logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, svensk  / A-G  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abrahamson, Erik (utg.):  Historier från Småland. [ref 3166]    150:-
    Eifels boktryckeri, Eksjö, 1960. 218, (6) s. Trevligt privatbundet halvfranskt band med ryggdekor och färgat övre snitt. Främre omslaget medbundet. Pärmpapperna lite skavda.
Adelborg, Fredrik:  Från vida världen. Berättelser. Med företal av Axel Munthe. [ref 15309]    90:-
    Bonniers 1943. 249, (3) s. 4:e tusendet. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Pärmarna lätt skavda.
Ahlgren, Ernst [pseud. f. Victoria Benedictsson] - Lundegård, Axel:  Modern. [ref 65606]    80:-
    Bonniers 1919. 309 s. 4:e upplagan. Häftad. Ouppskuren. (Samlade skrifter 5. Minnesupplaga)
Ahlgren, Stig (red.):  Nattbok. Vintergatan 1961. Sveriges författarförenings kalender. [ref 78550]    85:-
    Åhlén & Åkerlund 1961. 83, (5) s. Omslag och vinjetter av Jan Nilsson. Häftad. Liten fläck på yttersnittet, annars ett mycket bra ex.
   Kapitlen i detta nummer av Vintergatan har rubriken "Första natten", "Andra natten" o.s.v. t.o.m. "Nionde natten". Bakom varje "natt" döljer sig en anonym författare.
  –  :  När jag var 21. Vintergatan 1962. Sveriges författarförenings kalender. [ref 78551]    85:-
    Åhlén & Åkerlund 1962. 109, (3) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Årtalet "1962" skrivet med tusch på ryggen och på främre omslag, aningen nött vid ryggfoten. 9 sidor i slutet med streckningar i marginalen med bläck och röd färgpenna (Bo Gustafssons bidrag). I övrigt ett fint ex.
   Bidrag av: John Landquist, Elsa Björkman-Goldschmidt, Ebbe Linde, Dagmar Edqvist, Olof Lagercrantz, Per Anders Fogelström, Pär Rådström, Bo Grandien, Sun Axelsson, Bo Gustafsson.
  –  :  Tre timmar kvar att leva. Vintergatan 1964. Sveriges författarförenings kalender. [ref 78553]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1964. 93, (2) s. Omslag och illustrationer av Jan Nilsson. Häftad. Liten klisterlapp med årtalet "1964" på ryggen, annars ett fint ex.
   Bidrag av: Barbro Alving, Kerstin Anér, Werner Aspenström, Elsa Grave, Lars Gustafsson, Lars Gyllensten, Lars Görling, Olle Holmberg, Erik Lundegård, Vilhem Moberg, Jan Myrdal.
  –  :  Tuffa utfrågare. Vintergatan 1963. Sveriges författarförenings kalender. [ref 78552]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1963. 93, (2) s. Omslag och illustrationer av Jan Nilsson. Häftad. Årtalet "1963" skrivet med tusch på rygg och främre omslag, annars ett fint ex.
   Bidrag av: Bengt Anderberg, Allan Fagerström, Lars Gyllensten, Ivar Harrie, Folke Isaksson, Dagmar Lange, Magnus von Platen, Kjell Strömberg, Ulla Åhgren-Lange.
  –  :  Vändpunkt. Vintergatan 1965. Sveriges författarförenings kalender. [ref 78554]    85:-
    Åhlén & Åkerlund 1965. 95 s. Omslag och illustrationer av Jan Nilsson. Häftad. Årtalet "1965" skrivet med tusch på rygg, främre omslag samt på titelbladet. Rygg och främre omslag ojämnt gulnade samt en blank liten etikett på bakre omslag, annars ett fint ex.
   Bidrag av: Nils Antoni, Ingrid Arvidsson, Greta Bolin (Corinna), Majken Johansson, Eyvind Johnson, Maurice Karkoff, Sandro Key-Åberg, Olof Lagercrantz, Arnold Ljungdahl, Artur Lundkvist, Bengt Nerman, Maud Reuterswärd, Björn Runeborg, Birgit Åkesson.
Ahlin, Gunnel och Lars:  Hannibal segraren. [ref 18526]    90:-
    Bonniers 1982. 331, (2) s. 10:e-12:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Ahlin, Lars:  Bark och löv. [ref 2792]    90:-
    Bonniers 1961. 329, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen samt bakre omslagets kanter mörktonade. Litet tidningsurklipp klistrat på insidan av främre omslag (har färgat av på smutstitelbladet, vilket också har en tillskrift av tidigare ägare).
   Omslag av Sveolov Ehrén.
  –  :  De sotarna! De sotarna! Zacharias' andra bok. [ref 7218]    75:-
    Bonniers, Stockholm, 1990. 296, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fria försättsbladet samt smutstitelbladet med litet blindpressat exlibris, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Din livsfrukt. [ref 9906]    90:-
    Bonniers 1987. 613, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot lätt stukade, skyddsomslaget svagt solkat samt med ett par smärre riss och veck.
  –  :  Kvinna, kvinna. [ref 40085]    85:-
    Bonniers 1955. Liten 8:o. 231, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget mörktonat på ryggen och lite naggat i övre kanten. Namnteckning och datering på försättsbladet.
Ahlman, Axel:  Sorglösa dagar. Blad ur vandringsboken. [ref 38941]    75:-
    Norstedts 1922. 159, (19 s. Originalupplaga. Häftad.
Ahrne, Marianne:  Och tänk den fagra prinsessan ... [ref 31448]    80:-
    Norstedts 1994. 239, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Alcalá, Jesús:  Att långsamt lära sig övervinna lusten att förenkla. Essäer och artiklar 1992-1997. [ref 38627]    125:-
    Ordfront 1997. 293, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Alfredson, Hans:  De döda kring Maria. Roman. [ref 76355]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 251, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Den befjädrade ormen. En roman om indianer och vita. [ref 7534]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 228, (1) s. Med kapitelvinjetter av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst annars fin.
  –  :  Ernst Semmelmans minnen. [ref 12477]    80:-
    Bonniers 1962. Liten 8:o. 78, (2) s. + 2 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Gummitummen. Skizzer ur en fren dagbok. [ref 17683]    85:-
    Bonniers 1966. 99, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på insidan av främre pärmen.
  –  :  Rosa rummet eller Operabaren eller dylikt. [ref 35160]    85:-
    Bonniers 1967. 122, (1) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Blindstämpel och årtal på smutstitelbladet samt lite stött.
  –  :  Tiden är ingenting. En släktsaga. [ref 45050]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 307, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag.
Alfvén, Inger:  Berget dit fjärilarna flyger för att dö. Berättelse. [ref 65430]    75:-
    Bonniers 1997. 132, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  En moder har fyra döttrar. [ref 11861]    90:-
    Bonniers 1994. 302, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Judiths teater. [ref 22396]    90:-
    Bonniers 1989. 496, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  När jag tänker på pengar. Roman. [ref 33152]    90:-
    Bonniers 1998. 303, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, i övrigt gott skick.
  –  :  Ur kackerlackornas levnad. [ref 46927]    90:-
    Bonniers 1984. 455, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår, namnetikett på försättsbladet.
Allansson, Ove:  De haltande åren. [ref 78891]    90:-
    Prisma 2001. 248, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva upptill vid främre falsen.
Almquist, C.J.L.:  Drottningens juvelsmycke. [ref 70570]    95:-
    Norstedts 1967. 258, (1) s. Omslag och teckningar av Svenolov Ehrén. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt, i övrigt ett fint ex.
Almqvist, Carl Jonas Love:  Amorina eller Historien om de fyra. [ref 77396]    125:-
    Bonniers 1903. 423, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt, rygghuvudet lätt stukat, försättsbladet saknas. Tillskrift på smutstitelbladets baksida, inlagan med ett fåtal diskreta understrykningar i blyerts. Något snedläst. (Valda skrifter af C.J.L. Almqvist)
  –  :  Drottningens juvelsmycke eller Azouras Lazuli Tintomara. Romantiserad berättelse om händelser näst före, under och efter konung Gustaf III:s mord. Företal av Ruben G:son Berg. [ref 10431]    100:-
    Bröderna Lindströms förlag 1928. Liten 8:o. 381 s. + 1 porträtt. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning samt marmorerade pärmar och snitt. Ryggen lätt blekt, rygghuvudet med liten skada samt lätt stötta hörn. Blindstämplat exlibris på porträttplanschen.
  –  :  Folklivsberättelser. [ref 14218]    275:-
    Bonniers 1925. Stor 8:o. 231, (2) s. + 8 planscher (akvareller) och teckningar i texten av Kurt Jungstedt. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning samt marmorerade snitt och pärmpapper. Främre omslag medbundet. Bandet något skavt, mest i hörnen.
  –  :  Folklivsberättelser. [ref 14220]    170:-
    Bonniers 1925. Stor 8:o. 231, (2) s. + 8 planscher (akvareller) och teckningar i texten av Kurt Jungstedt. Häftad med något naggat transparent skyddsomslag. Ryggen med lätta läsveck, främre omslag med ett litet jack i nedre kanten, det bakre med hörnveck.
  –  :  Folklivsberättelser. [ref 75813]    350:-
    Bonniers 1925. Stor 8:o. 231, (2) s. + 8 planscher (akvareller) och teckningar i texten av Kurt Jungstedt. Förlagets vackra ljusbruna halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. Lätt blekt rygg annars fin.
  –  :  Fyra folklivsberättelser. [ref 15490]    75:-
    [Ljus Förlag] 1957. 264, (1) s. + 1 plansch (porträtt av författaren). Häftad. Främre omslag med små veck i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex. (Ljus' klassiker)
   Innehåll: Kapellet. – Skällnora kvarn. – Grimstahamns nybygge. – Målaren.
  –  :  Gabrièle Mimanso. Sista mordförsöket emot konung Ludvig Filip i Frankrike, hösten 1840. [ref 75359]    175:-
    Bonniers 1925. XIX, 594, (2) s. Förlagets gröna dekorerade klotband. Ryggen lite ojämn, annars ett fint ex. (Samlade skrifter [del 24]. Utgiven av Algot Werin. Ur första fullständiga upplagan, med inledningar, varianter och anmärkningar under redaktion av Fredrik Böök)
  –  :  Källans dame. Utkast och fragment. Med inledning och kommentar utgivna av Kurt Aspelin. [ref 24894]    95:-
    Bonniers 1966. 209, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med blåfärgat övre snitt. Aningen blekt rygg, annars bra.
  –  :  Målaren. Inledning av Stig Bergman. [ref 29417]    100:-
    AB Wilh. Becker, Stockholm, 1965. 133, (3) s. Med teckningar av Eric Palmquist. Originalpappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Utgiven med anledning av AB Wilh. Beckers 100-årsjubileum 1965.
  –  :  Parjumouf. Saga ifrån Nya Holland. [ref 32673]    75:-
    Rediviva 1972. Liten 8:o. (12), 98 s. Faksimilupplaga. Häftad. Liten skada i övre kanten på främre omslag. (Suecica rediviva 27)
   Originalet utgavs anonymt i Stockholm 1817.
  –  :  [Prosa]. [ref 60825]    130:-
    Bonniers 1952. 439 s. + 1 planschblad (porträtt av författaren). Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt samt skyddsomslag. Främre omslag medbundet.
  –  :  Tre fruar i Småland. Med efterskrift av Bertil Romberg. [ref 67681]    85:-
    Norstedts 1978. 465, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Norstedts klassiker)
  –  :  Tre noveller. Förord av Yngve Kernell. [ref 45689]    85:-
    Sällskapet Bokvännerna 1952. 116, (3) s. Illustrerad av Yngve Kernell. Tryckt i 4.200 ex. Häftad. Ryggen något blekt. (Bokvännens Bokgåva 1952)
   Innehåll: Grå kappan. – Guldfågel i paradis. – Parjumouf.
Alving, Barbro:  Trivselvänligt. Av Käringen mot strömmen. [ref 76748]    450:-
    Bonniers 1962. 137, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex men lite stött i alla fall. Lång dedikation från "Barbro" Se bilden.
   Omslag av Ruffa Alving-Neander.

Se bild på boken
  –  :  Yr i mössan. Av Käringen mot strömmen. [ref 74041]    90:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 140, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Ruffa Alving.
[Alving, Barbro]:  Hemma bäst. Av Käringen mot strömmen. [ref 63479]    100:-
    Bonniers 1948. 206, (4) s. Originalupplaga. 4:e tusendet. Häftad. Omslagen något gulnade, ryggen med läsrand.
  –  :  Ordning på torpet. Av Käringen mot strömmen. [ref 59778]    85:-
    Bonniers 1954. 157, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, omslagen med lättare bruksspår.
   Omslag av Lasse Hallberg.
Aminoff, Ivan T. (Radscha):  Söner af ett folk som blödt ...! Romantiserad skildring från Finlands frihetskamp i början af 20:e seklet. [ref 42922]    225:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1906. 567 s. Med öfver ett hundratal illustrationer. Förlagets rikt dekorerade klotband. Något snedläst, ryggfoten med några obetydliga skrapmärken, namnteckning på fria försättsbladet. På det hela taget ett fint ex i ett trevligt band.
Ancker, Bo:  Lykttändarens dotter. [Noveller]. [ref 26441]    85:-
    Wiken, Höganäs, 1988. Stor 8:o. 80 s. Med teckningar av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Anderberg, Bengt (huvudred.):  Kärlek 1. [ref 59415]    100:-
    Corniche, Malmö, 1965. Liten 8:o. 159 s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med några smärre skrapmärken.
   Med bidrag av bland andra Bengt Anderberg och P C Jersild.
Andersson, Bernt-Olov:  Agitatorerna. [ref 71209]    85:-
    Ordfront 1991. 304, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag.
   Romanen är delvis baserad på händelser i Kata Dalströms och Fabian Månssons liv.
Andersson, Dan:  De tre hemlösa. Förord: Gunde Johansson. [ref 65433]    90:-
    Zindermans 1992. 134, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Dan Andersson-sällskapets skrifter 26)
  –  :  Fragment ur den underbara byttans berättelse. [ref 14442]    125:-
    Sällskapet Bokvännerna 1954. 59, (2) s. Illustrerad av Ture Lidström. Utgiven i 600 ex (varav 40 med signerad etsning och numrerade). Detta ex tillhör normalupplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något missfärgad. (Bokvännens bibliotek nr 19)
  –  :  Sorgmarschen. Novellsamling. Förord och kommentarer av Gösta Ågren. [ref 38942]    80:-
    Zindermans 1973. 87, (2) s. Häftad.
  –  :  Tryckt och otryckt. Urval och kommentarer av Bertil Lauritzen. [ref 64138]    150:-
    Tiden 1942. 326 s. + 1 porträtt. Delvis original. Häftad. Till större delen ouppskuren.
Andersson, Erik:  Den larmande hopens dal. [ref 79050]    110:-
    Bonniers 2008. 190, (2) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Andhé, Stefan:  En vind genom gräset. [ref 73336]    90:-
    Norstedts 1997. 251, (3) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Hej, det är bara jag igen. [ref 80878]    85:-
    Norstedts 1995. 292, (4) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Sök ljuset. [ref 75072]    85:-
    Norstedts 1994. 283, (3) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Antti, Gerda:  Bara lite roligt. [ref 2764]    75:-
    Alba 1994. 237, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt vattenskadat i nedre kanten (ej fläckad på utsidan).
  –  :  Det är mycket med det jordiska. [ref 9331]    75:-
    Alba 1987. 291, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Inte värre än vanligt. [Noveller]. [ref 21355]    95:-
    Alba 1977. 198, (2) s. Originalupplaga. Limhäftad. Något nött rygg.
  –  :  Jag reder mig nog. [ref 21774]    75:-
    Alba 1983. 220, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat i övre kanten.
  –  :  Varav hjärtat är fullt. Kåserier. [ref 65434]    75:-
    Bonnier Alba 1993. 166 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Ardelius, Lars:  De små sändebuden. [ref 7214]    75:-
    Norstedts 1987. 288, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, repa på baksidan.
Arehn, Mats - Engström, Staffan:  Be till Gud men reta inte djävulen. Berättelsen om en man som trodde att allt var till salu. [ref 79653]    90:-
    Forum 2000. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, annars fin.
Arenander, Britt:  Egen karta. [ref 65435]    75:-
    Bonniers 1979. 196 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsetikett på sista textsidan.
Armand, Paul [pseud. f. Nils-Olof Franzén]:  Monte-Christos son. Paris 1848. [ref 65437]    100:-
    Bonniers 1971. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på eftersättsbladet.
   Omslag av Eric Palmquist.
Arnald, Jan:  Maria och Artur. [ref 80921]    95:-
    Bonniers 2006. 278, (2) s. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Arnér, Sivar:  Byta människa. [ref 5472]    85:-
    Bonniers 1972. 256, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Liten reva i nedre kanten på framsidan, märke efter prislapp på baksidan, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Fyra som var bröder. [ref 15501]    85:-
    Bonniers 1955. 255, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Nätet. [ref 31348]    70:-
    Bonniers 1962. 265, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
  –  :  Solgata. [ref 38680]    90:-
    Bonniers 1967. 295, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ex i fint skick.
   Omslag av Lenke Rothman.
  –  :  Tvärbalk. [ref 46223]    85:-
    Bonniers 1963. 283, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Omslagsryggen lätt nött.
   Omslag av Lenke Rothman. Filmatiserad av Jörn Donner.
  –  :  Vackert väder. [ref 47249]    75:-
    Bonniers 1950. 213, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Veck på bakre omslag.
Arnesson, Evertz:  Bak hängbjörkens slöja. [ref 65440]    75:-
    Tiden 1970. 283, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Omslag av Eric Palmquist.
Arton, Nils:  Hårdesgille o andra teställninga. På Frosta härads bygdemål. [ref 65720]    125:-
    Författarens förlag, Lund, 1930. 124, (1) s. Med 23 silhuetter av O. Antonsson. Originalupplaga. Häftad. Något nött ex. Båda omslagen med hörnveck.
  –  :  Hårdesgille o andra teställninga. På Frosta härads bygdemål. [ref 74521]    80:-
    Bokförlaget Scania, Malmö, 1973. Liten 8:o. 121, (3) s. Med 23 silhuetter av O. Antonsson. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Arvidsson, Ingrid:  Solfeber. [ref 38677]    85:-
    Bonniers 1952. 131, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Med dedikation från författaren.
Aschberg, Robert:  Nyklippt. Sanna berättelser ur livet. [ref 67130]    85:-
    Norstedts 1991. 335, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, reva i nedre kanten på framsidan (tejpad på insidan).
Asklund, Erik:  Bröderna i Klara. [ref 80205]    80:-
    Rabén & Sjögren 1962. 332 s. 2:a upplagan. Häftad. Lätt veckad rygg.
  –  :  Gäst i naturen. Åtta brev från Trosa skärgård. [ref 17961]    80:-
    Rabén & Sjögren / Vi 1958. Liten 8:o. 120, (1) s. Med omslag och teckningar av Mats Nilsson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skavt vid ryggfoten, tejplagning på insidan.
  –  :  Manne. Berättelser. [ref 26958]    150:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1949. Liten 8:o. 173, (1) s. Originalupplaga. Mycket gediget grönt halvfranskt band med 8 upphöjda bind och vackert mönstrade pärmar (Leonard Gustafssons Bokbinderi). Omslag och rygg medbundna. Blekt rygg, obetydligt nött band. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Mormon Boy. [ref 28999]    90:-
    KF:s bokförlag 1951. 173, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Charles Gl. Behrens.
  –  :  Prosadikter. [ref 33714]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1958. Liten 8:o. 77, (3) s. Illustrerad av Charles Gl. Behrens. Originalupplaga. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget ojämnt gulnat på rygg och framsida. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 43)
  –  :  Röd skjorta. Berättelser. [ref 35453]    100:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1951. Liten 8:o. 153, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen lätt mörktonad, främre omslag något kantstött nedtill, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Charles Gl. Behrens.
Asklund, Erik - Kjellgren, Josef - Lundkvist, Artur - Martinson, Harry - Sandgren, Gustav:  Fem unga. Unglitterär antologi. [ref 13417]    350:-
    Bonniers 1929. 152 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned, blekt och mörktonad rygg med falsreva nedtill. Omslagen med smärre riss och veck.
Asklund, Erik (red.):  Hela Sverige. Antologi. [ref 18768]    110:-
    Rabén & Sjögren 1969. 280, (1) s. Omslag och illustrationer av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skadat och med lagning vid rygghuvudet. Signatur i bläck på friblad längst fram.
Aspenström, Werner:  Fragmentarium. [ref 14444]    95:-
    Bonniers 1987. 43, (4) s. Originalupplaga. Tryckt i 6.200 ex. Häftad med skyddsomslag.
   Bonniers julbok 1987.
  –  :  Oändligt är vårt äventyr. Noveller och sagor. [ref 51379]    130:-
    Bonniers 1945. 187, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Författarens prosadebut.
  –  :  Reflexer. Artiklar & essäer. Urval och förord av Nina Burton. [ref 69765]    110:-
    Bonniers 2000. 231, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Sommar. Om naturen, människan och tidens gång. [ref 38795]    70:-
    Bonniers 1968. 129, (1) s. Illustrerad av Signe Lund-Aspenström. 5:e-6:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Atterbom, [Per Daniel Amadeus]:  Lycksalighetens ö. Sagospel i fem äventyr. [ref 71232]    3000:-
    Palmblad & C. Uppsala, 1824-1827. 342, (2), (4), 459, (5) s. Originalupplaga. Trevligt samtida halvfranskt band med ryggdekorupphöjda bind och marmorerat snitt. Främre falsen lite svag. Stämpel på försättsbladet samt namnteckning på baksidan av detsamma. Inlagan ren och fin. 1-2 i en volym.
   Det är ett verk i romantikens anda och samtidigt en kritik av den romantiska konstsynen.
Attorps, Gösta:  Sista tåget. [ref 37172]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Stor 8:o. 227, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Med dedikation från författaren.
Aurell, Tage:  Martina. [ref 27268]    90:-
    Bonniers 1948. Stor 8:o. 100, (2) s. Illustrerad av Thor Fagerkvist. Ny utgåva. Häftad. Bakre omslag lätt fläckat. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Originalupplagan (utan illustrationer) utkom 1937.
  –  :  Nya berättelser. [ref 30921]    70:-
    Bonniers 1949. 130, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Liten fläck såväl på framsidan som insidan av främre omslag samt på smutstitelbladet.
   Innehåll: Pingstbrud. - Svensexa. - Gamla landsvägen. - Vinterdygn. - Sommarspel.
  –  :  Skillingtryck. [ref 37635]    175:-
    Veckotidningen Vi/KF:s bokförlag 1951. 117, (1) s. Illustrerad med träsnitt av Sven Ljungberg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Smärre berättelser. [ref 74151]    75:-
    Bonniers 1947. 157, (2) s. 4:e tusendet. Häftad. Lätt mörktonad rygg.
Axelson, Sture:  Claudianus. En poets självbiografi. [Roman]. [ref 75967]    100:-
    Bokgillets förlag, Uppsala, 1958. 229, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med svaga veck och obetydligt nött, annars ett fint ex. Jämnskurna snitt.
Axelsson, Majgull:  Aprilhäxan. [ref 79290]    85:-
    Rabén Prisma, 1998. 424 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
   Vinnare av Augustpriset 1997.
Axelsson, Sun:  Vindarnas barn. [ref 48187]    65:-
    Bonniers 1991. 53, (2) s. Originalupplaga. Tryckt i 7.000 ex. Häftad med skyddsomslag.
   Bonniers julbok 1991.
Bakhtiari, Marjaneh:  Kalla det vad fan du vill. [ref 79059]    85:-
    Ordfront 2005. 298, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Barthel, Sven:  Den förtrollade trädgården. - Ö. - Stränder. - Äventyrens värld. [ref 7713]    400:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 183, (5) + 135, (4) + 154, (3) + 170, (2) s. Teckningar i två av volymerna. Samtliga omslag tecknade av Roland Svensson. Förlagets dekorerade pappband. 4 volymer.
  –  :  Kust. [ref 24707]    400:-
    Bonniers 1935. 198 s. Illustrerad och med omslag av Bertil Bull Hedlund. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Ramsöpojkar. [ref 34215]    500:-
    Bonniers 1928. 194, (1) s. Originalupplaga. Debuten. Häftad. Ouppskuren dock med lite nött rygg.
Se bild på boken
  –  :  Somrarnas ansikten. Ett urval. [ref 61046]    125:-
    Bonniers 1975. 195, (4) s. Illustrerad av Roland Svensson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Stränder. [ref 40407]    200:-
    Bonniers 1943. 187, (2) s. Illustrerad av bl.a. Roland Svensson. Originalupplaga. Häftad. Bläcknamn på smutstitelbladet. Obetydliga läsränder på ryggen.
  –  :  Äventyrens värld. [Essäer]. [ref 50523]    130:-
    Bonniers 1941. 241, (2) s. Illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt mörktonad, annars ett fint ex. Exlibris.
   Omslag av Bertil Bull Hedlund.
Becker, Inger:  Att vara eller låtsas vara. [ref 78456]    90:-
    Forum 1977. 249, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och fuktrand vid ryggfoten (syns inte utvändigt) samt en lagad reva på baksidan. (Månadens Bok)
Beckman, Kaj (red.):  Cirkusvärld. En antologi. [ref 6157]    150:-
    Rabén & Sjögren 1976. Liten 4:o. 157, (5) s. Omslag och illustrationer av Per Beckman. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygg obetydligt mörktonad, annars ett fint ex i dekorerad röd klotkassett.
Beijer, Harald:  Johannes och Trubbnos. [ref 79480]    90:-
    Norstedts 1949. 374, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, bakre omslag lätt kantstött och med smärre veck i nedre kanten samt litet riss i falsen (8 mm). Tillskrift på smutstitelbladet.
   En Stockholmsroman.
Bellman, Carl Michael:  Brev till Tjälvesta. [ref 5006]    500:-
    Bellmanssällskapet 1933. (46) blad i faksimil + 42 s. Tryckt i 300 ex. Ett häfte och ett originalpappband i stänkmarmorerad originalpappkassett.
   Häftet består av anmärkningar kring verket av Olof Byström och pappbandet utgörs av faksimiltryck av de illustrerade handskriftsoriginalen.
Benedictsson, Victoria (Ernst Ahlgren):  Från Skåne - Pengar. [ref 80208]    90:-
    Bonniers 1950. 244, (3) s. Häftad. Blindpressat exlibris på smutstitelbladet. (Skrifter i urval av Fredrik Böök nr 1)
   2 titlar i en volym.
Bengtsson, Frank:  Ankarvakt. Berättelser från de sju haven. [ref 1534]    100:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1984. 160 s. Med 1 fotografi på smutstitelbladets baksida. Förlagets fotoillustrerade pappband. Med dedikation på försättsbladet.
Bengtsson, Frans G.:  De långhåriga merovingerna och andra essayer. [ref 80940]    125:-
    Bonniers 1947. 315, (2) s. 11:e-13:de tusendet. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt. Fint ex.
  –  :  Folk som sjöng och andra essayer. [ref 65662]    125:-
    Norstedts 1955. 318, (2) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Fint ex.
   Fyra av essäerna aldrig tidigare publicerade, de övriga för första gången i bokform.
  –  :  Litteratörer och militärer. Essayer. [ref 80941]    125:-
    Bonniers 1944. 293 s. 7:e-10:e tusendet. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt. Liten fläck på främre snittet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Röde Orm. [1.] Sjöfarare i västerled. En berättelse från okristen tid. [ref 74321]    200:-
    Norstedts 1964. 4:o. 287 s. Illustrerad med teckningar i svart och grönt av Gunnar Brusewitz. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag med främre omslaget medbundet. Typografisk utformning och bandutstyrsel av Karl-Erik Forsberg. Slitet, lagat och litet solkigt skyddsomslag.
   Endast första delen utkom i denna upplaga.
  –  :  Röde Orm. [1]: Sjöfarare i västerled. En berättelse från okristen tid - [2]: Hemma och i österled. [ref 35493]    250:-
    Norstedts 1943-1945. 287 + 316, (2) s. 12:e resp. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband med alla omslagen medbundna. Obetydligt snedlästa, ryggarna med viss nyansskillnad.
   2 volymer.
  –  :  Silversköldarna. - Litteratörer och militärer. [ref 37069]    120:-
    Norstedts 1982. 283, (2), 281, (2) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smalt veck och liten lagad reva i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
   Två essaysamlingar i en volym.
  –  :  Sällskap för en eremit. Essayer. [ref 42782]    110:-
    Bonniers 1941. 277 s. 7:e-10:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex.
Bennett, William J. (utg.):  Dygdernas bok. En skattkammare av sedelärande berättelser hämtade ur världens och Sveriges litteratur. Redaktör: Magnus Palm. Med ett förord av Theodor Kallifatides. [ref 60098]    150:-
    Brombergs 1994. 543 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Berg, Eva:  Ungt äktenskap. [ref 65728]    85:-
    Bonniers 1939. 283 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade helskinnband. Ryggen aningen nött och lätt blekt.
Berg, Jonas (urval och komm.):  I skrattspegeln. Sed & osed i 1890-talets skämtteckningar. [ref 65972]    85:-
    Svenska Dagbladet i samarbete med Nordiska Museet 1991. 142 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Berggren, Erik:  I havslandskapet. [ref 20546]    80:-
    Bonniers 1968. 118, (4) s. Omslag i färg samt svartvita teckningar av Sven Erixson. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagade revor samt något solkigt på baksidan.
Bergman, Bo:  Predikare. [ref 33533]    75:-
    Bonniers 1967. 120, (4) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Skulden. [ref 37932]    80:-
    Bonniers 1948. 234, (1) s. 5:e tusendet. Häftad. Lätt gulnad rygg. Ouppskuren.
  –  :  Så länge spelet varar. [Noveller]. [ref 42565]    75:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 272, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Exlibris.
  –  :  Öden. Noveller. [ref 50563]    60:-
    Bonniers 1963. 253, (3) s. 7:e-9:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. som är något solkigt.
Bergman, C.J.:  Gotländska skildringar och minnen. [ref 17020]    150:-
    Gotlands Allehandas Tr.-A.-B:s förlag, Visby, 1901. (4), 286 s. [Ny] 2:a upplaga. Förlagets ljusgröna dekorerade klotband. Rygghuvud och fot aningen skavda. Främre pärmen skev (inåt). Inlagan med lätta bruksspår.
Bergman, Hjalmar:  Amourer. [Noveller]. [ref 64928]    100:-
    Bonniers 1919. 243, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ouppskuren. Lätt mörktonad rygg, hörnveck nedtill på främre omslag.
  –  :  Chefen fru Ingeborg. [ref 66679]    80:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 357, (3) s. 8:e upplagan. Häftad. Ryggfoten samt omslagens nedre kanter lätt stötta. Ouppskuren.
  –  :  Clownen Jac. Med förord av Uno Florén. [ref 65355]    85:-
    Bra Böcker 1982. 298, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt annars fin.
   I denna utgåva har originaltextens plurala verbformer överförts till singularform.
  –  :  Det har berättats mig – –. [ref 8949]    125:-
    Bonniers 1935. 190, (1) s. + 6 planscher. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Film. Med förord av Stina Bergman. [ref 13533]    100:-
    Bonniers 1940. Stor 8:o. (4), 420, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Bakre omslag med lätta veck, reva och liten fläck i ytterkanten, skyddsomslaget aningen solkigt, lätt naggat samt med skada på baksidan. Ouppskuren.
  –  :  Flickan i frack. - Lotten Brenners ferier Ur en stadskrönika. Med förord och anmärkningar av Johannes Edfelt. [ref 76046]    150:-
    Bonniers 1952. 284, (2) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmar. Fint ex. (Samlade skrifter 24)
  –  :  Flickan i frack. – Lotte Brenners ferier. Med förord och anmärkningar av Johannes Edfelt. [ref 71631]    90:-
    Bonniers 1952. 284, (3) s. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter)
  –  :  Hans nåds testamente. Med förord och anmärkningar av Johannes Edfelt. [ref 76037]    150:-
    Bonniers 1949. 331, (2) s. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg och övre guldsnitt. (Samlade skrifter 5)
  –  :  Jonas och Helen. - Kerrmans i Paradiset. Med förord och anmärkningar av Johannes Edfelt. [ref 76038]    150:-
    Bonniers 1952. 543, (5) s. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg och övre guldsnitt. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 23)
  –  :  Kerrmans i paradiset. [ref 23304]    125:-
    Bonniers 1927. 317 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med svaga läsveck, lagade falsrevor, främre omslagets nedre hörn med veck och litet nagg.
  –  :  Labyrinten. Noveller. [ref 58275]    150:-
    Bonniers 1931. 273, (2) s. Originalupplaga. Förlagets helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Rygg och hörn aningen nötta. De sista tio bladen lätt veckade i övre hörnet.
  –  :  Lotten Brenners ferier. [ref 26246]    175:-
    Bonniers 1928. 293 s. Illustrerad av Stig Sandberg (även omslag). Originalupplaga. Häftad. Svaga läsveck i ryggen, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Savonarola. - Amourer. Förord och kommentarer av Johannes Edfelt. [ref 65733]    75:-
    Bonniers 1949. 589, (2) s. Häftad. Ryggen något missfärgad och med läsveck, bakre omslag naggat, litet hörn saknas nedtill. (Samlade skrifter 4)
  –  :  Skrifter. 1-26 i 24 volymer. [ref 37810]    2500:-
    Bonniers 1926-1931. Totalt ca 7100 s. Förlagets trevliga halvfranska band med ryggdekor och marmorerat snitt. Några mycket svaga och stora fläckar på ett par bands ryggar samt några rygghuvuden med med skavmärken men i stort en fin svit.
  –  :  Två släkter (Komedier från Bergslagen I). - Dansen på Frötjärn (Komedier från Bergslagen II). Med förord och anmärkningar av Johannes Edfelt. [ref 76048]    150:-
    Bonniers 1950. 398, (2) s. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg och övre guldsnitt. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 10)
  –  :  Två släkter (Komedier i Bergslagen I). - Dansen på Frötjärn (Komedier i Bergslagen II). Förord och kommentarer av Johannes Edfelt. [ref 65735]    75:-
    Bonniers 1950. 398, (2) s. Häftad. Något mörktonad rygg, mörk rand på bakre omslag intill ryggen, annars ett bra ex. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade skrifter 10)
  –  :  Vem dömer? [ref 47695]    175:-
    Bonniers 1921. 78 s. Illustrerad med filmbilder. Originalupplaga. Häftad. Övre hörnet lätt stukat. Ovanlig.
  –  :  Vi Bookar, Krokar och Rothar. [ref 47841]    200:-
    Bonniers 1912. Liten 8:o. 416 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och fläckad rygg med läsveck, främre omslag med svagt veck, det bakre blekt och fläckigt intill falsen. Titelbladet med halvt raderad tillskrift.
Bergman, Ingmar:  Den goda viljan. [ref 7757]    85:-
    Norstedts 1991. 394, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagets rygg något mörktonad, i övrigt något mindre bruksspår samt tillskrift på försättsbladet.
   Ingmar Bergmans berättelse om sina föräldrar.
  –  :  Enskilda samtal. [ref 68834]    90:-
    Norstedts 1996. 166, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Föreställningar. [ref 70555]    160:-
    Norstedts 2000. 295, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Innehåller tre berättelser som bildar underlag till filmer: "Trolösa", "En själslig angelägenhet" och "Kärlek utan älskare". Endast "Trolösa" har blivit film i regi av Liv Ullman.
  –  :  Söndagsbarn. [ref 80138]    90:-
    Norstedts 1993. 123, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet ytligt riss, i övrigt fint ex.
Bergman, Mats (red.):  Jullen på världshavet. Svenska pekoralister i urval. [ref 58295]    85:-
    Gidlunds, Stockhom, 1982. 262, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift.
Bergman, Petter:  Rader från Hässelby. Reflektioner på prosa. [ref 34163]    100:-
    Bonniers 1986. 197, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Bergman, Ted:  Nästan blind. [ref 31345]    150:-
    Metamorfos [1953]. 36 blad + 1 linoleumsnitt av Gunnar Fornell. Originalupplaga. Nr 187 av 190 numrerade och av författaren signerade exemplar. Klammerhäftad. Omslagen ojämnt blekta, det främre med svagt veck i övre hörnet. Loss i bakre omslag (klamrarna är för korta). (Metamorfos - häfte nr 17)
Bergmark, Anna:  En praktisk man. [ref 77918]    85:-
    Bonniers 1997. 269, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Debutbok.
Bergquist, Janne:  Allmänna linjen. [ref 73114]    80:-
    Bra Böcker 1967. 185, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött i rygghuvud och -fot.
Bergquist, Olle:  Duellen i Göttingen 1780. [ref 65762]    75:-
    Atlantis 1991. 135, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Debutboken.
Bergstrand, Carl-Martin (utg.):  Dalslandssägner. [ref 6661]    150:-
    Gumperts Förlag, Göteborg, 1951. 215, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Hallandssägner. [ref 18196]    150:-
    Gumperts Förlag, Göteborg, [1949]. 216, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Rygg och omslag svagt gulnade. i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Värmlandssägner. [ref 49194]    175:-
    Gumperts Förlag, Göteborg 1948. 188, (2) s. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade, i övrigt ett fint ex.
Bergström, Berit:  Stackars karl. [ref 9098]    75:-
    Alba 1977. 156, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Bergå, Frank (red.):  Hej Ers Majestät. Barnens brev till Kungen. [ref 63462]    75:-
    Askelin & Hägglund 1986. Stor 8:o. (80) s. Illustrerad (delvis i färg). Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Björkstén, Ingmar:  Krigsbarnet. En Helsingforsroman. [ref 24176]    120:-
    Bonniers 1991. 205, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag + en "Läsexemplar" lapp på den främre.
Björling, Gunnar:  Vilande dag. [ref 48053]    750:-
    Daimon, Helsingfors, 1922. 96 s. Originalupplaga. Debuten. Gediget privatbundet linneband med titelfält i skinn (Leonard Gustafssons bokbinderi). Främre omslag medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet.
Blanche, August:  Bilder ur verkligheten: En prästmans anteckningar. [ref 65765]    75:-
    Baltiska förlaget 1928. 318 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt. Lätt nött band med något blekt rygg, främre pärmen med blekrand. (Svensk litteratur)
  –  :  Bilder ur verkligheten: En skådespelares äventyr. [ref 65766]    75:-
    Baltiska förlaget 1928. 318 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt. Lätt nött band med något blekt rygg. (Svensk litteratur)
  –  :  Hyrkuskens berättelser. Inledning av Per Wästberg. [ref 80231]    175:-
    Ljus förlag, Stockholm, 1957. Stor 8:o. 272, (4) s. Illustrerad av Gösta Kriland. Förlagets pappersklädda halvklotband, skyddsomslag tryckt på fint, tjockt papper. Ett extra exemplar av omslaget medbundet. Omslaget lite naggat i kanterna och ojämnt blekt, pärmarna lätt utbuktande. Titelbladet med blindpressat exlibris.
  –  :  Valda skrifter. 1-9 i 5 volymer. [ref 47381]    350:-
    Bonniers 1927. 262, (2) + 271, (1) + 275, (2) + 297, (2) + 274, (1) + 293, (1); 282, (2) + 373, (1) + 372, (2) s. + 45 färgplanscher av Einar Nerman. Förlagets halvfranska band med ryggdekor samt marmorerade snitt och pärmpapper. Lätt nötta ryggar och en aning skavda i nedre kanten. Exlibris. 5 volymer.
   Innehåll: 1. Hyrkuskens berättelser. - 2. En prästmans anteckningar. - 3. En skådespelares äventyr. - 4. Strödda anteckningar. - 5. Klockaren i Danderyd och andra berättelser. - 6-7. Sonen av Söder och Nord. Romantisk skildring av revolutionen i Paris 1848. Del 1-2. - 8. Flickan i Stadsgården. - 9. Första älskarinnan.
Blomberg, Harry:  Land, öppna dig! Svensk rapsodi. [ref 7868]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1938. Liten 8:o. 255 s. Originalupplaga. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper och främre omslag medbundet (Leonard Gustafssons bokbinderi). Mycket bra ex.
Boëthius, Maria-Pia:  Mediatan. En oroman. [ref 80929]    120:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2007. 234, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bohrn, Harald:  Praeterea censeo. Några tankar och tycken. [ref 69347]    100:-
    [Harald Bohrn], Stockholm, 1970. Liten 8:o. (5), 44, (1) s. + 1 planschblad. Originalpappband med påklistrad pärmtitel.
Boije af Gennäs, Louise:  Stjärnor utan svindel. [ref 80842]    95:-
    Norstedts 1996. 534, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Bolinder, Jean:  3.30,4. Romanen om 1500-meterslöparen "Hostan". [ref 78053]    90:-
    Bokförlaget Plus, Stockholm, [1981]. 229, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet lagat riss, i övrigt gott skick.
Borelius, Aron:  Tugar. En berättelse från forn tid. [ref 56485]    100:-
    Hæmon, Viken, 1978. Stor 8:o. 190, (1) s. Illustrerad med teckningar av Barbara Öberg. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ouppskuren.
   Handlingen förlagd till Västmanland.
Borgenstam, Curt:  Båtar, båtfolk och brudar. Berättelser. [ref 80710]    75:-
    Axel Abrahamsons Tryckeri AB, Karlskrona, 1987. Stor 8:o. 79 s. Illustrationer av författaren. Limhäftad. Fint ex.
Born, Heidi von:  Hummerkriget. [ref 19859]    75:-
    Författarförlaget 1983. 129, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. Recensionsstämpel på eftersättsbladet.
  –  :  Månens vita blod. [ref 29452]    90:-
    Brombergs [1988]. 185, (1) s. Med illustrationer av Peter Tillberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Spårhunden. [ref 39221]    70:-
    Norstedts 1968. 187, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med något nött skyddsomslag. Med exlibris och namnteckning. (Månadens bok)
Born, Heidi von (red.):  Röster i Stockholm. En antologi. [ref 66176]    70:-
    En bok för alla 1997. Liten 8:o. 253, (1) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Boye, Karin:  Bebådelse. Noveller. [ref 64829]    225:-
    Bonniers 1941. Liten 8:o. 363, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt mörknad rygg. Ouppskuren.
  –  :  För lite. [ref 15838]    175:-
    Bonniers 1936. 244 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Merit vaknar. [ref 27937]    125:-
    Bonniers 1933. 169 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen aningen solkiga, rygg och hörn lätt naggade, litet hörnveck på bakre omslag.
  –  :  Merit vaknar. [ref 69962]    80:-
    Bonniers 1948. VIII, 5-168, (1) s. Ny utgåva. Häftad med trasigt skyddsomslag. (Samlade skrifter 2)
  –  :  Soldrottningens gudson. Berättelser och skådespel sammanställda av Barbro Gustafsson. [ref 70716]    150:-
    Zindermans 1982. Stor 8:o. 279, (2) s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagets konstläderband. Omslagets baksida med två lagade revor i övre kanten.
  –  :  Uppgörelser. Skisser och noveller. [ref 46727]    100:-
    Bonniers 1954. 223, (4) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten reva och några små riss. (Samlade skrifter 6)
Brar, Runa - Bäckman - Ehrenmark, Thorsten, m.fl:  Kloka tokar. Kåsörernas bästa ur Dagens Nyheter. [ref 73108]    85:-
    Förlags AB Marieberg, Stockholm, 1983. 105 s. Illustrerad med teckningar och med fotografier på de medverkande kåsörerna. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Medverkande kåsörer: Runa Brar, Bäckman, Thorsten Ehrenmark, Anderz Harning, Gustafsson med muntascherna, Fru Johansson, Eva Mattson, Unge, Carl Z, Åkermark.
Braun, Wilhelm von:  Carolina. Poetisk kalender. [ref 70957]    150:-
    Stockholm, Joh. Beckman, 1849. Liten 8:o. (4), 216 s. 2:a upplagan. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet. De två sista sidorna med en liten brun fläck, sista sidan har färgat av på eftersättsbladet. Inlagan ren och i bra skick.
  –  :  Farbror Mårten. Poetisk kalender. [ref 60030]    150:-
    Stockholm, Bonniers, 1856. Liten 8:o. (4), 246, (2) s. Originalupplaga. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet samt stämpel även på titelbladet. Bakre falsen framför sista textbladet något öppen (ej loss). För- och eftersättsblad åldersfläckade. Inlagan ren och i bra skick.
  –  :  Sju sofvare. Poetisk kalender. [ref 60028]    225:-
    Stockholm, J.L. Brudins Förlag, 1853. Liten 8:o. (4), 132, (2) s. Originalupplaga. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet. Inlagan ren och i bra skick.
Bremer, Fredrika:  Axel och Anna m. fl. teckningar ur hvardagslifvet. [ref 77293]    100:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1911. 192 s. Ny utgåva. Trevligt privatbundet ljust klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet. Exlibris.
  –  :  Grannarne. Utgiven med inledning och kommentarer av Carina och Lars Burman. [ref 71739]    200:-
    Svenska Vitterhetssamfundet (SVS), Stockholm, 2000. XXXV, 416, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska författare. Ny serie)
  –  :  Hemmet eller Familje-sorger och fröjder. Teckningar ur hvardagslifvet. [ref 77294]    125:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1911. 360 s. Ny utgåva. Trevligt privatbundet ljust klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet. Exlibris.
  –  :  Hertha, eller en själs historia. Teckningar ur det verkliga lifvet. 1-2 i en volym. [ref 70061]    1000:-
    Bonniers 1856. Liten 8:o. (2), 248 + (2), 249-464, XIV, (2) s. Originalupplaga. Samtida mycket slitet halvfranskt band med ryggdekor. Inlagan lite åldersfläckad samt ett blad rivet och skuret. Inre falsarna förstärkta samt tillskrift på försättsbladet.
   Det sista bladet är ett reklamblad för böcker av "Mamsell Fr. Bremer".
  –  :  Nina. Teckningar ur hvardagslifvet. [ref 71453]    165:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1912. 384 s. Ny utgåva. Lätt nött halvfranskt band med ryggdekor och övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet. Ryggen något blekt.
  –  :  Nina. Teckningar ur hvardagslifvet. [ref 77260]    125:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1912. 384 s. Ny utgåva. Trevligt privatbundet ljust klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet. En liten brun fläck på främre pärmen samt även på yttersnittet och bakre pärmens ytterkant. Exlibris.
  –  :  Presidentens döttrar. [ref 77295]    100:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1912. 206 s. Ny utgåva. Trevligt privatbundet ljust klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet. Exlibris.
  –  :  Strid och frid eller Några scener i Norge. [ref 33551]    100:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1912. 127, (1) s. Ny utgåva. Trevligt privatbundet ljust klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet. Exlibris.
  –  :  Strid och frid eller Några scener i Norge. – En dagbok. [ref 71454]    175:-
    Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1912-1913. 127, (1) + 215 s. Ny utgåva. Lätt nött halvfranskt band med ryggdekor och övre guldsnitt. Bägge främre omslagen medbundna. Ryggen något blekt, en liten mörk fläck nedtill. 2 titlar i en volym.
Brenner, Arvid:  Fixeringsbild. Noveller. [ref 55523]    80:-
    Bonniers 1955. Liten 8:o. 220, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt gulnad, annars ett fint ouppskuret ex.
   Omslag av Lasse Wellton.
Britten Austin, Paul:  Om jag vore du ... Preludier, toccator, fugor. [ref 31838]    100:-
    Rabén & Sjögren 1982. 193, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning nött.
Browallius, Irja:  Ung. [ref 46591]    75:-
    Bonniers 1954. 410, (1) s. Originalupplaga. Förlagets linneband. Främre omslag medbundet.
Brunius, Göran:  Scherzo. Bidevind och rumskot. [ref 59128]    95:-
    Gebers 1968. 284, (4) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött.
Brunius, Palle (red.):  Romantiska dramer. 1-2. Pjäsbok till Radioteaterns huvudserie 1962–1963. [ref 26707]    100:-
    Sveriges Radio, Stockholm 1962. Liten 8:o. 145, (1) + 170, (1) s. Häftade. Tillskrift på titelbladen och exlibris på främre omslagets insida. 2 volymer (volym 1 med svaga vattenfläckar på ryggen).
   Innehåll i del 1: "Aladdin eller Den underbara lampan" av Adam Oehlenschläger, "Penthesilea" av Heinrich von Kleist och "Kain" av Lord Byron. – Innehåll i del 2: "Fantasio" av Alfred de Musset, "Dantons död" av Georg Büchner, "Lycksalighetens ö. Fjärde äventyret: Hemkomsten" av Per Daniel Amadeus Atterbom och "Amorina" av Carl Jonas Love Almqvist.
Brunner, Ernst:  Carolus Rex. Karl XII - hans liv i sanning återberättat. [ref 80728]    150:-
    Bonniers 2005. 806, (1) s. Illustrerade för- och eftersättsblad samt med en löst bifogad, utvikbar karta. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Dans på rovor. [ref 6718]    70:-
    Bonniers 1983. 240, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Naggat omslag.
  –  :  Den vilde svensken. [ref 70003]    90:-
    Bonniers 1997. 307, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Edith. [ref 10884]    85:-
    Bonniers 1992. 281, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Liten ytskada på omslag och pärm.
   Handlar om Edith Södergran.
  –  :  Fukta din aska. C.M. Bellmans liv från början till slut. [ref 67367]    130:-
    Bonniers 2002. 391, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Maison Londa hade en palmträdgård mot havet. [ref 75830]    85:-
    Bonniers 1994. 45 s. Originalupplaga. Tryckt i 5.300 ex. Häftad. Fint ex. (Bonniers julbok 1994)
  –  :  Passionata. En stockholmsroman. [ref 69407]    90:-
    Bonniers 1994. 237, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lätt skada i övre kanten.
  –  :  Svarta villan. [ref 40788]    110:-
    Bonniers 1987. 409, (1) s. Originalupplaga. Förlagets svarta klotband. Lätt naggat omslag.
  –  :  Yngling på glid. Roman om ett brott. [ref 78892]    125:-
    Bonniers 2007. Liten 8:o. 349, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Bruzelius, Janne:  Stockholms-interiörer. 1-3 i 1 volym. [ref 39961]    150:-
    Kungsholmens Bokhandels Förlagsexpedition, Stockholm, 1882-1883. Liten 8:o. 136 + 95 + 38, (2) s. Klotband.
   Innehåll: I. Den 4 april 1877. - II. Rödlufvan. - III. Kulan.
Burman, Carina:  Cromwells huvud. Antropologisk komedi. [ref 70154]    90:-
    Bonniers 1998. 335, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. En bild av en liten fjäril har klistrats på omslagets framsida (täcker något bokens titel).
Burman, Edor:  De bodde nära Saivo. [ref 56098]    90:-
    Hörsta 1959. 204 s. Häftad. Omslagen med små bruksspår.
Byström, Ella:  Genom stark eld. Roman från det gamla Rörstrand. [ref 60503]    100:-
    Natur och Kultur 1946. 244 s. Originalupplaga. Häftad med lätt nött skyddsomslag. Ouppskuren.
Bäckström, Claes:  Sotbrand. [ref 73537]    90:-
    Modernista, Stockholm, 2005. Liten 8:o. (64) s. Illustrerad med fotografier av Gunnar Smoliansky. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband.
   Skildring av en sotbrand i ett hem.
Börjesson, Sten:  Taxi 1399. [ref 65772]    90:-
    Börjestens förlag [1992]. 248 s. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från författaren.
Böök, Fredrik:  Historier från Hallandsåsen. [ref 19369]    135:-
    Norstedts 1934. Stor 8:o. 197, (2) s. Illustrerad av Gunnar Lindvall. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med främre omslaget medbundet. En del mindre fläckar efter vattenstänk på främre pärmen.
Campion, Jane - Pullinger, Kate:  Pianot. Översättning av Lena Lundgren. [ref 80173]    75:-
    Tiden 1994. 190 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets flikar fasttejpade vid pärmarnas insida, ryggen med ett par små klisteretiketter. Smutstitel-, försätts- och eftersättsblad med biblioteksstämplar, klisteretikett samt liten tillskrift.
Carl Anton [eg. Carl Anton Axelsson]:  Destiny. [ref 60179]    75:-
    Stockholm, Tre Grafiker, © 1983. 148 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning.
  –  :  Älskade Stockholm. Skisser i ord och bild av Carl Anton. [ref 79024]    150:-
    Höjerings Bokförlag, Stockholm, 1996. 94, (2) s. Illustrerad med författarens teckningar. Originalupplaga. Limhäftad med flikomslag. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Fint ex. (Höjerings Stockholmianaserie Nr 34)
Carpelan, Bo - Jæger, Frank - Moberg, Vilhelm - Vesaas, Tarjei:  Året i Norden. [ref 50089]    150:-
    Bonniers 1962. 4:o. 94, (3) s. Med illustrationer av Ernst Clausen. Häftad med skyddsomslag i en något skadad illustrerad skyddskartong. Fint ex.
   Innehåll: Vilhelm Moberg: Svensk sommar. – Bo Carpelan: Höst, Finland. – Tarjei Vesaas: Norsk vinter. – Frank Jæger: Dansk foraar. – Samtidigt utgiven i Köpenhamn, Oslo och Helsingfors.
Cederborg, C. Aug.:  Daljunkaren. Historisk roman från åren 1526-28. [ref 69306]    95:-
    Förlagsaktiebolaget västra Sverige, Göteborg, 1935. 292 s. Originalupplaga. Häftad. Lite läsrandig rygg samt omslagens kanter lite stötta. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Grevefejden. Historisk roman. 1-2. [ref 77492]    200:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1924. Liten 8:o. 345 + 327 s. 2:a upplagan. Privatbundet klotband med stänkta snitt och sparsamt guldornerade ryggar, omslagen ej medbundna. Inlagan något gulnad, i övrigt gott skick. 2 volymer.
  –  :  Grevinnan Armida. [ref 66955]    70:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1955. 304 s. Ny utgåva. Häftad.
  –  :  Sagan om Helgehus. Historisk roman. [ref 35639]    70:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1952. 190 s. Ny utgåva. Häftad.
Cederborgh, Fredrik:  Uno von Thrazenberg. Berättelse av Friherre Dolk. [ref 46665]    250:-
    Bonniers 1924. Stor 8:o. (6), 141 s. + 8 planscher samt illustrationer i texten av Kurt Jungstedt. Förlagets ljusgula dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, annars ett fint ex.
Cederholm, Stig:  Bröllop hos Åsa-Nisse. [ref 56641]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 163, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt solkad, ryggfoten med centimeterlång reva.
  –  :  Åsa-Nisse berättar. [ref 80182]    125:-
    AB Tidsfördrif, Göteborg, 1947. 205 s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslaget något gulnat, främre omslaget med litet veck, i övrigt fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Åsa-Nisses nya bravader. [ref 80181]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 157 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt solkade, ryggen med vissa skrapmärken och läsränder samt centimeterlång reva vid ryggfoten.
Cello [pseud. f. Olle Carle]:  En hög repriser till högre priser. Kåserier. [ref 67559]    75:-
    Gebers 1963. 167, (1) s. Omslag och teckningar av Poul Ströyer. Originalupplaga. Häftad. Lite sned rygg.
  –  :  Flottare utan färg. Cellos vita bok. Kåserier. [ref 67556]    75:-
    Gebers 1952. 159, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lite nött.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Lika vänlig som vanlig. [ref 67557]    75:-
    Gebers 1953. 159, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Något skavd rygg.
Chorell, Walentin:  Miriam. [ref 28514]    100:-
    Helsingfors, Schildts, 1962. 139, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag (småfläckigt på ryggen). Med dedikation från författaren signerad "Walentin". (Finlandssvenskt bibliotek 26)
Christensen, Lars Saabye:  Halvbrodern. Översättning av Ingrid Ingemark och Ingrid Windish. [ref 77922]    125:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 720, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår i övre kanten.
Christiansson, Olof (red.):  Hallandshistorier. Med förord av Fredrik Ström. [ref 18194]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1946. 231, (1) s. Illustrerad med teckningar av K. A. Keier. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagen med bruksspår samt en liten fläck på främre omslag.
   Boken bygger till viss del på resultatet av en pristävling i tidningen Hallandsposten.
  –  :  Hallandshumor. [ref 71257]    100:-
    Spektra 1971. 164, (1) s. Omslag och teckningar av Erik Palmquist. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Claeson, Stewe:  Nalkas ljuva sommar. [ref 71220]    125:-
    Norstedts 1997. 274, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från författaren.
  –  :  Pigan i Arras. [ref 71219]    110:-
    Norstedts 1993. 253, (2) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från författaren.
Claesson, Stig:  Allt står i lågor. [ref 1162]    125:-
    Bonniers 1979. 195, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen mörktonad, annars ett fint ex.
  –  :  Att resa sig upp och gå. [ref 65811]    70:-
    Bonniers 1994. 154, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Bönder. [ref 5570]    400:-
    Cavefors 1963. Liten 8:o. 141 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint antikvariskt ex.
  –  :  Dråp i hastigt mod. [ref 10464]    750:-
    Cavefors 1966. Liten 8:o. 172, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt gulnad och med ett par små fläckar. Dedikation: "Till Kar-de-Mumma med hälsning Slas".
   Dedikationen finns upp och nervänd på eftersättsbladet då boken tydligen legat felvänd vid tillfället då den skrevs.

Se bild på boken
  –  :  Döden heter Konrad. [ref 10746]    250:-
    Bo Cavefors Bokförlag, 1967. Liten 8:o. 124, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  En mörts drömmar. [ref 11883]    100:-
    Bonniers 1990. 209, (5) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat.
  –  :  Flickor. [ref 13922]    300:-
    Bonniers 1967. 120, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, rygghuvudet lätt stukat. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Se bild på boken
  –  :  Följ alltid Cecilias exempel. [ref 70105]    125:-
    Bonniers 2003. 195, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något snedläst, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Henrietta ska du också glömma. [ref 19032]    150:-
    Bonniers 1977. 178, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen obetydligt kantstötta nedtill, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Knut K. Selma Johansson med rätt att leva. [ref 79633]    200:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 135, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tämligen kraftigt snedläst, pärmarnas kanter med lättare skrapmärken. Skyddsomslaget gulnat och solkat.
  –  :  Man måste det man önskar. [ref 69751]    125:-
    Bonniers 1997. 195, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Medan tidvattnet vänder. [ref 27633]    150:-
    Bonniers 1980. 156, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Gulnad rygg annars ett fint ex.
  –  :  Min vän Charlie. [ref 28186]    125:-
    Bonniers 1973. 164, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst. Namnteckning m.m. på smutstiteln.
  –  :  Nelly. [ref 70102]    150:-
    Bonniers 1969. Liten 8:o. 116, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Snedläst. Omslagen något gulnade, ryggen med läsränder.
  –  :  Ni har inget liv att försäkra. [ref 30237]    95:-
    Bonniers 1980. 190, (1) s. 14:e-18:e tusendet. Häftad. Delvis ouppskuren, några sidor lite slarvigt sprättade. Omslagen något blekta.
  –  :  På palmblad och rosor. [ref 33969]    95:-
    Bonniers 1975. 190, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
  –  :  Sanningen och ingenting annat än. [ref 36318]    150:-
    Bonniers 1970. 170, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagskanterna med lätt bruksspår, annars fin.
  –  :  Sov du så diskar jag. [ref 69484]    150:-
    Bonniers 2004. 186, (4) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Det här är den korta sagan om Ida Adriana och John Andersson. En kärlekssaga som kunde blivit längre om inte ett ogint öde beslutat annorlunda.
  –  :  Svart asfalt grönt gräs. [ref 74352]    100:-
    Bonniers 2003. 272, (4) s. Teckningar av författaren. 11:e-13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Varsel om kommande tilldragelser. [ref 64349]    125:-
    Bonniers 1999. 243, (5) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Vägen till brevlådan. [ref 69755]    125:-
    Bonniers 1993. 182, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Yrkesmän emellan. [ref 49848]    125:-
    Bonniers 1974. 153, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex men med cirkulationskort och en etikett inklistrade på sista blanka sidan.
Claque [pseud. för Anna Lisa Wärnlöf]:  Om Ni behagar. Kåserier. [ref 80619]    85:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 138, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade, främre omslaget med liten pappersförlust.
Colliander, Tito:  Motiv. [ref 73362]    80:-
    Atlantis 1978. 190, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Combüchen, Sigrid:  Byron. En roman. [ref 61956]    100:-
    Norstedts 1988. 495 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Corinna [pseud. för Greta Bolin]:  Dagbok från våran klass. [ref 80639]    80:-
    Rabén & Sjögren 1966. 152 s. Illustrerad med teckningar av Fibben Hald. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick.
Dagerman, Stig:  Bränt barn. [ref 79923]    150:-
    Norstedts 1948. 272, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen svagt gulnade, liten lagad reva i främre falsen.
   Skyddsomslaget saknas här.
  –  :  Bröllopsbesvär. [ref 5311]    150:-
    Norstedts 1949. 296, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Läsrandig rygg samt lite skavt ex med lite stötta hörnor.
  –  :  Bröllopsbesvär. [ref 65000]    250:-
    Norstedts 1949. 296, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslag och ryggfot med några smärre riss och veck.
   Ett fint ex, anmärkningarna till trots.

Se bild på boken
  –  :  De dömdas ö. [ref 6929]    400:-
    Norstedts 1946. 310, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag, båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med lätt gulnad rygg och ett fåtal smärre veck.
   Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
  –  :  Föräldrabesvär. [ref 16152]    85:-
    Norstedts 1965. 34, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Blekt rygg, märke efter prislapp på det blanka bakre omslaget, annars bra. (Norstedts julbok)
   Innehåller tre artiklar som tidigare publicerats i tidningen Idun.
  –  :  Nattens lekar. Noveller. [ref 79574]    400:-
    Norstedts 1947. 302, (2) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband och bägge omslagen medbundna samt färgat övre snitt. Fint ex.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Nattens lekar. Noveller. [ref 29974]    100:-
    Norstedts 1954. Liten 8:o. 283, (2) s. 4:e upplagan. Häftad. Något sned och mörktonad rygg, lätt naggad vid huvud och fot. Omslagens nedre kanter lätt stötta, främre omslag med klumpigt lagad skada i övre hörnet intill falsen. 3 blad i slutet med smärre marginalskada.
  –  :  Tusen år hos Gud. En berättelse. [ref 46116]    110:-
    Norstedts 1954. 43, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslag och rygg obetydligt gulnade, i övrigt fint ex.
  –  :  Tusen år hos Gud. En berättelse. [ref 61411]    75:-
    Norstedts 1954. Liten 8:o. 44 s. 2:a upplagan. Häftad.
  –  :  Vårt behov av tröst. Prosa och poesi. En volym sammanställd av Olof Lagercrantz. [ref 56412]    125:-
    Norstedts 1955. 291, (3) s. 3:e upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst. Skyddsomslaget med några naggar, riss och veck samt ett par små lagade revor.
Dahl, Georg:  Sagor om kärlek. Till min älskade - huldran, som vaktar skatten - Naemi. [ref 71945]    150:-
    NWT:s Förlag, Karlstad, 1977. Stor 8:o. 160 s. Omslag och illustrationer av Roj Friberg. Förlagsband med skyddsomslag.
Dahl, Tora:  De sju gånger dömda. [ref 7193]    85:-
    Tiden 1941. 178 s. Originalupplaga. Häftad. Något mörknad och aningen sned rygg.
   Omslag av Bertil Bull Hedlund.
  –  :  Förvandlingar. [ref 16139]    75:-
    Tiden 1976. 276, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Nya vägar. [ref 31003]    75:-
    Tiden 1979. 338 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skadat nedtill på ryggen, två små revor på baksidan lagade med dokumenttejp.
  –  :  Sömngångare. [ref 42907]    75:-
    Tiden 1974. 229 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet samt på bakre pärmens insida.
  –  :  Tuppen och solfågeln. Fabler, sagor, minnesbilder. [ref 46051]    80:-
    Tiden 1965. 183, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Liten ytskada på bakre omslag, ingen textförlust.
Dahlberg, Folke:  Cartesiansk dykare. [ref 5909]    220:-
    Wahlström & Widstrand 1948. Stor 8:o. 209 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Något mörknad rygg.
   Debutboken.
  –  :  Leva vid Vättern. [ref 25612]    160:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 138, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag , båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par små riss, i övrigt gott skick.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret:  Insekt mot ljuset. Mörka och ljusa sagor. Ett bildalbum. [ref 21313]    110:-
    Cavefors 1962. Stor 4:o. (111) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Tryckt i 1.700 ex. Förlagets klotryggsband med lätt skadat skyddsomslag.
Dahlström Britt - Rydén Per (red.):  Fyrar i litteraturen. [ref 70644]    200:-
    Rekolid, Stockholm, 1992. Bred 8:o. 157 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lite missfärgat band. Lagad reva i främre ytterfalsen.
   Med bidrag av bl.a. August Strindberg, Selma Lagerlöf, Albert Engström, Evert Taube och Gunnar Ekelöf.
Dalin, Olof von:  Sagan om hästen. [ref 35642]    150:-
    Föreningen för bokhantverk, Stockholm, 1927. 40, (3) s. Illustrerad med originalträsnitt av Harriet Sundström. Nytryck i 1.000 ex efter 1740 års originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med övre guldsnitt (övriga snitt oskurna) och transparent skyddsomslag. För- och eftersättsblad delvis något mörktonade.
  –  :  Sagan om hästen och annan prosa. Urval, inledning och kommentarer: Sven G. Hansson. [ref 35644]    80:-
    Norstedts 1977. 320, (1) s. + 2 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt solkat samt med några smärre riss och veck längs kanterna. Inlagan med ett par små markeringar i blyerts. (Norstedts klassiker)
  –  :  Then Swänska Argus. Urval av Bengt Hesselman, ånyo utgivet och försett med ordförklaringar av Gösta Holm. [ref 80686]    150:-
    AWE/Gebers 1957. 191, (2) s. Ny utgåva. Förlagets stänkmarmorerade pappband. Ryggtiteletiketten svagt gulnad, i övrigt mycket gott skick. (Svenska litteratursällskapets klassikerserie)
  –  :  Trenne rese-beskrifningar. [ref 45753]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1959. Liten 8:o. 45, (2) s. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med ryggtitel och i övrigt dekorerade men otryckta omslag.
Danielsson, Tage:  Grallimatik. Struntpratets fysiologi och teknik. [ref 17081]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 127 s. Med teckningar av Per Åhlin. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Sned rygg, annars fin.
  –  :  Postilla. 52 profana predikningar och betraktelser. [ref 33483]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 126 s. Illustrerad av Per Åhlin. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Tage Danielssons bok. [ref 4378]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 133, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst och något lite solkig. Namnteckning på främre omslagets insida.
   Debutboken.
  –  :  Tage Danielssons bok. [ref 65306]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 133, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
   Debutboken.
  –  :  Tage Danielssons bok. [ref 72411]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1965. Liten 8:o. 119, (1) s. 2:a upplagan av nyutgåvan. Limhäftad. Fint ex. (W&W-serien 99)
   Omslag av Per Åhlin.
  –  :  Tage Danielssons typer. Ett och ett halvt hekto osminkade självbekännelser. [ref 42997]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1970. 102 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Blekt rygg.
De Geer, Carl Johan:  Flosklernas rike. En liten pikareskroman om information i förändring. [ref 79180]    120:-
    Informationsförlaget, Stockholm, 2000. 87 s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt främre pärmens nedre hörn lätt stukade, i övrigt gott skick.
De Vylder, Ludv.:  Pihtijärvi. Folklivsskildring från övre Norrland. [ref 33102]    150:-
    Birkagårdens Förlag 1923. 435 s. Häftad. Något snedläst. Omslagen gulnade, några smärre veck längs kanterna. Litet riss i övre marginalen på sidorna 79-80.
Delblanc, Sven:  Eremitkräftan. [ref 12372]    250:-
    Bonniers 1962. 192, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslaget med ett par mindre veck samt ett litet riss, ryggen med ett par lätta skrapmärken.
   Delblancs debut.

Se bild på boken
  –  :  Fågelfrö. [ref 15557]    90:-
    Bonniers 1986. Liten 8:o. 147, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Gröna vintern. [ref 17456]    75:-
    Alba, Stockholm, 1978. Liten 8:o. 103, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Törnrosböcker)
  –  :  Gunnar Emmanuel - en tidlös berättelse. [ref 17707]    75:-
    Bonniers 1978. 223, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Ifigenia. Berättelse i två upptåg. [ref 20924]    100:-
    Bonniers 1990. 172, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag och tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Jerusalems natt. [ref 22101]    95:-
    Bonniers 1983. 143, (2) s. 7-11 tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet annars fin.
  –  :  Kanaans land. [ref 22820]    80:-
    Bonniers 1984. 375, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten ytlig skada i övre kanten på framsidan.
  –  :  Maria ensam. [ref 27103]    100:-
    Bonniers 1985. 328, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Primavera. [ref 33562]    90:-
    Bonniers 1976. 158, (1) s. 16:e-20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Prästkappan. En heroisk berättelse. [ref 51328]    125:-
    Bonniers 1963. 271, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något sned och gulnad.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Samuels döttrar. [ref 36267]    95:-
    Bonniers 1982. 334, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg med några små bruksspår, annars ett fint ex.
  –  :  Stadsporten. En berättelse från Sörmland. [ref 39330]    100:-
    Bonniers 1976. 346, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt annars fin.
  –  :  Ung man på havet. [ref 46596]    80:-
    Bonniers 1979. 50, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.500 ex. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Fint ex. (Bonniers julbok 1979)
  –  :  Vinteride. En berättelse från Sörmland. [ref 77548]    85:-
    Bonniers 1974. 345, (2) s. 46:e-55:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nedre delen av bakre pärmen med vattenrand och så också på omslaget.
   Tredje delen av Hedebysviten. Omslag av Reinhold Ljunggren.
  –  :  Zahak. [ref 49880]    90:-
    Bonniers 1971. 189, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder, omslagen med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Åsnebrygga. Dagboksroman. [ref 50266]    95:-
    Bonniers 1969. 208, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Liten reva nedtill i främre falsen. Ett par blad med hörnveck och ett par blad med en liten marginalskada (slarvigt sprättade).
Dickson, Walter:  Solgömma. [ref 38686]    80:-
    Tiden 1957. 264, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag.
   Omslag av Erik Prytz.
Diktonius, Elmer:  Brödet och elden. [Aforismer]. [ref 5304]    500:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1923. 56 s. Originalupplaga. Häftad. Lite ojämnt mörktonad samt som vanligt lätt stött på de utstickande omslagen men i stort ett fint ex.
   Diktonius tredje bok och andra aforismsamling.
  –  :  Höstlig bastu. [ref 66105]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1943. 184, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt fläckad, båda omslagen med svag missfärgning i övre kanten.
  –  :  Ingenting och andra novellistiska skisser. [ref 76156]    400:-
    Söderströms, Helsingfors, 1928. Liten 8:o. 112 s. Originalupplaga. Gediget svart klotband, titelfält i skinn samt främre omslaget medbundet (Leonard Gustafssons bokbinderi).
  –  :  Meningar [1921-1943]. Aforismer. Musik. Kivi och Södergran. Mänskor, böcker, städer, natur. Redaktör: Olof Enckell. [ref 27896]    150:-
    Tidem 1957. 348, (3) s. Häftad. Omslaget lätt naggat i övre kanten, ryggen med ett veck mitt på och lätt skada högst upp. Textat namn på insidan av främre omslag.
  –  :  Meningar [1921-1943]. Aforismer. Musik. Kivi och Södergran. Mänskor, böcker, städer, natur. Redaktör: Olof Enckell. [ref 75436]    150:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1957. 348, (3) s. Förlagets klotryggsband.
  –  :  Onnela. Finsk idyll. [ref 32100]    500:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1925. 154, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Som vanligt lätt stött på de utstickande omslagen men i stort ett fint ex.
  –  :  Prosa 1925-1943. [ref 66104]    125:-
    Bonniers 1929. 356 s. Häftad. Främre omslag med liten reva nedtill vid falsen, bakre omslag lätt fuktskadat. Textat namn på insidan av främre omslag.
  –  :  Prosa 1925-1943. Redaktör: Olof Enckell. [ref 33713]    200:-
    Tiden 1956. 356 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
Djurklou, G.:  Sagor och äfventyr. Berättade på svenska landsmål. [ref 35738]    350:-
    Fritze's K. Hofbokhandel, Stockholm, 1883. VI, 244, XXXIV s. Illustrerad av Carl Larsson. Originalupplaga. Rikt dekorerat blått originalklotbanband med titel i guld. Aningen nött vid rygghuvud och -fot, nedre hörnen lätt stukade.
Se bild på boken
Donner, Jörn:  Angela och kärleken. [ref 70005]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 272 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten.
  –  :  Gabriels dag. [ref 72533]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 296, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par obetydliga små revor.
  –  :  Nu måste du. [En roman om kärlek och den sista sommaren i Finland 1939]. [ref 30813]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 269, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Sommar av kärlek och sorg. [ref 65746]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 233, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag lätt skamfilat. Delvis ouppskuren.
Drougge, Unni:  Regnbågens tid. [ref 79656]    80:-
    Bra Böcker 1997. 395, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på titelbladet, lätt brytskada på främre pärm samt mindre tryckskada på bakre pärm och omslag.
Döhre, Sonja - Helander, Lars (red.):  Berättelser ur bakfickan. [ref 77480]    90:-
    Brombergs 1986. 280 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Antologi med medverkan av bland andra Sara Lidman, Per Wästberg, Bodil Malmsten och Ernst Brunner.
Eckerbom, Nils-Peter:  Roman om en stad. [Örebro]. [ref 66106]    85:-
    Bonniers 1964. 206, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Etiketter ("Förhandsexemplar") på såväl främre omslag som smutstitelblad. Ryggen något blekt. Ouppskuren.
Edelfeldt, Inger:  Breven till nattens drottning. [ref 77471]    110:-
    AWE/Gebers 1985. 154, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat, med ett par smärre riss i marginalerna.
Edfelt, Johannes:  Årens spegel. [ref 50087]    70:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 121, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsvinjett av Georg Lagerstedt.
Edlund, Mårten:  Jägaren. [ref 22501]    80:-
    Bonniers 1953. 160, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Edquist, Carl:  Mordängeln. Kulturhistorisk berättelse från Västerbotten och Lappmarken. [ref 28977]    95:-
    Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1927. 247 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslaget ej helt fräscht.
   Omslag av Gunnar Widholm.
Edqvist, Dagmar:  Angela Teresas gäster. [ref 1499]    75:-
    Bonniers 1953. 327, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med läsveck, främre omslag lätt nött och med litet hörnveck.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Den svarta systern. [ref 8366]    75:-
    Bonniers 1961. 362, (1) s. 14:e-17:e tusendet. Förlagets klotband med något naggat skyddsomslag (små revor) samt främre omslag medbundet. Namnteckning på främre pärmens insida.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Människor på en ö. [ref 29633]    95:-
    Bonniers 1971. 261, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med något naggat skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
   Ön är Gotland, tiden mitten av 1300-talet. - Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Paradisets portar. [ref 66109]    75:-
    Bonniers 1956. 344, (1) s. 20:e-22:a tusendet. Förlagets klotband med lätt naggat skyddsomslag. Diskret tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Rymlingen fast. [ref 66107]    85:-
    Bonniers 1934. 339 s. 5:e upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck, lätt nött.
   Tidstypiskt omslag av Ivar Hjertquist.
  –  :  Trolldryck. [ref 66108]    90:-
    Bonniers 1949. 295, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med svaga läsveck, liten falsreva.
   Omslag av Mark Sylwan. En roman från häxprocessernas tid i Sverige.
Edwall, Allan:  Ljuva läge. [ref 80054]    200:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 144, (1) s. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Främre omslaget med litet veck i nedre hörnet, i övrigt mycket gott skick.
   Omslag av Gunnar Olsson.

Se bild på boken
Ehnmark, Anders - Enquist, Per Olov:  Protagoras sats. På spaning efter det politiska förnuftet. [ref 76262]    110:-
    Norstedts 1987. 408, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par små riss.
   Innehåller politisk satir i formerna av prosa och dramatik.
Ehrenmark, Torsten:  "... men glad är jag ändå!". [ref 74425]    80:-
    Askild & Kärnekull 1971. Liten 8:o. 191, (1) s. Omslag och illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Ehrenmark krossar kanalen. [ref 74424]    80:-
    Askild & Kärnekull 1980. 170 s. Omslag och illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  En av de aderton. [ref 72412]    75:-
    Askild & Kärnekull 1983. 192 s. Omslag och illustrationer av Poul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Hr Ehrenmark i Mexico. [ref 80643]    120:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 94, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Hr Ehrenmarks olympiad. [ref 19810]    120:-
    Bonniers 1968. 78, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst annars fin.
  –  :  Instängd på norra halvklotet. [ref 70694]    75:-
    Bra Böcker 1983. 213, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Omslag av Björn Berg.
  –  :  Mannen i sjömanskostymen. [ref 74426]    75:-
    Askild & Kärnekull 1970. 181 s. Omslag och illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Diskret namnetikett på insidan av främre omslaget samt litet skrapmärke på det bakre omslaget, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Pytten är serverad. Småskuret och hårdfräst. [ref 80631]    100:-
    Legenda, Stockholm, 1984. Liten 8:o. 190 s. Omslag och illustrationer av Poul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex. Dedikation från "Torsten Ehrenmark" på fria försättsbladet.
  –  :  Resor till Ingenstans. [ref 34738]    150:-
    Bonniers 1967. 202, (1) s. 7:e-9:e tusendet. Häftad. Lite snedläst och ojämnt blekt annars fin.
  –  :  Resor till Ingenstans. [ref 34740]    110:-
    Askild & Kärnekull 1972. 192 s. 2:a omarbetade upplagan. Häftad. Lätt snedläst, bakre omslaget med litet veck.
  –  :  Roligare än så här. [ref 72413]    70:-
    Askild & Kärnekull 1973. 179, (1) s. Omslag och illustrationer av Poul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Exlibris. Ytskada på främre omslaget.
  –  :  Så lagom roligt. [ref 74422]    75:-
    Askild & Kärnekull 1982. 192 s. Illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Smutstitelbladet med litet blindpressat exlibris, i övrigt gott skick.
  –  :  Årets Ehrenmark. Älgar, fonder och röda näckrosor. [ref 80897]    75:-
    Legenda 1985. 174 s. Illustrationer av Paul Ströyer. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
Ekbom, Torsten:  Molnbyggen. Essäer. [ref 28804]    90:-
    Bonniers 1980. 219, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen svagt gulnade samt med ett fåtal smärre veck.
   Essäer om bland andra Borges, Majakovskij och Lewis Carroll.
  –  :  Negationer. [ref 76246]    200:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 120, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagets nedre kant med lätta bruksspår, tillskrift i bläck på smutstitelbladet och med blyerts på omslagets insida, annars ett bra ex.
   Debutboken.
  –  :  Spelöppning. [ref 39085]    90:-
    Bonniers 1964. 128, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen gulnade, fläck på ryggen och bakre omslaget.
   Författarens andra roman.
Ekelund, Vilhelm:  Ars magna. [ref 2055]    150:-
    Vilhelm Ekelund-samfundet, Hälsingborg 1954. Liten 8:o. 143 s. + 1 utvikbart brevfaksimil. Originalupplaga. Tryckt i 500 numrerade ex varav detta är nummer 305. Häftad. Omslag och rygg gulnade, tillskrift på främre omslagets insida. Inlagan med en del understrykningar.
   Utgiven 1955 av Vilhelm Ekelund-samfundet.
  –  :  Atticism – humanism. [ref 2385]    200:-
    Tryckeriaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg, 1943. Liten 8:o. 175 s. Originalupplaga. Tryckt i 400 ex. (varav 150 numrerade). Detta ex är onumrerat. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Atticism – humanism. [ref 78561]    175:-
    Tryckeriaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg, 1943. Liten 8:o. 175 s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslaget medbundet. Pärmar och rygg något gulnade.
   Tryckt i 400 exemplar, varav 150 numrerade. Detta ex är nummer 39.
  –  :  Atticism – humanism. [ref 2387]    100:-
    Demokraten, Hälsingborg, 1946. Liten 8:o. 263 s. Andra upplagan. Med tillägg. Häftad. Omslag och rygg gulnade, liten tejpad reva vid ryggfoten. Något lös i bindningen.
  –  :  Båge och lyra 1932. [ref 5486]    300:-
    Tryckeriaktiebolaget Demokraten, Hälsingborg, 1932. Liten 4:o. 189 s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med sprängda snitt och främre omslaget medbundet. Pärmar och rygg svagt gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Böcker och vandringar. Från studie-år i Tyskland. [ref 5552]    140:-
    Bonniers 1923. Liten 8:o. 285, (2) s. 2:a utökade upplagan. Privatbundet linneklotband med främre omslag medbundet. Ryggen något gulnad, namnteckning på smutstitelbladet. Inlagan med en del markeringar i blyerts.
   Utgåvan omfattar utöver "Böcker och vandringar" även "Tyska utsikter" samt ett flertal tidningsartiklar.
  –  :  Campus et dies. [ref 5671]    120:-
    CWK Gleerup / Vilhelm Ekelund-samfundet, Lund, 1963. Liten 8:o. 121 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något gulnad, tillskrift på främre omslagets insida. Inlagan med ett fåtal understrykningar i bläck.
   Upplaga om 600 numrerade ex, varav detta är nummer 160.
  –  :  Det andra ljuset. [ref 78565]    150:-
    Bonniers 1935. Liten 8:o. 259 s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslag medbundet. Pärmar och rygg något gulnade, namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Elpidi. [ref 78566]    150:-
    Demokraten, Hälsingborg, 1939. Liten 8:o. 327 s. Originalupplaga. Tryckt i 1000 ex (varav 200 numrerade). Häftad Privatbundet linneklotband med sprängda snitt, förgylld ryggtiteletikett samt främre omslag medbundet. Pärmar och rygg något gulnade.
  –  :  In silvis cum libro. [ref 21050]    140:-
    Vilhelm Ekelundsamfundet, Hälsingborg, 1957. Liten 8:o. 128 s. + 1 utvikbart brevfaksimil. Upplaga om 500 numrerade ex, detta är nummer 243. Häftad. Rygg och omslag något gulnade, tillskrift på smutstitelbladet. Inlagan med en del understrykningar och marginalanteckningar.
  –  :  Lefnadsstämning. [ref 25442]    160:-
    Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1925. Liten 8:o. 196 s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslaget medbundet. Pärmar och rygg något gulnade, namnteckning på titelbladet. Inlagan med en del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts.
  –  :  Lyra och Hades. [ref 78559]    150:-
    Bonniers 1930. 178, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslaget medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet, pärmar och rygg något gulnade. Inlagan med någon enstaka liten markering i röd blyerts.
  –  :  Nordiskt och klassiskt. Aforismer. [ref 30560]    225:-
    Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1914. 117 s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band (Hedberg) med rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt; omslagen ej medbundna. Ryggen något blekt, pärmar och rygg med några mindre skrapmärken.
  –  :  Nya vakten. [ref 30995]    125:-
    Vilhelm Ekelundsamfundet, Hälsingborg, 1953. Liten 8:o. 135, (1) s. + 1 utvikbart brevfaksimil. Originalupplaga. Upplaga om 500 numrerade ex, detta är nummer 255. Häftad. Något snedläst, rygg och omslag delvis gulnade. Tillskrift på omslagens insidor samt smutstitelblad, inlagan med en del understrykningar.
  –  :  Passioner emellan. Flykten till naturen. Tydlighetens genius. [ref 32723]    150:-
    Bonniers 1927. Liten 8:o. 264 s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslag medbundet. Pärmar och rygg något gulnade, inlagan med en del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts.
  –  :  Prosa. 1-2. [ref 33708]    150:-
    Bonniers 1952. 245, (2) + 260, (2) s. Förlagets klotband med främre omslagen medbundna. Ryggarna något blekta, del 1 med liten fläck på främre pärmen. Namnteckning på fria försättsbladet.
   2 volymer.
  –  :  På hafsstranden. [ref 33887]    200:-
    Bonniers 1922. 245, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  På hafsstranden. [ref 78562]    175:-
    Bonniers 1922. Liten 8:o. 245, (3) s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med sprängda snitt, förgylld ryggtiteletikett samt båda omslagen medbundna. Pärmar och rygg något gulnade.
  –  :  Saltet och Helichrysus. Atticism – humanism II. [ref 35839]    160:-
    Vilhelm Ekelundsamfundet, Hälsingborg, 1956. Liten 8:o. 207 s. + 1 utvikbart brevfaksimil. Originalupplaga. Numrerad upplaga om 500 ex, detta är nummer 338. Häftad. Omslag och rygg något gulnade, tillskrift på främre omslagets insida.
  –  :  Skoltal. Aforismer i urval av Sven Lindqvist. [ref 37735]    75:-
    FIB:s Lyrikklubb 1961. 90, (2) s. Tryckt i 4.000 ex. Originalpappband. Aningen nött. Exlibris. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 66)
  –  :  Spår och tecken. [ref 39215]    150:-
    Bonniers 1934. 190 s. Ny utgåva. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.
   Originalupplagan utgavs 1930 på Tryckeriaktiebolaget Demokratens förlag.
  –  :  Spår och tecken. [ref 78564]    150:-
    Bonniers 1934. Liten 8:o. 190 s. Ny utgåva. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslag medbundet. Pärmar och rygg något gulnade, ryggtiteletiketten något skavd.
   Originalupplagan utgavs 1930 på Tryckeriaktiebolaget Demokratens förlag.
  –  :  Tyska utsikter. Nytt och gammalt om Emerson m.m. [ref 46291]    200:-
    Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1913. Liten 8:o. 182, (1) s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och 5 upphöjda bind; omslagen ej medbundna. Ryggen något blekt samt med några obetydliga skrapmärken.
  –  :  Ur en scholaris' verkstad. Studier och kommentarer. [ref 46888]    130:-
    CWK Gleerup / Vilhelm Ekelundsamfundet, Lund, 1974. 291 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen svagt gulnad, i övrigt gott skick.
   Upplaga om 600 ex, varav 500 numrerade. Detta är nr 152.
  –  :  Valda sidor och essays 1908-1930. [ref 47368]    125:-
    Bonniers 1933. 310, (1) s. Häftad. Lätt läsrandig rygg.
  –  :  Valda sidor och essays 1908-1930. [ref 78570]    150:-
    Bonniers 1933. Liten 8:o. 310, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgylld ryggtiteletikett, sprängda snitt samt båda omslagen medbundna. Pärmar och rygg något gulnade, i övrigt gott skick.
  –  :  Veri similia. 1-2. [ref 47762]    250:-
    Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1915-1916. Liten 8:o. 172, (1) + 162, (1) s. Originalupplaga. Privatbundet linneklotband med förgyllda ryggtiteletiketter, sprängda snitt samt alla omslagen medbundna. Pärmar och ryggar något gulnade. Inlagorna med några diskreta understrykningar i blyerts.
   2 volymer.
Ekelöf, Gunnar:  Blandade kort. Essäer. [ref 4098]    180:-
    Bonniers 1957. 173, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Aningen snedläst.
  –  :  Blandade kort. Essäer. [ref 14893]    125:-
    Bonniers 1957. 173, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med veck i hörnen, det nedre saknar en liten bit.
  –  :  Drömmen om Indien och andra prosastycken i urval av Carl Olof Sommar. [ref 10514]    90:-
    Bokvännerna 1989. 212 s. Originalupplaga i bokform. Häftad. Något blekt och sned rygg. (Bokvännernas bibliotek nr 105)
  –  :  Jular i förskingringen. [ref 22416]    80:-
    Sällskapet Bokvännerna 1987. 18, (2) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Originalupplaga i bokform. Klammerhäftad. Fint ex. (Sällskapet Bokvännernas bokgåva 1987)
   Ursprungligen publicerad i Sotarens jul 1946.
  –  :  Promenader. Småprosa. [ref 33699]    250:-
    Bonniers 1941. 218, (3) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Originalupplaga. Tryckt i 1.650 ex. Häftad. Ryggen något mörktonad och lite fransig nedtill, främre omslag lätt naggat i nedre kanten och aningen stött i ytterkanten. Inlagan och bakre omslag med en lätt stukning i nedre hörnet. Namnteckning och årtal på det lätt gulnade smutstitelbladet.
  –  :  Skrifter 5: Valfrändskaper och andra översättningar. [Innehåll]: Hundra år modern fransk dikt. Arthur Rimbaud. Fransk surrealism. Berömda franska berättare. Valfrändskaper. Kineser. T.S. Eliot. Nelly Sachs. Förord av Reidar Ekner. [ref 51124]    180:-
    Bonniers © 1992. 525, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva (1 cm) i försättsbladet.
  –  :  Skrifter. 1-8 + register. [ref 58003]    1100:-
    Bonniers 1991-1993. 284, (1) + 221, (1) + 306, (1) + 355, (1) + 525, (1) + 390, (1) + 493, (1) + 506 + 113, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagens ryggar lätt blekta samt med något enstaka litet riss och veck; i övrigt mycket gott skick.
   9 volymer.
  –  :  Utflykter. [ref 47104]    190:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 174, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något missfärgad, reva nedtill i falsen, svagt veck på främre omslag. Smärre tillskrifter på smutstitelbladet.
  –  :  Utflykter. [ref 64276]    300:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 174, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket lätt mörktonad rygg annars ett ganska så fint ex. Ouppskuren.
  –  :  Verklighetsflykt. Valda promenader och utflykter. [ref 47771]    200:-
    Bonniers 1958. 183, (1) s. Delvis originalupplaga. Häftad. Ryggen obetydligt mörktonad och omslagen aningen kantstötta nedtill. Ouppskuren.
   Innehåller ett urval ur prosaböckerna "Promenader" (1941) och "Utflykter" (1947). Texten har här och där reviderats, uteslutningar och smärre tillägg har gjorts. – Två av styckena har tidigare inte varit tryckta i bokform: "Faraos dotter i vassen" och "Ett fotografi". – Omslagsvinjett av Bertil Bull Hedlund.
Ekerwald, Carl-Göran:  Diogenes lykta. Essäer. [ref 9932]    150:-
    Rabén & Sjögren 1983. 255, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Lotusätarna. Fyra essäer. [ref 26252]    125:-
    Bonniers 1966. 176, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något blekt rygg och lite in på bakre omslaget annars fin.
  –  :  Sommarhus i Arktis. Essäer om skönlitteraturens nyttigheter. [ref 38837]    90:-
    Carlsson Bokförlag 1986. 215 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt skavd.
Ekholm, Agnes:  Tystnadens tempel. [ref 34241]    75:-
    Seelig & Co., Stockholm, 1930. 114, (6) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med ryggtitel i skinn. Lätt skamfilade pärmar.
   Omslaget komponerat av arkitekten Gösta Hedström.
Ekman, Kerstin:  En stad av ljus. [ref 12046]    100:-
    Bonniers 1983. 494, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Gör mig levande igen. [ref 59464]    100:-
    Bonniers 1996. 525, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Häxringarna. [ref 67716]    90:-
    Bonniers 1974. 270, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med liten lagad reva.
  –  :  Knivkastarens kvinna. Berättelse. [ref 23564]    120:-
    Bonniers 1990. 81, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på omslagets baksida, annars fin.
  –  :  Rövarna i Skuleskogen. [ref 35571]    100:-
    Bonniers 1988. 434, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat, några smärre lagade revor.
  –  :  Sista rompan. [ref 64182]    80:-
    Bonniers 2003. 411, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Gammal prislapp på främre pärmen.
   Andra delen i trilogin "Vargskinnet".
  –  :  Springkällan. [ref 20297]    110:-
    Bonniers 1976. 270, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, namnteckning och namnetikett på smutstitelbladet.
  –  :  Urminnes tecken. [ref 65870]    90:-
    Bonniers 2000. 205 s. 36:e-41:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Änglahuset. [ref 50434]    90:-
    Bonniers 1979. 302, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något naggad upp- och nedtill och som vanligt blekt. (Månadens bok)
  –  :  Änglahuset. [ref 50433]    80:-
    Bonniers 1981. 302, (1) s. 93:e-97:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat ryggen blekt som vanligt.
Ekström, Margareta:  Pendeln. [ref 74575]    75:-
    Bonniers 1962. 125, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ett litet hörnveck på främre omslag annars ett fint ex.
Elensky, Torbjörn:  Myrstack. Berättelser. [ref 77731]    100:-
    Bonniers 2000. 156, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Elgström, Ossian:  På luffen. Från Hornstull till Malmö. [ref 65418]    175:-
    Bonniers 1922. 147 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
Elkan, Sophie:  Anckarström. En historia från idyllens och revolutionens tidehvarf. Del 1: Jakob Jan. Del 2: Kungamördaren. [ref 1377]    225:-
    Bonniers 1910. 221, (2) + 321 s. Originalupplaga. Förlagets vackert dekorerade klotband. 2 volymer.
Se bild på boken
  –  :  Konungen i landsflykt. En sannsaga berättad. [ref 51605]    150:-
    Bonniers 1906. 285, (2) s. Med en illustration över S:t Gallen på 1830-talet. Originalupplaga. Förlagets vackert dekorerade klotband.
   Handlar om Gustaf IV.

Se bild på boken
Enckell, Rabbe:  Essay om livets framfart. [ref 12545]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1961. 183, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen missfärgad, främre omslag med gulnade kanter. Namnteckning och tillskrift på smutstitelbladet. Innerfalsarna förstärkta med papperstejp.
   Omslag av Aina Enckell.
  –  :  Ett porträtt. [ref 12763]    150:-
    Söderströms, Helsingfors, 1931. Liten 8:o. 97 s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad rygg, främre omslag aningen brutet i övre hörnet.
  –  :  Landskapet med den dubbla skuggan. Ungdomsprosa 1928–1937. [ref 25163]    125:-
    Söderströms, Helsingfors, 1933. Liten 8:o. 188 s. Originalupplaga. Häftad. Möktonad rygg, omslagen aningen kantstötta, det främre även med ett litet riss.
  –  :  Landskapet med den dubbla skuggan. Ungdomsprosa 1928–1937. [ref 25164]    95:-
    Söderströms, Helsingfors, 1958. 323. (2) s. Ny upplaga. Häftad. Omslagets rygg och baksida något missfärgade, ryggen med läsveck.
  –  :  Ljusdunkel. [ref 26108]    150:-
    Schildts, Helsingfors, 1930. Liten 8:o. 117 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något stötta i nedre kanten och med några små riss i underkanten. Ryggen lätt mörktonad.
  –  :  Och sanning? [ref 31437]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 149 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, mörktonad rygg, några blad med märke efter gem i övre marginalen. Tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Resonören med fågelfoten. [ref 34721]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 122 s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Anna och Rabbe Enckell.
  –  :  Tillblivelse. [ref 45251]    125:-
    Schildts, Helsingfors, 1929. Liten 8:o. 100 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned, lite skadad och mörktonad rygg. Bläcknamn på smutstitelbladet. Blyertsstreckad.
Enehjelm, Helen af:  Vår soliga vardag. [ref 48584]    100:-
    Medéns 1942. 183, (2) s. Illustrerad med teckningar av Rabbe Enckell. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag lätt naggat, smutstitelbladet lite gulnat. Ouppskuren.
Englund, Carl-Emil:  Spillror ur gårdagen. Hopsamlade. [ref 39097]    80:-
    Bonniers 1944. Stor 8:o. 152, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag med litet veck och rester av prislapp i övre hörnet, fuktrand i nedre kanten, i övrigt ett bra ouppskuret exemplar.
  –  :  Spillror ur gårdagen. Hopsamlade. [ref 39098]    85:-
    Bonniers 1944. Stor 8:o. 152, (1) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Pärmarna är något skeva.
  –  :  Trasiga sagor. [ref 45618]    110:-
    Bonniers 1931. 89, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
Engström, Albert:  Berättelser och gubbar. [ref 66371]    70:-
    Bonniers 1969. 235, (3) s. Med teckningar av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. (Bokcirkeln Exlibris)
   Ej såld genom bokhandeln.
  –  :  Biblo oxymorotaton. Thet ähr: En gyldenne book om tuchtig ursinnigheet och synkrousion, thet en part til äfwentyrs kalla oskickeligit. Idiomate stultividomastige noblissimis juxtaq: literis & moribus cultissimis adolescentibus conscriptus et exhibitus ab Alberto Engstroem. [ref 44960]    750:-
    [Stockholm, Gernandts förlag] Holmiae. Typis variis. Anno 1896. 4:o. (62) blad. Rikt illustrerad med helsidesbilder mestadels i färg, från klichéer av Werner Silversparre. Originalupplaga. Engströms debutbok. Förlagsband med det ömtåliga och ovanliga omslaget, med bild av en dödskalle, bevarat. Inlagan oskuren med råkanter. Omslaget med revor, delar av ryggen saknas.
   Högklassigt papper och tryck.
  –  :  Bouppteckning. [ref 4834]    175:-
    Bonniers 1930. 258 s. Rikt illustrerad med fotografier samt teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Liten ljus fläck på bakre pärmen, annars ett fint ex.
  –  :  Genom mina guldbågade glasögon. – Min 5te bok. Berättelser och stämningar. [ref 35917]    100:-
    Bonniers 1916. Stor 8:o. 168, (1) + 166, (1) s. Med illustrationer av författaren. Specialupplaga i större format. Förlagets halvfranska band med 5 upphöjda bind och dubbla titelfält. Rygg och pärmhörn blekta, en liten skada upptill i främre falsen. 2 arbeten i 1 volym. (Samlade berättelser)
  –  :  Hemma och på luffen. [ref 18961]    175:-
    Bonniers 1916. 242, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen nött upp- och nedtill, främre innerfalsen lätt skadad (ej loss).
  –  :  Hemma och på luffen. – Medan det jäser. [ref 66683]    100:-
    Bonniers 1939. 181, (2) + 202, (1) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen lätt nött och mörktonad. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Kryss och landkänning. – Bläck och saltvatten. Berättelser. [ref 73191]    100:-
    Bonniers 1939. 150, (1) + 144, (1) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Exlibris. Mycket bra ex. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Kryss och landkänning. – Bläck och saltvatten. – Åt Häcklefjäll. Minnen från en islandsfärd. 1-2. [ref 66682]    150:-
    Bonniers 1939. 150, (1) + 144, (1) + 149, (2) + 171, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen lätt nött och mörktonad. 3 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Min 12:e bok. [ref 28066]    125:-
    Bonniers 1919. 261, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen solkig och lätt nött, omslagen med små, lätta veck i kanterna.
  –  :  Min 12:te bok. – Hemspånad och taggtråd. [ref 66921]    120:-
    Bonniers 1939. 183, (2) + 224, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ytterfalsarna obetydligt nötta, ryggen mörktonad. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Min 5te bok. Berättelser och stämningar. – Genom mina guldbågade glasögon. [ref 66366]    95:-
    Bonniers 1944. 166, (1) + 168, (1) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Mitt liv och leverne. – En bok. [ref 73192]    100:-
    Bonniers 1939. 206, (1) + 196, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Exlibris. Mycket bra ex. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Mitt liv och leverne. – En bok. – Äventyr och hugskott. [ref 66922]    140:-
    Bonniers 1939. 206, (1) + 196, (2) + 161, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen något nött och mörktonad, hörnen delvis lätt skavda. 3 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Mot aftonglöden. [ref 29037]    150:-
    Bonniers 1932. 226 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Liten fläck i nedre kanten på främre pärmens insida och försättsblad, annars ett fint ex.
  –  :  Naket o.s.v. [ref 29848]    150:-
    Bonniers 1934. 344 s. Illustrationer av författaren. Förlagets lätt dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.
  –  :  Skrifter. 1-27. [ref 52615]    650:-
    Bonniers 1939-1941. Totalt ca 6.000 s. Illustrerad av författaren. Gedigna privatbundna vinröda klotband med lätt blekta ryggar samt med några fläckar. 27 volymer. Skrifterna i en komplett svit.
   Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.
  –  :  Skrifter. 1-27 i 15 volymer. [ref 79036]    850:-
    Bonniers 1939-1941. Totalt ca 6000 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets halvfranska band med färgat övre snitt samt sjömärke och måsar på ryggen. Lätt skavda men i stort snygga.
  –  :  Skrifter. 1-27 i 15 volymer. [ref 37813]    700:-
    Bonniers 1946. Totalt ca 6000 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och dubbla ryggtitelfält. De nedre titelfältet lätt skavd. En av volymerna har lagad skada vid rygghuvudet. En annan volym med fläck på ryggen.
  –  :  Smålandsberättelser. [Redigerad av Sven Barthel]. [ref 30143]    200:-
    Bonniers 1942. 428, (4) s. Rikligt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen aningen blekt och något fläckad på nedre delen, annars ett fint ex. Skyddsomslaget saknas. (Valda berättelser)
  –  :  Ur mina memoarer och annat. – Med penna och tallpipa. [ref 73193]    100:-
    Bonniers 1939. 279, (3) + 211, (3) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Exlibris. Mycket bra ex. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Vid en milstolpe. [ref 47939]    175:-
    Bonniers 1929. 240, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Vid en milstolpe. – Bouppteckning. [ref 66923]    120:-
    Bonniers 1937-39. 240, (1) + 249 s. Med teckningar och fotografier av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen lätt nött och något mörktonad. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Äventyr och hugskott. – En bok till. [ref 73195]    100:-
    Bonniers 1939. 161, (2) + 166, (1) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Exlibris. Mycket bra ex. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
Engström, Clas:  Om det skulle brinna. [ref 56772]    75:-
    Bonniers 1963. 181, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Inklistrad etikett på smutstitelbladet. Ouppskuren.
  –  :  Ön sjunker. [ref 56771]    75:-
    Bonniers 1957. 118, (1) s. Originalupplaga. Häftad.
   Romanen är filmatiserad av Jan Troell under titeln "Ole dole doff".
Enmark, Loka:  Bedrägeriet. [ref 2948]    65:-
    Bonniers 1960. 143, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Liten hörnskada på bakre omslag samt förlagsstämpel. Ouppskuren.
   Debutboken.
  –  :  På jakt. Nycklar till nya rum. [ref 66046]    75:-
    Trevi 1996. 201, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick.
Enquist, Per Olov:  Berättelser från de inställda upprorens tid. [ref 3254]    85:-
    Norstedts 1974. 217, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag med lagad reva. (Månadens bok)
  –  :  Boken om Blanche och Marie. [ref 76597]    100:-
    Norstedts 2004. 257, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kapten Nemos bibliotek. [ref 22893]    110:-
    Norstedts 1991. 249, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Lewis resa. [ref 69457]    110:-
    Norstedts 2001. 597, (6) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ericsson, Gunnar - EWK (Ewert Karlsson):  Hell Svitjod, häll. [ref 79174]    75:-
    Askild & Kärnekull 1966. 124, (2) s. Illustrationer av EWK (Ewert Karlsson). Limhäftad. Främre omslaget med tvärgående veck.
  –  :  Maktspelet i Svitjod. [ref 79175]    75:-
    Askild & Kärnekull 1970. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrationer av EWK (Ewert Karlsson). Limhäftad. Omslagen lätt solkade, i övrigt gott skick.
  –  :  Men vad hände i Svitjod? [ref 79177]    75:-
    Askild & Kärnekull 1971. Stor 8:o. 125, (1) s. Illustrationer av EWK (Ewert Karlsson). Limhäftad. Bakre omslaget svagt solkat, i övrigt gott skick.
  –  :  Råd och rön i Svitjod. [ref 79178]    75:-
    Askild & Kärnekull 1972. Stor 8:o. 125, (3) s. Illustrationer av EWK (Ewert Karlsson). Limhäftad. Bakre omslaget svagt solkat, i övrigt gott skick.
  –  :  Svitjods saga. [ref 79173]    75:-
    Askild & Kärnekull 1973. Stor 8:o. 135, (1) s. Illustrationer av EWK (Ewert Karlsson). Limhäftad. Gott skick.
Ericsson, Gustaf:  10.000 filmbovar söka en författare. [ref 49]    100:-
    Nordisk Litteratur, Stockholm, 1939. 316, (2) s. Ny utgåva. Häftad. Rygghuvud och -fot med viss pappersförlust, omslagen med en del mindre riss och veck, ryggen med läsränder. Titelbladet bortskuret, smutstitelbladet med namnteckning och liten biblioteksstämpel.
   Originalupplagan utgiven tidigare samma år under titeln "Hitler skjuts kl. 24!".
  –  :  10.000 filmbovar söka en författare. [ref 80190]    125:-
    Nordisk Litteratur, Stockholm, 1939. 316, (2) s. Ny utgåva. Enkelt, rött privatbundet klotband med sprängda snitt och båda omslagen medbundna. Något snedläst, för- och eftersättsblad med biblioteksstämplar.
   Originalupplagan utgiven tidigare samma år under titeln "Hitler skjuts kl. 24!".
  –  :  Bland fångar och filmhjältar i U.S.A. [ref 59098]    200:-
    Bonniers 1924. Liten 8:o. 265 s. Originalupplaga. Enkelt, något senare privatbundet klotband med sprängda snitt och båda omslagen medbundna. För- och eftersättsbladen med biblioteksstämplar, smutstitelbladet med exlibris samt filmvetaren Gösta Werners namnteckning. De medbundna omslagen lite solkade samt med ett par, lite större veck.
   Gustaf Ericssons andra bok.
  –  :  Hallå, gangsters! [ref 59106]    175:-
    Nordisk Litteratur, Stockholm, 1937. 282, (6) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lite läsrandig samt något snedläst.
  –  :  Högförräderi mot Sodom City. [ref 59110]    175:-
    Nytt Nordiskt Förlag, Malmö, 1943. 519 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med främre omslag medbundet. Pärmhörnen något stukade, bakre pärmen med fuktfläck. För- och eftersättsblad med biblioteksstämplar samt en liten tillskrift.
  –  :  Kreuger kommer tillbaka. [ref 80165]    140:-
    Nordisk Litteratur, Stockholm, 1936. 464, (1) s. Originalupplaga. Trevligt privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper och båda omslagen medbundna. Övre snittet med liten fläck, inlagan med ett par hundöron. Liten biblioteksstämpel på för- och eftersättsblad.
  –  :  Kreuger kommer tillbaka. [ref 63021]    90:-
    Nordisk Litteratur, Stockholm, 1937. 447 s. Ny upplaga (tr. i Oslo). Häftad. Ryggen något mörktonad och lätt nött, omslagen med smärre bruksspår samt tillskrift på smutstitelbladet. Två blad i början lätt fläckade i nedre hörnet, inlagan genomgående med svag fuktrand i övre hörnet intill ryggen.
  –  :  Mannen som du dödat. [ref 80189]    125:-
    Tiden 1932. 319, (1) s. 3:e upplagan, 6:e-7:e tusendet. Enkelt, rött klotband med främre omslaget medbundet. För- och eftersättsblad med ett par biblioteksstämplar samt en liten tillskrift.
Eriks, Gustaf Rune:  Lindansarens väg. [Noveller, grotesker, miniatyrer]. [ref 25798]    75:-
    Cavefors 1965. Liten 8:o. 142, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Till större delen ouppskuren.
  –  :  Stadens ljus. Novellurval av författaren. Inledningar av Ingemar Wizelius. [ref 39312]    75:-
    Folket i Bild 1957. 171, (1) s. Omslag och teckningar: Erik Prytz. Häftad. Ryggen samt omslagen delvis något gulnade.
   Novellerna är hämtade ur samlingarna "Hänryckningens tid" (1944), "Flickan som försvann" (1946), "Lyktorna" (1947), "Din ömhet är hunger" (1948), "Bortom orden" (1950) och "Stenen och trädet" (1954).
  –  :  Stadens ljus. Novellurval av författaren. Inledningar av Ingemar Wizelius. [ref 66437]    70:-
    Folket i Bild 1957. 171, (1) s. Illustrerad med teckningar av Erik Prytz. Förlagets dekorerade pappband. Siffror skrivna med bläck på försättsbladet, inlagan delvis med liten stukning i övre hörnet.
   Novellerna är hämtade ur samlingarna "Hänryckningens tid" (1944), "Flickan som försvann" (1946), "Lyktorna" (1947), "Din ömhet är hunger" (1948), "Bortom orden" (1950) och "Stenen och trädet" (1954).
Eriksson, Christer:  Betraktelser under spelets gång. [ref 66438]    75:-
    Norstedts 1992. 230, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Eriksson, Ing-Marie:  I Getsemane. [ref 66439]    85:-
    Bonniers 1968. 286, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Endast lätt snedläst, i övrigt gott skick.
   Omslag av Claes Bäckström.
  –  :  Märit. [ref 29656]    85:-
    Bonniers 1965. 256, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen svagt gulnad, främre omslaget med veck i nedre marginalen.
   Ing-Marie Eriksson skandalomsusade debutroman från 1965, vilken kom att leda till åtal och fällande dom för förtal. Omslag av Claes Bäckström.
Eriksson, Maj-Britt:  Dyning. [ref 10647]    75:-
    LT:s förlag 1962. 127, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Reva i främre falsen, titelbladen lite fransiga (slarvig sprättning) i övre kanten.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Från Nämdöfjärden. [ref 15171]    120:-
    Askild & Kärnekull 1974. 122, (2) s. Illustrerad av Harald Lindberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Nu och då i skärgården. [ref 30815]    100:-
    LT:s förlag 1971. 133 s. Originalupplaga. Häftad. Större delen ouppskuren.
Eriksson, Ruhne:  Mälarvår. [ref 29523]    75:-
    Zindermans 1970. 118, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Erkelius, Per Agne:  Rembrandt till sin dotter. [ref 77923]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 217 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår i övre kanten, annars ett fint ex.
Espmark, Kjell:  Glädjen. [ref 79758]    90:-
    Norstedts 1997. 119, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Titelbladets baksida med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex.
  –  :  Hatet. [ref 72558]    90:-
    Norstedts 1995. 124 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Missförståndet. [ref 79759]    90:-
    Norstedts 1989. 133, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget endast lätt solkat samt med ett litet riss.
Evander, Per Gunnar:  Det sista äventyret. [ref 9164]    90:-
    Bonniers 1974. 286, (1) s. 7:e-9:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag som är något naggat samt med reva och veck på framsidan.
  –  :  Ensam på vinden med Pelle Kohlberg. En liten minnesbok. [ref 12300]    70:-
    Bonniers 1981. 54, (2) s. Originalupplaga. Tryckt i 4.960 ex. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår. (Bonniers julbok 1981)
  –  :  Fallet Lillemor Holm. [ref 13138]    85:-
    Bonniers 1977. 312, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Fuskaren. [ref 15460]    100:-
    Bonniers 1991. 403, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Himmelriket är nära. [ref 19254]    75:-
    Bonniers 1986. 309, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Härlig är jorden. [ref 20255]    75:-
    Bonniers 1975. 272, (1) s. 51:a-58:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skadat nedtill på baksidan. (Månadens bok)
  –  :  Judas Iskariots knutna händer. [ref 22387]    100:-
    Bonniers 1978. 197, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på eftersättsbladet annars fint ex.
  –  :  Medan dagen svalnar. [ref 27616]    75:-
    Bonniers 1990. 267, (1) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Orubbat bo. [ref 77840]    135:-
    Bonniers 1983. 217, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex med tillskrift från "Per Gunnar Evander".
  –  :  Samma sol som vår. [ref 61342]    90:-
    Bonniers 2000. 232, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. "Läsexemplar"-etikett på främre omslaget.
  –  :  Se mig i mitt friska öga. [ref 36556]    80:-
    Bonniers 1980. 302, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Tegelmästare Lundin och stora världen. [ref 43260]    125:-
    Bonniers 1970. 159, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött och något blekt rygg.
  –  :  Ängslans boningar. En dagboksroman. [ref 50450]    85:-
    Bonniers 1980. 253, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med smärre bruksspår.
Everling, Bo - Yrlid, Rolf (red.):  Svenska texter om jazz. [ref 74455]    75:-
    En bok för alla, Stockholm, 1997. Liten 8:o. 234, (1) s. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. (En bok för alla)
Fagerberg, Sven:  Bronshästarna. [ref 5120]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1973. 290, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med blekt rygg och några lagade revor.
  –  :  Det vitmålade hjärtat. [ref 73927]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 238 s. 3:e upplagan. Häftad. Snedläst.
  –  :  Det vitmålade hjärtat. [ref 77587]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 238 s. 4:e upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat i ytterkanten på baksidan, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Dialog i det fria. [ref 9388]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 297, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat, lite ojämnt gulnat, samt med små lagningar på insidan.
  –  :  Dialog i det fria. [ref 77553]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1968. 297, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Pärmarna gulnade, ett par obetydliga riss och veck längs kanterna.
  –  :  Höknatt. [ref 20339]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Stor 8:o. 257, (1) s. 2:a upplagan. 4:e-8:e tusendet. Häftad. Omslagen lätt naggade och med stukade hörn, ryggen med läsveck. Inlagan genomgående med lätt stukning i nedre hörnet.
   Omslag av Rolf Lagerson.
  –  :  Svärdfäktarna. [ref 53061]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 200, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, omslagen en aning gulnade längs kanterna, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Rolf Lagerson.
Fagerberg, Sven - Heland, Madeleine von:  Kassandra. [ref 71121]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 286, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst annars fin.
Fagerholm, Monika:  Den amerikanska flickan. [ref 79544]    80:-
    Bonniers 2005. 489, (2) s. 4:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fahlcrantz, Chr. Er.:  Samlade skrifter. 1-7 i 3 volymer. [ref 36093]    900:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1863-1866. (4), 219 + (6), XVIII, (2), 249, (1) + VII, 311 + (4), 251 + (8), 277 + (4), 221, (2) + VI, 217 s. Trevliga svarta halvfranska band med ryggförgyllning och marmorerade snitt samt med Hjalmar Lundgrens monogram i guld på främre pärmen. Lätt skavda i underkanten, annars obetydligt nötta. Övre delen av främre falsen till band 3 med professionell lagning. 3 volymer.
   Innehåll: Ansgarius, Noachs ark i två våningar, Strödda dikter, Reseminnen, Tal och föredrag, Afhandlingar i vetenskapliga, kyrkliga och vittra ämnen, Vitterlek.
Falck, Ragnar (utg.):  Teaterhistorier. [ref 55570]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 127, (1) s. Illustrerad med teckningar av Ragnar Falck. Häftad. Lätt nött. En liten fläck på främre omslag.
Falkenland, Christine:  Min skugga. [ref 77676]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1998. Liten 8:o. 123, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Öde. [ref 77732]    80:-
    Bonniers 2003. 135, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Stämpel på yttersnittet.
Falstaff Fakir [pseud. f. Axel Wallengren]:  Huru jag blev fakir och andra berättelser. [ref 19987]    120:-
    Bonniers 1965. 129, (1) s. Illustrerad av Albert Engström och Arthur Sjögren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Fant, Kenne:  Askberget. [ref 66480]    90:-
    Norstedts 1979. 267, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   "Askberget" - Kenne Fants tredje roman om maktspel i 1930-talets Sverige - handlar om en dag i Hjalmar Sigismund Borgenhielms liv.
  –  :  Intränglingen. [ref 66481]    80:-
    Norstedts 1981. 304, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Baksidan av omslaget med fläckar efter avlägsnad prislapp samt en liten ytskada, dock med obetydlig textförlust.
Femling, Karl Birger:  Min ränsel har jag packat ... Berättelser om garvare. [ref 51136]    100:-
    AWE/Gebers 1978. Stor 8:o. 213 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Feuk, Tora:  Forellbäcken. [ref 36593]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 237 s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med läsveck och lite fransig nedtill. Omslagen lätt naggade i ytterkanten. Namnteckning på smutstitelbladet.
Fischer, Jöran:  Länsmannens päls och andra berättelser från Östra och Medelsta härad i Blekinge 1820-30. [ref 26572]    120:-
    Atlantis 1986. 179, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Majoren Anckarloo och hans pengar och andra berättelser från Östra och Medelsta härad i Blekinge 1820-1840. [ref 55277]    85:-
    Atlantis 1990. 150 s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt naggat omslag.
Flodén, Alexis:  Ett Jönköpingsminne. Skiss. [ref 245]    90:-
    Göteborg 1922. (2), 8, (2) s. Originalupplaga. Klammerhäftad. Reva upptill i ryggen, häftet med genomgående vertikalt brytveck. Dedikation på främre omslag.
   Handlar om rektor Jonas Peter Flinta [Lagergren] och vinagenten Ernst aus Mainz.
  –  :  Ett Jönköpingsminne. Skiss. [ref 271]    70:-
    Göteborg 1922. (2), 8, (2) s. Originalupplaga. Klammerhäftad. Ryggen med reva upptill, omslagen ojämnt blekta, det bakre skadat i övre hörnet intill ryggen.
   Handlar om rektor Jonas Peter Flinta [Lagergren] och vinagenten Ernst aus Mainz.
Flygare-Carlén, Emilie:  Enslingen på Johannisskäret. Kustroman. 1-2 i en volym. [ref 76026]    175:-
    Bonniers 1908. Liten 8:o. 379, (1) + 319, (1) s. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. 4:e upplagan. Vackert privatbundet ljusbrunt halvfranskt band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen blekt och lite skavd annars fint ex.
  –  :  Enslingen på Johannisskäret. Kustroman. 1-2. En hemlighet för världen. [ref 78684]    175:-
    Åhlén & Åkerlund Göteborg, 1913-1915. Liten 8:o. 208, 190, 128 s. Trevligt samtida, rött halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Ryggen med ett par obetydliga skrapmärken, i övrigt gott skick.
   2 titlar inbunden i en volym.
  –  :  Ett köpmanhus i skärgården. 1-3. [ref 71006]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1928-1929. Liten 8:o. 304 + 338 + 337 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade linneband med färgat övre snitt. 3 volymer. (Flygare-Carléns bästa)
  –  :  Ett köpmanshus i skärgården. 1-4 i 1 volym. [ref 75606]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1913. Liten 8:o. Totalt ca 732 s. Ny utgåva. Privatbundet halvklotband i blått med alla fyra främre omslagen medbundna. Ryggen har några små fläckar annars är det ett fint ex. (Å & Å:s 25-öresböcker)
  –  :  Ett år. - Vindskuporna. [ref 76025]    125:-
    Bonniers 1910 + 1911. Liten 8:o. 317, (2) + 230 s. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. 5:e upplagan. Vackert privatbundet ljusbrunt halvfranskt band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen blekt samt skavd vid ryggfoten och 1,5 cm upp. Två arbeten i en volym.
  –  :  Jungfrutornet. Roman från sjö och land. 1-5 i två volymer. [ref 75609]    150:-
    Åhlén & Åkerlund 1914. Liten 8:o. 794 s. Ny utgåva. Privatbundna röda halvklotband. Något blekta ryggar annars fina.
  –  :  Valdemar Klein. [ref 75607]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1915. Liten 8:o. 158 s. Ny utgåva. Privatbundet halvklotband i blått med främre omslaget medbundet. (Å & Å:s 25-öresböcker)
  –  :  Vindskuporna. Teckning ur en qvinnas lif. [ref 74791]    150:-
    Bonniers 1911. Liten 8:o. 284 s. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. 5:e upplagan. Förlagets vackert dekorerade klotband.
Se bild på boken
Foerster, Svante:  Förälska mig! [ref 79285]    120:-
    Rabén & Sjögren 1969. 273, (2) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med några smärre naggar, riss och veck. Utförlig och personligt hållen dedikation från författaren på fria försättsbladet.
  –  :  Nederland Mindre. [ref 30142]    80:-
    Billbergs 1972. Liten 4:o. (19) s. Illustrerad av Björn Lindroth. Originalupplaga. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med flikomslag. Omslagen en aning ojämnt blekta, lätt stukning i nedre hörnet. (Billbergs skriftserie 10)
  –  :  Sommarens landsflykt. [ref 38826]    80:-
    Rabén & Sjögren 1966. Stor 8:o. 97, (1) s. Illustrationer av Svenolov Ehrén. Originalupplaga. Häftad. Liten fläck på titelbladet och motstående sida.
Fogelklou, Emilia:  Form och strålning. Åskådningsfragment. [ref 54764]    110:-
    Bonniers 1958. 246, (4) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med ryggdekor.
  –  :  Ljus finns ändå. [ref 26099]    125:-
    Bonniers 1948. 172, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på främre omslaget.
Fogelström, Per Anders:  Café Utposten. [ref 5639]    110:-
    Bonniers 1970. 231, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag som är lätt nött och något ojämnt blekt.
   Omslagsteckning av Eric Palmquist.
  –  :  En natt ur nuet. [ref 11894]    250:-
    Bonniers 1955. 213, (1) s. Originalupplaga. Häftad. En liten stötskada på ryggen och lite mörktonad rygg annars ett ganska så snyggt ex. Tillskrift från författaren (Per Anders ?) till namngiven mottagare.
  –  :  Hem, till sist. [ref 18884]    100:-
    Bonniers 1993. 269, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  I en förvandlad stad. [ref 76688]    85:-
    Bonniers 1966. 285, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning på försättsbladet samt lätt snedläst.
   Skyddsomslaget saknas. - Del 4 i serien "Stad".
  –  :  I en förvandlad stad. [ref 71027]    75:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 278, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. (Bonniers Folkbibliotek)
   Omslag av Arvid Fougstedt: Slusseländet 1931. - Del 4 i serien "Stad".
  –  :  Komikern. Roman om en teaterfamilj. [ref 23686]    90:-
    Bonniers 1989. 318, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Behandlar skådespelaren Fredrik Deland och hans familj.
  –  :  Minns du den stad. [ref 76689]    85:-
    Bonniers 1964. 313, (2) s. 41:a-55:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Lätt snedläst.
   Skyddsomslaget saknas. - Del 3 i serien "Stad".
  –  :  Minns du den stad. [ref 77531]    95:-
    Bonniers 1964. 313, (2) s. 61:a-65:e tusendet. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslagets övre kant något naggad och med en liten lagad reva.
   Omslag efter en etsning 1908 av H. Lindqvist. - Del 3 i serien "Stad".
  –  :  Möten i skymningen. [ref 29812]    150:-
    Bonniers 1952. 275, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder. Smutstitelblad och rygg något fläckade.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Prosten - en roman som inte blev skriven. [ref 33723]    80:-
    Bonniers 1989. 33, (2) s. Originalupplaga. Tryckt i 6.800 ex. Häftad. (Bonniers julbok 1989)
   God Jul-kort i från Ingrid och Åke R.
  –  :  Tack vare Iris. [ref 78027]    200:-
    Folket i Bild 1959. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat, större pappersförlust i övre bakre hörnet samt ett par lagade revor.
  –  :  Vita bergens barn. [ref 62228]    125:-
    Bonniers 1987. 398, (1) s. + 1 dubbelsidig karta framför smutstitelbladet. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fokker, Nicolas:  Där växer inga rosor i sågspånet. [ref 71695]    80:-
    Bra Böcker 1974. 343, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget en aning nött.
   Citat från omslagets baksida: "Så här har cirkusmiljön aldrig skildrats i svensk litteratur – så spännande, så ömt, så hetsande, så fullt av sex".
  –  :  Neapolitanskt blod och andra berättelser. Översättning och svensk redigering av Pelle Fritz-Crone. [ref 71696]    75:-
    Bra Böcker 1986. 184 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Vissa noveller är översatta från engelska.
Forsberg, Astrid:  Ängel av trä. [ref 69926]    75:-
    Tiden 1957. 213, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
Forssell, Lars:  Brokigheten. Minnen, uppsatser, kåserier 1974–80 i urval och med inledning av Björn Nilsson. [ref 5109]    95:-
    Bonniers 1980. 237, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med läsveck, bakre omslag med svagt hörnveck.
  –  :  Dagbrott. Texter från trettiosju år i urval av Kerstin Forssell. [ref 6507]    85:-
    Bonniers 1988. 259, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fläck efter prislapp på främre omslag. Exlibris på främre pärmens insida.
   Omslag av Jean Cocteau.
  –  :  De rika. [ref 7156]    75:-
    Bonniers 1976. 134, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Forsslund, Karl-Erik:  Storgården. En bok om ett hem. [ref 73957]    100:-
    Nordiska museet 1991. XVII, (9), 275 s. + 20 s. med modernt företal av Sten Rentzhog och Bosse Sundin. Faksimilupplaga. Limhäftad. Fint ex.
   Omslag i färg av Lydia Skottsberg.
Franzén, Lars-Olof:  Flamenca - en kärleksroman. [ref 66561]    90:-
    Gedins 1992. 377, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite skamfilat.
   Romanen om Flamenca är ursprungligen en erotisk versberättelse från medeltiden som förbjöds av kyrkan på grund av sin frispråkighet. Lars-Olof Franzén har flyttat över historien till vår egen tid.
Fredriksson, Marianne:  Anna, Hanna och Johanna. [ref 74229]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 342 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Blindgång. [ref 74538]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 436 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Flyttfåglar. [ref 74230]    80:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 230, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Syndafloden. [ref 70156]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 348 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött. Utvikbart illustrerat försättsblad, karta på eftersättsbladet.
Frick, Lennart:  Sprängningen. [ref 56773]    75:-
    Rabén & Sjögren 1977. 212, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Fridegård, Jan:  Barmhärtighet. [ref 2796]    225:-
    Holger Schildt 1936. 167 s. Originalupplaga. Häftad. Lite läsrandig rygg men annars ganska så snygg.
  –  :  En natt i juli. [ref 11887]    200:-
    Bonniers 1933. 197 s. Originalupplaga. Häftad. Lite läsrandig rygg men i stort ett ganska fint ex.
  –  :  Fäderna. Stenåldern. [ref 15692]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 268, (2) s. Illustrerad av Björn Landström. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet.
  –  :  Fäderna. Stenåldern. [ref 15693]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 268, (2) s. Illustrerad med teckningar av Björn Landström. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något sned och lätt nött. Namnteckning.
  –  :  Offer. [ref 31530]    150:-
    Holger Schildt, Stockholm, 1937. 253 s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med läsveck, främre omslag med en liten fläck och det bakre med en liten fuktskada.
   Omslaget är utfört av Stellan Mörner.
  –  :  På oxens horn. Minnen 1. [ref 33966]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 214, (2) s. + 4 planschblad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen. Dedikation från "tillg. Gudrun och Jan Fridegård".
  –  :  Soldathustrun. [ref 38654]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1960. 274, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt nött, främre omslag skadat i övre hörnet, bägge omslagen med veck i ytterkanterna, det bakre även med liten reva. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Roland Svensson.