logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Film, Teater och Dans  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Andersson, Gunder:  Folkets Park. En hundraårig historia. [ref 77979]    150:-
    Gidlunds i samarbete med Folkparkerna i Sverige, 1991. Bred 8:o. 164, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Andersson, Harriet:  Harriet Andersson. Samtal med Jan Lumholdt. [ref 78787]    250:-
    Alfabeta 2005. 271, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Med dedikation från skådespelerskan.
Asplund, Uno:  Chaplin i Sverige. En bok om Chaplins 81 filmer och hur de togs emot i Sverige. [ref 5980]    80:-
    Proprius Förlag i samarbete med Svenska Filminstitutet, Stockholm, 1971. 204 s. + 12 planschsidor med fotografier samt illustrationer i texten. Limhäftad. Stämpel på smutstitelblad och sista blanka sidan, i övrigt ett fint ex. (Skrifter från dokumentationsavdelningen / Svenska Filminstitutet, nr 9)
Atkinson, Brooks:  Broadway. [ref 71444]    135:-
    Macmillan, New York, 1974. Large 8vo. X, 564 pp. Richly illustrated with photos. Revised edition, first printing. Publisher's cloth. Dustwrapper.
Bacall, Lauren:  Jag själv. Översättning: Else Lundgren. [ref 21780]    80:-
    Bra Böcker 1979. 432, (2) s. + 32 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bach, Steven:  Marlene Dietrich. Life and Legend. [ref 79115]    200:-
    Harper Collins, London, 1992. Large 8vo. XIV, 626 pp. + 32 full page plates. Publisher's half cloth binding with dust jacket. Dust jacket with trifle shelf wear, else fine. Condition Near Fine to Fine.
Bainbridge, John:  Garbo. Översättning av Gunnar Tannefors. [ref 16366]    120:-
    Bonniers 1955. Liten 8:o. 272, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår längs kanterna. (Bonniers Folkbibliotek)
Beijer, Agne:  Drottningholms slottsteater på Lovisa Ulrikas och Gustaf III:s tid. [ref 10440]    200:-
    LiberFörlag 1981. Stor 8:o. 358, (1) s. + 16 planschsidor i färg. Illustrerad i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget lätt nött. (Stockholmsmonografier 42)
  –  :  Slottsteatrarna på Drottningholm och Gripsholm. Förra delen (a.u.). [ref 38263]    1100:-
    Lindfors bokförlag, Stockholm, 1937. Tvär stor 4:o. 291, (1) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Tryckt i 775 ex, varav 255 numrerade I - CCLV och återstoden 1 - 520. varav detta är nr LXXX. Förlagets klotband med ryggtitel i skinn och kungligt monogram på främre pärmen. Ryggfoten lite stött annars ett fint ex.
Berglund, Erik Bullen:  Ett sånt liv. [ref 12791]    120:-
    Bonniers 1960. 194, (2) s. + 16 fotografiska planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små skador på baksidan.
Bergman, Bo:  Edvard Swartz. Ett skådespelarporträtt med bakgrund. [ref 72445]    125:-
    Bonniers 1938. 198 s. + 8 planschblad. Originalupplaga. Gediget halvklotband med främre omslaget medbundet.
Bergman, Gösta M. - Brunius, Niklas (red.):  Dramaten 175 år. Studier i svensk scenkonst. [ref 70009]    125:-
    Norstedts 1963. Liten 4:o. 355, (1) s. + 57 planschblad (vissa i färg). Häftad. Ryggen med ett veck mitt på och en liten tvärgående repa. Sista uppslaget med en mindre felskärning i marginalen vid sprättningen. Annars ett mycket bra ex.
  –  :  Dramaten 175 år. Studier i svensk scenkonst. [ref 71676]    125:-
    Norstedts 1963. Liten 4:o. 355, (1) s. + 57 planschblad (vissa i färg). Förlagets klotryggsband med ryggtitel i rött och guld samt en liten pärmdekor. Små skrapmärken på ryggtitelfältet. Skyddsomslag saknas.
Bergman, Ingmar:  Bilder. [ref 3729]    120:-
    Norstedts 1990. 435, (5) s. Mycket rikt illustrerad med fotografier. 1:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår, rygghuvudet lätt stukat, annars ett fint ex.
  –  :  Föreställningar. [ref 70555]    160:-
    Norstedts 2000. 295, (3) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Innehåller tre berättelser som bildar underlag till filmer: "Trolösa", "En själslig angelägenhet" och "Kärlek utan älskare". Endast "Trolösa" har blivit film i regi av Liv Ullman.
  –  :  Höstsonaten. [ref 20376]    175:-
    PAN/Norstedts 1978. Liten 8:o. 97, (1) s. Originalupplaga. Originalpocket. Ryggen lätt nött, inlagan något gulnad i marginalen. (En PAN-bok)
  –  :  Ingmar Bergmans Nattvardsgästerna. [ref 79413]    110:-
    Svensk Filmindustri, Stockholm, [1963]. (4), (1) s. + separat rollförteckning i 7 exemplar. Illustrerad med fotografier ur filmen. Klammerhäftad. Litet riss i ryggfoten, i övrigt mycket gott skick.
   Pressmaterial från marknadsföringen av Nattvardsgästerna. Innehåller faksimilreproduktion av manusutkast till inledningsscenen från filmen, här med det lite torra arbetsnamnet "L-136".

Se bild på boken
  –  :  Kommentar till serie Ö. [ref 79411]    95:-
    Svenska Filminstitutet 1973. 6,4 x 6,4 cm. (22) s. Illustrerad med fotografier ur Bergmans filmer. Klammerhäftad. Gott skick.
   Programhäfte utgivet av Cinemateket i Stockholm 1973 med anledning av en retrospektiv visning (indelad i två serier, serie A respektive serie Ö) av Ingmar Bergmans filmer. Häftet innehåller Bergmans egna kommentarer kring de, företrädesvis tidiga, filmer som alla har det gemensamt att "de gör mig generad på ett eller annat sätt".

Se bild på boken
  –  :  Laterna magica. [ref 25344]    100:-
    Norstedts 1987. 336, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Bergman, Ingrid - Burgess, Alan:  Ingrid Bergman. Mitt liv. Översättning av Ann Henning. [ref 21251]    100:-
    Norstedts 1982. 542 s. + 32 fotografiska planschblad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Bergström, Lasse - Oldin, Gunnar - Schildt, Jurgen (red.):  Filmen 1958. Svenska Filmsamfundets årsbok. [ref 80525]    100:-
    Gebers 1959. 183, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Bernhard, Gösta:  Gösta Bernhards saga. Glada och galna minnen från Casino och andra nöjesestrader. [ref 55611]    90:-
    Bonniers 1981. 142, (1) s. + 48 planschsidor med fotografier samt några teckningar och annonser i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår.
Björkman, Stig:  Nya bilder och dagsljus. Tio svenska regissörsporträtt. [ref 79838]    85:-
    PAN/Norstedts 1978. Liten 8:o. 178 s. Fotoillustrerad. Originalupplaga. Originalpocket. Mycket bra ex.
   Porträtt av bl. a. Bo Widerberg, Vilgot Sjöman, Kjell Grede, Jan Troell och Roy Andersson. - En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet.
Björkstén, Ingmar:  Scenbild USA. [ref 36412]    75:-
    Sveriges Radios Förlag, Stockholm, 1967. 157 s. Originalpocket. Rygghuvudet lätt stukat.
Blom, Rune:  Teater i London. [ref 43206]    110:-
    LiberFörlag 1982. Stor 8:o. 187 s. Rikt illustrerad med fotografier. Limhäftad. Litet hörnveck på bakre omslag.
Boehn, Max von:  Der Tanz. [ref 8713]    125:-
    Wegweiser-Verlag, Berlin, 1925. 268 pp. + 32 plates. Original binding with leather spine and marbled covers. Spine somewhat worn.
Brooklyn Academy of Music (publ.):  Bergman Festival. [ref 79416]    75:-
    Brooklyn Academy of Music, New York, 1995. (8) pp. Condition Fine.
   Program sheet in folio size folded in 8 segments. The program for the Ingmar Bergman Festival in New York 1995 comprised screenings of his films, guest performances by the Royal Dramatic Theatre, exhibitions and symposiums.
Brosnan, John:  Movie Magic. The Story of Special Effects in the Cinema. [ref 80150]    150:-
    Macdonald, London, 1974. Large 8vo. 285 pp. Richly illustrated with photographs. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Spine lightly slanted, else fine.
Bruce, Lenny:  Konsten att vara fräck så det fäster. En självbiografi. [ref 23850]    95:-
    Norstedts 1989. 252 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Brunius, August:  Kätterier. Essayer. [ref 50225]    120:-
    Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1923. 209, (2) s. + 16 planscher. Trevligt privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar.
Brunius, Pauline:  Osminkat. [ref 54143]    120:-
    Bonniers 1931. 311, (2) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. Något blekt rygg.
Bæckström, Arvid:  Löfholmens Theatersällskap 1828-1830. [ref 26677]    120:-
    Nordiska Museet, Stockholm, 1954. 4:o. 61 s. (inkl. 21 planschsidor). Rikt illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt kantstött och med ett par riss. Exlibris. (Nordiska Museets Handlingar 48)
Carlberg, Berit:  Med Poppe - har jag skrattat mig till lönen. [ref 9910]    150:-
    NordJem 1991. Stor 8:o. 102, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på försättsbladet: "30.8.92. Mälarhöjdsdagen! Vänliga hälsningar från Berit Carlberg".
Carter, Randolph:  The World of Flo Ziegfeld. [ref 71532]    150:-
    Paul Elek, London, 1974. 176 pp. 130 b&w photographs and 16 pages in colour. Publisher's hardcover. Dustwrapper.
   Lorenzo the Magnificent... a witch doctor presiding over tribal dances.... Flo Ziegfeld has been compared to both. Certainly the opulent period in which he lived—a world of bizarre yet naive impulse and precarious wealth—is vividly mirrored in the extravagances of his life.
Chaplin, Charles:  My Autobiography. [ref 29298]    100:-
    The Bodley Head, London, 1964. (14), 545 pp. + 25 plates with 115 b/w photographs. 3rd impression. Publisher's red cloth with gold lettering to front cover and spine. Very good without dust-jacket.
Coward, Noel:  Present Indicative. [ref 62665]    150:-
    London, Heinemann, 1937. (8), 431 pp. Photographic illustrations. Reprint October 1937. Publisher's cloth. Spine faded.
   The first of Coward's marvellous autobiographies.
Dahlberg, Gunilla:  Komediantteatern i 1600-talets Stockholm. [ref 78774]    175:-
    Kommittén för stockholmsforskning, 1992. 583 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad)
Danielson, Gunnar:  Dansbanor i långa banor. Livat liv i Bjärke under hundra år. [ref 77008]    150:-
    Bjärke Hembygdsförening 1994. Stor 8:o. 207 s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. Signerad och daterad av författaren. Fint ex.
Danielsson, Alf:  Cirkusliv. [ref 6156]    150:-
    Askild & Kärnekull 1974. 279, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Davis, Sammy, Jr. - Boyar, Jane och Burt:  Varför just jag? Översättning av Love Kellberg. [ref 47563]    100:-
    Bokförlaget Viva 1989. 396, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Derval, Paul:  Nakna sanningen. Boken om Folies-Bergère. [ref 73051]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 159, (1) s. + 14 planschblad med fotografier. Häftad. Lätt nött och läsrandig rygg.
Dietrich, Marlene:  Ta mig som jag är. [ref 42969]    90:-
    Norstedts 1980. 265, (1) s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre bruksspår.
Donner, Jörn:  Djävulens ansikte. Ingemar Bergmans filmer. [ref 62031]    125:-
    Aldus/Bonniers 1965. 233 s. + 20 planschsidor med fotografier. 2:a, utökade upplagan. Originalpocket. Något blekt och aningen nött rygg. Bibliografin i slutet av boken med understrykningar i blyerts, i övrigt är texten ren. (Aldusserien A 49)
Dyfverman, Martin (red.):  Den första TV-teatern. Henrik Dyfverman med flera om en nationalteater i vardagsrummet. [ref 77773]    150:-
    Blå Bergen, Örebro, 2004. Stor 8:o. 180 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Dedikation från redaktören på fria försättsbladet.
   Henrik Dyfverman, Ingmar Bergman, Lars Löfgren, Jan Malmsjö med flera berättar om en nationalteater i vardagsrummet.
Edström, Mauritz:  Sucksdorff - främlingen i hemmaskogen. [ref 40639]    80:-
    PAN/Norstedts 1968. 121, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Originalpocket. Omslagen lätt skamfilade, i övrigt ett fint ex. (En PAN-bok)
   En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet.
Ekelöf, Gunnar:  Commedia dell'Arte. [ref 6248]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1984. 13, (3) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Originalupplaga i bokform. Klammerhäftad. Fint ex. (Sällskapet Bokvännernas bokgåva 1984)
   Ursprungligen publicerad i Svenska Familjetidningen 1942.
Eklund, Hans - Lindström, Lars:  Kvartersbion. Filmen kom till Stockholm. Kvarterskinematograf och biograftempel. [ref 24736]    150:-
    Stockholms stadsmuseum / Kulturhuset 1979. 4:o. 96 s. Mycket rikt illustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Ekman, Gösta:  Den tänkande August. [ref 80500]    125:-
    Bonniers 1928. 193, (2) s. Illustrerad med teckningar av Kurt Jungstedt. Originalupplaga. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper och sprängda snitt samt främre omslaget medbundet. Fint ex.
Ekman, Hasse:  Kurre Korint och drömfabriken. [ref 80339]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 284, (1) s. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med båda omslagen medbundna. Bakre pärmens övre hörn lätt stukat, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Gösta Ekman.
Engel, P.G. - Janzon, Leif:  Sju decennier. Svensk teater under 1900-talet. [ref 37209]    80:-
    Forum 1974. Liten 8:o. 212 s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (När?Var?Hur?-serien)
Ericson, Uno Myggan:  Ernst Rolf. [ref 51208]    150:-
    Bonniers 1968. 397, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. Något naggat omslag samt en liten lagad reva.
  –  :  Från scen och cabaret. [ref 52080]    90:-
    Litteraturfrämjandet 1979. 207 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  I Myggans vänkrets. [ref 62909]    100:-
    Rabén & Sjögren 1984. 197, (1) s. + 32 planschsidor. Illustrationer i texten. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
Ericson, Uno Myggan - Kavli, Karin:  Karin Kavli. Från Kassandra till Farmor. [ref 22934]    100:-
    Bonniers 1984. 334 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt stött i övre kanten.
Ericson, Uno Myggan (huvudred.):  Myggans nöjeslexikon. Ett uppslagsverk om underhållning. 1-14. [ref 29325]    2200:-
    Bra Böcker 1989-1993. 4:o. Totalt ca 3.575 s. Rikt illustrerad. Förlagets trevligt dekorerade knallröda konstläderband. Fint ex. Komplett i 14 volymer.
Se bild på boken
  –  :  Myggans nöjeslexikon. Ett uppslagsverk om underhållning. Del 14 (Talm-Över). [ref 79459]    450:-
    Bra Böcker 1993. 4:o. 251, (1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Fint ex.
  –  :  Myggans nöjeslexikon. Ett uppslagsverk om underhållning. Del 2 (Bardot – Budapest). [ref 29324]    125:-
    Bra Böcker 1989. 4:o. 254, (1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Fint ex.
  –  :  Myggans nöjeslexikon. Ett uppslagsverk om underhållning. Del 3 (Buffalo Bill – Crème Fraiche). [ref 38322]    125:-
    Bra Böcker 1989. 4:o. 254, (1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Fint ex.
  –  :  Myggans nöjeslexikon. Ett uppslagsverk om underhållning. Del 4 (Cremo - Döse). [ref 78239]    150:-
    Bra Böcker 1990. 4:o. 254, (1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Fint ex.
Falck, Ragnar (utg.):  Teaterhistorier. [ref 55570]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 127, (1) s. Illustrerad med teckningar av Ragnar Falck. Häftad. Lätt nött. En liten fläck på främre omslag.
Fonteyn, Margot:  The Magic of Dance. [ref 63447]    225:-
    British Broadcasting Corporation, London, 1980. 4to. (6), 326, (2) pp. With numerous illustrations in colour and black & white. 1st UK edition. Publisher's cloth. Dust-jacket. Condition very good.
Forslund, Bengt:  Molander, Molander, Molander. En släktkrönika med tonvikt på Gustaf och Olof Molander, film- och teaterlegender under ett halvt sekel. [ref 80129]    150:-
    Carlssons 2003. 343 s. + 16 fotografiska planschblad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vilhelm Moberg. Filmen och televisionen. Fakta och kommentater. Brevväxlingar och debattinlägg. [ref 79677]    150:-
    Carlssons 1998. 179 s. 16 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från författaren på titelbladet. Fint ex. (Vilhelm Moberg-sällskapets skrifter 9)
Forslund, Bengt (red.):  Smultronstället 1. Ingmar Bergman 2 sept. - 8 dec. [ref 79414]    110:-
    Svensk Filmindustri, Stockholm, 1963. Liten tvär 8:o. 65, (1) s. Klammerhäftad. Främre omslaget obetydligt solkat, i övrigt mycket gott skick.
   Programhäfte inför premiären för Smultronstället, "Stockholms första Art-Cinema", belägen på Folkungagatan 60 i Stockholm. Programhäftet innehåller en hel del samtida pressklipp (både ris och ros!) med anknytning till de i den retrospektiva serien ingående Bergmanfilmerna. Litet tryckt kort med föreställningarnas spelschema löst bifogat.

Se bild på boken
Forssell, Lars:  Chaplin. [ref 5977]    135:-
    Wahlström & Widstrand 1953. 119, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Originalupplaga. Förlagets dekorerade klotryggsband med främre omslaget medbundet. Liten fläck på främre pärmen. Skyddsomslaget saknas. Med Gunnar Oldins exlibris. (Svensk Filmbibliotek 5)
   Med filmografi.
Fowler, Gene:  Godnatt, dyre prins. John Barrymores romantiska levnad. Översättning från engelskan av Vanja Lantz och Eva Lundström. [ref 16854]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1945. Stor 8:o. 359, (3) s. + 16 planschblad. Häftad. Omslaget lätt nött och lite skamfilat. Ouppskuren.
Fransén, Nat.:  Sveriges musikkultur. Hembygdskörerna och kantorsfrågan. En principiell framställning. [ref 42214]    110:-
    Magn. Bergvalls förlag, Stockholm, 1920. 237, (1) s. Häftad. Något gulnad rygg (titel saknas). Ouppskuren.
Freiman, Ray (production):  The Story of the Making of Ben-Hur. A Tale of the Christ by General Lew Wallace. [ref 65051]    90:-
    Random House, New York, [1959]. 4to. (32) pp. + 2 folding plates. Publisher's pictorial boards. Corners a little bumped and rubbed, spine tail with small tears, slightly loose in binding.
Fuentes, Carlos:  Jag och andra. Essäer i urval. Översättning: Elisabeth Helms. [ref 61722]    85:-
    Stenströms 1988. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
   Innehåller bl.a. en essä om Luis Buñuel.
Furberg, Kjell:  Svenska biografer. [ref 76917]    250:-
    Prisma 2000. Liten tvär 4:o. 311 s. Genomgående illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagsband med skyddsomslag.
Furberg, Kjell (red.):  Biografen. - The Picture Palace in Sweden. [ref 78399]    175:-
    Arkitekturmuseet / Swedish Museum of Architecture, Stockholm, 1989. Tvär 4:o. 123, (5) s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår, det främre med brytveck i båda nedre hörnen.
   Katalog till utställningen Biografen på Arkitekturmuseet i Stockholm 8 april - 21 maj 1989. - Med svensk och engelsk parallelltext.
Furhammar, Leif:  Filmen i Sverige. En historia i tio kapitel. [ref 79204]    250:-
    Bra Böcker 1998. 4:o. 388 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. [Ny omarbetad och uppdaterad upplaga]. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Folklighetsfabriken. Porträtt av ett svenskt filmbolag. [ref 14200]    100:-
    PAN/Norstedts 1979. 147, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Originalupplaga. Originalpocket. Omslagen lätt fläckade.
   Behandlar filmbolaget Svensk Talfilm.
Gerhard, Karl:  Katt bland hermeliner. [ref 23189]    90:-
    Bonniers 1957. 289, (1) s. 12-14:e tusendet. Dekorerat klotryggsband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Lätt nött skyddsomslag med lagade revor.
  –  :  Lite gullregn. [ref 25882]    100:-
    Bonniers 1961. 317, (2) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Häftad. Lätt snedläst, bakre pärmen något gulnad. Bakre pärmen med reparerad reva i övre marginalen.
  –  :  Med mitt goda minne. [ref 77604]    110:-
    Bonniers 1964. 184, (5) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag samt färgat övre snitt. Lite skavt omslag.
  –  :  Om jag inte minns fel. [ref 72528]    80:-
    Bonniers 1952. 268, (3) s. + 16 planschblad med fotografier. 9:e-10:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband med färgat övre snitt. Lätt fläckad rygg. Skyddsomslag saknas.
Gerhard, Per:  För öppen ridå. Scener ur ett teatralt liv. [ref 56450]    100:-
    Bonniers © 1990. 354, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Grevenius, Herbert:  Brecht - liv och teater. [ref 4892]    95:-
    Sveriges Radio 1964. 348 s. Fotoillustrerad. Häftad. Omslagen med obetydliga bruksspår.
Griffith, Richard - Mayer, Arthur:  The Movies. The sixty-year story of the world of Hollywood and its effect on America, from pre-nickelodeon days to the present, told in 1,000 wonderful pictures and 150,000 words of brilliant text. [ref 44318]    150:-
    Simon and Schustler, New York, 1957. 4:o. 442 pp. Publisher's cloth in torn red dust-jacket. Front hinge damaged and repaired. With Einars Lauritzen's signature dated 1957 on first leaf.
Hasso, Signe:  Om igen. [ref 31830]    100:-
    Trevi 1989. 262 s. Illustrerad med fotografier och affischer. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Henrikson, Alf:  Fram till Nybroplan. Om Kungliga Dramatiska Teatern. [ref 14450]    80:-
    Wiken, Höganäs, 1988. Stor 8:o. 96 s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. Förlagsband med skyddsomslag.
Heurlin, Bo (red.):  Bra Böckers film- och TV-lexikon. 1-2. [ref 4844]    160:-
    Bra Böcker 1985. Stor 4:o. 271, (1) + 272-551, (1) s. Genomgående illustrerat i färg och svartvitt. Förlagets dekorerade pappband. Ett hörn på del 2 med liten stukning, i övrigt obetydliga bruksspår. 2 volymer.
Heurling, Bo (red.):  Norstedts filmlexikon. [ref 79575]    300:-
    Norstedts producerat i samarbete med Filminstitutet 1995. Stor 8:o. 882 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck samt lagad reva i främre ytterkanten, i övrigt ett fint ex.
Hidemark, Ove - Edström, Per - Schyberg, Birgitta, m.fl.:  Drottningholms slottsteater. Dess tillkomst, öden och bevarande. [ref 68895]    150:-
    Byggförlaget, Stockholm, 1993. Stor 8:o. 143, (1) s. Fotografier av Max Plunger samt andra illustrationer, huvudsakligen i färg. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Hilleström, Gustaf:  Dramatik på Drottningholm. [ref 10334]    95:-
    Lindqvist 1975. 230 s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Gustaf Hilleström berättar om sina år som Drottningsholmsteaterns chef.
Hilleström, Gustaf - Petersens, Lennart af:  Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre - Past and Present. [ref 58084]    110:-
    Natur och Kultur 1980. Tvär 8:o. 125, (1) s. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Ny, utökad upplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Med svensk och engelsk text.
Hlavaty, Karel:  Dockteater. [Handdockor: tillverkning, spel, dekor]. [ref 49737]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 107, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Stämplar på den sista blanka sidan. Omslaget ojämnt blekt. (Den moderna handboken)
Holm, Ingvar:  Industrialismens scen. [ref 21187]    120:-
    AWE/Gebers 1979. 470, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med ett par obetydliga skrapmärken.
Hoogland, Claes - Helén, Gunnar (red.):  Scenens ungdom. 33 porträtt av 10 års nya stjärnor. [ref 79310]    80:-
    Stockholms-tidningens Förlagsavdelning, 1954. 167 s. Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Rygg och pärmar delvis något blekta samt med ett par smärre fläckar.
   Porträtt och presentationer av bland andra Sif Ruud, Yvonne Lombard, Ingmar Bergman, Erland Jospehson, Jarl Kulle och Ingvar Kjellson.
[Högmark, Marianne (red.)]:  Parkteatern 50 år. [ref 79042]    120:-
    Stockholms parkteater / Fritid Stockholm, 1982. 4:o. 109 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Fint ex.
Idestam-Almquist, Bengt (Robin Hood):  Svensk film före Gösta Berling. [ref 80275]    150:-
    PAN/Norstedts 1974. Liten 8:o. 310, (4) s. + 8 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Privatbundet klotband (Leonard Gustafssons Bokbinderi) med sprängda snitt och båda omslagen medbundna. Fria försätts- samt smutstitelbladet med litet blindpressat exlibris. (En PAN-bok)
   Utgiven i samarbete med Svenska Filminstitutet.
Josephson, Erland:  Föreställningar. [ref 15929]    90:-
    Brombergs 1991. 255, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt fuktskadat (ej fläckat) i övre kanten, i övrigt är boken i fint skick.
Jungmarker, Gunnar:  Gycklare. - "Gøglere". Max Alexander, Brazil Jack och showfamiljen Rhodin. [ref 17878]    150:-
    Atlantis 1979. Smal 4:o. 160, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
Järrel, Stig:  I rampljuset. En vänbok. [ref 12154]    100:-
    Bonniers 1985. 173, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Lapp på luckan. [ref 80644]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1957. Liten 8:o. 124, (1) s. Omslag och illustrationer av Poul Strøyer. Häftad. Bakre omslaget svagt solkat samt med ett fåtal smärre veck.
Kerensky, Oleg:  The Guinness Guide to Ballet. [ref 65356]    225:-
    Guinness Superlatives Limited, Enfield, [1981]. 4to. 224 pp. With numerous illustrations, some in colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Fine copy.
Koskinen, Maaret:  I begynnelsen var ordet. Ingmar Bergman och hans tidiga författarskap. [ref 78726]    110:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 352 s. Rikt illustrerad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick.
Lagerroth, Ulla-Britta:  Regi i möte med drama och samhälle. Per Lindberg tolkar Pär Lagerkvist. [ref 56853]    110:-
    Rabén & Sjögren 1978. 415, (1) s. + 20 planschsidor med fotografier. Limhäftad. Obetydligt nött.
Lauritzen, Einar - Lundquist, Gunnar:  American Film-Index 1908-1915, 1916-1920. 1-2. [ref 80041]    1000:-
    Film-Index, Stockholm, 1976-1984. Large 4:o. 704 + 612 pp. 1st edition. Publisher's decorated boards, dust jacket. Dust jackets with faint rubbing at spine ends, else fine. Condition Near Fine. Spine ends just slightly bumped; condition Near Fine to Fine. Both volumes inscribed by the authors with greetings to swedish film historian Gösta Werner.
   2 volumes.

Se bild på boken
Leamer, Laurence:  As Time Goes By. Den sanna bilden av Ingrid Bergman. Översättning: Riina Larsson. [ref 2120]    100:-
    Forum 1986. 445, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt ett par små, lagade revor.
Lifar, Serge:  Mina liv. Översättning av Kajsa Rootzén. [ref 28253]    100:-
    Bonniers 1967. 309, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Lindahl, Robert (red.):  Teatern i Kungsparken. Stora Teatern 125 år, Göteborg. [ref 71533]    125:-
    Göteborgs Teater- och Konsertaktiebolag 1984. Tvär 8:o. 195 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Lätt nött.
Lindberg, Per:  Gösta Ekman. Skådespelaren och människan. [ref 75480]    90:-
    Natur och Kultur 1942. Liten 8:o. 311 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Tillskrift på försättsbladet samt lite skavd.
Lindberg, Sven - Sörenson, Elisabeth:  Sven Lindberg. Ett skådespelarliv. [ref 59927]    110:-
    Brombergs 1987. 173, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydlig snedläst, skyddsomslaget med liten lagad reva.
Linde, Ebbe:  Västöstligt. Bitar av en bok. Mest om teater. [ref 61914]    90:-
    Bonniers 1967. 204, (1) s. Häftad. Fint ex.
Lindwall, Lilly:  Emilie Högquist. En biografi. [ref 11245]    125:-
    Bonniers 1939. 293, (2) s. + 20 planscher. Förlagets dekorerade klotband. Blekt rygg.
Ljungström, Wilhelm:  Cirkus. Boken om manegens djur och människor. [ref 6151]    150:-
    Romanförlaget, Göteborg 1935. 223, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med veck i nedre hörnet (förstärkt med dokumenttejp på insidan), bakre omslag med en liten reva i ytterkanten.
Lucie-Smith, Edward:  Kulturen i bild. 1900-talets måleri, skulptur, arkitektur, musik, teater, film och litteratur år för år. Översättning Sven Erik Täckmark. [ref 73488]    125:-
    Forum 1980. 4:o. 184 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt gulnad rygg på omslaget.
Lundin, Gunnar:  Filmregi Alf Sjöberg. [ref 13556]    175:-
    Institut för dramaforskning, Lunds universitet (distr.), Lund, 1979. 243 s. + 1 löst rättelseblad. Mycket rikt fotoillustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet.
   Avhandling.
Löfgren, Lars:  Teaterchefen bakom maskerna. [ref 71547]    140:-
    Bonniers 1997. 351, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
MacLaine, Shirley:  Dansen i ljuset. [ref 6727]    90:-
    AWE/Gebers 1986. 415 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Litet blindpressat exlibris på smutstitelbladet. Fint ex.
Maltin, Leonard - Blomkvist, Mårten - Axelson, Lars:  Bonniers stora film- & videoguide. Översättning: Johan Rosell. [ref 80925]    125:-
    Bonnier Alba 1995. Stor 8:o. 702, (1) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, i övrigt ett fint ex.
   Över 6500 svenska och utländska filmer. Recensioner av nyheter och klassiker. Fakta om regissörer och skådespelare.
Mattsson, Inger (ed.):  Gustavian Opera. An Interdisciplinary Reader in Swedish Opera, Dance and Theatre 1771-1809. [ref 17852]    150:-
    Royal Swedish Academy of Music [Kungl. Musikaliska akad.], Stockholm, 1991. Large 8vo. (8), 492 pp. + 16 pp. of colour illustrations. Numerous b/w illustrations in the text. Publisher's pictorial boards. Top of spine just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine. (Publication Issued by The Royal Swedish Academy of Music No. 66)
Milne, Tom:  Losey om Losey. Med inledning av Stig Björkman. Översättning av Jan Aghed. [ref 59628]    80:-
    PAN/Norstedts 1969. 141, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt skavda falsar, i övrigt ett mycket bra ex. (En PAN-bok)
   En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet.
Møller Madsen, Kurt:  Markedsgøgl og cirkusløjer. Billedredaktion ved Allan Fridericia. [ref 27180]    150:-
    Lademann Forlagsaktieselskab, København, 1970. 4:o. 239, (1) s. Genomgående illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, omslaget lätt nött; lagning i övre kanten på baksidan.
   Dansk text.
Nahlbom, Stig:  25 år på lätta fötter. [Boken om Hälsinge-Hambon]. [ref 79529]    110:-
    Winbergs Förlag 1990. 4:o. 107 s. Illustrerad av Stig Andersson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Nielsen, Marianne:  Lillan. Minnen från ett skådespelarliv. [ref 25770]    90:-
    Bokförlaget Alter, Stockholm, 1987. Liten 4:o. 79 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Rester av prislapp på främre omslag.
Nilsson, Bo Sigvard - Johansson, Bo:  Liseberg 1923-1998. Från komark till nöjespark. [ref 72037]    200:-
    Liseberg AB, Göteborg, 1999. Stor tvär 8:o. 206 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida och rygg ojämnt blekta, lagad reva och veck i nedre kanten. Med dedikation till tidigare ägare "från vännerna i parken i väst" och med tre signaturer.
Nordberg, Carl-Eric:  Garbo. [ref 79578]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1959. Stor 8:o. 94, (2) s. + 16 planschblad. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Exlibris på fria försättsbladet, pärmarna svagt buktande. (Svenskt filmbibliotek 12)
Nordström, Mikael - Östvall, Lars:  Äventyr i filmbranschen. Om entreprenörerna John Johansson och John Ek från Jönköping, deras biografer, distribution och filmproduktion samt nedslag i Jönköpings film- och biografliv 1897-2002. [ref 80004]    300:-
    Jönköpings läns museum, Jönköping, 2002. Stor 8:o. 379 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
[Nyblom, Holger]:  Gustaf III:s opera. Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Teaterns 150-årsjubileum 1773 18/1 1923. [ref 59918]    100:-
    Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1923. Stor 8:o. 87, (7) s. + 12 planscher. Häftad. Förlagsnytt ex. Mycket gott skick.
Nyqvist, Christel:  Om Tårtan och andra verk av Håkan Alexandersson och Carl Johan De Geer. Med bilder ut Meyerateljéernas arkiv. [ref 79181]    150:-
    Filmhusförlaget AB 1997. 192 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Omslagen med obetydliga bruksspår, inlagan med ett hundöra.
Näslund, Erik:  Birgit Cullberg. [ref 3913]    110:-
    Norstedts 1978. 369, (4) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt och naggat omslag.
  –  :  Carina Ari. Ett lysande liv. [ref 56483]    135:-
    Interpublishing 1984. Stor 8:o. 253, (1) s. + 8 planschsidor i färg samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Ett blad i slutet av boken med veck, i övrigt ett mycket bra ex.
Oldin, Gunnar:  Fakta om film. Utgiven i samarbete med Svenska Filmsamfundet. [ref 76105]    95:-
    Norstedts 1957. Liten 8:o. 198 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Något nött och läsrandig rygg.
Ollén, Gunnar:  Svensk amatörteaterhistoria 1865–1978. Med bygde- och friluftsspel, studentteater och spex, kyrkospel, dockteater, skapande dramatik och studieförbundsteater. [ref 40876]    120:-
    LT:s förlag 1979. Stor 8:o. 279 s. Fotoillustrerad. Förlagets konstläderband med rygg- och pärmtitel i guld. Omslaget lite solkigt och lätt nött. Namnteckning på försättsbladet.
Olsson, Jan (red.):  I offentlighetens ljus. Stumfilmens affischer, kritiker, stjärnor och musik. [ref 72506]    150:-
    Symposion Bokförlag, Stockholm/Stehag, 1990. Stor 8:o. 320 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Osten, Gerd (Pavane):  Det förlorade paradiset. Essäer om film. [ref 8864]    110:-
    Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, 1947. Stor 8:o. 126 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ouppskuret ex.
Osten, Suzanne - Zweigbergk, Helena von:  Barndom, feminism och galenskap. Osten om Osten. [ref 80927]    120:-
    Alfabeta Bokförlag, 1990. 280 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Palme, Ulf:  Minnen. Att vara eller synas vara. [ref 77405]    100:-
    Carlssons Bokförlag, Stockholm, 1993. 201, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan svagt gulnad, namnteckning på fria försättsbladet.
Perry, George:  Bluebell. The authorized biography of Margaret Kelly, founder of the legendary Bluebell Girls. [ref 71440]    150:-
    Pavilion, London, 1986. Small 4to. 224 pp. Photos on most pages. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Label on front cover.
Pessis, Jacques - Crépineau, Jacques:  Le Moulin Rouge. [ref 72014]    250:-
    Édition Hermé, Paris, 1989. Large 4to. 209, (7) pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Nice copy.
   In French language.
Pettersson, Åke:  Teaterliv i Göteborg. [ref 72079]    175:-
    Göteborgs-Posten / Tre Böcker Förlag, Göteborg, 1992. Liten 4:o. 176 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
Platen, Gustaf von:  Premiärer. Succéer och fiaskon - triumfer och tragedier. [ref 64660]    125:-
    Fischer & Co [2001]. Stor 8:o. 352 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pöysti, Lasse:  Fot mot jord. Översättning av Bo Carpelan. [ref 30418]    140:-
    Schildts 1991. Stor 8:o. 271 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag.
   Andra delen av Pöystis memoarer.
  –  :  I lånta kläder. Översättning av Eirik Udd. [ref 32140]    150:-
    Schildts 1992. Stor 8:o. 254 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag.
Richter, Jan - Holmgren, Lennart (red.):  Hipp. Cirkusen som blev teater, som blev kyrka, som blev teater. [ref 72129]    175:-
    Malmö Musik och Teater AB 1993. 4:o. 175, (1) s. Med mer än 200 bilder, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex.
   Med bidrag av Björn Vinberg, Ragnar Gustafsson, Jan Richter, Marianne Dahlbäck och Göran Månsson. Programblad från Hipps återinvigning + blad från festvåningen med matsedel medföljer.
Rivel, Charlie:  Akrobat - oh! En clowns memoarer, efter muntlig berättelse återgivna av Willy Falkman. [ref 39261]    150:-
    Norstedts 1934. 144 s. + 8 planschsidor med fotografier. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med en liten falsreva, bakre omslag lätt kantstött nedtill och med små veck.
   Tryfferad med ett programhäfte och ett par tidningsurklipp.
Rootzén, Kajsa:  Den svenska baletten. Från Stiernhjelm till Brita Appelgren. [ref 55087]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1945. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet, skyddsomslaget saknas.
Rundberg, Alfred:  Cirkus. [ref 6155]    120:-
    Zindermans 1965. Stor 8:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med lagade revor på baksidan.
Rydbeck, Åke - Wedholm, Olle:  Två timmar om film. Handledning för biobesökare. [ref 76371]    100:-
    Forum 1945. 121, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår i nedre kanten, i övrigt ett fint ex.
Sagan, Françoise:  Sarah Bernhardt. Det oförstörbara skrattet. Översättning: Agneta Sellin. [ref 68269]    120:-
    Forum 1989. 168, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
Schildt, Jurgen:  Det pensionerade paradiset. [ref 65939]    110:-
    Norstedts 1990. 207, (1) s. Rikt illustrerad med filmbilder. [Ny, utökad och reviderad utgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Ett blad med stort hundöra annars fin.
  –  :  Det pensionerade paradiset. Anteckningar om svensk 30-talsfilm. [ref 71341]    80:-
    PAN/Norstedts 1970. 150, (2) s. + 16 planschsidor med filmbilder. 1:a upplagan. Originalpocket. Mycket bra ex. (En PAN-bok)
Schmidt, Lars:  Mitt livs teater. [ref 68937]    100:-
    Bra Böcker 1995. 242 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag.
Schwartz, Barth David:  Pasolini requiem. En biografi. [ref 79933]    225:-
    Bonnier Alba 1994. 716 s. +16 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår, förordet med några understrykningar i blyerts.
[Schöldström, Birger]:  Bilder från svenska skådebanan. Kongl. svenska scenens förnämsta artister framställda i kostym. [ref 71680]    550:-
    Stockholm, P.B. Eklund, [1875-18??]. Liten 4:o. (1) s. text + 12 helsides färglitografier (varav en är klistrad på bakre pärmens utsida). Förlagets dekorerade pappband med klotrygg utan titel. Något slitet och fläckat band med skadade innerfalsar (ej loss), försätts-, eftersätts- och titelblad med tvärgående reva intill falsen. Samtida tillskrift på främre pärmens insida. Planscherna är i fint skick, utom den på utsidan som följaktligen är lite solkig.
   Följande skådespelare avbildas: Oscar Arnoldson, Anders Willman, Gurli Åberg, Louise Michaeli, Gustaf Fredriksson, Fredrika Stenhammar (2 planscher, även baksidan), Hedwig Willman, Emilie Högqvist, Charlotte Strandberg, Knut Almlöf och Carl Johan Uddman.
Sears, Roger (ed.):  Making Pictures. A Century of European Cinematography. [ref 8938]    300:-
    Abrams, New York, 2003. 4:o. 481, (1) pp. With 780 illustrations in full colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy.
Semitjov, Eugen:  Garbofilmen vi aldrig fick se. [ref 54814]    80:-
    Fabel 1986. 118, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Shiach, Don:  The Movie Book. An Illustrated History of the Cinema. [ref 80479]    160:-
    Hermes House, London, 1999. 4:o. 255, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions of movie posters. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with remnants of price tag on front cover; condition Near Fine.
Sjöberg, Alf:  Teater som besvärjelse. Artiklar från fem decennier. Antologi redigerad av Sverker R. Ek, Ulla Åberg, Elsa Sjöberg, Katarina Sjöberg. [ref 74171]    150:-
    Norstedts 1982. 318, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. (Dramatens skriftserie nr 4)
   Sida 283-289: Alf Sjöbergs roller på Kungl. Dramatiska teatern; sida 290-317: Alf Sjöbergs uppsättningar på Kungl. Dramatiska teatern.
  –  :  Teater som besvärjelse. Artiklar från fem decennier. Antologi redigerad av Sverker R. Ek, Ulla Åberg, Elsa Sjöberg, Katarina Sjöberg. [ref 74199]    450:-
    Norstedts 1982. 318, (2) s. Rikt illustrerad. Bibliofilupplagan med en dubbelsidig färglitografi av Acke Oldenburg. Boken utgiven i 150 numrerade exemplar, detta ex nr 11. Litografin är numrerad 130/150 och signerad av konstnären. Förlagets klotryggsband med rödfärgat snitt. Fint ex. (Dramatens skriftserie nr 4)
   Sida 283-289: Alf Sjöbergs roller på Kungl. Dramatiska teatern; sida 290-317: Alf Sjöbergs uppsättningar på Kungl. Dramatiska teatern.
Sjögren, Henrik:  Ingmar Bergman på teatern. [ref 21246]    150:-
    Almqvist & Wiksell 1968. 316, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget hårt skadat i övre kanten med större pappersförlust, smärre textförlust på framsidan samt lagade revor. Band och inlaga är dock i utmärkt skick.
  –  :  Konst & nöje. Malmö stadsteater 1944–1994. [ref 72130]    150:-
    Bra Böcker 1994. 4:o. 303 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Lek och raseri. Ingmar Bergmans teater 1938-2002. [ref 78816]    175:-
    Carlssons 2002. Stor 8:o. 463 s. Tämligen rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sjöman, Vilgot:  Jag var nyfiken. Dagbok med mig själv. [ref 21805]    75:-
    Svenska filminstitutet/Norstedts 1967. 185 s. + 8 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Originalpocket. Aningen nött, omslagen med lätta bruksspår. (En PAN-bok)
   En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet.
  –  :  Lek på regnbågen. En film. [Manuskript]. [ref 79621]    90:-
    Norstedts 1958. 146, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lite nött ex med tejpat rygghuvud. Stämpel och signatur på smutstitelbladet.
Skeaping, Mary - Ståhle, Anna Greta:  Balett på Stockholmsoperan. [ref 2671]    95:-
    Norstedts 1979. 159, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband.
Stanislavski, Constantin:  My Life in Art. Translated by J.J. Robbins. [ref 60042]    120:-
    Methuen, London, 1989. (6), 586 pp. Reprint. Paperback. Front cover with a crease.
Stenström, Matts A.:  Dansen. Dess utveckling från urtiden till danspalatsens tidevarv. [ref 64166]    450:-
    Hökerbergs 1918. 4:o. 283, (2) s. Mycket vackert rikt dekorerat skinnband med övre guldsnitt, inre denteller, handmarmorerat pärmpapper och kassett. Främre omslag medbundet. Blekt och något flammig rygg.
Svenonius, Finn (red.):  Marschkängan och andra slagnummer ur de militära radiokabareterna. [ref 27227]    85:-
    A.-B. Bokförmedlingen, Göteborg, 1941. 113, (1), 40 (annonser) s. + 2 planschblad. Illustrerad med teckningar av Åke Brovik. 2:a upplagan, 5:e-10:e tusendet. Häftad. Omslagen en aning nötta och lätt fläckade, det bakre med ett litet nagg i nedre kanten.
  –  :  Marschkängan och andra slagnummer ur de militära radiokabareterna. [ref 71893]    100:-
    A.-B. Bokförmedlingen, Göteborg, 1944. 113, (1) s. + 2 planschblad. Illustrerad med teckningar av Åke Brovik. 4:e upplagan, 16:e-20:e tusendet. Häftad. Fint ouppskuret ex.
Svensson, Arne (fil. mag.):  Den politiska saxen. En studie i Statens biografbyrås tillämpning av den utrikespolitiska censurnormen sedan 1914. [ref 50748]    110:-
    Stockholm 1976. 203 s. Häftad. Lite ojämnt blekt och med en hälsning från "förf" på titelbladet.
   Akademisk avhandling.
Särnstedt, Bo (red.):  Cirkus i stan. [För alla barn före och efter pensionsåldern]. [ref 71998]    300:-
    Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 95, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre omslag med veck vid falsen och en rispa, annars ett fint ex. Med signerad dedikation som täcker hela främre omslagets insida från Charlie Rivel daterad 2.7. -81. (Liljevalchs katalog nr 356)
Söderqvist, Agneta (red.):  Per Jonsson. Konst skall vara som en sträng mellan jord och himmel. [ref 73480]    200:-
    Firework Edition, Hägersten, 2004. 230 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg) och teckningar. Limhäftad. Fint ex. (Firework Edition No. 102)
Sörnäs, Martin (red.):  Ingmar Bergman på Fågel Blå. [ref 79412]    95:-
    Biografteatern Fågel Blå, Stockholm, 1998. 39, (1) s. Fotoillustrerad. Ringbunden. Fint ex.
   Programhäfte från retrospektiv visning av Bergmans filmer på Fågel Blå i samband kulturhuvudstadsåret 1998. Förord av Erland Josephson.

Se bild på boken
Taylor, Elizabeth:  Elizabeth igen! Om viktökning - att se sitt sanna jag och återvinna självkänslan. [ref 11190]    90:-
    Bra Böcker 1988. 246 s. + 48 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet riss, i övrigt ett fint ex.
Tengroth, Birgit:  Jag vill ha tillbaka mitt liv. [ref 77786]    100:-
    Bonniers 1972. 215, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Endast lätt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Tidblad, Inga:  Då och då. [ref 10656]    75:-
    Bonniers 1976. Liten 8:o. 158, (1) s. 12:e-16:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
   Omslag av Andrea Ydring. Det särskilda skyddsomslaget saknas.
  –  :  Om Ni behagar. [ref 65249]    90:-
    Hökerbergs 1963. 291 s. Illustrerad med fotografier. Häftad. Lätt skavd.
Timm, Mikael:  Dröm och förbannad verklighet. Spelet om svensk film under 40 år. [ref 79158]    100:-
    Brombergs 2003. 208 s. + 16 planschsidor med fotografier (huvudsakligen i färg) samt illustrerade för- och eftersättsblad. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår, i övrigt ett fint ex.
Tonström, Göran:  Hasse & Tage och deras Svenska Ord. En krönika. [ref 64264]    100:-
    ICA bokförlag 1994. 354 s. Illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår samt en liten lagad reva i bakre ytterhörnet. Bibliografin längst bak med en del kraftiga understrykningar och markeringar i blyerts, i övrigt är texten ren.
Tranströmer, Gösta (red.):  Gösta Ekman. Människan – konstnären. [Minnesalbum]. [ref 63689]    100:-
    Åhlén & Åkerlund 1938. 4:o. 72 s. Genomgående illustrerad med fotografier. Häftad. Fint ocirkulerat ex.
   Med bidrag av Hasse Ekman, Per Lindberg, Karin Petersén, Svend Borberg, Stina Bergman, Karl Gerhard, Carlo Keil-Möller, Kar de Mumma, Stig Almqvist, Irène Magnus, Nanni Jarl, Carl Jansson, Tutta Rolf, Sture Lagerwall, Inga Tidblad, Sven Stål, Gösta Tranströmer och Olle Hilding.

Se bild på boken
Truffaut, François:  Dagbok med Fahrenheit 451. Översättning av Torsten Manns. [ref 58234]    85:-
    PAN/Norstedts 1967. 85, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget samt intilliggande sidor med veck i nedre hörnet. (En PAN-bok)
Ullmann, Liv:  Förändringen. Översättning: Cilla Johnson. [ref 39794]    75:-
    Bonniers 1977. Liten 8:o. 223, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst samt lätt nött omslag.
Ulrichsen, Erik - Stegelmann, Jørgen:  Showfilmens förvandling. Musicals i Hollywood och på andra platser. Översättning: Bertil Hagman. [ref 35382]    135:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 212, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt solkat och med lagad reva vid främre falsen, lite fransigt vid ryggfoten samt med gammal prislapp på baksidan. (Svenskt Filmbibliotek 11)
Wahl, Anders de:  Festkvittrare och lite vittrare. [ref 17284]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1941. Stor 8:o. 169, (2) s. Förlagets klotryggsband med vackert marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. Fint ex.
   Innehåller dikter, tal, hyllningsvisor till kända melodier m.m., bland annat hyllas Karl Gerhard på 50-årsdagen.
  –  :  Mormor och morfar. Minnen från pojktiden. [ref 29002]    90:-
    Bonniers 1948. 134, (3) s. Illustrerad av Einar Ström. 4:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband. Namnteckning på friblad.
Wahlund, Per Erik:  Scenväxling. Teaterkritik 1954–1960. [ref 36418]    90:-
    Bonniers 1962. 288 s. + 12 planschsidor med fotografier. Häftad. Främre omslag något lite fläckat. Ouppskuren.
Waldekranz, Rune:  Film från hela världen. [ref 13537]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 385 s. Tämligen rikt fotoillustrerad i svartvitt. Häftad. Ryggen aningen nött och med läsveck, omslagens ytterkanter lätt stötta, bakre omslag med smärre skrapmärken. (Svenskt Filmbibliotek 9)
  –  :  Så föddes filmen. Ett massmediums uppkomst och genombrott. [ref 79837]    140:-
    PAN/Norstedts 1976. 501, (1) s. + 24 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Originalpocket. Något blekt rygg med lätta läsveck, i övrigt ett fint ex. (En PAN-bok)
   Med noter, litteraturförteckning, person- och sakregister samt titelregister.
Wallin, John:  Garbo. En stjärnas väg. [ref 16374]    95:-
    Saxon & Lindström 1955. Stor 8:o. 109, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets mjuka pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätt nött och med smärre riss och veck i övre kanten samt en större skada på framsidan (svårlagad). Främre pärmen skadad i nedre hörnet. Biblioteksetikett på smutstitelbladet och stämpel på insidan av bakre pärmen.
Wells, H.G.:  Things to Come. A Film. [ref 80174]    250:-
    Macmillan, New York, 1935. XV, 155 pp. 1st American edition. Publisher's grey and blue cloth with dust jacket. Spine ends slightly bumped, endpapers with library stamps, paste-down endpaper with tiny inscription. Condition VG+. Quite severely torn and creased, price-clipped dust jacket with paper loss at top of spine and some further chipping along the edges. Condition Fair+.
   Wells' film script based on his own novel "The Shape of Things to Come", which was filmed by Alexander Korda.

Se bild på boken
Wennerholm, Eric:  Anders de Wahl – människan bakom maskerna. [ref 1407]    125:-
    Bonniers 1974. 230 s. + 16 planschsidor med fotografier. Illustrerad med teckningar i texten. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva i övre kanten på framsidan, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Pappa Sandrew. [ref 32590]    90:-
    Rabén & Sjögren 1964. 216 s. + 13 planschblad (varav 1 titelplansch i färg). Originalupplaga. Häftad. Lätt skavd.
Wennerholm, Eric - Järegård, Ernst-Hugo:  Ernst-Hugo, inte lik någon annan. [ref 74088]    90:-
    Bonniers 1984. 210, (1) s. Rikt fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett på smutstitelbladet, annars ett mycket bra ex. (Svalan)
Wennerholm, Eric - Kulle, Jarl:  Jag Kulle. Berättat av Jarl, skrivet av Eric Wennerholm. [ref 21747]    100:-
    Bonniers 1979. 309, (3) s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
Werner, Gösta:  Den svenska filmens historia. En översikt. [ref 8382]    90:-
    PAN/Norstedts 1970. 205, (1) s. + 16 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Originalpocket. Aningen nött rygg med ett litet tvärgående brytveck, i övrigt obetydliga bruksspår. (En PAN-bok)
Widding, Astrid Söderbergh - Rossholm, Anna Sofia - Malmberg, Carl Johan:  Montage. Om film. [ref 79406]    75:-
    Bonniers 2002. 92, (1) s. Fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Sid. 67-92 med understrykningar i blyerts. (Bonnier Essä)
Wilhelm, Prins:  Höstdagar därhemma. - Västerhavets män. - Lappmarken. Tre filmessayer. [ref 20356]    150:-
    Nordisk Rotogravyr 1937. Stor 8:o. 213 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets linneband. Fint ex.
  –  :  Höstdagar därhemma. - Västerhavets män. - Lappmarken. Tre filmessayer. [ref 65178]    75:-
    Nordisk Rotogravyr 1937. Stor 8:o. 213 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Diskret tillskrift på titelbladet. Mycket bra ex.
Winquist, Sven G.:  Svenska stumfilmer 1896-1931 och deras regissörer. En förteckning + Svenska ljudfilmer 1929-66 och deras regissörer. En förteckning. / Swedish silent pictures 1896-1931 and their directors. A Checklist.+ Swedish sound pictures 1929-66 and their directors. A Checklist. [ref 80478]    250:-
    Svenska Filminstitutet/ The Swedish Filminstitute - Proprius 1967. Tvär 8:o. 182, (1) + 158 s. Originalupplaga. Förlagets pappband med klotrygg. 2 arbeten i en volym. Fint ex. (Skrifter från Dokumentationsavdelningen / Publications from the Documentation Department No 1-2)
   Parallel text in Swedish and English.
Wirmark, Margareta:  Nora Nora. Henrik Ibsens "Dockhem" och Ingmar Bergmans. [ref 75918]    150:-
    Carlssons 2006. Stor 8:o. 250 s. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wirmark, Margareta (red.):  Ingmar Bergman. Film och teater i växelverkan. [ref 71367]    120:-
    Carlssons © 1996. 248 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Omslagen med lätta bruksspår. Texten med ett fåtal understrykningar i bläck, bibliografin (3 s.) genomgående med understrykningar i blyerts samt registret med några understrykningar och markeringar i bläck.
Wirsén, Christian - Magnusson, Börje (text):  Svenska filmaffischer. [Nationalmuseum 27.5.-9-10. 1983]. [ref 41312]    100:-
    Nationalmuseum / Svenska Filminstitutet, Stockholm, 1983. 112 s. Rikligt med illustrationer (vissa i färg). Häftad. Bakre omslag ojämnt gulnat, stämpel på titelblad och bakre omslagets insida, i övrigt ett fint ex. (Nationalmusei utställningskatalog 468)
Wollter, Sven - Mossberg, Maja-Brita:  Bakljus. [ref 68081]    90:-
    Norstedts 1994. Stor 8:o. 375 s. + 48 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött samt med liten ytskada på framsidan.
   Maja-Brita Mossberg var i mitten av 1950-talet gift med Sven Wollter.
Wredlund, Bertil - Lindfors, Rolf (red.):  Långfilm i Sverige 1970-1979. [ref 77789]    150:-
    Proprius 1983. 332, (1) s. + 1 rättelseblad medbundet. Illustrerad. Häftad. Kort tillskrift på sista blanka sidan, i övrigt ett fint ex. Dedikation till regissören Gösta Werner från "Rolf" på smutstitelbladet.
  –  :  Långfilm i Sverige 1980-1989. [ref 80375]    150:-
    Proprius 1993. 269 s. Illustrerad. Häftad. Kort tillskrift på sista blanka sidan, i övrigt ett fint ex. Dedikation till regissören Gösta Werner från båda författarna på smutstitelbladet.
  –  :  Långfilm i Sverige 1990-1999. [ref 80376]    150:-
    Proprius 2002. 342 s. Illustrerad. Häftad. Kort tillskrift på sista blanka sidan, i övrigt ett fint ex. Dedikation till regissören Gösta Werner "från författarna" på smutstitelbladet.
Wåhlberg, Per Arne:  Cirkus i Sverige. Bidrag till vårt lands kulturhistoria. [ref 71441]    125:-
    Carlssons 1992. 360 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Cirkusfamiljer i Gävle. [ref 71999]    85:-
    Gästriklands Kulturhistoriska förening, Gävle, 1983. Tvär 8:o. 123, (1) s. Rikt illustrerad. Omtryck. Limhäftad. (Gästriklands Kulturhistoriska förenings meddelanden)
   Tidigare utgiven som: Från Gästrikland, 1978.
Åhlander, Lars - Donner, Jörn (red.):  Svensk filmografi 1-9: 1897-1999. [ref 80484]    1350:-
    Svenska Filminstitutet 1977-2000. 466 + 424 + 518 + 888 + 916 + 584 + 567 + 792 + 914 s. Rikt illustrerade. Förlagets klotband med skyddsomslag. Del 5 med blekt skyddsomslag, uppsättningen i övrigt i gott skick.
   9 volymer.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS