logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, utländsk i svensk översättning  / H-R  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Hailey, Arthur:  Banken. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 65946]    75:-
    Bra Böcker 1975. 358, (1) s. Bokklubbsutgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Flygplatsen. Översättning av Sven Hallén. [ref 22810]    95:-
    Tiden 1968. 375, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något skadat (små bitar saknas i kanterna, lagad reva på baksidan).
  –  :  Hotellet. Översättning av Yasuko Tham Goulding. [ref 73127]    85:-
    Tiden 1966. 381, (1) s. 2:a upplagan. (6:e-8:e tusendet). Häftad. Nött rygg, omslagen endast lätt kantnötta. Namnteckning och tillskrift på smutstitelbladet.
  –  :  Krisen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 24254]    85:-
    Bonniers 1979. 350, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Stark medicin. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 70342]    85:-
    Bonniers 1984. 463, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med smärre riss runt kanterna.
  –  :  Stark medicin. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 77419]    75:-
    Bonniers 1984. 463, (1) s. 91:a-102:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag med lagad reva i övre kanten.
Haley, Alex:  Queen. Berättelsen om en amerikansk familj. Översättning av Synnöve Olsson. [ref 74811]    125:-
    Rabén Prisma 1995. 663, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   I februari 1992 avled Alex Haley. Han hade då skrivit en stor del av romanen, men den färdigställdes av David Stevens som länge arbetat tillsammans med Haley.
  –  :  Rötter. Berättelsen om en amerikansk familj. Översättning av Helen Blomberg. [ref 74179]    100:-
    Rabén & Sjögren 1977. 409, (1) s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget med två små lagade revor på framsidan.
Hamsun, Knut:  Markens gröda. 1-2 i 1 volym. Översättning: Hugo Hultenberg. [ref 80333]    250:-
    Svenska Andelsförlaget 1920. (4), 195 + 161 s. 1:a svenska upplagan. Mycket gediget vinrött skinnband med lätt ryggdekor och färgat snitt. Främre omslaget medbundet. Mycket lätt skavt.
   Romanen om bonden Isak som gav författaren nobelpriset 1920.
  –  :  Pan. Ur löjtnant Thomas Glahns papper. Översättning och förord: Eva Seeberg. [ref 65441]    80:-
    Bra Böcker 1982. 175, (1) s. Ny utgåva. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Fint ex. (Bra Klassiker)
  –  :  Under höststjärnan. [ref 12325]    100:-
    Bonniers 1959. 162, (1) s. Häftad. Fint ex.
   1:a svenska upplagan kom 1922.
Han Suyin [pseud. f. Elisabeth Comber]:  ... och regnet min dryck. Översättning från författarinnans manuskript av Aida Törnell. [ref 69651]    75:-
    Norstedts 1955. 264, (3) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med främre omslag medbundet.
   Omslag av Karl-Erik Forsberg.
  –  :  Förtrollerskan. Översättning av Gunnel Strömberg. [ref 69653]    80:-
    Bra Böcker 1987. 402, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött.
   Utgiven samtidigt på Norstedts.
  –  :  Tills morgonen gryr. Översättning av Britt Arenander. [ref 69652]    85:-
    Bra Böcker 1984. 590 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Utgiven samtidigt på Norstedts.
Handke, Peter:  Frånvaron. En saga. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 15346]    100:-
    Bonniers 1989. 156, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Liten reva i omslaget (tejpad på insidan).
Hansen, Erik Fosnes:  Psalm vid resans slut. Översättning av Bo Ludvigsson. [ref 78820]    120:-
    Alba, 1992. 472, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Hardouin, Maria le:  Det svarta seglet. Översättning av Eva Lundquist. [ref 9226]    85:-
    Bonniers 1948. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslaget lätt naggat i nedre kanten. Ouppskuren. (Panache-serien)
Harpole, James:  En läkare ger oss mod. Till svenska av Beatrice Cronstedt. [ref 24981]    90:-
    Medéns 1939. 274, (2) s. Förlagets dekorerade linneband. Båda omslagen medbundna. Tillskrift på försättsbladet.
Harris, MacDonald:  Ballongfararen. Översättning av Astrid och Caj Lundgren. [ref 67577]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1977. 306, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med smärre skrapmärken, annars fin. (Månadens bok)
Harrison, Kathryn:  Kyssen - ett hemligt liv. Översättning av Annika Preis. [ref 77951]    75:-
    Bonniers 1998. 165, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Harrison, Sue:  Min bror vinden. [ref 11643]    110:-
    Forum 1994. 505, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Sue Harrison överträffar Jean Auel"
  –  :  Min syster månen. [ref 80564]    110:-
    Forum 1993. 384, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   "Sue Harrison överträffar Jean Auel"
Hasek, Jaroslav:  Den tappre soldaten Svejks äventyr. Översättning av Daniel Brick. [ref 72557]    100:-
    Tiden 1976. 563, (1) s. Illustrerad av Josef Lada. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva på baksidan av omslaget.
Hassel, Sven [pseud. f. Willy Arbing]:  De fördömdas legion. Översättning från danskan av Karl Otto Zamore. [ref 6977]    90:-
    Berghs 1968. 313, (1) s. 2:a upplagan. 20:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget nött och med flera lagade revor.
  –  :  De fördömdas legion. Översättning från danskan av Karl Otto Zamore. [ref 68339]    80:-
    Berghs 1968. 313, (1) s. 2:a upplagan, 20:e tusendet. Häftad. Något nött och sned rygg.
  –  :  Döden på larvfötter. [ref 80816]    85:-
    Berghs Förlag, Malmö, 1968. 337, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, rygghuvud- och fot något stukade. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med några mindre riss och veck.
  –  :  Kommando Reichsführer Himmler. [ref 80818]    85:-
    Berghs, 1971. 329, (7) s. 1:a svenska upplagan. 15:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget något gulnat och nött samt med några mindre, lagade revor.
  –  :  Marschbataljon. Översättning av Karl Otto Zamore. [ref 27224]    110:-
    Tiden 1962. 349, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen något läsrandig. Omslagen med ett fåtal smärre riss och veck.
  –  :  Monte Cassino. Översättning från danskan av Karl Otto Zamore. [ref 68335]    80:-
    Berghs 1965. 324 s. 10:e tusendet. Häftad. Tämligen kraftigt snedläst, bakre omslaget fläckat och solkat.
  –  :  SS-generalen. Översättning: Karl Otto Zamore. [ref 74570]    75:-
    Berghs 1987. 361, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  SS-generalen. Översättning: Karl Otto Zamore. [ref 80817]    85:-
    Berghs 1987. 361, (1) s. 2:a upplagan. 16:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget något gulnat samt med viss pappersförlust vid rygghuvudet och några mindre lagade revor.
Hauge, Alfred:  Mysterium. Översättning: Sven Stolpe. [ref 39162]    80:-
    Verbum 1968. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Främre omslag medbundet.
Hawes, James:  En vit mersa med fenor. Översättning: Nina Lekander & Claes Carlsson. [ref 67086]    150:-
    Brombergs 1996. 299, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött samt något blekt på ryggen.
Hawthorne, Nathaniel:  Historier och dagboksblad. [ref 73828]    75:-
    Tiden 1959. 153, (1) s. Häftad. (Tidens amerikanska klassiker)
Hayden, Sterling:  Jungfruresan. Översättning av Per Kellberg. [ref 73608]    90:-
    Askild & Kärnekull 1978. 534, (1) s. Häftad. Bakre omslagets nedre hörn och en del av inlagan med lätt stukning.
Heath, Catherine:  Så gör man bara inte. [ref 28332]    85:-
    Forum 1991. 224, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst annars fin.
Hebbel, Friedrich:  Barberar Zitterlein och andra berättelser. Inledning av Alf Ahlberg. Översättning av Eddy Gjötterberg. [ref 69654]    75:-
    Tiden 1951. Liten 8:o. 143, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslagsryggen lätt mörktonad. (Tidens tyska klassiker 11)
Heine, Heinrich:  Harz-resan. Baden i Lucca. Inledning och översättning av Ture Nerman. [ref 18637]    95:-
    Tiden 1950. Liten 8:o. 202, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad reva och lätt gulnad rygg. (Tidens tyska klassiker)
   Omslag av Mark Sylwan.
  –  :  Lyrik och prosa. I urval av Johannes Edfelt. [ref 68053]    90:-
    Forum 1958. 217, (1) s. Häftad. Med tillskrift från utgivaren (?) på friblad. Ouppskuren. (Forumbiblioteket 100)
Heine, Th. Th.:  Jag väntar på under. Översättning från den tyska originalmanuskriptet av Knut Stubbendorff. [ref 21813]    110:-
    Ljus Förlag, 1944. 453, (3) s. 2:a upplagan. 3:e-8:e tusendet. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Främre pärmen något fläckad, ryggen med lättare skrapmärken.
  –  :  Jag väntar på under. Översättning från den tyska originalmanuskriptet av Knut Stubbendorff. [ref 73722]    90:-
    Ljus 1944. 453 s. 2:a upplagan, 3:e-8:e tusendet. Häftad. Lätt skavd. Tillskrift på smutstitelbladet.
   Heines debutroman som publicerades först ett år efter i Tyskland.
Heinesen, William:  Gryningsvindar. Nutidsroman från Färöarna. Till svenska av Elsa Thulin. [ref 17385]    95:-
    Gebers 1935. 473 s. + 1 kartskiss av författaren. 1:a svenska upplagan. Häftad. Båda omslagen med ett par vattenfläckar, det främre lätt naggat och med en liten reva, det bakre med hörnveck och ryggen med läsveck. Exlibris på främre omslagets insida.
   Omslagsvinjett efter en teckning av författaren.
  –  :  Tornet vid världens ände. En poetisk mosaik-roman om den yngstes ungdom. Översättning: Jadwiga P. Westrup. [ref 45518]    90:-
    Forum 1976. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något mörktonad, en liten reva (1 cm) i övre kanten på framsidan.
   Omslag av Gunnar Göransson.
Heinrich, Willi:  Partisaner. Från tyskan av Karl Otto Zamore. [ref 73397]    120:-
    Berghs 1968. 432 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite snedläst, främre omslag aningen kantnött, kort bläcktillskrift på titelbladet, annars ett bra ex.
Heller, Joseph:  God som guld. Översättning: Caj Lundgren. [ref 16844]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 423, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt. (Månadens bok)
  –  :  Gud vet. Översättning: Caj Lundgren. [ref 17511]    90:-
    Wahlström & Widstrand [1984]. 401 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Se bilden. Översättning av Caj Lundgren. [ref 59580]    90:-
    Gedins förlag 1988. 358 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag, reva i främre ytterhörnet.
Hemingway, Ernest:  Att ha och inte ha.Översättning av Thorsten Jonsson. [ref 56388]    80:-
    Bonniers 1985. 223, (1) s. [Realisationsutgåva]. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och med en liten lagad reva vid främre falsen samt med märke efter prislapp på baksidan. Inlagan genomgående lätt gulnad i marginalen.
  –  :  Hemingway var där. Artiklar och reportage från fyra decennier. I svensk redigering och med en efterskrift av Mårten Edlund. Översättning av Birgit och Mårten Edlund. [ref 18908]    175:-
    Bonniers 1968. 264 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt solkat på ytterkanterna och mörktonat på ryggen. Namnteckning på titelbladet.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Klockan klämtar för dig. Med inledning av Anders Österling. Från amerikanskan av Thorsten Jonsson. [ref 79031]    200:-
    Bonniers 1941. 485, (1) s. 12:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Häftesomslagen med något enstaka riss och veck, skyddsomslaget med ett par längre lagade revor samt ett flertal naggar och riss. (Gula serien)
   Ovanlig med skyddsomslaget kvar.

Se bild på boken
  –  :  Klockan klämtar för dig. Med inledning av Anders Österling. Från amerikanskan av Thorsten Jonsson. [ref 79479]    100:-
    Bonniers 1941. 485, (1) s. 10:e tusendet. Förlagets linneband med pärm- och ryggtitel i blått samt färgat övre snitt. Lite lös i bindningen, pärmarna något gulnade. För- och eftersättsbladen bortskurna.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Vårflod. Romantisk berättelse till minnet av en bortdöende storslagen ras. [ref 69308]    250:-
    Bonniers 1962. 156, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite ojämnt blekt samt lite nött på ena hörnan. Exlibris.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Öar i strömmen. Översättning av Birgit och Mårten Edlund. [ref 50542]    110:-
    Bonniers 1971. 341, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets rygg något mörktonad annars fin.
   Nobelpristagare i litteratur 1954.
  –  :  Över floden in bland träden. Översättning av Mårten Edlund. [ref 50891]    125:-
    Bonniers 1954. Liten 8:o. 277, (1) s. Ny upplaga. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget skadat (små bitar saknas), lätt fläckat och med smärre riss och veck.
   Omslag av Olle Eksell. - Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1954.
Hermelin, Eric (övers.):  Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 32889]    200:-
    Cavefors, Lund, 1976. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. 1:a upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med ett par läsränder.
  –  :  Persiska antologin. Eric Hermelins tolkningar i urval av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79900]    150:-
    Ordfront 1999. 336 s. Illustrerad med ett fotografi av Eric Hermelin. Ny upplaga. Häftad.
Hermelin, Eric (översättare):  Persisk balsam. I urval och med inledningar av Carl-Göran Ekerwald. [ref 79977]    150:-
    Karnival Förlag, Stockholm, 2007. 302, (1) s. Häftad med flikomslag. Fint ex.
Hesse, Hermann:  Demian. Historien om Emil Sinclairs ungdom. Översättning av Maja Mikander, reviderad 1971. [ref 73539]    100:-
    Aldus/Bonniers 1971. 146, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Något snedläst samt namnteckning på smutstitelbladet. Rikligt med kryssmarkeringar och understrykningar med bläck i förteckningen över Delfinserien längst bak, i övrigt är texten utan anmärkningar. (Delfinserien 386)
  –  :  Stäppvargen. Översättning av Sven Stolpe. [ref 40614]    95:-
    Forum 1960. Liten 8:o. 194, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt namnteckningar och datering på försättsbladet. (Forumbiblioteket 120)
  –  :  Vandring. Översättning av Daniel Hjorth. [ref 47460]    110:-
    Alba 1977. Liten 8:o. 59, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Törnrosböckerna)
Se bild på boken
Heym, Stefan:  Smädeskriften eller Drottningen mot Defoe. Översättning: Anders Jonason. [ref 51383]    75:-
    Ordfronts förlag 1983. 104 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. (Demokratiskt bibliotek)
Heyman, Viveka (utg.):  Killingen som far köpte. Noveller från Israel. En antologi. Urval, översättning och inledning: Viveka Heyman. [ref 23321]    70:-
    Stockholm, Norstedts, 1955. 243, (1) s. Häftad.
Highsmith, Patricia:  Ediths dagbok. Översättning av Jadwiga P. Westtrup. [ref 59625]    75:-
    Askild & Kärnekull 1978. 293, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets bakre nedre kant något skavd. (Månadens Bok)
Hijuelos, Oscar:  Mambo kings spelar och sjunger om kärlek. [ref 26914]    90:-
    Brombergs 1990. 421, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Hilton, James:  Allt går igen. Översättning av Nils Holmberg. [ref 69988]    80:-
    Bonniers 1954. 282, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Historien om Doktor Wassell. [ref 78832]    90:-
    Bonniers 1944. 199, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, omslagen delvis gulnade samt med ett par smärre riss och veck.
  –  :  Resa i gryningen. Översättning av Nils Holmberg. [ref 65420]    80:-
    Bonniers 1952. 319, (1) s. 7:e-8:e tusendet. Häftad. Sned rygg, annars mycket bra.
Hjern, Kjell (red.):  Bra sagt genom tiderna. [ref 78668]    80:-
    Forum 1964. 187 s. Förlagets dekorerade pappband. Pärmarna med några smärre fläckar, i övrigt gott skick.
Hoel, Sigurd:  Vid foten av Babels torn. Översättning av Cilla Johnson. [ref 59387]    75:-
    Bonniers 1956. 346, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Hoffer, William - Hoffer, Marilyn Mona:  Flight 143 från Montreal. En sann historia. Översättning av Jan Järnebrand. Fackgranskning: Bo Sehlberg. [ref 66066]    80:-
    Bonniers 1991. 228, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
Hoffmann, E.T.A.:  Fröken de Scuderi. Översättning av Thure Nyman. [ref 15397]    90:-
    Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1962. Liten 8:o. 123, (2) s. Illustrerad av Martin Lamm. Upplaga om 800 ex. Förlagets dekorerade klotryggsband med båda omslagen medbundna. Ryggen med litet läsveck, i övrigt ett fint ex. (Bokvännens bibliotek 57)
  –  :  Katten Murrs tankar om livet samt fragmentarisk biografi över kapellmästaren Johannes Kreisler i from av slumpvisa makulaturblad. Översättning från tyska samt noter av Margareta Zetterström. [ref 79724]    175:-
    Atlantis 2006. 519, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal obetydliga bruksspår. Inlagans sista sidor (förlagsreklam) med en del understrykningar i blyerts.
  –  :  Riddar Gluck. Översättning, inledning och noter av Torsten Svedfelt. [ref 34814]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1967. Liten 8:o. 50, (1) s. Illustrerad med teckningar av författaren. Förlagets dekorerade klotryggsband. Fint ex. (Bokvännens bokgåva 1967)
  –  :  Signor Formica. - Min kusins hörnfönster. Inledning och översättning av Jane Lundblad. [ref 73826]    70:-
    Tiden 1950. Liten 8:o. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. (Tidens tyska klassiker 4)
Hofmannsthal, Hugo von:  Kvinnan utan skugga. En berättelse. Översättning av Bertil Malmberg och Johannes Edfelt. [ref 74059]    75:-
    Tiden 1959. Liten 8:o. 156, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Aningen nött. (Tidens tyska klassiker)
Holbek, Bengt - Piø, Iørn:  All världens ordspråk. 4400 ordspråk om dygd och odygd, om stormän och småpåvar, om kärlek och krig, om arbete och visdom ... Översättning: Karin Nyman. [ref 1025]    100:-
    Informationsförlaget 1984. 288 s. Illustrerad med teckningar av Chr. Sekjær. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött omslag med blekt rygg.
Holden, Edith:  Naturdagbok av en engelsk dam året 1906. [ref 30059]    100:-
    Trevi 1992. Stor 8:o. 186, (1) s. Rikt illustrerad av författaren. 7:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lätt blekt.
Holt, Kåre:  Grönländskt uppdrag. Översättning: Barbro Hallén. [ref 31539]    95:-
    SkeabVerbum 1982. 298 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagade revor i övre kanten.
   Citerat från omslagets baksida: "Boken handlar om Hans Egede – Grönlands apostel – som i Kåre Holts skildring blir en högst levande person. Boken är en roman med mycket dramatik och en äkta person- och miljöskildring.".
  –  :  Kapplöpningen. Amundsen och Scott mot Sydpolen. Översättning av Olof Hoffsten. [ref 65998]    85:-
    Bra Böcker 1977. 241, (2) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några lagade små revor samt en liten bit borta.
Holt, Victoria:  Demonälskaren. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 66452]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida aningen nött i kanterna.
  –  :  Främlingen i skogen. Översättning Maud Adlercrantz. [ref 74812]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1984. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Det finns en gammal sägen om Pilchers topp, en märkvärdig klippa belägen högt uppe i ett skogrikt område i Schweiz. I gamla tider förde man dit älskande par som begått äktenskapsbrott ...
  –  :  Min fiende drottningen. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 66450]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 327, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning och namnetikett.
  –  :  Slottet i mina drömmar. Översättning av Erik Lindberg. [ref 69187]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 299, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite snedläst.
  –  :  Svekets dotter. Översättning Maud Adlercrantz. [ref 64655]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1992. 304, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Homeros:  Iliaden. Kritisk översättning från danskan av Otto Gelsteds prosaversion av Birger Stolpe. [ref 20945]    95:-
    Niloe 1962. 475, (2) s. Med 52 helsidesillustrationer av John Flaxman och Bonaventura Genelli. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett antal smärre riss och veck.
  –  :  Iliaden. Tolkad och kommenterad av Ingvar Björkeson. Inledning av Sture Linnér. [ref 79827]    175:-
    Natur och Kultur 1999. 505, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Odysséen. Kritisk översättning från danskan efter Otto Gelstedts prosaversion av Birger Stolpe. [ref 31492]    95:-
    Niloe, 1963. 471, (2) s. Med 47 illustrationer av John Flaxman och Bonaventura Genelli. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några smärre veck samt ett par små lagade revor.
Horatius:  Satirer och epoder. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. [ref 36375]    100:-
    Forum 1959. 186, (1) s. Häftad. (Forumbiblioteket 108)
  –  :  Satirer och epoder. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. [ref 76161]    120:-
    Forum 1959. 186, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt missfärgning på för- och eftersättsblad samt en kort tillskrift på smutstitelbladet och på s. 8 (blank), annars ett mycket bra ex. (Forumbiblioteket 108)
Horisont:  Litterär kalender. Våren 1942. Redaktion: Gerhard Bonnier, Johannes Edfelt, Thorsten Jonsson och Artur Lundkvist. [ref 69402]    100:-
    Bonniers 1942. 109, (1) s. + 1 plansch (etsning av Stig Åsberg i reproduktion). Häftad. Svagt hörnveck på främre omslag.
  –  :  Litterär kalender. Våren 1943. Redaktion: Gerhard Bonnier, Johannes Edfelt, Thorsten Jonsson och Artur Lundkvist. [ref 69403]    100:-
    Bonniers 1943. 111 s. + 1 plansch (teckning av Harald Sallberg). Häftad. Främre omslag lite ojämnt gulnat.
Hosseini, Khaled:  Tusen strålande solar. Översättning Johan Nilsson. [ref 75526]    110:-
    Wahlström & Widstrand 2007. 405, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Av författaren till "Flyga drake".
Howard, Elizabeth Jane:  De ljusa åren. Översättning: Ing-Britt Björklund. [ref 66579]    95:-
    Forum 1995. 391 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga brukspår.
Hulpach, V.:  Totems gåva. Indianska myter och sägner. Översättning av Åke Ohlmarks. [ref 45554]    170:-
    Tiden 1976. 4:o. 221, (2) s. Illustrerad av M. Troup. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag, som är lätt nött och något naggat.
Humphrey, William:  Jägarens hemkomst. Översättning av Tora Nordström-Bonnier. [ref 22505]    90:-
    Bonniers 1960. 306, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen nött. Ouppskuren. (Den nya romanen)
   Filmad 1960 under titeln "Home from the Hill" (svensk titel: "Tag vad du vill ha!") i regi av Vincente Minnelli samt med Robert Mitchum, Eleanor Parker, George Peppard och George Hamilton i de ledande rollerna.
Huxley, Aldous:  Fyrverkeriet. Med inledning av Sten Selander. Översättning av Greta Tiselius. [ref 73840]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1931. 302 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet gediget halvfranskt band med främre omslaget medbundet (Levins bokbinderi, Uppsala). Blekt rygg.
  –  :  Kontrapunkt. Bemyndigad översättning av Gabriel Sanden. [ref 23950]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1983. 551 s. Faksimilutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår.
  –  :  Tre gracer. Översättning av Monica Wasastjerna. [ref 76299]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1944. Liten 8:o. 317, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck och lite nött samt med små falsrevor nedtill, omslagen ojämnt bruntonade och lätt naggade. Bakre omslag med fläck i nedre kanten och med små brytveck, även de 10 sista bladen med svaga veck och en sida fläckad i nedre marginalen.
   Omslag av Adolf Hallman.
  –  :  Ön. [ref 77790]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1962. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst. Ryggen med läsränder, omslagen med några smärre veck längs kanterna. Namnteckning på fria försättsbladet.
Huygens, Ch.:  Ljus och skugga. En roman om Rembrandts liv. Översättning av Gemma Funtek-Snellman. [ref 68791]    100:-
    Lindqvists förlag, Stockholm, 1948. Stor 8:o. 337, (1) s. Illustrerad med helsidesplanscher (vissa i färg). Förlagets klotryggsband med marmorerade pärmpapper. Något skeva pärmar. Exlibris.
Höijer, Björn-Erik:  Berättelsen om Jenny. [ref 67235]    80:-
    Bonniers 1964. 212, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Lätt nött, ryggen något sned. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Bror Hjorth.
  –  :  Harsprånget. [ref 18631]    75:-
    Bonniers 1967. 263, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuret ocirkulerat ex.
  –  :  Lavinen. [ref 25383]    80:-
    Bonniers 1961. 247, (1) s. Originalupplaga. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Hökby, Bertil - Åberg, Gösta (red.):  Visdomsord från hela världen. [ref 48332]    120:-
    Prisma 1974. 240 s. Illustrerad med teckningar av Dan Jonsson. [2:a upplagan]?. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Høeg, Peter:  Berättelser om natten. [ref 79295]    85:-
    Norstedts 1990. 319 s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med smärre bruksspår.
  –  :  De kanske lämpade. Översättning: Ann-Mari Seeberg. [ref 72523]    90:-
    Norstedts 1995. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet veck samt liten lagad reva.
  –  :  Kvinnan och apan. Översättning: Anna-Mari Seeberg. [ref 59929]    90:-
    Norstedts 1996. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små revor.
Ingemann, Bernhard Severin:  Valdemar Sejr. Historisk roman. 1-2. Översättning och inledning av Torsten Wennström. [ref 66468]    130:-
    Baltiska Förlaget 1927. 320 + 315 s. Med 1 porträtt. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggdekor. Lätt nötta. 2 volymer.
Innes, Hammond:  Den sista resan. Kapten Cooks återfunna dagbok. Översättning av Yngve Rydholm. [ref 8202]    120:-
    Bonniers 1979. 234, (1) s. Översiktskartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt stött i nedre kanten på framsidan, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Eric Palmquist.
Ionesco, Eugène:  Enstöringen. Översättning av Tora Nordström-Bonnier. [ref 12336]    200:-
    Bonniers 1975. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och läsrandig rygg, några små fläckar, svagt hörnveck på främre omslag.
   Ionescos romandebut.
Irving, Clifford:  Tom Mix & Pancho Villa. Översättning av Jan Leek. [ref 74600]    95:-
    Legenda 1984. 454, (1) s. Illustrerad med två kartor över Mexiko. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag.
   En äventyrsberättelse som får blodet att sjuda i ådrorna på riktiga grabbar i alla åldrar - och förhoppningsvis på en hel del flickor också.
Irving, John:  Den fjärde handen. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 35932]    85:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bokklubbsetikett på främre omslaget annars ett fint ex.
  –  :  Garp och hans värld. Översättning av Caj Lundgren. [ref 71245]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 473, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Änka i ett år. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 59710]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1998. 535, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Isherwood, Christopher:  Där nere på besök. Översättning av Siv Arb. [ref 10691]    90:-
    Bonniers 1963. 315, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med något solkiga kanter, det bakre med en liten reva (1 cm) i nedre kanten, ryggen mörktonad.
   Omslagsteckning av Don Bachardy.
  –  :  Farväl till Berlin. Översatt av Tage Svensson. [ref 59330]    150:-
    Bonniers 1954. 271, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen svagt gulnad. (Panache-serien)
  –  :  Världen om aftonen. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 49016]    110:-
    Bonniers 1955. 291, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med naggat och något skadat skyddsomslag (en liten bit vid rygghuvudet saknas). Omslagsryggen lätt fläckad.
   Omslag av Gösta Kriland.
Ishiguro, Kazuo:  Vi som var föräldralösa. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 77713]    125:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 352, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Av författaren till "Återstoden av dagen".
Iskander, Fazil:  Sandro från Tjegem. Till svenska av Barbara Lönnqvist. [ref 77036]    150:-
    AWE/Gebers 1983. 489, (1) s. Med illustrationer av Madeleine Pyk. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget lite nött, namnteckning på försättsbladet.
Ivasuic, Alexandru:  I maktens namn. Svensk översättning från rumänskan: Barbro Andersson. [ref 69663]    100:-
    Coeckelberghs 1975. 333, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. (Röster från Rumänien 11)
Jacq, Christian:  Ramses. Ljusets son. [ref 77440]    90:-
    Rabén Prisma 1998. 353, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Övre snittet med några obetydliga fläckar, i övrigt gott skick. Exlibris på klistrade försättsbladet.
Jakes, John:  Kaliforniens guld. Översättning av Gabrielle Imholz. [ref 65748]    100:-
    Norstedts 1989. 808, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med bruksspår, något naggat vid ryggens övre del.
  –  :  Nord & syd. Översättning av Stig Wilton. [ref 78555]    120:-
    Norstedts 1986. 793, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Janssen, Börge:  Prinsessan. En kärlekshistoria från hofvet. Bemyndigad öfversättning af Otto Borgström. [ref 76986]    125:-
    Bohlin & Co 1906. 240, (7) s. + 1 sida med reklam för förlagets övriga titlar. 1:a svenska upplagan. Privatbundet klotband med titelfältet i skinn och helt guldsnitt.
   Janssen, Børge.
Janssen, Børge:  Don Erik. Bemyndigad öfversättning från danska originalet af Axel Nihlén. [ref 73829]    125:-
    Norstedts 1915. 232 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.
   Janssen, Börge.
Jansson, Sven B.F. (utg.):  Tor, Hravnkel och de andra. Några gamla isländska berättelser. [ref 45508]    75:-
    Föreningen Norden 1966. Liten 8:o. 105, (2) s. Häftad med flikomslag.
   Föreningen Nordens gåvobok 1966.
Jensen, Johannes V.:  Den långa resan. 1-2. Översättning av Ingeborg Essén och Britte-Marie Wendbladh. [ref 78532]    125:-
    Forum 1979. Liten 8:o. 469, (1) + 515, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Prislappar på skyddsomslagens framsidor, i övrigt gott skick.
Jerome, Jerome K.:  En dagdrifvares funderingar. Bemyndigad öfversättning från originalets 80:de upplaga af Albert Montgomery. [ref 75864]    175:-
    Fahlcrantz & Co., Stockholm, [1890]. Liten 8:o. (6), 182 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvfranskt band med fyra upphöjda bind och ryggförgyllning. Främre omslag (med lagning) medbundet. Ryggen lite blekt och bandet något slitet. Samtida namnteckning och datering på det medbundna omslaget. Inlagan genomgående något mörktonad, några blad med svaga veck och någon enstaka liten fläck förekommer.
  –  :  Tre män i en båt. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 70654]    80:-
    Forum 1946. Liten 8:o. 243, (1) s. Ny utgåva. Förlagets halvklotband. Liten brun fläck på yttre snittet. (Forumbiblioteket 18)
   Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Tre män på velociped. Översatt av Astrid Borger. [ref 71622]    85:-
    Bra Böcker 1971. 259, (1) s. Illustrerad av Björn Berg. Ny utgåva. Förlagets linneband med skyddsomslag. Fint ex.
Jessen, Franz von:  Katja. En berättelse från Ryssland. 1-3. Bemyndigad översättning av Karin Jensen. [ref 11224]    120:-
    Gleerups, Lund, 1914. (4), 156 + 155 + 139 s. 1:a svenska upplagan. Häftade. Del 2 & 3 har något solkiga bakre omslag, del 3 saknar dessutom en liten bit av övre kanten på främre omslag, dock ingen text- eller bildförlust. Några små hörnveck förekommer också, annars bra skick.
   De tre delarna har följande undertitlar: Den vita staden, Lidandenas stad, Den röde amiralen.
Jessup, Richard:  Cincinatti Kid. En pokerroman. [ref 80616]    150:-
    Gebers 1965. 150 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget lätt solkat samt med några mindre, lagade revor. (Gebers Mustasch-serie)
   Romanen kom att ligga till grund för den klassiska pokerfilmen med samma titel, vilken filmatiserades 1965 med Steve McQueen i huvudrollen.
Jevtusjenko, Jevgenij:  Bärmarker. Översättning av Hans Björkegren. [ref 61214]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Jiménez, Juan Ramón:  Silver och jag. Tolkning av Arne Häggqvist. [ref 59919]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 122, (2) s. Med teckningar av Baltasar Lobo. 4:e upplagan. 11:e-15:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Några små lagade revor och fläckar på omslaget.
  –  :  Silver och jag. Tolkning av Arne Häggqvist. [ref 66878]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1956. Liten 8:o. 122, (3) s. Illustrerad med teckningar av Baltasar Lobo och Rafael Alvarez Ortega. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren. 2 sidor med missfärgning av tidningsartikel annars ett fint ex.
Johansson, Kjell A. (red.):  Moderna spanska noveller. I urval och med inledning av Kjell A. Johansson. Översättare: Sonja Johansson och Kjell A. Johansson. [ref 77037]    100:-
    Bonniers 1964. 197, (1) s. Häftad med flikomslag. Fint ouppskuret ex. (Panache-serien)
Johnson, Samuel:  Prins Rasselas av Abessinien. Till svenska av Ann Marie Vinde. Efterskrift av Daniel Andreae. [ref 33592]    80:-
    Natur och Kultur 1964. Liten 8:o. 163, (1) s. 1:a svenska upplagan (?). Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslagen lätt nötta och något fläckade, en liten reva i övre kanten på framsidan. (Levande litteratur)
Jolis, Alan:  Fouchés kvinna. Översättning av Hans Björkegren. [ref 65194]    95:-
    Fischer & Co 2000. Liten 8:o. 351 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten vattenskada (fläck) i marginalen på den sista tredjedelen av inlagan.
Jones, James:  Pistolen. Översättning av Mårten Edlund. [ref 33173]    75:-
    Bonniers 1960. 155 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med lätta små veck i nedre kanten, det främre med naggat hörn.
   Omslag av Per Åhlin.
Jong, David de:  Målarnas furste. En roman om Rembrandt. Översättning av Saima Fulton. [ref 72514]    85:-
    Bonniers 1959. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband utan skyddsomslag.
Jong, Erica:  Fallskärmar och kyssar. Översättning av Annika Preis. [ref 69884]    90:-
    Norstedts 1985. 471 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Månadens bok)
  –  :  Serenissima. En Venedig-roman. Översättning av Annika Preis. [ref 63239]    75:-
    Bra Böcker 1987. 243 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Jordan, Humfrey:  Havets frihet. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 56134]    80:-
    Skoglunds 1950. Stor 8:o. 377 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen delvis lätt naggade, det främre med litet hörnveck och det bakre med fläck. Tillskrift på smutstitelbladet.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  Hemlig u-båtsbas. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 56133]    85:-
    Skoglunds 1944. Stor 8:o. 356, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsränder, omslagen med några mindre riss och veck, bakre omslaget med något större veck i nedre hörnet.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
  –  :  Hägring i Söderhavet. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 67660]    85:-
    Skoglunds 1949. Stor 8:o. 351, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen snedläst, några obetydliga fläckar på ryggen.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  M/S Kustfararen. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 56135]    75:-
    Skoglunds 1955. Stor 8:o. 350 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med några små revor.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
  –  :  Stolta traditioner. Översättning av Greta Åkerhielm. [ref 67659]    95:-
    Skoglunds 1947. Stor 8:o. 350, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsteckning av Gunnar Lindvall.
Joubert, Joseph:  Tankar om böcker och författare. Med inledning av professor Paul V. Rubow. Översättning av Eva Alexandersson. [ref 80415]    75:-
    Lundequistska, Uppsala, 1969. Liten 8:o. 57, (3) s. Häftad. Ouppskuren. Fint ex.
Joyce, James:  Dublin-noveller. Från engelskan av Emilie Kullman. [ref 10583]    150:-
    Wahlström och Widstrand 1931. 215 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavd rygg.
Se bild på boken
  –  :  Dublinbor. Översättning: Thomas Warburton. Förord: Tommy Olofsson. [ref 66072]    90:-
    Atlantis 1987. 223, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Ett porträtt av konstnären som ung. Översättning och förord av Tommy Olsson. [ref 66071]    125:-
    Atlantis 1988. 276, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Odysseus. En översättning under arbete. Särtryck ur Odysseus kommenterat av Thomas Warburton. [ref 70737]    100:-
    Bonnier Alba [1992]. 62, (2) s. Tryckt i 1.500 ex. Häftad. Ouppskuren. (Bonnier Albas julbok 1992)
   Ej såld genom bokhandeln.
  –  :  Odysseus. Översättning och efterskrift av Thomas Warburton. [ref 74891]    125:-
    Alba 1983. Liten 8:o. 781 s. Ny utgåva. 8:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss och veck. (Albatross)
Julén, Björn (red.):  De bästa berättarna. Svalans tjugoårsantologi. [ref 74560]    75:-
    Bonniers 1961. Liten 8:o. 271, (1) s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med något nött och skamfilat skyddsomslag.
   Samlingsvolym med berättande bidrag av tjugo författare som alla medverkat i Svalan de första tjugo åren.
Juster, Kurt (red.):  Orolig natt och andra tyska efterkrigsnoveller. En antologi. Översättning av Per Erik Wahlund. [ref 32318]    125:-
    Bonniers 1951. 273, (1) s. Häftad. Ouppskuren. (Panache-serien)
Kadaré, Ismaïl:  Vem förde hem Doruntine? Översättning av Marianne Eyre. [ref 71907]    200:-
    Bonniers 1988. 151, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med två små lagade revor. Med dedikation från författaren på titelbladet daterad 12.12. 1989.
Kafka, Franz:  Beskrivning av en kamp och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79868]    140:-
    Bakhåll, Lund, 2000. 206, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget delvis något blekt. (Samlade skrifter)
  –  :  Boet. [ref 80358]    175:-
    Bonniers 1970. 48, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen något gulnade och solkade. (Fronten - klubben för ny litteratur)
  –  :  Den försvunne. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79867]    150:-
    Bakhåll, Lund, 2005. 265, (3) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter)
  –  :  En läkare på landet och andra berättelser. Översatt av Arne Hägglund och Teddy Brunius. [ref 11837]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1951. 175, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Exlibris samt namnteckning på försättsbladet samt lätt mörktonad rygg.
  –  :  Processen. [ref 33656]    135:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 241 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Missfärgad rygg, snedläst samt namnteckning på titelbladet.
  –  :  Slottet. [ref 77087]    100:-
    Bokfrämjandet 1971. 235, (1) s. Illustrerad av Gert L. Rosberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Vår tids stora berättare)
  –  :  Slottet. Översättning av Tage Aurell. [ref 38253]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1946. Stor 8:o. 259 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt mörktonad rygg, omslagen i övrigt med normala bruksspår.
   Omslag av Mark Sylwan.
  –  :  Slottet. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79871]    150:-
    Bakhåll, Lund, 2006. 318, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter)
  –  :  Till frågan om lagarna och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79870]    150:-
    Bakhåll, Lund, 2001. 238, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Samlade skrifter)
  –  :  Under byggandet av den kinesiska muren och andra texter ur kvarlåtenskapen. Översättning och kommentarer: Hans Blomqvist och Erik Ågren. [ref 79869]    140:-
    Bakhåll, Lund, 2001. 190, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat, i övrigt ett fint ex. (Samlade skrifter)
Katajev, Valentin:  Ett vitt och ensamt segel. Översättning av Gunnar Jackobsson och Per Wahlöö. [ref 62390]    85:-
    Folket i Bild 1962. 309, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag. Tejpförstärkning på omslagets insida vid rygghuvud och -fot.
   Omslag av Ingvar Björk. – Handlingen i denna underbara ryska roman utspelas i Odessa revolutionsåret 1905. Pansarkryssaren Potemkin går dyster över vågorna och varslar om död. (Citat ur förlagstexten på omslagets baksida).
Kaye, M.M.:  Flamingo. Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 80861]    100:-
    Norstedts 1958. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd samt läsrandig rygg.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Passadvind. Översättning av Margareta Ångström. [ref 63592]    110:-
    Norstedts 1964. 411, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ryggfoten aningen skavd, omslaget blekt på ryggen och tämligen kraftigt naggat. Namnteckning och datering på främre pärmens insida.
Kazakevitj, Emmanuil:  Den blå anteckningsboken. Översättning av Hans Björkegren och Hans Magnusson. [ref 7268]    90:-
    Progress, Moskva / Askild & Kärnekull, Stockholm, 1978. 348, (3) s. Delvis 1:a svenska upplaga. Förlagets klotband med naggat skyddsomslag. De första bladen något veckade (produktionsfel), omslagets framsida med märken efter prislappar.
   Förutom titelberättelsen innehåller boken kortromanerna "I dagsljuset" och "Stjärnan". Den sistnämnda har tidigare utgivits separat, de övriga är för första gången översatta till svenska.
Kazantzakis, Niko:  Den eviga vandringen uppåt. [ref 7629]    130:-
    Ljus, Stockholm, 1950. 460 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget delvis något bleknat samt med reva om ca 4 cm.
  –  :  Spela för mig, Zorbas. [ref 77025]    150:-
    Ljus förlag 1949. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med bägge omslagen medbundna. Ryggen lätt solkad, i övrigt gott skick.
Keith, Harold:  Vapen till rebellerna. Roman från amerikanska inbördeskriget. Översättning av Arnold Åkesson. [ref 74234]    80:-
    Tidens Bokklubb 1960. 316, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag.
Keller, Gottfried:  Kläderna gör mannen. Från tyskan av Carl Olof Nyman. [ref 23540]    85:-
    Sällskapet Bokvännerna 1955. Liten 8:o. (106) s. Illustrerad av Edward Lindahl. Tryckt i 830 ex, varav 330 numrerade. Detta är nr 142 av den numrerade upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ett hörn lätt stukat. Exlibris. (Bokvännens bibliotek 26)
  –  :  Valda berättelser. Översättning av Nils Selander och Teresia Eurén. [ref 47344]    80:-
    Bonniers 1927. 384, (1) s. + 1 titelporträtt. Förlagets halvfranska band och marmorerade snitt. Något nött. (Världslitteraturen)
Kemal, Yasar:  De tusen tjurarnas berg. Översättning: Mårten Edlund (från Thilda Kemals engelska översättning). [ref 67926]    90:-
    Gidlunds 1976. 312, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Gräset som aldrig dör. Översättning: Tora Palm (från Thilda Kemals engelska översättning). [ref 17436]    85:-
    Gidlunds 1975. 343 s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg lite blekt samt lätt nött. Exlibris.
  –  :  Hittebarnet. [ref 78476]    95:-
    Ordfront 1998. 400, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet lagat riss.
Keneally, Thomas:  Schindler's List. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 65422]    80:-
    Norstedts 1994. 394, (1) s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
   Tidigare utgiven med titeln "Schindlers ark".
Kennedy, Jay Richard:  Prins Bart. [ref 74253]    100:-
    Gebers 1953. 405, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet.
Kennedy, William:  Arvedelar. Översättning: Caj Lundgren. [ref 70161]    90:-
    Natur och Kultur 1992. 312, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Billy Phelans största spel. Översättning av Caj Lundgren. [ref 69771]    90:-
    Legenda 1985. 265, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Järngräs. Översättning av Caj Lundgren. [ref 69666]    80:-
    Legenda 1984. 205, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt och med en reva upptill. Omslaget i övrigt lätt naggat i övre kanten. Namnteckning på försättsbladet och exlibris på främre pärmens insida.
   Tryfferad med ett tidningsurklipp, intervju med författaren av Bengt Holmqvist.
Kennedy, William P.:  Hedersvakten. Översättning: Sture Lundquist. [ref 74202]    90:-
    Bra böcker 1994. 403 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kerouac, Jack:  På väg. Översättning: Einar Heckscher. [ref 80081]    150:-
    Norstedts 2008. 373, (1) s. Ny upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med litet riss.
Kertesz Imre:  Mannen utan öde. Översatt av Maria Ortman. Förord av Georg och Eva Klein. [ref 65118]    85:-
    Pan 2003. 206, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   Första svenska upplagan utgavs 1985 under titeln "Steg för steg".
Kertész, Imre:  Mannen utan öde. Översatt av Maria Ortman. Förord av Georg och Eva Klein. [ref 66444]    95:-
    Norstedts 2002. 206, (1) s. Ny utgåva. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
   Första svenska upplagan utgavs 1985 under titeln "Steg för steg".
Kesey, Ken:  Gökboet. Till svenska av Ingvar Skogsberg. [ref 68274]    95:-
    Awe/Gebers, Stockholm, 1981. 407, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Rygghuvud och -fot lätt stukade, i övrigt gott skick.
  –  :  Stundtals en sån lust. Översättning av Jimmy Hofsö. [ref 40567]    130:-
    Interculture 1988. 598, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Liten marginalskada på försättsbladet samt något naggat omslag annars fin.
Kesten, Hermann:  Barnen från Guernica. Med förord av Thomas Mann. Översättning av Maj Frisch. [ref 72718]    75:-
    Rabén & Sjögren 1966. 169, (1) s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Fint ex. (Tema-serien)
  –  :  Copernicus. Biografisk roman i förkortad svensk tolkning av Tage Thiel. [ref 68949]    110:-
    Medéns, Stockholm, 1949. 377 s. Häftad. Ouppskuren men ändå lite stött.
Kidd, Sue Monk:  Honungsbiets hemliga roll. Översättning: Ritva Olofsson. Fackgranskning av Janne Mårtensson. [ref 78401]    100:-
    Bra Böcker 2004. 325, (1) s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kierkegaard, Sören:  Förförarens dagbok. [ref 79976]    90:-
    Vinga Press, 1995. 189 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Killens, John Oliver:  Vredens dag. Översättning från engelskan av Louis Chrysander. [ref 74236]    95:-
    Tiden 1966. 447, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med läsveck. Bakre omslag med brytveck i övre kanten och delvis lite gulnat.
   Omslagsteckning av Thord Lindblom.
Kinck, Hans E.:  Fladdermusvingar och andra noveller. Översättning av Tove Fahlén och Cilla Johnson. Förord av Edvard Beyer. [ref 66194]    100:-
    Atlantis 1979. (2), 179, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Nyskick. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Kipling, Rudyard:  [1] Djungelboken. Berättelserna om Mowgli. [2] Djungelboken. "Rikki-Tikki-Tavi" och andra djurberättelser. Bemyndigad översättning av Hanny Flygare. [ref 79516]    150:-
    Bonniers 1939. Liten 8:o. 333 + 223 s. Med illustrationer av W. H. Drake och J. Lockwood Kipling. 4:e tryckningen. Förlagets trevliga, blå dekorerade klotband. Volymerna lätt snedlästa, del 1 med några smärre fläckar på främre pärmen. 2 volymer. (Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg)
  –  :  Havets hjältar. Berättelse från Newfoundlandsbankarna. Översättning av Hugo Gyllander och Mauritz Boheman. [ref 80687]    90:-
    Bonniers 1942. Liten 8:o. 300 s. Med illustrationer av I.W. Taber + 1 utvikbar karta. Ny utgåva. Förlagets blå, dekorerade klotband. Eftersättsbladet avlägsnat, fria försättsbladet med bokpremieetikett. (Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg)
   Originalets titel: Captains Courageous.
  –  :  Just så-historier. Översättning: Britt G. Hallqvist. [ref 79761]    110:-
    Brombergs 2008. 149, (2) s. Illustrerad av författaren. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Förordet med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex. (Nobelklassiker)
Kirst, Hans Hellmut:  0/8-15 - farväl! Översättning av Gulli Lundström-Michanek. [ref 61431]    125:-
    Lindblads, Uppsala, 1956. 422, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med smärre veck och riss samt tejpförstärkning på insidan vid rygghuvudet. Diskret namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Erik Prytz. - Tredje och sista delen i romantrilogin om Herbert Asch.
  –  :  20 juli. En roman om attentatet. Översättning av Eva Berlin. [ref 209]    120:-
    Wahlströms 1966. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen och några små riss vid rygghuvudet. Namnteckning och datering på främre pärmens insida. I övrigt ett fint ex.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Generalernas natt. Översättning av Eva Berlin. [ref 61434]    90:-
    Wahlströms 1964. 413, (1) s. 3:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst samt lite skavt omslag.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Klart slut! Översättning av Eva Berlin. [ref 61438]    100:-
    Wahlströms 1968. 351, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget med smärre bruksspår, namnteckning och datering på främre pärmens insida.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Korpral Asch i fält. Översättning av Arnold Åkesson. [ref 24024]    100:-
    Folket i Bild 1961. 361 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat samt med ett par mindre lagade revor.
  –  :  Milda makter. Översättning av Eva Berlin. [ref 30312]    110:-
    Wahlströms 1971. 317, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Namnteckning och datering på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Officersfabriken. Översättning av Emil Bourin. [ref 31537]    120:-
    Wahlströms 1963. 542, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Omslaget lätt solkat samt med liten pappersförlust vid rygghuvudet och ett par små lagade revor. Eftersättsbladet med veck i nedre hörnet.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Röd morgon. Översättning av Eva Berlin. [ref 30324]    85:-
    Wahlströms 1972. 239, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. Omslaget med svaga veck i nedre kanten på framsidan, namnteckning och datering på främre pärmens insida.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Sanningen om Sorge. Översättning av Eva Berlin. [ref 30325]    110:-
    Wahlströms 1969. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat vid rygghuvud och -fot, namnteckning och datering på främre omslagets insida, i övrigt ett fint ex.
   Omslag av Hans Arnold.
  –  :  Skuggan från fronten. Översättning av Ingemar Lundberg. [ref 37908]    75:-
    Tiden 1964. 397, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något nött rygg, främre omslag med lätta brytveck. Inlagans början med bruksspår.
   Omslag av Gösta Kriland.
Kisch, Egon Erwin:  Bland pyramider och generaler. Urval och efterskrift av Ola Palmær. [ref 51916]    120:-
    Norstedts 1977. 219, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet. (Norstedts Klassiker)
Kivi, Aleksis:  Sju bröder. Översatt av Elmer Diktonius. [ref 74851]    200:-
    Norstedts 1948. Liten 4:o. 430 s. Illustrerad av Marcus Collin med inklistrade färgplanscher samt teckningar i svartvitt. Privatbundet halvfranskt band med lite "suddig" text på titelfältet. Främre omslaget medbundet.
Kjersmeier, Carl (utg.):  Afrikansk negerdiktning. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. [ref 73415]    125:-
    Norstedts 1948. Liten 4:o. 46, (4) s. Illustrerad med teckningar av Mogens Zieler. Förlagets dekorerade pappband. Små riss vid ryggfoten. Skyddsomslag saknas.
Kleist, Heinrich von:  Michael Kohlhaas. Översatt av Alf Ahlberg. [ref 73827]    85:-
    Tiden 1950. 148 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Tidens tyska klassiker 6)
Kluge, Alexander:  Massdöden i Venedig och andra läroprocesser med dödlig utgång. [ref 79706]    90:-
    PAN/Norstedts 1977. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Fint ex.
Knittel, John:  Abd-el-Kader. Roman från de marockanska bergen. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 69670]    125:-
    Hökerbergs 1932. 366, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med tre upphöjda bind, ryggförgyllning, dubbla titelfält i skinn och i två färger, övre guldsnitt samt marmorerade pärmar. Främre omslag medbundet.
Knox, Alexander:  Den vita björnen. Översättning av Vanja Lantz. [ref 41752]    80:-
    Bonniers 1977. 219, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Kock, Paul de:  Jag var en förförare. Fransk sederoman. [ref 40604]    75:-
    Ugglan, Stockholm, 1946. 258 s. Häftad. Sned och något nött rygg.
   Omslaget har förlagsbeteckningen Förlaget Favoritböcker AB, Stockholm, samt med seriebeteckningen Berömda sedeskildringar.
Koestler, Arthur:  Spanskt testamente. Del 1. Med förord av Hertiginnan av Atholl. Till svenskan av Lill Yunkers. + Dialog med döden. (Spanskt testamente. Del II). [ref 39008]    275:-
    Federativs Förlag, Stockholm, 1939. Liten 8:o. 191, (1) + 193-368 s. Häftade. Något snedlästa, ryggen till del 1 med ett par fuktfläckar, del 2 något blekt. Omslagen med smärre veck runt kanterna. Del 2 har ett tidningsurklipp angående Koestlers bortgång inklistrat på främre omslagets insida. 2 volymer.
   Översättare till del 2 ej angiven.
Kohout, Pavel:  Bödelsflickan. I översättning av Karin Mossdal. [ref 80350]    150:-
    Coeckelberghs, Stockholm, 1979. 386 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt blekt samt med liten lagad reva. (Röster från Tjeckoslovakien 8)
Konstantinov, Andrej:  Dödlig trojka. Översättning och bearbetning av Malcolm Dixelius. [ref 79658]    100:-
    Prisma 1999. 376, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Korda, Michael:  Familjen. Översättning: Elisabeth Olin. [ref 69671]    90:-
    Bonniers 1989. 596, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Michael Korda är brorson till den legendariske filmproducenten Sir Alexander Korda som han tillsammans med dennes bröder porträtterat i boken "Lyckans gullgossar". I övrigt har Michael Korda bl.a. givit ut boken "Queenie" vars huvudperson är baserad på Merle Oberons liv.
Korolenko, Vladimir:  Makars dröm och andra noveller. Översättning av Nils Åke Nilsson (Makars dröm), E. von Sabsay och C. Sterzel (Flyktingen från Sachalin; Skogen susar). [ref 77164]    80:-
    Tiden 1947. Liten 8:o. 179, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätt mörktonad rygg, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Kosinski, Jerzy:  Blindträff. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 4141]    90:-
    Tiden 1982. 284 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätt blekt rygg annars ett fint ex.
  –  :  Flipper. Översättning av Peter Stewart. [ref 13929]    100:-
    Tiden 1982. 366 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Steg. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 71636]    90:-
    Tiden 1985. 125 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och litet riss i övre kanten vid rygghuvudet samt även smärre veck i nedre kanten på baksidan.
Kotzwinkle, William:  Doktor Råtta. Översättning: N.O. Lindgren. [ref 10176]    90:-
    Forum 1978. 216, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Ryggen med ett par lätta veck. (Rostrumserien)
Krantz, Judith:  Mistrals dotter. Översättning av Anna Pyk. [ref 69673]    85:-
    Bonniers 1983. 542, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med en reva i övre kanten (lagad med dokumenttejp på insidan).
  –  :  Princess Daisy. Översättning av Anna Pyk. [ref 69672]    75:-
    Bra Böcker 1981. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Kraszewski, J.I.:  August den starke, konung av Polen, och grefvinnan Cosel. Historisk roman. På svenska utgifven af C. Eichhorn. [ref 56910]    100:-
    Stockholm, Ph. Maass & C:o., 1881. (6), 484 s. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött, bakre pärmen med liten fläck. Inlagan delvis lätt åldersfläckad. Namnstämpel på främre pärmens insida.
Krüger, Michael:  Himmelfarb. Översättning: Ulrika Wallenström. [ref 77738]    90:-
    Brombergs 1996. 189, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Namnteckning på främre omslagets insida och på smutstitelbladet.
Kundera, Milan:  Avskedsvalsen. Översättning från tjeckiskan av Lennart Holst. [ref 2539]    120:-
    Bonniers 1978. 197, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött, en liten fläck på bakre pärmens insida och eftersättsblad.
  –  :  Identiteten. [ref 79965]    120:-
    Bonniers 1999. Liten 8:o. 154, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Långsamheten. [ref 79964]    125:-
    Bonniers 1996. Liten 8:o. 139, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Kuniczak, W.S.:  Slutstriden. Översättning av Mikael Mörling. [ref 67581]    80:-
    Bra Böcker 1985. 455 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt skamfilad, annars ett mycket bra ex.
Kuprin, Alexander:  Sjösjuka. Noveller. Översättning av Carl G. Martinsson. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 7959]    90:-
    Tiden 1949. Liten 8:o. 130, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygg aningen mörktonad, baksidan med en liten lagad reva. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
  –  :  Sulamith. Översättning från ryska av Jascha Golowanjuk och Herbert Friedländer. [ref 40657]    90:-
    Lindqvists 1959. 96 s. Omslag och illustrationer Yngve Berg. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med ett litet riss, smalt veck och aningen naggat i övre kanten. Diskret tillskrift på försättsbladet.
Kusniewicz, Andrzej:  Kungen av Bägge Sicilierna. I översättning av Christina Wollin. [ref 24509]    90:-
    Coeckelberghs 1979. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt skavt samt några små fläckar på undre snittet. (Röster från Polen 5)
Kuznetsov, Anatolij:  Babij Jar. En dokumentärroman. [ref 80901]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1967. 285, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små naggar och veck.
Kyne, Peter B.:  Längtans ö. Översatt av Urban Stenström. [ref 59971]    75:-
    Skoglunds 1938. 251, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
La Cour, Tage (red.):  Bokens magi. Berättelser om böcker. [ref 4523]    90:-
    Bonniers 1960. 171, (4) s. Häftad. Ryggen lätt solkad, omslagets övre hörn skadat (förstärkt med dokumenttejp på insidan).
   Innehåller noveller om böcker och bokälskare av bl.a. Anton Tjechov, Stefan Zweig, Vincent Starrett, Jan Fridegård, Eric Linklater och Ray Bradbury.
La Mure, Pierre:  Den okända Mona Lisa. Översättning: Astrid Lundgren. [ref 54256]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 361, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Snedläst.
La Rochefoucauld, François de:  Maximer. Översättning och inledning av Hannes Sköld. [ref 75994]    150:-
    Bonniers 1931. Liten 8:o. 164 s. 2:a upplagan. Gediget privatbundet halvfranskt band med fyra dubbla upphöjda bind och ryggförgyllning. Fint ex.
  –  :  Maximer. Översättning och inledning av Hannes Sköld. [ref 77393]    80:-
    Bonniers 1931. Liten 8:o. 164, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen missfärgad och med ett par läsränder, ett fåtal smärre riss och veck längs pärmarnas kanter. Något gulnad. (Bonniers klassikerbibliotek)
Lacroix, Paul:  En trollkarl i Paris. [ref 12102]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1962. Liten 8:o. 54, (2) s. Illustrerad av Torsten Århem. Tryckt i 700 ex. Häftad. Ouppskuren. (Bokvännens miniatyrserie nr 16)
Lafontaine, August [Heinrich Julius]:  Carl Engelmans dagbok, utgifven af August Lafontaine. 1-2. Öfversättning. [ref 75269]    500:-
    Tryckt hos C.F. Marquard, Stockholm, 1801. Liten 8:o. Frontespis + 323 s. Senare delens titelblad med litograferad vinjett. 1:a svenska upplagan. Något nött, nära samtida halvfranskt band med blindpressad rygg. Ryggtitelfältet skadat (bit saknas), frontespisen samt de första och sista sidorna ganska hårt åldersfläckade, inlagan i övrigt bitvis lätt åldersfläckad. Gammal namnteckning på frontespisens baksida. 2 delar i en volym.
   August Heinrich Julius Lafontaine (1758-1831) skrev totalt 63 titlar på 50815 s. Född i Brunswick nära Hannover.
Lagerman, Magda (red.):  Moderna sovjetryska noveller. I urval och översättning av Magda Lagerman. [ref 28748]    100:-
    Bonniers 1959. 200, (7) s. Häftad. Fint ex. (Panache-serien)
   Innehåll: "Chefredaktören" av Tatjana Tess, "Den förhäxade herden" av Vladimir Kosin, "Petjka" av Lida Voitolovskaja, "Vagabonden" av Nikolaj Tjukovskij, "Vid djupt vatten" av Nikolaj Bogdanov, "Korsdrag" av Viktor Konetskij, "Onödig ära" av Sergej Voronin.
Lanchester, John:  Njutningens pris. Översättning: Nille Lindgren. [ref 64403]    85:-
    Bonniers 1996. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lander, Leena:  Den glada hemkomstens boplatser. Översättning [från finskan] av Camilla Frostell. [ref 77279]    100:-
    Bonniers 1997. 362, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Må stormen komma. Översättning [från finskan] av Camilla Frostell. [ref 77310]    95:-
    Bonniers 1996. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt kantstött skyddsomslag.
Larsen, Gunnar:  I somras. Från norskan av Sven Stolpe. [ref 56023]    80:-
    Bonniers 1939. 222 s. Ny utgåva. Förlagets gulddekorerade skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Ryggen lite blekt och en aning nött. Pärmhörnen lätt stötta, annars ett mycket bra ex.
Lawrence, D.H.:  Lady Chatterleys älskare. Med inledning av Fredrik Böök. Till svenska av Elsa af Trolle. [ref 76786]    250:-
    Fritzes 1941. 411 s. 1:a svenska upplagan. Gediget privatbundet rött halvfranskt band med fem upphöjda bind samt marmorerade snitt och pärmpapper. Ryggen en aning blekt och mycket lätt nött, främre pärmens hörn med små skavmärken, annars mycket bra skick. Exlibris.
  –  :  Lady Chatterleys älskare. Med inledning av Fredrik Böök. Till svenska av Elsa af Trolle. [ref 72923]    140:-
    Fritzes 1953. 411 s. Privatbundet gediget linneband.
  –  :  Lady Chatterleys älskare. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 72860]    80:-
    Alba 1990. 342, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre bruksspår.
  –  :  Mannen som dog och andra noveller. Valda och översatta av Artur Lundkvist. [ref 73393]    110:-
    Tiden 1939. 334, (1) s. 1:a svenska upplagan. Inbunden i ett gediget klotband utan omslag.
Laxness, Halldór Kiljan:  Atomstationen. Översättning från isländskan av Rannveig och Peter Hallberg. [ref 67929]    100:-
    Rabén & Sjögren 1987. 268, (4) s. [Ny utgåva]. 2:a upplagan, 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt, liten ytskada på framsidan (ingen textförlust).
  –  :  Den goda fröken och Huset. Översättning av Peter Hallberg. [ref 7752]    70:-
    Rabén & Sjögren/Vi 1954. Liten 8:o. 93, (2) s. 2:a upplagan. 5:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Lätt snedläst, ryggen något mörktonad samt med obetydlig stötskada nedtill. (Partisan-serien 1)
   Ur novellsamlingen Fótatak manna (Människors steg) 1933.
  –  :  Den goda fröken och Huset. Översättning: Peter Hallberg. Efterord av Annika Öhrner. [ref 36526]    120:-
    Alfabeta, Stockholm, 1989. Tvär 8:o. 120 s. Illustrerad av Siri Derkert. Ny utgåva. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ett mörkt diagonalt streck på omslagets baksida (genomslag från en etikett på insidan).
   Sista kapitlet består av en intervju med Siri Derkert i översättning av Britta Björnsson.
  –  :  Islands klocka. Översättning av Peter Hallberg. [ref 78023]    90:-
    Kooperativa Förbundets Bokförlag 1948. 356, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Delvis ouppskuren. Häftesomslagen med några smärre riss, veck och naggar.
  –  :  Islands klocka. Översättning av Peter Hallberg. [ref 66145]    85:-
    Rabén och Sjögren 1955. 356, (3) s. 2:a upplagan, 21:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med lagad reva i bakre ytterkanten.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Piplekaren. Noveller. Översättningar av Ingegerd Nyberg-Fries, Peter Hallberg och Leif Sjöberg. [ref 52846]    95:-
    Rabén & Sjögren/Vi 1955. 190, (1) s. 2:a upplagan. 6:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat på ryggen samt med smärre veck och riss. För- och eftersättsbladen något missfärgade med genomslag på motstående sidor.
   Omslag av Eric Palmquist.
  –  :  Tidens gång i Backstugan. Översättning: Ingegerd Fries. [ref 52858]    100:-
    Rabén & Sjögren / Vi 1957. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat upp- och nedtill på ryggen.
   Omslag av Eric Palmquist.
Le Clézio, J.M.G.:  Allt är vind. [ref 80926]    150:-
    Elisabet Grate Bokförlag, Stockholm, 2008. 417, (1) s. 1:a svenska upplagan. Andra tryckningen. Häftad. Ryggen med svaga läsränder, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Rapport om Adam. Översättning av Aslög Davidson. [ref 79858]    130:-
    Norstedts 2008. 234, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Le Sage, Alain-René:  Gil Blas. Från franskan av Nils-Olof Franzén. [ref 16689]    200:-
    Ljus förlag, Stockholm, 1945. 684 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade linneband med bägge omslagen medbundna. Pärmar och rygg delvis aningen solkade och ojämnt blekta (svag blekning).
Lee, Laurie:  Jag kan inte stanna länge. I översättning av Vanja Lantz. [ref 21740]    90:-
    Cavefors, Lund, 1976. 244 s. Illustrerad med porträtt av Laurie Lee, tecknat av William Thomson. Frontespiser av Susan Campbell. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt skamfilade runt kanterna, annars ett fint ouppskuret ex.
Leiser, Erwin (utg.):  Berömda berättare om världsstäder. I urval. [ref 3295]    120:-
    Folket i Bild 1956. 248, (2) s. Med teckningar av Adolf Hallman. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt samt båda omslagen medbundna.
   Med ett bidrag av Harry Martinson: "Indien".
Lenz, Frederick:  Att surfa i Himalaya. Samtal med en buddistisk mästare. Översatt av Rolli Fölsch. [ref 67968]    80:-
    Isis Förlag 2002. 206 s. 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Leonov, Leonid:  Gräshopporna. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. [ref 6460]    80:-
    Tiden 1947. Liten 8:o. 142, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg lätt mörktonad, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin. - Förutom titelnovellen innehåller boken även novellerna "Mörkt vatten" och "Ivans äventyr".
Lera, Angel Maria de:  Skräckens trumpeter. Översättning av Lorenz von Numers. [ref 77581]    90:-
    Bonniers 1960. Liten 8:o. 269, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad med en minimal fläck, omslagen aningen kantstötta nedtill, i övrigt gott skick. (Panacheserien)
Lessing, Doris:  En man och två kvinnor. Noveller. Översättning av Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup. [ref 59573]    110:-
    Forum, Stockholm, 1965. 207, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Bakre omslaget obetydligt solkat samt med ett fåtal smärre veck.
  –  :  Giftermålen mellan zonerna tre, fyra och fem. Berättat av krönikörerna i zon tre. Översättning: Sonja Bergvall. [ref 62486]    100:-
    Trevi 1980. 287, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skamfilat och en aning kantnött. (Canopus i Argo - ur arkiven)
  –  :  Ingen trolldom till salu. [Noveller]. Urval och översättning av Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup. [ref 76556]    100:-
    Forum 1969. 173, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött och med en liten lagad reva vid främre falsen.
   De sju novellerna i denna utgåva är hämtade ur volymen "African Stories".
  –  :  Instruktion för nedstigning i helvetet. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 69130]    110:-
    Trevi 1971. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kärlekens teater. Översättning: Kerstin Hallén. [ref 55835]    100:-
    Trevi [1996]. 332, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår annars fin.
  –  :  Sommaren före mörkret. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 38819]    90:-
    Trevi 1973. 215, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. (Månadens bok)
  –  :  Äkta vara. Noveller. Översättning: Britt Arenander och Solveig Nellinge. [ref 76435]    85:-
    Trevi 1991. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsetikett på försättsbladet.
Lewis, Norman:  Vulkanerna över oss. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 75790]    125:-
    Bonniers 1963. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt kantstötta nedtill, det bakre även med ett svagt veck, annars ett fint ouppskuret ex.
Lévy, Bernard-Henri:  Charles Baudelaires sista dagar. Översättning av Jan Henrik Swahn. [ref 5984]    150:-
    Legenda 1990. 313, (7) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Märke efter prislapp omslagets framsida.
Levy, Marc:  Om det ändå vore sant. Översättning: Agneta Sellin. [ref 77703]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 238, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Var är du? Översättning av Britt Arenander. [ref 77911]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 225, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Lichtenberg, Georg Christoph:  Aforismer. I urval och översättning av Bengt Holmqvist. [ref 753]    100:-
    Tiden 1949. 72, (3) s. Illustrerad av Mark Sylwan. Häftad.
  –  :  Kladdböcker. Urval, översättning och efterskrift av Peter Handberg. [ref 79953]    130:-
    Propexus, Lund, © 1991. 250 s. Illustrerad. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Kykeon 3)
Lie, Jonas:  Familjen på Gilje. En interiör från 1840-talet. [ref 52001]    125:-
    Norstedts 1930. Stor 8:o. 230, (2) s. Med teckningar av Erik Werenskiöld. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband med färgade snitt. Båda omslagen medbundna, skyddsomslaget saknas. Blekt rygg samt blekrand på övre delen av främre pärmen.
Lin Yutang:  De oskyldigas flykt. Till svenska av Ingrid Ekman Nordgaard. [ref 7137]    75:-
    Natur och Kultur 1965. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
  –  :  Ett blad i stormen. En roman från det krigshärjade Kina. Översättning av Gösta Olzon. [ref 63524]    85:-
    Bonniers 1943. 385, (1) s. 6:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslag medbundet.
Linakis, Steven:  Kriget slutade på våren. Översättning av L.L. Chrysander. [ref 70553]    80:-
    Tiden 1967. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med linnerygg och något skadat skyddsomslag.
Lincoln, Victoria:  Flickan från February Hill. Översättning av Einar Malm. [ref 59972]    75:-
    Bonniers 1936. 282 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag lätt naggat. Ouppskuren.
Lind, Jakov:  En själ av trä. Berättelser. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 11984]    110:-
    Bonniers 1963. 224, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuret ex. (Panache-serien)
Lindell, Inger-Siw (red.):  Efterdyning. Berättelser från sjön. [ref 57366]    80:-
    En bok för alla 1997. Liten 8:o. 276 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. Förlagets dekorerade pappband. Stämpel och namnteckning på smutstitelbladet.
   Med bidrag av Ivar Lo-Johansson, Harry Martinson, Göran Schildt, Thorsten Jonsson, Vilhelm Moberg, Peter Høeg och många fler.
Lindh, Ylva (red.):  Midvinter. Julberättelser från förr. Noveller, sagor och romanavsnitt, dikter och tankar kring jul- och vinterveckor från svunnen tid. [ref 60038]    80:-
    Semic 1999. 193 s. Förlagets dekorerade pappband.
Linklater, Eric:  Den muntra musan. Översättning av Margaretha Odelberg. [ref 69825]    80:-
    Norstedts 1961. 268, (1) s. 2:a upplagan. 8:e tusendet. Häftad. Ett par veck i ryggen, annars ett bra ex.
   Omslag av Gunnar Brusewitz.
  –  :  Männen från Ness. Översättning av Frans G. Bengtsson. [ref 29535]    150:-
    Norstedts 1933. 249, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet. Obetydligt snedläst, pärmarna med några små bruksspår.
   Handlar om Ragnar Lodbrok och hans söner.
  –  :  När klokheten kom till byn. Översättning: Jane Lundblad. [ref 72060]    100:-
    Norstedts 1953. 311, (1) s. 3:e upplagan, 14:e tusendet. Häftad. Läsrandig rygg.
Linna, Väinö:  Mörk kärlek. Till svenska av N.-B. Stormbom. [ref 29765]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 193, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med ett antal mindre veck längs kanterna, bakre falsen med centimeterlång reva.
   Omslag av Tuulikki Pietilä.

Se bild på boken
  –  :  Okänd soldat. Översättning av N.-B. Stormbom. [ref 31584]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 447 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, rygg och omslag något gulnade.
  –  :  Okänd soldat. Översättning N.-B. Stormbom. [ref 64715]    125:-
    Wahlström & Widstrand 1955. 447 s. 4:e upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag och främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med ett par små riss och veck.
  –  :  Söner av ett folk. Översättning av N.-B. Stormbom. [ref 64080]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1979. 551, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, annars ett fint ex.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Ljeskov, N.S.:  Den förtrollade vandringsmannen. Från ryskan av E. Weer. [ref 59287]    90:-
    Bonniers 1942. Liten 8:o. 205 s. Ny utgåva. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag.
Ljeskov, Nikolaj:  Den gamla goda tiden. Berättelser. Översättning av Eddy Gjötterberg och Carl Gustav Martinsson. [ref 79423]    75:-
    Tiden 1974. Liten 8:o. 111, (1) s. Ny upplaga. Häftad. Bakre omslaget med prislapp, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
  –  :  Katarina Ismajlova och Mästersmeden från Tula. Översättning av Margit Lindström. [ref 80760]    70:-
    Tiden 1956. Liten 8:o. 127, (1) s. 2:a upplagan. 6:e-11:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg mörktonad, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Ljone, Oddm.:  Män från havet. Översättning från norskan av Helge Åkerhielm. [ref 55536]    80:-
    LT:s förlag 1957. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omslagsteckning av Gösta Kriland.
Lloyd, Josie - Rees, Emlyn:  Tillsammans. Översättning: Ann Björkhem. [ref 67122]    95:-
    Forum 1999. 348, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Omslagen med några svaga veck, annars ett bra ex.
   Omslagstext: Han kan inte läsa hennes tankar. Hon kan inte läsa hans ... Nu kan du läsa bådas.
London, Jack:  All världens fiende m.fl. berättelser. Öfversatta till svenska af M. Drangel. [ref 1013]    100:-
    Bohlin 1915. 248 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Ryggen aningen nött och med ett par små fläckar. Titelbladet klippt i övre hörnet.
  –  :  En nordlandets dotter. Öfversättning af M. Drangel. [ref 11902]    90:-
    Bohlin 1917. 349 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Ryggen blekt och aningen nött. Titelbladet klippt i övre hörnet.
  –  :  Före Adam. Öfversättning af M. Drangel. [ref 69832]    75:-
    Bohlin 1917. 192 s. 6:e reviderade upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Ryggen blekt, aningen nött och lätt fläckad. Titelbladet klippt i övre hörnet.
  –  :  Före Adam. Översättning från engelskan. [ref 69835]    70:-
    Dahlbergs 1919. Liten 8:o. 221 s. Ny utgåva. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag.
  –  :  Hans fäders gud och andra berättelser från Klondyke. Till svenskan af M. Drangel. [ref 69827]    75:-
    Bohlin 1916. 254, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Ryggen blekt och något nött. Titelbladet klippt i övre hörnet.
  –  :  Månansiktet och andra historier. Bemyndigad översättning av Ernst Lundquist. [ref 29437]    100:-
    Bohlin 1918. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Rygghuvudet obetydligt stött. Titelbladet klippt i övre hörnet. Annars ett fint ex.
  –  :  Röda pesten. Öfversättning af M. Drangel. [ref 69834]    80:-
    Bohlin 1918. 148 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets gröna skinnryggsband med guldornerad rygg och rött titelfält. Ryggen blekt, aningen nött och lätt fläckad. Titelbladet klippt i övre hörnet.
Longos:  Daphnis och Chloë. En herderoman. Översatt från grekiskan av Gunnar Valley. [ref 551]    375:-
    Bonniers 1928. Liten 4:o. 113, (4) s. + 22 planscher av Yngve Berg. 1:a svenska upplagan. Privatbundet vackert halvfranskt band med fin ryggdekor samt med främre omslaget medbundet, övre guldsnitt. Ryggen mycket lätt skavd. Exlibris.
Loos, Anita:  Herrar tycker bäst om blondiner.+...Men dom gifter sig med brunetter. [ref 80576]    350:-
    Bonniers 1926, 1928. Liten 8:o. 232, (1) + 190 s. Med illustrationer i texten, samt ett antal planschsidor. 1:a svenska upplagan. Gediget, nära samtida halvfranskt band med övre guldsnitt, guldornerad rygg samt fem upphöjda bind. Alla omslagen medbundna. Ryggen något blekt samt med ett fåtal smärre skrapmärken, i övrigt gott skick.
   Två romaner sammanbundna i en volym.
Lord, Bette Bao:  Vårmåne. En berättelse från Kina. Översättning: Madeleine Reinholdson. [ref 62686]    110:-
    Rabén & Sjögren 1982. 459, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat.
Loti, Pierre:  Islandsfiskare. Översättning av E.R. Gummerus. [ref 66899]    100:-
    Niloe 1985. 224 s. Med 120 illustrationer av E. Rudaux. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Niloe-biblioteket. Lila serien 19)
Lukianos:  Valda skrifter. 1-2. Översättning av Hans Hult. [ref 47377]    250:-
    Norstedts 1915-1917. Stor 8:o. (6), 153, (1) + (VII), 175 s. Gediget privatbundet rött klotband. Alla omslagen medbundna. 1 volym.
  –  :  Valda skrifter. Ny följd. [Del 2.] Från grekiskan av Hans Hult. [ref 40866]    100:-
    Norstedts 1917. Stor 8:o. 175 s. Häftad. Bakre omslag lätt brutet. Ouppskuren.
Løkken, Thomas Olesen:  Ny båt i havet. Till svenska av Ragnar Holmström. [ref 55539]    85:-
    Medéns 1937. 281 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade linneband med båda omslagen medbundna. Titelbladen något missfärgade.
Maas, Edgar:  Den stolta fienden. Översättning av Lars Hansson. [ref 64565]    100:-
    Bonniers 1956. 321, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat vid ryggens övre och nedre del.
   Sjöroman från 1300-talet och Hansans tid.
Mahfouz, Naguib:  Midaqq-gränden. Översättning från arabiska av Kerstin Eksell. [ref 72933]    100:-
    Rabén & Sjögren 1988. 241, (1) s. 3:e tryckningen. 28:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, namnteckning på fria försättsbladet.
   Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1988.
Mailer, Norman:  En amerikansk dröm. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 74185]    100:-
    Bonniers 1965. 248, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst och läsrandig rygg.
   Omslag av Paul Bacon.
  –  :  Evangelium enligt Jesus. Översättning av Leif Janzon. [ref 63159]    100:-
    Natur och Kultur 1998. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Prislapp på omslagets baksida. Fint ex.
  –  :  Fjärran nätter. Till svenska av Caj Lundgren. [ref 13861]    90:-
    Bra Böcker 1984. 666, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Hjortparken. Översättning av Mårten Edlund. [ref 19571]    85:-
    Bonniers 1956. 319, (1) s. 6:e-8:e tusendet. Häftad. Något nött ex.
Maistre, Xavier de:  Flickan från Sibirien. Inledning och översättning av Hj. Lundgren. [ref 80854]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 12:o. 176, (1) s. Teckningar av Ebbe Sadolin. Häftad med flikomslag. Ouppskuren. Fint ex.
Malamud, Bernard:  Den magiska tunnan. Noveller. Översättning: Caj Lundgren. [ref 69845]    90:-
    Atlantis 1981. 184, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Bakre pärmen en aning skamfilad.
  –  :  Dubins många liv. Översättning: Caj Lundgren. [ref 78389]    80:-
    Atlantis 1980. 462, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. (Månadens Bok)
  –  :  Medhjälparen. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 69844]    85:-
    Bonniers 1962. 233 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag något stukat i nedre hörnet.
  –  :  Syndabocken. Översättning av Viveca Heyman. [ref 54624]    95:-
    Bonniers 1968. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Belönad med Pulitzerpriset och National Book Award.
Malmqvist, Göran (red.):  Den långa floden. Utdrag ur Kinas litteratur genom tre årtusenden. [ref 244]    70:-
    Forum 1970. 129, (1) s. Originalpocket. Omslagen med lätta bruksspår, det bakre med veck i nedre hörnet. (Forumpocket)
Malraux, André:  Valnötsträden i Altenburg. Striden med ängeln. [ref 47434]    120:-
    Bonniers 1956. 239, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något gulnad, liten fläck på bakre omslag. Tillskrift på smutstitelbladet. (Panache-serien)
Mamin-Sibirjak, Dmitrij:  Straffångar. Två berättelser. Översättning av C.G. Martinsson. [ref 19475]    70:-
    Tiden 1959. Liten 8:o. 127, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslagets rygg något mörktonad, i övrigt ett fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman. - Förutom titelberättelsen innehåller boken novellen "Marzak, rövaren" (ej tidigare översatt). Berättelsen "Straffångar" översattes 1904 av Rafael Lindqvist med titeln "Sträckfåglar" och publicerades i volymen "Från Ural".
Mankowitz, Wolf:  Ge mej ett bud. Översättning av Håkan D. Lindström. [ref 62465]    75:-
    Saxon & Lindström 1960. 111, (1) s. Illustrationer av Leonard Rosoman. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslagets rygg mörktonad, liten stämpel på baksidan och samma stämpel även på eftersättsbladet.
Mann, Heinrich:  Minerva. Till svenska av Gösta Gideon Molin. [ref 28313]    80:-
    Schildts, Helsingfors, 1920. 304 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslaget inplastat.
Mann, Mendel:  Framför Moskvas portar. Översättning från tyska utgåvan av Gunilla Berglund. [ref 72545]    100:-
    Forum 1963. 242 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
   Omslag av Eric Palmquist.
Mann, Thomas:  De ombytta huvudena. En indisk legend. Översättning av Anders Österling. [ref 7131]    150:-
    Bonniers 1941. Liten 8:o. 183, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Osprättad. Skyddsomslaget något blekt samt med liten pappersförlust vid rygghuvudet, i övrigt ett fint ex.
Se bild på boken
  –  :  Den unge Josef. Översättning av Nils Holmberg. [ref 8540]    175:-
    Bonniers 1947. 377, (3) s. Häftad med skyddsomslag. Första fullständiga översättningen på svenska. Omslaget nött och och med lagade revor. (Gula serien)
   Del 2 av 4 i Josefserien.
  –  :  Doktor Faustus. Den tyske tonsättaren Adrian Leverkühns liv skildrat av en vän. [ref 10156]    100:-
    Bonniers 1966. 523, (5) s. Ny utgåva. Pocket. Omslagen med vissa skrapmärken, ryggen med läsränder.
  –  :  Huset Buddenbrook. 1-2 i en volym. Översatt av Walborg Hedberg. [ref 20021]    125:-
    Bonniers 1929. Liten 8:o. 356, 315 s. 5:e upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen obetydligt blekt, i övrigt fint ex.
  –  :  Jaakobs upplevelser. Med inledning av Anders Österling. Översättning av Bertil Malmberg. [ref 78528]    225:-
    Bonniers 1935. Liten 8:o. VII, 314 s. 1:a svenska upplagan. Trevligt samtida ryggklotband (Bonniers Bokbinderi) med förgylld ryggtiteletikett och båda omslagen medbundna. Främre omslaget lite hårt skuret i nedre marginalen, i övrigt gott skick.
Manning, Olivia:  Det dyrbaraste. Översättning av Carola Lakocinski. [ref 69846]    80:-
    Berghs 1961. 332, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget med reva i övre kanten. Förlagsstämplar smutstitelbladet och bakre omslag. Till större delen ouppskuren.
  –  :  Krigets skördar. 1: Det stora arvet. Översättning: Inger Johansson. [ref 69847]    85:-
    Forum 1988. 296, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Första delen av en romanserie som även blev en populär TV-serie.
Mansfield, Katherine:  Mannen utan temperament och andra berättelser. Översättning från engelskan av Märta Lindqvist. [ref 27025]    150:-
    Skoglunds 1922. 297 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och gulnad rygg med läsveck och falsreva. Främre omslag med hundöron.
  –  :  Preludium och andra noveller. Översättning av Birgitta Hammar. [ref 69874]    100:-
    Forum 1954. 257, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår. Etikett inklistrad på försättsbladet. (Forumbiblioteket 57)
Margareta av Navarra, Drottning:  Heptameron. En samling noveller. Översättning från franskan av Holger Petersen Dyggve. [ref 19059]    175:-
    Gebers 1954. 558, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med något nött och delvis missfärgat skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Tillskrift på försättsbladet och exlibris på främre pärmens insida.
Marinkovic, Ranko:  Händer. Noveller. Översättning av Carin Davidsson. [ref 59029]    85:-
    Bonniers 1964. 243, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. (Panache-serien)
Marryat, Frederick:  Violets äfventyrliga resor till sjöss och lands. I ny öfversättning af Tom Wilson. [ref 52411]    200:-
    Ol. Hansen, Stockholm, 1909. 436 s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Bra skick. Namnteckning med rödpenna på försättsbladet.
   Första svenska upplagan kom 1872 med titeln "Violets resor och äfentyr i Kalifornien". Den var dock inte illustrerad.
Marshall, Bruce:  Vaxljus brinner för Paris. Översättning av Nils Holmberg. [ref 78945]    90:-
    Forum 1947. 265, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, ryggfoten och omslagens nedre kanter något naggade och stötta.
Martin, Hans:  Arvet. Översättning av Saima Fulton. [ref 69876]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 262, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst.
  –  :  Skeppsvarvet. Översättning av Saima Fulton. [ref 69877]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1958. 378 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ocirkulerat ex.
   Omslag av Stig Södersten.
Mason, Daniel:  Pianostämmaren. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 77313]    90:-
    Bonniers 2003. 403, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   "... en gripande roman med stor tyngd, som är både en spännande äventyrshistoria, en gammaldags bildningsroman och en insikt i själva berättandets process ... och som tydligt visar på denna unga författares imponerande begåvning ..." (The New York Times).
Masters, John:  Den grymma gudinnan. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 60617]    90:-
    Bonniers 1953. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Obetydligt snedläst, något mörktonad rygg med veck. Omslagen med smärre bruksspår, det bakre ojämnt gulnat och med ett par fläckar.
   Omslag av Stig Södersten.
Mathiesen, Axel:  En läkare bland valfångare. Översättning från författarens norska manuskript av Erik Asklund. [ref 43499]    125:-
    Bonniers 1945. Liten 8:o. 148, (7) s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. 1:a svenska upplagan. Häftad. Båda falsarna med lagad reva nedtill, annars ett bra ex.
Matsubara, Hisako:  Samuraj. Översättning av Sonja Berg Pleijel. [ref 69878]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1981. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (W&W bokklubb)
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Matthiessen, Peter:  Far Tortuga. Översättning: Hans Dahlberg. [ref 13222]    100:-
    Forum 1978. 412, (1) s. Illustrerad. Kartor på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Omslag av Gösta Werner.
Maugham, W. Somerset:  Fyra världar. [Innehåll:] Liza från Lambeth. - Bortom all ära och redlighet. - Teater. - En villa vid Florens. Med inledning av Georg Svensson. Översättningar av Nils Holmberg och Louis Renner. [ref 15505]    100:-
    Bonniers 1956. 537, (2) s. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Pärmarnas ytterkanter aningen mörktonade.
  –  :  Honung och malört. Översättning av Gerd Osten. [ref 19736]    90:-
    Forum 1952. Liten 8:o. 241, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår. (Forumbiblioteket 14)
  –  :  Omständigheternas makt. En novellantologi. Översättning av Nils Holmberg. [ref 32033]    100:-
    Bonniers 1954. 538 s. 7:e-8:e tusendet. Förlagets klotryggsband. Pärmarnas ytterkanter något mörktonade.
  –  :  Öst och väst. [Innehåll:] Den brokiga vävnaden. - Den kinesiska skärmen. - Ashenden. - Kosmopoliter. [ref 50800]    100:-
    Bonniers 1956. 639, (1) s. 7:e-8:e tusendet. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Pärmarnas ytterkanter något mörktonade.
Maughan, A.M.:  Segraren. En roman om Henrik V av England. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 77575]    100:-
    Bonniers 1958. 398, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat, liten nagg i övre marginalen, i övrigt gott skick.
   Omslag av Eric Palmquist.
Maupassant, Guy de:  Flickan Roque. En berättelse. Översättning av Aslög Davidson. [ref 67947]    75:-
    Wahlströms 1955. Liten 8:o. 61, (2) s. Omslag och illustrationer av Torsten Århem. Häftad.
   Utgiven som presentbok av B. Wahlströms Bokförlag julen 1955.
Mauriac, François:  Lortgrisen. Översättning av Karin Alin. [ref 45160]    75:-
    Tiden 1952. 110, (1) s. 2:a upplagan. Häftad.
Maurois, André:  Ariel. Shelleys liv. Till svenska av Elsa Thulin. [ref 1969]    110:-
    Gebers 1924. (8), 278 s. + 10 planscher. Gediget halvfranskt med ryggdekor och övre guldsnitt. Bandet ojämnt blekt.
  –  :  Greppet om lyckan. Till svenska av Elsa Thulin. [ref 59388]    80:-
    Gebers 1935. 198 s. 3:e upplagan. Häftad. Klisterfläck på snittet vid rygghuvudet, bakre omslag med små åldersfläckar, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
McBride, Regina:  I väntan på gryningen. Översättning: Birgitta Gahrton. [ref 77281]    95:-
    Forum 2002. 300, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars bra.
McCann, Hugh Wray:  Till sista skott! Afrikanska marina expeditionen. Översättning av BirgerHultstrand. [ref 54059]    90:-
    Bonniers 1968. 284, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat samt med reva och gamla prislappar på baksidan.
McCullough, Colleen:  Beröringen. Översättning: Gertrud Hemmel. [ref 75980]    90:-
    Forum 2004. 511, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Citat från omslaget: Av författaren till "Törnfåglarna", en av världens mest sålda böcker.
  –  :  Frestelsen. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 66314]    80:-
    Askild & Kärnekull 1981. 389 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget med ett par små revor vid rygghuvudet.
  –  :  Törnfåglarna. Översättning av Bertil Lagerström. [ref 80233]    90:-
    Askild & Kärnekull 1978. 561, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag samt blindpressat exlibris på försättsbladet.
   Tre kvinnor, tre generationer, tre kontinenter. En roman lika kraftfull och mäktig som "Borta med vinden".
McKinley, Tamara:  Den svarta opalen. Översättning: Louise Thulin. [ref 69922]    90:-
    Forum 2004. 297, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets pappband med skyddsomslag.
McMillan, Terry:  Hålla andan. Översättning: Ylva Stålmarck. [ref 70192]    100:-
    Forum 1993. 381, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Mead, Shepherd:  Hur man vinner framgång hos kvinnor utan egentligen anstränga sig. [ref 63609]    90:-
    Bonniers 1964. 140, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med ett par läsränder, tillskrift på fria försättsbladet.
Meek, James:  Den yttersta kärlekens gulag. Översättning av John Swedenmark. [ref 77308]    90:-
    Bonniers 2006. 380, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Melander, Martin:  Bra sagt. Aforismer samlade av Martin Melander. [ref 4855]    90:-
    Bernces 1981. 154, (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Meresjkovski, Dimitri S:  Gudarnas födelse. Tutankamon på Kreta. Från ryskan av E. Weer. [ref 20706]    90:-
    Bonniers 1928. 232, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggsvansen och främre omslagets nedre kant lätt naggade.
Meresjkovski, Dimitri S.:  Kristus och Antikrist 1-3. 1: Gudarnas död (Julianus affällingen). - 2: Gudarnas uppståndelse (Leonardo da Vinci). - 3: Antikrist (Peter och Alexej). Bemyndigad öfversättnining från ryskan af E. Weer. [ref 77844]    500:-
    Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1905-1910. Liten 8:o. (4), 335 + 704 + (3), 552 s. Del 1 i 2:a upplagan, del 2 i 3:e upplagan, del 3 i 1:a upplagan. Eleganta, samtida halvfranska band (Hedberg) med rikt guldornerade ryggar, röda och gröna ryggtiteletiketter samt marmorerade snitt. Främre omslagen medbundna. Pärmarna med några enstaka smärre skrapmärken. 5 volymer.
   Romantrilogins delar bundna i 5 volymer. Den första svenska utgåvan utkom 1902-1906.
  –  :  Kristus och Antikrist. 1: Gudarnas död (Julianus affällingen). - 2: Gudarnas uppståndelse (Leonardo da Vinci). - 3: Antikrist (Peter och Alexej). Bemyndigad öfversättning från ryskan av E. Weer. [ref 74498]    300:-
    Gebers 1907-1913. Liten 8:o. 335 + 704 + 552 s. Del 1 & 3 i 2:a upplagan, del 2 i 3:e upplagan. Snygga gedigna vinröda privatbunda klotband. 3 volymer. Initialstämpel på försätts- och smutstitelbladen i samtliga delar. Några små fläckar på pärmarnas yttersidor.
   Den första svenska utgåvan utkom 1902-1906.
Meri, Veijo:  Sergeantens pojke. Till svenska av Bertel Kihlman. [ref 36809]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1971. 155, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Titlbladet och första textbladet med mindre marginalskador i övre kanten (ingen textförlust). Förlagsstämpel på sista sidan.
Meyer, Conrad Ferdinand:  Plautus i nunneklostret. Från tyskan av Carl Olof Nyman. [ref 33204]    75:-
    Sällskapet Bokvännerna 1956. Liten 8:o. 60, (3) s. Illustrerad av Lars Bo. Tryckt i 630 exemplar varav 310 numrerats med arabiska och 30 med romerska siffror. Detta exemplar är onumrerat. Förlagets dekorerade pappband. (Bokvännens bibliotek nr 28)
Michener, James A.:  Frihetens sjö. 1-2. Översättning: Lennart Edberg. [ref 78844]    175:-
    Bra Böcker 1985. 395 + 396-853, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. 2 volymer.
  –  :  Hawaii. Översatt och med författarens medgivande förkortad av Olof Hoffsten. [ref 71030]    100:-
    Rabén & Sjögren 1963. 609, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med hörnveck. Snitten jämnskurna runtom.
  –  :  Hawaii. Översatt och med författarens medgivande förkortad av Olof Hoffsten. [ref 73435]    125:-
    Rabén & Sjögren 1963. 609, (1) s. Illustrerad med kartor på pärmarnas insidor. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Lite slitet omslag.
  –  :  Mot rymden. 1-2. Översättning: Sam J. Lundwall. [ref 57293]    120:-
    Bra Böcker 1986. 348 + (4), 349-683 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. 2 volymer i fint skick.
  –  :  Polen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 33329]    90:-
    Bra Bok 1988. 731 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Mickiewicz, Adam:  Pan Tadeusz eller sista nävrättsdusten i Litauen. En adelshistoria från åren 1811 och 1812 i tolv böcker i en volym. Översättning av E. Weer. [ref 74661]    100:-
    Bonniers 1926. Liten 8:o. 350, (1) s. + 2 porträttplanscher. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. Ryggen lätt blekt. Lättare ytskador på pärmarna. (Världslitteraturen)
   Innehåller även en inledning, den historiska bakgrunden och förklaringar.
Miller, Arthur:  De missanpassade. [ref 7110]    85:-
    Stockholm, Bonniers, 1961. 179, (1) s. Illustrerad med filmbilder på omslagen. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Med etikett "Läsexemplar för bokhandeln" på främre omslag, annars ett mycket bra, delvis ouppskuret exemplar.
  –  :  Focus. Översättning av Esse Törnell. [ref 52434]    100:-
    Bonniers 1953. 275, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött. Ryggen och bakre omslag aningen gulnade.
   Omslag av Lars Bramberg.
Miller, Henry:  Den rosenröda korsfästelsen. Första boken. Sexus. Del 1. (m.u.). Till svenska av Sven Lundgren. [ref 8164]    125:-
    Central Press, Stockholm, 1958. 315, (1) s. Ny upplaga. Numrerad upplaga avsedd för subskribenter och tryckt i 3.000 exemplar. Detta är nr 2520. Häftad. Bakre omslag lätt naggat i yttre och nedre kant, annars ett fint ouppskuret ex.
   Romanen utgavs p.g.a. sin längd i två delar. Observera att detta endast är första delen.
  –  :  Kolossen från Maroussi. [ref 23657]    175:-
    Bokförlaget Central Press 1959. 248, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ryggen obetydligt vågig.
  –  :  Sexus. Översättning av Sven Lundgren. [ref 78388]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 452, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt gott skick.
  –  :  Stenbockens vändkrets. Till svenska av Gösta Wedberg. [ref 39474]    110:-
    Central Press, Stockholm, 1956. 331, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något gulnad och med lätta veck. Främre omslaget kantstött och med ett litet veck i nedre högra hörnet. Bakre omslaget lätt solkigt.
  –  :  Stenbockens vändkrets. Översättning Gösta Wedberg. [ref 65691]    95:-
    Wahlström och Widstrand 1987. 324, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt, i övrigt gott skick.
  –  :  Stilla dagar i Clichy. Översättning av Roland Adlertberth. [ref 63610]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1966. 95, (1) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Lite gulnad rygg annars fin. (W&W-serien 132)
   Omslag av Per Åhlin.
Milosz, Czeslaw:  Jag är här. Essäer. [ref 21821]    95:-
    Brombergs 1980. 253, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket lätt naggat omslag och aningen solkigt.
Mitchell, Margaret:  Borta med vinden. 1-2. Till svenska av Maj Almquist Lorents. [ref 76761]    100:-
    Bonniers 1953. 552 dubbelspaltiga s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med ett lite naggat och fransigt skyddsomslag. (BFB bestsellers genom tiderna)
  –  :  Borta med vinden. Till svenska av Maj Almquist Lorents. [ref 72258]    90:-
    Bonniers 1961. 1047, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Monsarrat, Nicholas:  Ingen rök utan eld. Översättning av Gunilla Berglund. [ref 40789]    75:-
    Forum 1966. 159, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Kuddkriget. Översättning av Mons Mossner. [ref 41215]    75:-
    Forum 1965. 231, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid rygghuvudet samt lite skamfilat och aningen solkigt på baksidan. Nedre pärmhörnen lätt stötta.
  –  :  Lyxpirater. Översättning av Yvonne Näsell. [ref 79515]    85:-
    Forum 1962. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget något nött samt med några mindre, lagade revor.
Montherlant, Henry de:  Beundrarinnorna. I översättning [1938] av Axel Claësson. Modernisering: Lennart Linder. [ref 65600]    85:-
    Coeckelberghs 1977. 214, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. (Franska röster 6)
Moravia, Alberto:  Agostino. Översättning av Karin de Laval. [ref 72833]    70:-
    Aldus / Bonniers 1962. 150, (1) s. Ny utgåva. Pocket. Fint ex.
   Omslag av Gösta Kriland.

Se bild på boken
  –  :  Anpasslingen. Översättning av Jesper Bjurström. [ref 73457]    80:-
    Bonniers 1952. 278, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt bruntonad och läsrandig rygg.
  –  :  Betraktaren. Översättning av Barbro Andersson. [ref 3539]    95:-
    Bonniers 1987. 197 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Desideria. Översättning av Sören Johanson. [ref 72918]    85:-
    Bonniers 1980. 277, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag.
  –  :  Olydnaden. Översättning av Karin de Laval. [ref 31664]    120:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt kantstött annars fint. (Panache-serien)
  –  :  Roboten och andra noveller. Översättning av Karin de Laval. [ref 72902]    95:-
    Bonniers 1964. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex.
  –  :  Roboten och andra noveller. Översättning av Karin de Laval. [ref 73456]    95:-
    Bonniers 1964. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Gulnad rygg och kanter på skyddsomslaget. Några få anteckningar om stavfel är gjorda i boken.
  –  :  Romarinnan. Översättning av Karin de Laval. [ref 72480]    75:-
    Forum 1972. 385, (1) s. Ny utgåva. Förlagets pappband.
  –  :  Två kvinnor. Översättning av Karin de Laval. [ref 73454]    110:-
    Bonniers 1958. 315, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Uppmärksamheten. Översättning av Karin de Laval. [ref 72919]    95:-
    Bonniers 1966. 277, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget naggat i överkant och med en lagad reva.
Morgner, Irmtraud:  Amanda. En häxroman. Översättning: Gudrun Utas. [ref 57803]    95:-
    Arbetarkultur, Stockholm, 1987. 462 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Morley, Christopher:  Kitty Foyle. Till svenska av Frand G. Bengtsson. [ref 11121]    110:-
    Medéns, Stockholm, 1940. 256 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och marmorerade pärmar samt båda omslagen medbundna. Ryggen lätt blekt.
Morrison, Toni:  Jazz. [ref 58036]    90:-
    Trevi 1993. 222, (1) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Nobelpriset i litteratur 1993.
  –  :  Solomons sång. Översättning: Mårten Edlund. [ref 66016]    85:-
    Bra Böcker 1978. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen lite blekt, annars ett fint ex.
Moses, Kate:  Övervintring. Översättning av Rebecca Alsberg. [ref 77253]    125:-
    Natur och Kultur 2004. 359 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med tryckt transparent skyddsomslag. Fint ex.
   En berättelse om Sylvia Plath.
Mulford, Clarence Edward:  Tjugonde Bommen. Cowboys-roman. Till svenska av Harald Johnsson. [ref 74402]    95:-
    Hökerbergs 1928. 247 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med läsveck, omslagen lätt naggade och lite solkiga.
Muñoz Molina, Antonio:  Den polske ryttaren. Översättning: Lena E. Heyman. [ref 62160]    125:-
    Atlantis 1998. 641, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten reva.
Muntz, Hope:  Den gyllene krigaren. Berättelsen om Harald och Vilhelm. Med förord av Ingvar Andersson och George Macaulay Trevelyan. Översättning av Brita Björkbom. [ref 12063]    85:-
    Norstedts 1950. 443, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med båda omslagen medbundna.
   Omslag av Elisabeth Muntz.
Murdoch, Iris:  Enhörningen. Översättning av Maj Lorents. [ref 72501]    85:-
    Norstedts 1984. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Med normala bruksspår.
Musset, Alfred de:  Kvinno-kärlek eller En orgie i två nätter. [ref 73511]    150:-
    Bokförlaget Trumman, Stockholm, 1965. Liten 8:o. 122 s. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
   Översättning och förord från 1932 års privatupplaga.
Mykle, Agnar:  Sången om den röda rubinen. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 66558]    110:-
    Bonniers 1957. 346, (3) s. 104:e-113:e tusendet. Häftad. Obetydligt snedläst, ryggen med läsränder och lätt skavd främre fals, omslagen med smärre veck. Namnteckning på smutstitelbladet.
   Omslag av Gösta Kriland.
Münchhausen, Karl Friedrich Hieronymus von:  Baron Münchhausens märkvärdiga resor och äfventyr till lands och sjöss. Ny öfversättning af V.E. Öman. [ref 1097]    150:-
    Fritzes Bokhandel, Stockholm, 1875. 4:o. 198, (2) s. Rikt illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen nött och skadad, hörnen lätt stötta och främre pärmen delvis något mörktonad och lätt fläckad. Inlagan en aning åldersfläckad, mest på snitten och de allra sista sdorna samt ett par sidor med en liten fläck i nedre marginalen, annars bra.
  –  :  Baron Münchhausens märkvärdiga resor och äfventyr till lands och vatten. Ny öfversättning af V.E. Öman. [ref 2890]    135:-
    Fritzes 1949. 4:o. 178, (2) s. Illustrerad av Gustave Doré. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Blekt rygg; rygghuvud, ryggfot samt hörn något stötta. Främre pärmen med lätt skrapmärken i övre kanten, bakre pärmen med svaga veck i överdragspappret.
  –  :  Baron Münchhausens märkvärdiga resor och äfventyr till lands och vatten.Hans fälttåg och lustiga äventyr, såsom han själv brukade berätta dom vid glaset i kretsen av sina vänner. [ref 80335]    95:-
    Norstedts 1927. 168 s. Illustrerad av Gustave Doré. Ny upplaga. Förlagets dekorerade halvfranska band. Lätt blekt rygg samt något skavd. Stämpel samt tillskrift på insidan av främre pärmen.
Mützelburg, Adolf:  Verldens herre. Fortsättning af "Grefven af Montecristo" af A. Dumas. 1-2. [ref 26033]    120:-
    Svenska Bokförlaget, Stockholm, 1907. Liten 8:o. 324 + 339, (3) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Del 1 med lätt fläckad rygg samt reva i eftersättsbladet. 2 volymer.
  –  :  Världens herre. Fortsättning af "Grefven af Montecristo". [ref 49040]    275:-
    Bokförlaget Svithiod, Stockholm, 1899. 1010 s. Med illustrationer af Emil Åberg. Ombundet och restaurerat klotband med originalbandets pärm- och ryggöverdrag bevarade samt försedd nya vackert dekorerade för- och eftersättsblad. Ryggen något blekt och ojämn, annars ett fint ex. Exlibris på främre pärmens insida.
Möllerström, Sten (red.):  Bra Böcker under 2500 år. Bildredaktör: Gil Dahlström. [ref 4843]    125:-
    Bra Böcker, Höganäs, 1990. Liten tvär 4:o. 349, (7) s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
Möllhausen, Balduin:  Mayordomon eller Plantage-förvaltaren. Berättelse från Mexiko. [ref 57037]    130:-
    Adolf Jonsons Förlag, Stockholm, 1897. 413, (3) s. Illustrerad av Emil Åberg. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ljus fläck på bakre pärmen. Tillskrift på försättsbladet.
Nabokov, Vladimir:  Blek låga. Översättning av Caj Lundgren. [ref 71176]    125:-
    Bonniers 2002. 317, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Förföraren. Översättning: Annika Preis. [ref 67930]    100:-
    Prisma 1987. 133 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Nedre delen på bandet (inte omslaget) lite blekt annars ett fint ex.
  –  :  Inbjudan till halshuggning. [ref 79717]    125:-
    Bonniers 2002. 209, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Kung dam knekt. Översättning av Estrid Tenggren. [ref 72625]    80:-
    Bonniers 1971. 247, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget har gulnad rygg och spår av prislapp på baksidan. (Bokklubben Svalan)
  –  :  Lolita. Översättning av Nils Holmberg. [ref 73322]    200:-
    Wahlström & Widstrand Copyright 1955. Stor 8:o. 359 s. 2:a upplagan. Häftad. Vikmärken på främre omslaget och lite "bubblig" på ryggen.
  –  :  Masjenka. Översättning av Aris Fioretos. [ref 78600]    125:-
    Norstedts 2001. Liten 8:o. 147, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Sebastian Knights verkliga liv. Översättning: Aris Fioretos. [ref 79695]    120:-
    Bonniers 2002. 207, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nahai, Gina B.:  Mandeltårar eller Berättelsen om Ängeln Roxanna. Översättning: Lina Erkelius. [ref 77931]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1999. 387, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydlig repa på omslagets baksida, annars ett fint ex.
Naipaul, V.S.:  Det förlorade El Dorado. Översättning: Roland Adlerberth. [ref 70857]    90:-
    Rabén & Sjögren 1974. 423 s. Med 2 dubbelsidiga kartor. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Svagt veck på främre omslag, annars ett fint ex. (Trend pocket)
Nastase, Ilie:  Tie-Break - en tennisthriller. Översättning av Hans Granqvist. [ref 70411]    100:-
    Bokförlaget Viva 1987. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Nefzaoui, Shejk:  Den doftande trädgården. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 7584]    100:-
    Bonniers 1966. 190, (1) s. Illustrerad av Ib Spang Olsen. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några mindre, lagade revor. (Bonniers folkbibliotek)
Németh, László:  Den ensamma. Översättning av Maria Ortman. [ref 52310]    75:-
    Bonniers 1971. 247, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets baksida lätt fläckad. (Svalan)
Némirovsky, Irène:  Balen. - Höstflugorna. Översättning av Dagmar Olsson. [ref 78868]    120:-
    Bonniers 2007. 138, (1) s. Ny utgåva. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   2 kortromaner i 1 volym.
Niffenegger, Audrey:  Tidsresenärens hustru. Översättning: Sven Christer Swahn. [ref 78397]    95:-
    Bra Böcker 2005. 466 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Författarens debutroman.
Nilsson Piraten, Fritiof (red.):  Vers på växel och andra bankhistorier. På uppdrag av Skandinaviska Banken samlade och utgivna av Piraten. [ref 73785]    200:-
    Skandinaviska Banken/Norstedts, Stockholm 1964. 155, (2) s. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson. Originalupplaga. Förlagets dekorerade pappband med klotförstärkta kanter. Pärmarna svagt buktande, tillskrift på fria försättsbladet.
   Med flera bidrag av redaktören själv.

Se bild på boken
Nilsson, Nils Åke (red.):  Rysk barndom. Antologi med bidrag av Aleksej Tolstoj, Marina Tsvetajeva, Aleksander Neverov, Jurij Olesja och Isaak Babel. Förord av Nils Åke Nilsson. [ref 70224]    120:-
    Tiden 1991. 610 s. Förlagets dekorerade pappband. (Ryska Klassiker)
   De bästa barndomsberättelserna ur Tidens ryska klassikerserie samlade i en volym.
Nin, Anaïs:  Albatrossens barn. Översättning av Eva Marstrander. [ref 880]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 189, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst. (Delfinserien)
  –  :  Venusbarn. Erotiska noveller. [ref 66584]    75:-
    Trevi 1991. 150, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
Niven, David:  Gå sakta - kom tillbaka fort. Till svenska av Else Lundgren. [ref 77942]    95:-
    Bra Böcker 1983. 418, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lite snedläst annars fin.
Nordhoff, Charles - Hall, James Norman:  Kamp mot sjön. - Myteristernas ö. Översättning av Louis Renner. [ref 66406]    80:-
    Bonniers 1948. 543, (1) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat samt med missfärgad rygg. (Bonniers folkbibliotek)
   2 titlar i en volym.
Norlin-Svenning, Ragnhild (red.):  De vita blommornas vår. En antologi moderna vietnamesiska berättare. Urval, inledning, ingresser och översättning: Carl Elof Svenning. [ref 55048]    85:-
    Lidingö, Internationella Bokklubben, 1973. 300, (1) s. Illustrerad. 2:a upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Norska folksagor:  Översättning från norskan av Alvar Janson och Lars-Erik Wannberg. [ref 66908]    120:-
    Lindqvists 1955. 221, (3) s. + 8 planschblad i färg samt illustrationer i texten och omslag av Gunilla Edelstam. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett par lagade revor i övre kanten. (Sagoskatten)
Nova, Craig:  En god son. Till svenska av Hans-Jacob Nilsson. [ref 49640]    75:-
    Bra Böcker 1984. 444 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Novalis:  Fragment. I översättning och med efterskrifter av Daniel Birnbaum och Anders Olsson. [ref 79954]    125:-
    Propexus, Lund, 1990. 190 s. Häftad med flikomslag. Bakre omslaget med obetydligt märke efter prislapp. (Kykeon)
Nynatten, H.J. van:  Den förlorade sonen. Översättning från holländskan av Ingrid Rääf. [ref 69991]    90:-
    Natur och Kultur 1949. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets linneband. Övre pärmhörnen med liten stukning. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Värdshuset Svarta hästen. Översättning från holländskan av Ingrid Rääf. [ref 70495]    80:-
    Natur och Kultur 1951. 288, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets halvlinneband. Namnteckning på försättsbladet samt några små fläckar i inlagan.
Nynatten-Doffegnies, H.J. van:  Hon hette Henne. Översättning från holländskan av Ingrid Rääf. [ref 69993]    80:-
    Natur och Kultur 1949. 355, (1) s. 5:e upplagan. Förlagets halvlinneband. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Ljusets och skuggornas hus. Roman från år 1848. Översättning från holländskan av Ingrid Rääf. [ref 69992]    100:-
    Natur och Kultur 1946. 322 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvlinneband. Liten fläck i nedre hörnet på snitten. Namnteckning på försättsbladet.
O'Brien, Edna:  Augusti är en farlig månad. Översättning av Gunilla Berglund. [ref 11392]    100:-
    Forum 1966. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Aningen snedläst, i övrigt gott skick.
  –  :  En hednisk plats. Översättning av Solveig Nellinge. [ref 59122]    85:-
    Forum 1970. 176 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
O'Brien, Flann:  Den tredje polisen. [ref 79721]    125:-
    Ellerströms, Lund, 1989. 238, (1) s. Andra, reviderade utgåvan. Häftad med flikomslag. Fint ex.
  –  :  Det elektriska ångloket. Tidningsskriverier och noveller. Urval, översättning och förord: Erik Andersson och Magnus Hedlund. [ref 79719]    100:-
    Ellerströms, Lund, 1998. 158, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Omslagen med obetydliga bruksspår.
  –  :  Sanning är ett udda tal. Översättning och efterskrift av Magnus Hedlund. [ref 79720]    110:-
    Ellerströms, Lund, 1995. 270, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Omslagen med obetydliga bruksspår, eftersättsbladet med några lätta markeringar i bläck.
O'Connor, Joseph:  Havets stjärna. Farväl till det gamla Irland. Översättning: Nille Lindgren. [ref 77269]    125:-
    Norstedts 2005. 483, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Oates, Joyce Carol:  Djur. Översättning av Kerstin Gustafsson. [ref 76051]    90:-
    Bonniers 2006. 158, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, annars ett fint ex.
  –  :  Marya. Ett liv. [ref 62171]    100:-
    Bonniers 1987. 317, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mitt i livet. En roman om kärlek. [ref 77865]    100:-
    Bonniers 2004. 536, (1) s. 15-23:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Vintersolstånd. Översättning av Kerstin Gustafsson. [ref 48284]    110:-
    Bonniers 1986. 250, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
  –  :  Våld. En historia om kärlek. [ref 80076]    100:-
    Bonniers 2005. Liten 8:o. 165, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
  –  :  Älskad, saknad. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 79151]    75:-
    Bonniers 2006. 430, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslagets baksida med veck i nedre kanten, i övrigt smärre bruksspår. Några sidor fläckade samt sid. 53-54 omkastade i produktionen.
Oe, Kenzaburo:  Tid för fotboll. Översättning: Per Erik Wahlund. [ref 45033]    90:-
    Bonniers 1995. 326, (1) s. Ny utgåva. 16:e-18:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget en aning naggat.
   Nobelpristagare i litteratur 1994. Boken utkom första gången på svenska 1989 i Panache-serien.
Okudzjava, Bulat:  Sjipovs äventyr eller En gammal vaudeville. Översättning av Hans Björkegren. [ref 41240]    95:-
    Prisma 1981. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små riss och veck, försättsbladets baksida och smutstitelblad lätt fläckade.
Olafsson, Olaf:  Längatns resa. Översättning av Meta Ottosson. [ref 79662]    125:-
    Alfabeta Bokförlag 2003. 297, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Olesja, Jurij:  Kärlek och andra noveller. Översättning och inledning: Nils Åke Nilsson. [ref 73940]    80:-
    Tiden 1961. Liten 8:o. 111, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars fin. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
Orczy, Baronessan:  Den röda nejlikan. Översättning från engelskan av Axel Essén. [ref 5286]    110:-
    Saxon & Lindström 1942. Liten 8:o. 287 s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med lagad reva, i övrigt lätta bruksspår. (I serien 15 romaner av världsklass)
   Filmatiserad flera gånger. Den mest kända versionen torde vara Harold Youngs från 1935 med Leslie Howard och Merle Oberon i huvudrollerna.
Orwell, George:  1984 - Nitton åttiofyra. Översättning: Thomas Warburton. [ref 72774]    90:-
    Bra Böcker 1984. 282, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Essäer. Inledning och urval av Olof Lagercrantz. Översättning: Göran Bengtson. [ref 75991]    90:-
    Bo Cavefors Bokförlag [1970]. Liten 8:o. 243 s. Ny utgåva. Limhäftad. Lätt snedläst, ryggen med veck. Främre omslag med en liten fläck (kaffe?) och bakre omslag med ett litet brytveck. (Boc-serien)
   Innehåller följande: Hängningen - Att skjuta en elefant - Hur de fattiga dör - Charles Dickens - Läsning för pojkar - Rudyard Kipling - I valfiskens buk - Återblick på spanska inbördeskriget - Litteraturens fiender - Gandhi - Därför skriver jag - Författarna och Leviatan.
  –  :  Nittonhundraåttiofyra. [1984]. Översättning av Nils Holmberg. [ref 65674]    75:-
    Bonniers 1983. Liten 8:o. 235, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Omslag av Adrian Purkis.
Osorgin, Michail:  Den tysta gatan. Auktoriserad översättning från ryskan av Daniel Brick och Josef Riwkin. [ref 73111]    150:-
    Tiden 1932. 398, (2) s. 1:a svenska upplagan. Handbundet halvfranskt med ryggförgyllning och fem upphöjda bind samt marmorerade snitt och pärmar (Hässlers bokbinderi). Båda omslagen medbundna. Ryggen en aning blekt, annars ett fint ex.
Otero Silva, Miguel:  Döda hus. Översättning av Åsa Styrman. [ref 26272]    75:-
    Tiden 1964. 143, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Tillskrift på smutstitelbladet och exlibris på främre omslagets insida. (Tellusserien)
Ott, Wolfgang:  Männen och sjöjungfrun. Översättning av John W. Walldén. [ref 70151]    75:-
    Bonniers 1962. 236, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Ovidius Naso, Publius:  Metamorfoser. Urval och översättning: Erik Bökman. Inledning och kommentarer av Per Erik Wahlund. [ref 80905]    100:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 241, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med några naggar och riss, skyddsomslagets baksida med större pappersförlust i övre marginalen. (Levande litteratur)
Oz, Amos:  En berättelse om kärlek och mörker. Självbiografisk roman. Översättning från engelska till svenska: Rose-Marie Nielsen. Översättning från hebreiska till engelska: Nicholas de Lange. [ref 72664]    140:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 572, (1) s. 7:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Hur man botar en fanatiker och om att skriva. Översättning Rose-Marie Nielsen. [ref 79136]    85:-
    Wahlström & Widstrand / VI 2006. Stor 8:o. 88, (3) s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Texterna till denna bok är ursprungligen föredrag av Amos Oz.
  –  :  Rim på liv och död. [ref 79732]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2008. 117, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Ozick, Cynthia:  Puttermesser och Xantippa. Noveller. Översättning av Sven Vahlne. [ref 59022]    100:-
    Bonniers 1987. 261, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex. (Panache-serien)
Paasilinna, Arto:  De hängda rävarnas skog. Guld, fula fiskar och fala skönheter. Översättning: Camilla Frostell. [ref 77098]    100:-
    Brombergs 2003. 233, (1) s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   "En av de bästa romaner jag läst av honom" Leif Brundin, Gefle Dagblad.
  –  :  Hoppsan, jag är död! [ref 77099]    150:-
    Brombergs 2001. 195 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Världens bästa by. Översättning: Camilla Frostell. [ref 78308]    100:-
    Brombergs 2003. 276, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och naggat (mest vid rygghuvudet), fläckad baksida.
Pamuk, Orhan:  Den svarta boken. Översättning av Jan Verner-Carlsson. [ref 76979]    150:-
    Norstedts 2006. 511, (1) s. Ny utgåva. 4:e upplagan, 1:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Den svenska översättningen är gjord från Bernt Brendemoens norska översättning och Güneli Güns engelska översättning. - Författaren erhöll Nobelpriset 2006.
  –  :  Det nya livet. [ref 79715]    125:-
    Norstedts 2006. 296, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre pärmens övre hörn lätt stukat, i övrigt fint ex.
  –  :  Det tysta huset. [ref 79718]    120:-
    Norstedts 2006. 390, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mitt namn är röd. [ref 79716]    120:-
    Norstedts 2006. 493, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Snö. Översättning: Inger Johansson. [ref 76558]    120:-
    Norstedts 2006. 527, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 2006.
Parker, Dorothy:  Efter kärlekens nöjen. [ref 10951]    130:-
    Wahlström & Widstrand 1945. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Snedläst. Ryggen med läsränder, omslagen med några smärre veck. Någon enstaka sida lite ovarsamt sprättad.
   Första novellsamlingen i svensk översättning.
Parkin, Ray:  Ut ur röken. Berättelsen om en seglats. Med inledning av Laurens van der Post. Översättning av Magnus K:son Lindberg. Marin rådgivare: Kommendör G.E. Måhlén. [ref 63082]    85:-
    Norstedts 1963. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och aningen kantnött.
Parkinson, C. Northcote:  Lagen och profiterna. För finansministrar, oppositionsledare, byråkrater och vanliga skattskyldiga. [ref 63241]    85:-
    Bonniers 1960. 201 s. Illustrerad av Robert C. Osborn. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med ett par lätta veck, det bakre med lagad reva.
  –  :  Parkinsons lag och andra studier i administrationens konst. Hur 7 personer kan fås att utföra arbete för 1. Översättning av Åke Runnquist. [ref 76957]    120:-
    Bonniers 1958. 127 s. Illustrerad av Robert C. Osborn. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Obetydligt snedläst, falsarna med lättare skrapmärken. Bakre omslaget svagt gulnat samt med liten lagad reva i bakre falsen.
   "En av de roligaste böcker som skrivits under 1900-talet"
Pasternak, Boris:  Doktor Zjivago. Översättning av Sven Vallmark. [ref 55931]    150:-
    Bonniers 1958. 607, (1) s. 26:e-42:a tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite gulnat och nött samt med ett par små lagade revor.
  –  :  En berättelse. Översättning från ryska av Magda Lagerman. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 45379]    75:-
    Tiden 1958. Liten 8:o. 92, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
  –  :  Ljuvers barndom. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 26131]    75:-
    Forum 1958. 105, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. (Forumbiblioteket 106)
[Pasternak, Boris]:  Doktor Zjivago. Gallie Åkerhielm svarar för den svenska textversionen. som bygger på filmen "Doktor Zjivago". [ref 21149]    90:-
    Wahlströms 1968. Tvär 8:o. (80) s. Rikt illustrerad med bilder ur filmen, delvis i färg. Förlagets dekorerade klotryggsband. Främre pärmens övre hörn lätt stött. Namnteckning och datum på försättsbladet.
   Samtliga bilder, till omslag och inlaga, har välvilligt ställts till förfogande av Metro-Goldwyn-Mayer.
Paustovskij, Konstantin:  Under en lycklig stjärna. Översättning av Karin de Laval. [ref 62151]    80:-
    Tiden 1968. 334, (2) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Rygghuvudet med liten lagning. (Tellusserien)
Pauwels, Louis:  Kärlekens vrångbild. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 75147]    90:-
    Bonniers 1957. 226, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något mörktonad, bakre omslag med en liten skada i nedre hörnet. Ouppskuren. (Panache-serien)
Paz, Octavio:  Ensamhetens labyrint. [ref 79142]    110:-
    Brombergs 1984. 231, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. Lite ojämnt blekt rygg annars fin.
   El laberinto de la soledad. Nobelpristagare 1990.
Pears, Iain:  Den fjärde sanningen. Översättning: Gunilla Lundborg. [ref 80262]    120:-
    Brombergs 1999. 710 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Perec, Georges:  Historier. Översättning och förord: C.G. Bjurström. Efterord: Magnus Florin. [ref 79949]    100:-
    Propexus, Lund, 1997. 82 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Främre omslaget obetydligt blekt. (Kykeon)
[Peterson, P.-G.] (förord):  Levande anekdoter. [ref 60718]    80:-
    Forum 1962. 155 s. + 8 planschblad. Illustrerad med teckningar av Anders Andersö. Förlagets dekorerade pappband.
   Det svenska anekdotmaterialet tillkommet genom en pristävling i Aftonbladet våren 1962.
Phillips, Susan Elizabeth:  Andrum. Översättning av Mai Broddvall. [ref 77740]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2003. 391 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Picoult, Jodi:  Allt för min syster. [ref 31308]    120:-
    Wahlström & Widstrand 2005. 369, (6) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Veck på försättsbladet annars fin.
   Anna har kommit till världen för att genetiskt matcha sin storasyster Kate som lider av leukemi... "Försök att lägga den ifrån dig om du kan!" Elisabeth George.
Pilcher, Rosamunde:  Snäcksamlarna. Översättning: Marianne Öjerskog. [ref 75539]    100:-
    Forum 1989. 540, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Pirsig, Robert M.:  Zen och konsten att sköta en motorcykel. [ref 69216]    125:-
    Bonniers 2002. 387 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Utkom första gången på svenska 1977 med titeln "Livet, kärleken och konsten att sköta en motorcykel".
Platon:  Dialoger: Gorgias. - Symposion. Översättning av Claes Lindskog och Ellen Wester. [ref 9394]    100:-
    Forum 1955. Liten 8:o. 194, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Ett blad med vikt hörn, i övrigt fint ex. (Forumbiblioteket 72)
  –  :  Dialoger: Gorgias. - Symposion. Översättningar av Claes Lindskog och Ellen Wester. [ref 9395]    80:-
    Forum 1965. Liten 8:o. 190, (1) s. Ny upplaga. Reviderad av Vera Silverstolpe. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt mörktonad, främre pärmen med en liten fläck samt stötskada i nedre hörnet. Skyddsomslag saknas. (Forumbiblioteket 72)
  –  :  Dialoger: Sokrates' försvarstal. - Faidon. - Faidros. [ref 9396]    110:-
    Forum 1953. 197, (2) s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget lätt gulnat vid bakre falsen, i övrigt ett fint ex. (Forumbiblioteket 52)
  –  :  Dialoger: Sokrates' försvarstal. - Faidon. - Faidros. Översättning av Ellen Wester. [ref 56690]    90:-
    Forum 1953. 197, (2) s. Häftad. Omslagen med obetydliga brukspår. (Forumbiblioteket 52)
  –  :  Skrifter. 1-6. I svensk tolkning av Claes Lindskog. [ref 78069]    1000:-
    Gebers 1920-1926. XII,+ 391; (8),+ 379; (8),+ 436; (6),+ 554; VIII,+ 657,+ (2); VI,+ (2),+ 238 s. + porträtt av Platon. Förlagets vackra halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Bit 10x10 mm saknas på del 1:s ryggfot. Lite nötta och skavda band. Komplett i 6 volymer.
   Sjätte delen innehåller Claes Lindskogs biografi om Platon.
Polybios:  Romarnas väg till världsväldet. Efter det grekiska originalet i svensk översättning av Ivar A. Heikel. [ref 35091]    225:-
    Gebers 1942. Liten 8:o. 390, (1) s. Häftad. Något snedläst. Omslagen gulnade, ryggfoten med centimeterlång reva.
Pomjalovskij, Nikolaj:  Prästseminariet. Översättning av Göran Lundström. [ref 27158]    80:-
    Tiden 1955. Liten 8:o. 126, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg lätt mörktonad samt med liten fuktrand och skada vid ryggfoten. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
Potter, Stephen:  Anti-kärlek. Hur man slingrar sig undan amorösa närmanden som ser ut att bli varaktiga. Översatt och för svenska sektionen något tillrättalagd av Åke Runnquist. [ref 78159]    100:-
    Bonniers 1965. Liten 8:o. 111, (1) s. Illustrerad med teckningar av Frank Wilson. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd.
  –  :  Livsmannaskap. För den svenska sektionen av Livsmännens förbund. Översatt och något bearbetad av Åke Runnquist. [ref 80875]    100:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 112, (1) s. Illustrerad med teckningar av Frank Wilson. 5:e - 6:e tusendet. Häftad. Tillskrift och namnstämpel på smutstitelbladet, omslagen med ett par små veck.
Pound, Ezra:  Gajd till kultyren. Översättning av Stewe Claeson och Åke Nylinder. [ref 16168]    120:-
    Cavefors 1981. 303 s. Förlagets tryckta pappband.
   Pärmtitel: Gajd till Kultuuren.
Powys, John Cowper:  Dårarnas dans. I översättning av Sven Erik Täckmark. [ref 10666]    100:-
    Coeckelberghs 1977. 363 s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. (Röster från England 3)
Presser, Jacob:  Bristningsgränsen. [ref 5062]    100:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 95, (13) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Osprättad. Fint ex. (Panache-serien)
Prévost, Marcel:  Den gula dominon. Översättning av Göte Bjurman. [ref 2864]    80:-
    Holmquists, Stockholm, 1911. Liten 8:o. 132, (2) s. 1:a svenska upplagan. Prydligt privatbundet halvklotband med marmorerade pärmar.
Price, Nancy:  Sova hos fienden. Översättning: Gunilla Holm. [ref 70206]    75:-
    Forum 1993. 333 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Priestley, J.B.:  Glädjens imperium. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 64576]    80:-
    Norstedts 1967. 376, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Jenny Villiers. En teaterhistoria. [ref 70292]    75:-
    Bonniers 1949. Liten 8:o. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
  –  :  Sömnens skepnader. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 64575]    70:-
    Norstedts 1964. 217, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
Prisjvin, Michail:  Livets rot. Översättning av Cecilia Borelius. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 73941]    70:-
    Tiden 1956. Liten 8:o. 127, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. (Ryska Klassiker)
Proust, Marcel:  Den likgiltige. Översättning av Madeleine Gustafsson. Förord av Philip Kolb. [ref 7938]    80:-
    Atlantis 1980. 53, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Purcell, Deirdre:  Bortom havet. [ref 77857]    90:-
    Bonniers 1996. 429, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  I känslornas våld. [ref 77879]    90:-
    Bonniers 1994. 502, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Ryggfoten obetydligt stukad, i övrigt ett fint ex.
Pusjkin, Aleksandr:  Spader dam och andra noveller. Översättning av Manja Benkow (Spader dam), E. von Sabsay och C. Sterzel (Bjelkins berättelser). [ref 38725]    90:-
    Tiden 1960. Liten 8:o. 146, (1) s. Ny upplaga. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med blekt rygg och liten fläck vid ryggfoten. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Puzo, Mario:  Den siste gudfadern. Översättning: Mats Karlsson. [ref 65366]    125:-
    Norstedts 1997. 457, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Gudfadern. Översättning av Lars Ekegren. [ref 17542]    150:-
    Norstedts 1970. 393, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen gulnat på ryggen och något naggat vid ryggfoten samt lätt skadat i vikningen baktill och med ett par riss. Namnteckning och datering på främre pärmens insida och försättsblad samt liten skada på eftersättsbladet.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Gudfadern. Översättning av Lars Ekegren. [ref 69559]    100:-
    Norstedts 1982. 483, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor.
  –  :  Mörk arena. Översättning av Lars Ekegren. [ref 73350]    125:-
    Norstedts 1973. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. En bit av omslagets rygg saknas.
  –  :  Sicilianaren. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 62670]    100:-
    Norstedts 1985. 411 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Rabelais, François:  Den gudomliga flaskans orakel. Översättning från franskan av Holger Petersen Dyggve. [ref 61369]    165:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1949. 383 s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt, marmorerade pärmar samt båda omslagen medbundna.
  –  :  Den gudomliga flaskans orakel. Översättning: Holger Petersen Dyggve. Efterord: Harry Järv. [ref 73467]    100:-
    Atlantis 1985. 265, (1) s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Den märkvärdiga resan till Bacbuc. Översättning: Holger Petersen Dyggve. Efterord: Harry Järv. [ref 73465]    100:-
    Atlantis 1984. 365, (1) s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Den märkvärdige resan till Bacbuc. Översättning från franskan av Holger Petersen Dyggve. [ref 61371]    165:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1948. 392 s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt, marmorerade pärmar samt främre omslaget medbundet.
  –  :  Gyckelmakaren Panurge och hans giftasfunderingar. Översättning: Holger Petersen Dyggve. Efterord: Harry Järv. [ref 69607]    100:-
    Atlantis 1982. 340, (1) s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Några understrykningar i bläck på några av de sista sidorna (efterordet). (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Pantagruel, de törstigas konung. Översättning från franskan av Holger Petersen Dyggve. [ref 61370]    165:-
    Fahlcrantz & Gumælius 1945. 256 s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt, marmorerade pärmar samt båda omslagen medbundna.
  –  :  Pantagruel. De törstigas konung. Översättning: Holger Petersen Dyggve. Efterord: Harry Järv. [ref 73468]    100:-
    Atlantis 1981. 243, (1) s. Illustrerad med teckningar av Gustave Doré. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Ett hörn lätt stött. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Rabenius, Olof (red.):  Litteraturens mästare berätta om barn. Urval och Inledning av Olof Rabenius. Illustrationsurval och företal av Folke Bernadotte. [ref 25931]    150:-
    Fritzes 1944. 538 s. + 16 planschblad. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning, övre guldsnitt och marmorerade pärmpapper.
Ransmayr, Christoph:  Isens och mörkrets fasor. Översättning Ulrika Wallenström. [ref 59851]    90:-
    Forum 1991. 205, (2) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Rashke, Richard:  Flykten från Sobibor. Översättning av Elsa Svenson. [ref 62454]    90:-
    Bonniers 1989. 395 s. Illustrerad med 12 s. fotografier och teckningar. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Rasmussen, Hanna:  Det ljuva livet. Översättning av Hedy Ericson. [ref 74213]    75:-
    Termac 1965. Liten 8:o. 171 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite nött omslag.
Raymo, Chet:  I falkens klor. [ref 78575]    90:-
    Tiden 1995. 217 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss och veck, rygghuvud och -fot lätt stukade.
Raymond, Ernest:  Staden där nere. Till svenska av Ragnar af Geijerstam. [ref 45755]    80:-
    Hökerbergs 1938. 420 s. 7:e-11:e tusendet. Förlagets halvklotband. Båda omslagen medbundna.
Read, Piers Paul:  Professorns dotter. [ref 77574]    90:-
    Rabén & Sjögren 1972. 259, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
Réage, Pauline:  Berättelsen om O. I översättning av Bengt Söderbergh. [ref 3241]    175:-
    Norstedts 1968. 149 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Obetydligt snedläst. Ett par sidor i inlagan har en genomgående fläck. (En PAN-bok)
Remarque, Erich Maria:  Den svarta obelisken. Historien om en försenad ungdom. Översättning av Birgitta Hammar och Vanja Lantz. [ref 80867]    90:-
    Bonniers 1957. 343, (1) s. 13:e - 17:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat och nött samt med ett par mindre, lagade revor.
   Omslag av Adolf Hallman.
  –  :  Natt i Lissabon. Översättning av Nils Holmberg. [ref 60509]    110:-
    Bonniers 1963. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten reva på framsidan samt en aning solkat på baksidan. Namnteckning och datering på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Tid att älska, dags att dö. [ref 74169]