|
|
Erdmann, Nils:
Carl Mikael Bellman. Hans omgifning och samtid. [ref 5816] |
175:- |
| |
Bonniers 1895. (4), 219, (3) s. + 8 planscher. Illustrerad med 72 porträtt, vyer och teckningar. Förlagets vackert dekorerade mörkblå klotband. Fint ex. Se bild på boken |
 |
|
Eriksson, Maj-Britt:
Dagboksblad från Ekholmen. [ref 6504] |
90:- |
| |
Askild & Kärnekull 1977. 122 s. Illustrerad med ett fotografi (porträtt) samt en teckning (+ omslag) av Harald Lindberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget delvis lätt gulnat. |
 |
|
Espmark, Kjell:
Att översätta själen. En huvudlinje i modern poesi från Baudelaire till surrealismen. [ref 2360] |
250:- |
| |
Norstedts 1975. 285, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något bruten, omslagen lätt naggade i nedre kanten. With a summary in English. |
 |
|
:
Resans formler. En studie i Tomas Tranströmers poesi. [ref 34691] |
225:- |
| |
Norstedts 1983. 319 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget med ett par smärre riss, i övrigt gott skick. |
 |
|
Everling, Bo:
Blå toner och svarta motiv. Svensk jazzlyrik från Erik Lindorm till Gunnar Harding. [ref 74457] |
120:- |
| |
Symposion 1993. 336 s. Illustrerad. Limhäftad. |
 |
|
Fagerberg, Sven:
Ljuset är vår farkost. Minnen och anteckningar på temat uppbrott. [ref 75859] |
95:- |
| |
Alba 1989. 332, (4) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Som en tättings öga. Anteckningar om Hamlet, om Shakespeare, Eliot, Joyce och den konstnärliga upplevelsen. [ref 78773] |
120:- |
| |
Atlantis 1996. 234 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med prislapp, inlagan med en del understrykningar och marginalanteckningar i blyerts. |
 |
|
Fehrman, Carl:
Diktaren och de skapande ögonblicken. [ref 9625] |
95:- |
| |
Norstedts 1974. 237, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. |
 |
Ferguson, Robert:
Henry Miller. Ett liv. Översättning: Nille Lindgren. [ref 19052] |
135:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1992. 450, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött i övre hörnen, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Ferlin, Nils:
Får jag lämna några blommor ... Illustrerad biografi [av Henny Ferlin] och visor i arrangemang för piano och gitarr. [ref 15662] |
100:- |
| |
Bonniers 1967. 190, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. (Bonniers Folkbibliotek) Med musiknoter. |
 |
|
Ferrá, Bartolomé:
Chopin och George Sand på Mallorca. Med ett fragment ur "George Sands minnen". [ref 61229] |
75:- |
| |
Palma de Mallorca 1974. 76, (13) s. + 10 planschsidor + 1 utvikbart blad. Teckningar av författaren i texten. Häftad. |
 |
|
Fitzgibbon, Constantine:
The Life of Dylan Thomas. [ref 44210] |
145:- |
| |
Dent & Sons, London, 1965. 422 pp. + frontispiece and 8 pages of plates. Reprint. Publisher's cloth. Dustwrapper, slightly chipped and a little worn. |
 |
|
Fo, Dario:
Fladdermössens by. Mina första sju år, och några till. Översättning av Anna, Elvira och Carlo Barsotti. [ref 74173] |
100:- |
| |
Ordfront 2005. 238, (1) s. Illustrerad med teckningar på pärmuppslagen. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Stämpel "Recensionsex" på övre snittet. |
 |
|
Fogelbäck, Jan:
Romanen om Ivar. [ref 51906] |
100:- |
| |
Bra böcker/Wiken 1994. 236, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Behandlar Ivar Lo-Johansson. |
 |
|
Fogelklou, Emilia:
Helgon och häxor. [ref 18805] |
90:- |
| |
Bonniers 1952. Liten 8:o. 166, (1) s. Förlagets halvklotband. Lätt nött och med blekt rygg. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Fogelström, Per Anders:
Hem, till sist. [ref 18884] |
100:- |
| |
Bonniers 1993. 269, (2) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Forslund, Bengt:
Vilhelm Moberg. Filmen och televisionen. Fakta och kommentater. Brevväxlingar och debattinlägg. [ref 79677] |
150:- |
| |
Carlssons 1998. 179 s. 16 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren på titelbladet. Fint ex. (Vilhelm Moberg-sällskapets skrifter 9) |
 |
|
Forss, Harald:
Kringvandrare. [ref 24246] |
80:- |
| |
Rabén & Sjögren 1981. Liten 8:o. 239, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Forssberger, Annalisa:
Fyra aspekter på boken. [ref 68648] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1959. 68, (3) s. Häftad. Ryggen lätt skadad, övre hörnet aningen stukat. |
 |
|
Forssell, Lars:
Nedslag. Essäer och journalistik 1949-68 i urval och med inledande not av Björn Nilsson. [ref 30156] |
95:- |
| |
Bonniers 1969. 229, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg, annars mycket bra ex. Om Rhodesia, USA, Sverige, Tati, Taube, teater, T.S. Eliot, toner, narrar, divor, Oscar Wilde, 50-tal och ett otal andra ämnen. |
 |
|
Forssell, Pia - Strömberg, John (red.):
Historiska och litteraturhistoriska studier 79. [ref 74744] |
100:- |
| |
Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 2004. 395 s. Sparsamt illustrerad. Häftad. Bakre omslag lätt brutet upptill och rygghuvudet något stött. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, nr 665) J.L. Runebergs 200-årsjubileum sätter sin prägel på Historiska och litteraturhistoriska studier nr 79 som i sin helhet ägnas författarens verk. Bidrag av Horace Engdahl, Tore Wretö, Pertti Lassila, Lars Burman, Bo Pettersson, Karl-Johan Hansson, Håkan Möller, Lars Huldén, Johan Wrede, Krister Nordberg, Barbro Ståhle Sjönell, Merete Mazzarella, Barbara Lönnqvist, Ingrid Elam, Pia Forssell, Teivas Oksala, Kjell-Arne Brändström, Arne Toftegaard Pedersen, Matti Klinge, Olle Sirén, Robert Schweitzer, Liisa Lindgren, Torkel Jansson. |
 |
|
Fraser, Catherine C.:
Ensam och allén. Ord och bild hos Strindberg. Översättning: Lars O. Lundgren. [ref 12299] |
90:- |
| |
Ordfronts förlag & Svenska Humanistiska Samfundet, Stockholm, 1994. 124 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie 106) |
 |
|
Fredholm, Inga-Britt:
Kom i min famn. Evert Taube 1920-1971. En bildbiografi. [ref 23667] |
110:- |
| |
Bonniers 1972. 196, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Fredholm, Inga-Britt (red.):
Evert Taube. När jag var en ung caballero. En bildbiografi. [ref 12936] |
110:- |
| |
Bonniers 1970. 176 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet, annars ett bra ex. |
 |
|
Fredriksson, Gunnar:
I Joseph Conrads farvatten. [ref 20563] |
160:- |
| |
Tiden 1982. 374 s. + 8 planschblad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och en liten reva i bakre ytterhörnet. Bläcknamn på försättsbladet. |
 |
|
Fredriksson, Karl G. & Lilian:
En Jurybok om Kurt Wallander. [ref 77465] |
80:- |
| |
Jury, Bromma, 1996. Liten 8:o. 47, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
French, Marilyn:
Manligt och kvinnligt i Shakespeares diktning. [ref 78750] |
120:- |
| |
Askild & Kärnekull 1982. 311 s. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan med ett fåtal diskreta understrykningar i blyerts. |
 |
|
Fridell, Lena (red.):
Bilden i barnboken. [ref 55587] |
110:- |
| |
Stegelands, Göteborg, 1977. 201 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Skrifter utgivna av barnboksinstitutet nr 7) With an English summary: On Pictures in Children's Books. |
 |
|
Fröding, Gustaf:
Brev. [ref 49170] |
120:- |
| |
Bonniers 1944. Liten 8:o. 314 s. Förlagets röda mjuka skinnband med helt guldsnitt och inre denteller samt med författarens signatur präglad i guld på främre pärmen. Fint ex. |
 |
|
:
Brev till en ung flicka. Utgivare: Olle Holmberg. [ref 4986] |
85:- |
| |
Bonniers 1952. Liten 8:o. 127 s. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
:
Brev till en ung flicka. Utgivare: Olle Holmberg. [ref 66872] |
100:- |
| |
Bonniers 1952. Liten 8:o. 125, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Gustaf Frödings brev. 1: 1877–1891. 2: 1892–1910. Utgivna och kommenterade av Germund Michanek och Ingvald Rosenblad. [ref 4932] |
200:- |
| |
Bonniers 1981-1982. Stor 8:o. 296 + 411, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagen ojämnt blekta, annars mycket bra skick. 2 volymer. (Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie 13 & 14) |
 |
|
:
Kusin-bref från Gustaf Fröding. Med porträtt och facsimile. [ref 24697] |
85:- |
| |
Björck & Börjeson 1916. Liten 8:o. 92, (1) s. + 2 planschblad. Häftad. Ryggen lätt nött och blekt, texten otydlig. Bakre omslag ojämnt blekt. Kort tillskrift på förtitelbladet. Missfärgning på sista blanka uppslaget. |
 |
|
(Fröding, Gustaf):
Diktarens mekanismer. Fem uppsatser om Fröding. [ref 52781] |
85:- |
| |
Norma 1989. 166 s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie 21) Med bidrag av Sven Stolpe, Teddy Brunius, Erland Lindbäck och Gottfrid Kallstenius. |
 |
|
Fuentes, Carlos:
Jag och andra. Essäer i urval. Översättning: Elisabeth Helms. [ref 61722] |
85:- |
| |
Stenströms 1988. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. Innehåller bl.a. en essä om Luis Buñuel. |
 |
|
Furuland, Lars - Lindberger, Örjan - Ørvig, Mary (red.):
Barnlitteratur i Sverige. Läsning för barn och barnboksprogram. [ref 2875] |
95:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1970. 491 s. Illustrerad. Häftad. (Almaserien 22) |
 |
|
Furuland, Lars - Oldberg, Ragnar:
Ivar Lo-Johansson i trycksvärtans ljus. En bibliografi 23 februari 1961. [ref 21638] |
95:- |
| |
Bonniers 1961. 151, (1) s. Häftad. Omslagen svagt solkade, liten reva i främre falsen. |
 |
|
Furuland, Lars - Svedjedal, Johan:
Svensk arbetarlitteratur. [ref 78795] |
160:- |
| |
Atlas 2006. 565, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Ägarstämpel på försättsbladet, annars ett mycket bra ex. (Skrifter utgivna av Avdelningen för litteratursociologi vid Litteraturvetenskapliga institutionen i Uppsala, nr 49) |
 |
|
Furuland, Lars (red.):
Brev till Jan. Brev och dokument ur Jan Fridegårds samling i Uppsala universitetsbibliotek. [ref 4995] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1967. 172, (1) s. Tryckt i 1.200 ex. Häftad. Mörktonad rygg samt lite röklukt. |
 |
|
Fyvel, T.R.:
George Orwell. En bok om mannen som skrev 1984. Översättning: Ingrid och Tryggve Emond. [ref 16586] |
100:- |
| |
Wiken 1984. 265, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Färnström, Emil:
I vänskapens spegel. Frans Michael Franzén och Fredrika Bremer. Några vänporträtt. [ref 20829] |
100:- |
| |
Seelig (i distribution) 1971. Liten 8:o. 106 s. Häftad. Dedikation från författaren till Bengt Järbe. |
 |
|
:
Två drömmares vänskap. Fredrika Bremer och Henri-Frédéric Amiel. [ref 46159] |
80:- |
| |
Natur och Kultur 1965. Liten 8:o. 137, (1) s. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Gamby, Erik:
Jan Fridegård. Introduktion till ett författarskap. [ref 21931] |
75:- |
| |
Svenska Bokförlaget / Bonniers 1956. Liten 8:o. (4), 128, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Mörktonad rygg. (Verdandis skriftserie 5) |
 |
|
Gavelius Renwik, Ingrid:
Bo Bergmans tidigare lyrik. [ref 4281] |
85:- |
| |
Norstedts 1966. 340 s. + 3 planschblad. Häftad. Ett litet hörnveck på främre omslag. |
 |
|
Geete, Anna Hamilton:
I solnedgången. Minnen och bilder från Erik Gustaf Geijers senaste lefnadsår. 1-4. [ref 20735] |
200:- |
| |
Bonniers 1911-1914. 407 + 401, (3) + 434 + 186 s. Illustrerad. Olika upplagor. Förlagets dekorerade klotband. 4 volymer. |
 |
|
Gehlin, Jan:
Floden och virvlarna. Linjer och episoder ur hundra års författarfacklig historia. [ref 58451] |
120:- |
| |
Bonniers 1993. 678, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Behandlar Sveriges Författarförbund. |
 |
|
(Geijer, Erik Gustaf):
Att följa sin genius. Tio studier om Erik Gustaf Geijer sammanställda av Geijersamfundet. [ref 72224] |
95:- |
| |
Press' Förlag, Karlstad, 1982. Stor 8:o. 271 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Bandet en aning kantstött, ryggfoten lätt stukad. (Geijerstudier 6) |
 |
|
Geijerstam, Carl-Erik af:
Det personliga experimentet. Studier i Vilhelm Ekelunds aforismer. [ref 9130] |
125:- |
| |
Bonniers 1963. 158, (1) s. Häftad. Häftesomslagen gulnade. |
 |
|
Gifford, Barry - Lee, Lawrence:
Jacks bok. Legenden Jack Kerouac. Översättning: Bo Isaksson. [ref 21679] |
250:- |
| |
Rabén & Sjögren 1990. 339, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, kort tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Goethe, Johann Wolfgang von:
Självbiografiska skrifter. I urval av Johannes Edfelt. [ref 37308] |
110:- |
| |
Forum 1959. Liten 8:o. 231, (2) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Inlagan med ett par understrykningar i bläck, skyddsomslaget något kantnött. (Forumbiblioteket 110) |
 |
|
Granlid, Hans O.:
Martin Koch och arbetarskildringen. [ref 27256] |
95:- |
| |
Tiden 1957. Stor 8:o. 366 s. Häftad. Ryggen något mörktonad och lätt fläckad, märke efter prislapp på bakre omslag. |
 |
|
Greene, Graham:
A Sort of Life. [ref 538] |
175:- |
| |
Simon and Schuster, New York, [1971]. 220 pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Surface of jacket with very light scratches. |
 |
|
:
Barn, präster och revolutionärer. En essäsamling. [ref 2813] |
75:- |
| |
PAN/Norstedts 1970. 269, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget med veck, innehållsförteckningen med några understrykningar i blyerts. |
 |
|
:
Självbiografiskt. Ett sorts liv. - Flyktvägar. Översättningar av Aida Törnell och Olov Jonason. [ref 37310] |
100:- |
| |
Norstedts 1991. 474, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt fuktskadat (ej fläckat) på framsidan. "Självbiografiskt" är en sammanslagen nyutgåva av Graham Greenes båda tidigare minnesvolymer "En sorts liv" och "Flyktvägar" |
 |
|
:
Ways of Escape. [ref 74677] |
150:- |
| |
The Bodley Head, London, 1980. 308, (1) pp. 1st edition. Publisher's green cloth in unclipped dust-jacket. Near fine. |
 |
|
Grevenius, Herbert:
Brecht - liv och teater. [ref 4892] |
95:- |
| |
Sveriges Radio 1964. 348 s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Gustaf-Janson, Gösta:
Att vända åter. Memoarer 1902-1921. [ref 2354] |
95:- |
| |
Bonniers 1981. 241, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Gustafson, Klas:
Beppe. Biografin. [ref 78343] |
160:- |
| |
Bonniers 2003. 366, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Gustafsson, Barbro (red.):
Tvärgränder till Vintergatan. En bok om diktens Uppsala. [ref 46225] |
75:- |
| |
Göteborg, Zindermans, 1980. 202, (3) s. Illustrerad av Birgitta Liljencrantz. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Gyllensten, Lars:
Minnen, bara minnen. [ref 49954] |
120:- |
| |
Bonniers 2000. 313, (4) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Nobelpriset i litteratur. [ref 30388] |
75:- |
| |
Svenska Akademien, Stockholm, 1980. 25 s. Klammerhäftad. |
 |
|
Gyller, Harald:
Shakespeare eller icke Shakespeare, det är frågan. [ref 36862] |
90:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1951. Liten 8:o. 72, (3) s. Tryckt i 500 numrerade ex, varav detta är nr 411. Häftad. Främre omslag lätt naggat i ytterkaten, ryggen lätt fläckad. (Bokvännens småskrifter 6) |
 |
|
Haavardsholm, Espen:
Mannen från Jante. Ett porträtt av Aksel Sandemose. [ref 26964] |
100:- |
| |
Forum 1990. 291, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Hall, Trevor H.:
Sherlock Holmes and His Creator. With Contributions by Archedeacon Charles O. Ellison. [ref 75988] |
100:- |
| |
Duckwoth, London, 1978. 155 pp. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket is sunned to spine and a little to front top corner. |
 |
|
Hallgren, Bengt:
Som Heine i Paris. [ref 80418] |
70:- |
| |
Alba 1982. Liten 8:o. 107, (1) s. Illustrerad av Grandville. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Törnrosböckerna) |
 |
|
Hammar, Stina:
Solägget. Fantasi och verklighet i Elsa Beskows konst. [ref 65711] |
185:- |
| |
Bonniers 2002. Stor 8:o. 518, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Han Suyin [pseud. f. Elisabeth Comber]:
Sommar utan fåglar. Översättning av Aida Törnell. [ref 38805] |
95:- |
| |
Norstedts 1969. 281, (1) s. + 1 kartblad + 2 planschblad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Bra ex. |
 |
|
Harding, Gunnar - Jangfeldt, Bengt (red.):
Artes. Tidskrift för litteratur, konst och musik. Nr 4/1994. [Ryskt]. [ref 77108] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1994. 214, (3) s. Illustrerad. Häftad med flikomslag. |
 |
|
Harding, Gunnar (red.):
Vortex. Den väldiga virveln i London. Ezra Pound och hans epok 1908–1922. [ref 72253] |
180:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 428, (2) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Något snedläst, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Är vi långt från Montmartre? Apollinaire och hans epok i poesi, bild och dokument. [ref 78790] |
125:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1995. 371, (3) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek nr 263/FIB:s lyrikklubbs årsbok 1995) |
 |
|
Harrie, Ivar:
Legenden om Bengtsson. [ref 25454] |
95:- |
| |
Norstedts 1971. Liten 8:o. 346, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite missfärgning på försättsbladet. |
 |
|
Hebbe, Brita:
Wendela [Hebbe]. En modern 1800-talskvinna. [ref 49550] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1974. 342 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Liten fläck på snittet. |
 |
|
Hedenvind-Eriksson, Gustav:
Med dikten mot befrielse. [ref 27460] |
90:- |
| |
LT:s förlag 1955. 235, (1) s. Originalupplaga. Häftad med något nött skyddsomslag. Ouppskuren. |
 |
|
Hedlund, Tom:
Mitt i 70-talet. 15 yngre svenska författare presenteras. [ref 28559] |
75:- |
| |
Forum 1975. 217, (1) s. Illustrerad med porträtt. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien) |
 |
|
Hedlund, Tom - Palme, Ulrika:
På diktens vägar genom Sverige. [ref 30295] |
120:- |
| |
Ordfront 1998. 287, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. Paret Palme-Hedlund bjuder generöst på lustfylld information och inspiration till dem som vill göra sina egna upptäckter i det litterära Sverige. |
 |
|
Hegerfors, Sture:
Serier och serietecknare. [ref 62999] |
100:- |
| |
PAN/Norstedts 1969. 192, (1) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Pocket. |
 |
|
:
Svisch! Pow! Sock! Seriernas fantastiska värld. [ref 54962] |
100:- |
| |
Corona, Lund, 1966. Liten 8:o. 122 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Limhäftad. Inlagan med en del understrykningar i blyerts, i övrigt gott skick. |
 |
|
Heidenstam, Verner von - Strindberg, August:
Brev 1884-1890. Inledning av Magnus von Platen. Kommentarer av Gudmund Fröberg. [ref 48401] |
125:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1999. 260, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Hellerström, Erik:
Dan Anderssons härstamning. Svenskt och finskt. [ref 6682] |
80:- |
| |
Zindermans 1981. 58, (1) s. Ny oförändrad utgåva. Häftad med inplastade omslag (ocirkulerat biblioteksex med lånekort i ficka). Första upplagan utkom 1964. |
 |
|
Hemmingsson, Per:
August Strindberg som fotograf. En studie. [ref 67154] |
130:- |
| |
Bonniers 1963. Liten 8:o. 185, (1) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Henrikson, Alf - Törngren, Disa - Hansson, Lars:
Hexikon. En sagolik uppslagsbok. [ref 70236] |
225:- |
| |
Bra Böcker 1981. 4:o. 422, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss, i övrigt gott skick. |
 |
|
Herold, Christopher:
Madame de Staël. Härskarinna över en epok. Översättning av Hans Granqvist. [ref 26738] |
130:- |
| |
Forum 1960. Stor 8:o. 456, (1) s. + 10 planschblad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett välhållet ex. |
 |
|
Hesse, Hermann:
Ett världsbibliotek. Översättning av Thure Nyman. [ref 12811] |
100:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 43, (4) s. 1:a svenska upplagan. Upplaga om 900 ex. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något utbuktande. (Bokvännens småskrifter nr 16) |
 |
|
Hirn, Yrjö:
Det heliga skrinet. Studier i den katolska kyrkans poesi och konst. [ref 8955] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1909. XVI, 543 s. Häftad. Ryggen lätt nött, mörktonad och med läsveck, omslagen med smärre bruksspår och ojämnt gulnade. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
:
Runeberg-gestalten. Strödda studier. [ref 35276] |
110:- |
| |
Natur och Kultur 1942. 375 s. + 6 planscher. Häftad. Ryggen mörktonad med läsveck och ett par obetydliga fuktfläckar, bakre omslag med veck i övre hörnet. |
 |
|
Hitchman, Janet:
Dorothy L Sayers en biografi. Översatt av Ylva Spångberg. [ref 10261] |
125:- |
| |
Lindfors, Köping, 1979. 216 s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Hjelm-Milczyn, Greta:
"Gud nåde alla fattiga översättare". Glimtar ur svensk skönlitterär översättningshistoria fram till år 1900. [ref 63431] |
125:- |
| |
Carlssons 1996. 416 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hjern, Kjell (red.):
Kära du. Svenska brev från sju sekel. En antologi. [ref 57570] |
80:- |
| |
Bokklubben Svalan 1968. 189, (1) s. Illustrerad med teckningar av Svenrobert Lundquist. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hjorth, Daniel (red.):
Excelsior! Albert Bonniers Förlag 150 år. En jubileumskavalkad i brev valda och kommenterade av Daniel Hjorth under medverkan av Håkan Attius. [ref 12974] |
150:- |
| |
Bonniers 1987. Stor 8:o. 760, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag vilket är lätt naggat vid rygghuvudet. |
 |
|
Hoem, Edvard:
Nordahl Griegs liv. Kampen mot kriget. Översättning av Anette och Gunnar Rydström. Dikternas översatta av Gunnar Balgård. [ref 77501] |
120:- |
| |
Lindelöws Förlag, Göteborg, 1992. 342, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan med några diskreta marginalanteckningar i blyerts. Griegs namn felstavat på titelbladet. |
 |
|
Holland, Merlin:
Oscar Wildes familjealbum. Översättning: Stephen Farran-Lee. [ref 78777] |
120:- |
| |
Norstedts 1998. Liten 8:o. 189, (3) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift med olika färgpennor på försättsbladet. |
 |
|
Holm, Annika - Widerberg, Siv (red.):
Barndomens böcker. Barnboksförfattarnas litteraturhistoria. [ref 73765] |
125:- |
| |
Gidlunds 1984. 324 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Holm, Birgitta:
Gösta Oswald. Hans liv och verk och hans förbindelse med det svenska 40-talet. [ref 18031] |
150:- |
| |
Bonniers 1969. 391, (1) s. Häftad. Ryggen något läsrandig, omslagen aningen stötta i nedre kanten, annars fin. |
 |
|
:
Sara Lidman - i liv och text. [ref 80909] |
140:- |
| |
Bonniers 1998. 472 s. Tämligen rikt fotoillustrerad. 5:e - 7:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslagets baksida med fuktfläck i övre marginalen samt med litet lagat riss. |
 |
|
Holm, Ingvar:
Harry Martinson i målarnas mitt. Penna - pensel - palett. [ref 78815] |
175:- |
| |
Carlssons 2004. 4:o. 135, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med något blekt rygg samt med ett par obetydliga veck. Lång dedikation från författaren (och hans hustru) på titelbladet. |
 |
|
:
Harry Martinson. Myter, målningar, motiv. [ref 18621] |
180:- |
| |
Bonniers 1960. Liten 4:o. 359, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något naggat och med lätta bruksspår. Tillskrift på för- och eftersättsblad. |
 |
|
:
Såsom i en spegel. Diktare som målar. [ref 57432] |
125:- |
| |
Carlssons 1993. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Holmberg, John-Henri:
Drömmar om evigheten. Science fictions historia. [ref 10513] |
100:- |
| |
Askild & Kärnekull 1974. Liten 8:o. 186 s. Sparsamt fotoillustrerad. Originalupplaga. Pocket. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. |
 |
|
Holmberg, Olle:
Frödings mystik. Några grundlinjer. [ref 52786] |
90:- |
| |
Norma, Borås, 1996. 126, (5) s. 2:a upplagan. Faksimil av 1921 års upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie 28) |
 |
|
:
Hjalmar Gullberg. En vänbok. [ref 19532] |
100:- |
| |
Bonniers 1966. 214, (1) s. + 4 planschblad. Originalupplaga. 6:e-8:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen solkat på framsidan. Namnteckning och årtal i bläck på främre pärmens insida. |
 |
|
:
Visit hos Voltaire och andra litterära reseskisser. [ref 48352] |
85:- |
| |
Bonniers 1961. 211, (1) s. Häftad med flikomslag. Något blekt rygg. Ouppskuren. |
 |
|
Holmbäck, Bure:
Det lekfulla allvaret. Studier över erotiska och polemiska motiv i Hjalmar Söderbergs roman Den allvarsamma leken mot bakgrund av hans tidigare författarskap. [ref 8999] |
125:- |
| |
Bonniers 1969. 395, (1) s. + 2 planschblad. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. Tillskrift på smutstitelbladet. Med en sammanfattning på engelska. Även utgiven som akademisk avhandling vid Uppsala universitet. |
 |
|
Holmgren-Strömbom, Greta:
Ur den blåmålade kistan om August Bondeson. [ref 46858] |
120:- |
| |
Bonniers 1913. (6), 188 s. + 2 planscher. Illustrerad i texten. Privatbundet mjukt klotband med främre omslag medbundet. Den ena planschen (titelplansch) loss och fäst med dokumenttejp framför titelbladet. |
 |
|
Holmqvist, Bengt:
Den moderna litteraturen. Frankrike, Italien, Spanien, Latinamerika. [ref 66274] |
125:- |
| |
Bonniers 1966. 509, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslaget lite "brunbränt" i övre kanten samt förstärkt i kanterna på insidan. Lagad reva i nedre kanten på baksidan. Fristående fortsättning på Bonniers allmänna litteraturhistoria. Den på omslagsfliken annonserade andra delen av "Den moderna litteraturen" av Bengt Holmqvist utgavs troligen inte. Möjligen ersattes den av "Utomeuropeiska litteraturer" redigerad av Daniel Andreæ. |
 |
|
:
Kritiska ögonblick. Essäer, artiklar 1946-1986 i urval av Torsten Ekbom och Olle Orrje. [ref 24333] |
125:- |
| |
Bonniers 1987. 611, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva, annars ett fint ex. |
 |
|
Hotchner, A.E.:
Papa Hemingway. Personliga minnen. Översättning av Olov Jonason. [ref 32584] |
95:- |
| |
Norstedts 1967. 327, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Sned rygg, omslaget något nött och skamfilat. |
 |
|
:
Papa Hemingway. Personliga minnen. Översättning av Olov Jonason. [ref 68384] |
100:- |
| |
Norstedts 1967. 327, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. 2:a upplagan. Häftad. Till största delen ouppskuren. Fint ex. |
 |
|
Håkanson, Björn (huvudred.):
Författarnas litteraturhistoria. De utländska författarna. 1-3. [ref 15949] |
350:- |
| |
Författarförlaget 1980-82. 352 + 384 + 504, (4) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Naggade omslag, ryggomslag till del 1 något blekt. |
 |
|
Häggqvist, Arne:
Blandat sällskap. [ref 80066] |
125:- |
| |
Ars Förlag, Stockholm, 1954. Liten 8:o. 313, (2) s. Häftad. Omslagen endast lätt solkade, i övrigt fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Essäer om bland andra Tristan Tzara, Lewis Carroll och Jean Genet. |
 |
|
:
Ferlin. Ungdomsåren. [ref 13466] |
95:- |
| |
Gebers 1942. 207, (1) s. + 4 planschblad. Häftad. Lätt nött. Ryggen något solkig. Namnteckning på främre omslag. |
 |
|
:
Obehagliga författare. [ref 80065] |
150:- |
| |
Ars Förlag, Stockholm, 1953. Liten 8:o. 132, (2) s. Häftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Små essäer om, för tiden, mindre kända och översatta författare, bland andra Céline, Artaud, Michaux, Genet, Prévert och Picasso. |
 |
|
Isaksson, Hans:
Hängivenhet och distans. En studie i Lars Gyllenstens romankonst. [ref 20218] |
75:- |
| |
Aldus/Bonniers 1974. 244 s. Originalupplaga. Pocket. Omslagen något skamfilade, ryggen med veck. (Aldusserien 422) |
 |
|
Isaksson, Ulla:
Återfunnet. [ref 50288] |
75:- |
| |
Bonniers 1982. 64, (3) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga skrapmärken. (Bonniers julbok 1982) |
 |
|
Isaksson, Ulla - Linder, Erik Hjalmar:
Elin Wägner. 1: 1882-1922. Amason med två bröst. [ref 11176] |
110:- |
| |
Bonniers 1977. 320 s. + 16 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Jacobowsky, C. Vilh.:
The Poet's Corner och Karin Boye. Några minnen från 1920-talets Uppsala. [ref 44458] |
75:- |
| |
Gebers 1956. Liten 8:o. 51, (2) s. + 11 planschblad. Tryckt i 800 ex. Häftad med skyddsomslag med flikomslag. Baksidan av omslaget ojämnt blekt. Utgiven som en jul- och nyårshälsning från Almqvist & Wiksell / Gebers Förlag AB till vänner och gynnare. |
 |
|
Jangfeldt, Bengt:
Med livet som insats. Berättelsen om Vladimir Majakovskij och hans krets. [ref 78805] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2006. 591, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, i övrigt gott skick. |
 |
|
Janni, Thérèse Dubois:
August Strindberg. En biografi i text och bild. [ref 2433] |
140:- |
| |
Bonniers 1973. 361, (1) s. Rikt illustrerad. 5:e-7:e tusendet. Förlagsband. |
 |
|
Janson, Ture:
Den litterära hjulångaren. [ref 59304] |
100:- |
| |
Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1950. Liten 8:o. 238 s. Häftad. Ryggen gulnad, omslagskanter lätt stötta och naggade. Namnteckning på smutstitelbladet. Ouppskuren. |
 |
|
Jarrick, Arne:
Kärlekens makt och tårar. En evig historia. [ref 62842] |
85:- |
| |
Norstedts 1997. 336 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med smärre veck och liten reva i nedre kanten på framsidan. En del understrykningar, markeringar och smärre noteringar i texten. |
 |
|
Johnson, Gustaf:
Frödings lyriska översättningar. [ref 52780] |
75:- |
| |
Norma 1987. 173, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, båda pärmarna med stukning i nedre kanten. (Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie 19) |
 |
|
Johnsson, Melker:
Alexander Solzjenitsyn mellan öst och väst. [ref 56348] |
125:- |
| |
Timbro förlag 1985. 218 s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Jones, Kathleen:
Catherine Cookson. The Biography. [ref 60552] |
110:- |
| |
London, BCA, 1999. Large 8vo. XIV, 349 pp. + 12 pp. of photographs. Publisher's boards. Dustwrapper with a few scratches on the back. |
 |
|
Jones, Sven Arne:
Pälle Nävers saga. [ref 69030] |
125:- |
| |
Zindermans 1983. 189, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag. Pälle Näver har med sina okonstlade, innerliga och melodiösa dikter blivit en av våra mest folkkära poeter. Han utgav sin första bok redan 1923 och utkommer ännu vid 85 års ålder med nya böcker. |
 |
|
Jonsson, Marita:
På Bellmans tid. [ref 69789] |
140:- |
| |
Bonniers 2002. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av författaren samt andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Jonsson, Thorsten:
Synpunkter. [ref 42511] |
80:- |
| |
Bonniers 1951. Liten 8:o. 186, (5) s. Häftad. Något mörktonad rygg. Smärre understrykningar och streckningar i marginalen både med blyerts, bläck och rödpenna. Detta urval ur Thorsten Jonssons omfattande litterära journalistik i Dagens Nyheter 1946-1950 är gjort av Sven Barthel och Eyvind Johnson. Uppsatsen "Om novellisten Ludvig Nordström" är hämtad ur Svensk litteraturtidskrift nr 1 1942. |
 |
|
Jonsson, Thorsten - Lindegren, Erik:
Två essayer om Graham Greene. [ref 46162] |
80:- |
| |
Norstedts 1950. Liten 8:o. 16 s. Klammerhäftad. Innehåll: Thorsten Jonsson: Ett porträtt av Scobie. - Erik Lindegren: Graham Greene. |
 |
|
Julén, Björn:
Hjärtats landsflykt. En Levertin-studie. [ref 19615] |
85:- |
| |
Bonniers 1961. 338, (1) s. + 6 planschblad. Häftad. Ouppskuren men lite skavda kanter i alla fall. |
 |
|
Jägerskiöld, Stig:
Från Jaktslottet till landsflykten. Nytt ljus över Carl Jonas Love Almquists värld och diktning. [ref 15093] |
110:- |
| |
Bonniers 1970. 223 s. + 12 planschsidor med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och med lagad reva i övre kanten på framsidan. Med trevligt exlibris. |
 |
|
:
Oskuld och arsenik. C.J.L. Almquist i den europeiska krisen 1848-1851. [ref 32403] |
120:- |
| |
Bonniers 1987. 395, (1) s. + 8 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Järbe, Bengt:
Fredrika Bremers Stockholm. [ref 14649] |
150:- |
| |
Tiden 1974. 214 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Järv, Harry:
Konst är kvalitet. Kulturpolitiska inlägg och utblickar. [ref 23805] |
100:- |
| |
Cavefors 1979. 364, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något ojämnt blekt, ett litet riss i nedre kanten på framsidan. |
 |
|
:
Läsarmekanismer. Essäer och utblickar. [ref 26647] |
80:- |
| |
Cavefors 1971. 482 s. Illustrerad. Originalupplaga. Pocket. Blekt rygg med ett par veck, annars fin. (Boc-serien) |
 |
|
:
Varaktigare än koppar. Från Homeros till Kafka. Författarporträtt. [ref 47529] |
95:- |
| |
Cavefors 1962. 279, (1) s. Illustrerad. Häftad. Några små bruna fläckar på båda omslagen och en liten falsreva samt lätt stött i övre kanten. Till större delen ouppskuren. |
 |
|
Järv, Harry (red.):
Den seriöse konstnären. Essäer och andra texter från 800-talet till 1960-talet översatta och introducerade av Harry Järv. [ref 8195] |
100:- |
| |
Cavefors 1969. Liten 8:o. 345, (1) s. Illustrerad med foton och tryck. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite blekt på ryggen, i övrigt lätta bruksspår. |
 |
|
Jönsson, Gabriel:
Minnen från kustland och betland. [ref 69240] |
75:- |
| |
Sockerbolaget, Malmö, 1975. 42, (2) s. Limhäftad. |
 |
|
Kafka, Franz:
Brev till Milena. Översättning av Viveka Starfelt. [ref 4997] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1954. 241, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslag och rygg lätt stötta nedtill, ryggen med ett par små fläckar, annars ett fint ouppskuret ex. |
 |
|
:
Dagböcker 1909-november 1911. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79866] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2003. 267, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Dagböcker 1914-1923. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79864] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2008. 269, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Dagböcker december 1911-1913. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79865] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2004. 238, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
En bok måste vara som en yxa för det frusna havet inom oss. Brev 1900 - oktober 1912. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79861] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2002. 202, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Nu återstår bara att spetsas på pålar. Brev mars 1914 - augusti 1916. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79862] |
150:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2007. 283, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
Kain, Richard M.:
Fabulous Voyager. James Joyce's Ulysses. [ref 63067] |
150:- |
| |
Chicago, The University of Chicago Press, 1947. XII, 299 pp. + 5 plates (including frontispiece). Map of Dublin on front endpaper and illustration on back endpaper. Second impression. Publisher's cloth. Corners slightly bumped. A few annotations in ink on pages 12-13. |
 |
|
Kamras, Hugo:
Om Proust och några till. [ref 31929] |
75:- |
| |
Gebers 1956. 196, (3) s. Häftad. Omslagen med bruksspår, namnteckning på smutstitelbladet. Några sidor med blyertsunderstrykningar. |
 |
|
Kar de Mumma [pseud. f. Erik Zetterström]:
Hör du oss, Svea? Fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom, Charmören och Mitt arma liv. [ref 80467] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1967. Liten 8:o. 146 s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (Frågetecken). Främre omslaget medbundet. Fint ex. |
 |
|
:
På skriftställarns tid. En ny memoardel. [ref 77090] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1971. 127 (1) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga svarta halvfranska band med dekorerad rygg (gåspenna och bläckhorn). Främre omslaget medbundet. Fint ex. |
 |
|
Kar de Mumma [pseud. för Erik Zetterström]:
Någonstans i Sverige. [ref 80465] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1969. Liten 8:o. 144, (3) s. Originalupplaga. Förlagets trevliga, halvfranska band med främre omslag medbundet. Fint ex. Fri fortsättning på Humoristens pojke, En förtjusande pappa, Jag minns min gröna ungdom, Charmören, Mitt arma liv och Hör du oss, Svea? |
 |
|
Karlsson, Johnny - Palmqvist, Bertil - Sandelin, Stefan (red.):
Lite om att slå följe med Harry Martinson. [ref 79301] |
90:- |
| |
Harry Martinson-sällskapet / Vekerum Förlag, Jämshög, 2006. Liten 8:o. 112 s. Häftad med flikomslag. Med bidrag från bland andra Eva Ström, Agneta Pleijel, Elisabeth Rynell och Göran Greider. (Harry Martinson-sällskapets årsbok) |
 |
|
Karlzén, John:
Memoarer från bokrummet. Kulturjournalistik i urval av Lennart Frick. [ref 27839] |
80:- |
| |
Zindermans 1970. 245, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något mörktonad och obetydligt fläckad, omslagen aningen stötta i nederkant, annars ett fint ex. |
 |
|
Keats, John:
Man kan lika gärna leva. En bok om Dorothy Parker. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 26927] |
100:- |
| |
Trevi 1979. 255, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår. |
 |
|
Kertész, Imre:
Galärdagbok. Översatt av Erwin Rosenberg. [ref 68592] |
120:- |
| |
Norstedts 2002. 261, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet, annars ett mycket bra ex. "Vad jag än tänker på, tänker jag alltid på Auschwitz. Allt annat tycks mig dumt jämfört med det." |
 |
|
Key-Åberg, Sandro - Roos, Berit:
Jag är ett vimmel av dig. [ref 21820] |
90:- |
| |
Bonniers 1994. Liten 8:o. 147, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Markeringar i texten samt namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Kjetsaa, Geir:
Nikolaj Gogol. Den gåtfulle diktaren. Översättning: Lena Hjohlman. [ref 70430] |
150:- |
| |
Atlantis 1994. 490, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen en aning blekt, märke efter prislapp på framsidan. |
 |
|
Klintberg, Bengt af:
Guldvagnen på sjöbottnen. En skattsägen och dess bakgrund. [ref 73392] |
75:- |
| |
Hedengrens bokhandel, Stockholm, 1997. 47, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Liten fläck på skyddsomslagets baksida. Utgavs som julgåva 1997. |
 |
|
Klintberg, Bengt af (red.):
Sju röster om Almqvist. Efter samtida vittnesbörd sammanställda. [ref 37229] |
75:- |
| |
Nordiska museet, Stockholm, 1966. 58, (2) s. Illustrerad. Häftad. Publicerad i samband med Nordiska museets Almqvist-utställning Oskuld - Arsenik. |
 |
|
Kocher, Paul H.:
Tolkiens sagovärld. En vägledning. Översättning av Åke Ohlmarks. [ref 45437] |
110:- |
| |
AWE/Gebers 1989. 253, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Koskinen, Maaret:
I begynnelsen var ordet. Ingmar Bergman och hans tidiga författarskap. [ref 78726] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2002. 352 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick. |
 |
|
Kundera, Milan:
De svikna arven. Essäer. Översättning av Mats Löfgren. [ref 74018] |
125:- |
| |
Bonniers 1995. 255, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Ridån. Essä i sju delar. Översättning av Mats Löfgren. [ref 79974] |
130:- |
| |
Bonniers 2007. 152, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Küntzel, Hans:
Molière. [ref 56079] |
80:- |
| |
Gebers 1923. Liten 8:o. 85 s. Häftad. Omslaget med bruksspår och ett par små lagningar. Ouppskuren. (De största märkesmännen 14) |
 |
|
Kärfve, Eva:
Konsten att bli människa. Individ och myt i medeltidens riddarvärld. [ref 73688] |
150:- |
| |
Brutus Östlings Bokförlag Symposion, Eslöv, 1997. 232, (5) s. + 7 planschsidor i färg. Illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek) Behandlar Wolfram von Eschenbach, tysk författare som levde ungefär mellan 1170 och 1220. |
 |
|
Kärnell, Karl-Åke:
Strindbergslexikon. Figurer titlar bevingade ord m.m. i Strindbergs verk. [ref 40384] |
95:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1969. 106, (3) s. Häftad. |
 |
|
Kärnell, Karl-Åke - Vinge, Louise - Andersén, Inger (red.):
Svenskt litteraturlexikon. [ref 72076] |
200:- |
| |
Gleerups, Lund, 1964. 620 s. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. För- och eftersättsblad med ojämn missfärgning. Några tidningsurklipp ligger kvar mellan vissa sidor. Tillskrift i marginalen på s. 120. Band och inlaga i mycket bra skick. Exlibris. |
 |
|
:
Svenskt litteraturlexikon. [ref 41905] |
450:- |
| |
Gleerups, Lund, 1970. 643 s. 2:a utvidgade upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslaget naggat, skadat (små bitar saknas) och med blekt rygg. |
 |
|
La Cour, Tage:
Resan till månen. Från Lukianos till H.G. Wells. [ref 34673] |
85:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1961. Liten 8:o. 66, (4) s. Illustrerad. Tryckt i 700 ex. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, bakre pärm ojämnt blekt. Exlibris. (Bokvännens småskrifter 17) |
 |
|
Lagercrantz, Olof:
Agnes von Krusenstjerna. [ref 68105] |
125:- |
| |
Bonniers 1980. 262, (1) s. + 6 planschblad. Ny, delvis omarbetad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt fläckat. Förlagsstämpel på den sista blanka sidan. |
 |
|
:
August Strindberg. [ref 2417] |
125:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1979. 466, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget obetydligt gulnat, samt med ett par små lagade revor. (Månadens bok) |
 |
|
:
Ekelöf, Proust och Conrad. Tre valfränder. [ref 72334] |
140:- |
| |
Bonniers 1994. (2), 223, (1) + 209, (1) + 194 s. Förlagsband med skyddsomslag. Innehåll: "Jag bor i en annan värld men du bor ju i samma". - "Att läsa Proust". - "Färd med Mörkrets hjärta". Tidigare utgivna i separata volymer. |
 |
|
:
Ett år på sextiotalet. [ref 12829] |
110:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1990. 250 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga riss, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Färd med Mörkrets hjärta. En bok om Joseph Conrads roman. [ref 15752] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1987. 194 s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Min första krets. [ref 71243] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1982. 192, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst med lite naggat omslag. |
 |
|
:
Stig Dagerman. [ref 39594] |
125:- |
| |
Norstedts 1958. 250, (3) s. + 1 porträtt. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött, ett par hörn med små veck. Läsveck i ryggen och delvis blekt baksida. Omslag av Karl-Erik Forsberg. |
 |
|
:
Stig Dagerman. [ref 62311] |
135:- |
| |
Norstedts 1958. 250, (3) s. Illustrerad med 1 porträtt. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Lite skavt omslag samt namnteckning på försättsbladet. Omslag av Karl-Erik Forsberg. |
 |
|
Lagerkvist, Pär:
Brev. Urval av Ingrid Schöier. [ref 5009] |
130:- |
| |
Bonniers 1991. 438, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagets baksida med några ytliga repor. |
 |
|
Lagerkvist, Ulf:
Den bortvändes ansikte - en minnesbok. [ref 76893] |
100:- |
| |
Brombergs 1991. 151, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Om Pär Lagerkvist av sonen Ulf. |
 |
|
Lagerlöf, Karl Erik:
Kärlek. Från Bibeln till Beauvoir. Essäer. [ref 77928] |
100:- |
| |
Bonniers 2000. 263, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Samtal med 60-talister. [ref 36202] |
80:- |
| |
Bonniers 1965. Liten 8:o. 134, (1) s. Häftad. Något sned rygg med läsveck, lätt stött vid rygghuvud och -fot. Intervjuer med Erik Beckman, Sven Delblanc, Torsten Ekbom, Per Olov Enquist, Lars Gustafsson, Björn Håkanson, Bengt Emil Johnson, Göran Palm, Björn Runeborg och Sonja Åkesson. |
 |
|
Lagerlöf, Selma:
Du lär mig att bli fri. Selma Lagerlöf skriver till Sophie Elkan. Urval och kommentarer av Ying Toijer-Nilsson. [ref 73345] |
175:- |
| |
Bonniers 1992. 527, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst annars fin. |
 |
|
:
Mårbacka. [ref 69211] |
125:- |
| |
Bonniers 1923. 327, (3) s. 26:e-30:e tusendet. Gediget halvfranskt band med 5 upphöjda bind samt marmorerade snitt, pärmar, för- och eftersättsblad (Nordiska Bokhandeln). Något blekt och lätt nött rygg. |
 |
|
:
Mårbacka. [ref 63301] |
100:- |
| |
Bonniers 1929. 327, (3) s. 35-36:e tusendet. Förlagets dekorerade halvfranska band. Några små fläckar på ryggen. |
 |
|
:
Mårbacka med Ett barns memoarer och Dagbok. [ref 65652] |
225:- |
| |
Bonniers 1958. Liten 4:o. 454, (1) s. Illustrerad. Förlagets linneband med färgat övre snitt. Omslaget lite nött och lagat men bandet snyggt. Selma Lagerlöfs tre självbiografiska böcker samlade i en volym. |
 |
|
Lagerroth, Erland & Ulla-Britta (red.):
Perspektiv på Röda rummet. Dokument och studier. [ref 32920] |
110:- |
| |
Rabén & Sjögren 1971. 222, (1) s. Originalupplaga. Limhäftad. |
 |
|
Lagerroth, Ulla-Britta:
Regi i möte med drama och samhälle. Per Lindberg tolkar Pär Lagerkvist. [ref 56853] |
110:- |
| |
Rabén & Sjögren 1978. 415, (1) s. + 20 planschsidor med fotografier. Limhäftad. Obetydligt nött. |
 |
|
Landquist, John:
Gustaf Fröding. En biografi. [ref 17753] |
90:- |
| |
Bonniers 1956. 397, (1) s. Häftad. Rygg och bakre omslag lätt kantstötta nedtill. |
 |
|
:
Gustaf Fröding. Hans levnad och verk. [ref 60820] |
95:- |
| |
Bonniers 1927. Liten 8:o. 358, (1) s. + 1 porträtt. Ny tillökad och illustrerad upplaga. Privatbundet klotband med ryggtitel i skinn (Leonard Gustafssons bokbinderi). Båda omslagen (något fläckade) medbundna. Tämligen rikligt med streckningar och understrykningar med blyerts i texten. |
 |
|
:
I ungdomen. Scener ur den förlorade tiden. [ref 62923] |
75:- |
| |
Bonniers 1957. 243, (1) s. + 4 planschblad. Förlagets klotryggsband. Främre omslag medbundet. En aning skeva pärmar. Skyddsomslag saknas. Exlibris. John Lanquists minnesbilder av Marika Stiernstedt, Ludvig Nordström, Birger Mörner, Vilhelm Ekelund, Gustaf Hellström m.fl. |
 |
|
Lauritzen, Monica:
En kvinnas röst. Emilie Flygare-Carléns liv och dikt. [ref 78751] |
160:- |
| |
Bonniers 2007. 561, (2) s. +32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet veck, i övrigt fint ex. |
 |
|
Lawrence, D.H.:
Studier i klassisk amerikansk litteratur. Översättning, introduktion, noter och bildurval av Harry Järv. [ref 40492] |
100:- |
| |
Cavefors 1964. Liten 8:o. 269, (1) s. + 8 planschblad. Illustrationer i texten. 1:a upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen lätt gulnad. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. |
 |
|
Laxness, Halldór Kiljan:
Greklandsåret. Översättning av Inge Knutsson. [ref 67928] |
100:- |
| |
Norstedts 1983. 226, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
På tunet därhemma. Översättning av Inge Knutsson. [ref 34037] |
95:- |
| |
Norstedts 1979. 219, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Lazarsfeld, Sofie:
Människan i diktens spegel. Förord av John Landquist. Till svenska av Karl Hylander. [ref 19255] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1950. 256, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat, delvis lite solkigt och med smärre lagningar. Här och var någon mindre streckning i marginalen. |
 |
|
Lehmann, Edv.:
Myter och sagor på väg genom världen. [ref 29386] |
125:- |
| |
Natur och Kultur 1925. 219, (1) s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt med främre omslag medbundet. Lätt nött, blekt rygg med lagad skada. Tillskrift på smutstitelbladet. Exlibris. (Myter och sagor) |
 |
|
Lessing, Doris:
Under huden. Del 1 av min självbiografi fram till 1949. Översättning: Annika Preis. [ref 46480] |
150:- |
| |
Trevi 1994. 406 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med några lagade revor. |
 |
|
Lewan, Bengt:
Drömmen om Italien. Italien i svenska resenärers skildringar från Atterbom till Snoilsky. [ref 63952] |
160:- |
| |
Natur och Kultur 1966. 393 s. + 4 planschblad. Häftad. Aningen nött, ryggen lite sned. Mit Deutschen Zusammenfassung. |
 |
|
Levander, Hans:
Hermann Hesse - en outsiders väg. [ref 19105] |
300:- |
| |
Forum 1983. 272 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Litterära gestalter. En uppslagsbok. [ref 25953] |
120:- |
| |
Bonniers 1986. 234 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor samt lite stött i nedre kanten på baksidan, annars ett fint ex. |
 |
|
:
Thomas Mann. Silhuetten och verket. [ref 44987] |
125:- |
| |
Bonniers 1964. 317, (2) s. Illustrerad med 4 planschblad. Häftad. Huvudsakligen ouppskuren. Främre omslaget med ett par små riss och veck. |
 |
|
:
Vem är vem i böckernas värld. Litterära gestalter från A till Ö. [ref 57538] |
140:- |
| |
Rabén & Sjögren 1992. Stor 8:o. 251, (2) s. Rikt illustrerad. Omarbetad och utökad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i övre kanten, annars ett fint ex. Tidigare utgåva under titeln "Litterära gestalter. En uppslagsbok" (1985). |
 |
|
Levertin, Oscar:
Svenska gestalter. [ref 78018] |
100:- |
| |
Bonniers 1958. Liten 8:o. 246, (2) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt, i övrigt mycket gott skick. (Bonnierbiblioteket) Essäer om bland andra Nordenflycht, Bellman och Lagerlöf. |
 |
|
Lidforss, Bengt:
Levertinkultens apologet. En vidräkning med Doc. Fredrik Böök. [ref 77532] |
90:- |
| |
Aktiebolaget Framtidens Förlag, Malmö, 1910. Liten 8:o. 47 s. Häftad. Pärmarna med missfärgningar efter tejplagningar, samt ett antal smärre riss och veck längs kanterna. Tillskrift på främre omslag. |
 |
|
Lidman, Sven:
Gossen i grottan. [ref 72216] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1952. 303, (3) s. + 6 planschblad. 4:e upplagan. 17:e-22:a tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband. Omslaget skadat vid rygghuvudet (liten bit saknas) och lätt naggat vid ryggfoten samt med några små lagade revor. Sid. 6-9 med en liten brun fläck (kaffe?). Detta är första delen av Sven Lidmans självbiografiska verk som består av 4 delar. |
 |
|
Liestøl, Knut - Sydow, C. W. von:
Nordisk Kultur IX. A: Folkvisor. B: Folksägner och folksagor. [ref 77508] |
200:- |
| |
Albert Bonniers Förlag 1931. Liten 4:o. 295, (1), XXVIII, (4) s. Med 8 planscher. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt, inlagan med ymniga understrykningar i bläck och blyerts. |
 |
|
Lindahl, Per-Erik:
"Ångest-hjulets svängningar" - en biografi om Eric Hermelin. [ref 50056] |
200:- |
| |
Cavefors 1976. 448 s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Läsrandig och missfärgad rygg, bakre omslag gulnat. |
 |
|
Lindberger, Örjan:
Människan i tiden. Eyvind Johnsons liv och författarskap 1938-1976. [ref 29550] |
125:- |
| |
Bonniers 1990. 497, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Norrbottningen som blev europé. Eyvind Johnsons liv och författarskap till och med Romanen om Olof. [ref 30632] |
120:- |
| |
Bonniers 1986. 383, (1) s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött i nederkanten och med en liten ytskada på baksidan. |
 |
|
Linde, Ebbe:
Dagboksålder. En antiroman. [ref 6506] |
85:- |
| |
Bonniers 1969. 198, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Främre omslaget fult rödfläckat samt lite stött i nederkanten. |
 |
|
:
Inre memoarer. Retrospektivt. [ref 74502] |
80:- |
| |
Zindermans 1976. 206, (1) s. Illustrerad av Helga Henschen. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår och märke efter prislapp på baksidan. |
 |
|
Linde, Ulf:
Svar. [ref 79794] |
140:- |
| |
Bonniers 1999. 285 s. Häftad. Omslagen solkade samt med en del mindre veck längs kanterna. |
 |
|
Linder, Erik Hjalmar:
Fem decennier med Hjalmar Bergman. [ref 13393] |
75:- |
| |
Författarförlaget 1984. 188 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Kärlek och fadershus farväl. Hjalmar Bergmans liv och diktning från Markurells i Wadköping till Farmor och Vår Herre. [ref 24951] |
130:- |
| |
Bonniers 1973. 367, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Kärlek och fadershus farväl. Hjalmar Bergmans liv och diktning från Markurells i Wadköping till Farmor och Vår Herre. [ref 78625] |
110:- |
| |
Bonniers 1973. 367, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars fin. |
 |
|
:
Ny illustrerad svensk litteraturhistoria. [Del 5]: Fyra decennier av nittonhundratalet. [ref 76125] |
350:- |
| |
Natur och Kultur 1958. Stor 8:o. XVI, 880 s. + 25 planschblad + 17 faksimilblad (delvis utvikbara). Tredje bearbetade och utökade upplagan. Gediget halvfranskt praktband med upphöjda bind, förgylld ryggtitel och övre guldsnitt (Nordiska Bokhandeln). Ryggen något blekt samt en smal blekrand i övre kanten på främre pärmen. Obetydlig fläck på eftersättsbladet. |
 |
|
:
Se fantasten. Hjalmar Bergmans liv och diktning från Eros' begravning till Clownen Jac. [ref 36522] |
125:- |
| |
Bonniers 1983. 364, (1) s. + 16 planschsidor samt några illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget lätt nött och något skamfilat, obetydlig ytskada på framsidan och en liten reva vid falsen. Bläcknamn på försättsbladet. |
 |
|
:
Sju världars herre. Hjalmar Bergmans liv och diktning till och med En döds memoarer. [ref 37243] |
130:- |
| |
Bonniers 1962. 520, (1) s. + 12 planschblad. Förlagets klotband med skyddsomslag samt med främre omslag medbundet. För- och eftersättsblad med ett par små biblioteksstämplar samt en liten tillskrift. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
:
Sju världars herre. Hjalmar Bergmans liv och diktning till och med "En döds memoarer". [ref 37244] |
110:- |
| |
Bonniers 1962. 520, (1) s. Illustrerad. Häftad. Bläcknamn på smutstitelbladet, något blekt läsrandig rygg. ytskada på främre omslag efter borttagen prislapp. |
 |
|
Lindgren, Astrid:
Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. [ref 36251] |
90:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1973. Liten 8:o. 41, (1) s. Illustrerad med fotografier. Häftad med flikomslag. Bokgåvan 1973. |
 |
|
:
Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. Barndomsminnen och essäer. [ref 66259] |
120:- |
| |
Rabén & Sjögren 1991. 157, (1) s. + 4 planschsidor. 2:a upplagans 3:e tryckning. Förlagsband med skyddsomslag. Andra upplagan har utökats med två essäer, som tidigare ej utgivits i bokform. (Under titeln "Liv kan vara så olika" publicerades de som en julhälsning 1985.) Maria Lundén har formgivit denna upplaga och komponerat det nya omslaget. Bilden är en målning av Georg Dahl. |
 |
|
:
Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. Barndomsminnen och essäer. [ref 70864] |
90:- |
| |
Rabén & Sjögren 1999. 157, (1) s. 3:e upplagan, 1:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår. |
 |
|
Lindgärde, Valborg - Mansén, Elisabeth (red.):
Ljuva möten och ömma samtal, Om kärlek och vänskap på 1700-talet. [ref 77552] |
120:- |
| |
Atlantis 1999. 302, (2) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lindorm, Erik:
Hur jag blev bokförläggare. [ref 19944] |
75:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1957. Liten 8:o. 37, (2) s. Illustrerad av Ivar Starkenberg. Tryckt i 600 ex. Häftad. (Bokvännens Miniatyrserie 7) |
 |
|
Lindqvist, Sven:
Dagbok och diktverk. En studie i Vilhelms Ekelunds Nordiskt och klassiskt. [ref 6476] |
120:- |
| |
Bonniers 1966. 474, (1) s. Häftad med flikomslag. Främre omslag ojämnt blekt, lätt kantsött nedtill. Ouppskuren. Akademisk avhandling. |
 |
|
:
En älskares dagbok. [ref 12193] |
80:- |
| |
Bonniers 1981. 258, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning gulnat på ryggen, bakre pärmens ytterkant med obetydlig stötskada. (Månadens Bok) |
 |
|
Lindroth, Sten:
Bo Bergman. Inträdestal i Svenska Akademien. [ref 4279] |
75:- |
| |
Norstedts 1968. 24 s. Häftad. |
 |
|
Lindström, Börje (red.):
Diktaren om sin dikt II. 15 svenska poeter skildrar sitt liv och sin diktning. [ref 9631] |
90:- |
| |
FIB:s Lyrikklubb 1982. 126, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. (FIB:s Lyrikklubbs årsbok 1982) |
 |
|
Lindström, Hans:
Att samla Strindberg. [ref 2327] |
150:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1949. Liten 8:o. 57, (2) s. Tryckt i 550 ex. Häftad. (Bokvännens småskrifter 1) |
 |
|
Lindström, Ingegerd:
Anna Maria Roos. Inte bara Sörgården. Ett reportage bland böcker och brev. [ref 1569] |
140:- |
| |
Rabén & Sjögren © 1989. 350, (1) s. + 8 planschblad. Förlagets dekorerade pappband. (Skrifter utgivna av Svenska Barnboksinstitutet, Nr 35) |
 |
|
Linnér, Sture:
Fredrika Bremer i Grekland. [ref 35875] |
120:- |
| |
Bonniers 1965. 157, (1) s. + 12 planschblad. Teckningar och kartor i texten. Häftad med flikomslag. Prislapp på baksidan, annars ett fint ex. |
 |
:
Homeros. [ref 57000] |
125:- |
| |
Norstedts 1986. 185 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. "Homeros lever i sitt verk och endast där. Kritiska forskare har till och med ifrågasatt hans fysiska existens. Kanske är Iliaden och Odysséen skrivna av olika författare, kanske ett slags samlingsverk, styckevis skapade under århundraden" |
 |
|
Linnér, Sven:
Dostojevskij. Helgonbild och livsmystik. [ref 10269] |
125:- |
| |
Atlantis 1982. 304 s. Med illustrationer av Torsten Billman. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris på fria försättsbladet. |
 |
|
Ljung, Per Erik:
Vilhelm Ekelund och den problematiska författarrollen. [ref 48121] |
110:- |
| |
Liber Läromedel, Lund, 1980. 287 s. Häftad. Ryggen något gulnad och med läsränder. Akademisk avhandling. Zusammenfassung in deutsch. |
 |
|
Lo-Johansson, Ivar:
Att skriva en roman. Ett självbiografiskt avsnitt. [ref 2333] |
75:- |
| |
Bonniers 1957. Liten 8:o. 60, (1) s. Illustrerad av Nisse Zetterberg. Förlagets dekorerade pappband. (Bokklubben Svalan) Ej i bokhandeln. |
 |
|
:
Monism. En sexualteori i "Geniet". [ref 28831] |
220:- |
| |
Bonniers 1948. 150, (3) s. Originalupplaga. Tryckt i 2.200 ex. Häftad. Ouppskuren. (Idé och debatt) |
 |
|
Ludlam, Harry:
A Biography of Dracula. The Life Story of Bram Stoker. [ref 80170] |
125:- |
| |
Fireside Press / W.Foulsham & Co, London, 1962. 200 pp. Photoillustrated. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Rear board dampstained and quite heavily warped, endpapers with library stamps and a couple of tiny inscriptions. Condition Good to Good-. Rubbed and price-clipped dust jacket with quite a few chips and creases, and one tape mended tear measuring ca 4 inches. Condition Good to Good-. |
 |
|
Lundgren, Gustaf:
Thomas Mann. [ref 44979] |
75:- |
| |
Bonniers 1940. Liten 8:o. 60 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. (Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 429) |
 |
|
Lundkvist, Artur:
Segling mot nya stjärnor. Artiklar om utländsk litteratur. [ref 36701] |
80:- |
| |
Bonniers 1987. Liten 8:o. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Lundkvist, Artur (red.):
Europas litteraturhistoria 1918-1939. [ref 12879] |
90:- |
| |
Forum 1946. Liten 8:o. 656 s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Skyddsomslaget med skador och ej fullt fräscht. Namnteckning och datering på försättsbladet. Några sidor mot slutet av boken har understrykningar med rödpenna, annars fint skick. |
 |
|
Lynn, Kenneth:
Hemingway. Ett författarliv. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 18907] |
170:- |
| |
Forum 1989. Stor 8:o. 669, (2) s. + 32 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Naggat omslag, lagat med dokumenttejp på insidan. |
 |
|
Lysell, Roland:
Erik Lindegrens imaginära universum. [ref 12407] |
140:- |
| |
Doxa 1983. (8), 680 s. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagning upptill på omslagets framsida, märke efter etikett på baksidan. |
 |
|
Lyttkens, Alice:
Jag minns ... [ref 21758] |
75:- |
| |
Wiken 1992. 87 s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Förlagsny. |
 |
|
:
Leva om sitt liv. Andra delen. Tjugotalet – omvälvningarnas tid. 1920–1930. [ref 25606] |
85:- |
| |
Bonniers 1978. 284, (4) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små nötningsskador, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Lönnroth, Lars:
Ljuva karneval! Om Carl Michael Bellmans diktning. [ref 78793] |
150:- |
| |
Bonniers 2005. 402, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Löwenhjelm, Harriet:
Brev och dikter. Utgivna av Elsa Björkman-Goldschmidt. [ref 4976] |
110:- |
| |
Norstedts 1952. 190, (2) s. Med teckningar av författarinnan. Förlagets dekorerade pappband med främre omslaget medbundet. |
 |
|
Maddox, Brenda:
Nora. En bok om Nora och James Joyce. Översättning av Harriet Alfons. [ref 67754] |
150:- |
| |
Legenda 1989. 513, (1) s. + 16 planschsidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat i övre kanten. |
 |
|
Maeterlinck, Maurice:
De ringes rikedomar. Översättning från franska originalet av Sten Granlund. [ref 24860] |
110:- |
| |
Nordiska Förlaget, Stockholm, 1911. Liten 8:o. 191 s. + 1 porträtt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Blekt rygg. Namnteckning och årtal på försättsbladet. Boken inleds med en presentation av författaren och hans verk: Maurice Maeterlinck av Gerard Harry. Bemyndigad översättning från franska originalet. (sid. 1-50). |
 |
|
Magnusson, Börje (red.):
Diktaren som bildkonstnär. Goethe - Hugo - Strindberg. En konstbok från Nationalmuseum. [ref 61098] |
110:- |
| |
Rabén & Sjögren 1974. 120, (1) s. + 3 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets linneband med skyddsomslag. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 21) |
 |
|
Malm, Einar:
Men med glödande runor. [ref 27883] |
100:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1957. 324, (1) s. + 9 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagskanterna lätt stöta. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. Ouppskuren. |
 |
|
Malraux, André:
Antimemoarer. [ref 1787] |
140:- |
| |
Bonniers 1968. 411, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår, i övrigt gott skick. |
 |
|
Manguel, Alberto:
En historia om läsning. [ref 78639] |
125:- |
| |
Ordfront 1999. Stor 8:o. 338, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. |
 |
|
:
Nattens bibliotek. [ref 35480] |
150:- |
| |
Ordfront 2007. 341, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Mankowitz, Wolf:
Dickens. En bildbiografi. Översättning av Jadwiga P Westrup. [ref 9421] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1977. Liten 4:o. 252 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med lagade revor i övre kanten. |
 |
|
Mann, Thomas:
Dagböcker 1933-34. Översättning: Gunilla Bergsten. [ref 74964] |
110:- |
| |
Brombergs 1980. 304 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Smärre materialförlust i främre övre hörnet på omslaget. |
 |
|
Marañon, Gregorio:
Don Juan. Legend och verklighet. [ref 10237] |
75:- |
| |
Natur och Kultur 1957. 132, (2) s. Häftad. Lätt snedläst, annars fin. |
 |
|
Martinson, Harry:
Poetiska törnbuskar i mängd. Brev 1929-1949. Urval och kommentarer av Paulina Helgeson. [ref 78599] |
150:- |
| |
Bonniers 2004. 380, (7) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Martinson, Moa:
Moa Martinson i egen sak. Noveller, kåserier, artiklar och brev. Urval av Kerstin Engman och Ebba Witt-Brattström. [ref 79017] |
120:- |
| |
Tiden 1990. 379 s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Matsson, Ragnar:
Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943. [ref 3197] |
100:- |
| |
Svenska Bokförlaget 1970. 340 s. + 2 planscher (manuskript i faksimil) + löst bifogat rättelseblad. Häftad. Ouppskuren. |
 |
|
Matz, Edvard - Nilsson, Gunnar:
Äventyret Evert. En bok om färder med Evert Taube till hans diktnings landskap. [ref 50528] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1986. 150, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier, många i färg. Förlagets dekorerade pappband. Rester av gamla prislappar på bakre pärmen, annars ett fint ex. |
 |
|
Maurois, André:
Byron. 1-2. [ref 5460] |
150:- |
| |
Gebers 1930. XIV, (2), 289 + 11 planschblad; + 281, (2) s. + 9 planschblad. Något nyare klotband (Ivar Hanssons Bokbinderi). Samtliga omslag medbundna. 2 volymer. |
 |
|
:
Chateaubriand och hans samtid. Till svenska av Elsa Thulin. [ref 68164] |
120:- |
| |
Bonniers 1939. 354 s. + 12 planscher. Senare privatbundet halvklotband med ryggtitelfält i skinn och vackert marmorerade pärmar samt främre omslag medbundet. Fint ex. |
 |
|
:
Olympio. Victor Hugos liv. Översättning av Elsa Thulin och Karin Alin. [ref 31684] |
100:- |
| |
Bonniers 1956. 558, (1) s. + 9 planschblad. Häftad. Ouppskuren. Fint ex. |
 |
|
:
Victor Hugo. En bildbiografi. Översättning från det franska manuskriptet av Birgit Hanes. [ref 47905] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1966. 144 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små hål, små lagade revor och lätt naggat på ryggens övre del. |
 |
|
Mazzarella, Merete:
Linjer utan stjärnor. Om identitet. [ref 79660] |
100:- |
| |
Forum 2003. 174, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
McCourt, John:
James Joyce. A Passionate Exile. [ref 73663] |
175:- |
| |
Orion Media, London, 2000. 4to. 112 s. Profusely illustrated, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine. |
 |
|
Meidal, Björn:
August Strindberg. Ursvensk och europé. [ref 69014] |
50:- |
| |
Svenska Institutet, Stockholm, 1999. Liten 8:o. 32 s. Illustrerad. Klammerhäftad. (Svenska porträtt) |
 |
|
Meidal, Björn - Johansson, Carl Olof:
Vänligen August Strindberg. Ett år - ett liv i brev. [ref 76995] |
150:- |
| |
Prisma 1999. Stor 8:o. 342 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Mesterton, Erik:
Speglingar. Essäer, brev, översättningar. Urval och redigering: Lars Fyhr och Gunnar D. Hansson. Förord: Birgitta Trotzig. [ref 39049] |
125:- |
| |
Anthropos 1985. 328 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. |
 |
|
Meyers, Jeffrey:
Somerset Maugham. A Life. [ref 72286] |
175:- |
| |
Alfred A. Knopf, New York, 2004. Large 8vo. XVI, 411, (2) pp. Photo illustrated. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine. |
 |
|
Michanek, Germund:
En morgondröm. Studier kring Frödings ariska dikt. [ref 11863] |
100:- |
| |
Bonniers 1962. Stor 8:o. 392 s. Häftad. Bakre omslag naggat i ytterkanten och med lagad reva i nedre kanten. Till största delen ouppskuren. |
 |
|
Michanek, Germund (red.):
Så minns vi Gustaf Fröding. [ref 42569] |
90:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1960. 333 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets pappband med främre omslag medbundet. Skyddsomslaget saknas. Tillskrift på främre pärmens insida. |
 |
|
Miller, Arthur:
Tidskurvor. Ett liv. [ref 45123] |
100:- |
| |
Norstedts, Stockholm, 1988. 666 s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite nött, samt med ett flertal mindre, lagade revor. |
 |
|
Mjöberg, Jöran:
Kvinnoöden i vikingatid. [ref 71399] |
140:- |
| |
Carlssons 2001. 279 s. + 4 planschblad i färg. Illustrerad i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två små revor i övre kanten och namnteckning på dess insida samt ett veck på ryggen. |
 |
|
:
Många maskers man. Vad dikterna berättar om Karlfeldt. [ref 76883] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1997. 287 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Moberg, Ulf Thomas:
Gunnar Ekelöfs non-figuration och situationspoesi. En studie i hans förankring i det europeiska 20-talets avantgarde. [ref 17705] |
110:- |
| |
Bokförlag Cinclus, Sigtuna 1982. 142 s. Rikt Illustrerad. Häftad. Ryggen och bägge omslagen ojämnt gulnade. |
 |
|
Montaigne, Michel de:
Om böcker. Översättning av Thure Nyman. [ref 31726] |
80:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1960. Liten 8:o. 44, (2) s. Tryckt i 600 ex. Häftad. (Bokvännens miniatyrserie 11) |
 |
|
Moore, Thomas:
The Life Letters and Journals of Lord Byron collected and arranged with notes by sir Walter Scott, George Crabbe, Lord Jeffrey, Professor Wilson, Thomas Moore, William Gifford, Rev. George Crabbe, Bishop Heber, J.G.Lockhart, Lord Broughton and Thomas Campbell. [ref 62978] |
650:- |
| |
John Murray, London, 1860. xx + 735 pp. With portraits and illustrations. New and Complete Edition. Full leather. Decorated and gilt edges. Spine and corners sligtly worn. |
 |
|
Munkhammar, Birgit:
Hemligskrivaren. En essä om Eyvind Johnson. [ref 73207] |
95:- |
| |
Bonniers 2000. 201, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Müller, Herta:
Kungen bugar och dödar. Översättning: Karin Löfdahl. [ref 79856] |
140:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2009. 181, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Mårtensson, Sigvard:
En bok om Vilhelm Moberg. En handledning till radioteaterns pjässerie spelåret 1953-1954. [ref 60605] |
75:- |
| |
Radiotjänst, Stockholm, 1953. Liten 8:o. 87, (1) s. Illustrerad. Häftad. Ryggen aningen nött och med en liten skada, bakre omslag ojämnt mörktonat. |
 |
|
:
Vilhelm Moberg och teatern. [ref 64809] |
110:- |
| |
Carlssons 1992. 208, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Vilhelm Moberg-sällskapets skrifter 3) |
 |
|
Nabokov, Vladimir:
Nikolaj Gogol. Översättning av Staffan Skott. [ref 15957] |
95:- |
| |
Natur och Kultur 1997. 175, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Nedgård, Ann-Christin - Balgård, Kerstin (red.):
Stockholm i litteraturen 1700-1930. Urval, kommentarer och studiehandledning: Ulf Bergqvist. [ref 61857] |
80:- |
| |
Brevskolan, Stockholm, 1984. 158 s. Illustrerad. Häftad. |
 |
|
Nerman, Bengt:
Den skapande processen. En studie i Walter Ljungquists diktarmetod. [ref 8229] |
125:- |
| |
AWE/Gebers 1976. 575 s. Illustrerad med 4 planschblad. Limhäftad. Lätt stötta hörn annars fin. |
 |
|
Neruda, Pablo:
Jag bekänner att jag levat. Minnen. Översättning av Annika Ernstson. [ref 75024] |
125:- |
| |
Norstedts 1975. 406, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par lagade revor. (Månadens bok) |
 |
|
Nichols, Beverley:
Mycket har jag sett. Översättning av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 77969] |
100:- |
| |
Natur och Kultur 1950. 356, (1) s. Med författarens porträtt. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Nicolson, Nigel:
Virginia Woolf. Översättning av Rebecca Alsberg. [ref 76532] |
140:- |
| |
Bonniers 2003. Liten 8:o. 184, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Porträtt) |
 |
|
Nilsson, Gustaf-Adolf:
Birger Sjöberg och Frida. Kamratporträtt. [ref 3911] |
110:- |
| |
Eklunds 1943. 223 s. + 16 planschblad. Förlagets halvklotband med marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Nin, Anaïs:
Dagbok [1]. 1931-1934. Översättning: Britt Arenander. [ref 74513] |
90:- |
| |
Trevi 1975. 319, (1) s. + 4 planschblad med fotografier. 1:a svenska upplagan. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår, namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
:
Dagbok 2. 1934-1939. Redaktion och förord: Gunther Stuhlmann. Översättning: Britt Arenander. [ref 78718] |
100:- |
| |
Trevi 1976. 305, (1) s. + 4 planschblad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudet och övre hörnet, namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
:
Henry & June. Ur Anaïs Nins ocensurerade dagbok. Översättning: Britt Arenander. [ref 19050] |
100:- |
| |
Trevi 1990. 234 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött. |
 |
|
Nordberg, Carl-Eric:
Sandemose. En biografi. [ref 36285] |
125:- |
| |
Bonniers 1968. 283, (1) s. + 4 planschsidor med fotografier. Häftad. Endast lätt nött. Ouppskuren. |
 |
|
Nyblom, Carl Rupert:
Estetiska studier. Ny samling. 1-2 i 1 volym. [ref 12569] |
200:- |
| |
R. Almvist & J. Wiksell, Upsala, 1884. (8), 223 + (8), 288 s. + 2 planscher i del 2. Privatbundet halvklotband. Bandet aningen ojämnt blekt samt lite nött vid rygghuvud och -fot. Tillskrift av Ebba Nyblom daterad 1894 på båda smutstitelbladen. |
 |
|
Nyström, Marianne:
Citrinchen & porträtt som tillhört Carl Michael Bellman. [ref 80120] |
75:- |
| |
Eget förlag, [Stockholm], 1990. Bred 8:o. 36 s. Illustrerad, delvis i färg. Klammerhäftad. Fint ex. |
 |
|
O'Brien, Edna:
James Joyce. Översättning av Eva M. Ålander. [ref 71265] |
125:- |
| |
Bonniers 2002. 183, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Porträtt) |
 |
|
O'Connor, Ulick (ed.):
The Joyce We Knew. Memoirs by Eugene Sheehy, William G. Fallon, Pádraic Colum, Arthur Power. [ref 63134] |
75:- |
| |
Mercier, Cork, [1967]. 126, (1) pp. 1st edition. Paperback. A few pages lightly spotted, two pages with underlinings in ink. Inscription on half-title. |
 |
|
Oates, Joyce Carol - Björkman, Stig:
Joyce Carol Oates. Samtal med Stig Björkman. [ref 80001] |
95:- |
| |
Alfabeta Anamma, Stockholm, 2003. 271 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Den avslutande bibliografin med en del understrykningar och marginalanteckningar i bläck. |
 |
|
Ohlmarks, Åke:
Sagan om Tolkien. [ref 35674] |
80:- |
| |
Gebers 1972. 245 s. Originalpocket. Lite läsrandig rygg annars fin. |
 |
|