logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Naturvetenskap  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Aniansson, Britt:  Biologisk mångfald. [ref 53949]    75:-
    Naturskyddsföreningen 1990. 175, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Sveriges natur. Naturskyddsföreningens årsbok 1990)
Arrhenius, Svante:  Människan inför världsgåtan. Olika tiders och folks åsikter om världsutvecklingen. [ref 78346]    175:-
    Hug Gebers Förlag, Stockholm, 1907. IX, 181 s. Illustrerad med 24 figurer i texten. Originalupplaga. Sparsamt dekorerat halvklotband (Hedberg) med marmorerade snitt; främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Världarnas utveckling. [ref 49002]    150:-
    Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1906. VIII, 184 s. Illustrerad med 45 figurer i texten. 4:e oförändrade upplagan. Sparsamt dekorerat halvklotband (Hedberg) med marmorerade pärmpapper; främre omslaget medbundet. Fint ex.
Attenborough, David:  Den levande planeten. Ett porträtt av vår jord. [ref 7936]    110:-
    Forum 1984. Stor 8:o. 320 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Backman, A.L.:  Smittesmossen, en förhistorisk fiskeplats i mellersta Österbotten. En stratigrafisk och växtpaläontologisk studie. Deutsches Referat. [ref 47665]    80:-
    Helsingfors 1936. Stor 8:o. 26 s. Med 5 textfigurer. Häftad. Främre omslag med en liten skada, i övrigt endast lätta bruksspår. (Fennia 61, N:o 4)
Baker, Robin (huvudred.):  Flyttning. En naturens strategi för överlevnad. Översatt och fackgranskad av Håkan Hallander. [ref 14103]    150:-
    Tiden 1983. 4:o. 254 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar, kartor och diagram, huvudsakligen i färg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag.
Bakker, Robert T.:  Dinosauriernas gåta. Kätterska teorier om dinosauriernas utveckling och död. [ref 54710]    150:-
    Bonniers 1988. 470 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag.
Bank, Hermann:  Ädelstenar och mineral. En systematisk beskrivning översatt och bearbetad av Henno J. Nairis. [ref 50324]    300:-
    Esselte Kartor AB, Stockholm, 1985. 4:o. 125 s. Illustrerad med 32 inklistrade, fotografiska planschblad i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och pappkassett. Fint ex. Skyddskassetten med ett par små fläckar samt ett fåtal lättare stötmärken.
Beck, Wilhelm:  Naturkrafterna och deras användning. Elektriciteten och dess tekniska tillämpningar. Auktoriserad översättning och bearbetning efter originalets sjunde upplaga av O.H. Dumrath. [ref 30081]    350:-
    Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1913. (4), IV, VIII, 1296, XLVIII (register), (3) s. + flertalet planschblad i svartvitt samt färglitografier (delvis utvikbara). Rikligt med illustrationer i texten. Upplaga ej angiven. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt och med några små riss upptill. Lite sladdrig i bindningen.
Beckman, Lars:  Ras och rasfördomar. [ref 66734]    60:-
    Prisma / Verdandi 1966. Liten 8:o. 94, (2) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Pocket. Namnteckning. (Verdandi-debatt nr XXVII)
Benes, Josef (text) - Burian, Zdenek (bild):  Urtidens djurvärld. Översatt och fackgranskad av Krister Brood. [ref 64018]    90:-
    Norstedts 1990. Liten 8:o. 309, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lite sladdrig i bindningen, annars gott skick.
Bergman, Torbern:  On Acid of Air. (Excerpt from KVA 1773.) - Treatise on Bitter, Seltzer, Spa and Pyrmont Waters and Their Synthetical Preparation. (Excerpt from KVA 1775.) - Boklund, Uno: Torbern Bergman as Pioneer in the Domain of Mineral Waters. [ref 58364]    85:-
    Almqvist & Wiksell, Stockholm, 1956. Small 8vo. 128, (3) pp. + 6 plates. Publisher's boards. Dustwrapper.
Berlin, N.J.:  Läsebok i naturlära. 1-2 i 1 volym. [ref 26651]    150:-
    Lund, Gleerups, 1912. VIII, 304 + III-VIII, 224 s. Illustrerad. 10:e upplagan. Förlagets tryckta klotband.
Bernes, Claes - Holmgren, Pär:  Meteorologernas väderbok. [ref 57569]    125:-
    SVT/Medströms Bokförlag 2006. 256 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Bietkowski, Henryk - Zonn, Wlodzimierz:  The World of Copernicus. [ref 62121]    175:-
    Warsaw, Arcady, 1973. Oblong 4to. 167, (1) pp. + 1 leaf separate (Contents of Plates). With numerous illustrations in black & white, mostly photographs. Publisher's decorated cloth. Dustwrapper. Very good condition.
Bismarck, Margaret von:  Från en trädgård vid Sundet. Några dagboksanteckningar. [ref 60526]    70:-
    Allhem, Malmö, 1959. 89, (1) s. Med teckningar av Tjeerd Ackema. 2:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Två små revor i övre kanten.
  –  :  Från en trädgård vid Sundet. Några dagboksanteckningar. [ref 60568]    85:-
    Allhem, Malmö, 1959. 89, (1) s. Illustrerad av Tjeerd Ackema. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med reva i övre kanten.
Bixby, William:  Den nya världsbilden. Galilei och Newton. Under medverkan av Giorgio de Santillana och redaktionen för Horizon Magazine. [ref 80355]    125:-
    Allhem, Malmö, 1966. Liten 4:o. 152, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Caravel-serien)
Björling, C.F.E.:  Solen. Populära föredrag. [ref 38669]    100:-
    Stockholm, F. & G. Beijers Förlag, 1870. Liten 8:o. (6), 148 s. + 3 färgplanscher. 12 figurer i texten. 2:a tillökade upplagan. Privatbundet klotryggsband. Slitna kanter. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Solen. Populära föredrag. [ref 69708]    120:-
    Stockholm, F. & G. Beijers Förlag, 1870. Liten 8:o. (6), 148 s. + 3 färgplanscher. 12 figurer i texten. 2:a tillökade upplagan. Samtida halvfranskt band. Ryggen sliten. Några sidor med en liten brun fläck i övre marginalen. Ägarstämpel och namnteckning på försättsbladet.
Bodanis, David:  E = mc². Historien om världens mest kända ekvation. Översättning: Nille Lindgren. [ref 78467]    120:-
    Norstedts 2001. 365, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par lagade revor.
Bondeson, Jan:  Lärda grisar och falska sjöjungfrur. Essayer. [ref 26581]    150:-
    Kiviksgårdens Förlag, Ystad, 1994. Stor 8:o. 255 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet, skyddsomslaget med ett par obetydliga riss och veck.
Broling, Gustaf:  Anteckningar under en resa i England åren 1797, 1798 och 1799, af Gustaf Broling. På Bruks Societetens anmodan utgifne. 1-3 + planschdel. [ref 1715]    5000:-
    Tryckt hos J.P Lindh / O. Grahn, Stockholm, 1811-1817. Del 1-3 8:o, planschdelen tvärfolio. (10), 330 + 384 + (8), 448 s. Med 3 graverade titelblad, graverade vinjetter. Planschdelen med graverat titelblad + 37 graverade planscher. Del 1-3 i uniformt bundna, välhållna samtida halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och gultintade snitt. Planschdelen i senare halvfranskt band (ca 1900) med förgyllda ryggtiteletiketter, marmorerade snitt och 5 upphöjda bind. Del 1-3 med klistrat exlibris på de klistrade försättsbladen samt exlibrisstämplar på smutstitelbladen, del 3 med tillskrift i blyerts på titelbladet. Titelbladen något lagerfläckade, inlagorna med några enstaka obetydliga lagerfläckar och ett par diskreta marginalanteckningar, i övrigt rena. Planschdelen med mycket svag fuktfläck i övre hörnet på några av planscherna.
   Gustaf Broling, svensk bergsman och ingenjör, vars iakttagelser under studieresorna i England kom att röna stor påverkan på svensk manufaktur och begynnande industri; bland annat tillverkades den första svenska ångmaskinen i hans verkstäder. 1-3 + planschdel; komplett.
Brown, Leslie:  Afrikas natur. Landskap, växt- och djurvärld. Den svenska upplagan under redaktion av Kai Curry-Lindahl. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 780]    180:-
    Natur och Kultur 1966. Stor 4:o. 308 s. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt med fotografier av bl. a. Sven Gillsäter. Kartor av Kenneth Thompson. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat samt med små skador och revor lagade med dokumenttejp på insidan. Lång tillskrift på smutstitelbladet. (Jordens kontinenter)
Brown, Peter Lancaster:  Astronomiboken. Översättning Gunnar Ruud. [ref 54933]    125:-
    Forum 1980. 309, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Brusewitz, Gunnar:  Fyra årstider. Blad ur naturens kalender. [ref 72222]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1973. 464, (2) s. Rikt illustrerad av författaren. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget mörktonat på ryggen, lätt nött och med smärre skrapmärken samt stämpel på eftersättsbladet. Själva boken är i fint skick.
   Samlad utgåva av "Årstidsdagböckerna".
  –  :  Höstdagbok. [ref 20359]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 183, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Liten reva på framsidan av omslaget.
  –  :  Sjö. Anteckningar från en strand. [ref 37327]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1972. Tvär 4:o. 96 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget delvis aningen gulnat, ett par mycket små revor i övre kanten.
  –  :  Sjö. Anteckningar från en strand. [ref 37328]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1974. Tvär 4:o. 96 s. Illustrerad av författaren. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lätt nött omslag.
  –  :  Skissbok. Anteckningar från svensk natur. [ref 37646]    110:-
    Wahlström & Widstrand, Tryckt i Spanien, 1970. 245 x 270. (90) s. Rikt illustrerad av författaren. Ny utgåva. Nytryck samma år som originalet. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Något ojämnt blekt omslag.
  –  :  Skog. Anteckningar från en glänta. [ref 37667]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1974. Tvär 4:o. 160 s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna är böjda.
  –  :  Skog. Anteckningar från en glänta. [ref 60606]    100:-
    Litteraturfrämjandet i samarbete med Wahlström & Widstrand 1979. Liten tvär 4:o. 106, (2) s. Rikt illustrerad av författaren, huvudsakligen i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Solvarvets tecken. Månadsrapporter från naturen. [ref 38729]    160:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 322, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sommardagbok. [ref 38817]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 191, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ryggen aningen blekt.
  –  :  Strandspegling. [ref 40267]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 219, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vinterdagbok. [ref 48255]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 185, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen aningen gulnad.
Calder, Nigel:  Kometen kommer! Översättning: Jan Wahlén. [ref 23682]    90:-
    Brombergs 1981. 201, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, en liten reva på baksidan.
Carlborg, Harald:  Nordmarks malmtrakt i Filipstads bergslag, Värmlands län. Historik och teknisk-ekonomisk beskrivning. [ref 30569]    500:-
    Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1929. 4:o. 217 s. + 1 utvikbar plansch. Illustrerad med fotografier, skisser och tabeller. Häftad. Liten reva i ryggfoten, i övrigt gott skick.
Carson, Rachel:  Havet. Bearbetad av Anne Terry White. Översatt av Eva Winkfield. Vetenskaplig granskning av Börje Kullenberg och Tore Linnell. [ref 18668]    125:-
    Folket i Bild 1959. 4:o. 165 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat (mest i övre kanten), fransigt vid rygghuvudet och med en lagad reva och liten skada vid främre falsen. (En stor gyllene bok)
  –  :  Under havsvinden. [ref 46478]    95:-
    Tiden 1953. 178 s. Häftad. Omslaget lätt skadat nedtill på framsidan, några mycket små revor i övrigt.
  –  :  Under the Sea-Wind. A Naturalist's Picture of Ocean Life. [ref 51753]    170:-
    Staples Press, London, 1952. 239 pp. Woodcuts by C.F. Tunnicliffe. 1st English edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Nicks & tears. Jacket with sunned spine.
Se bild på boken
Chaisson, Eric:  Kosmisk gryning. Översättning: Olof Hoffsten. [ref 73256]    100:-
    Brombergs 1982. 374 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Chinery, Michael (ed.):  The Natural History of Britain & Europe. [ref 70252]    180:-
    Guild Publishing, London, 1988. Small 4to. 399 pp. Illustrated throughout in colour. New enlarged edition. Publisher's pictorial boards in dustwrapper. Very good.
Collinder, Per:  Världar i rymden. [ref 49000]    80:-
    Norstedts 1951. Liten 8:o. 314 s. Illustrerad. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Pärmarna med lätta bruksspår. Tillskrift på försättsbladet.
Cousteau, Jacques-Yves:  Den tysta världen. I samarbete med Frédéric Dumas. [ref 8508]    100:-
    Forum 1954. Stor 8:o. 206 s. Illustrerad med 20 färgbilder och 82 bilder i svartvitt. 11:e-15:e tusendet. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Obetydligt snedläst, undre snittet med ett par små fläckar.
   De färgfotografier i ektachrome, som förekommer i boken, är de första som någonsin har tagits på betydande djup med blixtljus och vetenskaplig färgkorrigering.
Cowen, Robert C.:  Frontiers of the Sea. The Story of Oceanographic Exploration. Introduction by Roger R. Revelle. [ref 14846]    120:-
    London, Gollancz, 1960. 307 pp. + 16 pp. of photographs in black & white. Drawings by Mary S. Cowen. Publisher's boards. Dustwrapper slightly chipped, small tear.
Cronstedt, Marie-Claire:  Dagbok från Fullerö. [ref 54633]    175:-
    Fischer & Co., Stockholm, 1998. 119, (1) s. Trevligt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Curry-Lindahl, Kai:  Tundra och korallrev. Natur och naturvård världen runt. [ref 46041]    110:-
    Natur och Kultur 1984. 250, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Dahlberg, Per Åke:  Solspel. [ref 38721]    75:-
    Bokförlaget Settern / Litteraturfrämjandet 1981. Stor 8:o. 155, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Darwin, Charles:  Resa kring jorden. Till svenska av Torsten Pehrson. [ref 34583]    150:-
    Bokfrämjandet, Malmö, 1969. 455 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets gulddekorerade skinnryggsband. (Böcker som förnyat människans tänkande)
   Med en efterskrift av H.E.L. Mellersh: Författaren och hans verk.
  –  :  Självbiografi och andra skrifter. I urval av Knut Hagberg. Till svenska av Gösta Åberg. [ref 77410]    180:-
    Natur och Kultur 1959. 239, (1) s. Förlagets klotband. Inlagan svagt gulnad, i övrigt gott skick. Skyddsomslag saknas.
De Geer, Gerard:  Om det svensk-ryska gradmätningsnätets framförande öfver södra och mellersta Spetsbergen. [ref 49146]    150:-
    Stockholm 1900. Med 1 utvikbar kolorerad karta. Limhäftad. Omslagen ojämnt blekta.
   Extrakt ur Ymer 1900:3, sid. 281-302.
De Zanche, Vittorio - Mietto, Paolo:  Fossilens värld. Översättning och bearbetning: Krister Brood. [ref 14364]    90:-
    Norstedts 1979. 255, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Deacon, George E.R. (red.):  Människan och havet. Färder, fynd, forskning. [ref 29557]    130:-
    Norstedts 1964. 4:o. 290 s. Genomgående illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och skadat.
Desmond, Adrian J.:  Dinosauriernas gåta. [ref 9930]    140:-
    Prisma 1978. Liten 4:o. 232 s. Illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött i övre kanten, liten reva. Stämplar på titelbladet.
Dumrath, O.H.:  Naturkrafterna och deras användning. De allmänna naturkrafterna. Fysikaliska och kemiska företeelser och deras tillämpning. Bearbetning efter de bästa och nyaste källor. [ref 30079]    400:-
    Stockholm, Nordiska bokförlaget, 1913. (4), IV, 752, (2) s. + 4 färgplanscher + 18 planschblad i svartvitt + 6 planschblad (varav 3 utvikbara) i färglitografi. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Mycket bra skick.
Edberg, Rolf:  Droppar av vatten, droppar av år. [ref 10373]    100:-
    Bra Böcker 1984. Stor 8:o. 189, (3) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Årsbarn med Plejaderna. Funderingar i en glänta mellan skog och vatten. [ref 50221]    100:-
    Bra Böcker 1987. 175, (1) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Förlagsband med skyddsomslag.
Edberg, Rolf (red.):  Här är vi hemma. En antologi om modernt vetande. [ref 20238]    100:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad i färg, huvudsakligen i färg. Tabeller, diagram m.m. Förlagsband med skyddsomslag.
   Med bidrag av bl.a. Rolf Edberg, Thor Heyerdahl, Björn Kurtén och Åke Wallenquist.
  –  :  Vårt hotade hem. En antologi om en planet i kris. [ref 48758]    85:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Edman, Stefan:  Sverige är fantastiskt – men hur länge? [ref 42029]    125:-
    Norstedts 1987. 288 s. Illustrerad med fotografier (vissa i färg) av Tore Hagman. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Ehlers, Chad:  I snigelns spår. Vandringar och reflexioner i våra sista vildmarker. [ref 20733]    125:-
    Rabén & Sjögren 1978. Liten 4:o. 124, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Förteckning över fotograferingsplatser på insidan av bakre pärmen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat i kanterna annars ett fint ex.
Ejvegård, Peter, m.fl.:  Daggmaskens dilemma. Idéer för en mer ekologisk stad. [ref 78965]    150:-
    Chalmers tekniska högskola, Göteborg, 1991. Stor 8:o. (12), 234 s. Illustrerad av Camilla Norlén m.fl. 2:a reviderade upplagan. Limhäftad. Namnteckning på första textsidan, bakre omslag med några små bruksspår.
Eklundh, Albert - Curry-Lindahl, Kai (red.):  Natur i Småland. Med förord av Torsten Nothin. [ref 30029]    170:-
    Bokförlaget Svensk Natur, Stockholm, 1950. 4:o. 442 s. + 1 karta. Rikt illustrerad med fotografier samt teckningar av Allan Andersson och Harald Wiberg. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Mycket bra ex.
Ekman, Henrik - Pettersson, Börje:  Ekarnas hagar. [ref 68377]    150:-
    LT:s förlag 1987. 4:o. 143 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Ekman, Kerstin:  Herrarna i skogen. [ref 80922]    140:-
    Bonniers 2007. 557, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Elander, Magnus - Widstrand, Staffan:  Safari till världens finaste viltområden. Faktagranskning: Ragnar Hall. [ref 72570]    95:-
    Streiffert, Stockholm, 1993. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt områdeskartor. Förlagsband med skyddsomslag.
Elkington, John - Hailes, Julia:  Gröna konsumentguiden. Handla för en bättre framtid. Svensk bearbetning av Peter Carlsson & Joakim Frieberg. Förord av Björn O. Gillberg. [ref 67260]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 296 s. Limhäftad. Omslaget med bruksspår.
Eriksson, Ruhne:  Mälarvår. [ref 29523]    75:-
    Zindermans 1970. 118, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Falck-Ytter, Harald:  Norrsken. Polarskenet (norrsken och sydsken) i mytologi, naturvetenskap och apokalyps. [ref 73206]    200:-
    Telleby bokförlag, Järna, © 1984. 173 s. Illustrerad med fotografier av Torbjörn Lövgren. Förlagets dekorerade pappband.
Falk, Bertil:  Atlantis och svenskarna. [ref 2236]    90:-
    Lindqvists 1974. 178 s. + 21 s. med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor. Recensionsstämpel på försättsbladet.
Figuier, Louis:  Jorden före syndafloden. Öfversättning från femte franska upplagan av Carl Hartman. [ref 8123]    180:-
    Stockholm, Em. Girons förlag, 1868. (10), 406 s. + 2 kartor. Illustrerad med 24 helsidesplanscher och 179 träsnitt i texten. Privatbundet halvklotband. Lätt nött band med blekt rygg och några små riss i rygghuvudet. Första kartbladet och ett mindre antal blad i början av inlagan fläckade i övre marginalen. Namnteckning på försättsbladet och namnstämpel (Carl Lidbom) på titelbladet.
Filkin, David:  Stephen Hawkings universum. På upptäcktsfärd i kosmos. Förord av professor Stephen Hawkings. Översättning: Nille Lindgren. [ref 73464]    175:-
    Bonniers 1998. 4:o. 255, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar, mestadels i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Big Bang, svarta hål, vita dvärgstjärnor, livet, universum och allt annat, förklarat på ett språk som vi alla kan förstå.
Forsslund, Karl-Herman - Curry-Lindahl, Kai (red.):  Natur i Dalarna. [ref 30016]    200:-
    Bokförlaget Svensk Natur, Stockholm, 1949. 4:o. 336 s. Rikt illustrerad. Förlagets halvklotband.
Frislid, Ragnar:  Natur mellan två hav. Skandinavien – de stora kontrasternas halvö. Översatt till svenska av Ingrid och Tryggve Emond. Förord av Arne Weise. [ref 30047]    120:-
    Bra Böcker 1990. 4:o. 206, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat och med smärre bruksspår.
Gamow, George:  Planeten jorden. [Uppkomst, utveckling och framtid]. Översättning: Olle Moberg. Granskning: Eric Dyring. [ref 33190]    120:-
    Bonniers 1964. 203 s. + 10 planschblad med 35 fotografier samt 62 teckningar i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och naggat samt med några små revor.
Gaunitz, C.B.:  Hur de små bli till. [ref 19934]    80:-
    Litteraturförlaget 1943. Stor 8:o. 77 s. Illustrerad. Häftad. Bakre omslag lätt ytskadat längs kanterna.
Gavelin, Axel - Högbom, A.G.:  Norra Sveriges issjöar. En sammanställning av hittills gjorda undersökningar. 1: De isdämda sjöarna i Lappland och nordligaste Jämtland. 2: De centraljämtska issjöarna. [ref 30618]    300:-
    Norstedts 1910. 4:o. 115, 45 s. + 3 + 3 + 1 utvikbara kartor + Illustrationer i texten. Förlagets halvklotband. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. C a. N:o 7)
Geijer, Per:  Gällivare malmfält. Geologisk beskrivning. [ref 78889]    225:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1930. 4:o. 115 s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och tabeller samt 4 utvikbara kartor varav 3 i färg. Häftad. Omslagen med några mindre revor och veck, i övrigt mycket gott skick. (Serie Ca N:o 24)
  –  :  Norbergs berggrund och malmfyndigheter. [ref 74162]    300:-
    Norstedts 1936. 4:o. 162 s. + 6 utvikbara kartor (varav 2 i färg). Illustrationer i texten. Häftad. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. Ca. N:o 24)
  –  :  Stripa odalfälts geologi. [ref 78888]    200:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1929. 4:o. 42, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, skisser och tabeller samt med 3 utvikbara kartor i färg. Häftad. Omslagen med ett par obetydliga riss och veck, i övrigt mycket gott skick. (Serie Ca N:o 28)
  –  :  Stråssa och Blanka Järnmalmsfält. Geologisk beskrivning. [ref 78886]    200:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1927. 4:o. 48 s. + 5 utvikbara planscher i ficka. Häftad. Omslagen med ett par smärre riss och veck, i övrigt fint ex. (Serie Ca N:o 20)
Goy, Franco - Melegari, Vezio:  Månen nästa. Det första stora målet för 1960-talets rymdforskare. Fiction och science om månen och månfärder. I översättning och bearbetning (med användande även av arbetets franska upplaga "L'Histoire notre amie La Lune") av Roland Adlerberth och Allhems förlagsredaktion. [ref 29447]    125:-
    Allhem, Malmö, 1963. 4:o. 156, (4) s. Illustrerad med teckningar, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Lätt kantstött. Bakre ytterfalsen med en spricka (ca 3 cm) upptill.
Greenberg, Mayo - Lovell, Sir Bernard, m.fl. (red.kommitté):  Astronomi. Det internationella standardverket om universum sammanställt vid universitetet i Cambridge. Översättning till svenska: Roland Adlerberth, Claes Bernes, Gunnar Ruud. [ref 2187]    200:-
    Bonniers 1979. 4:o. 485, (11) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 2:a omarbetade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, namnteckning och datering på främre pärmens insida.
[Grundsten, Claes], m.fl.:  WWF presenterar världens vackraste nationalparker. [Svensk översättning: Birgiita Willén]. [ref 74597]    300:-
    IPC, Örebro, 1991. Stor 4:o. 600 s. Rikt fotoillustrerad. "En IPC bibliofilupplaga tryckt i 1998 exemplar numrerade I-ICC och 1-1799 varav detta verk har nummer..." (onumrerad). Förlagets dekorerade vita skinnband med helt guldsnitt (bandkomposition av konstnären Gunnar Brusewitz). Liten skada på försättsbladet.
Gärdenfors, Peter:  Hur Homo blev sapiens. Om tänkandets evolution. [ref 77881]    150:-
    Bokförlaget Nya Doxa 2000. 222, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   När vi jämför människan med andra djur, letar vi gärna efter särdrag som gör henne unik.
Haglund, Bertil:  Från kust till kalfjäll. Bilder från Västerbottens natur och fågelliv. [ref 15119]    125:-
    Hökerbergs 1937. Stor 8:o. 198, (2) s. Med 117 bilder efter fotografier tagna av Bertil Haglund och Bengt Lundgren. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna.
Hallbert, Britt-Marie - Holmberg, Pelle:  Naturen året runt. En inspirationsbok. [ref 75354]    100:-
    Rabén Prisma 1994. 156 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Årets Pandabok)
Halstead, L.B.:  Dinosaurier. Svensk översättning: Eva och Per Ove Persson. [ref 9929]    100:-
    Bra Böcker 1979. 4:o. 120 s. Rikligt med färgillustrationer av Giovanni Caselli. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis naggat i övre kanten, annars ett mycket bra ex.
   Författare till det svenska avsnittet: Per Ove Persson.
Hawking, Stephen:  Svarta hål och universums framtid. Essäer 1972-1992. [ref 66298]    110:-
    Rabén Prisma 1994. 236, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget något lite nött.
Hawking, Stephen W.:  Kosmos. En kort historik. Översättning av Tönis Tönisson. [ref 76994]    85:-
    Prisma 1989. 194 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Bandet med lätt fuktskada vid rygghuvudet, omslaget lätt nött och med ett par lagade revor.
Hjelmqvist, Sven:  Beskrivning till berggrundskarta över Kopparbergs län. Summary description to map of the pre-quaternary rocks of the Kopparberg county, central Sweden. [ref 3491]    250:-
    Stockholm 1966. 4:o. 217 s. + karta i två blad i skala 1:200 000 i pärmficka. Tämligen rikt illustrerad i texten. Häftad. En hörna lite stött, bakre omslag med reva, annars fin. (Sveriges geologiska undersökningar SGU Ser. Ca. nr 40)
  –  :  Stribergs malmfält. Geologisk beskrivning. [ref 78882]    150:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1942. 160 s. Med talrika figurer i texten samt 3 kartor varav 2 utvikbara. Häftad. Fint ex. (Sveriges geologiska undersökning Årsbok 36 (1942) N:o 6)
Hjortsjö, Carl Herman:  Stoftet och människan. Vad gravarna berättar. [ref 40036]    120:-
    Bonniers 1958. 115, (1) s. + 16 fotografiska planschblad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små lagade revor.
Holden, Edith:  Naturbilder av en engelsk dam 1905. [ref 62292]    120:-
    Trevi 1989. Stor 8:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad av författarinnan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Naturdagbok av en engelsk dam året 1906. [ref 30059]    100:-
    Trevi 1992. Stor 8:o. 186, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. 7:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt blekt.
Holm Joensen, Poul:  Hösten. [ref 75192]    75:-
    Forum 1979. 209 s. Med färgteckningar av Claus Bering. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?Serien)
  –  :  Våren. [ref 75191]    75:-
    Forum 1979. 239, (1) s. Med färgteckningar av Claus Bering. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?Serien)
  –  :  Våren. - Sommaren. - Hösten. - Vintern. [ref 38210]    280:-
    Forum 1979. 239, (1) + 242, (1) + 210 + 206, (1) s. Med totalt ca 800 färgteckningar av Claus Bering. Förlagets dekorerade pappband. Komplett svit i 4 volymer. (När?Var?Hur?Serien)
Holmstedt, Stig:  Nedre Dalälven. Vildmark i Mellansverige. [ref 76895]    100:-
    LT:s förlag 1987. 143, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Karl-Erik Fridzén. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stött annars fin.
Horn, Anna:  Min bit på jorden. [ref 28076]    100:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 225, (2) s. Illustrerad av Annika Blom m.fl. Förlagsband med skyddsomslag.
Horneman, Leonard:  Försök til handledning uti svenska markscheideriet. 1-2. [ref 16103]    1500:-
    Tryckt hos direktören Johan A. Carlbohm, Stockholm 1802. Textdelen liten kvarto, planschdelen tvärfolio. (8), 126, (2) s. + 22 graverade planscher. Textdelen i samtida gråpappersomslag, planschdelen i senare halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Textdelen ouppskuren; sprickor om ca 3,5 cm i rygghuvud och -fot, ryggen något fläckad. Inlagan något vågig. Sidorna 77-86 med liten fuktfläck i övre hörnet. Sidan 45 med inklistrad, graverad tabell. Planschdelen med namnteckning i övre marginalen på plansch 1, i övrigt mycket gott skick.
   2 volymer. Komplett.

Se bild på boken
Hubendick, Bengt:  Människoekologi. [ref 29603]    140:-
    Gidlunds 1985. Stor 8:o. 623 s. Illustrerad med fotografier, ritningar och diagram. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren på försättsbladet.
Hull, Seabrook:  The Bountiful Sea. [ref 16936]    120:-
    Sidgwick and Jackson, London, 1966. XII, 340 pp. 1st edition. Richly illustrated with photographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly worn and chipped.
Huxley, Julian - Kettlewell, H.B.D.:  Charles Darwin. En bildbiografi. [ref 5986]    130:-
    Natur och Kultur 1966. 145, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt naggat omslag.
Hylander, Tofte:  När djuren gå på luffen och andra biologiska kåserier för ungdom. [ref 31223]    80:-
    Lindblads, Uppsala, 1937. 208 s. Illustrerad. Häftad. Något fläckad rygg, främre omslag lätt brutet i nedre hörnet. Ouppskuren.
Iljin, M. - Segal. E.:  Hur människan blev en jätte. 1-2. Översättning från ryskan efter författarens manuskript av Sören Rydström. [ref 19971]    150:-
    Arbetarkulturs förlag, Stockholm, 1948-50. 284, (1) + 302, (2) s. Illustrationer av Walther Gube. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband med båda främre omslagen medbundna. 2 volymer.
Jago, Lucy:  Norrskenet. Berättelsen om Kristian Birkeland – ett bortglömt geni. Översättning: Jan Hultman och Annika H Löfwendahl. [ref 74132]    100:-
    Bonniers 2002. Liten 8:o. 371, (1) s. Sparsamt illustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Jersild, P.C.:  Darwins ofullbordade. Om människans biologiska natur. [ref 68673]    85:-
    Bonnier Alba Essä, 1997. 117, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med några smärre riss och veck.
Jones, H. Spencer:  Liv på andra himlakroppar. Översättning från den amerikanska upplagan av Edvin Thall. [ref 74562]    75:-
    Forum 1952. Liten 8:o. 213, (1) s. Illustrerad med 12 planscher. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Snedläst. För- och eftersättsblad med missfärgning.
Jonsson, Lars:  Ön. Bilder från en sandrevel. [ref 75171]    275:-
    Atlantis 2003. Stor 4:o. 88, (8) s. Rikt illustrerad av författaren. 4:e tryckningen 32:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Jurjev, Lev - Lvov, Vladimir - Kuznetosova, Ljubov - Jevgenjev, Igor - Uspenskij, Lev - Schneider, Ksenija - Klumov Sergej - Rjumin, Aleksandr - Bersjadskij, Rudolf:  I upptäckternas spår. Översättning från ryska av Sven Wallenius. [ref 15512]    90:-
    Bokförlaget Progress, Moskva, u.å. 160, (2) s. + 12 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat med tejplagningar på insidan.
   Innehåller 7 bidrag som behandlar "Rymdens gåtor", "Forskare löser pussel" och "Den gåtfulla jorden". Ett bidrag har titeln "Mysteriet på Ösel" och ett annat handlar om Atlantis.
Jönsson, Bodil:  På tal om fysik. [ref 68413]    100:-
    Brombergs 2003. 176 s. Illustrerad med teckningar av Mirjam Lidén. 1:a upplagan, 1:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Klepesta, Josef:  Stjärnor och stjärnbilder. [ref 73521]    150:-
    Forum 1977. Liten 8:o. 286, (1) s. Illustrerad med teckningar. Stjärnbildskartor på pärmens insidor. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?Serien)
Klum, Mattias:  Skogens öga. Bilder från Borneos inre. [ref 80325]    250:-
    Norstedts 1997. Stor 4:o. 189, (2) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag. Inklusive CD skiva (saknas ofta) med ljud från Borneos inre producerad av Monika Klum. Ett fint ex.
   Årets Panda-bok.
Klum, Mattias - Odöö, Hans:  När dimman lättar. Boken om regnskogens världar. [ref 31222]    150:-
    Bokförlaget Eko [1992]. 4:o. 150 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
   Årets Panda-bok 1993.
Kranz, Peter - Eriksson, Leif:  Upptäck naturen. [ref 68776]    120:-
    Bonniers Juniorförlag 1989. Stor 8:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Kurtén, Björn:  Björnen från Drakhålan. [ref 80947]    120:-
    Aldus, Stockholm, 1975. 145, (5) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Obetydligt solkad och snedläst, omslagen med ett par smärre veck.
  –  :  Istiden. [ref 59512]    225:-
    Forum 1969. 4:o. 179 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva. Exlibris.
Kärnfelt, Johan:  Till stjärnorna. Studier i populärastronomins vetenskapshistoria under tidigt svenskt 1900-tal. [ref 80366]    150:-
    Folkuniversitet Akademiska press, Göteborg, 2004. 379, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
Landell, Nils-Erik:  Markernas visdom. [ref 27190]    100:-
    Rabén & Sjögren 1990. 4:o. 160, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Nyskick.
  –  :  Mina smultronställen i det svenska kulturlandskapet. [ref 28285]    100:-
    Svenska Dagbladet 1986. Stor 8:o. 160 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med liten reva vid rygghuvudet.
Larsson, Erik (red.):  Föränderlig natur. [ref 53950]    75:-
    Naturskyddsföreningen 1991. 141, (3) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Sveriges natur. Naturskyddsföreningens årsbok 1991)
Larsson, Lage - Ekblad, Jonas:  Skärgårdsväder. [ref 78402]    150:-
    Bokförlaget Max Ström 2003. 4:o. 207, (1) s. Genomgående illustrerad med färgfoton av Jeppe Wikström samt väderkartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Skärgårdsstiftelsens vänbok 2003)
Leakey, Richard E.:  Människans ursprung. [ref 79466]    120:-
    Bonnier Fakta, 1981. Liten 4:o. 255, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Leopold, A. Starker:  Öknen. [ref 54192]    85:-
    Svalan/Bonniers 1962. 4:o. 188, (2) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. (Svalan/Life Naturbiblioteket)
Lewenhaupt, Tony & Claës:  Äng. [ref 50427]    125:-
    Bra Böcker 1989. Stor 4:o. 181, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Lidman, Hans:  Den sjungande dalen. [ref 8223]    100:-
    LT:s förlag 1958. Liten 8:o. 160 s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och aningen solkigt på ryggen. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Mina lyckliga år. [ref 28255]    75:-
    Bokförlaget Settern 1992. 166, (2) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Pärlugglans skog. [ref 34115]    150:-
    LT:s förlag 1960. 4:o. 188, (3) s. Häftad. Endast lätt nött. Liten fläck i nedre kanten på bakre omslag. Ett bra ex.
  –  :  Pärlugglans skog. [ref 34116]    200:-
    LT:s förlag 1960. 4:o. 188, (3) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med något skadat och lätt nött skyddsomslag (lite skamfilat på baksidan).
  –  :  Solen och frosten. [ref 38667]    140:-
    LT:s förlag 1965. 4:o. 166, (4) s. Rikt fotoillustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget slitet, med lagad reva vid rygghuvudet. Ett par små fläckar på baksidan.
  –  :  Tranropet. [ref 45601]    160:-
    Folket i Bild 1960. 201, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något naggat omslag med några små revor och lätt solkig baksida.
Lindblad, Jan:  Människan. Du, jag – och den ursprungliga. [ref 29544]    100:-
    Bonniers 1987. Stor 8:o. 232, (1) s. + 32 planschsidor i färg. En dubbelsidig illustration i texten. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat samt en lagad reva, annars ett bra ex.
Linné, Carl von:  Tre tal. Utgivna av Arvid Hj. Uggla. [ref 45718]    70:-
    Gebers 1954. 94, (1) s. Förlagets pappband med infälld titeletikett. Ryggen blekt och aningen stött upp- och nedtill. (Svenska Litteratursällskapets klassikerutgåvor)
Loberg, Bengt:  Geologi. Material, processer och Sveriges berggrund. [ref 78841]    175:-
    Norstedts 1987. 468 s. Rikt illustrerad med teckningar. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Lundberg, Birger:  Kojan i skogen. [ref 23595]    85:-
    Rabén & Sjögren [1961]. 134, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och en aning solkat skyddsomslag.
Lundegårdh, Dagmar:  Marken och berget. En handbok om berg- och jordarter i Norden - uppkomst, sammansättning och utseende. [ref 78843]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 132, (2) s. Rikt illustrerad med forografier och teckningar. Limhäftad. (Den moderna handboken)
Lundegårdh, Per H.:  Geologi. Det levande jordklotet. [ref 78864]    90:-
    Generalstabens litografiska anstalt 1971. 164 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Stenar i färg. [ref 75329]    90:-
    Almqvist & Wiksell 1970. 190, (1) s. Illustrerad med färgfotografier av Folke Johansson. 6:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lite skavd. (Almqvist&Wiksell färgserie)
Lundgren, Svante:  Skogen och älven. [ref 37678]    130:-
    Nordisk Rotogravyr 1953. Liten 4:o. 176 s. Rikt fotoillustrerad. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med smärre revor samt delvis något gulnat.
Lundqvist, G. - Thomasson, H.:  Sjön Lekvattnet i Värmland. En limnologisk orientering. [ref 1575]    75:-
    Stockholm 1924. Stor 8:o. 40 s. + 1 karta. 9 figurer i texten. Klammerhäftad. Omslagen något ojämnt blekta, det bakre lite skadat i övre kanten. (S.G.U. Ser. C, nr 323)
Magnusson, Lars:  Trollskogen Tyresta–Åva. En bok om Tyresta nationalpark och naturreservat. [ref 71304]    120:-
    Hanvedens Förlag och Naturvårdsverket 1993. Bred 8:o. 168 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt kartor. Förlagets dekorerade pappband. Pärmar och inlaga med lätt stukning vid ryggens nedre del, annars ett mycket bra ex.
Magnusson, Nils H.:  Berggrunden inom Kantorps malmtrakt. [ref 78883]    200:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1936. 88 s. Med talrika figurer och tabeller i texten samt med 1 karta i färg. Häftad. Omslagen med ett par smärre riss, i övrigt ett fint ex. (Sveriges geologiska undersökning Årsbok 30 (1936) N:o 8)
   With a summary in english.
  –  :  Nordmarks malmtrakt. Geologisk beskrivning. [ref 78887]    200:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1929. 4:o. 98 s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med ett par smärre riss och veck, i övrigt fint ex. (Serie Ca N:o 13)
Maillard, Robert (huvudred.):  Diamanter. Svensk redigering: Torgny Hallberg. Översättare: Mikael Katz. Gemmologisk rådgivare: Herbert Tillander. [ref 9403]    150:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 287 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat samt med skada i nedre kanten på baksidan (en liten bit saknas).
Mannerfelt, Carl M:son:  Funderingar på en skogsstig. [ref 35185]    85:-
    Norstedts 1976. Liten 8:o. 77, (1) s. Omslag och teckningar av Bertil Kumlien. Originalupplaga. Limhäftad. Fint ex.
Marsh, Janet:  Dagbok från naturen. Översättning Jadwiga Westrup. [ref 6458]    100:-
    Forum 1980. 4:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad i färg av författaren. Förlagsband med skyddsomslag.
Melin, C.O.:  Ny praktisk, enkel och billig metod att medels solen på sekunden bestämma tiden. [ref 39148]    60:-
    Eskilstuna, Författaren, 1913. 16 s. Klammerhäftad. Omslagen ojämnt blekta.
Metz, Rudolf:  Ädelstenarnas värld. Mineral-kristaller. Översättning: Roland Adlerberth. Svensk redigering: Lars Bergström och Olof Gabrielsson. [ref 51443]    300:-
    IPC, Örebro, 1965. 4:o. 189 s. Rikt illustrerad med monterade färgplanscher av Arnold E. Franck. Förlagets linneband utan skyddsomslag. Aningen fläckat band med lätt stötta hörn. Titelfälten på rygg och främre pärm något skavda. Inlagan ojämn i kanterna. Med tidigare ägares namnteckning.
Meyer, Wilhelm:  Jordbävningar och vulkaner. Bemyndigad översättning från originalets nionde upplaga av N. Bengtson. [ref 39149]    80:-
    Dahlbergs 1913. Liten 8:o. 94 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband. Lätt fläckad och en aning skavd på främre pärmen. Tillskrift på smutstitelbladet.
Milne, Lorus J. - Milne, Margery:  Bergen. Översättning till svenska av Roland Adlerberth. [ref 3069]    90:-
    Svalan / Bonniers [1963]. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 25:e-28:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött vid rygghuvud och fot. Exlibris på främre pärmens insida. (Svalan / Life Naturbiblioteket)
Moore, Patrick:  Philips's Atlas of the Universe. Foreword by Arnold Wolfendale. [ref 73245]    200:-
    George Philip, London, 2000. 4to. 288 pp. Illustrated throughout, mainly in colour. New edition with revisions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Fine.
  –  :  Strövtåg på månen. Med förord av Åke Wallenquist. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 61080]    100:-
    Almqvist & Wiksell 1956. 185 s. + 6 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Bakre omslag med ett längsgående veck i övre kanten och hörnveck nedtill. Ouppskuren.
   Omslag av Åke Nilsson.
Morgan, Elaine:  Vattenapan. En teori om människans utveckling. Översättning av Asra Lindberg. [ref 80747]    100:-
    Forum 1983. 189, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Några läsränder på ryggen annars fin.
   Av författaren till "Kvinnans nedkomst".
Morris, Desmond:  Det mänskliga menageriet. Översatt av Staffan Söderblom. [ref 9051]    100:-
    Norstedts 1970. 219, (2) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
   Författaren till Den nakna apan.
  –  :  Människan - en fälthandbok. Översatt av Boo Cassel. [ref 29547]    150:-
    Norstedts © 1977. 4:o. 319, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat på övre delen av ryggen annars ett fint ex.
Munthe, Henr.:  Studier öfver Gottlands senkvartära historia. [ref 74144]    150:-
    Norstedts, Stockholm, 1910. 4:o. VIII, 313, (4) s. + flertalet planscher. Illustrationer i texten. Förlagets halvklotband. Den stora utvikbara kartan saknas i detta ex. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. C a. N:o 4)
Munthe, Henr. - Hede, J. Ernhold - Post, Lennart von:  Gotlands geologi. En översikt. [ref 78881]    150:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1925. 130 s. Med 9 tavlor (varav några i färg eller utvikbara) och talrika figurer i texten. Häftad. Ett par revor i främre falsen om 2 respektive 4 cm, liten nagg i ryggfoten. (Sveriges geologiska undersökning Årsbok 18 (1924) N:o 3)
Newcomb, Simon:  Astronomi för alla. Svensk bearbetning: Östen Bergstrand. [ref 2189]    100:-
    Bonniers 1922. X, 346 s. + 10 planscher. 75 bilder i texten. 3:e upplagan. Häftad. Ryggen lätt blekt och något skadad. Främre omslag fläckat. (Vetenskap och bildning 2)
Nihlén, John:  Landskapsvård. Vår tid formar landskapet. Utgiven i samband med Samfundets för Hembygdsvård femtioårsjubileum 1966. [Under medverkan av Jerk Alton m.fl.]. [ref 25171]    80:-
    LT:s förlag 1966. 254 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
Nilson, Peter:  Hem till jorden. [ref 19137]    85:-
    Norstedts 1994. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och litet riss i nedre kanten samt något blekt på ryggen. Boken i övrigt i fint skick.
  –  :  Rymdljus. En bok om katastrofer och underverk. [ref 35323]    90:-
    Norstedts 1992. 266, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Solvindar. En bok om rymd och människor. [ref 57486]    125:-
    Norstedts 1993. 249, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på titelbladet. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
Nilsson, Lennart:  Nära naturen. En upptäcktsfärd i naturens mikrokosmos under medverkan av Nils Nykvist samt Christine Dahl, Eva Kronestedt, Annie Skarby och Bengt Ödarp. Text av Hans Krook. [ref 54295]    100:-
    BonnierFakta 1984. 4:o. 77 s. Illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Nilsson, Martin P:n:  Tideräkningen. [ref 45092]    200:-
    Bonniers 1934. Liten 4:o. 150, (5) s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren dock lite nött och stött, skadad rygghuvud och -fot. (Nordisk kultur 21)
Nyström, Hans:  Hornborgasjön – fågelsjö i förvandling. [ref 19765]    90:-
    Liber 1986. Stor 8:o. 156, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Nørretranders, Tor:  Världen växer. En bok om slumpens historia. Översättning: Jan Wahlén. [ref 76505]    110:-
    Bonnier Alba 1997. 247, (1) s. Illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
Odum, Eugene P.:  Samspelet i naturen. En introduktion till ekologin. [ref 62240]    65:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 183 (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Pocket. (W&W-serien 127)
Olin, E.:  Om de chasmopskalken och trinucleusskiffern motsvarande bildningarna i Skåne. [ref 31736]    200:-
    Lund 1906. 4:o. 79 s. Illustrerad med 4 taflor med text samt andra illustrationer i texten. Häftad. Ryggens nedre del något skadad. Dedikation: "Herr Professorn m.m. A. E. Törnebohm vördsammast fr förf.". (Meddelande från Lunds geologiska fältklubb. Ser. B, N:r 1)
   Doktorsavhandling.
Palmer, Ivar:  Bladen som ingen räknar. Tankar om evolutionen. [ref 4015]    75:-
    Bonniers 1970. 231, (1) s. Omslagsvinjett och teckningar av författaren. Häftad. Ryggen aningen nött, bakre omslag lätt fläckat invid ryggen.
Palmstierna, Hans:  Besinning. Under medverkan av Lena Palmstierna. [ref 3331]    95:-
    Rabén & Sjögren 1972. 178, (1) s. Häftad.
Paludan, Jacob:  Landluft. [ref 25145]    100:-
    Steen Hasselbalchs Forlag, København, 1945. 81, (1) s. Illustreret i farve af Ib Andersen. 2. Oplag. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat samt något blekt på ryggen.
   Dansk text.
Pettersson, Hans:  Jord och stjärnor. Essayer över den nutida världsbilden. [ref 22252]    90:-
    Gebers 1931. 159, (1) s. Illustrerad med 22 bilder. Häftad. Dedikation från författaren på främre omslag.
  –  :  Med Albatross över havsdjupen. [ref 27396]    110:-
    Bonniers 1950. 238, (1) s. + 4 planschblad i färg. Med 133 illustrationer i texten. 10:e-12:e tusendet. Förlagets halvklotband. Lätt blekt rygg.
Physiologus:  En bok om naturens ting. Översättning av Brita-Stina Nordin-Pettersson. [ref 33030]    65:-
    Sällskapet Bokvännerna 1957. 85, (2) s. Illustrerad. Vinjetter av Arne Meltzer. Tryckt 4.200 ex. Häftad. (Bokvännens bokgåva 1957)
Popp, Georg - Pleticha, Heinrich:  Vi har levat fem sekunder. Strövtåg genom världsrymdens, jordens, människans och atomens fascinerande hemligheter. Översättning av Holger Norelius. [ref 47852]    125:-
    Gummessons, Stockholm, 1961. 509 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med nött, skadat och tejplagat skyddsomslag.
Porritt, Jonathon:  Rädda jorden. Förord: HKH Prinsen av Wales. Inledning: Rolf Edberg. Översättning: Boel Unnerstad. [ref 77591]    125:-
    Streiffert 1991. 4:o. 208 s. Genomillustrerad, huvudsakligen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Rosen, Björn von:  Ekot av ett horn. [ref 11079]    125:-
    Bonniers 1965. 191, (5) s. Illustrerad i färg och svartvitt av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Lagade revor och små bitar saknas på omslagets rygghuvud.
Rosenberg, Erik - Curry-Lindahl, Kai (red.):  Natur i Närke. [ref 75475]    150:-
    Bokförlaget Svensk Natur, Stockholm, 1947. 4:o. 288 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets klotryggsband. Lite skeva pärmar med lätta bruksspår.
[Rosengren, Malin]:  1991. En astronomisk kalender med de viktigaste dagarna i de gregorianska, indiska, judiska, muslimska och kinesiska tideräkningarna. [ref 69513]    150:-
    Guldskorpionen förlag, Solna, 1991. (46) s. Illustrerad. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Ryggtitel saknas.
   Examensarbete vid Beckmans skola.
Rudbeck, Olof, d.ä.:  Atlanticans naturalhistoria. En antologi. Urval, inledning & kommentarer: Gunnar Eriksson. [ref 63662]    150:-
    Atlantis 1998. 306, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Liten reva i omslaget, tillskrift på smutstitelbladet, annars i fint skick.
Sagan, Carl:  Lustgårdens drakar. Den mänskliga intelligensens utveckling. Översättning av Carl G Liungman. [ref 26381]    95:-
    Askild & Kärnekull 1979. 267, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Sahlström, K.E.:  Jordskalf i Sverige 1907-1910. [ref 78997]    90:-
    Sveriges geologiska undersökningar, Stockholm, 1911. 95 s. Häftad. Bakre omslaget saknas, främre omslaget med ett fåtal smärre riss och veck. (Sveriges geologiska undersökning. Årsbok 4 (1910): N:o 10)
   Alla 3 kartorna saknas dessvärre här.
Sanderson, Ivan T.:  Nordamerikas natur. Landskap, växt- och djurvärld. Till svenska av Gunnar Hagwall. [ref 30448]    135:-
    Natur och Kultur 1965. Stor 4:o. 303 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Fotografier av Eliot Porter, Andreas Feininger, Alfred Eisenstaedt, Fritz Goro, Emil Schulthess m. fl. samt många kartor. Förlagets dekorerade klotband med något naggat och skadat skyddsomslag (ingen bild- eller textförlust). Tejplagningar på insidan av omslaget. (Jordens kontinenter)
Sandow, Stuart A.:  Tidernas bok. En uppslagsbok om tidrymder. [ref 45089]    120:-
    Forum 1978. 242, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet.
   Omslagsbild ur filmen "Upp genom luften" med Harold Lloyd.
Sandström, Arne Eld:  Från jorden till solen. [ref 69712]    75:-
    Aldus/Bonniers 1970. 115, (1) s. Originalupplaga. Pocket. (Aldusserien 299)
   Omslag av Vidar Forsberg.
Schell, Jonathan:  Jordens öde. En bok om människans framtid. Översättning av Ingela Sjölander. [ref 25362]    75:-
    Bonniers 1982. 252, (1) s. Limhäftad. Etikett på blank sida längst bak.
Schumann, Walter:  Samla stenar. Att bestämma de viktigaste mineralen och bergarterna med hjälp av färgfoton. [ref 35898]    100:-
    ICA bokförlag 1979. Liten 8:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier. Limhäftad.
   Fint ex.
Schwartz, Jeffrey H.:  Den röda apan. Orangutangen och människans ursprung. Översättning av Lars Werdelin. [ref 30415]    110:-
    Natur och Kultur 1989. 304 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skamfilade pärmar.
Selander, Sten:  Det levande landskapet i Sverige. [ref 9007]    300:-
    Bonniers 1955. 4:o. 484, (1) s. + 176 planschsidor. Kartor i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvklotband med något naggat skyddsomslag.
  –  :  Det levande landskapet i Sverige. [ref 9009]    150:-
    Bokskogen, Göteborg, 1987. Liten 4:o. 490, (2) s. + 176 planschsidor. Kartor i texten. 3:e, icke omarbetade upplagan. (Nytryck av 2:a, översedda upplagan 1957). Förlagets dekorerade linneband. Nött ryggtitelfält. Nött kassett med revor i falsarna.
   Tillhörande supplement saknas i detta exemplar.
Semitjov, Eugen:  Bortom tid och rum. [ref 54972]    80:-
    Askild & Kärnekull 1979. 288 s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan, 15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skadat och med lagning.
  –  :  Det kommer en dag då hela världen håller andan. [ref 61022]    75:-
    Askild & Kärnekull 1982. 255, (1) s. Rikt illustrerad. 9:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Katastrofernas planet. [ref 61021]    120:-
    Askild & Kärnekull 1982. 232, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, textat namn på smutstitelbladet.
Sima, Adolph:  Topografi. Mark- och terränglära särskilt med avseende på Sveriges och Fennoskandias natur- och kulturförhållanden. [ref 45495]    150:-
    Norstedts 1939. 294, (1) s. Häftad. Omslaget naggat och med smärre veck, ryggen nött och med lagningar. Inlagan i gott skick. Exlibris.
Sinnerstad, Ulf:  Från stjärnskådning till rymdforskning. [ref 15268]    200:-
    Doxa 1985. Liten 4:o. 272 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Skjervold, Harald:  Ärftlighet på nytt sätt. Genteknikens möjligheter. Översättning: Christina Dernevik. [ref 70185]    140:-
    Bonniers 1987. Liten 4:o. 193 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg samt blekrand i övre kanten på främre pärmen. Övre hörnen en aning stukade.
Soller, Barbro:  Nya Lort-Sverige. [ref 32150]    75:-
    Rabén & Sjögren 1970. Liten 8:o. 140 s. Rikt fotoillustrerad. 2:a upplagan, 8:e tusendet. Häftad.
Stensiö, Erik A:son:  Triassic Fishes from Spitzbergen. Part I. [ref 34530]    200:-
    Adolf Holzhausen, Vienna, 1921. 4to. 307 pp. With 35 plates and 90 figures in the text. Publisher's softcover. Signature by the author. Spine worn. Cover a bit soiled.
   Introduction: Some remarks on the geology of the Triassic of Spitzbergen. Descriptions of the families Cestracionidae, Coelacanthidae, Palaeoniscidae and Catopteridae.
Stolpe, Per:  En sydsvensk israndslinie och dess geografiska betydelse. [ref 37078]    80:-
    Wettergren & Kerber, Göteborg, 1911. 57 s. Illustrerad. Häftad. Trasig rygg, omslagen ojämnt blekta. Namnteckning på främre omslag. Särtryck. (Göteborgs Kungl. Vetenskaps- och vitterhetssamhälles handlingar. Fjärde följden. XIII:1)
Sundius, Nils:  Åtvidabergstraktens geologi och malmfyndigheter. [ref 78884]    200:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1921. 118 s. Med talrika figurer i texten samt med 1 utvikbar karta i färg. Häftad. Fint ex. (Sveriges geologiska undersökning Årsbok 15 (1921) N:o 1)
   Resumé in deutscher Sprache.
Svedberg, Ulf:  Upptäcka naturen. [ref 36790]    75:-
    Rabén & Sjögren 1975. Liten 8:o. 125, (1) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
Söderberg, Sten:  Den snillrika människan. Teknik under miljoner år. [ref 8244]    120:-
    Rabén & Sjögren 1979. 478, (1) s. Illustrerad med teckningar av Bo Falk. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg blekt och lätt naggad upptill, skrapmärken på ytterkanten samt någon liten reva.
Taylor, F. Sherwood:  Den underbara verkligheten. Bilder ur naturvetenskapernas historia. [ref 37079]    100:-
    Gebers 1957. Liten 4:o. 207 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skadat och ganska hårt naggat skyddsomslag.
Tegengren, F.R. m.fl.:  Sveriges ädlare malmer och bergverk. [ref 42316]    1100:-
    Sveriges geologiska undersökning, Stockholm, 1924. 4:o. VIII, 406 s. Illustrerad med 32 tavlor och 91 figurer i texten, varav ett flertal utvikbara samt i färg. Enkelt, privatbundet ryggklotband med sprängda snitt. Rygghuvud, -fot samt pärmhörn obetydligt stukade, bakre pärmen lätt solkad. Sidan VI med ca 5 cm lång reva i marginalen , inlagan i övrigt fin. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. Ca, Avhandlingar och uppsatser 17)
Teilhard de Chardin, Pierre:  Fenomenet människan. Översättning av Karin Stolpe. [ref 13456]    150:-
    Bonniers 1961. 261, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lite naggat omslag med några lagade revor samt ojämnt blekt men själva boken snygg.
   Teilhard de Chardin var jesuit och vetenskapsman.
Thomas, Keith:  Människan och naturen. Översättning av Karin Malmsjö. [ref 80554]    125:-
    Ordfront 1988. 433, (2) s. Med 4 sidor med färgillustrationer samt några kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår och ett par riss.
Thomas, Lewis:  Maneten och snäckan. [ref 26952]    80:-
    Brombergs 1980. 183 s. Förlagsband med skyddsomslag. Ett pärmhörn stukat. Namnteckning på försättsbladet.
Thunmark, Sven:  Sjöar och myrar i Lenhovda socken. [ref 37333]    90:-
    Moheda 1948. Liten 4:o. 48 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen med reva upptill, omslaget en aning naggat.
   Särtryck ur: Lenhovda. En värendssocken berättar (sid. 665-710).
Tiberg, Nils:  Kretslopp i stället för förskingrande flöden. [ref 53952]    75:-
    Naturskyddsföreningen 1993. 159, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. (Sveriges natur. Naturskyddsföreningens årsbok 1993)
Tillhagen, Carl-Herman:  Skogarna och träden. Natursyn i gångna tider. [ref 45798]    110:-
    Carlssons 1995. 257 s. Limhäftad.
Troense, Bente:  Vill du veta mer – om ljudvallen, flygplan, sjörövare, hajar och mycket annat. Svensk text: Elisabeth Storm. [ref 74509]    90:-
    Carlsen/if 1986. 93 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar av Leif Sørensen. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
Waechter, John:  Man Before History. [ref 35373]    150:-
    Elsevier-Phaidon, Oxford, © 1976. 4to. 150 pp. Richly illustrated with drawings and colour photos. Publisher's boards. Dust-jacket. Jacket slightly rubbed at spine head and small tears at lower edge (repaired with adhesive tape). (The Making of the Past)
Walker, Bryce:  Jordbävningar. Under medverkan av redaktionen för Time-Life Books. Svensk översättning och bearbetning: Markus Båth. [ref 38930]    100:-
    Bokorama, Höganäs, 1983. 4:o. 176 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets pappband med påklistrad pärmbild. Mycket bra ex. (Planeten Jorden)
Walldén, Bertil:  Västeråstraktens växt- och djurliv. [ref 49333]    110:-
    Västerås stad i distribution, 1955. 236 s. + 2 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer och kartor i texten. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre även lite ojämnt blekt.
Se bild på boken
Weinberg, Alvin M. - Spiewak, Irving - Barkenbus, Jack N. - Livingston, Robert S. - Phung, Doan L.:  The Second Nuclear Era. A New Start for Nuclear Power. [ref 59426]    150:-
    Praeger, New York, 1985. XX, 439 pp. Illustrated. Publisher's printed boards. Slightly worn.
Welfare, Simon - Fairley, John:  Arthur C Clarkes gåtfulla värld. [ref 2076]    120:-
    BonnierFakta © 1981. Liten 4:o. 216 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten reva i yttre falsen, namnetikett på främre pärmens insida.
Wetterfors, Paul:  Stjärnor. [ref 39658]    120:-
    Scoutförlaget, Stockholm, 1955. Liten 8:o. 340 s. + 1 spektralplansch i färg + 1 utvikbar stjärnkarta. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggen lätt fransig upptill. Namnteckning på främre pärm och försättsblad. (I markerna)
Whipple, A. B. C.:  Oväder. Svensk översättning och bearbetning: Arne Forsman. [ref 7374]    100:-
    Bokorama 1984. 4:o. 175 s. Rikt illustrerad. Bilddekorerat förlagsband. (Planeten Jorden)
White, Gilbert:  Naturen i Selborne. Översatt och kommenterad av Axel Ljungberg. Inledning av Knut Hagberg. [ref 55383]    225:-
    Natur och Kultur 1963. XVIII, 285, (1) s. Omslag och illustrationer av Gunnar Brusewitz. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen samt med reva i övre kanten på baksidan (lagad med beständig plasttejp men tyvärr på utsidan). I övrigt ett fint ex.
Wickman, Mats (red.):  Sol, vind och vatten. Människan och vädret. [ref 71289]    165:-
    Norstedts 1994. 4:o. 247, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Wijkander, Aug.:  Lärobok i fysik för de allmänna och tekniska läroverken III. Läran om magnetismen och elektriciteten. [ref 26606]    250:-
    Gleerups, Lund, 1899. (8), 160 s. Med 110 bilder i texten. 3:e upplagan. Förlagets röda dekorerade klotband. Ett par små ljusa fläckar på främre pärmen, annars ett fint ex.
  –  :  Lärobok i fysik för de allmänna och tekniska läroverken. II. Läran om värmet och ljuset. [ref 26605]    150:-
    Gleerups, Lund, 1896. (6), 200 s. + 4 planscher. 125 bilder i texten. 2:a upplagan. Förlagets röda dekorerade klotband. Ryggen obetydligt nött. Namnstämpel på främre pärmen. Några diskreta understrykningar och någon enstaka notering med blyerts förekommer i början av boken.
Wood, Bernard:  Så föddes människan. [ref 54191]    100:-
    Bra Böcker [1978]. 124 s. Illustrerad av Giovanni Caselli. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
Woolley, Alan R. - Bishop, A. Clive - Hamilton, W. Roger:  Bergarter, mineral, fossil. En fälthandbok. [ref 3065]    100:-
    Bonniers 1974. 320 s. Rikt illustrerad. Häftad. Inplastade omslag (tyvärr klibbar det lite på insidan av omslagen).
Ödmann, Samuel:  Strödde samlingar utur naturkunnigheten; till Den Heliga Skrifts upplysning. Första flocken, andra flocken och tredje flocken. [ref 73310]    1800:-
    Johan Edman på egen bekostnad, Upsala, 1795, 1799, 1788. Liten 8:o. (16), (144), 22, (2) (Bihang), (10), 386, (24), 132 s. + 4 planscher (alla) varav 2 utvikbara. Diverse trevliga vinjetter i träsnitt. 3:e, 2:a och 1:a upplagan. Något senare bundet halvfranskt band med ryggdekor och sprängt snitt. Lite stött, guldet på ryggdekoren bortnött. Insidan på främre pärmen fult bortskrapad ägaretikett samt ett exlibris av senare snitt. Tillskrift på försättsbladet trots det ett hyfsat ex. 3 delar i en volym. Ytterligare 3 delar utkom men dessa saknade planscher.
   Ödmann föddes 1750 död 1829, teolog, zoolog och botanist, lärjunge till Linné, professor i pastoralteologi i Uppsala från 1799, föreståndare för det teologiska seminariet där från 1806. Ödmann invaldes i Vetenskapsakademien 1784.
Østergaard, Troels V.:  Stenar och block. Översättning: Ragnar Gerlach. [ref 78840]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 120 s. Rikt illustrerad med teckningar av Gregers Jensen. Förlagets dekorerade pappband. (W&W naturserie)
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS