logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Jakt och Fiske  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Andersson Stellan - Åkerman Jan:  Praktisk jakt. Med Sveriges samtliga jaktbara viltarter. [ref 79135]    175:-
    Norstedts 1988. Stor 8:o. 184 s. Rikt illustrerad med fotografier av Per Klaesson och Bengt Olof Olsson. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Andersson, Stellan:  Jakthundarna i ord och bild. [ref 72402]    100:-
    Bokförlaget Settern 1981. 152 s. Illustrerad med fotografier av Lars Söderbom. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Jägaråret. [ref 58013]    100:-
    Zindermans 1976. 126, (2) s. Illustrerad med teckningar av Rolf Svensson. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Med bössa och hund. En jaktbok. [ref 3257]    80:-
    Zindermans 1975. Liten 8:o. 117, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mina färgstarka jägarvänner. [ref 48749]    125:-
    Bokförlaget Settern 1993. 148 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
André, Christer:  Kunskap och jakt. Vägen till jägarexamen. [ref 59005]    195:-
    Naturia Förlag 1994. Stor 8:o. 320 s. Illustrerad med teckningar av Göran Boström samt fotografier, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Bilaga: [Kap.] 9: Jakten och lagen (15 s.).
Arbman, Ragnar:  Sportfiskarliv. [ref 39158]    135:-
    Svensk Natur, Stockholm, 1950. 222, (2) s. Illustrerad av Harald Wiberg. 2:a upplagan. 3:e -5:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Pärmarnas kanter med ett par mindre stötmärken, skyddsomslaget med några smärre naggar, riss och veck.
Atkinson, Barry:  Fiske från fiskens synpunkt. Hur vi får bättre fångst genom kunskap om fiskens miljö, sinnen och föda, årstidernas och väderlekens inverkan m.m. Översättning: Aslög Davidson. Granskning och bearbetning: Magnus Fürst. [ref 13776]    120:-
    Bonniers 1964. 151 s. + 6 planschblad med fotografier. Teckningar av Stig Eklund i texten. Förlagets dekorerade pappband.
Backström, Olof:  Jaktglädje. [ref 79154]    120:-
    ICA bokförlag 1991. Stor 8:o. 182 s. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på smutstitelbladet, i övrigt fint ex.
Backström, Olof och Bo Göran:  Harjakt. [ref 16332]    150:-
    Banum förlag 1987. 4:o. 163, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Jakt och hundar. [ref 71925]    125:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, [Kungsbacka], 1976. 136 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ett hörn lätt stött, annars fin.
Backström, S.O:  Taxjakt. [ref 79163]    90:-
    Förlags AB Västra Sverige, Kungsbacka, 1973. 136 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen obetydligt solkad.
Balkenhohl, Detlev:  Laxfiske i norska älvar. Översättning från tyskan av Curt Lindhè. [ref 25403]    120:-
    LT:s förlag 1967. Stor 8:o. 243 s. + 16 planschsidor med fotografier av Willy van Heekern. Teckningar och kartor av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och med mörktonad rygg samt liten bit av omslagets rygghuvud saknas. Tillskrift och etikett på smutstitelbladet.
Beard, Henry - McKie, Roy:  Fiske. Lexikon för fullskändade metare, helgkastare och maskgrävare. Översatt och anpassad till svenska fiskekortsbestämmelser av Staffan Skott. [ref 67293]    90:-
    Tiden 1987. 91 s. Illustrerad. Limhäftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Bergman Sucksdorff, Astrid:  Till en jaktkamrat. [ref 54580]    120:-
    Rabén & Sjögren 1977. 4:o. 252, (2) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Exlibris på försättsbladet lite oprofessionellt inklistrat. Små märken efter tejp vid sidan om och även lite på eftersättsbladet, annars är boken i gott skick.
Birkesten, Olle - Smedman, Rolf:  Fiska på fritid. [ref 52428]    70:-
    Rabén & Sjögren 1975. Liten 8:o. 150, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar. 2:a reviderade upplagan, 13:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt skavd på rygghuvud och fot.
Brambeck, Nils:  Femtio år bakom flötet. [ref 13441]    100:-
    Norstedts 1944. 142, (1) s. + 16 planschblad med fotografier. Häftad. Aningen sned och lätt nött rygg med läsveck, främre omslag med ett par smärre brytveck.
Broman, Arne:  Sportfiskarens år. [ref 39156]    85:-
    Bokförlaget Settern / Litteraturfrämjandet 1989. 173, (2) s. Rikt fotoillustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Broman, P.G.:  Kalender för jägare, fiskare och landtmän. Jemte bihang innehållande bemärkelsedagar, runstafsbilder och sånger för jägare, med musik. [ref 22671]    70:-
    Rediviva 1974. Liten 8:o. (4), 120, (18, musik), (1) s. Med en litografi samt andra illustrationer. Faksimilutgåva av originalupplagan som utgavs 1854, Stockholm, P.A. Huldbergs Bokhandel. Basaren å Norrbro. Förlagets dekorerade pappband.
Brusewitz, Gunnar:  Björnjägare och fjärilsmålare. [ref 75525]    200:-
    Holger Schildts förlag 1968. Stor 8:o. 190, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med ett lite nött skyddsomslag.
  –  :  Jakt och jägare. Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. [ref 21873]    150:-
    Bra Böcker 1971. 4:o. 255, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. Ny utgåva. Förlagets gröna dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantstött och blekt på ryggen samt med lagad reva på framsidan.
   Tidigare utgiven hos Wahlström & Widstrand under titeln "Jakt".
Buckland, John:  Fina flugor för fiske. Litet lexikon för öring- och laxflugor. Översättning av Roland Vogel. [ref 79927]    100:-
    Rabén & Sjögren 1988. Liten 8:o. 192 s. Genomgående fotoillustrerad. Förlagets dekorerade konstläderband. Pärmarna något buktande, i övrigt fint ex.
Camp, Raymond R. - Trefethen, James B. - Miracle, Leonard (ed.):  The New Hunter's Encyclopedia. [ref 52882]    225:-
    Galahad Books, New York, © 1972. 4to. 1054 pp. + 17 pp. of colour illustrations. Numerous b/w illustrations and maps in the text. Updated new printing of third edition. Publisher's boards, dust-jacket. Traces from adhesive tape on the inner sides of the covers. Fine condition.
Cederberg, Göran (red.):  Den stora boken om sportfiske. [Sportfiskets historia. Fisken och vattenvärlden. Spinn- och haspelfiske. Mete. Kustfiske. Havsfiske. Flugfiske. Flugbindning. Gör-det-själv. Fisken efter fångsten.]. Faktagranskning: Jan Olsson. [ref 76829]    250:-
    Prisma 1988. 4:o. 284 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag och några lagade revor annars fin.
Se bild på boken
Clarke, Brian - Goddard, John:  Öringen och flugan. Flugfiskets taktik och teknik på nytt sätt. Översättning: Inge RL Larsson. Fackgranskning och svenskt förord: Nore Sundin. [ref 54709]    225:-
    Norstedts 1983. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Eckerbom, Nils (red.):  Fiskafängen. Svenska fiskeskildringar. En antologi. [ref 13753]    140:-
    Bokförlaget Svensk Natur 1951. 288, (2) s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Häftad. Lätt nött, ryggen med ett par svaga veck, bakre omslag en aning fläckat.
[Ehrencreutz, von]:  En gammal svensk jaktbok. Förord av Björn von Rosen. [ref 56787]    75:-
    Fabel 1961. Liten 8:o. 84 s. Illustrerad. [Ny, något förkortad utgåva]. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna buktar något utåt. (Fabels handbibliotek 6)
   Tidigare upplaga med titeln "Den lilla jagtboken" (1872).
Eklundh, Albert:  Svensk jakt. En överblick till hugfästande av Svenska Jägarförbundets etthundraåriga tillvaro. [ref 41022]    275:-
    Åhlén & Åkerlund 1930. 4:o. 436, (8) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Något fläckat band, ryggen blekt och med lätt stukning upptill samt liten skada nedtill.
Elman, Robert (huvudred.) - Johnston, Turlough (redaktionschef):  Den stora boken om jakt. [ref 8267]    200:-
    Bokia 1980. Stor 4:o. 320 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Ericsson, Joh.:  Konsten att fiska med metspö och pimpeldon samt en orientering vid de förnämligaste fiskevattnen samt en orientering vid de förnämligaste fiskevattnen. [ref 24145]    150:-
    Författarens förlag, Stockholm, 1929. 80 s. Illustrerad. Limhäftad. Ryggen blekt och sliten med materialförlust i rygghuvud- och fot. (Praktisk handbok för sportfiskare och turister)
Eriksson, Nils E. (text) - Johnson, Gunnar (teckningar):  Fisken. [ref 13800]    100:-
    LT:s förlag 1978. 143 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna är något skeva.
Essen, Lambart von - Pettersson, J.O. - Sjödin, E.H.:  Älgen. [ref 60717]    85:-
    Natur och Kultur 1968. Liten 8:o. 207, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Teckningar av Bengt Ole röken. Andra, bearbetade upplagan. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. (Jägarskolan)
Fitzgibbon, Edward:  Den skicklige metaren eller Ny handbok för fiskare. Nytt förord av Benny Lindgren. [ref 8232]    100:-
    Rediviva 1985. 12:o. I-II, (6), III-VIII, 192 s. Illustrerad med 17 träsnitt. Faksimilutgåva efter originalupplagan som utgavs i Linköping 1851. Häftad. Nyskick.
Flugbindning:  Instruktionsbok i "konsten att binda flugor". [ref 79945]    85:-
    AB Leidesdorff's Fiskeredskapsfabrik, Stockholm, 1960. 11, (1) s. Illustrerad med teckningar. Klammerhäftad.
Färnström, Nils:  Flygande fiskare. [ref 14048]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 99 s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen med några smärre riss och veck längs kanterna, främre falsen med liten tejplagad reva.
  –  :  Haspelfiske. [ref 63363]    80:-
    Lindqvists 1957. Liten 8:o. 110, (1) s. Illustrerad. Häftad. Lätt nött. (Lindqvists handböcker)
  –  :  Spinnfiske. [ref 39106]    75:-
    Lindqvists förlag 1957. Liten 8:o. 81, (2) s. Illustrerad. Häftad. Bakre omslag har ett litet hörnveck.
Färnström, Nils (huvudred.):  Sportfiske och fiskevård. 1-2 i 1 volym. Under medarbetarskap av Gunnar Alm, Hans Lidman, Curt Lindhé, Arne Lindroth, Gösta G. Thulin, B. Tägtström m.fl. [ref 66209]    200:-
    Sohlmans Förlag i distribution 1956. Liten 4:o. 347 + 323 s. Rikt illustrerad. Ny upplaga i en volym. Förlagets halvfranska band med ryggdekor, marmorerade pärmar och övre guldsnitt.
Färnström, Nils (red.):  Fiskeboken. Medarbetare: Lars G. Ahlström, Bertil Högbom, Olof Johansson, Karl Karlsson, Curt Lindhè, Birger Lundberg, Eric Lundgren, Hans H. Peterson, Anna Lisa Meyerson (teckningar). [ref 60799]    130:-
    Tiden 1961. Stor 8:o. 419, (1) s. + 6 planschblad i färg. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre veck och revor i nedre kanten, i övrigt endast lätt nött.
Gilsvik, Bob:  All-Season Hunting. A Guide to Early Season, Late Season, and Winter Hunting in America. [ref 53292]    110:-
    New York, Winchester Press, [1976]. 209 pp. Illustrated with b/w photograps and maps. Publisher's boards. Dustwrapper.
Gustafson, Viktor:  Jaktminnen från Dalarnas finnskogar. Med förord och kommentar av Gunnar Brusewitz. [ref 75473]    125:-
    Nordiska Museet, Stockholm, 1984. 4:o. 152 s. Illustrerad med färgteckningar. Förlagets dekorerade pappband.
Gyllenborg, Jacob Gabriel:  Kort afhandling om insjö-fisket i Swea riket 1770. [ref 24046]    100:-
    Rediviva 1979. (15), 48, (6) s. + 12 planscher. Faksimil av första upplagan (1770). Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Suecica rediviva 82)
Hasslöf, Olof:  Svenska västkustfiskarna + bilagor och kartor. [ref 41772]    450:-
    Uddevalla 1985. 4:o. 570 s. Illustrerad med fotografier och teckningar (varav 8 planschblad i färg) + 21 kartor och diagram i pappkassett. Faksimilupplaga av originalet från 1949. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Boken har varit med på fiskebåten och blivit något vattenskadad. 2 volymer. (Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund, nr 18)
Hauffman, Willy:  Flugfiske för envar. [ref 14012]    125:-
    Norstedts 1956. Liten 8:o. 114 s. Illustrerad med skisser och fotografier. Häftad. Bakre omslaget något gulnat, ryggen med vissa skrapmärken.
  –  :  På jakt efter regnbågen. Nya fakta om en bortglömd sportfisk. [ref 79924]    120:-
    Norstedts 1959. Liten 8:o. 76 s. Fotoillustrerad. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, omslagen med obetydliga bruksspår. (Fiskefrämjandets handboksserie)
Haxthausen, Carl:  På jakt. Minnen från ett jägarliv. [ref 54805]    90:-
    Norstedts 1970. 178 s. Omslag och teckningar av Harald Wiberg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt lite gulnat på rygg och kanter.
Henning, Karl:  Att jaga. [ref 60211]    120:-
    LT:s förlag 1980. Stor 8:o. 173 s. Illustrerad med teckningar av Rolf Svensson. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Hoffsten, Per-Ola (red.):  Hans Lidman – Norrlandsfiskaren. [ref 18538]    90:-
    Bokförlaget Settern 1989. 136, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Utgiven av Hans Lidman Sällskapet.
Holmgren, Aug. Emil:  Kongl. Maj:ts förnyade nådiga jagtstadga; gifwen Stockholms slott den oktober 1864. Jemte ett bihang, innefattande en wägledning dels för dem, som skola lemna intyg öfwer dödandet af sådana skadedjur, för hwilka staten utfärdat belöning, dels för jägare och åklagare af jagtöfwerträdelser. [ref 69735]    225:-
    P.A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1865. Liten 8:o. 56 s. 1:a upplagan. Häftad med illustrerat originalomslag. Ryggen med en liten skada samt falsreva, främre omslag aningen naggat och med namnteckning.
Hutchinson, Robert D.:  Om flugfiskeriet eller konsten att med artificiella flugor fiska lax och öring samt om fördelaktigaste sättet, att med agn fiska lax, öring, gädda och aborre. Öfwersättning. [ref 31774]    85:-
    Rediviva 1985. Liten 8:o. (8), 42 s. + 3 planscher. Faksimilutgåva av 1844 års upplaga. Häftad. Fint ex.
Hvarfner, Harald (ed.):  Hunting and Fishing. Nordic symposium on Life in a Traditional Hunting and Fishing Milieu in Prehistoric Times and up to Present Day. [ref 19932]    100:-
    Norrbottens museum 1965. Large 8vo. 539 pp. Illustrated. Publisher's decorated cloth. Spine slightly soiled.
Höpken, H. von:  Från Mombasa till Kairo. En jaktfärd från brittiska Ostafrika längs Nilen till Kairo. [ref 74361]    950:-
    Norstedts 1908. 222 s. + 2 kartor (vara en utvikningsbar). Illustrerad med 80 bilder. Samtida dekorerat skinnband. Exlibris. Tillskrift från författaren "Med tillgifvenhet och tacksamhet från Herman von Köpken" på titelbladet. Sliten och blekt rygg samt ojämn blekt främre pärm. Inlagan och den utvikbara kartan är fina.
   Ovanlig.
Jahnsson, B.O. (red.):  Jägarminnen ur Jaktmarker och Fiskevatten under 70 år. [ref 16019]    90:-
    Västerås 1982. Stor 8:o. 126 s. Illustrerad av Eric Palmquist. Häftad.
Knöppel, Arvid:  Jaktskyttekonsten med hagelgevär. [ref 21906]    150:-
    Förlags AB Västra Sverige 1975. Liten 8:o. VIII, 400 s. Illustrerad med 164 teckningar av Eric Ericson m.fl. Faksimilupplaga efter originalupplagan från 1915. Förlagets dekorerade pappband. Lätt kantstött på rygghuvud och -fot samt bakre fals.
Kuss, Gerald V.:  Fiskevatten när och fjärran. Översättning: Anders E. Ramsay. [ref 37178]    100:-
    Rabén & Sjögren 1969. Liten 8:o. 183, (1) s. Illustrerad med teckningar av Rolf Smedman. Förlagets dekorerade pappband. Bra ex.
  –  :  Vi tokiga sportfiskare. Översättning: Anders E. Ramsay. [ref 47887]    90:-
    Rabén & Sjögren 1965. Liten 8:o. 223, (1) s. Illustrerad med teckningar av Rolf Smedman. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skavd och stött på rygghuvud och fot samt ett par obetydliga bruksspår.
Laestander, Gösta:  Fjällnära fiske. [ref 52340]    90:-
    Bokförlaget Settern 1994. Stor 8:o. 103, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Lidman, Hans:  En jägares ungdomssynder. [ref 11754]    800:-
    Norstedts 1950. 211, (2) s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets linneryggsband med mönstrade pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Namnteckning på försättsbladet överstruken med svart tusch (genomslag på baksidan), årtal "1955" kvarstår.
   Inget skyddsomslag.
  –  :  Fisket i våld. [ref 13805]    950:-
    Lindblads Förlag, Uppsala, 1942. Liten 8:o. 144 s. Originalupplaga. Häftad. Ryggen mörktonad och med svag fuktrand, bägge omslagen och smutstitelbladet något fläckade, främre omslag med vertikalt brytveck men ett hyfsat ex.
Se bild på boken
  –  :  Laxögat. [ref 25406]    120:-
    LT:s förlag 1959. 237, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, men med fult tejpade långa revor på baksidan. Boken i övrigt är i fint skick.
  –  :  Mångmilaskog. [ref 29457]    100:-
    Folket i Bild 1958. 195 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Häftad. Något nött ex.
  –  :  Mångmilaskog. [ref 29458]    80:-
    Folket i Bild 1958. 195 s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Lite snedläst. Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Sommardagar. [ref 38815]    400:-
    LT:s förlag 1951. 227, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband. Skyddsomslag saknas. Fram- och baksida, förmodligen klippta från ett skyddsomslag, finns löst bifogade. Har varit inklistrade, men har lossnat. Märken efter klister i falsarna.
Liljefors, Lindorm:  Jakt i Norden. [ref 65388]    650:-
    Rabén & Sjögren 1965. Tvär folio. 236, (6) s. Mycket rikt illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade skinnryggsband. Det transparenta skyddsomslaget med men skadat (som vanligt).
Lindberg, Odd F.:  På sälfångst i Vesterisen. Översättning av Ulf Svedberg. [ref 71712]    140:-
    Norstedts 1989. 272 s. + 16 planschsidor med färgfotografier. I övrigt illustrerad med svartvita fotografier i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med lagade revor.
   En dag-för-dag-skildring av det strapatsrika livet i Ishavet med den grymma och blodiga säljakten.
Lindhè, Curt:  Abborren hugger. [ref 585]    75:-
    Folket i Bild 1960. Liten 8:o. 78, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. (FIB:s fiskeklubb)
  –  :  Där fisken går. [ref 46314]    80:-
    Norstedts 1984. Liten 8:o. 112 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Fiskesafari i Nordatlanten. [ref 13803]    100:-
    LT:s förlag 1966. 171, (1) s. + 16 planschblad med fotografier, delvis i färg samt rikligt med svartvita fotografier i texten. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag.
  –  :  Gäddan hugger. [ref 17945]    70:-
    Folket i Bilds Förlag, Stockholm, 1962. 98, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. Något stött samt veck på bakre pärmen.
  –  :  Storgrundet. [ref 40176]    150:-
    LT:s förlag 1965. Liten 4:o. 221, (1) s. Mycket rikt fotoillustrerad av författaren. Förlagets klotband utan skyddsomslag.
Lloyd, Llewellyn:  Field Sports of the North of Europe, comprised in a personal narrative of a residence in Sweden and Norway, in the years 1827-28. 1-2. [ref 68689]    2500:-
    Henry Colburn and Richard Bentley, London, 1830. XXI, 383 + VIII, 377 pp. + 2 maps (one folding), 7 lithographs (1 in facsimile), 4 plans and 6 vignettes. 1st edition. Two half leather bindings with guilt to spine. The page with illustrations in facsimile.
   Llewellyn Lloyd (1792-1876) lived most of his years in Värmland, Sweden.
Lundberg, Rudolf:  Fiske med metspö. [ref 13778]    90:-
    Rediviva 1979. 114 s. Rikt illustrerad. Faksimilupplaga. Häftad.
   Nytryck efter originalet som ingick i "Illustreradt bibliotek för idrott", 1889, redigerat av Kapten Victor Balck.
Napp och Nytt:  1961. [ref 29888]    120:-
    ABU, Svängsta, [1961]. Liten 8:o. 108 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Limhäftad. Genomgående lätt fuktskada i övre marginalen.
   Innehåller bl.a. bidrag av Hans Lidman.
  –  :  1969. [ref 29889]    100:-
    ABU, Svängsta, 1969. Liten 8:o. 131, (1) s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Fint ex. Firmastämpel på bakre omslag.
  –  :  1970. [ref 29890]    100:-
    ABU, Svängsta, [1970]. Liten 8:o. 132 s. Genomgående illustrerad i färg. Limhäftad. Rygghuvud och -fot lätt stötta, annars fin.
   Bildsidor: President Kekkonen och Prins Bertil fiskar i Svängsta.
Nilsson, Olle W.:  Fiskelexikon från A till Ö. [ref 76278]    175:-
    Rabén & Sjögren 1991. Stor 8:o. 284 s. Illustrerad med foton och teckningar. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med svaga bruksspår.
  –  :  Regnbågen och regnbågsfisket. En faktabok. [ref 34368]    100:-
    Bokförlaget Settern 1994. Stor 8:o. 80 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Sportfiska fritt. En bok om det fria handredskapsfisket på östra ostkusten och i de fem stora insjöarna. [ref 67435]    75:-
    Sportfiskarna 1985. 111, (1) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad.
  –  :  Året om på fiskevattnen. [ref 50094]    100:-
    Gebers 1963. 222, (1) s. Illustrerad med teckningar av Bo Mossberg samt i övrigt med fotografier. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Nilsson, Olle W. (red.):  Fiskehistorier. Godbitar ur den klassiska fiskelitteraturen. [ref 13795]    90:-
    Norstedts 1981. 255, (1) s. Illustrerad med kapitelvinjetter hämtade ur Rudolf Lundbergs "Fiske med metspö". Förlagsband med skyddsomslag.
Ohlsson, Arne:  Jakthandboken. [ref 21895]    100:-
    Saxon & Lindström 1968. 319 s. Illustrerad av Harald Wiberg. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Olls, Bert:  Nygamla skrönor om jakt och fiske. [ref 31053]    90:-
    Bokförlaget Settern 1993. Stor 8:o. 94 s. Illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med bruksspår.
   Huvudsakligen ur författarens tidigare utgivna arbeten.
  –  :  Skrönor om jakt och fiske. [ref 71369]    120:-
    Bokförlaget Settern 1977. 174, (1) s. Illustrerad av författaren. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt sliten stämpel "LÄSEX" på titelbladet.
  –  :  Träskfolket. Jakt och fiske under stenåldern. [ref 71665]    85:-
    Bokförlaget Settern 1979. Stor tvär 8.o. 73, (3) s. Omslag och illustrationer av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött och något blekt rygg. Liten stämpel på smutstitelbladet.
Pettersson, Kjell-Erik:  Fiska året runt - i alla vatten. [ref 13750]    225:-
    Vi bilägare / OK-förlaget [1983]. 4:o. 256 s. Rikt illustrerad med fotografier och med teckningar av Thommy Gustavsson. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, annars ett fint ex.
   Kjell-Erik Pettersson "fiskeprofessorn" är känd som experimentator och nytänkare när det gäller sportfiske, tillverkar egna redskap och har praktiskt provat den mesta utrustning som finns tillgänglig på marknaden.
Plehn, Dr Marianne:  Die Fische des Meeres und der Binnengewässer. [ref 70330]    500:-
    J. F. Schreiber, Eßlingen, München, O.J, [1906]. Gr, 8°. (6), 190, (6) s. 26 farbige und 10 schwarze Tafeln mit 195 Abbildungen und 200 Seiten Text mit 123 Abbildungen. Illustriert Origianal-Leinenband. (Bilderatlas des Tierreichs 4)
Se bild på boken
Ploug Hansen, Jens:  Flugfiskaren. Handbok för sportfiskaren. [ref 14008]    100:-
    Bokförlaget Settern, Örkelljunga, 1995. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrerad med svartvita fotografier. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Ädelfisk. [ref 50319]    140:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Kungsbacka, 1976. 4:o. 135, (1) s. Genomgående illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med två lagade revor i nedre kanten på baksidan.
Ramsay, Anders E. (red.):  Ödemarksfärder. Jakt- och fiskeskildringar från Finland. [ref 52319]    165:-
    Bonniers 1966. 209, (1) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt solkad, lagad skada vid rygghuvudet.
Ranåker, Bengt:  Den insiktsfulle jägaren. Jaktetik, småviltjakt, jaktledning, viltekologi. [ref 7888]    100:-
    Naturia 1994. 184 s. Illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
Rapp, Paul [pseud. f. Al Nordström]:  Lurifaxar på jaktstigen. Jakt- och fiskehistorier. [ref 37374]    75:-
    Solna, Bokförlaget Narva, 1956. 266 s. Illustrerad av Torsten Svensson. Häftad. Ouppskuren. Ocirkulerat ex.
Rosen, Björn von:  Gröna kammarn. Naturskildringar, pojkminnen, jakt- och djurhistorier. [ref 17448]    125:-
    Gebers 1940. Stor 8:o. 262 s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt naggad nedtill samt med ett par läsveck, främre omslag med flera veck i nedre hörnet, det bakre med en liten fläck intill ryggen.
Rosén, Nils (huvudred.):  Svenskt fiskelexikon. [ref 41862]    250:-
    Nordiska Uppslagsböcker, Stockholm, 1955. Stor 8:o. 704, (3) s. + 40 planschblad (vissa i färg) + 3 utvikbara kartblad. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt samt skyddsomslag som är skadat och med lagningar.
Rosendahl, Sven (red.):  Alla tiders jakthistorier. [ref 3799]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1961. 250, (1) s. Häftad. Mycket bra ouppskuret ex.
   Jaktskildringar ur skönlitterära författares verk såsom t.ex. Herman Melville, Adam Mickiewicz och William Faulkner, men även skildringar av verklighetens jakt av t. ex. Boganis, Björn von Rosen och Nils Eckerbom.
Samzelius, Hugo (utg.):  Jägaren. Nordisk årsskrift med bidrag af svenska, norska och finska jägare. [ref 73274]    250:-
    Jos. Seligmanns förlag, Stockholm, 1895. 251, (1) s. Porträtt av H.K.H. Kronprinsen samt illustrationer i texten. Inklistrad lite åldersfläckad litografi av Magnus von Wright på två fjällripor i sommar- och vinterdräkt. Lätt kolorerad. 1:a årgången. Slitet halvfranskt band utan ryggtitel och med början till falsreva. Inlagan lätt fläckig samt de sista bladen lite slitna på främre snittet.
Sandgren, Gunnar E.:  Jaktkrönika. [ref 52701]    100:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 153, (1) s. Med teckningar av Edward Lindahl. Förlagets dekorerade pappband.
Sandgren, Walfrid:  Glada smålandshistorier. Älg- och stövarjakter i småländska tassemarker. [ref 16739]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 184 s. Illustrerad med teckningar av G. Strömberg. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, det bakre även med brytveck.
   Omslag av A. Henschen.
  –  :  Glada smålandsjakter i det vildas rike. [ref 16740]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 167, (1) s. Omslag och teckningar av Erik Prytz. Häftad. Omslagen lätt naggade, namnteckning på smutstitelbladet.
Schager, Carl H. (utg.):  Svenskt fiskerilexikon. [ref 41864]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1920. Stor 8:o. (4), 260 dubbelspaltiga s. Illustrerad med vinjetter. Förlagets tryckta klotband. Lätt nött. Samtida tillskrift på försättsbladet.
   Bilagt: Ett kuvert med några tidningsurklipp om fiske.
Schaldach, William J.:  Upland Gunning. Collected Etchings & Watercolors of Sport in the Field and Allied Subjects. [ref 76507]    250:-
    A.S. Barnes & Co., New York, 1946. 4to. (150) pp. With 8 color reproductions of watercolors & 48 b&w. Publisher's decorated cloth. Spine slightly sunned. No dust-jacket.
Scheel, Kresten:  Jaktskydning med haglbøsse og jagtriffel i teori og praksis. [ref 14262]    100:-
    Høst og Søns Forlag, København, 1954. 253, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren och fotografier av Inga Aistrup. 2:a reviderade och utvidgade upplagan. Häftad. Lätt nött rygg med en liten falsreva nedtill.
   Text på danska.
Schröder, Gustaf:  Pekka Huskoinen. En drivar-finnes liv i Värmlands och Dalarnas skogar. [ref 77814]    120:-
    Åhlén & Åkerlund 1923. Liten 8:o. 445, (2) s. Häftad. Ouppskuren. Ryggen med en del skrapmärken och läsveck, omslagen med några smärre veck längs kanterna.
Sjöbergs Fiskredskap:  Priskurant 1945. Utgiven av A.-B. Erik Sjöbergs Fiskredskapsfabrik, Runnvika. [ref 61524]    90:-
    Runnvika 1945. Tvär 4:o. 30 s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. Omslaget ojämnt blekt.
Se bild på boken
Smedman, Rolf:  Skissbok från Alaska. Fiske och vandringar i levande vildmark. [ref 37649]    170:-
    Rabén & Sjögren 1981. Stor tvär 4:o. 108, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt av författaren. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva och pärmarna lätt böjda, annars ett fint ex.
Sosin, Mark - Kreh, Lefty:  Praktiska fiskeknutar. [ref 76794]    150:-
    Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1977. 172 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar på fiskeknutar. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lite skavd.
Svanberg, Ingvar:  Havsråttor, kuttluckor och rabboxar. Folklig kunskap om fiskar i Norden. [ref 77133]    175:-
    Bokförlaget Arena 2000. Stor 8:o. 351, (1) s. Tämligen rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Studia Ethnobiologica 6)
Tham, Mikael:  Vildsvin – beteende och jakt. [ref 64260]    165:-
    Stockholm, Bilda Förlag; Naturia, 2001. 176 s. Fotoillustrationer (huvudsakligen i färg och av författaren). Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Torp Jacobsen, Preben:  Flugor och flugbindning. [ref 14014]    200:-
    Norstedts 1976. Tvär 8:o. 236 s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt blekt på ryggen, i övrigt fint ex.
Törnblom, Olle (red.):  Sportfiske i Sverige. Ett samlingsverk över svenskt sportfiske och sportfiskeklubbar. [ref 39161]    350:-
    Bokförlaget Mimer 1940. 4:o. 496, (1) s. Rikt Illustrerad. Förlagets halvfranska band med ryggdekor. Ryggen med en ojämnhet på övre delen, annars ett mycket bra ex.
Ulnits, Steen:  Flugbindning. Handbok för sportfiskare. Hår och hårflugor. Imitationer. Syntetiska material. 1-4. [ref 78594]    350:-
    Bokförlaget Settern, 1989-1990. 63, (1) + 63, (1) + 63, (1) + 63, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick.
   4 volymer.
Walton, Izaak - Cotton, Charles:  Den fulländade fiskaren. Översättning och förord av Olof Lagercrantz. [ref 7676]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 265, (1) s. Illustrerad med teckningar av Stig Åsberg. Ny utgåva. Förlagets blåa dekorerade klotband med transparent skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre materialförlust vid rygghuvud och -fot samt reva i ytterkanten, i övrigt fint ex.
  –  :  The Complete Angler, or Contemplative Man's Recreation; Being a Discourse on Rivers, Fish-Ponds, Fish and Fishing. In Two Parts: The First Written by Mr Izaak Walton. The Second by Charles Cotton, Esq. With the Lives of the Authors: and Notes, Historical, Supplementary, and Explanatory, by Sir John Hawkins, Knt. [ref 80087]    2500:-
    James Smith, London, 1822. LX, 388 pp. + engraved frontispiece and 14 engraved plates. Later paper boards (ca 1950s?) with gilt title label, top edge tinted yellow. Boards just slightly warped, top of spine faintly bumped. Owner's book-plates on paste-down endpapers. Page one with professionally restored paper loss in the upper corner, interior else fine. The plates generally with some slight foxing in the margins, frontispiece with a couple of comparatively small ink and damp stains in the margins.
Waterman, Charles F.:  Hunting in America. [From Indians to Today's Sportsman: The Epic Story of Game and Firearms]. [ref 52883]    175:-
    New York 1973. 4to. 250 pp. Illustrated throughout with drawings and photos, mostly in colour. 1st edition. Publisher's boards, dust-jacket. Spine tail and front lower corner lightly bumped. Traces from adhesive tape on the inner sides of the covers.
Wellendorf, Paul:  Min vän fiskespöt. [ref 28190]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 231 s. Illustrerad av Svend Saabye. Häftad. Omslaget något nött och lätt naggat. Tillskrift på smutstitelbladet.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
Veniard, John:  Flugbindarknep från vingar till fribärande torrflugekroppar. Översatt av Bengt Öste. [ref 58836]    120:-
    Norstedts 1975. 112 s. Illustrerad med teckningar av Donald Downs. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Wennberg, Kåa:  Möte med Diana. [ref 29796]    110:-
    Eget förlag 1989. 188 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Westman, Kai - Ackefors, Hans:  Kräftor. Biologi, odling, fiske. [ref 80809]    250:-
    Kiviksgårdens Förlag, 1992. Liten 4:o. 152 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Westrin, Gunnar:  Vildmarksfiske. Vandringar i solens land. [ref 79929]    150:-
    Bokförlaget Settern, 1984. 139 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst. Främre pärmen svagt buktande, pärmar och rygg med några smärre skrapmärken.
Whipple, A.B.C.:  Val i sikte. [ref 55936]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 314, (1) s. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna.
Åkerstrand, Ingmar:  Jakter i Luledalens skogar. [ref 51754]    100:-
    Bokförlaget Settern 1997. 127 s. Illustrerad med fotografier (huvudsakligen av författaren). Förlagets dekorerade pappband.
Ögren, Peter:  Fiske på norrländskt vis. [ref 13780]    90:-
    Bokförlaget Settern 1986. 103 s. Illustrerad av Alf Andersson. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS