|
|
Rosberg, Algot:
Amalthea. [ref 1232] |
200:- |
| |
Axel Holmströms Förlag, Stockholm, 1918. 168 s. + 1 porträtt. 7:e upplagan, 31:a-35:e tusendet. Häftad. Rygg och bakre omslag ojämnt mörktonade. Omslagen lätt kantstötta, i övrigt ett fint ouppskuret exemplar med bevarad banderoll. Se bild på boken |
 |
|
Rosenberg, Göran:
Utan facit. Kolumner och kommentarer under tiden. [ref 79061] |
120:- |
| |
Bonniers 2006. 351, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. |
 |
|
Ruin, Olof:
Amerikabilder. Anteckningar om USA från 50-tal till 90-tal. [ref 77557] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1994. 235, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. |
 |
|
Russell, Bertrand:
Makt. En analys av dess roll i samhället. Till svenska av Paul Gemer. [ref 26845] |
140:- |
| |
Natur och Kultur 1952. 242 s. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Strid för freden. Tal & artiklar 1964-66. Redaktion: Erik Eriksson, Peter Limqueco, Björner Torsson. [ref 77389] |
75:- |
| |
Bo Cavefors Bokförlag, Malmö, 1967. Liten 8:o. 97, (3) s. Pocket. Ryggen något gulnad och med ett par läsränder, inklistrad tidningsnotis på främre omslagets insida har färgat av något på smutstitelbladet. Smärre markeringar med färgpenna på de sista sidorna. (Boc-serien) |
 |
|
:
Vägen till freden. Från engelskan av Carl-Fredrik Palmstierna. [ref 74181] |
150:- |
| |
Bonniers 1937. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med svagt veck och ett par små riss. Delvis missfärgat smutstitelblad. Till större delen ouppskuren. (Dagens ansikte) Fredsfrågor, nedrustningsfrågor. |
 |
|
Sacharov, Andrej:
Tankar. [Med uttalanden av ett 10-tal vetenskapsmän och nobelpristagare]. [ref 42667] |
70:- |
| |
[Aktuell samhällsdebatt], [Stockholm], 1969. 78, (1) s. Pocket. (Fas-bok nr 5) |
 |
|
Sacharov, Andrej D.:
Mitt land och världen. Översättning och med efterskrift av Sven Vallmark. [ref 43340] |
70:- |
| |
PAN/Norstedts 1975. 138, (3) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Något blekt rygg. |
 |
|
Salomon, Kim:
Rebeller i takt med tiden. FNL-Rörelsen och 60-talets politiska ritualer. [ref 80514] |
150:- |
| |
Rabén Prisma 1996. 390 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars fin. Stämpel "Recensionsex" på smutstitelbladet. |
 |
|
Schmidt, Michael:
Nynazismens ansikten. En rapport. Svensk översättning: Sune Karlsson. [ref 31082] |
150:- |
| |
Bonnier Alba 1993. 330 s. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. Fint ex. |
 |
|
Schori, Pierre:
Mellan Maastricht och Sarajevo. Samtal om Europa. [ref 80869] |
135:- |
| |
Tiden 1994. 278, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett fåtal smärre veck. |
 |
|
Schöldström, Wald. O. - Eneström, G.:
Lifförsäkringsbolagen i Sverige. Deras försäkringssätt och försäkringsvilkor. Handbok för försäkringsagenter och vägledning för försäkringssökande. [ref 25714] |
100:- |
| |
Gernandts, Stockholm, 1892. Liten 8:o. VI, 106 s. Häftad. Skadad rygg, solkigt omslag med naggade hörn. Stämpel på titelbladet. Dedikation från Schöldström på främre omslagets insida. |
 |
|
Seale, Patrick - McConville, Maureen:
Revolution! Frankrike 1968. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 78515] |
75:- |
| |
Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 224 s. + 6 fotografiska helsidesplanscher. Originalpocket. Ryggen missfärgad, omslag och titelblad ojämnt gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. (Aldus Aktuellt 38) |
 |
|
Segerstedt, Torgny:
Demokrati och diktatur. [ref 75114] |
100:- |
| |
Bonniers 1933. Liten 8:o. 32 s. Häftad. Omslagen obetydligt blekta. Namnteckning och årtal på smutstitelbladet. |
 |
|
Shaw, G. Bernard:
Den intelligenta kvinnans vägvisare till socialism och kapitalism. Auktoriserad översättning av Ebba Low och Lilly Classen. [ref 7890] |
175:- |
| |
Tiden 1930. XXXX, 542 s. Halvfranskt band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Bandet något nött, invändigt i mycket bra skick. |
 |
|
Sinclair, Upton:
Giftbägaren. Till svenska av Erik Janson. [ref 16675] |
100:- |
| |
Central Press, Stockholm, 1958. 198 s. Häftad. Främre omslag lite skavt i ytterkanten. Ouppskuren. |
 |
|
Skovdahl, Bernt:
Tingsten, totalitarismen och ideologierna. [ref 72654] |
150:- |
| |
Brutus Östlings Bokförlag Symposion, Eslöv, 1992. 490 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Symposion bibliotek) |
 |
|
Souad (pseud.):
Levande bränd. I samarbete med Marie-Thérèse Cuny. Översättning av Einar Heckscher. [ref 77813] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2004. 226, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre revor och lagning i nedre kanten på baksidan, prislapp på skyddsomslagets insida. En ung kvinnas berättelse om hur hon överlevde ett hedersmord. Förord av advokat Elisabeth Fritz. |
 |
|
Staaff, Karl:
Det demokratiska statsskicket. Jämförande politiska studier. Efter författarens manuskript utgivna av Nils Edén och Erik Staaff. 1-2. [ref 8806] |
450:- |
| |
Wahlström och Widstrand 1917. XVII, 408 + (2), 390 s. Gedigna gröna skinnryggsband med fem upphöjda bind samt marmorerade snitt och pärmar. Ryggarna något blekta, annars fint skick. En stämpel på smutstitelbladets baksida i del 1. 2 volymer. |
 |
|
Stalin, Josef:
Leninismens problem. [ref 74777] |
140:- |
| |
Arbetarkulturs Förlag, Stockholm, 1941. 851 s. Illustrerad med 1 porträtt. Förlagets röda klotband med titeln präglad i guld. Aningen nött vid övre kapitäl. Översättning av 11:e ryska upplagan från 1939. |
 |
|
Stavenow, Ludvig:
Om formerna för utskottsval under frihetstiden. Bidrag till svenska riksdagsformernas historia. [ref 1109] |
70:- |
| |
Almqvist & Wiksell, Upsala, 1890. (4), 40 s. Häftad. Omslagen lätt skadade. |
 |
|
Stone, Isidor F.:
Rättegången mot Sokrates. [ref 35443] |
140:- |
| |
Norstedts 1991. 346, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. |
 |
|
Strandberg, Per:
I brytningstid. En dokumentär berättelse. [ref 20412] |
150:- |
| |
Tiden / Folksam [1991]. 4:o. 172, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Maud Nycander och Cecilia Borggård. Förlagets dekorerade pappband. Boken tillägnas klass 6 a – 8 a / 1985-1987, Sätraskolan, Stockholm. |
 |
|
Strumilin, S.:
Reflexioner om kommunismen. [ref 8701] |
70:- |
| |
APN, Stockholm, 1964. 84 s. Klammerhäftad. Bakre omslag och rygg ojämnt blekta. Något blyertsstreckad i marginalerna. |
 |
|
Strömbäck, Folke - Schnell, Jan-Bertil:
TOR - ett Folkets Hus på Alnö. [ref 70470] |
75:- |
| |
Sundsvalls museum, Sundsvall, 1979. Liten 8:o. 80 s. Rikt illustrerad. Fotoillustrerat originalpappband. |
 |
|
Stålhane, Bertil:
Den röda faran och den gula samt andra inlägg i den politiska diskussionen. [ref 4320] |
70:- |
| |
Natur och Kultur 1942. 72 s. Häftad. Något snedläst. |
 |
|
Sundelin, Anders:
Världens bästa land. Berättelser från Tensta, en svensk förort. [ref 79054] |
120:- |
| |
Leopard Förlag, Stockholm, 2007. 215, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Svanberg, Ingvar - Tydén, Mattias:
Tusen år av invandring. En svensk kulturhistoria. [ref 75499] |
150:- |
| |
Gidlunds, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 466, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan, 1:a tryckningen. Häftad med flikomslag. Fint ex. |
 |
|
Svedelius, Wilhelm Erik:
Anteckningar för akademiska examina i statskunskap. 1-4 i 2 volymer. [ref 1644] |
500:- |
| |
Upsala, Esaias Edquist / Stockholm, A.I. Seelig (del 4), 1868-1869. VI, (2), 240 + VIII, 377; + (2), 374, (2) + (4), 456 s. Privatbundna halvfranska band med ryggförgyllning. Hårt blekta ryggar. Inlagorna på några ställen något brunfläckade (mest i marginalerna), åldersfläckar i hörnen på för- och eftersättsblad, annars mycket bra skick. |
 |
|
Söderlund, Ernst:
Stockholms hantverkarklass 1720-1772. Sociala och ekonomiska förhållanden. [ref 39861] |
130:- |
| |
Stockholm, Norstedts, 1943. XX, 340 s. + 1 rättelselapp. Häftad. Dedikation på främre omslag: "Lektor Wilhelm Tham fr. tillg. förf.". (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning) Akademisk avhandling. |
 |
|
Taussi Sjöberg, Marja:
Rätten och kvinnorna. Från släktmakt till statsmakt i Sverige på 1500- och 1600-talet. [ref 80242] |
120:- |
| |
Atlantis 1996. 223, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex. |
 |
|
Tengwall, Lars:
Twistemåls lagfarenheten utur Sweriges rikes lag och stadgar utdragen och författad af Lars Tengwall. Sammanbunden med Anmerkningar til Giftermåls Balken, författade af Lars Tengwall. [ref 77948] |
900:- |
| |
Trykt hos professor Joh. Lundblad, och på desz förlag, Lund 1794. (12), 339, (1), (4), 71, (1) s. 1:a upplagan. Samtida halvfranskt band med stänkdekorerade pärmpapper, sprängda snitt, förgylld ryggtiteletikett och 5 upphöjda bind. Pärmar och rygg med en del skrapmärken och ett par smärre bläckfläckar; liten spricka i bakre falsen. Pärmar och inlaga med litet, genomgående hål i övre marginalen, dock utan textförlust. Tillskrift på fria försättsbladet och klistrade eftersättsbladet. Inlagan genomgående något lagerfläckad, någon enstaka smärre bläckfläck. Diskret understrykning samt samtida marginalanteckning på s. 143. En andra, utökad upplaga av Twistemåls lagfarenheten utkom 1802. Registerdel om 14 sidor saknas här. 2 arbeten sammanbundna i en volym. |
 |
|
Thyrén, Johan C.W.:
Professor Thyréns riksdagstal om rusdrycksförbud. [ref 36508] |
75:- |
| |
Nykterhetsföreningen Balders i Helsingfors förlag 1910. 16 s. (inkl. omslag). Klammerhäftad. Något tummat exemplar med revor nedtill i falsningen. |
 |
|
Tingsten, Herbert:
Demokratiens problem. [ref 79063] |
75:- |
| |
Aldus/Bonniers 1960. Liten 8:o. 156, (4) s. Ny omarbetad upplaga. Pocket. Omslagen något gulnade. |
 |
|
:
Från idéer till idyll. Den lyckliga demokratien. [ref 47976] |
80:- |
| |
Norstedts 1966. 281, (2) s. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
:
På marknadstorget. [ref 72377] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1958. 215, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lite fläckigt ex. |
 |
|
:
Tyranniet begär förtroende. Inledning och urval: Per Ahlmark. [ref 61150] |
120:- |
| |
Stockholm, Ratio, 1992. 355 s. + 8 planschsidor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt fint ex. |
 |
|
Toffler, Alvin:
Framtidschocken. Översättning av Barbro Johansson. [ref 52298] |
120:- |
| |
Bonniers 1971. 353 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst. |
 |
|
:
Tredje vågen. Det utmanande nya perspektivet på framtiden. Översättning av Gunnar Ruud. [ref 65815] |
110:- |
| |
Esselte Info 1982. 389 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget har lagade revor samt bruksspår. Av författaren till "Framtidschocken". |
 |
|
Trenter, Stieg - Jonson, Björn - Gullers, K.W.:
Huset vid Skanstull. En bok om Folksamhuset. [ref 20045] |
200:- |
| |
Rabén & Sjögren 1960. Stor 4:o. 99, (3) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss, i övrigt gott skick. |
 |
|
Uhlén, Axel:
Vi i träindustri. Facklig krönika 1924–1948. [ref 16173] |
150:- |
| |
Svenska Träindustriarbetareförbundet, Stockholm, 1958. 349, (1) s. Illustrerad. Originalband med skinnrygg och mönstrade pärmpapper. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Ulvenstam, Lars:
Harlem Harlem. [ref 36490] |
80:- |
| |
Litteraturfrämjandet 1971. 253 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Unger, Gunnar:
Onkel H:s hädelser. En konservativ stridsskrift. [ref 32091] |
150:- |
| |
Cavefors, Malmö, 1964. Liten 8:o. 292, (3) s. Häftad med flikomslag. Mycket lätt blekt rygg. |
 |
|
Utdrag af protocollet, hållit uti riksens höglofliga ständers commission, wid riksdagen i Stockholm, d. 26 Marii 1743:
+ ytterligare 13 protokoll från tiden till och med den 29 Augusti 1743. [ref 80587] |
1000:- |
| |
Stockholm, 1743. 15, 7, 8, 24, 4, 28, 14, 23, 44, 16, 35, 31, 8, 7 s. Häftad i samtida gråpappersomslag. Omslag och rygg något fläckade, namnteckning, stämpel och liten tillskrift på främre omslaget; ryggen med senare, handtextad ryggtitel. Inlagan med ett par smärre fläckar, samt ett fåtal diskreta marginalanteckningar i blyerts. Samling om fjorton protokoll sammanbundna i en volym, samtliga relaterade till rättsprocesser mot ett antal officerare vilka alla anklagas för att ha misskött sig under Hattarnas katastrofala krig mot Ryssland åren 1741-1743. Bland de åtalade står bland annat att finna överstarna von Knorring, Sprengtport, Fleming, von der Pahlen, Silfversparre, von Vicken och von Büttner. |
 |
|
Wachtmeister, Ian:
Elefanterna. [ref 26313] |
80:- |
| |
Sellin & Partner [1990]. 232, (1) s. Illustrerad med teckningar av Margareta Bergner Samuelsson. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Wallensteen-Jaeger, Rut:
Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ungt. [ref 57017] |
100:- |
| |
LT:s förlag 1977. 94 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Vallinder, Torbjörn:
I kamp för demokratin. Rösträttsrörelsen i Sverige 1886–1900. [ref 20572] |
150:- |
| |
Natur och Kultur 1962. 346 s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre med en liten skada vid falsen, ryggen lätt gulnad. Dedikation: "Mauritz Edström från tillgivne förf.". (Lund political studies 2) Akademisk avhandling. |
 |
|
Wallraff, Günter:
Längst därnere. Översättning av Sune Karlsson. [ref 56452] |
75:- |
| |
Norstedts 1986. 231, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan, 2:a tryckningen, 21:a tusendet. Limhäftad. Lite sned rygg med ett par läsveck, främre omslag med lätta brytveck, bakre omslag med gammal prislapp. |
 |
|
Wallraff, Günter - Engelmann, Bernt:
Ni däruppe – vi härnere. [ref 73930] |
75:- |
| |
PAN/Norstedts 1974. 290, (3) s. + förlagsreklam. 2:a tryckningen. Pocket. Namnteckning. Blekt rygg. (PAN Original) Günter Wallraff samlar material förklädd som metallarbetare, vaktmästare, munk. |
 |
|
Weiss, Peter - Limqueco, Peter (red.):
Russelltribunalen. Från sessionerna i Stockholm och Roskilde. [ref 78451] |
80:- |
| |
PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något gulnad och med läsveck. (En PAN-bok. - Panorama) |
 |
|
Wermlund, Sven:
Människan som samhällsvarelse. Inledning till socialpsykologien. [ref 77395] |
90:- |
| |
Gleerups, Lund, 1965. Liten 8:o. 494 s. 4:e upplagan. Limhäftad. Bakre omslag svagt gulnat, ryggen med några läsränder; i övrigt gott skick. |
 |
|
Wester, Nils:
Kungliga politi- och brandkommissionen. Studier rörande Stockholms stads politiväsen under 1700-talet. [ref 62275] |
125:- |
| |
Stockholm, Kungl. Boktr., 1946. Liten 4:o. XVI, 254 s. Häftad. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning) Akademisk avhandling. |
 |
|
Wigforss, Ernst:
Skrifter i urval. 1-9. [ref 37851] |
700:- |
| |
Tiden 1980. Totalt ca 3650 s. + signerad originallitografi av Svenolov Ehrén. Bibliofilupplaga tryckt i 500 ex. Detta är nr 60 tryckt för namngiven mottagare. Förlagets röda konstläderband med svart titelfält och skyddsomslag. Omslaget till del 1 med lätta bruksspår, annars en fin svit. 9 volymer. |
 |
|
Viksten, Albert:
Nybyggare i Barbarskogen. [ref 57183] |
85:- |
| |
LT:s förlag 1961. 260, (1) s. Häftad. Bakre omslag lätt fläckat. Ouppskuren. |
 |
|
Wilde, Oscar:
Människans själ under socialismen. Översättning, inledning och kommentarer: Elisabeth Mansén. [ref 79763] |
100:- |
| |
Ellerströms, Lund, 2000. Liten 8:o. 77, (3) s. Häftad med flikomslag. Gott skick. (Ellerströms essäserie) |
 |
|
Wistrand, Birgitta:
Swedish Women on the Move. Edited and Translated by Jeanne Rosen. [ref 69535] |
75:- |
| |
The Swedish Institute 1981. 112 pp. Illustrated. 1st edition. Paperback. |
 |
|
Wolfe, Tom:
Innevänstern. Det ena ironiska reportaget. Mau-Mau som skön konst. Det andra ironiska reportaget. Översättning av Susanne och Nils Petter Sundgren. [ref 71314] |
90:- |
| |
PAN/Norstedts 1971. 70 + 42 s. Originalpocket. Det ena smutstitelbladet med svag missfärgning, annars ett fint ex. 2 arbeten i 1 volym. (En PAN-bok) |
 |
|
Woodward, Bob:
Shadow: Five Presidents and the Legacy of Watergate. [ref 79608] |
110:- |
| |
Simon & Schuster, New York, 1999. Large 8vo. (14), 592, (1) pp. Illustrated with photos. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor creases. |
 |
|
Voznesenskaja, Julia - Mamonova, Tatjana - Goritjeva, Tatjana - Malachovskaja, Natalja (huvudred.):
Kvinnan & Ryssland. Redigering och översättning: Carola Hansson och Karin Lidén. [ref 77107] |
100:- |
| |
AWE/Gebers 1981. 211, (2) s. Illustrerad med fotografier av Carloa Hansson och vinjetter av Tatjana Mamonova. Limhäftad. Blekt rygg samt obetydlig ytskada på bakre omslag. |
 |
|
Åkerman, Nordal:
Kan vi krympa Sverige? Förslag till en mänskligare utvecklingsmodell. [ref 68666] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1980. 154 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen, 7:e tusendet. Originalpocket. Fint ex. (Tema nova) |
 |
|
Öberg, Gunnar och Bente:
Vuxna skilsmässobarn berättar. [ref 75164] |
100:- |
| |
Prisma 2002. 239, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|