logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Kokböcker och Gastronomi  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abrahamsson, Sverker (red.):  Mat & fest i glada vänners lag. [ref 54196]    80:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1984. Liten 4:o. 64 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   Specialpublikation. Recept och menyförslag ur "Den goda maten".
Agnsäter, Anna-Britt:  Matboken. En vägvisare. [ref 27316]    95:-
    Rabén & Sjögren 1983. 251, (1) s. + 4 planschblad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   Utarbetad i samarbete med Kooperativa förbundets provkök.
Agnsäter, Anna-Britt - Edling, Stig:  Matskolan. [ref 54197]    80:-
    Prisma 1980. Stor 8:o. 111, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Agrelin, Ove - Westlin, Claes:  Med en Gammeldansk i Skåne - och lite till. [ref 79883]    225:-
    GDV Förlag, Malmö, 2002. 4:o. 223 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ahlberg, Monika - Rundquist, Ewa-Marie - Nyberg, Kent:  Rosendals trädgårdscafé. [ref 35188]    200:-
    Rabén Prisma 1999. Stor 4:o. 223, (1) s. Rikt illustrerad. 3:e upplagan, 148:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag.
Alla tiders choklad:  Läckert och lättlagat steg för steg. [ref 79233]    120:-
    Parragon, Bath, 2004. 256 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Alla tiders potatisrätter:  [Läckert och lättlagat steg för steg]. [ref 77348]    150:-
    Parragon, Bath, England, © 2004. 256 s. Rikt illustrerad med färgbilder. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Allen, H. Warner:  Vinets historia. Stora årgångsviner från homerisk tid till våra dagar. [ref 48216]    95:-
    Bonniers 1964. 219 s. + 14 planschsidor samt 1 inklistrad titelplansch. Förlagets pappband med linnerygg och bevarat skyddsomslag. Omslaget något nött och med lagad reva.
Andersson, Anna:  Resepter från fröken Anna Anderssons kurs. [ref 4269]    75:-
    Söderhamns Tidning, Söderhamn, 1910. Liten 8:o. 21, (3) s. Häftad med tryckt omslag. Ryggens nedre del med reva. Inlagan tummad, s. 3 med fläck, diverse blyertsanteckningar i slutet.
Andersson, Eva-Britt (red.):  Trenditionellt – svensk mat på nytt sätt. [ref 54183]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1997. Stor 4:o. (2) s., 30 blad, (2) s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   Recepten ursprungligen publicerade i ICA-kuriren.
Andrews, Birgitta:  Med smak av Europa. [ref 74808]    125:-
    Rabén Prisma 1995. Liten 4:o. 183, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Gör en resa i ditt eget kök. Svårt är det inte och alla ingredienser går att köpa här hemma. Boken är uppdelad i Medelhavsländerna, Balkan, Mitt i Europa, Grannarna i sydöst, Nordsjökusten samt Brittiska öarna och Irland.
Aris, Pepita (ed.):  Master Chefs of Europe. [Recipes and Menus from over Fifty of Europe's Greatest Chefs]. Introduction by Raymond Blanc. Preface by Michel Génin. Foreword by Egon Ronay. [ref 71763]    250:-
    Macdonald & Co, London, 1988. 4to. 256 pp. Colour photographs by Michael Boys. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper. Near fine.
Aspegren, Jesper - Unge, Ingemar (red.):  Våra högtider. Traditionerna, maten och festerna vi minns. [ref 80597]    100:-
    Prisma 2001. Liten tvär 4:o. 150 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Recept av Björn Halling. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss och veck, i övrigt ett fint ex.
   Med texter av bland andra Ernst Brunner, Cecilia Hagen och Herman Lindqvist.
Bati, Anwer:  En bok om cigarrer. [ref 79167]    100:-
    Wahlströms 1998. 224 s. Fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Beijbom, Karl - Stenmar, Gunnar - Walberg, Anders - Winald, Gunnar (red.):  Residensets kokbok. Mat från väst till vardag och fest. Faktagranskning och recept: Gunvor Fröberg, Britt Hallberg, Siri Reuterstrand. [ref 72807]    150:-
    Nordbok, Göteborg, © 1999. 4:o. 200 s. Mycket rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Kåserier av Viveca Lärn, Peter Harryson, Birgitta Stenberg, Fredrik Belfrage, Ingvar Oldsberg, Anders Westgårdh, Astrid Bergman Sucksdorff, Sune Örnberg, Pia Gadd och Göran Behre, illustrerade av Ulf Sveningson.
Bélisle, Chef Yvan (projektledare):  Vad bjuds?? Ett tusen och ett nya sätt att variera din matlagning och uppsättning av menyer för olika tillfällen. [ref 72208]    150:-
    Communiiplex Marketing, Quebec, 1993. 4:o. 480 s. Genomgående illustrerad i färg. 2:a upplagan. Dekorerat originalpappband. Fint ex.
Bengtsson, Fredric - Bergkvist, Pär:  Sofiero slottsrestaurang. Kungliga middagar. Recept: Marcus Nemrin och Jonas Hartwig. [ref 73427]    200:-
    Mat & Vänner Förlag, Helsingborg, [2005]. 4:o. 199, (1) s. Rikligt illustrerad med färgfoton av David Back och Wolfgang Kleinschmidt. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Omarbetad version av "Sofiero slottsrestaurang" (2002) av Pär Bergkvist och Wolfgang Kleinschmidt.
Bengtsson, Lennart (text & redigering):  Primeurs kokbok. De fyra säsongerna. Recept: Erwin Lauterbach. [ref 33563]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 4:o. 160 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med liten reva i nedre ytterfalsen.
Bergenström, Anna:  Annas mat. Stora kokboken. [ref 73814]    150:-
    Bonnier Alba 1996. Stor 8:o. 311, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Björn Lindberg och Nisse Peterson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Första kokboken. [ref 16030]    100:-
    Bonnier Alba 1992. 208 s. Rikt illustrerad ,delvis i färg. 2:a omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Första kokboken med mat för alla. [ref 71668]    80:-
    Bonnier Fakta 1984. Liten 8:o. 190 s. + 8 planschblad i färg. Teckningar i texten. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Bergenström, Anna - Bergenström, Fanny:  Kärlek, oliver och timjan. Mat för välbefinnande. [ref 73671]    160:-
    Bonniers 2002. Liten 4:o. 286, (2) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier. 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vinterns goda ting - maten, julen, blommorna. [ref 80378]    200:-
    Bonniers Alba 1998. Bred 8:o. 199, (1) s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier av Nisse Peterson. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bergström, Anna-Lena - Wachtmeister, Ingegerd (red.):  Sörmländska matminnen. Recept och minnen från 1900-talet. [ref 77050]    110:-
    Sörmlands Museums Förlag, Nyköping, 1998. Stor 8:o. 144 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Några stötmärken på pärmarna annars fin.
Bettoja, Jo - Cornetto, Anna Maria:  Det klassiska italienska köket. Förord av Moira Hodgson och vintips av Angelo Bettoja. Översättning: Asra Lindberg. [ref 8985]    200:-
    Forum 1984. Stor 8:o. 272 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bey, Pilaff [pseud. för Norman Douglas]:  Venus i köket eller Kärlekskokboken. Utgiven av Norman Douglas. Förord av Graham Greene. Översättning av Marianne Höök. [ref 47749]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1953. 193, (1) s. Med teckningar av Bruce Roberts. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, båda omslagen med svaga hörnveck, det bakre även med ytskada och smärre textförlust.
   Omslag av Olle Eksell.
Birkesten, Olle, - Lindhè, Curt - Gleerup, Gösta, - Hällås, Einar:  Handbok i haspelspinn. [ref 18359]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 195, (1) s. Illustrerad. Häftad. Något sned rygg. Ca 14 sidor med lodräta blyertsstreck i marginalen, annars ett bra ex.
Björk, Monika - Magnusson, Christer:  Frukostboken. [ref 78235]    110:-
    Rabén & Sjögren 1987. 134, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
[Björklund, Carl Peter]:  Hushålls-bok, tillegnad unga husmödrar. Innehållande på erfarenhet grundade föreskrifter wid nu bruklig Fin och tarflig Matlagning, beskrifning på tillredning af Bakwerk, Sylter, Geléer, Glasser, Bärsafter; att tillaga Punsch, Carolina, Bischoff, med flera Drycker, allt efter nyaste sättet; samt anwisning att inlägga och förwara alla för ett hushåll erfordlige Trädgårds- samt andre Kökswexter, jemte flere för en husmoder nyttige uppgifter. [ref 76876]    900:-
    På C. D. Ekblad & Comp:s Förlag, Westerwik, 1852. (4), 212, (9) s. Tredje tillökta upplagan. Modernt fint svart halvfranskt band med marmorerat pärmpapper. Inlagan mycket ålderfläckad samt stora maskhål som går in något i texten med enstaka bokstäver och siffrors bortfall.
   Ovanlig.
Björklund, Gustafwa:  Kokbok. [ref 23612]    750:-
    L:s Gust. Rylander / Östlund & Berling, Stockholm & Norrköping, 1849. Liten 8:o. (8), 402 s. Andra tillökta och förbättrade upplagan. Senare halvfranskt band av enklare snitt. Obetydligt snedläst. Inlagan genomgående tämligen kraftigt lagerfläckad, samt med vissa smärre fukt- och matfläckar; inlagan i övrigt med några hundöron.
Blake, Anthony - Crewe, Quentin:  Great Chefs of France. [ref 71896]    250:-
    Artists House / Mitchell Beazley, London, © 1978. 4to. 239 pp. Fully illustrated with b&w and colour photographs. Publisher's decorated linen binding. Dust-wrapper slightly chafed, back side with minor scratches.
Blekenberg, Kjell - Uhr, Harry - Falk, Lars - Pihl, Ove:  Cattelins kokbok. [ref 75925]    125:-
    Atlantis 1979. 4:o. 109, (3) s. Illustrerad med fotografier i färg av Jan Åke Bengtsson. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Blomqvist, Hans:  Mat och dryck i Sverige. Litteraturöversikt. [ref 27313]    150:-
    LT:s förlag 1980. 436, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt stukad upptill.
Bonke, André:  Hur man gör vin & champagne. [ref 67265]    60:-
    [Johanneshov], [Handboksförlaget], 1956. Liten 8:o. (2), 69, (9) s. Illustrerad med 28 bilder. Häftad.
Bonomo, Giuliana:  Stora fiskkokboken. Recept, menyer, tips. Översättning: Per Holmström. [ref 77901]    200:-
    Wiken 1991. 4:o. 320 s. Fotoillustrerad i färg av Riccardo Marcialis. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Borglund, Ann-Sofie - Grönqvist, Linda - Svensson, Linda:  Kakatlas. Världens godaste kakor. [ref 64710]    150:-
    Forum 1997. Liten 4:o. 109 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida något solkad, i övrigt gott skick.
Born, Wina:  Alla dessa viner. Guide och atlas. 40 kartor över världens vindistrikt. Översättning och bearbetning: Lennart Thölén. [ref 1043]    110:-
    Wezäta 1980. Stor 8:o. 158 s. Illustrerad med 78 etiketter och 56 färgbilder. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Bornebusch, Arne:  Resor i andra länders kök. [Kokbok]. [ref 53237]    90:-
    Handboksförlaget, Stockholm, 1964. 384 s. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött rygg. Tillskrift på främre pärmens insida.
Borrel, Anne - Naudin, Jean-Bernard - Senderens, Alain:  Till bords med Proust. Översättning: Agneta Westerdahl. [ref 45153]    175:-
    Bonnier Alba [1992]. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med svaga veck i övre kanten, inlagan något bucklig.
Bremler Lindberg, Camilla - Villner Gyllenram, Birgitta:  Mat för barn. Från 4 månader till 6 år. [ref 77921]    95:-
    Rabén Prisma 1994. 158, (1) s. Illustrerad med färgplanscher och svartvita teckningar. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Några små fläckar på yttersnittet.
Brillat-Savarin, Anthelme:  Smakens fysiologi, eller studier i den högre gastronomien, tillegnade Paris' gastronomer. Öfversättning från franskan av J. Lunell. [ref 52625]    800:-
    F. C. Askerbergs Förlag, Stockholm, 1883. (2), 383, (3) s. 1:a svenska upplagan. Samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg och sprängda snitt. Ryggen något blekt, pärmarna med vissa smärre skrapmärken. Litet exlibris på klistrade försättsbladet.
Brown, Sarah:  Vegetarisk mat. Översättning: Marie Louise Telegin. [ref 56474]    95:-
    Bonnier Alba 1995. 238 s. Illustrerad i färg och svartvitt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Butler, Carl:  Till bords med Butler. Kåserier och ca 250 recept. [ref 45152]    95:-
    Legenda, 1984. 197 s. Illustrationer av Sven Rydén. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Börjesson-Pihl, Agneta:  Kryddkokboken. Produktion: Bernt Halldén. Recept: Elisabeth Norrsell och Christer Svanteson. [ref 65737]    100:-
    Mölndal, Nordfalks, (1980-talet). 141 s. Illustrerad med fotografier i färg av Bo Appeltoft. Förlagets dekorerade pappband.
Cadier, R. (utg.):  Illustrerad kokbok. Med tillägg om svampmatlagning. [ref 51427]    650:-
    Förlagsföreningen, Stockholm, 1879. (8), 323 s. Illustrerad med träsnitt. 2:a upplagan. Samtida halvfranskt band. Slitet och stött samtida halvfranskt band. Några anteckningar på insidan av främre pärmen samt försättsbladet. Inlagan lätt åldersfläckad (titelbladet lite mer) annars fin.
   Författaren är anonym men den franske kocken Jean François Cadier har skrivit förordet. Cadier kom hit som chefskock åt den ryske ambassadören Greve Dashkov i mitten av 1850 talet och anlade sedemera Grand Hôtel i Stockholm.
Candell, Lars G.:  Kryddgrönt mitt i Sverige. [ref 27475]    80:-
    Cewe-Förlaget, Bjästa, 1983. 89 s. Illustrerad med teckningar av Lars-Ola Norén. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. Tillskrift på försättsbladet.
   Odlingstips, recept, kryddnyckel.
Carlsson, Kate:  Färsk frukts användning i hushållet. Modern och praktisk handbok upptagande 160 recept. [ref 80802]    95:-
    Föreningen Ät mer frukt, Göteborg, 1937. Liten 8:o. 128 s. Illustrerad med tidstypiska annonser i texten. Häftad. Omslagen svagt gulnade, i övrigt gott skick.
Carr, Josephine (text) - Paulsson, Lars (foto) - Wachtmeister, Kerstin (red.):  Ö-hallen. Recepten, maten, råvarorna, dofterna, människorna och miljön i Stockholms mattempel Östermalmshallen, eller bara "Hallen" som stamkunderna säger. [ref 65335]    150:-
    Informationsförlaget 1997. 4:o. 128 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Carrier, Robert:  Robert Carriers festmat. [ref 34943]    110:-
    Wahlström & widstrand 1978. Liten 4:o. 254 s. Illustrerad med fotografier i färg samt teckningar av Vana Haggerty. Förlagets pappband med skyddsomslag. Lite trasigt omslag. Namnteckning.
Clarke, Oz:  Illustris vinlexikon. Översatt från engelska och bearbetad av Jan Samuelsson. [ref 67697]    275:-
    Malmö, Illustris Förlag, 1991. Stor 8:o. 260 s. Rikligt med illustrationer och kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Innehåller även en uppslagsdel: Allt om vin från A till Ö.
  –  :  Vin från hela världen. Vinlexikon från A till Ö. Översättning: Björn Linné och Lars Olov Skeppholm. Fackgranskning: Jan Samuelson. [ref 75952]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 4:o. 416 s. Rikligt illustrerad med fotografier, kartor, vinettiketter och teckningar i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Cooper, Rosalind:  Värt att veta om vin. Översatt och bearbetad av George W. Holmquist. [ref 49233]    75:-
    Informationsförlaget 1986. 4:o. 95, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Craig, Diana:  A Miscellany of Cooks' Wisdom. [Presented herein a feast of practical hints, valuable knowledge, & tempting recipes for culinary success]. [ref 71671]    95:-
    Running Press, Philadelphia, [1992]. 96 pp. Illustrated. Publisher's decorated boards in dust-wrapper. A few pages with previous owner's annotations.
Czerny, Zofia:  Polish Cookbook. [ref 52029]    150:-
    Drukarnia/Panstowowe Wydawnictwo Ekonomiczne 1976. 494, (2) pp. Illustrated with photos and drawings. Third edition. Publisher's decorated cloth with dust jacket.
   Written in English.
Daley, Rosie:  I köket med Rosie. Oprah Winfreys favoritrecept. [ref 68797]    90:-
    Bonnier Alba 1995. 125 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Liten fläck på yttersnittet.
David, Elizabeth:  Det franska lantköket. Översättning och bearbetning: Marie Anne Sundström. [ref 53248]    100:-
    Gedins, Stockholm, 1987. Liten 8:o. 264 s. Sparsamt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött vid rygghuvudet.
  –  :  En omelett och ett glas vin. Översättning och inledning: Margareta Ekström. [ref 11915]    125:-
    Gedins, Stockholm, 1988. 209 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor, i övrigt gott skick.
Davidson, Alan - Knox, Charlotte:  Havets läckerheter. En annorlunda bok om fisk och skaldjur. Översättning av Britt Petersson. [ref 18689]    165:-
    Info Books 1990. 4:o. 208 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Dedichen, Herman:  European Cooking. Traditional Recipes from 23 Nations. [ref 71672]    110:-
    Wezäta Förlag, Göteborg, Sweden, [1957]. 183 pp. + 4 colour plates. Black & white photos and drawings by Lars Bo in the text. Publisher's soft red cloth. Dustwrapper slightly worn and with a few tears at top edge, internally repaired with adhesive tape.
Deeley, Lilla:  Internationell kokbok. Till svenska av Else Marie Carlsson. [ref 21366]    120:-
    Magn. Bergvall, Stockholm, 1934. 127 s. Förlagets blå klotband med originell gulddekor på främre pärmen. Lätt stukning i övre kanten på främre pärmen.
Den fullständigaste kok-boken:  eller praktisk anwisning på allt hwad som tillhör de nyare uppfinningarne i matlagning, bakning, syltning m. m., efter de bästa franska, tyska och engelska arbeten i denna wäg / utarbetad af en skicklig kock med mångårig erfarenhet i kokkonsten (Översättning från danskan). [ref 76877]    1500:-
    Tryckt hos F. A. Ewerlöf, Helsingborg, 1858. Liten 8:o. 571, XV s. Tämligen modernt svart halvfranskt band med det gamla bandets rygg överförd. Anteckningar på försättsbladet, fläckigt titelblad samt inlagan med en del fuktränder och åldersfläckar. Källardoft.
   Ovanlig.
Desser, Klara:  Klara lagar världens GI-mat. 70 spännande och lättlagade maträtter från Asien, Latinamerika och Sydeuropa. [ref 76666]    150:-
    Prisma 2007. Liten tvär 4:o. 164, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Hans Desser. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Di Luca, Fernando:  Sås med olivolja och 32 goda recept. [ref 7057]    90:-
    Di Luca & Di Luca, Stockholm, 2000. 63, (1) s. Rikt illustrerad med färglitografier. Kartonnage med spiralrygg.
Diamond, Harvey och Marilyn:  Fit for Life. [Ät dig i form.] Översättning: Erik Frykman. [ref 13814]    85:-
    Bonniers [1986]. 247 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Dolk, Jens - Ankarloo, Mette:  Kombinera mat och vin. [ref 61006]    150:-
    Kakao förlag 1999. 4:o. 111, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Magnus Malmberg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Utgår från vinet och föreslår passande mat.
Du Rietz, Richard:  Gastronomisk spegel. Historisk översikt jämte förteckning över svenska kok- och hushållsböcker fram till 1850. [ref 16400]    175:-
    Thulins Antikvariat, Stockholm, 1953. 106, (1) s. Häftad. Några blad med spår efter tidningsurklipp annars ett fint ex.
Dymling, Stig:  Förteckning över bryggare och bryggerier i Göteborg före 1810. Bilaga till Bryggerinäringen i Göteborg, del 1. [ref 78637]    150:-
    Aktiebolaget Pripp & Lyckholm, Göteborg, 1961. 45 s. + 15 utvikbara diagram. Häfte och utvikbara diagram i förlagets klotkassett. Ett par av de utvikbara diagrammen med obetydliga veck, i övrigt gott skick.
   Bilaga till Mårtenson och Attmans "Bryggerinäringen i Göteborg", vilken utkom i två delar 1961.
Edholm, Lolo (red.):  Stora boken om billig mat. [ref 40058]    95:-
    ICA-förlaget 1982. 4:o. 223 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna är något skeva, annars ett fint ex. (Stora idéböckerna)
Edmunds, Lowell:  Martini, Straight Up. The Classical American Cocktail. [ref 74300]    100:-
    The John Hopkins University Press, Baltimore, 1998. XXIX, 153, (9) pp. + 4 pp. with 6 colour-plates. Illustrations in the text. Revised edition. Publisher's quarter cloth. Dust-jacket.
Ekeström, Ingrid (red.):  Festligt för två, fyra eller flera. Menyförslag och recept: Mariann Erlandsson, ICA provkök. [ref 73176]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås 1982. Stor 8:o. 64 s. Fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Enander, Barbara:  Kärleksbiten. Smått & gott för älskande och andra livsnjutare. [ref 75934]    120:-
    ICA bokförlag 1987. Liten 4:o. 80 s. Rikligt illustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Englesson, Inga:  Feminas fiskbok. [ref 71673]    75:-
    Femina, Hälsingborg, 1961. Smal 8:o. 71, (4) s. Illustrerad med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Feminabiblioteket)
   Texten och illustrationerna tryckta på tvären.
Engnes, Margit - Lampe, Agnete (red.):  Smörgåsar och smårätter. Utgiven i samarbete med A.S.K.-bolagen. [ref 61448]    65:-
    Wahlströms 1954. 95, (1) s. + 4 planschblad i färg. Svartvita illustrationer i texten. Foto: Kerstin Bernhard. Häftad. Ryggen lätt skadad. (Husmoderns nya handböcker 3)
Engström, Eva:  Havets läckerheter. En bok om fisk och skaldjur. [ref 62614]    75:-
    Bonniers 1957. Tvär liten 8:o. 149, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Lätt skeva pärmar.
Erlandsson, Mariann - Kronstam, Bengt-Göran - Edholm, Lolo:  Stora boken om drinkar och drycker. [ref 40061]    100:-
    Västerås 1988. 4:o. 187 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 1:a upplagan, 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Erlandsson, Mariann - Sahlén, Kerstin:  Stora boken om efterrätter av alla slag. [Lyckas med kräm, mousse, fromage, sufflé, maräng, sorbet och paj!]. [ref 40062]    90:-
    ICA bokförlag 1987. Liten 4:o. 171 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bra ex.
Esseen, Eva (red.):  Grisboken. [ref 77302]    125:-
    Wiken, Höganäs, 1990. Bred 8:o. 110, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Eurodelicés (utg.):  Europas mästerkockar bjuder till bords. Desserter. [ref 79026]    200:-
    Könemann, Köln, © 1999. Stor 4:o. 331 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Eurodélices)
Falk, Lars:  Skogens skafferi. Vägen till bär- och svampriket. I samarbete med Anna-Maija Tanttu (svamprecept) och Berit Erikson (bärrecept). [ref 75536]    110:-
    Atlantis 1981. Liten 4:o. 118, (2) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Jan Åke Bengtsson. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Skeva pärmar annars fin.
Ferguson, Clare:  Kyckling och vilt. Översättning: Ulf Persson. [ref 73177]    70:-
    Informationsförlaget © 1985. Smal 8:o. 92, (3) s. Fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Lätt och läckert-serien)
  –  :  Medelhavsköket. Ljuvliga recept från värmen. Översättning: Anna Olsson. [ref 77323]    120:-
    Prisma 2006. Stor 8:o. 144 s. Illustrerad med färgfotografier av Martin Brigdale. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Feurst, Elisabeth:  Elisabeths bästa. Vegetarisk mat när den är som godast. [ref 11187]    100:-
    Tidskrift för hälsa 1987. 110, (2) s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Fischerström, Iwan W.:  Vad matsedlarna inte berättar. Epikureiska strövtåg för läckergommar. [ref 57344]    100:-
    Rabén & Sjögren 1970. Liten 8:o. 227, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Forbes, Leslie:  Till bords i Provence. En kulinarisk resa i södra Frankrike. Översättning: Dagmar Lejer. [ref 57238]    150:-
    Forum 1994. Liten 4:o. 159, (1) s. Illustrationer av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Till bords i Toscana. [ref 78698]    120:-
    Forum 1997. Liten 4:o. 159, (1) s. Illustrerad av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet obetydligt stukat.
Frithiofsson, Bengt:  Vinblad. En vinguide. [ref 53197]    75:-
    Svenska Dagbladet 1983. Liten 8:o. 134, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Frithiofsson, Bengt - Lindberg, Björn:  Krögarnas bästa mat. [ref 24398]    150:-
    Bra Böcker 1981. 4:o. 271, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag med smärre revor i övre kanten och något fuktskadad baksida.
   Med recept på 90 rätter av bl.a. Bengt Wedholm, Werner Vögeli och Victor Waldenström.
Frølich, Wenche:  Brödbok. Översatt och bearbetad till svenska förhållanden av Barbro Lindgren, KFs provkök. [ref 33559]    125:-
    Rabén & Sjögren 1989. Stor 8:o. 213, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ett blad lite fuktskadat (ej fläckat).
Fulton, Margaret:  Restaurant Dishes of the World. [ref 69645]    125:-
    Octopus, London, 1983. Large 8vo. 144 pp. With photo illustrations in colour and drawings. Publisher's decorated boards in dustwrapper.
Gahmann, Petra - Ahlqvist, Kerstin (red.):  Sveriges modernaste kokbok. Översättning och bearbetning: Marie-Louise Telegin och Olle Ekendahl. [ref 42212]    150:-
    Info Books 1989. 4:o. 280 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på nedre snittet, annars ett mycket bra ex.
Gastronomisk kalender:  1961. Årgång 1. [ref 180]    175:-
    Bonniers/Gastronomiska Akademien 1960. 154, (3) s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med stänkmarmorerade pärmar. Exlibris.
  –  :  1963. Årgång 3. [ref 50180]    175:-
    Bonniers/Gastronomiska Akademien 1962. 155, (3) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget mörktonat på ryggen. Dedikation från en medlem på försättsbladet.
  –  :  1964. Årgång 4. [ref 50189]    175:-
    Bonniers/Gastronomiska Akademien 1963. 154, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt fläckad och mörktonad. Dedikation till en medlem på försättsbladet.
  –  :  1965. Årgång 5. [ref 68475]    125:-
    Bonniers/Gastronomiska Akademien 1964. 155, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband.
  –  :  1966. Årgång 6. [ref 68476]    125:-
    Bonniers/Gastronomiska Akademien 1965. 154, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband.
  –  :  1967. Årgång 7. [ref 50202]    125:-
    Bonniers/Gastronomiska akademien 1966. 144, (3) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag som är något missfärgat. Främre omslag medbundet.
  –  :  1972. Årgång 12. [ref 64700]    100:-
    Norstedts/Gastronomiska Akademien 1971. 187, (3) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något blekt rygg.
  –  :  1973. Årgång 13. [ref 64701]    100:-
    Norstedts/Gastronomiska Akademien 1972. 153, (3) s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ojämnt blekt omslag.
  –  :  1974. Årgång 14. [ref 64703]    100:-
    Norstedts/Gastronomiska Akademien 1973. 168 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
  –  :  1975. Årgång 15. [ref 64702]    100:-
    Norstedts/Gastronomiska Akademien 1974. 132 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ojämnt blekt omslag.
  –  :  1980. Årgång 20. [ref 64704]    100:-
    LT:s förlag/Gastronomiska Akademien 1979. 159, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  1981. Årgång 21. [ref 64705]    100:-
    LT:s förlag/Gastronomiska Akademien 1980. 109, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  1989. Årgång 29. [ref 68163]    100:-
    LT:s förlag/Gastronomiska Akademien 1988. 155, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, som har ett par små revor.
Genrup, Kurt - Tham, Ulla - Levin, Tage (red.):  Matrike Norrland. Norrländska mattraditioner och måltidsseder med nya och gamla recept. [ref 79019]    175:-
    [Ce-We förlaget, Bjästa] / Norrlands gastronomiska sällskap 2002. 4:o. 167 s. Rikt fotoillustrerad i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Giertz, Erik (huvudredaktör och skribent):  Scania World. Medskribenter: Humberto Fialho, Terry Greenwood, Len Harper, David Isaksson, Pablo Fernandez Long, Bengt Norbrink, Anders Nordström, Petra Ode, Bo Östlund. [ref 60068]    150:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1995. 4:o. 284, (1) s. Mycket rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, i övrigt ett fint ex.
Girard - Lagorce, Sylvie:  100 legendariska viner. [ref 78294]    160:-
    Wahlströms 2000. 4:o. 143, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Gordon-Smith, Clare:  Smaksätt med olivolja. [ref 76290]    110:-
    Richters 2003. 64 s. Rikt illustrerad med fotografier av James Merrell. Förlagsband med skyddsomslag.
Gorys, Erhard:  Kokkonsten från A till Ö. [Ett matlexikon med cirka 5000 uppslagsord.] Översättning och bearbetning: Marianne Sandberg. [ref 69544]    100:-
    Forum 1983. 358, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Några veck i ryggen annars fin.
Gosetti, Fernanda:  Glass. Fruktglass, gräddglass, sorbet, glassdrink, parfait. [ref 65789]    140:-
    Forum 1989. 4:o. 191, (1) s. Illustrerad med helsidesfotografier i färg samt teckningar i svartvitt. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår, det främre med veck i nedre hörnet.
Grant, Monica - Löfmarck-Tranströmer, Ulla (red.):  Stora kakboken. Recept på bakverk för vardag och fest. [ref 56896]    150:-
    Bonniers [1965]. Liten 4:o. (7) s. + 314 spalter + 16 planschblad i färg samt svartvita illustrationer i texten. Fotografier av Sigrid Tholander. Förlagets dekorerade pappband. (Bonniers Folkbibliotek)
Gratte, Britt - Volhard, Hanna:  Matglädje som aldrig förr. Bildkokboken med 600 färgbilder och ännu fler recept. [ref 68712]    100:-
    Skandinavisk Press AB 1977. 4:o. 350 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Grigson, Jane:  Stora fruktboken. Från ananas till äpple. [ref 53219]    125:-
    Stenströms 1984. Stor 8:o. 221, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Några sidor med svaga åldersfläckar.
Grimlund, Inger - Samuelson, Christine:  Blågula matboken. [ref 51420]    95:-
    Informationsförlaget © 1984. Stor 8:o. 95 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Jorden runt på 80 rätter. [ref 51421]    90:-
    Informationsförlaget 1985. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Kunglig taffel. Till bords med Bernadotterna. Under välvillig medverkan av kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia. [ref 51974]    140:-
    Bonniers 1986. 4:o. 124, (4) s. Illustrerad med fotografier i färg av Lars Paulsson samt andra illustrationer (huvudsakligen i färg). Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Några lätta repor på omslagets framsida, annars fin.
Se bild på boken
Guérard, Michel:  Det smala franska köket. [ref 9175]    130:-
    Forum 1980. Stor 8:o. 253, (1) s. + 8 planschblad med fotografier i färg. Teckningar av författaren i texten. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Gyllensköld, Haqvin:  Koka, steka, blanda. [ref 23610]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 124, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
   Mätstickan saknas tyvärr i detta ex.
Göransson-Ljungman, Kjerstin:  Medan potatisen kokar. [ref 50909]    120:-
    Bonniers 1939. 128 s. Originalupplaga. Privatbundet halvklotband med främre omslaget medbundet. Fint ex.
Hagdahl, Ch. Em.:  Kok-konsten som vetenskap och konst. [ref 73589]    500:-
    [Troligtvis Stureförlaget] u å [ca 1980]. Stor 8:o. (8), 1006 s. Illustrerad. Faksimilupplaga av andra upplagan från 1896. Upplaga om 1000 numrerade ex; detta är nummer 25. Förlagets rikt dekorerade konstläderband med inre denteller och helt guldsnitt. Fint ex.
  –  :  Kok-konsten som vetenskap och konst. Inledning av Mats Rehnberg och Tore Wretman. [ref 23607]    400:-
    Bonniers 1963. Stor 8:o. 11, (8), 1006 s. Illustrerad med träsnitt i texten. Faksimilupplaga utgiven av Gastronomiska Akademien. Förlagets klotband. Ett par små fläckar på pärmar och rygg, i övrigt gott skick. (Gastronomiska Akademiens bibliotek)
   Inledning av Mats Rehnberg och Tore Wretman.
  –  :  Kok-konsten som vetenskap och konst. Med särskildt afseende på helsolärans och ekonomiens fordringar. [ref 23603]    1000:-
    EM. Girons Förlag, Stockholm, 1879. (4), 1187 s. Med inemot 3000 matrecept och 289 afbildningar. Originalupplaga. Privatbundet, samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg. Pärmhörnen stukade, pärmarna i övrigt med en del skrapmärken. Inlagan med några smärre fläckar samt ett fåtal marginalanteckningar.
  –  :  Kok-konsten som vetenskap och konst. Med särskildt afseende på helsolärans och ekonomiens fordringar. [ref 79179]    1250:-
    EM. Girons Förlag, Stockholm, 1879. (8), 1187 s. + 5 sidor med annonser. Med inemot 3000 matrecept och 289 afbildningar. Originalupplaga. Förlagets bruna dekorerade och blindpressade halvfranska band med rikt guldornerad rygg och sprängda snitt. Något lös i bindningen, pärmar och rygg med vissa skrapmärken. Inlagan med ett par små fläckar, i övrigt ren.
Se bild på boken
Hagerfors, Lennart:  Den underbara matresan. [ref 79020]    175:-
    Norstedts 1995. 4:o. 311, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg av Lars Paulsson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, undre snittet svagt fläckat.
   Recept av svenska kocklandslaget.
Haglund, Elsa:  Nöjesfiskarens kokbok. Under medverkan av Bertil Haglund. [ref 31358]    110:-
    Svenska Jägareförbundet / Svensk Natur 1962. 190, (1) s. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. 12:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen.
  –  :  Nöjesfiskarens kokbok. Under medverkan av Bertil Haglund. [ref 69034]    95:-
    Svenska Jägareförbundet / Svensk Natur / AWE/Gebers 1984. 190, (1) s. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. 2:a, reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Hagström, Bo:  Solens öar. Matresor till Italiens vackraste öar. [ref 78721]    125:-
    ICA bokförlag 2008. 223, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Häftad med flikar. Fint ex.
Halling, Björn:  Svensk mat. [Mästerkocken Björn Halling lär dig laga den godaste husmanskosten]. Förord av Ove Pihl. [ref 56208]    90:-
    HemEl i samarbete med Page One Publishing 1999. 91, (2) s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning på främre pärmens insida.
Hanatori, Yuriko:  Japansk mat. [ref 51422]    100:-
    LT:s förlag 1981. 102 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Handslip, Carole:  Dessertboken. Glass och sorbet, suffleer och mousser, cheesecakes och maränger, puddingar och pajer, kakor och såser. Översättning och bearbetning: Birgitta Andrews. [ref 75953]    125:-
    Rabén & Sjögren 1989. Stor 8:o. 156 s. Rikligt illustrerad med härliga fotografier i färg. 3:e tryckningen, 26:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt blekt.
Handslip, Carole (red.):  Pasta. [ref 59380]    85:-
    Bonniers © 1980. 4:o. 92 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Vår tids mat)
Hansell, Sigurd:  Koka soppa. [ref 70995]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 96 s. Teckningar av Militta Wellner. Förlagets dekorerade pappband. (Den moderna handboken)
Hedberg, Lars Peder - Michelson, Anna (ed.):  Scandinavian World Cooking. By SAS and the Best Chefs in Scandinavia. [ref 70123]    100:-
    Scandinavian Airlines System 1997. Large 8vo. 168 pp. Illustrated with photos (mostly in colour) by Lennart Durehed. Publisher's pictorial boards in dustwrapper.
Hedh, Jan:  Choklad. Mer av det goda. [ref 79086]    160:-
    Prisma 2005. 239 s. Rikt fotoillustrerad i färg av Klas Andersson. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lagad reva om ca 5 cm.
  –  :  Chokladpassion. [ref 57692]    125:-
    Prisma 2002. 4:o. 240 s. Mycket rikt illustrerad med färgfotografier av Klas Andersson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Försättsbladet saknas (blankt).
   Chokladexpert, konditormästare och VM-medaljör.
Hembakning:  Råd och recept med Mazetti bakpulver. [ref 68182]    70:-
    Göteborg 1944. 32 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Främre omslag och första bladet med litet hörnveck.
Hemberg, Birgit (red.):  Festmat från hela världen. [ref 71731]    80:-
    Specialtidningsförlaget 1979. 4:o. 63 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Hemberg, Inga - Lindvall, Gunvor - Wärnling, Marianne (red.):  Grönsaksboken. [Allt om grönsaker och frukt. Mer än 130 färgbilder och recept]. [ref 70984]    80:-
    Åhlén & Åkerlund [1970]. 4:o. 95 s. Rikt illustrerad. Limhäftad.
Hemberg, Inga och Björn:  Bjudningsboken. Festlig mat året runt. [ref 71730]    75:-
    Semic 1977. 95, (1) s. Fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Henrikson Alf (red.):  Om mat och dryck. [ref 75424]    100:-
    Gebers 1973. 262 s. Illustrerad med teckningar. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagade små revor. (Allehanda urkunder)
Herscher, Ermine:  Till bords med Picasso. I samarbete med Agnès Carbonell. Översättning Hans-Jacob Nilsson. [ref 66837]    200:-
    Bokförlaget Max Ström [1997]. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars fin.
   Tryckt på extra tjockt papper.
Hjertqvist, Johan - Rock, Herbert:  Direktörernas kokbok. [ref 59503]    130:-
    Timbro 1984. 4:o. 76, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Holliman, Joanne (red.):  Lätt menyplanering. Över en halv miljon spännande menymöjligheter. [ref 77324]    225:-
    Könemann, Köln, © 2000. Stor 4:o. (16) s. + ca 100 blad (skurna i 3 delar) + (16) s. Rikt illustrerad med färgfoton. Förlagets dekorerade pappband med invändig spiralrygg. Namnteckning på titelsidan.
   Bokens 252 menykort gör det möjligt att skapa över en halv miljon olika menyer. Den tåliga spiralbindningen gör det lätt att snabbt finna och matcha entrérätten med huvudrätten och även med desserten - och att dessutom ha alla tre receptkorten uppslagna samtidigt.
Holmqvist, Johanna:  Kokfrun. Husmanskost och kalasmat. [ref 23629]    175:-
    Stockholm, Holmquists Boktryckeris Förlag, 1927. 430, (10) s. Illustrerad, delvis i färg. 5:e tillökade upplagan. Förlagets dekorerade lila klotband med lila snitt. Lite slapp i bindningen, fläck på främre pärmen.
Hughes-Gilbey, Ann:  Franska köket när det är som bäst. [ref 53275]    100:-
    Informationsförlaget © 1983. Stor 4:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Hughes-Gilbey, Ann - Reynolds, Mary:  Den bästa maten. Frankrike. Italien. Översättning: Eivor och Lennart Thölén. [ref 7574]    150:-
    Informationsförlaget 1986. Stor 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Ny, samlad utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Tidigare utgiven i två volymer: Franska köket och Italienska köket (1983).
[Huldt, Märit]:  Hirams kokbok. [ref 75047]    125:-
    ICA-förlaget 1965. 228 s. Teckningar och omslag av Märit Huldt. 9:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot samt pärmarnas nedre kanter lätt nötta, i övrigt ett fint ex.
   Den "blå" Hiram.
Håkansson, Håkan:  Kunglig spis. Mästerkocken Håkan Håkansson lagar och berättar. [ref 24626]    140:-
    LT:s förlag 1982. Tvär 8:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen något gulnad, i övrigt gott skick.
Häberli, Peter - Walles, Janne - Östenius, Asta:  Läckert till fest. 15 gourmetmenyer. [ref 51426]    70:-
    ICA bokförlag 1986. Liten 4:o. 59 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Häggqvist, Arne:  Största cocktailboken. Över 3000 recept. [ref 65451]    150:-
    Askild & Kärnekull 1984. 604, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   En liten "bibel" i ämnet.
Högdal, Eva - Olsson, Brita - Othozon, Anita - Östenius, Asta:  Läckert grillat. Utgiven av ICA Provkök. [ref 49840]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1970. 95 s. + 8 planschblad med fotografier, delvis i färg. Teckningar i texten av Erich Lyngbye. Förlagets dekorerade pappband.
Högdal, Eva (red.):  Våra favoriter under 50 år. En jubileumsbok från ICA-kuriren. [ref 64465]    80:-
    ICA bokförlag [1991]. Liten 4:o. 63 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ingmanson, Inger - Holmberg, Pelle:  Stora bärboken. Våra svenska bär i historien, naturen och hushållningen med 246 recept. [ref 68463]    160:-
    Rabén & Sjögren 1986. Bred 8:o. 223, (1) s. Illustrerad med teckningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Ett par hörn aningen stötta, annars fin.
Internationella rätter med svensk fisk:  Producerad för Svensk Fisk. [ref 79940]    100:-
    Esselte Wezäta 1987. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. De två sista bladen med smärre veck.
   [Kokbok med över 200 recept].
Jarrett-Macauley, Denise:  Chokladkokboken. [ref 60556]    120:-
    Colour Library Books, Godalming, Surrey, © 1988. 4:o. 64 s. Fotoillustrerad i färg av Peter Barry. Förlagets dekorerade pappband.
Johannison, Lars "Pluto" - Fischerström, Svante - Häggblom, Karl:  Golf & mat. Den allomfattande njutningen. [ref 16893]    150:-
    Studio Tranan, Stockholm, 1993. Tvär 4:o. 160 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot obetydligt stukade, skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck. Tillskrift på smutstitelbladets baksida.
Johansson, Sander:  Sanders gästabud. [ref 51458]    125:-
    Gröna Konsum Stockholm AB 1993. 4:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små revor i övre kanten, obetydligt nött i övrigt.
Johnston, Mireille:  Det klassiska franska köket. Recept från Bourgogne och Lyonnais. [ref 8984]    140:-
    Forum 1984. 359 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen blekt.
Jonsson-Ekegårdh, Edith - Hallman-Haggren, Britta (red.):  Stora kokboken. Hushållets uppslagsbok i alla matfrågor. [ref 53057]    200:-
    Esseltes Göteborgsindustrier AB, Göteborg, 1945. 4:o. 680 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 10:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Något snedläst, pärmarna något solkade, falsarna med ytliga sprickor. Fria försätts- samt titelbladet med tillskrifter i blyerts och bläck. (Wezäta)
Joyes, Claire:  Till bords hos Monet. Förord av Joël Robuchon. [ref 64772]    150:-
    Bonniers 1993. 4:o. 189, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier av Jean-Bernard Naudin, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Kaarstad, Sigmund (red.):  Baka till jul. [ref 74797]    75:-
    ICA-förlaget 1995. 4:o. 61 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Med rättelselapp klistrad på bakre pärmens insida.
   Bilaga: En riktigt God Jul! Recepthäfte (32 s.) från Arla.
Kakbak:   [ref 68176]    70:-
    Rabén & Sjögren 1960. Liten 8:o. 104 s. + 6 planschblad (vissa i färg). Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. (Hemserien)
Karlsson, Claes:  Mer än bara äppelkaka. [ref 79132]    150:-
    Wahlströms 2004. 4:o. 125, (3) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Karlsson, Lilian:  Krydda efter smak. [ref 53632]    75:-
    LT:s förlag 1979. Stor 8:o. 80 s. Illustrerad. Häftad.
Kay, Angela:  God mat i god tid. [Över 300 recept på rätter som går att laga i förväg]. [ref 70859]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1974. 115, (1) s. Limhäftad. (Den moderna handboken)
Kent, Cassandra - Greenwood, Pippa - France, Christine:  Forums Stora praktiska handbok. 3 böcker i en: Hem - Trädgård - Matlagning. Mer än 6000 tips. [ref 5287]    175:-
    Forum 1999. Stor 8:o. 185 +181 + 152 s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Kerfve, Axel (red.):  Svensk kokkonst. Under medverkan av framstående fackmän. [ref 6342]    500:-
    Nordiska Bokförlaget, Stockholm, 1916. (4), VII s. + 1 plansch + 1028 s. + 11 färgplanscher. Förlagets dekorerade klotband. Rygghuvud och -fot samt hörn lätt stötta; något sladdrig i bindningen, främre pärmen obetydligt fläckad. (Hemmets Uppslagsbok)
Klötzke, Gert:  Svensk festmat. Menyer från tre sekel. [ref 67068]    150:-
    Rabén & Sjögren 1992. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets baksida med små bruksspår, annars ett fint ex.
Klötzke, Gert - Svan, Gunde:  I nya spår. En vinnande kokbok. [ref 20653]    120:-
    Bra Böcker 1990. Stor 8:o. 232 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Knutzen, Gisela - Reich, Carola (red.):  Sveriges största mikrovågskokbok! Översättning: Margit Alm. [ref 68714]    120:-
    Info Books, Stockholm, 1989. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Kockarnas kokbok:  En resa bland Stockholms restauranger och recept. [ref 67902]    120:-
    Carlsson & Broman AB, Stockholm, [1980]. 4:o. 117 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Guido Hildebrand. Förlagets dekorerade pappband.
   Undertitel på pärmen: En resa bland 50 krogar och recept i Stockholm.
Kringelbach, George:  Ostboken. Översättning: Eva Lannebo. [ref 56889]    70:-
    Forum 1991. 141, (1) s. Illustrerad med ca 50 vinjetter ur klassiska kokböcker. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Krüger, Arne:  Salladsboken. 268 salladsrecept, 30 salladssåser. [ref 51428]    70:-
    ICA-förlaget, Västerås 1975. 142 s. Illustrerad med färgfotografier. 4:e upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Krüger, Arne - Wolter, Annette:  Sallader från hela världen. [ref 73181]    80:-
    ICA bokförlag, Västerås 1981. 120 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Teckningar av Ingrid Schütz, München. Förlagets dekorerade pappband. Något blekt rygg, annars ett fint ex.
Köttinformation (utg.):  Kötträtt. En kokbok. [ref 54975]    100:-
    Esselte Wezäta AB, Göteborg, 1986. 143, (1) s. Fotoillustrerad i färg samt teckningar. Dekorerat originalpappband.
   "Kötträtt" är en ny kokbok som på ett enkelt sätt lär ut köttkunskap. Köttinformation ingår i regleringsföreningen Svensk Kötthandel och har till uppgift att sprida faktakunskap om kött och köttprodukter. Boken innehåller huvudsakligen recept.
Lampe, Agnete:  Mat man minns. [ref 27309]    95:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1960. 212 s. + 10 planschblad med fotografier i färg. Svartvita fotografier samt teckningar i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband.
  –  :  Ät gott hela året. [ref 50174]    85:-
    Askild & Kärnekull 1973. 128 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upptill.
Landqvist, Malin - Seipel, Lotta:  Format - kokboken. [ref 20927]    150:-
    Bokförlaget Max Ström 1997. 4:o. 165, (19) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier av Ulf Svensson och Paul Hansen. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
Larsson Haglund, Ingrid:  Grevarna Brahes vinterbok. Historia, traditioner och mat från Visingsborgs grevskap. [ref 68706]    175:-
    Bokförlaget Arena 1999. Stor 8:o. 224 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Lemby, Anna-Maria:  Med många goda kryddor. [ref 56384]    95:-
    Rabén & Sjögren 1962. Liten 8:o. 102, (1) s. Illustrerad med teckningar av Birgitta Nordenskjöld och fotografier (vissa i färg) av Karl-Erik Granath. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget skadat och med tejplagning i övre kanten. Tillskrift på försättsbladet.
Lennartsson, Dag:  Whisky, whisky, whisky! Whiskyprovningar, whiskyresor med golf, whisky i köket. [ref 73907]    150:-
    Artograf Förlag, Simrishamn, 2000. Stor 8:o. 192 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Lerner, Daniel:  Enkelmalt- och skotsk whisky. [Över 200 utvalda märken och varianter]. [ref 73690]    80:-
    Könemann, Köln, © 1999. Högsmal 8:o. 184 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindberg, Fedon A:  Naturligt slank - kokboken. [ref 80560]    125:-
    Forum 2004. Stor 8:o. 253, (1) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. Förlagets pappband med klotrygg. Lite skrynkligt omslag på övre delen annars fin.
Lindgren, Raymond:  Cocktails och andra drinkar. 231 recept på drinkar. Tillbehör och tilltugg. Råd för cocktailparty. Lätta lagade rätter. [ref 62439]    60:-
    Stockholm, Aldus/Bonniers, 1968. 92, (1) s. Illustrerad. 3:e aktualiserade upplagan. Pocket. (Sesam – en Aldus handbok)
Lindvall, Anna - Lindvall, Gunvor:  Örter. Mat - sinnlighet - hälsa - skönhet - dryck - inspiration - väldoft. [ref 75734]    140:-
    Bra Böcker 1997. 4:o. 143 s. Rikt illustrerad med fotografier av Helene Toresdotter. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lindvall, Gunvor - Törnblom, Marie:  Bär, vilda och odlade. [ref 51015]    75:-
    LT:s förlag 1984. Liten 8:o. 117 s. Illustrerad med fotografier i färg av Leif Törnblom. Förlagets dekorerade pappband.
   Med olika bärrecept.
Lingström, Christer - Sandberg, Marianne:  Det nya svenska köket. [ref 71448]    150:-
    Forum 1987. Liten 4:o. 222, (2) s. Fotoillustrerad med helsidesplanscher i färg av Lars Paulsson samt trästick ur C.E. Hagdahls Kok-kosnten som vetenskap och konst. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Det nya svenska köket. [ref 67149]    150:-
    Forum 1997. Liten 4:o. 222, (2) s. Fotoillustrerad med helsidesplanscher i färg av Lars Paulsson samt trästick ur C.E. Hagdahls Kok-kosnten som vetenskap och konst. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Linné, Carl von:  Beskrifning om öl. Med förord av Samuel E Bring. [ref 75527]    80:-
    Norstedts 1923. Liten 8:o. (21) s. Ny upplaga utgiven av H. Klemmings antikvariat. Klammerhäftad.
Lithander, Kråke - Bergström, Pelle:  Äpplen. En god svensk historia. Äpplen och människor på en skånsk gård. [ref 72290]    175:-
    Bonniers 1998. 4:o. 215 s. Rikt illustrerad med färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Loofft, Marcus:  Nieder-Sächsisches Koch-Buch, oder Sieben Hundert und Zehn Anweisungs-regeln wonach alle und jede, sowohl kostbare, als ordinaire Speisen präparieret, auch einige Garten-Früchte getrocknet und eingemacht werden können, nebst 52 Regeln von den nöthigsten Confitüren. [ref 76856]    2900:-
    Christian Iversen und Compagnie, Lübeck, 1781. 557 s. Zwölfte verbesserte Ausgabe. Ganzleder dem Zeit aber Deckeln und Rücken abgenutzt.
   Stadt-Koch in Itzehohe. Keine Titelkupfer aber mit in faksimil.
Lundberg, Willy Maria - Engnes, Margit (red.):  Älsklingsefterrätten. 300 familjers favorit på efterrätt. [ref 56385]    90:-
    Folket i Bilds förlag 1954. Liten 8:o. 121, (5) s. + 4 planschblad i färg. Illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet. (FIB:s hemböcker 3)
Lundberg, Willy Maria - Steenberg, Elisa (red.):  Kalastårtan. Helg, fest hemma. Tingen omkring oss. Helgpynt och festpyntning. Recept på kalastårtor. [ref 68181]    70:-
    Folket i Bild 1956. Liten 8:o. 107, (4) s. + 4 planschblad i färg. Illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upp- och nedtill. Tillskrift på försättsbladet. (FIB:s hemböcker 7)
Lundgren Frisk, Rut ("Rut på Skäret"):  Gammaldags mat. Höst & Vinter. [ref 16336]    150:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 185 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Gammaldags mat. Vår & Sommar. [ref 16337]    200:-
    Bra Böcker 1982. 4:o. 191 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lundqwist, Ulf - Sturesjö, Kicke:  Gästabud med Ulf & Kicke. Festtraktörerna dukar upp. Välkomna till bords - det är serverat! [ref 75172]    160:-
    Informationsförlaget 1997. Stor 4:o. 251 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Rikard Collsiöö. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva annars fin.
Löfgren, Svante:  Res till vinets fröjder. [ref 34506]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1961. Stor 8:o. 180, (1) s. + 8 planschblad. Häftad. Lätt nött. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Vinets fröjder. [ref 48215]    80:-
    Askelin & Hägglund 1987. 257 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Lönnegren, Barbro:  Bakverk. [God mat från hela världen]. [ref 61388]    70:-
    Bokorama/Wiken, Höganäs, 1982. 4:o. 140 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Meny)
  –  :  Fisk och skaldjur. [God mat från hela världen]. [ref 61381]    70:-
    Bokorama/Wiken, Höganäs, 1982. 4:o. 136 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna lätt skamfilade. (Meny)
McConnell, Carol och Malcolm:  Medelhavshälsan. Vete, oliver, druvor. En naturlig väg till hälsa och ett långt liv. [ref 78908]    95:-
    Bonniers 1988. 196, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Textat namn på försättsbladet.
Meijer, Marie - Larsson, Ingrid (red.):  Ölvännernas matbok. Förord: Lasse Åberg. Recepten i urval av Marie Louise Telegin. [ref 6757]    80:-
    Informationsförlaget © 1985. Stor 8:o. 79 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Melin, Birgitta - Ståhl, Karin:  Familjekokboken. Matsedlar och recept för familjer med barn från 1½-årsåldern. [ref 70998]    90:-
    Findus 1977. 160 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Mellerstedt, Carl-Einar (utg.):  Ko Ko. Konditorkonst. Moderna dekorationsarbeten i karamell, gelatinsocker, plastik, sockerskulpturer, chokladskulpturer, kakaomålnig, skyltfönsterdekorationer, tårtdekor, glassdeserter, framställning av schabloner samt ismejsling. [ref 23586]    800:-
    Stockholm, Svensk konditori- & konfektyrtidning, 1936. 4:o. 429, (9) s. + annonsavdelning (9 s) Rikt illustrerad. Förlagets vinröda trevligt dekorerade klotband. Fint ex.
Mitchell, John:  The Best of Asian Cooking. [ref 62554]    125:-
    Poole, Dorset, New Orchard Editions, [1985]. 4to. 192 pp. With more than 70 full-colour illustrations and 60 drawings. Publisher's pictorial boards in dustwrapper.
Moreau, Gunnar:  Kärleksmat. [ref 69635]    125:-
    NordJem, Helsingborg, 1978. Stor 8:o. 84 s. Illustrerad med fotografier i färg av Georg Oddner m.fl. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning och datering på försättsbladet.
Mowe, Rosalind (red.):  Sydostasiatiska specialiteter. En kulinarisk resa genom Singapore, Malaysia och Indonesien. Översättning: Ulf Gyllenhak. [ref 77213]    200:-
    Könemann, Köln, © 2000. Liten 4:o. 319 s. Genomgående illustrerad med fotografier av Günter Beer samt en karta över Sydostasien och Indonesien. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvudet lätt stött, omslaget med lätta bruksspår. (Culinaria)
Möller, Lotte:  Citron. Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept. [ref 75195]    200:-
    Bonniers 1998. Liten 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. 24:e-26:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Möllerfors, Roland:  Husmansfest. Traditionsrik svensk mat i ny tappning serverad av Föreningen Årets kock. [ref 75178]    150:-
    Globograf i samarbete med Sveriges El Leverantörer och Föreningen Årets kock 1998. 4:o Stor högsmal 4:o. 111 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Mölstad, Mikael - Frithiofsson, Bengt:  En värld av vin. Den kompletta vinguiden. [ref 68782]    175:-
    Norstedts 1991. VIII, 943 s. Genomgående illustrerad i färg. Fotografier, kartor, etiketter m.m. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Mörck-Fogelberg, Inga:  Curry & saté. [ref 71155]    70:-
    Norstedts 1969. 118, (1) s. Illustrerad med teckningar av Mahdzah Zainol Abidin. Förlagets dekorerade pappband. Litet skrapmärke på bakre falsen.
  –  :  Viltmiddag. Tjugofem menyer med recept. [ref 58238]    120:-
    Norstedts 1971. 128, (2) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skadat upptill på ryggen.
Nathorst-Böös, Ernst (red.):  Måltider ur världslitteraturen. En antologi försedd med recept och kommentarer. [ref 29434]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1964. Stor 8:o. 235, (1) s. + 12 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Naudin, Jean-Bernard - Charbonnier, Jean-Michel - Truchi, François - Saulnier, Jacqueline:  Till bords med Renoir. [ref 45154]    200:-
    Bonnier Alba 1994. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Till bords med Renoir. [ref 79441]    175:-
    Bonnier Alba 1995. 4:o. 191, (1) s. Slösande rikt illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nergård, Ragnhild:  Vår mikrokokbok. [ref 48576]    140:-
    Rabén & Sjögren 1988. Liten 4:o. 173, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nichols, Annie:  Potatis. Från gratäng till empanaditas. Översättning: Lisbeth Ekberg. [ref 65056]    160:-
    Forum 2000. Stor 8:o. 143, (1) s. Färgfotografier av Peter Myers. Förlagsband med skyddsomslag. Repor på omslagets baksida, annars ett fint ex.
   Potatis på nytt sätt. 56 spännande potatisrecept samlade i en bok.
Nickles, Harry G.:  Mellersta Österns kök. Maträtter från Grekland, Turkiet, Arabländerna, Israel, Iran och Egypten. + Receptsamling. [ref 53577]    150:-
    Bonniers 1970. 4:o resp. 8:o. 208 + 120 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Receptsamlingen i spiralpärm. (All världens maträtter)
Nidetch, Jean:  Vikt-väktarnas kokbok. [ref 66011]    100:-
    Lindblads 1984. Liten 4:o. 186 s. Illustrerad med fotografier i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Vikt-väktarnas Lätt & gott. Menyplan och receptsamling med kaloriuppgifter. Översättning och bearbetning för svenska förhållanden av Stina Algotson. [ref 68204]    125:-
    Wahlströms 1986. Stor 8:o. 185 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nilson, Astrid:  Astrids kök. [ref 71617]    175:-
    Forum 1999. Stor 8:o. 336 s. Med färgfotografier av Sam Stadener och Albert Håkansson samt teckningar av Iann Eklund Tinbäck. Vikttabeller på pärmarnas insidor. Förlagets dekorerade pappband. Aningen stött vid rygghuvud och -fot, annars fin.
Nilson, Siv & Key L.:  Italienska inviter. Gastronomiska utflykter. [ref 65927]    150:-
    Rabén Prisma 1995. Liten 4:o. 190, (2) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Premiär i köket. Prat om mat. [ref 33546]    90:-
    LT:s förlag 1979. 115 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Nilson, Siv - Nilson, Key L.:  Skördepraktikan. [ref 79162]    140:-
    Natur och Kultur 1992. Liten 4:o. 175, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
   Om syltning, saftning och konservering.
Nilsson, Anne-Charlotte:  Anne-Charlottes gröna frestelser. [ref 77674]    85:-
    Vegoriaskolan energica förlag 1997. 147 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Nilsson, Eja:  Matglädje. [ref 51431]    85:-
    Rabén & Sjögren [1982]. Liten 8:o. 170 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Nilsson, Ingrid - Granqvist, Carl Jan - Lindberg, Björn - Zetterling, Leif:  Fest på spår. Menyer ur järnvägens historia. [ref 59843]    150:-
    Färgspelet, Örebro, 1999. 4:o. 231, (1) s. Slösande rikt illustrerad i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Kort tillskrift i blyerts på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
Nilsson, Rikard - Christiansen, Hans:  Resmål. [Häng med på en matupplevelse bland 30 krogar och 100 recept från Stockholms län]. [ref 75433]    200:-
    Informationsgruppen 2006. Stor 4:o. 158, (2) s. Genomgående illustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
Nilsson, Rikard - Moraeus, Kalle:  En matresa i Dalarna. Maten, musiken och sevärdheterna. [ref 79959]    150:-
    ICA bokförlag 2003. 4:o. 91, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nordin, Marita:  Konsten att bli av med en julskinka. [73 goda recept]. [ref 56387]    70:-
    Babylon Förlag [1999]. Liten 8:o. 63, (1) s. Illustrerad av Anders Gunér. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något solkigt på båda sidor.
Nordli, Katarina:  Af en inländsk drufwa. Svenska bär- och fruktviner. [ref 718]    125:-
    Rabén & Sjögren 1991. Stor 8:o. 213, (2) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Nordquist, Per Eric:  Cajsa Wargs snapsbord. [ref 78197]    85:-
    ICA bokförlag 1998. Liten 8:o. 120, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nordström, Tina:  Jättegott Tina - 55 recept från SVT:s program "Mat". [ref 78496]    100:-
    Natur och Kultur/LTs Förlag 2002. 4:o. 111 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet annars ett fint ex.
  –  :  Tinas mat - 50 recept från programmet i SVT. [ref 75153]    100:-
    Natur och Kultur/LT 2002. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 1:a upplagan 9:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Norvell, [Anthony]:  7-dagars snabb viktminskning från Orienten. Omarbetad av John Heinerman. [ref 79661]    100:-
    Prentice Hall, [Englewood Cliffs, N.J.], © 1996. 243 s. Limhäftad. Fint ex.
   Den fantastiska strategin för viktminskning utan hunger.
Notaker, Henry:  All världens kokböcker. Med 100 historiska recept. [ref 53584]    150:-
    Atlantis 1990. 353, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor.
Nycop, Margot:  Hälsofest. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg. [ref 53585]    110:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 144 s. Genomgående illustrerad med färgfotografier av Olle Nycop och Jan Tennek. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på titelbladet.
  –  :  Min mat. För vikten och hälsan. [ref 70870]    70:-
    Forum 1973. Liten 8:o. 141, (3) s. 3:e upplagan. Häftad. Sned rygg med veck.
Nylander, Margaretha:  Handbok wid den nu brukliga finare matlagningen; innehållande tillika beskrifning på confecturer, sylter och glacer; samt ett bihang... [ref 62784]    1000:-
    Stockholm, Henrik And. Nordström. På eget förlag 1828. (8), 324, (2) s. Fjerde tillökade och förbättrade upplagan. Samtida halvfranskt band. Något nött med stötta hörn. Diverse anteckningar på insidorna av bägge pärmarna. Något åldersfläckad inlaga. Nyare exlibris.
Olls, Kristina Li - Olls, Bertil - Öhman, Sten A.:  Så åt och drack man förr. En gastronomisk resa genom tid och rum med gamla recept - i modern tappning. [ref 79853]    140:-
    Bokförlaget Settern, Örkelljunga, 2002. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrationer av Bertil Olls. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Olney, Richard:  Provence. En kulinarisk resa. [Genuina recept från den franska regionen Provence]. [ref 73992]    225:-
    Bra Böcker 1999. Liten folio. 256 s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Olsson, Anna:  Grönsakers användning i hushållet m.m. Kokbok. [ref 61449]    70:-
    Tyringe, eget förlag, 1940. 132, (4) s. Illustrerad med annonser. 8:e upplagan, 36:e-40:e tusendet. Häftad.
Olsson, Brita:  Sju sorters kakor. [ref 56986]    75:-
    ICA bokförlag 1980. Liten 8:o. 185 s. Illustrerad med fotografier i färg av Olle Åkerström och teckningar av Anna-Greta Paulsen. 59:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Text på bakre pärmen: Klassikern bland kakböcker sedan 1945, flera gånger helt omarbetad och moderniserad, innehåller nu 325 recept på läckra kakor och bakverk. Förutom de bästa recepten ur "gamla" Sju sorters kakor får du här pröva många nya, bl a diet- och hälsobröd, landskapsbröd, utländskt kaffebröd och tårtor. ICA provkök står för recepten och ger i ord och bild goda råd för ett lyckat bak.
Olsson, Brita - Ekstrand Hemmingsson, Elisabeth:  Bjud till fest. [ref 70183]    100:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1986. 160 s. Illustrerad med foton av Björn Lindberg och teckningar av Annika Wide. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med lätta bruksspår annars bra skick.
Olsson, Brita - Erlandsson, Mariann - Sahlén, Kerstin:  Fiskkokboken. En bok full av recept på läckra fisk- och skaldjursrätter. [ref 63437]    110:-
    ICA bokförlag 1986. Stor 8:o. 201, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Hans B. Eriksson. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg.
Olsson, Brita - Peterson, Janet - Östenius, Asta:  Efterrätter till vardags och fest. [ref 53587]    70:-
    ICA-bokförlag, Västerås 1979. Liten 8:o. 158 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Olsson, Brita - Ränk, Marie Anne - Östenius, Asta:  Smörgåsar. Utgiven av ICA provkök. [ref 66017]    75:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1979. 104 s. Illustrerad. 4:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Olsson, Brita - Sandquist, Britt - Östenius, Asta:  Läckra smörgåsar. [ref 71016]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1964. 88 s. Illustrerad med foton i färg och teckningar i svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg, annars ett bra ex.
Olsson, Brita - Östenius, Anna:  Bjudmat. [ref 71017]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1985. 63, (1) s. Illustrerad i färg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Receptskatten)
  –  :  Bjudmat. Tips, menyer, recept. [ref 71156]    90:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1978. 147 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Olsson, Brita - Östenius, Asta:  Billigt och gott. [ref 74796]    75:-
    ICA-förlaget 1982. Stor 8:o. 63, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Läckra kvällsrätter. En matbok från ICA provkök. [ref 62467]    65:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1976. 103 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Olsson, Brita - Östenius, Asta (red.):  Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök. [ref 56548]    100:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1974. 191, (1) s. + 16 planschblad med fotografier (delvis i färg). Teckningar i texten av Erich Lyngbye. 4:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Texten till kapitlen "Landskapsrätter" och "Helgmat": Maud Reuterswärd.
Palmkvist, Peter:  Vad är det med maten? [ref 69431]    90:-
    LT:s förlag 1984. 118, (1) s. Teckningar: Olle Nessle. Limhäftad. Blekt rygg, annars fin.
Papashvily, Helen & George:  Ryskt kök. + Receptsamling. [ref 53588]    250:-
    Bonniers 1969. 203, (1) + 111, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Receptsamlingen i spiralpärm. 4:o resp. 8:o. 2 volymer. (All världens maträtter)
Se bild på boken
Papazov, Venzi:  Mat från Balkan. Utvalda rätter och teckningar. [ref 76117]    150:-
    Askelin & Hägglund, Stockholm, 1988. Tvär 4:o. 196 s. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson. Häftad. Omslagen ojämnt blekta, annars ett fint ex.
Parker, Robert M.:  Bordeaux. Referensboken för provning och bedömning av årgångsvinerna 1961 till 1983. Översättning: Eivor och Lennart Thölén. [ref 4726]    150:-
    Trevi 1987. Stor 8:o. 551, (1) s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva, balsidan lätt fläckad, i övrigt fint ex.
Patten, Marguerite:  Stek, biff & gryta. Nötköttets ABC. [ref 39452]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1979. Tvär 4:o. 168 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna något blekta i kanterna, skyddsomslaget i bra skick.
  –  :  Stekboken. [ref 56477]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1985. Liten bred 4:o. 168 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg och teckningar i svartvitt. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Persson, Selma:  Beskrifningar på maträtter. [ref 7424]    80:-
    Uddevalla 1983. (4), 167, (3) s. Faksimil av en handskriven kokbok från början av 1900-talet. Häftad. Obetydligt nött. (Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund. Nr 8)
Petersen, Bengt:  Mat & konst i Bohuslän. Recept från Gerlesborgsskolan i Bohuslän samlade och presenterade. [ref 74807]    120:-
    Atlantis 1993. 146, (3) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Phil, Ove (chefred.):  Smaka. Matboken 2. [ref 68941]    80:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1990. Stor 4:o. 95, (1) s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Piccinardi, Antonio:  Norstedts stora pastabok. [ref 61004]    125:-
    Norstedts 1991. 4:o. 187, (2) s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Pihl, Ove:  "Fröken, får jag be om matsedeln". Klassiska krogar och klassiska recept från ett svunnet Stockholm. En matbok. [ref 59294]    175:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1997. 4:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Liten stämpel samt tillskrift på titelbladet, i övrigt gott skick. (Stockholm Energi Presenterar)
   Detta ex saknar de 3 löst bifogade menyerna i faksimil. Ingår i en serie om 3 böcker.
  –  :  "Har Källarmästar'n ett bord ikväll?". Klassiska krogar och klassiska recept från ett svunnet Stockholm. En matbok. [ref 57222]    200:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1998. 4:o. 109 s. Slösande rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något lite nött på omslagets huvud annars ett fint ex. (Stockholms Energi Presenterar)
   Ingår i en serie om 3 böcker.

Se bild på boken
  –  :  "Hovmästar'n får jag beställa". Klassiska krogar och klassiska recept från ett svunnet Stockholm. En matbok. [ref 54582]    200:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1996. 4:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier på krogar och inredningar samt maträtter med recept. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. Med 3 bilagor (menyer). (Stockholm Energi presenterar)
   Ingår i en serie om 3 böcker.
  –  :  "Hovmästar'n får jag beställa". Klassiska krogar och klassiska recept från ett svunnet Stockholm. En matbok. [ref 79087]    175:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1996. 4:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier på krogar och inredningar samt maträtter med recept. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt gulnat, i övrigt gott skick. (Stockholm Energi presenterar)
   Ingår i en serie om 3 böcker.
  –  :  Ångbåtsbiff. Mat och traditioner ombord på Strömma Kanalbolagets skärgårdsbåtar. [ref 79321]    100:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1994. 4:o. 76, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre skrapmärken, i övrigt gott skick.
Pihl, Ove - Malmkvist, Robert (projektledning):  Sommarkokboken. Matredaktör: Cathrine Schück. Sångtexter: Lasse Berghagen. [ref 69361]    150:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1999. 4:o. 106 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Rainbird, George:  Vin. All världens viner. Odling och beredning. Lagring och servering. Årgångar. Buteljer och glas. [ref 67267]    70:-
    Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 142, (2) s. Sparsamt illustrerad. 2:a upplagan. Pocket. (Sesam – en Aldus handbok)
Rasmusson, Birgitta (red.):  ICA-förlagets stora kokbok för mikrovågsugn. [ref 75942]    200:-
    ICA bokförlag 1993. 4:o. 319 s. Rikligt illustrerad med fotografier i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Ray, Cyril:  Alla dessa drycker. Cognac, whisky, likör, gin, rom, akvavit, vodka. Översättning och svensk bearbetning Eivor och Lennart Thölén. [ref 1040]    135:-
    Wezäta Förlag 1977. Stor 8:o. 134, (5) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Månadens bok)
Reece, Eileen:  Den franska maten. Översättning: Gull Brunius. [ref 53592]    140:-
    Bonniers 1979. 4:o. 224 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Med Marie Louise Telegins namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Det franska lantköket. [ref 8851]    150:-
    Norstedts 1982. Liten 4:o. 175 s. Fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Reichel, Britta:  Soppor. 100 snabba klassiker. Översättning från tyska av Mats Åkerström. [ref 75069]    100:-
    DuMont Buchverlag, Köln, © 2001. 4:o. 154, (2) s. Illustrerad med färgfotografier av Brigitte Sporrer och Alena Hrbkova. Förlagets dekorerade pappband.
Reuterskiöld, Sarah:  Ät grönsaker. Husmödrarna egen kokbok för råkost och andra grönsaksrätter. [ref 20161]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1931. 158, (1) s. Häftad. Veck i ryggen, omslagen lätt naggade i nedre kanten, det bakre med en liten lagad reva.
Rhedin, Peter:  Havets hjältar. [Sveriges bästa fiskkockar 1992 & 1994]. [ref 18686]    100:-
    Stiftelsen Gulfisken © 1994. 4:o. 83 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Rias-Bucher, Barbara:  Vår tids mat. Översättning: Britta Govers. [ref 48600]    100:-
    Bonniers 1986. 4:o. 158 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet.
Ripa, Brita:  Gästmiddagar. 50 kompletta festmåltider med entrérätt, varmrätt och dessert. [ref 66018]    110:-
    Spektra 1982. 226, (2) s. + 12 planschsidor i färg. Vinjetteckningar: Ann Ivarsson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
Rodway, Avril:  Örter och kryddor. Odla, skörda, nyttja. [ref 78320]    100:-
    Forum 1980. 4:o. 160 s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Rolf, Signe:  All världens tårtor. [101 festliga, enkla, klassiska och nya tårtor och pajer]. [ref 64467]    120:-
    ICA bokförlag 1994. 4:o. 112 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Frysboken med 32-sidigt lexikon. [ref 66019]    75:-
    Specialtidningsförlaget 1979. 160 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Små stukningar i övre pärmhörnen.
[Roselli, Carl]:  En gammal svensk örtabok. En avhandling om mer än Trehundra svenska växters nytta och användbarhet såväl i medicinskt avseende som i hushållningen och näringarna. [ref 72047]    110:-
    Fabel, Stockholm, 1960. Liten 8:o. 132, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ett blad med hörnveck. Lätt skeva pärmar. (Fabels handbibliotek)
Rydell, Stella:  Konservering på gammalt sätt och nytt. [ref 15001]    110:-
    Förlagshuset Norden, Malmö, 1941. 320 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband. Fint ex. (Hem och hushåll. En serie uppslagsböcker för alla moderna hem)
  –  :  Matlagning och bakning. [ref 78609]    100:-
    Förlagshuset Norden, Malmö, 1941. 336 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband. (Hem och hushåll. En serie uppslagsböcker för alla moderna hem)
Rönnberg, Bo:  Annorlunda kokbok. [ref 1594]    100:-
    Akademilitteratur 1981. 4:o. 114 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Stefan Berg. Förlagets dekorerade pappband.
Rössner, Stephan:  Hälsa till alla! [ref 68668]    110:-
    Brombergs 2001. 276 s. Rikt illustrerad med teckningar och färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband.
   Lust - Mat - Vikt - Motion - Godis.
  –  :  Kroppen har rätt. Myter, mat och hälsa. [ref 75971]    90:-
    Brombergs 1998. 278 s. Teckningar av Lars Agelii. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mat som medicin. [ref 80285]    90:-
    Brombergs 1994. 178 s. Teckningar av Lars Agelii. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Samuelson, Christine & Jan:  Dejlige danske kroer. Och deras bästa recept. [ref 55745]    175:-
    Wiken, Höganäs, 1990. Liten tvär 4:o. 223 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Michel Hjorth och Jan Samuelson. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten lagad reva, i övrigt gott skick.
Sandberg, Marianne - Frithiofsson, Bengt:  Weekendmat med vin därtill. [ref 49537]    130:-
    Svenska Dagbladet 1985. Stor 8:o. 255 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Nedre hörnen något stukade.
Sandquist-Bolin, Britt:  Bonniers nya kokbok. [1000 moderna recept]. [ref 4683]    120:-
    BonnierFakta 1987. 400 s. + flertalet planschblad i färg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Den nya fisken. [ref 61904]    120:-
    Askild & Kärnekull 1980. 297, (7) s. Fotografier och omslagsfoto: Mitzi Günz. Teckningar: Anna-Greta Paulsen. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Den nya maten. Smalkostkokbok. [ref 8058]    110:-
    Askild & Kärnekull 1977. 383 s. Illustrerad med fotografier färg samt teckningar i svartvitt. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Menykokboken. Sommarbröllop, exotiska bufféer, grekisk afton, härliga höstmiddagar, femtioårsmiddag, julbord. Fotografier: Mitzi Günz. [ref 60020]    145:-
    Bonnier Alba 1995. 192 s. + 16 planschsidor i färg. Förlagsband med skyddsomslag. En liten brun fläck på främre snittet, annars ett fint exemplar.
Schenk, Karin von (red.):  Läcker mat. Om läcker mat och matens atmosfär. Hundratals recept. Menyförslag. Vinguide. Ur Svenska Dagbladet september–november 1980. [ref 53574]    85:-
    Svenska Dagbladet/Wahlströms 1981. 197, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet.
Schoonmaker, Frank:  Vinlexikon. Översättning: Barbro Nessén. [ref 48240]    100:-
    Bonniers 1967. 330, (3) s. Illustrerad med kartor av Tage Gustavsson. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat upptill på ryggen samt smärre revor (lagade).
Schück, Cathrine:  Pasta vid spisen. [ref 65886]    150:-
    Bonniers 1999. Stor 8:o. 176 s. Illustrerad med färgfotografier av Albert Håkansson. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat i övre kanten och med ett par små riss framtill.
  –  :  Schücks vintermat. [ref 66459]    130:-
    Bonnier 1998. 208 s. Illustrerad med fotografier i färg av Albert Håkansson. Övriga illustrationer av Birgitta Watz. Förlagets dekorerade pappband.
Schück, Peter:  Resa i franska kök. [ref 34551]    85:-
    Forum 1965. 168, (1) s. Illustrationer och omslagsteckning av Gyula Buvàry. Förlagets dekorerade pappband.
Schönkopf, Lennart:  God middag i Europa. Kulinariska strövtåg i fjorton länder på 451 restauranger. [ref 61111]    100:-
    Prisma 1969. 285, (1) s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med lätt naggat skyddsomslag.
Seed, Diane:  De 100 bästa pastasåserna. Översättning: Kerstin Wachtmeister. [ref 70184]    120:-
    Forum 1991. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrerad av Robert Budwig. Dekorerat förlagsband.
  –  :  De 100 bästa rätterna från medelhavsköket. Översättning: Barbro Ahlström. [ref 77330]    120:-
    Forum 1995. Stor 8:o. 127 s. Rikt illustrerad med teckningar av Sarah Hocombe. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Siesby, Birgit:  Stora boken om fisk och skaldjur. [ref 54560]    100:-
    ICA bokförlag 1981. Liten 4:o. 214 s. Illustrerad med fotografier i färg av Jes Buusmann. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Stora idéböckerna)
Simon, André L.:  A Concise Encyclopedia of Gastronomy. Complete and Unabridged. [ref 373]    125:-
    Bramhall House, New York [1952]. XV, 816 pp. With decorations by John Leigh-Pemberton. First edition in one volume. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket slightly chipped, small damaged internally repaired, back side a little soiled and rubbed.
Sixtensson, Britta:  Brittas mat. [ref 29822]    80:-
    Askelin & Hägglund 1982. 95, (1) s. Med teckningar av Staffan Persson. Limhäftad. Främre omslag med längsgående veck intill ryggen, bakre omslag en aning brutet.
Sjögren, Bengt:  Brännvinskryddor i skog & mark. [ref 62054]    75:-
    Norstedts 1975. Liten 8:o. 196, (1) s. Illustrerad med teckningar av Kristian Holmqvist. Originalupplaga. Originalpocket. Omslagen svagt solkade, veck på det främre intill ryggen. Försättsbladet bortrivet, inlagan i övrigt med några svaga markeringar i bläck.
Sjöstrand, Östen - Werup, Jacques (red.):  Poeternas kokbok. [ref 33278]    100:-
    FIB:s Lyrikklubb 1981. Stor 8:o. 193 s. Med teckningar av Annika Wide. Förlagets dekorerade pappband. Övre hörnen lätt stötta.
Southey, Paul:  Stora gröna kokboken. Äta gott utan kött och fisk. [ref 40086]    140:-
    Forum © 1980. 4:o. 223 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmens övre hörn lätt brutet (ej genombrutet).
Stenmark, Cajsa:  Årstidernas mat. [ref 50251]    100:-
    Tidningen Vi 1990. 158, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på försättsbladet annars fin.
Stenros, Manne - Hornmalm, Erik (red.):  Sea & Food. [ref 71697]    150:-
    Studio Avec Audiovisual Ky, Lahti (Finland), 2003. 4:o. 96 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   Text på svenska, finska och engelska. – Viking Lines duktiga kockar och kallskänkor samt några kända kockar, som vid olika tillfällen gästspelat ombord, har i denna bok samlat en varierande flora av sina favoriträtter. Rätter som vid olika tillfällen genom åren har serverats ombord och således har funnit vägen till gästernas hjärta.

Se bild på boken
Stokstad, Joachim:  Hopkok. [Sex kulturer möter det svenska köket]. [ref 61677]    110:-
    Norstedts [1998]. 4:o. 119, (8) s. Rikt illustrerad med fotografier av Martin Sundström, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Stora boken om sallader:  Recept: ICA provkök. Fotoarrangemang: Kerstin Sahlén. [ref 40067]    120:-
    ICA bokförlag 1983. 4:o. 199, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Olle Åkerström samt Hans B. Eriksson och Kent Jardhammar. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Struck, Rune (text) - Nilsson, Stig-Göran (bild):  Mat & öl. Tio mästerkockars menyer och det bästa ur deras receptsamlingar. [ref 58085]    100:-
    Tidningsmakarna AB [1985]. 4:o. 96 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   Utgiven till minne av Svenska Bryggareföreningens 100-årsjubileum.
Strömberg, Glenn - Jörnvik, Ulf:  Mitt Italien. Pasta och pizza från norr till söder. [ref 80385]    135:-
    Norstedts 2009. 4:o. 187, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Många intervjuer med Glenn Strömbergs "fotbollsvänner" angående deras favoritmat när dom spelade i Italien.
Ståhlbrandt, Marianne:  Marianne a la carte. Kulinariska kåserier och roliga recept. [ref 27118]    90:-
    Forum 1965. 157, (1) s. Illustrerad med teckningar av Gyula Buvàry. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med några små svaga fläckar.
Sundin-Berg, Britt-Mari:  Boken om lyckade fester. Recept: Britt Gratte. [ref 17179]    90:-
    Skandinavisk Press, Malmö, © 1978. 95 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet.
Sundqvist, Inga-Britta:  Matglädje & hälsa. Vegetariska recept. [ref 74818]    120:-
    ICA bokförlag 1992. Stor 8:o. 191, (2) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Vegetariska kokboken. Teoridelen granskad av näringsfysiolog Agneta Yngve. [ref 47687]    150:-
    ICA bokförlag 1997. 296 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. 2:a utgåvan, 8:e tryckningen. Häftad. Fint ex.
Swanberg, Lena Katarina:  Till bords under 100 år. Recept från tio decennier. [ref 75348]    140:-
    Bonniers 1999. 4:o. 142, (1) s. Rikt fotoillustrerad av Björn Lindberg, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite skadat i nedre kanten på baksidan (lamineringen har lossnat). Rester av gammal prislapp på framsidan.
Söderqvist, Åke:  Några säkra nummer i köket. Recept för alla. Kulinarisk rådgivare Rolf Dürr. [ref 5256]    100:-
    Norstedts 1983. 4:o. 97 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Bengt Wanselius. Förlagets dekorerade pappband. Lång dedikation på smutstitelbladet från bl.a. "Åke".
Tardini, Ellis:  Det godaste till jul och fest. Översättning: Eivor Jonazon. [ref 8931]    90:-
    Bra Böcker 1979. 4:o. 145, (5) s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Stora drinkboken. [Över 200 recept]. Översättning och bearbetning: Monica Jersler. [ref 40079]    100:-
    Bokhuset 1984. 4:o. 96 s. Illustrerad med 170 färgbilder. Förlagets dekorerade pappband. Märken på bakre pärmen (lamineringen har delvis släppt).
Thackeray, William Makepeace:  En gourmands anteckningar. Översättning a Barbro och Ernst Nathorst-Böös. [ref 59241]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 65, (2) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuret ex.
Tham, Ulla:  Fjällkrögarnas bästa recept. [ref 60185]    150:-
    Tiden [i samarbete med Matakademien i Jämtland och Härjedalen], Stockholm, 1989. Liten 4:o. 133 s. Illustrerad med foton i färg av Bengt Weilert samt Lars Danielsson och Leif Milling. Förlagets dekorerade pappband. Lite snedläst, i övrigt gott skick.
  –  :  Glad i ost. Historia och ostkunskap med läckra recept. [ref 79430]    110:-
    Bäckström Förlag 1995. 4:o. 143, (1) s. Illustrerad med fotografier i färg av Bengt Weilert samt andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Thurfjell, Karsten (text):  Kocklandslagets underbara värld. En resa genom främmande kök. 149 recept - 8 länder - 4 världsdelar. [ref 67825]    225:-
    ICA bokförlag 2000. 4:o. 301, (3) s. Illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) av Peter Cederling och Lars Paulsson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Toklas, Alice B.:  Kokbok. Översättning: Marie-Louise Telegin och Olof Ekendahl. [ref 23613]    140:-
    Trevi 1982. 323, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen svagt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Topelius, Ann-Sofi och Christer (red.):  Hagdahl à la carte. Ett urval redigerat och med inledning av redaktörerna. [ref 64968]    100:-
    Natur och Kultur 1970. 115, (1) s. + 16 planschsidor. Illustrationer i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor.
Trutter, Marion (ed.):  Culinaria Spain. [ref 75543]    300:-
    Köemann, Cologne, © 1999. Large 4to. 488 pp. Illustrated throughout in colour. Photography: Günter Beer. English edition. Publisher's boards. Dust-jacket. Fine.
Trägårdh, Thomas:  Trägårdhs enkla. Text: Kjell Jäfvert. [ref 53606]    150:-
    Atlantis 1989. 4:o. 143, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Lennart Durehed. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på första sidan, annars ett fint ex.
Tudge, Colin:  Morgondagens mat. [ref 67729]    150:-
    Forum 1981. Stor 8:o. 396 s. Illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
   "Över 200 beskrivningar på maträtter där framförallt spannmål, ärter, bönor och potatis dominerar"
Tulleken, Kit van, m.fl. (red.):  Spännande kötträtter. Av redaktionen för Time-Life Books. Översättning: Britt Petersson. Granskning: Cajsa Stenmark. [ref 67631]    100:-
    Bra Böcker 1995. 4:o. 128 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Lätt och läckert)
Tunberger, Pernilla:  Böckernas mat. [ref 5558]    100:-
    Bra Böcker 1980. 4:o. 247, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier o.a. illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött vid rygghuvudet, i övrigt ett fint ex.
   Med separat receptbilaga: "Författarnas bästa ur Böckernas mat". Foto: Knut E. Svensson. 56 sid. Häftad.
Tunberger, Pernilla - Henrikson, Alf:  I vingården. [ref 20816]    125:-
    Bra Böcker 1977. 4:o. 213, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets blindpressade klotband med skyddsomslag. Kort tillskrift på första bladet.
Törnblom, Marie:  Soppfantasier med bröd och andra tillbehör. [ref 60022]    95:-
    Natur och Kultur 1995. 100 s. Illustrerad med fotografier i färg av Ulf Svensson. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
Waerland, Ebba:  Hälsokost till vardag och fest. [ref 1372]    70:-
    Reformförlaget 1976. 56 s. Klammerhäftad. Omslagen lätt skavda.
Wahlund, Per Erik:  Kosthåll. Lekverk och bordssamtal i kulinariska ämnen. [ref 24099]    100:-
    Bonniers 1977. Liten 8:o. 199, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Walden, Hilary:  Choklad, kola och karameller. 140 recept på hemlagad konfekt. [ref 65234]    150:-
    Forum 1989. 4:o. 159 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Walker, Michael:  Internationella cocktailboken. Cocktailrecept från hela världen. [ref 21367]    95:-
    Bonniers © 1986. 4:o. 96 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lätt repad.
Warg, C. (Cajsa):  Hjelpreda I Hushållningen För unga Fruentimer; Samt tilökt med en Färgbok och et Bihang. [ref 19552]    1800:-
    Johan Pehr Lindh, Stockholm, 1800. (8), 512, (16), 148, (4) s. Ellofte [11:e] upplagan å nyå öfwersedd, förbättrad och tilökt. Samtida halvfranskt band. Lite nött och sliten, stötta hörn men i stort hyfsad med ålderpatina. Som alltid denna upplaga felpaginerad sid 341.
   Mamsell Cajsa [Anna Christina] Warg 1703-1769. Första upplagan utkom 1755.
  –  :  Hjelpreda I Hushållningen För unga Fruentimmer; Författad af C. Warg, Samt Tilökt med en Färgbok och et Bihang. [ref 78233]    1250:-
    Kongl. Tryckeriet, Stockholm, 1795. (8), 528, 166 s. Tionde uplagan; Å nyo öfwersedd, förbättrad och tilökt. Tämligen nött samtida halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, förgylld ryggtiteletikett och 5 upphöjda bind. Pärmarna med kraftiga skrapmärken, främre pärmens övre hörn avlägsnat, ryggen något maskstungen, ryggtiteletiketten skavd; boken likväl fast i bindningen. För- och eftersättsbladen med tillskrift, fria försättsbladet med större pappersförlust i nedre hörnet. Inlagan med en del hundöron, samt delvis något lagerfläckad.
   Mamsell Cajsa [Anna Christina] Warg 1703-1769. Första upplagan av hennes berömda kokbok utkom 1755.
  –  :  Hjelpreda I Hushållningen För unga Fruentimmer; Samt Tilökt med en Färgbok och et Bihang. [ref 77074]    1700:-
    Stockholm, Kongl. Tryckeriet, 1790. (8), 528, 165, (1) s. Nionde uplagan Å nyå öfwersedd, förbättrad och tilökt. Samtida halvfranskt band med trevlig ryggdekor. Lite nött och sliten, stötta hörn men i stort hyfsat ex med ålderpatina. 4 sidor med gamla bläckfläckar. En sida med bortriven hörna ca 27X27 mm med liten textförlust.
   Mamsell Cajsa [Anna Christina] Warg 1703-1769. Första upplagan av hennes berömda kokbok utkom 1755.
Warg, Cajsa:  Cajsa Wargs kokbok. Man tager hwad man haver. I urval av Harry Lundin. [ref 73103]    150:-
    Niloe 1983. 256 s. Illustrerad med 4 färgplanscher och 11 svartvita illustrationer. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag annars fin. (Universalserien nr 16)
  –  :  Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimber. [ref 62435]    500:-
    Stureförlaget, 1970. (16), 738, (20) s. Faksimilupplaga tryckt efter den första upplagan som utkom 1755. Tryckt i 999 numrerade ex varav detta är nr 810. Förlagets bruna konstläderband med pärmdekor i guld och helt guldsnitt. Fint ex.
Weiland, Agneta - Jarnhammar, Lennart - Beijbom, Karl (red.):  Aptit på livet eller en bok om vårt välbefinnande. [ref 72820]    100:-
    Page One Publishing, Stockholm, 1999. 4:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Wenström, Kerstin:  Husmoderns bok. Nio olika afdelningar hvaribland Gustafva Björklunds kokbok. [ref 6480]    250:-
    Wilh. Siléns Förlag, Stockholm, 1907. (4), 952 s. + 13 planscher i färg. Illustrationer i texten. 14:e omarbetade och moderniserade upplagan. Privatbundet klotband från 1975. Tillskrift på titelplanschens baksida.
Wesslén, Annika:  Barnens bästa mat. Sjörövarbiff, trollbullar, fridlysta frasvåfflor och 219 andra recept. [ref 7376]    150:-
    Norstedts / Mjölkfrämjandet 1993. 4:o. 224 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Litet stötmärke på bakre pärmens kant annars fin.
Westergren, Björn (red.):  Bonniers stora kokbok. [ref 60983]    165:-
    BonnierFakta 1988. 4:o. 626 s. Rikt illustrerad med fotografier av Åke Hedström m.fl. samt teckningar av Werner Holgersson. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Den stora svenska grundkokboken. 640 sidor, 1200 färgbilder och mer än 2000 recept.
Wetter, Cecilia (red.):  Laga till fest. [ref 25100]    160:-
    Rabén & Sjögren 1969. Stor 8:o. 343 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med plastomslag som är lätt skadat och med revor på framsidan.
Wickman, Margareta:  Gourmetboken. Redigerad av Ingrid Brattberg. Utgiven av Veckojournalen. [ref 75584]    90:-
    Åhlén & Åkerlund 1976. Bred 8:o. 66 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Limhäftad. Små skavmärken på ryggen, annars bra.
Wickman, Mats (red.):  Glassboken. Ett stycke glasshistoria. [ref 71431]    120:-
    Sellin & Partner 1992. Bred 8:o. 149 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wigardt, Otto:  Tankar och tips om thé. Fakta, funderingar och fantasier. [ref 43102]    75:-
    LT:s förlag 1971. Liten 8:o. 104, (2) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wilton, Stig:  Kaffe. [ref 22626]    125:-
    Norstedts 1967. 229, (8) s. Illustrerad. Kartorna ritade av K.W. Potratz. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Wilton, Stig - Nathorst-Böös, Ernst:  Om ost. [ref 52664]    80:-
    Norstedts 1959. 159, (1) s. Illustrerad med teckningar. 2:a upplagan. 7:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
   "Vad vet vi egentligen om ost och dess rätta njutande?"
Vintersten, Eivor:  Eivors varma smörgåsar. [Drinknyckel och pinnmat]. [ref 71159]    75:-
    Vänerförlaget 1964. Liten 8:o. 52, (12) s. Häftad.
Wolter, Annette (huvudred.):  Bonniers bok om pasta. Från hela världen: Soppor, förrätter, gratänger, såser, hemlagad pasta och mycket mer. [ref 4660]    120:-
    Bonnier Lexikon 1992. 4:o. 137, (1) s. Illustrerad med fotografier av Odette Teubner. Förlagsband med skyddsomslag. Bläcknamn på försättsbladet.
  –  :  Fisk. Enkla och fina, snabba och mer tidskrävande rätter med fisk och skaldjur. Den stora bildkokboken med de bästa recepten av Elke Alsen, Marey Kurz, Annedore Meineke och Brigitta Stuber. [ref 61026]    125:-
    Bonniers 1996. 4:o. 139 s. Mycket rikt illustrerad i färg. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Vår tids mat)
   Pärmtitel: Bonniers stora bok om fisk.
  –  :  Små kakor och konfekt. Bakverk för finsmakare. Den stora bildkokboken med de bästa recepten av Cornelia Adam, Elke Alsen, Dagmar von Cramm, Marey Kurz, Annedore Meineke, Hannelore Mähl-Strenge, Bernd Schiansky och Birgitta Stuber. [ref 64483]    150:-
    Bonniers © 1990. 4:o. 138 s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg av Susi och Pete A. Eising. Förlagets dekorerade pappband. (Vår tids mat 14)
Wolter, Annette m.fl:  Bonniers bok om bröd, pizza & paj. Ljust och mörkt bröd, kuvertbröd, tilltugg, pizzor, quicher mm. [ref 75296]    150:-
    Bonniers 1990. 4:o. 137, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. (Bonnier Lexikon)
Wrange, Eva:  Vinterkokboken. [ref 70065]    150:-
    Natur och Kultur / LT:s förlag 1998. Liten 4:o. 159, (1) s. Illustrerad med fotografier i färg av Nisse Peterson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Wretman, Tore:  Mat & minnen. [ref 27310]    140:-
    Bra Böcker 1987. 4:o. 255 s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Menu. En samling kulinariska anteckningar med noggrant utprovade recept och gastronomiska anvisningar samt kommentarer. [ref 80598]    175:-
    Forum 1966. 260, (3) s. Illustrerad med 45 vinjetter och 8 helsidesteckningar av Yngve Svalander. Ny upplaga. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Främre pärmen med ett par obetydliga små fläckar, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Nobiskocken. Tryckt i Wårby för Nobis-vännerna julen 1967. Del II. Handbok vid den numera nästan bortglömda soppmatlagningen med kommentarer af Kungl. Hoftraktören samt underrättelser om en trenchiers ämbete och om en förborgad skrif-konst. [ref 64792]    200:-
    Nobis-vännerna 1967. 32 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Nobiskocken. Tryckt i Wårby för Nobis-vännerna julen 1968. Del III. En nödig och nyttig Kok-Bok, handlande om åtskilliga fiskrätters tillredande samt bihang innehållandes berättelse om matens sönderskärande samt diverse råd att sig vid matbordet förnöja. [ref 64793]    150:-
    Nobis-vännerna 1968. 48 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Fint ex.
  –  :  Nobiskocken. Tryckt i Wårby för Nobis-vännerna julen 1969. Del IV. En nödig och nyttig Kok-Bok, med många recepter om swin och gris-kött, att insalta skinka samt om grisens trenchiring. Dessutom ett bihang med höflige bord- och lefwer-rim. [ref 64794]    150:-
    Nobis-vännerna 1969. 48 s. Illustrerad. Klammerhäftade. Fint ex.
  –  :  Nobiskocken. Tryckt i Wårby för Nobis-vännerna julen 1970. Del V. En nödig och nyttig Kok-Bok, innehållandes åtskilliga recepter om tillredande af kalf och oxe. Dessutom något om en svensk soldats föda i fält. [ref 64795]    125:-
    Nobis-vännerna 1970. 36 s. Illustrerad. Klammerhäftade. Fint ex.
  –  :  Nobiskocken. Tryckt i Wårby för Nobis-vännerna. Del IX, X, XI, XIX och XXVI. [ref 64796]    100:-
    Nobis-vännerna 1971-1987. 36-64 s. Illustrerade. Klammerhäftade. Fina ex. Pris per styck.
  –  :  Om den ärbara vällusten. Mera mat & minnen. [ref 31744]    150:-
    Bra Böcker 1988. 4:o. 263 s. Rikt illustrerad, mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår, annars ett fint ex.
Wretman, Tore, m.fl. (text):  Det svenska matåret. Nyår, påsk, pingst, midsommar, kräftor, advent, jul och andra mathändelser under året. Svenska kocklandslaget i samarbete med Tore Wretman. [ref 69079]    150:-
    Bra Böcker/Wiken 1992. Liten 4:o. 215, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst,skyddsomslag saknas.
Wyssenbach, Willy (huvudred.):  Lax. De bästa recepten. Översättning: Marie Louise Telegin. [ref 6866]    140:-
    Informationsförlaget, Stockholm, 1987. 4:o. 125 s. Fotoillustrerad i färg av Terje Marthinusen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två lagade revor i övre kanten på framsidan.
Wärle, Gunilla:  Från slott och herresäten. Mat och miljö. [ref 78980]    200:-
    Svenska Dagbladet 1989. Liten 4:o. 166 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt fint ex.
  –  :  Från slottsgemak och herrgårdskök. Historiska miljöer - 190 släktrecept. [ref 54485]    225:-
    Svenska Dagbladet 1984. Liten 4:o. 160 s. Rikt illustrerad i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Två minimala fläckar på främre pärmen, annars fin.
Vögeli, Werner:  Från Emmental till Stockholms slott. [ref 76662]    175:-
    Prisma 2003. Liten 4:o. 224, (1) s. Mycket rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Yunkers, Nina:  Ninas bok om olivolja. [ref 79083]    140:-
    Norstedts 1998. Stor 8:o. 143 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Ninas vitlöksbok. [ref 77675]    80:-
    Strömbergs förlag 1994. 93, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Åkerström, Jenny:  Mera god mat. En fortsättning på Prinsessornas kokbok. [ref 16680]    150:-
    Bonniers 1939. XVI, 539 s. + 1 plansch. Illustrerad med 143 bilder i texten. Förlagets dekorerade klotband med marmorerade snitt. Främre pärmen tyvärr lite tråkigt brunfläckad, den bakre med svag fuktrand, i övrigt är boken i fint skick.
  –  :  Prinsessornas kokbok. [ref 33619]    300:-
    Bonniers 1941. 646 s. Illustrerad med 150 bilder. 116:e-125:e tusendet. Förlagets rikt dekorerade, grå klotband med marmorerade snitt. Rygghuvud och -fot lätt stukade. Inklistrat tidningsurklipp på fria försättsbladet, tillskrift på klistrade försättsbladet samt andra fria försättsbladet; inlagan med någon enstaka fläck och nagg.
  –  :  Prinsessornas nya kokbok. [ref 33625]    300:-
    Bonniers 1952. Liten 4:o. XVI, 1049, (1) s. Illustrerad med 642 bilder i svart samt 57 i färg. [Ny reviderad upplaga]. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerat snitt. Mycket lätt skavd.
Åslund, Caroline - Hellström, Gunilla (projektledare):  Tretton till bordet. En inspirationskälla från AMICA kursgårdar & konferensanläggningar till Hässelby slotts 350-årsjubileum. [ref 65205]    150:-
    AMICA AB, Stockholm, 1998. 4:o. 89 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Tryckt i 1500 ex. Förlagets dekorerade pappband.
Östenius, Asta:  Gott med potatis och andra rotfrukter. [ref 72362]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1961. Liten 8:o. 95 s. + 4 planschblad, delvis i färg. Illustrerad i texten. Limhäftad.
  –  :  Makaroni och spagettigott. [ref 72363]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1961. Liten 8:o. 80 s. + 4 planschblad, delvis i färg. Teckningar i texten av Bill Belaieff. Limhäftad.
  –  :  Ris på många vis. [ref 72361]    75:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1960. Liten 8:o. 79 s. + 4 planschblad, delvis i färg. Illustrerad i texten. Limhäftad.
Östenius, Asta - Olsson, Brita (red.):  Rutiga kokboken. [ref 77128]    175:-
    ICA bokförlag 1988. Stor 8:o. 775 s. Rikt illustrerad i färg. 2:a reviderade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   En modern klassiker.
Östenius, Asta - Persson, Ingrid:  Goda soppor. 90 recept. [ref 72367]    70:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1958. Liten 8:o. 59, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Limhäftad. (Små hemböcker 9)
  –  :  Sillgott av salt sill och -konserver. 95 recept. [ref 72368]    70:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1958. Liten 8:o. 59, (1) s. Illustrerad, delvis i färg. Limhäftad. (Små hemböcker 10)
Östenius, Asta (red.):  Fiskrätter. Enklare och finare recept från ICA-kurirens provkök. [ref 72358]    90:-
    ICA-förlaget, Västerås, 1955. 119, (1) s. + 6 planschblad i färg. Illustrerad i texten. 2:a upplagan. 26:e-40:e tusendet. Limhäftad. (ICA-förlagets köksbibliotek)
Österling, Karin:  Grytor och småvarmt. [ref 72370]    70:-
    Åhlén & Åkerlund [1967]. Liten 8:o. 62, (2) s. Illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Blå serien)
Östlund, Barbro:  Mat med sommarsmak. Ta till vara bär, frukt och grönsaker. [ref 72371]    100:-
    LT:s förlag 1986. Stor 8:o. 112 s. Med teckningar av Susanne Gunnarson. Ringpärm. Fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS