3:e, omarbetade upplagan. Häftad. Bakre omslag med svaga hörnveck. Innerfalsarna förstärkta med papperstejp, kort tillskrift på smutstitelbladet.
Blomberg, Gustav:  Färder och fynd i Pauli fotspår. Del I. Första missionsresan. [ref 3185]    90:-
    Svenska Missionsförbundets Förlag, Stockholm, 1930. Liten 8:o. 190, (2) s. Rikt illustrerad. Privatbundet klotband.
   Ytterligare två delar utkom, 1933 respektive 1946. Här finns endast del 1.
(Bonsdorff, Max von):  Borgå stift och dess herde. Festskrift tillägnad biskop Max von Bonsdorff 23 augusti 1952. [ref 57827]    150:-
    Helsingfors 1952. Stor 8:o. XXXII, 278, (2) s. + 10 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Omslagen obetydligt fläckade, diskret numrering med bläck i övre hörnet på främre omslag och smutstitelblad. Gåvotillskrift på smutstitelbladet.
Bridger, Gordon:  Han som kom utifrån. Kommentar till Johannes ögonvittnesskildring av Jesu Kristi liv. Översättning: Ivan Hellström. [ref 70029]    70:-
    EFS-förlaget 1970. 202 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Bra skick. (Centrum)
Briem, Efraim:  Helgon och helgonliv. [ref 18804]    120:-
    Gleerups, Lund, 1942. 301 s. Häftad. Omslagen med små riss och veck i kanter och hörn, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  På trons tröskel. Studier i primitiv religion. [ref 34034]    80:-
    Natur och Kultur 1948. 314 s. Häftad. Omslagen med ett par små skador samt lätt kantstötta, fuktfläck vid rygghuvudet. Till största delen ouppskuren.
Brilioth, Yngve:  Herdabrev till Växjö stift. [ref 2692]    75:-
    Gleerups, Lund, 1938. 185, (2) s. Häftad. Omslagen lite stötta i nedre kanten, annars ett bra ex.
Brooks, C.H. - Charles, Ernst:  Kristendom och självsuggestion. Med en inledning av J. Lindskog. Översättning av August Carr. [ref 4195]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1924. 202, (6) s. Häftad. Omslagen ojämnt blekta, det främre även med små skador i hörnen. Ryggen blekt samt med ett veck mitt på och en liten fuktfläck på bakre falsen. Båda innerfalsarna fläckade, namnteckning på smutstitelbladet. Inlagan i fint skick.
Brännström, Olaus (red.):  Luleå stift 1904–1981. Församlingar och prästerskap. [ref 20538]    150:-
    [Luleå] 1982. Stor 8:o. 568, (2) s. Med 1 karta. Blått originalklotband. Något nött. (Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar 25)
Buddha:  Buddha talade och sade. Kärnpartier ur hinayana- och mahayanabuddhismens heliga skrifter efter äldre tolkningar av G.F. Allen ... Till nutidssvenska med inledning av Åke Ohlmarks. [ref 80904]    100:-
    Forum 1971. Liten 8:o. 276, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick. (Forumbiblioteket 130)
Bunyan, John:  Kristens och Kristinnas resa genom verlden till den saliga evigheten framställd såsom sedd i en dröm. Ny öfversättning från originalspråket. [ref 73306]    350:-
    Evang. Fosterlandsstiftelsens Förlag, Stockholm, [1875]. (4), 371 s. Med 111 illustrationer. Vackert rött klotband med riklig dekor i guld och svart samt helt guldsnitt. Mycket bra ex, endast lätt nött.
Se bild på boken
  –  :  Kristens resa. Genom denna världen till den tillkommande, framställd såsom sedd i en dröm. Ny, fullständig översättning av Vivian Wallenkampf. De versifierade delarna översatt och John Bunyans levnadsteckning författad av G. Halfdan Liander. [ref 24272]    250:-
    Litteraturförlaget, Stockholm, 1916. (6), 304, 328 s. + 1 titelplansch. Illustrerad av P. Röding. Förlagets dekorerade klotband med ryggdekor. Ryggen blekt och lite ojämn. Planschens baksida och sista textsidan missfärgade.
   Innehåll: I: Kristens resa. II: Kristinnas resa.
Burrows, Millar:  Skriftfynden vid Döda havet. Till svenska av Inga och Helmer Ringgren. Förord av H.S. Nyberg. [ref 37869]    100:-
    Natur och Kultur 1957. 363 s. + 4 planschblad. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Mycket bra ex.
Butterworth, Hezekiah:  Roger Williams och Västerns indianer. Översättning från engelskan av John Wahlborg. [ref 67028]    110:-
    B.-M:s Bokförlags A.-B., Stockholm, 1922. 229 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen (titel saknas) med ett veck, främre omslag lätt skadat i övre kanten, det bakre med ett litet nagg.
Bæksted, Anders:  Gudar och hjältar i Norden. [ref 17515]    85:-
    Forum 1970. Liten 8:o. 381, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt skavd. (När?Var?Hur?-serien)
  –  :  Nordiska gudar och hjältar. Översättning: Helen Petersen. Svensk fackgranskning: Peter Hallberg. [ref 30531]    95:-
    Forum 1990. 429 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med obetydliga bruksspår. (När?Var?Hur?-serien)
Capra, Fritjof:  Fysikens Tao. Ett utforskande av parallellerna mellan modern fysik och österländsk mystik. [ref 80316]    95:-
    Bokförlaget Korpen, Göteborg, 1989. Liten 8:o. 288 s. Illustrerad. Ny utgåva. Limhäftad. Gott skick.
Carlson, H.I.:  Anmärkningar vid Herr Professor And. Fryxells skildring af Emanuel Swedenborg uti hans berättelser ur svenska historien, 43:dje delen. [ref 48815]    80:-
    Nya Kyrkans Bekännares förlag, Stockholm, 1876. Liten 8:o. 73 s. Häftad med tryckta originalomslag. Ouppskuret men något fuktskadat ex med svaga veck på bakre omslag och de sista bladen.
Cederbom, L.A. - Friberg, C.O.:  Skara stifts herdaminne. 1850-1930. 1-2. [ref 37534]    400:-
    Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, Stockholm, 1928-1930. 536 + 751 s. Förlagets dekorerade klotband med lätt blekta ryggar. Mycket lätt skavda och med namnstämpel på bägge smutstitelbladen. 2 volymer.
Charpentier, Jarl:  Buddha. Hans liv och lära. [ref 39380]    70:-
    Bonniers 1926. 126, (1) s. Häftad. Främre omslag och rygg med små skador. (Bonniers små handböcker i vetenskapliga ämnen, 12)
Claesson, Stig:  De tio budorden. [ref 80059]    750:-
    Bonniers 1984. Stor 8:o. 106, (3) s. Med föfattarens färgillustrationer. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, ryggfoten lätt stukad.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet: "Till Bengt från Stig".

Se bild på boken
Collier, Richard:  Guds general. Berättelsen om William Booth och Frälsningsarmén. Till svenska av Eva Berg. [ref 17550]    120:-
    Saxon & Lindström 1965. 320 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Cotterell, Arthur:  The Illustrated Encyclopedia Myths & Legends. [ref 71330]    150:-
    Guild Publishing, London, 1989. 4to. 260 pp. Profusely illustrated, mostly in colour. Publisher's hardcover. Dustwrapper.
Dahlby, Frithiof:  De heliga tecknens hemlighet. Om symboler och attribut. [ref 58864]    175:-
    Verbum 1967. 293, (1) s. Illustrationer av Curt Blixt och författaren. 5:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Namnstämpel och liten tillskrift på fria försättsbladet. Skyddsomslaget lite nött samt med några smärre naggar och riss.
Dakin, Edwin F.:  Mrs Eddy och Christian Science. [ref 2315]    70:-
    Stockholm, Bonniers, 1931. 368 s. + 1 plansch. Häftad med skyddsomslag.
Dalai Lama:  Etik för ett nytt millennium. Översatt av Alf Galfvensjö. [ref 74755]    100:-
    Richters, Malmö, 2000. 237 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Kärlek. Hur du förbättrar din förmåga till kärleksfulla relationer. Översatt av Anita Sandberg. [ref 76891]    110:-
    Damm förlag, Malmö, 2006. 174 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bearbetad av Jeffrey Hopkins Ph.D.
  –  :  Meditationens stadier. Att förhöja sin visdom. Översättning av Alf Galvensjö. [ref 68867]    125:-
    Richters 2002. 187 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet samt med ett par minimala skador vid främre falsen.
Damm, C.T.:  Grekernes och Romarnes Mythologi. Med tilläggningar utur Seybolds Mythologi, och omarbetad af Levezov. Öfversatt från 15:e original-upplagan och tillökt med en historisk öfversigt af den äldre och nyare symbolikens och mythologiens perioder, af Fr. Creuzer. [ref 72648]    275:-
    Upsala, Em. Bruzelii förlag, 1813. Liten 8:o. XLIV, 288 s. Samtida pappband med ryggtitel i skinn och marmorerade pärmpapper. Lätt nött. Försätts- och titelblad lätt fläckade, inlagan i stort sett ren och fin.
Daniel-Rops [Henry]:  Dagligt liv i Palestina på Jesu tid. [ref 55987]    70:-
    Stockholm, Prisma, 1964. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket.
Danmarks og Norgis Kirke-Ritual:  Danmarks og Norgis Kirke-Ritual. [ref 79205]    2000:-
    Joachim Schmedtgen, Kiøbenhavn, 1685. (8), 382, (5) s. Tämligen hårt nött, samtida skinnband med guldornerad rygg och 4 upphöjda bind. Pärmar och rygg kraftigt skavda, rygghuvudet samt bakre pärmen med vissa förluster, de klistrade för- och eftersättsbladen i huvudsak avlägsnade. Titelbladet med pappersförlust om ca 6 x 17 cm i nedre marginalen, inlagan med 3 ark lösa. Inlagan i övrigt med ett par senare marginalanteckningar, några hundöron, några smärre naggar och riss samt en del fukt- och lagerfläckar i marginalerna; sidorna 371 och framåt med kraftig fuktfläck.
   Sidorna 342-343 felpaginerade; text och inlaga likväl fullständiga.
Davidson, H.R. Ellis:  Nordens gudar och myter. Översättning och svensk bearbetning av Bengt G. Söderberg. [ref 62907]    75:-
    Prisma 1984. 239, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Rygg och omslag obetydligt gulnade. (Prisma Magnum)
Davis, Natalie Zemon:  I marginalen. Tre yrkeskvinnors uppbrott på 1600-talet. Översättning: Birgitta Schwartzman. [ref 80264]    120:-
    Ordfront 1998. 330, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Det unga Stockholm:  Kalender utgiven av K.F.U.M., Söder, Stockholm, i anledning av föreningens 50-årsjubileum. [ref 60707]    75:-
    Stockholm 1939. 192 s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.
Dimont, Max I.:  Judarna, Gud och historien. Översatt av Gabriel Stein. [ref 77382]    90:-
    Lindfors Förlag, [Köping], 1982. 393 s. Häftad. Ryggen med ett par läsränder. Främre omslag med lagad reva.
Drake, Knut:  Esbo kyrka under fem sekel. [ref 65068]    200:-
    Esbo församling, [Finland], 1958. Liten 4:o. 102, (1) s. + 2 färgplanscher. Rikt illustrerad med fotografier och skisser i texten. Tryckt i en numrerad utgåva om 500 exemplar varav detta är nr 238. Originalklotband med något nött och lite skadat skyddsomslag, något solkigt på den vita baksidan.
Edwall, Pehr:  Mötesplats. Nattvardsmeditationer. [ref 34238]    70:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1955. 133, (5) s. Omslag och vinjetter av Erik Sand. Häftad. Fint ex.
Edwards, Tudor:  Worlds Apart. A Tour of European Monasteries. [ref 50775]    150:-
    Longmans, London, 1958. XI, 232 pp. + 12 pages of b/w photos and a map. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Top edge of jacket with minor traces of use, otherwise fine.
Ehnmark, Erland (red.):  Världens stora religioner. Hinduism, buddhism, Kina, islam, judendom, kristendom. Under redaktion och med inledning av professor Erland Ehnmark av Elisabet Åkesson. Förkortad och bearbetad upplaga. [ref 78998]    125:-
    Allhem, Malmö, 1963. 4:o. 214 s. Rikt illustrerad. Förlagets skinnryggsband med skyddsomslag. Nött omslag men boken fin.
Einhorn, Lena:  Vad hände på vägen till Damaskus? På spaning efter den verklige Jesus från Nasaret. [ref 78547]    125:-
    Prisma 2006. 247, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Eklund, Knut (red.):  Lovsång i tempel och natur. [ref 77221]    100:-
    Kyrkorådet i Stora Tuna församling, [Stora Tuna], 1968. Stor 8:o. (141) s. + 1 frontespis i färg. Rikt illustrerad med svartvita fotografier av Knut Eklund. Dekorerat originalklotband. Fint ex.
Ekman, E.J. (utg.):  Illustrerad missionshistoria. Efter nyaste källor. 1-2. [ref 20972]    350:-
    E.J. Ekmans förlagsexpedition, Stockholm, 1893. (6), 562 + (8), 530 s. Rikt illustrerade med träsnitt. Förlagets dekorerade klotband. Ryggarna en aning blekta, annars fint skick. 2 volymer.
Se bild på boken
Encyclopedia of World Religions:  Judaism, Christianity, Islam, Buddhism, Zen, Hinduism, Prehistoric & Primitive Religions. [ref 71287]    175:-
    Octopus, London, 1975. 4to. 252 pp. Illustrated throughout, mainly in colour. 1st edition. Publisher's decorated boards in dustwrapper. A few small tears, else good.
Eriksson, E.W.:  Enköpings kyrka jämte dess präster, klockare och organister samt berättelse om stadens kloster och hospital från äldre till närvarande tid. [ref 12285]    120:-
    Bonniers 1903. Liten 8:o. 108 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Genomgående stukning i övre hörnet (både pärmar och inlaga). Försättsbladet skadat intill falsen, ett par rader i texten understrukna med bläck.
Estham, Inger:  Kyrkliga textilier. Arv, utveckling och vård. Under medverkan av Gertrud Ingers och Gerd Reimers. [ref 7643]    80:-
    Verbum / Studiebokförlaget 1976. 122, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre omslag blekt intill ryggen, tillskrift i blyerts på smutstitelbladet, i övrigt ett fint ex.
Falke, Robert:  Buddha, Muhammed, Kristus. En jämförelse mellan de tre personligheterna. Öfversättning från 2:a tyska upplagan af Petrus Hedberg. [ref 58956]    110:-
    Askerbergs, Stockholm, 1899. (8), 276 s. Privatbundet halvklotband. Exlibris på främre pärmens insida och namnteckning på försättsbladet.
Fogelklou, Emilia:  Befriaren i högtidssägner och bilder. [ref 2964]    175:-
    Bonniers 1925. 4:o. 100 s. + 13 helsidesplanscher (vissa i färg) efter Fra Angelico samt teckningar av E. Ollers. Förlagets halvklotband. Lätt kantnött, repa på främre pärmen.
  –  :  Birgitta. [ref 3915]    100:-
    Bonniers 1955. 221, (2) s. + 7 planschblad (vissa i färg). Ny upplaga. Häftad. Ouppskuren. Nyskick.
Fogelqvist, Torsten:  Västerlandet och den judiskt kristna etiken. [ref 10804]    70:-
    Bonniers 1930. Liten 8:o. 95 s. Häftad. Snedläst. Ryggen med lagning och lätt stött upptill. Namnteckning och datering på främre omslag och på smutstitelbladet. Några blyertsanteckningar i marginalen.
Forsberg, Arne, m.fl. (red.kommitté):  En bok om Sofia. På kyrkorådets uppdrag utgiven med anledning av Sofia kyrkas 50 års jubileum. [ref 54648]    100:-
    Stockholm, [Sofia församling], 1956. Liten 4:o. 153, (3) s. Omslag: Bertil Kumlien. Vignetter: Sture Öberg. I övrigt rikt fotoillustrerad. Häftad.
Furuhagen, Hans:  Furstinnan av Närke som blev heliga Birgitta. [ref 15457]    120:-
    Norstedts 1990. 223 s. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst; omslaget med en liten fläck på framsidan.
Gard, Richard A. (ed.):  Buddhism. [ref 74637]    85:-
    George Braziller, Inc., New York, 1961. 256 pp. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket faded to spine and lightly worn. Small tear to back top edge. (Great Religions of Modern Man)
   From the dust-jacket: The Way of Buddishm; its ideals and philosophy, its religious and moral principles and practices, its implications in the political, social and cultural life of its followers.
Gibson, Michael:  Grekisk mytologi. Övesatt av Karin och Sven Stolpe. [ref 17195]    120:-
    IPC 1984. 4:o. 156 s. Rikt illustrerad av Giovanni Caselli. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat samt med små skador och lagade revor. Tillskrift på främre pärmens insida.
Giertz, Bo:  Tron allena. [ref 60663]    90:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1943. 369 s. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Ryggen något mörktonad.
Ginzburg, Carlo:  Osten och maskarna. En 1500-talsmjölnares tankar om skapelsen. Översättning: Lars Lindmark. [ref 32426]    90:-
    Ordfronts förlag 1983. 242 s. Illustrerad med teckningar. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på försättsbladet.
   Behandlar Domenico Scandella.
Gough, John B.:  Eko från talarestolen, eller lefvande sanningar för förstånd och hjärta, belysta genom nära fem hundra anekdoter och historier, ... [ref 52398]    150:-
    Bohlins, Stockholm, 1892. 2 frontespiser, VII, 576 s. Med över 200 bilder. Förlagets dekorerade klotband. Mycket vackert band i fint skick.
Se bild på boken
Granberg, Gunnar (red.):  Gamla kyrkorum i en ny tid. Arkitekter och teologer om kyrkorummets nutida användning. [ref 78673]    175:-
    Libris, Örebro, 2004. Tvär 4:o. 134 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och planritningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Gray, John:  Near Eastern Mythology. Mesopotamia, Syria, Palestine. [ref 74392]    125:-
    Hamlyn, London, © 1969. 4to. 141 pp. Richly illustrated. Publisher's decorated boards in price-clipped dust-jacket. Library label on front paste-down and free endpaper.
Gustafsson, Berndt:  Småkyrkorörelsen. Dess historiska bakgrund. [ref 38420]    100:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1955. 223 s. + 4 planschblad. Häftad. Rygg och bakre omslag ojämnt mörktonade. Tillskrift på främre omslagets insida. Ouppskuren.
Göransson, Harald:  Koral och andlig visa i Sverige. [ref 60842]    160:-
    Norstedts 1997. 198 s. Illustrationer, faksimil, musiknoter. Förlagsband med skyddsomslag.
   Sammanfattning på tyska med titeln: Choral und geistliches Lied in Schweden. Inklusive CD-skiva.
Haglundh, Gunilla:  Credoguiden. Uppslagsbok för sökare. [ref 66247]    120:-
    Sellin & Partner 1997. Stor 8:o. 161 s. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på främre pärmens insida.
Haldeman, I.M.:  Kunna de döda meddela sig med de levande? Bemyndigad översättning från engelskan av Waldemar Skoglund. [ref 1057]    90:-
    Lindblads, Uppsala, 1923. 142 s. Häftad. Något skev och mörktonad rygg, främre omslag med en liten fläck samt skada vid rygghuvudet.
Hansson, Karl F.:  Lundabiskopen Peder Winstrup före 1658. [ref 26344]    125:-
    Gleerups, Lund; Ejnar Munksgaard, Köpenhamn, 1950. Liten 4:o. (12), 433, (1) s. + 1 porträtt. Illustrerad i texten. Häftad. Omslaget lätt naggat, obetydlig fuktfläck på ryggen. Ouppskuren. (Skånsk medeltid och renässans. Skriftserie utgiven av Vetenskaps-Societeten i Lund)
   With a Summary in English.
Harikesa, Swami:  Det jämlika klassamhället. Svensk översättning: Madhava Puri dasa Brahmacari (Mats Olausson). [ref 13233]    90:-
    The Bhaktivedanta Book Trust, [Grödinge], 1981. 286 s. 36-85:e tusendet. Limhäftad. Namnstämpel på titelbladet och bakre omslagets insida.
Harline, Craig:  Syster Margriets prövningar. Ur ett nunneliv på 1600-talet. [ref 80391]    125:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 1995. 336 s. Sparsamt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek)
Harpur, James:  Heliga platser. Möten mellan himmel och jord. Översättning av Per Nyqvist. [ref 56865]    150:-
    Rabén Prisma 1996. 4:o. 239, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hartman, Olov:  Livsträdet. [ref 26083]    120:-
    EFS-förlaget 1982. 163 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med mycket lätta bruksspår.
Hassler, Ove:  Gudstjänsten i den svenska kyrkan. [ref 69631]    90:-
    Verbum / Studiebokförlaget 1974. 173 s. + 2 planschblad i färg. Illustrerad i texten. Häftad.
Hedenius, Ingemar:  Helvetesläran. [ref 18877]    170:-
    Bonniers 1972. 225, (1) s. Häftad. Rygg och omslag med lätta bruksspår.
Hellström, Jan Arvid:  "... åt alla christliga förvanter ...". En undersökning av kolonialförvaltning, religionsvård och samfundsliv på S:t Barthélemy under den svenska perioden 1784-1878. [ref 50268]    175:-
    Erene Bok & Musik AB, Uppsala, 1987. Stor 8:o. 350, (2) s. Sparsamt illustrerad. Limhäftad. Dedikation från författaren på fria försättsbladet. Ryggen obetydligt blekt, i övrigt gott skick.
Henrikson, Alf:  Asken Yggdrasil. En gammal gudomlig historia. [ref 72569]    120:-
    Trevi 1973. Stor 8:o. 126, (2) s. Illustrerad av Edward Lindahl. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget skavt på ryggen samt med smärre veck och riss runt kanterna.
   Utgavs samtidigt på Bra Böcker.
  –  :  Asken Yggdrasil. En gammal gudomlig historia. [ref 61033]    120:-
    Bokhuset 1981. Stor 8:o. 126, (2) s. Illustrerad av Edward Lindahl. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck längs kanterna, själva boken är i fint skick.
  –  :  Biblisk historia. Ett referat. [ref 3628]    130:-
    Bonniers 1993. 514, (3) s. Illustrerad av Hasse Erikson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Pärmhörnen obetydligt stukade, i övrigt gott skick.
   Nytryck med verkets två delar samlade i en volym.
Henrikson, Alf - Törngren, Disa - Hansson, Lars:  Hexikon. En sagolik uppslagsbok. [ref 70236]    225:-
    Bra Böcker 1981. 4:o. 422, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss, i övrigt gott skick.
Herner, Sven:  Israels historia i kort sammandrag. [ref 3239]    80:-
    Gleerups, Lund, 1907. 90, (2) s. + 2 kartor. Förlagets dekorerade klotband. Endast lätt nött.
Hessler, Carl Arvid:  Stat och religion i upplysningstidens Sverige. [ref 80521]    125:-
    Almqvist & Wiksell 1956. 242, (1) s. Häftad. Omslagen ojämnt blekta samt med några smärre veck längs kanterna. Inlagan med en hel del marginalanteckningar och understrykningar i blyerts. (Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga föreningen i Uppsala)
Heyman, Viveka (tolkning och inledning):  Jobs bok. [ref 25662]    200:-
    FIB:s Lyrikklubb 1969. Liten 8:o. 145, (2) s. Med illustrationer tryckta direkt från stockarna av Georg Galmin + 12 signerade originalträsnitt löst bifogade. Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, varav detta är nr 26. Häftad med flikomslag. Obetydligt nött. Ouppskuren. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 135)
Hjälm, Alexander [pseud. f. Hugo Folke Andersson]:  Tankar kring andedråpets tema. [ref 12701]    75:-
    Natur och Kultur 1961. 102, (1) s. Häftad. Något snedläst.
Hoff, Benjamin:  Te enligt Nasse. Översättning: Stefan Gurt. [ref 43199]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1998. Liten 8:o. 252, (1) s. Illustrerad av Ernest H. Shepard. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslagsfliken med veck, annars fin.
   Te enligt Nasse ... i vilken en hel del taoistisk visdom förmedlas genom en mycket speciell figurs karaktär och handlande. Samme författare har även skrivit Tao enligt Puh.
Holl, Adolf:  Guds vänstra hand. Den helige Andens biografi. Översättning: Eva Strömberg Krantz. [ref 64372]    100:-
    Prisma 1999. 360 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva vid bakre falsen.
Hultkrantz, Åke:  Vem är vem i nordisk mytologi. Gestalter och äventyr i Eddans gudavärld. [ref 47725]    120:-
    Prisma 1991. Stor 8:o. 112 s. Rikt illustrerad i svartvitt. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Höga visan:  I svensk tolkning från hebreiskan samt med efterskrift och kommentar av Viveka Heyman. [ref 38811]    125:-
    FIB:s Lyrikklubb 1967. Tvär 8:o. 94, (1) s. Illustrerad av Arnost Paderlik. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Blindpressat exlibris på smutstitelbladet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 121)
Ions, Veronica:  Indian Mythology. [ref 72748]    120:-
    Hamlyn, London, 1975. 4to. 139, (2) pp. Illustrated throughout, many full-page colour plates. 4th impression. Publisher's decorated boards in dust-jacket. Jacket slightly worn, repaired tear at front joint.
Jaeger, Paul:  Jag förnekar döden. Tankar vid våra käras hädanfärd. Med förord av Natanael Beskow. Översättning från tyskan av Hedwig Sidner. [ref 3718]    80:-
    Birkagårdens förlag, Stockholm, 1928. Häftad. Stämpel på titelbladet. Fint ex.
Jarrick, Arne:  Den himmelske älskaren. Herrnhutisk väckelse, vantro och sekularisering i 1700-talets Sverige. [ref 64292]    90:-
    Ordfront 1987. 173 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Psykologisk socialhistoria. [ref 30157]    140:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1985. Stor 8:o. (8), 248 s. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Acta Universitatis Stockholmiensis. Stockholm Studies in Economic History)
   Akademisk avhandling.
Johannes Paulus II:  Våga hoppas. Redigerad av Vittorio Messori. Förord och svensk bearbetning av Anders Piltz. Översatt från italienskan av Suzanne Schönström. [ref 79253]    90:-
    Fischer & Co 1995. 164, (2) s. Limhäftad. Gott skick.
Jones, E. Stanley:  Mänskligheten vid skiljevägen. Fascism, nazism, kommunism eller Guds rike? Bemyndigad översättning av Th. Arvidson. [ref 72199]    100:-
    Nya Bokförlags AB, Stockholm, 1939. 220, (1) s. Häftad. Lätt nött, båda omslagen naggade i nedre kanten, det bakre lite brutet.
Jonsson, Sune:  Bilder av nådens barn. [ref 3735]    650:-
    LT:s förlag 1963. Stor 8:o. 115 s. Genomgående illustrerad med författarens fotografier i utsökt djuptryck. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga skrapmärken, i övrigt mycket gott skick.
   Sune Jonssons tredje fotobok med motiv från södra Västerbotten; denna gång en dokumentation av pietistiska miljöer, företrädesvis i äldre människors hem.

Se bild på boken
Jörälv, Lennart:  Vägen till Nidaros. Längs medeltida pilgrimsleder genom Sverige och Norge. [ref 70044]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 237 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Minimal namnstämpel på försättsbladet.
   Behandlar även Olav II Haraldsson, kung av Norge, 995-1030.
Karlsson, Ingmar:  Tro, terror och tolerans. Essäer om religion och politik. [ref 78741]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2004. 381, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Kerényi, Karl:  Grekernas och romarnas religion. Till svenska av Sven Söderberg. Förord av Carl-Martin Edsman. [ref 76189]    125:-
    Natur och Kultur 1962. 196 s. + 56 planschblad. Förlagets klotband. Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Grekiska hjältesagor. Till Svenska av Alf Ahlberg. Förord av Gösta Säflund. [ref 76187]    175:-
    Natur och Kultur 1960. 387, (1) s. + 40 planschblad + 1 utvikbar karta. Förlagets klotryggsband. Skyddsomslaget saknas.
Kharitidi, Olga:  Schamanens cirkel. En rysk psykiaters upplevelser av Sibiriens visdom. Översättning av Eva Trägårdh. [ref 64675]    110:-
    Strömbergs Bokförlag, Vällingby, 1996. 231 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt stött vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
Kierkegaard, Sören:  Dagbok. I urval och med inledning av Torsten Bohlin. Till svenska av Anna Bohlin. [ref 6470]    110:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag 1928. 463, (1) s. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck. Lagning upptill och lite fransig nedtill. Omslagen något solkiga samt stötta i nedre kanten. Delvis ouppskuret ex. (Religiösa klassiker)
  –  :  Sjukdomen till döds. En kristlig psykologisk utveckling till uppbyggelse och uppväckelse. Översättning: Stefan Borg. [ref 79966]    150:-
    Nimrod, Reboda, 1996. 141, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kleen, Emil A.G.:  Swedenborg. En lefnadsskildring. 1-2. [ref 79238]    300:-
    AB Sandbergs Bokhandel, Stockholm, 1917-1920. XL, 416 + XI, 417-940 s. Senare, grönt halvklotband med marmorerade pärmpapper och sprängda snitt.
Koch, Martin:  Fromma människor. Skisser och studier från den kristna föreställningsvärlden i Sverige. [ref 14840]    150:-
    Bonniers 1918. Liten 8:o. 437, (2) s. Originalupplaga. Gediget privatbundet grönt halvklotband med svart ryggtitel i skinn och marmorerade pärmpapper. Aningen kantnött.
Koestler, Arthur:  Lotusen och roboten. Översättning av Nils Holmberg. [ref 26251]    90:-
    Tiden 1960. 289, (1) s. Häftad. Ryggen med läsveck och lite skavd nedtill, omslagen något naggade och nötta i nedre kanten. Smutstitelbladet missfärgat. Smärre understrykningar och streckningar med blyerts i texten.
   Behandlar Koestlers resa till Indien och Japan 1958 och 1959. Delvis om yoga.
Koranen:  I översättning och sammandrag med historisk inledning av Åke Ohlmarks. [ref 64157]    95:-
    Forum 1961. Liten 8:o. 345, (2) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagning, ett par ytliga streck på framsidan. (Forumbiblioteket 122)
Lagerbielke, Lucie (Vitus):  Barnen och religionen. En bok tillägnad svenska barn och Sveriges kvinnor. [ref 64084]    75:-
    Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1915. Liten 8:o. 115, XIV s. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Framtidens folk. F.F.F:s skriftserie. [Årg. 4]. 1922. Häfte 1-4. [ref 64094]    175:-
    Vitus-huset, Lidingö, 1922. 127 + 117, (2) + 120 + 120 s. Häftade. 4 ouppskurna volymer.
   Del 4 har som huvudtitel: I tankar ... Av Vitus.
  –  :  Gott och ont. [ref 64091]    75:-
    Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1919. Liten 8:o. 190, (1) s. Häftad. Bakre omslag lätt lagarfläckat. Ouppskuren.
  –  :  "Skandal"! [ref 64088]    70:-
    Svenska Andelsförlaget (i distribution), Stockholm, 1918. 79, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Strid och frid. [ref 64046]    80:-
    Gimbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1904. Stor 8:o. 293 s. Häftad. Rygg och omslag lite ojämnt mörktonade. Ouppskuren.
  –  :  Vem har rätt? [ref 64090]    75:-
    Eget förlag; Sandbergs bokhandel (i distribution), Stockholm, 1918. 159, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Vem vågar ...? [ref 64086]    80:-
    [Svenska Andelsförlaget], Stockholm, 1917. 185, (2) s. Häftad. Ouppskuren.
Lamm, Martin:  Swedenborg. En studie öfver hans utveckling till mystiker och andeskådare. [ref 42391]    275:-
    Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1915. XV, 334 s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band (Hedberg) med rikt guldornerad rygg och övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt och lätt nött, pärmarna med vissa skrapmärken, bakre pärmen med ett par tämligen diskreta fläckar. Titelbladet med biblioteksstämpel, eftersättsbladen med spår efter lånekort.
Landquist, John:  Livet i Katarina. [ref 55834]    100:-
    Natur och Kultur 1965. 222, (1) s. + 6 planschblad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. Inlagan med ett ark löst.
Langston, E.L.:  Forntida profetior och nutida verkligheter. Översatt från engelskan av Olof Löfqwist. [ref 14322]    75:-
    Berlingska boktryckeriet, Lund, 1933. Liten 8:o. 95 s. Förlagets dekorerade klotband.
Larsson, Bengt:  Lars Levi Laestadius. Hans liv och verksamhet och den Laestadianska väckelsen. [ref 80051]    120:-
    Artos Bokförlag, Skellefteå, 1999. 238 s. 1:a upplagan. Limhäftad. Främre omslag med ett par små fläckar, i övrigt obetydliga bruksspår.
Larsson, Edith:  Dalafolk i heligt land. Förord av H.S. Nyberg. [ref 6566]    90:-
    Natur och Kultur 1957. 204, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagets klotryggsband Mörkblått biblioteksband med kortficka etc. Främre omslag medbundet. Ocirkulerat ex utan stämplar.
Laurentius Petri:  Laurentius Petris handskrivna kyrkoordning av år 1561. Utgiven med inledning av Emil Färnström. [ref 25377]    90:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1956. 201 s. Häftad. Omslagen något kantstötta, det bakre även lätt naggat. Ouppskuren. (Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia, 34)
Lehmann, Edv.:  Mystik i hedendom och kristendom. [ref 76231]    150:-
    Gebers 1915. Liten 8:o. (8), 219, (1) s. Svensk upplaga. Ändrad och utvidgad. Gediget grönt klotband med bägge omslagen medbundna (G. Hedberg). Lite anteckningar i blyerts.
Lejon, Kjell O.:  Diocesis Lincopensis - historik över Linköpings stift. [ref 79844]    250:-
    Norma Bokförlag, Skellefteå, 2005. 552 s. + 16 planschsidor med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lessing, Erich:  Berättelsen om Noa skildrad i bild. Svensk text: 1917 års bibelöversättning. Text- och bildredaktör: Barbara Brakely Miller. Sakuppgifter: Jacques Le Goff och Jean Danielou. Översättning: Barbro Lundquister. [ref 3240]    100:-
    Norstedts 1968. Liten 4:o. 117, (3) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Texten på omslagets framsida delvis bortnött, liten lagad reva i övre kanten på baksidan.
Liljeroth, Erik (foto) - Dahmén, Gunnar (text):  Kyrkans värld i helg och söcken. Introduktion av ärkebiskop Gunnar Hultgren. [ref 24836]    140:-
    Allhem, Malmö, 1960. 4:o. (222) s. Illustrerad med 271 fotografier. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, försättsbladet missfärgat.
Linderholm, Olof:  Söndags-andagts-öfningar för barn. + Samme: Försök til kyrko-sånger öfwer alla högtids- och söndags evangelierne. [ref 3719]    150:-
    Stockholm, tryckte hos Henr. A. Nordström, på eget förlag / Stockholm, tryckt hos Anders J. Nordström, 1805, 1800. 12:o. (2), 201, (1) + (2), 118 s. Samtida halvfranskt band med ryggförgyllning. Slitet band. Inlagan till första arbetet genomgående bruntonad p.g.a. ålder, inlagan till det andra arbetet i bra skick, endast obetydligt fläckad. Samtida namnteckning på främre pärmens insida.
   Frakturstil.
Lindholm, Stig:  Den svenska högmässan. Utlagd för Lekfolket. [ref 30770]    80:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1956. Liten 8:o. 119, (1) s. Omslag och teckningar av Curt Norberg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagning vid rygghuvudet. Tillskrift på försättsbladet.
Lindqvist, Märta (Quelqu'une):  Händelser och gestalter. Ur Quelqu'unes kristna journalistik. Redigerad av E.W. Olson och Martin Rogberg. [ref 62952]    80:-
    Skoglunds 1939. Stor 8:o. 341 s. + 16 planschblad. Häftad. Till större delen ouppskuren.
Lindroth, Ludvig:  Gammalt och nytt från Roms kristna katakomber. [ref 32945]    80:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1924. Liten 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Något nött. Stämpel på främre omslag.
Loberg, Bengt:  Syndafloden och verkligheten. Några bibliska berättelser i geologisk och arkeologisk belysning. [ref 77062]    135:-
    Norstedts 1980. Liten 8:o. 129, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Lodge, Oliver:  Människan och världsalltet. En studie öfver det inflytande som "den moderna vetenskapen" utöfvat på vår uppfattning af kristendomen. Auktoriserad öfversättning af Maria von Bergen. [ref 2598]    125:-
    Normans förlag, Stockholm, 1910. 371 s. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött. Rygg och ytterfalsar med några obetydliga fläckar. Innerfalsen en aning fösvagad. Exlibris.
Lurker, Manfred:  The Gods and Symbols of Ancient Egypt. An Illustrated Dictionary. [ref 74020]    100:-
    Thames and Hudson 1984. Large 8vo. 142 pp. With 114 illustrations. Publisher's softcover. Covers slightly worn to edges.
Luther, Martin:  Kyrko-Postilla I-II i en volym. I: Winter-Delen II: Sommar-delen. Förklaringar öfwer de årliga Sön- och Högtidsdagarnas Evangelier. Öfwersatt af Mag. And. Borg. [ref 76790]    300:-
    C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1873-1874. 402 + 119 s. Med ett porträtt av. Tolfte öfwersedda Upplagan. Ett ganska enkelt samtida skinnryggsband med ryggtitel: LUTHERI POSTILLA. Slitet och fläckigt band med svaga inre falsar. Inlagan ganska så ren men med mycket hundöron samt en del anteckningar på insidan av pärmarna. Stämpel på del I:s titelblad: "Gust. Ad. Syréns Bokhandel. Norrtälje".
   Första svenska upplagan utkom 1753.
Macdonald, Fiona - Bergin, Mark:  En 1500-talsmoské. [ref 60271]    80:-
    Valentin, Stockholm, © 1995. 4:o. 48 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Fakta vetande)
Magnuson, Torgil:  Alexander VI. Påven Borgia. [ref 934]    125:-
    Norstedts 1970. 341, (2) s. + 12 planschsidor + 2 utvikbara tabeller samt kartor på försättsbladet. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre veck i övre kanten samt ett par riss och märke efter gammal prislapp, i övrigt ett fint ex.
Meyer, Eduard:  Mormonerna. Deras ursprung och historia. Bemyndigad översättning av August Carr. [ref 77807]    150:-
    Gebers 1914. VIII, 226, (2) s. Häftad. Omslagen med ett antal smärre riss och veck, rygghuvud och fot något nötta, liten reva vid ryggfoten. Ouppskuren.
Morton, H.V.:  På vandring i det Heliga landet. Historisk introduktion av Raymond Flower. [ref 34046]    110:-
    Coeckelberghs [1979]. Stor 8:o. 158, (1) s. Genomillustrerad med fotografier i färg av René Burri. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Boken bygger på författarens "I mästarens spår".
Munk, Kaj:  Himmel och jord. Från danskan av Lennart Göthberg. [ref 19251]    90:-
    Rabén & Sjögren 1944. 197, (2) s. 1:a upplagan tryckt i 3.000 ex. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med veck. Omslagen lite ojämnt blekta och en aning naggade, det bakre med hörnveck (förstärkning med dokumenttejp på insidan).
  –  :  Hoppet förbliver. Danska predikningar 1941. Översättning av Sven Stolpe. [ref 19741]    80:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. 186 s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband.
  –  :  Jesu liknelser berättade för barn. Översättning från danskan av Hagb. Isberg. [ref 66659]    100:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1944. Liten 4:o. 69, (2) s. Illustrerad med teckningar av Rune Lindström. Häftad. Lätt naggade omslag, det främre med en liten fläck.
  –  :  Med ordets svärd. Danska predikningar 1941-1942. [ref 27550]    80:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942. 220 s. Förlagets halvklotband. Något nött ryggtitel.
Murray, Robert:  Stockholms kyrkostyrelse intill 1630-talets mitt. [ref 28278]    100:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1949. XXIV, 276 s. Häftad. Ryggfoten lätt stött, omslagen med obetydliga bruksspår. Ouppskuren. (Samlingar och studier till Svenska Kyrkans historia, 20)
   Mit einer Zusammenfassung in deutscher Sprache.
Naipaul, V.S.:  Bland de rättrogna. En islamisk resa. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 53045]    90:-
    Bra Böcker 1982. 531, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, namnetiketter på för- och eftersättsblad, omslagets baksida med ett par lagade revor och en mindre fläck.
   Resor i Iran, Pakistan, Malaysia och Indonesien. Författaren fick Nobelpriset i litteratur 2001.
Nilsson, John - Stenberg, Ragnar - Svenungsson, David (red.) - Lindenbaum, Arne (bildred.):  Stockholms stift i ord och bild. Minnesverk 1945. [ref 39949]    200:-
    Idun, Stockholm, 1946. 4:o. 971, (1) s. + 8 planschblad + 1 kartblad. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med pärmdekor, ryggförgyllning och övre guldsnitt. Mycket bra skick.
Nilsson, Martin P:n:  Grekisk religiositet. [ref 17201]    95:-
    Gebers 1946. 227 s. Häftad. Ryggen missfärgad. Inlagan med några understrykningar i blyerts.
  –  :  Primitiv religion. [ref 33566]    100:-
    Gebers 1934. 219 s. 3:e, reviderade upplagan. Häftad. Ryggen missfärgad, omslagskanterna lätt mörktonade. Kort tillskrift på smutstitelbladets baksida.
Nilsson, Sven:  Här vid älvarna i Dalom. [ref 69093]    80:-
    Fa-Press Förlag, Stockholm, 1993. 232 s. Illustrerad. Limhäftad. Signerad tillskrift av författaren.
   Behandlar Frälsningsarmén i Vansbro.
Norbäck, Alf (red.):  Vårdkasen på Blasieholmen. Blasieholmskyrkan 75 år. 1868–1943. [ref 60497]    70:-
    Stockholm, Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen, 1942. 162, (2) s. Illustrerad. Häftad med något tummade omslag. Namnteckning.
Nordberg, Michael:  Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33671]    125:-
    Tiden 1988. 418 s. + 16 planschblad med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat men med två små lagade revor i övre kanten.
  –  :  Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i islam under tusen år. [ref 33670]    200:-
    Tiden 1989. 418 s. + 16 planschsidor med fotografier i färg. Teckningar och kartor i texten. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning nött vid rygghuvudet och lätt skrapat på baksidan. Signerad av författaren + en dikt av Omar Khayyam på arabiska på titelbladet, handskriven av författaren.
Oftedal, Ma:  Solitude. [ref 64508]    95:-
    Norstedts 1992. 197 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite småfläckigt och en aning naggat.
Ohlmarks, Åke:  Vårt nordiska arv. Från 10.000 f.Kr. till medeltidens början. [ref 75322]    600:-
    Stureförlaget, Stockholm, 1979. 4:o. 262, (2) s. Rikt illustrerad. Exklusivupplaga om 100 numrerade ex. Detta ex dock onumrerat. Förlagets rikt gulddekorerade helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Fint ex.
Olaus Petri:  Skrifter i urval. Urval, inledning och kommentarer av Gunnar T. Westin. [ref 52389]    80:-
    Natur och Kultur 1968. Liten 8:o. 334, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lite fransigt vid rygghuvudet. (Levande litteratur)
Olofsson, Rune Pär:  Gud bevare oss för fältprosten! [ref 41956]    75:-
    Aldus/Bonniers 1967. 137, (1) s. Originalupplaga. Pocket.
   Text på främre omslag: En debattbok om framtidens kyrka - kyrkans framtid? Om prästens roll i dagens samhälle. Om Gud som talar gammalsvenska. Om människans frågor och teologins sätt att svara.
Olsson, Albert:  Vishet, öde och äventyr - på Faraos tid. [ref 75169]    125:-
    Spektra 1976. 319, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite lappat och lagat omslag, bit från baksidan saknas med textförlust.
Olsson, Bror:  Kalmar stifts herdaminne. Det gamla kalmarstiftets klerus från äldsta tider till våra dagar. Del 2: Norra Möre, Stranda och Handbörd. [ref 22723]    150:-
    Dillbergska Bokhandeln, Kalmar (i distribution), 1947. 386, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med läsveck, rygghuvud och -fot lätt stötta, omslagens kanter med smärre veck, inlagan är i fint skick.
   Verket består av 5 delar inkl. supplement. Här endast del 2.
[Palén, Samuel]:  Wästerviks nya kyrka. Minnesskrift vid kyrkoinvigningen den 3 december 1905. [ref 36536]    90:-
    C.O. Ekblad & Comp., Wästervik, 1905. Stor 8:o. 32 s. Illustrerad. Häftad med dekorerat främre omslag samt knytband i ryggen. Lätt solkade omslag.
Peale, Norman Vincent:  Var positiv, lev lycklig. [ref 51119]    110:-
    Harriers, Vällingby, 1980. 268 s. 4:e upplagan. Ny bearbetad upplaga. Tidigare såld i miljoner i olika delar av världen. Förlagsband med skyddsomslag.
Peringskiöld, Johan:  En Book af Menniskiones Slächt och Jesu Christi Börd eller Biblisk Slächt-Register Från Adam, til Jesu Christi heliga Moder Jungfru Maria, och hennes trolåfwade Man Ioseph; Med the förnämsta, Hufwud-Slächters Grenar: Efter then Heliga Skrift och lärda Mäns Böcker Sammansatt af Kongl. Secreteraren och Antiquarien Johan Peringskiöld. [ref 67878]    2800:-
    Tryckt i Stockholm af Kongl. Antiquitets Archivi Boktryckaren Olof Enaæus, och af Jul. G. Matth: på thet 1713 Åhret efter Christi Födelse, fullbordat. Folio. (6) + 210 s. Graverat titelblad med vacker, graverad bild. Med tre stora graverade planscher och två inklistrade graverade (s 134 & 147) Tämligen rikt illustrerad i texten, genealogiska tabeller, anfanger och vinjetter i träsnitt både helsides och halvsides. Slitet samtida skinnryggsband med bitar som saknas på ryggen. Inlagan med många revor både i text och planscher men ingen textförlust.
   Sid 9-10 överhoppade i pagineringen och sid 210 felpaginerad. Eventuellt ska det vara en helsides graverat blad till men inte enligt Kungliga Biblioteket.
Petrus Benedicti, [biskop i Linköping]:  Linköpingsbiskopen Petrus Benedicti's visitationsbok. Utgiven av K.H. Johansson. [ref 25825]    150:-
    Utgivaren, Kalmar, 1954. XXVIII, 138 s. + 2 planscher. Häftad. Ouppskuren.
Philip, Neil:  All världens myter i text och bild. [ref 77809]    120:-
    Bonnier Carlsen 1996. 4:o. 192 s. Illustrerad av Nilesh Mistry. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Pieper, Josef:  Thomas av Aquino. Tolv föreläsningar. Till svenska av Alf Ahlberg. Efterskrift av Lechard Johannesson. [ref 44977]    85:-
    Natur och Kultur 1960. 169, (1) s. Med ett porträtt av Aquino. Häftad. Ouppskuren men lite skavd i alla fall. (Andliga ledare)
Pinsent, John:  Grekisk mytologi. Till svenska av Bengt G. Söderberg. [ref 17194]    150:-
    Rabén & Sjögren 1971. 4:o. 140 s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pontoppidan, Eric:  Doct. Eric Pontoppidans Afhandling om werldenes nyhet, eller Naturligt och historiskt bewis therpå, at werlden icke är af ewighet, utan måste, för några tusende år sedan, hafwa tagit sin begynnelse, tjenlig til styrka för the christnas tro om Bibliska Historiens Sanning, och för Kongl. Wettenskaps Sällskapet föreläsen, år 1755. Ifrån danskan öfwersatt. Sammanbunden med Sanningens Kraft Til at öfwerwinna Den Atheistiska och Naturalistiska Otron Föreställd I Åtskilliga Historiska Exempel På sådana Religion-Bespottare, Som Antingen hafwa låtit sig omwändas och gifwit GUDi äran, Eller ock Tagit en ända med förskräckelse. [ref 76198]    1250:-
    Tryckt hos Johan Laur. Horrn, på desz bekostnad, Wästerås och Lars Salvius, Stockholm 1768, 1759. Liten 8:o. (4), 254, (38) + (4), 236 s. Något senare bundet halvfranskt band med 4 upphöjda bind. Lite skavt och stött samt namnteckningar på försättsbladet och insidan av främre pärmen. En sida i det första arbetet avrivet med en minimal textförlust. Maskhål i de sista bladen i arbete nr 2 utan textförlust men annars en hyfsat ren inlaga. 2 arbeten i en volym.
Powell, Lyman P.:  Mary Baker Eddy. En levnadsteckning. [ref 56264]    150:-
    Fahlcrantz & Co., Stockholm, 1931. Stor 8:o. 406 s. + 27 planscher. Tryckt i 600 numrerade exemplar varav detta är nr 427. Förlagets skinnryggsband med fem upphöjda bind och marmorerade snitt samt guldprägling på främre pärmen. Ryggen med några små skavmärken.
Pritius, Johann Georg:  Io. Georgii Pritii Introductio in lectionem Novi Testamenti, in qua quæ ad rem criticam, historiam, chronologiam et geographiam pertinent, breviter et perspicue exponuntur. [ref 77886]    5000:-
    Sumtibus Gleditschii senioris, Lipsiae, 1704. 12:o. (40), 726, LVII, (86) s. + graverad frontespis och titelblad samt 8 utvikbara, graverade kartor och planritningar. 1:a upplagan. Samtida pergamentband med handtextad ryggtitel och sprängda snitt. Pärmar och rygg något solkade och fläckade, bakre pärmen med reva samt viss förlust i övre hörnet. Sidorna 669-676 samt 689-697 med fuktfläck i marginalen. Inlagan i övrigt fin undantaget någon enstaka liten pappersförlust och reva samt ett fåtal obetydliga lagerfläckar.
   1st edition. Contemporary vellum with sprinkled edges, spine with hand lettered title. Spine and boards somewhat soiled and stained, part of upper corner of rear board missing, 2 inch tear in the vellum next to the corner. Pages 669-676 and 689-697 with damp stained margins, some occasional minor foxing and a few minor chips and tears. With engraved frontispiece, title leaf and 8 fold-out maps and plans.
[Psalmbok]:  Den swenska psalm boken, med de stycken, som därtil höra, och på följande sida finnas uptecknade; uppå Kongl. Maj:ts nådigsta befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad. + De årlige ewangelier och epistlar, jämte böne-boken, med flera arbeten, som på följande sida äro uptecknade. [ref 65107]    450:-
    Uplagd i kgl. ordens-tryckeriet med; stående styl, hos capitain o. r. Carl Schiöström, Stockholm, 1803. 12:o. 432, (10) s. + 4 planscher + 360 s. Samtida skinnband med rygg- och pärmdekor. Bandet nött, hörnen stötta, de bägge nedre med materialförlust. Rygghuvudet med riss, ryggfoten skadad och med lagning. För- och eftersättsblad åldersfläckade, titelplanschen naggad i ytterkanten och lätt fläckad. Titelbladet till "Ewangelier ..." med reva. Inlagan med lätta bruksspår och några smärre fläckar, annars bra. Innerfalsarna något skadade (ej loss). Äldre namnteckning på främre pärmens insida.
  –  :  Den swenska psalm-boken, med de stycken som därtil höra, och på följande sida finnas uptecknade; uppå Kongl. Maj:ts nådigsta befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad. [ref 11393]    500:-
    Tryckt hos Johan Pehr Lindh, Örebro, 1790. 12:o. 432 s. + 5 planscher. Äldre helskinnband med guldornerad rygg och helt guldsnitt. Bandet lätt nött och aningen fransigt vid rygghuvudet. För- och eftersättsblad saknas samt även ett förtitelblad eller blankt blad i början. Samtida tillskrifter på baksidan av två planscher och på den sista blanka sidan. Några blad i inlagan lite snedskurna, ett antal blad med små veck i övre hörnet samt några obetydliga fläckar, annars fin.
  –  :  Den swenska psalmboken af år 1819 med dess och och messans melodier i förenklad sifferskrift, samt en systematisk tabell öfwer meterklasserna, anwisning till för psalmerna lämpliga bibelspråk, korta underrättelser om psalmernas och melodiernas ursprung och författare m. m. [ref 8461]    500:-
    N.M. Lindhs Boktryckeri, Örebro, 1856. 12:o. IV, 721, (1) s. Samtida halvfranskt band med färgade snitt. Något nött band, främre innerfalsen skadad (ej loss). Liten bokhandelsetikett på främre pärmens insida. Inlagan är i bra skick.
  –  :  Den svenska psalmboken. Af konungen gillad och stadfästad år 1819. [ref 8430]    500:-
    A. Gadelius, Stockholm, 1819. 12:o. 412, (4, [anvisníngar]) s. + frontespis och titelblad i litografi. Ny edition. Samtida skinnband med ryggdekor, helt guldsnitt och smal pärmbordyr. Flera samtida tillskrifter på för- och eftersättsblad, samt på pärmarnas insidor (som också är något solkiga och åldersfläckade). Nött band, slitna snitt, dåliga innerfalsar. Inlagan är i bra skick.
   Den Wallinska psalmboken; upplaga tryckt samma år som ou 1819, men i mindre format och med antikvastil.
Ratiq, Emmanuel Luther:  Jesus. Contact & Conflict between Christians and Muslims. [ref 72762]    110:-
    IKBS International, Hägersten, Sweden, © 1999. 144 pp. With a few illustrations. Publisher's softcover. Fine.
Reuterswärd, Patrik:  Jesu liv i konsten. [ref 22105]    150:-
    Nationalmuseum / Sveriges Radios förlag 1973. 4:o. 128 s. + 16 planscher i färg. Rikligt med illustrationer i texten. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Rogers, Michael:  The Spread of Islam. [ref 60272]    145:-
    Elsevier-Phaidon, Oxford, © 1976. 4to. 152 pp. Illustrated throughout. Publisher's cloth. Dust-jacket. Very good. (The Making of the Past)
Rosenberg, Sven-Åke:  Ersta 1851-1951. Bildrapsodi. [ref 60974]    80:-
    Diakonistyrelsen, Stockholm, 1951. 282, (5) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet.
Russell, A.J.:  For Sinners Only. [ref 78831]    600:-
    Hodder and Stoughton, London, 1937. Small 8:o. 347, (1) pp. 21st edition (first in this form). Publisher's decorated cloth with dust jacket. Spine ends just slightly bumped and faded, condition VG+ to Near Fine. Dust jacket slightly soiled, some chipping at top of spine, a couple of minor tears and one 1 1/3 inch tear. Condition Very Good.
   One of the best known literary works of the Oxford Group.

Se bild på boken
Rydberg, Viktor:  Medeltidens magi. - Jehovatjänsten hos Hebréerna. - Urpatriarkernas släkttavla. [ref 62226]    125:-
    Bonniers 1917. Liten 8:o. 301, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen lätt blekt. (Skrifter XI)
Rydeman, Stig:  Från vallgosse till prost. Om Johan Rydeman (1796-1869) och hans verksamhet inom Odensjö pastorat. [ref 10849]    70:-
    Stig Rydeman, Lindköping, 1987. 55 s. Illustrerad. Klammerhäftad.
Saarisalo, Aapeli - Hedegård, David:  Biblisk uppslagsbok. En handbok för bibelläsare. [ref 3634]    175:-
    Evangeliska Fosterlands-Stiftelsens bokförlag, Stockholm, 1945. X, 823 s. Illustrerad i texten + 4 helsideskartor. 2:a omarbetade upplagan, 6:e-12:e tusendet. Förlagets klotband med blekt rygg. Dubbelspaltig.
Sahlin, Björn (red.):  Religionsfrihet - för vem? Nya religioner möter samhället. [ref 75426]    90:-
    Proprius 1979. Liten 8:o. 175, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Märke efter prislapp på smutstitelbladet. Mycket bra ex.
   Medverkande: Per Beskow, Örjan Björkhem, Lennart Hane, Olle Hjern, Richard Matz, Gustaf Petrén, Björn Sahlin (red.), Jörhen Sundvall.
Schmid, Toni:  Birgitta och hennes uppenbarelser. [ref 60370]    110:-
    Gleerups, Lund, 1940. 238 s. + 5 planscher. Häftad. Liten vattenfläck på ryggen. Omslaget något naggat.
Schreiber, Adèle:  Den hinduiska gudavärlden. I indisk konst och litteratur. [ref 78010]    140:-
    Carlssons 2004. Stor 8:o. 285 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sergius, [patriark], m.fl.:  Sanningen om religionen i Ryssland. Utgiven av Moskvas Patriarkat. Förord av biskop Gustaf Aulén. Översatt och försedd med förklarande noter av fil. lic. Nils Nordvall. [ref 61567]    85:-
    Natur och Kultur 1943. 160 s. Häftad. Något nött, bakre omslag med ett par riss i nedre kanten.
Sheikh, Bilquis Begum - Schneider, Richard:  Hon vågade lämna islam. Översättning: Jean Malm. [ref 33374]    70:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1981. Liten 8:o. 176 s. 3:e upplagan. Limhäftad. Något snedläst med veck på ryggen.
Sløk, Johannes:  Den religiösa instinkten. Översättning av Olf Hoffsten. [ref 25433]    70:-
    Rabén & Sjögren 1965. 179, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Ryggen med lagning nedtill. (Tema-serien)
Sobel, Dava:  Galileis dotter. Vetenskap, religion och innerlig tillgivenhet. En levnadsteckning. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 68506]    125:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 409, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten något stukad och lätt stukning upptill vid främre falsen, hörnveck på eftersättsbladet.
   Galileo Galilei (1564-1642).
Spegel, [Haquin]:  Hakvin Spegels dagbok ånyo utgiven av Sune Hildebrand. [ref 63118]    200:-
    Norstedts 1923. XX, 174 s. Tryckt i 550 numrerade exemplar, därav 500 numrerade, avsedda för bokhandeln. Detta är nr 417. Häftad. Rygghuvud och -fot lätt nötta, omslagen något tummade.
Stave, Erik:  Israel i helg och söcken. [Till bibelläsarens tjänst]. 1-2. [ref 21511]    100:-
    Lindblads, Uppsala, 1919. XII, 268 + VII, 271, (1) s. [1:a upplagan]. Häftade. Något nötta och mörktonade ryggar, främre omslag på del 1 med vattenrand i nedre hörnet. Del 1 saknar titelblad + 1 blad till i början, namnteckning på det kvarvarande smutstitelbladet. Del 2 saknar smutstitelblad. 2 volymer (del 2 ouppskuren).
Stave, Erik (utg.):  Bibelforskaren. Tidskrift för skrifttolkning och praktisk kristendom. 1902. Nittonde årgången. [ref 9769]    100:-
    Hæggströms, Stockholm, 1902. (4), 308 s. Privatbundet skinnryggsband. Lätt nött. Namnstämpel på försätts- och titelblad.
Stave, Henrik (utg.):  Bibelforskaren. Tidskrift för skrifttolkning och praktisk kristendom. 1901. Adertonde årgången. [ref 3953]    100:-
    Hæggströms, Stockholm, 1901. (4), 304 s. Privatbundet skinnryggsband. Lätt nött. Namnstämpel på försätts- och titelblad.
Stenvall, Gunnar:  Växjö stifts matrikel. [ref 49431]    175:-
    Växjö 1941. XIV, (2 blanka), 436 s. Ny, tillökad upplaga. Privatbundet halvklotband. Något nött, nedre pärmkanterna skavda. Namnteckning + årtal skrivet med bläck på försättsbladet samt en del anteckningar i blyerts på eftersättsbladet.
Stolpe, Herman (red.):  Sanningsord av den heliga Birgitta. [ref 63051]    80:-
    LT:s förlag 1973. Liten 8:o. 86, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Stolpe, Sven:  [1.] Birgitta i Sverige. [2.] Birgitta i Rom. [ref 36338]    250:-
    Askild & Kärnekull 1973. 223, (1) + 257, (1) s. + 16 planschblad. 6:e respektive 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. 2 volymer.
  –  :  Birgitta i Sverige. [ref 28108]    75:-
    Askild & Kärnekull 1973. 223, (1) s. + 8 planschblad. 4:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lätt gulnat, lätt naggat. (Månadens bok)
Strindberg, August:  Religiös renässans eller Religion mot teologi. [ref 34433]    130:-
    Frams Förlag, Stockholm, 1910. 85 s. Originalupplaga i bokform. Häftad. Omslagen ojämnt blekta, det främre med små skador i ytterkant och övre hörn. Bakre omslag och de sista bladen med svaga veck. Tillskrift på titelbladet.
   Artiklarna tidigare publicerade i Aftontidningen och Social-Demokraten 1910.
Ström, Ingmar:  Får jag sitta hos Er? [ref 15664]    120:-
    Bonniers 1971. Liten 8:o. 129, (1) s. 8:e-10:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Av författaren signerat ex.
  –  :  Se dig i spegeln. [ref 36510]    70:-
    Bonniers 1973. Liten 8:o. 142, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något sned och mörktonad rygg, fläck på bakre pärmen.
Strömberg, Th.:  Den heliga striden. Berättelser om troshjeltar och sanningsvittnen inom den kristna kyrkan i äldre och nyare tider. [ref 7842]    225:-
    Fritzes, Stockholm, 1888. 4:o. (8), 305, (2) s. + 32 planscher och samt andra illustrationer i texten av Jenny Nyström. Förlagets dekorerade klotband med vackert guldornerad skinnrygg och rödfärgade snitt. Rygghuvudet samt främre falsen lätt nött, gammal namnteckning på smutstitelbladet.
Sugana, Gabriele Mandel:  The Life and Times of Mohammed. [ref 61907]    100:-
    Hamlyn, London, 1968. 4to. 75 pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. A few stamps in the text. (Portraits of Greatness)
Sundén, Hjalmar:  Människan och religionen. [ref 60609]    70:-
    Verbum 1964. 95 s. 2:a upplagan. Pocket. Förstrykningar med blyerts i marginalen. Främre omslag med bruksspår. Namnteckning på smutstitelbladet. (Verbum-serien)
  –  :  Zen. Historik, analys och betydelse [av Zen-buddhismen i våra dagar]. [ref 49903]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1967. Liten 8:o. 147, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Namnteckning på smutstitelbladet.
Swedenborg, Emanuel:  Apocalypsis Revelata ... Uppenbarelseboken afslöjad. I hvilken de hemligheter aftäckas, som där äro förutsagda och hittills legat förborgade. 1-2 + Sakregister. [ref 46715]    200:-
    Nykyrkliga Förlaget, Stockholm, 1916-1919. (4), 529 + (4), 514 + (2), 111 s. Häftade. Ouppskurna. 3 volymer.
  –  :  Den sanna kristna religionen som innehåller hela läran om Gud för den nya kyrkan, hvilken är av Herren förutsagd hos Daniel, 7: 13, 14 och i Uppenbarelsen 21: 1, 2. Öfversatt från latinska urskriften, som utkom 1771; medelst Adolph Theodore Boyesen. [ref 8191]    110:-
    Nykyrkliga Förlaget, Stockholm, 1935. XX, 944, (3) s. Häftad. Blekt rygg. Ouppskuren.
  –  :  Om gudsdyrkan och kärleken till Gud. (De cultu et amore Dei). Till svenska av Ritva Jonsson. Inledning av Inge Jonsson. [ref 77945]    110:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 260, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt skavt omslag annars fin. (Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie)
  –  :  Änglavisheten om den gudomliga kärleken och den gudomliga visheten. [ref 59895]    120:-
    Nykyrkliga Bokförlaget, Stockholm, 1926. 331, (3) s. 2:a reviderade upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Översättning från det latinska originalet som utkom i Amsterdam år 1763.
Söderblom, Nathan (utg.):  Främmande religionsurkunder i urval och öfversättning. Med inledning och förklaringar utgifna af Nathan Söderblom. I-II:1-2, III. [ref 15380]    350:-
    Gebers 1908. XIII, (5), 224, + 686 + 687-989 + 328 s. Förlagets klotband med marmorerade snitt. Något blekta ryggar. Delvis blyertsstreckade. 4 volymer.
Söderpalm, Kristina (red.):  Dödens riter. [ref 74114]    100:-
    Carlssons/Göteborgs stadsmuseum 1994. 199 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Stämpel på smutstitelbladet, annars ett fint ex.
Tagore, Rabindranath:  Människans religion. Föreläsningar hållna i Oxford 1930. Översättning från engelskan av Hugo Hultenberg. [ref 60685]    140:-
    Norstedts 1932. 314, (1) s. Förlagets klotband. Främre omslag medbundet. Tillskrift på främre pärmens insida samt på försättsbladet.
Talmage, T. De Witt:  Från krubban till tronen. En ny skildring af Jesu Kristi lif, jämte en historia om Palestina och dess folk samt D:r Talmages berättelse om sin resa till, genom och från Kristi land. Öfversättning af K.A. Jansson. [ref 53686]    150:-
    Bohlins, Stockholm, 1892. XX, 622 s. Illustrerad med 170 bilder. Förlagets röda, mycket vackert dekorerade klotband. Ett litet riss samt en reva (12 mm) vid rygghuvudet. Ryggen aningen blekt och även lätt stött nedtill.
(Taylor, Kenneth N.):  Levande Testamentet. Efter en idé av Dr Kenneth N. Taylor. [ref 56370]    110:-
    Interskrift AB, Herrljunga, 1974. Liten 8:o. 560 s. Pocket. Omslagen med lätta bruksspår.
   Nya Testamentet "översatt" till journalistiskt vardagsspråk.
Teilhard de Chardin, Pierre:  Fenomenet människan. Översättning av Karin Stolpe. [ref 13456]    150:-
    Bonniers 1961. 261, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lite naggat omslag med några lagade revor samt ojämnt blekt men själva boken snygg.
   Teilhard de Chardin var jesuit och vetenskapsman.
Thiel, Rudolf:  Den unge Luther. Auktoriserad översättning av Bror Olsson. [ref 8545]    100:-
    Gleerups, Lund, 1937. 379 s. + 8 porträtt. Häftad. Omslagen lätt naggade, en liten fuktfläck på det främre, ryggen aningen gulnad.
Thunberg, Anne-Marie:  Kontinenter i uppbrott. Kyrka och mission inför den afro-asiatiska revolutionen. [ref 63480]    90:-
    Diakonistyrelsens bokförlag, Stockholm, 1960. 290, (5) s. Häftad. Omslagen något fläckade, vattenrand på bakre falsen. Smärre bläckstreckningar i marginalen. (Missionsforskningsinstitutets serie 15)
Topelius, Christer & Marie:  Bevingade ord i Bibeln. [ref 79371]    125:-
    Rabén & Sjögren 1991. 176, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vem är vem i Bibeln. 1040 gestalter ur Gamla och Nya Testamentet. [ref 57234]    110:-
    Rabén & Sjögren 1993. Stor 8:o. 178 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan, 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Täckholm, Vivi:  Sagans minareter. En bok om Islam. [ref 35678]    120:-
    Generalstabens Litografiska Anstalt [1971]. 320 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten. Namnteckning på titelbladet.
Wachtmeister, Claes-Adam (red.):  Ateistens handbok. En antologi. [ref 75423]    70:-
    Prisma / Föreningen Verdandi 1964. 191, (1) s. 2:a upplagan. Pocket. Lätt nött och något snedläst, främre omslag med brytveck. Delvis blyertsstreckad och med någon enstaka notering i bläck. (Verdandi-debatt XV)
Vallquist, Gunnel:  Kyrkor i uppbrott. [ref 75449]    70:-
    Verbum 1968. Liten 8:o. 173, (2) s. Häftad. Prisstämpel bå bakre omslagets insida. (Dialog 4)
  –  :  Till dess dagen gryr. Anteckningar 1950-1958. [ref 54141]    75:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 92 s. 3:e tusendet. Häftad. Lätt kantstött.
Wetter, Gillis P:son:  Innanför Herakles' stoder. En resa i nya testamentets värld. [ref 21293]    95:-
    Gebers 1926. 205 s. Med 85 illustrationer i texten. Förlagets halvklotband med marmorerade snitt och främre omslag medbundet. Lätt nött.
White, E.G.:  Den stora striden mellan ljus och mörker i den kristna tidsåldern. [ref 53695]    125:-
    Skandinaviska Förlagsexpeditionen, Stockholm, 1897. 830 s. + 33 planscher. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött. Försättsblad saknas.
  –  :  I den store läkarens fotspår. [ref 20439]    200:-
    Skandinaviska Förlags-Expeditionen, Stockholm, 1912. 544 s. Rikt illustrerad. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Endast lätt nött. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Seklernas kamp mellan ljus och mörker. Bilder från den kristna tidsåldern och dess dramatiska slutskede. [ref 74540]    90:-
    Skandinaviska Förlagsexpeditionen, Stockholm, 1952. 448, (6) s. + 7 färgplanscher. Svartvita helsidesplanscher i texten. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.
   Förkortad upplaga av The Great Controversy (Den stora striden).
Widengren, Geo:  Religionens ursprung. En kort framställning av de evolutionistiska religionsteorierna och kritiken mot dessa. [ref 56602]    70:-
    Aldus / Bonniers 1963. 88 s. Omarbetad och utökad upplaga. Pocket. (Aldusböckerna 72)
   Lite ojämnt gulnade omslag, förlagsstämpel på det bakre.
  –  :  Religionens värld. Religionsfenomenologiska studier och översikter. [ref 34426]    125:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1945. 476 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet.
Wiesel, Elie:  Porträtt och legender. Om chassidismen. [ref 75203]    85:-
    Forum 1978. 304, (1) s. Illustrerad med karta. Förlagsband med skyddsomslag. Ytskada på omslagets bakre sida med textförlust som följd. Lite av omslaget har också fastnat på bakre pärmen. Inlagan fin.
Wikström, Jan-Erik:  Politik och kristen tro. [ref 40823]    75:-
    Gummessons [1964]. 49, (2) s. Häftad. Lätt kantstött. Stämpel på bakre omslag. Ouppskuren. (Nu-serien)
Wilson, Edmund:  Skriftrullarna vid Döda havet. [ref 23621]    100:-
    Strömbergs 1956. 134 s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuret fint ex.
Ytterberg, Claes-Bertil:  Olov Hartman och det kosmiska dramat. En studie av några centrala motiv i ett teologiskt författarskap. [ref 51622]    95:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1986. 336 s. Limhäftad. Rygg och omslag med bruksspår och brytveck.
   With a Summary in Englsih.
Zürcher, E[rich]:  Buddhismen. Ursprung och utbredning. Till svenska av Anna-Greta Tornée. [ref 5339]    80:-
    Natur och Kultur [1962]. 96 + 23, (1) s. Med 12 kartor i färg och 25 illustrationer. Förlagets klotband utan skyddsomslag.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS