logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Geografi och Reseskildringar  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Aaltonen, Stefan - Berglund, Uno - Blåberg, Anette, m.fl.:  Barcelona. [ref 2779]    200:-
    Art 2, RMI-Berghs, 1989. 4:o. (96) s. Genomgående illustrerad, övervägande i färg. Tryckt i 500 ex. Detta är nr 184. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite skamfilat runt kanterna, mest på baksidan.
Acton, Shane:  Shrimpy. Minsta båten som gjort en världsomsegling. Översättning: Stig Sandelin. [ref 77223]    120:-
    Specialtidningsförlaget 1981. 191 s. + 24 planschsidor med fotografier samt flera kartor i texten. Förlagets dekorerade pappband. Snedläst. Litet riss i rygghuvudet. (Båtnytt)
Adamson, Simon H.:  Seaside Piers. [ref 71913]    175:-
    B.T. Batsford, London, 1977. Small 4to. 116 pp. With numerous illustrations. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Ahlbäck, Ragna:  Gods och herresäten i Finland. [ref 16859]    400:-
    Söderströms, Helsingfors, 1946. Stor 4:o. 250 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets halvklotband med ryggdekor och marmorerade pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Blekt rygg.
Ahlman, Hans W:son (huvudred.):  Sovjetunionen. [Ett modernt, faktarikt, lätthanterligt standardverk]. Medarbetare: Helmer Smeds, Hans W:son Ahlman, Bruno Kalnins, Åke Sparring, Åke Wallman, P. Göran Ennerfelt, Sigvard Lindqvist. [ref 45226]    90:-
    Prisma, Stockholm, 1964. Liten 8:o. 232 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Ahlsén, Bengt - Blomqvist, Anni - Forsgård, Helena - Lundberg, Ulla-Lena - Pettersson, Joel - Salminen, Sally - Tuominen, Harriet - Widén, Gustaf:  Åland. En bok om ett av världens största skärgårdsområden. [ref 70481]    80:-
    Brevskolan, Stockholm, 1984. 110 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade pappband. Diskret namnteckning på främre pärmens insida.
Ahnlund, Knut:  Jordens skönhet. Singalesiska minnen och myter. [ref 22297]    85:-
    Brombergs 1979. 104 s. Illustrerad av Björn Dahl. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten.
Alenius, Hans:  Den långa resan. Bilder av pilgrimer. [ref 41761]    90:-
    Fotolitteratur. Fyra Förläggare AB 1981. Stor 8:o. 167 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna något skamfilade, den bakre med stötskada i övre kanten intill falsen.
Alexanderson, Eva:  Pilgrimsfärd. [ref 33114]    95:-
    Bonniers 1967. 185, (2) s. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsvinjetter av Georg Lagerstedt.
Alfredson, Hans - Claesson, Stig:  Varför stirrar ni på mina fötter. Impressioner från Shetland. [ref 47565]    160:-
    Bonniers 1980. 151, (2) s. Illustrerad av Stig Claesson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst. Namnetikett på titelbladet.
Alfredson, Hans - Meurling, Kim:  Bästa vägen till Muckle Flugga. Notiser kring en resa till Island, Färöarna, Orkney och Shetland. [ref 5532]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 191, (1) s. Rikt illustrerad, övervägande med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något gulnad, annars mycket bra.
Allan, Sarah - Barnett, Cherry:  China. [ref 43212]    100:-
    Cassell, London, 1980. 186 pp. + 8 pp. of colour photographs. Numerous illustrations and maps in the text. Map of China on endpapers. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. (Schweppes Leisure Library-Travel)
Allcard, Clare:  Havets vagabonder. Översättning av Kerstin Stålbrand. [ref 18696]    125:-
    Rabén Prisma 1994. 254, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Allen, Benedict:  I krokodilens bo. Till det innersta av Nya Guinea. Översättning: Per Nyqvist. [ref 77264]    100:-
    Forum 1989. 301 s. + 16 planschsidor med färgfotografier samt kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat, främre pärmen med fläck.
Almgren, Gunnar:  "Vi ses i Port Said". [ref 80645]    100:-
    Litteraturförlaget, Stockholm, 1949. 141 s. Häftad. Bakre omslaget svagt gulnat, i övrigt ett fint ex.
Almqvist, Carl Jonas Love:  Menniskoslägtets saga, eller Allmänna werldshistorien förenad med geografi. Första delen. Det stora Asien, eller det inre och egentliga Österlandet, i äldre och nyare tider (allt utkommet). [ref 27906]    900:-
    S.J. Laserons förlag, Stockholm, 1839. Liten 8:o. (2), 610, (2) s. Originalupplaga. Samtida halvfranskt band. Något nött med ett litet riss upptill i främre falsen och reva (ca 5 cm) nedtill i bägge ytterfalsarna. Åldersfläckar i hörnen på för- och eftersättsblad samt de första och sista bladen i inlagan. En äldre namnteckning samt en senare daterad Aug 06 på försättsbladet.
Ander, Staffan:  Victoria. Boken om en båt, några båtbyggare och en resa till Kokosön. [ref 41881]    120:-
    Nya Wermlands-Tidningens förlag 1987. 4:o. 74 s. Rikt illustrerad. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Omslagets baksida med veck i nedre kanten.
Anderson, William R.:  Med Nautilus under Nordpolen. I samarbete med Clay Blair jr. [ref 27549]    100:-
    Forum 1959. Stor 8:o. 192, (1) s. + 12 planschblad med fotografier samt en dubbelsidig karta över Nautilus färd. 4:e - 5:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Rygghuvudet något stukat, i övrigt gott skick.
Andersson, Bengt (red.):  Norrbotten. En fjärdedel av Sverige. Utgiven av Norrbottens främjande. [ref 10594]    80:-
    Norrbottens Bildningsförbund (distribution), Luleå, 1965. 223, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier samt teckningar av Gertrud Thunborg och Henry Grubbström. Diagram och tabeller. Limhäftad. Ryggen med läsveck, annars bra skick.
Andersson, Edgar P. - Edgren, Nils:  40 graders resfeber. Äventyr i krig och fred bland svarta och vita. [ref 74083]    85:-
    Bonniers 1938. 238 s. + 3 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. (Spännande resor 4)
Andersson, Gunnar:  Australien. Natur och kultur. Studier och minnen. [ref 72049]    225:-
    Gebers 1922. Liten 4:o. XII, 295 s. + 48 planscher + 3 kartblad. Illustrationer och kartor i texten. Andra översedda och tillökade upplagan. Förlagets gröna dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Dedikation från förläggaren på försättsbladet.
Andrée, S.A. - Strindberg, Nils - Frænkel, Knut:  Med Örnen mot polen. Andrées polarexpedition år 1897. [ref 56344]    160:-
    Bonniers 1930. 487, (1) s. + 6 planscher + 2 utvikbara skisser + 2 utvikbara kartor (varav 1 i färg). Rikligt med illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift på klistrade försättsbladet, rygghuvud och -fot obetydligt stukade. Ett fint ex, anmärkningarna till trots.
Andrén, Arvid - Cerio, Edwin - Maiuri, Amedeo - Munthe, Malcolm - Oliv, Josef m.fl.:  Boken om Axel Munthe, Capri och San Michele. En minnesbok. [ref 62974]    550:-
    Allhem, Malmö, 1957. 4:o. 428, (1) s. Illustrerad med fotografier av Erik Liljeroth och Jan Mark. Teckningar av Stig Borglind. Kartor och andra illustrationer, en del utvikbara. Tryckt i 4.000 ex. Förlagets halvfranska band med 5 förgyllda bind, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper samt skyddsomslag. Omslaget lite veckigt på ryggen och med färggenomslag från bandet på baksidan, annars ett fint ex.
Andrews, Roy Chapman:  På spår efter urmänniskan. En skildring från forskningsfärder i Centralasien. Bemyndigad översättning från engelskan av Thorsten W. Törngren. [ref 34006]    120:-
    Holger Schildt, Stockholm, 1928. 286 s. + 31 planschblad + 1 utvikbar karta. Förlagets dekorerade klotband. Gulddekorationen på främre pärmen är något otydlig, inlagan med smärre bruksspår. Namnteckning på försättsbladet.
Arbman, Ragnar:  Sportfiskarliv. [ref 39158]    135:-
    Svensk Natur, Stockholm, 1950. 222, (2) s. Illustrerad av Harald Wiberg. 2:a upplagan. 3:e -5:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Pärmarnas kanter med ett par mindre stötmärken, skyddsomslaget med några smärre naggar, riss och veck.
Armfelt, Carl-Gustaf:  Som fiskare och jägare under tropisk sol. [ref 38759]    125:-
    Bonniers 1921. 300, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Något blekt rygg.
  –  :  Vildmarksliv i Paraguays skogar. [ref 12449]    85:-
    Bonniers 1938. 221, (2) s. + 8 planschblad med fotografier. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen blekt samt lätt skadad nedtill. (Spännande resor 5)
Arph, Åke:  Jorden runt med s/y Gullmar. [ref 73090]    150:-
    Rabén & Sjögren 1992. 249, (2) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade revor samt liten bit som saknas annars fin.
Asplund, Karl:  Borta bra ... Resekåserier. [ref 4762]    150:-
    Bonniers 1932. Stor 8:o. 232 s. + 24 planscher. Handbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind och övre guldsnitt (övriga snitt oskurna). Pärmpappren samt för- och eftersättsblad marmorerade och främre omslag medbundet. (B. Andersson-band). Ryggen en aning nött, lätt blekt och något flammig.
Attenborough, David:  The First Eden. The Mediterranean World and Man. [ref 65236]    150:-
    London, Guild Publishing, 1987. Large 8vo. 240 pp. Profusely illustrated in colour. Maps on endpapers. New edition. Publisher's boards. Dustwrapper.
Attorps, Gösta:  Genom de stora portarna. [ref 71161]    75:-
    Rabén & Sjögren 1976. Liten 8:o. 125 s. Omslag och teckningar av Gunnar Brusewitz. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen samt lätt skadat i nedre kanten på baksidan.
  –  :  Gubben Noak i Venedig. [ref 61058]    100:-
    Rabén & Sjögren 1965. 182, (1) s. Omslag och illustrationer av Gunnar Brusewitz. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning gulnat på ryggen, i övrigt gott skick.
  –  :  Till Tatra. [ref 45239]    110:-
    Norstedts 1931. 172, (1) s. Illustrerad med vinjetter av Akke Kumlien. Häftad. Ouppskuren.
Aurén, Sven:  Dag och natt på Champs-Elysées. [ref 56047]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1954. 220, (1) s. Häftad. Främre omslag lätt naggat i ytterkanten och med små brytveck i nedre kanten, bakre omslag lätt skadat i övre kanten och med ett par små ljusa fläckar.
  –  :  Gubben i lådan. [ref 63519]    90:-
    Natur och Kultur 1953. Stor 8:o. 124, (1) s. Illustrerad av Lillemor Tell. 3:e upplagan (enl. titelblad). (På omslagets baksida anges denna till "Andra omarbetade och utvidgade upplagan"). Häftad. Mycket bra ex.
   "Den älskvärt förarglige, ofta kvicke och alltid underhållande Paris-bouquiniste som Sven Aurén presenterar i Gubben i lådan, har sin egen kätterska uppfattning om vad som menas med en människovärdig tillvaro"
  –  :  Gudarnas gåva. En bok om Sahara. [ref 17528]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 209, (1) s. + 12 planschblad med fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget naggat, smärre revor lagade med dokumenttejp på insidan.
  –  :  Hallarna i Paris. [ref 18197]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 131, (1) s. + 24 planschblad med fotografier av Tore Johnson. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött och skadat, tejplagningar på insidan.
  –  :  Paris kontra Paris. [ref 54747]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 182, (1) s. Häftad. Ryggens nedre del och hörnen nedtill lätt skavda, liten skada vid falsen.
Backlund, Percy:  Människor kring Nilen. [ref 33759]    110:-
    Norstedts 1962. Stor 8:o. 142, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Lätt naggat skyddsomslag med lagade revor i ytterkanterna.
Baedeker, Karl:  Berlin und Umgebung. [ref 79077]    500:-
    Verlag von Karl Baedeker, Leipzig, 1906. Small 8:o. X, 262 s. Illustriert mit 5 Karten, 4 Plänen und 14 Grundrissen. Vierzehnte Auflage. Publisher's red, embossed cloth with gilt lettering and marbled edges. Spine just slightly faded, spine ends faintly bumped. Condition Near Fine.
  –  :  Deutschland in einem Bande. Kurzes Reisehandbuch. Mit 19 Karten und 68 Plänen. [ref 72878]    400:-
    Karl Bædeker, Leipzig, 1913. Small 8:o. XXVI, 446 s. Illustr. mit 19 Karten und 67 Plänen. Dritte aufage. Publisher's red cloth with text in gilt. Marbled edges. Nice copy.
  –  :  Italien. Dritter Teil: Unter-Italien und Sizilien nebst Ausflügen nach den Liparischen Inseln, Sardinien, Malta, Tunis und Corfu. [ref 21536]    200:-
    Karl Baedeker, Leipzig, 1902. LVI, 462 pp. Mit 27 Karten und 23 Plänen und Grundrissen. Dreizehnte Auflage. Publisher's cloth. Two of the maps slightly torn.
  –  :  London and Its Environs + Appendix. [ref 56686]    350:-
    Karl Bædeker, Leipzig, 1930. 522 + 64 (appendix) pp. Illustrated with 48 maps and plans. 19th revised edition. Publisher's cloth.
  –  :  Nordwest-Deutschland (von der Elbe und der Westgrenze an, nebst Hamburg und der Westküste von Schleswig-Holstein). [ref 30586]    350:-
    Karl Baedeker, Leipzig, 1914. XXX, 459 pp. Mit 56 Karten und 84 Plänen. Einunddreissigste Auflage. Publisher's cloth.
  –  :  Schweden, Norwegen die Reiserouten durch Dänemark nebst Island und Spitzbergen. + Sprachlehre. [ref 36460]    300:-
    Karl Bædeker, Leipzig, 1914. Small 8vo. LXVIII, 524 + 40 pp. Mit 64 Karten, 42 Plänen und Grundrissen und drei kleinen Panoramen. Dreizehnte Auflage. Publisher's decorated cloth. Slightly worn. Front hinge a little weak. Name and a small stamp on title-page. Edges of maps with some chipping and minor traces of use.
   The "Sprachlehre" bound in at the end of the book.
Barbaroux, Charles Ogé - Lardier, Joseph Alexandre:  General Lafayette's resa uti Amerikas Förenta stater, år 1824. 1-3. [ref 69938]    900:-
    Bernh. Magn. Bredberg, Stockholm, 1827. 12:o. (2), 124 + 125 + (2), 122 s. + ett porträtt av Lafayette i litografi. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. Bandet något stött men inlagan ganska så fin med bara enstaka åldersfläckar. 3 delar i en volym.
   Översättning av det franska originalet "Voyage du général Lafayette aux Etats-Unis d'Amerique".
Baretti, Joseph, m.fl.:  Bref om Portugall. Öfwersättning [av Samuel Ödmann]. [ref 54258]    850:-
    Johan Pfeiffer, Stockholm, 1796. Liten 8:o. (10), 344 s. Skinnryggsband med klothörn (tidigt 1800-tal). Bandet lätt nött. Renoverat. Inlagan delvis något åldersfläckad, annars ett mycket bra ex.
   Volymen innehåller tre samlingar "Bref": Första samlingen, Af Joseph Baretti; Andra samlingen, Af okänd hand; Tredje samlingen, Af Arthur Wilhelm Costignan.
Barthel, Sven:  Atlant med en återkomst. [ref 64907]    110:-
    Bonniers 1963. 294, (1) s. + (5) s. kartor och ordlista. Rikt fotoillustrerad. Delvis originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantnötta, det främre med små veck i nedre hörnet, det bakre med svagt hörnveck.
   Om Färöarna.
  –  :  Loggbok. Förd ombord i s/s "Albania" på resa från Gävle till Palermo. [ref 26162]    175:-
    Bonniers 1934. 209 s. Illustrerad med teckningar av Bertil Lybeck. Originalupplaga. Halvfranskt band med fem upphöjda bind och marmorerade pärmar samt främre omslag medbundet. Ryggens övre de skadad, liten bit saknas.
  –  :  Loggbok. Förd ombord i s/s "Albania" på resa från Gävle till Palermo. [ref 65049]    250:-
    Bonniers 1934. Stor 8:o. 209 s. Illustrerad med teckningar av Bertil Lybeck. Originalupplaga. Häftad. Ryggen lätt mörktonad, naggat nedre hörn på främre omslag och lätt stött i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  På väg till Colón. [ref 34066]    175:-
    Bonniers 1932. 213 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Häftad. Aningen kantnött, ryggen med läsveck. Ouppskuren.
Barzini, Luigi:  Automobiltävlingen Peking-Paris. Prins Borgheses färd 1907. En Vindrosbok redigerad och med inledning av Göran Schildt. [ref 41447]    125:-
    Biblioteksförlaget 1961. 312, (6) s. Häftad. Till största delen ouppskuren. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Italienarna. Översättning av Olga och Rudolf Wendblah. [ref 21548]    150:-
    Bonniers 1966. 292, (1) s. Med kartor på för- och eftersättsblad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med lagade revor.
Baumann, Bruno:  Karavan utan återvändo. Sanningen om Sven Hedins olycksdrabbade resa. Översättning: Stefan Lindgren. [ref 77300]    175:-
    Bokförlaget DN 2001. 319, (1) s. Illustrerad med 135 färgfoton. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Behandlar Sven Hedins resa genom Takla Makan 1895.
Behounek, Franz:  Männen på isflaket. Med "Italia" till Nordpolen. Till svenska av Gunhild Tegen, Per Hebbe och Karl F. Andersson. [ref 29541]    125:-
    Lindblads 1928. 327, (1) s. Med 115 illustrationer och kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet. Titelfältet på ryggen något skavt (texten otydlig), bakre pärmen något blekt och aningen skavd i övre kanten, lätt nötta pärmkanter. Trots dessa smådefekter ett bra ex.
Bendix, Hans:  Resa i Medelhavet. Till svenska av Axel Ljungberg. [ref 34556]    95:-
    Gebers 1957. Stor 8:o. 179, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med svagt hörnveck.
   Författaren besöker Italien, den grekiska övärlden, Kreta, Turkiet och Egypten.
Beny, Roloff:  Grekisk gryning. Bilder av Roloff Beny, fotograf i Odysseus' kölvatten. Citaten är hämtade från Erland Lagerlöfs Homerosöversättning i bearbetning av Gerhard Bendz. Kommentar av John Lindsay Opie i översättning och bearbetning av Gerhard Bendz. Inledninng av Gerhard Bendz. [ref 17185]    225:-
    Natur och Kultur 1963. Stor 4:o. 274, (1) s. Mycket rikt illustrerad, bl.a. med monterade planscher. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och bruksspår.
  –  :  Italien. Foto och formgivning av Roloff Beny. Epilog av Gore Vidal. Texturval och inledningar av Anthony Thwaite och Peter Porter. Historiska kommentarer till planscherna av Brian de Breffny. Översättning av Leif Janzon. [ref 21529]    250:-
    Forum 1977. Stor 4:o. 428 s. + 296 planschsidor (varav 174 i färg och 122 i svartvitt). 19 illustrationer och kartor i texten. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Berg, Björn:  Skisser från Kina. [ref 72830]    95:-
    Wiken 1981. 170 s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt skadat i övre kanten samt med en lagad reva nedtill vid främre falsen.
Berg, Erik:  Vargaland. [ref 47573]    90:-
    Folket i Bild 1964. 162, (3) s. + 24 planschblad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Berg, Gertrud W:son:  Pori, min vildmark. [ref 33405]    90:-
    Proprius, Stockholm, 1964. 197, (1) s. Omslagsfoto och övriga fotografier av Sture Berg och författarinnan samt en lavering utförd av Folke W:son Berg. Häftad.
Bergamini, David:  Australien. Natur och djurliv. [ref 55313]    100:-
    Bra Böcker [1969]. 4:o. 197 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband med blekt och aningen nött rygg. Skyddsomslaget saknas.
Bergman Sucksdorff, Astrid (bild) - Vogel-Rödin, Gösta (text):  Buores Buores. Medmänniskor i norr. [ref 5373]    75:-
    Bra Böcker 1975. 198, (2) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida lätt skamfilad, ett par små revor. Diskret namnteckning på smutstitelbladet.
Bergman, Sten:  Det fagra landet. Strövtåg i Japan. [ref 71458]    100:-
    Bonniers 1962. 218, (3) s. + 28 planschblad (vissa i färg). 21:a-25:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat och med lagad reva.
  –  :  Kamtchatka. Skildringar från en treårig forskningsfärd. [ref 69328]    400:-
    Bonniers 1928. (3), 444 s. Illustrerad med 3 kartor (varav en utvikbar) och 2 färgplanscher samt 146 övriga bilder. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Främre pärmen endast lätt solkad, i övrigt fint ex.
   (Kamtjatka).

Se bild på boken
  –  :  Min far är kannibal. [ref 28100]    110:-
    Bonniers 1959. 234, (1) s. + 34 planschblad, vissa i färg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Lätt stötta hörn. Namnstämpel på smutstitelbladet. Skyddsomslag saknas.
  –  :  Stenålder och grön urskog. [ref 60153]    70:-
    Bonniers 1954. 252, (4) s. + 32 planschblad. 17:e-22:a tusendet. Häftad. Rak rygg men med veck, omslagen lätt kantstötta och med smärre veck i nedre kanten.
  –  :  Vildar och paradisfåglar. Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea. [ref 48084]    180:-
    Bonniers 1950. 268, (3) s. + 40 planschblad + 1 utvikbart kartblad. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med marmorerade pärmar. Skyddsomslag saknas. Med signerad dedikation från författaren på försättsbladet.
  –  :  Vildar och paradisfåglar. Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea. [ref 72967]    175:-
    Bonniers 1950. 268, (3) s. + 40 planschblad + 1 utvikbart kartblad. Originalupplaga. Gediget privatbundet halvfranskt band med ryggdekor i guld och fyra upphöjda bind. Båda omslagen medbundna. Spår efter borttaget exlibris på det medbundna främre omslagets baksida, små ytskador på titelbladet, några bokstäver ifyllda med bläck. Smutstitelblad saknas. Exemplaret är signerat av författaren.
Bergström, Lars:  Blå vägen. En resa längs vatten. [ref 4260]    120:-
    Rabén & Sjögren 1985. 4:o. 141 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
(Berlin):  Album von Berlin. [ref 80310]    200:-
    [Verlag Louis Glaser, Leipzig ?] [ca 1890]. Oblong 8:o. 30 photolithographic plates depicting 36 famous views of Berlin. Publisher's beautifully decorated white cloth. Spine ends and upper corners slightly bumped. front board with a couple of red stains as seen on the attached photograph, interior fine.
Se bild på boken
Berlitz, Charles:  Dödens triangel. I samarbete med J. Manson Valentine. Översättning av Mikael Mörling. Efterskrift av Eugen Semitjov. [ref 21980]    85:-
    Askild & Kärnekull 1978. 188, (1) s. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i övre kanten, försättsbladet saknas, annars fin.
   USA:s mest sålda bok 1975-76. Över 10.000.000 sålda exemplar!
Beskow, Gustaf Emanuel:  Reseminnen från Egypten, Sinai och Palestina 1859-1860. [ref 34706]    180:-
    Stockholm, A.L. Normans Förlags-expedition, 1881. 285, (3) s. + 2 kartblad i färg. Illustrerad med träsnitt i texten. 9:e illustrerade upplagan. Förlagets röda dekorerade klotband. Ryggen något blekt och lätt nött vid rygghuvudet. Liten ljus fläck på främre pärmen, de 8 första sidorna lätt fläckade i ytterkanten.
  –  :  Reseminnen från Egypten, Sinai och Palestina 1859-1860. [ref 34707]    250:-
    Stockholm, A.L. Normans Förlags-expedition, 1891. 298, (3) s. + 2 porträttplanscher (varav den ena som frontespis) + kartblad i färg. Illustrerad med träsnitt i texten. 10:e illustrerade upplagan. Godtköpsupplaga. Förlagets dekorerade blåa klotband med rygg- och pärmtitel i guld. Ryggen obetydligt nött, hörnen mycket lätt stötta och pärmarna lite skeva. Namnteckning på frontespisens baksida.
   Denna upplaga är i något större format än de tidigare.
Bildt, C.:  Svenska minnen och märken i Rom. [ref 41590]    300:-
    Norstedts 1900. VIII, (2), 317 s. + flertalet planscher samt illustrationer i texten. Privatbundet halvfranskt band med marmorerat snitt samt främre omslaget medbundet. Något blekt rygg. Exlibris.
   Handlar huvudsakligen om Birgitta, Kristina och Gustav III i Rom.
Bitsch, Jørgen:  Svart extas. Intryck från Centralafrika. [ref 52303]    90:-
    Bonniers 1966. 150 s. + 32 planschsidor med fotografier, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött samt fransigt vid ryggens övre och nedre del (tejpförstärkningar på insidan). Förlagsstämpel på eftersättsbladet.
Björk, Monika:  Vandra i Europas trädgårdar. [ref 76336]    150:-
    Prisma 2003. Stor 8:o. 191, (1) s. Illustrerad med färgfotografier och andra illustrationer. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Dedikation från "Monika". Fint ex.
Björkenheim, Edv. A.:  Från en studieresa i Nord-Amerikas förenta stater. [ref 14986]    125:-
    Helsingfors 1911. Stor 8:o. 79 s. Illustrerad. Häftad. Trasig rygg samt skadade och ojämnt blekta omslag.
Björkstén, Ingmar:  Australisk dagbok. September 1962–februari 1963. [ref 52404]    85:-
    Gebers 1964. 238, (2) s. + 16 planschblad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten och blekt på ryggen samt lite fläckat på framsidan.
Björnsson, S. (red.):  Studier tillägnade Helge Nelson den 15 april 1942. [ref 40527]    200:-
    [Sydsvenska Geografiska Sällskapet], Lund, 1942. Stor 8:o. Porträttplansch + (12), 575, (2) s. + 4 utvikbara kartor. Illustrerad i texten. Häftad. Ryggen med liten lagning upp- och nedtill. (Svensk geografisk årsbok 1942. Årg. 18)
Björnståhl, Jac. Jon.:  Resa til Frankrike, Italien, Sweitz, Tyskland, Holland, Ängland, Turkiet och Grekland. Del 2. Efter des död utgifven af Carl Christof. Gjörwell. [ref 76210]    700:-
    A. J. Nordström, Stockholm, 1780. Liten 8:o. (4), 6, (6), 251, (3) s. Nära samtida halvfranskt band utan ryggtitel, lite nött och stött. Namnteckning på titelbladet men inlagan endast lätt åldersfläckad. Denna del innehåller bl.a. resor i Savojen, Sardinien, Geneve, Chamonoui, Lausanne, Bern, samt "Svenskar fira Konung Gustaf III Födelse-Dag". OBS endast del 2.
   Jacob Jonas Björnståhl professor i Lund, samt ledamot af kgl. Vetenskaps-societeten i Upsala, och Upfostrings-sälskapet i Stockholm.
Blandford, Linda:  Oil Sheikhs. [ref 152]    125:-
    Weidenfeld and Nicolson, London, 1977. X, (2), 286 pp. + 8 pp. of photographs. Third impression. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with minor traces of use.
Blashford-Snell, John - Ballantine, Alistair (ed.):  Expeditions. The Experts' Way. [ref 69721]    95:-
    Faber & Faber, London, 1977. 255 pp. Illustrated. 1st edition. Photo illustrated soft covers. Previous owner's name on title-page. (Faber Paperbacks)
Blixen, Karen:  Den afrikanska farmen. Översättning av Artur Lundkvist. [ref 7500]    100:-
    Bonniers 1955. 348, (1) s. + 9 planschblad. Ny utgåva. Häftad. Omslaget lätt nött, veck på bägge omslagen.
   Tidigare utgiven med titeln "Afrikansk pastoral" som var oillustrerad.
  –  :  Den afrikanska farmen. Översättning av Artur Lundkvist. [ref 73357]    140:-
    Bonniers 1955. 348, (1) s. + 9 planschblad. Ny utgåva. Förlagets halvklotband med något naggat skyddsomslag (tejplagningar vid rygghuvud och -fot på insidan). Några diskreta blyertsanteckningar i marginalen på några sidor i början. Tillskrift på försättsbladet.
   Tidigare utgiven med titeln "Afrikansk pastoral" som var oillustrerad.
  –  :  Skuggor på gräset. Översättning från engelska manuskriptet av Torsten Blomkvist. [ref 62715]    90:-
    Bonniers 1960. 114, (1) s. + 5 planschblad (varav 1 porträtt). 1:a svenska upplagan. Häftad. En aning snedläst, främre omslag lätt nött i nedre kanten.
   Innehåller fyra berättelser från Karen Blixens liv i Afrika.
  –  :  Skuggor på gräset. Översättning från engelska manuskriptet av Torsten Blomkvist. [ref 71385]    100:-
    Bonniers 1960. 114, (1) s. + 5 planschblad (varav 1 porträtt). 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt kantnött omslag med två små lagade revor i övre kanten på framsidan.
   Innehåller fyra berättelser från Karen Blixens liv i Afrika.
[Blixen, Karen]:  Shadows on the Grass. By Isak Dinesen. [ref 36856]    200:-
    Michael Joseph, London, 1960. 106 pp. + 5 plates (including frontispiece portrait). 1st English edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket slightly chipped and with small tear at top edge, darkened at spine and edges.
Blomberg, Rolf:  Guld att hämta. [ref 17598]    125:-
    Gebers 1955. 201, (1) s. + 32 planschblad med fotografier (vissa i färg) + 2 utvikbara kartblad. 1:a upplagan. Förlagets halvklotband med lätt naggat skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Innerhörnen på bägge pärmarna samt alla hörn på för- och eftersättsblad målade med Tipp-ex. Stämpel och tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Sydvart. [ref 69722]    80:-
    Tiden 1953. 220, (1) s. + 24 planschblad. Ny utgåva. 22:a-31:a tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag.
  –  :  Tropisk urskog. [ref 45888]    120:-
    Gebers 1940. 208 s. Illustrerad med 146 fotografier och teckningar av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Tillskrift på fria försättsbladet samt titelbladet; i övrigt gott skick.
  –  :  Tropisk utsikt. [ref 69723]    75:-
    Bra Böcker 1977. 178, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Boberg, Ferdinand:  Illustrerade reseminnen. [ref 20989]    120:-
    Bonniers 1935. 227 s. Illustrerad av författaren. Häftad. Omslagen lätt naggade, det bakre även med en liten reva (1cm).
Bolin, Johan:  Beskrifning öfwer Nord-Amerikas Förenta Stater. Med naturhistoriska och andra underrättelser, jemte särkskilda upplysningar och råd för dem, sim wilja dit inflytta. [ref 3471]    150:-
    Rediviva, Stockholm, 1970. 364 s. Facsimile av originalupplagan som utgavs i Växiö år 1853. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Suecia Rediviva 15)
   Förord av Vilhelm Moberg.
Bolinder, Barbro:  Mainau. En ö, en man, ett livsverk. [ref 65563]    150:-
    Wiken 1989. Liten 4:o. 160 s. Illustrerad med färgfoton av Lennart Bernadotte och Heinz Dieter Meier. Förlagets dekorerade pappband.
Bolinder, Gustaf:  Det tropiska snöfjällets indianer. Från en tvåårig forskningsresa till Sierra Tairona och Sierra Motilon, Sydamerika. [ref 12583]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1926. 189 s. + 20 planschsidor med 40 illustrationer i koppargravyr (placerade i en särskild sektion före smutstitelbladet). Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med trasigt och lagat skyddsomslag (obetydlig textförlust). (Åkerlunds bundna böcker)
  –  :  Kaktusstäppens ryttare. Indianerna på Guajira. [ref 22663]    100:-
    Gebers 1955. 196, (1) s. + 10 planschblad med 51 fotografier i svartvitt och 6 i färg. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt naggat och med lagade revor. Baksidan skadad (en bit saknas) med textförlust.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Med indianer på tropiska floder. Färder och forskningar i Colombia och Venezuela. [ref 27498]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1936. 157, (2) s. + 24 planschblad med fotografier + 1 karta. Häftad. Ryggen med läsveck och liten skada nedtill, främre omslag ojämnt blekt och med lagad skada i nedre hörnet, bakre omslag med veck. Stämplar på smutstitelbladet.
  –  :  Tropiska vildmarksfärder och andra resor i Sydamerika. [ref 45891]    110:-
    Bonniers 1940. 221 s. + 20 planschblad med fotografier + 1 karta. Häftad. Något naggade omslag, ryggen med läsveck samt med lagning upptill och lätt naggad nedtill. Namnteckning och stämpel på smutstitelbladet.
  –  :  Vilda buschmän. [ref 48059]    80:-
    Gebers 1952. 142, (1) s. + 9 planschblad (varav 1 i färg) med fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre omslag medbundet.
   Omslag av Tord Bolinder.
Bombard, Alain:  Frivilligt skeppsbruten. Ensam i gummibåt över Atlanten. Översättning Svante Löfgren. [ref 75679]    125:-
    Bonniers 1953. 224, (3) s. + 8 planschblad + 1 kartblad. 8:e-10:e tusendet. Häftad. Ryggen svagt läsrandig och något fläckad, bakre omslag lätt fläckat intill ryggen. Lätt stötta hörn.
   Omslagsvinjett av Roland Svensson.
Borg, Inga:  Dagboksbilder från Island. [ref 25655]    90:-
    LT:s förlag 1977. 109, (2) s. Rikt illustrerad av Ingegerd Möller. Förlagets dekorerade pappband.
Borthwick, Alastair:  Life among the Scots. [ref 6809]    100:-
    Scotland's Magazine, Edinburgh, 1958. 4to. XLVIII, 80 pp. Illustrated throughout, partly in colour. Publisher's boards. Dustwrapper with tears and a little worn, boards slightly warped. (Scotlans's Magazine Annual, 1958)
Bottigheimer, Karl S.:  Ireland and the Irish. A Short History. [ref 59117]    85:-
    Columbia University Press, New York, © 1982. IX, (2), 301 pp. Illustrated. Pictorial wrappers. Name inscription.
Bovallius, Carl:  Resa i Central-Amerika 1881-1883. 1-2 i 1 volym. [ref 34535]    1100:-
    Upsala 1887. XII, 483 s. Illustrerad med trägravyrer i texten och som planscher, samt 6 kartor, delvis utvikbara och kolorerade. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med något blekt och skavd rygg. Namnteckning samt årtal på försättsbladet. De första sidorna åldersfläckade annars fin inlaga.
   Carl Bowallius 1849–1907, biolog och forskningsresande. Åren 1882–1983 utförde Bowallius zoologiska forskningar i Latinamerika samt i slutet av 1800 talet centralamerikansk arkeologi och etnografi. 1904 direktör för ett kautschukbolag i Brittiska Guyana.
Brandsten, Felix:  Till havs med äventyret. Förord av Karl von Scheven. Efterskrift av Einar Malm. [ref 68440]    150:-
    Gebers 1950. 253, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lite naggat.
   Omslaget av Roland Svensson.
Bratt, Einar:  En krönika om svenska glober. [ref 11801]    250:-
    Almqvist & Wiksell 1968. 232 s. Illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite nött omslag med några lagade revor. Dedikation från "författaren".
Se bild på boken
Bratt, Eyvind:  Ön bortom ö-landet. [Irland]. [ref 59006]    95:-
    Zindermans 1977. 146, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Braun, Georg - Hogenberg, Franz:  Gamla europeiska stadsbilder. Med inledning av Ruthardt Oehme. [ref 16211]    125:-
    Gebers 1955. 120 s. Illustrerad med 24 kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Brehm, Alfred Edmund:  Resor i Egypten och Sudan. Översättning. Företal av Erik Lindström. [ref 36500]    100:-
    Bokfrämjandet 1971. 278, (3) s. Illustrerad med teckningar av Gösta Geerd. Ny utgåva. Förlagets guldornerade helskinnband.
Bremer, Fredrika:  Hemmen i den nya verlden. En dagbok i bref, skrifna under tvenne års resor i norra Amerika och på Cuba. 1-3. [ref 18970]    2400:-
    P.A. Norstedt & Söner 1853-1854. Liten 8:o. (1), XII, 468 + (2), 519 + (2), 531 s. Illustrerade med 3 stålstick. Originalupplaga. Samtida trevliga halvfranska band med ryggdekor och marmorerade snitt. Blekta ryggar. Mycket lätt nötta. 3 volymer. En trevlig svit.
   De tre planscherna avbildar Niagara, flodsceneri i Florida och Hudsons högländer.
  –  :  Livet i gamla världen. I urval och med inledning av Gustaf Fredén. [ref 25998]    75:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 232, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Naggat omslag. (Levande litteratur)
  –  :  Livet i gamla världen. Palestina. Under redaktion av Carina och Lars Burman och med inledning av Knut Ahnlund. [ref 51766]    125:-
    Svenska Akademien i samarbete med Atlantis 1995. 428, (3) s. Illustrerad med en dubbelsidig karta. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Svenska klassiker utgivna av Svenska Akademien)
Brinck, Per:  Bergsandar och ökenfolk. I fält med Svenska Sydafrika Expeditionen 1950–1951. [ref 52304]    120:-
    Bonniers 1953. 169, (3) s. + 24 planschblad med fotografier + 1 kartblad. Förlagets halvklotband med nött och naggat skyddsomslag, tejpförstärkt på insidan.
Broling, Gustaf:  Anteckningar under en resa i England åren 1797, 1798 och 1799, af Gustaf Broling. På Bruks Societetens anmodan utgifne. 1-3 + planschdel. [ref 1715]    5000:-
    Tryckt hos J.P Lindh / O. Grahn, Stockholm, 1811-1817. Del 1-3 8:o, planschdelen tvärfolio. (10), 330 + 384 + (8), 448 s. Med 3 graverade titelblad, graverade vinjetter. Planschdelen med graverat titelblad + 37 graverade planscher. Del 1-3 i uniformt bundna, välhållna samtida halvfranska band med sparsamt guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och gultintade snitt. Planschdelen i senare halvfranskt band (ca 1900) med förgyllda ryggtiteletiketter, marmorerade snitt och 5 upphöjda bind. Del 1-3 med klistrat exlibris på de klistrade försättsbladen samt exlibrisstämplar på smutstitelbladen, del 3 med tillskrift i blyerts på titelbladet. Titelbladen något lagerfläckade, inlagorna med några enstaka obetydliga lagerfläckar och ett par diskreta marginalanteckningar, i övrigt rena. Planschdelen med mycket svag fuktfläck i övre hörnet på några av planscherna.
   Gustaf Broling, svensk bergsman och ingenjör, vars iakttagelser under studieresorna i England kom att röna stor påverkan på svensk manufaktur och begynnande industri; bland annat tillverkades den första svenska ångmaskinen i hans verkstäder. 1-3 + planschdel; komplett.
Brown, Leslie:  Afrikas natur. Landskap, växt- och djurvärld. Den svenska upplagan under redaktion av Kai Curry-Lindahl. Till svenska av Roland Adlerberth. [ref 780]    180:-
    Natur och Kultur 1966. Stor 4:o. 308 s. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt med fotografier av bl. a. Sven Gillsäter. Kartor av Kenneth Thompson. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat samt med små skador och revor lagade med dokumenttejp på insidan. Lång tillskrift på smutstitelbladet. (Jordens kontinenter)
Browne, J. Ross:  Med hest og karjol. Gjennom Norge og Island for 100 år siden. [ref 64488]    120:-
    J.W. Cappelens Forlag 1967. Liten 8:o. 186, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Bruemmer, Fred - Taylor, Jr., Dr. William E.:  The Arctic World. [ref 73794]    225:-
    Century Publishing, London, [1985]. Large 4to. 256 pp. Richly illustrated with photos. Publisher's boards. Dust-jacket. Small chipping to rear lower edge of jacket.
Brundin Danielsson, Monica:  Kroatien - fantasi och fakta. [ref 79654]    150:-
    Richters 2005. 183, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier av Lars Brundin samt kartor på insidan av pärmarna. Mjukt, fotoillustrerad kartongband med flikar. Fint ex.
Brunius, Göran:  Att segla med Mejt. [ref 2330]    90:-
    Bonniers 1963. 191, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen solkig och med lagning. (Till sjöss)
Brusewitz, Gunnar:  Arktisk sommar. Med Ymer genom Ishavet. [ref 2006]    450:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Burchell, S.C.:  Suezkanalen och dess skapare. Under medverkan av Charles Issawi och redaktionen för Horizon Magaxine. [ref 61939]    125:-
    Allhem, Malmö, 1967. Liten 4:o. 152, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Caravel-serien)
Burman, Edward:  Världen före Columbus 1100-1492. Översättning: Lennart Edberg. [ref 49006]    120:-
    Prisma 1991. 221 s. + 4 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat och med en liten reva (8 mm) i övre kanten på framsidan.
Busser, J.B.:  Europäiska stats kunskapen, af de säkraste underrättelser; men i synnerhet ur D.A.F. Büschings Neue Erdbeschreibung till swenska ungdomens tjenst sammandragen. [ref 78592]    900:-
    Tryckt hos Carl Stolpe, Stockholm 1770. Liten 8:o. (20), 592 s. + graverat titelblad. Tämligen hårt nött samtida halvfranskt band med förgylld ryggtiteletikett och 4 upphöjda bind. Snedläst, pärmarna kraftigt skrapade. Samtida namnteckning på klistrade försättsbladet samt titelbladet, titelbladet med litet riss. Inlagan delvis svagt lagerfläckad samt med ett par samtida marginalanteckningar.
Börge, Göran:  Öar och öknar. [ref 77275]    125:-
    Carlssons [1995]. 290 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Böök, Fredrik:  Strövtåg i Danmark. [ref 25143]    100:-
    Ejnar Munksgaards Förlag, København, [1950]. 110, (1) s. Med teckningar av Ebbe Sadolin. Tryckt i en numrerad upplaga om 3.000 ex varav detta är nr 1525. Häftad. Omslagen aningen stötta i nedre kanten, annars ett fint ex. Med Torsten Nothins exlibris på främre omslagets insida.
Carlsson, C.P.:  I palmernas skugga. En hälsning från stjärnbanerets land. [ref 53553]    150:-
    Värmlands Läns Tidning, Karlstad, 1913. 224 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Dedikation: "Till syster Hildur från författaren". Bra skick.
Carrighar, Sally:  Isbunden sommar. [ref 21467]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 246, (1) s. Häftad. Ouppskuren.
[Carteret, Philip]:  Över okänd ocean. Kapten Philip Carterets världsomsegling åren 1766–1769. Sammanställd efter kapten Carterets journal av John Hawkesworth, LLD. Översatt och försedd med företal av Woldemar F. Hackman. [ref 50897]    100:-
    Natur och Kultur 1946. 210 s. + 1 utvikbar karta. Häftad. Något nött ex med läsrandig rygg, bakre omslag med lagad reva.
Cavling, Henrik:  Amerika. Öfversättning af Petrus Hedberg. [ref 1954]    150:-
    Stockholm, Wilh. Siléns Förlag, 1898. (8), 568 s. Rikt illustrerad. Privatbundet klotband med originalpärmarnas dekorerade överdrag klistrade på de nya pärmarna. Pärmytorna lätt skavda och en aning fläckade. Inlagans början med lätta bruksspår, ca 20 sidor i slutet med smärre veck och några sidor med fläckar i hörnen.
Chichester, Francis:  Klipperskeppens väg. Med utdrag från Francis Drake, Shackleton, Slocum och Smeeton, Dana och Ann Davidson, Bardiaux, Basil Lubbock, Bullen, Bombard, Conor O'Brien, Anson och Dumas, Alan Villers, John Masefield och Joseph Conrad. [ref 23493]    125:-
    Bonniers 1968. 273, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
Christensson, Jakob:  Konsten att resa. Essäer om lärda svenska resenärer. [ref 67521]    135:-
    Atlantis 2001. 265, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Christophersen, Erling:  Tristan da Cunha. Den ensamma ön. Med bidrag av P.A. Munch, Yngvar Hagen, S. Dick Henriksen, Reidar Sognnæs, Erling Sivertsen, J.C. Dunne och Egil Baardseth. Översättning av Brita Björkbom. Förord av Carl Skottsberg. Översättning av Brita Björkbom. [ref 45803]    140:-
    Norstedts 1946. 244, (2) s. + 16 kart- och planschblad. Förlagets klotryggsband med marmorerade pärmpapper, båda omslagen medbundna. Rygg och pärmar något blekta och gulnade, i övrigt gott skick.
Churchill, Winston S.:  My African Journey. [ref 79639]    225:-
    W.W. Norton & Company, New York, 1990. Large 8vo. 134, (2) pp. 1st American edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket with a few tears.
Claesson, Stig:  Berättelse från Europa. [ref 3204]    500:-
    Bonniers 1956. 151, (4) s. Illustrerad av författaren. Originalupplaga. Tryckt i 2.000 ex. Häftad. Omslagen med ett fåtal obetydliga veck, i övrigt mycket gott skick.
   Debuten.

Se bild på boken
  –  :  Från Nya världen. En reseberättelse. [ref 77233]    200:-
    Cavefors 1961. 138, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Lite stött och skavt ex. Ryggen blekt samt missfärgning på huvud och fot.
   Ett läsex.
  –  :  Från nya världen. En reseberättelse av Stig Claesson. [ref 80068]    600:-
    Bo Cavefors Bokförlag, 1961. 138, (2) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Ryggen endast lätt blekt, omslagen med några obetydliga små veck.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet: "Till Bengt från Slas".

Se bild på boken
Clark, William R.:  Explorers of the World. [ref 69724]    150:-
    Aldus Books, London, 1964. Small 4to. 252 pp. Illustrated throughout (partly in colour). Paintings by Hans Schwarz. 1st edition. Publisher's pictorial cloth. (Modern Knowledge 3)
Clementi, Eva - Clementi, Mario:  En apelsinlund på Sicilien. Svenska drömmar, ett oväntat arv och en magisk ö. [ref 63200]    140:-
    Forum 2001. Stor 8:o. 141 s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Clunn, Harold P.:  The Face of London. A complete new edition revised by E.R. Wethetsett. [ref 39865]    125:-
    Spring Books, London, n.d. (1960's). Large 8vo. XIII, (1), 630 pp. + frontispiece + 43 plates with 209 illustrations. Publisher's linen cloth in dust-jacket. Jacket chipped and torned, mostly at top edge.
Colombier, Pierre du:  Det eviga Rom. [ref 8828]    125:-
    Bernces 1970. 117, (1) s. Rikt illustrerad med 171 fotografier, 4 färgplanscher samt 2 kartor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite skavt omslag med några lagade revor.
Conti, Flavio & Mariarosa:  På strövtåg i Florens. Svensk översättning och bearbetning: Calman de Pándy. [ref 71181]    90:-
    Bonniers 1979. Bred 8:o. 120 s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Covarrubias, Miguel:  Island of Bali. [ref 68711]    250:-
    Alfred A. Knopf, New York, 1950. XXV, 417, X pp. Fold-out Map of Bali. Frontispece. With an Album of Photographs by Rose Covarrubias. Numerous illustrations and photographs. 6th printing. Black cloth spine with gilt title and illustration and yellow cloth over boards with black illustration on front board. Pictorial price-clipped dustwrapper, spine a little sunned, slightly chipped and with a few tears. Previous owner's name and inscription on front free endpaper.
   A well-documented study of the Bali in the 1940's. First published in 1937.

Se bild på boken
Crottet, Robert:  Lapplands andra ansikte. Översättning från franska av Gun Hägglund. [ref 25251]    110:-
    LT:s förlag 1966. 165, (1) s. + 36 planschsidor med fotografier (delvis i färg) samt omslag av Enrique Méndez. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagets framsida en aning skamfilat, baksidan med två små lagade revor, ryggen med lätta läsveck. Stämpel på första blanka sidan.
   Författaren skildrar skoltlapparnas liv i Sevettijärvi i nordligaste Finland.
Crottet, Robert (text) - Méndez, Enrique (foto):  I sameland. Översättning från franska av Gun Hägglund. [ref 20683]    100:-
    LT:s förlag [1968]. Stor 8:o. 31 s. text + 56 planschblad med fotografier (delvis i färg) av Enrique Méndez. Förlagets dekorerade pappband.
Curry-Lindahl, Kai:  Arktis och tropik. [ref 2004]    95:-
    Bonniers 1963. 244 s. + 12 planschblad med fotografier. Häftad. Några svaga läsveck i ryggen, främre omslag aningen nött, det bakre med små hörnveck. Inlagan sprättad med en något slö kniv, dock bara en mindre marginalskada utan textförlust.
Dahl, Georg:  De vilda vägarna. En färdkrönika från Orinocos bifloder. [ref 66165]    150:-
    Bonniers 1969. 191, (1) s. + 8 planschblad. Häftad. Bakre omslaget och smutstitelbladet något fläckiga. Falsen lagad nertill. Bläcknamn på smutstitelbladet. Lång dedikation daterad 20/5 -72 från Georg Dahl.
  –  :  Från mitt afrikanska vattenhål. [ref 66277]    85:-
    Bonniers 1973. 206, (1) s. 4:e-5:e tusendet. Häftad. Namnetikett på främre pärmens insida. Ouppskuren.
  –  :  Från mitt afrikanska vattenhål. [ref 66278]    125:-
    Bonniers 1973. 206, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Med dedikation: "Till Carol med hjärtliga hälsningar från Georg.".
Dahl, Gunnar:  Flickan och löjtnanten. Två resedagböcker från 1840-talets Europa. [ref 70039]    120:-
    Historiska Media 2000. Liten 8:o. 240 s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Behandlar Sophie Trägårdh och Henrik Qveckfeldt.
Dahlberg, Per-Åke:  Ishavskust – bilder från Varangerhalvøya. [ref 21474]    120:-
    Bokförlaget Settern 1983. Stor tvär 8:o. 93, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Dalrymple, William:  Till Xanadu i Marco Polos fotspår. Översättning: Gunilla Larsson. [ref 68529]    125:-
    Rabén Prisma 1994. 286 s. + 16 planschsidor med fotografier. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag.
   Resan började i Jerusalem och gick sedan via Cypern genom Syrien, Turkiet, Iran, Pakistan och Kina.
Danielsson, Bengt:  Bumerang. [ref 5366]    95:-
    Forum 1956. 297, (1) s. + 12 planschblad med 24 fotografier tagna av författaren och den svenskfödde yrkesfotografen Axel Foignant, Sydney. Teckningar och en karta i texten. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite slitet samt med ett par mindre, lagade revor.
  –  :  Den lyckliga ön. [ref 7965]    80:-
    Forum 1951. 265, (1) s. + 13 planschblad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött ex.
  –  :  Det stora vågspelet. Tahiti Nui-expeditionen. [ref 48380]    110:-
    Saxon & Lindström 1959. 246 s. + 8 planschblad + 1 utvikbart kartblad. Originalupplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen gulnat på ryggen och lätt kantstött samt med ett par smärre riss, annars ett fint ex.
  –  :  Med Bounty till Söderhavet. Under medverkan av Rolf Du Rietz. [ref 65608]    110:-
    Saxon & Lindström 1962. 256 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med vinjetter av Pierre Heyman. Originalupplaga. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill och med ett par smärre veck. Delvis ouppskuren.
  –  :  Raroia - den lyckliga ön. [ref 77888]    120:-
    Bra Böcker 1970. 267, (1) s. + 16 fotografiska planscher. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat i övre kanten, i övrigt gott skick.
  –  :  Resare-Bengt berättar. [ref 30606]    100:-
    Saxon & Lindström 1955. 239, (1) s. Med illustrationer av Mark Sylwan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. skyddsomslaget lätt solkat, samt med ett fåtal smärre riss och veck.
  –  :  Resare-Bengt berättar. [ref 80351]    120:-
    Saxon & Lindström 1955. 239, (1) s. Med illustrationer av Mark Sylwan. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband. Lätt snedläst. Dedikation från författaren på fria försättsbladet.
  –  :  Söderhavets glömda öar. Reseskildring från Marquesasöarna. [ref 42844]    120:-
    Saxon & Lindström 1952. 262, (1) s. + 26 fotografiska planschblad. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en del naggar, riss och veck.
Darwin, Charles:  Resa kring jorden. Till svenska av Torsten Pehrson. [ref 34583]    150:-
    Bokfrämjandet, Malmö, 1969. 455 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets gulddekorerade skinnryggsband. (Böcker som förnyat människans tänkande)
   Med en efterskrift av H.E.L. Mellersh: Författaren och hans verk.
De Geer, Gerard:  Afrikansk rapsodi. [ref 773]    100:-
    Bonniers 1955. 227, (3) s. + 8 planschblad + 1 karta i färg samt en dubbelsidig svartvit karta i texten. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Bo Notini.
  –  :  Afrikansk rapsodi. [ref 29117]    110:-
    Bonniers 1955. 227, (3) s. + 8 planschblad + 1 karta i färg samt en dubbelsidig svartvit karta i texten. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget saknar en bit av framsidan (smärre bild- och textförlust). Genomgående fläck på snittet i nedre hörnet.
   Omslag av Bo Notini.
  –  :  Om det svensk-ryska gradmätningsnätets framförande öfver södra och mellersta Spetsbergen. [ref 49146]    150:-
    Stockholm 1900. Med 1 utvikbar kolorerad karta. Limhäftad. Omslagen ojämnt blekta.
   Extrakt ur Ymer 1900:3, sid. 281-302.
Debenham, Frank:  Världens erövring. En upptäckternas historia genom 50 000 år. Översättning: Gudrun Ullman. Svensk granskare: Birgit Arrhenius. [ref 49036]    300:-
    Forum 1962. 4:o. 262 s. Rikligt med illustrationer och kartor. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg något gulnad samt en liten lagad reva på baksidan, annars ett fint ex.
Delblanc, Sven:  Zahak. [ref 49880]    90:-
    Bonniers 1971. 189, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, ryggen med läsränder, omslagen med ett fåtal smärre veck.
Delpal, Jacques-Louis:  Frankrike. Bonniers kulturguide. [ref 56893]    135:-
    Bonniers [1987]. Liten 8:o. 832 s. Illustrerad med över 860 färgbilder och 20 sidor kartor. Förlagets dekorerade pappband. Bakre falsen med en liten lagning, i övrigt ett fint ex.
Denon, Vivant:  Med Napoleon i Egypten. Till svenska av Claës Gripenberg. Inledning av Göran Schildt. [ref 27548]    90:-
    Biblioteksförlaget, Stockholm, 1961. 337, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med lite slitet skyddsomslag. Liten stämpel, namnteckning samt datum på försättsbladet. (Vindrosböckerna)
Djurberg, Daniel:  Geografiskt lexicon. 1-2. [ref 16551]    385:-
    Örebro, Tryckt hos Nils Magnus Lindh, På eget förlag, 1811-1813. Liten 8:o. 404 + 586 s. Samtida halvfranskt band. Slitet och nött band med anteckningar på främre pärmens insida. Exlibris. Två delar i en volym.
  –  :  Utförlig geografie. I-II:2 III:1-2 IV:4. [ref 47114]    2500:-
    J. C. Holmberg, Stockholm samt Anders Zetterberg, Stockholm, 1785-1795. Liten 8:o. Graverat titelblad, (2), 4, 128, 128a-128q, 129-570 + (4), 432, (2), + 433-863, (1) + (4), 624, + (8), 414, + (6), 671, (1) s. 1:a upplagan förutom Del 1 som är i 2:a upplagan som vanligt. Uniforma samtida ryggdekorerade halvfranska band med marmorerat snitt. Lite skavda och stötta. Bitar saknas på rygghuvudet på ett band samt fult bortskarpad namnteckning på de 4 första volymerna annars ganska så rena och fina inlagor. 6 volymer.
   Del IV:1-3 samt del VII saknas i denna svit. Del V och VI planerades men utkom aldrig. Daniel Djurberg (1744-1834) skrev en rad geografiska böcker.
Dobson, Richard P.:  Resor i Kina. Översättning från engelskan av Margaretha Odelberg och Einar Thermænius. [ref 34729]    95:-
    Ljus 1946. 364 s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med små bruksspår, annars ett fint ouppskuret ex.
Dolci, Danilo:  Mot en ny värld. [ref 9548]    80:-
    Gummessons 1966. 206 s. + 12 planschsidor. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag.
   Denna bok innehåller ett urval, som författaren själv sammanställt, ur böckerna Verso un mondo nuovo och Conversazioni.
Donner, Jörn:  Rapport från Berlin. [ref 79309]    100:-
    Bonniers 1958. 236, (4) s. + 8 planschblad med fotografier. Häftad. Främre omslaget med större veck, omslagen i övrigt med några smärre riss och veck, ryggen med vissa skrapmärken.
Donner, Wolf:  The Five Faces of Thailand. An Economic Geography. [ref 70249]    180:-
    C. Hurst & Co., London, © 1978. XXII, 930 pp. With many maps and diagrams. 1st edition. Publisher's boards. Dustwrapper, a little worn, slightly chipped and with small tears (internally repaired with adhesive tape).
Dons, Aage:  Resa i Österrike. Till svenska av Martin Rogberg. [ref 34575]    85:-
    Gebers 1954. Stor 8:o. 207, (1) s. Med teckningar av Arne Ungermann. Häftad. Lätt nött, båda omslagen med små skador.
Doughty, Charles M.:  Arabisk resa. Inledning av T.E. Lawrence. Översättning från engelskan av H.S. Nyberg. [ref 77428]    95:-
    Berghs 1959. 352 s. Häftad med flikomslag. Omslagen lätt kantstötta nedtill, annars ett mycket bra ex.
Drake, Knut:  Esbo kyrka under fem sekel. [ref 65068]    200:-
    Esbo församling, [Finland], 1958. Liten 4:o. 102, (1) s. + 2 färgplanscher. Rikt illustrerad med fotografier och skisser i texten. Tryckt i en numrerad utgåva om 500 exemplar varav detta är nr 238. Originalklotband med något nött och lite skadat skyddsomslag, något solkigt på den vita baksidan.
Du Chaillu, Paul B.:  Bland gorillor och kannibaler. Forskningsresor och äventyr i mellersta Afrika. Förord av Erik Lindström. [ref 71574]    100:-
    Bokfrämjandet 1971. 332, (3) s. Med teckningar av Gösta Geerd. Ny utgåva. Gulddekorerat förlagsband.
Dumrath, O.H.:  Jordens erövring. De geografiska upptäckternas historia från äldsta tider till våra dagar. 1-2. [ref 22286]    200:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1924. Stor 8:o. 640 + 638 s. + 22 färgplanscher. Rikligt med svartvita illustrationer i texten. Ny upplaga. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Något nötta band med blekta ryggar. 2 volymer.
Durrell, Lawrence:  Bitter Lemons. [ref 78146]    125:-
    Faber and Faber, London, 1958. 256 pp. 1st edition, 6th impression. Publisher's decorated cloth with dust jacket. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with two mended tears. Condition VG+.
  –  :  Prosperos cell. En vägvisare i ön Kerkyras landskap och seder. [En bok om Korfu]. Översättning av Aida Törnell. [ref 33722]    120:-
    Norstedts 1965. 154, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
East, W. Gordon (red.):  Kartor förr och nu. [ref 63331]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 64 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Tvärs - en kunskapsserie från W&W)
Edsback, Birgit (text) - Krabel, Wolf (foto):  Med campmobil genom Asien. [ref 27418]    120:-
    LT:s förlag 1971. 169, (7) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt (från sida 97 till slutet). Häftad. Omslagskanterna lätt skamfilade.
Ehlers, Chad:  I snigelns spår. Vandringar och reflexioner i våra sista vildmarker. [ref 20733]    125:-
    Rabén & Sjögren 1978. Liten 4:o. 124, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Förteckning över fotograferingsplatser på insidan av bakre pärmen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat i kanterna annars ett fint ex.
Ehrenmark, Torsten:  Jorden runt på 8 dagar. [ref 66857]    75:-
    Dagens Nyheter, Stockholm, 1975. 65, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar (delvis i färg) av Björn Berg. Originalupplaga. Limhäftad. Omslagen med små bruksspår och lätt fläckade.
Ehrenpreis, Marcus:  Österlandets själ. Upplevelser och tankar. [ref 50832]    100:-
    Gebers 1926. (8), 210 s. Illustrerad med vinjetter av Gunnar Lindvall. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet. En liten fuktfläck på ryggtitelfältet.
Ehrensvärd, Carl August:  Resa till Italien och andra skrifter. Med förord av Professor Sten Åke Nilsson. [ref 80912]    125:-
    Lind & Co Förlag 2001. 201 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Ehrström, Christman:  Bambulyktan. En bok om japanernas Japan. [ref 2723]    120:-
    Natur och Kultur 1961. 157 s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Eje, Anders [pseud. f. Axel Essén]:  Folk, fä och fakirer. Första jorden-runtboken. [ref 62578]    150:-
    Bonniers 1922. 293 s. + 1 titelplansch. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med monterad pärmbild. Obetydligt nött.
Ekblom, R.:  Tur och retur. Reseskildringar. [ref 67010]    150:-
    Lindblads 1936. 142 s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Liten stämpel på eftersättsbladet. Fint ex.
Ekerlid, Bertil:  Resa med Evert Taube. Från Samborombon till Malö Strömmar. [ref 34592]    175:-
    Sellin & Blomquist, Stockholm, 1990. 101 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Daterat och signerat av författaren.
Ekman, Henrik - Landin, Bo:  Ishav. [ref 21472]    200:-
    Natur och Kultur 1991. Liten 4:o. 151, (1) s. Illustrerad med färgfotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten reva i övre kanten.
Elander, Magnus - Widstrand, Staffan:  Safari till världens finaste viltområden. Faktagranskning: Ragnar Hall. [ref 72570]    95:-
    Streiffert, Stockholm, 1993. 4:o. 144 s. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt områdeskartor. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Vindar från Arktis. [ref 7309]    150:-
    Prisma 2008. 4:o. 208 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. (WWF 2009)
Elg, Margareta - Beckman, Birger - Hoppe, Gunnar (red.kommitté):  Expedition Ymer -80. [ref 74313]    125:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1981. 176 s. Illustrerad med fotografier, teckningar och tabeller. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Ymer, årsbok 1981. 101:a årgången)
   Vega-Ymer 1880-1980.
Elgström, Ossian:  Moderna eskimåer. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. [ref 28734]    600:-
    Bonniers 1916. (8), + 431, (4) s. + 31 planscher, varav 12 i färg och 2 dubbelsidiga + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad i texten. Originalupplaga. Vackert samtida halvfranskt band med ryggdekor. Lätt nött.
Eliasson, Torsten - Karlsson, Per-Olof - Nyblom, Erik:  Kina i förvandling. Handbok till programserien i Radioskolan våren 1964. [ref 38656]    75:-
    Sveriges Radio 1964. 64 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med foton och kartor. Häftad. Bakre omslag med ett litet veck i nedre hörnet.
Ellam, Patrick - Mudie, Colin:  Sopranino - i ett nötskal över Atlanten. Översättning av Nils Fredricson. [ref 68364]    85:-
    Sörlins Förlag, Norrköping, 1955. 173 s. + 4 planschblad med fotografier. Häftad. Nött rygg, omslagen i övrigt obetydligt nötta, det bakre med lätta brytveck.
Elmberg, John-Erik:  Morgondagens öar. [ref 28986]    120:-
    Gebers 1953. 223, (1) s. + 16 planschblad med 32 fotografier. 3 kartor och några andra illustrationer i texten. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Omslaget med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
   Författaren besöker Bombay, Sydindien, Celebes, Moluckerna, Nya Guinea och Nya Zeeland.
Engelstad, Carl Fredrik (editor / hovedredaktør):  Oslo. The Capital of Norway. Art and Intellectual Life at Its 900-Years Jubilee. – Oslo. Norges hovedstad. Kunst- og åndsliv ved 900-års jubileet. [ref 67733]    90:-
    Programbyrået, Oslo, 1950. 4to. 190, (8) pp. With numerous illustrations. Publisher's quarter linen with decorated front cover. Lightly worn.
   Text in English and Norwegian.
Engström, Albert:  Kryss och landkänning. – Bläck och saltvatten. – Åt Häcklefjäll. Minnen från en islandsfärd. 1-2. [ref 66682]    150:-
    Bonniers 1939. 150, (1) + 144, (1) + 149, (2) + 171, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Ryggen lätt nött och mörktonad. 3 arbeten i 1 volym. (Skrifter)
  –  :  Med Kaaparen till Afrika. [ref 66365]    90:-
    Bonniers 1943. 310, (5) s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. (Skrifter)
   Oillustrerad.
  –  :  Åt Häcklefjäll. Minnen från en islandsfärd. 1-2 i 1 volym. [ref 78323]    250:-
    Bonniers 1916. 149, (2) + 171, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. 3:e upplagan. Förlagets röda vackra rikt dekorerade och guldornerade band med övre guldsnitt och 5 upphöjda bind. Fint ex. (Samlade berättelser)
   Del ur bibliofilutgåvan av Engströms samlade berättelser.
  –  :  Åt Häcklefjäll. Minnen från en islandsfärd. 1-2 i 1 volym. [ref 73194]    100:-
    Bonniers 1939. 149, (2) + 171, (2) s. Med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Exlibris. Mycket bra ex. (Skrifter)
Engzell, Eric:  Med bil i Spanien och Portugal. [ref 34566]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 194, (2) s. Illustrerad med fotografier. Omslag och teckningar: Roland Sandberg. Kartor: Magnus Gerne. Häftad. Ryggen lätt stött upptill, båda omslagen med hörnveck.
Ericson, Uno Myggan:  Vita murar, svarta berg. En bok från Dubrovnik och Montenegro. [ref 48416]    90:-
    Bonniers 1970. Liten 8:o. 181, (1) s. Med teckningar av Olle Montelius. Häftad.
Eriksson, John:  Djuphav och vulkanöar. En naturalists dagbok från Albatross' världsomsegling. [ref 10040]    250:-
    Aktiebolaget Svensk Litteratur, Stockholm, 1953. 4:o. 322, (1) s. + utvikbar karta. Rikt illustrerad. Tryckt i 500 ex. Förlagets vackra dekorerade röda halvfranska band med helt guldsnitt.
Ermen, Eduard van - Mingroot, Erik van:  Sverige och de skandinaviska länderna i gamla kartor och tryck. [ref 41997]    1000:-
    Atlantis, Stockholm, 1987. Liten folio (385 x 350 mm). 143, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets mörkblå klotband med skyddsomslag. Omslaget som vanligt lätt skamfilat, annars ett fint ex.
   Ca 70 kartor från Danmark, Finland, Norge, Island, Färöarna och Sverige i kronologisk ordning från ca 1580 till slutet av 1700-talet i stort format.
Erslev, Ed.:  Lärobok i allmän geografi för skolans högre klasser och till läsning i hemmet. [ref 80827]    175:-
    Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1881. (3), 543, (1) s. Illustrerad med 226 illustrationer (träsnitt) i texten samt 1 dubbelsidig karta i färg. 3:e, delvis omarbetade upplagan. Förlagets bruna, rikt dekorerade och blindpressade klotband med sprängda snitt. Namnteckning på fria försättsbladet. Rygghuvud och -fot samt pärmhörnen med lättare skrap- och stötmärken.
   Första utgåvan i svensk översättning utkom 1872.

Se bild på boken
Ersson, Valter:  Vår nyckel till England. [ref 17488]    85:-
    LT:s förlag 1978. 156, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Karta på försättsbladet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små skador, en liten bit saknas vid ryggfoten.
Eskelund, Karl:  Indonesisk morgon. Översättning av Bertil Bodén. [ref 21181]    75:-
    Tiden 1957. 185, (1) s. Omslag och illustrationer av Torsten Bergentz. Förlagets dekorerade pappband med något skadat skyddsomslag.
Essén, Rütger:  Bakom Asiens portar. [ref 2655]    140:-
    Bonniers 1931. 290 s. + 28 planschblad. Kartor i texten. Häftad. Omslagen med lätta veck, annars ett bra ex.
  –  :  Från Asiens oroshärdar. [ref 14921]    120:-
    Bonniers 1931. 215, (2) s. + 24 planschblad. Häftad. Främre omslag med litet hörnveck, annars ett bra ouppskuret ex.
Faber, Kurt:  Bland eskimåer och valfångare. 1-2. Översättning från tyskan av Sten Granlund och Tom Wilson. [ref 4027]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1917. Liten 8:o. 194 + 184 s. Häftade. Ryggarna lite blekta och lätt naggade upp- och nedtill. 2 volymer.
Falk-Rønne, Arne:  Djävulens diamanter. Genom Guayanas djungler i conquistadorernas spår. [ref 10126]    100:-
    Forum 1962. Stor 8:o. 185, (2) s. + 16 planschblad med 37 färgfotografier tagna av författaren. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Petrus långa väg till Rom. Översättning: Sven Stolpe och Monica Rennerfelt. [ref 32961]    140:-
    IPC, Örebro, 1978. 304 s. Rikt illustrerad med fotografier (delvis i färg) och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en lagad reva i nedre kanten på framsidan, i övrigt obetydligt nött.
  –  :  Tafiya. Dagbräckning i svart land – kampen mot spetälska och slaveri i Nigeria. [ref 50153]    100:-
    Forum 1961. 177, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier i färg (huvudsakligen tagna av författaren). En dubbelsidig karta i texten. Förlagets dekorerade pappband med lätt nött skyddsomslag. Smärre revor lagade med dokumenttejp på insidan.
  –  :  Ödets flod. [ref 50573]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1960. Stor 8:o. 189, (1) s. + 16 planschblad med fotografier av Jørgen Bitsch. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Ödets flod. [ref 74618]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1960. Stor 8:o. 189, (1) s. + 16 planschblad med fotografier av Jørgen Bitsch. Förlagets klotryggsband med färgat övre snitt. Främre omslag medbundet. Pärmarna en aning ojämnt blekta.
Farb, Peter:  Nordamerika. Natur och djurliv. Översatt och bearbetad av Lars Holmberg. [ref 55758]    100:-
    Bra Böcker 1970. 4:o. 197 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt, liten lagad reva i övre kanten på framsidan.
Feininger, Andreas (foto) - Simon, K. (text):  New York. [ref 30227]    350:-
    Bernces Förlag, Malmö, 1964. 4:o. 158 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten nagg och ett par smärre riss, i övrigt ett fint ex.
Fischer, Christian August:  Resa från Amsterdam öfver Madrid och Cadiz till Genua åren 1797 och 1798. Jemte ett bihang om sättet att resa i Spanien. Öfversättning. [ref 75116]    750:-
    C. F. Marquard, på eget förlag, Stockholm, 1800. (14), (2), 328 s. 1:a svenska upplagan. Hemmabundet pappband med klotrygg och handskriven ryggetikett. Inlagan fräsch med endast ett fåtal åldersfläckar och med råskuret snitt.
Flodén, Torsten:  Jorden runt på 30 dagar. [ref 22278]    150:-
    Bonniers 1937. 208 s. + 28 planschblad med fotografier + 1 dubbelsidig översiktskarta samt detaljkartor i texten. Gediget ryggdekorerat halvfranskt band med övre guldsnitt, bägge omslagen och ryggen medbundna (B. Andersson). Pärmarna något ojämnt blekta, ryggen aningen nött. Exlibris.
  –  :  Jorden runt på 30 dagar. [ref 69726]    100:-
    Bonniers 1937. 208 s. + 28 planschblad med fotografier + 1 dubbelsidig översiktskarta samt detaljkartor i texten. Förlagets klotband med författarens namn präglat i guld på främre pärmen och färgat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Främre pärmen med svag en fläck i övre kanten. Tidigare ägares namnteckning och datering på inte mindre än sex ställen i boken.
Fogelström, Per Anders:  Idyll och explosion. Resor 1948-1970. Redigering och noter av Gunnar Ståhl. [ref 20913]    90:-
    Legus, Stockholm, 1992. 217 s. Illustrerad med kartor. Originalupplaga i bokform. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva i nedre hörnet på framsidan.
   Tidigare publicerad i tidningen Folket i Bild under signaturen "Paff".
Forsberg, Anders - Fänge, Anders - Hjukström, Peter:  Afghanistan förr och nu – en handbok. [ref 73615]    140:-
    Svenska Afghanistankommittén, Stockholm, 1995. 320 s. Mycket rikt illustrerad, delvis i färg. Kartor på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Forsberg, Bruno:  Strandhugg runt Gardasjön. [ref 75463]    90:-
    Bokexport, Malmö, 1981. 124, (4) s. Illustrerad med fotografier och teckningar. 2:a upplagan. Limhäftad. Dedikation från författaren.
Forsell, Elsmari:  Vi älskar att segla. [ref 59002]    95:-
    Rabén & Sjögren 1989. 173 s. + 16 planschsidor i färg. Kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Forss, Elis:  Kompassen runt. [ref 23723]    80:-
    Folket i Bild 1963. 247, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött, något blekt på ryggen och med en lagad längre reva vid bakre falsen. Liten fläck på baksidan.
   Omslag av Thord Sundqvist.
  –  :  Mañanaland. [ref 26942]    95:-
    Bonniers 1937. 220 s. + 16 planschblad. Häftad. Något läsrandig och nött rygg. Namnstämpel på smutstitelbladet.
Franzén, Gösta:  Svenskstad i Västindien. Gustavia på Saint Barthélemy i språk- och kulturhistorisk belysning. [ref 77850]    150:-
    Almqvist & Wiksell 1974. Stor 8:o. 103 s. Häftad. Omslagen med ett fåtal obetydliga veck. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. (Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 16)
Frederiksen, Thomas:  Grönländska dagboksblad. En grönländsk fångstmans vardagsliv i text och teckningar. Översättning från danskan av Jadwiga P. Westrup. [ref 17467]    120:-
    Tiden 1980. Stor 8:o. 148, (3) s. Genomgående illustrerad med högra sidan tecknad i färg och den vänstra med text. Förlagets klotryggsband med mönstrade pärmpapper och tryckt titel. Skyddsomslag, något blekt på ryggen och obetydligt naggat i övre kanten.
   Svensk och grönländsk parallelltext.
Fredriksson, Anna - Jönsson, Rolf:  Cykelpromenader. Öresund runt, Malmö och Lund, Österlen, Köpenhamn, Nordsjälland. [ref 80111]    100:-
    LiberFörlag 2009. 224 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Häftad. Fint ex.
Freuchen, Peter - Salomonsen, Finn:  Året runt i Arktis. Översättning: Håkan Bergstedt. [ref 50095]    135:-
    Bonniers 1961. 378, (1) s. Illustrerad med teckningar, fotografier och kartor. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Freud, Jonathan:  Freud funderar kring Israel och det judiska. Essäer. [ref 10538]    95:-
    MacBook 1994. 200, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från "Jonathan".
Fries, Carl:  Romerska vägar. [ref 23357]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 218, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Omslaget något lite kantnött, ryggen med ett veck på mitten.
Frislid, Ragnar:  Natur mellan två hav. Skandinavien – de stora kontrasternas halvö. Översatt till svenska av Ingrid och Tryggve Emond. Förord av Arne Weise. [ref 30047]    120:-
    Bra Böcker 1990. 4:o. 206, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat och med smärre bruksspår.
Frost, David - Jay, Antony:  Till England med hjärtlig hälsning. [ref 60527]    85:-
    Stockholm, Bonniers, 1969. 203, (1) s. Häftad. Lätt nött.
Frösell, Gunnar:  Med solen i norr. 39.000 km med flyg och kamera runt två atlanter. [ref 73201]    100:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1948. 267, (1) s. Illustrerad med 1 karta och 73 bilder. Häftad. Lätt nött, främre omslag med svaga veck, ryggen något mörktonad.
Fuchs, Vivian - Hillary, Edmund:  Antarktis besegrat. The Commonwealth Trans-Antarctic Expedition 1955-58. [ref 1623]    125:-
    Norstedts 1959. 320, (2) s. + kartor på pärmuppslagen. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag Förlagsband med främre omslag medbundet. Lite "bucklig" rygg.
  –  :  The Crossing of Antarctica. The Commonwealth Trans-Antarctic Expedition 1955-58. [ref 43762]    200:-
    Cassell, London 1958. Large 8:o. 337, (1) pp. Photoillustrated, partly in colour. 1st edition. Publisher's cloth. Dust jacket missing. Spine just slightly faded, spine ends slightly bumped, owner's signature on first free end paper. Condition VG+.
Funch, Elsbeth:  Korta bref från en lång resa. [ref 24078]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1909. (8), 366 s. Illustrerad. Gediget ljusbrunt halvfranskt band med trevlig ryggdekor i guld och pärmmarmorering i rött (Hedberg). Obetydligt nött. Exlibris.
Furlonge, Geoffrey:  Palestine Is My Country. The Story of Musa Alami. [ref 58859]    100:-
    John Murray, London, 1969. VIII, 242 pp. + 8 pp. of photos. Maps in the text. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Near fine.
Furman, Dorothy W.:  Asien. [Folkslag, näringsliv, naturförhållanden och levnadsvillkor]. Översättning och bearbetning: John-Erik Elmberg. Geografisk granskning: Carl-Gustav Holdar. [ref 62060]    80:-
    Folket i Bild 1961. Liten 4:o. (1), 96 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor i färg. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex. (FIB:s gyllene bildatlas 2)
(Färöarna):  Vejledning for postførerne paa Færøerne. (April 1892.). [ref 15409]    100:-
    J.H. Schultz, [Kjøbenhavn], 1976. 12 s. Häftad.
   Bilagor: Bekjendtgjørelse angaande Befordring af Postforsendelser mellem Danmark, Island og Færøerne i Aaret 1870. 2 s. + Bekjendtgjørelse (portotabell) 1870. 3 s. + 1 karta (samtliga bilagor tryckta 1976).
Gadde, Nils O:son:  En färd till Island sommaren 1857 efter anteckningar och brev. Redigering och inledning av Ejnar Fors Bergström. Efterskrift av Olov Isaksson. [ref 11636]    120:-
    LT:s förlag 1976. 157, (2) s. Rikt illustrerad samt med en dubbelsidig karta av Hans Anderson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Liten lagad reva i nedre kanten på omslaget.
Gaisseau, Pierre-Dominique:  I den heliga skogen. Magi och riter hos tomafolket. [ref 20437]    100:-
    Forum 1954. 236, (1) s. + 12 planschblad med 24 fotografier tagna av expeditionens medlemmar Jean Fichter och Tony Saulnier. Förlagets klotryggsband med något blekt rygg. Tillskrift på titelbladet. Skyddsomslag saknas.
Gardi, René:  Tsad. Den glömda sjön. [ref 46007]    100:-
    Forum 1958. Stor 8:o. 196, (4) s. + 24 planschblad med 95 fotografier. 5 kartor i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skavt på främre falsen och vid ryggfoten samt lätt skadat i nedre kanten på framsidan.
Garlake, Peter:  The Kingdoms of Africa. [ref 72498]    145:-
    Elsevier-Phaidon, Oxford, © 1978. 4to. 152 pp. Illustrated throughout. Publisher's cloth. Dust-jacket. Front edges a little sunned. Small tear at back top edge, repaired. Book-plate. (The Making of the Past)
Gauffin, Bengt Göran:  Holland i närbild. [ref 31927]    80:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1962. Liten 8:o. 147 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Förlagets dekorerade pappband.
Gibson, Peter:  The Capital Companion. A Street-by-Street Guide to London and Its Inhabitants. [ref 14380]    100:-
    Webb & Bower / Michael Joseph, Exeter, 1988. 446 pp. + 8 pp. with colour photographs by Simon McBride. Publisher's pictorial soft cover.
Gilbreth, Frank B., Jr:  Kvinnor och valar. Till svenska av Majken Johansson. [ref 24794]    90:-
    Natur och Kultur 1957. 217, (1) s. Illustrerad av Donald McKay. Häftad. Ouppskuren.
   I "Kvinnor och valar" har Gilbreth skildrat den från "Moby Dick" kända valfångarön Nantuckets historia från äldsta tider till våra dagar.
Gillsäter, Sven:  Våg för våg. En resa bland polcirkelns djur. [ref 48532]    100:-
    Forum 1962. 147 s. + 64 planschsidor med 31 färgfotografier och 32 bilder i svartvitt. Samtliga fotografier tagna av författaren. 9 kartor i texten tecknade av B. Porsfeldt. 16:e-20:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag vars rygg är blekt och något skadat. I övrigt ett fint ex.
   Gillsäter berättar om sina äventyr vid Ishavets kuster och vi får följa honom till Spetsbergen och Alaska på kamerajakt efter myskoxar, valrossar, isbjörnar och sjölejon.
  –  :  Ö efter ö. Djurvärldens oaser på västra halvklotet. [ref 50535]    100:-
    Forum 1966. 147, (1) s. + 40 planschsidor med 45 färgfotografier tagna av författaren. Kartor i texten tecknade av Göran Thermænius. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår och en aning gulnat på ryggen.
  –  :  Öga mot öga. [En reseskildring]. [ref 50616]    140:-
    Forum 1959. 166, (1) s. + 24 planschblad med fotografier (23 i färg och 38 svartvita) av författaren. Kartor och vinjetter tecknade av Anders Henschen. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött och skadat. Med dedikation från författaren på försättsbladet.
   En reseskildring från Australien, Indonesien, Stora barriärrevet, Borneo, Bali och ön Komodo.
Giæver, John - Schytt, Valter:  Antarktisboken. Med Norsel till Maudheim och Antarktis. [ref 74325]    125:-
    Tiden 1952. 381, (1) s. Illustrerad med fotografier och kartor. 11:e-14:e tusendet. Förlagets linneband utan skyddsomslag.
   Den norsk-brittisk-svenska vetenskapliga expeditionen till Antarktis 1949–1952.
Goethe, Johann Wolfgang von:  Italienische Reise. Mit den Zeichnungen Goethes seiner Freunde und Kunstgenossen. Mit Unterstützung des Goethe-National-Museums herausgegeben von George von Graevenitz. [ref 72422]    1900:-
    Im Insel-Verlag, Leipzig, 1912. Small folio. (2), 356, (3) pp. + with 169 illustrations. Publisher's full leather. Spine richly gilt. Dust-jacket (a little waterstained), box (worn).
   Nice copy.
Gohm, Douglas:  Antique Maps of Europe, the Americas, West Indies, Australasia, Africa, the Orient. [ref 78950]    225:-
    Octopus Books, London, 1972. Large 4to. 128 pp. Richly illustrated. Publisher's hardcover. Dust-jacket.
Golendorf, Pierre:  Cuba – misstänksamhetens ö. Översättning från franskan av Erik Nyblom. [ref 6348]    100:-
    Coeckelberghs 1979. 321, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag.
   Författaren satt 38 månader i Fidel Castros fängelser.
Golish, Vitold de - Chichester, Francis - Dumas, Jacques, m.fl.:  Främmande och förbjudna världar. [ref 15377]    135:-
    Det Bästa [1979]. Liten 4:o. 447, (1) s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade konstläderband. Namnteckning på främre pärmens insida.
   Med författarbiografier och ett upptäckarlexikon på 45 sidor.
Gramont, Sanche de:  The French. Portrait of a People. [ref 36567]    100:-
    G.P. Putnam's Sons, New York, [1969]. 479 pp. 1st edition. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Jacket spine slightly rubbed and a litlle chipped at top and tail. Small tear at front repaired with adhesive tape. Inscription by previous owner on front free endpaper.
Granqvist, Raoul (red.):  Villfarelsens blick. [ref 79047]    120:-
    Symposion, Stockholm, 1996. 272 s. Illustrerad. Limhäftad med flikomslag. Snedläst. Ryggen något blekt samt med läsränder.
Green, Fitzhugh:  Martin Johnson, lejonjägaren. [ref 77852]    125:-
    Holger Schildts Förlag, Stockholm, 1930. 217 s. Fotoillustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Främre falsen med centimeterlång reva, pärmhörnen något stukade. Fria försättsbladets övre marginal bortskuren.
Greenwood, Marianne:  Varför gråter puman? Eller historien om kockens gula kanariefågel. [ref 47558]    200:-
    Bra Böcker 1984. 4:o. 230, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget naggat vid rygghuvudet (tejpförstärkning på insidan), i övrigt obetydliga bruksspår.
Se bild på boken
Gregory, Alexis:  The Golden Age of Travel. 1880-1939. [ref 66959]    300:-
    London, Cassell, 1991. Large 4to. 220 pp. Illustrated throughout, partly in colour. 1st English edition. Publisher's linen cloth in dust jacket. Jacket with minor traces of use, else fine.
Gudmundson, Ulf:  Tjeckoslovakien 1968. En socialistisk tragedi. [ref 78450]    75:-
    PAN/Norstedts 1968. Liten 8:o. 176 s. Originalpocket. Inlagan med märke efter tidningsurklipp. (En PAN-bok)
Guerville, A.B. de:  Egypten i våra dagar. Bemyndigad öfversättning från engelskan af Anna Beijer. [ref 11010]    135:-
    Norstedts 1906. X, 347 s. + 40 fotografiska helsidesplanscher. Rikligt med fotografier i texten. Förlagets klotband med pärm- och ryggtitel i guld. Något nött band. Tillskrift på främre pärmens insida.
Gullander, Bertil:  Ö på ekvatorn. [São Tomé]. [ref 50538]    100:-
    Bonniers 1962. 174 s. Illustrerad med fotografier och teckningar av författaren. Häftad. Omslagen lätt naggade i ytterkanten. Dedikation: "Red.ch. Nils Boman med tacksamhet från förf. Sthlm 15.3.62".
Gullers, K.W.:  Sverige jorden runt. Text Sigvard Strandh. [ref 42018]    90:-
    Gullersproduktion/Almqvist & Wiksell – Gebers [1968]. (165) s. Rikt fotoillustrerad i färg av Kåwe och Peter Gullers. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida lätt fläckad.
   Omslagstitel: Sverige runt jorden.
Gummerus, E.R.:  Roms ansikten. Möten och minnen. [ref 35133]    100:-
    LT:s förlag 1983. 213, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Främre pärmen med en obetydlig stukning i övre hörnet.
Gunnarson, Karl [pseud. f. Gunnar Schulze]:  Karl Gunnarson i Norge. [ref 20648]    120:-
    Hökerbergs 1937. 287, (1) s. Originalupplaga. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Främre omslag medbundet. Bandet lätt kantnött, ryggen aningen blekt och med några fläckar.
  –  :  Som emigrant i Kanada. [ref 38746]    90:-
    Hökerbergs 1939. 256 s. Ny upplaga. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Bandet lätt kantnött, ryggen aningen blekt och med en del små bruna prickar (fuktfläckar?).
Gustafson, Sture - Kindlund, Ingelej:  Leningrad, Tallinn, Riga, Vilnius. [ref 71163]    110:-
    Generalstabens Litografiska Anstalts förlag 1977. (4), 278, (4) s. Rikt illustrerad med fotografier av Rein Välme. Kartor. Limhäftad. Något nött rygg med läsveck. (Semester)
Gustafsson, Lars:  Kinesisk höst. [ref 23367]    85:-
    Norstedts 1978. 227, (1) s. Reseteckningar av Sven Ljungberg. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag.
Gööck, Roland:  Över alla horisonter. Vår fantastiska värld i ett kalejdoskop genom tid och rum. Till svenska av Nils Holmberg. [ref 50885]    100:-
    Bra Böcker 1972. 4:o. 213, (10) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. I skyddskartong.
Hagberg, Carl August:  Resa i Europa på 1830-talet. Skildringar i brev till föräldrahemmet. Utgivna av Theodor Hagberg. Inledning av Anders Österling. [ref 34546]    140:-
    Natur och Kultur 1927. 264 s. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsrand. Omslagen med ett par lagade revor samt några naggar och veck.
Hagberg, Knut:  Kung Davids arv. [ref 54660]    80:-
    Natur och Kultur 1955. 115, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad. Lätt kantstött. Ouppskuren.
Hagelin, Gösta:  Roms katakomber. [ref 35134]    100:-
    Lindblads, Uppsala, 1948. 279, (1) s. Med 101 illustrationer. Häftad. Omslagskanterna lätt stötta, ryggen aningen gulnad och med en obetydlig fuktfläck. Tillskrift på titelbladet.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
Hagenbeck, John:  Indien. Upplevelser och äventyr. Till svenska och med förord av Birger Mörner. [ref 21166]    100:-
    Natur och Kultur 1925. 194, (4) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. Båda omslagen medbundna. Tillskrift på försättsbladet. Något ojämnt blekta pärmar.
Hagström, Bo:  Solens öar. Matresor till Italiens vackraste öar. [ref 78721]    125:-
    ICA bokförlag 2008. 223, (1) s. Rikt fotoillustrerad i färg. Häftad med flikar. Fint ex.
Hale, John R.:  De stora upptäcktsresorna. Geografiska forskningsresor, handel och kolonisation. [ref 7238]    110:-
    Bokklubben Svalan/Bonniers © 1966. 4:o. 191, (1) s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. En aning nött. (De stora epokerna)
Hallberg, Ulf Peter:  Flanörens blick. [ref 78735]    125:-
    Brutus Östlings Bokförlag Symposion AB, Stockholm/Stehag, 1993. Stor 8:o. 275 s. Illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med blekt rygg samt lagad reva på baksidan. Stämpel på smutstitelbladet.
Hallgard, Anna Kajsa [pseud. f. Margit Olofsson]:  Ögonkast. Möte med bönder i öst och väst. [ref 50634]    100:-
    LT:s förlag 1976. 312 s. Vinjetter av Gunvor Wahlberg. Häftad.
Hallman, Adolf:  Köpenhamn. [ref 25025]    200:-
    Bonniers 1944. Liten 4:o. 103, (4) s. Med illustrationer av författaren. Originalupplaga. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget lätt naggat och lite solkigt. Namnteckning och årtalet 1945 skrivet med bläck på försättsbladet.
  –  :  Mest om Paris. Ett urval reseberättelser och memoarkapitel med förord av Jan Olof Olsson och en inledning av Iwan W. Fischerström. [ref 27949]    110:-
    Bonniers 1969. 151, (2) s. Illustrerad av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
Hammarlund, Tyra:  Dimmiga ögon ser Inkaland. [ref 72213]    125:-
    Tena-förlaget, Lund, 1981. 206 s. + 2 planschblad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten.
   Handlar huvudsakligen om Peru.
Hamne, Gunilla - Nilsson, Sarah (red.):  Bolivia – under solen, ur jorden. [Fakta, intervjuer, politik, historia]. [ref 35021]    95:-
    Utbildning för biståndsverksamhet (UBV), Stockholm, [1992]. Stor 8:o. 138 s. Illustrerad. Häftad. Kort tillskrift på blankt blad.
Hamrin, Agne:  En vår i Grekland. [ref 21594]    200:-
    Bonniers 1960. 246, (1) s. + 16 planschblad med fotografier, samtliga tagna av Agne och Harald Hamrin. 5:e-6:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Obetydligt nött, en liten lagad reva på skyddsomslagets baksida. Med författarens dedikation till Jolo och hans hustru samt med makarnas exlibris på främre omslagets insida.
  –  :  Rom 100 år som Italiens huvudstad. [ref 35017]    80:-
    Bonniers 1970. 226, (1) s. + 20 planschsidor med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Hörn och falsar aningen nötta.
Han Suyin [pseud. f. Elisabeth Comber]:  Lhasa. Den öppna staden. En resa till Tibet. Översatt av Erik Frykman. [ref 51053]    110:-
    Norstedts 1978. 176, (2) s. + 8 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagad reva på framsidan. Namnteckning på försättsbladet. (Månadens bok)
Hannerz, Ulf:  Palaverland. Nigerianska bilder. [ref 50227]    75:-
    Bonniers 1962. 165 s. + 8 planschblad med fotografier av Jan Hannerz. Häftad. Något nött ex med fläckad rygg och lätt solkat bakre omslag. Smärre marginalskador p.g.a. slarvig sprättning.
Hansen, Thorkild:  Kunglig sjökapten. Jens Munk mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen. [ref 24624]    150:-
    Forum 1967. 330, (1) s. Illustrerad med 14 samtida träsnitt och kopparstick samt 1 karta. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Kunglig sjökapten. Jens Munk, mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen. Översättning: Olof Hoffsten. [ref 24625]    80:-
    Bra Böcker 1979. 330, (1) s. Illustrerad med 14 samtida träsnitt och kopparstick samt 1 karta. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen aningen blekt, annars ett fint ex.
Hanski, Eino:  Eino Hanski i Sovjet. [ref 46565]    80:-
    Bra Böcker 1974. Stor 8:o. 160 s. Genomgående fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva i övre kanten på framsidan, i övrigt lätta bruksspår. Diskret tillskrift på försättsbladet.
Hanski, Eino - Zetterholm, Tore:  Den överkörda kängurun. [ref 36516]    100:-
    Bra Böcker 1975. Stor 8:o. 160 s. Genomgående fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten samt lätt skamfilat på baksidan. Textat namn på försättsbladet.
Harrer, Heinrich:  Seven Years in Tibet. Translated from the German by Richard Graves. With an Introduction by Peter Fleming. [ref 36824]    100:-
    The Reprint Society, London, 1955. Small 8vo. 320 pp. + frontispiece + 22 pp. of photographs. New edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket slightly chipped at spine head & tail, and corners. Gift inscription on front free endpaper.
Hartelius, Kaj:  Kattegatt-Skagerack. Hamnar och leder på danska, norska och svenska kusten. [ref 23197]    125:-
    Bonniers 1969. 347 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmkanterna lätt nötta, annars ett mycket bra ex.
Hartwig, Edward:  Warschau. Einführung: Marek Sadzewicz. [ref 50176]    150:-
    Verlag "Sport i turystyka", Warszawa, n.d. 4to. 16 pp. of text + 244 pp. of photograhs, partly in colour. Publisher's decorated linen binding in dust-jacket. Near fine.
   Text in German.
Hassel, Henrico:  Diss. Academie de Borea-Fennia. I. (allt som utkom). Resp. Matthias Hallenius. [ref 68562]    2400:-
    Åbo, Joh. Kiämpe, 1732. Liten 8:o. (8), 56 s. Klammerhäftad. Skadad rygg. Titelbladet lätt brunfläckat intill ryggen, biblioteks- och makuleringsstämplar samt smärre blyertsanteckningar i nedre kanten, övre hörnet saknas. Övre och nedre kanten något ojämnt skurna. Mycket sällsynt.
   Henrik Hassel (1700-1776) f. i Jomala socken på Åland, universitetslärare m.m. vid Åbo universitet från 1726.
Hasselquist, Fredric:  Iter Palæstinum eller Resa til Heliga Landet. Förrättad ifrån år 1749 till 1752. Utgivare: Carl Linnæus. [ref 21597]    500:-
    Rediviva, Stockholm, 1969. 619, (1) s. Faksimilupplaga tryckt i 550 exemplar efter 1757 års originalupplaga. Detta ex nr 244. Förlagets pappband med färgat övre snitt. Exlibris.
   Hasselquist räknas som en av Linnés stora lärjungar. Han omkom under resan och reseskildringen utgavs med ett förord av Linné.
Hassner, Rune (foto) - Andersson, Sven O. (text):  Vår indiska by. [ref 22255]    120:-
    Rabén & Sjögren 1962. 91, (4) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag.
Hazelton, George C., Jr.:  The National Capitol. Its Architecture Art and History. [ref 9538]    125:-
    New York, J.F. Taylor & Company, 1911. (10), 301 pp. Illustrated. "The Capitol Edition". Publisher's decorated cloth. Spine slightly faded, head and tail a little worn. Book-plate.
Heck, Lutz:  Storvilt i Etoshaland. Djurstudier i Sydvästafrika. [ref 55608]    110:-
    Rabén & Sjögren 1956. 206, (1) s. + 24 planschblad med fotografier, delvis i färg + 1 utvikbar karta. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag.
  –  :  Vallfärd till vita noshörningar. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. [ref 47667]    80:-
    Rabén & Sjögren 1959. 237, (1) s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med planscher, varav flera i färg. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Vallfärd till vita noshörningar. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. [ref 47423]    90:-
    Rabén & Sjögren 1959. 237, (1) s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad med planscher, varav flera i färg. Förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag.
Hedberg, John:  Dagbok från Mexico. Ur en undersökning om indianernas och de vitas yttre och inre verkligheter. [ref 6457]    80:-
    Författarförlaget 1976. 260, (1) s. Illustrerad. Limhäftad. Lätt snedläst, omslagen inplastade. Främre omslag och en del av inlagan med en liten stukning i nedre hörnet.
Hedberg, Lydia, (Bergslagsmor):  Reseminnen från U. S. A. [ref 19894]    125:-
    Seelig & C:o, Stockholm, 1925. 195, (1) s. + 1 porträtt. Häftad. Fint ex.
Hedin, Sven:  En färd genom Asien 1893-97. 1-2. [ref 11629]    500:-
    Bonniers 1898. XII, (2), 565, (5) + (6), 537, (5) s. Med sammanlagt 258 illustrationer och 4 kartor, varav 2 utvikbara. Originalupplaga. Förlagets röda, rikt dekorerade klotband. Första volymens bakre pärm samt eftersättsbladen tämligen hårt fläckade och missfärgade; ryggen blekt, pärmhörnen något stukade. Volym 2 med svagt blekt rygg och lätt stukade pärmhörn.
   2 volymer.

Se bild på boken
  –  :  Från pol till pol. 1-2. [ref 15186]    500:-
    Bonniers 1911. Liten 8:o. 476, (4) + 600, (3) s. Rikt illustrerade. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Ryggarna lite ojämna och med veck, några mycket små skrapmärken på främre pärmen till del 1. 2 volymer. (Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor)
   Det separat tryckta förordet saknas här.

Se bild på boken
  –  :  Från pol till pol. 1-2. [ref 77687]    1250:-
    Bonniers 1911. Liten 8:o. 476, (4) + 600, (3) + 12 s. Rikt illustrerade. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband med sprängda snitt. Båda volymerna snedlästa, rygghuvud och -fot obetydligt stukade. Dedikation på fria försättsbladet ställd från Sven Hedin till fröken Ella Heckscher. 2 volymer. (Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor)
   Med det separat tryckta förordet löst bifogat. Komplett.
  –  :  Genom Persien, Mesopotamien och Kaukasien. Reseminnen. [ref 58005]    1500:-
    Bonniers 1887. Frontespis, XI, (4), 461, (3) s. Originalupplaga. Med 128 illustrationer efter fotografier och författarens egna teckningar samt 2 kartor, varav 1 utvikbar i färg. Förlagets överdådigt dekorerade klotband med marmorerade snitt. Ryggen svagt blekt, rygghuvud och -fot samt pärmhörn endast med lätta skrap- och stötmärken, klistrade försättsbladet med obetydlig markering i tusch. Den utvikbara kartan med liten reva om ca 2 cm.
   Trevligt ex av Sven Hedins debutverk.

Se bild på boken
  –  :  Mina hundar i Asien. [ref 66932]    125:-
    Bonniers 1952. 237, (2) s. + 12 planschblad. Originalupplaga. Häftad. Något sned rygg med läsveck, främre omslag med smärre lätta veck nedtill.
  –  :  Mina hundar i Asien. [ref 72944]    140:-
    Bonniers 1952. 237, (2) s. + 12 planschblad. 6:e -7:e tusendet. Förlagets klotryggsband. Obetydligt snedläst, ryggen något blekt.
  –  :  Stora Hästens flykt. [ref 80567]    175:-
    Bonniers 1935. Stor 8:o. 335 s. Illustrerad med fotografier samt utvikbar karta. 4:e upplagan. Förlagets röda dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Försättsbladet saknas samt lätt blekt rygg. Första 100 sidorna med lättare åldersfläckar.
  –  :  Till Jerusalem. [ref 45192]    225:-
    Bonniers 1917. 617, (1) s. + 16 färgplanscher + 1 utvikbar karta i färg. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i texten. Originalupplaga. Förlagets klotband. Ryggen något blekt, centimeterlång reva i främre falsen. Den utvikbara kartan med reva om ca 10 cm.
  –  :  Öfver land till Indien. Genom Persien, Seistan och Belutjistan. 1-2. [ref 80179]    400:-
    Bonniers 1910. (10), 564 + (4), 553, (1) s. + 33 planscher (vissa i färg, 1 utvikbar) + 1 utvikbar karta i färg; + 56 planscher (vissa i färg) + 1 utvikbar karta i färg. Rikligt med fotografier och teckningar i texten. Originalupplaga. Förlagets gula, dekorerade klotband. Andra volymens bakre pärm kraftigt fläckad och missfärgad, ryggarna något solkade. Försättsbladen med spår efter avlägsnat exlibris, en av de utvikbara kartorna med liten reva.
   2 volymer.

Se bild på boken
Heed, Börje:  Boken om Nautilus. Den fantastiska färden under Nordpolen. [ref 77127]    100:-
    Fröléen & Co 1958. 85, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite slitet och lite lappat och lagat.
   Omslag av Lars Gottfridsson.
Heller, Frank:  Rejse i Schweiz. [ref 34404]    100:-
    Carl Andersens Förlag, Köpenhamn, 1952. Stor 8:o. 235, (4) s. Med tegninger af Ebbe Sadolin. 2. oplag. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt nött i övre kanten och med ett par små lagade revor samt lite mörktonat på ryggen.
   Dansk text.
  –  :  Resa i Schweiz. [ref 15694]    125:-
    Gebers 1948. Stor 8:o. 235, (4) s. Med teckningar av Ebbe Sadolin, flera helsidesillustrationer. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband utan skyddsomslag. Mycket bra ex.
Hemingway, Ernest:  Farlig sommar. Inledning av James A. Michener. Översättning av Mårten Edlund. [ref 13261]    125:-
    Bonniers 1987. 211, (1) s. Illustrerad med fotografier och karta. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Några lagade revor på omslaget samt tillskrift på försättsbladet.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Farlig sommar. Inledning av James A. Michener. Översättning av Mårten Edlund. [ref 13262]    90:-
    Bonniers 1988. 211, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
Henrikson, Alf:  Familjebåten. [ref 13178]    100:-
    Bonniers 1953. Liten 8:o. 152, (2) s. + 1 karta. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Resa i antiken. [ref 65001]    175:-
    Gebers 1956. Stor 8:o. 153, (2) s. Illustrerad av Stig Henrikson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Hörnen något stötta, annars fin.
Henriksson, Anne:  Det nygamla västern. En handbok för den moderne amerikaresenären. [ref 48038]    90:-
    Askild & Kärnekull 1972. 215, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Illustrationer och kartor i texten. Limhäftad. Lätta bruksspår samt märke efter prislapp på bakre omslag.
Hentzel, Roland (red.):  Mitt Rom. [Antologi]. [ref 28633]    90:-
    Natur och Kultur 1955. 238 s. + 16 planschblad samt några illustrationer i texten. Förlagets dekorerade pappband med klotförstärkning på rygghuvud och -fot. Främre omslag medbundet. Något blekt rygg och lätta bruksspår på främre pärmen. Båda pärmarna något skeva.
  –  :  Äventyr jorden runt. Tjugosju storresenärer berättar. [ref 50511]    120:-
    Natur och Kultur 1961. 337, (1) s. + 27 planschblad (varav 1 utvikbart). Kartor och teckningar i texten. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med något solkig baksida.
Herbert, Wally:  Hunters of the Polar North. The Eskimos. [ref 73793]    175:-
    Time-Life Books, Amsterdam, 1981. 4to. 168 pp. Photographs in colour by Bryan Alexander. Publisher's hardcover. (Peoples of the Wild)
Herrmann, Paul:  Mot okända kuster. De tidiga upptäckternas äventyr. Översättningen utförd av Anders Quiding och Greta Åkerhielm. [ref 29050]    170:-
    Sohlmans, Stockholm, 1957. Stor 8:o. 500 s. + 16 planschblad. Illustrationer och kartor i texten. Förlagets dekorerade klotryggsband med nött och naggat skyddsomslag.
  –  :  Mot okända kuster. De tidiga upptäckternas äventyr. Översättningen utförd av Anders Quiding och Greta Åkerhielm. [ref 29051]    120:-
    Sohlmans, Stockholm, 1957. Stor 8:o. 500 s. + 16 planschblad. Illustrationer och kartor i texten. Häftad med nött och skadat skyddsomslag.
Herzog, Wilhelm:  Annapurna 8000 meter. [ref 1579]    150:-
    Norstedts 1952. 283, (1) s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier + utvikbar karta. Förlagets klotryggsband med båda omslag medbundna.
Hesse-Wartegg, Ernst von:  Chicago. Världsstaden i den amerikanska västern. Bemyndigad öfversättning af Ernst Lundquist. [ref 6033]    100:-
    Stockholm, Fahlcrantz & Co., 1893. Liten 8:o. (4), 210, (2, annonser) s. Häftad. Något nött ex. Ryggen med lagningar och skada nedtill (liten bit saknas). Omslagen något solkiga, det främre med delvis raderas namnteckning. Inlagan genomgående något bruntonad.
Heyerdahl, Thor:  Expedition Kon-Tiki. [ref 13006]    100:-
    Forum 1949. 205, (2) s. Illustrerad med fotografier och karta. 72:a-81:a tusendet. Förlagets klotband. Ryggen lätt blekt.
  –  :  Expedition Kon-Tiki. Översättning: Bengt Danielsson. [ref 13009]    125:-
    Forum 1979. 4:o. 220, (4) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst.
  –  :  Expedition Ra. Översättning av Jan Wahlén. [ref 13011]    150:-
    Forum 1970. Stor 8:o. 331 s. + 64 planschsidor med fotografier i färg. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Fatuhiva. Tillbaka till naturen. Översättning: Brita Edfelt. [ref 13351]    110:-
    Forum 1975. 357, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget mycket lätt nött.
  –  :  Gåtan Maldiverna. Översättning av Thomas Preis. [ref 52874]    140:-
    Norstedts 1986. 302 s. + 14 planschsidor med fotografier (huvudsakligen i färg) samt kartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött.
  –  :  Påskön, en gåta som fått svar. [ref 34096]    135:-
    Bra Böcker 1989. 4:o. 256, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets blindpressade linneklotband med skyddsomslag.
  –  :  Tigris. På spaning efter vårt ursprung. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 45145]    125:-
    Stockholm, Norstedts, 1979. 383, (1) s. + 64 planschsidor med fotografier i färg. Karta på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och skadat i övre kanten på framsidan, en liten bit saknas upptill vid ryggen (ingen textförlust).
Hildebrand, Hans Olof Hildebrand:  Lifvet på Island under sagotiden. [ref 76864]    450:-
    Joseph Seligmanns bokhandel, Stockholm, 1867. 159 s. Originalupplaga. Trevligt marmorerat pappband med två titelfält i skinn (Gust. Hedberg). Något mörktonad rygg. Exlibris.
   Denna bok bygger på fem föreläsningar som Hildebrand höll i Stockholm 1867.
Hildebrand, Karl:  Ett starkt folk. Intryck från Tyskland och tyska västfronten. [ref 12777]    200:-
    Gebers 1915. VIII, 168 s. Illustrerad i texten samt med 10 planschblad. Originalupplaga. Privatbundet halvfranskt band med gulddekorerad rygg och främre omslag medbundet. Namnteckning på främre omslaget. Kanterna något skavda.
Hillaby, John:  Jadesjön. Översättning av Thesy von Stedingk. [ref 54613]    100:-
    Norstedts 1966. 230, (2) s. + 8 planscher i färg. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget förstärkt med maskeringstejp på innersidans övre och nedre kant.
Hirdman, Vivi och Arne:  Rhodos. Riddarnas, "rosornas", resornas ö. En vägledning. [ref 21595]    75:-
    Tiden 1960. Liten 8:o. 127, (1) s. + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad i texten. Häftad. Sista sidan med fläck (missfärgning) i övre hörnet.
  –  :  Tunisien – optimistisk oas. [ref 69387]    80:-
    Tiden 1968. Liten 8:o. 136, (1) s. + 1 utvikbar karta. Rikt illustrerad. Limhäftad. Omslagen med små bruksspår.
Hirn, Marta:  Sveaborg genom två sekler. Ett bildurval med text. [ref 74567]    150:-
    Borgå / Helsingfors, Werner Söderström, 1948. 4:o. 128 s. Mycket rikt rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med lite solkigt och fläckigt skyddsomslag. Lätt källardoft samt anteckning på försättsbladet. Exlibris.
Hjertén, Ivar:  Vålnader på Palatinen samt andra studier och skisser från det antika och moderna Italien. [ref 48546]    75:-
    Bonniers 1926. 220, (1) s. + 1 utvikbar plan över Palatinen. Illustrationer och kartor i texten. Häftad. Omslagen något stötta i nedre kanten, det bakre ojämnt blekt och med svaga veck. Ouppskuren.
Hjorth Wetterström, Harriet:  Irlandskust. [ref 21445]    140:-
    Gebers 1947. Stor 8:o. 325, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. 1:a upplagan. Häftad. Något sned rygg med svaga läsveck och stött ryggfot; bakre omslag med hörnveck, främre omslag med en liten ljusblå fläck.
Hjorth, Daniel:  Kakafoni. [ref 22652]    120:-
    Alba 1984. Stor 8:o. 266 s. Med illustrationer av Henrik Tikkanen. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmarna lite skeva, omslaget ojämnt blekt och lätt naggat i övre kanten.
Hjärre, Leif H.:  Faraos guld. På jakt efter det gamla Egyptens skatter. [ref 78538]    150:-
    Carlssons Stockholm, 2000. 287, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Resan med Ramses. [ref 80404]    150:-
    Carlssons 2002. 283 s. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från författaren på fria försättsbladet.
Hodge, Herbert:  En cockney ser på Amerika. Översättning från engelskan av Thure Nyman. [ref 13720]    100:-
    Ljus Förlag 1946. 385, (3) s. Häftad. Ryggen aningen gulnad och med ett par veck, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  En cockney ser på Amerika. Översättning från engelskan av Thure Nyman. [ref 11508]    110:-
    Ljus Förlag 1946. 385, (3) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med bruksspår, något naggat och med tejpförstärkningar på insidan, i övrigt ett mycket bra ouppskuret ex.
Hoff, Stein:  Jorden runt med Red Admiral. En familjeseglats. Översättning: Göran Cederström. [ref 52674]    150:-
    Rabén & Sjögren 1985. Stor 8:o. 176 s. Rikt illustrerad med fotografier, delvis i färg. Kartor och skisser. Förlagsband med skyddsomslag.
Holm, Thomas Campanius:  Kort Beskrifning Om Provincien Nya Swerige uti America, Som nu förtiden af the Engelske kallas Pensylvania. [ref 78087]    175:-
    Bokförlaget Rediviva 1988. (22), 190, (1), 142, (1) s. Illustrerad med kartor och illustrationer. Faksimilutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Holmqvist, Bengt:  Tretungad halvö. Tio feriebrev från Chalkidikí med omnejd. [ref 80422]    70:-
    Alba 1977. Liten 8:o. 76, (3) s. Illustrerad av Björn Berg. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Törnrosböckerna)
Hommerberg, Sigge:  Om ni reser till Italien. [ref 52793]    80:-
    Allhem, Malmö, 1957. 279, (4) s. + 7 utvikbara kartor i färg + 1 utvikbart tabellblad. Rikt fotoillustrerad. Omslag och teckningar: Otto Nielsen. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade, mjuka klotband. Fint ex.
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Om ni reser till London. [ref 31913]    90:-
    Allhem, Malmö, 1966. 269, (3) s. + 4 utvikbara kartor + 1 planskiss. Mycket rikt illustrerad i texten med fotografier, teckningar m. m. 3:e omarbetade upplagan (24:e-35:e tusendet). Förlagets dekorerade klotband med lätt naggat skyddsomslag. En sida med några understrykningar i bläck, annars fint skick.
  –  :  Om ni reser till Österrike. [ref 52900]    80:-
    Allhem, Malmö, 1951. 306, (2) s. + 5 utvikbara kartor (varav 2 lösa innanför bakre pärmen). Rikt illustrerad med foton, teckningar och kartor i texten. 2:a upplagan. 5:e-10:e tusendet. Förlagets dekorerade mjuka klotband utan skyddsomslag.
Hultin, Måns:  Resa till Amerika 1864 med emigrantskeppet Ernst Merck. Med inledning om författaren och den tidiga 1800-talsemigrationen till Amerika utgiven av Erik Gamby. [ref 34605]    85:-
    Bokgillets förlag, Uppsala, 1958. 179, (3) s. Illustrerad. Häftad. Främre omslag med ful ojämn reva (lagad) i nedre kanten, bakre omslag ojämnt blekt.
Hunt, John:  The Ascent of Everest. [ref 80062]    200:-
    Hodder & Stoughton, London, 1954. XX, 299, (1) pp. + 48 photographic plates. 4th impression. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine just faintly slanted, spine ends slightly bumped; condition Near Fine. Dust jacket somewhat soiled, and with a couple of trifle tears and creases. Condition VG+.
Hustich, Ilmari:  Lappland lever. [ref 25246]    125:-
    Medéns, Stockholm, 1946. 250, (4) s. + 32 planschsidor med fotografier. Karta i texten. Häftad. Något nött och fläckad rygg, liten obetydlig fläck på främre omslag. Tillskrift på smutstitelbladet.
Hutchinson Alex H.:  Try Lapland. A Fresh Field for Summer Tourists. [ref 71473]    950:-
    Chapman & Hall, London, 1870. 228 pp. Illustartions in the text + 8 plates and folding map. Second edition. Publisher's green cloth. A little bit worn. The folded map with a small tear. Owner stamp on front paste-down endpaper.
Hæger, Knut:  Läsebok för Londonfarare. [ref 53982]    120:-
    AWE/Gebers 1974. 261 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något nött.
  –  :  Ögonkast på Öresund. [ref 50635]    100:-
    AWE/Gebers 1977. Stor 8:o. 188 s. Illustrerad med teckningar av Christer Johannisson. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lite sned och lätt nött.
Hägglöf, Gunnar:  Kina som jag såg det. [ref 23339]    95:-
    Norstedts 1978. 191, (2) s. + 2 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från författaren.
Högnäs, Per-Ove - Sivers, Eva von:  Kulturmiljöinventering Lumparland. [Åland]. Rapport. [ref 49152]    75:-
    Museibyrån Planeringsrådet, Mariehamn, 1982. Tvär 4:o. 54 s. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår.
Högström, Martha:  Toscana. Följ med till Florens, Pisa, Siena och landsbygden däromkring. [ref 75862]    120:-
    Rabén & Sjögren 1989. 175 s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 1:a upplagan, 3:e tryckningen, 8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
  –  :  Toscana. Följ med till Florens, Pisa, Siena och landsbygden däromkring. [ref 45548]    160:-
    Rabén & Sjögren 1991. Stor 8:o. 204 s. Illustrerad med teckningar och fotografier av författarinnan. 2:a upplagan. [Ny utökad upplaga]. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Höjer, Signe:  I ett vaknande Afrika. [ref 71736]    90:-
    LT:s förlag 1983. 138, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
   Behandlar Ghana.
Höjer, Signe & Axel:  Assam – regnlandet. Hälsovårdare vid Brahmaputra. [ref 2167]    85:-
    Tiden 1964. 247, (1) s. + 16 planschblad. Teckningar i texten. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.
Höpken, H. von:  Från Mombasa till Kairo. En jaktfärd från brittiska Ostafrika längs Nilen till Kairo. [ref 74361]    950:-
    Norstedts 1908. 222 s. + 2 kartor (vara en utvikningsbar). Illustrerad med 80 bilder. Samtida dekorerat skinnband. Exlibris. Tillskrift från författaren "Med tillgifvenhet och tacksamhet från Herman von Köpken" på titelbladet. Sliten och blekt rygg samt ojämn blekt främre pärm. Inlagan och den utvikbara kartan är fina.
   Ovanlig.
Hörner, Nils:  Resa till Lop. [ref 34631]    200:-
    Norstedts 1936. Stor 8:o. 328 s. Rikt illustrerad med fotografier tagna författaren + utvikbar karta. Förlagets dekorerade linneband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättsbladet annars ett fint ex.
Indebetou, Govert Adolf:  Resa till Levanten med ångkorvetten "Danzig" år 1853. [ref 34629]    110:-
    Bonniers 1952. Liten 8:o. 210, (4) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätt bruntonad rygg.
Ingstad, Helge:  Västervägen till Vinland. Hur man fann vikingarnas boplatser i Nordamerika. Översättning: Aslög Davidson. [ref 64369]    120:-
    Forum 1965. Stor 8:o. 238 s. + 20 planschblad (de flesta i färg). Illustrationer och kartor i texten. Häftad. Lätt nött. Textat namn på smutstitelbladet.
Innes, Hammond:  Den sista resan. Kapten Cooks återfunna dagbok. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 8202]    120:-
    Bonniers 1979. 234, (1) s. Översiktskartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i nedre kanten på framsidan, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Fjärran länder. Översättning av Sven Bergström. [ref 13860]    95:-
    Bonniers 1960. 234, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Kartor i texten. Häftad. Omslaget lätt naggat i nedre kanten, en liten reva på baksidan nära ryggen. Ouppskuren.
  –  :  Fjärran länder. Översättning av Sven Bergström. [ref 73591]    110:-
    Bonniers 1960. 234, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Kartor i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med några lagade revor. Liten fläck på främre pärmen.
  –  :  Hav och öar. Översättning av Birger Hultstrand. [ref 52093]    140:-
    Bonniers 1968. 282, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier (delvis i färg). Kartor och en skiss i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget endast lätt nött.
   Hammond Innes seglade även längs Sveriges och Norges sydkuster.
Irwin, William Robert (ed.):  Challenge. An Anthology of the Literature of Mountaineering. [ref 76560]    150:-
    Columbia University Press, New York, 1950. XX, 444 pp. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket Nicks & Tears.
Irving, Washington:  The Life and Voyages of Christopher Columbus. By Washington Irving. Abridged by the same for use of schools. Med upplysande Noter, en kort Grammatik och fullständig Ordbok. Omarbetad af E.N. Öhrlander. [ref 44204]    150:-
    Stockholm, Zacharias Hæggström, 1843. XL, IV, 342, LXXVIII, 50 s. 2:a upplagan. Samtida ryggdekorerat halvfranskt band. Något nött samt början till sprickbildning på en falsens över- och undersida. Blyertsanteckningar.
Isaacson, Rupert:  South Africa, Swaziland & Lesotho. [ref 56368]    100:-
    Cadogan Books, London, 1996. XIV, 658 pp. + 12-page colour wildlife guide. Black & white illustrations and 10 maps in the text. Colour map inside front cover. Reprint. Soft covers. (Cadogan guides)
Isaksson, Olov - Hallgren, Sören:  Bornholm i sikte. [ref 60201]    125:-
    LT:s förlag i samarbete med Statens historiska museum, Stockholm, 1986. Stor 8:o. 159 s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Irland. Resor i tid och rum. [ref 40693]    140:-
    LT:s förlag 1988. Stor 8:o. 214, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg). Karta på för- och eftersättsblad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Öriken. En bok om Shetland och Orkney. [ref 50754]    150:-
    LT:s förlag 1980. Stor 8:o. 198, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Sören Hallgren, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband.
Izikowitz, Karl Gustav:  Över dimmornas berg. Djungelfärder i franska Indokina. [ref 72859]    175:-
    Bonniers 1944. 208, (7) s. Illustrerad med fotografier och kartor. Privatbundet grönt halvfranskt band med båda omslagen medbundna.
Jackson, Michael:  Norstedts reseguide till London. Översatt och bearbetad av Kjell Fornander. [ref 14381]    75:-
    Norstedts 1984. Liten smal 8:o. 255, (1) s. + 24 kartsidor i färg. Förlagsband med skyddsomslag. (Norstedts reseguider)
Jacobsen, Karen:  Svensk i Italien. En handbok för turister. Översättning och bearbetning från danskan av Jonas Palm. [ref 60569]    70:-
    Lund, Gleerups, 1953. Liten 8:o. 131, (1) s. 2:a upplagan. Häftad.
   Originalets titel: Dansker i Italien.
Jakobson, Linda:  Miljoner sanningar. Tio år i Kina. Översättning: Staffan Skott. [ref 70026]    200:-
    Bonniers 2001. 384 s. Illustrerad med fotografier. Karta på för- och eftersättsblad. Förlagsband med skyddsomslag. Spår efter en etikett på omslagets främre sida annars ett fint ex.
James, Naomi:  Överens med havet. Översättning: Sonja Herlin. [ref 52094]    80:-
    Trevi 1981. 194, (1) s. + 8 planschblad med fotografier. Skisser i texten och kartor på för- och eftersättsblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på smutstitelbladet.
Jangfeldt, Bengt:  Svenska vägar till S:t Petersburg. Kapitel ur historien om svenskarna vid Nevans stränder. [ref 62158]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1998. Stor 8:o. 358 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Faksimil. Kartor (vissa i färg). 3:e tryckningen 19:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Janson, Ture:  Boken om Helsingfors. [ref 4434]    125:-
    Almqvist & Wiksell 1927. Liten 4:o. 237, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med veck samt några fuktfläckar nedtill. Omslagen lätt solkade och något naggade, det främre även med ett svagt veck och det bakre saknar ett hörn.
Johann, A.E.:  Kängurus, kopra och koraller. Resor och upplevelser i Australien och Söderhavet. [ref 69154]    120:-
    Lindqvists 1937. 303 s. + 16 planschblad med fotografier samt 1 karta. Förlagets dekorerade klotband.
Johansen, Hjalmar:  Med Nansen på 86° 14'. Mina minnen från den norska polarexpeditionen. [ref 27547]    400:-
    Bonniers 1898. 1 porträtt, (4), 347, (1) s. Med 75 illustrationer efter fotografier och teckningar. Förlagets gulddekorerade och blindpressade röda klotband. Mycket gott skick.
Se bild på boken
Johansen, Jahn Otto:  Tjeckoslovakiens ödestimma. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 78449]    75:-
    Aldus/Bonniers 1968. Liten 8:o. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen något gulnad. (Aldus Aktuellt AK 36)
Johnson, Eyvind:  Dagbok från Schweiz 1947-1949. [ref 80757]    125:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 292, (3) s. + 28 fotografier. Originalupplaga. Privatbundet klotband med främre omslaget medbundet. Fint ex.
  –  :  Stunder, vågor. Berättelser från resor. [ref 40564]    125:-
    Bonniers 1965. 346, (1) s. Delvis originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Vägar över Metaponto. En resedagbok. [ref 48816]    75:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 78, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Bokklubben Svalan)
Johnson, Hugh:  Toscana - ett vinlandskap. Översättning: Johan Nilsson. [ref 77679]    190:-
    Bonniers 2001. 144 s. Slösande rikt illustrerad med färgfotografier av Andy Katz. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Johnson, Martin:  Congorilla. Äventyr bland dvärgar och gorillor i Afrika. [ref 55992]    80:-
    Bonniers 1938. 189, (2) s. + 12 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Något blekt rygg. (Spännande resor 3)
Jones, Tristan:  Skepparhistorier. Översättning: Carl Erik Tovås. [ref 79593]    110:-
    Ehrenblad Editions AB, Lidingö, 1997. 253 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Joslin, Mike:  Bofo. [ref 77278]    125:-
    Forum 1955. 195, (1) s. + 8 planschblad med fotografier samt en karta. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små bruksspår, innerhörnen på bägge pärmarna samt alla hörnen på för- och eftersättsblad målade med Tipp-ex. Stämpel och tillskrift på försättsbladet.
   Omslag av Erik Prytz.
  –  :  Guld, pärlor och reptiler. [ref 71735]    120:-
    Forum 1950. 293, (2) s. + 8 planschblad + 1 dubbelsidigt kartblad. 4:e-5:e tusendet. Förlagets klotryggsband med lite nött och slitet skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
   Omslagsteckning av Olle Hagdahl.
  –  :  Med Mike Joslin i obesegrade djungler. [ref 68790]    125:-
    Medéns 1947. 251 s. Med illustrationer efter författarens fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade linneband med bägge omslagen medbundna. Något mörktonad rygg.
Jörälv, Lennart:  Vägen till Nidaros. Längs medeltida pilgrimsleder genom Sverige och Norge. [ref 70044]    150:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 237 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Minimal namnstämpel på försättsbladet.
   Behandlar även Olav II Haraldsson, kung av Norge, 995-1030.
Kane, Joe:  Floden. Tolv människor i kamp med Amazonas. Översättning: Mats Thorell. [ref 75702]    110:-
    Bonniers 1989. 305, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött. De sista bladen (inkl. eftersättsbladet) med lätta veck.
Karabuda, Barbro:  Kuwait – konfidentiellt. [ref 24724]    100:-
    Tiden 1958. Stor 8:o. 153, (1) s. + 10 planschblad med fotografier av Günes Karabuda. Förlagets dekorerade pappband med ett slitet och skadat skyddsomslag. (Tidens bokklubb)
  –  :  Till Mecka. Ett reportage från Saudi-Arabien. [ref 58853]    80:-
    Bonniers 1967. 110, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av Günes Karabuda. Häftad. Lätt nött.
  –  :  Turkiet – mitt andra hemland. [ref 46072]    120:-
    Tiden 1957. Stor 8:o. 183, (1) s. Illustrerad med fotografier av Günes Karabuda. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna buktar något inåt, två små fläckar på den främre, annars ett mycket bra ex.
Karabuda, Günes:  Turkiet – en resehandbok. [ref 46070]    90:-
    Bok och Bild 1967. Liten 8:o. 143 s. Illustrerad med fotografier av författaren. Förlagets dekorerade pappband.
Karlsson, Eric:  Island - resehandbok till sagornas och vulkanernas ö. [ref 62459]    140:-
    Halmstad, Spektra, 1990. 253, (1) s. + 12 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Spektras handboksserie)
Karlsson, Sture:  Det förlorade landet. [ref 8862]    80:-
    Rabén & Sjögren 1974. 201, (1) s. Häftad. Något snedläst. Fläckar på rygg och bakre omslag, främre omslag lite brutet. Namnteckning på förtitelbladet.
   Behandlar Israel, Libanon och Jordanien.
Kastlund, Åke:  Folk och fest i Mexico. [ref 33760]    100:-
    Diakonistyrelsens bokförlag, Stockholm, 1966. 209, (2) s. + 8 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Veck i ryggen, skyddsomslaget lätt skavt i ytterkant, annars ett mycket bra ex.
Kaufmann, Herbert:  Ritt genom Iforas. [ref 60295]    95:-
    Natur och Kultur 1959. 168 s. + 16 planschblad + 1 utvikbar karta. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten ytskada i övre hörnet och en lagad reva i nedre kanten.
  –  :  Ritt genom Iforas. [ref 71737]    85:-
    Natur och Kultur 1959. 168 s. + 16 planschblad + 1 utvikbar karta. Häftad. Omslaget lätt naggat. Till största delen ouppskuren.
Kellermann. Bernhard:  På persiska karavanvägar. [ref 58526]    95:-
    Hökerbergs 1929. 234 s. Häftad. Ryggen något fläckig. Främre omslag med veck. Tillskrift. (Färder och äventyr)
Ker, Donald I.:  African Adventure. [ref 75459]    250:-
    Stackpole, Harrisburg, Pennsylvania, 1957. 248 pp. Profusely photo illustrated. Publisher's hardcover. Small stamp on front free endpaper. Lightly bumped and small tears to spine head & tail. No jacket.
Kessle, Gun:  Kvinnoliv i kinesisk by. [ref 18909]    100:-
    Norstedts 1983. 128 s. Mycket rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och lite kantstött.
Kessler, Ronald:  The Season. Inside Palm Beach and America's Richest Society. [ref 79879]    125:-
    Harper CollinsNew York, 1999. X, 326 pp. + 14 photographic plates. 1st edition. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Tail of spine slightly bumped, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with a couple of trifle creases; condition Near Fine to Fine.
Keusen, Hans (foto) - Bretholz, Wolfgang (text och bildtexter):  Indien. Pakistan, Indien, Burma, Thailand, Laos, Kambodja, Vietnam. [ref 21159]    150:-
    Allhem, Malmö, 1957. 4:o. 159 s. + 1 utvikbart blad. Huvudsakligen illustrationer (vissa i färg). Tryckt i 2.000 ex. Förlagets dekorerade klotband med något naggat och skadat skyddsomslag (lagad reva ca 10 cm vid bakre falsen och något in på omslagets baksida). (Terra magica)
Key, Helmer:  Kaffe, socker och bananer. En resa till Cuba och Guatemala. [ref 60388]    125:-
    Stockholm, Bonniers, 1928. (4), 336 s. + 1 karta. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet.
Kirk, Malcolm:  Man As Art. New Guinea. Essay by Andrew Strathern. [ref 74280]    150:-
    Chronicle Books, San Francisco, 1993. 4to. 144 pp. With 95 pp. of photographs, mostly in colour. 1st softcover edition. Publisher's pictorial wrappers. Fine copy.
Kjellman-Göranson, J.A. (översättning):  Kina. Land och folk, skildradt efter de bästa källor. [ref 23331]    1800:-
    P. A. Huldbergs bokhandel, Bazaren å Norrbro, 1860. Stor 8:o. Graverat extra titelblad + (4), 235, (1) s. + 34 graverade planscher i stålstick. Förlagets dekorerade klotband, guld på rygg och blindpressade pärmar, marmorerat snitt. Bandet lätt nött och en del av bladen med åldersfläckar men i stort i ett ovanligt bra skick.
Se bild på boken
Kjellström, Rolf:  Eskimo Marriage. An account of traditional Eskimo courtship and marriage. [ref 74268]    150:-
    Nordiska museet 1973. 267, (4) pp. Publisher's pictorial wrappers. Dedication from the author: "Till Sven-Eric -90 med tack för turen -54 från tillgivna förf.". (Nordiska muséets Handlingar 80)
Klem, Knud:  Helsingør. [ref 15342]    70:-
    Gyldendalske Boghandel, København, 1951. Liten 8:o. 58, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar av Peter Holm. Häftad. Omslagen med några lätta bruksspår. Tillskrift på smutstitelbladet.
Klencke, Herman:  Alexander von Humboldts lif och resor. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Efter sjunde tyska upplagan. [ref 935]    250:-
    C. E. Gernandts Boktryckeri, Stockholm, 1879. (4), VI, 432 s. + 1 porträtt. Rikligt med träsnitt i texten. Förlagets bruna helklotband dekorerat i guld och svart. Rygghuvud, ryggfot, falsar och hörn lätt skavda, främre innerfalsen delvis öppen (ej loss), bakre pärmen med några små ljusa fläckar.
Se bild på boken
Klingel, Gilbert C.:  Eldfåglarnas ö. Till svenska av Bertil Hanström. [ref 28051]    90:-
    Natur och Kultur 1955. 198 s. + 8 planschblad med 20 fotografier tagna av författaren. Häftad. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, annars ett fint ex.
   Skeppsbruten som Robinson Crusoe hamnade författaren på ön Inagua i Västindien efter det att den expedition han deltagit i bokstavligen slagits i spillror. – Omslagsteckning av Jerry Roupe.
Klum, Mattias:  Skogens öga. Bilder från Borneos inre. [ref 80325]    250:-
    Norstedts 1997. Stor 4:o. 189, (2) s. Genomgående illustrerad med fotografier i färg. Förlagets linneband med skyddsomslag. Inklusive CD skiva (saknas ofta) med ljud från Borneos inre producerad av Monika Klum. Ett fint ex.
   Årets Panda-bok.
Kock, Wolfram:  Resa till Kap. Med Gotland runt Afrika. [ref 75645]    110:-
    Natur och Kultur 1949. 217, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Häftad. Ryggen med läsveck samt något stött och med liten falsreva nedtill. Annars ett bra ouppskuret ex med obetydligt naggade omslag.
Koestler, Arthur:  Lotusen och roboten. Översättning av Nils Holmberg. [ref 26251]    90:-
    Tiden 1960. 289, (1) s. Häftad. Ryggen med läsveck och lite skavd nedtill, omslagen något naggade och nötta i nedre kanten. Smutstitelbladet missfärgat. Smärre understrykningar och streckningar med blyerts i texten.
   Behandlar Koestlers resa till Indien och Japan 1958 och 1959. Delvis om yoga.
Kokko, Yrjö:  Sudenhampainen kaulanauha. Kuvitettu tekijän valokuvin ja piirroksin. [ref 66232]    250:-
    Werner Söderström, Porvoo (Borgå), 1951. 428, (1) s. + 18 planschblad med fotografier. Teckningar i texten. 1.-28. tuhat (1:a-28:e tusendet). Förlagets dekorerade klotryggsband. Ryggen obetydligt nött upp- och nedtill. Diskret tillskrift på försättsbladet.
   Utgiven på svenska med titeln "Vargtänderna".
Kolmodin, A.:  Några minnen från min resa till Ost-Afrika 1908–1909. [ref 31166]    160:-
    Evang. fosterlands-stiftelsens förlags-expedition, Stockholm, 1909. 251 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt samt en aning nött upp- och nedtill.
Kottenkamp, Frans:  De första nybyggarne i Nordamerikanska Vestern. Daniel Boone och hans följeslagare eller Kentuckys grundläggning. Tecumseh och hans broder. [ref 6987]    425:-
    Örebro, N.M. Lindh, 1857. X, (1), 572 s. + 1 utvikbar karta. Samtida halvfranskt band. Inlagan lätt åldersfläckad. Bandet något nött samt med krackelerad rygg.
Kotzebue, August von:  August von Kotzebue's resa från Lifland till Rom och Neapel. Utgifven af Martin Altén. Del 1-3. [ref 77136]    1200:-
    Tryckt hos A. J. Nordström, Stockholm, 1805, 1806. Liten 8:o. 304 + 301 + 376 s. Nära samtida grönt pappband med sparsamt guldornerade röda ryggtiteletiketter, sprängda snitt och graverade titelblad. Ryggarna kraftigt blekta, del 1 och två med förlust i rygghuvud och titeletikett. Pärmhörnen stukade, falsarna något skrapade. Inlagorna delvis svagt lagerfläckade, del 1 med litet hål på sidan 157-158 (minimal textförlust), del 3 med liten nagg i övre marginalen (sidan 69-70).
   3 volymer. Komplett.
Krantz, Claes:  Att resa i Danmark. [ref 2309]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1951. 233, (1) s. Med teckningar av författaren. Häftad. Något nött, främre omslag med en liten reva och veck (lagat med dokumenttejp på insidan). Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
  –  :  Att resa i Danmark. [ref 51923]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1951. 233, (1) s. Med teckningar av författaren. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. För- och eftersättsblad med lätt missfärgning, annars ett mycket bra ex.
Kreslins, Janis - Mansbach, Steven A. - Schweitzer, Robert (red.):  Gränsländer. Östersjön i ny gestalt. [ref 67302]    160:-
    Armémuseum, Stockholm, 2003. (16), 333, (35) s. Illustrerad, bl.a. med flera kartor i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Meddelande 61-62 / Armémuseum 2001-2002)
Kristensen, Monica:  Mot 90° syd. Översättning: Inga Lill Högberg. [ref 29034]    100:-
    Bra Böcker 1988. Stor 8:o. 203, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat i övre kanten. (Bokklubben Vår Bok)
Kulves, Håkan - Harberg, Göran:  Skärgård – sammanbrott eller utveckling. [ref 38113]    95:-
    Bonniers 1971. 180, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Häftad. Liten fläck på främre omslag, märke efter prislapp på det bakre.
Kumlien, Gunnar D.:  Italien inpå livet. [ref 27260]    95:-
    Hökerbergs 1959. 248, (4) s. Omslag och teckningar av Erik Prytz. Häftad. Ryggen något mörktonad och med en fuktfläck, omslagen ojämnt blekta och med lagningar på insidan, främre omslag med en liten fläck och det bakre med fuktrand. Ouppskuren.
Kwei-Li:  Brev från lotusblommans land. Ett kvinnoliv i sekelskiftets Kina. Översättning: Karin Arthursdotter. Bearbetning och förord: Eileen Goudge. [ref 77665]    80:-
    Svenska Dagbladet 1992. 172, (2) s. Illustrerad. Limhäftad. Ojämna snitt (några blad har varit loss och monterats på nytt).
Kyrklund, Willy:  Aigaion. [ref 826]    125:-
    Bonniers 1957. 108 s. Illustrerad av Hugo Zuhr. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, något gulnad rygg. Första blanka sidan med namnteckning och datering samt delvis missfärgad.
(Köpenhamn):  Nyeste kort over København med indlemmede distrikter og Frederiksberg, samt plan over Hellerup og Gjentofte. Med offentlige bygninger, monumenter etx. samt alfabetisk ordnet gadefortegnelse. [ref 13549]    90:-
    Axel Andersens Forlag, København, u.å. Liten 8:o. (18) s. register + stor utvikbar karta i färg. Förlagets klotryggsband med tryckta pärmar. Mycket bra ex.
Lagerström, Johan:  Everest. Den hårda vägen. Svenska Mount Everest-expeditionen 1991. [ref 56313]    125:-
    Legenda 1991. 4:o. 126, (1) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslag, för- och eftersättsblad samt ett par blad i slutet fläckade, i övrigt gott skick.
Landor, A. Henry Savage:  På förbjudna vägar. Resor och äfventyr i Tibet. [ref 33878]    275:-
    Bonniers 1899. (2), X, 402, (2) s. + 29 planschblad + 1 utvikbar karta. Rikligt med illustrationer i texten. Förlagets blågröna, dekorerade och blindpressade klotband. Mycket gott skick.
Landström, Björn:  Vägen till Indien. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e.Kr. skildrade i ord och bilder. [ref 54465]    125:-
    Bra Böcker 1971. 4:o. 223, (17) s. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband med något nött skyddsomslag.
Langer, Bibi:  Utanför grinden. En upptäcktsfärd till en zambisk by. [ref 47071]    75:-
    Bra Böcker 1986. 167 s. Illustrerad av författaren. Dekorerat förlagsband.
Lappalainen, Tomas:  Italien. [ref 59769]    120:-
    Bonniers 1999. 255, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, registret med några diskreta markeringar i bläck.
Larsen, Gunnar:  Stanleys liv och resor i Afrika. Till svenska av Gustaf Rudebeck. [ref 80865]    100:-
    Lars Hökerbergs Bokförlag, Stockholm, 1946. 378, (1) s. + 4 kartplanscher. Förlagets gröna klotryggsband med marmorerade pärmpapper och båda omslagen medbundna. Tillskrift på fria försättsbladet. Ryggen något blekt, de medbundna omslagen något gulnade.
Larsen, Thor - Norderhaug, Magnar:  Arktis. [ref 2003]    200:-
    Trevi 1979. 4:o. 142, (2) s. Rikt illustrerad med färgfotografier. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Larsson, Janerik - Rock, Robert - Löfgren, Svante:  Schweiz – okänt land mitt i Europa. [ref 56582]    90:-
    Timbro 1981. Liten 8:o. 138 s. Illustrerad. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lätta stötmärken. Med dedikation från en av författarna till Gustaf von Platen.
Larsson, Mats G.:  Vinland det goda. Nordbornas färder till Amerika under vikingatiden. [ref 80387]    125:-
    Atlantis 1999. 183, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Larsson, Mika - Swahn, Jan Henrik - Selim, Roland (red.):  Narrskeppet. Ombord på Konstantin Simonov. [ref 79240]    100:-
    Wiken, Höganäs, 1992. Stor tvär 8:o. 165, (1) s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med veck i nedre marginalen.
Laurent-Täckholm, Vivi:  Faraos blomster. En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de sista årens grävningar. [ref 13240]    450:-
    Natur och Kultur 1951. Liten 4:o. 297, (1) s. + 8 planschblad. Rikt illustrerad i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade halvfranska band Förlagets trevliga dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Ryggen en aning mörktonad.
Le Roy Ladurie, Emmanuel:  Montaillou. En fransk by 1294-1324. Översättning: Jan Stolpe. [ref 28854]    120:-
    Atlantis 1994. Stor 8:o. 511 s. 1:a svenska upplagan. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Leip, Hans:  Hamburg. Das Bild einer Stadt. Portrait of a City. Images d'un ville. Imagen de una ciudad. [ref 25040]    100:-
    Hamburg 1962. 4:o. 45, (3) pp. + 116 photos (partly in colour). 4th edition, revised and enlarged. Publisher's cloth. Dust-jacket. Jacket a little chipped and with small tears.
   Text in German, English, French and Spanish.
Leithäuser, Joachim G.:  Mappae Mundi. Die geistige Eroberung der Welt. [ref 27062]    200:-
    Safari-Verlag, Berlin, 1958. Large 8vo. 402 pp. Richly illustrated. Publisher's decorated cloth.
   No dust-jacket.
Lempriere, Wilh.:  Resa uti Marocco, åren 1789 och 90. I sammandrag. [Översättning av Samuel Ödmann]. [ref 34654]    750:-
    Johan Pfeiffer, Stockholm, 1795. (4), 258 s. Något senare inbunden i ett ganska enkelt halvfranskt band, sprängt snitt. Lätt skavd med en ganska ren och fin inlaga. Namnteckning på försättsbladet.
Lewenhaupt, C.A.C.:  Bland Lusitanias rosor och klosterkatedraler, Guanches grottor, de lyckliga öarnas bananer och vulkaner. En trevlig resa (åtminstone för författaren). [ref 4057]    150:-
    Bonniers 1922. 350, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier samt 6 s. musiknoter. Förlagets klotband med infälld pärmbild i guldram samt guldornerad rygg och pärmtitel i guld. Bevarat tryckt skyddsomslag som dock är skadat och något solkigt.
  –  :  Marocko. Den nedgående solens land. [ref 27217]    125:-
    Bonniers 1920. 261, (2) s. Fotoillustrerad. Blått klotband av bibliotekstyp med guldtryck på främre pärmen: Svenska Amerika Linien + företagets emblem samt numrering 755 A på ryggen. Främre omslag medbundet. Dedikationsbladet saknas.
  –  :  Marocko. Den nedgående solens land. [ref 27218]    100:-
    Bonniers 1920. 261, (2) s. Fotoillustrerad. Halvfranskt band med övre guldsnitt och marmorerade pärmar. Nötta hörn och ganska hårt sliten rygg med liten skada upptill.
Lewis, David:  Havets stigfinnare. Hemligheten bakom Söderhavsfolkens navigeringskonst. [ref 78602]    100:-
    Hallonquists Bokförlag, Stockholm, 1990. 216 s. Illustrerad med skisser och ritningar. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
Ley, Willy:  Polerna. Översättning till svenska av Roland Adlerberth. [ref 39896]    80:-
    Bokklubben Svalan / Bonniers 1965. 4:o. 190, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier (delvis i färg) och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Något nötta pärmar. (Svalan Life Naturbiblioteket)
Lidman, Hans:  Kamrat i norr. [ref 68025]    120:-
    LT:s förlag 1966. 286, (1) s. + dubbelsidig karta. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Häftad. Ryggen något sliten.
  –  :  Lapplands stjärna. Berättelser från Nordkalotten. [ref 75258]    120:-
    Askild & Kärnekull 1975. 203 s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite nött och lagat.
  –  :  Nordkalott. [ref 30562]    100:-
    LT:s förlag 1957. 337, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget naggat och ryggen blekt. Namnteckning på försättsblad.
  –  :  Under silverbågen. Nya vandringar på Nordkalotten. [ref 46521]    170:-
    LT:s förlag 1969. 333, (3) s. + karta på första pärmuppslaget. Rikt illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med en liten ytskada på framsidan.
  –  :  Äventyr i norr. Vandringar och strandhugg på Nordkalotten. [ref 60976]    135:-
    LT:s förlag 1963. 255, (1) s. + 1 utvikbar karta. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag.
Liewendahl, Frej, m.fl.:  Karta över Åland. [ref 49151]    75:-
    Liewendahls Förlag, Mariehamn, u.å. (1950-talet?). Liten 8:o. Kolorerad. Tryckta omslag. Ytskada på främre omslaget. Format ca 70 x 80 cm utvikt.
Lilius, Aleko:  Lady Jaguar. Översättning efter författarens [engelska] manuskript av Hans G. Westerlund. [ref 68981]    100:-
    Bonniers 1956. 182, (5) s. + 8 planschblad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något gulnat, några smärre riss och veck längs kanterna.
Liljequist, Kurt E.:  Främmande världsdelar. Förord av professor Hans W:son Ahlmann. [ref 15382]    200:-
    AB Svensk Litteratur, Stockholm, 1959. 4:o. 543, (1) s. Illustrerad med 219 helsidesfotografier (vissa i färg). Kartor av Karl-Göran Lomm och Olle Löfgren. Förlagets halvfranska band med något nött och lätt solkat skyddsomslag med tejpförstärkningar på insidan.
Lilliehöök, John:  Tvenne år bland Zouaverne. Minnen och anteckningar från fälttåget uti Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860. [ref 46143]    450:-
    Bonniers 1861. (8), 338, (2) s. + litograferat porträtt (frontespis) + 8 planscher (varav 4 i färg) + 4 utvikbara litograferade kartor. Originalupplaga. Förlagets trevliga dekorerade gröna klotband. Märke efter borttaget exlibris och bläcknamn på främre pärmens insida. Bakre inre falsen reparerad. Ett blad med hörnveck.
   Porträttet, vilket inte finns i andra upplagan (1862), föreställer general Mac Mahon, hertig av Magenta.
Lindbergh, Anne Morrow:  Norröver till Orienten. Översättning av Gösta Dahl. [ref 30692]    90:-
    Norstedts 1935. 241, (1) s. + 1 titelplansch. Karta i texten. Häftad. Lätt nött, båda omslagen med hörnveck, liten ytskada på det främre (ingen textförlust), skada vid bakre falsen.
Lindbergh, Charles A.:  "Vi". Min maskin och jag. Den berömde flygarens egen skildring av sitt liv och flygningen över Atlanten jämte hans uppfattning om flygkonstens framtid. Med förord av Myron T. Herrick. [ref 56024]    85:-
    Bonniers 1938. 228, (1) s. + 19 planschblad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen blekt och med en liten fläck. (Spännande resor 1)
Lindblad, Jan:  Guayana. Ett tropiskt vildmarksrike. [ref 64847]    100:-
    Bonniers © 1975. 4:o. 80 s. Rikt illustrerad i färg. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Reva i omslaget (lagad med dokumenttejp på insidan).
  –  :  Mitt gröna paradis. [ref 28552]    100:-
    Bonniers 1969. 209, (1) s. + 20 planschblad i färg. 1:a upplagan. Förlagets klotband med lätt naggat skyddsomslag, lite blekt på ryggen. Gåvoetikett inklistrad på försättsbladet.
  –  :  Resa till röda fåglar. [ref 34643]    100:-
    Bonniers 1989. Liten 4:o. 194, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida något "randig" (små veck i lamineringen), baksidan med ett par repor.
  –  :  Stenålder och vita indianer. [ref 51932]    100:-
    Bonniers 1977. Liten 4:o. 188 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Lindboe, Asbjørn (förord):  Nord-Trøndelag i bilder. Utgitt av Fylkesutvalget i Nord-Trøndelag. [ref 72915]    120:-
    Johan Grundt Tanum, Oslo, 1957. 4:o. 96 s. Huvudsakligen fotografier med beskrivande text. Förlagets klotryggsband med lätt naggat skyddsomslag.
Linder, Ulf:  Levande fjäll. [ref 57816]    85:-
    LT:s förlag 1974. 94, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat, något skamfilat samt lätt solkat på ryggen.
Lindeström, Per:  Resa till Nya Sverige. Redigerad av Alf Åberg. [ref 34638]    75:-
    Natur och Kultur 1962. Liten 8:o. 172, (1) s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget naggat och inte helt fräscht. (Levande litteratur)
Lindgren, Stefan:  I vargens gap. [Resa till Herat]. [ref 69594]    120:-
    Ordfront 1986. 204 s. + 1 dubbelsidigt kartblad. Rikt illustrerad i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva i övre kanten och aningen solkigt. Märke efter prislapp på baksidan.
  –  :  Leningrad – på andra stranden. [ref 25515]    115:-
    Ordfront 1990. 336, (4) s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Lindh, Kurt:  Det åländska samhället. [ref 74805]    150:-
    AB Svenska Läromedel 1985. Stor 8:o. 348 s. Rikt illustrerad med fotografier. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fåtal anteckning med blyerts och några understrykningar med rödpenna.
   Innehållet kan anses vara ett minimum av vad varje ålänning bör veta om sitt landskap (samhället, dess historia och utveckling).
Lindhagen, Carl:  På vikingastråt i västerled. En Amerikaresa. [ref 34058]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1926. 203 s. Förlagets halvklotband med färgade snitt (det övre ojämnt blekt). Båda omslagen medbundna. Ett antal sidor i mitten av boken har blivit dubbeltryckta med påföljd att åtta par blad har klistrats ihop. Text och paginering stämmer.
Lindmarker, Ingmar:  Möte med Sibirien. [ref 49642]    80:-
    Bonniers 1961. 127, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier samt en dubbelsidig karta ritad av Sune Körberg. Häftad. Lätt nött rygg med läsveck, främre omslag lite skamfilat i ytterkanten, det bakre med en liten skada och ett brytveck.
Lindquist, Willis:  Alaska. Översättning av Einar Malm. [ref 68253]    120:-
    Diakonistyrelens bokförlag 1964. Stor 8:o. 93, (2) s. Illustrerad av P.A. Hutchison. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva i bakre ytterfalsen.
Lindqvist, Märta (Quelqu'une):  Palestinska dagar. [ref 60853]    80:-
    Skoglunds 1931. 205, (2) s. Rikt fotoillustrerad samt med en karta. Häftad med skadat och fransigt skyddsomslag.
Lindström, Pär:  Att resa i Estland. Historia, sevärdheter och resetips. [ref 54641]    110:-
    Norstedts 1994. Stor 8:o. 192 s. Mycket rikt illustrerad med fotografier, kartor och teckningar. Häftad. Fint ex.
Linnér, Sture:  Fredrika Bremer i Grekland. [ref 35875]    120:-
    Bonniers 1965. 157, (1) s. + 12 planschblad. Teckningar och kartor i texten. Häftad med flikomslag. Prislapp på baksidan, annars ett fint ex.
  –  :  Mulåsnan på Akropolis. Mitt Hellas genom tiderna. [ref 59533]    140:-
    Norstedts 1996. 361 s. Tämligen rikt illustrerad med fotografier och kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Lo-Johansson, Ivar:  Mina städers ansikten. [ref 64996]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1930. 268 s. Originalupplaga. Häftad. Veckig rygg.
  –  :  Vagabondliv i Frankrike. [ref 47323]    450:-
    Wahlström & Widstrand 1927. 168 s. Originalupplaga. Debuten. Häftad. Ouppskuren. Omslaget något solkig. Litet stansat hål på nederkanten på bakre omslaget. Smutstitelbladet saknas.
Loewe, Walter:  Toscana i mitt hjärta. [ref 78065]    130:-
    CETE Bokförlag, Borås, 1981. Stor 8:o. 197, (2) s. Rikt illustrerad med svartvita fotografier av författaren. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt en liten reva vid främre falsen.
Lopez, Barry:  Arktiska drömmar. Visioner och längtan långt i norr. Översättning av Bo Isaksson. [ref 2008]    125:-
    Bonniers 1988. Stor 8:o. 448 s. Illustrerad med kartor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lite naggad i nedre kanten och med lagad reva i övre kanten.
Lumholtz, Carl:  Bland Mexikos indianer. 1-2. Fem års resa i Sierra Madre och andra föga kända delar av västra Mexiko. Bemyndigad översättning från norskan. [ref 4059]    350:-
    Bonniers 1904. (8), 399 + (4), 412, (4) s. + 2 frontespiser. Illustrerad med 117 + 126 fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade klotband. Fula ränder på bägge ryggarna samt lätt blekta ryggar annars fina. Liten förlagsstämpel på bägge försättsbladen. 2 volymer.
Se bild på boken
Lundberg, Ulla-Lena:  Öar i Afrikas inre. [ref 75453]    125:-
    Alba 1981. 351 s. Färfotografier av författarinnan samt några kartor. Förlagsband med skyddsomslag.
Lundberg, Willy Maria:  Skynda dig till Portugal! [ref 37972]    100:-
    Arena, Stockholm, 1981. 150, (1) s. Illustrerad med teckningar av Margareta Sylwan. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Lundborg, Ragnar:  Vida världen. Dess länder och folk. Kortfattade skildringar. Förord av Fredr. Svenonius. [ref 56912]    175:-
    Lindblads, Uppsala, 1912. 512 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. En kort bläcktillskrift på främre pärmens insida har färgat av en aning på försättsbladet. Ett mycket bra ex.
Se bild på boken
Lundgren, Egron:  En målares anteckningar. III: Lediga stunder i främmande land. Utdrag ur dagböcker och bref. [ref 67160]    150:-
    Stockholm, P.A. Norstedt & Söner, 1873. (7), 246, II s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött.
Lundkvist, Artur:  Drakblod. [ref 10297]    100:-
    Bonniers 1936. 220 s. Originalupplaga. Häftad. Liten fläck på främre omslag, lagad reva i falsen, bakre omslag med litet hörnveck. Tillskrift på smutstitelbladet och en liten förlagsetikett på insidan av främre omslaget.
   Författaren skildrar resor i Sydeuropa och Afrika.
  –  :  Hägringar i handen. En resa i Israel. [ref 20163]    80:-
    Tiden 1964. 203, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat. (Tidens bokklubb)
  –  :  Indiabrand. [ref 21087]    80:-
    Bonniers 1950. 287, (1) s. + 18 planschblad + 1 utvikbar karta. 4:e-5:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband utan skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Malinga. [ref 26880]    75:-
    Bonniers 1952. 277, (2) s. 3:e tusendet. Häftad. Missfärgning på ryggen samt på båda titelbladen och även på de sista textsidorna.
   Färder i många länder, möten med många människor bildar bakgrunden för denna innehållsrika bok ... en bok som inte liknar någon annan. Omslag av Stig Åsberg.
Lundqvist, Eric:  Sari. [ref 70704]    95:-
    Bonniers 1958. 287, (1) s. 8:e-9:e tusendet. Häftad. Främre omslag en aning naggat i nedre kanten.
   Omslag av Stig Södersten.
  –  :  Vildarna finns i väst. [ref 48088]    75:-
    Bonniers 1951. Stor 8:o. 251, (3) s. + 32 planschblad + 1 utvikbart kartblad. 6:e-9:e tusendet. Häftad. Nött ex.
  –  :  Vildarna finns i väst. [ref 78461]    100:-
    Bonniers 1951. Stor 8:o. 251, (3) s. + 32 planschblad + 1 utvikbart kartblad. 10:e-12:e tusendet. Förlagets halvklotband med mönstrade pärmar och ryggförgyllning. Främre omslag medbundet. Pärmarna lätt blekta i övre kanten.
Lyall, Archibald:  Rom, ljuva Rom. Översättning: Nils Kjellström. [ref 30779]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Stor 8:o. 214, (1) s. Illustrerad med teckningar av Eugenio Dragutescu. Häftad. Ryggen skadad upptill och med ett veck mitt på, bakre omslag med lagad reva.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
Länsberg, Olle:  2 x Kuba. [ref 70867]    90:-
    Bra Böcker © 1975. Stor 8:o. 239, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier (huvudsakligen i färg) av Per Länsberg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagets rygg mörktonad.
Löfgren, Svante:  Olympiska München. En bok för olympiaresenärer, TV-tittare och alla andra. [ref 56777]    90:-
    PAN/Norstedts 1972. 116, (4) s. Med 1 karta. Originalupplaga. Pocket. Dedikation. (En PAN-bok)
  –  :  Res till vinets fröjder. [ref 34506]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1961. Stor 8:o. 180, (1) s. + 8 planschblad. Häftad. Lätt nött. Namnteckning på smutstitelbladet.
Löfström, Tomas:  Mellan Haväng och Himalaya. Resor, utblickar. [ref 57730]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1978. 205 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
MacLean, Alistair:  Kapten Cook. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 71679]    125:-
    Forum 1973. 182, (1) s. + 11 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. 3:e upplagan. 12:e-14:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt aningen blekt på ryggen.
   De senare upplagorna är i något mindre format än 1:a svenska upplagan.
Magnusson, Börje:  Rom. En konst- och kulturhistorisk vägledning. [ref 76357]    175:-
    Wahlström & Widstrand 2001. Liten 8:o. 587, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Skriftserie utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Athen och Rom, VI)
Magris, Claudio:  Donau. Översättning: Barbro Andersson. [ref 80328]    85:-
    Forum 1992. 399, (1) s. Med en dubbelsidig karta. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Malm, Einar:  Biljett till Bodensjön. Pickwickiad i kartlagt landskap. [ref 3855]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1959. 191, (1) s. + 9 planschblad. Häftad. Främre omslag något skamfilat, annars ett bra ouppskuret ex.
Manker, Ernst:  I Amerika. Reseskisser 1962. [ref 20385]    100:-
    LT:s förlag 1963. 159 s. Mycket rikt fotoillustrerad av författaren. Häftad. Lätt nött.
Manning, S. - Lovett, R.:  Faraonernas land eller Egypten och Sinai. Skildrade i ord och bild. Öfversättning från engelskan af G.S. Löwenhielm. [ref 5787]    150:-
    Fosterlands-stiftelsens förlags-expedition, Stockholm, 1889. 4:o. XII, 196 s. Rikt illustrerad med träsnitt. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Lätt snedläst, rygghuvud och -fot något fransiga, hörnen lätt stötta. För-och eftersättsblad samt motstående sidor gulnade i marginalen, något mindre bruksspår kan förekomma i inlagan. Exlibris.
Se bild på boken
Markham, Felix:  Oxford. Introduction by C.M. Bowra. Notes on Illustrations by Ian Lowe. [ref 72443]    120:-
    Mowbrays, London & Oxford, 1975. 4to. 192 pp. Richly illustrated with photograps by Penny Tweedie, partly in colour. New edition. Pictorial soft cover.
Martinsson, Erik:  Viddernas människor. [ref 65039]    110:-
    Harriers 1965. 159 s. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite gulnat på ryggen och med en liten fuktfläck. Eftersättsbladet skadat (med ett litet hål).
Mathiesen, Axel:  En läkare bland valfångare. Översättning från författarens norska manuskript av Erik Asklund. [ref 43499]    125:-
    Bonniers 1945. Liten 8:o. 148, (7) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 1:a svenska upplagan. Häftad. Båda falsarna med lagad reva nedtill, annars ett bra ex.
Matthews, Anne:  Sydney & New South Wales. [ref 36609]    80:-
    AA Publishing, Basingstoke, Hampshire (UK), © 1993. 192 pp. With numerous colour photos and maps. Soft cover. (Thomas Cook Travellers)
Matussek, Hans Joakim:  Afrikas mörka hemlighet. [ref 75456]    100:-
    Skandinaviska bokförlaget, Gävle 1984. 271 s. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. 2:a upplagan. 7:e-18:e Tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
Matz, Erling (red.):  Segla på värmen. [Nio berättelser om långfärder till sjöss]. [ref 67312]    100:-
    Svenska Kryssarklubben 1996. 127 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Dekorerat originalband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1996)
  –  :  Vid vågornas bruk. Berättelser om långfärder till sjöss. [ref 68540]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1999. Stor 8:o. 127 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1999)
  –  :  Vinden drar. Berättelser om långfärder till sjöss. [ref 68539]    90:-
    Svenska Kryssarklubben 1998. Stor 8:o. 128 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. (Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1998)
   Nyskick.
Maxwell-Lefroy, C.:  The Land and People of Ceylon. [ref 70900]    100:-
    Adam & Charles Black, London, 1964. 96 pp. + 8 plates (including frontispiece) with 26 photopgraps, and a map. 1st English edition. Publisher's printed boards in photo illustrated dustwrapper. Small tear to front lower edge. (The Lands and Peoples Series)
May, John:  Greenpeace bok om Antarktis. En ny bild av den sjunde kontinenten. Förord av Bengt Hubendick. [ref 17165]    175:-
    Streiffert & Co 1988. 4:o. 192 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Mayle, Peter:  Ett år i Provence. Översättning av Carla Wiberg. [ref 74522]    80:-
    Richters, Malmö, 1993. 238, (1) s. Illustrerad med teckningar av Leslie Forbes. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
McKinlay, William Laird:  Karluk. Katastrofen i Norra ishavet 1914. [ref 23076]    115:-
    Rabén & Sjögren 1979. Stor 8:o. 214, (1) s. + 16 planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Behandlar Vilhjalmur Stefánssons arktiska expedition 1913-1918.
Meally, Victor (principal ed.):  Encyclopaedia of Ireland. [ref 30108]    150:-
    Allen Figgis, Dublin, 1968. 4to. 463 pp. Profusely illustrated with photos, drawings and maps. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket lightly worn to spine head and tail. Front hinge has loosened a little from the cover. In illustrated slip-case (slightly worn and chipped).
Mehling, Franz N. (huvudred.):  Italien. Bonniers kulturguide. [ref 52792]    150:-
    Bonnier Fakta [1987]. Liten 8:o. 832 s. Illustrerad med över 800 färgbilder och 13 sidor kartor. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Mehling, Marianne (huvudred.):  London. Bonniers kulturguide. [ref 56917]    125:-