logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Musik  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Alandh, Tom (red.):  Till Z. Röster om Monica Zetterlund. [ref 82736]    110:-
    Ersatz Förlag / Monica Zetterlund Sällskapet, Stockholm, 2007. 92, (4) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Alberti, Luciano:  Västerlandets musik. Till svenska av Frans Sjöström. [ref 49291]    175:-
    Bernces © 1976. 4:o. 320 s. Med över 300 illustrationer i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen samt ojämnt blekt på baksida, lätt naggat i övre kanten och med avtryck från trubbigt föremål på baksidan.
Albertson, Chris:  Bessie. "Empress of the Blues". Översättning: Lars och Elisabet Resberg. [ref 3520]    120:-
    Rabén & Sjögren 1988. 222, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår.
Aldridge, Alan (ed.):  The Beatles Illustrated Lyrics. [ref 43541]    400:-
    Seymour Lawrence, New York, 1969. 4:o. 156 pp. Iillustrated throughout. 1st American edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket price-clipped. Boards has minor shelfwears. Dust-jacket is lightly rubbed and piece in the corner missing (see picture) Giver and receiver on free endpaper Signed "X mas '70" + name.
Se bild på boken
Alfvén Hugo:  Med hälsning och handslag. Brev om musik med mera utgivna och kommenterade av Gunnar Ternhag. [ref 71701]    120:-
    Gidlunds 2001. 120, (2) s. Med faksimil. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från utgivaren på försättsbladet.
Andersson, Greger (huvudred.):  Musik i Norden. [ref 70119]    200:-
    Föreningen Norden; Kungl. Musikaliska akademien, Stockholm, 1997. 4:o. 414 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie nr 85. - Föreningen Nordens årsbok 1998)
Andersson, Ingvar:  Franz Berwald. [1]. [ref 14558]    150:-
    Norstedts 1970. 300, (1) s. + 1 planschblad. Illustrerad med notexempel. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med smärre bruksspår och ett par små lagade revor. Själva boken är i fint skick. (Svenska Akademiens Minnesteckningar)
   Del 2 utkom1971, här endast del 1.
Andersson, Nils (utg.):  Svenska låtar. Uppland. [ref 41569]    200:-
    Norstedts 1934. 4:o. 133 s. + 4 planschblad. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta, rest av prislapp på bakre omslag. Ouppskuren.
   Med musiknoter.
  –  :  Svenska låtar. Östergötland. 1-2. [ref 41574]    300:-
    Norstedts 1936. 4:o. 165 + 139 s. + 13 planschblad. Originalupplaga. Häftade. 2 ouppskurna volymer. Bakre omslag till del 2 lätt naggat i ytterkanten.
   Med musiknoter.
Anrep-Nordin, Birger:  Studier över Josef Martin Kraus. [ref 80675]    175:-
    Isaac Marcus Boktryckeri-Aktiebolag, Stockholm, 1924. Stor 8:o. 127 s. Sparsamt illustrerad med fotoreproduktioner och notexempel. Häftad. Främre omslaget samt titelblad och innehållsförteckning med liten namnstämpel, främre omslaget dessutom med namnteckning. Inlagan med några understrykningar, huvudsakligen i blyerts.
   Akademisk avhandling.
Armstrong, Louis:  Satchmo. Mitt liv i New Orleans. [ref 80331]    125:-
    Bonniers 1955. 200, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lätt skavd.
  –  :  Satchmo. Mitt liv i New Orleans. Översättning: Görgen Antonsson. Efterord: Gösta Hägglöf. [ref 79746]    150:-
    Bakhåll, Lund, 2008. 191, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad med flikomslag. Fint ex. (Legendary Artist's Books 10)
   CD-skiva medföljer (72 min. speltid).
Arvidsson, Alf:  Sågarnas sång. Folkligt musicerande i sågverkssamhället Holmsund 1850–1980. [ref 10755]    180:-
    Umeå universitet, Umeå; Almqvist & Wiksell International (distribution), Stockholm, 1991. Stor 8:o. 191 s. Illustrerad. Inbunden med inplastade omslag. (Umeå Studies in the Humanities 101 / Kungliga Skytteanska Samfundets Handlingar 39)
   Akademisk avhandling.
Arvidsson, Lotta (ed.):  The National Mansion 1886-1998. [Nalen]. [ref 81417]    135:-
    Info Books, Stockholm, 1998. 4:o. 111, (1) s. Profusely photoillustrated. Publisher's hardcover. Last page slightly creased, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Bach, Carl Philipp Emanuel:  Versuch über die wahre Art das Clavier zu spielen. [ref 77984]    300:-
    Breitkopf & Härtel, Leipzig, 1969. (4), 341, (2) 16, (2) pp. Profusely illustrated with musical examples, 2 fold-out tables. Faksimile-Nachdruck der 1. Auflage. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Tail of spine faintly bumped, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with some small repaired tears, a few minor creases at spine ends. Condition VG+.
Balliett, Whitney:  Such Sweet Thunder. Forty-nine Pieces on Jazz. [ref 79582]    175:-
    Bobbs-Merrill Company Inc., New York, 1966. (8), 366 pp. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine ends just slightly bumped, small stain on upper edge. Tiny inscription on paste-down endpaper, ex-library stamp on last page. Condition Near Fine. Dust jacket slightly rubbed and faded with some chips, tears and creases at spine ends and edges. Condition VG-.
   Essays on Ornette Coleman, Cecil Taylor, Charles Mingus, Mary Lou Williams and many others.
Baron, Stanley (ed.):  Benny, King of Swing. A pictorial biography based on Benny Goodman's personal archives. [ref 80695]    150:-
    Thames & Hudson, London, 1979. 4:o. 63, (143) pp. Profusely photoillustrated. 1st UK edition. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases along the edges, else fine.
Barraqué, Jean:  Claude Debussy. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 59025]    100:-
    Norma, Borås, 1983. 197, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Bartók, Béla:  ... ur folkmusikens källa. Brev, artiklar, dokument sammanställda av József Ujfalussy. Översättning av Sara Arvidsson. Förord av Jan Ling. [ref 77409]    150:-
    Anthropos, Göteborg, 1981. XIV, 479, (1) s. + 8 planschblad samt ett fåtal notexempel i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget samt inlagans marginaler något gulnade, tillskrift på fria försättsbladet. Ett par understrykningar i röd tusch.
Beckman, Erik - Ekbom, Torsten (red.):  Författarnas musikbok. [ref 15952]    120:-
    Författarförlaget 1981. 431 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Omslaget obetydligt nött. (Författarbiblioteket)
Bellman, Carl Michael:  Bellman II. En antologi av Göran Hassler. [ref 75264]    90:-
    En bok för alla, 1995. Liten 8:o. 429, (1) s. Rikt illustrerad. Musiknoter. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (En bok för alla)
  –  :  Samlade skrifter. 1-4. Utgifna af Joh. Gabriel Carlén. + Musik till Carl Michael Bellmans samlade skrifter. Efter den traditionella behandlingen arrangerad af J. A. Josephson. [ref 36062]    1600:-
    Bonniers 1861. (10), XL, 512, (3) + IV, 364, (2) + (6), 446, (5) + VIII, 528 + (2), 521, (1 blank), (6) s. + 4 frontespiser (varav 1 porträtt samt 2 i färg) + 15 planscher (varav flera i färg) + 1 extra färgplansch (Haga). Rikligt med träsnitt i texten. Förlagets mörkgröna klotband med blindpressning samt guldornerade främre pärmar och ryggar. Lätt nötta band, del 1 & 4 med en liten skada på rygghuvudet. Främre innerfalsen till del 1 limmad, några av de övriga innerfalsarna försvagade (ej loss). Inlagan till del 1 delvis vattenskadad på övre delen, i övrigt förekommer en del åldersfläckar här och där i samtliga delar. Komplett i 5 volymer.
Se bild på boken
Bengtsson, Ingmar - Hambraeus, Bengt - Moberg, Carl-Allan:  Porträtt av Bach. [ref 80274]    90:-
    Sveriges Radios Förlag, Stockholm, 1968. Liten 8:o. 83, (1) s. Illustrerad med notexempel. Originalpocket. Fint ex.
Benson, Ross:  Paul McCartney. Bakom myten. [ref 70347]    90:-
    Norstedts 1993. Liten 8:o. 260 s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Limhäftad. (Norstedts storpocket)
Bergfors, P.-G.:  Max Reger. [ref 27377]    100:-
    Norma, Borås, 1987. 318, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Berggren, Olle (red.):  Musik och samhälle. En antologi. [ref 35668]    100:-
    Cavefors 1977. 147 s. Häftad. Lätt nött men ouppskuren.
Bergh, Rudolph:  Musiken under det nittonde århundradet. Bemyndigad översättning från danskan av Axel Nihlén. [ref 77983]    90:-
    P. A. Norstedt & Söners Förlag 1920. Liten 4:o. 167 s. Häftad. Osprättad. Omslagen något gulnade och lätt naggade, det främre med hörnveck samt lagade falsrevor och veck vid ryggfoten.
Berry, Chuck:  Självbiografin. Översättning: Hans Berggren. [ref 64697]    125:-
    Alfabeta Bokförlag, 1988. Stor 8:o. 361 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Bizet, Georges:  Letters in the Nydahl Collection. Edited by Leslie A. Wright. [ref 78520]    90:-
    Kungl. Musikaliska akademien, Stockholm, 1988. (5), viii, XXIV, 62 pp. Illustrated with facsimile reproductions of Bizet's letters. Publisher's softcover. Unread copy. Condition Fine. (Publications issued by the Royal Swedish Academy of Music No. 60)
Björklund, Anders - Nordlinder, Gunnar (utg.):  Visor & verser från haven. Notskrift: Eva Nordlinder. Ackordsanalys: Kerstin Kåverud. [ref 53867]    120:-
    LiberFörlag 1980. 188, (1) s. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Övre hörnen lätt stötta, främre pärmen obetydligt solkad samt kort tillskrift på insidan av densamma.
Björling, Anna-Lisa:  Mitt liv med Jussi. I samarbete med Anna Nyman. [ref 28600]    150:-
    Bonniers 1987. 310, (1) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lite blekt samt mycket lätt naggat.
Björling, Gösta:  Jussi. Boken om storebror. [ref 26408]    150:-
    Steinsviks Förlag, Stockholm, 1945. Stor 8:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad. Ouppskuren. Främre omslaget med litet veck, i övrigt mycket gott skick.
Björling, Jussi:  Med bagaget i strupen. [ref 27402]    225:-
    Wahlström & Widstrand 1945. Stor 8:o. 175, (1) s. + 11 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder, omslagen med ett par små veck.
Se bild på boken
Blesh, Rudi:  Shining Trumpets. A History of Jazz. [ref 12233]    150:-
    Knopf, New York, 1946. Large 8vo. XVI, 365, (3), XVII, (2) pp. + 20 pages of photographs + 24 pages of musical examples. 1st edition. Publisher's decorated cloth. Covers a little soiled, spine tail lightly bumped and rubbed. The interior partly with some underlinings and previous owner's signature on front free endpaper. No jacket.
Blom, Rune:  Evita, Cats, Fantomen och de andra. En bok om de nya musikalen. [ref 12962]    100:-
    Sveriges Radios förlag 1988. 200 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Blunt, Wilfrid:  On Wings of Songs. A Biography of Felix Mendelssohn. [ref 71285]    150:-
    Charles Scribner's Sons, New York, © 1974. Small 4to. 288 pp. Beautifully illustrated, partly with full-page colour plates. 1st American edition. Publisher's cloth. Dustwrapper. Very good condition.
Bohman, Gunnar:  Kalle och Adas visor. - Valser och visor med Kalle och Ada. [ref 52608]    200:-
    Skoglund & Bourelius, Stockholm, 1938-1939. Liten 4:o. 118, (7) + 123, (3) s. Med illustrationer av Gösta Persson, vissa i färg. Privatbundet halvfranskt band. Lätt nött band med en liten fläck längst ned på ryggen, bakre ytterfalsen något skav upptill.
   Med musiknoter. - Två arbeten sammanbundna i en volym.
Bondeson, Sören - Tovås Persson, Helena:  Rockresan. Mat, musik, minnen 1955-2005. [ref 82492]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 190, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Dedikation "från förf" på försättsbladet.
Boone, Pat:  Mellan tolv och tjugo. Översättning från engelskan av Astrid Borger. [ref 27783]    100:-
    Lindqvists 1960. 159, (1) s. + 4 planschblad med fotografier. Häftad. Något nött, bakre omslag med lätta brytveck. Fotografi inklistrat på smutstitelbladet.
Borg, Christer:  Fenomenet ABBA. [ref 20907]    100:-
    Polar Music International 1977. 143, (1) s. Tämligen rikt fotoillustrerad. Limhäftad.
Brodin, Gereon:  Musikordboken. [Medredaktör: Lars Hedblad]. [ref 29275]    100:-
    Forum 1975. Liten 8:o. 258 s. Illustrerad. Instrumentteckningar av Gunnel Åsbrink. 3:e utökade och omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lite blekt rygg samt rester av prislapp på bakre pärmen. (När?Var?Hur?-serien)
Broman, Erik - Åstrand, Hans (red.):  Sten Broman. En man med kontrapunkter. [ref 39453]    140:-
    Bonniers 1984. 239, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bruun, Carl L.:  Att samla grammofonskivor. [ref 77603]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 265, (1) s. Häftad. Ouppskuren men lite stött i alla fall.
Buchner, Alexander:  Folk Music Instruments of the World. [ref 29228]    300:-
    Octopus Books [1971]. Large 4to. 292 pp. With nearly 300 illustrations, including 27 plates in color. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket slightly chipped, top edge soiled and with some creases and small tears. Label on front paste-down and front flap, back flap with a crease.
Bull, Sverre Hagerup - Sandved, Kjell Bloch (utg.):  Musiklexikon. 1-2. Musik i ord och bild. Alfabetiskt uppställd med omkring tvåtusen illustrationer. [ref 51775]    200:-
    AB Kulturhistoriska Förlagen, Göteborg, 1982-1984. Stor 8:o. (12), 610 + (2), 508 s. Rikt illustrerade. Ny upplaga. Förlagets blå gulddekorerade konstläderband. 2 volymer i fint skick.
Busoni, Ferruccio:  Von der Macht der Töne. Ausgewählte Schriften. [ref 78056]    90:-
    Reclam, Leipzig, 1983. Small 8:o. 164, (3) pp. Publisher's softcover. Covers faintly yellowed. Condition VG+.
   Contains, among many other interesting things, the epochal essay "Entwurf einer neuen Ästhetik der Tonkunst".
Carlberg, Bertil:  Peterson-Berger. [ref 32956]    120:-
    Bonniers 1950. Liten 8:o. 247, (2) s. Illustrerad med notexempel. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
Carlsson, Andreas:  Live to win. Låtarna som skrev mitt liv. [ref 83908]    135:-
    Norstedts 2009. 267, (4) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Små bruksspår på omslaget annars ett fint ex.
Carr, Ian - Fairwether, Digby - Priestley, Brian:  Jazz. The Essential Companion. [ref 70816]    125:-
    Paladin / Grafton Books, London, 1988. (12), 560, (2) pp. Illustrated. New edition. Pictorial soft covers.
Centerwall, Erik (red.) - Landergren, Christer (foto):  Jazz - en kärlekshistoria. [Musiker berättar]. [ref 69950]    200:-
    Föreningen Faschings Vänner, Stockholm, 1992. 4:o. 148, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fläck på bakre pärmen, annars ett mycket bra ex.
Chevalier, Maurice:  Min väg och mina visor. Översättning av Yves Samsioe och Sten Rein. [ref 61957]    120:-
    Bonniers 1946. 259 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något solkat, lätt naggat och med lagad reva.
Chiswick, Linton:  Milestones of Jazz. A chronological history of jazz music in photographs. [ref 80696]    120:-
    CLB International, Godalming, 1997. Small 4:o. 136 pp. Photoillustrated throughout. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Fine copy.
Ciccone, Christopher - Leigh Wendy:  Livet med min syster Madonna. Översättare: Cecilia Falk. [ref 84605]    125:-
    Tivoli, Stockholm, 2008. 390 s. Förlagsband med skyddsomslag. Nedre pärmhörnen något stukade, i övrigt ett fint ex.
Cole, Bill:  Miles Davis. En berättelse om hans musik. [ref 28042]    175:-
    Rabén & Sjögren 1974. 234, (1) s. Med noter. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat, förstärkningar med dokumenttejp på insidan. Namnteckning på försättsbladet.
Connor, Herbert:  Samtal med tonsättare. [ref 54248]    100:-
    Natur och Kultur 1971. 223, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets tryckta pappband.
   Författaren samtalar med Atterberg, Larsson, Wirén, Welin, Bäck, Blomdahl, v. Koch, Lidholm, Nystroem, Karkoff, Rosenberg, Eklund, Werle, Carlstedt och Hambraeus.
Cott, Jonathan - Doudna, Christine (red.):  Balladen om John och Yoko. Av redaktionen vid Rolling Stone. Översättning: Love Kellberg. [ref 2691]    150:-
    Askild & Kärnekull 1983. Stor 8:o. 375 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag.
Craft, Robert:  Samtal med Stravinskij. 1-2. Redigering och översättning av Kajsa Rootzén. [ref 36223]    150:-
    Norstedts 1970. Liten 8:o. 222, (1) + 178 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt snedlästa och med läsrandiga ryggar. (En PAN-bok)
   2 volymer.
Dahlberg, Erik:  Möte med jazzen. [ref 76635]    150:-
    Svenska Dagbladet 1996. 226, (6) s. Illustrated. Förlagets dekorerade pappband. Med CD skiva.
Dahlgren, Eva:  För att röra vid ett hjärta. Sångtexter 1975-1999. [ref 11542]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 163 s. Originalupplaga. Limhäftad med flikomslag. Dedikation från "Eva". Fint ex.
Dahlgren, Lotten (utg.):  Grannarna på Kungsängsgatan. Ett par kapitel ur en svensk tondiktares historia. [ref 17104]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1914. Liten 8:o. IX, 226 s. + 4 planscher. Vackert marmorerat halvfranskt band med guldornerad rygg och främre omslag medbundet (Hedberg). Ryggen en aning blekt och lite småfläckig, övre snittet med ytliga skrapmärken. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Behandlar tondiktaren Jakob Axel Josephson och Jenny Lind med utgångspunkt från den förstnämndes brevsamling.
Dale, Rodney:  The World of Jazz. [ref 71898]    150:-
    Basinghall Books, Birmingham, © 1979. 4:o. 192 pp. Photoillustrated throughout, partly in colour. 1st edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases along the edges, else fine.
Dalton, David (ed.):  Rolling Stones. An Unauthorized Biography in Words, Photographs, and Music. [ref 80159]    160:-
    Amsco Music Publishing Company, New York, 1972. 4:o. 351 pp. Profusely photoillustrated. Publisher's softcover. Spine slightly rubbed, covers with a couple of creases. Interior with some markings in pencil. Condition VG+.
Dance, Stanley:  Duke Ellington. [ref 10595]    200:-
    Spektra, Halmstad, 1971. 334, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
   "Ingen Ellington-fan och knappast någon jazzintresserad över huvud taget bör försumma att läsa den här boken" (Leif Anderson i Orkesterjournalen mars 1971).
Davies, Hunter:  Beatles. Den sanna storyn om Beatles. [ref 2928]    150:-
    Bonniers 1968. Liten 8:o. 201, (2) s. Illustrerad med 32 fotoplanschsidor. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers folkbibliotek)
Davis, Sammy, Jr. - Boyar, Jane och Burt:  Varför just jag? Översättning av Love Kellberg. [ref 47563]    100:-
    Bokförlaget Viva 1989. 396, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Delaunay, Charles:  Hot Discography. 1938 edition. [ref 70312]    400:-
    Paris 1938. 408 pp. Printed wrappers. Rebound. Cassette.
Se bild på boken
Dellert, Kjerstin:  I förtroende. [ref 81035]    125:-
    Bonniers 2000. 334, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Ryggfoten obetydligt stukad, skyddsomslaget med litet lagat riss.
  –  :  I förtroende. [ref 78788]    150:-
    Bonniers 2000. 334, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med veck på ryggen samt med smärre veck och riss vid rygghuvudet. Signerat ex.
DeLong, Thomas A.:  The Mighty Music Box. The Golden Age of Musical Radio. [ref 75319]    150:-
    Amber Crest Books, Los Angeles, 1980. 335 pp. Illustrated with 20 pages of photographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket (unclipped). Nice copy.
Dietz, Howard:  Dancing in the Dark. [ref 79602]    140:-
    Quadrangle / New York Times Book Co, 1974. Large 8vo. XII, (1), 370 pp. Photo illustrated. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends and corners slightly bumped and rubbed. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some minor tears and creases, and 2 mended 1 inch tears. Condition Very Good.
Dömling, Wolfgang:  Hector Berlioz. Översättning: Sune Karlsson. [ref 55771]    100:-
    Norma / CETE Bokförlag, Borås, 1981. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Easton, Carol:  Jacqueline du Pré. En biografi. [ref 56236]    120:-
    Rabén & Sjögren 1990. 278, (1) s. + 4 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
Edh, Börje:  46 historier om kostymer ur Kungliga Operans gömmor från Gustav III:s harlekin till Grünewalds regnbågsmantel. Fotografier: Mats Bäcker. [ref 72769]    175:-
    Informationsförlaget, Stockholm, 1998. Stor 4:o. 111, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Mats Bäcker. Pärmens framsida: Gustaviansk högreståndskostym. Pärmens baksida: Turandots praktmantel. Pärmarnas insidor har bilder på detaljer ur praktbårder. Förlagets dekorerade pappband.
Edström, Karl Olof:  På begäran. Svenska Musikerförbundet 1907–1982. [ref 71656]    150:-
    Tiden 1982. Stor 8:o. 322 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Einstein, Alfred:  Musikens historia. [ref 29124]    90:-
    Aldus/Bonniers 1959. 164 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Pocket. Något skavt ex.
Ek, Sverker - Blomberg, Erik (red.):  Svenska folkvisor i urval. [ref 41406]    100:-
    Bonniers 1939. Liten 8:o. 279 s. Folkupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Pärmarna något gulnade, registret med ett fåtal diskreta understrykningar i blyerts.
Ekman, Karl:  Jean Sibelius. En konstnärs liv och personlighet. [ref 63962]    120:-
    Natur och Kultur 1935. 271 s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Obetydligt kantstött.
   Med verkförteckning.
Ekström, Andreas - Koljonen, Johanna:  Främling. En bok om Carola. [ref 84302]    125:-
    Weyler Förlag, Stockholm, 2012. 318, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på titelbladet, i övrigt ett fint ex.
Ellington, Duke:  Jag älskar musik. Översättning av Lars och Elisabet Resberg. [ref 21815]    150:-
    Rabén & Sjögren 1974. 197, (5) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Små riss och lagade revor på omslaget.
Englund, Karl:  Bach-studiet. 6: Instrumentalverken. [ref 2619]    90:-
    Nordiska Musikförlaget, Stockholm, 1960. 153 s. Häftad.
Evans, Mike (ed.):  Graceland. The Living Legacy of Elvis Presley. [ref 68499]    225:-
    Collins Publishers, San Francisco, 1993. Large 4:o. 256 pp. Filled with color photos of the rooms and mementos held near and dear to "The King.". Publisher's hardcover. Dust-jacket. Lightly rubbed to spine head and tail and corners. Jacket with traces of use.
   Gorgeous coffe table book, lavishly photographed account of Elvis Presley's famous house, including areas not open to public tour.
Everling, Bo - Yrlid, Rolf (red.):  Svenska texter om jazz. [ref 74455]    90:-
    En bok för alla, Stockholm, 1997. Liten 8:o. 234, (1) s. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade pappband. (En bok för alla)
Feather, Leonard:  The Encyclopedia of Jazz. [ref 80838]    350:-
    Bonanza Books, New York, 1960. 527 pp. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Jacket i little worn and some dates in the margin.
   Completely revised. Over 2000 biographies, over 200 photographs.
Ferrá, Bartolomé:  Chopin och George Sand på Mallorca. Med ett fragment ur "George Sands minnen". [ref 61229]    90:-
    Palma de Mallorca 1974. Liten 8:o. 76, (13) s. + 10 planschsidor + 1 utvikbart blad. Teckningar av författaren i texten. Häftad.
Francke, Maria G.:  Madonna. [ref 85600]    125:-
    Historiska Media, Lund, 2012. Liten 8:o. 256 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fransén, Nat.:  Sveriges musikkultur. Hembygdskörerna och kantorsfrågan. En principiell framställning. [ref 42214]    110:-
    Magn. Bergvalls förlag, Stockholm, 1920. 237, (1) s. Häftad. Något gulnad rygg (titel saknas). Ouppskuren.
Franzén, Nils-Olof:  Rossini. [ref 35219]    135:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 249, (2) s. Illustrerad med notexempel. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt endast små bruksspår. (Musikens mästare)
Fridlund, Hans:  Gata Regerings 74. Jazzfolk i Arne Domnérus Nalenkvarter. [ref 72032]    150:-
    Uppsala Publishing House, 1998. Bred 8:o. 158, (10) s. + CD-skiva. Rikt illustrerad med svartvita fotografier samt 6 sidor i slutet med trevliga skivomslag i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Pappfickan för den medföljande CD-skivan med pappersförlust, i övrigt ett välhållet ex.
Funck, Thomas:  Fyra visor. De fattiga vid landsvägen - Middagstaffel - Drottningens vaggvisa - Samba i Porto Rico. [ref 83185]    120:-
    Reuter & Reuter, Stockholm, 1949. 4:o. 9 s. Omslagsteckning av författaren. Musiknoter. Originalupplaga. Klammerhäftad. Fint ex.
Se bild på boken
Gay, John:  Aderton visor ur Tiggarens opera. I svensk tolkning och med inledning av Per Erik Wahlund. [ref 68994]    150:-
    Natur och Kultur 1960. 37, (1) s. Häftad. Med dedikation från Per Erik Wahlund.
   Utgiven som Natur och Kulturs julhälsning 1960.
Geijer, E.G. - Afzelius, A.A. (utg.):  Svenska folkvisor. 1-2 + musik. Utgifven av R. Bergström och L. Höijer. [ref 57909]    800:-
    Z. Hæggströms förlagsexpedition, Stockholm, 1880. XXXII, 536 + XVI, 448 + XVI, 216 s. Ny, betydligt tillökad upplaga. Förlagets bruna dekorerade klotband. Mycket lätt skavda. 3 volymer.
Se bild på boken
Geldof, Bob:  Is That It? [ref 21457]    140:-
    Sidgwick & Jackson, London, 1986. Large 8vo. 352 pp. + 8 pp. of colour photographs. Black & white photographs and other illustrations in the text. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Very good.
   Jacket design: Laurence Bradbury and Roy Williams. Front cover photograph: Brian Aris. Back cover photograph: David Bailey.
Gide, André:  Om Chopin. Till svenska av Disa Törngren. [ref 31728]    100:-
    Gebers 1953. Liten 8:o. 75 s. Illustrerad med musikexempel. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med liten lagad reva.
Giertz, Martin:  Den klassiska gitarren. [ref 7902]    175:-
    Norstedts 1979. Stor 8:o. 312, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår, i övrigt välhållen.
Gjelseth, Yukon (urval):  Nordiska dryckesvisor. [ref 84871]    150:-
    Atlantis 1980. Liten 8:o. 274, (10) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
Godbolt, Jim:  The World of Jazz. In printed ephemera and collectibles. [ref 80824]    165:-
    Studio Editions, London, 1990. 4:o. 160 pp. Illustrated with 250 photographs and reproductions of jazz related ephemera. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases at top of spine, covers slightly warped, else fine.
Grasberger, Franz:  Brahms. Översättning av Knut Björklund. [ref 56240]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1974. Liten 8:o. 119, (1) s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagets klotband med infälld pärmbild och blindpressning samt transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget med reva och ryggen blekt. Exlibris på främre pärmens insida. (Lilla musikserien)
Greither, Aloys:  Wolfgang Amadeus Mozart. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 49735]    90:-
    Norma / CETE, Borås, 1979. 195 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Gridley, Mark C.:  Jazz Styles. [ref 79842]    110:-
    Prentice-Hall, New Jersey, 1978. X, 410, (11) pp. Photo illustrated. 1st edition. Publisher's softcover. Spine and covers slightly rubbed. Title leaf with former owner's book-plate, the first eight pages with 1/3 inch tear in the lower margin. Condition Very Good.
Gullers, K.W. - Sundblad, Bo (red.):  Sea Songs. [ref 36620]    125:-
    Gullers International 1976. 4:o. 89, (7) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Foto: Björn Enström & K.W. Gullers. Förlagets dekorerade klotryggsband. Mycket bra ex.
   Med musiknoter + en liten 33 varvs grammofonskiva. - Engelsk text.
Guthrie, Woody:  Hela härligheten. - "Bound for Glory". Översättning: Boo Cassel. Översättningen reviderad 1989. [ref 64358]    110:-
    Ordfront 1989. 368 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, i övrigt fin.
Hagman, Bertil:  Guldåldrar och guldröster. En minnesmosaik från operans och balettens värld. [ref 83321]    120:-
    Fischer & Co 2001. 493 s. Sparsamt fotoillustrerad i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hagman, Bertil (red.):  Jussi Björling. En minnesbok. [ref 22483]    150:-
    Bonniers 1960. 212, (2) s. + 24 planschblad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslagets övre del lite naggat annars fin.
Hallström, Ulla:  "Nu började ett märkeligt tutande på bruket". Om bruksmusiken i Glasriket. [ref 71646]    120:-
    Carlssons 1997. 201 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hammarlund, Anders:  Intet. Musiker, medier, mystiker. [ref 82480]    150:-
    Carlssons i samarbete med Svenskt visarkiv, Stockholm, 2010. 124 s. Illustrerad med fotografier och skisser. Häftad med flikomslag. Fint ex.
   Om vassrörsflöjter, herdekultur och mediepolitik mellan Altajbergen och Medelhavet.
Harding, James:  Rossini. [ref 19884]    100:-
    Faber and Faber, London, 1971. Small 4to. 91 pp. Profusely illustrated with photographs, partly in colour. 1st edition. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Jacket with minor traces of use, else fine. (The Great Composers)
Harrison, Max:  Charlie Parker. [ref 71690]    120:-
    Hörsta, Stockholm, 1960. 96 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets pappband med klotrygg. (Jazz 6)
Haslum, Bengt:  Operett och musical. [ref 32133]    100:-
    Sveriges Radios Förlag 1979. 286, (1) s. Rikt illustrerad. Ny, omarbetad och utökad upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Hedlund, Oscar:  Galen i musik! En berättelse om alla dessa musikanter. [ref 59857]    90:-
    Bra Böcker 1975. Stor 8:o. 207, (35) s. Illustrerad med fotografier samt teckningar av Martin Lamm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat och med några små revor i övre kanten.
  –  :  Georg Bolins gitarrbok. [ref 62616]    150:-
    Reuter & Reuter Förlags AB, 1982. Tvär 8:o. 142, (1) s. Illustrerad med fotografier av författaren och teckningar av Hasse Erikson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hellman, Ingalill - Bergensten, Stigbjörn:  Dalhalla - ett musikaliskt mirakel. [ref 84930]    125:-
    Gullers Förlag, Örebro, 2001. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Martin Litens. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med obetydliga bruksspår.
Hellqvist, Per-Anders (utg.):  Om musik. Läsglädje för musikvänner. En samling bevingade och obevingade ord, ordspråk, talesätt, slogans, stilblommor och andra tänkvärda och roande formuleringar om musik. Samlade och kommenterade. [ref 31894]    125:-
    Norstedts 1984. 416 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Anteckningar på insidan av främre pärmen.
Helm, Everett:  Béla Bartók. Översättning: Torgny Bondestam. [ref 76500]    100:-
    Norma / CETE Bokförlag, Borås, 1981. 189, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Franz Liszt. Översättning: Torgny Bondestam. [ref 73134]    90:-
    Norma, Borås, 1983. 203 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Henrikson, Alf:  Kungliga Teatern. En återblick. [ref 54576]    100:-
    Kungliga Teatern i samarbete med Bra Böcker 1994. 227 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Hertsgaard, Mark:  The Beatles. Musiken och konstnärskapet. Översättning: Björn Linné. [ref 59840]    225:-
    Bonnier Alba, Stockholm, 1995. Stor 8:o. 447 s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med vissa bruksspår samt några lagade revor.
Hildesheimer, Wolfgang:  Mozart. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 29114]    110:-
    Norstedts 1980. 387 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är något naggat. Något snedläst, omslaget blekt på ryggen samt med smärre bruksspår.
Hodell, Björn:  Sagan om Ernst Rolf. Visor och kupletter. [ref 83056]    100:-
    Birgins förlag, Stockholm, 1948. Liten 8:o. 156, (4) s. Teckningar av Martin Nilsson. 1:a upplagan. Limhäftad. Något kantstött.
Se bild på boken
Holiday, Billie - Dufty, William:  Svart stjärna. "Lady Sings the Blues". [ref 40750]    120:-
    Rabén & Sjögren 1956. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lätt solkad, i övrigt gott skick.
   Med diskografi.
Honolka, Kurt:  Bedrich Smetana. Översättning: Torgny Bondestam. [ref 55781]    100:-
    Norma, Borås, 1986. 195, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Horricks, Raymond:  Dizzy Gillespie and the Be-Bop Revolution. Selected discography by Tony Middleton. [ref 70819]    90:-
    Spellmount, Turnbridge Wells, 1984. Small 8vo. 95 pp. Illustrated. 1st English edition. Publisher's pictorial boards. (Jazz Masters)
Horton, John:  Edvard Grieg. Översättning: Torgny Bondestam. [ref 59026]    85:-
    Norma, Borås, 1984. 227 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Höijer, J. Leonard:  Musik-lexikon. Omfattande den theoretiska och praktiska tonkonsten, biografier öfver de förnämste in- och utländske musikförfattare, tonkonstnärer och dilettanter, som med utmärkelse idkat eller befordrat denna konst, beskrifningar öfver äldre och nyare instrumenter m. m. beträffande musik samt af natur att kunna lexikaliskt behandlas. Efter de nyaste och tillförlitligaste källor utarbetadt. [ref 71857]    350:-
    Stockholm, Abr. Lundquist, 1864. III-VIII, 9-560 s. Illustrerad med notexempel. Äldre, mörkgrönt halvfranskt band. Pärmarna med några små skavmärken. Inlagan fin förutom någon enstaka sida med små obetydliga åldersfläckar samt lätt bruntonade textytor på några ställen.
   Det supplementhäfte om ca 75 sidor som utgavs 1867 saknas här.
Jackson, Michael:  Moonwalk. Svensk översättning av Mikael Mörling. [ref 61018]    150:-
    Bonniers 1988. 314, (6) s. + 16 planschsidor i färg + 2 dubbelvikta planschblad i färg. Rikligt med svartvita fotografier i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i övre kanten och en liten lagad reva, i övrigt gott skick.
  –  :  Moonwalk. Svensk översättning av Mikael Mörling. [ref 83686]    125:-
    Bonniers 1989. 314, (6) s. + 16 planschsidor i färg + 2 dubbelvikta planschblad i färg. Rikligt med svartvita fotografier i texten. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jacob, P. Walter:  Jacques Offenbach. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 55777]    90:-
    Norma, Borås, 1983. 187, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jacobsson, Stig:  Carl Nielsen. [ref 55776]    100:-
    Norma, Borås, 1987. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Jara, Joan:  Victor. En sång för livet. Översättning av Maria Ekman. [ref 69551]    125:-
    Legenda 1984. 280, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
   Behandlar Victor Jara.
Jeanson, Gunnar - Rabe, Julius:  Musiken genom tiderna. En populär framställning av den västerländska tonkonstens historia. 1-2. [ref 54952]    200:-
    Gebers 1927-1931. Stor 8:o. XVI, 280 + XVI, 376 s. + 16 planschblad. Rikligt med illustrationer och notexempel i texten. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med marmorade snitt och främre omslagen medbundna. Volym 1 med ett litet skrapmärke på bakre pärmen, i övrigt fint skick.
   2 volymer.
Keepnews, Orrin - Grauer, Bill, Jr.:  A Pictorial History of Jazz. People and Places from New Orleans to Modern Jazz. [ref 78543]    125:-
    Spring Books, London, n.d. (ca 1956). 4to. (6), 282 pp. Illustrated throughout in black & white. Publisher's cloth. Spine and front cover uneven faded, spine head & tail lightly bumped. No jacket.
Kelley, Kitty:  Sinatra - his way. Översättning: Mikael Mörling. [ref 37100]    120:-
    Bonniers 1987. 572 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Den uppmärksammade och sensationella biografin över Frank Sinatras liv, boken som Sinatra försökte stoppa.
Kjerrman, Egon:  Hellre än bra. [ref 70954]    110:-
    Fischer & Co, Stockholm, 1996. 233 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Klintberg, Bengt af - Mattsson, Christina (red.):  Fula visboken. 50 folkliga erotiska visor. Valda och kommenterade av Bengt af Klintberg och Christina Mattsson. Med ett förord av Bengt Anderberg. [ref 15412]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb / Tiden, 1986. 137 s. Illustrerad med noter. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 196)
Ladberg, Bo Teddy:  Beethoven skriver brev och andra musikhistorier. [ref 70643]    95:-
    Rabén & Sjögren 1973. 133, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat och missfärgat omslag.
Lahr, John:  Sinatra. Människan och artisten. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 68266]    110:-
    Norstedts 1998. Stor 8:o. 80 s. text + (62) planschsidor. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget med veck längs med ryggen, i övrigt gott skick.
Landon, H.C. Robbins:  Haydn. Översättning av Simon Parmet. [ref 67071]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm, 1968. Liten 8:o. 133, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex. (Lilla musikserien)
  –  :  Verdi. Översättning av Berit Berling. [ref 47758]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1978. Liten 8:o. 124 s. Rikt illustrerad, delvis med färgfotografier. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat transparent skyddsomslag. (Lilla musikserien)
Lang, Iain:  Blues och jazz. Översättning Jan Berg. [ref 71685]    100:-
    Bonniers 1957. 156 s. Häftad. Något nött.
Laretei, Käbi:  En bit jord. [Berättelse]. [ref 60427]    90:-
    Bonniers 1976. 258, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår i övre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Såsom i en översättning. Teman med variationer. [ref 70198]    140:-
    Bonniers 2004. 381, (1) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lassl, Josef:  Bruckner. Översättning av Knut Björklund. [ref 62518]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1973. Liten 8:o. 106, (6) s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Förlagets klotband med infälld pärmbild och blindpressning samt transparent skyddsomslag. Fint ex. (Lilla musikserien)
Laufe, Abe:  Brodway's Greatest Musicals. [ref 71423]    150:-
    David & Charles, London, 1978. X, 519 pp. + 14 pp. of photographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with small loss at spine head, corner lightly bumped, otherwise very good.
Lausson, Mirja - Stavås, Liv - Ek-Lundblad, Maya - Schöning-Nicholls, Ami - Nordquist, Per-Eric (red.):  Stora snapsviseboken. [ref 78422]    125:-
    Fischer & Co / Vin- & Sprithistoriska Museet, Stockholm, 1996. 424 s. 40:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Layton, Robert:  Jean Sibelius. Översättning: Stig Jacobsson. [ref 66031]    90:-
    Norma, Borås, 1987. 187, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt stött rygghuvud och -fot.
Leander, Zarah:  Zarah. Zarah Leanders minnen. Handsekreterare: Jan Gabrielsson. [ref 75133]    120:-
    Bonniers 1972. 302, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 20:e-25:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva (1 cm) vid ryggfoten, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Zarah. Zarah Leanders minnen. Handsekreterare: Jan Gabrielsson. [ref 81280]    100:-
    Bonniers 1972. 302, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Namnteckning på titelbladet. Obetydligt snedläst, ryggen med vissa läsränder.
Ledin, Marie:  Min pappa hette Stikkan. Nedtecknat av Petter Karlsson. [ref 69866]    90:-
    Anderson Pocket AB, Stockholm, 2008. 205, (3) s. Originalupplaga. Limhäftad med flikomslag. Namnteckning på smutstitelbladet, annars fin.
Leffler, Karl Peter:  K. P. Lefflers folkmusiksamling. Med inledning och kommentar av Margareta Jersild. I-II. [ref 81656]    400:-
    Länsmuseet Murberget i samarbete med Svenskt visarkiv, Härnösand, 1987-1991. 4:o. 295+362 s. Genomgående illustrerad med notexempel. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna svagt buktande, i övrigt gott skick. (Arkiv för norrländsk hembygdsforskning, XXII, XXV)
   2 volymer.
Leinert, Michael:  Carl Maria von Weber. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 55782]    100:-
    Norma, Borås, 1984. 173, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lennon, John:  A Spaniard in the Works. [ref 540]    750:-
    Jonathan Cape, London, 1965. (93) pp. Richly illustrated by John Lennon. Cover by Robert Freeman. 1st edition. Publisher's pictorial boards. Small bumps.
Se bild på boken
  –  :  A Spaniard in the Works / En spann jord i maskineriet. [ref 71874]    700:-
    Bakhåll, Lund, 1997. 126, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren samt med separat CD-skiva, innehållande 4 aldrig tidigare utgivna Lennonlåtar, i ficka på bakre omslaget. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Med svensk och engelsk parallelltext. Fortfarande i sin oöppnade originalplastpåse.
Se bild på boken
Lewenhaupt, Inga:  Signe Hebbe (1837-1925), skådespelerska, operasångerska, pedagog. [ref 1966]    110:-
    Institutionen för teater- och filmvetenskap, Stockholm, 1988. Stor 8:o. XIV, 376, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med smärre skrapmärken och veck, främre omslag med svagt veck. (Theatron-serien)
   Akademisk avhandling. - Med en kort sammanfattning på engelska i översättning av Eric Lewenhaupt.
Lindvall, Marianne:  ABBA. The Ultimate Pop Group. [ref 79039]    200:-
    Souvenir Press, Edmonton 1977. 4:o. 95, (1) pp. Photo illustrated throughout, mainly in colour. Publisher's softcover. Covers with minor shelf wear and a few small creases at edges and corners. Condition Very Good to VG+.
Lundberg, Camilla:  Musikens myter. En klassisk musikhistoria. Med originalillustrationer av Edvard Derkert. [ref 76601]    175:-
    Wahlström & Widstrand 2001. Stor 8:o. 366, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet annars ett fint ex.
Lundell, Ulf:  Texter - Noter - Bilder. [ref 68881]    350:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 4:o. 659, (1) s. Rikt illustrerad med noter och fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med prislapp, i övrigt fint ex.
Se bild på boken
Lundgren, Larz - Wikström, Jan-Owe:  Roxette. The book. Den auktoriserade biografin. [ref 65966]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1992. Stor 8:o. 277, (11) s. Rikt illustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Mailer, Franz:  Johann Strauss. Översättning till svenska: Knut Björklund. [ref 70490]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1975. Liten 8:o. 115, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med transparent skyddsomslag. (Lilla musikserien)
Matteson, Leif:  Barbro Margareta Svensson. Lill-Babs från tå till topp. [ref 27536]    90:-
    LT-media 1988. 83, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg). Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Matz, Edvard & Erling (red.):  Sjung till sjöss. En antologi på gamla och nya sjömansvisor som alla kan sjunga. [ref 37267]    125:-
    Rabén & Sjögren 1982. 200, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Matz, Erling (red.):  Ta mig till havet. Svenska Kryssarblubbens visbok. [ref 59399]    95:-
    Svenska Kryssarklubben 1995. Stor 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1995)
McCarthy, Albert:  Big Band Jazz. [ref 23012]    140:-
    Berkley Publishing, New York, 1977. 4to. 360, (8) pp. With more than 250 black & white photographs. New edition. Publisher's softcover. Spine slightly worn, covers and a few leaves with a few minor creases. Underlinings throughout with soft pencil.
   The definitive history of the origins, progress, influence, and decline of big jazz bands. Including an index of over 3,000 musicians, vocalists and composers, discography and bibliography.
McCarthy, Albert J.:  Louis Armstrong. [ref 63238]    90:-
    A.S. Barnes and Company, South Brunswick/New York, 1970. 85, (1) pp. Illustrated with photos. Perpetua Edition, Second Printing. Publisher's softcover. Condition Near Fine. (Kings of Jazz)
McLeish, Kenneth & Valerie:  Lyssnarens guide till klassisk musik. De stora kompositörerna och deras verk. Översättning Stig Jacobsson. Granskning och bearbetning Lars Sjöberg. [ref 48850]    150:-
    ICA bokförlag 1990. 302, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Meltzer, Richard:  The Aesthetics of Rock. [ref 43416]    250:-
    Something Else Press, New York, 1970. 346 pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine ends just faintly bumped, ex-library stamps on the endpapers. Condition Near Fine. Dust jacket with some minor creases along the edges, else fine. Condition Near Fine.
   One of the first major works of rock criticism, here in the scarce first edition on Fluxus artist Dick Higgins' legendary imprint Something Else Press.

Se bild på boken
Menuhin, Yehudi - Primrose, William - Stevens, Denis - Vatelot, Etienne:  Violin & viola. Översättning och redigering: Johan Åkesson. [ref 48291]    140:-
    Corona, Malmö, 1989. 199 s. Illustrerad med fotografier och notexempel. Limhäftad. Tillskrift på smutstitelbladet, i övrigt ett fint ex. (Yehudi Menuhin Music Guides)
   Avsnittet om violan är författat av William Primrose.
Meyer, Torben:  Franz Schubert, sångens mästare. Översatt från danskt manuskript och bearbetad av C.-G. Stellan Mörner. [ref 14564]    90:-
    Lindfors Bokförlag 1945. 151 s. + 6 planschblad. Häftad. Något snedläst, lätt mörktonad rygg, liten reva i bakre falsen. Främre omslag med en liten fläck samt med smärre riss och veck. Namnteckning på smutstitelbladet.
Midler, Bette:  A View from a Broad. [ref 73135]    100:-
    Simon & Schuster, New York, © 1980. Small 4to. 150, (10) s. Illustrated with photographs by Sean Russell, mostly in colour. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Very good.
Miles, Barry:  Paul McCartney. Many Years From Now. [En levande och autentisk berättelse om vår tids största popgrupp - Beatles]. Översättning av Lena Karlin. [ref 12466]    200:-
    Natur och Kultur 1998. Stor 8:o. 696 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Morgan, Alun:  Count Basie. Selected Discography by Alun Morgan. [ref 70826]    90:-
    Spellmount, Turnbridge Wells, 1984. Small 8vo. 94 pp. Illustrated. 1st English edition. Publisher's pictorial boards. (Jazz Masters)
Morgan, Alun - Horricks, Raymond:  Modern jazz. Idéer, former, utövare 1939-1959. [ref 57245]    120:-
    Bonniers 1959. 256 s. Häftad. Ouppskuren men lite stött i alla fall.
Murray, Albert:  Stomping the Blues. [ref 77782]    140:-
    Quartet Books, London, 1978. Large 8vo. 264 pp. Profusely illustrated with b&w photographs. 1st UK edition. Publisher's softcover. Covers somewhat yellowed, else fine. Condition VG+ to Near Fine.
Mäkinen, Timo (huvudred.):  Jean Sibelius. Publicerad med anledning av hundraårsdagen av Jean Sibelius' födelse. [ref 22023]    200:-
    Delegationen för Sibelius' jubileumsår, [Helsingfors], 1965. Stor 8:o. 53, (3) s. + 1 löst blad (program till festkonserten). Illustrerad med fotografier och faksimil. Originalpappband med transparent skyddsomslag. Pärmarna buktar utåt.
   Med bidrag av Erik Tawaststjerna, Laura Enckell, Bengt von Törne, Eugene Ormandy, Simon Parmet, Kim Borg, Joonas Kokkonen m. fl. Bidragen är dels på finska och dels på svenska.
Nettel, Reginald:  Innan musiken börjar. En populär bok om musikinstrument. [ref 66657]    110:-
    Gebers 1953. 147, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Ryggen lätt mörktonad, omslagen med små bruksspår.
Netterstad, Märta:  Så sjöng barnen förr. Textmaterialet i de svenska skolsångböckerna 1841-1972. [ref 42575]    90:-
    Rabén & Sjögren 1982. 302 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Skrifter utgivna av Svenskt visarkiv 8. - Skrifter utgivna av Svenska Barnboksinstitutet 15)
   Avhandling.
Nicolausson, Harry:  Swedish Jazz Discography. [ref 41024]    250:-
    Swedish Music Information Centre, Stockholm, 1983. 416 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Reviderad och uppdaterad utgåva av författarens "Svensk jazzdiskografi", 1953.
Nielsen, Carl:  Levande musik. Översättning från danskan av Bengt Pleijel. [ref 25625]    90:-
    Gebers 1946. 94, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något mörktonad och med riss i rygghuvudet, pärmarna något utbuktande. (Gebers Musikböcker)
Nilsson, Birgit:  Mina minnesbilder. [ref 28264]    125:-
    Bonniers 1977. 4:o. 120 s. Genomgående illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en lång lagad reva på framsidan, i övrigt fin.
Nilsson, Martin:  Till lands och vatten. Visor med text, melodier och teckningar. [ref 84189]    175:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1929. 4:o. 80 s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med ett par små veck, bakre omslaget med större, vertikalt veck.
   Dedikation från författaren till förläggaren Bertil Börjesson på smutstitelbladet.

Se bild på boken
Nordenfelt-Åberg, Eva:  Hinrich Philip Johnsen 1717-1779. Biografi med verkförteckning. [ref 75113]    110:-
    Edition Reimers, Stockholm, 1979. 4:o. 171 s. Illustrerad med fotografier, teckningar och noter. Limhäftad. Tillskrift från "Eva" på titelbladet (författarinnan ?). (Kungl. Musikaliska Akademiens skriftserie nr 36)
   Musikvetenskap VT 1976.
Nordquist, Per Eric (red.):  Våra 278 bästa snapsvisor. [ref 76491]    90:-
    ICA bokförlag 1997. Liten 8:o. 144 s. 1:a upplagan, 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Nordström, Sixten:  Så blir det musik. [ref 42535]    175:-
    Bra Böcker 1989. Liten 4:o. 342 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätt blekt rygg samt ett par obetydliga veck.
Norlind, Tobias:  Kristina Nilsson. Grevinna de Casa Miranda. Sångerskan och konstnärinnan. [ref 24293]    120:-
    Åhlén & Åkerlund 1923. 300 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med övre guldsnitt. Ryggen mörktonad, inre falsen lagad. Exlibris och en liten etikett på främre pärmens insida.
  –  :  Musikinstrumentens historia i ord och bild. [ref 74804]    225:-
    Nordisk Rotogravyr 1941. Liten 4:o. 169, (2) s. + 112 planschsidor med teckningar och fotografier på instrument i alla dess former. Privatbundet halvklotband med ryggtitel i skinn, främre omslaget (slitet) medbundet samt marmorerat pärmpapper. Pärmar buktar inåt, annars ett fint ex.
Norman, Charlie:  Musikant med brutet gehör. [ref 36664]    175:-
    Askild & Kärnekull 1980. 278, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget något skamfilat, en liten bit saknas vid rygghuvudet samt med tejplagningar, tyvärr även utvändigt.
   Med signerad dedikation på smutstitelbladet: "Till Bertil Mårtensson med tack för ett idogt och förtjänstfullt krafsande i mitt kranium".
[Nyblom, Holger]:  Gustaf III:s opera. Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Teaterns 150-årsjubileum 1773 18/1 1923. [ref 59918]    100:-
    Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1923. Stor 8:o. 87, (7) s. + 12 planscher. Häftad. Fint ex.
Se bild på boken
Nyblom, Knut:  Hör, I Orphei drängar! Skildringar ur sångsällskapet O.D:s levnad. II. 1913-1928. [ref 72042]    90:-
    Almqvist & Wiksell 1928. 457, (4) s. Häftad. Ryggen med veck samt fransig ryggfot. Omslagen lät kantstötta nedtill, det bakre även med små veck i nedre hörnet. Delvis ouppskuren.
   OBS! Endast del 2. Del 1 utkom 1913.
Nyblom, Teddy:  Operetten på Oscars. Från Albert Ranft till Anders Sandrew. [ref 32134]    95:-
    Fridmans Bokförlag, Stockholm, 1956. Stor 8:o. 103, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad med flikomslag. Sned och lätt nött rygg med veck, samt lätt stött i övre kanten.
Nyquist, Bengt:  Bas: Thore Jederby. En biografi. [ref 78173]    150:-
    Carlssons 1995. 201 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från "Bengt N." på försättsbladet. Fint ex.
   Innehåller även "Litet slanglexikon över Thore Jederbys mustiga språk".
  –  :  Å inte nog me' de'. Gunnar Svensson berättar om jazzen, Hasse & Tage och Helmer Bryd. [ref 55111]    125:-
    Uppsala Publishing House, 1997. Stor 8:o. 237 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt blekt samt med några smärre riss och veck.
Olrog, Ulf Peder:  Resultat av plöjningstävlan. Rosenbloms visor del II. Vis- och schlagerparodier. [ref 78168]    100:-
    Nils-Georgs Musikförlags AB, Stockholm, 1945. 4:o. 32 s. Konstnärlig utstyrsel av Lolle Andersson. Häftad. Ryggen något nött och med smålagningar, sista bladet och bakre omslaget med ett par riss i ytterkanten.
  –  :  Rosenblom i Västindien. En ganska sannfärdig och mycket lärorik resebeskrivning tillika med skaldens nya och ljuvliga visor. [ref 35181]    100:-
    Nils-Georgs Musikförlags AB, Stockholm, 1947. 4:o. 35, (1) s. Konstnärlig utstyrsel och andra teckningar av Lolle Andersson. Originalupplaga. Häftad. Ryggen som vanligt lite trasig samt några fuktränder på omslagen. Namnteckning på främre omslaget samt "Olrog" skrivet med bläck på ryggen.
   Bilden föreställer ett annat ex som var i bättre skick.

Se bild på boken
  –  :  Samling kring Rosenblom. 75 visor. [ref 36152]    150:-
    Nils-Georgs Musikförlags AB, Stockholm, 1958. 4:o. 180 s. Genomgående illustrerad med noter samt med teckningar av Lolle Andersson. Originalupplaga. Häftad. Omslagen svagt gulnade, bakre omslaget med liten ytlig text- och pappersförlust.
  –  :  Samling vid pumpen och 9 andra av Rosenbloms visor. [ref 78169]    100:-
    Nils-Georgs Musikförlags AB, Stockholm, 1946. 4:o. 28 s. Konstnärlig utstyrsel av Lolle Andersson. 9:e tusendet. Häftad. Lite nött rygg samt liten bit saknas på bakre omslaget.
Ono, Yoko (utg.):  Minnen av John Lennon. Översättning: Gunnar Redmalm. [ref 75266]    175:-
    Svenska Förlaget 2006. Stor 8:o. VIII, (2), 318 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Orrey, Leslie:  Opera, operett och musical. Den lyriska teatern genom tiderna. [ref 32108]    120:-
    Allhem, Malmö, © 1972. 253 s. Med 254 illustrationer, varav 32 i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Det svarta omslaget lätt skamfilat, annars ett mycket bra ex. Med exlibris.
Osbourne, Ozzy med Chris Ayres:  Jag är Ozzy. [ref 6446]    150:-
    Norstedts 2010. 368 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Palm, Carl Magnus:  Beatles Beatles. [En musikbiografi]. [ref 32681]    135:-
    Tiden 1996. 188 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Ett blad i början av boken med veck, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Från ABBA till Mamma Mia. Förord av Agnetha, Björn, Benny och Anni-Frid. [ref 72306]    300:-
    Premium Publishing, Stockholm, 1999. Stor 4:o. 303 s. Slösande rikt illustrerad med fotografier av Anders Hanser. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Panassié, Hugues:  The Real Jazz. [ref 81704]    125:-
    Smith & Durrell Inc., New York, 1946. 326 pp. 5th printing. Publisher's decorated cloth. Owner's signature on first free end paper. Spine ends and upper edge just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine.
Se bild på boken
Panassié, Hugues - Gautier, Madeleine:  Dictionary of Jazz. [ref 79583]    150:-
    Cassell & Company Ltd, London, 1956. XII, 288 pp. + 16 full page plates. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine ends and upper corner slightly bumped, traces of former owner's book plate on paste-down endpaper, ex-library stamp on first free end paper, title leaf and endpapers. Condition VG+. Slightly rubbed, chipped and soiled dust jacket with a couple of mended tears. Condition Very Good.
Pavarotti, Luciano - Wright, William:  Pavarotti. Min värld. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 60040]    125:-
    Forum 1996. 329, (1) s. + 24 planschsidor (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
Pergament, Moses:  Jenny Lind. [ref 22054]    160:-
    Norstedts 1945. Liten 4:o. 324, (2) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Privatbundet ryggklotband, båda omslagen medbundna. Rygghuvudet något fransigt; försätts-, smuts- och titelblad med biblioteksstämplar, eftersättsbladet med lånekortsficka.
  –  :  Vandring med Fru Musica. [ref 47467]    95:-
    Norstedts 1943. 259 s. Häftad. Osprättad. Ryggen lätt fläckad samt stött nedtill. Främre omslag lite ojämnt gulnat; båda omslagen något stötta och med små veck i nedre kanten.
Pet Shop Boys:  Discography. The Words and Music of the Complete Singles Collection. [ref 71894]    150:-
    International Music Publications, Woodford Green, Essex, © 1993. 4to. (108) pp. With colour illustrations. Soft covers. Small label on front cover.
Peterson-Berger, Wilhelm:  Minnen. [ref 7741]    125:-
    Lindblads, Uppsala, 1943. 408 s. + 14 planscher. Häftad med transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget något naggat, i övrigt ett fint ex.
Petersson, Annie (utg.):  Ackompanjemangbok till Nu ska vi sjunga. [ref 73239]    125:-
    Almqvist & Wiksell 1948. 4:o. (4), 100 s. 2:a upplagan. 11:e-20:e tusendet. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Pärmarna lätt solkade, kanterna med en del kraftigare stöt- och skrapmärken.
Platen, Gustaf von:  Premiärer. Succéer och fiaskon - triumfer och tragedier. [ref 64660]    125:-
    Fischer & Co [2001]. Stor 8:o. 352 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Poling, James (commentary):  Esquire's World of Jazz. [ref 73647]    200:-
    Thomas Y. Crowell, New York, 1975. Large 4to. (2), 228 pp. With numerous illustrations, some in colour. Revised and updated edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly chipped, torned and with tears. Small pieces missing to front lower edge, a little loss of text.
Presley, Priscilla Beaulieu - Harmon, Sandra:  Elvis och jag. Översättning av Karin Coyet. [ref 11213]    125:-
    Viva, Stockholm, 1988. 250, (1) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget litet naggat.
Rabe, Julius:  Bach. [ref 2613]    100:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 168, (7) s. Illustrerad med notexempel. 5:e-6:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
Ralf, Klas (red.):  Operan 200 år. Jubelboken. [ref 32119]    110:-
    Prisma 1973. 252 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Ramel, Povel:  Följ mej bakåt vägen. Povel Ramels livstycken, del 1. [ref 15810]    120:-
    Norstedts 1992. 348 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva (1 cm), i övrigt ett fint ex.
  –  :  Som om inget hade hänt. Povel Ramels livstycken, del 2. [ref 74645]    150:-
    Norstedts 1999. Stor 8:o. 286 s. Illustrerad med fotografier hämtade från Povel Ramels privata bildarkiv. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Tänk dej en strut karameller. [ref 68202]    250:-
    Reuter & Reuter, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 327 s. Rikt illustrerad med teckningar av Björn Berg samt med noter på ett stort antal av Ramels populäraste sånger. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något solkat samt med ett par små lagade revor; själva boken dock i mycket gott skick.
   Ovanlig och efterfrågad samling med många av Povel Ramels populäraste sånger!

Se bild på boken
Rasmusson, Ludvig:  Blues. [ref 7499]    140:-
    AWE/Gebers 1979. 140 s. Limhäftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Rock. [ref 9128]    95:-
    AWE/Gebers 1981. 191 s. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med diagonalt brytveck samt ett mindre, svagt hörnveck.
Reimers, Gerd och Lennart:  Wienervalsen och familjen Strauss. [ref 67188]    100:-
    Edition Reimers 1975. Stor 8:o. 187 s. Rikligt med illustrationer och notexempel. Häftad. Fint ex.
Se bild på boken
Rickfors, Marie - Steen-Johnsson, Cecilia:  Rockbjörnens folk. [ref 44787]    150:-
    Prisma 1999. 214, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslagets baksida annars fin.
Robbert, Louise (red.):  Folk – musik – dans i nordisk konst. [14 juni – 26 augusti 1990]. [ref 70262]    100:-
    Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1990. Liten 4:o. 231 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Bläcktillskrift på smutstitelbladet. Fint ex. (Liljevalchs katalog 402)
[Rosenberg, Hilding]:  En bok till Hilding Rosenberg 21/6 1977. [ref 11473]    140:-
    Kungliga Musikaliska Akademien, Stockholm, 1977. Stor 8:o. 200 s. Illustrerad med fotografier och notexempel. Häftad med flikomslag. Obetydligt snedläst. (Kungl. Musikaliska Akademiens skriftserie nr 19)
Rosenblad, Ingvald (red.):  Fröding och musiken. Några aspekter. [ref 15390]    120:-
    Gustaf Fröding-sällskapet 1974. 4:o. 107, (1) s. Illustrerad (delvis i färg). Musiknoter. Dekorerat originalpappband. Fint ex. (Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie 6)
Rostin, Per:  Flottans Musikkår i Carlscrona. [ref 54662]    120:-
    Föreningen Gamla Carlscrona, Karlskrona, 1994. 152 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Föreningen Gamla Carlscrona årsbok 1994)
Rubinstein, Arthur:  Mitt lyckliga liv. Översättning: Olof Hoffsten. [ref 52932]    100:-
    Brombergs 1983. Liten 8:o. 960 s. + 8 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygg och hörn med smärre bruksspår.
   Dubbelvolym innehåller: Mina unga år. - Mina lyckliga år. Tidigare utgiven i 2 volymer.
Rundberg, Alfred:  Svensk operakonst. [ref 80985]    400:-
    Kultur och Form, Stockholm, 1952. 4:o. 567, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, porträtt och notexempel. Numrerad bibliofilupplaga; detta är nummer 100. Förlagets blå, dekorerade helskinnband med helt guldsnitt och sparsamt guldornerad rygg med fem markerade bind. Pärmhörnen med lätta stöt- och skrapmärken, rygghuvudet med litet ytligt riss. Signerad av redaktören och hovsångaren Martin Öhman på smutstitelbladet.
Sadie, Stanley - Latham, Alison:  Musikguide. Översättning Lars Sjöberg. [ref 29264]    175:-
    Bonniers 1987. Stor 8:o. 514, (1) s. + 16 planschblad i färg. I övrigt rikt illustrerad med teckningar, fotografier och studieexempel. Förlagsband med skyddsomslag. Lite ojämnt blekt omslag annars fin.
Sahlén, Artur (förord):  Mellbom i krig skulle draga. Militam tam tam militärialej. En gammal ballad. [ref 64539]    150:-
    Handpresstryckeriet, Stockholm, 1929. Liten 8:o. (22) s. + 1 utvikbart musikblad. Illustrerad med träsnitt av Artur Sahlén. Tryckt i 500 numrerade ex, varav detta är nr 273. Dekorerat originalpappband med pergamentrygg.
Sandved, Kjell B. (utg.):  Musikens värld. Musik i ord och bild. Alfabetiskt uppställd med omkring tvåtusen illustrationer. [ref 66711]    175:-
    Musikens värld förlag, Göteborg, 1956. Liten 4:o. (8), 1168 s. alfabetiskt uppställda med omkring tvåtusen illustrationer. 11:e-25:e tusendet. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Ryggen lite blekt, fläck på insidan av främre pärmen, annars fin.
   Spaltpaginerad. 3.5 kg musikhistoria.
Scherliess, Volker:  Alban Berg. Översättning: Torgny Bondestam. [ref 55770]    90:-
    Norma, Borås, 1985. 191, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Schumann, Karl:  Liszt. [ref 25874]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1975. Liten 8:o. 125, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med transparent skyddsomslag. (Lilla musikserien)
  –  :  Mahler. Översättning av Knut Björklund. [ref 56241]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1973. Liten 8:o. 122, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med blindpressning och infälld pärmbild samt transparent skyddsomslag. Fint ex. (Lilla musikserien)
  –  :  Richard Strauss. Översättning till svenska: Kajsa Rootzén. [ref 67074]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1971. Liten 8:o. 118 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med transparent skyddsomslag. (Lilla musikserien)
Schyberg, Dick (red.):  Elektriska drömmar. Författare om rock. En antologi. [ref 11139]    150:-
    Schlager/Förlaget Rockmani 1982. 335 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggändarna lätt stötta, hörnen obetydligt skavda. Två sidor med litet kludd i texten; tyvärr med svart spetsig penna, i övrigt ett fint ex.
[Schöldström, Birger]:  Bilder från svenska skådebanan. Kongl. svenska scenens förnämsta artister framställda i kostym. [ref 71680]    550:-
    Stockholm, P.B. Eklund, [1875-18??]. Liten 4:o. (1) s. text + 12 helsides färglitografier (varav en är klistrad på bakre pärmens utsida). Förlagets dekorerade pappband med klotrygg utan titel. Något slitet och fläckat band med skadade innerfalsar (ej loss), försätts-, eftersätts- och titelblad med tvärgående reva intill falsen. Samtida tillskrift på främre pärmens insida. Planscherna är i fint skick, utom den på utsidan som följaktligen är lite solkig.
   Följande skådespelare avbildas: Oscar Arnoldson, Anders Willman, Gurli Åberg, Louise Michaeli, Gustaf Fredriksson, Fredrika Stenhammar (2 planscher, även baksidan), Hedwig Willman, Emilie Högqvist, Charlotte Strandberg, Knut Almlöf och Carl Johan Uddman.
Schön, Bosse:  Sanningen om Zarah Leander. Säkerhetspolisens hemliga akt. [ref 82266]    100:-
    Bosse Schöns Förlag, 2008. 146 s. Illustrerad med fotoreproduktioner ur säkerhetspolisens arkiv. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Schönfelder, Gerd - Åstrand, Hans:  Prinzip Wahrheit - Prinzip Schönheit. [ref 33628]    175:-
    Kungliga Musikaliska Akademien 1984. Large 8vo. 355 pp. Illustrated with musical examples. Publisher's printed wrappers. The covers with some minor creases along the edges, inscription on title leaf. (Publikationen der Kgl. Schwedishen Musikakademie Nr. 42)
   Contains analysis of works by Swedish modernist composers such as Ingvar Lidholm, Sven-Erik Bäck, Allan Pettersson and others.
Shapiro, Nat - Hentoff, Nat (red.):  Jamsession - Hear me talkin' to ya. Översättning av Carl-Erik Lindgren. [ref 78133]    175:-
    Gebers 1957. 497 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Shaw, Arnold:  The World of Soul. Black America's Contribution to the Pop Music Scene. [ref 79613]    125:-
    Cowles Book Company , New York, 1970. XIII, 306 pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Ex-library stamps on the endpapers, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with a few minor chips, tears and creases. Condition VG+.
Smith, Richard R.:  The History of Rickenbacker Guitars. [Foreword by Roger McGuinn. Preface by George Harrison]. [ref 83129]    250:-
    Centerstream Publishing, Fullerton, ©1987. 4:o. 246 pp. Illustrated with photographs and drawings. 1st edition. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
Sneum, Jan:  Bonniers rocklexikon. Från Bill Haley till Imperiet. Mer än 1100 biografier. [ref 67665]    150:-
    Bonniers 1989. 566 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan, 5:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Bonniers rocklexikon. Från rock'n'roll till rap. [ref 73449]    200:-
    Bonnier Alba 1996. Stor 8:o. 709 s. Rikt illustrerad. Ny upplaga. Kraftigt utökad och aktualiserad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Sohlmans musiklexikon. 1-5:  Huvudredaktör: Hans Åstrand. [ref 45]    1300:-
    Stockholm 1975-1979. 4:o. 704 + 704 + 768 + 896 + 931 s. Rikt illustrerad. 2:a reviderade och utvidgade upplagan. Gröna dekorerade förlagsband. Fin svit. 5 volymer.
   Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.

Se bild på boken
Sohlmans Opera:  686 operor från La Dafne 1597 till Animalen 1979. Översättning från engelska av Elsa-Britt Sjöstedt. Fackgranskning och kompletteringar av Per Ekström, Sune Hofsten och Henrik Karlsson. Ett antal nya artiklar författade av Hans Åstrand. [ref 314]    750:-
    Sohlmans Förlag AB, © 1981. Liten 4:o. 511, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Fint ex.
Stadtlaender, Chris:  Beethoven zieht um. [ref 77988]    90:-
    Heimeran Verlag, München, 1962. Small 8vo. 95, (1) pp. 1. Auflage. Publisher's boards. Dust-jacket. Jacket with a few minimal creases at top of spine, spine slightly faded.
Starer, Robert:  Continuo. A Life in Music. [ref 5485]    125:-
    Ransom House, New York, 1987. (14), 206, (1) pp. Illustrated. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Front free endpaper is missing, paste-down with some damage, otherwise very good condition.
Stenius, Yrsa:  Tills vingen brister - en bok om Jussi Björling. [ref 68270]    175:-
    Brombergs 2002. 282 s. + 16 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   CD-skiva medföljer.
Stenström, Johan:  Bellman levde på 1800-talet. [ref 82401]    200:-
    Atlantis © 2009. Stor 8:o. 495, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag. Fint ex.
Stockholms Figaro:  Ett artistiskt och belletristiskt veckoblad för 1845. Med bidrag af Onkel Adam, Albano, Blanche, Carlén, Kullberg, Orvar Odd m.fl. [ref 72300]    400:-
    Bonniers, Hökbergska Boktryckeriet, Stockholm, 1845. Liten 4:o. 424 s. Illustrerad med noter och helsidesplanscher. Någon handkolorerad, någon riven i bitar men komplett. Samtida ryggdekorerat halvfranskt band. Något nött och stött band med liten bit som saknas på rygghuvudet.
Stokes, W. Royal:  Living the Jazz Life. Conversations with Forty Musicians about Their Careers in Jazz. [ref 80725]    160:-
    Oxford University Press, New York, 2000. Large 8vo. 278 pp. + 16 photographic plates. 1st edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Strage, Fredrik:  Fans. [En bok om besatthet]. [ref 47420]    125:-
    Natur och Kultur 2005. 300, (1) s. + 12 planschsidor, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck längs kanterna och lätt solkat på baksidan.
Stroff, Stephen M.:  Guldstrupen. Jussi Björling - en biografi. Översättning av Maria Kemp. [ref 17655]    125:-
    Bokád [1982]. 274 s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett fåtal smärre riss och veck.
Sugerman, Danny:  Wonderland Avenue. Tales of Glamour & Excess - A True Rock'n'roll Saga. [ref 68806]    125:-
    William Morrow, New York, 1989. Large 8vo. 407 pp. 1st edition. Publisher's quarter cloth. Dustwrapper.
Sulphy, Doug - Schweighardt, Ray:  Get Back. The Beatles' Let It Be Disaster. [ref 18775]    120:-
    Helter Skelter Publishing, London, 1998. 248 pp. + (7) pp. of advertisement. Publisher's softcover. Covers with light creases and minor traces of use.
Sundin, Nils-Göran:  Bilder ur musikens historia. Romantiken och vår tid. [ref 72578]    150:-
    Mirage, Växjö, 1984. Stor 8:o. 203 s. + löst rättelseblad. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Dedikation: "Till Åke Brandel många vänliga hälsningar Tillgivne förf ----- Stockholm 27.4.84".
  –  :  Bilder ur musikens historia. Romantiken och vår tid. [ref 72579]    125:-
    Mirage, Växjö, 1984. Stor 8:o. 203 s. + löst rättelseblad. Rikt Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Svedberg, Örjan:  Hoola bandoola. Om ett band, en tid, en stad. [ref 83895]    100:-
    Ordfront 2009. 219 s. Sparsamt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
   Den CD-skiva som ursprungligen medföljde boken saknas dessvärre här.
Svenson, Sven G.:  Gunnar Wennerberg. En biografi. [ref 17719]    100:-
    Norstedts 1986. 471, (3) s. + 32 planschsidor. Illustrerad i texten. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen svagt missfärgade efter bilagt tidningsurklipp, men i övrigt ett fint ex.
  –  :  Ulf Peder Olrog i Uppsala. Några minnen. [ref 84902]    95:-
    Carmina, Uppsala, 1982. 50, (6) s. Illustrerad med fotografier och noter. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen blekt, i övrigt välhållen.
Svensson, Barbro - Wahlgren, Anna:  Lill-Babs – hon är jag. Minnen av ögonblick. [ref 25757]    110:-
    Bra Böcker 1996. Stor 8:o. 357, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida lite naggat i övre kanten, annars ett fint ex.
Söderlundh, Lille Bror:  När skönheten kom till byn. Visor med musik. [ref 55082]    125:-
    Bonniers 1946. 4:o. 75, (2) s. 7:e upplagan. Förlagets linneryggsband, främre omslag medbundet. Pärmarna buktar något utåt, hörnen lätt stötta, skyddsomslaget saknas.
Söderström, Elisabeth:  I min tonart. [ref 20628]    90:-
    Bonniers 1978. 182, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss i ryggfoten.
  –  :  Sjung ut Elisabeth! [ref 37268]    120:-
    Bonniers 1986. 335, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt ett par små lagade revor.
Sørensen, Inger:  Operalexikonet. Översättning: Margareta Eklöf. Svensk bearbetning: Anders Jansson. [ref 60173]    175:-
    Forum 1995. Stor 8:o. 647 s. Fotoillustrerad. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Taube, Evert:  Bröllopsballader och rosenrim. En Gyldene Fredens bok. Med melodier och akvareller av författaren. [ref 64877]    200:-
    Norstedts 1925. Stor 8:o. 99, (1) s. + 3 färgplanscher (akvareller av författaren). Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Nött och skadad rygg med lagningar, omslagen lätt fläckade, det bakre med hörnveck och aningen naggat i ytterkanten. Mindre fuktfläck tvärsöver ryggens nedre del och på bägge omslagen. Inlagan i mycket bra skick.
   Med musiknoter.
  –  :  Den Gyldene Fredens ballader. - Bröllopsballader och rosenrim. - Kärleksvisor och sjöballader och visorna ur På kryss med Ellinor. [ref 2396]    225:-
    Bonniers 1946. Stor 8:o. 80; + (2), 99, (1); + 76 s. Illustrerade med teckningar och akvareller av författaren. Illustrationerna "Ur på kryss med Ellinor" av Kurt Jungstedt. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och mönstrade pärmpapper. Rygghuvudet med små riss, bakre pärmens övre hörn lätt skavt, i övrigt obetydliga bruksspår. (Samlade visor)
   Tre visböcker sammanbundna i en volym. Med musiknoter.
  –  :  Hjärtats nyckel heter sång. Sextionio visor och en dikt i urval av Sven-Bertil Taube. [ref 19620]    90:-
    Bonniers 1984. 364, (3) s. Med illustrationer av Kurt Jungstedt, Evert Taube, Bertil Lybeck, Roland Svensson, Helga Henschen och Stig Södersten. Ny upplaga. [Rea-upplaga]. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck vid rygghuvudet, i övre en del mindre bruksspår. Tillskrift på försättsbladet.
   Med musiknoter.
  –  :  I dina drömmar. Nya ballader och visor, diktade, tonsatta och illustrerade. Arrangerade för gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh och Nils B. Söderström. [ref 64311]    225:-
    Bonniers 1953. Stor 8:o. 65, (2) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Främre omslaget med litet veck, bakre omslaget obetydligt gulnat.
Se bild på boken
  –  :  Pepita dansar. Nya ballader, tonsatta och illustrerade av författaren. Musiken arrangerad av Nils B. Söderström. [ref 32848]    175:-
    Bonniers 1950. Liten 4:o. 64, (1) s. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Främre omslaget med liten förlust i nedre hörnet, bakre omslaget med ett par mindre veck. Ryggfoten med liten nagg, främre falsen med lagad reva om ca 3 cm.
Se bild på boken
  –  :  Pepita dansar. Nya ballader, tonsatta och illustrerade av författaren. Musiken arrangerad av Nils B. Söderström. [ref 78301]    225:-
    Bonniers 1950. Stor 8:o. 64, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Främre omslag medbundet, skyddsomslaget saknas. Fint ex.
   Med musiknoter.
  –  :  Sju sjömansvisor och Byssan lull samt Flickan i Havanna. - Fritiof Anderssons visbok. - Himlajord. [ref 2397]    225:-
    Bonniers 1951, 1952, 1948. Stor 8:o. 114 + 90, (3) + 56, (1) s. + 5 färgplanscher i "Himlajord". I övrigt med illustrationer av Kurt Jungstedt och författaren. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och mönstrade pärmpapper. Bakre pärmens övre hörn något skavt, i övrigt obetydliga bruksspår. (Samlade visor)
   Tre visböcker sammanbundna i en volym. Med musiknoter.
  –  :  Sjösalaboken. Nya dikter och melodier. För luta, gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh. [ref 37431]    450:-
    Bonniers 1942. 4:o. 81, (2) s. Illustrerad med noter samt teckningar av Roland Svensson. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget svagt gulnat och solkat, marginalerna med en del naggar, riss och veck samt fyra triangulära pappersförluster om ca 1 x 1,5 cm, skyddsomslagets baksida med ett par små hål. Boken dock i mycket gott skick.
Se bild på boken
  –  :  Sjösalaboken. Nya dikter och melodier. För luta, gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh. [ref 72075]    200:-
    Bonniers 1942. 4:o. 81, (2) s. Illustrationer och omslag av Roland Svensson. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Några små fläckar på ryggen och främre omslaget.
   Med musiknoter.
  –  :  Sjösalaboken. Nya dikter och melodier. För luta, gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh. [ref 72463]    300:-
    Bonniers 1942. 4:o. 81, (2) s. Illustrerad av Roland Svensson. Originalupplaga. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade linneband. Främre omslag medbundet. Liten brun fläck på främre pärmen. Insidan av främre pärmen och försättsbladet med missfärgning och ytskada, bakre pärmens insida och eftersättsblad även något missfärgade.
   Med musiknoter.
  –  :  Sjösalatoner. 19 sånger. Musikarrangemang: Harry Olt. [ref 32793]    95:-
    Warner/Chappell Music 2000. 4:o. 48 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Sol och vår. Ballader, visor och dikter med musik av författaren i urval av Sven-Bertil Taube. [ref 38620]    150:-
    Bonniers 1967. Stor 8:o. 253, (1) s. Illustrerad av författaren, Kurt Jungstedt, Ulla Sundin-Wickman, Bertil Lybeck och Roland Svensson. Tryckt i 5.000 ex. Förlagsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslagets baksida med lagad reva, i övrigt närmast obetydliga bruksspår. (Bonniers Folkbibliotek)
   Med musiknoter.
  –  :  Så länge skutan kan gå ... Sextionio visor och en dikt i urval av Sven-Bertil Taube. [ref 78347]    300:-
    Bonniers 1966. Stor 8:o. 346, (4) s. Illustrerad med teckningar. Musiknoter. 41:a-60:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag , främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med några lagade revor. Dedikation från Evert Taube på fria försättsbladet:" Minne av Evert Taube".
  –  :  Ultra marin. [ref 46443]    450:-
    Bonniers 1936. 4:o. 109 s. Illustrerad med noter samt teckningar av Bertil Lybeck. Originalupplaga. Häftad. Ryggen samt bakre omslaget obetydligt gulnade, omslagen med ett fåtal smärre veck. Ett fint ex, de små anmärkningarna till trots.
Se bild på boken
Taube, Evert (huvudred.):  Svenska ballader och visor från medeltiden till våra dagar. För visans vänner samlade. [ref 63915]    350:-
    Lindfors 1973. Stor 4:o. 390, (1) s. Illustrerad med teckningar av av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg samt musiknoter. 2:a upplagan. Förlagets vackra dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Fint ex.
   Banddekor av Dahlquist-Ljungberg.
(Taube, Evert):  Evert Taube. [Del 1]: Tillägnan. Urval och sammanställning: Dag Dahlberg. Arrangemang och bearbetning: Gunnar Svensson. [ref 45275]    150:-
    Reuter & Reuter, Stockholm, [1981]. 4:o. 271 s. Illustrerad av Martin Lamm, huvudsakligen i färg. Foto: Hans Gedda. Musiknoter. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet, framsidan med märke efter prislapp.
Taube, Sven-Bertil:  Ord och många visor. Sven-Bertil Taube berättar för Petter Karlsson. [ref 75878]    150:-
    Bonniers 2007. Stor 8:o. 318, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Tawaststjerna, Erik:  Sibelius. [1]. [ref 36952]    175:-
    Bonniers 1968. 421, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier, dessutom rikt illustrerad med notbilder. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva på ryggen.
   Endast denna första del utkom vid detta tillfälle. Utgivningen återupptogs 1993 och då med en nyutgåva av del 1. Totalt omfattar verket 5 delar om Sibelius.
Tegen, Martin:  Musiklivet i Stockholm 1890–1910. [ref 29271]    160:-
    Stockholms kommunalförvaltning, 1955. Stor 8:o. 220, (1) s. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Omslagen med ett par små veck. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 17)
   With an English summary.
The Beatles:  Softcover Pocket Biographies edition. [ref 72001]    90:-
    Academic Industries, West Haven, Connecticut, 1984. Small 8vo. 51, (1) pp. Graphic novel, black and white illustrations similar to comic books. Publisher's softcover.
   Biographical sketch of the Beatles using cartoons and a quiz at the back.
The Beatles - Wilk, Max:  Yellow Submarine. This voyage chartered by Max Wilk. The Beatles in Yellow Submarine Starring Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band. Produced by Al Brodax. Written by Lee Minoff & Al Brodax, Jack Mendelsohn & Erich Segal. From an original story by Lee Minoff. Based upon the song by John Lennon & Paul McCartney. [ref 71744]    550:-
    New English Library, NEL, London, 1968. 128 pp. First NEL Ed. Original paperback. Inscription by previous owner on 2 front free endpapers.
Se bild på boken
Thompson, Douglas:  Like a Virgin. Madonna Revealed. [ref 56591]    120:-
    Smith Gryphon, London, 1991. Large 8vo. (8), 200 pp. + 16 pp. of photographs (some in colour). 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with moderate creases and slightly chipped.
  –  :  Madonna. [Den ocensurerade biografin]. Översättning: Ann-Marie Liljenwall. [ref 65295]    100:-
    Wahlströms 1992. 207 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Thoor, Alf:  Tio bilder till musiken. [ref 72580]    90:-
    Larson, Täby, 1978. 183, (1) s. Limhäftad. Fint ex.
Tobler, John:  ABBA gold. Den otroliga berättelsen. [ref 82566]    150:-
    Affidavit Förlags AB, ©1993. 4:o. 160 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  ABBA. En värld av musik. Den auktoriserade skildringen i ord och bild. Översättning av Sune Karlsson. [ref 79040]    150:-
    IPC, Örebro, 1980. 4:o. 96 s. Överdådigt fotoillustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Omslagen med ett par små veck, inlagan delvis lätt fuktskadad (ej fläckad).
Turesson, Gunnar (red.):  Visor. [ref 73443]    120:-
    Folket i Bild 1947. Liten 8:o. 138, (1) s. Med musiknoter. Förlagets dekorerade klotband. Pärmarna något böjda. Främre omslag medbundet. Exlibris.
   Boken innehåller ca 35 visor från Dan Andersson, Anders Österling och Ture Nerman till Prins Wilhelm, Hjalmar Gullberg och Nils Ferlin, samtliga tonsatta av Gunnar Turesson.
Turner, Tina - Loder, Kurt:  Jag, Tina. Översättning: Hans O Sjöström. [ref 53769]    90:-
    Norstedts [1987]. 266, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt några små revor i övre kanten.
Törnblom, Folke H.:  Beethoven. [ref 2951]    90:-
    Bonniers 1941. Liten 8:o. 169, (2) s. 3:e-4:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med båda omslagen medbundna. Exlibris samt namnteckning på försättsbladen, inlagan med några understrykningar och marginalanteckningar. (Musikens mästare)
  –  :  Grieg. [ref 17268]    100:-
    Bonniers 1945. 164, (1) s. Illustrerad med notexempel. 6:e-8:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Lätt blekt rygg, i övrigt fin. (Musikens mästare)
  –  :  Mozart. [ref 29113]    90:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 191 s. Illustrerad med notexempel. 10:e-12:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
  –  :  Operans historia. [ref 32120]    175:-
    Bonniers 1965. Stor 8:o. 532, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag samt en liten lagad reva.
  –  :  Schubert. [ref 59409]    90:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 157 s. Illustrerad med notexempel. 7:e-9:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, titelfältet aningen skavt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
  –  :  Tjajkovskij. [ref 45339]    110:-
    Bonniers 1955. 228, (3) s. Illustrerad med notexempel + 1 porträtt. Förlagets dekorerade klotband med främrre omslaget medbundet. (Musikens mästare)
   Inget skyddsomslag.
  –  :  Wagner. [ref 49464]    100:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 213, (2) s. Illustrerad med notexempel. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fint. (Musikens mästare)
  –  :  Verdi. [ref 47759]    100:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 232, (3) s. Illustrerad med notexempel. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
Törnblom, Folke H. (huvudred.):  Bonniers musiklexikon. [ref 68552]    200:-
    Bonniers 1995. 4:o. 528 s. Rikt illustrerad. 2:a reviderade upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, namnteckning på försättsbladet.
Törnblom, Folke H. (red.):  Den klassiska musikguiden. Bearbetad av Folke H. Törnblom efter Elseviers Groot Muzieboek av Gérard Verlinden. Översättning från holländska av Sonja Berg Pleijel. [ref 68938]    175:-
    Bernces Förlag 1981. Stor 8:o. 288 s. Mycket rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt.
Uggla, Magnus:  Jag hade en gång en blogg. [ref 71357]    120:-
    Modernista, Stockholm, 2008. 448, (4) s. Rikt illustrerad i färg. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Wagner, Cosima:  Dagböckerna 1869-1883. Urval av Joe H. Kirchberger. Översättning av Eva Liljegren. [ref 56245]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 414, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wagner, Richard:  Nibelungens ring. Musikdrama. 1-4. Öfversättning af Sigrid Elmblad. [ref 75409]    3500:-
    Norstedts 1910-1911. Liten 4:o. (7), 78 + (7), 89 + (7), 108 + (7), 92 s. Med 64 monterade färgplanscher av Arthur Rackham. Tryckt i 500 numrerade ex Detta nr 424 + 154 + 118 + 11. Förlagets vita gulddekorerade klotband med marmorerade snitt på del 2-4. Del 1 Rhenguldet i en nyans mörkare än de övriga tre banden annars en fin svit. Namnteckning på alla 4 volymernas försättsblad.
   I. Rhenguldet. II. Valkyrjan. III. Sigfrid. IV. Ragnarök.

Se bild på boken
Wahlöö, Waldemar:  12 visor. Melodier av Wald. Wahlöö. Till texter av Jeremias i Tröstlösa. [ref 46212]    90:-
    [Borelius], Lund, 1934. Liten 4:o. 30 s. Klammerhäftad. Bakre omslag vattenskadat i nedre kanten, i övrigt gott skick.
   Med musiknoter.
Walter, Bruno:  Ett liv i musik. Översättning från det tyska manuskriptet av Ingrid Bratt. [ref 12736]    125:-
    Norstedts 1946. 491, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna, skyddsomslaget saknas. Lätt fläckad rygg.
Warrack, John:  Tchaikovsky. [ref 74471]    175:-
    Hamish Hamilton, London, 1973. Small 4to. 287 pp. Richly illustrated with b/w photos and numerous colour photo pages. Publisher's cloth. Dust-jacket. Price-clipped jacket, label on front paste-down.
Wechsberg, Joseph:  The Waltz Emperors. The Life and Times and Music of the Strauss Family. [ref 74491]    175:-
    Weidenfeld and Nicolson, London, © 1973. Small 4to. 271 pp. With numerous illustrations (some in colour). Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Library label on front paste-down. Previous owner's marks, annotations and a few underlinings with pencil in the text. Jacket with minor traces of use.
Weigel, Hans:  Wienervalsen. Översättning till svenska: Kajsa Rootzén. [ref 67076]    90:-
    Generalstabens Litografiska Anstalt 1968. Liten 8:o. 87, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med transparent skyddsomslag. (Lilla musikserien)
Weiner, And. - Norrman, John (utg.):  Sångbok för skolan. Del I och II. 248 en-, två och trestämmiga sånger med ackordbeteckningar. [ref 7940]    150:-
    A V Carlsons Bokförlags AB, Stockholm, 1956. Liten 8:o. VIII, 183, (1) s. Illustrerad av Helge Forsslund. 6:e oförändrade upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Bakre pärmen lätt nött längs kanterna och med skrapmärken.
Wennerberg, Gunnar:  Gluntarne. 1-2. En samling duetter för baryton och bas med accompagnement af piano. Del 1: Text. Del 2: Musik. [ref 71528]    950:-
    Abr. Hirsch, Stockholm, 1849-[1851]. 4:o. 92, (1) + 149 s. Graverat titelblad + 92, (1) textsidor + 149 sidor med noter. Originalupplaga. Texten i ett lite slitet halvklotband samt noterna i ett trevligare halvfranskt band, också detta lite nött. 2 volymer.
  –  :  Gluntarne. En samling duetter för baryton och bas. [ref 16808]    150:-
    Victor Pettersons Bokindustri, Stockholm, 1949. 290, (3) s. + 1 porträtt (frontespis). Med illustrationer efter teckningar av Arvid Fougstedt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade skinnryggsband. Pärmarna något ojämnt gulnade, ryggen med ett par små fuktfläckar och en aning skavd vid huvud och fot.
   Denna utgåva är en privatupplaga utgiven med anledning av att 75 år förflutit sedan Victor R.M. Petterson grundade den firma, som drives under namnet Victor Pettersons Bokindustri Aktiebolag.
  –  :  Gluntarne. Inledning och kommentarer av Gurli Taube och P.G. Hamberg. [ref 16809]    750:-
    Allhem, Malmö, 1954. Stor 4:o. 200, (15) s. Illustrerad av Ernst Josephson. Tryckt i 2.600 ex. Privatbundet skinnband med trevlig ryggdekor och 7 upphöjda bind samt övre guldsnitt (Nils Lindes bokbinderi). Bägge omslagen samt ryggen medbundna. Ryggen mycket lätt blekt.
   Mycket gediget band.
White, Michael:  Wolfgang Amadeus Mozart. Översättning: Carl G. Liungman. [ref 78546]    90:-
    Bokförlaget Libris, Örebro, 1993. 63, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Musikens mästare)
Wigstrand, Hans:  Sven-Ingvars. Spex, dragspel och rock'n'roll. [ref 57020]    125:-
    Bonnier Alba, Stockholm, 1995. 235, (2) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Sven-Ingvars. Spex, dragspel och rock'n'roll. [ref 84816]    175:-
    Bonnier Alba, Stockholm, 1995. 235, (2) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med litet obetydligt veck, i övrigt ett fint ex.
   Signerad på titelbladet av bland andra ursprungsmedlemmen Ingvar Karlsson. (Se bilden).

Se bild på boken
Wikström, Jan-Owe:  Robert Wells. Mitt liv som komphund. [ref 2943]    175:-
    Bonnier Fakta / Rhapsody in book 2003. Stor 8:o. 248 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wilk, Max:  They're Playing Our Song. [The Stories Behind the Words and Music of Two Generations - Irving Berlin, Jerome Kern, Stephen Sondheim, Richard Rodgers, Oscar Hammerstein II, Johnny Mercer, Frank Loesser, Ira Gershwin, and More. With a Preface by Jule Styne. [ref 76287]    125:-
    New York Zoetrope, New York, 1973. 294 pp. Photo illustrated. 1st edition. New edition, expanded and revised. Publisher's red boards in dust-jacket. Near fine.
Worbs, Hans Christoph:  Felix Mendelssohn Bartholdy. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 55775]    90:-
    Norma, Borås, 1985. 180, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Vreeswijk, Cornelis:  Skrifter I-III. Del 1: Samlade sånger. Del 2: Enskilda sånger. Del 3: Dikter, prosa. [ref 60325]    500:-
    Ordfront, Stockholm, 2000. 442 + 524 + 668 s. Förlagets klotband med skyddsomslag i transparent plastkassett. Omslagens rygghuvuden mycket lätt skavda annars fina.
Se bild på boken
  –  :  Till Fatumeh. Visor: sjungna och osjungna. Musikalisk bearbetning: Per Alm. [ref 45170]    120:-
    Brombergs 1988. Stor 8:o. 123 s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en lagad reva, i övrigt obetydliga bruksspår.
   Med musiknoter.
Zetterberg Törnbom, Gösta:  Chopin. [ref 10389]    100:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 166, (3) s. Illustrerad med notexempel. 6:e-8:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Ryggen lätt blekt, i övrigt fin. (Musikens mästare)
Zetterlund, Monica:  Hågkomster ur ett dåligt minne. I samarbete med Tom Alandh. [ref 65993]    125:-
    Norstedts 1992. 232, (4) s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten pappersförlust, ett par små lagade revor samt några smärre riss och veck.
Åhlén, David - Andrén, Ernst - Carlsson, Sten (red.):  Sveriges allmänna organist- och kantorsförening. Minnesskrift 1901-1951. [ref 78589]    140:-
    Almqvist & Wiksell 1951. Liten 4:o. 189 s. Fotoillustrerad. Häftad. Bakre omslaget med liten lagad reva.
Åstrand, Hans - Ottenberg, Hans-Günter - Schönfelder, Gerd:  "zur Tonsezzung vom Gustav Wasa". Beiträge zur Biographie J.G. Naumann's. [ref 78518]    85:-
    Kungl. Musikaliska akademien, Stockholm, 1991. 72 pp. Illustrated with several musical examples. Publisher's softcover. Unread. Condition Fine. (Publikationen der Königlich Schwedischen Akademie der Musik Nr. 69)
Österwall, Arthur:  Från Internationalen till Nalen. Memoarer. [ref 15089]    125:-
    Ordfront 1990. 304 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. En hörna stött.
Östlin, Per:  Storsångaren Einar Ekberg - en livsskildring. [ref 84503]    110:-
    Den kristna bokringen, Stockholm, 1991. 232, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS