logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Zoologi  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adamson, Joy:  För alltid fri. Berättelsen om Elsas ungar. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 15820]    120:-
    Bonniers 1963. Stor 8:o. 204, (1) s. + 40 planschblad med fotografier (vissa i färg). 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, lagad reva.
  –  :  För alltid fri. Berättelsen om Elsas ungar. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 80503]    110:-
    Bonniers 1963. Stor 8:o. 204, (2) s. + 40 planschblad med fotografier (vissa i färg). 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss och veck.
  –  :  Leva fri. Berättelsen om Elsa och hennes ungar. Med inledning av Kai Curry-Lindahl. [ref 25591]    150:-
    Bonniers 1962. Stor 8:o. 199, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal lättare bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Adlerz, Gottfrid:  Instinkt- och förståndshandlingar bland grävsteklar. [ref 51711]    70:-
    Bonniers 1911. 30 s. + 1 porträtt. Häftad. Omslaget lätt skadat. Namnteckning på titelbladet. (Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 176)
  –  :  Myrornas liv. [ref 29337]    225:-
    Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913. 243 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Samtida klotband utan ryggtitel men med främre omslag uppklistrat. Ryggen en aning fransig upptill. Etikett från Högre Realläroverket å Östermalm på främre pärmens insida.
  –  :  Ur grävsteklarnas liv. [ref 51710]    70:-
    Bonniers 1911. 48 s. Illustrerad. Häftad. Omslaget något skadat. Namnteckning på titelbladet. (Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 175)
Ahlgren, John:  Fågelperspektiv. Skisser från fågelmarker i Västergötland. [ref 15571]    75:-
    LiberFörlag 1977. Stor 8:o. 117 s. Genomgående illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Bakre falsen med obetydlig skada.
Andersson, Allan:  Strandäng. [ref 40271]    400:-
    Nordisk Rotogravyr 1961. Liten 8:o. 115, (5) s. Rikt illustrerad med teckningar. Specialupplaga om 50 ex. Inbunden med rygg och pärmkant i grön marokäng, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper (Lewins, Uppsala 1962). Skyddsomslaget medbundet. Bandryggen något blekt.
   Bandet är komponerat av Oswald Ingvast.
Anthon, Henning:  Forums stora fågelbok. 1: Fåglar från skog, snår och trädgård. 2: Fåglar från hav, insjö och myr. 3: Fåglar från fält, hed och fjäll. Översättning och svensk bearbetning: Roland Staav. [ref 80284]    300:-
    Forum 1999. Stor 8:o. 196 + 239 + 167, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   De tre delarna tidigare utgivna separat men nu inbundna i en volym.
  –  :  Fåglar från skog, snår och trädgård. Översättning och svensk bearbetning: Roland Staav. [ref 78481]    80:-
    Forum 1976. Liten 8:o. 200 s. 64 planschsidor med teckningar i färg av författaren samt svartvita teckningar och utbredningskartor. Förlagsband med halvhårda pärmar och illustrerad framsida. Fint ex. (Forums fågelböcker)
Atkinson, Barry:  Fiske från fiskens synpunkt. Hur vi får bättre fångst genom kunskap om fiskens miljö, sinnen och föda, årstidernas och väderlekens inverkan m.m. Översättning: Aslög Davidson. Granskning och bearbetning: Magnus Fürst. [ref 13776]    120:-
    Bonniers 1964. 151 s. + 6 planschblad med fotografier. Teckningar av Stig Eklund i texten. Förlagets dekorerade pappband.
Attenborough, David:  Djurfångst i Guayana. [ref 62338]    100:-
    Tiden 1959. 195, (2) s. + 21 planschblad med fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat samt med veck och revor (lagade med dokumenttejp på insidan).
  –  :  Drakjakt på Komodo. Översättning: Hans Norling. [ref 66610]    85:-
    Folket i Bild 1959. Liten 8:o. 248, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. (FIB:s resor och äventyr)
   Handlar om en film- och djurfångstexpedition till Indonesien.
  –  :  The Trials of Life. A Natural History of Animal Behaviour. [ref 44772]    150:-
    Collins / BBC Books, London, 1990. Small 4to. 320 pp. Richly illustrated in colour. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
[Audubon, John James]:  Audubons fågelmålningar i original. Del 1. För första gången reproducerade i färg från samlingarna vid The New-York Historical Society. Förord av Gunnar Brusewitz. Inledning av Marshall B. Davidson. [ref 13354]    500:-
    IPC, Örebro, 1975. Stor 4:o. 35 s. text + 189 planschblad (delvis utvikbara) med 223 reproduktioner i färg. Även illustrationer i textdelen. Bibliofilupplaga tryckt i 498 verk numrerade I-IC och 1-399 varav detta verk har nr 300. Förlagets gröna konstläderband med förgylld rygg- och pärmdekor samt övre guldsnitt. Fint ex.
   Verket består av 2 volymer, här endast del 1.
Berg, Bengt:  De sista örnarna. [ref 7183]    150:-
    Norstedts 1923. Liten 4:o. 176 s. Illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen aningen nött och något blekt.
  –  :  De sista örnarna. [ref 54051]    115:-
    Norstedts 1927. 158 s. Illustrerad med fotografier av författaren. 3:e upplagan. Förlagets ryggdekorerade halvfranska band. Främre omslaget medbundet. Lätt blekt rygg samt de sista bladen vågiga.
  –  :  Hägrar och storkar. En bok om skånska fåglar. [ref 79251]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1920. 4:o. 268, (1) s. Illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band med övre guldsnitt. Exlibris på klistrade försättsbladet, pärmar och rygg med några mindre skrapmärken.
  –  :  Min vän fjällpiparen. [ref 62619]    80:-
    Norstedts 1924. 138, (2) s. Rikt fotoillustrerad. 3:e upplagan. Häftad. Omslagen med några småskador.
  –  :  Mina försök med vildgäss. [ref 28236]    150:-
    Norstedts 1937. Stor 8:o. 188 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet.
  –  :  På jakt efter enhörningen. [ref 78605]    150:-
    Norstedts 1932. Stor 8:o. 178 s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med blindpressad rygg, övre guldsnitt och 4 upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Fint ex.
  –  :  Skånska fåglar. [ref 38033]    85:-
    Tiden 1968. 235, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget är nött och skadat samt med veck och lagad reva på framsidan. (Bengt Bergs djurböcker)
   Boken är en omarbetad upplaga av författarens "Hägrar och storkar".
  –  :  Stora Karlsö. En bok om havets fåglar. [ref 54050]    130:-
    Norstedts 1924. 238, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 3:e upplagan. Förlagets vackert ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Storkar och hägrar. En bok om skånska fåglar. [ref 54049]    110:-
    Norstedts 1925. 228 s. Rikt illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets vackert ryggdekorerade halvfranska band. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Tåkern. En bok om fåglarnas sjö. [ref 46335]    175:-
    Norstedts 1913. 4:o. 474, (2) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Tåkern. En bok om fåglarnas sjö. [ref 54052]    130:-
    Norstedts 1924. 258, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 3:e upplagan. Förlagets vackert ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Tåkern. En bok om fåglarnas sjö. [ref 68570]    130:-
    Norstedts 1924. 258, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 5:e upplagan. Förlagets vackert ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Främre och bakre omslag medbundet.
  –  :  Vildgäss och skräntärnor. Sällsynta fåglar. Andra samlingen. [ref 54048]    110:-
    Norstedts 1925. 186 s. Rikt illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets vackert ryggdekorerade halvfranska band. Främre omslaget medbundet.
Bergström, Ulf - Durango, Sigfrid - Lundewall, Carl Fredrik - Staav, Roland - Öhman, Peter (red.):  Fåglar som hobby. [ref 73873]    95:-
    Forum © 1976. Liten 8:o. 324 s. Rikt illustrerad i svartvitt. Ny, omarbetad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg, främre falsen med obetydlig skada. (När?Var?Hur?-serien)
Bolund, Lennart:  Fågelåret. Från de första vårfåglarna till höstens flyttfågelsträck och vinterns stannfåglar. [ref 73613]    120:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1995. Stor 8:o. 135, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brandes, Kathleen (huvudred.):  Ge dem livet. En bok om djur som håller på att försvinna. Med inledning av Romain Gary. Svensk översättning och bearbetning: Bo och Gunnel Petersson. [ref 55967]    110:-
    Bra Böcker 1976. 4:o. 264 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets linneband med skyddsomslag. Omslagsryggen något missfärgad och lätt fläckad.
Broderip, W.J.:  Zoological Recreations. [ref 71140]    225:-
    Lea and Blanchard, Philadelphia, 1849. VI, 376 pp. + 42 pp of advertisements. From the enlarged second London edition. Original black cloth with blind stamped boards. Spine head and tail and upper corners slightly rubbed. Signature on front free endpaper.
   Observations of animal behavior, birds and mammals.
Broman, Arne - Palmquist, Eric:  Bokklubben Svalans fågelbok. Hur våra vanligaste fåglar ser ut och lever och hur vi kan hjälpa dem. [ref 52520]    100:-
    Bonniers 1973. 192 s. + 16 planscher i färg. Rikligt med svartvita teckningar i texten. Förlagets dekorerade pappband.
Brusewitz, Gunnar:  Våra landskapsdjur. [ref 48665]    95:-
    ICA Bokförlag 1989. Liten tvär 8:o. 122, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Bruun, Bertel:  De europeiska fåglarna i färg. Rådgivare: Bruce Campbell. Översättning och svensk bearbetning: Ragnar Edberg och Lars Svensson. [ref 66169]    200:-
    Bonniers © 1972. 4:o. 320, (1) s. Slösande rikt illustrerad i färg av Arthur Singer. Andra reviderade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt gulnad, annars i mycket bra skick.
   516 arter avbildade, 448 kartor.
Burton, Robert:  Fåglarnas beteende. Översättning Roland Staav och Peter Öhman. [ref 15623]    175:-
    Forum 1985. Tvär 4:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fint ex.
Caras, Roger:  Djurens privatliv. Svensk översättning och bearbetning: Bo och Gunnel Petersson. Förord: Rolf Edberg. [ref 10082]    120:-
    Bra Böcker 1978. Tvär 8:o. 219, (4) s. Mycket rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Carthy, J.D.:  Djuren och deras beteende. Till svenska av Barbro och Ingemar Lundberg. [ref 10072]    135:-
    Gebers 1966. Liten 4:o. 151 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten. (Vetandets värld)
Cheesman, Evelyn:  De okuvliga insekterna. [ref 7129]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1954. Stor 8:o. 198, (1) s. Illustrerad av Yngve Svalander. Häftad. Omslaget något nött och naggat, ryggen med liten skada upptill. Ouppskuren.
Corbet, Gordon:  Europas däggdjur. En fälthandbok. Svensk bearbetning av Hans Ahnlund och Lars Svensson. [ref 20904]    95:-
    Bonnier Fakta 1981. Liten 8:o. 248 s. Rikt illustrerad med teckningar i färg och svartvitt av Denys Ovenden. Limhäftad. Exlibris reliefstämpel på titelbladet.
Curry-Lindahl, Kai:  Arktis och tropik. [ref 2004]    95:-
    Bonniers 1963. 244 s. + 12 planschblad med fotografier. Häftad. Några svaga läsveck i ryggen, främre omslag aningen nött, det bakre med små hörnveck. Inlagan sprättad med en något slö kniv, dock bara en mindre marginalskada utan textförlust.
  –  :  Flyttfåglarnas tropiska vinterhem. Nordiskt fågelliv i Kongo. [ref 58361]    90:-
    Folket i Bild [1961]. 137, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med något blekt rygg. Namnteckning på försättsbladet.
Curry-Lindahl, Kai (red.):  Våra fåglar i Norden. 1-4. [ref 48647]    1000:-
    Natur och Kultur 1959-1963. 4:o. 2294 s. + 270 planschblad (delvis i färg). Rikligt med svartvita illustrationer i texten. 2:a, [omarbetade] upplagan. Förlagets gröna dekorerade klotband. Mycket gott skick. Del 1 & 2 med gulfärgade övre snitt, del 3 & 4 ofärgade, annars uniforma band. Dedikation till professor Gösta Berg från Cai Curry-Lindahl i alla fyra volymerna.
Dahl, Georg:  Från mitt afrikanska vattenhål. [ref 66277]    85:-
    Bonniers 1973. 206, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Namnetikett på främre pärmens insida. Ouppskuren.
Delin, Håkan - Svensson, Lars:  Färgfotoguiden över alla Europas fåglar. [ref 15773]    175:-
    Bonniers 1989. 4:o. 288 s. Illustrerad med över 1300 färgfotografier samt utbredningskartor. Förlagsband med skyddsomslag.
Disney, Walt:  Nordpolens djurvärld. Svensk bearbetning: P.H. Enckell. [ref 74010]    95:-
    Hemmets Journal, Malmö, 1975. Stor 8:o. 96 s. Rikt illustrerad med fotografier från Walt Disneys naturfilm. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg annars fin.
Dorian, Edith - Wilson, W.N.:  Djuren gjorde historia. De vilda djurens roll i Nordamerikas utveckling. Översättning av Einar Malm. [ref 68230]    110:-
    Diakonistyrelsens bokförlag 1965. Stor 8:o. 102, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar. Häftad.
Douglas-Hamilton, Iain & Oria:  De vilda elefanterna. [ref 7354]    125:-
    Bonniers 1975. 259, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten lätt stukad. Skyddsomslaget något fuktskadat och naggat samt med en del lagade revor. Namnteckning på fria försättsbladet.
Dröscher, Vitus B.:  Hur djuren upplever världen. 1-2. Från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 19939]    130:-
    Berghs 1969-1970. 184 + 175 s. + 12 planschblad (vissa i färg). 96 figurer i texten ritade av Helmut Skaruppe. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagen något nötta och med små skador. Några diskreta understrykningar och anteckningar med blyerts i texten. En sida i del 2 missfärgad av bilagt tidningsurklipp. 2 volymer. (Berghs ultraserie 1 & 4)
Durango, Sigfrid:  Fåglarna i färg. [ref 74996]    100:-
    Almqvist & Wiksell 1966. Liten 8:o. 259 s. Rikt illustrerad. Färgillustrationer av Karl Aage Tinggaard. 5:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lite slitet omslag med lagade revor. (Färgserien)
  –  :  Roslagsår. En samling naturkåserier. [ref 54407]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 159, (2) s. Illustrerad med teckningar av Eric Palmquist. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
  –  :  Roslagsår. En samling naturkåserier. [ref 64159]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 159, (2) s. Illustrerad med teckningar av Eric Palmquist. Häftad. Lätt kantstött.
Edberg, Rolf:  Skuggor över savannen. [ref 37915]    110:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 272, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Jan Weborg samt teckningar av Claes-Jörgen Persson. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag.
Fabre, Jean Henri:  Insekternas liv. Urval av Carl H. Lindroth. Inledning och kommentarer av Bengt-Olof Landin. [ref 21319]    95:-
    Natur och Kultur 1964. 209, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet samt omslagets rygghuvud lite skavt. (Levande litteratur)
Fabricius, Eric - Norgren, Hans:  Kanadagåsen. [ref 70845]    70:-
    Svenska Jägareförbundet, Stockholm, 1987. 56 s. Illustrerad. Klammerhäftad. (Lär känna-serien)
Farb, Peter:  Nordamerika. Natur och djurliv. Översatt och bearbetad av Lars Holmberg. [ref 55758]    100:-
    Bra Böcker 1970. 4:o. 197 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, liten lagad reva i övre kanten på framsidan.
Farre, Rowena:  Seal Morning. [ref 74461]    100:-
    The Reprint Society, London, 1959. Small 8vo. 179, (1) pp. Decorations by Raymond Sheppard. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Fries, Carl:  Örnen Isak och andra historier från Skansen. [ref 70840]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1952. 138, (1) s. + 8 planschblad. Häftad. Lätt nött.
Gaunitz, C.B.:  Människan och småkrypen. Våra bästa vänner, våra värsta fiender. [ref 29566]    75:-
    Lindfors 1948. 132 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Nyskick.
Génsbøl, Benny - Staav, Roland:  Rovfåglar i Europa, Nordafrika och Mellanöstern. [ref 69368]    175:-
    Norstedts 1986. 383 s. Med 180 illustrationer i färg och svartvitt och 42 utbredningskartor. Planscher av Bjarne Bertel. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Speciellt avsnitt för identifikation med ca 300 silhuetteckningar av rovfåglar i flykten.
George, John L. - George, Jean:  Mink på kornet. Berättelsen om en stråtrövar med charm. Till svenska av Wille Engdahl. [ref 28328]    80:-
    Natur och Kultur 1950. 160, (2) s. Illustrerad av Jean George. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. Pärmarna något skeva, övre hörnet lätt stukat, både pärmar och inlaga.
Gidstam, Björn (bild) - Wahlin, Bertil (text):  Fåglar i Nord- och Mellaneuropa. [ref 74911]    100:-
    Norstedts 1981. 295, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Praktiska fälthandböcker i färg)
Gillsäter, Sven:  Mera vilt än tamt. [ref 27932]    85:-
    Bra Böcker 1974. 190, (2) s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Kartor. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Främre pärmen och omslagets insida något vattenskadade, smal blekrand utvändigt vid falsen.
  –  :  Ö efter ö. Djurvärldens oaser på västra halvklotet. [ref 50535]    100:-
    Forum 1966. 147, (1) s. + 40 planschsidor med 45 färgfotografier tagna av författaren. Kartor i texten tecknade av Göran Thermænius. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och en aning gulnat på ryggen.
Gould, John:  Tropiska fåglar. Tjugofyra planscher utvalda ur John Goulds böcker jämte beskrivningar av fåglarna efter originaltexten. Utgiven och och försedd med inledning av Eva Mannering. [ref 54370]    400:-
    Bonniers 1955. Folio. XVI s. text + 24 färgplanscher. Svartvita teckningar i textdelen. Förlagets klotband med titel i guld samt skyddsomslag. Omslaget trasigt, bitar saknas, band och inlaga är i fint skick.
Göransson Göte:  Mina insektsvandringar. [ref 58043]    225:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 4:o. 247, (1) s. Mycket rikt illustrerad av författaren med härliga teckningar på insekter nästan uteslutande i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Haglund, Bertil:  Björn och lo. [ref 3973]    180:-
    Norstedts 1964. 221 s. + 18 planschblad + 2 utvikbara kartblad. Teckningar, skisser och kartor i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslaget med liten vattenskada på framsidan och i övrigt lätt nött och med små revor.
  –  :  Säl. [ref 42713]    135:-
    Norstedts 1961. 197 s. + 16 planschblad med fotografier. Teckningar i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag som har några små revor i övre kanten. Bakre innerfalsen med liten skada.
Hammarström, Tommy:  Älgen. [ref 72615]    200:-
    Bokförlaget Max Ström, Stockholm, 2004. 4:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Haskins, Cyril P.:  Myror och människor. Till svenska och med förord av prof. Bertil Hanström. [ref 29336]    90:-
    Natur och Kultur 1940. 162 s. + 16 planscher. Häftad med naggat och lätt skadat skyddsomslag.
Heck, Lutz:  Storvilt i Etoshaland. Djurstudier i Sydvästafrika. [ref 55608]    110:-
    Rabén & Sjögren 1956. 206, (1) s. + 24 planschblad med fotografier, delvis i färg + 1 utvikbar karta. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag.
  –  :  Vallfärd till vita noshörningar. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. [ref 47667]    80:-
    Rabén & Sjögren 1959. 237, (1) s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med planscher, varav flera i färg. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Vallfärd till vita noshörningar. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. [ref 47423]    90:-
    Rabén & Sjögren 1959. 237, (1) s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med planscher, varav flera i färg. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag.
Heinzel, Hermann - Fitter, Richard - Parslow, John:  Fåglarna i Europa, Nordafrika och Mellersta Östern. Svensk bearbetning av Carl-Fredrik Lundevall. [ref 15617]    100:-
    AWE/Gebers 1979-1980. 320, (3) s. Genomgående illustrerad i färg. Kartor. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Fåglarna i Europa, Nordafrika och Mellersta Östern. Svensk bearbetning av Carl-Fredrik Lundevall. [ref 77720]    140:-
    Norstedts 1998. 384 s. Genomgående illustrerad i färg. Kartor. 4:e, helt reviderade och utökade upplagan. Häftad. Fint ex.
Henryson, Bengt:  Hysons Pausfåglar. [ref 67639]    90:-
    Dagens Nyheters Förlag 1990. Stor 8:o. 141, (2) s. Illustrerad med teckningar av Sten Kärvinge. Förlagets dekorerade pappband.
Higgins, Lionel G.:  Europas dagfjärilar. Översättning och svensk bearbetning: Björn Dal. En fälthandbok. [ref 34688]    140:-
    Bonnier Fakta [1983]. Liten 8:o. 248 s. Rikt illustrerad i färg av Brian Hargreaves samt utbredningskartor. Häftad. Fint ex.
Holesch, Ditha:  Tschief. Berättelsen om en stenget. Till svenska av Tore Morgan. [ref 70930]    85:-
    Natur och Kultur 1953. 165, (1) s. + 8 blad med 16 planscher efter fotografier av E. Meerkämper, Davos. Förlagets marmorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med några små revor i övre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Tschief. Berättelsen om en stenget. Till svenska av Tore Morgan. [ref 70931]    75:-
    Natur och Kultur 1953. 165, (1) s. + 8 blad med 16 planscher efter fotografier av E. Meerkämper, Davos. Häftad. Främre omslag obetydligt naggat i övre kanten. Ouppskuren.
Johansson, Karl Erik:  Våra smådjur i skog och mark. Del 1: Lövskogens djur. Del 2: Smådjur i barrskogen, på våra åkrar, i hus och trädgårdar. [ref 70484]    140:-
    Bonniers 1951, 1949. Liten 8:o. 89 + 99 s. + 4 färgplanscher i del 1. Illustrerade i texten. Del 1 i 2:a upplaga, del 2 i 1:a upplaga. Häftade. Del 2 lätt nött och med en brun rand efter lossnad tejp på främre omslag. 2 volymer. (Illustrerade fickböcker)
Jonsson, Lars:  Fåglar i naturen. 3: Sjö, å, träsk och åkermark. [ref 54778]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1978. 131, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen en aning nött. (W&W naturserie)
  –  :  Ön. Bilder från en sandrevel. [ref 75171]    275:-
    Atlantis 2003. Stor 4:o. 88, (8) s. Rikt illustrerad av författaren. 4:e tryckningen 32:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Jonsson, Sixten (bild) - Linnman, Nils (text):  Örn. [ref 50771]    125:-
    LT:s förlag 1969. Stor 4:o. 97, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skadat och lagat omslag. Namnetikett på försättsbladet.
Jonsson, Sixten (foto) - Curry-Lindahl, Kai (text):  Djuren på Skansen. [ref 55524]    90:-
    LT:s förlag 1963. Stor 8:o. 109, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Jonsson, Stefan:  Lodjur. [ref 26147]    120:-
    Natur och Kultur 1983. Stor 8:o. 124 s. Rikt illustrerad av författaren och Clarence Newton. Förlagsband med skyddsomslag. (World Wildlife Found)
Jägerskiöld, L.A.:  Om spel och parningslekar bland djuren. [ref 31954]    125:-
    Gebers 1908. 188 s. Med 132 bilder. Häftad. Omslagen naggade och med små hörnveck, namnteckning på främre omslaget.
Karlsson, Johnny - Andersson, Tommie (red.):  Kräl- och groddjur. Djurens underbara värld. [ref 78894]    135:-
    Bokorama, Höganäs, 1985. 4:o. 239, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Knöppel, Arvid:  Mest om vildgäss. [ref 27952]    100:-
    Norstedts 1971. 160 s. Illustrerad av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något ojämnt blekt omslag, lagad reva på baksidan.
  –  :  Råbock. [ref 71446]    180:-
    Bonniers 1941. Liten 4:o. 282, (3) s. Rikt illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade linneband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättsbladet. En liten fläck på främre pärmen.
Kokko, Yrjö:  Laulujoutsen. Ultima Thulen lintu. [ref 66541]    150:-
    Porvoo (Borgå), Werner Söderström, 1950. 273, (2) s. + 72 planschsidor. Originalupplaga. (Alkuperäinen painos). Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggen något blekt och lätt nött upp- och nedtill.
   Utgiven på svenska med titeln "Sångsvanens land".
Kristiansson, Bo:  I björnland. [ref 20401]    130:-
    Forum 1978. Liten 4:o. 108, (1) s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvud och fot, liten reva i bakre kanten.
Krott, Peter:  Björnar. [ref 3976]    100:-
    Norstedts 1963. 139 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Landell, Nils-Erik - Johansson, Arne:  Sveriges lekande fåglar. Tjäder, orre, dubbelbeckasin, brushane. [ref 73661]    110:-
    BonnierFakta 1982. Stor tvär 8:o. 91, (1) s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Larsen, Thor:  Isbjörn. Översättning och fackgranskning: Bengt och Lena Almkvist. [ref 58515]    125:-
    Bonniers 1978. Stor 4:o. 95 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen med fotografier i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Ett par små riss på omslagets baksida, annars ett fint ex.
Larsson, Artur:  Vildmarken inpå knutarna. [ref 48105]    125:-
    Bonniers 1952. Liten 4:o. 211 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets linneband med nött och naggat skyddsomslag (tejplagningar på insidan). Främre omslag medbundet.
  –  :  Vildmarken inpå knutarna. [ref 52476]    100:-
    Bonniers 1952. Liten 4:o. 211 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets linneband med nött, naggat och skadat skyddsomslag (tejplagningar på insidan).
Lawick-Goodall, J. van:  I människans skugga. [ref 20637]    100:-
    Bonniers 1972. 204 s. Rikt illustrerad med fotoplanscher, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget har några lagade revor och en reva med smärre materialförlust (på baksidan).
Leikola, Anto - Lokki, Juhani - Stjernberg, Torsten:  Bröderna von Wrights fåglar. Granskning och svensk bearbetning: Gunnar Brusewitz. [ref 5301]    400:-
    Bra Böcker 1989. 4:o. 304 s. Slösande rikt illustrerad i färg. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. En mycket vacker bok.
Lidman, Hans:  Tusen vingar. [ref 56423]    130:-
    Litteraturfrämjandet i samarbete med LTs förlag 1970. 214, (5) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Lieberkind, Ingvald:  Farliga gäster. Djur som smittbärare och sjukdomskällor. Till svenska av Robert Larsson. [ref 13267]    85:-
    Bonniers 1928. Stor 8:o. 213, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen en aning nött. Ouppskuren. (Vetenskap och bildning [1])
Lind, Hans (red.):  Djurens beteende. Översättning och fackgranskning av Staffan Tamm. [ref 10079]    135:-
    Forum 1979. 482 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien)
Lindblad, Jan:  Djungelbokens värld. [ref 10033]    100:-
    Bonniers 1979. Stor 8:o. 247 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Första upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Guayana. Ett tropiskt vildmarksrike. [ref 64847]    100:-
    Bonniers © 1975. 4:o. 80 s. Rikt illustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Reva i omslaget (lagad med dokumenttejp på insidan).
  –  :  Mina tropiska världar. [ref 28289]    120:-
    BonnierFakta © 1984. Stor 8:o. 138, (3) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mitt gröna paradis. [ref 28552]    100:-
    Bonniers 1969. 209, (1) s. + 20 planschblad i färg. 1:a upplagan. Förlagets klotband med lätt naggat skyddsomslag, lite blekt på ryggen. Gåvoetikett inklistrad på försättsbladet.
  –  :  Resa till röda fåglar. [ref 34643]    100:-
    Bonniers 1989. Liten 4:o. 194, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida något "randig" (små veck i lamineringen), baksidan med ett par repor.
Lindroth, Carl H.:  Från insekternas värld. [ref 71125]    75:-
    Christofers Förlag 1962. 172 s. Omslag och illustrationer: Eric Palmquist. Häftad. Lätt snedläst, liten reva i övre kanten på främre omslag.
  –  :  Våra skalbaggar och hur man känner igen dem. Med korta beskrivningar av deras utseende och levnadssätt samt deras förekomst i landet. Del I: Markens och vattnets skalbaggar. Jordlöpare, vattenbaggar och kortvingar. Del II: De växtätande skalbaggarna. Långhorningar, bladbaggar, vivlar och barkborrar. Del III: Knäppare, nyckelpigor, bladhorningar och många andra. [ref 67644]    125:-
    Bonniers 1942-1943. Liten 8:o. 80 + 77 s. + 14 planschblad samt teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Omslaget till del 1 medbundet. Rygghuvud och -fot en aning stötta. Kort tillskrift på försättsbladet. 2 delar sammanbundna i 1 volym. (Illustrerade fickböcker)
Lindroth, Carl H. - Notini, Gösta (red.):  Svenska djur. Insekterna. Förord av Harry Martinson. [ref 41301]    175:-
    Norstedts 1949. 4:o. 645, (2) s. + flertalet färgplanscher. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. 1:a upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och mönstrade pärmpapper. Övre och nedre pärmkanterna en aning skavda, annars fint skick.
Linné, Carl von:  Fauna svecica sistens animalia Sveciæ regni: mammalia, aves, amphibia, pisces, insecta, vermes. Distributa per classes & ordines, genera & species, cum differentiis specierum, synonymis auctorum, nominibus incolarum, locis natalium, descriptionibus insectorum. Editio altera, auctior. [ref 78185]    4500:-
    Laurentii Salvii, Stockholmiae, 1761. (48), 578 s. + 1 graverad frontespis och 2 graverade, utvikbara planscher. 2:a upplagan. Senare halvfranskt band (ca 1900) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, sparsamt guldornerad rygg och 5 upphöjda bind. Ryggen obetydligt blekt, snitten delvis något fläckade. Nära samtida namnteckningar på titelbladet. Inlagan genomgående med marginalanteckningar samt en del understrykningar i bläck; inlagan i övrigt med en del smärre fuktfläckar i marginalerna samt ett fåtal mindre bläck- och lagerfläckar. Pagineringen delvis felaktig, inlagan likväl komplett.
   Andra upplagan av detta klassiska arbete; första upplagan utkom 1746. Komplett. Second, revised edition of this classical study; first edition was published 1746.
Ljungquist, Axel:  Möten med älgar. [ref 60753]    70:-
    LT:s förlag © 1979. Stor 8:o. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren och teckningar av Ole Winther. Häftad. Fint ex.
Lopez, Barry Holstun:  Vargen och människan. [ref 47580]    175:-
    Liber 1981. 303 s. Illustrerad med fotografier av John Bauguess. Limhäftad. Lätt läsrandig rygg. Smutstitelbladet med en liten röd fläck i övre kanten.
Lorenz, Konrad:  Grågåsens år. [ref 17399]    175:-
    Norstedts, Stockholm, 1980. 4:o. 199 s. Rikt illustrerad med fotografier av Sybille och Klaus Kalas. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Lundegårdh, Lennart - Wahlström, Sten:  Från alfågel till ärtsångare. En bok om svenska fåglar. [ref 70866]    130:-
    Wiken, Höganäs, 1993. Stor 8:o. 294 s. Illustrerad med teckningar i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Texthäfte till inspelningar av fågelläten och de två CD-skivorna saknas här.
Löfgren, Lars-Erik:  Oceanernas fåglar. [ref 73897]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1985. 4:o. 239 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Lönnberg, Einar:  Fågel-atlas för barn och ungdom. Innehåller 239 bilder i naturliga färger med belysande text. [ref 15552]    225:-
    Stockholm, Evang. Fosterlands-Stiftelsens Förlags-Expedition, 1921. Stor 8:o. 34 s. text + 30 planschblad i färg. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något slitet band, slapp i bindningen. Inlaga inkl. planscher i mycket bra skick.
Mattison, Chris:  Snakes of the World. [ref 71171]    175:-
    Blandford Press, London, 1988. 190 pp. With 100 plates in colour and black & white, 15 figures, and 12 maps. Reprint. Publisher's boards. Dustwrapper. Wrapper lightly chipped at spine head.
Maxwell, Gavin:  Klipporna och havet. Översättning av Erik Frykman. [ref 23496]    100:-
    Norstedts 1964. 236, (2) s. + 10 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött och lätt skamfilat samt med ett par lagade revor.
  –  :  Mina uttrar. Översättning av Erik Frykman. [ref 28299]    110:-
    Norstedts 1962. 243, (1) s. + 17 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på försättsbladet. Omslaget obetydligt nött vid rygghuvud och fot.
McBride, Chris:  De vita lejonen i Timbavati. Översättning: Lena och Bengt Almkvist. [ref 7368]    80:-
    Bonniers 1979. Liten 4:o. 221 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Teckningar och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stukat vid rygghuvudet, annars ett mycket bra ex.
Merfield, Fred G. - Miller, Harry:  Granne med gorillor. Översättning: Torsten Scheutz. [ref 17109]    100:-
    Rabén & Sjögren 1956. 221, (1) s. + 4 planschblad. 1 karta. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
   Omslag av Eric Palmquist.
Morris, Desmond:  Se på djuren och förstå deras beteende. Översättning: Karin Malmsjö. [ref 72369]    250:-
    Norstedts 1990. 4:o. 255 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Morus [pseud. f. Richard Lewinsohn]:  Alla tiders djur. Översättning av B. Stolpe och S. Stolpe. [ref 1065]    120:-
    KF:s bokförlag 1953. Stor 8:o. 365, (1) s. + 32 planscher. Illustrerad i texten. Häftad. Fint ouppskuret ex.
Moss, Cynthia:  Elefantminnen. Tretton år med en elefantfamilj. Översättning av Maud och Lennart Dahl. [ref 11123]    100:-
    Legenda 1988. 328, (6) s. + 32 planschsidor med fotografier (vissa i färg). Teckningar: David Pratt. Diagram: Liz Jarvis. Förlagsband med skyddsomslag. Lite stötta hörn samt lätt naggat omslag.
Mowat, Farley:  Kvinna i dimmornas land. Boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas bergsgorillor. [ref 24748]    85:-
    Bra Böcker 1988. 476 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Newman, L. Hugh:  Insekterna och vår värld. Till svenska av Ingemar och Barbro Lundberg. [ref 21317]    120:-
    Gebers 1967. 4:o. 248 s. Genomgående illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med en liten lagad reva i övre kanten. (Vetandets värld)
Nilsson, Edvin:  De vilda djurens Sarek. [ref 7353]    100:-
    Bonniers 1974. 116, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med två lagade revor på framsidan och lätt naggat vid rygghuvudet.
Nilsson, Nils-Magnus:  Särlingar i naturen. [Fakta om djur som finns, som fanns och som aldrig funnits]. [ref 71177]    75:-
    Zindermans, Göteborg, 1961. Liten 8:o. 110, (2) s. + 4 planschblad med fotografier samt teckningar i texten av Stig Nilsson. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår. Tillskrift på försättsbladet.
Nordström, Frithiof:  Våra fjärilar och hur man känner igen dem. 1: Dagfjärilar, svärmare och spinnare. 2: Nattflyn. 3: Mätare, oäkta spinnare m.fl. [ref 67835]    140:-
    Bonniers 1941-1943. Liten 8:o. 76 + 61 + 72, (1) s. + 29 planschblad (vissa i färg) samt teckningar i texten. Olika upplagor. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslaget till del 1 medbundet. Ryggen lätt blekt, övre hörnen lätt stukade samt kort tillskrift på försättsbladet. 3 delar sammanbundna i 1 volym. (Illustrerade fickböcker)
  –  :  Våra fjärilar och hur man känner igen dem. 1: Dagfjärilar, svärmare och spinnare. 2: Nattflyn. 3: Mätare, oäkta spinnare m.fl. Bearbetning av Per Douwes. [ref 48640]    150:-
    Bonniers 1969. 79, 64, 72 s. + 30 planschsidor, delvis i färg. Teckningar i texten. 6:e, 5:e resp. 4:e upplagan. Pocket. 3 volymer i fint skick.
Nordström, Frithiof - Wahlgren, Einar - Tullgren, Albert:  Svenska fjärilar. Systematisk bearbetning av Sveriges storfjärilar, macrolepidoptera 1-2 i en volym. [ref 41321]    2000:-
    Nordisk Familjeboks förlagsaktiebolag, Stockholm, 1935-1941. Stor 4:o. IV, 86, 354 s. Illustrerad med 50 färgplanscher efter originalmålningar av David Ljungdahl samt 435 bilder och 12 kartor i texten + en helsides karta. Förlagets halvfranska band. Mycket lätt kantstött.
Notini, Gösta - Haglund, Bertil (red.):  Svenska djur. Däggdjuren. Förord av Carl Fries. [ref 41298]    200:-
    Norstedts 1951. 4:o. 651 (1) s. + 12 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Mycket bra ex.
Nybelin, Orvar:  Våra fiskar och hur man känner igen dem. Del I: Fiskar i sött och bräckt vatten. Del II: Havsfiskar. [ref 70488]    110:-
    Bonniers 1937. Liten 8:o. 64 + 83 s. + 16 planschblad (varav 6 i färg). Illustrationer i texten samt helsidesplanscher även inom pagineringen. 2:a resp. 1:a upplagan. Häftade. Omslagen lätt stötta i nederkant, ryggen till del 2 aningen nött och med lagning upptill. Kort tillskrift på insidan av bakre omslag i bägge volymerna.
Oljelund, Ivan:  Utanför min gärdsgård. Mest fågelhistorier. [ref 47073]    85:-
    LT:s förlag 1948. 200, (1) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Häftad. Lätt nött. Ett litet hörn på bakre omslag saknas.
Ollén, Christina:  Jonas ark - eller sagan om Jonas och alla hans fantastiska djur! [ref 22238]    125:-
    Bra Böcker 1987. 4:o. 256 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt nött och lite skamfilad.
   Behandlar Jonas Wahlström.
Olsson, Viking:  Året om i fågelmarkerna. [ref 56009]    85:-
    Gebers 1963. Liten 8:o. 199, (1) s. Illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet. (Året om-serien)
Persson, Carl:  Fåglar vid Ånnsjön. [ref 73849]    100:-
    Lindblads förlag, Uppsala, 1943. 215, (1) s. Med 1 karta och 78 illustrationer. Häftad. Sliten rygg. Namnteckning på smutstitelbladet.
Pettersson, Bertil:  Från Skåneäng till Jämtlandsmyr. [ref 71182]    175:-
    Specialtidningsförlaget 1986. 4:o. 103, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Pettersson, Gunnar:  Europas rovfåglar. [ref 12888]    125:-
    Bra Böcker 1984. 4:o. 170, (2) s. Rikt illustrerad av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Reuter, O.M.:  Drag ur djurens lif. 1-3 i 1 volym. [ref 10289]    300:-
    Norstedts 1901-1904. (2), 168 + (4), 102 + 134, (1) s. Rikt illustrerade. Förlagets dekorerade klotband. Obetydligt nött. Innehåller tre samlingar.
Rosen, Björn von:  Ekot av ett horn. [ref 11079]    125:-
    Bonniers 1965. 191, (5) s. Illustrerad i färg och svartvitt av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Lagade revor och små bitar saknas på omslagets rygghuvud.
  –  :  Minnen från vidden. [ref 28424]    85:-
    Bonniers 1973. 195 s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Om djur och annat. [ref 31754]    100:-
    Bonniers 1951. 173, (3) s. Med illustrationer av författaren. Häftad. Förlagsstämpel på bakre omslaget.
Rosendahl, Sven:  Medan ännu göken gal. Bilder: Gunnar Brusewitz. Texturval: Krister Gidlund. [ref 51905]    220:-
    Gidlunds 1978. 4:o. 158, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt gulnad, lagad reva i övre kanten på framsidan, smärre ytskada på baksidan. Dedikation: "Till Ingrid och Åke med hälsningar från tillgivne vännen Brus".
Rudbeck, Olof, d.y.:  Fogelboken. I-III. Del I: Fogelboken. Del II: Historisk, konstvetenskaplig och ornitologisk kommentar av Tomas Anfält, Gunnar Broberg, Allan Ellenius & Gunnar Brusewitz. Med förord av Thomas Tottie. III: Portföljen76033. [ref 76033]    9500:-
    René Coeckelbergh, Stockholm, 1985-1986. Folio. 3 sid. + 103, (8) s. + 165 planschblad + portföljen i elefantfolio 30 textsidor och 35 stora vackra planscher varav en del utvikbara. Faksimilutgåva utgiven i 1.499 numrerade ex. Detta ex nr 1.223. Tre volymer i förlagets mörkblå klotband med ryggtext i guld. Mörkblå gulddekorerade skyddskassetter. Komplett i tre volymer. Nypriset för detta berömda verk var på 80 talet 12.500:-.
   Olof Rudbeck d y:s Fogelbok som påbörjades 1693, har aldrig tidigare publicerats. Efter 275 år föreligger den i faksimilutgåva.

Se bild på boken
  –  :  Fågelbok 1693-1710. Planscher och text i urval av Bertil Gullander. [ref 31658]    300:-
    Eden bokförlag, Stockholm, 1971. 4:o. 144 s. Förlagets rikt dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Blekt rygg annars fin.
   Text på svenska, engelska, tyska och franska.
Rue III, Leonard Lee:  Game Birds of North America. [ref 52881]    150:-
    Harper & Row, New York, 1976. Small 4to. X, 490 pp. Illustrated with paintings by Douglas Allen, Jr., and photographs. 3rd printing. Publisher's boards. Dustwrapper. Traces from adhesive tape on the inner sides of the covers. (An Outdoor Life Book)
Rösiö, Folke:  Svenska fåglar. [ref 41415]    80:-
    Saxon & Lindström 1946. Liten 8:o. 304 s. + 24 planschblad i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår.
Sandhall, Åke:  Småkryp. Fjärilar, sländor, skalbaggar, snäckor m.m. Naturguide med 432 foton i färg. [ref 73414]    150:-
    Bonniers © 1973. 208 s. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Sandhall, Åke - Lindroth, Carl H.:  Skalbaggar. Utseende, utveckling, levnadssätt, beteende. [ref 72490]    150:-
    Interpublishing, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 93, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Sandhall, Åke - Norling, Ulf - Nielsen, Peter:  Trollsländor i Europa. [ref 45874]    225:-
    Interpublishing 1987. Liten 4:o. 250, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Savage, Candace:  Grizzly Bears. Foreword by Andy Russell. [ref 64882]    175:-
    Douglas & McIntyre, Vancouver/Toronto, © 1990. Large 4to. XI, (1), 164 pp. Illustrated throughout with colour photographs. Publisher's boards. Dustwrapper. Very good.
Schreiber, Rudolf L. - Diamond, Anthony W. - Nilsson, Sven G. - Ulfstrand, Staffan:  Skydda fåglarna. Översättning av Torbjörn Ebenhard. [ref 37950]    100:-
    Streiffert, Stockholm, 1987. 384 s. Genomillustrerad med fotografier och teckningar i färg samt kartor. Förlagets dekorerade pappband.
Selous, Edmund:  The Bird Watcher in the Shetlands. With Some Notes on Seals – and Digressions. [ref 74653]    750:-
    London: J.M. Dent & Co / New York: E. P. Dutton & Co 1905. XI, 388 pp. + 10 plates from paintings by J. Smit. Original decorated green cloth. Top edge gilt. A little bumped, small spot on front cover. Inscription by the author. Book-plate.
Se bild på boken
Sjögren, Bengt:  De sista av sin art. Vilda djur som hotas av utrotning. [ref 7173]    120:-
    Bonniers 1960. 157, (3) s. + 8 planschblad med fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt missfärgad och en aning nött upptill. Två små lagade revor i nedre kanten.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Små däggdjur i Norden. [ref 38409]    90:-
    Zindermans 1971. Liten 8:o. 158, (1) s. Med teckningar av Harald Wiberg. Förlagets dekorerade pappband.
   Om igelkottar, mullvadar, fladdermöss, skogsmöss, råttor, ekorrar, lämlar, bävrar, bisamråttor, hasselmöss, näbbmöss, harar, vildkaniner och andra små djur.
Skjelstad, Hallgeir B.:  Älgens år. Översättning: Karl Henning. Fackgranskning: Gunnar Markgren. [ref 73648]    100:-
    Rabén & Sjögren 1989. 4:o. 136 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag.
Smolik, Hans Wilhelm:  Falter im Mondlicht. [ref 71162]    80:-
    C. Bertelsmann, Gütersloh, © 1957. 48, (1) pp. With 54 drawings in colour. Publisher's pictorial boards. (Das kleine Buch 112)
   Text in German.
Staav, Roland:  Stadens fåglar. En bok om fågellivet i Stockholm. [ref 39310]    125:-
    Forum 1980. Bred 8:o. 90, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Stastný, Karel:  Sångfåglar. Översätt av Lars Adelskogh. [ref 74339]    100:-
    Nybloms, Stockholm, 1985. 215, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg av Petr Rob. Förlagets dekorerade pappband.
   En handbok i färg om sångfåglar.
Stuxberg, Anton:  Djurskisser. Några blad ur våra dagars forskning. Den mognare ungdomen tillägnade. Ny följd. [ref 54632]    215:-
    Göteborg 1893. (10), 352 s. Illustrerad med 161 bilder i texten. Förlagets dekorerade klotband.
Svensson, Lars (red.):  Sveriges fåglar. Aktuell översikt över deras utbredning, numerär och flyttning samt något om svensk ornitologi. Sammanställd av Kjell Bylin, Ulf T. Carlsson, Jan-Åke Holmbring, Lennart Risberg och Uno Unger. [ref 42083]    100:-
    Sveriges Ornitologiska Förening 1978. 268 s. Rikt illustrerad. Limhäftad.
Svärdson, Gunnar - Durango, Sigfrid (red.):  Svenska djur. Fåglarna. Förord av Frans G. Bengtsson. [ref 41299]    175:-
    Norstedts 1950. 4:o. 655, (1) s. + flertalet färgplanscher. Rikligt med svartvita fotografier och teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och mönstrade pärmpapper. Övre och nedre pärmkanterna obetydligt skavda, annars ett fint ex.
Taylor, Ron & Valerie:  Hajens rike. [ref 18159]    175:-
    Bra Bok, Höganäs, 1987. 4:o. 272 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Tham, Mikael:  Vildsvin – beteende och jakt. [ref 64260]    165:-
    Stockholm, Bilda Förlag; Naturia, 2001. 176 s. Fotoillustrationer (huvudsakligen i färg och av författaren). Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Thomas, Elizabeth Marshall:  Av tigrars stam. En bok om kattdjur och deras kultur. Översättning Christina Westman. [ref 68497]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1995. 281 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Trägårdh, Ivar:  Människan och djurvärlden. Populära skisser. [ref 71188]    100:-
    Norstedts 1923. 157, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt missfärgad rygg.
Tysk, Gösta:  Vildmark i norr. Alaska, Canada. [ref 48102]    95:-
    Dalaförlaget 1977. Stor 8:o. 105, (3) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag.
Uhrberg, Artur:  Fåglar i havsbandet. [ref 15600]    85:-
    Zindermans, Göteborg, 1963. Liten 8:o. 88, (2) s. + 4 planschblad med fotografier. Förlagets klotryggsband med ganska hårt naggat skyddsomslag (ingen bild- eller textförlust).
Ursing, Björn:  Fåglar. En fälthandbok. [ref 74786]    125:-
    Norstedts 1979. Liten 8:o. (2), 255, (4) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg och svartvitt, även på pärmuppslagen. 4e upplagan, 3:e tryckningen, 131:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Praktiska fälthandböcker i färg)
Wesslén, Stig:  Då rovdjuret vakar. [ref 33937]    180:-
    Norstedts 1941. Stor 8:o. 179, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade linneband med främre omslag medbundet. Pärmarna lite ojämnt blekta. Dedikation: "Herr Eskil Wallström med de bästa hälsningar från Stig Wesslén 15/11 -41.".
  –  :  Då rovdjuret vakar. [ref 10660]    140:-
    Norstedts 1941. Stor 8:o. 179, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade linneband med båda omslagen medbundna.
  –  :  Då rovdjuret vaknar. [ref 51518]    275:-
    Norstedts 1941. Stor 8:o. 179, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier av författaren. Handbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind, övre guldsnitt (övriga snitt oskurna) och marmorerade pärmar samt båda omslagen medbundna (G. Hedberg).
Whalley, Paul:  Fjärilar. Översättning: Ingvar Lindblom och Fredrik Holm. Faktagranskning: Bert Gustafsson. [ref 51263]    90:-
    Bonniers Juniorförlag 1989. 4:o. 63, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Liten sluten falsreva, nedre hörnet lätt stukat, i övrigt gott skick. (Fakta i närbild)
Wilhelm, Prins:  Vid vattenhålen. Bilder ur Afrikas djurliv. [ref 47989]    125:-
    Gunnar Tisells Tekniska Förlag 1923. 4:o. 117, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Förlagets dekorerade halvklotband med båda omslag medbundna. Skyddskassett med reva i falsen.
  –  :  Vid vattenhålen. Bilder ur Afrikas djurliv. [ref 68492]    80:-
    Gunnar Tisells Tekniska Förlag 1923. 4:o. 117, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Häftad. Ouppskuren.
Wood, Gerald L.:  Störst och snabbast bland djuren. En Guinness rekordbok. Översättning och svensk bearbetning: Roland Staav. [ref 71197]    80:-
    Forum 1976. Liten 8:o. 162 s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien)
Wright, Wilhelm von:  Hafs-Lom. (Ung fogel) Ett blad från 1:a upplagan ur bröderna von Wrights berömda verk: Svenska Foglar efter naturen och på sten ritade. Tryckt i 100 ex och handkolorerad av bröderna. Se bilden. [ref 78510]    4500:-
    Tryckt 1828-1838. Fint ramad, glasad och med syrafri passepartout.
   Svenska Fåglar efter naturen och på sten ritade.

Se bild på boken
Åby, Lars:  Myskoxen – ett urtidsdjur med framtidshopp. John J. Teal Jr. är författare till avsnittet Arktis gyllene ull. Översättare: Roland Adlerberth. [ref 29342]    100:-
    Sveriges Radios förlag 1968. Stor 8:o. (79) s. Rikt fotoillustrerad. Utbredningskarta på försättsbladet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis något gulnat, två lagade revor i övre kanten på framsidan.
Östling, Brutus - Ullman, Magnus:  Mellan vingspetsarna. Bilder ur fåglarnas liv - från Öland till Antarktis. [ref 79439]    175:-
    Norstedts 2005. Stor 4:o. 203, (5) s. Rikt illustrerad med mycket vackra färgbilder. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS