logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Stockholm med omnejd  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abrahamsson, Åke:  Stockholm. En utopisk historia. [ref 80186]    150:-
    Prisma 2004. Tvär 4:o. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Ahlström, Stellan - Algård, Göran:  Strindbergs Stockholm och Stockholms skärgård. [ref 40376]    150:-
    Gebers 1965. 4:o. 92, (3) s. Rikt illustrerad delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött på ryggen och med små skador upp- och nertill.
Ahnlund, Henrik (utg.):  Sankt Eriks årsbok 1967. [ref 78502]    95:-
    Samfundet Sankt Erik 1967. Stor 8:o. 232 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre med kraftigt veck, annars ett mycket bra delvis ouppskuret ex.
Ahnlund, Nils:  Stockholms historia före Gustav Vasa. Utgiven på uppdrag av Stockholms stad. [ref 68563]    300:-
    Norstedts 1953. 571, (9) s. + 25 planschblad (varav 1 utvikbart) + 2 dubbelsidiga kartor. Vackert mellanbrunt halvfranskt band med ryggdekor och övre guldsnitt (Nordiska bokhandeln). Blindpressat exlibris på smutstitelbladet annars fint ex.
Alm, Henrik:  Djurgårdsstaden - en trehundraårig idyll. Under medverkan av Jan Afzelius, Hans Norsbo, Evert Taube. [ref 10099]    95:-
    Antiquarius, Stockholm, [1964]. Tvär 8:o. (9), 145 s. + 5 kartsidor samt övriga illustrationer. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Lite lappat och lagat omslag men boken snygg.
  –  :  Västerlånggatans guide. [ref 49300]    75:-
    Västerlånggatans förening, Stockholm, [1949]. Liten 8:o. 32 s. + 1 utvikbart kartblad. Illustrerad. Klammerhäftad. Lätta bruksspår.
Ancker, Bo:  Ett litet stycke Stockholm. [ref 12731]    95:-
    Adolf Fredriks församling, Stockholm, 1974. Stor 8:o. 112 s. Rikt illustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. Dekorerat förlagsband med något skadat/fuktskadat skyddsomslag.
  –  :  Lykttändarens dotter. [Noveller]. [ref 26441]    85:-
    Wiken, Höganäs, 1988. Stor 8:o. 80 s. Med teckningar av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mormors porter. Berättelser från Stockholm kring år 1930. [ref 59003]    80:-
    Rabén & Sjögren 1977. 175, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Gidstam. Andra, fullständiga upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt och lätt naggat vid rygghuvudet.
  –  :  Mormors porter. Stockholmsminnen från 20-talet. [ref 29005]    90:-
    Wahlström & Widstrand [1965]. 121, (1) s. Fotoillustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag.
  –  :  Se Stockholm. 21 promenader i huvudstaden. [ref 73349]    100:-
    Carlssons 1992. 263, (1) s. Med kartor av Barbro Ancker. Foto: Gösta Glase. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vattenvägar. 21 promenader i Stockholm. Del 3: På och utmed våra vattenvägar. [ref 47655]    95:-
    Rabén & Sjögren 1980. 279, (1) s. Illustrerad med kartor av Barbro Ancker och fotografier av Gösta Glase. Förlagets dekorerade pappband. Några noteringar i blyerts.
Andersson, Anna-Paula - Wolodarski, Aleksander:  I Sankt Erikskvarteren. Fasader, grönska och stadsrum. [ref 38961]    175:-
    Stadsbyggnadskontoret och Gatu- och fastighetskontoret i Stockholm 2000. 4:o. 122, (1) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Andersson, Hans:  "Androm till varnagel...". Det tidigmoderna Stockholms folkliga rättskultur i ett komparativt perspektiv. [ref 48917]    100:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 210, (3) s. Häftad. Några blad med obetydliga hundöron. Ett mindre antal sidor med understrykningar i tunn tusch.
   Akademisk avhandling.
Andersson, Henrik O. - Bedoire, Fredric:  Stockholms byggnader. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm. [ref 64394]    120:-
    Prisma 1973. 348, (3) s. + 3 kartblad. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stötta. Etikett på främre pärmens insida (överdragspappret något skadat).
  –  :  Stockholms byggnader. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm. [ref 57780]    175:-
    Prisma 1978. 380, (3) s. Rikt fotoillustrerad. Kartor. 3:e reviderade upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet och aningen nött, annars fin.
Ankarberg, Carl-Henrik:  Gamla Lidingöbilder. [ref 63178]    150:-
    Carlssons i samarbete med Lidingö Hembygdsförening 1988. Stor 8:o. 160, (1) s. Genomgående fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Lidingö Hembygdsförenings skriftserie)
  –  :  Södra Lidingöbanan. [ref 42887]    175:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1986. Tvär 8:o. 252 s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
Arfvidsson, Uno & Jocke (red.):  Hasselbacken. [ref 57449]    150:-
    FABEGE Cityfastigheter AB; J M Byggnads- och Fastighets AB, Stockholm, 1992. 127, (1) s. Rikt illustrerad (huvudsakligen i färg). Tryckt i 4.500 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Arvidsson, Catrine:  Kina slott. Dröm och verklighet. [ref 68953]    110:-
    Byggförlaget, Stockholm, 1995. Stor 8:o. 50, (2) s. Illustrerad med fotografier av Max Plunger och akvareller av Magnus Bard. Häftad med skyddsomslag. Nyskick.
Asklund, Erik:  Ensamma lyktor. Studier och skisser. [ref 12313]    100:-
    Kooperativa Förbundets bokförlag 1947. 165, (2) s. Illustrerad av Charles Gl. Behrens. Originalupplaga. Tryckt i 3.700 ex. Häftad. Fint ex.
  –  :  Ensamma lyktor. Studier och skisser. [ref 64197]    150:-
    Kooperativa Förbundets bokförlag 1947. 165, (2) s. Illustrerad av Charles Gl. Behrens. Originalupplaga. Tryckt i 3.500 ex. Mycket gediget grönt halvfranskt band med 8 upphöjda bind och vackert mönstrade pärmar (Leonard Gustafssons Bokbinderi). Omslag och rygg medbundna. Ryggen blekt och något fläckig, pärmarna något blekta på hörnen. Namnteckning på titelbladet.
  –  :  Se min stad. Stockholmsbilder. [ref 36561]    400:-
    Vi / Rabén & Sjögren 1953. 149, (1) s. Illustrerad med teckningar av Charles Gl. Behrens. Numrerad bibliofilupplaga på 200 numrerade ex. Detta ex nummer 109. Tvåfärgs linoleumsnitt signerad av konstnären. Boken signerad av både författare och konstnär. Gulddekorerat skinnband med helt guldsnitt. Omslagen medbundna.
  –  :  Se min stad. Stockholmsbilder. [ref 66285]    95:-
    Vi / Rabén & Sjögren 1953. 149, (1) s. Illustrerad med teckningar av Charles Gl. Behrens. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Skeppsholmen. [ref 60150]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 111, (1) s. Illustrerad med teckningar av Georg Lagerstedt. Originalupplaga. Häftad. Mycket lätt ojämnt blekt annars fin.
  –  :  Stad i Norden. [ref 39273]    125:-
    Bonniers 1941. 148, (1) s. Illustrerad av Georg Lagerstedt. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
Bahr, Johan Fredrik:  Stockholm. Handbok för resande. [ref 39718]    125:-
    Rediviva 1975. (4) 138 s. Graverat titelblad + 4 stålstick + 1 utvikbar karta i ficka. Faksimil av 1841 års upplaga som utgavs anonymt på C.A. Bagge Förläggare Editeur. Förlagets dekorerade pappband. (Suecica rediviva 52)
Bellbergh, Lennart (red.) - Olsson, Malin - Lövhagen, Sofia:  Katarina kyrka. Återuppbyggnaden 1990-1995. [ref 75283]    175:-
    SIAB 1995. Stor bred 8:o. 191 s. Rikt illustrerad med fotografier. Tryckt i 1000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Berg, Fridtjuv:  Stockholm och dess omgivningar. Andra upplagan omarbetad av S.F. Hollinger. [ref 63552]    100:-
    Fritzes, Stockholm, 1927. Liten 8:o. 63, (1) s. Illustrerad med 1 fotografi i svartvitt och 5 kartor (varav 4 dubbelsidiga) i färg. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Biblioteks- och makuleringsstämplar på titelbladen. Missfärgning på för- och eftersättsblad.
Bergengren, Kurt:  När skönheten kom till city. [ref 31273]    110:-
    Aldus 1976. 314, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ro i österled. [ref 34935]    90:-
    Billbergs Bokhandel, Stockholm, 1966. 40, (1) s. Omslag och teckningar av Ylva Bergengren. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. Lite blekt rygg annars fin. (Billbergs skriftserie 4)
Berggren, Jan:  Alla tiders tull i stan. [ref 78419]    150:-
    Carlssons 2000. Stor 8:o. 139 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, annars fint ex.
Bergman, Bengt:  Stockholm genom tiderna. Kulturhistoriska detaljer av sevärdheter i Stockholm. Färder i Stockholmstrakten. [ref 39715]    100:-
    Thule, Stockholm, 1937. 300 s. + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad. Häftad. Något sned rygg med små fuktfläckar samt lätt nött.
  –  :  Stockholm genom tiderna. Kulturhistoriska detaljer av sevärdheter i Stockholm. Färder i Stockholmstrakten. [ref 72459]    120:-
    Thule, Stockholm, 1937. 300 s. + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband utan ryggtitel. Namnteckning och datering på försättsbladet.
Bergquist, Göran - Malmquist, Sune:  Malmarna. En byggnadshistorisk undersökning utförd på uppdrag av Stockholms stads byggnadsnämnd. 1-2. [ref 74988]    450:-
    Stockholms stads byggnadskontor 1969. 4:o. 217 + ca (320) s. Del 1 rikt illustrerad med fotografier och kartor. Limhäftade. 2 volymer i fint skick.
   Del 2 opaginerad.
Beskow, Hans:  Frösundagårdarna. [ref 65782]    135:-
    Höjerings 1988. 93, (3) s. Rikt illustrerad. Häftad med flikomslag. (Solna förr och nu 8)
Beyron, Ulla:  Stockholm i gasljus. [ref 39725]    90:-
    Norstedts 1962. 164, (2) s. Omslag och teckningar av Kurt Jungstedt. Häftad. Ryggen lätt nött, främre omslag med liten skada vid falsen.
Billmark, Carl Johan:  Panorama de Stockholm pris du dôme de l'Église de l'Île de l'Amirauté. Dessiné d'Après Nature. [ref 76112]    2500:-
    Lemercier, Paris, 1845. Litografiskt tryckt panorama på 30 x 214 cm. Nouvelle édition. Ca 1.5 cm på vänstra marginalen skadad samt svaga fuktränder på mittersta nedre delen. Texten ganska starkt ålderfläckad, kartongbandet slitet.
   Billmark satt i Skeppsholmskyrkans kupol och gjorde sitt mycket fina över 2 m långa panorama över Stockholm (Nästan 360 grader). Ett klassiskt Stockholmsblad.
Biörnstad, Arne:  Djurgårdsbron 1690–1977. [ref 10096]    100:-
    Forum 1977. Tvär 8:o. 91 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Sjutton Skansenhus berättar om Stockholm. [ref 69459]    120:-
    Rabén Prisma 1998. Stor 8:o. 129, (1) s. + 24 planschsidor i färg. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar i texten. Förlagsband med skyddsomslag.
Björkhem, Uno (red.):  Ulriksdal efter 350 år. [ref 68615]    150:-
    Carlssons 1995. Bred 8:o. 147, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslagstitel: Ulriksdal under 350 år.
Björkum, Svante:  Stockholm - en resa i tiden från ett sekel till ett annat. Förord av Beate Sydhoff. [ref 68731]    200:-
    Prisma 1999. Liten tvär 4:o. 150, (1) s. Rikt illustrerad med jämförande fotografier från i går och i dag. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Stockholm från tid till annan. [ref 68727]    225:-
    Natur och Kultur/LT:s förlag 2003. 4:o. 175 s. Rikt illustrerad med fotografier från igår och idag. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets baksida med obetydliga bruksspår, i övrigt fin.
Bladh, Christine:  Månglerskor. Att sälja från korg och bod i Stockholm 1819-1846. [ref 76384]    110:-
    Kommittén för Stockholmsforskning 1991. Stor 8:o. 237, (4) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad 109)
   Akademisk avhandling.
Blomé, Gunni - Azmier, Rakel G.:  Gå & cykla kring Stockholm. [ref 60498]    70:-
    Förlags AB Marieberg, Stockholm, 1980. 127 s. Rikt illustrerad. Limhäftad. En liten fläck på rygg och främre omslag.
Boëthius, Ulf:  Vägvisare till kyrkorna i Stockholms län. Utgiven av länsstyrelsen i Stockholms län. [ref 48930]    90:-
    LiberFörlag 1980. 295 s. Med teckningar av Monica Eriksson. Häftad.
Bolin, Gunnar - Östman, Nils - Hedberg, Tor:  Djurgården förr och nu. [ref 10091]    200:-
    Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1925. 4:o. VIII, 340 (2) s. Med 387 textillustrationer. 1 titelplansch i färg. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med övre guldsnitt. Ryggen lätt skavd och lite stötta hörn.
Borgenhammar, Edgar (red.):  Att planera en stad. Åtta konferenser om Stockholms långtidsplanering. [ref 60499]    70:-
    Bonniers 1970. 224 s. Häftad. (Ekonomi och samhälle)
Born, Heidi von (red.):  Röster i Stockholm. En antologi. [ref 66176]    70:-
    En bok för alla 1997. Liten 8:o. 253, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Broomé, Tommy:  En vykortsvandring genom Stockholm 1900-1925. [ref 12148]    150:-
    Svenska Dagbladet 1991. Stor tvär 8:o. 132 s. Rikt illustrerad med fotoreproduktioner av gamla vykort. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bygget av femte (?) höghuset vid Hötorget i Stockholm:  Privattagna fotografier med lite handskriven text under varje foto. [ref 77161]    600:-
    4:o. Ca 64 stycken svartvita fotografier i storlek ca 165 x 210 mm i ett snyggt halvfranskt inbundet album.
   Ryggtitel "Kvarteret Beridarebanan".
Byggnadsstyrelsen (utg.):  Hessensteinska huset. [ref 68611]    100:-
    Stockholm 1984. Stor 8:o. 64 s. Rikt fotoillustrerad. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Bååth, L.M:  Helgeandsholmen och Norrström. Från äldsta tid till våra dagar. 1-2. [ref 62684]    300:-
    Almquist & Wiksell, Uppsala, 1916-1918. 4:o. XI, 345, + X, 325 s. Illustrerade med fotografier och ritningar. Privatbundna gröna halvklotband med marmorerat pärmpapper. Fint ex. 2 volymer.
Bæhrendtz, Nils Erik:  Lägenheten Skansen och dess invånare. [ref 50960]    110:-
    Billbergs Bokhandel, Stockholm, 1978. 37 dubbelspaltiga s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. Tillskrift av utgivaren, signerad "Gunnar Fromm". (Billbergs skriftserie 16)
  –  :  Lägenheten Skansen och dess invånare. [ref 61483]    80:-
    Billbergs Bokhandel, Stockholm, 1978. 37 dubbelspaltiga s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Billbergs skriftserie 16)
Bæhrendtz, Nils Erik (red.):  Boken om Skansen. [ref 4474]    90:-
    Bra Böcker 1980. 4:o. 256 s. Genomgående fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
Bäärnman, Härje:  Så minns vi Lovö. [ref 42570]    100:-
    Lovö Hembygdsförening, Ekerö Kulturnämnd, 1982. 217 s. Rikt illustrerad. Häftad. Bläcknamn på titelbladet.
Carl Anton [eg. Carl Anton Axelsson]:  Älskade Stockholm. Skisser i ord och bild av Carl Anton. [ref 79024]    150:-
    Höjerings Bokförlag, Stockholm, 1996. 94, (2) s. Illustrerad med författarens teckningar. Originalupplaga. Limhäftad med flikomslag. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Fint ex. (Höjerings Stockholmianaserie Nr 34)
Carlsson, Beyron:  Hela Stockholm. [ref 68558]    200:-
    Bonniers 1912. Stor 8:o. (8), 544 s. Rikt illustrerad. Gediget halvfranskt band med ryggdekor och marmorerat snitt samt marmorerade för- och eftersättsblad.
Castenfors, Birgitta:  Konsten i kvarteret Garnisonen. [ref 76563]    150:-
    Vasakronan 2002. 4:o. 79, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Daniel Hertzell. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Chrispinsson, John:  Sekelskiften. En krönika om sex, makt och pengar. [ref 68483]    125:-
    Norstedts 1999. 450, (1) s. + VIII planschsidor i färg. Illustrerad i texten. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Cohn, Helge (red.):  Kring Brunkeberg. En liten stockholmsrapsodi i ord och bild. [ref 60501]    75:-
    Göteborgs Bank 1965. Högsmal 8:o. 47, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad.
Cornell, Elias:  Stockholm Town Hall. [ref 70521]    250:-
    Byggförlaget 1992. Oblong 4to. 143 pp. Beautiful photographs by Ivar Sviestins. Publisher's cloth. Dustwrapper.
Cramér, Margareta - Berg, Gunnar - Fabricius, Eva - Flyckt, Ove:  Två kvarter i södra Klara. [ref 46184]    135:-
    Byggnadsstyrelsen, Stockholm, 1988. Stor 8:o. 64 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med transparent skyddsomslag. Reva i nedre kanten på omslaget.
Cramér, Margareta - Heideken, Carl - Hultgren, Henrik - Tegnér, Annika (red.):  Stadsvandringar 10. [ref 64028]    80:-
    Stockholms stadsmuseum 1987 (tr. 1986). 99, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad.
Cramér, Margareta - Heideken, Carl - Hultgren, Henrik (red.):  Stadsvandringar 9. [ref 64027]    80:-
    Stockholms stadsmuseum 1985. 112 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Cramér, Margareta - Hultgren, Henrik - Olofsson, Åsa (red.):  Stadsvandringar 8. [ref 64026]    80:-
    Stockholms stadsmuseum 1985. 105, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad.
Cronström, Monica:  Inom tullarna. En bilderbok om Stockholm. [ref 21303]    120:-
    Forum 1978. Stor 8:o. 156, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Dahlbergh, Erik:  Från Sibirien till Pampas. [ref 15221]    175:-
    LiberFörlag 1985. Stor 8:o. 118 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Recensionstämpel på insidan av bakre pärmen annars fin.
Dahlgren, E.W. (utg.):  Stockholm. Sveriges hufvudstad skildrad med anledning af Allmänna konst- och industriutställningen 1897. 1-3. [ref 66275]    750:-
    J. Beckmans förlag, Stockholm, 1897. 4:o. XX, 659 + XIV, 435 + XII, 391, (1) s. Illustrerad med teckningar och fotografier samt utvikbara kartor. Originalupplaga. Samtida, röda halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar och 4 upphöjda bind. Ryggarna något blekta samt med vissa smärre skrapmärken, i övrigt gott skick.
   Del 1: 270 illustrationer + 4 kartor och planscher Del 2: 362 illustrationer + 14 kartor och planscher. Del 3: 181 illustrationer, 7 plascher och kartor.
Det unga Stockholm:  Kalender utgiven av K.F.U.M., Söder, Stockholm, i anledning av föreningens 50-årsjubileum. [ref 60707]    75:-
    Stockholm 1939. 192 s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.
Ehrensvärd, Ulla:  Kungl. Humlegården. [ref 67100]    75:-
    Billbergs Bokhandel, Stockholm, 1970. 29, (1) s. Illustrerad. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. (Billbergs skriftserie 8)
Ek, Gustaf Fr.:  Stockholms gatuskyltar berätta. [ref 39855]    150:-
    Gebers 1933. 196 s. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder. Bakre omslaget med obetydlig fläck samt ett fåtal smärre riss och veck.
Eklund, Hans - Stribolt, Barbro:  Bollhuset och Dramaten. Kungliga teaterbyggen. Från Adelcrantz till Liljekvist 1753-1908. [ref 4602]    70:-
    Stockholms Stadsmuseum / Drottningholms Teatermuseum 1978. 68, (8) s. Rikt illustrerad. Häftad.
Eklund, Hans - Wittström, Bengt:  Djurgårdsnöjen. [ref 10097]    75:-
    Björkmans, Stockholm, 1974. 80 s. Rikt illustrerad. Häftad med mönstrat flikomslag. Ytterfalsarna något skavda, annars ett bra ex.
   Presentutgåva nr 14 från Tryckeri AB Björkmans Eftr., Kungl. Hovboktryckare.
Eklund, Hans (utg.):  Erik Wessel-Fougstedts stockholmsbilder. [ref 12418]    85:-
    Höjerings, Stockholm, 1981. 60, (3) s. Rikt illustrerad. Normalupplaga tryckt i 1.200 ex. Häftad. (Billbergs skriftserie 19)
Ekström, B. (utg.):  Officiell förteckning över gator, allmänna platser och kvarter i Stockholm 1968 med uppgifter om stadens areal. [ref 61479]    70:-
    Stockholms stads byggnadskontor 1968. 141 s. Häftad. Något solkigt exemplar, veck och skada i nedre hörnet på främre omslag samt stämpel i övre kanten. Namnteckning på titelbladet.
Elers, Johan:  Stockholm. 1-4. [ref 39687]    1400:-
    Tryckt hos H. Nordström Junior, Stockholm, 1800-1801. (18), 378, (14) + (6), 382, (18) + (8), 382, (22) + (6), 387, (11) s. 4 graverade titelblad. Samtida pappband. Slitna men ändå fasta i bindningen. Del 1 med namnteckningar och tillskrift, del 3 åldersfläckad. Alla fyra delarna med lodräta förstrykningar.
Ericson, Lars:  Borgare och byråkrater. Omvandlingen av Stockholms stadsförvaltning 1599–1637. [ref 4736]    120:-
    Kommittén för Stockholmsforskning, Stockholm, 1988. Stor 8:o. 447 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg, annars fin. (Stockholmsmonografier 84)
   Akademisk avhandling.
  –  :  Stockholms historia under 750 år. [ref 66305]    175:-
    Historiska Media 2001. 415 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Exlibris på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
Ericsson, Eric:  Stora Nyckelviken. En kort historia ur skilda källor. [ref 60948]    80:-
    Nacka stads hembygdsmuseum, Nacka, 1958. 39, (1) s. (varav 16 s. annonser). Illustrerad. Häftad.
Ericsson, Niklas - Hansson, Magnus - Jörgensen, Christer:  Stockholm – historien om den stolta staden. [ref 64950]    150:-
    Wahlströms 2002. Stor tvär 8:o. 208 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Eriksson, Åke:  Brommaliv. [ref 5115]    120:-
    Norstedts 1977. 178 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
  –  :  Danderydsliv. Djursholm, Stocksund, Danderyd. [ref 6690]    150:-
    Norstedts 1979. 211, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med liten fläck + liten lagad reva annars fin.
  –  :  Sollentunaliv. [ref 38704]    90:-
    Norstedts 1976. 213 s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Eurén, D.M.:  Ångbåtskarta öfver Stockholms omgifningar. Mälarösidan. 1-2. [ref 50038]    300:-
    Centraltryckeriet, Stockholm, u.å. [1880-talet]. Liten 8:o. Förlagets klotryggsband med pärmbild. 2 utvikbara kartor i färg. 70 x 41 cm och 70 x 54 cm Del 1: Mälarösidans östra. Del 2: Mälaresidans vestra del fortsättningen af Mälaren till Mariefred. Bikartor på karta 2: Vestra delen av Mälaren och Segelleden närmast Upsala. Pärmarna lite slitna samt kartorna med några revor samt som vanligt slitna där vecken korsar. Ingen text i denna upplaga.
Ferenius, Jonas - Forssell, Bertil G. - Söderberg, Rolf (red.):  Stadsvandringar 2. [ref 39334]    95:-
    Stockholms stadsmuseum 1978. 104 s. Rikt illustrerad. Limhäftad.
Ferlin, P.R.:  Stockholms stad i juridiskt, administrativt, statistiskt och borgerligt hänseende. 1-2. [ref 39930]    750:-
    Tryckt hos P.G. Berg, Stockholm, 1858. XX, 1919, (2) s. Nära samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar och sprängda snitt. Spår efter avlägsnat exlibris på de klistrade försättsbladen, ryggarna med några smärre skrapmärken.
   Med 7 utvikbara tabeller.
Flodh, Elis:  Hur vi gjorde Stockholm beboelig. Stockholms kommunalarbetares samorganisation under 60 år. [ref 60172]    95:-
    Stockholms kommunalarbetares samorganisation, Stockholm, 1960. 248 s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Ryggen något nött, reva upptill i främre falsen.
Fogelström, Per Anders:  300 år på Kungsholmen. En bildrapsodi med anledning av Kungsholms församlings 300-årsjubileum 1972. [ref 249]    165:-
    Kungsholms församling 1972. Stor 8:o. 62, (2) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  En bok om Kungsholmen. [ref 62073]    100:-
    Bonniers 1980. 165, (1) s. Illustrerad av Stig Claesson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  En bok om Stockholm. [ref 11438]    150:-
    Bonniers 1978. 4:o. 250, (3) s. Teckningar av Stig Claesson. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En bok om Stockholm. [ref 70456]    350:-
    Bonniers 1978. 4:o. 250, (3) s. Teckningar av Stig Claesson. Originalupplaga. Förlagets skinnryggsband. Extrablad insatt efter försättsbladet med en namngiven mottagare med gratulationer från Bonniers Förlag. Fint ex.
  –  :  Ett berg vid vattnet. En bok om Fjällgatan och trakten däromkring. [ref 12620]    125:-
    Bonniers 1969. Liten 8:o. 140, (2) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Aningen sned och mörktonad rygg, falsarna lätt skavda. Namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Kring Strömmen. Stockholmska bilder. [ref 24237]    160:-
    Bonniers 1962. 181, (12) s. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson samt fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor samt något gulnad rygg.
  –  :  Kring Strömmen. Stockholmska bilder. [ref 24240]    90:-
    Bonniers 1980. 181, (17) s. Med teckningar av Stig Claesson. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Bandet med en liten spricka i främre falsen, omslaget lätt skadat vid rygghuvud och -fot.
  –  :  Stad i bild. En Stockholmskrönika 1860–1970. [ref 39266]    150:-
    Bonniers 1970. Liten tvär 4:o. 197, (1) s. Genomgående illustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med några små riss och veck, obetydligt naggat i övrigt.
  –  :  Stockholm. [ref 75487]    110:-
    Svenska Bokhandlarföreningen 1979. Liten 8:o. 96 s. Illustrerad med foton av Åke Mokvist. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Stockholm – stad i förvandling. [ref 61614]    125:-
    Natur och Kultur 1966. 4:o. 169, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier av Axel och Victor Malmström. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med smärre veck i övre kanten samt lagad reva och veck i nedre kanten. Främre pärmhörnen en aning stötta.
  –  :  Söder om tullen. [ref 42834]    150:-
    Bonniers 1969. 179, (1) s. Med omslag och teckningar av Stig Claesson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Tanto. En utmark. [ref 43141]    90:-
    Sockerbolaget 1978. 64 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Limhäftad.
  –  :  Utsikt över stan. Stockholmska bilder. [ref 47208]    95:-
    Bonniers 1974. 158, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Övre pärmhörnen obetydligt stukade, liten ytskada på eftersättsbladet. Exlibris.
Fogelström, Per Anders (red.):  Okänt Stockholm. En antologi. [ref 61184]    90:-
    Bonniers 1967. 206, (1) s. Illustrerad. 11:e-12:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat, revor lagade med dokumenttejp. Ryggen blekt.
Folin, Göran - Malmborg, Ingmar von - Jarl, Per - Wiklund, Jan, m.fl.:  Stockholm. [Såväl för stockholmare som besökare]. [ref 56366]    75:-
    Förlaget Barrikaden, Stockholm, 1982. 288 s. Rikt illustrerad. Pocket. Ryggen lätt nött. Recensionsstämpel på titelbladet. (Resa på annat sätt)
Forsberg, Arne:  Sju seklers storkyrka. En krönika. [ref 37230]    75:-
    Proprius 1992. 141, (1) s. Med teckningar av Ingela Bååth samt fotografier. Ny utgåva. Limhäftad. Främre omslag en aning skamfilat och lätt brutet i nedre hörnet.
Forsberg, Arne, m.fl. (red.kommitté):  En bok om Sofia. På kyrkorådets uppdrag utgiven med anledning av Sofia kyrkas 50 års jubileum. [ref 54648]    100:-
    Stockholm, [Sofia församling], 1956. Liten 4:o. 153, (3) s. Omslag: Bertil Kumlien. Vignetter: Sture Öberg. I övrigt rikt fotoillustrerad. Häftad.
Forsberg, Linnea:  Stormaktstidens Stockholm tar gestalt. Gaturegleringen i Stockholm 1625-1650. [ref 79084]    150:-
    Stockholmia Förlag, Stockholm, 2001. Stor 8:o. 260, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 157)
Forsgren, Nils:  Råcksta gård. Från Lilliecrantz till Vattenfall. [ref 53126]    90:-
    Vattenfall, Vällingby, 1984. 143 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Forssell, Arne:  Kaggeholm. Bilder ur ett herresätes historia. [ref 22633]    200:-
    Stockholm 1939. 202 s. + 6 planschblad (vissa i färg). Förlagets dekorerade linneband.
   Tryckt i begränsad upplaga. Ej till försäljning i bokhandeln.
Forssell, Bertil - Näsström, Karin - Söderberg, Rolf (red.):  Stadsvandringar. [1]. [ref 39331]    130:-
    Stockholms stadsmuseum 1976. 89, (7) s. Rikt illustrerad. Häftad. Mycket bra ex.
Forsstrand, Carl:  Från Slottsbacken till Ladugårdslandet. Släkt- och ungdomsminnen. [ref 68470]    150:-
    Gebers 1921. VIII, 286 s. + 1 dubbelsidigt planschblad. Illustrationer i texten. Originalupplaga. Privatbundet klotband med ryggtitelfält i skinn och båda omslagen medbundna. Samtida namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Ingeborg Uddén.
  –  :  Köpmanshus i gamla Stockholm. Nya bidrag till Skeppsbroadelns historia. [ref 40858]    125:-
    Gebers 1917. VIII, 207 s. + frontespis + 4 planscher (varav 2 utvikbara) + 2 utvikbara blad innehållande 3 släkttavlor. Illustrationer i texten. Originalupplaga. Häftad. Lätt mörktonad rygg, bakre omslag med svagt brytveck i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Malmgårdar och sommarnöjen i gamla Stockholm. [ref 70660]    175:-
    Gebers 1919. VIII, 224 s. + 5 planscher (varav 1 dubbelsidig). Illustrationer i texten. 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band. Lätt flammig rygg.
  –  :  Skeppsbroadeln. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. [ref 37591]    125:-
    Gebers 1916. VIII, 160 s. + 5 planscher. Illustrerad i texten. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade, ryggfoten med pappersförlust, innerfalsen med tejplagad reva, bakre omslag med naggat hörn.
Forsstrand, Carl (red.):  Stockholm och dess omgifningar. [ref 39538]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1906. Liten 8:o. 169 s. + 1 utvikbar karta medbunden + 1 stor utvikbar karta i ficka på bakre pärmen. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade klotband som är något fläckigt. (STF:s resehandböcker 5)
Fotoalbum:  Minne från utställningen i Stockholm 1897. Serie 1. [ref 28340]    250:-
    Axel Lindahls Fotografiaffär, Stockholm, 1897. Tvär 8:o. (24 planschblad) s. Illustrerad med svartvita fotografier från Stockholmsutställningen 1897. Privatbundet halvklotband med sparsamt guldornerad rygg, främre omslag medbundet. Pärmarna något skrapade, främre omslag solkat med nagg i övre marginalen. Planscherna delvis något solkade samt med någon enstaka reva.
   Omslag av Axel Sjöberg.
Fredriksson, Göran H. - Lundkvist, Ingvar - Näsström, Karin - Odlander, Siv - Söderlind, Ingrid (red.):  Stadsvandringar 5. [ref 39337]    110:-
    Stockholms stadsmuseum 1982 (tr. 1981). 112 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Fredriksson, Göran H. - Näsström, Karin - Odlander, Siv - Söderlind, Ingrid (red.):  Stadsvandringar 4. [ref 39336]    85:-
    Stockholms stadsmuseum 1981 (tr. 1980). 106, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad.
Furuhagen, Björn:  Ordning på stan. Polisen i Stockholm 1848-1917. [ref 80370]    150:-
    Symposion, Stockholm/Stehag, 2004. 271 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydlig fläck på omslagets baksida, i övrigt ett fint ex.
Geijerstam, Gustaf af:  Anteckningar om arbetarförhållanden i Stockholm. Med kommentarer av Edmund Dahlström, Folke Isaksson, Joachim Israel, Birgitta Odén. [ref 77114]    75:-
    Studentlitteratur, Lund, 1973. 139 s. Illustrerad. Limhäftad. Stämpel på titelbladet samt namn på insidan av främre omslaget. (Samhälle i utveckling 5)
Gottlieb, Björn:  Långängen. Lidingö stads utflykts- och friluftsgård. [ref 61651]    75:-
    Lidingö stad 1956. 16 s. Illustrerad med bilder och teckningar. Klammerhäftad.
Grafström, Bengt G. (red.):  Drottninggatan förr och nu. Utgiven av Drottninggatans Förening med anledning av dess 25-årsjubileum 1922-1947. [ref 10433]    250:-
    Bröderna Lagerström, Stockholm, 1947. 85 s. Bibliofilupplaga tryckt i 150 numrerade exemplar varav detta är nr 16. Blått dekorerat helskinnband med inre denteller och helt guldsnitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen aningen blekt, rygghuvudet skadat (fransigt), ryggfoten lätt skavd, i övrigt fin.
Grandien, Bo:  Stockholm i lågor. [ref 39726]    95:-
    Bonniers (i distribution) 1968. 121 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Häftad med flikomslag. Blekt rygg men annars ett fint ex.
   Utgiven med anledning av Stockholms stads Brandstodsbolags 125-årsjubileum.
  –  :  Stockholmsblad. Ett urval av Bo Grandiens marginalrutor publicerade i Svenska dagbladet under åren 1960-1965. Med förord av Per Wästberg. [ref 39821]    100:-
    Höjerings 1983. 85, (1) s. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. (Höjerings Stockholmianaserie 21)
Gullers, K.W. - Trenter, Stieg:  Gamla stan. [ref 16268]    140:-
    Norstedts 1953. 4:o. 92, (4) s. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget något gulnat med ett antal reparerade revor samt ett par naggar; bakre fliken klistrad vid bakre pärmens insida.
Gullers, K.W. (bild) - Asklund, Erik (text):  Stockholm bakom fasaden. Utgiven av veckotidningen Vi. [ref 39693]    100:-
    Kooperativa förbundets bokförlag 1949. 4:o. 78, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Ytlig spricka om ca 6 cm i främre falsen, pärmarnas kanter med vissa skrapmärken.
Gullers, Peter, m.fl. (foto) - Juhlin-Dannfelt, Birgitta (text):  Stockholm. Inledning av Torsten Ehrenmark. [ref 39681]    75:-
    Stockholm, Gullers International, [1979]. Liten tvär 4:o. 95, (1) s. Genomgående illustrerad (huvudsakligen i färg). Förlagets dekorerade pappband. Ryggen med liten skada upptill (lagad).
Hadenius, Stig (huvudred.):  Historia kring Stockholm. Del 1: Före 1520. Del 2: Vasatid och stormaktstid. [ref 66663]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1965-66. 175, (1) + 153, (1) s. Illustrerade. Originalupplaga. Originalpocket. Namnteckningar på smutstitelbladen samt något mörktonade ryggar. Märken efter tejp vid inre falsarna på del 1. 2 volymer. (W & W-serien 89 & 128)
   Del 3 med titeln "Från frihetstiden till sekelskiftet" saknas här.
  –  :  Historia kring Stockholm. Del 1: Före 1520. Del 2: Vasatid och stormaktstid. Del 3: Från frihetstiden till sekelskiftet. [ref 66986]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1965-67. 175, (1) + 153, (1) + 155 s. Illustrerade. Originalupplaga. Pocket. Något mörktonade ryggar. 3 volymer. (W & W-serien 89, 128 & 180)
Hallbert, Britt-Marie - von Zweigbergk, Eva - Henrikson, Alf - Berling, Ingemar - Söderberg, Rolf - Althin, Harald:  Stockholm då ... Ett urval bilder ur privata familjealbum berättar om en period av en gammal stadshistoria. Förord av Alf Henrikson. [ref 64031]    75:-
    Dagens Nyheter / Stockholms stadsmuseum, 1969. Liten tvär 8:o. (111) s. Huvudsakligen fotografier. Limhäftad. Blekt rygg, inlagan genomgående lätt gulnad i ytterkanten, annars gott skick.
Hallerdt, Björn:  Av kärlek till Stockholm. En krönika om Samfundet S:t Eriks 100 år. [ref 63169]    160:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 2001. Stor 8:o. 260 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmhörnen en aning stötta. (Sankt Eriks årsbok 2001)
   Sid. 227-237: Stockholmslitteratur 1999. I urval av Ingalisa Dahlin och Sören Lindström.
Hallerdt, Björn - Näsström, Karin - Sjöberg, Göran - Söderlind, Ingrid (red.):  Stadsvandringar 3. [ref 39335]    80:-
    Stockholms stadsmuseum 1980 (tr. 1979). 104 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Hallerdt, Björn (red.):  Det nya stockholm. [ref 195]    120:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1992. Stor 8:o. 207 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1991/92)
  –  :  Drottninghuset 300 år 1686-1986. [ref 10443]    150:-
    Liber 1986. Stor 8:o. 103 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (Stockholmsmonografier 73)
  –  :  Ekoparken. Nationalstadsparken Ulriksdal - Haga-Brunnsviken - Djurgården. [ref 68612]    95:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1995. Stor 8:o. 184 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Särtryck ur Sankt Eriks årsbok 1995.
  –  :  Från det försvunna. [ref 61852]    100:-
    Stockholm, Samfundet S:t Erik, 1989. 205, (1) s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagets dekorerade pappband. (Sankt Eriks årsbok 1989)
  –  :  Sankt Eriks årsbok 1984. [ref 80703]    85:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1984. 212, (1) s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Sankt Eriks årsbok 1985. [ref 80755]    85:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1986. 223, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Stockholms tekniska historia. Ljus, kraft, värme. 100 år med el i Stockholm. [ref 26103]    150:-
    Stockholm stad 1992. Stor 8:o. 204, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Redigerad av Björn Hallerdt under medverkan av Claës Lindroth, Bengt Oknemark, Torbjörn Stenudd, Yngve Sundström och Inge Wernius. (Stockholmsmonografier 62:V)
  –  :  Upptaget. Arkeologi i Stockholm inför 2000-talet. [ref 75595]    100:-
    Samfundet S:t Erik 2002. Bred 8:o. 303, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 2002)
   Boken är utgiven i samarbete med Stockholms stadsmuseum och Stockholms medeltidsmuseum.
  –  :  Yppighet och armod i 1700-talets Stockholm. [ref 63308]    100:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1994. 201, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Sankt Eriks årsbok 1994)
  –  :  Önskebutiken. [ref 61853]    125:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1998. 214 s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Foto: Göran H. Fredriksson m.fl. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1998)
   Som titeln anger handlar årsboken om butiker av olika slag, bl.a. Jones antikvariat på Norrtullsgatan.
Hallerdt, Björn, m.fl.:  Beckholmen. Förord av Björn Sprängare. [ref 75050]    100:-
    Byggförlaget, Stockholm (distribution), 2002. 4:o. 125 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Foto: Joakim Kröger. Häftad med flikomslag.
   Med bidrag av Björn Hallerdt, Henrik Waldenström, Magnus Ullman, Hakon Malmborg, Gabriella Janson, Claes Insulander, Olof Nelson och Erik Söderberg.
Hammarström, Ingrid:  Stockholm i svensk ekonomi 1850-1914. [ref 55485]    150:-
    [Stadsarkivet], [Stockholm], 1970. Stor 8:o. XII, 396 s. + 8 planschblad. Originalklotband med något nött skyddsomslag. (Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. [2]). (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22:II)
Hansson, Hans:  Med tunnelbanan till medeltiden. Vad fynden berättar om Stockholms historia. Under medverkan av Bo Gyllensvärd och Margareta Cramér. [ref 27588]    100:-
    Bonniers 1960. 227, (1) s. Rikt illustrerad i svartvitt. Häftad. Rygghuvud och fot med obetydliga skrapmärken, namnteckning på fria försättsbladet.
Hasselblad, Björn:  Stockholmsgator. På upptäcktsfärd bland Stockholms gatuskyltar. [ref 39985]    120:-
    Gebers 1963. 166, (1) s. Illustrerad med teckningar av Sven Rydén samt fotografier. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med lätt naggat skyddsomslag.
Hedenblad, Cecilia - Hammarlund-Larsson, Cecilia:  Lidingö kulturhistoriska miljöer. Kulturmiljöprogram för Lidingö kommun. [ref 72765]    140:-
    Lidingö kommun / Stockholms läns museum 1990. Liten 4:o. 171, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Limhäftad.
Heideken, Carl - Johannesson, Lars - Tegnér, Annika - Århem, Barbro (red.):  Stadsvandringar 11. [ref 64029]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1988. 172 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Heimer, Oscar (foto) - Palmér, Torsten (text):  Bilder från Stockholms malmar 1894-1912. [ref 3774]    175:-
    Sveriges Radio 1973. 4:o. (152) s. Rikt illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt mörktonad, i övrigt ett fint ex.
   Denna bok är sammanställd av TV:s bildarkiv vid Sveriges Radio.
Henrikson, Alf:  Fotograf Elmblad. [Skrevs och sammanställdes sommaren 1968 för Stig Järrel och Stockholms Parkteater]. [ref 62790]    125:-
    Gebers 1968. Liten tvär 8:o. 88 s. Illustrerad med gamla fotografier. Förlagets konstläderband med skyddsomslag.
  –  :  Fram till Nybroplan. Om Kungliga Dramatiska Teatern. [ref 14450]    80:-
    Wiken, Höganäs, 1988. Stor 8:o. 96 s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Kungliga teatern. En återblick. [ref 54576]    100:-
    Bra Böcker 1994. 227 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Storkyrkan. En svensk krönika. [ref 40195]    90:-
    Bonniers 1979. Stor 8:o. 142, (2) s. Med teckningar av Hasse Erikson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat och med ett par riss.
Henrikson, Carl-Henrik och Mattias:  Alla dessa promenader i Stockholmstrakten. [ref 76323]    100:-
    Ordalaget 1992. 239, (1) s. + 8 kartuppslag + (1) s. Slösande rikt illustrerad med fotografier, kartor och andra illustrationer i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Innehåller 60 promenader i ord och bild.
  –  :  Alla dessa promenader i Stockholmstrakten. [ref 1042]    135:-
    Ordalaget bokförlag 1998. 255, (1) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och kartor. 3:e reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Hentzel, Roland - Sahlberg, Gardar - Selling, Gösta:  Mälardrottningens underliga öden. Från Gustaf III till Gustaf V. Förord av Gotthard Johansson. [ref 54157]    300:-
    Natur och Kultur 1939. 4:o. (8), 538 s. + 16 färgplanscher. Mycket rikligt med illustrationer i övrigt. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, marmorerade pärmpapper och stadsvapnet präglat i guld på främre pärmen. Tillskrift på förtitelbladet. Fint exemplar.
Hentzel, Roland (red.):  Klara i förvandling. Tretton Klaravänner berättar. [ref 69436]    100:-
    Natur och Kultur 1965. 224 s. Illustrerad med teckningar av Bertil Kumlien. Originalupplaga. Häftad. Lätt mörktonad rygg. Delvis ouppskuren.
Herrmanns, Ralph (text) - Hammarskiöld, Hans (bild):  Det levande slottet. [ref 9011]    120:-
    Bonniers 1978. Liten 4:o. 136 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade linneband med något skadat skyddsomslag.
Hesselman, Georg:  Från skråhantverk till byggnadsindustri. Om husbyggen i Stockholm 1840-1940. [ref 52285]    350:-
    Tidskriften Byggmästaren, Stockholm, 1945. 4:o. 252 s. + 8 planscher i ljustryck. Illustrerad med fotografier, skisser och ritningar. Förlagets klotryggsband. Ryggfoten med obetydlig skråma, i övrigt gott skick.
