|
|
Joyce, James:
Dublin-noveller. Från engelskan av Emilie Kullman. [ref 10583] |
150:- |
| |
Wahlström och Widstrand 1931. 215 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavd rygg. Se bild på boken |
 |
|
:
Dublinbor. Översättning: Thomas Warburton. Förord: Tommy Olofsson. [ref 66072] |
90:- |
| |
Atlantis 1987. 223, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen) |
 |
|
:
Ett porträtt av konstnären som ung. Översättning och förord av Tommy Olsson. [ref 66071] |
125:- |
| |
Atlantis 1988. 276, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen) |
 |
|
:
Odysseus. En översättning under arbete. Särtryck ur Odysseus kommenterat av Thomas Warburton. [ref 70737] |
100:- |
| |
Bonnier Alba [1992]. 62, (2) s. Tryckt i 1.500 ex. Häftad. Ouppskuren. (Bonnier Albas julbok 1992) Ej såld genom bokhandeln. |
 |
|
:
Odysseus. Översättning och efterskrift av Thomas Warburton. [ref 74891] |
125:- |
| |
Alba 1983. Liten 8:o. 781 s. Ny utgåva. 8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck. (Albatross) |
 |
|
Julén, Björn (red.):
De bästa berättarna. Svalans tjugoårsantologi. [ref 74560] |
75:- |
| |
Bonniers 1961. Liten 8:o. 271, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med något nött och skamfilat skyddsomslag. Samlingsvolym med berättande bidrag av tjugo författare som alla medverkat i Svalan de första tjugo åren. |
 |
|
Juster, Kurt (red.):
Orolig natt och andra tyska efterkrigsnoveller. En antologi. Översättning av Per Erik Wahlund. [ref 32318] |
125:- |
| |
Bonniers 1951. 273, (1) s. Häftad. Ouppskuren. (Panache-serien) |
 |
|
Kadaré, Ismaïl:
Vem förde hem Doruntine? Översättning av Marianne Eyre. [ref 71907] |
200:- |
| |
Bonniers 1988. 151, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två små lagade revor. Med dedikation från författaren på titelbladet daterad 12.12. 1989. |
 |
|
Kafka, Franz:
Beskrivning av en kamp och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79868] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2000. 206, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget delvis något blekt. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Boet. [ref 80358] |
175:- |
| |
Bonniers 1970. 48, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade och solkade. (Fronten - klubben för ny litteratur) |
 |
|
:
Den försvunne. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79867] |
150:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2005. 265, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
En läkare på landet och andra berättelser. Översatt av Arne Hägglund och Teddy Brunius. [ref 11837] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1951. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Exlibris samt namnteckning på försättsbladet samt lätt mörktonad rygg. |
 |
|
:
Processen. [ref 33656] |
135:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1945. 241 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Missfärgad rygg, snedläst samt namnteckning på titelbladet. |
 |
|
:
Slottet. [ref 77087] |
100:- |
| |
Bokfrämjandet 1971. 235, (1) s. Illustrerad av Gert L. Rosberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Vår tids stora berättare) |
 |
|
:
Slottet. Översättning av Tage Aurell. [ref 38253] |
150:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1946. Stor 8:o. 259 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg, omslagen i övrigt med normala bruksspår. Omslag av Mark Sylwan. |
 |
|
:
Slottet. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79871] |
150:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2006. 318, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Till frågan om lagarna och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79870] |
150:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2001. 238, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
:
Under byggandet av den kinesiska muren och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79869] |
140:- |
| |
Bakhåll, Lund, 2001. 190, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex. (Samlade skrifter) |
 |
|
Katajev, Valentin:
Ett vitt och ensamt segel. Översättning av Gunnar Jackobsson och Per Wahlöö. [ref 62390] |
85:- |
| |
Folket i Bild 1962. 309, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. Tejpförstärkning på omslagets insida vid rygghuvud och -fot. Omslag av Ingvar Björk. – Handlingen i denna underbara ryska roman utspelas i Odessa revolutionsåret 1905. Pansarkryssaren Potemkin går dyster över vågorna och varslar om död. (Citat ur förlagstexten på omslagets baksida). |
 |
|
Kaye, M.M.:
Flamingo. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 80861] |
100:- |
| |
Norstedts 1958. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd samt läsrandig rygg. Omslag av Gösta Kriland. |
 |
|
:
Passadvind. Översättning av Margareta Ångström. [ref 63592] |
110:- |
| |
Norstedts 1964. 411, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ryggfoten aningen skavd, omslaget blekt på ryggen och tämligen kraftigt naggat. Namnteckning och datering på främre pärmens insida. |
 |
|
Kazakevitj, Emmanuil:
Den blå anteckningsboken. Översättning av Hans Björkegren och Hans Magnusson. [ref 7268] |
90:- |
| |
Progress, Moskva / Askild & Kärnekull, Stockholm, 1978. 348, (3) s. Delvis 1:a svenska upplaga. Förlagets klotband med naggat skyddsomslag. De första bladen något veckade (produktionsfel), omslagets framsida med märken efter prislappar. Förutom titelberättelsen innehåller boken kortromanerna "I dagsljuset" och "Stjärnan". Den sistnämnda har tidigare utgivits separat, de övriga är för första gången översatta till svenska. |
 |
|
Kazantzakis, Niko:
Den eviga vandringen uppåt. [ref 7629] |
130:- |
| |
Ljus, Stockholm, 1950. 460 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget delvis något bleknat samt med reva om ca 4 cm. |
 |
|
:
Spela för mig, Zorbas. [ref 77025] |
150:- |
| |
Ljus förlag 1949. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med bägge omslagen medbundna. Ryggen lätt solkad, i övrigt gott skick. |
 |
|
Keith, Harold:
Vapen till rebellerna. Roman från amerikanska inbördeskriget. Översättning av Arnold Åkesson. [ref 74234] |
80:- |
| |
Tidens Bokklubb 1960. 316, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. |
 |
|
Keller, Gottfried:
Kläderna gör mannen. Från tyskan av Carl Olof Nyman. [ref 23540] |
85:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1955. Liten 8:o. (106) s. Illustrerad av Edward Lindahl. Tryckt i 830 ex, varav 330 numrerade. Detta är nr 142 av den numrerade upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ett hörn lätt stukat. Exlibris. (Bokvännens bibliotek 26) |
 |
|
:
Valda berättelser. Översättning av Nils Selander och Teresia Eurén. [ref 47344] |
80:- |
| |
Bonniers 1927. 384, (1) s. + 1 titelporträtt. Förlagets halvfranska band och marmorerade snitt. Något nött. (Världslitteraturen) |
 |
|
Kemal, Yasar:
De tusen tjurarnas berg. Översättning: Mårten Edlund (från Thilda Kemals engelska översättning). [ref 67926] |
90:- |
| |
Gidlunds 1976. 312, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Gräset som aldrig dör. Översättning: Tora Palm (från Thilda Kemals engelska översättning). [ref 17436] |
85:- |
| |
Gidlunds 1975. 343 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lite blekt samt lätt nött. Exlibris. |
 |
|
:
Hittebarnet. [ref 78476] |
95:- |
| |
Ordfront 1998. 400, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet lagat riss. |
 |
|
Keneally, Thomas:
Schindler's List. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 65422] |
80:- |
| |
Norstedts 1994. 394, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Tidigare utgiven med titeln "Schindlers ark". |
 |
|
Kennedy, Jay Richard:
Prins Bart. [ref 74253] |
100:- |
| |
Gebers 1953. 405, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. |
 |
|
Kennedy, William:
Arvedelar. Översättning: Caj Lundgren. [ref 70161] |
90:- |
| |
Natur och Kultur 1992. 312, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Billy Phelans största spel. Översättning av Caj Lundgren. [ref 69771] |
90:- |
| |
Legenda 1985. 265, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Järngräs. Översättning av Caj Lundgren. [ref 69666] |
80:- |
| |
Legenda 1984. 205, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt och med en reva upptill. Omslaget i övrigt lätt naggat i övre kanten. Namnteckning på försättsbladet och exlibris på främre pärmens insida. Tryfferad med ett tidningsurklipp, intervju med författaren av Bengt Holmqvist. |
 |
|
Kennedy, William P.:
Hedersvakten. Översättning: Sture Lundquist. [ref 74202] |
90:- |
| |
Bra böcker 1994. 403 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kerouac, Jack:
På väg. Översättning: Einar Heckscher. [ref 80081] |
150:- |
| |
Norstedts 2008. 373, (1) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet riss. |
 |
|
Kertesz Imre:
Mannen utan öde. Översatt av Maria Ortman. Förord av Georg och Eva Klein. [ref 65118] |
85:- |
| |
Pan 2003. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. Första svenska upplagan utgavs 1985 under titeln "Steg för steg". |
 |
|
Kertész, Imre:
Mannen utan öde. Översatt av Maria Ortman. Förord av Georg och Eva Klein. [ref 66444] |
95:- |
| |
Norstedts 2002. 206, (1) s. Ny utgåva. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på försättsbladet, i övrigt ett fint ex. Första svenska upplagan utgavs 1985 under titeln "Steg för steg". |
 |
|
Kesey, Ken:
Gökboet. Till svenska av Ingvar Skogsberg. [ref 68274] |
95:- |
| |
Awe/Gebers, Stockholm, 1981. 407, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stukade, i övrigt gott skick. |
 |
|
:
Stundtals en sån lust. Översättning av Jimmy Hofsö. [ref 40567] |
130:- |
| |
Interculture 1988. 598, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Liten marginalskada på försättsbladet samt något naggat omslag annars fin. |
 |
|
Kesten, Hermann:
Barnen från Guernica. Med förord av Thomas Mann. Översättning av Maj Frisch. [ref 72718] |
75:- |
| |
Rabén & Sjögren 1966. 169, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex. (Tema-serien) |
 |
|
:
Copernicus. Biografisk roman i förkortad svensk tolkning av Tage Thiel. [ref 68949] |
110:- |
| |
Medéns, Stockholm, 1949. 377 s. Häftad. Ouppskuren men ändå lite stött. |
 |
|
Kidd, Sue Monk:
Honungsbiets hemliga roll. Översättning: Ritva Olofsson. Fackgranskning av Janne Mårtensson. [ref 78401] |
100:- |
| |
Bra Böcker 2004. 325, (1) s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kierkegaard, Sören:
Förförarens dagbok. [ref 79976] |
90:- |
| |
Vinga Press, 1995. 189 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. |
 |
|
Killens, John Oliver:
Vredens dag. Översättning från engelskan av Louis Chrysander. [ref 74236] |
95:- |
| |
Tiden 1966. 447, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck. Bakre omslag med brytveck i övre kanten och delvis lite gulnat. Omslagsteckning av Thord Lindblom. |
 |
|
Kinck, Hans E.:
Fladdermusvingar och andra noveller. Översättning av Tove Fahlén och Cilla Johnson. Förord av Edvard Beyer. [ref 66194] |
100:- |
| |
Atlantis 1979. (2), 179, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Atlantis väljer ur världslitteraturen) |
 |
|
Kipling, Rudyard:
[1] Djungelboken. Berättelserna om Mowgli. [2] Djungelboken. "Rikki-Tikki-Tavi" och andra djurberättelser. Bemyndigad översättning av Hanny Flygare. [ref 79516] |
150:- |
| |
Bonniers 1939. Liten 8:o. 333 + 223 s. Med illustrationer av W. H. Drake och J. Lockwood Kipling. 4:e tryckningen. Förlagets trevliga, blå dekorerade klotband. Volymerna lätt snedlästa, del 1 med några smärre fläckar på främre pärmen. 2 volymer. (Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg) |
 |
|
:
Havets hjältar. Berättelse från Newfoundlandsbankarna. Översättning av Hugo Gyllander och Mauritz Boheman. [ref 80687] |
90:- |
| |
Bonniers 1942. Liten 8:o. 300 s. Med illustrationer av I.W. Taber + 1 utvikbar karta. Ny utgåva. Förlagets blå, dekorerade klotband. Eftersättsbladet avlägsnat, fria försättsbladet med bokpremieetikett. (Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg) Originalets titel: Captains Courageous. |
 |
|
:
Just så-historier. Översättning: Britt G. Hallqvist. [ref 79761] |
110:- |
| |
Brombergs 2008. 149, (2) s. Illustrerad av författaren. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Förordet med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex. (Nobelklassiker) |
 |
|
Kirst, Hans Hellmut:
0/8-15 - farväl! Översättning av Gulli Lundström-Michanek. [ref 61431] |
125:- |
| |
Lindblads, Uppsala, 1956. 422, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre veck och riss samt tejpförstärkning på insidan vid rygghuvudet. Diskret namnteckning på smutstitelbladet. Omslag av Erik Prytz. - Tredje och sista delen i romantrilogin om Herbert Asch. |
 |
|
:
20 juli. En roman om attentatet. Översättning av Eva Berlin. [ref 209] |
120:- |
| |
Wahlströms 1966. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen och några små riss vid rygghuvudet. Namnteckning och datering på främre pärmens insida. I övrigt ett fint ex. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Generalernas natt. Översättning av Eva Berlin. [ref 61434] |
90:- |
| |
Wahlströms 1964. 413, (1) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst samt lite skavt omslag. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Klart slut! Översättning av Eva Berlin. [ref 61438] |
100:- |
| |
Wahlströms 1968. 351, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår, namnteckning och datering på främre pärmens insida. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Korpral Asch i fält. Översättning av Arnold Åkesson. [ref 24024] |
100:- |
| |
Folket i Bild 1961. 361 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par mindre lagade revor. |
 |
|
:
Milda makter. Översättning av Eva Berlin. [ref 30312] |
110:- |
| |
Wahlströms 1971. 317, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Officersfabriken. Översättning av Emil Bourin. [ref 31537] |
120:- |
| |
Wahlströms 1963. 542, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Omslaget lätt solkat samt med liten pappersförlust vid rygghuvudet och ett par små lagade revor. Eftersättsbladet med veck i nedre hörnet. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Röd morgon. Översättning av Eva Berlin. [ref 30324] |
85:- |
| |
Wahlströms 1972. 239, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Omslaget med svaga veck i nedre kanten på framsidan, namnteckning och datering på främre pärmens insida. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Sanningen om Sorge. Översättning av Eva Berlin. [ref 30325] |
110:- |
| |
Wahlströms 1969. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat vid rygghuvud och -fot, namnteckning och datering på främre omslagets insida, i övrigt ett fint ex. Omslag av Hans Arnold. |
 |
|
:
Skuggan från fronten. Översättning av Ingemar Lundberg. [ref 37908] |
75:- |
| |
Tiden 1964. 397, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött rygg, främre omslag med lätta brytveck. Inlagans början med bruksspår. Omslag av Gösta Kriland. |
 |
|
Kisch, Egon Erwin:
Bland pyramider och generaler. Urval och efterskrift av Ola Palmær. [ref 51916] |
120:- |
| |
Norstedts 1977. 219, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet. (Norstedts Klassiker) |
 |
|
Kivi, Aleksis:
Sju bröder. Översatt av Elmer Diktonius. [ref 74851] |
200:- |
| |
Norstedts 1948. Liten 4:o. 430 s. Illustrerad av Marcus Collin med inklistrade färgplanscher samt teckningar i svartvitt. Privatbundet halvfranskt band med lite "suddig" text på titelfältet. Främre omslaget medbundet. |
 |
|
Kjersmeier, Carl (utg.):
Afrikansk negerdiktning. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. [ref 73415] |
125:- |
| |
Norstedts 1948. Liten 4:o. 46, (4) s. Illustrerad med teckningar av Mogens Zieler. Förlagets dekorerade pappband. Små riss vid ryggfoten. Skyddsomslag saknas. |
 |
|
Kleist, Heinrich von:
Michael Kohlhaas. Översatt av Alf Ahlberg. [ref 73827] |
85:- |
| |
Tiden 1950. 148 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Tidens tyska klassiker 6) |
 |
|
Kluge, Alexander:
Massdöden i Venedig och andra läroprocesser med dödlig utgång. [ref 79706] |
90:- |
| |
PAN/Norstedts 1977. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex. |
 |
|
Knittel, John:
Abd-el-Kader. Roman från de marockanska bergen. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 69670] |
125:- |
| |
Hökerbergs 1932. 366, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med tre upphöjda bind, ryggförgyllning, dubbla titelfält i skinn och i två färger, övre guldsnitt samt marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Knox, Alexander:
Den vita björnen. Översättning av Vanja Lantz. [ref 41752] |
80:- |
| |
Bonniers 1977. 219, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Kock, Paul de:
Jag var en förförare. Fransk sederoman. [ref 40604] |
75:- |
| |
Ugglan, Stockholm, 1946. 258 s. Häftad. Sned och något nött rygg. Omslaget har förlagsbeteckningen Förlaget Favoritböcker AB, Stockholm, samt med seriebeteckningen Berömda sedeskildringar. |
 |
|
Koestler, Arthur:
Spanskt testamente. Del 1. Med förord av Hertiginnan av Atholl. Till svenskan av Lill Yunkers. + Dialog med döden. (Spanskt testamente. Del II). [ref 39008] |
275:- |
| |
Federativs Förlag, Stockholm, 1939. Liten 8:o. 191, (1) + 193-368 s. Häftade. Något snedlästa, ryggen till del 1 med ett par fuktfläckar, del 2 något blekt. Omslagen med smärre veck runt kanterna. Del 2 har ett tidningsurklipp angående Koestlers bortgång inklistrat på främre omslagets insida. 2 volymer. Översättare till del 2 ej angiven. |
 |
|
Kohout, Pavel:
Bödelsflickan. I översättning av Karin Mossdal. [ref 80350] |
150:- |
| |
Coeckelberghs, Stockholm, 1979. 386 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt blekt samt med liten lagad reva. (Röster från Tjeckoslovakien 8) |
 |
|
Konstantinov, Andrej:
Dödlig trojka. Översättning och bearbetning av Malcolm Dixelius. [ref 79658] |
100:- |
| |
Prisma 1999. 376, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Korda, Michael:
Familjen. Översättning: Elisabeth Olin. [ref 69671] |
90:- |
| |
Bonniers 1989. 596, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Michael Korda är brorson till den legendariske filmproducenten Sir Alexander Korda som han tillsammans med dennes bröder porträtterat i boken "Lyckans gullgossar". I övrigt har Michael Korda bl.a. givit ut boken "Queenie" vars huvudperson är baserad på Merle Oberons liv. |
 |
|
Korolenko, Vladimir:
Makars dröm och andra noveller. Översättning av Nils Åke Nilsson (Makars dröm), E. von Sabsay och C. Sterzel (Flyktingen från Sachalin; Skogen susar). [ref 77164] |
80:- |
| |
Tiden 1947. Liten 8:o. 179, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätt mörktonad rygg, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker) Omslagsvinjett av Ulla Sundin. |
 |
|
Kosinski, Jerzy:
Blindträff. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 4141] |
90:- |
| |
Tiden 1982. 284 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt blekt rygg annars ett fint ex. |
 |
|
:
Flipper. Översättning av Peter Stewart. [ref 13929] |
100:- |
| |
Tiden 1982. 366 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
:
Steg. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 71636] |
90:- |
| |
Tiden 1985. 125 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och litet riss i övre kanten vid rygghuvudet samt även smärre veck i nedre kanten på baksidan. |
 |
|
Kotzwinkle, William:
Doktor Råtta. Översättning: N.O. Lindgren. [ref 10176] |
90:- |
| |
Forum 1978. 216, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Ryggen med ett par lätta veck. (Rostrumserien) |
 |
|
Krantz, Judith:
Mistrals dotter. Översättning av Anna Pyk. [ref 69673] |
85:- |
| |
Bonniers 1983. 542, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en reva i övre kanten (lagad med dokumenttejp på insidan). |
 |
|
:
Princess Daisy. Översättning av Anna Pyk. [ref 69672] |
75:- |
| |
Bra Böcker 1981. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. |
 |
|
Kraszewski, J.I.:
August den starke, konung av Polen, och grefvinnan Cosel. Historisk roman. På svenska utgifven af C. Eichhorn. [ref 56910] |
100:- |
| |
Stockholm, Ph. Maass & C:o., 1881. (6), 484 s. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött, bakre pärmen med liten fläck. Inlagan delvis lätt åldersfläckad. Namnstämpel på främre pärmens insida. |
 |
|
Krüger, Michael:
Himmelfarb. Översättning: Ulrika Wallenström. [ref 77738] |
90:- |
| |
Brombergs 1996. 189, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Namnteckning på främre omslagets insida och på smutstitelbladet. |
 |
|
Kundera, Milan:
Avskedsvalsen. Översättning från tjeckiskan av Lennart Holst. [ref 2539] |
120:- |
| |
Bonniers 1978. 197, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött, en liten fläck på bakre pärmens insida och eftersättsblad. |
 |
|
:
Identiteten. [ref 79965] |
120:- |
| |
Bonniers 1999. Liten 8:o. 154, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Långsamheten. [ref 79964] |
125:- |
| |
Bonniers 1996. Liten 8:o. 139, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Kuniczak, W.S.:
Slutstriden. Översättning av Mikael Mörling. [ref 67581] |
80:- |
| |
Bra Böcker 1985. 455 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt skamfilad, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Kuprin, Alexander:
Sjösjuka. Noveller. Översättning av Carl G. Martinsson. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 7959] |
90:- |
| |
Tiden 1949. Liten 8:o. 130, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygg aningen mörktonad, baksidan med en liten lagad reva. (Ryska Klassiker) Omslagsvinjett av Ulla Sundin. |
 |
|
:
Sulamith. Översättning från ryska av Jascha Golowanjuk och Herbert Friedländer. [ref 40657] |
90:- |
| |
Lindqvists 1959. 96 s. Omslag och illustrationer Yngve Berg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss, smalt veck och aningen naggat i övre kanten. Diskret tillskrift på försättsbladet. |
 |
|
Kusniewicz, Andrzej:
Kungen av Bägge Sicilierna. I översättning av Christina Wollin. [ref 24509] |
90:- |
| |
Coeckelberghs 1979. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt skavt samt några små fläckar på undre snittet. (Röster från Polen 5) |
 |
|
Kuznetsov, Anatolij:
Babij Jar. En dokumentärroman. [ref 80901] |
95:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1967. 285, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små naggar och veck. |
 |
|
Kyne, Peter B.:
Längtans ö. Översatt av Urban Stenström. [ref 59971] |
75:- |
| |
Skoglunds 1938. 251, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Omslag av Gunnar Lindvall. |
 |
|
La Cour, Tage (red.):
Bokens magi. Berättelser om böcker. [ref 4523] |
90:- |
| |
Bonniers 1960. 171, (4) s. Häftad. Ryggen lätt solkad, omslagets övre hörn skadat (förstärkt med dokumenttejp på insidan). Innehåller noveller om böcker och bokälskare av bl.a. Anton Tjechov, Stefan Zweig, Vincent Starrett, Jan Fridegård, Eric Linklater och Ray Bradbury. |
 |
|
La Mure, Pierre:
Den okända Mona Lisa. Översättning: Astrid Lundgren. [ref 54256] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 1976. 361, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Snedläst. |
 |
|
La Rochefoucauld, François de:
Maximer. Översättning och inledning av Hannes Sköld. [ref 75994] |
150:- |
| |
Bonniers 1931. Liten 8:o. 164 s. 2:a upplagan. Gediget privatbundet halvfranskt band med fyra dubbla upphöjda bind och ryggförgyllning. Fint ex. |
 |
|
:
Maximer. Översättning och inledning av Hannes Sköld. [ref 77393] |
80:- |
| |
Bonniers 1931. Liten 8:o. 164, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen missfärgad och med ett par läsränder, ett fåtal smärre riss och veck längs pärmarnas kanter. Något gulnad. (Bonniers klassikerbibliotek) |
 |
|
Lacroix, Paul:
En trollkarl i Paris. [ref 12102] |
75:- |
| |
Sällskapet Bokvännerna 1962. Liten 8:o. 54, (2) s. Illustrerad av Torsten Århem. Tryckt i 700 ex. Häftad. Ouppskuren. (Bokvännens miniatyrserie nr 16) |
 |
|
Lafontaine, August [Heinrich Julius]:
Carl Engelmans dagbok, utgifven af August Lafontaine. 1-2. Öfversättning. [ref 75269] |
500:- |
| |
Tryckt hos C.F. Marquard, Stockholm, 1801. Liten 8:o. Frontespis + 323 s. Senare delens titelblad med litograferad vinjett. 1:a svenska upplagan. Något nött, nära samtida halvfranskt band med blindpressad rygg. Ryggtitelfältet skadat (bit saknas), frontespisen samt de första och sista sidorna ganska hårt åldersfläckade, inlagan i övrigt bitvis lätt åldersfläckad. Gammal namnteckning på frontespisens baksida. 2 delar i en volym. August Heinrich Julius Lafontaine (1758-1831) skrev totalt 63 titlar på 50815 s. Född i Brunswick nära Hannover. |
 |
|
Lagerman, Magda (red.):
Moderna sovjetryska noveller. I urval och översättning av Magda Lagerman. [ref 28748] |
100:- |
| |
Bonniers 1959. 200, (7) s. Häftad. Fint ex. (Panache-serien) Innehåll: "Chefredaktören" av Tatjana Tess, "Den förhäxade herden" av Vladimir Kosin, "Petjka" av Lida Voitolovskaja, "Vagabonden" av Nikolaj Tjukovskij, "Vid djupt vatten" av Nikolaj Bogdanov, "Korsdrag" av Viktor Konetskij, "Onödig ära" av Sergej Voronin. |
 |
|
Lanchester, John:
Njutningens pris. Översättning: Nille Lindgren. [ref 64403] |
85:- |
| |
Bonniers 1996. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lander, Leena:
Den glada hemkomstens boplatser. Översättning [från finskan] av Camilla Frostell. [ref 77279] |
100:- |
| |
Bonniers 1997. 362, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Må stormen komma. Översättning [från finskan] av Camilla Frostell. [ref 77310] |
95:- |
| |
Bonniers 1996. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantstött skyddsomslag. |
 |
|
Larsen, Gunnar:
I somras. Från norskan av Sven Stolpe. [ref 56023] |
80:- |
| |
Bonniers 1939. 222 s. Ny utgåva. Förlagets gulddekorerade skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Ryggen lite blekt och en aning nött. Pärmhörnen lätt stötta, annars ett mycket bra ex. |
 |
|
Lawrence, D.H.:
Lady Chatterleys älskare. Med inledning av Fredrik Böök. Till svenska av Elsa af Trolle. [ref 76786] |
250:- |
| |
Fritzes 1941. 411 s. 1:a svenska upplagan. Gediget privatbundet rött halvfranskt band med fem upphöjda bind samt marmorerade snitt och pärmpapper. Ryggen en aning blekt och mycket lätt nött, främre pärmens hörn med små skavmärken, annars mycket bra skick. Exlibris. |
 |
|
:
Lady Chatterleys älskare. Med inledning av Fredrik Böök. Till svenska av Elsa af Trolle. [ref 72923] |
140:- |
| |
Fritzes 1953. 411 s. Privatbundet gediget linneband. |
 |
|
:
Lady Chatterleys älskare. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 72860] |
80:- |
| |
Alba 1990. 342, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår. |
 |
|
:
Mannen som dog och andra noveller. Valda och översatta av Artur Lundkvist. [ref 73393] |
110:- |
| |
Tiden 1939. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Inbunden i ett gediget klotband utan omslag. |
 |
|
Laxness, Halldór Kiljan:
Atomstationen. Översättning från isländskan av Rannveig och Peter Hallberg. [ref 67929] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren 1987. 268, (4) s. [Ny utgåva]. 2:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt, liten ytskada på framsidan (ingen textförlust). |
 |
|
:
Den goda fröken och Huset. Översättning av Peter Hallberg. [ref 7752] |
70:- |
| |
Rabén & Sjögren/Vi 1954. Liten 8:o. 93, (2) s. 2:a upplagan. 5:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggen något mörktonad samt med obetydlig stötskada nedtill. (Partisan-serien 1) Ur novellsamlingen Fótatak manna (Människors steg) 1933. |
 |
|
:
Den goda fröken och Huset. Översättning: Peter Hallberg. Efterord av Annika Öhrner. [ref 36526] |
120:- |
| |
Alfabeta, Stockholm, 1989. Tvär 8:o. 120 s. Illustrerad av Siri Derkert. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ett mörkt diagonalt streck på omslagets baksida (genomslag från en etikett på insidan). Sista kapitlet består av en intervju med Siri Derkert i översättning av Britta Björnsson. |
 |
|
:
Islands klocka. Översättning av Peter Hallberg. [ref 78023] |
90:- |
| |
Kooperativa Förbundets Bokförlag 1948. 356, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Delvis ouppskuren. Häftesomslagen med några smärre riss, veck och naggar. |
 |
|
:
Islands klocka. Översättning av Peter Hallberg. [ref 66145] |
85:- |
| |
Rabén och Sjögren 1955. 356, (3) s. 2:a upplagan, 21:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagad reva i bakre ytterkanten. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
|
:
Piplekaren. Noveller. Översättningar av Ingegerd Nyberg-Fries, Peter Hallberg och Leif Sjöberg. [ref 52846] |
95:- |
| |
Rabén & Sjögren/Vi 1955. 190, (1) s. 2:a upplagan. 6:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen samt med smärre veck och riss. För- och eftersättsbladen något missfärgade med genomslag på motstående sidor. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
|
:
Tidens gång i Backstugan. Översättning: Ingegerd Fries. [ref 52858] |
100:- |
| |
Rabén & Sjögren / Vi 1957. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat upp- och nedtill på ryggen. Omslag av Eric Palmquist. |
 |
Le Clézio, J.M.G.:
Allt är vind. [ref 80926] |
150:- |
| |
Elisabet Grate Bokförlag, Stockholm, 2008. 417, (1) s. 1:a svenska upplagan. Andra tryckningen. Häftad. Ryggen med svaga läsränder, i övrigt ett fint ex. |
 |
|
:
Rapport om Adam. Översättning av Aslög Davidson. [ref 79858] |
130:- |
| |
Norstedts 2008. 234, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Le Sage, Alain-René:
Gil Blas. Från franskan av Nils-Olof Franzén. [ref 16689] |
200:- |
| |
Ljus förlag, Stockholm, 1945. 684 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade linneband med bägge omslagen medbundna. Pärmar och rygg delvis aningen solkade och ojämnt blekta (svag blekning). |
 |
|
Lee, Laurie:
Jag kan inte stanna länge. I översättning av Vanja Lantz. [ref 21740] |
90:- |
| |
Cavefors, Lund, 1976. 244 s. Illustrerad med porträtt av Laurie Lee, tecknat av William Thomson. Frontespiser av Susan Campbell. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt skamfilade runt kanterna, annars ett fint ouppskuret ex. |
 |
|
Leiser, Erwin (utg.):
Berömda berättare om världsstäder. I urval. [ref 3295] |
120:- |
| |
Folket i Bild 1956. 248, (2) s. Med teckningar av Adolf Hallman. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt samt båda omslagen medbundna. Med ett bidrag av Harry Martinson: "Indien". |
 |
|
Lenz, Frederick:
Att surfa i Himalaya. Samtal med en buddistisk mästare. Översatt av Rolli Fölsch. [ref 67968] |
80:- |
| |
Isis Förlag 2002. 206 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött. |
 |
|
Leonov, Leonid:
Gräshopporna. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. [ref 6460] |
80:- |
| |
Tiden 1947. Liten 8:o. 142, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg lätt mörktonad, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker) Omslagsvinjett av Ulla Sundin. - Förutom titelnovellen innehåller boken även novellerna "Mörkt vatten" och "Ivans äventyr". |
 |
|
Lera, Angel Maria de:
Skräckens trumpeter. Översättning av Lorenz von Numers. [ref 77581] |
90:- |
| |
Bonniers 1960. Liten 8:o. 269, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad med en minimal fläck, omslagen aningen kantstötta nedtill, i övrigt gott skick. (Panacheserien) |
 |
|
Lessing, Doris:
En man och två kvinnor. Noveller. Översättning av Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup. [ref 59573] |
110:- |
| |
Forum, Stockholm, 1965. 207, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Bakre omslaget obetydligt solkat samt med ett fåtal smärre veck. |
 |
|
:
Giftermålen mellan zonerna tre, fyra och fem. Berättat av krönikörerna i zon tre. Översättning: Sonja Bergvall. [ref 62486] |
100:- |
| |
Trevi 1980. 287, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat och en aning kantnött. (Canopus i Argo - ur arkiven) |
 |
|
:
Ingen trolldom till salu. [Noveller]. Urval och översättning av Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup. [ref 76556] |
100:- |
| |
Forum 1969. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött och med en liten lagad reva vid främre falsen. De sju novellerna i denna utgåva är hämtade ur volymen "African Stories". |
 |
|
:
Instruktion för nedstigning i helvetet. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 69130] |
110:- |
| |
Trevi 1971. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Kärlekens teater. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 55835] |
100:- |
| |
Trevi [1996]. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår annars fin. |
 |
|
:
Sommaren före mörkret. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 38819] |
90:- |
| |
Trevi 1973. 215, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Månadens bok) |
 |
|
:
Äkta vara. Noveller. Översättning: Britt Arenander och Solveig Nellinge. [ref 76435] |
85:- |
| |
Trevi 1991. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsetikett på försättsbladet. |
 |
|
Lewis, Norman:
Vulkanerna över oss. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 75790] |
125:- |
| |
Bonniers 1963. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill, det bakre även med ett svagt veck, annars ett fint ouppskuret ex. |
 |
|
Lévy, Bernard-Henri:
Charles Baudelaires sista dagar. Översättning av Jan Henrik Swahn. [ref 5984] |
150:- |
| |
Legenda 1990. 313, (7) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Märke efter prislapp omslagets framsida. |
 |
|
Levy, Marc:
Om det ändå vore sant. Översättning: Agneta Sellin. [ref 77703] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2001. 238, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
:
Var är du? Översättning av Britt Arenander. [ref 77911] |
90:- |
| |
Wahlström & Widstrand 2003. 225, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. |
 |
|
Lichtenberg, Georg Christoph:
Aforismer. I urval och översättning av Bengt Holmqvist. [ref 753] |
100:- |
| |
Tiden 1949. 72, (3) s. Illustrerad av Mark Sylwan. Häftad. |
 |
|
:
Kladdböcker. Urval, översättning och efterskrift av Peter Handberg. [ref 79953] |
130:- |
| |
Propexus, Lund, © 1991. 250 s. Illustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Kykeon 3) |
 |
|
Lie, Jonas:
Familjen på Gilje. En interiör från 1840-talet. [ref 52001] |
125:- |
| |
Norstedts 1930. Stor 8:o. 230, (2) s. Med teckningar av Erik Werenskiöld. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med färgade snitt. Båda omslagen medbundna, skyddsomslaget saknas. Blekt rygg samt blekrand på övre delen av främre pärmen. |
 |
|
Lin Yutang:
De oskyldigas flykt. Till svenska av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 7137] |
75:- |
| |
Natur och Kultur 1965. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. |
 |
|
:
Ett blad i stormen. En roman från det krigshärjade Kina. Översättning av Gösta Olzon. [ref 63524] |
85:- |
| |
Bonniers 1943. 385, (1) s. 6:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet. |
 |
|
Linakis, Steven:
Kriget slutade på våren. Översättning av L.L. Chrysander. [ref 70553] |
80:- |
| |
Tiden 1967. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med linnerygg och något skadat skyddsomslag. |
 |
|
Lincoln, Victoria:
Flickan från February Hill. Översättning av Einar Malm. [ref 59972] |
75:- |
| |
Bonniers 1936. 282 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag lätt naggat. Ouppskuren. |
 |
|
Lind, Jakov:
En själ av trä. Berättelser. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 11984] |
110:- |
| |
Bonniers 1963. 224, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuret ex. (Panache-serien) |
 |
|
Lindell, Inger-Siw (red.):
Efterdyning. Berättelser från sjön. [ref 57366] |
80:- |
| |
En bok för alla 1997. Liten 8:o. 276 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Stämpel och namnteckning på smutstitelbladet. Med bidrag av Ivar Lo-Johansson, Harry Martinson, Göran Schildt, Thorsten Jonsson, Vilhelm Moberg, Peter Høeg och många fler. |
 |
|
Lindh, Ylva (red.):
Midvinter. Julberättelser från förr. Noveller, sagor och romanavsnitt, dikter och tankar kring jul- och vinterveckor från svunnen tid. [ref 60038] |
80:- |
| |
Semic 1999. 193 s. Förlagets dekorerade pappband. |
 |
|
Linklater, Eric:
Den muntra musan. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 69825] |
80:- |
| |
Norstedts 1961. 268, (1) s. 2:a upplagan. 8:e tusendet. Häftad. Ett par veck i ryggen, annars ett bra ex. Omslag av Gunnar Brusewitz. |
 |
|
:
Männen från Ness. Översättning av Frans G. Bengtsson. [ref 29535] |
150:- |
| |
Norstedts 1933. 249, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Obetydligt snedläst, pärmarna med några små bruksspår. Handlar om Ragnar Lodbrok och hans söner. |
 |
|
:
När klokheten kom till byn. Översättning: Jane Lundblad. [ref 72060] |
100:- |
| |
Norstedts 1953. 311, (1) s. 3:e upplagan, 14:e tusendet. Häftad. Läsrandig rygg. |
 |
|