logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, svensk  / H-R  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Hagberg, Carl August:  Ett borgarhus på Köpmangatan för trettio år sedan. [ref 12655]    300:-
    Sällskapet Bokvännerna 1958. 137, (2) s. + 1 signerat kopparstick samt illustrationer i texten av Lars Lindeberg. Ny utgåva. Upplagan är 630 exemplar, varav 30 numrerade med romerska siffror och försedda med ett av illustratören egenhändigt tryckt och signerat kopparstick. Detta ex har nummer VIII. Häftad med transparent skyddsomslag. Fint ex. (Bokvännens Bibliotek 41)
   Författaren är identisk med den kände Shakespeare-översättaren.
Hagen, Cecilia:  De bästa kåserierna. [ref 77183]    85:-
    Bokförlaget Eva Bonnier 1990. 139, (3) s. Illustrerad med bilder av Cicilia Torudd. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Ellen Svenssons dagbok. [ref 61439]    90:-
    Bonniers 1999. 244, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget fläckat, naggat vid rygghuvudet och smärre bruksspår i övrigt. Klisteretikett på fria försättsbladet.
Hallman, Adolf:  Litteratur i Maria Galante. [ref 25912]    200:-
    Bonniers 1936. Stor 8:o. 172, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  På barer och bakgator. Reportage i urval. Med inledning av Stig Hansén och Clas Thor. [ref 56110]    125:-
    Ordfront 1989. 268 s. + 8 planschsidor i färg samt andra illustrationer av Adolf Hallman. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och något naggat samt med några lagade revor. Stämpel på försättsblad, bakre pärmens insida och sidan med innehållsförteckningen. (Reportagets mästare)
Hallqvist, Britt G. - Landen, Leif - Leckius, Ingemar - Lundgren, Max - Rydstedt, Anna - Sköld, Bo - Swahn, Sven Christer:  Lundabok. [ref 42162]    75:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 96, (1) s. + 4 planschsidor med fotografier av Björn Larsson. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Gunilla Cederholm.
Hallström, Per:  En gammal historia. [ref 11667]    120:-
    Allhem, Malmö, 1956. 130, (5) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Ny utgåva. Förlagets dekorerade linneband.
Hallström, Per - Hansson, Ola:  Våren. En roman från 1890-talet. Sammanbunden med: Hansson, Ola: Sensitiva amorosa. [ref 75066]    150:-
    Bonniers 1898 + 1902. 211 + 107 s. Originalupplaga resp. 2:a upplagan. Privatbundet lite trist halvklotband. Något snedläst. Inga omslag medbundna.
   På ryggen: "Hallström - Ola Hansson".
Hammarlund, Olle:  Samtal på jorden. Essayer och tankeflygningar. [ref 36233]    100:-
    Rabén & Sjögren 1971. 207, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Hammenhög, Waldemar:  Den eviga kärleken. [1]. Inledning till ett drama. [ref 7627]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 376 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre häftesomslaget (oillustrerat) medbundet.
  –  :  Lindbergs. [ref 54655]    80:-
    Natur och Kultur 1934. 267 s. 8:e-12:e tusendet. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Blekt rygg med en kort mörk rand mittpå. Exlibris.
  –  :  Uppvaktningen och andra noveller. [ref 46822]    90:-
    Natur och Kultur 1938. 246, (1) s. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Något nött band med blekt rygg.
Hamrin, Agne:  En liten stad. Kåserier på vers och prosa om den svenska landsortsstaden i helg och söcken. [Jönköping]. [ref 11830]    80:-
    Bonniers 1931. 75, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Hanski, Eino:  Levande skuggor. [ref 68001]    80:-
    Bra Böcker 1984. 221 s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Timmar av frihet. [ref 54796]    85:-
    Zindermans 1974. 199, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Hansson, Ola:  Ur hävden och livet. Historiska essayer och studier. [ref 55256]    90:-
    Tiden 1921. 631, (1) s. + 1 porträtt. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något missfärgat på ryggen. (Samlade skrifter 12)
  –  :  Ur minnet och dagboken. Ur författarens efterlämnade manuskript utgivna av Amy Ek. [ref 46955]    175:-
    Tiden 1926. Liten 8:o. 188, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslagen obetydligt blekta, ett fåtal smärre veck längs kanterna. På det hela taget ett mycket välhållet ex.
  –  :  Vitt över världen ... Poesi och prosa i urval med inledning av Hans Levander. [ref 64233]    65:-
    Rabén & Sjögren 1977. 245, (1) s. Pocket. (Trend pocket)
Harding, Gunnar:  Guillaume Apollinaires fantastiska liv. [ref 75831]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 55, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Delvis ouppskuren. Fint ex med omslag av författaren.
Harning, Anderz:  Gerilla. [Noveller]. [ref 62607]    85:-
    Rabén & Sjögren 1975. 175, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Liten stötskada längst ner på ryggen i övrigt bra.
   Omslag av Erik Prytz.
Hasso, Signe:  Momo. [ref 66051]    75:-
    Trevi 1977. 207, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Hedberg, Olle:  Dan före dan. [ref 34157]    75:-
    Norstedts 1948. 399, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad rygg med läsveck och några mycket små fläckar.
  –  :  Den felande länken. [ref 7638]    95:-
    Norstedts 1945. 374 s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat och inte fullt fräscht. Exlibris.
  –  :  Fria på narri. [ref 14681]    225:-
    Norstedts 1933. 303 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget något gulnat samt med ett fåtal smärre naggar, riss och veck.
  –  :  Får jag be om räkningen. [ref 15659]    200:-
    Norstedts 1932. 296 s. Originalupplaga. Trevligt, brunt halvklotband (Norstedt & Söners Bokbinderi) med båda omslagen medbundna. Obetydligt snedläst, exlibris på klistrade försättsbladet.
  –  :  Iris och löjtnantshjärta. [ref 21428]    125:-
    Norstedts 1934. 351 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvklotband med främre omslag medbundet. Skyddsomslag saknas.
  –  :  Mera vild än tam. [ref 27931]    90:-
    Norstedts 1949. 338, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvklotband med båda omslagen medbundna. Ryggen blekt och med några mycket små bruna fläckar. Exlibris.
  –  :  Rymmare och fasttagare. [ref 35326]    300:-
    Norstedts 1930. 294 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med färgat övre snitt och främre omslaget medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. Pärmarna lätt blekta, i övrigt fint ex.
   Författarens debut.
  –  :  Skära, skära havre. [ref 38094]    200:-
    Norstedts 1931. 316 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat och naggat samt med några mindre, lagade revor.
   Bokens skyddsomslag från andra upplagan, tryckt 1933.
  –  :  Tänk att ha hela livet framför sej. [ref 46344]    70:-
    Norstedts 1975. 232, (1) s. Ny upplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Ut med blondinerna. Sann berättelse ur livet. [ref 47049]    225:-
    Norstedts 1939. Liten 8:o. 127 s. Originalupplaga. Trevligt, brunt halvklotband (Norstedt & Söners Bokbinderi) med båda omslagen medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladet. Fint ex.
Hedenius, Ingemar:  Tröstens villkor. [ref 46002]    90:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 191, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen blekt, smutstitelbladet ojämnt gulnat, i övrigt gott skick.
[Hedenstierna, Alfred]:  Fideikommissarien till Halleborg. Berättelser, skisser och humoresker af Sigurd. [ref 71380]    110:-
    Hugo Gebers förlag 1895. (8), 264 s. Originalupplaga. (1:a-10:e tusendet). Samtida privatbundet svart halvfranskt band med ryggförgyllning samt marmorerade snitt och pärmar. Något sliten rygg.
  –  :  I svenska bondehem. Skildringar af Sigurd. [ref 71378]    90:-
    Stockholm, Jos Seligmann & C:is Förlag, 1886. Liten 8:o. (8), 213 s. 3:e upplagan. Samtida privatbundet svart halvfranskt band med ryggförgyllning samt marmorerade snitt och pärmar. Obetydligt nött.
  –  :  Marie på "Gyllene Hästen". Berättelser, skizzer och humoresker. Af Sigurd. [ref 71816]    110:-
    Hugo Gebers Förlag 1896. (4), 264 s. 8:e tusendet. Samtida privatbundet svart halvfranskt band med ryggförgyllning samt marmorerade snitt och pärmar. Något nött band, inlagan i fint skick.
  –  :  Patron Jönssons memoirer. Berättelser, sparlakanslexor och skizzer af Sigurd. [ref 71381]    110:-
    Hugo Gebers förlag 1894. (8), 262, (2) s. 9:e tusendet. Samtida privatbundet svart halvfranskt band med ryggförgyllning samt marmorerade snitt och pärmar. Något sliten rygg.
Hedenvind-Eriksson, Gustav:  Tidens offerväsen. [ref 45074]    250:-
    Bokförlaget Brand 1920. 120 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Författarens signatur på smutstitelbladet. Fint ex.
Heidenstam, Verner von:  Folkungaträdet. 1-2. Del 1: Folke Filbyter. Del 2: Bjälboarvet. [ref 14252]    150:-
    Bonniers 1911. 292 + 275 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade skinnband. Lite skavda ryggar. 2 volymer. (Samlade skrifter)
  –  :  Hans Alienus. 1-3. [ref 18531]    250:-
    Bonniers 1892. 291, (1) + 230, (1) + 141, (2) s. Originalupplaga. Privatbundna halvfranska band. 2 volymer (del 2 och 3 sammanbundna i en volym). Blekta ryggar.
  –  :  Hans Alienus. Under redaktion av Gudmund Fröberg och med inledning av Ulf Linde. [ref 74017]    100:-
    Svenska Akademien i samarbete med Atlantis 1995. 484, (19 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska klassiker utgivna av Svenska Akademien)
  –  :  Karolinerna. 1-2. [ref 23091]    170:-
    Bonniers 1897-1898. (8), 341 + (8), 367 s. 7:e-8:e tusendet. Förlagets röda dekorerade klotband med Karl XII:s medaljong på främre pärmen. Ryggarna något blekta samt lätt fransiga upp- och nedtill. Två tillskrifter (den ena samtida) på blank sida i båda volymerna.
  –  :  Samlade skrifter. 1-23 i 11 volymer. [ref 75038]    1500:-
    Bonniers 1943-1945. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Ett band med blekt rygg samt ett band med liten ytskada på ryggen.
   Innehåller följande titlar: 1: Vallfart och vandringsår 2: Från Col di Tenda till Blocksberg 3: Endymion 4: Hans Alienus I 5: Hans Alienus II-III 6: Dikter 7: Karolinerna I 8: Karolinerna II 9: Tankar och teckningar 10: Sankt Göran och draken 11: Hela Birgittas pilgrimsfärd 12: Skogen susar 13: Folkungaträdet. Folke Filbyter 14: Folkungaträdet. Bjälboarvet 15: Svenskarna och deras hövdingar I 16: Svenskarna och deras hövdingar II 17: Dagar och händelser 18: Stridsskrifter 19: Nya dikter 20: När kastanjerna blommade 21: Tankar och utkast 22: Berättelser och fejder 23: Uppsatser och tal.
  –  :  Tankar och utkast. Samlade och redigerade av Kate Bang och Fredrik Böök. Utgivna av Stiftelsen Övralid. [ref 43103]    120:-
    Bonniers 1941. Stor 8:o. 251, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Båda omslagen medbundna. Ryggen aningen blekt.
Heimerson, Staffan:  Rösten från Östern. [ref 64336]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 234, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Tredje mannen i Casablanca. [ref 72731]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1996. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vilsen i världen. [ref 64533]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 260, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning.
Helgesson, Lars:  På den säkra sidan. [ref 59264]    80:-
    Bonniers 1978. 251, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skadat, förstärkt med dokumenttejp på insidan.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Heller, Frank:  Den tusen och andra natten. En arabesk. [ref 9385]    125:-
    Bonniers 1927. 224, (1) s. 9:e upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg med svaga läsveck, omslagen med smärre veck i nedre kanten, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Europas mest hatade man. En romantisk historia. [ref 12881]    120:-
    Bonniers 1945. 267, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsrand. Omslagen med ett par små riss och veck, bakre omslaget något gulnat.
   Omslag av Adolf Hallman.

Se bild på boken
  –  :  Fasadklättraren. [ref 13319]    120:-
    Fabel 1966. 99, (2) s. Originalupplaga i bokform. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Innehåller kåserier, artiklar och essäer vilka tidigare har publicerats i tidskriften OBS.
  –  :  Herr Collins sällsamma äventyr. [ref 64812]    125:-
    Dahlbergs 1919. 221 s. Ny utgåva. Häftad. Lite ful och ojämn rygg, veck i nedre hörnet på främre omslag. (Dahlbergs 3-kronorsböcker)
  –  :  Romaner. 1-24 i 12 volymer. [ref 35055]    1200:-
    Bonniers 1922-1929. Totalt ca 5.850 s. Förlagets halvfranska band med dekorerade ryggar och övre guldsnitt. Pärmpappren med små nötningsskador, annars en mycket bra svit.
   Följande titlar ingår: Yussuf Khans giftermål, Förbannelse över de otrogna, Unge Karl-Bertil von Birck, Herr Leroux i luften, Storhertigens finanser, Inled mig i frestelse, I hasardens huvudstad, Monsieur Kessels papper, Min vän signor Origoni, Kejsarens gamla kläder, Polis! Polis!, Den tusen och andra natten, Herr Collin kontra Napoleon, I sicksack genom sinnevärlden, Odyssevs eller De sju menyerna, Doktor Z, Herr Collins affärer i London, Herr Collins sällsamma äventyr, Herr Collin är ruinerad, Du dåre, i denna natt -, Marco Polos millioner, Hur jag blev utpressare, Doktor Zimmertürs diagnoser, Doktor Zimmertürs bisarra möten.
  –  :  Älska din nästa såsom dig själv! Noveller. [ref 65208]    225:-
    Bonniers 1933. 224, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
Hellström, Gustaf:  Storm över Tjurö. [ref 40204]    110:-
    Bonniers 1935. Liten 8:o. 440, (1) s. 5:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.
   Tjurö = Djurö.
Henrikson, Alf:  Fru Bokeblads bilder. [ref 58495]    90:-
    Dagens Nyheters förlag 1995. 145, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Hävdateckningar. [ref 20281]    120:-
    Bonniers, 1983. 218, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Om allt möjligt. Kåserier och betraktelser i många ämnen, från många år ur skiftande sammanhang. [ref 78920]    95:-
    Alf Henriksons-sällskapet, Huskvarna, 2005. 125, (1) s. Häftad. Fint ex.
   Alf Henrikson på sitt bästa humör med berättelser och betraktelser som inte tidigare funnits i bokhandeln.
  –  :  Om ord och texter, dikter och tal. [ref 31921]    65:-
    [Ericssons bokhandel], [Ljusdal], 1986. 47, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Kort tillskrift på första blanka sidan.
   Julhälsning 1986.
  –  :  Quist. - Eroticin. Två små estradstycken. [ref 34134]    100:-
    E. Ericssons bokhandel, Ljusdal, [1969]. 58 s. Originalupplaga. Tryckt i 2.570 ex. Häftad med skyddsomslag. Med dedikation från Vidar (Forsberg) på blankt blad i början.
   Utgiven som julhälsning.
  –  :  Sagor för stora och små. [ref 35707]    70:-
    Bonniers 1984. 164, (1) s. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Älvorna dansar i Humlegården. Texter i urval av Thorleif Hellbom. [ref 72652]    100:-
    Bra Böcker 1998. Liten 8:o. 221 s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg och Hasse Erikson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hentzel, Roland:  Sista striden. [ref 67580]    75:-
    Åhlén & Åkerlund / Bonniers 1937. 63 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött rygg, lite bläckkludd på bakre omslag. (Flygnings romanserie 19)
Hirdman, Maj:  Vingar mot ljus. [ref 67224]    80:-
    Bonniers 1939. 193 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Hjorth, Harriet:  Staden. En dokumentärroman om livet i Sigtuna. 1-5. [ref 39294]    450:-
    Rabén & Sjögren 1967-1978. 215, (1) + 245, (2) + 187, (1) + 230, (1) + 309, (1) s. Samtliga i originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag (utom del 3 som saknar detta omslag). Genomgående bra skick, omslaget till del 5 lätt nött, i övrigt endast lätta bruksspår och någon liten reva. Namnteckning på försättsbladet i del 3.
   Del I: Staden. Åren 1000–1400. Del II: Hungerstad. Åren 1400–1500. Del III: Staden brinner. Sextonhundratalet. Del IV: Sigtuna i nöd och lust. Sjuttonhundratalet. Del V: Kring ett gammalt hus i Sigtuna. Adertonhundratalet. Komplett svit.
  –  :  Staden. En dokumentärroman om livet i Sigtuna. Del I: Åren 1000-1400. [ref 39290]    100:-
    Rabén & Sjögren 1967. 215, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ryggen aningen blekt. Exlibris.
Hofberg, Herman (utg.):  Svenska folksägner. Samlade samt försedda med historiska och etnografiska anmärkningar. [ref 51774]    150:-
    Niloe 1983. 224 s. Illustrerad med teckningar av svenska konstnärer. Ny utgåva, reviderad av Jakob Gunnarsson. Förlagets dekorerade konstläderband med helt guldsnitt.
Holbek, Bengt - Piø, Iørn:  All världens ordspråk. 4400 ordspråk om dygd och odygd, om stormän och småpåvar, om kärlek och krig, om arbete och visdom ... Översättning: Karin Nyman. [ref 1025]    100:-
    Informationsförlaget 1984. 288 s. Illustrerad med teckningar av Chr. Sekjær. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag med blekt rygg.
Holm, Björn:  Duvan i Provence. [ref 77442]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 346, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss, i övrigt gott skick.
  –  :  Kungens sista skärv eller Den stora smällen i Riksens bank. Historisk roman. [ref 75699]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 306, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två små lagade revor, annars ett fint ex.
Holm, Pelle:  Ett ord i rättan tid och 3529 andra ordspråk och talesätt i urval. [ref 12757]    120:-
    Bonniers [1980]. Stor 8:o. 184 s. Illustrerad av Fibben Hald. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Holmberg, Olle:  Tankar från en hed. [ref 43086]    70:-
    Bonniers 1965. Liten 8:o. 108, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött, bandet blekt i nedre kanten.
Holzhausen, Carl Johan:  De sju käglornas ö. [ref 45278]    90:-
    LT:s förlag 1974. 223, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite dåligt uppsprättad och läsrandig rygg.
Horisont:  Litterär kalender. Våren 1942. Redaktion: Gerhard Bonnier, Johannes Edfelt, Thorsten Jonsson och Artur Lundkvist. [ref 69402]    100:-
    Bonniers 1942. 109, (1) s. + 1 plansch (etsning av Stig Åsberg i reproduktion). Häftad. Svagt hörnveck på främre omslag.
  –  :  Litterär kalender. Våren 1943. Redaktion: Gerhard Bonnier, Johannes Edfelt, Thorsten Jonsson och Artur Lundkvist. [ref 69403]    100:-
    Bonniers 1943. 111 s. + 1 plansch (teckning av Harald Sallberg). Häftad. Främre omslag lite ojämnt gulnat.
Hornborg, Harald:  Herr von Loewenecks kamp. Skildrad i hans memoarer från hovet i Alt-Sonnenburg. [ref 64172]    75:-
    Helsingfors, Schildts, 1949. 287 s. 3:e upplagan. Häftad.
  –  :  Ödemarksjungfrun. [ref 50560]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1939. 361 s. Originalupplaga. Förlagets linneband. Båda omslagen medbundna. Fläck på nedre delen av ryggen. Diskret namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Ödemarksprästen. [ref 50561]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1938. 305 s. 4:e upplagan. Förlagets linneband. Främre omslag medbundet. Tillskrift på försättsbladet.
   Belönad med första pris i "Historisk romanpristävling 1938".
Hydén, Nils:  Gula brigadens hjältar. Äventyrsroman från trettioåriga krigets tid. [ref 60749]    110:-
    Lindqvist, Stockholm, 1971. 320 s. Ny förkortad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag med smärre materialförlust på baksidan.
  –  :  Kapten Lars och överste Benrangel och deras äventyr i Polen. Roman från Carl X Gustavs tid. [ref 22890]    150:-
    Fröléen & Comp, Stockholm, 1926. 575 s. Rikt illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt samt rikt guldornerad rygg. Tillskrift på fria försättsbladet, rygg och pärmar delvis svagt blekta.
Hylinger, Claes:  Jul igen. [ref 22415]    200:-
    Bonniers 1992. 44, (3) s. Med vinjetter av Lennart Aschenbrenner. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1992)
   Såldes ej i bokhandeln vid tiden för utgivningen.
  –  :  Utan ärende. [ref 80653]    125:-
    Bonniers 2009. Liten 8:o. 175, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof:  Gåtor och spörsmål från Värend. Upptecknade på 1830-talet. [ref 31579]    80:-
    Stockholm 1882. 22 s. Häftad. Främre omslag saknas. (Nyare bidrag till kännedom om de svenska landsmålen och svenskt folklif II. 8)
Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof - Stephens, George:  Svenska sagor. [1]-5. Redigerade av Jöran Sahlgren. [ref 74191]    800:-
    Aktiebolaget Bokverk, Stockholm, 1943-1945. 4:o. 234, (6) + 286, (6) + 271, (1) + 259, (5) + 262, (7) s. Illustrerade av Einar Norelius. Förlagets halvklotband. Samtliga främre omslag medbundna. Ryggarna något blekta, del 5 hårdare blekt och avvikande i färg, titelbladet med ett smalt veck och små riss i övre kanten. Del 2 med fläck på bakre pärmens insida, eftersättsbladet och på yttersnittet. Del 4 med en brun fläck på ryggen. Som helhet dock en mycket bra komplett svit om 5 volymer.
Håkansson, Jan:  En Möja-elegi och andra berättelser. [ref 77225]    75:-
    AWE/Gebers 1981. 185, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat samt med små rester av prislapp på framsidan.
Hägg, Erik:  Fregatten Draken. En skildring från segelflottornas, kaparnas och piraternas dagar. [ref 68366]    110:-
    Ljus 1948. 369 s. + 1 kartblad. Originalupplaga. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. En liten brun fläck på ryggen, annars ett fint ex. Tidningsurklipp (recension) inklistrat längst bak i boken.
   Omslagsbild föreställande fregatten Draken efter oljemålning av Herman Hägg.
  –  :  Till Västindien. [ref 45244]    100:-
    Ljus 1949. 300 s. Häftad. Ryggen aningen gulnad och omslagen lätt naggade. Ouppskuren. Det separata skyddsomslaget saknas.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Hägg, Göran:  Money Money. [ref 74541]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 424, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Sommarön. [ref 77926]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 214, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Högberg, Gustaf "Hacko":  Hackos Sävsjö. Kåserier och reportage från Sävsjö. [ref 74354]    150:-
    [Pyms bokhandel (distributör)], [Sävsjö], 1988. 83 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från författaren: "Med hälsningar! Hacko". Skyddsomslaget med smärre riss i ovankanten.
Högberg, Olof:  Fågelskytten och andra berättelser. [ref 67233]    70:-
    Åhlén & Åkerlund 1915. Liten 8:o. 94, (2) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen lätt nött, främre omslag med litet hål (ingen bildförlust) intill falsen. (Sveriges mest berömda böcker 134)
   Omslag av P. Lindroth.
Högström-Löfberg, Elisabeth:  Sjustjärnorna. [ref 67234]    70:-
    Saxon & Lindström 1933. 188, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag lätt fläckat.
   Omslag av Einar Nerman.
Höijer, Björn-Erik:  Det ljusa landet. [ref 77556]    80:-
    Bonniers 1970. 230, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt skamfilat, i övrigt gott skick.
  –  :  Fjällvandring. [ref 13843]    80:-
    Bonniers 1978. 259, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagets övre kant naggad och skadad (en liten bit saknas samt lagad reva). (Månadens Bok)
   Omslag av Jan Biberg.
  –  :  Högsommar. [ref 20324]    90:-
    Bonniers 1959. 242, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fläck högst upp på yttersnittet, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Solvargen. [ref 49102]    75:-
    Bonniers 1954. 315, (2) s. 4:e tusendet. Häftad. Ryggens nedre del med några svaga fuktfläckar, omslagen en aning kantstötta nedtill. Ouppskuren.
   Omslagsvinjett av Rune Hagman.
Hökby, Bertil - Åberg, Gösta (red.):  Visdomsord från hela världen. [ref 48332]    120:-
    Prisma 1974. 240 s. Illustrerad med teckningar av Dan Jonsson. [2:a upplagan]?. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Höök, Marianne:  Vän av ordning. [ref 80346]    75:-
    Rabén & Sjögren 1968. Liten 8:o. 130 s. Häftad. Ryggen blekt samt med läsränder.
Ideström, Axel:  Jazids äventyr. En liten historia från kalifernas tid. [ref 67236]    100:-
    Stockholm, Gustaf Lindströms Förlag, 1908. 158 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med ryggdekor i guld samt marmorerade snitt och pärmar. Ryggen något blekt och med några små skrapmärken.
Isaksson, Ulla:  De två saliga. [ref 7329]    90:-
    Bonniers 1962. 253, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Fint ex.
   Omslag av Gunilla Cederholm.
  –  :  "Dödens faster". Noveller. [ref 10784]    80:-
    Rabén & Sjögren / Vi 1954. 203, (1) s. 2:a upplagan. 7:e tusendet. Häftad med flikomslag. Ouppskuren.
  –  :  Födelsedagen. [ref 15805]    85:-
    Bonniers 1988. 235, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten skada i nedre kanten på framsidan samt några små revor i övrigt.
  –  :  Klänningen. [ref 67237]    75:-
    Bonniers 1959. 1959 s. Originalupplaga. Häftad. Några blad med marginalskada p.g.a. slarvig sprättning, bakre omslag med litet hörnveck.
   Romanen är filmatiserad av Vilgot Sjöman.
Isling, Åke (huvudred.):  Halland i litteraturen. Hallandsförfattare från tre sekler. I urval och redigering av en studiegrupp inom NBV i Halland. [ref 18179]    75:-
    Sober Förlags AB, Stockholm, 1977. 335 s. + 1 planschblad. Illustrationer och musiknoter i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Främre pärmen med några små skador i nedre kanten, omslaget lätt naggat i övre kanten. (Sobers landskapsböcker)
Jacobsson, Tomas:  Morfin. [ref 77952]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 371, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Debutroman.
Janson, Gustaf:  Affären Costa Negra. 1-2. [ref 79219]    150:-
    Ljus, Stockholm, 1910. Liten 8:o. 242+304 s. Originalupplaga. Blå, samtida halvklotband med förgyllda ryggtitlar. Volymerna något snedlästa, pärmarna med ett fåtal smärre skrapmärken.
Jansson, Tove:  Den ärliga bedragaren. [ref 8637]    100:-
    Bonniers 1982. 191, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvudet något stukat, skyddsomslaget med ett par små veck. (Månadens Bok)
  –  :  Karin, min vän. [ref 22935]    400:-
    Bonniers 1987. 4:o. 26, (1) s. Omslagsvinjett av Tove Jansson. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
   Texten är återutgiven i faksimil efter författarens manuskript. Utgavs särskilt i samband med Bok- och Biblioteksmässan i Göteborg 1987 och såldes ej i bokhandeln.

Se bild på boken
  –  :  Solstaden. [ref 38722]    80:-
    Bonniers 1974. 191 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Två berättelser från havet. [ref 46150]    120:-
    Bonniers 1984. 56, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.500 ex. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Bonniers julbok 1984)
Jeremias i Tröstlösa [pseud. f. Levi Rickson]:  Goda vänner, trogna grannar och mera sådant. [ref 16850]    125:-
    Saxon & Lindström 1930. 174, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något skavd.
   Omslag av Einar Nerman.
Jersild, P.C.:  Babels hus. [ref 74595]    85:-
    Bonniers 1978. 329, (1) s. 161:e-187:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
  –  :  Barnens ö. [ref 77801]    90:-
    Bonniers 1977. 301, (1) s. Originalupplaga. 76:e - 79:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. (Månadens Bok)
  –  :  Bokens begravning och andra sanna historier. [ref 4514]    80:-
    Bonniers 1980. 47, (6) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.250 ex. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår. (Bonniers julbok 1980)
  –  :  Calvinols resa genom världen. En rövarroman. [ref 5657]    100:-
    Bonniers 1965. 211, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, omslagen lätt stötta i nedre kanten och obetydligt fläckade. Uppsprättad med en något för slö kniv, dock inga marginalskador.
   Omslag av Ardy Strüwer.
  –  :  Den elektriska kaninen. [ref 7604]    90:-
    Författarförlaget 1974. 172, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Originalpocket. Namnteckning och datum på försättsbladet samt lätt mörktonad rygg och lite snedläst.
  –  :  Den femtionde frälsaren. [ref 54604]    75:-
    Bonniers 1984. 248, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Drömpojken - en paranoid historia. [ref 10528]    100:-
    1970. 247, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Efter floden. [ref 10945]    100:-
    Bonniers 1982. 265, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En gammal kärlek. [ref 11669]    80:-
    Bonniers 1995. 277, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Fem hjärtan i en tändsticksask. Sedeskildring. [ref 13399]    90:-
    Bonniers 1989. 325, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva samt tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Geniernas återkomst. Krönika. [ref 16483]    85:-
    Bonniers 1987. 398, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Namnteckning på främre pärmens insida.
  –  :  Grisjakten. [ref 40786]    75:-
    Bonniers 1983. 198, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Holgerssons. [ref 19666]    80:-
    Bonniers 1991. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med att par små bruksspår, annars ett fint ex.
  –  :  Ledig lördag. [ref 25432]    125:-
    Bonniers 1963. 164, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg, bakre omslag lätt solkigt.
  –  :  Ljusets drottning. [ref 73447]    80:-
    Bonniers 2000. 252, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagade revor.
  –  :  Räknelära. Noveller. [ref 35420]    350:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 123, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt fläckade och med smärre brytveck, ett litet riss i ytterkanten på vardera omslaget, det främre även med några små bläckstreck, ryggen med lagningar. Exlibris och datering i bläck på främre omslagets insida, smutstitelbladet delvis svagt missfärgat.
   Debutboken.

Se bild på boken
  –  :  Sena sagor. Roman. [ref 63591]    85:-
    Bonniers 1998. 371, (1) s. 16:e-21:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Johanson-Thor, Emil:  Från slätt och backafall. Berättelser. [ref 15252]    80:-
    Gebers 1948. 126, (1) s. Illustrationer av Emil Johanson-Thor. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt nött och med några små riss, ryggen en aning mörktonad.
Johansson, Adolf:  De röda huvudena. En vildmarks- och släkthistoria. 1-3 i 1 volym. [ref 41626]    100:-
    Bonniers 1924. 197 + 318 s. 24:e upplagan. Förlagets ryggdekorerade klotband.
Johansson, Elsie:  Mosippan. [ref 62389]    80:-
    Bonniers 2001. 263, (1) s. 50:e-84:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Nancy. [ref 66287]    85:-
    Bonniers 2001. 282, (1) s. 62-91:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Näckrosträdet. [ref 71447]    110:-
    Bonniers 2004. 245, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
Johansson, Erik:  Bakom fabriksmurarna. [ref 67241]    70:-
    Zindermans 1978. 116 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Johansson, Johan-Olov:  Smeder, brukspatroner och bergsmän. [ref 69353]    110:-
    Bonniers 1936. 190, (1) s. 4:e upplagan. Häftad. Exlibris.
Johansson, Kjell:  En rövarhistoria. [ref 68020]    90:-
    Norstedts 2000. 251, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johnson, Eyvind:  Avsked till Hamlet. En historia om en ungdom. [ref 2538]    300:-
    Bonniers 1930. Liten 8:o. 242 s. Originalupplaga. Häftad med styva omslag. Ryggen hårt blekt och fläckad, lätt nött, liten skada vid rygghuvudet och falsreva nedtill. Omslagskanterna lätt skavda, främre omslag saknar övre hörnet, det bakre har lätta veck i nedre kanten samt övre hörnet. Främre innerfalsen delvis lite öppen (troligen har man klistrat om den). Inlagan är i fint skick.
   Svårfångad titel av Johnson.

Se bild på boken
  –  :  Bobinack. [ref 4294]    225:-
    Bonniers 1932. 321 s. Originalupplaga. Häftad. Lätta läsveck i ryggen, bakre omslag med litet hörnveck upptill och lätt stukning nedtill. Ouppskuren.
  –  :  Favel ensam. [ref 13362]    125:-
    Bonniers 1968. 246, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget med liten klisteretikett samt ett lagat riss; namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Kommentar till ett stjärnfall. [ref 62710]    150:-
    Bonniers 1936. 315 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade skinnband med förgyllda snitt och inre denteller. Ryggen svagt blekt, i övrigt gott skick.
  –  :  Kommentar till ett stjärnfall. [ref 77020]    85:-
    Bonniers 1941. 315 s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Endast de första sidorna uppskurna men omslaget lite naggat i alla fall. (Valda nutidsromaner)
  –  :  Krilon. 1-3 i 1 volym. [ref 24196]    250:-
    Bonniers 1948. 989, (1) s. 1:a samlade utgåvan. Förlagets klotryggsband med främre och bakre omslag medbundna samt färgat övre snitt. Övre snittet med mindre fläck, skyddsomslaget något gulnat samt med några smärre naggar, riss och veck.
   Innehåller samtliga romaner i Johnsons Krilon-svit: Grupp Krilon - Krilons resa - Krilon själv.
  –  :  Livsdagen lång. En roman, berättad i Rom. [ref 26066]    100:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 329, (2) s. Originalupplaga. Förlagets linneband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg något mörktonad och lätt fläckad samt med en liten lagad reva (1 cm) vid ryggfoten.
   Omslag av Roland Svensson.
  –  :  Lägg undan solen. [ref 26529]    175:-
    Bonniers 1951. 312, (3) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med lätt nött skyddsomslag.
   Skyddsomslag av Roland Svensson.
  –  :  Minnas. [ref 28330]    200:-
    Bonniers 1928. Liten 8:o. 302, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lite blekt och aningen nött rygg med läsveck och ett par obetydliga fläckar, främre omslagets nedre del med lätta veck och en liten fläck. Smutstitelblad saknas.
  –  :  Molnen över Metapontion. [ref 28808]    110:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 403, (1) s. 6:e-8:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget något nött och med tejplagningar på insidan.
   Omslagsvinjett av Roland Svensson.
  –  :  Nattövning. [ref 78164]    125:-
    Bonniers 1938. Liten 8:o. 320 s. 3:e tusendet. Förlagets klotband med främre och bakre omslaget medbundet. Mycket lätt skavd.
   Inget skyddsomslag.
  –  :  Några steg mot tystnaden. En roman om fångna. [ref 31180]    125:-
    Bonniers 1973. 461, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens Bok)
   Omslag av Roland Svensson.
  –  :  Några steg mot tystnaden. En roman om fångna. [ref 31182]    80:-
    Bonniers 1974. 481, (19 s. 39:e-47:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med ett litet riss i övre kanten, små rester av prislapp på baksidan, annars fin.
   Omslag av Roland Svensson.
  –  :  Regn i gryningen. [ref 34363]    250:-
    Bonniers 1933. 286 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött och läsrandig rygg. Förlagsetikett på insidan av främre omslag.
  –  :  Regn i gryningen. [ref 67765]    200:-
    Bonniers 1933. 286 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med läsveck, bakre omslag med små falsrevor upp- och nedtill, främre omslag lätt nött i nedre kanten.
  –  :  Romantisk berättelse. [ref 75993]    85:-
    Bonniers 1953. 499, (1) s. 6:e-8:e tusendet. med ryggförgyllning och mönstrade pärmpapper. Ryggen något blekt annars fint ex. Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Slutspel i ungdomen. [ref 38286]    225:-
    Bonniers 1937. 389 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggens bakre nedre hörn lätt stukat, lätta hörnveck på bakre omslag och de sista bladen, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Slutspel i ungdomen. [ref 60644]    100:-
    Bonniers 1937. 389 s. 2:a upplagan. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Spår förbi Kolonos. [ref 39209]    125:-
    Bonniers 1961. Liten 8:o. 324, (3) s. 7:e-9:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Spår förbi Kolonos. [ref 80688]    450:-
    Bonniers 1961. 324, (2) s. Originalupplaga. Elegant samtida halvfranskt band (Nils Lindes Kungl. Hovbokbinderi) med blindpressad rygg, övre guldsnitt och båda omslagen medbundna. Ryggen lätt blekt, i övrigt mycket gott skick.
   Bandet komponerat av Nils Linde, det eleganta pärmpapperet av Lennart Green. Boken bunden i femtiotre ex för Bokbindarkonstens vänner.

Se bild på boken
  –  :  Strändernas svall. En roman om det närvarande. [ref 79818]    120:-
    Alba, Stockholm, 1978. 439, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
  –  :  Stunder, vågor. Berättelser från resor. [ref 40564]    125:-
    Bonniers 1965. 346, (1) s. Delvis originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Tidens gång. En romantisk berättelse. [ref 45061]    200:-
    Bonniers 1955. 471, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par lätta bruksspår på ryggen och en aning skamfilat på framsidan, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Timans och rättfärdigheten. [ref 45276]    300:-
    Bonniers 1925. Liten 8:o. 200 s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst och en aning gulnad rygg, bakre omslag med mycket lätta hörnveck. Bifogat tidningsurklipp har färgat av en aning på främre omslagets insida. Som helhet ett mycket bra ex.
   Eyvind Johnsons andra bok.
  –  :  Än en gång, kapten! Noveller. [ref 50408]    200:-
    Bonniers 1934. Liten 8:o. 281, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad rygg med lätt stött ryggfot och liten falsreva. Främre omslag med ett större veck i nedre hörnet och mörktonade kanter, bakre omslag med ett litet riss och ävenledes lätt mörktonade kanter. I övrigt ett fint ex.
Johnson, L.N.:  "Signa-Lisa". Värmländsk originalskildring från mitten av 1800-talet. Av Lorentz. [ref 35636]    100:-
    Ungdomsstjärnans Förlag, Ousby, 1917. Liten 8:o. 154 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Samtida tillskrift på försättsbladet. Mycket bra ex.
Jonason, Olov:  Parabellum. Noveller. [ref 32608]    200:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 242, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen obetydligt nött men med ett par veck, bakre omslag med hörnveck (uppfodrat med dokumenttejp på insidan).
Jonsson, Marita:  Abdikationen [Drottning Kristina]. [ref 76538]    125:-
    Forum 2005. 537, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Jonsson, Runer:  Mannen som jagade medelmåttor. Humoresker. [ref 67245]    80:-
    LT:s förlag 1958. 104 s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget skadat (utan textförlust) samt blekt på ryggen.
Jonsson, Sune:  Brobyggarna. [ref 5096]    125:-
    LT:s förlag 1969. 255, (1) s. Illustrerad med ett fåtal svartvita fotografier. 2:a upplagan. 4:e - 6:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget endast svagt gulnat samt med ett par små riss och veck, i övrigt fint ex.
Jonsson, Thorsten:  Dimman från havet. [ref 9901]    125:-
    Bonniers 1950. 215, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad rygg med en liten fuktfläck, omslagen med lätta bruksspår, namnteckning och datering på smutstitelbladet.
   Omslag av Birger Lundquist.
  –  :  Konvoj. [ref 54281]    100:-
    Bonniers 1947. 265, (1) s. 11:e tusendet. Häftad. Sned och en aning nött rygg, namnteckning på smutstitelbladet.
Jouhandeau, Marcel:  Porslinskrucifixet och andra berättelser. Översättning av C. G. Bjurström och Bengt Söderbergh. [ref 33417]    100:-
    Bonniers 1953. 255, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Delvis osprättad. Omslag och rygg delvis något gulnade. (Panache-serien)
Juel, Karin:  Jordens famn. [ref 67247]    75:-
    Bonniers 1934. 288 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött, ryggen något sned.
Julén, Björn (red.):  De bästa berättarna. Svalans tjugoårsantologi. [ref 74560]    75:-
    Bonniers 1961. Liten 8:o. 271, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med något nött och skamfilat skyddsomslag.
   Samlingsvolym med berättande bidrag av tjugo författare som alla medverkat i Svalan de första tjugo åren.
Järv, Harry:  Konst är kvalitet. Kulturpolitiska inlägg och utblickar. [ref 23805]    100:-
    Cavefors 1979. 364, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något ojämnt blekt, ett litet riss i nedre kanten på framsidan.
  –  :  Läsarmekanismer. Essäer och utblickar. [ref 26647]    80:-
    Cavefors 1971. 482 s. Illustrerad. Originalupplaga. Pocket. Blekt rygg med ett par veck, annars fin. (Boc-serien)
Jönsson, Gabriel:  Än sjunger Öresund. [ref 50419]    120:-
    Bonniers 1954. 188, (1) s. Illustrerad av Ralph Bergholtz. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat och lite ojämnt blekt, lagad reva på framsidan.
Jönsson, Reidar:  Hemmahamn och Sjöfolk. [ref 67248]    80:-
    PAN/Norstedts 1977. 206, (2) s. Delvis originalupplaga. Pocket. Lätt nött.
   Reidar Jönssons roman "Hemmahamn" publicerades första gången 1973. Här utges den tillsammans med pjäsen "Sjöfolk", som hade sin urpremiär ett halvt år efter romanens publicering. I ett nyskrivet förord redogör författaren för de båda arbetenas relationer till varandra.
Kallifatides, Theodor:  Bönder och herrar. [ref 79640]    110:-
    Bonniers 1973. 231, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret fint ex med författarens signatur.
  –  :  Den grymma freden. [ref 7768]    90:-
    Bonniers 1977. 232, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Den sista rosen. [ref 80839]    75:-
    Bonniers / Bokia, 1996. 61, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslaget lätt solkat.
  –  :  En kvinna att älska. [ref 80930]    85:-
    Bonniers 2003. 160, (3) s. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med spår efter prislapp, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Kärleken. [ref 80853]    90:-
    Bonniers 1978. 177, (1) s. 15:e -23:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens Bok)
   Omslag av Stig Claesson.
  –  :  Lustarnas herre. [ref 26378]    90:-
    Bonniers 1986. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Mödrar och söner. [ref 80872]    85:-
    Bonniers 2007. 236, (4) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Plogen och svärdet. [ref 33219]    100:-
    Bonniers 1975. 222, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslaget av Svenolov Ehrén.
  –  :  Vem var Gabriella Orlova? [ref 52856]    80:-
    Bonniers 1992. 322, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Kangas, Robert:  Det fjärde budet. [ref 27922]    80:-
    Norstedts 1993. 210, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
   Kangas 4:e roman.
Kar de Mumma [pseud. f. Erik Zetterström]:  Charmören. Fortsättningen på Humoristens pojke, En förtjusande pappa och Jag minns min gröna ungdom. [ref 78322]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1963. Liten 8:o. 147, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslaget med obetydlig fuktfläck i nedre marginalen, i övrigt gott skick.
  –  :  Charmören. Fortsättningen på Humoristens pojke, En förtjusande pappa och Jag minns min gröna ungdom. [ref 80458]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 147, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st hattar). Fint ex.
  –  :  Det glada 70-talet. Med förord av Lars Forsell. [ref 77092]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 132 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada ansikten och glas). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Det glada 80-talet. Månadernas bok. [ref 77517]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1980. Liten 8:o. 123 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (masker, sol, hjärta, glas och pipa) Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Det glada 80-talet. Månadernas bok. [ref 78195]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1980. Liten 8:o. 123 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med teckning och tillskrift av "K. de M." Fint ex.
  –  :  En dag med Kar de Mumma. [ref 77511]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1981. Liten 8:o. 107, (4) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Bläckhorn med gåspenna) Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
   Kar de Mummas eget ex.

Se bild på boken
  –  :  En dag med Kar de Mumma. [ref 78196]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1981. Liten 8:o. 107, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med teckning och tillskrift av "Kar de Mumma" Fint ex.
  –  :  En förtjusande pappa. [ref 80451]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1961. 154 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (pipor). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Ett år i varje klass. Flera minnen från min gamla skola och den tiden. [ref 77093]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 113 s. Illustrerad med teckningar av Fibban Hald. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg. Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Gladlynt flicka sökes. Lätt kåserande roman. [ref 77873]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1958. Liten 8:o. 158, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder. Pärmarna med några smärre riss och veck. Dedikation från Kar de Mumma på smutstitelbladet: "Till Mamma från Erik 1958".
  –  :  Gladlynt flicka sökes. Lätt kåserande roman. [ref 80452]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 158 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (hjärtan). Fint ex.
  –  :  Här är min bok. [ref 77520]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1982. Liten 8:o. 124, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Gåspenna i bläckhorn) Främre omslaget medbundet. Fint ex.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Hör du oss, Svea? Fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom, Charmören och Mitt arma liv. [ref 80467]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1967. Liten 8:o. 146 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Frågetecken). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Ingen brud för Karlsson och andra berättelser. [ref 80456]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1959. 154, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st läppar). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Ingen snäll bok alls. Novelletter och andra rätter. [ref 80455]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 138, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st djävlar med horn). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
  –  :  Jag minns min gröna ungdom. Fortsättning på Humoristens pojke och En förtjusande pappa. [ref 77515]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1962. Liten 8:o. 148, (3) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranskt band med dekorerad rygg (Guldäpplen). Fint ex.
  –  :  Kar de Mummas Magasin. En utvald samling från 20- och 30-talet. Med förord av Carl Z. [ref 80464]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1973. Liten 8:o. 196, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (utspridda bokstäver som bildar ordet. Fint ex.
  –  :  Kärlek utan sex. Novelletter eller vad man nu skall kalla dessa stycken. [ref 80447]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 141 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (siffror). Fint ex.
  –  :  Lika glad ändå. Novelletter, kåserier och andra förströelser. [ref 77089]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 126 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada masker). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Lilla stjärna där. Något av en roman. [ref 77521]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Stjärnor) Främre omslaget medbundet. På försättsbladet "Till Marianne!" Lätt skavd rygg.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Lilla stjärna där. Något av en roman. [ref 77876]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 156, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet skinnband (Ivar Hanssons Bokbinderi) med helt guldsnitt, blindpressade pärmar och ryggtitlar samt 4 upphöjda bind. Svag fläck som går över främre pärmen över till ryggen samt lite mörktonad rygg.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Livet börjar vid åttio. [ref 77522]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1983. Liten 8:o. 119 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranskt band med dekorerad rygg (solar, gubbe med käpp samt 2 olika månar) Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Mitt arma liv. Fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom och Charmören. [ref 80445]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1964. 142 (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (glada och ledsna masker). Fint ex.
  –  :  Mord på apotek. Ingen deckare alls. [ref 77512]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 130, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (eskulapstav). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
   Kar de Mummas eget ex. Eskulapstav= Stav omslingrad av en orm vilken symboliserar läkekonsten (Wikipedia).
  –  :  Människor som mött mig. [ref 80457]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1972. 130, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (3 st streckflickor och 2 streckpojkar). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Prinsessornas hopkok. Berättelser, novelletter och historier, stryk det som icke önskas. [ref 80453]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 149, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (kronor). Främre omslaget medbundet. Namnteckning på eftersättsbladet annars ett fint ex.
  –  :  På skriftställarns tid. En ny memoardel. [ref 77090]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 127 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (gåspenna och bläckhorn). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Rapport från en ishink. [ref 80454]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1970. 130, (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (5 st vinglas). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Tant Signe åker rullbräda. [ref 77091]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1978. 127 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (liten flicka på bräda, 5 st). Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Vi ses igen. Fortsättningen på Två år i varje klass. [ref 80459]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 138, (2) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg. Främre omslaget medbundet. Fint ex.
Kar de Mumma [pseud. för Erik Zetterström]:  Flanör i öst och väst. [ref 80466]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1979. Liten 8:o. 130 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga halvfranska band med marmorerade pärmpapper och guldornerad rygg. Främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Någonstans i Sverige. [ref 80465]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1969. Liten 8:o. 144, (3) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga, halvfranska band med främre omslag medbundet. Fint ex.
   Fri fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom, Charmören, Mitt arma liv och Hör du oss, Svea?
Kar de Mumma [pseudonym för Erik Zetterström]:  Ingen brud för Karlsson och andra berättelser. [ref 77874]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1959. Liten 8:o. 154, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, pärmarna med obetydliga bruksspår.
   Kar de Mummas eget ex.
  –  :  Pappa i trotsåldern och andra familjebekymmer. [ref 77872]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1950. Liten 8:o. 163, (2) s. Originalupplaga. Något snedläst. Ryggen med skrapmärken och läsränder, inlagan lite slarvigt uppskuren på sina ställen. Dedikation från Kar de Mumma på smutstitelbladet: "Till Svärmor med många hälsningar från oss alla. Tillg. Kar de Mumma".
  –  :  Älsklingar på vågen. [ref 77870]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1943. Liten 8:o. 179, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Pärmarna lätt solkade och med smärre bruksspår, ryggen med läsränder. Dedikation från Kar de Mumma på smutstitelbladet: "Se innehållsförteckning. K de M.".
  –  :  Älsklingar på vågen. [ref 77871]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1943. Liten 8:o. 179, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Pärmarna obetydligt solkade och med smärre bruksspår, ryggen något snedläst och med läsränder. Dedikation från Kar de Mumma på smutstitelbladet: "Till Susanne med hjärtliga hälsningar och tack för den alltmer vittomfattande utstyrseln till älsklingen på vågen. Tillgivne Kar de Mumma".
Karabuda, Barbro:  Olivkusten. [ref 67343]    75:-
    Gidlunds 1980. 165 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat vid falsarna. (Månadens bok)
Karlbom, Torvald (red.):  Humor från arbetsplatser och föreningsliv. [ref 65177]    95:-
    Litteraturfrämjandet 1970. 207, (1) s. Illustrerad med teckningar av Eje Lönn. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Karlzén, John:  Blå noveller. [ref 4257]    80:-
    LT:s förlag 1951. 258, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Fläck på bakre omslag annars bra.
  –  :  Bokgranskaren. Noveller och resor. Förord och kommentar av Lennart Frick. [ref 4532]    90:-
    Zindermans 1968. 157, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något blekt rygg. Missfärgning efter tidningsurklipp på smutstitelbladet.
  –  :  Memoarer från bokrummet. Kulturjournalistik i urval av Lennart Frick. [ref 27839]    80:-
    Zindermans 1970. 245, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad och obetydligt fläckad, omslagen aningen stötta i nederkant, annars ett fint ex.
  –  :  Råttan. Utgivare: Nils A. Bengtsson. Inledning av Olle Holmberg. [ref 35401]    80:-
    LT:s förlag 1961. 247, (1) s. 2:a upplagan. 3:e-5:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydlig lagad reva vid rygghuvudet, annars fin.
   Postumt utgiven roman.
  –  :  Så gör man inte. (Blad ur en förspilld ungdom). [ref 42550]    110:-
    Bonniers 1942. 278, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med veck på mitten och lagad falsreva nedtill.
  –  :  Vägen till paraplyet. [ref 70676]    80:-
    Fripress Bokförlag, Bromma, 1983. Liten 8:o. 199 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Denna nyutgåva är försedd med ett aldrig förr publicerat förord.
Kellgren, Johan Henric:  Samlade skrifter. 1-3. [ref 2856]    950:-
    Tryckt hos Johan Pehr Lindh, Stockholm, 1796. Liten 8:o. (34), 287 + (6), 321 + (4), 305, (2) s. + 1 graverad frontespis (Kellgrens porträtt graverat av J.F. Martin efter Sergel). 1:a upplagan. Samtida halvfranska band med sparsmakat guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper samt röda och gröna titel- respektive deltiteletiketter. Exlibris på de klistrade försättsbladen. Pärmarna något skrapade och fläckade, del 1 med viss förlust vid rygghuvudet. Inlagorna genomgående lagerfläckade samt med spridda småfläckar och ett par mindre pappersförluster i marginalerna. Del 1 med en decimeterlång reva i inre marginalen på sidan 271-272, Del 2 med ett par revor om ca 2 cm.
   Första upplagan av Kellgrens samlade skrifter. Förord av Nils von Rosenstein.
  –  :  Samlade skrifter. 1-3. [ref 36040]    375:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1860. (8), 285 + (4), 263, (5) + (4), 243 s. + 1 porträtt (frontespis) graverat av J.F. Martin. 4:e upplagan. Nära samtida halvfranska band. Lätt nötta. Gammal namnteckning (Hilda Rundblad) på samtliga titelblad. Biblioteksetikett med texten "Hilda Rundblads donation" på främre pärmens insida i samtliga volymer. Utgallrade biblioteksböcker med stämplar och kortfickor. Komplett i 3 volymer.
  –  :  Samlade skrifter. 1-3 i 1 volym. [ref 65453]    650:-
    Stockholm, Johan Pehr Lindh, 1800-1802. (34), 287 + (6), 321 + (4), 305, (2) s. Frontespis med graverat porträtt. 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Något nött. Namnteckningar på försättsblad, friblad och titelblad.
  –  :  Skrifter. 1-2. Under redaktion av Carina och Lars Burman och med inledning av Torgny Segerstedt. [ref 73406]    200:-
    Atlantis 1995. 414, (1) + 376 s. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. 2 volymer. Fina ex. (Svenska klassiker utgivna av Svenska Akademien)
   I. Poesi och Prosa. II. Dramatik. Kommentarer och ordförklaringar till volym I och II.
Kerfve, Axel:  Svenska hjältar med de Wet. Romantiserade skildringar från boerkriget. [ref 41453]    130:-
    Stockholm, Const. Olofsons Förlag, 1901. 744 s. Illustrerad av Einar Torsslow. Förlagets dekorerade klotband. Något nött och aningen solkigt.
   Pärmtitel: Svenska hjältar i boerkriget.
[Kerfve, Axel]:  Svenskt folkliv i våra dagar. Skioptikonbilder. Av Gunnar Grane. [ref 41868]    125:-
    Stockholm, Premie Bibliotekets Förlag, 1917. (4), 864 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Pärmkanterna blekta, omslaget något naggat. Inlagan lätt fuktskadad (ej fläckad).
Kernell, Yngve:  Ängel skadad i sitt fall. [ref 68162]    100:-
    Norstedts 1963. 201, (3) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Delvis ouppskuren. Lång dedikation och teckning av författaren.
Kexél, Olof:  Samlade skrifter. 1-2 i en volym. [ref 67876]    200:-
    P. Hansellis förlag, Upsala, 1852. Liten 8:o. 276, (1) + 272 s. Samtida, något nött, ryggdekorerat halvfranskt band. Främre ytterfalsen sprucken (lagad). Senare delens inlaga genomgående lätt åldersfläckad.
   Kexél var skådespelsförfattare och tjänsteman vid Kungl. Teatern. Han var med om att 1779 stifta ordenssällskapet Par Bricole och hörde till Bellmans nära vänner.
Key-Åberg, Sandro:  Bildade människor. [ref 76944]    95:-
    Bonniers 1964. 4:o. (20) text s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  Bildade människor. [ref 3716]    80:-
    Bonniers 1965. 4:o. (20) text s. Ny upplaga. Häftad. Tillskrift på titelbladet samt mycket lätt solkig.
  –  :  De goda människorna. [ref 7009]    95:-
    Bonniers 1976. 220, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Ouppskuren. Omslagen med några mindre veck längs kanterna samt märke efter prislapp.
  –  :  Kort sagt liv. Korta berättelser. [ref 24068]    100:-
    Bonniers 1989. 74 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten, bandet med lätt stukning i övre hörnet. Med dedikation av författaren: "Frid, jubel och vanvett önskar vännen Sandro".
  –  :  Sagolik. Tre kortromaner. [ref 35685]    90:-
    Bonniers 1964. 203, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med liten ljus fläck, bakre omslag aningen solkigt. Ouppskuren.
Key-Åhusen, Owe:  Brottsling i eget hus. [ref 67492]    70:-
    Stockholm, Seelig, 1941. 113 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Ocirkulerat ex.
Kihlgård, Peter:  Kicki & Lasse. [ref 79060]    85:-
    Bonniers 2007. Liten 8:o. 275, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kihlman, Bertel:  I väntan på krevaden. [ref 77426]    110:-
    Söderströms 1966. 267, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt nött, bakre omslag med två små riss i ytterkanten.
Kihlman, Christer:  Dyre prins. [ref 10649]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1975. 255, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna en aning skeva. Liten fläck och märke efter prislapp på omslagets baksida.
Kjellgren, Josef:  Guldkedjan. [ref 17639]    120:-
    Natur och Kultur 1940. 215 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Titeln på omslaget något blekt, litet hörnveck.
  –  :  Jag är tusenden. [ref 21823]    75:-
    Tiden 1975. 88 s. Illustrerad med foton. Limhäftad. Fint ex. (FIBs Lyrikklubb nr 187)
   FIBs Lyriksklubbs årskbok 1976 har sammanställts av den unge författaren Per Holmer. Dikterna i denna lilla volym är inte enbart en nyckel till 30-talet.
  –  :  Kamratskap mellan män. [ref 22803]    100:-
    Natur och Kultur 1947. 89, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Nu seglar jag. [ref 22805]    80:-
    KF:s bokförlag 1948. 136, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Inte fullt fräscht omslag, lätt naggat och med små riss i övre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet. Ouppskuren.
Klintberg, Bengt af (red.):  Hallå där - köp blåbär! Rim och ramsor. [ref 18215]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb, Bokbanken/Tiden, 1981. 225, (1) s. Illustrerad med teckningar av Bengt Malmström. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Krantz, Claes:  Fabler och funderingar. [ref 13068]    150:-
    Bonniers 1929. 144, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med normala bruksspår, en liten fläck insidan av främre omslag och på smutstitelbladet. Ett par blad med hörnveck och ett par blad lite felaktigt uppskurna i övre marginal.
Kristina (Christina), drottning av Sverige:  På lediga stunder. Drottning Kristinas tänkespråk. I översättning och tolkning av Annelie Fridell-Aggestam & Viveca Mealnder. [ref 79668]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1988. Liten 8:o. 60, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ädla & djärva känslor. Drottning Kristinas tänkespråk. [ref 76531]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. Liten 8:o. 50, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Ett urval av drottning Kristinas maximer.
Krusenstjerna, Agnes von:  Tonys läroår. Episoder ur en ungdom. [ref 30836]    75:-
    Bonniers 1961. 248, (2) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. (Bonnierbiblioteket)
  –  :  Tonys sista läroår. Resa till kejsarens hotell. [ref 67495]    75:-
    Bonniers 1964. 203, (4) s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt.
Kullenberg, Annette:  Glöd. [ref 33220]    80:-
    Bokförlaget DN 2000. 209, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars fin.
Kurtén, Björn:  Den svarta tigern. [ref 54773]    100:-
    Alba, Stockholm, 1978. 221, (2) s. Originalupplaga. Limhäftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Obetydligt snedläst, bakre omslaget svagt gulnat.
Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth:  Det gamla slottets sagor. Historiska skildringar från Malmöhus. [ref 58497]    70:-
    Hazelius förlag, Lund, 1937. 202 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Kyrklund, Willy:  Den överdrivne älskaren. [ref 71527]    225:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 137, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, en aning mörktonad rygg, omslagen med smärre veck i nedre kanten. Namnteckning och årtal på första blanka sidan.
  –  :  Polyfem förvandlad. [ref 33375]    125:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 99, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Främre omslag med några små ljusbruna fläckar (kaffe?), i övrigt obetydliga bruksspår. Namnteckning och årtal på smutstitelbladet.
  –  :  Tvåsam. [ref 46218]    300:-
    Bonniers 1949. 125, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning smutstitelbladet annars ett fint ex.
  –  :  Ångvälten och andra noveller. [ref 50072]    400:-
    Bonniers 1948. 165, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på fria försättsbladet. Omslagen svagt gulnade samt med ett par små fläckar, fria försättsbladet med liten ytlig reva.
   Debutboken.
Köhler, Bertil:  Ryttare vid floden. [ref 77579]    90:-
    Bonniers 1960. 246, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Pärmarna svagt gulnade, ett fåtal obetydliga veck längs kanterba.
Lagerbielke, Lucie (Vitus):  Daniel - ett lifsöde. [ref 64083]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1913. Liten 8:o. 191 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. I skick som ny.
  –  :  En sällsam upplefvelse. [ref 63147]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1913. Liten 8:o. 235 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. (W&W:s kronböcker 70)
   Lucie Lagerbielke räknas som Sveriges första parapsykolog. Ovannämnda bok anses vara inspirerad av Edgar Allan Poe.
Lagercrantz, David:  Stjärnfall. [ref 67133]    80:-
    Piratförlaget 2001. 359, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Lagercrantz, Olof:  Dagbok. [ref 6441]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 150, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen missfärgad och lätt stött nedtill, omslagens kanter med missfärgning och kort tillskrift på främre omslagets insida.
  –  :  Dagbok. [ref 73621]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 151 s. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband. Båda omslagen medbundna, skyddsomslag saknas. Namnteckning på försättsbladet.
Lagerkvist, Pär:  Ahasverus död. [ref 821]    85:-
    Bonniers 1960. 131, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget något nött och naggat, tejpförstärkningar på insidan.
  –  :  Barabbas. [ref 59382]    90:-
    Bonniers 1951. 205, (1) s. 58:e-67:e tusendet. Häftad. Ryggen något missfärgad och skadad upptill.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Bödeln. [ref 72810]    175:-
    Atlantis 1998. Stor 8:o. 78, (2) s. Illustrerad med träsnitt av Hans Eliasson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Den befriade människan. [ref 7538]    120:-
    Bonniers 1939. 73 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med ett fåtal obetydliga små veck.
  –  :  Det heliga landet. [ref 8952]    110:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 98, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Tillskrift på fria försättsbladet, skyddsomslaget obetydligt gulnat.
   Den fristående berättelsen om Tobias som läsaren mötte i "Pilgrim på havet".
  –  :  Det heliga landet. [ref 8953]    95:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 98, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Lätt skavt ex.
  –  :  Dvärgen. [ref 53742]    150:-
    Bonniers 1951. Stor 8:o. 214, (1) s. Illustrerad av Sven T. Kjellberg. Ny utgåva. Häftad. Omslagen något gulnade samt med några smärre riss och veck längs kanterna, ryggen med läsrand.
  –  :  Dvärgen. [ref 67943]    200:-
    Bonniers 1951. Stor 8:o. 214, (1) s. Illustrerad av Sven T. Kjellberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på fria försättsbladet, pärmhörnen samt inlagan med litet, genomgående stötmärke.
   Originalupplagan av "Dvärgen" utkom 1944.
  –  :  Gäst hos verkligheten. [ref 17957]    250:-
    Bonniers 1957. 151, (2) s. Illustrerad med originalträgravyrer av Sven Ljungberg tryckta direkt från stockarna. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt och skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par mindre, lagade revor.
  –  :  Järn och människor. [ref 22562]    125:-
    Bonniers 1929. Liten 8:o. 125, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Fint ex.
  –  :  Järn och människor. Noveller. [ref 22560]    500:-
    Bonniers 1915. Liten 8:o. 139, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad rygg, läsveck.
   Pär Lagerkvists 5:e bok.
  –  :  Mariamne. [ref 27114]    140:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 118, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt och gulnat, namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Mariamne. [ref 27115]    125:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 118, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag som är något missfärgat.
  –  :  Pilgrim på havet. [ref 33106]    125:-
    Bonniers 1962. 149, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något nött vid rygghuvud och fot.
  –  :  Pilgrim på havet. [ref 72503]    90:-
    Bonniers 1962. 149, (1) s. 21:a-27:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Lite skavt ex med namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Prosa. [2:] Gäst hos verkligheten. - Det besegrade livet. [ref 64099]    100:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 163, (2) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och mörktonad rygg, annars fin.
   Detta är del 2 av författarens samlade prosaproduktion som utgavs i sex delar.
  –  :  Sibyllan. [ref 36960]    90:-
    Bonniers 1956. 221, (1) s. 21:a-26:e tusende. Förlagets klotband med skyddsomslag; främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget tämligen slitet, med en del mindre naggar, revor och veck samt en större pappersförlust.
Lagerlöf, Selma:  Antikrists mirakler. [ref 19156]    120:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 304, (2) s. Ny utgåva. Förlagets bruna skinnband med övre guldsnitt och författarens namn präglat i guld på främre pärmen. Aningen blekt rygg samt en liten ljus fläck på bakre pärmen. (Skrifter)
  –  :  Bannlyst. En berättelse. [ref 80299]    125:-
    Bonniers 1918. 353, (2) s. 16.e-20:e tusendet. Förlagets blindpressade pappband med röda blommor på gulbotten på främre pärmen. Något snedläst.
  –  :  Den heliga natten. [ref 78996]    120:-
    Brombergs 2003. Liten 4:o. (48) s. Illustrerad av Ilon Wikland. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  En herrgårdssägen. [ref 11716]    350:-
    Bonniers 1913. Liten 4:o. 100 s. Rikt illustrerad av Einar Nerman. Förlagets vita dekorerade helklotband med skyddsomslag. Märke efter tejplagning på skyddsomslagets rygg, annars mycket fint exemplar.
  –  :  En saga om en saga. - Liljecronas hem. [ref 61498]    120:-
    Bonniers 1950. Liten 8:o. 164 + 198, (1) s. Ny upplaga. Förlagets bruna helskinnband med övre guldsnitt. Författarens namnteckning präglad i guld på främre pärmen. Ryggen obetydligt nött. 2 titlar i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  En saga om en saga. - Liljecronas hem. [ref 67611]    75:-
    Bonniers 1965. 164 + 198, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Namnteckning på titelbladet. (Skrifter)
   Omslag av Stig Södersten.
  –  :  Gösta Berlings saga. 1-2. [ref 18013]    10000:-
    Frithiof Hellbergs Förlag, Stockholm, 1891. (4), 287 + (4), 296 s. + karta i del 1. Originalupplaga. Författarinnans debut. Två svarta häftade volymer med orange text på ryggar och omslag. Snedlästa och med skavda kanter. Nytillverkad gedigen kassett i svart klot med orangea detaljer i läder (klotkassetten i pappskyddskassett).
   Mycket ovanlig i originalutförande.

Se bild på boken
  –  :  Gösta Berlings saga. 1-2. [ref 18016]    120:-
    Vårt Hems Förlag, Stockholm, 1927. 272 + 273-579, (3) s. + karta. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Något snedlästa, namnteckning på fria försättsbladet. (Svenska litteraturens pärlor / Vårt Hems vita bibliotek)
   2 volymer.
  –  :  Jerusalem. 1-2 i en volym. 1: I Dalarne. 2: I det heliga landet. [ref 79387]    300:-
    Bonniers 1930. Liten 4:o. 556 s. Illustrerad av Einar Nerman. 18:e upplagan. Förlagets trevliga roströda dekorerade klotband. Främre omslaget medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Jerusalem. 1. I Dalarne. 2. I det heliga landet. [ref 27125]    150:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 229, (2) + 261, (2) s. Ny utgåva. Förlagets bruna skinnband med övre guldsnitt och författarens namn präglat i guld på främre pärmen. Ryggarna något flammiga, pärmarna med ett fåtal smärre bruksspår. 2 volymer. (Skrifter)
  –  :  Jerusalem. 1: I Dalarne. 2: I det heliga landet. [ref 56243]    120:-
    Vårt Hem, Stockholm, 1928. 263, (1) + 292 s. Ny utgåva. Förlagets trevliga, vita dekorerade klotband. Båda volymerna något snedlästa, rygghuvud och -fot med obetydliga stötmärken. (Svenska litteraturens pärlor 3-4 / Vårt Hems Vita Bibliotek)
   2 volymer.
  –  :  Körkarlen. - Bannlyst. [ref 71826]    125:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 112 + 223, (1) s. Förlagets bruna mjuka skinnband med övre guldsnitt. Författarinnans namnteckning i guld på främre pärmen. Ryggen aningen blekt och lätt skavd. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Liljecronas hem. [ref 59886]    100:-
    Bonniers 1922. 292, (1) s. 40:e-42:a tusendet. Förlagets vita dekorerade klotband. Fint ex.
  –  :  Liljecronas hem. [ref 78938]    125:-
    Bonniers 1922. 292, (1) s. 11:e-15:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvudet obetydligt stukat, liten fläck på undre snittet.
  –  :  Liljecronas hem. - Körkarlen. [ref 69212]    150:-
    Bonniers 1924. 292, (1) + 216 s. 6:e resp. 7:e upplagan. Gediget halvfranskt band med 5 upphöjda bind samt marmorerade snitt, pärmar, för- och eftersättsblad (Nordiska Bokhandeln). Något blekt rygg. 2 arbeten i 1 volym.
  –  :  Löwensköldska ringen. - Charlotte Löwensköld. [ref 71824]    120:-
    Bonniers 1949. 95, 259 s. Förlagets bruna mjuka skinnband. Författarinnans namnteckning i guld på främre pärmen. Lätt blekt rygg. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Meli. Berättelse. [ref 27757]    300:-
    Bonniers 1934. Stor 8:o. 51 s. Illustrerad av Helge Artelius. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med lagad reva i övre kanten på baksidan och lite ojämnt bruntonat, annars ett fint ex.
  –  :  Mårbacka. [ref 69211]    125:-
    Bonniers 1923. 327, (3) s. 26:e-30:e tusendet. Gediget halvfranskt band med 5 upphöjda bind samt marmorerade snitt, pärmar, för- och eftersättsblad (Nordiska Bokhandeln). Något blekt och lätt nött rygg.
  –  :  Mårbacka. [ref 63301]    100:-
    Bonniers 1929. 327, (3) s. 35-36:e tusendet. Förlagets dekorerade halvfranska band. Några små fläckar på ryggen.
  –  :  Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. [ref 30326]    375:-
    Bonniers 1961. Stor 8:o. 480, (3) s. Illustrerad av Bo Notini. Ny utgåva. 14:e-17:e tusendet. Förlagets blå halvfranska band med 2 upphöjda bind och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. Pärmhörnen något stötta, ett par små fläckar på främre snittet.
  –  :  Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. [ref 61618]    90:-
    Bonniers Juniorförlag 1988. 595, (5) s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagad reva.
  –  :  Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Förkortad version av Tage och Kathrine Aurell 1962, bearbetad och redigerad av Rebecca Alsberg 1989. [ref 78068]    110:-
    Bonniers Carlsen 1998. 4:o. (5), 88, (9) s. Illustrerad i färg av Lars Klinting. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Se bild på boken
  –  :  Osynliga länkar. [ref 71830]    120:-
    Bonniers 1948. 252, (1) s. Förlagets bruna mjuka skinnband med helt guldsnitt. Författarinnans namnteckning i guld på främre pärmen. Lätt blekt rygg. (Skrifter)
  –  :  Skrifter. 1-12. [ref 65113]    1100:-
    Bonniers 1933. Totalt ca 3850 s. Förlagets röda helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Författarinnans namnteckning i guld på främre pärmen. Ett ovanligt fint ex. 12 volymer.
   Innehåller: Gösta Berlings saga - Drottningar i Kungahälla - Herr Arnes penningar - En herrgårdssägen - Legender - Jerusalem 1-2 - Kristuslegender - Kejsarn av Portugallien - Körkarlen - Bannlyst - Löwensköldska ringen - Charlotte Löwensköld - Anna Svärd - Troll och människor - Osynliga länkar - En saga om en saga - Liljecronas hem - Antikrists mirakler.
  –  :  Skrifter. 1-12. [ref 70697]    700:-
    Bonniers 1959-1961. Totalt ca 3850 s. Förlagets bruna helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Författarinnans namnteckning i guld på främre pärmen. Mycket lätt skavda utom"Osynliga länkar" som har en skada på ryggfoten men ingen bit saknas. 12 volymer.
   Innehåller: Gösta Berlings saga - Drottningar i Kungahälla - Herr Arnes penningar - En herrgårdssägen - Legender - Jerusalem 1-2 - Kristuslegender, Kejsarn av Portugallien - Körkarlen - Bannlyst - Löwensköldska ringen - Charlotte Löwensköld - Anna Svärd - Troll och människor - Osynliga länkar - En saga om en saga - Liljecronas hem - Antikrist mirakler.
  –  :  Troll och människor. [ref 22608]    120:-
    Bonniers 1950. Liten 8:o. 368 s. Ny upplaga. Förlagets bruna skinnband med helt guldsnitt och inre denteller samt författarens namn präglat i guld på främre pärmen. Ryggen något blekt och aningen skavd; rygghuvudet skadat (en liten bit saknas). (Skrifter)
   Första och andra samlingen här sammanförda i en volym.
  –  :  Troll och människor. Andra samlingen. [ref 45840]    200:-
    Bonniers 1921. Liten 8:o. 262, (1) s. Originalupplaga. 1:a-10:e tusendet. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med guldornerad rygg, röd ryggtiteletikett och marmorerade snitt. Båda omslagen medbundna. Rygg och pärmar något blekta, pärmhörnen något skavda och lätt stukade.
Lange, Birgit:  Ringmuren. [ref 26965]    70:-
    Gebers 1935. 343, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med ett längsgående veck och en liten vattenfläck. Omslagen i övrigt med ett par fläckar, det bakre med små riss i ytterkanten.
Lantz, Åsa:  Splitta nota. [ref 77929]    100:-
    Bonniers 2000. 236, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Larson, Maja-Brita:  Ha sällskap. [ref 73113]    80:-
    Rabén & Sjögren 1968. 124 s. Originalupplaga. Förlagets pappband utan skyddsomslag.
Larsson, Carl:  Björns saga eller Susanna och gubbarna. [ref 3992]    50:-
    Sällskapet Bokvännerna © 1976. Liten 8:o. (34) s. Illustrerad av författaren. Tryckt i 2.100 ex. Häftad. (Bokvännens bokgåva 1976)
Larsson, Hans:  Hemmabyarna. Världsbetraktelser i femton kapitel. [ref 26166]    80:-
    Bonniers 1962. 227, (4) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt blekt, ett par små revor. (Bonnierbiblioteket)
Larsson, Zenia:  Mejan. [ref 67738]    90:-
    Rabén & Sjögren 1966. 284, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och omslagskanter något gulnade. Dedikation från författaren.
   Omslag av Stig Claesson.
  –  :  Åter till Babel. [ref 70202]    70:-
    Bra Böcker 1970. 286, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt.
Leiser, Erwin (utg.):  Berömda berättare om världsstäder. I urval. [ref 3295]    120:-
    Folket i Bild 1956. 248, (2) s. Med teckningar av Adolf Hallman. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt samt båda omslagen medbundna.
   Med ett bidrag av Harry Martinson: "Indien".
Leopold, Carl Gustaf af:  Nyttiga betraktelser om auktorer och om vitterheten. Om vitterhetsidkare. Lärdomshistorien. [ref 31102]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1956. 64, (5) s. Illustrerad av Lennart Iverus. Tryckt i 600 ex varav 310 numrerade. Detta ex är onumrerat. Förlagets dekorerade pappband med imiterad pergamentrygg. Spår efter borttaget exlibris(?) på främre pärmens insida. (Bokvännens bibliotek 31)
Lewenhaupt, Ebba L.:  I tsardömets skugga. [ref 67740]    75:-
    Gebers 1964. 278, (2) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Rickard Lüsch.
Lidman, Hans:  Lapplands stjärna. Berättelser från Nordkalotten. [ref 75258]    120:-
    Askild & Kärnekull 1975. 203 s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite nött och lagat.
  –  :  Nådasmulor. [ref 31108]    120:-
    LT:s förlag 1968. 137, (1) s. Illustrerad med teckningar av Sven Rydén. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med veck och ett par små revor. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Polarnatt. [ref 33325]    120:-
    Askild & Kärnekull 1979. 224 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Polarnatt. [ref 60861]    95:-
    Askild & Kärnekull 1979. 224 s. Illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. 8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Uvabo-Karin. Berättelser om äventyr i hälsingeskogarna. [ref 47242]    120:-
    Bokförlaget Settern 1988. Stor 8:o. 99. (1) s. Med illustrationer av Uno Stallarholm. Originalupplaga i bokform. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Berättelserna har tidigare publicerats i tidningen Levande Livet på 1930-talet. Reviderade till nutida språkbruk av Clary Lidman.
  –  :  Vinterdagar. [ref 48253]    350:-
    LT:s förlag 1953. 151, (1) s. + 48 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något ojämnt mörktonat, lätt skavt samt med några små lagningar. Exlibris.
Se bild på boken
Lidman, Sara:  Bära mistel. [ref 80837]    100:-
    Bonniers, Stockholm, 1960. 264, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Ryggen svagt blekt, omslagen med ett fåtal smärre veck längs kanterna.
  –  :  Din tjänare hör. [ref 65945]    85:-
    Bonniers 1977. 256, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Jag och min son. [ref 21772]    100:-
    Bonniers 1961. 222, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, delvis ouppskuren.
  –  :  Med fem diamanter. [ref 79193]    85:-
    Bonniers 1964. 282, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslaget något solkat samt med recensionstämpel. Eftersättsbladet med ett par mindre fläckar.
  –  :  Regnspiran. [ref 34374]    100:-
    Bonniers 1958. 309, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med ett fåtal smärre skrapmärken, riss och veck.
  –  :  Tjärdalen. [ref 60359]    100:-
    Bonniers 1953. Liten 8:o. 207, (1) s. 7:e-9:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst, ryggen "randig", omslagen aningen kantstötta, det bakre med hörnveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Debutboken.
  –  :  Vredens barn. [ref 67870]    90:-
    Bonniers 1979. 329, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva.
Lidman, Sven:  Stensborg. [ref 39499]    100:-
    Bonniers 1910. Liten 8:o. 290 s. Originalupplaga. Privatbundet halvklotband med ryggtitel i skinn, liten dekor och marmorerade pärmar samt främre omslag medbundet. Trevligt band.
Lilja, Gertrud:  Men somt föll på hälleberget. [ref 59309]    80:-
    Bonniers 2001. 232, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsvinjett av Kaj Beckman.
Lindberg, Stefan:  Tusen nålar. Noveller. [ref 77739]    75:-
    Bonniers 1999. 162, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt stött ryggfot, annars ett fint ex.
   Debutboken.
Lindberger, Örjan - Sylvan, Nils (red.):  Resor med ostindiefarare och gästgivarskjuts. Antologi. [ref 34735]    125:-
    Bonniers 1951. 369, (1) s. Förlagets dekorerade halvfranska band med skyddsomslag. Övre guldsnitt, främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget något gulnat, pappersförlust vid rygghuvudet samt några smärre lagade revor. (Den svenska prosan)
   Antologi innehållande Min son på galejan av Jacob Wallenberg, samt Ottar Trallings levnadsmålning av Fredrik Cederborgh.
Lindblom, Sisela:  De skamlösa. [ref 79327]    90:-
    Norstedts 2007. 317, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindell, Inger-Siw (red.):  Efterdyning. Berättelser från sjön. [ref 57366]    80:-
    En bok för alla 1997. Liten 8:o. 276 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Stämpel och namnteckning på smutstitelbladet.
   Med bidrag av Ivar Lo-Johansson, Harry Martinson, Göran Schildt, Thorsten Jonsson, Vilhelm Moberg, Peter Høeg och många fler.
Linderholm, Helmer:  Den röda stigens folk. [ref 80204]    150:-
    Tiden 1963. 310, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Den sköna flodens land. [ref 77846]    125:-
    Folket i Bild 1958. 431, (1) s. 11:e - 15:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot lätt stukade. Skyddsomslaget med en del smärre riss samt lagad reva vid rygghuvudet.
  –  :  Evangelium enligt Pantera. [ref 12921]    110:-
    Tiden 1979. 322 s. Illustrerad med karta. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår, i övrigt gott skick.
  –  :  I de rödas värld. [ref 20432]    120:-
    Tiden 1983. 197 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslagsteckning av Nils Stödberg.
  –  :  Kalkugnen flammar. [ref 67744]    95:-
    Tiden 1984. 262 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. Namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  Med floden mot väster. [ref 27481]    120:-
    Folket i Bild 1961. 377 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten lätt stukad, skyddsomslaget med några smärre riss och veck samt liten klisteretikett på främre fliken.
  –  :  Nunnorna. [ref 71614]    90:-
    Tiden 1981. 322 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Initialer på försättsbladet samt omslagets rygg blekt.
  –  :  Ut trälar. [ref 71615]    85:-
    Tiden 1977. 284 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättsbladet.
Lindgren, Torgny:  Bat Seba. [ref 2903]    100:-
    Norstedts 1984. 249, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida något fläckat, i övrigt gott skick.
  –  :  Brännvinsfursten (L.O. Smith). [ref 5254]    110:-
    Norstedts 1979. 231, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens bok)
  –  :  Dorés bibel. [ref 78436]    110:-
    Norstedts 2005. 227, (1) s. Med illustrationer av Gustave Doré. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Hummelhonung. [ref 60190]    85:-
    Norstedts 1995. 166, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget.
  –  :  I Brokiga Blads vatten. Figurer. [ref 62490]    95:-
    Norstedts 1999. 234, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Pölsan. [ref 77072]    85:-
    Norstedts 2002. 220, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Till sanningens lov. Rammakaren Theodor Marklunds egen redogörelse. [ref 45225]    95:-
    Norstedts 1991. 270, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på försättsbladet.
Lindgren, Torgny - Dahl, Peter:  Kärleksguden Frö. En levnadsteckning. [ref 24990]    125:-
    Norstedts 1988. Stor 8:o. 111, (1) s. Illustrerad av Peter Dahl. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med ojämnt blekt skyddsomslag.
Lindh, Ylva (red.):  Midvinter. Julberättelser från förr. Noveller, sagor och romanavsnitt, dikter och tankar kring jul- och vinterveckor från svunnen tid. [ref 60038]    80:-
    Semic 1999. 193 s. Förlagets dekorerade pappband.
Lindholm, Ernst:  Byn på grytbottnen. [ref 25453]    75:-
    Arbetarkultur 1953. 154 s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. För- och eftersättsblad gulnade.
Lindqvist, Herman:  Rubinen. En äventyrsroman. [ref 77894]    100:-
    Norstedts 2005. 283, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår.
  –  :  Strax före deadline. Ljudbok med 5 kassetter. Uppläsare författaren själv. [ref 76415]    80:-
    Bonnier audio 2002. Kassett-bok i originalkartong.
   Talbok på ca 7 timmar. Herman Lindqvist var en av de får journalisterna som stannade kvar i Phnompenh då de Röda khmererna marscherade in. Romanen är den enda självupplevda skildringen i svensk litteratur om vad som hände i Kambodja. Boken är mycket svårfångad.
  –  :  Vita drömmar. [ref 60852]    90:-
    Norstedts 1989. 43, (2) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Norstedts julbok 1989)
Lindqvist, Sven:  Utrota varenda jävel. [ref 78725]    125:-
    Bonniers 1992. 249, (3) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget lätt nött och med liten lagad reva.
Lindström, Rikard:  Kastvindar. [ref 56792]    80:-
    Bonniers 1931. 240 s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår, reva nedtill i bakre falsen, annars ett fint ouppskuret ex.
   Omslagsteckning av författaren.
Lindström, Rune:  Johannesnatten. Dansspel i fyra tavlor. [ref 25504]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1948. Stor 8:o. 125 s. + 4 färgplanscher. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet. Pärmarna ojämnt blekta, den främre med svag fläck.
Linnarsson, Linnar:  Mäster Hults Värmlandshistorier. Minnen och äventyr från västra Värmland. Berättade av Linnar Linnarsson. [ref 29702]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1952. 184, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött med sned rygg. Större delen med lätt fuktskada (ej fläckad) i nedre marginalen.
Liungman, Waldemar:  Sveriges samtliga folksagor i ord och bild. 1-3. [ref 75325]    1600:-
    Lindfors bokförlag, Stockholm 1949-1952. Stor 8:o. XV, 600 + 485, XLIII, (1) + XV, 537, (2) s. Illustrerade av många olika konstnärer. Bibliofilupplaga tryckt i 500 ex, varav detta är nr 74. Förlagets röda dekorerade helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Del 1 med något skeva pärmar samt mycket lätt skavda annars en trevlig svit. 3 volymer.
   Innehåll. Del 1: Folksagor, omfattande ca 250 olika sagotyper. Del 2: Återstående folksagor, omfattande ca 200 olika sagotyper. Del 3: Varifrån kommer våra sagor?
Ljung, Fredrik:  Parasiten. [ref 78674]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2008. 350, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss.
Ljungberg, Sven:  Debut. [ref 7409]    100:-
    Bonniers 1977. 199, (4) s. Med 76 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Grottmålaren. [ref 17320]    85:-
    Alba 1985. 134, (3) s. Med 40 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Parvus. [ref 32698]    175:-
    Bonniers, 1971. 153, (6) s. Med 75 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
   Författaren berättar i denna bok om sin småländska barndom.
  –  :  Pictor. [ref 33069]    150:-
    Bonniers 1974. 170, (3) s. Med 62 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  På Öland. [ref 34076]    100:-
    Litteraturfrämjandet / Bonniers 1980. 141, (2) s. Med 45 trägravyrer av författaren. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Tyngst i Småland. [ref 46253]    100:-
    Litteraturfrämjandet / Bonniers 1982. 130, (5) s. Illustrerad med trägravyrer av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vi vet bäst. [ref 47890]    100:-
    Alba 1984. 204, (3) s. Med 46 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ljunggren, Ragnar (utg.):  Barnahjärtan. Trehundra små historier om barn. Från en pristävlan i Stockholms-Tidningen. [ref 14031]    75:-
    Gleerups, Lund, 1945. 142 s. Illustrerad med teckningar av Britta Engström. Häftad. Omslagen lätt naggade i ytterkanten, det bakre även nedtill. Namnteckning och datering på smutstitelbladet.
Ljungh, Tullia:  Elin Salomonia. Berättelse från Visingsö på 1600-talet. [ref 16409]    110:-
    Halls Förlag, Jönköping, 1938. Liten 8:o. 240 s. Illustrerad av Erland Ljungh. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något skadad upp- och nedtill.
Ljungquist, Walter:  Dam i svart. En berättelse. [ref 6664]    90:-
    Janus 1983. Liten 8:o. 78, (1) s. Originalupplaga i bokform. Häftad. Pärmarna obetydligt blekta. Ouppskuren.
   Tidigare tryckt i den litterära kalendern Vindros 1948.
  –  :  En dörr står på glänt. Noveller. [ref 62817]    275:-
    Bonniers 1937. 252, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Liten ryggskada upptill (en liten bit saknas). Främre omslag har varit loss och klistrats på igen, två små revor (den större ca 1 cm) i ytterkanten, bakre omslag lätt fläckat.
   Exemplaret har tydligen tillhört Albert Engström och har dennes namnteckning i övre kanten på främre omslag.
  –  :  En dörr står på glänt. Noveller. [ref 69957]    300:-
    Bonniers 1937. 252, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad.
  –  :  Erika, Erika. En ordvävnad. [ref 62729]    150:-
    Bonniers 1963. 278, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  I stormen. [ref 32417]    200:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 344, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något missfärgat på rygg och ytterkanter, för- och eftersättsblad ojämnt gulnade, annars fin.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  I stormen. [ref 20750]    150:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 344, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Några ytterst små prickar på ryggen. Ouppskuren.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  Kammarorgel. [ref 25752]    150:-
    Bonniers 1952. 287, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, främre omslag en aning stukat i nedre kanten och svagt veck i ytterkanten. Ändå ett bra ex.
   Omslagsvinjett av Yngve Berg.
  –  :  Källan. [ref 24890]    100:-
    Bonniers 1961. 272, (1) s. 5:e-6:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget delvis lätt gulnat, ryggen och falsarna bruntonade.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  Nycklar till okänt rum. [ref 31041]    150:-
    Bonniers 1950. 231 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lätt gulnad rygg med läsveck. Främre omslagets nedre kant och ryggfot något naggade, bakre omslag med ett litet riss.
   Omslagsvinjett av Bertil Bull Hedlund.
  –  :  Ombyte av tåg. [ref 64770]    250:-
    Bonniers 1933. 183 s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och skadat i övre kanten.
   Debutboken.
  –  :  Ossian. [ref 32414]    180:-
    Bonniers 1958. 324, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten, liten reva på framsidan. Omslagsryggen och falsarna något gulnade.
   Omslag av Birger Ljungquist.
  –  :  Resande med okänt bagage. [ref 34686]    150:-
    Bonniers 1938. 377 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen något solkade samt med några riss och veck; lagad reva om ca 3 cm i främre falsen.
  –  :  Revolt i grönska. [ref 34762]    125:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 285, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen något gulnade samt med ett par små veck, främre falsen med liten lagad reva.
  –  :  Sörj dina träd. [ref 42937]    90:-
    Bonniers 1975. 325, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen samt övre kanten på bakre omslag lätt mörktonade, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Lars Wellton.
  –  :  Väggarna har ögon. [ref 48900]    150:-
    Bonniers 1965. 294, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, annars mycket bra ex.
   Omslag av Lars Wellton.
  –  :  Vägskäl. [ref 48914]    200:-
    Bonniers 1943. 523, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något randig och snedläst rygg.
   Omslag av Birger Ljungquist.
Lo-Johansson, Ivar:  Astronomens hus. En roman om kärleken och äran. [ref 2185]    110:-
    Bonniers 1966. 361, (4) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen nött. Namnteckning på smutstitelbladet och exlibris på främre omslagets insida.
   Omslag av Sven Ljungberg.
  –  :  Furstarna. En krönika från Gustav Vasa till Karl XII. [ref 15447]    95:-
    Bonniers 1974. 289, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag.
   Omslag av Sven Ljungberg.
  –  :  Furstarna. En krönika från Gustav Vasa till Karl XII. [ref 15450]    600:-
    Atlantis 1979. 256, (4) s. Illustrerad av Sven Ljungberg. Bibliofilupplaga om 200 numrerade ex signerade av Ivar Lo-Johansson och Sven Ljungberg; detta är nummer 25. Signerad trägravyr av Sven Ljungberg löst bifogad. Häftad med transparent skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Furstarna. En krönika från Gustav Vasa till Karl XII. [ref 15451]    130:-
    Bonniers 1979. 256, (4) s. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Geniet. [ref 78025]    85:-
    Bonniers 1949. 510 s. Ny utgåva. 11:e-86:e tusendet. Förlagets klotryggsband. Något snedläst. Pärmarna med några smärre skrapmärken. (Bonniers Folkbibliotek)
  –  :  Girigbukarna. [ref 16719]    110:-
    Bonniers 1969. 296, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Framsidan av skyddsomslaget lätt skamfilad och med ett par ytskador (liten textförlust). Boken ouppskuren och närmast i nyskick.
   Omslag av Sven Ljungberg.
  –  :  Gårdfarihandlaren. Självbiografisk berättelse. [ref 17921]    125:-
    Bonniers 1953. 329, (2) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Läsrandig rygg. Skyddsomslaget något skadat.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Journalisten. Självbiografisk berättelse. [ref 22355]    110:-
    Bonniers 1956. 284, (1) s. Originalupplaga. Häftad utan skyddsomslag. Något snedläst. Liten reva på främre omslaget.
  –  :  Journalisten. Självbiografisk berättelse. [ref 22357]    70:-
    Bonniers 1956. 284, (1) s. 11:e-13:e tusendet. Häftad. Liten fläck på ryggen.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Lögnhalsarna. [ref 53129]    110:-
    Bonniers 1971. 275, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen skamfilat på framsidan och lätt solkat på baksidan. Boken ouppskuren och närmast i nyskick.
   Omslag av Sven Ljungberg.
  –  :  Nunnan i Vadstena. [ref 74414]    90:-
    Bonniers 1983. 288, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Passioner i urval. Inledning av Bengt Sjönander. [ref 70162]    75:-
    Bokia 1980. 382, (1) s. Med illustrationer av svenska konstnärer. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Socialisten. Självbiografisk berättelse. [ref 38579]    100:-
    Bonniers 1958. 280, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen en aning stukad upptill samt med märke efter prislapp. Ouppskuren.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Soldaten. Självbiografisk berättelse. [ref 38639]    95:-
    Bonniers 1959. 240, (1) s. 8:e-9:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg något mörktonad samt med en liten fläck och skarpmärke.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Soldaten. Självbiografisk berättelse. [ref 38640]    80:-
    Bonniers 1959. 240, (1) s. 12:e-13:e tusendet. Häftad.
  –  :  Stockholmaren. Självbiografisk berättelse. [ref 39802]    90:-
    Bonniers 1954. 326, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något läsrandig rygg, litet hörnveck på bakre omslag.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Stockholmaren. Självbiografisk berättelse. [ref 39803]    100:-
    Bonniers 1954. 326, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något naggat.
   Omslag av Sven Erixson.
  –  :  Under de gröna ekarna i Sörmland. Berättelser från ett landskap. [ref 75170]    350:-
    Forum/Litteraturfrämjandet 1976. 209, (7) s. Med trägravyrer av Sven Ljungberg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Boken signerad "Med hälsning från Sven Ljungberg" samt ett inklistrat kort med texten "Från en författare till hans läsare Sune Hägglid, med hälsning Ivar Lo-Johansson".
  –  :  Under de gröna ekarna i Sörmland. Berättelser från ett landskap. [ref 46469]    150:-
    Forum 1976. 209, (7) s. Med trägravyrer av Sven Ljungberg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vällustingarna. [ref 28875]    100:-
    Bonniers 1970. 275, (2) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen nött. Bokhandelsetikett på sista blanka sidan.
   Omslag av Sven Ljungberg.
[Lund, Harald H.]:  Skepparhistorier. Berättade av Kapten Lygens. Med förord av Evert Taube. [ref 37576]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1946. 78 s. Illustrerad av Ernst Åkerbladh. Häftad. Bakre omslag något fläckat.
Lundberg, Erik:  All vår början. En berättelse från Falkenberg. [ref 69805]    80:-
    Bokförlaget Settern 1990. 144 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Omslag av Stig Simmingskiöld.
Lundegård, Erik:  Ingen rök utan Eld. Kåserier. [ref 76073]    70:-
    Bonniers 1957. 141, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Småvarmt à la Eld. [ref 69625]    75:-
    Bonniers 1963. 131, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Återbäring på skratten. [Kåserier av Eld]. [ref 76075]    75:-
    Bonniers 1959. 132, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag med en liten lagning, annars ett bra ex.
[Lundegård, Erik]:  Fru Lundgren och killarna. Kåserier av Eld. [ref 76069]    80:-
    Bonniers 1951. 134, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår i nedre kanten.
  –  :  Skäggiga barn. Kåserier av Eld. [ref 71112]    75:-
    Bonniers 1954. 138, (3) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Stig Södersten.
Lundell, Ulf:  En varg söker sin flock. [ref 59696]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 300, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lagad reva, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Hjärtats ljus. [ref 19617]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 447, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva, annars ett fint ex.
  –  :  Jack. [ref 74579]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 425, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Lite läsrandig rygg samt svag fuktrand på rygg och snitt.
  –  :  Jack. [ref 59651]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 425, (1) s. Ny upplaga. Häftad. Mycket lätt blekt rygg annars fin.
   Debutboken.
  –  :  Kyssen. [ref 24877]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 347, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Saknaden. [ref 35792]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1992. 551, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet en aning stukat vid ryggfoten.
  –  :  Sömnen. [ref 42903]    130:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 330, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
   Omslagsfoto av Joakim Strömholm.
  –  :  Sömnen. [ref 42905]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 330, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något nött. Främre omslag med flera brytveck i hörnen, det bakre med märken efter borttagna prislappar.
  –  :  Tårpilen. [ref 46338]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 323, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, liten reva i övre kanten på framsidan och små rester av en prislapp på baksidan.
  –  :  Vinter i paradiset. [ref 51484]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 328, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Läsrandig rygg och lite stött.
  –  :  Värmen. [ref 76875]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 558, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lundgren, Max:  Torsten och Greta. [ref 64962]    75:-
    Alba 1983. 355, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Lundgren, Åke:  Gudaberget. [ref 59654]    80:-
    Bra Böcker 1982. 267, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Långa lappflickan. Sägnen om Stor-Stina. [ref 63158]    95:-
    Bra Böcker 1981. 183, (4) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små revor i övre kanten.
   Debutboken. Behandlar Christina Catharina Larsdoter.
  –  :  Trollknuten. [ref 59655]    80:-
    Bra Böcker 1982. 276, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Lundkvist, Artur:  Antipodien. Enkla anteckningar, tvetydiga berättelser. [ref 1790]    75:-
    Bonniers 1971. 238, (5) s. 5:e-6:e tusendet. Häftad. Några veck i ryggen, annars ett bra ouppskuret ex.
  –  :  Berättelser för vilsekomna. [ref 3267]    80:-
    Tiden 1961. 305, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skadat skyddsomslag. Namnteckning och datering på försättsbladet.
  –  :  Drömmar i ovädrens tid. [ref 10496]    85:-
    Bonniers 1963. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt stött och naggat vid rygghuvudet, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Eldtema. [ref 11117]    150:-
    Bonniers 1939. 102 s. Omslag och en illustation av E. Thorén. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren men lätt skavd i alla fall.
Se bild på boken
  –  :  Flykten och överlevandet. [ref 14088]    85:-
    Bonniers 1977. 214, (6) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Historier mellan åsarna. [ref 19378]    75:-
    Bonniers 1969. 248, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers Folkbibliotek)
   Berättelser från snapphanebygden.
  –  :  Orians upplevelser. [ref 32253]    85:-
    Tiden 1960. 277, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat.
  –  :  Spegel för dag och natt. [ref 39033]    90:-
    Bonniers 1953. 253, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ett par små fuktfläckar och en liten skada (lagad) på ryggens nedre del, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Sällskap för natten. [ref 42785]    90:-
    Bonniers 1965. 266, (3) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Peter Weiss.
  –  :  Sällskap för natten. [ref 18710]    110:-
    Bonniers 1965. 266, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva, namnteckning på försättsbladet, i övrigt ett mycket bra ex.
   Omslag av Peter Weiss.
  –  :  Tvivla, korsfarare! En sannolik berättelse. [ref 46147]    75:-
    Bonniers 1972. 241, (3) s. 8:e-9:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, lagad reva i övre kanten på framsidan och mindre skada med smärre textförlust i övre kanten på baksidan. (Månadens Bok)
  –  :  Ur en befolkad ensamhet. Roman kring ett jag. [ref 46876]    85:-
    Tiden 1958. 257, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget endast mycket lätt naggat.
  –  :  Världens härlighet. Prosadikter och andra texter följda av Elegi för Pablo Neruda. [ref 49042]    75:-
    Bonniers 1975. 236, (8) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad, omslagen lätt stötta i nedre kanten, bakre omslag mörktonat upptill.
Lundkvist, Artur (red.):  30-tal. En prosaantologi. Sammanställd och försedd med inledning av Artur Lundkvist. [ref 243]    80:-
    Rabén & Sjögren 1963. 243, (1) s. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Fint ex.
   Med författarnotiser.
Lundqvist, Eric:  Ingen tobak – inget halleluja. En sannfärdig berättelse om missionären Algot Svensons underbara omvändelse på Nya Guinea. [ref 21222]    125:-
    Bra Böcker 1968. 251, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Liten fläck på främre snittet annars fin.
  –  :  Sari. [ref 70704]    95:-
    Bonniers 1958. 287, (1) s. 8:e-9:e tusendet. Häftad. Främre omslag en aning naggat i nedre kanten.
   Omslag av Stig Södersten.
Lundström, Evert:  Kära Lilla London. [En roman om det gamla Göteborg]. [ref 24931]    75:-
    Bonniers 1970. 310, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag och innerfliken med liten reva.
  –  :  Stormsvalan. En roman från Napoleons tid. [ref 65329]    80:-
    Bonniers 1972. 265, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Lyktgubben 1908:  Tidskrift utgifven af föreningen "Modersmålsvännen" vid Jönköpings högre allmänna läroverk. [ref 4303]    150:-
    Jönköping 1908. 32, (1) s. + (9) s. annonser. Häftad med styva papperspärmar. Båda pärmarna något skadade i kanterna.
   Innehåller dikter och små berättelser. Bidrag av Hjalmar Montelin, Gideon Molin, Einar Corvin, Holjer Witt, Herbert Karlsson, Johan Svensson, Sven Nordlander, Erik Scheling och Lave Olsson.
Lyktgubben 1909:  Tidskrift utgifven af föreningen "Modersmålsvännen" vid Jönköpings högre allmänna läroverk. [ref 4321]    150:-
    Jönköping 1909. 25, (2) s. + (5) s. annonser. Häftad med styva pärmar. Båda pärmarna något skadade i kanterna.
   Innehåller dikter och småprosa. Bidrag av Sven Nordlander, Hjalmar Montelin, Sven-Johan Svensson, Åke Lundgren, Herbert Karlsson, Kirre Johansson och Hj. Rendahl.
Lysholm, Gustaf Adolf:  Bostonvalsernas stad. Ur Dagmar Skoglunds dagbok från 1909. [ref 4800]    90:-
    Bonniers 1966. 147, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag lätt brutet. Ouppskuren.
Lyttkens, Alice:  All livets härlighet. En berättelse från 1700-talets senare del. [ref 74175]    90:-
    Bonniers 1976. 281, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Snedläst.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Blandat sällskap. En berättelse från 1700-talets senare del. [ref 4100]    80:-
    Bonniers 1981. 297, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Den venetianska spegeln. [ref 8576]    75:-
    Bonniers 1966. 306, (3) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  En balfantasi. [ref 9328]    85:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 380, (1) s. 12:e-15:e tusendet. Häftad. Ryggen något mörktonad och med ett par läsveck, omslagen med lätta bruksspår.
   Omslag av Stellan Mörner.
  –  :  Ett himmelens under. En berättelse från 1700-talets senare del. [ref 55423]    90:-
    Bonniers 1982. 266, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Fader: okänd. En berättelse från 1700-talets senare del. [ref 63925]    80:-
    Bonniers 1976. 274, (3) s. 20:e-23:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. Något snedläst, omslaget med lagade revor och lätt nött, gammal prisetikett på baksidan.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Hasard med guldmynt. [ref 18639]    85:-
    Bonniers 1965. 325, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag och med främre omslag medbundet. Omslaget något solkigt, två små revor i övre kanten samt en svag fuktfläck på ryggen.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Hasard med guldmynt. [ref 60792]    70:-
    Bonniers 1965. 325, (2) s. 16:e-17:e tusendet. Häftad. Något snedläst. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Herdinnelek. [ref 60794]    85:-
    Bonniers 1952. 386, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen endast svagt gulnade.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Kärleksbesvär. [ref 80281]    85:-
    Bonniers 1956. 302, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen endast svagt gulnade.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Livet är ett vågspel. [ref 65300]    90:-
    Bonniers 1967. 344, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst samt omslagets rygg lätt blekt.
   Omslag av Gunnar Brusewitz. Femte boken i serien om Catrin Ambrosia.
  –  :  Lyckans tempel. [ref 26411]    95:-
    Norstedts 1943. 514, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvklotband. Båda omslagen medbundna. Lätt snedläst, bandet med lätta bruksspår.
   Omslagsteckning av Yngve Berg.
  –  :  Lyckans tempel. [ref 26412]    1500:-
    Norstedts 1946. Stor 8:o. 514, (3) s. Illustrerad av Yngve Berg. Överdådigt dekorerat, blått skinnband med förgyllda snitt, inre denteller och 5 upphöjda bind samt båda omslagen medbundna. Pappkassett medföljer. Boken i mycket gott skick; den medföljande pappkassetten med en del stöt- och skrapmärken samt något enstaka riss.
   Bibliofilutgåva om 200 exemplar, varav detta är nummer 169. Med signerad färglitografi av Yngve Berg.
  –  :  Lyckans tempel. En roman i Tollman-sviten. [ref 75108]    75:-
    Norstedts 1998. 514, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Del 1.

Se bild på boken
  –  :  Längtans blåa blomma. [ref 75109]    80:-
    Norstedts 1998. 643, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Del 2 i Tollman-sviten.

Se bild på boken
  –  :  Längtans blåa blomma (Tollman 2). [ref 60708]    95:-
    Norstedts 1944. 643, (1) s. 5:e upplagan. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Tillskrift på insidan av främre omslaget.
   Inget skyddsomslag.
  –  :  Nya stjärnor tändas. [ref 75107]    75:-
    Norstedts 1999. 598, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Litet veck på omslagets framnsida, annar ett fint ex.
   Del 3 i Tollman-sviten.

Se bild på boken
  –  :  Omaka blir makar. Roman från sjuttonhundratalets slut. [ref 66015]    75:-
    Bea Böcker 1986. 245 s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt.
  –  :  På villostig. [ref 52696]    90:-
    Bonniers 1963. 256, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt med främre omslag medbundet. Lätt snedläst samt omslagets rygg obetydligt mörktonad. Tillskrift på försättsbladet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Skuggspel i natten. [ref 72493]    85:-
    Bonniers 1964. 288, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Tillskrift på smutstitelbladet. Lätt snedläst. Skyddsomslaget naggat i kanterna samt med en lagad reva på baksidan.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Slumplycka. [ref 65301]    80:-
    Bonniers 1957. 296, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med en liten lagad reva. Namnteckning på titelbladet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Statt upp min älskade. [ref 75106]    75:-
    Norstedts 1999. 263, (1) s. Illustrerad av Stig Södersten. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Del 4 i Tollman-sviten.

Se bild på boken
  –  :  Vårens tid är inne. [ref 65299]    90:-
    Bonniers 1968. 325, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst annars fin.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
Länsberg, Olle:  Käre John. [ref 60982]    75:-
    Folket i Bild 1959. 295, (1) s. 55:e-60:e tusendet. Häftad. Lätt nött och med läsveck i ryggen.
   Sensationell film med Jarl Kulle och Christina Schollin i huvudrollerna.
  –  :  Nyårsnatt. [ref 67989]    85:-
    Folket i Bild 1960. 250, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något nött ex med sned rygg och läsveck. Liten reva och veck i kanten på främre omslag, bladen delvis lätt naggade i nedre kanten.
   Omslag och vinjett av Thord Sundquist.
  –  :  Skilsmässa. [ref 60045]    80:-
    Folket i Bild 1961. 428 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med något naggat skyddsomslag.
Lärn, Viveca:  Hummerfesten. [ref 59690]    95:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 245, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Andra romanen i serien om Saltön.
  –  :  Midsommarvals. [ref 78325]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 249, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet lagat riss, annars fint ex.
   Första romanen i serien om Saltön.
Lönnroth, Ami:  Linda och Louise. [ref 77681]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 310, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Magnell, Carl Jacob:  Ingeniör Münchhausens berättelser från Amerika. Förord av Bengt Nyström. Teknikhistoriska kommentarer av Sigvard Strandh. Utgiven och med inledning av Jan Garnert. [ref 21227]    80:-
    Carlssons 1985. XXI, (4), 124 s. Sparsamt illustrerad. Faksimilutgåva av 1:a upplagan från 1893. Förlagets dekorerade pappband.
   Tidigare utgåva under pseudonymen Tomas.
Malling, Mathilda:  Skyttes på Munkeboda. Hemlif i Skåne 1830. [ref 77752]    160:-
    Bonniers 1904. 199 s. 3:e upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med rikt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Främre omslag medbundet. Ryggen något sned och blekt, lätt fläckad samt aningen nött, pärmhörnen något stukade. Samtida namnteckning och datering på friblad.
Malmberg, Bertil:  Åke och hans värld. [ref 49989]    110:-
    Bonniers 1943. 181, (2) s. Illustrerad av Adolf Hallman. 3:e-4:e tusendet. Häftad. Ryggen lätt gulnad, främre omslag aningen nött i ytterkanten, bakre omslag med antydan till veck. Namnteckning.
Malmsten, Bodil:  Den dagen kastanjerna slår ut är jag långt härifrån. [ref 7579]    90:-
    Bonniers 1994. 363, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Tulipomani. [ref 80428]    90:-
    Bonniers 1995. 42, (4) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1995)
  –  :  Undergångarens sånger. [ref 80879]    90:-
    Bonniers 1998. 235, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Mangs, Frank:  Sången om livet. Berättelsen om ett människoöde. [ref 42649]    80:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1985. 176 s. [Ny, bearbetad utgåva]. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite gulnat och med ett par små lagade revor i övre kanten.
   Första upplagan av denna bok utkom 1953.
Mankell, Henning:  Italienska skor. Roman. [ref 76838]    90:-
    Leopard förlag 2006. 309, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Martinez, Ana:  Ana i Sverige. [ref 66906]    120:-
    Brombergs 1993. 236 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och med några små revor i övre kanten. Lång dedikation från författaren på försättsbladet.
Martinson, Harry:  Blekinge. [ref 4116]    90:-
    Bonniers 1978. 43, (4) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers Julbok 1978)
  –  :  Den förlorade jaguaren. [ref 7690]    250:-
    Norstedts 1941. 266 s. Originalupplaga. Tryckt i 4.250 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Fint exemplar.
  –  :  Den förlorade jaguaren. [ref 7692]    100:-
    Norstedts 1941. 266 s. 2:a upplagan. 7:e tusendet. Häftad. Ryggen svagt gulnad och med lätta läsveck; liten reva nedtill i främre falsen, omslagen med smärre veck i nedre kanten.
  –  :  Doriderna. Efterlämnade dikter och prosastycken i urval och företal av Tord Hall. [ref 10258]    100:-
    Bonniers 1980. 92, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött och med lagning i övre kanten på baksidan.
  –  :  Förlorade sonen och andra berättelser. [ref 15984]    75:-
    Bonniers 1956. Liten 8:o. 87, (1) s. Illustrerad av Börje Sandelin. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. (Bokklubben Svalan. Presentbok 1956)
  –  :  Kap Farväl! [ref 22860]    200:-
    Bonniers 1933. 183 s. Originalupplaga. Grönt privatbundet halvklotband med mörkbrunt ryggtitelfält och marmorerade pärmar. Främre omslag (något hårt skuret och med lagningar) medbundet. Titelbladet med små lagningar intill falsen, smutstitelbladet saknas. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Kap Farväl! [ref 22862]    350:-
    Bonniers 1933. 183 s. Originalupplaga. Tryckt i 2.700 ex. Häftad. Något sned, lätt nött och aningen solkad rygg med läsveck samt små falsrevor. Omslagen en aning kantstötta samt med några obetydliga veck, det främre med ett par små ljusa fläckar i övre hörnet. 2 blad fläckade i marginalen. Med regissören Gösta Werners namnteckning på smutstitelbladet.
Se bild på boken
  –  :  Nässlorna blomma. [ref 61002]    95:-
    Bonniers 1949. 323, (1) s. 12:e upplagan. Häftad. Omslagen ojämnt blekta, något snedläst.
  –  :  Resor utan mål. [ref 34743]    350:-
    Bonniers 1932. 157 s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med ett par diskreta understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. Något snedläst, ryggen med läsränder, rygghuvud och -fot med vissa pappersförluster. Omslagen något solkade samt med ett par större veck, bakre omslaget med reva om ca 3 cm vid ryggfoten. Främre omslaget med lite hårt limmad fals. Med omslag av Bertil Bull Hedlund, här i originalupplagans variant med motivet mot röd bakgrund.
   Ett lite trist ex men den ovanliga originalupplagan.

Se bild på boken
  –  :  Resor utan mål. [ref 80841]    110:-
    Bonniers 1934. 157 s. 6:e upplagan. Häftad. Delvis ouppskuren. Rygg och omslag samt för- och eftersättsblad med fuktfläck intill falsarna samt några mindre riss och veck. Främre omslaget med överstruken namnteckning.
  –  :  Svärmare och harkrank. [ref 42364]    275:-
    Bonniers 1937. 129 s. Originalupplaga. Tryckt i 2.200 ex. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Märke efter bortraderat bläcknamn på främre pärmens insida.
  –  :  Utsikt från en grästuva. Småprosa. [ref 47196]    75:-
    Bonniers 1963. 117 s. Delvis original. Häftad.
  –  :  Verklighet till döds. [ref 80291]    200:-
    Norstedts 1940. 216 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen blekt annars ett fint ex.
   Andra världskriget stod för dörren och Martinson engagerade sig för Finlands sak. Han gav sig ut som frivillig i det finska vinterkriget 1940. Upplevelserna dokumenterades senare bl.a. i boken Verklighet till döds.
  –  :  Vägen till Klockrike. [ref 75562]    100:-
    Bonniers 1951. 362, (4) s. 65-67:e tusendet. Häftad. Lätt läsrandig rygg samt skuren annars snygg.
Martinson, Moa:  Bakom svenskvallen. [ref 2664]    180:-
    Tiden 1944. 294, (1) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat och lite skamfilat.
  –  :  Brandliljor. [ref 74770]    125:-
    Tiden 1941. Liten 8:o. 620 s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt samt främre omslaget medbundet. Främre pärmen ojämnt blekt. Nötta pärmkanter och skavd. Exlibris.
  –  :  Drottning Grågyllen. [ref 10388]    175:-
    Tiden 1937. 311, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslaget ritat av Bror Hjorth. Ryggen något skadat, obetydligt veck på bakre omslaget och de sista sidorna.
  –  :  Du är den enda. [ref 74370]    80:-
    Askild & Kärnekull 1975. 246, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Moa Martinson i egen sak. Noveller, kåserier, artiklar och brev. Urval av Kerstin Engman och Ebba Witt-Brattström. [ref 79017]    120:-
    Tiden 1990. 379 s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Rågvakt. [ref 72739]    75:-
    Legenda 1987. 219, (1) s. Ny utgåva, 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Melander, Martin:  Bra sagt. Aforismer samlade av Martin Melander. [ref 4855]    90:-
    Bernces 1981. 154, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Melin, Sven A.:  Värmlandsgubbar. Bland heruler och skogsfinnar i östra Värmland. [ref 49187]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 146, (1) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, till största delen ouppskuren.
Mellin, Gustaf:  Nunnan i S:t Clara. [ref 57669]    80:-
    Gösta Skoogs Bokförlag, Göteborg, 1961. 4:o. 42, (3) s. Illustrerad av Terence Florell. Tryckt i 900 ex. Häftad. Fint ex.
Michener, James A.:  Källan. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 78020]    95:-
    Rabén & Sjögren 1966. 642, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck, i övrigt ett fint ex.
Milits, Alex:  Peter Radek. [ref 80752]    100:-
    Forum 1980. 294, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. Främre omslag med små veck i nedre hörnet, litet klistermärke på smutstitelbladet.
Mjöberg, Jöran - Petersson, Thorsten (red.):  Småland i litteraturen. Smålandsförfattare från Linné till nutid. [ref 38428]    90:-
    Sober Förlags AB 1984. 369 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen och med ett par lagade revor i bakre kanten. (Sobers landskapsböcker)
Moberg, Rune:  Lilla Fridolf och jag. [ref 77606]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 138, (1) s. Illustrerad med teckningar. Häftad. Lite nött ex. Tyvärr har förra ägaren av boken försökt sig på att vara konstnär och delvis akvarelliserat illustrationerna plus främre omslaget.
Moberg, Vilhelm:  Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. [ref 68436]    95:-
    Bonniers 1967. 299, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med lättare bruksspår.
   Omslag av Sven Ljungberg.
  –  :  Förrädarland. En berättelse om människor som historien har glömt. [ref 71031]    120:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 299, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget rygg obetydligt solkad, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Nybyggarna. [ref 31029]    125:-
    Bonniers 1956. Liten 8:o. 627, (4) s. 71:a-85:e tusendet. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Undre delen av pärmarna lätt skavda (ut och in på hyllan) annars fin. (Romanen om utvandrarna, del 3)
   Omslag av Roland Svensson.
  –  :  Raskens. En soldatfamiljs historia. [ref 80348]    95:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 338, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. (Bokklubben Svalan)
  –  :  Rid i natt! Roman från Värend 1650. [ref 34802]    350:-
    Bonniers 1942. 336 s. Illustrerad med trägravyrer av Harald Sallberg. Tryckt i 2.350 ex. Förlagets trevliga och lätt dekorerade linneband. Färgat övre snitt, övriga snitt råskurna. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Rid i natt! Roman från Värend 1650. [ref 72784]    120:-
    Bonniers 1942. 372, (1) s. 46:e-49:e tusendet. Förlagets trevliga linneband. Namnteckning på försättsbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Romanen om utvandrarna. Innehåller: Utvandrarna - Invandrarna - Nybyggarna - Sista brevet till Sverige. [ref 80934]    250:-
    Bonniers 1984. 443, (3), 489, (5) + 534, (4), 316, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagen med något enstaka litet riss och veck, i övrigt en fin uppsättning.
   Alla fyra delarna i Mobergs utvandrarepos samlade i två volymer.
  –  :  Sista brevet till Sverige. [ref 71469]    100:-
    Bonniers 1959. 366, (1) s. 91:a - 110:e tusendet. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Något snedläst, pärmarna svagt buktande. (Romanen om utvandrarna, del 4)
  –  :  Sista brevet till Sverige. [ref 74431]    125:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 366, (1) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Fint ex. (Romanen om utvandrarna, del 4)
  –  :  Soldat med brutet gevär. [ref 38637]    120:-
    Norstedts 1974. 597, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt samt med några mindre, lagade revor. (Månadens Bok)
  –  :  Soldat med brutet gevär. En människa ur det förgångna rannsakad och hörd om sina levnadsomständigheter. [ref 76870]    125:-
    Bonniers 1944. 764, (3) s. 10:e tusendet. Förlagets ryggdekorerade halvlinneband med främre omslag medbundet. Tillskrift på försättsbladet annars ett ganska så snyggt ex.
   Omslagsteckning av Albin Amelin.
Molin, Pelle:  Ådalens poesi. Med inledning av Gösta Attorps. [ref 49984]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1952. Stor 8:o. 207, (1) s. Illustrerad med teckningar av Eigil Schwab. 5:e illustrerade upplagan (15:e upplagan). Förlagets linneryggsband. Främre omslag medbundet.
Munthe, Axel:  En gammal bok om människor och djur. [ref 11652]    110:-
    Bonniers 1931. Stor 8:o. 230 s. 3:e upplagan. Förlagets blå, vackert dekorerade klotband. Exlibris.
Mårtenson, Jan:  Långt till i morgon. [ref 26510]    90:-
    Norstedts 1977. 226, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten.
Möllerström, Sten (red.):  Bra Böcker under 2500 år. Bildredaktör: Gil Dahlström. [ref 4843]    125:-
    Bra Böcker, Höganäs, 1990. Liten tvär 4:o. 349, (7) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Neander, Albin:  Folket i Silpas. Med förord av Georg Bergfors. [ref 70878]    80:-
    Lindblads, Uppsala, 1934. 163 s. Teckningar och omslag av Sune Bergman. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Båda omslagen med brytveck, första delen av inlagan med svagt veck. Tillskrift på smutstitelbladet.
Nedgård, Ann-Christin - Balgård, Kerstin (red.):  Stockholm i litteraturen 1700-1930. Urval, kommentarer och studiehandledning: Ulf Bergqvist. [ref 61857]    80:-
    Brevskolan, Stockholm, 1984. 158 s. Illustrerad. Häftad.
Nerman, Ture:  Olympen. Ett gammalt Upsalahus. [ref 26399]    100:-
    Ljungsbergs Förlag, Stockholm, 1930. Liten 8:o. 144 s. Omslagsvinjett av Einar Nerman. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med aningen blekt rygg. Båda omslagen medbundna.
Nesser, Håkan:  Och Piccadilly Circus ligger inte i Kumla. [ref 66699]    90:-
    Bonniers 2002. 335, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Niemi, Mikael:  Svålhålet. [ref 62898]    90:-
    Norstedts 2004. 223, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nihlén, John:  Sagornas ö. Sägner och sagor från Gotland. [ref 35748]    160:-
    Natur och Kultur 1928. 232 s. Illustrerad med 50 bilder. Privatbundet halvfranskt band med 5 upphöjda bind och marmorerade pärmar samt främre omslag medbundet. Något nött band, blekrand upptill på främre pärmen. Exlibris.
Nilsson Piraten, Fritiof:  Bock i örtagård. [ref 71757]    100:-
    Bonniers 1933. 227 s. 6-7:e tusendet. Häftad. Lite slitet ex.
   Ett läsex.
  –  :  Bokhandlaren som slutade bada. [ref 4539]    175:-
    Bonniers 1937. 403 s. 4:e upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder. Litet riss vid ryggfoten, bakre omslaget svagt solkat.
   4:e upplagan utkom samma år som 1:a upplagan.
  –  :  Bokhandlaren som slutade bada. [ref 64475]    750:-
    Bonniers 1937. 403 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med bägge omslagen medbundna. Exlibris på klistrade försättsbladet. Ryggen lite ojämnt blekt, i övrigt gott skick.
  –  :  Bokhandlaren som slutade bada. [ref 68702]    175:-
    Bonniers 1952. 402, (1) s. 6:e-8:e tusendet. Häftad. Något sliten och läsrandig rygg, främre omslag med litet veck.
  –  :  Bokhandlaren som slutade bada. [ref 63176]    85:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 303, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget mörktonat på ryggen samt aningen stött i hörnen. (Piraten berättar)
  –  :  Bombi Bitt och jag. [ref 80394]    150:-
    Bonniers 1932. 271 s. 5:e upplagan. Häftad. Ryggen med ett par läsränder, omslagen med ett par obetydliga skrapmärken.
  –  :  Bombi Bitt och jag. - Bock i örtagård. [ref 63947]    100:-
    Bonniers 1968. 282, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lagad reva vid rygghuvud. 2 titlar i en volym. (Piraten berättar)
  –  :  Bombi Bitt och jag. Barndomsminnen. [ref 4616]    1500:-
    Bonniers 1932. Liten 8:o. 272 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med ett par läsveck samt sluten spricka på nedre delen samt lagad falsreva och lätt skavd bakre fals. Rygghuvudet obetydligt stött, ryggfoten något naggad. Omslagen aningen kantstötta nedtill, främre omslag med naggat nedre hörn och med minimalt veck i övre hörnet.
   Debutboken. - Bilden är efter ett tidigare exemplar och överensstämmer ej helt med detta ex.

Se bild på boken
  –  :  Bombi Bitt och Nick Carter. [ref 4624]    150:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 294 s. 11:e tusendet. Förlagets klotband med författarens namnteckning tryckt i guld på främre pärmen och främre omslaget medbundet. Lätt snedläst, lite blekt och med en obetydlig fläck vid rygghuvudet. Försättsbladet lite veckat i nedre hörnet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Bombi Bitt och Nick Carter. [ref 64397]    250:-
    Bonniers 1946. 294 s. Originalupplaga. Tryckt i 3.200 ex. Förlagets gedigna orangefärgade klotband med främre omslag medbundet. Rygg och bakre pärm fläckade, annars ett snyggt ex.
  –  :  Bombi Bitt och Nick Carter. [ref 64473]    275:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 294 s. Originalupplaga. Tryckt i 3.200 ex. Häftad. Ouppskuren. Ryggen med läsrand, främre omslaget med mindre veck i nedre hörnet samt ett par små riss. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
Se bild på boken
  –  :  Bombi Bitt och Nick Carter. [ref 77760]    140:-
    Bonniers 1946. 294 s. 17:e tusendet. Häftad. Omslag och rygg svagt gulnade, ryggen med obetydliga läsveck; i övrigt ett fint ex.