logo Aspingtons Antikvariat

Böckerna är i gott antikvariskt skick
och i oktavformat om inte annat anges.

Boklistorna uppdateras kontinuerligt.

Sök fram nästa författare med ny bok genom att klicka på markeringen
som indikerar en bok upplagd inom de senast 7 dagarna.

  Skönlitteratur, utländsk i svensk översättning  / A-G  
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Föregående | Boklistor | Nästa
Abé, Kobo:  Den förstörda kartan. Översättning från engelskan av Gunnar Barklund. [ref 61941]    125:-
    Bonniers 1971. 213, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med ett veck samt något kantstötta omslag, annars ett fint ouppskuret ex.
Abrahams, Peter:  Mörk gryning. Översättning av Margareta Suber. [ref 11888]    150:-
    Christofers Bokförlag 1960. 318 s. Häftad. Snedläst.
Se bild på boken
  –  :  Segrarens krans. Översättning av Birgit och Mårten Edlund. [ref 78944]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 231, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggfoten samt omslagens nedre kanter något stötta. Ouppskuren.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
Adams, Richard:  Shardik. Översättning av Else Lundgren. [ref 36879]    90:-
    Bonniers 1977. 470, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Månadens bok)
  –  :  Traveller. En roman om amerikanska inbördeskriget. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 52383]    100:-
    Bonniers 1990. 307, (1) s. Med karta på för- och eftersättsblad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Traveller är general Lees häst som här berättar om sitt liv för stallkatten Tom.
Aho, Juhani:  Enris och andra gamla och nya spånor från åren 1891 och 1899. [Första samlingen]. [ref 65480]    175:-
    Bonniers 1899. Liten 8:o. 163 s. 1:a svenska upplagan. Vackert privatbundet halvfranskt band med fyra upphöjda bind, ryggdekor och marmorerade pärmar samt dekorerade för- och eftersättbslad. Ryggen något blekt. Liten obetydlig fläck på titelbladet. Med trevligt exlibris.
  –  :  Järnvägen. Översättning: Hagar Olsson. Efterord: Thomas Warburton. [ref 22591]    85:-
    Atlantis 1978. 183 s. Illustrerad med teckningar av Raimo Puustinen. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Aksakov, Sergej:  En familjekrönika. Översättning av Manja Benkow. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 4671]    80:-
    Tiden 1948. Liten 8:o. 191, (1) s. Ny utgåva. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något mörktonad, i övrigt gott skick. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Aksjonov, Vasilij:  Stjärnbiljetten. Översättning från ryska av Greta Hjelm. [ref 72556]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1963. 232, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslag och rygg ojämnt blekta. Ouppskuren.
   Omslag av Per Åhlin.
Allen, Hervey:  Fortet i skogen. [Roman]. Till svenska av Einar Malm. [ref 66995]    85:-
    Norstedts 1944. 398 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något nött och med läsveck, omslagen kantstötta och naggade i nedre kanten, det bakre även med ett svagt hörnveck.
Allende, Isabel:  Den gyllene drakens rike. Översättning av Lena Anér Melin. [ref 74210]    90:-
    Norstedts 2003. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små riss och lagade revor.
  –  :  Porträtt i Sepia. Översättning av Lena Anér Melin. [ref 71840]    90:-
    Norstedts 2001. 319, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bokhandelsstämpel på försättsbladet.
  –  :  Ödets dotter. Översättning av Lena Anér Melin. [ref 70143]    100:-
    Norstedts 2000. 393, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Almedingen, E.M.:  Frossia. Översättning från engelskan av Siri Thorngren Olin. [ref 55818]    95:-
    Gebers 1944. 431, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med något naggat skyddsomslag. Ouppskuren.
   Skyddsomslag av Mark Sylwan. Delomslag av K.-E. Forsberg.
Almquist Lorents, Maj:  Erins stora fackla. Ur de iriska bardernas sånger och sägner. [Tolkade och utgivna av Maj Almquist Lorents]. [ref 12456]    100:-
    Gebers 1925. 141, (2) s. Häftad. Främre omslag lätt kantstött.
Alvarez de Toledo, Isabel:  Strejken. Översättning från spanska av Britta Gröndahl. [ref 55819]    80:-
    Forum 1973. 228 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Textat namn på smutstitelbladet.
Amis, Kingsley:  En viss fet engelsman. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 12145]    85:-
    Bonniers 1965. 199, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, svagt veck på främre omslag.
Amis, Martin:  Andra människor. Översättning av Hans-Jacob Nilsson. [ref 77474]    95:-
    Alfabeta 1988. 259 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss och veck, i övrigt gott skick.
Ammers-Küller, Jo van:  Tantalus. Översättning från holländska av Saima och Nils Fulton. [ref 74285]    100:-
    Norstedts 1935. 297 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband. Främre omslag medbundet.
   Omslag av Gunnar Lindvall.
Andersen, H.C.:  Spelmannen från Svendborg. 1-2 i 1 volym. [ref 39079]    500:-
    L.J. Hjerta, Stockholm, 1838. Liten 8:o. 189 + 221 s. 1:a svenska upplagan. Samtida halvfranskt band med grönfärgade snitt. Något nött. Bokbindarstämpel och gammal namnteckning på främre pärmens insida samt annan ägares namnteckning på försättsbladet.
Andersen, Hans Christian:  Andersens sagor. 1-4 i 2 volymer. [ref 70620]    300:-
    Fröléen & Comp., Stockholm, 1905-1906. 606 + 709, (1) s. Med 500 illustrationer af Vilh. Pedersen och Lorenz Frølich. Svensk jubileumsupplaga. Förlagets knallröda dekorerade klotband. Blekta ryggar. Främre pärmen till del 1 med en liten skada i övre kanten.
Se bild på boken
Andrejev, Leonid:  En berättelse om sju hängda. Översättning av Eugen von Sabsay och Chrissy Sterzel. [ref 77163]    80:-
    Tiden 1950. Liten 8:o. 140, (1) s. 2:a upplagan. 6:e-9:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslagets rygg något mörktonad och med liten fuktrand. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Andrews, Virginia:  Flickan som försvann. Översättning: Ann Björkhem. [ref 78359]    85:-
    Forum 1995. 322, (1) s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Lustgården. Översättning: Ann Björkhem. [ref 62552]    85:-
    Forum 1985. 365, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars fin.
  –  :  Paradisets portar. Översättning: Ann Björkhem. [ref 68424]    95:-
    Forum 1990. 361, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Svart ängel. Översättning: Ann Björkhem. [ref 74377]    80:-
    Forum 1988. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Övre hörnen något stukade (omslaget lätt skadat). Tillskrift på försättsbladet.
Andric, Ivo:  Helvetets förgård. Berättelse. Översättning från serbokroatiskan av Gun Bergman. [ref 80360]    90:-
    Bonniers 1962. Liten 8:o. 182, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Viss pappersförlust i rygghuvudet, omslagen med ett fåtal smärre veck.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Konsulerna. Översättning från serbokroatiskan av Gun Bergman. [ref 77682]    90:-
    Bonniers 1961. 462, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något snedläst, ryggen med läsränder. Skyddsomslaget något gulnat, några smärre skrapmärken och riss längs kanterna.
   Omslag av Eric Palmquist.
Andrzejewski, Jerzy:  Paradisets portar. Svensk översättning från polskan av Stellan Ottosson. [ref 32624]    80:-
    Coeckelberghs, Stockholm - Firenze, 1976. 103 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. (Röster från Polen 2)
[Anonym]:  Tre finska legender: Då Reso kyrka byggdes, Pitka Pienä och Kirkoväki. [ref 70945]    75:-
    Huldberg, Stockholm, 1895. Liten 8:o. 27, (1) s. Klammerhäftad med tryckt originalomslag. Några blad med hörnveck nedtill. Ouppskuren. (Skrifter för folket 24)
Antonioni, Michelangelo:  Två telegram. Noveller. Översättning av Stig Björkman. [ref 79961]    120:-
    Interculture, 1988. 197 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något blekt, samt med en längre, lite fult tejplagad reva.
Apollinaire, Guillaume:  Guillaume Apollinaire. Urval, översättning och inledning av Ebbe Linde. [ref 70600]    175:-
    Bonniers 1952. 263, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad och med läsveck, omslagen med lätta bruksspår. Tillskrift på smutstitelbladet. (Panache-serien)
   Fransk poet av italiensk-polsk härstamning. Sin berömmelse har Apollinaire främst fått genom den originella, nyskapande poesin i Alcools (1913) och Calligrammes (1918), men han gjorde banbrytande insatser även som introduktör av kubistisk och futuristisk konst och var en av modernismens första teoretiker.
Archer, Jeffrey:  Fågelvägen. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 64537]    90:-
    Bonniers 1992. 633, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Rygghuvud och -fot lätt stukade, i övrigt gott skick.
  –  :  Rivalerna. Översättning av Staffan Andræ. [ref 34931]    90:-
    Bonniers 1980. 405, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med några små bruksspår, namnteckning på främre pärmens insida, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Vägen till stjärnorna. Översättning av Staffan Andræ. [ref 48876]    90:-
    Bonniers 1983. 399, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med smärre veck och ett par lagade revor i nedre kanten.
   Omslag av Adrian Purkis.
Arlen, Michael J.:  Säg adjö till Sam. Översättning: Lars Gustav Hellström. [ref 78358]    90:-
    Forum 1986. 205 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Arzjak, Nikolaj [pseud. f. Julij Daniel]:  Här talar Moskva. Noveller. [Översättning av Johan Munck]. [ref 77033]    95:-
    Bonniers 1966. 174, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuret ex.
Asbjørnsen - Moe - Nauthella m.fl.:  Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge. Urval och inledning: Oddbjørg Høgset. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Översättning av Bengt Berg. [ref 5192]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1978. Liten 4:o. 171, (1) s. Illustrationer Svenolov Ehrén. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med en liten lagad reva.
Astafjev, Viktor:  Ett sista farväl. Översättning av Lennart Westerberg. [ref 59290]    85:-
    Progress, Moskva / Askild & Kärnekull 1981. 295, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Asturias, Miguel Angel:  Gröna påven. Översättning av Karin Alin. [ref 17455]    95:-
    Tiden 1966. 319, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Malandrón. De Gröna Andernas epos. Översättning av Karin Alin. [ref 26868]    80:-
    Bonniers 1971. 241, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ett par små fuktfläckar på ryggen. Delvis ouppskuren.
  –  :  Mulattkvinnan. Översättning av Annika Ernstson. [ref 29174]    85:-
    Prisma 1967. 313, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Mycket bra ex.
   Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1967.
  –  :  Weekend i Guatemala. Till svenska av Karin Alin. [ref 71202]    80:-
    Prisma 1965. 238, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Genomgående lätt stukning i övre hörnet, i övrigt ett mycket bra ex. (Prismaserien)
Atkinson, Kate:  I museets dolda vrår. En familjesaga. Översättning Lena Torndahl. [ref 62340]    90:-
    Forum 1996. 322, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Känslomässigt udda. Översättning: Erik Andersson. [ref 78606]    100:-
    Forum 2000. 357, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mänsklig krocket. Översättning Lena Torndahl. [ref 76291]    90:-
    Forum 1997. 325 s. Med en illustration. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Atwood, Margaret:  När livet var ungt. Översättning av Vanja Lantz. [ref 41239]    110:-
    Prisma 1981. 342, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par riss samt en liten fläck på framsidan, i övrigt obetydliga bruksspår. Namnteckning på försättsbladet. (Månadens Bok)
  –  :  Rövarbruden. Översättning av Ulla Danielsson. [ref 57950]    90:-
    Rabén Prisma 1994. 503, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Auel, Jean:  Mammutjägarna. Översättning av Mikael Mörling. [ref 55863]    75:-
    Bra Böcker 1986. 841 s. 3:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något blekt.
Auel, Jean M.:  Hästarnas dal. Översättning: Mikael Mörling. [ref 64921]    80:-
    Bra Böcker 1983. 566 s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Aningen snedläst, inlagan genomgående med lätt gulnade marginaler, i övrigt gott skick.
   Utkom samma år på Tidens förlag.
Austen, Jane:  Emma. Översättning: Sonja Bergvall. [ref 71501]    95:-
    Forum 1996. 590, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning på fria försättsbladet.
Austen, Jane och en annan dam:  Sanditon. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 70383]    135:-
    Rabén & Sjögren 1997. 262, (1) s. 2:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Det finns två uppgifter på vem "en annan dam" är, dels Anne Telscombe, dels Marie Dobbs. I vilket fall som helst så hann inte Jane Austen avsluta sin roman innan hon dog utan den avslutades av "en annan dam".
Aymé, Marcel:  Det gröna stoet. Översättning: Lorentz von Numers. [ref 75551]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 317 s. 6:e upplagan. Häftad. Ryggen något bruntonad samt lite solkig nedtill. (Kokardserien)
  –  :  Ur askan i elden. Översättning av Stig Ahlgren. [ref 75550]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 296 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre innerfalsen förstärkt med tejp. Ryggen lite mörktonad och läsrandig. (Kodardserien)
Bach, Richard:  Ett. [ref 80203]    90:-
    Bra Böcker 1992. 244 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Måsen. Berättelsen om Jonathan Livingston Seagull. Översättning av Tove Bouveng. [ref 29492]    150:-
    Norstedts 1973. 92, (1) s. Illustrerad med fotografier av Russell Munson. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst. Omslaget något blekt på rygg och övre hörn samt med smärre veck, små lagade revor och ett par mindre skrapmärken.
  –  :  Måsen. Berättelsen om Jonathan Livingston Seagull. Översättning av Tove Bouveng. [ref 71206]    90:-
    Norstedts 1985. 92, (3) s. Illustrerad med fotografier av Russell Munson. 2:a tryckningen. Häftad. Boken är lätt böjd i övre kanten.
Bacia, Jennifer:  Maktens skuggor. Översättning: Eva Larsson. [ref 63539]    80:-
    Forum 1990. 341, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Baker, Elliott:  En fin galenskap. Översättning av Lorenz von Numers. [ref 42780]    150:-
    Bonniers 1965. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagade revor, övrigt obetydliga bruksspår.
   Filmatiserad 1966 med Sean Connery, Joanne Woodward och Jean Seberg i de ledande rollerna och i regi av Irvin Kershner.
Baklanov, Grigorij:  Juli 41. Översättning av Hans Björkegren. [ref 73630]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1965. 190 (1) s. Förlagets klotryggsband. Lätt skavd rygg.
   Originalets titel: Ijulij 1941.
Ballard, J.C.:  Solens rike. [ref 68913]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1988. 319, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva i nedre kanten, annars ett fint ex.
Balzac, Honoré de:  Det okända mästerverket. Översättning av C.G. Bjurström. [ref 9109]    90:-
    Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1949. Liten 8:o. 83, (2) s. Illustrerad av Ragnar Lindén. Tryckt i 2.700 ex. Häftad med skyddsomslag av cellofan. Obetydlig fläck vid ryggfoten, omslagen med ett par smärre veck, inlagan delvis lätt stukad i nedre hörnet. (Bokvännens julbok 1949)
  –  :  En passion i öknen. Översättning av Eva Marstrander. [ref 11927]    130:-
    Bibliofila Klubben, [Stockholm] 1950. 29, (2) s. Illustrerad av Pierre Antignac. Nr 415 av 450 numrerade ex. Klammerhäftad med skyddsomslag, lätt naggat i övre kanten. (Julgåvan till Bibliofila Klubbens subskribenter 1950)
  –  :  Eugénie Grandet. Översättning av Karl Enghoff. [ref 48490]    90:-
    Norden, Malmö, 1969. 269 s. Illustrerad av Tjeerd Ackema. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex.
  –  :  Frispråkiga historier. Översättning från franskan av Ernst Lundqvist. [ref 14779]    90:-
    Berghs 1955. 303 s. Med illustrationer av Ib Andersen, Des Asmussen, Hans Bendix, Svend Johansen, Eiler Krag, Helge Refn, Arne Ungermann och Preben Zahle. Förlagets dekorerade pappband med nött, naggat och lätt skamfilat skyddsomslag samt båda omslagen medbundna.
  –  :  Kusin Bette. Översättning: Hans Levander. [ref 64636]    85:-
    Forum 1992. 439 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Något snedläst.
  –  :  Pappa Goriot. Till svenska av Gunilla Nordlund. Efterskrift av Sigbrit Swahn. [ref 78804]    125:-
    Natur och Kultur 1983. 270, (1) s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet hål på ryggen, i övrigt fint ex. (Levande Litteratur)
  –  :  Pappa Goriot. Översättning av J. Gunnarsson. [ref 66520]    120:-
    Niloe 1990. 314, (3) s. Med 16 helsidesillustrationer av bl.a. Daumier. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt samt med obetydlig reva.
Bang, Herman:  Mikaël. Bemyndigad öfversättning af Ernst Lundquist. [ref 77753]    200:-
    C. E. Fritzes K. Hofbokhandel, Stockholm, 1904. Liten 8:o. 305, (1) s. 1:a svenska upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med rikt guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt. Ryggen något blekt, i övrigt ett fint ex.
Barber, Noel:  Tanamera. Johnnie. Översättning: Riina Larsson. [ref 74813]    100:-
    Forum 1982. 347, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår samt något blekt på ryggen.
   Första delen av Barbers släktkrönika "Tanamera". Andra delen med undertiteln "Julie" utkom senare samma år. Här alltså endast del 1.
Barclay, Florence L.:  Rosenkransen. 1-2. Öfversättning af C. Christiansson. [ref 77749]    200:-
    Fahlcrantz & Co., Stockholm, 1913. Liten 8:o. 239 + 235 s. 4:e upplagan. Trevligt, grönt halvfranskt band (Hedberg) med röd ryggtiteletikett, marmorerade pärmpapper, rikt guldornerad rygg och marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Ryggarna något blekta, i övrigt gott skick. 2 volymer.
Barrett, Mary Ellen:  Kråkslottet. Översättning av Jane Lundblad. [ref 55979]    75:-
    Norstedts 1968. 222, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt nött. Namnteckning på försättsbladet.
Bassani, Giorgio:  Guldglasögonen. Översättning av Ingrid Börge. [ref 63551]    70:-
    Coeckelberghs 1978. 121, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. (Röster från Italien 3)
Bates, H.E.:  Gården och kvinnorna. Översättning av Arne Hirdman. Inledning av Artur Lundkvist. [ref 68915]    70:-
    Folket i Bild 1951. 307, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något gulnad. (FIB:s världsbibliotek 4)
  –  :  Purpurslätten. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 64578]    80:-
    Bonniers 1949. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Liten fuktfläck på bakre falsen.
   Filmatiserad 1954 med Gregory Peck i huvudrollen.
  –  :  Tacka vet jag England. Översättning av Mons Mossner. [ref 4275]    85:-
    Bonniers 1964. 166, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst, omslagen med smärre bruksspår.
   Omslag av John Alcorn.
Bates, Ralph:  Paradisfälten. Översättning av Thorsten Jonsson och Göran Salander. [ref 24708]    80:-
    Bonniers 1944. 382, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med diskret namnteckning och lätt naggat i nedre kanten, tillskrift av samma penna på titelbladet. Till hälften ouppskuren. (Gula serien)
Baum, Vicki:  Ballerina. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 56107]    90:-
    Bonniers 1959. 355, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Bra skick.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Helene Willfüer, kemist. Översättning från tyskan av Signe Bodorff. [ref 56104]    75:-
    Bonniers 1938. 304 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt.
Baxter, Charles:  Första ljuset. [ref 56108]    75:-
    Legenda 1988. 294 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Beauman, Sally:  Mörk ängel. Översättning Elisabeth Olin. [ref 74252]    90:-
    Bonniers 1991. 745, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Beauvoir, Simone de:  Mandarinerna. Översättning av Åsa Moberg och Adam Inczedy-Gombos. [ref 54247]    175:-
    Norstedts 1994. 653, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Beckett, Samuel:  Den onämnbare. Till svenska från den franska och den engelska upplagan av Lill-Inger Eriksson. [ref 8107]    180:-
    Gebers 1962. 203, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen med lätta läsveck, omslagens innerkanter något gulnade. Kort tillskrift i bläck på titelbladet.
  –  :  Hur det är. Till svenska av C.G. Bjurström. [ref 19937]    225:-
    Gebers 1963. 181, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött och mörktonad rygg med läsränder, omslagen ojämnt gulnade och aningen kantstötta nedtill.
  –  :  Murphy. Roman. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 29217]    120:-
    Bonniers 1964. Liten 8:o. 226, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen vattenskadad, främre omslag med smal fuktrand i nedre och yttre kanten. Till största delen ouppskuren. (Panache-serien)
  –  :  Slut än en gång. Översättning av C.G. Bjurström och Magnus Hedlund. [ref 38270]    140:-
    AWE/Gebers [1990]. 170, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid rygghuvudet samt med en liten lagad reva vid falsen, i övrigt ett fint ex.
Beckman, Kaj (red.):  Cirkusvärld. En antologi. [ref 6157]    150:-
    Rabén & Sjögren 1976. Liten 4:o. 157, (5) s. Omslag och illustrationer av Per Beckman. Häftad med skyddsomslag. Omslagets rygg obetydligt mörktonad, annars ett fint ex i dekorerad röd klotkassett.
Begley, Louis:  Lögner i krigstid. Översättning: Caj Lundgren. [ref 65494]    85:-
    Gedins 1993. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Bellow, Saul:  Grip dagen. [ref 79170]    125:-
    Bonniers 1982. 172, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på klistrade försättsbladet, i övrigt fint ex.
  –  :  Han med foten i klaveret och andra berättelser. [Översättning av Caj Lundgren]. [ref 42281]    70:-
    Bra Böcker 1985. 315 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets framsida med reva i nedre kanten (lagad med dokumenttejp).
  –  :  Humboldts gåva. Översättning av Caj Lundgren. [ref 19854]    85:-
    Bonniers 1976. 431, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet. (Månadens bok)
  –  :  Professorns december. Översättning av Caj Lundgren. [ref 33667]    80:-
    Bra Böcker 1982. 357, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Regnkungen Henderson. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 66186]    150:-
    Atlantis 1983. 403, (4) s. Illustrerad av Bernt Jonasson. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Bendz, Gerhard - Guterman, Norbert:  Latinska sentenser och citat från två årtusenden. [ref 25364]    180:-
    Beckmans 1968. 462 s. Teckningar av Acke Janson. 2:a upplagan. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Lätt nött ryggfot. Något blekt rygg.
Bennett, William J. (utg.):  Dygdernas bok. En skattkammare av sedelärande berättelser hämtade ur världens och Sveriges litteratur. Redaktör: Magnus Palm. Med ett förord av Theodor Kallifatides. [ref 60098]    150:-
    Brombergs 1994. 543 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Berger, John:  En gång i Europa. Översättning: Steve Sem-Sandberg. [ref 77491]    120:-
    Brombergs 1988. 196, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre revor, i övrigt gott skick.
Berger, Thomas:  Grannar. Översättning: Caj Lundgren. [ref 17103]    75:-
    Brombergs 1981. 320 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött.
Bernanos, Georges:  Herr Ouine. Översättning av John Karlzén. [ref 19150]    120:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 314, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggfoten något stött, liten falsreva upptill, genomgående lätt stukning i övre ytterhörnet. (Panache-serien)
Berri, Claude:  Den gamle och pojken. Översättning: Gunilla Berglund. [ref 42283]    90:-
    Bra Böcker 1971. 240, (5) s. Rikt illustrerad med filmbilder. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Bilderna är hämtade ur Claude Berris film "Pepé och pojken" (1966) med Michel Simon och Alain Cohen.
Berteaut, Simone:  Momone. En berättelse. Översättning av Kerstin Hallén. [ref 76126]    110:-
    Bonniers 1973. 287, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid ryggens övre och nedre del. (Månadens bok)
   Text på omslagets framsida: En liten flickas barndom i Paris. Simone Berteaut som skrev boken om Edith Piaf berättar om sin egen uppväxt på Paris bakgator.
Beyer, Marcel:  Flyghundar. Översättning av Ulla Ekblad-Forsgren. [ref 77714]    125:-
    Bonniers 2000. Liten 8:o. 269, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Panache-serien)
Bienek, Horst:  Den första polkan. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 7703]    95:-
    Norstedts 1977. 285, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, namnteckning på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med några smärre riss och veck längs kanterna.
  –  :  Jord och eld. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 22247]    95:-
    Norstedts 1984. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt solkat, i övrigt gott skick.
  –  :  Septemberljus. Översättning av Margaretha Holmqvist. [ref 36800]    95:-
    Norstedts 1978. 252, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår.
Binchy, Maeve:  Vi ses på Quentins. [ref 79023]    90:-
    Prisma 2003. 402, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst.
Björnson, Björnstjerne:  Det flaggar i staden och hamnen. Öfversättning af Erik Thyselius. [ref 8837]    100:-
    Stockholm, Wilh. Silén, 1904. Stor 8:o. (4), 505, (2) s. Illustrerad av David Ljungdahl. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Ryggens övre och nedre del något fransiga, bakre pärmen lätt fläckad. Kort tillskrift på försättsbladet.
Blake, Michael:  Dansar med vargar. [ref 68035]    80:-
    Forum 1991. 282, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband. Yttersnittet obetydligt skadat, några blad med lätt ojämnhet (fukt?) i marginalen.
   Boken bakom storfilmen "Dansar med vargar" som belönats med sju Oscar - en av dem till författaren Michael Blake för bästa manus.
Blankenship, William D.:  Yukon Gold. [ref 68988]    75:-
    Bra Böcker 1979. 251, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Blidberg, Margareta (red.):  Italienska renässansnoveller. Valda och översatta av Margareta Blidberg. Företal av universitetslektor Adamaria Terziani. [ref 55257]    90:-
    Bergendahls, Göteborg, 1961. Liten 4:o. 132, (1) s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. De inre omslagen något kantstötta nedtill, skyddsomslaget lätt naggat och med smärre riss.
Blixen, Karen:  Ehrengard. Översatt från engelska originalmanuskriptet av Torsten Blomkvist. [ref 75141]    100:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 125, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rygghuvudet något stött.
  –  :  Sju romantiska berättelser. 1-2. [ref 37224]    110:-
    Forum 1958. 249 + 235, (2) s. Ny utgåva. Häftad. Del 1 något snedläst, del 2 ouppskuren. Omslagen med några smärre riss och veck. (Forumbiblioteket 104-105)
  –  :  Vintersagor. Översättning av Sven Barthel och Viveka Starfeldt. [ref 76174]    200:-
    Bonniers 1942. 346, (3) s. Originalupplaga. Förlagets halvklotband med lite naggat skyddsomslag samt främre omslaget medbundet.
[Blixen, Karen]:  Sju romantiska berättelser. Av Isak Dinesen. Till svenska av Sonja Vougt. [ref 75636]    120:-
    Bonniers 1934. Stor 8:o. 461 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt nötta, det främre med litet hörnveck och det bakre naggat i övre kanten (tejpförstärkning på insidan). Ryggen blekt och med läsveck.
Bloch-Michel, Jean:  Vittnet. Översättning av Elsa Thulin. [ref 77537]    90:-
    Bonniers 1951. Liten 8:o. 164, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ett par fuktfläckar på ryggen, annars bra. (Panache-serien)
   Författarens debutroman.
Boccaccio, Giovanni:  Decameron. 1-2. Översatt från originalspråket av C. Eichhorn. [ref 7412]    700:-
    Bonniers 1918-1922. 4:o. (4), 408 + (4), 343 s. Illustrerad av Bertil Lybeck. Förlagets mycket gedigna halvfranska band med ryggförgyllning och övre guldsnitt, övriga snitt råskurna (Bonniers bokbinderi). Något blekta och fläckade ryggar. 2 volymer.
   Bilden överensstämmer ej helt med böckernas utseende dessa bands ryggar med lite fläckar.

Se bild på boken
Borgen, Johan:  Kaprifolium och andra noveller. Översättning: Cilla Johnson. [ref 22882]    85:-
    Atlantis 1979. 157, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Bosse, Malcolm:  Krigsherren. [Del 1]. Den gula vinden. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 56739]    85:-
    Bonniers 1983. 415, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Bowen, Elizabeth:  Flickorna. Översättning av Aida Törnell. [ref 18706]    125:-
    Norstedts 1966. 254, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Boyle, T. Coraghessan:  Dr Kelloggs kuranstalt. Översättning av Boo Cassel. [ref 5821]    110:-
    Norstedts 1994. 525 s. Med en dubbelsidig illustration. Förlagsband med skyddsomslag.
Bradford, Barbara Taylor:  Bara till låns. Översättning av Ella Fallenius. [ref 72931]    75:-
    Bokförlaget Viva 1987. 377, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namnetikett och signatur på försättsbladet.
  –  :  Och himlen därtill. Översättning av Elisabeth Werner Stark. [ref 56741]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 315, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat och med lagad reva.
  –  :  På egna villkor. Översättning av Ann Björkhem. [ref 74809]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1996. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Störst är kärleken. Översättning av Ella Fallenius. [ref 72929]    90:-
    Bokförlaget Viva 1991. 426, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Braine, John:  Plats på toppen. Översättning av Vanja Lantz. [ref 73924]    90:-
    Bonniers 1958. 270, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med smärre bruksspår. Delvis ouppskuren.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Voodin. Översättning av Sven Bergström. [ref 73925]    75:-
    Bonniers 1961. 225, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Läsrandig, lätt solblekt rygg. (Den nya romanen)
Branner, H.C.:  Ryttaren. Översättning av Mårten Edlund. [ref 54840]    90:-
    Bonniers 1950. 161, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något gulnad. (Panache-serien)
Brecht, Bertolt:  Caesar och hans legionär och andra berättelser. Översättning av Nils Holmberg (prosan) samt Erwin Leiser och Åke Lindström (dikterna). [ref 5637]    110:-
    Tiden 1956. 131, (3) s. Tryckt i 3.500 ex. Häftad.
   Utgiven som Tidens förlags helgpublikation 1956-1957.
Breinholst, Willy:  "Herrn i huset". [ref 77656]    75:-
    Williams Förlags AB 1970. 128 s. Med illustrationer av Léon. Limhäftad.
   Willy Breinholst - Europas roligaste dansk.
Breitholtz, Lennart (urval och översättning):  Litteraturens klassiker. 6: Renässansens litteratur. Prosa och epik. [ref 53881]    90:-
    Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1970. 315, (1) s. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt rygg.
  –  :  Litteraturens klassiker. 7: Renässansens litteratur. Dramatik och lyrik. [ref 53882]    90:-
    Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1975. 361, (1) s. 2:a upplagan, 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt blekt rygg.
Breton, André:  Nadja. Översättning och förord: Lasse Söderberg. [ref 79988]    160:-
    Pequod Press, Malmö, 1996. Liten 8:o. 146 s. Fotoillustrerad. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Brink, André:  Ambassadören. Översättning: Marianne Gerland-Ekeroth. [ref 56745]    75:-
    Forum 1986. 308, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med något nött skyddsomslag.
  –  :  Kräftorna vänjer sig. Översättning: Inger Johansson. [ref 24397]    90:-
    Forum 1991. 653 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Briskin, Jacqueline:  Det blodröda palatset. Översättning av Gun Amelin. [ref 74086]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1994. 510, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband.
  –  :  För mycket av det goda. Översättning av Eva Mazetti-Nissen. [ref 78457]    80:-
    Bokförlaget Viva 1987. 415, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Broch, Hermann:  Vergilii död. Översättning och förord av Harry Järv. [ref 47761]    160:-
    Cavefors 1966. 475, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Liten fläck på bandet samt lite ojämnt blekt omslag, lätt naggat.
Brontë, Charlotte:  Jane Eyre. Efterskrift av Knut Hagberg. Översättning: Ingegärd von Tell. [ref 21938]    120:-
    Natur och Kultur 1943. 641 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade halvklotband. Fint ex. (Modern världslitteratur / De levande mästerverken)
  –  :  Jane Eyre. Översättning av Gun-Britt Sundström. [ref 74319]    125:-
    Bonniers 1999. 545, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslaget med lättare bruksspår samt lätt fläckat på framsidan.
  –  :  Jane Eyre. Översättning av Ingegärd von Tell. [ref 80209]    85:-
    Natur och Kultur 1984. 287, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Lite snedläst samt blindpressat exlibris på titelbladet.
Brøgger, Suzanne:  Det pepprade suset. Flytande fragment och fixeringar. [ref 79297]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 276 s. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, skyddsomslaget svagt gulnat samt med några mindre riss och veck.
Buchanan, Angus:  De sju palmernas stad. En ökenroman. Till svenska av Harald Johnsson. [ref 58876]    100:-
    Hökerbergs 1928. 288 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med veck i nedre hörnet. Kort tillskrift på förtitelbladet.
Buck, Pearl S.:  Alla under himlen. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 58132]    80:-
    Bonniers 1973. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget ojämnt blekt och med ett par lagade revor. Gammal prislapp på baksidan.
  –  :  Det nya året. [ref 9092]    95:-
    Bonniers 1968. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt snedläst annars fin.
  –  :  Du stolta hjärta. Från engelskan av Herbert Grevenius. [ref 60806]    90:-
    Bonniers 1938. 467 s. 4:e tusendet. Förlagets klotband. Båda omslagen medbundna. Ljus fläck på ryggen. Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Döden på slottet. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 69077]    90:-
    Bonniers 1966. 206, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något mörktonad.
   Omslag av Stig Södersten.
  –  :  Guds män. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 63281]    90:-
    Bonniers 1951. 428, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Läsrandig rygg, litet hörnveck på bakre omslag.
   Omslagsvinjett av Stig Södersten.
  –  :  Kejserlig kvinna. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 67790]    85:-
    Bonniers 1957. 342, (1) s. 8:e-12:e tusendet. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget trasigt vid rygghuvudet med tejpförstärkning på insidan, i övrigt lätta bruksspår. Pärmarna något buktande. Blindstämplat exlibris på försätts- och smutstitelblad.
  –  :  Kom, min älskade. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 58137]    70:-
    Bonniers 1954. 327, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband. Namnteckning på främre pärmens insida, tillskrift på försättsbladet. Pärmarna något skeva.
  –  :  Livets middagshöjd. [ref 26040]    85:-
    Bonniers 1967. 294, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite naggat och med något blekt rygg.
   Nobelpristagare 1938.
  –  :  Modern. Till svenska av Sven Rosén. [ref 71333]    90:-
    Hökerbergs 1934. 376 s. 6:e upplagan. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt marmorerade pärmar. Båda omslagen medbundna. Något nött band med blekt rygg, marmoreringen på framsidan delvis bortnött.
  –  :  Patrioten. Från engelskan av Gösta Olzon. [ref 80640]    100:-
    Bonniers 1939. Liten 8:o. 475 s. 4:e tusendet. Förlagets gröna klotband med färgat snitt och båda omslagen medbundna. Främre pärmen obetydligt solkad, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Silverfjärilen och andra noveller. [ref 11877]    110:-
    Bonniers 1962. 244, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslagets rygg något mörktonat annars ett fint ex.
  –  :  Sönerna. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 69955]    100:-
    Hökerbergs 1933. 438 s. 6:e upplagan. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt och båda omslagen medbundna. Ryggen lite blekt, fläckar på undre snittet.
   "Sönerna" utgör en fristående fortsättning på "Den goda jorden"
  –  :  Östanvind - Västanvind. Roman från brytningstidens Kina. Med inledning av Sten Selander. Översättning av Siri Thorngren Olin. [ref 75817]    200:-
    Bonniers 1933. 235 s. 2:a upplagan. Förlagets härliga knallröda skinnband i ett mycket bra skick med övre guldsnitt, transparent omslag och pappkassett. (Svenska bokklubbens volym 12)
  –  :  Över bron. [ref 75026]    85:-
    Bonniers 1963. 208, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt skavd och gulnad rygg.
Bulwer, Edward Lytton:  Pompejis sista dagar. Öfversättning af A. F. Dalin. [ref 77764]    120:-
    Aktiebolaget Hiertas Bokförlag, Stockholm, 1909. (2), 476 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade klotband. Pärmarna lätt blekta, rygghuvud och -fot samt pärmhörn något stukade. Främre innerfalsen med liten spricka.
Bunin, Ivan:  Mitias kärlek. - Livets bägare. Översättning av Sigurd Agrell. [ref 6275]    80:-
    Tiden 1950. Liten 8:o. 148, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med mörktonad rygg samt liten fuktrand och skada vid ryggfoten. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin. - Novellerna är tidigare utgivna i olika samlingsverk. Omslagstitel: Mitias kärlek.
  –  :  Mitjas kärlek och andra noveller. Bemyndigad översättning från ryska originalet (enligt av författaren delvis nyreviderad text) av Sigurd Agrell. [ref 78901]    100:-
    Gebers 1933. 206 s. 2:a upplagan. Privatbundet gediget halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning och årtal på smutstitelbladet. Exlibris.
Burgess, Anthony:  Djävulens tonart. Översättning Caj Lundgren. [ref 10129]    110:-
    Brombergs 1990. 359, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Död man i Deptford. Översättning av Caj Lundgren. [ref 10705]    100:-
    Brombergs 1994. 276 s. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  En lust att leva. En framtidsroman. [ref 11832]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1976. Liten 8:o. 216 s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Omslagen svagt gulnade, ryggen med ett par läsränder.
  –  :  Syndarnas rike. Översättning av Caj Lundgren. [ref 59007]    120:-
    Brombergs 1985. 570 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat vid rygghuvudet.
Burroughs, Edgar Rice:  Film-flickan från Hollywood. Översättning av -taurus. [ref 23396]    200:-
    Hökerbergs 1926. 380 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren men lätt nött i alla fall.
Buten, Howard:  När jag var fem dödade jag mej. Översättning av Elisabeth Werner Starck. [ref 77905]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2001. 178, (1) s. Ny, reviderad upplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Denna upplaga är något reviderad och försedd med ett nytt förord av författaren.
Butenschön, Andrea:  Jahanara Begam. En indisk kejsardotter. [ref 58455]    90:-
    Norstedts 1927. 209 s. + 13 planschblad. Häftad. Ouppskuren.
Butor, Michel:  Resa mellan kvinnor. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 34597]    175:-
    Bonniers 1959. 264, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett par små veck.
   Butors tredje roman. Omslag av Acke Janson.
Buzzati, Dino:  En kärlekshistoria. Översättning av Elisabeth von Törne-Arfwedson. [ref 78100]    125:-
    Bonniers 1965. 233, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något blekt på ryggen och med lätta bruksspår, annars ett fint ex.
Bååth, A.U. (övers.):  Isländska sagor. Ånyo utgivna av Emil Olson. [ref 21505]    150:-
    Bonniers 1925. Liten 8:o. 442 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt och pärmpapper. Något blekt rygg, nedre pärmkanten aningen skavd. (Världslitteraturen)
Böll, Heinrich:  Biljard klockan halv tio. Översättning av Nils Holmberg. [ref 3850]    125:-
    Bonniers 1961. 228, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst annars fin.
  –  :  En clowns åsikter. Översättning av John W. Walldén. [ref 11507]    110:-
    Bonniers, Stockholm, 1964. 249, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med blekt rygg samt ett par små lagade revor.
  –  :  Grupporträtt med dam. [ref 17364]    85:-
    Bonniers 1973. 305 s. 24:e-33:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Liten lagad reva på omslaget annars fin.
  –  :  Hus utan väktare. Översättning av Aida Törnell. [ref 20005]    110:-
    Norstedts 1956. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag något stukat i ytterkanten, annars ett ouppskuret ex med obetydliga bruksspår.
  –  :  Inte ett enda ord. [ref 75306]    75:-
    PAN/Norstedts 1967. 151 s. Pocket. Mycket lätt skavd. (En Panbok)
   Publicerades första gången på svenska under titeln "Lidande Eros" 1954.
  –  :  Skyddande belägring. Översättning av Eva Liljegren. [ref 37951]    80:-
    Bonniers 1980. 299 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid ryggens övre del. (Månadens bok)
  –  :  Slutet på en tjänsteresa. Översättning av John W. Walldén. [ref 77963]    125:-
    Bonniers 1968. 205, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Genomgående med lätt stötskada i övre hörnet, främre omslag med ett litet riss samt en liten rund etikett på bakre omslag, annars ett fint ouppskuret ex.
Cable, George Washington:  Kreolska dagar. [Noveller]. Inledning och översättning av Kjell Ekström. [ref 27029]    70:-
    Tiden 1958. Liten 8:o. 159, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen nött. (Tidens amerikanska klassiker 3)
Caldwell, Erskine:  Son av Georgia. Översättning av Sven Barthel. [ref 38875]    110:-
    Forum 1945. 251, (2) s. Illustrerad av Birger Lundquist. 1:a svenska upplagan. Häftad. Blankt friblad i början med lagning.
Caldwell, Taylor:  Dödens dynasti. Till svenska av Henric Ståhl. [ref 76424]    125:-
    Medéns, Stockholm, 1939. 728 s. Gediget rött halvfranskt band med blekt rygg och främre omslaget medbundet.
Calvino, Italo:  Den obefintlige riddaren. Översättning av Karin Alin. [ref 72005]    225:-
    Bonniers 1961. 166, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex. (Panache-serien)
  –  :  Den tudelade visconten. Översättning av Karin Alin. [ref 51760]    200:-
    Bonniers 1962. 119, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något mörktonad rygg. (Panache-serien)
Camus, Albert:  Främlingen. Översättning av Sigfrid Lindström. [ref 78631]    95:-
    Bonniers/Expressen 2007. 100, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Klassiska böcker)
  –  :  Landsflykten och riket. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 25153]    225:-
    Bonniers 1957. 218, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslagets baksida med ett par små lagade revor och aningen skrapat, annars ett fint ex. (Panache-serien)
  –  :  Landsflykten och riket. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 75139]    180:-
    Bonniers 1957. 218, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet, litet kritstreck på bakre omslag; i övrigt gott skick. (Panache-serien)
  –  :  Pesten. [ref 75308]    75:-
    Aldus/Bonniers 1962. 234, (1) s. + förlagsreklam. Ny utgåva. Pocket. Lite skavd rygg. (En delfinbok 49)
   Den skakande berättelsen om en pestsmittad stad och dess invånares liv.
  –  :  Pesten. Översättning av Elsa Thulin. [ref 59570]    90:-
    Bonniers 1957. Liten 8:o. 352, (1) s. 6:e-9:e tusendet. Häftad. Bakre omslag med hårt brytveck, i övrigt endast lätta bruksspår. (Panache-serien)
  –  :  Sommar. Översättning av C.G. Bjurström. [ref 73855]    250:-
    Bonniers 1963. 225 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ex, obetydligt snedläst. (Panache-serien)
Canetti, Elias:  Människans provins. Anteckningar. Inledning, urval och översättning av Johannes Edfelt. [ref 29587]    70:-
    Forum 1981. 76, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagets dekorerade pappband.
   Författaren erhöll Nobelpriset i litteratur 1981.
Capriolo, Paola:  Betrakterskan. Översättning av Viveca Melander. [ref 77701]    90:-
    Bonniers 1999. 181, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Carney, Daniel:  Macao. Översättning: Hans Granqvist. [ref 78458]    85:-
    Forum 1987. 382, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Ett obetydligt riss i främre falsen vid rygghuvudet, annars bra skick.
Carpelan, Bo - Jæger, Frank - Moberg, Vilhelm - Vesaas, Tarjei:  Året i Norden. [ref 50089]    150:-
    Bonniers 1962. 4:o. 94, (3) s. Med illustrationer av Ernst Clausen. Häftad med skyddsomslag i en något skadad illustrerad skyddskartong. Fint ex.
   Innehåll: Vilhelm Moberg: Svensk sommar. – Bo Carpelan: Höst, Finland. – Tarjei Vesaas: Norsk vinter. – Frank Jæger: Dansk foraar. – Samtidigt utgiven i Köpenhamn, Oslo och Helsingfors.
Carpentier, Alejo:  Riket av denna världen. Översättning av Karin Alin. [ref 34848]    125:-
    Bonniers 1958. Liten 8:o. 151, (5) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Osprättad. Fint ex. (Panache-serien)
Carroll, Jonathan:  Skrattets rike. Översättning: Thomas Preis. [ref 72741]    90:-
    Bra Böcker 1990. 267 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Författarens debutbok. – Omslag av Ardy Strüwer.
Castle, John:  Med modet till bundsförvant. Översättning av Karin Ros. [ref 67228]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 238 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med ett par små skador. Ouppskuren.
   Filmatiserad 1963 med Dirk Borgarde i en av huvudrollerna. Filmens originaltitel är "The Password Is Courage".
Cela, Camilo José:  Bikupan. Översättning: Irmgard Pingel. [ref 3710]    90:-
    Atlantis 1978. 261, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Månadens Bok väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Mazurka för två döda. Tolkning och efterord: Knut Ahnlund. [ref 27390]    90:-
    Atlantis 1989. 287, (1) s. 2:a tryckningen, 29:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Pascual Duartes familj. Översättning: Alfred Åkerlund. Förord: Knut Ahnlund. [ref 67903]    80:-
    Atlantis 1989. 131 s. Ny utgåva. 2:a tryckningen, 23:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
   Författarens debutbok från 1942.
  –  :  San Camilos afton, dag och vecka år 1936 i Madrid. Översättning: Irmgard Pingel. [ref 36276]    90:-
    Atlantis 1989. 367, (1) s. 2:a tryckningen, 25:e tusendet. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Cervantes Saavedra, Miguel de:  Den sinnrike junkern Don Quijote af La Mancha. 1-2. Öfversatt och försedd med upplysande noter af Edvard Lidforss. [ref 74500]    350:-
    Fahlcrantz, Stockholm, 1905. 256, 279 + 311, 304 s. Jubileumsupplaga. Vinröda privatbundna klotband med ryggtitel i guld. Pärmarna med några obetydliga fläckar. Titelbladet och första textbladet i del 1 med lagning i nedre hörnet, titelbladet till del 2 med stämpel.
  –  :  Don Quijote från la Mancha. [ref 10243]    125:-
    Wahlströms 1928. Liten 8:o. 284 s. "Populär-upplaga". Förlagets halvfranska band med guldornerad rygg och marmorerade pärmpapper. Lätt nött band med något blekt rygg. (Ryktbara böcker)
Charles-Roux, Edmonde:  Glömma Palermo. Översättning av Gunnel Strömberg. [ref 48261]    110:-
    Bonniers 1967. 293, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat och lappat, liten bit saknas på främre delen.
   Concourtpriset 1966. Omslag av Gunilla Hansson.

Se bild på boken
Christilian, J.D.:  Kvinnor i rött. Översättning: Love Kellberg. [ref 58035]    80:-
    Norstedts 1997. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Cicero, Marcus Tullius:  XIV. Orationes selectæ, eller fjorton utwalde tal, med swänska anmärkningar, ... [ref 49792]    300:-
    P. Kraft, Westerås, 1809. Liten 8:o. (8) 566 s. Fjerde uplagan mycket förbättrad. Samtida halvfranskt band. Något nött. Sporadiskt förekommer lätta noteringar i blyerts. Några blad i mitten samt de två sista bladen något åldersfläckade. Diskret namnteckning + årtalet 1848 skrivet på försättsbladet. Ryggtitel: Cicer. Orat.
Cixous, Hélène:  Inuti. [ref 79997]    125:-
    Modernista, Stockholm, 2008. 132, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
Clark, Walter Van Tilburg:  Möte vid ox-oket. Med inledning av Anders Österling. Översatt av Erik Lindegren. [ref 29810]    90:-
    Bonniers 1944. 279, (1) s. Häftad. Lätt stött och mörktonad rygg.
Claus, Hugo:  Ofullbordad förfluten tid. Översättning av Per Holmer. [ref 78626]    80:-
    Bonniers 2000. 157, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Clavell, James:  Gai-Jin. En roman om Japan. Översättning av Sune Karlsson. [ref 16166]    110:-
    Norstedts 1994. 1149, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Noble House. [ref 30396]    125:-
    Norstedts 1982. 1091, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget med ett par små lagade revor.
  –  :  Tai-Pan. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 43003]    95:-
    Norstedts 1967. 594, (1) s. 2:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med något blekt rygg samt med smärre riss och veck vid rygghuvud och -fot. Kort tillskrift på främre omslagets baksida.
   Omslag av Erik Prytz.
  –  :  Tai-Pan. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 79644]    125:-
    Norstedts 1967. 594, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint ex.
   Omslag av Erik Prytz.
  –  :  Virvelvind. Översättning av Sune Karlsson. [ref 48303]    95:-
    Norstedts 1987. 1145, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med litet blindpressat exlibris.
Cleary, Jon:  Maskerna. Till svenska av Margareta Ottosson. [ref 72092]    95:-
    Tiden 1976. 305 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets med lätta bruksspår, annars ett mycket bra ex.
Cloete, Stuart:  Elfenben och kärlek. Översättning av Hans G. Westerlund. [ref 23312]    75:-
    Bonniers 1954. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Något vattenskadat ex med fuktrand i nedre kanten på båda häftesomslagen (märks inte mycket på skyddsomslag och inlaga). Ouppskuren.
   Omslag av Eric Palmquist.
Cobbold Hjörne, Marika:  Fjärilsjakten. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 79657]    80:-
    Bonniers 2003. 348, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på yttersnittet, i övrigt fint ex.
Cocteau, Jean:  Det förtvivlade hjärtat. Le grand ecárt. Översättning och efterord Per Magnus Kjellström. [ref 8875]    90:-
    Schultz, Stockholm, 1991. 139 s. Illustrerad med teckningar av författaren. 1:a svenska upplagan. Limhäftad. Gammal streckkodsetikett på bakre pärmen.
Coe, Jonathan:  Sömnkliniken. Översättning: Nille Lindgren. [ref 77730]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1997. 291, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
Coelho, Paolo:  Pilgrimsresan. [ref 79254]    95:-
    Bazar Förlag, Stockholm,%a 2006. 275, (7) s. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
   Coelhos första roman.
Coelho, Paulo:  Veronika bestämmer sig för att dö. Översättning: Örjan Sjögren. [ref 77276]    90:-
    Bazar [2005]. 235, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Coetzee, J.M.:  Ett hus i Spanien. Översättning: Thomas Preis. [ref 71466]    80:-
    Brombergs 2003. 15, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Fint ex.
   Upplaga om 500 exemplar utgiven som julhälsning från förlaget.
  –  :  Järnålder. [ref 79685]    120:-
    Brombergs 1990. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett par små lagade revor samt ett fåtal smärre veck.
  –  :  Onåd. Översättning: Thomas Preis. [ref 71368]    100:-
    Brombergs 2000. 246, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Pojkår. Scener ur ett liv i provinsen. Översättning: Thomas Preis. [ref 77885]    100:-
    Brombergs 2003. 175 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet annars ett fint ex.
Colette:  Fjärran tillflykt. Översättning av Vera Silverstolpe. [ref 76139]    90:-
    Forum 1958. Liten 8:o. 210 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag samt främre omslaget medbundet. Skyddsomslaget något mörktonat i kanterna och med lagade revor. Tillskrift på försättsbladet.
  –  :  Varieté. - Mitsou. - Chéri. [ref 55026]    125:-
    Forum 1992. 357 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Namnteckning på försättsbladet.
   Tre arbeten i en volym.
Collins, Jackie:  Hollywoodmän. [ref 76956]    100:-
    Forum 1987. 494, (1) s. Andra tryckningen, 32:a-38:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag.
Columbus, Samuel:  Bibliske werld/ sampt andre hans poetiske skriffter/ med flijt samblade/ och andre resan uplagde. [ref 68122]    1200:-
    Johann Georg Eberdt, Stockholm, 1687. 8:o. (135) s. Tryckta noter i texten. Nyare privatbundet skinnryggsband band med fyra upphöjda bind (Lindskogs bokbinderi, Göteborg). Titelbladet samt tillskriftsbladet i faksimil, något blad med lite nagg, sparsamt med åldersfläckar. Skuren inlaga. Exlibris.
   Utgavs av Columbus elev Jacob Reenstierna. Musiken komponerades av G. von Düben. Detta är första samlade upplagan av Columbus.
Compton-Burnett, I.:  Tjänare och tjänarinna. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 72020]    90:-
    Bonniers 1951. 303, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Aningen gulnad rygg, annars ett mycket bra ex. (Gula serien (ny följd))
Conrad, Joseph:  Almayers dårskap. Berättelse från en flod i Östern. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 1177]    75:-
    Tiden 1961. 191, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med något naggat och lätt skadat skyddsomslag. (Tidens bokklubb)
  –  :  Amy Foster. [ref 79737]    100:-
    BookLund Förlag, Lund, 1998. 52, (3) s. Limhäftad. Omslagen med ett par små veck, i övrigt fint ex.
  –  :  Anarkisten. Översättning av Roland Adlerberth. [ref 1367]    80:-
    Tiden 1984. 274 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida något skamfilad, liten lagad reva vid främre falsen.
  –  :  Den yttersta gränsen. Översättning: Tryggve Emond. [ref 80077]    100:-
    bookLund Förlag, Lund, 1994. 139, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  En fredlös på öarna. Översättning av Håkan Norlén. [ref 71628]    75:-
    Tiden 1979. 297, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad. Något blekt rygg annars ett fint ex. (Tidens klassiker)
  –  :  Karain och andra berättelser. Översatt av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 69237]    125:-
    Forum 1954. 196, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband.
  –  :  Lord Jim. Översättning av Vera och Stig Dahlstedt. [ref 71563]    110:-
    Forum 1955. Liten 8:o. 325 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget med en liten lagad reva i bakre nedre hörnet, i övrigt obetydliga bruksspår. (Forumbiblioteket 71)
  –  :  Med andra ögon. Översättning Roland Adlerberth. [ref 27400]    100:-
    Tiden 1979. 331 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst.
  –  :  Mörkrets hjärta. Översättning: Margaretha Odelberg. [ref 79769]    120:-
    BookLund, Lund, [1998]. 123 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
  –  :  Negern på Narcissus. Tyfon. Översättning av Louis Renner. [ref 54676]    85:-
    Forum 1972. 236, (1) s. Ny upplaga. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat samt med litet, lagat riss. (Forumbiblioteket 32)
  –  :  Seger. En berättelse från öarna. [ref 79767]    95:-
    Forum 1963. 310, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget svagt gulnat, samt med några mindre lagade revor. Förordet med några understrykningar i blyerts.
Conroy, Frank:  Ung man med piano. Översättning: Ingela Bergdahl. [ref 67214]    90:-
    Bra Böcker 1994. 513 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Cookson, Catherine:  Det bortglömda barnet. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 60551]    85:-
    Bonniers 1992. 363, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med små lätta veck i övre kanten på rygg och baksida, annars ett fint ex.
  –  :  Det svarta ljuset. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 66869]    90:-
    Bonniers 1991. 386, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Hjärtats val. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 61397]    85:-
    Bonniers 1988. 429, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Kort tillskrift på försättsbladet.
  –  :  I största hemlighet. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70208]    80:-
    Bonniers 1998. 298, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget bara lätt nött.
  –  :  Kärlekens dalar. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70307]    85:-
    Bonniers 1985. 362, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Lång väg till lyckan. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70319]    90:-
    Bonniers 1996. 308, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag annars ett fint ex.
  –  :  Millie. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70318]    90:-
    Bonniers 1994. 296, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Tilly Trotter. Kärlekens höst. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70305]    85:-
    Bonniers 1982. 274, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Tredje och avslutande delen i trilogin om Tilly Trotter.
  –  :  Ödets dotter. Översättning av Britte-Marie Bergström. [ref 70315]    90:-
    Bonniers 1990. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Cooper, James Fenimore:  Den siste mohikanen. [ref 59781]    90:-
    Klassikerförlaget Niloé 1992. 317, (2) s. Med 25 helsidesillustrationer av H.M. Brock. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
   Skyddsomslaget med bilder ur filmen med samma namn i regi av Michael Mann.
Corelli, Marie:  Två världar. Översättning av Hugo Hultenberg. 1-2 i en volym. [ref 74458]    100:-
    Nordiska Förlaget, Stockholm 1911. 160 + 157 s. Privatbundet halvfranskt band. Ett mindre antal sidor o början samt yttersnittet med små fläckar. Namnteckning i blyerts på titelbladet.
Corman, Avery:  50 [Femtio]. Översättning: Christina Westman. [ref 78459]    85:-
    Wahlström & Widstrand 1988. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida med veck och lagad reva i övre kanten.
Cosby, Bill:  Mitt i livet. [Kåserier]. Efterord av Alvin F. Poussaint. Översättning av Elisabeth Werner Starck. [ref 78460]    80:-
    Bokförlaget Viva 1988. 179, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Cottonwood, Joe:  Prima potatisar. Till svenska av Peder Carlsson. [ref 69000]    80:-
    AWE/Gebers 1981. 314, (1) s. 1:a svenska upplagan. Limhäftad med ursprungligen jämnskurna snitt.
Coulter, Stephen:  Ubåt förlist. Översättning av Sven Hallén. [ref 80873]    100:-
    Forum 1965. 189, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet. Skyddsomslaget lite solkat och nött samt med ett par små lagade revor.
   Omslag av Eric Palmquist.
Coward, Noel:  Orm i paradiset. Tills svenska av Gerard De Geer. [ref 62989]    100:-
    Saxon & Lindström 1961. 349 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med lätt naggat skyddsomslag.
  –  :  Stjärnkvalitet. Novellsamling. Översättning av Nils Holmberg. [ref 67476]    125:-
    Bonniers 1952. 308, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Osprättad. Rygg och omslag något gulnade, samt med ett par obetydliga veck längs kanterna. Ett mycket fint ex, anmärkningarna till trots.
Se bild på boken
Cozzens, J.G.:  Besatt av kärlek. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 77658]    85:-
    Bonniers 1958. 574, (2) s. 7:e-9:e tusendet. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets övre kant naggad och med smärre riss samt med små skador i bakre ytterkanten.
   Filmatiserad 1961 med Lana Turner, Efrem Zimbalist, Jr., Jason Robards, Jr., och George Hamilton i några av de ledande rollerna samt i regi av John Sturges.
Crevel, René:  Herr Kniv och fröken Gaffel. [ref 19142]    200:-
    Bibliofila klubben, Stockholm, 1948. [39] s. Illustrerad av Gösta Kriland. Upplaga om 225 numrerade ex, varav detta är nummer 65. Förlagets dekorerade pappband. Ryggfoten något stukad, pärmarna svagt buktande.
Cronin, A.J.:  Korsfararens grav. Översättning av Kjell Ekström. [ref 64558]    75:-
    Tiden 1962. 401, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med liten lagad skada i övre kanten på baksidan. (Tidens bokklubb)
  –  :  Ljuset från norr. Översättning av Kjell Ekström. [ref 64557]    70:-
    Tiden 1958. 277, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött. Två blad med smärre marginalskador (slarvigt uppsprättad).
Crossman, Sylvie - Gabrysiak, Michel:  Valvets hemlighet. Översättning: Birgitta Schwartzman. [ref 78015]    80:-
    Ordfront 1990. 306, (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
Crottet, Robert:  Sankt Mikolai. Till svenska av E.R. Gummerus. [ref 68991]    70:-
    LT:s förlag 1953. 21, (2) s. Klammerhäftad.
   "Sankt Mikolai" är ett avsnitt ur "Forets de la Lune" av Robert Crottet. Boken publicerades först i Schweiz på franska och den svenska upplagan utgavs 1954 under titeln "Månskogarna" i översättning av E.R. Gummerus. Denna lilla skrift är en jul- och nyårshälsning från LT:s förlag.
Crump, Paul:  Svart hat. Översättning av Mons Mossner. [ref 58427]    75:-
    Bonniers 1963. Liten 8:o. 351, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Bonniers folkbibliotek)
Dalí, Salvador:  Dolda ansikten. Översättning av Eva Liljegren. [ref 10195]    100:-
    Coeckelberghs, Stockholm, 1975. 330, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skavt omslag.
Dam, Albert:  Morfars by. Översättning: Anna Berg von Linde och Jadwiga P. Westrup. [ref 66188]    125:-
    Atlantis © 1980. 238, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
Daniel, A.B.:  Inka. I pumans rike. Översättning av Ingrid Pleyber. [ref 78483]    90:-
    Pan 2002. 383 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. Fint ex.
   A.B. Daniel är det samlande namnet på författartrion Antoine Audouard, Jean-Daniel Baltassat och Bertrand Houette.
Dante Alighieri:  I livets vår. Dantes Vita nuova i svensk dräkt, med grundtexten vid sidan, av Fredrik Wulff. [ref 20611]    400:-
    Gebers 1897. (6), 188 s. 1:a svenska upplagan. Samtida halvfranskt band med ryggdekor med vackert mönstrade för- och eftersättsblad. Blekt rygg, pärmarna blekta i övre kanten, pämspeglarna lätt skavda. Tillskrift på titelbladet. Exlibris.
  –  :  Vita Nova. Originalets text med svensk tolkning jämte efterskrift av Ernst C:son Bredberg. [ref 48417]    140:-
    Natur och Kultur 1961. Liten 8:o. 178, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med litet lagat riss. Namnteckning på fria försättsbladet, inlagan med ett par markeringar i blyerts. (Levande litteratur)
  –  :  Vita Nuova. [Översättning av Fredrik Wulff]. [ref 68213]    100:-
    Sällskapet Bokvännerna 1979. Stor 8:o. 87, (2) s. Med titelplansch. Ny utgåva. Tryckt i 600 ex. Förlagets pappband utan skyddsomslag. Fint ex. (Bokvännens bibliotek 100)
Daudet, Alphonse:  Brev från min kvarn. 1-2. [ref 4962]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1947. 12:o. 219, (2) + 198, (1) s. Illustrerad av Poul Christensen. Ny upplaga. Två häftade volymer med lite mörktonade ryggar samt lite skavda.
   Första svenska upplagan utkom 1930.
  –  :  Sapho. En parisisk sedeskildring. Översättning av Ria Wägner. [ref 18236]    75:-
    Tiden 1956. Liten 8:o. 195, (1) s. Häftad. Omslaget med små revor. (Tidens franska klassiker 11)
Daumal, René:  Tem gweff. Översättning och efterord av C.G. Bjurström. [ref 78925]    100:-
    Propexus, Lund, [1994]. 169 s. Häftad med flikomslag. Fint ex. (Kykeon)
Davies, Robertson:  Femte rollen. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 13440]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1984. 263 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Omslag av Per Åhlin. - Del 1 i Deptford-trilogin.
  –  :  Orfeus lyra. Översättning: Rose-Marie Nielsen. [ref 70359]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1992. 438, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvudet.
De Bernières, Louis:  Red Dog. En berättelse från Australien. Översättning: Hans Berggren. [ref 77904]    100:-
    Wahlström & Widstrand 2002. Liten 8:o. 140, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
De Quincey, Thomas:  En engelsk opieätares bekännelser. Gifthelvete och artificiella paradis i England 1785-1859. Översättning och inledning av David Sprengel. Jämte en essay om Opieätaren av August Brunius. [ref 61955]    400:-
    Bonniers 1926. XXVIII, 413, (1) s. Illustrerad i texten samt med planscher. Förlagets vackra ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Fint ex. (Ryktbara sedeskildringar)
  –  :  Soldatnunnan och Om mordet som skön konst. Förord och översättning av Majken Johansson. Inledning av Gunnar Harding. [ref 73869]    100:-
    Lind & Co 2003. Liten 8:o. 314, (1) s. Illustrerad med en karta. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Defoe, Daniel:  Sjömannen Robinson Crusoe från York. Översättning av Knut Stubbendorff. [ref 64875]    90:-
    Tiden 1950. 343, (1) s. Illustrerad av Eric Palmquist. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något ojämnt solbränt, naggat och med lagning vid rygghuvudet. (Tidens bokklubb)
Delderfield, R.F.:  "... ty riket är Ditt". Översättning av Eva Liljegren. [ref 70493]    95:-
    Askild & Kärnekull 1973. 409, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Denuzière, Maurice:  Louisiana. 1-6. Översättning av Kitty Knös. [ref 68004]    450:-
    Bonniers 1978-1982. 314, (1) + 347, (1) + 315, (1) + 291, (1) + 305, (1) + 292, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 lätt naggat och något fuktskadat (ej fläckat), omslaget till del 2 lätt nött vid rygghuvud och -fot samt med ett livet veck och lagad reva på framsidan, del 6 med lätt stötta övre hörn. Del 1-4 lätt snedlästa, i övrigt gott skick. Komplett svit om 6 volymer.
   Serien består av följande titlar: "I magnolians skugga", "I stormens spår", "När dagen åter gryr", "Den nya tidens barn", "Arvtagarna på Bagatelle", "Gryning över Bagatelle".
Dickens, Charles:  David Copperfield. Översättning och bearbetning av Jakob Gunnarsson. [ref 80857]    135:-
    Niloe 1986. 316 s. Med 40 helsidesillustrationer av Hablot K. Browne (Phizz). Numrerat ex. Förlagets rikt dekorerade gröna konstläderband med Dickens porträtt på främre pärmen samt hans autograf. Helt guldsnitt. Fint ex.
  –  :  Pickwick-klubbens efterlemnade papper, innehållande En trogen skildring af de korresponderande ledamöternes Ströftåg, Faror, Resor och Äfventyr. Roman i två delar. Från engelskan af C.J. Backman. [ref 67708]    300:-
    Ivar Hæggströms Boktryckeri, Stockholm, 1876. 464 + 452 s. 2:a upplagan. Förlagets blindpressade blåa klotband med ryggförgyllning samt med författarens porträttmedaljong i guld på främre pärmen. Mycket lätt nötta band med en aning mörktonade ryggar. Namnteckning på försättsbladen. 2 volymer.
  –  :  Pickwick-klubbens efterlämnade papper. Översättning av Nils Holmberg och Alf Henriksson. [ref 71478]    160:-
    Bonniers 1950. 823, (1) s. Med originalupplagans illustrationer av Robert Seymour och Hablôt K. Browne (Phiz). Ny utgåva. Förlagets ryggdekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Bakre pärmens en hörna skadad men stör inte särskilt.
  –  :  Pickwickklubbens efterlämnade papper. 1-2. Översättning av August och Célie Brunius. [ref 64421]    180:-
    Bonniers 1927. Liten 8:o. (4), 486 + 475 s. Ny utgåva. Förlagets bruna halvfranska band med marmorerade snitt och pärmpapper. Ryggarna aningen blekta och med några små fläckar. 2 volymer. (Världslitteraturen)
Dickens, Monica:  I fjol när jag var ung. Översättning av Pelle Fritz-Crone. [ref 66043]    80:-
    Trevi 1975. 189, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Londons hjärta. Översättning av Gunilla Berglund. [ref 71349]    85:-
    Forum 1969. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket bra ex.
Dickey, James:  Flodfärd. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 13940]    95:-
    Norstedts 1971. 200, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Delvis ouppskuren.
Dickson, Lovat:  Vindarna blåser från Västerns land. Översättning av Gösta Olzon. [ref 20909]    100:-
    Bonniers 1945. 386, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med främre omslag medbundet.
   Omslag av Lars Norrman.
Dilling, L.:  Genom lorgnetten. Skisser och berättelser ur hvardagslifvet. 1-2. + I kupén. (Mer utkommet). Öfversättning af Ernst Lundquist. [ref 51299]    160:-
    Fahlcrantz, Stockholm, 1898. Stor 8:o. (8), 192 + (4), 215 + (4), 172 s. Illustrerad med teckningar. Ny upplaga. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen aningen nött upp- och nedtill. Pärmarnas insidor samt för- och eftersättsblad delvis missfärgade, försättsbladet med veck. Tillskrift på främre pärmens insida. 1 volym. (Samlade skisser och berättelser ur hvardagslivet. Senare bandet.)
Djilas, Milovan:  Den spetälske och andra berättelser. Till svenska av Claës Gripenberg. [ref 8255]    90:-
    Natur och Kultur 1964. 250, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad.
  –  :  Montenegro. Roman. Förord av William Jovanovich. Tills svenska av Claës Gripenberg. [ref 28857]    95:-
    Natur och Kultur 1963. 358, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött, främre omslag aningen skamfilat, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
Doctorow, E.L:  Ragtime. Översättning av Olov Jonason. [ref 61407]    90:-
    Norstedts 1976. 248, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag samt namnteckning på försättsbladet.
   Månadens bok.
Dodson, Kenneth:  Stormbåtar till anfall. [ref 71374]    110:-
    Bonniers 1955. 427, (1) s. 7-9:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband med trevligt omslag av Eric Palmquist. Omslaget med lätt mörktonad rygg.
Dos Passos, John:  42:a breddgraden. - 1919. - Stora pengar. [ref 79958]    300:-
    Forum 1981-1983. Liten 8:o. 506, (1)+566+635, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med färgade snitt och skyddsomslag. Skyddsomslagen med något enstaka litet riss och märke efter prislapp, i övrigt fin uppsättning.
   Dos Passos stora romantrilogi USA. 3 volymer, komplett.
Dostojevskij, Fjodor:  Anteckningar från ett källarhål. Översättning av Cecilia Borelius. [ref 1637]    80:-
    Tiden 1961. Liten 8:o. 121, (1) s. 20:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets framsida och övre kant lätt fläckade. (Ryska Klassiker)
  –  :  Brott och straff. 1-2. Reviderad översättning av Ellen Rydelius. [ref 79250]    200:-
    Bonniers 1960. 331, (1) + 321, (1) s. Med illustrationer efter träsnitt av Torsten Billman. Ny upplaga. Förlagets klotryggsband med ryggförgyllning, rödfärgat övre snitt samt mönstrade pärmpapper. 2 volymer i fint skick. (Dostojevskijs skrifter)
   Skyddsomslagen saknas.
  –  :  Bröderna Karamasov. 1-3. Översättning av Ellen Rydelius i ny, reviderad version. [ref 5294]    250:-
    Bonniers 1949. 370, (4) + 297, (3) + 339, (3) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade halvklotband. Del 3 har blekt rygg. 3 volymer. Exlibris. (Dostojevskijs skrifter)
  –  :  Bröderna Karamasov. 1-3. Översättningen av Ellen Rydelius i reviderad version. [ref 56900]    110:-
    Aldus/Bonniers 1970-1973. 319, (3) + 260, (2) + 296, (3) s. Ny utgåva. Del 1 i 2:a upplagan, övriga i 1:a upplagan i denna serie. Pocket. Något sneda, lätt nötta ryggar med läsveck. Främre omslag till del 1 med hörnveck, främre omslag till del 2 något skavt. 3 volymer. (Delfinserien 348-350)
  –  :  De förtrampade. Roman i fyra delar med en epilog. Öfversättning från ryskan af Ellen Rydelius. [ref 6992]    175:-
    Björck & Börjesson 1912. 219 + (4), 224 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband med marmorerade pärmpapper (Karl Björklinds bokbinderi, Köping). Främre pärmen med liten stötskada i ytterkanten. Inga omslag medbundna. (Berömda böcker 38-39)
  –  :  Dubbelgångaren. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. [ref 70623]    70:-
    Tiden 1974. Liten 8:o. 179, (1) s. Ny utgåva. 3:e upplagan, 12:e-16:e tusendet. Häftad. Något snedläst, omslagen med små bruksspår, skyddsomslaget saknas. (Ryska Klassiker)
  –  :  Dubbelgångaren. Översättning och efterord: Bengt Samuelsson. [ref 79835]    120:-
    Bakhåll, Lund, 2004. 158, (2) s. Ny utgåva. Förlagets klotryggsband med pärmbild. Fint ex.
  –  :  Idioten. 1-2. Översättning av Ellen Rydelius. [ref 20893]    170:-
    Bonniers 1925. Liten 8:o. (4), III, 5-410, (1) + 371, (1) s. + 1 porträttplansch i första volymen. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt. 2 volymer. Ryggarna bleka och lätt fläckiga. Lättare ytskador på pärmarna i första volymen. (Världslitteraturen)
  –  :  Idioten. 1-2. Översättning av Ellen Rydelius i ny, reviderad version. [ref 60648]    190:-
    Bonniers 1954. 393, (1) + 348, (1) s. Förlagets dekorerade halvklotband med något skadade och missfärgade omslag. 2 volymer. Exlibris. (Dostojevskijs skrifter)
  –  :  Idioten. Nyöversättning av Ulla Roseen. [ref 80359]    175:-
    Atlantis 1988. 633, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Idioten. Roman i fyra delar. Nyöversättning av Staffan Dahl. [ref 65536]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1991. 585 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Gammal prislapp på omslagets framsida, annars ett fint ex. 1 volym.
  –  :  Inkräktaren. Av F.M. Dostojevskij. Till svenska av Arne Björk. [ref 74697]    200:-
    Natur och Kultur 1936. 325 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. Blekt rygg.
   Ovanlig.
  –  :  Noveller: Farbrors dröm. - Julgransplundringen och bröllopet. - Njétotjka Njezanova. Översättning från ryskan av Ellen Rydelius. [ref 62964]    125:-
    Forum 1947. Liten 8:o. 401, (2) s. Häftad. Fint ouppskuret ex. (Forumbiblioteket 28)
   Omslagstitel: Farbrors dröm och andra noveller.
  –  :  Onda andar. Roman i tre delar. Nyöversättning av Staffan Dahl. [ref 32064]    140:-
    Wahlström & Widstrand 1990. 685 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
  –  :  Raskolnikow. 1-2. Från W. Henckel's tyska öfvers. af ryska originalets 4:e upplaga. [ref 34263]    600:-
    Bonniers 1883-1884. Liten 8:o. 403 + 392 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet halvklotband. Ryggtitelfältet med små skavmärken, ett par små fläckar på snitten. Inlagan genomgående något mörktonad (mest i marginalen). 1-2 i en volym.
   Första svenska upplagan av romanen "Brott och straff".
  –  :  Raskolnikow. 1-2. Roman ur ryska samhällslifvet. [ref 34264]    175:-
    Björk & Börjesson 1906. 308 + 274 s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. 2 volymer. (Berömda böcker nr 3 och 4)
  –  :  Spelaren. Ur en ung mans dagbok. Till svenska av Helga Backhoff-Malmquist. Efterskrift av Zenta Maurina. [ref 39068]    110:-
    Natur och Kultur 1959. Liten 8:o. 194, (1) s. 3:e upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på fria försättsbladet. Skyddsomslaget med blekt rygg samt liten lagad reva. (Levande litteratur)
  –  :  Spelaren. Ur en ung mans dagbok. Översättning: Helga Backhoff-Malmquist. [ref 79428]    90:-
    Bonniers 2007. 162, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex. (Klassiska Böcker 22)
   En specialutgåva i samarbete med Expressen 2007.
  –  :  Spelaren. Översättning: Bengt Samuelsson. Efterord: Peter Glas. [ref 79833]    120:-
    Bakhåll, Lund, 2003. 158, (2) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Efterordet med några understrykningar i blyerts, i övrigt fint ex.
  –  :  Stavrogins brott och andra berättelser. Översättning av Nils Åke Nilsson. [ref 39433]    85:-
    Tiden 1955. Liten 8:o. 135, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par små fläckar. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin-Wickman.
Douglas, Kirk:  Dansa med djävulen. [ref 6722]    90:-
    Wiken, Höganäs, 1991. 359 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Skådespelaren Kirk Douglas som tidigare utgivit sin självbiografi "The Ragman's Son" återkommer här med sin första roman.
Drabble, Margaret:  Allt livets goda ... Översättning: Eva Sjöstrand. [ref 70670]    75:-
    Forum 1997. 283, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår, övre hörnet lätt stukat. (En Trevibok från Forum)
  –  :  Elfenbensporten. Översättning: Britt Arenander. [ref 59229]    80:-
    Trevi 1992. 394 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladets baksida, annars ett fint ex.
Du Maurier, Daphne:  Inkräktarna. Till svenska av Disa Törngren. [ref 64563]    100:-
    Gebers 1973. 308 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt skavt omslag annars fin. Namnetikett på insidan av bakre pärmen.
   Originalets titel: Rule Britannia.
  –  :  Kusin Rachel. Till svenska av Gerd Lilliehöök. [ref 24696]    75:-
    Gebers 1952. 319, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets linneband med ryggtitel och pärmtext i brunt. Främre omslag medbundet. Namnteckning m.m. på försättsbladet.
Dumas, Alexandre, d.ä.:  Den siste chevalieren. Översättning från franskan av Oscar Nachman. Förord av Olof Örström. [ref 33851]    125:-
    Bröderna Lindström, Stockholm, 1928. Liten 8:o. 383, (1) s. + 1 titelplansch (porträtt). Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med ryggförgyllning samt marmorerade pärmar och snitt. Ryggen något blekt och aningen skavd.
  –  :  Jehus följeslagare. Historisk roman från Napoleon I:s dagar. 1-2. Översättning från franskan av L.M. [ref 69192]    90:-
    Dahlbergs 1919. Liten 8:o. 531, (1) s. Ny utgåva. Privatbundna röda klotband med främre omslagen (något hårt skurna) medbundna. 2 volymer.
Dunmore, Spencer:  Det sista uppdraget. Översättning: Tommy Schinkler. [ref 69679]    75:-
    Wahlströms 1973. 235, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget mycket lätt naggat. (Sigill-serien 13)
Duras, Marguerite:  Halv elva en sommarkväll. Översättning av Ingmar Forsström. [ref 18245]    150:-
    Tiden 1962. 127, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst. Ryggen med ett par läsränder, bakre omslaget med veck. (Tellusserien)
  –  :  Lol v. Steins hänförelse. Översättning: Katarina Frostenson. [ref 79810]    125:-
    Modernista/Schultz, Stockholm, 2007. 140, (4) s. Ny utgåva. Häftad. Fint ex.
  –  :  Stilla liv. Översättning av Signe Bodorff. Förord av Arne Häggqvist. [ref 39629]    250:-
    Wahlström & Widstrand 1947. Liten 8:o. 221, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen mörktonad och med ett par lätta veck, annars ett fint ouppskuret ex. (Kokardserien)
Durrell, Lawrence:  "Alexandriakvartetten". [1.] Justine. [2.] Balthazar. [3.] Clea. [4.] Mountolive. Översättning av Aida Törnell. [ref 77030]    300:-
    Norstedts 1957-1961. 237, (1) + 251, (1) + 308, (1) + 340, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftade. Sneda ryggar med läsveck, ryggen till del 4 även något blekt, omslagen med smärre bruksspår. Komplett i 4 volymer.
  –  :  Balthazar. Översättning av Aida Törnell. [ref 2716]    110:-
    Norstedts 1960. 250 (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag med lätta avtryck som går i kors (efter snöre?), bakre omslag brytmärken i övre hörnet, annars ett fint ouppskuret ex.
   Del 2 av "Alexandriakvartetten".
  –  :  Clea. Översättning av Aida Törnell. Med tre dikter av Konstantinos Kavafis tolkade av Hjalmar Gullberg. [ref 6187]    150:-
    Norstedts 1961. 308, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med obetydliga bruksspår.
   Del 4 av "Alexandriakvartetten".
  –  :  Nunquam. Översättning av Aida Törnell. [ref 55046]    100:-
    Norstedts 1970. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagets övre kant naggad och med ett par små revor, stötmärken och ett par obetydliga fläckar på ryggen.
   Omslag av Svenolov Ehrén.
  –  :  Tunc. Översättning av Aida Törnell. [ref 77246]    90:-
    Norstedts 1968. 313, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt fläckad rygg, omslagen med små bruksspår.
Dygat, Stamislav:  Miraklet på Capri. Översättning från polska av Mira Teeman. [ref 74615]    80:-
    Bra Böcker 1978. 250, (1) s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Boken utgavs samtidigt på Brombergs förlag.
Dürrenmatt, Friedrich:  Grek söker grekinna. Översättning av Ingrid och Ingmar Forsström. [ref 17173]    100:-
    Tiden 1961. 155, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött men ouppskuren.
  –  :  Vinterkriget i Tibet. Roman. Översättning av Gabriela Nohldén. [ref 59524]    75:-
    Tidskriften Janus 1983. Liten 8:o. 102, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Fint ouppskuret ex. (Tidskriften Janus. Special)
Eaton, Evelyn:  Han väntar mig. Till svenska av Curt Löfroth. [ref 58787]    75:-
    Skoglunds 1941. 381, (1) s. Illustrerad med kartor. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt naggat omslag, liten skada i främre falsen. Ouppskuren.
Eco, Umberto:  Baudolino. Översättning: Barbro Andersson. [ref 64066]    150:-
    Brombergs 2001. 433 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Drottning Loanas mystiska eld. Illustrerad roman. Översättning: Barbro Andersson. [ref 73056]    125:-
    Brombergs 2004. 452, (3) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Foucaults pendel. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 14421]    125:-
    Brombergs 1989. 650, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Av författaren till "Rosens namn".
  –  :  Rosens namn. Översättning: Eva Alexanderson. Efterord: Lars Gustafsson. [ref 78826]    100:-
    Brombergs 1983. 559 s. 1:a svenska upplagan. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt skavt omslag.
  –  :  Stora stjärnor och små. Översättning: Barbro Andersson. [ref 66237]    100:-
    Brombergs 1992. 230 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Eden, Dorothy:  Skuggor ur det förflutna. Översättning av Lilian Pokora-Kulinska. [ref 46157]    80:-
    Bonniers 1980. 240, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, omslaget med två lagade revor, i övrigt smärre bruksspår.
Edfelt, Johannes (red.):  Berömda tyska berättare. [ref 3329]    110:-
    Folket i Bild 1959. Liten 8:o. 310, (2) s. Illustrerad med teckningar av Börje Sandelin. Förlagets linneband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Skyddsomslaget något ojämnt gulnat samt med veck och liten lagad reva i övre kanten på framsidan.
Ehrenburg, Ilja:  Stormen. Befriaren. Från ryskan av Eddy Gjötterberg. [ref 78127]    140:-
    Ljus Förlag, Stockholm, 1949. 414 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Osprättad. Skyddsomslaget delvis något mörktonad samt med några smärre riss och veck längs kanterna.
   Omslag av Per Beckman.
Ekelöf, Gunnar (red.):  Fransk surrealism. [ref 64982]    130:-
    FIB:s Lyrikklubb 1962. Liten 8:o. 73, (4) s. Illustrerad av Hans Arp, Giorgio de Chirico, Max Ernst, Jean Mirò, Man Ray, Pablo Picasso, Alberto Giaconetti m.fl. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag och färgat övre snitt. Omslaget lätt nött. Sid. 31-38 med understrykningar samt streckningar i marginalen med blyerts. (FIB:s Lyrikklubbs bibliotek 70)
Eliot, George:  När slöjan lyftes. Översättning och inledning av Jane Lundblad. [ref 69324]    75:-
    Tiden 1956. Liten 8:o. 123, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Mycket bra ex. (Tidens engelska klassiker)
Elkjær, Sigurd:  Strömvirvlar. Översatt från danskan av Emil Hagström. [ref 14447]    75:-
    LT:s förlag 1950. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren.
Endo, Shusaku:  Tystnad. [ref 46316]    100:-
    Forum 1971. 187, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ryggen lätt blekt, omslagen med ett par obetydliga fläckar.
Engelhard, Jack:  Ett oanständigt förslag. Översättning: Solveig Rasmussen. [ref 48740]    75:-
    Wahlströms 1993. 241 s. 2:a upplagan. Förlagets dekorerade pappband.
   Boken bakom den kontroversiella storfilmen med Robert Redford, Demi Moore och Woody Harrelson.
Ennis, Michael:  Hertiginna av Milano. En historisk roman. Översättning av Agneta Westerdahl. [ref 63398]    100:-
    Bonnier Alba 1993. 563, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   En roman från 1400-talets Italien.
Eszterhas, Joe:  FIST. En amerikansk karriär. Översättning av Lars Ekegren. [ref 11922]    95:-
    Norstedts 1978. 402, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   Filmatiserad med Sylvester Stallone i huvudrollen som invandrargrabben Johnny Kovak.
Eton, Peter - Leasor, James:  Den tysta sammansvärjningen. Översättning av Karl Otto Zamore. [ref 8505]    90:-
    Tiden 1961. 253, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget lätt skavt vid rygghuvudet, annars obetydliga bruksspår.
Evans, Nicholas:  Mannen som kunde tala med hästar. Översättning: Gunilla Holm. [ref 48144]    85:-
    Forum 1997. 370 s. 8:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst.
Eve, Nomi:  Citruslunden. Översättning av Eva Sjöstrand. [ref 76445]    90:-
    Bonniers 2002. 339, (2) s. Illustrerad. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fadejev, Alexander:  Det unga gardet. Översättning av Carl Herald. [ref 79191]    90:-
    Arbetarkulturs Förlag, Stockholm, 1950. 661 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Rygg och omslag delvis svagt gulnade.
Fagyas, Maria:  Tvillingsystern. Översättning: Astrid Borger. [ref 74619]    80:-
    Bra Böcker 1979. 293, (1) s. Bokklubbsutgåvan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, annars bra.
   Boken utgavs samtidigt på Trevi.
Faldbakken, Knut:  Bad Boy. Översättning: Inge Knutsson. [ref 62925]    85:-
    Forum 1989. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Bröllopsresan. Översättning: Cilla Johnson. [ref 70114]    85:-
    Forum 1983. 280, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnetikett och namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Förförelsen. Översättning: Birgit Edlund. [ref 47195]    70:-
    Forum 1986. 215, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudet.
  –  :  Maude dansar. Översättning: Cilla Johnson. [ref 61593]    85:-
    Forum 1975. 220 s. Förlagsband med skyddsomslag.
Fast, Howard:  Immigranterna. Översättning av Sven Hallén. [ref 72275]    85:-
    Bonniers 1978. 357, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag som är obetydligt naggat. Något snedläst.
  –  :  Max. Översättning av Sven Hallén. [ref 27369]    85:-
    Bonniers 1983. 400, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag som är något naggat.
Faulkner, John:  Lättjans vin. Översättning av Tore Zetterholm. [ref 17042]    75:-
    Sohlmans 1946. 285 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg, främre omslag med svagt hörnveck, snitten jämnskurna.
   En roman från Mississippi av brodern till William Faulkner.
Faulkner, William:  Björnen. Översättning av Olov Jonason. [ref 3980]    120:-
    Rabén & Sjögren 1959. Liten 8:o. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst, omslaget obetydligt naggat.
   Omslag av Per Åhlin.
  –  :  De obesegrade. Översättning av Håkan Norlén. [ref 57660]    80:-
    Folket i Bild 1948. 267, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något gulnad, bakre omslag med veck. (FIB:s världsbibliotek 4)
  –  :  En legend. Översättning och förord: Thomas Warburton. [ref 11820]    110:-
    Atlantis 1978. 463, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband. (Månadens Bok väljer ur världslitteraturen)
  –  :  Huset. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 67999]    110:-
    Bonniers 1966. 416, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen med smärre veck, det bakre även lite solkigt i nedre hörnet intill ryggen. Främre falsen lite skavd och med liten reva nedtill. Inlagan delvis ouppskuren, ett uppslag med smärre marginalskada.
  –  :  Inkräktare i stoftet. Översättning och efterord: Thomas Warburton. [ref 66191]    85:-
    Atlantis 1981. 222, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen)
   Omslagsvinjett av Gösta Kriland.
  –  :  Luftcirkus. Översättning av Gun och Nils A. Bengtsson. [ref 26311]    100:-
    Bonniers 1961. 229, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt naggade, det bakre med förlagsstämpel i nedre kanten.
   "Faulkners bästa bok ... Han är en av de största naturbegåvningarna i Amerika". Nobelpristagare 1950.
  –  :  Sartoris. Översättning av Th. Warburton. [ref 36359]    175:-
    Bonniers 1955. 285, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med två små riss i ytterkanten (förstärkning med dokumenttejp på insidan), annars ett fint ouppskuret ex.
   Omslag av Per Beckman.
  –  :  Soldatens lön. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 38646]    120:-
    Bonniers 1962. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslag med ett par små "nagg". Ouppskuren.
   Omslag av Gösta Kriland.
Faviell, Frances:  Människor i Berlin. Översättning av Jane Lundblad. [ref 73228]    90:-
    Norstedts 1954. 241, (2) s. + 4 planschblad med teckningar av författarinnan. 2:a upplagan. 7:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt naggat vid rygghuvud och -fot. Ett par sidor fläckiga.
Fejes, Endre:  Skrotkyrkogården. Översättning av Maria Ortman. [ref 37884]    100:-
    Bonniers 1968. 221, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Etiketter med texten "Förhandsexemplar" på främre omslag och på smutstitelbladet. Ouppskuren. (Panache-serien)
Feld, Rose C.:  Min faster i Paris. Översättning av Ann-Sofi Rein. [ref 21939]    80:-
    Ljus 1957. 199, (1) s. Illustrerad med teckningar av Susanne Suba. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned rygg med ett par läsveck.
   Omslag av Martin Gavler.
Ferber, Edna:  Av fädernas ätt. Översättning av Maud Adlercreutz. [ref 49875]    75:-
    Bonniers 1945. 269, (1) s. 5:e tusendet. Häftad. Bakre omslag lätt solkat (skamfilat). Ouppskuren.
  –  :  Av fädernas ätt. Översättning av Maud Adlercreutz. [ref 58780]    85:-
    Bonniers 1945. 269, (1) s. 4:e tusendet. Förlagets halvklotband med skyddsomslag samt främre omslag medbundet. Skyddsomslaget lätt skadat på ryggen och lite solkigt på baksidan.
  –  :  Högt spel i Saratoga. Översättning: Birgitta Hammar. [ref 42630]    70:-
    Bra Böcker 1977. 268, (1) s. Ny utgåva. Limhäftad.
   Filmatiserad 1945 med Ingrid Bergman och Gary Cooper (bild på bakre omslag).
Ferguson, Margaret:  Myrten och törne. [ref 78830]    110:-
    Gebers 1949. 370 s. 2:a upplagan. Häftad. Något snedläst, ryggen med läsränder.
Fernandez, Dominique:  I ängelns hand. Översättning av Mats Löfgren. [ref 53765]    110:-
    Bonniers 1986. 539 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött. (Panache-serien)
Fielding, Helen:  Bridget Jones dagbok. Översatt av Carla Wiberg. [ref 73860]    85:-
    Richters 1998. 295, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bra ex.
Fielding, Joy:  Hotet från en okänd. Översättning av Gertrud Hemmel. [ref 46421]    75:-
    Bonniers 1995. 393, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Fitzgerald, F. Scott:  Den siste magnaten. [ref 8207]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1975. Liten 8:o. 193, (3) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Tillskrift på smutstitelbladet. Snedläst, ryggen med läsränder, omslagen med ett par små veck.
Flanagan, Mary:  Olydiga flickor. Översättning: Ulla Berg. [ref 75877]    90:-
    Brombergs 1985. 302 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Längre tillskrift på försättsbladet.
Flaubert, Gustave:  Lexikon över vedertagna åsikter. Inledning och översättning av Bengt Holmqvist. [ref 80270]    100:-
    Tiden 1958. 26, (3) s. Med illustrationer av Mark Sylwan. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
Fletcher, Inglis:  Frihetens kavaljerer. Översättning av Göran Heden. [ref 69447]    95:-
    Ljus, Stockholm, 1943. 416 s. 2:a upplagan. 4:e-9:e tusendet. Häftad. Sned rygg med läsveck och ett litet hål vid främre falsen.
Fleuron, Svend:  Greven på Ekerup. [ref 78011]    80:-
    Bonniers 1928. 268, (1) s. Med 1 karta. 3:e upplagan. Häftad. Osprättad. Rygg och pärmar med ett par smärre fläckar.
Fløgstad, Kjartan:  Fimbul. Översättning: Inge Knutsson. [ref 79552]    80:-
    Forum 1997. 257, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Förlagsstämpel på eftersättsbladet, i övrigt fint ex.
  –  :  U3. Översättning: Inge Knutsson. [ref 67573]    85:-
    Forum 1985. 344, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat, mest i övre kanten. Namnstämpel på insidan av främre pärmen samt på försättsbladet.
   Händelserna i denna roman utspelas mot bakgrunden av U2-affären, då ett amerikanskt spionplan på väg till Bodø i Nordnorge sköts ner över Sovjetunionen.
Forester, C.S.:  Död åt fransmännen. [ref 74305]    75:-
    Bonniers 1957. 229, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband med mycket slitet skyddsomslag.
  –  :  Fregatten Delaware. Översättning av Louis Renner. [ref 14654]    95:-
    Bonniers 1942. 293, (1) s. 7:e tusendet. Förlagets dekorerade halvklotband med främre omslaget medbundet.
  –  :  Fregatten Delaware. Översättning av Louis Renner. [ref 69516]    100:-
    Bonniers 1942. 293, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade halvklotband med blekt rygg. Skyddsomslaget saknas.
  –  :  Himmel och skog. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 13347]    75:-
    Bonniers 1949. 274, (1) s. 5:e tusendet. Häftad. Ryggen något randig samt lätt naggad nedtill.
   Omslag av Stig Södersten.
  –  :  Kaptenen på Atropos. Översättning av Lisbeth och Louis Renner. [ref 5918]    85:-
    Bonniers 1954. 265, (1) s. 9:e-10:e tusendet. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Något blekt rygg, i övrigt gott skick.
  –  :  Löjtnant Hornblower. [ref 73810]    80:-
    Bonniers 1953. 238, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Kraftigt snedläst, ryggen med läsränder. Omslagen gulnade samt med en del skrapmärken, riss och veck.
  –  :  Med flaggan i topp. En sjöroman från Napoleonstiden. Från engelskan av Louis Renner. [ref 69514]    100:-
    Bonniers 1941. 638 s. 10:e tusendet. Förlagets dekorerade klotband. Lätt nött och lite småfläckigt band. Del av skyddsomslaget inklistrat på försättsbladet och tillskrift i övre kanten.
   Innehåller de tre första Hornblowerböckerna: (The Happy Return, A Ship of the Line och Flying Colours).
Forster, Margaret:  Kammarjungfrun. Översättning: Harriet Alfons. [ref 58033]    85:-
    Forum 1992. 475, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
Fossum, Karin:  Natt till den fjärde november. Översättning: Helena och Ulf Örnkloo. [ref 77601]    90:-
    Forum 2006. 175, (1) s. 4:e tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fowles, John:  Samlaren. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 36124]    150:-
    Wahlström & Widstrand 1964. 240, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Obetydligt snedläst, omslag och rygg något gulnade samt med smärre veck, främre omslag skavt på ytterkanten.
   Omslag av Per Åhlin.

Se bild på boken
France, Anatole:  Ametistringen. Bemyndigad öfversättning af Karin Jensen. [ref 1297]    125:-
    Stockholm, Hierta, 1906. (4), 387 s. 1:a svenska upplagan. Dekorerat originalklotband i jugendstil. Båda innerfalsarna något skadade. Ouppskuren inlaga. (Ur samtidens historia 3)
  –  :  Drottning Gåsfot. Översättning av Hjalmar Söderberg. [ref 10391]    80:-
    Norstedts 1924. 308 s. 7:e upplagan. Halvfranskt band (Norstedts bokbinderi). Något nött. Namnteckning på försättsbladets baksida.
  –  :  Under almen. Bemyndigad översättning av Alma Faustman. [ref 46464]    80:-
    Norstedts 1928. 190 s. 5:e upplagan. Privatbundet halvfranskt band med främre omslag medbundet. Ryggen en aning nött.
Francis, Clare:  Dubbelspel. Översättning: Eva Larsson. [ref 42572]    95:-
    Norstedts 1997. 328, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Fraser, Allan:  Hansel Craig. Översättning från engelska. [ref 18554]    90:-
    Svensk Litteratur, Stockholm, 1937. 264 s. Illustrerad av L.M. Dufty. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med ryggdekor.
   Roman från Skottland.
Frazier, Charles:  Åter till Cold Mountain. Översättning: Thomas Preis. [ref 69276]    90:-
    Forum 1998. 400, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små lagade revor samt lätta bruksspår, bandet med ett par små stötskador. Tillskrift på försättsbladet.
French, Marilyn:  Sin mors dotter. Översättning av Eva Liljegren. [ref 48783]    80:-
    Legenda 1987. 741, (2) s. Illustrerad med fotografier. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
Freuchen, Peter:  Larions lag. Roman från Alaska. Översättning av Knut Stubbendorff. [ref 59298]    75:-
    Bonniers 1949. 361, (1) s. 5:e-6:e tusendet. Häftad. Något nött, omslagen naggade i nedre kanten, det bakre även lite solkigt och yttersnittet något fläckat.
   Omslag av Lars Norrman.
Freud, Esther:  Gräsligt, trippat. Översättning: Thomas Andersson. [ref 77924]    125:-
    Leander Malmsten, Lund, [1996]. 233 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
   Debutroman. - Sigmund Freud var författarens farfarsfar.
Fuentes, Carlos:  Christofer ofödd. Översatt från spanska av Elisabeth Helms och Manni Kössler. [ref 71819]    130:-
    Stenströms, Stockholm, 1990. 551 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag, liten lagad reva.
  –  :  Den gamle gringon. Översättning: Elisabeth Helms. [ref 75062]    90:-
    Stenströms 1986. 199, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Ett par små skavanker på omslaget, annars ett fint ex.
  –  :  Hydrans huvud. Översättning från spanskan av Lennart Linder. [ref 20107]    75:-
    Bra Böcker 1979. 267, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget obetydligt naggat i övre kanten.
Füst, Milán:  Historien om min hustru. Kapten Störrs anteckningar. Översättning från tyska av Ulrika Wallenström. [ref 70006]    80:-
    Fripress Bokförlag, Bromma, 1979. 383, (1) s. 1:a svenska upplagan. Dekorerat förlagsband. (Månadens bok)
Gage, Nicholas:  Havens härskare. [ref 79190]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1976. 418, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något snedläst, i övrigt fint ex.
Gainham, Sarah:  Huset vid gränsen. Översättning av Jane Lundblad. [ref 20044]    85:-
    Norstedts 1969. 333, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något nött och lätt skadat.
  –  :  Skymning över Wien. Översättning av Jane Lundblad. [ref 37967]    80:-
    Norstedts 1968. 447, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något sned och lätt nött rygg.
Galbraith, John Kenneth:  Triumfen. En liten fabel om modern diplomati. Översättning av Sven Hallén. [ref 5580]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2968. 186, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något skamfilat, annars fint ex.
Gallico, Paul:  Lek med döden. Översättning av Majken Cullborg. [ref 64020]    75:-
    Bra Böcker 1967. 218, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen naggat upp- och nedtill på ryggen, några små fläckar på snittet.
Gann, Ernest K.:  Mellan himmel och hav. Översättning från engelskan av Göran Heden. [ref 27762]    110:-
    Berghs 1954. 329, (1) s. 2:a upplagan. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lite lappat och lagat men det är ovanligt att det är med.
   Boken är filmad med bl.a. John Wayne och Robert Stack. En av de tidigaste CinemaScope-filmerna.
Gantillon, Simon:  Man och skepp. Översättning från franskan av Elsa Thulin. [ref 14175]    75:-
    Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, 1946. 171, (1) s. Illustrerad av Folke Karlsson. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt nötta och lite ojämnt blekta.
Gao, Xingjian:  En ensam människas bibel. Översättning och förord av Göran Malmqvist. [ref 61296]    125:-
    Atlantis 2000. 445, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Lagad reva på omslagets framsida.
   Nobelpristagare i litteratur år 2000.
García Márquez, Gabriel:  Generalen i sin labyrint. Översättning av Jens Nordenhök. [ref 16454]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1989. 267, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst, skyddsomslagets rygg lätt blekt.
  –  :  Krönika om ett förebådat dödsfall. Till svenska av Peter Landelius. [ref 24400]    95:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 143, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Patriarkens höst. Översättning av Kjell A. Johansson. [ref 12058]    100:-
    Tiden 1976. 266, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lite naggat omslag.
  –  :  Rapport om en kidnappning. [En dokumentär berättelse]. Översättning: Peter Landelius. [ref 77303]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1997. 245, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med ett par små bruksspår, annars fin.
  –  :  Tolv långväga berättelser. Översättning: Peter Landelius. [ref 67915]    130:-
    Wahlström & Widstrand 1993. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med lätta bruksspår.
Gardner, John:  Oktobers ljus. Översättning av Reidar Ekner. [ref 31581]    80:-
    Norstedts 1979. 417, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
Garfield, Brian:  Vilda tider. Den enda sanna berättelsen om överste Hugh Cardiffs liv och leverne. Översättning: Gösta Zetterlund. [ref 71566]    125:-
    Forum 1983. 549, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag.
Gaskin, Catherine:  Ambassadörens kvinnor. Översättning: Elsa Svensson. [ref 57794]    100:-
    Wahlström & Widstrand 1987. 651, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  En falk för en drottning. Översättning av Vanja Lantz. [ref 71832]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1973. 287, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  En spansk kvinna. Översättning: Eva Mazetti-Nissen. [ref 62563]    75:-
    Wahlström & Widstrand 1978. 388, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något nött och naggat. Namnteckning på försättsbladet.
   Omslag av Göte Göransson.
Gavin, Catherine:  Genom Förrädarnas port. Översättning: Eva Mazetti-Nissen. [ref 36665]    75:-
    Wahlströms 1976. 288 s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt snedläst.
Gedge, Pauline:  Skriften från Sakkara. Översättning av Ulla Berg. [ref 69959]    90:-
    Viva 1992. 406, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt snedläst. Skyddsomslaget med smärre bruksspår.
Geer, Andrew:  Hetsjakt över haven. Översättning av Einar Malm. [ref 74450]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1949. 300 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något snedläst och skavd i kanterna på främre omslag.
Gellhorn, Martha:  Liana. Översättning från engelskan av Vanja Lantz. [ref 5899]    125:-
    Norstedts 1944. 262 s. 3:e upplagan. Häftad. Bakre omslag gulnat i kanterna, svagt veck i nedre hörnet. Ouppskuren.
   Handlingen utspelas på ön St. Boniface i Västindien. Martha Gellhorn var gift med Ernest Hemingway.
Genet, Jean:  Matrosen och stjärnan. Översättning av Nils Kjellström. [ref 27356]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1956. 262 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt snedläst, omslagen med ett fåtal smärre veck.
   Omslag av Ingrid Rosell.

Se bild på boken
  –  :  Tjuven och kärleken. Översättning av Nils Kjellström. [ref 45378]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1957. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Bakre omslaget endast lätt solkat, omslagen i övrigt med ett par obetydliga veck.
   Omslag av Ingrid Rosell.

Se bild på boken
George, Margaret:  Henrik VIII:s själbiografi. Del 1: Kärlek och överdåd. Del 2: Söndra och härska. Översättning: Asra Lindberg. [ref 69259]    120:-
    Forum 1990. 493, (1) s. 965, (1). Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband. 2 delar i 1 volym.
  –  :  Henrik VIII:s självbiografi. 1: Kärlek och överdåd. – 2: Söndra och härska. Översättning: Asra Lindberg. [ref 73989]    200:-
    Forum 1989. 477, (1) + 493, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget till del 1 med en liten skada i övre kanten, annars gott skick. 2 volymer.
  –  :  Kleopatra. Nilens dotter. [ref 79168]    95:-
    Forum 1998. 407, (1) s. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Främre pärmen med litet stötmärke, tillskrift på smutstitelbladet.
Gerlach, Heinrich:  Dödsdömd armé. En roman från Stalingrad. Översättning av Thesy von Stedingk och Claës Gripenberg. [ref 62641]    95:-
    Norstedts 1958. 443, (2) s. + 1 kartblad. 2:a upplagan. 11:e tusendet. Häftad. Lätt nött och snedläst samt blindpressat exlibris på försättsbladet. Främre och bakre omslaget med längsgående veck.
  –  :  Odyssé i rött. Redogörelse för en irrfärd. Översättning av Elsie och Håkan Tollet. [ref 31488]    125:-
    Norstedts 1968. 479, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
   "Odyssé i rött" är en fristående fortsättning på författarens tidigare utgivna "Dödsdömd armé", en skildring av slaget vid Stalingrad.
Gide, André:  Den trånga porten. Bemyndigad översättning av Harald Heyman. [ref 8493]    75:-
    Gebers 1947. 204 s. Nytryck i offset efter tidigare upplaga. Häftad. Aningen nött och något gulnad rygg, omslagen ej fullt fräscha, det främre med vertikalt lätt veck intill ryggen. Exlibris på smutstitelbladet.
  –  :  Falskmyntarna. Översättning av Gunnar Ekelöf. [ref 13155]    90:-
    Forum 1962. Liten 8:o. 319, (1) s. Ny utgåva. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Ryggens nedre del stukad, omslaget med veck och lagad reva som följd därav. I övrigt något mindre veck och riss. Namnteckning på försättsbladet. (Forumbiblioteket 127)
  –  :  Isabelle. Översättning av Göran Schildt. [ref 21465]    120:-
    Wahlström & Widstrand 1950. 153 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen aningen nött och med lätta veck. (Kokardserien)
  –  :  Jordisk föda. Svensk översättning av Sven Rydberg och Göran Schildt. [ref 75557]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1947. Liten 8:o. 208, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen missfärgad, bakre omslag lite ojämnt blekt. Främre innerfalsen förstärkt med tejp. Namnteckning på friblad. (Kokardserien)
  –  :  Pastoralsymfonien. Översättning av Elsa Thulin. [ref 75561]    75:-
    Bonniers 1946. Liten 8:o. 149, (1) s. 3:e tusendet. Häftad. Något snedläst, omslagen lätt fläckade och med smärre bruksspår. Namnteckning och datering på smutstitelbladet. (Panache-serien)
  –  :  Theseus. Översättning av Elsa Thulin. [ref 44957]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1948. Liten 8:o. 117 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen gulnad och med fläck, bakre omslag aningen blekt i kanterna, två sidor i inlagan missfärgade (av tidningsurklipp?). (Kokardserien)
  –  :  Äktenskapsskolan. Översättning av Göran Schildt. [ref 50356]    110:-
    Wahlström & Widstrand 1948. 230, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen obetydligt gulnad och med ett par lätta veck. Ouppskuren. (Kokardserien)
Glyn, Elinor:  En världsdam. En roman om ett konvenansäktenskap. Översättning från engelskan av E. R. [ref 77803]    125:-
    Åhlén & Åkerlund 1919. Liten 8:o. 286 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Ryggen med ett par obetydliga fläckar, litet riss vid ryggfoten; i övrigt ett fint ex. (Åhlén & Åkerlunds 95-öresböcker)
   Omslag av Gunnar Widholm.

Se bild på boken
Godden, Rumer:  Striden i Villa Fiorita. Översättning av Lisbeth Renner. [ref 36666]    75:-
    Bonniers 1965. 232, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Försättsbladet brunfläckat i ytterkanten, annars ett mycket bra ex.
   Omslag av Per Beckman.
Godwin, Gail:  Den gode maken. Översättning: Britt Arenander. [ref 69768]    90:-
    Trevi 1994. 446, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Lätt naggat omslag, liten bit vid ryggens övre del saknas.
  –  :  Drama i familjen. Översättning: Harriet Alfons. [ref 69767]    85:-
    Trevi 1988. 412, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget med lätta bruksspår.
  –  :  Uppbrottet. [The Finishing School.] Översättning: Berit Skogsberg. [ref 69766]    100:-
    Trevi 1985. 331, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
Goethe, Johann Wolfgang von:  Den unge Werthers lidanden. - Götz von Berlichingen. - Ifigenia på Tauris. [ref 7454]    150:-
    Bonniers 1926. 306, (1) s. Förlagets halvfranska band. Ryggfoten med ett par obetydliga skrapmärken, i övrigt ett fint ex. (Världslitteraturen)
Gogol, Nikolaj:  Kejsarinnans tofflor och Berättelsen om hur Ivan Ivanovitj och Ivan Nikiforovitj blev ovänner. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. Inledning av Nils Åke Nilsson. [ref 79422]    80:-
    Tiden 1955. Liten 8:o. 133, (1) s. Ny upplaga. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen kantstött och med gulnad rygg. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Golding, William:  Det synliga mörkret. Översättning av Else Lundgren. [ref 9243]    75:-
    Bonniers 1983. 269, (1) s. 4:e-7:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par obetydliga fläckar. Försättsblad saknas.
  –  :  Flugornas herre. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 14018]    225:-
    Bonniers 1959. Liten 8:o. 264, (3) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite naggad runt om samt namnteckning med år på smutstitelbladet. Liten lagad reva på främre omslaget. (Panache-serien)
Se bild på boken
  –  :  Fritt fall. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 14808]    100:-
    Bonniers 1961. 237, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen lätt nött. (Den nya romanen)
  –  :  Pappersmännen. Översättning av Else Lundgren. [ref 77473]    95:-
    Bonniers 1984. 219, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett par smärre riss i marginalen, i övrigt gott skick.
  –  :  Sjöfarares riter. Översättning av Else Lundgren. [ref 37340]    85:-
    Bonniers 1982. 238, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på smutstitelbladet, i övrigt fint ex.
  –  :  Spiran. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 39130]    110:-
    Bonniers 1965. 202, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen något sned, annars ett bra ex.
  –  :  Spiran. Översättning av Sonja Bergvall. [ref 74284]    95:-
    Bonniers 1983. 202, (1) s. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Med gördeln "Nobelpriset 1983" kvar.
Goldschmidt, M.:  Kärlekshistorier från många länder. Översatta samt med förord av Olle Holmberg. [ref 59675]    75:-
    Bonniers 1928. XXVII, 138, (1) s. Häftad. (Bonniers klassikerbibliotek)
Gombrowicz, Witold:  Ferdydurke. Översättning av Magnus Hedlund och Jan Stolpe. [ref 79829]    150:-
    Bonniers 1969. 271, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Omslagen med ett litet riss och ett par små veck.
  –  :  Förförelsen. Översättning av Jan Kunicki och Jan Stolpe. [ref 15960]    225:-
    Bonniers 1967. Liten 8:o. 203, (4) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ouppskuren. Fint ex. (Panache-serien)
Gordimer, Nadine:  Hedersgästen. Översättning av Magnus K:son Lindberg. [ref 18732]    80:-
    Bonners 1991. 468, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något naggat vid rygghuvudet, veck på baksidan. Några blad med hörnveck upptill. Namnteckning m.m. på försättsbladet.
   Nobelpristagare i litteratur 1991.
  –  :  Min sons historia. Översättning av Else Lundgren. [ref 28164]    80:-
    Bonniers 1991. 261, (1) s. 7:e-14:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt nött och med ett veck i nedre kanten på framsidan.
   Nobelpristagare i litteratur 1991.
  –  :  Tillfälle att älska. Översättning av Saga och Claës Gripenberg. [ref 42485]    85:-
    Bonniers 1965. 279, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött. Bakre omslag med brytveck, de sista bladen med ett litet hörnveck nedtill. Sprättad med en något slö kniv.
   Nobelpristagare i litteratur 1991.
Gordon, Mary:  Bland kvinnor. Översättning av Rose-Marie Nielsen. [ref 40072]    80:-
    Wahlström & Widstrand 1982. 310, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något skadat, lätt naggat och ojämnt blekt.
Gorkij, Maksim:  En bikt. Berättelse. Öfversättning af Walborg Hedberg. [ref 77258]    175:-
    Wahlström & Widstrand 1909. 240 s. 1:a svenska upplagan. Gediget privatbundet klotband. De första 17 bladen med svag fuktrand. Exlibris.
   På titelblad: Maxin Gorki. Inga omslag.
  –  :  Foma Gardjejeff. 1-2. Av Maxim Gorki. Översättning av Rafael Lindqvist. [ref 78523]    120:-
    Bonniers 1937. Liten 8:o. 240, (1) + 254, (1) s. Ny utgåva. Häftad. Ryggarna med smärre läsränder, omslagen med ett par mindre veck; i övrig gott skick.
   2 volymer.
  –  :  Husbonden. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. [ref 73892]    75:-
    Tiden 1957. Liten 8:o. 142, (1) s. 6:e-12:e tusendet. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget lätt naggat och något solkat. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
  –  :  Provokatören och andra noveller. Översättning: Carl Elof Svenning. [ref 77538]    95:-
    Bokfrämjandet 1972. 236, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband. Fint ex. (Vår tids stora berättare)
  –  :  Tre människor. 1-2 i en volym. Översättning Walborg Hedberg. [ref 74946]    175:-
    Jos. Seligmanns förlag, Stockholm, 1902. Liten 8:o. 216 + 192 s. 1:a svenska upplagan. Privatbundet dekorerat halvfranskt band med första delens främre omslaget medbundet. Marmorerade pärmpapper. Exlibris.
  –  :  Ute i världen. Bemyndigad översättning från ryskan av E. Weer. [ref 5054]    100:-
    Bonniers 1918. 419 s. Häftad. Ryggen har ersatts av lilafärgad väv (ingen titel), snitten är jämnskurna, främre omslag med liten lagning i nedre hörnet.
  –  :  Ute i världen. Bemyndigad översättning från ryskan av E. Weer. Förord av Johannes Edfelt. [ref 29674]    150:-
    Bonniers 1937. 391 s. "Minnesupplaga". Förlagets halvfranska band med marmorerat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Fint ex. (Maxim Gorkis bästa verk)
  –  :  Vagabondnoveller. Översättning av Karl Gustav Martinsson. [ref 24907]    75:-
    Tiden 1952. Liten 8:o. 118, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med skyddsomslag. Lätt snedläst, skyddsomslaget något fläckat och ojämnt gulnat. (Ryska Klassiker)
   Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Gorz, André:  Förrädaren. Översättning: Leif Biureborgh och Eva Swedenmark. [ref 73617]    75:-
    Cavefors 1969. 312 s. 1:a svenska upplagan. Pocket. Omslagen aningen solkade, märken efter prislappar på det bakre. (Boc-serien)
Gouzenko, Igor:  En titans fall. Översättning [från engelskan] av John W. Walldén. [ref 12098]    110:-
    Forum 1955. 567, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen lätt naggade. Ouppskuren.
   Trettiotalets Ryssland, dess omväxlande miljöer och rika persongalleri, ligger till grund för denna dramatiska skildring.
Gowdy, Barbara:  Det vita benet. Översättning av Ingela Bergdahl. [ref 80009]    90:-
    Natur och Kultur 2001. 345, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Goytisolo, Juan:  De unga mördarna. Översättning av Eva Alexanderson. [ref 7335]    125:-
    Bonniers 1959. 277, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Främre omslag lätt skadat i ytterkanten och med en liten reva (1 cm) i falsen. Tillskrift på smutstitelbladet och exlibris på främre omslagets insida. Ett bra ex.
  –  :  Förbjudet område. Översättning av Ulla Roseen. [ref 15883]    90:-
    Bonniers 1988. 273, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. (Panache-serien)
Graham, Winston:  De låga murarna. Översättning från engelska av Ragnhild Hallén. [ref 74574]    85:-
    Lindqvists 1957. 286 s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget naggat och med smärre lagade revor.
Grandville:  En annan värld. [Ett urval i översättning av Colibrine Fouquel-Sandström. Inledning av Sven Sandström]. [ref 11803]    175:-
    Allhem, Malmö, 1957. Liten 4:o. 134, (2) s. + 12 planschblad i färg. Rikt illustrerad i texten. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen obetydligt blekt, i övrigt mycket gott skick.
Grant, Joan:  Jag var Egyptens drottning. Översättning: Frans G. Bengtsson. [ref 78105]    95:-
    Berghs 1975. 243 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget blekt på ryggen, i övrigt obetydliga bruksspår.
  –  :  Nilens gåva. Till svenska av Ulla Hornborg. [ref 78102]    90:-
    Gebers 1948. 274, (2) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lite skavt ex.
Grass, Günter:  Flundran. Översättning av Eva Liljegren. [ref 14019]    120:-
    Bonniers 1979. 424, (4) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Bra skick. (Månadens bok)
  –  :  Katt och råtta. Översättning av John W. Walldén. [ref 76376]    80:-
    Alba 1980. Liten 8:o. 123, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. (Albatross)
  –  :  Lokalbedövad. Översättning av Ingrid Rüegger och Eva Liljegren. [ref 73850]    95:-
    Bonniers 1970. 231, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Tillskrift. Lite stött och ryggen med läsveck.
  –  :  Mitt århundrade. Översättning av Lars W. Freij. [ref 74961]    125:-
    Bonniers 2000. 308, (4) s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  Mötet i Telgte. En berättelse. Översättning av Eva Liljegren. [ref 29819]    90:-
    Bonniers 1980. 194, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Råttinnan. [ref 71709]    80:-
    Bonniers 1999. 412 s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Tankefoster eller Tyskarna dör ut. Översättning av Eva Liljegren. [ref 57295]    100:-
    Bonniers 1981. 178, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget något gulnat.
  –  :  Ur en snigels dagbok. Översättning av Eva Liljegren. [ref 46890]    110:-
    Bonniers 1973. 255, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Ryggen något ojämnt gulnad, recensionsstämpel på sista sidan. Ouppskuren.
Grau, Shirley Ann:  Den svarte fursten och andra berättelser. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 75146]    100:-
    Bonniers 1956. 261, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Något mörktonad rygg. Ouppskuren. (Panache-serien)
Graves, Robert:  Homeros dotter. [ref 19706]    100:-
    Tiden 1955. 264, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Namnteckning på försättsbladet men annars ett ganska så snyggt ex.
  –  :  Jag, Claudius 1-2. [ref 21710]    110:-
    Tiden 1964. 238, (1) + 254, (1) s. Illustrerad med utvikbart stamträd. Förlagsband med skyddsomslag. Några små lagade revor på omslagen annars fina. 2 volymer. (Tidens bokklubb)
   Från en självbiografi av Tiberius Claudius. Romersk kejsare född 10 f. Kr. mördad och upphöjd till gud 54 e. Kr.
  –  :  Jag, Claudius. Auktoriserad översättning av Louis Renner. [ref 80903]    125:-
    Tiden 1936. 519 s. + 1 utvikbar genealogisk tabell. 2:a upplagan. 4:e upplagan, 5:e tusendet. Förlagets klotryggsband med färgat övre snitt. Namnteckning på klistrade försättsbladet, pärmarna med några lättare skrapmärken.
Green, Gerald:  Vredens man. Översättning av Sven Hallén. [ref 78947]    85:-
    Forum 1958. 463 s. 1:a svenska upplagan. Häftad med flikomslag. Lätt snedläst, ryggen med ett par ljusa fläckar och svaga läsveck, omslagen med smärre bruksspår.
   Omslag av Elsa Munktell-Kylberg.
Greenberg, Joanne:  De rättfärdigas väg. Översättning av Gunnar Barklund. [ref 42150]    75:-
    Askild & Kärnekull [1976]. 331, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lätt kantnött samt något blekt på ryggen. (Månadens bok)
Greene, Graham:  Barn, präster och revolutionärer. En essäsamling. [ref 2813]    75:-
    PAN/Norstedts 1970. 269, (2) s. 1:a svenska upplagan. Originalpocket. Bakre omslaget med veck, innehållsförteckningen med några understrykningar i blyerts.
  –  :  Brighton Rock. Översättning av Erik Lindegren. [ref 75023]    95:-
    Norstedts 1978. 266, (1) s. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
  –  :  De skeppsbrutna. Översättning av Hans-Eric Holger och Göran Salander. [ref 7201]    80:-
    Norstedts 1954. 259, (1) s. 2:a upplagan. Häftad. Ryggen med lite läsveck, blekt och sned.
  –  :  Den mänskliga faktorn. Översättning av Aida Törnell. [ref 8015]    85:-
    Norstedts 1978. 289, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Något naggat omslag. (Månadens bok)
  –  :  Den stillsamme amerikanen. Översättning efter författarens manuskript av Jane Lundblad. [ref 8258]    130:-
    Norstedts 1955. 268, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag, främre omslag medbundet. Något snedläst. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre riss vid rygghuvudet.
   Omslag av Gösta Kriland.
  –  :  Den tionde mannen. Översättning av Olov Jonasson. [ref 8481]    90:-
    Norstedts 1985. 203, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. (Månadens bok)
  –  :  Doktor Fischer, Genève eller Bombpartyt. Översättning av Olov Jonason. [ref 10161]    80:-
    Norstedts 1980. 187, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsryggen något solkig. (Månadens Bok)
  –  :  Får vi låna din man? och andra komedier ur kärlekslivet. Övrsättning av Aida Törnell. [ref 15666]    120:-
    Norstedts 1967. Liten 8:o. 223, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med ett fåtal smärre veck, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Hemlig agent. Översättning av Göran Salander. [ref 77083]    85:-
    Norstedts 1953. 270, (2) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband. Främre omslag medbundet. Några svaga ränder på pärmarna.
  –  :  Hemlig agent. Översättning av Göran Salander. - Makten och härligheten. Översättning av Erik Lindegren. [ref 44516]    100:-
    Vingförlaget 1956. 249, (2) + 260 s. Ny utgåva. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt.
   2 arbeten i 1 volym.
  –  :  Hjärtpunkten. Översättning av Göran Salander. [ref 19640]    90:-
    Norstedts 1948. 328 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Sned rygg med läsveck, liten falsreva upptill samt något naggad nedtill. Främre omslag lätt brutet, bakre omslag och sista textsidan fläckade. Namnteckning på smutstitelbladet.
  –  :  Honorärkonsuln. Översättning av Aina Törnell. [ref 75036]    95:-
    Norstedts 1974. 292, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Lätt skavt omslag. (Månadens bok)
  –  :  Kaptenen och fienden. Översättning av Olov Jonason. [ref 22898]    75:-
    Norstedts 1988. 190, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag.
  –  :  Makten och härligheten. - Hjärtpunkten. - Slutet på historien. [ref 26852]    150:-
    Norstedts 1962. 430, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslagsryggen något blekt och med några lagade revor i övrigt ett fint ex. (Norstedts presentbokserie)
   Samlingsvolym innehållande tre av författarens romaner.
  –  :  Mannen inom honom. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 26978]    300:-
    Hökerbergs 1930. 266 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Omslagen svagt gulnade samt med några riss och veck längs kanterna. Bakre omslaget med ett par revor om 1,5 - 2,5 cm.
   Ovanlig.

Se bild på boken
  –  :  Mannen inom honom. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 26979]    150:-
    Hökerbergs 1953. Liten 8:o. 280 s. Ny utgåva. 6:e-8:e tusendet. Förlagets klotryggsband med förgylld ryggtitel och färgat övre snitt. Båda omslagen medbundna. Fint ex.
   Omslag av Jurgen von Konow.
  –  :  Mannen inom honom. Till svenska av Ragnar Sjöberg. [ref 26980]    135:-
    Hökerbergs 1953. 280 s. Ny utgåva. Häftad. Lätt mörktonad rygg, annars ett mycket bra ouppskuret ex.
  –  :  Resor med moster Augusta. Översättning av Aida Törnell. [ref 77081]    90:-
    Norstedts 1970. 261, (1) s. 2:a upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget lappat och lagat med bitar som saknas men boken fin. Namnteckning och årtal på försättsbladet.
  –  :  Slutet på historien. Översättning från det engelska manuskriptet av Jane Lundblad. [ref 38277]    100:-
    Norstedts 1951. Liten 8:o. 279, (1) s. 2:a upplagan. 11:e tusendet. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna. Namnteckning på försättsbladet.
  –  :  Slutet på historien. Översättning från det engelska manuskriptet av Jane Lundblad. [ref 64666]    125:-
    Norstedts 1951. Liten 8:o. 279, (1) s. 4:e upplagan, 21:a tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag samt båda omslagen medbundna. Skyddsomslaget med lagad reva vid bakre falsen, annars mycket bra.
  –  :  Utbränd. Översättning av Torsten Blomkvist. [ref 70557]    175:-
    Norstedts 1960. 273, (1) s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Ryggen aningen blekt och med ett veck, omslagen med lätta bruksspår, i övrigt ett fint ouppskuret ex.
   Denna 1:a svenska upplaga utkom före den engelska utgåvan.
  –  :  Vår man i Havanna. [ref 61042]    100:-
    Norstedts 1958. 300 s. 2:a upplagan. 13:e tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget med lätt solkad rygg, ett par små riss samt vissa smärre skrapmärken.
Griffin, Gwyn:  Krigets hårda lag. En sjöroman från andra världskriget. Översättning av Birger Hultstrand. [ref 24174]    140:-
    Bonniers 1970. 415, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget aningen nött och med en liten lagad reva.
Grisham, John:  Det målade huset. Översättning av Sam J. Lundwall. [ref 77791]    100:-
    Bonniers 2003. 415, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning på fria försättsbladet, i övrigt ett fint ex.
  –  :  Julfritt. Översättning av Lennart Olofsson. [ref 77067]    75:-
    Bonniers 2003. 177, (1) s. 62:a-71:a tusendet. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Groen, André:  Jagande efter vind. Översättning från holländskan av Björn Palm. [ref 78946]    90:-
    Fahlcrantz & Gumælius, Stockholm, 1944. 357 s. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt mörktonad rygg med läsveck, litet riss vid ryggfoten, främre omslag något kantstött.
Grøndahl, Jens Christian:  Indiansommar. Översättning av Thomas Andersson. [ref 77737]    90:-
    Wahlström & Widstrand 2000. 190, (1) s. Ny utgåva. 2:a tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Guareschi, Giovanni:  Don Camillo kommer tillbaka. Översättning av Ingalisa Munck. [ref 80146]    135:-
    Forum 1952. Liten 8:o. 224, (1) s. Med 19 illustrationer av författaren. 18:e-22:a tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget något mörktonat på ryggen och bakre ytterkanten samt med en liten bruksskada på främre falsen, i övrigt ett fint ex.
   Omslagsteckning av Helga Henschen.
  –  :  Don Camillo och hans lilla värld. Översättning av Ingalisa Munck. [ref 80145]    95:-
    Forum 1952. Liten 8:o. 229, (2) s. Med 25 illustrationer av författaren. 11:e-13:e tusendet. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget mörktonat på ryggen samt något naggat och med smärre revor och veck.
   Omslagsteckning av Helga Henschen.
Guiraud, Alexander:  Flavianus eller Från Rom till öknen. Tidsbilder från kampen mellan kristendomen och romarväldet. [ref 51301]    140:-
    Stockholm, John E. Nilssons förlag, 1896. (2), I-IV, (2), 768, VI-XV s. Illustrerad. Ny utgåva. Förlagets dekorerade klotband. Ett mycket vackert band. Smärre diskreta noteringar på främre pärmens insida.
Gulbranssen, Trygve:  [1]. Det blåser från Dödingefjäll. [2]. Och bortom sjunga skogarna. [3]. Men rakt igenom går vår väg. [ref 24]    375:-
    Gebers 1940. 257 + 289 + 262 s. 31:a, 38:e, 29:e upplagorna. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet på samtliga band. 3 volymer.
  –  :  Det blåser från Dödingfjäll. Till svenska av Aslög Davidson och Elsa Thulin. [ref 69600]    70:-
    Gebers 1935. 257 s. 2:a upplagan. Häftad. Lätt nött. Omslagen lätt naggade i nedre kanten, falsrevor nedtill vid ryggen.
  –  :  Och bortom sjunga skogarna. - Det blåser från Dödingefjäll. - Men rakt igenom går vår väg. Till svenska av Aslög Davidson och Elsa Thulin. [ref 74698]    150:-
    Gebers 1946. 289 + 257 + 266 s. 42:a, 35:e, 33:e upplagorna. Förlagets dekorerade halvfranska band och övre guldsnitt. Främre omslag medbundet på första bandet. Bucklig rygg samt nötta pärmkanter. 3 titlar i en volym.
Guterson, David:  Snö faller på cederträden. Översättning: Ia Lind. [ref 79311]    100:-
    Norstedts 1996. 343, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Guthrie, A.B.:  De fria vidderna. Översättning av Ann Bouleau. [ref 72212]    100:-
    Forum 1948. 376, (1) s. + 1 utvikbar karta. 1:a svenska upplagan. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag.
   Filmatiserad 1952 under titeln "The Big Sky" med Kirk Douglas i huvudrollen och i regi av Howard Hawks.
Gwaltney, Francis Irby:  Eldprovet. Översättning av Claës Gripenberg. [ref 71375]    110:-
    Bonniers 1957. 291, (1) s. 1:a svenska upplagan. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag av Erik Palmquist.
Gyomaï, Imre - Manier, Stephane:  Den ofullbordade symfonin. En Schubertroman. Översättning av Heidi Enckell. [ref 8081]    90:-
    Wahlström & Widstrand 1937. 184, (2) s. + 6 planschblad. 1:a svenska upplagan. Häftad. Lätt nött rygg, hörnveck på bakre omslag. Delvis ouppskuren.
Myrin Hillbom, Ella (red.):  Bengaliska legender. Tolkningar från franskan av Ella Myrin Hillbom. [ref 53032]    85:-
    Gösta Skoogs Bokförlag, Göteborg, 1962. 180, (3) s. Illustrerad av Terence Florell. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget lätt fläckat på framsidan. Exlibris.
Föregående | Boklistor | Nästa

Aspingtons Antikvariat
Värtavägen 21
115 53  STOCKHOLM
Tel. 08-20 11 00
 
Pg 45 86 46-7
Bg 794-7906
Norskt pg 7874.06.44954
Hemsidan | Boklistor | Beställning | Förfrågan | Firmans historia
 

e-post: bok@aspingtons.se
SVAFMedlem i
Svenska Antikvariatföreningen
IBAN: SE66 9500 0099 6026 0458 6467      BIC: NDEASESS