|
|
:
Kok-konsten som vetenskap och konst. Med särskildt afseende på helsolärans och ekonomiens fordringar. [ref 79179] |
1250:- |
| |
EM. Girons Förlag, Stockholm, 1879. (8), 1187 s. + 5 sidor med annonser. Med inemot 3000 matrecept och 289 afbildningar. Originalupplaga. Förlagets bruna dekorerade och blindpressade halvfranska band med rikt guldornerad rygg och sprängda snitt. Något lös i bindningen, pärmar och rygg med vissa skrapmärken. Inlagan med ett par små fläckar, i övrigt ren. Se bild på boken |
 |
|
Hagerfors, Lennart:
Den underbara matresan. [ref 79020] |
175:- |
| |
Norstedts 1995. 4:o. 311, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg av Lars Paulsson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, undre snittet svagt fläckat. Recept av svenska kocklandslaget. |
 |
|
Haglund, Elsa:
Nöjesfiskarens kokbok. Under medverkan av Bertil Haglund. [ref 31358] |
110:- |
| |
Svenska Jägareförbundet / Svensk Natur 1962. 190, (1) s. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. 12:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen. |
 |
|
:
Nöjesfiskarens kokbok. Under medverkan av Bertil Haglund. [ref 69034] |
95:- |
| |
Svenska Jägareförbundet / Svensk Natur / AWE/Gebers 1984. 190, (1) s. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hagström, Bo:
Solens öar. Matresor till Italiens vackraste öar. [ref 78721] |
125:- |
| |
ICA bokförlag 2008. 223, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Häftad med flikar. Fint ex. |
 |
|
Halling, Björn:
Svensk mat. [Mästerkocken Björn Halling lär dig laga den godaste husmanskosten]. Förord av Ove Pihl. [ref 56208] |
90:- |
| |
HemEl i samarbete med Page One Publishing 1999. 91, (2) s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning på främre pärmens insida. |
 |
|
Hanatori, Yuriko:
Japansk mat. [ref 51422] |
100:- |
| |
LT:s förlag 1981. 102 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Handslip, Carole:
Dessertboken. Glass och sorbet, suffleer och mousser, cheesecakes och maränger, puddingar och pajer, kakor och såser. Översättning och bearbetning: Birgitta Andrews. [ref 75953] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1989. Stor 8:o. 156 s. Rikligt illustrerad med härliga fotografier i färg. 3:e tryckningen, 26:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt. |
 |
|
Handslip, Carole (red.):
Pasta. [ref 59380] |
85:- |
| |
Bonniers © 1980. 4:o. 92 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Vår tids mat) |
 |
|
Hansell, Sigurd:
Koka soppa. [ref 70995] |
75:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1977. 96 s. Teckningar av Militta Wellner. Förlagets dekorerade pappband. (Den moderna handboken) |
 |
|
Hedberg, Lars Peder - Michelson, Anna (ed.):
Scandinavian World Cooking. By SAS and the Best Chefs in Scandinavia. [ref 70123] |
100:- |
| |
Scandinavian Airlines System 1997. Large 8vo. 168 pp. Illustrated with photos (mostly in colour) by Lennart Durehed. Publisher's pictorial boards in dustwrapper. |
 |
|
Hedh, Jan:
Choklad. Mer av det goda. [ref 79086] |
160:- |
| |
Prisma 2005. 239 s. Rikt fotoillustrerad i färg av Klas Andersson. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lagad reva om ca 5 cm. |
 |
|
:
Chokladpassion. [ref 57692] |
125:- |
| |
Prisma 2002. 4:o. 240 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier av Klas Andersson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Försättsbladet saknas (blankt). Chokladexpert, konditormästare och VM-medaljör. |
 |
|
Hembakning:
Råd och recept med Mazetti bakpulver. [ref 68182] |
70:- |
| |
Göteborg 1944. 32 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag och första bladet med litet hörnveck. |
 |
|
Hemberg, Birgit (red.):
Festmat från hela världen. [ref 71731] |
80:- |
| |
Specialtidningsförlaget 1979. 4:o. 63 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hemberg, Inga - Lindvall, Gunvor - Wärnling, Marianne (red.):
Grönsaksboken. [Allt om grönsaker och frukt. Mer än 130 färgbilder och recept]. [ref 70984] |
80:- |
| |
Åhlén & Åkerlund [1970]. 4:o. 95 s. Rikt illustrerad. Limhäftad. |
 |
|
Hemberg, Inga och Björn:
Bjudningsboken. Festlig mat året runt. [ref 71730] |
75:- |
| |
Semic 1977. 95, (1) s. Fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Henrikson Alf (red.):
Om mat och dryck. [ref 75424] |
100:- |
| |
Gebers 1973. 262 s. Illustrerad med teckningar. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagade små revor. (Allehanda urkunder) |
 |
|
Herscher, Ermine:
Till bords med Picasso. I samarbete med Agnès Carbonell. Översättning Hans-Jacob Nilsson. [ref 66837] |
200:- |
| |
Bokförlaget Max Ström [1997]. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars fin. Tryckt på extra tjockt papper. |
 |
|
Hjertqvist, Johan - Rock, Herbert:
Direktörernas kokbok. [ref 59503] |
130:- |
| |
Timbro 1984. 4:o. 76, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Holliman, Joanne (red.):
Lätt menyplanering. Över en halv miljon spännande menymöjligheter. [ref 77324] |
225:- |
| |
Könemann, Köln, © 2000. Stor 4:o. (16) s. + ca 100 blad (skurna i 3 delar) + (16) s. Rikt illustrerad med färgfoton. Förlagets dekorerade pappband med invändig spiralrygg. Namnteckning på titelsidan. Bokens 252 menykort gör det möjligt att skapa över en halv miljon olika menyer. Den tåliga spiralbindningen gör det lätt att snabbt finna och matcha entrérätten med huvudrätten och även med desserten - och att dessutom ha alla tre receptkorten uppslagna samtidigt. |
 |
|
Holmqvist, Johanna:
Kokfrun. Husmanskost och kalasmat. [ref 23629] |
175:- |
| |
Stockholm, Holmquists Boktryckeris Förlag, 1927. 430, (10) s. Illustrerad, delvis i färg. 5:e tillökade upplagan. Förlagets dekorerade lila klotband med lila snitt. Lite slapp i bindningen, fläck på främre pärmen. |
 |
|
Hughes-Gilbey, Ann:
Franska köket när det är som bäst. [ref 53275] |
100:- |
| |
Informationsförlaget © 1983. Stor 4:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Hughes-Gilbey, Ann - Reynolds, Mary:
Den bästa maten. Frankrike. Italien. Översättning: Eivor och Lennart Thölén. [ref 7574] |
150:- |
| |
Informationsförlaget 1986. Stor 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Ny, samlad utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tidigare utgiven i två volymer: Franska köket och Italienska köket (1983). |
 |
|
[Huldt, Märit]:
Hirams kokbok. [ref 75047] |
125:- |
| |
ICA-förlaget 1965. 228 s. Teckningar och omslag av Märit Huldt. 9:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt pärmarnas nedre kanter lätt nötta, i övrigt ett fint ex. Den "blå" Hiram. |
 |
|
Håkansson, Håkan:
Kunglig spis. Mästerkocken Håkan Håkansson lagar och berättar. [ref 24626] |
140:- |
| |
LT:s förlag 1982. Tvär 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen något gulnad, i övrigt gott skick. |
 |
|
Häberli, Peter - Walles, Janne - Östenius, Asta:
Läckert till fest. 15 gourmetmenyer. [ref 51426] |
70:- |
| |
ICA bokförlag 1986. Liten 4:o. 59 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Häggqvist, Arne:
Största cocktailboken. Över 3000 recept. [ref 65451] |
150:- |
| |
Askild & Kärnekull 1984. 604, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. En liten "bibel" i ämnet. |
 |
|
Högdal, Eva - Olsson, Brita - Othozon, Anita - Östenius, Asta:
Läckert grillat. Utgiven av ICA Provkök. [ref 49840] |
75:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1970. 95 s. + 8 planschblad med fotografier, delvis i färg. Teckningar i texten av Erich Lyngbye. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Högdal, Eva (red.):
Våra favoriter under 50 år. En jubileumsbok från ICA-kuriren. [ref 64465] |
80:- |
| |
ICA bokförlag [1991]. Liten 4:o. 63 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Ingmanson, Inger - Holmberg, Pelle:
Stora bärboken. Våra svenska bär i historien, naturen och hushållningen med 246 recept. [ref 68463] |
160:- |
| |
Rabén & Sjögren 1986. Bred 8:o. 223, (1) s. Illustrerad med teckningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ett par hörn aningen stötta, annars fin. |
 |
|
Internationella rätter med svensk fisk:
Producerad för Svensk Fisk. [ref 79940] |
100:- |
| |
Esselte Wezäta 1987. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. De två sista bladen med smärre veck. [Kokbok med över 200 recept]. |
 |
|
Jarrett-Macauley, Denise:
Chokladkokboken. [ref 60556] |
120:- |
| |
Colour Library Books, Godalming, Surrey, © 1988. 4:o. 64 s. Fotoillustrerad i färg av Peter Barry. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Johannison, Lars "Pluto" - Fischerström, Svante - Häggblom, Karl:
Golf & mat. Den allomfattande njutningen. [ref 16893] |
150:- |
| |
Studio Tranan, Stockholm, 1993. Tvär 4:o. 160 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade, skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck. Tillskrift på smutstitelbladets baksida. |
 |
|
Johansson, Sander:
Sanders gästabud. [ref 51458] |
125:- |
| |
Gröna Konsum Stockholm AB 1993. 4:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små revor i övre kanten, obetydligt nött i övrigt. |
 |
|
Johnston, Mireille:
Det klassiska franska köket. Recept från Bourgogne och Lyonnais. [ref 8984] |
140:- |
| |
Forum 1984. 359 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen blekt. |
 |
|
Jonsson-Ekegårdh, Edith - Hallman-Haggren, Britta (red.):
Stora kokboken. Hushållets uppslagsbok i alla matfrågor. [ref 53057] |
200:- |
| |
Esseltes Göteborgsindustrier AB, Göteborg, 1945. 4:o. 680 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 10:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Något snedläst, pärmarna något solkade, falsarna med ytliga sprickor. Fria försätts- samt titelbladet med tillskrifter i blyerts och bläck. (Wezäta) |
 |
|
Joyes, Claire:
Till bords hos Monet. Förord av Joël Robuchon. [ref 64772] |
150:- |
| |
Bonniers 1993. 4:o. 189, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier av Jean-Bernard Naudin, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. |
 |
|
Kaarstad, Sigmund (red.):
Baka till jul. [ref 74797] |
75:- |
| |
ICA-förlaget 1995. 4:o. 61 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Med rättelselapp klistrad på bakre pärmens insida. Bilaga: En riktigt God Jul! Recepthäfte (32 s.) från Arla. |
 |
|
Kakbak:
[ref 68176] |
70:- |
| |
Rabén & Sjögren 1960. Liten 8:o. 104 s. + 6 planschblad (vissa i färg). Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. (Hemserien) |
 |
|
Karlsson, Claes:
Mer än bara äppelkaka. [ref 79132] |
150:- |
| |
Wahlströms 2004. 4:o. 125, (3) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Karlsson, Lilian:
Krydda efter smak. [ref 53632] |
75:- |
| |
LT:s förlag 1979. Stor 8:o. 80 s. Illustrerad. Häftad. |
 |
|
Kay, Angela:
God mat i god tid. [Över 300 recept på rätter som går att laga i förväg]. [ref 70859] |
70:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1974. 115, (1) s. Limhäftad. (Den moderna handboken) |
 |
|
Kent, Cassandra - Greenwood, Pippa - France, Christine:
Forums Stora praktiska handbok. 3 böcker i en: Hem - Trädgård - Matlagning. Mer än 6000 tips. [ref 5287] |
175:- |
| |
Forum 1999. Stor 8:o. 185 +181 + 152 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kerfve, Axel (red.):
Svensk kokkonst. Under medverkan av framstående fackmän. [ref 6342] |
500:- |
| |
Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1916. (4), VII s. + 1 plansch + 1028 s. + 11 färgplanscher. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot samt hörn lätt stötta; något sladdrig i bindningen, främre pärmen obetydligt fläckad. (Hemmets Uppslagsbok) |
 |
|
Klötzke, Gert:
Svensk festmat. Menyer från tre sekel. [ref 67068] |
150:- |
| |
Rabén & Sjögren 1992. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets baksida med små bruksspår, annars ett fint ex. |
 |
|
Klötzke, Gert - Svan, Gunde:
I nya spår. En vinnande kokbok. [ref 20653] |
120:- |
| |
Bra Böcker 1990. Stor 8:o. 232 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Knutzen, Gisela - Reich, Carola (red.):
Sveriges största mikrovågskokbok! Översättning: Margit Alm. [ref 68714] |
120:- |
| |
Info Books, Stockholm, 1989. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Kockarnas kokbok:
En resa bland Stockholms restauranger och recept. [ref 67902] |
120:- |
| |
Carlsson & Broman AB, Stockholm, [1980]. 4:o. 117 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Guido Hildebrand. Förlagets dekorerade pappband. Undertitel på pärmen: En resa bland 50 krogar och recept i Stockholm. |
 |
|
Kringelbach, George:
Ostboken. Översättning: Eva Lannebo. [ref 56889] |
70:- |
| |
Forum 1991. 141, (1) s. Illustrerad med ca 50 vinjetter ur klassiska kokböcker. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Krüger, Arne:
Salladsboken. 268 salladsrecept, 30 salladssåser. [ref 51428] |
70:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås 1975. 142 s. Illustrerad med färgfotografier. 4:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Krüger, Arne - Wolter, Annette:
Sallader från hela världen. [ref 73181] |
80:- |
| |
ICA bokförlag, Västerås 1981. 120 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Teckningar av Ingrid Schütz, München. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg, annars ett fint ex. |
 |
|
Köttinformation (utg.):
Kötträtt. En kokbok. [ref 54975] |
100:- |
| |
Esselte Wezäta AB, Göteborg, 1986. 143, (1) s. Fotoillustrerad i färg samt teckningar. Dekorerat originalpappband. "Kötträtt" är en ny kokbok som på ett enkelt sätt lär ut köttkunskap. Köttinformation ingår i regleringsföreningen Svensk Kötthandel och har till uppgift att sprida faktakunskap om kött och köttprodukter. Boken innehåller huvudsakligen recept. |
 |
|
Lampe, Agnete:
Mat man minns. [ref 27309] |
95:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1960. 212 s. + 10 planschblad med fotografier i färg. Svartvita fotografier samt teckningar i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband. |
 |
|
:
Ät gott hela året. [ref 50174] |
85:- |
| |
Askild & Kärnekull 1973. 128 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upptill. |
 |
|
Landqvist, Malin - Seipel, Lotta:
Format - kokboken. [ref 20927] |
150:- |
| |
Bokförlaget Max Ström 1997. 4:o. 165, (19) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier av Ulf Svensson och Paul Hansen. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex. |
 |
|
Larsson Haglund, Ingrid:
Grevarna Brahes vinterbok. Historia, traditioner och mat från Visingsborgs grevskap. [ref 68706] |
175:- |
| |
Bokförlaget Arena 1999. Stor 8:o. 224 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Lemby, Anna-Maria:
Med många goda kryddor. [ref 56384] |
95:- |
| |
Rabén & Sjögren 1962. Liten 8:o. 102, (1) s. Illustrerad med teckningar av Birgitta Nordenskjöld och fotografier (vissa i färg) av Karl-Erik Granath. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget skadat och med tejplagning i övre kanten. Tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Lennartsson, Dag:
Whisky, whisky, whisky! Whiskyprovningar, whiskyresor med golf, whisky i köket. [ref 73907] |
150:- |
| |
Artograf Förlag, Simrishamn, 2000. Stor 8:o. 192 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Lerner, Daniel:
Enkelmalt- och skotsk whisky. [Över 200 utvalda märken och varianter]. [ref 73690] |
80:- |
| |
Könemann, Köln, © 1999. Högsmal 8:o. 184 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lindberg, Fedon A:
Naturligt slank - kokboken. [ref 80560] |
125:- |
| |
Forum 2004. Stor 8:o. 253, (1) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets pappband med klotrygg. Lite skrynkligt omslag på övre delen annars fin. |
 |
|
Lindgren, Raymond:
Cocktails och andra drinkar. 231 recept på drinkar. Tillbehör och tilltugg. Råd för cocktailparty. Lätta lagade rätter. [ref 62439] |
60:- |
| |
Stockholm, Aldus/Bonniers, 1968. 92, (1) s. Illustrerad. 3:e aktualiserade upplagan. Pocket. (Sesam – en Aldus handbok) |
 |
|
Lindvall, Anna - Lindvall, Gunvor:
Örter. Mat - sinnlighet - hälsa - skönhet - dryck - inspiration - väldoft. [ref 75734] |
140:- |
| |
Bra Böcker 1997. 4:o. 143 s. Rikt illustrerad med fotografier av Helene Toresdotter. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lindvall, Gunvor - Törnblom, Marie:
Bär, vilda och odlade. [ref 51015] |
75:- |
| |
LT:s förlag 1984. Liten 8:o. 117 s. Illustrerad med fotografier i färg av Leif Törnblom. Förlagets dekorerade pappband. Med olika bärrecept. |
 |
|
Lingström, Christer - Sandberg, Marianne:
Det nya svenska köket. [ref 71448] |
150:- |
| |
Forum 1987. Liten 4:o. 222, (2) s. Fotoillustrerad med helsidesplanscher i färg av Lars Paulsson samt trästick ur C.E. Hagdahls Kok-kosnten som vetenskap och konst. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
:
Det nya svenska köket. [ref 67149] |
150:- |
| |
Forum 1997. Liten 4:o. 222, (2) s. Fotoillustrerad med helsidesplanscher i färg av Lars Paulsson samt trästick ur C.E. Hagdahls Kok-kosnten som vetenskap och konst. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Linné, Carl von:
Beskrifning om öl. Med förord av Samuel E Bring. [ref 75527] |
80:- |
| |
Norstedts 1923. Liten 8:o. (21) s. Ny upplaga utgiven av H. Klemmings antikvariat. Klammerhäftad. |
 |
|
Lithander, Kråke - Bergström, Pelle:
Äpplen. En god svensk historia. Äpplen och människor på en skånsk gård. [ref 72290] |
175:- |
| |
Bonniers 1998. 4:o. 215 s. Rikt illustrerad med färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Loofft, Marcus:
Nieder-Sächsisches Koch-Buch, oder Sieben Hundert und Zehn Anweisungs-regeln wonach alle und jede, sowohl kostbare, als ordinaire Speisen präparieret, auch einige Garten-Früchte getrocknet und eingemacht werden können, nebst 52 Regeln von den nöthigsten Confitüren. [ref 76856] |
2900:- |
| |
Christian Iversen und Compagnie, Lübeck, 1781. 557 s. Zwölfte verbesserte Ausgabe. Ganzleder dem Zeit aber Deckeln und Rücken abgenutzt. Stadt-Koch in Itzehohe. Keine Titelkupfer aber mit in faksimil. |
 |
|
Lundberg, Willy Maria - Engnes, Margit (red.):
Älsklingsefterrätten. 300 familjers favorit på efterrätt. [ref 56385] |
90:- |
| |
Folket i Bilds förlag 1954. Liten 8:o. 121, (5) s. + 4 planschblad i färg. Illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet. (FIB:s hemböcker 3) |
 |
|
Lundberg, Willy Maria - Steenberg, Elisa (red.):
Kalastårtan. Helg, fest hemma. Tingen omkring oss. Helgpynt och festpyntning. Recept på kalastårtor. [ref 68181] |
70:- |
| |
Folket i Bild 1956. Liten 8:o. 107, (4) s. + 4 planschblad i färg. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upp- och nedtill. Tillskrift på försättsbladet. (FIB:s hemböcker 7) |
 |
|
Lundgren Frisk, Rut ("Rut på Skäret"):
Gammaldags mat. Höst & Vinter. [ref 16336] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1982. 4:o. 185 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Gammaldags mat. Vår & Sommar. [ref 16337] |
200:- |
| |
Bra Böcker 1982. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Lundqwist, Ulf - Sturesjö, Kicke:
Gästabud med Ulf & Kicke. Festtraktörerna dukar upp. Välkomna till bords - det är serverat! [ref 75172] |
160:- |
| |
Informationsförlaget 1997. Stor 4:o. 251 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Rikard Collsiöö. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva annars fin. |
 |
|
Löfgren, Svante:
Res till vinets fröjder. [ref 34506] |
85:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1961. Stor 8:o. 180, (1) s. + 8 planschblad. Häftad. Lätt nött. Namnteckning på smutstitelbladet. |
 |
|
:
Vinets fröjder. [ref 48215] |
80:- |
| |
Askelin & Hägglund 1987. 257 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Lönnegren, Barbro:
Bakverk. [God mat från hela världen]. [ref 61388] |
70:- |
| |
Bokorama/Wiken, Höganäs, 1982. 4:o. 140 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Meny) |
 |
|
:
Fisk och skaldjur. [God mat från hela världen]. [ref 61381] |
70:- |
| |
Bokorama/Wiken, Höganäs, 1982. 4:o. 136 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt skamfilade. (Meny) |
 |
|
McConnell, Carol och Malcolm:
Medelhavshälsan. Vete, oliver, druvor. En naturlig väg till hälsa och ett långt liv. [ref 78908] |
95:- |
| |
Bonniers 1988. 196, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Textat namn på försättsbladet. |
 |
|
Meijer, Marie - Larsson, Ingrid (red.):
Ölvännernas matbok. Förord: Lasse Åberg. Recepten i urval av Marie Louise Telegin. [ref 6757] |
80:- |
| |
Informationsförlaget © 1985. Stor 8:o. 79 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Melin, Birgitta - Ståhl, Karin:
Familjekokboken. Matsedlar och recept för familjer med barn från 1½-årsåldern. [ref 70998] |
90:- |
| |
Findus 1977. 160 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Mellerstedt, Carl-Einar (utg.):
Ko Ko. Konditorkonst. Moderna dekorationsarbeten i karamell, gelatinsocker, plastik, sockerskulpturer, chokladskulpturer, kakaomålnig, skyltfönsterdekorationer, tårtdekor, glassdeserter, framställning av schabloner samt ismejsling. [ref 23586] |
800:- |
| |
Stockholm, Svensk konditori- & konfektyrtidning, 1936. 4:o. 429, (9) s. + annonsavdelning (9 s) Rikt illustrerad. Förlagets vinröda trevligt dekorerade klotband. Fint ex. |
 |
|
Mitchell, John:
The Best of Asian Cooking. [ref 62554] |
125:- |
| |
Poole, Dorset, New Orchard Editions, [1985]. 4to. 192 pp. With more than 70 full-colour illustrations and 60 drawings. Publisher's pictorial boards in dustwrapper. |
 |
|
Moreau, Gunnar:
Kärleksmat. [ref 69635] |
125:- |
| |
NordJem, Helsingborg, 1978. Stor 8:o. 84 s. Illustrerad med fotografier i färg av Georg Oddner m.fl. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning och datering på försättsbladet. |
 |
|
Mowe, Rosalind (red.):
Sydostasiatiska specialiteter. En kulinarisk resa genom Singapore, Malaysia och Indonesien. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 77213] |
200:- |
| |
Könemann, Köln, © 2000. Liten 4:o. 319 s. Genomgående illustrerad med fotografier av Günter Beer samt en karta över Sydostasien och Indonesien. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvudet lätt stött, omslaget med lätta bruksspår. (Culinaria) |
 |
|
Möller, Lotte:
Citron. Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept. [ref 75195] |
200:- |
| |
Bonniers 1998. Liten 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. 24:e-26:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick. |
 |
|
Möllerfors, Roland:
Husmansfest. Traditionsrik svensk mat i ny tappning serverad av Föreningen Årets kock. [ref 75178] |
150:- |
| |
Globograf i samarbete med Sveriges El Leverantörer och Föreningen Årets kock 1998. 4:o Stor högsmal 4:o. 111 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Mölstad, Mikael - Frithiofsson, Bengt:
En värld av vin. Den kompletta vinguiden. [ref 68782] |
175:- |
| |
Norstedts 1991. VIII, 943 s. Genomgående illustrerad i färg. Fotografier, kartor, etiketter m.m. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. |
 |
|
Mörck-Fogelberg, Inga:
Curry & saté. [ref 71155] |
70:- |
| |
Norstedts 1969. 118, (1) s. Illustrerad med teckningar av Mahdzah Zainol Abidin. Förlagets dekorerade pappband. Litet skrapmärke på bakre falsen. |
 |
|
:
Viltmiddag. Tjugofem menyer med recept. [ref 58238] |
120:- |
| |
Norstedts 1971. 128, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skadat upptill på ryggen. |
 |
|
Nathorst-Böös, Ernst (red.):
Måltider ur världslitteraturen. En antologi försedd med recept och kommentarer. [ref 29434] |
120:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1964. Stor 8:o. 235, (1) s. + 12 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Naudin, Jean-Bernard - Charbonnier, Jean-Michel - Truchi, François - Saulnier, Jacqueline:
Till bords med Renoir. [ref 45154] |
200:- |
| |
Bonnier Alba 1994. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Till bords med Renoir. [ref 79441] |
175:- |
| |
Bonnier Alba 1995. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nergård, Ragnhild:
Vår mikrokokbok. [ref 48576] |
140:- |
| |
Rabén & Sjögren 1988. Liten 4:o. 173, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nichols, Annie:
Potatis. Från gratäng till empanaditas. Översättning: Lisbeth Ekberg. [ref 65056] |
160:- |
| |
Forum 2000. Stor 8:o. 143, (1) s. Färgfotografier av Peter Myers. Förlagsband med skyddsomslag. Repor på omslagets baksida, annars ett fint ex. Potatis på nytt sätt. 56 spännande potatisrecept samlade i en bok. |
 |
|
Nickles, Harry G.:
Mellersta Österns kök. Maträtter från Grekland, Turkiet, Arabländerna, Israel, Iran och Egypten. + Receptsamling. [ref 53577] |
150:- |
| |
Bonniers 1970. 4:o resp. 8:o. 208 + 120 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Receptsamlingen i spiralpärm. (All världens maträtter) |
 |
|
Nidetch, Jean:
Vikt-väktarnas kokbok. [ref 66011] |
100:- |
| |
Lindblads 1984. Liten 4:o. 186 s. Illustrerad med fotografier i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Vikt-väktarnas Lätt & gott. Menyplan och receptsamling med kaloriuppgifter. Översättning och bearbetning för svenska förhållanden av Stina Algotson. [ref 68204] |
125:- |
| |
Wahlströms 1986. Stor 8:o. 185 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nilson, Astrid:
Astrids kök. [ref 71617] |
175:- |
| |
Forum 1999. Stor 8:o. 336 s. Med färgfotografier av Sam Stadener och Albert Håkansson samt teckningar av Iann Eklund Tinbäck. Vikttabeller på pärmarnas insidor. Förlagets dekorerade pappband. Aningen stött vid rygghuvud och -fot, annars fin. |
 |
|
Nilson, Siv & Key L.:
Italienska inviter. Gastronomiska utflykter. [ref 65927] |
150:- |
| |
Rabén Prisma 1995. Liten 4:o. 190, (2) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
:
Premiär i köket. Prat om mat. [ref 33546] |
90:- |
| |
LT:s förlag 1979. 115 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Nilson, Siv - Nilson, Key L.:
Skördepraktikan. [ref 79162] |
140:- |
| |
Natur och Kultur 1992. Liten 4:o. 175, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick. Om syltning, saftning och konservering. |
 |
|
Nilsson, Anne-Charlotte:
Anne-Charlottes gröna frestelser. [ref 77674] |
85:- |
| |
Vegoriaskolan energica förlag 1997. 147 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Nilsson, Eja:
Matglädje. [ref 51431] |
85:- |
| |
Rabén & Sjögren [1982]. Liten 8:o. 170 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Nilsson, Ingrid - Granqvist, Carl Jan - Lindberg, Björn - Zetterling, Leif:
Fest på spår. Menyer ur järnvägens historia. [ref 59843] |
150:- |
| |
Färgspelet, Örebro, 1999. 4:o. 231, (1) s. Slösande rikt illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Kort tillskrift i blyerts på försättsbladet, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Nilsson, Rikard - Christiansen, Hans:
Resmål. [Häng med på en matupplevelse bland 30 krogar och 100 recept från Stockholms län]. [ref 75433] |
200:- |
| |
Informationsgruppen 2006. Stor 4:o. 158, (2) s. Genomgående illustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex. |
 |
|
Nilsson, Rikard - Moraeus, Kalle:
En matresa i Dalarna. Maten, musiken och sevärdheterna. [ref 79959] |
150:- |
| |
ICA bokförlag 2003. 4:o. 91, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nordin, Marita:
Konsten att bli av med en julskinka. [73 goda recept]. [ref 56387] |
70:- |
| |
Babylon Förlag [1999]. Liten 8:o. 63, (1) s. Illustrerad av Anders Gunér. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något solkigt på båda sidor. |
 |
|
Nordli, Katarina:
Af en inländsk drufwa. Svenska bär- och fruktviner. [ref 718] |
125:- |
| |
Rabén & Sjögren 1991. Stor 8:o. 213, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. |
 |
|
Nordquist, Per Eric:
Cajsa Wargs snapsbord. [ref 78197] |
85:- |
| |
ICA bokförlag 1998. Liten 8:o. 120, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nordström, Tina:
Jättegott Tina - 55 recept från SVT:s program "Mat". [ref 78496] |
100:- |
| |
Natur och Kultur/LTs Förlag 2002. 4:o. 111 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet annars ett fint ex. |
 |
|
:
Tinas mat - 50 recept från programmet i SVT. [ref 75153] |
100:- |
| |
Natur och Kultur/LT 2002. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 1:a upplagan 9:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Norvell, [Anthony]:
7-dagars snabb viktminskning från Orienten. Omarbetad av John Heinerman. [ref 79661] |
100:- |
| |
Prentice Hall, [Englewood Cliffs, N.J.], © 1996. 243 s. Limhäftad. Fint ex. Den fantastiska strategin för viktminskning utan hunger. |
 |
|
Notaker, Henry:
All världens kokböcker. Med 100 historiska recept. [ref 53584] |
150:- |
| |
Atlantis 1990. 353, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor. |
 |
|
Nycop, Margot:
Hälsofest. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg. [ref 53585] |
110:- |
| |
Bra Böcker 1977. 4:o. 144 s. Genomgående illustrerad med färgfotografier av Olle Nycop och Jan Tennek. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på titelbladet. |
 |
|
:
Min mat. För vikten och hälsan. [ref 70870] |
70:- |
| |
Forum 1973. Liten 8:o. 141, (3) s. 3:e upplagan. Häftad. Sned rygg med veck. |
 |
|
Nylander, Margaretha:
Handbok wid den nu brukliga finare matlagningen; innehållande tillika beskrifning på confecturer, sylter och glacer; samt ett bihang... [ref 62784] |
1000:- |
| |
Stockholm, Henrik And. Nordström. På eget förlag 1828. (8), 324, (2) s. Fjerde tillökade och förbättrade upplagan. Samtida halvfranskt band. Något nött med stötta hörn. Diverse anteckningar på insidorna av bägge pärmarna. Något åldersfläckad inlaga. Nyare exlibris. |
 |
|
Olls, Kristina Li - Olls, Bertil - Öhman, Sten A.:
Så åt och drack man förr. En gastronomisk resa genom tid och rum med gamla recept - i modern tappning. [ref 79853] |
140:- |
| |
Bokförlaget Settern, Örkelljunga, 2002. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrationer av Bertil Olls. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Olney, Richard:
Provence. En kulinarisk resa. [Genuina recept från den franska regionen Provence]. [ref 73992] |
225:- |
| |
Bra Böcker 1999. Liten folio. 256 s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Olsson, Anna:
Grönsakers användning i hushållet m.m. Kokbok. [ref 61449] |
70:- |
| |
Tyringe, eget förlag, 1940. 132, (4) s. Illustrerad med annonser. 8:e upplagan, 36:e-40:e tusendet. Häftad. |
 |
|
Olsson, Brita:
Sju sorters kakor. [ref 56986] |
75:- |
| |
ICA bokförlag 1980. Liten 8:o. 185 s. Illustrerad med fotografier i färg av Olle Åkerström och teckningar av Anna-Greta Paulsen. 59:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Text på bakre pärmen: Klassikern bland kakböcker sedan 1945, flera gånger helt omarbetad och moderniserad, innehåller nu 325 recept på läckra kakor och bakverk. Förutom de bästa recepten ur "gamla" Sju sorters kakor får du här pröva många nya, bl a diet- och hälsobröd, landskapsbröd, utländskt kaffebröd och tårtor. ICA provkök står för recepten och ger i ord och bild goda råd för ett lyckat bak. |
 |
|
Olsson, Brita - Ekstrand Hemmingsson, Elisabeth:
Bjud till fest. [ref 70183] |
100:- |
| |
ICA bokförlag, Västerås, 1986. 160 s. Illustrerad med foton av Björn Lindberg och teckningar av Annika Wide. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår annars bra skick. |
 |
|
Olsson, Brita - Erlandsson, Mariann - Sahlén, Kerstin:
Fiskkokboken. En bok full av recept på läckra fisk- och skaldjursrätter. [ref 63437] |
110:- |
| |
ICA bokförlag 1986. Stor 8:o. 201, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Hans B. Eriksson. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg. |
 |
|
Olsson, Brita - Peterson, Janet - Östenius, Asta:
Efterrätter till vardags och fest. [ref 53587] |
70:- |
| |
ICA-bokförlag, Västerås 1979. Liten 8:o. 158 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Olsson, Brita - Ränk, Marie Anne - Östenius, Asta:
Smörgåsar. Utgiven av ICA provkök. [ref 66017] |
75:- |
| |
ICA bokförlag, Västerås, 1979. 104 s. Illustrerad. 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Olsson, Brita - Sandquist, Britt - Östenius, Asta:
Läckra smörgåsar. [ref 71016] |
75:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1964. 88 s. Illustrerad med foton i färg och teckningar i svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, annars ett bra ex. |
 |
|
Olsson, Brita - Östenius, Anna:
Bjudmat. [ref 71017] |
75:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1985. 63, (1) s. Illustrerad i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Receptskatten) |
 |
|
:
Bjudmat. Tips, menyer, recept. [ref 71156] |
90:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1978. 147 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Olsson, Brita - Östenius, Asta:
Billigt och gott. [ref 74796] |
75:- |
| |
ICA-förlaget 1982. Stor 8:o. 63, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
:
Läckra kvällsrätter. En matbok från ICA provkök. [ref 62467] |
65:- |
| |
ICA bokförlag, Västerås, 1976. 103 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Olsson, Brita - Östenius, Asta (red.):
Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök. [ref 56548] |
100:- |
| |
ICA-förlaget, Västerås, 1974. 191, (1) s. + 16 planschblad med fotografier (delvis i färg). Teckningar i texten av Erich Lyngbye. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Texten till kapitlen "Landskapsrätter" och "Helgmat": Maud Reuterswärd. |
 |
|
Palmkvist, Peter:
Vad är det med maten? [ref 69431] |
90:- |
| |
LT:s förlag 1984. 118, (1) s. Teckningar: Olle Nessle. Limhäftad. Blekt rygg, annars fin. |
 |
|