logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Filosofi och Psykologi  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Ahlberg, Alf:  Filosofiens historia. Från den äldsta grekiska antiken till våra dagar.1-4 i 1 volym. [ref 13574]    125:-
    Natur och Kultur 1946. 771 s. + 17 planschblad. 3:e, omarbetade upplagan. Förlagets halvklotband med blått övre snitt. Ojämnt blekta pärmar. Inklistrad artikel på främre pärmens insida. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Teknikens himmelsfärd. Betraktelser vid ett tidsskifte. [ref 35216]    80:-
    Natur och Kultur 1960. 208, (4) s. Häftad. Omslagen aningen naggade i nedre kanten, det bakre med ett litet jack i ytterkanten.
Ahlberg, Alf - Skard, Eiliv - Winsnes, A.H. (red.):  Västerlandets tänkare. Från antiken till våra dagar. 1-3. Till svenska av Nils Kjellström. [ref 49294]    500:-
    Natur och Kultur 1964. XI, 346 + 295 + 335, (1) s. + totalt 52 planschblad. Förlagets skinnryggsband med färgade övre snitt. Små, ganska obetydliga, fläckar på yttersnitten. I övrigt fint skick. Komplett i 3 volymer.
Allen, Roger E. - Allen, Stephen D.:  Framgång enligt Puh. En bok om hur du, Puh och alla vännerna lär er något om det allra viktigaste. [ref 77691]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 203 s. Illustrationer av Ernest Shephard. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Almqvist, Carl Jonas Love:  Filosofiska och estetiska avhandlingar. Utgivna av Olle Holmberg. [ref 76447]    150:-
    Bonniers 1921. Liten 8:o. XXVI, 432 s. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper. Lätt skavd vid rygghuvud och -fot, hörnen obetydligt nötta. Tidigare ägare har gjort en maskinskriven innehållsförteckning på tre sidor och prydligt klistrat in dessa på den sista blanka sidan och eftersättsbladet. (Samlade skrifter)
   Första fullständiga upplagan, med inledningar, varianter och anmärkningar.
Ambjörnsson, Ronny (huvudred.):  Från Aten till Los Angeles. Idéhistoriska miljöer. [ref 14922]    125:-
    Bra Böcker 1986. 4:o. 199, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Aspelin, Gunnar:  Tankens vägar. En översikt av filosofins vägar. 1-2. [ref 43135]    250:-
    Almquist & Wiksell 1958. Stor 8:o. 255, 350 s. Förlagets klotband. 2 delar i en volym.
Aspelin, Gunnar - Wedberg, Anders - Tigerstedt, E.N.:  Bertrand Russell. Tre studier. [ref 73442]    80:-
    Natur och Kultur 1950. Liten 8:o. 46, (6) s. Illustrerad med ett porträtt av Bertrand Russell tecknat av Birger Lundqvist. Förlagets klotryggsband med guldtryck på främre pärm och rygg. Främre pärmen ojämnt blekt. Skyddsomslag saknas.
   Bertrand Russell tilldelades Nobelpriset i litteratur 1950. Med anledning därav har denna bok utgivits som förlagets julhälsning 1950.
(Aspelin, Gunnar):  Insikt och handling. 10. Studier utgivna av Hans Larsson Samfundet. [ref 37371]    100:-
    Gleerups, Lund, 1973. Stor 8:o. 184 s. Illustrerad med ett porträtt av Gunnar Aspelin samt 7 figurer i texten. Häftad. Något naggade omslag, det bakre även fläckat, ryggen med en liten fläck och falsreva.
   Till Gunnar Aspelin på 75-årsdagen 23 september 1973.
August, Ralph V.:  Hypnosis in Obstetrics. Obstetric Hypnoanesthesia. [ref 42323]    150:-
    McGraw-Hill, New York, [1961]. Small 4to. (10), 160 pp. 1st edition. Publisher's cloth in slightly worn and a little chipped dust-jacket.
   Contains in pocket a phono-disc for the practitioners use.
Bassett, Lucinda:  Befriad från ångest. Så övervinner du oro och panikkänslor och tar makten över ditt liv. Översättning av Per Rundgren. [ref 79448]    125:-
    Natur och Kultur 2000. 319, (1) s. Limhäftad. Fint och oläst ex.
Baudouin, Charles:  Suggestion och autosuggestion. [ref 67368]    110:-
    Natur och Kultur 1923. 250, (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Något naggad upp och nertill på ryggen.
Berdjajev, Nikolaj:  Historiens mening. Ett försök till en filosofi om det mänskliga ödet. Översatt av Stefan Borg. [ref 79995]    100:-
    Artos, Skellefteå, 1990. Liten 8:o. 216 s. Häftad. Fint ex.
Beretta, Marco:  The Starry Messenger and the Polar Star. Scientific relations between Italy and Sweden from 1500 to 1800. [ref 63907]    200:-
    Prato (Italy), Giunti, 1995. 4to. 188 pp. Publisher's hardcover. Dustwrapper. (Uppsala Studies in History of Science no. 22)
   Catalogue of an exhibition held at the Naturhistoriska riksmuseet - Stockholm.
Bergman, Klas:  I natt jag drömde. Tyd och lär av dina drömmar. [ref 78656]    90:-
    Fingraf Förlag, Södertälje, 1984. 171, (2) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten lagad reva.
Bergson, Henri:  Skrattet. En undersökning av komikens väsen. Till svenska av Algot Ruhe. [ref 78331]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1928. Liten 8:o. 172 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband. Främre omslag medbundet. Något snedläst, blekt rygg.
Berömda filosofer:  Del 1-30 i 10 volymer (m.u.). [ref 71944]    3000:-
    Björck & Börjesson, Stockholm, 1914-1925. Totalt ca 5250 s. + porträttplanscher. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Kanter och pärmspeglar delvis lätt nötta, några sidor med missfärgning förekommer. Små rester av inklistrade tidningsurklipp på eftersättsbladet i volym 1. Exlibris i samtliga 10 volymer. Som helhet en fin svit.
   Del 31-39 utkom men saknas här.
Beskow, Gunnar:  Världsbildernas kamp. [ref 6546]    75:-
    Bonniers 1939. Liten 8:o. 193, (2) s. Häftad. Fläck på bakre omslag.
Bjerre, Poul:  Död och förnyelse. [ref 67381]    110:-
    Natur och Kultur 1926. 383 s. Förlagets dekorerade klotband.
Brady, Joan:  Jag behöver inte ha barn för att känna mig hel. [ref 78613]    120:-
    Forum 1999. 137, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Av författaren till Gud på en Harley Davidson.
Broberg, Gunnar (huvudred.):  Gyllene äpplen. Svensk idéhistorisk läsebok. 1-2. [ref 74765]    325:-
    Atlantis 1991. 669 + (11), 672-1428 s. Illustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med märkband i tryckt originalkassett. 2 volymer.
  –  :  Gyllene äpplen. Svensk idéhistorisk läsebok. 1-2. [ref 71688]    300:-
    Atlantis 1995. 669 + (11), 672-1428 s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. 2 volymer. Kassetten saknas.
Brophy, John:  Människans ansikte. Vad mimik, kosmetik och frisyr avslöjar. [ref 71051]    140:-
    Natur och Kultur 1946. 282 s. Illustrerad. Förlagets halvklotband.
Brown, Barbara:  Psykets dolda makt. Vår innersta energi. Översättning: Lars Göran Larsson. [ref 33777]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 311 s. Limhäftad. Fint ex.
Brown, J.A.C.:  Arbetslivets psykologi. [Socialpsykologiska problem på arbetsplatsen]. Svensk bearbetning av Ulrich Herz. [ref 5358]    75:-
    Aldus/Bonniers 1963. 205 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Båda omslagen med en smal brun rand i övre kanten. (Aldusböckerna 67)
Brunius, Teddy:  Estetik. En inledande diskussion. [ref 78312]    80:-
    Liber 1961. Liten 8:o. 165, (3) s. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Tillskrift på klistrade försättsbladet.
Böhm, Tomas:  Biggles tappar håret. En bok om och för killar runt femtio! [ref 70270]    90:-
    Bonniers 1998. 208 s. Rikt Illustrerad. 26:e-29:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med en liten lagad reva.
  –  :  Om otrohet. [ref 78157]    120:-
    Natur och Kultur 1987. 175, (1) s. Rikt Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Cartwright, Rosalind - Lamberg, Lynne:  Drömmens läkande kraft. Översättning av Per Rundgren. [ref 57439]    100:-
    Natur och Kultur 1996. 306, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Mycket bra ex.
Christensen, Arthur:  Drömmar. Iakttagelser och undersökningar. Översättning från danska av Paul Gemer. [ref 10491]    95:-
    Natur och Kultur 1942. 215 s. + 2 planschblad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat vid rygghuvudet. Ouppskuren.
Claesson, Bodil:  Drömmens budskap. Om drömmar, chakran och personlig utveckling. [ref 61211]    100:-
    Wahlströms 1992. 190 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Claesson, Stig:  De tio budorden. [ref 80059]    750:-
    Bonniers 1984. Stor 8:o. 106, (3) s. Med föfattarens färgillustrationer. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Obetydligt snedläst, ryggfoten lätt stukad.
   Dedikation från författaren på smutstitelbladet: "Till Bengt från Stig".

Se bild på boken
Clarkson, Petruska:  Akillessyndromet. Besegra den hemliga rädslan att misslyckas. Översättning: Birgit Lönn. [ref 59705]    125:-
    Svenska Förlaget 2000. 248 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Comte-Sponville, André:  Liten avhandling om stora dygder. Översättning av Jan Stolpe. [ref 78099]    120:-
    Norstedts 1998. 343, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Cox, Gill - Dainow, Sheila:  Dina bästa sidor. Översättning: Ulla Danielsson. [ref 67121]    75:-
    ICA bokförlag 1989. 180 s. Limhäftad. Första bladet delvis missfärgat.
   Omslagstext: Hur du kan hitta det bästa hos dig själv och utveckla alla dina möjligheter.
Crafoord, Clarence:  Införlivanden. Om den utvecklande dialogens betingelser. [ref 77185]    135:-
    Natur och Kultur 2001. 285, (1) s. Illustrerad. Första utgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning kantnött samt lätt fuktskadat (ej fläckat) på baksidan.
  –  :  Platser för vårt liv. Tankar om inre och yttre platser i tillvaron. [ref 66572]    120:-
    Natur och Kultur 1997. 245, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Crisp, Tony:  Drömlexikon. Tolkar dina drömmar i detalj. Översatt och bearbetad av Örjan Björkhem. [ref 10490]    85:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 358, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Cullberg, Johan:  Kris och utveckling. [ref 24253]    85:-
    Natur och Kultur 1980. 166, (1) s. 1:a upplagans 12:e tryckning. Häftad. Ett par små fuktfläckar på övre snittet, annars gott skick.
Dahl, Tora - Hedenius, Ingemar:  Skriv en rad. [ref 76191]    80:-
    Brombergs 1987. 170 s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg och kanter något gulnade, ett litet riss i nedre kanten på framsidan.
Danielsen, Torbjørn:  Handstil och personlighet. Introduktion till skriftpsykologin. [ref 60840]    125:-
    Gedins, Stockholm, 1994. 165, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Dyer, Wayne W.:  Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "gränslös" människa. [ref 64333]    90:-
    Forum 1981. 480, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad.
   Av författaren till Älska dig själv.
  –  :  Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "gränslös" människa. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 76638]    100:-
    Forum 1983. 480, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten något stött, i övrigt ett fint ex.
   Av författaren till Älska dig själv.
  –  :  Älska dina barn också eller vilket liv vill du ge dina barn? [ref 40014]    125:-
    Forum 1994. 387 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Einon, Dorothy:  Börja lära tidigt. Om glädjen i att lära - från noll till sex år. Översättning: Gun Zetterström. [ref 77783]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2000. Liten 4:o. 240 s. Genomgående illustrerad. Häftad. Fint ex.
Eitkind, Aleksandr:  En omöjlig passion. Psykoanalysen i den ryska revolutionens tid. Förord: Lars Sjögren. Översättning: Lars-Erik Blomqvist. Fackgranskning: Jurgen Reeder. [ref 80003]    175:-
    Natur och Kultur 2001. 593, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små riss och veck.
Ekman, Rolf:  Estetikens historia från sjuttonhundratalets början till och med Goethe. Med förord av Alf Nyman. [ref 73553]    150:-
    Gleerups, Lund, 1963. Stor 8:o. 261 s. Häftad. De två sista bladen och bakre omslag med små skador i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet.
Emerson, Ralph Waldo:  Kärlek och andra essayer. Översättning av August Carr. [ref 24950]    90:-
    Björck & Börjesson 1926. 190, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Lite skavd och nött rygg. (Berömda filosofer 21)
Epiktetos:  Handbok i livets konst. Till svenska av Nino Runeberg. [ref 18370]    75:-
    Björck & Börjesson 1955. Liten 8:o. 80 s. 8:e upplagan. Häftad. Ryggen något blekt, i övrigt fin.
Erdmann, J.E.:  Filosofiska miniaturer. Tolf föredrag. Öfversättning. [ref 37361]    150:-
    Sigfrid Flodins förlag, Stockholm, 1873. Liten 8:o. (8), 316 s. Häftad med originalomslag. Ryggen med sprickor, främre omslag lätt naggat och med liten reva, det bakre trasigt (dock ingen textförlust). Gammal namnteckning på främre omslag. Inlagan oskuren och i gott skick förutom delvis med en svag fuktrand i övre marginalen.
   Johann Eduard Erdmann, tysk filosof (1805–92), professor i Halle.
Ericsson, Niklas:  Rätt eller fel? Moraluppfattningar i Stockholm under medeltid och vasatid. [ref 80409]    160:-
    Almqvist & Wiksell International, Stockholm, 2003. Stor 8:o. 287, (4) s. Häftad. Dedikation från författaren på smutstitelbladets baksida. Fint ex. (Stockholm Studies in History 68)
   Akademisk avhandling.
Eriksson, Gunnar:  Platon & smitaren. Vägar till idéhistorien. [ref 72906]    125:-
    Atlantis 1989. 257 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Eysenck, Hans och Michael:  Vem är du? Vad psykologin avslöjar om vårt själsliv. [ref 76985]    125:-
    Bonnier Fakta 1982. Liten 4:o. 216, (8) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår.
Fant, Maj:  Eftertryck. Om ensamhet, sex och samlevnad 1985-1995. [ref 64674]    85:-
    Natur och Kultur 1995. 351, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Faraday, Ann:  Lär av dina drömmar. Självkännedom och styrka genom drömmen. [ref 80831]    85:-
    Prisma 1984. 311, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Bakre omslaget obetydligt solkat. (Prisma Magnum)
   Utgavs första gången 1977 under titeln "Drömkraft".
Fast, Julius:  Kroppsspråket. Översättning Roland Adlerberth. [ref 24371]    85:-
    Forum 1989. 164, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Federn, Paul - Meng, Heinrich (utg.):  Psykoanalysen i populär framställning. Den svenska upplagan bearbetad av Iwan Bratt. Översättning från tyskan av Signe Bratt. [ref 37362]    100:-
    Bonniers 1929. 252, (3) s. Häftad. Något tummat exemplar med gulnad rygg och ojämnt blekta omslag (liten fläck på det främre). (Dagens ansikte)
Frankl, Viktor E.:  Viljan till mening. Logoterapins grunder och tillämpning. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 79803]    140:-
    Natur och Kultur 2003. 208 s. Illustrerad. 3:e utgåvan. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Natur och Kulturs psykologiklassiker)
Franzen, Erich:  Testpsykologi. Till svenska av Kajs Tidholm. [ref 37363]    75:-
    Prisma / Biblioteksförlaget 1961. 156 s. Illustrerad. Originalpocket.
   Hur vetenskapsmännen kartlägger det mänskliga psyket.
Fredriksson, Gunnar:  David Hume. Humanisten och skeptikern. [ref 79739]    125:-
    Leopard Förlag, Stockholm, 2009. 182 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
  –  :  Spinoza. [ref 73550]    140:-
    Bonniers 1999. 214, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss och veck. Inlagans registerdel med ett fåtal diskreta markeringar.
Freud, Sigmund:  Der Witz und seine Beziehung zum Unbewussten. [ref 78184]    3500:-
    Franz Deuticke, Leipzig und Wien, 1905. (2), 205, (1) pp. 1st edition. Contemporary half cloth binding with sparsely gilt spine, marbled boards and sprinkled edges. Original front wrapper bound with the book. Front wrapper with Ruben G.son Berg's signature in the upper margin, dated June 1905; lower corner with a few creases and one tiny tear. The text with some underlinings in pencil, else fine.
   Nice copy of the first edition of one of Freud's classic studies. This copy once belonged to swedish scholar and literary critic Ruben G:son Berg (1876-1948).
  –  :  Orientering i psykoanalys. Översättning av Assar Asker under medverkan av Göran Schedin och Karin Treffenberg. Förord och fackgranskning av Nils Haak. [ref 78857]    125:-
    Natur och Kultur 1980. 441 s. Ny utgåva. Limhäftad. Bakre omslaget svagt blekt, ryggen med läsränder.
  –  :  Orientering i psykoanalysen. [ref 32278]    160:-
    Natur & Kultur 1955. 549 s. + 2 planscher. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband. Pärmarna med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
  –  :  Råttmannen. Ett fall av tvångsneuros. Översättning av Ingrid Wikén Bonde. Fackgranskning av Bo Larsson. [ref 73459]    125:-
    Natur och Kultur 1992. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Självbiografi och andra skrifter som belyser psykoanalysens utveckling. Översättning och inledning av Ola Andersson. [ref 30306]    150:-
    Natur och Kultur 1989. 206, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Freud, [Sigmund] - Adler, [Alfred], m. fl.:  Psykoanalysen. Dess uppkomst, omvandling och tillämpning. Del 1. Freud och hans skola. Del 2. Den Adlerska läran och psykosyntesen. Redigerad av Dr Poul Bjerre. [ref 73866]    250:-
    Natur och Kultur 1930 1924. 163 + 148 s. Del 1 i 2:a upplagan. Privatbundet klotband med bägge främre omslagen medbundna. Blekt rygg. Namnteckning på försättsbladet samt en del blyertsunderstrykningar i del 1. Två delar i en volym.
Fry, Daniel W.:  Utvecklingens kurva. Svensk översättning: Ivan Troëng. [ref 28920]    75:-
    Partheon, Hälsingborg, 1966. Liten 8:o. 59, (1) s. + 1 porträtt. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par små revor vid främre falsen.
Frykenstedt, Holger:  Carl August Ehrensvärd och Linnétraditionen. [ref 77597]    100:-
    [H. Frykenstedt], [Stockholm], 1997. 69 s. Häftad med flikomslag.
Frängsmyr, Tore:  Svärmaren i vetenskapens hus. Idéhistoriska essäer. [ref 42370]    125:-
    Rabén & Sjögren 1977. 187, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Gardiner, Muriel (red.):  Vargmannen. Freuds mest berömda fall. Av Vargmannen själv, Sigmund Freud, Ruth Mack Brunswick och Muriel Gardiner. Förord av Anna Freud. Översättning av Boo Cassel, Mårten Edlund och Jan Wahlén. [ref 73683]    100:-
    Prisma 1976. 328 s. + 8 planschsidor med fotografier. Ny utgåva. Limhäftad. (Prisma Magnum)
Gladwell, Malcolm:  Blink. Den intuitiva intelligensen. [ref 79273]    95:-
    Prisma 2006. 230 s. Förlagsband med skyddsomslag. Pärmhörnen lätt stukade, i övrigt gott skick.
Goethe, Johann Wolfgang von:  Ur Goethes tankevärld. Urval ur Goethes filosofiska skrifter. Översättning med en inledning av Alf Ahlberg. [ref 46911]    110:-
    Björck & Börjesson 1924. 180 s. Häftad. Främre omslag och rygg något fläckiga. Märke efter bortrivet exlibris på främre omslagets insida. (Berömda filosofer 27)
Gordon, Barbara:  Hans nya kärlek. Äldre män, yngre kvinnor. Översättning: Gertrud Hemmel. [ref 77856]    90:-
    Forum 1989. 310 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något skadat och med några lagade revor. Namnteckning på försättsbladet.
Goswami, Shyam Sundar:  Hatha-yoga. Vägledning i fysisk fostran och koncentration. Översättning av Bengt Söderberg. [ref 18655]    150:-
    Forum 1953. 226 s. + 17 planschblad med 74 fotografier och 1 porträtt av författaren. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med smärre veck och ett para lagade revor i övre kanten.
Grandelius, Bengt:  Att sätta gränser. [ref 77692]    125:-
    Natur och Kultur 1998. 315, (1) s. Första utgåvan, 3:e tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Granqvist, Raoul (red.):  Villfarelsens blick. [ref 79047]    120:-
    Symposion, Stockholm, 1996. 272 s. Illustrerad. Limhäftad med flikomslag. Snedläst. Ryggen något blekt samt med läsränder.
Gray, John:  Män är från Mars, kvinnor är från Venus. Översättning: Synnöve Olsson. [ref 54934]    85:-
    Brombergs 1999. 298 s. 2:a upplagan, 21:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt skavd.
   Gray ger en unik förståelse för mäns och kvinnors olikheter.
[Grönstedt, Johan]:  Karaktären röjd av handsilen och utseendet. Av Sarastro. [ref 40949]    80:-
    Stockholm 1928. Liten 8:o. 85, (2, annonser) s. Häftad. Omslagen lätt naggade. Loss i häftningen. Blyertsunderstrykningar.
Gung-Hsing Wang:  Kinesiskt tänkande. [ref 60290]    110:-
    Stockholm, Natur och Kultur, 1948. 219, (1) s. Häftad.
Gurevitj, Aron:  Den svårfångade individen. Självsyn hos fornnordiska hjältar och medeltidens lärda i Europa. Översättning: Carl G. Liungman. Förord: Thomas Lindqvist. [ref 40262]    100:-
    Ordfront 1997. 281 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Gustafsson, Lars H.:  Leva med barn. En bok om små barns hälsa och utveckling. [ref 73570]    80:-
    Socialstyrelsen / LicFörlag 1992. 271, (1) s. 4:e reviderade upplagan. Limhäftad.
Gustafsson, Madeleine:  Utopien och dess skugga. Studier i samtida fransk idédebatt. [ref 66849]    85:-
    Norstedts 1978. 163, (1) s. Limhäftad.
Hampson, Norman:  Upplysningen. [En analys av dess attityder och värden]. Översättning: Bosse Holmqvist. [ref 56471]    100:-
    Symposion, Stockholm/Stehag, 1993. 298 s. Limhäftad med flikomslag. Lätt kantnött. (Kulturhistoriskt Bibliotek)
Hannah, Barbara:  C.G. Jung – liv och gärning. 1875–1961. En biografisk memoar. Svensk översättning: Ingalill Nilstam. Fackgranskning: Håkan Raihle. [ref 54019]    150:-
    Centrum för Jungiansk Psykologi 1991. Stor 8:o. (4), 338 s. Förlagets illustrerade pappband.
Hedenius, Ingemar:  Filosofien i ett föränderligt samhälle. [ref 13567]    100:-
    Bonniers 1977. 231, (1) s. Häftad. Läsrandig rygg.
  –  :  Om dödshjälp och andra essayer. [ref 31762]    125:-
    Bonniers 1964. 245, (2) s. Häftad. Ryggen gulnad, omslagen med ett par obetydliga veck.
  –  :  Tröstens villkor. [ref 46002]    90:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 191, (1) s. Originalupplaga. Häftad med flikomslag. Ryggen blekt, smutstitelbladet ojämnt gulnat, i övrigt gott skick.
Hermelin Grönbech, Honorine:  De hemliga rollerna. Ett otidsförenligt försök att fånga en glimt av "den mänskliga faktorn" i vårt livssituation. [ref 37369]    75:-
    Natur och Kultur 1964. 76, (1) s. Häftad. Omslaget lätt nött i övre kanten (mest vid rygghuvudet).
Hjern, Kjell (red.):  Levnadsvisdom från alla tider. [ref 54341]    90:-
    Bonniers 1961. 206, (1) s. Illustrerad av Akke Janson. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Aningen snedläst, i övrigt ett fint ex. Exlibris på främre pärmens insida.
   Omslag av Bo Lindberg.
Horney, Karen:  Att förverkliga sig själv. Översättning: Alf Ahlberg. [ref 74233]    120:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1953. 372, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Ryggen aningen gulnad. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Nya vägar inom psykoanalysen. Översättning: Gösta Carlberg. [ref 74216]    100:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1950. 244, (1) s. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Delvis med för- och understrykningar i texten både med bläck och blyerts. Namnteckning och datering på försättsbladet.
Horney, Karen (red.):  Behöver ni psykoanalys? Översättning av Emanuel Lillieroth. [ref 74211]    80:-
    Natur och Kultur 1949. 184 s. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Främre pärmen lite fläckad. Rikligt med för- och understrykningar med blyerts i texten. Ett uppslag missfärgat av tidningsurklipp, ett blad med märke efter gem i övre kanten. Tillskrift på försättsbladet.
Howe, E. Graham:  Vårt dolda själsliv. En studie i nerver, hysteri och sexualitet. Med förord av Gösta Harding. Översättning av Greta Lindström-Sargeant. [ref 59700]    90:-
    Natur och Kultur 1947. 362, (2) s. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Blekt rygg. Två blad med vikta hörn.
Hubbard, L. Ron:  Dianetik. Den moderna vetenskapen om mental hälsa. En handbok i dianetikens metod. Översatt och bearbetad av Agneta Emgård, Lars Axberg och Göran Andersson. [ref 79325]    150:-
    New Era Publications, Köpenhamn, © 1984. (14), 470, (4) s. 4:e svenska upplagan. Limhäftad. Omslagen med några små bruksspår, annars gott skick.
Huizinga, J.:  I morgondagens skugga. En diagnos av vår tids kulturella onda. Bemyndigad översättning från holländskan av Signe Psilander. [ref 20635]    125:-
    C.E. Fritzes bokförlags aktiebolag, Stockholm, 1936. Liten 8:o. 190, (1) s. Häftad med flikomslag. Ryggen med liten fläck, i övrigt mycket gott skick.
Huxley, Aldous:  Den oförgängliga filosofin. Översättning av Daniel Andreæ. [ref 8083]    125:-
    Natur och Kultur 1952. 342 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget obetydligt solkat samt med ett par smärre veck, främre omslaget med lagad reva om ca 4 cm.
   Huxleys komparativa studie om "philosophia perennis".
  –  :  Mål och medel. En undersökning av idealens natur och metoderna för deras förverkligande. Översättning; Karin Stolpe. [ref 29401]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1938. 326 s. Häftad. Omslagen något stötta och lätt nötta i nedre kanten, främre falsen med reva nedtill och bakre omslag tvärgående brytveck. Ouppskuren.
  –  :  Mål och medel. En undersökning av idealens natur och metoderna för deras förverkligande. Översättning; Karin Stolpe. [ref 73839]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1938. 326 s. Privatbundet gediget halvfranskt band med främre omslaget medbundet (Levins bokbinderi, Uppsala). Namnteckning (datum). Blekt rygg.
Håkansson, Kaj:  Dubbla verkligheter. Om psykoterapi, social identitet och verklighetsuppfattning. [ref 78317]    120:-
    Prisma 1981. 547, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslag och snitt något gulnade, i övrigt gott skick.
Hägerstrand, Olof:  "Juntan" som realitet och hörsägen. Makt och opinioner kring Uppsala universitet under 1790-talet. [ref 71029]    150:-
    Brutus Östlings Bokförlag Symposion, Eslöv, 1995. 354 s. + 4 planschblad. Illustrerad i texten. Häftad. Fint ex. (Kulturhistoriskt bibliotek)
   Med sammanfattning på engelska. – Akademisk avhandling.
Ingvar, David - Hallberg, Åke:  Hjärnan, bokstaven, ordet. [ref 77397]    120:-
    Bokförlaget Spektra, Halmstad, 1989. 179, (5) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Övre hörnen lätt stötta, svag tobaksdoft. (Spektras handboksserie)
Israel, Joachim:  Martin Buber. Dialogfilosof och sionist. [ref 73883]    100:-
    Natur och Kultur 1992. 203, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt.
James, William:  Ett pluralistiskt universum. Hibbert-föreläsningar vid Manchester-college om filosofiens nuvarande läge. Översättning av August Carr. [ref 12761]    125:-
    Björck & Börjesson 1924. 257 s. Häftad. Ouppskuret ex. (Berömda filosofer 26)
Janov, Arthur:  Det kännande barnet. Hur man förhindrar neuroser hos barn. Översättning av Synnöve Olsson. Fackgranskning av Bo Larsson. [ref 50328]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1975. 272 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Lätt snedläst, ryggen med veck mitt på, svag fläck på yttersnittet. Namnteckning på smutstitelbladet. (W & W-serien 390)
  –  :  Primalskriket. Om primalterapi en ny metod att bota neuroser. Översättning av Philippa Wiking. Fackgranskning [och förord] av Björn Wrangsjö. [ref 33558]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 459 s. Limhäftad. Pärmar och rygg något gulnade, ryggen med läsränder. (W&W-serien 354)
Johannesson, Ingvar (huvudred.):  Psykologisk uppslagsbok. [ref 33783]    225:-
    Natur och Kultur 1976. 568 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget lite nött, ett par lagade revor.
Johansson, Per Magnus:  Freuds psykoanalys. Band II: Arvtagare i Sverige. [ref 79688]    150:-
    Daidalos, Göteborg, 1999. 281-752 s. Limhäftad. Omslagen med smärre bruksspår.
Jonson, Erik:  Vad är sanning? [ref 37403]    85:-
    Ehlins, Stockholm, 1953. Liten 8:o. 203 s. Häftad med lätt nött skyddsomslag. Blekt rygg. (Ehlins handböcker)
Jung, Carl Gustav:  Die Psychologie der Uebertragung. [ref 9556]    275:-
    Rascher Verlag, Zürich, 1946. XII, 283, (1) s. Mit 12 Abbildungen. 1st edition. Publisher's cloth with gilt lettering to spine and front cover. No dust-jacket.
  –  :  Mitt liv. Minnen, drömmar, tankar. Upptecknade och utgivna av Aniela Jaffé. [ref 80154]    125:-
    Natur och Kultur 1964. 304, (2) s. + 4 fotografiska planschblad. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Människan och hennes symboler. I samarbete med M.-L. von Franz, Joseph L. Henderson, Jolande Jacobi och Aniela Jaffé. [ref 29561]    175:-
    Forum 1995. Liten 4:o. 320 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. De svarta pärmarna en aning skamfilade.
Järv, Harry:  Klassisk horisont. Essäer från fem sekler översatta och introducerade. [ref 23462]    100:-
    Cavefors, Malmö, 1960. Liten 8:o. 240, (3) s. Illustrerad. Häftad. Lätt gulnad rygg.
   Essäer av Francis Bacon, Hermann Broch, Minna Canth, Joseph Conrad, Albert Einstein, Benjamin Franklin, Sigmund Freud, Johann Wolfgang von Goethe, Oliver Goldsmith, David Hume, Johannes Kepler, Guy de Maupassant, Charles Augustin Sainte-Beuve, Arthur Schopenhauer, Levin L. Schücking, Jonathan Swift.
Jönsson, Bodil:  Tio tankar om tid. [ref 57781]    80:-
    Brombergs 1999. 132 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Kant, Immanuel:  Grundläggning för sedernas metafysik. Översatt av G. Leffler. Med inledning av docent Alf Nyman. [ref 72100]    100:-
    Björck & Börjesson 1920. 115 s. + 1 porträtt. 2:a upplagan. Häftad. Lite nött med lagad rygg, bakre omslag lite solkigt. (Berömda filosofer 15)
   Född 22 april 1724 död 12 februari 1804, tysk filosof, professor i logik och metafysik.
  –  :  Kritik av det rena förnuftet. Översättning av Jeanette Emt. [ref 79983]    250:-
    Thales, Stockholm, 2004. 743, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Prolegomena till varje framtida metafysik som skall kunna uppträda som vetenskap. [ref 79982]    140:-
    Thales, Stockholm, 2002. 149, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Karitz, Anders (red.):  Från filosofiens och forskningens fält. Nya rön om skilda vetenskaper. [ref 37511]    100:-
    Gebers 1950. 321, (2) s. Häftad. Bakre omslag med litet hörnveck, annars ett bra ouppskuret ex. (Skrifter utgivna av Föreningen för filosofi och specialvetenskap. II)
Kemp, Peter:  Döden och maskinen. En introduktion till Jacques Derrida. [ref 78529]    120:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 1990. 245 s. Limhäftad. Inlagan med en del understrykningar i blyerts.
Kierkegaard, Sören:  Filosofiska smulor. Med introduktion, kommentarer och bibliografi. Svensk översättning av Thomas Andersson och Stefan Borg. [ref 79968]    150:-
    Nimrod, Nora, 1997. 175, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
   Första fullständiga utgåvan av detta verk.
  –  :  Fruktan och bävan. [ref 78723]    120:-
    Nimrod, Reboda, 1995. 135, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Tillskrift på smutstitelbladet, inlagan med ett par mindre markeringar i bläck.
  –  :  Sjukdomen till döds. En kristlig psykologisk utveckling till uppbyggelse och uppväckelse. Översättning: Stefan Borg. [ref 79966]    150:-
    Nimrod, Reboda, 1996. 141, (3) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Skrifter i urval. 1: De stora diktverken. 2: Filosofi och teologi. Uppbyggelse och polemik. Med inledning och textförklaringar av F.J. Billeskov Jansen. Översättning av Stig Ahlgren och Nils Kjellström. [ref 37847]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 392 + 425, (2) s. Faksimilutgåva av upplagan från 1954-57. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 2 volymer.
  –  :  Upprepningen. [ref 78722]    120:-
    Nimrod, Reboda, 1995. 115, (2) s. Limhäftad. Främre omslaget med ett par mindre veck, eftersättsbladet med liten markering i bläck.
Kristina (Christina), drottning av Sverige:  Maximer. Les Sentiments Héroïques. Utgivna och översatta av Sven Stolpe. [ref 27380]    120:-
    Bonniers 1959. Liten 4:o. 151, (1) s. Illustrerad med faksimiler ur originalmanuskriptet. Häftad. Lite blekt rygg.
Kubelka, Susanna:  Äntligen över fyrtio eller Världen tillhör den mogna kvinnan. [ref 63400]    75:-
    Forum 1984. 232, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Lagerbielke, Lucie (Vitus):  Livets hemlighet. 1. (allt som utkom). [ref 64085]    100:-
    Sandbergs bokhandel, Stockholm, 1916. 319, (1) s. + 6 planscher. 3:e upplagan. Häftad med styva kartongpärmar. Bägge pärmarna med riss i nedre kanten, annars ett fint ouppskuret ex.
  –  :  Själens lif ännu en gång. Del 1. [ref 64049]    75:-
    Åhlén & Åkerlund, Göteborg, 1912. Liten 8:o. 134, (1) s. + 1 porträtt. Häftad. Ouppskuren.
   Del 2 utkom 1913.
Laing, R.D.:  Fakta om livet. Översättning av Torkel Rasmusson. [ref 76149]    120:-
    Aldus 1976. 154, (4) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Ryggen läsrandig och lätt mörktonad, omslagskanterna något gulnade.
  –  :  Samtal med barn. Översättning av Philippa Wiking. [ref 73264]    80:-
    Norstedts 1979. 116, (1) s. Limhäftad.
  –  :  Upplevelsens röst. Upplevelse, vetenskap och psykiatri. Översättning av Lars-Krister Hydén. [ref 76148]    80:-
    Norstedts 1982. 175 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Lätt nött, ryggen med veck.
Larsson, Hans:  Gränsen mellan sensation och emotion. (Vad är känsla?). [ref 67734]    70:-
    Bonniers 1925. 87, (2) s. 3:e upplagan. Häftad. (Hans Larssons skrifter)
Lazarsfeld, Sofie:  Människan i diktens spegel. Förord av John Landquist. Till svenska av Karl Hylander. [ref 19255]    100:-
    Natur och Kultur 1950. 256, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat, delvis lite solkigt och med smärre lagningar. Här och var någon mindre streckning i marginalen.
Lazarus, Richard S.:  Personlighet och anpassning. Översättning av Karin Bengtsson. [ref 29770]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 167 s. Med 10 figurer i texten. 1:a svenska upplagan. Pocket. Snedläst.
Lecomte du Noüy, [Pierre]:  Att vara människa. Till svenska av Lennart Edberg. [ref 2349]    80:-
    Gebers 1949. 282 s. 2:a upplagan. Häftad. Något nött skyddsomslag med lagade revor. Halva boken ouppskuren. (Levande debatt)
Lehmann, Edv.:  Mystik i hedendom och kristendom. [ref 76231]    150:-
    Gebers 1915. Liten 8:o. (8), 219, (1) s. Svensk upplaga. Ändrad och utvidgad. Gediget grönt klotband med bägge omslagen medbundna (G. Hedberg). Lite anteckningar i blyerts.
Leopardi, Giacomo:  Valda skrifter. Pophyrius och Plotinus. - Torquato Tasso och hans genius. - Timander och Eleander. - Fåglarnas lov m.fl. - Svensk översättning och med en inledning om Leopardi av Vilhelm Ekelund. [ref 47371]    100:-
    Björck & Börjesson 1925. 175, (1) s. + 1 porträtt av författaren. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen något missfärgad, omslagen med ett par fläckar och lätt kantstötta. Bläcknamn på porträttplanschens baksida. (Berömda filosofer 3)
Lerner, Harriet Goldhor:  Kvinnor och psykoterapi. Översättning: Sten Andersson. Svensk fackgranskning och förord av Patricia Klein Frithiof. [ref 75800]    120:-
    Natur och Kultur 1995. 272 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Kvinnopsykologi)
Liedman, Sven-Eric:  Blickar tillbaka. [ref 78767]    120:-
    Bonniers 2008. 316, (2) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst annars fin.
  –  :  Ett oändligt äventyr. Om människans kunskaper. [ref 71569]    150:-
    Bonniers 2001. 410, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  I skuggan av framtiden. Modernitetens idéhistoria. [ref 73421]    175:-
    Bonnier Alba 1999. 597, (1) s. Sparsamt illustrerad. 6:e tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Detta är en bok skriven i perioden närmast efter Sovjetunionens fall, under de år då Internet tycktes göra hela världen tillgänglig...
Lin Yutang:  Konsten att njuta av livet. Från engelskan av Ingalisa Munck. [ref 67982]    110:-
    Bonniers 1953. 385 s. 25:e-27:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Ryggen lätt blekt, i övrigt gott skick.
Lindberg, Bo:  Stoicism och stat. Justus Lipsius och den politiska humanismen. [ref 75440]    110:-
    Atlantis 2001. 343, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Liten rest av prislapp och obetydligt skrapmärke på omslagets baksida.
Lindberg, O.E.:  Inför livets och dödens problem. Föredrag och uppsatser samlade och utgivna av Hilding Lindberg. [ref 27914]    85:-
    Norstedts 1922. 154 s. Häftad. Omslaget ojämnt blekt och lätt naggat i nedre kanten, en liten bit saknas på baksidan (ingen textförlust).
Lindbergh, Anne Morrow:  Gift from the Sea. [ref 69742]    75:-
    Pantheon 1956. 127, (1) pp. 483rd-500th thousand. Publisher's quarter cloth. Dustwrapper. Wrapper torned with some chipping and slightly soiled. Inscription by previous owner on front free endpaper.
  –  :  Gift from the Sea. [ref 33116]    120:-
    Chatto and Windus, London, 1959. 127, (1) pp. 5th impression. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Jacket with tiny tear to back top edge and slightly yellowed to spine and edges. Inscription on front free endpaper, otherwise a fine copy.
  –  :  Gåva från havet. Översättning av Cilla Johnson. [ref 61419]    90:-
    Norstedts [1956]. 114, (3) s. 3:e upplagan. Häftad. Lätt snedläst, ryggtiteln lite blekt, lätt fuktskada (ej fläck) på främre omslag.
Lindroth, Sten:  Svensk lärdomshistoria. 1-4. Del 1: Medeltiden. Reformationstiden. 2: Stormaktstiden. 3: Frihetstiden. 4: Gustavianska tiden. [ref 76322]    450:-
    Norstedts 1989. 383 + 640 + 749 + 354 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Ny utgåva. Limhäftad. Olästa. 4 volymer.
Lindskog, Claes:  Människan är sig evigt lik. Ett urval essäer och artiklar. [ref 42261]    85:-
    Gebers 1942. Liten 8:o. 217, (1) s. Häftad. Lite snedläst, ganska obetydliga fläckar på bakre omslag, annars bra skick.
Lundgren, Gustaf:  Handstil och karaktär. [ref 18515]    125:-
    Natur och Kultur 1951. 232 s. + 1 planschblad. Med 150 figurer i texten. 3:e, väsentligt förändrade och utökade upplagan av "Handstilens psykologi". Förlagets klotband.
Lundmark, Lennart:  Tiden är bara ett ord. Om klockornas makt och hur man bryter den. [ref 56846]    125:-
    Rabén Prisma 1994. 173 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet samt lätt naggat omslag.
Lübcke, Poul (red.):  Filosofilexikonet. Filosofer och filosofiska begrepp från A till Ö. [ref 71715]    160:-
    Forum 1991. 606 s. Illustrerad. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Machiavelli, Niccolò:  Fursten. Till svenska av Karin Hybinette. Efterskrift av Erik Lönnroth. [ref 55740]    125:-
    Natur och Kultur 1983. 140, (1) s. Ny utgåva. [1:a upplagan i detta utförande]. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget blekt på ryggen, i övrigt obetydliga bruksspår. (Levande Litteratur)
Maeterlinck, Maurice:  De ringes rikedomar. Översättning från franska originalet av Sten Granlund. [ref 24860]    110:-
    Nordiska Förlaget, Stockholm, 1911. Liten 8:o. 191 s. + 1 porträtt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Blekt rygg. Namnteckning och årtal på försättsbladet.
   Boken inleds med en presentation av författaren och hans verk: Maurice Maeterlinck av Gerard Harry. Bemyndigad översättning från franska originalet. (sid. 1-50).
Marcus Aurelius:  Självbetraktelser. Översättning av Ellen Wester. Reviderad av Vera Silverstolpe. [ref 37303]    75:-
    Forum 1967. Liten 8:o. 137, (1) s. Pocket. Omslagen endast lätt solkade.
Marx, Karl:  Filosofiens elände. Svar på Proudhons Eländets filosofi. Förord av Friedrich Engels. [ref 13571]    120:-
    Frams Förlag, Stockholm, 1929. Liten 8:o. 251 s. Häftad. Omslagen med smärre veck och riss, det bakre med lagad reva. Ouppskuren.
   Omslaget har beteckningen Partiförlaget, Stockholm.
Marx, Karl - Engels, Friedrich:  Filosofiska skrifter. Skrifter i urval. [ref 58843]    175:-
    Bo Cavefors Bokförlag, Lund 1978 (tr. 1977). 640 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lagad reva om ca 3 cm, samt ett fåtal smärre riss och veck. (Cavefors Klassiker)
   Innehåller bland annat Teser om Feuerbach samt Filosofins elände.
Matthis, Iréne (red.):  På Freuds divan. Freuds fallbeskrivningar i sju nytolkningar. [ref 56978]    150:-
    Natur och Kultur 1994. 343 s. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt naggat omslag med ett par små revor. Bläcknamn på första textbladet.
May, Rollo:  Frihet och öde. [ref 14741]    125:-
    Natur och Kultur 1995. 235 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida med klisteretikett, i övrigt ett fint ex. (Psykologins pionjärer)
  –  :  Kärlek och vilja. Översättning av Philippa Wiking. [ref 78632]    95:-
    Natur och Kultur 2001. 364 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Psykologins pionjärer)
McClure, Nicola - Burton, Jane:  Ett barns första år. En fotografisk bildberättelse. [Förord av Sheila Kitzinger]. Översättning av Carla Wiberg. [ref 70392]    90:-
    Wahlströms 1989. Stor 8:o. 136 s. Genomgående illustrerad med färgfotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med lagad reva i övre kanten, annars mycket bra skick.
Medhus, Asbjørn:  Ha det bra – med dig själv och andra. [Stress, sömnlöshet, karriär, utbrändhet, övervikt, sorg och kärlek, konflikter och konfliktlösning]. [ref 66084]    120:-
    Trevi 1995. 191, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick.
Molcho, Samy:  Kroppsspråk. Översättning: Mats Thorell. [ref 24370]    120:-
    ICA bokförlag, Västerås 1984. Bred 8:o. 214, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Lite sladdrig i bindningen.
Montaigne, Michel de:  Essayer. 1-3. Översättning och förord: Jan Stolpe. [ref 12548]    450:-
    Atlantis 1990-1992. 394, (1) + 601, (1) + 578, (1) s. Del 1 i 2:a tryckningen, 9:e tusendet; övriga delar i 1:a upplagan av denna översättning. Förlagets dekorerade pappband. Del 1 obetydligt snedläst, i övrigt en fin uppsättning. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
   3 volymer.
[Montaigne, Michel de]:  Montaigne. I urval och med inledning av André Gide. [ref 28853]    90:-
    Bonniers 1948. Liten 8:o. 189, (3) s. Förlagets halvlinneband utan skyddsomslag.
Moody, Harry R. - Carroll, David:  Själens fem stadier. Den andliga utvecklingen under livet. [ref 62205]    160:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 442 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Moore, G.E.:  Etik. Inledning av Harald Ofstad. [ref 12588]    90:-
    Orion/Bonniers 1962. 137, (1) s. Häftad. Gulnad rygg, omslaget ojämnt blekt.
Morris, Desmond:  Människan - en fälthandbok. Översatt av Boo Cassel. [ref 29547]    150:-
    Norstedts © 1977. 4:o. 319, (1) s. Rikt illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat på övre delen av ryggen annars ett fint ex.
Nerman, Ture:  En oscarians bekännelser. [ref 66400]    70:-
    Bok och Bild, Stockholm, 1965. 76 s. Häftad. Litet riss i ytterkanten på främre omslag.
Nietzsche, Friedrich:  Bortom gott och ont: förspel till en framtidens filosofi. Till moralens genealogi: en stridsskrift. Översättning: Lars Holger Holm och Peter Handberg. [ref 80080]    150:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2002. 352 s. Ny utgåva. Häftad med flikomslag. Omslagen med lättare bruksspår. (Samlade skrifter, band 7)
  –  :  Den glada vetenskapen ("la gaya scienza"). Översättning: Carl-Henning Wijkmark. [ref 80078]    150:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2008. 260 s. Ny utgåva. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, i övrigt fint ex. (Samlade skrifter, band 5)
  –  :  Morgonrodnad. Tankar om de moraliska fördomarna. Översättning, noter och efterord av Peter Handberg. [ref 80072]    150:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2001. 283 s. Häftad med flikomslag. Ryggen med några lätta skrapmärken, i övrigt gott skick. (Samlade skrifter, band 4)
  –  :  Mänskligt, alltförmänskligt. En bok för fria andar. Översättning och noter: Lars Bjurman. Efterord: Ulf I Eriksson. [ref 80073]    150:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2000. 540 s. Häftad med flikomslag. Ryggen med läsrand, främre omslaget lite blekt. (Samlade skrifter, band 3)
  –  :  Nietzsche i urval av Carl-Henning Wijkmark. [ref 77944]    90:-
    Prisma 1987. 223, (1) s. Storpocket. Liten fuktfläck på främre omslaget annars fin. (Prisma Magnum)
  –  :  Otidsenliga betraktelser I-IV. Efterlämnade skrifter 1872-1875. [ref 80075]    175:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2005. 560 s. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, ryggen med läsränder. (Samlade skrifter, band 2)
  –  :  Så talade Zarathustra. En bok för alla och ingen. Översättning av Nikanor Teratologen. Efterskrift av Anna-Lena Carlsson. [ref 79947]    150:-
    h:ström, Umeå, 2007. 429 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Pärmarna obetydligt solkade, inlagan med ett fåtal understrykningar i blyerts.
  –  :  Tragedins födelse. Filosofin under grekernas tragiska tidsålder. Översättning: Martin Tegen och Joachim Retzlaff. Noter och efterord: Hans Ruin. [ref 80079]    125:-
    Symposion, Stockholm / Stehag, 2000. 206 s. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, omslagen med obetydliga bruksspår. (Samlade skrifter, band 1)
Nordin, Svante:  Humaniora i Sverige. Framväxt - guldålder - kris. [ref 78810]    150:-
    Atlantis 2008. 315, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Norem, Julie K.:  Positiv pessimism. Vänd ängslan och oro till energi och styrka. Översättning: Birgit Lönn. [ref 78336]    90:-
    Svenska Förlaget, Stockholm, 2002. 211, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt riss vid rygghuvudet.
Norlind, Arnold:  Från min veranda. Meditationer. [ref 15138]    75:-
    Bonniers 1961. Liten 8:o. 81 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat och med ett par små revor (lagade med dokumenttejp på insidan). (Bonnierbiblioteket)
Numelin, Ragnar:  Grafologin som vetenskap. [ref 71640]    70:-
    Prisma 1963. 90, (1) s. Med 34 figurer. Originalupplaga. Pocket. Lätt snedläst. Små rester av en prislapp på bakre omslag.
Ott, Hugo:  Fallet Heidegger. [ref 79831]    150:-
    Daidalos, Göteborg 1991. 320 s. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
Ottosson,Åsa - Ottosson, Mats:  Naturkraft. Om naturens lugnande, stärkande och läkande effekter. [ref 80656]    130:-
    Wahlström & Widstrand 2006. 243, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Parker, Derek & Julia:  Lär känna dig själv! [En guide till din personlighet]. Översättning: Carl G. Liungman. [ref 66300]    150:-
    Bernces © 1981. Stor 8:o. 191 s. Med 191 illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag.
Pauwels, Louis - Bergier, Jacques:  De omöjliga möjligheternas planet. Från tyskan av Roland Adlerberth. [ref 55246]    90:-
    Berghs [1970]. 240 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida en aning skamfilat i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Persson, Ingmar:  Stankar! Att filosofera till slutet. [ref 39366]    100:-
    Bonniers 1991. Liten 8:o. 178, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite solkigt och med liten reva (lagad med dokumenttejp på insidan).
Pieper, Josef:  Thomas av Aquino. Tolv föreläsningar. Till svenska av Alf Ahlberg. Efterskrift av Lechard Johannesson. [ref 44977]    85:-
    Natur och Kultur 1960. 169, (1) s. Med ett porträtt av Aquino. Häftad. Ouppskuren men lite skavd i alla fall. (Andliga ledare)
Piltz, Anders:  Medeltidens lärda värld. [ref 27684]    120:-
    Bokförlaget Carmina 1978. Stor 8:o. 280 s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Små riss i falsarna upp- och nedtill, några blyertsanteckningar i innehållsförteckningen i början samt på ett par ställen i marginalen.
Platon:  Dialoger: Gorgias. - Symposion. Översättning av Claes Lindskog och Ellen Wester. [ref 9394]    100:-
    Forum 1955. Liten 8:o. 194, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ett blad med vikt hörn, i övrigt fint ex. (Forumbiblioteket 72)
  –  :  Dialoger: Gorgias. - Symposion. Översättningar av Claes Lindskog och Ellen Wester. [ref 9395]    80:-
    Forum 1965. Liten 8:o. 190, (1) s. Ny upplaga. Reviderad av Vera Silverstolpe. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt mörktonad, främre pärmen med en liten fläck samt stötskada i nedre hörnet. Skyddsomslag saknas. (Forumbiblioteket 72)
  –  :  Dialoger: Sokrates' försvarstal. - Faidon. - Faidros. [ref 9396]    110:-
    Forum 1953. 197, (2) s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat vid bakre falsen, i övrigt ett fint ex. (Forumbiblioteket 52)
  –  :  Dialoger: Sokrates' försvarstal. - Faidon. - Faidros. Översättning av Ellen Wester. [ref 56690]    90:-
    Forum 1953. 197, (2) s. Häftad. Omslagen med obetydliga brukspår. (Forumbiblioteket 52)
  –  :  Skrifter. 1-6. I svensk tolkning av Claes Lindskog. [ref 78069]    1000:-
    Gebers 1920-1926. XII,+ 391; (8),+ 379; (8),+ 436; (6),+ 554; VIII,+ 657,+ (2); VI,+ (2),+ 238 s. + porträtt av Platon. Förlagets vackra halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Bit 10x10 mm saknas på del 1:s ryggfot. Lite nötta och skavda band. Komplett i 6 volymer.
   Sjätte delen innehåller Claes Lindskogs biografi om Platon.
  –  :  Skrifter. Översättning, förord och noter av Jan Stolpe. 1-6. [ref 80088]    950:-
    Atlantis 2000-2009. ca 3250 s. Förlagsband med skyddsomslag. Tre av delarna något snedlästa samt med tämligen solkade skyddsomslag; övriga delar i fint skick.
   Platons skrifter i Jan Stolpes nyöversättning. 6 volymer, komplett.
  –  :  Staten. I svensk öfversättning af Magnus Dalsjö. [ref 76596]    225:-
    Norstedts 1902. Liten 8:o. 547, (1) s. 2:a, förbättrade upplagan. Förlagets klotband. Namnteckning på försättsbladet. (Valda skrifter del 2)
Pontalis, Jean-Bertrand:  Kärlek till begynnelserna. Självbiografiska fragment. [ref 12404]    120:-
    Natur och Kultur 1996. 159, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Reid, Lori:  Förstå dina drömmar. En bok om drömtydning. Översättning av Helena Ridelberg. [Faktagranskning: Christina Claesson]. [ref 77697]    75:-
    Bonnier Carlsen 1999. 144 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Robert, Rigmor - Uvnäs Moberg, Kerstin:  Hon & han. Födda olika. [ref 46552]    120:-
    Brombergs 1994. 271 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Rosenberg, Göran:  Plikten, profiten och konsten att vara människa. Essä. [ref 73602]    120:-
    Bonniers 2004. 270, (1) s. 5:e tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Namnteckning på försättsbladet.
Ruhe, Algot:  Henri Bergson. Tänkesättet Bergson i dess grunddrag. [ref 73286]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1914. 174, (1) s. + 1 porträtt. Häftad. Lätt snedläst, små falsrevor. Delvis med diskreta blyertsunderstrykningar i texten.
Russell, Bertrand:  Mänskligheten vid skiljevägen. Till svenska av Karl Hylander. [ref 52930]    90:-
    Natur och Kultur 1951. 235 s. Häftad. Liten lagning upptill vid främre falsen och längst ned på ryggen, bakre omslag något naggat i ytterkanten.
  –  :  Strid för freden. Tal & artiklar 1964-66. Redaktion: Erik Eriksson, Peter Limqueco, Björner Torsson. [ref 77389]    75:-
    Bo Cavefors Bokförlag, Malmö, 1967. Liten 8:o. 97, (3) s. Pocket. Ryggen något gulnad och med ett par läsränder, inklistrad tidningsnotis på främre omslagets insida har färgat av något på smutstitelbladet. Smärre markeringar med färgpenna på de sista sidorna. (Boc-serien)
  –  :  Västerlandets filosofi och dess samband med den politiska och sociala utvecklingen. Till svenska av Alf Ahlberg. [ref 68445]    150:-
    Natur och Kultur 1991. 719 s. 6:e utgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Salter, Andrew:  Vägen från Freud. Till svenska av Birgit Franzén. [ref 48822]    95:-
    Natur och Kultur 1953. 166 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget naggat och skadat, en liten bit från framsidan saknas (ingen textförlust). Lagade revor.
Sandström, Carl Ivar:  Psykologisk ordbok. [ref 33781]    80:-
    Almqvist & Wiksell 1966. 152 s. 8:e upplagan. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.
Schjelderup, Harald:  Den dolda människan. Om parapsykologin och vår inre värld. Utökad och bearbetad av Georg Hygen. Översättning: Lena Axelsson. [ref 57845]    120:-
    Forum 1987. 439 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med ett par lagade revor.
Schopenhauer, Arthur:  Världsreflexer. Ett Schopenhauer-brevier. [1] I utdrag och översättning av C.V.E. Carly. [ref 49120]    125:-
    Björck & Börjesson 1915. 260, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavt ex samt ojämnt blekt men till hälften ouppskuren. (Berömda filosofer 5)
   Del 2 utkom 1923.
Schultz, J.H.:  Stora själsläkare. [ref 60274]    85:-
    Natur och Kultur 1954. 224, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat och delvis något missfärgat. Liten vattenskada i nedre hörnet. Ouppskuren. (Modern psykologi)
Schwegler, Albert:  Filosofiens historia i dess grunddrag. Genomsedd och tillökad av J. Stern. Översättning från tyskan av Sven Rosén. [ref 13579]    95:-
    Almqvist & Wiksell 1924. 448 s. Häftad. Ryggen något mörktonad och lite fransig nedtill, främre omslag naggat i ytterkaten. En del blyertsunderstrykningar i början. Namnteckning på smutstitelbladet.
Seneca, Lucius Annaeus:  Om livets korthet. Om livslycka, om själens ro, valda brev. [ref 31879]    100:-
    Björck & Börjesson 1949. 110 s. Med porträtt av Seneca. 4:e översedda upplagan. Häftad. Lite ojämnt blekt annars fin. (Berömda filosofer 2)
Sharma, Robin:  Munken som sålde sin Ferrari. En berättelse om att uppfylla sina drömmar och förverkliga sig själv. Översättning: Celilia Lyckow Bäckman. [ref 77802]    120:-
    Natur och Kultur 2006. 204, (1) s. 1:a svenska upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Simpson, Liz:  Styrketräning för själen. Åtta steg till ökat självförverkligande. Översättning: Eva Trädgårdh. [ref 74635]    90:-
    Forum 2002. Liten 8:o. 234, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Sjöbäck, Hans - Westerlundh, Bert (red.):  Sigmund Freud. [Psykoanalysens skapare]. Liv och personlighet. Ögonvittnen berättar. [ref 37003]    200:-
    Cavefors 1977. 464 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sjögren, Lars:  Sigmund Freud. Mannen och verket. [ref 37004]    110:-
    Natur och Kultur 1989. 301 s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med lätta bruksspår. Inlagan med en del understrykningar.
Starobinski, Jean:  Jean-Jacques Rouuseau. Genomskinlighet och hinder jämte Boten i soten: Rousseaus tänkande. Översättning av Jan Stolpe. [ref 79742]    150:-
    Atlantis 2002. 556, (3) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Stierlin, Helm:  Mänskliga relationer. Den inre problematiken. Översättning: Solveig Landquist. [ref 3769]    80:-
    Natur och Kultur 1977. Liten 8:o. 139, (1) s. Limhäftad. Liten fläck på främre omslag, annars ett fint oanvänt ex.
Stjernfelt, Frederik - Thomsen, Søren Ulrik:  Kritik av den negativa uppbyggligheten. Sju essäer. Översättning från danska av Staffan Wahlquist. [ref 79073]    90:-
    Ruin 2007. 274 s. Limhäftad. Hårt snedläst, ryggen med ränder.
Stockfelt, Torbjörn:  Motivation, Learning and Performance. [ref 41527]    100:-
    Svenska Bokförlaget / Norstedts 1963. 169 pp. Publisher's softcover. Spine and front cover top edge slightly chipped. (Studia scientiae paedagogicae Upsaliensia IV)
Stone, Irving:  The Passions of the Mind. A Novel of Sigmund Freud. [ref 80506]    160:-
    Doubleday, 1971. 808, XXXII pp. 1st edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine and front board slightly faded; condition VG+ to Near Fine. Dust jacket with a couple of minor chips and two tape mended tears. Condition VG+.
Stone, Isidor F.:  Rättegången mot Sokrates. [ref 35443]    140:-
    Norstedts 1991. 346, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
Stoppard, Miriam:  Barn. Handbok för småbarnsföräldrar. Översättning och granskning: Ingrid Ingemark. [ref 77957]    160:-
    Bonnier Alba 1996. Stor 8:o. 351, (1) s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Storr, Anthony:  Den återfunna ensamheten. Översättning: Sören Johansson. [ref 78177]    125:-
    Legenda 1990. 240 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets ytterkanter lätt skavda samt med en liten lagad reva i övre hörnet.
Sylwan, Peter:  Tillit. En bok om meningen i livet från den stora smällen till morgondagens middagsmat. [ref 78612]    125:-
    Natur och Kultur 2005. 255, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår.
Szelák, Thomas A.:  Platon & läsaren. Översättning: Eva-Carin Gerö. [ref 79944]    100:-
    Atlantis 1999. 211, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Skyddsomslaget med lättare bruksspår, indexdelen med några understrykningar i blyerts.
Tagore, Rabindranath:  Personlighetens värld. Översättning av A. Carr. [ref 72093]    150:-
    Norstedts 1920. (4), 168, (1) s. Samtida halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt marmorerade snitt, pärmpapper, för- och eftersättsblad. Blekt rygg med liten fläck, snitten delvis mörktonade. Exlibris på smutstitelbladet.
Trubo, Richard:  Sova gott. Om sömn och sömnstörningar. Svenskt förord av David H Ingvar. [ref 38970]    95:-
    Forum 1980. 190, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Märke efter prislapp på främre pärmen.
Uneståhl, Lars-Eric (ed.):  Hypnosis in the Seventies. [ref 50581]    100:-
    Veje Förlag, Örebro, Sweden, 1975. 195 pp. With diagrams and figures. Publisher's softcover. Lightly worn, small spot on back cover.
Valentin, Hugo:  Den fjättrade Clio. Sju essäer till belysning av historikerns tidsbundenhet. [ref 7651]    80:-
    Natur och Kultur 1957. 187, (1) s. + 5 planschblad. Häftad. Något sned rygg med läsveck. Namnteckning på smutstitelbladet.
Vedfelt, Ole:  Omedveten intelligens. Vi vet mer än vi tror. Översättning: Eva Björkander-Mannheimer. [ref 64523]    150:-
    Natur och Kultur 2001. 379, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Weil, Simone:  Personen och det heliga. Essäer och brev. Urval och inledning av Margit Abenius. [ref 32900]    120:-
    Bonniers 1961. 160, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med ett par obetydliga veck.
Weiss, Lars:  Framgångsfällan. Om osynlig utbrändhet. [ref 79549]    110:-
    Bokförlaget DN 1998. 198 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i övre kanten.
Wermlund, Sven:  Människan som samhällsvarelse. Inledning till socialpsykologien. [ref 77395]    90:-
    Gleerups, Lund, 1965. Liten 8:o. 494 s. 4:e upplagan. Limhäftad. Bakre omslag svagt gulnat, ryggen med några läsränder; i övrigt gott skick.
Vico, Giambattista:  Självbiografi. Översättning, inledning och kommentarer av Paul Enoksson. [ref 79908]    120:-
    Atlantis 1999. 142, (5) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något solkat, samt med ett par små riss. Den avslutande bibliografin med några understrykningar i blyerts.
Williams, John Tyerman:  Puh och filosoferna. Översättning: Boel Unnerstad. [ref 66464]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1997. Liten 8:o. 231, (1) s. Illustrerad av Ernest H Shepard. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Puh och psykologerna. Översättning av Gun Zetterström. [ref 76438]    95:-
    Wahlström & Widstrand 2001. Liten 8:o. 213, (1) s. Illustrerad av Ernest H. Shepard. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Winblad, Per:  Salomos principer. Visar vägen till ett moget ledarskap och ett framgångsrikt liv. [ref 80562]    110:-
    Sellin, Stockholm, 1999. 148 s. 3:e upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
Wittgenstein, Ludwig:  Blå boken och bruna boken. Översättning: Lars Hertzberg och Aleksander Motturi. [ref 79826]    150:-
    Thales, 1999. 234 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet hål vid främre falsen, i övrigt fint ex.
  –  :  Filosofiska undersökningar. Översättning av Anders Wedberg. [ref 79823]    150:-
    Bonniers 1978. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med svaga läsränder.
  –  :  Tractatus logico-philosophicus. Översättning, inledning och noter av Anders Wedberg. [ref 79825]    125:-
    Thales, 1997. 146, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Fint ex.
Voltaire:  Filosofiska brev. Översättning: Jan Stolpe. [ref 79749]    130:-
    Bokförlaget Carmina, Uppsala, 1986. 183 s. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något blekt, pärmarna något buktande. (Carmina Klassiker)
Voltaire, François de:  Filosofiskt ficklexikon. Översättning av Olof Nordberg. Förord av Jan Stolpe. [ref 52390]    150:-
    Atlantis 1996. 465, (4) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Traktat om toleransen. Inledning och översättning av G. Åman-Nilsson. [ref 78052]    125:-
    Tiden 1930. Liten 8:o. 243, (1) s. + 2 porträtt. Häftad. Lätt snedläst. Ryggen mörktonad och lätt nött, ett par små riss längs kanterna.
Wright, D.S. - Taylor, Ann - Davies, D. Roy - Sluckin, W. - Lee, S.G.M. - Reason, J.T.:  Introduktion till psykologin. En modern översikt med experimentell tonvikt. 1-2. Till svenska av Carl A. Larson och Margareta Edgardh. [ref 63284]    150:-
    Prisma 1972. 375 + 324 s. 1:a svenska upplagan. Två limhäftade volymer. Fina ex. (Storprisma)
Wright, Georg Henrik von:  Att förstå sin samtid. Tanke och förkunnelse och andra försök 1945–1994. [ref 52262]    125:-
    Bonniers 1996. 361, (1) s. 14:e-19:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två små lagade revor i nedre kanten, annars ett fint ex.
  –  :  Vetenskapen och förnuftet. Ett försök till orientering. [ref 47825]    95:-
    Bonniers 1987. Stor 8:o. 154 s. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt.
Wright, G[eorg] H[enrik] von:  Logik, filosofi och språk. Strömningar och gestalter i modern filosofi. [ref 26168]    175:-
    Bonniers 1957. 250, (1) s. 1:a upplagan. Häftad. De första 26 sidorna med för- och understrykningar i bläck eller med rödpenna. Ryggen med läsveck, omslagen obetydligt nötta men något gulnade i kanterna.
  –  :  Tanke och förkunnelse. [ref 43122]    80:-
    Gleerups, Lund, 1964. 270, (2) s. Ny utgåva. Pocket. Mörktonad och något randig rygg, annars gott skick. (Tema)
Young, Lailan:  Ansiktets hemligheter. [Enligt Siang Mien-metoden]. Översättning: Jaak Saving. [ref 65818]    100:-
    Tiden 1984. Stor 8:o. 188 s. Illustrerad av Jane Tyrrell. Förlagets dekorerade pappband.
Zizek, Slavoj:  Njutandets förvandlingar. Sex essäer om kvinnan, kulturen och makten. [ref 32895]    175:-
    Natur och Kultur 1996. 350,(1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Divanserien)
Zweig, Stefan:  Själslig läkekonst. Mesmer, Christian Science, Freud. Översättning av Hugo Hultenberg. [ref 37297]    90:-
    Skoglunds 1945. 326 s. Ny upplaga. Häftad. Snedläst. Omslagen något gulnade, fläck på det främre, samt några smärre riss och veck längs kanterna. Namnteckning på titelbladet.
Öberg, Gunnar och Bente:  Vuxna skilsmässobarn berättar. [ref 75164]    100:-
    Prisma 2002. 239, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS