|
|
Horneman, Leonard:
Försök til handledning uti svenska markscheideriet. 1-2. [ref 16103] |
1500:- |
| |
Tryckt hos direktören Johan A. Carlbohm, Stockholm 1802. Textdelen liten kvarto, planschdelen tvärfolio. (8), 126, (2) s. + 22 graverade planscher. Textdelen i samtida gråpappersomslag, planschdelen i senare halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Textdelen ouppskuren; sprickor om ca 3,5 cm i rygghuvud och -fot, ryggen något fläckad. Inlagan något vågig. Sidorna 77-86 med liten fuktfläck i övre hörnet. Sidan 45 med inklistrad, graverad tabell. Planschdelen med namnteckning i övre marginalen på plansch 1, i övrigt mycket gott skick. 2 volymer. Komplett. Se bild på boken |
 |
|
Howard, Beverly E. - Strohmeier, William D.:
Du kan lära dig flyga. Bearbetad för svenska förhållanden under ledning av Sven Holmberg. Till svenska av Anders Byttner. [ref 73203] |
200:- |
| |
Fahlcrantz & Gumælius 1948. Liten 8:o. 263 s. Med 70 illustrationer i texten. Häftad med komplett, men något skadat och lagat fotoillustrerat skyddsomslag. |
 |
|
Huldt, Kristoffer - Sundholm, Herman - Grabe, Alf - Ambrosiani, Sune (red.):
En bergsbok. Några studier över svensk bergshantering tillägnade Carl Sahlin 19 15/12 21. [ref 52430] |
750:- |
| |
Stockholm 1921. 4:o. (16), 289, (2) s. +1 porträtt och 22 planschblad samt figurer i texten. Bibliofilupplaga tryckt i 500 numrerade exemplar på handgjort papper. Detta är nr 256. Halvfranskt band med 5 upphöjda bind och övre guldsnitt; övriga snitt oskurna. Främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
Hult, Jan - Lindqvist, Svante - Odelberg, Wilhelm - Rydberg, Sven:
Svensk teknikhistoria. [ref 56448] |
200:- |
| |
Gidlunds förlag. Hedemora, 1989. Stor 8:o. 363 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet annars ett fint ex. |
 |
|
Hvarfner, Harald (red.):
Norrbotten. [Malmfälten]. [ref 18114] |
100:- |
| |
Luleå 1967. 271 s. Illustrerad. Häftad. Lätt nött rygg. (Norrbottens museum. Årsbok 1968) |
 |
|
Högman, Kurt:
När järnvägen kom till Klara. [ref 58946] |
80:- |
| |
Esselte, Stockholm, 1956. 30 s. Illustrerad av Bertil Kumlien. Häftad. Omslaget ojämnt blekt, liten fläck på ryggen. Särtryck ur Esseltekalendern 1957. |
 |
|
Höjer, Elis B.:
Lokomotivlära. På uppdrag af Kungl. Järnvägsstyrelsen utarbetad.+Tillägg till lokomotivlära, 1-2. [ref 26182] |
650:- |
| |
Svenska Boktryckeriaktiebolaget, 1910-1916. Stor 8:o. 645, (2) + 11 + 9 s. Rikt illustrerad med skisser och fotografier. Originalupplaga. Förlagets ljusblå dekorerade klotband; tillägg 1-2 häftade. Pärmar och rygg lätt solkade, rygghuvud och -fot något stukade och med ett par smärre riss. Sidorna 181-188 med missfärgningar efter tejplagningar, ett par sidor gulnade efter tidningsurklipp. Tilläggen med liten fuktrand i övre marginalen. |
 |
|
Jackson, Robert:
NATO Air Power. [ref 64885] |
125:- |
| |
Shrewsbury, Airlife Publishing, 1987. 4to. 146 pp. Illustrated throughout with black & white and colour photograps. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. |
 |
|
Jacobs, David:
American Buses. Greyhound, Trailways and urban transportation. [ref 1249] |
125:- |
| |
Osprey Publishing, London, 1985. 120 pp. Illustrated throughout with colour photos. Pictorial wrappers. Inscription inside front cover. (Osprey Colour Series) |
 |
|
Jangö, Jan:
Lek med strömmen. [ref 33238] |
90:- |
| |
Lindqvists 1949. Liten 8:o. 139 s. Rikt illustrerad. Häftad. Aningen blekt rygg. (Lindqvists hobbyböcker) |
 |
|
Janson, Erik - Johansson, Ulf - Sjöberg, Carina (red.):
Sten. Svenska Turistföreningens årsbok 1990. [ref 60621] |
95:- |
| |
Svenska Turistföreningen 1989. Stor 8:o. 216, (1) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Janson, Erik (red.):
Mest om järn. Svenska Turistföreningens årsbok 1989. [ref 58792] |
110:- |
| |
Svenska Turistföreningen 1988. Stor 8:o. 216, (1) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Johansson, George - Hogsten, Dag E.:
När Sverige fick hjul. En bok om bilismens genombrott och om hur det förändrade Sverige. [ref 63227] |
110:- |
| |
Askild & Kärnekull 1981. 4:o. 95 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Hörnen en aning stötta, liten skada i övre kanten på främre pärmen, annars fint skick. |
 |
|
Jones, Ira "Taffy":
Tigrarna. Historien om 74:e divisionen, R.A.F. under två världskrig. [ref 45142] |
100:- |
| |
Hörsta förlag 1955. 318 s. Häftad. Lite nött ex med en bit av ryggfoten som saknas samt fläckigt bakre omslag. Ett läsex. |
 |
|
Jäfvert, Ernfrid:
Skor. En skofabriks historia. [ref 55601] |
240:- |
| |
AB L.E. Larsson & Co, Uppsala, 1948. Liten 4:o. 131, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade skinnband med övre guldsnitt. Några små obetydliga skrapmärken på pärmarna. |
 |
|
Jönsson, Tage - Landberg, Olov - Lundqvist, Sune - Svahn, Olov (red.):
Tekno's byggarbete. Byggnadsbranschens handbok. Byggnadsträarbete. [ref 74874] |
425:- |
| |
Teknografiska institutet, Stockholm, 1961. 732 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex frånsett en liten namnstämpel på försättsbladet. (Tekno's handböcker publikation 16-1) |
 |
|
Kandell, Olle (red.):
Frivilliga Radioorganisationen 50 år. Teknik, samhällsnytta och kamratskap i samband. [ref 71924] |
180:- |
| |
Frivilliga Radioorganisationens förlag, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 243 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Karlsson, Per-Arne:
Järnbruken och ståndssamhället. Institutionell och attitydmässig konflikt under Sveriges tidiga industrialisering 1700-1770. [ref 80241] |
150:- |
| |
Jernkontoret, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 293 s. Illustrerad. Häftad. Lätt snedläst, liten fläck på främre omslaget samt namnteckning på titelbladet. (Jernkontorets bergshistoriska skriftserie Nr 25) Akademisk avhandling. |
 |
|
Karlström, Frans:
Ytbehandling. Handbok i ytbehandling för möbel- och inredningsindustrien. [ref 33363] |
150:- |
| |
Clas Ohlson, Insjön, [1968]. 119, (1) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. |
 |
|
Kichenside, G.M.:
Railway Carriage Album. [ref 73929] |
150:- |
| |
Ian Allan, London, 1966. Oblong 8vo. 228 pp. Profusely illustrated with black & white photos. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nicks & tears. Front cover slightly worn. An album of images and early photographs of railway carriages for passengers. |
 |
|
Killen, John:
The Luftwaffe. A History. [ref 80198] |
150:- |
| |
Frederick Muller, London, 1967. X, 310 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, boards just slightly warped, tiny sticker on the half-title leaf. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some, mainly small, mended tears. Condition Very Good. |
 |
|
Killinger, Erich:
Östersjöflygarens äventyr. Bemyndigad översättning från tyskan av Tom Wilson. [ref 76519] |
150:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1917. Liten 8:o. 136 s. + 4 planscher samt 2 kartor i texten. Häftad. Omslaget med bruksspår. |
 |
|
Kjellin, Margareta - Ericson, Nina:
Genuine Falun Red. [ref 74260] |
200:- |
| |
Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag & Prisma 1999. Large 4to. 279, (1) pp. Richly illustrated in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. "In many ways, red paint is one of the most 'democratic' phenomena there is in Sweden. It is to be found everywere." This is an account of the unique Swedish red paint pigment, which still only can be found in the Falun Mine in Sweden. |
 |
|
Kjellvard, Henry:
Det bevingade hjulets folk. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Volym I: 1899-1924. Volym II: 1925-1949. [ref 8779] |
250:- |
| |
Stockholm 1949. Liten 4:o. 521, (1) + 507, (1) s. Rikt illustrerade. Förlagets dekorerade halvklotband. Ryggarna något blekta, obetydligt fläckade. 2 volymer. |
 |
|
Klancher, Lee:
International Harvester. Photographic History. [Includes Farmalls, Internationals, McCormick-Deerings, TracTracTors, and more from 1905 to 1985]. [ref 67820] |
125:- |
| |
Motorbooks International, Osceola WI, 1996. 4to. 224 pp. Illustrated throughout in b/w. 1st edition. Publisher's pictorial wrappers. Mint condition. |
 |
|
(Kongl. Maj:t):
Handlingar angående en Låne-Understöds-Inrättning till beredande af förlags-lån för Bergsmanna-yrket, eller Committerades för utarbetande af förslag dertill den 22 Mars till Kongl. Maj:t afgifne betänkande, med några dithörande Bilagor, samt Kongl. Maj:ts till Bergs-Collegium i ämnet aflåtne Bref. [ref 69707] |
80:- |
| |
Stockholm, L.J. Hjerta, 1833. 16 s. Häftad med gråpappersrygg. Två små mörka genomgående fläckar på titelbladet, exlibris på baksidan och en liten etikett klistrad över den ena fläcken. Bladen med tvärgående veck på mitten. |
 |
|
Kristiansson, Sture:
Strömningar till och från Stora Kopparberget. En studie i påverkansfaktorer. [ref 69504] |
100:- |
| |
[STORA, Falun], 1997. Stor 8:o. 160 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. |
 |
|
Kungl. Järnvägsstyrelsen (utg.):
Utredning rörande anordnande av daglig förbindelse mellan Sverige och England verkställd av Kungl. Järnvägsstyrelsen i samarbete med tillkallade sakkunnige. [ref 68842] |
550:- |
| |
Stockholm 1919. Stor 8:o. XII, 297 s. + flera utvikbara planscher över Göteborgs hamn + 2 mycket stora utvikbara fartygsritningar (den ena ångfartyg utan järnvägsdäck 165,85 m och den andra tågfärja med ett tågdäck och lastrum 157,20 m. Bägge i skala 1:192) vikta i ficka längst bak i boken. Privatbundet något nött halvfranskt band med lite blekt rygg. |
 |
|
Langlet, Emil:
Mermoz – luftpostens hjälte. [ref 27940] |
120:- |
| |
Lindqvists 1949. 232 s. + 8 planschblad. Kartor. 2:a, genomsedda upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något snedläst, främre pärmen med ytskada och mindre textförlust. För- och eftersättsblad något missfärgade. |
 |
|
Ledin, L.A.:
Gnistor från de västernorrländska järnbruken. [ref 16820] |
150:- |
| |
Stockholm 1937. Liten 8:o. 238, (2) s. Illustrerad. [2:a upplagan]. Minnesupplaga. Dekorerat originalklotband. Fint ex. |
 |
|
Leibing, Arne:
Flygsäkerhet – chansen att överleva. [ref 73204] |
80:- |
| |
Norstedts 1968. 171, (1) s. Häftad. Sned och något nött rygg. |
 |
|
Lindbergh, Charles A.:
Spirit of St. Louis. [ref 39133] |
200:- |
| |
John Murray, London, 1953. XII, 530, (1) pp. + 14 plates. 1st UK edition. Publisher's cloth. Spine ends slightly bumped, rear board just slightly warped. Condition VG+ to Near Fine. |
 |
|
:
Spirit of St. Louis. Den första atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 39132] |
90:- |
| |
Bonniers 1954. 483, (11) s. + 1 porträtt + 4 planschblad med fotografier samt kartor och diagram. 12:e-13:e tusendet. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Främre pärmen med några skrapmärken, ryggfoten lite solkig. Försättsbladet bortrivet, namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Spirit of St. Louis. Den första Atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 39135] |
125:- |
| |
Bonniers 1954. 483, (10) s. Illustrerad med fotografier, kartor och skisser. 5:e-8:e tusendet. Häftad. Osprättad. Fint ex. |
 |
|
:
Spirit of St. Louis. Den första atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 78517] |
150:- |
| |
Bonniers 1954. 483, (11) s. + 1 porträtt + 4 planschblad med fotografier samt kartor och diagram. 5:e-8:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat och med ett par lagade revor. |
 |
|
:
"Vi". Min maskin och jag. Den berömde flygarens egen skildring av sitt liv och flygningen över Atlanten jämte hans uppfattning om flygkonstens framtid. Med förord av Myron T. Herrick. [ref 56024] |
85:- |
| |
Bonniers 1938. 228, (1) s. + 19 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen blekt och med en liten fläck. (Spännande resor 1) |
 |
|
Lindh, Björn-Eric (red.):
Autohistorica. Medlemstidskrift för Automobilhistoriska Klubben. Nr 1/74, 3/74, 3/75, 4/75, 1/76, 4/76, 4/77, 1/78, 3/78, 3-4/79 (dubbelnummer), 2/80, 4/80, 4/82. [ref 32292] |
375:- |
| |
Automobilhistoriska Klubben, Tekniska Museet, Stockholm, [1974-1982]. Tvär 4:o. Rikt illustrerade. Klammerhäftade. Bra skick. 13 häften. Varje häfte är på mellan 28 och 44 sidor, dubbelnumret har 76 sidor inkl. omslag. Redaktör för det sistnämnda numret är Jan Ströman, de övriga numren har redigerats av Björn-Eric Lindh. |
 |
|
Lindholm, Marshall:
Flyg i natt. En svensk stridsflygares upplevelser under andra världskriget. [ref 14039] |
175:- |
| |
Allhem, Malmö, 1952. 124, (2) s. + 24 planschblad. Tryckt i 3.700 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggtitelfältet nött (texten svårläslig). Namnteckning av tidigare ägare på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Flyg i natt. En svensk stridsflygares upplevelser under andra världskriget. [ref 76966] |
175:- |
| |
Flygande veteraner 1992. 124 s. + 24 planschblad. Förlagets dekorerade pappband. Signerad "Med flygarhälsning Marshall Lindholm" Fint ex. Första upplagan kom 1952. |
 |
|
Lindorm, Per-Erik (red.):
Bilen går vidare. 50 år med KAK i motorismens tjänst. [ref 3847] |
250:- |
| |
Kungliga Automobil Klubben 1953. 4:o. 78, (1) s. Grönt originalskinnband med KAK:s emblem i guld på främre pärmen och helt guldsnitt. Båda omslagen medbundna. Rygg och hörn lätt nötta. De medbundna omslagen är något vågiga i ytterkanten. Två sidor med lätt missfärgning i övre kanten intill falsen. Dedikation på smutstitelbladet: "Till Rulle en eftermiddag när han inte gick något vidare! Tillgivne Per-Erik Lindorm". |
 |
|