logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Teknik, Flyg, Järnväg och Motor  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahlgren, Jan - Linnér, Anders - Wigert, Lars:  Faktaboken om Gripen. [ref 67773]    130:-
    JAS AB i samarbete med Flygvapnet och Försvarets materielverk [2002]. 173, (3) s. Rikt illustrerad i färg. 5:e, [utökade och reviderade] utgåvan. Limhäftad. Nyskick.
Ahlström, Gunnar:  De mörka bergen. En krönika om de lappländska malmfälten. [ref 7114]    120:-
    Norstedts 1966. 336, (2) s. + 16 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med revor (lagade med dokumenttejp på insidan).
Ahrenberg, Albin:  Ett flygarliv. [ref 76214]    350:-
    Allhem, Malmö, 1957. Stor 8:o. 311, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets klotband. Dedikation från "Albin Ahrenberg".
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Ett flygarliv. [ref 78220]    400:-
    Allhem, Malmö, 1957. Stor 8:o. 311, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några lagade revor. Signerad av Albin Ahrenberg på smutstitelbladets baksida.
[Althin, Torsten]:  Den levande kraften. [ref 33024]    75:-
    Tekniska Museet, Stockholm, 1939. Stor 8:o. 43 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag och första bladet med hörnveck, bakre omslag med ett litet "nagg".
Andersson, J. Holger, m.fl.:  SL 100. [ref 38202]    90:-
    [Gullersproduktion i samarbete med Storstockholms Lokaltrafik], 1976. Liten tvär 4:o. (128) s. Rikt illustrerad med fotografier av Peter Gullers (i färg) och K.W. Gullers samt ur SL fotoarkiv (i svartvitt). Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. Bläcknamn ("Tom") på försättsbladet.
Andersson, Lennart - Berns, Lennart - Stridsberg, Sven (red.):  Svensk flyghistoria under 1900-talet. Flyghistorisk revy. [ref 76677]    200:-
    Svensk Flyghistorisk Förening, Stockholm, 2003. 4:o. 215 s. Genomgående illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ankarberg, Carl-Henrik:  Södra Lidingöbanan. [ref 42887]    175:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1986. Tvär 8:o. 252 s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
Attman, Arthur - Norrby, Jonas - Nisser, Marie m.fl. (red.komm.):  Forsmark och vallonjärnet. [ref 14344]    150:-
    Forsmarks Kraftgrupp AB 1987. Bred 8:o. 288 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lite stött.
Austin, Alan - Dicks, Anthony:  Great Fighting Planes. World War I to the Present Day. [ref 61727]    150:-
    London, Octopus Books, 1985. 4to. 207, (1) pp. Illustrated throughout, partly in colour. 1st edition. Publisher's decorated boards. Dustwrapper.
Bagge, Fredric:  Grafisk industri. [ref 17066]    160:-
    Bonniers 1940. 251, (1) s. Rikt illustrerad med planscher (vissa i färg) samt andra illustrationer och diagram. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och marmorerade snitt. Pärmarna är något böjda samt lätt skavda i nedre kanten, annars ett mycket bra ex. (Tekniskt folkbibliotek)
Beck, Wilhelm:  Naturkrafterna och deras användning. Elektriciteten och dess tekniska tillämpningar. Auktoriserad översättning och bearbetning efter originalets sjunde upplaga av O.H. Dumrath. [ref 30081]    350:-
    Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1913. (4), IV, VIII, 1296, XLVIII (register), (3) s. + flertalet planschblad i svartvitt samt färglitografier (delvis utvikbara). Rikligt med illustrationer i texten. Upplaga ej angiven. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt och med några små riss upptill. Lite sladdrig i bindningen.
Bengtsson, Staffan - Willis, Göran:  Med K-märkt mot månen. 1957-1969. En rymdbok. [ref 73483]    150:-
    Bonniers [1997]. 216 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Berg, Gösta:  Sledges and Wheeled Vehicles. Ethnological studies from the view-point of Sweden. [ref 77503]    300:-
    C. E. Fritzes Bokförlag, Stockholm, 1935. 4to. 189, (1) pp. With 30 black & white plates and numerous illustrations. Publisher's printed wrappers. Covers somewhat faded, with some chips, tears and creases along spine ends and edges. Pages uncut. Condition Very Good to VG-. (Nordiska Museets Handlingar: 4)
Bergendahl, Erik:  Några regler vid svetsning med acetylen-syrgas samt tabeller för svetsning och skärning. [ref 33019]    70:-
    Hantverksinstitutet, Stockholm, 1924. Liten 8:o. 7 s. text på utvikbart blad med tabeller på baksidan. Häfte. Lätt stötta omslagskanter. (Hantverksinstitutets yrkeshandböcker N:o 9)
Bergfors, Kerstin (red.):  Boken om uppfinningar. Översättning: Sven Ekman och Mats Dannewitz Linder. [ref 71331]    100:-
    Forum 1986. Stor 8:o. 318, (1) s. Rikt illustrerad, delvis med planschsidor i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien)
Berglund, A. (utg.) [Öfverste, f.d. lärare vid art. och ingeniörshögskolan]).:  Uppfinningarnas bok. 1-10. Ny fullständigt omarbetad upplaga under medverkan av fackmän. [ref 46716]    2600:-
    Hiertas Bokförlag, Stockholm, 1898-1907. Totalt ca 6400 s. Med öfver 6000 illustrationer. Mycket vackra och gedigna halvfranska band med dekorerad rygg. Förutom att de gröna titelfälten på del 9 och 10 är blekta och mycket lätt stötta hörn så är sviten i fint skick. 10 volymer.
   Innehåller: 1. Kulturhistorisk öfversikt, Byggnadskonstn, dess utveckling och medel, Byggnaders belysning, uppvärmning, luftväxling, ortanläggningar, stadsplanering m.m. 2. Naturkrafterna och deras användande. Mekanik, luftballonger och flygmaskiner, fysiska företeelser och krafter samt deras tillgodogörande, kraftmasiner. 3. Elektriciteten, dess framställning och användande inom yrkena och industrien. 4. Lanthushållningen dess binäringar och samhörande industrier. 5. Gruvhantering och hyttväsen. 6. Metallernas bearbetning. 7. Sten-, lervaru- och glasindustrier, kemiska industrier. 8. Fibrösa råämnen och deras förädling. Trävaru- och pappersindustri, Textilindustri, Färgeri- och läderindustri m m. 9. Världssamfärdseln och dess medel del 1. Landsvägar, järnvägar, broar och viadukter, vattenvägar, skeppsbyggeri. 10. Världssamfärdseln och dess medel del 2. Post och postväsen, världstelegrafen och dess utveckling, skrifkonst, boktryckerikonst, grafiska konster, fotografien och dess utveckling, världshushållningen och världshandeln, slutord och register.

Se bild på boken
Bergman, Bill - Norrvi, Yngve - Svensson, S. Artur (red.):  Ett år i luften. Flygets årsbok 1950. [ref 69319]    200:-
    Allhem, Malmö, 1949. Liten 4:o. 211, (1) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets dekorerade halvklotband med färgat övre snitt. Fint ex.
   Årgång 2.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1951. [ref 69318]    150:-
    Allhem, Malmö, 1950. Liten 4:o. 196, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets dekorerade halvklotband med färgat övre snitt. Fint ex.
   Årgång 3.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1953. [ref 78217]    150:-
    Allhem, Malmö, 1952. Liten 4:o. 269, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband med färgat övre snitt. Fint ex.
   Årgång 5.
Bergman, Bill - Svensson, S. Artur (red.):  Ett år i luften. Flygets årsbok 1956. [ref 319]    175:-
    Allhem, Malmö, 1956. Liten 4:o. 395, (1) s. + utvikbara tabeller och diagram. Rikt illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Tryckt i 9.600 ex. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor, i övrigt lätta bruksspår.
   Årgång 8.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1958. [ref 47]    125:-
    Allhem, Malmö, 1958. Liten 4:o. 275, (7), XXXVI, (3) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 15.600 ex. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Omslaget med ett par riss och med lagning i övre hörnet på framsidan.
   Årgång 10.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1959-60. [ref 88]    150:-
    Allhem, Malmö, 1959. Liten 4:o. 340, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 15.500 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat men med ett par lagade revor.
   Årgång 11.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1960-61. [ref 68478]    150:-
    Allhem, Malmö, 1961. Liten 4:o. 380, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 12.200 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat men lite gulnat på ryggen och med veck på innerflikarna.
   Årgång 12.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1961-62. [ref 68479]    140:-
    Allhem, Malmö, 1962. Liten 4:o. 289, (1), XCVIII, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 12.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget naggat och skadat (en liten bit med smärre textförlust saknas från framsidan).
   Årgång 13.
  –  :  Ett år i luften. Flygets årsbok 1962-1963, 1964. [ref 68480]    150:-
    Allhem, Malmö, 1964. Liten 4:o. 375, (2) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 12.700 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
   Årgång 14.
Bergman, Bill, m.fl.:  Flygboken. Flygningens historia och flyget av idag. [ref 14057]    250:-
    Allhem, Malmö, 1945. 4:o. 379, (4) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets halvklotband. Stötta hörn, några skavmärken på kanterna och delvis ljust fläckad bakre pärm. Innerfalsarna skadade (ej loss).
  –  :  Flygboken. Flygningens historia och flyget av idag. [ref 76213]    300:-
    Allhem, Malmö, 1945. 4:o. 379, (4) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets halvklotband. Ett ganska så fint ex.
Bishop, George:  Bilen genom tiderna. Översättning: Alf Agdler. [ref 75058]    120:-
    Svenska Bokhandlareföreningen 1977. 4:o. 191, (1) s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget (ej bandet) lätt stukat vid rygghuvudet.
Björk, Morgan - Hansen, Kenneth:  Från amatör till proffs. [ref 65657]    180:-
    Årets Bilsport 1996. 223, (1) s. Rikt fotoillustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva, i övrigt obetydliga bruksspår.
Blomkvist, Pär - Kaijser, Arne (red.):  Den konstruerade världen. Tekniska system i historiskt perspektiv. [ref 80438]    160:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 1998. 347, (2) s. Illustrerad med kartor, tabeller och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från redaktören på smutstitelbladet. Fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek)
Boesgaard, Hans Eric - Frankenberg, Richard V. - Matteucci, Marco:  Äventyret bilen. [ref 50527]    100:-
    Bra Böcker 1977. Stor 4:o. 238, (2) s. Genomillustrerad, övervägande i färg. Häftad. Aningen kantnött.
Bohr, Einar:  Bil- och motorelektrisk handbok. Omfattande elektrisk utrustning för motorer, bilar, motorcyklar, motorbåtar, traktorer jämte service och reparationer, normer för tillverkning och provning, ordförklaringar etc. För praktiskt arbete, självstudier och teknisk undervisning. [ref 3711]    375:-
    Nordiska bokförlaget Erdheim & Co, Stockholm, 1953. XVI, 938 s. Med 684 illustrationer, 56 tabeller och 20 felsökningstabeller. Förlagets klotband med förgylld pärm- och ryggtitel samt ryggdekoration i guld. Ryggen obetydligt nött.
Borgenstam, Curt:  Bilens historia. [Från ångdiligens till elektronikstyrd katalysatorbil.]. [ref 3849]    125:-
    Winbergs [1990]. 4:o. 130 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Bratt, Erland:  Chaufför-boken. Populär framställning av automobilen och dess verkningssätt jämte anvisningar angående körteknik samt fordringar för erhållande av körkort. [ref 72432]    125:-
    Bonniers 1938. Liten 8:o. 196 s. Illustrerad med 73 bilder i texten. 14:e upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad.
Brennert, Sven:  Materiallära. Metaller, plaster, gummi, smörjmedel, keramer och trä. [ref 78129]    160:-
    Maskinaktiebolaget Karlebo 1980. 424 s. Rikt illustrerad med tabeller, figurer och diagram. 9:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på klistrade försättsbladet, annars fint ex. (Karlebo-serien 5)
Brindley, John F.:  Wings for the 21st Century / Les Ailes du 21e Siècle / Alas Para El 21o Siglo. [ref 2920]    200:-
    IATA 1999. Oblong 4to. 219 pp. Richly illustrated with photos, partly in colour. Publisher's decorated boards. Text in English, French and Spanish.
Broman, Sven (red.):  Tekniken i dag med Svensk flygkalender 1951. [ref 43271]    120:-
    Teknikens Värld, Stockholm, 1950. 180 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite stött ex med anteckningar på bägge pärmarnas insidor. Märke efter tejp på främre pärmen.
   Första årgången.
Brosenius, Hilding:  En uppfinnare minns. [ref 4690]    125:-
    Carlssons, Stockholm, 1999. Stor 8:o. 159 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och ritningar. 3:e omarbetade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Uppfinnare i framför allt byggnadsbranschen.
Brunner, Gisbert L. - Pfeiffer-Belli, Christian:  Wristwatches - Armbanduhren - Montres-bracelets. [ref 75676]    700:-
    Könemann 1999. Large 4to. 512 pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Publisher's grey linen cloth with title in black. Near fine in dust-jacket.
   Butiful book on wristwatches.

Se bild på boken
(Bugatti) Affisch:  Bugatti. The myth of an epoch. [ref 76805]    400:-
    Nytryck från ca 1980 talet. Bladstorlek 99 x 70. Ramad.
   Måste hämtas här på firman, om den ska sändas med post blir det oramad i rulle.

Se bild på boken
Buraas, Anders:  Fly over fly. Historien om SAS. [ref 14023]    110:-
    Gyldendal, Oslo, 1972. 311, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotband med lätt naggat skyddsomslag. Text på norska.
Bursell, Barbro:  Träskoadel. En etnologisk undersökning av lancashiresmedernas arbets- och levnadsförhållanden på Ramnäs bruk vid tiden kring sekelskiftet 1900. [ref 45990]    95:-
    Nordiska museet 1975. 305, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Häftad. Omslagen lätt skamfilade, det främre med svaga hörnveck. (Nordiska museets Handlingar 85)
   Akademisk avhandling.
Bussien, Richard (Herausgeber):  Automobiltechnisches Handbuch. Handbuch der Automobiltechnischen Gesellschaft E.V. [ref 62056]    300:-
    Berlin, Krayn, 1921. Small 8vo. IV, XIX, 1194, (1), 240 (advertisement), V-VIII pp. + folding plates. With numerous illustrations in the text. Zehnte verbesserte Auflage. Publisher's decorated boards. Covers worn and slightly soiled.
Börjeson, E.W.:  Fartens herre eller slav ... [ref 13288]    100:-
    Nordiska Bokhandeln, Stockholm, 1949. Stor 8:o. 143 s. Med 56 bilder. Dekorerat mjukt pappband. Pärmarna lätt gulnade.
C.J. Lundbergs Läderfabriks A-B (utg.):  Läder. Kort handbok i läderkunskap med utgångspunkt från verksamheten i ett svenskt garveri. [ref 79126]    150:-
    C.J. Lundbergs Läderfabriks A-B, Valdemarsvik, 1944. Stor 8:o. 94 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex.
Cederholm, Charlie:  Vattenfall på Vilhelm Hansens tid. Vattenfall 1909-28 – en krönika. [ref 30802]    120:-
    Statens Vattenfallsverk, Vällingby, 1983. Tvär 8:o. 224 s. Mycket rikt illustrerad med gamla foton (vissa i färg) och teckningar. Häftad.
Chris-Craft:  Accessory Catalog. [ref 69112]    500:-
    Chris-Craft Corporation, Pompano Beach, Florida, no date, (ca 1961). Small 4to. 78, (2) pp. Richly illustrated. Printed wrappers. Little bit worn.
Se bild på boken
Clarke, Arthur C.:  Världsrymdens utforskande. Översättning av Sven Hallén. [ref 49126]    100:-
    Bonniers 1954. 248, (1) s. + 7 planschblad (vissa i färg). Häftad. Svag vertikal rand på främre omslag, ett par veck i ryggen, men annars ett fint ouppskuret ex.
Clemensson, Gustaf:  Papperets historia intill 1880. [ref 32598]    90:-
    Gebers 1953. Liten 8:o. 98, (1) s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. (Grafiska institutets skriftserie 8)
Clutton, Cecil - Posthumus, Cyril - Jenkinson, Denis:  Racerbilen. Översättning av Curt Borgenstam. [ref 70437]    125:-
    Norstedts 1959. 269 s. + 16 planschblad med fotografier. Teckningar i texten av George A. Oliver. Häftad. Ouppskuren men lite stött i alla fall.
  –  :  Racerbilen. Översättning av Curt Borgenstam. [ref 77535]    160:-
    Norstedts 1959. 269 s. + 16 planschblad med fotografier. Teckningar i texten av George A. Oliver. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår, i övrigt gott skick.
Cogotti, Antonello:  Industrie Pininfarina. La Galleria del Vento. [ref 67818]    200:-
    Torino / Giugno 1984. 4to. 46, (18) pp. Illustrated. Publisher's pictorial boards.
   Text in English and Italian.
Cornelius, Ferdinand:  Vilse i vitt. Flygarminnen. [ref 56154]    100:-
    Mjölby, BM-förlaget, 1981. 91, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt stukad nedtill, lagad skada på främre pärmens insida. Tillskrift på smutstitelbladet.
Cyrus, Allan:  På lätta vingar. Från flygplan till helikopter. [ref 33947]    100:-
    Fritzes 1953. 253 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen lätt naggade, det främre även med två brytveck i nedre hörnet (uppfodring med tejp på insidan).
Se bild på boken
Dreijer, Niels:  Tekno's PR-radio. Kommunikationsradio för alla. Översatt och bearbetad av Björn Svallner. Fackgranskad av Börje Karlsson. [ref 23445]    100:-
    Teknografiska Institutet, Stockholm, 1977. 96 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Tekno's facklitteratur 154)
Duke, Neville:  Luftens erövring. Redigerad av Edward Lanchbery. [ref 58023]    125:-
    Hörsta Förlag 1955. Liten 4:o. 128 s. Med 106 illustrationer och teckningar. Häftad. Bakre omslagets övre hörn med veck, det nedre lätt stukat.
Däniken, Erich von:  Tillbaka till stjärnorna. Argument för det omöjliga. Översättning från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 45249]    120:-
    Berghs 1970. 175, (1) s. + 20 planschblad. Illustrationer i texten. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Rygg och omslag obetydligt solkade.
Eakin, James S. (ed.):  Trolley Cars Across America. [ref 32795]    250:-
    Railhead Publications, Canton, Ohio, © 1983. Oblong 4to. (2), 94 pp. Illustrated throughout with black & white photos. First Edition limited to 500 signed and numbered copies (though this copy with no. 414 is left unsigned). Spiral bound, pictorial wrappers. Owner's signature and date on title-page. Small spot on rear cover. Very good.
Ekström, Gert:  Buss på buss. En kavalkad i ord och bild om SLO - Stockholms Läns Omnibus AB och andra länstrafikföretag. [ref 26826]    100:-
    Jan Jangö AB 1989. Stor tvär 8:o. 64 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Litet skavmärke på främre falsen samt rest av gammal prislapp på det bakre.
  –  :  Älskade cykel. [År 1800-2000]. [ref 80691]    200:-
    Prisma 2001. Liten tvär 4:o. 189, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg av Ola Husberg. Övriga bilder kommer från hela svenska folket. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot lätt stukade, skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck.
Elg, Per-Börje:  Bilens århundrade. Design, historik & nostalgi. [ref 80126]    180:-
    Forum 2005. 4:o. 191, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Ellis, C. Hamilton:  The Pictorial Encyclopedia of Railways. [ref 44443]    200:-
    Paul Hamlyn, Feltham, 1968. 591 pp. Illustrated throughout with b/w photos and some and some colour plates. Second impression. Publisher's decorated cloth. Spine and rear cover slightly sunned.
   No dust-jacket.
Ellis, Chris:  Flyget genom tiderna. [ref 63233]    175:-
    Svenska Bokhandlareföreningen 1977. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Elvius, Pehr:  Mathematisk tractat, om effecter af vatn-drifter, efter brukliga vatn-värks art och lag författad. Utgifven af Kongl. Vetenskaps Academien. [ref 69337]    2000:-
    Peter Jör. Nyström, Stockholm, 1742. Liten 8:o. (8) + 260 + (2) s. + 5 utvikbara planscher. Samtida skinnband. Lacksigill på titelbladet, försättsbladet saknas annars ren och snygg inlaga. Bandet något nött med lite stötta hörn och en liten skada på främre pärmen.
Fletcher, Rivers:  Bentley. Past & Present. [ref 72251]    250:-
    Gentry Books, London, 1982. Large 8vo. 224 pp. Fully illustrated with b/w photographs and some drawings. 1st edition. Publisher's hardcover. No dust-jacket.
Ford Consul, Granada 1972-1977:  Reparationshandbok. [ref 70299]    125:-
    ABE tryck, Malung, u.å. 4:o. 152 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Ringpärmshäftning. Lätt skavd men har aldrig varit med på verkstaden.
Frykholm, J.L.:  Ångmaskinlära. [ref 64401]    800:-
    Adolf Bonnier, Stockholm, 1890. VIII, 366, (2) s. Rikt illustrerad med skisser och ritningar. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets trevliga gröna blindpressade och dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot lätt fransiga, centimeterlång reva i främre falsen, i övrigt ett fint och välhållet ex.
Fuglesang, Christer:  13 dygn i rymden efter 14 år på jorden. Dagbok från rymden. [ref 70037]    150:-
    Bonniers 2007. 334, (5) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt snedläst annars fin.
Furuhagen, Hans:  Mercurius och Vulcanus. En krönika om järnet i Sverige. [ref 76550]    175:-
    Jernkontoret 1997. Stor 8:o. 247 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie nr 32)
Gates, Bill:  Vägen till framtiden. Medförfattare: Nathan Myhrvold & Peter Rinearson. Översättning av Sune Karlsson. [ref 66494]    120:-
    Norstedts 1995. 323 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Geitel, Max:  Världsindustrien. Teknikens segertåg i ord och bild. 1-2. [ref 56675]    450:-
    Stockholm, Nordiska bokförlaget, 1920. Stor 8:o. XVI, 760 + (4), 761-1360, XLVIII (reg.) s. Rikt illustrerad i texten + 112 helsidesplanscher samt rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. 2 volymer.
General Motors Nordiska AB (utg.):  General Motors bilbok. Automobilens byggnad och verkningssätt. [ref 71130]    140:-
    Stockholm 1954. 318, (1) s. Rikt illustrerad. Ny omarbetad upplaga. Häftad. Tre bokstäver med bläck på titelbladet samt bägge innerfalsarna tejpade med missfärgning som följd.
  –  :  General Motors bilbok. Automobilens byggnad och verkningssätt. [ref 67032]    175:-
    Stockholm 1958. 318, (1) s. Rikt illustrerad. 7:e upplagan. Häftad. Omslagen med smärre lättare veck.
  –  :  Skötsel och körning av Eder automobil. [ref 70718]    90:-
    Stockholm 1951. 55 s. Illustrerad. Klammerhäftad.
   Omslagstitel: Skötsel och körning av Eder GM-vagn.
Giertz, Erik (huvudredaktör och skribent):  Scania World. Medskribenter: Humberto Fialho, Terry Greenwood, Len Harper, David Isaksson, Pablo Fernandez Long, Bengt Norbrink, Anders Nordström, Petra Ode, Bo Östlund. [ref 60068]    150:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1995. 4:o. 284, (1) s. Mycket rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, i övrigt ett fint ex.
Goy, Franco - Melegari, Vezio:  Månen nästa. Det första stora målet för 1960-talets rymdforskare. Fiction och science om månen och månfärder. I översättning och bearbetning (med användande även av arbetets franska upplaga "L'Histoire notre amie La Lune") av Roland Adlerberth och Allhems förlagsredaktion. [ref 29447]    125:-
    Allhem, Malmö, 1963. 4:o. 156, (4) s. Illustrerad med teckningar, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Lätt kantstött. Bakre ytterfalsen med en spricka (ca 3 cm) upptill.
Grainger, Rod:  Cobra. AC/Ford/Shelby. [ref 71903]    200:-
    Haynes, Sparkford, Somerset, 1988. 4to. 56 pp. Illustrated with b/w and colour photographs. Reprint. Publisher's pictorial boards. (A Foulis Motoring Book / Super Profile)
Grandien, Bo:  Stockholm i lågor. [ref 39726]    95:-
    Bonniers (i distribution) 1968. 121 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Häftad med flikomslag. Blekt rygg men annars ett fint ex.
   Utgiven med anledning av Stockholms stads Brandstodsbolags 125-årsjubileum.
Green, William:  Famous Bombers of the Second World War. [ref 76253]    125:-
    MacDonald, London, 1962. Small 4to. 134 pp. Numerous photographs & drawings. Fourth impression. Publisher's hardcover. Blind embossed on front board.
   No jacket.
Gripstad, Birger (red.):  Tekniken i dag 1960. [ref 68955]    85:-
    Teknikens Värld 1959. 166, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotryggsband. Obetydligt nött.
Gullberg, Torsten:  Svenska vingar. Pioniärskedet 1900-1930. Förord av Generalmajor Karl Amundson. [ref 78118]    150:-
    Holger Schildts Förlag, Stockholm, 1929. Stor 8:o. 230, (8) s. Illustrerad med 140 illustrationer varav flertalet fotografier. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsrand. Omslagen med några smärre naggar, riss och veck.
   Omslag av Torsten Schonberg.
Gunston, Bill:  An Illustrated Guide to Modern Fighters and Attack Aircraft. [ref 52043]    80:-
    London, Salamander Books, © 1980. 160 pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Förlagets dekorerade pappband Publisher's illustrated boards. Fine copy.
  –  :  An Illustrated Guide to USAF. The Modern US Air Force. [ref 52046]    80:-
    Salamander Books, London, © 1982. 160 pp. Richly illustrated with color fotographs and drawings. Publisher's illustrated boards. Fine copy.
  –  :  Framtidens stridsflyg. Beskrivning av de mest slagfärdiga och avancerade stridsflygplan som nu utvecklas för nästa årtionde. [ref 77452]    90:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1985. 159 s. Färgbilder, text och skisser förklarar nya motorer och aerodynamiska principer för över 50 projekt. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Militärflygets historia. Översättning: Per Lennart Månsson. [ref 70927]    175:-
    Historiska Media © 2001. 4:o. 192 s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Moderna jaktplan. Foto- och faktafyllda beskrivningar av 57 jakt- och attackplan från hela världen. [ref 77453]    90:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1981. 160 s. 120 härliga foton av planen i luften, de flesta i färg, treplansritningar, färgprofiler. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning.
Gustafsson, Nils:  Förbränningsmotorer. Speciellt för bilar. [ref 15891]    225:-
    Bonniers 1939. 246 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerat snitt. Lätt nött. (Tekniskt folkbibliotek)
Haak, Ove (red.):  De trevliga gamla bilarna från den gamla goda tiden. En bildkavalkad. [ref 7323]    110:-
    Svenska Motorförlaget 1960. Bred 8:o. (94) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Båda omslagen med brytveck, mer på det bakre.
Hagenbach, Arnold:  Pilot Tex. En trafikflygares äventyr. [ref 33120]    90:-
    J. Beckmans bokförlag, Stockholm, 1935. 200 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt skavd och kantstött.
Hagrup, Knut:  Flyg utan återvändo. [ref 73202]    80:-
    Askild & Kärnekull 1975. 192 s. Illustrerad med diagram. Limhäftad. Obetydligt nött. (Företagsledare berättar)
Hallendorff, Herman:  Slagsten och automat. Bilder från verktygsmaskinens utveckling. [ref 38219]    300:-
    Maskinaktiebolaget Karlebo, Stockholm, 1967. Stor 8:o. 314 s. Rikt illustrerad, bl.a. med monterade färgplanscher. Dekorerat originalhalvfranskt band med linnepärmar. Fint ex. (Karlebo-serien 15)
Hallerdt, Björn (red.):  Stockholms tekniska historia. Ljus, kraft, värme. 100 år med el i Stockholm. [ref 26103]    150:-
    Stockholm stad 1992. Stor 8:o. 204, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Redigerad av Björn Hallerdt under medverkan av Claës Lindroth, Bengt Oknemark, Torbjörn Stenudd, Yngve Sundström och Inge Wernius. (Stockholmsmonografier 62:V)
Hansen, J.E. (ed.):  A Manual of Porcelain Enameling. [ref 66231]    300:-
    Cleveland, The Enamelist Publishing Company, 1937. (2), 513 pp. + 2 folding diagrams. With numerous illustrations and diagrams in the text. 1st edition. Publisher's cloth. Spine head & tail and joints a little worn. Label on front paste-down.
Hayden, Martin:  The Book of Bridges. [The history, technology and romance of bridges and their builders]. [ref 72457]    175:-
    Marshall Cavendish, London, 1976. 4to. 151, (2) pp. Illustrated throughout in black & white. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly rubbed and with minor creases at top edge.
Heddelin, Bertil (huvudred.):  Vägar. Dåtid, nutid, framtid. [ref 56695]    175:-
    Vägverket 1991. Liten 4:o. 288 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Hedlund, Oscar:  Galen i/av min dator. [ref 59903]    110:-
    Norstedts 1996. 266 s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva.
Heideken, Carl (red.):  Trafik. En antologi sammanställd av Carl Heideken. [ref 35348]    150:-
    Stockholms Stadsmuseum 1990. Stor 8:o. 123 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Häftad. Främre omslag med ett par smärre veck, titelblad med veck och litet blindstämplat exlibris.
   "En utställning om gatans historia och dagens trafikfrågor visas på Stadsmuseet 18 oktober 1989 till 25 mars 1990"
Hellbeck, Gösta - Ström, Lars-Ola - Ungermark, Seve:  Flyglarm. [ref 14066]    95:-
    Lindfors 1977. 190, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. Lätt snedläst.
   "Denna bok tillägnas den generation svenskar som under perioden 1936-1946 på olika sätt offrade sig för att Sverige skulle få ett starkt flygvapen och en livskraftig flygindustri. Boken tillägnas också alla dem som omkom under neutralitetsvakten."
Hellström, James:  Radioteknikerns handbok. TV-teknik. 1-2. [ref 34171]    350:-
    Teknografiska Institutet, Stockholm, 1958. 764 + (8), 765-1294 s. + 6 lösa utvikbara blad i ficka. Rikt illustrerade. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagen något naggade, lätt skamfilade och blekta på ryggen samt med smärre lagade revor. 2 volymer. (Tekno's handböcker publikation 43–1)
Hill, Jonathan:  The Cat's Whisker. 50 Years of Wireless Design. [ref 73959]    165:-
    Universal Books, London, [1978]. 4to. 96 pp. Over 120 illustrations of British receiving apparatus. Photographs by Trefor Ball. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
Hillström, Lars:  Röde Baronen. Manfred von Richthofen. [ref 60997]    140:-
    Stockholm, Atlantis, 1984. 159, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot med ett par obetydliga skrapmärken.
Holtze, Bengt - Nisbeth, Åke - Adamson, Rolf - Nisser, Marie (ed.):  Swedish Industrial Archaeology. Engelsberg Ironworks. A Pilot Project. [ref 68997]    175:-
    Jernkontoret, Stockholm, 1975. 363 s. + 8 planschblad i färg. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar, skisser m.m. i texten. Dekorerat originalklotband. (The Swedish Ironmasters' Association Series on the History of Mining and Metallurgy. - Jernkontorets bergshistoriska skriftserie No. 18)
Horneman, Leonard:  Försök til handledning uti svenska markscheideriet. 1-2. [ref 16103]    1500:-
    Tryckt hos direktören Johan A. Carlbohm, Stockholm 1802. Textdelen liten kvarto, planschdelen tvärfolio. (8), 126, (2) s. + 22 graverade planscher. Textdelen i samtida gråpappersomslag, planschdelen i senare halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Textdelen ouppskuren; sprickor om ca 3,5 cm i rygghuvud och -fot, ryggen något fläckad. Inlagan något vågig. Sidorna 77-86 med liten fuktfläck i övre hörnet. Sidan 45 med inklistrad, graverad tabell. Planschdelen med namnteckning i övre marginalen på plansch 1, i övrigt mycket gott skick.
   2 volymer. Komplett.

Se bild på boken
Howard, Beverly E. - Strohmeier, William D.:  Du kan lära dig flyga. Bearbetad för svenska förhållanden under ledning av Sven Holmberg. Till svenska av Anders Byttner. [ref 73203]    200:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1948. Liten 8:o. 263 s. Med 70 illustrationer i texten. Häftad med komplett, men något skadat och lagat fotoillustrerat skyddsomslag.
Huldt, Kristoffer - Sundholm, Herman - Grabe, Alf - Ambrosiani, Sune (red.):  En bergsbok. Några studier över svensk bergshantering tillägnade Carl Sahlin 19 15/12 21. [ref 52430]    750:-
    Stockholm 1921. 4:o. (16), 289, (2) s. +1 porträtt och 22 planschblad samt figurer i texten. Bibliofilupplaga tryckt i 500 numrerade exemplar på handgjort papper. Detta är nr 256. Halvfranskt band med 5 upphöjda bind och övre guldsnitt; övriga snitt oskurna. Främre omslag medbundet. Fint ex.
Hult, Jan - Lindqvist, Svante - Odelberg, Wilhelm - Rydberg, Sven:  Svensk teknikhistoria. [ref 56448]    200:-
    Gidlunds förlag. Hedemora, 1989. Stor 8:o. 363 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet annars ett fint ex.
Hvarfner, Harald (red.):  Norrbotten. [Malmfälten]. [ref 18114]    100:-
    Luleå 1967. 271 s. Illustrerad. Häftad. Lätt nött rygg. (Norrbottens museum. Årsbok 1968)
Högman, Kurt:  När järnvägen kom till Klara. [ref 58946]    80:-
    Esselte, Stockholm, 1956. 30 s. Illustrerad av Bertil Kumlien. Häftad. Omslaget ojämnt blekt, liten fläck på ryggen.
   Särtryck ur Esseltekalendern 1957.
Höjer, Elis B.:  Lokomotivlära. På uppdrag af Kungl. Järnvägsstyrelsen utarbetad.+Tillägg till lokomotivlära, 1-2. [ref 26182]    650:-
    Svenska Boktryckeriaktiebolaget, 1910-1916. Stor 8:o. 645, (2) + 11 + 9 s. Rikt illustrerad med skisser och fotografier. Originalupplaga. Förlagets ljusblå dekorerade klotband; tillägg 1-2 häftade. Pärmar och rygg lätt solkade, rygghuvud och -fot något stukade och med ett par smärre riss. Sidorna 181-188 med missfärgningar efter tejplagningar, ett par sidor gulnade efter tidningsurklipp. Tilläggen med liten fuktrand i övre marginalen.
Jackson, Robert:  NATO Air Power. [ref 64885]    125:-
    Shrewsbury, Airlife Publishing, 1987. 4to. 146 pp. Illustrated throughout with black & white and colour photograps. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Jacobs, David:  American Buses. Greyhound, Trailways and urban transportation. [ref 1249]    125:-
    Osprey Publishing, London, 1985. 120 pp. Illustrated throughout with colour photos. Pictorial wrappers. Inscription inside front cover. (Osprey Colour Series)
Jangö, Jan:  Lek med strömmen. [ref 33238]    90:-
    Lindqvists 1949. Liten 8:o. 139 s. Rikt illustrerad. Häftad. Aningen blekt rygg. (Lindqvists hobbyböcker)
Janson, Erik - Johansson, Ulf - Sjöberg, Carina (red.):  Sten. Svenska Turistföreningens årsbok 1990. [ref 60621]    95:-
    Svenska Turistföreningen 1989. Stor 8:o. 216, (1) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Janson, Erik (red.):  Mest om järn. Svenska Turistföreningens årsbok 1989. [ref 58792]    110:-
    Svenska Turistföreningen 1988. Stor 8:o. 216, (1) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Johansson, George - Hogsten, Dag E.:  När Sverige fick hjul. En bok om bilismens genombrott och om hur det förändrade Sverige. [ref 63227]    110:-
    Askild & Kärnekull 1981. 4:o. 95 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Hörnen en aning stötta, liten skada i övre kanten på främre pärmen, annars fint skick.
Jones, Ira "Taffy":  Tigrarna. Historien om 74:e divisionen, R.A.F. under två världskrig. [ref 45142]    100:-
    Hörsta förlag 1955. 318 s. Häftad. Lite nött ex med en bit av ryggfoten som saknas samt fläckigt bakre omslag.
   Ett läsex.
Jäfvert, Ernfrid:  Skor. En skofabriks historia. [ref 55601]    240:-
    AB L.E. Larsson & Co, Uppsala, 1948. Liten 4:o. 131, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade skinnband med övre guldsnitt. Några små obetydliga skrapmärken på pärmarna.
Jönsson, Tage - Landberg, Olov - Lundqvist, Sune - Svahn, Olov (red.):  Tekno's byggarbete. Byggnadsbranschens handbok. Byggnadsträarbete. [ref 74874]    425:-
    Teknografiska institutet, Stockholm, 1961. 732 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex frånsett en liten namnstämpel på försättsbladet. (Tekno's handböcker publikation 16-1)
Kandell, Olle (red.):  Frivilliga Radioorganisationen 50 år. Teknik, samhällsnytta och kamratskap i samband. [ref 71924]    180:-
    Frivilliga Radioorganisationens förlag, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 243 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Karlsson, Per-Arne:  Järnbruken och ståndssamhället. Institutionell och attitydmässig konflikt under Sveriges tidiga industrialisering 1700-1770. [ref 80241]    150:-
    Jernkontoret, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 293 s. Illustrerad. Häftad. Lätt snedläst, liten fläck på främre omslaget samt namnteckning på titelbladet. (Jernkontorets bergshistoriska skriftserie Nr 25)
   Akademisk avhandling.
Karlström, Frans:  Ytbehandling. Handbok i ytbehandling för möbel- och inredningsindustrien. [ref 33363]    150:-
    Clas Ohlson, Insjön, [1968]. 119, (1) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår.
Kichenside, G.M.:  Railway Carriage Album. [ref 73929]    150:-
    Ian Allan, London, 1966. Oblong 8vo. 228 pp. Profusely illustrated with black & white photos. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nicks & tears. Front cover slightly worn.
   An album of images and early photographs of railway carriages for passengers.
Killen, John:  The Luftwaffe. A History. [ref 80198]    150:-
    Frederick Muller, London, 1967. X, 310 pp. + several photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends slightly bumped, boards just slightly warped, tiny sticker on the half-title leaf. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some, mainly small, mended tears. Condition Very Good.
Killinger, Erich:  Östersjöflygarens äventyr. Bemyndigad översättning från tyskan av Tom Wilson. [ref 76519]    150:-
    Lindblads, Uppsala, 1917. Liten 8:o. 136 s. + 4 planscher samt 2 kartor i texten. Häftad. Omslaget med bruksspår.
Kjellin, Margareta - Ericson, Nina:  Genuine Falun Red. [ref 74260]    200:-
    Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag & Prisma 1999. Large 4to. 279, (1) pp. Richly illustrated in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket.
   "In many ways, red paint is one of the most 'democratic' phenomena there is in Sweden. It is to be found everywere." This is an account of the unique Swedish red paint pigment, which still only can be found in the Falun Mine in Sweden.
Kjellvard, Henry:  Det bevingade hjulets folk. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Volym I: 1899-1924. Volym II: 1925-1949. [ref 8779]    250:-
    Stockholm 1949. Liten 4:o. 521, (1) + 507, (1) s. Rikt illustrerade. Förlagets dekorerade halvklotband. Ryggarna något blekta, obetydligt fläckade. 2 volymer.
Klancher, Lee:  International Harvester. Photographic History. [Includes Farmalls, Internationals, McCormick-Deerings, TracTracTors, and more from 1905 to 1985]. [ref 67820]    125:-
    Motorbooks International, Osceola WI, 1996. 4to. 224 pp. Illustrated throughout in b/w. 1st edition. Publisher's pictorial wrappers. Mint condition.
(Kongl. Maj:t):  Handlingar angående en Låne-Understöds-Inrättning till beredande af förlags-lån för Bergsmanna-yrket, eller Committerades för utarbetande af förslag dertill den 22 Mars till Kongl. Maj:t afgifne betänkande, med några dithörande Bilagor, samt Kongl. Maj:ts till Bergs-Collegium i ämnet aflåtne Bref. [ref 69707]    80:-
    Stockholm, L.J. Hjerta, 1833. 16 s. Häftad med gråpappersrygg. Två små mörka genomgående fläckar på titelbladet, exlibris på baksidan och en liten etikett klistrad över den ena fläcken. Bladen med tvärgående veck på mitten.
Kristiansson, Sture:  Strömningar till och från Stora Kopparberget. En studie i påverkansfaktorer. [ref 69504]    100:-
    [STORA, Falun], 1997. Stor 8:o. 160 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Kungl. Järnvägsstyrelsen (utg.):  Utredning rörande anordnande av daglig förbindelse mellan Sverige och England verkställd av Kungl. Järnvägsstyrelsen i samarbete med tillkallade sakkunnige. [ref 68842]    550:-
    Stockholm 1919. Stor 8:o. XII, 297 s. + flera utvikbara planscher över Göteborgs hamn + 2 mycket stora utvikbara fartygsritningar (den ena ångfartyg utan järnvägsdäck 165,85 m och den andra tågfärja med ett tågdäck och lastrum 157,20 m. Bägge i skala 1:192) vikta i ficka längst bak i boken. Privatbundet något nött halvfranskt band med lite blekt rygg.
Langlet, Emil:  Mermoz – luftpostens hjälte. [ref 27940]    120:-
    Lindqvists 1949. 232 s. + 8 planschblad. Kartor. 2:a, genomsedda upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något snedläst, främre pärmen med ytskada och mindre textförlust. För- och eftersättsblad något missfärgade.
Ledin, L.A.:  Gnistor från de västernorrländska järnbruken. [ref 16820]    150:-
    Stockholm 1937. Liten 8:o. 238, (2) s. Illustrerad. [2:a upplagan]. Minnesupplaga. Dekorerat originalklotband. Fint ex.
Leibing, Arne:  Flygsäkerhet – chansen att överleva. [ref 73204]    80:-
    Norstedts 1968. 171, (1) s. Häftad. Sned och något nött rygg.
Lindbergh, Charles A.:  Spirit of St. Louis. [ref 39133]    200:-
    John Murray, London, 1953. XII, 530, (1) pp. + 14 plates. 1st UK edition. Publisher's cloth. Spine ends slightly bumped, rear board just slightly warped. Condition VG+ to Near Fine.
  –  :  Spirit of St. Louis. Den första atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 39132]    90:-
    Bonniers 1954. 483, (11) s. + 1 porträtt + 4 planschblad med fotografier samt kartor och diagram. 12:e-13:e tusendet. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Främre pärmen med några skrapmärken, ryggfoten lite solkig. Försättsbladet bortrivet, namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Spirit of St. Louis. Den första Atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 39135]    125:-
    Bonniers 1954. 483, (10) s. Illustrerad med fotografier, kartor och skisser. 5:e-8:e tusendet. Häftad. Osprättad. Fint ex.
  –  :  Spirit of St. Louis. Den första atlantflygaren berättar. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 78517]    150:-
    Bonniers 1954. 483, (11) s. + 1 porträtt + 4 planschblad med fotografier samt kartor och diagram. 5:e-8:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat och med ett par lagade revor.
  –  :  "Vi". Min maskin och jag. Den berömde flygarens egen skildring av sitt liv och flygningen över Atlanten jämte hans uppfattning om flygkonstens framtid. Med förord av Myron T. Herrick. [ref 56024]    85:-
    Bonniers 1938. 228, (1) s. + 19 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen blekt och med en liten fläck. (Spännande resor 1)
Lindh, Björn-Eric (red.):  Autohistorica. Medlemstidskrift för Automobilhistoriska Klubben. Nr 1/74, 3/74, 3/75, 4/75, 1/76, 4/76, 4/77, 1/78, 3/78, 3-4/79 (dubbelnummer), 2/80, 4/80, 4/82. [ref 32292]    375:-
    Automobilhistoriska Klubben, Tekniska Museet, Stockholm, [1974-1982]. Tvär 4:o. Rikt illustrerade. Klammerhäftade. Bra skick.
   13 häften. Varje häfte är på mellan 28 och 44 sidor, dubbelnumret har 76 sidor inkl. omslag. Redaktör för det sistnämnda numret är Jan Ströman, de övriga numren har redigerats av Björn-Eric Lindh.
Lindholm, Marshall:  Flyg i natt. En svensk stridsflygares upplevelser under andra världskriget. [ref 14039]    175:-
    Allhem, Malmö, 1952. 124, (2) s. + 24 planschblad. Tryckt i 3.700 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggtitelfältet nött (texten svårläslig). Namnteckning av tidigare ägare på främre pärmens insida.
  –  :  Flyg i natt. En svensk stridsflygares upplevelser under andra världskriget. [ref 76966]    175:-
    Flygande veteraner 1992. 124 s. + 24 planschblad. Förlagets dekorerade pappband. Signerad "Med flygarhälsning Marshall Lindholm" Fint ex.
   Första upplagan kom 1952.
Lindorm, Per-Erik (red.):  Bilen går vidare. 50 år med KAK i motorismens tjänst. [ref 3847]    250:-
    Kungliga Automobil Klubben 1953. 4:o. 78, (1) s. Grönt originalskinnband med KAK:s emblem i guld på främre pärmen och helt guldsnitt. Båda omslagen medbundna. Rygg och hörn lätt nötta. De medbundna omslagen är något vågiga i ytterkanten. Två sidor med lätt missfärgning i övre kanten intill falsen. Dedikation på smutstitelbladet: "Till Rulle en eftermiddag när han inte gick något vidare! Tillgivne Per-Erik Lindorm".
Lindqvist, Gunnar - Widfeldt, Bo:  Rikets flygplanköp. JAS 39 Gripen. [ref 68239]    150:-
    Air Historic Research/Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) och ritningar. Specialupplaga tryckt i 9.999 numrerade ex varav detta är nr 66. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Lindskog, Björn:  Fallskärmar och fallskärmstrupper. Fallskärmens historia och användning i krig och fred. [ref 13147]    125:-
    Allhem, Malmö 1947. Stor 8:o. 56 s. + 40 planschblad + (3) s. Genomillustrerad med fotografier, teckningar o.a. illustrationer. Häftad. Något nött ex, ryggen med lagning nertill, främre omslag med en liten ytskada (ingen textförlust). (Allhems flygböcker 5)
Lorentz, Gunnar - Hommerberg, Sigge:  Bernt Balchen, den flygande vikingen. Med förord av Bernt Balchen och Alfred J. Kessler J:r. [ref 3165]    110:-
    Allhem, Malmö, 1945. Stor 8:o. 205, (1) s. + 20 planschblad. Kartor i texten. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt nött och med några små revor samt en liten ytskada med smärre bildförlust på framsidan och märke efter prislapp på baksidan.
  –  :  Bernt Balchen, den flygande vikingen. Med förord av Bernt Balchen och Alfred J. Kessler J:r. [ref 76501]    150:-
    Allhem, Malmö, 1945. Stor 8:o. 205, (1) s. + 20 planschblad. Kartor i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några små revor annars fin.
Lundberg, Axel:  Lokomotivet. Dess konstruktion och verkningssätt. Handbok på uppdrag af Kongl. Järnvägsstyrelsen. [ref 26179]    550:-
    Wilhelm Billes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1902. (8), 327 s. + 2 utvikbara planscher. Förlagets dekorerade klotband med guldornerad rygg och rödtintade snitt. Pärmhörnen obetydligt stukade, snitten med ett par smärre fläckar. Möjligen något lös i bindningen, men på det hela taget ett välhållet ex.
Se bild på boken
Lundström, Per-Anders (red.):  Arméflygets historia. [ref 76130]    500:-
    Västervik 1997. Stor 4:o. 511, (1) s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Nr 884 av en numrerad specialupplaga om 999 exemplar, signerat av arméflyginspektören Sten Edholm. Förlagets skinnryggsband med pärmöverdrag i blå Elephantenhaut, folieprägling i guld, övre guldsnitt samt skyddsomslag. Fint ex.
   Denna upplaga har speciellt tagits fram för medlemmarna i Svensk Flyghistorisk Förening och har enbart varit tillgänglig genom förhandsteckning.
Lundwall, Sten:  Stjärnsundsuren. Väggurtillverkningen vid ett 1700-talsbruk. [ref 39669]    600:-
    Stockholm 1949. 4:o. 127 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med trasigt skyddsomslag. (Nordiska museets handlingar 35)
Lutteman, Helena (red.):  Telefonen 100 år. Design och kommunikation. Nationalmuseum, Stockholm, 5 maj-27 juni 1976. [ref 70200]    150:-
    Nationalmuseum, Stockholm, [1976]. 36 s. Rikt illustrerad. Häftad. (Nationamusei utställningskatalog nr 398)
   With an English summary.
Löfroth, Carl (red.):  Byggnadsindustrien. Praktisk uppslagsbok för byggnadsverksamhetens olika grenar av fackbildade på hithörande områden. [ref 59242]    700:-
    Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1920-1923. Stor 8:o. Totalt ca 1.650 s. Rikt Illustrerade. Förlagets vackert dekorerade skinnryggsband. Bläcknamnteckningar på bägge titelbladen. 2 volymer.
   Innehåll: 1. Byggnadspraktiken. 2. Byggnadskonstens historia. 3. Byggnadsteorien. 4. Byggnadsjuridiken.
Marklund, Göran:  Tvärbanan Jörn-Arvidsjaur. 75.558,2 meter järnvägshistoria. [ref 46224]    150:-
    Svenska Järnvägsklubben 1978. Tvär 8:o. 120 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och teckningar. Häftad. (Svenska Järnvägsklubbens skriftserie 25)
Martin, Harald:  Flyget. Den moderna flygmaskinen i krig och fred. [ref 14060]    150:-
    Norstedts 1939. 183 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och kartor. Förlagets klotryggsband. Något skavd samt blekt rygg. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Flykten över Atlanten. [ref 14091]    90:-
    Bonniers 1936. 246, (1) s. + 24 planschblad + 1 kartblad. Häftad. Nött ex. Främre omslag med en liten ytskada (obetydlig textförlust), båda omslagen med lätta brytveck.
  –  :  Luftens besegrare. Ett axplock bland världens mest berömda flygare och flygplanskonstruktörer och deras bragder. [ref 14090]    130:-
    Fritzes 1934. 208 s. Illustrerad. Häftad. Något sned, svagt fläckad rygg med ett veck mitt på. Namnteckning med tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Tjugofem år i luften. Den moderna flygningens första kvartsekel (systemet tyngre än luften). Populär översikt av utvecklingen och de märkligaste flyghändelserna 1902–1932. [ref 228]    250:-
    Bonniers 1933. 360 s. + 1 porträtt. Rikt illustrerad. Häftad. Lätt nött, ryggen med veck, främre omslag med en liten ytskada.
Se bild på boken
  –  :  Tjugufem år i luften. Den moderna flygningens första kvartsekel (systemet tyngre än luften). Populär översikt av utvecklingen och de märkligaste flyghändelserna 1908-1932. [ref 78199]    250:-
    Bonniers 1933. 360 s. + 1 porträtt. Tämligen rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Obetydligt snedläst. Ryggen något blekt och med en minimal fläck. Pärmarnas övre hörn något stukade, i övrigt gott skick.
Se bild på boken
Mattsson, Nicklas - Carrwik, Christian:  Internetrevolutionen. 1000 dagar som förändrade Sverige. [ref 47437]    120:-
    Bonnier Icon 1998. 232 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Meccano Limited (utg.):  Meccano. Instruktion för kompletteringssatser. Nr. 2A. [ref 12876]    75:-
    Liverpool u.å., [19??]. Tvär 4:o. 16 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Två vertikala veck (troligen skickad med post från England och därför vikt). Hörnveck och bruksspår på båda omslagen.
Med hammare och fackla:  Årsbok utgiven av Sancte Örjens Gille. XI-XVII. [ref 70062]    900:-
    Stockholm 1941-1949. Stor 8:o. (4), 160, (1) + (4), 164, (1) + (8), 184, (1) + 87, (1) + 59, (2) + 113, (1) + 105, (1) s. + utvikbara planschblad och tabeller. Illustrerad i texten. Gediget privtabundet halvklotband med marmorerade pärmar och ryggtitel i skinn. Ett häftesomslag medbundet. Rikt tryfferad med vykort, bilder, kartor m.m. Spår efter klister på försättsbladet och smärre missfärgning på eftersättsbladet. 10 årgångar i 1 volym.
   Exemplaret har tillhört Sixten Rönnow.
Med Motorcykel:  Tidskrift för motorcykel och bilintressen. Årgång 2: 1922 med 12 nummer varav ett dubbelnummer. [ref 76226]    1300:-
    Många härliga artiklar, fotografier och annonser 1922. 4:o. Totalt ca 435 s. Privatbundet klotband med alla främre och bakre omslagen medbundna. Bandet lite trasigt vid rygghuvudet.
Se bild på boken
Melander, Rune - Sandelin, Stig (red.):  Tekniken i dag 1957. [ref 69496]    85:-
    Teknikens Värld 1956. 167, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband. Blekt rygg.
Meurling, Carl H. (red.):  Teknisk Tidskrift 1910. Fyrtionde årgången. Väg- och vattenbyggnadskonst. Utgifven af Svenska Teknologföreningen. [ref 54205]    200:-
    Stockholm 1910. 4:o. (2), 136 s. + 10 planscher (delvis utvikbara). Illustrationer i texten. 12 häften bundna i ett samtida halvklotband. Stämpel på försättsbladet. Några skrapmärken på pärmarna, nedre hörnen lätt stötta, annars mycket bra skick.
[Meurling, Carl H.]:  Malmö Kloakverk 1907. [ref 26900]    300:-
    Förlags-Aktiebolaget i Malmö 1908. 4:o. 111 s. + 19 planscher. Illustrerad i texten. Häftad. Första uppslaget lite löst i häftningen (ej loss). Främre omslag samt ca 10 blad i början med veck i övre hörnet. Dedikation på främre omslag: "Till civilingeniör O. Meurling från författaren".
   Titel på omslaget: Malmö Stads Kloakverk - 1907.
MJ-Hobby Experten (utg.):  MJ-katalogen 87–88. [ref 70375]    80:-
    Stockholm [1987]. Stor 8:o. 161, (3) s. Genomillustrerad. Limhäftad.
Montagu of Beaulieu, Lord:  Lost Causes of Motoring. Reserach by Michael Sedgwick. [ref 63983]    250:-
    London, Cassell, 1966. XVI, 224 pp. + 40 pp. with black/white photographs of old cars. Second (revised) edition. Publisher's boards. Dustwrapper, somewhat worn and rubbed and with tears to spine head.
Motorismen och dess män:  [Del 6]: [Stockholms stad, Stockholms, Uppsala och Västmanlands län]. [ref 69400]    450:-
    Bygd och Folk förlag, Uppsala, 1950. 4:o. 678 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets gulddekorerade röda skinnband med helt guldsnitt. Rygghuvudet något skadat. Tidigare ägares namn präglat i guld på främre pärmen.
Nerman, Ture:  Järnbärarna. En arbetarkårs historia. [ref 22569]    140:-
    Svenska Transportarbetareförbundet, Stockholm, 1936. Stor 8:o. 203, (5) s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen obetydligt naggade samt med ett litet hörnveck på bakre omslag. Ouppskuren.
Nilsson, Ingrid - Granqvist, Carl Jan - Lindberg, Björn - Zetterling, Leif:  Fest på spår. Menyer ur järnvägens historia. [ref 59843]    150:-
    Färgspelet, Örebro, 1999. 4:o. 231, (1) s. Slösande rikt illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Kort tillskrift i blyerts på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
Nilsson, Lennart - Karlsson, Lars Olov:  Lennart Nilssons okända järnvägsvärld. [ref 80692]    150:-
    Trafik-Nostalgiska Förlaget, Stockholm, 2006. 4:o. 96, (1) s. Rikt fotoillustrerad av Lennart Nilsson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Norberg, Allan:  Vingar över vildmarken. [ref 48228]    125:-
    Lindfors 1945. 187 s. Häftad. Lätt skavd och stött, främre omslag med brytveck i hörnen.
Nordberg, Nils:  Johanneshovsbron. Ett reportage om ett brobygge. [ref 73432]    150:-
    Byggförlaget, Stockholm, 1984. 4:o. 111 s. Rikt fotoillustrerad av Martin Nauclér samt 5 sidor ritningar. Förlagets klotband med infälld pärmbild och titel i silver samt skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten.
   With an English summary: Johanneshov Bridge by Roger Everett.
  –  :  Resa kungligt. [ref 34588]    100:-
    Rabén & Sjögren 1976. Liten 8:o. 225, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Nordström, Alf:  Bergsmän och brukspatroner. [ref 75892]    150:-
    Gidlunds 1987. Stor 8:o. 231, (1) s. + 2 planschblad i färg. Rikligt med illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Utgiven i samarbete med Kungl. vitterhets-, historie- och antikvitetsakademien och Riksantikvarieämbetet.
  –  :  Vira klingsmedja och liebruk. [ref 51700]    120:-
    Stiftelsen Stockholms läns museum i samarbete med Stiftelsen Vira Bruk 1985. Bred 8:o. 164, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Häftad. Blekt rygg, i övrigt fin.
Norrbohm, Gösta - Skogsberg, Bertil:  Att flyga är att leva. Flygvapnet 1926-1976. [ref 2280]    150:-
    Bra Böcker 1975. 4:o. 341 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett mycket bra ex.
Norrvi, Yngve:  75 år i luften. 1900-1975. [ref 76252]    250:-
    Kungl. Svenska Aeroklubben - KSAK 1975. 4:o. 159 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
Nothin, Erik:  Vagnlära. [ref 47331]    500:-
    Kungl Järnvägsstyrelsen, Stockholm, 1913. Stor 8:o. 360, (2) s. Rikt illustrerad med sprängskisser och fotografier i texten. Mörkblått, samtida klotband med förgylld pärmtitel. Inlagan med några understrykningar i blyerts, i övrigt ett fint och välhållet ex.
Nyberg, Erik - Tonström, Göran:  Ballongboken - drömmen om att flyga. [ref 66504]    200:-
    Norstedts 1996. 4:o. 251, (3) s. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva på framsidan och en något större på baksidan.
Nørgaard, Erik:  Titta en ballong. Översättare: Sten Söderberg. [ref 45325]    150:-
    Rabén & Sjögren 1971. 4:o. 198 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotryggsband med något skadat skyddsomslag.
Olley, Gordon P.:  200.000 mil genom luften. [En engelsk världskrigares upplevelser]. Översättning från engelskan av L. Urwitz. [ref 73210]    175:-
    Åhlén & Söner 1937. Liten 8:o. 222, (1) s. Fotoillustrerad. Häftad. Lätt nött, främre omslag med en liten ytskada och smärre bildförlust, en liten bit (15x20mm) saknas i övre hörnet intill ryggen.
Olson, Björn:  En bok om Saab-Scania. [ref 11420]    125:-
    Streiffert, Stockholm, 1987. 4:o. 167, (2) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Ostelius, Hans:  Flyget vinner. Förord av Carl Florman. [ref 78119]    120:-
    Natur och Kultur 1944. 172 s. Häftad. Ryggen med ett par läsränder, bakre omslaget obetydligt solkat samt med ett par smärre veck längs kanter och hörn.
Overland, Viveka (red.):  Sunningeleden - Uddevallabron. Den vackraste genvägen. [ref 78489]    125:-
    Vägverket 2000. 175 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Lennart Forsberg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Paulsson, Gregor (huvudred.):  Grafiska yrken. [ref 17075]    650:-
    Lindfors 1939. 4:o. XV, 592 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Bl.a. ett originalblad av Harald Sallberg. Förlagets dekorerade halvfranska band med främre omslaget medbundet och slitet skyddsomslag. Bandet något nött. (Hantverkets bok)
Paulsson, Lars (red.):  Från muskelkraft till rymdfarkost. Om motorernas, fordonens och flygfarkosternas historia. [ref 60062]    150:-
    Carlssons / Tekniska museet, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 126, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Peacock, Lindsay:  Strike Aces. [ref 68468]    175:-
    Colour Library Books, UK, 1991. Large 4to. 157, (3) pp. All colour photos throughout. Publisher's pictorial boards. Dustwrapper.
   Modern fighter aircraft, their missions and tactics.
Peter, M.:  Das moderne Automobil, sein Bau und Betrieb, seine Pflege und Reparaturen. Automobilhandbuch. [ref 62153]    350:-
    Richard Carl Schmidt & Co., Berlin, 1921. 608, (52, advertisement) pp. + 2 folding "Tafeln". 635 illustrations in the text. 6th edition, revised and enlarged. Publisher's decorated cloth. Joints worn through, somewhat repaired. Spine tail and corners sllightly worn. Hinges weak, repaired with adhesive tape, spine loose.
Putze, Dr. Ing. O. - Höck, Prof. Phil. W.:  120 Jahre Linke - Hofmann - Busch. Salzgitter-Watenstedt 1839-1959. Bd. 1: Linke-Hofmann Werke Breslau. Waggon- und Maschinenfabrik Busch, Bautzen. Sächsische Waggonfabrik Werdau. Bd. 2: Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. Salzgitter-Watenstedt. Fahrzeug- und Maschinenbau Watenstedt G.m.b.H. Famas Salzgitter-Watenstedt. Bd. 3: Linke - Hofmann - Busch Salzgitter-Warenstedt. [ref 74896]    1300:-
    Breslau 1959. Large 4to. 211 + 99 + 378 pp. Richly illustrated with photographs (mostly railroads). Publisher's cloth. 3 volymes in good condition in a damaged slip-case.
   Eisenbahn / Järnväg.
Redlund, Margareta:  Stark, skön och formbar ... [En bok om betongens mångfald]. [ref 78766]    150:-
    Infobooks 2008. 96 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Ett par sidor med understrykningar i bläck.
Rehnberg, Mats (red.):  Järnvägsminnen. [ref 22595]    100:-
    Nordiska museet 1952. 205, (1) s. Häftad. Blindstämpel på försättsbladet. (Svenskt liv och arbete 13)
  –  :  Verkstadsminnen. [ref 47774]    85:-
    Nordiska museet 1953. 243, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Blindstämpel på smutstitelbladet. (Svenskt liv och arbete 19)
   Omslag av Lars Norrman.
Reparationshandbok Opel Kadett, Ascona och Manta t.o.m. 1974:   [ref 80383]    200:-
    Lyrestad 1975. 4:o. 118 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Plastspiralrygg. Lite skavd, nött och blekt. Omslagen solkiga.
Se bild på boken
Richey, Paul:  Stridspilot. En personlig redogörelse för striderna i Frankrike 1939-1940. [ref 75785]    150:-
    Atlantis 1981. 239, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Jaktflygare i andra världskriget)
Rodahl, Kåre:  Mellan himmel och jord. Tre år som fallskärmshoppare. Förord av Hans Ostelius. Översättning och bearbetning av Börje Söderlund. [ref 73211]    150:-
    Natur och Kultur 1946. Liten 8:o. 176 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagets halvklotband med lätt naggat skyddsomslag. Liten ytskada på omslagets framsida (ingen textförlust), smärre tejplagningar på insidan. Boken är annars i mycket bra skick.
Rosander, Göran:  Färd och fordon. Kommunikationerna i Jämtlands län. [ref 22544]    75:-
    Hembygdas Förlag, Östersund, 1969. Tvär 8:o. 16 s. Klammerhäftad. Sista bladet och bakre omslag med lätt hörnveck.
Rosengren, Annette (red.):  Bilen. En utställning på Nordiska museet 1997-98. Texter: Gert Ekström m. fl. Translation into English by Skans Victoria Airey. [ref 70726]    120:-
    Nordiska museets förlag, Stockholm, 1997. Tvär 8:o. 78, (20) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Foto: Mats Landin m. fl. Lösblad i ringpärm. Främre pärmen lätt ytskadad.
   Med sammanfattningar på engelska.
Ruiz, Marco - Borgeson, Griffith - Caldera, Maurizio - Fenu, Michele - Hutton, Ray - Mangano, Giulio - Rogliatti, Gianni - Seidler, Edouard:  One Hundred Years of the Automoble. 18861986. [ref 67887]    200:-
    Gallery Books, New York, 1985. Large quarto. 280 pp. Over 1500 color and black-and-white photographs of all the existing car companies, models and magnificent color drawings of their most representative and important cars. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
Rune, Jan:  Trafiknostalgi. Vykort berättar. En bildkavalkad från 1900-talet. [ref 75693]    150:-
    Trafik-Nostalgiska förlaget, Stockholm, 2003. Stor 4:o. 112 s. Mycket rikligt illustrerad med vykort i både färg och svartvitt och från alla tider. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
[Ryde, Karl]:  Skolpojkens egen verkstad. Några idéer och anvisningar till utförandet av praktiska och trevliga arbeten såsom sysselsättning för händiga ungdomar. Efter främmande förebilder utarbetade. [ref 75350]    175:-
    Beijers, Stockholm, 1915. Liten 8:o. 145 s. + 6 oskrivna sidor för anteckningar. Med 210 avbildningar. [1:a upplagan]. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något snedläst, lite skavt band.
Se bild på boken
Rönnow, Sixten:  Mot svarta himlar. Höjdflygrekordens historia genom tiderna. [ref 29053]    125:-
    Allhem, Malmö, 1946. Stor 8:o. 155, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre ytterfalsen aningen nött, annars ett mycket bra ex. (Allhems flygböcker II)
Saab (utg.):  Form & funktion. Vår syn på konsten att bygga bilar. [ref 76084]    120:-
    Saab Automobile AB, Trollhättan, 1995. Tvär 4:o. 95 s. Rikligt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sandell, Kaj - Streiffert, Bo (huvudred.):  Scania kavalkad 1891-1991. Järnvägsvagnar, personbilar, bussar, lastbilar. [ref 36408]    125:-
    Scania, Streiffert, Stockholm, 1990. Liten 4:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Schieldrop, Edgar B.:  Teknikens triumfer i fartens århundrade. 1-3. Översatt och bearbetad av H.N. Pallin och Frithiof Holmgren. [ref 43272]    500:-
    Holger Schildts Förlag / Förlagsaktiebolaget Star (del 3), Stockholm, 1933-1935. 4:o. (4), 376 + (4), 484, (3) + (8), 398, (2) s. + planscher. Rikt illustrerade i texten. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, dubbla titelfält i rött samt marmorerade pärmpapper. Band 1 obetydligt skavt vid rygghuvud och -fot, i övrigt fint skick. Komplett i 3 volymer.
Schultze, Hans Georg:  Zum Endkampf gestellt! Luftmacht Deutschland gegen Seemacht England. [ref 49960]    300:-
    Verlag "Die Wehrmacht", Berlin - Charlottenburg (1940). 80, (8) s. Propagandapublikation mit vielen Fotos und Illustrationen von Kriegsberichterstattern. 1. bis 100. Tausend. Original Broschur.
Se bild på boken
Schütz, Fredrik:  Från fornborgar till flygfält. Ur utläggningsarbetenas historia i vårt land. [ref 15030]    125:-
    Stockholm, Byggförlaget, 1978. Stor 8:o. 123, (4) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Scott, C[harles] W[illiam] A[nderson]:  C.W.A. Scott – segraren i flygtävlingen England–Australien berättar om sina äventyr. Översättning av Gösta Dahl. [ref 36706]    90:-
    Bonniers 1935. Stor 8:o. 235 s. + 8 planscher. Häftad. Snedläst och ganska hårt nött ex med liten ytskada (med smärre textförlust) på främre omslaget. Yvig namnteckning med rödpenna på försättsbladet.
Semitjov, Eugen:  Bortom tid och rum. [ref 54972]    80:-
    Askild & Kärnekull 1979. 288 s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan, 15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skadat och med lagning.
  –  :  Den hundraåriga spådomen. [ref 61023]    75:-
    Askild & Kärnekull 1982. 255 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Det kommer en dag då hela världen håller andan. [ref 61022]    75:-
    Askild & Kärnekull 1982. 255, (1) s. Rikt illustrerad. 9:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Fantastiska världar. [ref 61020]    95:-
    Askild & Kärnekull 1980. 257 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Sjöqvist, Kerstin:  Symaskinen - historiskt och socialt. [ref 42478]    125:-
    LT:s förlag 1972. 95 s. Rikt illustrerad med fotografier samt fotoreproduktioner av annonser och priskuranter. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Kort tillskrift på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
Skånberg, Carl:  Våra motorfordons elektriska utrustning. Grunderna, det praktiska utförandet samt skötsel, vård och reparationer av allt som tillhör elektricitetens användning å bilar, motorcyklar och motorbåtar. [ref 75898]    160:-
    Saxon & Lindström 1942. Liten 8:o. 432 + XVII (annonser) s. Med 300 illustrationer. 2:a tillökade upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Lätt stött vid rygghuvud och -fot.
Slätis, Anders (huvudred.):  Familjens reparationshandbok. Lättfattliga beskrivningar steg för steg. [ref 75872]    200:-
    Det Bästa 1979. Liten 4:o. 503 s. Mycket rikt illustrerad med teckningar. 2:a, reviderade upplagan. Blått förlagsband.
Statens Järnvägar 1906–1931:  Minnesskrift i anledning av de svenska statsbanornas 75-åriga tillvaro med Kungl. Maj:ts nådiga bemyndigande utgivna av Kungl. Järnvägsstyrelsen. 1-2. [ref 39413]    300:-
    Stockholm 1931. 4:o. (8), 808, (2) + (6), 795, (3) s. Illustrerade. Förlagets dekorerade klotband med dubbla titelfält i skinn. 2 volymer i fint skick.
Stensland [Bengt] - Johnsson, [Ellert]:  Bilen. Dess konstruktion och verkningssätt. [ref 63094]    125:-
    Mauritzons Bokförlag 1947. 261 s. + 1 utvikbar plansch. Rikt illustrerad med sprängskisser, foton på motorer och andra bildelar. Förlagets klotband.
  –  :  Bilen. Dess konstruktion och verkningssätt. [ref 73815]    150:-
    Mauritzons Bokförlag 1947. 261 s. + 1 utvikbar plansch. Rikt illustrerad med sprängskisser, foton på motorer och andra bildelar. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något naggat skyddsomslag med lagad reva.
Stille, Nils - Nordenswan, G.V. - Mannerstedt, Folke, m.fl.:  Motormän i Götaland. [ref 75276]    275:-
    Fyrisförlaget 1953. 4:o. 437, (2) s. Rikt illustrerad med porträtt och bilder på fordon. Slitet halvfranskt band med blekt rygg och skavt pärmpapper på framsidan.
Stridsberg, Sven:  Sveriges äldsta flygplats 80 år. Ljungbyhed 1910-1926. [ref 80672]    100:-
    Krigsflygskolan, Ljungbyhed, 1990. 47, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
Sundström, Lennart (red.):  Hobbyboken 1957. Modellbyggarnas årsbok. [ref 70559]    125:-
    Wennerbergs, Stockholm, 1956. 127, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt stötta hörn, bakre pärmen med några små fläckar och en liten ytskada utan textförlust.
Sweetman, Bill:  High Speed Flight. [ref 59221]    150:-
    Jane's, London, 1983. 4to. 144 pp. With numerous illustrations. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Svenska Järnvägsmannaförbundet (utg.):  Från de svenska järnvägsmännens organisatoriska samlings- och genombrottsperiod. Av Svenska Järnvägsmannaförbundets Styrelse utarbetad redogörelse. [1899-1924]. [ref 17929]    120:-
    Svenska Järnvägsmannaförbundets Förlag, Stockholm, 1924. 312 s. Illustrerad. Häftad. Något snedläst, lätt nött och mörktonad rygg, omslagen stötta i nedre kanten. Ett blad med vikt hörn.
Söderberg & Haak AB (utg.):  Tabeller över balkar, järn, plåt m.m. [ref 10226]    110:-
    Stockholm 1951. 73, (1) s. Illustrerad. 5:e upplagan. Klammerhäftad. Med tumgrepp för de olika produkterna. Omslagen med lätta bruksspår.
Söderberg, Sten:  Den snillrika människan. Teknik under miljoner år. [ref 8244]    120:-
    Rabén & Sjögren 1979. 478, (1) s. Illustrerad med teckningar av Bo Falk. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg blekt och lätt naggad upptill, skrapmärken på ytterkanten samt någon liten reva.
Sönnerberg, Sven (red.):  Kampen mot elden. 1: Släckande brandförsvar. 2: Förebyggande brandförsvar. [ref 74785]    600:-
    Bernces förlag, Malmö, 1951-1952. Liten 4:o. 464 + 532 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets halvfranska band med ryggdekor samt färgat övre snitt. Något stötta hörn annars ett ganska så fint ex.
   Innehåller bl.a.; Brandförsvaret genom tiderna. Det moderna brandförsvarets organisation, män och maskiner. Med och metoder för eldens bekämpande. Eldens natur. m.m.
Tallqvist, Hj. (red.):  Tekniska Föreningens i Finland förhandlingar 1915. Årgång XXXV. [ref 34359]    250:-
    Helsingfors 1915. 4:o. (2), XV, 200 s. + 5 utvikbara planscher + 4 utvikbara tabeller. Illustrationer i texten. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper. Pärmarna med lätta repor. Stämpel på försättsbladet. 11 häften sammanbundna i 1 volym.
Taylor, John - Young, Susan:  Passenger Aircraft and Airlines. [A Pictorial Guide to the World's Civil Planes and their Major Operators]. [ref 70256]    150:-
    Marshall Cavendish, London, 1975. 4to. 152 pp. Illustrated throughout in colour and b/w. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. Free endpapers and back side of wrapper with some creases.
Taylor, Michael J.H.:  Jet War Planes. [ref 59220]    170:-
    London, Bison Books, 1985. 4to. 320 pp. Illustrated throughout in colour. New edition. Publisher's pictorial boards. Dustwrapper.
There's Freedom in the Air:  The Official Story of the Allied Air Forces from the Occupied Countries. [ref 71190]    125:-
    London 1944. 36 pp. With illustrated title and numerous illustrations throughout. Original pictorial wrappers.
Se bild på boken
Thoene, Peter:  Rymdens erövring. Flygtankens historia. Översättning från tyskan av H. Wieslander. [ref 73218]    125:-
    Gebers 1938. 208 s. + 8 planscher. Häftad. Båda omslagen lätt naggade, det bakre och ryggen något fläckade.
Thomas, Lowell:  Världsomflygningen. Berättad av Erik Nelson, Lowell Smith, Leigh Wade, Leslie Arnold, Henry Ogden, John Harding. [ref 49116]    120:-
    Bonniers 1926. Stor 8:o. 282, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Lätt nött. Ryggen med läsveck och skada nedtill, bakre omslag saknar en liten bit av nedre kanten.
Tragatsch, Erwin (ed.):  The Illustrated Encyclopedia of Motorcycles. [ref 78292]    225:-
    Hamlyn, London, 1977. 4:o. 320 pp. Profusely illustrated, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket just slightly soiled, inscription on first free end paper.
   "More than 2,500 marques... from 1894 to the present day"
Triewald, Mårten:  Väderväxlings machin. Påfunnen och ingifven ... (extrakt ur KVAH 1744: oct. - dec. s. 251-260.) 2 utvikbara graverade planscher. + Wargentin, P.: Om väder-växlings inrättningar på skepp ... (extrakt ur KVAH 1757 jan. - mars s. 1-14.) + S:e: Om de nyaste påfund af väder-växlings inrättningar på skepp ... (extrakt ur KVAH 1757: april - juni s. 81-93.) 1 utvikbar graverad plansch. + Ventura, J.: En ny luft-pump, at bruka til väder-växlings ärhållande på skepp ... (extrakt ur KVAH 1766: juli - sept. s. 212-220.) 1 utvikbar graverad plansch. + S:e: Aëripila, til väder-växlings ärhållande på skepp ... (extrakt ur KVAH 1766: oct. - dec. s. 286-291.) 1 utvikbar graverad plansch. [ref 70374]    800:-
    Liten 8:o. Lätt nött marmoretat pappband från 1900-talet.
   KVAH = Kongl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar.
Troense, Bente:  Vill du veta mer – om ljudvallen, flygplan, sjörövare, hajar och mycket annat. Svensk text: Elisabeth Storm. [ref 74509]    90:-
    Carlsen/if 1986. 93 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar av Leif Sørensen. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
(Trollhätte kanal):  Redogörelse för arbetena med Trollhätte kanals ombyggnad 1912–1913. [ref 34325]    450:-
    Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1916. 4:o. IV, 233 s. + 23 planscher (de flesta utvikbara). Med 134 figurer i texten. Halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Främre ytterfalsen något skavd och med begynnande spricka upptill, pärmkanterna lätt nötta. Insidan av pärmarna något åldersfläckade i kanterna. (Meddelanden från Kungl. Vattenfalsstyrelsen N:o 12)
Twenty-Five Years Young:  With Illustrations of the RAF from 1918 until 1943. [ref 71192]    150:-
    RAF [1943]. 39 pp. Original pictorial wrappers.
Se bild på boken
Waernberg, Jan:  Flygoperation Balchen. Amerikanska flygningar i Sverige 1944-1945. [ref 80184]    100:-
    Svensk Flyghistorisk Förening och Norrbottens Flygflottilj, Stockholm, 1995. 80 s. Fotoillustrerad. Häftad. Gott skick.
Wainwright, Loudon (red.):  Astronauterna. Pionjärer i rymden. Av Mercuryprojektets sju astronauter. [ref 65641]    100:-
    Bonniers 1961. Liten 4:o. 110 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Wall, Robert:  Airliners. [ref 72155]    250:-
    New Burlington Books, London, [1980]. 4to. 256 pp. Illustrated throughout, partly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Near Fine.
Se bild på boken
Veale, Sydney E.:  Warfare in the Air. The RAF at War since the Battle of Britain. [ref 71199]    150:-
    The Pilot Press 1942. 4:o. 48 pp. Richly illustrated with photos and diagrams of the Halifax and Stirling and Chronological list of important aeronautical dates for 1941-42. Second Impression. Publisher's cloth in poor dustwrapper.
Se bild på boken
Vedin, Bengt-Arne:  Alla tiders patent. [ref 56410]    150:-
    Liber 1983. Stor 8:o. 127 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Victorin, Harald - Forsslund, Göran:  Boken om flygning. [ref 73220]    85:-
    Natur och Kultur 1933. 171, (1) s. Med 42 bilder. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Något slitet ex. Liten ytskada på främre pärmen (minimal bildförlust). (Vår underbara värld)
Widegrens Maskinaffär (utg.):  Konstruktionsboken för vind-el-verk. [Elektriskt ljus i varje hus]. [ref 75900]    125:-
    O.A. Widegren, Stockholm, 1944. 54, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier och skisser. 2:a upplagan. Häftad. Något skadad rygg, lagad med tejp upptill. Omslagen lätt solkade.
Widfeldt, Bo - Hall, Åke:  B 5 – störtbombepoken. [ref 74780]    200:-
    Air Historic Research, Nässjö, 2000. 4:o. 168 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wittemann, A.:  Z. R. III:s Amerikafärd. Översättning av E. Brusewitz. [ref 69776]    250:-
    Bonniers 1925. 137, (2) s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen lätt solkade, det främre med brytveck i nedre hörnet. Ryggen lätt skadad. (Böcker om flygning)
   Handlar om zeppelinare. Författaren var navigationsofficer å Z. R. III. Mycket ovanlig.
Yeager, Chuck - Janos, Leo:  Yeager. En självbiografi. [ref 51103]    120:-
    Forum 1986. 373, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor.
Young, Hugo - Silcock, Bryan - Dunn, Peter:  Maktspelet kring månen. [ref 63525]    95:-
    Norstedts 1970. 288, (2) s. + 8 planschblad. Förlagets klotband med skadat och solkigt skyddsomslag.
Zettergren, Sven (red.):  Tekniken i dag 1964. [ref 78796]    85:-
    Teknikens Värld, Stockholm, 1963. 168 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Limhäftad. Fint ex.
Zetterström, Hasse:  Carl Cederström. En minnesbok. Med bidrag av Albert Engström, Olof Dahlbeck, Måtte Schmidt. [ref 76215]    500:-
    Bonniers 1919. 127, (1) s. Illustrerad med fotografier. Bibliofilupplaga tryckt i 100 ex varav detta är nr 70. Förlagets vackra ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Lätt nött rygg med begynnande spricka i främre falsen.
   Carl Gustaf Alexander Cederström född i Stockholm 1867 och förolyckad under en flygning mellan Sverige och Finland tillsammans med Kapten C G Krokstedt 1918.
Åberg, Paul - Norlin, Birger - Hagardt, Sten - Nauckhoff, Bengt (red.):  Den stora automobilboken. Praktisk handbok i automobilkunskap. 1-2. [ref 73129]    350:-
    Natur och Kultur 1947-1948. 4:o. XII, 730 (2); (8) 733-1319 (1) s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerat övre snitt. 2 volymer.
Åkerman, Rich.:  Några ord om jernhandteringens ståndpunkt i Sverige vid början af år 1876. [ref 31171]    250:-
    Stockholm 1876. 4:o. 67, (1) s. + 1 stor utvikbar karta. Häftad. Omslaget lite nött, små bitar saknas. Inlagan med några åldersfläckar. Namnteckning på främre omslag. Dedikation: "Landshöfdingen och Kommendören P.A. Begström. Ödmjukligen af författaren".
Älmeberg, Roger:  Flygaren som försvann. [ref 51105]    125:-
    Askelin & Hägglund 1983. 229, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. Kartor på försättsbladet och främre pärmens insida, fotografier på de försvunna på bakre omslagsfliken. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten lätt stukad, skyddsomslaget med ett par smärre riss och veck.
   Boken är skriven av sonen till piloten på den försvunna DC 3:an.
Öjarson, Wilhelm (red.):  Spårväg och Buss. Stockholms Spårvägars tidning 1941-1943. Årgång 1-3. Årg 1: 2 nr. Årg 2: 10 nr. Årg 3: 10 nr + 2 sidor register. [ref 75084]    350:-
    4:o. Rikt illustrerad. Blått klotband med lätt ryggdekor. Lätt fläckigt band samt något mörktonad rygg men i stort snygg.
   De flesta omslagen medbundna.
  –  :  Spårväg och Buss. Stockholms Spårvägars tidning 1944-1945. Årgång 4-5. Årg 4: 10 nr. Årg 5: 10 nr. + 2 sidor register. [ref 75085]    300:-
    4:o. Rikt illustrerad. Blått klotband med lätt ryggdekor. Lätt fläckigt band samt något mörktonad rygg men i stort snygg.
   Omslagen medbundna.
  –  :  Spårväg och Buss. Stockholms Spårvägars tidning. Årgång 8. 1948: Nr 1-10. + Årgång 9. 1949: Nr 1-10. [ref 75097]    300:-
    Stockholm 1948-1949. 4:o. (4 [register]), (2), 150 + 166, (2) s. Rikt illustrerad. Blått klotband med förgylld ryggtitel. Pärmarna med lätta bruksspår, den bakre även lite repig. Två årgångar i en volym.
   De flesta omslagen mebundna.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS