|
|
:
Nya dikter. [ref 30929] |
200:- |
| |
Bonniers 1894. Liten 8:o. 165, (3) s. 2:a upplagan. Förlagets blåa klotband, rikligt dekorerat i guld och svart på främre pärm och rygg. Något mörktonad och lite nött rygg, hörnen lätt stötta. Liten röd fläck på bakre pärmen. Namnteckning på titelbladet. Se bild på boken |
 |
|
:
Nya dikter. [ref 56304] |
110:- |
| |
Bonniers 1894. 165, (3) s. 2:a upplagan. Privatbundet klotband med ryggtitel i skinn. Något skavd. namnteckning på smutstitelbladet. Inga omslag. |
 |
|
:
Nytt och gammalt. Dikter. (Fjärde samlingen). [ref 31097] |
150:- |
| |
Bonniers 1897. Liten 8:o. 88 s. 3:e tusendet. Privatbundet klotband med titelfält i skinn. Namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Nytt och gammalt. Dikter. (Fjärde samlingen). [ref 74511] |
100:- |
| |
Bonniers 1897. Liten 8:o. 88 s. 2:a tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan ryggtitel. Hårt blekt rygg. |
 |
|
:
Nytt och gammalt. Gralstänk. Översättningar. – Räggler och paschaser. [ref 14219] |
110:- |
| |
Bonniers 1922-1923. Liten 8:o. XLIII, 227, (4) + XXXIX, 239, (3) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Något blekt rygg, nedre pärmkanterna aningen skavda, annars bra skick. 2 samlingar i 1 volym. (Samlade skrifter 5 & 6) |
 |
|
:
Reconvalescentia. [ref 19627] |
140:- |
| |
Bonniers 1921. Stor 8:o. XIX, (1), 234, (2) s. Bibliofilupplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, gulddekorerad rygg med dubbla titelfält samt marmorerade pärmpapper, för- och eftersättsblad. De övre pärmhörnen lätt stötta, de nedre mer skadade, nedre pärmkanten lite skavd och det ena ryggtitelfältet lite nött. (Samlade skrifter 8) |
 |
|
:
Reconvalescentia. Gustaf Frödings sista dikter. [ref 64265] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1913. 128 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst. |
 |
|
:
Räggler och Paschaser på vårat mål tå En bonne. [ref 33377] |
200:- |
| |
Bonniers 1903. Liten 8:o. 71, (1) s. 3:e upplagan. Gediget brunt privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind, rödfärgade snitt och marmorerade pärmar samt vackert mönstrade för- och eftersättsblad. Pärmpappret något skadat i nedre kanten på baksidan. Omslag ej medbundet. |
 |
|
:
Räggler å Paschaser på vårat mål tå En bonne. + Räggler å paschaser på vårat mål tå En bonne. Boka numra två. [ref 71335] |
900:- |
| |
Bonniers 1895-1897. Liten 8:o. 81, (1) + 71, (1) s. Originalupplagor. Nära samtida privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper samt mönstrade för- och eftersättsblad. Omslag ej medbundna. Ryggen en aning solkad, titelfältet lite skadat (lagat) och en liten svart fläck på bakre pärmen. Inlagan delvis med ett litet riss i ytterkanten. 2 arbeten i 1 volym. |
 |
|
:
Räggler å Paschaser på vårat mål tå En bonne. + Räggler å paschaser på vårat mål tå En bonne. Boka numra två. [ref 74566] |
450:- |
| |
Bonniers 1895-1897. Liten 8:o. 79, (1) + 71, (1) s. Titel nr 1 i 2:a upplagan, titel nr 2 i originalupplaga. Nära samtida privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper samt mönstrade för- och eftersättsblad. Omslag ej medbundna. Ryggen lätt mörktonad. Stämpel på insidan av främre pärmen. 2 arbeten i 1 volym. |
 |
|
:
Ungdomsdikter. – Gitarr och dragharmonika. [ref 14217] |
90:- |
| |
Bonniers 1922. Liten 8:o. XXXi, 226, (2) + LII, 244, (3) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Något blekt rygg, pärmkanterna delvis lätt skavda, främre falsen med liten skada nedtill. 2 samlingar i 1 volym. (Samlade skrifter 1 & 2) |
 |
|
:
Återkomsten och andra okända dikter. I urval av Germund Michanek. [ref 50294] |
100:- |
| |
Bonniers 1964. 194, (1) s. Delvis originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Ett par små fläckar på omslaget. |
 |
|
:
Återkomsten och andra okända dikter. I urval av Germund Michanek. [ref 56414] |
110:- |
| |
Bonniers 1964. 194, (1) s. Delvis originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med skador och lagade revor samt något mörktonat på ryggen. |
 |
|
García Lorca, Federico - Neruda, Pablo:
Vistelse på jorden. Dikter i urval och tolkning av Artur Lundkvist. [ref 80495] |
75:- |
| |
Bonniers 1976. 140 s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex. (Forumbiblioteket) |
 |
|
Gierow, Karl Ragnar:
I daggkåpans mantelfåll. Nya dikter. [ref 20422] |
80:- |
| |
Norstedts 1983. 89. (5) s. Omslagsvinjett och teckningar av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med några små fläckar. |
 |
|
Gilgames-eposet:
Tolkat samt försett med inledning, efterskrift och ordförklaringar av Knut Tallqvist. [ref 16692] |
500:- |
| |
Gebers 1962. 4:o. 95, (2) s. Med illustrationer efter linoleumsnitt av Ingrid Årfelt-Svalander. Förlagets härliga dekorerade linneband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget samt ett veck. Berättelsens historiska förebild är fursten Gilgamesh, som härskade i Uruk ca 2800 f.Kr. Nedtecknades omkring 1800 f.Kr. Ett praktfullt diktverk med självklar ställning i världslitteraturen. |
 |
|
Goethe, Johann Wolfgang von:
Dikter. - Faust. - Hermann och Dorothea. [ref 7452] |
125:- |
| |
Bonniers 1926. (4), 326 s. Illustrerad med 1 porträtt. Förlagets halvfranska band. Namnteckning på fria försättsbladet, ryggen med ett par små fläckar. (Världslitteraturen) |
 |
|
:
Romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. [ref 35106] |
250:- |
| |
Bonniers 1929. 4:o. 63, (2) s. + 20 planscher samt vinjetter av Yngve Berg. Privatbundet halvklotband i halvfransk imitation med marmorerade pärmpapper. Båda omslagen (tr. 1930) medbundna, det främre med ett litet obetydligt hål, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. [ref 53709] |
170:- |
| |
Bonniers 1929. 4:o. 63, (2) s. + 20 planschblad med teckningar av Yngve Berg. Häftad. Omslagen lätt naggade, med smärre hörnveck samt delvis något "solbrända". |
 |
|
Granqvist, Willy:
Mörkret. [ref 76144] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1982. 63, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Bakre omslag med ytlig repa och lite blekt upptill. Tillskrift på förtitelbladet. Ett blad med märke efter gem i övre marginalen. Målningen på främre omslag är utförd av Jan Håfström och fotot på bakre omslagsfliken taget av Jan Eve Olsson. |
 |
|
:
Natten. Efterskrift av Magnus Ringgren. [ref 76092] |
85:- |
| |
Författarförlaget 1987. Stor 8:o. 64 s. Illustrerad av Jan Håfström. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med en liten lagad reva i övre kanten. Tillskrift på främre omslagets insida. |
 |
|
Grundström, Helmer:
Bort i skogen. [ref 4761] |
75:- |
| |
LT:s förlag 1956. Liten 8:o. 47, (4) s. Originalupplaga. Tryckt i 1.300 ex. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Ny svensk lyrik 15) |
 |
|
:
Lappmarksdikter. Ett urval. [ref 25272] |
90:- |
| |
LT:s förlag 1959. 102, (1) s. Häftad med flikomslag. Ouppskuren. Fint ex. |
 |
|
Gullberg, Hjalmar:
100 dikter. Ett urval ur sex versböcker. [ref 74485] |
100:- |
| |
Norstedts, 1939. 187 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Tillskrift på försättsbladet. Lätta små (bläck-)fläckar på pärmen. |
 |
|
:
Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. [ref 7847] |
75:- |
| |
Norstedts 1949. 110, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre falsen med liten lagad reva, ryggfoten med liten pappersförlust. |
 |
|
:
Dödsmask och lustgård. [ref 10814] |
110:- |
| |
Norstedts 1952. 92, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad, omslagen delvis lätt gulnade och med smärre veck i nedre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Dödsmask och lustgård. [ref 10816] |
130:- |
| |
Norstedts 1952. 92, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med missfärgning på ryggen. |
 |
|
:
Dödsmask och lustgård. [ref 10817] |
100:- |
| |
Norstedts 1952. 92, (1) s. 4:e upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och stänkmarmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
:
Fem kornbröd och två fiskar. [ref 13401] |
150:- |
| |
Norstedts 1942. 130 s. 4:e upplagan. Förlagets ljusa halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt och marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Ryggen med några närmast obetydliga fläckar. |
 |
|
:
Fem kornbröd och två fiskar. [ref 13404] |
90:- |
| |
Norstedts 1943. 130 s. 6:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med dubbla olikfärgade ryggtitelfält. Båda omslagen medbundna. Ryggen med en liten fläck och vattenstänk (?). Bakre pärmen med en liten stötskada i ytterkanten. |
 |
|
:
I en främmande stad. [ref 64461] |
250:- |
| |
Norstedts 1927. 100 s. Originalupplaga. Debuten. Häftad. Nött rygg med lagningar. |
 |
|
:
Kärlek i tjugonde seklet. [ref 24942] |
350:- |
| |
Norstedts 1933. 111 s. Originalupplaga. Häftad. Något nött samt läsrandig och mörktonad rygg. Fläck på främre omslaget samt tillskrift på titelbladet. Den lite svårfångade i 1:a upplagan. |
 |
|
:
Röster från Skansen. [ref 35545] |
50:- |
| |
Nordiska museet, Stockholm, 1941. (23) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Klammerhäftad. |
 |
|
:
Sonat. [ref 38881] |
200:- |
| |
Norstedts 1929. 112 s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget något solkigt och med små revor, liten fläck på ryggen. Datum inskrivet med bläck på sista sidan. |
 |
|
:
Terziner i okonstens tid. [ref 43356] |
85:- |
| |
Norstedts 1958. 111, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg, omslagen med smärre bruksspår. |
 |
|
:
Terziner i okonstens tid. [ref 77112] |
120:- |
| |
Norstedts 1958. 111, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Bandryggen har blekts trots skyddsomslaget vilket dessutom har gulnad rygg och är lätt solkad i nedre hörnet på framsidan. Namnteckning och datering på försättsbladet. |
 |
|
:
Ögon, läppar. [ref 50620] |
125:- |
| |
Norstedts 1959. 93. (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bandryggen blekt trots skyddsomslaget vilket dessutom är blekt på ryggen och med en liten skada baktill i övre kanten. Namnteckning och datering på försättsbladet. |
 |
|
:
Ögon, läppar. [ref 50621] |
75:- |
| |
Norstedts 1959. 93, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och omslag ojämnt mörktonade. Tillskrift på titelbladet samt tidningsartikel inklistrad på främre omslagets insida. |
 |
|
:
Ögon, läppar. [ref 43357] |
90:- |
| |
Norstedts 1959. 93, (3) s. 3:e upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
Gullberg, Hjalmar (tolkning):
Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. [ref 42645] |
150:- |
| |
Norstedts 1944. 107, (1) s. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt och med bägge omslagen medbundna. Obetydligt nött. |
 |
|
Gullstrand, Astrid:
Sånger och sonetter. [ref 42662] |
80:- |
| |
Norstedts 1914. 72 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Hagliden, Sten:
Tvärträ. [ref 69714] |
75:- |
| |
Norstedts 1958. 75, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Med delvis raderad dedikation: "Till ... med hälsningar Sten Hagliden". |
 |
|
Hagström, Emil:
Dikter i urval. [ref 9807] |
75:- |
| |
LT:s förlag 1957. 106, (1) s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Gökklocka. [ref 17987] |
70:- |
| |
LT:s förlag 1954. Liten 8:o. 59, (5) s. Originalupplaga. Tryckt i 1.500 ex. Förlagets dekorerade pappband. Sned rygg, annars fin. (Ny svensk lyrik 5) |
 |
|
:
Jordrök. [ref 22315] |
80:- |
| |
LT:s förlag 1960. 58, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Sabbatsår. [ref 35610] |
75:- |
| |
LT:s förlag 1967. 52, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Liten fläck i övre kanten på bakre omslag. Ouppskuren. |
 |
|
Hamrin, Agne:
En liten stad. Kåserier på vers och prosa om den svenska landsortsstaden i helg och söcken. [Jönköping]. [ref 11830] |
80:- |
| |
Bonniers 1931. 75, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Hansson, Bo [pseud. f. Arvid Grane]:
Hembygdsminnen och andra dikter. [ref 70504] |
80:- |
| |
Distribution: Bernh. Petterssons Bokhandel, Västerås, 1948. 119, (1) s. Med titelvinjett. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Hansson, Ola:
Vitt över världen ... Poesi och prosa i urval med inledning av Hans Levander. [ref 64233] |
65:- |
| |
Rabén & Sjögren 1977. 245, (1) s. Pocket. (Trend pocket) |
 |
|
Harding, Gunnar:
Skallgång. [ref 37479] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1972. Liten 8:o. 63 s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex. |
 |
|
Harding, Gunnar (red.):
Är vi långt från Montmartre? Apollinaire och hans epok i poesi, bild och dokument. [ref 78790] |
125:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1995. 371, (3) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 263/FIB:s lyrikklubbs årsbok 1995) |
 |
|
Heaney, Seamus:
På väg. Dikter. Tolkningar av Roy Isaksson, Finn Printz-Påhlson, Göran Printz-Påhlson, Lars-Håkan Svensson, Lasse Söderberg och Jan Östergren. [ref 58647] |
85:- |
| |
Natur och Kultur 1995. 207 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Författaren fick Nobelpriset 1995. |
 |
|
Hedner, O.J.:
Svensk kungadrapa. [ref 41049] |
100:- |
| |
[J.E. Örtqvist], [Säffle], 1929. Stor 8:o. (2), 411, (1) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren. "Den svenska pekorallitteraturens Magnum Opus" (Olle Strandberg). |
 |
|
[Hein, Piet] Kumbel Kumbell:
Gruk. 1. samling. [ref 78903] |
85:- |
| |
Politiken, København, 1944. Liten 8:o. 79, (1) s. Illustrerad med vinjetter av författaren. 12. Oplag. Häftad. Rygg och omslag ojämnt bruntonade, omslagen lätt kantstötta. Exlibris. Dansk text. |
 |
|
:
Gruk. 16. samling. [ref 17332] |
75:- |
| |
Gyldendal, København, u.å. Liten 8:o. (4), 88, (4) s. Häftad med skadat skyddsomslag. Bakre häftesomslag med reva. Enkelt exlibris klistrat på blankt blad. Dansk text. |
 |
|
:
Gruk. 19. samling. [ref 17333] |
75:- |
| |
Gyldendal, København, © 1962. Liten 8:o. (4), 88, (4) s. Häftad med naggat skyddsomslag. Enkelt exlibris klistrat på blank sida. Dansk text. |
 |
|
Heine, Heinrich:
Dikter i urval. Tolkade av Gösta Gideon Molin. [ref 71150] |
90:- |
| |
Svenska andelsförlaget 1919. 151, (8) s. Utstyrsel av Einar Nerman. 2:a upplagan. genomsedd och tillökad. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt nött och lite mörktonad rygg. |
 |
|
:
Dikter. I svensk tolkning av Ture Nerman. [ref 73440] |
100:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1956. Liten 8:o. 75, (4) s. Tryckt 8.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 20) |
 |
|
:
Lyrik och prosa. I urval av Johannes Edfelt. [ref 68053] |
90:- |
| |
Forum 1958. 217, (1) s. Häftad. Med tillskrift från utgivaren (?) på friblad. Ouppskuren. (Forumbiblioteket 100) |
 |
|
Heller, Frank:
Ballader till bröderna. [ref 65212] |
125:- |
| |
Bonniers 1926. 104, (3) s. Illustrerad av Kurt Jungstedt. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst. |
 |
|
Henrikson, Alf:
Medan göken tiger. Sångtexter och talvers. [ref 27624] |
120:- |
| |
Bonniers 1964. 117, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Tittut. [ref 63627] |
150:- |
| |
Bonniers 1992. 195, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från "förf" samt signering av "Alf Henrikson". |
 |
|
:
Tittut. [ref 60133] |
100:- |
| |
Bonniers 1994. 195, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. 9:e-17:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Tjuvgods. [ref 45383] |
250:- |
| |
Tiden 1928. 116 s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Tveggehanda. Bilder och vers. [ref 46134] |
120:- |
| |
Bonniers [1985]. 4:o. 197, (2) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Underfund, Vers. [ref 46548] |
100:- |
| |
Bonniers 1972. 112 s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med transparent skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Varvet kring solen. [ref 47622] |
80:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1959. Liten 8:o. 84 s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagsryggen aningen gulnad, några små fläckar nedtill. Reva (lagad) i övre kanten på baksidan. Försättsbladet missfärgat. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 52) |
 |
|
:
Vers i Månadsjournalen 1981-1995. [ref 47794] |
100:- |
| |
MånadsJournalen 1995. Liten 8:o. 68, (2) s. Förlagets dekorerade pappband i kassett. |
 |
|
Hermelin, Eric (övers.):
Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 32889] |
200:- |
| |
Cavefors, Lund, 1976. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. 1:a upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med ett par läsränder. |
 |
|
:
Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79900] |
150:- |
| |
Ordfront 1999. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. Ny upplaga. Häftad. |
 |
|
Hermelin, Eric (översättare):
Persisk balsam. I urval och med inledningar av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79977] |
150:- |
| |
Karnival Förlag, Stockholm, 2007. 302, (1) s. Häftad med flikomslag. Fint ex. |
 |
|
Hesse, Hermann:
Dikter. Tolkade av Erik Blomberg, Johannes Edfelt m.fl. [ref 9698] |
100:- |
| |
Bonniers 1946. 82, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Fint ex. |
 |
|
:
Dikter. Tolkade av Erik Blomberg, Johannes Edfelt m.fl. [ref 80026] |
95:- |
| |
Bonniers 1957. Liten 8:o. 90, (3) s. Ny utgåva. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade, i övrigt fint ex. |
 |
|
Hildeman, Karl-Ivar - Hansson, Sven G. - Joonsson, Bengt R. (red.):
Politisk rimdans. En viskavalkad genom svensk historia från Karl Knutsson till Karl Gerhard. [ref 80544] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1960. VIII, 205, (1) s. Illustrerad med fotoreproduktioner och notexempel. Häftad. Delvis ouppskuren. Omslag och rygg något gulnade, bakre omslaget något naggat. |
 |
|
Hjorth, Harriet (red.):
Flora poetica exotica. [ref 7611] |
90:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1967. 90, (1) s. Illustrerad av Kaj Beckman. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 119) |
 |
|
Holm, Ingvar (red.):
Havet. En lyrikantologi. [ref 66598] |
100:- |
| |
Bra Lyrik, Höganäs, 1988. 296 s. Illustrerad av Gösta Werner. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Homeros:
Homeros' Iliad. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. [ref 20946] |
200:- |
| |
Gleerups, Lund, 1946. 524 s. Förlagets halvklotband med ryggtitel i skinn. Blindpressat exlibris på försättsbladet. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Homeros' Odyssé. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. [ref 19712] |
150:- |
| |
Gleerups, Lund, 1948. 408 s. 3:e upplagan. Förlagets halvklotband med ryggtitel i skinn. Blindstämplat exlibris på försättsbladet. Mycket bra ex. |
 |
|
:
Iliaden. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning och inledning av Gerhard Bendz. [ref 59714] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1990. XI, 391, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Ilias. - Odysseia. Från grekiskan Johan Fredrik Johansson. [ref 72847] |
300:- |
| |
Lindhs boktryckeri, Örebro, Beijers förlag, Stockholm, 1846, 1870. VIII, 507, 83, (1) + (3), 449, (1) s. Uniforma mörkröda gedigna privatbundna halvklotband. 2 volymer. |
 |
|
:
Odysséen. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning av Gerhard Bendz. Företal av Harry Martinson. [ref 59713] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1990. VII, 307, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagad revor, obetydlig fläck på främre snittet. |
 |
|
:
Odysséen. Översättning av Hugo Bergstedt. Reviderad av Bernhard Risberg. [ref 31497] |
125:- |
| |
Bonniers 1926. Liten 8:o. 391 s. + 1 porträttplansch. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Ryggen lätt blekt och ojämnt lätt fläckig. Mycket lätta ytskador på pärmarna. (Världslitteraturen) |
 |
|
:
Sången om Odysseus. (Odysséen). Översättning från grekiska samt inledning och kommentar av Tord Bæckström. [ref 31498] |
120:- |
| |
Forum 1975. Liten 8:o. 383, (1) s. 2:a tryckningen, 4:e-9:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med rest av prislapp samt en liten reva i nedre hörnet, i övrigt gott skick. (Forumbiblioteket) |
 |
|
Horatius:
Epistlar och sista dikter. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. [ref 12361] |
75:- |
| |
Forum 1960. 197, (3) s. Häftad. (Forumbiblioteket 116) |
 |
|
Huldén, Lars (utg.):
Långa vimplar, stinna segel eller Svenska skalders ärekrans. Dikter från Sveriges stormaktstid. Med ordförklaringar och kommentarer ånyo utgivna. [ref 60843] |
100:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1992. Stor 8:o. 254 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 259. - FIB:s Lyrikklubbs årsbok 1992) |
 |
|
Hwang Tsu-yü - Henrikson, Alf:
Kineser. Kinesiska dikter i översättning. [ref 23358] |
100:- |
| |
Bonniers 1945. 96, (7) s. Illustrerad av Birger Lundquist. Originalupplaga. Häftad. |
 |
|
:
Kineser. Kinesiska dikter i översättning. [ref 23360] |
80:- |
| |
Bonniers 1962. Liten 8:o. 96, (7) s. Illustrerad av Birger Lundquist. 13:e-17:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skadat och lätt solkat skyddsomslag. |
 |
|
Härd, John Evert (översättare):
Nibelungensången. Tolkad från medelhögtyskan och med inledning av John Evert Härd. [ref 79917] |
225:- |
| |
Natur och Kultur 1993. 456 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss och veck. (Levande litteratur) |
 |
|
Höglund, Zeth:
Bläck och blod. Dikter. [ref 52978] |
120:- |
| |
Bokförlaget Lyrik, Stockholm, 1921. Liten 4:o. 69, (1) s. Vinjetterna tecknade av Martin Nilsson. Ny utgåva. Tryckt i 500 numrerade ex varav detta är nr 300. Häftad. Omslagen något ojämnt blekta, förlagsstämpel på bakre omslag. |
 |
|
Ingvar, Cilla:
Till Skåne. En kärleksförklaring. [Verser till Skånegillets i Göteborg 100-årsjubileum 12 november 1983, återbrukade vid symposiet "Att förvänta" i Frostavallen 4 februari 1984.]. [ref 45230] |
120:- |
| |
Wiken, Höganäs, 1984. Tvär 4:o. 46, (1) s. Trevligt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Isaksson, Folke:
Det gröna året. [ref 8934] |
80:- |
| |
Bonniers 1954. 84, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen obetydligt blekta, namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Hos mormor. Dikter. [ref 72849] |
100:- |
| |
Bonniers 1993. Stor 8:o. 62, (6) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Tecken och under. [ref 43231] |
80:- |
| |
Bonniers 1981. 128, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par fuktfläckar på ryggen, en aning ofräscht i övrigt. (Månadens bok) |
 |
|
:
Teckenspråk. [ref 43235] |
75:- |
| |
Bonniers 1959. 77, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Inlagan med några diskreta markeringar i bläck. |
 |
|
:
Terra magica. Dikter. [ref 43344] |
125:- |
| |
Bonniers 1963. 95, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad och lätt fläckad rygg, omslagen samt de första och sista sidorna lite ojämnt gulnade. Sid. 30-31 med missfärgning. Kort tillskrift på sista blanka sidan. Lång dedikation från författaren på smutstitelbladet (täcker hela sidan) undertecknad "Folke". |
 |
|
:
Vingslag. [ref 48231] |
90:- |
| |
Bonniers 1986. 134, (3) s. 2:a-3:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten och med en reva på framsidan. |
 |
|
Isberg, A.U.:
Ur min drömvärld. Compositum mixtum poëticum. [ref 46947] |
125:- |
| |
Malmö 1938. Liten 4:o. 622 s. + 1 dedikationsblad med ett porträtt av författarens hustru + 1 löst rättelseblad (med ytterligare rättelser på bakre omslagets insida). Rikt illustrerad i texten. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren. Mycket bra ex. |
 |
|
Jacobsson, Magnus:
Simmel sammel. [ref 40963] |
70:- |
| |
Bonniers 1985. 99, (1) s. Omslag och teckningar av Författaren. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött. |
 |
|
Jeremias i Tröstlösa [pesud. f. Levi Rickson]:
Jeremias bok I-III. [ref 75610] |
350:- |
| |
Bröderna Lindströms Förlags AB, Stockholm, 1927-1928. 274, (4) + 212, (3) s. Del 1 & 2 i en volym är i 2:a upplagan, del 3 är originalupplaga. Privatbundna gröna klotband med marmorerade pärmar och snitt (G. Hedberg). Samtliga omslag medbundna. Ryggarna lätt blekta. Exlibris. Tre delar bundna i två volymer. |
 |
|
Jeremias i Tröstlösa [pseud. f. Levi Rickson]:
Jeremias bok. 1-3 i 1 volym. Inledning av Erik Hj. Linder. [ref 62657] |
100:- |
| |
Saxon & Lindström 1948. 526 s. Med 3 planscher av Georg Lagerstedt. Häftad. Små fläckar på rygg och omslag, ryggen lätt gulnad och läsrandig. Bakre omslag med hörnveck. Smutstitelbladet med hål efter häftklammer och en mindre missfärgning. Till hälften ouppskuren. |
 |
|
:
Jeremias bok. Två kapitel. [ref 22074] |
300:- |
| |
Wilhelm Billes Bokförlags AB, Stockholm, 1898. 144 s. Originalupplaga. Privatbundet grönt klotband med marmorerade pärmar och snitt (G. Hedberg). Ryggen lätt blekt. Diskret namnteckning på det medbundna främre omslaget och exlibris. Mycket bra ex. |
 |
|
Jevtusjenko, Jevgenij:
Dikter mellan ja och nej. I urval av författaren. I tolkning av Hans Björkegren. [ref 9849] |
70:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1969. 69 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Blekt rygg annars fin. (W&W-serien 220) |
 |
|
:
Osynliga trådar. Översättning av Ulla Berg. [ref 32439] |
140:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1982. 4:o. 64 s. + 128 sidor med 157 fotografier i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skamfilat omslag, annars bra skick. |
 |
|
Jiménez, Juan Ramón:
En nygift poets dagbok. Tolkning av Arne Häggqvist. [ref 65503] |
80:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1957. 119, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött, liten svart fläck på bakre omslag och missfärgning på smutstitelbladet. |
 |
|
Johansson, Ingemar:
Sekonderna lämnar ringen. Redaktionell och teknisk medhjälpare: Åke Hall. [ref 80162] |
100:- |
| |
Bonniers 1959. Liten 8:o. 205, (1) s. + 16 planschblad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett par små veck. Liten biblioteksstämpel på för- och eftersättsbladen. (Bonniers folkbibliotek) |
 |
|
Jonsson, Thorsten (övers.):
Mörk sång. Fyrtiofem amerikanska negerdikter. [ref 29766] |
150:- |
| |
Bonniers 1949. 175, (1) s. Illustrerad av Birger Lundquist. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt mörktonat samt med en liten lagning vid rygghuvudet. |
 |
|