  –  :  Historik över byggnadsyrket i Stockholm 1250–1950. [ref 19389]    225:-
    Eget förlag 1952. Stor 8:o. 277, (1) s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag.
   Boken tillägnad Murmästareämbetet i Stockholm.
Heurlin, Erland:  Minnen från gångna tider. 25 blad ur Stockholms byggnadshistoria. [ref 63450]    250:-
    Stockholm, Hasse W. Tullberg, 1921. Stor bred 4:o. 160, (1) s. Helsidesillustrationer av författaren (reproduktioner av kolteckningar). Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt (övriga snitt råskurna). Pärmpappren något skavda, endast lätt nött i övrigt.
Hildebrand, Emil - Bergh, S. - Bååth, L.M.:  Utredningar rörande statens mark och tomter i Stockholm verkställda genom Riksarkivet. 1-2 (mer utk.). [ref 74188]    250:-
    Norstedts 1910-1911. Stor 8:o. (8), 136 + (6), 176 s. + flera utvikbara kartor. Illustrationer i texten. Häftade. Ryggarna något skadade, omslagen ojämnt blekta och med små lagningar. 2 volymer.
   Del 1 behandlar Riddarholmen, del 2 Staden mellan broarna.
Hilleström, Gustaf - Petersens, Lennart af:  Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre - Past and Present. [ref 58084]    110:-
    Natur och Kultur 1980. Tvär 8:o. 125, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Ny, utökad upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Med svensk och engelsk text.
Holk, Mårten [pseud. f. Göran Axel-Nilsson]:  Från tull till tull. Kulturhistoriska stockholmsbagateller. [ref 15297]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 235, (1) s. Illustrerad. Häftad. Något nött rygg, omslagen med lätta bruksspår.
Horn, Paridon von - Sundelöf, Fritz Gustaf:  Staden sjunger. En stockholmskavalkad i ord, bild och ton 1860-1909. [ref 74865]    125:-
    Prisma 1975. Liten 4:o. 158, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och noter. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Städernas stad. En stockholmskavalkad i ord, bild och ton 1910-1970. Under medverkan av Monica Eriksson. [ref 75020]    125:-
    Prisma 1976. 4:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och noter. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva.
Horn, Vivi:  Roslagstull. [ref 35206]    135:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 114, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Ouppskuren. Tillskrift av författarinnan.
Högberg, Staffan:  Stockholms historia. 1-2. [ref 39720]    300:-
    Bonniers 1987. Stor 8:o. 352 + 348 s. Rikt illustrerade. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 med smärre riss och veck i övre kanten, liten lagning med dokumenttejp på insidan, i övrigt gott skick. Blindpressat exlibris på titelbladen. 2 volymer.
[Högmark, Marianne (red.)]:  Parkteatern 50 år. [ref 79042]    120:-
    Stockholms parkteater / Fritid Stockholm, 1982. 4:o. 109 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Höjer, Torgny:  Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864. [ref 38594]    140:-
    [Stadsarkivet], Stockholm; Almqvist & Wiksell (distr.), 1967. Stor 8:o. 509 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 29)
Jansson, Arne:  Bördor och bärkraft. Borgare och kronotjänare i Stockholm 1644-1672. [ref 5597]    150:-
    Stockholm, Kommittén för stockholmsforskning; Atlantis, 1991. (10), 352, s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 103)
Jansson, E. Alfred:  Boo sockens historia. [ref 4703]    225:-
    [Nordiska Bokhandeln], Stockholm, 1946. Stor 8:o. 335, (1) s. Illustrerad. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Nacka. Kring Nacka ström 1557-1887. [ref 29826]    200:-
    Nacka Kulturnämnd 1960. Liten 4:o. 266, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Originalupplaga. Förlagets linneband med mörkblått titelfält. Fint ex.
  –  :  Nacka. Kring Nacka ström 1557-1887. [ref 29827]    150:-
    Nacka kulturnämnd 1960. Liten 4:o. 266, (1) s. Illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Originalupplaga. Häftad.
Jarrick, Arne - Söderberg, Johan (red.):  Människovärdet och makten. Om civiliseringsprocessen i Stockholm 1600-1850. Under medverkan av Hans Andersson, Börje Bergfelt, Eva Eggleby, Arne Jansson, Arne Jarrick, Johan Söderberg. [ref 75365]    140:-
    Stockholmia Förlag 1994. Stor 8:o. 159 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Några sidor i början med diskreta understrykningar i blyerts, annars ett fint ex. (Stockholmsmonografier 118)
Johannesson, Lars - Sigurdsson, Irene - Århem, Barbro - Wilken, Ingrid (red.):  Stadsvandringar 13. [ref 75274]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1990. 102 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Johannesson, Lars - Tegnér, Annika - Århem, Barbro (red.):  Stadsvandringar 12. [ref 75272]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1989. 91 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Johansson, Gotthard - Rehnberg, Mats - Selling, Gösta (utg.):  Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. [ref 47002]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1953. 4:o. 218, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Något nött omslag.
  –  :  Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. [ref 47004]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1987. Liten 4:o. 218, (2) s. Rikt illustrerad. Faksimil av 1:a upplagan från 1953. Förlagsband med skyddsomslag.
Jonson, Björn:  Landet bortom flottbron. [ref 25126]    110:-
    Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1969. 4:o. 127, (8) s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Järbe, Bengt:  Fredrika Bremers Stockholm. [ref 14649]    150:-
    Tiden 1974. 214 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Förändringarnas torg. Boken om Norra Bantorget. [ref 16154]    150:-
    Tiden 1989. Stor 8:o. 225, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Krogarnas Stockholm. [ref 24338]    150:-
    Tiden 1973. Bred 8:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex med dedikation från författaren.
  –  :  Sagornas och sägnernas Stockholm. [ref 35745]    150:-
    Tiden 1969. Bred 8:o. 222, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Stockholm. [ref 39682]    140:-
    Tiden 1968. Bred 8:o. 224 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg blekt, annars ett fint ex.
  –  :  Sällsamheter i Stockholmstrakten. Norr och väst om sta'n. [ref 69863]    135:-
    Rabén & Sjögren 1981. 342, (1) s. Rikt illustrerad teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något blekt annars fint ex.
   Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen.
Kallstenius, Per - Reppen, Laila - Björk, Cecilia (red.):  Gamla stan – bevarande och upprustning – råd och riktlinjer. [ref 72033]    120:-
    Stockholms byggnadsnämnd 1978. 4:o. 82 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg), kartor och ritningar. Limhäftad. Sista bladet med veck och liten reva i övre hörnet, bakre omslag delvis lätt gulnat.
Kejne, Karl-Erik:  Gubbar och gränder. [ref 64936]    95:-
    Lindblads, Uppsala, 1954. 245 s. 2:a upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Kihlborg, Brita - Lundkvist, Ingvar - Nilsson, Bo - Olofsson, Åsa (red.):  Stadsvandringar 7. [ref 61858]    70:-
    Stockholms stadsmuseum 1984 (tr. 1983). 94, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad.
Konsten att flanera:  JM:s julbok i pappkassett. Innehåller 2 st böcker: Martin Stugart: Stockholms hemligheter. 18 stadsvandringar. + Hammarby Sjöstad. [ref 5315]    225:-
    JM AB, Stockholm, 2002. 173 + 56 s. Illustrerade med teckningar och fotografier. Pappband samt limhäftad.
Kumlien, Bertil:  Segla i hamn. Skisser från Stockholms sjösida. [ref 36685]    140:-
    AWE/Gebers 1979. Liten 4:o. 141, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat samt med litet lagat riss.
Lagerberg, Sven P:n:  Om släkterna Pfeffer och Bredberg samt deras egendomar vid Brunkebergstorg och Lilla Vattugatan. [ref 80577]    200:-
    Cederquists grafiska aktiebolag, Stockholm, 1918. (7), 55 s. + 2 fotografiska planschblad samt 1 tabell. Illustrerad med fotografier och ritningar i texten. Upplaga om 300 numrerade ex, varav detta är nr 270. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med en del naggar, riss och veck. Ett fåtal sidor något missfärgade efter tidningsurklipp.
Lagrelius, Einar:  Stora landsvägen Stockholm–Rönninge. [ref 74070]    150:-
    Tryckt hos Hasse W. Tullberg, Stockholm, 1932. Stor 8:o. 56 s. Illustrerad med fotografier + 1 utvikbar karta (av 2). Tryckt i 500 ex. Häftad. Främre omslag med en liten fläck. Dedicerad av "förf" 17/10 -70.
Landell, Nils-Erik:  Den växande staden. Stockholms bebyggelse- och naturhistoria. [ref 52906]    160:-
    Rabén & Sjögren 1992. Liten 4:o. 220, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Stockholms gröna hjärta. Med målningar av Nisse Sandström. [ref 39856]    100:-
    Interpublishing, Stockholm 1983. 166, (3) s. + 6 planschblad i färg. Rikligt med fotografier av författaren i texten. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
  –  :  Stockholms gröna hjärta. Med målningar av Nisse Sandström. [ref 62398]    125:-
    Interpublishing, Stockholm 1983. 166, (3) s. + 6 planschblad i färg. Rikligt med fotografier av författaren i texten. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. Med lång dedikation från författaren.
  –  :  Stockholms solitärer. Växter och djur som levande kultur. [ref 39924]    100:-
    Interpublishing 1986. 191 s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Stockholmskartor. [ref 62905]    500:-
    Prisma 2000. Liten folio. 143, (1) s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Vattenstaden. [ref 77602]    190:-
    Carlssons 2006. Stor 8:o. 312, (4) s. Rikt fotoillustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Vattenvägars land. Stockholmsnatur utmed forntida färdleder. [ref 47656]    125:-
    Interpublishing, Stockholm, 1989. 159, (2) s. Illustrerad med teckningar och fotografier, en del i färg. Förlagets dekorerade pappband. Landhöjningens effekter i stiliserad karta på insidan av främre pärmen och försättsbladet.
Landquist, John:  Livet i Katarina. [ref 55834]    100:-
    Natur och Kultur 1965. 222, (1) s. + 6 planschblad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. Inlagan med ett ark löst.
Larsson, Curt - Jonsson, Rune:  Kollo på Barnens ö. [ref 78338]    100:-
    LT:s förlag 1984. Stor 8:o. 140, (10) s. Rikt fotoillustrerad av Curt Larsson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Larsson, Yngve:  Mitt liv i Stadshuset. Del 1: Från fåvälde till demokratisk ordning (1900-1954). Del 2: I tjänst hos denna stolta stad (1920-1954). [ref 22078]    170:-
    Stockholm, Stockholms kommunalförvaltning, 1977. Stor 8:o. XIV, 342 + IX, 343-673 s. Illustrerade. Förlagets klotband med skyddsomslag. Samtliga omslag medbundna. 2 volymer. (Stockholms utveckling under de senaste hundra åren 4:3. - Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22:IV 3)
Lennartsson, Rebecka:  Den sköna synderskan. Sekelskiftets Stockholm. Betraktelser från undersidan. [ref 78801]    125:-
    Norstedts 2007. 279, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Tyvärr med något störande streckningar med bläckpenna på 12 sidor i början och 7 sidor alldeles i slutet samt ytterligare någon enstaka sida.
Lidingöboken:  Lidingö Hembygdsförenings årsbok 1946. Fjärde årgången. [ref 50185]    175:-
    Lidingö Hembygdsförening 1947. 169, (1) s. + 4 utvikbara kartor (varav en stor i ficka). Illustrerad i texten. Limhäftad. Omslagen ojämnt gulnade.
Lind, Gustaf:  Stockholms trädgårdar under gångna tider. [ref 40030]    150:-
    Saxon & Lindström 1941. 222 s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med ett par små riss.
Lindberg, Birgit:  Malmgårdarna i Stockholm. [ref 63911]    120:-
    Liber 1985. 175, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Upplaga 1:1. Förlagets dekorerade pappband. Blindpressat exlibris på försättsbladet annars fin.
Lindberg, Per Sigurd:  Stockholmsfloran. Exakta växtställen för samtliga arter. [ref 39843]    125:-
    Norstedts 1983. 280 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lindblad, Eric:  Djurgårdsår. [ref 10101]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 137, (1) s. Med teckningar av författaren. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat i övre kanten.
  –  :  Djurgårdsår. [ref 60802]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 137, (1) s. Med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt stukad nedtill, liten reva (ca 2 cm) i ytterfalsen. För- och eftersättsblad med lätt missfärgning. Skyddsomslaget saknas. Dedikation från författaren på försättsbladet.
Lindblom, Andreas (red.):  En bok om Tyresö. [ref 11450]    550:-
    Stockholm, Nordiska museet, 1933. 233, (3) s. Illustrerad med fotografier. Bibliofilupplaga tryckt i 1.000 numrerade ex varav detta är nr 273. Signerad av Andreas Lindblom. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen aningen blekt, liten defekt på övre delen.
  –  :  Spökslottet. Konst- och kulturhistoriska studier. [ref 68917]    175:-
    [Fritzes i distr.], Stockholm, 1927. Stor 8:o. 156 s. + 2 planscher (varav 1 utvikbar). Rikt illustrerad i texten. Häftad med monterad bild på främre omslag. Rygg och omslag lite ojämnt gulnade, rygghuvudet med en liten lagning, annars ett fint ouppskuret ex.
   Med rättelselapp klistrad på sista blanka sidan.
Lindemark, Claes:  Dykhuset på Galärvarvet. [ref 64367]    100:-
    Sjöhistoriska Museet, Stockholm, 1996. 134 s. Illustrerad med fotografier, skisser och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistoriska museets rapport 31)
Lindgren, Rune:  Gamla stan förr och nu. Levande historia i Stockholm under 800 år. [ref 16269]    175:-
    Rabén & Sjögren 1992. Liten 4:o. 123, (1) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindhagen, Anna:  Idyller och utsikter. Bilder från Stockholms natur och bebyggelse. [ref 20916]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1923. Stor 8:o. 128, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen skadad, en liten bit (ca 1 cm) upptill saknas, annars gott skick.
  –  :  Idyller och utsikter. Bilder från Stockholms natur och bebyggelse. [ref 75568]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1923. Stor 8:o. 128, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Snedläst. Omslagen lätt fläckade samt något naggade i nedre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet samt exlibris på främre omslagets insida.
  –  :  Idyller och utsikter. Bilder från Stockholms natur och bebyggelse. Med nytt förord av Per Anders Fogelström. [ref 55117]    90:-
    Rekolid, Stockholm, 1990. (10), 128, (1) s. Rikt illustrerad. Faksimilupplaga. Häftad.
   Originalupplagan utkom 1923.
Lindroth, Hasse:  Stockholm nyligen. Text: Rolf Broberg och Ernst Brunner. Förord av Ivar Lo-Johansson. [ref 67767]    200:-
    Alfabeta 1995. Stor 4:o. 16 text s + 32 planscher + 4 text s. 2:a förändrade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från konstnären.
   Första upplagan kom 1990.
Lindskog, Carin:  Clas på Hörnet. Skildringar från trakten kring Roslagstull. [ref 65820]    300:-
    Gebers 1932. Stor 8:o. 349, (1) s. Rikt illustrerad. Senare privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar, båda omslagen medbundna.
Lindvall, Ninni (red.):  Stockholm. Svenska Turistföreningens årsbok 1998. [ref 60922]    100:-
    Svenska Turistföreningen 1997. Stor 8:o. 217 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets blindpressade pappband.
Linnell, Stig:  Stockholms spökhus och andra ruskiga ställen. [ref 39928]    150:-
    Rabén Prisma, 1994. 252, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och reproduktioner. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på fria försättsbladets baksida, i övrigt ett fint ex.
Ljungberg, Gregory:  Lidingö genom tiderna. En berättelse i ord och bild. [ref 54421]    175:-
    Liber 1977. Stor 8:o. 135, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stött. Dedikation från författaren.
  –  :  Lidingö genom tiderna. En berättelse i ord och bild. [ref 78030]    100:-
    LiberFörlag 1977. Stor 8:o. 135, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Något fläckade pärmar och skadat rygghuvud.
Lundberg, Per - Edgren, Bengt - Yveborg, Sten (red.):  Stockholm-Saltsjön 1892–1992. [ref 61432]    120:-
    Stockholm-Saltsjön AB 1992. Stor 8:o. 132 s. Rikt Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Hundraårsjubileet av Saltsjöbanan.
Lundgren, Rafael (red.):  Minnesskrift vid invigningen af nya posthuset i Stockholm den 27 oktober 1903. 1-3 i 2 volymer. [ref 62517]    250:-
    Stockholm, Hæggström, 1903-04. Stor 4:o. (2), VI, (2), 68 + 69-306 s. + 10 diagramblad i färg + 1 plankarta. Rikt illustrerad. Två häftade volymer. Ryggarna med små skador upp- och nedtill, bakre omslag till volym 1 ojämnt blekt, främre omslag och de första bladen till volym 2 naggade i nedre hörnet intill ryggen.
Lundin, Claës:  Nya Stockholm. Dess yttre och inre förhållanden; dess olika folkklasser, typer och personligheter; dess kyrkor och bönesalar, vetenskapsmän och konstnärer; dess värdshus, skådebanor och kaserner, föreningar och arbetaresamfund; dess tidningar och literära kretsar; dess sällskapslif, förlustelser och idrotter till lands och vatten under 1880-talet. [ref 30967]    300:-
    Gebers 1890. Stor 8:o. XVI, 752, (1) s. + titelplansch + 1 dubbelsidig plansch. "Med öfver 400 Illustrationer tecknade af V. Andrén, Ferd. Boberg, Herm. Feychting, Edv. Forsström, Rob. Haglund, R. Widing m.fl.". Originalupplaga. Gediget halvfranskt band med fem upphöjda bind och marmorerade pärmar (Uno Peterson Bokbinderi, Vadstena). Blekt rygg samt främre pärmen ojämnt blekt intill falsen.
  –  :  Nya Stockholm. Dess yttre och inre förhållanden; dess olika folkklasser, typer och personligheter; dess kyrkor och bönesalar, vetenskapsmän och konstnärer; dess värdshus, skådebanor och kaserner, föreningar och arbetaresamfund; dess tidningar och literära kretsar; dess sällskapslif, förlustelser och idrotter till lands och vatten under 1880-talet. [ref 64910]    200:-
    Gidlunds 1987. Stor 8:o. XVI, 752 s. "Med öfver 400 Illustrationer tecknade af V. Andrén, Ferd. Boberg, Herm. Feychting, Edv. Forsström, Rob. Haglund, R. Widing m.fl.". Faksimilutgåva av 1890 års originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Bra ex.
Lundin, Claes - Nilsson, Staffan:  Huru man bygger och bor i Stockholm. [ref 19991]    80:-
    Murmestare Embetet i Stockholm 1989. 77 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
   Denna bok är en nyutgåva av ett kapitel ur Claes Lundins bok "Nya Stockholm". Utgiven till minnet av Stockholms Byggmästareförenings grundande 1889.
Lundin, Claës - Strindberg, August:  Gamla Stockholm. Anteckningar ur tryckta och otryckta källor. [ref 16286]    200:-
    Gidlunds 1974. Stor 8:o. XII, 644, (1) s. Rikt illustrerad. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Gamla Stockholm. Anteckningar ur tryckta och otryckta källor. [ref 59801]    150:-
    Gidlunds 1983. Stor 8:o. XII, 644, (1) s. Rikt illustrerad. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Lundkvist, Ingvar - Odlander, Siv - Olofsson, Åsa - Westberg, Lars (red.):  Stadsvandringar 6. [ref 64025]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1983 (tr. 1982). Bred 8:o. 95, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
Lundmark, Pier:  Gamla stan. Historisk handelsplats och modern turistfälla. [ref 61310]    80:-
    Stockholm, författaren, 1996. 4:o. 54 blad. Illustrationer. Lösblad i plastpärm.
   C-uppsats i Kulturgeografi omfattande 10 poäng. Handledare: Kerstin Bodström. Stockholms universitet, Samhällsplanerarlinjen, 1996-05-14.
Mankell, Julius:  Stockholm i fordna dagar. 1-2. [ref 39724]    130:-
    Stockholm, Aero Materiel AB, 1963-64. 49 + 49 s. + 6 planschblad (gamla kartor i tontryck). Tryckt i 600 numrerade exemplar, varav detta är nummer 155. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. 2 volymer.
   Julgåva till personer som står Aero Materiel AB nära.
Matz, Edvard & Erling:  Sällsamheter i Stockholms skärgård. Roslagen. En bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. [ref 69865]    150:-
    Rabén & Sjögren 1978. Liten 8:o. 255 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen.
Mehling, Marianne (huvudred.):  Stockholm. Bonniers kulturguide. [ref 66261]    140:-
    Bonniers © 1989. Liten 8:o. 260 s. Illustrerad med över 235 färgbilder och 9 sidor kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Millhagen, Rebecka (text) - Staffansson, Holger (bild):  Riksdagens hus. Två kvarter i Gamla stan. [ref 64953]    130:-
    Byggförlaget, Stockholm, 1996. Liten 4:o. 93, (2) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband.
   Boken beskriver kvarteren Neptunus större och Mercurius.
Moneo, Rafael:  Moderna Museet och Arkitekturmuseet i Stockholm. - Modern Museum and Swedish Museum of Architecture in Stockholm. [ref 68613]    200:-
    Arkitektur förlag/Raster förlag 1998. 4:o. 113, (4) s. Rikt illustrerad med ritningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med tryckt transparent skyddsomslag.
   Text in Swedish and English.
Munthe, Arne:  Västra Södermalm. [1.] Intill mitten av 1800-talet. En stadsdel och dess kyrkliga liv. - [2.] Från mitten av 1800-talet. Stadsdelen och församlingslivet. [ref 54694]    300:-
    S:ta Maria Magdalena och Högalids församlingar 1959-1965. Stor 8:o. 511 + 534 s. Illustrerade. Del 1 häftad med flikomslag, del 2 i förlagets klotband med skyddsomslag. Den häftade volymen med skadat och lätt stukat rygghuvud samt slutna sprickor längs ryggen, i övrigt ett fint ex. Den bundna volymen med lätt stukat rygghuvud, omslagets övre kant naggad samt med smärre veck och små lagade revor. Komplett i 2 volymer.
Mårtenson, Jan:  Drottningholm - slottet vid vattnet. [ref 10438]    130:-
    Bra Böcker 1985. 177, (2) s. Rikt illustrerad av Gunnar Brusewitz. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Drottningholm. Das Schloss am Wasser. [ref 57645]    115:-
    Wahlström & Widstrand 1985. 177, (2) pp. Illustrated with drawings in colour and black & white by Gunnar Brusewitz. Publisher's boards. Dustwrapper.
  –  :  Slottet i staden. En krönika om Stockholms slott. [ref 51483]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 196, (1) s. Rikt illustrerad, till större delen i färg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen gulnad, annars mycket bra skick.
   Omslagsteckning av Hasse Erikson.
Mårtenson, Jan - Turander, Ralf (foto):  Sofia Albertina. En prinsessas palats. [ref 78859]    175:-
    Wahlström & Widstrand i samarbete med Utrikesdepartementet, Stockholm, 1997. 4:o. 140 s. Rikt fotoillustrerad i färg av Ralf Turander. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
[Nacka kommun (utg.)]:  Nyckelviken. Representationsgård, föreningsgård, friluftsområde. [ref 63994]    70:-
    Nacka kommun, kulturnämndens arkiv (distr.), Nacka, 1980. 111 s. Rikt illustrerad. 3:e kompletterade upplagan. Limhäftad. Bakre omslag lite smårepigt.
Neuhaus, Heinrich:  Panorama över Stockholm på 1870-talet. Utgiven av Magnus Lundqvist och Gösta Selling. [ref 32570]    400:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1954. 4:o. 103, (2) s. + panorama uppdelat på tre bladvåder + 3 bladvåder förklaringar. Rikligt med illustrationer i texten, mestadels fotografier. Förlagets dekorerade halvfranska band. Ett fint ex.
Se bild på boken
Nihlén, John - Kumlien, Bertil:  Slottet och ön. Vandringar kring Drottningholm. [ref 38258]    95:-
    Stockholm, Norstedts, 1970. 189, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar av Bertil Kumlien. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Nilsson, John - Stenberg, Ragnar - Svenungsson, David (red.) - Lindenbaum, Arne (bildred.):  Stockholms stift i ord och bild. Minnesverk 1945. [ref 39949]    200:-
    Idun, Stockholm, 1946. 4:o. 971, (1) s. + 8 planschblad + 1 kartblad. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets halvfranska band med pärmdekor, ryggförgyllning och övre guldsnitt. Mycket bra skick.
Nilsson, Lars (huvudred.):  Staden på vattnet. Del 1: 1252-1850. Del 2: 1850-2002. [ref 69591]    500:-
    Stockholmia förlag 2002. 4:o. 307+ 338, (5) s. + CD-skiva. Rikt illustrerade med fotografier, teckningar, kartor och diagram. Förlagets sparsamt blindpressade klotband med skyddsomslag och pappkassett. Del 1 endast lätt snedläst, i övrigt en fin uppsättning. (Monografier utgivna av Stockholms stad 159:1-2)
   Medverkan av Göran Dahlbäck, Eva Eggeby, Klas Nyberg, Robert Sandberg, Thomas Hall, Lars Nilsson, Ylva Waldemarson, Kjell Östberg. 2 volymer i pappkassett.
Norbelie, Harald:  Gata upp och gata ner. Människor och miljöer i Stockholm förr och nu. [ref 16401]    125:-
    Rabén & Sjögren 1991. 187, (1) s. Illustrerad med fotografier samt teckningar i färg av Ingela Penje. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Mera gata upp och gata ner. Människor och miljöer i Stockholm förr och nu. [ref 69273]    125:-
    Rabén & Sjögren 1993. 187, (1) s. Illustrerad med teckningar av Ingela Penje samt fotografier av olika fotografer. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med veck i nedre kanten på framsidan.
Norbäck, Alf (red.):  Vårdkasen på Blasieholmen. Blasieholmskyrkan 75 år. 1868–1943. [ref 60497]    70:-
    Stockholm, Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen, 1942. 162, (2) s. Illustrerad. Häftad med något tummade omslag. Namnteckning.
Nordberg, Tord O:son:  Gamla stan i Stockholm. Kulturhistorisk beskrivning hus för hus. 1: Kvarteren Achilles-Glaucus. (Allt som utkom). [ref 16272]    225:-
    Stockholms Kommunalförvaltning 1975. Stor 8:o. 311 s. + 1 utvikbar karta i ficka. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen, obetydliga bruksspår. (Stockholmsmonografier 35)
Nordberg, Tord O:son - Axel-Nilsson, Göran:  Katarina kyrka i Stockholm. Konsthistoriskt inventarium. [ref 62212]    130:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1944. Liten 4:o. Sida 181- 410 + 9 planscher (delvis utvikbara). Rikt illustrerad i texten. Häftad. (Sveriges kyrkor 56 - Stockholm. Band 7, häfte 2)
Nordén, Åsa:  Sällsamheter i Stockholm. Innerstaden. [ref 42737]    125:-
    Rabén & Sjögren 1988. 268, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Utgiven i samarbete med Svenska turistföreningen.
Nordensvan, Georg:  Mälardrottningen. En skildring i ord och bild af Sveriges hufvudstad och dess omgifningar. [ref 29503]    250:-
    Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1896. 4:o. Frontespis, (8), 379 s. Med närmare 400 illustrationer varav flertalet helsidesplanscher. Förlagets överdådigt dekorerade och blindpressade klotband med helt guldsnitt. Rygghuvud och -fot lätt stukade, något lös i bindningen. Inlagan med ett ark löst.
  –  :  Mälardrottningen. En skildring i ord och bild af Sveriges hufvudstad och dess omgifningar. [ref 61834]    90:-
    Stockholm, Fahlcrantz, 1897. Liten 8:o. 100 s. + 30 planscher (varav 1 utvikbar frontespis). Rikt illustrerad i texten. "Miniatyrupplaga". Förlagets dekorerade klotband med blekt rygg. Förlagsstämpel på eftersättsbladet.
Nordlander, Karl:  Stickspår i Stockholm. [ref 66290]    90:-
    Lind & Co Förlag 2001. 95, (1) s. Illustrationer av Christine Clifstock. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick.
Nordström, Alf:  Vägvisare till kulturen i Stockholms län. [ref 48928]    75:-
    Liber 1977. 189 s. Rikt illustrerad. Häftad. Med utvikbar färgkarta i pärmficka.
   Utgiven av Länstyrelsen i Stockholms län.
Norén-Brunbäck, Barbro - Tarschys, Rebecka - Åberg, Alf:  Stockholmsperspektiv. [ref 67772]    250:-
    Byggförlaget, Stockholm, [1989]. Stor 4:o. 163 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med monterad kartbild på främre pärmen. Ryggen aningen blekt, annars ett bra ex.
Norlin, Mauritz:  Interiörer ur Stockholms högre sällskapslif för 40-50 år sedan. Verklighetsbilder af Hubertus. [ref 77726]    250:-
    Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm, 1888. 206 s. Nära samtida, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Ryggen svagt blekt, pärmhörnen obetydligt stukade. Trevligt ex.
Nyblom, Holger - Tengbom, Ivar:  Stockholms konserthus. Minnesskrift vid invigningen den 7 april 1926. [ref 39872]    150:-
    Norstedts 1926. 4:o. 62 s. + 32 planschsidor med fotografier och planritningar. Häftad. Fint ex.
Nycander, Fredrik (utg.):  Minne och munterhet. Stockholmiana med porträtt och teckningar samlade av Fredrik Nycander, sekreterare i sällskapet Stallmästaregårdens vänner, vars femårspeiod 1928-1933 här hugfästes. [ref 61840]    140:-
    Stallmästaregårdens vänner, Stockholm, 1934. 192, (2) s. + 7 planschblad. Tryckt i 500 ex. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen samt pärmarna delvis blekta.
Näsström, Gustaf:  Kungliga Riddarholmen. [ref 24638]    145:-
    Norstedts 1973. 4:o. 123, (3) dubbelspaltiga s. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat och något gulnat på ryggen.
Näsström, Gustaf - Selling, Gösta:  Södra Djurgården. [ref 42884]    100:-
    Nordiska Museets förlag, Stockholm, 1930. Liten 4:o. 24 s. text + 48 planschsidor med 71 fotografier. Karta i texten. Häftad. Ryggen med lagning upp- och nedtill, två små fläckar i nedre kanten på främre omslag. (Samfundet S:t Erik)
  –  :  Södra Djurgården. [ref 42885]    150:-
    Nordiska Museets förlag, Stockholm, 1930. Liten 4:o. 24 s. text + 48 planschsidor med 71 fotografier. Karta i texten. Privatbundet ljusbrunt halvklotband marmorerade pärmar och ryggtitelfält i rödbrunt skinn. Båda omslagen medbundna. (Samfundet S:t Erik)
Olsson, Jan Olof (Jolo):  Stockholm. [ref 39740]    85:-
    Stadskollegiets reklamkommitté, Stockholm, 1968. 57, (1) s. Illustrerad med teckningar i färg och svartvitt av Jan Lundqvist. Ny upplaga. Häftad.
   Med svensk, engelsk, fransk och tysk parallelltext.
  –  :  Stockholmsluft. Förord av Per Wästberg. [ref 54498]    120:-
    Bonniers 1976. 162 s. 14:e-20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Liten skada på bakre delen av omslaget.
Olsson, Martin:  Alberget och Oakhill på Djurgården. [ref 882]    100:-
    Norstedts 1970. 345 s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre omslag med ett par små revor och något stött i ytterkanten, det bakre med en liten lagad reva. (Nordiska museets Handlingar 75)
Olstrup, Britt m.fl. (red.):  Stadsvandringar 15. [ref 78122]    100:-
    Stockholms Stadsmuseum 1992. 95 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Petersens, Lennart af - Tullberg, Sigurd:  Hötorgscity förr och nu. En stadsdel lever, går under och uppstår på nytt. [ref 62819]    150:-
    Bibliotekens bokförmedling, Stockholm, 1964. Liten 4:o. (2), 157, (3) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten och med smärre bruksspår.
Petersens, Lennart af (foto och redigering) - Wästberg, Per (text):  Klara. En stadsdel i förvandling. [ref 23442]    200:-
    Norstedts 1957. Stor 8:o. 50, (1) s. + 36 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och ej helt fräscht, själva boken i fint skick.
Pihl Atmer, Ann Katrin:  Sommarnöjet i skärgården. Sommarbebyggelse i Stockholms inre skärgård 1860-1915. [ref 80671]    800:-
    Kommittén för Stockholmsforskning, 1987. Stor 8:o. 741 s. Rikt illustrerad med fotografier, tabeller, kartor och skisser. Originalupplaga. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget saknas. Ryggfoten med ett par obetydliga stötmärken, i övrigt mycket gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad 55)
   Akademisk avhandling för filosofie doktorsexamen vid Stockholms universitet.
Port of Stockholm:   [ref 76703]    75:-
    [Hamnkontoret], Stockholm, [1957]. 34 s. + (20) s. annonnser. Fotoillustrerad. Häftad.
Quensel, Alice - Lundmark, Efraim - Hedlund, Samuel:  S. Jakobs kyrka och S. Johannes kyrka samt S. Stefans kapell. Konsthistoriskt inventarium. [ref 42169]    300:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag (i distribution), 1928, 1930, [1934]. Stor 8:o. VI, (1), 567 s. + 3 utvikbara planscher (Johannes kyrka). Rikt illustrerad i texten. Förlagets halvfranska band med 6 upphöjda bind, 3-dubbla titelfält och övre guldsnitt. Främre falsen lätt skavd upptill, annars ett fint ex. (Sveriges kyrkor [26, 32 & 40] – Stockholm. Band 4)
   Förtitelblad tryckt 1934.
Rasch, Mårten:  Bland litteratörer och schackspelare i Pavillon du Bazar vid Norrbro. [ref 9054]    70:-
    Bokvännerna 1972. Liten 8:o. 27, (2) s. + 8 planschsidor. Häftad med flikomslag. Tillskrift på blank sida i början, i övrigt ett fint ouppskuret ex. (Stockholmiana 4)
  –  :  Strömparterren. En glädjens oas vid Norrbro. [ref 39813]    60:-
    Sällskapet Bokvännerna 1972. 27, (1) s. + XVI sidor med bilder. Klammerhäftad. Reva upptill i falsen, annars bra skick. (Stockholmiana nr 3)
Rehnberg, Mats:  Blå Porten. Ett värdshus på Djurgården. [ref 4259]    100:-
    Institutet för folklivsforskning, Stockholm, 1977. 91, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Reinius, Gunnar:  Stockholm då och nu. Med förord av Gösta Selling. [ref 39700]    150:-
    Bonniers 1965. Stor 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Något slitet omslag.
Reinius, Gunnar - Selling, Gösta:  Ett svunnet Stockholm. Med förord av Sigfrid Siwertz. [ref 53887]    175:-
    Bonniers 1963. 4:o. 118, (1) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier utsökt reproducerade i djuptryck. 18:e-21:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat, med ett fåtal smärre riss och veck längs kanterna, i övrigt gott skick.
Riksbankens hus:  Vid flyttningen från Helgeandsholmen till Brunkebergstorg den 24 och 25 januari 1976. [ref 20737]    100:-
    Sveriges riksbank, Stockholm, 1976. 202 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Denna svenska upplaga tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Texter av Krister Wickman, Kurt Bergengren, Lars Olof Larsson, Jan Henriksson, Hans Malmberg, Erling Hörnsten och Ulf Linde.
Roosval, Albin (utg.):  Stockholm i tusen bilder. Under medverkan av Professor Ragnar Josephson och Fil. Lic. Gösta Selling. [ref 53943]    450:-
    Bonniers 1930. Stor 4:o. 456 s. Genomgående fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot slitna, små bitar saknas. Lite mörktonad rygg samt pärmkanter. Exlibris.
Rosell, Carl Magnus:  Oxen mindre. Ett stockholmskvarters historia. [ref 58627]    75:-
    Försäkrings AB Skandia, Stockholm, [1975]. Tvär 8:o. 39, (1) s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Klammerhäftad.
Rosenberg, Sven-Åke:  Ersta 1851-1951. Bildrapsodi. [ref 60974]    80:-
    Diakonistyrelsen, Stockholm, 1951. 282, (5) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet.
Rothlieb, Carl Fr.:  Beskrifning öfver Kongl. Riddarholmskyrkan. [ref 3380]    650:-
    Stockholm, J.P. Lindhs enka, 1822. Liten 4:o. (10), 311, (1) s. + 3 graverade planscher. Senare halvfranskt band (ca 1950 talet Nordiska bokhandeln). Övre guldsnitt övriga oskurna. Något blekt rygg samt ojämnt blekt främre pärm. Försättsbladet med anteckningar i bläck. Lätt åldersfläckat titelblad i övrigt ren inlaga.
  –  :  Beskrifning öfver Kongl. Riddarholmskyrkan. [ref 64206]    300:-
    Stockholm, J.P. Lindhs enka, 1822. Liten 4:o. (10), 311, (1) s. + 3 graverade planscher. Gråpappersomslag, det främre saknas. Oskuren, hundöron. Svag namnstämpel på titelbladet. Något åldersfläckad inlaga.
Rudbeck, Thure Gustaf:  Stockholm. Skildring af hufvudstadens historia från äldsta till närvarande dagar. [ref 39766]    75:-
    Rediviva 1975. 99 s. Illustrerad. Faksimil av 1855 års originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Originalupplagan var ett särtryck ur författarens "Försök till beskrifning öfver Sveriges städer", del 1 (1855).
Runmark, Bo:  Det okända palatset på Blasieholmen. Historia, ägare, hyresmän. [ref 9110]    175:-
    Berghs 1989. 257 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets linneband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på undre snittet annars fin.
Rydberg, Olle:  Söder om Söder. Från Brännkyrka till Botkyrka. [ref 42829]    125:-
    Natur och Kultur 1977. 172, (4) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. De ömtåliga pärmarna en aning skamfilade, annars ett fint ex.
Rüster, Reijo:  Stockholm – City of Islands. Translated from the Swedish by Keith Bradfield, Exportspråkgruppen. [ref 72645]    150:-
    Tjernquist 1983. 4to. 133, (3) pp. Beautifully illustrated throughout with photograps in colour. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Small remainder of price-label on back side of the jacket.
  –  :  Stockholm, öarnas stad. [ref 39796]    150:-
    Tjernquists Annonsbyrå, Stockholm, 1982. Stor 4:o. 133, (2) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
Råberg, Marianne - Bengtsson, Lars - Fogde, Gärd, m.fl.:  Husen på malmarna. En bok om Stockholm. [ref 20014]    300:-
    Prisma i samarbete med Stockholms stadsmuseum 1985. Liten 4:o. 279 s. Illustrerad med fotografier av Göran Fredriksson och Ingvar Lundkvist. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning kantnött.
Rådström, Pär - Claesson, Stig:  Det Klara som försvinner. [ref 8981]    250:-
    Bok-Konsum 1955. 74 s. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson. Häftad. Pärmarna något gulnade, exlibris på titelbladet.
Röttorp, Henry (utg.):  Ekerö förr och nu. Sockenhistorisk årsskrift. Del VII: [Skytteholmsdelen]. [ref 41534]    70:-
    Stockholm 1951. 56 s. Illustrerad. Häftad.
Sadolin, Ebbe:  På vandring i Stockholm. [ref 34052]    120:-
    Gebers 1954. Stor 8:o. 164, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tillskrift på försättsbladet.
Sallberg, Harald:  Stockholmsbilder. Med dikt av Evert Taube och inledning av Erik Asklund. Utgåva till minne av Stockholms stads 700-årsjubileum år 1953. [ref 39974]    350:-
    Gothia, Stockholm, 1953. Tvär 4:o. 21, (2) s. + 92 planschblad samt illustrationer i texten. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med litet veck, boken i övrigt i gott skick. Hårt sargat skyddsomslag med längre lagad reva samt omfattande pappersförluster.
Sandahl, Martin:  Lidingö under ett gånget sekel. Socken och samhälle i 1800-talets Lidingö. [ref 25680]    130:-
    Norstedts 1963. 275 s. Illustrerad. Häftad. Omslaget ojämnt blekt. Kort tillskrift på titelbladet.
Sandberg, Robert:  I slottets skugga. Stockholm och kronan 1599–1620. [ref 20729]    150:-
    Stockholm 1991. Stor 8:o. 529 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Bit bortklippt från försättsbladet. (Stockholmsmonografier 105)
Sandell, Kaj (huvudförfattare):  Stockholm. [ref 80896]    150:-
    Streiffert Förlag 2001. 352 s. Genomgående illustrerad i färg. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade mjuka pappband med flikar. Fint ex. (Första klass reseguider)
   Guiderna som visar dig allt dom andra bara beskriver.
Sandström, Åke:  Mellan Torneå och Amsterdam. En undersökning av Stockholms roll som förmedlare av varor i regional- och utrikeshandel 1600-1650. [ref 27784]    125:-
    Kommittén för Stockholmsforskning; Atlantis, 1990. Stor 8:o. 453 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 102)
Scheutz, Georg:  Stockholm. Illustrerade utkast. [Illustreradt Stockholm]. [ref 39742]    650:-
    Axel Hellsten, Stockholm, 1860. Liten 8:o. (2), frontespis, (2), 191, V (register), (1, rättelser) s. Rikt illustrerad med träsnitt + vacker utvikbar karta i pärmficka. Förlagets dekorerade klotband. Bandet lite stött samt lite ytskadat på ryggen och främre falsen. Lätt åldersfläckad inlaga.
Schotte, Gunnar:  Lidingön i våra dagar. [ref 71717]    225:-
    Norstedts 1925. 260 s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Främre yttre pärmen med vattenfläckar annars ett fint ex.
Schück, Henrik:  Stockholm vid fjortonhundratalets slut. [ref 57164]    125:-
    Gebers 1951. 324, (1) s. Illustrerad i texten samt en utvikbar karta. 2:a upplagan. Häftad. Lite läsrandig rygg samt med namnteckning och blindpressat exlibris på smutstitelbladet.
Selling, Gösta:  Esplanadsystemet och Albert Lindhagen. Stadsplaneringen i Stockholm 1857-1887. [ref 12541]    275:-
    Stockholm 1970. Tvär folio. VIII, 55 s. + 24 kartor och andra illustrationer i texten. Förlagets halvklotband. Som vanligt något skeva pärmar. (Monografier utgivna av Stockholms kommun 22:V:1)
  –  :  Kungsholmen. [ref 24657]    150:-
    Nordiska Museets förlag, Stockholm, 1926. 4:o. 16 s. + 40 planschsidor med fotografier. Häftad. Några revor på insidan av omslaget men i stort fin. (Samfundet S:t Erik)
  –  :  Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten av kulturhistoriskt värde inom Stockholms stads icke planlagda område och bland stadens lantegendomar. [ref 75184]    350:-
    Almqvist & Wiksell 1928. Liten 4:o. 200 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Något lite skavt ex men i stort snygg. (Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar, 1)
Selling, Gösta - Ahnlund, Henrik (utg.):  Samfundet Sankt Eriks årsbok 1961. [ref 78501]    80:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1961. Stor 8:o. 191 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, annars ett bra delvis ouppskuret ex.
Selling, Gösta - Johansson, Gotthard - Axel-Nilsson, Göran:  Si Ulla dansar. En bilderbok om Bellmans Stockholm. [ref 36941]    165:-
    Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1945. 4:o. 205, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets halvklotband med titeletikett på främre pärmen. Främre omslag medbundet. Diskret signatur på titelbladet.
  –  :  Stockholm i närbild. Från stormaktstiden till sekelskiftet. [ref 39731]    275:-
    Wahlström & Widstrand 1943. 4:o. 226 s. Rikligt med illustrationer. Originalupplaga. Privatbundet ljust halvfranskt band med upphöjda bind och övre guldsnitt samt vackert marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Ryggen något flammig och blekt.
  –  :  Stockholm i närbild. Från stormaktstiden till sekelskiftet. [ref 39728]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 4:o. 226 s. Rikt illustrerad. Fotografisk reproduktion av 1943 års upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Selling, Gösta (utg.):  Samfundet S:t Eriks årsbok 1936. [ref 38813]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1936. Stor 8:o. 147 s. Illustrerad. Häftad. Mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Samfundet Sankt Eriks årsbok 1953. [Stockholm 700 år]. [ref 67219]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1953. Stor 8:o. 155, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Snedläst; omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Samfundet Sankt Eriks årsbok 1954. [ref 78498]    80:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1954. Stor 8:o. 150 s. Illustrerad. Häftad. Rygg och omslag med några smärre bruksspår, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Samfundet Sankt Eriks årsbok 1956. [ref 78499]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1956. Stor 8:o. 160 s. Illustrerad. Häftad. Snedläst ex med liten reva i främre falsen, lätt naggade omslag samt namnstämpel på det främre.
  –  :  Samfundet Sankt Eriks årsbok 1957. [ref 78500]    80:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1957. Stor 8:o. 164 s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, namnstämpel på förtitelbladet, annars ett mycket bra ex.
Setterwall, Åke - Fogelmarck, Stig - Gyllensvärd, Bo:  Kina slott på Drottningholm. [ref 23338]    400:-
    Allhem, Malmö, 1972. 4:o. 324, (4) s. Mycket rikt illustrerad. Tryckt i 3.500 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag som är något rivet och naggat. Exlibris.
  –  :  Kina slott på Drottningholm. [ref 66742]    275:-
    Allhem, Malmö, 1972. 4:o. 324, (4) s. Mycket rikt illustrerad. Tryckt i 3.500 ex. Förlagets dekorerade klotband med slitet skyddsomslag, bitar saknas. Biblioteksstämplar och lånekortsficka.
   Utgallrad biblioteksbok.
Setterwall, Åke - Fogelmarck, Stig - Petersens, Lennart af:  Stockholms slott och dess konstskatter. [ref 39919]    150:-
    Bonniers 1950. Stor 4:o. 199, (1) s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagets dekorerade halvklotband. Aningen kantnött.
Sidenbladh, Göran:  Norrmalm förnyat 1951-1981. With a Summary in English. [ref 30681]    160:-
    Arkitektur Förlag AB / Liber, Stockholm, 1985. Stor 8:o. 281 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Stockholmsmonografier 66)
  –  :  Planering för Stockholm 1923-1958. [ref 76545]    150:-
    Liber förlag 1981. Stor 8:o. 606, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite skavt omslag samt några sidor med understrykningar. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22: V 3)
   Stockholms utveckling under de senaste hundra åren.
Sigurdsson, Irene - Sterner, Karin - Söderlind, Ingrid - Wilken, Ingrid (red.):  Stadsvandringar 14. [ref 75273]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1991. 100 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Sjödén, C.C.:  Stockholms borgerskap under Sturetiden med särskild hänsyn till dess politiska ställning. En studie i Stockholms stads historia. [ref 39829]    150:-
    Stockholms kommunalförvaltning, Stockholm, 1950. Stor 8:o. 321, (1) s. Häftad. Omslagen delvis något blekta, samt med ett fåtal smärre riss och veck. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
   Akademisk avhandling.
Sjögren, Otto:  I Stockholm vid slutet af förra århundradet. Lefnadsminnen och umgängesberöringar. [ref 52673]    100:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1910. (4), 89, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
Sofia kyrka:  Restaurering 1983.09.03. Slutrapport sammanställd av BLP Arkitektkontor AB, Stockholm. [ref 52381]    75:-
    Stockholm [1984]. 4:o. 27 blad. Illustrerad. Häftad.
Sommar, Carl Olov:  Strandvägen. [Stockholm]. [ref 40269]    175:-
    Bonniers 1987. Stor 8:o. 116 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sommar, Ingrid - Lindman, Åke E:son - Ulmaja, Nina:  Stockholm modern. En guide till stans design. [ref 77680]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 251, (1) s. Mycket rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor: Stig Söderlind. Häftad med flikomslag. Ryggen med läsrand, i övrigt fint ex.
Staf, Nils - Brandel, Sven:  S. Klara kyrka i Stockholm. Konsthistoriskt inventarium. I: Församlingshistoria. II: Byggnadshistoria och inventarier. [ref 59863]    150:-
    Stockholm, Svenska bokhandelscentralen, 1927. Liten 4:o. 180; + 181- 325 s. + 4 utvikbara planscher + 5 s. (titelblad och innehållsförteckning) inbundna i slutet av del 2. Rikt illustrerad i texten. 2 häftade volymer i fint skick. (Sveriges kyrkor nr 23 & 27 - Stockholm. Band 6, häfte 1-2)
Stahre, Nils-Gustaf - Fogelström, Per Anders - Ferenius, Jonas - Lundqvist, Gunnar:  Stockholms gatunamn. [ref 64393]    300:-
    Almqvist & Wiksell 1983. Stor 8:o. 669, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag samt bägge omslagen medbundna. Omslagets rygg mycket lätt missfärgat annars ett fint ex. (Stockholmsmonografier 50)
Stockholm och dess nejder:  En kort framställning af hufvudstadens historia jemte beskrifning på de märkligaste ställen så väl inom densamma som i dess närmaste grannskap, försedd med 40 vackra afbildningar af de kungliga lustslotten, hufvudstadens offentliga platser och mera framstående byggnader. [ref 61859]    70:-
    Rediviva [1970]. Liten 8:o. (4), 71, (1) s. Illustrerad. Faksimil av 1865 års upplaga. Häftad.
(Stockholm):  Boken om Stockholm i ord och bild. [ref 73891]    275:-
    Beijers 1904. 806, (2) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets vackert dekorerade blå klotband. Inlagan med genomgående fuktrand i övre marginalen. Vattenfläckar på bakre pärmen.
   Anmärkning på titelbladets baksida: Boken tryckt hos Iduns Kungl. Boktr. filial 1901. Omslag och pag. 1-16 tryckt hos Beijers Bokförlagdaktiebolag 1904.
Stockholms Posten:  1810-1823. Spridda nummer från åren. Totalt 89 nr à 4 sidor förutom ett nr som bara har 2 sidor. [ref 74986]    950:-
    Samtida privatbundet halvklotband. Lite nött band, främre pärmen bruten. Fuktrand på de första 27 bladen samt lite åldersfläckar genom hela inlagan. Några förstrykningar finns också.
  –  :  Stockholms Posten 1822. [ref 80292]    2000:-
    Fr. B. Nestius, Stockholm, 1822. [1216] s. Samtida pappband med handtextad ryggtiteletikett och sprängda snitt. Pärmar och rygg med vissa skrapmärken. Ytlig reva om ca 5 cm i bakre falsen, liten pappersförlust vid ryggfoten, främre pärmens hörn med mindre veck. Inlagan med enstaka smärre bläck- och lagerfläckar, ett fåtal sidor något maskstungna samt med några mindre revor, två sidor med hål om ca 1 x 2 cm med liten textförlust som följd. Ett par sidor med liten, samtida tillskrift i marginalen, de sista sexton sidorna med fuktfläck i övre marginalen.
   Bandet omfattar samtliga nummer (Nr 1-304) som utkom av Stockholms Posten detta år. Tidningen grundades 1778 av bland andra Johan Henric Kellgren och Carl Peter Lenngren, och utgavs till och med år 1833.
  –  :  Stockholms Posten 1827. [ref 80293]    2000:-
    Elméns och Granbergs Tryckeri, Stockholm, 1827. [1220] s. Samtida pappband med handtextad ryggtiteletikett. Något lös i bindningen, pärmar och rygg med kraftiga skrapmärken och vissa, ytliga pappersförluster samt liten pappersförlust vid ryggfoten. Inlagan delvis något lagerfläckad samt med några mindre fuktfläckar, ett fåtal sidor något maskstungna samt med pappersförlust i nedre marginalen. Några sidor med samtida tillskrift i bläck i marginalen, samtliga nummer med liten, samtida stämpel på förstasidan.
   Bandet omfattar samtliga nummer (Nr 1-305) som utkom av Stockholms Posten detta år. Tidningen grundades 1778 av bland andra Johan Henric Kellgren och Carl Peter Lenngren, och utgavs till och med år 1833.
Stockholms Weckoblad 1757 N:o 2, 3, 5-52. 4 sidor/nr. Bunden tillsammans med: Stockholms Post-Tidningar 1757 N:o 1-101. 4 sidor/nr förutom 11 nummer som har 6 sidor:   [ref 74866]    1600:-
    Samtida halvfranskt band. Hårt nött, bit saknas från rygghuvudet. Försättsblad saknas. Lite anteckningar samt åldersfläckad inlaga.
   Första numret av "Stockholms Post-Tidningar" utkom 1720, det sista 1820.
Stockholmsfoto 1912:  Utsikt från Operaterassen. [ref 80005]    150:-
    Tryckt hos Svenska Litografiska AB. Ca 85x843 mm.
   Då bladen är tryckta 1912 på ganska styvt papper så är dom ganska sköra och går därmed inte att rulla för att skickas i rulle. Måste m.a.o. hämtas här på firman.

Se bild på boken
  –  :  Vasagatan. [ref 80007]    200:-
    Tryckt hos Svenska Litografiska AB. ca 222x840 mm.
   Då bladen är tryckta 1912 på ganska styvt papper så är dom ganska sköra och går därmed inte att rulla för att skickas i rulle. Måste m.a.o. hämtas här på firman.

Se bild på boken
Storm, Ingvar:  Lusthus i Stockholm. [ref 26382]    170:-
    Askild & Kärnekull 1981. 126, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
[Stridsberg, Olof Arvid]:  En gammal stockholmares hågkomster från stad och skola. [ref 11676]    400:-
    Fahlcrantz & C:o., Stockholm, 1895. Stor 8:o. 78 s. Illustrerad med 27 teckningar av [E.A. Forsström]. Vackert halvfranskt band med främre omslaget medbundet (G. Hedberg). Något ojämnt blekt band.
  –  :  En gammal stockholmares hågkomster från stad och skola. Utgiven av Staffan Tjerneld. [ref 11677]    85:-
    Norstedts 1951. 81, (2) s. Illustrerad av E.A. Forsström. Ny utgåva. Häftad. Något blekt rygg med ett par minimala fläckar. Ouppskuren.
   Originalupplagan utkom 1895. Denna nyutgåva i något mindre format är utgiven som Norstedt & Söners julgåva 1951. Illustrationerna är reproducerade efter E.A. Forsströms originalteckningar.
Strindlund, Martin:  En rimkrönika om Prästgatan. [ref 61317]    70:-
    Edition Solaett, Stockholm, 1990. 140 s. Ny utgåva. [2:a upplagan]. Limhäftad.
Stugart, Martin:  Fråga om Stockholm. Känt och okänt om huvudstaden. [ref 80876]    100:-
    Bokförlaget DN, Stockholm, 2004. 183, (1) s. Med illustrationer av Molly Bartling. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Swahn, Waldemar:  Haga. Från tjusarkonungens tid till våra dagar. [ref 18148]    95:-
    Norstedts 1922. 4:o. 88 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. Något skeva pärmar. Tillskrift på försättsbladet.
Svanberg, Lena (red.):  Centralbadet. Ett vattenhål i stenstaden. [ref 68442]    140:-
    Legenda 1989. Stor 8:o. 180, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med bidrag av Fredric Bedoire, Heidi von Born, Anders Clason, Erland Josephson, Åke Runnquist, Lena Svanberg, Rebecka Tarschys och Stieg Trenter.
Svea Salen varité & konsert:  Program från 1895. Rikligt med härliga annonser. Ramad i brun fanerram med glas på bägge sidorna. Främre sidan i färg (bilden) och bakre med själva programmet i svart vitt. Bladets storlek ca 450 x 620 mm. Med ett knappt synligt tvärgående veck. [ref 79147]    2000:-
   
   Ett mycket trevligt blad. Måste hämtas här på firman.

Se bild på boken
Söderberg, Elow:  Haga lustpark. [ref 18150]    85:-
    Bokförlaget Plus 1980. Tvär 8:o. 69, (2) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband.
Söderberg, Rolf:  Stockholmsspegel. En kulturhistorisk krönika i teckningar och akvareller ur en bildskatt i Stockholms stadsmuseums gömmor. [ref 62237]    175:-
    Liber 1985. Liten 4:o. 314 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 60)
Söderlund, Ernst:  Stockholms hantverkarklass 1720-1772. Sociala och ekonomiska förhållanden. [ref 39861]    130:-
    Stockholm, Norstedts, 1943. XX, 340 s. + 1 rättelselapp. Häftad. Dedikation på främre omslag: "Lektor Wilhelm Tham fr. tillg. förf.". (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
   Akademisk avhandling.
Söderström, Göran - Jordell, Björn - Andersson, Max (red.):  Borgarhus och kåkar. AB Stadsholmen - "sanering" och byggnadsvård i Stockholm 1936-1986. [ref 4742]    200:-
    Stockholms stad 1989. Stor 8:o. 400 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 71)
Söderström, Göran (huvudred.):  En värld under jord. Färg och form i tunnelbanan. [ref 12167]    120:-
    Liber Förlag 1985. Stor 8:o. 303, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 65)
   Med 1 katalog + 1 broschyr från SL löst bifogade.
Söderström, Göran (red.):  Stockholm utanför tullarna. Nittiosju stadsdelar i ytterstaden. [ref 77292]    250:-
    Stockholmia Förlag 2003. Stor 8:o. 494 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från Vantörs stadsdelsnämnd. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 166)
Sörenson, Ulf:  Rosenbad. Huset som spegel. [ref 23506]    250:-
    Stockholmia Förlag 2001. 4:o. 263 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets mörkblå klotband med skyddsomslag. (Monografier utgivna av Stockholms stad nr 156)
Sörenson, Ulf (red.):  Stockholm huvudstaden. [ref 75597]    200:-
    Samfundet S:t Erik / Lind & Co 2007. Stor 8:o. 245 s. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Foto: Ulf Sörenson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Övre pärmhörnen lätt stötta, annars ett fint ex. (Sankt Eriks årsbok 2007)
Thaning, Olof (red.):  Stockholm. Svenska Turistföreningens årsskrift 1973. [ref 66641]    85:-
    Svenska Turistföreningen 1973. 320 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Thor, Dagny och Erik:  Smultronställen. Utflyktsmål i stockholmstrakten. [ref 62216]    70:-
    Larson, Täby, 1971. Liten 8:o. 89, (1) s. Illustrerad. Häftad.
Thorén, Lill:  Det hände vid Johannes. [ref 62217]    140:-
    Forum 1993. 207, (1) s. Illustrerad med fotografier och andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst samt förlagsstämpel på försättsbladet och obetydligt veck på omslagets baksida.
  –  :  Min stad. [ref 69434]    100:-
    Natur och Kultur/LT 2000. 128 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. (Serien Resan)
Thörnvall, Olle:  En gång i staden. Stockholmsessäer. [ref 72410]    120:-
    Ellerströms 2000. 166, (2) s. Med vinjetter av Johan Gullberg. Häftad.
   Till minne av Gustaf Rune Eriks.
Tilstam, Rune:  Livet i Klarahallarna. Partihandel med färskvaror under fem decennier. [ref 72798]    200:-
    Stockholmia förlag 1996. Stor 8:o. 149, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida en aning fläckat samt med veck i övre kanten. Exlibris på främre pärmens insida samt stämpel på eftersättsbladet, annars ett fint ex. (Stockholmsmonografier 62: VI)
Timell, Staffan (red.):  Människan, staden och ljuset. Stockholms Elverk 75 år. En antologi i ord och bild. [ref 75486]    95:-
    Stockholms Elverk, Stockholm, 1967. Stor 8:o. 167, (28) s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite slitet.
   Boken utkom i samband med Stockholms Elverks 75 års jubeleum.
Tingsten, Karl:  Stockholms renhållningsväsen från äldsta tider till våra dagar. [ref 62229]    200:-
    Norstedts 1911. 4:o. VIII, 168 s. Med 113 illustrationer. Tämligen rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Häftad. Ryggen missfärgad, omslagen något ojämnt blekta.
   Omslagstitel: Stockholms renhållningsväsende.
Tjerneld, Staffan:  Djurgården under 300 år. [ref 11354]    200:-
    Kungl. Djurgårdens förvaltning, Stockholm, 1980. 4:o. 132 s. Illustrerad med kartor, de flesta i färg. Förlagets linneband med titeln präglad i guld på ryggen och främre pärmen samt skyddsomslag. Omslaget något gulnat på ryggen och en aning naggat upptill.
   Pärm- och omslagstitel: En bok om Djurgården under 300 år. Överlägg till 1791 års kartor med dagens kartbild finns bifogade i ett kuvert. Kan om så önskas infästas i boken.
  –  :  En bok om Djurgården. [ref 11353]    85:-
    Bonniers 1968. 161, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Aningen kantnött.
  –  :  Hundra år i badet. Stockholms Badhus AB Sturebadet 1867-1967. [ref 19908]    60:-
    Sturebadet, Stockholm, 1967. 32 s. Illustrerad av Bertil Kumlien. Häftad.
  –  :  Stockholmsliv. Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år. 1-2. [ref 40000]    400:-
    Norstedts 1951-1952. Stor 8:o. 671, (1) + 690, (1) s. Rikt illustrerade. 2:a upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och guldornerad rygg med 4 upphöjda bind. Del 1 med blekt rygg, pärmarna i övrigt delvis något blekta samt med en del smärre skrapmärken.
   2 volymer.
  –  :  Stockholmsliv. Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år. Del 1: Norr om Strömmen. Del 2: Söder om Strömmen. [ref 80638]    250:-
    Norstedts 1988. 671, (1) + 690, (1) s. Rikt fotoillustrerade. Ny utgåva. Limhäftad. Del 1 med ett par små klisterlappar fästa vid smutstitelblad och titelblad, inlagan med ett fåtal diskreta markeringar i blyerts.
Tollstorp, J. Ph.:  Stockholm och dess omgifning. [ref 39747]    85:-
    Rediviva 1975. 12:o. (10), 138 s. Illustrerad med 26 planscher i texten + 1 utvikbar karta i ficka innanför bakre pärmen. Faksimil av 1839 års utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Suecica rediviva 50)
Trenter, Stieg - Jonson, Björn - Gullers, K.W.:  Huset vid Skanstull. En bok om Folksamhuset. [ref 20045]    200:-
    Rabén & Sjögren 1960. Stor 4:o. 99, (3) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss, i övrigt gott skick.
Unger, Gunnar:  Skeppsholmsbilder. [ref 37598]    200:-
    Allhem, Malmö, 1946. Liten 4:o. 430, (1) s. Rikt illustrerad i texten samt med planscher, delvis utvikbara och kolorerade. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets röda klotband.
   Skyddsomslaget saknas.
Unger, Pelle - Hägglund, Kalle:  Café Opera. [ref 70804]    120:-
    Askelin & Hägglund 1985. 4:o. (96) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Upmark, Gustaf (utg.):  Samfundet S:t Eriks årsbok 1911. [ref 157]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1911. Stor 8:o. (8), 160 s. Med 74 illustrationer, varav 5 planscher. Häftad med tryckt omslag. Omslagen med små kantveck, bakre omslag och de sista bladen med lagningar.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1912. [ref 158]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1912. Stor 8:o. 216 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen kantstötta, lätt naggade och med smärre veck, det bakre med ett större hörnveck. Inlagan ouppskuren men övre hörnet med genomgående fuktrand.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1913. [ref 22636]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1913. Stor 8:o. 208 s. Illustrerad. Häftad. Något mörktonad rygg, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1914. [ref 159]    80:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1914. Stor 8:o. (8), 269 s. + planscher (delvis utvikbara). Illustrationer i texten. Häftad. Omslagen lite ojämnt gulnade, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1915. [ref 2793]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1915. Stor 8:o. (8), 317 s. Med 125 Illustrationer. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, det främre med veck.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1916. [ref 15649]    95:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1916. Stor 8:o. (8), 203 s. Med 60 illustrationer. Häftad. Främre omslag med två små lagade revor annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1917. [ref 20024]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1917. Stor 8:o. (8), 153 s. + 3 utvikbara planscher samt 34 illustrationer i texten. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1918. [ref 24751]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1918. (8), 186 s. Med 27 illustrationer. Häftad. Ryggen något skadad, omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1920. [ref 55144]    75:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1920. Stor 8:o. 174, (1) s. Illustrerad. Häftad. Främre omslag med ett litet riss i nedre kanten, det bakre naggat.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1921. [ref 28092]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1921. Stor 8:o. (8), 175 s. Med 55 illustrationer. Häftad. Ryggen något blekt, omslagen lätt kantstötta, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1925. [ref 10580]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1925. Stor 8:o. (8), 162 s. + försättsplansch (Erik Dahlberg). Med 41 illustrationer i texten. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Samfundet S:t Eriks årsbok 1926. [ref 27148]    85:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1926. Stor 8:o. (8), 180 s. Med 84 illustrationer. Häftad. Något gulnad rygg, omslagen med smärre veck i kanterna och ett par riss, annars ett fint ouppskuret ex.
Walla, Bertil:  Nacka natur. [ref 61832]    80:-
    [Författaren], [Johanneshov], 1961. 115, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Inklistrat blad med maskinskriven dikt samt bortgivningstext på förtitelbladet.
Wallén, Cyrus:  En södergrabb växer upp. Förord av Hans Hansson. [ref 67449]    75:-
    Nordiska museet 1971. 256 s. + 8 planschblad. Originalupplaga. Pocket. Ocirkulerat ex. (Normus)
Wallenberg, Olga:  Grand Hôtel, Stockholm. [ref 17098]    125:-
    Atlantis 1988. Liten 4:o. 138, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med små veck och lagad reva i övre kanten.
Wallin, Sigurd - Selling, Gösta (utg.):  Samfundet S:t Eriks årsbok 1931. [ref 27455]    125:-
    Wahlström & Widstrand (i distribution) 1931. Stor 8:o. 216 s. Mycket rikt illustrerad med bl.a. fotografier, kartor och skisser samt planscher på extra tjockt papper. Häftad. Aningen blekt rygg. Ouppskuren.
Wallin, Viktor:  Pysen. En barndomsskildring från arbetarnas Söder. [ref 62253]    110:-
    Fingraf / Liv i Sverige, Södertälje, 1990. Stor 8:o. 202, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, bakre pärmen delvis blekt. (Liv i Stockholm 1)
Wedberg, Birger:  Lidingöliv i gamla dar. [ref 25683]    250:-
    Norstedts 1924. VIII, 341 s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på det medbundna omslaget.
Weidhagen-Hallerdt, Margareta (red.):  Från medeltidens Stockholm. [ref 53014]    100:-
    Samfundet S:t Erik, Stockholm, 1993. 260 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sankt Eriks årsbok 1993)
Wertheimer, Rolf (foto) - Westman, Lars (text):  1960-talets Kungsan. Kungsträdgården Stockholm. [ref 14860]    175:-
    Carlssons 2007. 4:o. 118, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wester, Nils:  Kungliga politi- och brandkommissionen. Studier rörande Stockholms stads politiväsen under 1700-talet. [ref 62275]    125:-
    Stockholm, Kungl. Boktr., 1946. Liten 4:o. XVI, 254 s. Häftad. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
   Akademisk avhandling.
Wetterling, A.C.:  Sepiateckningar och akvareller från Stockholm och dess närmaste omgivningar åren 1825 och 1826. Efter original i Göteborgs museum. [ref 36797]    100:-
    Stockholms Sparbank, Stockholm, 1948. Liten tvär 4:o. (2) s. + 50 planscher. Dekorerat originallinneband. Fint ex.
Wikström, Jeppe:  Staden. [Stockholm]. [ref 73518]    225:-
    DN-förlaget, Stockholm, 1996. Stor 4:o. 301, (4) s. Illustrerad med stora härliga fotografier, karta på pärmens insida. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stockholm från ovan. [ref 74840]    250:-
    Bokförlaget Max Ström 2005. Liten folio. 297, (3) s. Huvudsakligen fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
Wikström, Jeppe - Lundgren, Jan:  Perspektiv på Stockholm. [ref 64951]    250:-
    Max Ström, Stockholm, © 1998. Stor 4:o. 250, (6) s. Huvudsakligen illustrationer. 2:a upplagan. Originalpappband med bred fotografisk banderoll. Fint ex.
Wikström, Lars:  Kungsholmen intill 1700-talets början. Studier i en stadsdels förhistoria, uppkomst och tidigaste utveckling. [ref 24658]    125:-
    Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 1975. Stor 8:o. 324, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag och bägge omslagen medbundna. Omslaget lite naggat och med lagad reva. (Stockholmsmonografier 36)
William-Olsson, W.:  Stockholms framtida utveckling. [ref 39845]    90:-
    Stockholm, Norstedts, 1941. Liten 4:o. 223, (1) s. + 2 utvikbara planscher. Diagram och kartor i texten. Häftad. Bakre omslag lätt naggat i nedre kanten. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning)
Vinberg, Sal.:  Stockholms hamn 1931. [ref 79389]    350:-
    C.E. Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm, 1931. 87, (57) s. + 8 utvikbara planscher. Rikt illustrerad med fotografier, tabeller och ritningar. Samtida grönt klotband med förgyllda ryggtitlar. Pärmarna svagt buktande, i övrigt fint ex.
Wisth, Britt:  Number One, Stockholm. Kvarteret Bodarne – Strandvägen 1-5. [ref 64689]    70:-
    Stockholms Stadsmuseums arkiv (SSM) 1982. Tvär 8:o. 33, (3) dubbelspaltiga s. Rikt illustrerad. Nytryck. Klammerhäftad.
Wrangel, F.U.:  Stockholmiana. 1-5 i 2 volymer. [ref 68697]    800:-
    Norstedts 1912-1916. (X), 536 + (8), 307, (2) s. Illustrerade. Del 1-4 i ny upplaga jämte tillägg. Del 5 i 1:a upplaga. Vackra ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt (B. Andersson bokbinderi). Del 5 i större format. Bläcknamn på 1:a delens titelblad. Liten fläck på del 5:s rygg samt något stötta hörn. 2 volymer.
Se bild på boken
Wrangel, F.U. (utg.):  Bilder från sjuttonhundratalets Stockholm efter originalen i Stockholms rådhus utgifna och beskrifna af F.U. Wrangel. [ref 70038]    450:-
    Gen. Stab. Lit. Anstalts Förlag, Stockholm, 1899. Folio. 20 s. text + 17 stockholmsvyer varav 2 dubbelsidiga. Numrerad upplaga. Detta ex nr 40. Gediget grönt halvklotband med främre omslaget medbundet.
Wraxall, Nathaniel:  En tur till Stockholm 1774. Inledning och översättning av Thure Nyman. [ref 12105]    95:-
    Bokvännerna, Stockholm, 1963. Liten 8:o. 98, (2) s. Illustrerad. Upplaga om 700 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex. (Bokvännens Bibliotek 65)
Vykort:  Stockholm. Järnvägsbron och Stockholms Stads Badinrättning. [ref 73498]    150:-
    Axel Elisassons Konstförlag, tryckt tidigt 1900-tal.
Se bild på boken
Välkommen till Lidingö:  En bok till den nyblivne lidingöbon. [ref 75492]    100:-
    Lidingö kommun 1969. Liten 8:o. 130, (1) s. Illustrerad med fotografier samt teckningar av Bertil Kumlien. Dekorerat originalpappband.
Wästberg, Per:  Ett hörntorn vid Riddargatan och andra stockholmsskildringar. [ref 12712]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1980. 231, (3) s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något gulnat på ryggen, svagt märke efter prislapp på framsidan.
  –  :  Innan gaslågan slocknade. [ref 21286]    85:-
    Billbergs Bokhandel, Stockholm, 1963. 29, (2) s. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. (Billbergs skriftserie 1)
  –  :  Kring Johannes. [ref 69356]    200:-
    Höjerings Bokförlag, Stockholm, 1994. 286, (2) s. Illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt ett fint ex. (Höjerings Stockholmianaserie 32)
  –  :  Kring Sturegatan 38. [ref 24241]    85:-
    [Svenska Handelsbanken], Stockholm, 1966. Liten tvär 4:o. (20) s. Rikt illustrerad. Häftad med transparent skyddsomslag.
   Minnesskrift utgiven till nyinvigningen av Handelsbankens kontor Sturegatan 38 i Stockholm den 10 juni 1966. Ej i bokhandeln.
Wästberg, Per (red.):  Kungsträdgården. [ref 24664]    135:-
    Bonniers 1986. Stor 8:o. 209, (2) s. Rikt illustrerad. Karta på försättsbladet. Förlagsband med skyddsomslag.
   Innehåller texter från Bellman - över Strindberg och Söderberg - till Trenter.
Zacke, Brita:  Koleraepidemien i Stockholm 1834. En socialhistorisk studie. [ref 54809]    125:-
    Stockholm 1971. Stor 8:o. 244 s. + 1 utvikbar karta i ficka. Sparsamt illustrerad. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett par veck, obetydligt nött. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Monografier utgivna av Stockholms Kommunförvaltning 32)
   Akademisk avhandling.
Zweigbergk, Eva von:  Stockholmspromenader. [ref 40017]    110:-
    Wahlström & Widstand 1956. 149, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Häftad. Ryggen har ett litet läsveck.
  –  :  Upptäcktsfärd i Stockholm. [ref 46814]    125:-
    Gebers 1957. Stor 8:o. 195, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Förlagets dekorerade pappband.
Åberg, Alf - Kolte, Lennart - Lindwall, Bo, m.fl.:  Riksdagens hus. Återflyttningen till Helgeandsholmen. [ref 34860]    100:-
    Byggförlaget, Stockholm, 1983. 4:o. 221, (3) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Tryckt i 14.000 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett par små revor och en liten skada.
   With a summary in English: "The Swedish Parliament Buildings" by Eric Lindström.
Åkerhielm, Helge (red.):  Stockholm i berättelser och bilder. Till minne av Stockholms 700-årsjubileum. [ref 52378]    100:-
    Hökerbergs, Stockholm, 1953. Liten 4:o. 263, (1) s. Med 22 helsidesbilder. Förlagets klotryggsband med bägge omslagen medbundna.
Öberg, Henning:  Pionjärår och pionjäranda. Försöksskoleepoken i Stockholm 1945-1965. [ref 33139]    150:-
    Kommittén för stockholmsforskning, 1992. Stor 8:o. 347 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Stockholmsmonografier 108)
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS