|
|
Lauritzen, Einar - Lundquist, Gunnar:
American Film-Index 1908-1915, 1916-1920. 1-2. [ref 80041] |
1000:- |
| |
Film-Index, Stockholm, 1976-1984. Large 4:o. 704 + 612 pp. 1st edition. Publisher's decorated boards, dust jacket. Dust jackets with faint rubbing at spine ends, else fine. Condition Near Fine. Spine ends just slightly bumped; condition Near Fine to Fine. Both volumes inscribed by the authors with greetings to swedish film historian Gösta Werner. 2 volumes. Se bild på boken |
 |
|
Leamer, Laurence:
As Time Goes By. Den sanna bilden av Ingrid Bergman. Översättning: Riina Larsson. [ref 2120] |
100:- |
| |
Forum 1986. 445, (1) s. + 32 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår samt ett par små, lagade revor. |
 |
|
Lifar, Serge:
Mina liv. Översättning av Kajsa Rootzén. [ref 28253] |
100:- |
| |
Bonniers 1967. 309, (1) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Lindahl, Robert (red.):
Teatern i Kungsparken. Stora Teatern 125 år, Göteborg. [ref 71533] |
125:- |
| |
Göteborgs Teater- och Konsertaktiebolag 1984. Tvär 8:o. 195 s. Rikt illustrerad med fotografier. Häftad med skyddsomslag. Lätt nött. |
 |
|
Lindberg, Per:
Gösta Ekman. Skådespelaren och människan. [ref 75480] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1942. Liten 8:o. 311 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Häftad. Tillskrift på försättsbladet samt lite skavd. |
 |
|
Lindberg, Sven - Sörenson, Elisabeth:
Sven Lindberg. Ett skådespelarliv. [ref 59927] |
110:- |
| |
Brombergs 1987. 173, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydlig snedläst, skyddsomslaget med liten lagad reva. |
 |
|
Linde, Ebbe:
Västöstligt. Bitar av en bok. Mest om teater. [ref 61914] |
90:- |
| |
Bonniers 1967. 204, (1) s. Häftad. Fint ex. |
 |
|
Lindwall, Lilly:
Emilie Högquist. En biografi. [ref 11245] |
125:- |
| |
Bonniers 1939. 293, (2) s. + 20 planscher. Förlagets dekorerade klotband. Blekt rygg. |
 |
|
Ljungström, Wilhelm:
Cirkus. Boken om manegens djur och människor. [ref 6151] |
150:- |
| |
Romanförlaget, Göteborg 1935. 223, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Lätt nött. Främre omslag med veck i nedre hörnet (förstärkt med dokumenttejp på insidan), bakre omslag med en liten reva i ytterkanten. |
 |
|
Lucie-Smith, Edward:
Kulturen i bild. 1900-talets måleri, skulptur, arkitektur, musik, teater, film och litteratur år för år. Översättning Sven Erik Täckmark. [ref 73488] |
125:- |
| |
Forum 1980. 4:o. 184 s. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier mestadels i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt gulnad rygg på omslaget. |
 |
|
Lundin, Gunnar:
Filmregi Alf Sjöberg. [ref 13556] |
175:- |
| |
Institut för dramaforskning, Lunds universitet (distr.), Lund, 1979. 243 s. + 1 löst rättelseblad. Mycket rikt fotoillustrerad. 1:a upplagan. Limhäftad. Fint ex. Dedikation från författaren på smutstitelbladet. Avhandling. |
 |
|
Löfgren, Lars:
Teaterchefen bakom maskerna. [ref 71547] |
140:- |
| |
Bonniers 1997. 351, (1) s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
MacLaine, Shirley:
Dansen i ljuset. [ref 6727] |
90:- |
| |
AWE/Gebers 1986. 415 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Litet blindpressat exlibris på smutstitelbladet. Fint ex. |
 |
Maltin, Leonard - Blomkvist, Mårten - Axelson, Lars:
Bonniers stora film- & videoguide. Översättning: Johan Rosell. [ref 80925] |
125:- |
| |
Bonnier Alba 1995. Stor 8:o. 702, (1) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, i övrigt ett fint ex. Över 6500 svenska och utländska filmer. Recensioner av nyheter och klassiker. Fakta om regissörer och skådespelare. |
 |
|
Mattsson, Inger (ed.):
Gustavian Opera. An Interdisciplinary Reader in Swedish Opera, Dance and Theatre 1771-1809. [ref 17852] |
150:- |
| |
Royal Swedish Academy of Music [Kungl. Musikaliska akad.], Stockholm, 1991. Large 8vo. (8), 492 pp. + 16 pp. of colour illustrations. Numerous b/w illustrations in the text. Publisher's pictorial boards. Top of spine just slightly bumped, else fine. Condition Near Fine to Fine. (Publication Issued by The Royal Swedish Academy of Music No. 66) |
 |
|
Milne, Tom:
Losey om Losey. Med inledning av Stig Björkman. Översättning av Jan Aghed. [ref 59628] |
80:- |
| |
PAN/Norstedts 1969. 141, (2) s. + 8 planschsidor med fotografier. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lätt skavda falsar, i övrigt ett mycket bra ex. (En PAN-bok) En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet. |
 |
|
Møller Madsen, Kurt:
Markedsgøgl og cirkusløjer. Billedredaktion ved Allan Fridericia. [ref 27180] |
150:- |
| |
Lademann Forlagsaktieselskab, København, 1970. 4:o. 239, (1) s. Genomgående illustrerad i färg och svartvitt. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, omslaget lätt nött; lagning i övre kanten på baksidan. Dansk text. |
 |
|
Nahlbom, Stig:
25 år på lätta fötter. [Boken om Hälsinge-Hambon]. [ref 79529] |
110:- |
| |
Winbergs Förlag 1990. 4:o. 107 s. Illustrerad av Stig Andersson. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Nielsen, Marianne:
Lillan. Minnen från ett skådespelarliv. [ref 25770] |
90:- |
| |
Bokförlaget Alter, Stockholm, 1987. Liten 4:o. 79 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Rester av prislapp på främre omslag. |
 |
|
Nilsson, Bo Sigvard - Johansson, Bo:
Liseberg 1923-1998. Från komark till nöjespark. [ref 72037] |
200:- |
| |
Liseberg AB, Göteborg, 1999. Stor tvär 8:o. 206 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida och rygg ojämnt blekta, lagad reva och veck i nedre kanten. Med dedikation till tidigare ägare "från vännerna i parken i väst" och med tre signaturer. |
 |
|
Nordberg, Carl-Eric:
Garbo. [ref 79578] |
125:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1959. Stor 8:o. 94, (2) s. + 16 planschblad. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet. Exlibris på fria försättsbladet, pärmarna svagt buktande. (Svenskt filmbibliotek 12) |
 |
|
Nordström, Mikael - Östvall, Lars:
Äventyr i filmbranschen. Om entreprenörerna John Johansson och John Ek från Jönköping, deras biografer, distribution och filmproduktion samt nedslag i Jönköpings film- och biografliv 1897-2002. [ref 80004] |
300:- |
| |
Jönköpings läns museum, Jönköping, 2002. Stor 8:o. 379 s. Slösande rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
[Nyblom, Holger]:
Gustaf III:s opera. Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Teaterns 150-årsjubileum 1773 18/1 1923. [ref 59918] |
100:- |
| |
Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1923. Stor 8:o. 87, (7) s. + 12 planscher. Häftad. Förlagsnytt ex. Mycket gott skick. |
 |
|
Nyqvist, Christel:
Om Tårtan och andra verk av Håkan Alexandersson och Carl Johan De Geer. Med bilder ut Meyerateljéernas arkiv. [ref 79181] |
150:- |
| |
Filmhusförlaget AB 1997. 192 s. Rikt fotoillustrerad. Limhäftad. Omslagen med obetydliga bruksspår, inlagan med ett hundöra. |
 |
|
Näslund, Erik:
Birgit Cullberg. [ref 3913] |
110:- |
| |
Norstedts 1978. 369, (4) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt och naggat omslag. |
 |
|
:
Carina Ari. Ett lysande liv. [ref 56483] |
135:- |
| |
Interpublishing 1984. Stor 8:o. 253, (1) s. + 8 planschsidor i färg samt rikligt med svartvita illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag. Ett blad i slutet av boken med veck, i övrigt ett mycket bra ex. |
 |
|
Oldin, Gunnar:
Fakta om film. Utgiven i samarbete med Svenska Filmsamfundet. [ref 76105] |
95:- |
| |
Norstedts 1957. Liten 8:o. 198 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad. Något nött och läsrandig rygg. |
 |
|
Ollén, Gunnar:
Svensk amatörteaterhistoria 1865–1978. Med bygde- och friluftsspel, studentteater och spex, kyrkospel, dockteater, skapande dramatik och studieförbundsteater. [ref 40876] |
120:- |
| |
LT:s förlag 1979. Stor 8:o. 279 s. Fotoillustrerad. Förlagets konstläderband med rygg- och pärmtitel i guld. Omslaget lite solkigt och lätt nött. Namnteckning på försättsbladet. |
 |
|
Olsson, Jan (red.):
I offentlighetens ljus. Stumfilmens affischer, kritiker, stjärnor och musik. [ref 72506] |
150:- |
| |
Symposion Bokförlag, Stockholm/Stehag, 1990. Stor 8:o. 320 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Osten, Gerd (Pavane):
Det förlorade paradiset. Essäer om film. [ref 8864] |
110:- |
| |
Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, 1947. Stor 8:o. 126 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ouppskuret ex. |
 |
Osten, Suzanne - Zweigbergk, Helena von:
Barndom, feminism och galenskap. Osten om Osten. [ref 80927] |
120:- |
| |
Alfabeta Bokförlag, 1990. 280 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Palme, Ulf:
Minnen. Att vara eller synas vara. [ref 77405] |
100:- |
| |
Carlssons Bokförlag, Stockholm, 1993. 201, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Inlagan svagt gulnad, namnteckning på fria försättsbladet. |
 |
|
Perry, George:
Bluebell. The authorized biography of Margaret Kelly, founder of the legendary Bluebell Girls. [ref 71440] |
150:- |
| |
Pavilion, London, 1986. Small 4to. 224 pp. Photos on most pages. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Label on front cover. |
 |
|
Pessis, Jacques - Crépineau, Jacques:
Le Moulin Rouge. [ref 72014] |
250:- |
| |
Édition Hermé, Paris, 1989. Large 4to. 209, (7) pp. Illustrated throughout, mostly in colour. Publisher's decorated cloth in dust-jacket. Nice copy. In French language. |
 |
|
Pettersson, Åke:
Teaterliv i Göteborg. [ref 72079] |
175:- |
| |
Göteborgs-Posten / Tre Böcker Förlag, Göteborg, 1992. Liten 4:o. 176 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Platen, Gustaf von:
Premiärer. Succéer och fiaskon - triumfer och tragedier. [ref 64660] |
125:- |
| |
Fischer & Co [2001]. Stor 8:o. 352 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Pöysti, Lasse:
Fot mot jord. Översättning av Bo Carpelan. [ref 30418] |
140:- |
| |
Schildts 1991. Stor 8:o. 271 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Andra delen av Pöystis memoarer. |
 |
|
:
I lånta kläder. Översättning av Eirik Udd. [ref 32140] |
150:- |
| |
Schildts 1992. Stor 8:o. 254 s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag. |
 |
|
Richter, Jan - Holmgren, Lennart (red.):
Hipp. Cirkusen som blev teater, som blev kyrka, som blev teater. [ref 72129] |
175:- |
| |
Malmö Musik och Teater AB 1993. 4:o. 175, (1) s. Med mer än 200 bilder, delvis i färg. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint ex. Med bidrag av Björn Vinberg, Ragnar Gustafsson, Jan Richter, Marianne Dahlbäck och Göran Månsson. Programblad från Hipps återinvigning + blad från festvåningen med matsedel medföljer. |
 |
|
Rivel, Charlie:
Akrobat - oh! En clowns memoarer, efter muntlig berättelse återgivna av Willy Falkman. [ref 39261] |
150:- |
| |
Norstedts 1934. 144 s. + 8 planschsidor med fotografier. Häftad. Något sned och lätt nött rygg med en liten falsreva, bakre omslag lätt kantstött nedtill och med små veck. Tryfferad med ett programhäfte och ett par tidningsurklipp. |
 |
|
Rootzén, Kajsa:
Den svenska baletten. Från Stiernhjelm till Brita Appelgren. [ref 55087] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1945. Liten 4:o. 176 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet, skyddsomslaget saknas. |
 |
|
Rundberg, Alfred:
Cirkus. [ref 6155] |
120:- |
| |
Zindermans 1965. Stor 8:o. 159, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt nött omslag med lagade revor på baksidan. |
 |
|
Rydbeck, Åke - Wedholm, Olle:
Två timmar om film. Handledning för biobesökare. [ref 76371] |
100:- |
| |
Forum 1945. 121, (1) s. Illustrerad. Häftad. Omslagen med smärre bruksspår i nedre kanten, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
Sagan, Françoise:
Sarah Bernhardt. Det oförstörbara skrattet. Översättning: Agneta Sellin. [ref 68269] |
120:- |
| |
Forum 1989. 168, (1) s. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
Schildt, Jurgen:
Det pensionerade paradiset. [ref 65939] |
110:- |
| |
Norstedts 1990. 207, (1) s. Rikt illustrerad med filmbilder. [Ny, utökad och reviderad utgåva]. Förlagsband med skyddsomslag. Ett blad med stort hundöra annars fin. |
 |
|
:
Det pensionerade paradiset. Anteckningar om svensk 30-talsfilm. [ref 71341] |
80:- |
| |
PAN/Norstedts 1970. 150, (2) s. + 16 planschsidor med filmbilder. 1:a upplagan. Originalpocket. Mycket bra ex. (En PAN-bok) |
 |
|
Schmidt, Lars:
Mitt livs teater. [ref 68937] |
100:- |
| |
Bra Böcker 1995. 242 s. Illustrerad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Schwartz, Barth David:
Pasolini requiem. En biografi. [ref 79933] |
225:- |
| |
Bonnier Alba 1994. 716 s. +16 planschblad med fotografier. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre bruksspår, förordet med några understrykningar i blyerts. |
 |
|
[Schöldström, Birger]:
Bilder från svenska skådebanan. Kongl. svenska scenens förnämsta artister framställda i kostym. [ref 71680] |
550:- |
| |
Stockholm, P.B. Eklund, [1875-18??]. Liten 4:o. (1) s. text + 12 helsides färglitografier (varav en är klistrad på bakre pärmens utsida). Förlagets dekorerade pappband med klotrygg utan titel. Något slitet och fläckat band med skadade innerfalsar (ej loss), försätts-, eftersätts- och titelblad med tvärgående reva intill falsen. Samtida tillskrift på främre pärmens insida. Planscherna är i fint skick, utom den på utsidan som följaktligen är lite solkig. Följande skådespelare avbildas: Oscar Arnoldson, Anders Willman, Gurli Åberg, Louise Michaeli, Gustaf Fredriksson, Fredrika Stenhammar (2 planscher, även baksidan), Hedwig Willman, Emilie Högqvist, Charlotte Strandberg, Knut Almlöf och Carl Johan Uddman. |
 |
|
Sears, Roger (ed.):
Making Pictures. A Century of European Cinematography. [ref 8938] |
300:- |
| |
Abrams, New York, 2003. 4:o. 481, (1) pp. With 780 illustrations in full colour. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Nice copy. |
 |
|
Semitjov, Eugen:
Garbofilmen vi aldrig fick se. [ref 54814] |
80:- |
| |
Fabel 1986. 118, (2) s. Rikt fotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. |
 |
|
Shiach, Don:
The Movie Book. An Illustrated History of the Cinema. [ref 80479] |
160:- |
| |
Hermes House, London, 1999. 4:o. 255, (1) pp. Profusely illustrated with photographs and reproductions of movie posters. Publisher's hardcover. Dust-jacket. Spine just slightly slanted, else fine. Condition Near Fine. Dust jacket with remnants of price tag on front cover; condition Near Fine. |
 |
|
Sjöberg, Alf:
Teater som besvärjelse. Artiklar från fem decennier. Antologi redigerad av Sverker R. Ek, Ulla Åberg, Elsa Sjöberg, Katarina Sjöberg. [ref 74171] |
150:- |
| |
Norstedts 1982. 318, (2) s. Rikt illustrerad. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet. (Dramatens skriftserie nr 4) Sida 283-289: Alf Sjöbergs roller på Kungl. Dramatiska teatern; sida 290-317: Alf Sjöbergs uppsättningar på Kungl. Dramatiska teatern. |
 |
|
:
Teater som besvärjelse. Artiklar från fem decennier. Antologi redigerad av Sverker R. Ek, Ulla Åberg, Elsa Sjöberg, Katarina Sjöberg. [ref 74199] |
450:- |
| |
Norstedts 1982. 318, (2) s. Rikt illustrerad. Bibliofilupplagan med en dubbelsidig färglitografi av Acke Oldenburg. Boken utgiven i 150 numrerade exemplar, detta ex nr 11. Litografin är numrerad 130/150 och signerad av konstnären. Förlagets klotryggsband med rödfärgat snitt. Fint ex. (Dramatens skriftserie nr 4) Sida 283-289: Alf Sjöbergs roller på Kungl. Dramatiska teatern; sida 290-317: Alf Sjöbergs uppsättningar på Kungl. Dramatiska teatern. |
 |
|
Sjögren, Henrik:
Ingmar Bergman på teatern. [ref 21246] |
150:- |
| |
Almqvist & Wiksell 1968. 316, (2) s. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget hårt skadat i övre kanten med större pappersförlust, smärre textförlust på framsidan samt lagade revor. Band och inlaga är dock i utmärkt skick. |
 |
|
:
Konst & nöje. Malmö stadsteater 1944–1994. [ref 72130] |
150:- |
| |
Bra Böcker 1994. 4:o. 303 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Lek och raseri. Ingmar Bergmans teater 1938-2002. [ref 78816] |
175:- |
| |
Carlssons 2002. Stor 8:o. 463 s. Tämligen rikt fotoillustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Sjöman, Vilgot:
Jag var nyfiken. Dagbok med mig själv. [ref 21805] |
75:- |
| |
Svenska filminstitutet/Norstedts 1967. 185 s. + 8 planschsidor med fotografier. Originalupplaga. Originalpocket. Aningen nött, omslagen med lätta bruksspår. (En PAN-bok) En bok i samarbete med Svenska Filminstitutet. |
 |
|
:
Lek på regnbågen. En film. [Manuskript]. [ref 79621] |
90:- |
| |
Norstedts 1958. 146, (2) s. Originalupplaga. Häftad. Lite nött ex med tejpat rygghuvud. Stämpel och signatur på smutstitelbladet. |
 |
|
Skeaping, Mary - Ståhle, Anna Greta:
Balett på Stockholmsoperan. [ref 2671] |
95:- |
| |
Norstedts 1979. 159, (1) s. Rikt illustrerad med fotografier. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Stanislavski, Constantin:
My Life in Art. Translated by J.J. Robbins. [ref 60042] |
120:- |
| |
Methuen, London, 1989. (6), 586 pp. Reprint. Paperback. Front cover with a crease. |
 |
|
Stenström, Matts A.:
Dansen. Dess utveckling från urtiden till danspalatsens tidevarv. [ref 64166] |
450:- |
| |
Hökerbergs 1918. 4:o. 283, (2) s. Mycket vackert rikt dekorerat skinnband med övre guldsnitt, inre denteller, handmarmorerat pärmpapper och kassett. Främre omslag medbundet. Blekt och något flammig rygg. |
 |
|
Svenonius, Finn (red.):
Marschkängan och andra slagnummer ur de militära radiokabareterna. [ref 27227] |
85:- |
| |
A.-B. Bokförmedlingen, Göteborg, 1941. 113, (1), 40 (annonser) s. + 2 planschblad. Illustrerad med teckningar av Åke Brovik. 2:a upplagan, 5:e-10:e tusendet. Häftad. Omslagen en aning nötta och lätt fläckade, det bakre med ett litet nagg i nedre kanten. |
 |
|
:
Marschkängan och andra slagnummer ur de militära radiokabareterna. [ref 71893] |
100:- |
| |
A.-B. Bokförmedlingen, Göteborg, 1944. 113, (1) s. + 2 planschblad. Illustrerad med teckningar av Åke Brovik. 4:e upplagan, 16:e-20:e tusendet. Häftad. Fint ouppskuret ex. |
 |
|
Svensson, Arne (fil. mag.):
Den politiska saxen. En studie i Statens biografbyrås tillämpning av den utrikespolitiska censurnormen sedan 1914. [ref 50748] |
110:- |
| |
Stockholm 1976. 203 s. Häftad. Lite ojämnt blekt och med en hälsning från "förf" på titelbladet. Akademisk avhandling. |
 |
|
Särnstedt, Bo (red.):
Cirkus i stan. [För alla barn före och efter pensionsåldern]. [ref 71998] |
300:- |
| |
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1981. Stor 8:o. 95, (1) s. Rikt illustrerad. Häftad. Främre omslag med veck vid falsen och en rispa, annars ett fint ex. Med signerad dedikation som täcker hela främre omslagets insida från Charlie Rivel daterad 2.7. -81. (Liljevalchs katalog nr 356) |
 |
|
Söderqvist, Agneta (red.):
Per Jonsson. Konst skall vara som en sträng mellan jord och himmel. [ref 73480] |
200:- |
| |
Firework Edition, Hägersten, 2004. 230 s. Rikt illustrerad med fotografier (vissa i färg) och teckningar. Limhäftad. Fint ex. (Firework Edition No. 102) |
 |
|