logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Nautica  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abranson, Erik:  Berömda skepp. Med 20 målningar av Edward Mortelmans. Översatt av Perttu Kortelainen. [ref 63221]    120:-
    Askild & Kärnekull 1978. 4:o. 124 s. I övrigt rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår.
Acton, Shane:  Shrimpy. Minsta båten som gjort en världsomsegling. Översättning: Stig Sandelin. [ref 77223]    120:-
    Specialtidningsförlaget 1981. 191 s. + 24 planschsidor med fotografier samt flera kartor i texten. Förlagets dekorerade pappband. Snedläst. Litet riss i rygghuvudet. (Båtnytt)
Adkins, Roy:  Trafalgar. Biografi över ett sjöslag. [ref 78710]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 409 s. + 16 planschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
Ahlin, Rolf (red.):  Karlskrona örlogsskolor. 1960-1997. [ref 80603]    250:-
    Karlskrona örlogsskolor, Karlskrona, 2000. Stor 8:o. 191 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Främre pärmen med litet stötmärke, skyddsomslaget något blekt samt med smärre bruksspår.
Ahlström, Christian:  Spår av hav, yxa och penna. Historiska sjöolyckor i Östersjön avspeglade i marinarkeologiskt källmaterial. [ref 78295]    175:-
    Finska vetenskaps-societeten, Helsingfors, 1995. Stor 8:o. 214 s. Illustrerad med kartor, tabeller och skisser. Häftad. Snitten svagt gulnade, namnteckning på titelbladet. (Bidrag till kännedom av Finlands natur och folk utgivna Finska Vetenskaps-Societeten148)
Albe, Gerhard - Claesson, Claes (red.):  Sjöhistorisk årsbok 1945-1946. [ref 37364]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1946. 300 s. + LXXIV s. annonser + 11 planscher (varav 1 frontespis). Rikt illustrerad i texten. Häftad. Mörktonad rygg med lätta veck.
Albe, Gerhard (red.):  Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm. Årsbok 1940. [ref 75455]    100:-
    Stockholm 1941. 96 s. + (22) s. annonser + 2 färgplanscher. Illustrerad i texten. Häftad. Liten lagning på ryggens nedre del.
  –  :  Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm. Årsbok 1941. [ref 75457]    200:-
    Stockholm 1942. 150 s. (46) s. annonser. Rikt illustrerad. Häftad. Mycket bra ex.
   Innehåller bl. a. "Om fartygsmodeller" av Gerhard Albe.
  –  :  Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm. Årsbok 1943. [ref 75461]    125:-
    Stockholm 1944. 141 s. (58) s. annonser + 5 planscher (varav i utvikbar karta). Illustrerad i texten. Häftad. Svag fuktrand på ryggens och främre falsens övre del, annars ett fint ex.
  –  :  Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm. Årsbok 1944. [ref 75462]    200:-
    Stockholm 1945. 285 s. + (62) s. annonser + 2 planscher (varav 1 frontespis). Rikt illustrerad i texten. Häftad. Fläck på främre omslag, rygghuvud och hörn stukade.
   Mycket rikt innehåll, bl. a. "Åländska vedskutor och åländsk husbehovsseglation" av Sven Andersson, "Om höstskutor" av Anders Lindahl, "Bark och barkskepp" av Sam Svensson samt "Råsegelsjakterna i Norge" av Bernhard Færøyvik.
  –  :  Sjöhistorisk årsbok 1949. [ref 75466]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1949. Stor 8:o. 218 s. + 60 s. annonser. Rikt illustrerad. Tryckt i 2.000 ex. Häftad. Rygg och omslagskanter lätt gulnade.
   Innehåller bl. a. "Sjöfart och skeppsbyggeri på Åland" av Georg Kåhre.
  –  :  Sjöhistorisk årsbok 1951-1952. [ref 75468]    120:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1952. Stor 8:o. 245 s. 76 s. annonser. Rikt illustrerad. Tryckt i 1.700 ex. Häftad. Ryggen lätt nött och gulnad, stötmärke vid rygghuvudet.
   Innehåller bl. a. "Skeppet Svanens resa till Holland år 1546" av Carl Ekman.
  –  :  Sjöhistorisk årsbok 1955-1956. [ref 75470]    120:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1957. Stor 8:o. 253 s. 65 s. annonser. Rikt illustrerad samt med en monterad färgplansch. Tryckt i 1.800 ex. Häftad. Ryggen lätt mörktonad och lätt stött upp- och nedtill. Liten fläck på främre omslag.
   Innehåller bl. a. "Oljemålningen skeppet Kung Carl (1694)" av Gerhard Albe, "Stockholmsvarven under 1700-talet" av Gustaf A. Zethelius samt "Skeppsbyggeri i Kalmar län under 1900-talet".
  –  :  Sjöhistorisk årsbok 1959-1960. [ref 75472]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1961. Stor 8:o. 150 s. 59 s. annonser + 11 färgplanscher. Rikt illustrerad i texten. Tryckt i 2.500 ex. Häftad. Övre hörnet genomgående lätt stukat.
   Innehåller bl. a. "Svenskt skeppsbyggeri under övergångstiden från segel till ånga och från trä till järn" av Gustaf A. Zethelius, "Rederiaktiebolaget Rex - ett Stockholmsrederi" av Ragnar Källström samt "Amphion, konungens skonert" av Stig Fogelmarck.
Albin Marin AB (utg.):  Albin båttillbehör. Katalog. [ref 69113]    150:-
    Albin Marin AB 1971. 4:o. 170 s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Något nött rygg, omslagen med lätta bruksspår.
Allcard, Clare:  Havets vagabonder. Översättning av Kerstin Stålbrand. [ref 18696]    125:-
    Rabén Prisma 1994. 254, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ander, Staffan:  Victoria. Boken om en båt, några båtbyggare och en resa till Kokosön. [ref 41881]    120:-
    Nya Wermlands-Tidningens förlag 1987. 4:o. 74 s. Rikt illustrerad. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Omslagets baksida med veck i nedre kanten.
Anderbjörk, Jan Erik - Petersson, Thorsten - Swahnström, Einar:  Ångaren Thor och dess skeppsfart "i Helgasjön och angränsande farvatten". [ref 1258]    70:-
    Smålands Museum, [Växjö], [1971]. Tvär 8:o. (28) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Namnteckning på främre omslagets insida.
Armstrong, Warren:  Freedom of the Seas. [ref 55765]    125:-
    Jarrolds, London, [1943]. 160 pp. + frontispiece + 30 pages of illustrations (4 paintings, 26 photos). 1st edition. Publisher's cloth. Lightly worn. No jacket.
Arnell, Nils:  Navigation. [ref 74079]    80:-
    LiberFörlag 1962. (4), 161 s. Illustrerad. 5:e utökade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och med lagningar på insidan.
Arph, Åke:  Jorden runt med s/y Gullmar. [ref 73090]    150:-
    Rabén & Sjögren 1992. 249, (2) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor samt liten bit som saknas annars fin.
Aymar, Gordon C.:  A Pictorial Primer of Yacht Racing Rules & Tactics. [ref 70013]    175:-
    Dodd, Mead & Company, New York, 1946. Small 4to. 141 pp. Diagram Photographs by the Author. Revised second edition. Publisher's decorated cloth. Signature on free endpaper.
Se bild på boken
Barnaby, K. C.:  The Institution of Naval Architects 1860-1960. An Historical Survey of the Institution's Transactions and Activities over 100 Years. [ref 76599]    450:-
    The Royal Institution of Naval Architects, London, 1960. 4to. 645 pp. Illustrated with 11 pages of plates + 136 figures. Original red cloth.
Barrault, Jean-Michael:  Seglingens stora äventyr. Förord av Gudmund Silfverstolpe. Översättning av Erland Kruckenberg. [ref 36702]    160:-
    Wahlström & Widstrand 1966. Stor 8:o. 160, (4) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med lagade skador och revor i övre kanten. Tillskrift på försättsbladet.
Beckman, Leif:  Pirater och kapare. [ref 33164]    140:-
    Gebers 1945. 345, (1) s. Illustrerad med 32 planscher och 3 kartblad, varav 2 utvikbara. Häftad. Ryggen något gulnad och med läsveck, främre omslag med litet brytveck (förstärkning på insidan), i övrigt obetydliga bruksspår.
Bekker, Cajus:  The German Navy 1939-1945. [ref 79231]    175:-
    Hamlyn, London, © 1974. Small 4to. 192 pp. Photo illustrated throughout. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor creases and small tear to top front, repaired from inside. Previous owner's name label on blank page next to title-page.
Bengtson, Signar N. (text och bild):  Blekingsekan. Bruksbåt och nöjesbåt. Historik: Sibylla Haasum. [ref 73594]    120:-
    [Författaren], Karlshamn, 1982. Liten tvär 4:o. (32) s. Illustrerad. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida delvis lätt gulnad.
Bengtsson, Frank:  Ankarvakt. Berättelser från de sju haven. [ref 1534]    100:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1984. 160 s. Med 1 fotografi på smutstitelbladets baksida. Förlagets fotoillustrerade pappband. Med dedikation på försättsbladet.
Berg, Jonas - Ohrelius, Bengt (red.):  Sjöhistorisk årsbok 1967-1968. [ref 67129]    80:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1969. 184 + (11) (annonser) s. Illustrerad. Häftad. (Sjöhistorisk årsbok)
Bergengren, Kurt:  Skärgårdsbåt till sommarnöjet. Med skeppskatalog av Berndt Friberg. [ref 38122]    400:-
    Bonniers 1965. Tvär 4:o. 159, (1) s. + 40 planschblad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med ett mindre antal lagade revor, annars ett fint ex.
Bergman, Ernst:  Gamla varvet vid Göteborg 1660-1825. Historik och beskrivning. Utgiven av Sjöfartsmuseet i Göteborg. [ref 80436]    175:-
    AB Nautics förlag, Göteborg, 1954. Liten 4:o. 269, (2) s. Illustrerad med kartor och ritningar. Förlagets dekorerade klotryggsband. Bakre pärmen något solkad, i övrigt gott skick.
Bergström, C.A. - Brinck, Seth - Svensson, Sam (red.):  Handbok i sjöfart. 1-2. [ref 79386]    350:-
    Natur och Kultur 1951. Liten 4:o. XVI, 718, (1) + XI, 721-1511 s. Illustrerad med tabeller, skisser och fotografier. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerade snitt. Inlagan med ett fåtal smärre understrykningar, i övrigt fin uppsättning.
Berthold, Willi:  Bismarck, ett slagskepps seger och undergång. [ref 75182]    100:-
    Forum 1958. 210, (1) s. Illustrerad med 20 fotografier, 2 teckningar och 1 karta. Dekorerat förlagsband. Lätta bruksspår med tillskrift på försättsbladet.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Bismarck, ett slagskepps seger och undergång. Översättning av Alvar Zacke. [ref 75647]    120:-
    Forum 1958. 210, (1) s. Illustrerad med 20 fotografier, 2 teckningar och 1 karta. 4:e-6:e tusendet. Häftad. Lätt kantnött, ryggen med svaga veck, bakre omslag något naggat och med smärre veck i nedre hörnet.
Beskow, Stig (red.):  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1942. [ref 71775]    125:-
    Svenska Kryssarklubben 1942. (4), 372 s. + 2 planschblad. Illustrerad i texten. Förlagets klotband. Båda omslagen medbundna. Ryggen hårt blekt, pärmarna blekta i kanterna.
Biärsjö, Hans:  Strid och tävlan på haven. [ref 40293]    140:-
    JB-förlaget, Stockholm, 1959. Stor 8:o. 175, (1) s. + 20 planschblad med illustrationer (vissa i färg) av författaren. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Otydlig ryggtext.
Björklund, Anders - Nordlinder, Gunnar (utg.):  Visor & verser från haven. Notskrift: Eva Nordlinder. Ackordsanalys: Kerstin Kåverud. [ref 53867]    110:-
    LiberFörlag 1980. 188, (1) s. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel samt namnteckning (Berndt Friberg) på försättsbladet.
Björklund, Anders (huvudred.):  Maritim arkeologi. [ref 67120]    100:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1994. Stor 8:o. 203 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. (Sjöhistorisk årsbok 1994-95)
Björklund, Lennart:  Båten och sjön – för alla som firar sommaren på eller invid vatten. En handbok utarbetad med biträde av Olle Kärnhagen, Tryggve Byström och Ingemar Westman. [ref 70715]    100:-
    Strömbergs, Stockholm, 1954. 324 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade halvklotband. Ryggen en aning blekt samt lätt nött på titelfältet.
Björnmarck, Alex. von:  Sjökaptens-Societetens i Stockholm historia. [ref 67146]    100:-
    Stockholm 1918. 80 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg.
Blake, George:  Big Ships, Little Ships. [ref 71794]    100:-
    Published for the British Council by Sir Isaac Pitman & Sons 1944. 27, (5) pp. Photo illustrated. Booklet. (Britain advances)
Se bild på boken
Blenner, Hans - Ohrelius, Bengt (red.):  Vår marin 1961. Marinens årsbok. [ref 56681]    80:-
    Hörsta Förlag 1960. Liten 4:o. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade klotryggsband.
Bombard, Alain:  Frivilligt skeppsbruten. Ensam i gummibåt över Atlanten. Översättning Svante Löfgren. [ref 75679]    125:-
    Bonniers 1953. 224, (3) s. + 8 planschblad + 1 kartblad. 8:e-10:e tusendet. Häftad. Ryggen svagt läsrandig och något fläckad, bakre omslag lätt fläckat intill ryggen. Lätt stötta hörn.
   Omslagsvinjett av Roland Svensson.
Borgenstam, Curt:  Båtar, båtfolk och brudar. Berättelser. [ref 80710]    75:-
    Axel Abrahamsons Tryckeri AB, Karlskrona, 1987. Stor 8:o. 79 s. Illustrationer av författaren. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  Minnesanteckningar från tjänstgöring vid dåv. Igr-avd ubåtsdetalj vid KMF 1942-45. [ref 78595]    250:-
    [Författarens förlag] 1977. 4:o. (41) s. Illustrerad med skisser och ritningar. Maskinskrivna, stencilerade blad i mapp med handtextad titel. Välhållet exemplar.
   Minnesanteckningar från Borgenstams tjänstgöring under andra världskriget. Kompendiet har förmodligen distribuerats och cirkulerat i en snävare krets av intresserade kolleger.
Borgenstam, Curt - Insulander, Per - Kaudern, Gösta:  Jagare. Med Svenska flottans jagare under 80 år. [ref 21826]    300:-
    C B Marinlitteratur, Karlskrona, 1989. Stor 8:o. 224 s. Rikt illustrerad. Förlagets konstläderband med skyddsomslag.
Se bild på boken
Brandsten, Felix:  Till havs med äventyret. Förord av Karl von Scheven. Efterskrift av Einar Malm. [ref 68440]    150:-
    Gebers 1950. 253, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lite naggat.
   Omslaget av Roland Svensson.
(Broström, Dan):  Dan Broström 1870 1/2 1920. Några kapitel sjöfartshistoria utgivna med anledning av 50-årsdagen. [ref 71765]    500:-
    Wald. Zachrissons Boktryckeri, Göteborg 1920. 4:o. 255, (3) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Tryckt i 250 numrerade ex varav detta är nr 201. Häftad. Ouppskuren men något stötta hörn i alla fall.
Brunius, Göran:  Att segla med Mejt. [ref 2330]    90:-
    Bonniers 1963. 191, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen solkig och med lagning. (Till sjöss)
Burchell, S.C.:  Suezkanalen och dess skapare. Under medverkan av Charles Issawi och redaktionen för Horizon Magaxine. [ref 61939]    125:-
    Allhem, Malmö, 1967. Liten 4:o. 152, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Caravel-serien)
Bång, Krister (red.):  Svensk illustrerad skeppslista 2004. [ref 80704]    120:-
    Breakwater Publishing, Göteborg, 2004. Liten 8:o. 512 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Bæhrendtz, Nils Erik:  På kryss i skärgårdshav. [ref 33926]    150:-
    Rabén & Sjögren 1967. 144 s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, bakre omslag med ett litet riss i ytterkanten.
Börjeson, D. Hj. T.:  Stockholms segelsjöfart. Minnesskrift 1732-1932. Anteckningar om huvudstadens kofferdiflotta och dess män med en översikt av stadens och rikets sjöfartsförhållande från äldsta tid intill våra dagar. [ref 39894]    300:-
    Sjökaptens-Societeten, Stockholm, 1932. Liten 4:o. 543 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Liten ytskada på ryggen.
  –  :  Stockholms segelsjöfart. Minnesskrift 1732-1932. Anteckningar om huvudstadens kofferdiflotta och dess män med en översikt av stadens och rikets sjöfartsförhållande från äldsta tid intill våra dagar. [ref 80798]    95:-
    Sjökaptens-Societeten, Stockholm, 1932. Liten 4:o. 543 s. Rikt illustrerad. Ligger i lägg färdigt för häftning/inbindning.
Canby, Courtlandt:  Skepp och sjöfart. [ref 37569]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1965. Liten 4:o. 113, (7) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. (Teknik och vetande i ord och bild)
Cederlund, Carl Olof:  Ett fartyg byggt med syteknik. En studie i marinarkeologisk dokumentation. [ref 78299]    120:-
    Statens Sjöhistoriska Museum, Stockholm, 1978. 4:o. 80 s. + 27 planschblad. Häftad. Främre omslag samt inlagans kanter gulnade, dedikation från författaren på titelbladet. (Statens Sjöhistoriska Museum, rapport 7)
  –  :  Folket som byggde Wasa. En bok om Stockholms skeppsgård. [ref 66492]    100:-
    LiberFörlag 1978. 127 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Smärre stötmärken på främre pärmens nederkant och hörn.
Chant, Christopher:  History of the World's Warships. [ref 77373]    200:-
    S. Webb & Son, Menai Bridge, 2001. Oblong 8vo. 433, (13) pp. Profusely illustrated in black and white and colour. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket with creases on spine and both panels, otherwise fine.
Chaplin, Gordon:  Mörk vind. Översättning: Cecilia Lyckow Bäckman. [ref 79655]    120:-
    Forum 2001. 216, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Chapman, Fredric Henric af:  Tractat om skepps-byggeriet, tillika med förklaringar och Bevis öfver Architectura Navalis Mercatoris & c. [ref 1943]    10000:-
    Johan Pfeiffer, Stockholm, 1775. 4:o. (16), 245 + Errata (3) s. + 16 graverade utvikbara planscher + 8 utvikbara tabeller + 1 graverad vinjett. Modernt mörkbrunt halvfranskt band med originalbandets rygg påklistrad. Fin kassett. En plansch med reva. Något fläckig inlaga med fransiga planscher.
   Född 1721 död 1808, skeppsbyggmästare, viceamiral. Sveriges förste store fartygskonstruktör som gjorde skeppsbyggnad till vetenskap. Chapman påbörjade teoretiska studier i Stockholm och fortsatte sin utbildning i London, där han blev lärjunge till den för yt- och volymberäkningar av kurvformiga kroppar kände professorn Thomas Simpson 1750. Efter sammanlagt sju års studier i England, Frankrike och Nederländerna återvände Chapman till Sverige 1757. Åren 1782 - 1785 färdigställdes tio linjeskepp och tio fregatter, alla byggda efter Chapmans ritningar. 1783 varvsamiral och 1791 viceamiral. Under sin verksamma tid utgav Chapman flera väl genomarbetade avhandlingar och planschverk. Hans mest kända verk är det 1775 utgivna epokgörande arbetet Architectura Navalis Mercatoria. Här kommer också hans konstnärliga begåvning till uttryck.
Chichester, Francis:  Klipperskeppens väg. Med utdrag från Francis Drake, Shackleton, Slocum och Smeeton, Dana och Ann Davidson, Bardiaux, Basil Lubbock, Bullen, Bombard, Conor O'Brien, Anson och Dumas, Alan Villers, John Masefield och Joseph Conrad. [ref 23493]    125:-
    Bonniers 1968. 273, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
Chisnell, Mark - Drougge, Anna - Olsson, Magnus:  Risk to Gain. The Dramatic Account of Team EF's Whitbread Victory. [ref 76811]    225:-
    Max Ström 1998. Large 4to. 239 pp. Richly illustrated with photos. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Chris-Craft:  Accessory Catalog. [ref 69112]    500:-
    Chris-Craft Corporation, Pompano Beach, Florida, no date, (ca 1961). Small 4to. 78, (2) pp. Richly illustrated. Printed wrappers. Little bit worn.
Se bild på boken
Christenson, S.:  Sjöfartsregler. Kort sammandrag för seglare och motorbåtsförare. [ref 51603]    75:-
    Karlskrona 1914. Liten 8:o. 35 s. Klammerhäftad.
Clemensson, Gustaf:  Flottans förläggning till Karlskrona. En studie i flottstationsfrågan före år 1683. [ref 13992]    350:-
    Gebers 1938. Stor 8:o. (8), 209 s. + 5 utvikbara kartplanscher. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck.
Cochran, Hamilton:  Pirater i Karibiska havet. [ref 33163]    110:-
    Bra Böcker 1970. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad. Förlagets linneband med något nött och naggat skyddsomslag, blekt på ryggen.
Conrad, Joseph:  Två essäer om Titanic. [ref 79736]    125:-
    BookLund Förlag, Lund, 1998. 49, (3) s. Fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad.
Cornwell, E.L.:  An illustrated History of Ships. [ref 80723]    175:-
    New English Library, London, 1979. Large 4:o. 479, (1) pp. Profusely illustrated, partly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny tears and scratches, else fine. Condition Near Fine.
Dahl, Claes-Göran (red.):  Tall Ships Race. Sail Karlskrona. [ref 43073]    100:-
    Axel Abrahamssons Tryckeriaktiebolag, Karlskrona, 1980. Tvär 4:o. 68 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Text på svenska.
Dahlberg, Erik:  Sjörövare. Verkligheten bakom 3000 års legender. [ref 37425]    200:-
    LiberFörlag 1980. Stor 8:o. 189, (2) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Davidsson, Jan:  af Chapman, ex Dunboyne, ex G D Kennedy. [ref 717]    200:-
    Svenska Turistföreningen, Stockholm. Jan Davidsson/Triangeln, Göteborg 1983. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad med fotografier (delvis i färg) samt teckningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, bakre pärmen lätt solkad, rygghuvud och -fot med lättare skrapmärken.
  –  :  Beatrice. Världens sista stora järnseglare ex Routenburn, ex Svithiod. 1881-1932. [ref 2930]    150:-
    Forum 1976. 4:o. 183, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmhörnen något stukade, pärmarnas ytterkanter en aning solkade (ej störande).
  –  :  Mentor ohoj! Barkskeppet med hemort i Mollösund Göteborg Råå 1876-1917. Reg.nr 2331, Signalbokstäver HNJG. [ref 27909]    150:-
    Signum, Lund, 1981. 139 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Soten - veteranen - [Enköping - veteranen]. [ref 12284]    200:-
    Triangeln, Göteborg, 1989. Bred 8:o. 74 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Derby, W. L. A.:  The Tall Ships Pass. The Story of the Last Years of Deepwater Square-Rigged Sail Embodying Therein the History and Detailed Description of the Funnish Four-Masted Steel Barque Herzogin Cecilie. Introduction by Basil Lubbock. [ref 76202]    500:-
    Jonathan Cape, London, 1937. Small 4to. 415 pp. Illustrated with 96 photographs and drawings reproduced from the original scale-plans of the barque. Publisher's cloth. Just a little bit worn, back cover bumped to top corner.
Djerf, Anders:  Segelfartygen lever! Våra svenska segelfartyg idag. [ref 26976]    140:-
    Sveriges Segelfartygsförening, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 167 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Sista blanka sidan med inklistrat tidningsurklipp.
Djerw, Ulrika (huvudred.):  Örlogsliv. Röster ur svenska flottans historia 1532-2002. [ref 73787]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum, Stockholm, 2002. Stor 8:o. 267, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, mestadels i färg. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 2002-2003)
Duhs, Bernt - Pripp, Fredrik:  Våra fritidshamnar. [ref 48642]    100:-
    Rabén & Sjögren 1979. Liten 8:o. 272 s. +1 rättelselapp. Rikt illustrerad med kartor av Sten Gripenlöf. 3:e, omarbetade upplagan, 20:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmens ytterkant med lagning. Tillskrift (tel.nr) på insidan av främre pärmen.
   Utgiven i samband med Svenska Turistföreningen.
Dunge, Manne (huvudred.):  Varvsliv. Minnen från en svensk industriepok. [ref 79390]    150:-
    Sjöhistoriska museet, Stockholm, 2004. Stor 8:o. 281, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 2004-2005)
Dunn, Laurence:  Merchant Ships of the World 1910-1929 in colour. [ref 80726]    175:-
    Blandford Press, London, 1973. Small 8vo. 215 pp. Illustrated with 96 colour plates by the author. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine of dust jacket just slightly faded, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Edwards, Kenneth:  Myteriet vid Invergordon. Översättning av Thure Nyman. [ref 57588]    100:-
    Skoglunds 1938. Stor 8:o. 343 s. Häftad med handgjort skyddsomslag efter originalet. Ouppskuren.
Ellam, Patrick - Mudie, Colin:  Sopranino - i ett nötskal över Atlanten. Översättning av Nils Fredricson. [ref 68364]    85:-
    Sörlins Förlag, Norrköping, 1955. 173 s. + 4 planschblad med fotografier. Häftad. Nött rygg, omslagen i övrigt obetydligt nötta, det bakre med lätta brytveck.
Ellsén, Jarl - Ohrelius, Bengt (red.):  Vår marin 1962. Marinens årsbok. [ref 55974]    75:-
    Rabén & Sjögren 1961. Stor 8:o. 64 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Liten reva vid nedre falsen.
Engström, Henrik:  På Östersjön och oceanerna. Minnen från 10 år i segelfartyg. Redigering och illustrationer: John E. Persson. [ref 34080]    125:-
    LiberFörlag 1979. 243 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Enright, Joseph F. - Ryan, James W.:  Shinano! Historien om sänkningen av Japans mäktigaste hangarfartyg under hennes jungfruresa i november 1944. Skriven av hennes banemän. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 73595]    125:-
    Bonnierförlagen 1997. 254, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och skisser. Karta i texten. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Erixon, Sigurd:  Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. [ref 39859]    100:-
    Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1949. Liten 4:o. 156 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt solkat, skamfilat och repat.
Eskeröd, Albert:  Det seglade en roslagsjakt. Sofia av Länna. [ref 9160]    175:-
    Askild & Kärnekull 1972. 127, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Kort tillskrift på försättsbladet samt något skavt och naggat omslag.
  –  :  Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 24840]    150:-
    LT:s förlag 1973. 191 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
  –  :  Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 68837]    140:-
    LT:s förlag 1973. 189, (2) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Längre tillskrift (gåvotext) på försättsbladet.
Fagerholm, Per G.:  Ångfartyget Ejdern. Lokaltrafik till sjöss under ett sekel. [ref 50059]    125:-
    Rabén och Sjögren 1978. Liten 8:o. 218, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen svagt gulnad, i övrigt gott skick.
Floherty, John J.:  Youth and the Sea. Our Merchant Marine Calls American Youth. [ref 49845]    100:-
    Lippincott, Philadelphia/New York, 1941. 237, (1) pp. With 75 illustrations from photographs and drawings. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket chipped and torned, tears internally repaired with invisible tape.
Forsell, Elsmari:  Vi älskar att segla. [ref 59002]    95:-
    Rabén & Sjögren 1989. 173 s. + 16 planschsidor i färg. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fowles, John:  Skeppsbrott. Från engelskan av Edward Brehmer. [ref 37592]    125:-
    Berghs 1976. Liten tvär 4:o. (48) s. Rikt illustrerad med fotografier (Gibsons, Scilly-öarna). Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Francis, Clare - Tute, Warren:  The Commanding Sea. [Six Voyages of Discovery]. [ref 43695]    150:-
    BBC/Pelham, London, 1981. 4to. (8), 280 pp. Profusely illustrated in colour and black & white. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use and slightly chipped to spine head.
Franzén, Anders:  Vasa. Regalskeppet i ord och bild. [ref 47626]    110:-
    Norstedts/Bonniers 1961. 4:o. 83, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor och en aning naggat.
Freuchen, Peter:  Peter Freuchens bok om de sju haven. [ref 32946]    125:-
    Bonniers 1958. 420, (1) s. + 29 planschblad med fotografier samt med tecknade vinjetter och andra illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några lagade revor.
Frängsmyr, Tore:  Ostindiska kompaniet. Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. [ref 32431]    150:-
    Bra Böcker 1976. 4:o. 175, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gadd, Arne:  Båtar – en skissbok. [ref 5493]    120:-
    Forum 1978. Bred 8:o. 140, (1) s. Rikt illustrerad med författarens teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna något skeva, omslaget med lätta bruksspår.
Gerentz, Sven:  Stockholms sjömanshus 1748–1948. [ref 39897]    135:-
    Direktionen för Stockholms Sjömanshus 1948. Liten 4:o. 178 s. Illustrerad. Tryckt i 1.200 ex. Förlagets dekorerade halvklotband. Ett blad med veck.
Giron, Aug. - Hafström, Georg - Stefenson, Jens (red.):  Kungl. Sjökrigsskolan 1867-1967. 1-3. [ref 24580]    600:-
    Del 1-2 AB J.O. Öberg & Son, Eskilstuna, del 3 Norstedts, Stockholm, 1942-1967. Liten 4:o resp. 8:o. 274 + 667 + 650 s. Rikt fotoillustrerade. Del 1-2 i dekorerade originallinneband, del 3 i dekorerat originalklotband. Del 3 med lätta skrapmärken på främre pärmen. Premieetikett av skinn klistrad på främre pärmen till del 1, innerfalsen sprucken; bindningen likväl fast.
   Del 1-2 omfattar perioden 1867-1942, del 3 perioden 1943-1967. 3 volymer; komplett.
Gracie, Archibald:  Sanningen om Titanic. Bemyndigad översättning av Walborg Hedberg. [ref 44705]    275:-
    Bonniers 1913. Liten 8:o. 318 s. Privatbundet halvklotband med rödfärgade snitt. Båda omslagen medbundna, namnteckning på det främre, det bakre lätt fläckat och med hörnveck. Gediget band.
Granholm, Fredrik:  Från Hajen till Södermanland. Svenska ubåtar under 100 år. [ref 67307]    150:-
    Stockholm, Marinlitteraturföreningen / Försvarshögskolan 2003. Tvär 4:o. 95 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Marinlitteraturföreningen nr 89; Forum Navales skriftserie nr 7)
   Summary in English.
Grove, Eric - Thompson, Graham:  Battle for the Fiørds. NATO's Forward Maritime Strategy in Action. [ref 76081]    150:-
    Ian Allan, London, 1991. Large 8vo. 128 pp. Richly illustrated with photographs and maps. Publisher's hardcover. Dust-jacket. A fine copy.
Grubbström, Ulf:  Albertina. En bok om en båt. [ref 74948]    80:-
    Bonniers 1962. 184, (1) s. Med illustrationer av Svenolov Ehrén. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. (Till sjöss)
Grube, Frank - Richter, Gerhard (ed.):  The Big Book Of Sailing. The Sailors, The Ships, And The Sea. [ref 68444]    220:-
    Barron's Woodbury, New York, 1979. Large 4to. 309 pp. Spectacular dust-jacket, lots of color photos. First English language edition. Publisher's cloth.
Gullers, K.W. - Sundblad, Bo:  Sea Songs. [ref 36620]    125:-
    Gullers International 1976. 4:o. 89, (7) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Foto: Björn Enström & K.W. Gullers. Förlagets dekorerade klotryggsband. Med en liten 33 varvs grammofonskiva.
   Med noter. Engelsk text.
Gunsth, Albin:  Båttrafiken på Dellarna. [ref 49733]    90:-
    Norrbo hembygdsförenings förlag 1992. 46 s. Rikt illustrerad med fotografier. Klammerhäftad. Tre rader understrukna med bläck + en anteckning på insidan av bakre omslaget.
   Text och bildredigering Sune Herbertsson.
Gustafsson, Allan:  Åboländsk bygdesjöfart under segel. Gynnande vind. II: 1880–1914. [ref 17897]    250:-
    Uusikaupunki (Nystad), Finland, 1974. Stor 8:o. 240 s. Illustrerad. Häftad. Obs! Endast del 2. Innehållsförteckningen i början av boken anger kapitelrubriker även för del 1.
Gustafsson, Lars-Erik:  Ångbåtarna på Smålands sjöar. [ref 50036]    175:-
    Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1977. Tvär 8:o. 118, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida endast svagt gulnat, i övrigt mycket gott skick.
Gyllin, Yngve:  Förbund på sju hav. Händelser och gestalter i sjöfolkets historia. Annorlunda loggbok utgiven av Svenska Sjöfolksförbundet vid halvsekeljubileet 1964. [ref 15893]    200:-
    Allhem, Malmö, 1964. Liten 4:o. 292, (2) s. Illustrerad. Tryckt i 5.600 ex. Förlagets dekorerade klotband med ett trasigt och lappat skyddsomslag. Dedikation från författaren.
Göranson, Johannes:  Svensk utmaningen. Americas cup 1980. [ref 79440]    150:-
    Sails Promotion 1980. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt kantstött i hörnorna.
Haasum, Sibylla - Kaijser, Ingrid (red.):  Människor och båtar i Norden. [ref 69769]    125:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1998. Stor 8:o. 338 s. Mycket rikligt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Blindstämplat exlibris på smutstitelbladet annars fin. (Sjöhistorisk årsbok 1998-1999)
Haglind, Henning - Pallin, Erik:  Kungl. Svenska Segel Sällskapet 1830-1930. [ref 68512]    750:-
    Åhlén & Åkerlund 1930. 4:o. 824, (1) s. Illustrerad. Total upplaga 2550 + 450 ex. Förlagets mörkblå dekorerade halvfranska band med 4 upphöjda bind och marmorerade snitt. Lite nött och lätt blekt rygg.
   Kungliga Svenska Segel Sällskapets 100-årshistoria.
  –  :  Kungl. Svenska Segel Sällskapet 1830–1930. [ref 69967]    800:-
    Åhlén & Åkerlund 1930. 4:o. 824, (1) s. Illustrerad. Total upplaga 2550 + 450 ex. Förlagets mörkblå dekorerade halvfranska band med 4 upphöjda bind och marmorerade snitt. Hörnen aningen skavda, främre pärmens övre hörn med en liten stötskada.
   Kungliga Svenska Segel Sällskapets 100-årshistoria.
Halén, C.F. - Lange, G.O.:  De svenska kusthamnarne. [ref 79591]    300:-
    Utgivarnes eget förlag, Stockholm, 1906. (8, annonser), 102, V, (1 blank), (1, rättelser), (1 blank), (8, annonser) s. + 15 kartblad (varav 14 dubbelsidiga). Förlagets tryckta klotband. Ryggen något nött och lätt fläckad, hörnen lite stötta, bakre pärmen fläckad (vit färg?).
Halláng, Bror:  Slupen Wasaorden. En historik i ord och bild. [ref 52090]    100:-
    Liber Förlag 1985. Stor 8:o. 91, (1) s. Rikligt med illustrationer, några i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lite skamfilade, den bakre dessutom med ett par repor.
Halldin, Gustaf:  Skeppsbyggmästare. - Mariningenjörer. Kring ett jubileum 1948. [ref 76514]    95:-
    Allhem, Malmö, 1948. 4:o. 36 s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och faksimiler i sann Allhems-anda. Häftad. Lite bruten och skadad rygg samt lite bruten med vattenränder på främre omslaget.
Halldin, Gustaf (huvudred.):  Svenskt skeppsbyggeri. En översikt av utvecklingen genom tiderna. [ref 54403]    350:-
    Allhem, Malmö, 1963. 4:o. 503 s. Rikt illustrerad. Tryck i 4.000 ex. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex.
   Skyddsomslaget saknas.
Hallén, Urban (red.):  Den som gör en resa ... [ref 67675]    70:-
    Svenska Kryssarklubben [1982]. 230 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Illustrerat originalpappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1982)
Hallerdt, Björn, m.fl.:  Beckholmen. Förord av Björn Sprängare. [ref 75050]    100:-
    Byggförlaget, Stockholm (distribution), 2002. 4:o. 125 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Foto: Joakim Kröger. Häftad med flikomslag.
   Med bidrag av Björn Hallerdt, Henrik Waldenström, Magnus Ullman, Hakon Malmborg, Gabriella Janson, Claes Insulander, Olof Nelson och Erik Söderberg.
Handy, Amy:  The Golden Age of Sail. [ref 68521]    125:-
    Smithmark, New York, 1996. Large 4to. 80 pp. With 90 illustrations in full colour. Publisher's pictorial boards in dustwrapper.
Hansson, Sven A. - Johansson, Göte:  Skärgårdshamnar. Örskär - Landsort. [ref 78208]    275:-
    Svenska Kryssarklubben / Läsförlaget AB 1986. 4:o. 327, (1) s. Genomgående illustrerad med kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med ett par obetydliga skrapmärken och obetydligt stötta hörn.
Hardy, A.C.:  Kampen på haven. Sjökrigshändelserna under andra världskriget i populär framställning. 1-2 i 1 volym. Översättning av O. Lilljequist. [ref 22780]    180:-
    Allhem, Malmö, 1950. Stor 8:o. 227 s. + 27 planschblad; 213, (3) s. + 29 planschblad. Tryckt i 3.400 ex. Förlagets dekorerade halvklotband utan skyddsomslag. Pärmarna lätt skavda. Kort tillskrift på blankt blad i början.
Hartelius, Kaj:  Kattegatt-Skagerack. Hamnar och leder på danska, norska och svenska kusten. [ref 23197]    125:-
    Bonniers 1969. 347 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmkanterna lätt nötta, annars ett mycket bra ex.
Hartelius, Kaj - Rydholm, Yngve:  Tistlarna - Strömstad. Leder och hamnar i Göteborgs och Bohusläns skärgårdar. [ref 75659]    300:-
    Bonniers 1971. 295, (1) s. Illustrerad med kartor och fotografier. 2:a aktualiserade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt falsar och hörn med lättare skrapmärken, bakre pärmen svagt solkad.
Hasslöf, Olof:  En släkt och dess skepp. Marinhistoriska studier kring Tynderö-Gävlesläkten Brodin 1535-1960. [ref 12021]    450:-
    Statens sjöhistoriska museum, Stockholm, 1961. 4:o. 314, s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor, diagram och tabeller i texten , varav 2 utvikbara. 2 utvikbara kartor i färg samt 1 tabell löst bifogade i ficka. Förlagets dekorerade halvklotband. Fint ex. (Statens sjöhistoriska museum. Handlingar 2)
  –  :  Huvudlinjer i skeppsbyggnadskonstens teknologi. [ref 78297]    95:-
    Båtdokumentationsgruppen, Skärhamn, 1988. 59, (1) s. Illustrerad med skisser och fotografier. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade.
Haws, Duncan:  Skeppet i bild. En nautisk historia. [ref 69020]    220:-
    Wahlström & Widstrand 1978. Stor 4:o. 240 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars snygg.
Hedin, Anders:  Ljus längs kusten. Berättelser från tio svenska fyrplatser. [ref 26104]    450:-
    Norstedts 1988. Liten 4:o. 384 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med blekt rygg, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Lysande skärgård. [ref 75648]    275:-
    Bokförlaget Max Ström 2005. Liten 4:o. 383, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade blå linneband med monterad bild på främre pärm. Bakre pärm med lätta bruksspår, annars fin. (Skärgårdsstiftelsens vänbok 2005)
   En bok om fyrplatser i Stockholms skärgård, Landsort, Måsknuv, Huvudskär, Korsö, Grönskär, Svenska Högarna, Söderarm och Tjärven.
Hedin, Inga-Lisa:  Fyra fyrplatser - en lärarinna. Berättelsen om Alma Dörring och om lotsbarnskolorna på Gotska Sandön, Östergarnsholm, Stora Karlsö och Valar-Burgsvik. [ref 80661]    130:-
    Gotlandica Förlag, Klintehamn, 2009. Stor 8:o. 112 s. Rikt illustrerad med fotografier, fotoreproduktioner och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmens övre hörn lätt stukat, i övrigt mycket gott skick.
Heinämies, Vilho:  Sju minuter på havet. En skildring av pansarbåten Ilmarinens undergång. [ref 78663]    130:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Stockholm, 2005. 167 s. Fotoillustrerad. Ny, reviderad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Utgiven första gången på svenska 1946.
Herlin, Sonja:  Blå horisont. [ref 73019]    75:-
    Svenska Kryssarklubben 1983. 230 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1983)
  –  :  Sonjas bästa. Från små färder i liten båt - och Gotska Sandön. [ref 73021]    120:-
    Förlaget Båt och skärgård 2001. 70 s. Illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) samt teckningar av Tore Herlin. Limhäftad. Fint ex.
   De flesta berättelserna är tidigare publicerade i Svenska Kryssarklubbens tidning "På kryss".
Hoff, Stein:  Jorden runt med Red Admiral. En familjeseglats. Översättning: Göran Cederström. [ref 52674]    150:-
    Rabén & Sjögren 1985. Stor 8:o. 176 s. Rikt illustrerad med fotografier, delvis i färg. Kartor och skisser. Förlagsband med skyddsomslag.
Hoffer, William:  Räddade! Den dramatiska berättelsen om kollisionen mellan Andrea Doria och Stockholm. [ref 52091]    80:-
    Bonniers 1981. Liten 8:o. 230, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget endast lätt nött. (Bokklubben Svalan)
Hofsten, Gustaf von - Waernberg, Jan:  Örlogsfartyg. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. [ref 64193]    325:-
    Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003. Stor tvär 8:o. 331, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier samt fartygsskisser av Curt S. Ohlsson. Numrerad specialupplaga tryckt i 9.990 ex för medlemmarna i SMB. Detta ex har nr 1337. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Boken är en guldgruva för alla kalenderbitare, men också en rik källa till glädje för alla som har ett marint intresse och för alla de som tjänstgjort i marinen eller på annat sätt bidragit till utvecklingen av våra svenska sjöstridskrafter.

Se bild på boken
Holst, Jan (red.):  Klart skepp! [ref 68537]    90:-
    Svenska Kryssarklubben © 1992. Stor 8:o. 127 s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1992)
Hooper, Rosanne (red.):  Skepparens handbok. Svensk bearbetning av Bengt-Olov Björlesjö. [ref 37575]    125:-
    Vikingförlaget, Stockholm, 1983. 221 s. Illustrerad med figurer och fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Horn, G. von:  Svenska sjötåg under 1500-talet. [ref 78403]    200:-
    Norstedts 1908. Stor 8:o. (2), 76, (1) s. + 7 planschblad med illustrationer av Amiral J. Hägg. Privatbundet klotband med marmorerade pärmpapper samt sprängda snitt. Främre omslag medbundet. Blekt rygg samt med lätt nött rygghuvud och titelfält. Exlibris.
Howard-Williams, Jeremy:  Sails. [ref 35777]    200:-
    Adlard Coles Limited, London, 1967. 400 pp. 32 pp. with 54 black & white photos. 146 figures in the text, charts and tables. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped at top edge and discoloured on the inner side.
Huchthausen, Peter - Kurdin, Igor - White, Alan:  Fientligt hav. [En sann historia som aldrig berättats förut ...]. Översättning: Jan Malmsjö. [ref 64352]    110:-
    Forum 2000. 294 s. + 8 planscher med foton samt översiktsskiss av ubåten på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst, ett hörn på omslaget med litet riss, i övrigt ett fint ex.
   En rysk ubåtskapten som vägrar lyda order ... En ung sjöman som offrar sitt liv för att förhindra en av vår tids största katastrofer ...
Humbla, Philibert:  Briggen "Gerda" av Gefle. [ref 5053]    70:-
    [Gävle museum], Gävle, 1946. Stor 8:o. 19, (1) s. Illustrerad. Ny upplaga. Klammerhäftad. Bakre omslag ojämnt blekt.
   Ej i bokhandeln. Såldes endast ombord i fartyget.
Hägg, Erik:  Bland lotsar och fyrmän. [ref 4055]    350:-
    Norstedts 1930. (2), 429 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband med främre omslaget i form av en färgplansch medbundet. Ryggen något blekt och aningen nött upp- och nedtill.
  –  :  Under tretungad flagga. Vår seglande örlogsflotta och dess män 1750-1900. [ref 51112]    500:-
    AB Svensk Litteratur, Stockholm, 1941. 4:o. 378, (1) s. Rikt illustrerad av bl.a. Jacob Hägg. Förlagets gedigna halvfranska band med rygg- och pärmdekor samt övre guldsnitt. Fint ex.
  –  :  Örlogsliv. Minnen från ungdomsresor med svenska flottans segelfartyg och de första officersåren i Karlskrona 1885-1896. [ref 50766]    500:-
    Svensk Litteratur, Stockholm, 1943. 4:o. 310, (1) s. Rikt illustrerad, bl.a. med akvareller av Jacob Hägg. Förlagets dekorerade skinnryggsband med övre guldsnitt. Fint ex.
Insulander, Per:  Uppdrag Gyllene hornet. Svensk kanonbåt till Turkiet i orostid. [ref 80662]    125:-
    [Sjöhistoriska samfundet, Stockholm], 2009. Tvär 8:o. 92, (1) s. Illustrerad med kartor, fotoreproduktioner och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Sid. 19-22 med lätt fuktskada (ej fläckade), men två blad har fastnat i varandra. (Forum navales skriftserie 12)
James, Naomi:  Överens med havet. Översättning: Sonja Herlin. [ref 52094]    80:-
    Trevi 1981. 194, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Skisser i texten och kartor på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på smutstitelbladet.
Janhem, Åke:  Arholma – Landsort. Leder och hamnar i Stockholms skärgård. [ref 1963]    110:-
    Bonniers 1961. 276, (1) s. Rikt illustrerad. 4:e bearbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen med lagning upptill.
  –  :  Det lyckliga båtpratet. [ref 9027]    100:-
    Bonniers 1966. 178, (1) s. Illustrerad med teckningar av Sten Regnell. Förlagets dekorerade pappband. Liten reva (ca 1 cm) upptill i främre ytterfalsen.
  –  :  Det lyckliga båtpratet. [ref 68367]    120:-
    Bonniers 1966. 178, (1) s. Illustrerad med teckningar av Sten Regnell. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Landsort - Blå Jungfrun. Leder och hamnar i ostkustens skärgård. [ref 25176]    150:-
    Bonniers 1976. 260 s. Illustrerad med kartor och fotografier i texten. 5:e omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Mälaren - Hjälmaren. Leder och hamnar. [ref 29507]    175:-
    Bonniers 1956. 270, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med obetydliga bruksspår.
Jarnhammar, Lennart:  Strömma. Strömma Turism & Sjöfart. [ref 80820]    175:-
    Strömma Turism & Sjöfart AB, Stockholm, 2007. 4:o. 207, (5) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Johansson, Anders N.:  På inlandsvatten. [ref 68536]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1990. Liten 8:o. 159, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Svenska Kryssarklubbens årsbok 1990)
Johansson, Anders N. (red.):  Arholma–Åbo–Landsort. [ref 68975]    75:-
    Svenska Kryssarklubben 1987. Liten 8:o. 176, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarnas kanter svagt utbuktande, i övrigt gott skick. (Svenska Kryssarklubbens årsbok 1987)
  –  :  Seglare och hundvakter. Berättelser från sjön. [ref 36694]    90:-
    Rabén & Sjögren 1987. 186, (1) s. Illustrerad av Gustaf Rudberg. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
   Utgiven i samarbete med Svenska Kryssarklubben.
Johansson, Bengt (ed.):  The Golden Age of China Trade. Essays on the East India Companies' trade with China in the 18th Century and the Swedish East Indiaman Götheborg. [ref 56856]    120:-
    Viking Hong Kong Publications, Chaiwan, Hong Kong, 1992. Small 4to. (6), 164 pp. + 8 pp. of illustrations in colour + 2 maps (1 two-sided). Publisher's hardcover in dust-jacket. Spine head lightly bumped, else fine.
Johansson, Björn Axel (red.):  Regalskeppet Kronan. [ref 34345]    170:-
    Bra Böcker 1985. 4:o. 269, (3) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag.
Johansson, Ulf (red.):  Kanaler. Svenska Turistföreningens årsbok 1995. [ref 67695]    95:-
    Svenska Turistföreningen 1994. Stor 8:o. 215, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Junger, Sebastian:  Den perfekta stormen. Översättning: Jan Järnebrand. Fackgranskning: Bertil Johansson. [ref 79546]    140:-
    Forum 1999. 215, (1) pp. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lätta bruksspår, i övrigt fint ex.
   Filmatiserad år 2000 med George Clooney i en av huvudrollerna och i regi av Wolfgang Petersen.
Kaijser, Ingrid:  Vraket vid Älvsnabben. Dokumentation last och utrustning. [ref 48501]    120:-
    Statens sjöhistoriska museum, Stockholm, [1981]. 4:o. (4), 129 s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med ett par lätta tvärgående brytveck samt stort hörnveck på främre omslag. (Statens sjöhistoriska museum. Rapport 13)
Karlsson, Börje, m.fl. (red.):  Sjöhistorisk årsskrift för Åland. [Nr 7]. 1994-95. [ref 75680]    100:-
    Stiftelsen Ålands Sjöfartsmuseum/ Åland Nautical Club, Mariehamn, 1995. Stor 8:o. 191 s. Rikligt illustrerad med fotografier. Limhäftad. Lite stött annars fin.
   Artiklar av: Börje Karlsson, Erik Brammer, Harry Hedenström, Ingvard Liewendahl, Bertil Lindqvist, Marcus Lindholm, Matti Lindstedt, Torsten Danielsson, Åke Wihtol, Justus Harberg, Henrik Karlsson och Jyrki Abrahamsson.
Kennedy, Ludovic:  Sänk Bismarck! [ref 42811]    100:-
    Rabén & Sjögren 1975. 254, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några revor.
Kihlberg, Bengt (huvudred.):  Nautiskt bildlexikon. [ref 77461]    300:-
    Wahlström & Widstrand 1984. Stor 4:o. 277 s. Mycket rikt illustrerad. Reviderad upplaga. Blått dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på de tre första bladen samt mycket lätt naggat omslag.
Kjellberg, Sven T.:  Svenska ostindiska compagnierna 1731-1813. Kryddor, te, porslin, siden. [A summary in English of chapters V-XV]. [ref 76769]    325:-
    Allhem, Malmö, 1974. Liten 4:o. 325, (1) s. + 52 planschblad (vissa i färg och några utvikbara) + 2 faksimilblad. Rikt illustrerad i texten. Originalupplaga. 1:a upplagan tryckt i 3.600 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget annars fin.
Se bild på boken
Kjellmor, Staffan - Nordström, Bengt (red.):  Ångfartyget Blidösund - en särling i skärgårdstrafiken. [ref 50058]    120:-
    Roslagens Skeppslagsvänner 1981. 74 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad.
(Kongl. Maj:t):  Kongl. Maj:ts nådiga reglemente för aflönings beräknande under sjökommenderingar m. m. gifvet Stockholms Slott den 18 April 1854. [ref 65601]    125:-
    Stockholm, P. A. Norstedts & Söner, 1854. 35 s. Häftad med gråpappersrygg. Ett blad med dubbla veck, den blanka baksidan något solkig.
  –  :  Kongl. Maj:ts och Rikets Commerce-Collegii kungörelse, angående upphörande af den Blekingska Allmogens seglationsfrihet, som hiitills varit stadgad i afseende på fartygens storlek. Gifwen i Stockholm den 26. Januarii 1824. [ref 4591]    125:-
    Stockholm, tryckt i Kongl. Tryckeriet, 1824. (4) s. Bladen med veck, övre marginalen snedskuren, övriga oskurna.
Korth, J.W.D.:  Die Schiffbaukunst oder die Kunst, den Bau der Kriegs-, Kauffahrten- und anderer Schiffe nach theoretischen und praktischen Regeln auszuführen. [ref 78300]    200:-
    Hinstorff Verlag, Rostock, 1985. (6), 475, (9) pp. + 37 fold-out plates and tables in separate portfolio. Facsimile edition. Publisher's decorated cloth with dust jacket and slip case. Plate XIV misssing from the portfolio; book and slip case else in excellent condition.
   Please note that the portfolio is misssing plate XIV.
Krantz, Gunnar - Nilsson, Roger:  Man behöver inte vara galen - men det hjälper! Whitbread 1993/94. [ref 9824]    120:-
    Svenska Dagbladet 1994. 341 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Krantz, Gurra - Fisher, Bob - Torstenson, Jan:  Fighting Spirit. Den dramatiska berättelsen om Team SEB:s utmaning i Volvo Ocean Race 2001/02. [ref 67205]    250:-
    Page One Publishing, Stockholm, 2002. 4:o. 251, (3) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt en lagad reva i bakre ytterkanten.
Krantz, Lars (red.):  Min bästa västkustseglats. Kända västkustseglare berätta. [ref 28087]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1951. 188, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lite skavt och ojämnt blekt ex.
Kravtjenko, V.:  Öfver tre oceaner. En läkares minnen från sjötåget till rysk-japanska kriget 1904-1905. Auktoriserad öfversättning från ryska originalets andra upplaga af H. Rosén. [ref 77751]    300:-
    C. E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1912. (6), 287 s. Illustrerad med 15 fotografier i texten. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med marmorerat pärmpapper, marmorerade snitt, guldornerad rygg och 5 upphöjda bind. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, pärmhörnen med några obetydliga skrapmärken. Lätt snedläst, men på det hela taget ett fint ex.
Kungl. Järnvägsstyrelsen (utg.):  Utredning rörande anordnande av daglig förbindelse mellan Sverige och England verkställd av Kungl. Järnvägsstyrelsen i samarbete med tillkallade sakkunnige. [ref 68842]    550:-
    Stockholm 1919. Stor 8:o. XII, 297 s. + flera utvikbara planscher över Göteborgs hamn + 2 mycket stora utvikbara fartygsritningar (den ena ångfartyg utan järnvägsdäck 165,85 m och den andra tågfärja med ett tågdäck och lastrum 157,20 m. Bägge i skala 1:192) vikta i ficka längst bak i boken. Privatbundet något nött halvfranskt band med lite blekt rygg.
Landin, Maria - Sjögren, Folke - Öberg, Björn:  På grund - förlist. [ref 80663]    300:-
    Bokförlaget Axplock, Strängnäs, 2009. Liten tvär 4:o. 471 s. Illustrerad med fotografier, teckningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt pärmhörn med lätta stötmärken, i övrigt gott skick. (Forum navales skriftserie 30)
Landström, Björn:  Seglande skepp. Från papyrusbåtar till fullriggare i ord och bilder. [ref 59500]    125:-
    Forum 1978. 183, (9) s. Rikt illustrerad. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
   Utgör en omarbetning av den 1961 utgivna "Skeppet".
  –  :  Skeppet. En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. [ref 62273]    200:-
    Forum [1961]. 4:o. 309, (10) s. Slösande rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid rygghuvudet samt en liten lagad reva; övre hörnen på omslaget lätt naggade, annars ett fint ex.
  –  :  The ship. An illustrated history. From the Primetive Raft to the Nuclear-Powerd Submarine. [ref 59530]    150:-
    Doubleday, New York, 1961. 4:o. 309, (10) pp. With 810 Illustrations in Colour and Black and White. Publisher's decorated cloth with dust-jacket. Little worn jacket and signature on title-page.
Lenander Fällström, Anne-Marie - Atterfors, Magnus:  Nordström & Thulin 1850-2000. 150 år i sjöfartens tjänst. [ref 80711]    85:-
    Sjöhistoriska Museet, Stockholm, 2000. 92 s. Sparsamt fotoillustrerad. Limhäftad. Främre omslaget med ytlig pappersförlust om ca 5 x 20 mm.
Lethbridge, Lucy:  Sanna historier om pirater. Översättning: Margareta Brandin Berndtsson. [ref 76921]    70:-
    Historiska Media 2006. 143 s. Illustrerad av Ian McNee. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Liewendahl-Lindblom, Regina:  Segelskepp i ord och bild. [ref 78221]    100:-
    Liewendahls Förlag, Ängelholm, 1985. Tvär 8:o. 87 s. Fotoillustrerad. Häftad. Tillskrift och exlibrisstämplar på titelbladet och bakre pärmen.
Lindemark, Claes:  Dykhuset på Galärvarvet. [ref 64367]    100:-
    Sjöhistoriska Museet, Stockholm, 1996. 134 s. Illustrerad med fotografier, skisser och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistoriska museets rapport 31)
Linder, Jan:  Från Gylfe till Smyge. Örlogsflottan under två sekel. [ref 65897]    90:-
    Infomanager Förlag 1999. 196 s. Rikt illustrerad med fotografier. Limhäftad. Ryggen med läsveck, annars fin.
Lindsström, Claes:  Sjöfartens historia. [ref 37346]    350:-
    Lindfors 1951. 4:o. 598 s. + 8 utvikbara kartblad. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. En mindre ojämnhet på ryggens övre del, annars ett mycket bra ex.
Ljungström, J. - Nordlund H. (red.):  Det seglade en Björkö-brigg. Fragment från sjöfartsnäringens tid i Björkö-Arholma under 1800- och början av 1900-talet. På uppdrag av Björkö-Arholma sjömansförening samlade. [ref 9159]    150:-
    Björkö-Arholma sjömannaförening, Björkö, 1939. 252 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Lätt nött. Omslagen med smärre veck.
Llewellyn, Sam:  Kappseglingen. [ref 78835]    110:-
    Wiken, Höganäs, 1989. 435 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst.
Lloyd, Christopher - Douglas-Henry, J.:  Skepp och sjömän. En historik i text och bilder från vikingatid till nutid. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 37572]    175:-
    Bernces Förlag, Malmö / Helsingfors, 1963. 4:o. 222, (1) s. Rikt illustrerad med fotoreproduktioner. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat, samt med några mindre veck och ett par små, lagade revor.
Loggboken från kust och hav:  Tema Göteborg. [ref 80821]    125:-
    Canopus Förlag, [2005?]. 4:o. 201, (14) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Loggbok från kust och hav)
Longitude 1. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65389]    700:-
    Carlstedts förlag 1966. 63, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Detta är första upplagan som blev indragen därför att den var felbunden, följdaktligen så är detta ex lite ojämn i rygglimningen. Ett stukat hör på främre omslaget.
Longitude 10. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65679]    150:-
    Carlstedts förlag 1975. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad.
Longitude 3. Tidskrift från de sju haven. A Magazine of the Seven Seas:   [ref 65391]    450:-
    Carlstedts förlag 1968. Liten 4:o. 64 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
Se bild på boken
Longitude 35. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 72572]    200:-
    Carlstedts förlag 1999. 4:o. 84 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Sista årgången.
Longitude 4. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65392]    250:-
    Carlstedts förlag 1969. 4:o. 64 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad.
Longitude 5. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65393]    300:-
    Carlstedts förlag 1970. 4:o. 72 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad.
Longitude 7. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65395]    250:-
    Carlstedts förlag 1972. 4:o. 80 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad.
Longitude 8. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65396]    250:-
    Carlstedts förlag 1973. 4:o. 100 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
Longitude 9. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:   [ref 65397]    200:-
    Carlstedts förlag 1974. 4:o. 100 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad.
Longitude. Tidskrift från de sju haven. Magazine of the Seven Seas:  Nr 11, 12, 14, 15, 16 och 17. [ref 30803]    150:-
    Carlstedts förlag. 4:o. Rikt illustrerade. Limhäftade. Pris per styck.
  –  :  Nr 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 33 och 34. [ref 52400]    110:-
    Carlstedts förlag. 4:o. Rikt illustrerade. De första årgångarna limhäftade och i kassett, de senare i dekorerade pappband. Pris per styck.
Lundmark, Efraim:  Emil R. Boman AB. En etthundrafemtioårig skeppsklarerarefirma. 1795–1945, 1897–1947. [ref 51293]    80:-
    Stockholm 1947. Stor 8:o. 77, (2) s. + 4 planschsidor. Originalpappband med blindpressad logotyp på främre pärmen. Falsarna en aning nötta.
  –  :  Rederi-Svea. Ett svenskt storrederi och dess insatser i handelssjöfarten. [ref 34320]    200:-
    Stockholm 1951. Liten 4:o. 547, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband. Lite slitet ryggtitelfält, ryggens nedre del något solkig, främre pärmen en aning blekt i övre kanten. Märken efter borttagen etikett på försättsbladet.
Lundy, Derek:  Godforsaken Sea. Racing the World's Most Dangerous Waters. [ref 76954]    125:-
    Algonquin Books of Chapel Hill, North Carolina, 1999. XXV, (3), 272 pp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Fine copy.
Lybeck, Otto:  Öresund i Nordens historia. En marinpolitisk studie. [ref 50749]    225:-
    Allhem, Malmö, 1943. 4:o. 348 s. Med 32 plansch- och faksimilbilagor och 100 textbilder. Tryckt i 3.900 ex. Häftad. Omslaget delvis lite missfärgat och naggat men fin inlaga.
  –  :  Öresund i Nordens historia. En marinpolitisk studie. [ref 57076]    400:-
    Allhem, Malmö, 1943. 4:o. 348, (1) s. + 32 planschblad (delvis utvikbara och delvis i färg) + 1 medbunden rättelselapp. 100 illustrationer i texten. Tryckt i 3.900 ex. Förlagets halvfranska band Förlagets blå halvfranska band med övre guldsnitt. Exlibris på främre pärmens insida. Fint ex.
Lybeck, Otto (huvudred.):  Nordens båtar. 1-3. [ref 77023]    3000:-
    Lindfors Bokförlag, Stockholm, 1939-1941. 4:o. Totalt ca 1095 s. Rikt illustrerade med fotografier, ritningar och tabeller. Förlagets blå dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Lätt skavda rygghuvud och -fot med något blekta ryggar men i stor en ganska så fin svit. 3 volymer.
   Del 1 segelbåtar. Del 2 motorbåtar. Del 3 övrigt. Banden är komponerade av Harald Sallberg.
  –  :  Svenska flottans historia. 1-3 + registerbandet. Örlogsflottan i ord och bild från dess grundläggning under Gustav Vasa fram till våra dagar. [ref 61672]    4000:-
    Allhem, Malmö, 1942-1949. Stor 4:o. 533 + 561 + 675 + 81, (1) s. Ca 500 sidor planscher och faksimilbilagor tryckta i 2-7 färger på specialpapper och nära 1.500 textillustrationer i djuptryck. Tryckt i 3.365 + 450 ex (Registerbandet 2.685 ex). Förlagets gediget inbundna blå halvfranska band med övre guldsnitt. En fin svit. 4 volymer.
   Som författare medverkade eliten av landets sakkunskap på de historiska, marin- och sjökrigshistoriska områdena, bl.a. Otto Lybeck, Gunnar Unger, Sigurd Erixon, Bror Olsson, Gerard Albe och många flera. Detta är den enda stora samlade skildringen av vår flottas öden och sjökrigshändelser. Ett praktverk utan motstycke i den skandinaviska marinlitteraturen.
Lybeck, Otto (red.):  Svenska flottans historia. 1-3. [ref 41327]    2300:-
    Allhem, Malmö, 1942-1945. Stor 4:o. 533 + 561 + 675 s. Rikt illustrerad. En del blad utvikbara. Tryck i 3.365 ex. Förlagets blå halvfranska band med övre guldsnitt. Ryggarna något lätt skavda. 3 volymer.
   Registerbandet från 1949 saknas som oftast. Som författare medverkade eliten av landets sakkunskap på de historiska, marin- och sjökrigshistoriska områdena, bl.a. Otto Lybeck, Gunnar Unger, Sigurd Erixon, Bror Olsson, Gerard Albe och många flera. Detta är den enda stora samlade skildringen av vår flottas öden och sjökrigshändelser. Ett praktverk utan motstycke i den skandinaviska marinlitteraturen.
  –  :  Sveriges rederier. [ref 42250]    300:-
    IGO-förlaget, Stockholm, 1938. 4:o. 1087 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets blå skinnband med ankardekorationer på rygg och främre pärm. Bandet är lite skavt på ryggfot och -huvud samt pärmkanter. Bakre pärmen har skavmärken förmodligen efter att ha dragits ut och in i en bokhylla med stöd.
Macfie, Gordon:  Fartyg förbi. [ref 13289]    175:-
    Bonniers 1969. 159, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat.
Macintyre, Donald (red.):  Under segel. De stora segeläventyren 1520-1914. Översättning och svensk bearbetning av Leif Janzon. [ref 46512]    200:-
    Forum 1977. Tvär 4:o. 254 s. Illustrerad med ca 300 svartvita bilder och 44 färgplanscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på titelbladet och försättsbladet. Omslaget lite tejplagat på insidan.
Mattsson, Algot:  Huset Broström. Bilder ur ett världsföretag. [ref 20017]    150:-
    Askild & Kärnekull 1980. 308, (1) s. + 12 planschblad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. Signerad av författaren på titelbladet.
Mattsson, Åke:  Vänd och skota hem. [ref 48954]    100:-
    Rabén & Sjögren 1993. 212, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
[Matz, Edvard - Hjerpe, Artur - Gelotte, Göran - Matz, Erling - Monell, Gun-Britt - Dahlström, Sven-Erik - Gunnarson, Åke E. - Johansson, Kerstin]:  Svenska kanaler. [ref 13428]    125:-
    ICA bokförlag 1989. Stor 8:o. 140 s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Matz, Erling (red.):  Från Å till Ö. [ref 80659]    95:-
    Svenska Kryssarklubben, 1997. 189, (2) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Kap Horn. Sjöhistorisk årsbok 1983-1984. [ref 80700]    75:-
    Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum, Stockholm, 1985. 160 s. Illustrerad med fotografier och fotoreproduktioner. Limhäftad. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok)
  –  :  Lugnare vatten. Människor och båtar i konst och foto. [ref 26324]    85:-
    Svenska Kryssarklubben 1994. Stor 8:o. 126, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydlig stötskada i övre kanten på framsidan. (Svenska Kryssarklubbens årsbok 1994)
  –  :  O, eviga ungdom. [ref 68538]    70:-
    Svenska Kryssarklubben 1993. Stor 8:o. 127 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Svenska Kryssarklubbens årsbok 1993)
  –  :  Segla på värmen. [Nio berättelser om långfärder till sjöss]. [ref 67312]    100:-
    Svenska Kryssarklubben 1996. 127 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Dekorerat originalband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1996)
  –  :  Ta mig till havet. Svenska Kryssarblubbens visbok. [ref 59399]    95:-
    Svenska Kryssarklubben 1995. Stor 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1995)
  –  :  Vid vågornas bruk. Berättelser om långfärder till sjöss. [ref 68540]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1999. Stor 8:o. 127 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1999)
  –  :  Vinden drar. Berättelser om långfärder till sjöss. [ref 68539]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1998. Stor 8:o. 128 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1998)
   Nyskick.
Matz, Erling (text) - Hammarskiöld, Hans (foto):  Glorious Vasa. The Magnifivent Ship & 17th Century Sweden. Fact checking: Erland Sellberg. Translation: Kim Loughran. [ref 65643]    300:-
    Bokförlaget Max Ström, Stockholm, 1999. Large 4to. 250, (6) pp. Extensively illustrated, mostly in colour. Publisher's decorated boards with dustwrapper in fine condition.
  –  :  I lejonets tid. Skeppet Vasa & Svenskt 1600-tal. [ref 60342]    250:-
    Bokförlaget Mats Ström, Stockholm, 1999. Stor 4:o. 250, (5) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets pappband med blindpressning och skyddsomslag. Nedre hörnen något stukade.
Mitchell, David:  Pirater och kapare. [ref 33165]    125:-
    Bernces © 1978. Stor 8:o. 207 s. Illustrerad med 86 bilder, varav 15 i färg. 4 kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagade revor.
Mundle, Rob:  Sydney-Hobart dödlig storm. [ref 5344]    150:-
    Nautiska förlaget 2000. 234 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Munthe, Arnold:  Svenska sjöhjältar. I-VII:6 i 9 volymer. [ref 41677]    2200:-
    Norstedts 1899-1923. Liten 4:o. Illustrerade med teckningar av Jacob Hägg samt planscher och kartor (en del utvikbara). De 6 första banden i vackra ryggdekorerade halvfranska band (G. Hedberg). Blekta ryggar. De 3 sista banden moderna halvklotband. Första bandet av de halvfranska med ytskador på främre pärmen. Komplett svit.
   Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.
Mücke, Hellmuth von:  Emden. Översättning av Valdemar Langlet. [ref 80393]    160:-
    Gebers 1915. Liten 8:o. 99, (1) s. + 2 fotografiska planschblad. 1:a svenska upplagan. Samtida, blått klotband med förgylld ryggtiteletikett och marmorerade snitt. Ryggen obetydligt solkad, rygghuvud- och -fot med lätta skrapmärken.
Müllenheim-Rechberg, Burkard von:  Slagskeppet Bismarck. Översättning och bearbetning: Karl-Erik Westerlund. [ref 38218]    125:-
    Wiken 1987. 257 s. Illustrerad med fotografier och kartor. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Måhlén, C.E.:  Nautisk ordbok. Red.: Magnus K:son Lindberg. [ref 30107]    250:-
    Norstedts 1966. 188, (3) s. Illustrerad av Nils Stödberg och Bo Mossberg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck, i övrigt fint ex.
Mårtens, Ylva (red.):  Sjömanskostymen. [ref 67123]    175:-
    Sjöhistoriska Museet/Raster Förlag 1999. 119, (6) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Sjöhistoriska museets rapport 41)
Najadens Vänner (utg.):  Skolskeppet Najaden 1897-1997. [ref 75672]    100:-
    Halmstad 1997?. 90 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad. Fint ex.
Needham, Jack:  Bygga flaskskepp. En bok om en gammal sjömanshobby med många nya idéer och praktiska råd. [ref 67798]    150:-
    ICA bokförlag 1974. Tvär 8:o. 106 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
Nilson, Anders:  Kyrkskeppen berättar om sjöfart och historia på Öland. [ref 24867]    125:-
    LT:s förlag 1980. 184 s. + 4 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen och lite nött.
  –  :  Slutseglat! [Om den öländska handelsflottan under perioden 1945-1970]. [ref 80732]    175:-
    Barometerns förlag, Kalmar, 1988. Stor 8:o. 149 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
  –  :  Öländska segel. [ref 50699]    200:-
    LiberFörlag 1984. Stor 8:o. 152 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nilson, Roger:  Med Drum genom eld och vatten. [ref 63195]    95:-
    Norstedts 1989. 323, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Norstedts äventyrsserie)
   Författarens efternamn felstavat på pärmarna.
Nyström, Harry:  Segel. Ett urval seglingsbilder från in- och utländska vatten. [ref 36653]    250:-
    Svensk Litteratur, Stockholm, 1935. 4:o. (160) s. Rikt illustrerad med fotografier på härliga gamla träbåtar. Förlagets vackra dekorerade linneband. Tillskrift på fria försättsbladet, främre pärmen med liten obetydlig fläck.
Se bild på boken
Ohrelius, Bengt:  Från regalskepp till sjörobot. Svensk marinmateriel under 350 år. Försvarets materielverk. [ref 75851]    130:-
    Liber/ Allmänna Förlaget, Stockholm, 1984. 126, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier, kartor, teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Lång dedikation från "författaren-Bertie". Fint ex.
  –  :  Vasa, kungens skepp. [ref 47625]    95:-
    Rabén & Sjögren 1959. 92, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. Teckningar i texten. Häftad. Något ojämnt blekt.
  –  :  Vasa, kungens skepp. [ref 72968]    100:-
    Rabén & Sjögren 1959. 92, (3) s. + 16 planschsidor med fotografier. Teckningar i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag.
  –  :  Åtta glas. Ord ombord - skepp och sjömän. [ref 50307]    135:-
    Rabén & Sjögren 1979. Liten 8:o. 237, (1) s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband.
Ohrelius, Bengt - Kvarning, Lars-Åke:  Wasa, kungens skepp. [ref 49509]    85:-
    Rabén & Sjögren 1972. 174, (1) s. + 2 planschblad i färg. Rikligt med svartvita fotografier och teckningar i texten. Förlagets dekorerade pappband. Aningen nött. Namnteckning på försättsbladet.
Ohrelius, Bengt - Matz, Erling (red.):  Kisteförnöjelse. Sjöhistorisk årsbok 1979-1980. [ref 80222]    120:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum, Stockholm, 1981. 190, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Inlagans sista sida med liten pappersförlust i övre marginalen, i övrigt ett fint ex.
Ohrelius, Bengt (red.):  Dykare och vrak i våra vatten. [ref 37368]    120:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm [1977]. 160 s. Häftad. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 1975-1976)
  –  :  Flottans män berättar. [ref 80677]    85:-
    Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm, 1979. 184 s. Fotoillustrerad. Limhäftad. Bakre omslaget med ett par obetydliga fläckar. (Sjöhistorisk årsbok 1977-1978)
  –  :  Sjöhistorisk årsbok 1973-1974. [ref 80221]    80:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1975. 156, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok)
Oldsjö, Fredrik & Lennart:  Mälarbåtarna. En krönika i ord och bild om Mälaren och dess vita ångare. [ref 29501]    250:-
    Natur och Kultur 1967. Stor 8:o. 149, (1) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat, ett par smärre riss längs kanterna.
Se bild på boken
Olls, Bert:  Stockkanot och vätternskuta. [ref 40034]    100:-
    Rabén & Sjögren 1967. Liten tvär 4:o. (62) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, skadat och ojämnt gulnat.
Olsson, Carl-Gunnar:  Svensk kustsjöfart 1840–1940. Passagerar- och lastångfartyg i annonserad linjefart under 100 år. Fartyg, rederier och linjer. [ref 62533]    150:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm, 1996. Stor 8:o. 287 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 1996-1997)
Olsson, Magnus, m.fl.:  Viljan att vinna. Historiens snabbaste och hårdaste Whitbread Round the World Race. [ref 48135]    175:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1994. 4:o. 239, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Pennant, Guy:  The Young Sailor. [ref 8982]    95:-
    Adam & Charles Black, London, 1952. VIII, 216 pp. Illustrated with 19 photographs and 61 line illustrations. Second edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket chipped and torned, internally repaired with invisible tape. (The Young Sportman's Library)
Petersson, Jan-Olof - Hagman, Carl-Johan m.fl. (red.):  Med världshaven som arena - en skildring av HMS Carlskronas världsomsegling 1991-1992. [ref 67319]    150:-
    Marinlitteraturföreningen 1993. Stor 8:o. 157 s. Illustrerad med fotografier, kartor och skisser. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Marinlitteraturföreningen nr 76)
Plym, Gustav:  En seglare minns. [ref 11977]    175:-
    Norstedts 1972. 185 s. + 8 fotografiska planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår.
Pohjanpalo, Jorma:  Människan och världshaven. Sjöfarten genom tiderna. Översättning från engelska (The Sea and Man) av Roland Adlerberth. [ref 29571]    100:-
    Norstedts 1972. 288 s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lätt stötskada på båda pärmarnas övre kant.
Port of Stockholm:   [ref 76703]    75:-
    [Hamnkontoret], Stockholm, [1957]. 34 s. + (20) s. annonnser. Fotoillustrerad. Häftad.
Preston, Antony:  Submarines. [ref 40631]    125:-
    Bison Books 1988. 4to. 64 pp. Illustrated throughout, partly in colour. Reprint. Publisher's boards. Dustwrapper slightly rubbed to spine head, otherwise very good.
På Kryss:  Medlemsblad för Svenska Kryssarklubben 1952. Häfte 1-10. [ref 66383]    90:-
    Rikt illustrerade. Komplett.
  –  :  Medlemsblad för Svenska Kryssarklubben 1961. Häfte 1-10 (5-6 dubbelnummer). [ref 66384]    90:-
    Rikt illustrerade. Komplett.
  –  :  Medlemsblad för Svenska Kryssarklubben 1962. Häfte 1-10 (5-6 dubbelnummer). [ref 66385]    90:-
    Rikt illustrerade. Komplett.
  –  :  Medlemsblad för Svenska Kryssarklubben 1963. Häfte 1-10 (5-6 dubbelnummer). [ref 66386]    90:-
    Rikt illustrerade. Komplett.
Ramsay, Henrik:  Sommar och segel. Minnen. [ref 38800]    150:-
    Skoglunds 1946. Stor 8:o. 354, (2) s. + 2 utvikbara kartor. Rikt illustrerad. Häftad. Osprättad. Omslag och rygg något gulnade, ett fåtal smärre veck längs kanterna.
Reiher, Carl Henric (red.):  Där vindarna mötas. [ref 67676]    70:-
    Svenska Kryssarklubben [1985]. 208 s. Rikt illustrerad. Illustrerat originalpappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1985)
Rietz, Magnus - Sellmann, Harry:  Svenska fyrar. [ref 69439]    350:-
    Fischer & Co 1999. Stor 4:o. 245, (6) s. Rikt fotoillustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagets blindpressade linneband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Ringelnatz, Joachim:  Matrosen. Erinnerungen, ein Skizzenbuch: handelt von Wasser und blauem Tuch. [ref 78074]    300:-
    Internationale Bibliothek, Berlin, 1928. 246, (1) pp. Illustrated with photographs, drawings and musical examples. 1st edition. Publisher's decorated boards. Boards are warped, soiled and faded, corners slightly bumped.Tail of spine somewhat frayed.
   Profusely illustrated with photographs depicting different aspects of life at sea in the first decades of the 20th century.
Rinman, Ture:  Rederiaktiebolaget Svenska Lloyd 1869–1944. En krönika vid 75-årsjubileet. [ref 59592]    250:-
    Wezäta, Göteborg, 1944. Stor 4:o. 223 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade blåa skinnryggsband. Ryggen blekt, sliten och med färgen delvis borta.
  –  :  Svenska Lloyd genom etthundra år. [ref 41540]    100:-
    Zindermans 1969. 126, (2) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Litet riss och veck i nedre kanten på omslagets framsida, annars ett fint ex.
Robertson, Dougal:  Det gällde att överleva. 38 dygn som skeppsbrutna på Stilla havet. Översättning av Bengt O. Hult. [ref 60439]    100:-
    Forum 1973. 209 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Rollof, Yngve:  Sveriges inre vattenvägar. 1-4. [ref 42124]    440:-
    Rabén & Sjögren 1977-1981. 335, (1) + 351 + 295 + 397 s. Rikt illustrerade med kartor och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ryggarna obetydligt gulnade, i övrigt en fin uppsättning.
   4 volymer.
Roscoe, Theodore:  United States Destroyer Operations in World War II. [ref 77416]    450:-
    United States Naval Institute, Annapolis, Maryland, 1953. 4to. XVIII, 581 pp. Richly illustrated with maps and photographs in black & white. 1st edition. Publisher's decorated cloth. Spine ends and corners slightly bumped. Boards are somewhat yellowed. Condition Very Good.
Rospiggen:  Årsbok för hembygden. Nr 27 (1967). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80761]    100:-
    Nautiska Magasinet; Sandbergs Bokhandel, Stockholm, (distr.), 1966. 126 s. Illustrerad. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 29 (1969). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80762]    100:-
    Nautiska Magasinet; Sandbergs Bokhandel, Stockholm, (distr.), 1968. 161, (3) s. Illustrerad. Häftad. Aningen gulnad rygg, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 30 (1970). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80763]    100:-
    Nautiska Magasinet; Sandbergs Bokhandel, Stockholm, (distr.), 1969. 160, (4) s. Illustrerad. Häftad. Aningen gulnad rygg, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 31 (1971). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80764]    100:-
    Nautiska Magasinet; Sandbergs Bokhandel, Stockholm, (distr.), 1970. 173, (3) s. Illustrerad. Häftad. Aningen gulnad rygg, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 32 (1972). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80765]    100:-
    Nautiska Magasinet; Sandbergs Bokhandel, Stockholm, (distr.), 1971. 159, (1) s. Illustrerad. Häftad. Aningen gulnad rygg, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 33 (1973). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80766]    80:-
    [Väddö] 1972. 96 s. Illustrerad. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 34 (1974). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80767]    80:-
    [Väddö] 1973. 108 s. Illustrerad. Häftad. Fint ex.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 36 (1976). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80768]    80:-
    [Väddö] 1973. 108 s. Rikt illustrerad. Häftad. Sned rygg, främre omslag med veck intill falsen.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 37 (1977). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80769]    100:-
    [Väddö] 1976. 117, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Aningen gulnad rygg, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 41 (1981). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80770]    100:-
    [Väddö] [1980]. 120 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 42 (1982). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80771]    100:-
    [Väddö] [1981]. 144 s. Rikt illustrerad. Häftad. Små skrapmärken på bakre omslag, i övrigt fin.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 43 (1983). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80772]    100:-
    [Väddö] [1982]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. En aning snedläst, i övrigt fin.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 44 (1984). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80773]    100:-
    [Väddö] [1983]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med några små bruksspår, i övrigt fin.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 45 (1985). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80774]    100:-
    [Väddö] [1984]. 127, (1) s. Illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 46 (1986). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80775]    100:-
    [Väddö] [1985]. 128 s. Illustrerad. Häftad. Bakre omslag med obetydliga bruksspår, i övrigt fin.
   Omslag av Harald Lindberg.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 48 (1988). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80776]    90:-
    [Väddö] [1987]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslag och inlaga med smärre veck i nedre marginalen, övre hörnet obetydligt stött, i övrigt fin.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 49 (1989). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80777]    100:-
    [Väddö] [1988]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 50 (1990). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80778]    100:-
    [Väddö] [1989]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 51 (1991). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80779]    100:-
    [Väddö] [1990]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Fint ex.
  –  :  Årsbok för hembygden. Nr 52 (1992). [Utgiven av Roslagens Sjöfartsminnesförening]. [ref 80780]    100:-
    [Väddö] [1991]. 128 s. Rikt illustrerad. Häftad. Nedre hörnet med en genomgående obetydlig stukning.
Rousmaniere, John:  Fastnetstormen. Havskappseglingen Fastnet Race 1979. [ref 13330]    120:-
    Forum 1981. 295, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Sned rygg, omslaget något naggat och med smärre revor.
Ruhen, Olaf:  14 veckor i livets utkant. Förord av Carl-Åke Wadsten. Översättning av Karl Hylander. [ref 110]    85:-
    EFS-förlaget 1964. 195, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Häftad. Lätt nött. Tillskrift på smutstitelbladet. Ouppskuren. (M-böckerna)
   Den otroliga berättelsen om 17 män från Tongaöarna som led skeppsbrott på ett öde korallrev och levde där 14 veckor i livets utkant.
Rumenius, John:  "Klart skepp för minfällning". En reservfänrik berättar från beredskapsåren i flottan 1939-1940. [ref 23450]    100:-
    Lindfors, Stockholm, 1976. 212 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag, liten bit saknas på bakre delen.
Rydholm, Yngve:  Här får du veta någonting om fartyg. [ref 55686]    75:-
    Bonniers 1970. 32 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Främre ytterfalsen en aning skavd. Förlagsstämpel på eftersättsbladet. (Bonniers junior-böcker)
S. R-g:  Ångaren "Per Brahes" undergång. Uppgifter angående ångarens undergång samt bärgning samlade och utgivna av S. R-g. [ref 80308]    225:-
    Tryckeriet Progress Aktiebolag, Stockholm, 1922. 71, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslag och inlaga med en del smärre veck längs kanter och hörn, främre omslagets insida med liten markering i bläck.
Sandelin, Stig:  Så var det förr. Båtliv & båtfolk. [ref 42606]    125:-
    Specialtidningsförlaget 1981. 190 s. Rikt illustrerad med fotografier och skisser. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Båtnytt)
Sandström, Anders:  Pansarfartyg åt Sveriges flotta. En studie om flottan och striden om F-båten 1906-1909. [ref 32574]    140:-
    Sjöhistoriska museet 1984. 235, (2) s. Illustrerad. Dekorerat originalband. (Statens sjöhistoriska museum - Rapport 19)
Selander, Tom:  Ombord på Galejan. [ref 32017]    125:-
    Bonniers 1965. 156, (1) s. + 16 planschblad med fotografier. Teckningar och omslag av Håkan Lager. Förlagets dekorerade klotband med solkigt och lätt skadat skyddsomslag.
Selander, Tom (red.):  Stora båtboken. Ett verk om fritid till sjöss. [ref 69929]    250:-
    Rabén & Sjögren 1966. 4:o. 432, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier (delvis i färg), teckningar, skisser, sjökort, kartor m.m. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget kraftigt naggat, lagade revor samt med lagningar på baksidan.
Simpkin, Richard:  Sjömanskap för långfärdsseglare. [ref 66387]    125:-
    Spektra, Halmstad, 1983. 283, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
Sjöfartsverket (utg.):  Svensk lots. Del H. 1981. Svenska hamnar. [ref 215]    200:-
    Norrköping 1981. 4:o. 448 s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och skisser. Brunt originalband med rygg- och pärmtitel i silver. Mycket bra ex.
  –  :  Svenska lots. Del III (Sv. L III), 1973. Svenska kusten vid Ålands hav, Bottenhavet, Bottenviken. [ref 214]    120:-
    Stockholm 1973. 4:o. 190 s. Häftad med tryckt omslag. Blekt rygg, främre omslag med liten ytskada.
Sjögren, Folke:  Skeppsporträtt från segelsjöfartens slutepok. [ref 69745]    175:-
    Liber 1978. Stor tvär 4:o. 88 s. text + 12 planscher samt illustrationer i texten. Ny utgåva. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget litet nött och med lagade revor.
Skanse, Peter (red.):  Segla för Tjörn. [ref 36681]    150:-
    Båtdokumentationsgruppen, Skärhamn & Föreningen De seglade för Tjörn, 1987. 108 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Maritimt nr 3)
Skeppsgossekåren 1685-1939:  Ett minnesverk. [ref 78404]    450:-
    Bokförlags-A.-B. Union, Stockholm, 1940. 4:o. 486 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Pärmarna obetydligt blekta, litet riss i rygghuvudet. A.G. Mörners exlibris på klistrade försättsbladet.
   Numrerad upplaga. Detta ex uppbär nr 33 och är "tryckt för Kommendören Greve A.G. Mörner".
[Skeppslista]:  Sveriges skeppslista 1941. [Förd till 15 juni 1941]. Utgiven av Kungl. Kommerskollegii Fartygsregistreringssektion. [ref 42286]    400:-
    Norstedts 1941. Stor 8:o. 286 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Nedre hörnen och nedre pärmkanterna något skavda.
Skoot, Stig Gunnar - Stålbo, Rolf - Gunnfors, Göran (red.):  I hemmavatten. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1974. [ref 71781]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1974. 271, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket lätt nött omslag.
  –  :  Kasta loss ... Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1975. [ref 71783]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1975. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med liten reva i övre kanten.
  –  :  Sjöliv. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1978. [ref 71786]    80:-
    Svenska Kryssarklubben 1978. 288 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Strandhugg. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1976. [ref 71784]    100:-
    Svenska Kryssarklubben 1976. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vida vatten. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1977. [ref 71785]    80:-
    Svenska Kryssarklubben 1977. 287, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött.
Smedslund, Tor:  Nyländska Jaktklubben 1861-1961. En festskrift. [ref 76778]    475:-
    Helsingfors 1961. 4:o. 332 s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Tryckt i 1500 ex varav 400 numrerade, detta är nummer 28. Förlagets skinnryggsband med guldornerad rygg, främre pärmen med inlagt på skinn präglat klubbemblem. Fint ex.
Smith, Emil:  Nautisk ordbok på svenska, engelska och tyska språken. Med enklare ord och termer jämväl för motorbåtsport. [ref 30106]    650:-
    Tryckeri-Aktiebolaget Ferm, Stockholm, 1914. 518 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och ritningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning på titelbladet. Ryggfoten obetydligt stukad, i övrigt mycket gott skick.
Se bild på boken
Smith, Peter C.:  Action Imminent. Three Studies of the Naval War in the Mediterranean Theatre during 1940. [ref 67853]    200:-
    William Kimber, London, 1980. Large 8vo. 352 s. + 24 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Somers, Arthur:  Stora segelboken. [ref 80673]    225:-
    Bernces, Malmö, 1980. 4:o. 240 s. Rikt illustrerad med fotografier och skisser, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Soop, Hans:  Flytande palats. Utsmyckning av äldre svenska örlogsfartyg. [ref 75590]    220:-
    Signum 2007. 4:o. 223 s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nedre hörnet genomgående lätt stukat (mest på främre pärmen), omslagets innerflik har ett veck. Men annars är boken fin.
  –  :  Regalskeppet Wasa. Skulpturer. [ref 34348]    125:-
    Stockholm, Liber, 1978. 4:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna delvis aningen gulnade.
Starck, Magnus:  Allmän sjökrigshistoria 1930-1965. 1-2 + [3]. [ref 1133]    400:-
    Bonniers 1971-1975. 387, (1) + 540 + 255, (1) s. + 32 planschblad. Kartor och tabeller i texten. Förlagets klotband. Del 1-2 utan skyddsomslag del 3 med. Del 2 något snedläst. (Marinlitteraturföreningen 58, 59 och 61)
   Komplett i tre delar.
  –  :  Allmän sjökrigshistoria 1945-1965. [3]. [ref 70476]    275:-
    Bonniers 1975. 255, (1) s. + 12 planschblad med fotografier samt kartor och tabeller i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Marinlitteraturföreningen 61)
   Endast del 3 som är lite svårare att få tag i.
  –  :  Sjömakten i andra världskriget. [ref 37390]    80:-
    Natur och Kultur 1947. 126, (1) s. + 4 planschblad. Illustrerad med kartor i texten. Häftad. Omslagen skadade. Understrykningar med blyerts i texten samt kommentarer i marginalen.
Statens Sjöhistoriska museum:  Vägledning genom avdelningen för skeppsbyggnadskonst. [ref 66670]    120:-
    Stockholm 1960. 142 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad med skyddsomslag.
Stenbeck, Sten (red.):  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1943. [ref 71776]    125:-
    Svenska Kryssarklubben 1943. (2), 464 s. + 2 planscher. Illustrerad i texten. Förlagets klotband. Ryggen lätt nött och aningen blekt.
  –  :  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1945. [ref 71777]    125:-
    Svenska Kryssarklubben 1945. 496 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband. Ryggen lätt nött och aningen blekt.
  –  :  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1946. [ref 71778]    125:-
    Svenska Kryssarklubben 1946. 320 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband. Ryggen lätt nött.
Steuchius, Elof - Hasselbom, Nicolaus:  Om fyrar - De Pharis. En avhandling från 1722. [ref 76789]    200:-
    Svenska Fyrsällskapet 2005. Stor 8:o. 101 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nytryck med originaltexten återgiven i faksimil av första upplagan 'Dissertatio Gradualis de Pharis' som utkom i Uppsala 1722. Parallelltext på svenska och latin. Översättning från latinet och inledning av Krister Östlund. Fint ex. (Forum navales skriftserie, 12 / Svenska fyrsällskapets skriftserie 2)
Ström, Krister - Österberg, Ann (red.):  Bergslagens pulsåder. Strömsholms kanal 200 år. [ref 23395]    150:-
    Västmanlands läns museum, Västerås, 1995. Stor 8:o. 259 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier (många i färg) samt kartor. Förlagets dekorerade pappband. Karta i gammal stil på pärmarnas insidor. (Västmanlands fornminnesförening och Västmanlands läns museum, årsskrift 72)
Stålhane, A.R.:  Samling af författningar rörande Sveriges tull- och sjöfartsförhållanden. [ref 60996]    500:-
    Göteborg 1872. Stor 8:o. 534 s. Samtida halvfranskt band. Lätt nött. Signatur på försättsbladet.
Svensk illustrerad skeppslista:  1985. [ref 80705]    100:-
    Svensk Sjöfarts Tidnings Förlag, 1985. Liten 8:o. 364, (4) s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Falsarna med ett par små lagade revor, inlagan med ett fåtal diskreta markeringar i blyerts.
  –  :  1993. [ref 80706]    120:-
    Svensk Sjöfarts Tidnings Förlag, Göteborg, 1993. Liten 8:o. 429, (19) s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
  –  :  1997. [ref 80707]    120:-
    Svensk Sjöfarts Tidnings Förlag, Göteborg, 1997. Liten 8:o. 416 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Främre omslaget med litet veck, i övrigt gott skick.
Svenska Kryssarklubben (utg.):  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1935. [ref 71754]    225:-
    Stockholm 1935. (4), 441, (8) s. + 2 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Förlagets mjuka klotband. Båda omslagen medbundna. Fint ex.
  –  :  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1937. [ref 71755]    200:-
    Stockholm 1937. (8), 392, (4) s. + 2 planschblad. Illustrerad i texten. Förlagets mjuka klotband. Båda omslagen medbundna. Ryggen med lätt stukning nedtill.
  –  :  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1939. [ref 71772]    175:-
    Stockholm 1939. (8), 406, (2) s. + 2 planschblad. Illustrerad i texten. Förlagets mjuka klotband. Båda omslagen medbundna. Något mörktonad rygg.
Söderlind, Ulrica:  Skrovmål. Kosthållning och matlagning i den svenska flottan från 1500-tal till 1700-tal. [ref 80606]    150:-
    Carlssons 2006. 277 s. Illustrerad med tabeller och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Forum Navales skriftserie 17)
   Akademisk avhandling.
Tamelander, Michael - Hård af Segerstad, Jonas:  Havets vargar. Dramatiska ubåtsepisoder från andra världskriget. [ref 76880]    75:-
    Historiska Media 2006. 352 s. Ny utgåva. Storpocket. Fint ex.
Tamelander, Michael - Zetterling, Niklas:  Bismarck. Kampen om Atlanten. [ref 67006]    150:-
    Norstedts / Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. 310, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Andra världskriget)
Taube, Fredrik - Hallerdt, Hans - Broomé, Bertil (red.kommitté):  Kungl. Örlogsmannasällskapet 1771–1971. Minnesskrift med anledning av sällskapets 200-årsjubileum i Stockholm den 15 november 1971. [ref 24620]    150:-
    Örlogsmannasällskapet, Stockholm, 1971. 341 s. + 1 hopvikbar plansch i ficka innanför bakre pärmen. Illustrerad. Dekorerat originalband.
Thorburn, Uno:  Med Fidra på världsomsegling. [ref 27476]    200:-
    Bonniers 1922. 318, (1) s. + 1 utvikbar plansch och 2 utvikbara kartor. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets trevliga, dekorerade blå klotband. Liten tillskrift på fria försättsbladet. Snedläst; rygghuvud och -fot med smärre skrap- och stötmärken.
   Obs! Fotografiet avbildar ett tidigare, något finare ex av denna titel.

Se bild på boken
  –  :  Med Fidra på världsomsegling. Med förord av Sune Tamm. [ref 55328]    85:-
    Bonniers 1924. 280, (1) s. + 2 utvikbara skisser + 2 utvikbara kartor. Rikt illustrerad i texten. 4:e upplagan, något förkortad. Förlagets klotryggsband med pärmbild.
  –  :  Med Fidra på världsomsegling. Med förord av Sune Tamm. [ref 76933]    115:-
    Bonniers 1938. 215 s. + 45 planschblad + 1 utvikbart kartblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med lite slitet skyddsomslag. (Spännande resor 2)
   Ovanligt med omslaget kvar.
Till sjöss:  En skildring av fartygens historia genom tiderna. [ref 80699]    75:-
    Rediviva, Stockholm, [1976]. Liten 8:o. 47, (1) s. Illustrerad med skisser och fotografier. Faksimilupplaga. Klammerhäftad. Rygg och omslag med liten ytlig pappersförlust efter avlägsnad klisteretikett.
   Faksimilupplaga av Allers Familj-Journals handbok 1926.
Tilman, H.W.:  Äventyr under segel. I urval och med en introduktion av Libby Purves. Översättning: Bengt O. Hult. [ref 50519]    140:-
    Streiffert [1987]. (2), 244 s. + 16 planschsidor med fotografier. Kartor i texten samt på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Tingbrand, Per:  Med svenska örlogsmän till St Barthélemy 1785-1994. [ref 79469]    175:-
    Marinlitteraturföreningen, Stockholm, 1997. Stor 8:o. 293 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår.
Tomlinson, H.M. (ed.):  Great Sea Stories of the World. [ref 50216]    125:-
    Chancellor Press, London, 1991. 896 pp. Publisher's pictorial boards. Spine head slightly bumped. Inscription on front free endpaper.
   Contains best sea stories from over 100 famous authors from 20 countries.
Traung, Olof:  Viking. Storseglare och skolskepp. [ref 67674]    70:-
    Göteborg, Nautics Förlag, 1951. 29, (2) s. + 1 utvikbar skiss. 1:a upplagan. Klammerhäftad. Omslagen ojämnt blekta.
Trautner, Nils:  Knopar till hands. Översättning: Bo-Gunnar Östlund. [ref 75794]    120:-
    ICA bokförlag 1974. Liten 8:o. 79 s. Illustrerad med teckningar av Grete Petersen. Häftad. Fint ex.
   En bok om knopar och stek, splitsingar och taglingar samt något om tågvirke.
Ullman, Magnus:  Örlogshistoriska episoder. [ref 65059]    150:-
    Mariehamn, Ålands Tidnings-Tryckeri Ab:s förlag, 1997. Liten tvär 4:o. 127 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Aningen kantnött. Med dedikation "från författaren".
Ulrich, Arvid:  Svensk matrosslang. Gastslang från flottans station i Karlskrona. [ref 2799]    125:-
    [Stockholm] [1913]. Privatbundet klotryggsband.
   Särtryck ur Språk och stil (1913), sida 213-222.
Wagner, Arne (red.):  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1947. [ref 71779]    100:-
    Svenska Kryssarklubben 1947. 318, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband. Ryggen lätt nött.
  –  :  Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1949. [ref 71780]    100:-
    Svenska Kryssarklubben 1949. 239, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband. Ryggen aningen mörktonad.
Wahlström & Widstrands sjöbibliotek:  Nautiskt bildlexikon. Nöjesbåtar - segel och motor. Skeppet i bild. [ref 77612]    900:-
    Stockholm 1977, 1978. 4:o. 277 + 280 + 240 s. Rikt illustrerade i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagen med obetydligt blekta ryggar och enstaka smärre riss.
   3 volymer i förlagets dekorerade kassett.
Wallgren, Lars:  Lille Orm. En färd i öppen jolle från Birka till Färöarna på vikingavis. [ref 55439]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1992. 196 s. Illustrerad med författarens fotografier i färg och svartvitt, med teckningar samt kartor. Förlagsband med skyddsomslag.
Webe, Gösta:  Nautika. [ref 30104]    120:-
    Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1986. Stor 8:o. 333 s. Rikt illustrerad. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg. (Sjöhistorisk årsbok 1985-1986)
Werngren, Nils:  De första världsomseglingarna under svensk flagg. Kapten Nils Werngren berättar. Författat och sammanställt av Carl Axel Östberg. [ref 73074]    150:-
    Axel Abrahamssons Tryckeriaktiebolag, Karlskrona, 1989. 103, (1) s. Rikt illustrerad med foton och kartor. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med något större veck samt ett par mindre, lagade revor.
Westerdahl, Christer:  "Et sätt som liknar them uti theras öfriga lefnadsart". Om äldre samiskt båtbygge och samisk båthantering. [ref 78296]    150:-
    Johan Nordlander-sällskapet, Umeå, 1987. Stor 8:o. 117 s. Tämligen rikt illustrerad. Häftad. Snitten svagt gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. (Skrifter utgivna av Johan Nordlander-sällskapet Nr 11)
Westman, Lars:  Vind för våg. [ref 48184]    100:-
    Rabén & Sjögren 1984. 211, (1) s. Fotoillustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Snedläst, annars bra. (Rabén & Sjögrens seglarbibliotek)
Widding, Lars:  Äventyret Vasa. Berättelse och reportage. [ref 50531]    100:-
    Gebers 1960. Stor 8:o. 196, (4) s. Illustrerad med teckningar av Magnus Gerne och Alf Lannerbäck samt några fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wilkinson, Norman:  The Dardanelles. Colour Sketches from Gallipoli. [ref 76516]    450:-
    Longmans Green & Co, London, 1915. Large 8vo. 118 pp. + colour frontispiece, 35 colour plates, black and white illustrations throughout. 1st edition. Original dark blue cloth with title and gilt illustration to front board, gilt title on spine, side edges of pages uncut, gilt to head of page edges. 2 signatures on front free endpaper otherwise a nice copy.
Se bild på boken
Vinberg, Sal.:  Stockholms hamn 1931. [ref 79389]    350:-
    C.E. Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm, 1931. 87, (57) s. + 8 utvikbara planscher. Rikt illustrerad med fotografier, tabeller och ritningar. Samtida grönt klotband med förgyllda ryggtitlar. Pärmarna svagt buktande, i övrigt fint ex.
Von Der Porten, Edward P.:  Pictorial History of the German Navy in World War II. Foreword by Grand Admiral Karl Dönitz. [ref 48357]    200:-
    Crowell, New York, 1976. 4:o. XIV, 367, (1) pp. With more than 300 photographs. Revised Edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with a few tears.
Zacke, Alvar:  Allmogebåtar. Svenskt båtbygge under hundra år. [ref 55697]    400:-
    Natur och Kultur 1973. Tvär 4:o. 205, (3) s. Illustrerad med teckningar av Magnus Hägg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
Åberg, Eric:  Åren på bryggan. [ref 50085]    100:-
    Liber Förlag 1978. 160 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. Två svaga streck på främre pärmen.
Åkerman, Anders:  Unika svenska båtar. [ref 68371]    150:-
    Bokklubben Båt & Skärgård 1989. 135, (1) s. Genomgående fotoillustrerad, delvis i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med obetydligt stötmärke, i övrigt gott skick. Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Åkesson, Gert:  Göta kanal. Människor, båtar och miljöer. [ref 18043]    200:-
    Frank Stenvalls förlag, Malmö, 1979. Tvär 8:o. 207, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Kartuppslag på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS