logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

  Husdjur  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Adlercreutz, Carl-Johan:  Handbok för hundfolk. [ref 56123]    95:-
    ICA bokförlag 1992. Stor 8:o. 117 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband.
Agresta, Lisa Weiss:  The Labrador Retriever: An Owner's Guide To A Happy Healthy Pet. [ref 67711]    90:-
    Howell Book House, New York, 1995. 158 pp. Color illustrations throughout. Publisher's pictorial boards.
   All you need to know about owning a Labrador Retriever.
Alderson, Lawrence:  The Chance to Survive. Rare Breeds in a Changing World. [ref 64934]    135:-
    London, Cameron & Tayleur in association with David & Charles, 1978. Small 4to. 192 pp. Richly illustrated with photos, partly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper.
Andersson, Ingrid - Lindberg, Charlie:  Hästägarens handbok. [ref 78430]    150:-
    ICA bokförlag 2003. 159, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. 2:a omarbetade utgåvan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Andersson, Stellan:  Jakthundarna i ord och bild. [ref 72402]    100:-
    Bokförlaget Settern 1981. 152 s. Illustrerad med fotografier av Lars Söderbom. Förlagets dekorerade pappband.
Arsenius, Sam:  Om hästar m. m. Skildringar från England och Frankrike. [ref 31820]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1901. (6), 251, (1) s. + 1 frontespis + 24 planscher med fotografier, teckningar och andra illustrationer samt teckningar i texten av Georg Arsenius och Nils Kreuger. Häftad. Nött och sliten men alla sidor på plats. 3 ägarnamn med datum på smutstitelbladet: von Waldheim 1902. Hamilton 1928. Lewenhaupt 1976.
   Ett läsex.
Aurell, Gert:  Sötvattensakvariet. [ref 42954]    80:-
    Bonniers 1954. 200 s. + 4 planschblad i färg. 68 illustrationer i svartvitt i texten. 7:e reviderade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband. Aningen nötta pärmkanter.
Behrend, Katrin:  Katter. [ref 72841]    75:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1991. 60, (4) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Limhäftad. (Djur hemma)
Bengtsson, Sven:  Svinet, dess utfodring och skötsel. [ref 58372]    80:-
    Nordisk Rotogravyr 1936. Liten 8:o. 172 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade linneband. Främre omslag medbundet. (Nordisk Rotogravyrs handböcker för jordbrukare)
Bianchini, Francesco - Bruno, Silvio - Krapp, Franz - Rossi, Alessandro C.:  Akvariet. Fiskar, växter och djur i söt- och saltvattensakvarier. Översättning och bearbetning samt komplettering för svenska förhållanden av Britt-Marie Sundström och Nils-Ove Hilldén. [ref 868]    190:-
    Bonniers 1977. Liten 8:o. 384 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Giuseppe Mazza. Förlagets dekorerade pappband.
Bäckström, Lennart - Einarsson, Stig - Eriksson, Bertil - Hultman, Håkan - Hökås, Gunnar - Lindhé, Bengt - Lundström, Herbert - Mårtensson, Olof - Nilsson, Olle - Trafvelin, Bernt:  Svin. Under huvudredaktörskap av Håkan Hultman. [ref 42324]    150:-
    LT:s förlag; LTK 1973. Stor 8:o. 398 s. Illustrerad. Första upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Campbell, Judith:  Hästar och ponnyer. [ref 74742]    75:-
    Forum 1970. Liten 8:o. 160 s. Rikt illustrerad med teckningar i färg. Pocket. (Forums färgpocket)
  –  :  The World of Horses. [ref 58442]    130:-
    London, Hamlyn, © 1969. 4to. 140 pp. Illustrated throughout, partly on colour. Publisher's decorated boards. Dustwrapper with small tear.
Caras, Roger A.:  Katten ser dig. Boken som får dig att se på din katt med nya ögon. [ref 77058]    125:-
    Forum 1993. 213 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Carr, William H.A.:  The Basic Book of the Cat. [ref 43520]    100:-
    Charles Scribner's Sons, New York, [1963]. 224 pp. + 8 pp. of photographs. 1st edition. Publisher's decorated cloth. Dustwrapper, torned and chipped, small peace with a little loss of text to front lower edge. Previous owner's name inscription on front free endpaper.
Cederborgh, Fr.:  Den tillförlitlige kogubben. Handbok i nötboskapsskötseln eller alfabetiskt ordnadt sammandrag af läran om nötkreaturs uppfödande, utfodring, wård, afkastning och sjukdomar, fodermedlens beredning, mjölkhushållning m.m. [ref 62364]    250:-
    Örebro 1863. Liten 8:o. IV, 186 s. Med sexton träsnitt i texten. Häftad. Hyfsat ex med namnteckning på främre omslaget.
Cederlund, Bitte:  Lär känna hunden. [ref 77816]    90:-
    ICA bokförlag 2005. 80 s. Rikt fotoillustrerad i färg. 1:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Christoffersson, Sten:  Jakthundar. Hur du väljer rätt ras, uppfostrar, jagar in och håller hunden i toppform. [ref 62285]    125:-
    ICA bokförlag 1996. Stor 8:o. 192 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Prislapp på främre pärmen. Fint ex.
Coren, Stanley:  Hur intelligent är din hund? Om olika rasers anlag och inlärningsförmåga. [ref 80353]    175:-
    Svenska Dagbladet, Stockholm, 1995. 258 s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt blekt.
Corny, Hein:  Ein Pferdebuch. "O Glück der Erde auf dem Rûcken der Pferde". Text von Graf Wolf Baudissin und Major a. D. Wilhelm Braun. [ref 19078]    150:-
    Verlag F. Bruckmann, München, 1941. 4to. XX, 108 pp. With 80 pp. of black and white photographs by Corny. Fünfte Auflage. Publisher's quarter cloth with decorated front board. Front board slightly soiled to edges, back board a little spotted. No dust-jacket.
Edwards, Elwyn Hartley:  Bonniers stora bok om hästar. [ref 78076]    150:-
    Bonnier Alba 1999. 4:o. 240 s. Genomgående illustrerad i färgfotografier av Bob Langrish. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Bonniers stora hästlexikon. Översättning Alf Agdler. [ref 78769]    175:-
    Bonniers 1999. 4:o. 400 s. Mycket rikt illustrerad med bl.a. fotografier av Bob Langrish och Kit Houghton. Förlagets dekorerade pappband. Liten ytskada på bakre pärmen.
Esseen, Eva (red.):  Grisboken. [ref 77302]    125:-
    Wiken, Höganäs, 1990. Bred 8:o. 110, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Fogle, Bruce:  Hunden. Skötsel och vård. Översättning: Elisabet Sahlin. [ref 64364]    200:-
    Bonnier Alba 1993. Liten 4:o. 192 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gardner, Caroline Bromley:  Hästar och ridning. Värt att veta om hästar och ridning. Översättning: Kari Paues. [ref 73142]    95:-
    Informationsförlaget, Stockholm, 1986. 224 s. Illustrerad med teckningar av Caroline Bromley Gardner och Gösta Tunell. Förlagets dekorerade pappband.
   Officiell handbok för The British Horse Society and the Pony Club.
Gernandt, Anders:  Vi älskar hästar. [ref 74738]    80:-
    Bonniers 1975. Liten 8:o. 94 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Häftad. (Praktika)
Gondrexon, A. - Browne, Ives:  Bokklubben Svalans hundbok. 340 raser beskrivna varav 279 i bild. [ref 4545]    75:-
    Bonniers 1975. 256 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Goodall, Daphne Machin:  Hästar från hela världen. En illustrerad översikt med över 320 foton på olika häst- och ponnyraser. [ref 20267]    140:-
    ICA-förlaget 1975. Stor 8:o. 271, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Guttmann, Ursula:  Lippizzaner. Lyckliga dagar bland ädla hästar. [ref 61012]    90:-
    LT:s förlag 1957. 111 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Bläcknamn på försättsbladet samt stämplar på främre pärmens insida och försättsblad.
Hearne, Tina:  Marsvinet och jag. Översättning: Stella Herlenius. [ref 68376]    65:-
    BonnierFakta 1983. 32 s. Illustrerad i färg. Klammerhäftad.
Hedin, Sven:  Mina hundar i Asien. [ref 66932]    125:-
    Bonniers 1952. 237, (2) s. + 12 planschblad. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, främre omslag med smärre lätta veck nedtill.
  –  :  Mina hundar i Asien. [ref 72944]    140:-
    Bonniers 1952. 237, (2) s. + 12 planschblad. 6:e -7:e tusendet. Förlagets klotryggsband. Obetydligt snedläst, ryggen något blekt.
Hedlund, Frida & Oscar:  Mina bästa pinnar. En hunds memoarer. [ref 80326]    150:-
    Skogs 1983. Liten 4:o. 213, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier av Oscar Hedlund. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Mina hundår. En bok om människan som sällskapsdjur. [ref 28244]    175:-
    Gumaelius, Stockholm, [1976]. Stor 8:o. (162) s. Rikt illustrerad med fotografier tagna av Oscar Hedlund. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Naggat och lite nött omslag med lagade revor.
Se bild på boken
Henning, Karl:  Jakthundar. Under medverkan av Gösta Gleerup, Göran Hermelin, Anders-Erik Malm, Malcolm Wallerstedt och Harald Wiberg. [ref 37421]    130:-
    LT:s förlag 1966. 255, (1) s. Rikt illustrerad av Harald Wiberg (även omslag). Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift i blyerts på försättsbladet samt någon enstaka understrykning i texten eller streckad i marginalen.
Henning, Karl - Knutson, Leif (huvudred.):  Hunden som hobby. Anskaffning, vård, uppfostran, dressyr, psykologi, anatomi, sjukdomar, specialdressyr, tävlingar. 156 rasbeskrivningar. [ref 58026]    150:-
    Forum 1983. 293, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten. 4:e omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (När?Var?Hur?-serien)
Hermelin, Louise (red.):  Informationsbok om distansritt. [ref 73314]    125:-
    Eksjö 1988. 96 s. Klammerhäftad. Dedikation från redaktören till Linde von Rosen.
Holesch, Ditha:  Der schwarze Hengst Bento. Roman. [ref 71901]    95:-
    Im Deutschen Verlag, Berlin, © 1937. Gr. 8°. 150, (2) s. Mit 64 Aufnahmen. 15.-20. Tausend. Geheftet. Der Umschlag mit kleine Riss.
Klavenes, Mette:  Lyckas med hunden - vägen till ett framgångsrikt första år. [ref 77811]    100:-
    ICA bokförlag 2005. Stor 8:o. 112 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Linder, Pernilla:  Pernillas ridskola. [ref 73319]    125:-
    Svenska Dagbladet 1993. Stor 8:o. 122 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren till Linde von Rosen.
Lundgren, Alexander:  Lärobok i biskötsel. Förut benämnd "Råd och anvisningar i biskötsel". [ref 62146]    150:-
    Huddinge, Eget förlag, [1943]. 425 s. Illustrerad. 6:e tillökade upplagan. (26:e - 31:e tusendet). Förlagets klotband. Bandet lätt fläckat.
MacGregor-Morris, Pamela - Starkey, Jane (red.):  Forums stora bok om hästen. [ref 66230]    160:-
    Forum 1990. 4:o. 206, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex. Gammal prislapp på insidan av bakre pärmen.
Maegerlein, Heinz:  XVI. Olympiade 1956. Erlebnis und Erinnerung. Band II: IX. Olympische Reiterspiele Stockholm. [ref 73320]    200:-
    Wilhelm Limpert-Verlag, Frankfurt am Main, 1956. Small 4to. 120 pp. Richly illustrated with photos. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket slightly soiled, worn and with damages (pieces missing). Frontispiece spotted to edges.
Martin, Frank (red.):  Den svenska hästen i arbete och sport. [ref 8395]    500:-
    Lindfors 1959. 4:o. 507, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband. Mycket bra skick.
Matthiessen, Rina:  Kattraser A-Ö. [ref 80721]    125:-
    Bra Böcker / Wiken 1994. Stor 8:o. 288 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvudet lätt stukat, tillskrift på försättsbladet, annars fin.
Méry, Fernand:  Forums kattbok. Historia, raser, skötsel. [ref 14358]    125:-
    Forum 1981. 295, (1) s. + 16 planschblad i färg. Rikt illustrerad. 2:a bearbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (När? Var? Hur? Serien)
Mohlin, Memea:  Lydnadsboken. Klass I, II, III, Elit och appell lägre högre elit. Kommunikation mellan människa och hund. [ref 73552]    125:-
    Bilda Förlag Naturia, Stockholm, 2000. 173 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Morris, Desmond:  Kattliv. Varför är de som de är och gör som de gör. Översättning av Karin Malmsjö. [ref 63310]    100:-
    Norstedts 1987. Stor 8:o. 127, (1) s. Illustrerad med fotografier av Thomas Wester samt teckningar av Edward Coleridge. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Mårtenson, Jan:  Beridna Högvakten. [ref 74871]    175:-
    Föreningen för Den Beridna Högvakten, Artillerigården, Stockholm, 2005. Liten bred 4:o. 148 s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Ralf Turander. Mörkblått originalklotband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck i nedre kanten på framsidan och ett litet riss på baksidan, annars obetydliga bruksspår. Enkelt exlibris klistrat på försättsbladet.
   Solen blänker i ryttarnas hjälmar, marschmusik ekar mellan husfasaderna. Tradition och historia, levande nutid. Högvakten på Stockholms slott har funnits sedan Gustav Vasas tid och vaktparaden har präglat Stockholmslivet genom sekler.
Nathorst, Hjalmar:  Korthornsstamhjorden på Mälby. [ref 24086]    75:-
    Lund 1895. 8 s. Klammerhäftad med tryckt originalomslag.
  –  :  Svinskötsel. [ref 42334]    250:-
    Gleerups, Lund, 1890. VIII, 223 s. Privatbundet klotband med främre omslag medbundet. Exlibris samt samme ägares namnteckning och datering (1922) på titelbladet.
Natoli, Eugenia:  Vår vän katten. Översättning: Per Holmström och Björn Olson. Fackgranskning: Alva Uddén. [ref 75932]    100:-
    Wiken, Höganäs, 1988. 4:o. 167 s. Rikt illustrerad i färg av Piero Cozzaglio. Förlagsband.
   Skyddsomslag saknas.
Opel, Heinz von:  Fälttävlan. Dressyr, terrängritt, hoppning. Inledande förord av Dr. Reiner Klimke. [ref 74748]    125:-
    Spektra, Halmstad, 1993. 197, (1) s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
Pabst, H.W.:  Anwisning till boskapsskötseln och hornboskapens flerfaldiga begagnande. Öfwersättning. [ref 70680]    450:-
    C. A. Bagges förlag, Stockholm, 1844. XII, 312 s. 9 utvikbara graverade planscher + 2 utvikbara tabeller. Gråpappersomslag. Ouppskuren.
Peace, Michael - Bayley, Lesley:  Tänk som din häst. En praktisk handledning till framgångsrik träning. Översättning: Marianne Kristoffersson. [ref 78427]    160:-
    Forum 2003. 4:o. 158, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Podhajsky , Alois:  Die Spanische Hofreitschule - The Spanish Riding School - L'École d'Équitation Espagnole. [ref 76513]    125:-
    Verlag Adolf Holzhausen, Wien, 1959. Large 8vo. 99 s. + 91 Tafeln. 3. Auflage. 7 bis 9 Tausend. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with nicks and tears.
Pollard, Anna:  Katter. [ref 60064]    90:-
    Bonnier Fakta [1981]. 4:o. 64 s. Genomgående illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Våra favoriter)
Pollard, Michael:  Stora boken om katter. Översättning till svenska av Fia Nordström. [ref 76506]    250:-
    Parragon 2003. 4:o. 384 s. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband.
   En uppslagsbok över de 300 populäraste raserna, illustrerad med 1000 bilder och teckningar.
Richards, Dorothy Silkstone:  Stora kattboken. En praktisk vägledning i att välja och sköta om den katt som passar bäst för dig och ditt hem. Veterinärmedicinsk konsult: Michael Findlay. Svensk fackgranskning: Annehilde richter. Översättning: Gemma Snellman. [ref 62131]    110:-
    Legenda 1985. Stor 4:o. 160 s. Rikt illustrerad av John Francis. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Namnetikett på främre pärmens insida.
Rippon, Angela:  Riding. [ref 44612]    120:-
    Sidgwick & Jackson, London, 1980. Small 4to. 192 pp. + 2 plates in colour. With numerous b/w photos in the text. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Rohlwes, Joh. Nicol.:  Allgemeines Vieharzneibuch, oder Unterricht wie der Landmann seine Pferde, sein Rindvieh, seine Schafe, Schweine, Ziegen und Hunde aufziehen, warten und süttern, und inre Krankheiten erkennen und heilen soll; nebst einem Anhange. [ref 70333]    500:-
    Berlin 1828. Kl. 8°. 363 pp. Nebst einer Kupfertafel. Zwölfte Auflage. Pappband der Zeit mit Grosse Gebrauchsspuren.
Se bild på boken
Roswall, Anders (utg.):  Djurvännernas tidning. 15:e årg. 1904. Under medverkan av Prof. Hj. Dahlström, H. Samzelius, Elna Tenow m.fl. [ref 76511]    150:-
    Wilhelmssons Boktryckeri, Stockholm, 1904. (4), 196 s. Illustrerad + en del roliga bilannonmser. Privatbundet skinnryggsband med ojämnt blekta pärmar och utan ryggtitel.
   12 nummer.
Rudolfsson, Marie Louise (huvudred.):  Hästen som hobby. Den fullständiga handboken om hästar, ridning och körning. [ref 63046]    140:-
    Forum 1978. Stor 8:o. 335 s. + 8 planschblad i färg. Rikligt med teckningar och svartvita fotografier i texten. Femte, omarbetade och utökade upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen lätt skamfilad, namnteckning på försättsbladet. (När?Var?Hur?-serien)
Runnquist, Åke (red.):  Hästar i dikt och verklighet. En antologi. [ref 20268]    200:-
    Bonniers 1955. 4:o. 265, (1) s. Illustrerad med 24 planschblad samt illustrationer i texten. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag medbundet. Lätt fläckat band.
Sjöberg, Renée:  Hundspråk. Etologi i ord och bild. [ref 61007]    150:-
    Sjöbergs Bokförlag, Helsingborg, 1986. Liten 4:o. 127, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Soderberg, P.M.:  Jag och min katt. Vård och uppfostran. Översättning och bearbetning: Birger Carlström. [ref 3940]    95:-
    Bonniers 1959. 165 s. + 12 planschblad. Förlagets dekorerade pappband med nött och skadat skyddsomslag.
   Omarbetad och förkortad upplaga av P.M. Soderberg: The Care of Your Cat.
Stierncreutz, Kate:  Katten. [ref 75163]    80:-
    ICA bokförlag 1986. 168 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 5:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Swedrup, Ivan:  Allt om hunden. [ref 1157]    100:-
    ICA bokförlag 1989. 189 s. Illustrerad. 15:e helt omarbetade upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Swedrup, Ivan - Löfstedt, Frithiof:  Min hund. Vård och uppfostran. [ref 1016]    65:-
    Norstedts 1954. Liten 8:o. 211 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött, en liten fläck på främre omslag.
   "Om Ni tar lärdomar ur denna bok så gör Ni hunden en stor tjänst." (Kar de Mumma, Svenska Dagbladet).
Taylor, David:  Bonniers stora bok om hundar. Översättning: Jan Malmsjö. [ref 67693]    225:-
    Bonniers © 1991. 4:o. 238 s. Genomgående illustrerad i färg. Fotografier: Dave King och Jane Burton. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Taylor, David - Scott, Peter:  Du & din hund. Översättning: Lisbeth Sigfridsson, Per Olov Lind. [ref 75793]    135:-
    Allerbok, Helsingborg, 1989. 288 s. Rikligt illustrerad med fotografier och teckningar. Tredje tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på främre pärmens insida och en liten röd fläck på yttersnittet.
The Complete Book of the Horse:   [ref 71726]    120:-
    Barnes & Noble, New York, 1994. 4:o. 208 pp. Richly illustrated. Reprint. Publisher's hardcover. Dustwrapper. A little bumped at spine tail.
Thomas, Elizabeth Marshall:  Av tigrars stam. En bok om kattdjur och deras kultur. Översättning Christina Westman. [ref 68497]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1995. 281 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Thoor, Ing-Marie E-son:  Labradoren. [ref 1159]    70:-
    ICA bokförlag 1982. 114 s. Rikt illustrerad. Foto: Lars Söderblom. Teckningar: Disa Kjällman. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Timmis, Major Reginald S.:  Modern Horse Management. Introduction by Major-General F.L. Lessard, C.B. Preface by The late Prof. Alfred Savigear. [ref 73405]    300:-
    Cassell and Company, London, 1915. 4to. XVIII, 233 pp. + 466 photos, plans and drawings. Original blue decorated cloth. Spine faded. Hinges cracked and a little worn.
Tozer, Norman (photos) - Street, Emma (text):  Introducing Cats as Pets. [ref 68374]    90:-
    Paul Hamlyn, London, [1964]. 4to. 79, (1) pp. Illustrated throughout with b/w photographs. Publisher's pictorial hardback binding in worn and chipped dustwrapper.
Trägårdh, Carl (red.):  Hästen i Sverige. Samlingsverk om den svenska hästen. [ref 20273]    400:-
    Svensk Litteratur, Stockholm, 1939. Liten 4:o. 775, (1) s. + frontespis (porträtt av H.K.H. Prins Carl) + flertalet färgplanscher. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i texten. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt. Lätt nött band, rygg och främre pärm ojämnt blekta.
Wallström, Tord:  Fyrfota upptäckare. Hundarna som hjälpte sina herrar att kartlägga världen. [ref 52470]    150:-
    Streiffert 1989. Stor 8:o. 331, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namnstämpel på insidan av främre pärmen och insidan på försättsbladet. Lätt naggat omslag.
Waxberg, Henry:  Hästen i det karolinska rytteriet. Studier i det indelta rytteriets hästhållning. [ref 20272]    150:-
    LT:s förlag 1973. 204, (1) s. + 8 fotografiska planschblad. Illustrerad med tabeller. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris på klistrade försättsbladet, eftersättsbladet med inklistrat tidningsurklipp. Skyddsomslaget med lätta skrapmärken samt en lagad reva.
  –  :  Strömsholms stuteri. [ref 40439]    300:-
    LT:s förlag 1964. 140, (2) s. + 32 planschsidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget mörktonat på rygg och kanter, liten lagad reva på framsidan och två små fläckar på baksidan, i övrigt obetydliga bruksspår. Eftersättsbladet lätt missfärgat av bifogat tidningsurklipp.
   Med stamtavlor.

Se bild på boken
Wennberg, Ingemar:  Hästen i fred och krig. [ref 77049]    250:-
    Atremi, Mjölby, 2006. 347 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Windisch-Graetz, Mathilde:  The Spanish Riding School. Its Traditions and Development from the Sixteenth Century until Today. [ref 77833]    175:-
    Cassell and Company, London, 1958. Small 4to. VIII, (1), 35 pp. of text + 4 plates in colour + 80 pp. of monochrome photographs + index (4 pp.). 2nd edition. Publisher's cloth with gilt title to spine. Boards slightly warped and a little spotted, spine head and tail very lightly worn. No jacket.
Wintzell, Åke - Bengtson, Bo - Swedrup, Ivan:  All världens hundar. 322 raser och 333 färgbilder. [ref 68080]    110:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1983. Stor 8:o. 304 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 4:e omarbetade upplagan. Förlagets bilddekorerade pappband. Lite blekt rygg. Tillskrift på främre pärmens insida.
  –  :  All världens hundar. 322 raser och 333 färgbilder. [ref 54602]    120:-
    ICA bokförlag, Västerås, 1989. Stor 8:o. 304 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. 4:e omarbetade upplagan, 3:e tryckningen. Förlagets bilddekorerade pappband. De första bladen en aning naggade i ytterkanten, titelbladet även lätt solkat.
Wolff, Emil:  Läran om husdjurens rationella utfodring. Efter nyaste djurfysiologiska forskningar. Öfversättning af J. Christerson. [ref 75261]    150:-
    J. Arrhenii Förlag, Stockholm, 1875. Liten 8:o. XII, 315 s. Häftad med tryckt originalomslag. Svag spricka i ryggen, omslagen lite ojämnt blekta och lätt naggade, små falsrevor nedtill. Inlagan är i mycket bra skick.
Wolter, Annette:  Nymfparakiter hemma. Allt om anskaffning, vård, utfodring och sjukdomar. Översättning och granskning: Nils-Ove Hilldén. [ref 68375]    75:-
    ICA bokförlag 1986. 64 s. Illustrerad med teckningar av Fritz W. Köhler samt helsidesfotografier i färg. 2:a upplagan, 2:a tryckningen. Limhäftad. Mycket bra ex.
Wrangel, C.G.:  Hippologia. Handbok i hästkännedom. [ref 19281]    1350:-
    Fritzes 1906. Liten 4:o. 615, (1), (8), XVI s. Illustrerad med 450 illustrationer. Förlagets dekorerade klotband Förlagets gröna dekorerade klotband. Mycket lätt skavd. (Lantbrukets bok 6)
Wågebro, Rune:  Schäfern. En rasmonografi. [ref 77103]    120:-
    Norstedts 1965. 218 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad skada i övre kanten på framsidan.
Zaczek, Iain:  Dog. A Dog's Life in Art and Literature. [ref 73507]    120:-
    Evergreen, Köln, © 2000. Small oblong 8vo. 400 pp. With numerous illustrations, mostly in colour. New edition. Publisher's pictorial boards in dust-jacket. Fine copy.
Zetterlund, Sven - Zetterlund, Ingegerd:  Djuren på gården. [ref 79854]    100:-
    Zetterlund & Co, Örebro, 2000. 4:o. 112, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen obetydligt buktande.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS