logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Konsthistoria  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
30,000 Years of Art:  The Story of Human Creativity Across Time and Space. [ref 83274]    250:-
    Phaidon Press, London, 2007. Large 4to. 1063, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's decorated boards. Boards with trifle shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Aaltonen, Stefan - Berglund, Uno - Blåberg, Anette, m.fl.:  Barcelona. [ref 2779]    200:-
    Art 2, RMI-Berghs, 1989. 4:o. (96) s. Genomgående illustrerad, övervägande i färg. Tryckt i 500 ex. Detta är nr 184. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite skamfilat runt kanterna, mest på baksidan.
Abel, Ulf:  Ernst Josephson. [ref 85161]    100:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 2004. 110, (2) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Abts, Tomma:  Tomma Abts. Foreword by Lisa Phillips. Essays by Laura Hoptman, Jan Verwoert, and Bruce Hainley. [ref 85396]    175:-
    Phaidon Press, London, 2008. 4:o. 135, (1) pp. Illustrated with reproductions in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket just faintly rubbed and with a tiny, tape mended tear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Acton, Mary:  Learning to Look at Modern Art. [ref 84020]    100:-
    Routledge, London, 2004. 334, (1) pp. Illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Learning to Look at Paintings. [ref 84019]    120:-
    Routledge, London, 2005. 241 pp. Illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. As new; condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Adalbert, Per - Nilson, Peter - Reuterswärd, Carl:  The Black Period of Adalbert. [ref 43565]    300:-
    Art Crew Foundation, Lidingö, [1988]. 4:o. [48] pp. Illustrated with colour reproductions of Adalbert's paintings. Publisher's black quarter calf with gilt and embossed front board. The boards are made of handmade paper, so the edges of the boards are accordingly somewhat uneven, even in their original state.
Se bild på boken
Adén, Hans Gunnar (red.):  Wassily Kandinsky. De ryska åren. Vladimir Izdebskij. Skulptur, måleri. [ref 82212]    150:-
    Palace Editions, Stockholm, 2001. 4:o. 93, (43) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagans sista sidor med svag fuktfläck i övre marginalen, i övrigt gott skick. (Millesgårdens katalog 66)
Adriani, Götz:  Martin Kippenberger. Das 2. Sein. [ref 85308]    225:-
    DuMont Verlag / Museum für neue Kunst, Köln /Karlsruhe, ©2003. 4:o. 200 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Exhibition catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Adriani, Götz (ed.):  Baselitz. 50 Jahre Malerei. [ref 85401]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2009. Large 4:o. 207, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ahlström, Crispin - Hansson, Gunnar D. - Friberg, Roj:  Roj Friberg. [ref 57506]    120:-
    Kalejdoskop Förlag, Åhus, 1990. 4:o. 78 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. (Apoteksbolagets Konstförenings årsskrift nr 6)
Ahnlund, Mariann (red.):  Margareta Renberg. Med texter av Ulf Linde, Elisabeth Rynell, Torbjörn Säfve. [ref 83978]    100:-
    Raster Förlag/Apotekets konstförening, 2001. Liten 4:o. 94, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med monterad pärmbild. För- och eftersättsblad samt smutstitelblad med inklistrade tidningsklipp. (Apotekets konstförenings årsskrift 18)
Alexander, Sidney:  Marc Chagall. En inträngande biografi. Översättning: Margareta Eklöf. Fackgranskning: Louise Lyberg. [ref 79202]    150:-
    ICA bokförlag Västerås, 1991. Stor 8:o. 428 s. + 16 planschsidor i färg och 16 i svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Alloway, Lawrence:  Adolph Gottlieb. A Retrospective. [ref 85215]    175:-
    The Arts Publisher, New York, ©1981. 4:o. 174, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Covers with faint shelfwear, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Alton, Peder:  Konst som personligt tilltal. Samlingen av svensk nutidskonst i Centralposthuset. [ref 84373]    275:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1996. Stor 4:o. 429, (1) s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Inlagans sista sidor med svag fuktrand i nedre marginalen.
Amaki, Amalia K. - Brownlee, Andrea Barnwell:  Hale Woodruff, Nancy Elizabeth Prophet and the Academy. [ref 83457]    175:-
    Spelman College Museum of Fine Art / University of Washington Press, 2007. 4:o. 216 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new; condition Fine.
Amaral, Tarsila do:  Tarsila do Amaral. [ref 85389]    300:-
    Fundación Juan March, Madrid, 2009. 4:o. 295 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. As new.
   Wonderful English edition catalogue from a Spanish exhibition of the works of this pioneering Brazilian modernist. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Amelin, Albin - Bergmark, Torsten:  Albin Amelin. Litografier. Med inledning av Torsten Bergmark. [ref 85394]    165:-
    Carlssons 1990. Tvärfolio. (8) s. + 20 planschblad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något skeva.
Anderberg, Ad.:  Carl Hill. Hans liv och hans konst. [ref 56431]    500:-
    Allhem, Malmö, 1951. 4:o. 324, (5) s. + 88 planschblad + 5 faksimilblad samt illustrationer i texten. Mycket gediget grönt halvfranskt band med övre guldsnitt (Knut Hässler), båda omslagen samt rygg och skyddsomslag medbundet.
Andersson, Oskar:  Mannen som gör vad som faller honom in och andra historier sammanställda av Hasse Z. [ref 27001]    125:-
    Bonniers 1956. 4:o. 161 s. Huvudsakligen skämtteckningar med text. 9:e-14:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Ryggen lätt blekt, i övrigt ett fint ex.
Arell, Berndt - Aguer, Montse:  Dalí och fantasins kraft. [ref 83393]    120:-
    Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, 2001. Kvadratisk 8:o. 113, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Nordiska Akvarellmuseets publikation 11)
Arnau, Frank:  Konstförfalskning. Tavlor, smycken, mynt, skulpturer, glas, keramik, möbler, vävnader. Hur förfalskarna arbetat genom tiderna och hur man avslöjar dem. Översättning av Karin och Gunnar Hellman. [ref 23882]    200:-
    Forum, Stockholm, 1961. 356 s. + 32 planschblad, delvis i färg. Illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med några smärre riss och veck, fria försättsbladet med blindpressat exlibris.
Arnold, Tonni:  Balladen om Marie. En biografi över Marie Krøyer. Översättning: Ann-Mari Seeberg. [ref 85240]    120:-
    Bonnierförlagen, 2001. 350, (1) s. + 24 planschsidor (vissa i färg). Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre pärmen med litet stötmärke, i övrigt välhållen.
Art in revolution:  Soviet Art and Design since 1917. Hayward Gallery, London, 26 February to 18 April 1971. [ref 85059]    150:-
    Arts Council, [London], [1971]. Small 4to. 111, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions. Publisher's softcover. Covers slightly yellowed, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Arvas, Birgitta - Malmgren, Margareta, m.fl. (red.):  Katalogen över Moderna Museets samlingar av svensk och internationell 1900-talskonst. - Catalogue of the Modern Museums Collection of Swedish and International 20th Century Art. [ref 58232]    250:-
    Moderna Museet 1976. Tvär 4:o. 196 s. Rikt illustrerad. Limhäftad.
Arvidsson, Gösta:  En vackrare vardag. Ett kooperativt kulturarv förvaltat av konsumentföreningen Stockholm. [ref 83485]    200:-
    Carlssons 2005. 4:o. 352 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med inklistrat tidningsurklipp, i övrigt gott skick.
Asklund, Erik:  Björn Jonson. [ref 68450]    100:-
    Folket i Bilds konstklubb 1957. Liten 8:o. 47, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. (FIB:s konstklubb. Svenska mästargrafiker 5)
   Dedikation: "Till Åke [Andersson] från vännen Erik Asklund".
Aspelin, Kurt - Lundberg, Bengt A. (red.):  Tecken och tydning. Till konsternas semiotik. Texter valda av Kurt Aspelin och Bengt A. Lundberg. [ref 55148]    125:-
    PAN/Norstedts 1976. Liten 8:o. 304, (1) s. Sparsamt illustrerad. Limhäftad. Fint ex. (En PAN-bok. - Serien Kontrakurs)
Se bild på boken
Asplund, Karl:  Axel Fridell. [ref 2544]    200:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1947. 4:o. 189, (1) s. + 1 frontespis i färg + 95 planschsidor i svartvitt. Mörkbrunt halvfranskt band med 4 upphöjda bind och främre omslag medbundet. Ryggen obetydligt blekt, bandet likaså obetydligt nött. (SAK:s pubklikation 56)
  –  :  Egron Lundgren. Del I: 1815-1859. Del II: 1859-1875. [ref 10999]    350:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1914-1915. 4:o. (XIV), 231 + V, 195 s. Illustrerad med verk av konstnären. Privatbundet gediget brunt halvfranskt band med 6 upphöjda bind och övre guldsnitt samt marmorerade pärmpapper. Ryggen blekt med ytliga "skrapmärken" nedtill, i övrigt ett fint ex. (SAK:s publikation 23 & 24)
   Två delar sammanbundna i en volym. Inga omslag medbundna.
  –  :  Ivar Arosenius. [ref 21614]    250:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1928. 4:o. 241, (1) s. + 48 svartvita planschsidor. 153 illustrationer i texten samt 8 färgplanscher. Gediget privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper, sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Fint ex. (SAK:s publikation 37)
  –  :  Konst, kännare, köpmän. [ref 23796]    125:-
    Bonniers 1962. Stor 8:o. 210, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier och reproduktioner. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Lätt snedläst, skyddsomslagets rygg något blekt.
  –  :  Två gustavianska mästare. Niklas Lafrensen d.y. och Elias Martin i samtida gravyrer. [ref 46167]    450:-
    Wahlström & Widstrand 1925. Stor 4:o. 28 s. + 54 gravyrer med förklarande text på motstående sida. Förlagets skinnband med rikt gulddekorerad rygg, pärmbordyr, inre denteller samt övre guldsnitt. Fint band i en något sliten kassett.
Aulich, James - Lynch, John (eds.):  Critical Kitaj. Essays on the Work of R.B. Kitaj. [ref 85358]    175:-
    Manchester University Press, Manchester, 2000. Large 8:o. 249 pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. As new. (The Barber Institute's critical perspectives in art history series)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Axlund, Björn:  Axel Bengtsson. [ref 85560]    150:-
    Atlantis 2008. 4:o. 115, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med inklistrat tidningsklipp, i övrigt ett välhållet ex.
Axlund, Björn (red.):  Skimrande västkust. Färglyrik från Kylberg till Schiöler. [ref 83794]    125:-
    Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1986. 112 s. Genomgående illustrerad med reproduktioner i färg och i svartvitt. Häftad. Främre omslaget med litet veck, i övrigt gott skick. (Liljevalchs katalog 384)
   Utställningskatalog med verk av bland andra Åke Göransson, Carl Kylberg och Inge Schiöler.
Badura-Triska, Eva - Neuburger, Susanne (eds.):  Bad Painting, Good Art. [ref 85002]    175:-
    DuMont Buchverlag/Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig, Köln/Wien, 2008. 4:o. 253, (3) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Bilingual edition with parallell text in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Balkema, Annette W. (ed.):  Li Lei - Chinese Abstractionist. [ref 85279]    200:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2009. 4:o. 197, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's boards. Upper corner slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Balken, Debra Bricker:  Arthur Dove. A Retrospective. In Collaboration with William C. Agee and Elizabeth Hutton Turner. [ref 85592]    175:-
    Addison Gallery of American Art, Phillips Academy, Andover, Massachusetts / The MIT Press, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts, 1997. Large 4to. 200 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Condition Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Barnett, Vivian Endicott:  The Blue Four Collection at the Norton Simon Museum. [ref 83757]    300:-
    Yale University Press, New Haven/London, ©2002. 4:o. 496 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   A famous art collector, dealer, and indomitable champion of modern art, Emmy (Galka) Scheyer (1889-1945) is best known as the founder of the Blue Four artists' group, whose members were Lyonel Feininger, Paul Klee, Alexei Jawlensky and Vasily Kandinsky. This volume presents almost 500 items from the collection, reproducing most in full colour. It features numerous works by the Blue Four, as well as those by such European artists as Pablo Picasso, Fernand Leger, Emil Nolde, Kurt Schwitters and El Lissitzky.
Barnett, Vivian Endicott - Rosdahl, Anders - Springfeldt, Björn (red.):  Kandinsky och Sverige. Översättning: Lars-Håkan Svensson. [ref 56442]    150:-
    Malmö Konsthall, Malmö / Moderna Museet, Stockholm, [1989]. Stor 8:o. 220, (1) s. Illustrerad med 65 planscher (vissa i färg) + illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Malmö konsthalls katalog nr 134 / Moderna museets katalog nr 231)
   Katalog till utställningen i Malmö Konsthall 21 oktober - 10 december 1989 och på Moderna Museet, Stockholm 26 december 1989 - 18 februari 1990.
Barson, Tanya - Gorschlüter, Peter (ed.):  Afro Modern. Journeys through the Black Atlantic. [ref 84926]    165:-
    Tate Liverpool, 2010. 223 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. Front cover with tiny crease at lower corner, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Barter, Judith A.:  American Modernism at the Art Institute of Chicago. World War I to 1955. [ref 84927]    300:-
    Art Institute of Chicago/Yale University Press, Chicago/New Haven, 2010. Large 4:o. 368 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Barthel, Sven:  Bull i skärgården. [ref 5359]    90:-
    Sällskapet Bokvännerna 1985. 19, (1) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Klammerhäftad med skyddsomslag. Fint ex. (Bokvännens bokgåva 1985)
Barthel, Sven (red.):  Albert Engström, konstnären. Ett album sammanställt av Sven Barthel. [ref 896]    300:-
    Bonniers 1941. Stor 4:o. (8), 242, (6) s. + 19 planschblad i färg. Huvudsakligen illustrationer i övrigt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med färgat övre snitt. Främre omslag medbundet. Ryggen med en mindre ojämnhet, annars ett fint ex.
Baselitz, Georg:  Georg Baselitz. [ref 85402]    165:-
    Taschen Verlag, Köln, ©1990. 4:o. 198, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Newspaper clippings pasted onto the inside of the covers.
   Trilingual monograph with texts in English, French and German. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Georg Baselitz. Watercolors. [ref 85400]    250:-
    David Nolan Gallery, New York, 2007. Large 4:o. 57, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Corners just faintly scuffed, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Se bild på boken
Batchelor, David:  Minimalismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 70759]    100:-
    Förlaget Sören Fogtdal 2000. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Moderna Konstriktningar)
Bauer, John:  Ritkurs för Sveriges barndomsskolor. Häftena 2-9 samt 11-12. 10 volymer. [ref 34922]    1800:-
    Skolboks Aktiebolaget De Förenade, Stockholm, [utan år]. 16 sidor per häfte, sammanlagt 160 sidor. Klammerhäftad. Samtliga häften med namnteckning på främre omslaget, inlagorna med av tidigare innehavare väl utförda ritövningar. Häfte nr 12 med ett par små fläckar på bakre omslaget, främre omslaget till häfte nr 2 med omsorgsfullt utförd färgläggning.
   Inget tryckår angivet, men sannolikt rör det sig om andra upplagan från 1928. Första upplagan skall enligt uppgift ha tryckåret 1913 angivet. Häfte nr 2 med inlagan tryckt i svartvitt, övriga delar i den ursprungligen något dyrare så kallade lyxupplagan där inlagorna delvis är utförda i färgtryck. Häftena 1 och 10 saknas dessvärre här. 10 volymer.

Se bild på boken
  –  :  Trettio bilder i mezzotypi till ett urval sagor i Bland tomtar och troll åren 1907-1915. [ref 45754]    350:-
    Åhlén & Åkerlund 1918. Stor 4:o. 89 s. Illustrerad med frontespis (porträtt av Goodwin 1917) samt 30 helsidesplanscher. Förlagets dekorerade linneband med båda omslagen medbundna. Bakre pärmen endast svagt buktande, i övrigt gott skick.
Baumgart, Fritz:  Konsthistoria. Arkitektur, måleri, skulptur. Översättning: Kerstin Karling. [ref 23897]    100:-
    Forum 1983. Stor 8:o. 312, (1) s. + 32 planschsidor i färg. Rikt illustrerad med reproduktioner i texten. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggfoten något stukad. (När?Var?Hur?-serien)
Baumgartner, Michael (ed.):  Paul Klee. Kein Tag ohne Linie. [ref 85136]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2005. Large 4:o. 201, (6) s. With 230 reproductions, 192 in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bearden, Romare - Henderson, Harry:  A History of African-American Artists. From 1792 to the Present. [ref 83666]    275:-
    Pantheon Books, New York, ©1993. 4:o. XVII, 541, (1) pp. Illustrated with more than 420 b/w illustrations and 61 colour reproductions. 8th printing. Publisher's half cloth. Dust jacket. As new, condition Fine.
Becker, Christoph - Bild, Julia Burckhardt:  Georges Seurat. Figur im Raum. [ref 85015]    150:-
    Kunsthaus Zürich / Hatje Cantz, 2009. 4:o. 151 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Upper corners slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Beckett, Wendy:  Max Beckmann and the Self. [ref 85565]    140:-
    Prestel Publishing, ©2003. Large 8:o. 119, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. Upper corner faintly warped, else fine. Condition Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.
Beckmann, Mayen - Gohr, Siegfried - Hollein, Max:  Max Beckmann. Die Aquarelle und Pastelle. [ref 85568]    350:-
    DuMont Verlag, Köln, 2006. 4:o. 373, (3) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Dust jacket just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Catalogue raisonné of Beckmanns works on paper. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Becks-Malorny, Ulrike:  Wassily Kandinsky. 1866-1944. The Journey to Abstraction. [ref 85316]    100:-
    Taschen Verlag, Köln, ©2003. Large 8:o. 199, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Behr, Shulamith - Haglund, Elisabeth - Lalander, Folke m.fl.:  Sigrid Hjertén. [ref 20246]    250:-
    Raster Förlag, Stockholm, 1995. 4:o. 238, (1) s. Illustrerad med 386 bilder varav 121 i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sigrid Hjertén. [Liljevalchs Konsthall 17 mars - 28 maj 1995]. [ref 76236]    120:-
    Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1995. 4:o. 238 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Limhäftad. För- och eftersättsbladen med inklistrade tidningsklipp. (Liljevalchs katalog nr 430)
Bellman, Carl Michael - Dahl, Peter:  Fredmans epistlar. Bilder. [ref 83742]    225:-
    Konstfrämjandet i samarbete med Galerie Aix och Peter Dahl, 1984. Liten 4:o. (36) s. Illustrerad med reproduktioner i färg. Klammerhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt välhållen.
   Häftesomslaget utgörs av en originallitografi av Peter Dahl!
Bellony-Rewald, Alice:  Impressionisternas svunna värld. [ref 55573]    175:-
    Bonniers 1977. 4:o. 287 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Denna bok förvaras på ett externt lager. Vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den!
Belton, Robert (ed.):  Art, The World of Art, from Aboriginal to American Pop, Renaissance Masters to Postmodernism. [ref 85006]    225:-
    Flame Tree Publishing, London, 2002. 4:o. 512 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ben-Gal, Avner:  Avner Ben-Gal. [ref 85567]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2008. 4:o. 151 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Berefelt, Gunnar:  Svensk landskapskonst. Från renässans till romantik. [ref 41063]    150:-
    Sveriges allmänna konstförening 1965. 4:o. 239, (1) s. + 8 färgplanscher. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade skinnryggsband med övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. (SAK:s publikation 74)
Berg, Björn:  Tecknare i tid och otid. [ref 75280]    140:-
    Förlags AB Marieberg 1983. 4:o. 176 s. text + 15 helsidesplanscher i färg av författaren. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet med liten stötskada, i övrigt ett fint ex.
Berg, Björn - Henrikson, Alf:  Läslära. [ref 54818]    100:-
    Wiken, Höganäs, 1986. Stor 8:o. 49, (10) s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Bergquist, Olle:  Sörmländska konstnärer. [ref 49923]    175:-
    Carlssons 1997. Stor 8:o. 186 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Dedikation från författaren på försättsbladet.
Bergqvist Lindegren, Karin - Hultén, K.G. (katalogred.):  Den inre och yttre rymden, en utställning rörande universell konst / The inner and the outer space, an exhibition devoted to universal art / Der innere und äussere Raum, eine Ausstellung universaler Kunst / L'Espace intérieur et extérieur, une exposition concernant un art universel ... [ref 63172]    275:-
    Moderna museet, Stockholm, 1965. 4:o. [138] s. Rikt illustrerad med reproduktioner i svartvitt och färg. Inlaga med blad av varierande storlek. Katalogen hålls samman av tre genomgående skruvar med muttrar. Främre omslag av galon, bakre av wellpapp. Originalkartongen av papp saknas dessvärre här. Bakre pärmen med stötmärke i nedre marginalen. (Moderna Museets utställningskatalog 51)
   Utställningen visades i Stockholm 26 december 1965 - 13 februari 1966. Med verk av bl.a. Kasimir Malevich, Naum Gabo och Yves Klein.
Berlin, Sven:  Alfred Wallis. Primitive. [ref 83228]    120:-
    Sansom & Company, London, 2000. Large 8vo. 110 pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Reprint. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bernadotte, Sigvard - Lehm-Laursen, Johs. (red.):  Moderne dansk boligkunst. 1-2. [ref 28757]    700:-
    Skandinavisk Bokforlag, Odense, 1946-1947. Liten 4:o. 326 + 320 s. + 7 färgplanscher. Rikt illustrerade i texten. Förlagets klotryggsband med ryggdekor. Något stötta hörn, lätt mörktonade ryggar. Diskret namnteckning på friblad. 2 volymer.
   Dansk möbelkonst, hus, bokband, silver, lampor, grindar, etc etc. Text på danska.
Bernheimer, Charles:  Decadent Subjects. The Idea of Decadence in Art, Literature, Philosophy, and Culture of the Fin de siècle in Europe. Edited by T. Jefferson Kline and Naomi Schor. [ref 84389]    175:-
    The John Hopkins University Press, Baltimore and London, 2002. XVIII, (2), 227, (1) pp. Illustrated. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
Beuys, Joseph:  Aktioner - Aktionen. Teckningar och objekt 1937-1970 ur samling van der Grinten. Zeichnungen und Objekte 1937-1970 aus der Sammlung van der Grinten. [ref 82464]    250:-
    Moderna Museet, Stockholm, 1971. 4:o. (19) s. + 68 + (57) planschsidor med fotografier. Häftad. Fint ex.
Bezzola, Tobia (ed.):  Feast of Color. The Merzbacher-Mayer Collection. [ref 84377]    400:-
    DuMont Verlag / Kunsthaus Zürich, ©2006. 4:o. 358, (2) pp. Profusely illustrated in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   Catalogue from exhibition at the Kunsthalle Zürich with works from the Merzbacher-Mayer Collection, one of the most important private collections of modern art. Contains reproductions of seldom seen works of some of the most important artists of the 20th century.
Bihalji-Merin, Otto:  Naivt måleri. Med ett kapitel om naiv konst i Sverige av Gunnar Hellman. Till svenska av Allhems bokredaktion. [ref 29835]    125:-
    Allhem, Malmö, 1964. 175 s. + 51 planschblad (varav flera i färg). Tryckt i 2.400 ex. Förlagets röda linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med riss och smärre veck vid rygghuvudet samt med ett par längre, lagade revor på framsidan och ett par små på baksidan.
Billgren, Ernst:  Vad är konst och 100 andra jätteviktiga frågor. + Vad är konst II. 100 nya jätteviktiga frågor. 1-2. [ref 82567]    250:-
    Bokförlaget Langenskiöld, Stockholm, 2010. Stor 8:o. ca 250 + ca 230 s. Del 1 i tredje tryckningen, del 2 i originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband i dekorerad klotkassett. Fin uppsättning.
   2 volymer i kassett.
Bjurström, Per:  Affischer. En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum. Nationalmuseum 28 juni-31 december 1992. [ref 70731]    150:-
    Wiken, Höganäs, 1992. 4:o. 159 s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets tryckta pappband. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog nr 551)
  –  :  Bauer. En konstnär och hans sagovärld. [ref 61725]    150:-
    Nationalmuseum /Bra Böcker, Stockholm / Höganäs, 1982. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Evert Lundquist. Grafiker. [ref 85160]    120:-
    Carlssons 2004. 4:o. 25, (5) s. + ca 140 planschblad med reproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets framsida och ytterkant med ett par små skrapmärken, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Lennart Rodhe. Kyrkogården. Växthuset. [ref 85552]    165:-
    Carlssons 1997. Stor tvär 8:o. 132 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
  –  :  Teaterdekoration i Sverige. [ref 60277]    200:-
    Natur och Kultur 1964. Stor 8:o. 181 s. + 2 färgplanscher. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor samt smärre bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Bjurström, Per - Lindqvist, Gunnar - Börtz-Laine, Agneta - Holmberg, Hans:  Bauer. En konstnär och hans sagovärld. [ref 2915]    110:-
    Nationalmuseum, Stockholm; Jönköpings läns museum, Jönköping, © 1981. 159, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Limhäftad. Främre omslaget med ett par smärre veck, i övrigt gott skick. (Nationalmusei utställningskatalog 450)
Bjurström, Per - Rossholm, Margaretha - Weibull, Nina:  Ivar Arosenius. Nationalmuseum 1978. [ref 29918]    100:-
    Nationalmuseum och Liber Förlag 1978. 152, (16) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Gott skick. (Nationalmusei utställningskatalog nr 410)
   Med verkkatalog.
Björk, Christina - Anderson, Lena:  Linnea i Målarens Trädgård. [ref 84841]    100:-
    Rabén & Sjögren 1992. Stor 8:o. 52, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Björk, Monika:  Florans konstnärer. Botaniska illustrationer och illustratörer i Norden. [ref 83971]    165:-
    Prisma 1999. 4:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med vissa skrapmärken.
Black, Jonathan (ed.):  Blasting the Future. Vorticism in Britain 1910-1920. [ref 84390]    175:-
    Philip Wilson Publishers, London, 2004. 4:o. 110 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of trifle creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Blomberg, Erik:  Ernst Josephson. Hans liv. [ref 56438]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1951. Liten 4:o. 747, (2) s. Illustrerad med 7 färgplanscher samt rikt illustrerad i texten. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt samt fyra markerade bind. Främre omslaget medbundet. Rygghuvudet lätt skavt och med liten lagad skada, i övrigt fin.
Blythe, Sarah Ganz- Powers, Edward D.:  Looking at Dada. [ref 84375]    100:-
    Museum of Modern Art, New York, ©2006. 4:o. 76 pp. Illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
   With reproductions of works by Duchamp, Picabia, Max Ernst and many others.
Bocola, Sandro:  Timelines. The Art of Modernism 1870-2000. [ref 85037]    150:-
    Taschen Verlag, Köln, 2001. 4:o. 175 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. Spine somewhat yellowed, boards faintly soiled. The text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Bocquillon, Marina Ferretti - Cachin, Charles:  Paul Signac. A collection of Watercolors and Drawings. [ref 83276]    200:-
    Harry N. Abrams Inc. / Arkansas Arts Center, 2000. Oblong 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with trifle shelfwear at tail of spine, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Boehm, Gottfried:  Willi Baumeister. [ref 85403]    200:-
    Verlag Gerd Hatje, Stuttgart, ©1995. 4:o. 262, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine.
   Monograph with text in German. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Willi Baumeister. Figuren und Zeichen. [ref 85404]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2005. 4:o. 207, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Monograph with text in German. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Boëthius, Gerda:  Anders Zorn. An international Swedish artist. His life and work. [ref 49949]    1500:-
    Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1954. 4:o. 76 + 20 pp. + 360 plates in b/w and colour (the colour plates are tipped-in). Printed in 1.200 numberd copys this number 45. Original calf with Zorn's autograph blindtooled on front board. Red and green title labels on spine. Topedge gilt (Nordiska bokhandels bokbinderi). A nice copy.
  –  :  Zorn. Människan och konstnären. [ref 74933]    450:-
    Stureförlaget 1977. 4:o. 239 s. + 40 planschblad i färg + 64 planschsidor i svartvitt samt illustrationer i texten. Praktupplaga om 2.000 numrerade ex, varav detta är onumrerat. Förlagets röda dekorerade konstläderband med övre guldsnitt. Fint ex.
Boëthius, Lena (red.):  Alvar Jansson. [ref 85176]    150:-
    Raster Förlag, Stockholm, 1993. 4:o. 92, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Bois, Yves-Alain:  Ellsworth Kelly. The Early Drawings, 1948-1955. [ref 85304]    250:-
    Harvard University Art Museums/Kunstmuseum Winterthur, ©1999. Oblong 4:o. 263, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Covers with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bolin, Asta:  Den tusende natten. Om konstnären Einar Hylanders liv och arbete. [ref 79642]    125:-
    Prisma 2000. Stor 8:o. 342, (1) s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bolten, J. - Bolten Rempt, H.:  Rembrandt. Översättning av Sven Åhman. [ref 34437]    125:-
    Bra Böcker 1978. Stor 4:o. 208 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen samt med smärre bruksspår och ett par små, lagade revor på baksidan.
Bondjers, Rune:  Falugrafikerna. [ref 55622]    165:-
    Dalarnas Museum i samarbete med Gidlunds Bokförlag, Hedemora, 1990. 4:o. 159, (1) s. Genomgående illustrerad med reproduktioner i svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Trevlig översikt över de så kallade falugrafikerna, bland andra Axel Fridell, Stig Borglind och Bertil Bull Hedlund.
Bonesteel, Michael - Kramer, Linda Konheim:  The Prints of John Himmelfarb. A Catalogue Raisonné. 1967-2004. [ref 85347]    225:-
    Hudson Hills Press, New York 2005. 4:o. 153, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Bonfand, Alain:  Lindström. [ref 85205]    400:-
    Édition de La Difference, Paris, 1993. 4:o. 333, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover in pictorial slipcase. As new.
   Text in French. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Boode, Björn:  Vallien Hydman Vallien. Klippbok 1938-2008. [ref 31826]    120:-
    Kosta Förlag, Kosta, 2008. Stor 8:o. 79, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Borchardt-Hume, Achim (ed.):  Per Kirkeby. [ref 85361]    150:-
    Tate Publishing, London, ©2009. 4:o. 167, (9) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Rear cover with tiny crease at upper corner, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bosdotter, Kjersti - Isacson, Maths:  Fram träder arbetaren. Arbetarkonst och industrisamhällets bilder i Norden. [ref 83729]    125:-
    Arbetarnas kulturhistoriska sällskap, Stockholm, 2009. Kvadratisk 8:o. 240 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, i övrigt välhållen. (Årsbok 2009 för Arbetarnas kulturhistoriska sällskap)
Bosson, Viveca (red.):  Halmstadgruppen 50 år. [ref 18233]    450:-
    Stiftelsen Halmstadgruppen 1979. 4:o. 210 s. + en planschavdelning med 170 reproduktioner. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
   Med text av Pontus Hultén, Artur Lundkvist, Viveca Bosson, Carl Fredrik Reuterswärd, Ragnar von Holten m fl.
Boström, Hans-Olof:  Bror Hjorth. 1894-1968. [ref 10250]    120:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1994. Stor 8:o. 174, (2) s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen med en liten fläck, ett obetydligt skrapmärke och en lätt stötskada på nedre hörnet samt exlibis på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex. (SAK:s publikation 103)
Boström, Hans-Olof - Fant, Åke - Widman, Dag:  Leander Engström. [ref 53929]    175:-
    Metafor Förlag, Stockholm, 1986. Liten 4:o. 137, (1) s. Illustrerad med 90 färgplanscher samt några svartvita illustrationer i textdelen. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår och en liten obetydlig fläck på yttersnittet, annars fin.
Boye, Fredrik:  Målare-Lexikon til begagnande såsom handbok för konstidkare och taflesamlare. [ref 74139]    1400:-
    Carl Deleen, Stockholm, 1833. Titelbladet med en graverad vinjett. (6), 405, (1) s. + 2 utvikbara planscher med graverade porträtt av 28 konstnärer och med bilder av 250 konstnärers monogram, intitialer och signatur monogrammer. Privatbundet vinrött trevligt halvfranskt band med dekorerad rygg, sprängt snitt (sent 1800-tal?). De utvikbara planscherna uppfodrade på väv och tar därför lite plats i bandet. Exlibris signerat H.S. i plåten (Harald Sallberg).
   Fredrik Carl Boije af Gennäs (1773-1857), militär och konstnär. "Målarelexikon" brukar räknas som det första svenska konstnärslexikonet.
Brander Jonsson, Hedvig - Broberg, Gunnar - Johannesson, Lena (red.kommitté):  Historiens vingslag. Konst, historia och ornitologi. Till Allan Ellenius på 60-årsdagen. [ref 19357]    125:-
    Atlantis 1988. Stor 8:o. 306, (2) s. + 8 planschsidor i färg samt tämligen rikligt med illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor, i övrigt ett fint ex.
Brettell, Richard R.:  Modern art 1851-1929. Capitalism and Representation. [ref 84394]    100:-
    Oxford University Press, Oxford, 1999. Large 8vo. IX, (1), 258, (3) pp. Illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bringéus, Nils-Arvid:  Skånska kistebrev. [ref 58318]    125:-
    Carlsson Bokförlag 1995. 328 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brink, Johanna - Lövberg, Åsa:  En grön bok. [ref 37065]    140:-
    AB Åsa Lövberg, [Duvbo], © 2006. Kvadratisk 8:o. 288 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår. (Böcker i färg)
Brising, Harald:  Klassiska bilder. Inledning till den klassiska konsten. [ref 23466]    150:-
    Bonniers 1910. (4), 227, (2) s. Med 126 bilder. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på baksidan av det främre omslaget. Bra skick.
Britt, David (ed.):  Modern Art. Impressionism to Post-Modernism. [ref 84169]    120:-
    Thames & Hudson, 2003. Small 4:o. 416 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
Broby-Johansen, R.:  Ismerna. Modernismens historia i 175 bilder. [ref 64588]    100:-
    Gidlunds, Stockholm, 1977. 4:o. 70, (10) s. Genomgående illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Ryggens huvud och fot lite stötta samt lätt skeva pärmar.
  –  :  Vardagskonst - världskonst. En översikt över Europas konsthistoria. Översättning: Rune Norberg och Carina Hedbom (bildtexterna). [ref 70409]    150:-
    Rabén & Sjögren © 1987. Liten 4:o. 206, (1) s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. 4:e upplagan, 56:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brochmann, Odd:  En bok om vackert och fult, som handlar om föremålens form, väsen och innehåll och det intryck de gör på oss. Till svenska av Alvar Ellegård. [ref 54311]    150:-
    Gebers 1954. 134, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med mönstrade pärmpapper. Främre omslag medbundet. Fint ex.
Brown, Carolina:  Målaren Hjalmar Grahn. [ref 85213]    140:-
    Carlssons 1999. 135 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brugger, Ingried (ed.):  Attersee. One Love - One House - One Ring. [ref 85406]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2005. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Brummer, Hans Henrik:  Ernst Josephson. Målare och diktare. [ref 85164]    150:-
    Norstedts 2001. Stor 4:o. 302, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Inlagan med en del förstrykningar med gul markeringspenna.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Ernst Josephson. Målare, romantiker och symbolist. [ref 85313]    150:-
    Carlssons 1991. Liten 4:o. 184, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt välhållen.
  –  :  Kleopatra blir Ariadne. Identitet och förvandling. Med bidrag av Jole de Sanna och Magnus Olausson. [ref 76672]    175:-
    Carlssons i samarbete med Prins Eugens Waldemarsudde 2003. Stor 8:o. 237, (1) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Prins Eugen. Minnet av ett landskap. [ref 62855]    225:-
    Norstedts 1998. Stor 4:o. 393, (1) s. Rikt illustrerad. 3:e, korrigerade upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Prins Eugens Waldemarsudde. Utställningskatalog nr 47:98)
  –  :  Zorn MCMLXXXIX. Zornsamlingarna, Mora. [ref 73162]    300:-
    Författarförlaget Fischer & Rye, Stockholm, 1989. Stor 4:o. 377, (2) s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt ett fint ex. (Zornmuseet 50 år 10 juni - 20 augusti 1989)
  –  :  Zorn. Svensk målare i världen. [ref 49950]    120:-
    Svalan/Bonniers 1975. Stor 4:o. 91, (1) s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och skyddsomslag. Omslaget med något mindre veck och en liten lagad reva.
Brummer, Hans Henrik - Hedström, Per:  Albert Edelfelt. Förord: Hans Henrik Brummer. Översättning: Susanne Lehtinen. [ref 85586]    200:-
    Atlantis / Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2005. 4:o. 256 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. För- och eftersättsblad med inklistrade tidningsurklipp, i övrigt ett fint ex. (Waldemarsuddes utställningskatalog nr 77:05)
   Med bidrag av Rainer Knapas, Hans Henrik Brummer, Soili Sinisalo, Tuulikki Kilpinen, Petja Hovinheimo, Riita Ojanperä och Laura Gutman-Hanhivaara.
Brummer, Hans Henrik - Lengefeld, Cecilia (red.):  En glömd relation. Norden och Tyskland vid sekelskiftet. [ref 82958]    125:-
    Waldemarsudde i samarbete med Carlsson, Stockholm, 1998. Stor 8:o. 335, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Brummer, Hans Henrik (red.):  Alf Lindberg (1905-1990). [ref 85285]    95:-
    Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2005. 4:o. 95 s. Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Häftad. Främre omslagets insida med inklistrade tidningsklipp. (Waldemarsuddes utställningskatalog 78:05)
  –  :  Den vita båten. Skärgårdsbåten i konsten. [ref 8592]    150:-
    Carlssons 1991. Stor 8:o. 132 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Myt och landskap. Unionsupplösning och kulturell gemenskap. [ref 83771]    150:-
    Carlssons Bokförlag i samarbete med Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2005. 4:o. 182 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade pressklipp, i övrigt välhållen. (Waldemarsuddes utställningskatalog)
  –  :  Nils Kreuger. [ref 85121]    175:-
    Carlssons Bokförlag i samarbete med Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2004. Stor 4:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, i övrigt välhållen.
  –  :  Richard Bergh. Ett konstnärskall. [ref 85555]    175:-
    Prins Eugens Waldemarsudde i samarbete med Carlssons Bokförlag, Stockholm, 2002. Stor 4:o. 174 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med texter av bland andra Ulf Linde och Leif Nylén.
Brunius, Teddy:  Bærtling. Mannen. Verket. [ref 85411]    95:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1990. Stor 8:o. 157, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, texten med en del förstrykningar i gul markeringspenna. (Sveriges allmänna konstförening, publikation 99)
  –  :  John Ivar Berg. Avantgardist och konkret konstnär. [ref 85559]    125:-
    Carlssons 2004. 4:o. 78, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Lars Gynning. Textila bilder. [ref 39675]    150:-
    Kulturen i Lund 1985. 83 s. Rikt illustrerad med Gynnings målningar, skisser och textila verk. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Brunius, Teddy - Reutersvärd, Oscar:  Samtal om Zorn. [ref 36229]    100:-
    Bra Böcker 1979. 4:o. (224) s. Rikt illustrerad, till större delen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt skavd på rygghuvud och fot.
Brunius, Teddy (förord):  De danske. [5 februari - 27 februari]. [ref 83572]    90:-
    Åmells Konsthandel, Stockholm, 2004. Liten tvär 4:o. (51) s. Genomgående illustrerad i färg. Häftad. Fint ex. (Åmells katalog nr 77)
   Katalog över danska konkretister som Richard Winther, Ole Schwalbe och Ib Geertsen.
Brunner, Gisbert L. - Pfeiffer-Belli, Christian:  Wristwatches - Armbanduhren - Montres-bracelets. [ref 75676]    700:-
    Könemann 1999. Large 4to. 512 pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Publisher's grey linen cloth with title in black. Near fine in dust-jacket.
   Beautiful book on wristwatches.

Se bild på boken
Brusewitz, Gunnar:  Dagbok från en sjö. [ref 52922]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1996. Stor 4:o. 168 s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Den otåliga pennan. Bildligt talat. [ref 73508]    160:-
    Wahlström & Widstrand 1996. 341 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  G Brusewitz antecknare. Text: Birger Christofferson. Bilder och bildkommentarer: Gunnar Brusewitz. [ref 16158]    175:-
    Bra Böcker 1988. 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vågens barn. Bildminnen och minnesbilder. [ref 54486]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 368 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten laga reva (10 mm) i nedre kanten på framsidan.
Brusewitz, Gunnar - Ellenius, Allan:  Olof Thunmans Uppland. [ref 79848]    175:-
    Atlantis 2005. Stor 8:o. 181, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt veck, i övrigt mycket gott skick.
Bruzelli, Birger:  Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912. Verksamhet, föremål, stämplar samt upplysningar om äldre mästare. [ref 43321]    1400:-
    Forum 1967. Stor 8:o. 606 s. Rikt illustrerad med 93 fotografier och ett stort antal stämpelavbildningar + löst bifogad tabell över årsbokstäver på svenska tennföremål. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat samt med några mindre, lagade revor och liten pappersförlust i nedre marginalen; i övrigt gott skick.
   Standardverket om stämplar på svenska tennföremål.

Se bild på boken
Brügge, Anne:  Älskade professor Milles. [ref 72777]    175:-
    Warne Förlag, Sävedalen, 2004. Stor 8:o. 352 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Jeanne Beausangs brev till Carl Milles är unika vittnesmål om en kvinnlig konstnärs villkor under första hälften av 1900-talet.
Brøns, Helle:  Asger Jorn. [ref 85171]    140:-
    Louisiana Museum of Modern Art, Copenhagen, 2009. Large 8:o. 163, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in color. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Buchhart, Dieter (ed.):  Edvard Munch. Zeichen der Moderne. [ref 84876]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2007. Large 4:o. 285, (3) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Exhibition catalogue fron Fondation Beyeler and Kunsthall Würth. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Buchsteiner, Thomas - Letze, Otto (eds.):  Max Bill. Maler, Bildhauer, Architekt, Designer. [ref 85557]    500:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2005. 4:o. 287, (9) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Buechner, Thomas S.:  The Norman Rockwell Treasury. [ref 83980]    150:-
    Galahad Books, New Jersey, 1987. 4:o. 214, (2) s. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's decorated boards with dust jacket. As new.
Burén, Jan af:  Grafik. Konst & kunskap på papper. [ref 83707]    125:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 2009. 223, (17) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Nationalmusei årsbok 55)
Burkamp, Dieter (ed.):  Florian Doru Crihana. Satirische Idyllen. Forewords (in German and English) by Dieter Burkamp and Gisela Burkamp. [ref 56498]    125:-
    Kerber Verlag, Bielefeld/Leipzig, [2009]. Liten 4:o. 95, (1) pp. Illustrated throughout with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. Condition Fine. (Kerber Art)
Se bild på boken
Burmeister, Gabriel:  Du gamla du fria.... Färglitografi. Signerad i plåten. [ref 85326]    175:-
    Konstförlaget Grafia 1920. Bildstorlek ca 455 X 755. Total storlek ca 590 X 900. Oramad. Måste hämtas i butiken.
   Gabriel Burmeister född 1886 i Karlshamn död 1946 i Timmernabben. Till att börja med var han i första hand verksam inom grafikens område, där han utvecklade en egen metod - Gabrielmetoden. 1912 upprättade han en etsningsskola och tog initiativet till flera sammanslutningar för grafiker. Sedan gick han över till keramiken, och arbetade främst för Uppsala-Ekeby och Bobergs fajansfabrik, innan han 1925 grundade sin egen fabrik i Timmernabben, Gabriel Keramik som fortfarande finns kvar i samma familj och har specialiserat sig på kakelugnar.

Se bild på boken
  –  :  Kameleonter. Färglitografi numrerad och signerad av konstnären. Tryckt i 100 ex någon gång under 1910 talet. [ref 7550]    175:-
    Bildstorlek 380 X 380. Oramad.
   Gabriel Burmeister född 1886 i Karlshamn död 1946 i Timmernabben. Till att börja med var han i första hand verksam inom grafikens område, där han utvecklade en egen metod - Gabrielmetoden. 1912 upprättade han en etsningsskola och tog initiativet till flera sammanslutningar för grafiker. Sedan gick han över till keramiken, och arbetade främst för Uppsala-Ekeby och Bobergs fajansfabrik, innan han 1925 grundade sin egen fabrik i Timmernabben, Gabriel Keramik som fortfarande finns kvar i samma familj och har specialiserat sig på kakelugnar.

Se bild på boken
  –  :  Krabbor med sjöstjärna. Färglitografi numrerad och signerad av konstnären. Tryckt i 100 ex någon gång under 1910 talet. [ref 84160]    150:-
    Bildstorlek 380 X 380. Oramad.
   Gabriel Burmeister född 1886 i Karlshamn död 1946 i Timmernabben. Till att börja med var han i första hand verksam inom grafikens område, där han utvecklade en egen metod - Gabrielmetoden. 1912 upprättade han en etsningsskola och tog initiativet till flera sammanslutningar för grafiker. Sedan gick han över till keramiken, och arbetade främst för Uppsala-Ekeby och Bobergs fajansfabrik, innan han 1925 grundade sin egen fabrik i Timmernabben, Gabriel Keramik som fortfarande finns kvar i samma familj och har specialiserat sig på kakelugnar.

Se bild på boken
Büche, Wolfgang:  Lyonel Feininger. Die Halle-Bilder. [ref 85627]    165:-
    Hirmer Verlag, München, 2010. 4:o. 175 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's pictorial boards. As new.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Bäckström, Claes:  Främmande pojke på besök. [ref 15379]    120:-
    Carlssons 1988. 4:o. 154 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bäumer, Angelica (ed.):  Kunst von Innen. Art Brut in Austria. [ref 84008]    225:-
    Holzhausen Verlag, Wien, 2007. 4:o. 479 s. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Bilingual edition with parallell texts in English and German.
Callen, Anthea:  Techniques of the Impressionists. [ref 85033]    175:-
    Greenwich Editions, London, 2004. 4:o. 192 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. Dust jacket with 1 inch long, tape mended tear. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Calvocoressi, Richard:  Magritte. [ref 85081]    95:-
    Phaidon Press, London, ©1984. 4:o. 126, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Second edition, revised and enlarged. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Carlano, Annie (ed.):  Vernacular Visionaries. International Outsider Art. [ref 84918]    175:-
    Yale University Press, New Haven and London, 2003. Large 4:o. XI, (1), 156 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Interior with some underlinings in yellow marker throughout, else fine. Condition VG+ to Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Carlsund, Otto G.:  Oskar Bergman. En studie. [ref 56286]    100:-
    Fritzes 1940. Liten 8:o. 152, (1) s. + 19 planschblad (vissa i färg). Häftad. Svag fuktrand nedtill på ryggen, omslagen delvis med smärre veck längs kanterna. Delvis ouppskuren. (Svensk-franska konstgalleriets gröna serie 1)
Carlsund, Otto G. (red.):  Konstvärlden. Årgång 1-3. [ref 31644]    550:-
    Caslon Press, Stockholm, 1941-1943. 563, (1), XL, (4); + 867, (1); + 540 + 122 + 134 s. + flertalet planscher (vissa i färg). Gedigna privatbundna klotband med ryggtitel i skinn och sprängda snitt. Volym 1 med ett par obetydliga, mycket små fläckar på främre pärmen.
   I vissa fall, t.ex. specialnummer och julnummer, är omslagen medbundna. 3 volymer i fint skick.
Carrier, David:  Sean Scully. [ref 85025]    200:-
    Thames & Hudson, London, 2006. 4:o. 224 pp. With 200 illustrations, 190 in colour. 1st paperback edition. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Carter, Curtis L. - Butler, Karen K.:  Jean Fautrier. 1898-1964. [ref 85630]    165:-
    Yale University Press, New Haven and London, ©2002. Small 4:o. 221 pp. Illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Castenfors, Birgitta:  Konsten i kvarteret Garnisonen. [ref 76563]    150:-
    Vasakronan 2002. 4:o. 79, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Daniel Hertzell. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Castenfors, Mårten - Nilsson, Bo (red.):  I linje. Svensk teckning under hundra år. 3 april - 16 maj 2004. [ref 83667]    120:-
    Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2004. Tvär 4:o. ca 100 s. Genomgående illustrerad med reproduktioner i färg och i svartvitt. Spiralbunden. Fint ex. (Liljevalchs katalog 464)
   Utställningskatalog omfattande arbeten av bland andra Siri Derkert, Sigrid Hjertén, Öyvind Fahlström, Elis Eriksson, Lena Svedberg, Jockum Nordström och Lena Cronqvist.
Castenfors, Mårten (red.):  Dick Bengtsson. [ref 85566]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening i samarbete med Atlantis och Moderna Museet, Stockholm, 2005. 4:o. 174, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. För- och eftersättsbladen med inklistrade tidningsklipp, inlagan med en hel del förstrykningar med gul markeringspenna.
   Dedikation från artikelförfattaren Douglas Feuk på titelbladet.
Causey, Andrew:  Peter Lanyon. Modernism and the Land. [ref 85276]    125:-
    Reaktion Books, London, 2006. 238 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Covers just faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Cavalli-Björkman, Görel - Nilsson, Bo:  Stillleben. Nationalmuseum, Stockholm 16 februari-1 maj 1995. [ref 83481]    120:-
    Nationalmuseum, Stockholm / Bra Böcker, Höganäs, 1995. Liten tvär 4:o. 256 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan med en del överstrykningar med gul markeringspenna. (Nationalmusei utställningskatalog nr 580)
   Text på svenska och engelska.
Caws, Mary Ann:  Robert Motherwell with Pen and Brush. [ref 85085]    120:-
    Reaktion Books, London, 2003. Large 8vo. 207 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. Spine slightly slanted, the text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Cederlöf, Ulf:  Svenska teckningar 1700-talet. En konstbok från Nationalmuseum. [ref 41731]    150:-
    Rabén & Sjögren 1982. 238 s. + 6 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslag, främre pärm, försättsblad och de första sidorna med avtagande fuktskada i nedre hörnet, i övrigt ett fint ex. (Årsbok för statens konstmuseer 29)
Cederlöf, Ulf (katalogred.):  Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt. [ref 59603]    200:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 2002. Stor tvär 8:o. 201 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog 628)
Se bild på boken
Cézanne, Paul:  Brev. Sammanställda och kommenterade av John Rewald. Förord av Olle Granath. Översättning av Carl G. Liungman. [ref 62946]    125:-
    Raster Förlag 1993. 445, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från Olle Granath.
Charbonnier, Jean-Michel - Truchi, François:  Till bords med Renoir. Recept: Jacqueline Saulnier. Översättning: Agneta Westerdahl. [ref 45154]    200:-
    Bonnier Alba 1994. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier av Jean-Bernard Naudin. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Till bords med Renoir. Recept: Jacqueline Saulnier. Översättning: Agneta Westerdahl. [ref 79441]    175:-
    Bonnier Alba 1995. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier av Jean-Bernard Naudin. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Chledowski, Kasimir:  Rokokomänniskorna i Rom och Italien. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 34997]    150:-
    Gebers 1922. Stor 8:o. VIII, 499 s. + ett större antal planschsidor med reproduktioner. 2:a upplagan. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Undre snittet obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Siena. Madonnans stad. Bemyndigad översättning från polskan av E. Weer. [ref 36989]    200:-
    Gebers 1920. Stor 8:o. VIII, 464 s. + 44 helsidesplanscher med reproduktioner. Trevligt, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Pärmhörnen med lättare skrapmärken, pärmarna ojämnt blekta, i övrigt gott skick.
Choucha, Nadia:  Surrealism & the Occult. Shamanism, Magic, Alchemy, and the Birth of an Artistic Movement. [ref 83566]    90:-
    Destiny Books, Rochester, 1992. (10), 134 pp. + 8 pp. of colour plates and a few illustrations in the text. 1st American edition. Publisher's softcover. The text with quite many underlinings in yellow marker.
Christov-Bakargiev, Carolyn (ed.):  Arte Povera. [ref 83273]    200:-
    Phaidon Press, London, 2005. 4:o. 304 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover with dust jacket. Upper corner of rear cover slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Ciuha, Delia - Bouvier, Raphaël - Schmidt, Lilian (editors):  Beyeler Collection. [ref 84935]    350:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, [2008]. Large 4to. 347, 5) pp. With 243 illustrations (231 in color). Publisher's boards. Dust-jacket. Condition Fine. Text in English.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Ciuha, Delia (ed.):  Henri Rousseau. [ref 85003]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2010. 4:o. 119, (1) pp. Profusely illustrated with excellent reproductions of Rousseau's work. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Exhibition catalogue from the Beyeler Museum with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Claeson, Ingvar - Holten, Ragnar von - Laaban, Ilmar:  Sven-Erik Johansson. 1955-1985. [ref 85299]    100:-
    Borås Konstmuseum, 1985. Liten 4:o. 65 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
Claesson, Stig:  Iakttagen. [ref 20860]    400:-
    Winbergs Förlag, Hudiksvall, 1989. 4:o. (88) s. Illustrerad med 83 planschblad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Tryckt i 2.500 ex. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Nya Stockholmsbilder. [ref 60148]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1987. Tvär 4:o. 106, (1) s. Rikt illustrerad med träsnitt i färg av Sven Olov Ehrén. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sommarstockholm. [ref 38862]    275:-
    Winbergs Förlag, Hudiksvall, 1989. Tvär 4:o. [90] s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Tryckt i 2.500 ex. Förlagets dekorerade pappband. Pärmar och rygg obetydligt gulnade, i övrigt ett fint ex.
   Förordet översatt till engelska och tyska.

Se bild på boken
Clark, Kenneth:  Konstverket berättar. Om att se på en målning. Översättning: Nils Kjellström. [ref 23933]    125:-
    Forum 1979. Stor 8:o. 167 s. + 4 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen delvis något gulnade, i övrigt ett fint ex.
Cnattingius, B. - Romdahl, Axel L.:  Maerten Heemskercks Laurentiusaltare i Linköpings domkyrka. [ref 26753]    100:-
    Nordisk Rotogravyr 1953. Liten 4:o. 57 s. + 24 planschsidor. Förlagets linneband med skyddsomslag. Omslaget något ofräscht och nött samt med lagade revor.
Cogniat, Raymond:  Chagall. Till svenska av Colibrine Fouquet-Sandström. [ref 73424]    120:-
    Allhem, Malmö, 1965. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagad reva. Kanterna på omslaget missfärgade p.g.a. att de är tejpade på insidan. (Allhems lilla konstserie)
Cohen, David:  Alex Katz Collages. [ref 85312]    250:-
    Colby College Museum of Modern Art, Waterville, ©2005. Large, oblong 8:o. 179, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. As new. Condition Fine.
   Catalogue raisonnée of Alex Katz' collages. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Colpitt, Francis:  Abstract Art in the Late Twentieth Century. [ref 83575]    150:-
    Cambrdige University Press, 2005. 212 pp. Sparsely illustrated with reproductions. Reprint. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
   Essays examining the works of Gerhard Richter and Frank Stella, among others.
Cooke, Lynne - Kelley, Karen (eds.):  Alfred Jensen. Concordance. [ref 85545]    225:-
    Dia Center for the Arts, New York, 2003. 4:o. 110, (1) s. + 1 fold-out plate inserted in pocket at rear board. Illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Spine ends just faintly scuffed, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Cooke, Nigel:  Nigel Cooke. Paintings 01-06. [ref 85577]    300:-
    Koenig Books, London, 2006. Small 4:o. 39, (210) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial cloth. Newspaper clippings pasted onto the endpapers, else a well-kept copy.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
Cooper, Harry - Luke, Megan R.:  Frank Stella 1958. [ref 85028]    175:-
    Yale University Press, New Haven and London, 2006. Small 4to. 142 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker, else a well kept copy. Condition VG+ to Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Cornell, Henrik:  Carl Milles. Hans verk. [ref 5820]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1963. 4:o. 262, (2) s. + 5 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Häftad. Omslagen lätt kantstötta och något skamfilade, främre omslag med svagt brytveck i nedre hörnet. (SAK:s publikation 72)
  –  :  Carl Milles. Hans verk. [ref 72576]    275:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1963. 4:o. 262, (2) s. + 5 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Främre omslag medbundet. Fint ex. (SAK:s publikation 72)
  –  :  Italiensk senrenässans. Måleri och skulptur. [ref 21567]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1927. 224 s. + 40 planschblad. Förlagets dekorerade helpergamentband. Pärmarna obetydligt gulnade, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Italiensk ungrenässans. Måleri och skulptur. [ref 21568]    200:-
    Wahlström & Widstrand 1930. 244 s. + 48 planschblad. Förlagets dekorerade pergamentband. Pärmarna något skeva och gulnade.
Se bild på boken
Cornell, Henrik - Hedin, Nathan (förord):  Rottneros. Ett bildalbum. [ref 35225]    90:-
    Bonniers © 1959. 4:o. 64 s. Huvudsakligen fotografier med beskrivande text. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår.
   Rottneros var förebild till Ekeby i Selma Lagerlöfs "Gösta Berlings saga".
Cornell, Peter m.fl. (red.):  Feministiska konstteorier. [ref 79714]    125:-
    Raster Förlag, Stockholm, 2001. 248, (1) s. Sparsamt illustrerad. Häftad med flikomslag. Obetydligt snedläst, omslagen med några smärre veck. (Skriftserien Kairos Nr 6)
   Med bidrag av bland andra Griselda Pollock och Laura Mulvey.
Cottington, David:  Kubismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 84219]    100:-
    Fogtdal, Malmö, 2000. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Serien Moderna Konstriktingar)
Cox, Neil:  Cubism. [ref 84403]    140:-
    Phaidon Press, London, 2000. 447, (1) pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Endpaper just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Coyle, Heather Campbell - Schiller, Joyce K.:  John Sloan's New York. [ref 85016]    225:-
    Yale University Press / Delaware Art Museum, ©2007. 4:o. 208 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Crone, Rainer - Moos, David:  Jonathan Lasker. Telling the Tales of Painting. About Abstraction at the End of the Millennium. [ref 85243]    350:-
    Edition Cantz, Stuttgart, 1993. 4:o. 189, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. Newspaper clippings pasted onto paste down and first free end papers, apart from that a well kept copy.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Crossman, Carl L.:  The China Trade. Export Paintings, Furniture Silver & Other Objects. With a Foreword by Ernest S. Dodge. [ref 43657]    250:-
    The Pyne Press, Princeton, 1973. 4to. XII, 275 pp. Profusely illustrated, partly in colour. 2nd printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket slightly rubbed and with small mended tears, lower corners of jacket a little chipped.
Cucchi, Enzo:  Enzo Cucchi. Più vicina alla Luce. Näher zum Licht. Closer to the Light. [ref 85570]    175:-
    Edizioni Charta, Milano, and Suermondt-Ludwig-Museum, Aachen, 1997. 4:o. 160 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Edges slightly soiled, else fine. Condition Near Fine.
   Trilingual exhibition catalogue with texts in English, Italian and German. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Cullberg, Staffan:  Erland Cullberg. Målningar 1986-1994 och teckningar. [ref 85572]    175:-
    Raster Förlag, Stockholm, 1994. 4:o. 107, (4) s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Färgen och hela härligheten. Erland Cullberg. [ref 85573]    150:-
    Carlssons 2008. 4:o. 125, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp.
Cullen, Deborah (ed.):  Nexus New York. Latin/American Artists in the Modern Metropolis. [ref 83797]    175:-
    El Museo del Barrio in association with Yale University Press, ©2009. 4:o. 283, (5) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new; condition Fine.
   With a summary in Spanish.
Cumming, Robert:  De stora mästerverken. Världens mest berömda målningar kommenterade och förklarade av Robert Cumming. Översättning: Karin Lindelöf. Granskning: Nils-Göran Hökby. [ref 83658]    120:-
    Bonnier Alba, Stockholm, 1997. Folio. 104 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Diskret namnstämpel på försätts- och titelblad, skyddsomslaget med liten lagad reva.
Curman, S. - Roosval, J. - af Ugglas, C.R. (utg.):  Utställningen af äldre kyrklig konst i Strängnäs 1910. 1-2 i en volym. [ref 57393]    450:-
    Norstedts 1913. 4:o. (3), 276 + (3), 228, (1) s. Illustrerade. Tryckt på konsttryckpapper i 200 ex detta nr 32. Vackert ryggdekorerat halvfranskt band med övre guldsnitt och handmarmorerat pärmpapper (G Hedberg). Båda främre omslagen medbundna. Lätt skavd och något blekt rygg.
Dage, Folke - Hallström, Björn:  Kandinsky Design. [ref 72670]    150:-
    Art Collection Porcelain, Stockholm, 1996. 62 pp. Richly illustrated with photos. Softcover.
Dahl, Peter:  Arbeten - Works 1985-1987. Förord av Dag Widman. Text av Sven Delblanc (2) s. och Jaqueline Stare (4) s. Peter Dahls vandringsutställning arrangerad av Galerie Aix. [ref 1906]    1000:-
    Raster Förlag 1988. 4:o. 53, (1) s. Illustrerad med 34 helsidesplanscher med bilder, de flesta i färg av Åke Cyrus + 2 osignerade originallitografier av Peter Dahl. Förlagets klotband med skyddsomslag. Främre pärmens insida något bucklig, i övrigt ett fint ex.
   Parallelltext på svenska och engelska. - Parallel text in Swedish and English.

Se bild på boken
  –  :  Kanske konstnär. Memoarer. [ref 56350]    110:-
    Norstedts 1990. 287 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och med några lagade revor.
   Andra delen av memoarerna.
  –  :  Konstnären som magister. Glimtar från ateljéer, akademier och gallerier under ett decennium. [ref 84822]    100:-
    Atlantis 1980. 197, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Ofullbordat. Memoarer. [ref 56349]    110:-
    Norstedts 1994. 179, (1) s. + 40 planschsidor (huvudsakligen i färg). Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre naggar, riss och veck.
   Fjärde delen av memoarerna.
  –  :  Rätt och fel. Memoarer. [ref 35437]    110:-
    Norstedts 1992. 338 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat och lappat omslag.
   Tredje delen av memoarerna.
Dahlberg, Erik:  Karl X Gustafs begrafning i Stockholm 1660. 11 blad litografier efter samtida kopparstick, tecknade af Erik Dahlberg med beskrifvande text af Harald Yngve Larson. [ref 68244]    125:-
    J.N. Nyréns förlag, Stockholm, 1917. Tvär folio. IV s. Häftad. Omslagen något gulnade samt med smärre pappersförluster i marginalerna.
   (2 blad utvikbara).

Se bild på boken
Dahlman, Pontus - Johansson, Stig - Melin, Björn:  Sam Westerholm. Skulptör. [ref 79281]    175:-
    Karin Almlöfs Förlag, 2006. 4:o. 131, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Dedikation från konstnären på smutstitelbladet.
Dal, Björn:  Med kolorerade figurer. Handkoloreringen i Sverige under 1700- och 1800-talen. [ref 84478]    400:-
    Orbis Pictus, Fjälkinge, 2001. 4:o. 383, (1) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 1.500 + 16 numrerade ex. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren. Fint ex.
Se bild på boken
Damisch, Hubert - Martin, Henry:  Adami. [ref 85388]    400:-
    Maeght Éditeur, Paris, 1974. 4:o. 196, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Tail of spine slightly bumped, dust jacket with a couple of tiny chips, tears and creases. Condition VG+ to Near Fine.
   Text in French. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Danilowitz, Brenda - Liesbrock, Heinz (eds.):  Anni and Josef Albers. Latin American Journeys. [ref 85386]    600:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2007. 4:o. 224 pp. With 241 illustrations, 172 in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Danius, Sara - Hellner, Agnes - Bergqvist, Knut - Holmér, Gunnel:  Kärlek till glas. Agnes Hellners samling av Orreforsglas. - A Love of Glass. Agnes Hellner's Collection of Orrefors Glass. Förord/Preface: Nina Weibull. Inledning/Introduction: Jan Hellner. [ref 75355]    350:-
    Raster Förlag/Stiftelsen Kungstenen, 1998. Stor 4:o. 362 s. Rikt illustrerad med helsidesplanscher (huvudsakligen i färg) och fotografier i svartvitt. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Svensk och engelsk text.
Dardel, Fritz von:  Herrar Black & Smith på väg till Skandinavien. En tecknad serie. Utgiven, klädd i svensk språkdräkt och försedd med efterskrift av Jan Garnert och Angela Rundquist. [ref 82439]    100:-
    Carlssons 1991. Tvär 8:o. 234 s. Genomgående illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något utåtbuktande, annars ett fint ex.
Dardel, Thora:  En bok om Nils Dardel. [ref 11405]    100:-
    Bonniers 1953. 209, (5) s. + 16 planschblad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lite snedläst, omslagen lätt kantstötta nedtill, namnteckning på smutstitelbladet.
Darger, Henry:  Bruit et fureur: l'uvre de Henry Darger. Sound and Fury: The Art of Henry Darger. [ref 85575]    175:-
    Andrew Edlin Gallery, New York, ©2002. Oblong 4:o. 74, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Third printing. Publisher's hardcover. Newspaper clipping pasted onto inside of front board, else a well kept copy.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
Davies, Hugh - Yard, Sally:  Francis Bacon. [ref 85407]    165:-
    Abbeville Press, New York, ©1986. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 9th printing. Publisher's softcover. Spine just faintly faded, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
De Geer, Carl Johan:  Ernst Billgren. [ref 80118]    225:-
    Bonniers 2000. 4:o. 167, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten lätt stukad, i övrigt välhållen.
Se bild på boken
Dean, Catherine:  Klimt. [ref 85127]    90:-
    Phaidon Press, London, 1996. Large 4:o. 126, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Rear cover with a couple of faint scratches, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Demetrion, James T. (ed.):  Clyfford Still. Paintings 1944-1960. [ref 85017]    450:-
    Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Smithsonian Institution / Yale University Press, 2001. 4:o. 175 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new, condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Dennison, Lisa:  From Picasso to Pollock: Modern Art from the Guggenheim Museum. [ref 83660]    140:-
    Guggenheim Museum Publications, New York, 2003. 4:o. 175 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
   Catalogue with art from the collections of the Guggenheim Museum, including work's by Brancusi, Picabia, Malevich, Kokoschka and Rothko.
Denvir, Bernard:  Post-Impressionism. [ref 83782]    100:-
    Thames & Hudson, London, ©1992. 216 pp. With 148 illustrations, 24 in colour. Publisher's softcover. Rear cover and the last few pages somewhat creased at the upper corner.
Derieux, Florence (ed.):  Dexter Dalwood. [ref 85569]    175:-
    Tate Publishing, London, 2010. 4:o. 160 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Lower corner slightly scuffed, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Derkert, Carlo - Hultén, K.G. - Klüver, Billy - O'Konor, Louise - Wibom, Anna-Lena (red.):  Amerikansk pop-konst. 106 former av kärlek och förtvivlan. Moderna Museet Stockholm 29 februari - 12 april 1964. [ref 67698]    400:-
    Stockholm [1964]. Tvär 8:o. 112 s. + 3 utvikbara planscher + 1 utvikbart annonsblad. Rikt illustrerad, bl.a. med monterade planscher i färg. Originalband med klamrar i ryggen, dekorerat främre omslag samt kartong som bakre pärm. Framsidan med lätt missfärgning i ytterkanten samt ett par små veck och en liten repa, baksidan ojämnt gulnad, i övrigt ett fint ex. (Moderna Museets utställningskatalog nr 37)
   Verk av Jim Dine, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg, James Rosenquist, George Segal, Andy Warhol och Tom Wesselman. - Bilden är efter ett tidigare exemplar och överensstämmer ej helt med detta ex.

Se bild på boken
Derkert, Carlo (red.):  Sebastian Matta. 15 former av tvivel. - 15 Forms of Doubting. [ref 76151]    150:-
    Moderna Museet, Stockholm, 1959. Stor 8:o. 31, (2) s. Illustrerad. 2:a reviderade upplagan. Klammerhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Moderna Museets utställningskatalog nr 7)
   Text på svenska och engelska av Ingemar Gustafson. Arbetsutskott: Intendent Karl G. Hultén, Intendent Carlo Derkert och Överintendent Carl Nordenfalk.
Descharnes, Robert - Néret, Gilles:  Salvador Dalí. [Svensk översättning: Katrin Ahlström Koch]. [ref 49866]    175:-
    Benedikt Taschen, Köln, 1991. 4:o. 224 s. Slösande rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Limhäftad. Ryggen med ett svagt veck, och ett par hörn obetydligt stötta, annars ett fint ex.
   Svensk text.

Se bild på boken
DeWald, Ernest - La Farge, Henry:  Europas förstörda konstverk. [ref 12865]    200:-
    Ljus, Stockholm, [1946]. Liten 4:o. 39 s. text + 352 planschsidor. Förlagets dekorerade klotband. Hörn och ryggändar lätt stukade, i övrigt gott skick.
   Engelsk text. Endast titeln är på svenska.
Devynck, Danièle:  Toulouse-Lautrec. Översättning från franska: Helmer Lång. [ref 66477]    175:-
    Förlaget Sören Fogtdal [1994]. Stor 4:o. 160 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Dornacher, Pia - Kleindorfer-Marx, Bärbel (eds.):  Helmut Sturm. Arbeiten von 1957 bis 1999. [ref 83247]    200:-
    Wienand Verlag, Köln, 1999. 4:o. 151 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
Doschka, Roland (ed.):  Paul Klee. Selected by Genius. 1917-1933. [ref 85349]    100:-
    Prestel Publishing, ©2007. Large 8:o. 223, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Newspaper clipping pasted onto the paste-down endpaper, else a well-kept copy.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Drake, Knut:  Esbo kyrka under fem sekler. [ref 65068]    200:-
    Esbo församlingar, [Finland], 1958. Liten 4:o. 102, (1) s. + 2 färgplanscher. Rikt illustrerad med fotografier och skisser i texten. Tryckt i en numrerad utgåva om 500 exemplar varav detta är nr 238. Originalklotband med något nött och lite skadat skyddsomslag, något solkigt på den vita baksidan.
Drutt, Matthew (ed.):  Thannhauser. The Thannhauser Collection of the Guggenheim Museum. [ref 85035]    275:-
    Guggenheim Museum Publications, New York, ©2001. 4:o. IX, (1), 319 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Lower corners just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Du Ry, Carel J.:  Art of Islam. [Translated from the Dutch by Alexis Brown]. [ref 2061]    150:-
    Harry N. Abrans, New York, © 1970. 263 pp. Illustrated throughout, mainly i colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use. (Panorama of World Art)
Düchting, Hajo:  Paul Klee. Painting Music. [ref 85350]    95:-
    Prestel Publishing, ©2004. 111, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Wassily Kandinsky. 1866-1944. Måleriets revolution. [ref 81434]    100:-
    Benedikt Taschen, Köln, 1990. 4:o. 95, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Limhäftad. Fint ex.
Edam, Carl Tomas m.fl. (red.):  Modernismens genombrott. Nordiskt måleri 1910-1920. [ref 84165]    120:-
    Föreningen Norden, Stockholm, [1989]. Liten 4:o. 262, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Omslagen med ett par små veck, i övrigt ett fint ex.
Edwards, Folke:  Alf Lindberg. [ref 946]    90:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1987. Stor 8:o. 175, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fria försättsbladet med inklistrat tidningsklipp. (SAK:s publikation 96)
  –  :  Den barbariska modernismen. Futurismen och 1900-talet. [ref 76694]    400:-
    LiberFörlag 1987. Stor 8:o. 335 s. + 16 planschsidor med illustrationer i färg. Rikt illustrerad i svartvitt i texten. Häftad med flikomslag. Mycket bra ex.
Eggum, Arne:  Edvard Munch. Måleri - skisser och studier. Översättning: Urban Andersson och Lena Hjohlman. [ref 58517]    275:-
    Atlantis 1985. 4:o. 303, (1) s. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Tryckt i 5.606 ex (2 upplagor). Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Eisler, Colin:  The Seeing Hand. A Treasury of Great Master Drawings. [ref 75263]    275:-
    Harper & Row, New York, © 1975. Large 4to. 239, (25) pp. + plates. Profusely illustrated, partly in colour. 1st American edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket unevenly faded.
Ekbom, Torsten:  Bildstorm. [ref 3844]    100:-
    Bonniers 1995. Stor 8:o. 409, (1) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
  –  :  Experimentfälten. Visionärer, nyskapare och sökare från tre sekler. [ref 76247]    120:-
    Bonniers 2000. Liten 8:o. 431, (1) s. Illustrerad. 2:a-3:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en mindre repa, annars ett bra ex.
Eklund, Hans:  Anna Berg. Sången blev färg. [ref 85564]    90:-
    Nelson & Nelson, Malmö, 2004. Stor 8:o. 87 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, i övrigt välhållen.
  –  :  Josabeth Sjöberg. Målarmamsellen från 1800-talets Stockholm. En komplett bilderbok med bidrag av Göran Axel-Nilsson och Gustaf Näsström. [ref 22319]    175:-
    Atlantis i samarbete med Stockholms stadsmuseum 1980. Stor 4:o. 139, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot med lättare skrapmärken, pärmarna buktar något utåt.
  –  :  Josabeth Sjöberg. Målarmamsellen från 1800-talets Stockholm. En komplett bilderbok med bidrag av Göran Axel-Nilsson och Gustaf Näsström. [ref 67109]    900:-
    Atlantis i samarbete med Stockholms stadsmuseum 1980. Stor 4:o. 139, (2) s. Rikt illustrerad. Exklusivbandet i helklot med helt guldsnitt och pärmstämplar i guld har formgivits av Ove Pihl. Bokbinderiarbetet har utförts av Stig Bokbindare AB. Förvaringskassetten är klädd med förlagsupplagans pärmöverdrag. Med bandet följer Bibliofilklubbens bokmärke. Exlusivbandet säljes i 333 signerade och numrerade exemplar varav detta är nummer 45. (Vackra Bokband)
  –  :  Resa i färg. Sven Erixson X:et. Utkast och storverk. [ref 56850]    110:-
    Silander & Fromholtz Förlags AB, Stockholm, 1998. Kvadratisk 8:o. 43, (1) s. Häftad med flikomslag. Främre omslag lätt solkat, annars fin. (X:et-sällskapets årsbok nr 7)
  –  :  Stadens skyltar. Gamla skyltmålningar och gatutexter i Stockholm. [ref 39313]    90:-
    Forum/Stockholms stadsmuseum, 1976. 63, (1) s. Genomgående illustrerad med teckningar och fotoreproduktioner. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, liten reva i främre falsen, smutstitelbladet med enkel dedikation från författaren.
Eklund, Hans (red.):  Fem Stockholmsmålare. Naiv och intim konst. [ref 13412]    125:-
    Allhem, Malmö, 1951. 4:o. 184, (2) s. + 20 planschblad (vissa i färg). Rikt illustrerad i texten. Förlagets linneband med skyddsomslag. Omslaget något naggat med smärre pappersförluster längs kanterna, själva boken är i fint skick.
   Behandlar följande konstnärer: Torsten Palm, Viktor Axelson, Hilding Linnqvist, Axel Nilsson, Fritiof Schüldt.
Eklund, Hans (utg.):  Erik Wessel-Fougstedts stockholmsbilder. [ref 12418]    90:-
    Höjerings, Stockholm, 1981. 60, (3) s. Rikt illustrerad. Normalupplaga tryckt i 1.200 ex. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Billbergs skriftserie 19)
Elderfield, John:  Morris Louis. [ref 85089]    165:-
    The Museum of Modern Art, New York, 1986. Oblong 4:o. 191, (1) pp. Illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Spine and edges faintly yellowed, corners slightly creased.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Elderfield, John (ed.):  Modern Painting and Sculpture. 1880 to the Present at the Museum of Modern Art. [ref 83668]    250:-
    The Museum of Modern Art, New York, 2004. 4:o. 536 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new, condition Fine.
Elger, Dietmar:  Expressionism. A Revolution in German Art. [ref 84381]    140:-
    Taschen Verlag, Köln, ©1991. 4:o. 255, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Front edge just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ellenius, Allan:  Bruno Liljefors. Naturen som livsrum. [ref 66171]    250:-
    Bonnier Alba, 1996. 4:o. 237, (2) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Utställning Waldemarsudde 20 september 1996 - 6 januari 1997, Göteborgs konstmuseum 25 januari - 25 maj 1997. OBS Boken är större än vad bilden visar.

Se bild på boken
Enarsson, Malin (red.):  Isaac Grünewald. [ref 85187]    150:-
    Skissernas museum, Lund, 2007. Stor 8:o. 111 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Enders, Rainer:  Arnold Topp. Ein Lebensbild. Mit einer Werkverzeichnis von Thomas Greifeld & Rainer Enders. [ref 83246]    200:-
    Verlag und Datenbank für Geisteswissenschaften, Weimar, 2007. Large 8vo. 332, (1) pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's pictorial boards. As new.
Engblom, Sören:  Rune Jansson. [ref 35269]    100:-
    Signum, 1988. Liten 4:o. 94, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Försättsbladen samt smutstitelbladet med inklistrade tidningsklipp.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Engström, Albert:  "Gubbar". 1-20 i 10 volymer (Samlade teckningar). [ref 17486]    850:-
    Bonniers 1942. Totalt ca 4.500 s. Varje sida med en teckning av författaren samt en historia under. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ett ganska så snygg svit.
Engwall, Gustaf:  Karl Isakson. [ref 22955]    150:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1944. 4:o. VIII, 326, (2) s. + 12 planschblad i färg samt illustrationer i texten. Häftad. Omslagen med några smärre naggar, riss och veck. (Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 52)
Erben, Walter:  Miró. 1893-1983. The Man and His Work. With a commentary on Miro's late works and notes on his paintings by Hajo Düchting. [ref 85532]    150:-
    Taschen, Köln, © 2004. Large 8vo. 240 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour and some black & white photographs. New edition. Publisher's softcover. Front cover with some creases, otherwise near fine.
Essl, Karlheinz:  Jörg Immendorf. Was uns Malerei beduten kann. [ref 85522]    175:-
    Prestel Verlag, München, 2008. 4:o. 127, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. Lower corners slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue from the Essl Museum, with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Eugen, Prins:  Breven berätta. Upplevelser och iakttagelser åren 1886-1913. [ref 76900]    650:-
    Norstedts 1942. 378, (1) s. Illustrationer i texten. Bibliofilupplaga tryckt i 150 numrerade exemplar på konsttryckpapper med en signerad originaletsning av Harald Sallberg, ett porträtt av Prins Eugen. Gediget dekorerat skinnband med inre denteller och helt guldsnitt samt främre omslaget medbundet. Ryggen något skrapad.
Euler-Schmidt, Michael (ed.):  Hann Trier. Werkverzeichnis der Gemälde 1990-1995. [ref 85038]    150:-
    Wienand Verlag, Köln, 1995. Large 4:o. 113 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's decorated cloth with dust jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Ewers, John C.:  Artists of the Old West. [ref 72749]    250:-
    Doubleday, New York, [1965]. 4to. 240 pp. Profusely illustrated, many full-page colour plates. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket lightly worn, small tears at spine head and tail, small piece missing at back lower edge. Large label pasted on front free endpaper.
Fahr-Becker, Gabriele:  Jugend. Översättning: Ulla-Märtha Westerståhl. [ref 84532]    325:-
    Könemann, Köln, [1999]. Stor 4:o. 424 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. En liten ytlig fläck på smutstitelbladet, i övrigt ett fint ex.
Falkman, Jan:  Marinmåleri. [ref 54592]    175:-
    Galleri 69, Göteborg, 1980. Tvär 4:o. 105 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag och kassett. Fint ex.
Fehlemann, Sabine (ed.):  Hann Trier. Monographie und Werkverzeichnis. [ref 85018]    375:-
    Wienand Verlag, Köln, ©1990. 4:o. 470, (1) s. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's pictorial cloth with dust jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Fell, Derek:  Renoirs trädgård. Förord av Jacques Renoir. [ref 62264]    200:-
    Bonnier Alba 1992. Liten 4:o. 120 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Fer, Briony:  On Abstract Art. [ref 83796]    140:-
    Yale University Press, New Haven/London, 2000. 4:o. 194 pp. Illustrated with reproductions, mainly in colour. Second printing. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
Firmenich, Andrea (ed.):  Bernd Koberling. Volume of Silence. Painting 1999-2007. [ref 85123]    225:-
    Altana Kulturstiftung/Kerber Verlag, Bielefeld, 2007. 4:o. 223 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. Spine just faintly slanted, else fine. Condiditon Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Fischer, Ernst:  Kongl. slottssnickaren och schatullmakaren Gottlieb Iwersson. [ref 23760]    600:-
    Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg, 1916. Liten 4:o. 64 s. + 23 planschblad med sammanlagt 51 fotoreproduktioner. Trevligt, privatbundet linneband med ryggtitel i skinn och främre omslag medbundet. Fint ex.
Fischer, Hartwig (ed.):  Louis Soutter. 1871 - 1942. [ref 85014]    250:-
    Kunstmuseum Basel / Hatje Cantz, 2002. 4:o. 315, (3) s. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover with dust jacket. Lower corners just faintly creased, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Inscription from the editor on the half-title leaf. Exhibition catalogue in German with essays by Le Corbusier, Jean Dubuffet, Jean Giono and Heinz Holliger. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Fischer, Wolfgang Georg:  Egon Schiele. 1890-1918. Desire and Decay. [ref 83266]    125:-
    Taschen Verlag, Köln, ©1994. 4:o. 200 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
Fischerström, Iwan W.:  Bokens konstnärer. Tolv svenska bokillustratörer presenteras. [ref 4522]    150:-
    Bröderna Lagerströms Förlag, Stockholm, 1950. Liten 4:o. 121, (4) s. Rikligt med illustrationer (inkl. titelplansch i färg). Förlagets dekorerade klotryggsband med lätt skadat skyddsomslag. Omslagsryggen något fuktfläckad samt även ett par små fläckar på yttersnittet.
   Behandlar illustratörerna Yngve Berg, Bertil Bull Hedlund, Adolf Hallman, Georg Lagerstedt, Birger Lundqvist, Eric Palmquist, Harald Sallberg, Uno Stallarholm, Roland Svensson, Mark Sylwan, Stig Södersten och Stig Åsberg.
Flensburg, Birgitta (red.):  Sigrid Hjertén & Isaac Grünewald. Modernismens pionjärer. [ref 85317]    150:-
    Norrköpings Konstmuseum, 2002. 4:o. 94 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Häftad med flikomslag. Prislapp på bakre omslaget, i övrigt gott skick.
   Tvåspråkig katalog med texter på svenska och engelska. Bilingual catalogue with texts in Swedish and English.
Flood, Richard - Gioni, Massimiliano - Hoptman, Laura:  Collage. The Unmonumental Picture. Preface by Lisa Phillips. [ref 84402]    125:-
    Merrell Publishers, London/New York, ©2007. Large 8:o. 142, (2) pp. Illustrated throughout with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Spine faintly slanted, the text with some underlinings in yellow marker.
   With contributions from Thomas Hirschhorn, Martha Rosler and others. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Fogelström, Lollo - Haitto, Elisabeth - Lalander, Folke (red.):  Oväntat möte. Estnisk och lettisk modernism från mellankrigstiden. [Liljevalchs 17 september-7 november 1993]. [ref 24706]    150:-
    Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1993. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Främre omslag med lätta skrapmärken sant ett obetydligt, svagt veck i nedre kanten, i övrigt ett fint ex. (Liljevalchs katalog nr 421)
Forssman, Erik:  Tecknaren Anders Zorn. Ett urval ur hans skissböcker. [ref 79029]    200:-
    Natur och Kultur 1959. Tvär 4:o. XXIII s. + 62 planschsidor. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt blekt samt med några mindre lagade revor.
  –  :  Tyskt måleri från romantiken till expressionismen. [ref 46310]    90:-
    Rabén & Sjögren 1958. Liten 4:o. 182, (1) s. + 7 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Pärmar och rygg lite ojämnt blekta, i övrigt gott skick.
Fourny-Dargère, Sohpie:  Monet. Översättning av Jens Peter Munk (inledning) och Helmer Lång. [ref 60916]    175:-
    Förlaget Sören Fogtdal [1993]. 4:o. 159, (1) s. Gemomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par obetydliga veck samt en liten svart fläck på titelbladet, i övrigt ett fint ex.
Francis, Richard:  Jasper Johns. [ref 85177]    125:-
    Abbeville Press, New York, 1984. 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. 6th printing. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker. (Modern Masters)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Frandsen, Jan Würtz:  Richard Mortensen. Erindringens år 1958-1993. Ting og tegn. I: Tekstdel. II: Billeddel. [ref 85538]    500:-
    Borgens Forlag, Copenhagen Valby, 2001. 4:o. 293 + 501 s. Del 1 rikt illustrerad i svartvitt, del 2 genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. 1. udgave, 1. oplag. Förlagets dekorerade pappband. Fint skick.
   Två volymer. - Text på danska. - Dessa böcker finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss dagen innan, tack.

Se bild på boken
Fraser, Catherine C.:  Ensam och allén. Ord och bild hos Strindberg. Översättning: Lars O. Lundgren. [ref 12299]    90:-
    Ordfronts förlag & Svenska Humanistiska Samfundet, Stockholm, 1994. 124 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie 106)
Freigang, Christian:  Provence. Côte d'Azur. Arkitektur, konst, landskap. Översättning från tyska: Karin Andrae. [ref 81146]    225:-
    Könemann, Köln, 2000. Stor 4:o. 400 s. Genomgående illustrerad med färgfotografier av Achim Bednorz. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fridell, Lena (red.):  Bilden i barnboken. [ref 55587]    110:-
    Stegelands, Göteborg, 1977. Kvadratisk 8:o. 201 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Skrifter utgivna av barnboksinstitutet nr 7)
   With an English summary: On Pictures in Children's Books.
Friedel, Helmut - Dickey, Tina:  Hans Hofmann. [ref 85322]    165:-
    Hudson Hills Press, New York ©1998. 4:o. 124, (2) pp. With 32 plates in full colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Friedrich, Julia (ed.):  Maria Lassnig. Im Möglichkeitsspiegel. Aquarelle und Zeichnungen von 1947 bis heute. In the Mirror of Possibilities. Watercolours and Drawings from 1947 to the Present. [ref 85281]    225:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2009. 4:o. 247, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Friedrich, Otto:  Paris på Manets tid. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 73763]    150:-
    Forum 1994. 318 s. + 12 planschsidor (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Frykenstedt, Holger:  Carl August Ehrensvärd och Linnétraditionen. [ref 77597]    100:-
    [H. Frykenstedt], [Stockholm], 1997. 69 s. Häftad med flikomslag.
  –  :  Carl August Ehrensvärds resa till Italien 1780, 1781, 1782. [ref 5715]    100:-
    Svenska Humanistiska Förbundet, [Nyhamnsläge], 1992. 145 s. Sparsamt illustrerad. Tryckt i 5.000 ex. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie 103)
  –  :  Poetens historia. Carl August Ehrensvärd och Johan Gabriel Oxenstierna, konstellation i vänskapens och poesiens tecken. With summary in English: [Carl August Ehrensvärd and Johan Gabriel Oxenstierna, friendship and poetry]. [ref 76642]    400:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 1969. Stor 4:o. 175 s. Med 64 planscher + illustrationer i textdelen. Förlagets dekorerade klotband med svärtat övre snitt. Mycket bra ex. (Ur Nationalmusei teckningssamling 7. - Nationamusei skriftserie 16)
Fuchs, Eduard:  Kvinnan i karikatyren. Bemyndigad öfversättning från tyskan af Tom Wilson. + Sjöberg, N.: Kvinnan i svensk karikatyr. [ref 76085]    300:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1907. 4:o. XII, 441, (5) + 56, (1) s. Med 367 textillustrationer och 50 konstbilagor resp. 35 textillustrationer och konstbilagor. Förlagets dekorerade klotband. Sned rygg, lite skavd och stött, inte helt fräscha snitt.
   Två arbeten sammanbundna i en volym.
Fuchs, R.H.:  Dutch Painting. [ref 83568]    95:-
    Thames & Hudson, London, 2000. 216 pp. With 197 illustrations, 20 in colour. Reprint. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Funch, Elsbeth:  Gestalter och öden. En krönika kring porträtten på Övedskloster. [ref 16646]    200:-
    Allhem, Malmö, 1953. 4:o. 299, (2) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Upplaga om 4900 ex. Förlagets vita klotband med transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par revor och naggar, i övrigt välhållen.
Fåhraeus, Klas:  Konstnärlig ingivelse. [ref 78707]    150:-
    Bonniers 1933. Liten 4:o. 131, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslagen delvis gulnade, ryggen med ett par smärre fläckar samt lagning nedtill. Tillskrift på smutstitelbladet.
Förberg, Patrik - Stensman, Mailis (red.):  Konsten i regeringskansliet. Förord av Göran Persson. Text av Mailis Stensman. [ref 73920]    175:-
    Statens konstråd, Stockholm, 1998. Kvadratisk 8:o. 142, (2) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Mörkblått dekorerat originallinneband med brandgult skyddsomslag. I enkel skyddskartong. Fint ex.
Förg, Günther:  Günther Förg. Aller - Retour. [ref 85576]    350:-
    Snoeck Verlagsgesellschaft, Köln, [2008]. Oblong folio. 142, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual monograph with texts in English and German. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
  –  :  Günther Förg. Back and Forth. [ref 85356]    275:-
    Snoeck Verlagsgesellschaft, Köln, ©2008. Folio. 159, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Paper clipping pasted onto paste down end paper, else a well-kept copy.
   Bilingual monograph with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Gage, John:  Color and Culture. Practice and Meaning from Antiquity to Abstraction. [ref 83760]    200:-
    University of California Press, Berkeley and Los Angeles, 1999. 4:o. 335 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with quite many underlinings in yellow marker, else fine.
[Gallen-Kallela, Axel]:  Boken om Gallen-Kallela. Bemyndigad översättning av Bertel Gripenberg. Med förord av Karl Asplund. [ref 71101]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1947. Liten 4:o. 227, (3) s. + 16 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Tillskrift på fria försättsbladet.
Garlake, Margaret:  Peter Lanyon. [ref 85277]    90:-
    Tate Publishing, 2001. 80 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Covers just faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  The Drawings of Peter Lanyon. [ref 85278]    600:-
    Ashgate Publishing, ©2003. Large 8:o. 106 pp. + loosely inserted erratum slip. Illustrated with reproductions, partly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Garrard, Laura:  Colourfield Painting. Minimal, Cool, Hard edge, Serial and Post-Painterly Abstract Art of the Sixties to the Present. [ref 84956]    150:-
    Crescent Moon Publishing, Maidstone, 2007. Large 8vo. 197, (24) pp. Illustrated in black and white. 1st edition. Publisher's softcover. Interior with some underlinings in yellow marker. Condition VG+.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Garrels, Gary:  Brice Marden. Retrospektive. [ref 85181]    200:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2007. 337 pp. 272 reproductions, 259 in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Monograph with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Plane Image. A Brice Marden Retrospective. [ref 85182]    250:-
    Museum of Modern Art, New York, 2006. 4:o. 330 pp. 261 colour reproductions, 13 duotone illustrations. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gascoigne, Bamber:  Kina. Kejsare, dynastier och konstskatter. Översättning: Margareta Eklöf. Fackgranskning av översättningen: Bo Gyllensvärd. [ref 23329]    120:-
    Bonniers 1974. Liten 4:o. 256 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg) av Christina Gascoigne och Derrick Witty och andra illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Gassner, Hubertus - Kipphoff von Huene, Petra (eds.):  Stephan von Huene. The Song of the Line. Die Zeichnungen. The Drawings. 1950-1999. [ref 85526]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2010. 4:o. 143, (1) pp. With 272 illustrations, 43 in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gaugh, Harry F.:  Franz Kline. [ref 85130]    165:-
    Cincinatti Arte Museum/Abbeville Press, New York, ©1985. 4:o. 188, (4) pp. With over 170 illustrations, 70 in colour. 5th printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, thet text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Willem de Kooning. [ref 85131]    100:-
    Abbeville Press, New York, ©1983. 4:o. 136 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. 8th printing. Publisher's softcover. Newspaper clippings pasted onto verso of first free end paper, the text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gauguin, Pola:  Edvard Munch. Översättning av Håkan Bergstedt. [ref 10908]    120:-
    Bonnier 1947. Liten 4:o. 286, (1) s. + 8 planschblad i färg samt svartvita illustrationer i texten. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen med ett par små riss och veck.
Gavarni [eg. Chevallier, Hippolyte Guillaume Sulpice]:  Illustrations au Juif errant. Illustrationer till Den vandrande juden. 18 teckningar efter Gavarni. [ref 83210]    200:-
    D.F. Bonniers Förlag, Götheborg, 1845. Liten 8:o. Titelblad + 18 planscher. Samtida, något slitet, halvfranskt band. Bandet något brutet i nedre, inre hörnet. Planscherna något solkade i marginalen. Försättsbladet, titelbladet samt tre av planscherna med reva i marginalen, varav den sista även med diagonalt veck.
Se bild på boken
Geiser, Bernhard - Bolliger, Hans (utg.):  Picassos grafik. [ref 33054]    250:-
    Gebers 1955. 4:o. XXVIII, 177, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Blindstämpel (namnetikett) på försättsbladet. Omslaget med smärre riss och veck i övre kanten, i övrigt gott skick.
Gerlach-Laxner, Uta:  Hann Trier. Werkverzeichnis der Druckgraphik. [ref 85039]    150:-
    Wienand Verlag, Köln, 1994. Large 4:o. 191, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Gilly, D[avid]:  Handbuch der Land-Bau-Kunst vorzüglich in Rücksicht auf die Construction der Wohn- und Wirthschaftsgebäude- Gebäude für angehende Cameral-Baumeister und Oekonomen von D. Gilly. Königlichem Regierungs-Bau-Rath zu Berlin. Part 2. [ref 62835]    5000:-
    Berlin 1798. Small 4to. VIII, 325, (3) pp. Engraved title-vignette + 23 handcoloured engraved plates in fine condition. All plates double-page and folded. 1st edition. Contemporay halfcalf. Spine gilt and a little worn. Signature on title-page. Book-plate.
   A fine work on house-construction.

Se bild på boken
Goff, Robert - Rosenthal, Cassie (eds.):  Ahmed Alsoudani. [ref 85387]    225:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2009. 4:o Large 4:o. 90, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
[Gogh, Vincent van]:  Vincent. Ett självporträtt av van Gogh i ord och bild. Ett urval av hans målningar och teckningar med utdrag från hans brev. Urval och sammanställning av Bruce Bernard. Översättning av Lena Hjohlman. [ref 48175]    400:-
    Atlantis 1988. Stor 4:o. 327 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Goldman, Anita:  I själen alltid ren. Om Sigrid Hjertén. [ref 55431]    125:-
    Natur och Kultur 1995. 239, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår, i övrigt välhållen.
Se bild på boken
Goldman, Judith:  American Prints: Process & Proofs. [ref 84949]    150:-
    Whitney Museum of American Art, New York, 1982. 187 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Spine just faintly yellowed, else fine. Condition Near Fine.
   With works by artists such as Chuck Close, Jim Dine, Jasper Johns, Helen Frankenthaler and Frank Stella. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Golinski, Hans-Günter - Franciolli, Marco - Scotti, Roland (eds.):  Julius Bissier. Der metaphysische Maler. Pittore del Metafisico. [ref 85558]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2008. 4:o. 218, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gooding, Mel:  Abstrakt konst. Översättning: Maria Ortman. [ref 84217]    100:-
    Fogtdal, Malmö, 2001. Stor 8:o. 96 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Serien Moderna Konstriktingar)
  –  :  Herman de Vries. Chance and Change. [ref 83275]    175:-
    Thames & Hudson, London, 2006. 4:o. 144 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with minor dampstain at top of spine, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Patrick Heron. [ref 85346]    175:-
    Phaidon Press, London, 2002. 4:o. 272 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover with dust jacket. Dust jacket with tiny tear at head of spine, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Goodman, Cynthia:  Hans Hofmann. [ref 3568]    110:-
    Abbeville Press, New York, © 1986. 4to. 128 pp. Illustrated throughout, mainly i colour. Publisher's pictorial softcover. Spine slightly slanted and with a light crease, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gorky, Arshile:  Arshile Gorky. Hommage. [ref 85264]    165:-
    Fondation Calouste Gulbenkian / Centre Pompidou, Paris 2007. 4:o. 113, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and French. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Graham-Dixon, Andrew:  Howard Hodgkin. [ref 85320]    200:-
    Thames & Hudson, London, 2001. 4:o. 232 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Revised and expanded edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gram, Magdalena:  Torsten Schonbergs illustrationer till August Strindbergs Sagor. [ref 74586]    90:-
    Föreningen Biblis, Stockholm, 2004. Liten 8:o. 58, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar. Häftad med skyddsomslag.
   Julgåva 2004.
Granath, Olle:  Olle Kåks. Ett konstnärsporträtt. Med en essä av Gunnar Harding. [ref 56470]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1980. Stor 8:o. 103 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små riss intill rygghuvudet. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, inlagan med en del förstrykningar med gul markeringspenna.
  –  :  Svensk konst efter 1945. En konstkritisk essä. [ref 41036]    100:-
    Bonniers 1975. Stor 8:o. 156, (4) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten nagg och ett par små lagade revor samt något nött vid rygghuvud och bakre fals.
   Innehåller texter om bland andra Elis Eriksson, Öyvind Fahlström, Lena Svedberg, Barbro Östlihn, Jan Håfström och Lena Cronqvist.
Granath, Olle - Harding, Gunnar - Kölare, Nils - Morthenson, Jan W - Rådström, Niklas:  Nils Kölare. Tre decennier. Företal av Hans Henrik Brummer. [ref 85272]    100:-
    Prins Eugens Waldemarsudde/Almlöfs Förlag, 1999. 4:o. 77, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, i övrigt välhållen.
Granath, Olle - Nieckels, Monica (red.):  Moderna museet 1958-1983. Utgiven i samband med Moderna Museets 25-årsjubileum, 9 maj 1983. [ref 20744]    250:-
    Moderna Museet, Stockholm, 1983. 4:o. 194, (6) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Grandien, Bo:  Drömmen om medeltiden. Carl Georg Brunius som byggmästare och idéförmedlare. [ref 57345]    200:-
    Nordiska museet 1974. 613 s. Illustrerad med fotografier och ritningar. Häftad. Lite lös i bindningen, rygg och bakre omslag lätt skavda samt rest av prislapp. (Nordiska museets Handlingar 82)
   Akademisk avhandling.
Grant, Kim:  Surrealism and the Visual Arts. Theory and Reception. [ref 83692]    300:-
    Cambrdige University Press, 2005. Small 4to. XI, (1), 403 pp. Sparsely illustrated with reproductions. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Upper corner of rear board slightly bumped, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Grate, Pontus:  Under grekisk himmel. Eric Grate och antiken. En berättelse i ord och bild redigerad och kommenterad av Pontus Grate, med en inledning av Sture Linnér. [ref 85212]    90:-
    Carlssons 2005. 110, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar, delvis i färg. Häftad. Främre omslagets insida med inklistrade tidningsklipp, smutstitelbladet med liten klisteretikett.
Grate, Pontus - Holten, Ragnar von:  Eric Grate. [ref 64922]    175:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1978. 4:o. 158, (2) s. + 8 planschsidor i färg. Rikt illustrerad. Originalskinnryggsband med dekorerad främre pärm och övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. Fint ex. (SAK:s publikation 87)
Grate, Pontus - Hökby Nils-Göran (red.):  1880-tal i nordiskt måleri. 25 oktober 1985-6 januari 1986. [ref 149]    150:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 1985. 4:o. 351, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Dekorerat originalpappband. Lätt stött rygghuvudet (litet veck), annars fint skick. (Nationalmusei utställningskatalog nr 487)
Grate, Pontus - Nordenson, Eva:  Från Ulriksdal till Bellmansro. Konstnärer i Nationalstadsparken under 300 år. Med en historik av Björn Hallerdt. [ref 12376]    150:-
    Prins Eugens Waldemarsudde / Carlsson Bokförlag, Stockholm, 1998. 190, (2) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Främre pärmuppslaget med faksimilkarta på området från 1700-talet, det bakre pärmuppslaget med en modern karta över området. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Utställningskatalog / [Prins Eugens Waldemarsudde] 49)
   Sida 174-179: Konstnärer i Nationalstadsparken. Utställning 15 oktober 1998 - 10 januari 1999.
Grate, Pontus (red.):  Solen och nordstjärnan. Frankrike och Sverige på 1700-talet. Nationalmuseum, Stockholm, 1 oktober 1993 – 9 januari 1994, Grand Palais, Paris, 15 mars – 13 juni 1994. [ref 38668]    400:-
    Bra Böcker 1993. 4:o. 480 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. (Nationalmusei utställningskatalog 568)
   En vacker bok.
Greene, Rachel:  Internet Art. [ref 83708]    95:-
    Thames & Hudson, London, 2004. 224 pp. With 232 illustrations, 174 in colour. Publisher's softcover. As new; condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Grynsztejn, Madeleine - Myers, Julian:  Ellsworth Kelly in San Francisco. [ref 85305]    225:-
    University of California Press, Berkeley, ©2002. 4:o. 94 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gudmundsson, Ture:  David Tägtström som grafiker. [ref 79035]    150:-
    Falu Nya Boktryckeri AB, Falun 1969. Liten 4:o. (6), 66 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex.
Gudrun Sjödén:  Idé & skissbok. [ref 12160]    110:-
    Stockholm 1996. Liten 8:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och ritningar av bl.a. författarinnan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. En vacker liten bok.
Gummerus, Teddy:  Mårten Andersson. [ref 29490]    125:-
    Askild & Kärnekull 1978. 4:o. 76 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på titelbladet, skyddsomslaget med liten lagad reva.
Gundel, Marc (ed.):  George Grosz. Gegen den Strich. [ref 85188]    150:-
    Städtischen Museen Heilbronn/Edition Braus, 2008. 4:o. 128 pp. Illustrated with photographs and reproductions. Publisher's pictorial boards. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Gunnarsson, Annika (red.):  Karl Isakson. Målaren 1878-1922. [ref 85524]    95:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2004. 4:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Häftad. Obetydligt snedläst. Främre omslagets insida med inklistrat tidningsklipp, namnteckning på fria försättsbladet. (Moderna museets utställningskatalog 322)
Gunnarsson, Torsten (red.):  Carl Larsson. En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum. Nationalmuseum 7 februari - 10 maj 1992. [ref 56044]    160:-
    Bra Böcker 1992. 4:o. 353 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Impressionismen och Norden. Det sena 1800-talets franska avantgardekonst och konsten i Norden 1870-1920. Torsten Gunnarsson. Med förord av Hans Henrik Brummer. [ref 83665]    225:-
    Atlantis 2003. 4:o. 310 s. Rikt illustrerad med färgreproduktioner. 2:a, reviderade upplagan. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog 629)
Gynning, Margareta:  Jenny Nyström. Målaren och illustratören. [ref 77249]    150:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 1996. Liten 4:o. 109, (9) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Originalpappband med klotrygg och pärmillustration. Ryggens övre del fläckad, bakre pärmen ojämnt blekt. (Nationalmusei utställningskatalog nr 593)
Gynning, Margareta (red.):  Konstnärspar kring sekelskiftet 1900. [ref 84999]    95:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 2006. 240 s. Rikt illustrerad i färg. Häftad med flikomslag. Främre omslagets insida med inklistrat tidningsurklipp, i övrigt välhållen. (Nationalmusei utställningskatalog 647)
Güse, Ernst-Gerhard - Morat, Franz Armin (eds.):  Giorgio Morandi. Paintings. Watercolours. Drawings. Etchings. [ref 85424]    200:-
    Prestel Verlag, ©1999. 4:o. 167, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with trifle shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Güse, Ernst-Gerhard (ed.):  August Macke. Gemälde. Aquarelle. Zeichnungen. [ref 85269]    175:-
    Bruckmann, München, ©1986. 4:o. 528 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Covers with somewhat larger creases at the corners, interior with somewhat smaller creases at the corners. Condition VG+.
   Catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Haglund, Elisabet:  Förbigångaren. Elisabet Haglund om konstnären Sven-Erik Johansson. [ref 85169]    165:-
    Carlssons 2002. 4:o. 110 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Sigrid Hjertén. [ref 85341]    140:-
    Bildförlaget Öppna Ögon, 1985. Liten 4:o. 134, (1) s. Illustrerad med 86 planschblad i färg. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade och solkade, i övrigt välhållen.
Se bild på boken
(Hald, Edward):  Edward Hald. Målare, konstindustripionjär. [ref 73761]    200:-
    Nationalmuseum / Waldemarsudde, Stockholm, 1983. Kvadratisk 8:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog nr 469)
Hale, Nathan Cabot:  Abstraction in Art and Nature. [ref 84954]    125:-
    Dover Publications, New York 1993. 4:o. 277 pp. Profusely illustrated. Publisher's softcover. Interior with a couple of underlinings in yellow marker. Condition VG+ to Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hall, James:  Dictionary of Subjects and Symbols in Art. Introduction by Kenneth Clark. [ref 84996]    140:-
    John Murray, London, 1989. XXIX, 349 pp. Sparsely illustrated. Reprint. Publisher's softcover. Covers with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hall, Lars (ed.):  Absolut Art. [ref 79442]    350:-
    Vin & sprit/The Absolut Company, Stockholm, 2000. Small 4to. 233, (1) pp. Richly illustrated in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy.
Se bild på boken
Hallén, Tore (text) - Rüster, Reijo (bild):  Galjonsbilder. Utgiven i samarbete med Sjöhistoriska Museet i Stockholm. [ref 16185]    90:-
    Rabén & Sjögren 1975. Liten 8:o. 115 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hallerdt, Margareta (red.):  De danske. Profiler i dansk konst under 1900-talet. [ref 84400]    150:-
    Stockholms kulturförvaltning, Stockholm, 1984. Liten 4:o. 200 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Ryggen med några lättare skrapmärken, i övrigt gott skick. (Liljevalchs katalog 373)
   Denna bok finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss dagen innan, tack.
Hallgren, Sören - Söderberg, Bengt G.:  Mellan himmel och helvete. [ref 27763]    140:-
    Rabén & Sjögren 1970. Stor tvär 8:o. 126, (2) s. + 2 planschblad i färg. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par lagade revor, samt några smärre riss och veck.
Hallman, Adolf:  Mest om Paris. Ett urval reseberättelser och memoarkapitel med förord av Jan Olof Olsson och en inledning av Iwan W. Fischerström. [ref 27949]    95:-
    Bonniers 1969. 151, (2) s. Illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Tala i egen sak. [ref 58310]    120:-
    Bonniers 1965. 207, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget svagt gulnat.
Hallström, Björn - Isacsson, Arne - Suttner, Georg:  Olja. En handbok i oljemålning. [ref 31631]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1986. Stor 8:o. 129 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Rygg och pärmar svagt gulnade, liten namnstämpel på fria försättsbladet.
Hamilton, George Heard:  Painting and Sculpture in Europe 1880-1940. [ref 83776]    125:-
    Yale University Press, New Haven/London, ©1993. 621 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. 6th edition with a revised bibliography by Richard Cork. Publisher's softcover. The text with a couple of underlinings in yellow marker.
Hammar, Stina:  Solägget. Fantasi och verklighet i Elsa Beskows konst. [ref 65711]    175:-
    Bonniers 2002. Stor 8:o. 518, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Hammenbeck, Stefan:  Elli Hemberg. 1896-1994. En konstnärsbiografi. [ref 85344]    150:-
    Konstnär Elli Hembergs stiftelse, Stockholm, 2007. Stor 8:o. 223 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Smutstitelbladet med inklistrat tidningsklipp, i övrigt välhållen.
Hande, Yngve:  Målarens material och metoder. Olja, tempera, akryl, akvarell, pastell. [ref 29420]    150:-
    Bonniers 1980. Stor 8:o. 192 s. Illustrerad. 2:a upplagan. [Ny tryckning]. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Harrison, Charles:  An Introduction to Art. [ref 84374]    120:-
    Yale University Press, New Haven/London, ©2009. Small 4:o. VIII, 335 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Spine slightly slanted. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Modernismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 84937]    100:-
    Förlaget Sören Fogtdal 2000. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår, ett hörn obetydligt stött, annars fin. (Moderna Konstriktningar)
Hartney, Eleanor:  Postmodernismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 84220]    100:-
    Fogtdal, Malmö, 2001. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nedre pärmhörnen en aning stötta, i övrigt fin. (Serien Moderna Konstriktingar)
Haskel, Karl:  Axel Fridell. Bilder 1. Katalog över Axel Fridells grafiska verk. [ref 2549]    400:-
    Föreningen för Grafisk Konst 1986. 4:o. 371 s. Slösande rikt illustrerad. Tryckt i 2.200 + 120 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätt bruksspår. Själva boken är i fin.
   Del 2 kom tre år senare och handlar om Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev.
Hasselrot, Pehr:  Sven Lundqvist. Skulptör och bildhuggare. [ref 85080]    150:-
    Carlssons 1988. 176 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen med spår efter prislapp, i övrigt ett fint ex.
Hauptman, Jodi - Garrels, Gary - Kantor, Jordan:  Drawing from the Modern. 1: 1880-1945. 2: 1945-1975. 3: 1975-2005. 1-3. [ref 83483]    600:-
    Museum of Modern Art, New York, 2005. 4:o. 220+228+220 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover in slipcase. As new, condition Fine.
   Three volume set surveying 125 years of modern drawing as reflected through the collections of The Museum of Modern Art.
Haus, Andreas - Mertens, Heike Catherina (eds.):  Martin Engelman. Das malerische Werk - Painting 1958-1992. [ref 85587]    175:-
    Wienand Verlag & Medien GmbH, Köln, © 2007. 4to. 159, (1) pp. Richly illustrated with reproductions in colour (many full-page) and black & white photographs. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Fine.
   Parallel texts in German and English. - This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hauser, Arnold:  Konstarternas sociala historia. I urval av Maria Bergom-Larsson. 1: Från den höviska romantiken till den borgerliga barocken. 2: Från den industriella revolutionen till vår egen tid. Översättning av Ulrika Wallenström. [ref 85509]    150:-
    PAN/Norstedts 1972. 272+311, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggarna med svaga läsränder, i övrigt en välhållen uppsättning. (En PAN-bok)
   Två volymer.
Heartney, Eleanor:  Art & Today. [ref 83259]    275:-
    Phaidon Press, London, 2008. 4:o. 440 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's boards. Dust-jacket. As new.
Hecker, Judith B.:  William Kentridge. Trace. Prints from The Museum of Modern Art. [ref 85310]    225:-
    The Museum of Modern Art, New York, ©2010. Small 4:o. 72 pp. + plates, several of them printed on transparent paper. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hedström, Per (ed.):  Strindberg. Painter and Photographer. [ref 85023]    250:-
    Yale University Press / Nationalmuseum, Stockholm, 2001. 4:o. 192 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. As new. Condition Fine.
Heenk, Liesbeth:  Howard Hodgkin. The Complete Prints. [ref 85321]    200:-
    Thames & Hudson, London, ©2003. 4:o. 240 pp. With 83 colour and 126 duotone illustrations. First paperback edition. Publisher's softcover. Covers just faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Heideken, Carl (red.):  Trafik. En antologi sammanställd av Carl Heideken. [ref 35348]    150:-
    Stockholms Stadsmuseum 1990. Stor 8:o. 123 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Häftad. Främre omslag med ett par smärre veck, titelblad med veck och litet blindstämplat exlibris.
   "En utställning om gatans historia och dagens trafikfrågor visas på Stadsmuseet 18 oktober 1989 till 25 mars 1990"
Hellstedt, Jane:  De västerländska konststilarnas historia. I: Från forntid till rokoko. II: Från rokoko till funktionalism. [ref 81387]    200:-
    Bokförlaget Seminarium, Vagnhärad, 1988. Stor 8:o. 160 + 212 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Del I med svagt gulnad rygg, i övrigt gott skick. Dedikation från författaren på smutstitelbladen.
   2 volymer.
Hendrickson, Janis:  Roy Lichtenstein. Det banalas ironi. Svensk översättning: Katrin Ahlström. [ref 82559]    120:-
    Taschen Verlag, Köln, 1991. 4:o. 1995, (1) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Limhäftad. Fint ex.
Hentzel, Roland - Sahlberg, Gardar:  Vår underliga historia från Gustaf III till Gustaf V. Under medverkan av Edvard Thermænius. [ref 48611]    250:-
    Natur och Kultur 1938. 4:o. 543 s. + 16 planschblad i färg. Rikt illustrerad med teckningar i texten. 1:a upplagan. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar, Gustaf III:s och Gustaf V:s sigill präglade i guld på framsidan samt övre guldsnitt. Ryggen aningen blekt, främre falsen lätt nött och obetydlig hörnskada på främre pärmen.
   Boken består till stora delar huvudsakligen av teckningar av ett stort antal konstnärer. I slutet finns ett konstnärsregister samt ett personregister.
Herford, Marta:  Max Bill. Ohne Anfang. Ohne Ende. No Beginning. No End. Eine Retrospektive zum hundertsten Geburtstag des Künstlers, Designers, Architekten, Typografen und Theoretikers. A Retrospective Marking the Centenary of the Artist, Designer, Architect, Typographer and Theoretician. [ref 85556]    350:-
    Verlag Scheidegger & Spiess, Zürich, 2008. 4:o. 199, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Herrera, Hayden:  Frida Kahlo. En konstnärs liv. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 72985]    110:-
    Forum 1994. Stor 8:o. 470, (1) s. + 48 planschsidor (vissa i färg). Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stukat, liten ytskada nertill på främre pärmen.
Herrmanns, Ralph:  Ett år i Jenny Nyströms Sverige. [ref 12818]    100:-
    Lindfors 1983. 4:o. 64 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre riss och veck samt en lagad reva i yttre falsningen.
  –  :  Gösta Werner - hans liv i egna bilder. [ref 18037]    175:-
    Askild & Kärnekull 1981. 4:o. 77, (2) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med lagade revor på framsidan, namnetikett på främre innerfliken.
[Hess Art Collection]:  Hess Art Collection. [ref 83458]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit, 2009. 4:o. 370, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   Reproductions of art works in the Hess collection; contains works by Baselitz, Kirkeby, Kiefer, Bacon, Rauschenberg, Motherwell and many others.
Hill, Ian Barras:  Den stora boken om impressionisterna. [ref 84957]    175:-
    Förlaget Sören Fogtdal, 1993. Stor 4:o. 199 s. Rikt illustrerad med färgreproduktioner. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
   Denna bok förvaras på ett externt lager. Vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den!
Hill, Martha:  Bruno Liljefors. Mästarens blick. Till svenska av Gunilla Serin. Granskad av Nina Weibull. Förord av Lars Jonsson. [ref 75655]    750:-
    Norstedts [1987]. Tvär 4:o. 174 s. Rikt illustrerad (huvudsakligen i färg). Förlagets gröna blindpressade linneband med skyddsomslag. Gott skick.
  –  :  Bruno Liljefors. The Peerless Eye. [ref 5216]    750:-
    The Allen Publishing Company, Kingston, England, 1987. Large Oblong 4to. 174 pp. Illustrated in colour throughout. Publisher's cloth. Dust-jacket.
Se bild på boken
Hillier, J.:  Japanese Colour Prints. [ref 21973]    175:-
    Phaidon Press, n.d., (ca 1960). Large 4to. 87 pp. Beautifully printed colour reproductions of Japanese prints. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Dust jacket slightly rubbed at top of spine and upper edge and one mended tear.
  –  :  Japanska träsnitt. Översättning av Elisabeth Helms. [ref 79044]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Stor 4:o. 24 s. + 48 helsidesplanscher i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Överstruken namnteckning på fria försättsbladet, i övrigt gott skick.
Hirner, Roswitha:  Albrecht Lösener. "... zu den ich-fernen Quellen ...". " 1-2. [ref 85268]    300:-
    Wienand Verlag, Köln, 2008. 4:o. 287, (2)+479, (2) s. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth with dust jacket. Two volumes in slipcase. As new.
   Catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hiroshige:  Birds and Flowers. Introduction by Cynthea J. Bogel. Commentaries on the Plates by Israel Goldman. Poetry translated from the by Alfred H. Marks. [ref 76636]    400:-
    George Braziller, Inc., New York in association with The Rhode Island School of Design, 1988. Small folio. 192 pp. Illustrated with 91 color plates. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Back side of jacket with light traces of use, otherwise fine. Inscription written with pencil on half-title.
Hjert, Svenolof - Hjert, Bertil:  Zorn. Engravings - Etsningar. A Complete Catalogue - En komplett katalog. [ref 49942]    800:-
    Hjert & Hjert, Uppsala, 1980. 4:o. 191, (1) s. Med samtliga 289 etsningar avbildade med bildtexter. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med några lagade revor.
Hobbs, Robert:  Lee Krasner. Introduction by B.H. Friedman. [ref 85119]    250:-
    Independent Curators International in association with Harry N. Abrams, New York, ©1999. 4:o. 224 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of trifle creases at the upper margin, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Milton Avery. The Late Paintings. [ref 85408]    300:-
    Harry N. Abrams Inc., New York, 2001. 4:o. 112 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. Dust jacket with a couple of tiny creases and a small, tape mended pair. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
[Hockney, David]:  Hockney Posters. [Text by Eric Shanes]. [ref 12437]    250:-
    Pavilion Books, London, 1987. Small folio. (96) pp. Fully illustrated in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Condition Fine+.
   The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
Hodin, J.P.:  Edvard Munch. Nordens genius. [ref 74327]    190:-
    Ljus, Stockholm, 1948. 4:o. 131 s. + 85 planschblad (varav 8 i färg) samt svartvita illustrationer i texten. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Båda omslagen medbundna. Mycket lätt stötskada i övre kanten på främre pärmen.
Holkers, Märta - Holmér, Folke:  Edvin Öhrström. Skulptör i glas. [ref 52545]    150:-
    Carlssons i samarbete med Glasmuseet 1991. 156 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmen med några smärre fläckar, i övrigt gott skick.
Hollis, Richard:  Graphic Design. A Concise History. [ref 83695]    100:-
    Thames & Hudson, London, 2001. 232 pp. With over 800 illustrations, 29 in colour. Revised and expanded edition. Publisher's softcover. Rear cover somewhat creased, else fine. Condition Near Fine.
Holm, Ingvar:  Harry Martinson i målarnas mitt. Penna - pensel - palett. [ref 78815]    175:-
    Carlssons 2004. 4:o. 135, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med något blekt rygg samt med ett par obetydliga veck. Lång dedikation från författaren (och hans hustru) på titelbladet.
  –  :  Harry Martinson i målarnas mitt. Penna - pensel - palett. [ref 85129]    100:-
    Carlssons 2004. 4:o. 135, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp, i övrigt välhållen. (Waldemarsuddes utställningskatalog 75:04)
  –  :  Såsom i en spegel. Diktare som målar. [ref 57432]    125:-
    Carlssons 1993. Stor 8:o. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Holm, Michael Juul - Tøjner, Poul Erik (eds.):  Per Kirkeby 122 x 122. Paintings on Masonite. [ref 21569]    150:-
    Louisiana Museum of Modern Art, Humlebaek, 2002. Large 8vo. 136 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's printed boards. The text with some pencil markings in light yellow, otherwise fine.
   This catalogue is published on the occasion of the exhibition 16 May - 1 September 2002 at Louisiana, Humlebaek, Danmark. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Holmér, Folke - Lindegren, Erik - Östlund, Egon:  Halmstadgruppen. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonson, Stellan Mörner. [ref 18234]    400:-
    Rabén & Sjögren 1947. 4:o. 206 s. Illustrationer i texten + 160 sidor med planscher. Förlagets linneband. Ryggen något mörktonad.
Holten, Ragnar von:  Surrealismen i svensk konst. [ref 40699]    200:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1969. 4:o. 184, (2) s. + 12 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. Rosafärgat originalskinnryggsband med försilvrat övre snitt. (SAK:s publikation 78)
  –  :  Surrealismen i svensk konst. [ref 40700]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1969. 4:o. 184, (2) s. + 12 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. Häftad. Mycket lätt skavd. (SAK:s publikation 78)
Holten, Ragnar von (red.):  Max Walter Svanberg. I världen - och på Malmö Konstmuseum. [ref 27378]    125:-
    Malmö Konstmuseum, Malmö, 1991. 4:o. 117 s. Genomgående illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med halvtransparent skyddsomslag. Skyddsomslaget något solkat, inlagan med genomgående fuktrand i övre marginalen.
Honnef, Klaus:  Contemporary Art. [ref 83484]    150:-
    Taschen Verlag, Köln, 1990. 4:o. 238 pp. With 190 colour plates and 53 black and white illustrations. Publisher's softcover. The text with some discrete underlinings with yellow marker.
   Early survey of the art of the 1980s, with reproductions of works by Mike Kelley, Cindy Sherman, Jeff Koons, Jean-Michel Basquiat and many others. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hopkins, David:  After Modern Art. 1945-2000. [ref 84946]    100:-
    Oxford University Press, Oxford, 2000. Large 8:o. 282 pp. Illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 5th impression. Publisher's softcover. Interior with some underlinings in yellow marker. Condition VG+.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hoppe, Ragnar - Jungmarker, Gunnar:  Svart och vitt. Svenska grafiker och tecknare under 1900-talet. [ref 40740]    375:-
    Lars Hökerberg, Stockholm, [1947]. Stor 4:o. 107 s. text + 200 planschsidor + 20 s. (katalog och register). Förlagets halvpergamentband. Ryggen något ojämnt mörktonad, några små fläckar på främre pärmen invid falsen.
Hoppe, Ragnar - Seth, Lennart:  Eric Hallström. [ref 12378]    175:-
    Svensk Litteratur, Stockholm, 1939. 4:o. 104 s. Illustrerad med 5 färgplanscher samt illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt ett fint ex. (Svenska målare)
Hudson, Suzanne P.:  Robert Ryman. Used Paint. [ref 83224]    175:-
    The MIT Press, Cambridge, 2009. Large 8vo. 315 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
Hughes, Robert:  The Schock of the New. Art and the century of change. [ref 83793]    175:-
    Thames & Hudson, London, 2005. 4:o. 444, (2) s. Updated and enlarged edition. Publisher's softcover. Covers with trifle shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Hulsker, Jan (utg.):  Vincent van Gogh. Konstnärens liv i brev och bilder. [Översättning av Leif Janzon]. [ref 48180]    100:-
    Forum 1975. Liten 4:o. 167, (1) s. Rikt illustrerad, helsidesplanscher i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med några lagade revor i övre kanten.
Hultén, C. O.:  C. O. Hultén. Arbeten 1938-1968. Lunds konsthall 28 september-20 oktober 1968, Konsthallen, Göteborg 2-24 november 1968, Konstakademien 11 januari-2 februari 1969. [ref 85342]    140:-
    Lunds konsthall, Lund, 1968. 4:o. (44) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med liten ytskada, i övrigt gott skick.
   Med texter av Christian Dotremont, Folke Edwards, Gunnar Ekelöf, Ingemar Leckius, Göran Printz-Påhlson och Sven Sandström.
Hultén, K.G. Pontus:  Jean Tinguely. "Méta". [ref 78407]    700:-
    Thames & Hudson, London, 1975. 4to. 364 pp. With 519 illustrations, 13 in colour. 1st UK edition. Publisher's decorated cloth. Owner's signature on half-title leaf, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Profusely illustrated monograph on the work of Jean Tinguely. The book was first published in Swedish (and / or in German?) in 1972; first UK and US editions (more or less identical) were published simultaneously in 1975 by in editions of 250 numbered copies each. The editions seem to have been issued with a slip case in form of a briefcase with lock and metal handle; the slipcase is missing from this copy. This copy is not numbered, and does not contain the colour reproduction of the original "Meta-matic" drawing signed by Tinguely, which is supposed to be found between pages 80 and 81.
Hultén, Pontus:  Niki de Saint Phalle. [ref 83738]    175:-
    Verlag Gerd Hatje, 1995. 4:o. 309, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. As new; condition Fine.
   Text in German.
Humphreys, Richard:  Wyndham Lewis. [ref 85275]    90:-
    Tate Publishing, 2004. 80 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Covers just faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hussel, Horst:  Horst Hussel. Auf alten papier. [ref 85549]    200:-
    Privatdruck herausgegeben von Helmut Schumacher, Seeretz, 2006. 4:o. 71 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Limited and hand numbered edition of 400 copies signed by the artist. This is number 121. Publisher's softcover with dust jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Horst Hussel. Collagen. [ref 85548]    200:-
    Privatdruck herausgegeben von Helmut Schumacher, Seeretz, 2005. 4:o. 63 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Limited and hand numbered edition of 400 copies signed by the artist. This is number 120. Publisher's softcover. Covers with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Horst Hussel. Palastarchitektur. [ref 85547]    200:-
    Privatdruck herausgegeben von Helmut Schumacher, Seeretz, 2005. 4:o. (15) pp. + 45 plates with reproductions in colour. Limited and hand numbered edition of 400 copies signed by the artist. This is number 223. Publisher's softcover with dust jacket. Dust jacket with faint shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Hvas, Brita:  Karl Isakson. Ett liv i konst. [ref 85190]    175:-
    Bokförlaget Signum, Lund, 1989. Stor 8:o. 279, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Hüsch, Anette - Schuster, Peter Klaus (eds.):  Jörg Immendorf. Male Lago. [ref 85551]    850:-
    Verlag der Buchhandlung Walther König, Köln, ©2005. 4:o. 880 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Tail of spine slightly bumped, else fine. Condition Near Fine.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Hård af Segerstad, Ulf:  Carl Larssongården. [En bok om Carl Larssons Sundborn]. [ref 72672]    100:-
    Svenska Bokhandlareföreningen 1974. Tvär 8:o. [104] s. Rikt fotoillustrerad i färg av Karl-Erik Granath. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna obetydligt gulnade, i övrigt ett fint ex.
Hödicke, K.H.:  K.H. Hödicke. Kohle. Charcoal Drawings 1975-1982. [ref 85550]    225:-
    Kerber Verlag, Bielefeld, 2008. 4:o. 211, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions. Publisher's hardcover. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual catalogue with texts in English and German by Durs Grünbein, Beat Wyss and Jochen Hörisch. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Högfeldt, Robert:  En Högfeldtbok. Företal av Henrik Cornell. [ref 77649]    400:-
    Norstedts u.å., (1939?). Tvär 4:o. 21, (1) s. + 36 helsidesakvareller samt andra illustrationer i texten. 3:e upplagan. Trevligt, samtida privatbundet (Håkan Wahlström, Stockholm) halvpergamentband med förgylld ryggtitel, främre omslag medbundet. Pärmarna obetydligt solkade och svagt utbuktande, annars ett i övrigt trevligt ex.
   Tryckt i Leipzig. Första upplagan utkom 1937.
  –  :  En Högfeldtbok. Företal av Henrik Cornell. [ref 11735]    275:-
    Norstedts [1937]. Tvär 4:o. 21, (1) s. + 36 helsides akvareller samt andra illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband. Pärmarna något buktande och med smärre fläckar.
   Tryckt i Leipzig.
  –  :  En ny Högfeldtbok. [ref 11907]    250:-
    Norstedts [1943]. Tvär 4:o. 23 text s. + 36 helsidesplanscher i färg. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat. För- och eftersättsblad ojämnt bruntonade, inlaga och planscher fina.
  –  :  Familjeliv. Fyrtio teckningar med verser av Nils Bohman och Hayno Focken. [ref 13184]    150:-
    Norstedts 1938. Liten tvär 4:o. 84, (2) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och lite ojämnt gulnat samt med små lagade revor. Även pärmarna är lite ojämnt mörktonade.
Hökby, Nils-Göran:  Philip von Schantz. Inte bara bär. [ref 56603]    200:-
    Bonnier Alba 1993. 4:o. 126 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets framsida med mjuka veck i övre kanten, annars ett fint ex.
Hökby, Nils-Göran (red.):  Bruegels tid. Nederländsk konst 1540-1620. [ref 78014]    90:-
    Nationalmuseum 1984. 120 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Gott skick. (Nationalmusei utställningskatalog nr 480)
Ikemura, Leiko:  Leiko Ikemura. Skulptur, Malerei, Zeichnung. Sculpture, Painting, Drawing. [ref 85529]    225:-
    Kerber Verlag, Bielefeld, ©2004. 4:o. 189, (3) s. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual exhibition catalogue from the Städtische Kunsthalle Recklinghausen, with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Impelluso, Lucia:  Nature and its Symbols. [ref 83774]    100:-
    J.P. Getty Museum, Los Angeles, 2004. 382, (1) pp. Profusely illustrated with colour reproductions. Publisher's softcover. Covers just faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Innes, Callum:  Callum Innes. From Memory. [ref 85525]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2006. 4:o. 255, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Isberg, Fredrik (1846-1909):  Gamla Operan. Akvarell 105x155 mm. [ref 71164]    2000:-
    Monogramsignerad "FI" (Som vanligt). Ramad i en lite kantstött äldre ram.
   Ursäkta den dåliga bilden, originalet är mycket finare. En trevlig akvarell av en duktig konstnär.

Se bild på boken
Jaffe, Hans L.C.:  Piet Mondrian. [ref 85423]    165:-
    Harry N. Abrams Inc., New York, 1985. 4:o. 128 pp. 108 illustrations, including 40 plates in full colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Janson, H.W.:  Konsten. Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar. Översatt av Ulf G. Johnsson, Bengt Söderberg, Göran Sörbom, Marian Ullén, Elsie Dickson och Peder Alton. Svenska upplagan granskad av Sven Sandström. [ref 81298]    275:-
    Bonniers [1988]. 4:o. 822 s. Rikt illustrerad med 1.256 bilder, kartor, varav 160 sidor i fyrfärg, många även med guldtryck, 19 kartor, 4 illustrerade årtalsöversikter. 3:e utgåvan, utökad och bearbetad av Anthony F. Janson. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Janssen, Horst:  Retrospektive. Rückblick auf ein halbes Jahrhundert. Zeichnungen und Druckgraphik von 1945 bis 1995. Retrospektive. Review of Half a Century. Drawings and Graphics from 1945 to 1995. [ref 85170]    225:-
    Verlag St. Gertrude, Hamburg, 2000. 4:o. 224 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in color. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Bilingual monograph with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Jansson, Ingmar (red.):  Irland. Den gåtfulla ön. [ref 80217]    100:-
    Statens historiska museum, Stockholm, 1988. 189 + 7 s. Boken limhäftad, föremålskatalogen klammerhäftad. Omslagen med lättare bruksspår, märke efter avlägsnat exlibris på främre omslagets insida, blindpressat exlibris på smutstitelbladet. (Statens historiska museums katalog 113)
   Föremålskatalogen löst bifogad.
Januszcak, Waldemar:  Techniques of the World's Greatest Painters. [ref 85034]    175:-
    Greenwich Editions, London, 2004. 4:o. 192 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Jenssen, Olav Christopher:  Olav Christopher Jenssen. Panorama. Kunsthallen Brandts, [Odense 12.06. - 06.09.2009], Soerlandets Kunstmuseum, [Kristiansand 20.09. - 15.11. 2009], KIASMA, [Helsinki 22.01. - 28.03. 2010]. [ref 85168]    175:-
    Verlag der Buchhandlung Walther König, Köln, 2009. 195, (4) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions in color. Publisher's softcover. As new, pages uncut.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Johansson, Rune:  Svenska bokillustratörer. Torsten Billman, Gunnar Brusewitz, Folke Dahlberg m.fl. [ref 41273]    140:-
    Sällskapet Bokvännerna 1959. Liten 4:o. 136, (3) s. Rikt illustrerad av konstnärerna. Tryckt i 950 ex. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt, rygghuvudet något nött, annars ett fint ex. (Bokvännens bibliotek 48)
Johansson, Tryggve:  Färg. Den allmänna färglärans grunder. [ref 15762]    200:-
    Natur och Kultur 1952. 4:o. 94 s. + 8 planschblad i färg. 116 figurer i texten. [Ny, helt omarbetad upplaga]. Förlagets klotband.
Johnson, Paul:  Art. A New History. [ref 84951]    200:-
    Harper Collins, London, 2003. 4:o. 777 pp. Illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket. Dust jacket just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Jones, Robert:  Alfred Wallis. Artist and Mariner. [ref 83235]    175:-
    Halsgrove / First Light, 2006. Small oblong 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. New, revised edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Lower corners slightly bumped, else fine.
Josefsson, Peder:  Peder Josefsson. [ref 85167]    125:-
    Bohusläns museums förlag, Uddevalla, 2007. 4:o. 149, (3) s. Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmens nedre hörn något stukat, försättsbladen med inklistrade tidningsklipp.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Joseph, Branden W.:  Random Order. Robert Rauschenberg and the Neo-Avant-Garde. [ref 83779]    200:-
    The MIT Press, Cambridge, ©2003. Large 8vo. XIII, (1), 418 pp. Illustrated with photographs and reproductions. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new; condition Fine. (October Books)
Josephson, Ragnar:  Sergels fantasi. 1-2. [ref 36811]    600:-
    Natur & Kultur 1956. 4:o. (8), 340, (2) + (6), 345-671, (1) s. Illustrerade med ca 800 avbildningar. Förlagets ljusbruna halvfranska band med rik ryggförgyllning, stänkmarmorerade pärmpapper och rödfärgade snitt. Endast lätt nötta på rygghuvud och hörn, del 2 något blekt högst upp intill rygghuvudet. 2 volymer.
Joyes, Claire:  Till bords hos Monet. Förord av Joël Robuchon. [ref 64772]    125:-
    Bonniers 1994. 4:o. 189, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier av Jean-Bernard Naudin, huvudsakligen i färg. Ny upplaga. Förlagets marmorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med något blekt rygga annars fin.
Jubileumsutställningens i Göteborg 1923 officiella vyalbum:  35 vyer i koppargravyr. [ref 81282]    175:-
    Axel Eliassons Konstförlag, Göteborg, [1923]. Tvär 4:o. Illustrerad med 35 planschblad. Häftad. Omslagen med ett par små riss, i övrigt mycket gott skick.
Judin, Juerg M. (ed.):  George Grosz. Die Jahre in Amerika 1933-1958. [ref 85189]    225:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2009. 279, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in color. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Juffermans, Jan (ed.):  Kees van Dongen. The Graphic Work. Catalogue of the prints, books and posters. Collected, researched and compiled by Jan Juffermans in collaboration with Jan Juffermans Jr. [ref 85593]    450:-
    Lund Humphries, Aldershot, 2003. Large 4to. 183, (1) pp. Profusely illustrated, mainly in colour. Publisher's softcover. Front cover with a small spot to top edge, back cover lightly rubbed and with a small scratch, otherwise fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Jungmarker, Gunnar:  Birger Lundquist. [ref 3902]    90:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1971. 4:o. 183, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Omslagen med några små bruksspår. Ouppskuren. (SAK:s publikation 80)
  –  :  Carl Frisendahl 1886/1948. [ref 5734]    110:-
    Sveriges allmänna konstförening 1964. 4:o. 263, (1) s. + 6 planschblad (vissa i färg). Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagets klotband med främre omslag medbundet. Fint ex. (SAK:s publikation 73)
   Med beskrivande katalog över konstnärens skulpturer.
  –  :  Döderhultarn. Axel Petersson 1868-1925. [ref 10795]    225:-
    Rabén & Sjögren 1943. 4:o. 169, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade linneband med färgat övre snitt samt båda omslagen medbundna. Ryggen något mörktonad. Med exlibris (Alfred Hedenström) på främre pärmens insida.
Jäder, Karl & Astrid:  Jenny Nyström - den folkkära. En livsskildring. [ref 73903]    110:-
    Gummessons, Stockholm, 1975. Stor 8:o. 111, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Svartvita illustrationer i texten. Bildredaktör: Per Wange. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. De första bladen något vågiga i övre och nedre marginal, ej fläckade.
Järbe, Bengt:  Krigens och hjältarnas Stockholm i skulpturer och minnesstenar. [ref 61632]    150:-
    Nordiska Museets Förlag, Stockholm, 1998. 512 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Järbe, Bengt (text) - Glase, Gösta (foto):  Stockholms statyer. Förord av Bo Grandien. [ref 67323]    175:-
    Byggförlaget 1997. 4:o. 131, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex.
Kahn,Wolf:  Wolf Kahn. Pastels. With an Introduction by Barbara Novak. [ref 85314]    200:-
    Harry N. Abrams Inc., New York, ©2000. Oblong 4:o. 156 pp. With 100 plates in full colour. 5th printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kalina, Richard:  Jonathan Lasker. Studies for Paintings 1986-2006. Drawings 1979-2007. [ref 85280]    225:-
    Timothy Taylor Gallery/Galerie Sabine Knust, London/München, ©2007. 4:o. 76 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's softcover. Covers with a couple of faint scratches, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kallir, Jane:  Grandma Moses in the 21st Century. [ref 85095]    225:-
    Art Services International in association with Yale University Press, 2001. 4:o. 263 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
[Karling, Sten (svensk red.)]:  Konstens mästare i färg. [1-20]. Rubens. Van Gogh. Dürer. Gainsborough. Michelangelo. Altdorfer. Botticelli. Hals. Van Dyck. Cranach. Tizian I-II. Ghirlandaio. Correggio. Velázquez. Manet. van Eyck. Delacroix. van der Goes. Chardin. [ref 74939]    600:-
    Stureförlaget, Stockholm, [1967-1971]. Liten folio. Ca 480 s. Rikt illustrerad med fotografier på mästarnas mästerverk mestadels i färg. Bibliofilupplaga utgiven i 100 numerade exemplar varav detta är nr 87. Förlagets gröna rikt dekorerade konstläderband med helt guldsnitt.
Karlsson, Ann Mari:  Damastväverskan Emma Wiberg i Undrom. [ref 82791]    100:-
    LT:s förlag 1978. 83, (1) s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen obetydligt gulnade, i övrigt ett fint ex.
Kellein, Thomas:  The 80s Revisited. Aus der Sammlung Bischofberger. [ref 83573]    250:-
    DuMont Buchverlag 2010. 4:o. 447 pp. Profusely illustrated with colour reproductions. Publisher's decorated cloth. Dust jacket. As new, condition Fine.
   Text in German. Art from the 1980s from the collection of Bruno Bischofberger. Artists represented include Francesco Clemente, Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Andy Warhol and Julian Schnabel.
Keller-Mack, Eduard (ed.):  Eva Hesse. Drawing in Space - Bilder und Reliefs. Publisher: Brigitte Reinhardt. [ref 5958]    350:-
    Cantz Verlag, Ostfildern, 1965. Large 4to. 189, (1) pp. Richly illustrated, partly in colour. Publisher's boards. Dust-jacket. Condition Fine.
   Text in English and German. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Kempe, Roland:  Mellan början och slutet. [ref 27758]    700:-
    Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1956. Folio. [72] s. Genomgående illustrerad med utsökt tryckta reproduktioner samt ett stort antal inklistrade planscher. Ett signerat och numrerat originalblad löst bifogat. Originalupplaga. Upplaga om 500 numrerade ex, varav detta är nr 319. Förlagets dekorerade klotband i klotbunden kassett. Skyddskassetten delvis lätt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Ketchum, William C. Jr.:  Grandma Moses. An American Original. [ref 85096]    140:-
    New Line Books, 2006. Large 4:o. 80 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. Dust jacket with a couple of tiny tears and creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Keyser, Raoul de:  Raoul de Keyser. Aguarelas. Watercolours. [ref 85366]    225:-
    Verlag der Buchhandlung Walther König, Köln, ©2009. Oblong 4:o. 79, (1) pp. Illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Top of spine just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Exhibition catalogue with text in English and Portugese. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Khnopff, Fernand:  Fernand Khnopff (1858-1921). [ref 85412]    200:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2004. 4:o. 286, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Exhibition catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
King, Ross:  Michelangelo och påvens tak. Översättning: Kjell Waltman. [ref 81886]    150:-
    Historiska Media, Lund, 2004. Stor 8:o. 361, (2) s. + 12 planschblad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kinley, Catherine - Livingstone, Marco:  Peter Kinley. [ref 85357]    250:-
    Lund Humphries, 2010. 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Kirschner, Melanie:  Arthur Dove. Watercolors and Pastels. [ref 85591]    110:-
    George Braziller, New York, 1998. Small 4to. 118 pp. Illustrated, mainly with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's softcover. Condition Fine.
Kittelsen, Theodor:  Theodor Kittelsen i tekst, tegninger og malerier. [ref 78706]    750:-
    Gyldendal, Oslo, 1957. 4:o. XIII, (2), 391, (21) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 2:a upplagan. Förlagets halvfranska band med guldornerad rygg och 2 upphöjda bind. Ryggen något blekt, i övrigt gott skick.
   Med inledning av Odd Hølaas.
Kjellberg, Ernst - Säflund, Gösta:  Grekisk och romersk konst. [ref 53075]    90:-
    Aldus/Bonniers 1964. 351, (1) s. Illustrerad med 96 planschsidor samt rikligt med illustrationer i texten. 2:a, reviderade upplagan. Pocket. Något mörktonad rygg med lätta läsveck. (Aldus A 6)
Kjellgren , Thomas:  Nils G. Stenqvist. Tecken från livet. Grafik 1953-2001. [ref 83252]    100:-
    Atlantis 2002. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Försätts- och smutstitelblad med inklistrade pressklipp, vernissagekort och runor över konstnären.
Kjellin, Helge:  Ryska ikoner i svensk och norsk ägo. [ref 35345]    750:-
    AB Svensk Litteratur 1956. Stor 4:o. 331, (1) s. Rikt illustrerad med inklistrade planscher i färg. Förlagets dekorerade klotband. Ryggfoten en aning skavd, i övrigt gott skick.
   Skyddsomslaget saknas.
Klee, Alexander:  Adolf Hölzel und die Wiener Secession. [ref 85528]    175:-
    Prestel Verlag, München, ©2006. 4:o. 167, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Klinckowström, Axel:  Leda och svanen. En ikonografisk studie. [ref 25431]    350:-
    AB Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1924. 4:o. 98 s. + 32 planschblad med reproduktioner. Upplaga om 300 numrerade ex, varav detta är nummer 187. Trevligt, privatbundet halvfranskt band med marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt, förgylld ryggtiteletikett samt fem blindpressade, upphöjda bind. Ryggen en aning blekt, pärmarna buktar något i höjdled, annars ett fint ex.
Klintberg, Bengt af:  Svensk Fluxus / Swedish Fluxus. [ref 77927]    160:-
    Rönnells Antikvariat 2007. Liten 4:o. 127 s. Illsutrerad i färg och svartvitt. 2:a tryckningen. Häftad med flikomslag. Nedre hörnet lätt stukat, annars ett fint ex.
Knoebel, Imi:  Imi Knoebel. Ich nicht. Neue Werke. New Works. - Enduros. Sammlung Deutsche Bank. Deutsche Bank Collection. [ref 85132]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2009. 4:o. 211, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Knutman, Bruno:  Runt hörnet. Bruno Knutmans teckningar. Förord av Ola Billgren. [ref 85122]    140:-
    Kalejdoskop Förlag, Åhus, 1986. Kvadratisk 8:o. 210, (4) s. Genomgående illustrerad med konstnärens teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva. Rygghuvud och -fot med obetydliga stötmärken, fria försättsbladet med inklistrat tidningsklipp.
Knyphausen, Brita:  Carl Kylberg. Färg och idé. [ref 64304]    475:-
    Malmö, Allhem, 1965. 4:o. 290 s. + 25 planschblad i färg + 2 faksimiler + 1 löst bifogad rättelselapp samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Tryckt i 2.200 ex. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med vissa bruksspåroch en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
   Standardverket om Carl Kylberg.
Koella, Rudolf:  Camille Graeser. Bilder, Reliefs und Plastiken. Camille Graeser Werkverzeichnis Band 3. Vorwort von Eugen Gomringer. [ref 85260]    250:-
    Offizin Verlag, Zürich, 1995. Large 4:o. 275, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth with dust jacket. Some of the pages with tiny dent at upper corner, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Camille Graeser. Mit Beiträgen von Willy Rotzler, Dieter Schwarz und Jeannot Simmen. [ref 85258]    175:-
    Offizin Verlag, Zürich, 1992. 4:o. 166, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Dust jacket with minor shelf wear, else fine. Condition Near Fine.
   Text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Koja, Stephan (ed.):  Gustav Klimt. Landscapes. [ref 85348]    140:-
    Prestel Publishing, ©2006. Large 8:o. 217 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with a couple of underlinings in yellow marker, else a well-kept copy. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Koller, Herbert (ed.):  Oskar Koller. Der Aquarellist. [ref 75506]    250:-
    Prestel Verlag 2005. 4to. 141, (3) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour, and some photographs in black and white. Publisher's pictorial soft boards. Condition Fine.
   Text in German. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Konow, Jurgen von:  Om grafik. Historia och teknik. [ref 31796]    350:-
    Allhems, Malmö, 1962. Liten 4:o. 272 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Ny upplaga, genomarbetad av författaren. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
Kotalík, Jirí (red.):  Filla, Gutfreund, Kupka och tjeckisk kubism 1907-1927. [En utställning från det tjeckiska Nationalgalleriet och Konsthantverksmuseet i Prag. Malmö konsthall 17.12 1982-6.3 1983]. [ref 84167]    125:-
    Malmö konsthall, Malmö, 1982. 4:o. 140 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Kraus, Karola (ed.):  From Surface to Space. Malevich and Early Modern Art. Von der Fläche zum Raum. Malewitsch und die frühe Moderne. [ref 84378]    200:-
    Staatliche Kunsthalle Baden-Baden / Verlag der Buchhandlung Walther König, Köln, ©2008. 4:o. 272 pp. Illustrated with photographs and reproduction in colour. Publisher's softcover with wraparound band. The wraparound band with small, tape-mended tear. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German.
Krausse, Anna-Carola:  Målarkonstens historia. Från renässansen till idag. Översättning: Karin Andræ. [ref 49033]    120:-
    Könemann, Köln, © 1998. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Häftad. Gott skick.
Krausse, Anna-Carola (curator och redaktör):  Peder Duke 1938-2003. Mitt hemliga språk. Översättning av Anna-Carola Krausses text: Margaret och Wolfgang Schattauer. [ref 85589]    165:-
    Atlantis 2006. Stor 8:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband. Tämligen rikligt med understrykningar med gul markeringspenna, i övrigt ett fint ex.
   Boken har utgivits med stöd från Kungliga Akademien för de fria konsterna, Göran Lagervalls stiftelse samt stiftelsen Längmanska kulturfonden i samband med den retrospektiva utställningen på Konstakademien i Stockholm 18 november-17december 2006.

Se bild på boken
Krempel, Ulrich - Roselieb-Jahns, Barbara (ed.):  Rudolf Jahns. Werkverzeichnis 1917-1981. [ref 85173]    300:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2003. 4:o. 407, (1) pp. With 1192 reproductions, 105 in color. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kreuger, Anders - Nacking, Åsa:  Bruno Knutman. Här står vargen för dörren. 29 maj-5 september 2010. [ref 85135]    95:-
    Lunds konsthall, Lund, 2010. Liten 8:o. 91 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Omslagen endast obetydligt solkade, i övrigt ett fint ex.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in Swedish and English.
Krystof, Doris - Morgan, Jessica (ed.):  Martin Kippenberger. [ref 85306]    175:-
    Tate Publishing, 2006. Large 8:o. 192 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Upper corner slightly warped, else fine. Condition VG+ to Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Krämer, Felix (ed.):  Ernst Ludwig Kirchner. Retrospektive. [ref 85365]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2010. 4:o. 304 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Exhibition catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kubin, Alfred:  Alfred Kubin. Aus meinem Reich / From My Realm. Meisterblätter aus dem Leopold Museum, Wien / Masterworks of Drawing from the Leopold Museum, Vienna. [ref 85274]    165:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2002. 4:o. 143, (1) s. With 76 reproductions in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kunisada:  Japan. Senare avdrag (Tidigt 1900 tal). [ref 7893]    700:-
    Fint ramad i guldram, glasad och med syrafri passepartout. Bildstorlek 350 x 235. Total storlek 480 X 370.
   Kunisada 1786-1865. Måste hämtas här på firman, om den ska sändas med post blir det oramad i rulle.

Se bild på boken
Kuspit, Donald:  Horst Antes. [ref 85390]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2006. Large 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket just faintly creased, else fine. Condition Near Fine.
   Monograph with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Jimmy Ernst. Introduction by Lurt Vonnegut. [ref 85632]    275:-
    Hudson Hills Press, New York ©2000. 4:o. 127, (1) pp. Illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Monograph on Jimmy Ernst, son of Max Ernst. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Kylberg, Carl:  Ur ett livs dagbok. [ref 46894]    120:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 91, (1) s. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Delvis osprättad. Gott skick.
Köster, Hans-Curt (utg.):  Carl Larsson och hans värld. Med bidrag av Görel Cavalli-Björkman och Bo Lindwall. [ref 5779]    200:-
    René Coeckelberghs, Stockholm © 1989. Stor 4:o. 193 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lader, Melvin P.:  Arshile Gorky. [ref 85265]    125:-
    Abbeville Press, New York, ©1985. 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 5th printing. Publisher's softcover. The text with underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lagercrantz, Bo:  Hilding Linnqvist. [ref 19229]    125:-
    Bonniers 1986. Liten 4:o. 155, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Litet tidningsurklipp inklistrat på främre fria försättsbladets baksida, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Josabeth Sjöbergs värld. [ref 2576]    100:-
    Stockholms stadsmuseum 1968. Tvär 8:o. 31 s. Illustrerad med 10 planscher i färg (varav 2 dubbelsidiga). Häftad med flikomslag. Fint ex.
Lagerkvist, Bengt:  Följ med! Bengt Lagerkvist på Konstresa genom Sverige. - Alla our museums, great and small - Translation by Alan Tapsell. [ref 56315]    120:-
    Bra Böcker 1995. Liten tvär 4:o. 132 s. Genomgående illustrerad med färgfotografier av Christer Åkerberg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Originaltext på svenska. - With page-by-page-text in English.
Lagerlöw-Sandell, Signe (red.):  Ivar Arosenius. Ole Kruse. Gerhard Henning. Minnesbilder nedtecknade av Signe Lagerlöw-Sandell, Ernst Spolén, Asta Linden-Buchman, Sven Sandström och Filip Wahlström. [ref 53925]    500:-
    Rundqvists Boktryckeri, Göteborg 1956. 4:o. 222, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Utgiven i 1200 numrerade exemplar, varav detta är nr 72. Förlagets helskinnband Förlagets dekorerade helpergamentband med helt guldsnitt. Skyddsomslag. Skyddsomslaget något solkat samt med några lagade revor; själva boken i mycket gott skick.
Lalander, Folke:  K G Nilson. [ref 73123]    110:-
    Apoteksbolagets konstförening i samarbete med Kalejdoskop förlag, Åhus, 1986. Stor 8:o. 67, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 3)
Lallemand, Henri:  Monet. Impressions of Light. [ref 85425]    150:-
    New Line Books, ©2006. Large 4:o. 144 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lambirth, Andrew:  John Armstrong. The Paintings. Catalogue Raisonné by Annette Armstrong and Jonathan Gibbs. [ref 85385]    250:-
    PWP Contemporary Art, London, 2009. 4:o. 240 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Kitaj. [ref 85359]    200:-
    PWP Contemporary Art, London, 2004. 4:o. 144 pp. Illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Laneyrie-Dagen, Nadeije:  How to Read Paintings. [ref 84021]    120:-
    Chambers, Edinburgh, ©2004. Large 8:o. 272 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker. (Chambers Arts Library)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  How to Read Paintings 2. The Secrets of the Artist's Studio. [ref 84022]    120:-
    Chambers, Edinburgh, ©2005. Large 8:o. 239, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker. (Chambers Arts Library)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Langdon, Helen:  Caravaggio. Ett liv. [Översättning av Margareta Eklöf]. [ref 72976]    175:-
    Norstedts 2002. Stor 8:o. 459 s. + 24 planschsidor i färg samt svartvita illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Larsson, Carl:  Andras barn. 32 målningar med text. [ref 1475]    1000:-
    Bonniers 1913. Folio. [24] s. + 32 planschsidor i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Pärmhörn samt rygghuvud och -fot med lättare stötmärken, i övrigt mycket gott skick.
   Boken är betydligt större än vad bilden visar.

Se bild på boken
  –  :  Carl Larsson skildrad av honom själv i text och bilder. En krönika sammanställd av Harriet och Carl Alfons. [ref 80969]    400:-
    Bonniers 1952. 4:o. 263, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets röda, dekorerade helskinnband med helt guldsnitt och inre denteller samt främre omslaget medbundet. Pärmarna med några lättare skrapmärken, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Carl Larsson. Skildrad av honom själv. En krönika sammanställd av Harriet och Carl Alfons. [ref 58869]    125:-
    Bonniers 1977. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Ny, omarbetad utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Försättsbladet något skadat och lagat på pärmens insida.
  –  :  De mina och annat gammalt krafs. [ref 81833]    650:-
    Bonniers 1919. 4:o. 126, (2) s. Mycket rikt illustrerad med bl.a. 12 helsidesplanscher. Ny omarbetad upplaga. Förlaget vackert dekorerade benvita klotband. Utsuddad tillskrift samt liten stämpel på försättsbladet annars mycket snygg.
Se bild på boken
  –  :  De mina och annat gammalt krafs. [ref 7109]    125:-
    Bonniers [1995]. 4:o. 140, (1) s. Rikt illustrerad, delvis med helsidesplanscher i färg. [Ny, omarbetad utgåva]. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt riss, blindpressat exlibris på titelbladet.
  –  :  De mina. Gammalt krafs af C.L. (inte Clæs). [ref 7107]    2500:-
    Bonniers 1895. 103, (1) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Privatbundet rött halvfranskt band med bägge omslagen medbundna. Omslaget lite nött innan den bands in samt pärmarna lite ojämnt blekta. Exlibris.
   Carl Larssons första egna bilderbok. Ovanlig.
  –  :  Etsning: Professor Mårten Sondén. Föreningen för grafisk konst 1911. Tryckt i 500 osignerade ex + 40 signerade + konstnärens egna 15 ex. Detta ex osignerat. Ej signerad i plåten. Etat 3. Plåtstorlek 139 x 99. Oramad. Fint ex. [ref 83752]    550:-
   
   Hjert & Hjert 77.

Se bild på boken
  –  :  Etsning: Skyddsängeln. Föreningen för grafisk konst 1898. Tryckt i 425 osignerade ex. Signerad med initialer i plåten. Etat 4. Plåtstorlek 155 x 198. Oramad. Fint ex. [ref 64237]    2000:-
   
   Hjert & Hjert 41.

Se bild på boken
  –  :  Ett hem. 24 målningar med text af Carl Larsson. [ref 12706]    125:-
    Bonniers 1969. Stor tvär 4:o. (5), 15, (1) s. + 24 planschblad i färg. Faksimilutgåva efter 1899 års utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex.
  –  :  Ett hem. 25 målningar med text. [ref 12704]    900:-
    Bonniers 1904. Tvärfolio. (4), 15, (1) s. + 25 färgplanscher. Titelblad i färg samt svartvita illustrationer i texten. 2:a upplagan. Förlagets blågula klotband med titel och konstnärens monogram präglade i svart. Pärmarna endast lätt solkade, ryggfoten med litet riss. Två av planscherna med vertikalt veck, två andra planscher med reva om ca 2,5 cm i övre marginalen.
   Planschen "Fiske" ej med i 1:a och 3:e upplagorna.
  –  :  Från Stockholm till Messina. Utriv ur några album. Inledning av Georg Svensson. [ref 15270]    175:-
    Sällskapet Bokvännerna 1948. Liten 4:o. XII, 69, (4) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 1.100 numrerade ex, varav detta är nr 635. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Bokvännens bokgåva 1947)
   Reseberättelsen publicerades ursprungligen i kalendern Svea 1887.

Se bild på boken
  –  :  Färglitografi från 6 stenar: Kerstis främmande. Föreningen för grafisk konst 1905. Tryckt i 425 osignerade ex + 25 signerade. Detta ex osignerad. Etat 2. Plåtstorlek 333 x 230. Oramad. Några små veck längst ner i högra hörnet utanför trycket annars ett fint ex. [ref 83747]    3000:-
   
   Hjert & Hjert 115.

Se bild på boken
  –  :  Larssons. Ett album bestående af 32 målningar med text och teckningar af Carl Larsson själf. [ref 72196]    550:-
    Bonniers 1910. Folio. 28 s. text + 32 helsidesplanscher i färg av författaren. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Två små fläckar på bakre pärmen, inlagan genomgående något "bucklig" i inre marginalen, i övrigt ett fint ex.
   Förutom texten "Andra upplagan" och "1910" är denna upplaga exakt lika den första som kom 8 år tidigare.
  –  :  Larssons. Ett album bestående av 32 målningar med text och teckningar, allt av Carl Larsson själv. [ref 81889]    250:-
    Bonniers [1919]. 4:o. 31, (1) s. + 32 planschsidor i färg med illustrationer av författaren. 3:e upplagan. Enkelt, rött, senare klotband med förgylld ryggtiteletikett samt båda omslagen medbundna. De medbundna omslagen lätt solkade, i övrigt gott skick.
  –  :  Spad-arfvet. Mitt lilla landtbruk. 24 målningar med text och teckningar. [ref 38976]    750:-
    Bonniers 1906. Tvärfolio. [19] s. + 24 planschblad i färg. Originalupplaga. Förlagets gröna, dekorerade klotband. Bandet "rebacked"; rygg samt innerfalsar ganska så fint förstärkta med matchande, grön klotremsa. Pärmarna endast lätt solkade, pärmhörnen obetydligt nötta. Fria försättsbladet med liten tejplagning samt reva om ca 5 cm intill ryggfoten, sidan 13-14 med några, lite fult tejplagade revor.
   Bilden visar del av främre pärmen.

Se bild på boken
  –  :  Spad-arvet. Mitt lilla lantbruk. 17 målningar med text och teckningar. [ref 81932]    225:-
    Åhlén & Åkerlund 1940. Tvär 4:o. (24) s. + 17 planschblad i färg. Häftad. Något skavd runt om, liten bit saknas på ryggen (ca 5 mm).
   "Populärupplaga" med 17 av originalets 24 planscher som trycktes 1906.

Se bild på boken
  –  :  Svenska kvinnan genom seklen. 10 bilder med text och teckningar efter målningar i Nya elementarläroverket i Göteborg. [ref 82195]    400:-
    Iduns Förlag, Stockholm, 1907. Folio. [18] s. + 10 planscher i färg efter målningar i Nya Elementarläroverket i Göteborg. Originalupplaga. Enkelt, senare rött klotband med förgyllda pärmtitlar. Exlibris på klistrade försättsbladet. Pärmhörnen obetydligt stukade, i övrigt mycket gott skick.
  –  :  Svenska kvinnan genom seklen. 10 bilder med text och teckningar efter målningar i Nya elementarläroverket i Göteborg. [ref 41507]    400:-
    Iduns Förlag, Stockholm, 1909. Liten folio. [18] s. + 10 planscher i färg efter målningar i Nya Elementarläroverket i Göteborg. 2:a upplagan. Förlagets vita, dekorerade originalklotband. Pärmarna endast obetydligt solkade, i övrigt ett fint ex.
   Utkom första gången 1907 som Iduns julnummer. Bilden visar del av titelbladet.

Se bild på boken
  –  :  Åt solsidan. 31 målningar med text. [ref 84645]    300:-
    Bonniers 1914. Liten 4:o. 32 s. + 31 planschblad i färg. Med svartvita illustrationer i texten. 2:a upplagan. Senare, gediget linneklotband med förgylld ryggtiteletikett samt främre omslaget medbundet. Fint ex.
Larsson, Hans Emil:  Från Malmö museum till det gamla Malmö. [ref 42180]    100:-
    Landby & Lundgrens Boktr., Malmö, 1910. Liten 4:o. 29 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Omslagen ojämnt blekta, det främre med tvärgående reva intill falsen och lätt naggat i övre hörnet, det bakre med en liten lagad skada. Dedikation på främre omslag: "Till konstvännen Anders Billow tillgivnast av förf.".
   Innehåll: I. Färjemanslagets i Malmö stadgar och protokoll. – II. Alexander Roslin på Malmö museum. – III. Det gamla Malmö.
Larsson, Lena:  Varje människa är ett skåp. [ref 47598]    150:-
    Bra Böcker 1991. Liten 4:o. 224 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lasker, Jonathan:  Jonathan Lasker. Cheim & Read New York 2007. Essay by David Moos. [ref 85235]    175:-
    Cheim & Read, New York, 2007. Oblong 4:o. (36) pp. Illustrated with reproductions in colour. Edition of 1500 copies. Publisher's pictorial boards. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Le Corbusier:  Le Corbusier et son atelier rue de Sèvres 35. Oeuvre complete 1952-1957. [ref 78977]    500:-
    W. Boesiger aux Editions Girsberger, Zürich, (1957). Oblong 4:o. 223 pp. Profusely illustrated with plans and photographs. 1st edition. Publishers grey cloth with red lettering. First free end paper and half title slightly creased, else fine. Condition Near Fine.
   Covers, among many other works, the chapel of Ronchamp and Les Unités.

Se bild på boken
Le Voleur:  Gazette des Journaux francais. Handkolorerad litografi ca 1850. [ref 60611]    350:-
    Fint ramad i mörkbrun fanerram, glasad. Bildstorlek 220 X 155. Total storlek 330 X 260.
   Par på hästar.

Se bild på boken
Legrand, Gérard:  Renaissance Art. [ref 84023]    120:-
    Chambers, Edinburgh, ©2004. Large 8:o. 143 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new; condition Fine. (Chambers Arts Library)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lein, Cato:  Blick - Sight. Fotografier / Photographs: Cato Lein. Förord / Foreword: Ingemar Fasth. Essäer / Essays: Ingrid Elam, Anders Bodegård, Björn Linnell. Dikter och texter / Poetry and Words: Adonis, Paul Auster, Sigfús Bjartmarsson, Jon Fosse, Arne Johnsson, Eeva Kilpi, Kristina Lugn, Arne Næss, Steinar Opstad, Robin Robertson, Eva Runefelt, Dag Solstad, Pia Tafdrup, Tomas Tranströmer, Birgitta Trotzig. Redaktör / Editor: Åke Sidvall. Cato Lein - Biografi / Biography: Åke Sidvall. [ref 78799]    200:-
    Nya Vyer, Enskede, © 2005. Stor 4:o. 192 s. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift av Ingemar Fasth på titelbladet. Fint ex.
   Med svensk och engelsk parallelltext.
Lennartsson, Anders:  Älskade tiger. Demoner, odödliga och vanliga bönder i kinesisk folkkonst. [ref 84229]    175:-
    Bokförlaget Tranan, Stockholm, 1993. Liten 4:o. 135 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydlig liten nagg, i övrigt ett fint ex.
   Med förord av Cecilia Lindqvist.
Leopold, Rudolf (ed.):  Christian Schad. Retrospective. Life and Work in Context. [ref 83264]    250:-
    Wienand Verlag, Köln, 2008. 4:o. 300, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Rear cover with minor crease at upper corner, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Lerin, Lars:  Mellan husen. Bilder från Lofoten. [ref 85238]    150:-
    Natur och Kultur 2008. 4:o. 172, (4) s. Genomgående illustrerad med färgreproduktioner. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen med inklistrade tidningsklipp.
Leslie, Richard:  Surrealism. The Dream of Revolution. [ref 84920]    125:-
    New Line Books, ©2006. Large 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Interior with some underlinings in yellow marker, else fine. Condition VG+ to Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Lewis, Samella:  African American Art and Artists. Foreword by Floyd Coleman. Introduction by Mary Jane Hewitt. [ref 84953]    175:-
    University of California Press, Berkeley, 2003. 4:o. 340 pp. Illustrated with reproductions, partly in colour. Third edition, revised and expanded. Publisher's softcover. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lewison, Jeremy - Walker, Barry (eds.):  Alice Neel. Painted Truths. [ref 85072]    250:-
    The Museum of Fine Arts, Houston, 2010. 4:o. 295, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Press clippings glued to the endpapers, in all other respects a well preserved copy though.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Levy, Thomas (ed.):  Friedrich Einhoff. [ref 85259]    200:-
    Kerber Verlag, Bielefeld, 2009. 4:o. 256 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lidén, Anders:  Notes sur Lindström. [ref 85234]    250:-
    Paris, 1975. 4:o. 70 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Faintly soiled dust jacket with some chips, tears and creases and a couple of small, mended tears. Condition VG+; the book itself in fine condition.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in French and Swedish.
Lidén, Anne:  Sven Ljungberg, målare. [ref 40854]    250:-
    Bonniers 1986. Liten 4:o. 213, (3) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Pärmar buktar något utåt, i övrigt ett fint ex.
Lidén, Elisabeth - Sydhoff, Beate - Castenfors, Mårten:  Sveriges konst 1900-talet. Del 1: 1900-1947. Del 2: 1945-1975. Del 3: 1970-2000. 1-3. [ref 83491]    375:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1999-2001. Liten 4:o. 173+190+215 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagorna i del 1 och 2 med en del förstrykningar med gul markeringspenna, i övrigt en välhållen uppsättning.
   3 volymer.
Lidman, Hans:  Johnny Mattsson, träkonstnär. [ref 22221]    200:-
    Askild & Kärnekull 1976. Stor 8:o. 126, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Olle Nordberg. En nordisk faun. [ref 68609]    160:-
    Galerie Sjödell, Linköping, 1974. 4:o. 151, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Foto: K.W. Gullers. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Liew, Fredrik (red.):  Evert Lundquist. [ref 85092]    165:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2010. 4:o. 175, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Förlagets halvklotband. För- och eftersätts- samt smutstitelblad med inklistrade tidningsklipp.
Lilja, Gösta:  Den första svenska modernismen. [ref 56121]    200:-
    Signum, Lund, 1986. Kvadratisk 8:o. 148, (4) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget med små veck och riss runt kanterna, annars fin.
Lilja, Gösta - Olsson, Bror - Svensson S., Arthur (red.):  Svenskt konstnärslexikon. I-V. [Tolvtusen svenska konstnärers liv och verk]. [ref 40867]    5500:-
    Allhem, Malmö, 1952-1967. 4:o. Totalt ca 2750 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets vackra röda halvfranska band med guldornerade ryggar och upphöjda bind. En fin svit om fem volymer.
   Lite trasiga skyddsomslag finns med också. Allhems konstnärslexikon.

Se bild på boken
Liljefors, Bruno:  Det vildas rike. [ref 9292]    250:-
    Bonniers 1960. Liten 4:o. 171, (7) s. + 28 planscher i färg samt svartvita illustrationer i texten. [Ny, utökad upplaga]. Förlagets dekorerade linneband med skinnrygg och övre guldsnitt, samt skyddsomslag och pappkassett. Skyddsomslaget obetydligt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Lindahl, Ingemar:  Visit hos excentrisk herre. En bok om Nils Dardel. [ref 48351]    95:-
    Bonniers 1980. Stor 8:o. 195 s. + 8 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i övrigt med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några tejplagade revor, pärmarna buktar lätt utåt.
Linde, Ulf:  Bo Larsson. [ref 69015]    1000:-
    Författarförlaget 1987. Stor 8:o. 32 (text) + (2) + 47 planscher + (8) s. Varje ex har försetts med en serigrafi signerad av Bo Larsson (se bild) och tryckt i sammarbete med Ingvar Landberg. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar. Detta är ett HC ex. Förlagsband med kassett. Fint ex.
   Bibliofilupplagans band och fodral har utförts av Herzogs Bind. Den ordinarie upplagan tryckt i 1400 ex.

Se bild på boken
  –  :  Efter hand. Texter 1950-1985. [ref 10947]    450:-
    Bonniers 1985. Stor 8:o. 575 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Rik samling artiklar och essäer om i huvudsak konst, arkitektur och litteratur.

Se bild på boken
  –  :  Harald Lyth. Målningar 1980-1985. [ref 18576]    90:-
    Apoteksbolagets konstförening i samarbete med Kalejdoskop Förlag, Stockholm, 1985. Tvär 8:o. 94, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 1:a upplagan tryckt i 9.000 ex. Förlagsband med skyddsomslag. Eftersättsbladet med inklistrat tidningsurklipp. (Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 2)
  –  :  Lennart Rodhe. [ref 4354]    90:-
    Bonniers 1962. 31 s. + 35 planschsidor. Häftad med skyddsomslag. Ryggen lite blekt, baksidan något fläckad efter borttagen prislapp. (Bonniers små konstböcker 2)
  –  :  Ragnar Sandberg. [ref 34181]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1979. Stor 8:o. 158, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten med liten, lite fult tejplagad reva. (Sveriges allmänna konstförening, publikation nr 88)
  –  :  Rune Jansson. [ref 35270]    90:-
    Atlantis 1980. 99, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Gott skick.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Rune Jansson. Senare målningar. [ref 85174]    125:-
    Galerie Bel'Art, Stockholm, 2007. 43, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Svar. [ref 79794]    100:-
    Bonniers 1999. 285 s. Häftad. Kraftigt snedläst, omslagen något solkade samt med några mindre veck, bakre omslaget med prislapp. Inlagan med ett par markeringar i kulspets.
  –  :  Thielska Galleriet. Katalog. [ref 25524]    125:-
    Stockholm 1979. Liten 4:o. 125, (2) s. Rikt illustrerad, bl. a. med monterade färgplanscher. 2:a upplagan. Häftad. Ett större, vikt tidningsurklipp inklistrat på främre pärmens insida och ett mindre klipp på förtitelbladet. Fint ex i övrigt.
Se bild på boken
Linde, Ulf - Billgren, Ernst:  Hans Lannér. [ref 85242]    140:-
    Carlssons 2008. Liten 4:o. (112) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Försättsbladen med inklistrade tidningsklipp.
Linde, Ulf - Eggum, Arne:  Edvard Munch och Thielska Galleriet. Essä av Arne Eggum. [ref 85070]    200:-
    Atlantis 2007. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Linde, Ulf (red.):  Bror Hjorth. Moderna museet, Stockholm 2/12 1967-21/1 1968. [ref 79097]    90:-
    Moderna Museet, Stockholm, 1968. Stor 8:o. 78 s. Illustrerad i svartvitt samt med 4 monterade färgplanscher. Häftad. Skyddsomslaget med några små veck längs kanterna och lite ojämnt gulnat, i övrigt ett fint ex. (Moderna Museets utställningskatalog nr 71)
Lindell, Lage:  Sjukhussviten. Förord av Thomas Millroth. [ref 57918]    90:-
    Henki Tiséns förlag, Vallentuna; Kalejdoskop, Åhus, 1982. Tvär smal 4:o. [48] s. Helt igenom illustrerad, delvis i färg. Klammerhäftad. Omslagen med smärre bruksspår. (Konsten 82)
Lindén, Gurli:  I Describe the Way and Meanwhile I am Proceeding Along it. A short introduction on method and intention in Hilma af Klint's work from an esoteric perspective. [ref 85118]    120:-
    Rosengårdens Förlag, Hölö, 1998. 30, (1) pp. Sparsely illustrated. Publisher's printed wrappers. Front cover with tiny crease, else fine.
Lindén, Gurli - Svensson, Anna Maria:  Enheten bortom mångfalden. Två perspektiv på Hilma af Klints verk. [ref 85117]    175:-
    Rosengårdens Förlag, Hölö, 1999. 336 s. Illustrerad med 32 planschsidor i färg samt några svartvita illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Lindfors, Kent:  Älvkornetten. Anteckningar 1965-88. [ref 62279]    250:-
    Författarförlaget Fischer & Rye 1989. 127 s. Illustrerad. Bibliofilupplaga tryckt i 70 numrerade exemplar, varav detta är nr 30 och försett med en etsning signerad av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. I kassett. Fint ex.
Lindgren, Mereth - Lyberg, Louise - Sandström, Birgitta - Wahlberg, Anna Greta:  Svensk konsthistoria. [ref 83490]    175:-
    Signum, Lund, 2002. Stor 8:o. 541, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Häftad. Inlagan med en del förstrykningar med gul markeringspenna.
Lindhagen, Nils:  Hill tecknar. Pejlingar i C F Hills sjukdomsvärld. [ref 19233]    150:-
    Bokförlaget Signum, Lund, 1988. 367, (1) s. Mycket rikt illustrerad, en liten del i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lindqvist, Gunnar:  Bertil Vallien. [ref 58555]    275:-
    Carlssons 1990. 4:o. 200 s. Mycket rikt illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med svensk och engelsk parallelltext.

Se bild på boken
  –  :  Bertil Vallien. [ref 83455]    300:-
    Carlssons 1994. 4:o. 232 s. Mycket rikt fotoillustrerad. 2:a, [utökade] upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med svensk och engelsk parallelltext.
Lindroth, Hasse:  Stockholm nyligen. Text: Rolf Broberg och Ernst Brunner. Förord av Ivar Lo-Johansson. [ref 67767]    200:-
    Alfabeta 1995. Stor 4:o. 16 text s + 32 planscher + 4 text s. 2:a förändrade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från konstnären.
   Första upplagan kom 1990.
Lindström, Bengt - Lidén, Anders:  Lindstrom. Un souffle frais de vie. Ett friskt svep av liv. A fresh sweep of life. [ref 85283]    175:-
    [Axelsson & Lundberg, Göteborg] 1968. 4:o. (14) s. + 1 porträtt samt 12 planschsidor i färg. Bibliofilupplaga om 300 numrerade ex, varav detta är nr 180. Förlagets dekorerade pappband. Pärmhörnen stukade, pärmarnas kanter med skrapmärken.
   Den litografi som ursprungligen följde med boken saknas dessvärre här. Parallelltext på franska, engelska och svenska.
Lindström-Wallert, Bibbe:  Waldemarsudde. Vandringar i parken. Text: Gudrun Håkanson. [ref 84802]    90:-
    LiberFörlag 1985. Kvadratisk 8:o. 87 s. Rikt illustrerad med teckningar av Bibbe Lindström-Wallert. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt, annars ett fint ex.
Lippard, Lucy R.:  Pop Art. With Contributions by Lawrence Alloway, Nancy Marmer, Nicolas Calas. [ref 77930]    100:-
    Thames and Hudson, London, 1988. 216 pp. Profusely illustrated, partly in colour. Reprint of the third revised edition (1970). Publisher's softcover. Covers with minor traces of use. (World of Art)
Liska, Hans:  [Frontskisser]. [ref 52933]    250:-
    Europa-Edition, Stockholm, 1943. Tvär 4:o. (2), 35, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Omslagen med några smärre skrapmärken och veck, rygghuvudet med centimeterlång reva vid främre falsen.
   "Denna lilla bok är sammansatt av blad ur mina frontskissböcker. Jag hoppas, att även några av flygets vänner i Sverige skola ha glädje av den." - Bilderna, som beskriver flygrelaterade vyer (de flesta) från 2:a världskriget, har tysk text som är översatt i en bildförteckning.
Litografiskt allehanda [Lithografiskt allehanda]:  Album för svensk konst. Femte årgången. [ref 71166]    300:-
    Stockholm, Sigfrid Flodins Förlag, 1865. 4:o. (2), 94 s. + 48 färg- och tonlitografier från bl.a. Vettern, Rankhyttan, Småland, flera blad ur den nordiska gudasagan, Bellmansporträtt och svartvita porträtt m.m. Samtida halvfranskt band Förlagets svarta klotband med blindpressning samt pärmtitel i guld och marmorerade snitt. Främre pärmens övre kant lätt stött och främre falsen med en liten reva nedtill. Inlaga och planscher i fint skick.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Album för svensk konst. Fjärde årgången. [ref 71157]    300:-
    Sigfrid Flodins Förlag, Stockholm, 1864. 4:o. 94 s. + 48 färg- och tonlitografier från bl.a. Delsbo, Leksand, Skeppsholmen, Wisby, Wermland samt Bellmanvy, svartvita porträtt m.m. Förlagets svarta klotband med blindpressning samt pärmtitel i guld och marmorerade snitt. Främre pärmens övre kant något stött. Inlaga och planscher i fint skick.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Livingston, Jane:  The Paintings of Joan Mitchell. [ref 85422]    250:-
    Whitney Museum of American Art, New York, ,in association with University of California Press, ©2002. 4:o. 237, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Livingstone, Marco:  David Hockney. [ref 85343]    100:-
    Thames & Hudson, London, 1996. 280 pp. 208 illustrations, 81 in colour. New, enlarged edition. Publisher's softcover. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ljungberg, Sven:  Debut. [ref 7409]    100:-
    Bonniers 1977. 199, (4) s. Med 76 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Grottmålaren. [ref 17320]    85:-
    Alba 1985. 134, (3) s. Med 40 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Ljungbergs Ljungby. En småstads förändringar i ord och bild. [ref 26095]    250:-
    Bonniers 1968. Liten 4:o. 118, (3) s. Rikt illustrerad av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Mina motiv. [ref 70742]    120:-
    Atlantis 2001. Stor 8:o. 109, (3) s. Med 18 trägravyrer av författaren, tryckta direkt från stockarna. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i fint skick.
  –  :  Parvus. [ref 32698]    175:-
    Bonniers, 1971. 153, (6) s. Med 75 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
   Författaren berättar i denna bok om sin småländska barndom.
  –  :  Pictor. [ref 33069]    150:-
    Bonniers 1974. 170, (3) s. Med 62 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  På Öland. [ref 34076]    100:-
    Litteraturfrämjandet / Bonniers 1980. 141, (2) s. Med 45 trägravyrer av författaren. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Tyngst i Småland. [ref 46253]    100:-
    Litteraturfrämjandet / Bonniers 1982. 130, (5) s. Illustrerad med trägravyrer av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vi vet bäst. [ref 47890]    100:-
    Alba 1984. 204, (3) s. Med 46 trägravyrer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lloyd, Jill - Peppiatt, Michael (eds.):  Christian Schad and the Neue Sachlichkeit. [ref 83263]    350:-
    W.W. Norton & Co, New York, 2003. 4:o. 259, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Front board slightly bumped at lower edge, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Lochnan, Katharine (ed.):  Turner, Whistler, Monet. [ref 83257]    200:-
    Tate Publishing, London, 2005. 4:o. 262, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. 2nd printing. Publisher's softcover. Front cover with tiny crease at upper corner, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lofthouse, Richard A.:  Vitalism in Modern Art, c. 1900-1950. Otto Dix, Stanley Spencer, Max Beckmann, and Jacob Epstein. [ref 84171]    400:-
    The Edwin Mellen Press, Lewiston, 2005. Large 8vo. VIII, 318 pp. + 16 plates with reproductions, partly in colour. 1st edition. Publisher's pictorial cloth. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine. (Studies in Art History, Volume 10)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lohse, Richard Paul:  Richard Paul Lohse. Drucke. Dokumentation + Werkverzeichnis. Prints. Documentation + Catalogue raisonné. [ref 85158]    400:-
    Richard Paul Lohse-Stiftung/Hatje Cantz Verlag, ©2009. Large 4:o. 472 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Loock, Ulrich - Aliaga, Juan Vicente - Spector, Nancy - Reust, Hans Rudolf:  Luc Tuymans. [ref 83253]    200:-
    Phaidon Press, London, 2007. 4:o. 260 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 2nd edition, revised and expanded. Publisher's softcover with dust jacket. Dust jacket with tiny, mended tear at head of spine, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lucie-Smith, Edward:  Bildkonsten under 1900-talet. [ref 84392]    175:-
    Könemann, Köln, ©2000. 4:o. 400 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Häftad. Obetydligt snedläst, inlagan med en del understrykningar i gul markeringspenna.
   Denna bok finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss dagen innan, tack.
  –  :  Kulturen i bild. 1900-talets måleri, skulptur, arkitektur, musik, teater, film och litteratur år för år. Översättning: Sven Erik Täckmark. [ref 73488]    125:-
    Forum 1980. 4:o. 184 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt gulnad rygg på omslaget.
  –  :  The Thames & Hudson Dictionary of Art Terms. [ref 84997]    100:-
    Thames & Hudson, London, 2003. 240 pp. With 400 illustrations. New edition. Publisher's softcover. Covers with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Luckhardt, Ulrich:  Lyonel Feininger. [ref 85628]    165:-
    Prestel Verlag, München, 2004. 4:o. 175 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Luckhardt, Ulrich - Mühling, Matthias (eds.):  Lyonel Feininger. Menschenbilder. Eine unbekannte Welt. [ref 85626]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2003. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ludwig Forum für Internationale Kunst:  Kunst aus Kuba. Sammlung Ludwig. Art from Cuba. The Ludwig Collection. [ref 84998]    200:-
    Palace Editions, 2002. 4:o. 239, (4) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. Dust jacket with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Lundberg, Gunnar W.:  Roslin. Liv och verk. 1-3 i 2 volymer. Del I: Biografi. Del II: Porträtt. Del III: Katalog och bilagor. Avec un résumé en francais et le catalogue des oeuvres. [ref 35208]    900:-
    Allhem, Malmö, 1957. 4:o. 334 + 208 (porträtt) + 170 s. + åtskilliga planscher och faksimiler. Tryckt i 4.200 ex. Förlagets eleganta halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar, övre guldsnitt, marmorerade pärmpapper och 7 upphöjda bind. Skyddsomslagen med några små lagade revor, i övrigt mycket gott skick. 2 volymer.
  –  :  Svenskt och franskt 1700-tal i Institut Tessins samlingar. Avec un résumé en français. [ref 41918]    400:-
    Allhem, Malmö, 1972. 4:o. (2), 538, (1) s. Mycket rikt illustrerad, bl.a. med monterade planscher i färg. Tryckt i 1.400 ex. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par lagade revor samt, med smärre riss vid rygghuvudet, i övrigt gott skick.
Lundkvist, Artur:  Livsälskare, svartmålare. En fantasi om Goya. [ref 1789]    110:-
    Bonniers 1974. 211, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lundkvist, Artur - Blomberg, Rolf:  Träd. [ref 45937]    95:-
    Bra Böcker 1973. Stor 8:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets linneband med skyddsomslag. Lite skavt omslag med några lagade revor annars fin.
Lundmark, Hans-Olof:  Kristallen och friheten. En bok om glaskonstnären Mats Jonasson. [ref 15839]    350:-
    Mängen Produktion, Växjö, 1996. 4:o. 150 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Se bild på boken
Lynton, Norbert:  The Story of Modern Art. [ref 83482]    140:-
    Phaidon Press, London, 2003. Large 8:o. 400 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. Thet text with a couple of underlinings in yellow marker, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  William Scott. [ref 85007]    450:-
    Thames & Hudson, London, 2004. Large 4:o. 503, (1) pp. With over 400 illustrations, mainly in colour. 1st edition. Publisher's pictorial cloth with dust jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Lång, Helmer:  Max Walter Svanberg och förvandlingen. [ref 56607]    150:-
    Bokförlaget Settern, Laholm, 1982. 4:o. 155, (1) s. + 10 planschblad i färg samt rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Löwstedt, Sven (red.):  Folke Gullbys grafik. Samtliga verk 1938-1976. [ref 14164]    500:-
    Svenska budskap, Jönköping, 1979. 4:o. (205) s. Överdådigt illustrerad med reproduktioner av Gullbys samtliga verk. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med monterad plansch på främre pärmen. Ryggfoten lätt stukad, i övrigt fint ex.
MacCormick, Alex:  Dekorera med torkade blommor. [Enkla beskrivningar på över 60 praktfulla arrangemang]. Översättning och svensk bearbetning: Katrin Selander. [ref 7449]    125:-
    Rabén & Sjögren 1983. 4:o. 144 s. Rikt och vackert illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Mailer, Norman:  Picasso som ung. Biografi och personlig tolkning. [ref 81178]    175:-
    Natur och Kultur 1997. Stor 8:o. (2), XI, (3), 397 s. + 48 planschsidor i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Malins, Frederick:  Så tecknar de stora mästarna. Översättning: Kerstin Karling. Förord: Philip von Schantz. [ref 42594]    110:-
    Forum 1984. 4:o. 125, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnstämpel på försättsbladet och förlagsstämpel på eftersättsbladet, annars ett fint ex.
Malm, Magdalena - Nilsson, John Peter:  Modernautställningen 2006 18 feb - 7 maj. När är jag? [ref 79279]    150:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2006. 4:o. 336 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Limhäftad. Främre omslaget med ett par obetydliga veck, i övrigt mycket gott skick.
   Med bidrag av bland andra Karin Mamma Andersson, Cecilia Edefalk, Elis Eriksson, Annika von Hausswolf och Jan Håfström.
Malmberg, Ernst (red.):  Konstnärsfolk. Personliga minnen av bortgångna svenska konstnärer berättade av 21 författare. [ref 29100]    95:-
    J.A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1942. 376, (1) s. Med 146 illustrationer. Häftad. Rygghuvud och -fot lätt stötta, annars ett fint ouppskuret ex.
Malpas, James:  Realismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 84221]    100:-
    Fogtdal, Malmö, 2000. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fintex. (Serien Moderna Konstriktingar)
Malraux, André:  Saturnus. Ödet, konsten och Goya. Förord: Olle Granath. Inledning: Görel Cavalli-Björkman. Översättning: Katja Waldén. [ref 36382]    100:-
    Raster Förlag, Stockholm, 1994. Liten 8:o. 228, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt gott skick.
Mandiargues, André Pieyre de:  Chagall. [ref 725]    800:-
    Forum 1976. 4:o. 214, (1) s. Rikt illustrerad i texten, delvis i färg. Med 1 dubbelsidig originallitografi i färg. Tryckt i 2.000 numrerade exemplar, detta är nr 210. Förlagets knallgula klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Mangold, Robert:  Robert Mangold. [ref 85185]    200:-
    Parasol Unit/Koenig Books, London, 2009. 4:o. 92 pp. Illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. Rear board faintly warped, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Manker, Ernst:  Boken om Skum. [Nils Nilsson]. [ref 40863]    90:-
    LT:s förlag 1965. 146 s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Ny utgåva. Pocket. Omslagen med obetydliga bruksspår, i övrigt välhållen. (Tema)
Margolin, Victor:  The Struggle for Utopia. Rodchenko, Lissitzky, Moholy-Nagy. 1917-1946. [ref 83565]    150:-
    The University of Chicago Press, Chicago, 1997. XIII, 261 pp. Illustrated with photographs and reproductions. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Marker, Sherry:  Norman Rockwell. [ref 79133]    150:-
    Magna Books, Leicester, 1989. Folio. 112 pp. Profusely illustrated. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tail of spine just slightly rubbed, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Marschall, Richard D.:  Ed Ruscha. [ref 83221]    175:-
    Phaidon Press, [2005]. 4:o. 272 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover with dust jacket. Press cuttings (from Ruscha's retrospective at Moderna Museet in Stockholm) pasted to the endpapers, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Marshall, Kerry James:  Kerry James Marshall. Essay by Terrie Sultan. Conversation with Arthur Jafa. [ref 85120]    250:-
    Harry N. Abrams Inc., New York, 2000. 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Marshall, Richard:  Jean-Michel Basquiat. [ref 85397]    225:-
    Whitney Museum of American Art, New York, 1994. 4:o. 272 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Spine just slightly slanted, the text with some quite heavy underlining with yellow marker. Condition Very Good to VG+.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Martin, Elias & Johan Fredrik:  Gustavian Pictures. An album by the Martin Brothers. With an introduction by Gösta Selling. [ref 74905]    300:-
    Jan-Förlag/Fritzes Kungl. Hovbokhandel 1955. Cross 4to. 17, (1) text pp. + 28 full page illustrations in colour. Publisher's nice gilt decorated leather binding.
   On spine "Gustavianska bilder".
  –  :  Gustavianska bilder. Ett album av bröderna Martin. Med inledning av Gösta Selling. [ref 17855]    350:-
    Jan-Förlag/Fritzes Kungl. Hovbokhandel 1954. Tvär 4:o. 20 (text) s. + 28 färgplanscher. Nordiska Bokhandelns vackra ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Fint ex.
   Originalakvareller i offsettryck på lumppapper från Lessebo pappersbruk.
  –  :  Gustavianska bilder. Ett album av bröderna Martin. Med inledning av Gösta Selling. [ref 80855]    450:-
    Jan-Förlag/Fritzes Kungl. Hovbokhandel 1954. Tvär 4:o. 20 (text) s. + 28 färgplanscher. Nordiska Bokhandelns gröna vackert dekorerade skinnband med med helt guldsnitt. Mycket fint ex i kassett.
   Originalakvareller i offsettryck på lumppapper från Lessebo pappersbruk.

Se bild på boken
Mats B. - Geiger, Joakim:  Får ej dammas. Målaren Gunnar Löbergs liv och verk. [ref 85083]    140:-
    Arena/Åmells Artbooks, Malmö/Stockholm, 2008. Liten tvär 4:o. 105, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets linneband. Fria försättsbladet med inklistrade tidningsklipp.
Matz, Edvard - Johansson, Stig:  Målaren Gustav Rudberg. [ref 78671]    1000:-
    Carlssons 1989. 4:o. 149, (3) s. Rikt illustrerad med reproduktioner av Rudbergs målningar, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med boken bifogas 2 stycken originalteckningar signerade av Gustav Rudberg. Teckningarna (blyerts respektive bläck) är utförda på vardera sidan av en pappskiva om 14 x 10,6 cm, och föreställer en tomte (!) samt ett självporträtt. Tomten är daterad ca 1960, självporträttet i blyerts daterat mars 1997. På pappskivan även ett par maskinskrivna klisteretiketter vilka förtäljer historierna kring teckningarnas tillkomst.
  –  :  Målaren Gustav Rudberg. [ref 81832]    175:-
    Carlssons 1989. 4:o. 149, (3) s. Rikt illustrerad med reproduktioner av Rudbergs målningar, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i övre kanten, annars ett fint ex.
   Signerad av konstnären samt ägarsignatur på smutstitelbladet.
Maur, Karin von:  Adolf Hölzel. Der verkannte Revolutionär. Werk und Wirkung. [ref 85527]    175:-
    Hohenheim Verlag, Stuttgart/Leipzig, ©2003. 4:o. 203 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
McCarthy, David:  Popkonsten. Översättning: Maria Ortman. [ref 39903]    250:-
    Förlaget Sören Fogtdal 2001. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad, till största delen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Serien Moderna Konstriktningar)
Se bild på boken
McEwen, John:  Paula Rego. [ref 83756]    225:-
    Phaidon Press, London, 2008. 4:o. 320 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 3rd edition. Publisher's softcover with dust jacket. As new; condition Fine.
McNay, Michael:  Patrick Heron. [ref 85345]    100:-
    Tate Publishing, London, 2002. 80 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Nice copy, condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Melcher, Ralph (ed.):  Paul Klee. Tempel. Städte. Paläste. [ref 85353]    165:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2006. 4:o. 199, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Melin, Emmy:  Björn Jonson. [ref 12379]    150:-
    Hökerbergs 1953. Liten 4:o. 31 s. + 72 planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Litet exlibris på klistrade försättsbladet. Skyddsomslaget med ett par lagade revor samt en del naggar, riss och veck längs kanterna.
  –  :  Björn Jonson. [ref 65215]    200:-
    Lars Hökerberg, Stockholm, 1953. Liten 4:o. 32 s. text + 72 planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, framsidan med två lagade revor och med några minimala fläckar.
   Med dedikation från Björn Jonson.
Melsky, A.:  Hur Rysslands konst- och kyrkoskatter förstöras av bolsjevikerna. [ref 59864]    90:-
    A. Seydel & Cie, Berlin, [1943]. Liten 8:o. 51, (1) s. Med 25 bilder. Klammerhäftad. Namnteckning på främre omslag, bakre omslag något skavt.
Mengs, A.R.:  Praktisk undervisning uti målarekonsten. Översättning af P. Lindhberg, pastellmålare. [ref 70106]    500:-
    Tryckt hos J. A. Walldén, Stockholm, 1832. Liten 8:o. 98 s. + en utvikbar anatomisk plansch i litografi. Häftad i samtida gråpappersomslag. Märke efter namnetikett på titelbladet.
Meseure, Anna:  August Macke. 1887-1914. [ref 85082]    90:-
    Taschen Verlag, Köln, ©1993. 4:o. 95, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Owner's signature and embossed ex-library stamp on half title leaf, the text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Meuris, Jacques:  Magritte. [ref 85179]    100:-
    Taschen Verlag, Köln, 2004. Large 8:o. 216 pp. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Meyerson, Åke:  Harald Sallberg. [ref 18578]    200:-
    Folket i Bild 1960. Stor 8:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen med obetydlig skada upptill och en mycket liten fläck nedtill.
   Dedikation från författaren på försättsbladet.
Meyerson, Åke (red.):  50 nutida svenska grafiker. [ref 292]    100:-
    Folket i Bild 1952. Stor 8:o. (127) s. Illustrerad med självporträtt samt grafiskt arbete av respektive konstnär. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Tillskrift på fria försättsbladet. Pärmarna något solkade, pärmhörnen lätt stukade.
   Omfattar presentationer av bland andra Ann Margret Dahlquist-Ljungberg, Endre Nemes, Lennart Rodhe och Max Valter Svanberg.
Michalski, Sergiusz:  New Objectivity. Painting, Graphic Art and Photography in Weimar Germany 1919-1933. [ref 83798]    125:-
    Taschen Verlag, Köln, ©2003. Liten 8:o Large 8:o. 220, (4) s. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker, else fine.
Mickelsson, Hilding - Åsbrink, Anna-Carin:  Målade korgar. [ref 29408]    125:-
    Bokförlaget Inferi, Bollnäs, 1980. Stor 8:o. 111 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet annars ett fint ex.
Millroth, Thomas:  Kölare. [ref 85273]    100:-
    Atlantis 1992. 4:o. 125, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Främre pärmen obetydligt skev, fria försättsbladet med inklistrade tidningsklipp.
  –  :  Lage Lindell. [ref 25103]    90:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 156, (4) s. Mycket rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Titelbladet med inklistrat tidningsklipp, i övrigt välhållen. (SAK:s publikation 90)
  –  :  Lennart Jirlow. En färgrik värld. [ref 85162]    100:-
    Bra Böcker 2001. 119, (1) s. llustrerad med reproduktioner i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
  –  :  Lennart Rodhe. [ref 25525]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1989. Stor 8:o. 175, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (SAK:s publikation 98)
  –  :  Liss, bildhuggare. [ref 73401]    200:-
    Carlssons 1994. 4:o. 144 s. Genomgående illustrerad med fotografier av Rolf Dahlström och teckningar. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten pappersförlust och ett par riss på framsidan, i övrigt ett fint ex.
   Behandlar Liss Eriksson.
Millroth, Thomas - Stackman, Pelle:  Svenska konstnärer i Paris. [ref 83488]    175:-
    Författarförlaget Fischer & Rye, Stockholm, 1989. Liten 4:o. 287, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Milner, John:  The Exhibition 5 x 5 = 25. Its Background and Significance. 5 x 5 = 25. Russian Avant-Garde Exhibition, Moscow, 1921. A Catalogue in Facsimile / [The text of the catalogue was translated into English by Christiana von Manen]. [ref 83777]    200:-
    Helikon, Budapest, 1992. 45, (2) + (20) pp. + 5 tipped in colour plates. Publisher's softcover with slipcase. As new; condition Fine.
   Russian avant-garde exhibition catalogue from 1921 in facsimile, plus an accompanying essay. Contains works by Rodchenko, Varst, Vesnin, Popova and Exter. Two volumes in cardboard slipcase.

Se bild på boken
Minnhagen-Alvsten, Monika - Wachtmeister, Marika (red.):  Wanås. Konsten, parken slottet. [ref 85141]    175:-
    Wanås Mobile, 1994. Stor 8:o. 207, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagan stundtals svagt vågformad, i övrigt gott skick. (Stiftelsen Wanås utställningar 1)
   Bilingual edition with texts in Swedish and English.
Momen, Karl:  Nexus. Paintings by Karl Momen. [ref 85414]    120:-
    International Arts & Artists, Washington, 2004. Large 8:o. 97 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Newspaper clipping pasted onto inside of front board, else a well-kept copy.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Morgan, Robert C. - Reifenscheid, Beate (ed.):  Jon Groom. Between the Light. Paintings and Watercolors 2002-2006. [ref 85267]    150:-
    Prestel Verlag, 2006. Oblong 4:o. 143, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. As new.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Moritz, Sabine:  Lobeda. [ref 85094]    200:-
    Verlag der Buchhandlung Walther König, Köln, 2010. 4:o. ca 116 pp. with reproductions of the artist's drawings. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Morrison, Venetia:  The Art of George Stubbs. [ref 73317]    225:-
    Headline, London, 1989. Large 4:o. 192 pp. Richly illustrated with photos and reproductions. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket price-clipped, faded to spine and with minor traces of use.
Mortensen, Richard:  Richard Mortensen. Collages 1990-91. [ref 85418]    125:-
    Atlantis i samarbete med Galerie Belart, Stockholm, 1992. 4:o. 94, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten lagad reva, i övrigt ett fint ex.
   Med text på svenska, danska och engelska.
Moser, Joann (ed.):  What's It All Mean. William T. Wiley in Retrospect. [ref 83576]    175:-
    Smithsonian American Art Museum, University of California Press, 2009. 4:o. 226 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
Moskowitz, Ira (red.):  Mästarteckningar genom tiderna. 1-8. Översättning av Bengt G. Söderberg och med förord av professor Carl Nordenfalk. [ref 29701]    2300:-
    Allhem, Malmö, 1965. Folio. Illustrerade med 1107 helsidesplanscher. Tryckt i 1.000 exemplar. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 något solkigt. 8 volymer.
   Reproduktioner av de bästa teckningarna genom tiderna från hela världen. - Denna svit finns på ett lager. Om böckerna skall hämtas i butiken, meddela oss dagen innan, tack.
Munthe, Gustaf:  Konsthantverkaren Christian Precht. Ett bidrag till den svenska rokokons historia. [ref 23895]    250:-
    Natur och Kultur 1957. 357, (1) s. + 1 löst bifogat rättelseblad. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband med lätt kantnött skyddsomslag.
   Summary in English.
Museum of Modern Art:  Masterworks of Modern Art from The Museum of Modern Art, New York. [ref 83770]    175:-
    Scala Vision, New York, ©2005. 4:o. 302, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. The text with some underlinings in yellow marker, else fine.
Müller-Tamm, Pia - Wege, Astrid - Welsen, Nicola von:  Leiko Ikemura. [ref 85520]    175:-
    DuMont Buchverlag, Köln, 2010. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Bilingual exhibition catalogue from the Sauerland Museum, with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Müller-Westermann, Iris - Meneau, Nathalie - Hahr, Teresa - Helleberg, Margareta (red.):  Pontus Hulténs samling ... [ref 83754]    350:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2004. 4:o. 441, (6) s. Slösande rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Fotografier av Jacques Faujour. Förlagets dekorerade linneband med infälld pärmbild. Bakre pärmen med spegelvänd titel och dekoration. Tidningsartikel klistrad på främre pärmens insida samt utdrag ur en utställningskatalog och två tidningsurklipp klistrade på respektive för- och eftersättsblad, i övrigt ett fint ex.
Müller-Westermann, Iris (red.):  Munch själv. [ref 84878]    120:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2005. Liten 4:o. 206 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Obetydligt snedläst. För- och eftersättsbladen med inklistrade tidningsklipp, inlagan med en del förstrykningar med gul markeringspenna. (Moderna Museets katalog 329)
Myrdal, Jan:  André Gill - konstnären som gav den politiska bilden ny form i skiftet mellan andra kejsardömet och tredje republiken i Frankrike. [ref 52216]    140:-
    Raster Förlag © 1995. Stor 8:o. 195, (2) s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets mjuka pappband med skyddsomslag. Pärmarna lätt kantstötta nedtill, skyddsomslagets baksida med ett par obetydliga fläckar.
  –  :  Sälja krig som margarin. [ref 79676]    150:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2005. 4:o. 207, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Myrdal, Janken - Melin, Pia - Ferm, Olle:  Den predikande räven. Arbete, skämt och allvar i en medeltida illuminerad handskrift. [ref 76412]    200:-
    Signum, Lund, 2006. Stor 8:o. 213 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna en aning böjda, annars fin.
Månsson, Vera (red.):  Svenska konstnärer. Biografisk uppslagsbok [2005]. [ref 83728]    165:-
    Galleri och Bokförlaget Sala, ©2004. 670 s. Illustrerad med färgreproduktioner på för- och eftersättsbladen. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan med ett fåtal smärre förstrykningar med gul markeringspenna, i övrigt välhållen.
März, Roland:  Lyonel Feininger. Von Gelmeroda nach Manhattan. Retrospektive der Gemälde. [ref 85629]    200:-
    Prestel Verlag, München, 2004. 4:o. 380 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. A fine copy.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Möller, Svenfredrik:  Birger Lundquist. Grafikern, bokkonstnären. Förteckning över hans etsningar, torrnålsgravyrer, illustrerade böcker och bokomslag. [ref 3904]    150:-
    Sällskapet Bokvännerna 1953. Stor 8:o. (51) s. + 18 planschblad. Nr 368 av en numrerad upplaga om 500 ex. Förlagets halvlinneband. Båda omslagen medbundna. Exlibris på främre pärmens insida. Fint ex. (Bokvännens bibliotek 18)
Mörner, Stellan:  Det varma kvällsljuset. Dagboksblad 1961-1973. [ref 9285]    100:-
    Bonniers 1976. 208 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Spegel mot mitt liv. Dagboksblad 1952-60. [ref 39035]    100:-
    Bonniers 1969. 231, (1) s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck samt ett par små lagade revor.
Nanne-Bråhammar, Marianne (red.):  De vilda tyskarna. Baselitz, Bömmels, Büttner, Dahn, Dokoupil, Fetting, Immendorff, Kiefer, Kippenberger, Lüpertz, Middendorf, A. Oehlen, M. Oehlen och A.R. Penck. En utställning från Neue Galerie, Aachen - Sammlung Ludwig. Lunds Konsthall 22 januari-5 mars 1989. [ref 83567]    90:-
    Lunds Konsthall, Lund, 1989. Kvadratisk 8:o. (40) s. Illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Fint ex.
Narazaki, Muneshige:  Early Paintings. [ref 79101]    150:-
    Kodansha International Ltd, Tokyo / Palo Alto, 1970. Small 4to. 96 pp. With 59 colour reproductions. 2nd printing. Publisher's softcover with pictorial dust jacket and plastic cover. Plastic cover slightly soiled, else fine. Condition Near Fine. (Masterworks of Ukiyo-E)
  –  :  Kiyonaga. [ref 79103]    150:-
    Kodansha International Ltd, Tokyo / Palo Alto, 1969. Small 4to. 88 pp. With 73 colour reproductions. 1st edition. Publisher's softcover with pictorial dust jacket and plastic cover. Plastic cover somewhat soiled and with minor tear at rear panel. Condition Near Fine. (Masterworks of Ukiyo-E)
  –  :  Studies in Nature. Hokusai - Hiroshige. [ref 79099]    150:-
    Kodansha International Ltd, Tokyo / Palo Alto, 1972. Small 4to. 96 pp. With 58 colour reproductions. 2nd printing. Publisher's softcover with pictorial dust jacket. Dust jacket with a few minor creases, else fine. Condition Near Fine. (Masterworks of Ukiyo-E)
Nash, Steven A. - Gopnik, Adam:  Wayne Thiebaud. Paintings. [ref 85030]    225:-
    Thames & Hudson, London, 2008. 4:o. 215, (1) pp. With 160 illustrations, 124 in colour. Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Nemes, Endre:  Att lyfta upp tiden och vika den åt sidan. [Utgiven av Britt-Louise Sundell Nemes och Lena Nemes]. [ref 78013]    120:-
    Carlssons 2002. Stor 8:o. 346 s. + 16 planschsidor i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nerman, Einar:  100 gubbar. [ref 60]    125:-
    Natur och Kultur 1958. 4:o. 80 s. OU. Förlagets dekorerade klotryggsband. Pärmarna lätt solkade, den främre även med veck i överdragspapperet, den bakre med stämpel. Inlagan delvis något fuktskadad (ej fläckad).
  –  :  Bland vackra barn och fula gubbar. [ref 4086]    150:-
    Bonniers 1929. Stor 8:o. 223, (3) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar och ryggtitel i skinn. Främre omslag medbundet. Ungefär halva inlagan (senare delen) något fuktskadad (ej fläckad).
  –  :  Bland vackra barn och fula gubbar. [ref 4087]    300:-
    Bonniers 1929. Stor 8:o. 223, (2) s. Rikligt illustrerad med fotografier och författarens egna teckningar och målningar. 2:a upplagan. Förlagets trevliga vita klotband med pärmbild av Nerman. Främre omslaget medbundet. Ett ganska så fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Gösta Berlings-bilder. Med citat ur "Gösta Berlings saga" valda av Selma Lagerlöf. [ref 18028]    150:-
    Norstedts 1916. Stor 4:o. 68, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av Einar Nerman. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Lite solkigt, nött och missfärgat band. Inlagan fin.
  –  :  Konturer. Minnen och modeller. [ref 23953]    850:-
    Focus förlag, Stockholm, [1938]. Folio 356x295 mm. 131 s. text + 91 s. med illustrationer i färg och svartvitt. Bibliofilupplagan tryckt i 350 numrerade ex för namngiven ägare, detta ex nr VIII. Förlagets skinnband med lätt dekorerad rygg samt Nermans namnteckning i faksimil på främre pärmen. Helt guldsnitt. Mycket lätt blekt rygg.
Neumüller, Anders:  God jul. Svenska jultraditioner på helgkort från förr. [ref 16833]    130:-
    Bonniers [1980]. Tvär 8:o. 93 s. Genomgående illustrerad med bilder av vykort i färg av kända konstnärer. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är lätt naggat.
Nicklasson, Kim:  Eva Stockhaus. [ref 9304]    95:-
    Samlargrafik, Kristianstad, 1987. Stor 8:o. 47, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. (Ur vår tids grafik 4)
   Signerad av Eva Stockhaus.
Nilsson, Håkan:  Måleriets rum. [ref 83748]    90:-
    Axl Books, Stockholm, 2009. Liten 8:o. 110, (18) s. Med illustrationer i färg. Limhäftad. Fint ex. (Serien Excerpt)
Nilsson, John Peter - Ustvedt, Øystein - Yvenes, Marianne (eds.):  Olle Bærtling. A Modern Classic. [ref 85410]    100:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2007. 4:o. 173 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Front cover with crease along the spine, paper clippings pasted onto the insides of the covers, the text with some underlinings in yellow marker. (Moderna Museets utställningskatalog 341)
Nilsson, Sten Åke:  Carl Fredrik Hill 1876. [ref 56434]    140:-
    Carlssons 1992. Stor tvär 8:o. 162, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med några lättare skrapmärken, i övrigt välhållen.
  –  :  Det sköna 1700-talet. [ref 58391]    275:-
    Norstedts 1993. Liten 4:o. 320 s. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och reproduktioner, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Fragment av liv. En biografi över landskapsmålaren Carl Samuel Graffman. [ref 85214]    90:-
    Carlssons 2005. Stor 4:o. 123, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med inklistrat tidningsklipp samt ytlig pappersförlust.
  –  :  Konsten i Sverige: 1700-talet - efter den karolinska tiden. [ref 77912]    95:-
    AWE/Gebers 1980. Stor 8:o. 179 s. Rikt illustrerad i svartvitt. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Nisbeth, Åke:  Ordet som bild. Östgötskt kalkmåleri vid slutet av 1300-talet och början av 1400-talet. [ref 79845]    150:-
    Sällskapet Runica et mediævalia, Stockholm, 1995. Stor 8:o. 308 s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett litet riss.
Nittve, Lars (red.):  Pablo Picasso. [ref 32509]    100:-
    Moderna Museet, Stockholm, 1988. 4:o. 247, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, annars fin. (Moderna Museets utställningskatalog 222)
Nordenfalk, Carl:  Bokmålningar från medeltid och renässans i Nationalmuseei samlingar. En konstbok från Nationalmuseum. [ref 4547]    125:-
    Rabén & Sjögren 1979. 159 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag.
Nordensvan, Georg:  Carl Larsson. 1-2 i 1 volym. [ref 5771]    400:-
    Sveriges allmänna konstförening 1920-1921. 4:o. (8), 184 + (4), 240 s. Rikt illustrerad. Gediget grönt halvfranskt band med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt och lätt ryggdekor. Blekt rygg. (SAK:s publikation 29 & 30)
Nordgren, Sune (red.):  Paul Klee. Malmö konsthall [7 september-17 november, 1991]. [ref 85351]    150:-
    Malmö konsthall, Malmö, 1991. Stor 8:o. 256 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår, i övrigt ett fint ex. (Malmö konsthall, katalog 144)
Se bild på boken
Normand, Tom:  Ken Currie. Details of a Journey. [ref 85574]    300:-
    Lund Humphries, Aldershot, ©2002. 4:o. 127, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with faint shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
North, Marianne:  En viktoriansk konstnär i jordens lustgård. Översättning: Gustaf Törnqvist och Sven Collberg. [ref 12139]    125:-
    Trevi 1981. Liten 4:o. 239, (1) s. Rikligt och vackert illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med litet veck i nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
Notini, Anja:  Made in Sweden. Konst, hantverk, form. [ref 80652]    175:-
    Förlags AB Wiken, 1987. Stor 4:o. 183, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Nylén, Anna-Maja:  Folkdräkter. [ref 80650]    150:-
    Nordiska museet, Stockholm, 1975. 184 s. Rikt illustrerad med skisser och fotografier. 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt en liten, lagad reva. (Nordiska museets handlingar 77)
Nylén, Leif:  Jarl Ingvarsson. [ref 85523]    120:-
    Apoteksbolagets konstförening, 1994. 4:o. 15, (6) s. + 46 planschsidor i färg. Häftad med skyddsomslag. Gott skick. (Apoteksbolagets konstförenings årsskrift 11)
Nyman, Thure:  Delacroix. Romantikens målare. Inledning av Gunnar Ekelöf. [ref 55343]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1949. Stor 8:o. 207, (1) s. + 4 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Häftad. Ryggen med svaga läsränder, rygghuvud och -fot med liten nagg och riss. (W&W:s konstböcker)
  –  :  Gavarni. Sedernas skildrare. [ref 16414]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1947. Liten 4:o. 189, (1) s. + 2 planscher i färg. Rikt illustrerad i övrigt, mestadels helsidesillustrationer. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Mycket bra ex.
Se bild på boken
Nyman, Thure (red.):  Bertil Lybeck. Tecknaren, bokillustratören. Biografiskt och bibliografiskt. [ref 3176]    150:-
    Sällskapet Bokvännerna 1966. Stor 8:o. 86, (5) s. Rikt illustrerad. Tryckt i 700 ex. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Bokvännens bibliotek 74)
  –  :  Nutida svensk konst och brukskonst. [ref 30857]    150:-
    Vepe Förlag, Stockholm, 1943. 4:o. 176, (4) s. Genomgående rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Obetydligt snedläst, pärmarna med ett fåtal mindre skrapmärken.
   Rikt illustrerad översikt med fotoreproduktioner av verk av bland andra Sven Markelius, Ragnar Östberg, Arthur Percy, Wilhelm Kåge och Märta Måås-Fjetterström.
Nyström, Anna-Lena och Christer:  Sven X-et Erixsons grafiska produktion. Med inledning av Rolf Jansson. [ref 76310]    250:-
    Sinklarförlaget, Sundsvall, 1976. 4:o. 207 s. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck längs kanter och några små. lagade revor, i övrigt ett fint ex.
   Med verkförteckning över X-et Erixsons 165 grafiska blad med varje blad avbildat och uppgift om titel, år, storlek, upplagestorlek, signering, tryckare och teknik. - Signerad av författarna och Rolf Jansson.
  –  :  Sven X-et Erixsons grafiska produktion. Med inledning av Rolf Jansson. [ref 56398]    250:-
    Sinklarförlaget, Sundsvall, 1976. 4:o. 207 s. Rikt illustrerad. Tryckt i 3.000 ex. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag.
   Med verkförteckning över X-et Erixsons 165 grafiska blad med varje blad avbildat och uppgift om titel, år, storlek, upplagestorlek, signering, tryckare och teknik.
Näslund, Erik:  Carl Milles - en biografi. [ref 56518]    200:-
    Wiken, Höganäs, 1991. Liten 4:o. 352 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, annars ett fint ex.
Näsström, Gustaf:  Carl Kylberg. [ref 63316]    175:-
    Svensk Litteratur 1952. 4:o. 95, (1) s. + 9 planschblad i färg samt illustrationer i texten. 2:a, omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, övre pärmhörnen obetydligt stötta, i övrigt ett fint ex. (Serien Svenska målare)
Olausson, Magnus (red.):  Europeiskt miniatyrmåleri i Nationalmusei samlingar. [ref 65009]    125:-
    Streiffert 1994. 151 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, annars fin. (Årsbok för Statens konstmuseer 40)
  –  :  Katarina den stora & Gustav III. Utställningskatalog. Översättning: Mikael Ahnlund. [ref 75973]    250:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 1998. 4:o. 640 s. Rikligt illustrerad med fotografier, målningar och kartor, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen en aning skamfilad, annars ett fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog nr 610)
   Utställningen var en samproduktion mellan Nationalmuseum och Statliga Eremitaget i S:t Petersburg. På Nationalmuseum 9 oktober 1998 - 28 februari 1999.
Olbers, Pierre Saint Bellies (red.):  Lage Lindell - Liss Eriksson. [Utställning] 29 oktober - 11 november 2005. [ref 64342]    150:-
    Åmells, Stockholm, 2005. Liten tvär 4:o. (88) s. Illustrerad med 60 planscher i färg. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår. (Åmells katalog nr 85)
Oldenburg, Acke (red.):  Endre Nemes. [ref 30173]    150:-
    Edition Nemesis, Göteborg, 1955. 4:o. 110, (1) s. Illustrerad med 16 sidor svartvita illustrationer i djuptryck samt 15 färgillustrationer i boktryck. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets pappband med skyddsomslag. Rygghuvudet lätt skavt, i övrigt några små bruksspår.
Olson, Gösta:  Från Ling till Picasso. En konsthandlares minnen berättade genom Karin Jacobsson. [ref 56199]    225:-
    Bonniers 1965. Stor 8:o. 226, (1) s. +12 planschsidor med fotografier och reproduktioner. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med liten fläck samt ett par små riss och veck.
   Omslag av Ragnar Sandberg.
Olsson, Gunnar:  Harald Lyth 1955-1980. Oeuvrekatalog samt kortfattad biografi, sammanställda av Gunnar Olsson. [ref 85090]    150:-
    AB Kopia, Stockholm, 1980. 4:o. 76 s. Illustrerad med reproduktioner i svartvitt. Häftad. Främre omslagets insida samt eftersättsbladet med inklistrade tidningsklipp.
Olsson, Jan:  Waldemar Marberg. Göteborgsskildrare. [ref 85183]    150:-
    Tre Böcker Förlag, Göteborg, 1991. 4:o. 100 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna obetydligt solkade, främre pärmen med spår efter prislapp.
   Signerad av konstnären på fria försättsbladet. Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Olsson, Nils-Olof:  Stockholm. Fem sekler genom konstnärens öga. [ref 68607]    200:-
    Stockholmia Förlag 1997. Tvär 4:o. 211, (3) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. (Stockholmsmonografier 133)
Oredsson, Lars-Göran:  Rumsbildning. Om Lennart Rodhes arbete med Paket i långa banor i Östersunds posthus. [ref 83979]    120:-
    Kalejdoskop Förlag, Åhus, 1991. Stor 8:o. 140 s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex.
Overy, Paul:  De Stijl. Art, Architecture, Design. [ref 83569]    100:-
    Thames & Hudson, London, 2000. 216 pp. With 157 illustrations, 17 in colour. Publisher's softcover. Nice copy, condition Near Fine to Fine.
Pahlke, Rosemarie E. (ed.):  Munch Revisited. Edvard Munch and the Art of Today. [ref 85087]    150:-
    Kerber Verlag, Bielefeld, 2005. 4:o. 183, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Spine somewhat slanted, the text with some underlinings in yellow marker throughout.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Palmér, Torsten:  Konst i Skåne 1904-1954. [Tidsbrytningar under ett halvsekel]. [ref 23794]    125:-
    Allhem, Malmö, 1954. 4:o. 172, (2) s. Genomgående illustrerad, delvis med helsidesplanscher i färg. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt skavda, första halvan av boken med understrykningar i blyerts. Textat namn på försättsbladet.
Palmgren, Nils:  Einar Jolin. [ref 56437]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1947. Stor 8:o. 207 s. Illustrerad med 5 planschblad i färg samt ett större antal reproduktioner i svartvitt. Häftad med transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett flertal större naggar och revor. Främre omslagets insida samt fria försätts- och smutstitelbladet med inklistrade tidningsklipp.
   Obs! Denna bok förvaras på ett externt lager; vänligen meddela i förväg om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den.
Palmsköld, Hugo:  Halmstadgruppen. [ref 83468]    90:-
    Förlaget Sören Fogtdal, Köpenhamn, 1993. 37, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Palmstedt, Erik:  Resedagbok 1778-1780. Med en inledning om författaren utgiven av Martin Olsson. [ref 34700]    275:-
    Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1927. Liten 4:o. XXII, (2), 205 s. + 16 planscher. Tryckt i en upplaga av 500 exemplar, av vilka 425 är numrerade. Detta ex har nr 220. Häftad. Ryggen något blekt och med lätta veck samt med en liten falsreva upptill och svag fuktrand på bakre falsen. Omslagen lite ojämnt gulnade och med smärre veck längs kanterna, det bakre även med små riss. Ett mycket bra ouppskuret exemplar anmärkningarna till trots.
Passeron, Roger:  Impressionist Prints. Lithographs, Etchings, Drypoints, Aquatints, Woodcuts. [ref 83662]    350:-
    Montreux Fine Art Publications, 1988. Folio. 222, (2) pp. With 99 illustrations, 23 in colour. Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket somewhat unevenly faded and with some minor tears and creases along the edges.
Pauli, Georg:  Eugen. Målningar, akvareller, teckningar. [ref 12842]    250:-
    Bonniers 1925. Stor 4:o. 167, (6) s. + 32 planschblad i färg samt svartvita illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band Elegant, dekorerat helskinnband med inre denteller, helt guldsnitt, marmorerade för- och eftersättsblad samt fem upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Bakre pärmen med några lättare skrapmärken, i övrigt mycket gott skick.
Pearson, James:  Frank Stella. American Abstract Artist. [ref 85027]    110:-
    Crescent Moon Publishing, Maidstone, 2007. Large 8vo. 76 pp. + ca 50 plates with reproductions. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
Pérez-Barreiro, Gabriel:  Blanton Museum of Art. The Latin American Collection. [ref 83772]    175:-
    Blanton Museum of Art/The University of Texas Press, ©2006. 4:o. 430 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Covers with a couple of trifle dents, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Pérez-Oramas, Luis:  An Atlas of Drawings. Transforming Chronologies. [ref 83270]    200:-
    Museum of Modern Art, New York, 2006. Large 8vo. XLI, (3) pp. + 6 fold-out booklets with a total of 188 illustrations (185 in colour). Staple bound booklet with text and 6 fold-out booklets with illustrations in a decorated, cardbord portfolio. As new.
   Extensive, thematically organised survey of drawings from the collections of the Museum of Modern Art in New York.

Se bild på boken
Perloff, Nancy Lynn - Reed, Brian (ed.):  Situating El Lissitzky. Vitebsk, Berlin, Moscow. [ref 85157]    175:-
    Getty Research Institute, Los Angeles, ©2003. Small 4to. 275, (3) pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's printed wrappers. As new. (Issues & Debates 12)
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Perry, Vicky:  Abstract Painting. Concepts and Techniques. [ref 83739]    100:-
    Watson-Guptill Publications, New York, 2005. Small 4:o. 160 pp. Profusely illustrated with colour reproductions. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker, else fine.
Person, Bengt-Arne:  Varbergsskolan. Richard Bergh, Nils Kreuger, Karl Nordström. [ref 56201]    200:-
    Bokförlaget Signum, Lund, 1993. 207, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck, i övrigt ett fint ex.
Persson, Karin:  Trägravyrer. [ref 79096]    95:-
    Kalejdoskop förlag, Malmö, 1981. Stor 8:o. (62) s. Rikt illustrerad. Limhäftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
   Med inledning av Sune Nordgren.
Peters, Lisa N.:  James McNeill Whistler. [ref 83657]    120:-
    Todtri Book Publishers, New York, 1996. 4:o. 80 pp. With 75 full-colour illustrations. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with trifle crease, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Petersén, Carl-Gustaf (red):  John Bauers sagovärld. En utställning på Millesgården. [ref 74069]    90:-
    Bonniers 1993. Liten 8:o. 96 s. Illustrerad i svartvitt och färg av John Bauer, Fotografier av Per Myrehed. Limhäftad. Fint ex. (Millesgårdens utställningskatalog 37)
Petersen, Vilhelm Bjerke:  Vilhelm Bjerke Petersen. 11. marts - 4. juni 2006. [ref 85554]    175:-
    Silkeborg Kunstmuseum, 2006. 4:o. 135, (1) pp. + löst bifogad, klammerhäftad verkförteckning om (12) s. Reprint. Häftad med flikomslag. Ryggfoten något stukad, i övrigt ett fint ex.
   Katalog med texter på danska och engelska.

Se bild på boken
Peterson, Lars:  Bilder som fascinerar. Behoven, smaken, tidsandan. [ref 49324]    95:-
    Carlssons 1995. Stor 8:o. 279 s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Nedre hörnen lätt stukade. Några marginalanteckningar i blyerts, annars fin.
Pfeiffer, Ingrid - Hollein, Max (eds.):  E.W. Nay. Bilder der 1960er Jahre. [ref 85071]    175:-
    Schirn Kunsthalle / Hirmer Verlag, Frankfurt, 2009. Small 4to. 126, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. Rear cover just faintly soiled, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Phillips, Stephen Bennett (ed.):  Sean Scully. Wall of Light. [ref 85024]    225:-
    Rizzoli International Publications, New York, 2005. 4:o. 173 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Piehl, Kaj:  Dokument 1980 talet. Inledning av Lasse Brunnström. [ref 81155]    150:-
    [K. Piehl, Stockholm] [1986]. 4:o. (96) s. Huvudsakligen med helsidesillustrationer. Tryckt i 750 + 250 ex. Förlagsband med skyddsomslag. Pämarna buktar något utåt. Omslaget med smärre veck och riss i övre kanten samt en lagad reva.
   Dedikation från K.P. till Kerstin Thorvall på försättsbladets baksida.
Pinault, Madeleine:  The Painter as Naturalist. From Dürer to Redouté. Translated by Philip Sturgess. [ref 73678]    350:-
    Flammarion, Paris, © 1991. Large 4to. 286, (2) pp. Illustrated throughout, mostly in colour, and many full-page plates. Publisher's cloth. Dust-jacket. Fine copy.
Pinto, Sandra (ed.):  A History of Italian Art in the 20th Century. [ref 83664]    165:-
    Skira Editore, Milano, 2002. 4:o. 170 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new, condition Fine.
Plante, Michael:  Ida Kohlmeyer. Systems of Color. Foreword by Erik H. Neil. [ref 85236]    200:-
    Hudson Hills Press, New York 2004. 4:o. 173, (1) s. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Poling, Clark V.:  Andre Masson and the Surrealist Self. [ref 85178]    225:-
    Yale University Press, New Haven and London, 2008. Small 4:o. 201 pp. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Pop Art Design:  Louisiana Revy. Pop Art Design, 53. årgang nr. 2, 2013 DK. [ref 85536]    100:-
    Louisiana Museum of Modern Art, Humlebaek, 2013. Liten 4:o. 127, (1) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Limhäftad. Oläst ex.
   Utsällningskatalog från Louisiana Museum of Modern Art på danska. Samma utställning kommer till Moderna museet i Stockholm 29/6 2013.

Se bild på boken
Pope, Michael:  Oljemålning. Material och teknik. Översättning av Gösta Ringqvist. [ref 58118]    90:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1971. 63, (1) s. 4 planschblad i färg. Illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet.
Preble, Michael (ed.):  William Baziotes. Paintings and Drawings, 1934-1962. [ref 85562]    200:-
    Skira Editore, Milano, 2004. 4:o. 133, (2) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Rear panel of dust jacket with a couple of faint scratches, else fine. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
Prendeville, Brendan:  Realism in 20th Century Painting. [ref 83778]    100:-
    Thames & Hudson, London, ©2000. 224 pp. With 192 illustrations, 92 in colour. Publisher's softcover. The text with a couple of underlinings in yellow marker, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Price, Sally - Price, Richard:  Romare Bearden. The Caribbean Dimension. [ref 85561]    225:-
    University of Pennsylvania Press, Philadelphia, ©2006. 4:o. 189 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Rear panel of dust jacket faintly scratched, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Pyk, Madeleine:  Katt. [ref 23185]    150:-
    AWE/Gebers 1991. 98, (2) s. Med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Qvarnström, Birgit:  Xylografen i Grisslehamn. [ref 64892]    90:-
    Forum 1977. Liten 8:o. 90, (6) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stukade.
   Behandlar Kalle Andersson, lokalprofil i Grisslehamn och vän till Albert Engström.
Rácz, István (foto):  Samernas konstskatter. Text: Asbjörn Nesheim och Phebe Fjellström. [ref 35872]    800:-
    Rabén & Sjögren 1973. 4:o. 229, (1) s. Huvudsakligen illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat samt med lagad reva på framsidan, själva boken är i utmärkt skick.
Rainer, Arnulf:  "Aller Anfang ist Schwer". Frühe Arbeiten 1949-1961. "The Beginning is Always the Hardest". Early Works 1949-1961. [ref 83766]    225:-
    DuMont Buchverlag, Köln, 2009. 4:o. 209, (3) pp. Profusely illustrated with reproduction in colour. Publisher's hardcover. Upper corner slightly bumped, else fine.
   Bilingual edition with texts in German and English.
  –  :  Arnulf Rainer. Museum Würth. [ref 83767]    200:-
    Swiridoff Verlag, Künzelsau, ©2001. 4:o. 151 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial cloth. As new; condition Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German.
  –  :  Arnulf Rainer. [Retrospective 1989]. An exhibition curated by R.H. Fuchs. Foreword by Diane Waldman. [ref 83764]    300:-
    Prestel in association with Solomon R. Guggenheim Museum, New York, 1989. 4:o. 161, (3) pp. Illustrated with 148 reproductions, 88 in colour. Publisher's cloth with dust jacket in mylar cover. As new; condition Fine.
  –  :  Kreutz. "Es ist das Kreutz, da den Sinn ergeben könnte". Cross. "The cross can convey the meaning". [ref 83765]    225:-
    DuMont Buchverlag, Köln, 2010. 4:o. 181, (3) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. As new; condition Fine.
   Bilingual edition with texts in German and English.
Ramel, Stig:  Smedpojkens dröm. Min morfar, skulptören Alfred Nyström. [ref 65807]    150:-
    Atlantis 2000. 208 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladets baksida.
Ramljak, Suzanne (ed.):  Fertile Forms: The Sculpture of Gustav and Ulla Kraitz. [ref 79280]    225:-
    American Ceramic Books / Bokförlaget Arena 2006. 4:o. 171, (1) s. Profusely photo illustrated. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases, else fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Ratcliff, Carter:  Andy Warhol. [ref 57309]    175:-
    Abbeville Press, New York, 1983. 4to. 128 pp. Richly illustrated. 4th printing. Publisher's softcover. (Abbeville Modern Masters Nr 4)
Se bild på boken
Rattemeyer, Christian:  Compass in Hand. Selections from The Judith Rothschild Foundation Contemporary Drawings Collection. + Catalogue Raisonné. [ref 83998]    500:-
    The Museum of Modern Art, New York, 2009. 4:o. 317, (2) + 288 pp. Profusely illustrated with reproductions of drawings from MoMa's collection. Publisher's cloth with dust jacket. Two volumes in publisher's pictorial cardboard slipcase. As new; condition Fine.
   Massive two volume set containing repoductions of works by artists such as Joseph Beuys, Marcel Broodthaers, John Cage, Robert Crumb, Martin Kippenberger, Öyvind Fahlström and many, many others.

Se bild på boken
Rattemeyer, Volker (ed.):  Gotthard Graubner. Träger des Otto Ritschl Preises 2001. Recipient of the Otto Ritschl Prize 2001. [ref 85302]    175:-
    Richter Verlag, Düsseldorf, ©2001. 4:o. 143, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny creases, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Rausing, Birgit:  Ester Almqvist och hennes krets. [ref 85395]    300:-
    Bokförlaget Signum, Lund, 1998. Liten 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår, samt ett par små lagade revor.
  –  :  Tora Vega Holmström. [ref 85319]    300:-
    Rabén & Sjögren 1981. Liten 4:o. 264 s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Förlagets dekorerade klotband. Klistrade försättsbladet med inklistrat tidningsklipp.
   Gåvotillskrift ställd till förre ärkebiskopen Olof Sundby på fria försättsbladet.
Ray, Man:  Man Ray. Moderna museet 2004. [ref 83763]    120:-
    Moderna Museet, Stockholm, 2004. 4:o. 55, (1) s. Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Häftad. Främre omslagets insida med inklistrat blad, i övrigt gott skick. (Moderna museets utställningskatalog 324)
Ray, Man - Nanne-Bråhammar, Marianne (red.):  Man Ray. [Fotografier, rayogram, teckningar, objekt, grafik m.m. Lunds konsthall 7 juni - 31 augusti 1986]. [ref 81070]    400:-
    Lunds Konsthall, 1986. 4:o. 59 s. + löst bifogad, klammerhäftad verkförteckning om 13 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med några lättare skrapmärken, i övrigt gott skick. Dedikation från Asta till Kerstin [Thorvall] på smutstitelbladet.
Read, Herbert:  A Concise HIstory of Modern Painting. [ref 84995]    95:-
    Thames & Hudson, London, 2006. 392, (3) pp. 500 illustrations, 118 in colour. Reprint. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Redon, Odilon:  As in a Dream. [ref 83762]    375:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit, 2007. 4:o. 333, (1) pp. With 325 illustrations, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, the text with some underlinings in yellow marker.
  –  :  The Graphic Works of Odilon Redon. 209 lithographs, etchings and engravings. With an introduction by Alfred Werner. [ref 83758]    120:-
    Dover Publications, New York, 2005. 4:o. XXVII pp. + 209 full page plates in b/w. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker.
Reimers, Gerd:  Museernas London. [ref 79156]    120:-
    Legenda, 1991. 206, (6) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt fint ex.
  –  :  Museernas Spanien. [ref 59232]    90:-
    Natur och Kultur 1992. 238 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Reinhardt, Brigitte (ed.):  Paul Klee und die Romantik. [ref 85352]    140:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2009. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Reuterswärd, Carl Fredrik:  Alias Charlie Lavendel 1952-1961. [ref 56343]    90:-
    Gedins 1996. 241, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet annars fin.
  –  :  Closed for Holidays. Memoarer. [ref 84144]    165:-
    Natur och Kultur 2000. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med reproduktioner och fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
  –  :  Titta, jag är osynlig! [ref 45327]    90:-
    Gedins 1989. 244, (1) s. Illustrerad med ett porträtt. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst samt fläck efter prislapp på omslagets baksida, annars fin.
Reutersvärd, Oscar:  Baertling. Den öppna formens dramaturg. [ref 82558]    175:-
    Åke Nyblom & Co. Boktryckeri, Stockholm, 1967. 4:o. 56, (2) s. Med reproduktioner i svartvitt. Häftad. Fint ex.
Reuterswärd, Patrik:  Jesu liv i konsten. [ref 22105]    125:-
    Nationalmuseum / Sveriges Radios förlag 1973. 4:o. 128 s. + 16 planscher i färg. Rikligt med illustrationer i texten. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Studien zur Polychromie der Plastik. Griechenland und Rom. Untersuchungen über die Farbwirkung der Marmor- und Bronzeskulpturen. [ref 76943]    225:-
    Svenska Bokförlaget, Stockholm, 1960. Large 8vo. XII, 259 pp. + frontispiece + 20 plates. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use, else fine. (Scandinavian University Books)
   Zu den am meisten umstrittenen Problemen der Altertumswissenschaft gehört die antike Polychromie, welche im 18. und im 19. Jahrhundert endlos diskutiert worden ist (u. a. bei Winckelmann, de Caylus, Herder, Goethe, Hegel, Kugler). Man weiß, dass die Marmorskulpturen bemalt waren, ob vollständig oder nur teilweise hat sich aber nie eindeutig herausgestellt. In der vorliegenden Arbeit wird auf Grund moderner Forschung die Farbwirkung der Marmorplastik in ihrer Entwicklung von archaischer bis spätrömischer Zeit verfolgt, und ebenso die Polychromie der Bronzen, welcher bisher noch keine eingehende Behandlung zuteil geworden ist. Die Untersuchung berücksichtigt zugleich das eventuelle Vorkommen von unbemalten oder nur sparsam vergoldeten Skulpturen. Der Verfasser stützt sich nicht nur auf das, was sich von den Denkmälern direkt ablesen lässt, sondern auch auf zahlreiche antike Textstellen (Platon, Plinius, Euripides u. v. a.). Hier werden auch zum ersten Mal die Skulpturendarstellungen, wie sie auf Vasenbildern und in der römischen Wandmalerei vorkommen, in die Diskussion einbezogen. Die neuere Forschung mit ihrer modernen Fototechnik mit ultraviolettem Licht konnte Patrik Reuterswärds Befunde nicht nur bestätigen und ergänzen, sondern zugleich mit der modernen Mikrotechnik Rekonstruktion der Polychromie ermöglichen. Dadurch hat Patrik Reuterswärds Arbeit wieder eine bedeutende Aktualität errungen. Die Rekonstruktionen wurden auf einer Reihe von Ausstellungen gezeigt, die mit der Ausstellung in München (16.12.2003-29.2.2004) begonnen haben. Es folgten darauf die Ausstellungen in Kopenhagen (Classicolor. Farven i antik sculptur), Vatikan (I colori del bianco. Policromia nelle scultura antica.), Basel, Amsterdam, Malibu, Cambridge, Istanbul, nochmals München, Hamburg (Bunte Götter. Die farbenfrohe Welt der alten Griechen.) und zuletzt im Liebighaus in Frankfurt/Main (8.10.2008-15.2.2009; Bunte Götter. Die Farbigkeit der antiken Skulptur). Von Patrik Reuterswärd (1922-2000) ist früher erschienen: Studien zur Polychromie der Plastik. Ägypten (Acta Universitatis Stockholmiensis: Stockholms Studies in History of Art III, 1958).

Se bild på boken
Rhodin, Leon - Lindblom, Verner - Klang, Kerold:  Gudaträd och västgötska skottkungar. Sveriges bysantinska arv. [ref 64963]    150:-
    Tre Böcker Förlag, Göteborg, 1994. Stor 8:o. 232 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med lätt nött skyddsomslag.
Richard, Lionel:  The Concise Encyclopedia of Expressionism. [ref 83694]    125:-
    Omega Books, Hertfordshire, 1984. 288 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tiny inscription on paste down endpaper, else fine. Condition Near Fine.
Richardson, Joanna:  Gustave Doré. A Biography. [ref 73734]    120:-
    Cassell, London, 1980. Large 8vo. 176 pp. With numerous illustrations. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
Richert, Jan:  Stockholms ström och Kungliga Operan. Akvarelliserad litografi. Bildstorlek 260x390 mm. [ref 71611]    900:-
    Signerad 1993. I passepartout och ramad i en moderna guldlist.
Se bild på boken
Richter, Gerhard:  Gerhard Richter. Large Abstracts. Edited by Ulrich Wilmes. With essays by Benjamin H. D. Buchloh, Beate Söntgen, and Gregor Stemmrich. [ref 83755]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit, 2009. Large 4:o. 159, (1) pp. With 136 reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new; condition Fine.
Richter, Hans:  Dada. Art and Anti-Art. [ref 84939]    120:-
    Thames & Hudson, London, 2001. 246 pp. + several plates (partly in colour) and illustrations in the text. Reprint, with updated bibliography. Publisher's softcover. Spine slightly slanted and with a couple of creases, small inscription on title-page, else fine. (World of Art)
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Riese, Hans-Peter:  Klaus Staudt. Monografie. [ref 85036]    150:-
    Wienand Verlag, Köln, 2002. 4:o. 152 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Riley, Paul:  Måla blommor i akvarell. Översättning: Barbro Ahlström. [ref 83653]    150:-
    Forum 1995. 4:o. 157 s. Genomgående illustrerad i färg. Häftad med flikomslag. Fint ex.
  –  :  Måla landskap i akvarell. Översättning: Barbro Ahlström. [ref 83654]    175:-
    Forum 1997. 4:o. 157 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet veck samt ett par mindre, lagade revor.
Rivera, Guadalupe - Colle, Marie-Pierre:  På fest hos Frida Kahlo i det blå huset. Översättning: Margareta Eklöf. [ref 66697]    275:-
    Forum 1995. Liten 4:o. 224 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lite blekt, förlagsstämpel på försättsbladet, i övrigt fin.
Se bild på boken
Robbert, Louise (red.):  Folk – musik – dans i nordisk konst. [14 juni – 26 augusti 1990]. [ref 70262]    100:-
    Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1990. Liten 4:o. 231 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. Bläcktillskrift på smutstitelbladet. Fint ex. (Liljevalchs katalog 402)
  –  :  Halmstadgruppen 60 år. Halmstad - Berlin - Paris - Halmstad. Liljevalchs 7 april - 4 juni 1989. [ref 55660]    100:-
    Stockholm 1989. Liten 4:o. 206 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder, bakre omslaget med liten klisteretikett. Inlagan med en hel del förstrykningar med gul markeringspenna. (Liljevalchs katalog 396)
  –  :  Wien 1900 - Wien 1990. Klimt, Schiele, Kokoschka, Anzinger, Brandl, Gironcoli, Lassnig, Mosbacher, Nitsch, Rainer, West. [ref 84919]    125:-
    Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1991. 4:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Fint ex.
   Denna bok förvaras på ett externt lager. Vänligen meddela innan om ni önskar komma förbi vår butik och titta närmre på den, så ser vi till att hämta den från lagret!
Robertson, Alexander:  Atkinson Grimshaw. [ref 85262]    125:-
    Phaidon Press, London, 2005. 4:o. 127, (1) pp. With 110 reproductions, many in colour. Reprint. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Robertson, Eric:  Arp. Painter. Poet. Sculptor. [ref 85405]    250:-
    Yale University Press, New Haven and London, ©2006. 4:o. (6), 248 pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. A couple of pages with some tiny creases at the upper edge, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Rockwell, Norman:  50 Norman Rockwell Favorites. With an Introduction by Christopher Finch. [ref 79507]    150:-
    Crown Publishers, New York, [1977]. Small folio. 104 pp. Illustrated in colour. Publisher's pictorial wrappers. Covers with light creases, else fine.
   Large poster size, suitable for framing.
Rogoyska, Jane - Alexander, Frances:  Modigliani. [ref 85530]    250:-
    Grange Books, Hoo, nr Rochester, Kent, 2005. Stor 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Condition as new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Romain, Lothar - Müller, Heike Catherina (eds.):  Martin Engelman. Werkverzeichnis der Druckgraphik. [ref 85631]    165:-
    Wienand Verlag, Köln, ©2000. 4:o. 127, (1) pp. Illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Romdahl, Axel - Sundborg, Bertil - Karling, Sten - Anjou, Sten:  Göteborgskoloristerna. [ref 71767]    400:-
    Rabén & Sjögren 1948. Liten 4:o. 339, (18) s. Illustrerad med 20 planschblad samt rikt illustrerad i texten. Förlagets linneband utan skyddsomslag. Fint ex.
   Konstnärerna Gösta Sandels, Tor Bjurström, Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Åke Göransson, Nils Nilsson och Ragnar Sandberg.
Romdahl, Axel L.:  Carl Larsson som etsare. [ref 5786]    1600:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1913. 4:o. (4), 231 s. Rikt illustrerad. Med en originaletsning "Lisbeth spelar teater". Vackert privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind, ryggförgyllning och marmorerade snitt, pärmar samt för- och eftersättsblad. Ryggen något blekt samt fläckig nedtill. Exlibris. (SAK:s publikation XXI)
  –  :  Carl Larsson som etsare. [ref 68059]    200:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1913. 4:o. (4), 231 s. Rikt illustrerad. Vackert privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind och ryggdekor i guld. Ryggen något blekt och lätt fläckad, pärmkanter och hörn något skavda. Pärmpapperet på framsidan något "rynkigt". (SAK:s publikation XXI)
   Carl Larssons etsningar 1875-1912. Originaletsningen "Lisbeth spelar teater" saknas här.
  –  :  Gustaf Cederström. [ref 17740]    150:-
    Albert Bonniers Förlag, 1935. 4:o. 47, (9) s. + 16 monterade färgplanscher och 84 svartvita helsidesplanscher. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade.
Rosenthal, Mark (ed.):  William Kentridge. Five Themes. [ref 85309]    300:-
    San Francisco Museum of Modern Art/Yale University Press, ©2009. 4:o. 263 pp. With 297 colour illustrations. DVD with footage and excerpts from some of Kentridge's films attached to the rear board. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Rosenthal, Stephanie:  Black Paintings. Robert Rauschenberg, Ad Reinhardt, Mark Rothko, Frank Stella. [ref 84398]    600:-
    Haus der Kunst /Hatje Cantz, Munich, 2007. 4:o. 203 pp. With reproductions in colour. Publisher's decorated boards. Spine faintly slanted, front board slightly warped. Condition VG+.
Se bild på boken
Rothlind, Jane:  Hans Norsbo och Falugrafikerna. [ref 53942]    200:-
    Dalaförlaget, Malung, 1986. Liten 4:o. 287 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Akademisk avhandling.
Rubin, William (red.):  Pablo Picasso. En återblick. [Liv och verk 1881-1973]. Kronologi av Jane Fluegel. [Översättning: Tua Wærn]. [ref 32517]    250:-
    Alba 1980. 4:o. 463 s. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag. Pärmarna buktar något utåt, omslaget lite skamfilat och med en liten lagad reva samt namnetikett på försättsbladet.
Rudd, Natalie:  Peter Blake. [ref 85553]    140:-
    Tate Publishing, London, 2007. 4:o. 121, (8) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Rugoff, Ralph:  The Imaginary Portraits of George Condo. [ref 85578]    200:-
    Powerhouse Books, New York, 2002. Large 4:o. 151, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Dust jacket with a couple of tiny tears, else fine. Condition Near Fine.
   This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it. The book is larger than the picture shows.

Se bild på boken
Russell, John:  Seurat. [ref 83720]    100:-
    Thames & Hudson, London, 1997. 286 pp. With 225 illustrations, 52 in colour. Reprint. Publisher's softcover. Endpaper with tiny remnant of price-tag, else fine.
Rust, H.A. Helmut (utg.):  Han gick ut med en bössa och kom med en tavla. Till minnet av Bruno Liljefors. [ref 18272]    180:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1977. Tvär 4:o. (7) s. text + 22 planscher i färg + 19 planschsidor i svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Rydbeck, Monica:  Skånes stenmästare före 1200. [ref 58164]    450:-
    C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1936. 4:o. (7), 405, (1) s. Illustrerad med fotografier och skisser. Häftad. Omslagen något gulnade, i övrigt ett fint ex.
   Mit Zusammenfassung in deutscher Sprache.
Rydberg, Viktor:  Om nakenhet och klädselsätt. (Med anledning af striden om Oscar Björcks frismålningar i Operakällaren.). [ref 62746]    175:-
    Bonniers 1895. Liten 8:o. 45 s. Originalupplaga. Bundet i ett handmarmorerat pappband med titelfält i skinn.
Rydin, Lena:  Den lustfyllda vardagen. Hos Larssons i Sundborn. [ref 70465]    150:-
    Bonniers [1992]. 4:o. 207, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Karin Larssons värld. [Inredning, trädgård, mat, mode, textil]. [ref 82361]    140:-
    Bonnier Fakta, Stockholm, 2009. Stor 8:o. 171, (5) s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och reproduktioner. Fotografier av Nisse Peterson. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
   Detta är en utökad och bearbetad utgåva av boken "Karin Larsson i närbild. Allkonstnär och målarhustru från A till Ö", utgiven på Bokförlaget Forum 1998.
Röthel, Hans Konrad:  Modernt måleri i Tyskland. [ref 28766]    165:-
    Allhem, Malmö, 1958. Stor 4:o. 121, (3) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat och slitet samt med några lagade revor.
Saatchi Gallery (publ.):  Germania. [New Art from Germany]. [ref 84178]    225:-
    Saatchi Gallery / Jonathan Cape, London, 2008. 4:o. 256, (12) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new, condition Fine.
  –  :  The triumph of painting. Albert Oehlen, Thomas Scheibitz, Wilhelm Sasnal, Kai Althoff, Dirk Skreber, Franz Ackermann. [ref 84379]    165:-
    Saatchi Gallery / Koenig Books, London, 2005. [138] pp. Illustrated throughout with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket just faintly rubbed at upper corner, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  The triumph of painting. Matthias Weischer, Eberhard Havekost, Dexter Dalwood, Dana Schutz, Michael Raedecker, Inka Essenhigh. [ref 84380]    165:-
    Saatchi Gallery / Koenig Books, London, ©2005. 4:o. [120] pp. Illustrated throughout with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with tiny crease at upper edge, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Sagner-Düchting, Karin:  Claude Monet. 1840-1926. En fest för ögonen. [ref 85415]    150:-
    Taschen Verlag, Köln, ©1991. 4:o. 228 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Häftad med flikomslag. Gott skick.
Sala, George Augustus:  Madame Tussaud's Exhibtion. Guide. [ref 20616]    250:-
    Madame Tussaud & Sons, London, [1892]. 82 pp. + 24 pp. of advertisements. Illustrated softcover. Slightly worn. Spine tail and front cover with small damages, first three leaves vid repaired tear at top edge. No. 24276 stamped on front cover.
   År 1802 kom Madame Tussaud till Storbritannien och efter långvarigt turnerande stationerades Madame Tussauds vaxkabinett 1835 på Baker Street i London, varifrån det 1884 flyttades till Marylebone Road.

Se bild på boken
Sallberg, Harald:  Stockholmsbilder. Med dikt av Evert Taube och inledning av Erik Asklund. Utgåva till minne av Stockholms stads 700-årsjubileum år 1953. [ref 39974]    200:-
    Gothia, Stockholm, 1953. Tvär 4:o. 21, (3) s. + 32 planschblad + (1) s. Tryckt i 1.000 ex. Förlagets klotryggsband. Fria försättsbladet med litet veck, pärmarna buktar något utåt, i övrigt ett fint ex.
   Skyddsomslaget saknas.
Sallberg, Harald - Jungmarker, Gunnar (red.):  Svensk grafik från tre sekler. En översikt omfattande tiden från 1700-talets mitt till våra dagar. [ref 40983]    900:-
    Stockholm 1957. 4:o. 468, (3) s. Rikt illustrerad. Den subskriberade praktupplagan tryckt i 600 ex. Förlagets röda skinnband med övre guldsnitt komponerat av Olle Bonnier. Ryggen mycket lätt nött.
   Standardverk för grafik. Inköpskvittot (280:- 1958) m.m. bilagt.
Salvini, Roberto:  Michelangelo. Översättning av Sven Åhman. [ref 27991]    120:-
    Bra Böcker 1979. Stor 4:o. 192 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag annars fin.
Sandqvist, Tom - Döbling, Charlotta - Kjellgren, Britta - Mossum, Lotta - Saveland, Maria:  Ann Edholm. [ref 85579]    200:-
    Raster Förlag, Stockholm, 2000. 4:o. 173, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets linneband med transparent skyddsomslag. Fint ex.
   Texter på svenska och engelska. Texts in Swedish and English. English translations by William Jewson. - Tryckt på extra tjockt papper.
Sandström, Sven (huvudredaktör):  Fogtdals konstlexikon. 1-17, 17 volymer. [ref 83744]    900:-
    Förlaget Sören Fogtdal, 1993-1997. 4:o. ca 2040 s. Rikt illustrerade med reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Inlagorna med några diskreta förstrykningar med gul markeringspenna, i övrigt en fin uppsättning.
   17 volymer. Delarna 1-16 omfattar uppslagsorden A till Ö, del 17 har temat "Konstmuseer utanför Norden". En artonde del utkom 1999 på temat "Konstmuseer och konsthallar i Norden".
Schaldach, William J.:  Upland Gunning. Collected Etchings & Watercolors of Sport in the Field and Allied Subjects. [ref 76507]    250:-
    A.S. Barnes & Co., New York, 1946. 4to. (150) pp. With 8 color reproductions of watercolors & 48 in black and white. Publisher's decorated cloth. Spine slightly sunned. No dust-jacket. With inscription on front free endpaper. (A Countryman Press Book)
Schantz, Philip von:  Fiskens tecken. [ref 38625]    135:-
    Bonniers 1997. Stor 8:o. 270, (1) s. + 16 planschsidor i färg samt rikligt med fotografier och andra illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget lätt fläckat i nedre kanten, i övrigt fin.
   Tillskrift från "författaren" på försättsbladet.
Scheibitz, Thomas:  Thomas Scheibitz. About 90 Elements / Tod im Dschungel. [ref 83260]    250:-
    Richter Verlag, 2007. 4:o. 227, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket with 1/2 inch mended tear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue in English and German.
Schellmann, Jörg - Jitta, Mariette Josephus:  Donald Judd. Prints and Works in Editions. A Catalogue Raisonné. [ref 85165]    400:-
    Edition Schellmann/Schirmer/Mosel, Munich, 1996. 4:o. 176 pp. Second, revised and updated edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new.
   Bilingual Catalogue Raisonné with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schick, Karin - Kornhoff, Oliver - Asten, Astrid von (eds.):  Movement and Balance. Bewegung und Gleichgewicht. Sophie Taeuber-Arp 1889-1943. [ref 83245]    200:-
    Kirchner Museum, Davos/Arp Museum/Kerber Art, 2010. 4:o. 157, (3) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's pictorial boards. As new.
   Bilingual monograph on Sophie Taeuber-Arp.
Schick, Karin - Müller, Karsten:  Walter Gramatté. 1897-1929. [ref 85301]    175:-
    DuMont Buchverlag, Köln, 2008. 4:o. 175, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. Head of spine just faintly scuffed, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schiefler, Gustav:  Verzeichnis des graphischen Werks Edvard Munchs bis 1906. - Edvard Munch. Das graphische Werk 1906-1926. [ref 53053]    1000:-
    J.W. Cappelens forlag, Oslo, 1974. (14), VI, 176 + (4), 188 pp. + 2 colour plates (frontispieces). Illustrations in black & white. Facsimile edition. Publisher's decorated cloth with dust-jacket. Jacket of the first volume with small spot to front joint. 2 volumes.
Schiller, Harald:  John Bauer. Sagotecknaren. [ref 22193]    250:-
    Medéns förlag, Stockholm, 1942. Liten 4:o. 224 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Ny utgåva i förminskat format. Folkupplaga. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna.
Se bild på boken
Schmidt, Doris (ed.):  Thomas Grochowiak. Monographie und Werkübersicht. [ref 85263]    225:-
    Wienand Verlag, Köln, 1994. Large 4:o. 319 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. As new.
   Text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schmidt, Henric:  Silhouetter till svenska folkvisor, sånger och ballader. [ref 37035]    300:-
    Central-Tryckeriet, Stockholm, [1879]. 4:o. Titelblad + 39 planschblad med silhuetter och textutdrag ur aktuell visa. Senare bundet klotband med den förgyllda och blindpressade originalpärmen infälld i den nya pärmen. Mycket välgjort. Ryggen något blekt, annars fint skick.
Se bild på boken
Schmied, Wieland:  Edward Hopper. Portraits of America. [ref 85546]    100:-
    Prestel Publishing, 2005. 4:o. 125, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. The text with some underlinings in yellow marker throughout.
Scholander, Fredrik Wilhelm:  Fredrik Wilhelm Scholanders Uplandsresa 1851. En resedagbok utgiven i faksimil och kommenterad av Gurli Taube. [ref 46689]    100:-
    Allhem, Malmö, 1955. 51, (2) s. Illustrerad. Numrerad bibliofilupplaga tryckt i 999 ex. Detta ex är nr 696. Förlagets pappband med påklistrad pärmtitel. Fint ex.
Scholz, Dieter - Thomson, Christina (ed.):  Das Universum Klee. [ref 85128]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2008. Large 4:o. 367, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schonberg, Torsten:  Svenska stormän: Axel Oxenstierna. [ref 70400]    200:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 420x280 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Carl von Linné. [ref 70401]    200:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 385x300 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Engelbrekt. [ref 70402]    125:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 405x290 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Gustaf Vasa. [ref 70395]    200:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 430x270 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Gustav II Adolf. [ref 70398]    200:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 440x310 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Jonas Alströmer. [ref 70404]    125:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 405x290 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Karl XII. [ref 70394]    250:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 405x270 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Olaus Petri. [ref 70397]    125:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 440x275 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Olaus Rudbeck. [ref 70405]    125:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 390x290 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Sten Sture. [ref 70336]    250:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 425x327 mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Svenska stormän: Swedenborg. [ref 70406]    200:-
    Tryckt 1915. Färglitografi. Plåtstorlek ca 370x270mm.
   Osignerad.

Se bild på boken
  –  :  Tolv flickor. Förord: Hasse Z. [ref 45443]    150:-
    Bonniers 1915. Stor 4:o. (7) s. + 12 färgplanscher. Senare bundet halvklotband med marmorerade pärmar och främre omslag medbundet. Ryggen endast en aning nött, mycket bra skick.
   Boken större än vad bilden visar.

Se bild på boken
Schreiber, Adèle:  Enhörningen. Djuret som ingen skådat men många skildrat. [ref 64005]    160:-
    Carlssons 1998. 4:o. 192 s. + 32 planschsidor i färg. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Schreier, Christoph (ed.):  Raoul de Keyser. Replay. Gemälde / Paintings 1964-2008. [ref 85311]    225:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2009. 4:o. 159 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. Spine just faintly slanted, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Bilingual catalogue with texts in English and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schröder, Klaus Albrecht - Berchtold, Susanne (ed.):  Paul Klee. FormenSpiele. [ref 85354]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2008. 4:o. 294, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Paper clipping pasted onto first free end paper, the text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Schröder, Klaus Albrecht - Steffen, Barbara (ed.):  Gerhard Richter. Aquarelle und Zeichnungen. [ref 83800]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit, 2009. 4:o. 175, (1) pp. With 124 reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in German and English.
Schröder, Klaus Albrecht (ed.):  Markus Lüpertz. Metamorphosen der Weltgeschichte. - Metamorphoses of World History. With a text by Rainer Metzger. [ref 85192]    175:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, [2010]. Large 4to. 130, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. Condition Fine.
   Text in German and English. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schulz-Hoffmann, Carla - Shiff, Richard:  Baselitz Remix. [ref 85399]    300:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2006. Large 4:o. 290, (6) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. The text with some underlinings with yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.

Se bild på boken
Schwarz, Dieter:  Camille Graeser. Zeichnungen. Camille Graeser Werkverzeichnis Band 1. Vorwort von Rudolf Koella. [ref 85261]    150:-
    Camille Graeser-Stiftung, Zürich, 1986. 4:o Large 4:o. 109, (2) pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's softcover. Rear cover slightly soiled. Condition Near Fine.
   Text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Schütz, Karl:  Das Interieur in der Malerei. [ref 83773]    500:-
    Hirmer Verlag, München, 2009. Large 4:o. 383, (1) pp. Profusely illustrated with colour reproductions. Publisher's cloth with dust jacket and pictorial slipcase. As new; condition Fine.
Sellgren, Göran:  Lennart Jirlow. Tablåer ur ett målande liv. [ref 25521]    1000:-
    Bonniers 1978. 4:o. 80 s. Rikt illustrerad i färg. Bibliofilupplaga om 350 numrerade ex, varav detta är nr 216. Förlagets dekorerade halvfranska band i dekorerad pappkassett. Pappkassetten obetydligt solkad, i övrigt ett fint ex.
   Med signerad originallitografi av Lennart Jirlow.
  –  :  Lennart Jirlow. Tablåer ur ett målande liv. Med ett förord av Beppe Wolgers. [ref 25522]    125:-
    Bonniers 1978. 4:o. 80 s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslag med lagad reva om ca 5 cm.
Selling, Gösta:  Svenska herrgårdshem under 1700-talet. Arkitektur och inredning 1700-1780. [ref 41448]    250:-
    Rekolid 1991. 4:o. 360 s. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Faksimilupplaga av upplagan från 1937. Förlagets dekorerade pappband. Lite fläckigt band.
   "För alla som är intresserade av 1700-tals arkitektur och inredning är Gösta Sellings bok en ovärderlig vägledning"
Semff, Michael - Quaeitzsch, Christian (ed.):  Norbert Tadeusz. Arbeiten auf Papier. [ref 85040]    150:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2010. 4:o. 207, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. Endpaper with faint soiling at upper margin, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Serner, Gertrud:  Gösta Sandels. [ref 18033]    175:-
    Svensk Litteratur 1941. 4:o. 96 s. + 7 planschblad i färg. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets linneband utan skyddsomslag. Tillskrift på försättsblad. Exlibris. (Svenska målare)
Sérullaz, Maurice:  The Concise Encyclopedia of Impressionism. [ref 83719]    120:-
    Omega Books, Hertfordshire, 1988. 285 pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Reprint. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket just faintly faded, a couple of trifle creases at top of spine. Condition Near Fine.
Shiff, Richard (ed.):  Robert Mangold. [ref 85184]    225:-
    Phaidon Press, London, 2004. 335 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in color. First paperback edition. Publisher's softcover. Spine somewhat faded, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Shoemaker, Innis Howe:  Adventures in Modern Art. The Charles K. Williams II Collection. [ref 84955]    200:-
    Yale University Press, New Haven and London, 2009. 4:o. 336 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new; condition Fine.
   With works from American modernists such as Georgia O'Keeffe, George Ault, Charles Demuth and Morris Graves. This book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Shone, Richard:  The Art of Bloomsbury. Roger Fry, Vanessa Bell and Duncan Grant. With essays by James Beechey and Richard Morphet. [ref 85005]    175:-
    Princeton University Press, 2002. 4:o. 296 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. First paperback edition. Publisher's softcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Sidén, Karin (red.):  Carl Fredrik Hill. [ref 62851]    125:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 1999. 4:o. 228 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog 615)
Sirén, Osvald:  Kinas konst under tre årtusenden. 1-2. Del I: Från förhistorisk tid till tiden omkring 600 e. Kr. Del II: Från början av T'ang- till mitten av Ch'ing-perioden. [ref 23348]    1200:-
    Natur och Kultur 1942-43. 4:o. 696 + 464 s. Rikt illustrerad. Förlagets två välbevarade halvfranska band med åtta upphöjda bind och övre guldsnitt. 2 volymer.
   Dessa böcker finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken, meddela oss dagen innan, tack.
  –  :  Leonardo da Vinci. Hans lefnadsöden, bildverk, personlighet och målarbok. [ref 65006]    650:-
    Stockholm, Ljus, 1911. 4:o. VIII, 468, (2) s. Rikt illustrerad. Nr 91 av 750 numrerade ex. Ryggdekorerat halvpergamentband med övre guldsnitt. Övre guldsnitt samt övriga två råskurna (G. Hedberg). Bägge omslagen medbundna. Fint ex.
Sjöström, Fritz:  Fåröspeglingar. Som ett enda dygn genom alla somrar. [ref 50123]    150:-
    Bokförlaget Carmina 1978. Stor 4:o. 79 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt av författaren. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Sloan, Annie:  Dekorativ möbelmålning. [ref 59704]    100:-
    Raben & Sjögren 1991. Stor 8:o. 128 s. Rikt illustrerad i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Sloan, Annie - Gwynn, Kate:  Dekorationsmålning. Rum, möbler, inredningsdetaljer, prydnadsföremål. Översättning: Jan Malmsjö. Svensk fackgranskning: Roger F. Seamark, målarmästare. [ref 78786]    150:-
    Forum 1996. 4:o. 224 s. Genomgående illustrerad i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Smith, Stan:  Bonniers bok om akvarellmålning. Översättning: Tryggve Emond. [ref 72864]    175:-
    Bonniers 1998. 4:o. 160 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Bonniers bok om teckning. Översättning: Nille Lindgren. [ref 73048]    150:-
    Bonnier Alba 1995. 4:o. 158 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
   Allt du behöver veta för att behärska konsten att teckna, från grundfärdigheter till avancerade tekniker. Steg för steg visas hur du ska bygga upp dina teckningar. Mängder av praktiska tips.
Soby, James Thrall (ed.):  Arp. Introduction by James Thrall Soby. Articles by Jean Hans Arp, Richard Huelsenbeck, Robert Melville, Carola Giedion-Welcker. [ref 85534]    150:-
    The Museum of Modern Art / Arno Press, New York, 1980. Large 8vo. 126, (2) pp. Richly illustrated in black & white. Reprint. Publisher's cloth. Dust-jacket. Back panel of the jacket lightly soiled, with a crease and two small tape mended tears. (Museum of Modern Art reprints)
Sommer, Achim (ed.):  Per Kirkeby. Prototypen der Natur. [ref 85363]    165:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, ©2006. Large 4:o. 127, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Newspaper clippings pasted onto all the endpapers.
   Exhibition catalogue with text in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Sonder, Ben:  The Legacy of Norman Rockwell. [ref 85004]    175:-
    New Line Books, 2006. Folio. 144 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards with dust jacket. Dust jacket with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Soussloff, Catherine M.:  The Subject in Art. Portraiture and the Birth of the Modern. [ref 83693]    125:-
    Duke University Press, Durham, 2006. Large 8vo. XIII, (1), 175, (1) pp. + 16 plates with reproductions in colour. Photographs and other illustrations in the text. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
Spero, Nancy:  Nancy Spero. Dissidances. [ref 85026]    250:-
    Museu d'Art Contemporani, Barcelona, 2008. 4:o. 191, (3) s. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's softcover. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
  –  :  The War Series 1966-1970. [ref 85013]    200:-
    Edizioni Charta, Milano, 2003. 4:o. 63, (1) s. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. As new; condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Spielmann, Heinz:  Oskar Kokoschka. Leben und Werk. [ref 85124]    450:-
    DuMont Verlag, Köln, 2003. Large 4:o. 535, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, partly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Upper corners just faintly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Spies, Werner (ed.):  Botero. Paintings and Drawings. With an introduction by the editor. With six short stories by the artist. [ref 56293]    200:-
    Prestel Verlag, Muinich, @ 2007. Large 8vo. 179, (1) pp. Illustrated throughout with reproductions, mainly in colour. New edition. Publisher's softcover. With some underlinings in yellow marker, else fine.
Se bild på boken
Spoerri, Elka (ed.):  Adolf Wölfli. Draftsman, Writer, Poet, Composer. [ref 81486]    300:-
    Cornell University Press, Ithaca and London, 1997. 4:o. VIII, 252 s. Profusely illustrated, mostly in colour. 1st edition. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Dust jacket with a couple of trifle creases, else fine. Condition Near Fine to Fine. (Cornell Studies in the History of Psychiatry)
Spring, Justin:  Wolf Kahn. Pastels. With an essay by Louis Finkelstein. [ref 85315]    200:-
    Harry N. Abrams Inc., New York, ©1996. 4:o. 164 pp. With 128 illustrations, including 100 plates in full colour. 5th printing. Publisher's cloth. Dust-jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Spurling, Hilary:  Den okände Matisse. Åren 1869-1908. Översättning: Astrid Lundgren. [ref 77671]    150:-
    Norstedts 2000. Stor 8:o. 480 s. + 24 planschsidor i färg samt rikligt med fotografier och reproduktioner i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Stang, Ragna:  Edvard Munch. Människan och konstnären. [ref 10910]    225:-
    Forum 1988. 4:o. 317, (1) s. Rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Steiner, Reinhard:  Egon Schiele. 1890-1918. Konstnärens midnattssjäl. [ref 83265]    100:-
    Taschen Verlag, Köln, 1992. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Häftad. Smutstitelbladet med namnteckning och blindpressat exlibris, i övrigt gott skick.
Stensman, Mailis:  Torsten Renqvist. [ref 83792]    140:-
    Edition Apel, Stockholm, [2002]. Stor 8:o. 317, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och reproduktioner, huvudsakligen i färg. Förlagets linneband med monterad pärmbild samt skyddsomslag. Obetydligt snedläst, inlagan med en del förstrykningar med gul markeringspenna.
  –  :  Ulrika Hydman-Vallien. [ref 58485]    250:-
    Edition Apel, Älmhult, 1990. 4:o. 158 s. Mycket rikt illustrerad. Tryckt i 4.000 ex + en engelsk upplaga i 2.000 ex. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skavd ex + en liten ytskada på 7x3 mm.
Stepan, Peter:  Die expressive Geste. Deutsche Expressionisten und afrikanische Kunst. [ref 83258]    250:-
    Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit, 2007. 4to. 127, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new.
Sternau, Susan A.:  Art Nouveau. Spirit of the Belle Epoque. [ref 83663]    150:-
    New Line Books, ©2006. 4:o. 128 pp. With 1055 full-colour illustrations. Publisher's hardcover. Dust-jacket. As new, condition Fine.
Stockhaus, Eva:  Trägravyr. Höst i byn. Nr 74 av 100 tryckta. Se bilden. [ref 76807]    700:-
    Signerad och numrerad. Fint ramad i silverram, glasad och med syrafri passepartout. Bildstorlek 245 x 160. Total storlek 500 x 400.
   Måste hämtas här på firman, om den ska sändas med post blir det oramad i rulle.

Se bild på boken
Stokvis, Willemijn:  COBRA. The last avant-garde movement of the twentieth century. [ref 84395]    275:-
    Lund Humphries, Aldershot, 2004. 349 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's softcover. The spine just slightly slanted, the text with some underlinings in yellow marker. Condition Very Good to VG+.
   The first detailed survey of the COBRA (which included Asger Jorn, Karel Appel and Hugo Claus, among many others) in English. - Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Storm, Ingvar:  Harald Wiberg. Ett konstnärsliv i naturen. [ref 18580]    150:-
    LT:s förlag 1985. 4:o. 103, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något gulnade, i övrigt gott skick.
Storr, Robert:  Elizabeth Murray. [ref 84877]    225:-
    Museum of Modern Art, New York, ©2005. 4:o. 236 pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's hardcover. As new.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
  –  :  Philip Guston. [ref 85186]    150:-
    Abbeville Press, New York, 1986. 4:o. 128 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. 7th printing. Publisher's softcover. Front cover with trifle crease at right margin, else fine. Condition Near Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Storsve, Jonas:  Asger Jorn. Oeuvres sur papier. [ref 85172]    200:-
    Gallimard/Centre Pompidou, Paris, 2009. Large 8:o. 183, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in color. Publisher's pictorial boards. Lower corners just faintly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Strindberg, August - Hedström, Per (red.):  Strindberg. Målaren och fotografen. [ref 82362]    500:-
    Nationalmuseum, Stockholm, 2001. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med reproduktioner av Strindbergs målningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog nr 624)
Se bild på boken
Ström, Eva:  Pål Svensson. Skulptör. [ref 85042]    140:-
    Lind & Co, Stockholm, 2005. 4:o. 151, (1) s. Illustrerad med fotografier av Hans Hammarskiöld. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
Strömberg, Martin:  Juniskäret. En bok om Harald Lindberg. [ref 22477]    200:-
    Lars Hökerberg 1963. 4:o. 127, (1) s. Illustrerad med 25 färgplanscher, 24 pasteller och akvareller samt 47 teckningar i svart. Förlagets dekorerade klotband meds skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor, ryggen lätt gulnad.
  –  :  Oskar Bergman. [ref 32393]    125:-
    Bonniers 1976. 4:o. 78, (2) s. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Reinhold Ljunggren. Den sköna verkligheten. [ref 34388]    125:-
    Bonniers 1979. 4:o. 77 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[Ströyer, Poul]:  Skissbok från Paris. [ref 79538]    90:-
    Förlags AB Marieberg, 1982. Kvadratisk 8:o. (90) s. Genomgående illustrerad av konstnären. Häftad. Omslagen obetydligt solkade samt med något enstaka litet veck.
Styrenius, Carl-Gustaf (red.):  Medelhavsmuseet. En introduktion. [ref 84486]    90:-
    Medelhavsmuseet, Stockholm, 1982. 272 s. Illustrerad med fotografier av Margareta Sjöblom och kartor av Inger Kåberg. Häftad. Främre omslag med ett svagt veck, i övrigt några små bruksspår.
Ståhlnacke, Stig Åke:  Bengt Lindström. L'enfant, le barbare, l'avanturier, l'humoriste, notre semblable. Bengt Lindström. Barnet, barbaren, äventyraren, humoristen och medmänniskan. [ref 85284]    250:-
    Aspelins Konsthandel, Mora, 1972. 4:o. (25) s. + 17 planschblad med reproduktioner i färg. Upplaga om 150 ex, varav detta är nummer 54. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga veck, i övrigt ett fint ex.
   Den litografi som ursprungligen följde med boken saknas dessvärre här. Parallelltext på svenska och franska.
Sujo, Glenn:  Legacies of Silence. The Visual Arts and Holocaust Memory. [ref 83799]    165:-
    Imperial War Museum / Philip Wilson Publishers, London, 2001. 4:o. 127, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, partly in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. The text with some underlinings in yellow marker.
Sullivan, Edward J.:  Latin American Art in the Twentieth Century. [ref 85032]    250:-
    Phaidon Press, London, 2006. 4:o. 352 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. with dust jacket. As new. Condition Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Sundkvist, John - Cross, Elizabeth - William-Olsson, Magnus - Rehnberg, Håkan:  John Sundkvist. [ref 83248]    120:-
    Schultz Förlag, Stockholm, 2006. 4:o. 136 s. Rikt illustrerad i färg. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Suzuki, Juzo:  Sharaku. [ref 79100]    150:-
    Kodansha International Ltd, Tokyo / Palo Alto, 1968. Small 4to. 96 pp. With 80 colour reproductions. 1st edition. Publisher's softcover with pictorial dust jacket and plastic cover. Plastic cover slightly soiled and with minor tears at top of spine. Condition Near Fine. (Masterworks of Ukiyo-E)
Svanberg, Jan - Qwarnström, Anders:  Sankt Göran och draken. [ref 58173]    150:-
    Tiden 1993. Liten 4:o. 245, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Se bild på boken
Svanberg, Max Walter:  "Dokumentation över utvecklingen in i den mångtydigt blommande och progressivt chockande imaginismen". [ref 85041]    150:-
    Malmö konsthall, Malmö, 1979. 191, (2) s. Rikt illustrerad med reproduktioner, delvis i färg. Häftad. Främre omslaget med ett par små veck, i övrigt gott skick. (Katalog / Malmö konsthall 51)
  –  :  Grafik/Graphique. [ref 17063]    300:-
    Lilla Antikvariatet, Malmö, 1967. Stor 4:o. 209 s. Rikt illustrerad av Svanberg. Förlagets kolsvarta vackra linneband med konstverk på främre pärmen. Skyddsomslaget lite nött och med blekt rygg.
Svanlund, Olle:  Mitt livs mosaik. En konstnärs memoarer (1909-1989). [ref 85060]    125:-
    Litteraturtjänst, Vejbystrand, 1994. 4:o. 111 s. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen blekt. Rygghuvud, ryggfot och främre pärmens nedre kant lätt stötta.
Swanson, Dean - Friedman, Martin:  LeWitt x 2. Sol LeWitt: Structure and Line. Selections from The LeWitt Collection. [ref 85241]    250:-
    Madison Museum of Contemporary Art, ©2006. 4:o. 79, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Publisher's cloth. Dust-jacket. Newspaper clippings pasted onto the paste down and first free end papers, apart from that a well kept copy.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Sweetman, David:  Vincent van Gogh. Ett konstnärsliv. Översättning: Rebecca Alsberg. [ref 48179]    120:-
    Natur och Kultur 1990. 405, (1) s. + 32 planschsidor (vissa i färg). Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små veck i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
Svenska konstnärer:  Biografisk handbok. [ref 68248]    140:-
    Nybloms Förlag, Stockholm, 1984. 594 s. Reviderad och kompletterad upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Svensson, Georg:  Modern svensk bokkonst. [ref 28720]    425:-
    Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1953. Liten 4:o. 253, (4) s. Mycket rikt illustrerad, bl.a. med helsidesplanscher i färg. Originalupplaga. Tryckt i 1.500 ex. Förlagets linneryggband med mönstrade pärmar och färgat övre snitt. Båda omslagen och ryggen medbundna. (Bokvännens bibliotek 15)
Svensson, Roland:  Bilder och minnen. Med förord av Georg Svensson. [ref 3784]    350:-
    Bonnier Fakta [1981]. 4:o. 113, (3) s. Rikt illustrerad av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat, några smärre riss och veck i övre marginalen. Dedikation från "Roland S" på smutstitelbladet.
  –  :  Dagbok nr 14. [ref 76431]    150:-
    Zürich 1990. Liten 8:o. 78 sidor inklusive insidorna av pärmarna. Tryckt i ca 800 ex. Förlagets dekorerade pappband. Faksimil av Roland Svenssons dagbok (1949) med text och många teckningar.
   Totalt trycktes 4 av Roland Svenssons dagböcker i faksimil.
  –  :  Dagbok nr 18. [ref 76432]    150:-
    Zürich 1990. Liten 8:o. 78 sidor inklusive insidorna av pärmarna. Tryckt i ca 800 ex. Förlagets dekorerade pappband. Faksimil av Roland Svenssons dagbok (1949) med text och många teckningar.
   Totalt trycktes 4 av Roland Svenssons dagböcker i faksimil.
  –  :  Dagbok nr 20. [ref 76300]    150:-
    Zürich 1990. Liten 8:o. 78 sidor inklusive insidorna av pärmarna. Tryckt i ca 800 ex. Förlagets dekorerade pappband. Faksimil av Roland Svenssons dagbok (1949-1950) med text och många teckningar.
   Totalt trycktes 4 av Roland Svenssons dagböcker i faksimil.
  –  :  Dagbok nr 23. [ref 76433]    150:-
    Zürich 1990. Liten 8:o. 78 sidor inklusive insidorna av pärmarna. Tryckt i ca 800 ex. Förlagets dekorerade pappband. Faksimil av Roland Svenssons dagbok (1950) med text och många teckningar.
   Totalt trycktes 4 av Roland Svenssons dagböcker i faksimil.
  –  :  I Roland Svenssons övärld. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. [ref 62392]    225:-
    Bonnier Alba 1995. Liten 4:o. 206, (2) s. Rikt illustrerad med författarens teckningar. Originalupplaga. Förlagets trevliga linneband med monterad pärmbild i färg och skyddsomslag. Skyddsomslaget med märke efter prislapp på baksidan samt med ett par obetydliga riss.
Svenungson, Jan:  Mina Man Ray. My Man Rays. Edsvik konst - kultur 4 september-11 oktober 1998. [ref 85516]    150:-
    Edsvik konst och kultur, Sollentuna, 1998. Stor 8:o. (32) s. Fotoillustrerad. Spiralbunden. Fint ex.
   Tvåspråkig utställningskatalog med texter på svenska och engelska. Bilingual exhibition catalogue with texts in English and Swedish.
Svärdström, Svante:  Dalmålningar. [ref 6632]    800:-
    Bonniers 1944. 4:o. 231, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets trevliga dekorerade halvlinneband. En tillskrift på försättsbladet. En klisterlapp (Å&Å) inklistrad på främre pärmens insida annars ett fint ex.
  –  :  Dalmålningarna och deras förlagor. En studie i folklig bildgestaltning 1770-1870. [ref 6640]    200:-
    Nordiska Museet, Stockholm, 1949. 4:o. 176 s. + 12 planschblad. Illustrationer i texten. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och naggat samt med smärre riss och veck. Ouppskuren. (Nordiska Museets Handlingar 33)
Sydhoff, Beate:  Torsten Renqvist. Konstnären, jorden och tiden. [ref 45545]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1984. Stor 8:o. 175, (1) s. Genomgående illustrerad, en mindre del i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (SAK:s publikation 93)
  –  :  Vittnesmål om extas och ondska. Tom Krestesens konst. [ref 46052]    175:-
    Carlssons 1995. Stor 8:o. 123, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre veck, i övrigt med obetydliga bruksspår.
   Med relativt lång dedikation "fra Tom".
Sylwan, Astrid:  Triumphs and Disasters. [ref 85031]    150:-
    Eskilstuna Konstmuseum / Galleri Andersson/Sandström, 2009. 4:o. ca 100 s. Rikt illustrerad i färg. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Söderberg, Rolf:  Arne Jones. [ref 2043]    100:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, [1991]. Stor 8:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt böjda, annars fin. (SAK:s publikation 100)
  –  :  Otte Sköld. [ref 32451]    200:-
    Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1968. 4:o. 187, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets halvfranska band med 5 upphöjda bind, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper samt främre omslaget medbundet. Fint ex. (SAK:s publiktaion 77)
Söderlund, Göran (red.):  Peter Dahl. Se tillbaka och blicka framåt. [ref 82565]    150:-
    Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, [1999]. Stor 4:o. 125, (2) s. Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. (Utställningskatalog Prins Eugens Waldemarsudde 51:99)
Söderström, Göran:  Strindberg och bildkonsten. [ref 40330]    175:-
    Forum 1990. 428, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Söderström, Göran (huvudred.):  En värld under jord. Färg och form i tunnelbanan. [ref 12167]    135:-
    Liber Förlag 1985. Stor 8:o. 303, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan endast svagt vågformad, övre snittet med obetydlig fläck. (Stockholmsmonografier 65)
Tadeusz, Norbert:  Dunkle Begleiter. Schattenbilder 1965-2009. Dark Companions. Shadow paintings 1965-2009. [ref 85029]    175:-
    Kerber Verlag, Bielefeld, 2009. 4:o. 103, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions in colour. Publisher's pictorial boards. As new. Condition Fine.
   Bilingual exhibition catalogue with texts in English and in German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it!
Takahashi, Seiichiro:  Harunobu. [ref 79098]    150:-
    Kodansha International Ltd, Tokyo / Palo Alto, 1972. Small 4to. 96 pp. With 66 colour reproductions. 2nd printing. Publisher's softcover with printed dust jacket and plastic cover. Dust jacket with a few minor creases, else fine. Condition Near Fine. (Masterworks of Ukiyo-E)
Tallberg, Axel:  Zorn. Hans barndom, ungdom och studieår 1860-81. [ref 63973]    300:-
    Bokförlaget Minerva, Stockholm, 1919. Stor 8:o. 230, (1) s. + 1 porträtt (originaletsning av Tallberg). Illustrerad med fotografier och reproduktioner. Elegant, rött halvfranskt band (Hedberg) med marmorerade snitt, pärmpapper, för- och eftersättsblad samt fem upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Ryggen obetydligt blekt, eftersättsbladen med fuktfläck i övre hörnet.
Taschen, Angelika - Riehmschneider, Burkhard (ed.):  Kippenberger. [ref 85307]    200:-
    Taschen Verlag, Köln, ©2003. Large 8:o. 240 pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. Edges of covers just faintly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Trilingual monograph with texts in English, French and German. Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Taylor, Brandon:  Collage. The Making of Modern Art. [ref 84401]    125:-
    Thames & Hudson, London, 2006. 4:o. 224 pp. With 206 illustrations, 91 in colour. 1st paperback edition. Publisher's softcover. Spine slightly slanted, the text with some underlinings in yellow marker.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
The Museum of Modern Art:  The Museum of Modern Art, New York. The History and the Collection. Introduction by Sam Hunter. [ref 83769]    400:-
    Abradale Press / Harry N. Abrams in association with The Museum of Modern Art, 1997. 4:o. 599 pp. With 1070 illustrations, 318 in full colour. New edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Dust jacket just faintly scratched, tiny tear at upper edge. Press cutting pasted on to first free end paper.
Thomson, Belinda:  Impressionism. Origins, Practice, Reception. [ref 83691]    100:-
    Thames & Hudson, London, ©2000. 272 pp. With 256 illustrations, 201 in colour. Publisher's softcover. As new, condition Fine.
  –  :  Postimpressionismen. Översättning: Maria Ortman. [ref 83753]    100:-
    Förlaget Sören Fogtdal 2000. Stor 8:o. 80 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Moderna Konstriktningar)
  –  :  The Post-Impressionists. [ref 83981]    100:-
    Phaidon Press, London, 2002. 4:o. 192 pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. Reprint. Publisher's softcover. Rear cover with tiny crease at lower corner, else fine.
  –  :  Vuillard. [ref 83230]    150:-
    Phaidon Press, London, 1993. 4:o. 159, (1) pp. Profusely illustrated with reproductions, mainly in colour. First paperback edition. Publisher's softcover. Covers with trifle shelfwear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
   Please note that this book is stored at our external warehouse; please let us know beforehand if you would like to drop by our store and have a look at it.
Thor, Lars:  Legend i glas. En bok om Vicke Lindstrand. [ref 25450]    200:-
    LiberFörlag 1982. 126, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Tideström, Gunnar:  Dikt och bild. Epoker och strömningar. Glimtar av samspel mellan konst, litteratur och liv. [ref 57956]    150:-
    Lund, Gleerups, 1965. Stor tvär 8:o. IX, (1), 384 s. Rikt illustrerad, delvis med helsidesplanscher i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Timm, Mikael - Edwards, Folke - Stare, Jacqueline:  Ulf Wahlberg. Ett konstnärsskap. [ref 83236]    150:-
    Carlssons 2005. 4:o. 112 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Tirranen, Hertta - Roine, Raul (red.):  Rudolf Koivu. Sagotecknaren. [ref 35249]    150:-
    Werner Söderström, [Borgå], 1948. 4:o. 96 s. Genomgående illustrerad med Koivus teckningar, till stor del i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst, rygghuvud och -fot med obetydliga skrapmärken, försättsbladet med veck.
   Med finsk och svensk text.