logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Politik och samhälle  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ackling, Carl-Axel (red.):  Bygg mänskligt. En sammanfattning om den ömsesidiga påverkan mellan människan och den byggda miljön. [ref 66333]    100:-
    Askild & Kärnekull 1975. 250, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med något nött skyddsomslag. Även bandet är lätt nött. Tillskrift och exlibris på främre pärmens insida.
   Med bidrag av Carl-Axel Ackling, Carin Boalt, Gösta Ehrensvärd, Torsten Hägerstrand, David Ingvar, Rikard Küller, Göran Lindberg, Börje Löfstedt, Gunnar Jarle Sorte, Olle Svedberg och David Wyon.
Ahlman, Hans W:son (huvudred.):  Sovjetunionen. [Ett modernt, faktarikt, lätthanterligt standardverk]. Medarbetare: Helmer Smeds, Hans W:son Ahlman, Bruno Kalnins, Åke Sparring, Åke Wallman, P. Göran Ennerfelt, Sigvard Lindqvist. [ref 45226]    90:-
    Prisma, Stockholm, 1964. Liten 8:o. 232 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Almqvist, Carl Jonas Love:  Svenska fattigdomens betydelse. + Vad är kärlek? [ref 38770]    100:-
    Universalförlaget, Stockholm, 1929. 12:o. 78, (1) s. Häftad. Fint ex.
Almqvist, Torbjörn - Johansson, Hjördis - Simonsson, Lena:  Vad folket byggde. Ett utkast till folkrörelsernas byggnadshistoria. [ref 59797]    100:-
    Sveriges Arkitekturmuseum / Nordiska museet 1979. Stor 8:o. 108 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Ocirkulerat ex.
Ambjörnsson, Fanny, m.fl.:  Ett hjärta i jeans. [ref 77704]    90:-
    Alfabeta 1997. 176 s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Gott skick.
Anderson, Perry:  Den absoluta statens utveckling. Översättning av Gunnar Sandin. [ref 80223]    100:-
    Arkiv / Zenit Förlag, Lund, 1987. Liten 8:o. 609 s. 3:e upplagan. Limhäftad. Snedläst, ryggen med läsränder. Inlagan med några understrykningar i blyerts.
Andersson, Gunder:  Folkets Park. En hundraårig historia. [ref 77979]    150:-
    Gidlunds i samarbete med Folkparkerna i Sverige, 1991. Bred 8:o. 164, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Andersson, Leif:  Beslut(s)fattarna. Socialdemokratiska riksdagsgruppen 100 år. [ref 72953]    150:-
    PM Bäckström, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 653, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Applebaum, Anne:  Gulag. De sovjetiska lägrens historia. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 80357]    140:-
    Norstedts 2005. 687 s. Illustrerad med fotografier. 2:a upplagan, 1:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Archipenko, A. - Koroljov, B.:  Att vara ung i Sovjet. [ref 10022]    70:-
    APN, Stockholm, 1966. Liten 8:o. 31 s. Klammerhäftad.
Arvidsson, Alf:  Sågarnas sång. Folkligt musicerande i sågverkssamhället Holmsund 1850–1980. [ref 10755]    180:-
    Umeå universitet, Umeå; Almqvist & Wiksell International (distribution), Stockholm, 1991. Stor 8:o. 191 s. Illustrerad. Inbunden med inplastade omslag. (Umeå Studies in the Humanities 101 / Kungliga Skytteanska Samfundets Handlingar 39)
   Akademisk avhandling.
Asplund, Gisèle:  Karriärens villkor. Män, kvinnor och ledarskap. [ref 71210]    90:-
    Trevi 1984. 204, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt samt med lagad skada på baksidan.
Bauman, Zygmunt:  Konsumtionsliv. Översättning: Sven-Erik Torhell. [ref 78808]    125:-
    Daidalos, Göteborg, 2008. 174 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex.
Beckholmen, Kuno:  Hundra år med Metall-Ettan. Del 1: 1884–1928. Del 2: 1928–1984. [ref 19914]    200:-
    LiberFörlag i distribution, 1984-1986. Stor 8:o. 428 + 436 s. Illustrerade. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagen med några få lätta bruksspår, del 2 med ett litet riss i rygghuvudet. 2 volymer. (Stockholmsmonografier 61:I-II)
   Omslag av Erik Prytz.
Beckman, Lars:  Ras och rasfördomar. [ref 66734]    60:-
    Prisma / Verdandi 1966. Liten 8:o. 94, (2) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Pocket. Namnteckning. (Verdandi-debatt nr XXVII)
Bendz, Gerhard - Friesen, Sten von - Ingvar, David H. - Lindroth, Carl H. - Weibull, Jörgen - Swahn, Jan-Öjvind:  De lärde i Lund. Några synpunkter på byggande och boende. [ref 3521]    80:-
    SIAB [Svenska Industribyggen], Stockholm, 1970. 94, (2) s. Med teckningar av Gunnar Bergenholtz. Tryckt i 30.000 ex. Originalband med silverfärgad pärm- och ryggtitel.
   En bok utgiven av SIAB med anledning av företagets 25-årsjubileum.
Berg, Per G. - Cras-Saar, Margaretha - Saar, Martin:  Living Dreams. Om ekobyggande. En hållbar livsstil. [ref 78875]    175:-
    Scapa Förlags AB, Nyköping, 2002. Stor 4:o. 149 s. Rikt fotoillsutrerad i färg. Förlagets blindpressade röda linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre veck i övre kanten på baksidan, namnstämpel på fria försättsbladet samt på titelbladet.
Bergfeldt, Börje (red.):  Borgarståndets riksdagsprotokoll 1746-1747. 1-2. På Riksdagens uppdrag utgivna av Riksdagsförvaltningen. [ref 77097]    225:-
    Stockholm 2003. XI, 482 + (2), 483-967 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 volymer i fint skick.
Berggren, Henrik - Trägårdh, Lars:  Är svensken människa? Gemenskap och oberoende i det moderna Sverige. [ref 78527]    150:-
    Norstedts 2006. 455, (1) s. Sparsamt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Smärre ytskada på eftersättsbladet, bokhandelns prisetikett på omslagets baksida, annars ett fint ex.
Bergman, Johan:  Nykterhetsrörelsens världshistoria. En framställning af nykterhetsrörelsens utveckling från äldsta tider till våra dagar. [ref 51548]    150:-
    Bohlin & C:o., Stockholm, 1900. 622 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen lite fransig upp- och nedtill, klotbeläggningen på bakre pärmen en aning vågig.
Bildt, Carl:  Hallänning, svensk, europé. [ref 75523]    110:-
    Bonniers 1991. Liten 8:o. 319 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Björklund, Anders:  Splitvedjäntor och andra arbeterskor vid de norrländska lastageplatserna. [ref 39140]    90:-
    LiberFörlag/Allmänna förlaget 1977. 123 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen hårt blekt. (Sjöhistoriska museets rapportserie 6)
Bladh, Christine:  Månglerskor. Att sälja från korg och bod i Stockholm 1819-1846. [ref 76384]    110:-
    Kommittén för Stockholmsforskning 1991. Stor 8:o. 237, (4) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad 109)
   Akademisk avhandling.
Blomqvist, Lars Erik - Ljunggren, Magnus:  Sovjetprotest! Den nya ryska oppositionen i dokument. [ref 77106]    85:-
    PAN/Norstedts 1969. 241, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Hårt blekt rygg och lätt stött i nedre hörnet, annars ett fint ex. (En PAN-bok)
Boëthius, Monica:  Insläppt på försök. En bok om kvinnor och ledarskap. [ref 11879]    90:-
    Rabén & Sjögren 1989. 202, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bohman, Gösta:  I lä av en sjöbod. Politiska betraktelser. [ref 57503]    90:-
    Bonniers 1985. 157, (2) s. Teckningar av Sven Rydén. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget.
Borgenhammar, Edgar (red.):  Att planera en stad. Åtta konferenser om Stockholms långtidsplanering. [ref 60499]    70:-
    Bonniers 1970. 224 s. Häftad. (Ekonomi och samhälle)
[Botin, Anders af]:  Beskrifning om swenska hemman och jorda-gods. Första Delen, om hemman i allmänhet. Andra Delen, om krono-hemman i allmänhet. 1-2. [ref 3349]    900:-
    Tryckt i Langeska Tryckeriet, Stockholm, 1798-1799. (18), 246, (14), 250 s. 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, förgylld ryggtiteletikett, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Pärmar, rygg och ryggtiteletikett med några smärre skrapmärken, pärmhörnen något stukade. Inlagan med ett fåtal blyertsmarkeringar i marginalen, i övrigt ren.
   Första upplagan utkom åren 1755-1756. De två delarna sammanbundna i en volym; komplett.
Brandt, Willy:  Det organiserade vansinnet. Kapprustning och världssvält. Översättning av Ove Strid. [ref 57820]    80:-
    Norstedts 1986. 198, (1) s. Limhäftad.
Branting, Hjalmar:  Stridskamrater och vänner. [ref 71214]    75:-
    Tiden 1929. 316 s. Illustrerad med porträtt. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt och pärmpapper. Lätt nött, ryggen något blekt. (Tal och skrifter 10)
Bratt, Ivan:  På konsulinnans terrass. Ett samtal om den 27 augusti m.m. [ref 71215]    75:-
    Svenska Andelsförlaget 1922. 64 s. Häftad. Omslaget något naggat.
Bukovskij, Vladimir (red.):  Rapport från Röda huset. Anteckningar om politisk mentalvård i Sovjet. Översättning [från ryska originalmanuskriptet] av Axel H. Nilsson. [ref 77034]    80:-
    Askild & Kärnekull 1972. 201, (1) s. Limhäftad. Ryggtiteln blekt (oläsbar), annars ett mycket bra ex.
Busser, J.B.:  Europäiska stats kunskapen, af de säkraste underrättelser; men i synnerhet ur D.A.F. Büschings Neue Erdbeschreibung till swenska ungdomens tjenst sammandragen. [ref 78592]    900:-
    Tryckt hos Carl Stolpe, Stockholm 1770. Liten 8:o. (20), 592 s. + graverat titelblad. Tämligen hårt nött samtida halvfranskt band med förgylld ryggtiteletikett och 4 upphöjda bind. Snedläst, pärmarna kraftigt skrapade. Samtida namnteckning på klistrade försättsbladet samt titelbladet, titelbladet med litet riss. Inlagan delvis svagt lagerfläckad samt med ett par samtida marginalanteckningar.
Böll, Heinrich:  Inblandning önskas. Översättning av Henrik Liljegren. [ref 71216]    80:-
    Bonniers 1978. 176 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (Delfinserien 606)
Cars, Hans Christian:  Nynazismen i Tyskland. [ref 31081]    70:-
    PAN/Norstedts 1968. 91 s. Originalupplaga. Pocket. Lätt nött.
Castro, Fidel:  History Will Absolve Me. [ref 80496]    250:-
    Guairas Book Institute, Havana, 1967. Small 8vo. 168 pp. + 24 pp of pictures. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Worn jacket, small piece missing, spine slightly slanted.
   The book bought in Cuba 1968 (signature and date). "Printed in Section No 274.05.00 of the Consolidated Enterprise of Graphic Arts. Havana, Cuba. Free Territory of America".

Se bild på boken
Christensen, Chr.:  Arbetarhemmen med de många barnen. Barnalstringen betraktad från arbetarklassens egen synpunkt. Bemyndigad översättning från danskan. [ref 1894]    125:-
    Axel Holmströms Förlag, Stockholm, 1922. 150, (2) s. 2:a upplagan. 6:e-8:e tusendet. Häftad. Omslagen naggade, ryggen skadad nedtill, sista bladet med veck.
Clark, Glenville - Sohn, Louis B.:  Världsfred genom världslag. Inledning och stadgeförslag översatta av Olle Petrini, bilagorna av Stig och Sten Strömholm. Den svenska texten granskad av Hans Blix. [ref 39559]    120:-
    Norstedts 1960. Stor 8:o. 483 s. Förlagets klotband med pärm- och ryggtitel i guld.
Clayhills, Harriet:  Kvinnohistorisk uppslagsbok. [ref 59979]    200:-
    Rabén & Sjögren 1992. 563, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Cohn-Bendit, Daniel m. fl.:  Majupproret."Anstiftarna" talar. Översättning av Per-Olov Zennström. [ref 78514]    80:-
    Rabén & Sjögren 1968. 130, (5) s. Originalpocket. Ryggen samt bakre omslaget svagt gulnade. (TEMA-serien)
   Intervjuer med ledarna för studentrevolten i Frankrike 1968.
Collinder, Björn:  Är rättsrötan ett hjärnspöke? Facit till medborgarkommissionens betänkande. [ref 29479]    80:-
    Federativs Förlag, Stockholm, 1951. 31 s. Klammerhäftad. Båda omslag med veck.
Cooley, John K.:  Oheliga krig. Afganistan, USA och den internationella terrorismen. Översättning: Stefan Lindgren. Förord: Edward W. Said. [ref 66870]    125:-
    Ordfront 2002. 428, (1) s. Illustrerad med 2 dubbelsidiga kartor. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Cornell, Elias:  Bygge av stad och land. [ref 78979]    80:-
    PAN/Norstedts 1977. Liten 8:o. 271, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. För- och eftersättsblad med märken efter tejp, i övrigt fint ex.
Dahl, Göran:  Radikalare än Hitler? De esoteriska och gröna nazisterna. Inspirationskällor. Pionjärer. Förvaltare. Ättlingar. [ref 78572]    140:-
    Atlantis 2006. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Dolci, Danilo:  Mot en ny värld. [ref 9548]    80:-
    Gummessons 1966. 206 s. + 12 planschsidor. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag.
   Denna bok innehåller ett urval, som författaren själv sammanställt, ur böckerna Verso un mondo nuovo och Conversazioni.
Dowling, Colette:  Svaghetsmyten. Kvinnor på väg mot fysisk jämlikhet. Översättning: Dorothee Sporrong. [ref 64445]    140:-
    Natur och Kultur 2002. 316, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Edberg, Rolf:  Brev till Columbus. [ref 66228]    90:-
    Norstedts 1973. 155, (2) s. 2:a upplagan. Häftad.
Edvall, Lilian:  Skilsmässoboken. [ref 77677]    120:-
    Bonniers 2000. 264, (1) s. Illustrerad av Cecilia Torudd. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Eek, Hilding:  Socialpolitiken inför internationellt forum. Förenta Nationernas ekonomiska och sociala råd. [ref 39561]    75:-
    KF:s bokförlag 1951. 125, (1) s. Häftad. Ouppskuren. (Internationell politik 28. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet)
Ehnmark, Anders:  Maktens hemligheter. En essä om Machiavelli. [ref 26857]    120:-
    Norstedts 1987. 218, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Ejvegård, Peter, m.fl.:  Daggmaskens dilemma. Idéer för en mer ekologisk stad. [ref 78965]    150:-
    Chalmers tekniska högskola, Göteborg, 1991. Stor 8:o. (12), 234 s. Illustrerad av Camilla Norlén m.fl. 2:a reviderade upplagan. Limhäftad. Namnteckning på första textsidan, bakre omslag med några små bruksspår.
Eliasson, Torsten:  Demokratin under debatt. [ref 39563]    75:-
    Sveriges Radio 1961. Liten 8:o. 100 s. Illustrerad med teckningar av Evert Karlsson (EWK. Häftad med skyddsomslag.
Engelbrecht, H.C. - Hanighen, F.C.:  Civilisationens dödgrävare. Krigsindustrien och den internationella vapenhandelns metoder. Översättning av Ragnar Wetterblad. [ref 6163]    100:-
    Natur och Kultur 1934. 268 s. + 8 planschblad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag.
Engström, Rune - Lindberg, Gunilla (red.):  Stadsborna. Tankar kring stadsstudier. [ref 59384]    75:-
    Riksförbundet för Hembygdsvård 1981. 103 s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre falsen lite skavd. (Bygd och natur. Årsbok 1980)
Ericson, Lars:  Borgare och byråkrater. Omvandlingen av Stockholms stadsförvaltning 1599–1637. [ref 4736]    120:-
    Kommittén för Stockholmsforskning, Stockholm, 1988. Stor 8:o. 447 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg, annars fin. (Stockholmsmonografier 84)
   Akademisk avhandling.
Femling, Karl Birger:  Min ränsel har jag packat ... Berättelser om garvare. [ref 51136]    100:-
    AWE/Gebers 1978. Stor 8:o. 213 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Fichtelius, Erik:  Aldrig ensam, alltid ensam. Samtalen med Göran Persson 1996-2006. [ref 77069]    150:-
    Norstedts 2007. 622 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Flemström, Carin - Ronnby, Alf:  Fallet Rosengård. En studie i svensk planerings- och bostadspolitik. [ref 64232]    80:-
    Prisma 1972. 255, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. (Det nya samhället. 4)
Flodh, Elis:  Hur vi gjorde Stockholm beboelig. Stockholms kommunalarbetares samorganisation under 60 år. [ref 60172]    95:-
    Stockholms kommunalarbetares samorganisation, Stockholm, 1960. 248 s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Ryggen något nött, reva upptill i främre falsen.
Fogelström, Per Anders:  Kampen för fred. Berättelsen om en okänd folkrörelse. [ref 22758]    110:-
    Bonniers 1971. 303, (1) s. + 12 planschblad. Illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor.
Forsberg, Linnea:  Stormaktstidens Stockholm tar gestalt. Gaturegleringen i Stockholm 1625-1650. [ref 79084]    150:-
    Stockholmia Förlag, Stockholm, 2001. Stor 8:o. 260, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 157)
French, Marilyn:  Det eviga kriget mot kvinnan. Översättning: Ulrika Junker Miranda. [ref 69910]    110:-
    Natur och Kultur 1992. 263 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en lagad reva i övre kanten på framsidan.
Friedan, Betty:  The Second Stage. [ref 17176]    100:-
    Michael Joseph, London, 1982. 348 pp. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy.
Frohnert, Pär:  Kronans skatter och bondens bröd. Den lokala förvaltningen och bönderna i Sverige 1719-1775. [ref 80592]    200:-
    Institutet för rättshistorisk forskning, Lund, 1993. XIV, (2), 373, (3) s. Illustrerad med tabeller och diagram i texten samt 1 löst bifogad, utvikbar tabell. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet, inlagan med några understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. (Rättshistoriskt bibliotek 48)
Fukuyama, Francis:  Historiens slut och den sista människan. Översättning av Staffan Andræ. [ref 68041]    150:-
    Norstedts 1992. 414, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Furuhagen, Birgitta (huvudred.):  Äventyret Sverige. En ekonomisk och social historia. [ref 57505]    120:-
    Utbildningsradion och Bokförlaget Bra Böcker 1993. Liten 4:o. 333 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stukat. Smärre stycken fram t.o.m. sida 38 förstrukna med gul märkpenna.
Färm, Göran:  Carlsson. En samtalsbok med Ingvar Carlsson. [ref 67439]    80:-
    Tiden 1991. 242 s. Illustrerad med fotografier. Limhäftad.
Gandhi, Mahatma:  Tal och skrifter. Översatta av Albert Lundman. Inledning av Anders Österling. [ref 43026]    85:-
    Bonniers 1924. Liten 8:o. XIX, 289, (2) s. Häftad. Omslagen något ojämnt blekta.
Geijerstam, Gustaf af:  Anteckningar om arbetarförhållanden i Stockholm. Med kommentarer av Edmund Dahlström, Folke Isaksson, Joachim Israel, Birgitta Odén. [ref 77114]    75:-
    Studentlitteratur, Lund, 1973. 139 s. Illustrerad. Limhäftad. Stämpel på titelbladet samt namn på insidan av främre omslaget. (Samhälle i utveckling 5)
Gorbatjov, Michail:  Perestrojka. Ett nytt sätt att se på vårt land och världen. [ref 32878]    90:-
    Forum, 1987. 245 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Gustafson, Stig - Ersgård, Lars - Syse, Bent - Ehn, Ola:  Politiska knuten. Gammal Uppsalamiljö i ny skepnad. Förord av Dick Fock. [ref 52616]    100:-
    Uppsala läns stadshypoteksförening 1983. Stor 8:o. 55, (1) s. + 3 utvikbara färgplanscher. Illustrerat originalpappband.
   Omslagsteckning av Dick Fock.
Hallström, Björn:  Jag trodde på Stalin. [ref 43156]    80:-
    Harriers, Stockholm, 1953. 205, (1) s. 11:e upplagan. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Pärmarnas ytterkanter aningen nötta.
Hámori, Laszlo - Gate, Erik:  Världspolitiskt lexikon. Aktuell politik efter 1918. [ref 41491]    100:-
    Natur och Kultur 1976. 200, (1) s. + 6 kartsidor. Förlagets dekorerade pappband. (Natur och Kulturs facklexikon)
Hansson, Sigfrid:  Ur skomakareyrkets historia. En studie över skråväsendet. Utgiven av Svenska Sko- och Läderindustriarbetareförbundet. + Samme: Bidrag till den svenska fackföreningens historia. Svenska Sko- och Läderindustriarbetareförbundet. [ref 67689]    450:-
    Tiden 1919-1920. 217, (1) + 236, (1) s. Illustrerade. Mycket gediget helskinnband med fem upphöjda bind, rygg- och pärmförgyllning, övre guldsnitt samt marmorerade för- och eftersättsblad. Båda främre omslagen medbundna. Tillskrift på friblad.
Hayek, Friedrich August von:  Frihetens grundvalar. [ref 80487]    175:-
    Ratio, Stockholm, 1981. 521 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
Heckscher, Gunnar:  Asiatiskt maktspel. [ref 71248]    100:-
    Akademilitteratur 1986. 434 s. [2:a upplagan]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hedberg, John:  Dagbok från Mexico. Ur en undersökning om indianernas och de vitas yttre och inre verkligheter. [ref 6457]    80:-
    Författarförlaget 1976. 260, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. Lätt snedläst, omslagen inplastade. Främre omslag och en del av inlagan med en liten stukning i nedre hörnet.
Hedin, Sven:  Andra varningen. [ref 1462]    85:-
    Stockholm 1914. 80 s. Originalupplaga. Tryckt i 1.000.000 ex. Häftad. Omslagen lätt kantstötta och en obetydlig fläck på främre omslaget.
   Medföljde som bilaga till Svenska Morgonbladet.
  –  :  Ett varningsord. [ref 12807]    90:-
    Bonniers 1912. Liten 8:o. 70, (1) s. Originalupplaga. Upplaga om 420.000 ex. Häftad. Liten reva samt liten pappersförlust i ryggfoten, främre omslaget med en del smärre naggar, riss och veck längs kanterna.
Heilbroner, Robert L.:  Människans framtid. Översättning av Harry Bökstedt. [ref 41492]    60:-
    Aldus 1975. 121 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. (Aldusserien 437)
Henel, Andreas Jochim von:  Det anno 1729 florerande Swerige. Med inledning av Axel Nordberg och personregister. [ref 70445]    300:-
    Sveriges Släktforskarförbund, [Bromma], 1993. (6), XV, (1 blank), (12), 438 s. Faksimilupplaga. Förlagets tryckta klotband. Främre pärmen en aning solkad, i övrigt ett fint ex.
   Originalet utkom 1730.
  –  :  Det anno M DCC XXIX. florerande Swerige, eller Fullkommelig beskrifning om den mycket kloka och högst-berömmeligste regeringens författning, inrättning och beskaffenhet uti riket; ... [ref 8773]    1200:-
    Christophorus Zunkel, Leipzig, [1730]. (12), 296 s. Originalupplaga. Samtida nött och stött halvfranskt band men inte trasigt. Ryggen med några hål samt mycket gamla anteckningar i bläck på båda pärmarnas insidor samt lite i texten. Titelbladet med några revor. Samtida tillskrift på bägge pärmarnas insidor.
   En andra upplaga utkom 1736 också den odaterad. Detta är en förteckning på alla statsanställda 1729. - Ryggtitel: Henel - 1729 flor. Swerige. - Henel 1687-1744 statsanställd.

Se bild på boken
Herin, Pontus:  I Djursholm och Tensta kindpussar vi varandra. [ref 77143]    110:-
    Frank, Stockholm, 2008. Liten 8:o. 333, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Herlitz, Ulla (text) - Hahne, Gunnar (foto):  Glesbygd med livskraft. [ref 41493]    80:-
    LT:s förlag 1986. Stor 8:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad. Limhäftad. (Levande landsbygd)
Hermanson, Jean (bild) - Isaksson, Folke (text):  Nere på verkstadsgolvet. En bok om metallarbetare. [ref 30192]    90:-
    Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1971. 239, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Hörnen lätt stötta.
Hessler, Carl Arvid:  Demokrati i västeuropeisk mening och i rysk. [ref 11983]    50:-
    Norstedts 1948. 24, (1) s. Klammerhäftad. Omslaget ojämnt blekt.
   Installationsföreläsning vid tillträdandet av den skytteanska professuren i Uppsala den 8 november 1947.
Huldt, Bo - Welin, Gustaf - Örn, Torsten (red.):  Bevara eller skapa fred. FN:s nya roll. [ref 75821]    150:-
    Norstedts 1995. 489, (1) s. + 14 kartsidor + 2 tabellsidor. Förlagsband med skyddsomslag.
Se bild på boken
Höjer, Torgny:  Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864. [ref 38594]    140:-
    [Stadsarkivet], Stockholm; Almqvist & Wiksell (distr.), 1967. Stor 8:o. 509 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 29)
Hönig, Fredrik:  Världen utan krig. Förord av Elis Håstad. [ref 35924]    80:-
    Natur och Kultur 1958. 145, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
Inghe, Gunnar:  Fattiga i folkhemmet. En studie av långvarigt understödda i Stockholm. [ref 13339]    125:-
    Stadsarkivet, Stockholm, 1960. Stor 8:o. XVIII, 678 s. Häftad. Liten fläck på ryggen och två mindre falsrevor, främre omslag med veck i ena hörnet och siffran "24" skriven med bläck i övre hörnet, bakre omslag lätt naggat. Ouppskuren. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning, 24)
Isaksson, Folke:  72 dagar i Paris. Pariskommunen 1871. [ref 73325]    75:-
    PAN/Norstedts 1971. Liten 8:o. 126, (2) s. + 24 planschsidor. Originalupplaga. Originalpocket. Blekt rygg.
Isaksson, Folke (red.):  Pariskommunen. Den första socialistiska revolutionen. Urval, kommentar och efterskrift av Folke Isaksson. [ref 73769]    90:-
    PAN/Norstedts 1971. 242, (1) s. Pocket. Blekt rygg, annars fin. (En PAN-bok)
   Texter av: Bakunin, Blanqui, Engels, Kautsky, Lenin, Marx, Trotskij.
Jacobsson, Malte - Nihlén, John - Nilsson, Helge - Lundberg, Erik - Nihlén, Nils - Lyberg, Anna-Lisa - Åkesson, Torvald - Hultén, Bertil - Hjelm, Torsten:  Bygdegårdar. Utgiven av Samfundet för hembygdsvård. [ref 28311]    80:-
    Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag (LT), Stockholm, 1943. 104 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
Jakobsson, Svante - Jakobsson, Sten W.:  "Orons och förtviflans gerningar". Ogifta kvinnors vånda för havandeskaps och barnsbörds skull. Stockholmsförhållanden 1887–1901. [ref 32321]    150:-
    Allmänna Förlaget i distribution, Stockholm, 1987. Stor 8:o. 172 s. Illustrerad. Förlagets tryckta pappband. (Stockholmsmonografier 74)
Johanson, Curt:  Lantarbetarna i Uppland 1918–1930. En studie i facklig taktik och organisation. [ref 25199]    120:-
    Svenska Bokförlaget 1970. 400 s. Limhäftad. Omslaget med lätta bruksspår. Lång dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Studia Historica Upsaliensia XXXII)
   Akademisk avhandling. With a summary in English.
Johansson, John:  Smedernas fackförening. Minnesskrift 1891–1941. På uppdrag av Smedernas sektion utarbetad. [ref 38395]    200:-
    Stockholm 1940. 287, (1) s. + 1 färgplansch. Illustrerad i texten. Nr 122 av en numrerad upplaga om 150 ex. Gediget halvfranskt band med fem upphöjda bind och marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. En aning blekt rygg.
Jonsson, Gustav - Kälvesten, Anna-Lisa:  222 Stockholmspojkar. En socialpsykiatrisk undersökning av pojkar i skolåldern. [ref 224]    200:-
    Almqvist & Wiksell i distribution 1964. Stor 8:o. 684 s. Sparsamt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen och lätt naggat, framsidan med reva i övre kanten, baksidan något skadad i nedre kanten. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning, 26)
Järv, Harry:  Trollkarl eller lärling? Om krafter och maktstrukturer i samhället. [ref 70821]    90:-
    Atlantis 1986. 474, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Rygg och främre pärm stukade i övre kanten.
Kaufman, Gerald (ed.):  Renewal. Labour's Britain in the 1980s. [Written by Members of the Shadow Cabinet]. [ref 73560]    75:-
    Penguin Books 1983. 200, (1) s. 1st edition. Publisher's softcover. Spine faded. (A Penguin Special)
Kessle, Gun:  Kvinnoliv i kinesisk by. [ref 18909]    100:-
    Norstedts 1983. 128 s. Mycket rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och lite kantstött.
Key, Ellen:  Svensk eller storsvensk patriotism. [ref 52376]    75:-
    Bonniers 1899. 50 s. Häftad. Skadad rygg med falsreva. Namnteckning på främre omslag. Stämpelexlibris på främre omslagets insida.
Kihlberg, Leif:  Den svenska ministären under ståndsriksdag och tvåkammarsystem. Intill 1905 års totala ministerskifte. [ref 80520]    175:-
    Almqvist & Wiksell 1922. Stor 8:o. VII, 670, LI, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Omslagen med några smärre riss och veck.
   Akademisk avhandling.
Kjellberg, Carl M.:  Fattigdom och fattigvård i Sverige före reformationstiden. [ref 52812]    75:-
    Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1894. 40 s. Häftad. Revor i ryggen och ojämnt blekta omslag.
   Särtryck ur Läsning för Hemmet 1894, häfte 1 & 2.
Kjellvard, Henry:  100 år med Stockholms bokbindare. En krönika om fackligt arbete 1872-1972. [ref 19915]    130:-
    [Svenska bokbinderiarbetareförbundet], Stockholm, 1972. 280, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagade revor vid rygghuvudet.
Klockare, Sigurd:  Den unge Per Albin – marxisten. [ref 62032]    70:-
    Tiden 1974. 308, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Ojämnt blekta omslag, svagt brytveck på det främre. Med dedikation från författaren. (Tidens samhällsstudier)
Koch, Hal - Ross, Alf (red.):  Nordisk demokrati. [ref 72481]    200:-
    Natur och Kultur - Halvorsen & Larsen, Oslo - Westerman, København, 1949. Liten 4:o. XVI, 458, (8) s. Tämligen rikt illustrerad. Häftad. Ouppskuren men med en lagad reva i främre falsen, läsveck i ryggen och lätt naggat bakre omslag.
Kumm, Björn:  Terrorismens historia. [ref 73620]    125:-
    Historiska Media © 2002. 275, (1) s. Ny utgåva. Utökad och reviderad version. Förlagets pappband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars ett fint ex.
Kurtén-Lindberg, Birgitta:  Homo sum. Om det mänskliga hos människan. [ref 75372]    125:-
    Historiska Media 2005. 206 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets årsskrift 2005)
Lagerroth, Fredrik:  Tyskt och nordiskt i Danmarks författningsutveckling 1660-1849. Till 100-årsminnet av junigrundlovens tillkomst. [ref 80538]    140:-
    C.W.K. Gleerup, Lund, 1949. Stor 8:o. VIII, 188 s. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med ett fåtal smärre veck, i övrigt ett fint ex. (Skrifter utgivna av Fahlbeckska stiftelsen XXXIV)
Landin, Lennart:  På häradsting 1. Anteckningar ur öländska domböcker 1620-49. [ref 77506]    150:-
    På eget förlag, Lund, 1963. 302 s. Häftad. Något snedläst.
   Ytterligare 2 delar utkom.
Larsen, Maria:  Matriarkatet. En ny äktenskapsform. [ref 60252]    50:-
    Tidens Barn 1933. 14 s. Klammerhäftad.
   I texten citeras bl.a. C.J.L. Almqvist och Ellen Key.
Larsson, Janerik:  Spionen som politiker. [ref 51192]    100:-
    Zindermans 1969. 215, (3) s. Häftad. Ryggen har två obetydliga läsveck.
Leeuwen, Simon van (ed.):  Corpus Juris Civilis. Editio nova, prioribus correctior. [ref 78175]    4000:-
    Apud Ioannem Blaeu, Ludov. et Dan. Elzevirios, et Lugduni Batavorum, Apud Fransiscum Hackium. Amstelaedami, 1663-1664. (22), 1037, (1), 820, (1) pp. Frontispiece engraved by Cornelius van Dalen. Contemporary full leather binding with profusely decorated spine, 4 raised bands and sprinkled edges. Spine and boards slightly rubbed, corners somewhat bumped and some chipping at head and tail of spine. Paste-down end paper with book-plate and bookseller's stamp, end papers somewhat foxed and damp stained. Engraved frontispiece with minor damp stain, engraving not affected. Corpus of the book fine apart from two small ink blots and some very occasional and rather insignificant foxing in the upper margin.
   Second edition of the Elzevier edition of Corpus Juris Civilis; first edition was published 1663. Complete.
Lidin-Janson, Gunilla - Cederblom, Staffan (red.):  Kärnvapnen i psykologiskt perspektiv. Artiklar och föredrag. [ref 65460]    80:-
    Göteborg, Svenska läkare mot kärnvapen, [1982]. 202, (5) s. Illustrerad. Limhäftad.
Liedgren, Rut:  Så bodde vi. Arbetarbostaden som typ- och tidsföreteelse. [ref 42536]    135:-
    Nordiska museet 1981. Stor 8:o. 167, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och planritningar. 2:a upplagan. Häftad.
Lindblom, Paul:  Ernst Wigforss. Socialistisk idépolitiker. [ref 25154]    90:-
    Tiden 1977. 246 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva i övre kanten, annars mycket bra.
Lindbom, Tage:  Arbetarrörelsen och kulturen. [ref 28106]    75:-
    Arbetarnas bildningsförbund (ABF), Stockholm, 1947. 112 s. Häftad. Omslagen med lätt bruksspår.
Lindqvist, Sven:  Antirasister. Människor och argument i kampen mot rasismen 1750-1900. [ref 79314]    90:-
    Bonniers 1995. 172, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget obetydligt gulnat samt med liten lagad reva.
Lundqvist, Ernst J.:  Med hammare, plåtsax och tång. En yrkeshistoria. Minnesskrift vid Svenska Bleck- och Plåtslagareförbundets 50-årsjubileum. [ref 27491]    225:-
    Stockholm 1945. 775 s. + löst bifogad rättelselapp. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Lövgren, Britta:  Hemarbete som politik. Diskussioner om hemarbete, Sverige 1930-40-talen, och tillkomsten av Hemmets Forskningsinstitut. [ref 19139]    125:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1993. Stor 8:o. VIII, 232 s. Limhäftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Fint ex. (Stockholm Studies in History 49)
   Akademisk avhandling. - With a summary in English.
Mace, David och Vera:  Äktenskapet i Österland och Västerland. [ref 53842]    110:-
    Natur och Kultur 1961. 331, (1) s. Häftad. Omslagen något naggade, det främre med ett par små revor.
Machiavelli, Niccolò:  Fursten. Till svenska av Karin Hybinette. Efterskrift av Erik Lönnroth. [ref 55740]    125:-
    Natur och Kultur 1983. 140, (1) s. Ny utgåva. [1:a upplagan i detta utförande]. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget blekt på ryggen, i övrigt obetydliga bruksspår. (Levande Litteratur)
Madariaga, Salvador de:  Elyseiska fälten. En dialog. [ref 59289]    90:-
    Natur och Kultur 1938. 100 s. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget blekt på ryggen, två lagade revor i övre kanten på framsidan och märke efter prislapp på baksidan.
Mailer, Norman:  Råd till en president. En starkt personlig bok om Kennedys Amerika. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 35395]    100:-
    Bonniers 1965. 224, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Mann, Thomas:  Achtung Europa. Aufsätze zur Zeit. [ref 78072]    300:-
    Bermann-Fischer Verlag, Stockholm, 1938. Small 8vo. 191, (1) pp. 1st european edition. Publisher's cloth. Spine slightly slanted, spine ends and corners faintly bumped. A few underlinings in pencil. Condition Very Good.
   The very first edition was published earlier the same year in New York by Longmans & Green.
Marx, Karl:  Filosofiens elände. Svar på Proudhons Eländets filosofi. Förord av Friedrich Engels. [ref 13571]    120:-
    Frams Förlag, Stockholm, 1929. Liten 8:o. 251 s. Häftad. Omslagen med smärre veck och riss, det bakre med lagad reva. Ouppskuren.
   Omslaget har beteckningen Partiförlaget, Stockholm.
Matovic, Margareta R.:  Stockholmsäktenskap. Familjebildning och partnerval i Stockholm 1850-1890. [ref 5274]    90:-
    Stockholm 1984. Stor 8:o. 390 s. Sparsamt illustrerad. Limhäftad. Lätt solkad rygg, omslagen med smärre bruksspår. Namnteckning, datering och stämpel på titelbladet samt kort tillskrift på bakre omslagets insida. (Monografier utgivna av Stockholms kommun 57)
   Akademisk avhandling.
Melander, Emil:  I arbetströja och med vandringsstav. [ref 20389]    90:-
    Norstedts 1917. Liten 8:o. (6), 258 s. Illustrerad. Originalupplaga. Något amatörmässigt privatbundet klotband. Främre omslag (med hörnveck) medbundet. Ryggens övre del något fransig, titelfältet en aning nött.
Moberg, Eva:  Vad tar vi oss för? Tankar samlade i en sanslös tid. [ref 37432]    90:-
    Timo Förlag © 1983. 188 s. Illustrerad av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på blankt blad i början. (Timo debatt)
   I denna bok har samlats artiklar från DN 1976–1982.
Moberg, Vilhelm:  Därför är jag republikan. [ref 10699]    90:-
    Prisma / Studentföreningen Verdandi 1966. Liten 8:o. 117, (10) s. Ny, tillökad upplaga. Pocket. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick. (Verdandi-debatt XXV)
  –  :  Fallet Krukmakaregatan. De försvunna polispapperens gåta. [ref 13136]    100:-
    Bonniers 1951. 62, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Små falsrevor, främre omslag med smärre veck.
Se bild på boken
  –  :  Komplotterna. Affärerna Unman och Selling. [ref 64416]    110:-
    Bonniers 1956. 59, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill samt ett minimalt veck i bakre övre hörnet.
  –  :  Sanningen kryper fram. Fyra inlägg för dagen. [ref 31030]    100:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 53, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Osprättad. Fint ex.
Molander, Per:  Akvedukten vid Zaghouan. En essä om stat, moral och liberalismens framtid. [ref 75327]    100:-
    Atlantis 1994. 139, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Morris, Desmond:  Det motsatta könet. Kvinnor och män - skillnader, likheter, möjligheter. Översättning: Anna Strandberg. [ref 68416]    165:-
    Wahlströms 1998. Liten 4:o. 255 s. Rikt illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Myrdal, Gunnar:  Asian Drama. An Inquiry Into the Poverty of Nations. [ref 55530]    300:-
    Pantheon, New York, 1968. XXIX, (1), 705 + XV, (1) 707-1530 + XVI, (1), 1531-2284 pp. First printing. Soft cover. 3 volumes in slip-case (slightly rubbed).
  –  :  Politiskt manifest om världsfattigdomen. En sammanfattning och fortsättning av Asiatiskt drama. [ref 33365]    100:-
    Rabén & Sjögren 1970. 364, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt (mest på ryggen), lätt naggat i övre kanten samt med ett litet veck och reva på baksidan.
  –  :  Vår onda värld. [ref 48579]    95:-
    Rabén & Sjögren 1964. 216, (1) s. Häftad. Ryggen med läsveck. (Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet)
Myrdal, Jan:  Tidens ålder. [ref 79760]    125:-
    Hägglunds förlag, 1992. 351 s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst. (Skriftställning 16)
Nerman, Ture:  Clarté. En studie i studentpolitik. [ref 62778]    90:-
    Natur och Kultur 1962. 200 s. Illustrerad. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Järnbärarna. En arbetarkårs historia. [ref 22569]    140:-
    Svenska Transportarbetareförbundet, Stockholm, 1936. Stor 8:o. 203, (5) s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen obetydligt naggade samt med ett litet hörnveck på bakre omslag. Ouppskuren.
Nichols, Beverley:  Här skall icke lämnas sten på sten ... Auktoriserad översättning av Wendela Leffler. [ref 50205]    150:-
    Natur och Kultur 1936. 270, (1) s. Häftad. Lätt nött, liten fuktfläck längst ner på ryggen.
Nilsson Hoadley, Anna-Greta:  Atomvapnet som partiproblem. Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund och frågan om svenskt atomvapen 1955-1960. [ref 80522]    120:-
    Almqvist & Wiksell 1989. Stor 8:o. 231 s. Illustrerad med tabeller. Häftad. Inlagan med en del marginalanteckningar och understrykningar i blyerts. (Stockholm Studies in History 40)
   Akademisk avhandling. Summary in English.
Norman, Birger - Sjödin, Stig:  Syneförrättning i folkhemmet. [ref 14432]    85:-
    Svenska Riksbyggen / Tiden 1964. 183 s. + 44 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några små revor.
Nyberg, Mikael:  kapitalet.se. Myten om det postindustriella paradiset. [ref 69785]    125:-
    Ordfront 2001. 463, (1) s. Illustrerad med teckningar av Robert Nyberg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i kanterna och lagad reva, övre snittet något fläckat.
   "Industrisamhället har gått i graven. Det löpande bandet är avskaffat och slitet i fabriken ett minne blott"
Nyman, Olle:  Utländska statsskick. En komparativ översikt. [ref 73577]    75:-
    Aldus / Bonniers 1964. 196 s. 1:a upplagan. Pocket. (Aldusböckerna 99)
Nyvander, Fredr. - Vikholm, J.E. (utg.):  Minnesskrifter över kristiden 1914–1919. [Pärmtitel: Minnesskrifter från ransoneringstiden åren 1914–1919]. [ref 8909]    150:-
    Utgivarna, Fränsta, 1919. 48, (2) s. + 21 blad med avbildningar på ransoneringskort. 6 planschblad med porträtt ingår i pagineringen. Förlagets dekorerade klotryggsband. Bakre pärmen lätt åldersfläckad och med ett ytligt veck (ej genombrutet).
Olivecrona, Gustaf:  Svenskarna och deras herrar. [ref 24171]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 191 s. Förlagets dekorerade klotband. Omslaget något naggat och med lagade revor i övre kanten.
Olsson, Håkan - Björnson, Sven:  Våra gårdar från Arboga till Sandviken. En kulturhistorisk färd genom 100 års utveckling av nykterhetsrörelsens allmänna samlingslokaler. [ref 78431]    100:-
    Sober Förlag, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av Sven Björnson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något gulnad; skyddsomslaget lätt fläckat och med ett fåtal smärre riss.
   Om nykterhetsrörelsens samlingslokaler.
Ortmark, Åke:  Maktspelet i Sverige – ett samhällsreportage. [ref 51234]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 271 s. Ny, reviderad och utökad upplaga. Pocket. (W&W-serien 193)
   Med ett nyskrivet kapitel om de senaste månadernas maktspel.
Paine, Thomas:  Människans rättigheter. I svensk översättning av Thomas Warburton. Med en introduktion av Leif Ericsson. [ref 80462]    80:-
    Ordfront 1992. 355, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Tyvärr ganska rikligt med understrykningar i bläck på de första 38 sidorna samt även på några ställen längre in i boken. (Demokratiskt bibliotek)
Palme, Olof:  Att vilja gå vidare. [ref 53670]    90:-
    Tiden 1974. 272 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter något gulnade.
  –  :  Med egna ord. Samtal med Serge Richard och Nordal Åkerman. [ref 27467]    100:-
    Brombergs Uppsala, 1977. 184 s. Limhäftad. Fint ex.
Palme, Sven Ulric (utg.):  Om krig och fred. Urval och kommentarer av Sven Ulric Palme. [ref 60921]    85:-
    Stockholm, AWE/Gebers, 1975. 321, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen något solkig. (Allehanda urkunder)
Papp, David - Öhngren, Bo:  Arbetarna vid Oskarshamns varv kring sekelskiftet. Två studier. [ref 75471]    120:-
    Sjöhistoriska museet, Stockholm, 1973. 185 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Limhäftad. Något läsrandig rygg.
   Sjöhistoriska museets rapportserie nr 3.
Pauling, Linus:  Aldrig mera krig! Översättning: Gunilla Nordlund. [ref 923]    75:-
    Bonniers 1959. 215, (1) s. Illustrerad av Roger Hayward. Häftad. Omslagshörnen en aning stötta, smutstitelsidan och sista textsidan något gulnade. Smärre understrykningar med rödpenna här och var (de flesta i början av boken) samt någon mindre marginalskada.
Persson, Göran:  Tankar och tal. Tal och anföranden av statsminister Göran Persson. Urval, redigering och intervjuer av Morgan Johansson och Annika Nilsson. [ref 78665]    100:-
    Hjalmarson & Högberg 2000. 279 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Persson, Lars:  De dödsdömda indianerna. De sydamerikanska indianernas situation idag. [ref 67296]    90:-
    Aldus/Bonniers 1971. 120, (1) s. Originalupplaga. Pocket. Nyskick. (Aldus Aktuellt 76)
Petersson, Olof - Forsne, Chris:  Den franska modellen. Mitterands första år. [ref 7658]    80:-
    Tiden 1982. 227 s. + 16 planschsidor med fotografier. Limhäftad. Ett längsgående veck mitt på ryggen.
Platen, Carl Henrik von:  Diplomati och politik. [ref 80613]    110:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 135, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Bakre omslaget med mindre pappersförlust i nedre marginalen, omslagen i övrigt med ett fåtal smärre veck.
Pontara, Giuliano (red.):  Etik, politik, revolution. En antologi.1-2. [ref 12591]    80:-
    Cavefors 1971. 174 + (4), 183-406 s. Pocket. 2 volymer. Volym 1 har ett fåtal för- och understrykningar med blyerts. (Boc-serien)
Preston, Fred - Vedin, Bengt-Arne - Pihl, Ove:  Godmorgon framtid. [ref 60790]    85:-
    Bra Böcker 1984. 4:o. 126, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Puranen, Bi:  Att vara kvinna är ingen sjukdom. [ref 78794]    150:-
    Norstedts 1994. 405 s. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från författarinnan. Fint ex.
Quiding, Nils Herman:  Slutliqvid med Sveriges lag, i fyra böcker uppgjord av Nils Nilsson, arbetskarl. Efterskrift: Kaj Svensson. [ref 71723]    125:-
    Gidlunds 1978. 185, 155, 156, 113, XXXI s. Faksimil efter upplagor 1871-1876. Förlagets dekorerade pappband. Övre pärmhörnen något stukade, i övrigt ett fint ex. 4 delar 1 volym.
   De fyra böckerna är: [1.] Revision av Lagens yttersta grunder, 1871. [2.]) Reformlära, 1872. [3.] Förslag till Europas grundlag för tjugonde seklet, 1873. [4.] Platos stat i korrigerad bild, 1876.
Rehn, Gösta:  Full sysselsättning utan inflation. Skrifter i urval. [ref 80548]    150:-
    Tiden 1988. 527 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rehnberg, Mats (red.):  Godtemplarminnen. [ref 66637]    75:-
    Nordiska museet 1979. 179, (1) s. Illustrerad med fotografier. 2:a oförändrade upplagan. Häftad. (Svenskt liv och arbete 11)
   Omslag av Gunnar Pers.
  –  :  Jag kan berätta! Arbetarminnen från gamla tiders Sverige. Urval och företal av Mats Rehnberg. Text och bilder ur Nordiska museets samlingar. [ref 21739]    100:-
    Pogo Press, Stockholm, [1978]. 277 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Robinson, Biskop John:  Den nya reformationen? Översättning från engelskan av Alf Ahlberg. [ref 50827]    75:-
    Gummessons Bokförlag, Stockholm, 1965. Liten 8:o. 127, (1) s. Häftad med skyddsomslag.
Rodhe, B.C.:  Hemmet och rusdrycken. Föredrag. Upptecknade och bearbetade af J. J-n. [ref 56140]    100:-
    Göteborg, Sv. Luth. Missionsföreningens Bokhandel (i kommission), 1884. Liten 8:o. (4), 201 s. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött, ryggen delvis blekt. Med dedikation från författaren.
Roos, Berit:  Liv och ledarskap. Det kvinnliga perspektivet. [ref 70174]    110:-
    Svenska Dagbladet 1992. 295 s. Illustrerad med fotografier av Dick Clevestam. Förlagets dekorerade pappband.
Rosberg, Algot:  Amalthea. [ref 1232]    200:-
    Axel Holmströms Förlag, Stockholm, 1918. 168 s. + 1 porträtt. 7:e upplagan, 31:a-35:e tusendet. Häftad. Rygg och bakre omslag ojämnt mörktonade. Omslagen lätt kantstötta, i övrigt ett fint ouppskuret exemplar med bevarad banderoll.
Se bild på boken
Rosenberg, Göran:  Utan facit. Kolumner och kommentarer under tiden. [ref 79061]    120:-
    Bonniers 2006. 351, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Ruin, Olof:  Amerikabilder. Anteckningar om USA från 50-tal till 90-tal. [ref 77557]    100:-
    Natur och Kultur 1994. 235, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Russell, Bertrand:  Makt. En analys av dess roll i samhället. Till svenska av Paul Gemer. [ref 26845]    140:-
    Natur och Kultur 1952. 242 s. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Strid för freden. Tal & artiklar 1964-66. Redaktion: Erik Eriksson, Peter Limqueco, Björner Torsson. [ref 77389]    75:-
    Bo Cavefors Bokförlag, Malmö, 1967. Liten 8:o. 97, (3) s. Pocket. Ryggen något gulnad och med ett par läsränder, inklistrad tidningsnotis på främre omslagets insida har färgat av något på smutstitelbladet. Smärre markeringar med färgpenna på de sista sidorna. (Boc-serien)
  –  :  Vägen till freden. Från engelskan av Carl-Fredrik Palmstierna. [ref 74181]    150:-
    Bonniers 1937. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med svagt veck och ett par små riss. Delvis missfärgat smutstitelblad. Till större delen ouppskuren. (Dagens ansikte)
   Fredsfrågor, nedrustningsfrågor.
Sacharov, Andrej:  Tankar. [Med uttalanden av ett 10-tal vetenskapsmän och nobelpristagare]. [ref 42667]    70:-
    [Aktuell samhällsdebatt], [Stockholm], 1969. 78, (1) s. Pocket. (Fas-bok nr 5)
Sacharov, Andrej D.:  Mitt land och världen. Översättning och med efterskrift av Sven Vallmark. [ref 43340]    70:-
    PAN/Norstedts 1975. 138, (3) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Något blekt rygg.
Salomon, Kim:  Rebeller i takt med tiden. FNL-Rörelsen och 60-talets politiska ritualer. [ref 80514]    150:-
    Rabén Prisma 1996. 390 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars fin. Stämpel "Recensionsex" på smutstitelbladet.
Schmidt, Michael:  Nynazismens ansikten. En rapport. Svensk översättning: Sune Karlsson. [ref 31082]    150:-
    Bonnier Alba 1993. 330 s. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. Fint ex.
Schori, Pierre:  Mellan Maastricht och Sarajevo. Samtal om Europa. [ref 80869]    135:-
    Tiden 1994. 278, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett fåtal smärre veck.
Schöldström, Wald. O. - Eneström, G.:  Lifförsäkringsbolagen i Sverige. Deras försäkringssätt och försäkringsvilkor. Handbok för försäkringsagenter och vägledning för försäkringssökande. [ref 25714]    100:-
    Gernandts, Stockholm, 1892. Liten 8:o. VI, 106 s. Häftad. Skadad rygg, solkigt omslag med naggade hörn. Stämpel på titelbladet. Dedikation från Schöldström på främre omslagets insida.
Seale, Patrick - McConville, Maureen:  Revolution! Frankrike 1968. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 78515]    75:-
    Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 224 s. + 6 fotografiska helsidesplanscher. Originalpocket. Ryggen missfärgad, omslag och titelblad ojämnt gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. (Aldus Aktuellt 38)
Segerstedt, Torgny:  Demokrati och diktatur. [ref 75114]    100:-
    Bonniers 1933. Liten 8:o. 32 s. Häftad. Omslagen obetydligt blekta. Namnteckning och årtal på smutstitelbladet.
Shaw, G. Bernard:  Den intelligenta kvinnans vägvisare till socialism och kapitalism. Auktoriserad översättning av Ebba Low och Lilly Classen. [ref 7890]    175:-
    Tiden 1930. XXXX, 542 s. Halvfranskt band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Bandet något nött, invändigt i mycket bra skick.
Sinclair, Upton:  Giftbägaren. Till svenska av Erik Janson. [ref 16675]    100:-
    Central Press, Stockholm, 1958. 198 s. Häftad. Främre omslag lite skavt i ytterkanten. Ouppskuren.
Skovdahl, Bernt:  Tingsten, totalitarismen och ideologierna. [ref 72654]    150:-
    Brutus Östlings Bokförlag Symposion, Eslöv, 1992. 490 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Symposion bibliotek)
Souad (pseud.):  Levande bränd. I samarbete med Marie-Thérèse Cuny. Översättning av Einar Heckscher. [ref 77813]    110:-
    Wahlström & Widstrand 2004. 226, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre revor och lagning i nedre kanten på baksidan, prislapp på skyddsomslagets insida.
   En ung kvinnas berättelse om hur hon överlevde ett hedersmord. Förord av advokat Elisabeth Fritz.
Staaff, Karl:  Det demokratiska statsskicket. Jämförande politiska studier. Efter författarens manuskript utgivna av Nils Edén och Erik Staaff. 1-2. [ref 8806]    450:-
    Wahlström och Widstrand 1917. XVII, 408 + (2), 390 s. Gedigna gröna skinnryggsband med fem upphöjda bind samt marmorerade snitt och pärmar. Ryggarna något blekta, annars fint skick. En stämpel på smutstitelbladets baksida i del 1. 2 volymer.
Stalin, Josef:  Leninismens problem. [ref 74777]    140:-
    Arbetarkulturs Förlag, Stockholm, 1941. 851 s. Illustrerad med 1 porträtt. Förlagets röda klotband med titeln präglad i guld. Aningen nött vid övre kapitäl.
   Översättning av 11:e ryska upplagan från 1939.
Stavenow, Ludvig:  Om formerna för utskottsval under frihetstiden. Bidrag till svenska riksdagsformernas historia. [ref 1109]    70:-
    Almqvist & Wiksell, Upsala, 1890. (4), 40 s. Häftad. Omslagen lätt skadade.
Stone, Isidor F.:  Rättegången mot Sokrates. [ref 35443]    140:-
    Norstedts 1991. 346, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
Strandberg, Per:  I brytningstid. En dokumentär berättelse. [ref 20412]    150:-
    Tiden / Folksam [1991]. 4:o. 172, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Maud Nycander och Cecilia Borggård. Förlagets dekorerade pappband.
   Boken tillägnas klass 6 a – 8 a / 1985-1987, Sätraskolan, Stockholm.
Strumilin, S.:  Reflexioner om kommunismen. [ref 8701]    70:-
    APN, Stockholm, 1964. 84 s. Klammerhäftad. Bakre omslag och rygg ojämnt blekta. Något blyertsstreckad i marginalerna.
Strömbäck, Folke - Schnell, Jan-Bertil:  TOR - ett Folkets Hus på Alnö. [ref 70470]    75:-
    Sundsvalls museum, Sundsvall, 1979. Liten 8:o. 80 s. Rikt illustrerad. Fotoillustrerat originalpappband.
Stålhane, Bertil:  Den röda faran och den gula samt andra inlägg i den politiska diskussionen. [ref 4320]    70:-
    Natur och Kultur 1942. 72 s. Häftad. Något snedläst.
Sundelin, Anders:  Världens bästa land. Berättelser från Tensta, en svensk förort. [ref 79054]    120:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2007. 215, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Svanberg, Ingvar - Tydén, Mattias:  Tusen år av invandring. En svensk kulturhistoria. [ref 75499]    150:-
    Gidlunds, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 466, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan, 1:a tryckningen. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Svedelius, Wilhelm Erik:  Anteckningar för akademiska examina i statskunskap. 1-4 i 2 volymer. [ref 1644]    500:-
    Upsala, Esaias Edquist / Stockholm, A.I. Seelig (del 4), 1868-1869. VI, (2), 240 + VIII, 377; + (2), 374, (2) + (4), 456 s. Privatbundna halvfranska band med ryggförgyllning. Hårt blekta ryggar. Inlagorna på några ställen något brunfläckade (mest i marginalerna), åldersfläckar i hörnen på för- och eftersättsblad, annars mycket bra skick.
Söderlund, Ernst:  Stockholms hantverkarklass 1720-1772. Sociala och ekonomiska förhållanden. [ref 39861]    130:-
    Stockholm, Norstedts, 1943. XX, 340 s. + 1 rättelselapp. Häftad. Dedikation på främre omslag: "Lektor Wilhelm Tham fr. tillg. förf.". (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
   Akademisk avhandling.
Taussi Sjöberg, Marja:  Rätten och kvinnorna. Från släktmakt till statsmakt i Sverige på 1500- och 1600-talet. [ref 80242]    120:-
    Atlantis 1996. 223, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Tengwall, Lars:  Twistemåls lagfarenheten utur Sweriges rikes lag och stadgar utdragen och författad af Lars Tengwall. Sammanbunden med Anmerkningar til Giftermåls Balken, författade af Lars Tengwall. [ref 77948]    900:-
    Trykt hos professor Joh. Lundblad, och på desz förlag, Lund 1794. (12), 339, (1), (4), 71, (1) s. 1:a upplagan. Samtida halvfranskt band med stänkdekorerade pärmpapper, sprängda snitt, förgylld ryggtiteletikett och 5 upphöjda bind. Pärmar och rygg med en del skrapmärken och ett par smärre bläckfläckar; liten spricka i bakre falsen. Pärmar och inlaga med litet, genomgående hål i övre marginalen, dock utan textförlust. Tillskrift på fria försättsbladet och klistrade eftersättsbladet. Inlagan genomgående något lagerfläckad, någon enstaka smärre bläckfläck. Diskret understrykning samt samtida marginalanteckning på s. 143.
   En andra, utökad upplaga av Twistemåls lagfarenheten utkom 1802. Registerdel om 14 sidor saknas här. 2 arbeten sammanbundna i en volym.
Thyrén, Johan C.W.:  Professor Thyréns riksdagstal om rusdrycksförbud. [ref 36508]    75:-
    Nykterhetsföreningen Balders i Helsingfors förlag 1910. 16 s. (inkl. omslag). Klammerhäftad. Något tummat exemplar med revor nedtill i falsningen.
Tingsten, Herbert:  Demokratiens problem. [ref 79063]    75:-
    Aldus/Bonniers 1960. Liten 8:o. 156, (4) s. Ny omarbetad upplaga. Pocket. Omslagen något gulnade.
  –  :  Från idéer till idyll. Den lyckliga demokratien. [ref 47976]    80:-
    Norstedts 1966. 281, (2) s. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  På marknadstorget. [ref 72377]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 215, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lite fläckigt ex.
  –  :  Tyranniet begär förtroende. Inledning och urval: Per Ahlmark. [ref 61150]    120:-
    Stockholm, Ratio, 1992. 355 s. + 8 planschsidor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt fint ex.
Toffler, Alvin:  Framtidschocken. Översättning av Barbro Johansson. [ref 52298]    120:-
    Bonniers 1971. 353 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst.
  –  :  Tredje vågen. Det utmanande nya perspektivet på framtiden. Översättning av Gunnar Ruud. [ref 65815]    110:-
    Esselte Info 1982. 389 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget har lagade revor samt bruksspår.
   Av författaren till "Framtidschocken".
Trenter, Stieg - Jonson, Björn - Gullers, K.W.:  Huset vid Skanstull. En bok om Folksamhuset. [ref 20045]    200:-
    Rabén & Sjögren 1960. Stor 4:o. 99, (3) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss, i övrigt gott skick.
Uhlén, Axel:  Vi i träindustri. Facklig krönika 1924–1948. [ref 16173]    150:-
    Svenska Träindustriarbetareförbundet, Stockholm, 1958. 349, (1) s. Illustrerad. Originalband med skinnrygg och mönstrade pärmpapper. Främre omslag medbundet.
Ulvenstam, Lars:  Harlem Harlem. [ref 36490]    80:-
    Litteraturfrämjandet 1971. 253 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Unger, Gunnar:  Onkel H:s hädelser. En konservativ stridsskrift. [ref 32091]    150:-
    Cavefors, Malmö, 1964. Liten 8:o. 292, (3) s. Häftad med flikomslag. Mycket lätt blekt rygg.
Utdrag af protocollet, hållit uti riksens höglofliga ständers commission, wid riksdagen i Stockholm, d. 26 Marii 1743:  + ytterligare 13 protokoll från tiden till och med den 29 Augusti 1743. [ref 80587]    1000:-
    Stockholm, 1743. 15, 7, 8, 24, 4, 28, 14, 23, 44, 16, 35, 31, 8, 7 s. Häftad i samtida gråpappersomslag. Omslag och rygg något fläckade, namnteckning, stämpel och liten tillskrift på främre omslaget; ryggen med senare, handtextad ryggtitel. Inlagan med ett par smärre fläckar, samt ett fåtal diskreta marginalanteckningar i blyerts.
   Samling om fjorton protokoll sammanbundna i en volym, samtliga relaterade till rättsprocesser mot ett antal officerare vilka alla anklagas för att ha misskött sig under Hattarnas katastrofala krig mot Ryssland åren 1741-1743. Bland de åtalade står bland annat att finna överstarna von Knorring, Sprengtport, Fleming, von der Pahlen, Silfversparre, von Vicken och von Büttner.
Wachtmeister, Ian:  Elefanterna. [ref 26313]    80:-
    Sellin & Partner [1990]. 232, (1) s. Illustrerad med teckningar av Margareta Bergner Samuelsson. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Wallensteen-Jaeger, Rut:  Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ungt. [ref 57017]    100:-
    LT:s förlag 1977. 94 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Vallinder, Torbjörn:  I kamp för demokratin. Rösträttsrörelsen i Sverige 1886–1900. [ref 20572]    150:-
    Natur och Kultur 1962. 346 s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre med en liten skada vid falsen, ryggen lätt gulnad. Dedikation: "Mauritz Edström från tillgivne förf.". (Lund political studies 2)
   Akademisk avhandling.
Wallraff, Günter:  Längst därnere. Översättning av Sune Karlsson. [ref 56452]    75:-
    Norstedts 1986. 231, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan, 2:a tryckningen, 21:a tusendet. Limhäftad. Lite sned rygg med ett par läsveck, främre omslag med lätta brytveck, bakre omslag med gammal prislapp.
Wallraff, Günter - Engelmann, Bernt:  Ni däruppe – vi härnere. [ref 73930]    75:-
    PAN/Norstedts 1974. 290, (3) s. + förlagsreklam. 2:a tryckningen. Pocket. Namnteckning. Blekt rygg. (PAN Original)
   Günter Wallraff samlar material förklädd som metallarbetare, vaktmästare, munk.
Weiss, Peter - Limqueco, Peter (red.):  Russelltribunalen. Från sessionerna i Stockholm och Roskilde. [ref 78451]    80:-
    PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något gulnad och med läsveck. (En PAN-bok. - Panorama)
Wermlund, Sven:  Människan som samhällsvarelse. Inledning till socialpsykologien. [ref 77395]    90:-
    Gleerups, Lund, 1965. Liten 8:o. 494 s. 4:e upplagan. Limhäftad. Bakre omslag svagt gulnat, ryggen med några läsränder; i övrigt gott skick.
Wester, Nils:  Kungliga politi- och brandkommissionen. Studier rörande Stockholms stads politiväsen under 1700-talet. [ref 62275]    125:-
    Stockholm, Kungl. Boktr., 1946. Liten 4:o. XVI, 254 s. Häftad. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
   Akademisk avhandling.
Wigforss, Ernst:  Skrifter i urval. 1-9. [ref 37851]    700:-
    Tiden 1980. Totalt ca 3650 s. + signerad originallitografi av Svenolov Ehrén. Bibliofilupplaga tryckt i 500 ex. Detta är nr 60 tryckt för namngiven mottagare. Förlagets röda konstläderband med svart titelfält och skyddsomslag. Omslaget till del 1 med lätta bruksspår, annars en fin svit. 9 volymer.
Viksten, Albert:  Nybyggare i Barbarskogen. [ref 57183]    85:-
    LT:s förlag 1961. 260, (1) s. Häftad. Bakre omslag lätt fläckat. Ouppskuren.
Wilde, Oscar:  Människans själ under socialismen. Översättning, inledning och kommentarer: Elisabeth Mansén. [ref 79763]    100:-
    Ellerströms, Lund, 2000. Liten 8:o. 77, (3) s. Häftad med flikomslag. Gott skick. (Ellerströms essäserie)
Wistrand, Birgitta:  Swedish Women on the Move. Edited and Translated by Jeanne Rosen. [ref 69535]    75:-
    The Swedish Institute 1981. 112 pp. Illustrated. 1st edition. Paperback.
Wolfe, Tom:  Innevänstern. Det ena ironiska reportaget. Mau-Mau som skön konst. Det andra ironiska reportaget. Översättning av Susanne och Nils Petter Sundgren. [ref 71314]    90:-
    PAN/Norstedts 1971. 70 + 42 s. Originalpocket. Det ena smutstitelbladet med svag missfärgning, annars ett fint ex. 2 arbeten i 1 volym. (En PAN-bok)
Woodward, Bob:  Shadow: Five Presidents and the Legacy of Watergate. [ref 79608]    110:-
    Simon & Schuster, New York, 1999. Large 8vo. (14), 592, (1) pp. Illustrated with photos. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor creases.
Voznesenskaja, Julia - Mamonova, Tatjana - Goritjeva, Tatjana - Malachovskaja, Natalja (huvudred.):  Kvinnan & Ryssland. Redigering och översättning: Carola Hansson och Karin Lidén. [ref 77107]    100:-
    AWE/Gebers 1981. 211, (2) s. Illustrerad med fotografier av Carloa Hansson och vinjetter av Tatjana Mamonova. Limhäftad. Blekt rygg samt obetydlig ytskada på bakre omslag.
Åkerman, Nordal:  Kan vi krympa Sverige? Förslag till en mänskligare utvecklingsmodell. [ref 68666]    75:-
    Rabén & Sjögren 1980. 154 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen, 7:e tusendet. Originalpocket. Fint ex. (Tema nova)
Öberg, Gunnar och Bente:  Vuxna skilsmässobarn berättar. [ref 75164]    100:-
    Prisma 2002. 239, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS