logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Trolleri, Lek, Spel och Tidsfördriv  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Andersson, Ivar (red.):  Svenska Dagbladets handbok i kontraktsbridge. [ref 41214]    70:-
    Svenska Dagbladet 1944. Liten 8:o. 89 s. Häftad. Något tummat ex med ojämnt blekta omslag och mindre ryggskada.
[Anonym]:  Ny patiensbok. Sjuttiofem patienser för en och två personer med en och flera vanliga lekar samt pikélek. [ref 23221]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1938. Liten 8:o. 92 s. 2:a upplagan. 6:e-9:e tusendet. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med en liten lagad reva och veck i övre kanten. (W & W:s handböcker 49)
  –  :  Trollkonstnären. En utvald samling mycket intressanta och lätt framställda trollkonster. [ref 66324]    75:-
    A.-B. Bokrealisation, Stockholm, 1941. Liten 8:o. 48 s. Klammerhäftad. Bra ex.
Bard, Bob:  Making and Collecting Military Miniatures. [ref 41380]    125:-
    McBride Co., New York, 1957. 196 pp. Illustrated with pictures in b/w. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nicks & tears.
   This book is a combined primer and reference manual for both the novice and the advanced practitioner.
Bergengren, Ulf - Rudskog, Eva (red.):  Att lägga patiens. [ref 66358]    80:-
    Forum 1969. Liten 8:o. 181, (1) s. Illustrerad med teckningar av Rita Rapp, Ulf Kylberg och Ib Withen. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien)
   Omslag av Björn Gidstam.
Bernström, John:  Spelkort. [ref 39077]    125:-
    Nordiska museet 1960. 88, (2) s. Rikt illustrerad. Ny, genomsedd upplaga. Häftad. Fint ex.
   Första upplagan utkom året innan.
Bohman, Birgitta:  Den stora lekboken. Uppslagsverket för hela familjen. [ref 64511]    225:-
    Igo-förlaget, Stockholm, 1955. Liten 4:o. 335, (1) s. Illustrerad med fotografier samt teckningar av Martin Lamm m.fl. Förlagets klotband med pärmtitel i guld. Ryggen hårt blekt, pärmarna lite ojämnt blekta i kanterna.
Bohman, Nils (red.):  Skämt för sjuka. [ref 60835]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1936. Stor 8:o. 158, (2) s. Illustrerad med teckningar av Storm Petersen m.fl. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen solkigt och med liten fläck på ryggen samt lätt naggat.
   Med bifogad blyertspenna, fäst med banderoll i bakre fliken av omslaget. Boken är en översättning och bearbetning av "Fun in Bed, The Convalecent's Handbook", edited by Frank Scully och "Lidt sjov paa sengen, rekonvalescentens haandbog", dansk redaktion ved Harald H. Lund.
Broomé, Elisabet - Nordstrand Alin, Cecilia:  Lekakuten. [ref 53622]    75:-
    Bokförlaget Opal 2004. Tvär 8:o. 63 s. Rikt illustrerad i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Cockrill, Pauline:  Teddybjörnen. Allt om Nalle. [ref 78646]    150:-
    Forum 1992. 4:o. 127, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg svagt gulnad, litet märke efter prislapp.
Dijkman, Petter:  Observationer, som kunna gifwa någon anledning til dhe forna swenskars och göthers penninge rächningz beskaffenheet, uthi många hundrade åhr tillbaka, uthur theras egne handlingar, lager, afskeder, recesser, kiöpebreef, contracter och räkningar uthdragne aff Petter Dijkman. [ref 75929]    150:-
    Numismatiska Litteratursällskapet i Göteborg, Mölndal, 1980. X, 168, XI-XXVII s. Faksimil av originalutgåvan, tryckt i Stockholm 1686, utgiven under redaktion av Lars-Ingvar Jönsson med en inledning om Petter Dijkman av Brita Malmer och kommentarer av Lars O Lagerqvist. Häftad.
   Frakturstil.
Elliott, Bruce:  Nya trolleriboken. [ref 66354]    75:-
    Wennerbergs förlag 1958. 85, (3) s. Illustrerad av Louis Ravielli. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår.
Ewert, Carl Axel:  Kortkonsternas bok. Med förord av Hasse Z. [ref 24087]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1946. Liten 4:o. 162 s. Illustrerad med teckningar. Häftad. Lite ojämnt blekta omslag och lite stötta hörn.
Ferm, Olle - Honemann, Volker (ed.):  Chess and Allegory in the Middle Ages. A Collection of Essays. [ref 80408]    275:-
    Sällskapet Runica et mediævalia, Stockholm, 2005. 377, (3) pp. Sparsely photo illustrated in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. The dust jacket with faint shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine. (Scripta minora 12)
   Texts in English, German and French.
Fielding, Xan:  The Money Spinner. Monte Carlo Casino. [ref 4623]    100:-
    Weidenfeld and Nicolson, London, [1977]. (12), 205 pp. + 8 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped to spine head, tears and damages internally repaired with invisible tape, smal piece missing from top front edge.
Fridholm, Fabian - Ström, Carl Johan - Behrmann, Marco - Svendsen, Mattias (spelkonstruktörer):  Viking - ett rollspel i vikingarnas värld år 970. [ref 65786]    125:-
    101 Production © 1994. 4:o. 240 s. + 1 lös utvikbar karta. Illustrerad. 1:a tryckningen. Häftad med illustrerat omslag. Nära nyskick.
Fulves, Karl:  Easy Magic. [ref 66329]    80:-
    Dover Publications, New York, 1995. 90 pp. Illustrated. Pictorial wrappers. (Dover Game and Puzzle Activity books)
  –  :  Self-Working Hankerchief Magic. 61 Foolproof Tricks. [ref 66326]    90:-
    Dover Publications, New York, 1988. 184 pp. With 509 illustrations by Joseph K. Schmidt. Pictorial wrappers.
  –  :  Self-Working Table Magic. 97 Foolproof Tricks with Everyday Objects. [ref 66328]    90:-
    Dover Publications, New York, 1981. 122 pp. With 185 illustrations by Joseph K. Schmidt. Pictorial wrappers.
Glimne, Dan:  100 Kortspel & trick, som roar hela familjen. Med över 29 helt nya kortspel. [ref 29963]    80:-
    Frida förlag, Stockholm, 2002. 112 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Glück, Harry - Hesselblad, C.G. (red.):  Årtalsförteckning över svenska mynt med värderingspriser. Gustaf Vasa-Gustaf V, 1521-1950, jämte förteckning över Gustaf VI Adolfs mynt 1952-1959. [ref 24178]    100:-
    Numismatiska Bokförlaget, Stockholm, 1959. 114 s. 3:e, omarbetade och utökade upplagan. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Lätt stötta hörn, annars bra.
   Interfolierad.
Goren, Charles H.:  Bridge. Kontraktbud och spel. Med trettio taktikexempel och 144 givar för självtest. Översättning: Tore Sandgren. Förord av Putte Koch. [ref 5037]    175:-
    Bonniers 1966. 259 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med trasigt och lappat skyddsomslag.
Gripenberg, Ole:  Tennsoldater som leksaker, samlarfigurer och undervisningsmaterial. [ref 43327]    125:-
    Forum 1973. Liten 8:o. 82, (1) s. Illustrerad med 74 fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Grunfeld, Frederic V. (red.):  All jordens spel och lekar. Hur man spelar dem. Var de kommer ifrån. Hur man gör dem själv. Översättning: Karin Österling. Svenska konsulter: Sören Engelbrektson och Putte Kock. [ref 997]    175:-
    Bra Böcker 1978. 4:o. 279, (1) s. Slösande rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätt bruksspår samt blekt på ryggen.
Harris, Henry:  Model Soldiers. [ref 28673]    150:-
    Octopus Books, London, 1972. Large 8vo. 95 pp. With 138 illustrations in colour & black and white. New edition. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket slightly sunned to spine, minor traces of use.
  –  :  Model Soldiers. [ref 66545]    95:-
    Weidenfeld and Nicolson, London, © 1962. 8vo. 128 pp. Illustrated throughout, partly in colour. Publisher's pictorial boards. Corners lightly bumped, back cover with two small spots. (Pleasures and Treasures)
Hesse, Björn-Otto:  Svensk numismatisk bibliografi intill år 1903. Med tillägg av bibliografier etc. med numismatiskt innehåll fram till år 2003. [ref 77286]    350:-
    Svenska numismatiska föreningen 2004. 379 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Numismatiska meddelanden 42)
   With an introduction in English.
Heurgren, Paul Gerhard (utg.):  Posten i forntid och nutid. Under medverkan av Thorsten Gerle, Albert Henning, Teodor Holm, Birger Lundell, V.K.A. Petrelius, Axel L. Romdahl, Johannes Rudbeck, Nils Strandell, Thore Wennqvist, Patrik Vretblad, K. Wilhelmsson, Fredrik Vetterlund. [ref 33471]    120:-
    P. Heurgren, Stockholm, 1924. Stor 8:o. 163 s. + 1 utvikbar karta över lufttrafiklinjer 1923. Illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det främre även med lagad reva nedtill vid främre falsen.
   Till minne av Världspostföreningens femtioåriga tillvaro.
Hogan, Charles:  Så trollar man. En lärobok i modern magi: Myntkonster. Ringkonster. Hattkonster. Näsdukskonster m.m. [ref 57495]    95:-
    Lindqvists förlag 1945. 79 s. Illustrerad med teckningar. Häftad. Lite nött ex, inte helt fräscht bakre omslag.
  –  :  Trolleri för alla. En lärobok i modern magi: Myntkonster. Ringkonster. Hattkonster. Näsdukskonster m. m. [ref 66355]    75:-
    Lindqvists förlag 1969. Liten 8:o. 125 s. Illustrerad med teckningar. Limhäftad. (Lindqvists pockethandböcker 3)
  –  :  Trolleri för alla. En lärobok i modern magi: Myntkonster. Ringkonster. Hattkonster. Näsdukskonster. Kortkonster m.m. [ref 45854]    150:-
    Lindqvists förlag 1944. 254, (1) s. Illustrerad med 143 figurer. Förlagets halvklotband med mönstrade pärmpapper. Skyddsomslaget saknas.
Holm, Johan Chr.:  Nordiska mynt efter 1808. [ref 61273]    110:-
    Stockholm, Forum, 1970. Liten 8:o. 302 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Med värderingslista 1971 i ficka innanför bakre pärmen. (När?Var?Hur?-serien)
Holmström, Björn:  Stora kortspelsboken. [ref 40116]    100:-
    Prisma 1985. Stor 8:o. 200, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Jannersten, Eric:  Bridge från grunden. [Budgivning och spel i modern kontraltsbridge]. [ref 35081]    70:-
    Eric Jannerstens bridgeskola, Örebro, 1965. Liten 8:o. 240 s. Limhäftad. Lätta bruksspår.
Joplin, Norman:  Leksakssoldater. Den nya, utförliga handboken. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 66540]    75:-
    Könemann, Köln, © 1999. 80 s. Genomgående illustrerad i färg. Häftad med styva omslag. Fint ex.
   Färgbilder på över 150 leksakssoldater. Tar upp alla större tillverkare över hela världen. Innehåller dessutom tips på hur man köper, förvarar, ställer upp och sköter sin samling.
Karlsson Bo (ed.):  The Marble Book. A book about marbles around the world. [ref 66379]    100:-
    SKF, Sweden, Gustaf Uggla, 1986. Oblong 8vo. 129, (1) pp. Richly illustrated, partly in colour. Publisher's pictorial boards.
Keres, Paul:  Franskt parti. [ref 74478]    150:-
    Sveriges Schackförbunds Förlag 1957. 303 s. Illustrerad med schackdiagram. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   "Så här avslutar Gideon Ståhlberg sin presentation av Paul Keres och hans bok: Med Keres nu till svenska översatta verk om franskt parti får vår schacklitteratur ett ytterst värdefullt tillskott. ... Boken behöver inte rekommenderas, men man måste beklaga de turneringsspelare, som inte i tid skaffar sig den."
Knutsson, Gösta:  Frågekarusellen. 500 frågor och svar. Rolig och allmänbildande underhållning för hela familjen. [ref 24451]    75:-
    Aldus/Bonniers 1969. Liten 8:o. 94, (2) s. Illustrerad. 3:e, omarbetade upplagan. Limhäftad. Främre omslag mörktonat i övre kanten, gammal prislapp och blank etikett på bakre omslag. (Sesam – en Aldus handbok)
  –  :  Förlåt att jag frågar! 500 nya frågor och svar. [ref 75998]    80:-
    Bonniers 1945. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade, främre omslag med litet veck.
  –  :  Mycket nöje. Frågesport och sällskapslekar. [ref 75996]    80:-
    Bonniers 1952. 131, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  Vem vet vad? 500 fyndiga frågor. [ref 80153]    80:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 141, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
Linde, Sven:  Sibyllans spådomsbok. Efter de bästa källor. [ref 70847]    150:-
    Klassikerförlaget Niloé 1992. 323 s. Illustrerad. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Spådomsdelen ur "Sibyllans hemligheter".
Lindström, Fredrik - Pihl, Hasse:  Vem är Björn och vem är Benny och andra intressanta mysterier. [Frågor, svar och fakta]. [ref 75265]    100:-
    Bonniers 2004. Liten 8:o. 203 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
Longe, Bob:  Easy Magic Tricks. [ref 66339]    75:-
    Sterling Publishing, New York, 1994. 127 pp. With 73 illustrations. Publisher's softcover.
McCaddin, Joe (introduction):  Duck Stamps and Prints. The Complete Federal and State Editions. [ref 77343]    250:-
    Park Lane, New York, © 1988. Small folio. 192 pp. With over 600 illustrations including more than 400 in full color. Publisher's linen cloth. Fine in dust-jacket.
Mentzer, Jerry:  Silk Potpourri. [ref 66351]    75:-
    Self-Published, U.S.A., © 1979. 53 pp. Art by Creati-Graphics. Spiral bound.
Neumüller, Anders:  Tändstickor - konst och lek. [ref 46343]    200:-
    Bonnier Fakta [1983]. 4:o. 93, (2) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Övre pärmhörnen med en lätt stukning.
Nilsson, Christer:  Trollare och andra underhållare. [ref 45847]    175:-
    Spektra, Halmstad, 1990. Liten 4:o. 287, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en lagad reva.
Nordéns auktionsspel. Första andra tredje:  Spelenheter: 1 st spelplan, 6 st spelpjäser, 1 st klockpjäs, 1 st tärning, 42 st objektkort, 60 st händelsekort, 1 st block reverssedlar, 1 st block inlämningskvitton, 30 st 10.000 kr sedlar, 60 st 50.000 kr sedlar, 60 st 100.000 kr sedlar, 30 st 1.000.000 kr sedlar samt en översiktsplan. En reklambroschyr för Nordéns ingår också. [ref 76671]    200:-
    Rönnberg McCann/ Nordéns Auktioner 1995. Förpackat i en svart kartong. Något skavd kartong men spelet har aldrig använts.
Odhner, Einar - Rolfner, Henry:  Tidens korsordslexikon. Ämnesdel/Synonymdel. [ref 42599]    80:-
    Tiden 1985. Stor 8:o. 675 s. Ny, reviderad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan delvis fläckad i nedre hörnet.
Ohlmarks, Åke:  Konsten att spå. Mantik. Spå i kort, i hand, i kaffesump. [ref 23844]    100:-
    Sjöstrands förlag, Stockholm, 1979. 174 s. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Olsén, Bertil (Den store Bertilo):  Här får du veta någonting om trolleri. [ref 66336]    75:-
    Bonniers 1970. 32 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers Junior-böcker)
Page, Patrick:  Bell's Book of Tricks. Cards, Paper, Handkerchiefs and Coins. [ref 66335]    100:-
    Bell Publishing Company, New York, ©1974. 121 pp. Illustrated. Publisher's boards. Dustwrapper. Owner's label on front free endpaper.
Paludan, Lis - Dietl, Ulla:  Barnens andra idébok. Trycka, vika, bygga, sy, sticka, trä pärlor och spela teater. Översättning och svensk bearbetning: Gun Ahnlund. [Utgiven av] Vi föräldrar. [ref 43924]    100:-
    Bonniers 1972. Stor 8:o. 71, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på bakre pärmens utsida. (Hemmets handböcker)
Polovtsoff, Pierre:  Monte Carlo Casino. [ref 72021]    175:-
    Stanley Paul & Co., Lonson, 1937. 288, (12, advertisement) pp. With fifteen half-tone illustrations. 1st edition. Publisher's cloth. Slightly worn, spine head and tail a little bumped. With signed inscription by the author on half-title.
Rensselaer, Alexander van:  Your Book of Magic. [ref 66350]    75:-
    Faber and Faber, London, 1966. 48 pp. Illustrated by John N. Barrow. Third impression. Publisher's pictorial boards. (The Your Book Series)
Ripley, Sherman:  141 Magic Tricks. [ref 66340]    75:-
    Arco Publishing Company, New York, 1975. 127 pp. Illustrated. Publisher's softcover. Slightly worn, front cover spotted to top corner.
Schenkmanis, Ulf:  Kortspel & patienser. [ref 65465]    90:-
    ICA bokförlag 1993. (2), 331 s. Illustrerad. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, annars fin.
Sibyllans spådomsbok:  [Konsten att spå i kort, i kaffesump och i händer m. fl. spådomskonster. Hur man ställer ett horoskop m. m, m. m.]. [ref 19979]    80:-
    Birgins Förlag, Stockholm, 1957. Liten 8:o. 128 s. Sparsamt illustrerad. 6:e upplagan. Häftad. Omslagen med smärre veck.
Spielmann, Rudolf:  Konsten att offra i schack. [ref 77459]    100:-
    Spektra, Halmstad, 1993. 191, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
   Rudolf Spielmanns klassiska verk bör ingå i varje uppåtsträvande schackspelares utbildning. Till och med för exvärldsmästaren Petrosjan var denna bok ett av de två verk som betytt mest för hans utveckling.
Stenberg, Alvar - Hallén, Hans-Olof (huvudred.):  Bridge. En fullständig och allsidig redogörelse för det nutida bridgevetandet. [ref 57953]    300:-
    Svensk Bridgelitteratur, Malmö, 1960. 4:o. 909 s. Illustrerad. Förlagets skinnryggsband. Lång tillskrift på titelbladet annars ett fint ex.
Triberg, Annica - Kallhed, Eva:  Nostalgiboken om leksaker. [ref 80112]    175:-
    Bokförlaget DN 2007. Liten tvär 4:o. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier av Albert Håkansson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Werkmäster, Barbro - Bengtsson, Eva-Lena - Peterson, Per:  Nallebjörnen. [En bok om björnar och nallar i våra lekar och i våra hjärtan]. [ref 76392]    125:-
    Författarförlaget 1987. Bred 8:o. 157, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. De första bladen lätt fuktskadade (ej fläckade).
Werner, Einar - Sandgren, Tore:  Kortoxen. [ref 79437]    90:-
    Forum 1987. 353, (1) s. Illustrerad. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS