|
|
Heller, Frank:
Atlantis undergång. [ref 75516] |
150:- |
| |
Bonniers 1941. Liten 8:o. 248, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Sned rygg med läsveck och naggad ryggfot. Främre omslag lätt kantstött och med smärre veck, bakre omslag med små bläckmarkeringar. Tillskrift på smutstitelbladet. Bilden är inte på samma ex men ungefär samma skick på omslaget. Se bild på boken |
 |
|
Heller, Frank (red.):
All världens sällsamma berättelser. [ref 1029] |
250:- |
| |
Bonniers 1947. 770, (1) s. Förlagets halvfranska band med ryggdekor med övre guldsnitt. |
 |
|
Holmberg, John-Henri:
Drömmar om evigheten. Science fictions historia. [ref 10513] |
100:- |
| |
Askild & Kärnekull 1974. Liten 8:o. 186 s. Sparsamt fotoillustrerad. Originalupplaga. Pocket. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. |
 |
|
Holzhausen, Carl Johan:
Achilles häl. Samtidsroman. [ref 51125] |
95:- |
| |
Nautisk Litteratur / Tre Tryckare 1964. 251 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt skamfilade, liten skada i ytterkanten på det bakre. Ouppskuren. |
 |
|
King, Stephen - Straub, Peter:
Talismanen. [ref 54174] |
120:- |
| |
Bra Böcker 1986. 798 s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Klinckowström, Axel:
Skräck över Norden. [ref 37887] |
140:- |
| |
Bonniers 1935. 255 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsveck, stött ryggfot och små falsrevor; omslagen med smärre veck och bruksspår. |
 |
|
Knebel, Fletcher - Bailey II, Charles W.:
Sju dagar i maj. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 69793] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1963. 323, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något ojämnt gulnat samt lätt nött på ryggen. Filmatiserad 1964 med Burt Lancaster och Kirk Douglas i ett par av huvudrollerna samt regisserad av John Frankenheimer. |
 |
|
Laxness, Halldór Kiljan:
Atomstationen. Översättning från isländskan av Rannveig och Peter Hallberg. [ref 67929] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1987. 268, (4) s. [Ny utgåva]. 2:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt, liten ytskada på framsidan (ingen textförlust). |
 |
|
Leadbeater, C.W.:
Den magiska drogen och andra berättelser om spöken och äventyr. Fri översättning från engelskan. [ref 7985] |
90:- |
| |
Bokförlaget Studio, Göteborg, 1932. 189 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Titelnovellens originaltitel: The Perfume of Egypt. |
 |
|
Leinster, Murray:
Dödens träd. Översättning: John-Henry Holmberg. [ref 79294] |
70:- |
| |
Wahlströms 1974. 158 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex. (Kalla Kårar 25) Originalets titel: The Monster from Earth's End. |
 |
|
Lessing, Doris:
Giftermålen mellan zonerna tre, fyra och fem. Berättat av krönikörerna i zon tre. Översättning: Sonja Bergvall. [ref 62486] |
100:- |
| |
Trevi 1980. 287, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat och en aning kantnött. (Canopus i Argo - ur arkiven) |
 |
|
Linde, Gabriel [pseud. f. Gustav Sandgren]:
Den okända faran. En framtidssyn. [ref 69686] |
70:- |
| |
Bonniers 1953. 150, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upptill och en aning stukad nedtill. Namnteckning på försättsbladet. (BFB:s juniorserie) Originalupplagan kom 1933. |
 |
|
Linklater, Eric:
Sälskinnsbyxorna och andra berättelser. Översättning av Gösta Attorps. [ref 64312] |
100:- |
| |
Saxon & Lindström 1953. 166, (1) s. Illustrerad med träsnitt av Joan Hassall. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. |
 |
|
:
Sälskinnsbyxorna och andra berättelser. Översättning av Gösta Attorps. [ref 63966] |
90:- |
| |
Delta 1975. 166, (1) s. Illustrerad av Joan Hassall. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Märke efter prislapp på baksidan av omslaget, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Trolleri med gamla ben. Översättning av Aida Törnell. [ref 64135] |
90:- |
| |
Norstedts 1951. 213, (1) s. Med illustrationer av Michael Ayrton. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Trolleri med gamla ben. Översättning av Aida Törnell. [ref 70549] |
100:- |
| |
Norstedts 1951. 213, (1) s. Med illustrationer av Michael Ayrton. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Båda omslagen medbundna. Bakre pärmen lite skamfilad, övre hörnen lätt stötta. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Lundwall, Sam J.:
Mörkrets furste eller Djävulstornets hemlighet. En pastisch. [ref 51841] |
180:- |
| |
Delta Förlags AB 1975. 449, (2) s. Illustrerad av L. Benett. Förlagets dekorerade klotband. Lätt snedläst, ryggen något blekt och med obetydliga skrapmärken. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Matheson, Richard:
Ondskans gift. [Noveller]. Översättning: Bo Hedekrans. [ref 79298] |
70:- |
| |
Wahlströms 1973. 158 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex. (Kalla Kårar 20) |
 |
|
:
Spindeln. Översättning: Tommy Schinkler. [ref 79296] |
80:- |
| |
Wahlströms 1972. 154, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex. (Kalla Kårar 8) Originalets titel: The Shrinking Man. Filmatiserad 1957 i regi av Jack Arnold samt en nyinspelning 1981 i regi av Joel Schumacher. |
 |
|
Meyn, Niels:
Atlantis skattkammare. Berättelse för ungdom. Bemyndigad översättning från danska av Oscar Nachman. [ref 79352] |
100:- |
| |
Wahlströms 1930. Liten 8:o. 158, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Obetydligt snedläst, främre pärmen svagt buktande. Ett bra ex, anmärkningarna till trots. (B. Wahlströms ungdomsböcker 144) |
 |
|
:
Månlandet. [ref 29460] |
100:- |
| |
Wahlströms 1927. Liten 8:o. 154, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, namnteckning på fria försättsbladet. (B. Wahlströms ungdomsböcker 103) |
 |
|
Myrdal, Jan (red.):
Jules Verne-magasinet. En antologi. Ur 40-talets populäraste novellmagasin. [ref 52078] |
150:- |
| |
Wiken, Höganäs, 1993. Stor 8:o. 441 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida ganska fult skavd, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Mårtensson, Bertil:
Det gyllene språnget. [ref 78150] |
90:- |
| |
Nybloms, Stockholm, 1987. 295 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Nilson, Peter:
Rymdväktaren. [ref 52799] |
100:- |
| |
Norstedts 1995. 326, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag. |
 |
|
Ohlmarks, Åke:
Andar och dödmansgastar. [ref 55424] |
120:- |
| |
Tiden 1974. 201 s. Omslag och illustrationer av Hans Arnold. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med ett par lagade revor och skavt rygghuvud, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Gengångare. [ref 16476] |
75:- |
| |
Tiden 1971. 243, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kraftigt snedläst, skyddsomslaget delvis gulnat och solkat. (Tidens bokklubb) Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Övernaturligt. [ref 50918] |
100:- |
| |
Tiden 1970. 249, (1) s. Omslag och illustrationer av Hans Arnold. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, fuktränder på rygg och framsida samt med några lagade revor, i övrigt lätta bruksspår. (Tidens bokklubb) En samling spökhistorier från när och fjärran, från äldre och nyare tid. |
 |
|
Ohlmarks, Åke (red.):
Spökhistorier från alla länder och tider. Sammanställda och med inledning av Åke Ohlmarks. [ref 39238] |
85:- |
| |
Stockholm, Tiden, 1963. Liten 8:o. 263, (1) s. Illustrerad av Hans Arnold. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lätt snedläst, namnteckning på fria försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat samt med en del naggar, riss och veck längs kanterna. |
 |
|
Orwell, George:
1984 - Nitton åttiofyra. Översättning: Thomas Warburton. [ref 72774] |
90:- |
| |
Bra Böcker 1984. 282, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva i nedre kanten, i övrigt obetydliga bruksspår. |
 |
|
Paolini, Christopher:
Den äldste. Arvtagaren. Andra boken. Översättning: Lottie Eriksson. [ref 77349] |
150:- |
| |
Bonnier Carlsen 2005. 687, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget har lättare (ytliga) repor, mest på baksidan. |
 |
|
Poe, Edgar Allan:
Den gyllene skalbaggen. Berättelser sammanställda av Staffan Andræ och översatta av Nils Holmberg. [ref 68962] |
90:- |
| |
Bonniers 1972. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. (Bonniers Bokklubb) |
 |
|
:
Den gyllene skalbaggen. Urval och inledning av Staffan Andræ. [ref 7805] |
90:- |
| |
Bonniers 1954. 311, (4) s. Illustrationer av Gösta Kriland. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och lite fuktfläckat på ryggen. (Bonniers Folkbibliotek - Bestsellers genom tiderna) |
 |
|
:
Guldbaggen och andra noveller. Översatta av Anna Berg-Mortensen. [ref 75622] |
150:- |
| |
Bonniers 1922. Liten 8:o. 206, (1) s. Ny utgåva. Privatbundet klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen samt bakre pärmens övre kant något blekt. Innehåller följande noveller: Guldbaggen, Den svarta katten, En berättelse från Klippiga bergen, Morden på Morguegatan, Huset Ushers undergång, Skuggan. |
 |
|
:
Hemlighetsfulla och fantastiska historier. 1-2 i 1 volym. Översättning av Tom Wilson. [ref 18940] |
225:- |
| |
Björck & Börjesson 1946. 441, (1) s. Med omslag, frontespis och 20 vinjetter av Bertil Bull Hedlund. 2:a upplagan. Häftad. Delvis osprättad. Omslag och rygg något blekta, bakre omslaget med liten lagad reva. |
 |
|
:
Sällsamma berättelser. Översättning av Anna Pyk. [ref 42761] |
110:- |
| |
Niloe 1984. 384 s. Illustrerad med 12 färgplanscher och 25 teckningar av Arthur Rackham. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Sällsamma historier. Till svenska av Bertel Gripenberg. [ref 42768] |
225:- |
| |
Kungsholmens bokhandel 1938. 473, (2) s. + 25 illustrationer av T. Sandberg. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. |
 |
|
:
Underliga historier. [ref 46551] |
200:- |
| |
Beijers, Stockholm, 1906. (4), 362 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Gediget band, ren och fin inlaga. Omslag tyvärr ej medbundet. |
 |
|
Raymond, Alex:
Blixt Gordon 1937. [ref 77617] |
75:- |
| |
Hemmets Journal AB 1977. 4:o. 50 s. Limhäftad. Ryggen något blekt, inlagan svagt gulnad; i övrigt gott skick. (Seriebiblioteket) Serien ursprungligen publicerad 1937. |
 |
|
:
Blixt Gordon i kamp på liv och död. Översättning av Tore Morgan. [ref 8643] |
75:- |
| |
Sörlins Förlag, Norrköping, 1956. Liten 8:o. 137 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmen med liten stötskada i övre kanten, i övrigt obetydligt nött. (Blixt Gordon-böckerna 6) |
 |
|