logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, svensk  / S-Ö  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
[Sackenhielm, Gottfrid]:  Konung Gustaf Adolphs och fröken Ebba Brahes märkvärdiga kärlekshandel. Efterord av Sam Owen Jansson. [ref 23965]    70:-
    Bokvännerna, Stockholm, 1966. Liten 8:o. 56, (3) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
Safire, William:  Att intet förtiga. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 74542]    85:-
    Bra Böcker 1979. 569, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   USA:s 41:sta president, Sven Ericson, blir blind vid ett attentat men vägrar ge upp sitt ämbete. En spännande roman om maktspel på högsta nivå. Författaren William Safire var en av Nixons främsta talskrivare. – Omslag av Svenolov Ehrén.
Salje, Sven Edvin:  Dessa dina bröder. [ref 74607]    85:-
    LT:s förlag 1964. 475 s. 16:e-21:a tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt slitet omslag. Lätt snedläst.
  –  :  Efter midnatt. [ref 10954]    95:-
    Askild & Kärnekull 1976. 399 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva vid främre omslagets flik.
  –  :  Livets gäster. [ref 73448]    100:-
    LT:s förlag 1955. 439, (1) s. 6:e upplagan. 26:e-30:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat men ojämnt blekt.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Längs livets stränder. [ref 26562]    80:-
    Bonniers 1967. 437, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite skavd.
  –  :  På dessa skuldror. [ref 79082]    85:-
    LT:s förlag 1943. 455, (1) s. 6:e upplagan, 26:e - 30:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett par fläckar och ett flertal veck samt några lagade revor.
Salminen, Johannes:  Middagsdemonerna. [Essäer]. [ref 72678]    150:-
    Söderströms 1975. 144, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Med dedikation från författaren.
Salmson, Jöran:  Strax före slaktarens död. [ref 80753]    100:-
    Forum 1977. 251, (1) s. Illustrationer och omslag av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex.
Samuelsson, Carol:  Kåk vid strömmen. [ref 80276]    85:-
    Tiden 1946. Liten 8:o. 292, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lättare bruksspår samt liten reva vid ryggfoten.
Sand, Arne:  Väderkvarnarna. [ref 48797]    120:-
    Bonniers 1962. 257, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Omslag och rygg något gulnade, liten reva om ca 2 cm vid ryggfoten.
   Omslag av Torsten Renqvist.
Sandberg, Algot:  När stjärnorna falla. [ref 72354]    75:-
    Dahlbergs 1917. 79 s. Originalupplaga. Häftad. Något skadad och sned rygg, främre omslag med veck intill falsen. (Romanbiblioteket)
   Omslaget är tryckt 1916.
Sandelin, Börje:  Ristningar. Texter och bilder. [ref 77165]    175:-
    FIB:s Lyrikklubb 1963. Stor 8:o. 105, (2) s. Illustrerad av författaren. Bibliofilupplaga tryckt i 1.000 numrerade ex varav detta är nr 751. Förlagets klotryggsband med naggat och skadat skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 84)
Sandgren, Gunnar E.:  Görtz. [ref 74631]    85:-
    Bonniers 1984. 378, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Sandgren, Gustav:  Dans till gryningen. [ref 6719]    85:-
    Bonniers 1937. 277 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt gulnad och med svag fläck, några mycket små riss i främre omslag.
   Omslag av Stig Åsberg.
  –  :  David blir människa. En utvecklingshistoria. [ref 6862]    85:-
    Bonniers 1943. 268, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Livets glasögon. Sagor. [ref 26031]    85:-
    Bonniers 1938. 196, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Stig Åsberg.
  –  :  Samuel. [ref 36249]    85:-
    Bonniers 1934. 220 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Nyskick.
  –  :  Skymningssagor. 1-2. [ref 37969]    350:-
    Bonniers 1936-46. Liten 4:o resp. 8:o. 147 + 140, (3) s. Illustrerad av Stig Åsberg. Originalupplaga. Del 1 häftad och ouppskuren. Del 2 i förlagets halvklotband med skyddsomslag, lätt blekt rygg. Ett fint set.
  –  :  Tiggaropera. En kort roman. [ref 45139]    75:-
    Bonniers 1949. 131, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  Tre dagar i solen. [ref 54748]    75:-
    Bonniers 1953. 154, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Birger Ljungquist.
Sandin, Birger:  Den översvämmade kusinen. [ref 77586]    80:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 121, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, annars ett fint ex.
   Debutboken.
Saxon, Lars:  En vildmarksdröm. [ref 68459]    80:-
    Nutiden 1926. 216 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg, lätt nött och med läsveck. Liten ljus fläck på främre omslag.
Schildt, Göran:  Kontrakurs. Essäer. [ref 23948]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 285, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något solkat, lite naggat och med lagad reva vid främre falsen.
Schildt, Runar:  Regnbågen. [ref 68460]    75:-
    Bra Böcker 1977. 129, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bra klassiker)
Schiller, Harald:  Vännerna. En roman om den sergelska släkten på Dagsnäs. [ref 48983]    80:-
    Bonniers 1938. Liten 4:o. 153, (2) s. Illustrerad. Häftad. Lätt nött. Liten falsreva.
Scholander, Fredrik Wilhelm:  Skrifter. 1-3. Utgifna av John Böttiger. [ref 73566]    225:-
    Norstedts 1881-1882. (10), 256 + (12), 306 + (10), 343 s. + 1 porträtt + 1 plansch. Illustrerade i texten. Rikt dekorerade originalklotband (Herzogs). Banden lätt nötta på rygghuvud och -fot, del 2 dessutom med skadat hörn och del 3 med en liten reva i främre yttre falsen. Bakre pärmarna lätt skavda på ytan. Varje volym har en liten klisterbild av en hönsfågel inklistrad på främre pärmens insida. 3 volymer.
Schütt, Bertil:  Bottennapp. [ref 4826]    100:-
    Bonniers 1958. 242, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Bo Lindberg.
  –  :  Den feta nöden. [ref 51640]    80:-
    Bokförlaget Alekto 1964. 178 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Förbjudet att beträda –. [ref 15882]    125:-
    Bonniers 1944. 271, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen solkad rygg, svaga läsveck.
   Debutboken.
  –  :  Hjärter tre. [ref 19638]    100:-
    Bonniers 1955. 181, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag och rygg med ett par små defekter, annars ett fint ouppskuret ex.
   Omslag av Bo Lindberg.
  –  :  Konsten att få ovänner. [ref 23823]    100:-
    Bonniers 1956. 144, (6) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött ex. Rester av etikett i nedre kanten på främre omslag. Stämpel på första blanka sidan.
   Omslag av Bo Lindberg.
  –  :  Min enda glädje. [ref 28096]    120:-
    Bonniers 1948. 231, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Erik Prytz.
  –  :  Tio dyrkar. [ref 45297]    85:-
    Bonniers 1952. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lite mörktonad rygg.
   Omslag av Erik Prytz.
  –  :  Triangelsolo. [ref 45782]    85:-
    Bonniers 1947. 174, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, det främre även i ytterkanten, det bakre med svagt hörnveck.
   Omslag av Erik Prytz.
Schön, Ebbe:  Skepnader i skymningen. Möten med folktrons väsen. [ref 80403]    135:-
    Natur och Kultur 2001. Stor 8:o. 201, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Seeberg, Staffan:  Sjöjungfruns namn. [ref 77272]    90:-
    Bonniers 2005. 396, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Semitjov, Vladimir:  När Nevan bröt upp. [ref 46069]    90:-
    Chelius 1931. 310 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Tillskrift på smutstitelbladet.
Setterlind, Bo:  Alexandrine. [ref 943]    85:-
    Bonniers 1952. 163, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Ett underligt sällskap och andra noveller. [ref 12803]    85:-
    Bonniers 1955. 150, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ett par små fuktfläckar på ryggen. Ouppskuren.
  –  :  Från världens alla hörn. Egen prosa i urval. [ref 68455]    95:-
    Bonniers 1989. 210, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Hallelúja! [ref 18200]    90:-
    Bonniers 1951. 229, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med lätta läsveck.
  –  :  Stoft och skuggor. Några noveller och andra prosastycken och en dikt. [ref 40035]    70:-
    Bonniers 1963. 155, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. 2 blanka blad i slutet skadade i marginalen.
[Severin, Kid]:  Godnatt älskling. Av Kid Bruncrona. [ref 73573]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1946. 136, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något nött rygg med veck mittpå, lätt kantstött. Delvis ouppskuren.
Sidenbladh, Cecilia:  Apotekare Brandts sista år. [ref 68550]    75:-
    Bra Böcker 1976. 138, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Debutroman som handlar om Gustaf Mauritz Armfelt, vilken som landsflykting i Ryssland under namnet "apotekare Brandt" söker sig tillbaka i minnet till de skimrande dagarna vid Gustaf III:s hov. Romanen vann Bra Böckers stora romanpristävling 1976. - Omslag av Göte Göransson.
  –  :  Drömmarnas tid är förbi. [ref 68551]    80:-
    Bra Böcker 1978. 183 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Fristående fortsättning på "Apotekare Brandts sista år". - Omslag av Göte Göransson.
Silfverstolpe, Gunnar Mascoll (red.):  Helgsmål. Konst, lyrik och berättelser. [ref 18835]    150:-
    Victor Petterson 1924. 4:o. 86, (1) s. + 8 planschblad (flertalet i färg). Illustrationer i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade halvpergamentband.
   Antologi med bidrag Albert Engström, Karl Asplund, Sten Selander, Robert Louis Stevenson, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, G.K. Chesterton, Hasse Z. och John Galsworthy. Utgiven med anledning av Victor Pettersons Bokindustriaktiebolags 50-årsjubileum 1924.
[Silfverstolpe, Malla]:  Månne det går an? Fortsättning af "Det går an". [ref 75643]    250:-
    Leffler och Sebell, Upsala, 1840. Liten 8:o. 64 s. Senare privatbundet stänkmarmorerat pappband med ryggtitel i skinn. Ryggen något mörktonad. Namnteckning och datum på friblad, exlibris på främre pärmens insida.
Siwertz, Sigfrid:  De stora barnen. [ref 7221]    150:-
    Bonniers 1915. Liten 8:o. 299, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad och lite flammig rygg, annars ett fint ex.
  –  :  Förtroenden. [ref 28946]    75:-
    Schildts, Helsingfors, 1945. 319, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med ett litet hörnveck. Tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Klas och Bob. [ref 23458]    110:-
    Sällskapet Bokvännerna 1947. 75 s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Tryckt i 575 ex, varav 532 numrerade för sällskapets medlemmar. Detta är nr 175 av den numrerade upplagan. Häftad. Främre omslag lätt naggat i övre kanten. (Bokvännens bokgåva 1946)
  –  :  Margot med flera berättelser. [ref 27096]    275:-
    Bonniers 1906. 196, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med mycket lätta veck, bakre omslag lätt brutet i övre hörnet och med svaga stukningar i det nedre tillika med delar av inlagan. Annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Arthur Sjögren.
  –  :  Pagoden. [ref 32533]    90:-
    Bonniers 1954. 315, (2) s. Originalupplaga. Häftad med lätt naggat skyddsomslag. Ouppskuren.
   Omslag av Yngve Berg.
  –  :  Spegeln med amorinerna. [ref 79226]    80:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 258, (3) s. Illustrerad av Yngve Berg. 4:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med sprängda snitt. Tillskrift på fria försättsbladet. Något snedläst, rygg och pärmar lite solkade.
Sjöman, Vilgot:  Kvinnobild. [ref 24778]    80:-
    Norstedts 1951. 354, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något gulnad och med lätta läsveck, annars mycket bra skick.
  –  :  Lek på regnbågen. En film. [Manuskript]. [ref 79621]    90:-
    Norstedts 1958. 146, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lite nött ex med tejpat rygghuvud. Stämpel och signatur på smutstitelbladet.
  –  :  Lektorn. En individualroman. [ref 25506]    120:-
    Norstedts 1948. 481, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt gulnad, omslagen med smärre brytveck i kanterna. Ouppskuren.
   Debutboken.
  –  :  Linus och Blenda. [ref 25865]    95:-
    Norstedts 1979. 434, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck, ryggen med ett par små fläckar. (Månadens bok)
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Lisel, en medaljong. [ref 25870]    90:-
    Norstedts 1968. Liten 8:o. 105, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med transparent skyddsomslag.
  –  :  Surdegen. Svårt med könet, Gud, dikten, essäer m. m. [ref 79957]    75:-
    PAN/Norstedts 1969. Liten 8:o. 172, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. Omslagen med obetydliga bruksspår.
Skantze, Alexander:  Rikets tjänst. [ref 75034]    110:-
    Bonniers 1997. 407, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad.
Skogsmark, Gunnar:  Glada smålänningar. [ref 16741]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 130, (1) s. Med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Några marginalskador (ingen textförlust). Liten fläck på bakre omslag. Delvis ouppskuren.
Skämtboken N:r 73:  Innehåller flera hundra lustiga anekdoter, gåtor, berättelser m. m. [ref 45529]    100:-
    J. Kronwalls Förlag, Stockholm, 1918. 42, (6) s. Illustrerad. Klammerhäftad med illustrerat originalomslag. Lite blekt i kanterna, bakre omslag nedskuret ca 1 cm i ytterkanten.
Smith, Ann - Hodell, Åke (red.):  Kärlekshistorier. [ref 57980]    75:-
    Författarförlaget 1984. 277, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Smith, Ejnar:  Britt-Marie Colstrup. Roman. Illustrerad upplaga med teckningar och bokutstyrsel av Einar Nerman. [ref 5088]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1923. 300 s. + 25 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med övre guldsnitt. Med Husmoderns gåvoexlibris (ej ifyllt) på främre pärmens insida. Fint ex.
  –  :  Tilleman Kruse. En skärgårdshistoria [Bohuslän]. [ref 68862]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1926. 268 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med något blekt rygg. Främre omslag medbundet.
Smith, Patrick:  En liten stad på Irland. [ref 78867]    95:-
    Bonniers 1976. 241, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen med några mindre veck längs kanterna.
Sollerman, Pelle:  Gotlandskungen. Berättelser från Gotland. [ref 16991]    85:-
    Tiden 1977. 166 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, recensionsstämpel på smutstitelbladet.
  –  :  Klinteboherrar. [ref 23488]    90:-
    Tiden 1982. 266 s. Illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt tryckskada högst upp på ryggen.
Sparre, Anna:  Dimma över slätten. Släktroman från 1800-talet. [ref 67941]    95:-
    AWE/Gebers 1976. 281 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött med lagade revor.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Kung Märthas döttrar. [ref 24478]    120:-
    AWE/Gebers 1980. 286 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ett par små riss och ett smalt veck i övre kanten på omslagets framsida, annars ett fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Piskan och korset. [ref 33172]    85:-
    AWE/Gebers 1987. 209, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss.
  –  :  Piskan och korset. [ref 72278]    70:-
    AWE/Gebers 1988. 209, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bokklubben Vår Bok)
  –  :  Prinsessan av Wasa. [ref 56326]    120:-
    AWE/Gebers 1991. 198, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Stackars lilla drottning. [ref 74106]    120:-
    AWE/Gebers 1985. 258, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Med dedikation: "Med en hälsning från förf Anna Sparre" på titelbladet. (Bokklubben Vår Bok)
   Omslag av Olle Qvennerstedt.
Sparre, Birgit Th.:  De unga baronerna. [ref 27128]    95:-
    Gebers 1950. Liten 8:o. 387, (1) s. 3:e upplagan. Häftad. Snedläst, nedre kanten lätt stött samt tillskrift på smutstitelbladet.
   Omslag av Ingrid Årfelt.
  –  :  En gård byter ägare. [ref 60866]    80:-
    Gebers 1967. 251, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite läsrandig rygg.
  –  :  En gård till salu. [ref 75768]    100:-
    1954. Liten 8:o. 312 s. 13:e upplagan. Förlagets helskinnband med helt guldsnitt samt författarens namn präglat i guld på främre pärmen. Främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Herrgårdsromans. [ref 78982]    80:-
    Gebers 1972. 208 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
  –  :  Möte med kärleken. [ref 50194]    75:-
    Norstedts 1982. 244, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bokklubben Vår bok)
  –  :  Vägen till Ekenäs. [ref 78957]    80:-
    Gebers 1953. Liten 8:o. 349, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Lite snedläst och namnteckning på försättsbladet.
Sparre, Erik:  Skeppar Lärka. Skärgårdshumoresker. [ref 57155]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1918. Liten 8:o. 192 s. Originalupplaga. Privatbundet klotryggsband. Främre omslag (med svaga brytveck) medbundet. Eftersättsbladet lite veckigt.
  –  :  Skeppar Söderman berättar. [ref 37573]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1917. Liten 8:o. 184 s. Originalupplaga. Privatbundet klotryggsband. Främre omslag medbundet. Genomgående fuktfläckar i innermarginalen.
Starbäck, C. Georg:  Engelbrekt Engelbrektsson. Historisk roman. 1-2. [ref 52011]    175:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag 1909 + 1922. 334 + 479 s. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. Ny utgåva. Förlagets mycket vackra knallröda dekorerade klotband. Mycket lätt blekt rygg annars fin. 2 delar i 1 volym.
Se bild på boken
  –  :  Lifknektens berättelser. Om händelser ur Gustaf II Adolfs historia. [ref 80384]    150:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag 1900. 412 s. Illustrerad av David Ljungdahl. Ny utgåva. Förlagets mycket vackra knallröda dekorerade klotband. Mycket lätt blekt rygg samt lite ojämnt blekt bakre pärm annars fin.
Se bild på boken
  –  :  Mäster Olofs bröllop. Romantiserad berättelse från Gustaf I:s första regeringsår. - Öfverste Stålhammar. Några taflor från vår storhetstid. [ref 52010]    175:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag 1898-1899. 264 + 242 s. Teckningar av Olle Hjortzberg. Förlagets mycket vackra knallröda dekorerade klotband. 2 arbeten i 1 volym.
Se bild på boken
  –  :  Nils Bosson Sture. Historisk berättelse i tre afdelningar. 1: Guldhalsbandet. 2: Kungakronan. 3: Testamentet. [ref 30290]    650:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag 1894. 699 + 653 + 628, XI s. Illustrerad av Jenny Nyström. Förlagets mycket vackra knallröda dekorerade klotband. Mycket lätt blekta ryggar annars fina. 3 volymer.
Se bild på boken
Sten, Anders:  Stengubbar 1965. Teckningar av Anders Sten och mej Figge. [ref 35215]    85:-
    Sydsvenska Dagbladet Snällposten, Malmö, [1965]. Stor tvär 4:o. 80 s. Genomillustrerad. Klammerhäftad. Genomgående med hundöron i båda hörnen, omslagen med smärre hörnveck, det bakre lite solkigt.
Stenberg, Birgitta:  Raskenstam. [ref 58765]    75:-
    Norstedts 1983. 223, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Revor i omslaget (lagade med dokumenttejp på insidan).
Stenius, Göran:  Brödet och stenarna. [ref 5305]    80:-
    Natur och Kultur 1959. 286, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
Stenås, Bo [pseud. f. Carl Gustaf Lundin]:  Mannen som blev förvandlad. [ref 75808]    85:-
    B.-M:s Bokförlags AB, Stockholm, 1938. Liten 8:o. 203 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med förgylld titel på rygg och främre pärm.
Stolpe, Sven:  Döbeln. En berättelse från 1813. [ref 74399]    75:-
    Lindqvists 1959. Liten 8:o. 188, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår.
  –  :  I dödens väntrum. [ref 80347]    110:-
    Bonniers 1936. 304 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade skinnband med förgyllda snitt och inre denteller. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  I dödens väntrum. [ref 66454]    85:-
    Bra Böcker 1975. 270 s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Tillskrift på blank sida i slutet, i övrigt gott skick.
Stolpe, Sven (red.):  Mästarberättare. [ref 29686]    70:-
    Bonniers 1977. 364, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med små lagade revor i övre kanten.
Strandberg, Olof (utg.):  Berättelser från de sju haven. [ref 67413]    90:-
    Rabén & Sjögren 1945. 569, (2) s. Illustrationer och typografi av Mark Sylwan. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband. Lätt nött. Pärmarna ojämnt blekta. Tillskrift på försättsblad samt exlibris.
Strindberg, August:  Abu Casems tofflor. [ref 628]    275:-
    Bonniers 1908. Liten 8:o. 114 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen gulnad och lätt fläckad, främre omslag med ytterst litet riss, det bakre lätt naggat och lite brutet samt med litet riss.
  –  :  Abu Casems tofflor. [ref 631]    300:-
    Bonniers 1908. Liten 8:o. 114 s. Originalupplaga. Modernare privatbundet gulbrunt linneband med svart titelfält i skinn. Båda omslagen medbundna, det bakre lätt fläckat och med veck. Även de två sista bladen med svagt hörnveck. Det ömtåliga bandet med en mycket svag fläck på vardera pärmen. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Den romantiske klockaren på Rånö. [ref 8158]    225:-
    Skolan för bokhantverk, Stockholm, 1947. Liten 4:o. 101, (2) s. Illustrerad med trägravyrer av Tord Bæckström. Tryckt i 200 numrerade ex. Detta ex är onumrerat. Originalhalvklotband med vackert pärmpapper. Titelfältet på ryggen obetydligt skavt.
   Ur "Skärkarlsliv" (1888). Tryckt av Skolan för bokhantverk som en hyllning till Alfred Pettersson på 70-årsdagen.
  –  :  Det nya riket - Sagor - Blomstermålningar och djurstycken. [ref 75413]    150:-
    Bonniers 1957. 288, (5) s. Ny utgåva. Förlagets vackra vinröda halvfranska band med ryggdekor, övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. (Strindbergs mästerverk i urval)
  –  :  Det nya riket. Skildringar från attentatens och Jubelfesternas Tidehvarf. [ref 9081]    400:-
    Looström & Komp. Stockholm, 1882. (8), 192 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med ryggdekor och 4 upphöjda bind. Något skavt ex med lätt blekt rygg.
   Inga omslag.
  –  :  Det nya riket. Skildringar från attentatens och jubelfesternas tidevarv. Texten redigerad och kommenterad av Karl-Åke Kärnell. [ref 66219]    110:-
    Almqvist & Wiksell 1983. 168, (1) s. Illustrerad med 1 plansch. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten lagad reva. (Samlade verk 12. Nationalupplagan)
  –  :  Efterslåtter. Berättelser, dikter, artiklar. Kommentarer av John Landquist. [ref 10979]    200:-
    Bonniers 1920. 491, (3) s. Förlagets vackra dekorerade vinröda skinnband. (Samlade skrifter 54. Supplementdel I)
  –  :  En berättelse från Stockholms skärgård. Utgiven av Strindbergssällskapet med inledning och kommentar av Torsten Eklund. [ref 11301]    350:-
    Bonniers 1948. 65 s. + 1 faksimil + 4 planschblad med 8 teckningar och 4 färgplanscher. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade ex varav detta är nr 15. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lagningar på insidan i yttre falsen, annars ett mycket bra ex.
   Strindbergs första, ej fullbordade roman, skriven i början av 1870-talet.
  –  :  En blå bok. Aflämnad till vederbörande och utgörande kommentar till Svarta fanor. [ref 80082]    300:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1907. 337-436 s. Originalupplaga. Häftad. Delvis osprättad. Omslagen något gulnade, bakre omslaget med ett par naggar.
  –  :  En blå bok. [Del 1]. Aflämnad till vederbörande och utgörande kommentar till "Svarta fanor". [ref 11329]    250:-
    Björck & Börjesson 1907. 333, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Lätt nött och med något blekt rygg. Gammal namnteckning på blankt blad i början.
  –  :  En blå bok. Tredje tillökade upplagan med supplement + En ny blå bok. 1:a upplagan + En blå bok. Afdelning III. 1:a upplagan + Register till En blå bok. 1:a upplagan. [ref 74596]    1500:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1907-1912. 436 + (4), 437-833 + (4), 835-1071, 30 s. del 1-3 i förlagets ljusblå mycket lätt skavda klotband. Registret i ett lite skavt rött halvfranskt band. Främre omslaget medbundet i alla fyra volymerna.
   Registret tryckt i 500 numrerade ex detta onumrerat.
  –  :  En dåres försvarstal. Författaren - en själs utvecklingshistoria. [ref 60951]    175:-
    Bonniers 1928. 531 s. Förlagets röda halvfranska band med guldornerad rygg och marmorerade snitt. Ryggen lite blekt; pärmhörn, rygghuvud och -fot med några smärre skrapmärken. (Samlade skrifter)
   2 arbeten i 1 volym.
  –  :  En extra blå bok. [ref 11584]    400:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1912. (2), 1073-1141, (1) s. Originalupplaga. Upplaga om 500 numrerade ex; detta ex onumrerat. Häftad. Omslagen något gulnade, samt ett med ett par små revor vid rygghuvud och -fot. Inlagan med ett ark delvis löst.
  –  :  Fabler och smärre berättelser. [ref 13069]    120:-
    Bonniers 1909. Liten 8:o. 181, (3) s. 1:a separatupplagan. Privatbundet rött klotband med mönstrade för- och eftersättsblad. Omslagen ej medbundna.
   Ur "Tryckt och otryckt 2", 1890.
  –  :  Fagervik och Skamsund. - Ordalek och småkonst. Kommentarer av John Landquist. [ref 67594]    100:-
    Bonniers 1916. 381, (3) s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 37)
  –  :  Giftas I-II. Äktenskapshistorier. Texten redigerad och kommenterad av Ulf Boëthius. [ref 73609]    150:-
    Almqvist & Wiksell 1984. 393 s. 2:a, reviderade, tryckningen. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt blekt och med en liten fläck samt en liten lagad reva i nedre kanten. 1 volym. (Samlade verk 16. Nationalupplagan)
  –  :  Giftas. Äktenskapshistorier. [ref 63902]    400:-
    Bonniers 1928. Liten 4:o. 425, (1) s. Illustrerad med teckningar av Bertil Lybeck. Häftad. Några läsveck i ryggen, annars ett fint ex.
  –  :  Giftas. Äktenskapshistorier. [ref 80362]    110:-
    Bonniers 1928. Liten 8:o. 416 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och marmorerade snitt. Pärmarna med kraftiga skrapmärken.
  –  :  Götiska rummen. Släkt-öden från sekelslutet. [ref 73806]    350:-
    Gebers 1904. 315, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 4.200 ex. Häftad. Lite stötta hörn, lite läsrandig rygg samt lite mörktonad rygg men i stort ett ganska snyggt ex.
   En slags fortsättning på Röda rummet. Zetterlund I:90.
  –  :  Hemsöborna. [ref 77866]    80:-
    Bonniers 2007. 139, (1) s. Ny utgåva. Specialutgåva i samarbete med Expressen. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsnytt ex.
  –  :  Hemsöborna. Skärgårdsberättelse. + I vårbrytningen. [ref 79222]    90:-
    Bonniers 1909. 158, 173, (2) s. 9:e respektive 5:e upplagan. Förlagets klotband. Pärmar och rygg lätt solkade, främre pärmen samt titelbladet med liten fläck.
  –  :  Historiska miniatyrer. 1-2. [ref 65558]    500:-
    Bonniers 1905. Liten 8:o. (8), 344 + (8), 390 s. Ramar, överstycken och begynnelsebokstäver i rött och svart av Arthur Sjögren. Originalupplaga. Häftad. Lätt nötta ryggar med några små veck på omslagen. 2 volymer.
  –  :  Historiska miniatyrer. 1-2. [ref 74303]    500:-
    Bonniers 1905. Liten 8:o. (8), 344 + (8), 390 s. Ramar, överstycken och begynnelsebokstäver i rött och svart av Arthur Sjögren. Originalupplaga. Trevliga ljusblå klotband med röda titelfält i skinn. Främre omslagen medbundna i bägge samt bakre omslaget + ryggen medbundna i del 2 och ryggen i del 1. Namnteckning på bägge omslagen. 2 volymer.
  –  :  Historiska miniatyrer. Kommentarer av John Landquist. [ref 70503]    90:-
    Bonniers 1917. 328, (1) s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. Rygghuvudet en aning nött. (Samlade skrifter 42)
  –  :  Hövdingaminnen. [ref 20380]    135:-
    Bonniers 1963. Liten 4:o. 239, (1) s. Illustrerad av Otte Sköld. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget ej fullt fräscht och med revor (tejpade) i övre kanten.
   Innehåller 8 "öden" ur "Nya svenska öden".
  –  :  Hövdingaminnen. [ref 57053]    125:-
    Bonniers 1963. Liten 4:o. 239, (1) s. Illustrerad av Otte Sköld. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren.
   Innehåller 8 "öden" ur "Nya svenska öden".
  –  :  Hövdingaminnen. (Nya svenska öden). Kommentarer av John Landquist. [ref 67601]    95:-
    Bonniers 1917. 392, (2) s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 43)
  –  :  I Bernadottes land. [ref 20398]    100:-
    Brombergs 1981. 151, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  I vårbrytningen. En berättelse från Stockholms skärgård. Från havet. Här och där. Från Fjärdingen och Svartbäcken. Texten redigerad och kommenterad av Carl Reinhold Smedmark. [ref 73008]    150:-
    Almqvist & Wiksell 1981. 229, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars fin. (Samlade verk 2. Nationalupplagan)
  –  :  I vårbrytningen. Kommentarer av John Landquist. [ref 70505]    90:-
    Bonniers 1912. 216 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. Rygghuvudet lätt nött. (Samlade skrifter 3)
  –  :  I vårbrytningen. Ungdomsarbeten. (1. Skizzer och uppsatser. - 2. Dramatiska arbeten.). [ref 20827]    1000:-
    Bonniers 1880-1881. (2), 216; + (2), 32 + 94 + 52 + 174 + 74, (1) s. Förlagets bruna, vackert dekorerade klotband. Lätt skavd och något uppfransad på rygghuvud och -fot. Liten namnstämpel med namnteckning på försättsbladet samt liten stämpel på titelbladet. 2 delar i en volym.
   Innehåller del 1: Från hafvet, Här och der, Från Fjerdingen och Svartbäcken, del 2: I Rom, Hermione, Den fredlöse, Mäster Olof. Skådespel i fem akter (Tryckt efter första manuskriptet 1872) samt Anno fyrtiåtta. Zetterlund 16 & 17.

Se bild på boken
  –  :  Inferno och Legender. Kommentarer av John Landquist. [ref 67599]    200:-
    Bonniers 1914. 423, (3) s. Förlagets trevliga röda gulddekorerade klotband. Fint ex. 2 titlar i en volym. (Samlade skrifter 28)
  –  :  Jardin des plantes. 1-2. [ref 21995]    500:-
    Torsten Hedlund förlag, Göteborg, 1896. 32 + 33-80 s. 1:a översättningen från det franska originalet. Klammerhäftad. Liten bit av främre omslaget, småbitar på bakre omslaget saknas samt lite nött rygg där liten bit av ryggfoten saknas på del 2. Häfte nr 1 snyggt.
   Förläggaren Hedlund var vän till Strindberg och delade hans ockulta intressen. Består av tio kapitel varav fyra översatts till svenska ur "Sylva sylvarum" som utkom i Paris samma år. Dessa skrifter innehåller Strindbergs ockulta spekulationer. Zetterlund I:64.

Se bild på boken
  –  :  Kaspers fet-tisdag. - Påsk. - Midsommar. Kommentarer av John Landquist. [ref 70508]    180:-
    Bonniers 1916. 321 s. Delvis originalupplaga. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. 3 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 33)
   "Kaspers fet-tisdag" publiceras här för första gången i tryck.
  –  :  Klostret. Utgiven med kommentarer av C.G. Bjurström. [ref 23531]    125:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 177, (1) s. 1:a fullständiga upplagan. Häftad. Förlagsstämpel på smutstitelbladet och på bakre omslaget. Ouppskuren.
  –  :  Kulturhistoriska studier. Kommentarer av John Landquist. [ref 70507]    90:-
    Bonniers 1912. 271, (2) s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 4)
  –  :  Nya svenska öden. 1-2 i 1 volym. [ref 30975]    150:-
    Bonniers 1906. (4), 177 + 142, (1) s. Originalupplaga. "Bokemissionen". Förlagets dekorerade klotband med marmorerade snitt samt vackert dekorerade för- och eftersättsblad. Blekt rygg, båda innerfalsarna lätt skadade (ej loss).
  –  :  Ordalek och småkonst. [ref 32184]    400:-
    Bonniers 1905. 169, (2) s. Mycket vackert illustrerad av Arthur Sjögren. Delvis originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband. Blekt rygg, fläckiga och lite skeva pärmar, bakre nedre hörnet stött.
   De flesta dikterna tidigare publicerade i "Fagervik och Skamsund".
  –  :  Ordalek och småkonst. [ref 32187]    120:-
    [Stockholm, Bonniers], 1985. 169, (2) s. Illustrerad av Arthur Sjögren. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Prosa och lyrik. 1882-1905. Inledning, litteraturanvisningar och arbetsuppgifter av Göran Lindström. [ref 29097]    80:-
    Gleerups, Lund, 1963. Liten 8:o. 167 s. Häftad. Liten fläck och svag stämpel på bakre omslag. (Skrifter utgivna av Modersmålslärarnas förening, nr 92)
  –  :  Röda rummet. Skildringar ur artist och författarlivet. [ref 35469]    125:-
    Almqvist & Wiksell 1981. 322 s. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex. (Samlade verk Nationalupplagan nr 6)
  –  :  Röda rummet. Skildringar ur artist- och författarlivet. Utgiven, illustrerad och kommenterad av Göran Söderström. [ref 35481]    120:-
    Forum 1979. Stor 8:o. 212, (3) s. Rikt illustrerad, bl.a. med fotografier från Stockholms Stadsmuseum. Ny utgåva. Förlagets fotoillustrerade pappband.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Sagor. [ref 35689]    200:-
    Gebers 1903. Liten 8:o. 200, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet gediget halvklotband. Några sidor med en liten fläck i övre marginalen. Namnteckning och datering på smutstitelbladet annars ett fint ex. Inga omslag medbundna.
  –  :  Sagor. [ref 35714]    1000:-
    Bonniers 1915. (188) s. Rikt illustrerad med Torsten Schonbergs mycket vackra färglitografier. Förlagets dekorerade klotband Lång- och nedre snitten råskurna, övre snittet färgat. Ett stötmärke på ryggen annars för ovanlighetens skull ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Sagor. [ref 35713]    80:-
    Atlantis 1979. 142, (2) s. Illustrerad av Torsten Billman. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Sagor. [ref 54158]    150:-
    Bonniers [1972]. (188) s. Illustrerad av Torsten Schonberg. "För denna faksimilutgåva av Strindbergs Sagor från 1915 har originalklichéerna använts". Förlagets dekorerade klotband. Exlibris.
  –  :  Samlade skrifter. 1-55. Med kommentarer av John Landquist. [ref 36075]    3000:-
    Bonniers 1912-1920. ca 20.000 s. Förlagets vackra gröna gulddekorerade klotband. Några band med mycket lätt nötta rygghuvuden som vanligt, något band med liten stötskada, ett band med exlibris men i stort ovanligt bra skick. 55 volymer.
Se bild på boken
  –  :  Skrifter. 1-14. Utvalda och kommenterade av Gunnar Brandell. [ref 64302]    700:-
    Bonniers 1983. Totalt ca 5290 s. Ny utgåva. Förlaget svarta imiterade skinnband med röda titelfält och övre guldsnitt. 14 volymer.
  –  :  Skärkarlslif. [ref 38160]    400:-
    Bonniers 1888. XXI, (3), 212 s. Originalupplaga. (Första tusendet). Privatbundet ryggdekorerat rött halvklotband. Lätt skavd och blekt rygg.
   Inga omslag.
  –  :  Skärkarlslif. [ref 38163]    200:-
    Fröléen & Comp, Stockholm, 1905. Stor 8:o. 269 s. Illustrerad av Hilding Nyman. Privatbundet halvklotband med främre omslaget medbundet. Främre omslaget och titelbladet lite slarvigt insatta, vattenrand på titelbladet.
   Denna upplaga med Hilding Nymans illustrationer är inte vanlig.
  –  :  Skärkarlsliv - I havsbandet. [ref 77047]    110:-
    Bokhuset, Båstad, 1973. 273 s. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade konstläderband. 2 titlar i en volym. Fint ex.
  –  :  Språkvetenskapliga studier. Kommentarer av John Landquist. [ref 63324]    150:-
    Bonniers 1920. 499, (4) s. Illustrerad. Förlagets vackert dekorerade vinröda skinnband. Lätt nött. (Samlade skrifter 52)
  –  :  Stora landsvägen. - Abu Casems tofflor. Kommentarer av John Landquist. [ref 67586]    90:-
    Bonniers 1921. Liten 8:o. 182 s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 51)
  –  :  Svarta fanor. [ref 40765]    750:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1907. Liten 8:o. 302, (2) s. Originalupplaga. Samtida, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt. Främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt samt med ett par smärre fläckar, i övrigt ett fint och välhållet ex.
  –  :  Svenska öden och äfventyr. I-IV. [ref 41787]    225:-
    [Ljus], Stockholm, 1907. (4), 547, (1) s. Typografisk utstyrsel af Arthur Sjögren. Ny utgåva. Förlagets överdådigt dekorerade röda klotband med marmorerade snitt. Ryggen lite blekt, främre pärmen svagt buktande. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
  –  :  Svenska öden och äventyr. Berättelser från alla tidevarv. 1-2. [ref 68233]    200:-
    Bonniers 1930. 332 + 481 s. Förlagets mjuka skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Namnteckning på insidan av främre pärmarna. 2 volymer.
  –  :  Tjensteqvinnans son II. Jäsningstiden. En själs utvecklingshistoria (1867-1872). [ref 45354]    350:-
    Bonniers 1886. Liten 8:o. (4), 282, (1) s. Originalupplaga. 1:a tusendet. Gediget privatbundet grönt halvklotband med stänkmarmorerade pärmpapper och ryggtitel i svart skinn (Edith Welinder). Båda omslagen (realisationsomslaget), något fläckade (det främre lite hårt skuret, det bakre lite naggat), medbundna. Ryggfoten med en liten stötskada. Namnteckning och årtal på det medbundna främre omslaget och på titelbladet.
  –  :  Tjänstekvinnans son. [ref 71343]    100:-
    Bonniers 1946. 437, (3) s. Ny utgåva. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget något mörktonat på ryggen och naggat vid rygghuvudet samt lätt ytskadat på baksidan. Bandryggen är blekt trots omslaget. (Skrifter VII)
   Av Gunnar Brandell kommenterad upplaga.
  –  :  Utopier i verkligheten. Fyra berättelser. Kommentarer av John Landquist. [ref 67598]    90:-
    Bonniers 1913. 254, (1) s. Förlagets trevliga gröna gulddekorerade klotband. (Samlade skrifter 15)
  –  :  Vivisektioner. De franska texterna jämte en svensk tolkning av Tage Aurell. Inledning och kommentarer av Torsten Eklund. [ref 48443]    200:-
    Bonniers 1958. 213, (4) s. Illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
Ström, Fredrik:  Svenska folkgåtor. [ref 41377]    190:-
    Bonniers 1937. Stor 8:o. 435, (1) s. Illustrerad med teckningar av Uno Stallarholm. Originalupplaga. Förlagets linneband med båda omslagen medbundna. Blekt rygg, pärmarna delvis blekta.
  –  :  Svenska folkgåtor. [ref 41379]    170:-
    Bonniers 1939. 435, (1) s. Illustrerad med teckningar av Uno Stallarholm. Ny utgåva. (Folkupplaga). Förlagets halvlinneband med skadat skyddsomslag.
  –  :  Svenska ordstäv. [ref 41618]    100:-
    Prisma 1978. 367, (1) s. Teckningar av Mark Sylwan. Ny utgåva med alfabetiskt register. Förlagsband med skyddsomslag. Naggat omslag. Lång tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Visor, ramsor och andra folkrim. [ref 48388]    175:-
    Bonniers 1941. 327, (1) s. Illustrerad med teckningar av Uno Stallarholm. 1:a upplagan. Förlagets halvlinneband. Fint ex.
  –  :  Visor, ramsor och andra folkrim. [ref 50946]    125:-
    Bonniers 1975. 327, (1) s. Illustrerad med teckningar av Uno Stallarholm. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt gulnad.
   Pärmtitel: Svenska visor, ramsor och folkrim.
Strömberg, Sigge:  Prärieliv. Sannsagor och lögnhistorier från Vilda västern. [ref 65611]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1921. 159 s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagen med små riss, det bakre även med hörnveck. (Sigge Strömbergs-böckerna 2)
Strömholm, Stig:  Annat folk. Sex berättelser. [ref 1581]    120:-
    Norstedts 1983. 222, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt fuktskada på omslagets framsida (ej fläckat). Dedikation på försättsbladet.
  –  :  Dalen. [ref 76589]    100:-
    Norstedts 1975. 258, (3) s. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Naggat omslag.
  –  :  Den hösten. [ref 7881]    80:-
    Norstedts 1978. 299, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något kantnött omslag med ett par små lagade revor i nedre kanten på baksidan.
  –  :  Folk. Sex berättelser. [ref 14125]    85:-
    Norstedts 1976. 220, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt fläckad.
  –  :  Fälten. [ref 15705]    100:-
    Norstedts 1977. 328, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Skogen. [ref 37675]    90:-
    Norstedts 1980. 338, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet skrapmärke, i övrigt gott skick.
Strömstedt, Bo:  Den tjugonionde bokstaven. Blad ur en ABC-bok. [ref 79286]    85:-
    Bonniers 1998. 186, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, ryggfoten lätt stukad. Skyddsomslaget något solkat samt med 1 lagad reva.
Ströyer, Poul:  Ströyers dagbok 65. [ref 78328]    95:-
    AWE/Gebers 1965. 126 s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslaget med litet veck i nedre hörnet, i övrigt gott skick. Dedikation och teckning av Ströyer på smutstitelbladet.
  –  :  Ströyers dagbok 67. [ref 76958]    95:-
    Gebers 1967. 126 s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Något skavd rygg. Kort tillskrift med gubbe av "Ströyer".
[Stålberg, Wilhelmina]:  Den sista abbedissan i S:t Clara kloster. Historisk roman från Gustaf I:s tid af Wilhelmina. 1-2 i 1 volym. [ref 9578]    200:-
    J.L. Brudins Förlag, Stockholm, 1860. Liten 8:o. 266, (1) + 266, (1) s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band. Slitet band, ryggen med falsrevor och lagning. Innerfalsarna försvagade (ej loss). Titelbladet till del 2 åldersfläckat, även de sista 40 sidorna till samma del lätt åldersfläckade.
Sundkvist, Ewa:  Livets bröd och andra bullar. [ref 75646]    125:-
    Marcus Förlag, Örebro, 2004. Stor 8:o. 208 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sundström, J.R.:  "Ja ä inte dö än" sa Janne Vängman. Bygdeberättelser. [ref 70580]    80:-
    Bonniers 1952. 312, (1) s. 29:e-33:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband. För- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel.
  –  :  "Slut i Kapernaum käring," sa Janne Vängman. [ref 70584]    90:-
    Bonniers 1946. 325, (2) s. 4:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband.
Susegård, Ada A:son:  Ur Grönköpings historia: Borgmästare Mårten Sjöqvist och hans tid 1902–1924. [ref 46914]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1943. 4:o. 94, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Svagt veck på bakre omslag. Namnteckning och exlibris på smutstitelblad.
Swahn, Jan Henrik:  Lingonkungen. [ref 73981]    90:-
    Bonniers 2007. 350, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Lingonkungen är både en lyhörd skildring av ett Sverige i den framväxande industrialismens tid och en bred familjeroman, där huvudpersonen bär spår av en autentisk familj.
Swahn, Sven Christer:  Bäste bror. En Lundaroman. [ref 77569]    100:-
    Bonniers 1960. 250, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ett par mycket svaga fuktfläckar på ryggen och en liten falsreva, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Per Åhlin.
Swahn, Waldemar:  De ljusa och de mörka Windelcrantzarne. Blad ur en släktkrönika. [ref 7079]    85:-
    Åhlén & Åkerlund 1916. Liten 8:o. 221, (2) s. 3:e upplagan. Privatbundet halvfranskt band med ryggförgyllning, marmorerade snitt, pärmpapper samt för- och eftersättsblad. Något nött band med blekt rygg, texten på ryggtitelfältet delvis bortnött.
Swanberg, Lena Katarina:  Springflod. [ref 79665]    95:-
    Forum 2001. 282, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Svea:  Litterär kalender för 1925. [ref 15718]    150:-
    Bonniers 1924. Liten 8:o. 253 s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Förlagets dekorerade mjuka helskinnband med övre guldsnitt. Lätt nött, aningen solkig.
   Första och enda återupplivningsförsöket efter nedläggningen 1908. Med bidrag av Erik Blomberg, Gunnar M. Silfverstolpe, Ivar Ljungquist, Karin Boye, Gertrud Lilja, Karl Asplund, Pär Lagerkvist, Rudolf Värnlund, Sten Selander, Oscar Thorsing och Erik Lindorm.
Svedelid, Olov:  Catarina och kärlekens pris. En historisk roman. [ref 74582]    110:-
    Forum 2000. 394, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Catarina och tsaren. En historisk roman. [ref 64694]    110:-
    Forum 2001. 369, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Catarina och tsaren. En historisk roman. [ref 67916]    100:-
    Forum 2002. 369, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Signerad tillskrift av författaren på smutstitelbladet.
  –  :  En Dufva i Stockholm. Historisk roman. [ref 11546]    95:-
    Forum 1986. 247, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat och nött omslag omslag samt exlibris (Faktumbiblioteket) på försättsbladet. Några blad med små fläckar.
  –  :  En Humbla på haven. En historisk roman. [ref 63594]    100:-
    Forum 1999. 289, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kejsarbrevet. Historisk äventyrsroman. [ref 23239]    95:-
    Forum 1979. 417, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst samt skavt omslag.
  –  :  Öden på hotell. Noveller. [ref 50564]    100:-
    Sellin & Partner 1994. Stor 8:o. 249 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Öden på hotell. Noveller. [ref 64059]    125:-
    Sellin & Partner 1994. Stor 8:o. 249 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggen lite sned. Med dedikation från författaren.
Svedelid, Olov - Mannheimer, Carin, m.fl.:  Elva noveller om Rådhusgatan 8. [ref 55043]    80:-
    Tiden 1993. 127, (1) s. Originalupplaga i bokform. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår samt en lagad reva vid främre falsen.
   Ej i bokhandeln.
Svedenborg, Hedvig:  Ulfvegården. [ref 46429]    75:-
    Norstedts 1916. 215 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen sned samt något fläckad nedtill. Omslagen lätt naggade och med smärre brytveck runt kanterna. Tillskrift på smutstitelbladet.
Svensson, Amanda:  Hey Dolly. [ref 79058]    90:-
    Norstedts 2008. Liten 8:o. 156, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Svensson, Otto Ruben [pseud. för Robert Aschberg]:  Kunglig hovleverantör. [ref 73759]    150:-
    Askelin & Hägglund 1985. Stor 8:o. (136) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt gulnad, i övrigt gott skick.
Svenstedt, Carl Henrik:  Berättelser för Tina. [ref 71959]    90:-
    Bonniers 1991. Liten 8:o. 193, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Säfve, Torbjörn:  Druidparken. [ref 77273]    80:-
    Rabén Prisma 1996. 266 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning kantnött, annars ett fint ex.
  –  :  Filmfursten. En cinematografisk roman. [ref 68850]    90:-
    Prisma 1982. 306, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Snedläst.
  –  :  Gorilla. [ref 16906]    100:-
    Prisma 1986. 277, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några smärre revor samt något skadat i nedre kanten på baksidan.
  –  :  Hemliga litterära världsakademin. Isjättarnas tid. [ref 78288]    85:-
    Rabén Prisma 1998. 399 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
  –  :  Ivan Aguéli. En roman om frihet. [ref 21608]    100:-
    Prisma 1981. 299, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet med liten ytskada samt lite nött, lappat och lagat omslag.
  –  :  Kuperad lek eller Skändaren från Skänninge. [ref 55428]    85:-
    Prisma 1990. 209, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Söderberg, Hjalmar:  Den förvandlade Messias. (Jesus Barabbas II). [ref 7721]    300:-
    Bonniers 1932. Liten 8:o. 437, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen sned, något blekt rygg och stött ryggfot; främre omslag med en obetydlig fläck samt lagad falsreva.
  –  :  Det mörknar öfver vägen. Berättelser. [ref 69974]    300:-
    Bonniers 1907. Liten 8:o. (4), 258, (1) s. Originalupplaga. Påkostat helskinnband med fyra upphöjda bind och gulddekor. Vackert dekorerade för- och eftersättsblad.
   Inga omslag medbundna.
  –  :  Det mörknar öfver vägen. Berättelser. [ref 75118]    350:-
    Bonniers 1907. Liten 8:o. (4), 258, (1) s. Originalupplaga. Gediget privatbundet halvfranskt band med övre guldsnitt. (G Hedberg) Främre omslaget medbundet. Tryckåret tryckt på ryggfoten samt blekt rygg.
  –  :  Forntid och saga. [ref 74984]    150:-
    Bonniers 1943. 249, (2) s. Förlagets halvfranska band. Lätt skavd. (Samlade verk 8)
  –  :  Förvillelser. [ref 16148]    175:-
    Bonniers 1938. Stor 8:o. 188 s. Illustrerad av Adolf Hallman med 8 helsidesplanscher i färg och svartvita illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med gulddekorerad rygg och övre guldsnitt (övriga snitt råskurna). Rygg och falsar ojämnt blekta, pärmarna något böjda. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Förvillelser. [ref 80678]    225:-
    Bonniers 1938. Stor 8:o. 188 s. Illustrerad av Adolf Hallman med 8 helsidesplanscher i färg samt svartvita illustrationer i texten. Förlagets dekorerade linneband med färgat övre snitt; övriga snitt råskurna. Främre omslaget medbundet. Gott skick.
  –  :  Förvillelser. Berättelse. [ref 70396]    100:-
    Bonniers 1991. 198 s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i övre kanten samt vid ryggfoten, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Historietter. [ref 74741]    600:-
    Bonniers 1898. Liten 8:o. (6), 164 s. Originalupplaga. Gediget privatbundet halvfranskt band med övre guldsnitt (G Hedberg) Tryckåret tryckt på ryggfoten. Blekt rygg.
   Inga omslag medbundna. Söderbergs andra bok.
  –  :  Martin Bircks ungdom. [ref 80167]    85:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 176, (3) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. För- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel, skyddsomslaget något solkat. (Bonnierbiblioteket)
  –  :  Martin Bircks ungdom. [ref 78641]    100:-
    Bonniers 1991. 186 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några små riss och veck.
  –  :  Martin Bircks ungdom. - Vers. - Stockholmskrönikor. Inledning av Per Wästberg. Kommentarer av Tom Söderberg och Hans Levander. [ref 76717]    85:-
    LiberFörlag 1978. 242 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Liten fläck på bakre pärmen. 3 arbeten i 1 volym. (Hjalmar Söderbergs skrifter)
  –  :  Martin Bircks ungdom. – Gamla minnen. [ref 76014]    100:-
    Bonniers 1951. 245, (2) s. 3:e upplagan. Gediget privatbundet klotband med sprängt snitt och främre omslaget medbundet. Lätt blekt rygg samt överdelen på pärmarna. (Samlade verk 2)
  –  :  Resan till Rom. Noveller. [ref 34679]    175:-
    Bonniers 1929. 248, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något missfärgad rygg med läsränder. Diskret namnteckning och årtal i nedre hörnet på främre omslag.
  –  :  Resan till Rom. Noveller. [ref 76752]    225:-
    Bonniers 1929. 248, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt mörktonad rygg och med läsränder. Lätt stötta hörnor och små små fläckar.
  –  :  Samtidsnoveller. Inledning av Per Wästberg. Kommentarer av Tom Söderberg och Hans Levander. [ref 65586]    120:-
    LiberFörlag 1978. 300 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Hjalmar Söderbergs skrifter)
  –  :  Sista boken. - Aforismer. Inledning av Per Wästberg. Kommentar av Tom Söderberg och Hans Levander. [ref 79743]    120:-
    LiberFörlag 1978. 336 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Hjalmar Söderbergs skrifter)
  –  :  Sista boken. Varia från senare år. [ref 37138]    250:-
    Bonniers 1942. 248 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning på fria försättsbladet; i övrigt ett fint och välhållet ex.
  –  :  Ur glömskan. Varia 1. I urval och med kommentar av Herbert Friedländer. [ref 78190]    120:-
    Bonniers 1943. 326, (5) s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Tillskrift på fria försättsbladet, annars fint ex. (Samlade verk 9)
Söderbergh, Bengt:  Ur sommarnattens famn. [ref 46990]    90:-
    Norstedts 1991. 301, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nedre pärmhörnen en aning stukade.
Söderblom, Staffan (red.):  Författarnas djurbok. [ref 15944]    80:-
    Författarförlaget, 1981. 288 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Söderholm, Margit:  Bärgad skörd. [ref 76574]    80:-
    Wahlströms 1972. 239, (1) s. Ny utgåva. Förkortad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Driver dagg, faller regn. [ref 80862]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1943. 518, (1) s. Originalupplaga. 1:a - 12:e tusendet. Förlagets linneband med främre omslaget medbundet. Namnteckning och datum på försättsbladet.
  –  :  Driver dagg, faller regn. [ref 80856]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1944. 518, (1) s. Ny utgåva. 4:e upplagan. 31:a - 35:a tusendet. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet. Liten namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Grevinna. [ref 76576]    80:-
    Wahlströms 1972. 239, (1) s. Ny utgåva. Något förkortad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Jul på Hellesta. [ref 76581]    80:-
    Wahlströms 1972. 238, (2) s. Ny utgåva. Något förkortad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Söderqvist, Åke:  Skäggets andra fräckisar. [Del 2.]. [ref 55895]    100:-
    Skoglunds 1966. 111 s. Illustrerad av Ardy Strüwer. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Lasse Åberg.
  –  :  Skäggets bästa fräckisar. [ref 77599]    100:-
    Skoglunds 1965. 128 s. Illustrerad av Ardy Strüwer. Originalupplaga. Häftad. Lite blekt och sned rygg.
   Omslag av Lasse Åberg.
Söderström, Ole:  Flickan under oxögat. Romantiska berättelser. [ref 13919]    110:-
    Norstedts 1965. 225, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Smärre bruksspår. Limrester efter prislapp på bakre omslag. Ouppskuren.
  –  :  Högkvarteret. [ref 20312]    90:-
    Norstedts 1968. 210, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt skamfilade, annars ett fint ex.
  –  :  Jugend. [ref 42461]    75:-
    Norstedts 1978. 278, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Mycket bra ex.
  –  :  Röda huset. En roman om Strindbergs sista äktenskap. [ref 35462]    80:-
    Norstedts 1976. 286, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätta bruksspår.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Vägen till Nörholm. [ref 48865]    90:-
    Norstedts 1974. 241, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget an aning nött, ryggen lite blekt. (Månadens bok)
Taube, Evert:  Don Diego Karlsson de la Rosas roman. [ref 10229]    125:-
    Bonniers 1962. 244, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Fria försättsbladet med litet blindpressat exlibris. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor samt liten pappersförlust i nedre marginalen.
  –  :  Eldflugorna dansar. Berättelser i urval av Inga-Britt Fredholm. [ref 11106]    150:-
    Bonniers 1978. 305, (2) s. Illustrerad av Evert och Astri Taube, Ellinor Taube och Ulla Sundin-Wickman. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår, exlibris på klistrade försättsbladet.
  –  :  Vid tiden för Astri och Apollon. Okända dikter och berättelser i urval av Ib Fredholm. [ref 47987]    140:-
    Bonniers 1964. 140, (3) s. + 12 planschblad med teckningar av Astri Bergman-Taube och författaren. Originalupplaga. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt mörktonat på ryggen samt med en liten fläck nedtill.
Tegnér, Esaias:  Bihang till Frithiofs saga: Frithjof den Djerfves saga. Öfversättning från isländskan af Adolf Iwar Arwidsson. – Franzén, F.M.: Lefnadsteckning öfver Esaias Tegnér. – Hildebrand, B.E.: Förklaring öfver Ingeborgs armring. – Tegnér, E.: Anmärkningar såsom inledning till Frithiofs saga. – Skaldamál, tillegnadt Esaias Tegnér. [ref 51233]    150:-
    A. Bonnier, Stockholm, 1841. VIII, 116 s. Illustrerad med 17 planscher [de flesta utförda av Egron Lundgren], 1 karta och 6 musikbilagor (varav 2 dubbelsidiga). 3:e översedda och tillökade upplagan. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Ryggtiteln något otydlig. Den utvikbara planschen "Ingeborgs armring" är ej komplett. Inlaga och planscher genomgående åldersfläckade. Äldre namnteckningar på försättsbladet.
Tengroth, Birgit:  Julibarn. [ref 80628]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 224, (2) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen med några smärre riss och veck.
  –  :  Jungfruburen. [ref 18765]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1951. 190 s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst och nött rygg.
  –  :  Nattportier. [ref 80614]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1949. 223, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något läsrandig, omslagen med några smärre veck, främre falsen med liten, lagad reva.
Thomasson, Pehr:  En arbetares levnadsöden eller Slavlivet i Sverige. Efterskrift av Lars Furuland. [ref 52631]    100:-
    LT:s förlag 1977. 122 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva annars fin. (Svenska bokskatter)
   Pehr Thomasson - bondson från Jämshög i Blekinge - blev folkförfattaren framför andra under 1800-talets senare hälft.
Thorvall, Kerstin:  Oskuldens död. En "flickbok". [ref 69935]    75:-
    Bonniers 1977. 212, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött.
  –  :  Svart resa. [ref 79666]    85:-
    Piratförlaget 2001. 191, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet, annars fin.
Tigerstedt, Örnulf:  Ön i havet. Vandringar på Bornholm. [ref 50705]    100:-
    Tomas Förlag, Strängnäs, 1955. 240 s. Omslag och vinjetter av Birger E:son Birger. Originalupplaga. Häftad. Omslagskanterna något stötta, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
Tikkanen, Henrik:  Brändövägen 8, Brändö. Tel. 35. [ref 52797]    75:-
    Bonniers 1976. 131, (1) s. 4:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och ojämnt blekt samt med lagade revor.
  –  :  Mariegatan 26, Kronohagen. [ref 72534]    95:-
    Bonniers 1977. 126, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skamfilat, lagad reva på framsidan.
  –  :  TTT. [ref 52075]    80:-
    Alba 1979. 141, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Tikkanen, Märta:  Storfångaren. [ref 40174]    75:-
    Trevi/Folket i bild 1989. 161 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
Tillhagen, Carl-Herman - Bødker, L. - Solheim, Svale:  Skämtsamma historier från Sverige, Danmark och Norge. [ref 71610]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 169, (1) s. Omslag och teckningar av Eric Palmquist. Häftad. Ouppskuren.
   De danska och norska sagorna är översatta av Johan Severin.
Timander, Alice:  Den gröna katten. [ref 80629]    100:-
    Hökerbergs 1956. 207, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst. Omslagen med några smärre naggar, riss och veck längs kanterna. Rygghuvudet med färgfläck om ca 3 x 2 cm.
   Omslag av Arne Jones.
Tjerneld, Staffan:  Kvinnor och diamanter. [ref 55329]    80:-
    Bonniers 1971. 229, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Topelius, Christer (red.):  Den svenska idyllen. En litterär antologi. Inledning av Barbro Alving. [ref 8397]    125:-
    Diakonistyrelsens bokförlag 1961. 304 s. + 8 planschblad. Illustrationer i texten. Förlagets linneband med ryggtitelfält och pärmtitel i rött skinn samt främre omslag medbundet. Med skyddsomslag som är något naggat och med ett par små revor.
  –  :  Glädjens blomster. [ref 80280]    75:-
    Bokbranschens Marknadsinstitut AB, Stockholm, 1973. 127, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
   Omslag av Poul Strøyer.
  –  :  Åt skrattet och löjet. Femtio av våra kvickaste parodier i urval. [ref 50272]    125:-
    Hökerbergs 1962. 268, (1) s. Omslag och teckningar av Martin Lamm. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med läsveck, bakre omslag med hörnveck och rester av prisetikett.
Topelius, Zacharias:  Fältskärns berättelser. 1-5 i 6 volymer. [ref 15727]    400:-
    Bonniers 1899-1901. 349, (3) + 451, (3) + 406, (2) + 421, (3) + 313, (3) + 525, (3) s. Illustrerad av Carl Larsson. Förlagets röda dekorerade klotband. Lätt blekta ryggar annars fina. (Samlade skrifter 8-13)
  –  :  Fältskärns berättelser. 1-6 i 3 volymer. [ref 77962]    450:-
    Bonniers 1931. 240 + 503; 216 + 361; 246 + 456, (6) s. Illustrerade av Carl Larsson och Albert Edelfelt. Ny upplaga. Förlagets halvfranska band med ryggdekor samt marmorerade snitt och pärmpapper. Ryggarna lätt blekta, rygghuvudet på tredje volymen något skavt, ryggfoten en aning nött. Annars 3 volymer i mycket bra skick.
  –  :  Ljungars saga. [ref 80279]    90:-
    Vårt Hems Förlag, Stockholm, 1928. Liten 8:o. 352 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggfoten endast lätt stukad, eftersättsbladen något gulnade. (Svenska litteraturens pärlor / Vårt Hems vita bibliotek)
   Två delar i en volym.
Torekull, Bertil:  Brev till en ofödd skattskyldig och andra blandekonomiska lägesrapporter. Av Mr Trend (Bertil Torekull). [ref 72507]    100:-
    Svenska Dagbladet 1990. 119, (1) s. Originalupplaga i bokform. Förlagets dekorerade pappband. Med dedikation från författaren.
   Ur Veckans Affärer och Svenska Dagbladet.
Tornborg, Rita:  Salomos namnsdag. [ref 35828]    85:-
    Bonniers 1979. 313, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skamfilat omslag, annars ett fint ex.
Trolle, Elsa af:  En larsmässedröm. [ref 4926]    75:-
    Förlaget Favoritböcker, Stockholm, 1948. 287 s. Ny utgåva. (Folkupplaga). Häftad. Aningen sned rygg med svaga läsveck, omslagen med några lättare hörnveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Vita Satan. [ref 4927]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 226, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, omslagen med smärre riss och veck längs ytterkanterna, främre omslag med hårt brytveck i nedre hörnet. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.

Se bild på boken
Trotzig, Birgitta:  Berättelser. [ref 3247]    125:-
    Bonniers 1977. 166, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   De fyra berättelserna i denna volym är porträtt av människor med döden och kriget som bakgrund.
  –  :  Dykungens dotter. [ref 79172]    100:-
    Bonniers 1985. 280, (1) s. 7:e - 9:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Tämligen kraftigt snedläst, skyddsomslaget lätt solkat.
  –  :  En berättelse från kusten. [ref 11300]    120:-
    Bonniers 1961. 248, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt skavd.
  –  :  I kejsarens tid. Sagor. [ref 20579]    95:-
    Bonniers 1975. 151, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Tillskrift och blindstämpel på smutstitelbladet, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Ulf Trotzig.
  –  :  Levande och döda. Tre berättelser. [ref 25629]    130:-
    Bonniers 1964. 220, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Delvis ouppskuren. En liten fuktfläck på ryggen.
  –  :  Sveket. En berättelse. [ref 40834]    125:-
    Bonniers 1966. 153, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, annars ett bra ex.
  –  :  Utkast och förslag. Essayer. [ref 47128]    130:-
    Bonniers 1962. 249, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen nött. Båda omslagen med ett litet brytveck i övre kanten, det bakre även lätt naggat i ytterkanten, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
Tunström, Göran:  Berömda män som varit i Sunne. [ref 68857]    125:-
    Bonniers 1998. 276, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Det sanna livet. [ref 65587]    100:-
    Bonniers 1991. 217, (1) s. 18:e-24:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  En prosaist i New York. [ref 75879]    120:-
    Bonniers 1996. 54, (2) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.300 ex. Häftad med skyddsomslag. Någon sida lite slarvigt skuren, i övrigt fint ex. (Bonniers julbok 1996)
  –  :  Juloratoriet. [ref 22454]    150:-
    Bonniers 1983. 329 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens Bok)
  –  :  Prästungen. [ref 63244]    80:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 269, (2) s. Illustrationer av Lena Cronqvist. Ny utgåva. Svalans Bokklubb. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Skimmer. [ref 37638]    100:-
    Bonniers 1996. 242 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning.
  –  :  Tjuven. [ref 71301]    100:-
    Bonniers 1986. 356, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt omslagsrygg annars ett fint ex.
  –  :  Under tiden. [ref 46528]    110:-
    Bonniers 1993. 184, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet. Lite nött omslag.
Törneros, Adolph:  Sommar-odyssée. Bref till C.A.N. Utgiven av Nils Afzelius. [ref 65148]    150:-
    Göteborg, Föreningen för bokhantverk, 1932. 128 s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Marmorerat originalpappband med titeletikett på främre pärmen. Ryggen lätt nött med liten skada upptill.
Utvik, Magnus:  Anna, min älskade. [ref 77355]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 224, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Anna, min älskade är en drabbande och sorglig berättelse - byggd på egna erfarenheter - om ett ungt pars kamp mot cancer och barnlöshet. Men mest av allt är det en bok som skänker både hopp och tröst och som aldrig tillåter oss att tvivla på kärleken.
Wagram, Walter [pseud. f. Stig Werner]:  Spionen från Boden och andra berättelser. [ref 64935]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1929. 200 s. Gediget halvfranskt band med 5 upphöjda bind och marmorerade pärmpapper. Pärmarna aningen skavda på ytan, små fläckar på ryggen. Exlibris på främre pärmens insida.
Wahl, Anders de:  Festkvittrare och lite vittrare. [ref 17284]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1941. Stor 8:o. 169, (2) s. Förlagets klotryggsband med vackert marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Fint ex.
   Innehåller dikter, tal, hyllningsvisor till kända melodier m.m., bland annat hyllas Karl Gerhard på 50-årsdagen.
Wahlén, Ingvar:  Berättelser från skogen. [ref 3263]    90:-
    LT:s förlag 1951. 170, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget en aning naggat samt lätt missfärgat på ryggen.
  –  :  Berättelser från slätten. Noveller. [ref 3264]    80:-
    LT:s förlag 1968. 165, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt gulnad, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Grårockarna. Roman. [ref 69824]    70:-
    Bokförlaget Settern 1978. 145, (1) s. Illustrerad av Bert Olls. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med smärre revor (lagade med dokumenttejp på insidan). Tillskrift på försättsbladet och en liten stämpel på titelbladet.
   Folklivsskildring från Halland.
Wahlén, Jan-Eric:  Dagdrivare och nattfriare. [ref 14118]    75:-
    Smålänningens Förlag, Stockholm, 1969. 247, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Wahlenberg, Anna:  Manuskript: Nyckeln, egenhändigt skrivet och undertecknat, omfattande 12 sidor i folioformat. [ref 67222]    400:-
    Odaterat. Troligen publicerat i veckotidningen "Idun".
Se bild på boken
  –  :  Stockholmsfigurer på 90-talet. [ref 62252]    75:-
    Bonniers 1919. 146, (1) s. Illustrerad med siluettvinjetter. Häftad. Rygghuvudet lätt skadat.
Wahlund, Per Erik:  Familjebok. Essäetter och intimiteter. [ref 13175]    80:-
    Bonniers 1980. Liten 8:o. 231, (5) s. 4:e-5:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med veck.
  –  :  Kammarrådinnans konterfej och andra äreminnen. Essayer. [ref 22750]    100:-
    Bonniers 1970. 238, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött vid rygghuvudet och en liten fläck efter borttagen prislapp på baksidan.
  –  :  Självstudier. Försvarstal och utredningar i humanistisk. [Essayer]. [ref 69069]    100:-
    Rabén & Sjögren 1974. 257, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggen lätt stukad upptill.
  –  :  Vägmöten. - Vederkvickelser. Essayer och miniatyrer i urval. [ref 48912]    100:-
    Rabén & Sjögren 1973. 255, (2) + 249, (2) s. Pocket. 2 volymer i pappkassett. (Trend pocket)
Wahlund, Per Erik (utg.):  Osed och ordsed. 1234 gamla svenska ordspråk och talesätt. [ref 32381]    125:-
    Natur och Kultur 1968. 206, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och lagat i övre kanten.
Wahlöö, Inger:  Du som så stark. [ref 68628]    80:-
    Gebers 1971. 141 s. Originalupplaga. Häftad. Med lång dedikation från "Inger".
   Debutroman.
Wahlöö, Per:  Himmelsgeten. [ref 19261]    135:-
    Norstedts 1959. 248, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen delvis gulnade, det bakre med smärre lättare veck, hörnen en aning stötta. Ouppskuren.
   Per Wahlöös berömda debutroman om idrotten och samhället. Senare även utgiven under titeln "Hövdingen". Omslag av Gösta Kriland.
Waldersten, Jesper:  Tack för senast din djävel! [ref 78587]    95:-
    Bokförlaget Max Ström / Bokförlaget DN 2002. Tvär 8:o. (130) s. Genomgående illustrerad av författaren. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
[Wallbeck-Hallgren, Thorgny]:  Ankan. En skämtsam årsbok. Ritad och skrifven af Waldeck. [ref 9868]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1906. 4:o. 59 s. Rikt illustrerad. Häftad. Något tummat ex med skadad rygg.
Wallenberg, Jacob:  Min son på Galejan eller en Ostindisk resa, innehållande allehanda bläckhornskram, samladt på skeppet Finland, som afseglade ifrån Götheborg i december 1769 samt återkom dersammastädes i junio 1771 af nedanstående med den röda mössan. Med en inledande essay af Oscar Levertin. [ref 80210]    300:-
    Bonniers 1904. Liten 8:o. 259 s. Illustrerad med vinjetter. Ett privatbundet gediget grönt halvklotband med främre omslaget medbundet. Omslaget lite nött samt ett. (Svenska klassiker)
   Jacob Wallenberg var anställd på Ostindiska kompaniet och gjorde totalt 3 resor och det är intrycken från dessa som han har nedtecknat i en lite humoristisk ton. Boken publicerades först efter hans död endast 32 år gammal.
  –  :  Min son på Galejan. Med inledning och förklarande anmärkningar av Emil Olson. [ref 28162]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1921. 290 s. Illustrerad med vinjetter. Häftad. Lite skavd. (Klassiska romaner utvalda av Fredrik Böök)
Wallert, Evert:  Roslag. [ref 56793]    85:-
    Smålänningens förlag, Stockholm, 1974. 252, (4) s. Illustrerad med teckningar (även omslag) av Bibbe Lindström. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Vallgren, Carl-Johan:  Den vidunderliga kärlekens historia. [ref 80920]    90:-
    Bonniers 2002. 340, (1) s. 13:e - 32:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wallquist, Einar:  Att få komma. [ref 2283]    85:-
    Bonniers 1947. 225, (2) s. + 18 planschblad med illustrationer av författaren. 14:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med naggat och skadat skyddsomslag.
  –  :  De tolv månaderna. [ref 63534]    85:-
    Bonniers 1953. 221, (1) s. + 19 planschblad med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Märke efter exlibris på insidan av främre pärmen.
  –  :  I minnet gömt. [ref 70275]    125:-
    Bonniers 1965. 222, (1) s. + 16 planschblad med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Omslagets rygg något mörktonad. Annars fint ex.
   Omslag av författaren.
  –  :  Lappmarksdoktorn berättar. 1-10 i 5 volymer. [ref 3268]    500:-
    Bonniers 1954. Totalt ca 2.500 s. Illustrerade av författaren. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Främre omslagen medbundna. En fin svit.
   Omfattar: Kan doktorn komma?, Lappmarksdoktorn, Lappmarksår, Få mans land, Med varandra, Mer än mantalsskriven, Dagen oss förunnad, Möte med granne, Väster om väg, Att få komma.
  –  :  Mer än mantalsskriven. [ref 27918]    85:-
    Bonniers 1951. 230, (1) s. + 20 planschblad med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ryggen gulnad, med några små fläckar samt fransig nedtill, omslagen ojämnt gulnade och med smärre bruksspår.
   Omslag av författaren.
  –  :  Midnattstimme. [ref 28012]    80:-
    Bonniers 1957. 223, (1) s. + 16 planschblad med illustrationer av författaren. 9:e-12:e tusendet. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
   Omslag av författaren.
  –  :  Möte med granne. [ref 29798]    80:-
    Bonniers 1943. 273 s. + 17 planschblad med illustrationer av författaren. 5:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet.
  –  :  Väster om väg. [ref 49243]    95:-
    Bonniers 1945. 267, (2) s. + 16 planschblad med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Bakre pärmen ojämnt blekt.
   Omslag av författaren.
Vallquist, Gunnel:  Något att leva för. [ref 31123]    90:-
    Bonniers 1956. Liten 8:o. 146, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt kantnött. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Debutboken.
Valtiala, Nalle:  Nationens hjälte. [ref 68630]    75:-
    Bra Böcker 1986. 229 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wassing, Åke:  Dödgrävarens pojke. [ref 10798]    90:-
    Gebers 1960. 499, (1) s. 5:e upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Lite sladdrig i bindningen. Två små stänk på yttersnittet. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Grimman. Småskolan. [ref 17271]    100:-
    Gebers 1963. 279, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten samt med några små revor.
   "Grimman" är tredje romanen om Björn Persson, en fristående fortsättning på "Dödgrävarens pojke" och "Slottet i dalen"
  –  :  Gropen i skogen. [ref 17306]    100:-
    Gebers 1965. 477, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Slottet i dalen. [ref 38255]    100:-
    Gebers 1960. 510 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat samt med liten nagg och ett par små lagade revor.
Weiss, Alexander:  Positioner. [ref 68632]    80:-
    Cavefors 1964. Liten 8:o. 96, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen blekt, bakre omslag med lätta bruksspår.
Weiss, Peter:  De besegrade. [ref 6899]    300:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 117, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött rygg med liten fuktrand samt namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  De besegrade. [ref 51816]    100:-
    Arbetarkultur 1985. 117, (3) s. Ny utgåva av "faksimilkaraktär". Limhäftad. Märke efter prislapp på främre omslag.
  –  :  Duellen. [ref 10591]    600:-
    AB Björkmans Eftr, Stockholm, 1953. 113, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Upplaga om 500 ex. Häftad. Huvudsakligen osprättad. Omslagen med ett par obetydliga veck, för- och eftersättsblad med liten biblioteksstämpel samt ett par små tillskrifter. Signerad av författaren på fria försättsbladet.
   Den sista roman Peter Weiss skrev på svenska innan han återgick till att skriva på sitt tyska modersmål.

Se bild på boken
  –  :  Från ö till ö. [ref 15341]    475:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 80, (1) s. Teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ett ganska så snyggt ex. Minimal prick på ryggen.
   Debutboken.

Se bild på boken
Wennerström Hartmann, Eva (red.):  Värmlandshistorier. [ref 76796]    100:-
    Trevi 1973. 96 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Märke efter prislapp på omslagets baksida.
   Urval ur Värmlandshistorier 1943 och Nya Värmlandshistorier 1944. Ett antal nytillskott finns också med.
Werup, Jacques:  Shimonoffs längtan. [ref 72551]    90:-
    Bonniers 1983. 312, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, annars fin.
  –  :  Streber. Roman om en hjälte. [ref 72475]    85:-
    Bonniers 1972. 157, (1) s. Originalupplaga. 3:e tusendet. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet samt lite blekt rygg.
  –  :  Ängeln från Rue de la Lune. [ref 80429]    75:-
    Bonniers 1993. 28, (3) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1993)
Veslen, Börje:  Då har livet inget värde. Noveller i urval av Eric Fylkeson med efterskrift av Per Elfström. [ref 68635]    75:-
    Janus 1983. Liten 8:o. 89, (6) s. Originalupplaga. Häftad.
Westö, Kjell:  Lang. [ref 80490]    110:-
    Norstedts 2003. 196, (3) s. 1:a i Sverige utgivna upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Finsk författare med handling från Helsingfors.
[Wetterbergh, Carl Anton]:  Penningar och arbete. Genremålning af Onkel Adam. [ref 75641]    1200:-
    Östlund och Bering, Norrköping, 1847. Liten 8:o. 623 s. Originalupplaga. Vackert privatbundet halvfranskt band med vackert marmorerade pärmpapper, marmorerat snitt men det övre blekt (G Hedberg). Blekt och lätt fläckad rygg i övrigt fin.
Wictorin, Staffan:  Det är roligare att skratta. [ref 74287]    90:-
    Skrivareförlaget i Skåne, Malmö, [1996]. 156 s. Originalupplaga. Limhäftad. Främre omslag med några mycket små fläckar. Signerad av "Staffan".
  –  :  Staffan -94. [ref 74286]    85:-
    Skrivareförlaget i Skåne, Malmö, [1994]. 174 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Omslag av Hans Lindström.
Widding, Lars:  De fyra ryttarnas tid. [ref 6967]    90:-
    AWE/Gebers 1976. 412 s. + översiktskartor av Magnus Gerne. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med några mindre naggar, revor och veck. Sidorna 301-304 med ett par mindre revor.
   Tredje romanen i Karolinersviten.
  –  :  En afrikansk affär. [ref 11253]    80:-
    Norstedts 1985. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Galgfågeln. En berättelse från 1800-talets Sverige. [ref 79318]    90:-
    Expressen, 1969. 147 s. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. 1:a utgåvan i bokform. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget svagt blekt och med liten lagad reva.
   Denna bok är ett särtryck ur tidningen Expressen som publicerade berättelsen som sommarläsning 1969.
  –  :  Gyllene vingar. [ref 17890]    220:-
    Gebers 1954. 240 s. Originalupplaga. Häftad. Något kantstött samt några läsränder på ryggen annars ett ganska så snyggt ex av en lite ovanligare och tidig titel av Widding.
  –  :  Leoparderna. [ref 63422]    70:-
    Bra Böcker 1986. 212 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Lockfågeln. En berättelse från Bellmans tid. [ref 63423]    90:-
    Expressen, 1970. 155 s. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. 1:a upplagan i bokform. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett par små veck.
   Denna bok är ett särtryck ur tidningen Expressen som publicerade berättelsen som sommarläsning 1970.
  –  :  Längesen förbi. En småstadskrönika. [ref 26556]    90:-
    Norstedts, 1980. 371, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Majors avsked. [ref 80642]    110:-
    Gebers 1969. 424, (1) s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med blekt rygg samt några mindre, lagade revor.
  –  :  Rovfågeln! En berättelse från tiden för mordet på Gustaf III. [ref 64527]    85:-
    Gebers 1973. 224 s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget delvis gulnat och blekt, ett antal smärre riss och veck längs kanterna.
  –  :  Skuggan av en herrgårdsfröken. Romantisk berättelse kring Årstafruns dagbok. [ref 37902]    120:-
    Gebers 1966. 206, (1) s. Illustrerad med fotografier samt teckningar av Hasse Erikson. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Blindpressat exlibris på försätts- och smutstitelblad samt lite missfärgning innanför främre och bakre pärmen efter tidningsurklipp.
  –  :  Stolta stad. Romantisk berättelse från Bellmans och Ulla Winblads värld. [ref 40039]    125:-
    Gebers 1965. 174 s. + 8 planschblad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med blindpressat exlibris, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Sångfågeln. [ref 79317]    90:-
    Expressen, 1971. 174 s. 1:a upplagan i bokform. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med litet lagat riss.
   Denna bok är ett särtryck ur tidningen Expressen som publicerade berättelsen som sommarläsning 1971.
  –  :  Två berättelser. [ref 46149]    95:-
    Norstedts 1982. 260, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Innehåller: Pojken med hakkorset. En berättelse från min ungdom. - Flykten från Moskva. En dokumentär berättelse.
  –  :  Äventyret Vasa. Berättelse och reportage. [ref 50531]    100:-
    Gebers 1960. Stor 8:o. 196, (4) s. Illustrerad med teckningar av Magnus Gerne och Alf Lannerbäck samt några fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Widegren, Gunnar:  Fröken Solsticka. [ref 75824]    200:-
    Schildts, Stockholm, 1936. 271 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med främre omslaget medbundet och marmorerat snitt. Ryggen blekt samt har några små ytskador. Några fläckiga sidor. Med lång dedikation från "förf" på smutstitelbladet.
   Lite hårt skuren.
  –  :  Under falsk flagg. [ref 75825]    175:-
    Schildts, Stockholm, 1936. 212 s. 2:a upplagan. Privatbundet halvfranskt band med främre omslaget medbundet och marmorerat snitt. Ryggen blekt samt stor fläck på rygghuvudet. Med dedikation "Till (liten teckning av fågel) från förf" på smutstitelbladet.
   Lite hårt skuren.
Widén, Albin:  Nu blommar prärien. [ref 2486]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 372, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Ett längsgående veck mitt på ryggen.
Widerberg, Siv - Lundgren, Gunilla (red.):  Mormors kyckling och himlens son. Barndomsskildringar från många länder. [ref 74512]    75:-
    En bok för alla 1995. Liten 8:o. 223, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Från Sverige medverkar Harry Martinson och Inger Edelfeldt.
Wijkmark, Carl-Henning:  Sista dagar. [ref 37146]    150:-
    Norstedts 1986. 276, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Viksten, Albert:  Blå gryning. [ref 57181]    90:-
    LT:s förlag 1950. 302 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Tillskrift på smutstitelbladet övermålad med raderingsfärg.
  –  :  Bäverbäcken. [ref 5538]    160:-
    Tiden 1923. 180 s. Illustrerad med vinjetter. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med några smärre veck längs kanterna, i övrigt ett fint ex. Ouppskuren.
  –  :  Den stora kärleken. [ref 8298]    100:-
    LT:s förlag 1952. 247, (3) s. Teckningar av Eric Palmquist. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Eld och bröd. [ref 68638]    70:-
    LT:s förlag 1964. 348 s. Ny upplaga. Häftad. Omslagen lätt nötta och med små skador vid ryggens övre del.
  –  :  Mitt paradis. [ref 28473]    110:-
    Folket i Bild 1959. (8), 190, (1) s. Slösande rikt illustrerad med fotografier av Hilding Mickelsson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt skadat vid rygghuvudet.
   I detta ex finns medbundet en förteckning över gratulanter: "Till Albert Viksten på 70-årsdagen den 8 april 1959 från vännerna".
  –  :  Mitt paradis. [ref 28629]    120:-
    LT:s förlag 1977. 224 s. Rikt illustrerad med fotografier av Hilding Mickelsson. 2:a omarbetade utgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva i nedre kanten annars ett fint ex.
  –  :  Vindkantring. [ref 68636]    80:-
    LT:s förlag 1953. 365, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och skadat, gulnat på ryggen samt med tejpförstärkningar på insidan. Tillskrift på smutstitelbladet.
Vikström, Birger:  De lyckliga åren. [ref 68196]    110:-
    Bonniers 1954. 246, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt nött och inte helt fräsch.
  –  :  Dubbelkrut (och hans pirater) eller Det ödesdigra djungelkriget. [ref 10575]    250:-
    Eget förlag, Stockholm, 1956. Liten 8:o. 93, (2) s. Med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad rygg och bakre fals. Ouppskuren. Tillskrift av författaren: "Hälsn Birger Vikström" på blankt blad i början.
Wilhelm, Prins:  Bara en gumma och andra berättelser. [ref 80584]    450:-
    Norstedts 1930. Liten 8:o. 258, (2) s. Bibliofilupplaga tryckt i en upplaga om 150 numrerade ex, varav detta är nr 63. Elegant, samtida grönt helskinnband i kassett med helt guldsnitt, inre denteller, marmorerade för- och eftersättsblad, fem upphöjda bind samt båda omslagen medbundna. Kassetten med skinnskodda hörn och stänkmarmorerade pärmpapper.
Se bild på boken
  –  :  Den gamla tallen jämte andra berättelser. [ref 68639]    200:-
    Norstedts 1919. 296 s. Bibliofilupplaga å linnelumppapper tryckt i 400 numrerade ex, varav detta är nr 189. Förlagets dekorerade halvpergamentband med ryggtitelfält i skinn och övre guldsnitt (övriga snitt oskurna) samt främre omslag medbundet. Ett hörn samt pärmarnas nedre kanter lätt nötta.
   Omslagets text tecknad av Akke Kumlien, vignetten av Yngve Berg. Anfanger och understycken tecknade av Akke Kumlien.
  –  :  Höstdagar därhemma. - Västerhavets män. - Lappmarken. Tre filmessayer. [ref 20356]    150:-
    Nordisk Rotogravyr 1937. Stor 8:o. 213 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets linneband. Fint ex.
  –  :  Höstdagar därhemma. - Västerhavets män. - Lappmarken. Tre filmessayer. [ref 65178]    75:-
    Nordisk Rotogravyr 1937. Stor 8:o. 213 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Diskret tillskrift på titelbladet. Mycket bra ex.
  –  :  Lundes omvändelse. Utgiven av Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen med benäget tillstånd av H. K. H. Prins Wilhelm. [ref 68640]    80:-
    Stockholm 1940. 48 s. 3:e upplagan. Häftad.
  –  :  Noveller i urval. [ref 30782]    90:-
    Norstedts 1954. 362, (1) s. Häftad. Ryggen med lätta läsveck och några mycket små stänk samt en liten fläck nedtill. Tillskrift på smutstitelbladet överklistrad med en vit lapp.
   Novellerna har hämtats ur de fyra samlingarna "Den gamla tallen", "Svarta noveller", "Berättelser från byn" samt "Bara en gumma".
  –  :  Obekant stad och andra berättelser. [ref 31306]    100:-
    Norstedts 1964. 146, (1) s. Teckningar av Claes Bäckström. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Litet riss i över kanten på omslagets framsida, annars fin.
Winckelmann, Barbara:  Din vredes dag. [ref 68644]    80:-
    Bra Böcker 1979. 262, (1) s. 1:a i Sverige utgivna upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Windahl, Olof:  Hedersknyffel. [ref 68643]    85:-
    Legenda 1989. 255, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Ur texten på omslagets baksida: I "Hedersknyffel" har Olof Windahl med underfundig ironi, berättarglädje och stor kärlek till de svenska 30- och 40-talens filmkomedier skrivit en munter och satirisk roman om en verklighet som ligger både fjärran och nära.
Wine, Maria:  En bortkastad ros. [ref 11487]    80:-
    Bonniers 1958. 163, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med en del förstrykningar i blyerts.
  –  :  Munspel under molnen. [ref 29193]    125:-
    Bonniers 1956. 125, (19 s. Originalupplaga. Häftad. Något blekt rygg. Främre omslag med lätta veck i övre hörnet. Ouppskuren. Dedikation: "Gerd från tillg. vännen Maria".
  –  :  Ring i ring. [ref 34895]    100:-
    Bonniers 1948. 98, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret. Fint ex.
  –  :  Virveldans. [ref 48301]    85:-
    Bonniers 1953. 161, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med lagad reva (ca 4 cm), ryggen aningen fläckad nedtill.
Wolgers, Beppe:  Andra. Noveller. [ref 80053]    150:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 118, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och bakre omslag obetydligt gulnade, i övrigt fint ex.
   Omslag av Lars Lindqvist.

Se bild på boken
  –  :  Cabaret. Mina memoarer del 5. [ref 66781]    110:-
    Bonniers 1986. 140, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Voors, Barbara:  Mina döttrars systrar. [ref 77861]    95:-
    Bonniers 2004. 413, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wranér, Henrik:  Arbetsmyror och drönare. Små bilder ur skånska folklifvet. + Samme: Kärleksglöd och hjertenöd. En knippa hjertesagor ur folklifvet. + Samme: Sippor och smörblommor. Små teckningar ur allmogelifvet. + Samme: Sockerpullor och pepparkorn. Små bildder ur svenska folklifvet förr och nu. + Samme: Landsmål och folklif: Hadd Per Pers Persas Per skulle ble forr nå'd. Folklifsbild från Skåne, m. fl. sägner och anekdoter. + Gustafsson, Richard: Soldaten Träff, Lotsflickan, Spelemannens juletrall. Taflor ur folkets lif. [ref 60294]    300:-
    Bonniers, Stockholm; R. Gustafssons Förlag, Stockholm, 1905, 1896, 1903, (u.å.), 1881. Liten 8:o. 79, (1) + 89, (1) + 74, (1) + 81, (1) + 90 + 45 s. Den första titeln är illustrerad med silhuetter av Sven Ling, den femte med silhuetter och teckningar av okänd konstnär, Gustafssons arbete är illustrerat av Carl Larsson. Privatbundet halvklotband med marmorerade snitt och pärmar samt med ryggtitel: "Henr. Wranér Berättelser 2". Blekt rygg, kanterna lätt skavda. Diskret tillskrift på försättsbladet. De sista 11 bladen med fläck i nedre hörnet. 6 arbeten i 1 volym.
  –  :  En ulv i fårakläder och andra skånska folklivsbilder. [ref 42186]    70:-
    Bokförlaget Scania, Malmö, 1959. 79, (1) s. Med 9 silhuetter av Ernst Ljungh. Ny utgåva. Häftad. (Henrik Wranérs skrifter 7)
Wägner, Elin:  Camillas äktenskap. - Kvarteret Oron. En stockholmshistoria. [ref 63289]    110:-
    Stockholm, Bonniers, 1925 / 1919. 173, (2), 210 s. 6:e och 5:e upplagorna. Förlagets dekorerade halvfranska band. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Den namnlösa. Inledning av Holger Ahlenius. [ref 68645]    75:-
    Bonniers 1950. 296, (3) s. Ny utgåva. Häftad. (Valda skrifter)
  –  :  Den odödliga gärningen. Noveller. [ref 52526]    75:-
    Bonniers 1928. 239, (2) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och inte helt fräscht skyddsomslag.
  –  :  Den odödliga gärningen. Noveller. [ref 64068]    85:-
    Stockholm, Bonniers, 1928. 239, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
  –  :  Åsa-Hanna. [ref 74046]    90:-
    Bonniers 1965. Liten 8:o. 291, (2) s. + förlagsreklam. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Bonnierbiblioteket)
Väring, Astrid:  Frosten. Skildring från 1860-talets Västerbotten. [ref 75810]    80:-
    Lindqvists 1950. Liten 8:o. 224 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag. (Stora bokringen)
  –  :  Manuel. [1]-2. [ref 27057]    120:-
    Norstedts 1931-33. 235 + 220 s. Originalupplaga. Häftade. Del 1 något snedläst, lätt nött, ett litet hörn saknas på bakre omslag, två blad i början med liten marginalskada upptill, tillskrift på smutstitelbladet. Del 2 med fläckad rygg samt en liten fläck på främre omslag, bakre omslag och de sista bladen med veck. 2 volymer.
Värnlund, Rudolf:  Döda människor. Noveller. [ref 10722]    200:-
    Bonniers 1924. 203, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Till större delen ouppskuren.
   Debutboken. Rudolf Värnlund (1900-1945), vid något tillfälle kallad "Söders Dostojevskij".
  –  :  Ingen mans land. Noveller. [ref 21219]    125:-
    Norstedts 1925. 276, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Ungar och andra. Noveller. [ref 46610]    110:-
    Tiden 1941. 331, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggtiteln något blekt, ryggen med två små fläckar och lätt naggad nedtill. Till större delen ouppskuret ex.
Wästberg, Per:  Bergets källa. [ref 3077]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 521, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skadat omslag med ett par lagade revor. Innerfalsarna med missfärgning (klister som tränger igenom pappret), i övrigt är boken i fint skick.
  –  :  Edith Whartons hemliga trädgård. Essäer. [ref 72680]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 337, (3) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Eldens skugga. [ref 11103]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1986. 409, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, inte helt fräscht exemplar. Diskret namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Enskilt arbete. [ref 65929]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1952. 148, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt skavda i nedre kanten, litet hörnveck, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Ett gammalt skuggspel. [ref 65033]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1952. 149, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ouppskuret ex.
   Per Wästbergs tredje bok och samtidigt hans första roman.
  –  :  Halva kungariket. [ref 18246]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1955. Stor 8:o. 484 s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött och med läsveck, omslagen något tummade, svaga veck på det bakre.
   Omslag av Stellan Mörner.
  –  :  Ljusets hjärta. [ref 78372]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 349, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår.
  –  :  Pojke med såpbubblor. [ref 66965]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1949. 167 s. Originalupplaga. Häftad. Två blad med liten marginalskada och två blad med lång reva i övre marginalen. Ryggen något mörktonad och bakre omslag med liten reva och veck.
   Debutboken.
Wästberg, Per (red.):  Kungsträdgården. [ref 24664]    135:-
    Bonniers 1986. Stor 8:o. 209, (2) s. Rikt illustrerad. Karta på försättsbladet. Förlagsband med skyddsomslag.
   Innehåller texter från Bellman - över Strindberg och Söderberg - till Trenter.
Zetterholm, Tore:  De främmande djävlarna. [ref 6956]    100:-
    Bra Böcker 1977. 303, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från författaren.
  –  :  De främmande djävlarna. [ref 74544]    75:-
    Bra Böcker 1977. 303, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Duvan. [ref 10613]    90:-
    Norstedts 1958. 226, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslaget med litet veck.
Zetterholm, Tore (red.):  Nordiska berättare. [ref 22924]    80:-
    Bra Böcker 1976. 238, (1) s. Illustrerad med porträtt. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Fint ex. (Bra Klassiker)
Zetterström, Hans (Hasse):  Hasse Z:s samlade. 1-12 i 4 volymer. [ref 72782]    450:-
    Bonniers 1948-1949. Totalt ca 2240 s. Förlagets trevliga knallröda halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt.
  –  :  Porträtt. – Ulf. [ref 72561]    120:-
    Bonniers 1949. 188, (4) + 132 (3) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. (Hasse Z:s samlade 9 & 10)
  –  :  Samlade historier av Hasse Zetterström. 1-12 i 3 volymer. [ref 73182]    350:-
    Bonniers 1918-1922. Liten 8:o. Totalt ca 2000 s. Illustrerade av Eigil Schwab. Förlagets ryggdekorerade röda halvfranska band med marmorerat snitt. Titelfälten flammiga.
  –  :  Sjökon. – Stor sand. Historier från en ö och annat. [ref 72559]    120:-
    Bonniers 1948. 187, (2) + 172, (3) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg och en liten ljus fläck på främre pärmen. (Hasse Z:s samlade 7 & 8)
  –  :  Skrattets tidsålder. Kåserier 1932–1938. – Mörk tid. Kåserier 1939–1943. [ref 72562]    120:-
    Bonniers 1949. 251, (3) + 216, (4) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. (Hasse Z:s samlade 11 & 12)
  –  :  Sängknoppen. – Svenska supens vänner. [ref 72560]    120:-
    Bonniers 1948. 174, (3) + 179, (2) s. Förlagets halvklotband med blekt rygg. (Hasse Z:s samlade 5 & 6)
Zetterström, Marianne, (pseud. Viola):  Dagarna i våras. [ref 55221]    75:-
    Bonniers 1972. Liten 8:o. 127, (1) s. 11:e-13:e tusendet. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Glädjen är en ros. [ref 72575]    70:-
    Bonniers 1983. Liten 8:o. 115, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med ett par lagade revor samt obetydligt fläckat på baksidan.
   Omslag av Carl Zetterström.
  –  :  Morgon i Sverige. [ref 69906]    75:-
    Bonniers 1975. Liten 8:o. 123, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  Porträtt i en brödrost. [ref 74039]    75:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 115, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, i övrigt gott skick.
   Omslag av Carl Zetterström.
  –  :  Utmed vägen. [ref 74040]    75:-
    Bonniers 1973. Liten 8:o. 144, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Inlagan delvis lite slarvigt sprättad.
   Omslag av Carl Zetterström.
Zjuchovitskij, Leonid - Hesslind, Lars:  Om kärlek. Noveller. [Berättelser om kärlek i Öst och Väst]. – Dialog i brev. Översättningar av Ulla Roseen. [ref 55050]    80:-
    Bra Böcker 1989. 337, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Zweigbergk, Charlotta von:  Den andra munnen. [ref 78370]    80:-
    Bonnier Alba 1995. 112, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Åberg, John Einar:  Ministern. [ref 62848]    80:-
    Litteraturfrämjandet, Stockholm, 1977. 211, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg.
Åkesson, Anne-Marie:  Blåbärsexpeditionen. [ref 69158]    100:-
    AWE / Gebers 1988. Stor 8:o. 86, (2) s. Illustrationer av Madeleine Pyk. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Åkesson, Sonja:  Skvallerspegel. [ref 37946]    175:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 98, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Rygghuvudet något stukat och med tämligen fult skrapmärke. Omslagen med ett par obetydliga veck, den bakre svagt gulnad.
   Romandebuten.

Se bild på boken
Årestad, Gun:  Ingen dag förlorad. Roman om Lillie Langtry. [ref 14791]    90:-
    Askild & Kärnekull 1980. 349 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Ås, Jan [pseud. för William Lengertz]:  Åsens sång. En bok om Åsens barn på vers och prosa. [ref 50256]    80:-
    Förlag Lengertz, Malmö/Lund, 1936. Liten 8:o. 199, (1) s. Illustrerad. Omarbetad upplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget skadat samt blekt på ryggen.
   Omslagsteckning av Emil Brink.
Ödman, N.P.:  Hemma och borta. Bilder och intryck. [ref 18960]    125:-
    Stockholm, Fahlcrantz, 1896. (4), 266, (1) s. Originalupplaga. Samtida halvklotband med pärmpapper i imiterat krokodilskinn, främre omslag medbundet. Något nött band med blekt rygg.
Öhman, Ivar (utg.):  Berömda berättare. Tolv noveller. [ref 45449]    100:-
    Folket i Bild 1948. Liten 8:o. 274, (5) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Tryckt i 5.900 ex. Förlagets linneband med rödfärgat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Liten brun fläck på titelbladet och på motstående sida, yttersnittet obetydligt fläckat. Skyddsomslaget saknas.
   Innehåller noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Konrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga.
Östergren, Klas:  Ankare. [ref 72684]    90:-
    Bonniers 1988. 238 s. 13:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva på omslagets baksida.
  –  :  Fattiga riddare och stora svenskar. [ref 59410]    100:-
    Bonniers 1983. 451, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre omslaget med lagade stora revor.
  –  :  Gangsters. [ref 73477]    120:-
    Bonniers 2005. 439, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ge mig lite sodavatten. En opera buffa. [ref 16416]    100:-
    Bonniers 1988. 45, (1) s. Originalupplaga. Tryckt i 6.600 ex. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets med obetydliga bruksspår. (Bonniers julbok 1988)
  –  :  Gentlemen. [ref 79886]    100:-
    Bonniers 2005. 514, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Giganternas brunn. [ref 16688]    85:-
    Tiprod AB, Stockholm, 1982. 138 s. 2:a reviderade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (ETC roman)
  –  :  Handelsmän och partisaner. [ref 18458]    90:-
    Bonniers 1991. 255 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Ismael. [ref 76747]    300:-
    Bonniers 1977. 210, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen mörktonad; omslagen lätt kantstötta nedtill, bakre omslag med lätta vertikala veck samt något ojämnt mörktonat.
  –  :  Plåster. [ref 33231]    110:-
    Bonniers 1986. 221, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt gott skick.
  –  :  Tre porträtt. [ref 75875]    100:-
    Bonniers 2002. 255, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Boken är inplastad. Med biblioteksstämplar samt etiketter på omslagets rygg och baksida. Välbevarat ex.
   Utgallrad biblioteksbok.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS