logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Lyrik  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
ABC-bok:  Hylands hörna. ABC skrivet av svenska folket med bilder av Olle Olsson Hagalund, Bror Marklund, Karl Axel Pehrson, Bror Hjorth, Gustav Rudberg, Lars Norrman, Lennart Rodhe och Martin Lamm. [ref 67626]    90:-
    Sveriges Radios Förlag 1966. Liten 4:o. (32) s. Illustrerad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Klammerhäftad. Fint ex.
   ABC-boken som såldes genom Radiohjälpen till förmån för lepra-barn över hela världen. Layout och omslag: Bo Petrén. Idégivare: Gunnar Wersén.

Se bild på boken
Acke, J.A.G. - Engström, Albert - Heidenstam, Verner von - Fröding, Gustaf - Mörner, Birger:  Pyttans A-B och C-D-lära eller Antibarbarus diktad i augusti 1896 av farbror Albert, farbror Verner, farbror Gustaf och Pappa samt tillägnad Högvälborna Stiftsjungfrun M.M. att överlämnas på hennes 25:e födelsedag. [ref 69923]    250:-
    Bonniers 1946. Tvär 4:o. [50] s. Illustrerad av Albert Engström. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade, bakre omslag med brytveck i nedre hörnet.
Acke, J.A.G. - Engström, Albert - von Heidenstam, Verner - Fröding, Gustaf - Mörner, Birger:  Pyttans A-B och C-D-lära eller Antibarbarus diktad i augusti 1896. [ref 33831]    150:-
    Bonniers 1967. Tvär 4:o. (63) s. Illustrerad av Albert Engström. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers Folkbibliotek)
Afzelius, Nils (utg.):  Tirsis och Dafne. Herdedikter från svensk rococo. [ref 45315]    250:-
    Stockholm, Föreningen för bokhantverk, 1939. 72, (1) s. Med 20 teckningar och en signerad litografi av Yngve Berg. Tryckt i 300 ex. Förlagets dekorerade pappband med påklistrad pärmetikett. Ryggtitel saknas.
Ahlmark, Per:  Flykter. [ref 14094]    70:-
    Bonniers 1985. 66, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Visum. [ref 72979]    75:-
    Bonniers 1983. 66, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Andersson, Dan:  En spelmans visor. [ref 80426]    300:-
    Tiden 1965. 158, (2) s. Illustrerad av Svenolov Ehrén. Bibliofilupplaga om 250 numrerade ex, varav detta är Nr 233. Med numrerat och signerat färgträsnitt av Svenolov Ehrén. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt kassett. Skyddskassetten obetydligt solkad, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Helgdagskväll i timmerkojan. Förord: Bert Olls. [ref 57342]    95:-
    Rabén & Sjögren 1980. Tvär 4:o. (47) s. Illustrerad av Bert Olls. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget en aning gulnat längs kanterna.
Andersson, Paul:  Berättarna. Kantat i fyra partier för kör och soli. [ref 51392]    175:-
    Bonniers 1955. Liten 8:o. 96, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Omslaget delvis lätt gulnat, det främre även med en obetydlig fläck samt ett litet jack i ytterkanten.
Apollinaire, Guillaume:  Guillaume Apollinaire. Urval, översättning och inledning av Ebbe Linde. [ref 70600]    175:-
    Bonniers 1952. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck, omslagen med lätta bruksspår. Tillskrift på smutstitelbladet. (Panache-serien)
   Fransk poet av italiensk-polsk härstamning. Sin berömmelse har Apollinaire främst fått genom den originella, nyskapande poesin i Alcools (1913) och Calligrammes (1918), men han gjorde banbrytande insatser även som introduktör av kubistisk och futuristisk konst och var en av modernismens första teoretiker.
Ashbery, John:  Hör du, fågel. Översättning av Tommy Olofsson och Vasilis Papageorgiou. [ref 79890]    175:-
    Leander Malmsten, Lund, © 1996. 213 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Och stjärnorna glänste. Översättning av Tommy Olofsson & Vasilis Papageorgiou. [ref 79768]    110:-
    Leander Malmsten, Lund, 1994. 64 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med repa vid främre falsen, annars ett fint ex.
Asklund, Erik - Englund, Carl Emil - Lagercrantz, Olof - Martinson, Harry - Lundkvist, Artur m.fl:  Poesi. Tidskrift för lyrik utgiven av Lyriksamfundet. Årgång 1-3, 1948-1950. [ref 78521]    500:-
    Wahlström & Widstrand 1948-1951. ca 800 s. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår, inlagorna med några diskreta markeringar.
   11 häften + register; allt som utkom.
Asklund, Erik - Kjellgren, Josef - Lundkvist, Artur - Martinson, Harry - Sandgren, Gustav:  Fem unga. Unglitterär antologi. [ref 13417]    350:-
    Bonniers 1929. 152 s. Originalupplaga. Häftad. Något sned, blekt och mörktonad rygg med falsreva nedtill. Omslagen med smärre riss och veck.
Asklund, Erik (red.):  Stadens sånger. Stockholmsdikter från två sekel. [ref 39314]    100:-
    FIB:s Lyrikklubb 1962. Stor 8:o. 109, (3) s. Omslag och illustrationer av Sven Olov Ehrén. Originalupplaga. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Exlibris. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 79)
  –  :  Stadens sånger. Stockholmsdikter från två sekel. [ref 39315]    175:-
    FIB:s Lyrikklubb 1962. 109, (3) s. Illustrerad med träsnitt av Sveolov Ehrén. Bibliofilupplaga tryckt i 1.000 numrerade ex med ett extra träsnitt i original. Detta ex har nr 823. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. (FIB:s Lyriklubbs bibliotek nr 79)
Aspenström, Werner:  Det röda molnet. Drömmar och drömlikt ur "De svarta böckerna". [ref 9151]    110:-
    Bonniers 1986. 61, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Dikter 1946-1954. [ref 9765]    75:-
    Bonniers 1955. 141, (1) s. Häftad. Bläcknamn på smutstitelbladet. Omslaget obetydligt naggat.
  –  :  Dikter under träden. [ref 9875]    100:-
    Bonniers 1956. 61, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, i övrigt fint ex.
  –  :  Dikter. [Urval]. [ref 76316]    120:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 199, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg något mörktonad. (Den svenska lyriken)
  –  :  Förberedelse. [ref 15876]    250:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 73, (3) s. Originalupplaga. Debut. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Hundarna. [ref 19883]    110:-
    Bonniers 1954. 66, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Litet riss i ryggfoten, några sidor med litet stötmärke i marginalen.
   Omslagsteckning av Stig Åsberg.
  –  :  Israpport. [ref 59912]    85:-
    Bonniers 1997. 51, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Jordvagga - himmelstak. Dikter i urval och kommentarer. [ref 76772]    75:-
    FIB:s Lyrikklubb 1973. 87 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite blekt på ryggen och en aning naggat. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 168)
  –  :  Litania. [ref 25879]    90:-
    Bonniers 1952. 68, (4) s. 3:e tusendet. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Om dagen om natten. [ref 31731]    95:-
    Bonniers 1961. 67, (7) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, bakre omslaget med obetydlig fläck.
   Omslag av Lennart Rodhe.
  –  :  Ordbok. [Dikter]. [ref 32190]    80:-
    Bonniers 1976. Liten 8:o. 62, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt, annars ett fint ex.
  –  :  Snölegend. [ref 38540]    80:-
    Bonniers 1949. 67, (3) s. 2:a upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade, tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Sorl. [ref 38945]    90:-
    Bonniers 1983. 64, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Svaga märken efter tejp på skyddsomslagets flikar, i övrigt fint ex.
  –  :  Tidigt en morgon sent på jorden. Dikter 1976-1980. [ref 45098]    100:-
    Bonniers 1980. 63, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan med ett fåtal diskreta markeringar i blyerts, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Trappan. [ref 45613]    80:-
    Bonniers 1964. 63, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Förlagsetiketter ("Förhandsexemplar") på främre omslag och på blankt blad före smutstiteln.
  –  :  Varelser. Dikter och artbeskrivningar. [ref 47553]    140:-
    Bonniers 1988. 40, (6) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Asplund, Karl:  Att överleva. [ref 2358]    80:-
    Bonniers 1948. Stor 8:o. 95, (6) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med liten skada, omslagen ojämnt gulnade samt lätt kantstötta nedtill. Ouppskuren.
   Omslag av Yngve Berg.
  –  :  Dagen kommer. [ref 6522]    90:-
    Bonniers 1943. Stor 8:o. 124, (5) s. Originalupplaga. Häftad med transparent skyddsomslag. Fint ouppskuret ex.
   Omslag av Yngve Berg.
  –  :  Det brinner en eld. [ref 8798]    75:-
    Bonniers 1940. Stor 8:o. 119 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagets nedre kant något naggad, övre hörnet genomgående lätt stukat.
  –  :  Silverbron. [ref 37050]    75:-
    Bonniers 1936. Stor 8:o. 126 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Atterbom, Per Daniel Amadeus:  Dikter. Ett urval av Harald Forss. [ref 80266]    75:-
    Folket i Bilds Lyrikklubb, Stockholm, 1955. Liten 8:o. 75, (3) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten reva, i övrigt ett fint ex. (Folket i Bilds Lyrikklubbs Bibliotek Nr 16)
Axelson, Sture:  Den lille tobaksodlaren. [ref 75969]    75:-
    Zindermans 1971. 51, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
  –  :  Sommaren är kort. [ref 75964]    80:-
    Bonniers 1943. 56, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med några obetydliga bruksspår, det främre med en ljus fläck i ytterkanten. Raderad tillskrift på smutstitelbladet.
Baudelaire, Charles:  Det ondas blommor. Tolkningar ur Les Fleur du Mal av Ingvar Björkeson. [ref 9117]    150:-
    Norstedts 1986. 213, (1) s. Första upplagan i denna översättning. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt gulnad rygg, samt med ett fåtal smärre riss och veck längs kanterna. (Moderna poeter)
Beckett, Samuel:  Dikter. Tolkningar och kommentarer av Magnus Hedlund. [ref 80067]    70:-
    Bonniers 2001. 156, (1) s. Illustrerad med ett porträtt av Beckett. Ny upplaga. Pocket. Oläst. (En delfinbok)
Bellman, Carl Michael:  Allehanda dikter. Med en förteckning över hans bidrag i Dagligt Allehanda 1770-1794 utgivna och kommenterade av Nils Afzelius. [ref 63931]    100:-
    Norstedts 1965. Stor 8:o. 69, (6) s. Illustrerad, bl.a. med en monterad färgplansch. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
  –  :  Bellman. En antologi av Göran Hassler. [ref 71263]    75:-
    Litteraturfrämjandet 1990. Liten 8:o. 287, (1) s. Omslagsteckning och illustrationer av Peter Dahl. Musiknoter. 2:a tryckningen, 102:a tusendet. Limhäftad. (En bok för alla)
  –  :  Dikter till enskilda. I: 1757-1753. II: 1774-1784. [ref 60725]    300:-
    Bonniers 1942-1950. (4), 244 + (4), 247 s. + 2 titelplanscher (porträtt). Illustrationer i texten. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. Förlagets halvfranska band med rikt guldornerad rygg, färgade snitt samt marmorerade pärmpapper, för- och eftersättsblad. Samtliga omslag medbundna. Ryggtitelfälten i något olika färgnyans, annars fina. 2 volymer.
  –  :  Fredmans epistlar. [ref 70043]    200:-
    Bonniers 1953. 4:o. 309, (8) s. Illustrerad av Yngve Berg. Förlagets dekorerade halvfranska band. Signatur på försättsbladet.
   Ytterligare en del med musik utkom samma år.
  –  :  Fredmans epistlar + Fredmans sånger + Musiken till Fredmans epistlar och Fredmans sånger. [ref 72871]    2300:-
    Bonniers 1922. Stor 8:o. (12), 304, (5) + 202, (5) + (203) s. Illustrerad i texten samt med 17 rödtonade originallitografier av Yngve Berg. Omtryck av 1917-18 års upplaga med nya litografier. Förlaget rikt dekorerade skinnband med helt guldsnitt och kassetter. I ett mycket bra skick. 3 volymer.
   Läckra.
  –  :  Fredmans epistlar i urval. [ref 75405]    700:-
    Bok och Bild 1966. Stor 4:o. (32) text s. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade ex. Detta är nr 158. Med 6 signerade färglitografier av Gösta Kriland. Förlagets dekorerade linneband.
Se bild på boken
  –  :  Fredmans epistlar nr 30, 48, 49 och 78 samt fragment av nr 62 i skaldens egenhändiga utskrift. Samlingen utgiven av Bellmanssällskapet under redaktion av Lena Österlöf. [ref 63381]    125:-
    Stockholm 1963. 38, (1) s. + 9 faksimilblad (delvis utvikbara). Teckningar av Yngve Berg (delvis som monterade planscher). Tryckt i 600 numrerade ex varav detta är nr 396. Originalpappband i fint skick.
  –  :  Fredmans epistlar. + Fredmans sånger. [ref 14604]    600:-
    Bonniers 1922. Stor 8:o. (12), 304, (5) s. + 8 originallitografier; + (2), 202, (5) s. + 8 originallitografier och talrika vinjetter av Yngve Berg. Omtryck av 1917-18 års upplaga med nya litografier. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, dubbla titelfält och rödfärgade snitt. Lätt nötta band med något blekta ryggar, del 1 med skadat rygghuvud och en liten falsreva, del 2 med övre pärmkanten något stött. 2 volymer.
   Obs! Endast epistlarna och sångerna. Musiken saknas här.
  –  :  Fredmans epistlar. + Fredmans sånger. Ord och Musik. [ref 71529]    450:-
    Elkan & Schildknecht 1869, 1873-1872. VIII, 110, (2), VII, 161 + 67, (3), (4), 115 s. 2 trevligt halvfranskt inbundna band med lätt ryggdekor och upphöjda bind.
   "Fredmans" felstavad på ryggen till epistlarna.
  –  :  Fredmans epistlar. 1. Texten. 2. Musiken och kommentarer. Text- och melodihistorisk utgåva med musiken i reproduktion efter originaltrycket. Textredaktör Gunnar Hillbom. Melodiredaktör James Massengale. [ref 36371]    250:-
    Norstedts 1990. 289, (4) + 374, (2) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Del 1 med namnteckning på försättsbladet, annars 2 volymer i fint skick.
  –  :  Fredmans epistlar. Förord av Sven Delblanc. [ref 14605]    275:-
    Bonniers 1984. 4:o. 430, (3) s. Med bilder av Peter Dahl. Textsidorna i faksimil (6% förstoring) efter originalupplagan från 1790. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat (mest i nedre kanten) och med några små revor. Förlagsstämpel på det fria eftersättsbladet.
  –  :  Fredmans epistlar. Ord och musik. [ref 70638]    125:-
    Bonniers 1927. 260, (2) s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerat snitt. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris.
  –  :  Fredmans sånger. 1. Texten. 2. Musiken och kommentarer. Text- och melodihistorisk utgåva med musiken i reproduktion efter originaltrycket. Textredaktör Gunnar Hillbom. Melodiredaktör James Massengale. [ref 80332]    250:-
    Norstedts 1992. 166, (1) + 408 s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 2 volymer i fint skick.
  –  :  Fredmans sånger. Ord och musik. [ref 70639]    125:-
    Bonniers 1927. 252, (2) s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerat snitt. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris.
  –  :  Samlade skrifter af Carl Michael Bellman. Utgifna af Joh. Gabriel Carlén. Del 1-4 + Musik till Carl Michael Bellmans samlade skrifter efter den traditionella behandlingen arrangerad af J. A. Josephson. [ref 77652]    2000:-
    Adolf Bonniers Förlag, Stockholm, 1861. (4), XL, (5), 512 + IV, (2), 364 + (12), 446 + VIII, 528, (4) + 521, (6) s. + 5 frontespiser (1 stålgravyr samt 4 litografier, varav 3 i färg) + 15 litograferade helsidesplanscher, varav flera i färg. Texten illustrerad med ett stort antal träsnitt. Senare (ca 1900) halvfranska band (Fr. Ljunggrens Bokbinderi, Göteborg) med rikt guldornerade ryggar och 5 upphöjda bind samt rödtintade snitt. Ett par av volymerna med ojämnt blekta pärmar och lätt stukade pärmhörn, samt någon enstaka smärre nagg vid rygghuvud eller -fot. Del 3 och 5 med ett fåtal sidor med liten fuktfläck i övre marginalen, ett par av planscherna med lagerfläckar i marginalerna. Inlagor och planscher i övrigt rena och fina. På det hela taget en fin uppsättning.
   5 volymer, komplett.

Se bild på boken
  –  :  Samlade skrifter. 1-4. Utgifna af Joh. Gabriel Carlén. + Musik till Carl Michael Bellmans samlade skrifter. Efter den traditionella behandlingen arrangerad af J. A. Josephson. [ref 36062]    1600:-
    Bonniers 1861. (10), XL, 512, (3) + IV, 364, (2) + (6), 446, (5) + VIII, 528 + (2), 521, (1 blank), (6) s. + 4 frontespiser (varav 1 porträtt samt 2 i färg) + 15 planscher (varav flera i färg) + 1 extra färgplansch (Haga). Rikligt med träsnitt i texten. Förlagets mörkgröna klotband med blindpressning samt guldornerade främre pärmar och ryggar. Lätt nötta band, del 1 & 4 med en liten skada på rygghuvudet. Främre innerfalsen till del 1 limmad, några av de övriga innerfalsarna försvagade (ej loss). Inlagan till del 1 delvis vattenskadad på övre delen, i övrigt förekommer en del åldersfläckar här och där i samtliga delar. Komplett i 5 volymer.
Se bild på boken
  –  :  Skrifter. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. I. Fredmans epistlar. [ref 80105]    250:-
    Bonniers 1921. 381 + CCLXXVII s. Illustrerad med noter, porträtt och utvikbar karta över Stockholm. Förlagets halvpergamentband med titelfält i skinn, guldornerad rygg, marmorerade pärmar och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Lite mörktonad rygg. 1 volym.
  –  :  Skrifter. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. V. Bacchi tempel (Bacchi orden II). [ref 80100]    150:-
    Bonniers 1935. 180 + 233 s. Illustrerad. Förlagets halvpergamentband med titelfält i skinn, guldornerad rygg, marmorerade pärmar och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Mycket svag fuktrand på ryggen samt lite skada på främre pärmhörnan. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Skrifter. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. VI. Dramatiska arbeten. [ref 80099]    250:-
    Bonniers 1936. 331 + 275 s. Illustrerad. Förlagets halvpergamentband med titelfält i skinn, guldornerad rygg, marmorerade pärmar och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Främre omslaget medbundet. 2 delar i en volym. Fint ex.
  –  :  Skrifter. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. VII. Dikter till Gustaf III och konungahuset. [ref 80096]    200:-
    Bonniers 1938. 232 + 218 s. Illustrerad. Förlagets halvpergamentband med titelfält i skinn, guldornerad rygg, marmorerade pärmar och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Mycket svag fuktrand på ryggen. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Skrifter. Standardupplaga utgiven av Bellmanssällskapet. VIII-XI. Dikter till enskilda. I: 1757-1773. II: 1774-1784. III: 1785-1789. IV: 1790-1793. [ref 37842]    450:-
    Bonniers 1942-1964. (4), 230 + (2), 247; (4), 230 + (2), 244; (4), 266 + (2), 211; 274 + 213 s. + 4 frontespiser. Rikligt med illustrationer samt musiknoter i texten. Förlagets halvpergamentband med rikt guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Samtliga främre och tre av de bakre omslagen medbundna. Band 1 och 2 med blekta ryggtitelfält och lätt fuktskada vid ryggfoten, del 3 med lätt stött rygghuvud och aningen solkad ryggfot, del 4 är i fint skick. 4 volymer.
[Bellman, Carl Michael]:  Tillfällige verser och rim, skrifne och hopsamlade innom ett hus där auctor finner sig älskad och wälkommen. Tilägnade Fru E. W-m- [Elisabeth Westmans visbok]. [ref 45254]    350:-
    Bellmanssällskapet, Stockholm, 1927. 44 faksimilblad, 7, (1) s. text. Illustrationer delvis utvikbara. Tryckt i 300 + 100 ex. Förlagets marmorerade pappband i skyddskassett. Bandryggen sprucken, kassetten ojämnt blekt. Inga av planscherna kolorerade som de ofta är.
   Reproduktion av en i Kungl. biblioteket befintlig handskrift utförd av Nordisk Rotogravyr.
Bengtsson, Frans G.:  Dikter. [ref 60123]    80:-
    Norstedts 1951. 240, (4) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omtryck av de två första diktsamlingarna samt ett antal ej tidigare i bokform publicerade dikter.
  –  :  Inför kvinnan ställd. Efterlämnade dikter i urval av Hjalmar Gullberg. [ref 72259]    80:-
    Norstedts 1964. Stor 8:o. 70, (4) s. Med teckningar av Eric Johannesson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt.
  –  :  Legenden om Babel. Dikter. [ref 25451]    125:-
    Bonniers 1925. Stor 8:o. 119, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Snygg. Skyddsomslag saknas.
Berg, Björn - Henrikson, Alf:  Läslära. [ref 54818]    125:-
    Wiken, Höganäs, 1986. Stor 8:o. 49, (10) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Teckningar & vers. [ref 43246]    90:-
    Bra Böcker 1976. Stor 8:o. 97 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Berggren, Tobias:  Det nödvändiga är inte klart. [ref 9099]    95:-
    Bonniers 1969. 40, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Med etikett "Förhandsexemplar" på främre omslag.
   Debutboken.
  –  :  Resor i din tystnad. [ref 56701]    70:-
    Bonniers 1976. 86 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Bergman, Bo:  Stockholmsdikter. [ref 73001]    125:-
    Bonniers 1947. Liten 4:o. 114, (5) s. Rikt illustrerad av Yngve Berg. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med marmorerade pärmpapper. Främre omslag medbundet. Rygghuvudet lite nött, bakre innerfalsen lite svag (lagad).
  –  :  Stockholmsdikter. [ref 39982]    100:-
    Bonniers 1963. Liten 4:o. 114, (5) s. Illustrerad av Yngve Berg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet. Exlibris.
Björkegren, Hans:  Mistral. [ref 79194]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 101, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen gulnade.
Björkegren, Hans (red.):  Unga ryska poeter. Urval och tolkning av Hans Björkegren. [ref 77104]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 54, (1) s. Häftad. Namnteckning och datering på titelbladet.
   Innehåller dikter av Jevgenij Jevtusjenko, Robert Rozjdestvenskij, Bella Achmadulina, Bulat Okudzjava och Andrej Voznesenskij.
Björkeson, Ingvar (översättare):  De homeriska hymnerna. Tolkade och kommenterade av Ingvar Björkeson. Inledning av Sture Linnér. [ref 79921]    150:-
    Natur och Kultur 2004. 215, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Levande Litteratur)
Björling, Gunnar:  Att i sitt öga. [ref 76099]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 70, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Svag röklukt.
  –  :  Att syndens blåa nagel. [ref 76142]    600:-
    Eget förlag / Akademiska bokhandeln i distribution, Helsingfors, 1936. Liten 8:o. 280 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lite ojämnt gulnade och lätt kantstötta, det främre med veck och det bakre minimalt naggat i ytterkanten. Ryggen mörktonad samt bruten på två ställen. Lång dedikation på smutstitelbladet "från Gunnar Björling".
  –  :  Det oomvända anletet. [ref 9121]    250:-
    Söderströms, Helsingfors, 1939. 94 s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och omslag ojämnt mörktonade samt obetydligt kantstötta.
  –  :  Du går de ord. [ref 76101]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 84, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagets rygg något missfärgad.
  –  :  En mun vid hand. Urval lyrik 1930-1955. [ref 11868]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 204 s. Häftad. Något mörktonad och lätt nött rygg med läsveck, delvis lätt stötta kanter.
  –  :  Fågel badar snart i vattnen. [ref 15541]    350:-
    Akademiska bokhandeln i distribution, Helsingfors, 1934. 111 s. Originalupplaga. Häftad. Lite mörktonad och lätt skavd rygg.
  –  :  O, finns en dag. [ref 31367]    250:-
    Helsingfors, Söderströms, 1944. 111 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade, smutstitelbladet med spår efter tidningsurklipp.
  –  :  Och leker med skuggorna i sanden. Urval 1937-1947. [ref 31432]    170:-
    Helsingfors, Söderströms, 1947. 260, (3) s. Häftad. Ett par små fläckar samt veck på främre omslag, svaga fuktfläckar på ryggen.
  –  :  Ord och att ej annat. [ref 32170]    250:-
    Söderströms, Helsingfors, 1945. 134 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen gulnade, namnteckning på smutstitelbladet. Bakre omslagets insida något missfärgad av tejp.
  –  :  Solgrönt. [ref 38684]    95:-
    Folket i Bild 1966. Liten 8:o. 117, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen gulnad, inlagan med vissa förstrykningar i marginalen. (FIB:s Lyrikklubb)
  –  :  Så fjärran skäller. Korn och tanke. Dikter i urval 1922-1951. [ref 76094]    100:-
    Söderströms, Helsingfors, 1952. 180, (4) s. Privatbundet linneband med främre omslaget medbundet (Leonard Gustafssons bokbinderi). Pärmarna lite ojämnt missfärgade. Förstrykningar och markeringar med rödpenna.
  –  :  Träd står i sina rader. Urval lyrik 1922-1936. [ref 76100]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1952. 172, (2) s. Häftad. Något missfärgad rygg samt stött och svag röklukt.
  –  :  Urval. Sammanställt av Rabbe Enckell. [ref 47043]    250:-
    Helsingfors, Söderströms, 1937. 167 s. Häftad. Ryggen aningen mörktonad och med några lätta veck, omslagen lätt naggade i ytterkanterna.
  –  :  Vårt kattliv timmar. [ref 76095]    250:-
    Söderströms, Helsingfors 1949. 108 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad samt tillskrift på titelbladet. Dedikation från "Gunnar Björling". Lite röklukt.
Blake, William:  Eldfängd glädje. Översättning, urval, kommentarer: Jonas Ellerström. [ref 79987]    120:-
    Bakhåll, Lund, 2007. 78, (2) s. Illustrerad med färgreproduktioner av Blakes kolorerade originalmanuskript. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
Blomberg, Erik:  För ljusets skull. Ett dikturval. Med inledning av Bengt Holmqvist. [ref 76155]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb 1956. Liten 8:o. 77, (2) s. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 22)
  –  :  Öppna er, ögon. [ref 50718]    80:-
    Norstedts 1962. 76, (2) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med ett par små nagg och riss.
[Blumauer, Aloys]:  Blumauers Æneis. Fri Öfversättning af J.M. Stjernstolpe. [ref 4241]    500:-
    Stockholm, J.A. Probsts Förlag, 1825. Liten 8:o. (4) 240 s. + 2 kopparsticksplanscher. Andra upplagan, öfversedd och förändrad, samt med tillägg af Æneidens trenne sista böcker efter Virgilius. Prydligt helskinnband (sent 1800-tal) med pärmbordyr och ryggdekor i guld. Rödfärgat snitt. Bakre pärmen med repor (lagade). Lätt skada upptill på ryggen. Namnetikett på försättsbladets baksida. Ren och fin inlaga.
Bohman, Gunnar:  Kalle och Adas visor. - Valser och visor med Kalle och Ada. Med musik. [ref 52608]    300:-
    Skoglund & Bourelius, Stockholm, 1938-1939. Liten 4:o. 118, (7) + 123, (3) s. Med illustrationer av Gösta Persson, vissa i färg. Privatbundet halvfranskt band. Lätt nött. Liten fläck längst ned på ryggen. Antydan till spricka upptill i bakre ytterfalsen. 2 arbeten i 1 volym.
Boye, Karin:  Det stora undret. Ungdomsdikter sammanställda av Barbro Gustafsson. [ref 60837]    150:-
    Zindermans, Göteborg, 1981. Stor 8:o. 209, (1) s. Med illustrationer av Karin Boye. Förlagsband med skyddsomslag. Ojämnt blekt omslag samt några små lagade revor annars fin. (Månadens Bok)
Bratt, Eyvind:  Arcadia Ethiopica. Etiopiska landskap skildrade i sonetter. [ref 1936]    110:-
    Sällskapet Bokvännerna 1962. 12:o. (44) s. Illustrerad av Björn von Rosen. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets pappband. (Bokvännens Bibliotek 60)
Braun, Wilhelm von:  Carolina. Poetisk kalender. [ref 70957]    150:-
    Stockholm, Joh. Beckman, 1849. Liten 8:o. (4), 216 s. 2:a upplagan. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet. De två sista sidorna med en liten brun fläck, sista sidan har färgat av på eftersättsbladet. Inlagan ren och i bra skick.
  –  :  Dikter. 1-4 i 2 volymer. [ref 70952]    500:-
    L.J. Hjerta, Stockholm, 1844-1848. Liten 8:o. (14), 184 + (4), 131 + (6), 146 + IV, 220 s. + 1 porträtt i första delen. Del 1 i "Tredje ytterligare förminskade och förbättrade upplagan", del 2 i "Andra förminskade och förbättrade upplagan", del 3 och 4 i "Andra upplagan". Samtida svarta halvfranska band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gamla namnteckningar på försättsbladen. Inlagorna rena och i bra skick.
  –  :  Farbror Mårten. Poetisk kalender. [ref 60030]    150:-
    Stockholm, Bonniers, 1856. Liten 8:o. (4), 246, (2) s. Originalupplaga. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet samt stämpel även på titelbladet. Bakre falsen framför sista textbladet något öppen (ej loss). För- och eftersättsblad åldersfläckade. Inlagan ren och i bra skick.
  –  :  Sju sofvare. Poetisk kalender. [ref 60028]    225:-
    Stockholm, J.L. Brudins Förlag, 1853. Liten 8:o. (4), 132, (2) s. Originalupplaga. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Falsar och hörn slitna. Stämplar och gammal namnteckning på försättsbladet. Inlagan ren och i bra skick.
  –  :  Skämtsamma dikter. [ref 75344]    125:-
    Bonniers 1887. 476, (3) s. Samtida svart halvfranskt band med ryggdekor. Lite skavt band med falsreva på nedre delen av den främre.
Brecht, Bertolt:  Dikter 1918-1956. I urval och tolkning av Arnold Ljungdal. [ref 79705]    90:-
    Bonniers 1964. 103, (1) s. Häftad. Bakre omslaget lätt solkat, i övrigt fint ex.
  –  :  Etthundra dikter. Svensk tolkning av Anders Aleby. [ref 12836]    120:-
    FIB:s lyrikklubb 1965. 139, (3) s. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Missfärgad rygg annars ganska så snygg. Årtal skrivet med bläck på titelbladet. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek nr 107)
  –  :  Sånger mellan krigen. I urval av Erwin Leiser. [ref 74466]    85:-
    FIB:s Lyrikklubb 1955. Liten 8:o. 79, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen skavd längst ner. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 17)
Breitholtz, Lennart (urval och översättning):  Litteraturens klassiker. 5: Medeltidens litteratur. [Lyrik, dramatik m.m.] Redigerad av Karl-Ivar Hildeman. [ref 53880]    80:-
    Almqvist & Wiksell 1966. 295, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen med ett veck, i övrigt gott skick.
  –  :  Litteraturens klassiker. 7: Renässansens litteratur. Dramatik och lyrik. [ref 53882]    90:-
    Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1975. 361, (1) s. 2:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt rygg.
Breton, André - Eluard, Paul - Tzara, Tristan - Péret, Benjamin - Char, René:  Vithåriga revolvrar. Fem franska surrealister. I svensk tolkning av Artur Lundkvist och Åsa Scherdin-Lambert. [ref 48424]    150:-
    FIB:s Lyrikklubb 1966. 157, (2) s. Tryckt i 3.000 ex. Häftad. Omslagen något skamfilade samt läsrandig och gulnad rygg. Årtal skrivet med bläck på titelbladet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 111)
   Omslagsbild av Max Walter Svanberg.
Brodsky, Joseph:  Ett liv i spritt ljus. Dikter 1962–1989. Urval och översättning av Bengt Jangfeldt. Med bidrag av Julian Birbrajer. [ref 72059]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 139 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Historien som nedan skall berättas och andra dikter. Inledning av Hans Björkegren. Tolkningar: Hans Björkegren och Annika Bäckström. [ref 19353]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 127, (2) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat, smärre revor (lagade).
   Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1987.
Brunner, Ernst:  Mr Skylight. Oratorium. [ref 70002]    70:-
    Bonniers 1995. Liten 8:o. 93, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sorgen per capita. Dikter. [ref 38932]    75:-
    Bonniers 1990. Liten 8:o. 159 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Byron, Lord [George Gordon Noel]:  Don Juan. Översättning av C.W.A. Strandberg. [ref 10233]    125:-
    Bonniers 1925. Liten 8:o. (8), 547 s. + 1 porträttplansch. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor samt marmorerade pärmar och snitt. Ryggen lätt blekt. (Världslitteraturen)
Bååth, A.U.:  Marit Vallkulla. Dikt från Dalarne på 1600-talet. [ref 27171]    225:-
    Norstedts 1887. (8), 124 s. Originalupplaga. Rött helklotband med dekor i svart, silver och guld (Herzogs bokbinderi). Fint ex, ej blekt.
Se bild på boken
Bäckström, Lars:  Världen omkring oss. Dikter 1959–61. [ref 49017]    125:-
    Rabén & Sjögren 1962. Tvär 8:o. 68 s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Tillskrift på smutstitelbladet, kryssmarkeringar med rödpenna i innehållsregistret och i bibliografin på sista sidan samt några sidor här och var med noteringar i blyerts av tidigare ägare. Inklistrad dedikation på smutstitelbladet: "Arne vänskapligen från Lars 3.12.62".
Bögh, Erik:  Sanningens vallfärd. Svensk översättning av V.E. Öman. [ref 72073]    200:-
    C. E. Fritzes K. Hofbokhandel, Stockholm, 1883. 4:o. 63 s. Rikt illustrerad av Carl Larsson. Förlagets blå vackert dekorerade klotband. Lätt stött. Exlibris.
Se bild på boken
Carlson, Stig:  Sista dikter. Utgivna av Bengt Holmqvist och Stig Sjödin. [ref 37149]    70:-
    Norstedts 1971. 123, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen aningen blekt, omslagen med lätta bruksspår. Namnetikett på smutstitelbladet.
  –  :  Sjukjournal. [ref 37261]    100:-
    Norstedts 1945. 75, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget mycket lätt naggat i nedre kanten. Ett bra ex av debutboken.
  –  :  Till minnet av en morgondag. Dikter 1945-1956. [ref 45213]    75:-
    FIB:s Lyrikklubb 1959. Liten 8:o. 78 s. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets pappband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. En repa på omslagets baksida. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 51)
Carroll, Lewis:  Snarkjakten. Översättning av Lars Forssell och Åke Runnquist. [ref 38505]    600:-
    Bonniers 1959. 51, (4) s. Illustrationer och omslag av Tove Jansson. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade samt med ett par små veck. Ett fint ex, de små anmärkningarna till trots.
   Parallellupplaga utgavs samtidigt på Schildts förlag i Helsingfors.

Se bild på boken
Catullus:  Dikter. Svensk tolkning, inledning och förklaringar av Ebbe Linde. [ref 9871]    100:-
    Forum 1958. Liten 8:o. 139, (3) s. Häftad. Osprättad. Fint ex. (Forumbiblioteket 101)
Choræi, Michaël:  Samlade skaldestycken. [ref 35992]    200:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1826. Liten 8:o. Frontespis (kopparstick uppfodrat på styvt friblad), XXXIV, 308 s. 2:a upplagan. Något slitet nära samtida halvfranskt band. Samtida pappersremsa med tillskrift och biblioteksetikett med makuleringsstämpel inklistrade på främre pärmens insida. Namnteckningar och datering på försättsbladet. Eftersättsbladet lätt fuktskadat och bakre pärmens insida lite brunfläckad. Planschblad, titelblad och de första sidorna lätt åldersfläckade. Sid. XVII-XX med marginalskada utan textförlust. Sid. 275-276 med reva i marginalen. Inlagan i övrigt i mycket bra skick.
Creutz, Gustaf Philip:  Dikter. [ref 9676]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1950. Liten 8:o. 115, (2) s. Tryckt i 3.500 ex. Häftad med monterat porträtt på främre omslag. Bakre omslaget med liten skada i övre kanten. (Bokvännens Julbok 1950)
Creutz, Gustaf Philip - Gyllenborg, Gustaf Fredrik:  Vitterhetsarbeten af Creutz och Gyllenborg. Sednare vitterhetsarbeten af Gyllenborg. Oder. Inträdestal. Fabler. Theater-stycken af Gyllenborg. Utgörande tredje delen af des til trycket befordrade Arbeten. [ref 14938]    1200:-
    Johan A. Carlbohm, Stockholm, 1795, 1797. (8), 252, (8), 232 + (6), 333, (1) s. 1:a upplagan. Samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar, röda ryggtiteletiketter, sprängda snitt, och fem upphöjda bind. Pärmar och ryggar med en del skrapmärken, pärmhörnen delvis något stukade. För och eftersättsblad något fläckade, samtida namnteckning samt diskret tillskrift på försättsbladen. Del 1 med liten fläck i marginalen på sidorna 1-62, samt ett par naggar vid rygghuvudet.
   3 arbeten sammanbundna i 2 volymer. Komplett.
Csoóri, Sándor:  Med en grön kvist i min hand. Dikter. Tolkningar av Folke Isaksson och Béla Jávorsky under medverkan av János Csatlós. [ref 61405]    70:-
    Bonniers 1990. 66, (5) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Litet riss i övre kanten på omslaget.
Cullhed, Anders (red.):  Generation 27! Tio spanska poeter i urval och översättning av Anders Cullhed. [ref 78813]    90:-
    Folket i Bild 1996. 271, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (FIB:s lyrikklubbs årsbok 1996)
Dagerman, Stig:  Dagsedlar publicerade i Dagstidningen Arbetaren 1944-1954. [ref 6548]    120:-
    Dagstidningen Arbetaren, Stockholm, 1955. 158, (2) s. 4:e upplagan. 7:e-8:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med obetydliga bruksspår.
Dahlberg, Folke:  Roende. [ref 34988]    130:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 81, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt fläckade. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Vattenår. Ett dikturval. [ref 52444]    100:-
    FIBs Lyrikklubb, Stockholm, 1963. 91, (5) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Tryckt i 5000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Slitet skyddsomslag med lagade revor och smärre materialförlust. (Lyrikklubbens bibliotek 88)
Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret:  Rapport om öar. [ref 31922]    75:-
    Bonniers 1957. 118, (4) s. Originalupplaga. Häftad.
Dalquist, Valdemar:  På de bräder som ... Dikter. [ref 67183]    95:-
    Gebers 1955. 166, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget naggat och med smärre lagade revor i övre kanten. Blindpressat exlibris på försättsbladet.
Danielsson, Tage:  Tage Danielssons samlade dikter 1967–1967. [ref 35971]    75:-
    Wahlström & Widstrand, 1967. 125, (2) s. Med teckningar av Per Åhlin. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något mörktonad rygg. Bläcknamn på smutstitelbladet.
Dante Alighieri:  Dantes gudomliga komedi. 1-3 + Kommentarer. 1 - Helvetet 2- Skärselden 3- Paradiset. Översättning: Edvard Lidforss. [ref 17546]    750:-
    Fahlcrantz och Co 1902-1903. Stor 8:o. VII +258+ 308 + 307, (1) s. Med ett porträtt av Dante. Förlagets vackert dekorerade blå klotband. 3 volymer.
   Svenskt original på orimmad vers. Kommentarer i varje del.

Se bild på boken
  –  :  Vita Nova. Originalets text med svensk tolkning jämte efterskrift av Ernst C:son Bredberg. [ref 48417]    140:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 178, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet lagat riss. Namnteckning på fria försättsbladet, inlagan med ett par markeringar i blyerts. (Levande litteratur)
Dickinson, Emily:  Emily Dickinson. En introduktion med lyriska tolkningar av Ellen Löfmarck. [ref 76154]    100:-
    Natur och Kultur 1950. 130 s. Illustrerad med tecknade vinjetter. Häftad. Rygg och omslag ojämnt missfärgade, bakre omslag även lätt fläckat. Inklistrat tidningsurklipp på främre omslagets insida, friblad med missfärgning och smutstitelbladet lätt fläckat på baksidan.
Diktonius, Elmer:  Annorlunda. [ref 1591]    225:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 82, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagens nedre kanter en aning stötta, övre hörnet genomgående lätt stukat. I övrigt ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Hård början. [ref 76153]    90:-
    Schildts, Helsingfors, 1946. 151, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen missfärgad och med läsveck, omslagen med lätta bruksspår, det bakre ojämnt bruntonat. Tillskrift samt namnteckning på smutstitelbladet, genomgående smärre markeringar och streckningar med rödpenna.
   Innehåller debutboken "Min dikt" (1921) och "Hårda sånger" (1922).
  –  :  Jordisk ömhet. [ref 76245]    350:-
    Wahlström & Widstrand, Stockholm (tr. i Helsingfors) 1938. Liten 8:o. 99 s. Originalupplaga. Privatbundet grönt klotband med ryggtitel i svart skinn och främre omslag medbundet (Leonard Gustafssons bokbinderi). Ett litet tidningsurklipp är inklistrat på det medbundna omslagets baksida, i övrigt ett fint ex.
   Omslagsteckning av Bertil Bull-Hedlund.
  –  :  Novembervår. [ref 30792]    175:-
    Helsingfors, Schildts, 1951. 61, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Några små fläckar på omslaget.
   Omslag av Björn Landström.
  –  :  Ringar i stubben. Dikter och småprosa 1918-1953. Redigerad av Jörn Donner. [ref 34898]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1954. Liten 8:o. 94, (2) s. Illustrerad med teckningar av Tapio Tapiovaara. Tryckt i 8.000 ex. Förlagets pappband med något naggat skyddsomslag. Främre omslag medbundet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 8)
  –  :  Ringar i stubben. Dikter och småprosa 1918-1953. Redigerad av Jörn Donner. [ref 57422]    75:-
    FIB:s Lyrikklubb 1954. Liten 8:o. 94, (2) s. Illustrerad med teckningar av Tapio Tapiovaara. Tryckt i 8.000 ex. Häftad. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 8)
  –  :  Stark men mörk. [ref 39376]    200:-
    Schildts, Stockholm (tr. i Helsingfors), 1930. 125 s. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med fyra upphöjda bind och marmorerade pärmar. Bägge omslagen medbundna, det främre dock något hårt skuret upptill och med veck i nedre hörnet. Första textsidan och motstående sida lätt fläckade. Exlibris.
  –  :  Stenkol. [ref 39489]    350:-
    Schildts, Helsingfors, 1927. 126, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Rygghuvudet med stötskada samt lagad reva, det utstickande delen på nederdelen av främre omslaget veckat.
  –  :  Taggiga lågor. [ref 43000]    500:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1924. 130, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något mörktonad rygg, lite prickigt bakre omslag samt som vanligt lätt stött på de utstickande omslagen men i stort ett fint ex.
  –  :  Taggiga lågor. [ref 73990]    200:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1924. Liten 8:o. 130, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget naggat och lite solkigt, ryggen missfärgad och med falsreva. Samtida namnteckning och årtalet "1925" skrivet med bläck på smutstitelbladet.
  –  :  Varsel. [ref 65516]    250:-
    Schildts, Helsingfors, 1942. 128 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst och mörktonad rygg.
Diktonius, Elmer - Enckell, Rabbe (red.):  20 år ung dikt. [Enkät: Gunnar Castrén, Bertel Gripenberg, Yrjö Hirn, Rolf Lagerborg, F.E. Sillanpää]. [ref 213]    200:-
    Fahlcrantz & C:o, Stockholm, 1936. Stor 8:o. 139 s. + 1 plansch (porträtt av Edith Södergran). Häftad. Lätta naggade omslag, ryggen skadad och med fläck upptill.
Diktonius, Elmer (övers.):  Ungt hav. Ny dikt i översättning. [ref 46644]    350:-
    Holger Schildt, Helsingfors, 1923. Liten 8:o. 155, (5) s. Häftad. Omslagen lite ojämnt gulnade, det bakre även med svaga veck i övre hörnet, ryggen mörktonad.
   Antologi.
Echnaton:  Hymner till solen. Liturgi och böner av Farao Amenhotep IV och hans trogna från 1300-talet före Kristus. Tolkade och kommenterade av Åke Ohlmarks. [ref 51804]    90:-
    Eden Bokförlag 1963. 99 s. Illustrerad med teckningar i färg av Curt Larsson. Förlagets dekorerade pappband med färgat övre snitt och skyddsomslag.
Eddan:  De nordiska guda- och hjältesångerna. Översatta från isländskan av Erik Brate. [ref 80400]    120:-
    Norstedts 2004. 320 s. Med 115 illustrationer av Carl Larsson, Anders Zorn, Georg von Rosen, Jenny Nyström-Stoopendaal, Olof Sörling m.fl. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Edfelt, Johannes:  Brev från en ateljé. [ref 4949]    75:-
    Bonniers 1976. Stor 8:o. 65, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsvinjett av Hilding Linnqvist.
  –  :  Dagar och nätter. [ref 6428]    75:-
    Bonniers 1983. 81, (7) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Två små tejpremsor på omslagets framsida (ej störande).
  –  :  I denna natt. [ref 35703]    100:-
    Bonniers 1936. 96 s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund (även omslag). Originalupplaga. Häftad. Falsreva (lagad) framtill, ett litet hörn av främre omslag saknas. Ouppskuren.
  –  :  Under Saturnus. [ref 46511]    70:-
    Bonniers 1956. 68, (9) s. 3:e tusendet. Häftad.
Edfelt, Johannes (red.):  Poetisk bilderbok. Svenska dikter under hundra år. [ref 33279]    200:-
    Bonniers 1937. Liten 4:o. 276 s. Med illustrationer av Adolf Hallman. Förlaget trevliga lätt dekorerade linneband. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Sekelskifte. En lyrisk antiologi. [ref 75577]    100:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 183, (1) s. Illustrerad med teckningar och porträtt av: Börje Sandelin. Förlagets dekorerade pappband. Ett litet märke på ryggen annars är det ett fint ex. (Bonniers folkbibliotek. - Lyrik genom decennierna [3])
   Innehåller dikter av Mikael Lybeck, Bo Bergman, Arvid Mörne, Bertel Gripenberg, Vilhelm Ekelund, Anders Österling och Ivar Conradson.
  –  :  Svensk lyrik före Bellman. [ref 76169]    90:-
    Bonniers 1942. 337 s. + 4 porträttplanscher (varav 2 i färg). 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt och främre omslaget medbundet. Ryggen blekt. Kort tillskrift i bläck på sid. 7. (Den svenska lyriken)
Edfelt, Johannes (tolkning):  Bomben och lyran. [ref 4611]    85:-
    Bonniers 1946. 85, (5) s. Häftad. Signerad av författaren. Lite mörktonad rygg.
   Tolkningar av bl.a. Rilke, Hesse, Werfel, Durrell, Apollinaire etc.
  –  :  Hymner och visor. [ref 57443]    75:-
    Bonniers 1942. 115, (7) s. Häftad. Smal fuktrand i övre marginalen på omslagen samt del av inlagan. Ouppskuren.
Edfelt, Johannes (Tolkning):  Marmor och törne. [ref 76233]    70:-
    Bonniers 1949. 108, (5) s. Häftad. Lite mörktonad rygg och några noteringar.
   Lyriska tolkningar av bl.a. Rilke, Trakl, Billinger, Empson, Apollinaire, Soupault etc.
Edfelt, Johannes (tolkning):  Modern tysk lyrik. [ref 53136]    120:-
    Bonniers 1961. Liten 8:o. 98, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Mycket bra ex. (Panache-serien)
  –  :  Purpurmolnet. Lyriska tolkningar av Hölderlin, Rilke, Werfel m.fl. [ref 33812]    100:-
    Bonniers 1955. 89, (7) s. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Purpurmolnet. Lyriska tolkningar av Hölderlin, Rilke, Werfel m.fl. [ref 778]    80:-
    Bonniers 1955. 89, (7) s. Häftad. Omslagen med små veck i nedre kanten, det främre även med liten falsreva nedtill och hörnveck upptill.
Edfelt, Johannes (urval):  Bibelpoesi. [ref 30363]    85:-
    Gleerups 1963. 368, (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött.
   Utgiven i samarbete med FIB:s Lyrikklubb.
Ek, Karin (red.):  Ur svenska dikten. 1-3. [ref 80585]    250:-
    Bonniers 1921. Liten 8:o. 327 + 313 + 416 s. Gedigna, röda halvfranska band med övre guldsnitt samt rikt guldornerade ryggar med tre upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Ryggarna något blekta, de främre snitten med ett fåtal smärre fläckar.
   3 volymer.
Ekelund, Vilhelm:  Dikter. [ref 9743]    100:-
    Bonniers 1951. 462, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Rygg och snitt något gulnade. (Den svenska lyriken)
  –  :  Hjärtats vaggvisor. Efterlämnade dikter. [ref 19635]    80:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 98, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen gulnade.
Ekelöf, Gunnar:  Brev - dikter - bilder. [ref 75832]    90:-
    Bonniers 1988. Liten 8:o. 22, (2) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Klammerhäftad med skyddsomslag. Fint ex.
   Tryckt till Bok- och Biblioteksmässan i Göteborg 1988 i begränsad upplaga och en del av texterna var inte publicerade förut.
  –  :  Dikter. [ref 64137]    140:-
    Bonniers 1965. 439, (1) s. Förlagets klotband med färgat övre snitt. Främre omslag medbundet. Ryggen en aning blekt och en obetydlig fläck på yttersnittet, annars ett fint ex. (Den svenska lyriken)
  –  :  Dikter. 1927-1962. [ref 15364]    135:-
    Bonniers 1983. Liten 8:o. 441, (1) s. 6:e-8:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Omslagsryggen lätt gulnad, liten ytskada på baksidan, annars ett fint ex. (Den svenska lyriken)
  –  :  Dikter. 1965-1968. [ref 9774]    125:-
    Bonniers 1976. Liten 8:o. 187, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen något mörktonad, annars ett fint ex. (Den svenska lyriken)
  –  :  Diwan över fursten av Emgión. [ref 57554]    180:-
    Bonniers 1965. 106, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Bra ex.
  –  :  Diwan över fursten av Emgión. [ref 60836]    200:-
    Bonniers 1965. 106, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Namnteckning på fria försättsbladet. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små revor, främre pärmen med obetydlig fläck.
  –  :  Diwan över fursten av Emgión. [ref 74006]    140:-
    Bonniers 1965. 106, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Inklistrad lapp på insidan av främre pärmen. Anteckningar (främst i sakuppgifterna).
  –  :  En Mölna-elegi. Metamorfoser. [ref 11876]    150:-
    Bonniers 1960. 61, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.320 ex. Häftad. Inklistrad maskinskrivna anteckningar på försättsbladet samt mörktonad rygg.
  –  :  En Mölna-elegi. Metamorfoser. [ref 77545]    200:-
    Bonniers 1960. 61, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.320 ex. Häftad. Lite mörktonad rygg annars fin.
  –  :  En Mölna-elegi. Metamorfoser. [ref 58237]    120:-
    Bonniers 1960. 61, (3) s. Illustrerad. 6:e-7:e tusendet. Förlagets klotband med främre omslag medbundet. Skyddsomslaget saknas. Namnteckning på fria försättsbladet.
  –  :  En röst. Efterlämnade dikter och anteckningar. Urval och redigering av Ingrid Ekelöf. [ref 11960]    120:-
    Bonniers 1973. 146, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något fläckat.
  –  :  En röst. Efterlämnade dikter och anteckningar. Urval och redigering av Ingrid Ekelöf. [ref 79067]    120:-
    Bonniers 1973. 146, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Gammal prislapp på bakre omslag, i övrigt gott skick.
  –  :  Grotesker. Opublicerade och publicerade dikter. Sammanfogning på ett tema av Roger Fjellström. [ref 17312]    75:-
    OrdStröm, Stockholm, 1981. Liten 8:o. 97, (7) s. Delvis originalupplaga. Häftad. Fint ocirkulerat ex.
  –  :  Köp den blindes sång. [ref 77404]    400:-
    Bonniers 1938. Stor 8:o. 84 s. Omslag av Bertil Bull Hedlund. Originalupplaga. Senare, blått klotband (Leonard Gustafssons bokbinderi) med sprängda snitt och förgylld ryggtiteletikett. Främre omslag medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet. Trevligt ex.
  –  :  Non serviam. [ref 30417]    350:-
    Bonniers 1945. 98, (5) s. Originalupplaga. Tryckt i 1.650 ex. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagen lätt stötta i nedre kanten, det bakre med ett litet skrapmärke. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. Ett porträtt av författaren är inklistrat på blank sida i början.
  –  :  Om hösten. Dikter. [ref 31824]    225:-
    Bonniers 1951. 98, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget mörktonat och lätt nött på ryggen, framsidan med ett par små riss i övre kanten. Försättsbladet och insidan av främre pärmen något missfärgade.
  –  :  Opus incertum. [Dikter]. [ref 32149]    200:-
    Bonniers 1959. 87, (5) s. Originalupplaga. Tryckt i 4.300 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg lätt mörktonat annars fin.
  –  :  Partitur. Ett urval efterlämnade dikter 1965-1968. [ref 32695]    150:-
    Bonniers 1969. 75, (6) s. Originalupplaga. Tryckt i 3000 ex. Häftad. Ouppskuret fint ex.
  –  :  Sagan om Fatumeh. [ref 35637]    110:-
    Bonniers 1966. 107, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Lite skavt ex.
  –  :  Sagan om Fatumeh. [ref 35638]    275:-
    Bonniers 1966. 107, (5) s. Originalupplaga. Tryckt i 5.320 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag + främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Sent på jorden med appendix 1962 och En natt vid horisonten 1930-1932. [ref 36793]    225:-
    Bonniers 1962. 172, (6) s. Delvis originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad.
  –  :  Skrifter. 1-8 + register. [ref 58003]    1100:-
    Bonniers 1991-1993. 284, (1) + 221, (1) + 306, (1) + 355, (1) + 525, (1) + 390, (1) + 493, (1) + 506 + 113, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagens ryggar lätt blekta samt med något enstaka litet riss och veck; i övrigt mycket gott skick.
   9 volymer.
  –  :  Strountes. [ref 40392]    225:-
    Bonniers 1955. 120, (5) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite ojämnt blekt omslag annars fin.
  –  :  Valfrändskaper. Omdiktningar. [ref 63646]    200:-
    Bonniers 1960. 125, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Endast lätt blekt rygg, i övrigt mycket snygg.
   Tolkningar av bl.a. Apollinaire, Robert Desnos och Walt Whitman.
  –  :  Variationer. Dikter ur tidningar och tidskrifter. Urval, inledning och kommentarer av Anders Mortensen. [ref 47593]    85:-
    Ellerströms 1986. 161, (7) s. Originalupplaga i bokform. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Vatten och sand. Dikter genom åren. Urval och inledning av Reidar Ekner. [ref 47640]    75:-
    Bonniers 1966. 131, (4) s. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan med några understrykningar i blyerts, i övrigt gott skick. (Svalans Lyrikklubb)
  –  :  Vägvisare till underjorden. [ref 48932]    225:-
    Bonniers 1967. 112, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 5320 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag och båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår,inlagan med några understrykningar i blyerts.
Ekelöf, Gunnar (red.):  Hundra år modern fransk dikt. Från Baudelaire till surrealismen. I urval och översättning av Gunnar Ekelöf. [ref 76106]    300:-
    Bonniers 1934. Liten 8:o. 107 s. Gediget privatbundet svart klotband med ryggtitel i skinn och båda omslagen medbundna (Leonard Gustafssons bokbinderi). Det medbundna främre omslaget med veck samt hårt skuret i nedre kanten (smärre textförlust). De första 15 bladen med antydan till veck i övre hörnet. Namnteckning och datering på smutstitelbladet.
   Omslag av Bertil Bull Hedlund.
  –  :  Ung dikt. [ref 46592]    100:-
    Bonniers 1940. Liten 8:o. 146 s. Häftad. Ryggen lätt mörktonad. Främre omslag med lagad reva. Revan har varit tejpad såväl på ut- som insida, men tejpen har lossnat och lämnat märken. Namnteckning med årtal och en liten fläck på smutstitelbladet.
   Ett urval dikter av bl.a. Björling, Diktonius, Ekelöf, Ferlin, Gullberg, Martinson och Södergran.
Eliot, T.S.:  De knepiga katternas bok. Till svenskan av Britt G. Hallqvist. [ref 53706]    350:-
    Bonniers 1949. 63, (1) s. Rikt illustrerad (delvis i färg) av Nicolas Bentley. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Obetydligt snedläst, pärmarnas kanter endast med ett fåtal lätta skrapmärken.
   Fel bild på boken detta ex är snyggare.

Se bild på boken
  –  :  Dikter i urval. Samlade och utgivna av Ronald Bottrall och Gunnar Ekelöf. Tolkade av Erik Blomberg, Karin Boye, Johannes Edfelt, Gunnar Ekelöf, Erik Lindegren, Erik Mesterton, Karl Vennberg och Anders Österling. Samt inledda av Ronald Bottrall och Erik Mesterton. [ref 78803]    100:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. XLIII, 86, (2) s. 2:a upplagan. Häftad. Lätt snedläst, liten fläck på ryggen. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med en del understrykningar, delvis i bläck.
Enckell, Rabbe:  Dikter. [ref 9679]    350:-
    Schildts, Helsingfors, 1923. Liten 8:o. 56 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad och med lagning. Omslagen lite ojämnt blekta, det främre med en liten reva i övre kanten, båda omslagen obetydligt naggade i ytterkanten. Innerfalsarna förstärkta med papperstejp.
   Debutboken.
  –  :  Flöjtblåsarlycka. [ref 14109]    250:-
    Schildts, Helsingfors, 1925. Liten 8:o. 62 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt fläckade, det främre även med en liten reva och några små veck i ytterkanten. Bägge innerfalsarna förstärkta med papperstejp.
  –  :  Resonören med fågelfoten. [ref 34721]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 122 s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslag av Anna och Rabbe Enckell.
  –  :  Tonbrädet. [ref 45479]    200:-
    Söderström & C:o, Helsingfors 1935. 53 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något missfärgad. Liten reva på främre omslaget.
  –  :  Valvet. [ref 47438]    175:-
    Söderström & C:o, Helsingfors, 1937. Liten 8:o. 57 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad, omslagen med lätta bruksspår.
Englund, Carl-Emil:  Vid nattens tröskel. Dikter i urval av Sven-Arne Stahre. Förord: Karl Vennberg. [ref 47969]    75:-
    Litteraturfrämjandet 1983. Bred 8:o. 147, (4) s. Omslag och teckningar av Gunnar Brusewitz. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite ojämnt blekt och lätt naggat.
[Engström, Inga]:  Bestskrift. Bakt. Lab. 1932-72. Av 'Elaka' Engström. [ref 77838]    150:-
    [Författaren], [Stockholm], 1976. 87 s. Rikt illustrerad med teckningar av Albert Engström samt fotografier. Tryckt i 500 ex. Limhäftad. Med signerad dedikation från författaren på smutstitelbladet. Fint ex.
Eschenbach, Wolfram von:  Parzival. I översättning av Gottfried Grunewald. [ref 73522]    225:-
    Brutus Östlings Bokförlag Symposion, Eslöv, 1999. 568 s. + 15 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag.
Espmark, Kjell:  Den motsträviga skapelsen. Dikter 1956-1984. [ref 8005]    125:-
    Norstedts 1987. 325 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Everling, Bo:  Blå toner och svarta motiv. Svensk jazzlyrik från Erik Lindorm till Gunnar Harding. [ref 74457]    120:-
    Symposion 1993. 336 s. Illustrerad. Limhäftad.
Fallström, Daniel:  Gyllene liljor. Utvalda dikter. [ref 17885]    110:-
    Wilh. Siléns Förlag, Stockholm, 1904. (4), 599, I-XIV s. + 1 plansch (porträtt av författaren). Illustrerad med titelvinjetter samt rikligt med helsidesillustrationer av svenska konstnärer. Förlagets dekorerade klotband. Samtida namnteckning och datering på försättsbladet. Exlibris på främre pärmens insida. Mycket bra ex.
  –  :  Vita syrener. Dikter 1903–1905. [ref 16144]    75:-
    Åhlén & Åkerlund 1926. 236, (3) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med läsband. Blekt rygg, främre pärm lite blekt i övre hörnet intill falsen.
Ferlin, Nils:  Barfotabarn. [ref 78237]    100:-
    Bonniers 1942. 98 s. 3:e upplagan. Häftad. Ryggen med läsränder, omslagen med några smärre veck.
  –  :  Dikter. [ref 9835]    250:-
    Bonniers 1964. 4:o. 166, (7) s. Rikt illustrerad av Sven Erixson. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag som har en liten reva.
  –  :  En döddansares visor. [ref 11557]    110:-
    Bonniers 1943. 82 s. 10:e-14:e tusendet. Beigefärgat privatbundet halvklotband med ryggtitel i skinn och marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet.
   Lite amatörmässigt band (ryggen är för bred).
  –  :  En gammal cylinderhatt. [ref 11655]    185:-
    Bonniers 1962. 83, (8) s. + 1 planschblad (kolteckning av Roland Svensson föreställande Nils Ferlin). Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Omslaget något solkigt, framsidan med veck i ytterkanten. Exlibris samt ett kort brev inklistrade på främre pärmens insida.
  –  :  En gammal cylinderhatt. [ref 80024]    100:-
    Bonniers 1963. 83, (8) s. + 1 planschblad (kolteckning av Roland Svensson föreställande Nils Ferlin). 23-26:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Ett ganska så fint ex.
  –  :  Får jag lämna några blommor ... Illustrerad biografi [av Henny Ferlin] och visor i arrangemang för piano och gitarr. [ref 15662]    100:-
    Bonniers 1967. 190, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. (Bonniers Folkbibliotek)
   Med musiknoter.
  –  :  Goggles. [ref 64306]    150:-
    Bonniers 1945. 149, (1) s. Illustrerad av Torsten Billman. Häftad. Omslagen delvis något blekta, liten reva i främre omslaget samt smutstitelbladet.
  –  :  Goggles. Förord av Stig Järrel. [ref 16879]    75:-
    Bonniers 1974. 91, (5) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Namnetikett på försättsbladet, annars fin. (Svalans Lyrikklubb)
  –  :  Kejsarens papegoja. [ref 23254]    140:-
    Bonniers 1951. 101, (7) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget missfärgat på rygg och kanter, annars ett mycket bra ex.
   Omslagsteckning av Yngve Svalander.
  –  :  Med många kulörta lyktor. [ref 27543]    100:-
    Bonniers 1944. 108, (4) s. 5:e tusendet. Häftad. Lätt nött. Liten skada på nedre delen av ryggen och falsen, ett vikt hörn på främre omslaget.
  –  :  Yrkesvisor. [ref 73215]    150:-
    Bonniers 1944. 4:o. 27, (2) s. Illustrerad av Ossian Elgström. Originalupplaga. Häftad. Ett mycket nött ex med bitar som saknas på främre och bakre omslaget.
   Omslagsteckning i färg av Ossian Elgström.
Forss, Harald:  Inferno-Paradiso. [ref 62494]    50:-
    Rabén & Sjögren 1981. 94, (2) s. Originalupplaga. Häftad.
  –  :  Portalen. [ref 33424]    100:-
    Eget förlag, [Örebro], 1941. 69, (1) s. Med illustration av Bengt Lindroos. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade samt med ett par naggar, riss och veck, bakre omslaget skadat. Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Forssell, Lars:  Dagbrott. Texter från trettiosju år i urval av Kerstin Forssell. [ref 6507]    85:-
    Bonniers 1988. 259, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fläck efter prislapp på främre omslag. Exlibris på främre pärmens insida.
   Omslag av Jean Cocteau.
  –  :  Det möjliga. [ref 9055]    80:-
    Bonniers 1974. 141, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Försök. [ref 16064]    60:-
    Bonniers 1972. 48, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött och skadat omslag.
  –  :  Narren. En diktsvit. [ref 29902]    100:-
    Bonniers 1952. Liten 8:o. 78, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Delvis med lätt stötta kanter, ryggen något solkig.
  –  :  Oktoberdikter. [ref 31573]    80:-
    Bonniers 1971. 120, (5) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt.
  –  :  Ryttaren och andra dikter. [ref 65044]    200:-
    Bonniers 1949. 70, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något ojämnt gulnade, det bakre med ett obetydligt riss samt med smärre veck i nedre kanten. Ouppskuren.
   Debutboken.
  –  :  Röster. [ref 35542]    70:-
    Bonniers 1964. 150, (7) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Ryggen något mörktonad, märke efter prislapp på främre omslaget.
  –  :  Röster. [ref 35543]    80:-
    Bonniers 1964. 150, (7) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med liten reva (1 cm) i övre kanten och veck nedtill.
  –  :  Samtal vid Ganges. En dikt. [ref 36235]    50:-
    Bonniers 1967. Liten 4:o. 7 s. Originalupplaga. Klammerhäftad. Ouppskuren.
Fredenholm, Axel:  Hopisång. Dikter. [ref 67108]    85:-
    LT:s förlag 1955. Smal 8:o. 50, (1) s. Typografi och teckningar av Vidar Forsberg. Förlagets dekorerade pappband. Första blanka bladet, som är försett med ett enkelt exlibris, har en liten reva i ytterkanten.
Friberg, Gösta:  Dikter om människor. [ref 76133]    90:-
    Bonniers 1969. 51, (2) s. Originalupplaga. Limhäftad. Något mörktonad rygg och missfärgning på bakre omslag. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Furia. [ref 76134]    100:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 45, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad, främre innerfalsen och omslagets nedre kant förstärkta med pappersremsor. (Nya lyrikserien 19)
   Debutboken.
  –  :  Växandet. Dikter. [ref 76135]    80:-
    Bonniers 1976. Stor 8:o. 97, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt mörktonad och med liten falsreva nedtill, över kanten på bakre omslag missfärgad, omslagen i övrigt lätt kantstötta.
Fröding, Gustaf:  Dikter. [ref 9687]    150:-
    Bonniers 1948. 353, (1) s. 26:e-35:e tusendet. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt, främre omslag medbundet samt bevarat skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt fläckat samt mörktonat på ryggen. Övre kanten med smärre pappersförlust, mest vid rygghuvudet (ingen textförlust). Själva boken är i fint skick. (Den svenska lyriken)
   Innehåll: "Gitarr och dragharmonika", "Nya dikter", "Stänk och flikar", "Nytt och gammalt", "Gralstänk" och "Andra dikter".
  –  :  Dikter. [ref 9822]    225:-
    Forum 1975. 4:o. 264, (7) s. Illustrerad av Birger Ljungquist, delvis med helsidesillustrationer i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
  –  :  Efterskörd. 1. Vers. – 2. Prosa. [ref 10976]    250:-
    Bonniers 1910. Liten 8:o. (6), 161, (3) + 245, (2) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot en aning fransiga eller nötta på bägge banden, hörnen lätt stötta. Ryggförgyllningen något avnött. Tillskrift på friblad respektive smutstitelblad. 2 volymer.
  –  :  Efterskörd. 1. Vers. – 2. Prosa. [ref 74611]    150:-
    Bonniers 1910. Liten 8:o. 161, (3) + 245, (2) s. Originalupplaga. Privatbundet klotband med titelfält i skinn. Namnteckning på bägge smutstitelbladen.
   2 delar i ett band.
  –  :  Efterskörd. – Reconvalescentia. [ref 19383]    90:-
    Bonniers 1923. Liten 8:o. XIII, 261, (3) + XIX, 234, (2) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Något blekt rygg med svaga repor och en minimal fläck. 2 samlingar i 1 volym. (Samlade skrifter 7 & 8)
  –  :  Efterskörd. – Reconvalescentia. [ref 49167]    110:-
    Bonniers 1943. Liten 8:o. 258 s. Ny utgåva. Förlagets röda mjuka skinnband med helt guldsnitt och inre denteller samt med författarens signatur präglad på främre pärmen. Några små skavmärken på ryggen, annars ett fint ex. (Skrifter)
  –  :  Guitarr och dragharmonika. Mixtum pictum på vers. [ref 17582]    800:-
    Bonniers 1891. Liten 8:o. 187, (5) s. Originalupplaga. Nära samtida grönt halvfranskt band med fem upphöjda bind. Snitt, pärmpapper samt för- och eftersättsblad marmorerade. Omslag ej medbundet. Lätt nött.
   Debutboken.
  –  :  Nya dikter. [ref 30929]    200:-
    Bonniers 1894. Liten 8:o. 165, (3) s. 2:a upplagan. Förlagets blåa klotband, rikligt dekorerat i guld och svart på främre pärm och rygg. Något mörktonad och lite nött rygg, hörnen lätt stötta. Liten röd fläck på bakre pärmen. Namnteckning på titelbladet.
Se bild på boken
  –  :  Nya dikter. [ref 56304]    110:-
    Bonniers 1894. 165, (3) s. 2:a upplagan. Privatbundet klotband med ryggtitel i skinn. Något skavd. namnteckning på smutstitelbladet.
   Inga omslag.
  –  :  Nytt och gammalt. Dikter. (Fjärde samlingen). [ref 31097]    150:-
    Bonniers 1897. Liten 8:o. 88 s. 3:e tusendet. Privatbundet klotband med titelfält i skinn. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Nytt och gammalt. Dikter. (Fjärde samlingen). [ref 74511]    100:-
    Bonniers 1897. Liten 8:o. 88 s. 2:a tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan ryggtitel. Hårt blekt rygg.
  –  :  Nytt och gammalt. Gralstänk. Översättningar. – Räggler och paschaser. [ref 14219]    110:-
    Bonniers 1922-1923. Liten 8:o. XLIII, 227, (4) + XXXIX, 239, (3) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Något blekt rygg, nedre pärmkanterna aningen skavda, annars bra skick. 2 samlingar i 1 volym. (Samlade skrifter 5 & 6)
  –  :  Reconvalescentia. [ref 19627]    140:-
    Bonniers 1921. Stor 8:o. XIX, (1), 234, (2) s. Bibliofilupplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, gulddekorerad rygg med dubbla titelfält samt marmorerade pärmpapper, för- och eftersättsblad. De övre pärmhörnen lätt stötta, de nedre mer skadade, nedre pärmkanten lite skavd och det ena ryggtitelfältet lite nött. (Samlade skrifter 8)
  –  :  Reconvalescentia. Gustaf Frödings sista dikter. [ref 64265]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1913. 128 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst.
  –  :  Räggler och Paschaser på vårat mål tå En bonne. [ref 33377]    200:-
    Bonniers 1903. Liten 8:o. 71, (1) s. 3:e upplagan. Gediget brunt privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind, rödfärgade snitt och marmorerade pärmar samt vackert mönstrade för- och eftersättsblad. Pärmpappret något skadat i nedre kanten på baksidan. Omslag ej medbundet.
  –  :  Räggler å Paschaser på vårat mål tå En bonne. + Räggler å paschaser på vårat mål tå En bonne. Boka numra två. [ref 71335]    900:-
    Bonniers 1895-1897. Liten 8:o. 81, (1) + 71, (1) s. Originalupplagor. Nära samtida privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper samt mönstrade för- och eftersättsblad. Omslag ej medbundna. Ryggen en aning solkad, titelfältet lite skadat (lagat) och en liten svart fläck på bakre pärmen. Inlagan delvis med ett litet riss i ytterkanten. 2 arbeten i 1 volym.
  –  :  Räggler å Paschaser på vårat mål tå En bonne. + Räggler å paschaser på vårat mål tå En bonne. Boka numra två. [ref 74566]    450:-
    Bonniers 1895-1897. Liten 8:o. 79, (1) + 71, (1) s. Titel nr 1 i 2:a upplagan, titel nr 2 i originalupplaga. Nära samtida privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper samt mönstrade för- och eftersättsblad. Omslag ej medbundna. Ryggen lätt mörktonad. Stämpel på insidan av främre pärmen. 2 arbeten i 1 volym.
  –  :  Ungdomsdikter. – Gitarr och dragharmonika. [ref 14217]    90:-
    Bonniers 1922. Liten 8:o. XXXi, 226, (2) + LII, 244, (3) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Något blekt rygg, pärmkanterna delvis lätt skavda, främre falsen med liten skada nedtill. 2 samlingar i 1 volym. (Samlade skrifter 1 & 2)
  –  :  Återkomsten och andra okända dikter. I urval av Germund Michanek. [ref 50294]    100:-
    Bonniers 1964. 194, (1) s. Delvis originalupplaga. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. Ett par små fläckar på omslaget.
  –  :  Återkomsten och andra okända dikter. I urval av Germund Michanek. [ref 56414]    110:-
    Bonniers 1964. 194, (1) s. Delvis originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med skador och lagade revor samt något mörktonat på ryggen.
García Lorca, Federico - Neruda, Pablo:  Vistelse på jorden. Dikter i urval och tolkning av Artur Lundkvist. [ref 80495]    75:-
    Bonniers 1976. 140 s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex. (Forumbiblioteket)
Gierow, Karl Ragnar:  I daggkåpans mantelfåll. Nya dikter. [ref 20422]    80:-
    Norstedts 1983. 89. (5) s. Omslagsvinjett och teckningar av Gunnar Brusewitz. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med några små fläckar.
Gilgames-eposet:  Tolkat samt försett med inledning, efterskrift och ordförklaringar av Knut Tallqvist. [ref 16692]    500:-
    Gebers 1962. 4:o. 95, (2) s. Med illustrationer efter linoleumsnitt av Ingrid Årfelt-Svalander. Förlagets härliga dekorerade linneband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget samt ett veck.
   Berättelsens historiska förebild är fursten Gilgamesh, som härskade i Uruk ca 2800 f.Kr. Nedtecknades omkring 1800 f.Kr. Ett praktfullt diktverk med självklar ställning i världslitteraturen.
Goethe, Johann Wolfgang von:  Dikter. - Faust. - Hermann och Dorothea. [ref 7452]    125:-
    Bonniers 1926. (4), 326 s. Illustrerad med 1 porträtt. Förlagets halvfranska band. Namnteckning på fria försättsbladet, ryggen med ett par små fläckar. (Världslitteraturen)
  –  :  Romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. [ref 35106]    250:-
    Bonniers 1929. 4:o. 63, (2) s. + 20 planscher samt vinjetter av Yngve Berg. Privatbundet halvklotband i halvfransk imitation med marmorerade pärmpapper. Båda omslagen (tr. 1930) medbundna, det främre med ett litet obetydligt hål, annars ett fint ex.
  –  :  Romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. [ref 53709]    170:-
    Bonniers 1929. 4:o. 63, (2) s. + 20 planschblad med teckningar av Yngve Berg. Häftad. Omslagen lätt naggade, med smärre hörnveck samt delvis något "solbrända".
Granqvist, Willy:  Mörkret. [ref 76144]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 63, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Bakre omslag med ytlig repa och lite blekt upptill. Tillskrift på förtitelbladet. Ett blad med märke efter gem i övre marginalen.
   Målningen på främre omslag är utförd av Jan Håfström och fotot på bakre omslagsfliken taget av Jan Eve Olsson.
  –  :  Natten. Efterskrift av Magnus Ringgren. [ref 76092]    85:-
    Författarförlaget 1987. Stor 8:o. 64 s. Illustrerad av Jan Håfström. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med en liten lagad reva i övre kanten. Tillskrift på främre omslagets insida.
Grundström, Helmer:  Bort i skogen. [ref 4761]    75:-
    LT:s förlag 1956. Liten 8:o. 47, (4) s. Originalupplaga. Tryckt i 1.300 ex. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Ny svensk lyrik 15)
  –  :  Lappmarksdikter. Ett urval. [ref 25272]    90:-
    LT:s förlag 1959. 102, (1) s. Häftad med flikomslag. Ouppskuren. Fint ex.
Gullberg, Hjalmar:  100 dikter. Ett urval ur sex versböcker. [ref 74485]    100:-
    Norstedts, 1939. 187 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Tillskrift på försättsbladet. Lätta små (bläck-)fläckar på pärmen.
  –  :  Den heliga vägen och andra tolkningar av främmande lyrik. [ref 7847]    75:-
    Norstedts 1949. 110, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre falsen med liten lagad reva, ryggfoten med liten pappersförlust.
  –  :  Dödsmask och lustgård. [ref 10814]    110:-
    Norstedts 1952. 92, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad, omslagen delvis lätt gulnade och med smärre veck i nedre kanten. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Dödsmask och lustgård. [ref 10816]    130:-
    Norstedts 1952. 92, (1) s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med missfärgning på ryggen.
  –  :  Dödsmask och lustgård. [ref 10817]    100:-
    Norstedts 1952. 92, (1) s. 4:e upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och stänkmarmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Fem kornbröd och två fiskar. [ref 13401]    150:-
    Norstedts 1942. 130 s. 4:e upplagan. Förlagets ljusa halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt och marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Ryggen med några närmast obetydliga fläckar.
  –  :  Fem kornbröd och två fiskar. [ref 13404]    90:-
    Norstedts 1943. 130 s. 6:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med dubbla olikfärgade ryggtitelfält. Båda omslagen medbundna. Ryggen med en liten fläck och vattenstänk (?). Bakre pärmen med en liten stötskada i ytterkanten.
  –  :  I en främmande stad. [ref 64461]    250:-
    Norstedts 1927. 100 s. Originalupplaga. Debuten. Häftad. Nött rygg med lagningar.
  –  :  Kärlek i tjugonde seklet. [ref 24942]    350:-
    Norstedts 1933. 111 s. Originalupplaga. Häftad. Något nött samt läsrandig och mörktonad rygg. Fläck på främre omslaget samt tillskrift på titelbladet.
   Den lite svårfångade i 1:a upplagan.
  –  :  Röster från Skansen. [ref 35545]    50:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1941. (23) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Klammerhäftad.
  –  :  Sonat. [ref 38881]    200:-
    Norstedts 1929. 112 s. Originalupplaga. Häftad. Omslaget något solkigt och med små revor, liten fläck på ryggen. Datum inskrivet med bläck på sista sidan.
  –  :  Terziner i okonstens tid. [ref 43356]    85:-
    Norstedts 1958. 111, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg, omslagen med smärre bruksspår.
  –  :  Terziner i okonstens tid. [ref 77112]    120:-
    Norstedts 1958. 111, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Bandryggen har blekts trots skyddsomslaget vilket dessutom har gulnad rygg och är lätt solkad i nedre hörnet på framsidan. Namnteckning och datering på försättsbladet.
  –  :  Ögon, läppar. [ref 50620]    125:-
    Norstedts 1959. 93. (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Bandryggen blekt trots skyddsomslaget vilket dessutom är blekt på ryggen och med en liten skada baktill i övre kanten. Namnteckning och datering på försättsbladet.
  –  :  Ögon, läppar. [ref 50621]    75:-
    Norstedts 1959. 93, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Rygg och omslag ojämnt mörktonade. Tillskrift på titelbladet samt tidningsartikel inklistrad på främre omslagets insida.
  –  :  Ögon, läppar. [ref 43357]    90:-
    Norstedts 1959. 93, (3) s. 3:e upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och främre omslag medbundet. Fint ex.
Gullberg, Hjalmar (tolkning):  Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. [ref 42645]    150:-
    Norstedts 1944. 107, (1) s. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt och med bägge omslagen medbundna. Obetydligt nött.
Gullstrand, Astrid:  Sånger och sonetter. [ref 42662]    80:-
    Norstedts 1914. 72 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Hagliden, Sten:  Tvärträ. [ref 69714]    75:-
    Norstedts 1958. 75, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Med delvis raderad dedikation: "Till ... med hälsningar Sten Hagliden".
Hagström, Emil:  Dikter i urval. [ref 9807]    75:-
    LT:s förlag 1957. 106, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Gökklocka. [ref 17987]    70:-
    LT:s förlag 1954. Liten 8:o. 59, (5) s. Originalupplaga. Tryckt i 1.500 ex. Förlagets dekorerade pappband. Sned rygg, annars fin. (Ny svensk lyrik 5)
  –  :  Jordrök. [ref 22315]    80:-
    LT:s förlag 1960. 58, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Sabbatsår. [ref 35610]    75:-
    LT:s förlag 1967. 52, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Liten fläck i övre kanten på bakre omslag. Ouppskuren.
Hamrin, Agne:  En liten stad. Kåserier på vers och prosa om den svenska landsortsstaden i helg och söcken. [Jönköping]. [ref 11830]    80:-
    Bonniers 1931. 75, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Hansson, Bo [pseud. f. Arvid Grane]:  Hembygdsminnen och andra dikter. [ref 70504]    80:-
    Distribution: Bernh. Petterssons Bokhandel, Västerås, 1948. 119, (1) s. Med titelvinjett. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Hansson, Ola:  Vitt över världen ... Poesi och prosa i urval med inledning av Hans Levander. [ref 64233]    65:-
    Rabén & Sjögren 1977. 245, (1) s. Pocket. (Trend pocket)
Harding, Gunnar:  Skallgång. [ref 37479]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1972. Liten 8:o. 63 s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
Harding, Gunnar (red.):  Är vi långt från Montmartre? Apollinaire och hans epok i poesi, bild och dokument. [ref 78790]    125:-
    FIB:s Lyrikklubb 1995. 371, (3) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 263/FIB:s lyrikklubbs årsbok 1995)
Heaney, Seamus:  På väg. Dikter. Tolkningar av Roy Isaksson, Finn Printz-Påhlson, Göran Printz-Påhlson, Lars-Håkan Svensson, Lasse Söderberg och Jan Östergren. [ref 58647]    85:-
    Natur och Kultur 1995. 207 s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
   Författaren fick Nobelpriset 1995.
Hedner, O.J.:  Svensk kungadrapa. [ref 41049]    100:-
    [J.E. Örtqvist], [Säffle], 1929. Stor 8:o. (2), 411, (1) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Ouppskuren.
   "Den svenska pekorallitteraturens Magnum Opus" (Olle Strandberg).
[Hein, Piet] Kumbel Kumbell:  Gruk. 1. samling. [ref 78903]    85:-
    Politiken, København, 1944. Liten 8:o. 79, (1) s. Illustrerad med vinjetter av författaren. 12. Oplag. Häftad. Rygg och omslag ojämnt bruntonade, omslagen lätt kantstötta. Exlibris.
   Dansk text.
  –  :  Gruk. 16. samling. [ref 17332]    75:-
    Gyldendal, København, u.å. Liten 8:o. (4), 88, (4) s. Häftad med skadat skyddsomslag. Bakre häftesomslag med reva. Enkelt exlibris klistrat på blankt blad.
   Dansk text.
  –  :  Gruk. 19. samling. [ref 17333]    75:-
    Gyldendal, København, © 1962. Liten 8:o. (4), 88, (4) s. Häftad med naggat skyddsomslag. Enkelt exlibris klistrat på blank sida.
   Dansk text.
Heine, Heinrich:  Dikter i urval. Tolkade av Gösta Gideon Molin. [ref 71150]    90:-
    Svenska andelsförlaget 1919. 151, (8) s. Utstyrsel av Einar Nerman. 2:a upplagan. genomsedd och tillökad. Förlagets dekorerade pappband. Mycket lätt nött och lite mörktonad rygg.
  –  :  Dikter. I svensk tolkning av Ture Nerman. [ref 73440]    100:-
    FIB:s Lyrikklubb 1956. Liten 8:o. 75, (4) s. Tryckt 8.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 20)
  –  :  Lyrik och prosa. I urval av Johannes Edfelt. [ref 68053]    90:-
    Forum 1958. 217, (1) s. Häftad. Med tillskrift från utgivaren (?) på friblad. Ouppskuren. (Forumbiblioteket 100)
Heller, Frank:  Ballader till bröderna. [ref 65212]    125:-
    Bonniers 1926. 104, (3) s. Illustrerad av Kurt Jungstedt. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst.
Henrikson, Alf:  Medan göken tiger. Sångtexter och talvers. [ref 27624]    120:-
    Bonniers 1964. 117, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Tittut. [ref 63627]    150:-
    Bonniers 1992. 195, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från "förf" samt signering av "Alf Henrikson".
  –  :  Tittut. [ref 60133]    100:-
    Bonniers 1994. 195, (1) s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. 9:e-17:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Tjuvgods. [ref 45383]    250:-
    Tiden 1928. 116 s. Originalupplaga. Häftad. Mycket bra ex.
  –  :  Tveggehanda. Bilder och vers. [ref 46134]    120:-
    Bonniers [1985]. 4:o. 197, (2) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Underfund, Vers. [ref 46548]    100:-
    Bonniers 1972. 112 s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med transparent skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Varvet kring solen. [ref 47622]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1959. Liten 8:o. 84 s. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagsryggen aningen gulnad, några små fläckar nedtill. Reva (lagad) i övre kanten på baksidan. Försättsbladet missfärgat. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 52)
  –  :  Vers i Månadsjournalen 1981-1995. [ref 47794]    100:-
    MånadsJournalen 1995. Liten 8:o. 68, (2) s. Förlagets dekorerade pappband i kassett.
Hermelin, Eric (övers.):  Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 32889]    200:-
    Cavefors, Lund, 1976. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. 1:a upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med ett par läsränder.
  –  :  Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79900]    150:-
    Ordfront 1999. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. Ny upplaga. Häftad.
Hermelin, Eric (översättare):  Persisk balsam. I urval och med inledningar av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79977]    150:-
    Karnival Förlag, Stockholm, 2007. 302, (1) s. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Hesse, Hermann:  Dikter. Tolkade av Erik Blomberg, Johannes Edfelt m.fl. [ref 9698]    100:-
    Bonniers 1946. 82, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Dikter. Tolkade av Erik Blomberg, Johannes Edfelt m.fl. [ref 80026]    95:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 90, (3) s. Ny utgåva. Häftad. Ouppskuren. Omslagen något gulnade, i övrigt fint ex.
Hildeman, Karl-Ivar - Hansson, Sven G. - Joonsson, Bengt R. (red.):  Politisk rimdans. En viskavalkad genom svensk historia från Karl Knutsson till Karl Gerhard. [ref 80544]    110:-
    Natur och Kultur 1960. VIII, 205, (1) s. Illustrerad med fotoreproduktioner och notexempel. Häftad. Delvis ouppskuren. Omslag och rygg något gulnade, bakre omslaget något naggat.
Hjorth, Harriet (red.):  Flora poetica exotica. [ref 7611]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb 1967. 90, (1) s. Illustrerad av Kaj Beckman. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 119)
Holm, Ingvar (red.):  Havet. En lyrikantologi. [ref 66598]    100:-
    Bra Lyrik, Höganäs, 1988. 296 s. Illustrerad av Gösta Werner. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Homeros:  Homeros' Iliad. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. [ref 20946]    200:-
    Gleerups, Lund, 1946. 524 s. Förlagets halvklotband med ryggtitel i skinn. Blindpressat exlibris på försättsbladet. Mycket bra ex.
  –  :  Homeros' Odyssé. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. [ref 19712]    150:-
    Gleerups, Lund, 1948. 408 s. 3:e upplagan. Förlagets halvklotband med ryggtitel i skinn. Blindstämplat exlibris på försättsbladet. Mycket bra ex.
  –  :  Iliaden. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning och inledning av Gerhard Bendz. [ref 59714]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1990. XI, 391, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Ilias. - Odysseia. Från grekiskan Johan Fredrik Johansson. [ref 72847]    300:-
    Lindhs boktryckeri, Örebro, Beijers förlag, Stockholm, 1846, 1870. VIII, 507, 83, (1) + (3), 449, (1) s. Uniforma mörkröda gedigna privatbundna halvklotband. 2 volymer.
  –  :  Odysséen. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning av Gerhard Bendz. Företal av Harry Martinson. [ref 59713]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1990. VII, 307, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagad revor, obetydlig fläck på främre snittet.
  –  :  Odysséen. Översättning av Hugo Bergstedt. Reviderad av Bernhard Risberg. [ref 31497]    125:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 391 s. + 1 porträttplansch. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Ryggen lätt blekt och ojämnt lätt fläckig. Mycket lätta ytskador på pärmarna. (Världslitteraturen)
  –  :  Sången om Odysseus. (Odysséen). Översättning från grekiska samt inledning och kommentar av Tord Bæckström. [ref 31498]    120:-
    Forum 1975. Liten 8:o. 383, (1) s. 2:a tryckningen, 4:e-9:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med rest av prislapp samt en liten reva i nedre hörnet, i övrigt gott skick. (Forumbiblioteket)
Horatius:  Epistlar och sista dikter. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. [ref 12361]    75:-
    Forum 1960. 197, (3) s. Häftad. (Forumbiblioteket 116)
Huldén, Lars (utg.):  Långa vimplar, stinna segel eller Svenska skalders ärekrans. Dikter från Sveriges stormaktstid. Med ordförklaringar och kommentarer ånyo utgivna. [ref 60843]    100:-
    FIB:s Lyrikklubb 1992. Stor 8:o. 254 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 259. - FIB:s Lyrikklubbs årsbok 1992)
Hwang Tsu-yü - Henrikson, Alf:  Kineser. Kinesiska dikter i översättning. [ref 23358]    100:-
    Bonniers 1945. 96, (7) s. Illustrerad av Birger Lundquist. Originalupplaga. Häftad.
  –  :  Kineser. Kinesiska dikter i översättning. [ref 23360]    80:-
    Bonniers 1962. Liten 8:o. 96, (7) s. Illustrerad av Birger Lundquist. 13:e-17:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skadat och lätt solkat skyddsomslag.
Härd, John Evert (översättare):  Nibelungensången. Tolkad från medelhögtyskan och med inledning av John Evert Härd. [ref 79917]    225:-
    Natur och Kultur 1993. 456 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss och veck. (Levande litteratur)
Höglund, Zeth:  Bläck och blod. Dikter. [ref 52978]    120:-
    Bokförlaget Lyrik, Stockholm, 1921. Liten 4:o. 69, (1) s. Vinjetterna tecknade av Martin Nilsson. Ny utgåva. Tryckt i 500 numrerade ex varav detta är nr 300. Häftad. Omslagen något ojämnt blekta, förlagsstämpel på bakre omslag.
Ingvar, Cilla:  Till Skåne. En kärleksförklaring. [Verser till Skånegillets i Göteborg 100-årsjubileum 12 november 1983, återbrukade vid symposiet "Att förvänta" i Frostavallen 4 februari 1984.]. [ref 45230]    120:-
    Wiken, Höganäs, 1984. Tvär 4:o. 46, (1) s. Trevligt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Isaksson, Folke:  Det gröna året. [ref 8934]    80:-
    Bonniers 1954. 84, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen obetydligt blekta, namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Hos mormor. Dikter. [ref 72849]    100:-
    Bonniers 1993. Stor 8:o. 62, (6) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Tecken och under. [ref 43231]    80:-
    Bonniers 1981. 128, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par fuktfläckar på ryggen, en aning ofräscht i övrigt. (Månadens bok)
  –  :  Teckenspråk. [ref 43235]    75:-
    Bonniers 1959. 77, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Inlagan med några diskreta markeringar i bläck.
  –  :  Terra magica. Dikter. [ref 43344]    125:-
    Bonniers 1963. 95, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad och lätt fläckad rygg, omslagen samt de första och sista sidorna lite ojämnt gulnade. Sid. 30-31 med missfärgning. Kort tillskrift på sista blanka sidan. Lång dedikation från författaren på smutstitelbladet (täcker hela sidan) undertecknad "Folke".
  –  :  Vingslag. [ref 48231]    90:-
    Bonniers 1986. 134, (3) s. 2:a-3:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten och med en reva på framsidan.
Isberg, A.U.:  Ur min drömvärld. Compositum mixtum poëticum. [ref 46947]    125:-
    Malmö 1938. Liten 4:o. 622 s. + 1 dedikationsblad med ett porträtt av författarens hustru + 1 löst rättelseblad (med ytterligare rättelser på bakre omslagets insida). Rikt illustrerad i texten. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren. Mycket bra ex.
Jacobsson, Magnus:  Simmel sammel. [ref 40963]    70:-
    Bonniers 1985. 99, (1) s. Omslag och teckningar av Författaren. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött.
Jeremias i Tröstlösa [pesud. f. Levi Rickson]:  Jeremias bok I-III. [ref 75610]    350:-
    Bröderna Lindströms Förlags AB, Stockholm, 1927-1928. 274, (4) + 212, (3) s. Del 1 & 2 i en volym är i 2:a upplagan, del 3 är originalupplaga. Privatbundna gröna klotband med marmorerade pärmar och snitt (G. Hedberg). Samtliga omslag medbundna. Ryggarna lätt blekta. Exlibris. Tre delar bundna i två volymer.
Jeremias i Tröstlösa [pseud. f. Levi Rickson]:  Jeremias bok. 1-3 i 1 volym. Inledning av Erik Hj. Linder. [ref 62657]    100:-
    Saxon & Lindström 1948. 526 s. Med 3 planscher av Georg Lagerstedt. Häftad. Små fläckar på rygg och omslag, ryggen lätt gulnad och läsrandig. Bakre omslag med hörnveck. Smutstitelbladet med hål efter häftklammer och en mindre missfärgning. Till hälften ouppskuren.
  –  :  Jeremias bok. Två kapitel. [ref 22074]    300:-
    Wilhelm Billes Bokförlags AB, Stockholm, 1898. 144 s. Originalupplaga. Privatbundet grönt klotband med marmorerade pärmar och snitt (G. Hedberg). Ryggen lätt blekt. Diskret namnteckning på det medbundna främre omslaget och exlibris. Mycket bra ex.
Jevtusjenko, Jevgenij:  Dikter mellan ja och nej. I urval av författaren. I tolkning av Hans Björkegren. [ref 9849]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1969. 69 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Blekt rygg annars fin. (W&W-serien 220)
  –  :  Osynliga trådar. Översättning av Ulla Berg. [ref 32439]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 4:o. 64 s. + 128 sidor med 157 fotografier i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skamfilat omslag, annars bra skick.
Jiménez, Juan Ramón:  En nygift poets dagbok. Tolkning av Arne Häggqvist. [ref 65503]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 119, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött, liten svart fläck på bakre omslag och missfärgning på smutstitelbladet.
Johansson, Ingemar:  Sekonderna lämnar ringen. Redaktionell och teknisk medhjälpare: Åke Hall. [ref 80162]    100:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 205, (1) s. + 16 planschblad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva samt ett par små veck. Liten biblioteksstämpel på för- och eftersättsbladen. (Bonniers folkbibliotek)
Jonsson, Thorsten (övers.):  Mörk sång. Fyrtiofem amerikanska negerdikter. [ref 29766]    150:-
    Bonniers 1949. 175, (1) s. Illustrerad av Birger Lundquist. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt mörktonat samt med en liten lagning vid rygghuvudet.
Josephson, Ernst:  Svarta rosor och gula. [ref 80575]    500:-
    C. & E. Gernandts förlags aktiebolag, Stockholm, 1901. IX, 286 s. Illustrerad med porträtt av författaren. Originalupplaga. Elegant, samtida halvfranskt band (Knut Hässlers bokbinderi) med övre guldsnitt, marmorerade pärmpapper samt för- och eftersättsblad, rikt guldornerad rygg och fem upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Se bild på boken
  –  :  Svarta rosor och gula. I urval av Erik Blomberg. [ref 40781]    110:-
    Bonniers 1945. 127, (3) s. Illustrerad med författarens egna teckningar. Häftad. Lätt mörktonad rygg, snitten jämnskurna runtom. Med blindpressat exlibris på blankt blad och smutstitelblad.
Julén, Björn:  Balans. [ref 2666]    70:-
    Bonniers 1958. 82, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Förlagsstämpel på bakre omslag. Ouppskuren.
  –  :  Tingens hagar. [ref 45289]    75:-
    Bonniers 1964. 85, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Förlagsetiketter på främre omslag och smutstitelblad. Ouppskuren.
   Omslag av Ursula Schütz.
Jändel, Ragnar:  Heden och havet. [ref 18730]    90:-
    Tiden 1925. 99 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det främre med en liten reva och det bakre med veck. Ryggen lätt skadad upptill.
Järrel, Stig:  Det rinner så mörka floder. [ref 9135]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1940. 61, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen något gulnade, det främre med ett litet riss.
   Debutboken.
Karlfeldt Erik Axel:  Flora och Pomona - Flora och Bellona. [ref 75451]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1949. 124 + 171, (3) s. Ny utgåva. Förlagets knallröda mjuka skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Med författarens namnteckning i guld på främre pärmen. 2 arbeten i en volym.
  –  :  Fridolins visor - Fridolins Lustgård. [ref 75450]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1949. 142, (2) s. Ny utgåva. Förlagets knallröda mjuka skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Med författarens namnteckning i guld på främre pärmen. Liten ytskada på bakre yttre falsen. 2 arbeten i en volym.
Karlfeldt, Erik Axel:  Dalmålningar utlagda på rim. [ref 6638]    255:-
    Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1920. 4:o. 93, (1) s. Illustrerad med träsnitt av Jerk Werkmäster. Första separatutgåvan. Halvfranskt band med ryggförgyllning och dubbla titelfält. Hörnen lätt stötta och pärmpappret aningen nött i nedre kanten, annars ett fint exemplar.
  –  :  Fridolins poesi och Dalmålningar på rim. 1-2 i 1 volym. [ref 60742]    120:-
    Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1905. (8), 258 s. 5:e respektive 4:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt.
   Innehåll: 1. Fridolins visor och andra dikter. - 2. Fridolins lustgård och Dalmålningar på rim.
  –  :  Hösthorn. [ref 77647]    400:-
    Wahlström & Widstrand 1927. Stor 8:o. 142 s. Frontespis med Henry Goodwins porträtt av författaren. Bibliofilupplaga. Förlagets sparsamt guldornerade pergamentband med inre denteller och övre guldsnitt. Pärmarna något böjda och gulnade, inlagan fin.
   "Denna bibliofilupplaga är tryckt på Van Gelderpapper i 150 numrerade exemplar, varav detta är nr 64"
  –  :  Hösthorn. – Flora och Bellona. [ref 20372]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1979. Liten 8:o. 142 + 174 s. Ny utgåva. Minnesupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen hårt blekt, annars fint skick. 2 arbeten i 1 volym.
Karlfeldt, [Erik] Axel:  Vildmarks- och kärleksvisor. [ref 48106]    1500:-
    Jos. Seligmann Förlag, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 117, (3) s. Originalupplaga. Debuten. Privatbundet grönt klotband med ryggtitel i skinn och med det ovanliga främre omslaget medbundet. Kort tillskrift på främre omslaget samt något ojämnt skuren. Exlibris.
   Den ovanliga debutboken utgavs under namnet Axel Karlfeldt, redan andra boken utgavs under namnet Erik Axel Karlfeldt.
Kellgren, Johan Henric:  Dikter. I urval av Tage Nilsson. [ref 49181]    70:-
    Ljus Förlag 1955. Liten 8:o. 135, (3) s. + 1 porträtt. Häftad. Ryggen något blekt, främre omslag lite brutet. (Ljus klassiker)
  –  :  Samlade skrifter. 1-3. [ref 36040]    375:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1860. (8), 285 + (4), 263, (5) + (4), 243 s. + 1 porträtt (frontespis) graverat av J.F. Martin. 4:e upplagan. Nära samtida halvfranska band. Lätt nötta. Gammal namnteckning (Hilda Rundblad) på samtliga titelblad. Biblioteksetikett med texten "Hilda Rundblads donation" på främre pärmens insida i samtliga volymer. Utgallrade biblioteksböcker med stämplar och kortfickor. Komplett i 3 volymer.
  –  :  Samlade skrifter. 1-3 i 1 volym. [ref 65453]    650:-
    Stockholm, Johan Pehr Lindh, 1800-1802. (34), 287 + (6), 321 + (4), 305, (2) s. Frontespis med graverat porträtt. 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Något nött. Namnteckningar på försättsblad, friblad och titelblad.
  –  :  Skrifter. 1-2. Under redaktion av Carina och Lars Burman och med inledning av Torgny Segerstedt. [ref 73406]    200:-
    Atlantis 1995. 414, (1) + 376 s. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. 2 volymer. Fina ex. (Svenska klassiker utgivna av Svenska Akademien)
   I. Poesi och Prosa. II. Dramatik. Kommentarer och ordförklaringar till volym I och II.
Key-Åberg, Sandro:  Dikter 1947-1960. [ref 9768]    80:-
    Bonniers 1962. 130, (5) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Blindstämpel och datum på försättsbladet samt några blad med fläck även lite fläck på omslaget.
  –  :  I det darrande ljuset. [ref 20446]    75:-
    Bonniers 1981. 123, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren. Smutstitelbladet missfärgat.
  –  :  Livet en stor sak. [ref 25990]    75:-
    Bonniers 1963. 111, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Lite dåligt sprättad.
  –  :  Livets glädje. [ref 26032]    70:-
    Bonniers 1960. 95, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt missfärgning på smutstitelbladet.
  –  :  Lovsånger. [ref 26271]    70:-
    Författarförlaget 1970. 62, (1) s. Originalupplaga. Pocket.
  –  :  På sin höjd. [ref 33981]    70:-
    Bonniers 1972. 105, (1) s. 3:e tusendet. Häftad. Ouppskuren.
Key-Åberg, Sandro - Roos, Berit:  Jag är ett vimmel av dig. [ref 21820]    90:-
    Bonniers 1994. Liten 8:o. 147, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Markeringar i texten samt namnteckning på försättsbladet.
Key-Åhusen, Owe:  Tvivel och tro. [ref 70230]    75:-
    Seelig, Stockholm, 1940. Stor 8:o. 84 s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Kjellgren, Josef:  Jag är tusenden. [ref 21823]    75:-
    Tiden 1975. 88 s. Illustrerad med foton. Limhäftad. Fint ex. (FIBs Lyrikklubb nr 187)
   FIBs Lyriksklubbs årskbok 1976 har sammanställts av den unge författaren Per Holmer. Dikterna i denna lilla volym är inte enbart en nyckel till 30-talet.
Kjersmeier, Carl (utg.):  Afrikansk negerdiktning. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. [ref 73415]    125:-
    Norstedts 1948. Liten 4:o. 46, (4) s. Illustrerad med teckningar av Mogens Zieler. Förlagets dekorerade pappband. Små riss vid ryggfoten. Skyddsomslag saknas.
Klarström, Victor:  Nôgre stôllie räggler. Utgiven av Nedre Ullreruds Hembygdsförening. [ref 30399]    75:-
    Värmlands Folkblad, Karlstad, 1933. 52 s. Häftad. Omslagen lätt fläckade och lite brutna, ryggen trasig (delar saknas).
Klingspor, Louise:  Stämningsstunder. [ref 70231]    100:-
    Bröderna Lagerström, Stockholm, 1932. Stor 8:o. 75 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Tryckt i 60 numrerade ex. Detta ex saknar numrering. Häftad. Omslag och rygg ojämnt blekta, de överlappande omslagskanterna kraftigt naggade, inlagan i fint skick.
Klintberg, Bengt af - Zetterholm, Finn (red.):  Svensk folkpoesi. [ref 40970]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb/Tiden, Stockholm, 1984. 308, (1) s. 5:e upplagan, 18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt blekt rygg. Rester av prislapp på framsidan. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 154)
  –  :  Svensk folkpoesi. [ref 70646]    85:-
    FIB:s Lyrikklubb/Tidens förlag, Stockholm, 1991. 308, (1) s. 22:a tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Klintberg, Bengt af (red.):  Jättar och vättar. En antologi dikter om folktrons väsen med bilder av John Bauer och andra konstnärer. [ref 22604]    100:-
    Brombergs 1986. Liten 4:o. 136 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Koch, Martin:  Dikter i urval och med inledning av Ingemar Algulin. [ref 9882]    70:-
    Gidlunds Bokförlag i samarbete med Martin Koch-sällskapet, Hedemora, 1989. Liten 8:o. 133 s. Förlagets dekorerade pappband. (Martin Koch-sällskapets årsbok 1989)
Krusenstjerna, Agnes von:  Nunnornas hus. Dikter. [ref 30835]    125:-
    Holger Schildt, Stockholm, 1937. Stor 8:o. 175 s. Med teckningar av Stellan Mörner. Originalupplaga. Häftad. Något nött ex med veck på främre omslag (förstärkta med dokumenttejp på insidan). Ryggen fläckad och med lagning upptill.
Ku Sang:  Det eviga livet. Dikter. Översättare: Gunnar Bergström och Byung-Eun Choi. [ref 70232]    100:-
    Vudya Kitaban Förlag, Sollentuna, 1997. 100 s. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från översättaren Byung-Eun Choi.
Kärleksdikt från hela världen:   [ref 77700]    85:-
    Brombergs © 2000. 322 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
La Farre, [Charles Auguste] de:  Poésies. [ref 65171]    350:-
    Geneve 1777. Duodecimo. (4), 192 pp. + 1 engraving (frontispiece). Contemporary full leather, top gilt, marbled endpapers. Somewhat worn, spine tail repaired. Library label in Russian language.
Lagercrantz, Olof:  Linjer. [ref 25816]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 63, (3) s. Med teckningar av Martin Lamm. 2:a upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagsryggen något mörktonad.
Lagerkvist, Pär:  Aftonland. [ref 64852]    100:-
    Bonniers 1953. Stor 8:o. 92, (1) s. 13:e-17:e tusendet. Häftad.
  –  :  Dikter. [ref 9702]    125:-
    Bonniers 1954. 439, (1) s. 48:e-52:a tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Ryggen aningen blekt. Namnteckning på försättsbladet. (Den svenska lyriken)
   Innehåll: Ångest (1916), I stället för tro (dikter i "Kaos", 1920), Den lyckliges väg (1921), Hjärtats sånger (1926), Vid lägereld (1932), Genius (1937), Sång och strid (1940), Hemmet och stjärnan (1942).
  –  :  Sång och strid. [ref 42628]    120:-
    Bonniers 1940. Stor 8:o. 121 s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt naggade, det främre obetydligt fläckat och med en liten reva i nedre kanten.
Lagerlöf, Selma:  Slåtterkarlarna på Ekolsund. [ref 76032]    75:-
    Celsiusbokhandeln, Uppsala, [1996]. 16 s. Faksimilupplaga. Klammerhäftad.
   1:a upplagan kom 1912 och tryckt på Svensk Lärartidnings förlag. Denna faksimilupplaga utgiven som julhälsning av Celsiusbokhandeln.
Larsson, Staffan:  Gallerrum. [ref 16189]    75:-
    Bonniers 1948. 94, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag med små bruksspår, ryggen lätt mörktonad.
   Debutboken.
Lawrence, D.H.:  Dikter. Tolkade av Erik Blomberg. [ref 73775]    100:-
    Tiden 1934. Liten 8:o. 95, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med främre omslag medbundet (Leonard Gustafssons bokbinderi). Tillskrift på försättsbladet. Liten anteckning med rödpenna i övre hörnet på sida 94.
Lenngren, Anna Maria:  Samlade skaldeförsök. Med lefnadsteckning af Karl Warburg. [ref 35988]    300:-
    Adolf Bonnier, Stockholm, 1884. Stor 4:o. XVIII, 200 s. Med 138 illustrationer af Carl Larsson. Elfte upplagan. Praktupplaga. Förlagets röda vackert dekorerade klotband med helt guldsnitt. Ryggens övre och nedre del med ytterst små revor, lite stötta hörn, små stötskador.
  –  :  Skalde-Försök. [ref 79144]    950:-
    Olof Grahn, Stockholm, 1819. Liten 8:o. (4), XVI, (4), 255, (1) s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och ryggtiteletikett. Lätt snedläst. Pärmarna något fläckade samt med vissa skrapmärken, pärmhörnen något stukade, ryggtiteletiketten något skavd. Nära samtida namnteckningar på försättsbladen; inlagan i övrigt med ett fåtal smärre fläckar, sidan 111 med centimeterlång reva i nedre marginalen.
  –  :  Skalde-Försök. Företal av Nils von Rosenstein. [ref 37457]    350:-
    Johan Hörberg, Stockholm, 1825. XX, (4), 262 s. Andra upplagan med några originalbidrag. Något senare halvfranskt band med lätt ryggdekor. Namnteckning på titelbladet. Bandet lätt nött med stötta hörn. Inlagan något åldersfläckad.
   Första upplagan utkom 1819.

Se bild på boken
  –  :  Tre dikter. Med kommentarer och en essay om illustratören av Åke Davidsson. [ref 49226]    125:-
    Allhem, Malmö, 1955. 50, (4) s. Illustrerad av Lars Wilhelm Kylberg. Bibliofilupplaga tryckt i 999 numrerade ex, varav detta är nr 479. Förlagets pappband med pärmetikett. Rygghuvud och -fot obetydligt nötta, men med en minimal reva upptill i främre falsen. Namnteckning på försättsbladet. Två sidor med diskreta understrykningar och streckningar med rödpenna.
Lenning, Alvar:  Harp- och lyrik. Spridda tankar av Jalmar Jämmerdal. Ädelpekoral - Parodi - Djupsinne - Ironi - Prosavers. [ref 79319]    90:-
    AB Seelig & Co, Stockholm, 1979. Liten 8:o. 80 s. Limhäftad.
Leopold, Carl Gustaf af:  Samlade skrifter av Carl Gustaf af Leopold. Dikter 1785-1829. Utgivna av Torkel Stålmarck. 1: Text. 2: Kommentar. [ref 72416]    250:-
    Svenska Vitterhetssamfundet, Stockholm, 2002-2003. Stor 8:o. XVI, 608; + VIII, 348, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. 2 volymer i fint skick. (Svenska författare utgivna av Svenska Vitterhetssamfundet, 2)
Lidner, Bengt:  Nyare arbeten. [ref 31012]    450:-
    Johan Pehr Lindh, Stockholm, 1793. Liten 8:o. (8), 263 s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band. Något nött. Missfärgning i hörnen på för- och eftersättsblad. Bläcknamn på försättsbladet.
  –  :  Två dikter: Grefvinnan Spastaras död och Året MDCCLXXXIII. [ref 10977]    100:-
    Bröderna Lagerström, Stockholm, 1913. 56, (3) s. Vinjetter efter teckningar av Greta Sellberg. Nytryck i 600 numrerade ex. efter Samlade arbeten från år 1788. Häftad med skyddsomslag samt mönstrade för- och eftersättsblad. Skyddsomslagets rygg lätt nött och mörktonad, liten skada med smärre textförlust upptill, baksidan ojämnt blekt och med ett mörkt streck. Oskuren inlaga. (Mästerstycken ur Sveriges litteratur, IV)
Lillpers, Birgitta:  Silverskåp. [ref 50628]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 129, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Linde, Ebbe:  Vision och eko. Ett dikturval. [ref 48347]    75:-
    FIB:s Lyrikklubb, Stockholm, 1957. Liten 8:o. (14), 72, (5) s. Omslag och vinjetter av Per Linde. Upplaga om 4000 ex. Häftad. Lätt snedläst, omslagen svagt gulnade. (FIB:s Lyrikklubbs Bibliotek Nr 39)
Lindegren, Erik:  Posthum ungdom. [ref 33477]    400:-
    Bonniers 1935. 58 s. Originalupplaga. Häftad. Ett ganska så fint ex.
   Debutboken.
  –  :  Sviter. [ref 42336]    120:-
    Bonniers 1947. 86, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Namnteckning. Exlibris tryckt direkt på främre omslagets insida, smutstitelbladet svagt fläckat. Omslagen i övrigt med en del skrapmärken, riss och veck.
   Omslag av Endre Nemes.
  –  :  Vinteroffer. [ref 48275]    80:-
    Bonniers 1954. 81, (5) s. 4:e-6:e tusendet. Häftad. Omslagen delvis en aning gulnade och lätt naggade i nedre kanten, det bakre med hörnveck.
Lindh, Gordon:  På kustvakt. Dikter. [ref 25837]    75:-
    Frams Förlag, Stockholm, 1922. Liten 8:o. 31 s. Klammerhäftad. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre även småfläckigt.
Lindner, Sven (red.):  Nobelpristagare. Dikter. Inledning av Anders Österling. [ref 862]    80:-
    Bonniers 1964. 117, (8) s. Förlagets tryckta pappband. (Svalans Lyrikklubb [5])
Lindorm, Erik:  Flickan från fjärran och andra dikter. Med förord av Georg Svensson. Urval av Sven Lindner. [ref 45172]    70:-
    Bonniers 1975. 96, (6) s. Förlagets tryckta pappband. (Svalans lyrikklubb)
  –  :  Tal till mitt hjärta. [ref 70288]    75:-
    Bonniers 1927. 62, (2) s. 3:e upplagan. Häftad. Ryggen med liten lagning längst ned.
Lindqvist, Ebba:  Resa mellan fyra väggar. [ref 34596]    80:-
    Bonniers 1964. 76, (3) s. Originalupplaga. Häftad.
Linnerhielm, Helena Maria:  Witterhetsförsök. [ref 68473]    75:-
    Allhem, Malmö, 1959. Liten 8:o. (8), 54, (2) s. Med illustrationer av Jonas Carl af Linnerhielm. Ny utgåva. Tryckt i 1.000 ex. Häftad. Ouppskuren.
Lo-Johansson, Ivar:  Ur klyvnadens tid. Dikter. [ref 46930]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1931. 99 s. Originalupplaga. Häftad. Recensionsstämpel på smutstitelbladet samt lite falsreva på bakre omslagets övre del.
   Lo-Johanssons enda diktsamling.
  –  :  Ur klyvnadens tid. Dikter. [ref 56871]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1958. Liten 8:o. 68, (4) s. Ny utgåva. Tryckt i 6.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Fint ex. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 40)
   Omslag av Sven Erixson.
Longfellow, Henry Wadsworth:  Evangelina. En sägen från Akadien. I urskriftens versmått tolkad af R. Törnebladh. Jämte förord af öfversättaren och Förenta staternas minister i Stockholm W.W. Thomas. [ref 33698]    125:-
    Norstedts 1901. VIII, 122, (1) s. + 16 planscher av F.O.C. Darley. Förlagets dekorerade klotband. Några små fläckar på pärmarna, annars ett mycket bra ex med ren och fin inlaga.
  –  :  Valda dikter. Tolkade av Hjalmar Edgren. [ref 76964]    150:-
    Wettergren & Kerber, Göteborg, 1892. Liten 8:o. XVI, 368 s. + porträtt. Förlagets knallröda fint dekorerade klotband med helt guldsnitt. Något blekt rygg.
[Longfellow, Henry Wadsworth]:  Hiawatha. Några indiansånger efter H.W. Longfellow. Översatta av Göran Axel-Nilsson. [ref 75946]    120:-
    Konstindustriskolan, Göteborg, 1965. Tvär 8:o. 62, (2) s. Illustrationer och typografisk utformning: Jan Gustafson. Häftad med styva flikomslag. Främre omslag med dekor i relief, bakre omslag med repa. Bra ex.
Lucidor, Lasse [pseud. f. Lars Johansson]:  Helicons blomster: B-arket. Efterskrift av Thure Nyman. [ref 18840]    85:-
    Sällskapet Bokvännerna 1971. (16) s. Faksimilupplaga av originalet som utkom 1689 (tryckt 1688). Lösa ark i originalomslag. (Bokvännens bokgåva 1971)
Lugn, Kristina:  Hundstunden. Kvinnlig bekännelselyrik. [ref 73601]    110:-
    Alba 1989. 62, (1) s. 13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lundgren, Hjalmar:  Fransk lyrik i svensk översättning. [ref 45645]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1921. Liten 8:o. 106 s. Häftad. Ouppskuren.
Lundkvist, Artur:  "Dynamisk symfoni". Prosalyrik i urval. [ref 57655]    110:-
    Bonniers 1996. 206, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från Maria (Wine) på smutstitelbladet. Kort tillskrift på eftersättsbladet.
  –  :  Elegi för Pablo Neruda/Elegía a Pablo Neruda. Tvåspråkig utgåva/Edición bilingüe. [ref 76413]    85:-
    Förlaget Nordan / Nordan Comunidad, Stockholm, 1981. 124, (2) s. Häftad med halvhårda flikomslag. Första blanka sidan med svag missfärgning samt namnetikett.
   Text på spanska och svenska.
  –  :  Korsväg. [ref 24045]    90:-
    Bonniers 1942. 133, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Mörktonad rygg, liten skada nedtill, omslagen delvis lätt gulnade.
  –  :  Liv som gräs. [ref 25981]    80:-
    Bonniers 1954. 99, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad, främre omslag med mörktonade kanterna och en liten hörnskada. Ouppskuren.
   Omslag av Stig Åsberg.
  –  :  Livet i ögat. [Dikter]. Urval av Staffan Andræ i samråd med författaren. [ref 26010]    90:-
    Bonniers 1974. 111, (4) s. Förlagets tryckta pappband. (Svalans lyrikklubb)
  –  :  Naket liv. [ref 29843]    175:-
    Bonniers 1929. 84 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt gulnat omslag, Liten fläck på sidan 40.
  –  :  Sirensång. [ref 64289]    150:-
    Bonniers 1937. 82 s. Illustration av Stig Åsberg. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren men lite ojämnt blekt. Liten stötskada på bakre omslagets längdsnitt.
  –  :  Skinn över sten. [ref 37641]    90:-
    Bonniers 1947. 126, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Ett ganska så fint ouppskuret ex.
  –  :  Sången om kvinnan. Dikter i urval av Maria Wine och med förord av Paul Lindblom. [ref 42648]    80:-
    Bonniers 1987. 176, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
  –  :  Världens härlighet. Prosadikter och andra texter följda av Elegi för Pablo Neruda. [ref 49042]    75:-
    Bonniers 1975. 236, (8) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad, omslagen lätt stötta i nedre kanten, bakre omslag mörktonat upptill.
  –  :  Ögonblick och vågor. [ref 50627]    90:-
    Bonniers 1962. 94, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten ytskada på baksidans ytterkant.
Lundkvist, Artur (red.):  90-tal. En lyrisk antologi. [Med dikter av Heidenstam, Levertin, Fröding och Karlfeldt]. [ref 75567]    70:-
    Bonniers 1956. Liten 8:o. 119,(3) s. Illustrerad av Ulla Sundin-Wickman och Rolf Lagerson. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers folkbibliotek. - Lyrik genom decennierna [2])
  –  :  Den mörke brodern. En antologi negerlyrik i urval av Artur Lundkvist. I svensk tolkning. [ref 7399]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1957. Liten 8:o. 201, (5) s. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, ryggen aningen gulnad. Ouppskuren. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek D7)
Lundquist, Birger - Henrikson, Alf:  Glam. Teckningar och vers året runt. [ref 16747]    140:-
    Bonniers 1956. 199, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Något mörktonad rygg, annars ett fint ex.
  –  :  Glam. Teckningar och vers året runt. [ref 16749]    95:-
    Litteraturfrämjandet 1981. 199, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna ojämnt blekta.
Lundström, Evert:  Leende handlare. [ref 25439]    110:-
    Studio Paravan 1952. 29 s. Omslag + 2 helsidesillustrationer samt typografi av Terenece Florell. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Debuten av Lundström. Dedikation från författaren. Lite ojämnt blekt.
Lysholm, Gustaf Adolf:  En skådespelares anteckningar. [ref 12012]    75:-
    Bonniers 1957. 82, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Bakre omslag med två små revor och ett stort hörnveck samt förlagsstämpel. Ouppskuren.
  –  :  Fänrik Malmgrens minnen. Från fälttåget i Finland 1788-1790. [ref 15736]    100:-
    Bonniers 1964. 129, (7) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
Löwenhjelm, Harriet:  Brev och dikter. Utgivna av Elsa Björkman-Goldschmidt. [ref 4976]    110:-
    Norstedts 1952. 190, (2) s. Med teckningar av författarinnan. Förlagets dekorerade pappband med främre omslaget medbundet.
  –  :  Bönbok. [Inledning av Elsa Björkman-Goldschmidt]. [ref 18611]    75:-
    Norstedts 1963. 12:o. 88, (1) s. Faksimilupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Exlibris inklistrat på främre pärmens insida.
  –  :  Dikter. [ref 9709]    110:-
    Norstedts 1952. 142, (4) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 10:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat i övre kanten och något mörktonat på ryggen. Tillskrift på försättsbladet.
Majakovskij, Vladimir:  Ett moln i byxor. [ref 80670]    150:-
    FIB:s lyrikklubb, Stockholm, 1958. Liten 8:o. 91, (1) s. 1:a svenska upplagan. Tryckt i 5.000 ex. Förlagets dekorerade pappband med främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget saknas. Rygg och pärmar svagt gulnade. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek 46)
  –  :  Ett moln i byxor. [ref 73407]    140:-
    Folket i bild 1958. 91, (1) s. 1:a svenska upplagan. Tryckt i 5.000 ex. Häftad. Litet tidningsurklipp tejpat vid smutstitelbladet. Omslagen något nötta samt med en del veck längs kanterna. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek 46)
Malinovski, Ivan:  Näktergalen och geväret och talar samma språk. Urval och tolkning: Lasse Söderberg. [ref 39920]    80:-
    Rabén & Sjögren 1979. 89, (5) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Fint ex. (Dikt i Norden)
Malm, Einar:  Ankargrund. [ref 1531]    110:-
    Bonniers 1941. Stor 8:o. 106, (4) s. Originalupplaga. Förlagets linneband med färgat övre snitt och författarens namn präglat i blått på främre pärmen. Främre omslag medbundet. Pärmarna är en aning skeva, dock ej störande.
   Omslagsteckning av Roland Svensson.
  –  :  Dikter. [ref 6306]    75:-
    Bonniers 1956. 175, (1) s. Häftad. Främre omslag med liten lagad reva samt lätt naggat i nedre kant och hörn. Lite blyertskludd på de sista sidorna (innehållsförteckningen). (Vår tids lyrik)
  –  :  Något att förlora. Dikter 1941–45. [ref 31121]    80:-
    Bonniers 1945. Stor 8:o. 126, (5) s. Originalupplaga. Häftad.
   Omslagsteckning av Roland Svensson.
  –  :  Stormvarning. [ref 40230]    80:-
    Norstedts 1935. 104 s. Originalupplaga. Häftad med lätt naggat skyddsomslag.
  –  :  Ur askan i elden. [ref 46839]    80:-
    Norstedts 1934. 88 s. Originalupplaga. Häftad. Lätt blekt rygg annars fint ex.
  –  :  Valda dikter. [ref 1533]    80:-
    Bonniers 1940. 256 s. Häftad.
  –  :  Valda dikter. [ref 47354]    85:-
    Bonniers 1940. 256 s. Förlagets linneband. Bläcknamn på försättsbladet.
Malmberg, Bertil:  Lek med belysningar. [ref 25494]    75:-
    Bonniers 1953. Stor 8:o. 77, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något gulnad. Ouppskuren.
  –  :  Med cyklopöga. [ref 27419]    75:-
    Bonniers 1950. Stor 8:o. 103, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen delvis något gulnade samt lätt naggade.
  –  :  Vinden. [ref 48192]    100:-
    Bonniers 1929. 73, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ett fint ouppskuret ex.
Manker, Ernst:  Lyhört. Dikter. [ref 26431]    80:-
    LT:s förlag 1952. 111 s. Omslag och illustrationer av Georg Lagerstedt. Originalupplaga. Häftad.
  –  :  Skisser från Tjörn. Dikter av Ernst Manker. [ref 37656]    80:-
    FIB:s lyrikklubb, Stockholm, 1962. 77, (1) s. Teckningar av Georg Lagerstedt. Originalupplaga. Häftad. Solblekt rygg. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek 76)
   En tidigare, delvis avvikande upplaga med titeln Lyhört utkom 1952.
Mann, Thomas:  Sången om ett barn. En idyll. Tolkning: Hans Levander. [ref 42646]    85:-
    FIB:s Lyrikklubb 1971. Tvär 8:o. 78 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Mao Zedong:  Den långa marschen. Maos 38 dikter. Tolkade och kommenterade av Göran Malmqvist. [ref 70722]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1973. 160 s. Sparsamt fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Pocket. (W&W-serien 330)
Martinson, Harry:  Aniara. En revy om människan i tid och rum. [ref 1513]    150:-
    Bonniers 1956. 103, (5) s. 15:e-19:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre pärmen något skev. Namnteckning på försättsbladet. Omslaget med lagad reva samt liten bit saknas på bakre delen.
   Samma tryckår som första upplagan.
  –  :  Aniara. En revy om människan i tid och rum. [ref 77261]    100:-
    Bonniers 1960. 103, (5) s. 34:e-38:e tusendet. Häftad. Lätt skavd ex.
  –  :  Aniara. En revy om människan i tid och rum. [ref 1514]    300:-
    Bonniers 1981. 4:o. 180 s. Rikt illustrerad av Bo Beskow. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt och skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. Tillskrift "...vännen Bo (B-w)".
Se bild på boken
  –  :  Aniara. En revy om människan i tid och rum. Efterord av Johan Wrede. [ref 61292]    110:-
    Bonniers i samarbete med Harry Martinson-sällskapet 1997. 243, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Cikada. [ref 54679]    100:-
    Bonniers 1953. 152, (5) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet, skyddsomslaget saknas. Lätt böjda pärmar, tillskrift på försättsbladet. Smärre understrykningar i blyerts.
  –  :  Dikter. [ref 9714]    75:-
    Bonniers 1952. 190, (1) s. Häftad. Omslagen med små bruksspår, litet hörnveck på det främre och förlagsstämpel på det bakre. (Vår tids lyrik)
   Urval ur olika diktsamlingar från "Spökskepp" till "Passad".
  –  :  Dikter. [ref 9715]    100:-
    Bonniers 1954. 190, (1) s. 8:e-12:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. (Vår tids lyrik)
   Urval ur olika diktsamlingar från "Spökskepp" till "Passad".
  –  :  Dikter 1953-1973. Efterord av Stefan Sandelin. [ref 67515]    100:-
    Bonniers i samarbete med Harry Martinson-sällskapet, 1998. 370, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, rygghuvud och fot något stukade. Skyddsomslaget lite solkat samt med vissa skrapmärken.
  –  :  Dikter om ljus och mörker. [ref 9863]    100:-
    Bonniers 1971. 133, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lagad reva i övre kanten på omslagets framsida, annars ett fint ex.
  –  :  Dikter. [1-2]. 1929-53, 1958-1973. [ref 9751]    225:-
    Bonniers 1974. Liten 8:o. 231, (1) + 243, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagen något gulnade på ryggarna, omslaget till del 2 även med ett par riss i övre kanten och lätt stött vid rygghuvudet. Annars mycket bra skick. 2 volymer. (Den svenska lyriken)
  –  :  Dikter. 1929-1945. Efterord av Johan Lundberg. [ref 61293]    125:-
    Bonniers i samarbete med Harry Martinson-sällskapet, 1997. 347, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
  –  :  Doriderna. Efterlämnade dikter och prosastycken i urval och företal av Tord Hall. [ref 10258]    100:-
    Bonniers 1980. 92, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött och med lagning i övre kanten på baksidan.
  –  :  Gräsen i Thule. [ref 17431]    125:-
    Bonniers 1958. 106, (5) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor i övre kanten.
  –  :  Längs ekots stigar. Ett urval efterlämnade dikter. [ref 26558]    100:-
    Bonniers 1978. 82, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Nomad. [ref 30404]    275:-
    Bonniers 1931. 131, (1) s. Originalupplaga. Tryckt i 2.200 ex. Häftad. Ryggen lätt skadad upptill (liten bit saknas) och med några små fläckar. Jämnskurna snitt.
  –  :  Nomad. [ref 30408]    200:-
    Bonniers 1943. 102, (5) s. Illustrerad av Torsten Billman. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Ur de tusen dikternas bok. Urval, inledning och kommentarer av Stefan Sandelin. [ref 46854]    80:-
    Bra Lyrik/Bra Böcker 1986. 123, (4) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vagnen. [ref 47329]    90:-
    Bonniers 1960. 129, (7) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med några mycket svaga fuktfläckar, bakre omslag med märken efter prislappar. Diskret namnteckning på blankt blad i början.
Martinson, Harry - Rosen, Björn von:  Bestiarium. Omfattande djur och fåglar från alla jordens länder och historiens åldrar infångade med tankens snaror vid stranden av sjön Sillen sommaren 1963. [ref 3522]    125:-
    Bonniers 1964. Liten tvär 4:o. 66, (6) s. Illustrerad med teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt solkade, i övrigt gott skick.
Martinson, Moa:  Motsols. [ref 29093]    190:-
    Tiden 1937. 89, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen delvis lätt mörktonade. Ouppskuren.
   Moa Martinsons enda diktsamling.
Masters, Edgar Lee:  Spoon River. Tolkning av Th. Warburton. [ref 39145]    120:-
    Prisma 1977. 319, (6) s. Illustrerad med teckningar av Dan Johnsson. Ny utgåva. 2:a upplagan (i denna översättning). Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis svagt gulnat, ett fåtal smärre riss och skrapmärken. Fläck på främre snittet.
Michanek, Germund (red.):  Vår klassiska lyrik. Från ballader till Karlfeldt. Sammanställd och kommenterad av Germund Michanek. [ref 77955]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 557, (1) s. [Ny utgåva]. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida svagt fläckad, annars ett fint ex.
   Tidigare utgiven i 3 volymer med titeln "Svenska dikter".
Mistral, Gabriela:  Dikter i tolkning av Hjalmar Gullberg. [ref 9718]    110:-
    Norstedts 1946. Liten 8:o. 89 s. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Omslagsryggen lätt bruntonad, lagad reva i övre kanten på baksidan.
  –  :  Dikter i tolkning av Hjalmar Gullberg. [ref 9749]    80:-
    Norstedts 1946. Liten 8:o. 89 s. 4:e upplagan. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår samt en genomgående liten stukning i övre hörnet.
Montale, Eugenio:  Dikter. I svensk tolkning av Anders Österling. [ref 73497]    75:-
    Bonniers 1975. 57, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Med svensk och italiensk parallelltext.
Moore, Thomas:  Irländska melodier. Öfversatta af Carl Rupert Nyblom. [ref 21446]    150:-
    Upsala, Wahlström & C., 1858. Liten 8:o. VIII, 216 s. 1:a svenska upplagan. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Sliten rygg med otydlig titel och skada vid övre kapitäl. Hörnen något stötta. Åldersfläckar i hörnen på för- och eftersättsblad, försättsbladet saknar övre hörnet. Något försvagade innerfalsar (ej loss). Inlagan är i mycket bra skick.
  –  :  Lalla Rookh. Österländsk romance. Öfversättning från originalet af Lars Arnell. [ref 58879]    95:-
    Upsala, Esaias Edquist, 1860. (2), 278 s. Andra upplagan. Blindpressat originalklotband med förgylld text på rygg och främre pärm. Obetydligt nött. Samtida namnteckning på främre pärmens insida samt ort och datering (1860) av samma hand längst ned på bakre pärmens insida.
Munk, Kaj:  Sidste digte. Den skæbne ej til os. [ref 36987]    100:-
    Bonniers 1944. 104, (4) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.
   OBS på Danska.
Mårtenson, Jan:  Den första tiden med Emilia. [ref 7705]    70:-
    Norstedts 1982. 115, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår.
Nerman, Ture:  I brynja och brånad. Värs. [ref 20411]    90:-
    Bonniers 1913. Liten 8:o. 119, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt nött, små revor i främre falsen, båda omslagen med små uppfodringar på insidan, i övrigt lätta bruksspår.
  –  :  Nog föder Gud höken! [ref 46532]    110:-
    Frams Förlag, Stockholm, 1927. Liten 8:o. 100 s. Originalupplaga. med ryggtitel (lätt nött) i skinn och marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Bibliotekssignum (Hc) på ryggen och namnstämpel på försättsbladet.
Neruda, Pablo:  Canto general. 1 (mer utkommet). I tolkning av Åsa Styrman. [ref 70293]    70:-
    Cavefors 1970. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Rygghuvud och bakre hörn lätt stötta. (Boc-serien)
   Del 2 utkom (här endast del 1).
  –  :  Lampan på marken. Dikter tolkade av Artur Lundkvist och Francisco J. Uriz. [ref 25119]    125:-
    Bonniers 1971. 237, (6) s. 3:e-5:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Nilson, Ruben:  Vanvördiga visor. Med musik och teckningar av författaren. [ref 47490]    90:-
    Hökerbergs 1944. 78, (2) s. Ny upplaga. Förlagets halvklotband. Melodierna harmoniserade av Otto Nordlund.
Nordenberg, Reidar - Warmland, Knut (utg.):  Gränsland. Värmländsk lyrik och prosa. [ref 17419]    85:-
    Nya Wermlands-Tidningen, Karlstad, 1963. 316 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med smärre bruksspår.
   I "Gränsland" medverkar 25 författare med noveller, romanavsnitt och lyrik. Bidragen har, med några få undantag, ej tidigare varit publicerade i bokform.
[Nordlund, Sigrid Charlotta]:  Bitar. Af Snorre. [ref 8040]    100:-
    Fahlcrantz & Co., Stockholm, 1897. Stor 8:o. 152, (1) s. Illustrerad av Edv. Forsström och Carl Printzensköld. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband med vackert mönstrade för- och eftersättsblad. Rygghuvudet lätt nött, främre pärmen med några minimala skrapmärken, annars ett fint ex.
Nordström, Ludvig:  Kains land. Ting på fria vers. [ref 22637]    175:-
    Fritzes, Stockholm, 1906. 102 s. Originalupplaga. Häftad med transparent skyddsomslaget. Skyddsomslaget skadat (bitar saknas), ryggen och häftesomslagen ojämnt gulnade samt en liten reva i bakre falsen. Förlagets diskreta lilla stämpel på främre omslag och titelblad. De sista bladen med ett litet hörnveck. Ouppskuren.
   Debutboken.
Norén, Lars:  Dagbok augusti-oktober 1975. [ref 6449]    140:-
    Bonniers 1976. 87, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslag och rygg svagt gulnade.
  –  :  Dagliga och nattliga dikter. [ref 6532]    175:-
    Bonniers 1974. 140, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen med ett par svaga läsränder, i övrigt fint ex.
  –  :  Hjärta i hjärta. [ref 19592]    225:-
    Bonniers 1980. 190, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt solkat samt med ett par små naggar och riss.
  –  :  Nattarbete. [Dikter]. Del 2. [ref 29949]    125:-
    Bonniers 1976. 71, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen svagt gulnade, bakre omslaget med några smärre fläckar.
  –  :  Order. Dikter. [ref 32208]    140:-
    Bonniers 1978. Liten 8:o. 262, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen gulnad och med läsveck, annars ett bra ex.
  –  :  Revolver. [ref 34777]    200:-
    Bonniers 1969. 215, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Gulnad rygg, omslagskanterna aningen gulnade, titeln på främre omslag delvis lite blekt.
  –  :  Solitära dikter. [ref 38694]    225:-
    Bonniers 1972. 79, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Gulnad rygg, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Viltspeglar. [ref 48160]    100:-
    Författarförlaget, Göteborg 1972. Liten 8:o. 45, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
Norman, Birger:  Utanför Eden. Dikter. Lite kortprosa. [ref 51713]    70:-
    Rabén & Sjögren 1974. 107, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Blekt rygg.
  –  :  Våg under vinden. [ref 48533]    80:-
    FIB:s Lyrikklubb 1957. Liten 8:o. 75, (4) s. Med illustrationer av Jurgen von Konow. Delvis originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget en aning nött och med en liten reva vid bakre falsen. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 51)
  –  :  Våg under vinden. [ref 52473]    70:-
    FIB:s Lyrikklubb 1957. Liten 8:o. 75, (4) s. Med illustrationer av Jurgen von Konow. Delvis originalupplaga. Häftad. Liten skada upptill i vardera falsen. Bokägarmärke på främre omslagets insida. Ouppskuren. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 51)
Nycander, Fredrik:  Den kära stranden. Dikter [om Bohuslän]. [ref 68859]    70:-
    Författarens förlag, Stockholm, 1930. 32 s. Häftad. Liten fläck på främre omslag, annars ett bra ex. (Bohuslandia. Hembygdsskrifter V)
Ohlmarks, Åke (red.):  Fornnordisk lyrik. 1. Eddadiktning. I urval och tolkning av Åke Ohlmarks. [ref 52554]    90:-
    FIB:s Lyrikklubb 1960. Liten 8:o. 155, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med liten lagning i övre kanten.
  –  :  Fornnordisk lyrik. 1. Eddadiktning. – 2. Skaldediktning. I urval och tolkning av Åke Ohlmarks. [ref 69365]    140:-
    FIB:s Lyrikklubb 1960. 155, (1) + 177, (2) s. Tryckt i 5.000 ex. Häftade. Omslagen med lätta bruksspår. 2 volymer. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 012 & 013)
Ohlmarks, Åke (tolkning):  Tors skalder och Vite-Krists. Trosskiftestidens isländska furstelovskalder 980-1013. Tolkade samt försedda med litteraturhistorisk inledning och strofupplösande detaljkommentarer. [ref 69366]    200:-
    Gebers 1958. 537, (6) s. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Tillskrift på insidan av främre pärmen annars snygg.
Oliv, Josef:  Dikter. Förord av Gabriel Jönsson. [ref 80424]    100:-
    Allhem, Malmö, 1955. 91, (6) s. Omslag och vinjetter av Lasse Johnson. Bibliofilupplaga om 999 numrerade och av författaren signerade ex, varav detta är Nr 664. Häftad. Ouppskuren. Främre omslaget med litet märke efter prislapp, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Mörk tid. [ref 20480]    70:-
    Bonniers 1934. 84 s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslag och rygg lätt skadade, ett par mycket små fläckar på fram- och baksida. Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
Olofsson, Rune Pär:  Skal av oskuld. Dikter. [ref 13591]    70:-
    Diakonistyrelsens bokförlag, Stockholm, 1957. 33, (4) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Namnteckning och datering på smutstitelbladet, annars ett fint ex.
Omar Khayyam:  Rubaiyat. På svenska av Sten Selander. [ref 80668]    125:-
    Bonniers 1959. (66) s. Illustrerad med med linoleumsnitt av Per Engström. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, pärmarna endast svagt gulnade.
Oscar Fredrik [pseud. f. Oscar II]:  Dikter. [ref 21447]    70:-
    P.B. Eklunds Förlag. – Fröléen & Comp., Stockholm, 1907. Liten 8:o. 130, (2) s. + 1 plansch (porträtt av Oscar II). Illustrerad med titelvinjetter. Förlagets röda klotband med titel präglad i guld. Lätt nött vid rygghuvud och -fot, hörnen något stötta. Försättsblad saknas. Namnteckning och årtal på planschens baksida. (Fröléens bokskatt 9)
Oterdahl, Jeanna:  Dikter. [ref 39504]    80:-
    Lindblads, Uppsala, 1952. 140, (1) s. 9:e, tillökade upplagan. Förlagets klotryggsband. Pärmarnas nedre kant med blekrand. Tillskrift på försättsbladet.
Ovidius:  Amores. Ovidius' kärleksäventyr. Tolkade och kommenterade av John W Köhler. [ref 1311]    100:-
    Natur och Kultur 1987. 218 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Levande litteratur. Nya formatet)
  –  :  Brev från Svarta havet. Espistulae ex Ponto. Tolkade och kommenterade av John W Köhler. [ref 4966]    175:-
    Payl Åströms förlag, Göteborg, 1991. 216 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex med dedikation från "uttolkaren" på titelbladet. (Klassiker 1)
   Med latinsk parallelltext.
  –  :  Konsten att älska. [ref 23853]    80:-
    Forum 1958. 120, (4) s. Häftad. Ryggen något blekt. (Forumbiblioteket 91)
  –  :  Kvinnoöden under antiken. Epistulae Heroidum. Tolkade och kommenterade av John W Köhler. [ref 24811]    190:-
    Paul Åströms förlag, Göteborg, 1993. 255, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex med dedikation från översättaren. (Klassiker 6)
   Med latinsk parallelltext.
  –  :  Kärlekskonsten. Ars amatoria. - Botemedel mot kärlek. Remedia amoris. - Ansiktsvård. Medicamina faciei. Tolkade och kommenterade av John W Köhler. [ref 52636]    140:-
    Natur och Kultur 1990. 205, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex med dedikation från översättaren på smutstitelbladet. (Levande Litteratur)
   Med latinsk parallelltext.
Oxenstierna, Johan Gabriel:  Caractèrer portraiter och epigrammer. Samlade utan ordning af tiden, och som jag igenfunnit dem på lappar. [ref 68267]    100:-
    Bonniers 1956. 8:o. 95, (4) s. Tryckt i 999 ex. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva samt något mörktonad rygg. Främre omslag medbundet.
   Utgivna med anmärkningar och kommentarer av Holger Frykenstedt.
  –  :  Dagens stunder. Poeme i fyra sånger. Skenäs 1785. Den första, hittills otryckta versionen efter författarens originalmanuskript med inledning av Holger Frykenstedt. [ref 6530]    130:-
    Sällskapet Bokvännerna 1962. 139, (4) s. Illustrerad. Tryckt i 850 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband med färgat övre snitt. (Bokvännens bibliotek nr 59)
  –  :  Skördarne. Skaldedikt i tre sånger (1772-1773). Den första, hittills otryckta versionen efter författarens originalmanuskript jämte Kellgrens anmärkningar. Inledning av Holger Frykenstedt. Efterskrift och noter av Sven G. Hansson. [ref 38192]    125:-
    Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1957. 109, (1) s. Illustrerad. Tryckt i 650 ex. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. (Bokvännens bibliotek 37)
Palme, Ulf:  Pappersdrake. [ref 60315]    150:-
    Bonniers 1951. 61, (3) s. Originalupplaga. Häftad. Exlibris innanför främre omslag.
   Debutboken med dedikation: "Birgit! Utan Dej - ingen Barabbas. Tack från Ulf. D. 17.6.52".
Pasolini, Pier Paolo:  Jordiska rader. Dikter 1952-75. I urval och tolkning från italienska av Carl Henrik Svenstedt. [ref 79932]    175:-
    Fripress, Bromma, 1988. 140, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslag och rygg med några smärre skrapmärken och veck.
Pasternak, Boris:  Dikter. [ref 9665]    75:-
    Bonniers 1958. 122, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget gulnat i kanterna, förstärkningar med papperstejp på insidan. Tillskrift på försättsbladet.
Pessoa, Fernando:  Dikter av Alberto Caeiro. Översättning: Lars Axelsson och Margareta Marin. Efterskrift: Richard Zenith. [ref 79935]    150:-
    Pontes, Lysekil, 2002. 201 s. Häftad. Fint ex.
Post, Rutger von:  Sju träd och andra dikter. [ref 69041]    90:-
    Fritzes 1965. 65, (5) s. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt solkade. Ouppskuren. Längre dedikation från författaren på titelbladet.
Pound, Ezra:  25 dikter. Tolkningar av Lars Forssell. [ref 77994]    75:-
    Bonniers 1953. Liten 8:o. 30, (2) s. 2:a upplagan. Klammerhäftad. Omslagen lätt solkade och gulnade. (Lilla lyrikserien)
  –  :  Cantos I-XVII. Tolkade av Lars Forssell. [ref 5691]    120:-
    Cavefors, Malmö, 1959. Liten 8:o. 103, (1) s. Med fotografi av Ezra Pound. Häftad. Lätt bruntonad rygg.
  –  :  Cantos XVIII-XXX. I tolkning av Mario Grut. [ref 5693]    100:-
    Cavefors, Malmö, 1961. Liten 8:o. 91, (1) s. Häftad. Lätt bruntonad rygg.
  –  :  Section: Rock-Drill. 85–95 de los cantares. [ref 74051]    250:-
    Faber and Faber, London, 1957. 107, (1) pp. 1st English edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket slightly sunned to spine an edges, otherwise fine.
  –  :  Sånger från Pisa. Cantos LXXIV-LXXXIV. I tolkning av Göran Sonnevi och Jan Olov Ullén. [ref 42657]    125:-
    Cavefors 1960. Liten 8:o. 146, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag lätt fläckat.
Printz-Påhlson, Göran:  Gradiva och andra dikter. [ref 17058]    80:-
    Bonniers 1966. 66, (4) s. Originalupplaga. Häftad. Förlagsetiketter på främre omslag och smutstitelblad samt även förlagsstämpel. Ouppskuren.
Propertius, Sextus:  Elegier. Tolkade och kommenterade av Ingvar Björkeson. Inledning av Karl Vennberg. [ref 79819]    140:-
    Natur och Kultur 1992. 433, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Parallelltext på latin och svenska.
Pyk, Madeleine:  Marmorbadaren. Lyriska bilder. Texturval och bearbetning: Gabriella Danver och Kri Bohm. [ref 56209]    80:-
    Forum 1976. 77, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt nötta och aningen solkiga.
Pälle Näver [pseud. f. Josef Högstedt]:  I Vättehagen. Ett urplock poetiska utsvävningar. [ref 76674]    175:-
    Bokförlaget Sländan, Stenberga, 1953. 154, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Lite skavd. Med dedikation från "Pälle Näver".
Quasimodo, Salvatore:  Och plötsligt är det afton. I svensk tolkning och med en inledande essay av Arne Lundgren. [ref 74467]    100:-
    FIB:s Lyrikklubb 1957. Liten 8:o. 70, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Främre omslag medbundet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 30)
  –  :  Och plötsligt är det afton. I svensk tolkning och med en inledande essay av Arne Lundgren. [ref 31435]    90:-
    Folket i Bild 1959. Liten 8:o. 83, (1) s. 6:e- 16:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor och lite "brunbränt" i kanterna på baksidan. Anteckningar på försättsbladet. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 30)
Ramel, Povel:  Lingonben. Åtta lådor poesi. [ref 57813]    110:-
    Författarförlaget 1978. 287, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par naggar och riss, i övrigt gott skick.
Reuterswärd, Carl Fredrik:  Angående disciplinen ombord. [ref 1507]    300:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 61 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss, i övrigt fint ex. Dedikation från författaren på fria försättsbladet.
Rilke, Rainer Maria:  Dikter. Urval och inledning av Carl-Henrik Wittrock. [ref 9887]    120:-
    Tiden 1978. 160 s. Illustrerad. Häftad. Ryggen med lätta veck, i övrigt gott skick. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek 199; FIB:s lyrikklubbs årsbok 1978)
  –  :  Duinoelegierna. I tolkning av Erik Lindegren. [ref 73394]    120:-
    Bonniers 1967. 113, (2) s. Ny utgåva. Förlagets tryckta pappband. Rygghuvud och -fot obetydligt skavda, pärmarnas nedre kant med lätt stötskada, i övrigt ett fint ex. (Svalans lyrikklubb)
  –  :  Sonetterna till Orfeus. Skrivna som en gravvård över Wera Ouckama Knoop. Tolkning: Martin Tegen. Efterord: Staffan Bergsten. [ref 79776]    140:-
    Themis Förlag, 2009. 158, (1) s. Ny upplaga. Häftad. Fint ex.
   Parallelltext på tyska.
Rimbaud, Arthur:  Berusad gryning. Urval, tolkning och efterskrift av Gunnar Lundin. [ref 3190]    125:-
    OrdStröm, Stockholm, 1981. Liten 8:o. 65, (7) s. Illustrerad. Limhäftad. Bakre omslag med hörnveck.
  –  :  Dikter och diamantprosa. I urval och tolkning av Helmer Lång. [ref 51390]    150:-
    FIB 1965. 204, (1) s. Illustrerad av Max Walter Svanberg m.fl. Upplaga 3.000 ex. Häftad. Missfärgad rygg samt omslagen lite ojämnt missfärgade. Små falsrevor. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek 106)
Romell, Roland (text och redigering) - Algård, Göran (foto):  Sverige i sång och bild. [ref 41982]    100:-
    Gebers 1966. 4:o. 80 s. Rikt fotoillustrerad, mestadels i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött, smärre revor (lagade med dokumenttejp på insidan).
   Boken innehåller ett antal svenska folkvisor med musiknoter samt en kort kommentar på svenska och engelska till varje visa. Vistexterna är ej översatta.
Roos, Anna M.:  Några dikter. [ref 11198]    75:-
    Karola Pålsson, Malmö, 1923. 31, (1) s. Häftad. Några små ljusa fläckar på främre omslag.
Rosengren, Bernt:  Om staden är Stockholm. [ref 77995]    75:-
    Rabén & Sjögren 1965. 49, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Fint ex.
[Rosenhane, Gustaf] (Skogekär Bergbo):  Venerid. Inledning och kommentar: Bertil Sundborg. [ref 47738]    85:-
    Sällskapet Bokvännerna 1951. 231, (2) s. Illustrerad. Ny utgåva. Tryckt i 1.000 ex, varav 600 numrerade och 400 för bokhandeln. Detta är ett onumrerat ex. Häftad. Rygg och omslag ojämnt missfärgade. Tillskrift på blankt blad i början. (Bokvännens bibliotek 7)
Rundquist, Per E.:  Oss cirkusfolk oss älskande emellan. [ref 79117]    100:-