logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, utländsk i svensk översättning  / S-Ö  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Épinay, Louise d':  Fru de Montbrillants ungdom. Interiörer från fransk aristokrati och storfinans 1726-1746. Översättning och inledning av David Sprengel. [ref 70666]    150:-
    Bonniers 1925. Liten 8:o. XXXII, 460, (2) s. + 24 planscher (vissa i färg). Illustrerad i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. Något nött och lätt fläckad rygg, hörnen lätt skavda. (Ryktbara sedeskildringar 1)
Sabatini, Rafael:  Lejonhuden. Bemyndigad översättning från engelska av Anna Lisa Andersson. [ref 70414]    70:-
    Wahlströms 1940. 256 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar. (Grå biblioteket)
Sade, Markis Donatien Alphonse François de:  Juliette eller lastbarhetens fördelar. Del I-II. Översättning och kommentarer: Hans Johansson. [ref 79860]    150:-
    Vertigo Förlag, Stockholm, 2009. 498, (4) s. Med 1797 års originalillustrationer. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fint ex.
Sadi:  Lustgården. Översättning: Eric Hermelin. Inledning och kommentarer Carl-Göran Ekerwald. [ref 80799]    150:-
    Karneval Förlag, Stockholm, 2010. 334, (1) s. Ny utgåva. Förlagets gröna, dekorerade pappband. Fint ex.
   Trevlig nyutgåva av Eric Hermelins översättning från 1918, vilken i sin tur utkom i endast 440 numrerade exemplar.
Saer, Juan José:  Undersökingen. Översättning av Elisabeth Helms. [ref 77698]    90:-
    Bonniers 1999. 168, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Panache-serien)
Saint-Exupéry, Antoine de:  Kamrater på en irrande planet. Översättning av Anders Cyrus. [ref 73935]    100:-
    Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, 1939. 248 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Sned, solkig och något fläckad rygg (ganska ful). Skyddsomslaget med nötta kanter och lite solkigt på baksidan.
   Bilden är efter ett tidigare exemplar och överensstämmer ej helt med detta ex.

Se bild på boken
  –  :  Kamrater på en irrande planet. Översättning av Anders Cyrus. [ref 80197]    75:-
    Rabén & Sjögren 1964. Liten 8:o. 199, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Inlagan gulnad, bakre omslaget obetydligt solkat.
  –  :  Postflyg syd. Översättning av Gunnar Ekelöf. [ref 33475]    130:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 130, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt mörktonad, omslagen en aning kantstötta nedtill, annars fin. (Panache-serien)
Saki [pseud. för Hector Hugo Munro]:  Filantropen och den lyckliga katten och andra historier. Översättning av John Karlzén. [ref 74555]    100:-
    Natur och Kultur 1948. 253, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Smärre materialförlust nertill på främre omslaget.
Salama, Hannu:  Kommer upp i tö. Översättning av Jens Hildén. [ref 65751]    80:-
    Rabén & Sjögren 1978. 421, (2) s. 1:a svenska upplagan. 3:e tryckningen. 17:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat.
Sallustius:  Catilina. - Jugurtha. Översättning samt inledning och kommentar av Bertil Cavallin. [ref 5935]    100:-
    Forum 1969. Liten 8:o. 175, (1) s. Förlagets lätt dekorerade pappband med skyddsomslag och färgat snitt. Omslaget något naggat samt med ett minimalt hål. Exlibris. (Forumbiblioteket)
Saltykov, Michail:  Oskyldiga berättelser. Översättning av C.G. Martinsson. [ref 40961]    90:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 129, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget delvis lätt kantstött och med mörktonad rygg. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Sánchez Ferlosio, Rafael:  Lockropet. Översättning: Åsa Styrman. [ref 26142]    100:-
    Tiden 1964. 177, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Exlibris på främre omslagets insida. (Tellusserien)
Sandel, Cora:  Köp inte Dondi. Interiör med figurer. Översättning från originalmanuskriptet av Ingalisa Munck. [ref 80618]    90:-
    Forum 1958. Liten 8:o. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med några smärre veck längs kanterna.
   Omslag av Per Beckman.
Sandel, Cora [pseud. för Sara Fabricius]:  Alberte och Jakob. Översättning av Ingeborg Essén. [ref 67364]    85:-
    Forum 1953. 252 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslagsryggen något blekt. (Forumbiblioteket 29)
  –  :  Bara Alberte. Översättning av Ann-Marie Lindberger. [ref 67365]    85:-
    Forum 1954. 286 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslagsryggen något blekt. (Forumbiblioteket 38)
Sandemose, Aksel:  Det gångna är en dröm. Papper, efterlämnade av nordamerikanen John Torson till hans son i Norge. 1939-1944. Översättning från originalmanuskriptet av Cilla Johnson. [ref 70415]    60:-
    Forum 1970. 347, (2) s. Ny utgåva. Pocket. Tillskrift på den sista blanka sidan. Bra ex. (Forum pocket)
  –  :  Det gångna är en dröm. Översättning av Cilla Johnson från författarens norska manuskript "Det svundne er en drøm". [ref 8943]    450:-
    Bonniers 1944. 427, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, främre omslag med fläck och ett litet veck i övre hörnet samt lätt naggat i nedre kanten, bakre omslag lätt kantstött och med minimal fläck i övre kanten, annars ett mycket bra ex.
   Utkom först på svenska, senare på danska och norska under titeln "Det svundne er en drøm".
  –  :  En Palmgrön ö. Ett äventyr från kung Rhascall den sjuttondes tid. Översättning: Birgit Edlund. [ref 75833]    130:-
    Forum 1984. 159, (1) s. Illustrerad av Per Åhlin. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  En sjöman går i land. Översättning av Cilla och Eyvind Johnson. [ref 11993]    90:-
    Forum 1972. 221, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva. Exlibris.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Felicias bröllop. Översättning av Cilla Johnson. [ref 13380]    150:-
    Bonniers 1962. 235, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida ojämnt mörktonad, annars ett fint ex.
  –  :  Klabautermannen. En äventyrsroman. Översättning av Cilla Johnson. [ref 23430]    125:-
    Forum 1969. 221 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på försättsbladet, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Murarna kring Jeriko. Översättning av Cilla Johnson. [ref 29198]    135:-
    Bonniers 1961. 216, (6) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår. Exlibris.
  –  :  Murarna kring Jeriko. Översättning av Cilla Johnson. [ref 29199]    150:-
    Bonniers 1961. 216, (5) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med något mörktonade kanter, annars ett mycket bra ex.
Saperstein, Alan:  Hur gammal var Lolita? Översättning: Hans O. Sjöström. [ref 70416]    90:-
    Legenda 1989. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med en reva på baksidan. Innerfliken vattenskadad (ej fläckad). Veck på försättsbladet.
Saramago, José:  Blindheten. Översättning: Hans Berggren. [ref 72071]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Evangeliet enligt Jesus Kristus. Översättning: Hans Berggren. [ref 73847]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 389, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, ryggfoten lätt stukad.
  –  :  Historien om Lissabons belägring. Översättning av Marianne Eyre. [ref 62177]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 320, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget saknar en liten trekantig bit i övre kanten på framsidan, i övrigt ett fint ex.
   Författaren erhöll Nobelpriset 1998.
Saroyan, William:  Den mänskliga komedin. Översättning: Birgitta Hammar. Förord: Uno Florén. [ref 78017]    90:-
    Bra Klassiker, Höganäs, 1983. 240, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och fot lätt skavda, inlagan med ett fåtal diskreta understrykningar i blyerts. Skyddsomslaget med smärre bruksspår och ett par lagade revor.
  –  :  Jag heter Aram. Översättning av Sven Barthel. [ref 21733]    100:-
    Bonniers 1944. 221, (2) s. Illustrerad av Don Freeman. Häftad. Något sned rygg, liten falsreva samt minimal fläck på bakre omslag. Namnteckning på smutstitelbladet.
Sartre, Jean-Paul:  Döda utan gravar. - Den respektfulla skökan. Översättning från författarens franska manuskript av Eyvind Johnson. [ref 10726]    110:-
    Bonniers 1947. 121, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något skavd. (Panache-serien)
  –  :  Frihetens vägar. 1-3. (Mogen ålder. - Fristen. - Med döden i hjärtat). [ref 57642]    550:-
    Bonniers 1964. 332, (1) + 372, (2) + 312, (1) s. Ny, fullständig upplaga (del 3 ej tidigare översatt). Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslagen delvis svagt gulnade, i övrigt fin uppsättning.
   3 volymer.
  –  :  Fristen. Frihetens vägar II. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 14783]    150:-
    Bonniers 1949. 372, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med lätta bruksspår fastän ett ouppskuret ex.
   Omslag av Olle Eksell.
  –  :  Muren. [Noveller.] Översättningar av Eyvind Johnson och Eva Alexanderson-Lundström. [ref 80667]    120:-
    Bonniers 1947. Liten 8:o. 268, (3) s. 6:e tusendet. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Obetydligt snedläst; ryggen med ett par läsränder, omslagen svagt gulnade. (Panache-serien)
   Titelnovellen översatt av Eyvind Johnson, de övriga novellerna översatta av Eva Alexanderson-Lundström.
  –  :  Äcklet. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 50316]    225:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 273, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, rygg och omslag endast svagt gulnade. Ett fint ex, anmärkningarna till trots. (Panache-serien)
Schallück, Paul:  Den osynliga porten. Översättning av Irma Nordvang. [ref 75148]    100:-
    Bonniers 1956. 208, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad. Ouppskuren. (Panache-serien)
[Scherf, Friedrich]:  Polens phantom eller Sorgespelet i Warschau. Historisk roman af Grefve Oginski. [ref 52414]    150:-
    Skandinaviska Bokförlaget, Stockholm, 1892. 1120 s. Rikt illustrerad med helsides träsnitt. Förlagets dekorerade klotband. Bandet lätt solkat och med stötta hörn, ryggen blekt. Titelbladet med lagad reva. Inlagan delvis fläckig, ett blad skadat och lagat med dokumenttejp samt ytterligare något blad med reva eller hörnveck. Gammal namnteckning på försättsbladet.
Scherfig, Hans:  Dammen. Översättning av Eskil Almgren. [ref 29903]    85:-
    Alba 1980. Liten 8:o. 131, (1) s. Illustrerad av Elisabeth Karlinsky. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Törnrosböckerna)
Schnitzler, Arthur:  Spel i gryningen. Översättning och inledning av Per Erik Wahlund. [ref 64842]    70:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 153, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Tidens tyska klassiker 2)
   Omslag av Mark Sylwan.
Schoonover, Lawrence:  Den blanka klingan. Översättning Lisbeth och Louis Renner. [ref 70417]    80:-
    Bonniers 1949. 412, (1) s. 6:e-11:e tusendet. Förlagets halvklotband med marmorerade pärmar.
  –  :  Kanslern. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 60264]    95:-
    Bonniers 1962. 265, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något gulnat på rygg och kanter, annars ett fint ex.
   Omslag av Per Åhlin.
  –  :  Rebellen. Översättning av Saga och Claës Gripenberg. [ref 70586]    80:-
    Bonniers 1959. 461, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband.
Scoggins, C.E.:  Pampa Joe. Bemyndigad översättning av Anders Eje. [ref 60865]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1943. 244 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen något stötta i nedre kanten. Ouppskuren.
   Äventyrs- och kärleksroman från Sydamerika av den gamla nostalgiska sorten.
Scorza, Manuel:  Den sömnlöse ryttaren. Tredje sången. Översättning av Sören Persson. [ref 77271]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 174, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. (W&W-serien 502)
   Tredje sången i det stora eposet om indianernas kamp mot sina förtryckare. - Omslag av Per Åhlin.
  –  :  Garabombo, den osynlige. Översättning av Sören Persson. [ref 70535]    70:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Tillskrift på smutstitelbladet, annars ett fint oläst ex. (W&W-serien 430)
   "Ännu en skildring av de peruanska indianernas kamp mot sina förtryckare". - Omslag av Per Åhlin.
Scott, Walter:  Guy Mannering eller Astrologen. [ref 71760]    100:-
    Beijers 1888. 343 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Hörnen lätt stukade, annars ett bra ex. Med exlibris.
  –  :  Midlothians hjärta. Översättning av M.A. Goldschmidt. [ref 74663]    110:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 659, (1) s. + 1 porträttplansch. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Ytskador på pärmarna. (Världslitteraturen)
Sebold, Alice:  Flickan från ovan. Översättning av Lisbet Holst. [ref 69934]    85:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 305, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag.
Seeberg, Eva:  Det är hos mig han har varit. Till svenskan Ella Wilcke. [ref 62018]    75:-
    Hökerbergs 1953. 140 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagen lätt kantstötta, det främre även med svaga brytveck.
   Omslag av Stig Södersten.
Segal, Erich:  Klassen. Översatt av Pelle Fritz-Crone. [ref 58211]    90:-
    Bra Böcker 1989. 647 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Semusjkin, Tichon:  Alitet flyr upp i bergen. Roman i två band. [ref 67673]    150:-
    Förlaget för litteratur på främmande språk, Moskva, 1954. Liten 8:o. 514, (1) + 469, (1) s. + 1 porträtt + 17 planscher (varav 1 i färg) av Jevgenij Goljachovskij. Teckningar i texten. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med titel i guld på rygg och främre pärm. Lätt snedlästa, obetydligt nötta. För- och eftersättsbladen något åldersfläckade. Namnteckning på försättsbladet till del 1, innerfalsen något skadad. 2 volymer.
   Boken erhöll Stalinpriset 1948.
Serafimovitj, Alexander:  Järnströmmen. Översättning av E. von Sabsay och G. Sterzel. [ref 45063]    85:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 219, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätt mörktonad rygg och smärre veck runt kanterna. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Seton, Anya:  Avalon. Översättning av Nils Holmberg. [ref 80611]    100:-
    Bonniers 1966. 305, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, bakre pärmen svagt buktande. Skyddsomslaget med liten lagad reva.
Shapiro, Jane:  En farlig äkta man. Översättning av Boel Unnerstad. [ref 77711]    80:-
    Bonniers 2001. 238, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sharp, Margery:  Karusellen. Till svenska av Karin Stensland. [ref 2245]    70:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1939. 296 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag något kantstött. Ouppskuren.
   Omslagsteckning av Else Moki Brag.
Shaw, Irwin:  Nattarbete. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 73106]    80:-
    Bonniers 1976. 318, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget endast lätt nött vid rygghuvudet, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Tiggare och tjuv. Översättning av Staffan Torsson. [ref 71351]    95:-
    Bonniers 1978. 318, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva nedtill vid bakre falsen och genombruten fläck efter tidigare tejpning. Annars ett mycket bra ex.
  –  :  Två veckor i en annan stad. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 46207]    100:-
    Bonniers 1961. 390, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår.
   Omslagsteckning av Per Åhlin.
Sheldon, Sidney:  Bellamys hemlighet. Översättning av Eva Larsson. [ref 74390]    75:-
    Bonniers 1993. 356, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Catherines dröm. [ref 62182]    80:-
    Bonniers 1990. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag, tillskrift och blindpressat exlibris på försättsbladet annars fin.
  –  :  Julias arv. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 70467]    80:-
    Bonniers 1995. 309, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen samt försättsblad och smutstitelblad med svaga veck, annars ett bra ex.
  –  :  Lucias flykt. Översättning av Eva Larsson. [ref 62181]    80:-
    Bonniers 1989. 366, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
  –  :  Marys chans. Översättning av Eva Larsson. [ref 62180]    85:-
    Bonniers 1987. 348, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  På andra sidan midnatt. Översättning: Bo G.A. Ericsson. [ref 66020]    85:-
    Bra Böcker 1978. 381, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår i övre kanten, i övrigt ett fint ex.
   Boken är samtidigt utgiven på Trevi.
  –  :  Spelets härskare. Översättning av Ella Fallenius. [ref 73119]    100:-
    Bonniers 1983. 444, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med obetydliga bruksspår, namnetikett på försättsbladet.
  –  :  Tracys hämnd. Översättning av Staffan Torsson. [ref 62179]    85:-
    Bonniers 1985. 390, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par lagade revor i övre kanten. Namnetikett och kort tillskrift på försättsbladet.
Sherriff, R.C.:  Resans slut (Männen vid fronten). Skådespel i tre akter. Till svenska av Rudolf Wendbladh. [ref 34692]    90:-
    Gebers 1929. Liten 8:o. 155 s. + 8 planscher (bilder från en teateruppsättning). 2:a upplagan. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar. Något blekt rygg.
Shreve, Anita:  När de sågs sista gången. Översättning: Lena E. Heyman och Elisabeth Helms. [ref 77742]    85:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 323, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Shute, Nevil:  Hemligt uppdrag. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 69117]    150:-
    Gebers 1946. 394, (1) s. 2:a upplagan. Gediget halvfranskt band (förlagsband ?) med ryggförgyllning och övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. Fint ex.
  –  :  Hemligt uppdrag. Till svenska Sten Söderberg. [ref 77021]    80:-
    Gebers 1946. 394, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Lite nött och snedläst.
  –  :  Livets väv. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 26053]    95:-
    Gebers 1954. 322, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslag medbundet.
  –  :  Lyckans land. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 72162]    95:-
    Gebers 1953. 341, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt nött och med ett par lagade revor.
   Omslag av Ulla Johanson Thor.
  –  :  Pastoral. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 69118]    125:-
    Gebers 1945. 309, (1) s. 3:e upplagan. Gediget halvfranskt band (förlagsband ?) med ryggförgyllning och övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. Obetydligt "nagg" i rygghuvudet, annars ett fint ex.
  –  :  Pastoral. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 72399]    95:-
    Gebers 1945. 309, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Lätt flammig rygg. Lite nötta pärmkanter.
  –  :  Schackbrädet. Till svenska av Nils Jacobsson. [ref 72089]    90:-
    Gebers 1948. 303 s. 2:a upplagan. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet samt lite nött skyddsomslag.
   Omslagsteckning av Ulla Johanson-Thor.
  –  :  Skilda världar. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 72163]    90:-
    Gebers 1957. 276, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Till minnet av Janet. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 64629]    75:-
    Gebers 1956. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband. Främre omslag medbundet. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Tills vi ses igen. Översättning av John G. Hellberg. [ref 64635]    80:-
    Wahlströms 1960. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.
  –  :  Tills vi ses igen. Översättning av John G. Hellberg. [ref 75544]    90:-
    Wahlströms 1960. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget lätt naggat. Början av boken sprättad med något slö kniv, dock inga direkta marginalskador. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Under norrskenet. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 72165]    100:-
    Gebers 1960. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Slitet skyddsomslag med lagade revor.
  –  :  Under norrskenet. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 58299]    85:-
    Gebers 1961. 251, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, annars ett mycket bra ex.
  –  :  Utan återvändo. Till svenska av Sten Söderberg. [ref 58227]    85:-
    Gebers 1950. 379, (1) s. 3:e upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Främre omslaget medbundet.
  –  :  Vi flyger i dag, Mona! En engelsk stridsflygares roman. Översättning från engelskan av Sten Söderberg. [ref 56032]    100:-
    Gebers 1941. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Främre omslag medbundet. Bandet lätt nött, ryggen något flammig.
   Författarens första bok på svenska.
  –  :  Vi flyger i dag, Mona! En engelsk stridsflygares roman. Översättning från engelskan av Sten Söderberg. [ref 69100]    175:-
    Gebers 1941. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Gediget halvfranskt band (förlagsband ?) med ryggförgyllning och övre guldsnitt samt främre omslag medbundet. Fint ex.
   Författarens första bok på svenska.
Sick, Ingeborg Maria:  Den lilla grå katten. [Översättning från danskan]. [ref 13751]    110:-
    Bonniers 1906. Liten 8:o. 170 s. Illustrerad med teckningar av Frants Henningsen. Privatbundet dekorerat pappband med helt guldsnitt och nött ryggtitel i skinn. Slutna sprickor i falsarna, delvis lagade. (Nordiskt Familjebibliotek)
Siddons, Anne Rivers:  Huset vid Peachtree Road. Översättning: Line Ahrland. [ref 78490]    90:-
    Bra Böcker 2003. 539 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Två blanka blad i slutet med liten skada i övre kanten, annars ett fint ex.
Silfverstolpe, Gunnar Mascoll (red.):  Helgsmål. Konst, lyrik och berättelser. [ref 18835]    150:-
    Victor Petterson 1924. 4:o. 86, (1) s. + 8 planschblad (flertalet i färg). Illustrationer i texten, delvis i färg. Förlagets dekorerade halvpergamentband.
   Antologi med bidrag Albert Engström, Karl Asplund, Sten Selander, Robert Louis Stevenson, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, G.K. Chesterton, Hasse Z. och John Galsworthy. Utgiven med anledning av Victor Pettersons Bokindustriaktiebolags 50-årsjubileum 1924.
Sillanpää, F.E.:  Finskt folk. Med förord av författaren, daterat Dalarna 28 februari 1940. [ref 54784]    100:-
    Svenska Journalen, Stockholm, 1940. 171, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band. Ryggen något blekt, ett hörn lätt stött.
   Ovanlig!
  –  :  Livet och solen. Bemyndigad översättning av Bertel Gripenberg. [ref 70536]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1938. 278 s. 2:a upplagan. Förlagets halvfranska band med färgat övre snitt. Ryggen med lätta skavmärken. (Sillanpääs romaner)
Simenon, Georges:  Antoine och Julie. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 1803]    90:-
    Bonniers 1976. 211, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets bakre sida har en liten bit bortriven, annars fint ex.
  –  :  Augustes död. Översättning av Lena och Cai Törne Melin. [ref 2454]    75:-
    Bonniers 1967. 162, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck samt hörnveck på främre omslag.
  –  :  Biktfadern. Översättning av Katja Birmann. [ref 3708]    90:-
    Bonniers 1968. 171, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg och lätta bruksspår.
  –  :  De oskuldsfulla. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 7135]    85:-
    Bonniers 1974. 188, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med nött och naggat skyddsomslag.
  –  :  Den lille mannen från Arkangelsk. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 7949]    120:-
    Bonniers 1960. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen en aning kantstötta nedtill, annars ett fint ex.
  –  :  Det blå rummet. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 8784]    90:-
    Bonniers 1977. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Det lilla helgonet. Översättning av Lena och Cai Törne Melin. [ref 9013]    75:-
    Bonniers 1966. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst.
  –  :  Det som göms i snö ... Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 9176]    95:-
    Bonniers 1970. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned och något blekt rygg med läsveck, lätt gulnade omslagskanter. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Flyttningen. Översättning av Lena och Cai Melin. [ref 14104]    110:-
    Bonniers 1970. 167, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned, lätt gulnad rygg med svaga läsveck, annars fin.
  –  :  Fängelset. Översättning av Lena och Cai Törne Melin. [ref 15735]    95:-
    Bonniers 1969. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Endast lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Glasburen. Översättning av Karin Jacobsson. [ref 16764]    100:-
    Bonniers 1979. 199, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Några små nagg på omslaget annars fin.
  –  :  Hattmakaren i La Rochelle. Översättning av Katja Birmann. [ref 18656]    75:-
    Bonniers 1971. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned och med läsveck.
  –  :  Katten. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 23198]    120:-
    Bonniers 1973. 193, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
  –  :  Katten. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 76992]    90:-
    Bonniers 1973. 193, (1) s. 6-9:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
  –  :  Konseljpresidenten. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 23789]    135:-
    Bonniers 1963. 166, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavt ex med ett lätt längsgående veck på främre omslaget.
   Boken har filmatiserats under namnet "Dolt bevis" med Jean Gabin i huvudrollen. Omslagsbild ur filmen. Inte samma ex på bilden men ungefär lika skick.

Se bild på boken
  –  :  Mannen som såg tågen gå förbi. Översättning av Elisabeth von Törne-Arwedson. [ref 27010]    150:-
    Bonniers 1950. 232, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen aningen solkad, omslagen med smärre bruksspår, annars mycket bra.
   Omslag av Olle Eksell.
  –  :  November. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 30787]    85:-
    Bonniers 1975. 188, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är obetydligt naggat. Bläcknamn på försättsbladet.
  –  :  Odile försvinner. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 31473]    150:-
    Bonniers 1972. 174, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg ned läsveck, omslaget lätt stött i nedre kanten, annars ett bra ex.
  –  :  Om något skulle hända. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 31918]    85:-
    Bonniers 1961. 178, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder. Främre omslaget med genomgående veck, bakre omslaget med litet märke efter prislapp.
   Omslagsbild med Brigitte Bardot och Jean Gabin.
  –  :  På söndag. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 34025]    100:-
    Bonniers 1964. 151, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst.
  –  :  Sanningen om Bébé Donge. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 36320]    85:-
    Bonniers 1957. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött rygg, lagade falsrevor, främre omslag lätt naggat samt tillskrift på dess insida.
  –  :  Snön var smutsig. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 66198]    120:-
    Bonniers 1956. 222, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Fint ex.
  –  :  Stamtavla. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 39362]    110:-
    Bonniers 1969. Stor 8:o. 442, (1) s. Häftad med flikomslag. Lite blekt rygg, omslagen en aning kantstötta samt med små veck och ett litet riss på framsidan.
  –  :  Tre rum på Manhattan. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 45696]    100:-
    Bonniers 1968. 219, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget lite solkigt på rygg och kanter.
  –  :  Tåget. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 46328]    90:-
    Bonniers 1965. 162, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantnötta, ryggen med läsveck och lagning.
Simmel, Johannes Mario:  O fosterland, var tryggt. [ref 31370]    110:-
    Bonniers 1968. 418, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett par små fläckar samt en liten lagad reva.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Simon, Claude:  Georgica. Till svenska av C.G. Bjurström. [ref 16594]    100:-
    AWE/Gebers 1983. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad med flikomslag. Prislapp på främre omslaget, i övrigt gott skick.
  –  :  Gräset. Till svenska av C.G. Bjurström. [ref 67746]    110:-
    Gebers 1963. 205, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat.
  –  :  Saklära. Till svenska av C.G. Bjurström. [ref 76812]    90:-
    AWE/Gebers 1979. 155 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Främre omslaget lite mörktonad annars fin.
  –  :  Vägen till Flandern. [ref 71539]    90:-
    AWE/Gebers 1985. 255, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Lätt läsrandig rygg annars fin.
Sinclair, Upton:  Sjungande fängelsefåglar. Drama i fyra akter. Översättning av Ture Nerman. [ref 74554]    95:-
    Axel Holmströms Förlag, Stockholm, 1929. 312 s. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
  –  :  Våta paraden. Från engelskan av Eugen Albàn. [ref 48787]    100:-
    Axel Holmströms Förlag, Stockholm, 1934. Liten 8:o. 571 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med veck och lätt naggad upp- och nedtill, Smal fuktrand i övre marginalen på titelbladen.
Singer, Isaac Bashevis:  Avskum. [ref 2542]    95:-
    Brombergs 1991. 254, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag och snedläst. Kort tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Berättelser från Gamla och Nya världen. Urval och förord av Mårten Edlund. Till svenska av Birgit och Mårten Edlund. [ref 3260]    85:-
    Bra Böcker 1985. 403 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Familjen Moskat. Översättning av Caj Lundgren. [ref 55764]    90:-
    Brombergs 1980. 586, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
   Utgavs samtidigt på Bra Böcker.
  –  :  Fiender – en berättelse om kärlek. Översättning: Mårten Edlund. [ref 75724]    80:-
    Bra Böcker 1974. 250, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat.
  –  :  Godset. Översättning: Mårten Edlund. [ref 59753]    85:-
    Bra Böcker 1982. 338, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Jacobys hus. Översättning av Mårten Edlund. [ref 55133]    85:-
    Bra Böcker 1981. 385, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Markernas herre. Översättning av Birgit Edlund. [ref 27189]    80:-
    Brombergs 1988. 312 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Passioner och andra berättelser. Översättning: Birgit Edlund. [ref 67593]    75:-
    Bra Böcker 1980. 262, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydligt riss, i övrigt gott skick.
  –  :  Satan i Goraj. Översättning: Elsa Branting. [ref 51786]    75:-
    Forum 1978. 173, (1) s. 3:e tryckningen, 16:e-20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget rygg lite blekt, i övrigt ett fint ex. (Månadens Bok)
  –  :  Trollkarlen från Lublin. Översättning av Caj Lundgren. [ref 63187]    85:-
    Brombergs 1978. 331, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nött omslag med smärre reva samt veck på framsidan.
   Författaren erhöll Nobelpriset 1978.
  –  :  Ung man söker kärleken. Översättning av Carl Lundgren. [ref 46597]    85:-
    Brombergs 1979. 303 s. Illustrationer av Ira Moskowitz. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Vilse i Amerika. Översättning av Caj Lundgren. [ref 48155]    85:-
    Brombergs 1982. 256, (1) s. Illustrationer av Raphael Soyer. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Sinkkonen, Lassi:  Sprutpistolen. Till svenska av Jens Hildén. [ref 56673]    85:-
    Rabén & Sjögren 1973. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Märke efter prislapp på bakre omslag. Ouppskuren.
Sire, Glen:  Dömd att döda. Översättning: Arvid Eriksson. [ref 76459]    120:-
    Rabén & Sjögren 1961. 321 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött.
Siwertz, Sigfrid (red.):  All världens äventyr. Ett urval. [ref 1035]    130:-
    Bonniers 1944. 763, (1) s. 7:e-11:e tusendet. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Hörnen obetydligt skavda, i övrigt ett fint ex.
Sjolochov, Michail:  Den azurblå stäppen och andra noveller. Översättning av Staffan Dahl. [ref 80431]    90:-
    Tiden 1961. Liten 8:o. 125, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
  –  :  Nyplöjd mark. Auktoriserad översättning från ryskan av David Belin. [ref 74183]    75:-
    Tidens förlag 1945. Liten 8:o. 339, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite slitet omslag med gulnad rygg och smärre materialförlust.
  –  :  Skörd vid Don. Översättning av Karin de Laval. [ref 52884]    85:-
    Tiden 1965. 399, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött samt lite naggat i övre kanten på baksidan.
Sjöman, Vilgot:  Körsbärstid. [ref 25043]    80:-
    Norstedts 1955. 286, (1) s. 2:a upplagan. 6:e tusendet. Häftad. Rak rygg men med läsveck, omslagen lätt kantstötta.
Slaughter, Frank G.:  Sjöfararen från Venedig. Översättning av Elsie och Håkan Tollet. [ref 70594]    85:-
    Ljus förlag, Stockholm, 1961. 296, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Huvudpersonen i denna roman från 1400-talets Portugal är den ryktbare och vittbereste kartläggaren Andrea Bianco, en person som verkligen existerat.
Smith, Wilbur:  Nefer faraos son. Översättning: Martin Olsson. [ref 73036]    95:-
    Wahlströms 2001. 413, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagad reva vid rygghuvudet.
Smith, Zadie:  Autografjägaren. Översättning: Molle Kammert Sjölander. [ref 79601]    100:-
    Bonniers 2003. 406, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Sneider, Vern:  Thehuset Augustimånen. Översatt från engelskan av Erland Rådberg. [ref 26064]    90:-
    Berghs 1954. 319, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Främre omslag lätt kantstött nedtill, skyddsomslaget något naggat och med smärre riss.
   Filmatiserad 1956 med Marlon Brando, Glenn ford och Machiko Kyo i de ledande rollerna och i regi av Daniel Mann.
Sofokles:  Konung Oidipus. Tolkad av Emil Zilliacus. [ref 74246]    120:-
    Gebers 1951. Liten 8:o. 148, (4) s. 2:a upplagan. Häftad. I huvudsak ouppskuren. Omslagen svagt gulnade.
Solsjenitsyn, Alexander:  Augusti fjorton. (Gamla tideräkningen). Översättning av Hans Björkegren. [ref 54277]    100:-
    Wahlström & Widstrand, 1972. 499, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt och gulnat, ett par smärre riss längs kanterna; i övrigt gott skick.
  –  :  En dag i Ivan Denisovitjs liv. Översättning av Hans Björkegren. [ref 11512]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1970. 131 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget lite slitet och solkat samt med några mindre, lagade revor.
  –  :  En dag i Ivan Denisovitjs liv. Översättning av Hans Björkegren. [ref 75986]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 131, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Namnteckning på smutstitelbladet, rygg och omslag något solkade och gulnade. (W & W-serien 242)
  –  :  En kalv med eken stångades. Översättning av Hans Björkegren. [ref 11760]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1975. 449, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets baksida något solkat samt med triangelformad pappersförlust om ca 6,5 x 4 cm. (Månadens bok)
  –  :  Gulag-arkipelagen. 1918-1956. Ett försök till konstnärlig studie. Del 1: Fängelseindustrin. [ref 80953]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1974. Liten 8:o. 464 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Ryggen med läsränder, främre omslaget med veck i nedre hörnet. (W&W-serien 360)
  –  :  Gulag-arkipelagen. 1918-1956. Ett försök till konstnärlig studie. Del 2: Evig rörelse. [ref 72624]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1974. Liten 8:o. 147, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Något snedläst, ryggen med läsränder, omslag och rygg med några smärre skrapmärken och veck. (W&W-serien 360)
  –  :  Högra handen och andra noveller i urval av Hans Björkegren. [ref 67949]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1970. 190 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag.
  –  :  Högra handen och andra noveller i urval av Hans Björkegren. [ref 75985]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1970. 190, (2) s. Ny utgåva. Pocket. Lätt gulnad rygg med svaga läsränder, annars mycket bra. (W & W-serien 253)
  –  :  Två berättelser: Ett möte på Kretjetovka-stationen. – Matrjonas gård. Översättning av Kurt Johansson. [ref 46148]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 154, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned och lätt nött rygg med läsveck, främre omslag lite skamfilat, det bakre något skavt på nedre delen.
Sontag, Susan:  I Amerika. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 72467]    100:-
    Natur och Kultur 2001. 375, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
Soya, [Carl Erik]:  Min farmors hus. Översättning av Astrid Borger. Illustrerad av Des Asmussen. [ref 70595]    80:-
    Bra Böcker 1972. 291, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med något skadat skyddsomslag.
Soyinka, Wole:  Isara. En resa kring min far. Översättning av Björn Ranung. [ref 70596]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1990 (tr. 1991). 341 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en lagad reva på framsidan och två små riss i nedre kanten.
  –  :  Röster ur förändringen. Översättning av Estrid Tenggren och Eivor Olerup. [ref 35555]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1986. 288 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.
Spark, Muriel:  Mandelbaumporten. Översättning av Olov Jonason. [ref 70597]    70:-
    Norstedts 1966. 319, (2) s. 2:a upplagan. Häftad. Lätt nött. Ryggen lite blekt.
Spellman, Cathy Cash:  Fancy. Översättning av Sune Karlsson. [ref 74563]    90:-
    AWE/Gebers 1990. 621, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
   Citat från omslagets framsida: En oförglömlig kvinna från Västern och tre män som riskerar allt för att vinna henne.
Stacpoole, H. de Vere:  Med guld i ballasten. Bemyndigad översättning från engelskan av Gunnar Sjöström. [ref 63617]    75:-
    Lindblads 1935. 312 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med lätt naggat omslag.
   Äventyrsroman från sjön.
  –  :  Tuan. Sammanbunden med: Wren, Percival Christopher: Ormen och svärdet. [ref 62631]    150:-
    Bonniers 1927. 238, (2) + 264, (1) s. Förlagets halvfranska band med dubbla titelfält och blindpressning på ryggen samt marmorerade snitt. En liten fläck vid rygghuvudet, annars ett fint ex.
   Bägge arbetena är i första svenska upplaga, men bindningen är troligen gjord något senare och omslagen har ej tagits med.
Stafford, Ann:  Sjunde slöjan. Översättning: Ragnhild Hallén. [ref 65941]    80:-
    Parnass 1958. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Mycket bra ex.
   Boken är baserad på pjäsen samt filmen med samma namn från 1945. Omslagsbild: Ann Todd och James Mason.
Stancu, Zaharia:  Den galna skogen. [ref 80352]    110:-
    Coeckelberghs, Stockholm, 1978. 315, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Röster från Rumänien 17)
Steele, Wilbur Daniel:  Flickan från Memphis. Översättning sv Sten Söderberg. [ref 74451]    90:-
    Ljus, Stockholm, 1946. 586, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med ett mycket trasigt skyddsomslag, stora bitar saknas.
Steen, Marguerite:  Och solen sjönk. Till svenska av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 70599]    100:-
    Natur och Kultur 1950. 669 s. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar samt främre omslag medbundet. Namnteckning på försätts- och smutstitelblad.
Stein, Gertrude:  Melanctha. Översättning och inledning av Jane Lundblad. [ref 27753]    100:-
    Tiden 1961. Liten 8:o. 161, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, i övrigt gott skick. (Tidens amerikanska klassiker)
Steinbeck, John:  Buss på villovägar. Översättning av Nils Holmberg. [ref 79093]    125:-
    Bonniers 1947. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. 10:e tusendet. Häftad. Omslag och rygg något gulnade.
  –  :  Den långa dalen. Noveller. Översättning av Thorsten Jonsson. [ref 7968]    80:-
    Bonniers 1962. 259 s. Ny upplaga. Häftad. Ryggen något blekt, lite sned och med en liten fläck, omslagen med lätta bruksspår.
  –  :  Det var en gång ett krig. Till svenska av Hadar Högberg och Alvar Zacke. [ref 9281]    100:-
    Biblioteksförlaget 1960. Liten 8:o. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Exlibris. (Prisma)
  –  :  En som bliver oss given. Pjäs i berättelseform. Översättning av Nils Holmberg. [ref 12035]    120:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 165, (2) s. Häftad. Ryggen lätt mörktonad. Exlibris. Ett mycket bra ex.
  –  :  Jordisk lust. [ref 22302]    125:-
    Bonniers 1962. 242, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag sam bokens rygg lite blekt. (Bonniers folkbibliotek)
   Ovanlig med det sköra omslaget.
  –  :  Missnöjets vinter. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 28533]    110:-
    Bonniers 1961. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Pärmarna något skeva, omslaget delvis något bruntonat och med lätta bruksspår. Tillskrift och förbockade titlar i utgivningslistan på smutstitelbladets baksida.
  –  :  Möss och människor. [ref 80851]    100:-
    Forum 1955. 179, (3) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet skrapmärke. (Forumbiblioteket)
Stendhal [pseud. f. Henry Beyle]:  En egocentrikers minnen. Översättning av Ann Bouleau. [ref 11574]    75:-
    Tidens 1953. Liten 8:o. 150, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lite skavt ex med lagat omslag. (Tidens franska klassiker)
  –  :  Lucien Leuwen. Översättning och kommentarer av C.G. Bjurström. [ref 26284]    95:-
    Norstedts 1993. 668 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget skadat, smärre revor lagade med dokumenttejp. Några sidor i början lätt fläckade i nedre marginalen.
  –  :  Om kärleken. Översättning, efterskrift och kommentarer av Martin von Zweigbergk. Förord av Horace Engdahl. [ref 52153]    150:-
    Bonniers 1992. 305, (4) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
   Första gången den utkommer i oavkortat skick.
  –  :  Rött och svart. En berättelse från nittonde seklet. Översättning: Tage Aurell. Förord av Bengt Holmqvist. [ref 64652]    100:-
    Forum 1991. 506, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på fria försättsbladet, pärmhörnen något stukade.
Stephan, Ruth:  Flykten. [ref 77573]    90:-
    Bonniers 1958. 280, (1) s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat, ett fåtal obetydliga riss längs kanterna.
   Historisk roman om Drottning Kristina och hennes konversion till katolicismen.
Stephens, R.N.:  Vägen till Paris. Till svenska av Gunnel Bernhard. [ref 57614]    80:-
    Ocean, Stockholm, 1945. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små revor och lite naggat.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Stewart, Mary:  Figurer i högre skolan. [ref 80866]    100:-
    Bonniers 1966. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet, skyddsomslaget med några mindre, lagade revor.
   Omslag av Per Beckman.
Stevenson, Robert Louis:  Skatten i Franchard och Paviljongen på sandheden. Två kortromaner. Översättning: Helmer Gillqvist. [ref 55871]    80:-
    Rabén & Sjögren 1977. 170, (1) s. Med teckningar av Erik Prytz. Ny utgåva. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget något solkigt.
Stolpe, Herman:  Guldkorn och silverspån. Ordspråk och sanningsord om pengar tolkade och sammanställda av Herman Stolpe. [ref 52740]    80:-
    LT:s förlag 1968. Liten 8:o. 78 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lagad reva i bakre ytterkanten.
  –  :  Italienska ordspråk. I tolkning och urval av Herman Stolpe. [ref 52766]    80:-
    LT:s förlag 1972. Liten 8:o. 95, (1) s. Illustrerad av Einar Forseth. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Japanska ordspråk och visdomsord. [ref 21988]    85:-
    LT:s förlag 1964. Liten 8:o. 93, (3) s. Illustrerad. 1:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kinesiska ordspråk och visdomsord i tolkning och urval av Herman Stolpe. [ref 52746]    70:-
    LT:s förlag 1969. Liten 8:o. 84, (2) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Några bläckförstrykningar. Solkigt och lätt skadat omslag.
  –  :  Ryska ordspråk. [ref 76793]    85:-
    LT:s förlag 1969. Liten 8:o. 85 s. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 1:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Österländska ordspråk och visdomsord tolkade och sammanställda av Herman Stolpe. [ref 52764]    75:-
    LT:s förlag 1967. Liten 8:o. 84 s. Omslag och teckningar av Eric Palmquist. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag vilket är något gulnat på ryggen.
Stolpe, Herman (utg):  Indiska ordspråk och visdomsord. I urval av Herman Stolpe. [ref 52744]    80:-
    LT:s förlag 1970. 80 s. Förlagets dekorerade pappband.
Stolpe, Sven (red.):  Mästarberättare. [ref 29686]    70:-
    Bonniers 1977. 364, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med små lagade revor i övre kanten.
Stone, Irving:  Han som skapade en värld. Roman om Michelangelo. Översättning av Gunilla Berglund. [ref 18281]    125:-
    Forum 1962. 741, (1) s. 5:e-7:e tusendet. Dekorerat förlagsband med färgat övre snitt.
   Inget skyddsomslag.
  –  :  Han som skapade en värld. Roman om Michelangelo. Översättning av Gunilla Berglund. [ref 75531]    175:-
    Forum 1962. 741, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är något naggat.
  –  :  Odödlig kvinna. Översättning av Gurli Herzman-Ericson. [ref 70049]    100:-
    Natur och Kultur 1945. 407 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvlinneband med båda omslagen medbundna. Fläck nedtill på ryggen.
Storm Petersen, Robert:  Tretton öre. [ref 55473]    75:-
    Rabén & Sjögren 1958. Liten 8:o. 97, (1) s. Illustrationer av författaren. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätta stötmärken.
Storm, Ole (red.):  Arabella och andra danska mästarberättelser från H.C. Andersen till Anders Bodelsen. [ref 55044]    80:-
    Bra Böcker 1978. 218, (8) s. Illustrerad av olika konstnärer. Förlagets linneband med skyddsomslag.
  –  :  Det stod en bänk i trädgården och andra norska mästarberättelser från Bjørnstjerne Bjørnson till Agnar Mykle. [ref 55045]    80:-
    Bra Böcker 1979. Stor 8:o. 236, (6) s. Illustrerad av Mads Stage. Förlagets linneband med skyddsomslag.
Stowe, Harriet Beecher:  Onkel Toms stuga. Berättelsen från negrernas slavliv i Nordamerika. Ny översättning av G.A. Nyrén. [ref 63111]    150:-
    Nordiska bokförlaget, Stockholm, 1917. (2). 672 s. + frontespis. Illustrerad av Emil Åberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen något blekt och litet naggad upp- och nedtill.
  –  :  Onkel Toms stuga. Skildringar ur de vanlottades lif. [ref 79267]    150:-
    Hjalmar Linnströms Förlag, Stockholm, 1882. Liten 8:o. 443, (1) s. Nära samtida, grönt halvklotband med marmorerade pärmpapper och sparsamt guldornerad rygg. Snedläst. Pärmarnas kanter med några mindre skrapmärken.
   Första svenska upplagan utgavs redan 1853.
Strandberg, Olof (utg.):  Berättelser från de sju haven. [ref 67413]    90:-
    Rabén & Sjögren 1945. 569, (2) s. Illustrationer och typografi av Mark Sylwan. Originalupplaga. Förlagets klotryggsband. Lätt nött. Pärmarna ojämnt blekta. Tillskrift på försättsblad samt exlibris.
Stringer, Lee:  Vinter vid Grand Central. Berättelser från gatan. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 27328]    90:-
    Norstedts 2000. 218, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Styron, William:  Den långa marschen. Översättning av Olof Starkenberg. [ref 7971]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 97, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Gösta Kriland.
Sudermann, Hermann:  En önskan. [ref 73956]    85:-
    Bonniers 1892. Liten 8:o. 232 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband. Lite skavd. Början av inlagan med en lättare fuktskada i nedre innerhörnet.
Sulitzer, Paul-Loup:  Kejsarinnan. Hannah del II. Översatt av Marie Berthelius. [ref 74622]    80:-
    Wiken 1990. 555 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Susann, Jacqueline:  Dockornas dal. [ref 80023]    150:-
    Gebers 1967. 466 s. Häftad. Ouppskuret ex men ändå lite skavd samt lätt blekt rygg.
   "Dockornas dal är succéromanen som i nära ett år toppat bestsellerlistorna i USA och som presenterar den unga stridbara författarinnan Jacqueline Susann"

Se bild på boken
Swahn, Jan-Öjvind (red.):  Fionns äventyr och andra irländska sagor. Efter G.W. von Sydows översättningar återberättade av Jan-Öjvind Swahn. [ref 13731]    90:-
    Natur och Kultur 1963. Liten 8:o. 238, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget vattenskadat (märks inte alltför mycket utvändigt), annars ett mycket bra ex. (Levande litteratur)
Swift, Jonathan:  Gullivers resor. Resor till flera avlägset belägna länder i världen. Av Lemuel Gulliver, förutvarande skeppsläkare, sedermera kapten på olika fartyg. I fyra delar. Översättning och kommentar av Per Erik Wahlund. [ref 17673]    90:-
    Tiden 1955. 370, (1) s. Illustrerad av Mark Sylwan. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget trasigt; en stor bit med textförlust saknas på baksidan. Exlibris. (Tidens Bokklubb)
  –  :  Sex tidningsartiklar: Isaac Bickerstaff svarar Mr. Sturdy. - Jungfruprovet. - Good Manners. - En orolig ande. - Den politiska lögnen. - Fyra indianhövdingar. Översättning av Lisa Matthias och Egon Jonsson. [ref 71225]    300:-
    Bibliofila Klubben 1949. Tvär 8:o. 64, (5) s. Illustrationer av Folke Karlson. Tryckt i 250 numrerade ex. Detta ex är dock onumrerat men reserverat för Johannes Edfelt (hans namn är skrivet på numreringens plats). Förlagets halvhårda pappband med klotrygg och skyddsomslag (tryckt i silk-screen). Omslagets rygg och delar av fram- och baksida något missfärgade.
Süskind, Patrick:  Parfymen. Berättelsen om en mördare. [ref 32638]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1986. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något skavt och naggat omslag.
Süskind, Patrick.:  Berättelsen om herr Sommer. Översättning: Lena Thorndal. [ref 77483]    110:-
    Forum 1993. Liten 8:o. 127, (1) s. Med illustrationer i färg av Sempé. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget obetydligt solkat.
Szymanski, Adam:  Sibirien. Skildringar ur förvistas och utvandrares lif. Öfversättning af L. N[yström]. [ref 46441]    75:-
    Svanbäcks förlag, Stockholm, 1900. Liten 8:o. 210, (2) s. Häftad. Omslagen med lagningar, det främre även lätt naggat och det bakre med sifferstämpel. Ryggen skadad och fläckad. Innerfalsarna förstärkta med vävtejp. Inlagan lätt fuktskadad (ej fläckad). Jämnskurna snitt.
Tabucchi, Antonio:  Damasceno Monteiros förlorade huvud. Översättning: Helena Monti. [ref 77743]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lite blekt, boken lätt snedläst, annars fin.
  –  :  Det är snart för sent. Roman i brevform. Översättning: Barbro Andersson. [ref 77959]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Tacitus, Cornelius:  Annaler I-VI. Översättning samt inledning och kommentarer av Bertil Cavallin. [ref 72373]    100:-
    Forum 1966. Liten 8:o. 262 s. Illustrerad med kartor. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag och färgat snitt. Omslaget rygghuvud lite trasigt annars ett fint ex. (Forumbiblioteket)
   Fler Annaler utkom.
Tagore, Abanindranath:  Ostdockan. En bengalisk saga. Med förord av Selma Lagerlöf. [ref 80272]    125:-
    KF:s Bokförlag, Stockholm, 1949. Liten tvär 8:o. 123, (1) s. Illustrerad med teckningar av Folke Karlsson. Förlagsband med skyddsomslag. Något mörktonad rygg annars fin.
Tagore, Rabindranath:  Flyktingen. Översättning från den engelska omdiktningen av Harald Heyman. [ref 14098]    125:-
    Norstedts 1923. (5), 110 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med rygg- och pärmtitel präglad i guld.
Tan, Amy:  Köksgudens hustru. Översättning av Jan Järnebrand. [ref 70479]    80:-
    Bonniers 1993. 502, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Pärmillustrationer av Gretchen Shields.
Tarsis, Valerij:  Svart och rött. Översättning från ryska av Magda Lagerman. [ref 77043]    85:-
    Norstedts 1964. 217, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
Tendrjakov, Vladimir:  Natten efter avslutningen. Översättning av Greta Hjelm. [ref 16042]    75:-
    Rabén & Sjögren 1978. 162, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
   Omslag av Hasse Erikson. Vlademir Tendrjakov, född 1923 i Makarowskaja/Wologda, hör till den ryska mellangenerationens mest framstående författare.
Tennant, Emma:  Lek och allvar. [Fortsättningen på Jane Austens "Emma"]. Översättning: Lena Torndahl. [ref 70760]    90:-
    Forum 1996. 193, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Tertz, Abram [pseud. f. A.J. Sinjavskij]:  Kuppen i Ljubimov. Översättning från ryska av Greta Hjelm. [ref 77044]    120:-
    Rabén & Sjögren 1966. 164, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
Thackeray, William M.:  Snobbar och andra fabeldjur. Urval och översättning: Ernst Nathorst-Böös och Rune Olausson. [ref 69102]    80:-
    Förlagshuset Hagaberg, Vallentuna, 1985. 174, (1) s. Med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade pappband. Lätt blekt rygg.
Thomas, Dylan:  I riktning mot begynnelsen. Prosaberättelser 1931-1953. Översättning: Kenneth Engström och Birger Hedén. [ref 20001]    140:-
    Atlantis 1981. 246, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Intill Mjölkhagen. Ett spel för röster. Översättning av Thomas Warburton. [ref 51886]    150:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 75, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, inlagan med en del förstrykningar i blyerts; i övrigt välhållet ex. (Panache-serien)
Thoreau, Henry David:  Skogsliv vid Walden. Inledning och översättning av Frans G. Bengtsson. [ref 79512]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 425, (2) s. Illustrerad av Stig Åsberg. 3:e upplagan. Häftad. Omslag och rygg svagt gulnade, bakre omslaget med ett obetydligt litet hål.
Thurber, James:  Fabler för vår tid. Översatta av Birgitta Hammar. [ref 13058]    100:-
    Bonniers 1957. 168, (4) s. Omslag och illustrationer av författaren. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagets framsida med smärre bruksspår, annars ett fint ex.
Tillard, Paul:  Skymfen. Översättning av John Walldén. [ref 70762]    80:-
    Bonniers 1961. 168, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Förlagsetiketter ("Förhandsexemplar") på främre omslag och smutstitelblad. Svagt veck på bakre omslag. Ouppskuren. (Den nya romanen)
Tillhagen, Carl-Herman - Bødker, L. - Solheim, Svale:  Skämtsamma historier från Sverige, Danmark och Norge. [ref 71610]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 169, (1) s. Omslag och teckningar av Eric Palmquist. Häftad. Ouppskuren.
   De danska och norska sagorna är översatta av Johan Severin.
Tiruvallivar:  Sydindisk levnadsvisdom, statskunskap och kärlekskonst sammanfattad i 1330 epigram av tamilskalden Tiruvalluvar (omkring 300-talet e.Kr.). I svensk tolkning av Yngve Frykholm. [ref 62699]    85:-
    Forum 1971. Liten 8:o. 161, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (Forumbiblioteket)
  –  :  Sydindisk levnadsvisdom, statskunskap och kärlekskonst sammanfattad i 1330 epigram av tamilskalden Tiruvalluvar (omkring 300-talet e.Kr.). I svensk tolkning av Yngve Frykholm. [ref 72378]    70:-
    Forum 1971. Liten 8:o. 161, (1) s. Pocket.
   Omslag av Göte Göransson.
Tjechov, Anton:  Häxan och andra noveller. Urval och översättning av Helga Backhoff Malmquist. [ref 77868]    75:-
    Prisma 1972. 166, (1) s. 3:e upplagan. Pocket. Bakre omslaget obetydligt gulnad, i övrigt gott skick.
  –  :  Mitt liv. Översättning: Asta Wickman. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 73945]    90:-
    Tiden 1960. Liten 8:o. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något mörktonad, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
  –  :  Modersmålsläraren och andra berättelser. Översättning av Cecilia Borelius. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 73946]    85:-
    Tiden 1958. Liten 8:o. 133, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något mörktonad och aningen nött. (Ryska Klassiker)
  –  :  Ravinen. + Bönderna. Översättning av Carl Elof Svenning och Carl G. Martinsson. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 78137]    80:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 141, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget svagt gulnat. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
  –  :  Tre år och andra noveller. Till svenska av Ellen Rydelius. [ref 78762]    100:-
    Forum 1949. Liten 8:o. 314 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med en del naggar och riss, inlagan med ett par markeringar i bläck. (Forumbiblioteket Nr 39)
   Innehåller följande noveller: Tre år, Furstinnan, Grannarna, Champagne, Den nya villan, Fästmön, Läraren, Lyckan, Första trädgårdsmästarens berättelse, Huset med entresolvåningen samt Gusiev.
Tolstoj, Aleksej:  Nikitas barndom. Översättning av Siv Dagöö. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 46777]    80:-
    Tiden 1958. Liten 8:o. 151, (1) s. 3:e upplagan, 9:e-15:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygg något mörktonad. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Tolstoj, Leo:  Hadsji Murat - hjälten från Kaukasus. Översättning av Bengt Kyhle. [ref 42685]    90:-
    Tiden 1956. Liten 8:o. 174, (2) s. Ny upplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med mörktonad rygg och smärre bruksspår. Namnteckning på blank sida i början. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
  –  :  Kosackerna samt Chadzji Murat. [ref 78156]    110:-
    Niloe 1985. 316, (1) s. Med 8 färgplanscher och 31 svartvita illustrationer av ryska konstnärer. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. (Niloe-Biblioteket. Ryska klassiker)
   2 arbeten i en volym.
  –  :  Kosackerna. 1-2. [ref 78147]    120:-
    Forum 1956. 194 + 197, (2) s. Ny utgåva. Häftad. Osprättade, välhållna ex. 2 volymer. (Forumbiblioteket 4)
  –  :  Kreutzersonaten. Översättning och förord Lars Erik Blomqvist. [ref 70861]    95:-
    Atlantis 1978. 116, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Månadens Bok väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Polikusjka. - Efter balen. Översättningar av Ellen Rydelius och Staffan Dahl. [ref 78929]    85:-
    Tiden 1952. Liten 8:o. 123, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätt mörktonad rygg samt en liten reva. Namnteckning på blank sida i början. (Ryska Klassiker)
Toole, John Kennedy:  Dumskallarnas sammansvärjning. Översättning av Einar Heckscher. [ref 71742]    85:-
    Norstedts 1988. 386, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad.
  –  :  Dumskallarnas sammansvärjning. Översättning av Einar Heckscher. [ref 78231]    90:-
    Norstedts 2004. 386, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   "En av de roligaste böcker som någonsin skrivits"
Tory, Geofroy:  Ædiloquium. Huskväde eller Distika lämpade för varje hus i staden och på landet. Jämväl Septem epitaphia. Sju gravskrifter över några kärlekslidanden avfattade på klassiskt manér. [Översättning av Casimir Fontaine]. [ref 705]    80:-
    Sällskapet Bokvännerna 1964. Liten 8:o. 73, (2) s. + (46) faksimilsidor. Tryckt i 600 ex. Förlagets dekorerade pappband. (Bokvännens bibliotek nr 68)
   Med faksimil av latinsk utgåva från 1530.
Tournier, Michel:  De vise männen. Översättning av C.G. Bjurström. [ref 73697]    100:-
    Bonniers 1982. 233, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Den röda dvärgen och andra berättelser. Översättning av C.G. Bjurström. [ref 8171]    110:-
    Bonniers 1980. 234, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat i övre kanten, rester av prislappar på baksidan. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Kärleksmåltiden. Noveller, korta berättelser och sagor. [ref 55550]    85:-
    Bonniers 1991. 214, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår, inlagan med ett fåtal diskreta understrykningar i blyerts.
  –  :  Meteorerna. [ref 79775]    120:-
    Modernista, Stockholm, 2008. 478, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Traven, B.:  De hängdas revolution. Översättning av Arne Hollmström. [ref 77402]    75:-
    Folket i Bild 1971. Liten 8:o. 379, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två namnteckningar på försättsbladet annars fin. (Romanserien om Mexico)
   Traven, pseudonym för en tyskspråkig författare identisk med anarkisten Ret Marut, som dock också är en pseudonym. Traven var sannolikt född i en tysk teaterfamilj i USA. Han kom till Mexico 1924 och kallade sig där Traven Torsvan, senare Hal Croves. Död 1969.
  –  :  Diktatur. Översättning av Arne Holmström. [ref 77400]    75:-
    Folket i Bild 1970. Liten 8:o. 318, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två namnteckningar på försättsbladet annars fin. (Romanserien om Mexico)
   Traven, pseudonym för en tyskspråkig författare identisk med anarkisten Ret Marut, som dock också är en pseudonym. Traven var sannolikt född i en tysk teaterfamilj i USA. Han kom till Mexico 1924 och kallade sig där Traven Torsvan, senare Hal Croves. Död 1969.
  –  :  Djungelgeneralen. Översättning av Arne Holmström. [ref 77399]    75:-
    Folket i Bild 1971. Liten 8:o. 379, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två namnteckningar på försättsbladet annars fin. (Romanserien om Mexico)
   Traven, pseudonym för en tyskspråkig författare identisk med anarkisten Ret Marut, som dock också är en pseudonym. Traven var sannolikt född i en tysk teaterfamilj i USA. Han kom till Mexico 1924 och kallade sig där Traven Torsvan, senare Hal Croves. Död 1969.
  –  :  Djungelnatt. Översättning av Arne Holmström. [ref 77398]    75:-
    Folket i Bild 1970. Liten 8:o. 300 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två namnteckningar på försättsbladet annars fin. (Romanserien om Mexico)
   Traven, pseudonym för en tyskspråkig författare identisk med anarkisten Ret Marut, som dock också är en pseudonym. Traven var sannolikt född i en tysk teaterfamilj i USA. Han kom till Mexico 1924 och kallade sig där Traven Torsvan, senare Hal Croves. Död 1969.
  –  :  Marschen till caobans rike. Översättning av Arne Holmström. [ref 77401]    75:-
    Folket i Bild 1970. Liten 8:o. 333 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Två namnteckningar på försättsbladet annars fin. (Romanserien om Mexico)
   Traven, pseudonym för en tyskspråkig författare identisk med anarkisten Ret Marut, som dock också är en pseudonym. Traven var sannolikt född i en tysk teaterfamilj i USA. Han kom till Mexico 1924 och kallade sig där Traven Torsvan, senare Hal Croves. Död 1969.
Trevor, Elleston:  Motorväg. Översättning: Sven Bergström. [ref 64023]    75:-
    Bra Böcker 1976. 335 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Boken utgavs samtidigt på Bokförlaget Trevi.
Tucholsky, Kurt:  Tyskland - vårt Tyskland. Urval och kommentarer av Jan Stolpe. Prosa i översättning av Ulrika Wallenström. Dikter tolkade av Ola och Carsten Palmaer. [ref 65530]    100:-
    Norstedts 1977. 340 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt på ryggen och med ytskada på framsidan. Namnteckning på smutstiteln. (Norstedts klassiker)
Turgenjev, Ivan:  Elena. Novell. Från ryskan öfversatt af -k- [Herman N. Almkvist]. [ref 44956]    125:-
    Norstedts 1884. Liten 8:o. (4), 287 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband med lätt skavda marmorerade pärmpapper. Främre pärmen något blekt i övre kanten, titelbladet med en fuktfläck i nedre kanten. Sida 242-247 lite fult fläckade (klister?) i marginalen. Missfärgning på för- och eftersättsblad. Omslag ej medbundna. Exlibris.
  –  :  En jägares dagbok. Översättning från ryskan av Ellen Rydelius. [ref 11751]    150:-
    Forum 1947. Liten 8:o. 459, (2) s. 1:a kompletta svenska utgåvan. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag och blekt rygg. (Forumbiblioteket 26)
  –  :  Fäder och söner. Öfversättning från franskan af J.N.N. [Josef Natanael Nyman]. [ref 75384]    125:-
    Z. Hæggströms förlagsexpedition, Stockholm, 1878. Liten 8:o. 225 s. 1:a svenska upplagan. Samtida slitet skinnryggsband med pergamenthörn och ryggförgyllning. Inlagan fin.
  –  :  Herrgårdsnoveller. Översättning av Carl G. Martinsson. [ref 47767]    85:-
    Tiden 1954. Liten 8:o. 132, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något mörktonad samt aningen naggad vid huvud och fot. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
  –  :  Min första kärlek. Översättning av Asta Wickman. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 78764]    90:-
    Tiden 1948. Liten 8:o. 135, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med ett par små riss. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
  –  :  Rök. Novell. Från ryskan öfversatt af -k- [Herman N. Almkvist]. [ref 73756]    125:-
    Norstedts 1887. (2), 306 s. Ny utgåva. Något senare privatbundet halvfranskt band med fyra upphöjda bind, marmorerade pärmpapper samt vackert dekorerade för- och eftersättsblad. Obetydligt nött. Ren och fin inlaga. Exlibris.
   Inga omslag medbundna. – Första svenska upplagan av "Rök" utkom 1869 hos F.C. Askerberg.
  –  :  Senilia. Prosapoem. Översättning från ryska samt inledning och kommentar av Sven Vallmark. [ref 80430]    75:-
    Forum 1972. Liten 8:o. 100, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Bakre omslaget med prislapp, i övrigt ett fint ex.
Tusen och en natt:  1-4. Översättning från tyskan av Turdus Merula. [ref 67313]    850:-
    Huldbergs förlag, Stockholm, 1875. 444 + 445, (3) + 453, (2) + 381, (3) s. "Med flera hundra i texten intryckta illustrationer". Samtida ryggdekorerade halvranska band. Lätt nötta. Exlibris. 4 volymer.
  –  :  1-6. Urval och översättning: Nils Holmberg. [ref 71638]    500:-
    Tiden 1983. Stor 8:o. Totalt ca 1350 s. + 84 planscher. Illustrerad med teckningar av Peter Weiss, Ann Margret Dahlquist & Mark Sylwan. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 6 volymer.
   Denna svit finns på ett lager. Om ni vill hämta i butiken meddela dagen innan tack.
Tute, Warren:  Klippan. Översättning av Nils Holmberg. [ref 23489]    100:-
    Bonniers 1958. 364, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt lite gulnat på rygg och kanter.
   Klippan är Gibraltar, Englands sista besittning på Europas fastland, tiden är andra världskriget.
  –  :  Leviathan. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 25648]    85:-
    Bonniers 1962. 345, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött.
   Omslag av Gösta Kriland.
Twain, Mark [pseud. f. Samuel Clemens]:  Snälla gossar och stygga. [ref 65916]    90:-
    Forum 1954. 264, (2) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag och färgat snitt. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
   Snälla gossar och stygga innehåller ett urval av Mark Twains främsta humoresker och noveller från sextiotalet till hans sista tid.
Tyler, Anne:  Den andre brodern. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 70771]    75:-
    Bra Böcker 1982. 330, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Segla efter stjärnorna. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 70772]    75:-
    Trevi 1980. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med några små lagade revor.
Uibopuu, Valev (red.):  Estland berättar. Noveller. [ref 80435]    110:-
    Söderström & Co, Helsingfors, 1946. 189 s. Häftad. Ouppskuren. Ryggen något fläckad, omslagen med några riss och veck längs kanterna.
Undset, Sigrid:  Kristin Lavransdotter. 1-3 i en volym. 1: Brudkronan. 2: Husfrun. 3: Korset. Översättning av Teresia Eurén. [ref 72331]    120:-
    Norstedts 1986. 859, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor.
  –  :  Kristin Lavransdotter. Brudkronan - Husfrun - Korset. 1-3. Översättning av Teresia Eurén. [ref 78161]    200:-
    Norstedts 1959-1960. 292, (1) + 419, (1) + 439, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Volymerna något snedlästa, skyddsomslagen lite nötta och solkade samt med några lagade revor. 3 volymer.
   Del 1: Brudkronan. Del 2: Husfrun. Del 3: Korset. Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Olav Audunsson i Hästviken. 1-3 i 2 volymer. Bemyndigad översättning av Teresis Eurén. [ref 75447]    200:-
    Norstedts 1925. 372 + 281 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med övre snitten färgade, pärmpapper samt för- och eftersättsblad vackert marmorerade. Blekta men obetydligt fläckade ryggar. Främre omslagen medbundna. Tillskrift på bägge smutstitelbladen. 2 volymer.
  –  :  Olav Audunsson och hans barn. 1-2 i en volym. Bemyndigad översättning av Teresia Eurén. [ref 52795]    120:-
    Norstedts 1928. 245 + 343 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet. Något blekt och lätt fläckad rygg. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Olav Audunsson och hans barn. 1-2. Bemyndigad översättning av Teresia Eurén. [ref 70776]    100:-
    Norstedts 1928. 245 + 343 s. 1:a svenska upplagan. Häftade. Två ouppskurna volymer, tyvärr med vattenfläckar på ryggen.
  –  :  Olav Audunsson och hans barn. 1-2. Bemyndigad översättning av Teresia Eurén. [ref 75446]    150:-
    Norstedts 1928. 245 + 343 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med övre snitten färgade, pärmpapper samt för- och eftersättsblad vackert marmorerade. Ryggarna blekta och lite småfläckiga. Främre pärmen med snedgående blekrand intill falsen på bägge banden. Främre omslagen medbundna. 2 volymer.
  –  :  Skärvan av trollspegeln. Till svenska av Inge Bahnson-Rosenborg. [ref 24285]    100:-
    Norstedts 1925. Liten 8:o. 264 s. 3:e upplagan. Förlagets halvfranska band. Båda omslagen medbundna. Något blekt rygg, svagt fläckad nedtill, annars fin.
  –  :  Visa jungfrur. Bemyndigad översättning från norskan av Axel Nihlén. [ref 48305]    80:-
    Norstedts 1927. 178 s. 3:e upplagan. Häftad. Ouppskuret ex med ett litet hörnveck på främre omslag.
  –  :  Våren. Bemyndigad översättning av Teresia Eurén. [ref 70777]    80:-
    Norstedts 1925. 336 s. 4:e upplagan. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Båda omslagen (det främre lätt skadat) medbundna. Ryggen något blekt och en aning nött. Försättsbladet saknas.
Unsworth, Barry:  Döden och gycklarna - en moralitet. Översättning av Elisabeth Zila. [ref 77793]    95:-
    Natur och Kultur 1997. 204, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Updike, John:  Duvfjädrar. Noveller. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 10616]    90:-
    Bonniers 1965. 246, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned och med läsveck. (Panache-serien)
  –  :  Gift dig med mig. Översättning av Kerstin Apell. [ref 58215]    85:-
    Forum 1977. 305, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skadat i övre kanten på baksidan.
  –  :  Haren springer. [ref 77567]    150:-
    Bonniers 1961. 258, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite läsrandig rygg annars fin.
   Svensk debut.
  –  :  Kentauren. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 23292]    110:-
    Bonniers 1963. 298, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen en aning gulnad. Ouppskuren.
   Omslag av Håkan Bonds.
  –  :  Kuppen. Översättning: Hans-Jacob Nilsson. [ref 78969]    90:-
    Forum 1979. 303, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens Bok)
  –  :  Äktenskap och kärlek. [ref 50348]    85:-
    Forum 1973. 122, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med blekt rygg samt ett par smärre riss vid rygghuvudet.
Uris, Leon:  Kanske aldrig mer. Översättning: Sten Söderberg. [ref 67830]    80:-
    Bonniers 1989. 342, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Mitlapasset. Översättning av Hans Granqvist. [ref 67832]    90:-
    Bra Böcker 1989. 491 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  QB VII. Till svenska av Lisbeth Renner. [ref 9291]    85:-
    Gebers 1971. 496 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget med smärre bruksspår samt liten pappersförlust vid rygghuvudet, samt små fläckar på yttersnittet.
  –  :  Trinity. [Roman om Irland.] Del 1: Röd gryning. - Del 2: Upproret. Till svenska av Lisbeth Renner och Anna Pyk. [ref 45799]    225:-
    AWE/Gebers 1976-1977. 463 + 408 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagen något naggade. 2 volymer, komplett.
Uspenskij, Gleb:  Den förlorade gatan. Översättning av Carl Gustav Martinsson. [ref 30009]    75:-
    Tiden 1950. Liten 8:o. 141, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. (Ryska Klassiker 22)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Uzanne, Octave:  Böckernas död. Med en inledning av Åke W. Essén. [ref 5554]    75:-
    Allhem, Malmö, 1956. 41, (4) s. Illustrerad av Albert Robida. Häftad med flikomslag. Ouppskuren.
Vadim, Roger:  Svulten ängel. Översättning av Katja Waldén. [ref 56600]    85:-
    Norstedts 1984. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par mycket små revor i övre kanten.
Valéry, Paul:  Aforismer. I urval och med inledning av Pierre Volboudt. Till svenska av Jane Lundblad. [ref 751]    150:-
    Gebers 1954. 145, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med klotskodda kanter. Obetydligt snedläst, i övrigt ett fint ex.
Wallace, Irving:  Mannen i Vita Huset. Översättning: Bertil Lagerström. [ref 78525]    90:-
    Tiden 1965. 350, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, omslagsryggen lätt gulnad och med några små fuktfläckar. Bandryggen med fuktrand vid huvud och fot.
   Omslag av Gösta Kriland. - Roman om en färgad president i Vita Huset.
Wallace, Lew.:  Ben Hur. En berättelse från Kristi tid. Fri bearbetning efter engelska originalet av And. Neander. [ref 75545]    90:-
    J.A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1912. Liten 8:o. 352 s. + 8 s. förlagsreklam. Förlagets dekorerade klotryggsband. Snedläst, pärmkanter och hörn en aning nötta, i övrigt gott skick.
Wallace, Lewis:  Ben Hur. En berättelse från Kristi tid. 1-2. Sammanbunden med: Kipling, Rudyard: Andra djungelboken. [ref 21429]    100:-
    Norden, Malmö, 1932. Liten 8:o. 402 + 251 s. Första arbetet illustrerat med bilder ur filmen "Ben Hur". Halvklotband med marmorerade pärmar. Främre pärmen med en liten skada i ytterkanten. Två arbeten i en volym.
Waltari, Mika:  Karin Månsdotter. Översättning: Anna Bondestam. [ref 76781]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 259 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Mikael Hakim. Nio böcker om Mikael Ludenfots eller Mikael el-Hakims liv åren 1527-38 sedan han erkänt sig till den ende guden och trätt i Höga Portens tjänst. Översatt av Örnulf Tigerstedt med av förf. auktoriserade förkortningar. [ref 66153]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 675, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Boken är lätt snedläst och omslaget en aning naggat.
   Omslag av Björn Landström.
  –  :  Mikael Ludenfot. Hans ungdoms öden och äventyr i många länder intill år 1527. Sanningsenligt framställda av honom själv i tio böcker. Översatt av Lorenz von Numers. [ref 66315]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 557, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen med svaga brytveck på ryggen.
  –  :  Mikael Ludenfot. Hans ungdoms öden och äventyr i många länder intill år 1527. Sanningsenligt framställda av honom själv i tio böcker. [Översättning av Lorenz von Numers]. [ref 65221]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 557, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat och skadat omslag med lagade revor, ett hörn stukat, namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Rikets fiender. Romerska senatorn Minutus Lausus Manilianus memoarer från åren 46-70 e.Kr. Svensk översättning av Th. Warburton. [ref 34852]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 551, (1) s. 1:a rikssvenska upplagan. Häftad med flikomslag. Blekt rygg med liten stötskada upptill, omslagen med lätta bruksspår. Från sista bladet är en bit avriven nedtill, dock med minimal textförlust, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
   Omslag av Kiki Maconi.
  –  :  Sinuhe egyptiern. [ref 67939]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 614, (1) s. 2:a upplagan. Dekorerat förlagsband med främre omslaget medbundet. Tillskrift på fria försättsbladet. Något snedläst, pärmar och rygg med en del stöt- och skrapmärken.
  –  :  Turms den odödlige. Tio böcker om hans jordiska liv omkring 520-450. Till svenska med av författaren auktoriserade förkortningar av Th. Warburton. [ref 46082]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 430, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget naggat och skadat, en större bit med textförlust saknas i övre kanten på framsidan.
   Omslag av Björn Landström.
Van der Post, Laurens:  Ansiktet vid elden. Översättning av Aida Törnell. [ref 75809]    80:-
    Norstedts 1953. 277, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned och något blekt rygg samt lite naggat omslag (mest vid rygghuvud och -fot).
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Flamingofjädern. Översättning från författarens manuskript av Göran Salander. [ref 13866]    90:-
    Norstedts 1954. 323, (2) s. 2:a upplagan. Häftad. Något snedläst; omslagen med ett par smärre riss och veck.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
Vargas Llosa, Mario:  Den stygga flickans rackartyg. Översättning av Peter Landelius. [ref 76356]    100:-
    Norstedts 2007. 325, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Wassermann, Jakob:  Erwin Reiners masker. Bemyndigad översättning af Ernst Lundquist. [ref 70778]    85:-
    Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1910. 317, (2) s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper. Något skeva pärmar.
  –  :  Renate. Översättning av Axel Rydstam. [ref 70781]    85:-
    Baltiska Förlaget, Malmö, 1928. 351 s. Med 1 titelplansch. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar. Något nött band med blekt rygg. (Berömd litteratur)
  –  :  Ulrike Woytich. 1-2 i 1 volym. Bemyndigad översättning av Knut Falk. [ref 70780]    120:-
    Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1924. 286, (1) + (6), 291-478, (2) s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband med samtliga omslag medbundna.
  –  :  Vändkretsen. 1. (mer utkommet). Översättning från tyskan av Emil Hasselblatt. [ref 70779]    85:-
    Svenska Andelsförlaget, Stockholm, 1922. 346 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband med båda omslagen medbundna. Pärmarna med lätta bruksspår.
   Denna volym innehåller berättelserna "Den okände gästen", "Adam Urbas", "Golovin", "Lukardis", "Ungnad" och "Jost".
Vassilikos, Vassilis:  Bladet, brunnen, ängeln. Trilogi. Översättning från nygrekiskan av Kerstin Tovi. [ref 72485]    85:-
    Bonniers 1967. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite nött rygg. Fläck på främre omslaget.
   Har benämnts en vår tids "gudomliga komedi".
  –  :  Harpungeväret och andra noveller. Översättning från franskan av Britt Arenander. [ref 72339]    100:-
    Bonniers 1972. 206 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Namnteckning och datering på smutstitelbladet, annars ett fint ex.
  –  :  Z. Roman. Översättning från nygrekiska originalet av Kerstin Tovi. [ref 62005]    100:-
    Bonniers 1968. 327, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Watanna, Onoto:  En japansk näktergal. Öfversatt af Hilda Löwenhielm. [ref 11743]    150:-
    AB Ekmans Förlagsexpedition 1907. 188 s. Illustrerad av Stina Beck-Friis bl. a. med 5 färgplanscher. Förlagets gulddekorerade klotband med infälld pärmbild och helt guldsnitt. Lätt nött vid rygghuvud och -fot, hörnen aningen stötta. Diskret namnteckning på försättsbladet.
   Varje textsida har en illustration i grönt som bakgrund till själva texten.

Se bild på boken
Webb, Charles:  Kram, Roger. Översättning av Karl Otto Bonnier. [ref 73110]    80:-
    Bonniers 1971. 207, 1 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst. Kantstött.
   Av författaren till Mandomsprovet.
Vegesack, Thomas von (red.):  Tal under galgen. Urval och inledning av Thomas von Vegesack. Översättning av Sigrid Kahle. [ref 66916]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 131, (1) s. Häftad.
   I denna volym medverkar: Günter Grass, Ilse Aichinger, Paul Schallück, Jürg Federspiel, Karl Günther Hufnagel, Siegfried Lenz, Heinrich Böll, Wolfdietrich Schnurre, Rolf Becker.
Weiss, Peter:  Brännpunkt. Översättning av Benkt-Erik Hedin. [ref 70782]    70:-
    Cavefors 1968. 168 s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex. (Boc-serien)
  –  :  Brännpunkt. Översättning från tyska av Benkt-Erik Hedin. [ref 5248]    100:-
    Cavefors, Malmö, 1964. Liten 8:o. 219, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten missfärgning på eftersättsbladet.
  –  :  Diagnos. Översättning av Benkt-Erik Hedin. [ref 70783]    65:-
    Cavefors 1968. 92 s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex. (Boc-serien)
  –  :  Vandring för tre röster. Fragment 1962. Översättning från tyska av Benkt-Erik Hedin. [ref 47463]    75:-
    Cavefors, Malmö, 1964. Liten 8:o. 85, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med något skadat främre omslag. Lätt nött i övrigt.
Velde, [Carl Franz] van der:  Arvid Gyllenstjerna. Romantisk berättelse från Carl XII. tidehvarf. Af Van der Velde. Öfversättning från tyskan. [ref 32610]    150:-
    J.F. Walters förlag, Stockholm, 1826. Liten 8:o. 306 s. 2:a upplagan. Samtida hårt slitet halvfranskt band med delvis avnött ryggförgyllning och oläsbar titel. Äldre namnteckningar på främre pärmens insida och försättsblad (den senare överstruken) samt numrering. Något lös i bindningen (ej loss), inlagan med smärre bruksspår och delvis något åldersfläckad.
Weldon, Fay:  En hon-djävuls liv och lustar. Översättning: Annika Preiss. [ref 49826]    120:-
    Stenströms 1984. 217, (1) s. 1:a svenska upplagan. Omslagets framsida med några ytliga skrapmärken samt tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Landets hjärta. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 70784]    70:-
    Bra Böcker 1988. 191 s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Polaris och andra noveller. Översättning: Annika Preis. [ref 70785]    90:-
    Stenströms, Stockholm, 1990. 234, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvud och -fot samt med ett par små lagade revor.
Wells, H.G.:  Brynhild. Från engelskan av Gösta Olzon. [ref 78335]    120:-
    Bonniers 1939. 309, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen svagt blekta och obetydligt solkade, bakre omslaget med litet veck och fläck i övre hörnet. Tillskrift på smutstitelbladet.
Se bild på boken
  –  :  Mr Pollys historia. Översättning och inledning av Thomas Warburton. [ref 67981]    80:-
    Tiden 1960. Liten 8:o. 249, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. (Tidens engelska klassiker)
  –  :  William Clissolds värld. Ett nytt slags roman. 1-2. [ref 62010]    150:-
    Bonniers 1927-28. 401 + 505 s. 1:a svenska upplagan. Häftade. Del 2 lätt nött samt med veck på bakre omslag. 2 ouppskurna volymer.
Werfel, Franz:  Verdi. [En roman]. Översättning av Knut Stubbendorff. [ref 59571]    90:-
    Bonniers 1946. 415, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med smärre bruksspår och lätt solkad nedtill. Främre omslag med lätt brytveck, det bakre något fläckat och lätt naggat i ytterkanten. Namnteckning och datering på smutstitelbladet.
Werlin, Marvin - Werlin, Mark:  Ansiktet. Översättning: Ann-Marie Liljenwall. [ref 58216]    85:-
    Forum 1988. 384, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
Verne, Jules:  Resan kring jorden på åttio dagar. Öfversättning af ..... é. [ref 80074]    175:-
    Bokförlagsbyrån, Stockholm, 1876. Stor 8:o. 225, (1) s. Med 54 illustrationer. Ny utgåva. Privatbundet halvklotband. Namnteckning på första textsidan. (Arbeten af Jules Verne 1)
   Första svenska upplagan kom tre år tidigare.
  –  :  Tsarens kurir. Från Moskva till Irkutsk. 1-2 i 1 volym. Öfversättning af C.A. Swahn. [ref 75067]    150:-
    Oscar L. Lamms förlag, Stockholm, 1877-1878. 208 + 180 s. 2:a upplagan. Privatbundet halvfranskt band med lätt ryggdekor. Lätt skavd.
Vesaas, Tarjei:  Tornet. [ref 45517]    100:-
    Bonniers 1949. 233, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite läsrandig rygg samt liten falsreva på främre omslaget. (Panache-serien)
  –  :  Vårnatt. Översättning från nynorskan av Gustav Sandgren. [ref 48744]    85:-
    LT:s förlag 1954. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite naggad.
West, Morris:  Cassidy. Översättning av Ulla Berg. [ref 66025]    75:-
    Bokförlaget Viva 1987. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med liten reva i övre kanten.
West, Morris L.:  Tystnadens dotter. Översättning av Ingeborg Essén. [ref 46317]    85:-
    Bonniers 1962. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck längs kanterna samt med lagad reva.
Westheimer, David:  von Ryans express. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 55341]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1964. 265, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött och snedläst.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Weyman, Stanley:  Bartholomeinatten. [ref 78845]    90:-
    Lindqvists Förlag, Stockholm, 1953. 191 s. Häftad. Något snedläst, rygg och omslag delvis gulnade.
White, Gillian:  Tiggarbruden. Översättning: Dorothee Sporrong. [ref 77719]    90:-
    Natur och Kultur 1997. 328, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
White, James Dillon:  Kapten Kelso. Översättning av Loulou Lindborg. [ref 74249]    90:-
    Christofers Bokförlag, Stockholm, 1960. 273 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lite mörktonad rygg.
   Omslag av Stig Södersten.
White, Patrick:  Det kluvna minnet. Alex Xenophon Demirjian Grays memoarer sammanställda av Patrick White. [ref 71820]    125:-
    Forum 1989. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  En frans av löv. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 11620]    110:-
    Forum 1979. 412, (1) s. 2:a tryckningen, 10:e-15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
  –  :  Fallet Twyborn. Översättning: Ingegerd Martinell. [ref 13145]    100:-
    Forum 1981. 486, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt nött upp- och nedtill samt med en liten skada på nedre delen. Textat namn på försättsbladet. (Månadens bok)
Whitney, Phyllis A.:  Mirandas skepp. Översättning av Gunvor V. Blomqvist. [ref 74050]    80:-
    Tiden 1968. 253 s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet. (Tidens bokklubb)
  –  :  Sanningen om Anabel. [ref 64121]    75:-
    Tiden 1967. 284, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget ej helt fräscht.
Vian, Boris:  Hjärtkniparen. Översättning: Lars Erik Sundberg. [ref 30764]    150:-
    Bakhåll 1998. 190, (2) s. Ny utgåva. Häftad med flikomslag. Fint ex.
   Med CD-skiva på vilken författaren själv sjunger 4 av sina paradnummer till ackompanjemang av Jimmy Walters orkester.
Widerberg, Siv - Lundgren, Gunilla (red.):  Mormors kyckling och himlens son. Barndomsskildringar från många länder. [ref 74512]    75:-
    En bok för alla 1995. Liten 8:o. 223, (1) s. Illustrerad med fotografier. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband.
   Från Sverige medverkar Harry Martinson och Inger Edelfeldt.
Wieland, Christoph Martin:  Abderiternas historia. Utgiven på svenska och försedd med en inledande jämförelse mellan Grönköping och Abdera av A. von der Post, fil. kand. Nytt förord till denna upplaga: Lars Persson. [ref 74703]    70:-
    Fabel 1991. (2), 282 s. Ny utgåva. Pocket. Dedikation : "Till Gösta Ollén från Tillgivne Förordsförfattaren för denna upplaga Jan: 1933". (Fabel pocket nr 12)
   Tyska originalets titel: Geschichten der Abderiten 1774. Översättning och förord: A. von der Post (Anders Örne). Utkom på Bonniers förlag 1935.
Viertel, Joseph:  Släktband. Översättning: Anders Jonason. [ref 4316]    90:-
    Bra Böcker 1984. 640 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat, annars mycket bra skick.
Wiesel, Elie:  Den femte sonen. Översättning: Ulla Bruncrona. [ref 66646]    75:-
    Atlantis 1987. 188, (3) s. 3:e tryckningen, 10:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött. Rester av namnetikett på bakre pärmen.
  –  :  Från en mördad judisk poet. Ett testamente. Översättning: Ingrid Krook. [ref 66643]    90:-
    Atlantis 1986. 302, (1) s. 2:a tryckningen, 7:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Löftet i Kolvillàg. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 66644]    95:-
    Forum 1975. 262, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget nött och naggat, veck på försättsbladet.
Wilde, Oscar:  Dorian Grays porträtt. + Spöket på Canterville. Översättning av N. Selander. [ref 80632]    100:-
    Forum 1948. Liten 8:o. 311 s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen något blekt, omslagen med ett par obetydliga veck. (Forumbiblioteket 27)
  –  :  Dorian Grays porträtt. Öfversättning från engelskan af N. Selander + Gustav Meyrink: Valborgsmässa. Översatt av Ernst Klein. [ref 80871]    150:-
    Bonniers 1917, 1919. Liten 8:o. 265 + 243 s. 7:e resp. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band. Namnteckning på försättsbladet.
   2 titlar i en volym.
  –  :  Epistola in carcere et vinculis. (De Profundis) Brev från fängelsetiden. Urval och översättning av Carl Björkman. [ref 75683]    125:-
    Bonniers 1927. Liten 8:o. 146, (1) s. Häftad. Osprättad. (Skrifter av Oscar Wilde)
  –  :  Spöket på Canterville och andra noveller och sagor. Översättning af Ernst Lundquist. [ref 75055]    100:-
    Bonniers 1906. 338, (1) s. 1:a svenska upplagan. Lite trist och snedläst grönt halvklotband.
   Inga omslag medbundna.
  –  :  Spöket på Canterville och ett par andra noveller. [ref 75684]    110:-
    Bonniers 1921. Liten 8:o. 153 s. Häftad. Exlibris. Något bruntonad rygg. (Skrifter av Oscar Wilde)
Wilder, Thornton:  Även du min Brutus. Översättning av Gurli Hertzman-Ericson. [ref 70809]    80:-
    Natur och Kultur 1948. 241 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband. Två blad lite felaktigt skurna i marginalen.
Wilder,Thornton:  Den åttonde dagen. [ref 78037]    100:-
    Natur och Kultur 1967. 402 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydlig snedläst.
Williams, Eric:  Dragomanpasset. [ref 64122]    80:-
    Lindqvists 1962. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med några mycket små revor.
   Författaren är givetvis mest känd för den klassiska flyktromanen "Trähästen". Handlingen i "Dragomanpasset" utspelas i några sydeuropeiska länder bakom järnridån.
  –  :  Trähästen. Översättning av Gunnar Frösell. [ref 66449]    80:-
    Lindqvists 1950. 316 s. Med 1 karta. 9:e upplagan. Häftad. Något snedläst. Reva och viss pappersförlust vid ryggfoten, några smärre riss och veck längs kanterna. Inlagan lite slarvigt skuren, namnteckning på smutstitelbladet.
   Filmatiserad 1950 med Leo Genn, David Tomlinson, Anthony Steel, Bryan Forbes och Peter Finch i några av de större rollerna samt i regi av Jack Lee.
  –  :  Tunneln. Översättning: Rolf Torntorp. [ref 80508]    80:-
    Lindqvist, 1976. 284 s. 2:a upplagan. Häftad. Något snedläst, rygg och omslag delvis något blekta.
Williams, Tennessee:  Mrs Stones romerska vår. Översättning av Th. Warburton. [ref 62008]    100:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 120, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslaget med liten fläck i övre hörnet, exlibris på främre omslagets insida. (Panache-serien)
   Tennessee Williams debut som romanförfattare.
Williams, William Carlos:  Medicinen, Amerika och dikten. Prosa i urval och översättning av Stewe Claeson och Åke Nylinder. [ref 65986]    120:-
    Cavefors 1976. 285 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätta brytveck i nedre kanten på bakre omslag, tillskrift på smutstitelbladet, annars ett mycket bra ex.
Vincenzi, Penny:  Spetsnäsduken. [ref 77841]    85:-
    Bonniers 2000. 563, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "De var det perfekta paret - framgångsrika, förmögna, med tre förtjusande barn. Och de litade ju fullständigt på varandra..."
  –  :  Överraskningen. [ref 32357]    85:-
    Bonniers 1999. 526, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Ett oväntat arv får henne att tänka över sitt liv - äktenskapet, det förflutna, framtiden. Och konsekvenserna blir ödesdigra"
Vine, Barbara [pseud. f. Ruth Rendell]:  Gräshoppan. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77794]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 440, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några obetydliga bruksspår.
  –  :  Henrys bok. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77693]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2002. 431, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sotarens pojke. Översättning av Ylva Stålmarck. [ref 77284]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 376, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantnött och naggat omslag med några repor på framsidan.
Wodehouse, P.G.:  Den oumbärlige Jeeves. En antologi redigerad och inledd av Georg Svensson. Översatt av Birgitta Hammar. [ref 8126]    275:-
    Bonniers 1957. 405, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Fullmåne. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 15419]    120:-
    Bonniers 1948. 278, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, omslagen något gulnade, litet riss vid ryggfoten.
  –  :  Fullmåne. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 15420]    90:-
    Bonniers 1948. 278, (1) s. 10:e tusendet. Häftad. Något mörktonad rygg, båda omslagen samt några blad i slutet med lätt brytveck i nedre marginalen.
   Omslag av Stig Södersten.
  –  :  Får jag föreställa Mr Mulliner? Översättning av Birgitta Hammar. [ref 74116]    85:-
    Bonniers 1945. 244, (3) s. 4:e tusendet. Häftad. Något nött ex med veck på 2 av hörnorna.
  –  :  Galahad på Blandings. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 16171]    150:-
    Bonniers 1966. Liten 8:o. 215, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslagets rygg svagt gulnad, kanterna med ett fåtal lätta skrapmärken.
   Omslag av Lasse Lindqvist.

Se bild på boken
  –  :  Golfhistorier. Översättning: Birgitta Hammar. [ref 59549]    125:-
    Arena, Stockholm, 1988. 217, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Något stött vid rygghuvud och -fot.
   Boken är tidigare utgiven med titeln "Ett upp för Cuthbert".
  –  :  Golfhistorier. Översättning: Birgitta Hammar. [ref 63678]    135:-
    Barbara Books 2000. 222, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Tidigare utgiven under titeln "Ett upp för Cuthbert".
  –  :  Guldklimpen. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 17640]    140:-
    Bonniers 1944. 313, (1) s. 4:e tusendet. Häftad. Hårt snedläst, ryggen med läsränder, stött ryggfot samt lagad falsreva; omslagen lätt stötta i nedre kanten och med några lätta veck.
  –  :  Infrusna tillgångar. [ref 55318]    160:-
    Bonniers 1965. 236, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck längs kanterna.
  –  :  Mera golf! [En tredje samling golfhistorier]. Översättning: Birgitta Hammar. [ref 27921]    150:-
    Barbara Books, Bromma, 1991. 236, (1) s. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  Oss golfare emellan. [ref 59173]    125:-
    Barbara Books, Bromma, 1989. 236, (1) s. Reviderad nyutgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lätt stötta hörn.
  –  :  Rörliga pengar. Bemyndigad översättning från engelska av Emil Langlet. [ref 78624]    80:-
    Wahlströms 1941. 254 s. Ny utgåva. Förlagets skinnryggsband med ryggdekor. Främre pärmen lite skavd i övre hörnet. Tillskrift på försättsbladet. (Röda Biblioteket)
Wolkers, Jan:  Dödskallefjärilen. Översättning: Torbjörn Wessner. [ref 72553]    80:-
    Forum [1982]. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen blekt.
  –  :  En ros av kött. Översättning av Brita Dahlman. [ref 11957]    80:-
    Forum 1975. 179 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst.
Volkoff, Vladimir:  Major Popovs omvändelse. Till svenska av Ulla Bruncrona. [ref 70810]    80:-
    Bra Böcker 1982. 450, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
   Boken är samtidigt utgiven på Coeckelberghs förlag.
Vonnegut, Kurt:  Burfågel. Översättning av Olov Jonason. [ref 55874]    80:-
    Norstedts 1980. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Moder Natt. Översättning av Olov Jonason. [ref 28680]    125:-
    Norstedts 1971. Liten 8:o. 201, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och något gulnat samt med ett par små revor.
  –  :  Slakthus 5 eller Barnkorståget. Översättning: Olov Jonason. [ref 80811]    100:-
    PAN/Norstedts 1971. Liten 8:o. 223, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex.
Woolf, Virginia:  Jacobs rum. Översättning av Siri Thorngren-Olin. Efterskrift av Torsten Ekbom. [ref 21692]    140:-
    Författarförlaget, 1988. 235, (1) s. Ny utgåva. Häftad med flikomslag. Efterskrift med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex. (Pilotserien)
Wouk, Herman:  Innanför, utanför. Berättelsen om ett liv. Översättning av Bengt byström. [ref 57281]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1985. 603 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat i övre kanten. Textat namn på försättsbladet.
  –  :  Krigets vindar. 1: Natalie. 2: Pamela. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 64256]    190:-
    Wahlström & Widstrand 1973-1974. 368 + 512 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagen något naggade, del 2 något snedläst. Namnteckning och årtal på insidan av främre pärmen. 2 volymer.
  –  :  Skandalen kring Aurora Gryning eller Den sanna berättelsen om Andrew Reale. Till svenska av Birgit Hård af Segerstad. [ref 37488]    95:-
    Hökerbergs 1947. 296 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött. Omslagen med smärre lätta veck, det främre med tejpförstärkning på insidan i nedre hörnet.
  –  :  Youngblood Hawke. Roman om en författares liv. Översättning av Sven Hallén. [ref 49842]    140:-
    Forum 1963. 920, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat och med ett par lagade revor. Namnteckning på försättsbladet.
Wren, P.C.:  Ökenfortets hemlighet. Öden i främlingslegionen. [ref 50648]    110:-
    Allhem, Malmö, 1937. 352 s. + 12 planschblad. Illustrerad med bilder ur Paramounts storfilm "Trikolorens hjältar". 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt och marmorerade pärmpapper. Ägaretikett på främre pärmens insida och namnteckning på försättsbladets baksida.
  –  :  Ökenfortets hemlighet. Öden i främlingslegionen. [ref 71515]    90:-
    Allhem, Malmö, 1939. 352 s. + 12 planschblad. Illustrerad med bilder ur Paramounts storfilm "Trikolorens hjältar". Ny upplaga. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt och marmorerade pärmpapper. Lätt nött.
Wright, Richard:  Utanför. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 80268]    125:-
    Bonniers 1954. 387, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder samt lättare skrapmärken.
Yglesias, Helen:  Gjorde jag dig illa? Översättning av Margareta Tegnemark. [ref 65754]    85:-
    Hammarström & Åberg 1982. 312, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Yourcenar, Marguerite:  Kejsar Hadrianus' minnen. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 18142]    90:-
    Forum 1953. 285, (1) s. 4:e- 6:e tusendet. Häftad. Lätt snedläst och nött.
   Omslagsteckning av Yngve Svalander.
  –  :  Kejsar Hadrianus' minnen. Översättning av Gunnel Vallquist. [ref 74359]    90:-
    Forum 1954. 285, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något solkigt och lätt naggat omslag med ett par små lagade revor.
   Omslagsteckning av Yngve Svalander.
  –  :  Österlandsnoveller. Översättning: Malou Höjer - Katja Waldén. [ref 50834]    110:-
    Forum 1984. 120, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Zetterholm, Tore (red.):  Nordiska berättare. [ref 22924]    80:-
    Bra Böcker 1976. 238, (1) s. Illustrerad med porträtt. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Fint ex. (Bra Klassiker)
Zilliacus, Emil:  Grekiska epigram. Tolkade av Emil Zilliacus. [ref 74250]    125:-
    Gebers 1954. Liten 8:o. 151 s. Rikt illustrerad. 2:a upplagan. Privatbundet klotband med ryggtitel i skinn och båda omslagen medbundna (Leonard Gustafssons bokbinderi). Aningen blekt rygg, annars ett fint ex.
Zjuchovitskij, Leonid - Hesslind, Lars:  Om kärlek. Noveller. [Berättelser om kärlek i Öst och Väst]. – Dialog i brev. Översättningar av Ulla Roseen. [ref 55050]    80:-
    Bra Böcker 1989. 337, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Zola, Émile:  Dagbräckning. Öfversättning af Göte Bjurman. [ref 39080]    80:-
    Fröléen, Stockholm, 1911. (2), 325 s. 1:a svenska upplagan (?). Förlagets dekorerade klotband. Något nött rygg, hörnen lätt stukade. Namnstämpel på försättsbladet.
  –  :  Dagbräckningen. Översättning av Göte Bjurman. [ref 76926]    150:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1927. Stor 8:o. 582 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade klotband med marmorerade snitt. Fint ex.
  –  :  Drömmen. Öfversättning af Tom Wilson. Med en inledande uppsats om Émile Zola och hans lifsgärning af O.H.D. [ref 70813]    80:-
    Fröléen, Stockholm, 1910. XIV, 213 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen en aning nött, pärmarna något skeva. (Fröléens Zola-upplaga)
   Bandet är komponerat av Arthur Sjögren.
  –  :  Drömmen. Översättning av Tom Wilson. Med en inledande uppsats om Émile Zola och hans livsgärning av O. H. D. [ref 66853]    130:-
    Fröléen & Comp., 1927. Stor 8:o. 246 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade klotband med marmorerade snitt. Fint ex.
  –  :  Hans excellens. Översättning av Tom Wilson. [ref 70972]    100:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1927. Stor 8:o. 445 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade halvfranska band med marmorerade snitt. Bandet lite nött.
  –  :  Hans excellens. Översättning av Tom Wilson. [ref 76925]    150:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1927. Stor 8:o. 445 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade klotband med marmorerade snitt.
  –  :  Krogen. Översättning av Karin de Laval. Efterskrift av E.N. Tigerstedt. [ref 70814]    90:-
    Natur och Kultur 1946. 572 s. Ny utgåva. Häftad med skadat skyddsomslag, missfärgat på ryggen. Ouppskuren. (Modern världslitteratur 28)
  –  :  Rougonernas uppkomst. Översättning av Tom Wilson. [ref 70969]    150:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1927. Stor 8:o. 402 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets röda dekorerade klotband med marmorerade snitt. Fint ex.
  –  :  Rovet. Översättning av O.H.D. [ref 76930]    150:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1927. Stor 8:o. 366 s. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Ny utgåva. Förlagets dekorerade halvfranska band Förlagets röda dekorerade klotband med marmorerade snitt. Fint ex.
Zuckmayer, Carl:  En kärlekshistoria. Översättning av Hugo Hedendahl. [ref 11814]    150:-
    Victor Petterson, Stockholm, 1935. 72 s. + 5 färgplanscher av Isaac Grünewald. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Bandryggen något mörktonad. I kassett (lätt solkad och nött).
Zweig, Stefan:  Den outgrundliga hemligheten. Romantiska och andra berättelser. Översättning från tyskan av Hugo Hultenberg. [ref 8128]    95:-
    Skoglunds 1954. Stor 8:o. 367, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Omslagen något gulnade och solkade samt med en del riss och veck längs kanterna, främre omslaget med mindre pappersförlust i nedre hörnet. Namnteckning på titelbladet.
  –  :  Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia. Översättning av Karin Boye och Hugo Hultenberg. [ref 79396]    100:-
    Skoglunds 1947. Stor 8:o. 305, (7) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggen svagt missfärgad, omslagen med några mindre veck.
Öhman, Ivar (utg.):  Berömda berättare. Tolv noveller. [ref 45449]    100:-
    Folket i Bild 1948. Liten 8:o. 274, (5) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Tryckt i 5.900 ex. Förlagets linneband med rödfärgat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Liten brun fläck på titelbladet och på motstående sida, yttersnittet obetydligt fläckat. Skyddsomslaget saknas.
   Innehåller noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Konrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga.
Östlundh, Håkan:  Sommarsnö. [ref 72554]    75:-
    Rabén & Sjögren 1985. 235, (1) s. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Romandebut.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS