|
|
Chris-Craft:
Accessory Catalog. [ref 69112] |
500:- |
| |
Chris-Craft Corporation, Pompano Beach, Florida, no date, (ca 1961). Small 4to. 78, (2) pp. Richly illustrated. Printed wrappers. Little bit worn. Se bild på boken |
 |
|
Christenson, S.:
Sjöfartsregler. Kort sammandrag för seglare och motorbåtsförare. [ref 51603] |
75:- |
| |
Karlskrona 1914. Liten 8:o. 35 s. Klammerhäftad. |
 |
|
Clemensson, Gustaf:
Flottans förläggning till Karlskrona. En studie i flottstationsfrågan före år 1683. [ref 13992] |
350:- |
| |
Gebers 1938. Stor 8:o. (8), 209 s. + 5 utvikbara kartplanscher. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck. |
 |
|
Cochran, Hamilton:
Pirater i Karibiska havet. [ref 33163] |
110:- |
| |
Bra Böcker 1970. Liten 4:o. 153 s. Rikt illustrerad. Förlagets linneband med något nött och naggat skyddsomslag, blekt på ryggen. |
 |
|
Conrad, Joseph:
Två essäer om Titanic. [ref 79736] |
125:- |
| |
BookLund Förlag, Lund, 1998. 49, (3) s. Fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. |
 |
|
Cornwell, E.L.:
An illustrated History of Ships. [ref 80723] |
175:- |
| |
New English Library, London, 1979. Large 4:o. 479, (1) pp. Profusely illustrated, partly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny tears and scratches, else fine. Condition Near Fine. |
 |
|
Dahl, Claes-Göran (red.):
Tall Ships Race. Sail Karlskrona. [ref 43073] |
100:- |
| |
Axel Abrahamssons Tryckeriaktiebolag, Karlskrona, 1980. Tvär 4:o. 68 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Text på svenska. |
 |
|
Dahlberg, Erik:
Sjörövare. Verkligheten bakom 3000 års legender. [ref 37425] |
200:- |
| |
LiberFörlag 1980. Stor 8:o. 189, (2) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Davidsson, Jan:
af Chapman, ex Dunboyne, ex G D Kennedy. [ref 717] |
200:- |
| |
Svenska Turistföreningen, Stockholm. Jan Davidsson/Triangeln, Göteborg 1983. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad med fotografier (delvis i färg) samt teckningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, bakre pärmen lätt solkad, rygghuvud och -fot med lättare skrapmärken. |
 |
|
:
Beatrice. Världens sista stora järnseglare ex Routenburn, ex Svithiod. 1881-1932. [ref 2930] |
150:- |
| |
Forum 1976. 4:o. 183, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmhörnen något stukade, pärmarnas ytterkanter en aning solkade (ej störande). |
 |
|
:
Mentor ohoj! Barkskeppet med hemort i Mollösund Göteborg Råå 1876-1917. Reg.nr 2331, Signalbokstäver HNJG. [ref 27909] |
150:- |
| |
Signum, Lund, 1981. 139 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Soten - veteranen - [Enköping - veteranen]. [ref 12284] |
200:- |
| |
Triangeln, Göteborg, 1989. Bred 8:o. 74 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Derby, W. L. A.:
The Tall Ships Pass. The Story of the Last Years of Deepwater Square-Rigged Sail Embodying Therein the History and Detailed Description of the Funnish Four-Masted Steel Barque Herzogin Cecilie. Introduction by Basil Lubbock. [ref 76202] |
500:- |
| |
Jonathan Cape, London, 1937. Small 4to. 415 pp. Illustrated with 96 photographs and drawings reproduced from the original scale-plans of the barque. Publisher's cloth. Just a little bit worn, back cover bumped to top corner. |
 |
|
Djerf, Anders:
Segelfartygen lever! Våra svenska segelfartyg idag. [ref 26976] |
140:- |
| |
Sveriges Segelfartygsförening, Stockholm, 1996. Stor 8:o. 167 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Sista blanka sidan med inklistrat tidningsurklipp. |
 |
|
Djerw, Ulrika (huvudred.):
Örlogsliv. Röster ur svenska flottans historia 1532-2002. [ref 73787] |
150:- |
| |
Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum, Stockholm, 2002. Stor 8:o. 267, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, mestadels i färg. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 2002-2003) |
 |
|
Duhs, Bernt - Pripp, Fredrik:
Våra fritidshamnar. [ref 48642] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1979. Liten 8:o. 272 s. +1 rättelselapp. Rikt illustrerad med kartor av Sten Gripenlöf. 3:e, omarbetade upplagan, 20:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmens ytterkant med lagning. Tillskrift (tel.nr) på insidan av främre pärmen. Utgiven i samband med Svenska Turistföreningen. |
 |
|
Dunge, Manne (huvudred.):
Varvsliv. Minnen från en svensk industriepok. [ref 79390] |
150:- |
| |
Sjöhistoriska museet, Stockholm, 2004. Stor 8:o. 281, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Sjöhistorisk årsbok 2004-2005) |
 |
|
Dunn, Laurence:
Merchant Ships of the World 1910-1929 in colour. [ref 80726] |
175:- |
| |
Blandford Press, London, 1973. Small 8vo. 215 pp. Illustrated with 96 colour plates by the author. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine of dust jacket just slightly faded, else fine. Condition Near Fine to Fine. |
 |
|
Edwards, Kenneth:
Myteriet vid Invergordon. Översättning av Thure Nyman. [ref 57588] |
100:- |
| |
Skoglunds 1938. Stor 8:o. 343 s. Häftad med handgjort skyddsomslag efter originalet. Ouppskuren. |
 |
|
Ellam, Patrick - Mudie, Colin:
Sopranino - i ett nötskal över Atlanten. Översättning av Nils Fredricson. [ref 68364] |
85:- |
| |
Sörlins Förlag, Norrköping, 1955. 173 s. + 4 planschblad med fotografier. Häftad. Nött rygg, omslagen i övrigt obetydligt nötta, det bakre med lätta brytveck. |
 |
|
Ellsén, Jarl - Ohrelius, Bengt (red.):
Vår marin 1962. Marinens årsbok. [ref 55974] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1961. Stor 8:o. 64 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Liten reva vid nedre falsen. |
 |
|
Engström, Henrik:
På Östersjön och oceanerna. Minnen från 10 år i segelfartyg. Redigering och illustrationer: John E. Persson. [ref 34080] |
125:- |
| |
LiberFörlag 1979. 243 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Enright, Joseph F. - Ryan, James W.:
Shinano! Historien om sänkningen av Japans mäktigaste hangarfartyg under hennes jungfruresa i november 1944. Skriven av hennes banemän. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 73595] |
125:- |
| |
Bonnierförlagen 1997. 254, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och skisser. Karta i texten. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Erixon, Sigurd:
Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. [ref 39859] |
100:- |
| |
Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1949. Liten 4:o. 156 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det bakre lätt solkat, skamfilat och repat. |
 |
|
Eskeröd, Albert:
Det seglade en roslagsjakt. Sofia av Länna. [ref 9160] |
175:- |
| |
Askild & Kärnekull 1972. 127, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Kort tillskrift på försättsbladet samt något skavt och naggat omslag. |
 |
|
:
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 24840] |
150:- |
| |
LT:s förlag 1973. 191 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. [ref 68837] |
140:- |
| |
LT:s förlag 1973. 189, (2) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Längre tillskrift (gåvotext) på försättsbladet. |
 |
|
Fagerholm, Per G.:
Ångfartyget Ejdern. Lokaltrafik till sjöss under ett sekel. [ref 50059] |
125:- |
| |
Rabén och Sjögren 1978. Liten 8:o. 218, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen svagt gulnad, i övrigt gott skick. |
 |
|
Floherty, John J.:
Youth and the Sea. Our Merchant Marine Calls American Youth. [ref 49845] |
100:- |
| |
Lippincott, Philadelphia/New York, 1941. 237, (1) pp. With 75 illustrations from photographs and drawings. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket chipped and torned, tears internally repaired with invisible tape. |
 |
|
Forsell, Elsmari:
Vi älskar att segla. [ref 59002] |
95:- |
| |
Rabén & Sjögren 1989. 173 s. + 16 planschsidor i färg. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Fowles, John:
Skeppsbrott. Från engelskan av Edward Brehmer. [ref 37592] |
125:- |
| |
Berghs 1976. Liten tvär 4:o. (48) s. Rikt illustrerad med fotografier (Gibsons, Scilly-öarna). Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Francis, Clare - Tute, Warren:
The Commanding Sea. [Six Voyages of Discovery]. [ref 43695] |
150:- |
| |
BBC/Pelham, London, 1981. 4to. (8), 280 pp. Profusely illustrated in colour and black & white. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use and slightly chipped to spine head. |
 |
|
Franzén, Anders:
Vasa. Regalskeppet i ord och bild. [ref 47626] |
110:- |
| |
Norstedts/Bonniers 1961. 4:o. 83, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor och en aning naggat. |
 |
|
Freuchen, Peter:
Peter Freuchens bok om de sju haven. [ref 32946] |
125:- |
| |
Bonniers 1958. 420, (1) s. + 29 planschblad med fotografier samt med tecknade vinjetter och andra illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några lagade revor. |
 |
Frängsmyr, Tore:
Ostindiska kompaniet. Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. [ref 32431] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1976. 4:o. 175, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gadd, Arne:
Båtar – en skissbok. [ref 5493] |
120:- |
| |
Forum 1978. Bred 8:o. 140, (1) s. Rikt illustrerad med författarens teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna något skeva, omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Gerentz, Sven:
Stockholms sjömanshus 1748–1948. [ref 39897] |
135:- |
| |
Direktionen för Stockholms Sjömanshus 1948. Liten 4:o. 178 s. Illustrerad. Tryckt i 1.200 ex. Förlagets dekorerade halvklotband. Ett blad med veck. |
 |
|
Giron, Aug. - Hafström, Georg - Stefenson, Jens (red.):
Kungl. Sjökrigsskolan 1867-1967. 1-3. [ref 24580] |
600:- |
| |
Del 1-2 AB J.O. Öberg & Son, Eskilstuna, del 3 Norstedts, Stockholm, 1942-1967. Liten 4:o resp. 8:o. 274 + 667 + 650 s. Rikt fotoillustrerade. Del 1-2 i dekorerade originallinneband, del 3 i dekorerat originalklotband. Del 3 med lätta skrapmärken på främre pärmen. Premieetikett av skinn klistrad på främre pärmen till del 1, innerfalsen sprucken; bindningen likväl fast. Del 1-2 omfattar perioden 1867-1942, del 3 perioden 1943-1967. 3 volymer; komplett. |
 |
|
Gracie, Archibald:
Sanningen om Titanic. Bemyndigad översättning av Walborg Hedberg. [ref 44705] |
275:- |
| |
Bonniers 1913. Liten 8:o. 318 s. Privatbundet halvklotband med rödfärgade snitt. Båda omslagen medbundna, namnteckning på det främre, det bakre lätt fläckat och med hörnveck. Gediget band. |
 |
|
Granholm, Fredrik:
Från Hajen till Södermanland. Svenska ubåtar under 100 år. [ref 67307] |
150:- |
| |
Stockholm, Marinlitteraturföreningen / Försvarshögskolan 2003. Tvär 4:o. 95 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Marinlitteraturföreningen nr 89; Forum Navales skriftserie nr 7) Summary in English. |
 |
|
Grove, Eric - Thompson, Graham:
Battle for the Fiørds. NATO's Forward Maritime Strategy in Action. [ref 76081] |
150:- |
| |
Ian Allan, London, 1991. Large 8vo. 128 pp. Richly illustrated with photographs and maps. Publisher's hardcover. Dust-jacket. A fine copy. |
 |
|
Grubbström, Ulf:
Albertina. En bok om en båt. [ref 74948] |
80:- |
| |
Bonniers 1962. 184, (1) s. Med illustrationer av Svenolov Ehrén. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. (Till sjöss) |
 |
|
Grube, Frank - Richter, Gerhard (ed.):
The Big Book Of Sailing. The Sailors, The Ships, And The Sea. [ref 68444] |
220:- |
| |
Barron's Woodbury, New York, 1979. Large 4to. 309 pp. Spectacular dust-jacket, lots of color photos. First English language edition. Publisher's cloth. |
 |
|
Gullers, K.W. - Sundblad, Bo:
Sea Songs. [ref 36620] |
125:- |
| |
Gullers International 1976. 4:o. 89, (7) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Foto: Björn Enström & K.W. Gullers. Förlagets dekorerade klotryggsband. Med en liten 33 varvs grammofonskiva. Med noter. Engelsk text. |
 |
|
Gunsth, Albin:
Båttrafiken på Dellarna. [ref 49733] |
90:- |
| |
Norrbo hembygdsförenings förlag 1992. 46 s. Rikt illustrerad med fotografier. Klammerhäftad. Tre rader understrukna med bläck + en anteckning på insidan av bakre omslaget. Text och bildredigering Sune Herbertsson. |
 |
|
Gustafsson, Allan:
Åboländsk bygdesjöfart under segel. Gynnande vind. II: 1880–1914. [ref 17897] |
250:- |
| |
Uusikaupunki (Nystad), Finland, 1974. Stor 8:o. 240 s. Illustrerad. Häftad. Obs! Endast del 2. Innehållsförteckningen i början av boken anger kapitelrubriker även för del 1. |
 |
|
Gustafsson, Lars-Erik:
Ångbåtarna på Smålands sjöar. [ref 50036] |
175:- |
| |
Frank Stenvalls Förlag, Malmö, 1977. Tvär 8:o. 118, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida endast svagt gulnat, i övrigt mycket gott skick. |
 |
|
Gyllin, Yngve:
Förbund på sju hav. Händelser och gestalter i sjöfolkets historia. Annorlunda loggbok utgiven av Svenska Sjöfolksförbundet vid halvsekeljubileet 1964. [ref 15893] |
200:- |
| |
Allhem, Malmö, 1964. Liten 4:o. 292, (2) s. Illustrerad. Tryckt i 5.600 ex. Förlagets dekorerade klotband med ett trasigt och lappat skyddsomslag. Dedikation från författaren. |
 |
|
Göranson, Johannes:
Svensk utmaningen. Americas cup 1980. [ref 79440] |
150:- |
| |
Sails Promotion 1980. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt kantstött i hörnorna. |
 |
|
Haasum, Sibylla - Kaijser, Ingrid (red.):
Människor och båtar i Norden. [ref 69769] |
125:- |
| |
Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1998. Stor 8:o. 338 s. Mycket rikligt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Blindstämplat exlibris på smutstitelbladet annars fin. (Sjöhistorisk årsbok 1998-1999) |
 |
|
Haglind, Henning - Pallin, Erik:
Kungl. Svenska Segel Sällskapet 1830-1930. [ref 68512] |
750:- |
| |
Åhlén & Åkerlund 1930. 4:o. 824, (1) s. Illustrerad. Total upplaga 2550 + 450 ex. Förlagets mörkblå dekorerade halvfranska band med 4 upphöjda bind och marmorerade snitt. Lite nött och lätt blekt rygg. Kungliga Svenska Segel Sällskapets 100-årshistoria. |
 |
|
:
Kungl. Svenska Segel Sällskapet 1830–1930. [ref 69967] |
800:- |
| |
Åhlén & Åkerlund 1930. 4:o. 824, (1) s. Illustrerad. Total upplaga 2550 + 450 ex. Förlagets mörkblå dekorerade halvfranska band med 4 upphöjda bind och marmorerade snitt. Hörnen aningen skavda, främre pärmens övre hörn med en liten stötskada. Kungliga Svenska Segel Sällskapets 100-årshistoria. |
 |
|
Halén, C.F. - Lange, G.O.:
De svenska kusthamnarne. [ref 79591] |
300:- |
| |
Utgivarnes eget förlag, Stockholm, 1906. (8, annonser), 102, V, (1 blank), (1, rättelser), (1 blank), (8, annonser) s. + 15 kartblad (varav 14 dubbelsidiga). Förlagets tryckta klotband. Ryggen något nött och lätt fläckad, hörnen lite stötta, bakre pärmen fläckad (vit färg?). |
 |
|
Halláng, Bror:
Slupen Wasaorden. En historik i ord och bild. [ref 52090] |
100:- |
| |
Liber Förlag 1985. Stor 8:o. 91, (1) s. Rikligt med illustrationer, några i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lite skamfilade, den bakre dessutom med ett par repor. |
 |
|
Halldin, Gustaf:
Skeppsbyggmästare. - Mariningenjörer. Kring ett jubileum 1948. [ref 76514] |
95:- |
| |
Allhem, Malmö, 1948. 4:o. 36 s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och faksimiler i sann Allhems-anda. Häftad. Lite bruten och skadad rygg samt lite bruten med vattenränder på främre omslaget. |
 |
|
Halldin, Gustaf (huvudred.):
Svenskt skeppsbyggeri. En översikt av utvecklingen genom tiderna. [ref 54403] |
350:- |
| |
Allhem, Malmö, 1963. 4:o. 503 s. Rikt illustrerad. Tryck i 4.000 ex. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Hallén, Urban (red.):
Den som gör en resa ... [ref 67675] |
70:- |
| |
Svenska Kryssarklubben [1982]. 230 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Illustrerat originalpappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1982) |
 |
|
Hallerdt, Björn, m.fl.:
Beckholmen. Förord av Björn Sprängare. [ref 75050] |
100:- |
| |
Byggförlaget, Stockholm (distribution), 2002. 4:o. 125 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Foto: Joakim Kröger. Häftad med flikomslag. Med bidrag av Björn Hallerdt, Henrik Waldenström, Magnus Ullman, Hakon Malmborg, Gabriella Janson, Claes Insulander, Olof Nelson och Erik Söderberg. |
 |
|
Handy, Amy:
The Golden Age of Sail. [ref 68521] |
125:- |
| |
Smithmark, New York, 1996. Large 4to. 80 pp. With 90 illustrations in full colour. Publisher's pictorial boards in dustwrapper. |
 |
|
Hansson, Sven A. - Johansson, Göte:
Skärgårdshamnar. Örskär - Landsort. [ref 78208] |
275:- |
| |
Svenska Kryssarklubben / Läsförlaget AB 1986. 4:o. 327, (1) s. Genomgående illustrerad med kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med ett par obetydliga skrapmärken och obetydligt stötta hörn. |
 |
|
Hardy, A.C.:
Kampen på haven. Sjökrigshändelserna under andra världskriget i populär framställning. 1-2 i 1 volym. Översättning av O. Lilljequist. [ref 22780] |
180:- |
| |
Allhem, Malmö, 1950. Stor 8:o. 227 s. + 27 planschblad; 213, (3) s. + 29 planschblad. Tryckt i 3.400 ex. Förlagets dekorerade halvklotband utan skyddsomslag. Pärmarna lätt skavda. Kort tillskrift på blankt blad i början. |
 |
|
Hartelius, Kaj:
Kattegatt-Skagerack. Hamnar och leder på danska, norska och svenska kusten. [ref 23197] |
125:- |
| |
Bonniers 1969. 347 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmkanterna lätt nötta, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Hartelius, Kaj - Rydholm, Yngve:
Tistlarna - Strömstad. Leder och hamnar i Göteborgs och Bohusläns skärgårdar. [ref 75659] |
300:- |
| |
Bonniers 1971. 295, (1) s. Illustrerad med kartor och fotografier. 2:a aktualiserade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt falsar och hörn med lättare skrapmärken, bakre pärmen svagt solkad. |
 |
|
Hasslöf, Olof:
En släkt och dess skepp. Marinhistoriska studier kring Tynderö-Gävlesläkten Brodin 1535-1960. [ref 12021] |
450:- |
| |
Statens sjöhistoriska museum, Stockholm, 1961. 4:o. 314, s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor, diagram och tabeller i texten , varav 2 utvikbara. 2 utvikbara kartor i färg samt 1 tabell löst bifogade i ficka. Förlagets dekorerade halvklotband. Fint ex. (Statens sjöhistoriska museum. Handlingar 2) |
 |
|
:
Huvudlinjer i skeppsbyggnadskonstens teknologi. [ref 78297] |
95:- |
| |
Båtdokumentationsgruppen, Skärhamn, 1988. 59, (1) s. Illustrerad med skisser och fotografier. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade. |
 |
|
Haws, Duncan:
Skeppet i bild. En nautisk historia. [ref 69020] |
220:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1978. Stor 4:o. 240 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lite blekt rygg annars snygg. |
 |
|
Hedin, Anders:
Ljus längs kusten. Berättelser från tio svenska fyrplatser. [ref 26104] |
450:- |
| |
Norstedts 1988. Liten 4:o. 384 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med blekt rygg, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Lysande skärgård. [ref 75648] |
275:- |
| |
Bokförlaget Max Ström 2005. Liten 4:o. 383, (1) s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade blå linneband med monterad bild på främre pärm. Bakre pärm med lätta bruksspår, annars fin. (Skärgårdsstiftelsens vänbok 2005) En bok om fyrplatser i Stockholms skärgård, Landsort, Måsknuv, Huvudskär, Korsö, Grönskär, Svenska Högarna, Söderarm och Tjärven. |
 |
|
Hedin, Inga-Lisa:
Fyra fyrplatser - en lärarinna. Berättelsen om Alma Dörring och om lotsbarnskolorna på Gotska Sandön, Östergarnsholm, Stora Karlsö och Valar-Burgsvik. [ref 80661] |
130:- |
| |
Gotlandica Förlag, Klintehamn, 2009. Stor 8:o. 112 s. Rikt illustrerad med fotografier, fotoreproduktioner och kartor. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmens övre hörn lätt stukat, i övrigt mycket gott skick. |
 |
|
Heinämies, Vilho:
Sju minuter på havet. En skildring av pansarbåten Ilmarinens undergång. [ref 78663] |
130:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, Stockholm, 2005. 167 s. Fotoillustrerad. Ny, reviderad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Utgiven första gången på svenska 1946. |
 |
|
Herlin, Sonja:
Blå horisont. [ref 73019] |
75:- |
| |
Svenska Kryssarklubben 1983. 230 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1983) |
 |
|
:
Sonjas bästa. Från små färder i liten båt - och Gotska Sandön. [ref 73021] |
120:- |
| |
Förlaget Båt och skärgård 2001. 70 s. Illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) samt teckningar av Tore Herlin. Limhäftad. Fint ex. De flesta berättelserna är tidigare publicerade i Svenska Kryssarklubbens tidning "På kryss". |
 |
|
Hoff, Stein:
Jorden runt med Red Admiral. En familjeseglats. Översättning: Göran Cederström. [ref 52674] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1985. Stor 8:o. 176 s. Rikt illustrerad med fotografier, delvis i färg. Kartor och skisser. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Hoffer, William:
Räddade! Den dramatiska berättelsen om kollisionen mellan Andrea Doria och Stockholm. [ref 52091] |
80:- |
| |
Bonniers 1981. Liten 8:o. 230, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget endast lätt nött. (Bokklubben Svalan) |
 |
|