logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Nordamerikas Indianer och Vilda Västern  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Bierhorst, John:  The Mythology of North America. [ref 73874]    100:-
    William Morrow, New York, © 1985. Large 8vo. IX, 259, (1) pp. Illustrated. 1st edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
Brown, Dee:  Begrav mitt hjärta vid Wounded Knee. Översättning: Lars Ekegren. [ref 81343]    100:-
    Norstedts 1974. 304, (2) s. + 8 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband. Pärmhörnen obetydligt stukade. Skyddsomslaget saknas. (Månadens Bok)
Capps, Benjamin:  Indianer. Förord, översättning, bearbetning: Nils Erik Baehrendtz. [ref 67095]    140:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 237 s. Rikt illustrerad. Häftad. Något blekt rygg, annars ett mycket bra ex.
Cody, William F.:  Buffalo Bill. Överste William F. Codys levnadsöden berättade av honom själv. Översättning av Hans G. Westerlund. [ref 80311]    90:-
    Bonniers 1946. 247, (2) s. + 11 planschblad (illustrationer efter samtida teckningar). Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Lite skavt ex. (De odödliga ungdomsböckerna 26)
   Pärmbilden av Uno Stallarholm.
Davis, Christopher:  North American Indian. With an Introduction by Marlon Brando. [ref 71286]    175:-
    Hamlyn, Feltham, © 1969. 4to. 144 pp. Illustrated throughout, partly in colour. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper with small piece missing at spine head (a little loss of text). Labels on front paste-down and endpaper.
Dorian, Edith:  Rödskinn. Nordamerikas indianer förr och nu. Översättning av Madeleine Hamilton och Christer Swahn. [ref 35508]    100:-
    Diakonistyrelsens Bokförlag 1962. Stor 8:o. 104, (7) s. Rikt illustrerad med teckningar av W.N. Wilson samt en karta. Häftad med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Västerut. Om männen som röjde Nordamerikas pionjärleder. Översättning av Einar Malm. [ref 49312]    90:-
    Diakonistyrelsens Bokförlag, Stockholm, 1963. Stor 8:o. 85, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av W.N. Wilson. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget ojämnt mörktonat, riss vid ryggfoten. (En SKDB-bok)
Easton, Robert - Brown, Mackenzie:  Lord of Beasts. The Biography of Buffalo Jones. Foreword by Jack Schaefer. [ref 74932]    150:-
    Andre Deutsch, London, 1964. XIV, (2), 287 pp. Illustrated by Max Schweitzer. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Numbering with pen on front paste-down and stamps on rear free endpaper. Jacket with tiny tears and creases to top edge. Three lines in the colophon covered with ink.
Englund, Erik "Uncas":  Indianer och vita. [ref 83077]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 241 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget med några smärre veck samt ett par mindre, lagade revor.
   Omslag och teckningar av Gunnar Lindvall.
Englund, Erik "Uncas" - Svenström, Yvonne:  Indianernas När Var Hur. [ref 67065]    150:-
    Forum 1981. 351 s. Illustrerad. 2:a, utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Englund, Erik "Uncas" - Widén, Albin (red.):  Röd mans land. [ref 21143]    140:-
    Lindqvists 1963. 196 s. Omslag och illustrationer av Gunnar Olofsson. Förlagets dekorerade klotryggsband. Namnet Erik "Uncas" Englund har skrivits med bläck på smutstitelbladet, osäkert om det är hans egen namnteckning. (Indianklubbens årsbok [3])
Ewers, John C.:  Artists of the Old West. [ref 72749]    250:-
    Doubleday, New York, [1965]. 4to. 240 pp. Profusely illustrated, many full-page colour plates. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket lightly worn, small tears at spine head and tail, small piece missing at back lower edge. Large label pasted on front free endpaper.
Fleming, Paula Richardson - Luskey, Judith:  The North American Indians in Early Photographs. [ref 7049]    175:-
    Dorset Press, New York, 1988. 4to. 256 pp. Illustrated with three hundred magnificent black & white photographs taken in the 19th century. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy.
Se bild på boken
Forbis, William H.:  Cowboys. Översättning och bearbetning av Nils Erik Baehrendtz. [ref 6323]    110:-
    Bra Böcker 1978. 4:o. 237, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Något blekt rygg, annars ett fint ex.
Garfield, Brian:  Vilda tider. Den enda sanna berättelsen om överste Hugh Cardiffs liv och leverne. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 71566]    125:-
    Forum 1983. 549, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Genberg, Kjell E.:  Vilda Västern. Historien om det stora, löftesrika landet som en gång befolkats av indianer. [ref 48069]    125:-
    Williams Förlags AB 1975. 4:o. 128 s. Genomgående illustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. Rygg och främre omslag en aning nötta.
  –  :  Vilda Västerns hjältar och banditer. Spännande berättelser om de män och kvinnor som kanske borde glömmas men aldrig blir glömda. [ref 80377]    125:-
    Bokförlaget Norlén & Slottner, Kristinehamn, 2006. 4:o. 235 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Grebst, W. A:son:  Det äfventyrliga året. Vidare öden och missöden i Vilda Västern. [ref 64441]    150:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg, 1913. 210 s. + 1 färgplansch. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Mycket lätt skavd.
Se bild på boken
Haile, Father Berard:  Navajo Coyote Tales. The Curly Tó Aheedlíinii Version. Navajo Orthography by Irvy W. Goossen. Edited, with an Introductory Essay, by Karl W. Luckert. [ref 74302]    90:-
    University of Nebraska Press, Lincoln and London, 1984. VI, 146 pp. Publisher's softcover. Small scratches to lower edge of front cover, otherwise fine. (American Tribal Religions 8)
   Text in English and Navajo.
Hassrick, Royal B.:  Nordamerikas indianer. Översättning av Sven Christer Swahn. [ref 30446]    225:-
    Bernces, Malmö, 1976. 4:o. 144 s. Över 180 illustrationer i färg och svart-vitt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Havighurst, Walter:  Annie Oakley of the Wild West. [ref 74934]    125:-
    Robert Hale, London, 1955. VIII, (2), 246 pp. + 1 frontispiece + 8 plates with contemporary photos. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket slightly chipped and with some pieces missing to lower edge. No loss of text, only very little missing from the photo on front side of jacket. Numbering in ink on front paste-down, stamps on back free endpaper.
Heizer, R.F. - Whipple, M.A, (ed.):  The California Indians. A Source Book. [ref 75420]    110:-
    University of California Press, Berkeley, 1971. (14), 619 pp. + 1 folding map. 20 illustrations and 15 maps in the text. Second edition, revised and enlarged. Stiff pictorial wrappers. Spine tail slightly bumped, covers uneven sunned.
Horan, James D. - Sann, Paul:  Vilda Västern i ord och bild. Den sanna historien om skurkar, desperados, boskapstjuvar och banditer i gamla Vilda Västern samt om de män, som tvingade dem att lyda lag och ordning. Översättning från engelskan av Karl Otto Zamore. [ref 48071]    150:-
    Folket i Bild © 1967. 4:o. 253 s. Rikt illustrerad. Ny upplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lite naggat och lagade revor.
Howard, James H.:  The Ponca Tribe. In collaboration with Peter Le Clair, tribal historian and other members of the tribe. [ref 75443]    175:-
    U.S. Government Printing Office, Washington, 1965. XXI, 191 pp. + frontispiece + 24 black & white plates + 1 fold out figure. 1 map and 4 figures in the text. Publisher's cloth with gilt title and decoration on spine. No jacket. (Smithsonian Institution Bureau of American Ethnology. Bulletin 195)
   The first comprehensive ethnography of the Ponca tribe.
Hulpach, V.:  Totems gåva. Indianska myter och sägner. Översättning av Åke Ohlmarks. [ref 45554]    140:-
    Tiden 1976. 4:o. 221, (2) s. Illustrerad av M. Troup. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag, som är lätt nött och något naggat.
Hurdy, John Major:  American Indian Religions. [ref 75744]    100:-
    Sherbourne Press, Los Angeles, © 1970. 192 pp. First printing. Publisher's softcover. Lightly faded to spine and top edges. (For the Millions Series)
Ingstad, Helge:  Apacheindianerna. På jakt efter den förlorade stammen. Översättning av Einar Malm. [ref 1833]    250:-
    Skoglunds 1946. 338, (1) s. + 24 planschblad + 1 utvikbar karta samt några illustrationer i texten. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna.
Kahlenberg, Mary Hunt - Berlant, Anthony:  The Navajo Blanket. [ref 73489]    150:-
    Praeger Publishers, Los Angeles, 1973. 4to. 112 pp. Illustrated with b/w and colour photographs. 2nd printing. Publisher's softcover. Spine slightly faded and a little rubbed at top.
   Med utställningskatalog "Navaho väver" från Etnografiska museet 7/1-16/2 1975, löst bifogad.
Kullman, Harry:  På jakt efter vilda västern. [ref 33915]    130:-
    Rabén & Sjögren 1958. 201, (1) s. + 8 planschblad. Häftad med inplastade omslag. Ryggen lätt mörktonad.
   Omslag av Eric Palmquist.
Kurkiala, Mikael - Moksnes, Heidi (red.):  Den obrutna cirkeln. Motstånd och överlevnad bland Amerikas indianer. [ref 65723]    100:-
    Carlssons 1995. 189 s. Illustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Lindberg, Lennart - Widding, Lars:  De som dog med stövlarna på. Slaget vid Little Big Horn 1876. Ett reportage. Redigering: Lars Widding. [ref 7217]    150:-
    Gebers 1963. Stor 8:o. 179, (1) s. Illustrerad med fotografier av David F. Barry och teckningar av Nils Stödberg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och nött samt med några lagade revor.
Linderholm, Helmer:  I de rödas värld. [ref 20432]    120:-
    Tiden 1983. 197 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslagsteckning av Nils Stödberg.
  –  :  Nya Sveriges historia. Vårt stora indianäventyr. [ref 30978]    130:-
    Tiden 1976. 184, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt, i övrigt ett fint ex.
Malm, Einar:  Sitting Bull i Kanada. [ref 37183]    125:-
    Rabén & Sjögren 1977. 247, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget lätt nött samt med smärre veck och ett par lagade revor, liten pappersförlust vid ryggfoten.
  –  :  Sitting Bull och kampen om Vilda Västern. [ref 37185]    150:-
    Gebers 1946. Liten 8:o. 295, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Exlibris på klistrade försättsbladet, pärmhörnen tämligen hårt stukade och skrapade. (Vetandets värld 3)
   "Vår ungdoms störste indianhjälte i helfigur, sakkunnigt och spännande skildrad av vår främste kännare av siouxindianernas historia"
May, Robin:  Vilda Västern. Legend och verklighet. [Översättning av Alf Agdler]. [ref 48072]    140:-
    Svenska Bokhandlareföreningen 1978. 4:o. 155 s. Rikt illustrerad, bl.a. med 200 originalfoton. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på smutstitelbladet.
McCracken, Harold:  The American Cowboy. [ref 32797]    150:-
    A&W Visual Library © 1973. Large 4to. 196 pp. Illustrated with colour plates and numerous black and white illustrations. New edition. Publisher's pictorial wrappers. Condition Near Fine.
   A popular history with full-color paintings and drawings by artists of the old West.
Monaghan, Jay (ed.):  The Book of the American West. [ref 43590]    225:-
    Bonanza Books, New York, [1963]. 4to. 608 pp. With numerous illustrations (some in colour). Publisher's decorated cloth. Spine head & tail slightly bumped, tiny tear at tail. Remainder of library-label and and name inscription on front free endpaper. No jacket.
Moore, Robert J.:  American Indians. The Art and Travels of Charles Bird King, George Catlin and Karl Bodmer. [ref 35811]    250:-
    White Star Publishers, Vercelli, Italy, 1997. Small folio. 279 pp. Over 300 colour illustrations. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice book in nice condition, a few mended tears on jacket.
Se bild på boken
Nye, Wilbur Sturtevant:  Bad Medicine & Good. Tales of the Kiowas. [ref 75756]    200:-
    University of Oklahoma Press, Norman, [1962]. XXIV, 291 pp. With drawings by Nick Eggenhofer. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket faded on spine and very lightly rubbed at spine tail and lower corner. Five typed pages from the book "Carbine and Lance" by W.S. Nye pasted in at the back of the book.
Parker, Arthur C.:  The Indian How Book: Authentic Information on American Indian Crafts, Customs, Food and Clothing, Religion and Recreations. [ref 67069]    90:-
    Dover Publications, New York, 1975. 335 pp. Contains 50 illustrations. Soft covers. Signature on front free endpaper.
Powers, William K.:  Indians of the Northern Plains. [ref 75753]    125:-
    G.P. Putnam's Sons, New York, © 1969. 256 pp. Richly illustrated. Second impression. Publisher's cloth. Fine. No jacket. (American Indians Then & Now series)
Rachlis, Eugene:  Indianerna på prärien. Svensk bearbetning: Erik "Uncas" Englund. [ref 67094]    100:-
    Bra Böcker 1968. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad. Förlagets linneband med skyddsomslag, som är nött och skadat, smärre bitar saknas, ingen text- eller bildförlust.
Radin, Paul:  The Winnebago Tribe. [ref 44876]    150:-
    University of Nebraska, Lincoln, 1970. Large 8vo. XVI, 511 pp. Illustrated. New edition. First printing. Publisher's softcover. Condition Very Good. (Bison Book 512)
   The first edition of this book was published 1923.
Roberts, Kenneth:  Nordvästpassagen. Från det amerikanska originalet av Louis Renner. [ref 69476]    120:-
    Bonniers 1938. 548 s. + 1 dubbelsidigt kartblad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade linneband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på det medbundna omslaget.
Ruby, Robert H. - Brown, John A.:  Half-Sun on the Columbia: A Biography of Chief Moses. [ref 75441]    250:-
    Norman University of Oklahoma Press, Norman, 1965. Large 8vo. XX, 377, (1) pp. Illustrated with photos and maps. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nice copy. (The Civilization of the American Indian Series)
   The biography of Chief Moses of the Columbia Indians of the Northwest Territory of Washington, Warrior, Diplomat, and Protector of his people, and his association with Chief Joseph of the Nez Perce Indians.
Sanders, Helen Fitzgerald:  Trails Through Western Woods. [ref 75755]    175:-
    Everett & Co., London, [1910]. 310, (1) pp. + 8 plates (including frontispiece) from photographs by the author. 1st UK edition. Publisher's green cloth with decorated front board and gold lettering on spine. Spine head & tail and edges slightly rubbed, lower corners lightly bumped. Previous owner's signature and dating on front free endpaper. Simple map sketch handwritten on fly-leaf in front of the book and a printed poem (Indian Festival) pasted on last blank page.
Sandner, Donald:  Navaho Symbols of Healing. [ref 74053]    90:-
    Harvest/HBJ Book, New York, 1979. XII, 290 pp. Illustrated. 1st edition. Publisher's softcover coated in plastic. Fine copy.
Svenström, Yvonne (red.):  Amerika är vårt. [ref 21136]    120:-
    Lindqvists 1977. 244 s. + 12 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. (Indianklubben [13])
  –  :  Attack i gryningen. [ref 21137]    120:-
    Bokförlaget Plus 1978. 239 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på titelbladet. Fint ex. (Indianklubben [14])
  –  :  Indiansk tragedi. [ref 21138]    120:-
    Bokförlaget Plus 1979. 277 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött och naggat omslag. (Indianklubben [nr 15])
Tebbel, John - Jennison, Keith:  The American Indian Wars. [ref 75757]    175:-
    Bonanza Books, New York, [1960]. Large 8vo. (8), 312 pp. Richly illustrated. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket faded to spine, light creases and small tape-mended tears to top edge.
   Text on jacket front: The conquest of America by the white man revealed in all its drama, cruelty, and heroism.
Underhill, Ruth M.:  Indianerna i USA. Historia, traditioner och nutida livsvillkor. Översättning av Alf Ahlberg. [ref 21125]    150:-
    KF:s bokförlag 1957. Stor 8:o. 339 s. + 8 planschblad + 1 kartuppslag + 1 utvikbar karta. Teckningar av Marianne Stoller i texten. Häftad. Ryggen med lätta veck samt naggad nedtill, omslagen med smärre veck längs kanterna, ett litet hörn saknas på det främre. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Red Man's Religion. Beliefs and Practices of the Indians North of Mexico. [ref 75419]    100:-
    University of Chicago Press, Chicago, 1972. 301 pp. Illustrated. Second Impression. Publisher's softcover. Spine faded.
Wellman, Paul I.:  Spawn of Evil. The Invisible Empire of Soulless Men Which For a Generation Held the Nation In a Spell of Terror. [ref 74943]    175:-
    Doubleday, New York, 1964. Large 8vo. IX, 350 pp. With drawings by Lorence Bjorklund. 1st edition. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket slightly worn and a little chipped to spine head & tail. Numbering in ink on front paste-down and stamps on back free endpaper.
   Jacket painting by Arthur Shilstone.
Widén, Albin:  Nu blommar prärien. [ref 2486]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 372, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna. Ett längsgående veck mitt på ryggen.
Wilson, James:  Jorden skall gråta. Historien om Nordamerikas indianer. Översättning: Kerstin Wallin. [ref 81868]    140:-
    Ordfront 2001. 512 s. Illustrerad med kartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, fria försättsbladet med liten utgallringsstämpel, övre snittet med recensionsstämpel.
Wright, Muriel H.:  A Guide to the Indian Tribes of Oklahoma. [ref 75765]    250:-
    University of Oklahoma Press, Norman, 1971. Large 8vo. XVII, 300, (1) pp. Richly illustrated with photos and maps. Fifth printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use, front lower corner lightly bumped, otherwise fine. (The Civilization of the American Indian Series)
Åberg, Lars:  Kluven tunga. Indianerna i 70-talets USA. [ref 23534]    110:-
    Forum 1977. Stor tvär 8:o. 174, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Lars Hejll. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på eftersättsbladet.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS