|
|
:
Ätten Bernadotte. Biografiska anteckningar. [ref 50493] |
450:- |
| |
C. & E. Gernandts förlag, Stockholm, 1896. Liten 4:o. XII, 215, (1 blank); + 162 s. Med 210 illustrationer. 2:a tillökade upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Se bild på boken |
 |
|
Alopaeus, Marianne:
Betraktelser kring en gräns. [ref 71173] |
110:- |
| |
Söderströms, Helsingfors, 1965. 218, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Dedikation från "Marianne". |
 |
|
Aminoff, Carl Johan:
Vardagsslit och sjuårskrig. Upplevt och beskrivet av den nyländske dragonen Carl Johan Aminoff. Utgiven med kommentarer av Patrick Bruun. [ref 59923] |
350:- |
| |
Svenska Litteratursällskapet i Finland 1994. Stor 8:o. XVIII, 446 s. Tämligen rikt illustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Ancker, Bo:
Mormors porter. Berättelser från Stockholm kring år 1930. [ref 59003] |
80:- |
| |
Rabén & Sjögren 1977. 175, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Gidstam. Andra, fullständiga upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt och lätt naggat vid rygghuvudet. |
 |
|
:
Mormors porter. Stockholmsminnen från 20-talet. [ref 29005] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand [1965]. 121, (1) s. Fotoillustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. |
 |
|
Andborg, Gustaf:
Nils Ferlin. Vännen - skolkamraten. [ref 80413] |
150:- |
| |
Rundqvists bokförlag, Göteborg, 1970. 52 s. Fotoillustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Andersson, Harriet:
Harriet Andersson. Samtal med Jan Lumholdt. [ref 78787] |
250:- |
| |
Alfabeta 2005. 271, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från skådespelerskan. |
 |
|
Andersson, Hasse:
"Pekka". Världens bäste målvakt. [ref 69107] |
120:- |
| |
Sportförlaget 1997. 238 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Andersson, Sten:
I de lugnaste vattnen... [ref 20430] |
125:- |
| |
Tiden 1993. 429, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Signerad av författaren: "Med hälsning Sten Andersson". |
 |
|
:
I de lugnaste vattnen... [ref 72951] |
95:- |
| |
Tiden 1993. 429 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Andrén, Arvid - Cerio, Edwin - Maiuri, Amedeo - Munthe, Malcolm - Oliv, Josef m.fl.:
Boken om Axel Munthe, Capri och San Michele. En minnesbok. [ref 62974] |
550:- |
| |
Allhem, Malmö, 1957. 4:o. 428, (1) s. Illustrerad med fotografier av Erik Liljeroth och Jan Mark. Teckningar av Stig Borglind. Kartor och andra illustrationer, en del utvikbara. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets halvfranska band med 5 förgyllda bind, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper samt skyddsomslag. Omslaget lite veckigt på ryggen och med färggenomslag från bandet på baksidan, annars ett fint ex. |
 |
|
Andrews, Bart:
Janet Jackson – hennes liv och hemlighetsfulla familj. [ref 55727] |
85:- |
| |
Richters 1994. 264 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. Namnteckning på främre pärmens insida. |
 |
|
Anér, Josef:
Magistern blev affärsman. Memoarer. [ref 61604] |
75:- |
| |
Stockholm, Bonniers, 1963. 222, (1) s. + 8 planschblad. 12:e-13:e tusendet. Förlagets klotryggsband med lätt naggat skyddsomslag. |
 |
|
Appelberg, Hanna & Eilif:
Helene Schjerfbeck. En biografisk konturteckning. [ref 18784] |
350:- |
| |
Söderström & Co, Helsingfors, 1949. Liten 4:o. 240 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband. Exlibris på klistrade försättsbladet, frontespis och smutstitelblad med ett par små fuktfläckar. Fria försättsbladet samt löst bifogat vykort med dedikation från Rachel och Måns Schjerfbeck. Måns Schjerfbeck var Helene Schjerfbecks brorson. |
 |
|
Arendt, Hannah:
Den banala ondskan. Eichmann i Jerusalem. Översättning: Barbro Lundberg och Ingemar Lundberg. [ref 79777] |
150:- |
| |
Daidalos, Göteborg, 1996. 284 s. Ny utgåva. Häftad. Fint ex. |
 |
|
Armstrong, Louis:
Satchmo. Mitt liv i New Orleans. [ref 80331] |
125:- |
| |
Bonniers 1955. 200, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lätt skavd. |
 |
|
Armstrong, Margaret:
Havet ägde hans hjärta. Edward Trelawny – poet och pirat. Till svenska av Margareta Ångström. [ref 64610] |
90:- |
| |
Medéns 1945. 295 s. Häftad. Lätt snedläst. Liten recensionsstämpel på smutstitelbladet. |
 |
|
Arnold, Lloyd R.:
High on the Wild with Hemingway. [ref 64499] |
1500:- |
| |
Caldwell, Idaho, Caxton Printers, 1969. 4:o. 343 pp. Numerous photographs. Deluxe limited edition. 758/950 numbered copies. Signed by John H. Hemingway (Ernest Hemingways son). Beige buckram, spine and upper cover with gilt stamped brown leatherette labels. Publisher's matching cloth slipcase. Fine, fresh, as new. |
 |
|
Aronowitsch, Gregor:
Bukowskis – mitt öde. Glimtar från ett liv med konst. [ref 65596] |
90:- |
| |
Bonniers 1988. 196, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
Artéus, Gunnar (red.):
Svenska officersprofiler under 1900-talet. Med introduktion av general Bengt Gustafsson. [ref 68544] |
225:- |
| |
Militärhögskolan & Axel Abrahamssons Förlag 1996. Stor 8:o. 515 s. Illustrerad. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck i övre kanten samt blekt vid vikningen i ytterkanten. |
 |
|
Arvidsson, Ingrid:
Öden i vår tid. [ref 73851] |
95:- |
| |
Rabén & Sjögren 1987. 212 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift (från författarinnan?). Snedläst. |
 |
|
Aschan, Nils:
Örebrominnen från seklets första lustrer. [ref 50744] |
75:- |
| |
[Författaren], Örebro, 1944. 109, (5) s. + 1 plansch. Illustrerad i texten. Häftad. Bakre omslag med antydan till hörnveck och litet riss i nedre kanten. Boken avslutas med ett fyrsidigt personregister. |
 |
|
Ashrawi, Hanan:
Fredens sidor – en personlig berättelse. [ref 72586] |
100:- |
| |
Brombergs 1995. 339, (1) s. Illustrerad med fotografier och några kartor. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Asklund, Lis:
Uppbrott. [ref 46697] |
100:- |
| |
Norstedts 1986. 272 s. + 16 planschsidor med fotografier. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små riss samt små stötskador på baksidan. |
 |
|
Asplund, Karl:
De ljusa timmarna. Minneskåserier. [ref 7080] |
85:- |
| |
Bonniers 1959. 242, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotband. Främre omslag medbundet, skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Atkinson, Rick:
Drillade för krig. Utbildade för seger och ära offer för skam och nederlag. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 63906] |
175:- |
| |
Bonniers 1990. Stor 8:o. 603 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Aurén, Sven:
Eld upphör. Minnen 1942-1945. [ref 11093] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1974. Liten 8:o. 177, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen och litet stött högst upp. |
 |
|
:
Också ett liv. En journalists minnen 1932-1942. [ref 31450] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1973. Liten 8:o. 210, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens Bok) |
 |
|
Bacall, Lauren:
Jag själv. Översättning: Else Lundgren. [ref 21780] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1979. 432, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bach, Steven:
Marlene Dietrich. Life and Legend. [ref 79115] |
200:- |
| |
Harper Collins, London, 1992. Large 8vo. XIV, 626 pp. + 32 full page plates. Publisher's half cloth binding with dust jacket. Dust jacket with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine. |
 |
|
Bahlenberg, Jan:
Carlo Derkert. Porträtt av en konstvisare. [ref 78730] |
125:- |
| |
Gidlunds Förlag, 2005. 287, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, recensionsstämpel på undre snittet. Skyddsomslaget med ett par små veck. |
 |
|
Bainbridge, John:
Garbo. Översättning av Gunnar Tannefors. [ref 16366] |
120:- |
| |
Bonniers 1955. Liten 8:o. 272, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår längs kanterna. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
Baker, Josephine - Bouillon, Jo:
Josephine. [ref 22337] |
90:- |
| |
Berghs 1978. 300, (4) s. Illustrerad med bildcollage på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Ryggfoten med litet stötmärke, skyddsomslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Barraqué, Jean:
Claude Debussy. Översättning: Anna Lisa Berkling. [ref 59025] |
100:- |
| |
Norma, Borås, 1983. 197, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Baumann, Bruno:
Karavan utan återvändo. Sanningen om Sven Hedins olycksdrabbade resa. Översättning: Stefan Lindgren. [ref 77300] |
175:- |
| |
Bokförlaget DN 2001. 319, (1) s. Illustrerad med 135 färgfoton. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Behandlar Sven Hedins resa genom Takla Makan 1895. |
 |
|
Beauvoir, Simone de:
Avsked - farväl till Sartre. [ref 2537] |
150:- |
| |
Schultz Förlag, Stockholm, 1988. 453, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. |
 |
|
Beckman, Bjarne:
Matts Kättilmundsson och hans tid. I: Intill 1318. II: 1319-1326. 1-2. [ref 80157] |
350:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1953-1954. Stor 8:o. XV, 367 + VII, (3) 643 s. Häftad. Inlagorna osprättade, omslagen med ett fåtal mindre veck. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar 84-85) 2 volymer. |
 |
|
Beckman, Knut A.:
Farliga förälskelser kring tronen. Några historiska kärleksäventyr. [ref 13266] |
95:- |
| |
Hökerbergs 1963. 271, (1) s. + 16 planschblad. Förlagets klotband. |
 |
|
Beckman, Margareta:
Aurora von Königsmarck. Svenska bland fältherrar i stormaktstidens Europa. [ref 77456] |
100:- |
| |
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 1998. Stor 8:o. 160 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Beethoven, Ludwig van:
Brev. Ett urval. Urval och kommentarer av Folke H. Törnblom. Översättning av Irma Nordvang. [ref 4945] |
150:- |
| |
Bonniers 1952. 278, (1) s. Illustrerad med 6 planschblad. Förlagets klotryggsband. Ryggen svagt blekt, i övrigt gott skick. |
 |
|
Bendt, Ingela:
Ett hem för själen. Ellen Keys strand. [ref 66687] |
140:- |
| |
Bonniers 2002. Stor 8:o. 153, (5) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bengtsson, Frans G.:
Den lustgård som jag minns. [ref 7958] |
150:- |
| |
Norstedts 1953. 202, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
Bengtsson, Sixten (Västgöta-Bengtsson):
Solen är störst vid sin nedgång. Västgöta-Bengtsson berättar ur sitt liv. [ref 78319] |
125:- |
| |
Karlstedts Bokhandel, Skövde, 1977. 187, (1) s. Tämligen rikt fotoillustrerad samt omslaget av Elly Bengtsson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Signerad av författaren på smutstitelbladet. Försättsbladet bortskuret. |
 |
|
Bennett, Lerone, jr:
Martin Luther King jr. En biografi. [ref 62169] |
125:- |
| |
Stockholm, J. Beckman, 1966. Stor 8:o. 240 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med flera lagade revor i övre kanten. |
 |
|
Benson, Mary:
Nelson Mandela. Förord av Desmond Tutu. Översättning: Gunnar Gällmo. [ref 66735] |
75:- |
| |
Alfabeta 1986. 248, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Inplastat förlagsband med bevarat skyddsomslag. Något sned rygg. Utgallrad biblioteksbok med stämplar och kortficka. |
 |
|
Benson, Ross:
Paul McCartney. Bakom myten. [ref 70347] |
90:- |
| |
Norstedts 1993. 260 s. + 16 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Limhäftad. (Norstedts storpocket) |
 |
|
Berg, Tor:
Johan Skytte. Hans ungdom och verksamhet under Karl IX:s regering. [ref 22160] |
150:- |
| |
Bonniers 1920. XXXII, 308, (1) s. Häftad. Omslagen något gulnade samt med ett fåtal smärre riss och veck, främre falsen med liten lagad reva. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. |
 |
|
Bergfors, P.-G.:
Max Reger. [ref 27377] |
100:- |
| |
Norma, Borås, 1987. 318, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Berggrav, Eivind:
Biskop ovan polcirkeln. Översättning från norskan av Märta Lindqvist. [ref 3936] |
90:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1937. 148, (1) s. + 20 planscher. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med normala bruksspår. |
 |
|
:
Biskop ovan polcirkeln. Översättning från norskan av Märta Lindqvist. [ref 34626] |
85:- |
| |
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1937. 148, (1) s. + 20 planscher. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Obetydligt nött. |
 |
|
Berglund, Erik Bullen:
Ett sånt liv. [ref 12791] |
120:- |
| |
Bonniers 1960. 194, (2) s. + 16 fotografiska planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små skador på baksidan. |
 |
|
Bergman, Ingmar:
Laterna magica. [ref 25344] |
100:- |
| |
Norstedts 1987. 336, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bergman, Ingrid - Burgess, Alan:
Ingrid Bergman. Mitt liv. Översättning av Ann Henning. [ref 21251] |
100:- |
| |
Norstedts 1982. 542 s. + 32 fotografiska planschblad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. |
 |
|
Bergquist, Lars:
Swedenborgs drömbok. Glädjen och det stora kvalet. [ref 60203] |
180:- |
| |
Norstedts 1988. 321 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bergsten, Magnus (red.):
Svenska kungar och mäktiga män. Tio historiska porträtt. [ref 77174] |
80:- |
| |
Historiska Media 2001. Liten 8:o. 140 s. Illustrerad med porträtt och andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Bergström, Walborg:
Från gångna tider. Brev, episoder och minnen ur gamla släktportföljer. Upptecknade. [ref 16284] |
95:- |
| |
Norstedts 1920. 254, (2) s. Illustrerad. Häftad med jämnskurna snitt. Ryggen lagad upptill, bakre omslag mycket litet hörnveck. |
 |
|
Bernadotte, Folke:
Människor jag mött. [ref 29618] |
90:- |
| |
Bonniers 1947. 115, (2) s. Illustrerad av Mark Sylwan. 11:e-20:e tusendet. Förlagets marmorerade halvlinneband med påklistrad pärmetikett. Bernadottes minnen från Röda Kors-åren och 2:a världskriget i Norge och Tyskland. |
 |
|
:
Till Jerusalem. Med en epilog av generalmajor Åge Lundström. [ref 80586] |
110:- |
| |
Norstedts 1950. Liten 8:o. 296, (1) s. + 19 fotografiska planschblad. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna. Fint ex. |
 |
|
(Bernadotte, Folke):
Folke Bernadotte af Wisborg. Svensken och världsmedborgaren. [ref 14151] |
275:- |
| |
Hovbokbindare F. Beck & Son i distribution, 1955. 4:o. 327 s. Rikt fotoillustrerad. Bibliofilupplaga om 125 numrerade ex varav detta är nr 53, tryckt för namngiven mottagare. Gulddekorerat helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Främre omslag medbundet. Några lätta skrapmärken på bakre pärmen och ett hörn obetydligt nött, annars ett fint ex. |
 |
|
Bernadotte, Kerstin:
Ett så'nt liv! [ref 12789] |
85:- |
| |
Bonniers 1975. 219, (4) s. + 16 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt lite blekt på ryggen. Namnteckning m.m. på försättsbladet. |
 |
|
Bernadotte, Lennart:
"Käre prins, godnatt!". Memoarer. [ref 76797] |
150:- |
| |
Bonniers 1977. 242, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Tillskrift på klistrade försättsbladet, signerad av Lennart Bernadotte på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med ett par lagade riss samt några smärre bruksspår. |
 |
|
Bernadotte, Sigvard:
Krona eller klave. [ref 74118] |
85:- |
| |
Bonniers 1977. 227, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 31:a-35:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag. Lite kladdig namnteckning med årtal på försättsbladet. |
 |
|
Bernhard, Gösta:
Gösta Bernhards saga. Glada och galna minnen från Casino och andra nöjesestrader. [ref 55611] |
90:- |
| |
Bonniers 1981. 142, (1) s. + 48 planschsidor med fotografier samt några teckningar och annonser i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Berry, Chuck:
Självbiografin. [ref 64697] |
125:- |
| |
Alfabeta 1988. 361 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Bhutto, Benazir:
Österns dotter. Översättning av Hans Granqvist. [ref 50842] |
100:- |
| |
Forum 1989. 413, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag med någon lagad reva. |
 |
|
Bietkowski, Henryk - Zonn, Wlodzimierz:
The World of Copernicus. [ref 62121] |
175:- |
| |
Warsaw, Arcady, 1973. Oblong 4to. 167, (1) pp. + 1 leaf separate (Contents of Plates). With numerous illustrations in black & white, mostly photographs. Publisher's decorated cloth. Dustwrapper. Very good condition. |
 |
|
Bildt, Carl:
Uppdrag fred. [ref 63280] |
100:- |
| |
Norstedts 1997. 549, (3) s. + 16 planschsidor med färgfotografier. Kartor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Behandlar Bosnien-Hercegovina. |
 |
|
Bin Ladin, Carmen:
En gyllene bur. [Carmen bin Ladin berättar med egna ord om sitt liv i en av Saudiarabiens mäktigaste familjer]. Översättare: Ulf Gyllenhak. [ref 78361] |
110:- |
| |
Bra Böcker 2004. 220 s. Illustrerad med fotografier. Upplaga 1:2. Förlagsband med skyddsomslag. Originalets titel: Inside the Kingdom: My life in Saudi Arabia. |
 |
|
Birgitta, prinsessa av Sverige:
Min egen väg. En memoarbok. I samarbete med Fred König. Översättning från det tyska originalmanuskriptet av Katrin Ahlström Koch. [ref 65718] |
150:- |
| |
Bonniers 1997. 239 s. + 8 planschsidor med fotografier i färg. Rikt illustrerad med svartvita fotografier i texten. Förlagsband med skyddsomslag som är obetydligt naggat. |
 |
|
Bizet, Georges:
Letters in the Nydahl Collection. Edited by Leslie A. Wright. [ref 78520] |
85:- |
| |
Kungl. Musikaliska akademien, Stockholm, 1988. (5), viii, XXIV, 62 pp. Illustrated with facsimile reproductions of Bizet's letters. Publisher's softcover. Unread copy. Condition Fine. (Publications issued by the Royal Swedish Academy of Music No. 60) |
 |
|
Bjerre, Poul:
Kreuger. [ref 24121] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1932. 327 s. + 1 plansch (porträtt av Kreuger). Förlagets dekorerade klotband. Mycket bra ex. |
 |
|
Björkman, Ulf:
Kungens adjutant. [ref 24516] |
95:- |
| |
BNL Förlag 1987. 224 s. + 16 planschsidor. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst annars fin. Författaren var Gustaf VI Adolfs adjutant. |
 |
|
Björkman-Goldschmidt, Elsa:
Jag minns det som i går. - Vad sedan hände. - Den värld jag mött. [ref 60389] |
225:- |
| |
Stockholm, Norstedts, 1962-67. 290, (2) + 288, (2) + 323, (2) s. + 16 planschblad. Del 1 i 5:e upplaga, del 2 & 3 i 1:a upplaga. Häftade. Elsa Björkman-Goldschmidts memoarsvit, komplett i 3 volymer. |
 |
|
:
Vägen till Villagatan. [ref 48878] |
85:- |
| |
Norstedts 1976. 229, (3) s. + 2 planschblad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. |
 |
|
Björling, Anna-Lisa:
Mitt liv med Jussi. I samarbete med Anna Nyman. [ref 28600] |
150:- |
| |
Bonniers 1987. 310, (1) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lite blekt annars fin. |
 |
|
Blackburn, Julia:
Billie Holiday. [ref 78758] |
125:- |
| |
Norstedts 2006. 280, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Blake, George:
Inget annat val. [ref 74539] |
100:- |
| |
Prisma 1991. 336 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget har lätta bruksspår och är lite repigt på baksidan. En självbiografi av spionen George Blake som dömdes till 42 års fängelse men rymde till Sovjetunionen efter 5 år. |
 |
|
Blunt, Wilfrid:
On Wings of Songs. A Biography of Felix Mendelssohn. [ref 71285] |
150:- |
| |
Charles Scribner's Sons, New York, © 1974. Small 4to. 288 pp. Beautifully illustrated, partly with full-page colour plates. 1st American edition. Publisher's cloth. Dustwrapper. Very good condition. |
 |
|
Bodanis, David:
Émilie och Voltaire. Översättning av Ruben Elmkvist. [ref 80411] |
130:- |
| |
Norstedts 2007. 385, (2) s. + 8 planschblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bodström, Lennart:
Mitt i stormen. [ref 67758] |
125:- |
| |
Hjalmarson & Högberg 2001. 393, (1) s. 1:a upplagan, 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Bohman, Gösta:
Sagan om Gunnel. I Alzheimers skugga. [ref 60047] |
95:- |
| |
Bonniers 1991. 101, (1) s. 15:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Så var det. [ref 42610] |
100:- |
| |
Bonniers 1983. 356, (1) s. Illustrerad med teckningar av Poul Ströyer. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bok, Sissela:
Alva. Ett kvinnoliv. [ref 1222] |
80:- |
| |
Bonniers 1987. 222, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre veck i kanterna och ett par lagade revor. Behandlar Alva Myrdal. |
 |
|
Bolin, Asta:
Den tusende natten. Om konstnären Einar Hylanders liv och arbete. [ref 79642] |
125:- |
| |
Prisma 2000. Stor 8:o. 342, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bolinder, Barbro:
Mainau. En ö, en man, ett livsverk. [ref 65563] |
150:- |
| |
Wiken 1989. Liten 4:o. 160 s. Illustrerad med färgfoton av Lennart Bernadotte och Heinz Dieter Meier. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Bolitho, Hector:
Albert den gode. Översättning från engelskan av Greta Tiselius. [ref 888] |
95:- |
| |
Norstedts 1933. 350 s. Häftad. Bakre omslag med hörnveck och en nummeretikett i övre innerhörnet. Inlagans övre ytterhörn lätt stukat. Ouppskuren. Behandlar Albert, prins av Sachsen-Coburg-Gotha. |
 |
|
Boltenstern, Thomas, m.fl. (red.):
Musiklexikon. Svensk 1900-talsmusik från opera till pop. 2000 biografier. Termer, instrument, ensembler, repertoar m.m. [ref 29269] |
135:- |
| |
Natur och Kultur 1978. 362, (5) s. Med teckningar av Gunnel Åsbrink. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
[Bonaparte, Lucien]:
Hemliga anteckningar om Prinsens af Canino, Lucien Bonaparte's privata, politiska och litterära lefnad. Samlade ur hans brefvexling och ur andra autentika, hittills outgifna handlingar. Öfversättning. [ref 77823] |
800:- |
| |
N. M. Lindh, Örebro, 1827. Liten 8:o. (12), 262, (1) s. Senare, enklare klotband (ca 1870). Ryggen något blekt, pärmarna svagt fläckade. Namnstämpel på klistrade försätts-, smutstitel- och titelbladet, smutstitelbladet med pappersförlust i nedre hörnet. Sidorna 229-230 med ett antal smärre veck i nedre hörnet, sidorna 249-254 med litet riss i marginalen. Rättelsebladet lite hårt och slarvigt skuret i nedre marginalen. Pagineringen felaktig; sidorna 110-111 ej medtagna, inlagan likväl komplett. |
 |
|
Bonner, Jelena:
Ensamma tillsammans. Sanningen om Jelena Bonners och Andrej Sacharovs liv i exil i Gorkij. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 74536] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1986. 292 s. + 20 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och ett par lagade revor. |
 |
|
Bonnesen, Sten:
Peter den store. [ref 32955] |
80:- |
| |
Norstedts 1925. 410 s. Häftad. Ryggen mörktonad, omslagen något naggade i nedre kanten, det främre med en obetydlig fläck och det bakre skadat och med små hål i en lodrät linje (smärre textförlust). (Ur världshistorien) |
 |
|
(Bonsdorff, Max von):
Borgå stift och dess herde. Festskrift tillägnad biskop Max von Bonsdorff 23 augusti 1952. [ref 57827] |
150:- |
| |
Helsingfors 1952. Stor 8:o. XXXII, 278, (2) s. + 10 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Omslagen obetydligt fläckade, diskret numrering med bläck i övre hörnet på främre omslag och smutstitelblad. Gåvotillskrift på smutstitelbladet. |
 |
|
Boone, Pat:
Mellan tolv och tjugo. [ref 27783] |
100:- |
| |
Lindqvists 1960. 159, (1) s. + 4 planschblad med fotografier. Häftad. Något nött, bakre omslag med lätta brytveck. Fotografi inklistrat på smutstitelbladet. |
 |
|
Borg, Björn:
Mitt liv som tennisspelare berättat för Gene Scott. Översättning av Jan Larsson. [ref 28607] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1980. 211 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Omslaget med lagade revor. |
 |
|
Borgström, Henric - Haag, Martin:
Gyllenhammar. [ref 17893] |
80:- |
| |
Bonniers 1988. 326 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag med något nött och naggat skyddsomslag. |
 |
|
Boswell, James:
Samuel Johnsons liv. I urval och översättning av Jane Lundblad. [ref 62580] |
75:- |
| |
Forum 1955. 267 s. Häftad. Mycket bra exemplar. (Forumbiblioteket 67) |
 |
|
:
Samuel Johnsons liv. I urval och översättning av Jane Lundblad. Med en efterskrift av Colin Bell: Författaren och hans verk. [ref 54965] |
80:- |
| |
Bokfrämjandet 1969. 263, (1) s. + flertalet planscher. Illustrationer i efterskriften. Ny utgåva. Förlagets gulddekorerade skinnryggsband. |
 |
|
Braad Thomsen, Christian:
Sigi Erövraren – en Freudbiografi. [ref 36996] |
85:- |
| |
Alfabeta 1985. 216 s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Bratteli, Trygve:
Våren som aldrig kom. 9 april - 25 september 1940. Översättning: Brita Skottsberg Åhman. [ref 48730] |
85:- |
| |
Tiden 1982. 158 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Bringéus, Nils-Arvid:
Gunnar Olof Hyltén-Cavallius som etnolog. En studie kring Wärend och Wirdarne. [ref 17715] |
250:- |
| |
Nordiska museet 1966. 4:o. 400 s. Rikt illustrerad. Häftad. Bakre omslag med några små riss och ett par små etiketter, lätt stött i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex. (Nordiska museets Handlingar 63) |
 |
|
Brod, Max:
Franz Kafka. En biografi. Förord av Karl Vennberg. [ref 58235] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1967. Liten 8:o. 253, (1) s. Ny utgåva, reviderad och utökad. Originalpocket. Mycket gott skick. (W&W-serien 149) |
 |
|
:
Franz Kafka. En biografi. Till svenska av Gösta Oswald och Karl Vennberg. [ref 71332] |
180:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1949. 243, (2) s. + 4 planschblad. Några teckningar i texten. Förlagets halvklotband med marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Broman, Erik - Åstrand, Hans (red.):
Sten Broman. En man med kontrapunkter. [ref 39453] |
140:- |
| |
Bonniers 1984. 239, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Broman, Sven:
Det handlar om kärlek ... Minnen från ett liv i tidningsvärlden. [ref 67866] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1993. Stor 8:o. 335, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Litet skrapmärke i kanten på framsidan, i övrigt fint ex. |
 |
|
Brombert, Beth Archer:
Cristina. Portraits of a Princess. [ref 63464] |
120:- |
| |
New York, Alfred A. Knopf, 1977. (10), 402 pp. + 8 pp. of illustrations. Portrait. 1st edition. Publisher's quarter cloth in dustwrapper. Inscription on front free endpaper. |
 |
|
Brook-Shepherd, Gordon:
The Last Empress. The Life and Times of Zita of Austria-Hungary, 1892-1989. [ref 79110] |
175:- |
| |
Harper Collins, London, 1991. Large 8vo. XIX, 364 pp. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends and upper corners slightly bumped, lower edge with small stain. Condition VG+. Dust jacket with a few tiny creases along the edges. Condition Near Fine. |
 |
|
Brosenius, Hilding:
En uppfinnare minns. [ref 4690] |
125:- |
| |
Carlssons, Stockholm, 1999. Stor 8:o. 159 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och ritningar. 3:e omarbetade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Uppfinnare i framför allt byggnadsbranschen. |
 |
|
(Broström, Dan):
Dan Broström 1870 1/2 1920. Några kapitel sjöfartshistoria utgivna med anledning av 50-årsdagen. [ref 71765] |
500:- |
| |
Wald. Zachrissons Boktryckeri, Göteborg 1920. 4:o. 255, (3) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Tryckt i 250 numrerade ex varav detta är nr 201. Häftad. Ouppskuren men något stötta hörn i alla fall. |
 |
|
Bruce, Lenny:
Konsten att vara fräck så det fäster. En självbiografi. [ref 23850] |
95:- |
| |
Norstedts 1989. 252 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Brunius, Pauline:
Osminkat. [ref 54143] |
120:- |
| |
Bonniers 1931. 311, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Något blekt rygg. |
 |
|
Brunius, Teddy:
Aldous Huxley. En studie. [ref 921] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1947. Liten 8:o. 216 s. + 3 planschblad. Häftad. Ryggen lätt nött, missfärgad och med läsveck. Omslagen litet ojämnt gulnade. Dedikation "från förf" till Anders Hernmarck som i sin tur dedicerat boken till Peder Ek. |
 |
|
Brusewitz, Gunnar:
Den otåliga pennan. Bildligt talat. [ref 73508] |
160:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1996. 341 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Vågens barn. Bildminnen och minnesbilder. [ref 54486] |
140:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1994. 368 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten laga reva (10 mm) i nedre kanten på framsidan. |
 |
|
Brust, Harold:
Som kunglig skyddsvakt. En politisk detektivs minnen. Bemyndigad översättning från engelskan av Gösta Carlberg. [ref 37292] |
110:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1937. 255 s. + 9 planschblad. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Exlibris. |
 |
|
Bryant, Anthony:
Hijack. [Kapningen]. Tolv år i cubanska fångläger. [ref 63031] |
125:- |
| |
Winbergs, Hudiksvall, © 1984. 447, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med lätt naggat skyddsomslag. |
 |
|
Brännström, Olaus (red.):
Luleå stift 1904–1981. Församlingar och prästerskap. [ref 20538] |
150:- |
| |
[Luleå] 1982. Stor 8:o. 568, (2) s. Med 1 karta. Blått originalklotband. Något nött. (Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar 25) |
 |
|
Buck, Pearl S.:
Mina skilda världar. Översättning av Nils Holmberg. [ref 28284] |
100:- |
| |
Bonniers 1956. 287, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Häftad. Omslagen lätt stötta i nedre kanten, det främre med en liten reva i falsen samt hörnveck. |
 |
|
Buckley, Veronica:
Kristina, Sveriges drottning. [ref 72013] |
175:- |
| |
Bonniers 2004. 463, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. (Christina). |
 |
Bullock, Alan:
Hitler, en studie i tyranni. Till svenska av Ture Nerman och Christina Strandberg (förordet till 1978 års upplaga av Hans Nygren). [ref 56424] |
120:- |
| |
Rabén Prisma 1995. 694 s. + 48 planschsidor med fotografier. [Ny utgåva.] 7:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Denna utgåva kom första gången i ett band och med nytt förord 1978. |
 |
|
Burak, Dr Carl - Remington, Michele G.:
Jag dödade mitt barn. Översatt av Birgitta Willén. [ref 72881] |
100:- |
| |
Richters 1994. 251, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Burgess, Anthony:
Lille Wilson och Store Gud - bekännelser. Översättning Caj Lundgren. [ref 74912] |
150:- |
| |
Brombergs 1987. 545 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag med några lagade revor. |
 |
|
Burman, Bertil - Henriksson, Göran - Thun, Egon - Wentzel, Ann-Marie (red.):
"Så var det på min tid!". 50 berättelser från svunnen tid i Örebro län. [ref 57825] |
115:- |
| |
Örebro läns landsting 1982. 584 s. Rikt illustrerad. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött, främst på ryggen. |
 |
|
Burman, Carina:
Bremer. En biografi. [ref 65701] |
200:- |
| |
Bonniers 2001. 617, (1) s. + 16 planschsidor med 29 färgbilder. Illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Nyskick. |
 |
|
Burman, Edor:
Levande vildmark. [ref 25639] |
140:- |
| |
Stockholm, Rabén & Sjögren, 1968. 242, (2) s. Illustrerad med teckningar av Harald Wiberg. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget aningen mörktonat på ryggen och med ett par riss på baksidan, annars fin. |
 |
|
Böök, Fredrik:
Esaias Tegnér. En levnadsteckning utarbetad på uppdrag av Svenska Akademien. 1-2. [ref 74363] |
150:- |
| |
Bonniers 1946. 409, (1) + 439, (6) s. Illustrerade med planscher. 5:e resp. 4:e tusendet. Förlagets gröna halvklotband med främre omslaget medbundet i del 1. Andra delen med ett gulnat och lätt naggat skyddsomslag samt tillskrift i blyerts och missfärgning från tidningsurklipp på försättsbladet. 2 volymer. |
 |
|
Candé, Roland de:
Antonio Vivaldi. Översättning: Per Olov Törnkvist. [ref 76485] |
100:- |
| |
Norma, Borås, 1982. 199, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Canetti, Elias:
Den räddade tungan. Historien om en ungdom. Översättning: Hans Levander. [ref 71839] |
100:- |
| |
Forum 1981. 393, (2) s. 3:e tryckningen, 9:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1981. |
 |
|
:
Facklan i örat. Berättelsen om mitt liv 1921-1931. Översättning: Hans Levander. [ref 13076] |
100:- |
| |
Forum 1981. 433, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Namnteckning på försättsbladet. Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1981. |
 |
|
Carlquist, Gunnar:
Landshöfdingen Gustaf Wathier Hamilton och hans anteckningar från Karl Johanstiden. [ref 25156] |
125:- |
| |
Stockholm, Norstedts, 1921. Liten 4:o. (4), 191 s. + 6 planscher. Häftad. Mycket bra ex. (Skrifter utg. af Hamiltonska släktföreningen, 3) |
 |
|
Carlsson, Erik, m.fl. (red.):
Kungl. Hallands regemente 1902–1974. Biografiska uppgifter. [ref 24552] |
300:- |
| |
Historiekommittén I 16, Halmstad, 1974. 511 s. Rikt illustrerad, övervägande med porträtt. Dekorerat originalhalvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg något blekt, lätta bruksspår, annars mycket bra skick. |
 |
|
Carpenter, Humphrey:
J.R.R. Tolkien. En biografi. Översättning av Disa Törngren. Dikterna översatta av Åke Ohlmarks. [ref 21653] |
120:- |
| |
AWE/Gebers 1978. 315 s. + 16 planschsidor med i huvudsak fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget är lätt nött. |
 |
|
:
J.R.R. Tolkien. En biografi. Översättning av Disa Törngren. Dikterna översatta av Åke Ohlmarks. [ref 74578] |
90:- |
| |
AWE/Gebers 1989. 314, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Casanova, Giacomo:
Memoarer. 1-2. Med inledning av Franz Blei. Svensk översättning av I[ngrid B[uxbaum]. [ref 27815] |
250:- |
| |
Helsingfors 1946. Liten 4:o. XII, 362 + (4), 356 s. + 20 monterade färgplanscher. Förlagets halvklotband. Något slitna band. 2 volymer. |
 |
|
Casey, Joan Frances - Wilson, Lynn:
Flocken. En multipel personlighets berättelse om sina många jag. Förord av Leif Wahlguist. Översättning av Philippa Wiking. [ref 63015] |
125:- |
| |
Prisma 1992. 341, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. Ur förlagstexten på omslaget: "Flocken" är en fängslande resa i en människas inre och ett upprörande vittnesbörd om hur grymhet och likgiltighet mot ett barn kan förstöra en personlighet. /.../ spännande som en thriller där läsaren får vara med om den slutliga integreringen av de 24 personligheterna till ett enda jag. |
 |
|
Castelot, André:
Kungen av Rom. Napoleon II. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 77657] |
90:- |
| |
Bonniers 1960. 415, (2) s. + 4 planschblad. Häftad. Omslaget lätt kantstötta och med smärre veck. |
 |
|
Castle, Charles:
The Duchess Who Dared. The Life of Margaret, Duchess of Argyll. [ref 79108] |
125:- |
| |
Sidgwick & Jackson, London, 1994. Large 8vo. X, 166 pp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, spine ends slightly bumped. Condition Near Fine. |
 |
|
Cavallie, James:
Ludendorff och Kapp i Sverige. Ur två förlorares liv. [ref 26291] |
150:- |
| |
Almqvist & Wiksell International 1993. Stor 8:o. 341 s. + 32 planschsidor med illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Mit deutscher Zusammenfassung: Ludendorff und Kapp in Schweden. Aus dem Leben zweier Verlierer. |
 |
|
Cecil, David:
Lord Melbourne. En biografi. [ref 63261] |
95:- |
| |
Bonniers 1961. 240, (3) s. + 1 titelplansch. Häftad. Mycket lätt skavd. Ouppskuren. |
 |
|
Cederbom, L.A. - Friberg, C.O.:
Skara stifts herdaminne. 1850-1930. 1-2. [ref 37534] |
400:- |
| |
Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, Stockholm, 1928-1930. 536 + 751 s. Förlagets dekorerade klotband med lätt blekta ryggar. Mycket lätt skavda och med namnstämpel på bägge smutstitelbladen. 2 volymer. |
 |
|
Cellini, Benvenuto:
Benvenuto Cellinis liv skildrat av honom själv. 1-2. [ref 3053] |
140:- |
| |
Forum 1958. Liten 8:o. 241, (1) + 254 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Välhållna exemplar. (Forumbiblioteket 102-103) Trycktes första gången på italienska 1728. 2 volymer. |
 |
|
Centerwall, Erik (red.) - Landergren, Christer (foto):
Jazz - en kärlekshistoria. [Musiker berättar]. [ref 69950] |
200:- |
| |
Föreningen Faschings Vänner, Stockholm, 1992. 4:o. 148, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fläck på bakre pärmen, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Cesarani, David:
Adolf Eichmann. Byråkrat och massmördare. Översättning av Bengt Ellenberger och Thomas Andersson. [ref 78571] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2005. 530, (1) s. + 8 fotografiska helsidesplanscher. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Chang, Jung - Halliday, Jon:
Mao. Den sanna historien. Översättning: Ulf Gyllenhaak. [ref 76528] |
200:- |
| |
Prisma 2006. 881, (1) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Chaplin, Charles:
My Autobiography. [ref 29298] |
100:- |
| |
The Bodley Head, London, 1964. (14), 545 pp. + 25 plates with 115 b/w photographs. 3rd impression. Publisher's red cloth with gold lettering to front cover and spine. Very good without dust-jacket. |
 |
|
Chaplin, Gordon:
Mörk vind. Översättning: Cecilia Lyckow Bäckman. [ref 79655] |
120:- |
| |
Forum 2001. 216, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Charrière, Henri ["Papillon"]:
Räddningens öar. Översättning av Kristin Lind och Lars Erik Sundberg. [ref 35412] |
140:- |
| |
Norstedts 1970. 457, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med några riss och veck. |
 |
|
:
Räddningens öar. Översättning av Kristin Lind och Lars Erik Sundberg. [ref 63093] |
90:- |
| |
PAN/Norstedts 1971. 550 (1) s. Ny utgåva. Pocket. Ryggen med ett veck, främre omslag obetydligt fläckat. |
 |
|
Chellis, Marcia:
Living with the Kennedys: The Joan Kennedy Story. [ref 79636] |
100:- |
| |
Simon and Schuster, New York, 1985. 240 pp. Illustrated with photos. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. |
 |
|
Cheng, Nien:
På liv och död. Ett kvinnoöde i Shanghai. Översättning av Hans Granqvist. [ref 38808] |
120:- |
| |
Prisma 1988. 554, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag. Namnstämpel på försättsblad och båda titelbladen. |
 |
|
Chessman, Caryl:
Genom skärselden. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 61648] |
80:- |
| |
Bonniers 1955. 329, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med ett par lagade revor. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
:
Rättvisans ansikte. Översättning av Elsa och Mons Mossner. [ref 69703] |
90:- |
| |
Bonniers 1957. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par riss, eftersättsbladet och de två sista textbladen med veck i övre hörnet, annars ett fint ex. (Bonniers Folkbibliotek) |
 |
|
Chevalier, Maurice:
Min väg och mina visor. [ref 61957] |
120:- |
| |
Stockholm, Bonniers, 1946. 259 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med lätt naggat skyddsomslag. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Chochlov, Nikolaj:
Bödel åt Moskva. [ref 53662] |
100:- |
| |
Gothia, Stockholm, 1961. 265, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par små lagade revor samt lite solkigt på baksidan. |
 |
|
:
Bödel åt Moskva. [ref 61652] |
75:- |
| |
Gothia, Stockholm, 1961. 265, (1) s. Häftad. Läsexemplar för bokhandeln med särskilt omslag. |
 |
|
Choiseul-Gouffier, Sophie:
Historiska memoirer om kejsar Alexander och ryska hofvet. [ref 77432] |
600:- |
| |
N.M. Lindh, Örebro, 1830. 239 s. Senare halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och två upphöjda bind. Pärmarna med några skrapmärken, inlagan delvis något ojämnt skuren, mindre reva i övre marginalen på sidan 141-142, i övrigt hel och ren. Komplett. |
 |
|
Christina (Kristina), drottning av Sverige:
Självbiografi och aforismer. Översättning och aforismurval av Marianne Rappe. Noter och efterskrift av Magnus von Platen. [ref 78763] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1957. Liten 8:o. 121, (2) s. + 1 plansch. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat. (Levande litteratur) |
 |
|
Churchill, Winston S.:
Lord Randolph Churchill. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 59701] |
150:- |
| |
Norstedts 1941. Stor 8:o. 579, (1) s. + 1 porträtt. Förlagets dekorerade linneband. Främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
:
Stora samtida. [ref 40134] |
100:- |
| |
Skoglunds 1954. 269, (1) s. Förlagets blå klotband med bägge omslagen medbundna. Lite blekt rygg som vanligt samt lite ojämnt blekt bakre pärm. |
 |
|
Clarke, Gerald:
Truman Capote. En biografi. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 45915] |
100:- |
| |
Svenska Dagbladet 1989. 638, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Naggat omslag med lagad reva och bruksspår. Namnteckning och årtal på försättsbladet. |
 |
|
Clason, Synnöve:
Pudelns kärna. En bok om Johann Wolfgang Goethe. [ref 65704] |
100:- |
| |
Bonniers 1999. 325, (1) s. + 40 planschsidor (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Clementi, Eva - Clementi, Mario:
En apelsinlund på Sicilien. Svenska drömmar, ett oväntat arv och en magisk ö. [ref 63200] |
140:- |
| |
Forum 2001. Stor 8:o. 141 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Clinton, Bill:
Mitt liv. [ref 78838] |
125:- |
| |
Bonniers 2004. 1083 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag annars fin. |
 |
|
Clinton, Hillary Rodham:
Levande historia. Översättning av Rebecca och Mikael Alsberg. [ref 70802] |
150:- |
| |
Bonniers 2003. 626 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Cohen-Solal, Annie:
Sartre - ett liv. Översättning av Agneta Westerdahl. [ref 36360] |
135:- |
| |
Bonniers 1987. 636, (1) s. + 40 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött skyddsomslag och en lagad reva på dess rygg. |
 |
|
Colliander, Tito:
Början. [ref 5599] |
75:- |
| |
Atlantis 1979. 167, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Övre hörnen obetydligt stukade, svagt veck på ryggen. |
 |
|
:
Givet. [Levnadsminnen]. [ref 16732] |
90:- |
| |
Bonniers (tr. i Helsingfors) 1968. 254, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, omslagen med obetydliga nagg i ytterkanten. |
 |
|
Collier, Peter - Horowitz, David:
Klanen Kennedy. Ett amerikanskt drama. Översättning av Hans Granqvist. [ref 54085] |
125:- |
| |
Norstedts 1985. 613 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget svagt gulnat med lätta bruksspår. |
 |
|
Collier, Richard:
Guds general. Berättelsen om William Booth och Frälsningsarmén. Till svenska av Eva Berg. [ref 17550] |
120:- |
| |
Saxon & Lindström 1965. 320 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Collis, John Stewart:
Christofer Columbus. Amiral över världshavet. Översättning: Birgitta Dalgren. [ref 61094] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1992. 224 s. Illustrerad med kartor. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Combüchen, Sigrid:
Livsklättraren. En bok om Knut Hamsun. [ref 80910] |
125:- |
| |
Bonniers 2006. 351, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Porträtt) |
 |
|
Cooper, Duff, (Viscount Norwich):
Gamla män glömmer. Översättning från författarens manuskript av Jane Lundblad och Göran Salander. [ref 76478] |
90:- |
| |
Norstedts 1953. Stor 8:o. 333, (2) s. + 9 planschblad. Förlagets dekorerade klotband utan skyddspmslag. Främre omslag medbundet. Rygghuvudet skadat. |
 |
|
Cooper, Teresa:
Inspärrad. Översättare: Sabina Söderlund. [ref 78482] |
110:- |
| |
Bra Böcker 2008. 305, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (En sann historia) |
 |
|
Cornelius Nepos:
Namnkunniga Fältherrars Lefnadslopp. Öfversättning. [ref 74989] |
175:- |
| |
Tryckt i Cederborgska Boktryckeriet, Stockholm, 1818. Liten 8:o. (6), 193, (1) s. Samtida halvfranskt band utan ryggtitel. Bandet skavt och stött och med trasig etikett på bakre pärmen. Inlagan med några bläckfläckar och namnteckning på titelbladet. Handlar om Alcibiades, Timoleon, Aristides, Epaminondas, Hannibal etc. Cornelius Nepos ca 100-ca 25 f.Kr. |
 |
|
Cornelius, Ferdinand:
Vilse i vitt. Flygarminnen. [ref 56154] |
100:- |
| |
Mjölby, BM-förlaget, 1981. 91, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt stukad nedtill, lagad skada på främre pärmens insida. Tillskrift på smutstitelbladet. |
 |
|
Cornell, Henrik:
Carl Milles. Hans verk. [ref 72576] |
275:- |
| |
Sveriges Allmänna Konstförening 1963. 4:o. 262, (2) s. + 5 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Främre omslag medbundet. Fint ex. (SAK:s publikation 72) |
 |
|
(Cornwallis-West, Daisy):
Daisy, prinsessa av Pless. Av henne själv. [ref 68578] |
150:- |
| |
Bonniers 1932. Stor 8:o. 270 s. Sparsamt illustrerad i svartvitt. Förlagets vackra halvfranska band, övre guldsnitt samt främre omslaget medbundet. Exlibris på klistrade försättsbladet. |
 |
|
Costello, John:
Förräderiets mask. Anthony Blunt och spionkretsen i Cambridge. Översättning av Karl G och Lilian Fredriksson och Claes Collenberg. [ref 16007] |
140:- |
| |
Legenda 1988. 771 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår och lagad reva. Verklighetsthrillern för första gången berättad med tillgång till de hemliga dokumenten. |
 |
|
Cott, Jonathan - Doudna, Christine (red.):
Balladen om John och Yoko. [ref 2691] |
200:- |
| |
Askild & Kärnekull 1983. 375 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag. |
 |
|
Coubard, Jacques:
Mikis Theodorakis. En biografi. [ref 28035] |
85:- |
| |
Askild & Kärnekull [1970]. 301, (3) s. + 6 planschblad. Häftad. |
 |
|
Crankshaw, Edward:
Chrusjtjov - en karriär. [ref 6121] |
85:- |
| |
Bonniers 1966. 291, (1) s. Häftad. Fint exemplar. |
 |
|
Crawford, Rosemary - Crawford, Donald:
Michael & Natasha. The Life and Love of the Last Tsar of Russia. [ref 79111] |
150:- |
| |
Weidenfeld & Nicolson, London, 1997. Large 8vo. XI, (4), 448 pp. + 24 pages of photographs. 1st UK edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tail of spine slightly bumped, spine just slightly slanted. Condition Near Fine. Dust jacket with a couple of tiny creases at head of spine. Condition Near Fine to Fine. |
 |
|
Crispinsson, John:
G.A. Reuter Holm. Den gråtande diktatorn. [ref 80470] |
125:- |
| |
Prisma 2008. 299, (1) s. +16 svartvita planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
[Crusenstolpe, M.J.]:
Historisk tafla af högstsalig f.d. konung Gustaf IV Adolphs första lefnadsår, tecknad och utgifven af författaren till Skildringar ur det inre af dagens historia. Ett sidostycke till "Historisk tafla af f.d. konung Gustaf IV Adolphs sednaste regeringsår". [ref 77434] |
850:- |
| |
L. J. Hjerta, Stockholm, 1837. 368 s. Senare (ca 1870) blått klotband, pärmar och rygg blindpressade, förgylld ryggtitel. Pärmar och rygg något blekta och fläckade, rygghuvud och fot med ett par smärre riss, ytlig reva i bakre falsen. Inlagan med ett fåtal bläck- och lagerfläckar, en del understrykningar i blyerts samt några enstaka naggar och riss. Sidorna 21-22 med prydlig lagning i nedre marginalen. Komplett. |
 |
|
[Crusenstolpe, Magnus Jacob]:
Skildringar ur det inre af dagens historia. 1: De frånvarande. 2: De närwarande. [ref 77496] |
650:- |
| |
Tryckt hos L. J. Hjärta, Stockholm, 1837 + 1836. Liten 8:o. XIX, 320 + (2), 563, (1) s. Del 1: Fjerde upplagan, öfversedd och betydligen tillökt. Del 2: Andra upplagan, öfversedd och betydligen tillökt. Samtida halvfranskt band med rikt blindpressad och guldornerade ryggar samt färgat snitt. Pärmarnas kanter och hörn något stukade och skrapade. Inlagorna mycket lite åldersfläckade samt namnteckningar på bägge bandens försättsblad. Ett trevligt ex. Komplett i två volymer. |
 |
|
Curie, Eve:
Min mor Marie Sklodowska Curie. [ref 80852] |
135:- |
| |
Medéns, Stockholm, 1939. Stor 8:o. 423, (1) s. + 12 planscher. Ny upplaga. Förlagets klotband med rödtintat snitt och främre omslaget medbundet. Ryggfoten lätt stukad, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Curman, Johan:
Boktryckarn själv. J.P. Lundström i Jönköping 1783-1868. [ref 68363] |
175:- |
| |
Carlssons 2000. Stor 8:o. 184 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Dahl, Birgitta (red.):
[Misantropen - mecenaten] Alfred Nobel. [Genier, guld och gala]. [ref 61660] |
150:- |
| |
Stockholm, MånadsJournalen / Bonniers Specialtidningsförlag, © 1998. 4:o. 213, (3) s. Rikligt med illustrationer (delvis i färg). Foto: Håkan Elofsson m.fl. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Sida 208-213: Nobelpristagare. Ej till försäljning i bokhandeln. |
 |
|
Dahl, Hans Fredrik:
Vidkun Quisling. En norsk tragedi. Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 52163] |
120:- |
| |
Norstedts 1993. 472, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets pappband med lätta bruksspår. Skyddsomslag saknas. Märke efter borttagen etikett på bakre pärmens insida. |
 |
|
Dahl, Peter:
Kanske konstnär. Memoarer. [ref 56350] |
110:- |
| |
Norstedts 1990. 287 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget. Del 2 av memoarerna. |
 |
|
:
Rätt och fel. Memoarer. [ref 35437] |
110:- |
| |
Norstedts 1992. 338 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat och lappat omslag. Del tre av memoarerna. |
 |
|
Dahl, Roald:
Soloflygning. Översättning: Pelle Fritz-Crone. [ref 76649] |
100:- |
| |
Trevi 1987. 220, (1) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag, veck och lagade revor i övre kanten på baksidan samt namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Dahlberg, Alexander Magnus:
En karolins lefnadslopp. Som i lifstiden af honom själf blifvit i pennan författadt. [Utgiven av Fr. Rudolf Antoni]. [ref 3119] |
200:- |
| |
Gebers 1911. 124 s. Privatbundet halvklotband något slitet ryggtitelfält i skinn samt marmorerade pärmar. |
 |
|
Dahlbergh, Erik:
Erik Dahlberghs dagbok. I urval och med inledning av Alf Åberg. [ref 12393] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1962. Liten 8:o. 198, (1) s. + 1 porträtt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva vid främre falsen samt små skrapmärken på bakre falsen. (Levande litteratur) |
 |
|
Dahlgren, Eva F.:
Farfar var rasbiolog. En berättelse om människovärde igår och idag. [ref 77277] |
100:- |
| |
Bokförlaget DN 2002. 318, (1) s. + 8 planschsidor med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Dahlgren, Lotten:
Björneborg i helg och söcken. En ny bok om Nordenfeldtarna. [ref 77727] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1924. X, 347, (4) s. + 1 frontespis. Illustrerad i texten. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick. Exlibris. |
 |
|
:
Hos kamrerns. En Geijersk familjekrets skildrad av Lotten Dahlgren. [ref 19785] |
200:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1926. 173 s. + 1 frontespis (porträtt av Carl Fredrik Geijer). Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen något blekt. Exlibris. |
 |
|
:
Marie Charlottes dagbok. Bilder från en värmländsk småstad tecknade av Lotten Dahlgren. [ref 53638] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1931. 203 s. + 8 planscher. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen något blekt. Exlibris. |
 |
|
:
Patron Carl. Några anteckningar om Bengt Gustaf Geijer och hans söner. [ref 32743] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1916. Liten 8:o. 122, (4) s. + 11 planscher. Originalupplaga. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Båda omslagen medbundna. Ryggen något blekt. Exlibris. |
 |
|
:
Ransäter. Värmländska släktminnen från adertonhundratalets förra hälft upptecknade af Lotten Dahlgren. [ref 34227] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1905. XV, (1 blank), 318 s. + 1 frontespis + 1 utvikbar notplansch. Illustrerad i texten. 2:a upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper och rikt guldornerad rygg. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt, pärmhörnen obetydligt stötta. Gåvotillskrift på fria försättsbladet. Exlibris. Ett fint ex på det hela taget. |
 |
|
:
Ur Ransäters familjearkiv. Dagboks- och brefutdrag. [ref 53639] |
250:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1907. Liten 8:o. (8), 204 s. + 6 planscher. 2:a upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Ryggen något blekt. Gåvotillskrift på blankt blad. Exlibris. |
 |
|
Dahlgren, Lotten (utg.):
En svensk herrgårdssläkt. Familjepapper ur Baldersnäs arkiv. Under medverkan af Maria Wærn sammanförda och utgifna af Lotten Dahlgren. [ref 77729] |
250:- |
| |
Norstedts 1910. (6), IV, 5-356, (2) s. + 1 frontespis + 1 dubbelsidig släkttavla. Karta och illustrationer i texten. 2:a upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Ryggen samt främre pärmen ojämnt blekt. Namnteckning på det medbundna omslaget. Exlibris. |
 |
|
:
Grannarna på Kungsängsgatan. Ett par kapitel ur en svensk tondiktares historia. [ref 17104] |
170:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1914. IX, 226 s. + 4 planscher. Vackert marmorerat halvfranskt band med guldornering på ryggen (Hedberg). Ryggen aningen blekt. Främre omslag medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet. Behandlar tondiktaren Jakob Axel Josephson med utgångspunkt från hans brevsamling. |
 |
|
Dakin, Edwin F.:
Mrs Eddy och Christian Science. [ref 2315] |
70:- |
| |
Stockholm, Bonniers, 1931. 368 s. + 1 plansch. Häftad med skyddsomslag. |
 |
|
Dance, Stanley:
Duke Ellington. [ref 10595] |
200:- |
| |
Spektra, Halmstad, 1971. 334, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. "Ingen Ellington-fan och knappast någon jazzintresserad över huvud taget bör försumma att läsa den här boken" (Leif Anderson i Orkesterjournalen mars 1971). |
 |
|
Danielsson, Lars:
I skuggan av makten. [ref 27410] |
135:- |
| |
Bonniers 2007. 281 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Darwin, Charles:
Självbiografi och andra skrifter. I urval av Knut Hagberg. Till svenska av Gösta Åberg. [ref 77410] |
180:- |
| |
Natur och Kultur 1959. 239, (1) s. Förlagets klotband. Inlagan svagt gulnad, i övrigt gott skick. Skyddsomslag saknas. |
 |
|
Davis, Natalie Zemon:
I marginalen. Tre yrkeskvinnors uppbrott på 1600-talet. Översättning: Birgitta Schwartzman. [ref 80264] |
120:- |
| |
Ordfront 1998. 330, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
De Geer, Gerard:
Genombrottstider i Bergslagen. Några minnesanteckningar. [ref 16530] |
90:- |
| |
Bonniers 1951. 273, (2) s. + 30 planschsidor. Förlagets halvklotband. Ett par blad med liten fläck i yttersta kanten. |
 |
|
Delblanc, Sven:
Agnar. [ref 811] |
80:- |
| |
Bonniers 1993. 181 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. "Agnar" blev Delblancs sista bok. |
 |
|
:
Livets ax. Barndomsminnen. [ref 26029] |
80:- |
| |
Bonniers 1993. 233, (2) s. 67:e-72:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Dellert, Kerstin:
I förtroende. [ref 78788] |
150:- |
| |
Bonniers 2000. 334, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med veck på ryggen samt med smärre veck och riss vid rygghuvudet. Signerat ex. |
 |
|
Deutscher, Isaac:
Lenins ungdom. Översättning av Bengt Lindroth. [ref 59622] |
70:- |
| |
PAN/Norstedts 1971. 77 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. (En PAN-bok) Isaac Deutscher höll vid sin bortgång på med en stor biografi om Lenin. Den skulle tillsammans med hans berömda verk om Stalin och Trotskij bilda en sammanhängande historik över den ryska revolutionen. Av Lenin-boken blev bara ett inledande avsnitt om den ryske ledarens barndom färdigt. |
 |
|
:
Stalin. En politisk biografi. Svensk översättning: Aida Törnell och Håkan Arvidsson. [ref 39349] |
125:- |
| |
Coeckelberghs 1973. 522 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Sista pärmuppslaget har missfärgning efter tidningsurklipp. I denna andra upplaga Deutschers berömda Stalin-biografi har framställningen förts fram till Stalings död. Skildringen av Staling och hans tid ger ett panorama över Ryssland från sekelskiftet genom revolutioner, förhoppningar och kriser. |
 |
|
:
Stalin. En politisk biografi. Översättning av Aida Törnell. [ref 71334] |
120:- |
| |
Norstedts 1951. 631 s. + 16 planschblad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
:
Trotskij. Del 1: Den väpnade profeten 1879-1921. Del 2: Den avväpnade profeten 1921-1929. Del 3: Den förvisade profeten 1929-1940. [ref 52597] |
275:- |
| |
Coeckelberghs, Stockholm, 1971-72. 402 + 352 + 393 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris. Fin svit. 3 volymer. |
 |
|
Dewall, Johannes van [pseud. f. Aug. Kühne]:
Från mina kadettår. Strödda blad. Öfversättning. [ref 73183] |
90:- |
| |
A.W. Björcks Förlag, Stockholm 1881. Liten 8:o. 136 s. Illustrerad. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar. Blekt rygg, stukning i nedre kanten på frampärmen. Små fläckar på titelbladet intill ryggen. Namnteckning på försättsbladet. Några sidor i början fläckade. |
 |
|
Dickens, Monica:
En öppen bok. Översättning: Else Lundgren. [ref 66044] |
110:- |
| |
Trevi 1980. 258, (2) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget lätt nött. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Dietrich, Marlene:
Ta mig som jag är. [ref 42969] |
90:- |
| |
Norstedts 1980. 265, (1) s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. |
 |
|
Dietz, Howard:
Dancing in the Dark. [ref 79602] |
140:- |
| |
Quadrangle / New York Times Book Co, 1974. XII, (1), 370 pp. Photo illustrated. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine ends and corners slightly bumped and rubbed. Condition Very Good to VG+. Dust jacket with some minor tears and creases, and 2 mended 1 inch tears. Condition Very Good. |
 |
|
Djilas, Milovan:
Tito. En kritisk biografi. Översättning från tyskan av Sven Åhman. [ref 65708] |
120:- |
| |
Tiden 1981. 250 s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Djurberg, Vilhelm:
Läkaren Johan von Hoorn. Förlossningskonstens grundläggare i Sverige. Efterlämnat manuskript utgivet genom Lärdomshistoriska samfundet. Med ett förord av O.T. Hult. [ref 26538] |
150:- |
| |
Uppsala 1942. Stor 8:o. (2), 317, (2) s. + 1 porträtt. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Obetydligt nött. Båda omslag medbundna. (Lychnos-bibliotek 4) |
 |
|
Doctare, Christina:
När man väntar sig en man. Ansikte mot ansikte med kriget. [ref 66045] |
100:- |
| |
Trevi 1995. 235, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. Behandlar kriget i f.d. Jugoslavien. |
 |
|
Doig, Desmond:
Moder Teresa. Hennes folk och hennes arbete. [ref 28681] |
100:- |
| |
Gummessons 1977. Stor 8:o. 151 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg). 1:a upplagan, 2:a tryckningen, 7:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin. |
 |
|
Dolgun, Alexander - Watson, Patrick:
En amerikan i Gulag. Översättning: Helen Blomberg. [ref 54559] |
135:- |
| |
Askild & Kärnekull 1975. 428, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget lätt kantnött och med ett par små lagade revor vid ryggfoten. (Månadens Bok) |
 |
|
Douglas-Home, Charles:
Rommel. En biografi över fältmarskalk Erwin Rommel. Förord av Lord Chalfont. Översättning: Claës Gripenberg. [ref 35128] |
125:- |
| |
Hemmets Journal, Malmö, 1975. Liten 4:o. 229 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och med en liten lagad reva i övre kanten, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Drage, Charles:
Den enarmade generalen. Frank Suttons äventyrliga liv. [ref 7606] |
150:- |
| |
Lund, Corona, 1964. 303 s. + 5 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Duby, Georges:
William Marshal eller Den bäste riddaren i världen. Översättning: Jan Stolpe. [ref 80251] |
100:- |
| |
Atlantis 1985. 169, (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet. Obetydligt snedläst, pärmarna något gulnade. |
 |
|
Durrell, Gerald:
A Zoo in My Luggage. [ref 62248] |
150:- |
| |
Rupert Harte-Davis, London, 1960. 205 pp. 41 drawings and dust-jacket by Ralph Thompson. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. Nicks & tears. Inscription by previous owner. |
 |
|
:
Catch Me a Colobus. [ref 62247] |
135:- |
| |
Collins, London, 1972. 221 pp. Cover art and internal illustrations by Edward Mortelmans. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper slightly soiled and price-clipped. |
 |
|
Duveen, James Henry:
En konnässörs hemligheter. Upplevelser på den internationella konstmarknaden. [ref 11777] |
100:- |
| |
Fahlcrantz 1936. 303 s. + 8 planschblad. 2:a upplagan. Häftad. Rygg och bakre omslag med veck. |
 |
|
Dömling, Wolfgang:
Hector Berlioz. Översättning: Sune Karlsson. [ref 55771] |
100:- |
| |
Norma / CETE Bokförlag, Borås, 1981. 191, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Eban, Abba:
En självbiografi. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 583] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1978. 524, (1) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Eberle, Henrik - Uhl, Matthias:
Hitler. Stalins hemliga dossier. NKVD:s hemliga dossier sammanställd för Josef V. Stalin av protokoll från förhör med Hitlers personlige adjutant Otto Günsche och hans kammartjänare Heinz Linge, Moskva 1948-49. Översatt av Karin Mossdal. [ref 80914] |
200:- |
| |
Prisma 2006. 558, (2) s. Illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Originaltitel: Das Buch Hitler. |
 |
|
Edberg, Rolf:
Nansen – europén. En studie i vilja och godvilja. [ref 74324] |
100:- |
| |
Tiden 1961. 279, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier och teckningar. Privatbundet halvklotband. Båda omslagen medbundna. |
 |
|
Edquist, Märta:
Från Kebnekaise till Södra Bergen. Minnen. [ref 39834] |
80:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1945. 223 s. Med 35 illustrationer. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Edström, Vivi:
Selma Lagerlöf. Livets vågspel. [ref 65192] |
180:- |
| |
Natur och Kultur 2002. 585, (1) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår. |
 |
|
Ehnmark, Anders:
Maktens hemligheter. En essä om Machiavelli. [ref 26857] |
120:- |
| |
Norstedts 1987. 218, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck. |
 |
|
Ehrenburg, Ilja:
Minnen. Omvälvningar, utblickar, återspeglingar. [ref 53112] |
70:- |
| |
Tiden 1962. 268, (1) s. Häftad. Något nött. Främre omslag med veck. |
 |
|
[Ehrenheim, Fredrik Vilhelm von (utg.)]:
Tessin och Tessiniana. [ref 43365] |
600:- |
| |
Tryckt hos Johan Imnelius, Stockholm, 1819. (18), 430, (1) s. + graverat titelblad. Senare halvfranskt band (ca 1890-tal) med sprängda snitt och 4 upphöjda bind. Exlibris på klistrade försättsbladet, namnteckning på fria försättsbladet. Pärmar och rygg med ett fåtal smärre skrapmärken. Inlagan med några spridda lagerfläckar, ett par små revor och hål, dock utan textförlust. Sidorna 103-104 samt 267-268 med viss pappersförlust i marginalen. |
 |
|
Ehrenkrona, Olof:
Nicolin. En svensk historia. [ref 30255] |
120:- |
| |
Timbro 1991. 376 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. |
 |
|
Ehrenmark, Torsten:
Jag minns min blåa cheviot. [ref 69919] |
125:- |
| |
Legenda 1985. 394 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst, omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Ehrensvärd, Carl August:
Brev till Kickan. Urval och inledning: Holger Frykenstedt. Textåtergivning och kommentarer: Sven G. Hansson. [ref 4996] |
250:- |
| |
Norstedts 1971. 4:o. 176 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ett ganska så fint ex. Märke efter prislapp på omslagets baksida. Ehrensvärds brev till hustrun Sophie Sparre. |
 |
|
:
Brev. I-II. Utgivna av Gunhild Bergh. [ref 4936] |
275:- |
| |
Bonniers 1916-17. Liten 4:o. XXIV, 284 + (4), 459 s. + 1 utvikbar plansch. Rikt illustrerad i texten med Ehrensvärds teckningar. Häftad. Omslagen solkade samt med en del naggar riss och veck längs kanterna. |
 |
|
Einhorn, Jerzy:
Utvald att leva. Minnen. [ref 62897] |
125:- |
| |
Bonniers 1997. 499, (1) s. Illustrerad med fotografier. 23:e-25:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Einhorn, Lena:
Ninas resa. En överlevnadsberättelse. [ref 77186] |
100:- |
| |
Prisma 2006. 221 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Ekbom, Torsten:
Den osynliga domstolen. En bok om Franz Kafka. [ref 79697] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 2004. 383, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Ekelund, Vilhelm:
Hemkomst och flykt. Självbiografiska anteckningar. [ref 18914] |
130:- |
| |
CWK Gleerup / Vilhelm Ekelundsamfundet, Lund, 1972. 250 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen svagt gulnade, ryggen med lätta läsränder. |
 |
|
Ekelöf, Gunnar:
En självbiografi. Efterlämnade brev och anteckningar. I urval, redigering och med inledning av Ingrid Ekelöf. [ref 11988] |
200:- |
| |
Bonniers 1971. 300, (1) s. Sparsamt illustrerad. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen med mycket svaga läsveck, annars ett bra ex. |
 |
|
Ekman Wrangel, Agneta:
Hallon och torr champagne. [ref 18205] |
90:- |
| |
Bonniers 1987. 167 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagning i övre kanten. |
 |
|
Ekman, Karl:
Jean Sibelius. En konstnärs liv och personlighet. [ref 63962] |
120:- |
| |
Natur och Kultur 1935. 271 s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Fint ex. Med verkförteckning. |
 |
|
Elgklou, Lars:
Bernadotte. Historien - och historier - om en familj. [ref 3141] |
200:- |
| |
Askild & Kärnekull 1978. Liten 4:o. 244 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Namnteckningar från samtliga kungar finns återgivna på pärmuppslaget. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Qvinnor. Kända och okända kvinnor från alla tider. [ref 65785] |
125:- |
| |
Norstedts 1987. Stor 8:o. 174 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Eliæson, Åke - Olsson, Bror:
Esaias Tegnér. En monografi i bild. Med inledning av Algot Werin. [ref 52680] |
250:- |
| |
Allhem, Malmö, 1949. 4:o. 178, (11) s. + 26 planschblad (vissa i färg) + 26 faksimilblad. Mycket rikt illustrerad i övrigt. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och skyddsomslag. Omslaget ojämnt mörktonat samt något naggat och med lagade revor i övre hörnet. |
 |
|
Ellington, Duke:
Jag älskar musik. Översättning av Lars och Elisabet Resberg. [ref 21815] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1974. 197, (5) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Små riss och lagade revor på omslaget. |
 |
|
Elliot, Holger:
Gustaf Holdo Stråle. Rörstrandsdisponent, författare, bokälskare. [ref 17761] |
100:- |
| |
LT:s förlag 1971. 206 s. + 6 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Nyskick. |
 |
|
Ellmann, Richard:
Oscar Wilde. [ref 70023] |
175:- |
| |
Hamish Hamilton, London, 1987. Large 8vo. XIV, 632 pp. + 16 plates. Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with very small tear at spine head and light creases, else fine. |
 |
|
Elmbrant, Björn:
Palme. [ref 32554] |
120:- |
| |
Författarförlaget Fischer & Rye 1989. 391 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Empain, Edouard-Jean:
Baronen. En affärsmans liv och öde. En självbiografi. Översättning: Svante Hansson. [ref 65744] |
90:- |
| |
Svenska Dagbladet 1987. 251 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. |
 |
|
Enckell, Mikael:
Under beständighetens stjärna. En biografisk studie över Rabbe Enckell 1903-1937. [ref 76120] |
140:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1987. 302, (2) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex. |
 |
|
Enckell, Olof:
Den unge Diktonius. [ref 76185] |
160:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1946. 349 s. + 8 planschblad. Gediget privatbundet grått klotband med ryggtitel i rött skinn, sprängda snitt samt bägge omslagen medbundna (Leonars Gustafssons bokbinderi). Ryggen aningen blekt. |
 |
|
Enehjelm, Helen af:
Vår soliga vardag. [ref 48584] |
100:- |
| |
Medéns 1942. 183, (2) s. Illustrerad med teckningar av Rabbe Enckell. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag lätt naggat, smutstitelbladet lite gulnat. Ouppskuren. |
 |
|
Engman, Kerstin:
Moa Martinson. Ordet och kärleken. [Biografi]. [ref 72063] |
100:- |
| |
Tiden 1990. 292 s. + 12 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida skadad i nedre kanten. |
 |
|
Engström, Albert:
Gotska Sandön. - Anders Zorn. [ref 59648] |
150:- |
| |
Bonniers 1948. Liten 8:o. 214 + 180 s. "Gotska Sandön" illustrerad med teckningar av författaren, "Anders Zorn" utan illustrationer. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt samt marmorerade pärmar. Något stötta hörn. 2 arbeten i 1 volym. (Skrifter) |
 |
|
Engström, Henrik:
På Östersjön och oceanerna. Minnen från 10 år i segelfartyg. Redigering och illustrationer: John E. Persson. [ref 34080] |
125:- |
| |
LiberFörlag 1979. 243 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|